اتهام یمن علیه ایران و صدری‌ها برای دریافت کمک‌های خارجی است
ساعت ٤:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رهبر مبارزان الحوثی در یمن ادعای رئیس جمهوری یمن درباره حمایت ایران و جریان صدر عراق از این جنبش را رد کرد و گفت: این ادعا در راستای کسب کمک‌های خارجی در جنگ علیه مردم یمن است.


به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "صعده آن لاین "، سید عبدالملک بدر الدین الحوثی در مصاحبه با یک روزنامه قطری با بیان اینکه ما یک گروه کوچک نیستیم بلکه بخشی از ملت یمن هستیم، ادعای ارسال سلاح از ایران به این جنبش را رد کرد و گفت: ملت یمن ملتی مسلح است که این برای همه مشخص و معلوم است و اینکه شما می‌گویید اسلحه ایرانی یافت شده، ما ندیدیم.
وی با اشاره به ادعای علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن درباره حمایت ایران و جریان صدر عراق از این جنبش گفت: این مطلب بعدا از سوی وزیر خارجه یمن تکذیب شد و این سخنان وی در راستای کسب کمک‌های خارجی در جنگ علیه مردم یمن است.
عبدالملک الحوثی به درگیری‌های اخیر در یمن و پیشروی‌ها و پیروزی‌های این جنبش در مبارزه با ارتش یمن اشاره کرد و گفت: تاکنون 64 پادگان را به تصرف درآورده و صدها نفر از ارتش و گارد ریاست جمهوری را به اسارت درآورده‌ایم.
وی افزود: ما با این اسرا به شکل شرعی و اسلامی برخورد می‌کنیم و تمام اسرایی که آزاد کرده‌ایم از رفتار خوب ما با آنها خبر داده‌اند.
رهبر حوثی‌ها یمن با اشاره به عدم جدیت دولت یمن در توقف درگیری‌ها که هفته قبل اعلام کرده بود،گفت: ما به دنبال توقف درگیری‌ها و رسیدن به حقوق مشروع خودمان هستیم.
وی دعوت رئیس جمهوری یمن از جنبش الحوثی برای فعالیت سیاسی به جای فعالیت نظامی را صحبتی "غیرجدی " دانست و تاکید کرد: ما سلاح را برای دفاع از خود برداشته‌ایم و هنگامی که دولت دشمنی را با ما به پایان رساند ما نیز به جنگ خاتمه می‌دهیم.
وی مشارکت سیاسی را حقی دانست که از طرف قانون به همه مردم داده شده و گفت: این یک امتیاز برای پایان درگیری‌ها نیست.
وی با رد سخن رئیس جمهوری یمن که گفته بود "جنبش یمن توافقنامه دوحه را به شکست رسانده است "، گفت: دولت یمن از ابتدا بندهای این توافقنامه را اجرا نکرد و زندانیان را آزاد نکرد و یکی پس از دیگری این بند‌ها را زیر پا گذاشت.
عبدالملک با تاکید بر اینکه گروهش آماده است تا به هر حمله‌ای پاسخ دهد، گفت: ما دارای استراتژی خاصی در این جنگ هستیم و هیچ‌کس ما را محدود و محصور نکرده است.
وی درباره نقش نیروهای میانجی‌گر یمنی به ریاست "فارس مناع " گفت: نقش این نیروها از طرف دولت محدود شده و آنان آن طور که دولت بخواهد، عمل می‌کنند.