سخنان متفاوت قالیباف درباره دوران دفاع مقدس در یک برنامه تلویزیونی
ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٦ : توسط : حسینی
محمد باقر قالیباف شهردار تهران روز دوشنبه در یک برنامه زنده تلویزیونی، در بیانی تازه در مورد دوران پرشور دفاع مقدس به نقد تعاریف موجود از دفاع مقدس پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایرنا به نقل از روابط عمومی شهرداری تهران، قالیباف ضمن تبریک فرارسیدن هفته دفاع مقدس اظهار داشت: بعضی جاها به گونه‌ای از بچه‌های جنگ صحبت می‌شود که نسل امروز فکر می‌کنند این ها فرشتگان خاص الهی بودند که خدا آنها را برای زمین فرستاده و دیگر ممکن نیست چنین چیزی اتفاق بیافتد.
وی با اشاره به اینکه برخی مواقع نیز برعکس این ماجرا اتفاق می‌افتد و هر دو این نگاه‌ها در فیلم‌ها و خاطرات دوران دفاع مقدس دیده می‌شود بیان داشت: در جایی دیگر نیز به گونه‌ای عنوان می‌شود که بچه‌هایی که بیکار بودند برای دریافت حقوق به جنگ رفتند و یا رزمندگان افرادی لمپن بودند ، متاسفانه این نگاه افراطی و گاها تفریطی در مورد جنگ وجود دارد.
این فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: دفاع مقدس را نباید تحریف کرد. همان واقعیتی که وجود داشته باید بدون کم و کاست منتقل شود ، همین برای جامعه ما کافی است.
وی با تاکید براینکه به جنگ باید از ابعاد مختلفی نگاه کرد افزود : یک بخشی از جنگ ، احساسی است که این مساله طبیعی است و باید به آن توجه کرد ، بخشی از جنگ نیز حماسی است که لحظه به لحظه آن مایه افتخار است و به آن به طور حتم باید توجه نمود اما بخش دیگری از جنگ معطوف به تدبیر ، عقلانیت و مدیریت عالی و اداره مناسب آن مقطع است که برخی مواقع که من یادداشت‌های تحلیل‌گران خارجی در مورد مدیریت جنگ ایران را مطالعه می‌کنم ، به عظمت مدیریت بچه های آن دوران پی می‌برم.
قالیباف به برخی نگاه‌های نادرست در مورد دوران دفاع مقدس نیز اشاره کرد و ادامه داد: نگاه صفر و صدی و افراط و تفریطی درباره دفاع مقدس به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. مگر می‌شود ما به عنوان یک انسان در میدان جنگ که هدفمان فتح و پیروزی بوده است، از شکست ناراحت نشویم ؟! مگر می‌شود انسان همرزم و همدم و دوستش را در عملیات از دست بدهد و ناراحت نباشد ؟! البته باید توجه داشت که نتیجه محور بودن در جنگ برای ما مهم بود.
شهردار تهران ادامه داد: اگر در عملیاتی پیروزی کامل به دست نمی آمد یا دوستانمان را از دست می‌دادیم ،‌ عملیات را رها نکرده و عقب نشینی نمی‌کردیم ، امام خمینی (ره) فرمودند چه بکشید و چه کشته شوید ، وظیفه‌تان را انجام داده‌اید ولی اگر توفیق شهادت یافتید، این فوزی عظیم است.
قالیباف با بیان اینکه بعد از جنگ باید درحین توجه به لحظات احساسی و جنبه‌های حماسی به بخش عقلانیت جنگ و برنامه‌ریزی در دوران جنگ بپردازیم یادآور شد : معتقدم یکی از افتخارات نظام ، کارنامه‌ایست که انقلاب اسلامی ایران ، در دوران دفاع مقدس به ملت خود و به دنیا عرضه کرد و این اوج کارآمدی دین در اداره جامعه بود .
وی با تاکید بر این که هر کاری در هر عرصه‌ای فراز و فرود‌هایی دارد و باید از تجربیات به عنوان چراغ راه استفاده کرد به نگاه فیلم‌سازان در این مورد اشاره کرد و بیان داشت : اینکه همه عزیزان مانند آقایان حاتمی کیا و ده‌نمکی در مورد دفاع مقدس کار می‌کنند ارزشمند است ولی تفاوت در میان دیدگاه آن ها حاکی از دو نگاه و دو برداشت متفاوت از جنگ است ،‌ اما مجموعه کارهای آقای حاتمی‌کیا به احساسات درونی رزمندگان نزدیکتر است .
فرمانده لشگر 5 نصر خراسان در دوران دفاع مقدس تاکید کرد: معتقدم ریشه‌های انقلاب در دوران دفاع مقدس محکم شد و در عرصه‌های دیگر نیز به راحتی می‌شود از فرهنگ آن دوران استفاده کرد.
