اقامه دعوی ۶ انجمن عراقی علیه منطقه کردستان عراق
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/٢٢  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از السومریه نیوز، شش انجمن وکلا، مهندسین، روزنامه‌نگاران، پزشکان، معلمان و کارگران ضمن اقامه دعوی علیه اربیل در خصوص تصمیم ریاست منطقه کردستان عراق برای اجرای همه‎پرسی اعلام کرد که این تصمیم «پشوانه قانونی و یا حقوقی ندارد.»

پارلمان عراق در نشست امروز به رد همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان رأی داد و برگزاری آن را غیرقانونی دانست.

سخنگوی دولت عراق اعلام کرد که همه‌پرسی منطقه کردستان عراق غیر قانونی بوده و با قانون اساسی عراق در تضاد است.

سخنگوی دولت عراق هشدار داد هرگونه تلاش منطقه کردستان برای سیطره بر "مناطق مورد مناقشه"، منجر به افزایش تنش خواهد شد.


 
رهبر انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/٢٢  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

دولت‌های اسلامی علیه جنایات دولت میانمار اقدام عملی کنند/

 

جمهوری اسلامی باید موضع صریح و شجاعانه خود

 

علیه ظلم در هر نقطه از جهان را اعلام کند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در ابتدای جلسه درس خارج فقه با اشاره به حوادث فاجعه‌آمیز میانمار، از سکوت و بی‌عملی مجامع جهانی و مدعیان حقوق بشر در قبال این فجایع به‌شدت انتقاد کردند و با تأکید بر اینکه راه حل این قضیه اقدام عملی کشورهای مسلمان و فشار سیاسی و اقتصادی به دولت بی‌رحم میانمار است، خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی باید علیه ظلم در هر نقطه از جهان، صریح و شجاعانه، اعلام موضع کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، تقلیل فاجعه میانمار به یک درگیری مذهبی بین مسلمانان و بودایی‌ها را نادرست خواندند و افزودند: البته ممکن است در این حادثه تعصب مذهبی تأثیر داشته باشد اما این قضیه، یک قضیه سیاسی است، زیرا مجری آن، دولت میانمار است و در رأس آن دولت نیز زنی بی‌رحم قرار دارد که برنده جایزه صلح نوبل بوده و با این اتفاقات، در واقع، مرگ جایزه صلح نوبل رقم خورد.

ایشان افزودند: این فجایع در مقابل چشم کشورها و دولتهای اسلامی و مجامع جهانی و دولتهای ریاکار و دروغگوی مدعی حقوق بشر از سوی دولت بی‌رحم میانمار، در حال رخ دادن است.

رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از اکتفا کردن دبیرکل سازمان ملل به محکوم کردن جنایات در میانمار افزودند: مدعیان حقوق بشر که گاهی برای مجازات یک مجرم در یک کشور، جنجال و هیاهو می‌کنند، در مقابل کشتار و آواره شدن دهها هزار نفر از مردم میانمار، هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم ورود و اقدام عملی دولتهای اسلامی، گفتند: البته منظور از اقدام عملی، لشکرکشی نیست بلکه باید فشار سیاسی، اقتصادی و تجاری خود را بر دولت میانمار افزایش دهند و علیه این جنایات در مجامع جهانی فریاد بکشند.

ایشان تشکیل کنفرانس سازمان همکاری اسلامی با موضوع فجایع میانمار را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: دنیای امروز، دنیای ظلم است و جمهوری اسلامی باید این افتخار را برای خود حفظ کند که علیه ظلم در هر نقطه از جهان، چه در مناطق اشغالی توسط صهیونیست‌ها، چه در یمن و بحرین و چه در میانمار، موضع صریح و شجاعانه خود را اعلام کند. 
و اینک حماسه «مرتضی حسین‌پور شلمانی» فرمانده شهید حججی
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٦/٢٠  کلمات کلیدی: ایثار

به گزارش مشرق، « در عملیات‌های مختلفی در سوریه و عراق شرکت داشت از جمله در عملیات آزادسازی حلب و عملیات‌های پی در پی در محور تدمر زبانزد شد. مسئول عملیات قرارگاه حیدریون بود و در حالی که در گرمای ۵۰ درجه بیابان‌های تدمر روزه بود به شناسایی می‌رفت. با وجود آنکه به نسبت خیلی از مسئولان خطوط مقدم جوان بود در جلسات تخصصی بزرگان با شجاعت نظر می‌داد و آنقدر پخته بیان می‌کرد که بقیه با اطمینان به درستی، آن را می‌پذیرفتند. خیلی‌ها معتقد بودند او به زودی به موقعیت‌های بزرگی در سپاه و جمهوری اسلامی خواهد رسید. آنقدر حضورش موثر بود که سردار سلیمانی وقتی خبر شهادتش را شنید گفت خسارت بزرگی وارد شد کاش به جای او من شهید شده بودم».

شهید «مرتضی حسین پور»(حسین قمی)

درباره شهید «مرتضی حسین‌پورشلمانی» که در جبهه و در بین رزمندگان سوریه و عراق به «حاج‌حسین قمی» شهرت داشت، گفتنی‌های منحصر به فردی وجود دارد اما با این وجود و علیرغم آنکه حدود یک ماه از شهادت ایشان سپری شده مطلب کمی درباره او بیان گردیده و در واقع این شهید بزرگ تحت‌الشعاع واقعه شهادت یکی از نیروهایش «محسن حججی» قرار گرفته است. این قلم متاسفانه بهره‌ای از آشنایی قبلی با این شهید بزرگ ندارد اما آنچه در این یک ماهه از «آشنایان میدانی او» شنیده آنقدر بوده که از یک سو او «آشنای نادیده‌ ما»  و از سویی ما را مدیون بی‌حساب او گرداند بر این اساس و با عذر تقصیر و با ابراز ناتوانی نکاتی را درباره شهید حسین‌پور و یا آنگونه که عراقیان و سوریان دردمندانه او را صدا می‌کنند؛ «حاج‌حسین قمی»، تقدیم می‌کنم:

