قشقاوی: موضع‌گیری دولت‌های غربی با هدف جنجال‌آفرینی و ایجاد التهاب است
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٤ : توسط : حسینی
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، تحولات و موضع‌گیری‌های برخی دولت‌های غربی را تنها با هدف جنجال‌آفرینی و ایجاد التهاب و انحراف در افکار عمومی توصیف کرده و افزود: چنین تلاش‌هایی در گذشته بی‌اثر بودن خود را به اثبات رسانده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از اداره کل اطلاعات و اخبار وزارت امور خارجه حسن قشقاوی در واکنش به اظهارات غیرواقعی برخی مقامات غربی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب حق مسلم خود در بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و نیز در ادامه تلاش جهت تنوع بخشیدن به منابع تامین انرژی و رفع نیازهای فزاینده خود، طی یک گام موفق جدید، نسبت به ایجاد کارخانه غنی‌سازی سوخت هسته‌ای دیگری اقدام کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن رد برخی ادعاها در خصوص این فعالیت جدید اعلام کرد فعالیت‌های ایران در موضوع استفاده از فناوری هسته‌ای کاملا روشن و در چارچوب مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.
وی افزود: علی‌رغم آنکه طبق مقررات NPT اعلام تاسیس مجموعه‌های غنی‌سازی باید 6 ماه قبل از تزریق گاز به سانتریفیوژها صورت گیرد، ولی جمهوری اسلامی ایران به منظور اعتمادسازی و به نشانه حسن نیت زودتر موضوع را به اطلاع آژانس رسانده است، و لیکن متاسفانه برخی از کشورهای غربی در یک رویکرد کاملا تبلیغاتی و غیرحقوقی اقدام به فضاسازی‌های مغرضانه نموده‌اند که این‌گونه رفتارها با هیچ منطقی سازگاری ندارد و نشانگر عملکرد غیرمسئولانه آنها در قبال اعتمادسازی‌ها و حسن نیت‌های مکرر جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین از دولت‌های غربی خواست به قوانین بین المللی احترام گذارده و از مداخله در کار آژانس خودداری کنند.
وی تحولات و موضع‌گیری‌های برخی دولت‌های غربی را تنها با هدف جنجال‌آفرینی و ایجاد التهاب و انحراف در افکار عمومی توصیف کرده و افزود: چنین تلاش‌هایی در گذشته بی‌اثر بودن خود را به اثبات رسانده و آژانس بین‌الملیل انرژی اتمی به طور مستقل گزارش ایران را بررسی خواهد کرد و اعلام نظر آژانس موجب بی‌اعتباری اظهارات عجولانه و اغراض سیاسی قدرت‌های غربی خواهد شد.
قشقاوی اضافه کرد: جا داشت دولت‌های غربی به‌جای رویکردهای تصنعی و جنجالی به تعهدات خود در قبال آژانس انرژی اتمی عمل کرده و با اجرای واقعی امحای سلاح‌های اتمی خود، گامی واقعی در جهت رفع نگرانی جهان با عمل به تعهدات مورد انتظار بردارند.