قالیباف ضمن بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس به بیان تفاوت میان دوره کنونی و آن زمان پرداخت و گفت: ‌در آن دوران به دغدغه‌ها و مشکلاتی که امروز می‌اندیشیم ، فکر نمی‌کردیم . به عنوان مثال برخی امروز در عالم سیاست تلاش می‌کنند کسی به آنها تنه نزند و آنها زودتر به دیگران تنه بزنند . ‌مشغله ذهنی ما و مشکلات کاری ما در یک فضایی قرار گرفته که دیگر نمی توانیم تصور کنیم دنیایی دیگر در دوران دفاع مقدس بدون این مسایل وجود داشت و آن دنیا چقدرعالی بود.
شهردار تهران به وجود آرامش در آن دوران و در میدان جنگ اشاره کرد و ادامه داد : شما در میدان جنگ قرار داری ، هرلحظه ممکن است جانت را از دست بدهی اما هیچ لحظه‌ای احساس نا آرامی و هیجان زدگی یا اضطراب در شما وجود ندارد بلکه آرامش روحی و روانی برشما حاکم است. در حالیکه امروز شاید در بهترین و با آرامش‌ترین مکان از نظر ظاهری قرار داشته باشی اما دچار دغدغه‌های بسیار باشی و احساس آرامش نکنی.
وی افزود: جبهه یک قطعه از بهشت بود که در آن افرادی زندگی می‌کردند که سرمست از ایمان و معرفت بودند و همین ایمان و معرفت به آنها آرامش می‌داد در حالیکه در آسایش به سرنمی‌بردند و گاهی در یک سنگر کوچک تا صبح نشسته می‌خوابیدند و کنارشان توپ می‌انداختند اما آرامش خودشان را در آن محیط سخت حفظ می‌کردند و من تاکید می کنم که ما می‌توانیم همان فضا را به امروزمان نیز منتقل کنیم .
قالیباف ادامه داد: ‌مگر جنگ ما دفاع مقدس نبود، پس همه آن دوران برای ما ارزشمند است و هرکس در هر مقطعی از این جنگ که به شهادت رسیده انجام وظیفه کرده و عزت و افتخار ما از اوست و دیگر مهم نیست که این انجام وظیفه در دوران بنی صدر ملعون بوده و یا در بخش های دیگر جنگ . اما چرا در جبهه در دوران بنی صدر دچار مشکلات اساسی بودیم اما در زمان مدیریت امام خمینی (ره) بر جنگ افتخارات بزرگی کسب کردیم، ‌در حالی که همان جغرافیا و همان رزمندگان در میدان جنگ بودند و ما حتی موفقیت مادی هم نداشتیم.
فرمانده لشکر 5 نصر خراسان در دوران دفاع مقدس ادامه داد: ‌این نشان می دهد حتی در میدان جنگ هم مهم است که ما بر اساس چه مبانی و اصولی می جنگیم ، ‌این مبانی و اصول باید منطبق بر سنت های الهی باشد ، ‌اگر منطبق بر این سنت ها حرکت نکنیم خدا هیچ تضمینی برای موفقیت ما نکرده است .
وی تاکید کرد:‌ در دوران دفاع مقدس یکی از موضوعات اصلی خدامحوری در حرکت همه افراد بود.
شهردار پایتخت ‌افزود : ‌امروز برخی با 10 نفر زد و بند می‌کنند که فلان پست را از دست ندهند ، تا فلان اتفاق نیفتد و بعد فکر می کنند خدا به آنها رحم می کند ، ‌حتما خداوند رحم نمی کند چرا که این رحم کردن از عدالتش دور است .
قالیباف با اشاره به این که روزی در بسیج به دنبال این بودیم که برای بسیجیان امتیازاتی قائل شویم گفت : ‌این که کشور و نظام برای کسی که در میدان جنگ بوده امتیاز قائل شود قابل ستایش است و این وظیفه حاکمیت و مردم است ، ‌اما اگر رزمنده ای به خاطر کسب امتیازات یا حتی گرفتن کارت پایان خدمت سربازی به میدان جنگ رفت ،‌ حتی اگر حکومت نیز امتیازی برای او قائل شود ،‌ ارزشی ندارد و تفاوت ها از همین جا آغاز می شود .
وی تاکید کرد : ‌شما مطمئن باشید اگر بر مدار سنتهای الهی حرکت کنید هم در عرصه سیاسی و هم در عرصه اقتصادی موفق خواهید شد .
وی افزود: وقتی کسی امروز با صراحت می گوید من ترسیدم و جبهه نرفتم این رفتار مبتنی بر همان فرهنگ جبهه است ، اما یک عده آن روز ترسیدند و نرفتند ولی امروز نه تنها این ترس را ابراز نمی کنند بلکه می آیند و مدعی جنگ هم می شوند .
شهردار تهران با بیان اینکه من نیز نمی توانم مدعی دفاع مقدس باشم گفت : اگر به این دلیل که 4 روز به جنگ رفته ایم بخواهیم امروز آن را بفروشیم این حق را نداریم و فرهنگ دفاع مقدس این اجازه را به کسی نمی دهد .
وی ادامه داد : همه ما مدیون خانواده شهدا هستیم و آبرو عزت و حیثیت و همه دارایی های مادی و معنویی ما مدیون آنان است.
