لاریجانی:ولایت فقیه در کشور عامل وحدت ملی، مبارزه با دیکتاتوری و بالندگی در کشور
ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیت نخبگی و توسعه در امور دینی کشورمان با کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست که البته این فرزانگی باید زیر چتر یک ولی‌امر قرار گیرد به همین دلیل تاکید می‌کنم ولایت فقیه در کشور عامل وحدت ملی، مبارزه با دیکتاتوری و بالندگی در کشورمان است.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دیروز یکشنبه در جشنواره ربع قرن کتاب مقدس که با حضور سردار باقرزاده رئیس خفظ و نشر آثار دفاع مقدس، صادق خرازی وزیر اسبق امور خارجه، اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری و جمعی از نویسندگان و فرماندهان ارتش و سپاه برگزار شد اظهار داشت: بیش از دو دهه از پایان جنگ می‌گذرد و امروز که گرد هم آمده‌ایم باید بپرسیم که هدف‌مان چیست؟ آیا با خاطرات گذشته می‌خواهیم زنده و مهیج باشیم؟ یا با این اقدام می‌خواهیم به خانواده شهدا و ایثارگران توجه کنیم؟ یا اینکه می‌خواهیم در برهه‌ای از تاریخ بگوییم ایرانیان در برابر وطن و اسلام با موفقیت مبارزه کردند؟

* خانواده شهدا و رزمندگان با خدا معامله کرده‌اند

وی با اشاره به اینکه تمام این اهداف خوب اما خورد و جزئی هستند، افزود: رزمندگان و خانواده شهدا به این اقدامات ما نیاز ندارند چرا که آنها با خدای خود معامله کرده و به غیر از او نیز شریکی نمی‌خواهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر کتاب، فیلم، صوت در خصوص جنگ طراحی می‌شود تمام این مزایا که گفته شد، در آن وجود دارد اما مسئله اصلی آن جهان بینی ما نسبت به تاریخ است که در آن متن اثر هنری مبنای خود را دنبال می‌کند در غیر این صورت اثر هنری یا فرهنگی بی‌هدف است و اگر بخواهیم اثر معنوی را معنادار کنیم، باید حوادث را در متن آن تعریف کنیم.
لاریجانی با تاکید بر اینکه یادآوری پیروزی‌ها ذکر‌آور است، اما موقتی است خاطرنشان کرد:این اقدامات تغییر حال و فکر در انسان به همراه ندارد و هستی انسان را تغییر نداده و شاید یک ابتهاج خاطر به وجود آورد اما این ابتهاج زمان‌دار نیست.

* ذکر یکی از ارکان مهم آثار دفاع مقدس است

وی با بیان اینکه در همه عالم یک حکمتی وجود دارد، تصریح کرد: سنت‌های الهی ساری و جاری هستند و حوادث به هم پیوستگی دارند و مبارزه حق با باطل همیشه وجود داشته و این یک سنت الهی است و این مبارزه در هر زمان به شکل خاصی می باشد. پس زمانی که کتابی خلق می‌شود بخشی از مبارزه حق علیه باطل است و در واقع آثار فرهنگی نوعی ارزیابی ما در خصوص مبارزه حق علیه باطل است.
رئیس مجلس شورای اسلامی امت‌ها را دارای شاکله دانست و گفت: زمانی که در متن توجه می‌کنیم باید یک نوع بیداری برای مستمع بوجود آورد. نقطه محوری در آثار دفاع مقدس ذکر خاطره‌ها نیست اما آنچه که مهم است، ذکر است.
لاریجانی در ادامه افزود: یک اثر باید معنادار و ماندگار باشد اگر یک کتاب دفاع مقدس را خواندیم و حالت تذکر پیدا کردیم آن اثر، اثری ماندگار است. این نوع کتاب‌ها را می‌توان در کتاب‌های خاطرات جستجو کرد پس تذکر است که جامعه را برای اقدام بعدی مهیا می‌کند.
وی آن چیزی که جامعه را برای مبارزه از سنخ حق علیه باطل مهیا می‌کند، ذکر دانست.

* ما نمی‌توانیم با دشمن درگیر باشیم در حالی که اطمینان در کشور نباشد

لاریجانی به 4 شکست بنی‌صدر اشاره کرد و اظهار داشت: زمانی که امام (ره) بنی صدر را عزل کرد با سقوط وی یک وحدتی در جامعه به وجود آمد و ارتش و سپاه با نزدیک شدن به یکدیگر توانستند قرارگاه مشترکی تشکیل دهند و محاصره آبادان را شکست دهد.
وی با بیان اینکه با شکست حصر آبادان 2 هزار و 500 اسیر، نابودی 80 تانک و به غنیمت گرفتن 80 دستگاه نفربر و تانک نصیب ملت ایران شد، افزود: بعد از این وقایع در جامعه تحولی اساسی به وجود آمد چراکه ما نمی‌توانیم با دشمن خارجی درگیر باشیم بدون اینکه در داخل یک اطمینانی نباشد چرا که اگر در کشور وحدت و اطمینان وجود داشته باشد، به دشمن بیگانه خارجی مجال نمی‌دهند؛ که این نکته‌ای بسیار مهم است.


