گزارش ویدویی دیدنی// در این وضعیت کشور، یک چیزی بگویید آرام شویم!
ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۳۱  کلمات کلیدی: کلیپ

گزارش ویدویی دیدنی// در این وضعیت کشور، یک چیزی بگویید آرام شویم!

فیلم ذیل پاسخ های قابل تامل و شنیدنی رهبری به اقای "خوش لفظ" که گفتند در این وضعیت کشور، یک چیزی بگویید آرام شویم، می باشد:
گزارش ویدویی دیدنی// در این وضعیت کشور، یک چیزی بگویید آرام شویم! 
وزیر کشور اعلام کرد نتایج نهایی شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۳۱  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

نتایج نهایی شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/

 

«حسن روحانی» رئیس دولت دوازدهم شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس مستقر در ستاد انتخابات کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حدود 41 میلیون نفر در پای صندوق های رای حاضر شدند، نتایج نهایی شمارش انتخابات ریاست جمهوری را به شرح زیر اعلام کرد:

مجموع آرای ماخوذه: 41220131

1-حسن روحانی: 23549616  (57 درصد از کل آرای ماخوذه)

2-سیدابراهیم رئیسی: 15786449  (38.5 درصد از کل آرای ماخوذه)                   

3-مصطفی میرسلیم: 478215

4-مصطفی هاشمی طبا: 215450

رحمانی فضلی تصریح کرد: شاهد حضور پرشکوه مردم در این دوره از انتخابات بودیم که از فردا تمامی رقابت ها پایان یافته و به رفاقت ها تبدیل می شود لذا تمام هم و غم خود را باید در راستای رفع مطالبات و خواست مردم قرار دهیم.

وی همچنین ضمن تشکر از تمامی دست اندرکاران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تصریح کرد: از بسیج و سپاه که در حوزه برقراری امنیت انتخابات فعال بودند تشکر می کنیم.

وزیر کشور در خاتمه از رهبر انقلاب به خاطر هدایت ها و رهنمودهای ایشان برای برگزاری قانونی انتخابات در مسیر افزایش مشارکت، سلامت و برقراری امنیت قدردانی کرد و گفت: روز گذشته مردم در پای صندوق های رأی به همه جهانیان نشان داند که ما مدافعه انقلاب اسلامی به صورت متحد و منسجم مصمم هستیم و انقلاب اسلامی را در جهت اهداف آن که همان خدمت به مردم شریف و ایجاد امنیت است دنبال می کنیم. 
عکس/ لحظه رای دادن رهبرانقلاب
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۳٠  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

رهبر معظم انقلاب در اولین لحظات آغاز انتخابات، رای خود را به صندوق انداختند.


 
تصاویر/ حضور حماسی از روی تخت بیمارستان تا سکوی نفتی
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۳٠  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

رأی‌گیری برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای شهر و روستا از ساعت 8 صبح جمعه بیست و نهم اردیبهشت به صورت همزمان در سراسر کشور آغاز شد.


 
عکس/ حضور رهبرانقلاب پای صندوق رای
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۳٠  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

حضرت آیت الله خامنه ای رهبری معظم انقلاب اسلامی در نخستین دقایق شروع رای گیری، رای خود را در صندوق ۱۱۰ حسینیه امام خمینی (ره) به صندوق انداختند./عکس: فرهاد خیابانی


 
واکنش ده‌نمکی به ماجرای تتلو:
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۳٠  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

هنوز هم حاجی گرینف‌ها مخالف مجید سوزوکی‌ها هستند/

 

خدا پرونده‌ای را که دیگران می‌نویسند، نمی‌خواند +عکس

هنوز هم حاجی گرینف ها مخالف مجید سوزوکی ها هستند منطق آنها این است هر کس با ما نیست آدم نیست. 
عکس/ رای یک بیمار بستری در بیمارستان میلاد
ساعت ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۳٠  کلمات کلیدی: عکس های خبری

یک بیمار که در بیمارستان میلاد بستری است، با تخت بیمارستان به صف رای گیری رفت.


 
از سوی وزارت کشور منتشر شد
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

اسامی و کد انتخاباتی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در پی انصراف برخی از نامزدهای انتخابات، متن کامل آگهی اسامی نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری منتشر شد.
 
متن کامل  آگهی اسامی نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بدین شرح است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

آگهی اسامی نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

در اجرای ماده 60 قانون انتخابات ریاست جمهوری ، اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار گرفته است به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می گردد:
 


1-آقای سید مصطفی آقامیرسلیم- مشهور به میرسلیم- فرزند سیدجلال-کد نامزد 33
2-آقای حسن روحانی- فرزند اسدالله-کد نامزد55
3-آقای سید ابراهیم رئیس الساداتی- مشهور به رئیسی- فرزند سیدحاجی-کدنامزد66
4-آقای سید مصطفی هاشمی طبا- فرزند سیدابوالقاسم-کدنامزد88
 
ستاد انتخابات کشور


 
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آرای خود را در کدام مناطق تهران به صندوق انداختند
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات
به گزارش خبرنگار گروه انتخابات باشگاه خبرنگاران جوان؛ انتخابات ریاست جمهوری 96 در شعب اخذ رای برگزار شد و نامزدهای این انتخابات در همان ساعات ابتدایی آراء خود را به صندوق انداختند.
در ابتدا سید مصطفی هاشمی‌طبا نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در مدرسه شهید قاسم زاده خیابان شهید عراقی، رای خود را به صندوق انداخت.
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آرای خود را در کدام مناطق تهران به صندوق انداختند؟
و همزمان با هاشمی‌طبا حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در حسینیه ارشاد تهران، رای خود را به صندوق انداخت.
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آرای خود را در کدام مناطق تهران به صندوق انداختند؟
پس از آنها نوبت به سید مصطفی آقا میرسلیم رسید و این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در مسجد قبا تهران، رای خود را به صندوق انداخت.
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آرای خود را در کدام مناطق تهران به صندوق انداختند؟
و در پایان نیز حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در مسجد ارشاد شهرری، رای خود را به صندوق انداخت.
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آرای خود را در کدام مناطق تهران به صندوق انداختند؟

 
ایرانیان مقیم نروژ در سه شعبه اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری حضور یافتند +عکس
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، همزمان با  آغاز رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ایرانیان مقیم نروژ از ساعت 8 صبح به وقت محلی با حضور در شعبات اخذ رای در شهرهای اسلو، تورندهایم و برگن آراء خود را به صندوق رای ریختند.

علاوه بر شعبه اخذ رای در سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو، دو شعبه دیگر در شهرهای تورندهایم و برگن برای اخذ آراء ایرانیان و دانشجویان ساکن در شهرهای مذکور پیش‌بینی شده است.

 

 

اخذ آراء تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 310 شعبه اخذ رای و در 103 کشور در خارج از کشور برگزار می‌شود.


 
میرسلیم در پاسخ به فارس:
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

جعل بیانیه سردار سلیمانی توسط روزنامه ایران باعث تحول در آرا انتخابات می‌شود

 

/شورای نگهبان رسیدگی کند

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، سیدمصطفی نیرسلیم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ظهر امروز در مسجد قبا و بعد از انداختن رای خود به صندوق آرا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انتخابات‌های زیادی از اول انقلاب برگزار شده که نتیجه بعضی از انها موافق و برخی دیگر مخاف نظر ما بوده، گفت: این بار هم اینگونه است و ما به قانون احترام می‌گذاریم.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت رای آوری کسی غیر شما اول اقدام شما چیست؟، اظهار داشت: اولین کاری که می‌کنم به او تبریک می‌گویم و دستاورهایی که از شناخت کشور دارم را در اختیارش میگذارم.

میرسلیم درباره حضور مردم در انتخابات گفت: الحمدالله خیلی باشکوه است و انشاالله نتیجه مطلوب حاصل شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در توصیه ای به مردم اظهار داشت: همین مشارکت را در فرایندهای مردم سالاری به طور قاطع حفظ کنند و همچنین به طور قاطع به نظارت بپردازند و مردم بایدعملکرد مسئولان را نقادی کنند.

میرسلیم در رابطه با تمکین به قانون گفت: اگر قانون را رعایت نکنیم سنگ روی سنگ بند نمی شود و باید حدود قانون را رعایت کنیم. خوشمان بیاید یا نیاد باید فانون را رعایت کرد چراکه اجرای قانون بد بهتر از بی قانونی است.

میرسلیم در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص بیانیه ای که کانال روزنامه ایران به نقل از سردار سلیمانی جعل کرده بود، تصریح کرد: این مسائل بسیار خطیر و مهم است و شورای نگهبان باید رسیدگی کند چون این اقدامات باعث تحولات در آرا می‌شود

وی افزود: خوشبختانه من تکذیبیه سردار سلیمانی را دیدم.

میرسلیم تاکید کرد: این اتفاقات بیشتر در فضای مجازی صورت می‌گیرد و سلامت انتخابات را تحت تاثیر قرار می دهد.


 
رهبر معظم انقلاب: مردم با دقت، ملاحظه و شناخت در انتخابات شرکت کنند
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش خبرگزاری فارس، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با حضور در محل صندوق سیار 110 در حسینیه امام خمینی(ره)، آراء خود را به صندوق انداختند.

خبرگزاری فارس: مردم با دقت، ملاحظه و شناخت در انتخابات شرکت کنند

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس با اشاره به نعمت مردمسالاری و حضور مردم در انتخابات، افزودند: مردم هر چه بیشتر در انتخابات شرکت کنند و هر چه زودتر در پای صندوقهای رأی حاضر شوند، زیرا کار نیک را باید در اول وقت انجام داد و نباید آن را به تأخیر انداخت.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اهمیت انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان کردند: سرنوشت کشور در دست آحاد مردم است، چرا که رئیس قوه مجریه را انتخاب می‌کنند، همچنین انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز مهم است زیرا منتخبانِ آن، خدمات شهری و روستایی یعنی مسائل روزمره مردم را در اختیار دارند.

ایشان با تشکر از صداوسیما و خبرنگاران که مشغول کار مهم انتقال خبر هستند، به آحاد مردم توصیه کردند: با دقت، ملاحظه و شناخت در انتخابات شرکت کنید.


 
رئیسی در جمع خبرنگاران: همه باید به رأی مردم احترام بگذاریم
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

همه باید به رأی مردم احترام بگذاریم/

 

سازوکار رأی گیری و اعلام آرا را اطمینان بخش می‌دانیم

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری پس از رأی دادن در مسجد جامع ارشاد شهرری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همه باید به رای مردم احترام بگذاریم، اظهار داشت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی حضور مردم برای شکل دادن به نهادهای مختلف است.

وی با تاکید بر اینکه رأی مردم در جمهوری اسلامی تشریفاتی نیست، افزود: امام فرمودند میزان رأی ملت است. البته این حرف به عنوان تشریفات نیست.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در دنیا با رأی مردم قیافه میگیرند و حرف آن را میزنند در حالی که در نظام جمهوری اسلامی رأی مردم یک واقعیت است.

رئیسی گفت: چون صحبت از زندگی روزمره و وضعیت اقتصادی، سیاست، هنر و علم و شرایطی است که کشور از نظر رشد در حوزه های مختلف می تواند داشته باشد، لذا این امر بسیار مهم است.

وی همچنین تاکید کرد: پیش بینی می کنم که حضور مردم در انتخابات حداکثری و بسیار خوب باشد.

رئیسی درباره اینکه اگر پیروز انتخابات نباشید واکنش شما چیست، اظهار داشت: مملکت ما کشور قانون است و برای همه جناح های سیاسی محوریت قانون نه در حرف بلکه در عمل باید به رسمیت شناخته شود، چراکه در کشور ما سازوکاری برای انتخابات وجود دارد و عده‌ای به عنوان و مجری دستندکار هستند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اصل این سازوکار در قانون اساسی ما اطمینان بخش است تاکید کرد: در این سازوکار باید حق الناس و امانت داری رعایت شود.

وی افزود: تمهیداتی برای جلوگیری از تخلف در نظر گرفته شده است تا تخلفی صورت نگیرد.

رئیسی با بیان اینکه ما سازوکار رأی گیری و اعلام آرا را اطمینان بخش میدانیم، تصریح کرد: همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند ضمن تشکر از همه دستندرکاران در حوزه اجرا و نظارت، می خواهیم از آرای مردم به عنوان امانت الهی حراست، صیانت و پاسداری کنند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: هرچه نتیجه انتخابات باشد همه باید خود را موظف بدانند که آن را نتیجه قانونی تلقی کنند و اگر نتیجه ای که از انتخابات بیرون می آید مطابق میل یک کاندیدا نباشد، نباید باعث به هم خوردن اصل سازوکار انتخابات شود.

وی تصریح کرد: باید همه کاندیداها چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه انتخابات شوراها بدلیل اطمینان بخش بودن سازوکار انتخابات و همچنین قابل پیگیری بودن تخلفات، باید همه کاندیداها تسلیم نتیجه انتخابات باشند.

رئیسی درباره پیروزی رقبا در انتخابات نیز گفت: من به نتیجه رأی مردم احترام می‌گذارم و این نتیجه برای من و همه مردم قابل احترام است. 
تاکنون هیچ مشکل امنیتی گزارش نشده است
ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

تاکنون هیچ مشکل امنیتی گزارش نشده است

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی صبح امروز در حاشیه بازدید از مرکز فرماندهی و کنترل نیروی انتظامی با تقدیر از حضور پرشور مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا از اولین ساعات آغاز رأی گیری اظهار داشت: خوشبختانه گزارشهای همکاران ما از سراسر کشور نشان می‌دهد که شور و حرارت خاصی در میان مردم برای حضور در پای صندوق‌های رأی وجود دارد و از اولین دقایق آغاز به کار رأی‌گیری شاهد حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی هستیم.
عالی ترین مقام انتظامی کشور با بیان اینکه نیروهای پلیس در سراسر شعب اخذ رأی تا پایان رأی گیری حضور خواهند داشت، گفت: بیش از 300 هزار نفر پرسنل پلیس و سایر نیروهای مسلح در سراسر کشور حضور دارند و در تمام شعب اخذ رأی حداقل دو مأمور پلیس حاضر خواهند بود و این حضور تا پایان رأی گیری ادامه خواهد داشت.
فرمانده نیروی انتظامی اضافه کرد: علاوه بر نیروهای حاضر در شعب اخذ رأی، نیروهایی تحت عنوان احتیاط نیز به صورت آماده باش هستند و 20 هزار گشت خودرویی و موتوری در سراسر کشور وظیفه تأمین امنیت انتخابات امروز را عهده دار هستند.
سردار اشتری افزود: همچنین از شب گذشته تعداد زیادی از پرسنل نیروی انتظامی در قالب ایستگاه‌های سیار ایست و بازرسی حضور داشته اند.
سردار اشتری در ادامه سخنانش با تأکید بر اینکه خوشبختانه تا این لحظه هیچ گزارشی از ناامنی و عدم انضباط به نیروی انتظامی اعلام نشده است، گفت: پیش بینی ما این است که با همکاری مردم و مسئولان انتخاباتی پرشور و با حضورگسترده مردم را شاهد باشیم.
فرمانده نیروی انتظامی در پایان با اشاره به اینکه پرسنل پلیس تا پایان شمارش آرا انتقال صندوق‌های رأی به فرمانداری‌ها حضور گسترده خواهند داشت، گفت: در طی روزهای گذشته گزارشاتی از تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی و حقیقی به دست ما رسیده است و ما از مردم نیز می‌خواهیم تا در صورت مواجهه با هرگونه تخلف و موارد اینچنینی، موضوع را سریعاً به پلیس گزارش دهند تا ما گزارشات آنها را به اطلاع مراجع ذی صلاح برسانیم.


 
در جمع خبرنگاران
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

کدخدایی: اطمینان مى‌دهیم با توجه به حضور ناظران

 

شورای نگهبان بتوانیم به خوبى پاسدار رأى مردم باشیم

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، عباسعلى کدخدایى سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت نظارت ستاد مرکزى ناظر بر انتخابات، اظهار داشت: ما در ستاد مرکزى نظارت بر انتخابات با استان‌ها ارتباط مستقیم داریم، گزارش‌ها از استان‌هاى مختلف ارسال و قاعدتاً این گزارش‌ها پیگیرى مى‌شود، با دوستان در وزارت کشور ارتباط داریم و اگر مشکلى وجود داشته باشد با هماهنگى وزارت کشور مرتفع مى‌شود.

وى افزود: گزارشات موارد جزئى داشتیم ولى مسئله مهمى نبود که خللى در روند اخذ رأى به وجود بیاورد، همه چیز در سراسر کشور به خوبى پیش مى‌رود، ما این اطمینان را به مردم مى‌دهیم با توجه به حضور ناظرین شوراى نگهبان سر صندوق‌ها و تدابیرى که اندیشیده شده بتوانیم به خوبى پاسدار رأى مردم باشیم.

کدخدایی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه خود شما خبرنگاران منعکس‌کننده حضور پُرشور مردم پاى صندوق‌هاى رأى هستید، امروز روزی است که به تعییر مقام معظم رهبرى روز جشن ملى نام نهاده شده است 
حدادعادل در گفتگو با فارس:
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: سیاسی

حدادعادل در گفتگو با فارس:

یک‌بار ضرر و زیان عدم تمکین نامزدها را تجربه کرده‌ایم/

 

همه باید از مسیر قانونی عمل کنند

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گف‌توگو با خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس اظهارداشت:  یک‌بار ضرر و زیان عدم تمکین نامزدها را تجربه کرده‌ایم، انقلاب و نظام و مردم در سال ٨٨ در اثر تمکین نامزدها صدمه دیدند.

وی تاکید کرد:‌ این باید درس عبرتی برای همه شده باشد که دیگر با تهمت تقلب و دلایل واهی که قابل‌اثبات نیست انتخابات را مخدوش نکنند، اگر دلایلی دارند از مسیر قانونی عمل کنند و مردم را به خیابان نکشند.


 
در شب انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: سیاسی

اقدام مشکوک روزنامه دولت در جعل بیانیه انتخاباتی به نام سردار

 

قاسم سلیمانی/ سخنگوی سپاه تکذیب کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، کانال تلگرامی روزنامه دولت (ایران) ساعتی قبل اقدام به انتشار بیانیه انتخاباتی جعلی به نام سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه کرد.

در این بیانیه جعلی که کانال تلگرامی روزنامه ایران منتشر کرد، ضمن انتساب مطالب جهت دار به فرمانده سپاه قدس، شعار انتخاباتی حسن روحانی نیز گنجانده شده است.

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه در گفتگو با خبرنگار فارس، در این باره گفت: پیش از این سپاه پاسداران در بیانیه‌ای، مواضع این نهاد در قبال انتخابات و بویژه استفاده از نام فرماندهان، به خصوص سردار سلیمانی را اعلام کرده و اکنون نیز همان موضع برقرار است.

وی اظهار داشت: بنا بر روش همیشگی سپاه پاسداران، هرگونه موضع‌گیری‌های از این دست توسط فرماندهان در موارد مختلف، توسط روابط عمومی و یا سخنگوی سپاه اعلام شده و غیر از آن هر مطلبی فاقد ارزش است و به شدت تکذیب می شود.

به گزارش فارس، جعل بیانیه به نام سردار حاج قاسم سلیمانی که چهره محبوب و ملی کشور است از سوی روزنامه دولت آن هم در آخرین ساعات منتهی به رای گیری انتخابات ریاست جمهوری نگران کننده بوده و به نظر می رسد در جهت ایجاد انحراف و شبهه افکنی در افکار عمومی صورت گرفته است. 
فراخوان تظاهرات کفن‌پوشان در شب محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٩  کلمات کلیدی: بیداری اسلامی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ائتلاف 14 فوریه بحرین در بیانیه‌ای از مردم این کشور خواست تا امروز جمعه به نشانه یاری آیت‌الله عیسی قاسم با شعار «جمعة فدائیون لن نرکع» (جمعه فدائی‌ها هرگز به زانو درنمی‌آییم) تظاهرات برگزار کنند.

این ائتلاف همچنین از مردم بحرین خواست تا یکشنبه شب در شب محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم به نشانه اعلام دفاع از آیت‌الله تا پای جان کفن‌پوش به خیابان‌ها بیایند و حماسه بزرگی خلق کنند.

همچنین تظاهرات‌هایی برای حمایت از آیت‌الله عیسی قاسم در شهرک البلاد القدیم، أبوصیبع، الشاخوره، الجفیر و المعامیر برگزار شد.

در منطقه محاصره شده الدراز نیز تحصن مردم در مقابل منزل آیت‌الله عیسی قاسم در میدان الفداء همچنان ادامه دارد.

دادگاه بحرین قرار است روز 31 اردیبهشت حکم آیت‌الله به اتهام واهی پولشویی را قرائت کند.

دادگاه بحرین پیشتر قرار بود روز 17 اردیبهشت این حکم را قرائت کند اما تحت فشار افکار عمومی و هشدار علمای بحرین قرائت این حکم را به روز 31 اردیبهشت موکول کرد.


 
جعل لیست خدمت توسط سواستفاده‌گران+فهرست اصلی
ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

ه گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی چمران درباره لیست‌های جعلی که به عنوان لیست خدمت مطرح می‌کنند، گفت: با توجه به استقبال خوب شهروندان از لیست خدمت متأسفانه پذیرش مثبت لیست خدمت سبب سواستفاده‌های متعدد از این لیست شده است.

وی افزود: تعدادی از اسامی لیست خدمت حذف و نام‌های مجهولی در این لیست قرار دادند که موجب اشتباه مردم شده است.

چمران گفت: با تشکر مجدد اعلام می‌شود که لیست خدمت مورد تأیید همه گروه‌ها فقط لیست خدمت با امضای اینجانب و به این شرح است: 

1- مهدی چمران

2- پرویز سروری

3- رضا تقی‌پور

4- محسن پیرهادی

5- اقبال شاکری

6- حمز شکیب

7- مرتضی طلایی

8- علی‌رضا دبیر

9- حبیب کاشانی

10- سیدعلی ریاض

11- عبدالمقیم ناصحی

12- غلامرضا قاسمیان

13- بابک نگاهداری

14- ابوالفضل قناعتی

15- الهه راستگو

16- سوده نجفی

17- زهره‌السادات لاجوردی

18- مجتبی شاکری

19- مهدی اقراریان

20- هادی ذاکری

21- جلال ملکی


 
در آستانه تعلیق تحریم‌های ایران
ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۸  کلمات کلیدی: بین المللی

ترامپ تعلیق تحریم‌های برجامی را تمدید کرد/

 

 

هفت شخص ایرانی و چینی تحریم شدند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه با ادعای منع اشاعه نام هفت فرد و شرکت را هدف تحریم قرار داد.

در بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده نام دو شهروند ایرانی و یک شهروند از چین دیده می‌شود. این تحریم‌ها همچنین یک شرکت ایرانی و سه شرکت چینی را شامل می‌شوند. 

نام نفرات و شرکت‌های تحریم‌شده به شرح زیر می‌باشند: 

- رحیم احمدی
- مرتضی فراست‌پور
- روان رانلینگ (چینی)

- متین صنعت نیک اندیشان
- شانگهای گنگ کوان ترید
- شانگهای نورث بیگینز
- شانگهای نورث ترنسوی

منابع خبری روز چهارشنبه گفته‌اند انتظار می‌رود  دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور امروز دستور اجرایی مربوط به معافیت تحریمی ایران را صادر کند. 

پایگاه المانیتور نوشته اطلاعیه مربوط به این معافیت‌ها را وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا صادر خواهد کرد. 

این دستور اجرایی در حالی صادر می‌شود که دولت آمریکا اعلام کرده در حال انجام ارزیابی‌هایی جامع برای مشخص کردن سیاستش در قبال ایران و برجام است. 

مقام‌های دولت ترامپ اعلام کرده‌اند واشنگتن تا زمان اتمام این بررسی به تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای با ایران پایبند خواهد ماند. 

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به المانیتور گفت: «ما بررسی‌های برجام را ادامه می‌دهیم. دولت تا زمان تکمیل این بررسی، به مفاد توافق هسته‌ای، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند می‌ماند.»

وی همچنین اضافه کرد: «دولت ترامپ تصریح کرده که ما دست‌کم تا زمان تکمیل این بررسی به برجام پایبند خواهیم ماند و اطمینان حاصل خواهیم کرد که ایران در برابر پایبندی به مفاد آن مسئول شناخته خواهد شد.»

مقام مورد استناد المانیتور به علاوه، با تکرار اتهامات اثبات‌نشده علیه ایران گفت: «هنگامی که جمع‌بندی‌های ما نهایی شد با صراحت و قاطعیت به چالش‌هایی که ایران ایجاد می‌کند، خواهیم پرداخت.»

مقام‌های آمریکایی از اظهارنظر درباره اینکه این بررسی‌ها چه زمانی به اتمام خواهند رسید، خودداری کرده‌اند 
6 توصیه مهم ستاد امنیت انتخابات کشور به رای دهندگان
ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از ستاد انتخابات کشور، ستاد امنیت انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای، رای دهندگان را به رعایت 6 توصیه این ستاد دعوت کرد.

در این اطلاعیه رای دهندگان به دریافت اطلاعات دقیق از مراجع  رسمی و پرهیز از توجه به شایعات منتشره در فضای مجازی، خودداری از توقف و تجمع در حوزه های اخذ رأی پس از انداختن آرا به صندوق، مراجعه به شعب اخذ رای در ساعات اولیه صبح به منظور پیشگیری از ازدحام و معطلی رأی دهندگان در ساعات پایانی مهلت قانونی انتخابات، توجه به اطلاعیه های وزارت کشور از طریق صدا و سیما، دریافت       آمار و نتایج انتخابات صرفاً از سوی ستاد انتخابات کشور و همکاری با مجریان نظم و امنیت در محل شعب اخذ رای توصیه شده اند.

بنابراین گزارش متن کامل اطلاعیه ستاد امنیت انتخابات کشور به این شرح است:

بسمه تعالی

با سلام و تحیت به حضور شما ملت شریف و بزرگوار. همانگونه که اطلاع دارید با همت و هوشیاری شما مردم عزیز و تلاش بی وقفه حافظان نظم و امنیت این مرز و بوم، شاهد امنیت مثال زدنی کشورمان در سطح منطقه و جهان هستیم. اکنون که در روزهای منتهی به برگزاری دو انتخابات بزرگ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشیم به منظور ایجاد بستری امن و توأم با نظم و امنیت برای حضور گسترده و پر شور ملت انقلابی در پای صندوق‌های اخذ رأی، با تلاش شبانه‌روزی کلیه دستگاه‌های اطلاعاتی، انتظامی، قضائی و نظامی تدابیر و تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر انتخابات فراهم گردید.

بی شک مشارکت و همکاری شما مردم عزیز ضامن تداوم نظم و آرامش کنونی خواهد بود. انتظار می رود که در این راستا با عنایت به نکات ذیل متولیان امر نظم و امنیت را همچون گذشته یاری فرمائید:
1- به شایعاتی که به عناوین مختلف ممکن است در فضای مجازی و در سطح جامعه منتشر ‌شود توجه نکرده و اطلاعات دقیق را از مراجع رسمی دریافت نمایید.
2- به هنگام برگزاری انتخابات پس از انداختن رای خود به صندوق از توقف یا تجمع در پیرامون و داخل شعب اخذ رأی خودداری فرمایید.
3- به منظور پیشگیری از ازدحام و معطلی در ساعات پایانی برای دادن رأی توصیه می‌گردد که از ساعات اولیه صبح به شعب اخذ رأی مراجعه فرمایید.
4- برابر قانون انتخابات تمدید مهلت زمان اخذ رأی و خاتمه رأی‌گیری صرفاً به عهده وزیر کشور است که از طریق ستاد انتخابات کشور اعلام خواهد شد. بنابراین اطلاعیه های غیر رسمی ملاک عمل نبوده و صرفا به اطلاعیه های وزارت کشور که از طریق صدا و سیما اعلام می شود توجه فرمائید.
5- آمار و نتایج انتخابات صرفاً از سوی ستاد انتخابات کشور اعلام می‌شود و هرگونه آماری که از سوی افراد یا دستگاه‌ها اعلام می‌گردد معتبر نخواهد بود.
6- به منظور افزایش نظم و آرامش در برگزاری انتخابات با مجریان نظم و امنیت در محل شعب اخذ رای همکاری لازم را مبذول نمایید.

با تشکر ستاد امنیت انتخابات


 
توافق میرسلیم و رئیسی بر حضور ضروری خود در انتخابات ریاست جمهوری
ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

توافق میرسلیم و رئیسی بر حضور ضروری خود در انتخابات ریاست جمهوری

 

/آمدم تا از امام رئوف پایان کار این دولت ضعیف را خواستار شوم/

 

باید خطر تجدید این دولت را از سر مردم دور کنیم

ه گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، سیدمصطفی میرسلیم کاندیدا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سفری که با حجت‌الاسلام رئیسی دیگر کاندیدا دوازدهمین دوره انتخابت ریاست جمهوری به شهر مشهد داشته است، اظهار داشت: ما به این توافق رسیدیم که حضور هر دو ما در انتخابات ضروری است.

وی تاکید کرد: حضور نامزدها و سلایق مختلف در انتخابات ریاست جمهوری می تواند باعث مشارکت حداکثری مردم و جلب رضایت مقام معظم رهبری شود.

میرسلیم گفت: من امروز به مشهد آمدم تا در جوار امام رئوفمان، پایان کار این دولت ضعیف و ناتوان که کشور را دچار بحران کرده خواستار شوم.

کاندیدا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: افراد و نیروهای انقلابی که در فکر سعادت این کشورند، باید با یکدیگر نهایت همکاری را داشته باشند تا خطر تجدید این دولت را از سر ملت ایران دور کنند.

وی در خصوص حمایت از رئیسی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: من دست حجت الاسلام رئیسی را در این همکاری می فشارم. ما در تحقق این هدف اصلی، اشتراک مسیر داریم‌ و برای حفظ کیفیت وکمیت آراء به نفع جبهه انقلاب تا پایان درصحنه انتخابات می مانم. 
رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم:
ساعت ٤:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۸  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

هر کس رأی بیاورد، برنده اصلی انتخابات، نظام و ملت ایران هستند/

 

آرای مردم امانت است؛ دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و حافظ امنیت کاملاً مراقبت کنند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم استانهای قزوین، زنجان و سمنان، در سخنان مهمی، انتخابات روز جمعه را یک جشن ملی و یک حماسه بزرگ مردمی و جلوه‌ای از اندیشه نو و جذاب مردم‌سالاری اسلامی در مقابل دیدگان جهانیان خواندند و با تأکید بر لزوم حضور بسیار پرحجم مردم در پای صندوقها گفتند: روز جمعه هر فردی رأی بیاورد، برنده اصلی انتخابات، ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی هستند.
رهبر انقلاب اسلامی با ابراز خرسندی از حاکم شدن فضای شور و شوق انتخاباتی در سراسر کشور، خاطرنشان کردند: هر انتخاباتی که در دوره‌های مختلف برگزار می‌شود، در واقع صحنه درخشش ملت ایران و حماسه عظیم مردمی است که موجب افزایش عزت ملت و قدرت ملی می شود.


خبرگزاری فارس: هر کس رأی بیاورد، برنده اصلی انتخابات، نظام و ملت ایران هستند/آرای مردم امانت است؛ دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و حافظ امنیت کاملاً مراقبت کنند

حضرت آیت الله خامنه‌ای، انتخابات را از منظر دیگر، به رخ کشیدن اندیشه نو و جذاب مردم‌سالاری اسلامی در مقابل چشم سیاستمداران در دنیا دانستند و افزودند: مردم‌سالاری دینی یک تجربه جدید بود که بوسیله نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار، به بشریت عرضه شد و ملت ایران در روز جمعه، بار دیگر تبلور این اندیشه نو را در معرض دید جهانیان قرار خواهد داد.
ایشان با تأکید بر اینکه انتخابات روز جمعه مورد توجه دو گروه در دنیا قرار دارد، گفتند: از یک طرف مسئولان و دستگاههای مختلف در امریکا و اروپا و دولتهای دنباله رو امریکا در منطقه و همچنین مقامات رژیم صهیونیستی، نظاره گر انتخابات خواهند بود تا ببینند مردم ایران چگونه و با چه روحیه ای و در چه حجمی وارد میدان انتخابات خواهند شد، و از طرف دیگر، ملتهای منطقه با نگاه تحسین و حسرت به حضور مردم در روز جمعه چشم دوخته‌اند تا بار دیگر عظمت ملت ایران و آزادی موجود در نظام اسلامی و مردم‌سالاری دینی را نظاره‌گر باشند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بر همین اساس اگر حضور مردم در انتخابات ضعیف باشد، یک نوع قضاوت و تصمیم‌گیری خواهد شد اما اگر حضور مردم در انتخابات، هوشمندانه، قوی و با حجم زیاد باشد، قطعاً قضاوت به گونه دیگری خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، برگزاری انتخابات در دوره های مختلف را زمینه‌سازِ طراوت‌بخشی مجدد و ارائه عظمتی دیگر از نظام اسلامی خواندند و خاطرنشان کردند: روز انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی، «روز جشن ملی و شادی و شور» است.
ایشان با اشاره به ناامنی گسترده موجود در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، گفتند: در چنین محیط ناامنی، جمهوری اسلامی ایران با لطف و عنایت الهی، با آرامش و امنیت کامل، در تدارک برگزاری انتخابات است که این موضوع بسیار با اهمیت است و باید قدر و ارزش آن دانسته شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه فضای آزادی، فضای تأثیرگذار بودن رأی مردم و محیط امن و آرام کنونی، مرهون نظام جمهوری اسلامی است، افزودند: اگرچه برخی از این فضای آزادی استفاده ولی آن را نفی و ناسپاسی می‌کنند، اما اینکه ملت ایران با آزادی کامل در انتخابات شرکت می‌کنند و رأی و تصمیم آنها در انتخابات بالاترین مسئول اجرایی کشور و همچنین مدیران شهری تأثیرگذار است، موضوع بسیار با ارزشی است که باید قدردان آن باشیم.
حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: برگزاری انتخاباتی آزاد و رقابتی و رأی مردم به‌منظور انتخاب رئیس جمهور، برای ملتهای منطقه ما که دولتهای آنها تحت حمایت و سیطره امریکا هستند، یک رؤیا است.
ایشان، حضور مردم در صحنه و در پای صندوق‌های رأی را حاوی دو پیام مهم دانستند و گفتند: اولین پیامِ حضور در انتخابات، «نشان دادن اعتماد و علاقه مردم به نظام جمهوری اسلامی» است و پیام دیگر آن، «نشان دادنِ زنده بودن و پای کار و مصمم بودن ملت ایران» است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: هرچه حضور مردم در پای صندوق‌های رأی بیشتر باشد و هرچه انضباط و پایبندی کنونی به قانون بیشتر باشد، آبرو و احترام ملت ایران در نزد ناظران جهانی بیشتر خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، رعایت انضباط و پایبندی به قانون در سه مرحله‌ی «قبل از انتخابات، روز انتخابات و بعد از انتخابات» را بسیار با اهمیت برشمردند و افزودند: ملت ایران تجربه کرده است که رعایت این انضباط تا چه حد به نفع او است و بی انضباطی و رعایت نکردن قانون، تا چه میزان مضرّ است.
ایشان با تأکید بر اینکه در روز جمعه با رأی مردم، در نهایت یک نفر از میان نامزدها انتخاب خواهد شد، خاطرنشان کردند: من معتقد به برنده و بازنده در انتخابات نیستم زیرا هر کس رأی بیاورد، برنده اصلیِ انتخابات، نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران است.

آراء مردم امانت است؛ دستگاههای اجرایی، نظارتی و حافظ امنیت کاملاً مراقبت کنند

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جدیت دستگاههای اجرایی و نظارتیِ انتخابات و دستگاههای حافظ امنیت در انجام وظیفه خود گفتند: همه این دستگاهها، مورد اعتماد و با یکدیگر نیز هماهنگ هستند اما بار دیگر به این دستگاهها سفارش می‌کنم که آراء مردم امانت است و این امانت باید حفظ شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: ممکن است افرادی باشند که قصد تخلف‌هایی را داشته باشند و دستگاههای نظارتی و اجرایی و حافظ امنیت اگرچه مورد اعتماد و مقبول هستند اما باید کاملاً مراقبت کنند.
ایشان با تأکید بر اینکه دشمنان ملت ایران، از نزدیک صحنه انتخابات را رصد می‌کنند، خاطرنشان کردند: باید چهره ملت ایران در مقابل بدخواهان، چهره‌ای مصمم و دارای عزم راسخ برای تصمیم گیری و در عین حال چهره‌ای همراه با اعتماد به نفس، قدرتمند و با آرامش باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی سخنان ناشایستی که در جریان رقابت‌های انتخاباتی بیان شد، گفتند: اگرچه این سخنان شایسته ملت ایران نبود اما حضور مردم همه این مسائل را حل خواهد کرد و این سخنان تأثیری نخواهد داشت.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: ان‌شاءالله مردم ایران اعم از زن و مرد، روز جمعه در سراسر کشور، در انتخابات شرکت خواهند کرد و با این حضور و با نشان دادن عزم راسخ خود، به نظام اسلامی آبرو خواهند بخشید.
ایشان در ادامه یک توصیه مهم به هواداران و ستادهای نامزدهای انتخاباتی داشتند و گفتند: علاقمندان نامزدها و ستادهای آنها باید متانت و انضباط را رعایت کنند زیرا این چند صباح زندگی و کار دنیا خواهد گذشت و آنچه که باقی می ماند، اعمال ما و محاسبه الهی است، بنابراین همه باید با در نظر گرفتن رضای الهی و با خالص کردن نیت‌ها در عرصه رقابت‌ها و تبلیغات انتخابات فعالیت کنند.

همه موظف به رعایت قانون و انضباط هستند؛ طرفداران نامزدها متانت خود را حفظ کنند

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اگر فعالیت‌های انتخابات با هدف رضایت الهی باشد، خداوند به آنها برکت خواهد داد و آنچه که به نفع ملت ایران است، پیش خواهد آمد، افزودند: همه موظف به پایبندی به قانون و رعایت انضباط قانونی و عمل به آن هستند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: نظام اسلامی در طول نزدیک به 4 دهه، به رغم دوره‌های مختلف و شرایط گوناگون دنیا و منطقه و همچنین برخی عملکردهای احیاناً نامناسب یا غیرجامع مسئولان، به پیش رفته و حرکت عظیم جمهوری اسلامی و حضور مردم کار خود را کرده است.
ایشان تأکید کردند: این پیشرفت روز به روز ادامه خواهد یافت و جمهوری اسلامی آن روزی را خواهد دید که دشمنان مأیوس شوند و از زیاده‌گویی و یاوه‌گویی دست بردارند.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان بحثِ انتخابات اظهار امیدواری کردند خداوند متعال به آزمون بزرگ روز جمعه عنایت کند و برکت دهد و هر آنچه را که خیر و صلاح ملت و کشور است، پیش آورد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان، ماه شعبان را ماه دعا و توسل و آماده شدن برای ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان خواندند و افزودند: باید از فرصت باقیمانده‌ی ماه شعبان استفاده و خود را وارد وادی معنویت و رحمت الهی کرد و جوانان عزیز با دلهای صاف و پاکشان، آمادگی بیشتری برای استفاده از این فرصت و نعمت الهی دارند. 
پوشش زنده/ گزارش فارس از متن و حاشیه تجمع حامیان رئیسی در مشهد
ساعت ٤:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

«مشهدالرضا» هم در حمایت از «سید ابراهیم رئیسی» به‌پا خاست/

 

استقبال کم‌نظیر در هوای بارانی+ تصاویر

 

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس ، خروش مردم ایران در حمایت از سید ابراهیم رئیسی که تبلور آن از اصفهان آغاز شده بود و دیروز تجلی آن در مصلی تهران نمود پیدا کرد امروز به مشهد رسید.

از ساعت‌ها قبل مردم با حضور پرشور در میدان شهدای مشهد حاضر شدند تا در جوار امام رئوف با کاندیدای خود بیعت کنند.

خبر زیر که در حال بروزرسانی است متن و حاشیه خبرنگار فارس از این مراسم است:

17:00

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی دقایقی پیش به همراه سید مصطفی میرسلیم وارد فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد شد.

*مردم از چند ساعت قبل از شروع رسمی مراسم در خیابان‌ها و میدان شهدا به استقبال رئیسی رفته‌اند.

  *خیابان‌‌های منتهی به میدان شهدا مملو جمعیت است  

17:40

دختر شهید محمود کاوه به نمایندگی از خانواده‌اش در حمایت از سید ابراهیم رئیسی سخنرانی کرد.

همزمان با این همایش باران شدیدی در شهر آغاز شده است.

صلوات خاصه امام رضا(ع) توسط خیل عظیم جمعیت قرائت شد.

17:45

صادق آهنگران، محمدرضا گلریز و سعید حدادیان در این همایش حاضر شدند.

18:20

تراکم جمعیت استقبال کنندگان در اطراف خودرو حامل «سیدابراهیم رئیسی» به قدری است که مانع از ادامه حرکت خودرو به سمت میدان شهدا شده است.

ادامه دارد... 
در آستانه انتخابات ریاست جمهوری
ساعت ٤:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

صفحه اینستاگرام خبرگزاری فارس به صورت غیرقانونی فیلتر شد/

 

شکایت از روحانی و وزرای اطلاعات

 

و ارتباطات به دلیل اعمال سانسور و خفقان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، از چندی پیش که نشانه های افول شدید آرای حسن روحانی در نظرسنجی ها آشکار شد، اخبار و گزارش های متعددی در محافل سیاسی و رسانه ای انتشار یافت که بیانگر سناریوی مسئولان دولت روحانی برای اعمال فشار و سانسور بر رسانه های منتقد و حتی محدود کردن شبکه های اجتاعی بود. در همین راستا طی روزهای اخیر صفحات اینستاگرام برخی هنرمندان حامی رقیب روحانی و نیز رسانه های منتقد فیلتر شد.

بنابراین گزارش، عصر امروز نیز صفحه اینستاگرام خبرگزاری فارس به صورت غیرقانونی توسط دولت روحانی فیلتر شد.

پیگیری های خبرگزاری فارس از برخی اعضای کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی بیانگر این است که این کمیته مصوبه ای برای فیلترینگ صفحه اینستاگرام فارس نداشته و از سوی دستگاه قضایی نیز حکمی در این باره صادر نشده است.

مشاور حقوقی خبرگزاری فارس  در همین رابطه اعلام کرد این خبرگزاری به دلیل فیلترینگ غیرقانونی و اعمال سانسور و خفقان بر خلاف قانون اساسی از حسن روحانی و وزرای ارتباطات و اطلاعات وی شکایت میکند.

 

  
جمعی از دولتمردان، وزرا و معاونان دولت‌ها از «رئیسی» حمایت کردند
ساعت ٤:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، برخی از دولتمردان، وزرا و معاونان دولت‌های قبل با صدور اطلاعیه‌ای از حجت الاسلام رئیسی حمایت کردند.

در این اطلاعیه آمده است: با گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی، امروز ایران اسلامی به عنوان ام القرای جهان اسلام در مقابله با استکبار و نظام سلطه جهانی ایستاده و در این صحنه عظیم نبرد حق و باطل، فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است. شاید کمتر کسی تصور می کرد که انقلاب اسلامی حامی مستضعفین به رهبری امام خمینی(ره) زمینه ساز تحولات جهانی گردد. امروز این صحنه رویارویی، یکی از حساس ترین دوران های خود را پشت سر می گذارد. برای گذر از پیچ تاریخی پیش رو، نیازمند اتحاد و انسجام ملی و پیروزی جبهه انقلاب هستیم.

در این اطلاعیه تصریح شده است: شرایط نابسامان اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی امروز کشور، ضرورت انکارناپذیر کنار گذاشتن گفتمان و رویکرد غیرانقلابی و غربگرا از مدیریت حاکم بر دولت و نظام اجرایی را صد چندان نموده است. در عین حال، بررسی همه تجارب تلخ و شیرین گذشته موید این دیدگاه است که هر جا روحیه خدمت، تلاش و استقامت در راه آرمان های الهی و اجرای منویات رهبر معظم انقلاب همراه با مدیریت جهادی در کنار هم قرار گرفته، نصرت الهی تحقق یافته است.

 در این اطلاعیه تاکید شده است: براین باوریم که حضور چهره اى انقلابی و مردمی، توانمند و تحول گرا، مدیر و مدبر، پرتلاش و خستگی ناپذیر، ساده زیست و فسادستیز در مسند ریاست جمهوری، حرکت روبه تکامل نظام اسلامی را به سمت تحقق دولت اسلامی سوق خواهد داد.

