انتقاد سلطانیه از عدم حفظ اطلاعات ارایه شده ایران به آژانس
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی ضمن اشاره به اعتراض صد کشور عضو عدم تعهد به عدم حفظ اطلاعات در آژانس گفت: نامه‌ای که ما به صورت محرمانه به آژانس دادیم چند روز بعد به دست منافقین و رسانه‌های غربی منتشر شد.


به گزارش فارس، "علی اصغر سلطانیه " در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم با انتقاد از هیاهوی ساختگی غرب درباره کارخانه غنی‌سازی سوخت هسته‌ای جدید ایران تاکید کرد که واکنش غرب در قبال این پایگاه شتابزده بوده است.
وی همچنین غرب را به تلاش برای کاهش جایگاه و ارزش آژانس و سوء استفاده از این غوغا برای برنامه‌های سیاسی خاص خود متهم کرد.
سلطانیه اظهار داشت: ایران در بیست و یکم ماه جاری میلادی نامه‌ای به "محمد البرادعی " دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت که در این نامه وجود پایگاه هسته‌ای جدید ابلاغ شده و در آن بر پایبندی ایران به قواعد و توافقنامه‌های امضا شده با آژانس تاکید شده است.
وی با انتقاد از عملکرد کشورهای سلطه طلب در نشست "پیتزبورگ " تاکید کرد : باعث تاسف است که افکار عمومی را تحریک و اطلاعات نادرست ارائه می دهند. همانطوری که رئیس جمهوری محترم ایران فرمودند آنها حتما از این اشتباه تاریخی خود باید پشیمان شوند و هرچه زودتر قبل از اینکه دیر شود جبران کنند.
وی تاکید کرد : ادعاهای غربی‌ها درباره اطلاع قبلی از این موضع کاملا بی اساس است. ما خودمان داوطلبانه اعلام کردیم و الان من نامه رسمی دارم که آژانس از این همکاری ایران تشکر و قدردانی کرده است.
سلطانیه افزود : مطابق سند 153 که قرارداد ان. پی. تی با آژانس است و همه کشورهای عضو به آن متعهد هستند ، 180 روز قبل از تزریق باید کشورها به آژانس اطلاع دهند، این در حالی است که در این سایت هنوز مواد هسته‌ای وجود ندارد و ما در واقع زودتر از تعهد حقوقی به آن عمل کردیم و در این رابطه آژانس هم قدردانی کرده است.
سلطانیه با تاکید بر اینکه غرب با چنین اقداماتی در پی پایین آوردن جایگاه و منزلت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، تصریح کرد: غرب بر اساس برنامه‌های سیاسی خود در پی خدشه دار کردن تلاش ایران برای ابراز حسن نیت و شفافیت مواضع در خصوص برنامه هسته‌ای است.
نماینده ایران در آژانس تاکید کرد: هر کس که دنبال برطرف کردن پیچیدگی‌ها و نگرانی‌های جامعه جهانی درباره امکان انحراف برنامه هسته ای ایران از اهداف مسالمت‌آمیز باشد، ایران حاضر است دست او را برای گفت‌وگو بفشارد تا ثابت کند که هیچ‌ یک از قواعد و اصول آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نقض نکرده است.
سلطانیه هشدار داد که مطرح کردن چنین مسائلی بر گفت‌وگوهای آینده ایران با گروه 1+5 که قرار است در اوایل ماه آینده در ژنو برگزار شود، تاثیر منفی خواهد گذاشت.
وی با اشاره به اینکه کشورهای صنعتی در پیتزبورگ سناریوی شش سال پیش را پیاده کردند، افزود: درآن زمان وقتی آقای دکتر صالحی که اینک رئیس سازمان انرژی اتمی است، به عنوان نماینده ایران در وین، در ملاقات با آقای البرادعی درباره نطنز اطلاع داد و ایشان را دعوت کرد که از آن مرکز بازدید کند، بلافاصله رسانه‌های غربی و منافقین به عنوان یک افشاگری این موضوع را در جهان مطرح کردند و این حرکت زشتی بود که اینک دوباره تکرار شد.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد : بیش از صد کشور عدم تعهد اعتراض کرده‌اند که چرا اطلاعاتی که در اختیار آژانس قرار داده می‌شود بلافاصله درز پیدا می‌کند.
سلطانیه در ادامه این گفت‌وگو افزود: نامه محرمانه من به آقای البرادعی که پس از او به معاونانش داده شد، پس از دو روز با محتوای آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.
وی اظهار داشت: این نشان می‌دهد که بدنه آژانس متاسفانه از اسرار کشورها حمایت و حفاظت نمی‌کند و ما از این بابت متاسفیم.
نماینده ایران در آژانس تصریح کرد : ما کاملا شفافیم و هیچ مشکلی نداریم اما اطلاعاتی که کشورها در اختیار آژانس قرار می‌دهند باید کاملا حراست و حفاظت شود.
وی گفت : خودمان می‌توانستیم موضوع را اعلام کنیم اما با توجه به اینکه آژانس را محرم می‌دانیم به آن اعلام و با آژانس برنامه‌ریزی کردیم.
سلطانیه گفت : جمهوری اسلامی ایران باید تمام ملاحظات امنیتی خود را در نظر بگیرد و هر زمان که مطابق مقررات لازم بود موضوع تاسیسات جدید را به آژانس اعلام کند و تحت پوشش آژانس قرار بدهد.
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: ما با نهایت شفافیت و همکاری با آژانس، داوطلبانه و زودتر موضوع تاسیسات جدید را اعلام کردیم و الان برای بازدید بازرسان از این سایت در حال برنامه ریزی هستیم.
فرستاده ایران در آژانس انرژی اتمی تاکید کرد : همه دنیا بدانند که در جلسه اول اکتبر با یک فضای دوستانه ، با حرکتی کاملا صادقانه و شفاف برای مذاکرات درباره همه مسائل جهانی حاضر می شویم.
علی اصغر سلطانیه در بخش دیگری از گفت‌وگو با شبکه خبری العالم گفت: همه چیز درباره برنامه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران صد در صد شفاف است و این روشنایی و شفافیت چشمان آنها را کور کرد و نخواستند حقیقت را ببینند.
وی افزود: تاسف می خورم که آقای "براون " اتهام فریبکاری می زند، این کار بسیار زشتی است و آنها باید این اشتباه تاریخی را جبران کنند ، چون در واقع انگلیس است که با تخلف صریح از ماده 6 ان. پی.تی فعالیت‌های زیردریایی اتمی دارد.
سلطانیه گفت: متاسفم که سران سه کشور که مدعی هستند به قوانین بین‌المللی آگاهی دارند اساسنامه آژانس را حتی یک بار هم با دقت نخوانده‌اند و مشاوران حقوقی آنها نیز آنقدر مسئولیت احساس نکرده‌اند تا به آنها بفهمانند که ایران و همه کشورهای عضو ان. پی. تی ملزم نیستند که تاسیسات را که هنوز مواد هسته‌ای در آن استفاده نشده است، اعلام بکنند.