حمله انتحاری داعش به تدمر +عکس
ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٥  کلمات کلیدی: بین المللی

 به گزارش مشرق، نیروهای ارتش سوریه در عملیاتی علیه تروریست های داعش در شهر حمص، بر منطقه صوامع و پروژه سبخه الموح و نیروگاه برق در تدمر و حومه آن مسلط شدند.

نیروهای ارتش سوریه با همکاری نیروهای همپیمان خود، بر منطقه صوامع در ۱۵ کیلومتری شرق تدمر مسلط شدند و خسارات مالی و جانی بسیاری بر تروریست‌ها وارد آوردند.

یگان های مهندسی ارتش سوریه نیز در این منطقه به پاکسازی بمب‌ها و خودروهای بمب گذاری شده‌ای، که از سوی تروریست‌ها کار گذاشته شده‌اند، پرداختند.

در همین حال گروه تروریستی داعش از حمله یک انتحاری با خودروی بمب‌گذاری شده به نیروهای ارتش سوریه در صوامع خبر داد.

گروه تکفیری داعش با انتشار تصویر عامل انتحاری وی را ابومحمد اندونزیای معرفی کرد.

از تلفات و خسارات این حمله گزارشی منتشر نشده است.

نیروهای سوری همچنین بر پروژه سبخه الموح و نیروگاه برق در حومه جنوبی تدمر مسلط شدند و شماری از تروریست های داعش را به هلاکت رساندند.

منبع: ابنا

 
آقای تهیه کننده رسانه ملی را تهدید کرد:
ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٥  کلمات کلیدی: فرهنگ

«کلاه قرمزی» را به شبکه جم می‌دهم!

سرویس فرهنگ و هنر مشرق- مجموعه تلویزیونی «کلاه قرمزی» که به دلیل بیان برخی از مشکلات سیاسی و اجتماعی با زبان کودکان و طنزانه عروسک‌های این مجموعه به عنوان یکی از برنامه‌های پرمخاطب رسانه ملی در چند سال گذشته تبدیل شده است بر طبق سنت هر ساله پخش این برنامه نوروزی با اما و اگرهای فراوانی همراه می‌شود و درگیر بازی‌های پینک پنگی میان تهیه کننده و مدیران شبکه دو سیما می‌شود.

حتی تولید «کلاه قرمزی 93» با انجام توافق قابل ‌پیش‌بینی بین تیم تولید و تلویزیونی‌ها ظاهراً برای رسانه ملی خیلی گران تمام شده بود و اخبار بیرون آمده از مبلغ قرارداد «کلاه قرمزی» برای تولید و پخش آن در سال 93 نشان می‌دهد روی مبلغی کمتر از ۲ میلیارد تومان توافق شده بود. رقمی که در مقیاس قراردادهای تلویزیونی برای برنامه کم‌هزینه‌ای مثل «کلاه قرمزی» باورنکردنی به نظر می‌رسید. اما در آن دوران مدیران شبکه دو دائماً اعلام می‌کردند که امسال هم «کلاه قرمزی» ویژه ایام نوروز از تلویزیون پخش می‌شود و ایرج طهماسب در سوی دیگر ماجرا اعلام می‌کرد که امسال برنامه ندارند، چون با تلویزیون به توافق نرسیدند. این ماجرای قابل‌پیش‌بینی سرانجام با توافق دو سمت ماجرا پایان یافت و تلویزیون هم اعلام کرد که امسال «کلاه قرمزی» پخش می‌شود و طهماسب هم در نامه دیگری اعلام کرد که این اتفاق خواهد افتاد و این برنامه به پخش رسید و مورد استقبال مخاطبین رسانه ملی هم قرار گرفت.

امسال هم بنا به سنت چند سال گذشته مجموعه تلویزیونی «کلاه قرمزی» در تلویزیون، این ماجرا بین حمید مدرسی تهیه‌کننده «کلاه قرمزی» با مدیران تلویزیون جریان دارد که گویا حمید مدرسی وسوسه درآمد میلیاردی تبلیغات بازرگانی قبل و بعد و مابین برنامه را در سر دارد و با ایجاد جو رسانه‌ای بر علیه تلویزیون و صداوسیما که خانه ابدی و ازلی «کلاه قرمزی» است قصد بالا بردن مبلغ قراداد خود هستند.

در دو روز گذشته با پیگیری‌های خبرنگار فرهنگ و هنر مشرق، مسئولین شبکه دو سیما در اظهار نظری اعلام کرده بودند که تیم تولید «کلاه قرمزی» تلاش خود را برای ساخت و تولید این برنامه پرمخاطب در ایام نوروز انجام می‌دهد و قطعا برنامه «کلاه قرمزی» در نوروز 96 در ساعت 20 طبق اعلام گذشته پخش می‌شود. و درباره هزینه‌های تولید مجموعه «کلاه قرمزی» نیز اعلام شده بود که این امر از طریق مشارکت و استفاده از ظرفیت‌های سازمان صداوسیما تأمین شدنی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و کلیه حق و حقوق سه سال پیش تیم تولید «کلاه قرمزی» جز مبلغ اندکی به آنها پرداخت شده است.

مدرسی در یادداشت خود گفته است: "خبر منتشر شده به نقل از مدیران ارشد شبکه 2 سیما و اعلام برنامه کلاه قرمزی با جزئیات توسط  مدیر محترم شبکه 2 سیما جناب آقای جعفری جلوه مبنی بر پخش «کلاه قرمزی» نوروز 96 در ساعت 20 و اعلام رفع مشکلات این مجموعه بدین وسیله اعلام می نمایم. (خبر پخش کلاه قرمزی در نوروز 96 کذب محض می‌باشد.) خبر انتشار یافته از طرف شبکه 2 سیما بجز خوراک رسانه‌ای و درست شدن حاشیه‌ها چیز دیگری بدنبال نخواهد داشت و در زمین دشمن بازی کردن را بیاد می‌آورد.

آنچه که مشخص است این است که این اظهارات از سوی مدیران شبکه دو به مذاق حمید مدرسی تهیه‌کننده «کلاه قرمزی» خوش نیامد و وی در جدیدترین یادداشت خود اظهارات دیگری را بیان کرد که از آن جمله نادیده گرفتن مدیران سازمانی است که در آن برنامه خود را چندین و چند سال تولید می‌کنند و از طرف دیگر تهدید به پخش این مجموعه پرمخاطب در شبکه‌ فارسی زبان بیگانه  از جمله شبکه معاند «جم» آن هم در نوروز 96 است که با خط و نشان‌ کشیدن برای مردم و مخاطبان میلیونی و هواداران این برنامه نادرست‌ترین راه ممکن را انتخاب کرده است.

حالا به نظر می‌رسد که تهیه‌کننده «کلاه قرمزی» علاوه بر ایجاد جو رسانه‌ای علیه سازمان صداوسیما و بخصوص مدیران شبکه دو سیما با توجه به شنیده‌ها، بخشی از تأمین منابع مالی این مجموعه از طریق جذب اسپانسر و تبلیغات آن در زمانهای مختلف پخش «کلاه قرمزی» بویژه در پیام‌های بازرگانی میان برنامه انجام می‌شود، فکر افزایش مبلغ قراداد را در روزهای باقی‌مانده تا پخش در سر دارد و به همین دلیل دست به دامان این حاشیه‌سازی‌ها شده است. از طرف دیگر تجربه‌ سال‌های گذشته تلویزیون نیز نشان داده است که پخش برنامه پرمخاطب «کلاه قرمزی» با تمام حواشی که قبل از پخش آن بوجود می‌آید انجام می‌شود. 
شورش داعشی‌های تونسی در رقه
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٥  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق، گزارش ها حاکیست که گروهی از تروریست های تونسی در شهر رقه سوریه به علت وضعیت مالی نامناسب خود سر به شورش برداشته و ابوبکر البغدادی سرکردۀ داعش را تکفیر کرده اند.


یک تروریست تونسی با حملۀ انتحاری در شهر رقه ۲۰ تروریست دیگر را کُشت و راه را برای فرار هموطنان تروریست خود از این شهر هموار کرد.


شبکه السومریه به نقل از کاربران شبکه های اجتماعی اعلام کرد: شهر رقه مقر داعش در سوریه اخیراً شاهد ناآرامی نامتعارف شده است زیرا تعداد زیادی از تروریست های تونسی به علت وضعیت مالی و معیشتی نامناسب خود شروع به سرپیچی از دستورات داعش کرده اند.