در این اطلاعیه آمده است: در این شرایط که به برکت ازخودگذشتگی ها، بیش از هر زمان دیگری شاهد تجلی شکوهمند وحدت و همدلی در جبهه انقلاب هستیم، به شکرانه این انسجام درونی و مطالبه گسترده مردمی برای تغییر وضع موجود، حمایت خویش را از برادر ارجمند "جناب حجت الاسلام دکتر سیدابراهیم رئیسی" به عنوان نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام می داریم و در روز جمعه 29 اردیبهشت ماه، همگام با شما ملت عزیز به ایشان به عنوان گزینه اصلح رأی خواهیم داد تا بار دیگر به یاری خداوند، پرچم عزت، سربلندی، شکوه و اقتدار ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام در پهنه جهان معاصر به اهتزاز درآید.

امضاء کنندگان :

دکتر یحیوی وزیر مسکن و شهرسازی دولت انقلاب

دکتر تقی پور وزیر اسبق ارتباطات

خانم دکتر سلطانخواه معاون سابق رییس جمهور در امور فن آوری

مرتضی بختیاری وزیر سابق دادگستری

خانم دکتر وحیددستجردی وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مهندس مصطفی محمدنجار وزیر سابق کشور

مهندس نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی

دکتر محمد ناظمی اردکانی وزیر اسبق تعاون

دکتر فرهاد رهبر رییس سابق سازمان برنامه و بودجه کشور

دکتر عبدالرضا مصری وزیر اسبق رفاه و تامین اجتماعی

دکتر حسینی وزیر سابق ارشاد

دکتر حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش

دکتر ابراهیم عزیزی معاون سابق رییس جمهور

دکتر سعیدلو معاون سابق رییس جمهور

دکتر برقعی معاون سابق رییس جمهور

حجت الاسلام دکتر موسوی معاون سابق رییس جمهور

دکتر متکی وزیر اسبق امور خارجه

دکتر لنکرانی وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دکتر بهمنی رییس سابق بانک مرکزی

دکتر بذرپاش رییس سابق سازمان ملی جوانان

دکتر علی احمدی وزیر اسبق آموزش و پرورش

دکتر طبیب زاده نوری معاون اسبق رییس جمهور در امور زنان و خانواده

دکتر محصولی وزیر اسبق رفاه و تامین اجتماعی

دکتر دانشجو وزیر سابق آموزش عالی

دکتر زاهدی وزیر سابق علوم، تحقیقات و فن آوری

دکتر فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش

دکتر میرکاظمی وزیر سابق بازرگانی

دکتر فروزنده معاون سابق رییس جمهور

مهندس زریبافان رییس سابق بناید شهید و امور ایثارگران

دکتر عباسی وزیر سابق ورزش و جوانان

دکتر غضنفری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت

دکتر طریقت منفرد وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مهندس محرابیان وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت

خانم دکتر واعظ جوادی رییس سابق سازمان حفاظت از محیط زیست

دکتر شمس الدین حسینی وزیر سابق اقتصاد و دارایی

دکتر نامجو وزیر سابق نیرو

حجت الاسلام میرتاج الدینی معاون سابق رییس جمهور


 
کودکان سوری قربانی قاچاقچیان اعضای بدن +فیلم
ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در میان سکوت حقوق بشر در مقابل جنایت‌های وحشیانه قاچاقچیان و تروریست‌های حاضر در غرب آسیا بازهم سندی جدید از وحشی‌گری‌های دست‌نشانده‌های خلفای سعودی و هم‌پیمانان ترکیه‌ای و غربی خود به ویژه آمریکا منتشر شده است. فیلمی که دل هر بیننده را به لرزه می‌اندازد. فعالان شبکه‌های اجتماعی سوریه فیلمی منتشر کرده‌اند که گفته می‌شود در ترکیه ضبط شده و لحظاتی را نشان می‌دهد که قاچاقچیان ، در صدد خارج کردن اعضای بدن یک دختر بچه سوری هستند.

این فیلم که شوک زیادی به بینندگان وارد کرد، دختر بچه سوری را نشان می داد که قاچاقچیان او را برای کشتن و سپس قاچاق اعضای بدنش برای تجارت آماده می کردند.

 
ترکیه که اتهامات پیشین خود نسبت به همکاری با تروریست‌ها را رد کرده بود به عقیده کارشناسان نقش اصلی را در غارت میراث فرهنگی و باستانی سوریه و همکاری با قاچاقچیان اعضای بدن، تربیت تروریست‌‎ها و اعزام آنها به سوریه ایفا می‌کند.
 
 
00:58 00:58
دانلود فیلم
 

 


 
تلاش داعش برای قطع مسیر کمک‌رسانی مرکز به شمال سوریه ناکام ماند +نقشه
ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: بین المللی

 
پرداخت یارانه‌های جدید انتخاباتی متوقف شد
ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در پی برخی خبرسازی ها و شبهه افکنی ها در خصوص ارسال پیامک بررسی برقراری مجدد یارانه برای گروهی از هموطنان، دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت ضمن تکذیب موارد مطرح شده تاکید کرد که بررسی و برقراری مجدد یارانه افراد معترض که طبق قانون مشمول دریافت یارانه محسوب می شوند اقدامی متعارف و بر اساس روال ماههای گذشته بوده است.

در اطلاعیه دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت آمده است: برقراری مجدد یارانه برای متقاضیانی که به قطع یارانه خود معترض بودند، پس از بررسی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها اقدامی متعارف و بر اساس روال ماههای گذشته بوده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: با این وجود، رییس جمهور پس از کسب گزارش امر و اطلاع از برخی خبرسازی های نادرست، برای رفع هرگونه شائبه انتخاباتی، دستور توقف هر اقدامی در این زمینه را صادر کرد و از مسئولین مربوطه خواست هرگونه پرداخت جدید را متوقف و بررسی استحقاق دریافت یارانه را به پس از انتخابات موکول نمایند.

این اقدام دولت اعتراضاتی را به دنبال داشت و ستاد انتخاباتی رئیسی نیز که آن را یک فریب در آستانه انتخابات توصیف کرده بود، به شورای نگهبان شکایت کرد.


 
عکس/ تشکر طرفداران رئیسی از قالیباف
ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

در حاشیه مراسم سخنرانی همسر حجت الاسلام رییسی عصر امروز (دوشنبه) در همدان.


 
بلومبرگ: کناره‌گیری قالیباف از انتخابات ایران، کار را برای روحانی دشوار می‌کند
ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق، خبرگزاری بلومبرگ آمریکا در گزارشی به تحلیل انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخت.

بلومبرگ در گزارش خود نوشت: "محمد باقر قالیباف" نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در حمایت از "ابراهیم رئیسی" دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، از انتخابات کنار کشید، اقدامی که نظرسنجی ها نشان میدهند رقابت های انتخابات ریاست جمهوری را میان وی و "حسن روحانی" رئیس جمهور کنونی ایران منحصر می کند.

قالیباف که هم اکنون شهردار تهران است و در انتخابات سال 2013 در برابر روحانی نتوانست به پیروزی برسد طی بیانیه ای از کابینه روحانی با عنوان کابینه "ناتوان و ناکارآمد" یاد کرده است.

بلومبرگ در ادامه این گزارش نوشت: در صورتی که طرفداران قالیباف و رئیسی با یکدیگر متحد شوند می توانند انتخابات را به نفع خود به پایان برسانند این در حالی است که چند هفته پیش نظرسنجی ها از پیروزی روحانی خبر می دادند.

منبع: تسنیم

 
در میدان امام(ره) اصفهان مطرح شد
ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

ضرغامی: از "جوانمردی و حرکت مجاهدانه" قالیباف تشکر می‌کنم/

 

اگر طرفدار شادی مردمید، چرا صفحه "خواننده‌ حامی رئیسی" را قطع می‌کنید؟

به گزارش مشرق، عزت‌الله ضرغامی دقایقی پیش در جمع حامیان حجت‌الاسلام رئیسی در میدان امام(ره) اصفهان اظهار داشت: این جمعیت کم‌نظیر در میدان اصفهان، حادثه بزرگی است که باید به خاطر آن به جوانان آفرین گفت. حضور شما امروز تجلی و آمیزه‌ای از شور و شعور است و کمتر جایی این شور و شعور در کنار هم جمع می‌شود.

رئیس سابق رسانه ملی تصریح کرد: در کنار این شور و شعور، این همه شادی و شادمانی پاسخ کسانی است که خیال می‌کنند آن‌ها طرفدار شادی مردمند.

وی با انتقاد از کسانی که ادعای طرفداری شادی مردم را دارند، خاطرنشان کرد: من می‌گویم اگر شما طرفدار شادی مردم هستید، چرا صفحه خواننده‌ای که از رئیسی حمایت می‌کند را قطع می‌کنید؟

ضرغامی با بیان اینکه درباره فضای مجازی این دولت عملکرد ضعیفی داشته، افزود: برخی در وزارت ارتباطات نشستند و کارشان پهنای باندفروشی است در حالی که با گرفتن پهنای باند از کف اقیانوس و ماهواره، آن را صدبرابر به مردم مظلوم بفروشیم، مردم این ظلم را کجا ببرند؟

وی افزود: شما اعلام می‌کنید که اینترنت پرسرعت در اختیار مردم قرار می‌دهیم، شما از مردم چند برابر پول می‌گیرید تا آن را به مردم بدهید، اما وزارت ارتباطات پهنای باند را بین چند نفر تقسیم می‌کند و شما بر سر مردم منت می‌گذارید که ما بودیم که به شما پیام‌رسان همراه را دادیم، اگر نبود این اتفاق نمی‌افتاد؛ این چه حرف خلافی است؟

رئیس سابق رسانه ملی با بیان اینکه اگر شما به‌عنوان دولت این امکان را مثل دیگر امکانات برق‌رسانی و آب‌رسانی در اختیار مردم قرار می‌دهید چرا بر سر مردم منت می‌گذارید؟ تصریح کرد: من از جوانان و دانشگاهیان سئوال می‌کنم که آیا در مراکز دانشگاهی یک پهنای پر سرعت در اختیار شما هست؟

وی ادامه داد: در مورد پیام‌رسانان همراه که امروز سبک زندگی مردم را تغییر داد، از بی‌تدبیری دولت تدبیر و امید است که نتوانست یک پیام‌رسان بومی و پرقدرت در اختیار شما قرار دهد. 

ضرغامی با بیان اینکه جوانان عزیز هر کدام از شما یک رسانه ملی هستید، افزود: متاسفانه به‌خاطر برخی از بی‌تدبیری‌ها، روزبه‌روز جایگاه بین‌المللی این ملت پایین می‌آید. 

رئیس سابق رسانه ملی با بیان اینکه مسئولان شما گفتند که آمریکایی‌ها نه به روح برجام عمل کردند نه به اصل آن، ادامه داد: شما می‌خواهید بروید تحریم حقوق بشر را بردارید، شما در این دو روز مستندسازی برای دیده‌بانان حقوق بشر ایجاد کردید و اکنون شما دارید دست آن‌ها را پر می‌کنید، حالا می‌خواهید تحریم حقوق بشر را رفع کنید؟

وی افزود: شما 4 سال وقت داشتید که مشکلات هسته‌ای را رفع کنید اما قلب راکتور اراک را سیمان کردید، شما به قول آقای رئیسی عرضه نقد کردن این چک را ندارید.

ضرغامی پیرامون محمدباقر قالیباف گفت: از جوانمردی و حرکت مجاهدانه قالیباف تشکر می‌کنم، بعد از بیانیه تاریخی قالیباف از او به‌عنوان کاندیدای پوششی نام می‌برند بدانند که آقای قالیباف از اول که پا در این راه گذاشت، صادقانه برنامه‌های انقلابی و امیدبخشی به مردم اعلام کرد و با همه وجود برای شرکت در انتخابات آمده بود و امروز اعلام کرد که برای حفظ وحدت کنار می‌رود.

رئیس سابقه رسانه ملی افزود: بردار عزیز ما حجت‌الاسلام رئیسی، از اول انقلاب یک شخصیت انقلابی و اهل خدمت به مردم بوده است. آقای رئیسی جزء معدود کسانی هستند که هر وقت مشکلی در دستگاه قضایی پیش می‌آمد که نیاز به تدبیر و عقلانیت داشت، ایشان پیش‌رو بودند.

منبع: تسنیم 
عکس/ خواسته منطقی یک شهروند اصفهانی
ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: عکس های خبری

در حاشیه سخنرانی حجت الاسلام رئیسی در میان مردم اصفهان


 
فیلم/ رئیسی: مشکل امروز ما نبود اقدام و عمل است
ساعت ۸:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

بخشی از سخنان حجت الاسلام رئیسی در جمع باشکوه مردم اصفهان

 
 

 
فیلم/ دومین مستند انتخاباتی حجت الاسلام رئیسی
ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

دومین مستند انتخاباتی "حجت الاسلام رئیسی" ساعت ۲۲ از شبکه یک سیما پخش شد.


 
تشکر حجت الاسلام رئیسی از اقدام انقلابی قالیباف
ساعت ۸:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

تشکر حجت الاسلام رئیسی از اقدام انقلابی قالیباف/

 

شعار مردم شیراز: سلام بر رئیسی، درود بر قالیباف +فیلم

مردم شیراز در قدردانی از اقدام انقلابی قالیباف با شعارهای قالیباف قالیباف تشکر تشکر از این اتحاد استقبال کردند.

 

به گزارش مشرق؛ عصر امروز خبر اتحاد دو نامزد انقلابی شوک انتخاباتی را به فضای سیاسی کشور وارد کرد. مردم شیراز هم که امروز میزبان حجت الاسلام رئیسی بودند، با شنیدن این خبر، با شعارهای خود از اقدام انقلابی دکتر قالیباف حمایت کردند؛ حجت الاسلام رئیسی نیز از این حرکت تشکر کرد. قرار است فردا حجت الاسلام رئیسی و دکتر قالیباف بطور مشترک در مصلای تهران در جمع هواداران حاضر شوند.


 
فوری/بیانیه مهم مرد اخلاق و تعهد درباره انتخابات
ساعت ٧:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

ائتلاف کاندیداهای جبهه انقلاب به نفع مردم/

 

«قالیباف» حامیانش را به حمایت از «رئیسی» فراخواند + متن بیانیه

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، محمد باقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره انتخابات بیانیه مهمی صادر کرد.

متن بیانیه محمدباقر قالیباف که لحظاتی پیش منتشر شد، بدین شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم

مردمِ شریف ایران

روزی که علی رغم مصالح شخصی، تصمیم گرفتم وارد صحنه انتخابات شوم، می دانستم با چه شرایط سخت و خطرناکی روبرو خواهم شد؛ چرا که روشن بود برای تغییر اساسی وضع موجود، راهی نیست جز مبارزه با 4درصدی هایی که در سالهایی طولانی، توانسته اند بر شریان های اقتصادی و سیاسی کشور مسلط شوند و نه تنها اقدامی برای حل مهمترین معضلات روز اقتصادی و اجتماعی نکنند، بلکه روز به روز با ترجیح منافع خود و بی قانونی های گسترده، بر این بحران ها، به ویژه بر بحران رکود و بیکاری دامن بزنند.
همانطور که شهید بهشتی پیش بینی کرده بود، مبارزه با فرصت طلبانِ انقلابی نما بسیار پرهزینه شده است، چون این جریان موریانه وار در حال خوردن ریشه های انقلاب است و گروهی که نه تنها با انقلابی های اصیل تضاد مبانی فکری دارند، بلکه جریانی هستند که منافع مادی آنها به خطر افتاده است.
لذا با توکل بر خداوند باری تعالی و با همه کمبودها و کم بضاعتی هایی که در خود می دیدم، تصمیم گرفتم با هدف تغییر وضع موجود، پای در میدان انتخابات بگذارم؛ میدانی که با تخریب ها، توهین ها و اتهام زنی های گسترده ای علیه خودم، خانواده ام و هوادارانم همراه بود و البته همه این ها مرا در پیمودن مسیری که انتخاب کرده بودم، مصمم و راسخ تر ساخت.

در شرایط کنونی، آرمان اصلی کشور و مردم، تغییر وضع موجود است و برای رسیدن به این آرمان، چاره ای نبود جز اینکه با وجودِ داشتنِ برنامه ای دقیق و جامع برای حل مشکلات کشور، مبارزه ای واقعی و نه شعاری با اشرافی گری و فرصت طلبی هم آغاز می شد؛ لذا تلاش کردم، در کنار ارائه برنامه های دقیق، که توانایی اجرایی شدن آن ها نیز وجود داشت، با شیوه ای صریح و اخلاقی، مبارزه با 4 درصدی ها را آغاز کنم و در راه این مبارزه، نه از تخریب ها و تهدیدها ترسیدم و نه هیچ گاه پا را از اصول فراتر گذاشتم و در کنار شفاف سازیِ زندگیِ اقتصادیِ شخصی ام، حرفی بی سند و بی مبنا نزدم. در حالی که آنها در عین تخریب های کور، نتوانستند از لرزه ای که بر اندام شان افتاده است جلوگیری کنند، بگونه ای که تمام امکانات خویش را برای مقابله با این جنبش مردمی به خط کردند و از این پس نیز این تخریب ها توسط این 4 درصدی ها ادامه پیدا خواهد کرد.
آنچه که در این مقطع اهمیت دارد و حیاتی است، حفظ منافع مردم، کشور و انقلاب است و اکنون که این آرمان بزرگ، جز با تغییر وضع موجود محقق نمی شود، باید به منظور وحدت در جبهه انقلاب، تصمیمى اساسی و خطیر گرفت. لذا براى حفظ این آرمان بزرگ، از همه ى حامیان مردمى خویش در سراسر کشور مى خواهم، که تمام ظرفیت و حمایت خود را براى موفقیتِ برادر ارجمندمان حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسى و به بار نشستن دولت کار و کرامت برای خدمت به مردم قرار دهند و از همه مردمی که در این مدت به تشکیل دولت مردم دل بسته بودند و از همه حامیان مردمی و یاران بی ادعایِ خودم، که بی هیچ چشمداشتی و با تمام وجود، در جهت تحقق آرمانهای انقلاب تلاش کرده اند، تشکر و قدردانی می کنم. انتظار ما و مردم بر این است که این تصمیم، زمینه ساز آغاز دورانى جدید براى یک تحول اقتصادی باشد که با قطع دست 4 درصدی ها از اقتصاد، منتج به ایجاد اشتغال جوانان برومند این سرزمین و حمایت از مستضعفین و محرومان در ایران سربلندمان گردد.
مبارزه تازه آغاز شده است و تا ریشه کنی کامل فساد و ناکارآمدی، باید جان و آبروی خود را نیز بی چشمداشت فدا کرد.

به عمل کار برآید ...

محمدباقر قالیباف 
مشروح/ رئیسی در جمع مردم پرشور و حماسه‌ساز اصفهان:
ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

آقای روحانی! قلب من صندوقچه اسرار است و اگر لب به سخن بگشایم کسی حریفم نیست/

 

در دولت از قالیباف استفاده خواهیم کرد/

 

می‌توانیم چهره فقر و بیکاری را از جامعه بزداییم

به گزارش خبرنگار اعزامی حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (دوشنبه 25 اردیبهشت‌ماه) در اجتماع پرشور مردم اصفهان در میدان امام این شهر حضور یافت.

همزمان با ورود حجت‌الاسلام رئیسی به اصفهان، مادر شهید خرازی برای استقبال از وی به فرودگاه رفته بود.

مردم اصفهان در اسقبال بی‌‌نظیر از رئیسی حماسه‌ای ماندگار در نصف جهان رقم زدند. 

اصفهانی‌ها با شعار درود بر قالیباف سلام بر رئیسی از اقدام قالیباف حمایت و از رئیسی استقبال کردند. 

در ابتدای این سخنرانی حجت‌الاسلام رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه خدا سایه رهبری را بر سر ما نگه دارد، اظهار داشت: سلام و درود بر شهدا و زنان و مردان سخت کوش استان اصفهان؛ افتخارات بسیاری در نظام جمهوری اسلامی به برکت خون شهدا و مردان و زنان و عزت فراوانی در عالم خلق شده است و آنچه سایه جنگ را از سر کشور دور کرده حضور مقتدرانه مردم است.

*کلید حل مشکلات کشور نگاه به جوانان توانای کشور است

رئیسی با تاکید بر اینکه کلید حل مشکلات کشور نگاه به جوانان توانای کشور است، گفت: هیچ بیگانه‌ای برای باز کردن قفل‌ها بدون نگاه به منافعش عمل نمی‌کند، نگاه به بیگانگان به عنوان حل مشکلات ما غلط است.


کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه کشور ما به برکت عنایت حضرت حق دارای ذخایر و منابع و ثروت بسیار است، تصریح کرد: این نیروی متراکم انسانی ارزشمند است. مردم می‌توانند از مشکلات گره بگشایند. امام و رهبری به جوانان اعتماد داشتند اما معطل نگه داشتن کشور برای حل مشکل توسط بیگانگان ناصواب است.

 


وی خاطرنشان کرد: مردم برگ زرینی در مقابل بیگانگان آفریدند و قادرند کارهای نشدنی را انجام دهند. مشکل ما در کشور کمبود نقدینگی نیست که هفده هزار کارخانه تعطیل و پنجاه درصد ظرفیت صنعت معطل بماند. چرا جوانان باید بیکار باشند؟

* مردم با نداشتن می سازند اما با تبعیض هرگز

رئیسی با بیان اینکه مردم با نداشتن می سازند اما با تبعیض هرگز، گفت: مردم تحمل شنیدن تحمل اخبار فساد را ندارند؛ اگر همین نقدینگی و خلق پول در جهت تولید به کار می‌رفت این همه مشکل تعطیلی کارگاه‌ها را نداشتیم. امروز جوان و پدر با هم بیکار می‌شوند. آیا این شرایط قابل تحمل نیست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود بلکه تغییر به نفع مردم، بیان داشت: شما برای برجام پیش پرداخت کردید و در قلب راکتور بتن ریختید اما تعهد طرف مقابل باید نقد شود. برجام چک نقد نشده است و به دولت انقلابی نیاز دارد تا این چک را نقد کند.

وی استان اصفهان را قطب کشاورزی، صنعت و گردشگری دانست و تصریح کرد: توریسم علمی و سلامت زمینه کار دارد. با همین امکانات کشور امکان ایجاد شغل میلیونی وجود دارد. شما می‌گویید نمی‌شود. ما می‌گوییم «هم می‌خواهیم، هم می‌دانیم و هم می‌توانیم».

*می‌توانیم چهره فقر و بیکاری را از جامعه بزداییم

رئیسی با طرح این پرسش که شما اگر نمی‌خواهید شغل و مسکن میلیونی در کشور ایجاد شود چرا خود را در معرض رای مردم گذاشتید، گفت: بودجه از کجا آوردید که یارانه اقشار تحت حمایت را سه برابر کردید؟ مگر نمی گفتید بودجه کم است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: سی و هشت سال از انقلاب گذشته و دولتی می‌خواهیم که دولت سلامت باشد و کار و فعالیتش برای مردم اطمینان‌آور است. ما در جهان الگو هستیم. حق است که جوان بیکار باشد؟ می‌توانیم چهره فقر و بیکاری را از جامعه بزداییم.

وی ادامه داد: شما می‌گویید مگر می‌شود؟ ما می‌گوییم اگر ده میلیارد دلار از قاچاق کالا کم شود یک میلیون شغل ایجاد می‌شود. چرا مسکن مهر را با پیشرفت شش درصدی دنبال کردید؟ شما می‌گویید مسکن اجتماعی. به مردم گزارش دهید چه میزان مسکن ساخته‌اید؟

*به صورت نمادین نسخه‌ای از حقوق شهروندی رونمایی کردند


رئیسی با بیان اینکه نوکری مردم برای من افتخار است، اظهار کرد: شما می‌آیید برای پاسخ به مردم به صورت نمادین نسخه ای از حقوق شهروندی را رونمایی می‌کنید؟ مشکل مردم حقوق شهروندی است؟ از مولفه‌های دولت مهدوی تقوا و کارامدی است. مشکل ما برنامه نیست. نوبت اقدام و عمل است و دوران حرف درمانی به پایان رسیده است.

*موشک برای نجنگیدن است نه جنگیدن

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مشکل امروز جامعه اختلاف در این نگاه است که کشور دچار مشکل است. در قضیه برجام آنگونه عمل شد که آب خوردن مردم را به برجام ربط دادند. نگاه دیگر تضعیف بنیه دفاعی است. موشک برای نجنگیدن است نه جنگیدن. به لیبی گفتند قدرت هسته‌ای و دفاعی را تضعیف کنید و الان ثبات مدیریتی ندارند. نگاه به بیگانه با حسن نیت و حسن ظن را خطا می‌دانیم.

 


وی می‌گوید که ما در دولت کار و کرامت با همه دولت‌ها به ویژه همسایگان تعامل می‌کنیم اما عزتمندانه و حفظ جایگاه ایران.

*مشکل ما کمبود نقدینگی و منابع نیست بلکه ضعف مدیریت است

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ضروری است که ارتباط بین دانشگاه و علم و بازار و سیاست برقرار باشد، اظهار داشت: مشکل مردم روز به روز بیشتر می شود؛ استان‌های کشور نیازمندی‌هایی دارد و باید یک سند عادلانه برای استفاده از آب فراهم شود. مشکل ما کمبود نقدینگی و منابع نیست بلکه ضعف مدیریت است.

رئیسی خاطرنشان کرد: مردم از دولت انتظار دارند که حقوقشان رعایت شود. حق شهروندی ان است که سفره فقیر کوچک تر نشود و زنان از کرامت برخوردار باشند. حق هنرمند ان است که به دلیل مشکل مالی دغدغه نداشته باشد. اگر یک هنرمند فیلمنامه می نویسد از خلاقیت خود استفاده کند و هنر خود را شکوفا کند.

*11 میلیون جوان آماده ازدواج امکان دریافت وام ندارند


وی ادامه داد: یک نگاه است که فقرا تحت اشراف ثروتمندان به جایی برسند و یک نگاه برقراری عدالت میان همه است. باید از کارآفرینان حمایت و تسهیلات عادلانه تقسیم شود. عادلانه است که چند نفر 500 هزار میلیارد بگیرند و پول را برای دریافت سود در بانک بگذارند و در مقابل 11 میلیون جوان اماده ازدواج وجود داشته باشد که امکان دریافت وام نداشته باشد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در دولت کار و کرامت معتقدیم مدیران باید اهل کار باشند اما با تاجر بودن مدیران مخالفیم. باید به مردم نگاه با کرامت داشت و هنرمند و دختر و پسر و کشاورز باید کرامت داشته باشد.

*دفتر بازرسی و نظارت ریاست‌جمهوری را در استان‌ها تاسیس می‌کنم


رئیسی تصریح کرد: من به عنوان طلبه علاوه بر استاندار دفتر بازرسی زیر نظر رئیس جمهور تشکیل می‌دهم تا همه مردم حرف خود را برسانند.

 

وی تاکید کرد: باید روحیه جهادی برای احیا روستاها و جلوگیری از مهاجرت به شهر شکل بگیرد. نباید محصول کشاورز ده برابر قیمت با دلالی فروش رود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: امروز مردم از جناح بازی و حزب بازی و متهم کردن متقابل دولت‌ها و «دزد، دزد» گفتن خسته‌اند. اعلام بدون اقدام برای مردم اطمینان آور نیست.

*گرفتن مالیات از کاسب خوش حساب هنر نیست

وی ادامه داد: اگر دولتی بعد چهار سال از باید استفاده کند چه فرقی با کاندیداها دارد؛ باید درباره عملکرد خود گزارش دهند، گرفتن مالیات از کاسب خوش حساب هنر نیست. گرفتن مالیات از یقه سفیدها و بد حساب ها هنر است، بنده رقیب دولت نیستم؛ رقیب دولت عملکرد چهار ساله خودش است. بنده رقیب فساد، فقر و بیکاری و تبعیض و ناکارآمدی هستم.

رئیسی تصریح کرد: ما معتقدیم باید خطکش‌ها را برداشت، نماد ما کارت شناسایی است، یعنی همه فرهیختگان با همه سلایق برای کار و کرامت تلاش کنند.

*از برادر مجاهدم قالیباف که با زمان شناسی اقدام مناسب انجام داد تشکر کنم


کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنین تاکید کرد:‌ لازم است از برادر مجاهد محمد باقر قالیباف که با زمان شناسی اقدام مناسب انجام داد تشکر کنم؛ ما در دولت کار و کرامت از ظرفیت شخصی و فردی و مدیریتی و ظرفیت هایی که آقای قالیباف و سایر عزیزان به عنوان خدمتگزار دارند استفاده خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه امروز کشور در شرایطی نیست که هر کس به خود فکر کند، افزود: وضعیت ادارات و سازمانها خوب نیست. تا کی باید این شرایط را داشته باشیم. ما نظام اداری کشور را سامان می دهیم. هم جذب نیروی انسانی و نظام پرداخت باید عادلانه شود و اجازه نخواهیم داد دولت به نام شرکت حیاط خلوت داشته باشد.

 

*آقای روحانی! قلب من صندوقچه اسرار است و اگر لب به سخن بگشایم کسی حریفم نیست


رئیسی تاکید کرد: آقای روحانی! می‌دانید قلب من صندوقچه اسرار است و اگر لب به سخن بگشایم کسی حریفم نیست اما فردی که می‌خواهد رئیس جمهور شود باید ظرفیت داشته باشد؛ من از این کاندیداهای محترم به دلیل شغل‌هایی که داشتم هم درباره اشخاص و هم سازمان‌هایشان اطلاعات بیشتری دارم ولی کسی که می‌خواهد سمت بگیرد اول باید ظرفیت داشته باشد.
 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه جذب نیروی انسانی در ادارات و سازمان و نظام پرداخت باید عادلانه شود،‌ افزود: نمی‌گذاریم دولت به نام شرکت حیاط خلوت داشته باشد. 
نامه ستاد رئیسی به شورای نگهبان در پی اقدام فریبنده دولت در آستانه انتخابات
ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

نامه ستاد رئیسی به شورای نگهبان در پی اقدام فریبنده دولت در آستانه انتخابات/

 

انتقاد از ارسال پیامک سازمان هدفمندی به ۴ میلیون نفری که یارانه آنها قطع شده بود

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، ستاد حجت الاسلام رئیسی در پی اقدام فریبنده دولت در آستانه انتخابات خطاب به شورای نگهبان نامه‌‌ای را منتشر کرد. 

متن نامه بدین شرح است: 

اعضای محترم شورای نگهبان
سلام علیکم

احتراماً همان‌گونه که مستحضرید، مطابق ماده 79 قانون برنامه ششم توسعه، «دولت موظف است در طول اجرای قانون برنامه علاوه بر پرداخت یارانه فعلی، هر سال حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را متناسب با سطح محرومیت برمبنای متوسط 20 درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار، در چهارچوب بودجه سنواتی و از محل درآمد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با حذف خانوارهای پردرآمد و درج ردیف مستقل در جدول موضوع ماده (39) این قانون، از طریق دستگاه‌های مذکور پرداخت نماید».

این در حالی است که در کمال تعجب در چند روز اخیر، از سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای حدود 4 میلیون نفر از افرادی که قبلاً به خاطر درآمد بالا یارانه ایشان قطع گردیده است، پیامک‌هایی با این مضمون ارسال شده که یارانه شما در تاریخ 1396/2/26 واریز خواهد شد.

این رفتار فریبنده در آخرین روزهای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر آنکه خلاف صریح قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌باشد، رفتارهای متعارض با ادعاهای متواتر دولتمردان مبنی بر صعوبت پرداخت یارانه توسط دولت و فقدان منابع لازم برای این امر است که جز اهداف تبلیغاتی هدف دیگری بر آن متصور نمی‌باشد و خواهشمند است شورای محترم نگهبان نسبت به واکنش جدی در قبال این رفتار خلاف قانون عنایت فرماید تا شاهد تکرار چنین رفتارهای ناپسندی نباشیم. 
زاکانی در گفت‌وگو با فارس:
ساعت ٧:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

تجربه گذشته نشان داده هر زمانی وحدت داشتیم پیروزی با ما بوده/

 

 

حرکت بسیار زیبا و دقیق قالیباف حکایت از یک خودگذشتگی داشت

علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس با اشاره به کناره‌گیری محمدباقر قالیباف از انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به نفع آقای رئیسی اظهار داشت: تجربه گذشته نشان داد که هر زمانی با یکدیگر وحدت داشتیم و کنار یکدیگر بودیم و با انسجام به ارزش‌های انقلاب تأکید می‌کردیم موفق و پیروز بودیم و هرکجا که شکاف در بین جبهه انقلاب حاکم بود ما ضربه خوردیم.

وی در ادامه تأکید کرد: این حرکت بسیار زیبا و دقیق آقای دکتر قالیباف حکایت از یک خودگذشتگی داشت که ماحصل آن در یک بصیرت و دقت و تیزبینی استوار بود.

نماینده سابق مجلس افزود: با توجه به تجربه گذشته و با دقت نظر بر ضرورت تغییر وضع موجود و خطراتی که از جانب آن ملت رشید ایران و انقلاب اسلامی را در معرض خطر قرار می‌دهد این راه اتحاد برای تغییر را انتخاب کردند که راه بسیار شایسته و خوبی است.

زاکانی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم که ان‌شاءالله در پرتو این حرکت بسیار زیبایی که صورت گرفت، شاهد این باشیم که آنچه امروز زیبنده ایران اسلامی و آنچه امروز در قِبَل مردم عزیزمان در رنج و عذاب هستند اینها از این کشور رخت ببندند و ما شاهد این باشیم که این تغییر بزرگ در انتخابات و این توجه و پیگیری برای تقویت آقای رئیسی به سرانجام برسد و ان‌شاءالله پیروز باشیم تا بتوانیم خدمت و شایستگی را جایگزین قدرت‌طلبی برخی از آقایان کنیم. 
دهقان به ریاست «ستاد کشوری کرامت و کارآمدی» حامی رئیسی منصوب شد
ساعت ٧:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، علی نیکزاد مسئول ستاد رسمی حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ضمن حضور در ستاد مرکزی قالیباف از اقدام انقلابی وی در وحدت نیروهای انقلابی تقدیر کرد. 

همچنین در حکمی توسط علی نیکزاد، «محمد دهقان» به عنوان ریاست ستاد کشوری کرامت و کارآمدی حامی سید ابراهیم رئیسی منصوب شد.

در این نشست صمیمی بر ضرورت تلاش بیش از پیش همه ستادها و استفاده از ظرفیت ستادهای جناب آقای قالیباف برای تغییر به نفع مردم تاکید شد.


 
تکذیبیه‌ها شروع شد
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٦  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

سحر قریشی حمایتش را از روحانی تکذیب کرد

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، سحر قریشی بازیگر سینما و تلویزیون که از او به عنوان هنرمند حامی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نام برده بودند ضمن ارسال یادداشتی برای خبرگزاری فارس تاکید کرد که علیرغم شرکت در انتخابات و دعوت مردم به شرکت در این حرکت ملی از هیچ جریان رنگین و هیچ نامزدی حمایت نکرده است.


خبرگزاری فارس: سحر قریشی حمایتش را از روحانی تکذیب کرد

متن یادداشت سحر قریشی به این شرح است:

درود خداوند بر سرزمین عزیزمان ایران و ملت عزیز

به مناسبت فرارسیدن ایام مهم انتخابات اینجانب از ملت عزیز تقاضا دارم ضمن رعایت اخلاق و معرفت و با توجه توصیه های دلسوزانه بزرگان مملکت و توجه خاص به شرایط حساس کشور با چشمانی باز و مطالعه و دانش همانند ادوار گذشته مسئله انتخابات را گرامی شمرده و با تمام قوا در فریضه مهم انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشند و برگ زرین دیگری را به تاریخ پر افتخار میهن عزیزمان الصاق نمایند

لازم به ذکر است که اینجانب ضمن اعلام برائت از جریان‌ها و رنگ‌ها هیچگونه حمایتی از فرد و جناح خاصی نداشته و در کنار تمامی اقشار جامعه و علی الخصوص قشر مستضعف و عشایر زحمتکش خواهم ایستاد همچنین امیدوارم تا در سال اقتصاد مقاومتی چرخه تولید و اشتغال به حرکت درآید.

انتظار می‌رود هموطنان عزیز با در نظر گرفتن تمامیِ جوانب، انتخابی اصلح داشته باشند و در راه پیشرفت، عدالت، کرامت، امنیت و آبادانی گام بردارند تا شاهد شکوفایی کشور عزیزمان ایران باشیم.

همه یک به یک مهربانی کنیم
ز ایران زمین پاسداری کنیم
بخوانیم این جمله در گوش باد
چو ایران نباشد تن من مباد 
چرا حزب الله از مناطق مرزی لبنان با سوریه خارج شد؟
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: مقاومت

به گزارش مشرق، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در سخنرانی اخیر خود گفت: «تحولات مثبتی در مرزهای شرقی بین سوریه و لبنان داشتیم.


وی افزود: این مرزها خیلی امن شده‌اند و نیروهای ما روزها و ماه‌ها در این مناطق به سربردند شهید شدند و تروریست‌های زیادی را کشتند، دیگر نیازی برای حضور ما در این منطقه وجود ندارد.امروز در این مرزها کسی وجود ندارد که به دنبال مقابله با ما باشد. ما به هدف خود در مرزها رسیدیم و پایگاه‌های نظامی خود در مرزها را برخواهیم چید. مسئولیت این مرزها از امروز در اختیار دولت بوده و از امروز امور در مناطق شرقی در اختیار دولت خواهد بود.»

این سخنان دبیر کل حزب الله لبنان مورد توجه رسانه ها و تحلیلگران و ناظران امور قرار گرفت. نصرالله در مراسم سالگرد شهادت مصطفی بدر الدین فرمانده نظامی حزب الله موضوع اعلام عقب نشینی رزمندگان حزب الله از مناطق مرزی لبنان با سوریه و پیروزی در جنگ با تروریستها را اعلام کرد. زمانی حزب الله وارد عمل شد که سلسله جبال شرقی لبنان و عرسال پناهگاهی برای هزاران مسلح شده بود
زمانی حزب الله وارد عمل شد که سلسله جبال شرقی لبنان و عرسال پناهگاهی برای هزاران مسلح شده بود
که هر از گاهی خودروهای بمبگذاری شده خود را روانه بیروت و ضاحیه می کردند.

شبکه العالم در این زمینه آورده است: این سخنان دبیر کل حزب الله لبنان برای بسیاری شگفت آور بود. چرا حزب الله شروع به تخلیه مواضع خود در سلسله جبال شرقی لبنان کرد؟مناطق باقیمانده تحت اشغال داعش و جبهه النصره به ویژه در عرسال و راس بعلبک چه می شود؟ به ویژه که حزب الله به کوههای القلمون و سلسله جبال شرقی لبنان به عنوان دستاوردی راهبردی در جنگ مداوم با رژیم صهیونیستی می اندیشد.

این رسانه در ادامه می نویسد: واقعیت این است که حزب الله دیگر به مواضع نظامی ثابت و قابل رویت در این منطقه نیازی ندارد زیرا در این صورت باید تاکتیک خطوط دفاعی ثابت را شبیه جنگهای ارتش های نظامی اتخاذ کند و در غیر این صورت امکان دفاع غیر از تاکتیک یاد شده نیست و این تاکتیک نیز به رزمندگان زیادی برای پوشش دادن این مساحت گسترده نیاز است. حزب الله امروز دیگر نیازی به مواضع ثابت ندارد زیرا خطر از بین رفته است و می تواند تاکتیک های دیگری در صورتی که بخواهد در جنگ آتی با اسرائیل از آن بهره برداری کند در عمق القلمون در پیش بگیرد و شیوه ای شبیه جنوب در مخفی کردن پایگاه های موشکی خود اتخاذ کند. علاوه بر آن کمین هایی که هدف آن مقابله با هر هلی برن در منطقه است. خروج از این منطقه یعنی اینکه با تعداد رزمندگان کمتری در منطقه حضور می یابد. با این تفاسیر حزب الله تعداد زیادی از رزمندگان خود در اختیار خواهد گرفت و از آنها در محورهای دیگر بهره خواهد برد.

سالم زهران تحلیلگر لبنانی در این زمینه به اسپوتنیک گفت: «حزب الله هنگامی که به سوری رفت ماموریت خود را به شکل روشن مشخص و اعلام کرد که ماموریت آن پیشگیرانه و در راستای وظیفه این حزب در حمایت از مرزهای لبنان است. هیچ فشار خارجی در این زمینه وجود ندارد.

وی می افزاید: برخی تفاصیل در این زمینه وجود دارد و برخی نیز هنوز پنهان است. به نظر من این تصمیم، حزب الله و دبیر کل آن سیدحسن نصرالله را در موقعیت استراتژیک بزرگی قرار می دهد. گام حزب الله گامی راهبردی است و تاکتیک سیاسی نیست. حتی دشمنان حزب الله نیز از این اقدام دچار سر درگمی شدند. گامی که صداقت حزب الله را نشان داد.

زهران بیان کرد: ماموریت در بخش لبنانی انجام شده است. حزب الله هنگامی که به سوریه رفت؛ نرفت که برنگردد بلکه بر عکس رفت تا بازگردد. سید حسن نصرالله قبلا گفت که ما قومی هستیم که مرگ را به خاطر مرگ دوست نداریم بلکه مرگ را زمانی که مسیری به سوی زندگی باشد دوست داریم. با این مکتب و عقیده حزب الله به سوریه رفت اما به نظر نمی رسد که در افق نزدیک ماموریت کامل شود. حزب الله حتما به جنوب لبنان باز می گردد اما تا این لحظه ماموریت حزب الله تمام نشده است.

درباره تبعات این اقدام بر داخل لبنان، زهران می افزاید: دو نگاه مثبت و منفی به این موضوع در داخل لبنان وجود دارد».

حسین الموسوی نماینده فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان نیز در این زمینه به اسپوتنیک گفت:« هیچ فشار یا توافقی در ورای عقب نشینی حزب الله از سلسله جبال شرقی لبنان وجود ندارد

وی افزود: ماموریت حزب الله در این مناطق به پایان رسیده است و این مناطقی است که از لوث تکفیری ها آزاد شده است. حزب الله به سوریه رفت تا از مردم و مظلومینی که هدف خنجرها، کاردها، سلاح و ادوات کشتار و ذبح در روستاهای سوریه و لبنان قرار داشتند، حمایت کند. هنگامی که این ماموریت تمام شد و مقاومت با همکاری همپیمانان دیگر و ارتش سوریه موفق به پایان رساندن آن شد، تمام شد. همانطور که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد، ماموریت ما تمام شده است.

وی بیان کرد: اما در اماکن دیگر که هنوز تکفیری ها در آن حضور دارند ماموریت مقاومت و رزمندگان مقاومت ادامه دارد. خروج در مناطقی است که کاملا از لوث تکفیری ها آزاد شده است و خطری برای روستاهای لبنانی-سوری و مردم مستضعف وجود ندارد.

این نماینده وابسته به حزب الله درباره اینکه آیا این عقب نشینی زمینه ای برای عقب نشینی کلی حزب الله از سوریه است افزود: این سئوالات و موارد مشابه آن را سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان پاسخ داده و تاکید کرده است: ما هستیم جایی که باید باشیم. بنابر این ما جایی که ظلم وجود دارد نمی توانیم تماشاگر ظلم باشیم. حزب الله در مناطقی حضور می یابد که مثمرثمر باشد.

وی درباره بحث فشارهای خارجی برای خروج حزب الله از این مناطق گفت: کدام فشارها؟ ما از مردم حمایت می کنیم. متعدیان رفته اند ما در این مواضع چه کار کنیم. ما به ساکنان الطفیل گفته ایم که منطقه شما پاک و خالی از متجاوزان است و روستاهای دیگر نیز همین طور. اصلا فشاری وجود ندارد. ما جایی که ضرورت وجود داشته باشد و روستا و منطقه و شهری در معرض خطر باشد حضور می یابیم. احدی بر ما تاثیر ندارد و احدی ما را از یاری کردن به مظلوم باز نمی دارد. کسانی که از فشارها ضد حزب الله سخن می گویند درجهل به سر می برند و مفهوم آزادی و استقلال را نمی دانند.

الموسوی درباره اینکه در آستانه درباره این خروج حزب الله تصمیم گیری شده است بیان کرد: مانعی ندارد که در آستانه به این موضوع پرداخته شود اما هنگامی که ما به سوریه رفتیم نه آستانه ای بود و نه مشابه آن. ما برای دفاع از مظلوم به سوریه رفتیم و هنگامی که این ماموریت به پایان برسد احتیاجی به احدی اعم از سازمان ملل یا هر قدرتی جهانی نداریم که بازگردیم ما خودمان باز می گردیم زیرا احدی ما را مکلف نکرده بلکه خدا ما را مکلف کرده است.

