جنجال‌آفرینی گیتس در آستانه مذاکرات 1+5 با ایران
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس:‌ در آستانه برگزاری مذاکرات 1+5 با ایران در سوئیس، وزیر دفاع آمریکا نیز همانند سایر مقامات واشنگتن به ایجاد جنجال رسانه‌ای درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.


به گزارش فارس، با وجود آنکه دوشنبه هفته گذشته جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای رسمی وجود تاسیسات هسته‌ای جدید خود را به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رساند، مقامات و رسانه‌های غربی با جوسازی و ایجاد شایعه پراکنی در این خصوص سعی در غیرقانونی و غیرصلح‌آمیز جلوه دادن این تاسیسات غنی سازی دارند.
بر همین اساس "رابرت گیتس " وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان مدعی شد که کشورش از دو سال قبل کار ساخت این تاسیسات را زیر نظر داشته است و این در شرایطی بود که کشورهای غربی به دلیل اشتباه مکرر آژانس در انتشار نامه محرمانه ایران مبنی از وجود چنین تاسیساتی مطلع شدند.
گیتس همچنین مدعی شد: ما، انگلیس و فرانسه در جریان این مساله بودیم و در این زمینه هماهنگ بودیم. به اعتقاد من، با توجه به مخفی نگه داشتن این امر از سوی ایران، مقامات اطلاعاتی تردید ندارند که این تاسیسات هسته ای، یک تاسیسات غیرقانونی است.
ادعای غیرقانونی بودن این تاسیسات در حالی مطرح می‌شود که بر اساس قانون آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌بایست شش ماه قبل از تزریق گاز در تاسیسات اورانیوم آژانس مطلع شود و ایران با ارسال نامه هفته گذشته خود 18 ماه زودتر اقدام به مطلع کرده آژانس کرد.
وزیر دفاع آمریکا بار دیگر بر مطرح بودن همه گزینه‌ها علیه ایران تاکید کرد و گفت: ‌اما، ‌به نظر من ، این فرصت وجود دارد تا از طریق استفاده از دیپلماسی و تحریمهای اقتصادی، ایران را به تغییر رویکردش درباره برنامه هسته ای ترغیب کنیم .
گیتس با اشاره به بی نتیجه بودن توسل به گزینه نظامی علیه ایران گفت که ‌معتقد است هنوز برای توسل به دیپلماسی وقت هست و با مطرح کردن ادعای پنهان کاری ایران تصریح کرد که نشست سوئیس فرصتی برای اعمال تحریم های اضافی است.
وزیر دفاع آمریکا با اشاره به نگرانی‌های اسرائیل از برنامه هسته ای ایران، تصریح کرد: به طور قطع، اسرائیل برنامه هسته ای ایران را تهدیدی برای موجودیت خود می‌داند و ما با این متحدمان در تماس هستیم و همچنان از آنها خواهیم خواست تا به راه‌های دیپلماتیک و تحریم های اقتصادی مجال دهند.
گیتس از گزینه‌هایی مانند تحریم بانک‌ها و تحریم تجهیزات و فناوری مربوط به صنعت نفت و گاز، به عنوان راه‌های مجازات ایران یاد کرد و گفت که فهرستی از تحریم ها موجود است که می توان از میان آنها دست به انتخاب زد.
وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد: در نشست اول اکتبر (9 مهر) و هفته های بعد فرصت داریم تا این مساله را بررسی کنیم که آیا با اهرم تبلیغ و جنجال درباره فعالیت و تاسیسات جدید ایران می توانیم برای گرفتن برخی امتیازات از ایران و واداشتن این کشور به تمکین به قطعنامه های شورای امنیت، اعمال فشار کنیم یا خیر.