رئیس جمهور نام 6 وزیر پیشنهادی کابینه دهم را اعلام کرد
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٦ : توسط : حسینی

رئیس جمهور با تاکید بر تغییر قابل توجه در شاکله دولت دهم 6 تن از وزرای پیشنهادی خود برای تصدی وزارتخانه های صنایع، اقتصاد، اطلاعات، رفاه، تعاون و بهداشت و درمان را معرفی کرد.
دکتر محمود احمدی نژاد دیروز در گفت وگوی کوتاه زنده تلویزیونی بخش خبری 14 علی اکبر محرابیان را برای وزارت صنایع، سیدشمس الدین حسینی را برای وزارت اقتصاد و دارایی، حجت الاسلام حیدر مصلحی را برای وزارت اطلاعات و محمد عباسی را برای وزارت تعاون معرفی کرد و گفت: از خانم ها فاطمه آجرلو برای تصدی وزارت رفاه و مرضیه وحید دستجردی را نیز برای وزارت بهداشت و درمان قطعی شده که تا روز چهارشنبه برای کسب رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهند شد.
احمدی نژاد در عین حال خاطرنشان کرد که حداقل از یک خانم دیگر نیز در کابینه دهم استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به روند انتخاب همکاران خود در کابینه دهم، این انتخاب را یکی از دشوارترین و سنگین ترین مراحل کار خود دانست و گفت: برگزیدن از بین خوبان و انتخاب یک گروه هماهنگ کار مشکلی است که برای آن یک ماه کار سنگین و تقریباً شبانه روزی با کمک جمع کثیری از صاحبنظران، همکاران و دلسوزان انجام شده و همچنان ادامه دارد.
وی با تشکر از همکاران در دولت نهم افزود: شرایط به طور کامل عوض شده و شاکله دولت نیز تغییرات قابل توجهی خواهد داشت که البته این به معنی ناکارآمد بودن همه اعضای قبلی دولت نیست، بلکه با توجه به اقتضائات آرایش عوض می شود.
رئیس جمهور با اشاره به 3 سرفصل در نظر گرفته شده برای انتخاب کابینه گفت: یکی از معیارهایی که برای انتخاب همکاران در کابینه دهم در نظر گرفته ایم صلاحیت های اخلاقی و تعهدی است؛ چرا که همکاران دولت باید صمیمی، پاک دست، مردمی، دلسوز و پایبند به اخلاق اسلامی و انسانی و ارزش های آرمانی ملت ایران باشند.
وی افزود: معیار دیگر ما کارآمدی است چرا که عضو دولت باید توانمند و آشنا به حوزه کاری خود باشد.
احمدی نژاد به عنوان سومین معیار انتخاب کابینه دهم، همگرایی و روحیه همکاری را یک اصل جدی عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: دولت یک تن واحد است و همه اعضای دولت در برابر کل تصمیمات دولت مسئول هستند.
وی خاطرنشان کرد: ممکن است برای یک جایگاه افراد قوی تری نیز وجود داشته باشد اما تعامل و روحیه همگرایی آنها در حد لازم نباشد.
رئیس جمهور با بیان اینکه تا چهارشنبه برای معرفی کابینه فرصت داریم، گفت: دیروز و پریروز پیش نهادهای جدیدی را داشته ایم که در حال بررسی آنها هستیم تا در آینده دچار پشیمانی نشویم اما به هر حال تشخیص های افراد نسبی است.
احمدی نژاد افزود: برای کابینه دهم منافع ملت و کشور را اصل گذاشتیم تا کابینه ای کارآمد، مردمی و پرجوش و خروش تر داشته باشیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: چهارشنبه شب پس از معرفی کابینه به مجلس، در یک گفت وگوی زنده جزئیات روند انتخابات همکاران دولت دهم را برای مردم تشریح خواهم کرد و به صورت مختصر نیز اعضای پیشنهادی دولت دهم را معرفی می کنم.
احمدی نژاد خاطرنشان کرد: در این انتخاب وظیفه من این بود که دایره را بازتر کنم و از استعدادهای برتر و هماهنگ تر استفاده کنم.
گزینه پیشنهادی
وزارت اطلاعات
بنابراین گزارش حجت الاسلام حیدر مصلحی که گزینه نهایی رئیس جمهور برای وزارت اطلاعات دولت دهم است پیش از این در سپاه پاسداران و سازمان اوقاف فعالیت داشته و از مشاوران احمدی نژاد در دولت دهم بوده است.
وی نمایندگی حضرت امام(ره) در قرارگاه کربلا و خاتم الانبیاء(ص) در دوران دفاع مقدس، نماینده ولی فقیه در نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی مقاومت بسیج و مشاور ریاست سازمان تبلیغات اسلامی از جمله سوابق مدیریتی و اجرایی را در کارنامه خود دارد.
وی همچنین به مدت بیست سال تحصیلات حوزوی داشته و اولین مشاور احمدی نژاد در امور روحانیون بوده است.
مصلحی همچنین مشاور و نماینده رئیس جمهور در دانشگاه مذاهب اسلامی است.وی اکنون نیز نمایندگی ولی فقیه و سرپرستی سازمان اوقاف و امور خیریه را برعهده دارد.
گزینه پیشنهادی وزارت رفاه
فاطمه آجرلو گزینه پیشنهادی برای وزارت رفاه هم که متولد 1345 است در حال حاضر نمایندگی مردم کرج، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد پیش از این در مسئولیت های مختلفی از قبیل پرستار سپاه پاسداران در زمان جنگ تحمیلی، نمایندگی مردم کرج در مجلس هفتم و عضو کمیسیون های مختلف در مجلس و همچنین فراکسیون زنان مجلس و عضو و مسئول کمیته مفاسد اقتصادی و بازرسی کل کشور تحقیق و تفحص از قوه قضائیه و وزارت آموزش و پرورش و... خدمت کرده است.
آجرلو مدارک تحصیلی کارشناسی روانشناسی بالینی و کارشناسی ارشد روانشناسی شخصیت دارد و در حال حاضر نیز دانشجوی دکترای روانشناسی تعلیم و تربیت است.
وی همچنین طلبه سطح 2 حوزه علمیه است و به تدریس در دانشگاه و حوزه علمیه مشغول است.
گزینه پیشنهادی
وزارت بهداشت
دکتر مرضیه وحید دستجردی هم که به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت و درمان مطرح است متولد سال 1338 است که تحصیلات عالی خود را در سال 1354 در رشته پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران سپری کرده است.
وحید دستجردی در سال 1367 موفق به اخذ درجه تخصصی در رشته زنان از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شد و به عنوان عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان در بخش زنان و زایمان بیمارستان آرش فعالیت کرد.
وی نمایندگی مردم تهران در مجالس دوره چهارم و پنجم را برعهده داشته و در کنار آن مسئولیت های دیگری نیز از قبیل؛ عضویت در هیئت علمی گروه زنان و زایمان، عضویت در شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت، شورای برنامه ریزی آموزش عالی کشور، شورای عالی نظام پزشکی کشور و ریاست بیمارستان های روئین تن و آرش و... را در پرونده سوابق اجرایی خود دارد.