وی درباره اینکه ماموریت حزب الله در سوریه کی تمام می شود اظهار داشت: هنگامی که ماموریت مزدوران آمریکا و اسرائیل در کشتار و ذبح ملت ما تمام شود و مردم ما همانطور که ساکنان شهر الطفیل به امنیت رسیدند به امنیت و آرامش برسند ما به مکان خود باز می گردیمو منتظر ماموریت و وظیفه دیگر خواهیم شد.

وی درباره بحران سوریه و زمان پایان آن نیز بیان کرد: حل نزدیک بحران سوریه به معنی اینکه ظرف چند هفته یا چند ماه به پایان برسد گمان نمی کنم این محقق شود. محور مقاومت در حال دفاع و مقاومت است. حل بحران نزدیک نیست زیرا طمع های نفتی، تجزیه طلبی و اطماع دیگر وجود دارد. ما در حال دفاع هستیم تا این طمع ورزی ها تمام شود».

به هر حال قدر مسلم آن است که حزب الله در هر جبهه ای وارد شده است هدفش دور کردن خطر بزرگ از ملت لبنان و مردم این کشور بوده است و زمانی که حزب الله خطر تکفیری ها را در مرزهای این کشور با سوریه دریافت به مقابله با این خطر شتافت و اگر حضور حزب الله نبود خطری بزرگ لبنان را تهدید می کرد و وضعیتی مشابه مناطقی که داعش در عراق و سوریه رقم زد در لبنان پیش می آمد.

مقاومت لبنان همواره با ارتش لبنان نقش موثری در دفع خطرات از لبنان داشته اند و حزب الله و آمادگی آن عامل بازدارندگی در برابر تهدیدات رژیم صهیونیستی بوده است موضوعی که محمود القماطی معاون شورای سیاسی حزب الله لبنان در گفتگو با مهر به آن اشاره کرد: «میان نیروهای مقاومت حزب الله و ارتش لبنان و دشمن اسرائیلی معادله ای وجود دارد موسوم به قوای بازدارندگی و این یعنی جلوگیری از جنگ. معادله بازدارندگی یعنی اینکه مقاومت حزب الله در برابر تجاوزات دشمن آماده، قوی و قدرتمند است. دشمن اسرائیلی با وجود این معادله، اندیشه تجاوز به لبنان را در سر نمی پروراند».
 
منبع: مهر

 
چرا روحانی به چهارمحال و بختیاری نرفت؟
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش مشرق، حسن روحانی قرار بود امروز و بعد از سخنرانی در جمع مردم استان لرستان، به استان چهارمحال و بختیاری سفر کند که این سفر به دلیل استقبال کم مردم از روحانی لغو شد.

بعد از اینکه به رئیس جمهور اطلاع داده شد در استان چهارمحال با استقبال سرد مواجه خواهد شد وی تصمیم گرفت مستقیم راهی استان اصفهان شود و اندک مخاطبانی که برای استماع سخنرانی روحانی در چهارمحال و بختیاری حاضر شده بودند با اتوبوس راهی استان اصفهان شدند.

این در حالی است که چندی پیش استقبال پرشور مردم چهارمحال و بختیاری از حجت الاسلام رئیسی مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت.

منبع: دانا

 
عکس/ شیوه جالب تبلیغات انتخاباتی در ستاد رییسی
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

جمعی از دانشجویان ستاد مردمی خادم ملت (حامیان حجت الاسلام رئیسی) در قالب کاروان تغییر به نفع مردم به مناطق غرب کشور سفر می کنند تا بصورت چهره به چهره درباره #انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با مردم عزیز ایران اسلامی گفتگو کنند.

منبع: نسیم

 
اعلام زمان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش مشرق، روز یکشنبه کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخابات فرمانداری تهران، وزارت کشور زمان و نحوه شرکت در انتخابات روز 29 اردیبهشت را اعلام کرد.

طبق گزارش آمده است: در اجرای ماده 45 قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده 19 آیین نامه اجرایی آن، به آگاهی مردم شریف شهرستان تهران می‌رساند؛ تمامی کسانی که به استناد ماده 36 قانون انتخابات حق شرکت در انتخابات را دارند، برای ثبت نام و دریافت برگ رای در تاریخ 29 اردیبهشت 96 از ساعت 8صبح لغایت 18 بعداز ظهر با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی به یکی از شعب ثبت نام و اخذ رای مشروح زیر مراجعه نموده و پس از ثبت نام ، رای خود را در صندوق رای اندازند.

منبع: فارس

 
روحانی: اصلاح طلبان در لیست شوراها «گند زدند»
ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش مشرق، تنها 6 روز دیگر مردم به پای صندوق‌های رأی می‌روند تا نمایندگان پارلمان شهری خود را انتخاب کنند. در این میان اما انتخاب مستاجران جدید بهشت را بتوان یکی از سخت‌ترین تصمیم گیری‌ها دانست، چراکه یکی از جریان‌های سیاسی کشور لیست‌های متعددی را برای انتخابات شوراها در پایتخت منتشر کرده است.

اصلاح طلبان به شدت مصرند تا بتوانند پیروزی انتخابات مجلس را تکرار کرده و سرنوشتی چون لیست امید را برای نامزدهای انتخابات شوراها رقم بزنند، تا بر این اساس بتوانند اداره پایتخت را در دست بگیرند چراکه اداره تهران جایگاهی در حد ریاست جمهور است! آقای محمدرضا راه چمنی، رییس شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب حدود یک ماه قبل در گفت‌وگویی به روزنامه صبح نو در این مورد گفته بود: «شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب در انتخابات شورای شهر لیستی با عنوان لیست 1+21 ارائه خواهد داد و در این لیست کاندیداهای اصلاح‌طلب حضور خواهند داشت. ممکن است برخی از کاندیداهای ما با کاندیداهای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مشترک و برخی تفاوت داشته باشد؛ ولی تلاش خواهیم کرد که مشترکات بیشتری با هم داشته باشیم؛ البته بدین معنا نیست که لیست ما مانند لیست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان باشد. کمیته ارزیابی شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب قرار است افرادی که فرم شورا را پر کرده‌اند و ما را قبول دارند، براساس شاخص‌های تعیین‌شده ارزیابی کنند و در نهایت پس از امتیاز دادن به افراد، لیست را در شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب بررسی کنیم و مجموعه شورا تصمیم می‌گیرد که چه کسی کاندیدای ما باشد یا نباشد.»


با توجه به مطالب بالا و لیست‌های متعدد از سوی اصلاح طلبان اما شکاف و انشقاق میان این جریان به وضوع نمایان است و اختلافات در جریان اصلاح طلب برای اعلام لیست نهایی و انتخاب افراد مدنظر، به اوج خود رسیده است. به‌طوری‌که یکی از عناصر تصمیم‌گیر اعلام کرده: «اجازه دهید بعد از رونمایی آقایان هادی خامنه‌ای، محسن رهامی و مصطفی کواکبیان از لیست مورد حمایتشان، لیست اصلی را منتشر کنید تا بتوانیم افرادی که به‌ظاهر خود را اصلاح طلب معرفی می‌کنند از آن خط بزنیم.»


از سویی، اخبار به‌دست آمده از مجادله محمدرضا عارف با خاتمی در خصوص لیست شوراهای اصلاح طلبان حکایت دارد. گویا پس از تنظیم لیست شوراها عارف به دیدار لیدر اصلاحات رفته و از او خواسته:« شما باید از این لیست حمایت کنید» اما خاتمی که نسبت به لیست عارف انتقاد داشته، تأکید می‌کند: «محال است که از این لیست حمایت کنم.»  این امر سبب می‌شود تا رییس فراکسیون امید به حالت قهر از جلسه خارج شده و در جلسه مشترک خاتمی با اصلاح طلبان حاضر نشود.

روحانی: اصلاح طلبان در لیست شوراها« گند زدند»


از سوی دیگر، این رییس جمهور است که نسبت به لیست اصلاح طلبان برای شورای شهر انتقاد دارد. روحانی ضمن انتقاد از لیست اصلاح طلبان برای انتخابات شوراهای شهر و روستا، نسبت به بروز اختلافات شدید میان اصلاح طلبان و تأثیر آن بر فضای انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده است و گفت: «قطعاً این وضعیت و جنگ قدرت اصلاح طلبان تأثیر خود را بر انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت.  


رییس جمهور معتقد است که اصلاح طلبان در بستن لیست « گند زدند» و اتفاق‌های اخیر در فضای عمومی، اختلاف اصلاح طلبان را به نمایش گذاشته و جنگ قدرت اصلاح طلبان را نشان می‌دهد. البته تعبیر روحانی درباره لیست اصلاح طلبان برای انتخابات شوراها تعبیر درستی است چراکه بر اساس خبرها اصلاح‌طلبان با دریافت پول لیست خود را بسته‌اند! روزنامه آرمان در گفت وگویی با یکی از کاندیداهای اصلاح طلب شورای شهر، به دریافت پول از کاندیداها از سوی اصلاح طلبان برای حضور در لیست این جریان در انتخابات شورای شهر مهر تائید زده است.


این نامزد اصلاح طلب شورای شهر در این زمینه گفت: «غروب پنجشنبه طی تماسی از من خواسته شد اگر تمایل به حضور در لیست دوم اصلاح‌طلبان دارم، به مکانی در غرب تهران مراجعه کنم و تأکید داشتند که باید ظرف مدت کوتاهی به آنجا برسم. زمانی که به محل مورد نظر رسیدم، با تعدادی از آقایان مواجه شدم که از من درخواست ارائه اطلاعاتی درباره فعالیت‌هایم در حوزه شهری و اجتماعی و همچنین تحصیلاتم کردند که من هم هر آنچه بود، برای آنها شرح دادم. آن‌ها پس از شنیدن شرایط و موقعیت من گفتند که در این مرحله امتیاز لازم برای حضور در لیست را کسب کرده‌ام و چنین عنوان کردند که باید مرحله بعد هم طی شود.»


وی همچنین افزود: «در این مرحله بدون ارائه توضیحی درخواست 20‌میلیون تومان پول کردند و زمانی که پرسیدم دلیل این درخواست چیست، پاسخ دادند که برای حضور در لیست انتخاباتی لازم است که هزینه کنید که پس از این اظهارات جلسه را ترک کردم.»  


اصلاح طلبان سابقه خوبی در پارلمان شهری ندارند و سابقه حضور اصلاح طلبان در شورای شهر اول منجر به انحلال آن شورا شد، چراکه طیف‌های مختلف اصلاح طلبی حاضر به کوتاه آمدن از مواضع خود نبودند. حال به نظر می‌رسد این اختلاف‌ها به پیش از انتخابات و بستن لیست مشترک رسیده است. باید دید مردم حاضرند شهر خود را به دست افرادی با این همه اختلاف و منفعت طلبی بسپارند؟

منبع:صبح نو


 
با هدف دریافت نظرات مردم و نخبگان:
ساعت ٧:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

رئیسی برنامه دولت کار و کرامت را منتشر کرد

به گزارش مشرق، ستاد حجت‌الاسلام‌ سید ابراهیم رئیسی، برنامه دولت کار و کرامت را برای دریافت نظرات مردم و نخبگان منتشر کرد.

وی پیش از این، در مناظره دوم تلویزیونی، اقدام به ارائه این برنامه در مقابل دوربین سیما کرده بود که در پی این اقدام، سیل درخواست‌های نخبگان و مردم برای اطلاع از جزئیات این برنامه، به سوی ستاد انتخاباتی دکتر رئیسی روانه شد.

این برنامه در هشت فصل و حدود ۱۰۰ صفحه ارائه شده است.

منبع: مهر 
انتشار اولین تصویر «حسنی مبارک» پس از آزادی +عکس
ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: بین المللی

 به گزارش مشرق، «مبارک الخرینج» نایب رئیس سابق پارلمان کویت در قاهره با مبارک دیدار کرد و پس از آن عکس این دیدار را در صفحه خود در توییتر منتشر نمود.

در تصویر دیگری عکس «فهد» پسر الخرینج در کنار مبارک دیده می‌شود در حالیکه مبارک لبخند بر لب دارد.

خبرگزاری آناتولی با اعلام این خبر، افزود که این نخستین تصویر مبارک پس از آزادی و ترخیص از بیمارستان نظامی المعادی در تاریخ ۲۴ مارس گذشته است.

دادگاه فرجام مصر اخیرا مبارک را از اتهام قتل انقلابیون در جریان انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ تبرئه کرد و به دنبال آن مبارک که در بیمارستان نظامی المعادی بستری بود به منزل خود در منطقه مصر الجدیده بازگشت و گفته می‌شود که تا کنون مقامات تعدادی از کشورهای عربی از جمله حمد بن‌عیسی پادشاه بحرین به دیدار وی رفته‌اند.

منبع: فارس

 
عکسی دردناک از مردم زلزله‌زده بجنورد
ساعت ٧:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: عکس های خبری

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ درجه در مقیاس ریشتر شامگاه شنبه بجنورد در خراسان شمالی را لرزاند.

منبع: مهر

 
قالیباف در اجتماع عظیم مردم اصفهان:
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

بحران زاینده‌رود از ناکارآمدی این دولت است/

 

دولتی‌ها بجای اینکه دغدغه مردم را داشته باشند به سمت فعالیت اقتصادی رفته‌اند

به گزارش حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در اجتماع عظیم مردم اصفهان سخنرانی کرد که مهمترین محورهای سخنرانی وی بدین شرح است:

ـ امام خوبان و محرومان و مستضعفان فرمودند: مردم اصفهان بیشترین هزینه را برای انقلاب و نظام داده اند. این افتخار نصیب هیچ کدام از استان های کشور نشده است. این هم به این قیمت است که در پیروزی انقلاب و دوران دفاع مقدس از شمال غرب تا فاو نقطه ای نیست که در آنجا خون فرزندان این استان برای اسلام، انقلاب و ایران بر زمین نریخته باشد.

ـ از همه گروه ها، اقوام، ادیان و مذاهب در این استان به صورت یکپارچه برای عزت اسلام و ایران اسلامی در تلاش هستند و من از اینکه امشب در جمع صمیمی  و گرم شما عزیزان هستم بسیار خوشحالم و از استقبال گرم شما تشکر می کنم.

ـ اگر به گذشته نه چندان دور این شهر نگاه کنیم می بینیم اصفهان در ابعاد مختلف به لحاظ صنعتی ، توریستی، فرهنگی و کشاورزی بهره مند است. اینجا استانی است که نمادی از اقتصاد ایران بوده است، اما متاسفانه ناکارآمدی مدیران و دولت ها امروز کار را به جایی رسانده است که بحران اقتصادی به معنای رکود، بیکاری و گرانی نه تنها استان های ضعیف بلکه دامن استان قدرتمند اصفهان را هم گرفته است و مردم را هر روز ضعیف و ضعیف تر کرده

ـ امروز شرایط سخت اقتصادی این استان، بحران های صنعتی و اقتصادی و مخصوصا بحران آب زاینده رود کارنامه ناکارآمدی این دولت است.

ـ این کشور و استان اصفهان ظرفیت های لازم برای تحول اقتصادی در زمینه های مختلف را دارد، اما علت اینکه ما نمی توانیم از این ظرفیت های عظیم به خوبی استفاده کنیم مشکل مدیریت در کشور است.

ـ امروز مهم ترین نقطه قوت ما جوانان تحصیلکرده و با مهارت هستند . فراموش نکنیم که همه دنیا و کشورهای پیشرفته مهم ترین چالش شان نداشتن چنین نیروی جوانی است.

ـ متاسفانه وقتی دولت ها و مسئولان بالا به این سمت حرکت می کنند که به جای اینکه دغدغه مردم را داشته باشند و در خدمت مردم باشند به سمت تجارت و فعالیت ها و دغدغه های خودشان هستند، نیروی جوان، متدین و کارآمد ما دچار بحران اقتصادی می شود و این بحران اقتصادی ما را در آستانه یک بحران اجتماعی هم قرار می دهد.

ـ در جامعه ای که فقر وجود داشته باشد و شرایطی به گونه ای باشد که جوان ما برای اداره زندگی اش کلیه خودش را می فروشد، چه بسا که او دین خود را هم بفروشد.

ـ امام راحل فرمودند انقلاب متعلق به مستضعفان است و مدیران و مسئولان جامعه حق ثروت اندوزی حلال را هم ندارند، اما امروز متاسفانه این روحیه اشرافیگری و تاجرمآبانه و ضعف مدیریت باعث شده است که همه فرصت های منابع انسانی ما و فرصت های اقتصادی ما در اختیار رانت خوارانی قرار گیرد که با قاچاق کالا و ارز در سقف 25 میلیارد دلار، کمر اقتصاد و تولید کنندگان ما را بشکنند.

ـ امروز کشاورزان ما تولیدات خود را انجام می دهند و محصولات خود را با همه سختی ها و مشکلات از زمین برمی دارند و از درختان می چینند، اما متاسفانه یا هیچ سودی نمی برند، یا کمترین بهره را می برند و یا تولید خودشان را دوباره در همان زمین دفن می کنند و از بین می برند. این در حالی است که دلالان زالو صفت بدون هیچ حرکتی، بیشترین منفعت را در این میان می برند. مدیریت این وضعیت با چه کسی است؟

ـ هر زمان که بحث مربوط به حل مشکلات اساسی و جدی است، ما شاهد هستیم که این دولت می گوید برای این کار اعتبار و بودجه نداریم، یا می گوید این کار نمی شود و یا می گوید این کار را نمی توانیم انجام دهیم. ما حرفمان با آنها این است که چطور می شود بودجه جاری در آغاز دولت 104 هزار میلیارد تومان بوده باشد و در سه سال گذشته هزینه دولت بیش از سه برابر افزایش یافته و به 330 هزار میلیارد تومان برسد، اما وقتی می گوییم با این گرانی و افزایش قیمت هایی که هر روز در نرخ بهای آب و برق و گاز و تلفن و مرغ و تخم مرغ و... پیدا می شود، باید به محرومانی که تنها با یارانه زندگی می کنند یارانه بیشتری پرداخت کرد، می گویید نمی شود؟ سال 89 یارانه 45 هزار و 500 تومان بود. این یارانه حق آنها بوده است و از محل افزایش هزینه حامل های انرژی تامین شده اما امروز ارزش آن یارانه به 15 هزار تومان رسیده است. پس چرا نباید حق محرومانی که فقط با این یارانه امورات زندگی شان را می گذرانند، پرداخت شود؟

ـ ما می گوییم یارانه باید به 150 هزار تومان برسد و این پول مختص همین قشر مستضعف است و وجود دارد اما دولت این را هزینه جاری خودش می کند. آنها می گویند اگر این پول را به مردم بدهیم گرانی ایجاد می کند؛ اگر دولت خرج کند گرانی ایجاد نمی کند ؟! درواقع این موضوع حاکی از نگاه اشرافی گری و تاجر مآبانه آنها است.

ـ تحول اقتصادی را بنده به مردم عزیز متعهد شده ام، دولت مردم متعلق به شما است.

ـ در هر عرصه ای که توفیق خدمت و مدیریت داشتم امکان ندارد تعهدی داده باشم و عمل نکرده باشم. دولت مردم دولت حرف و شعار نیست، ما دولت کار و عمل هستیم.

ـ یک نمونه آن همین متروی اصفهان است. چند سال است که دولت مشکلات همین چند کیلومتر مترو اینجا را حل و فصل نکرده است اما امروز این توفیق در شهر تهران است که نزدیک به 300 کیلومتر مترو در تهران فعال شده است.

ـ حرف ما این است که چرا باید این امکان تنها در تهران باشد؟ همه امکانات تا محروم ترین نقطه کشور باید برود و می تواند این اتفاق بیفتد. این ظرفیت وجود دارد و ما معتقدیم هم داریم، هم می شود و هم می توانیم.

ـ شما مطمئن باشید در این تحول اقتصادی در اولین گام سیستم مربوط به سامانه های مالیاتی را به نفع 96 درصدی ها اصلاح خواهیم کرد و با همه 40  درصدی که امروز فرار مالیاتی دارند و همه 4 درصدی هایی که بیشترین منفعت را می برند و مالیاتی پرداخت نمی کنند، برخورد می کنیم.

ـ امروز مالیات را از کارمند و کارگر و کسبه جز و تولید کننده های متوسط و کوچک می گیرند اما ما این موضوع را کاملا عکس خواهیم کرد و مجموعه مالیات را در شرایط مشخصی برای تولید کنندگان خواهیم بخشید.

ـ  وقتی حرف از سیستم بانکی می زنیم، عرض ما هیات مدیره ها و مسئولان و کسانی است که متاسفانه جزو 4 درصدی هایی هستند که صندلی های مربوط به بانک را خرید و فروش می کنند و و عزل و نصب می کنند. نتیجه این می شود که 80 درصد وام ها در اختیار چند هزار نفر قرار می گیرد و میلیون ها نفر برای وام 10 میلیون تومانی ده ها ماه در صف باقی می مانند.

ـ خودمان را متعهد می دانیم از محل یارانه ای که داده می شود و افزایش یارانه ای که از افزایش درآمد صورت خواهد گرفت، برای قشر محرومی که عمدتا وام های جزئی می خواهند، برنامه ریزی کرده وامورات را تسهیل کنیم. روند تخصیص وام های زیر 15 میلیون تومان که هر روز برای یک ضامن و یا یک سند دچار مشکل است، را اصلاح می کنیم.

ـ به روستایی می گویند کارمند رسمی دولتی را بیاور که پای وامت را امضا کند و ضامن شود. خب معلوم است نمی تواند و درنهایت وام را به او نمی دهند. ما با احتساب از محل یارانه ها ضمانت وام های تا سقف 15 میلیون تومان را خواهیم کرد تا مردم بدون ضمانت وام بگیرند و در صف باقی نمانند.

ـ به حول و قوه الهی به شما عرض می کنم مطالعه دقیق در این زمینه انجام داده ام. من سال های متوالی در قرارگاه سازندگی مسئولیت داشتم و سال هایی که در شهر تهران در زمینه های مختلف فعالیت داشتم با مباحث اجرایی در عرصه اقتصادی آشنایی کامل دارم . به شما عرض می کنم با کمک شما جوانان 5 میلیون شغل را در طول دوره 4 ساله ایجاد خواهیم کرد.

ـ همینطور که در سخت ترین اجرای پروژه های شهر تهران شما شاهد بودید ما یک شمارشگر می زدیم و زمان را مشخص می کردیم تا مردم ببینند بر اساس آن زمان کار را به اتمام می رسانیم. از آغاز دولت مردم بعد از اراده و خواست شما برای تغییر و پایان دادن به این دولت 4 درصدی ها؛ از روز آغاز کار، شمارشگر 5 میلیون شغل را روشن خواهیم کرد و به میزان اشتغال از آن شمارشگر کسر خواهیم کرد. 
مشروح/ رئیسی در جمع پرشور مردم گرگان:
ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

دولت حرف پایان پذیرفته است/

 

اگر لب به سخن بگشایم وضعیت دیگری خواهد شد/

 

هر روز کارخانه‎ای تعطیل می‎شود

به گزارش خبرنگار اعزامی حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در اجتماع پرشور مردم گرگان حضور یافت. 

حجت‌الاسلام رئیسی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه استان گلستان قطب کشاورزی، صنعت و گردشگری است،‌اظهار داشت: گردشگری و فضای مجازی می‌تواند اشتغال ایجاد کند، جوانان ما ظرفیت زیادی دارند و می‌توانند فعالیت زیادی برای تولید شغل در فضای مجازی داشته باشند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: مسکن از لوکوموتیوهایی است که شغل زیادی ایجاد می کند. آقایان گفتند مسکن مهر مزخرف است که روا نبود بگویید چه قدر مسکن اجتماعی ساختند. نباید بگویند در آینده چه می شود باید درباره عملکردشان توضیح دهند.

 

*دولت حرف پایان پذیرفته است

 

وی با بیان اینکه برنامه ما با پشتوانه دانشگاه تهیه شده است و قابل ارائه است افزود: مدیران دولت مهدوی ویژگی تقوا و کارامدی دارند. آیا مشکل کشور نگارش است که عده ای برنامه بنویسند. چقدر به برنامه پنجم عمل شد. مسئله مهم اقدام و عمل است. دولت حرف پایان پذیرفته است، بنده در سازمان بازرسی هم با برنامه کار می کردم. باید به مردم نشان دهیم که مرد حرف نیستیم و حرف عملیم.

*مبارزه با رانت خواری و فساد ژست سیاسی نمی‌خواهد

 

رئیسی تاکید کرد: ما می خواهیم بگوییم مبارزه با رانت خواری و فساد ژست سیاسی نمی‌خواهد بلکه عمل و اقدام می‌خواهد. با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را پاک کرد، باید مدیران پاک دست داشت. اولین کسی که باید به فساد حساسیت داشته باشد رئیس دولت است. فساد فراجناحی شده و مردم خسته شده اند. دولت باید اعلام کند که کدام ساختار فساد را اصلاح کرده یا با کدام فساد مبارزه کرده است. این روحیه مبارزه با فساد می خواهد. دزد دزد برای مردم اعتماد نمی‌آورد.

 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: آیا حق است که پنج میلیون بیکار داشته باشیم. چرا کارگاه ها یکی پس از دیگری تعطیل می شود. مشکل کشور نقدینگی است. سه برابر دولت قبل نقدینگی تولید شده است؟ درست است که برخی پانصد هزار میلیارد تسهیلات بگیرند و آن را در بانک بگذارند تا سود آن را بگیرند.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر دلال نفتی متخلف بود چرا شکایت نکردید، با اصرار فراوان بعد از ماه‌ها شکایت کردید؟ تسهیلات را به دلالان نفتی می‌دهند. ممکن است چند وقت دیگر این قضیه مجدد اتفاق بیفتد.

 

رئیسی ادامه داد: اگر دیپلماسی به این نتیجه است که به خارجی‌ها بگوییم کاری کنید جریان ما رای بیاورد ما دیپلماسی بلد نیستیم، اگر اقتصاد به این معنا است که آب خوردن مردم را به بیگانگان ربط دهیم ما اقتصاد بلد نیستیم، ما معتقدیم با این منابع انسانی و نیروی انسانی جای جناح گرایی نیست. برای اصلاح طلب خط امام همان قدر احترام قائلم که برای اصولگرا خط امام قائلم.

 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: برای یک سنی دغدغه‌مند همان قدر احترام قائلم که برای شیعه دغدغه مند احترام قائلم. شهروند درجه یک و دو نداریم.نباید کشور را درگیر جناح و گروه و حزب کنیم.

*برای پیشگیری از فساد به دنبال هوشمندکردن سیستم و شفاف کردن اقتصاد هستیم

 

وی تصریح کرد: ما برای پیشگیری از فساد به دنبال هوشمندکردن سیستم و شفاف کردن اقتصاد هستیم. مردم باید از قراردادها مطلع باشند و ما محرمانگی نداریم. باید عدالت در نظام پرداخت وجود داشته باشد. پانزده درصد بیشتر دولت الکترونیک شکل نگرفته است. باید مشخص شود که چه افرادی تسهیلات می گیرند. باید سامانه جامع اطلاعاتی شکل بگیرد تا محرمانگی و فساد از بین برود.

*امروز مسئله در قاچاق کوله‌بری نیست

 

رئیسی افزود: امروز مسئله در قاچاق کوله بری نیست بلکه ورود کانتینرها است. کسی می تواند مبارزه کند که خودش تاجر نباشد. اگر دولتمردی در بخش خصوصی باشد و در دولت هم فعالیت کند نمی توان با فساد مبارزه کرد.

 

 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: آقایان به جای پاسخ به ما و مردم مسائل دیگری را مطرح می کنند. اقایان می دانید مشکلات شما را می دانم و بلدم. ادمی که می خواهد رئیس جمهور شود باید ظرفیت داشته باشد. من از همه شما بیشتر اسرار را می دانم و سینه من مخزن اسرار است. مشکلات همه شما را می دانم. ما در بزنگاه ها از خود ظرفیت نشان می دهیم. اگر لب به سخن بگشاییم وضعیت دیگری خواهد بود اما باید ظرفیت داشته باشیم. مردم را می ترسانند که می خواهیم وضع را به گذشته برگردانیم. ما گفته ایم نه بازگست به گذشته و نه تحمل وضع موجود بلکه تغییر به نفع مردم

* نمایش می گذارند که سند شهروندی را نمایش دهند

رئیسی با بیان اینکه مگر بنده و آقای روحانی به زنان آزادی داده ایم که مدعی باشیم. خدا این حق را داده است، اظهار داشت: نباید از اهل سنت و حق زنان تزیینی استفاده شود. نمایش می گذارند که سند شهروندی را نمایش دهند. حق شهروندی این است که فرد بیکار و فقیر نباشد و حق کسی در عمل ضایع نشود. ما در دولت کرامت برای مردم کار می کنیم و قول می دهیم همه قراردادها با عزت باشد.

 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پایان گفت: در هر انتخابات مردم برای آینده کشور تصمیم می گیرند. مسائل ما آرمانی نیست. ما معتقدیم با حضور و کمک مردم این شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد،‌ آیا معطل بودن صنایع پتروشیمی گلستان حق است؟ حق شهروندی با حرف درمانی حل نمی‌شود و دولت اقدام و عمل می خواهد. 
حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با فارس خبر داد
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: سیاسی

برداشت ۲۰ هزار میلیاردی از خزانه کشور توسط دولت

 

در یک هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت در یک هفته پایانی مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری به منظور هزینه‌کرد در مسائل مختلف 20 هزار میلیارد تومان از خزانه کل کشور برداشت کرده است. 

خبرگزاری فارس: برداشت ۲۰ هزار میلیاردی از خزانه کشور توسط دولت در یک هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری

وی افزود: این برداشت که به منظور پرداخت دیون و مطالبات شخصیت‌های حقیقی و حقوقی از دولت صورت گرفته و اینگونه به نظر می‌رسد که این اقدام با انگیزه‌های انتخاباتی انجام شده است. 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: این پرداخت در چهار روز مانده به انتخابات در حالی که تعهدات دولت برای پرداخت این مبالغ مربوط به چند سال قبل است که در این مدت پرداخت نشده و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری پرداخت می‌شود. 

حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: البته در طول یک ماه گذشته از این گونه موارد را شاهد بوده‌ایم که از جمله آن می‌توان به قوانینی که در جهت رفاه مردم بود و تاکنون اجرا نشده بود، امروز و در آستانه انتخابات بخشنامه‌هایی در این مورد صادر می‌شود. 

وی در پایان گفت: همچنین در بحث یارانه نقدی برای کسانی که یارانه آنها قطع شده پیامک ارسال شده که به زودی یارانه آنها مجدد پرداخت خواهد شد. 
کارشناسان صنعت پتروشیمی اعلام کردند
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: سیاسی

آمارسازی رئیس و معاون اول درباره افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی

 

/‌ ۴ میلیون تن اضافه را از کجا آوردید؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حسن روحانی نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در مناظره سوم نامزدهای ریاست جمهوری و اسحاق جهانگیری یکی دیگر از نامزدها در مناظره اول کاندیداها میزان افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی در دولت یازدهم را  9 میلیون تن عنوان کردند.

در همین رابطه کارشناسان صنعت پتروشیمی با ارسال گزارشی آمارهایی که از سوی این دو مسئول فعلی دولت یازدهم در برنامه مناظره عنوان شده است را رد کردند.

در متن این گزارش که با عنوان «آقای روحانی چرا آمارسازی می کنید» آمده است: آقای روحانی در مناظره سوم نامزدهای ریاست جمهوری و آقای جهانگیری در مناظره اول کاندیداها میزان افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی در دولت یازدهم را  9 میلیون تن عنوان کردند، در حالی که مطابق آمار موثق موجود، تا پایان سال 1395 میزان افزایش ظرفیت طرح های پتروشیمی 5.2 میلیون تن بوده است نه 9 میلیون تن.

از طرف دیگر باید توجه داشت که از افزایش ظرفیت 5.2 میلیون تن موجود فقط 1.4 میلیون تن آن در دوره تصدی دولت یازدهم (سال 1392 تا 1395) به مرحله تولید و راه­‌اندازی رسیده است و مابقی افزایش ظرفیت محقق شده به قبل از دولت آقای روحانی برمی­‌گردد که به دلیل مشکلاتی از جمله کمبود خوراک به مرحله راه­‌اندازی نهایی و تولید محصول نرسیده است.

به عبارتی علاوه بر اینکه میزان طرح های توسعه پتروشیمی رقم 9 میلیون تن نیست دولت کنونی فقط 1.4 میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی اضافه کرده است یعنی فقط 26 درصد از ظرفیت موجود در دولت کنونی محقق شده است و مابقی به دولت قبل باز می گردد.

 برای مشاهده جدول به اینجا مراجعه کنید برای مشاهده جدول به اینجا مراجعه کنید  

بنابراین سوال اینجاست که به چه منظور کاندیداها یی که رئیس جمهور مستقر است اینگونه آمارهای قطعی را بیش از 6.5 برابر بزرگنمایی می‌کنند؟؟!! آیا این سوال پیش نمی‌آید که همه عملکرد دولت یازدهم به همین ترتیب بزرگنمایی شده و به اطلاع مردم فرهیخته کشورمان رسیده باشد؟ این سوالاتی است که انتظار می رود نامزدهای محترم دولت مستقر بطور شفاف انگیزه و چرایی اعلام اینگونه آمار را در دوران تبلیغات به اطلاع مردم شریف ایران برسانند. 
حضور غیرقانونی ظریف در میتینگ انتخاباتی روحانی در اصفهان
ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، در حالی مطابق قانون، کارکنان وزارت امور خارجه حق عضویت در احزاب و گروه‌ها و فعالیت انتخاباتی ندارند، محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه امروز در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در اصفهان حضور یافت و اعلام شده که در این مراسم سخنرانی می‌کند.

پیش از این تخت روانچی معاون وزیر امورخارجه نیز در میتینگ هواداران روحانی در تهران به صورت غیرقانونی حضور یافت و در این میتینگ سخنران کرد. تاکنون سابقه نداشته که کارکنان وزارت امورخارجه هنگام تصدی مسئولیت، وارد فعالیت‌های سیاسی داخلی و انتخابات شوند.


 
عارف در دانشگاه تهران:
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

قرار بود مباحث کارشناسی لیست امید به بیرون درز نکند که متاسفانه این اتفاق افتاد

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه (24اردیبهشت ماه 96) در گردهمایی استادان دانشگاه‌ها و مراکز فنی طی سخنانی، اظهار داشت: مردم درک و شعورشان بالاست، انقلاب و نظام را دوست دارند و میدانند خدمتگذار اصلی چه کسانی هستند و ما مطمئن هستیم با برنامه ای که دولت دارد مطالبات دانشجویان را پاسخ خواهد داد.

خبرگزاری فارس: قرار بود مباحث کارشناسی لیست امید به بیرون درز نکند که متاسفانه این اتفاق افتاد

وی با بیان اینکه شوراهای اسلامی دستاورد دولت اصلاحات است افزود: ما به این جایگاه شوراها اعتقاد داریم و پیش بینی می‌شد از آنها استقبال شود.

رئیس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه یکی از مشکلات پیش رو بستن لیست ها بود اظهار داشت: کمیته کارشناسی که وظیفه آن غربالگری بود مسئول تهیه و جمع بندی لیست شد و شاخص های متفاوتی برای آن مشخص شده بود.

عارف اضافه کرد: از میان 600نفر شرکت کننده برای حضور در لیست اصلاحات 150نفر انتخاب شدند که آن را عده ای انتخاب نهایی و حق خود تلقی کردند.

وی افزود: قرار بود مباحث کارشناسی به بیرون درز نکند که متاسفانه این اتفاق افتاد؛ کسی که فکر میکرد نفر 19 لیست است حتما در لیست قرار میگیرد اما مولفه های خاص و تخصصی در این میان مد نظر بود.
رئیس فراکسیون امید مجلس اظهار داشت: قرار بود 30 درصد زنان و 3.درصد جوانان حتما در لیست قرار بگیرند.

عارف با بیان اینکه از خود کاندیداها برای لیست کمک گرفتیم خاطرنشان کرد: مثلا یک نفر حقوقدان را برای این لیست کافی می‌دانستیم. لذا چون گزینش کار مشکلی بود خود شورای عالی تصمیم گرفت و همه هم صورت جلسه کردند که ما چنین کاری نمی‌کنیم چرا که انتخاب یک نفر شاخص برای قرار گرفتن در لیست کار بسیار سختی بود.

وی افزود: این انتخاب انجام نشد لذا کمیته هفت نفره این کار را بر عهده گرفت و راهی جز رای گیری نداشتیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس اظهار داشت: یکی از بهترین چهره هایی که اعتقاد داشتم بهترین نیرو برای شورای شهر است فقط یک رای آورد که آن هم رای من بود.

عارف با بیان اینکه با مکانیزم مشخص لیست شوراها بسته شد خاطرنشان کرد: با رای‌گیری این لیست تهیه شد و خواهش داریم مسیری که با وحدت طی شد باید ادامه پیدا کند، ما نمی‌خواهیم از شکستهایی که قبلا به خاطر آنها ضربه خورده‌ایم یاد کنیم.

وی افزود: خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات رئیس کارگروه یعنی موسوی لاری را قبول دارد؛ امروز خاتمی با قیام خود خواست به روحانی رای بدهند و به زودی موضع خود را درباره لیست امید تهران و استانها اعلام خواهد کرد. 
خروج بیش از 1900 فرد مسلح از محله «القابون» دمشق
ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت شنبه (روز گذشته) موفق شد محله «القابون» واقع در شمال دمشق را به صورت کامل آزاد و اکثر تونلهای وابسته به تروریستها را منهدم کند.

پس از آزادسازی این محله، توافقی میان دولت سوریه و تروریستها حاصل شد تا این منطقه به صورت کامل از حضور تروریستها تخلیه شود.

خبرگزاری سانا اعلام کرد که امروز بیش از 1910 تروریست مسلح به همراه خانواده های خود از القابون خارج شدند.

این افراد با 35 اتوبوس به استان ادلب سوریه منتقل شدند. 

پیشتر نیز گفتگوهایی انجام شد که بر اساس آن ارتش سوریه کنترل منطقه را در دست میگرفت و در مقابل یک گذرگاه امن برای تروریستها ایجاد میکرد تا خارج شوند، ولی این گفتگوها به خاطر مقصد تروریستها به شکست انجامید؛ زیرا برخی از آنها خواهان انتقال به غوطه شرقی بودند که یکی از مراکز تروریستهای معارض در ریف دمشق به شمار میرود.


 
شورای عالی انجمن‌های ایثارگران سخنان رئیس جمهور را تکذیب کرد
ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٥  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، شورای عالی انجمن های ایثارگران طی بیانیه ای سخنان رئیس جمهور را تکذیب کرد که متن آن بدین شرح است:

خبرگزاری فارس: شورای عالی انجمن‌های ایثارگران سخنان رئیس جمهور را تکذیب کرد

بیانیه شورای عالی انجمن های ایثارگران

بسم الله الرحمن الرحیم

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ (توبه - 119)

 

ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا بترسید و با راستگویان باشید.

ملت شریف ایران و ایثارگران سرافراز:

آقای روحانی در مناظره سوم با ترفند فریب در سخنانی به گونه ای عنوان کرد که از سال 76 تا 96 مطالبات خانواده شهدا و ایثارگران توسط دولت ایشان پرداخت شده است.

ایشان بیان داشت: به ایثارگران و خانواده‌های شهدا وعده دادم که در این دولت مطالبات باقی‌ مانده خانواده‌های ایثارگران از سال 76 تا 96 را پیگیری کنم، ما این مقدار را پرداخت کردیم، ملت ایران عهدم با شما راستگویی، صداقت و کار است.

شورای عالی انجمن های ایثارگران به منظور تنویر افکار عمومی و پیگیری و تماسهای مکرر ایثارگران مبنی بر شفاف سازی در باره این ادعای کذب و غیر واقع به اطلاع می رساند:

1- در دولت گذشته محاسبه مطالبات خانواده شهدا و آزادگان انجام و تمهیداتی از قبیل واگذاری سهام نیروگاه دماوند و . . . برای این امرتخصیص یافته بود که دولت آقای روحانی با موج سواری بر مصوبات دولت قبل، نسبت به اجرای مسئله دار مصوبات دولت گذشته اقدام کرد.

2-در دولت آقای روحانی نیروگاه دماوند که واگذاری سهام آن بابت مطالبات در دولت قبل به تصویب رسیده بود با ترفندهای خاص از ید ایثارگران خارج و به جریانات همسو به قیمت ناچیز واگذار شد و موجب تضیع حقوق ایثارگران گردید.

3- مطالبات اخیر خانواده شهدا از بابت پاداش پایان خدمت و ذخیره مرخصی شهدا همواره با تاخیر پرداخت شده است بطوریکه ارزش آن در زمان پرداخت به شدت نسبت به زمان مطالبه کاهش داشته است. علاوه برآن بخشی از این مطالبات در دوره دولت ایشان ایجاد شده است.

4- بخش عمده ای از مطالبات ایثارگران با فروش اموال آنان تامین شده است در حالیکه این مطالبات در تعهد بودجه عمومی و سنواتی است و نباید با فروش اموال ایثارگران صورت می گرفت ، به عبارتی از یک جیب آنان خارج و به جیب دیگرآنان واریز و نامش را پرداخت مطالبات گذاشت.

5- در طول این مدت مطالبات معوق جانبازان و آزادگان مشمول حالت اشتغال، حاصل از پاداش پایان خدمت و ذخیره مرخصی آنان که مبلغ کلانی می باشد به هیچ وجه حتی ریالی از آن پرداخت نشده است و آنان همچنان پیگیر و در انتظار دریافت مطالبات به حق خود می باشند.

6- اگر ادعای آقای روحانی درست باشد مجلس شورای اسلامی در بند الف ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی دولت را موظف نمی کرد کلیه مطالبات معوق خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران(جانبازان و آزادگان) اعم از پاداش پایان خدمت و وجوه مربوط به ذخیره مرخصی استفاده نشده و کلیه مطالبات قانونی آنان را به طور کامل حداکثر در دو سال اول اجرای قانون برنامه مطابق بودجه سنواتی تأمین و توسط بنیاد پرداخت نماید.

 

آقای روحانی سعی کنید همانگونه که خودتان گفته اید به عهدتان که راستگویی و صداقت است پایبند باشید و برای در دست گرفتن قدرت بر موج ادعاهای خلاف واقع به منظور فریب افکار عمومی سوار نشوید.

 

شورای عالی انجمن های ایثارگران

24 اردیبشهت 96


 
تبریک فرارسیدن میلاد حضرت مهدی (عج)
ساعت ۳:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٢  کلمات کلیدی: مذهبی

فرارسیدن سالروز میلاد یگانه منجی عالم بشریت ، قطب عالم امکان ،

 

یوسف فاطمه (س) ، حضرت بقیته الله اعظم ( عج )

 

، امید مستضعفان جهان ،

 

حضرت مهدی ( عج ) بر تمام محبان و

 

دوستداران و منتظران آن حضرت تبریک و تهنیت باد

http://amina.sellfile.ir/prod-images/200496.jpg 


 
شمارش معکوس برای حمله آمریکا به جنوب سوریه آغاز شد
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: بین المللی

شمارش معکوس برای حمله آمریکا به جنوب سوریه آغاز شد/

 

 

آیا دمشق باید دوباره منتظر روزهای نا آرام باشد؟ + نقشه میدانی و عکس

 

سرویس جهان مشرق - ۳۱ فروردین ماه سال جاری مشرق در گزارشی تفصیلی از به صدا درآمدن زنگ خطر در جبهه جنوب سوریه خبر داد و به جزئیات برنامه ریزی های دولت آمریکا، انگلیس و حامیان  منطقه ای ( عربستان - اردن - رژیم صهیونیستی)، گروه های تروریستی برای حمله به استان های درعا، سویدا و جنوب شرق استان دمشق اشاره کرد.

 

در این گزارش تاکید شد، گروه های تروریستی به رهبری نیروهای آمریکایی و انگلیسی در مرزهای جنوبی سوریه فعالیت خود را چندین برابر کرده اند و همچنین تسلیحات و تجهیزات نظامی فراوانی در این منطقه مستقر شده است.

 

تصاویر گرفته شده توسط پهپاد حزب الله نشان می‌دهد تجهیزات وسیعی در خاک اردن برای حمله احتمالی به سوریه تدارک دیده شده است

 

۲۰ روز زمان برای جبهه غربی - عربی - صهیونیستی کافی بود تا آنان آخرین اقدامات مورد نیاز را برای حمله به جنوب سوریه مرور و فراهم کنند؛ این تحرکات دقیقا زمانی ادامه یافت که دولت سوریه و متحدان در مذاکرات آستانه برای توافق « کاهش مناطق تنش» چانه زنی می کردند.

