تاسیسات هسته ای قم مصونیت بیشتری از نطنز در برابر حملات دارد
ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان انرژی اتمی تاسیسات هسته‌ای قم را یک دستاورد استراتژیک خواند و افزود: تجهیزاتی را هم که ما آنجا نصب می‌کنیم مشابه تجهیزاتی خواهد بود که در نطنز است و هیچ فرقی از این بابت نخواهد کرد و فقط این تاسیسات از نظر مقابله با هر گونه حمله از مصونیت بیشتری برخوردار است و از هر نوع گزند حمله‌ای مصون است


به گزارش خبرگزاری فارس،‌ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی شامگاه شنبه در گفتگوی ویژه خبری درباره ماهیت مرکز جدید غنی سازی قم و مراحل ساخت آن گفت: تاسیسات هسته‌ای قم، غنی‌سازی نیمه صنعتی اورانیوم است که مراحل ابتدایی خود را طی می‌کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور درباره مفهوم نیمه صنعتی افزود: ما در تمام مسائل فنی یک پایلوت ( راهنما)، یک بحث نیمه صنعتی و بعد ورود به بحث صنعتی داریم و منظور از نیمه صنعتی در انرژی هسته‌ای آن است که تعداد سانتریفیوژها در غنی سازی از یک حدی بیشتر نخواهد بود و درصد غنی سازی نیز در این بخش برای ما مهم نیست.
وی درباره اینکه چرا این تاسیسات نیمه صنعتی است، گفت: ما همیشه با تهدیدهای دائم روبرو هستیم و روزی نمی‌گذرد که با تهدید روبرو نباشیم و اقدامات انجام شده در این خصوص، احتیاط آمیز است یعنی سازمان انرژی اتمی باید در خصوص این تهدیدها جدی عمل کند، هر چند ما تهدید را به این مفهوم که رخ خواهد داد، در نظر نمی‌گیریم اما باید برای بدترین شرایط آماده باشیم.
صالحی درباره امنیت سازه‌های هسته‌ای کشور گفت: ما هم اکنون دو نوع پدافند اکتیو (پدافند هوایی ) داریم و دیگری پدافند غیر عامل است که پدافند غیر عامل انعکاس ظهورش در ایجاد تاسیسات اضافی، زیر زمینی به منظور حفاظت از منابع انسانی، تجهیزات حساس خواهد بود که این موضوع را در مجموعه تاسیسات قم پیش بینی کرده‌ایم.
وی با اشاره به مانورهای دوره‌ای در مجموعه تاسیسات هسته‌ای اضافه کرد: با توجه به حساسیتهای غنی سازی،تصمیم گرفته شد که محلی را که در مقابل هرگونه حمله‌ای مقاوم باشد، تامین کنیم تا تجهیزات حساس به آنجا منتقل شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور افزود: برای حفاظت از نیروهای انسانی و همچنین تامین سلامت آنان پیش بینی‌های لازم صورت گرفته است و به همین علت محلی برای این منظور پیش‌بینی شد و تاسیسات جدید به این منظور است که دشمن بداند که جمهوری اسلامی ایران با اراده و اصراری که دارد اجازه نخواهد داد برای لحظه‌ای فعالیت‌های هسته‌ای‌اش متوقف شود.