۱- شهید مرتضی حسین‌پور شلمانی لنگرودی یکی از سه رزمنده ایرانی است که در جریان عملیات شبانه ۱۶مردادماه داعش در منطقه مرزی جمونه و به عبارتی شمال منطقه تنف سوریه به شهادت رسیده‌اند؛ «مرتضی»، «محسن»، «مهدی». این هر سه از عناصر هدایت‌کننده تعداد قابل توجهی از عملیات‌های پاکسازی سوریه و عراق از سیطره تروریست‌های تکفیری بوده‌اند و در این بین «مرتضی حسین‌پور» یا همان حسین قمی نقش فرماندهی آن دو را نیز برعهده داشته است. در این منطقه وقتی او و چند صد نفر از رزمندگان عمدتا عراقی تحت فرمانش مورد حمله قرار می‌گیرند، به سرعت نیروهایش را از خاکریز اول به خاکریز دوم می‌کشاند و به شدت با نزدیک به ۲۰۰ نیروی داعشی که به ماشین‌های بمب‌گذاری شده نیز مجهز بوده‌اند درگیر می‌شود و آنگونه که مسئولان ارشد و نیز نیروهای تحت‌امر او می‌گویند اگر تدبیر و رشادت او نبود لااقل نیمی از نیروهای تحت امر او در این منطقه مرزی که کمترین عوارض طبیعی را دارد، به شهادت می‌رسیدند. شهید با فراست به زودی نیروها را در مقابل داعش آرایش می‌دهد و این در حالی است که به طور بی‌سابقه‌ای داعش عملیات روزانه را به شبانه تبدیل کرده بود.

شهید در میان امواج پی در پی انفجارهای سنگین ناشی از خودروهای منفجره نیروهایش را مدیریت می‌کند تا با کمترین شهید، حمله شدید داعش را متوقف نماید و در این بین موفق می‌شود و نیروهای داعش مدتی پس از درگیری شدید و برجای گذاشتن حدود ۳۰ کشته به عقب بازمی‌گردند. در حین این عملیات، شهید مرتضی حسین‌پور اگرچه بر اثر نارنجک داعش از ناحیه کتف زخمی می‌شود اما در همان حال از فرماندهی نیروهایش غافل نمی‌شود و تا پایان عملیات و دفع هجوم داعش در کنار نیروهایش می‌ماند و البته در حین انتقال به یک بیمارستان صحرایی به شهادت می‌رسد.

۲- شهید مرتضی حسین‌پور ۳۲ سال بیشتر نداشت، در دانشگاه و در رشته فنی قبول شده بود ولی او ترجیح داد به سپاه بیاید در این بین یکی از کسانی که سالیانی با او بوده می‌گوید «شخصیت جهادی او در «پایگاه امام علی(ع) نیروگاه قم» شکل گرفته بود و لذا فشارهایی که بعضی اطرافیان برای عدم ورود به سپاه به او وارد می‌کردند، موثر واقع نشد و او با عشقی عمیق به سپاه آمد و از همان اول سودای شهادت داشت». مرتضی در سال ۸۳ وارد سپاه شده و سه سال پس از گذراندن دوره دانشکده افسری وارد ماموریت‌های سخت شد و طی این حدود ۱۰ سالی که مشغول خدمت بود جز ایام معدودی که به قول یکی از دوستانش سر جمع به شش‌ماه نمی‌رسید به کارهای سخت مشغول بود و به سختی شناخته می‌شد.

شهید حسین‌پور در این مدت دست‌کم شش بار به شدت مجروح می‌شود و هر بار مدت‌ها درگیر مداوا بوده است. حدود چهار ماه پیش از شهادت و در جریان یک عملیات در سوریه بشدت مجروح می‌شود. به گفته خانمش پاهایش لت و پار و صورتش پر از ترکش می‌شود و او بی‌اعتنا به جراحت‌ها به کار خود در سوریه و در شرایط سخت ادامه می‌دهد. فاصله جراحتش در فروردین و ماه مبارک رمضان زیاد نیست او در این ماه در حرارت بیش از ۵۰ درجه بیابانهای تدمر روزه می‌گیرد و در همان حال فرماندهی عملیات‌هایی را برعهده داشته است و دست آخر حدود چهل روز پس از پایان یک ماه روزه‌داری در شرایط سخت و با جراحت سنگینی که در کتفش ایجاد شد به شهادت می‌رسد.

۳- شهید سن زیادی نداشت و فرصت آنچنانی نیز، ولی در همین دوره کوتاه آنچه از خود برجای گذاشته به اندازه‌ای هست که یک عمر موفق ۷۰ ساله بتواند بار آن را بر دوش بکشد. آن طور که بعضی از نزدیک‌ترین‌هایش گفته‌اند شهید سرپرستی دو یتیم و یک «بدسرپرست» را برعهده داشته و از پول کمی که دریافت می‌کرده به آنان می‌داده است. او یک بار زندگی‌اش را در واقع حراج کرده تا بتواند شش خواهر دم‌بخت یک دوست را راهی خانه شوهر کند و دست آخر ماشین را می‌فروشد تا یک دوست نیازمندش را سرپناه بدهد و وقتی پدرش از او می‌پرسد خودت چی می‌گوید ماشین که کمبود نیست این همه ماشین عمومی مال ماست دیگر!

شهید در تحمل سختی زیاد زبانزد همقطاران خود بود، آنان می‌گویند تحمل سختی برای او دوره خودسازی بود وقتی به جمع در دوره‌ای فشار وارد می‌شد او از «مقاوم‌ترین»  بود. نقل می‌کنند یک وقتی در عملیات آبی- خاکی در شمال کشور شرکت می‌کند و در هوای به شدت گرم ناگزیر می‌شود به همراه بقیه چند بار یک عملیات را تکرار کنند و این همه را بی‌رمق کرده بود وقتی این عملیات سخت تمام شده بود همه برای جرعه‌ای آب له‌له می‌زدند و او به همراه دوستش «اکبر شهریاری»  که در اول بهمن ۹۲ در حوالی حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها به شهادت رسید- سقای بقیه شده، آب را قسمت می‌نمایند و خود بدون نوشیدن جرعه‌ای به پادگان بازمی‌گردند.

شهید مرتضی حسین‌پور چندین رجب و شعبان و رمضان پیاپی روزه بوده و در این آخرین رمضان در تدمر که شدت گرما در حدی بوده که بسیاری از رزمندگان عراقی و ... طاقت از کف می‌نهند و ناگزیر روزه‌شان را افطار می‌کنند او کم نمی‌آورد در حالی که همان‌ها می‌گویند وقتی به قیافه فرمانده‌مان- مرتضی- نگاه می‌کردیم می‌دیدیم لب‌های او از فرط تشنگی ترک برداشته است اما حاضر به افطار نیست و در پاسخ اصرار ما لبخندی می‌زند و می‌گوید اگر بمیرم شما که به جایم روزه نمی‌گیرید پس بگذارید خودم روزه‌ام را بگیرم.