 

 حالا از مرزهای جنوبی سوریه خبر می رسد نیروهای آمریکایی شمارش معکوس را برای  حمله به مناطق تحت کنترل دولت در استان های درعا، سویدا و جنوب شرقی دمشق آغاز کرده‌اند.
 

 

تصویری دیگری از پایگاهی در خاک اردن مرز سوریه که تجهیزات و نیروهای تروریستی-غربی در آن برای عملیات آماده می‌شوند

 

براساس اطاعات به دست آمده حامیان گروه های تروریستی در پوشش رزمایشی که سالانه در مرزهای شمالی کشور اردن برگزار می شود، درصدد لشکرکشی به جنوب سوریه هستند.

 

رزمایش مشترک دولت های غربی - عربی، تحت عنوان « شیر در کمین» با حضور ۷ هزار و ۴۰۰ نظامی از ۲۱ کشور و با مشارکت ۲ بمب افکن نیروی هوایی امریکا از روز یک شنبه آغاز شده است.

 

این رزمایش در مرزهای مشترک شمال اردن و جنوب سوریه در حد فاصل ارتفاع «الشهاب» تا گذرگاه «نصیب» و مناطق «الرمثا» و «خربة عواد» در حال انجام است.

 

نتایج عملیات های شناسایی و اطلاعاتی نشان می دهد گردانی زرهی متشکل از تانک های « چلنچر» انگلیسی، تعدادی بالگرد نظامی « کبرا و بلاک هوک» به همراه ۲۳۰۰ تن از نیروهای نظامی در این محور حضور دارند.

 

تروریست‌ها و نیروهای غربی در جنوب سوریه و داخل مرز اردن

 

از سویی دیگر ۴ هزار تن از عناصر تروریستی آموزش دیده هم از مرزهای اردن به منطقه « التنف» در عمق مرزهای جنوبی سوریه مستقر شده اند.

 

با اجرایی شدن توافق « کاهش مناطق تنش» به ویژه در شمال سوریه، حامیان گروه های تروریستی با خیال آسوده تری عملیات را در مناطق جنوبی آغاز می کنند؛ در مرحله نخست ۴ هزار تن از عناصر تروریستی درصدد هستند شهر درعا، شمال استان سویدا، جنوب شرق استان دمشق و استان قنیطره را به اشغال خود درآورند و در نهایت به سوی دروازه های پایتخت حرکت کنند.

 

در محور دوم نیز عناصر تروریستی و حامیان آنان تلاش می کنند از طریق مناطق شرقی استان سویدا و شرق استان حمص به سمت استان دیرالزور حرکت کنند که به سناریو شماره ۲ معروف شده است.

 

نقشه آرایش نظامی نیروهای تروریستی و غربی در جنوب سوریه را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 

**برای دیدن اندازه اصلی نقشه روی آن کلیک کنید**

 

 اگر در روزهای آینده خبری در خصوص حملات انتحاری در مرزهای شمالی اردن منتشر شود، جای تعجب نیست چرا که این مسئله همان بهانه و ادعای واهی حامیان گروه های تروریستی برای مبارزه با تروریسم و در نهایت حمله به جنوب سوریه است.

 

( قابل ذکر است در ماههای گذشته گروه تروریستی داعش مناطق تحت اشغال را در استان های سویدا و دمشق تخلیه کرده است)

 

باید توجه داشت سناریوی نیروهای آمریکایی در مناطق جنوبی در حالی گام به گام پیش می رود که آنان راهبرد تجزیه سوریه را در محور شمالی ( تشکیل اقلیم کردستان) و شرقی با موفقیت دنبال می کنند؛ موضوعی که باعث شد ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت با شروع عملیات در شرق استان حمص درصدد خنثی کردن این طرح برآیند.

 

 اما در صورت حمله گروه های تروریستی به جنوب سوریه، تحولات میدانی بسیار پیچیده می شود چرا که از یک سو جبهه مقاومت باید در محور نخست ( شرق حمص) از طرح شماره یک تجزیه جلوگیری کند و از سویی دیگر در محور دوم ( جنوب) باید مانع پیشروی تروریست ها به سوی پایتخت شود.

 

در پایان ذکر این نکته ضروریست که ارتش سوریه و جبهه مقاومت با وجود پیچیدگی های تحولات میدانی در محورهای مختلف، راهکارهای لازم را برای واکنش به حامیان گروه های تروریستی پیش بینی کرده اند.

 

مخاطبان مشرق می توانند با مطالعه دو گزارش ذیل به اطلاعات بیشتری از آنچه که در جنوب سوریه میگذرد، دسترسی پیدا کنند.

 

زنگ خطر در جبهه جنوب سوریه به صدا در آمد/ آمریکا و انگلیس برای حمله آماده می‌شوند +عکس و نقشه

 

فرصت طلایی در جنوب سوریه چگونه به یک تهدید برای دمشق تبدیل شد/ آیا تلاش آمریکا برای اتصال تروریست‌ها در سه استان درعا، سویدا و دمشق محقق می‌شود؟ +نقشه 
فرمانده کل سپاه: شهرهای موشکی ضامن امنیت شهرک‌های صنعتی است
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: سیاسی

شهرهای موشکی ضامن امنیت شهرک‌های صنعتی است/

 

محرومیت‌زدایی همچون نشانه گرفتن حیفا و تل‌آویو یک هدف اصلی است

به گزارش مشرق، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در مراسم دانش آموختگی  دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین(ع) که امروز با حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد، در سخنانی با اشاره به پیروزی‌های پی در پی جبهه انقلاب اسلامی در مقابل نظام سلطه، راهبرد کنونی دشمن علیه ملت را «فشار اقتصادی» دانست.

سرلشکر جعفری گفت: امروز مردم ما خرسندند که شهرهای موشکی پشتوانه و ضامن امنیت شهرک‌های صنعتی در کشور است.
فرمانده سپاه تاکید کرد: سپاه خود را موظف می‌داند پناهگاه و تکیه‌گاه محرومان و مستضعفان باشد و معتقدیم زدودن فقر و محرومیت از جامعه، همچون نشانه گرفتن حیفا و تل‌آویو، یک هدف اصلی و اساسی است.

منبع: فارس 
گافی که تخریب‌گران قالیباف در حمله به دستفروشان به جا گذاشتند +عکس
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش مشرق، عصر امروز (چهارشنبه 20 اردیبهشت) افرادی ناشناس و اراذل و اوباش در پوشش ماموران سد معبر شهرداری اقدام به حمله به برخی از دستفروشان خیابان انقلاب کرده و به اموال آنها آسیب وارد کردند. این افراد ناشناس بعد از این اقدام مشکوک و شکستن لوازم یک پیرمرد دستفروش، با اعتراض شدید مردم مواجه شدند اما بلافاصله و درست زمانی که ماموران شهرداری تهران به محل رسیدند، اراذل و اوباش پا به فرار گذاشته و از محل گریختند.

بلافاصله پس از این اقدام، شبکه تلویزیونی من و تو وابسته به ضدانقلاب خارج نشین فیلم این اقدام اراذل را منتشر کرد که بررسی این فیلم، نکته قابل توجهی را نشان می‌دهد.

جالب این جاست که در فیلم منتشر شده، اراذل و اوباش با خودروهایی به پیرمرد و دستفروشان حمله می‌کنند، که "آرم سازمان مدیریت پسماند" حک شده و ماموران نیز "لباس ماموران سد معبر شهرداری" به تن دارند.


به آرم روی خودرو توجه کنید


سایت سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران

پیشتر نیز برخی اخبار حاکی از آن بود که ستاد یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برنامه‌ریزی کرده که افرادی با ظاهر و لباس ماموران شهرداری، به مردم و دست‌فروشان حمله‌ کرده و از این طریق ضمن تخریب چهره محمد باقر قالیباف، فضای انتخابات را ملتهب کنند.

منبع: تسنیم

 
فیلم/ جهانگیری: لیست اموالم را به مردم اعلام نمی‌کنم
ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: فیلم های خبری

فیلم/ جهانگیری: لیست اموالم را به مردم اعلام نمی‌کنم 
نماهنگ مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع)
ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی:
نماهنگ مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان
 
دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع)

لینک فیلم


 
فیلم بیانات مقام معظم رهبری در مراسم دانش آموختگی دانشگاه امام حسین ( ع)
ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: فلیم های بیانات رهبری

فیلم بیانات مقام معظم رهبری

 

در مراسم دانش آموختگی دانشگاه امام حسین ( ع)

مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع)

لینک دریافت فیلم 
نسخه کامل مستند فروشنده
ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: فیلم های مستند

نسخه کامل مستند فروشنده

در پی درخواست‌های مکرر مردمی، نسخه رایگان از طرف تیم تولید مستند، در اختیار عموم قرار گرفت.

دانلود


 
رهبر انقلاب در دانشگاه امام حسین(ع):
ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

کاندیداها مراقب باشند طراحی نیمه‌کاره دشمن را تکمیل نکنند/

 

 

هر کس بخواهد امنیت انتخابات را برهم بزند قطعاً سیلی خواهد خورد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، مراسم دانش آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین(ع) صبح امروز با حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.

خبرگزاری فارس: کاندیداها مراقب باشند طراحی نیمه‌کاره دشمن را تکمیل نکنند/ هر کس بخواهد امنیت انتخابات را برهم بزند قطعاً سیلی خواهد خورد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان، با حضور بر مزار شهیدان گمنام و قرائت فاتحه، یاد و خاطره شهیدان دفاع مقدس را گرامی داشتند و از خداوند متعال، علوّ درجات آنان را مسألت کردند.

فرمانده کل قوا سپس از یگانهای حاضر در میدان سان دیدند.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان و چند تن از فرزندان شهیدان مدافع حرم را مورد تفقد قرار دادند.

در این مراسم، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به عوامل اقتدار کشور و ملت ایران و علت مخالفت بدخواهان با این عوامل اقتدار، به تبیین «اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت» دشمنان نظام اسلامی پرداختند و با تأکید بر اینکه امنیت و آرامش موجودِ کشور در منطقه پرآشوب، یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است که مورد هدف قدرت های استکباری نیز قرار دارد، کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را به چند موضوع مهم از جمله «اعلام صریح و قاطعانه اینکه مسایل اقتصادی و معیشت مردم در اولویت آنها است»، سفارش کردند و گفتند: امنیت ملی و آرامش کشور بسیار مهم است و کاندیداهای محترم مراقب باشند به‌خاطر خطای در تشخیص، گسل های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی را تحریک نکنند و در مسیر طراحی ناتمام دشمن قرار نگیرند، زیرا اگر کسی بخواهد برخلاف امنیت کشور اقدام کند، قطعاً با سیلی سختی مواجه خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک ایام سالروز ولادت حضرت بقیه الله (عج)، به عوامل اقتدار کشور اشاره کردند و با تأکید بر اینکه دشمنان همواره نسبت به عوامل اقتداربخش جمهوری اسلامی بغض و کینه دارند، افزودند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از عوامل اقتدار کشور است که نشانه خشم و ناراحتی از آن، در تبلیغات بین المللی و اظهارات سیاسیون استکبار کاملاً آشکار است.

حضرت آیت الله خامنه ای، «علم و پیشرفت علمی» را از دیگر عوامل اقتدار کشور برشمردند و خاطر نشان کردند: به همین علت است که آنها با اعزام مزدوران خود، دانشمندان هسته ای ما را ترور کردند، چون نسبت به پیشرفت علمی ایران، غضب و کینه دارند.

ایشان با تأکید بر اینکه «اقتصاد قوی و مستقل» از جمله عوامل اقتدار است، گفتند: علت تحریم ایران و اتخاذ تدابیر گوناگون برای ضربه زدن به اقتصاد کشور، همین موضوع است و ای کاش اقتصاددانان مؤمن کشور، تدابیر مختلفِ بدخواهان را به‌منظور ضربه زدن به اقتصاد، برای مردم کشور تشریح کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، به «قدرت نظامی« به‌عنوان یکی دیگر از عوامل اقتدار اشاره و خاطر نشان کردند: جنجال های گسترده ای که در مورد توان موشکی جمهوری اسلامی به‌راه انداخته می‌شود، به‌دلیل خشم و کینه ای است که از این عامل اقتدار در دل دارند.

فرمانده کل قوا تأکید کردند: ما موشک داریم و موشک های ما بسیار دقیق است و اهداف مورد نظر را از فاصله هزاران کیلومتری با دقت بالا، هدف قرار می دهد و این توانایی را با قدرت حفظ خواهیم کرد و با قدرت هم آن را افزایش خواهیم داد.

ایشان، «عناصر نظامی فداکار» همچون شهیدان صیاد شیرازی و شوشتری را از دیگر عوامل اقتدار دانستند و افزودند: «ایمان، حیا و اخلاق جوانان» و همچنین «روحیه جهاد و مقاومت در ملت»، از دیگر عوامل اقتدار هستند و به همین علت است که به روحیه مقاومت و جهاد، تهمتِ «خشونت و تندروی» می زنند و متأسفانه برخی هم این ادبیات استعماری را در داخل تکرار می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، «مجموعه های حافظ امنیت» از جمله «نیروهای مسلح» را از دیگر عوامل اقتدار برشمردند و تأکید کردند: بستر امنیت برای هر کشوری، لازم تر و مهمتر از هر چیزی است، زیرا اگر امنیت نباشد، پیشرفت علمی و اقتصاد هم وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت الله خامنه ای بعد از برشمردن عوامل اقتدار به تببین موضوع «دولتِ مقاومت» پرداختند و گفتند: امروز جمهوری اسلامی ایران، دولتِ مقاومت است و دولتِ مقاومت یعنی تسلیم زورگویی نشدن و در موضع اقتدار، ایستادن.

ایشان با تأکید بر اینکه دولت مقاومت با عنصر یا سازمان مقاومت در فلان کشور، قابل مقایسه نیست خاطر نشان کردند: دولتِ مقاومت دارای سیاست، اقتصاد، نیروهای مسلح، تحرک بین المللی و منطقه نفوذ وسیع است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دولتِ مقاومت همواره از طرف قدرت طلبان و نوکران آنها هدف دشمنی قرار دارد، گفتند: دولتِ مقاومت، نه اهل سلطه طلبی و دست اندازی به کشورها است و نه اهل قرار گرفتن در موضع دفاعی و انفعالی.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: برخی تصور می کنند برای اینکه خود را از تهمتِ سلطه طلبی و اقتدار طلبی بین المللی و منطقه ای، دور کنیم باید در لاک دفاعی فرو برویم درحالی‌که چنین تفکری اشتباه است.

ایشان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، خاطر نشان کردند: موضع دولت مقاومت، «قدرت بازدارنده» و «اقتدار بازدارندگی» است و جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته، مسیر «اقتدار بازدارنده» را با اتکا به همت و تلاش و ابتکار و استعدادهای خود ادامه خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی هدف از سیاست «قدرت بازدارنده نظام اسلامی» را جلوگیری از تصور تعرض به ایران از جانب زورگویان بین المللی دانستند و تأکید کردند: دشمنان بدانند اگر به فکر تعرض به ایران بیفتند، با واکنش سختی مواجه خواهند شد زیرا همانطور که قبلاً هم گفته شده، دوران «بزن دررو» گذشته است و آنها ممکن است شروع کننده باشند اما پایان کار دست آنها نخواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس به تبیین اهداف دشمن در مقابله با جمهوری اسلامی پرداختند و افزودند: دشمن، سه هدفِ کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را در دستور کار خود قرار داده است که هدف کوتاه مدت آنها «برهم زدن امنیت کشور و ایجاد آشوب و فتنه» است.

ایشان با تأکید براینکه یکی از افتخارات جمهوری اسلامی به‌وجود آوردن محیطی امن در منطقه پر از ناآرامی و دنیای پر از تشنج کنونی است، گفتند: این امنیت را ملت و مسئولان دلسوز به‌واسطه آگاهی ها و هوشیاری ها و به روز بودن ها ایجاد کرده اند.

رهبر انقلاب اسلامی، موضوع «اقتصاد و معیشت مردم» را هدف میان مدت دشمنان خواندند و خاطر نشان کردند: در طراحی بدخواهان، اقصاد کشور نباید حرکت کند، معیشت مردم باید لَنگ بماند، کار و تولید رونق نگیرد و بیکاری بعنوان یک بلا باید عمومیت پیدا کند تا در نهایت، مردم از جمهوری اسلامی ناامید شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای تنها راه مقابله با این هدفِ دشمن را «اجرای شعار سال» و «عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی» و «رونق تولید ملی و ایجاد اشتغال» دانستند و تأکید کردند: اگر این مسیر دنبال شود، قطعاً دشمن به هدف خود نخواهد رسید.

ایشان هدف بلند مدت دشمنان را «از بین بردن اصل نظام» بیان کردند و با اشاره به اینکه این موضوع بر خلاف سال های اول انقلاب، دیگر صراحتاً اعلام نمی شود، خاطر نشان کردند: اکنون مقابله با اصل نظام از طریق «تغییر رفتار» در دستور کار آنها قرار گرفته است و تغییر رفتار هم یعنی با راه اسلام و انقلاب و خط امام به‌تدریج زاویه ایجاد شود و در نهایت، در مسیر مقابلِ انقلاب حرکت شود.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به موضوع «انتخابات 29 اردیبهشت» اشاره کردند و گفتند: انتخابات یکی از زمینه هایی است که هم می تواند مایه اعتلا و آبروی کشور شود و هم می تواند مایه ضعف و سستی و ایجاد مشکلات، شود.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اگر مردم در انتخابات حضور یابند و این حضور همراه با «نظم و اخلاق و رعایت حدود اسلامی و قانون» باشد، قطعاً انتخابات مایه آبرو و عزت نظام جمهوری اسلامی خواهد شد، اما اگر در انتخابات، قانون شکنی و بداخلاقی شود و با حرف های خود، دشمن را امیدوار کنیم، انتخابات به ضرر ما تمام خواهد شد.

ایشان با تأکید بر اینکه نظام اسلامی در برگزاری انتخابات، تازه کار نیست و در 38 سال گذشته انتخابات متعددی را برگزار کرده و با محیط های فکری و وسوسه ها آشنا است، گفتند: من چند توصیه به آقایان محترم نامزدها دارم؛ نخست آنکه قاطعانه در برنامه ها و اظهارات خود بگویند «مسایل اقتصادی و معیشت مردم اولویت آنها است و برای حل مشکلات اقتصادی تلاش خواهند کرد».

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: توصیه دوم آن است که باید در اظهارات و برنامه های نامزدها، موضوع «استقلال ملی و عظمت و سربلندی ملت ایران»، خودنمایی کند و برجسته باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: ملت ایران یک ملت انقلابی و سرافراز است و نباید این ملت را در مقابل قدرت های بزرگ به تسلیم وا داشت و آن را تضعیف و سرشکسته کرد، زیرا ملت ایران به اقتدار، زنده است و اگر این اقتدار نبود، دشمن همچون برخی کشورهای وابسته و مزدور منطقه، بر کشور مسلط می‌شد.

ایشان گفتند: آقایان نامزدها باید صراحتاً نشان دهند که در مقابل زیاده خواهی آمریکا و خباثت صهیونیست ها ایستاده اند.

توصیه سوم رهبر انقلاب اسلامی به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، «حفظ امنیت ملی و آرامش کشور» بود.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: آقایان کاندیداها مراقب باشند «گسل های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی» را در کشور تحریک نکنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دشمن، سال های متمادی به‌دنبال این هدف بوده است اما مردم مؤمن کُرد، مردم غیور آذربایجان، مردم عرب خوزستان، و مردم بلوچستان و ترکمن به‌عنوان صاحبان انقلاب با مشت به دهان دشمن کوبیدند و در مقابل او با قدرت ایستادند.

ایشان با تأکید بر اینکه موضوع امنیت بسیار مهم است، افزودند: کاندیداها مراقب باشند به‌خاطر خطای در تشخیص، طراحی نیمه کاره دشمن را تکمیل نکنند.

رهبر انقلاب اسلامی، مسئولان امنیت و آرامش کشور بویژه قوه قضاییه، نیروی انتظامی و وزارت کشور را به مراقبت و حفظ کامل امنیت توصیه مؤکد کردند و گفتند: اگر کسی بخواهد در انتخابات برخلاف امنیت کشور اقدامی انجام دهد، قطعاً با واکنش و سیلی سختی مواجه خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه دشمنان در سال 88 حماقت به خرج دادند و کشور با عظمت ایران را با برخی کشورهای دست چندم که قبلاً با چند ده میلیون دلار، در آنها آشوب و ناامنی ایجاد کرده بودند، اشتباه گرفتند، افزودند: نتیجه آن حماقت، برخورد با دیوار مستحکم اراده و عزم ملی مردم بود.

ایشان بار دیگر تأکید کردند: امنیت برای کشور و مردم و به تبع آن برای من بسیار مهم است و باید در انتخابات، امنیت به‌طور کامل حفظ شود.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، سپاهیان دانشجو در دانشگاه افسری امام حسین(ع) را به مغتنم شمردن فرصت ارزشمند تحصیل در این دانشگاه توصیه و خاطر نشان کردند: این دانشگاه می تواند انسان های مستعد را به نقطه ای برساند که هر انسان با معرفت و حکیم و عالمی به آن جایگاه غبطه بخورد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین ماه شعبان را ماه بارش رحمت الهی خواندند و با سفارش به همه مردم بویژه جوانان برای استفاده از برکات این ماه بویژه اعمال شبِ نیمه شعبان، گفتند: ماه شعبان سراسر الطاف الهی و شادی است اما متأسفانه امسال با حادثه معدن در استان گلستان و حادثه شهادت مرزبانان در استان سیستان و بلوچستان، مواجه شدیم ولی به هرحال این ماه، ماه دلباختگی به اهل بیت علیهم السلام است.

ایشان توسل به امام زمان(ع) را وسیله ای برای اظهار ارادت و عبودیت در پیشگاه خداوند متعال دانستند و تأکید کردند: معتقدین به ظهور، هیچگاه دچار یأس و ناامیدی نمی شوند و می دانند که بعد از ظلمت، قطعاً خورشید طلوع خواهد کرد و این وعده قطعی پروردگار است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ما مأمور به انتظار هستیم، خاطر نشان کردند: انتظار به معنای بی‌صبری کردن نیست بلکه انتظار به معنای «آماده باش دائمی» است و منتظر باید به‌گونه‌ای عمل و خود را اصلاح کند که دل آن بزرگوار را شاد کند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: قدرت و دل ها متعلق به خداوند متعال است و ملت ایران با اتکا به لطف الهی مسیر خود را با قدرت طی خواهد کرد و در این مسیر، جوانان نقش برجسته ای دارند.

در این مراسم، سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه در سخنانی با اشاره به پیروزی‌های پی در پی جبهه انقلاب اسلامی در مقابل نظام سلطه، راهبرد کنونی دشمن علیه ملت را «فشار اقتصادی» دانست و گفت: امروز مردم ما خرسندند که شهرهای موشکی پشتوانه و ضامن امنیت شهرک‌های صنعتی در کشور است.

فرمانده سپاه افزود: سپاه خود را موظف می‌داند پناهگاه و تکیه‌گاه محرمان و مستضعفان باشد و معتقدیم زدودن فقر و محرومیت از جامعه، همچون نشانه گرفتن حیفا و تل‌آویو، یک هدف اصلی و اساسی است.

سردار دریادار پاسدار مرتضی صفاری فرمانده دانشگاه امام حسین(ع) نیز گزارشی از اقدامات و برنامه‌های علمی، فرهنگی، آموزشی و تقویت توان رزمی این دانشگاه بیان کرد.

در این مراسم تعدادی از فرماندهان، مدیران و پژوهشگران نمونه دانشگاه امام حسین(ع) هدایای خود را از دست فرمانده معظم کل قوا دریافت کردند و دو نماینده دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) نیز مفتخر به دریافت درجه و سردوشی شدند.

اجرای طرح «خرمشهرها در پیش است» و اجرای میثاق پاسداری با حضور فرزندان شهدای مدافع حرم، از جمله برنامه های مراسم امروز میثاق پاسداری دانشجویان دانشگاه افسری امام حسین(ع) بود.

همچنین در این مراسم، یگانهای حاضر در میدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند. 
آقای آخوندی فهرست اموال و اسامی 121 شرکت خود، فرزندان و نزدیکان‌تان را برای مردم
ساعت ٩:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، محمد دهقان رئیس ستاد انتخابات قالیباف در صفحه شخصی خود نوشت: آقای آخوندی قرار ما 30 اردیبهشت محضر!

حالا فعلا فهرست اموال و اسامی 121 شرکت خود، فرزندان و نزدیکان‌تان را برای مردم منتشر کنید.


 
آغاز تبلیغات شوراها و میان دوره​‌ای مجلس از ساعت 24 امشب
ساعت ٩:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

آغاز تبلیغات شوراها و میان دوره​‌ای مجلس از ساعت 24 امشب/

 

پیش بینی 62 هزار شعبه اخذ رأی

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: تبلیغات برای نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا تا ساعت 8 صبح روز 28 اردیبهشت امسال پایان خواهد یافت و بعد از آن هرگونه فعالیت تبلیغاتی ممنوع است.

وی افزود: هیئت های نظارتی ، اجرایی ، امنیتی و انتظامی کشور اقدامات لازم را برای برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا انجام داده اند تعداد شعبه های اخذ رای را بالغ بر 62 هزار شعبه سیار و ثابت برشمرد.

احمدی با اشاره به اینکه در برخی از مناطق کشور انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بدلیل جمعیت اندک آن مناطق برگزار نمی شود افزود: در این مناطق شعبه های سیار وظیفه اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری را برعهده می گیرند.

وی با بیان اینکه تعدادی از اعضای شعب اخذ رای را مردم تشکیل می دهند از حضور نمایندگان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی، هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، نمایندگان فرماندار، بازرس وزیر کشور و نیروی انتظامی در پای صندوق های رای خبر داد و تاکید کرد: براساس قانون نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز می توانند در پای صندوق های رای حضور داشته باشند به شرط اینکه در مهلت مقرر فهرست اسامی این نمایندگان در فرمانداری ها مشخص شده باشد .

احمدی همچنین درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور گفت: براساس هماهنگی هایی که در ستاد برگزاری انتخابات در وزارت خارجه انجام شده است در بیش از 140 کشور امکان اخذ رای از هموطنانمان در خارج از کشور وجود دارد .

وی با بیان اینکه تعداد شعب اخذ رای در خارج از کشور در مقایسه با دوره های گذشته 10 درصد افزایش داشته است داشتن شناسنامه را برای ایرانیان خارج از کشور الزامی ندانست و تاکید کرد : این افراد می توانند با ارائه گذرنامه آرای خود را به صندوق های رای بیاندازند.  
 
رئیس ستاد انتخابات کشور تعداد واجدان شرایط برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در 29 اردیبهشت امسال را، 56 میلیون و 410 هزار نفر برشمرد.

با بیان اینکه این آمار مشمول همه ایرانیان داخل و خارج از کشور می شود سن قانونی برای شرکت در انتخابات را  18 سال تمام اعلام کرد و گفت : به این ترتیب همه متولدان 1378 به قبل می توانند در انتخابات امسال شرکت کنند.
 
وی تعداد واجدان شرایطی که در سال 94 برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شرکت کردند حدود 55 میلیون نفر دانست و افزود: به طور طبیعی افرادی در این مدت جان به جان آفرین تسلیم کرده اند و عده ای نیز به سن قانونی رسیده اند.

احمدی با بیان اینکه داشتن شناسنامه و شماره ملی برای همه افرادی که واجد شرایط رای دادن هستند الزامی است خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه همه شعبه های اخذ رای به سیستم جامع ثبت احوال متصل است این رویکرد به افراد اجازه می دهد فقط یک بار آرای خود را به صندوق های اخذ رای بیاندازند.

وی گفت: مهمترین ملاک برای تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا و تعیین تعداد اعضای آنها آخرین سرشماری مربوط به مرکز آمار ایران در سال 95 است.

احمدی همچنین از ارسال همه ملزومات مربوط به برگزاری انتخابات اعم از تعرفه ها و مهر رای گیری به فرمانداری های سراسر کشور خبر داد و افزود : علاوه بر این بزودی شعبه های اخذ رای مشخص و از طریق فرمانداران و بخشداران آگهی خواهد شد .

وی با بیان اینکه هم اکنون هیئت های اجرایی ریاست جمهوری و سایر هیئت های نظارتی برای برگزاری انتخابات سالم اقدامات مهمی انجام داده اند به همکاری خوب و موثری که میان وزارت کشور ، شورای نگهبان ، مجلس شورای اسلامی و دستگاه های امنیتی در این خصوص وجود دارد اشاره کرد .

احمدی با اشاره به اینکه رای گیری الکترونیکی فقط برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که دارای 7 تا 9 عضو باشد مجاز است، تعداد این شهرها را در سراسر کشور 142 شهر برشمرد. 
میرسلیم در جمع خبرنگاران:
ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢۱  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

هیچ مشکلی برای اعلام اموالم ندارم/

 

همه وزرا و نزدیکانشان باید اموالشان را به رئیس قوه قضاییه اعلام کنند

به گزارش حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، سیدمصطفی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آقامیرسلیم که برای ضبط برنامه‌ای در شبکه خبر حضور یافته بود در جمع خبرنگاران افزود: مسائل اقتصادی مستقیما با زندگی روزمره مردم سر و کار دارد و قرار است در این برنامه برخی سوالات در بحث معیشت، کار، شیوه زندگی، سلامت اجتماعی و مبارزه با فساد را پاسخگو باشم و نکاتی تقدیم خواهم کرد که بیان کننده نظریاتم در این زمینه است و چاره گشای مشکلات ماست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تسهیلاتی برای کارآفرینانی که جوانان را استخدام کنند در نظر گرفته اید افزود: هرچه کارآفرینان به این موضوع تشویق شوند موثرتر است و در حد امکان درصد کارشناسی شده را برای این کارآفرینان در نظر می گیریم که برای حل مشکل بیکاری جوانان اشتیاق پیدا کنند.

میرسلیم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چقدر موافقید که نامزدهای ریاست جمهوری اموال خود اعلام کنند گفت: این کار خوبی است و تکلیف آن در قانون هم روشن شده است و همه وزرا و نزدیکانشان باید اموالشان را به رئیس قوه قضاییه اعلام کنند.

وی افزود: من هم به عنوان یکی از نامزدهای انتخابات هیچ مشکلی برای اعلام اموالم ندارم و زندگی مشخص، صاف و ساده‌ای دارم و قابل بازدید است.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی‌تان از برنامه های صداوسیما در این روزها چیست، گفت: اگر این برنامه تکمیل شود دیگر نیازی به تبلیغات شهری و چاپ عکس نامزدها و نامرتب شدن فضای شهری نیست و از اسراف هم جلوگیری می‌شود.

وی افزود: ضریب نفوذ برنامه های صداوسیما تا بیش از 60 درصد می‌رسد و در برخی از موارد هم حتی اگر تا 20 درصد باشد از خیلی روش های قدیمی موثرتر است.

میرسلیم گفت: در این بخش خوب برنامه ریزی شده و هزینه‌ای است که نظام برای تبلیغات می کند و فکر می کنم به تساوی و عدالت هم نزدیک است. 
چرا آستان قدس رضوی "مالیات" پرداخت نمی‌کند؟
ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٠  کلمات کلیدی: فیلم های خبری

چرا آستان قدس رضوی "مالیات" پرداخت نمی‌کند؟

 

پاسخ ساده و صریح حجت‌الاسلام #رئیسی به این سوال را ببینید! 
مناظره جنجالی زیباکلام و جبرائیلی
ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٠  کلمات کلیدی: نمایشگاه بصیرت سیاسی

مناظره جنجالی زیباکلام و جبرائیلی

زیباکلام: همه نامزدها لیست اموال‌شان را اعلام کنند/

 

 

 

جبرائیلی: از وزیر تا رئیس دفتر روحانی همه واردکننده‌اند! 
عکس/ تشییع پیکر سه معدنکار معدن زغال‌سنگ
ساعت ٥:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٠  کلمات کلیدی: عکس های خبری

پیکر سه معدن کار جانباخته در حادثه معدن زمستان یورت، در روستای سوسرای آزاد شهر تشییع و به خاک سپرده شدند.


 
عکس/ انفجارهای تروریستی در تایلند
ساعت ٥:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/٢٠  کلمات کلیدی: عکس های خبری

به گزارش مشرق، این حادثه ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی در شهر پاتانی رخ داد که در آن دو بمب نزدیک یک فروشگاه پر رفت و آمد که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد منفجر شد. بنا بر اعلام ماموران پلیس بمب اول در یک موتورسیکلت کار گذاشته شده بود که منجر به وحشت حاضران در فروشگاه شد.

فرمانده پلیس شهر پاتانی در این باره گفت: بمب دوم نیز در یک خودرو کار گذاشته شده بود.

به گفته یک مقام دیگر پلیس بمب دوم منجر به انفجار بزرگی شد که در پی آن بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند.


 
بشار اسد: اطمینان دارم سوریه از دست تروریسم رهایی خواهد یافت
ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

رئیس‌جمهوری سوریه در دیدار با شخصیت‌های لبنانی تاکید کرد: صد در صد اطمینان دارم که سوریه از دست تروریسم رهایی خواهد یافت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از العالم، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دیدار با جمعی از شخصیت‌های لبنانی بیان داشت: تصور نکنید که تمامی آتش‌بس‌هایی که حاصل می‌شوند موقتی هستند. ارتش سوریه قدرت خود را به دست آورده و ما از حمایت حزب الله لبنان و روسیه برخورداریم.

بشار اسد گفت: من صد در صد اطمینان دارم که سوریه از دست تروریسم رهایی خواهد یافت. به مذاکرات و مسائل مانند آن نگاه نکنید طرح واقعی آزادی سوریه از تروریست‌ها و تکفیری‌ها و بازگرداندن نقش منطقه‌ای سوریه است. من با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه آشتی نکردم چراکه او سبب قتل مردم سوریه شده است، اما عربستان بسیار پشیمان خواهد شد.

وی تاکید کرد: مبارزانی برای یاری به سوریه از کشورهای عربی آمده‌اند و طرح اردوغان، قطر و عربستان به طور کامل شکست خورده است. اردن نمی‌تواند کاری بکند. حشد شعبی عراق از ارتش سوریه حمایت در تمامی جبهه‌ها حمایت می‌کند و از هم اکنون تا دو سال دیگر کل سوریه را آزاد خواهیم کرد و اوضاع را به قبل بازمی‌گردانیم.

وی خاطر نشان کرد: تمامی گروه‌های تکفیری و تروریستی در سرنگون کردن نظام شکست خوردند. ما پیروز شدیم و به زودی وارد دیر الزور و رقه شده و از دست داعش خلاص خواهیم شد. بعد وارد ادلب شده و به جبهه النصره پایان خواهیم داد اما ریف دمشق از غوطه تا حرستا و دوما و محله جوبر همگی طرح محرمانه‌ای دارند و به وجود تکفیری‌ها در این مناطق به طور کامل پایان خواهیم داد.

رئیس جمهور سوریه گفت: ما ذخایر عظیمی از ذخایر ارزهای خارجی داریم که هنوز از آن استفاده نکرده‌ایم اما با آغاز بازسازی سوریه از آن استفاده خواهیم کرد. روسیه سوریه را به سلاح مجهز کرده و هر روز قدرت ارتش سوریه بیشتر می‌شود. ما از دست این اوباش گروه‌های مسلح رها خواهیم شد و آن‌ها را از روستاها و شهرهای سوریه بیرون خواهیم راند. بعد از بازسازی سوریه در به روی آوارگان باز خواهد شد.

اسد خاطر نشان کرد: ما با شرکت گاز پروم روسیه درباره استخراج گاز از ساحل سوریه توافق‌نامه امضا کردیم و سومین کشور در جهان خواهیم بود که گاز را صادر خواهد کرد. همین مساله به تنهایی در بازسازی سوریه نقش خواهد داشت. ذخایر عظیمی از ارزهای خارجی که در اختیار داریم نیز در بازسازی و شکوفایی سوریه سهم خواهد داشت.

وی ادامه داد: سوریه قلب و مرکز هویت عربی است و بدون سوریه هویت عربی وجود ندارد. بگذارید عربستان و بقیه کشورهای عربی دشمن هر کاری می‌خواهند بکنند.


 
کرباسچی(حامی روحانی):‌ اعلام اموال کاندیداها باعث تخریب می‌شود
ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی

دبیرکل حزب کارگزاران گفت:‌ اینکه افراد به عنوان نامزد بیایند و لیست دارایی خود را اعلام کنند نوعی کار تبلیغاتی است و از نظر ما جنبه تخریبی دارد.

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در نشست‌خبری‌ که امروز در ستاد روحانی در یوسف‌آباد برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم مبنی بر پیشنهاد یکی از کاندیداها(محمدباقر قالیباف) درباره اعلام دارایی‌های نامزدها در مناظره سوم  و اینکه آیا شما حاضر هستد به عنوان حامی حجت‌الاسلام روحانی و از سیاسیون شاخص حزب کارگزاران اموال خودتان را علام کنید تا انگیزه‌ای برای کاندیداها برای اعلام دارایی‌هایشان باشد؟ گفت:   اگر شما دارایی‌های خود را اعلام کردید بنده نیز قطعاً اعلام خواهم کرد.

خبرنگار تسنیم به او گفت که اگر ایشان آمده باشند می‌توانیم در یک نشست خبری لیست اموالمان(هم بنده هم شما) را به همه اعلام کنیم.

وی افزود:‌ در خصوص اموال و بخش قانونی اعلام این اموال هر نامزد در صورت پیروزی وظیفه دارد به قوه قضائیه لیست اموال خود را اعلام کند  اما اینکه افراد به عنوان نامزد بیایند و لیست دارایی خود را اعلام کنند نوعی کار تبلیغاتی است و از نظر ما جنبه تخریبی دارد،  البته دانستن این اطلاعات برای مردم جذابیت دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه حزب شما در نهایت چه تصمیم درباره کاندیدای خود آقای جهانگیری خواهد گرفت و آیا آقای جهانگیری در نهایت به نفع آقای روحانی انصراف می‌دهند یا تا آخر در صحنه خواهند ماند؟ گفت:‌ جهانگیری خودش اعلام کرده آمدنش به منظور دفاع از کارنامه‌ی دولت یازدهم است. آقای جهانگیری خودشان اعلام کردند و گفتند که من کاندیدا شدم که از دولت دفاع کنم به هر حال در سالهای گذشته و انتخابات گذشته نیز شاهد بودیم که برخی‌ها در میانه رقابتها انصراف می‌دهند و برخی نیز تا انتها حضور دارند.

دبیرکل حزب کارگزاران تصریح کرد: کسی نمی‌تواند ادعا کند که این رفت و آمدها بیهوده بوده است. کسی نمی‌داند شاید خدایی نکرده برای کسی یک اتفاقی افتاد فقط خدا می‌داند.


 
مراسم تجلیل از خانواده‌های ۵ هزار شهید در لاذقیه + تصاویر اختصاصی
ساعت ۸:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

مراسم تجلیل و تقدیر از خانواده‌های شهدای سوری در شهر لاذقیه سوریه با حضور شخصیت‌های دینی و سیاسی سوریه و دوستان این کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از لاذقیه سوریه، این مراسم با حضور هزاران نفر از خانواده‌های شهدای سوری و با مشارکت شخصیت‌های بلندپایه سوری و همپیمانان سوریه با هدف تجلیل و تکریم شهدای نبرد تمام عیار تروریسم تکفیری در استادیوم ورزشی لاذقیه برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر خانواده شهدا و مقامات سوری، شماری از مسئولان ایرانی، لبنانی و روسی نیز حضور داشتند.


 
وقتی حامی فتنه بسیجی نامیده می‌شود + سند و فیلم
ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: دانشگاه

برخی رسانه های ضدانقلاب در حالی با آب و تاب فراوان نسبت به انتشار گزارش این اقدام شنیع در جهت تخریب چهره بسیج اقدام نمودند که با یک نگاه سطحی نسبت به سوابق وی می توان اذعان نمود که تنها واقعیت منتشر شده از فرد مذکور همان اسم وی می باشد .

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، روز گذشته در جریان تریبون آزاد انجمن تهران در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه یکی از دانشجویان ضمن ایراد سخنانی انتقاد آمیز نسبت به عملکرد دولت روحانی در حرکتی خلاف عفت عمومی با نمایش یک لباس زیر زنانه، نماد دولت روحانی را نه «کلید» بلکه «سوتین بنفش» دانست!

یک پست انتخاباتی شنیع از غروب روز گذشته در برخی کانال ها و اکانت ها منتشر می‌شود که به نظر می‌رسد آغازگر انتشار آن نیز همان فردی  است که چنین حرکتی را انجام داده است. در پی این اقدام شبکه های اجتماعی ضدانقلاب تلاش  کردند با انتشار عکس این حرکت ناشایست وی را به عنوان عضو بسیج دانشجویی معرفی کنند.

فرد مذکور که به دلیل برخی مشکلات روحی و روانی در سطح دانشگاه تهران مشهور می باشد در حالی از سوی رسانه های ضدانقلاب به عنوان یک بسیجی یاد می شودکه انتشار برخی تصاویر و فیلم های اقدامات گذشته وی در دانشگاه تهران به خوبی گواه این واقعیت است که فرد مذکور نه تنها بسیجی نیست بلکه از حامیان جریان فتنه و همچنین از حامیان گذشته دولت روحانی محسوب می گردد.

گفتنی است برخی رسانه های ضدانقلاب در حالی با آب و تاب فراوان نسبت به انتشار گزارش این اقدام شنیع در جهت تخریب چهره بسیج اقدام نمودند که با یک نگاه سطحی نسبت به سوابق وی می توان اذعان نمود که تنها واقعیت منتشر شده از فرد مذکور همان اسم وی می باشد که همان امیررضا علی‌پور است و عدم وابستگی وی به تشکیلات بسیج آنقدر واضح و آشکار می نماید که حتی دبیر انجمن دانشکده حقوق و علوم سیاسی نیز با اشاره به انتشار عکسی از حرکت ناشایست دانشجوی مذکور در تریبون آزاد دیروز، در کانال ضد انقلاب آمدنیوز گفت: کانال آمدنیوز این دانشجو را بسیجی خطاب کرده و این در حالی است که وی نه تنها عضو بسیج، بلکه عضو هیچ تشکلی نیست.

حال برای شناخت بیشتر مخاطبان از سابقه این فرد و میزان دروغگویی جریان رسانه ای ضدانقلاب، تصویر و فیلم فرد مذکور که از برهم زنندگان مراسم سخنرانی حسین شریعتمداری در سال 93 که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار گردیده بود را در ادامه می بینید.

 

صاحب عکس با لباس سبز به نشانه حمایت از موسوی و کروبی که همان امیررضا علی‌پور است، پشت تریبون قرار گرفته و ضمن هجمه‌ی مداوم به شریعتمداری از موسوی و کروبی دفاع می‌کند و تنها تفاوت ظاهری علی‌پور در برنامه سال 93 و کاری که دیروز کرده، مربوط به محاسن اوست و احتمالا به دلیل همین ریش دیروزش است که رسانه های ضدانقلاب احساس کردند تا با دروغ پردازی در خصوص وی می توانند وی را به بسیج بچسبانند.

آنها که به این عکسها هم مشکوک‌اند و مایل‌اند تصویر واضح‌تر چهره‌ی این فرد را ببینند می‌توانند به فیلم زیر مراجعه نمایند.

راه ساده‌تری هم البته هست؛ به همین آدرس اینستاگرامی وی مراجعه کنید و ببینید نمایش دهنده لباس زیر زنانه در دانشگاه تهران طرفدار چه کسی و منتقد کیست؟

منبع:خبرنامه دانشجویان ایران


 
توضیحات پلیس درباره ماجرای جنجالی جریمه‌شدن آقای فرماندار
ساعت ۸:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی

سخنگوی نیروی انتظامی درباره ماجرای جریمه‌شدن خودروی فرماندار ملایر توضیح داد.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، سردار سعید منتظرالمهدی در جمع خبرنگاران در تشریح جزئیات ماجرای برخورد خودروی حامل فرماندار ملایر و بخشدار جوکار با مأمور پلیس راهور که قصد اعمال قانون آنها را داشت و در چند روز گذشته واکنش‌های بسیاری به‌همراه داشته است، اظهار داشت: همه باید در مدار قانون حرکت کنیم و بدانیم که مسئولیت، مصونیت نمی‌آورد و باید به این مهم اهتمام داشته باشیم.