* تاسیسات نطنز و قم تا 5 درصد ظرفیت غنی‌سازی دارد

وی گفت: هر دو تاسیسات چه نطنز و قم ظرفیت تا 5 درصد غنی‌سازی دارد و ما این موضوع را به سازمان بین‌المللی انرژی اعلام کردیم.
صالحی گفت: تجهیزاتی را هم که ما آنجا نصب می‌کنیم مشابه تجهیزاتی خواهد بود که در نطنز است و هیچ فرقی از این بابت نخواهد کرد و فقط این تاسیسات از نظر مقابله با هر گونه حمله از مصونیت بیشتری برخوردار است و از هر نوع گزند حمله‌ای مصون است و البته نطنز یک تاسیسات صنعتی کامل است و ما پیش‌بینی کرده‌ایم تا 50 هزار سانتریفوژ در آنجا نصب شود که می‌تواند تامین کننده سوخت نیروگاه بوشهر باشد.
وی افزود: اگر نسل جدید سانتریفیوژهای ما به تولید صنعتی برسد ما می‌توانیم این میزان از تفکیک اورانیوم را در نطنز بالاتر ببریم و سوخت دو راکتور به اندازه بوشهر را تولید کنیم.
صالحی سخنان بعضی از مسئولان و رسانه‌های غربی را مبنی بر متهم کردن ایران به انحراف از مقررات اژانس مغلطه دانست و گفت: این دروغ پردازی‌ها در مسئله نطنز هم صورت گرفت، که بعدها ،کذب بودن ادعاهای آنان مبنی بر فعالیتهای سری هسته‌ای برای همه آشکار شد.
وی گفت: در زمینه تاسیسات نطنز نیز ما طبق مقررات باید 180 روز قبل از داخل کردن مواد هسته‌ای، نه حتی تجهیزات هسته‌ای مراتب را به آژانس اطلاع می‌دادیم، در حالی که غربیها در آن موقع نیز جنجال آفرینی کردند و افکار عمومی را طوری شکل دادند که گویی واقعاً یک فعالیت سری هسته‌ای وجود داشته است که بعدها مسئله برای همه روشن شد.
صالحی با اشاره به اینکه درباره تاسیسات جدید قم نیز به همین شکل عمل شده است، تاکید کرد: این تاسیسات دوم هم اکنون بیش از یک سال است که از شروع فعالیتش می‌گذرد و فعالیتهایی که انجام شده بیشتر ساختمانی و تاسیساتی است و هیچگونه ماشین و مواد رادیو اکتیو به آن وارد نشده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در این مجموعه جدید هم در ابتدای کار هستیم و طبق مقررات آژانس اکنون هم ضرورتی بر اعلام و معرفی این تاسیسات نبود و می‌توانستیم اعلام نکنیم اما ما با توجه به قولی که به آژانس داده‌ایم و همواره با شفافیت و اعتمادسازی عمل کرده‌ایم، بسیار زودتر از موعد درباره این مجموعه به آژانس اطلاع رسانی کرده‌ایم.

* قدردانی آژانس از ایران

وی با بیان اینکه ما فکر می‌کردیم که این اقدام ما مورد تشویق و تایید قرار بگیرد که البته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به نامه ما از ما تشکر و قدردانی کرد و برخی کشورهای غربی نیز از آن استقبال کردند ، اما شاهد آشفتگی و پریشان حالی خاصی از سوی برخی کشورهای غربی نسبت به این موضوع بودیم که موجب تعجب ما شد که چرا آنها دستپاچه شدند.
صالحی افزود: آن زمانی که من مسئولیت سازمان انرژی اتمی را گرفتم اعلام کردم که ما با یک نگاه جدید آمده‌ایم یعنی همان روند شفاسازی اعتماد سازی را تسریع و تعمیق و توسعه ببخشیم که در این دو ماه اجازه دادیم که بازرسان از اراک و نطنز بازدید کنند با اینکه هیچ تعهدی در این زمینه نداشتیم.

* آشفتگی و دستپاچگی غرب

وی افزود: با رصد رسانه‌های غربی به منظور کشف علت آشفتگی و دستپاچگی آنان، متوجه شدیم (بر اساس اقرار خودشان) که در مقاله نیویورک تایمز از قول عوامل اطلاعاتی آمریکا آمده است، آنان از قبل از این موضوع مطلع بودند و این نشانه تناقض گویی است چرا که می‌گویند از آن مطلع بوده‌اند و بعد هم عکس دقیق و روشن آن را منتشر کردند.
صالحی گفت: آمریکایی‌ها قصد داشتند با کمک انگلیس و فرانسه از این موضوع به عنوان کشف جدید و باز سازی افکار عمومی بر علیه کشورمان استفاده کنند و جریان سازی جدیدی را شکل دهند.