وی در جریان عملیات حلب نیز روزه بوده و در همان حال مسئول اطلاعات و به‌تنهایی برای شناسایی موقعیت تروریست‌های تکفیری خطر می‌کرد و آخر شب باز می‌گشت. یکی از رزمندگان که مستقیما شاهد ماجراست می‌گوید یک شب زمستانی بود وقتی از عملیات شناسایی بازگشت به شدت گرسنه بود، گفت غذا چیزی داریم، گفتیم مقداری عدس داشته‌ایم که تمام شده و کمی نان مانده است او تکه کوچکی از نان را روی بخاری گذاشت پس از آنکه کمی گرم شد دو لقمه از آن را خورد و خدا را شکر کرد و خوابید.

یکی از دوستان نزدیکش می‌گوید دو عامل، مرتضی را «پدیده» کرد یکی تدین و دیگری جهاد و از این رو بود که وقتی در بین رزمندگان عراقی و افغانی نام او برده می‌شد همه دلگرم می‌شدند و به عنایت خدا و موفقیت در کار اطمینان می‌یافتند. او در دل فاطمیون، زینبیون و حیدریون به عنوان نیرویی مخلص، با اخلاق و شجاع شناخته می‌شد و به عبارتی ترکیب زیبای «دین» و «جهاد» او را حسین قمی کرده بود. یکی از دوستانش می‌گوید او در این عملیات آخر که به شهادتش منجر شد مسئول قرارگاه قاسم‌آباد در اطراف تدمر بود و حضورش در صحنه عملیات ۱۶ مرداد برای آن بود که خاکریزهای دفاعی نیروهای رزمنده را در منطقه مرزی جمونه و شمال تنف تکمیل کند و از قضا موفقیت‌های دفاعی خوبی هم در منطقه‌ای فاقد عوارض طبیعی پدید آورد و این خود در کاهش تعداد شهدا خیلی موثر بود.

۴- با وجود ناآشنایی این نویسنده، با اندک جست‌وجویی از رزمندگان نزدیک شهید، دریافتم سخن بسیار زیاد است. بیش از آنکه حتی در حوصله یک کتاب باشد و باید آنان‌که در خود می‌بینند، دست به کار شوند. اما جدای از آنچه گفته شد، شهید «حسین‌پور»‌ها و شهید «حججی»‌ها می‌دانند برای چه می‌روند هم قدر جان والای خویش را می‌دانند و هم معنای خوف و خطر و موشک و انفجار و خمپاره را. آنان بیش از ما با خطر آشنایند اما با خوف نه  چون بالاتر از جان هم چیزی است که آن دین خدای متعال است و آنان نمی‌توانند ببینند که ملعبه دست آمریکا، رژیم صهیونیستی، وهابیت و تکفیری‌ها شود. در واقع این سیف که شهدا برکشیده‌اند برای استوار ماندن دینی است که اگر این سیوف نباشند، مأذنه‌ها و معابد فرو می‌ریزند و رسم بندگی خدای متعال برمی‌افتد.

و چه می‌دانند آنان‌که این روزها شهدا را به تیر طعنه می‌رانند و آنان را قربانیان ناآگاه به آنچه در اطرافشان است می‌خوانند و دست به توجیهات عجیبی می‌زنند؟ از نظر آنان اساسا شهادت شیرمردانی مثل مرتضی و محسن و مهدی افسانه‌بافی  تاجرپیشگانی است که برای رونق بازار خود می‌سرایند و آنچه از قساوت و سنگدلی تکفیری‌ها گفته می‌شود شور کردن آشی است که قرار است کام دنیاداران را شیرین کند! در این روزها به دفعات شاهد تکرار ادبیات ابن‌سعد بعد از به شهادت رساندن ۷۲ تن از بهترین بندگان خدا بودیم. بله ابن‌سعدها می‌گویند اینان دنبال وهمیاتی رفتند و ندانستند که انتهای این ماجرا چیست؟

 چنین دهان‌هایی را چه رسد که درباره آنچه لحظه‌ای در «سودا» با شهیدان همراه نبوده‌اند، سخن بگویند. شهیدی جوان که با لب ‌تشنه و در چکاچک بمب و خمپاره به هر چه بوی دنیا دهد اخم می‌کند را چه با کسانی که از هستی، همین دنیا و از دنیا همین کبر و نخوت و غرور بی‌مایگی را میراث دارند؟

* سعدالله زارعی

منبع: کیهان

 
دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از مسلمانان مظلوم تکلیف شرعی و قا
ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی

دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از

 

مسلمانان مظلوم تکلیف شرعی و قانونی دارد

مهدی حمادی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: واجب است وقایع درد آوری که در این مدت شاهد آن در کشورهای اسلامی و علی الخصوص میانمار بودیم بر هیچ مسلمانی مغفول نماند و مسلمانان فریاد ظلم ستیزی و حمایت خود از مسلمانان مظلوم میانمار را به گوش جهانیان برسانند و کافران و معاندان اسلام را روسیاه کنند.

وی افزود: کشور ایران که یکی از قدرت های جهانی است باید در جهت حمایت از مسلمانان و مظلومان پیشگام باشد و با اثرگذاری بین المللی خود، چهره خبیث و شیطانی بودائیان خونخوار و دولت ظالم میانمار را که با ارتش و قوای خود به قتل عام مردم مسلمان روهینگیا پرداخته به طور جدی نشان دهد و علاوه بر محکوم کردن اقدامات سابق آنها از اقدامات آتی جلوگیری کند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی گفت: دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و مقامات ارشد آن برای حمایت از مسلمانان مظلوم تکلیف شرعی و قانونی دارند.

وی ادامه داد: دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و مقامات ارشد آن علاوه بر وظایف خاص و معین وزارت امور خارجه مصرح در قانون اساسی، بند 16 اصل سوم قانون اساسی یکی از وظایف دولت ایران برای تحقق اهداف عالی اصل دوم را تنظیم‏ سیاست‏ خارجی‏ کشور بر اساس‏ معیارهای‏ اسلام‏، تعهد برادرانه‏ نسبت‏ به‏ همه‏ مسلمانان‏ و حمایت‏ بی‏ دریغ از مستضعفان‏ جهان است‏،تعیین نموده است ؛البته مستندا به این اصل تمام نهادهای مرتبط با حقوق بین الملل در ایران عهده دار اجرای این تکلیف هستند.