منتظرالمهدی

وی ادامه داد: در اتفاقی که چند روز پیش افتاده بود، مأمور وظیفه‌شناس پلیس راهور قصد داشت خودرویی را که در یکی از محورهای مواصلات 138 کیلومتر در ساعت سرعت داشت، اعمال قانون کند که متأسفانه راننده این خودرو که هیچ مشخصات ظاهری نداشت و حامل فرماندار ملایر و بخشدار جوکار بود نسبت به این موضوع مقاومت کرد.

سخنگوی ناجا در پاسخ به این سؤال که آیا  زیر گرفتن مأمور پلیس توسط این خودرو که بخشدار جوکار راننده آن بوده است، صحت دارد یا خیر، گفت: فرماندار ملایر مدعی شده قصد فرار نداشته و نمی خواسته مامور را زیر بگیرد. ولی زمان اعمال قانون خودرو حرکت می‌کند و مأمور در حالی که برف‌پاک‌کن اتومبیل را گرفته بود چند متری کشانده می‌شود.

منتظرالمهدی اضافه کرد: البته در این ماجرا فرماندار مدعی شده از ماشین پیاده شده  و از مأمور دلجویی کرده است و البته ما شواهدی مبنی بر صحت این ادعا در دست نداریم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پرونده قضایی در این خصوص تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

* فیلم برخورد مأموران گشت ارشاد با دختر جوان در دست بررسی است.

 سخنگوی ناجا در ادامه در واکنش به انتشار فیلمی از برخورد نامناسب مأموران گشت ارشاد با یک دختر جوان در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: این فیلم در دست بررسی است ولی هنوز مشخص نشده که مربوط به چه‌زمانی است ولی گرچه این فیلم بریده شده ولی قطعاً برخوردهای این‌چنینی مورد تأیید ما نیست.


 
مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان:
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی:

۱۳ جسد کشف شده در معدن هنوز شناسایی نشده است/

 

 

مشخص شدن هویت اجساد تا فردا

مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان گفت: تاکنون هویت ۱۳ جسد کشف شده در معدن آزادشهر شناسایی نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آزادشهر، حسین زارعی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صبح امروز 13 جسد کشف شده در معدن زمستان یورت آزادشهر تحویل پزشکی قانونی گنبدکاووس شده اما هنوز هویت این اجساد کشف شده، شناسایی نشده است.

وی افزود: معاینات اولیه و نمونه‌برداری‌ها از اجساد انجام شده و فردا با حضور خانواده‌های متوفیان این اجساد شناسایی و نهایی می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان تصریح کرد: فردا نمونه خونی و ژنتیک اجساد با خانواده‌های درجه یک بررسی و سپس هویت اجساد مشخص می‌شود.

زارعی افزود: احتمال دارد که فردا تنها هویت تعدادی از اجساد مشخص شود.

وی اظهار کرد: پس از تشخیص هویت و شناسایی، مجوز دفن اجساد صادر و برای خاکسپاری به خانواده‌ها تحویل داده می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان با اشاره به اینکه اکنون نمی‌توان زمان دقیق فوت این معدن‌کاران را اعلام کرد، گفت: تاکنون هویت 22 جسد که در روزهای گذشته کشف شده بود مشخص و به خانواده ها تحویل داده شد.

معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزادشهر ظهر روز چهارشنبه 13 اردیبهشت منفجر شد که بر اثر این حادثه شماری از کارگران معدن محبوس شدند.

تاکنون اجساد 35 نفر از جان باختگان از داخل تونل خارج شده و همچنان تعدادی از معدنکاران در تونل معدن محبوس هستند.

معدن زمستان یورت در 90کیلومتری گرگان مرکز استان گلستان قرار دارد و در این معدن حدود 500 کارگر کار می‌کنند. 
مراسم سالگرد آیت‌الله بهجت(ره) در قم برگزار می‌شود
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی:

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مراسم هشتمین سالگرد ارتحال عالم ربانی آیت‌الله محمدتقی بهجت(ره) با حضور مراجع عظام تقلید، علما، مسئولان کشوری و استانی، روحانیون و اقشار مختلف مردم در قم برگزار می‌شود.

آیت الله بهجت

این مراسم روز پنجشنبه 21 اردیبهشت‌ماه بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد اعظم قم برگزار خواهد شد.

آیت‌الله بهجت روز 27 اردیبهشت‌ماه سال 88 به علت کهولت سن در قم دارفانی را وداع گفت و در جوار مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) آرام گرفت.


 
معاون قضایی دادستان کل کشور:
ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: قضایی

نمایندگان وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات

 

از طرف دولت به فیلترینگ سایت کارانه قالیباف رای مثبت دادند

معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: اظهارات وزیر ارتباطات که اعلام کرده است سایت کارانه قالیباف به دستور قضایی فیلتر شده و دولت در فیلتر آن نقشی نداشته است کذب محض است و قطعاً اگر دو عضو دولت با فیلتر این سایت مخالفت می‌کردند، این سایت فیلتر نمی‌شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، قاضی خرم‌آبادی در خصوص فیلتر سایت کارانه مربوط به آقای قالیباف اعلام داشت: ستاد انتخاباتی آقای روحانی طی نامه ای در تاریخ 15/2/96 به طور کتبی از فعالیت سایت کارانه شکایت کرده و تقاضای برخورد سریع نهادهای امنیتی و کمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری با این سایت را داشته است.

وی افزود: این درخواست برای اقدام لازم به دادستانی کل کشور ارسال شده و در جلسه بر خط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مورد بررسی قرار گرفت.

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی اظهار کرد: بر اساس تصمیم اکثریت اعضای حاضر در جلسه بر خط، دستور فیلتر و مسدود سازی این سایت صادر شده است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در ادامه افزود: نمایندگان وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات از طرف دولت در این رای گیری شرکت کرده و به فیلتر این سایت رای مثبت داده‌اند.

به گفته قاضی خرم‌آبادی وزیر کشور هم طی اظهاراتی که در فضای مجازی منتشر شده است رسماً مخالفت خود را با فیلتر این سایت اعلام کرده است‌.

وی گفت: عین تصمیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه جهت اجرا به وزارت ارتباطات ارسال شده است و مسئولان آن وزارت خانه از جزییات رای اعضای کارگروه و نظر آنها مطلع هستند.

بر اساس گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور تأکید کرد: لذا اظهارات وزیر ارتباطات که اعلام کرده است این سایت به دستور قضایی فیلتر شده و دولت در فیلتر آن نقشی نداشته است خلاف واقع و کذب محض است و قطعاً اگر دو عضو دولت با فیلتر این سایت مخالفت می‌کردند، این سایت فیلتر نمی‌شد.


 
دولت بدون در نظر گرفتن نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی سند ۲۰۳۰ یونسکو را پذیرفت
ساعت ۸:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: فرهنگ

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دولت بدون دریافت نظر از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلساتی برای اجرایی ساختن سند ۲۰۳۰ برگزار کرده و این شورا نیز پس از پذیرفتن این سند، متوجه آن شده است.

پارسانیا

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حمید پارسانیا به موضوع سند آموزشی 2030 یونسکو و گلایه‌های رهبر معظم انقلاب از شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: این سند به‌نوعی سیاست‌های حوزه آموزش‌وپرورش و فرهنگ است که از ناحیه یونسکو در سطح جهان دنبال شده و دولت نیز بخش‌هایی از این سیاست‌ها را پذیرفته و در جهت اجرایی ساختن آن اقدام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ تردیدی نیست که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تدوین و ابلاغ سیاست‌های نظام بر عهده رهبر معظم انقلاب است و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در جریان پذیرش سند 2030 قرار می‌گرفت؛ اما متأسفانه دولت بدون اعلام به این شورا و دریافت نظرات از اعضای آن، این سند را پذیرفته و در جهت اجرایی ساختن آن حرکت کرده‌اند که عملی غیرقانونی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز کرد: در بخش‌هایی از دولت بدون دریافت نظر از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلساتی برای اجرایی ساختن این سند برگزارشده و این شورا نیز پس از پذیرفتن این سند، متوجه آن شده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) خاطرنشان کرد: دولت مجری سیاست‌ها و قانون است و به‌تنهایی نمی‌تواند سیاست‌ها را از طرف خود وضع کرده و یا در سطح بین‌المللی برای، خود به‌صورت مستقیم سیاست‌گذاری نماید.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: هم وظیفه دولت بود که پیش از پذیرش این سند، با شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نموده و هم وظیفه شورا بود رصدی جامع و کامل از این سند داشته و نسبت به مشکلات آن باخبر شود.

پارسانیا ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سند 2030 یونسکو در برابر عمل انجام‌شده قرار گرفت و مقرر شد دبیرخانه شورا نسبت به کم و کیف این سند، فعالیت‌هایی را انجام دهد که در ادامه نیز جلسات شورا با تعطیلی‌هایی مواجه شد؛ در جلسه پیشین، در دستور جلسه قرار داشت؛ اما نوبت آن نرسید.

وی اظهار داشت: انسان احساس می‌کند یا حدس می‌زند، مجموعه‌ای در کشور وجود دارد که به‌گونه‌ای شتاب‌زده به دنبال همراهی سیاست‌های جهانی است و متأسفانه پذیرش سند آموزشی 2030 یونسکو نیز در این راستا بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: متأسفانه اجرای سیاست‌هایی که در شورا به تصویب می‌رسد، برخلاف آنچه در سند 2030 رخ‌داده، به عقب‌افتاده و برای عملیاتی سازی آن تعلل‌هایی مشاهده می‌شود؛ همانند سند تحول آموزش‌وپرورش یا اساسنامه دانشگاه فرهنگیان که در شورای عالی با جدیت و با وقت گذاری زیاد به تصویب رسید؛ اما عزم جدی برای اجرا و تحقق کامل آن وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: امروز برای اجرای اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، سخن از کافی نبودن امکانات و بودجه به میان می‌آید؛ درحالی‌که این دانشگاه مسئول تأمین و آموزش معلمان کشور است و بودجه آن نباید به‌عنوان بودجه بخشی از آموزش‌وپرورش دیده شود؛ بلکه باید به‌عنوان بخشی از هزینه آموزش عالی لحاظ گردد که متأسفانه بی‌تفاوتی‌هایی نسبت به این موضوع وجود داشته و عزم فراگیر در سطح دولت برای حل این مسئله مشاهده نمی‌شود.

استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سؤال که آیا گلایه‌های رهبر انقلاب از شورای عالی انقلاب فرهنگی را می‌پذیرید، یا خیر؟ تصریح کرد: ما این گلایه‌ها را می‌پذیریم؛ اما واقع مطلب آن است شورای عالی انقلاب فرهنگی دیر متوجه این موضوع شده و نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، آن است اشخاصی که در پذیرش این سند نقش داشته‌اند، عضو این شورا بوده و اطلاعات را در درون شورا در وقت لازم منتقل نکرده‌اند.

پارسانیا مطرح کرد: فعالیت شخصیت‌های حقوقی که در این شورا حضور دارند، اطلاع‌رسانی و مشارکت در تصمیم سازی برای این نوع مسائل است؛ اما متأسفانه نه این اطلاعات به شورا منتقل‌شده و نه شورا درباره آن تصمیم گرفته است.


 
قالیباف در ورزشگاه تختی خرم‌آباد:
ساعت ۸:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

29 اردیبهشت به «دولت حرف» پایان می‌دهیم/

 

درصورت استقرار دولتمان شمارش معکوس برای 5 میلیون شغل را آغاز خواهیم کرد

به گزارش خبرنگار اعزامی حوزه انتخابات خبرگزاری فارس از خرم آباد، محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز در ورزشگاه تختی خرم آباد، طی سخنانی اظهار داشت: انقلاب ما انقلاب محرومین و مستضعفین است، امام فرمودند که فقط محرومین تا آخر خط با ما هستند.

وی افزود: ما امروز پنج درصد منابع و یک درصد جمعیت جهان را داریم اما متاسفانه اکنون خانه‌ای نیست که در الان بیکار نباشد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین تصریح کرد: این دو علت دارد، یکی ضعف مدیریت در حوزه اجرایی کشور است که ما در 29 اردیبهشت می‌خواهیم سکان مدیریت را به دست کسی بسپاریم که بتواند از این ظرفیت استفاده کند.

قالیباف ادامه داد: او باید کسی باشد که درد مردم را بداند و هیچ دغدغه‌ای جز مردم نداشته باشد. کسی باید مدیریت اجرایی کشور را در دست گیرد که به پیمان 12 فروردین 58 ماندگار باشد، هم دغدغه مردم را داشته باشد و هم صحنه را برای حضور مردم باز کند.

وی همچنین تصریح کرد: سرمایه‌های بانک‌ها متعلق به همه اقشار مردم است ولی امروز چند صد هزار میلیارد فقط در اختیار چند صد نفر قرار می‌گیرد.

«دولتی که به این شیوه عمل می‌کند، می‌شود دولت همان‌ها که ما به آنان می گوییم چهار درصدی‌ها. امروز دم از امنیت سرمایه می‌زنند، اما ببینید توانسته‌ایم چکار کنیم؟ در این موسسات قانونی که مردم سرمایه گذاری کرده‌اند جه وضعی پیدا کرده‌اند؟»

وی تصریح کرد: به من می‌گویند حرف نزن، سرمایه بانک‌ها متعلق به همه مردم است. باید مردم بتوانند برای اقتصاد کشور از یک کشاورز تا یک کارمند و کارآفرین و کارگر از آن استفاده کنند، ولی می بینیم چند ده هزار میلیارد از سرمایه های بانکی فقط در اختیار چند نفر قرار می گیرد و مردم برای وام ازدواج باید ماه ها در صف بمانند. اینها کسانی هستند که ما به آنها 4 درصدی ها می گوییم.

قالیباف گفت: چطور در مرزها همه چیز قابل کنترل است اما قاچاق کالا توسط 4 درصدی ها که بیشترین منفعت را از اموال عمومی بدون هیچ تلاشی می برند، کنترل نمی شود و تجارت، کارخانجات، پیمانکاران و کارگران ما که بدون آنها قادر نیستیم شغل ایجاد کنیم اجازه کار پیدا نمی کنند. شما نمونه آن را در مناظره ها دیدید.

قالیباف گفت: دلالان واسطه گر بدون هیچ تلاشی بیشترین سود را می برند و کشاورزان ما را زمین می زنند.

وی افزود: امروز دم از این می زنند که باید امنیت اقتصاد و سرمایه را در کشور ایجاد کنیم، ما امروز بیش از هرچیز نیازمند آرامش، دوستی و محبت با یکدیگر هستیم اما با این فرآیندی که در موسسه های مالی می بینیم مردم مستضعف سپرده گذاری کردند اما هر روز مجموعه هایی مثل کاسپین که مردم حداقل سرمایه خود را در آنجا گذاشتند چه وضعی پیدا می‌کنند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: دولتی که قادر نیست سپرده یک پیرزن ویلچرنشین را در موسسات مالی حفظ کند، چگونه می‌خواهد امنیت سرمایه‌گذاری را فراهم کند؟

قالیباف بر همین اساس اضافه کرد: امنیت سرمایه کذاری را کسانی برهم زده اند که فقر را به خانه های مردم برده‌اند. عده‌ای می‌گویند نمی شود پنج میلیون شغل ایجاد کرد . بله با گذاشتن منابع در اختیار چهاردرصد نمی‌توان به آن دست پیدا کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله در 29 اردیبهشت ماه به دولت کسانی که فقط حرف زده‌اند و شعار داده‌اند، پایان می‌دهیم.
پس از استقرار در دولت، این شمارش معکوس را برای پنج میلیون آغاز خواهیم کرد تا همه مردم ببینند که بیکاری به سمت صفر حرکت خواهد کرد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در خاتمه عنوان کرد: این دولت در طول سه سال ، هزینه جاری خود را سه برابر کرده است ولی برای این مردم کم درآمد از سال 89 ، 45500 داده اند که امروز ارزش آن به پانزده هزار تومان آن زمان رسیده است، چطور این دولت بودجه خود را سه برابر می کند اما برای مردم ندارد؟

وی تصریح کرد: ناامنی بیشتر از این که یک قهرمان و یک تولیدکننده ما با نابودی به اندازه یک شغل و سرمایه فاصله دارد.برخی می گویند نمی شود 5 میلیون شغل ایجاد کرد بله وقتی شما سرمایه ها را به صورت رانت در اختیار برخی قرار می دهیم نمی شود بیکاری را ریشه کن کرد اما اگر مردم را در اقتصاد مشارکت دهیم هم می شود، هم داریم و هم می توانیم.

قالیباف با بیان اینکه به همه تولیدکنندگان یک قول می دهم، افزود: وقتی حرف از 4 درصدی ها می زنیم این 4 درصد فکر می کنند ما با تولید کنندگان مشکل داریم. ما دست تولیدکنندگان را می‌بوسیدم دست تاجر عزیزی که واردات ضروری و کالای اولیه کارخانجات را وارد کند را می بوسیم باورمان این است که بدون او نمی توانیم شغل ایجاد کنیم اما دست کسی را که از مسیر غیر قانونی کالای غیر ضروری وارد کشور می کند را با کمک شما قطع می‌کنیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین با اشاره به اینکه باید کاری کنیم که اختیار در دست مردم باشد، تصریح کرد: امروز در حوزه تصمیم گیری از ظرفیت استانها استفاده نمی شود اما باید به جوانان اعتماد کنیم همانطور که امام به ما اعتماد کرد اگر توفیق خدمت پیدا کنم دفتر من در حال چرخش از مناطق محروم به تهران است.

وی اضافه کرد: با کمک شما می توانیم در 4 سال پیش رو آنهایی را که با صداقت با مردم حرف نزدند و روزی که رای می خواستند گفتند 100 روزه مشکلات را حل می کنیم اما امروز می گویند مگر می‌شود، حل مشکلات 40 سال طول می کشد را کنار بگذاریم و بگوییم بله با مدل کار شما نمی شود اما به شما قول می دهم که همه شما ببینید کشور در 4 سال آینده روز به روز پیشرفت را ببینید.

قالیباف در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: همانطور که تهران را آباد کردیم لرستان را نیز آباد می کنیم و با کمک شما بر بیکاری و اشتغال غلبه خواهیم کرد. اقداماتی همچون همسان سازی حقوق بازنشتگان اجرا نشده ، حوزه آموزش و پرورش و معلمان ما ، آموزش عالی که موتور حرکت پیشرفت کشور در حوزه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است را جدی گرفته و در دستور کارمان قرار خواهیم داد. 
مشروح سخنان رئیسی در جمع پرشور مردم اهواز:
ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

چطور حقوق‌های نجومی می‌شود اما افزایش یارانه برای محرومان نمی‌شود؟/

 

چرا وضعیت معیشت مردم را اینگونه کرده‌اید

به گزارش خبرنگار اعزامی حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی که از ظهرامروز(دوشنبه 18 اردیبهشت) و در ادامه سفرهای انتخاباتی خود به خوزستان سفر کرده است در مصلی اهواز و در جمع پرشور مردم این شهر حضور یافت.

حدود 30 هزار نفر از مردم اهواز در مصلای این شهر تحمع کرده بودند و مردم اندیمشک با پلاکاردی بزرگ با عنوان سید محرومان به استقبال وی آمده بودند.

جمعیت شعارهایی مانند «ای پسر فاطمه حمایتت می‌کنیم و سید مستضعفین حمایت حمایت» سر می دادند.

اظهارات رئیسی درباره احیا و زنده نگه داشتن رود کارون جمعیت را با شعارهایی یکصدا به وجد آورد.

فشردگی جمعیت در مصلی اهواز به حدی بود که عبور و مرور در اطراف مصلی به کلی مختل شد.

حجت‌الاسلام رئیسی در ابتدای این دیدار با تقدیر از استقبال باشکوه مردم خوزستان، اظهار داشت: خوزستان مردان و زنان سلحشوری دارد که در دوران دفاع مقدس اجازه ندادند یک وجب از خاک این کشور به دست دشمن بیافتند.

وی با بیان اینکه، خوزستان داری ثروت‌های عظیم مادی و نعمت‌های وسیع خدادای است اما وضعیت کنونی این استان که می توان این استان را به دلایل ذخایر ثروتمندترین نقطه ایران دانست، شایسته مردم خوزستان نیست، تصریح کرد: در خوزستان منابع عظیم زیرزمینی و منابع سرشار آب و زمینه‌های توسعه کار و کشاورزی را داریم؛ صنایع استراتژیک و دسترسی این استان به آب‌های خلیج‌فارس شرایط خوزستان را خاص کرده است.

 

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خوزستان را قطب کشاورزی، صنایع و یکی از قطب‌های اقتصادی کشور دانست و تاکید کرد: سوال این است آیا خوزستان با چنین ظرفیت و منابعی باید چنین شرایطی داشته باشد؛ آیا نفت با فقر سازگاری دارد؟ آیا شرایط آب‌و‌هوایی در خوزستان با وضع ریزگردهای که زندگی مردم را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و آیا ادامه این وضعیت شایسته مردم خوزستان است؟

رئیسی بیکاری، مسکن، نظام اداری کم‌کار را  از مشکلات عمده مردم ایران دانست و افزود: سوال ما از دولت فعلی این است که چه پاسخی برای وعدهای انتخاباتی خود بعد از گذشت 4 سال دارد؟ و طرح مباحث فرعی به جای پاسخ مسائل اصلی چه دلیلی دارد؟ چرا وضعیت قفل‌های زیادی به زندگی، معیشت، اشتغال و مسکن مردم زده شده است؟ دولت به جای پاسخ به این سوال‌ها، امروز در سخنرانی خود رقیب هراسی می کند.

وی افزود: نگویید ما نباشیم اینطور و آنطور می شود بگویید چرا کارگاه‌ها تعطیل شده است چرا پدر و پسرها در دولت شما بیکار شده و خجلت زده هستند؟ چرا وضعیت مسکن را به اینجا رسانده‌اید و چرا وضعیت معیشت مردم اینگونه کرده اید؟

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حرف مردم ما این است که دیگر ریزگردها و بیکاری قابل قبول نیست؛ مردم دیگر کم‌کاری شما را تحمل نخواهد کرد؛ ما معتقدیم شرایط فعلی برای از بین رفتن بیکاری و فقر باید تغییر کند.

 

رئیسی افزود: حتما آمار بیکاری عدد 6 میلیون است و اگر دولت بخواهد با روش فعلی برای همین بیکاران زمینه شغل را ایجاد کند، حداقل 10 سال طول می‌کشد اما ما اطمینان داریم سالانه یک میلیون شغل می توانیم ایجاد کنیم.

وی با انتقاد از عملکرد دولت اضافه کرد: اگر نمی‌توانید مشکل کشور و مردم را رفع کنید برای چه در صحنه مانده‌اید؟ به ما می‌گوید می‌خواهند مملکت را به عقب برگردانید؛ ما حرف برای گفتن داریم و حرف ما این است که مردم از این وضعیت ناراضی هستند و می‌خواهند برای رفع مشکلات کشور در مدیریت اجرایی تحول ایجاد کنند؛ آقایان چرا رقیب هراسی می‌کنید پاسخگوی عملکردتان باشید.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا وقتی می‌گوییم کار نمی‌کنید و چرا مدیریت شما مشکل دارد؛ همواره می‌گویند دولت قبل، دولت قبل، بنده باز هم می‌گوییم بیایید در یک مناظره با رئیس دولت قبل درباره عملکردتان مناظره کنید تا همه چیز برای مردم روشن شود.

رئیسی افزود: ما می‌گوییم می‌خواهیم یارانه‌ها برای دهک‌های پایین سه برابر کنیم، می‌گویند نمی‌شود، خب چطور حقوق‌های نجومی می‌شود، اما افزایش یارانه 45 هزار تومانی برای محرومان نمی‌شود.

وی با اعلام اینکه تنها در فضای مجازی می‌توان 400 هزار شغل ایجاد کرد، اظهار داشت: در اقتصاد دریا می‌توان با یک برنامه‌ریزی دقیق همانند اروپا درآمدزایی کنیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مردم هوشیار هستند، چرا برای رقیب‌هراسی حرف‌های دشمن شادکن می‌‌زنید؟ چرا طفره می‌روید و نمی‌گویید عملکردتان در 4 ساله چه بوده که باز هم به صحنه آمده‌اید؟

 

رئیسی با بیان اینکه کارون باید زنده بماند، گفت: ما می‌گوییم امکانات کشور باید به کار گرفته شود، تمام آنچه من می‌گویم حاصل برنامه‌ریزی کارشناسی است، اما آقایان مدام می‌گویند نمی‌شود؟ چطور می‌خواهید انجام دهید؟

وی با بیان اینکه ایران کشوری ثروتمند است، اما نیازمند مدیریتی انقلابی، جهادی و مردمی است، ادامه داد: ما برای رفع مشکلات برنامه داریم و می‌گوییم که می‌توانیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پایان خطاب به رئیس دولت فعلی، گفت: دولت محترم، رقیب‌هراسی نکنید، پاسخگوی مردم باشید. ما کلید قفل باز شدن مشکلات کشور را مردم می‌دانیم. 
کدخدایی در گفت‌وگو با فارس
ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات میان دوره‌ای مجلس به وزارت کشور اعلام شد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات میان دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی عصر امروز به وزارت کشور اعلام شد.

وی افزود: بر این اساس وزارت کشور از طریق استانداری‌ها و فرمانداری‌ها نتایج را به کاندیداها ابلاغ خواهد کرد. 
فیلم/ مستند انتخاباتی محمد باقر قالیباف
ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات
 
جامعه روحانیت مبارز از سیدابراهیم رئیسی اعلام حمایت کرد
ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، گفت: آیت‌الله موحدی کرمانی در تماسی که با ایشان داشتم فرمودند که این متن را اعلام کنم: "با توجه به بیانیه جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم در  حمایت از جناب حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری دوره دوازدهم، بدینوسیله مصوبه شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در حمایت از ایشان یعنی حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی اعلام می‌شود."

منبع: تسنیم

 
رهبر انقلاب: وزرا مطلقا فعالیت اقتصادی نکنند
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: چراغ راه

رهبر انقلاب: وزرا مطلقا فعالیت اقتصادی نکنند/

 

 

به فکر این نباشید که زندگی خودتان را تأمین کنید

سرویس تاریخ مشرق- حزب کارگزاران سازندگی در دهه هفتاد شروع به کار کرد و بسیاری از مسئولین دولت هاشمی به عضویت آن درآمدند. بسیاری از این افراد در کنار مسئولیت دولتی به فعالیت‌های اقتصادی نیز می‌پرداختند. این فعالیت‌ هم‌زمان دولتی و اقتصادی، باعث تذکر رهبر انقلاب در سال ۱۳۷۵ شد. ایشان در دیدار هیئت دولت فرمودند:

به نظر من، آقایانِ وزرا و مسؤولان بالای کشور بخصوص، اگر بخواهند از این دغدغه‌های گوناگون، خودشان را خلاص کنند و این خدمت بزرگ و خالص و خوبی را که ارائه می‌دهند، بی هیچ دغدغه و اشکال، در نامه عمل خودشان ثبت کنند و برای این کشور، ان‌شاءاللَّه مستدام بدارند، راهش این است که در فعّالیتها و تلاشهای اقتصادی شخصی و گروهی، مطلقاً وارد نشوند. شما که بحمداللَّه به کم قانع شدید. یک وقت، آقای هاشمی، شخصی را برای وزارت دعوت کرده بودند که بیاید برای بخشی، مسؤولیتی پیدا کند. پیش ایشان آمده بود و گفته بود که من اگر بیایم وزیر شوم، زندگیم لنگ می‌ماند؛ ولی حالا زندگیم می‌گردد! یادم نیست حالا ایشان قبول کردند و مثلاً گفتند چیزی اضافه می‌دهیم، یا قبول نکردند.

قاعدتاً این طور است که اگر کسانی با تخصّصهای خوب، در بخشهای دیگر کشور بروند کار کنند، البته ممکن است زندگیشان بهتر هم بشود. زندگیهای راحت‌تر و درآمدی بیشتری خواهند داشت. طبعاً وزارت، این طور نیست. بر حسب قاعده، یک مقدار سطح برخورداریها و تنعمها را، از دیگر بخشها کمتر خواهد کرد. به این مقدار، بسازید. این را تحمّل کنید و بسازید. به فکر نباشید که زندگی خودتان را تأمین کنید. البته می‌دانم بحمداللَّه به فکر نیستید؛ ولی حالا آنچه که ما به شما می‌گوییم، در واقع برای همه مدیران و مسؤولان بخشهای گوناگون در سطوح مختلف، حجیّت دارد و باید رعایت کنند. مدیران کشور، به فکر نباشند که آینده خودشان را تأمین کنند. همه چیز، به دست خداست.  [۱]

۱ http://farsi.khamenei.ir/memory-content?id=۲۵۵۲۴ 
فرشیدی در گفتگو با مشرق:
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی

تصویب سند ۲۰۳۰ با اعمال نفوذ روحانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفت/

 

روحانی با انتخاب دانش آشتیانی فرهنگیان را تحقیر کرد/

 

مسئولان فعلی آموزش و پرورش تمایل به تبعیت از الگوهای غربی دارند

به گزارش سرویس جامعه مشرق؛ محمود فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش در گفتگو با مشرق با انتقاد از نگاه دولت یازدهم به خارج از مرزها در تمامی بخش های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گفت: متاسفانه ناباوری به ظرفیت های ملی و داخلی از حوزه سیاست و اقتصاد فراتر رفته و با نفوذ به حوزه فرهنگی، کار را به جایی رسانده است که نسبت به ظرفیت های ملی و داخلی بی اعتنا شویم و به دنبال الگوهای غربی برویم.

فرشیدی

فرشیدی نگاه جمهوری اسلامی به مقوله آموزش را نشات گرفته از الگوی وحی دانست و گفت: اساس حرف ما تربیت انسانی بر مبنای الگوی نشات گرفته از وحی است؛ الگویی که فلاسفه زیادی بر روی آن کار کرده اند و متاسفانه در این سال ها توسط دستگاه حاکم بر آموزش و پرورش به کلی نادیده گرفته می شود. متاسفانه مسئولان فعلی آموزش و پرورش به جای حمایت از این الگوی ایرانی اسلامی در مجامع بین المللی، طوری رفتار می کنند و سخن می گویند که حکایت از تمایلشان به تبعیت از الگوهای غربی دارد.

وی سند تحول بنیادین را که پنج سال از تصویب و ابلاغ آن می گذرد، نمونه ای بارز و آشکار از سند و برنامه تربیتی مطابق با شیوه های اصیل انسانی و اسلامی می داند و معتقد است: در دنیای امروز که مادی گرایی در دنیای غرب حاکم شده است، این سند حرف های جدیدی برای انسانیت به همراه دارد و می تواند بخش عمده ای از واماندگان در لذت های دنیوی را به خود جذب کند؛ سندی که متاسفانه از سوی مسئولان نظام آموزشی ما نادیده انگاشته شد و به جای اجرای دقیق آن به سراغ سند ۲۰۳۰ یونسکو رفتند که از اساس بر پایه مادی گرایی و لذت جویی است.

سند ۲۰۳۰برخلاف ادعای مسئولان با سند تحول در تضاد است

فرشیدی با طرح این سوال که چگونه ممکن است انسان با الگوی غربی با انسان تربیت شده بر مبنای الگوی اسلامی یکی باشد، گفت: متاسفانه اولین وزیر آموزش و پرورش دراین دولت بارها بر این موضوع تاکیدکرد که اهداف سندتحول با اهداف سند ۲۰۳۰ یکسان است  و در طول این سال ها هیچ فردی این تفکر غلط را به چالش نکشید.

وی در تشریح دلایل خود برای اثبات اینکه سند ۲۰۳۰ با سند تحول بنیادین درتضاد است، گفت: در فرهنگ غربی معنویات،اخلاق و رشد انسانی در ابعاد مختلف به هیچ عنوان مطرح نیست. در سند ۲۰۳۰ بارها از توسعه پایدار صحبت شده است؛ توسعه پایداری که باید از مسئولان پرسید مبنای آن در غرب چیست و چه شاخص هایی برای توسعه پایدار در غرب تعریف شده است؟

وزیر سابق آموزش و پرورش بر بخش دیگر سند ۲۰۳۰ دست گذاشت و گفت: دراین سند بر تربیت نیروی انسانی مطابق با اولویت های جهانی تاکید شده است.آیا حمایت از محرومان و مستضعفین و مبارزه با استکبار اولویت غربی هاست که ما هم باید با  آنها همسو شویم؟ خیر اهداف و برنامه های آنها کاملا درنقطه مقابل اهداف و برنامه های انسان ساز ماست و هر از چند گاهی تاثیر نگرش های غربگرایانه بر عملکرد آموزش و پرورش ما مشهود می شود.

دکتر فرشیدی تاکید بر برابری جنسیتی در این سند و قبول آن توسط مسئولان آموزش و پرورش را از دیگر نقاط ضعف این سند دانست و اظهار داشت:استفاده از زن به عنوان کارگر ارزان قیمت و پایین آوردن کرامت زن با اهداف و برنامه های نظام اسلامی در تناقض است وبا اهداف ملی و دینی ما همخوانی ندارد.

وزیر آموزش و پرورش در دولت نهم یکی دیگر از نقاط ضعف این سند را تاکید آن بر الزام دولت ها برای ادغام اهداف جهانی با اهداف ملی خود دانست و گفت: این بند از سند، راهی برای نفوذ بیگانگان در تمامی دستگاههای حاکمیتی است که از بزرگترین و مهمترین وزارتخانه دولت کلیدخورده است. مهم از آن جهت که آموزش و پرورش برخلاف سایر وزارتخانه ها که خدمت رسان هستند، مجموعه ای انسان ساز است و نفوذ در آن تاثیراتی به مراتب بد تر از سایر دستگاهها به همراه خواهد داشت.

تصویب سند ۲۰۳۰در شورای عالی انقلاب فرهنگی با نفوذ رئیس جمهور انجام شد

وی با اشاره به گلایه مندی روز یکشنبه مقام معظم رهبری از تایید سند ۲۰۳۰یونسکو توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: متاسفانه شورای انقلاب فرهنگی به دلیل اینکه تحت نفوذ رئیس جمهور قرار دارد وظیفه اصلی خود را انجام نداد  و به جای نظارت بر نحوه اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، دست به تایید سندی زد که به هیچ وجه با آرمان های جمهوری اسلامی منطبق نیست.

فرشیدی اشاره ای هم به جلسه رای اعتماد دانش آشتیانی در مجلس کرد و گفت: دانش آشتیانی بارها بر انطباق دیدگاههای خود با سند ۲۰۳۰ گفته بود و نمایندگان مجلس بی توجه به این خط فکری به برنامه هایش اعتماد کردند.

روحانی با انتخاب دانش آشتیانی معلمان را تحقیر کرد

وزیر سابق آموزش و پرورش همچنین باگلایه از رئیس جمهور در زمینه انتخاب وزیر آموزش وپرورش گفت:رئیس جمهور با انتخاب وزیری خارج از بدنه آموزش و پرورش، جامعه معلمان را تحقیر کرد. او با انتخاب خود این  پیام را به معلمان داد که از بین یک میلیون معلم حتی یک نفر نیز قابلیت در دست گرفتن امور این وزارتخانه را ندارد. این نگاه رئیس جمهور باعث تحقیر جامعه فرهنگیان شد، جامعه ای که باوجود مشکلات معیشتی خود را به عنوان الگوی برتر می پنداشتند. فرهنگیانی که شهید رجایی، باهنر و شهید بهشتی به عنوان رئیس قوه قضائیه را به جامعه تحویل داده اند و حال حتی اداره وزارت آموزش و پرورش نیز به آنها سپرده نمی شود. 
اعلام آمادگی دانشگاه امام صادق (ع) برای برگزاری مناظره نمایندگان کاندیداها
ساعت ۸:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

سرویس سیاست مشرق - ستاد دانشجویی دکتر قالیباف و حجت‌الاسلام رییسی در دانشگاه امام صادق علیه السلام، با انتشار بیانیه‌ای، آمادگی خود برای برگزاری مناظره میان نمایندگان نامزدها به خصوص نماینده دولت با نماینده نامزدهای جریان انقلابی را، اعلام کردند؛ در این بیانیه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«ادعُ إِلی سَبیلِ رَبِّک بِالحِکمَةِ و َالمَوعِظَةِ الحَسَنَةِ وَ جادِلهُم بِالَّتی هِی أَحسَنُ إِنَّ رَبَّک هُوَ أَعلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبیلِهِ وَ هُوَ أَعلَمُ بِالمُهتَدینَ» سوره مبارکه نحل آیه ۱۲۵

"با حکمت و اندرز نیکو ، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشی که نیکوتر است ، استدلال و مناظره کن! پروردگارت ، از هر کسی بهتر می داند چه کسی از راه او گمراه شده است و او به هدایت یافتگان داناتر است"

جناب آقای دکتر آشنا

ازآنجاکه جنابعالی از پیشنهاد خردمندانه دکتر نادران پیرامون برگزاری مناظره اقتصادی میان نمایندگان دولت و دیگر کاندیداها استقبال کرده‌اید، خوب است به احترام پدر بزرگوارمان آیت‌الله مهدوی کنی رحمة الله علیه که همواره در آرزوی اعتلای علم در جامعه اسلامی بوده‌اند اولین مناظره علمی پیرامون شرایط اقتصادی کشور در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با حضور اساتید این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های معتبر کشور برگزار شود. بی‌تردید شما نیز به عنوان یکی از اعضای این خانواده دل در گروی پیشرفت ایران اسلامی و اعتلای کلمه حق دارید.

ازآنجاکه صداوسیما تا به امروز در برگزاری چنین مناظراتی تعلل کرده است، لازم است که جامعه علمی کشور خود دست‌به‌کار شده و مسیر آگاه‌سازی جامعه و مردمان را بگشاید. امید است که صداوسیما نیز که در این روزها شائبه‌های زیادی درباره نحوه عملکرد آن در طرفداری از دولت مستقر مطرح است رویه‌ای عاقلانه‌تر و منصفانه‌تر در پیش گیرد. در این راستا پیشنهاد دکتر نادران، استاد دانشگاه تهران، مبنی بر برگزاری چنین مناظراتی در دانشگاه‌ها را راهی برای دست‌یابی به شناختی درست و متقن از شرایط کشور دانسته و همه دانشگاهیان و اهل علم را به اصرار بر این راه دعوت می‌کنیم و به عنوان دانشجویان انقلابی؛ حاضریم در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، پذیرای نمایندگان نامزدها باشیم و قطعاً رسانه ملی نیز در این امر مبارک و مهم، تعامل مفیدی خواهند داشت.

قطعاً شایسته و زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی است که مردم و نخبگان خود را با اطلاعات و آگاهی کافی و به‌دوراز فضای احساسی و جو زدگی به پای صندوق‌های رأی بفرستد. لذا برگزاری مناظرات علمی میان متخصصان و طراحان سیاست‌های دولت‌ها و جریان‌های سیاسی در این برهه امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. امری که می‌تواند سنگ محکی واقعی در راستای فهم عیار سخنان کاندیداهای محترم ریاست جمهوری و تیم‌های آنان باشد.

درحالی‌که کمتر از دو هفته به برگزاری یکی از سرنوشت‌سازترین رخدادهای سیاسی-اجتماعی کشور باقی‌مانده است، بسیاری از مردم و نخبگان همچنان به دلیل ناکافی بودن استدلال‌های متقن و علمی نتوانسته‌اند به تصمیمی مناسب برای رأی دادن برسند. برنامه‌های تنظیم‌شده از سوی صداوسیما علی‌رغم همه وسعت به دلیل نبودن شرایط توانایی اقناع علمی مردمان فرهیخته این سرزمین را نداشته و بسیاری تشنه شنیدن استدلال‌های علمی تئوریسین‌ها و استراتژیست‌های کاندیداهای محترم ریاست جمهوری برای اداره کشور هستند.

ستاد دانشجویی دکتر قالیباف و حجت‌الاسلام رییسی در دانشگاه امام صادق علیه السلام


 
نیکزاد در جمع نمایندگان ادوار مجلس حامی رئیسی:
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

شورای امنیت گفته مراعات کنید ما هم گفتیم دولت مستقر باید کارنامه ارائه کند/

 

ما که هنوز شروع نکردیم که آنقدر نگران شدید

به گزارش مشرق، علی نیکزاد رئیس ستاد حجت‌الاسلام رئیسی امروز (یکشنبه) در جمع نمایندگان ادوار مجلس حامی رئیسی اظهار داشت: امروز شورای امنیت جلسه گذاشته بودند که یک مقدار مراعات کنید، گفتم دولت مستقر باید کارنامه ارائه بدهد تا ما بتوانیم برنامه ارائه بدهیم.

نیکزاد

وی افزود: نمی‌شود یک دولتی از عالم خلقت تا الان را زیر سوال ببرد بعد همه چیز را گردن گذشته بیندازد و کاری نکرده باشد و انتظار داشته باشد که کسی آن‌را نقد نکند.

رئیس ستاد رئیسی گفت: ما که هنوز شروع نکردیم که آنقدر نگران شدید.

منبع: فارس 
عکس/ نماز اول وقت حجت الاسلام رئیسی در کنار جاده
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: فرهنگ

تصویری که در صفحه اینستاگرامی سید ابراهیم رئیسی منتشر شد.


 
سند 2030 چیست؟
ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: سیاسی

سند 2030 چیست؟/

 

مصادیق مغایرت‌ این سند با تربیت اسلامی

به گزارش مشرق، « این سند ٢٠٣٠ یونسکو و ازاین‌قبیل، چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند زیر اینها شانه قرار بدهد و تسلیم شود.» این‌ها فرمایشات مقام معظم رهبری است که امروز در جمع معلمان فرمودند و به طور صریح نسبت به سند 2030 هشدار دادند.

مدرسه

سندی که کمیسیون علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) برای آموزش در کشورهای جهان تدوین کرده و کارشناسان آموزشی مغایراتی در این سند یافتند که خلاف قانون اساسی و دین ماست ولی مسئولان دولتی کشور ما بی‌سر و صدا و مصرانه در پی اجرای آن بودند، به طوریکه صدای اعتراض کارشناسان آموزشی هم درآمده بود و بیشتر کارشناسان به مواردی که در این سند بود و مسؤولان ما با آن موافقت کردند اعتراض داشتند ولی مسؤولان آنقدر در برابر نظر کارشناسان مقاومت کردند تا مقام معظم رهبری خودشان شخصا وارد شدند و در این باره هشدار دادند.

* 2030 چیست؟

آذرماه سال 95 بود که سندی با عنوان سند ملی آموزش 2030 ایران با حضور وزرای آموزش و پرورش و علوم رونمایی شد.

می‌گفتند این سند وضعیت حوزه آموزش در ایران بین سال‌های 2016 تا 2030 را ترسیم می‌کند که شرایط و چگونگی تحصیل و سطح سواد در ایران و دیگر کشورهای عضو این پیمان کجا و چطور باشد.

چند روز پس از رونمایی این سند، پیش نویسی از محتویات آن نیز منتشر شد که اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس به آن اعتراض کردند و معتقد بودند که این سند مغایرت‌هایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی دارد.

* اعتراضات اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و بی تفاوتی مسؤولان

در این زمینه منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در همان زمان به این مسأله اعتراض کرد و گفت: اصل موضوع این است که مرجع عالی رسیدگی و پیگیری مسائل مربوط به راهبردها و سیاست‌های آموزش عالی، شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بر اساس قانون اساسی نیز بند مشخصی وجود دارد که هرگونه تعهد بین‌المللی حتما باید از طریق مجلس شورای اسلامی پیش برود، بنابراین حداقل یکی از دو مرجع شورای عالی انقلاب فرهنگی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان مسئول حوزه آموزش عالی مطرح شده و مجلس که از سوی قانون اساسی مرجع این موضوع است باید بر مسائل مربوط به آموزش عالی نظارت کند.

کبگانیان با اشاره به اشکالات ساختاری موجود در سند 2030 گفت: هیچ کدام از دو مرجع مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی در روند امضای سند نبودند. 

اما وزیر علوم قسم خورد که این سند را امضا نکرده است و گفت: 2030 یک سند نیست بلکه یک بیانیه است، یونسکو از سال 2000 تا 2015 بیانیه آموزش برای همه را تهیه کرده بود و از سال 2015 تا 2030 نیز آموزش کیفی برای همه و همه‌جا را مطرح کرده است که صرفاً آموزش سوادی نباشد که این مسئله در قالب بیانیه وزرای آموزش و پرورش کار شد و یک سال پیش در کره جنوبی در رابطه با آن بحث شد. وزیر آموزش و پرورش نیز در آن زمان در رابطه با این مسئله نظر داده بود و گفته بود ما این مسئله را در قالب چهارچوب‌ها و اسناد کشورمان خودمان انجام می‌دهیم. چند ماه پیش در مجمع عمومی یونسکو قرار شد این مسئله به کشورها ابلاغ شود که برنامه‌های عملی خود را بگویند ولی هیچ وزیری آن را امضا نکرده است.

