وزیر دفاع آمریکا: تنها فایده اقدام نظامی علیه ایران اتلاف وقت است
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٥ : توسط : حسینی

وزیر دفاع آمریکا با تأکید بر استفاده از دیپلماسی در قبال ایران اعلام کرد که هرگونه اقدام نظامی احتمالی آمریکا علیه ایران فقط اتلاف وقت است.
«رابرت گیتس» وزیر دفاع آمریکا در گفت وگو با شبکه خبری «سی ان ان» گفت: هرگونه اقدام نظامی احتمالی علیه ایران فقط زمان را تلف کرده و فقط برنامه هسته ای تهران را به مدت یک تا سه سال به تعویق می اندازد.
وی افزود: واقعیت این است که هیچ اقدام نظامی وجود ندارد که بیشتر از اتلاف وقت کار بیشتری انجام دهد.
وزیر دفاع آمریکا درباره تأثیر گزینه احتمالی نظامی علیه تأسیسات هسته ای ایران گفت: تخمین ها (درباره میزان تأخیر در برنامه هسته ای ایران) حدود یک تا سه سال است.
وی همچنین اضافه کرد: همزمان با اینکه گزینه ها از روی میز کنار گذاشته نمی شوند، من هنوز معتقدم که جا برای دیپلماسی باقی است.
گیتس مدعی شد: فرصت برای تحریم های بیشتر وجود دارد و من فکر می کنم که ما زمان برای کارآمد کردن آن داریم.
«جان بولتون» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در خصوص حمله احتمالی اسرائیل گفت: اینکه ایران یک مرکز غنی سازی اورانیوم در قم داشته باشد و بخواهد در آن غنی سازی انجام بدهد گویای آن است که احتمال دارد ایران مراکز هسته ای دیگری داشته باشد که ما از آن بی اطلاع هستیم این وضع سبب می شود جدی ترین سؤال برای اسرائیل مطرح شود و آن اینکه حتی اگر اسرائیل بتواند به تأسیسات هسته ای نطنز حمله و آن را کاملاً نابود کند باز هم احتمال دارد اسرائیل نتواند کاملاً مانع حرکت ایران در مسیر دستیابی به جنگ افزارهای هسته ای شود این وضع نشان دهنده آن است که گزینه نظامی نیز احتمالاً نمی تواند به هدف خودش برسد.
«فرانکو فراتینی» وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در جریان کنفرانس خبری در نیویورک در پاسخ به این سؤال که در صورت حمله اسرائیل به ایران رفتار ایتالیا و جامعه جهانی چگونه خواهد بود؟ گفت: جامعه بین المللی از حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران حمایت نخواهد کرد چرا که حمله نظامی علیه ایران برای جهان فاجعه بار خواهد بود.