خبرها حاکیست که درگیری لفظی اخیر تروریست های تونسی با همدستان خود به درگیری مسلحانه کشیده شد و یک تروریست تونسی متعاقباً کمربند انفجاری خود را در میان تعداد زیادی از دیگر تروریست های داعشی منفجر کرد که در این حملۀ انتحاری ۲۰ تروریست کشته شدند تا تروریست های تونسی بتوانند از رقه فرار کنند.


این در حالیست که داعش در شهر موصل عراق و در حومۀ شرقی شهر حلب سوریه متحمل تلفات و خسارات پی درپی شده و به تازگی نیز با برجای گذاشتن تلفات و خساراتی از شهر تدمر فرار کرد.


داعش سال ۲۰۱۶ نیز اعلام کرد که گروهی از نیروهایش در شهر موصل سر به شورش گذاشتند.

منبع: العالم

 
هشدار 156نماینده مجلس به رئیس‌جمهور
ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٥  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش مشرق، "مقاومت در برابر خصوصی‌سازی"؛ موضوعی که نه‌تنها در کشور ما بلکه در همه دنیا در مسیر واگذاریها وجود داشته و دارد؛ چرا که برخی افراد دارای نفع و رانت با اجرای سیاست خصوصی سازی از منفعت خود دور شده و این موضوع موجب می‌شود تا در برابر اجرای خصوصی سازی از خود مقاومت نشان دهند و چوب لای چرخ واگذاریها بگذارند.


در کشور ما اما این موضوع در دولت یازدهم پررنگ‌تر جلوه کرده است؛ تا جایی که تازگی‌ها رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفته اوج مقاومتها در برابر واگذاریهای دولت در سالهای 94 و 95 اتفاق افتاده است و در این مدت تقریباً هیچ مزایده‌ای برگزار نشده که با مقاومت از طرف دستگاههای مختلف مواجه نبوده باشد.

البته برخی بر این باورند که بزرگنمایی وجود مقاومتها در برابر خصوصی سازی از سوی دولت یازدهم به‌نوعی تلاش برای انحراف افکار از ناکامی در اجرای اصل 44 قانون اساسی است؛ چرا که بر اساس قانون می‌بایست واگذاری سهام دولتی در سال 93 پایان می‌یافت که این واگذارها با تأخیر سه‌ساله کماکان ادامه دارد.

بر این اساس تازگی‌ها نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز دست به قلم شده‌اند و 156 نفر از آنها پای نامه‌ای را امضا کرده‌اند که در آن به رییس جمهور درباره عدم اجرای صحیح سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی اشاره شده که متن آن به‌شرح زیر است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس محترم جمهور

با سلام

همان‌طوری که استحضار دارید چندین سال است سیاستهای اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری برای نجات اقتصاد ملی از تصدیگری بسترسازی برای مشارکت مردم در حوزه اقتصاد تهیه و ابلاغ شده است، بر این اساس جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دریافت آخرین گزارشها بر این باوریم که بعضی از کارگزاران نظام در مورد واگذاریهای مطرح در متن سیاستها مقاومت منفی از خودشان نشان می‌دهند که در صورت عدم تمهید آنی جبران ناپذیر است.

با این وصف خواهشمندیم به‌نحوی که مصلحت می‌دانید نسبت به تسریع در این امر و عدم توقف آغازهای سخن علاج فرمایید.
منبع: تسنیم

 
اقدام تحسین برانگیز علی‌کریمی برای دو کودک +عکس
ساعت ۸:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٥  کلمات کلیدی: ورزشی

به گزارش مشرق، از آنجایی که پرسپولیس این روزها درگیر بدهی های خود به طلبکاران خارجی است و ممکن است به همین دلیل از این تیم امتیاز کم شود مدیران باشگاه از هواداران خواستند در حد بضاعتشان به پرسپولیس کمک کنند. در این میان یک کودک پرسپولیسی که از توان مالی اندکی برخوردار بود، با انتشار دست نوشته ای در فضای مجازی از علی کریمی خواست تا به جای او و برادرش به باشگاه محبوبشان کمک کند.

از قرار معلوم علی کریمی به درخواست این کودک پرسپولیسی جامه عمل پوشاند و در حرکتی تحسین برانگیز مبلغی را به نام شایان و شاهین به حساب باشگاه محبوبشان واریز کرده است.

البته پس از فراخوان باشگاه، علی کریمی از اولین کسانی بود که با واریز مبلغ یک میلیون تومان در کمپین کمک به پرسپولیس پیش قدم شده بود.


 
واکنش آمریکایی ها به انیمیشن نبردخلیج فارس
ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٥  کلمات کلیدی: هنر

به گزارش مشرق، انیمیشن «نبرد خلیج فارس 2» که مدتی است در سینماهای کشور به اکران در آمده، روایتی حماسی از نبرد احتمالی جمهوری اسلامی ایران و متجاوزین آمریکایی در خلیج فارس است. این پویانمایی جذاب را که در جشنواره عمار نیز برنده شده فرهاد عظیما با همکاری سازمان رسانه ای اوج و گروه انیمیشن فاطمة الزهرا(س) تهیه‌ و کارگردانی کرده است.

انیمیشن خلیج فارس


انیمیشن مذکور به دلیل حساسیت سوژه، نظر بسیاری از رسانه های غربی را به خود معطوف کرده و آنها را به نقد و بررسی آن واداشته است.

سایت آمریکایی «بلومبرگ» در همین راستا نوشت: سینماهای تهران در هفته گذشته شروع به نمایش یک انیمیشن به نام «نبرد خلیج فارس 2» کردند که جنگ بین نیروهای ایران و آمریکا در اثر بالا رفتن تنش ها بین دو دشمن دیرینه در خلیج فارس را نشان می دهد.

بلومبرگ ادامه داد: این انیمیشن که برای اولین بار دو هفته پیش در مشهد اکران شد قدرت نظامی و تسلیحاتی ایران و قدرت بازدارندگی آن ها را نشان می دهد. به گفته «فرهاد عظیما» کارگردان این مجموعه، ساختن آن چهار سال زمان برده و هزینه ساخت نزدیک به یک میلیارد تومان بوده است.

این سایت معتبر آمریکایی به این بهانه به یکی از مهمترین سخنان اخیر رهبر انقلاب اشاره کرده و افزوده است: رهبر ایران، اخیرا گفته است که ایران باید قدرت نظامی خود را نشان دهد تا از تجاوزات جلوگیری کند و نشان دادن ضعف دشمن شما را تشویق می کند که به شما حمله کند و این یک قاعده است که اگر می خواهید از حمله دشمن جلوگیری کنید نباید ضعف نشان دهید.

«واشنگتن پست» نیز در مقاله ای در مورد این انیمیشن نوشت: این فیلم ایرانی، در یک جنگ فرضی در خلیج فارس نیروی دریایی آمریکا را به مرگ فرا می خواند. یک فرمانده نظامی ایرانی دستور می دهد که نیروهایش ناوهای آمریکایی که به خلیج فارس آمده اند را منهدم کنند و در بعضی از صحنه ها، موشک هایی که آن ها شلیک می کنند، پرچم آمریکا را از جا می کنند.

واشنگتن پست ادامه داد: در این فیلم یک شخصیت، که شباهت بسیاری به «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران دارد و فرمانده ناوهای ایرانی در خلیج فارس است، زمانی که فرمانده آمریکایی به او می گوید: یا تسلیم شو و یا بمیر! در جواب می گوید: ژنرال، من دیپلمات نیستم، من انقلابی ام! وی همچنین هشدار می دهد که هر سربازی که در حمله علیه ایران شرکت می کند باید تابوت خود را سفارش داده باشد.

این رسانه پر مخاطب آمریکایی افزوده است: قاسم سلیمانی فرمانده ایرانی است که فرماندهی نیروهای ایرانی در سوریه را بر عهده دارد و در سال های اخیر وی به یک شخصیت اسطوره ای برای ایرانیان تبدیل شده است.

واشنگتن پست در پایان آورده است: کارگردان این مجموعه نیز گفته است که این فیلم یک واکنش به صدها فیلم و بازی رایانه ای ضد ایرانی آمریکایی هاست و می خواهیم بگوییم که اگر یک گلوله به سمت ما بیاید، بارانی از گلوله به سمت نیروهای شما فرود خواهد آمد.

