عضو کمیسیون امنیت ملی: آمریکا، انگلیس و فرانسه بدنبال شانتاژ علیه ایران هستند
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٤ : توسط : حسینی
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص واکنش آمریکا، انگلس و فرانسه به خبر ساخت دومین کارخانه غنی سازی اورانیوم در ایران گفت: آنها بدنبال شانتاژ تبلیغاتی و جنگ روانی هستند اما این کار، عملکرد قانونی ایران را زیر سوال نمی برد.

"جواد کریمی قدوسی" در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا ، افزود: دومین کارخانه غنی سازی اورانیوم طی نامه ای رسمی 18 ماه زودتر به آژانس انرژی اتمی اعلام شده تا زمانی که بتوانیم گاز uf6 را به دستگاه ها تزریق کنیم.
رییس جمهور روز گذشته در نشستی خبری در نیویورک در واکنش به جنجال غرب درباره دومین کارخانه غنی‌سازی ایران گفت: طبق مقررات آژانس برای ایجاد هر مجموعه غنی‌سازی باید 6 ماه قبل از تزریق گاز موضوع را به اطلاع آژانس رساند و ما 18 ماه زودتر موضوع را به اطلاع آژانس رساندیم که این کار به جای جنجال مستحق تشویق است.
نماینده مردم مشهد گفت: مگر خبر راه اندازی کارخانه جدید غنی سازی 18 ماه زودتر خارج از چارچوب است که آنها جمهوری اسلامی ایران را مورد تهدید و تحریم قرار می دهند؟
وی خطاب به هوچیگران سیاسی غرب گفت: این موضوع نمی تواند سوژه جدید برای شما باشد و این کارخانه یکی از مراکز صلح آمیز هسته ای ایران به شمار می رود.
کریمی قدوسی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به برنامه و اهداف خود مطمئن است، ادامه داد: ایران یقین دارد که باید در هر شرایطی به حق بهره برداری از این انرژی پاک دست یابد و زودتر از زمان اعلام قانونی، آن را به آژانس گفته است.
وی تصریح کرد: در استراتژی و راهبرد جمهوری اسلامی ایران برای تولید 20 هزار مگاوات انرژی از فناوری هسته ای، موضوع ساخت کارخانه غنی سازی رسما و به طور آشکار به همه سازمان های جهانی اعلام شده است.
وی ادامه داد: ایران در برنامه ها، چشم اندازها و راهبردهای خود در پی رسیدن به فناوری صلح آمیز هسته ای است.
کریمی قدوسی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی های بلند مدتی برای تولید غنی سازی اورانیوم در سطوح مختلف دارد و برای این کار نیازمند نصب سانتریفیوژهای بسیاری است که در مراکز متعددی انجام خواهد شد.