* درگیر کردن اندونزی، ترکیه و عربستان برای تصویب قطعنامه علیه ایران

وی گفت: غربیها می‌خواستند با درگیر کردن سه کشور اسلامی اندونزی، ترکیه و عربستان قطعنامه‌ای جدید علیه ایران صادر کنند تا اجماعی جهانی و جهان اسلام علیه کشورمان بوجود آورند.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: با عنایت خداوند و اعلام به موقع درباره تاسیسات نطنز و پیش دستی ما توطئه آنان خنثی شد و ما در راستای شفاف سازی انتظار استقبال کشورهای غربی را نیز داشتیم و در این زمینه نیز بعد از گذشت زمان کشورهای غربی دوباره خجل زده خواهند شد، چرا که بر خلاف همه گفته‌های سابق خود عمل می‌کنند.
صالحی افزود: هم اکنون غربی‌ها در شورای حکام با اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی که بیش از 100 نفر از آنها عضو نم هستند چگونه می‌خواهند برخورد کنند، بگویند کشوری عضوی که آمده تاسیسات خودش را دو سال قبل از اینکه این تاسیسات راه بیفتد اعلام کرده و شما دارید اینگونه برخورد می‌کنید.

* دوران تثبیت فناوری هسته‌ای طی شده است

وی با بیان اینکه برخوردهای دوگانه آنان را در مخمصه خواهد انداخت، افزود: اینکه آ‌نان می‌گویند ایران می خواهد از این موضوع در آستانه نشست پنج بعلاوه یک امتیاز بگیرد، صحیح نیست، چون ایران در بعد فناوری هسته‌ای به جایی رسیده که تمام مراحل را طی کرده و دوران تثبیت نیز طی شده است و مسئله‌ای برای ما مبهم نیست و همه فناوری در این زمینه کشف شده است.

* تاسیسات قم؛ دستاوردی استراتژیک

صالحی با بیان اینکه اکنون روی نسلهای جدید سانتریفوژها کار می‌کنیم، تاکید کرد: تاسیسات جدید جنبه احتیاطی دارد و خود ایجاد این تاسیسات در دل کوه با آن امکانات مقاوم در برابر هجمه‌های احتمالی از نظر ساختمانی یک دستاورد استراتژیکی است.
وی با اشاره به اینکه غربی‌ها به دنبال بزرگنمایی موضوع هسته‌ای ایران هستند، افزود: آنها به هر دستاویزی آویزان می‌شوند که بهانه تراشی بکنند.
صالحی افزود: ایران در خصوص فناوری هسته‌ای دستش پر است و آنها می‌دانند که ما سیکل سوخت را کامل کردیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما به آژانس آغاز به کار تولید راکتور 360 مگاوات را اعلام کرده‌ایم، افزود: هشت تا نه سال طول می‌کشد این راکتور وارد عمل شود و ما، هشت سال زودتر این موضوع را اعلام کردیم.
وی با مضحک خواندن بهانه‌های غربی‌ها افزود: اینها بازی‌های سیاسی است و جنبه عقلانی ندارد و این اقدامات آنها فضای سیاسی را سست و خنده آور می‌کند.

* عجله‌ای در راه‌اندازی تاسیسات قم نداریم

صالحی در پاسخ به این سوال که این کارخانه چه زمانی راه‌اندازی می‌شود، گفت: ما خیلی عجله‌ای نداریم ولی اگر به طور معمول روبه جلو برویم بین یکسال و نیم تا دو سال ممکن است طول بکشد و همین طور که جلو برویم اطلاع رسانی خواهیم کرد.
وی گفت: اگر کشوری بخواهد وارد فعالیتهای فنی سلاح هسته‌ای بشود به راحتی می‌شود آن را کشف کرد و اگر یک اهل فن بیاید از تاسیسات ما بازبینی بکند با یک نگاه متوجه می‌شود که ما چه کار داریم می‌کنیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: آژانس در کارخانه‌های هسته‌ای ما دوربین دارد و تمام کارهای ما را بازرسی و کنترل می‌کند و هرازچند گاهی از آنجا بازرسی می‌کنند.
صالحی تصریح کرد: اگر ما می‌خواستیم این تاسیسات جدید را در غنی سازی در سطح بالا ایجاد کنیم اعلامش نمی‌کردیم و مگر می‌شود غنی سازی سطح بالا و تا 90 درصد را تحت نظارت آژانس انجام داد و این تناقضات غربی‌ها ما را متعجب می‌کند.
به گزارش فارس، صالحی در ادامه افزود: راکتور تهران هم اکنون تامین کننده اصلی رادیو دارو در ایران است و به بیش از 170 تا 180 بیمارستان رادیو دارو می‌رساند.
وی درباره نیاز کشور به سوخت 20 درصد گفت: راکتور تهران برای تولید رادیو دارو به سوخت 20 درصد است نیاز دارد و چون برخی از این رادیو داروها عمرشان کوتاه است یعنی حتی ما نمی‌توانیم از خارج وارد بکنیم چرا که اگر از خارج وارد شود دیگر قابلیت استفاده ندارد بنابراین تامین سوخت راکتور تهران برای ما حیاتی است و از دستاوردهای هسته‌ای ما تولید رادیوداروهاست که کمتر کشوری به ویژه در جهان اسلام این توانایی را دارد که نیاز خود به این مواد را تامین کند.