سایت نشریه انگلیسی «گاردین» هم در یادداشتی عنوان کرد: این انیمیشن در نبردی فرضی بین نیروهای ایران و آمریکا، پنجمین ناوگان دریایی آمریکا که این کشور برای انجام عملیات در خلیج فارس مستقر کرده است را توسط یکی از شناخته شده ترین فرماندهان نظامی اش نابود می کند.

گاردین ادامه داد: نکته حائز توجه در مورد این انیمیشن آن است که اکران آن با تهدیدهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا علیه ایران به خاطر آزمایش موشک های بالستیک، مصادف شده است. این فیلم اکنون در تهران و دیگر شهرهای ایران در حال اکران است و سازندگان آن امیدوارند که در روسیه و چین نیز اکران شود.
منبع: تسنیم

 
حضور مردم مؤثر افتاد
ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٥  کلمات کلیدی: بیداری اسلامی

تعویق دادگاه آیت‌الله عیسی قاسم تحت فشار مردم بحرین

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت بحرین بار دیگر تحت فشار افکار عمومی این کشور مجبور به عقب‌نشینی شد و محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم را به تعویق انداخت.

این سومین بار است که دادگاه بحرین صدور حکم درباره آیت‌الله عیسی قاسم را به تعویق می‌اندازد. پیش از این دولت بحرین قصد داشت روز 12 بهمن آیت‌الله عیسی قاسم را محاکمه نماید که به دنبال برگزاری تظاهرات گسترده کفن‌پوشان محاکمه وی را به روز 9 اسفند و پس از آن به روز 14 مارس (24 اسفند) موکول کرد و امروز نیز برای سومین بار پس از برگزاری تظاهرات‌های گسترده مردمی و هشدار معارضان و علمای بحرین به دولت درباره هر گونه تعرض به آیت‌الله عیسی قاسم بار دیگر دولت مجبور شد صدور حکم درباره وی را به روز 7 می (17 اردیبهشت) موکول کند.

شب گذشته تا صبح امروز سه‌شنبه مردم بحرین در نقاط مختلف کشور با برگزاری تظاهرات‌های گسترده، حمایت خود از آیت‌الله عیسی قاسم تا پای جان را اعلام کردند.

حضور مردم به قدری پررنگ بود که دولت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

به دنبال اعلام تعویق صدور حکم آیت‌الله عیسی قاسم، مردم بحرین بار دیگر به خیابان‌ها آمده و اصرار دولت برای ادامه محاکمه آیت‌الله را محکوم کرده و تکبیرگویان خواستار لغو این محاکمه شدند. 
تحولات میدانی غوطه شرقی دمشق
ساعت ۸:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٥  کلمات کلیدی: بین المللی

ارتش سوریه به مناطق شمالی القابون رسید/

 

 

درخواست عناصر «اللواء الاول» برای مصالحه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در مناطق شرقی دمشق با عناصر تروریستی جبهه النصره درگیر شدند.

وبگاه خبری «المدن» نزدیک به معارضان اعلام کرد که پیشروی نیروهای سوریه در باغات «برزه و حرستا» همچنان ادامه دارد و نیروهای سوری موفق شده اند به سمت محله های «تشرین و القابون» پیشروی داشته باشند و مراکز راهبردی را آزاد کنند.

«رائد الصالحانی» خبرنگار المدن مدعی است که دولت سوریه از رهگذر این پیشروی قصد دارد محله های تشرین و القابون را از برزه به طور کامل جدا و محله برزه را از چهار سمت محاصره کرده و بدین ترتیب مقدمات یک عملیات نظامی را فراهم کند که پس از پایان عملیات در القابون، تشرین و مزارع «حرستا»، برزه را نیز شامل شود.

یک منبع نظامی نیز به این وبگاه معارض اعلام کرد که نیروهای سوری موفق شده اند این مناطق را از هم جدا و به سوی راه اصلی پیشروی کنند که برزه را به تشرین و القابون وصل میکند ولی به خاطر حملات تروریستها مجبور به عقب نشینی شدند.

به گزارش این وبگاه، برخی از منابع محلی میگویند که شماری از عناصر «اللواء الأول» وابسته به معارضان قصد دارند با دولت سوریه مصالحه کنند و این مسئله در جریان نشست سرکرده های این گروه دوشنبه (روز گذشته) بررسی شد.

برخی از حاضران در این نشست خواستار صلح و خروج با سلاح شخصی به سمت شمال هستند، ولی برخی از عناصر اللواء حاضر به تسلیم نیستند و بر درگیری تأکید دارند.

الصالحانی میگوید که رخدادهای این نشست شاید بیانگر یک واقعیت جدید باشد مبنی بر اینکه بزرگترین گروه معارضی که در برزه و منطقه البساتین دمشق فعالیت دارد، دچار شکاف شده است. معارضان مدعی هستند که با دولت سوریه در این زمینه مذاکراتی داشته اند ولی دمشق تا کنون هیچ واکنشی به این مسئله نداشته است.

وبگاه خبری «الحدث» نیز اعلام کرد که ارتش سوریه قصد دارد در منطقه القابون به حضور تروریستهای النصره پایان دهد؛ خاصه اینکه تروریستها حاضر به مصالحه نیستند.

 یک منبع میدانی خبر داد که ارتش سوریه در حال حاضر به مناطق شمالی القابون رسیده و موفق شده است کنترل کامل منطقه باغات القابون را به دست بگیرد؛ باغاتی که به باغهای غرب حرستا و باغهایی تقسیم میشوند که از محور «تروبیکانا» به سمت منابع آب امتداد دارد.

به گفته این منبع، نیروهای سوری پس از اینکه موفق شدند کنترل استادیوم «المحبه» را که تروریستها آن را دژ محکمی در برابر ارتش سوریه می‌دانستند به دست گیرد، توانست منطقه باغات را آزاد کند.

به گزارش این وبگاه، ارتش سوریه پس از آزادسازی باغات القابون که مساحت آن به 6 کیلومتر مربع میرسد، به مناطق شمالی القابون رسیده است.

ارتش سوریه همچنین موفق شد دو بیمارستان صحرایی و انبار مهمات تروریستها را در این منطقه منهدم کنند و دفتر امنیتی عناصر «فجر الامه» و اتاق عملیات النصره در شمال تشرین نیز از بین رفت.

نیروهای سوری ضمن انهدام چندین تونل وابسته به تروریستها شماری از آنان را از پای درآوردند. این تونلها القابون را به حرستا و عربین را به غوطه شرقی وصل میکرد و تروریستها از آن برای حمل و نقل سلاح و مهمات استفاده میکردند.

این منبع در پایان تأکید کرد که از زمان آغاز عملیات القابون تا کنون بیش از 200 تروریست کشته شدند که «ابو طه علی» مسئول نظامی النصره در القابون در میان کشته شدگان تروریستها حضور داشت. 
سردار باقرزاده در جمع خبرنگاران:
ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: تفحص

پیکر پاک ۵۳۶ شهید هشت سال دفاع مقدس امسال به کشور بازگشت

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،  سردار سید محمد باقرزاده صبح امروز در حاشیه آئین تبادل پیکر مطهر 165 شهید تازه تفحص شده دوران هشت سال دفاع مقدس در جمع خبرنگاران در مرز شلمچه اظهار داشت: پیکرهای طیبه شهدایی که از آب‌راه بین‌المللی اروند وارد کشور شدند در طول روزهای اخیر کشف شدند.
 
وی افزود: پیکر پاک این شهدا در مناطق عملیاتی کربلای 4، رمضان، خیبر، بدر، محرم، همچنین محور تک پشتیبانی در عملیات والفجر 8، مناطق جزایر اروند، منطقه کتیبان، شرق دجله و منطقه زبیدات عراق کاوش شد.
 
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: به فضل الهی امسال با تلاش‌هایی که صورت گرفت پیکر مطهر 536 شهید دوران هشت سال دفاع مقدس را کشف کردیم که آخرین مرحله روز گذشته بود که ابدان پاک 21 شهید در منطقه سومار کاوش شد.
 
وی با بیان اینکه مجموع شهدای بازگشته به میهن در سال جاری 536 شهید بود، عنوان کرد: شهدایی که امروز از آب‌راه اروند وارد شدند برای برگزاری آئین وداع به شهرستان دزفول منتقل می‌شوند.
 
باقرزاده در پایان خاطرنشان کرد: مراحل شناسایی پیکر مطهر پیکر مطهر 165 شهید تازه تفحص شده دوران هشت سال دفاع مقدس تا پیش از ماه رمضان انجام می‌شود.