وی  2030 را یک تفاهم می‌دانست که از طریق آن امکان این مساله فراهم می‌آمد که از توان کشورها در مسئله آموزش استفاده شود و تعهد آور هم نیست.

می‌گفتند این یک چارچوب و برنامه علمی است و سند محسوب نمی‌شود؛ گویا اگر نام اقدام‌شان که مغایر با صلاح نظام بود را تغییر دهند، آن اقدام تطهیر می‌شود.

حسین کچوئیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم یکی از افرادی بود که اعتراض خود را به این سند نشان داد و گفت: این نهادهای بین‌المللی با رویکردی خاص و عموماً مغایر با اهداف انقلاب اسلامی شکل‌ گرفته‌اند، برخی از تقابل‌ها و مشکلات تاکتیکی آمریکا با نهادهایی مانند یونسکو نباید به همسویی این نهادها با نظام جمهوری اسلامی تعبیر و تفسیر شود، آنچه که برای نظام فرهنگی و علمی ما امروز اولویت دارد اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است نه تدوین و تصویب سند جدید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز با بیان اینکه کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست ولی باید در همه تعاملات بین‌المللی عزت، حکمت و مصلحت لحاظ شود، گفت: از تدوین کنندگان انتظار می‌رفت قبل از رونمایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جریان کار قرار می‌دادند و به زحمات و تجارب قبلی در مسیر تدوین اسناد بالادستی توجه و اهتمام جدی صورت می‌گرفت.

مسؤولان امضا کننده سند همچنان بر صحبت خود مبنی بر اینکه 2030 یک سند نیست بلکه چارچوب است اصرار داشتند و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس اعتراض می‌کردند.

زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم گفته بود که آنچه به عنوان سند 2030 مطرح شده، یقیناً موردنظر جمهوری اسلامی نیست، زیرا در این سند مواردی وجود دارد که با اهداف نظام مغایر است و گویا دوستان از سند عدول کردند و آن را به عنوان چارچوب مطرح می‌کنند که این مسئله باید بررسی شود تا بدانیم با اهداف جمهوری اسلامی فاصله دارد یا خیر و چگونه بدون مشورت شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و نقشه جامع علمی کشور این کار را انجام داده‌اند.

مخبردزفولی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی همچنین در رابطه با سند 2030، گفت: تصویب اسناد راهبردی به‌خصوص در حوزه علمی، آموزشی و فرهنگی چه در آموزش و پرورش و چه آموزش عالی به این صورت است که  عموم آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب می‌شود. به‌طور مثال نقشه جامع علمی کشور، سند نخبگان، سند مهندسی فرهنگی، سند تحول آموزش و پرورش و اسنادی نظیر اینها در شورا تصویب شده است و هر اقدام دیگری در این زمینه باید ذیل این اسناد انجام شود، البته سند 2030 یک جریان جهانی است که یونسکو آن را طراحی کرده، ولی باید با اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی مطابقت داشته باشد و در شورای عالی و شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها به تصویب برسد. در سند 2030 مغایرت‌هایی وجود دارد و در هیچ‌جای معتبری نیز تصویب نشده، بنابراین این سند از نظر ما وجاهتی ندارد تا مسیر قانونی خود را طی کند.

* ابهامات و مغایرت‌های 2030

کارشناسان، نمایندگان مجلس و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی به این سند اعتراض داشتند و مغایرت‌هایی را در این سند اعلام کردند.

1- یونسکو، در راستای اهداف مبتنی بر«جهانی سازی» و « صلح جهانی» از طریق برنامه« آموزش‌های مشترک عمومی»، می‌کوشد ارزش‌های لیبرالیستی و سکولاریستی را در نظام تعلیم و تربیت کشورهای مختلف بگنجاند تا به واسطه آن از اصطکاک نسل‌های جدید با نظام‌های استکباری و سرمایه داری، جلوگیری کند.

از جمله می‌توان به برنامه های آن سازمان، برای اصلاح بنیادین مفاهیم آموزشی و تربیتی در جوامع اسلامی مانند فلسطین، اردن، امارات، بحرین، عمان، قطر، لبنان و عربستان به نفع رژیم صهیونیستی و به اصطلاح حل«بحران اعراب و اسرائیل» از مسیر تغییرات فرهنگی و ارزش های ملی در قالب برنامه « صلح جهانی» اشاره کرد.

2- از موضوعات و تکالیف مهم اجرایی برنامه آموزش2030، که سبب نگرانی می‌شود، گردآوری اطلاعات و آمار معتبر از کشورها، توسط یونسکو است و تمام کشورها متعهد هستند که با مرکز آمار و اطلاعات یونسکو(Uis) همکاری کنند تا یونسکو و مجامع بین‌المللی به آمار و اطلاعات آموزشی و تربیتی کشورها به صورت منظم و دوره‌ای دسترسی داشته باشند.

نکته مهمی که در این امر نهفته است این است که ارائه آمار و اطلاعات آموزشی نسل آینده کشور به سازمان‌های بین‌المللی آن هم مطابق با خواست آنها چه نفعی برای کشور دارد؟ آیا این سازمان‌ها در راستای اعتلا و رشد و پیشرفت کشور ما کاری کرده‌اند؟

در قضایای مختلف مانند برجام، دیده‌ایم که نهادهای بین المللی و کشورهای غربی آمار و اطلاعاتی که از خودمان براساس تعهد داده شده، دریافت می‌کنند و باید محرمانه تلقی شود، آنها را منتشر می کنند و مسلماً بر علیه منافع ملی خودمان استفاده می کنند. بنابراین، این ساده اندیشی است که ما به راحتی اطلاعات نسل آینده ساز خود را در اختیار آنها قرار دهیم.

3- یکی از برنامه‌های‌ کلیدی یونسکو « بین‌المللی‌سازی آموزش عالی ایران» است تاآنجا که «کمیسیون ملی یونسکو» به صورت متمرکز، بین‌المللی‌سازی آموزش عالی کشور را در دستور کارخود قرار داده است. دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو هم با اظهار تأسف از عدم ورود دانشگاه‌های ایران به حوزه بین‌الملل، از تأکید ویژه یونسکو بر« جهانی‌شدن آموزش عالی» خبر داد.

4- باوجود اسناد بالادستی متعدد مانند:« سند تحول بنیادین آموزش و پرورش»، « سند نقشه جامع علمی کشور»، « نقشه مهندسی فرهنگی کشور» و ... ، چرا مسئولان مربوط، به جدیت برنامه2030 یونسکو پیگیر اجرای آنها نیست؟ پذیرش و اجرای برنامه‌های سازمان‌های بین‌المللی نظیر برنامه آموزش 2030 و درگیر شدن 4 وزارتخانه دولت تدبیر و امید با آن، در سکوت رسانه‌ای و بدون شرح جزییات و منافعی که از اجرای آن نصیب سیستم آموزشی کشور می شود، چه توجیهی دارد؟

5- «جهانی‌شدن» یکی از مفاهیمی است که مرزهای جغرافیایی کشورها و هنجارهای فرهنگی آموزشی را تحت تأثیر قرار داده است و سازمان‌های بین‌المللی مانند یونسکو، این مفهوم را درحوزه تعلیم و تربیت پیگیری می‌کنند.  به همین جهت شرکت‌های چندملیتی برای تصاحب مدارس درکشورهای جهان سوم و خاورمیانه، به بالاترین نهادهای دولتی« نفوذ» کرده و اجرای برنامه آموزش همگانی یونسکو را از ملزومات پیوستن به « سازمان تجارت جهانی» و بهره‌مندی از فاکتورهای اقتصادی و سیاسی کشورهای توسعه یافته برمی‌شمارند.

6- در اسفند94 «کنفرانس بازاندیشی و آینده نگری در نظام آموزش و یادگیری ایران با توجه به تغییرات پرشتاب جهان معاصر»، در تهران برگزار شد. اما منظور از جملاتی نظیر« بازنگری در نظام آموزشی» چیست!؟و  طرح این نوع مفاهیم به چه نیتی است؟

7- هدف شماره4 توسعه پایدار یعنی «تضمین آموزش باکیفیت، فراگیر و برابر و ارتقای فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر برای همه» است، در حالی که تعابیر و برداشت‌هایی از آموزش باکیفیت وجود دارد که با مبانی آموزش در مدارس و دانشگاه‌های جمهوری اسلامی مغایر است.

8- برنامه جامع آموزش2030، توصیه‌های جدی و مؤکد درخصوص ورود بعضی مفاهیم و مطالب به کتاب‌های درسی به کشورهای عضو دارد، که قطعا با فرهنگ اسلامی ما سازگار نیست. این موضوع از اقرارهای صریح برخی مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش است.

9- در برنامه2030، ارتباطات و برنامه‌های بین المللی شبکه مدارس مرتبط با یونسکو در کشورها از جمله ایران که قبلا راه اندازی شدند، مورد توجه جدی قرار می‌گیرد که ابهامات فعالیت در مدرسه داری توسط این نهاد را با شک و تردید مواجه می‌کند.

10- در برنامه‌های توسعه پایدار پس از 2015، از ارزش‌ها و اصول جهان شمول از قبیل همبستگی جهانی، صلح جهانی، احساس همدردی  با انسانها و مفاهیمی که ضدیت با رژیم غاصب صهیونیستی را از اذهان محو کند آموزش داده می‌شود.

11- این برنامه، چه ارتباط و نسبتی با اسناد بالادستی مانند: « سند چشم انداز20 ساله کشور» ، « سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» ، « سند نقشه جامع علمی کشور» ، « نقشه مهندسی فرهنگی کشور» و ... سایر اسناد بالادستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی دارد؟ اگر نسبتی دارد، کدامیک مرجع است ؟

باتوجه به تفکر حاکم بر یونسکو که تفکری لیبرالیستی و سکولاریستی است و قطعا با تفکر دینی در تقابل یا حداقل غیر همسو است، اجرای این برنامه، چگونه نیازها و شرایط تعلیم و تربیت اسلامی را محقق می‌کند؟ و آیا این برنامه با اهداف تعلیم و تربیت اسلامی که در اسناد بالادستی تصریح شده است هماهنگ است؟

12- اگرچه اهداف کلان 17 گانه برنامه توسعه پایدار 2030 که هدف شماره 4 آن بصورت مشخص به آموزش مربوط  می شود،  با واژه‌های زیبا که برخی از آنها در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، نیز آمده است، اما شاخص‌ها و مفاهیم مدنظر در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در تراز تربیت اسلامی است که  با برنامه آموزش 2030 بلکه مغایر است.

مانند تاکید بر تعلیم و تربیت اسلامی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش  با تاکید بر آموزش غیرایدئولوژیک در برنامه 2030 یا مثلا تربیت انسان خلیفه الله در اسناد بالادستی آموزش و پرورش جمهوری اسلامی با تربیت انسان براساس مکتب اومانیسم در برنامه 2030.

13- در برنامه 2030 تاکید فقط بر آموزش است در حالی که آموزش، شرط لازم برای تغییر و بهبود زندگی است ولی شرط کافی نیست. انسان امروز بیش از گذشته در کنار آموزش، نیازمند معنویات، اخلاق و ارزش‌ها و بطورکلی «تربیت» است، که این موضوع عنصر گمشده در برنامه آموزش 2030 است.

14- باتوجه به مطالب پیش گفته، چگونه امکان دارد« سند تحول بنیادین آموزش و پرورش»  با « برنامه آموزش2030 » تطابق داشته باشد؟ از همین رو،  مهم جلوه دادن این برنامه یا تفاهم نامه، که به اشتباه به آن سند می‌گویند، برای تحت الشعاع قرار دادن «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» است.

15- باتوجه به بندهای 2 و 5 از ماده 2  اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو، مصوب هیأت وزیران جمهوری اسلامی ایران در سال 1366، چرا کمیسیون ملی یونسکو در  راستای این دوبند از شرح وظایف، اقداماتی را انجام نمی دهد و بصورت منفعل مجری برنامه‌های یونسکو است؟

به چه مناسبت باید یک مجموعه‌ به‌اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست، این حق را داشته باشد که برای ملتهای دنیا با فرهنگ‌های مختلف، تکلیف مشخص کند؟

* هشدار مقام معظم رهبری در رابطه با 2030

رهبر معظم انقلاب امروز در جمع معلمان فرمودند: بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مند هستم، آنها باید مراقبت می‌کردند و نباید می‌گذاشتند که کار به اینجا بکشد که ما بیاییم و جلوی این کار را بگیریم، اینجا جمهوری اسلامی است. سند2030 یونسکو و ازاین‌قبیل، چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند زیر اینها شانه قرار بدهد و تسلیم شود.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: به چه مناسبت یک مجموعه‌ به‌اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست، این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا با فرهنگ‌های مختلف، تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است، اینکه ما برویم سندی را امضا کنیم و بعد هم بیایم بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ نخیر!مطلقاً مجاز نیست.

با توجه به تجارب کشور از اینگونه ارتباط با مجامعی که روند مشخصی علیه نظام ما دارند و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری، لازم است، متولیان نظام آموزشی کشور و در رأس آن شورایعالی انقلاب فرهنگی که به ریاست رئیس جمهور اداره می‌شود، بیش از پیش هوشیار بوده و برای خنثی سازی برنامه‌های دشمن، اقدامات لازم را به عمل آورند.

منبع: فارس 
اشاره امروز رهبرانقلاب به کدام ماجرا بود؟
ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش مشرق، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار با معلمان و فرهنگیان سراسر کشور با یادآوری نمونه‌ای تاریخی از اقدام یکی از دولت‌های اروپایی در متهم کردن رئیس‌جمهور ایران و احضار وی به دادگاه، در اوایل دهه‌ی هفتاد، خاطرنشان کردند: «با آنکه رئیس‌جمهور وقت روابط نزدیکی با آن دولت داشت اما همان دولت اروپایی او را متهم و احضار کرد و تنها عاملی که باعث عقب‌نشینی آن دولت اروپایی شد، تودهنی بود که دریافت کرد، بنابراین دشمن، دشمن است و این دولت و آن دولت ندارد».

با نگاهی به تاریخ در خواهیم یافت که اشاره رهبر انقلاب به ماجرای «دادگاه میکونوس» و احضار رئیس جمهور وقت یعنی مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی به دادگاه این حادثه توسط دولت آلمان است.

ماجرای ترور میکونوس که در رستورانی با همین نام در برلین، پایتخت آلمان رخ داد و منجر به قتل تعدادی از سران حزب ورشکسته دموکرات کردستان شد، موجب تاثیرگزاری فراوانی در روابط ایران و اروپا گردید.

دادگاه متهمان این حادثه در ششم آبانماه سال ۱۳۷۲ در آلمان آغاز شد و حدود ۵ سال و ۲۴۷ جلسه طول کشید که در نهایت حکم این دادگاه در ۲۱ فروردین ۱۳۷۶ صادر شد و در آن دو نفر از متهمین به حبس ابد و دو نفر دیگر نیز به ۵ و ۱۱ سال حبس محکوم شدند.

اما این پایان ماجرا نبود و دستگاه قضایی آلمان که زمینه را برای متهم ساختن جمهوری اسلامی و سران نظام به دست داشتن در این حادثه مهیا دید با همراهی ضد انقلاب خارج نشین، انگشت اتهام خود را به سمت مسئولین نظام یعنی علی اکبر هاشمی رفسنجانی بعنوان رئیس جمهور، علی فلاحیان وزیر اطلاعات و علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه نشانه رفت به طوری که دادستان وقت آلمان، هاشمی رفسنجانی را بعنوان یکی از عوامل این ترورها به دادگاه احضار کرد.

پس از این حکم مضحک، آلمان و ایران سفرای خود در دو کشور را فرا خواندند و آلمان چهار دیپلمات ایرانی را از این کشور اخراج کرد. همچنین تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز سفرای خود را از ایران فراخواندند. ایران نیز در پاسخ به این حرکت اتحادیه اروپا سفیران خود را از کشورهای عضو این اتحادیه فرا خواند و روابط دو طرف دچار بحران شد، اما در نهایت آلمان و اتحادیه اروپا که با قاطعیت و اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران مواجه شده بودند مجبور به بازگرداندن سفرای خود به ایران شدند به طوری که سفرای اتحادیه اروپا با استفاده از پرواز شبانه سوئیس ایر از زوریخ به سمت تهران پرواز کردند تا قبل از سپیده دم روز بعد در تهران باشند.

رهبر انقلاب دقیقا ۲۰ سال پیش، در اردیبهشت ۷۶ و همزمان با اوج گرفتن ماجرای میکونوس و اعلام حکم دادگاه فرمایشی آن در دیدار  خود با معلمان و کارگران فرمودند: « مگر کسی اهمیت می‌دهد که این‌ها چه گفته‌اند؟ البته دستگاه دولتی ما که بحمداللَّه مواضع بسیار خوبی در مقابل حرکت‌های زشت این‌ها داشته است، از حالا به بعد هم بایستی با کمال قدرت عمل کند و در مرحله اوّل، سفیر آلمان را فعلاً تا مدّتی نباید راه بدهد که به ایران بیاید. بقیه هم که می‌خواهند به‌عنوان یک حرکت به اصطلاح آشتی‌جویانه برگردند، مانعی ندارد. خودشان رفته‌اند، خودشان هم برمی‌گردند. دیدند که رفتن‌شان هیچ اهمیتی ندارد. این‌ها می‌خواهند برگردند، مانعی ندارد؛ اما در رفتن سفرای ایران به کشورهای آن‌ها، هیچ عجله‌ای نباید بشود. باید سرِ صبر و فرصت ببینند چه چیزی مصلحت است؛ هر چه که عزّت اسلامی اقتضا می‌کند - همان طور که همیشه گفته‌ایم - همان گونه عمل کنند».

تنها شش ماه نیاز بود تا سفرای اروپایی دست از پا درازتر عزم بازگشت به ایران کنند، اما جمهوری اسلامی به پشتوانه اقتدار مردمی و براساس دستور رهبر معظم انقلاب، به سفیر آلمان بعنوان آخرین کشوری اجازه بازگشت به کشورمان را داد.

بعدها رهبر انقلاب در سال ۹۰ در بازخوانی این ماجرا  فرمودند: «یک روزی یکی از دولت‌های اروپایی نسبت به جمهوری اسلامی اظهار علاقه و ارتباط و اینها می‌کرد؛ همان دولت سر قضیه‌ قهوه‌خانه‌ میکونوس دادگاه تشکیل داد، مسئولین درجه‌ یک کشور را در آن دادگاه متهم کرد! دولت‌های اروپایی با آنها هم‌دست شدند، همه‌شان سفرای خود را از تهران فراخوانی کردند؛ اینها که یادمان نرفته. خواستند سیلی بزنند، البته سیلی سخت‌تری خوردند. از همین حسینیه آنچنان سیلی‌ای خوردند که بعد تا مدت‌ها دنبال علاجش بودند! هر وقت توانستند، آن‎ها درصدد سیلی زدن برآمدند.»

چنین نمونه هایی از برخورد قاطعانه با بیگانگان و مقاومت در برابر زیاده خواهی های آنان در تاریخ ۳۸ ساله انقلاب اسلامی بسیار زیاد است از مقاومت در دوران دفاع مقدس در برابر زیاده خواهی های صدام حسین تا ایستادگی در برابر دست درازی دشمنان به صنایع نظامی و موشکی جمهوری اسلامی ایران و بیانگر آن است که اگر در برابر زیاده خواهی دشمنان اقدام متقابل و قاطعانه انجام شود از مواضع خود عقب خواهند نشست.

منبع: مهر

 
فیلم/ حمله معدنچیان خشمگین به خودرو حامل روحانی
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: فیلم های خبری

فیلم/ حمله معدنچیان خشمگین به خودرو حامل روحانی 
رهبر معظم انقلاب در دیدار معلمان:
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

جمهوری اسلامی تسلیم سندهایی مانند سند ۲۰۳۰ یونسکو نخواهد شد/

 

حضور در انتخابات حفظ اقتدار و مصونیت کشور است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار هزاران نفر از معلمان سراسر کشور، آموزش و پرورش را زیر ساخت اصلی علم و تحقیق در کشور دانستند و با تأکید بر لزوم اهتمام جدی مسئولان برای اجرایی کردن سند تحول آموزش و پرورش،  گفتند: وظیفه آموزش و پرورش تربیت نسلی «با ایمان، با وفا، مسئولیت پذیر، دارای اعتماد به نفس، مبتکر، راستگو، شجاع، با حیا، اهل تفکر و اندیشه، عاشق کشور و نظام و مردم، و دوستدار مصالح کشور» است.

خبرگزاری فارس: جمهوری اسلامی تسلیم سندهایی مانند سند ۲۰۳۰ یونسکو نخواهد شد/ حضور در انتخابات حفظ اقتدار و مصونیت کشور است

رهبر انقلاب اسلامی همچنین انتخابات را موضوعی حیاتی و برآمده از اندیشه مردم سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی دانستند و تأکید کردند: حضور همه مردم، با سلایق مختلف سیاسی، در انتخابات 29 اردیبهشت، ضامن حفظ اقتدار، اُبّهت و مصونیت کشور است و با چنین حضوری، دشمن هرگز نخواهد توانست هیچ غلطی در مقابل ملت ایران انجام دهد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با گرامیداشت یاد شهید آیت الله مطهری، آن معلم شهید را آموزگاری واقعی در گفتار، رفتار و سبک زندگی خواندند و افزودند: دشمنان بشر و کشور و اسلام، او را از ما گرفتند اما کتابهای آن بزرگوار پرورش‌دهنده ذهن و هدایت‌کننده به‌سوی معارف اسلامی است و باید از این آثار ارزشمند حداکثر استفاده را کرد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس با اشاره به اهمیت و جایگاه معلم، گفتند: قدرت، اعتبار و آبروی کشور بیش از هر چیز وابسته به نیروی انسانی است و معلمان هستند که سازنده نسل آینده و نیروی انسانی آن هستند.

ایشان با تأکید بر لزوم قدردانستن شأن و منزلت معلم و تکریم آن در جامعه گفتند: هزینه کردن برای معلم از وظایف مسئولان و دولت است زیرا همان‌طور که بارها گفته‌ام که هزینه کردن برای معلم در واقع، سرمایه‌گذاری است.

رهبر انقلاب اسلامی، انجام مسئولیت بزرگ تربیت نسل آینده را نیازمند افزایش آمادگی‌های معلمان دانستند و گفتند: بر همین اساس به مسئولان تأکید می‌کنیم دانشگاه فرهنگیان را که تولیدکننده معلم است و اهمیت فراوانی دارد، جدی بگیرند و هر چه می‌توانند برای آن سرمایه‌گذاری کنند.

ایشان با اشاره به نقش برجسته معلم در ترویج اخلاق و خصلتهای خوب در دانش‌آموزان، خاطرنشان کردند: معلمِ منیع‌الطبع، صبور، متدین و متین این خصوصیات را با رفتار خود به دانش‌آموزان منتقل می‌کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای استفاده سیاسی از معلمان را در تعارض با شأن معلم دانستند و گفتند: از سالهای دهه 60 همواره به کسانی که قصد داشتند از معلمان مانند ابزار سیاسی استفاده کنند، اعتراض داشتم چرا که معلم، همچون الماسی قیمتی است که نباید آن را بازیچه قرار داد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به قریب‌الوقوع بودن بازنشستگی جمع زیادی از معلمان، گفتند: برای جبران کمبود معلم باید ظرفیت دانشگاههای معلم‌پرور افزایش یابد و مراکز مسئول، ضوابطی برای جذب معلمان قرار دهند تا افراد بدون حساب وارد آموزش و پرورش نشوند.

رهبر انقلاب اسلامی، آموزش و پرورش را زیر ساخت اصلی علم و تحقیق در کشور دانستند و گفتند: اگر آموزش و پرورش براساس برنامه ها و سیاست های صحیح حرکت کند، کشور از لحاظ علم و تحقیق غنی خواهد شد اما اگر چنانچه آموزش و پرورش به حال خود رها شود، این زیر ساخت لطمه خواهد خورد و ضررهای ناشی از آن، غیرقابل محاسبه خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه وظیفه آموزش و پرورش تربیت یک نسل است، خاطرنشان کردند: آموزش و پرورش باید تربیت نسلی با ایمان، وفادار، مسئولیت پذیر، دارای اعتماد به نفس، دارای ابتکار، راستگو، شجاع، با حیا، اهل فکر و اندیشه، عاشق کشور و نظام و مردم، و دوستدار مصالح کشور را، هدف اصلی خود قرار دهد.

ایشان افزودند: لازمه اینکه نسلی محکم، قوی، با اراده، مبتکر، پیشرو فعال تربیت شود، آن است که آموزش و پرورش زمینه مناسب را برای معلم، دانش آموز، اولیا، و طراحان و نویسندگان کتابهای درس فراهم آورد.

رهبر انقلاب اسلامی با هشدار در خصوص جریانی که به دنبال از بین بردن جایگاه و ارزش آموزش و پرورش و سلب اعتماد از این دستگاه بسیار مهم است، خاطرنشان کردند: این جریان از خارج کشور هدایت می شود و تنها راه مقابله با آن، برطرف کردن نقاط ضعف آموزش و پرورش و زمینه های نفوذ است.

حضرت آیت الله خامنه ای یکی از اشکالات آموزش و پرورش را، بیماری «دانشگاه گرایی» خواندند و گفتند: دانشگاه گرایی یک تفکر غلط و خطایی است که متأسفانه سایه آن از ابتدای ورود به محیط مدرسه تا پایان تحصیلات در آموزش و پرورش، بر سر دانش آموزان سنگینی می‌کند.

ایشان خاطرنشان کردند: در کشور نیازهای فوری و ضروری غیرمرتبط با تحصیلات دانشگاهی بسیار زیاد است و بر همین اساس، بنده سالها است که بر موضوع اهتمام به هنرستانها و مراکز فنی و حرفه ای و تقویت آنها، تأکید دارم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به افراد زیادی که با تحصیل در هنرستانها و مراکز فنی و حرفه ای و فراگیری مهارتهای مختلف، اکنون صاحب شغل و زندگی هستند، این افراد را ثروتهای ملی کشور دانستند و افزودند: ما نیازمند علم و تحقیق و پیشرفت علمی هستیم اما این موضوع بدین معنا نیست که همه دانش آموزان، باید هدف خود را دانشگاه قرار دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای به موضوع سند تحول آموزش و پرورش نیز اشاره کردند و با انتقاد از اجرایی نشدن این سند با وجود گذشت چندین سال از ابلاغ آن، گفتند: چرا سند تحول آموزش و پرورش تا به حال عملیاتی نشده است؟ تا چه زمانی باید منتظر آماده شدن نظام نامه های سند تحول بود؟

ایشان افزودند: من به‌طور جدی از وزیر محترم و مسئولان می خواهم که موضوع اجرایی شدن سند تحول را پیگیری کنند زیرا آموزش و پرورش نیازمند تحول عمقی و بدور از تغییرات ظاهری است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین به موضوع پذیرش سند 2030 سازمان ملل و یونسکو از جانب دولت اشاره کردند و با انتقاد شدید از این موضوع گفتند: این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاههای مسئول نیز اعلام شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین المللی که تحت نفوذ قدرتهای بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می دهد که برای ملتهایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تکلیف معین کند.

ایشان با تأکید بر اینکه اصل این کار غلط است، خاطرنشان کردند: اگر چنانچه با اصل کار نمی‌توانید مخالفت کنید، صراحتاً اعلام کنید که جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش و پرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی با گلایه از شواریعالی انقلاب فرهنگی گفتند: این شورا باید مراقبت می کرد و نباید اجازه می داد که کار تا جایی پیش برود که اکنون ما مجبور به جلوگیری از آن شویم.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اینجا جمهوری اسلامی ایران است و در این کشور مبنا اسلام و قرآن است. اینجا جایی نیست که سبک زندگی معیوب و ویرانگر و فاسد غربی بتواند اعمال نفوذ کند. در نظام جمهوری اسلامی پذیرش چنین سندی، معنا ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس با اشاره به انتخابات 29 اردیبهشت ماه، انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را یک موضوع حیاتی و بسیار با ارزش دانستند و خاطرنشان کردند: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی، برآمده از اسلام است و اینگونه نیست که «جمهوری» به «اسلام» الصاق شده باشد و اگر انتخابات نبود، امروز اثری از جمهوری اسلامی ایران باقی نمی ماند.

حضرت آیت الله خامنه ای، حضور عظیم مردم در عرصه های مختلف بویژه انتخابات را مصونیت بخش کشور و حافظ منافع ملت و موجب ابهت نظام در چشم دشمنان دانستند.

ایشان با یادآوری نمونه‌ای تاریخی از اقدام یکی از دولتهای اروپایی در متهم کردن رئیس جمهور ایران و احضار وی به دادگاه، در اوایل دهه هفتاد افزودند: با آنکه رئیس جمهور وقت روابط نزدیکی با آن دولت داشت اما همان دولت اروپایی او را متهم و احضار کرد و تنها عاملی که باعث عقب نشینی آن دولت اروپایی شد، تو دهنی بود که دریافت کرد، بنابراین دشمن، دشمن است و این دولت و آن دولت ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دشمن در هر موقعیتی که بتواند، زهر خود را خواهد ریخت و ملاحظه لفاظی ها را هم نخواهد کرد، افزودند: تنها مانع در مقابل اظهار دشمنیِ دشمن، حضور مردم در صحنه است زیرا اُبّهت یک کشور 80 میلیونی با نیروی انسانی قوی و باهوش و دارای میلیونها جوان، در دل دشمن ترس ایجاد می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اگر می خواهیم اُبهت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی حفظ شود و مصونیت آن باقی بماند، باید همه در انتخابات شرکت کنند.

ایشان افزودند: اگر چنانچه در انتخابات کوتاهی شود و عواملی زمینه ساز یأس مردم شوند، قطعاً کشور لطمه خواهد خورد و هر فردی هم که در این لطمه سهیم باشد، در پیشگاه پروردگار مسئول خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سلایق و دیدگاههای مختلف سیاسی و گرایش های متفاوت در انتخاب کاندیداها، خاطرنشان کردند: در انتخابات هرکس به هر نامزدی که بپسندد رأی می دهد اما موضوع اصلی و مهم، حضور همه مردم در پای صندوق های رأی است تا نشان دهند که آماده دفاع از اسلام و نظام هستند و مصونیت کشور را حفظ خواهند کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اگر به لطف خداوند، این همت و اراده در مردم، با همین شدت و ابهت ادامه پیدا کند، دشمن هرگز نخواهد توانست در مقابل ملت ایران، هیچ غلطی انجام دهد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به ماه شعبان و لزوم استفاده از فرصت نیمه شعبان برای مناجات و تقرب به خداوند، گفتند: ماه شعبان، ماه دعا و توسل و مقدمه ماه مبارک رمضان است و در ادعیه وارده آن، راههای سعادت و هدایت روشن شده است.

پیش از بیانات رهبر انقلاب اسلامی، وزیر آموزش و پرورش در سخنانی روز معلم را نمادی برای حرمت نهادن به مقام تعلیم و تعلّم دانست و افزود: یک بار دیگر باید اندیشه، روش و منش شهید مطهری را در زمینه تعلیم و تربیت بازخوانی کرده و چراغ راه قرار دهیم.

آقای دانش آشتیانی با بیان اینکه معلمان دارای بالاترین منزلت اجتماعی در جامعه هستند، گفت: نگاه به آموزش و پرورش باید هم در سطوح فرهنگی و سیاسی و هم در سطوح اجرایی متحول و نقش‌های جدید مدرسه و معلم به‌خوبی تدوین شود. 
مشروح یکصد و دوازدهمین نشست سخنگوی قوه قضائیه
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: قضایی

شرکت آمیتیس متعلق به دانش آشتیانی است/

 

واردات پوشاک با کارت بازرگانی شرکت فنی مهندسی

 

/ ۴۸ ساعته همکار خود را تبرئه کردند/

 

تشکیل پرونده برای وزیر/

 

آقای روحانی! دیپلماسی شما برای بازگرداندن پول‌های زنجانی چه کرد؟

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای از لحظاتی قبل در صد و دوازدهمین نشست خبری خود پاسخگوی سوالات نمایندگان رسانه‌ها شده است. نشست قبلی حجت الاسلام اژه‌ای در تاریخ 10 اردیبهشت برگزار شد.

تشکیل 196 پرونده قضایی در باب انتخابات

 حجت الاسلام محسنی اژه ای در خصوص علت برگزاری نشست امروز گفت: احتمال می دادم هفته آینده نباشم ى چون مسائل این روزها زیاد است خواستم صحبت هایی داشته باشم.

وی افزود: ما به روز انتخابات نزدیک می شویم و امیدواریم انتخاباتی با سلامت و امنیت کامل داشته باشیم.

اژه‌ای گفت: ما در طول این مدتی که مساله انتخابات مطرح بوده تا الان ١٩۶ پرونده به دستگاه فضایی رسیده که بیشترش برای شوراهاست.

معاون اول قوه قضاییه گفت: آن ستاد پیشگیری هم که وجود دارد ٨٠٠ مورد تذکرات را به افراد مختلف، ستادها و نامزدها داده اند، از جمله ١٠٠ مورد کسانی که در کانال ها و شبکه های اجتماعی فعالیت دارند که بیش از ۵٠ مورد مربوط به اصولگرایان و مابقی مربوط به اصلاح طلبان.

وی گفت: ١٨ مورد تذکر حضوری داده شده است که ٨ مورد اصولگرایان، ٣ مورد افراد متفرقه و بقیه مربوط به حریان های اصلاح طلب است.

کیفرخواست این پرونده با 46 متهم به دادگاه رفته است

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در مورد آخرین وضعیت پرونده ریخته‌گران گفت: کیفرخواست این پرونده با 46 متهم به دادگاه رفته و این کیفرخواست از طرف دادگاه به وکلا و متهمین اعلام شده است و آنها منتظر اعلام زمان دفاع برای حضور در دادگاه هستند.

اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده ثامن‌الحجج هم گفت: یک میلیون و 244 هزار حساب بانکی مربوط به این پرونده تعیین و تکلیف کامل شده که بر همین اساس 9 هزار 300 میلیارد تومان پرداخت و 3 هزار و 500 میلیارد تومان هم باقی مانده ضمن اینکه حدود 2 هزار میلیارد تومان هم تعهد صورت گرفته و برای پرداخت آن زمان تعیین شده است.

وی در توضیح بیشتر این موضوع تصریح کرد: افرادی که بین 300 میلیون تومان یا بالاتر از این مبلغ پول در این مؤسسه داشته‌اند و حاضر به واگذاری بوده‌اند 35 میلیون نقد گرفته و مابقی پول خود را براساس ترتیبات صورت گرفته دریافت می‌کنند ضمن اینکه اموالی هم در این خصوص شناسایی و قرار است در هفته‌های آتی به مزایده گذاشته شود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین اقدامات مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه مربوط به فروردین‌ماه سال جاری گفت: در این ماه بیش از 116 هزار و 110 مورد خدمت اعم از تلفن گویا و وب به مردم شده است.

وی تصریح کرد: از این میزان اعلام شده 62 هزار تماس از طریق تلفن گویا و 104 هزار تماس هم از طریق وب بوده است. ضمن اینکه از همین میزان 116 هزار و 110 مورد هم 30 هزار مورد مربوط به مهریه و مسائل  و حواشی مبتلا به آن بوده است.

شرکت آمیتیس طراوت کودکی متعلق به وزیر آموزش و پرورش است

سخنگوی قوه قضائیه در مورد پرونده شرکت خانوادگی وزیر آموزش و پرورش گفت: شرکت آمیتیس طراوت کودکی متعلق به وزیر آموزش و پرورش و ثبت شده در اداره ثبت است.

وی در توضیح بیشتر افزود: گزارش از طریق نیروی انتظامی به حوزه قضایی لواسان می‌شود که در ویلایی در این منطقه کالای قاچاق تخلیه و از آنجا به جای دیگری منتقل می‌شود به همین دلیل مقام قضایی بر اساس گزارش ضابط قضایی دستور بازرسی این ویلا را صادر می‌کند.

وی ادامه داد: اما دو نفر هنگامی بازرسی مأموران سر رسیده و اعلام می‌کنند ما محافظ وزیر هستیم و این منزل متعلق به وی و این پوشاک هم متعلق به دختر وزیر است اما مأموران بعد از شنیدن این سخن اعلام می‌کنند این محل باید پملب شود.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: مقام قضایی منطقه لواسان هم بعد از این موضوع اعلام می‌کند که چون این پوشاک کالای قاچاق است مربوط به اداره تعزیرات حکومتی است.

وی افزود: روز شنبه 11 اردیبهشت رونده این موضوع به سازمان تعزیرات رسیده و این سازمان روز 12 حکم را صادر می‌کند و اعلام می‌شود باید تکلیف این پرونده در سازمان تعزیرات مشخص شود.

صورت‌جلسه‌های شرکت خانوادگی وزیر به امضای آقای آشتیانی رسیده است

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در توضیح بیشتر پرونده شرکت خانوادگی وزیر آموزش و پروش گفت: پس از اظهارات من در جلسه گذشته با اصحاب رسانه انتقاداتی از سوی برخی افراد در جلسه هیات دولت روز چهارشنبه صورت گرفته و آقای پورمحمدی وزیر دادگستری و رئیس تعزیرات در خصوص من انتقاداتی را انجام می‌دهد و در این جلسه هیات دولت اعلام می‌کند که چون من اسم وزیر را نبرده‌ام پس همه وزرا و فرزندان آنها در این خصوص زیر سوال رفته و افکار سمت آنها متوجه است.

وی گفت: روز دوازدهم اردیبهشت شعبه 27 دادگاه تعزیرات حکومتی که زیر نظر دولت است حکم این پرونده را صادر کرده و اعلام می‌کند که این کالا در زمره قاچاق کالا نیست.

اژه‌ای تصریح کرد: چون اساسنامه این شرکت در روزنامه رسمی آمده و محرمانه نیست اطلاعات بیشتری را بر همین اساس اعلام می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: شرکت آمیتیس طراوت کودکی متعلق به وزیر آموزش و پرورش آقای فخرالدین احمدی آشتیانی و خانواده وی است که در سال 93 به ثبت رسیده است.

وی گفت: اداره ثبت در نامه‌ای که امروز به ما اعلام کرده عنوان داشت که از آن تاریخ یعنی سال 93 تا به امروز فخرالدین احمدی آشتیانی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل این شرکت هم دختر وزیر آموزش و پرورش است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: شرکت آمیتیس طراوت کودکی در طول سال 95 چندین جلسه در ماه‌های تیر، دی و اسفند برگزار کرده و تمامی اسناد با امضای این دو نفر یعنی آقای فخرالدین احمد آشتیانی و دختر ایشان صورت گرفته است.

خوشحال می‌شویم پورمحمدی در تعزیرات پرونده‌ها را 48 ساعته رسیدگی کند/ آیا وزیر می تواند در زمان تصدی وزارت رییس هیات مدیره شرکتی باشد؟

حجت الاسلام محسنی اژه ای در ادامه تصریح کرد: شرکت آمیتیس نمایندگی از یک شرکت ایتالیایی است که می تواند واردات و صادرات منسوجات داشته باشد.

شرکت با یک کارت بازرگانی دیگر به نام شرکت تولیدی بازرگانی راتین گستران طبرستان در فریدون کنار که حوزه فعالیتش فنی مهندسی است و به هیچ وجه نمی تواند واردات پوشاک داشته باشد اقدام به واردات پوشاک کرده است.

وی افزود: بنابراین شرکت آمیتیس طراوت کودکی که برای وزیر است پوشاکی با کارت خودشان وارد نکرده اند

اژه‌ای گفت: حداقل دو محموله وارد شده، در مقرراتی که مربوط به صادرات و واردات است در تبصره ٣ آمده شرکت باید حتما در حوره فعالیت خود کار کند. همچنین در ماده ۴ هم آمده دارندگان این کارت حق واگذاری آن به غیر را ندارند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: مطلب دیگری که باید بگویم من هرکسی که اتهامی متوجه اش باشد و رفع اتهام شود خوشحال می شویم.

وی افزود: از این جهت هم که رییس تعزیرات آقای پورمحمدی بتوانند ظرف مدت کمتر از ۴٨ ساعت به همکار خود وزیر آموزش و پرورش کمک کند و حکم برائت بدهد خوشحال می شویم اما یک سری مطلب است که باید روشن شود.

اژه‌ای گفت: اولا بحث اینکه آیا وزیر می تواند در زمان تصدی وزارت رییس هیات مدیره شرکتی باشد یا نه؟ ایشان از سال ٩٣ که شرکت تاسیس شده وزیر نبوده اما ظاهرا آبان ماه وزیر شده و تا الان هم رییس هیات مدیره بوده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: ثانیان چرا این شرکت که خودش نمایندگی دارد از کارت بازرگانی دیگری استفاده کرده و آیا مجاز بوده استفاده کنه و آن شرکت هم اجاره داشته چنین همکاری داشته باشد یا نه؟

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در زمان ثبت سفارش باید کارت بازرگانی رویت شود، این شرکت چگونه اقدام به ثبت سفارش کرده است؟ بنابراین بر اساس این موارد و موارد مشابه پرونده دیگری تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

عده ای با پارتی و رشوه تسهیلات گرفته اند/ آقای روحانی دیپلماسی خارجی شما برای بازگرداندن پولهای زنجانی چه کرد؟

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود گفت: جهانگیری در مناظرات نطقی به بنده داشت و وزیر دادگستری هم گلایه داشته و گفته این واردات جزو دقیق ترین و منظم ترین واردات بوده، من وقتی پرونده را خواندم گفتم خدا بی نظم ترین ها را بخیر کند.

وی افزود: البته در خصىوص پرونده هایی که در تعزیرات رسیدگی می شود و حکم برایت صادر می شود دادستان می تواند اعتراض کند، دادستان یک پرونده تشکیل داده و اعتراضی هم به حکم داشته است.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: جناب آقای روحانی در مناظره گفته ۴ میلیارد دلار را بابک زنجانی برده و محکوم شده، اما اموال کجا رفته؟ قوه باید پاسخگو باشد. این حرف ایشان خلاف است اولا ۴ میلیارد نبوده و دوما بخشی اش هم برگشته است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: اما من از ایشان سوال دارم، آقای روحانی شما که دیپلماسی تان فعال است در خارج چه کار کردید؟ پولی که در خارج است چه کسی باید پیگیری کند؟ از بانک مرکزی و وزارت امور خارجه باید ردیابی کند. وزارت اطلاعات باید وارد شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ما ۴ نوبت هیات هایی را به چند کشور فرستادیم دیپلماسی دولت یازدهم باید پاسخگو باشد که آیا پولی در خارج است یا نه و اگر هست کجاست؟.

اژه‌ای گفت: نباید در فضای انتخابات حرفهایی اینچنینی زد، قوه قضاییه کارهای خود را انجام داده و جزو افتخارات دستگاه قضایی است که دیگر با آفتابه دزد برخورد نمی کند.

وی تصریح کرد: آقای روحانی نقل قول کردند معوقات فساد نیست، بله ما یک سری را گفتیم فساد نیست و فرد تسهیلات گرفته که به دلیل تحریم ها با مشکل بازپرداخت مواجه شده است. اما عده ای با پارتی و رشوه تسهیلات گرفته اند و در جای خود خرج نکرده اند، اینها قطعا فساد است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: مدیرعاملی را با زد و بندهای خاص منصوب می کنند و بعد تخلفات شروع می شود. برای رای آوری افراد نباید به هر حرفی روی بیاورند.

عده ای با پارتی و رشوه تسهیلات گرفته اند/ آقای روحانی دیپلماسی خارجی شما برای بازگرداندن پولهای زنجانی چه کرد؟

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود گفت: جهانگیری در مناظرات نطقی به بنده داشت و وزیر دادگستری هم گلایه داشته و گفته این واردات جزو دقیق ترین و منظم ترین واردات بوده، من وقتی پرونده را خواندم گفتم خدا بی نظم ترین ها را بخیر کند.

وی افزود: البته در خصىوص پرونده هایی که در تعزیرات رسیدگی می شود و حکم برایت صادر می شود دادستان می تواند اعتراض کند، دادستان یک پرونده تشکیل داده و اعتراضی هم به حکم داشته است.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: جناب آقای روحانی در مناظره گفته ۴ میلیارد دلار را بابک زنجانی برده و محکوم شده، اما اموال کجا رفته؟ قوه باید پاسخگو باشد. این حرف ایشان خلاف است اولا ۴ میلیارد نبوده و دوما بخشی اش هم برگشته است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: اما من از ایشان سوال دارم، آقای روحانی شما که دیپلماسی تان فعال است در خارج چه کار کردید؟ پولی که در خارج است چه کسی باید پیگیری کند؟ از بانک مرکزی و وزارت امور خارجه باید ردیابی کند. وزارت اطلاعات باید وارد شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ما ۴ نوبت هیات هایی را به چند کشور فرستادیم دیپلماسی دولت یازدهم باید پاسخگو باشد که آیا پولی در خارج است یا نه و اگر هست کجاست؟.