* چیدمان غنی‌سازی را تغییر نمی‌دهیم

وی با بیان اینکه راکتور تهران 5 روز در هفته کار می‌کند که برای سی سال این تاسیسات به 200 تا 300 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد شده نیاز داریم و ترجیح می‌دهیم این میزان سوخت را از کشورهای دیگر تامین کنیم و این دلیل بر ناتوانی ما بر تولید سوخت 20 درصد نیست بلکه ما نمی‌خواهیم چیدمان غنی سازی 5 درصد را برای تهیه فقط 150 تا 300 کیلو سوخت 20 درصد سوخت تغییر دهیم.
وی در پاسخ به این سوال مجری که آیا ممکن است تاسیسات مشابه اینها در مناطق دیگری در دست احداث داشته باشیم، گفت: خیر، این دو تاسیسات هسته‌ای مکمل یگدیگر هستند و برای تولید تا 5 هزار مگاوات برق برنامه‌ریزی شده‌اند و ما نمی‌خواهیم تمام سوخت راکتورهای خود را در داخل تولید کنیم، بلکه می‌خواهیم به دنیا بگوییم در صورتی که بخواهند در روند تولید انرژی از سوخت هسته‌ای برای ما محدودیت ایجاد کنند ما خود توانایی تولید سوخت را داریم.
وی افزود: ما با توجه به سابقه غربی‌ها در خلف وعده برای آماده سازی نیروگاههایمان، باید توانمندی خود را افزایش دهیم چرا که هم اکنون بعد از سی سال کشورهای آلمان و فرانسه اورانیوم خریداری شده ما را تحویل نمی‌دهند.
وی درباره راه اندازی نیروگاه هسته‌ای بوشهر گفت: مهندسان ما همکاری خوبی با مهندسان روسی در زمینه نیروگاه بوشهر دارند و نیروی انسانی ما توانسته است قابلیت‌های خود را نشان دهد.

* دو هزار نیروی روسی و هزار نیروی ایرانی

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد : در کنار دو هزار نیروی کارشناس روسی، هزار نیروی ایرانی کار می کنند که این سرمایه عظیمی برای کشور است.
صالحی درباره زمان بهره برداری از نیروگاه بوشهر نیز گفت: ما از بین بهره برداری سریع از این نیروگاه و تامین تمام فاکتورهای ایمنی و امنیتی مسلما بحث ایمنی را انتخاب کرده‌ایم و مطمئن بودن نیروگاه از اولویت بیشتری برخوردار است.