 
گروهک «ارتش آزاد» از مذاکرات آستانه کنار کشید
ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، گروههای معارض چندی پیش برای شرکت در دور بعدی مذاکرات صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان 4 شرط مطرح کرده بودند.

دولت سوریه و معارضان این کشور شنبه (روز گذشته) بر سر خروج عناصر مخالف دولت قانونی این کشور از محله الوعر توافق کردند.


منابع خبری نیز اعلام کردند که احتمالا فردا توافق میان دولت سوریه و معارضان اجرایی خواهد شد؛ توافقی که با وساطت روسیه انجام شد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد که معارضان سوری خواستار به تعویق افتادن این مذاکرات به 20 مارس شده اند.


اما مسائلی که معارضان از آن به عنوان شرط یاد میکنند، عبارت است از: نخست؛ تعهد به آتش بس در مناطق محدوده گروههای موسوم به انقلابی. دوم؛ توقف مهاجرت اجباری و تغییر بافت جمعیتی در حی الوعر و سایر مناطق سوریه. سوم؛ تعویق مذاکرات آستانه تا بعد از آتش بس اعلام شده و تکمیل بررسی سند مکانیزم آتش بس پیش از عزیمت به آستانه.


احتمالا در 14یا 15 ماه جاری میلادی در آستانه، نشست سوری-سوری برگزار شود که طی سه ماه اخیر سومین نشست محسوب میشود.

منبع: فارس

 
مزار حضرت ام‌البنین(س) کجاست + عکس
ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: مذهبی

به گزارش مشرق، مدتی از ازدواج «فاطمه کلابیه» با امام علی(ع) گذشته بود که به حضرت پیشنهاد کرد که به جای «فاطمه» او را امّ البنین (مادر پسران) صدا زند تا خاطرات تلخ گذشته در ذهن فرزندان حضرت فاطمه(س) تداعی نشود و رنج بی‌مادری آن ها را آزار ندهد.

این بانوی ایثارگر بعد از عمری شکیبایی و استقامت با اهدای چهار فرزند رشید خود به پیشگاه مولایش حسین‌بن علی(ع) با دلی مالامال از محبت و عشق اهل‌بیت راهی دیار دوست شد.

هنگام رحلت ام‌البنین(س) را ۱۳ جمادی الثانی سال ۶۴ یا ۷۰ قمری و محل تدفین ایشان را قبرستان بقیع گزارش کرده‌اند.

مزار این بانوی بزرگوار اکنون در سمت چپ ورودی اصلی قبرستان بقیع و کنار صفیه و عاتکه، عمه‌های پیامبر(ص) قرار دارد، هر چند عده‌ای معتقدند مزار وی باید کنار دیگر همسران امیرمؤمنان(ع) و فرزندان ایشان در بقیع باشد.

منبع: فارس

 
گروه تروریستی «النصره» مسئولیت انفجارهای دیروز دمشق را بر عهده گرفت
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروه تروریستی جبهه النصره مسئولیت انفجارهای خونین دیروز دمشق را بر عهده گرفت.

بنا بر اعلام روزنامه رأی الیوم، این گروه تروریستی روز یکشنبه (امروز) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دو انفجار تروریستی دیروز پایتخت دمشق کار این گروه بوده است.

در این بیانیه آمده است، روز شنبه، بعد از رصد و تعقیب تحرکات دشمنان از طرف یگان‌های عملیاتی [جبهه النصره]، دو حمله از سوی آنچه این گروه آن‌ها را "قهرمانان اسلام" به نام‌های «ابو عائشه و ابو عمر» می‌خواند، در مرکز شهر دمشق اجرا کردند.

دیروز (شنبه) در محله «الباب الصغیر» واقع در منطقه الشاغور دمشق، دو انفجار در نزدیکی اتوبوس‌های حامل زوار عراقی منفجر شد که بر اثر آن 74 نفر کشته و بیش از 120 نفر زخمی شدند.

وزارت خارجه عراق اعلام کرد که 43 تن از کشته شدگان عراقی بودند.

در این دو انفجار 11 شهروند غیر نظامی و 20 نیروی دفاع ملی و پلیس سوریه کشته شدند.

برخی منابع دیروز مدعی شدند که گروهک ألویه سیف الشام مسئول این انفجارها است ولی این گروهک با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بیانیه‌ منتشر شده جعلی است و برعهده گرفتن مسئولیت این انفجارها را تکذیب کرد.


 
درگیری‌های شدید در غرب موصل
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

درگیری‌های شدید در غرب موصل/

 

استفاده گسترده تروریست‌ها از خودروهای بمب‌گذاری شده+ نقشه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، درگیری‌های شدید میان نیروهای عراقی با تروریست‌های داعش از صبح امروز (یکشنبه) بشدت جریان دارد و در چندین منطقه مختلف نیروهای «نهاد مبارزه با تروریسم»، «پلیس فدرال» و «نیروهای واکنش سریع» با تروریست‌ها درگیر شده‌اند.

به نوشته پایگاه خبری المعلومه، سرلشگر ستاد «عبدالامیر رشید یارالله» فرمانده کل عملیات موصل با صدور بیانیه‌ای از آزادی منطقه «الاغوات» خبر داده است و از سوی دیگر نیز نیروهای پلیس فدرال و واکنش سریع توانسته وارد منطقه «باب الطوب» و «الموصل الجدید» شوند. خیابان «حلب» و پل «الحریه» در این منطقه پیش از این آزاد شده بود.

در حال حاضر نیروهای عراقی در مناطق «المحطه»، «النفط»، «الموصل الجدید»، «الرساله»، «نابلس» و «وادی العین» با تروریست‌ها بشدت درگیر هستند.

آخرین وضعیت میدانی موصل/ ابعاد اصلی   

شبکه رووداو اما به نقل از منابع میدانی اعلام کرده است که تروریست‌های داعش با وجود اینکه بیش از نیمی از غرب موصل را نیز از دست داده‌اند، اما از چند روز گذشته تا کنون به سختی مقاومت می‌کنند؛ به گونه‌ای که نیروهای عراقی با وجود سه روز درگیری شدید هنوز موفق به ورود به منطقه «الموصل القدیمه» نشده‌اند و در منطقه ساختمان‌های دولتی فقط 500 متر توانسته‌اند پیشروی کنند.

بنا بر این گزارش، تروریست‌ها از خودروهای بمب‌گذاری شده و عوامل انتحاری به طور گسترده بهره می‌برند. 
بذرپاش در جمع مردم خرم آباد:
ساعت ٧:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: سیاسی

اقتصاد مقاومتی یعنی بازار کشور توسط برخی آقایان مسئول به حراج گذاشته نشود/

 

 

ایثار و شهادت در قاموس مدیران منفعت‌طلب جایی ندارد

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس که امروز در جمع مردم خرم آباد سخنرانی می کرد، بیان داشت: استان لرستان، خطه غیور مردان و شیر زنان ایران زمین است.لرستان را به صفا و صمیمیت می شناسیم، لرستان را به پر کاری و پر تلاشی و غیرت می شناسیم.قوم بزرگ لر ، همواره در مقابل بدی ها،ظلم ها و استکبار و استعمار ایستاده است و هیچگونه انحرافی را به خود راه نداده است، این یعنی اصالت و هویت یک ملت؛ ملتی که این میزان منسجم و مستحکم، ناخالصی ها را به خود راه نداده است ولی محرومیت های زیادی در این استان دیده می شود که باعث رنجش انسان می شود.

وی ادامه داد: در استان لرستان با ذخائر خدادای،منابع طبیعی و نیروی انسانی جوان و پرتلاش و باغیرت و فرهیخته شاهد آنیم که در هر خانواده یک یا چند جوان بیکار به دنبال فرصت شغلی می گردند.

رئیس سابق سازمان ملی جوانان افزود: جوانان لرستان،با این همه استعداد،دانش و تلاش خود ، از بسیاری از فرصت های این کشور بی بهره اند؛ باید فکری اندیشید. با گفتار درمانی برای این جوانان شغل ایجاد نمی شود، با زندگی در خاطرات برای جوانان شغل ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد: انسان در برهه‌های زمانی گوناگون، تکلیف و وظایف مختلفی دارد؛ امام عزیز به ما یاد داد که مأمور به انجام وظیفه‌ایم نه نتیجه. هر چند این امر ،منبعث از تعالیم ناب اسلامی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس نهم با اشاره به روز 22 اسفند ماه، روز بزرگداشت شهدا تاکید کرد: امروز روز شهید است؛ بزرگترین یاد شهیدان، تلاش برای ساختن ایران و رونق تولید و اشتغال است.امروز جوانان ما نیازمند برپایی نهضت کار و نشاط در کشورند.شهدا را اینگونه می توانیم خوشحال کنیم که نه با حرف بلکه با عمل برای رفع محرومیت از جای جای این کشور و ایجاد شغل برای جوانان برای تشکیل یک زندگی آبرومند و آرام تلاش کنیم؛ آن موقع است که در مسیر شهدا هستیم.