اژه‌ای گفت: نباید در فضای انتخابات حرفهایی اینچنینی زد، قوه قضاییه کارهای خود را انجام داده و جزو افتخارات دستگاه قضایی است که دیگر با آفتابه دزد برخورد نمی کند.

وی تصریح کرد: آقای روحانی نقل قول کردند معوقات فساد نیست، بله ما یک سری را گفتیم فساد نیست و فرد تسهیلات گرفته که به دلیل تحریم ها با مشکل بازپرداخت مواجه شده است. اما عده ای با پارتی و رشوه تسهیلات گرفته اند و در جای خود خرج نکرده اند، اینها قطعا فساد است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: مدیرعاملی را با زد و بندهای خاص منصوب می کنند و بعد تخلفات شروع می شود. برای رای آوری افراد نباید به هر حرفی روی بیاورند.

همه وزرای دولت یازدهم اطلاعات اموال خود را اعلام کرده‌اند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی در خصوص فرار یکی از مدیران سابق آستان قدس رضوی به خارج از کشور، گفت: بعد از اطلاع‌رسانی در خصوص جزئیات این پرونده به دلیل عدم مشخص شدن تکلیف آن، میسر نیست.

وی افزود: اما این پرونده توسط دادستانی تهران تشکیل شده و تا تعیین تکلیف آن برای اطلاع‌رسانی باید منتظر ماند، اما در مجموع چون این پرونده متعلق به اموال آستان قدس رضوی است امیدواریم زودتر به نتیجه لازم برسد. 

وی در مورد آخرین وضعیت اعلام اموال مسئولین گفت: قبلاً افراد محدودی طبق قانون و قانون اساسی باید اموال خود را به دستگاه قضا اعلام می‌کردند که بر همین اساس باید اطلاعات این اموال در دفترچه‌ای پر شده و به دستگاه قضا ارسال می‌شد، اما هم‌اکنون این لیست بیشتر شده است. 

وی در مورد آخرین وضعیت اعلام اموال مسئولین دولت یازدهم، تصریح کرد: همه وزرای دولت یازدهم اطلاعات اموال خود را اعلام کرده‌اند، که البته پرونده یکی از آنها به دلیل سؤال در خصوص فرزند یکی از این مسئولین همچنان باز است، اما چون خدمت آنها به پایان نرسیده، باید تا آن زمان منتظر ماند، اما همگی این اطلاعات به جز یک نفر تکمیل شده است. 

بررسی نحوه بکارگیری 1500 کارمند موسسه ثامن الحجج در جاهای دیگر

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین وضعیت اقدامات هیأت تسویه مؤسسه ثامن‌الحجج گفت: هیأت تسویه این مؤسسه تشکیل شده و با توجه به اینکه حدود 500 شعبه داشته است، در حال بررسی به کارگیری یک‌هزار و 500 نفر از کارمندان این مؤسسه که واجد شرایط کار در جاهای دیگر هستند، است. 

وی در مورد تشکیل پرونده انتخاباتی در قوه قضائیه گفت: در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری، کمیسیونی خاص خارج از قوه قضائیه تشکیل شده و نسبت به برخی موارد تذکر و حتی تذکر کتبی داده شده است که این تذکرات به نحوه مناظره و تخلفات آن بازمی‌گردد، البته تاکنون از اینکه شکایتی به دادگستری واصل شود چیزی نشنیده‌ایم. 

وی در توضیح بیشتر در این خصوص تصریح کرد: شکایت قوه قضائیه در قانون انتخابات پیش‌بینی شده، البته باید خلاف بودن مطالب اعلام شده در اظهارات کاندیداها در ابتدا ثابت شده و اگر اعلام شد که نشر اکاذیب بوده، بعد آن فرد یا دستگاه نسبت به اعلام شکایت می‌تواند اقدام کند. 

وزارت اطلاعات درباره دوتابعیتی‌ها هنوز پاسخی نداده است

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در مورد اعلام یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری درخصوص راه‌اندازی سامانه پرداخت کارانه و احتمال خرید و فروش رأی در این خصوص گفت: اگر وزارت کشور این موضوع را بررسی کرد و شکایتی صورت گرفت، ما آن را بررسی خواهیم کرد، اما تاکنون شکایتی به دستگاه اعلام نشده است. 

اژه‌ای در مورد دومین لیست مدیران دو تابعیتی ارائه شده به دولت و اطلاق بی‌خاصبت بودن این موضوع برای افکارعمومی از سوی وزیر اطلاعات در حاشیه هیأت دولت افزود: این مورد از سوی دادستان کل کشور دنبال می‌شود، اما تاکنون پاسخی به این لیست 53 نفره از سوی دولت داده نشده است. 

منتظر اعلام نظر کارشناسان درباره حادثه انفجار معدن هستیم

محسنی اژه ای در ادامه صد و دوازدهمین نشست خبری خود در خصوص آخرین جزییات حادثه معدن آزادشهر گفت: بنده به سهم خود به کسانی که در این حادثه داغدار شدند تسلیت می گویم و از دستگاه های متولی می خواهیم به نحوی عمل کنند که حادثه تکرار نشود.

وی افزود: بعد از وقوع حادثه دادستان و رییس کل دادگستری گلستان در محل حادثه حاضر شدند.

اژه‌ای گفت: پزشکی قانونی وارد کار شد، کارهایی که بازرسی کل کشور باید انجام دهد بازرسی تیمی را اعزام کرده است و تا دیروز یک نفر کارفرما احضار شده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: تیمی تشکیل شده تا این تیم نظر کارشناسی خود را ندهد تکلیف اصلی قوه مشخص نیست.

وی افزود: تحقیقات اولیه صورت گرفته و کسی هنوز بازداشت نشده است.

اقدامات برای بازگرداندن متهم فراری پرونده دانیال زاده انجام شده است

 حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در صد و دوازدهمین نشست خود با خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه اخیراً اخباری مبنی بر فرار یکی از متهمین پرونده رسول دانیال زاده منتشر شده و گفته می‌شود یکی از نزدیکان مسئولان دولتی به این فرد در فرار متهم کمک کرده است. آیا این خبر صحت دارد؟ و اینکه جزئیات فرار چه بوده است گفت: بله متاسفانه یکی از متهمین مهم این پرونده به خارج از کشور رفته و علیرغم پیغام‌هایی که به او داده شده به کشور برنگشته است.

وی افزود:‌ دادستانی اقدامات قضایی را برای بازگرداندن این فرد انجام داده اما در مورد بخش دوم که مربوط به جزئیات فرار این فرد است اطلاعاتی ندارند.

خبرنگار دیگری گفت: اخیراً خانمی که با یکی از سرویس‌های جاسوسی ارتباط داشته و تحت عنوان رمالی با مسئولان دولتی در ارتباط بوده دستگیر شده است آیا این خبر صحت دارد که اژه‌ای گفت: از نوع ارتباطش اطلاعی ندارم و در مورد جزئیات هم قانون به من اجازه صحبت نمی‌دهد اما اصل خبر درست است بله چنین فردی بازداشت شده و اتهامات امنیتی دارد.

خبرنگار دیگری گفت: در مناظرات ریاست جمهوری یکی از کاندیداها عنوان کرد که چون بخشی از اتهامات به قوه قضائیه باز می‌گردد بهتر است معاون اول قوه قضائیه و معاون اول دولت با هم مناظره داشته باشند آیا شما آمادگی دارید اژه‌ای گفت ما همیشه آماده هستیم آنچه که قانون به ما اجازه داده صحبت در مورد پرونده‌هایی است که حکمشان قطعی شده است. در هر صورت ما دو معاون نیازی به مناظره تلویزیونی نداریم.

خبرنگار دیگری گفت: در مناظره یکی از کاندیداها گفته که بیایید لیست اموالمان را اعلام کنیم آیا این کار قانونی است یا اینکه خودنمایی محسوب می‌شود که وی در پاسخ گفت: اگر کسی بخواهد با میل خودش لیست اموالش را اعلام کند مانعی ندارد اما قانون الزامی برای آن نگذاشته است.

اتفاق خاصی در پرونده صندوق ذخیره هنوز نیافتاده است

غلامحسین محسنی اژه‌ای در یکصد و دوازهمین نشست رسانه‌‌ای خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: اتفاق خاصی در این خصوص رخ نداده چون این موضوع با پرونده بانک سرمایه مرتبط است باید در یک مسیر دنبال شود ضمن اینکه قول ابربدهکاران بانک سرمایه تا پایان اردیبهشت است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در باره آخرین وضعیت پرونده واگذاری املاک شهرداری تصریح کرد: هنوز این پرونده به دادگاه نرفته و در مرحله دادسرا است و حکمی هم در این خصوص صادر نشده است.

اژه‌ای درمورد فرار برخی افراد و متهمین از کشور که برخی اتهامات درخصوص آنها وجود دارد گفت: یا شکایت درخصوص پرونده‌ها دیر انجام می‌شود یا گزارش اعلامی به دستگاه قضا دیرتر می‌رسد به همین دلیل برخی افراد قبل از اینکه دستگاه قضایی دستش به آنها برسد و آنها را ممنوع الخروج کند از نحوه ممنوع الخروجی خود مطلع شده و از کشور متواری می‌شوند.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت هم گفت: اتفاق خاصی در این خصوص رخ نداده و این پرونده براساس اعلام ماده 477 در حال پیگیری است.

دادستانی کل با کمک وزارت خارجه و دولت پیگیر آخرین وضعیت پرونده فاجعه منا است

غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درخصوص ابلاغ آیین‌نامه اجرای محل نگهداری محموله کالای قاچاق توسط آیت‌الله آملی لاریجانی و ارتباط آن به پرونده شرکت خانوادگی وزیر آموزش و پرورش گفت: این دو موضوع ربطی به یکدیگر ندارد و این آیین‌نامه براساس تبصره ماده 24 قانون قاچاق کالا و ارز صادر شده است و بر همین اساس موضوعی از پیش تعیین شده بوده که به تصویب رئیس دستگاه قضا رسیده است و البته مربوط به ماه‌های گذشته است.

وی درباره آخرین تمهیدات پرونده فاجعه منا افزود: درمورد آخرین وضعیت این پرونده باید از سازمان حج و زیارت، دولت و وزارتخارجه سوال شود اما به نظر می‌رسد که آنها نهایت تلاش خود را کرده و می‌کنند تا مشکلی برای حجاج در سال جاری پیش نیاید.ضمن اینکه قوه قضاییه هم آماده کمک به آنها است.

وی تصریح کرد: فاجعه منا همه ما و مسلمانان جهان را داغدار کرد چرا که حکام نالایق سعودی ظرف مدیت چندین ساعت تعداد زیادی از انسان‌های شریف را در حالی که لباس احرام به تن داشتند کشته‌اند.

اژه‌ای افزود: دادستانی کل کشور با کمک وزارت خارجه و دولت پیگیر آخرین وضعیت پرونده فاجعه منا است که بر اساس شنیده‌های من قدم‌هایی نیز در این خصوص برداشته شده است. 
دهقان در گفت وگو با فارس:
ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

حق مردم است بدانند برادر و پسر آقای روحانی چه کار می‌کنند/

 

چرا روحانی درباره فعالیت‌های اقتصادی برادرش سکوت کرده است؟

محمد دهقان رئیس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به پیشنهاد قالیباف در دومین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: آقای قالیباف در مناظره اعلام کردند که حاضر به اعلام لیست اموال خود به مردم هستند. 

خبرگزاری فارس: حق مردم است بدانند برادر و پسر آقای روحانی چه کار می‌کنند/ چرا روحانی درباره فعالیت‌های اقتصادی برادرش سکوت کرده است؟

وی اضافه کرد: آقای قالیباف معتقدند مردم باید در جریان اموال مسئولان باشند و اینکه بخواهیم اموال خود را با مهر «خیلی محرمانه» بفرستیم برای مردم کافی نیست. 

رئیس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف با تأکید بر اینکه مردم می‌خواهند نامزدها اموال خود را به آنها نشان بدهند، تصریح کرد: آقای روحانی ضمن پرداختن به این موضوع یعنی اعلام اموال، سپس به شائبه‌هایی که درباره برادرشان مطرح است به صراحت پاسخ دهند، زیرا جامعه منتظر شفاف‌سازی از سوی آقای روحانی است. 

دهقان این سؤال را مطرح کرد که فرزند آقای روحانی چه سمتی در نهاد ریاست‌جمهوری دارد و با کدام اسم در آنجا فعالیت می‌کند؟ 

«حق مردم این است که بدانند برادر و پسر آقای رئیس‌جمهور چه کار می‌کنند؟ در واقع اگر ما با مردم روراست هستیم، باید در همه موارد روراست باشیم»

رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف این سؤال را مطرح کرد که چرا آقای روحانی درباره فعالیت‌های اقتصادی برادر خود سکوت کرده است، در واقع پاسخ این سؤال‌ها یک آزمون صداقت برای آقای روحانی و نامزد حامی وی یعنی آقای جهانگیری است. 
اطلاعیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: فرهنگ

مطالبه رهبر انقلاب درباره سند 2030 در نخستین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی پیگیری می‌شود

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عباس میرزاحسینی مدیر کل ارتباطات و رسانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نصب العین بودن منویات رهبر معظم انقلاب، گفت: پیرو فرمایش مقام معظم رهبری «مدظله العالی» پیرامون سند موسوم به 2030، مطالبه معظم‌له در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با جدیت پیگیری خواهد شد.

خبرگزاری فارس: مطالبه رهبر انقلاب درباره سند 2030 در نخستین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی پیگیری می‌شود

وی اظهار داشت: از همان ابتدای طرح این موضوع در کشور، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و بدنه کارشناسی آن، ابعاد مختلف این سند را  مورد بررسی دقیق قرار دادند و مخالفت صریح این دبیرخانه از جانب دبیر شورا پیش تر نیز ابراز شده است.

مدیر کل ارتباطات و رسانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب در این زمینه است و خط مشی این شورا همواره بر اساس رهنمودهای معظم‌له بوده است.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: اولویت اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی همواره پیگیری و اجرای مطالبات مقام معظم رهبری است و در این مورد نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در اولین جلسه شورا نسبت به اجرای این اوامر، اقدام لازم به عمل خواهد آمد. 
حسن عباسی در مسجد سید اصفهان:
ساعت ٧:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: سیاسی

کاسبان پساتحریم دخترانشان تاجران مظلوم‌اند/

 

آقای ظریف بعد از برجام حتی به فشارهای ایمیلی هم پاسخ ندادند/

 

تحریم و تهدید را حضور مردم در 22 بهمن و سر صندوق‌های رأی دفن کرد نه مذاکرات

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حسن عباسی عصر امروز در همایش «پیش به سوی دهه پنجم انقلاب اسلامی» در مسجد سید اصفهان اظهار کرد: اشکال و اشتباهی که در بین مردم پدید آمده است این است که می‌گویند حضرت مهدی(عج) می‌آید، امام ما منتظر ظهوریم که بین این دو مورد فرق وجود دارد.

خبرگزاری فارس: کاسبان پساتحریم دخترانشان تاجران مظلوم‌اند/آقای ظریف بعد از برجام حتی به فشارهای ایمیلی هم پاسخ ندادند/تحریم و تهدید را حضور مردم در 22 بهمن و سر صندوق‌های رأی دفن کرد نه مذاکرات

وی با اشاره به نایبان امام زمان(عج) در بین شیعیان جهان افزود: شیخ ابراهیم زکزاکی، سید حسن نصرالله، سید علی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) و ... به تأسی از ایران این سازگاری منتظران ظهور را رقم می‌زنند.

رئیس اندیشکده یقین تصریح کرد: در قومی تغییری ایجاد نمی‌شود، مگر اینکه خود قوم تغییر ایجاد کنند، پس این آیه نشان می‌دهد که جنبش و اقدام باید از بین خود ما آغاز شود.

عباسی تأکید کرد: آن کسی برای زمینه‌سازی ظهور تلاش می‌کند که درد نظام اجتماعی و اسلامی را دارد و باید تغییر انفسی در خودمان ایجاد کنیم و در روزهای آینده در نیمه شعبان باید یادآوری کنیم که ما منتظر آمدن نیستیم، ما منتظر ظهور هستیم، چراکه او در بین ماست.

وی توضیح داد: اولین باری است که دین‌مداران حضرت روح‌الله و امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) موفق شدند 38 سال دین را در کشور رقم بزنند، کارکرد دین یک کلمه است و آن هم قسط است که سهم مردم است و باید خواص جامعه در نظر داشته باشند که قوام قسط باشند.

رئیس اندیشکده یقین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: اگر کارکرد دین قسط است، خواص باید قوام به قسط باشند و قدرتمندان باید سهم صاحب حق را بدهند، امام قسط برای آن مسأله کلیدی ظهور می‌فرماید که سهم هر کس به او برگردد.

عباسی تبیین کرد: چگونه یک مدیر در جمهوری اسلامی در مجلس می‌گوید 700 میلیارد تومان ثروت دارد؛ مگر اینکه در دوران مسؤولی خود به فکر منافع خود بوده و اینجا قسط اقامه نشده، اینکه رئیس‌جمهور به دیدار معدنچیان می‌رود و آن‌ها به طرف ماشین رئیس‌جمهور هجوم می‌آورند و بادیگاردها آن‌ها را فراری می‌دهند، یک پیام دارد و آن هم این است که مردم از مسؤولان گله‌مند هستند.

وی یادآور شد: دولت‌ها درد قسط را که بالاتر از عدل است، نمی‌دانند، مدیران درد پورشه سواران تهران را دارند و درد آن‌ها مسأله مردم جامعه نیست، امروز کاسبان پساتحریم کسانی هستند که فرزند دخترشان از خارج می‌آیند و واردکننده برندهای خارجی در کشور می‌شوند و وقتی مورد اعتراض قرار می‌گیرند می‌گویند مظلوم است.

رئیس اندیشکده یقین متذکر شد: اگر در جامعه قسط اقامه نشد، یعنی دین پیاده نشده است، رهبر معظم انقلاب امروز در جمع معلمان از اوضاع مسؤولان گله کردند.

عباسی بیان کرد: بی‌سر و صدا تصویب و بی‌سر و صدا اجرا می‌کنند، اینجا جمهوری اسلامی است؛ آن‌هایی که دغدغه اجرای سند 2030 را دارند بدانند با نقشه خانواده جهانی در کشور ایران زنازادگان زیاد می‌شوند؛ اینجا 80 میلیون نفر آدم شریف زندگی می‌کنند که حلال‌زاده هستند.

رئیس اندیشکده یقین تأکید کرد: آیا وقتی خود یونسکو که اعلام کرده طبیعت‌گرایی باید جایگزین دین شود، در شورای عالی انقلاب فرهنگی ما باید سند 2030 اجرا شود؟ اینجا جمهوری اسلامی است و بالاتر از همه نهادها، ولایت فقیه قرار دارد که جلوی این انحراف‌های بنیادین را می‌گیرد و خواهد گرفت!

وی ادامه داد: سند 2030 در یونسکو سند بردگی خانواده است، مبادا این سند بدون تحلیل و بررسی در دست شما باشد، امروز این ملت کاملاً حلال‌زاده است و آمریکا و غیره، مصیبتشان زنازادگی است؛ زنازادگی فقط یک مورد در صورت اجرای این سند است.

عباسی خطاب به مردم اضافه کرد: ما می‌دانستیم که آمریکا قابل اعتماد نیست، اما برای هشتمین بار در سال 92 به پای مذاکره رفتیم که خسارت عظما به بار آورد. امروز مشخص شده که تعهداتی در حوزه موشکی نیز داده شده، چراکه روحانی می‌گوید برای اینکه روی موشک‌ها نوشتید اسرائیل از روی زمین محو شود برجام اجرا نشده است.

وی افزود: اگر مذاکرات منطقی نبود چه نیازی بود که ما گروگان برجام شویم؟ تا جایی که رئیس‌جمهور در مناظره این حرف را بگوید که نباید شعار روی موشک بنویسید، این مردم می‌دانند که در 25 سال آینده رژیم صهیونیستی را نخواهند دید.

رئیس اندیشکده یقین بیان کرد: قرار ما این بود که تحریم‌ها کامل رفع شود و چرخ سانتریفیوژها بچرخد، اما هیچ کدام این‌ها اجرا نشد و حق نداریم موشک‌های خود را نیز نشان دهیم، امروز آن‌ها که از کشور دفاع می‌کنند در برنامه‌های تلویزیونی انتخاباتی محکوم می‌شوند و بعد می‌گویند امنیت حاصل مذاکرات بود.

وی مطرح کرد: قاسم سلیمانی و یارانش تحریم را در سوریه دفن کردند، تحریم را این مردم در 22 بهمن را دفن کردند، تهدید را مردمی رفع می‌کنند که پای صندوق‌های رأی می‌آیند، تهدید با مذاکرات رفع نشده است.

عباسی در پایان اظهار کرد: آقای ظریف اگر شما را پای میز مذاکره آوردند به خاطر وجود گوهرانی همچون شهدای هسته‌ای بود، اما بعد از برجام حتی به ایمیل‌ها هم جواب ندادند. 
حجت الاسلام پناهیان:
ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

دوقطبی‌سازی مانع رأی عقلانی و نقد عالمانه است/

 

ریشه‌کن کردن فساد با رأی به رئیسی محقق می‌شود/

 

جهانگیری رسماً در ایجاد دوقطبی می‌کوشد

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهی عصر امروز در اجتماع بزرگ حامیان جوان حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی اظهار داشت: دو کاندیدا در انتخابات فعلی سعی می‌کنند دو قطبی ایجاد کنند تا پاسخگوی نقد به مدیریت خود نباشند.

خبرگزاری فارس: دوقطبی‌سازی مانع رأی عقلانی و نقد عالمانه است/ ریشه‌کن کردن فساد با رأی به رئیسی محقق می‌شود/جهانگیری رسماً در ایجاد دوقطبی می‌کوشد

وی افزود: زمانی طرفداران رئیس دولت اصلاحات، ناطق نوری را به طالبانیسم متهم کرده، با ایجاد دو قطبی خود را به عنوان اصلاح‌طلبان مقابل اصولگرایان مطرح کردند، اما الان کاندیدایی که خود را کاندیدای اصلاحات می‌داند از ناطق دفاع می‌کند و همین نشان می‌دهد این دوقطبی‌ها تا چه حد کاذب است یا در مثالی دیگر روحانی زمانی اصولگرا محسوب می‌شد، اما امروز اصلاح‌طلبان او را علم کرده‌اند که به خواست خود برسند.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: دوقطبی‌سازی حق و باطل را مغشوش می‌کند و امکان نقد از بین می‌رود و وقتی دوقطبی پررنگ می‌شود، طرفداران سنتی اصلاحات هرچند می‌دانند دولت فعلی شایسته نیست، رأی ندادن به آن را معادل تضعیف جبهه خود تصور کرده و رأی غیر عقلانی می‌دهند و البته همین امر در اصولگرایان هم ممکن است رخ دهد.

جهانگیری رسماً در ایجاد دوقطبی می‌کوشد

پناهیان تصریح کرد: مهم‌ترین ضرر دو قطبی‌سازی و قبیله‌گرایی سیاسی، از بین رفتن امکان نقد کارشناسی است و در این انتخابات جهانگیری نماینده دو قطبی‌سازی است و مرتب بر طبل ما و شما می‌کوبد و برای اینکه به انتقادات منطقی کاندیداهای مقابل پاسخ دهد، اینگونه آب را گل‌آلود می‌کند.

وی بیان کرد: این دعواهای ما و شمای کاذب و قبیله‌گرایی سیاسی امکان نقد را از بین می‌برد، در حالی که این کاندیدای اصلی جبهه ارزشی در شمار قبیله سیاست نیست و از مدیران غیر سیاسی محسوب می‌شود؛ چنانکه آقای رئیسی 10 سال کار قضایی و نظارتی داشته و اگر بر سر کار بیاید نیاز به زمان شناسایی مفسدان تلف نمی‌کند، چراکه پرونده همه را دارد.

دستگیری و محاکمه مفسدان پس از پیروزی حجت‌الاسلام رئیسی

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: شاید برخی بگویند چرا در همان زمان که ایشان مسند قضایی داشته، با فساد برخورد نکرده و دلیل آن این است که تا قوه قضائیه در برخورد با فساد به جاهای حساس می‌رسیده، رؤسای دولت اعلام می‌کرده‌اند این خط قرمز است یا ما کنار می‌کشیم و قهر می‌کنیم و اینگونه مصالح کشور به خطر می‌افتاده، اما بعد از انتخابات با پیروزی جناح ارزشی، شاهد دستگیری و محاکمه‌هایی خواهید بود که به دلایل مختلف به تأخیر افتاده، اما وقتی رأس قوه مجریه خود مدعی مقابله با فساد باشد، این کار ممکن خواهد بود.

پناهیان یادآور شد: رئیسی فساد را می‌شناسد و 10 سال روی مشکلات تک تک وزارتخانه‌ها کار کرده و تجربه ایشان بیش از تمام رئیس جمهورها است، اما به جای این بحث‌های فنی، قبیله‌گرایی سیاسی به راه می‌اندازند و ما باید از این دام بپرهیزیم.

قبیله‌گرایی سیاسی مانع ترک مجلس اهانت به امام هشتم(ع) است

وی متذکر شد: افراد نخبه، کارآفرین یا اقشاری که در شمار اصولگرایان یا جناح متعارف ارزشگرای سیاسی هم نیستند امروز به این نتیجه رسیده‌اند که مدیریت اجرایی کشور مشکل دارد؛ چنانکه در کرمان و شیراز اساتید دانشگاه که به صورت سنتی مشهور بودند به اصلاح‌طلبی به اردوی رئیسی پیوسته‌اند، اما در جناح مقابل برخی چنان مست قدرت شده‌اند که با تعابیر سخیف، امام رضا(ع) را هتک می‌کنند و نایب رئیس مجلس به سبب همین قبیله‌گرایی سیاسی، جلسه را ترک نمی‌کند و این قبیله‌گرایی است که باعث لالمانی در زمان حق می‌شود.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: دو قطبی به معنای اختلاف نیست، بلکه نوعی قبیله‌گرایی سیاسی است که مانع نقد یا رأی بر مبنای عقلانیت می‌شود؛ هرچند مردم ما این بازی را شناخته‌اند و دیگر وقعی به آن نمی‌گذارند.

بیش از نتیجه، دغدغه رشد سیاسی مردم را داریم

پناهیان تصریح کرد: بیش از اصل، فرع و نتیجه انتخابات باید دغدغه رشد سیاسی مردم را داشته باشیم که مردم هرکس را انتخاب کنند نتیجه را می‌بینند و بر تجربه‌شان افزوده خواهد شد و از این نظر خوب است که برای گزینه اصلح تلاش کنیم، اما امکان بررسی عاقلانه جدای از قبیله‌گرایی کاذب باید در جامعه وجود داشته باشد که تنها در آن صورت جامعه رو به تعالی می‌رود.

وی توضیح داد: دو قطبی‌سازی امکان بررسی عقلانی را منتفی می‌سازد و در این زمینه آیت‌الله مصباح یزدی مثال خوبی هستند، چراکه در دولت‌های انقلابی و ارزشی اگر اشکال دیدند صریحاً مطرح کردند.

استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: ما در فعالیت سیاسی باید مطابق ادبیات اصیل امیرالمومنین علی(ع) سخن بگوییم که در عهدنامه مالک اشتر ویژگی‌های یک فرماندار و رئیس خوب را بیان می‌کنند و می‌فرمایند که رئیس و مدیر اصلح اهل تجربه است، از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود؛ چنانکه زمانی مردم ما گفتند روحانی یک بار نامردی غربیان را دیده و بلد است در مذاکرات خنثی کند و به همین دلیل به او رأی دادند، اما آن قدر ضعیف برخورد کرد که استکبار نامردی شدیدتر کرد.

پناهیان، خطاب به دولت یازدهم متذکر شد: تو می‌بینی شیوه بانکداری غربی به کجا رسیده یا شیوه و سبک زندگی غربی چه بر سر خانواده آورده؛ حداقل اگر دین و ایمان را در نظر نمی‌گیرید تجربه را مدنظر قرار دهید.

جوانان ارزشی به میان مردم بروند

وی مطرح کرد: ارزشی‌ها فعالیت سیاسی را باید از حضرت زهرا(س) بیاموزند که 40 شب همراه فرزندان با پهلوی شکسته سراغ کسانی می‌رود که می‌داند در پاسخ به او «نه» می‌گویند، اما این کار را انجام می‌دهد و همچنین به یاد داریم امام راحل فرمودند که طلبه‌ها در ایام انتخابات درس و حوزه را رها کنند به سراغ مردم بروند که به غرب‌گرایان رأی ندهند.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: به سراغ مردم بروید، اما مراقب باشید که گفت‌وگوی منطقی در شرایط آرامش ممکن است و اکنون برخی می‌خواهند این آرامش را بر هم بزنند.

پناهیان در ادامه گفت: امیرالمومنین حضرت علی(ع) با یکی از کارگزاران خود که به نوعی سخن از صلح و برد برد بودن سخن می‌گفت، به شدت برخورد کرد و وا اسفا بر جامعه‌ای که سیاستمداران آن در ضعیف‌ترین شرایط کدخدا به دنبال راضی کردن آن باشند.

وی تصریح کرد: می‌گویند سایه جنگ بر سر ایران بوده، در حالی که سایه جنگ را جرأت ندارند بر سر حزب‌الله یا کوچکتر از آن بیاورند تا چه رسد برای ایران خط‌ و نشان بکشند.

* مردم با رأی صحیح به دهان استکبار سیلی بزنند

این استاد دانشگاه افزود: صاحب این دولت، مردم هستند و آنگاه که دیدند استکبار چگونه پیمان‌شکنی کرد باید با رأی خود به کاندیدای ارزشی چنان به او سیلی بزنند که از کار خود پشیمان شود.

پناهیان اضافه کرد: علائم پیروزی جبهه حق و عقلانیت دیده می‌شود؛ البته مسئله ما تنها پیروزی در انتخابات نیست، اما اگر آنها پایین‌ترین آرا را داشته باشند و ملت مطلقاً به آنها رأی ندهد، آمریکا مثل سگ پشیمان می‌شود که در مقابل ملت ایران عهدشکنی کردند.

وی ادامه داد: این مذاکره را یکی از نامزدهای حاشیه‌ای این انتخابات به صلح امام حسن(ع) با معاویه تشبیه کرده که خیلی حرف غلطی است؛ معاویه، فرماندهان امام را خریده بود و کسی که این سخن را می‌گوید حداقل اگر خود اهل مطالعه نیست، چند مشاور بگیرد.

استاد حوزه و دانشگاه در پایان بار دیگر تصریح کرد: اصل دعوای ما در این دوره بر سر تجربه و عقلانیت است که باید به میدان بیاید و اکنون بحثی بر سر مسائل ارزشی نداریم و به وقتش آن را از هر دولتی مطالبه خواهیم کرد. 
قالیباف: جمعه آینده همه نامزدها دارایی‌های‌شان را به اطلاع مردم برسانند
ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

به گزارش حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حاشیه ضبط برنامه‌های تبلیغاتی در صدا و سیما، طی سخنانی، اظهار داشت: حق مردم است که بدانند مدیران‌شان کجا زندگی می‌کنند، چه اموالی دارند و چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند.

خبرگزاری فارس: جمعه آینده همه نامزدها دارایی‌های‌شان را به اطلاع مردم برسانند

وی افزود: بنده لیست اموالم را در مناظره هم آماده کرده بودم تا نشان دهم. قانون می‌گوید که این اطلاعات را باید به صورت محرمانه در اختیار قوه قضائیه قرار دهیم؛ البته بنده معتقدم که یک وجه مهم مبارزه با فساد و شفاف‌سازی این است که مردم این مسائل را بدانند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: خواهش من از دیگر نامزدها این است که جمعه هفته آینده، همگی دارایی‌هایمان را به اطلاع مردم برسانیم.

قالیباف ادامه داد: باید مشخص باشد خودمان و بستگان درجه اول‌مان یعنی همسر، فرزندان، خواهران و برادران‌مان چه داریم، چه کار انجام می‌دهیم و کجا زندگی می‌کنیم.


 
دهقان با اشاره به تفاوت نام فامیلی روحانی با فرزند و برادرش
ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: سیاسی

آقای رئیس‌جمهور! ماجرا چیست؟

به گزارش حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، محمد دهقان رئیس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف، طی توییتی با اشاره به تفاوت نام فامیلی حجت‌الاسلام حسن روحانی

خبرگزاری فارس: آقای رئیس‌جمهور! ماجرا چیست؟

رئیس‌جمهور با نام فامیلی فرزند و برادرش نوشت:

آقای رئیس‌جمهور، فامیلی جنابعالی روحانی، برادرتان فریدون، فرزندتان عمرانی!! ماجرا چیست؟ 
نامه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به رئیس‌جمهور مبنی بر کأن لم یکن تلقی شدن سند
ساعت ٧:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: سیاسی

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: دولت متاسفانه مصوبه‌ای مبنی بر اجرای سند 2030 داشته است که امروز پس از بازگشت از دیدار مقام معظم رهبری در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصمیم گرفتیم نامه‌ای را به رئیس‌جمهور ارسال کنیم تا این سند کان لم یکن تلقی شود.

خبرگزاری فارس: نامه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به رئیس‌جمهور مبنی بر کأن لم یکن تلقی شدن سند ۲۰۳۰

وی افزود: این نامه به وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم نیز ارسال می‌شود تا این سند را هرگز اجرایی نکرده و از دستور کار خارج کنند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اجرای کامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تاکید جدی داریم و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عدم اجرای سند 2030 را پیگیری می‌کند.

زاهدی گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بارها نسبت به این موضوع هشدار دادیم و دوباره پیگیر هستیم.


 
جبرائیلی در مناظره با زیباکلام:
ساعت ٧:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱۸  کلمات کلیدی: سیاسی

مدیران بانکی گزینش نمی‌شوند بلکه با فشار «فریدون» منصوب می‌شوند/

 

بی‌اخلاقی از جایی شروع شد که تمام دولت‌های گذشته را زیر سوال بردند/

 

شب انتخابات کدام دولت یارانه ۶ میلیون نفر را ۳ برابر کرد؟

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، سید یاسر جبرائیلی معاون پژوهشی خبرگزاری فارس صبح امروز در مناظره‌‌ای با صادق زیباکلام با عنوان « بررسی عملکرد 4 ساله دولت یازدهم» که در خبرگزاری فارس برگزار شد، با اشاره به اظهارات صادق زیباکلام اظهار داشت: مثل اینکه آقای زیباکلام دل پرخونی از وضعیت اخلاق و پوپولیسم دارد که در جای خود قابل تأمل است و درست است که بعضا‌ً بداخلاقی‌هایی شده و نباید می‌شد.

خبرگزاری فارس: مدیران بانکی گزینش نمی‌شوند بلکه با فشار «فریدون» منصوب می‌شوند/ بی‌اخلاقی از جایی شروع شد که تمام دولت‌های گذشته را زیر سوال بردند/ شب انتخابات کدام دولت یارانه ۶ میلیون نفر را ۳ برابر کرد؟

وی با بیان اینکه فقط در مناظره انتخاباتی بین کاندیداهای ریاست جمهوری فقط انشا خوانده نشد، گفت: شما خود را در جای کسی که 4 سال دولت را در اختیار داشته بگذارید و بررسی کنید که چه اقداماتی انجام شده و در مقابل رقبای خود چگونه کند.

جبرائیلی با اشاره به حضور اسحاق جهانگیری (معاون اول دولت یازدهم) در این دوره از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری،‌ سخنان خود را با طرح این سوال که چرا یار کمکی به میدان آورده‌اند ادامه و تأکید کرد: حضور یک یار کمکی برای دولت به دلیل عدم توان دفاع از عملکرد است.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس به تأکید صادق زیباکلام بر روی بی‌اخلاقی اشاره و خاطرنشان کرد:حتماً‌ بی‌اخلاقی کار بدی است، اما بی‌اخلاقی از جایی شروع شد که برخی‌ها بی‌انصافی کردند و تمام دستاوردهای دولت گذشته را زیر سوال بردند.

جبرائیلی افزود: به قدری علیه دولت گذشته در این دولت صحبت شد که وقتی آقای روحانی پروژه‌های 90-80 درصدی دولت قبل را افتتاح می‌کند،‌ همه به وی می‌خندند و به عبارتی آنقدر در این دولت به دولت قبل ناسزا گفته شد و وانمود کردند در حال آواربرداری از دولت قبل هستند که دیگر کسی اخلاق را از دولت فعلی نمی‌پذیرد.

وی معتقد است که معنای بی‌اخلاقی فریب مردم است و در همین راستا برخی‌ها همچون جهانگیری و آقای جنتی تأکید کرده‌اند که 700 میلیارد دلار درآمد ارزی در کشور معلوم نیست کجا خرج شده است.

به باور معاون پژوهشی خبرگزاری فارس پوپولیسم به معنای این نیست که به مردم خدمت و به محرومان رسیدگی کنید، بلکه پوپولیسم این است که محرومان را فریب بدهید.

جبرائیلی به تعریف فریب‌دهی پرداخت و گفت: فریب‌دهی یعنی اینکه به مردم بگویید معلوم نیست 700 میلیارد دلار کجا خرج شده است؛ چراکه اولاً درآمد نفت 700 میلیارد دلار نبوده و ثانیاً دود شده، یعنی چه؟

وی در همین رابطه خطاب به حسن روحانی (رئیس دولت یازدهم) اظهار داشت: آقای روحانی مگر شما چند وقت پیش در پارس جنوبی از آن دستاوردهای عظیم رونمایی نکردید؟ مگر اطلاع ندارید تا سال 92 در دولت قبل 46 میلیارد دلار برای همین دستاوردها در پارس جنوبی هزینه شده است، پس چرا با بی‌انصافی می‌گویید که 700 میلیارد دلار دود شده و به هوا رفته است.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با اشاره به سخنی از صادق زیباکلام مبنی بر اینکه ایجاد هر یک شغل بین 100 تا 300 میلیون هزینه دارد، گفت: آقای زیباکلام می‌گوید که برای ایجاد 5 میلیون شغل نیازمند 500 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری است، البته بنده نمی‌دانم که آقای زیباکلام 100 تا 300 میلیون را از کجا آوردند، اما حدس می‌زنم شغل موردنظر آقای زیباکلام همتای شغلی است که دختر وزیر آموزش و پرورش 200 میلیون جنس به کشور وارد می‌کند تا بیکار نباشد.

جبرائیلی افزود: من روز گذشته با آقای غلامی (رئیس سازمان بسیج سازندگی) تماس گرفتم و در مورد فعالیت آنان در ایجاد شغل سوالاتی را پرسیدم که ایشان پاسخ دادند بنده در 4 سال گذشته 130 هزار واحد کوچک راه‌اندازی کردم که حداقل در هر یک از این واحدها دو نفر شاغل هستند و به عبارتی می‌توان گفت 260 هزار نفر مشغول به کار شدند و برای هر واحد 15 میلیون تومان تسهیلات دادند.

وی خطاب به زیباکلام گفت: آقای زیباکلام! شغل موردنظر شما که نیازمند 100 تا 300 میلیون سرمایه‌گذاری است، شغل نجومی است که از مختص طبقه خاصی از جامعه خواهد بود تا از پول نفت واردات انجام دهند، درحالی‌که ایجاد کردن شغل خیلی کمتر از آن میزانی است که شما گفته‌اید.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس خاطرنشان کرد: مردمی که منتظر یارانه نقدی‌شان هستند تا به آنان رسیدگی شود، امروز شاهد ولخرجی ده‌ها میلیارد دلار از پول‌های مملکت توسط این دولت هستند و از این رنج می‌برند.

*‌ بی‌اخلاقی یعنی اینکه شعار «نمی‌شود، نمی‌توانیم» بدهیم و بعد از مردم درخواست رأی کنیم

جبرائیلی با بیان اینکه مردم چشم به تسهیلات 15 الی 20 میلیون تومانی دوخته‌اند تا کسب‌وکار راه بیندازند، گفت: امروز برخی‌ها دم از بی‌اخلاقی زده‌اند درحالی‌که بی‌اخلاقی یعنی اینکه شعار بدهید «نمی‌شود و نمی‌توانیم»، بعد از مردم درخواست رأی کنید.

وی در بخش دیگر این مناظره مجدداً به گفت‌وگوی تلفنی خود با رئیس سازمان بسیج سازندگی پرداخت و گفت: آقای غلامی! می‌گفت که در ملکشاهی ایلام یک آبرو بسته شده و ما 10 میلیون تومان صرف باز کردن آبرو کردیم و با باز شدن آن 150 هزار هکتار از اراضی زیر کشت رفت و مردم و کشاورزان از نعمت آب مجدداً برخوردار شدند.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس اضافه کرد: آقای سیدرضا فاطمی امین معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گفت که من قوانین و بخشنامه‌های حمل‌ونقل را بررسی کردم و آنها متعلق به سال 1345 بود و این بدین‌معناست که هیچ‌کس در این مدت بررسی نکرده که ظرفیت حمل کامیون‌ها و جاده‌ها افزایش یافته یا خیر و برای افزایش بهره‌وری برخی از این کامیون‌ها مبلغی ناچیز هزینه کردیم تا ظرفیت حمل و نقل کشور افزایش یابد.

جبرائیلی می‌گوید: به جای اینکه بیاییم مردم را فریب بدهیم و تحقیر کنیم، یعنی به عبارتی به آنها بگوییم توان شما به اندازه آبگوشت بزباش است، به ظرفیت‌ها توجه کنیم.

وی با تأکید بر اینکه توهین و تحقیر ملت ایران، بی‌اخلاقی است، گفت: بی‌اخلاقی یعنی اینکه به جای دفاع از کارنامه و عملکرد خود، آن را به گردن دولت قبل بیندازید و بی‌اخلاقی یعنی اینکه آقای زیباکلام! بدون اینکه اسناد برجام را اندکی مطالعه کنید، سینه چاک کرده و از آن دفاع کنید.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با بیان اینکه آقای زیباکلام می‌گویند باید مسیر را از اول شروع کنیم، گفت: من موافق این صحبت ایشان هستم و معتقدم باید خیلی به عقب برگردیم. به عبارتی چه بودیم، چه شدیم و چه کسانی چه بلایی سر ما آوردند.

جبرائیلی در همین زمینه خطاب به اصحاب رسانه و دانشجویان افزود: شما کم نشنیده‌اید که آقای زیباکلام برای دیکتاتورهای پهلوی همچون رضاخان میرپنج سینه چاک می‌دهد و دفاع می‌کند. آقای زیباکلام! شما از دیکتاتوری همچون رضاخان میرپنج دفاع می‌کنید اما شورای نگهبانی که به هر دلیل مبنی بر فاسد و یا مدیر و مدبر نبودن یک نامزد صلاحیت وی را احراز نمی‌کند را ناصحیح و بد می‌پندارید. آیا این رفتار شورای نگهبان بد است یا دیکتاتوری؟

وی معتقد است که جریان‌های لیبرال از زمان قاجار، مشروطه و حتی در دوران پهلوی همواره طرفدار دیکتاتوری بوده و از آنان حمایت کرده‌اند اما تا صاحب قدرت شده‌اند، به قلع‌وقمع طرف مقابل پرداخته‌اند و ما عینیت این موضوع را در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا می‌بینیم.

اشاره سید یاسر جبرائیلی به رد صلاحیت برخی از اعضای شاخص شورای شهر تهران و دیگر شهرستان‌ها است که توسط برخی از نمایندگان اصلاح‌طلب در مجلس تأیید نشدند.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس خطاب به صادق زیباکلام گفت: شما از آزادی حرف نزنید؛ طرفدار رضاخان میرپنج کجا و حمایت از آزادی انتخابات کجا؟

جبرائیلی با اشاره به سخن زیباکلام مبنی بر اینکه چرا یارانه پرداخت شد، تصریح کرد: آقای احمدی‌نژاد اگر یارانه را هدفمند نکرد، اشتباه بزرگی مرتکب شد؛ چراکه حتماً باید یارانه هدفمند می‌شد به این معنا که یارانه به اقشار ثروتمندتر تعلق نمی‌گرفت و به اقشار فقیر و دهک‌های پایین تعلق می‌گرفت. بنابراین دولت دوازدهم اگر دست جریان انقلاب باشد و از دست لیبرال‌ها خارج شود، این اتفاق خواهد افتاد.

