گاردین: تنها می توان بر غنی سازی در ایران نظارت کرد
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٤ : توسط : حسینی
اردین نوشت: نمی توان تاسیسات هسته ای ایران را نابود کرد زیرا می تواند یکی دیگر بسازد، برای مهار ایران بهترین راه حل آن است که جامعه بین الملل یک نظام نظارتی و بازرسی قوی برای ایران تعریف کند.

گاردین پس از طرح سایت جدید غنی سازی ایران مدعی شد: کارشناسان گمانه زنی می کنند که ایران بیش از یک سایت مخفی غنی سازی دارد و اگرچه هنوز سانتریفیوژها را روشن نکرده اما به زودی می تواند این کار را انجام دهد. "اگر یکی از سایت های هسته ای ایران بمباران شود، این کشور قادر است یک جایگزین برای آن بسازد. بنابراین برای مهار ایران بهترین راه حل آن است که جامعه بین الملل یک نظام نظارتی و بازرسی قوی برای ایران تعریف کند."

این روزنامه انگلیسی به غرب پیشنهاد می کند با واقعیت ایران هسته ای کنار بیاید و بدنبال راه حل هایی باشد که ایران همواره بر آنها تاکید اشته است، گاردین می نویسد: ایران یک چالش امنیتی است که نه می شود با قدرت نظامی آن را نابود کرد و نه می توان آرزوی نبودن آنرا داشت. "وقایع هفته گذشته نشان داد که می توان یک ائتلاف بین المللی ایجاد کرد تا ایران را در حالت تدافعی قرار داد و به حمایت از آمریکایی پرداخت که می داند تهدید چیست و چگونه می شود با آن مبارزه کرد."

گاردین به کشورهای غربی توصیه می کند با واقعیت ایران هسته ای کنار آمده و تنا بر غنی سازی در آن نظارت کنند.