حمادی خاطرنشان کرد: ثانیا در اصل یکصد و پنجاه و دوم قانون اساسی دفاع از حقوق همه مسلمانان)به عنوان تکلیف این وزارتخانه شناخته شده و علاوه بر آن در اصل یکصد و پنجاه و چهارم (حمایت از مبارزات مسلمانان در هر نقطه از جهان نیز گسترنده این تکلیف شده است.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان دستگاه سیاست خارجه فرمودند«در قانون اساسی، "اسلام" معیار سیاست خارجی است، بنابراین موضع‌گیری در مقابل کشورها و مسائل مختلف، باید مختصات دینی داشته  باشد» که متاسفانه شاهد آن هستیم که وزارت امور خارجه و سایر نهادهای بین المللی اسلامی در مقابل این جنایت سکوت کرده اند و دستورات اسلام را در مقام عمل به منصه ظهور نمی رسانند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی گفت: قطعا اقداماتی که دولت ایران و بالاخص دستگاه دیپلماسی در جهت حمایت از مسلمانان میانمار معمول می دارد می تواند نقش ایران در میان کشورهای اسلامی را برجسته تر کرده و حافظ منافع و اقتدار کشور در مقابل هرگونه تعدی حاکمیت های سیاسی باشد. 
نامه بوداییان قزاقستان و قرقیزستان به مقامات میانمار
ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «اولگ تسای»، رئیس جامعه بوداییان «چمسین» قرقیزستان، «الکسی شمیگلیا»، راهب مکتب بودایی نپونزن میخادزی قزاقستان و «ارمت کالی اف» محقق ارشد آکادمی آموزش و پرورش قرقیزستان امروز (شنبه) با ارسال نامه‌ای به مقامات میانمار از وضعیت مسلمانان در این کشور ابراز نگرانی کردند.

در این نامه آمده است: رویدادهای اخیر در میانمار واکنش های شدیدی را در تمام جهان به دنبال داشت  که در صورت ادامه  هم بودایی های داخل میانمار و هم در تمام نقاط جهان را تحت ضربه قرار خواهند گرفت زیرا عملیات نظامی در روهینگا در شبکه های اجتماعی و بسیاری از رسانه ها به عنوان «نسل کشی مسلمانان از سوی بودایی ها» منتشر می‌شود.

در این راستا بودایی‌های آسیای مرکزی خواستار توقف فعالیت‌های «آشین وریاتو»،راهب بودایی و سازمان اسلام‌ستیز «ماباتو» که همچنان به گسترش نفرت و بی‌اعتبار کردن بودایی‌ها ادامه می دهند، می‌باشند.

بودایی‌های آسیای مرکزی همچنین با خطاب به مردم روهینگا، مسلمانان میانمار و تمام جهان خواسته اند که تحت تاثیر نفرت قرار نگیرند و روش های بی قید و شرطی را برای حمایت از کرامت انسانی و عدالت انتخاب نکنند.

به عقیده بودایی‌های آسیای مرکزی سازمان ملل و جامعه جهانی باید از حقوق تابعیت مردم روهینگا و برابری آنها با سایر اقوام میانمار حمایت کند، زیرا این مهم می تواند نقطه عطفی در راستای حل و فصل بحران در شمال روهینگا باشد.


 
راهپیمایی مردم بحرین در اعتراض به کشتار مسلمانان در میانمار
ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مردم بحرین دیروز و امروز در حمایت از مسلمانان میانمار دست به راهپیمایی زدند.

به گزارش شبکه «الؤلؤه» بحرین، افراد شرکت کننده در این راهپیمایی با در دست داشتن دست نوشته‌هایی در محکومیت جنایات علیه مسلمانان و تصاویر کشته‌های آنان، ابراز هم بستگی کرده و خواستار توقف هرچه سریعتر این جنایات شدند.

افراط گرایان بودایی با حمایت دولت میانمار طی چند هفته اخیر به مناطق مسلمان نشین میانمار در اراکان حمله کرده و صدها نفر را کشته و زنده زنده آتش زده‌اند.

مردم بحرین در این راهپیمایی مسالمت آمیز خواستار لغو حصر خانگی آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین شدند.


 
چهار روستای دیگر مسلمانان میانمار به آتش کشیده شد
ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

منابع محلی:

چهار روستای دیگر مسلمانان میانمار به آتش کشیده شد/

 

آمار واقعی قربانیان بیش از ۳۵۰۰ نفر است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه محلی «روهینگیا بلاگر» امروز اعلام کرد که تعداد واقعی مسلمانان غیرنظامی روهینگیا که توسط ارتش میانمار کشته شده‌اند، بیش از 3500 نفر است.

بنا بر این گزارش، طی دو روز اخیر (دیروز و امروز)، بیش از 50 هزار نفر از روستاییان روهینگیا آواره شده‌اند.

 

این گزارش می‌افزاید، طی همین دو روز، 4 روستای دیگر در این منطقه توسط نیروهای ارتش میانمار و افراط گرایان راخین به آتش کشیده شده‌اند.

بگوم، پیرزن 70 ساله روهینگیا یکی از افرادی بود که دیروز پس از آنکه افراط‌گرایان و ارتش میانمار روستای محل زندگی او را به آتش کشیدند، در آتش سوخته و جان خود را از دست داد.

 

روز گذشته هم در روستای «چینتاما» واقع در منطقه «بوتیدانگ» استان راخین یک گور دسته‌جمعی کشف شده، اما سربازان ارتش اجازه حفاری در این منطقه را نداده‌اند.

از روز 25 آگوست با حمله ارتش میانمار به استان مسلمان نشین راخین، موج جدید فرار مسلمانان روهینگیا از میانمار به سمت بنگلادش آغاز شده است.

 

منابع وابسته به سازمان ملل متحد چند روز گذشته اعلام کرده بودند که در پی حملات خشونت‌بار ارتش میانمار به مسلمانان روهینگیا حدود 138 هزار روهینگیایی تا روز 31 آگوست از مرز گذشته و وارد بنگلادش شده‌اند.

این موج فرار مسلمانان روهینگیا به بنگلادش، به چالشی برای این کشور تبدیل شده است و حکومت بنگلادش قصد دارد این مسلمانان را به یک جزیره دورافتاده در خلیج بنگال منتقل کند. بنگلادش که خود کشوری پرجمعیت و فقیر است به نیروهای گارد مرزی دستور داده جلوی ورود غیرقانونی مهاجران میانماری را بگیرد. 

این مرگبارترین و جنایت‌بارترین تعامل دولت میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا طی دهه‌های اخیر است و به همین دلیل مسلمانان جهان این اقدام دولت میانمار را نوعی «نسل کشی» برشمردند. 
تبریک عید سعید غدیر
ساعت ٦:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱۸  کلمات کلیدی: مذهبی

فرتارسیدن عید الله اکبر ، عید ولایت و امامت ،

عید سعید غدیر مبارک

Image result for ‫عید غدیر‬‎


 
تشییع ۳ شهید مدافع حرم در قم به روایت تصویر
ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: ایثار

مراسم تشییع و خاکسپاری ۳ شهید مدافع حرم در قم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، پیکرهای مطهر شهیدان حمید باباخانی، رضا نظری و سید علی حسینی از تیپ سرافراز فاطمیون با حضور مسئولان استانی و مردم شهیدپرور قم پس از تشییع در بهشت معصومه(س) به خاک سپرده شدند.