* برای پیشرفت کشور باید روی مختصات بومی و امروزی حرکت کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور موثر مردم در دفاع مقدس تصریح کرد: بدون حضور مردم پیروزی در جنگ امکان پذیر نبود. امروز نیز این‌چنین است چرا که اگر مردم در صحنه حضور نداشته باشند، توفیق بوجود نمی‌آید و کلیه سعادت را باید در حضور فراگیر مردم جستجو کرد.
لاریجانی به شکل‌گیری تفکر خلاق انسانی در جبهه‌ها اشاره کرد و گفت:‌ اگر خاطرات را بخوانید کاملا برای ما مکشوف می‌شود که خیلی از تئوری‌ها که عزیزان در جبهه دنبال می‌کردند شکل استاندارد و کلاسیک نداشت امروز نیز برای پیشرفت جامعه باید روی مختصات بومی و امروزی حرکت کنیم.
وی در ادامه اظهار داشت: پیدایش اراده معطوف به پیروزی در مردم به وجود آمد یعنی چهار عملیات ناکام یک یاسی را در کشور ایجاد کرد و علت حرکت شتابان اراده معطوف به پیروزی بود.

* مهمترین عامل پیروزی در جنگ رفع مناقشات داخلی بود

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نیروهای سپاه و بسیج در شکل‌گیری مردم موثر بودند و از همه مهمتر رفع مشکلات سیاسی و مناقشات داخلی بود ما در آن زمانی که بنی‌صدر در راس کار بود دائما دچار سایش‌های سیاسی داخلی بودیم.
لاریجانی در خصوص تذکر افزود: حضور فکر ولایی در جامعه بود که بعد از عزل بنی صدر فکر طرفداری از ولایت فقیه در جامعه توسعه یافت. یعنی تا زمانی که بنی‌صدر بود ما دچار خلط حق و باطل بودیم. یعنی حل و باطل با یکدیگر مخلوط شده بود.

* مخلوط شدن حق و باطل باعث کتمان حقیقت می‌شود

وی با بیان اینکه نباید حق و باطل با یکدیگر مخلوط شود، یادآور شد: اگر زمانی حق و باطل مخلوط شوند باعث کتمان حقیقت می شود بنابر این یکی از مسائل مهم در آن زمان آن بود که سایش‌های سیاسی از بین رفت و مسیر روشن شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید راهمان را روشن ببینیم، گفت: حرکت‌های جامعه باید یک مسیر روشن داشته باشد و تمام اراده‌ها در پشت آن قرار گیرد که این امر باعث توفیق جامعه می‌شود.

* ولایت فقیه در کشور عامل وحدت ملی، مبارزه با دیکتاتوری و بالندگی در کشورمان است

لاریجانی ظرفیت ایران را ظرفیت بزرگی دانست و خاطرنشان کرد: ظرفیت نخبگی و توسعه در امور دینی کشورمان با کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست که البته این فرزانگی باید زیر چتر یک ولی‌امری قرار گیرد که بتواند آن را بالنده کند به همین دلیل تاکید می‌کنم ولایت فقیه در کشور عامل وحدت ملی، مبارزه با دیکتاتوری و بالندگی در کشورمان است.


* فکر دینی، قانون اساسی و ولایت فقیه ارکان مهم وحدت ملی است

وی تصریح کرد: چون تنوع فکری و بالندگی فکری در کشور ما زیاد است، پس هر فردی نمی‌تواند این بار را به دوش بکشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشور وحدت ملی لازم است که این امر با گفتن امکان پذیر نیست افزود: معتقدم یکی از عامل‌های مهم وحدت ملی است که این موضوع لوازمی نیز نیاز دارد که یکی از آن لوازم اصول وحدت ملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. یعنی باید بر منهج درست فکر دینی، قانون اساسی به عنوان میثاق‌نامه کشور و ولایت فقیه باشد.
لاریجانی گفت: اگر می‌خواهیم الان جلوی سر و صداهایی که به هر دلیل درکشور ایجاد می‌شود و الان نیز بر سر مسائل هسته‌ای جیغ بنفش به راه انداخته‌اند بگیریم باید به وحدت ملی توجه داشته باشیم که البته نخبگان دینی، سیاسی و رسانه‌ها در این امر نقش‌آفرین هستند. یعنی باید تلاش کنیم اختلافات را کاهش دهیم.

* در مواجهه با دشمن باید اختلافات را کاهش دهیم

وی افزود: فکر می‌کنم برخی‌ها می‌خواهند اختلافات را بشناسند و با این اختلافات زندگی کنند و این راه یکدست کردن کشور در مقابل دشمن نیست.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در همه کشورها اختلاف وجود دارد، تصریح کرد: ‌ممکن است اختلافات معرفتی یا جنبه نفسانی داشته باشد اما زمانی که دشمن خارجی وجود دارد، باید این اختلافات را کاهش دهیم و به نقطه مشترک بیشتر توجه کنیم.
پس از سخنرانی لاریجانی به نفرات برتر در نویسندگی کتاب دفاع مقدس از جمله اکبر ولایتی و کمال خرازی جوایزی اهدا شد.