معاون رئیس جمهور سابق در ادامه بیان داشت: تکلیف و تکلیف‌مداری را نباید لوث کرد. تکلیف فقط حضور در انتخابات و گرفتن مناصب دولتی به قصد کسب قدرت نیست.

وی تاکید کرد: برخی اوقات تکلیف انسان جهاد در راه خدا به همراه ایثار و شهادت طلبی است؛ ایثار و شهادت طلبی فقط در جنگ سخت معنی نمی‌دهد، گاهی اوقات ایثار و شهادت طلبی در جنگ نرم یعنی گذشتن از آبرو برای عزت اسلام است.

بذرپاش گفت: در سطوحی پایین تر از آبرو، گاهی انسان نیاز است برای حفظ عزت جمهوری اسلامی، از خوشی‌های حلال هم دست بردارد و مطابق دستورات اسلامی، شبیه پایین‌ترین اقشار مردم از نظر اقتصادی، زندگی ساده ای داشته باشد.

وی ادامه داد: امروز «در خانه نشستن» یعنی بی همتی و بی تفاوتی. یعنی سودای جمع کردن حقوق و ملک و مسکن و زمین. یعنی حرص زدن برای سود سهام و مابه التفاوت دلالی و ارز فروشی. یعنی چشم داشتن به سله و عنایت دروغین غرب و شرق. یعنی تنبلی، رخوت، خستگی، بی اعتقادی و بی اعتنایی به مردم. این خانه نشستن یعنی در انتظار مرگ طبیعی تدریجی خود و جامعه بودن. این یعنی بی عزتی.

عضو هیئت رئیسه سابق مجلس گفت: ایثار و شهادت در قاموس مدیران منفعت طلب جایی ندارد و ماندگاری و اعتلای قوای مادی و معنوی یک کشور در توسعه روحیه ایثارگری است و نه توسعه روحیه ویژه خواری.

وی ادامه داد: متاسفانه با ضعیف ترین دولت پس از انقلاب مواجهیم؛آنچه امروز مورد نیاز کشور است مدیریتی از جنس مردم و در کنار مردم است و مدیریت های برج نشین با روح ایثارگری در تضاد است.

بذرپاش تاکید داشت: مدیریت اگر در کشور غیر مردمی شد، در مسیر عکس نیاز و خواسته مردم حرکت خواهد کرد.

بذرپاش افزود: سخن ما با خیلی از دوستان این نیست که حتما دزدی کردید که اشرافی زندگی می‌کنید، حرف ما این است که اگر حلال هم هست، زندگی اشرافی، تا زمانی که کشور این همه مشکلات دارد در شأن مدیران جمهوری اسلامی نیست. مدیران یکی را انتخاب کنند: کار شبانه روزی برای مردم و تن ندادن به زندگی اشرافی یا ترک سمت مدیریت و ادامه زندگی اشرافی ان شاءالله حلال خود!

مشاور امور اجتماعی رئیس جمهور سابق گفت: لازمه پیشرفته بودن توجه عادلانه به همه مردم است نه اینکه فقط مدیران در رفاه باشند.

وی ادامه داد: آبروی کشور به پذیرایی از مهمانان خارجی در کاخ‌ها نیست، آبروی کشور به رفاه و تعالی مردم است.

بذرپاش تاکید کرد: مگر می‌شود مدیر جمهوری اسلامی بود و به روح قانون اساسی که مورد تأیید مردم است باور نداشت؟ روح قانون اساسی، اجرای قوانین اسلامی از قبیل عدالت اجتماعی، دستگیری از مستضعف، مقابله با ظلم حتی به قیمت از دست دادن جان شیرین است.

رئیس سابق سازمان ملی جوانان گفت: مسئول بودن مسئولان یعنی به هر قیمتی در راس اجرا نباشیم و اگر نمی توانیم، صادقانه با مردم در میان بگذاریم و حتما مردم ما بزرگوراتر از آنند که به دل بگیرند.

وی ادامه داد: مسئولیت مسئولان یعنی مسایل حساس کشور چه در سیاست خارجی و چه در سیاست داخلی را وجه المصالحه بقای خود و قبیله خود قرار ندهیم.

بذرپاش در خصوص اقتصاد مقاومتی و وضعیت حال حاضر آن گفت: متولیان اقتصاد مقاومتی امروز باید شفاف پاسخ گوی عملکرد خود باشند نه اینکه دایما طفره بروند و از گذشته به آینده حواله دهند. ناامید کردن نخبگان و سرمایه های واقعی جامعه بویژه جوانان با اسم رمز امید دقیقا با چه هدفی صورت می گیرد؟

وی در ادامه گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی امروز بگوییم کدام قسمت اقتصاد کشور مستحکم و رقابتی شده و آیا از دیوار تحریم ها عبور کرده است؟ اقتصاد مقاومتی یعنی ذهن و بازوی جوان ایرانی در کشور کار کند نه نیروی کار آماده در صف ویزا برای فلان کشور خارجی باشد. اقتصاد مقاومتی یعنی بازار کشور توسط برخی آقایان مسئول به حراج گذاشته نشود.

وی با ابراز تاسف از وضعیت اقتصادی کشور گفت: برخی مسئولان در جلسات اقتصاد مقاومتی گویی دارند یک ختم محترمانه برای اقتصاد کشور میگیرند و صرفا ابراز تاسف می کنند.
بذرپاش تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی از بی تصمیمی خارج شدن و دست به عمل زدن . اگر مسئولان در قبال اقتصاد مقاومتی احساس مسئولیت می کردند امروز تولید کننده ایران مات و مبهوت نبود و به وارد کننده تبدیل نمی شد.

بذرپاش تاکید کرد: نرم افزار فکری برخی مدیران ارشد متناسب با اداره یک کشور وابسته و مستعمره هم نیست چه برسد به یک کشوری چون ایران که دارای توانمندیهای خیره کننده در فناوری های پیشرفته است.

وی در ادامه گفت: گاهی اوقات باید بپذیریم که ساختار فکری مان دیگر توان کارهای پیچیده اجرا را ندارد و خواسته یا ناخواسته سد متخصصان و نخبگان کشور نشویم. مسئول بودن مسئولان یعنی مدیر هزینه نبودن.

وی ادامه داد: مسئول بودن مسئولان یعنی عدم تبدیل درآمدهای نفتی به کالای مصرفی، مسئول بودن مسئولان یعنی شجاعانه با جوانان مواجه شدن و سیاستهای کلان کشور را با آغوش بازپذیرفتن و عمل کردن، مسئول بودن مسئولان یعنی فرصتهای کشور را برابر توزیع کردن.

بذرپاش همچنین در پایان صحبت های خود با اشاره به موضوع فرهنگ و اقتصاد گفت: رفاه و تعالی مردم با اقتصاد مقاومتی و با فرهنگ ناب اسلامی قابل تحقق است و آینده از آن شما ملت قهرمان است و روز پیروزی بر مدیریت های اشرافی و فاصله گرفته ها از مردم نزدیک است. 
خدابخشی در گفت‌وگو با فارس:
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: سیاسی

مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه مجلس درباره ساماندهی حقوق مدیران را رد کرد

محمدخدابخشی سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر خود را در خصوص مصوباتی که مجلس برآن اصرار داشته مطرح کرده است،گفت:براین اساس مرخصی 3 روزه مردانی که صاحب فرزند می شوند و موضوع فاینانس توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، افزود:مجمع تشخیص مصلحت نظام هدفگذاری و رقم کمی مصوبه مجلس در برنامه ششم توسعه مبنی بر همسان سازی 85 درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان کشوری و لشگری را حذف کرد و به جای همسان سازی واژه متناسب سازی جایگزین شد.