* تزریق سوخت به قلب راکتور بوشهر، بعد از آزمایش 250 اتمسفری

وی در عین حال گفت: ما بعد از آزمایش 250 اتمسفری تجهیزات نیروگاه بوشهر که یک ماه و نیم طول می کشد وارد مرحله تزریق سوخت به قلب راکتور می‌شویم و چنانچه این عملیات اتفاق بیفتد موفقیتی برای ما حاصل شده است.
صالحی افزود: ما یک برنامه 5 هزار مگاوات تولید برق هسته‌ای مصوب برنامه پنجم توسعه داریم و برنامه بلند مدت تولید 20 هزار مگاوات نیز در نظر است.
وی با بیان اینکه صحبت‌های اولیه برای تولید پنج هزار مگاوات صورت گرفته است، درباره ساخت راکتورهای جدید گفت: ما سعی می کنیم در زمینه تولید راکتورهای شناخته شده در داخل تلاش کنیم و در زمینه تولید راکتورهای 360 مگاوات با کشورهای غربی همکاری‌های علمی داریم و آنها تولیدات ما را تایید محاسباتی می‌کنند اما در زمینه عقد قرارداد ایجاد راکتور هزار مگاواتی، ایجاد راکتور شبیه راکتور بوشهر را در دستور کار داریم.
وی با اشاره به اینکه بیش از هفت سال از مطرح شدن پرونده هسته‌ای کشورمان در آژانس می‌گذرد، گفت: کسی باور نمی‌کرد که ما بتوانیم به برنامه‌های هسته‌ای کشورمان ادامه دهیم اما من بعد از اولین جلسه شورای حکام در پاسخ به خبرنگار آمریکایی گفتم ملت ما با تمام قوا استقامت خواهد کرد و پیروز خواهد شد.

* ساخت راکتور تولید دارو در اراک مراحل نهایی خود را طی می‌کند

صالحی در ادامه افزود: آن روز حتی یک عدد سانتریفیوژ هم نداشتیم و جو تهدید بر علیه ما و کشورهای عراق و کره شمالی بسیار شدید بود و به لطف خدا امروز تاسیسات اصفهان و نطنز به طور کامل در حال فعالیت است و ساخت راکتور تولید رادیو در اراک مراحل نهایی خود را طی می‌کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: ایران تنها کشور اسلامی است که توانسته راکتور 40 مگاواتی ویژه با پیشرفت 70 درصدی بسازد و از نظر ساخت تجهیزات نیز در داخل امکان سنجی‌ها انجام شده است و امیدواریم در سه چهار سال آینده این راکتور به بهره برداری برسد.
وی با اشاره به مقاومت دلیرانه کشورمان در زمینه حمایت از دانش صلح آمیز هسته‌ای خود گفت: در فضای مجمع عمومی آژانس صدای غربی‌ها مسموع نیست و به دلیل داشتن تعداد اکثریت در شورای حکام قصد اعمال فشار دارند و شاهد بودیم که آنها نتوانستند در مجمع عمومی نیز درباره قطعنامه توانمندی رژیم صهیونیستی کاری از پیش ببرند.
صالحی گفت: به همین دلیل برای اولین بار بود دو قطعنامه که مکمل یکدیگر بود یعنی قطعنامه توانمندی رژیم صهیونیستی و دیگری بیانیه رئیس آژانس در خصوص ممنوعیت تهدید و حمله به تاسیسات صلح آمیز هسته‌ای ( که جمهوری اسلامی ایران آن را پیشنهاد کرده بود) به تصویب رسید.
وی بااشاره به وظیفه نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بر عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح هسته‌ای گفت: آژانس بیشتر بر بحث عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای متمایل شده و بحث خلع سلاح هسته‌ای به دلیل تعلل 5 کشور دارای سلاح هسته‌ای مغفول مانده است و آنان در این زمینه همیشه از موضع قدرت و قلدری عمل کرده‌اند.

* آزمایشات مخفی فرانسه و آمریکا

صالحی به نقض تعهدات انگلیس در زمینه به آب انداختن زیردریایی ترایدنت با سلاح هسته‌ای اشاره کرد و افزود: در این زمینه فرانسه هم آزمایشات مخفی هسته ای انجام داده است و همچنین آمریکا نیز هیچ وقت زیر بار ممنوعیت انفجارها و آزمایشات هسته ای نرفت ولی خوشبختانه احساس می شودخلع سلاح هسته ای نیز کم کم موضوعیت پیدا می کند و برای اولین بار ارتباطی بین بحث عدم اشاعه سلاح هسته‌ای و خلع سلاح هسته‌ای در حال برقراری است.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران در بحث خلع سلاح هسته‌ای پیشتاز بوده است و توانسته به این بحثها عمق ببخشد، اضافه کرد: پیشتازی ایران در این زمینه واقعا شعار نبوده و استقامت ایران در این زمینه به حدی بوده که تمامی اعضای جنبش عدم تعهد به وضوح این مسئله را تایید می‌کنند و اذعان دارند که اگر مقاومت ایران نبود ما همگی از تمام حقوق هسته‌ای خودمان معزول می‌شدیم و استقامت کشور ما باعث شد که کشورهای جهان سوم و در حال توسعه، نسبت به حقوق هسته‌ای خود اطمینان حاصل کنند.