 
ظریف: جامعه بین‌الملل نباید اجازه دهد نسل‌کشی مسلمانان در میانمار ادامه یابد
ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: سیاسی

وزیر امور خارجه ایران طی پیامی در توئیتر نوشت که هیچ توجیهی وجود ندارد که جامعه بین‌الملل اجازه دهد تا نسل‌کشی مسلمانان میانمار ادامه یابد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران طی پیامی در توئیتر نوشت: هیچ توجیهی برای آنکه جامعه بین‌الملل اجازه دهد نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا در برابر دیدگان ما ادامه یابد، وجود ندارد. باید پیش از آنکه خیلی دیر شود، وارد عمل شویم.


 
استعفای سرمربی ایرانی تیم فوتسال میانمار به‌دلیل نسل‌کشی مسلمانان
ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: ورزشی

استعفای سرمربی ایرانی تیم فوتسال میانمار به‌دلیل نسل‌کشی مسلمانان/

 

کردی: کمترین کار را انجام دادم

سرمربی ایرانی تیم ملی فوتسال میانمار در واکنش به اتفاقات رخ‌داده در این کشور اقدام ارزشمندی انجام داد.

به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران پویا، رضا کردی سرمربی ایرانی تیم ملی فوتسال میانمار به‌دلیل اتفاقات رخ‌داده در میانمار و نسل‌کشی مسلمانان این کشور، از سمت خود استعفا کرد. قرار است مسئولان میانمار فردا (جمعه) به سرمربی ایرانی تیم ملی فوتسال خود در این خصوص پاسخ دهند و در این باره تصمیم‌گیری کنند.

رضا کردی

وی از سال 2008 در کشورهای قطر و کویت فعالیت کرده و پنج ماه است که هدایت تیم ملی میانمار را به‌عهده دارد.

کردی در گفت‌وگو با تسنیم ضمن تأیید این خبر اظهار داشت: این کمترین کاری بود که می‌توانستم انجام دهم. 
پیام‌های نامه رهبر انقلاب به مولوی عبدالحمید
ساعت ۸:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش مشرق، خط حزب‌الله این شماره در یادداشتی با عنوان «پیام‌های نامه رهبر انقلاب به مولوی عبدالحمید» به بررسی این موضوع پرداخت که در ادامه می‌آید:

چندی پیش، مولوی عبدالحمید نامه‌ای به رهبر انقلاب نوشته و از ایشان تقاضاهایی را داشته است. رهبر انقلاب نیز مبتنی بر نگاه کلان و راهبردی اداره‌ی جامعه‌ی اسلامی، در پاسخ به نامه‌ی ایشان، با قدردانی از مولوی عبدالحمید به دلیل علاقه‌مندی به جمهوری اسلامی و جانب‌داری و حمایت وی از آرمان‌های والای انقلاب اسلامی، چنین فرمودند: «همه‌ی ارکان جمهوری اسلامی موظف‌اند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی، هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند. ما هم به جد معتقدیم همه باید باهم در کنار هم، و در صفوف فشرده و واحدی، به سربلندی و عزت ایران اسلامی بیندیشند و در راه آن تلاش کنند و اجازه ندهند دشمنان این مرز و بوم و خناسان وابسته به این و آن، در این صف واحد تفرقه افکنده و کارشکنی کنند.» در این‌باره سه نکته قابل ذکر است:

همان‌گونه که از محتوای نامه‌ی رهبر انقلاب استنباط می‌شود، پاسخ ایشان برخاسته از معارف دینی و قانون اساسی کشور، و سیاست همیشگی جمهوری اسلامی از ابتدا تا به امروز بوده و چیز جدیدی نیست. به‌عنوان‌مثال، در بخشی از اصل دوازدهم قانون اساسی چنین آمده است: «...مذاهب‏ دیگر اسلامی‏ اعم‏ از حنفی‏، شافعی‏، مالکی‏، حنبلی‏ و زیدی‏ دارای‏ احترام‏ کامل‏ می‏باشند و پیروان‏ این‏ مذاهب‏ در انجام‏ مراسم‏ مذهبی‏، طبق‏ فقه‏ خودشان‏ آزادند و در تعلیم‏ و تربیت‏ دینی‏ و احوال‏ شخصیه‏ (ازدواج‏، طلاق‏، ارث‏ و وصیت‏) و دعاوی‏ مربوط به‏ آن‏ در دادگاه‌ها رسمیت‏ دارند و در هر منطقه‌ای‏ که‏ پیروان‏ هر یک‏ از این‏ مذاهب‏ اکثریت‏ داشته‏ باشند، مقررات‏ محلی‏ در حدود اختیارات‏ شوراها بر طبق‏ آن‏ مذهب‏ خواهد بود، با حفظ حقوق‏ پیروان‏ سایر مذاهب‏.» از این بخش از قانون اساسی صراحتا استنباط می‌شود که سیاستگذاری نظام اسلامی بر مبنای عدم تبعیض و نابرابری بین مذاهب و اقوام است. موضوعی که همواره در چهل سال اخیر پیگیری شده است. 

از سویی دیگر، سیره‌ی رهبران انقلاب اسلامی (امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای) نیز مؤید همین مطلب است که آن‌ها در امر حکومت‌داری، تفاوتی بین مذاهب و حتی ادیان مختلف قائل نبوده و همه را جزو خانواده‌ی بزرگ ایران عزیز می‌دانند. برای مثال امام خمینی در پیامی در تاریخ 9 فروردین سال 1358 تأکید می‌کنند که: «هیچ فرقی بین طوایف مسلمین در حقوق سیاسی و اجتماعی و غیر آن نیست.» 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از پرچمداران و داعیه‌داران وحدت بین مذاهب اسلامی بوده و پس از انقلاب نیز این نگاه اعتقادی را پی گرفته‌اند. رویدادهای دوران تبعید در ایرانشهر در سیستان و بلوچستان، دستور پخش اذان اهل سنت از رادیوی استان کردستان (علی‌رغم آنکه مطابق قانون اساسی، مذهب رسمی کشور، شیعه اثنی عشری است)، تعیین نماینده‌ی اهل سنت، تأسیس مجمع‌ تقریب بین مذاهب و اتخاذ راهبرد دائمی وحدت اسلامی، فتوای تاریخی در خصوص ممنوعیت توهین به مقدسات اهل سنت، و یا حتی حضور مستمر ایشان در منزل خانواده‌ی شهدای سایر ادیان، مؤیدات و شواهدی است برای اهتمام رهبر انقلاب به این امر مهم.

