رئیس قوه قضائیه:یکی ازمهم‌ترین مصادیق مبارزه با مفاسد اقتصادی معوقه‌ بانک‌هااست
ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس قوه قضائیه خواستار تقویت مبارزه با مفاسد اقتصادی شده و یکی از مهم‌ترین مصادیق این مبارزه را نیز ورود دستگاه قضایی به مسئله معوقه‌های بانک‌ها عنوان کرد و گفت: اگر مطابق قانون با مفاسد اقتصادی برخورد شود ناامنی اقتصادی ایجاد نمی‌شود بلکه منجر به تقویت سرمایه‌گذاری‌ها خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی خواستار تقویت مبارزه با مفاسد اقتصادی شده و گفت: اگر مطابق قانون با مفاسد اقتصادی برخورد شود ناامنی اقتصادی ایجاد نمی‌شود بلکه منجر به تقویت سرمایه‌گذاری‌ها خواهد شد.
وی با تاکید بر این که دستگاه قضایی باید در تحقق عدالت پیشرو باشد و اینکه به ابعاد مختلف فرمان مقام معظم رهبری در این خصوص که در سال 1380 صادر کردند و جدی گرفته بیش از پیش مبارزه با مفاسد اقتصادی و افزایش خروجی دستگاه قضایی در این زمینه را یکی از جلوه‌های تحقق عدالت برشمرده و افزود: دستگاه قضایی مکلف است برای اجرای عدالت کمر همت ببندد و بدون ملاحظه هیچ کسی حتی نسبت به خودش در اجرای عدالت و مبارزه با فساد مصمم و قاطع عمل کند.
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد:‌همه باید این مسئله را قبول کنیم که هیچ کس به خاطر انتساب خاص نمی‌تواند مدعی وجود حریم و در نتیجه معاف از بررسی و تحقق عدالت باشد. دستگاه قضایی موظف است تمام موارد و پرونده‌هایی را که تاکنون به هر دلیل راکد مانده پیگیری کند و نتیجه آن را نیز به اطلاع عموم مردم برساند.
آیت الله لاریجانی یکی از مهم‌ترین مصادیق مبارزه با مفاسد اقتصادی را ورود دستگاه قضایی از طریق دادستانی کل کشور به مسئله معوقه‌های بانک‌ها عنوان کرده و اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از بانک‌های دولتی وام‌های کلان به اشخاص مختلف اعطا کرده‌اند و بعضا در جامعه اینگونه احساس می‌شود که اراده و تصمیمی برای پیگیری معوقه‌های وام‌های کلان وجود ندارد درحالی که این بانک‌ها با سرمایه و پول مردم اداره می‌شود و بی‌انصافی است که عده‌ای به راحتی وام‌های کلان بگیرند و مسئولان بانک‌ها نیز پیگیر دریافت‌ معوقه‌های آنان نباشند.
وی ادامه داد: دادستانی کل کشور باید در این زمینه وارد عمل شود و اگر این مسئله نیاز به قانون جدید و اصلاح قوانین دارد باید راهکارهای عملی آن جست‌وجو شود.
رئیس قوه قضائیه در ادامه جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس خبرگان با مقام معظم رهبری ضمن تاکید بر توجه به سخنان ایشان گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند در فضای جامعه باید به دنبال تحکیم و تثبیت اخلاق باشیم و جامعه را از فضای تهمت و بدگمانی دور کنیم.
آیت‌الله لاریجانی تصریح کرد: در رسیدگی به تخلفات و اغتشاشات پس از انتخابات باید به دقت آئین دادرسی رعایت شود که یکی از نکات مهم در این زمینه این است که اقرار شخص نسبت به شخص دیگر دارای حجیت شرعی و قانونی نیست.
رئیس قوه قضائیه بر ضرورت توجه به تهاجم فرهنگی غرب تاکید کرده و افزود: همان‌گونه که مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند، جنگ غرب علیه اسلام جنگ عقیدتی است که با استفاده از ابزار و فن‌آوری‌های موجود به صورت وسیع نیز علیه اسلام به راه افتاده که وظیفه خواص و علما است که در این خصوص وارد عمل شوند.
آیت‌الله لاریجانی تقویت و افزایش توجه به علوم انسانی از منظر اسلام را ضروری دانسته و اظهار داشت:‌ بسیاری از پیش‌فرض‌های علوم انسانی غرب با مبانی و پیش فرض‌های اسلام متفاوت است و باید خواص ما به این نکته توجه کنند و بدانند که توجه به این مقوله گام موثری برای مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب است.
در ادامه جلسه ماده واحده قانون اصلاح ماده 18 اصلاحی قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب 1385 مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.