* فعالیت‌های آژانس در زمینه‌های نظارتی و تامین فناوری متوازن باشد

صالحی با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه همکاری‌های فنی و تکنولوژیکی کوتاهی کرده و فقط بیشتر جنبه نظارتی به خود گرفته است، تاکید کرد: فعالیت آژانس در زمینه‌های نظارتی و تامین فن آوری هسته‌ای برای اعضا باید متوازن باشد یعنی ضمن اینکه بازرسی می‌کند باید همکاری‌های فنی را نیز گسترش دهد ولی کشورهای صاحب تکنولوژی به دلیل بار مالی زیاد همیشه از این بحث احتراز می‌کنند و فقط برای بحث نظارت تامین مالی در نظر می‌گیرند.
وی با اشاره به اینکه پیشرفت صنعتی از جمله صنعت هسته‌ای به تنهایی حاصل نمی‌شود، افزود: در زمینه موضوع هسته‌ای باید با تمام دنیا در ارتباط باشیم به عنوان مثال هند با داشتن بیش از40 سال سابقه تولید راکتورهای نوین، جدیدا در زمینه همکاری هسته‌ای با آمریکا قرارداد امضا کرده است.

* پیشرفت در گداخت هسته‌ای و شتاب‌دهنده‌ها

صالحی با بیان اینکه در زمینه گداخت هسته‌ای و شتاب دهنده‌ها باید شتاب بیشتری صورت گیرد، گفت: خیلی از گداخت‌ها و شتاب دهنده‌ها در کشور تکمیل شده است.
وی درباره تاثیر سازمان انرژی اتمی در پیشرفت صنایع کشور هم گفت: برای ساخت نیروگاهها و همچنین ارتقا صنایع مربوط، درحال امکان سنجی هستیم و پس از ارزیابی ومشخص کردن تجهیزات لازم، صنایعی را که نیاز به افزایش بهره‌وری دارند را به روز می‌کنیم.
صالحی درباره برخی اظهارات غربی‌ها از جمله آقای سارکوزی که پرچم مخالفت با ایران را در دست گرفته است، گفت: باید از آنان پرسید که آیا ایران به طرف سلاحهای هسته‌ای رفته و یا از آن استفاده کرده است یا آنان و اگر در این زمینه به نیت ایران شک و تردید دارند ما هم نسبت به آنان بیشتر شک داریم زیرا آنان خود تولید کننده و استفاده کننده سلاح هسته‌ای بوده‌اند و ضمن اینکه البرادعی هم گفته ما چیزی در این زمینه به نام نیت سنج نداریم.
صالحی با اشاره به استفاده صدام از سلاحهای کشتار جمعی در جنگ تحمیلی گفت: ما از نظر شرعی اجازه استفاده از این سلاح‌ها را نداریم و در جنگ تحمیلی هم از آن استفاده نکردیم.
وی افزود: ما روز به روز در حال پیشرفت هستیم و در وضع بسیار خوبی قرار داریم حداقل در بعد صنعت فناوری هسته‌ای هیچ مشکل نداریم.

* ایران مشکل پادمانی ندارد

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما نمی‌خواهیم موضوع هسته‌ای ما به صورت یک موضوع باز بماند و اگر گزارش بخش پادمانی اخیر البرادعی را ببینید، گفته شده است که ایران هیچ مشکلی پادمانی ندارد.
وی گفت: فقط یک مطالعات ادعایی از سوی آمریکا درباره کلاهکهای موشکی ایران وجود دارد که اصلاً ربطی به مسائل هسته‌ای ندارد و آنها می‌خواهند به زور این دو موضوع را به هم ربط دهند و این مسئله مشکل خودشان است که باید آن را حل کنند.