در این میان البته همچنان‌که رهبر انقلاب به مولوی عبدالحمید تصریح فرمودند، نباید به دشمنان بیرونی و خناسان داخلی اجازه داد که با طرح‌ها و نقشه‌های خود، مانع وحدت بین دو مذهب شوند و آنجا که دشمن درصدد ایجاد تفرقه در کشور به بهانه‌های واهی مذهبی است، ‌باید با او به‌طور دقیق، صریح، و شفاف مرزبندی کرده و با هر عامل برهم‌زننده‌ی وحدت و امنیت کشور به مقابله برخاست.

منبع: khamenei.ir

 
40 تن اقلام بهداشتی آماده ارسال به میانمار
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش مشرق، سید حمید جمال الدینی با تاکید بر دستور رئیس جمعیت هلال احمر مبنی بر کمک به مردم کشور میانمار اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از ارزش‌های پیمانی نهضت جهانی صلیب سرخ نجات جان انسان‌ها و تسکین آلام بشری است؛ کمک‌های جمعیت هلال احمر، پس از طی مراحل قانونی و حقوقی به این کشور اعزام خواهند شد.

وی با اشاره به مکاتبات لازم جهت اعزام تیم بهداشت و درمان به کشور مذکور گفت: براساس مکاتبات صورت گرفته با بخش بین الملل فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر تیم‌های بهداشت و درمان در صورت نیاز به این کشور اعزام خواهند شد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر با بیان اینکه مکاتبات با وزارت خارجه و رونوشت برای سفارت ایران در تایلند در حال ارسال است، گفت: محموله امدادی و بشردوستانه به وزن حدود ۴۰ تن برای کمک به مردم مسلمان این کشور آماده است که در صورت در اختیار قراردادن هواپیما و هماهنگی های لازم ارسال خواهد شد.

جمال الدینی به ارائه جزییات اقلام زیستی و بهداشتی پیشنهادی به کشور میانمار پرداخت و گفت: این اقلام پیشنهادی شامل ۲۰۰ دستگاه چادر، دو هزار تخته پتو، یک هزار تخته زیرانداز، ۶ هزار بطری روغن، ۵ هزار و ۵۵۵ بسته شکر و یک هزار و ۵۰۰ بسته چای خواهد بود.

منبع: ایسنا

 
عکس/ ماشین عروس متفاوت یک زوج ایرانی
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: عکس های خبری

تصویری از یک ماشین عروس زوج ایرانی که تصویر شهدای مدافع حرم و نوشته «شهدا، امنیت و شادیمان را مدیون شماییم» بر روی این ماشین عروس خود نمایی می‌کرد را مشاهده می‌کنید.


 
آخرین تحولات میدانی یمن؛ چه مناطقی در کنترل نیروهای ارتش و انصارالله است؟ + تصاو
ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق، جنگ علیه مردم مظلوم یمن به نهصدمین روز نزدیک می شود و با وجود این که رژیم سعودی از پشتیبانی گسترده جبهه غربی - عربی - صهیونیستی برخوردار بوده اما به همراه متحدانش (نیروهای مزدور چند ملیتی و رئیس جمهور مستعفی) نتواسته در عرصه میدانی موفقیت چشمگیری را به دست آورد و زمین گیر شده است.

در دو هفته گذشته بیشترین درگیری ها در دو محور مآرب - صنعا (شرق پایتخت) و استان تعز (جنوب غرب یمن) گزارش شده است. در محور نخست، درگیری میان نیروهای یمنی و مزدوران سعودی در منطقه « صرواح» ادامه دارد.

در استان تعز هم درگیری ها در حومه کاخ های ریاست جمهوری، اردوگاه التشریفات ادامه دارد اما پیشروی های متجاوزان خارجی در غرب پایگاه خالد متوقف شده است. منطقه « المخاء» همچنان در اشغال نیروهای مزدور سعودی است.

به گزارش مشرق، نیروهای ارتش یمن و رزمندگان مقاومت انصارالله هم در پاسخ به حملات هوایی ائتلاف سعودی که فقط منجر به کشتار دهها هزار شهروند بی گناه شده، موفق شده اند در ۶ ماه گذشته ۱۹ فروند جنگنده سعودی و متحدانش را ساقط کنند.

**برای مشاهده جزییات بیشتر روی نقشه کلیک کنید**

مناطق تحت کنترل ارتش و انصارالله یمن: ( رنگ سبز)

آخرین تحولات میدانی هم نشان می دهد، کنترل ۱۰۰ درصد استان های « عمران، الحدیده، البیضاء، المحویت، ریمه، ذمار و إب» در اختیار نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت انصارالله یمن است.

بیش از ۹۰ درصد مساحت استان های « صعده، الحجه و صنعا» در کنترل نیروهای یمنی است. در استان های « تعز و ضالع» هم به ترتیب بیش از ۷۰ و ۶۰ درصد مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی است.

مناطق تحت اشغال نیروهای مزدور سعودی: ( رنگ قرمز)

در حال حاضر، نیروهای مزدور ائتلاف سعودی و رئیس جمهور مستعفی یمن، استان « عدن » را به طور کامل به اشغال خود در آورده اند. بیش از ۹۰ درصد استان های « المهره، لحج، ابین، مارب» هم در اشغال نیروهای ائتلاف سعودی است.

بخش های وسیعی از استان های « الجوف، حضرموت، شبوه» نیز در اشغال نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی و متحدانش ( نیروهای رئیس جمهور مستعفی» هستند. گروه های تروریستی القاعده و داعش هم  بخش های از استان های « حضرموت، شبوه و ابین» را در اشغال خود دارند. ( رنگ قهوه ای)


 
دعوت آیت‌الله شاهرودی از دولت‌های اسلامی برای کمک به توقف جنایات میانمار
ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی شاهرودی نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری در پی کشتار مسلمانان در میانمار بیانیه‌ای صادر کرد.