وی ادامه داد:بازنشستگی پیش از موعد رانندگان وسائط نقلیه سنگین بین شهری،راهداری و راهسازی با 55 سال سن که حداقل 25 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند می توانند متناسب با دریافت حقوق متناسب با روزهای پرداخت حق بیمه بازنشسته شوند؛تایید شد و همچنین ساماندهی حقوق کارکنان پست های فشار قوی و ناظران بیمه کشاورزی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه با اشاره به اصرار مجلس بر مصوبه خود در ماده 38 برنامه ششم درخصوص حقوق مدیران تصریح کرد: ماده 38 برنامه ششم توسعه که درخصوص پرداختی ماهانه مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی بود،توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام رد و بنابراین حذف شد.البته کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مجلس شورای اسلامی نسبت به رد و حذف ماده 38 و برخی مواد دیگرمعترض است.


 
نامه سرگشاده 40 پژوهشگر اقتصادی به روحانی
ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: سیاسی

به تیم اقتصادی خود تفهیم کنید شفافیت به نفع کشور است/

 

به جای التماس به خارجی‌ها محیط کسب و کار را آماده کنید/

 

۵ پیشنهاد برای نجات اقتصاد ملی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، 40 پژوهشگر حوزه اقتصاد در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور از عملکرد اقتصادی دولت و تیم اقتصادی رئیس‌جمهور انتقاد کردند و 5 راهکار مشخص برای سر و سامان گرفتن شرایط اقتصادی را به روحانی پیشنهاد کردند.

متن نامه این 40 استاد و پژوهشگر اقتصادی به این شرح است:

 

جناب حجه الاسلام آقای دکتر حسن روحانی

رئیس جمهور محترم

سلام علیکم

چنانچه مستحضرید و گزارش‌های رسمی نهادهای دولتی و نیز گزارش‌های میدانی نشان می­‌دهند، وضعیت اقتصادی کشور – به وی‍ژه اشتغال جوانان، ترازنامه بانکها، بدهی دولت و رکود در واحدهای تولیدی-، در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته است. هرچند می‌­توان قبول کرد برخی از این مشکلات از دولتهای قبل به ارث رسیده اما نمی توان انکار کرد که بخش بزرگی از وخامت اوضاع موجود، نتیجه سیاستهای دولت شما بوده است.

جناب آقای رئیس جمهور! ای کاش از ابتدای کار دولت، به توصیه های مکرر و خیرخواهانه عمل می­کردید و سیاستهای اقتصادی دولت را به نتایج مذاکرات گره نمی­زدید. وقتی علنا و صریحا به جامعه وعده فتح الفتوح و حل همه مشکلات بعد از توافق هسته­ای دادید، طبیعی بود که فعالان اقتصادی از هر سرمایه­گذاری و کاری دست کشیدند و تصمیم­های کاری را به تعویق انداختند تا نتایج برجام را ببینند و متاسفانه شد آنچه نباید می­شد: رکود فراگیر و هم افزا، کسب وکارها را فلج کرده و بسیاری از واحدهای تولیدی را در معرض ورشکستگی و تعطیلی کشانده است. 

جناب آقای رئیس جمهور! متاسفانه تیم اقتصادی شما مرید و مروج لیبرال سرمایه‌­داری است. این تیم، به بهانه استقلال بانک مرکزی، دولت را در بازار پول منفعل کرده و بانکهای غیردولتی را برای مسابقه در افزایش کاذب نرخ سود از یکسو و از سوی دیگر خلق پول، آزاد گذاشته اند که در نتیجه، نقدینگی در دولت شما به رقم بی­سابقه 13000هزارمیلیارد ریال رسیده که به تولید هم راه ندارد و منشا بخش بزرگی از مشکلات امروز اقتصادایران شده است.

جناب آقای رئیس جمهور! شیفتگان لیبرال سرمایه‌­داری گفته­‌اند عصر برنامه‌­ریزی گذشته است و امروز نباید با برنامه‌­ریزی کشور را اداره کرد. بر اساس این تفکر اشتباه، دولت شما حتی برای اولین بار طی دهه‌­های اخیر، لایحه برنامه را هم تهیه نکرد. لازم است به تیم تان یادآوری کنید شاید اقتصادهای توسعه یافته امروز نیازی به برنامه­‌ریزی نداشته باشند اما برای کشوری که هنوز تولیدات قابل رقابت در عرصه جهانی ندارد، داشتن راهبرد و برنامه توسعه برای تخصیص منابع محدود و تعیین و حمایت از بخشهای پیشران، ضروری است.

جناب آقای رئیس جمهور! مروجان مکتب لیبرال سرمایه­‌داری که در دولت شما مصادر اصلی تصمیم‌­گیری را به عهده دارند، چنین تصور و تلقین می­کنند که مبارزه با فساد، باعث فرار سرمایه‌­ها می شود. این اشتباه است. مدتهاست ثابت شده فسادمالی با سرمایه‌­گذاری نسبت معکوس دارد و در کشورهای فاسدتر، سرمایه­‌گذاری و رفاه هم کمتر است.

جناب آقای رئیس جمهور! طرفداران لیبرال سرمایه­‌داری تصورمی­کنند دولت نباید از تولیدکنندگان حمایت کند و تولیدکننده داخلی باید در بازار بین‌­المللی به حال خود رها شود. این تصور کاملا اشتباه است. دولت‌ها در همه کشورهای پیشرفته، هم در دوران شروع رشد اقتصادی و هم در دوران رسیدن به توسعه، به بهانه‌­های مختلف از تولیدکنندگان حمایت کرده و می­کنند. 

جناب آقای رئیس جمهور! دولت شما در محدود ساختن نقش دولت در اقتصاد، حتی از دولتهای بانی و پیشتاز جهانی سرمایه‌­داری هم جلوتر رفته است تاجایی که به شما القا کرده‌­اند دولت نباید در حسابهای بانکی شهروندان سرک بکشد، این اشتباه محض است. دولت باید جابجایی کلان وجوه را رصد و پیگیری کند و جلوی پولشویی و قاچاق را بگیرد. تیم اقتصادی شما به همان بهانه موهوم، ابزارهای شفافیت را یکی یکی ساقط کرده‌­اند و حتی قراردادهای خارجی را هم محرمانه کرده‌­اند. به تیم اقتصادی خود تفهیم کنید شفافیت به نفع کشور است و مخفی کردن اطلاعات و قراردادها، زمینه ساز فساد خواهد بود.

جناب آقای رئیس جمهور! شیفتگان لیبرال سرمایه‌داری، معتقدند دولت باید بجای تاکید بر عدالت و تقسیم عادلانه کیک اقتصاد و فرصت‌ها و منافع اقتصادی، تلاش کند کیک اقتصاد بزرگتر شود تا به هرکس نسبت به وضع قبلی خود، کیک بیشتری برسد. این اشتباه است بخصوص در جامعه ای که حرص در مصرف رواج دارد و مردم دایم وضع اقتصادی خود را با دیگران مقایسه می کنند. بی‌­عدالتی نه تنها با ارزشهای دینی ناسازگار است بلکه همراه شدن آن با حرص و تفاخر عمومی، باعث ایجاد احساس حرمان، فقر احساسی و درنهایت، کینه طبقاتی و سقوط سرمایه اجتماعی می شود و در نتیجه هیچکس، حتی ثروتمندان از داشته ها و زندگی خود لذت نمی برند. 

جناب آقای رئیس جمهور! تفکر اقتصادی مسلط بر دولت شما، تنها راه نجات اقتصادایران را سرمایه‌گذاری خارجی می­داند. این اشتباه است. در کشوری که در تصمیم­‌های ناگهانی و غافلگیرکننده مسئولان و بی تعهدی ادارات دولتی به عمل به قراردادها و پرداخت مطالبات پیمانکاران؛ امنیت اقتصادی را به شدت پایین آورده، در کشوری که مقررات اقتصادی مبهم و بدون ضمانت اجراست، اطلاعات اقتصادی شفاف نیست و رانت و رانت‌جویی به شدت رواج دارد، کسی داوطلب سرمایه گذاری نمی‌شود چه داخلی و چه خارجی. به تیم اقتصادی تان بگویید بجای اینکه به سرمایه گذاران خارجی بیهوده التماس کنند، محیط کسب وکار را سهل و با اصلاح مقررات و رفتارهایشان، امنیت اقتصادی را برقرار سازند. به تیم اقتصادی تان یادآوری کنید، امروزه منشا خلق ثروت، فناوری دست اول است و فناوری گران قیمت دست اول را با تلاش و زحمت در آزمایشگاه و پ‍ژوهشگاه می توان خلق کرد و بدست آورد و نه با درخواست از شرکت‌های خارجی.