قالیباف گفت : من هرگز نمی گوییم از جنگ سخن نگوییم حتما باید از جنگ سخن گفت حتی کسانی که در جبهه نبوده اند باید از جنگ سخن بگویند ولی اینها با هم متفاوت است ، یک وقت کسی که در جبهه نبوده بر اساس یک سند روایتی مطرح می کند که این خوب است انجام شود اما گاهی کسانی از جنگ روایت می کنند که خودشان در آن صحنه ها نبوده اند اما آنچنان از نمادهای آن روز صحبت می کنند که همه می گویند از آن آرپیچی زن های قبراق بوده . نباید این گونه باشد ، او خودش می فهمد دارد جنس تقلبی ارایه می دهد و ریا کاری می کند و این گونه افراد نباید حرف بزنند.
وی با تاکید براینکه ما حتما وظیفه داریم و باید از فرهنگ جنگ بگوییم افزود: 20 سال دیگر کسی از نسل جنگ نمانده اما آیا فرهنگ دفاع مقدس باید تعطیل شود ؟ راویان باید بگویند و تحریف ها ، تصرف ها و ریاکاری ها نیز باید از بین برود.
وی خاطر نشان کرد: شهید همت به این دلیل فرمانده بود که در عرصه نظامی توانست کار آمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برساند و با همین تفکر می توان در عرصه های سازندگی و اقتصادی نیز کار و تلاش کرد.
قالیباف با بیان روحیات رزمندگان در دوران دفاع مقدس گفت: امام (ره) بر این باور بودند که مردم در همه عرصه ها باید نقش داشته باشند و بر همین اساس بود که در عرصه های نظامی همت ، باکری، بابایی، زین الدین و دیگران بزرگترین سردارها بودند در صورتیکه قبلا اسمی از آنها شنیده نشده نبود . مانند این کار در عرصه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی هم می تواند اتفاق بیافتد و اگر این گونه نشد به خاطر آن است که ما این تفکر را باور نداریم و یا در این مسیر حرکت نمی کنیم و تعارف می کنیم.
شهردار پایتخت با بیان اینکه در جبهه کار دست افراد نا اهل نبود افزود: این یک جنبه مدیریتی است و امروز هم در مدیریت و اقتصاد حق نداریم غیر از این باشیم . مگر من امروز در شهرداری حق دارم با سعی و خطا کار کنم . تا یک درصد محدودی از ما پذیرفته است ، مردم 5 سال و 10 سال اول انقلاب که همه جوان بودیم برخی اشتباهات ما را می پذیرفتند اما امروز بعد از سی سال که زمان ساختن یک تمدن است، خطا کردن قابل پذیرش نیست.
وی با بیان اینکه فرهنگ بسیج و دفاع مقدس با سنت های الهی منطبق است گفت: هر جامعه ای دوستان و دشمنانی دارد و انقلاب اسلامی هم با رویکردی که داشته حتما دشمنان جدی و قسم خورده ای در داخل و خارج کشور دارد و اگر جامعه ای به درستی دشمنانش را شناسایی نکند و به خواب غفلت برود جامعه ای مرده است که نمی تواند عزت و اقتدار خودش را پیدا کند.
قالیباف بر تاکید بر اینکه اگر هر ضعف و اشکالی در مجموعه را به گردن دشمنان بیاندازیم غلط است گفت : من به صدا و سیما انتقاد دارم . بعضی وقت ها در تلویزیون چیزی را به گونه ای به تصویر می کشیم و می گوییم خیلی خوب است اما همان تصاویر را در مناسبتی دیگر نشان داده و می گوییم بد است . بالاخره این کدامش درست است.
وی ادامه داد: مثلا می خواهیم بگوییم همه جامعه با ما هستند و در جشن عاطفه ها همه را نشان می دهیم و ممکن است برخی افراد باشند که بعضی ها نپسندند اما در جایی دیگر همان افراد را با تصویر منفی نشانشان می دهیم . این همان ابزاری نگاه کردن به موضوعات است.
وی افزود: وقتی کار خوب پیش می رود می گویم من قالیباف خوب کار کردم و وقتی خراب شد می گویم خراب کردند ، این فرهنگ خوبی نیست.
قالیباف با بیان اینکه نباید سعی و خطا کنیم و متوجه دشمن نیز باشیم گفت: ما وقتی کارهایمان طوری خراب می شود که مقصر پیدا نمی کنیم یعنی مقصر هست اما نمی‌خواهیم اشکالات را گردن بگیریم آن گناه را به گردن کسی می اندازیم که جز دشمن کس دیگری نمی تواند باشد، دشمنی که بعضی وقت ها هرچه می گردیم هم پیدایش نمی کنیم ، این بدان معنی نیست که دشمن نداریم اما ما را در مسئولیت ها گذاشته اند که نقصان خود را برطرف کنیم و اگر دشمن می خواهد نقصی به ما وارد کند نگذاریم این اتفاق بیافتد و ما مانع باشیم.
وی در پایان تاکید کرد صداقت رمز پیروزی در زندگی دنیا و آخرت است.