جوسازی برخی رسانه‌های عربی علیه ایران ادامه دارد
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: برخی رسانه‌های عربی به رغم اعتراف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اطلاع رسانی و شفاف سازی ایران، ادعا کردند که دومین کارخانه غنی سازی اورانیوم کاربرد نظامی دارد.


به گزارش فارس، برخی رسانه‌های عربی منطقه اعلام احداث دومین کارخانه غنی سازی اورانیوم را بمب‌خبری دانسته‌اند و از این اقدام به عنوان مخفی کاری ایران برای تولید تسلیحات هسته‌ای نام برده‌اند درحالی که این کارخانه 18 ماه آینده قرار است آغاز به کار کند و طبق قوانین آژانس برای راه اندازی هرکارخانه باید شش ماه قبل اطلاع رسانی شود.
در همین راستا، پایگاه اینترنتی "نسیج " در خبری مدعی شد که دولت ایران در بسته پیشنهادی خود به آژانس به وجود تاسیسات مخفی غنی سازی اورانیوم در این کشور اعتراف کرده است.
در ادامه این خبر آمده است: مسئولان دیپلماسی آمریکا اعلام کرده‌اند که ایران در بسته پیشنهادی خود از احدلث دومین کارخانه غنی سازی اورانیوم در نزدیکی یک پایگاه نظامی در نزدیکی شهر مقدس و شیعه نشین قم پرده برداشته است و مقامات اطلاعاتی آمریکا و فرانسه از ماهها قبل درباره این موضوع اطلاع داشتند.
این پایگاه اینترنتی عرب زبان در ادامه گزارش خود مدعی شده است که دولت ایران دومین کارخانه غنی سازی شده اورانیوم را با 3000 دستگاه سانتریفیوژ راه اندازی می‌کند که این تعداد دستگاه برای تولید سوخت هسته‌ای مورد نیاز ایران کافی نیست اما برای تولید بمب کافی است.
در ادامه این گزارش ادعا شده است که روسای جمهور آمریکا، انگلیس و فرانسه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در آمریکا، برنامه‌های احتمالی برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران بعد از افشای ساخت دومین کارخانه غنی سازی اورانیوم را بررسی می‌کنند.
همچنین پایگاه اینترنتی "المدینه " چاپ عربستان سعودی نیز سرمقاله امروز خود با گزارشی با عنوان "آمریکا، انگلیس و فرانسه ایران را به مخفی کاری در تاسیس پایگاه هسته‌ای سری متهم کردند "، اختصاص داده است.
در این گزارش ادعا شده است که ایران به کارخانه غنی سازی اورانیوم در نطنز اکتفا نکرده و در بسته پیشنهادی خود به آژانس بین المللی انرژی اتمی ذکر کرده که اورانیوم درحد 5 درصد در ایران غنی می‌شود و این امر می‌تواند برای ساخت بمب اتم کاربرد داشته باشد.
این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی ایران نه تنها به آژانس اجازه بازرسی سرزده را داده است، بلکه تمامی فعالیت‌های هسته‌ای خود را زیر نظر کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش می‌برد و دومین کارخانه غنی سازی اورانیوم نیز قرار است 18 ماه آینده تکمیل شود و از هم اکنون به آژانس اطلاع داده شده است.
طبق مقررات آژانس هر عضو "ان‌پی‌تی " حق دارد که شش ماه قبل از راه اندازی کارخانه غنی سازی اطلاع رسانی کند درحالیکه ایران 18 ماه قبل خبر داده است و نگرانی برخی کشورهای عربی در راستای جوسازی علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران است.