جناب آقای روحانی! طرفداران و مروجان مکتب لیبرال سرمایه داری که در دولت و اطرافیان شما حضور پررنگ دارند، طی 30 سال گذشته همواره نظرات و توصیه های خودرا به اقتصاد ایران تحمیل کرده اند و تقریبا هیچگاه، مسئولیت نتایج توصیه های خود را نپذیرفته اند. بن بست فعلی اقتصادایران، به روشنی، نتیجه توصیه‌­ها و اقدامات این گروه است. از شما انتظار داریم با پذیرش مسئولیت وضع فعلی اقتصادکشور، مسببان آن را مرخص و دولت را از مسیر اشتباه فعلی که روز به روز اقتصادایران را بیشتر در باتلاق رکود و ضعف فرومی­­برد، بازگردانید.

اصلاح مسیر اشتباه پیموده شده، مشکل اما ممکن است. در گام اول باید به اشتباه و ناکارامدی سیاستهای موجود اعتراف و بسته نجات را برای اقتصاد ایران را با همفکری و وفاق عموم نخبگان کشور تدوین و با قاطعیت و دقت اجرا کرد. این بسته باید شامل 5محور اساسی باشد:

1. مبارزه صریح و دقیق و قاطع با مفاسداقتصادی، از طریق ایجاد شفافیت حداکثری، محو رانتهای ضدتولیدی و غیر مولد و معرفی صاحبان اموال غیرقانونی.

2. خروج بانک مرکزی از انفعال موجود، منع بانکها از مسابقه بالا نگه داشتن نرخ سود، هدایت نقدینگی به سمت بنگاه های تولیدی.

3. تدوین راهبرد توسعه صنعتی شامل شناسایی و معرفی حوزه های کسب وکار مورد حمایت دولت به ویژه کسب وکارهای دانش بنیان و صادراتی که محصولات با فناوری بالا تولید و صادر می کنند.

4. شناسایی فعالیتهای غیرمولد موازی و مزاحم تولید با استفاده از تقاطع سامانه­های اطلاعاتی و اخذ مالیات از آنها بدون هیچ ملاحظه ای.

5. تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار و حذف کاغذبازی مزاحم تولید و سرمایه گذاری.

اینجانبان به عنوان معلمان و پژوهشگران اقتصادی، امید و انتظار داریم رئیس جمهور کشورمان سخنان مختلف و متفاوت را استماع کند و راه درست­تر را برگزیند.

اسامی امضاکنندگان:

محمد اکبری، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

سید مهدی پاکذات عضوهیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه امام حسین 

مجتبی توانگر، پ‍ژوهشگر اقتصاد انرژی

احمد توکلی، عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه شهیدبهشتی

حسن حاج علی اکبری، عضوهیات علمی دانشگاه امام حسین(ع)

احسان حسینی پور، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

سیدمحمدرضا حسینی، پژوهشگر حقوق و اقتصاد

سید محمد حسینی فرد، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

احسان خاندوزی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی

مهدی خوش خوی، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

عبدالعزیز راددرویش، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

مهدی رزم آهنگ، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

محسن رضایی، عضوهیات علمی دانشگاه امام حسین(ع)

سیدحسین رضوی پور، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

قاسم رستم پور، پ‍ژوهشگر اقتصاداسلامی

سیدمهدی زریباف رییس مرکز تحقیقات مبانی و مدل‌های بومی اقتصاد ایران

جواد سرجوقیان، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

علی سعیدی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات مبانی و مدل های بومی اقتصاد ایران

سیدامیر سیاح، پ‍ژوهشگر محیط کسب وکار

محمدرضا شکوهی، پ‍ژوهشگر اقتصاد انرژی

موسی شهبازی غیاثی، پ‍ژوهشگر پولی و بانکی

عبدالمجید شیخی، هیت علمی دانشگاه ازاد اسلامی

حسین عباسی فر، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

حسن عباسی متقیان، پ‍ژوهشگر اقتصادانرژی

بیژن عبدی، پ‍ژوهشگر و مدرس اقتصاداسلامی

حجه اله عبدالملکی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع)

صمد عزیزن‍ژاد، پ‍ژوهشگر پولی و بانکی

جعفر قادری، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز

محمود کریمی بیرانوند، پ‍ژوهشگر اقتصادانرژی

محمد کهندل، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

غلامرضا محمدپور، عضو هیئت علمی سابق دانشگاه خلیج فارس

مهدی مذهبی، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

مهدی موحدی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع)

الیاس نادران، عضو هیات علمی دانشگاه تهران

سیدرضا نخلی، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

محمدتقی نظریان مفید، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

محمد نعمتی، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

سیدمحسن نیکوخواه خوش کلام، پ‍ژوهشگر اقتصادایران

سجاد یگانه، پژوهشگر اقتصاد ایران و مدرس مدعو دانشگاه ارومیه

علی یوسفی نژاد، عضوهیات علمی بازنشسته دانشگاه امام حسین(ع) 
آیا سوریه و روسیه می‌توانند از پالمیرا حفاظت کنند؟
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

سرویس جهان مشرق - سربازان سوری با حمایت نیروی هوایی روسیه، پیکارجویان داعش را از شهر باستانی «پالمیرا» بیرون کردند. کارشناسان نظامی می گویند که این بار ارتش سوریه سنگرها و مواضعی پیرامون شهر احداث خواهد کرد و سنگرهای توپخانه هم در تپه ها و ارتفاعات شهر مستقر خواهد شد.

در 2 مارچ، وزیر دفاع روسیه سرگی شویگو به ولادیمیر پوتین اعلام کرد که پالمیرا دوباره در کنترل دولت سوریه قرار گرفته است. ارتش سوریه کنترل کوه «الطار» در حومه شهر را به دست آورده و اکنون روی این کوه توپخانه مستقر کرده است.

سربازان سوری از چند جهت وارد شهر شدند ولی پیشروی ان ها به دلیل مین گذاری های گسترده داعش در شهر، کُند بود. از این رو، پیشاپیش سربازان، تخریب چی ها حرکت می کردند تا برای عبور نیروهای پیاده و زرهی معبر بزنند.

پیکارجویان داعش تلفات سنگینی در جریان عملیات آزادسازی دوباره پالمیرا متحمل شدند و از شرق شهر عقب نشینی کردند.

پالمیرا چه گونه حفظ خواهد شد؟

ویکتور موراخوفسکی، سرهنگ ذخیره ارتش روسیه و سردبیر مجله دفاعی «آرسنال اوتِچِستوا»، می گوید که ارتش سوریه ارتفاعات مشرف به پالمیرا را تصرف کرده است که می تواند در ان ها مواضع توپخانه مستقر کند. این کار به کنترل مناطق اطراف تا شعاع دست کم 5 مایل، کمک خواهد کرد:

" ارتش یک دژ مهم را به دست آورده و یک محدوده ایجاد کرده است که در برابر ضدحمله پیکارجویان مانع ایجاد خواهد کرد و این موجب حفاظت بیشتر از نواحی بازپس گرفته شده می شود و مسیر را برای پیشروی به استان دیرالزور در شرق سوریه هموار خواهد کردف جایی که نیروهای سوری در احاطه پیکارجویان داعش قرار دارند."

بعد از نخستین نبرد پالمیرا در مارچ 2016، نیروهای شبه نظامی محلی مسوولیت دفاع از شهر را به عهده گرفتند و بیشتر نیروهای کارآزموده به حلب منتقل شدند تا به آزادسازی شهر در آن مقطع کمک کنند.

اکنون، ستاد محلی فرماندهی نیروهای روسی به سوری ها برای تامین سربازان کمکی و فناوری های نظامی لازم برای حفظ شهر، کمک خواهد کرد.

ایگور کوروتچنکو، سردبیر مجله روسی «نشنال دیفنس» معتقد است:

" برای حفظ شهر، استعداد نیروی بالا لازم نیست، و روسیه سیستم‌های شناسایی کمکی خود را برای مراقبت و نظارت بر نواحی اطراف شهر به پالمیرا خواهد فرستاد. ما همچنین به تقویت مواضع توپخانه و استحکامات شهر برای جلوگیری از تکرار رویدادهای سال گذشته کمک خواهد کرد، که پیکارجویان توانستند در غفلت محافظان شهر پیشروی و برای بار دوم ان را تصرف کنند."