متن پیام بدین شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم 

وَ مَنْ یَقْتُل مُؤْمِناً مُتَعَمِّدا فَجزَاؤهُُ جَهَنمَُّ خالِدا فیها وَ غضَِبَ اللهَُّ عَلَیْهِ وَ لعََنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذابا عظَیما 

خبرهای تکان دهنده و موحشی که روزهای اخیر از کشتار وسیع و وحشیانه مسلمانان مظلوم میانمار در سکوت مرگبار مدعیان حقوق انسان و مدافعان سینه چاک آزادی عقیده و بیان به گوش جهانیان می رسد و جهان اسلام را عزادار و انسانیت را سرافکنده کرده است علاوه بر آنکه هر قلب سلیمی را و هر فطرت پاکی را می آزارد و جریحه دار می نماید پیام واضح و شفاف دیگری را به گوش همگان می رساند و آن اینکه ادعای مزورانه دفاع از حقوق بشر و آزادی همچون سایر شعارهای بزک شده استکبار جهانی، تنها ابزاری برای توسعه مداخلات سیاسی و فرهنگی و تغییر وضعیت کشورها به خصوص کشورهای اسلامی در راستای تأمین امنیت رژیم سفاک و کودک کش اسرائیل و به تاراج بردن منابع و منافع امت اسلام و کشورهای مستقل جهان است.

اینجانب این مصیبت جانکاه را به ساحت قدسی نبی اعظم صلی الله علیه و آله و سلم و امام عصر ارواحنا له الفداء و به حضور مقام معظم رهبری و همه امت اسلام تسلیت عرض نموده، علمای اسلام را به بیدارگری توده ها نسبت به توطئه های شیطانی استکبارجهانی، و دولتهای اسلامی را به تلاش مجدانه در راستای توقف این جنایت غیر انسانی و احقاق حقوق مردم مظلوم میانمار و امت بزرگ اسلامی را به حفظ انسجام و اتحاد و یک دلی در برابر دشمنان قسم خورده اسلام دعوت می کنم و از خداوند متعال شکوه و اعتلای هرچه بیشتر کلمه توحید و اسلام و مسلمین و اضمحلال و نابودی مستکبران و ستمگران را مسئلت می نمایم.

 

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

سید محمود هاشمی شاهرودی


 
آغاز قریب الوقوع عملیات نیروهای تحت حمایت آمریکا در ریف‌های حسکه و دیرالزور سوری
ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه از آغاز قریب الوقوع عملیات نیروهای وابسته ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا در ریف جنوبی شهر حسکه خبر داد.

دیدبان میگوید که منابع موثق اعلام کرده اند که این عملیات در ریف جنوبی حسکه آغاز خواهد شد؛ منطقه‌ای که در شمال استان دیرالزور واقع شده و به ریف شمالی دیرالزور متصل است و به کرانه شرقی رود فرات می‌رسد.

به گزارش این گروه، شورای نظامی دیرالزور که تحت لوای نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد، برای آغاز این عملیات آماده میشود و میگوید که قصد دارد به وجود داعش در مناطقی از استان حسکه و ریف دیرالزور پایان دهد که در شرق رود فرات واقع شده است.

شورای نظامی دیرالزور فرماندهی این عملیات را در دست خواهد داشت. این عملیات در دو محور اصلی صورت خواهد گرفت: محور نخست از ریف جنوبی الشدادی و محور دومی از ریف شمال غربی دیرالزور به سمت کرانه شرقی رود فرات معروف به «خط الجزیره» و در موازات این رود آغاز خواهد شد.

گفته می‌شود که نیروهای ویژه آمریکا وارد این منطقه شده اند تا در این عملیات نظامی شرکت کنند که تحت حمایت ائتلاف قرار دارد.

اتش سوریه طی هفته جاری موفق شد محاصره شهر دیرالزور را بشکند و خود را به تیپ 137 برساند. استاندار دیرالزور اعلام کرد که نیروهای سوری عملیات خود را تا پاکسازی کامل این استان از رجس داعش ادامه خواهند داد.


 
اسپوتنیک: هواپیمای نظامی آمریکا 20 فرمانده نظامی داعش را از دیرالزور خارج کرده ا
ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس،‌یک منبع نظامی و دیپلماتیک اعلام کرد که هواپیمای نیروی هوایی آمریکا 20 تن از فرماندهان گروه تروریستی داعش را در ماه آگوست از دیرالزور خارج کرده است.

این منبع اعلام کرد: «در میان اقدامات موفقیت‌آمیز ارتش دولت سوریه در بخش شرقی این کشور در اواخر ماه آگوست، شماری از فرماندهان میدانی تحت حمایت نیروهای ویژه آمریکا، خیلی فوری از دیرالزور به مناطق امن‌تر خارج شدند تا از تجربه‌ آنها در جهات دیگر استفاده شود».

این منبع اعلام کرد که در 26 آگوست «یک بالگرد نیروی هوایی آمریکا» در هنگام شب، 2 فرمانده میدانی با اصالت اروپایی را به همراه اعضای خانواده‌هایشان از منطقه‌ای در شمال غربی دیرالزور خارج کردند.

بنا بر آمار و ارقام، دو روز بعد، بالگردهای آمریکا 20 فرمانده میدانی داعش و شبه نظامیان نزدیک به آنها را از منطقه‌ای در جنوب شرقی شهر دیرالزور به سمت شمال سوریه منتقل کردند.

پیش از این یک منبع از نیروهای دفاعی سوریه روز پنج‌شنبه (امروز) در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفت مهندسان نظامی سوریه، مسیر تدارکات در غرب «دیرالزور» را به طور کامل مین‌روبی کردند.

حصر سه ساله شهر دیرالزور این هفته در عملیات ارتش سوریه و متحدانش شکسته شد.

منبع مورد استناد اسپوتنیک گفت: «جاده، امن شده است. مهندسان نظامی بخشی از جاده‌ در ورودی شهر را مین روبی کردند».


 
مسلحین سلاح‌های آمریکایی را تحویل دمشق می‌دهند
ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

آتش‌بس در ریف شرقی دمشق؛ آمریکا از «تنف» عقب‌نشینی می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ارتش سوریه با چندین گروه مسلح در ریف دمشق به توافق رسید تا درگیری‌ها متوقف شود و دو گروه مسلح مورد حمایت آمریکا در جنوب شرقی دمشق سلاحشان را تحویل دهند و به خاک اردن عقب‌نشینی کنند.

شبکه «بی‌بی‌سی» عربی در این خصوص گزارش داد که طرح آتش‌بس در غوطه، به ابتکار مصر بوده و از ظهر شنبه در بخشی از مناطق غوطه شرقی ریف دمشق شروع شده است. ارتش سوریه به همین مناسبت بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که به نقض این توافق، «پاسخ مناسب» خواهد داد.

«محمد علوش»، رئیس هیأت سیاسی گروهک مسلح موسوم به «جیش الاسلام» با تأیید این خبر، از توافق «کاهش تنش» در غوطه شرقی دمشق خبر داد. وی که هم‌اکنون در عربستان به سر می‌برد، در این ارتباط گفت: توافق، حاصل شده و هم‌اکنون در حال اجراست و بزودی منجر به لغو محاصره غوطه شرقی و ورود کمک‌های انسان دوستانه و مواد سوختی به این منطقه خواهد شد.

