واشنگتن می‌داند که تنها ایران قادر است آمریکا را نجات دهد
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: سرهنگ بازنشسته ستاد مشترک ارتش فرانسه با اشاره به گرفتار شدن آمریکا در باتلاق عراق و افغانستان تاکید کرد که آمریکا بخوبی می‌داند که تنها ایران است که می‌تواند آبروی واشنگتن را حفظ کند و آن را در عراق و افغانستان نجات بدهد.


به گزارش فارس، "آلن کورفیس " در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی "الانتقاد " در پاسخ به سوالی درباره صرف نظر کردن آمریکا از طرح سپر موشکی در اروپای شرقی و اینکه این اقدام معامله‌ای با روسیه بر سر ایران بوده است، گفت: این گفته درست نیست.
کورفیس گفت: اگر ما به نقشه راهبردی و توازن قوای کنونی نگاهی بیندازیم این تحلیل درست نخواهد بود. از طرفی روسیه برای استقرار موشک‌های اسکندر (کالنین گراد) در لهستان و استقرار سامانه‌ای دیگر در خاورمیانه -بویژه در سوریه- تمایل نشان داده بود و از طرفی فشار کنونی روسیه بر ایران حاصلی ندارد زیرا برنامه هسته‌ای ایران وارد مرحله بازگشت ناپذیری شده است.
وی افزود: به همین دلیل است که روسیه دائما خواستار گفت‌وگو با ایران و مخالف تحریم آن است همچنین چین که روزانه تکیه‌اش بر نفت و گاز ایران بیشتر می‌شود همینطور است.
این سرهنگ بازنشسته فرانسوی تاکید کرد: آمریکا طرح سپر موشکی را لغو کرد زیرا دیگر قادر نبود این طرح را اجرا کند. بحران مالی و طرح‌های داخلی آمریکا مانند طرح تامین اجتماعی و بهداشتی آثار منفی خود را بر بودجه آمریکا نشان خواهد داد.
وی تاکید کرد: اما درباره ایران، آمریکا سیاستی واحد دارد و آن همان سیاست سفارش‌های "بیکر-همیلتون " است که خواستار گفت‌وگو با ایران شدند.
آلن کورفیس افزود: آمریکا خواهان گفت‌وگو با ایران است زیرا این کشور در تونلی تاریک به نام عراق و افغانستان وارد شده است و بخوبی می‌داند که تنها ایران است که می‌تواند آن را از این ورطه نجات بدهد.
وی تاکید کرد: آنچه برای آمریکا مهم است خروج از عراق و افغانستان با سلامت کامل است. روسیه نیز می‌تواند نقش میانجیگر را ایفا کند تا با انگیزه دادن به ایران [برای کمک]با اتخاذ تدابیری آبروی آمریکا را نجات بدهد به طوری که پیامدهای خروج آمریکا از عراق و افغانستان بر وجهه آمریکا آشکار نشود.