لئونید ایواشوف، سرتیپ ذخیره ارتش و رییس مرکز بین المللی تحلیل ژئوپلیتیک می گوید:

" پیکارجویان به زوردی حملات تروریستی خود را آغاز خواهند کرد و عاملان انتحاری خود را به مناطق مسکونی شهر خواهند فرستاد که اکنون غیرنظامیان دوباره شروع به بازگشت به آن ها کرده اند." او می افزاید، " لازم است که کنترل سرویس‌های امنیتی تقویت شود و تنها به ایجاد پست های ایست-بازرسی در اطراف شهر بسنده نشود، بلکه امنیت ساکنان داخل شهر هم تقویت شود."

فاز بعدی برای پالمیرا چیست؟

کارشناسان باور دارند که استان ادلب منطقه بعدی عملیاتی برای نیروی هوایی روسیه است که حدود 30.000 پیکارجوی و خانواده‌هایشان بعد از فرار از حلب از طریق کریدورهای بشردوستانه به ان جا گریختند.

ولادیمیر یِوسِیِف Vladimir Yevseyev ، کارشناس نظامی و معاون «موسسه کشورهای مشترک المنافع» معتقد است: " ارتش سوریه با پشتیبانی ما تلاش دارد تا با آزادسازی بخش غربی استان حلب و بخش های شمالی استان‌های هَما و لاذقیه ، تروریست ها را در ادلب محاصره کند."

فعالیت نظامی در این منطقه احتمالا تا تابستان به طول خواهد انجامید و سپس نظامیان روسیه و سوریه توجه خود را بر جبهه شرقی و شهرهای رقّه و دیرالزور متمرکز خواهند کرد. یِوسیف می گوید:

" من امیدوارم که همکاری ما با امریکا در سوریه آغاز شود و ان گاه جنگ بیش از یک سال طول نخواهد کشید."

منبع:


 
هشدار ترکیه: روسیه و آمریکا از میان کردها و ترکیه یکی را انتخاب کنند
ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

سرویس جهان مشرق - "نعمان کورتولموش" معاون نخست‌وزیر ترکیه طی پیامی اعلام کرد که برای ترکیه هیچ تفاوتی میان نیروهای پیشمرگه کرد و داعش وجود ندارد و ترکیه با هردو گروه مخالف است.

وی در ادامه افزود: «روس‌ها و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند که میان 3-5 هزار مبارز کرد و کشوری مستقر با هشتاد میلیون جمعیت و ارتش منسجم کدام‌یک را انتخاب می‌کنند.»

نعمان کورتولموش با هشدار به روسیه و آمریکا خاطرنشان کرد که «ترک‌ها هیچ تفاوتی میان داعش و نیروهای پیشمرگ کرد قائل نیستند؛ بنابراین آن‌ها باید در روابط خود با نیروهای پیشمرگ تجدیدنظر نمایند.»

لازم به ذکر است که ترکیه به دلیل داشتن جمعیت زیادی از کردهای ناراضی به شدت نگران فعالیت‌های روسیه و آمریکا در مناطق کردنشین است و تلاش می‌نماید از تمام ابزارهای لازم برای مقابله با این اقدامات استفاده نماید.


 
عملیات ویژه ارتش سوریه در حماه
ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

 به گزارش مشرق، همزمان با آرامش نسبی ایجاد شده در شمال و شمال شرق استان حماه که محل نفوذ تروریست‌های داعش است، نیروهای ویژه سوری عملیاتی را برای فلج کردن تحرکات تروریست‌های جبهه النصره در شمال این استان انجام دادند.

در ابتدای این عملیات نیروهای اطلاعات سوری بدون متوجه شدن عناصر تروریستی، به شهرک‌ها و روستای اشغالی شمال استان حماه نفوذ کردند و مراحل مختلف شناسایی انجام دادند.

نیروهای سوری توانستند در این عملیات پیچیده، پایگاه‌ها و محل تجمع تروریست‌های جبهه النصره را در روستاهای «جوالک، البارد، الحزوری، البایگی و حوش الزبادی» رصد کنند.

نیروهای سوری با وجود محدودیت زمانی توانستند در کمترین زمان ممکن، پایگاه‌ها و اتاق عملیات و محل تجمع تروریست‌ها را در این روستاها هدف قرار دهند.

در این عملیات، علاوه بر نابودی اتاق عملیات و پایگاه‌ها، ۴۵ تن از عناصر تروریستی کشته یا زخمی شدند.

یک منبع میدانی گفت: این عملیات در حالی در مناطق تحت اشغالی تروریست ها انجام شد که احتمال موفقیت در آن بسیار پایین بود.

 وی افزود: با وجود تمام موانع، نیروها توانستند به مناطق اشغالی نفوذ کنند و به صورت جداگانه تمام مراحل را با موفقیت به سرانجام برسانند.

منبع میدانی افزود: نیروهای ویژه سوری پس از انجام موفقیت آمیز عملیات و نابودی اتاق عملیات تروریست‌ها بدون کمترین خسارت به پایگاه های خود بازگشتند.

بخش های از شمال استان حماه همچنان تحت اشغال عناصر تروریستی جبهه النصره است. تروریست‎‌ها از طریق مرزهای استان ادلب این مناطق را به اشغال خود درآورده‌اند.

گروه تروریستی داعش بخش‌هایی را در شمال شرق و شرق استان حماه به اشغال کرده و در چندین مرتبه شانس خود را برای  قطع ارتباط جاده « اثریا -خناصره» انجام داده است که تاکنون با مقاومت نیروهای سوری ناکام مانده‌اند.

جاده راهبردی اثریا - خناصر تنها مسیر کمک رسانی ارتش سوریه از دمشق به شمال سوریه به شمار می آید.

منبع: فارس

 
فرمانده هوافضای سپاه:
ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/۱٢/٢٠  کلمات کلیدی: نظامی

موشک ماهواره‌بر آماده پرواز ما را داخل انبار گذاشته‌اند/

 

 

انتقاد از خرید هواپیمای بوئینگ از آمریکا

به گزارش مشرق، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه عصر امروز  در مراسم بزرگداشت شهدا در امامزاده صالح تجریش گفت: در طول ٣٨ سال انقلاب موانع زیادی را پشت سر گذاشتیم و توطئه‌های زیادی را شکست دادیم ولی هنوز مشکلات زیادی ملت رو ازار می‌دهد.

وی افزود: این مشکلات بسیار کوچک تر از موانع قبل است، مشکل اساسی ما نوع نگاه مسئولان برای غلبه بر این چالش‌هاست.

حاجی زاده ادامه داد: با دو نگاه مواجهیم: یکی اتکا به امریکا که برخی مسئولین این نگاه را دارند. نمونه ای نداریم که امریکا مشکل کسی را در دنیا حل کرده باشدحتی کشورهایی که دشمنی با امریکا ندارند.

فرمانده هوافضای سپاه با بیان اینکه داعش طرح امریکایی و صهیونیستی است که از برخی بازماندگان رژیم صدام و تربیت شدگان مکتب وهابیت توسط امریکا درست شد تا بتوانند بعدا دوباره به عراق برگردند، گفت: اسنادی داریم که اگر روزی شوایط اجازه دهد می‌فهمیم آمریکا چه بلایی سر عراق اورد.

وی گفت: در برابر چشم امریکایی ها ستون نفت کش ها از عراق به ترکیه می رفت و انها کاری نمی کردند. امریکا ۵٠ سال عراق را به عقب انداخت.

امریکا به عراق برگشته و داره پایگاههایش را توسعه می دهد. ملت عراق هوشیار باشند. اقای بشار جعفری گفت که در سوریه هم بلایی سر ملت سوریه امده که باعث شده زن سوری به ۴٠ دلار معامله می شود. مردم یمن با بمب های امریکایی و انگلیسی کشته می‌شوند.

وی ادامه داد: برجام یک آزمایش مهم بود و دولتمردان ما هم زحمت کشیدند و ما هم تعهداتمان را عمل کردیم در برابر یک چک بی‌محل.

حاجی زاده گفت: نمی‌خواهم سیاه نمایی کنم ولی آمریکا این است که به همه وعده‌هایش عمل نکرد.

فرمانده هوافضای سپاه گفت: رفتیم از امریکای دشمن قرارداد هواپیمای بوئینگ بستیم این نطفه‌ای که امروز بسته می‌شود، حتما اولاد ناقص‌الخلقه‌ای تحویل ملت خواهد داد شاید بگویند به شما چه ارتباطی دارد، من تخصصم اول هوایی و بعد فضایی است.

حاجی زاده گفت: موشک ماهواره‌بر آماده پرواز است ولی از ترس امریکا آن را داخل انبار گذاشته‌اند این تحقیرامیز است.

ادامه دارد...

منبع: فارس 
← صفحه بعد صفحه قبل →