وزارت دفاع روسیه پیشتر، امروز پنجشنبه از انعقاد توافق با معارضان سوریه بر سر نحوه مکانیزم اقدامات در منطقه کاهش تنش غوطه شرقی خبر داده بود. منابع روسی در این ارتباط می‌گویند که دو طرف در این توافق که با وساطت مصر صورت گرفت، با ورود اولین کاروان کمک‌های انسان دوستانه به منطقه مذکور و خروج اولین گروه از مجروحان از 22 ماه جاری موافقت کرده‌اند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه که به این مناسبت منتشر شده، آمده است: توافق مذکور امروز، حدود منطقه کاهش تنش در غوطه شرقی دمشق را ترسیم کرده و مناطق استقرار نیروهای حافظ آتش‌بس و نظارت کننده بر این توافق در غوطه و اختیارات آن‌ها و همچنین خطوط ارسال کمک‌های بشر دوستانه و گذرگاه‌های عبور غیر نظامیان را تعیین کرده است.

چه شهرک‌هایی و چه گروهک‌هایی مشمول توافقند؟

وبگاه خبری «القاسیون» وابسته به مخالفان دولت سوریه نیز با اشاره به توافق مذکور،  اعلام کرد که این توافق شامل شهرها و شهرک‌های «الضمیر، الرحیبة، جیرود، المنصورة، الناصریة، و کوه‌های البترا و المغر» می‌شود.

به نوشته این وبگاه، گروه‌های مخالف مسلح «لواء الصنادید، فیلق الشام، قوات الشهید أحمد العبدو، جیش أسود الشرقیة، لواء شهداء القریتین، وأحرار الشام، وجیش الإسلام» و طرف روسی، توافق کاهش تنش را امضا کرده‌اند.

پلیس نظامی روسیه وظیفه نظارت بر این توافق و ارسال کمک‌ها به منطقه قلمون شرقی را بر عهده دارد و تضمین کننده این توافق وزارت دفاع روسیه است.

تحویل سلاح‌های آمریکایی مانند موشک‌های تاو به ارتش سوریه

همچنین یک منبع در گفت‌وگو با شبکه المیادین، با تأیید خبر توافق برای آتش‌بس در غوطه دمشق، گفت که طبق توافق به عمل آمده، «گروه احمد العبدو» و «اسود الشرقیة» از ریف جنوبی و شرقی دمشق عقب‌نشینی می‌کنند و توافق دو مرحله‌ای است.

طبق گفته این منبع که نامش فاش نشد، این گروهها به عنوان مقدمه اجرای توافق، سلاح‌های خود از جمله موشک‌های تاو و موشک‌اندازهای آمریکایی را تحویل می‌دهند و مرحله اول شامل متوقف شدن همه عملیات‌های نظامی علیه ارتش سوریه و عقب‌نشینی این گروهها به خاک اردن است.

طبق این توافق، این گروهها از اردن به شدادی در ریف جنوبی حسکه در شمال شرق و ریف شمالی دیرالزور در شرق سوریه برای مبارزه با داعش (تحت نظر آمریکا) منتقل خواهند شد.

خروج آمریکا از تنف در مرحله دوم توافقَ

بر اساس این توافق، توافق میان روسیه، آمریکا و اردن است و نیروهای ارتش سوریه همه نقاطی که این گروه‌ها در ریف دمشق (جنوب شرقی دمشق) به جز منطقه «تنف»‌ تخلیه می‌کنند، تحویل می‌گیرند.

مرحله دوم توافق، شامل عقب‌نشینی همه نیروهای خارجی (نیروهای آمریکایی) از منطقه تنف در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن است. منطقه تنف نیز به صورت خلع‌سلاح باقی خواهد ماند تا وضعیت آوارگان روشن شود و گذرگاه مرزی نصیب در مرز اردن تحویل مقامات سوریه شود.

توافق در معرض لغو شدن است

همزمان با این خبرها، روسیه امروز پنجشنبه تهدید کرد که اگر گروههای مسلح به توافق صورت گرفته پایبند نباشند، توافق لغو می‌شود و درگیری در غوطه شرقی دمشق دوباره آغاز می‌شود.

پایگاه «حمیمیم» روسیه در لاذقیه در صفحه فیسبوک خود امروز اعلام کرد که «احتمالا درگیری‌ها در همه مناطق ریف دمشق شرقی که مشمول توافق کاهش تنش است، دوباره آغاز می‌شود...».

این پایگاه روسی همچنین گفته است که «نشانه‌های کنونی، حاکی از عدم پایبندی گروهها به تعهداتشان است مبنی بر اخراج اعضای هیئة تحریر الشام (جبهة النصره سابق) به خارج از کشور است و این مسئله محکی است برای سنجش تعهد واقعی این گروههای به تعهداتشان».

 

پیشتر روسیه با فیلق الرحمن و بعد از آن با جیش الاسلام، دو گروه مهم فعال در ریف شرقی دمشق به توافق آتش‌بس رسیده بود. هیئة‌ تحریرالشام (النصره) نیز در ریف دمشق حضور دارد که قرار است روسیه مسیر خروج آن به ادلب را تأمین امنیت کند. 
حمله موشکی رژیم صهیونیستی به «مصیاف» دال بر حمایت مستقیم از تروریستهاس
ساعت ۸:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ستاد کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در خصوص حملات مجدد جنگنده های صهیونیستی بیانیه ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است که جنگنده های اسرائیلی ساعت 2:42 بامداد امروز از حریم هوایی لبنان چند موشک به سمت سوریه شلیک کردند.

این موشکهای یکی از مواضع نظامی ارتش سوریه را در نزدیکی منطقه «مصیاف» هدف قرار داد که در پی آن دو نیروی سوری کشته و خسارت مادی وارد شد.

ارتش سوریه تأکید کرد که این تلاش مذبوحانه برای بالا بردن روحیه از بین رفته تروریستهای داعش پس از پیروزهای ارتش سوریه علیه تروریسم در چند محور است.

خبرگزاری سانا به نقل از نیروهای مسلح سوریه گزارش داد که این حمله همچنین نشان میدهد که اسرائیل به صورت مستقیم از گروه تروریستی داعش و سایر گروههای تروریستی حمایت میکند.

ارتش سوریه همچنین نسبت به عواقب خطرناک چنین اقدامات خصمانه ای بر امنیت و ثبات منطقه هشدار داد و تأکید کرد که مصمم است تروریسم را از سراسر این کشور ریشه کن کند.


 
← صفحه بعد صفحه قبل →