وی اضافه کرد: آقای زیباکلام می‌گوید که یارانه دادن بد و نوعی کار پوپولیستی است. شب انتخابات کدام دولت یارانه 6 میلیون نفر را 3 برابر کرد؟ آیا این اقدام توسط دولت روحانی شکل نگرفت؟ چرا این اقدام دولت آقای روحانی را مورد نقد قرار نمی‌دهید و این اقدام را نوعی عملکرد پوپولیستی نمی‌دانید؟

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با بیان اینکه ما این اقدام آقای روحانی را پوپولیستی نمی‌دانیم، گفت: ما می‌گوییم دست آقای روحانی درد نکند اما ای‌کاش این اتفاق در سال‌های گذشته صورت گرفته بود که یارانه ثروتمندان حذف و یارانه قشر ضعیف چند برابر می‌شد.

جبرائیلی ادامه داد: آقای زیباکلام! شما می‌گویید که چرا یارانه کسی که 5 میلیون حقوق می‌گیرد با یارانه کسی که 500 هزار تومان حقوق می‌گیرد، برابر است. ما هم همین سوال را می‌پرسیم، چرا برابر است و حتماً اقدام اشتباهی محسوب می‌شود. اما چرا جلوی آن گرفته نشد؟ چون به دلایل انتخاباتی نباید این کار صورت می‌گرفت.

وی با بیان اینکه آقای روحانی گفته بود نمی‌خواهیم به حساب مردم سرک بکشیم، خاطرنشان کرد: مردمی که 500 هزار تومان درآمد دارند از سرک کشیدن کسی در حساب‌شان نمی‌ترسند، بلکه لرزش ترس برای کسی است که هزار میلیارد سرمایه دارد و کسی از وی مالیات هم نمی‌کشد و صاحبان این دارایی‌ها امروز در دولت حضور دارند و به قدرت رسیده‌اند.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه منبع ثروت هر کشور قدرت تولیدی آن محسوب می‌شود، گفت: تاجر، قاتل و مخالف تولید است؛ چراکه جنسی را وارد می‌کند که در داخل نباید تولید شود؛ چراکه اگر در داخل تولید شود، دیگر واردات آن جنس معنا نخواهد داشت.

جبرائیلی بر این باور است که تاجر (به معنای بالا) وقتی به قدرت می‌رسد، تولید را قتل‌عام می‌کند و در دولت آقای روحانی این اتفاق رخ داده است.

وی دولت یازدهم را دولت تجار می‌داند که متشکل است از اعضای اتاق بازرگانی!

* واردات کالاهای تولیدات داخل در دولت یازدهم، ایران را به عصر قاجار برگردانده است

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس در همین رابطه می‌گوید: از وزیر آموزش و پرورش در این دولت واردکننده هست تا آن یکی وزیر و حتی رئیس دفتر رئیس‌جمهور و همین سبب شده تا بلای واردات کالاهای مشابه داخلی، ایران را به عصر قاجار برگرداند.

جبرائیلی تأکید کرد: بلای واگذاری گسترده بازار تولید و خدمات، ایران را به عصر قاجار برگردانده است و با این کار صنایع ما فلج می‌شود؛ نگرانی من در رابطه با ادامه دولت آقای روحانی از ناحیه جمهوری اسلامی نیست،بلکه کشور ایران است؛چرا که با این روند ایران در حال نابودی است.

وی تأکید کرد: وقتی زیرساخت‌های صنعتی و تولیدی شما نابود شد؛ وقتی شما در حاشیه مذاکرات‌تان به شرکت‌های اروپایی و آمریکایی باج دادید تا از آنها خرید و به آنها پروژه واگذار کنید، شما دیگر به فکر اقتصاد نیستید.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس مصداق عهدنامه گلستان بین شاهنشاهی ایران و امپراطوری روسیه را امروز در دولت یازدهم می‌داند.

جبرائیلی در همین رابطه به تشریح مفادی از عهدنامه گلستان پرداخت و گفت: شاهنشاهی ایران برای ابراز دوستی خود به امپراطوری روسیه، بخش بزرگی از شمال کشور را تقدیم به آنان می‌کند و در این عهدنامه بندی وجود دارد که امپراطوری روسیه برای ابراز دوستی خود به ایران قول می‌دهد که حمایت خود را برای هریک از فرزندان فتحعلی‌شاه برای رسیدن به قدرت را صورت دهد. بنابراین امروز هم ما شاهد قراردادهای این‌گونه‌ای در دولت هستیم.

وی با بیان اینکه دولت در برخی از قراردادهای خود از طرف مقابل خواسته که به آنها امتیاز دهد تا مجدداً به قدرت برسند، اظهار داشت: چرا باید چنین دولتی به قدرت برسد؟ آنها به شما امتیاز بدهند تا اهداف طرف مقابل را تأمین کنید؟

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با اشاره به اظهارات حسن روحانی مبنی بر اینکه من سایه جنگ را از سر ایران برداشتم، گفت: خودت بدتر از جنگ بر سر کشور بلا می‌آوری؛ چراکه با وجود شماها دیگر نیازی به جنگ نیست.

به اعتقاد جبرائیلی جنگ واقعی این است که به جای رونق تولید و صنعت پوشاک‌مان، ما شاهد واردات 200 میلیونی پوشاک به صورت قاچاق آن‌هم توسط دختر وزیر آموزش و پرورش، باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد: اگر دولت دوازدهم دست جریان انقلابی باشد، پیشنهاد جدی ما به آن ایجاد سامانه جامع اشراف بر اقتصاد است.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس درباره سامانه جامع اشراف بر اقتصاد و جزئیات آن اظهار کرد: این سامانه متشکل است از 15 مجموعه اطلاعاتی که باید به هم وصل شوند و تحلیل کنند که اقتصاد در چه وضعی است، به عبارتی چه وارد می‌کنیم، چه مصرف می‌کنیم، بورس چه وضعیتی دارد و چه اجناسی را باید تولید و مصرف کنیم.

جبرائیلی با طرح این پرسش که به نظر شما چرا این فسادها اتفاق می‌افتد و 12 هزار میلیارد تومان در صندوق ذخیره فرهنگیان به صورت ناگهانی بالا کشیده می‌شود، گفت: این فسادها به دلیل این اتفاق می‌افتد که دولت از آنچه در اقتصاد اتفاق می‌افتد، خبر ندارد.

*برخی‌ها با آزادی جنگل‌گونه به دنبال چپاول ملت ایران هستند

وی با تأکید بر اینکه امنای نظام باید بر اقتصاد مسلط باشند، تصریح کرد: برخی‌ها به دنبال ایجاد آزادی جنگل‌گونه در اقتصاد ما هستند تا با آن ایران را بچاپند.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با اشاره به اظهارات زیباکلام مبنی بر اینکه 70 الی 80 درصد از مردم نیازی به یارانه ندارند، افزود: این آمارها را دقیقاً از کجا می‌آورید؟ چرا مثلاً 60 درصد از مردم به این یارانه نیاز نداشته باشند؟ شما این آمارها را از کجا می‌آورید؟ کدام مرجع رسمی گفته که 70 الی 80 درصد از مردم نیاز به یارانه ندارند؟

جبرائیلی خاطرنشان کرد:‌ آقای زیباکلام! شما می‌گویید متوسط بودجه عمرانی به 100 میلیارد هم نمی‌رسد، لطفاً شما آمارهای بانک مرکزی را در همین زمینه بخوانید؛ چراکه بودجه عمرانی در 11 ماهه سال 95، 18 هزار میلیارد تحقق پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه بودجه عمرانی کم کشور ما به دلیل پرخرج بودن دولت ما است، گفت: ما امروز با یک دولت پرخرج مواجهیم و هزینه‌های جاری در این دولت سه برابر شده است. به عبارتی دولت یازدهم در این سه سال و نیم به اندازه 8 سال دولت گذشته هزینه جاری داشته است.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس ادامه داد: باید بررسی شود که آقایان چقدر از بودجه کشور را صرف استخرهای نهاد ریاست جمهوری و حقوق‌های نجومی کرده‌اند.

جبرائیلی یکی از الزامات دولت دوازدهم را در اختیار مردم قرار دادن فیش‌های حقوقی مسئولان و وزرا دانست و گفت: مردم باید بدانند مدیرانشان چقدر حقوق می‌گیرند و یکی از مصیبت‌ها و بداخلاقی‌های کشور ما این است که مسئولان برخی چیزها را از مردم پنهان می‌کنند.

وی در نقد صادق زیباکلام گفت: یکی از نقدهای من به آقای زیباکلام این است که ایشان هیچ‌گاه دقیق و علمی حرف نمی‌زنند؛ یک‌بار در دانشگاه مشهد با آقای زیباکلام مناظره داشتم و ایشان با حرارت از برجام دفاع می‌کردند. من از ایشان پرسیدم که برجام را مطالعه کرده‌اید، و ایشان هم با همان صراحت گفتند که خیر، من مطالعه نکردم.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با بیان اینکه سخنان امروز آقای زیباکلام از جنس همان عدم مطالعه برجام است، اظهار داشت: اینکه شما می‌گویید که باید ریشه‌ای‌تر بحث کنیم، من کاملاً موافق این سخن شما هستم. بنابراین باید بررسی کنیم در طی این 40 سال چه کسانی باعث شدند که عقب بمانیم و پیشرفت نکنیم.

«اواسط دهه 1330 شمسی به درخواست ابوالحسن ابتهاج رئیس سازمان برنامه و بودجه پهلوی، گروه مشاوره‌ای از دانشگاه هاروارد به ایران می‌آید تا برای نوشتن برنامه به این سازمان برنامه و بودجه کمک کند. آنها وقتی به آمریکا برمی‌گردند، کتابی با عنوان برنامه‌نویسی در ایران منتشر می‌کنند که نشر "نی" آن را چاپ کرده است. واقعیت‌های تکان‌دهنده‌ای شما در این کتاب می‌بینید که ما هنوز از این واقعیت‌ها فاصله نگرفته‌ایم و این واقعیت‌ها هنوز چوب لای چرخ اقتصاد مملکت ایران می‌گذارد. در آن کتاب آمده که ما در سازمان برنامه و بودجه مستقر شدیم و خواستیم که برنامه بنویسیم، اما اینها (مسئولان پهلوی) اصلاً به فکر ایران نیستند، چون در غرب تحصیل کرده‌اند و در آنجا نیز منزل دارند، بنابراین به دنبال این هستند که کلاً به غرب برگردند و تصورات غلطی از غرب دارند. آقای زیباکلام هم تصور اشتباهی از غرب دارد. در این کتاب آمده که این گروه مشاوره‌ای بنا داشته به روستاها برود تا اوضاع را بررسی کنند، اما مسئولان پهلوی اصلاً با آنها به مناطق محروم و روستاها نمی‌رفتند چون رفتن به این مناطق را در شأن خود نمی‌دانستند.»

جبرائیلی بر این باور است که جمهوری اسلامی هنوز نتوانسته از دست لیبرال‌ها (طبق خصوصیات شرح داده شده در کتاب برنامه‌نویسی در ایران) راحت شود و اینها عامل فساد، عقب‌ماندگی و توسعه کشور ما هستند.

وی با بیان اینکه دوران پهلوی در ایران مشابه دوران گومز در ونزوئلا است، تصریح کرد: در سال 1920 دیکتاتوری به نام گومز در ونزوئلا است و این کشور را تقدیم آمریکا می‌کند؛ چراکه قراردادهای نفتی را برای نگارش به آمریکایی‌ها می‌دهد و آنها نیز در قالب شرکت‌های بزرگ نفتی وارد ونزوئلا می‌شوند.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس ادامه داد: آمریکایی‌ها در قالب همین قراردادهای نفتی بر اقتصاد و فرهنگ آنان مسلط می‌شوند و همچون دوران پهلوی در ایران، سازمان‌هایی برای تربیت افرادی جهت آمریکاسازی آن کشور ایجاد می‌شود و سال 1335 آقای تورِس وزیر توسعه ونزوئلا می‌گوید ما امتیازی به شرکت‌های نفتی آمریکایی دادیم تا بدون تعرفه به ونزوئلا کالا وارد کند اما درآمدی که ما از ناحیه این تعرفه نداشتن در واردات از دست دادیم، خیلی بیشتر از درآمدی بود که از محل نفت کسب کردیم.

جبرائیلی می‌گوید: بدبختی این است که با فروش نفت همه چیز را وارد کنید و بعد اجازه رونق گرفتن تولید را ندهید.

وی با طرح این پرسش که مفاسد اقتصادی را چه کسانی ایجاد کردند، گفت: کثیف‌ترین آدم‌ها در جمهوری اسلامی پول این مردم را می‌برند اما باید بررسی شود چه کسانی هستند.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با اشاره به ماجرای مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: آقای حسین فریدون برادر آقای روحانی که پرونده فساد دارد، برای در رأس قرار گرفتن یک شخص در بانک رفاه سفارش می‌کند و زور می‌زند و آن فساد ایجاد می‌شود، بنابراین آقای زیباکلام! ما گزینش نمی‌کنیم.

جبرائیلی با بیان اینکه تا زمانی که از شر لیبرالیسم در ایران خلاص نشویم، توسعه به معنای واقعی شکل نخواهد گرفت، افزود: آقای زیباکلام می‌گوید اقتصاد ما دولتی است، اما من به ایشان می‌گویم اقتصاد ما دولتی نیست؛ چراکه اگر اقتصاد ما دولتی بود برادر آقای جهانگیری بانک خصوصی نداشت و دختر وزیر آموزش و پرورش 200 میلیون تومان پوشاک قاچاق نمی‌کرد.

وی معتقد است که اقتصاد حتماً این نیست که یا آزاد آزاد از هر قید و بندی باشد یا دولتی  و کمونیستی، بنابراین هزاران رابطه دولت می‌تواند با بازار و اقتصاد برقرار کند که مطلوب‌ترین نوع آن حمایت هوشمند دولت از تولید داخلی است.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که بخش خصوصی را موتور محرکه اقتصاد می‌دانیم؛ بنابراین سیاست‌های اصل 44 را چه کسی ابلاغ کرده که خصوصی‌سازی شود، اما چه اتفاقی افتاد؟

جبرائیلی تأکید کرد: یک پتروشیمی در غرب کشور به ارزش 20 هزار میلیارد تومان به یک خانواده با ارزش 130 میلیارد تومان واگذار شده است. آیا اسم این خصوصی‌سازی است؟ این آدم‌های فاسد چه کسانی هستند؟

وی خطاب به صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران گفت: رابطه دولت و بازار به نظر ما همان رابطه‌ای است که دولت‌های پیشرفته اتخاذ کرده‌اند و شما سابقه توسعه همین کشورها را بخوانید.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با اشاره به مطلبی در روزنامه گاردین خاطرنشان کرد: انگلیس تا سال 1845 بیشترین تعرفه را در اروپا داشته است. یعنی تا زمانی که صنایع داخلی نتوانستند رقابت کنند، اجازه ورود کالاها از دیگر کشورها را به کشور خود نداد.

جبرائیلی ادامه داد: در روزنامه گاردین می‌خوانیم که انقلاب صنعتی برآمده از حمایت‌گرایی بود و در سال 1699 واردات پشم ایرلند را ممنوع کردیم و در سال 1700 واردات کتان از هند قطع شد و برای واردات همه کالاهای صنعتی تعرفه‌های وحشیانه‌ای وضع کردیم.

وی با بیان اینکه منظور آقای زیباکلام از کمونیستی بودن اقتصاد، تملک دولت در اقتصاد است، گفت: ما قائل به سیاست‌های کلی اصل 44 و خصوصی‌سازی هستیم؛ چراکه مدیر دولتی تنبل است چون در سود و زیان شرکت سهیم نیست و دلش نمی‌سوزد.

وی تأکید کرد: شما نباید نقش دولت را به عنوان هادی و ناظر بخش خصوصی حذف کنید تا اقتصاد تبدیل به جنگلی شود که هر کس هرگونه‌ای که می‌خواهد از آن استفاده کند.

جبرائیلی با بیان اینکه ما شاهد پارادایم‌شیفت در حوزه تجارت آزاد و تجارت بین‌الملل هستیم گفت: آقای ترامپ الان پرچم حکومت‌گرایی را بالا آورده است و می‌گوید ما از توافق‌نامه‌ها هم خارج شده‌ایم و از تولید داخلی حمایت می‌کنیم، اما ما در ایران شاهد بازتر شدن واردات هستیم.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه بلای کشور این است که شما فهم درستی از تولید و لیبرالیسم نداشته باشید، خاطرنشان کرد: سند استراتژی امنیت آمریکا برای قرن بیست و یکم را بخوانید. این سند سال 2001 منتشر شده است و آمریکا به احتمال قوی سند WTO را کنار خواهد گذاشت و این در جهت حمایت از تولید داخل است.

وی بر این باور است که تجارت آزاد و آزادسازی تجاری آخرین مرحله حمایت هوشمند از تولید داخلی است، یعنی وقتی تولیدتان به اندازه‌اید قدرتمند شد که بتوانید رقابت کنید و بازار داخلی اشباع شد، هیچ کاری عاقلانه‌تر از این نیست که دیگران را تشویق به حذف موانع گمرکی کنید تا بر بازار آنها مسلط شوید تا تولیدتان را صادر کنید.

جبرائیلی خطاب به صادق زیباکلام درباره بازار کشور عراق گفت: از بصره هیأتی آمد و به دولت یازدهم پیشنهاد کرد که بازار عراق در اختیار آنان باشد اما این دولت نپذیرفت و در راستای آن معاونت اقتصاد وزارت امور خارجه را منحل کرد.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس، با اشاره به گزارش صندوق بین‌المللی پول گفت: این صندوق گزارش داده که نرخ رشد واردات ایران در دنیا به رتبه چهارم رسیده است، بنابراین خطری که بنده از ناحیه این دولت احساس می‌کنم خیلی زیاد است. بسیاری از صنایع در این دولت تعطیل شده است و این به دلیل واردات و قاچاق است.

وی با بیان اینکه در آمار واردات هم کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه عنوان شده است، اظهار داشت: از همان مبادی کالاهای مصرفی گسترده‌ای که در بازار وجود دارد، وارد شده است، بنابراین حتماً باید در سامانه گمرکی تجدید نظر کنیم.

جبرائیلی افزود: باید رد واردات دختر وزیر آموزش و پرورش را بگیریم و ببینیم ایشان چگونه این واردات مصرفی را داشته است و سوراخ‌ها را پیدا کنیم تا بتوانیم از تولید داخلی حمایت کنیم.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس، با تأکید بر اینکه ظرفیت ماهی قزل‌الا در ایران 40 درصد کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: در سال 95، 60 میلیون دلار ماهی تیلاپیلا از چین به کشور وارد شده است، چرا این بلاها را بر سر صنایع شیلات ما می‌آورند؟

وی ادامه داد: سال 2008 در زمان همین آقای اوباما 4 کارخانه تایرسازی آمریکا ورشکسته شد چون همان تایرها را از چین وارد می‌کردند. آنها در همین جهت 35 درصد تعرفه وضع کردند که کارخانه‌های داخلی تایرسازی آمریکا احیا شود.

جبرائیلی خطاب به استاد دانشگاه تهران گفت: آقای زیباکلام! تصورتان از توسعه، آزادسازی تجارت، اقتصاد دولتی و بازار، تصورات غلطی است.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس در نقد زیباکلام مبنی بر اینکه باید به نقد مسائل بنیادی به اقتصاد بپردازیم، تأکید کرد: ما می‌گوییم باید چوب لیبرالیسم از لای چرخ اقتصاد ایران بیرون بیاید، آیا این مسئله بنیادی نیست؟

وی در پاسخ به زیباکلام مبنی بر اینکه شما 40 سال قدرت در دست‌تان بوده است، گفت: قوه مجریه از ابتدا دست آقای میرحسین موسوی، آقای هاشمی رفسنجانی که شما برای روحش صلوات می‌فرستید‌، سپس آقای خاتمی و رفقای شما و بعد هم دست آقای احمدی‌نژاد که در اواخر رفیق شماها شد، بود.

جبرائیلی ادامه داد: آقای زیباکلام! می‌گوید بهره بانکی بالاست،‌ حتماً‌کار اشتباهی است اما بدانید رکورد نرخ بهره واقعی که مساوی است با نرخ بهره اسمی منهای تورم در این دولت شکسته شده و اکنون 8 درصد نرخ بهره واقعی داریم و باید با تورم برابر باشد.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس تصریح کرد: دولت می‌گوید که تورم صفر است و هیچ کس هم باور نمی‌کند، اما نرخ تورم را 8 درصد و نرخ بهره واقعی 15 درصد است. این فاصله باید صفر شود تا پول از بانک‌ها بیرون بیاید تا پول‌ها به سمت تولید حرکت کند.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی یکسری ماشین‌ها آن پایین‌ها قرار داده تا حرکت پول به سمت تولید را بگیرد یا لیبرال‌ها نمی‌گذارند؟ رئیس بانک مرکزی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور و وزیر اقتصادی دولت چه کسی است؟ این افراد هستند که تصمیم‌گیر هستند و تفکر آنها بر اقتصاد اثر می‌گذارد. چرا پول‌ها را در بانک‌ها حبس و سرعت گردش پول را پایین‌ آورده‌اند و نمی‌گذارند پول به سمت تولید برود؟ اینها سبب دلالی می‌شود.

جبرائیلی در پاسخ به اظهارات صادق زیباکلام درباره قرارگاه خاتم سپاه پاسداران گفت: سپاه کار اقتصادی نمی‌کند، بلکه سپاه سازندگی می‌کند و بنده در مورد مظلومیت قرارگاه خاتم بحث‌های بسیاری دارم.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه دشمن در سه جبهه ما را تحریم کرد، اظهار داشت: هدف دشمن این بود که جمهوری اسلامی نیز به عقب برگردد و مثل پهلوی شویم؛ چراکه برای آمریکایی‌ها خیلی مهم نیست که چه کسی در ایران چگونه حاکم است، بلکه می‌گوید با من همکاری داشته باشد؛ چراکه همین‌ها اسم دیکتاتوری مثل «گومز» در ونزوئلا را «قیصر دموکراسی» نامگذاری کرده بودند.

وی قطعنامه 1929 سازمان بین‌الملل، قطعنامه‌های آمریکا و اتحادیه اروپا و خروج شرکت‌های خارجی از ایران را تحریم‌های ایران در سه حوزه عنوان کرد و تصریح کرد: دشمنان بنزین، پروژه‌های نفتی و پروژه‌های جاده‌سازی ما را تحریم و رها کردند، اما قرارگاه خاتم‌الانبیا بود که جای آنها را پر کرد.

جبرائیلی افزود: همین که برخی‌ها با پالایشگاه ستاره خلیج فارس عکس یادگاری می‌گیرند، از دستاوردهای دوستان ما در  قرارگاه خاتم‌الانبیا است که باید دست آنها را بوسید نه اینکه به آنها فحش بدهیم. مگر آنها برای اتمام این پروژه حقوق نجومی گرفتند؟ بلکه شب تا صبح در آن گرما ایستاده‌اند تا امروز آقای روحانی اعلام کند که ما می‌خواهیم جشن خودکفایی بگیریم.

به گفته معاون پژوهشی خبرگزاری فارس،‌ هرجا که قرارگاه خاتم‌الانبیا جای خلاء‌ غربی‌ها را در پروژه‌ها پر کرد، توپخانه اصلاحات علیه این قرارگاه به کار افتاد که نظامی‌ها در اقتصاد دخالت می‌کنند. در حالی که نظامی‌ها در اقتصاد دخالت نمی‌کردند و همین قرارگاه خاتم‌الانبیا 24 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد. کدام شرکت خارجی با چنین طلبی از دولت کارها را انجام می‌دهد؟

وی تأکید کرد: رئیس‌جمهور لیبرال ما وقتی در تریبون عمومی می‌گوید که دولت وظیفه‌ای در رابطه با ساخت مسکن، جاده،‌ بزرگراه و راه‌آهن ندارد، نهادهایی چون قرارگاه خاتم‌الانبیا این خلاءها را پر می‌کند.

جبرائیلی با بیان اینکه بیشترین سرریز فناوری در بخش صنعتی از حوزه نظامی است، گفت: رادار از فناوری نظامی آمده است. آیا آمدن اینترنت به غیر از این است که در پنتاگون توسعه پیدا کرده است؟ چرا عده‌ای به دنبال این هستند که ریشه فعالیت‌های اقتصادی سپاه را بزنند در حالی که در حال سازندگی هستند.

وی تأکید کرد: غرب می‌خواست با خروجش از ایران اقتصاد ما را فلج کند،‌ اما سپاه اجازه نداد، آنها نیز گفتند ابتدا باید سپاه را مورد هدف قرار دهیم و بعد به دنبال تحریم باشند که امروز آن اتفاق در حال رخ دادن است.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس ادامه داد: آقای زیباکلام! دوستان شما که به دروغ می‌گفتند پروژه‌ها را از خصوصی می‌گیرند و به سپاه می‌دهند، چرا الان که مگاپروژه‌های که از بخش خصوصی به زور گرفته می‌شود و به بیگانه‌ها تحویل می‌دهند، صدای‌تان بیرون نمی‌آید؟

جبرائیلی با اشاره به برداشت قطر از میادین مشترک گازی گفت: در همین دولت به بهانه اینکه توتال می‌خواهد با شما قرارداد ببندد، اطلاعات فاز پارس جنوبی را به آنها دادید و سرتان کلاه گذاشتند و گفتند خداحافظ شما. الان همین توتال برای قطر برداشت می‌کند و همین بلاها را توتال در جاهای دیگر بر سر ما آورده است.

وی با طرح این پرسش که چرا برخی‌ها قائل به این نیستند که ما می‌توانیم، تصریح کرد: تولید و صادرات نفت ایران از حدود یک و 200 میلیون بشکه به 2.5 میلیون بشکه افزایش یافت. این تولید را فرزندان ایران در این مدت کوتاه افزایش دادند. بنابراین چرا اینقدر دنبال تحقیر ملت ایران هستید و بر سر آنها می‌زنید؟

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس معتقد است که هیچ فرقی بین افرادی که می‌گویند توان ما در حد آبگوشت بزباش است با رزم‌آرا که گفت ما فقط می‌توانیم آفتابه گلی بسازیم، وجود ندارد؛  همچنین هیچ فرقی نیز بین «تقی‌زاده» (رئیس مجلس سنای ایران در زمان پهلوی) که گفت ما باید از فرق سر تا ناخن پا فرنگی شویم با محمد خاتمی (رئیس دولت اصلاحات) که می‌گوید توسعه جز با پذیرفتن روش و منش توسعه غرب امکان‌پذیر نیست، وجود ندارد.

جبرائیلی خطاب به زیباکلام گفت: لطفاً به این سوال پاسخ بدهید، آیا انگلیس قبل از «آدام اسمیت» (نظریه‌پردازان اصلی نظام سرمایه‌داری مدرن) تبدیل به بزرگ‌ترین قدرت دریایی جهان شد یا بعد از اسمیت؟ جواب این سؤال روشن است قبل از اسمیت. چون آنها به هیچ کشتی اجازه نمی‌دادند در بندر آنها حرکت کند و به مستعمره‌ها گفتند فقط با کشتی بریتانیا می‌توانید تجارت کنید.

وی از زیبا کلام خواست که برای مخاطبین مختصر عقلی قائل باشد چرا که اگر مسئولان اموالشان را اعلام کنند امری پسندیده است نه اینکه از موقعیت خود در دولت استفاده کرده و به اموال خود اضافه کنیم.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس تاکید کرد: جمهوری اسلامی باید بداند شما چقدر فعالیت اقتصادی دارید و همه خبر داشته باشند که وزیر یک دولت به جای کارهای محوله در شرکت تجاری خود نشسته است.

جبرائیلی گفت: آقای ترامپ (رئیس جمهوری آمریکا) که شما عاشق وی هستید پس از رئیس‌جمهور شدن اعلام کرد من همه فعالیت‌های اقتصادی‌ام را واگذار می‌کنم و به وظایف ریاست جمهوری‌ام می‌پردازم.

وی خاطرنشان کرد: این جریان (لیبرال‌ها) می‌خواهد ایران را به اسم آزادی تبدیل به جنگلی کند که هر چقدر می‌خواهد این کشور را بچاپد.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس با اشاره به سخنان زیباکلام در این مناظره مبنی بر اینکه بنده 8 سال از احمدی‌نژاد انتقاد کرده‌ام، اظهار داشت:‌ اینکه می‌فرمایید از احمدی‌نژاد (رئیس دولت نهم و دهم) انتقاد کرده‌اید، اشتباه است یعنی احمدی‌نژاد یک کار خوب نداشت که از وی دفاع کنید.

جبرائیلی در همین باره افزود: آقای جک استراو (وزیر اسبق امور خارجه انگلیس) که اواخر دولت اصلاحات به ایران آمده بود مقاله‌ای را پس از سفر به ایران در اوایل دولت آقای روحانی نوشت که تهران شبیه آتن و متحول شده است.

وی خطاب به زیباکلام گفت: شما 8 سال چشم‌تان را بر روی آقای احمدی‌نژاد بستید و هیچ یک از دستاوردهای دولت وی را ندیدید حالا هم اینجا با افتخار می‌گویید بنده از حقوق شهروندی احمدی‌نژاد دفاع می‌کنم.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس تاکید کرد: آقای زیباکلام در رویکرد خود حتما تجدید نظر کنید زیرا که آقای احمدی‌نژاد که رفیق شما شده و شما هم از مشایی تشکر کردید.

جبرائیلی با اشاره به پیشنهاد رئیسی (کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری) مبنی بر مناظره بین احمدی‌نژاد و روحانی گفت: به نظر بنده ایشان تعریض دادند، چراکه هرچه دوستان می‌پرسند دولت یازدهم چه کار کرده است، مدام همه چیز را به گردن دولت قبل می‌اندازد، درحالی که دولت قبل تبدیل به هشتگ(#) شده است و کاربران فضای مجازی هشتگ دولت قبل را تعریف کرده‌اند.

وی خطاب به مسئولان دولت یازدهم گفت: 4 سال دولت در دست‌تان بوده است و وعده‌ها و ادعاهای نجومی همچون مسئله 100 روزه به مردم داده‌اید، اما همچنان همه چیز را به گردن دولت قبل می‌اندازید.

معاون پژوهشی خبرگزاری فارس گفت: خواتهش من از آقای زیباکلام این است که عینک ایدئولوژی را از چشم خود بردارند و واقعیت‌های کشور را ببینند. اگر واقعاً دلشان برای ایران می‌سوزد و می‌خواهند بدانند دیگر کشورها چگونه پیشرفت می‌کنند کتاب «آمریکای جهان سوم» را مطالعه کنند.

جبرائیلی در بخش دیگری از سخنان خود اقوام بیشترین دفاعیات را از جمهوری اسلامی داشته‌اند و با هویت قوی خود در مقابل انواع توطئه‌ها ایستاده‌اند و بنده ناراحت شدم که باز آقای زیباکلام از این مسئله استفاده پوپولیستی کردند.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی باید برای همه باشد، افزود: جمهوری اسلامی دست یک قوم خاص نیست بلکه همه اقوام ایرانی در جمهوری اسلامی حضور دارند. آقای زیباکلام! لطفاً با این صحبت‌ها تنش در جامعه ایجاد نکنید. 
استقبال سعودی‌ها و صهیونیست‌ها از انتقادات روحانی به قدرت موشکی ایران +تصاویر
ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٧  کلمات کلیدی: سیاسی

سرویس جهان مشرق - سخنان حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در مناظره دوم نامزدهای انتخابات در روز جمعه در انتقاد شدید به " کسانی که روی موشک ها شعار نوشتند و شهرهای زیرزمینی را نشان دادند"، حیرت و تاسف بسیاری در بین مخاطبان این مناظره به دنبال داشت. در آن سوی مرزها، دشمنان ملت ایران، به ویژه صهیونیست ها و سعودی ها و البته رسانه های غربی هم از این «خود-زنی» رییس جمهور کشور و انتقاد بی سابقه به توان دفاعی کشور، تعجب زده شدند و البته به طرز آشکاری از آن استقبال کردند. سخنان روحانی در این زمینه به تیتر روزنامه های صهیونیستی تبدیل شد که در ادامه نمونه هایی از آن را مرور می کنیم.

جروزالم پست

«تندروها تلاش کردند با ادبیات ضد-اسراییلی توافق هسته ای را تخریب کنند»

در ۲۰۱۶ یک آزمایش موشکی توسط سپاه پاسداران انجام گرفت که در آن شعارهای ضد-اسراییلی به عبری روی موشک ها نوشته شده بود.

در مناظره انتخاباتی در تهران که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، رییس جمهور فعلی، حسن روحانی، به مقابله با منتقدانی پرداخت که می گویند تنها بخش کوچکی از ایرانی ها از توافق هسته ای ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت های جهانی برخوردار شده اند.

ابراهیم رییسی، یک نامزد تندرو گفت: " چه چیزی از زمان توافق هسته ای تغییر کرده است؟ چه چیزی در زندگی روزمره مردم ما تغییر کرده است؟"

با این حال، رقبای روحانی در مناظره گفتند که توافق هسته ای را قبول دارند، چون یک «توافق ملی» است.

در جریان مناظره، روحانی بدون نام بردن، تندروها را متهم کرد که برای ضربه زدن به برجام تلاش می کنند و به آزمایش موشکی سال۲۰۱۶  سپاه پاسداران اشاره کرد که در آن جمله «اسراییل باید محو شود» به عبری روی موشک های آزمایش شده نوشته شده بود.

نامزد دیگر اصول گرا، شهردار تهران، محمدباقر قالیباف، یک فرمانده سابق سپاه پاسداران، روحانی را به شکست در مقابله با بیکاری ۱۲ تا ۲۰ درصدی کشور متهم کرد.

معاون روحانی، اسحاق جهانگیری که خود وارد رقابت در کنار روحانی شده است، هشدار داد که اگر یک نامزد «تندرو» در انتخابات ۱۹ می انتخاب شود، یک «استبداد آشکار» به کشور باز خواهد گشت و ایران دوباره منزوی خواهد شد. او خطاب به دوربین گفت:

"  مردم ایران شما این مناظره را الان با خانواده و دوستان ملاحظه می کنید، هوشیار باشید می خواهید فردای شما و فرزندانتان چگونه باشد؟ محدودیت می خواهید یا آزادی؟ توسعه یا آشفتگی، عزت بین المللی یا انزوای بین المللی، تنش یا آرامش می خواهید؟ یک لحظه رای می دهید آینده کشورتان را رقم می زنید."

علی رغم آسیب پذیری در زمینه اقتصاد، تحلیل گران می گویند روحانی شانس انتخاب مجدد را حفظ کرده است، چرا که او تنها نامزدی است که پشتیبانی اردوگاه اصلاح طلبی را دارد، در حالی که تندروها نتوانسته اند روی یک نامزد توافق کنند.

پایگاه خبری اسراییلی «آروتز شِوا»

«روحانی به پیام های ضد-اسراییلی حمله کرد»

پیش از برگزاری انتخابات در ۱۹ می، رییس جمهور ایران سپاه پاسداران را به خاطر نوشتن شعارهای ضد-اسراییلی روی موشک های بالیستیک مورد انتقاد قرار داد.

رییس جمهور ایران، حسن روحانی، روز جمعه از سپاه پاسداران به دلیل نوشتن پیام های ضد-اسراییلی روی موشک های مورد آزمایش، انتقاد کرد.

روحانی که در دومین مناظره پیش از برگزاری انتخابات در ۱۹ می سخن می گفت، همچنین از مخالفان خود به خاطر تلاش برای تخریب توافق هسته ای انتقاد کرد:

" برخی آمدند و تصویری از شهرهای زیرزمینی نشان دادند که برجام را برهم بزنند، روی موشک شعارهایی نوشتند تا برجام را برهم بزنند ولی مردم ما از همه اینها عبور کردند تا به امروز برسیم و شاهد پیشرفت بیشترمان در آینده شویم."

آزمایش موشکی مورد اشاره در مارچ ۲۰۱۶ انجام گرفت. جمله «محو اسراییل» به عبری روی موشک ها نقش بسته بود و مقامات ایرانی ادعا کردند که سیستم های موشکی در دست ساخت برای «مقابله با رژیم صهیونیستی» و «تضمین فروپاشی» آن ضروری هستند.

ایران می گوید آزمایش های موشکی آن تحت عنوان توافق هسته ای ۲۰۱۵ منع نشده است. ایران علی رغم محکومیت های بین المللی به آزمایش موشک های بالیستیک خود ادامه داده است. در فوریه، دولت دانلد ترامپ در واکنش به این آزمایش ها تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

اظهارات روحانی غافلگیرکننده است، با لحاظ این که رهبران ایران به طور مستمر ایران را تهدید می کنند و خواستار محو ان از روی نقشه هستند. روحانی هم که از سوی غربی ها «میانه رو» محسوب می شود، از این قاعده مستثنی نیست.

روحانی قبلا اسراییل را «نامشروع» خوانده و گفته بود که بحران سوریه تمرکز ایران را روی دشمن اصلی یعنی اسراییل، دشوار کرده است.

روحانی در سخنان روز جمعه خود رقبایش را متهم کرد که با کسانی مرتبط هستند که تلاش می کنند زیر پای برجام و سیاست نزدیکی با غرب را خالی کنند.

"  وقتی دیپلماتهای ما در مذاکره بودند شما چه کردید؟ چه حرف‌های نامربوطی بعضی ها زدید! همانند مخالفین مردم ایران که صهونیست ها و وهابی ها و تندروهای آمریکا بودند یک عده ای همراه آنها شروع کردند به مخالفت کردن."

روزنامه «تایمز آو ایزراییل»

«روحانی: سپاه پاسداران با شعارهای ضد-اسراییل روی موشک ها می خواست توافق هسته ای را تخریب کند»

در مناظره انتخاباتی، رییس جمهور مساله آزمایش های موشکی را مطرح کرد که به تنش ها با آمریکا دامن زد.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در جریان مناظره روز جمعه، رقبای اصول گرای خود را به تلاش برای تخریب توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی متهم کرد و خواستار حقوق بشر بیشتر در ایران شد.

در یک انتقاد نادر از سپاه پاسداران، روحانی همچنینی تصمیم به نوشتن پیام های ضد-اسراییلی روی موشک های بالیستیک را زیر سوال برد:

" برخی آمدند و تصویری از شهرهای زیرزمینی نشان دادند که برجام را برهم بزنند، روی موشک شعارهایی نوشتند تا برجام را برهم بزنند ولی مردم ما از همه اینها عبور کردند تا به امروز برسیم و شاهد پیشرفت بیشترمان در آینده شویم."

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»

«روحانی به تلاش های سپاه پاسداران برای تخریب توافق هسته ای حمله کرد»

رییس جمهور ایران که در پایان دوره ریاست خود به سر می برد، به شدت به رقبای محافظه کار خود حمله کرد. او سپاه پاسداران را به تلاش برای تخریب توافق هسته ای از طریق برنامه موشک های بالیستیک متهم کرد.

در دومین مناظره تلویزیونی، روز جمعه روحانی گفت که آزمایش و نمایش برد موشک های بالیستیک و نوشتن پیام های تحریک آمیز بر موشک، تلاشی آشکار برای انحراف توافق هسته ای است.

رقبای روحانی و شهردار تهران، محمدباقر قالیباف، از سوی روحانی متهم شدند که از طریق توزیع پوسترهای تحریک کننده، کمپین ضد توافق هسته ای را مدیریت می کردند و به دیپلمات های در حال مذاکره ضربه می زدند.

روزنامه بریتانیایی گاردین: رییس جمهور می گوید، سپاه پاسداران می خواست توافق هسته ای را تخریب کند
خبرگزاری سعودی العربیه: روحانی سپاه پاسداران را متهم به خرابکاری در توافق هسته ای کرد


 
الفوعه و کفریا در آستانه یک فاجعه انسانی
ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

الفوعه و کفریا در آستانه یک فاجعه انسانی

 

/ ۱۰ هزار شهروند محاصره شده با مرگ یک قدم فاصله دارند + تصاویر

به گزارش مشرق، حدود ۱۰هزار نفر از شهروندان الفوعه و کفریا در شمال شرق استان ادلب همچنان در محاصره عناصر تروریستی هستند و وضعیت آنان هر روز وخیم تر می شود.

 ابوهادی یکی از شهروندان محاصره شده در شهرک الفوعه در گفت و گوی اختصاصی با مشرق به وضعیت بحرانی شهروندان در این شهرک ها اشاره کرد و گفت: همزمان با نزدیک شدن فصل تابستان و در پیش بودن ماه رمضان مشکلات مردم محاصره شده افزایش یافته زیرا کمبود سوخت، قطع برق و نبود آب شرب کافی رنج مردم را چند برابر کرده است.

وی نیاز شهروندان به دستگاه های ژنراتور برق را یکی از نیازهای اساسی مردم دانست و گفت: برق شهرک ها قطع شده و تنها امید مردم به این ژنراتورها است که می توانند حداقل نیازها را تامین کنند.

ابوهادی به کمبود آرد برای تهیه نان هم اشاره کرد و افزود: این مسئله باعث شده مردم به ویژه کودکان با سوء تغدیه جدی و انواع بیماری ها روبه رو شوند.

وی با بیان این که خرما هم می تواند از مرگ تدریجی شهروندان جلوگیری کند، گفت: درد مردم محاصره شده فقط کمبود آب، سوخت و نبود برق نیست چرا که در این شهرک ها خبری از کمک های اولیه پزشکی و غذایی نیست و همین مسئله باعث شده صدها تن جان خود را از دست بدهند و هزاران نفر دیگر مرگ را با چشمان خود احساس کنند.

احمد الفوعانی یکی از رزمنده های دفاع مردمی مستقر در شهرک الفوعه نیز در گفت وگو با مشرق افزود: در دو سال گذشته در چندین مرحله محموله هایی تحت عنوان کمک های غذایی و پزشکی به این شهرک ها ارسال شد اما مواد غذایی فاسد بودند و تجهیزات پزشکی نیز دستکاری شدند بودند به نحوه ای که قابلیت استفاده نداشتند.

وی نسبت به بروز فاجعه انسانی در شهرک های محاصره شده هشدار داد و گفت: نبود تجهیزات پزشکی مصیبت مردم محاصره شده را دو چندان کرده است.

الفوعانی با بیان این که فشار تروریست ها علیه شهروندان محاصره شده هر روز افزایش می یابد، گفت: تروریست ها در بازه های زمانی مختلف اقدام به شلیک خمپاره و هدف قرار دادن مردم با تک تیراندازهای خود می کنند که منجر به شهادت تعدادی زیادی از مردم شده است.

وی وجود تاجران و سودجویان فاسد را یکی دیگر از مشکلات مردم محاصره شده توصیف کرد و افزود: ضرباتی که این افراد در سال های گذشته به مردم وارد کرده اند کمتر از جنایت های تروریست ها نبوده است.

الفوعانی با بیان این که ۱۰ هزار شهروند بی گناه به کمک های فوری نیاز دارند، گفت: به دلیل شیوع بیماری، گرسنگی و نبود بهداشت روزانه تعدادی از مردم جان خود را از دست می دهند.

به گزارش مشرق، براساس توافقات به دست آمده ۱۰ هزار شهروند محاصره شده الفوعه و کفریا در مرحله دوم مبادله امکان آزادی خواهند داشت. 
تجری در نشست خبری:
ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٧  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

اجازه نمی‌دهیم فعالان فتنه وارد عرصه شوراها شوند/

 

هیأت‌های نظارت استانی تا فردا باید بررسی صلاحیت‌ها

 

را به هیأت مرکزی و داوطلبان اعلام کنند

به گزارش خبرنگار حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، فرهاد تجری سخنگوی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا عصر امروز شنبه (16 اردیبهشت ماه 96) در نشست خبری خود در خبرگزاری تسنیم، طی سخنانی ضمن تسلیت جان باختن تعدادی از کارگران در معدن گلستان، اظهار داشت: با توجه به اینکه هیأت نظارت استان‌ها محل اعتراض کاندیداهای شوراها است، هیأت نظارت استان‌ها تا ساعت 18 فردا یکشنبه (17 اردیبهشت ماه 96) فرصت دارند رسیدگی به اعتراض و نتایج آن را به هیأت مرکزی انتقال داده و همچنین از طریق فرمانداری‌ها به نامزدها ابلاغ کنند.

وی افزود: با اعلام و انتقال بررسی‌های هیأت نظارت‌های استانی در صورت لزوم پرونده افرادی که تأیید یا رد صلاحیت شده‌اند به هیأت مرکزی انتقال داده می‌شود.

سخنگوی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همچنین تصریح کرد: پس از ابلاغ هیأت‌های استانی و بعضاً رد صلاحیت‌ها، داوطلبان مدت 24 ساعت فرصت دارند تا اعتراضات خود را یا به صورت حضوری و یا از طریق شماره فکس و تلفن «77688910 و 77688919» مراتب اعتراض و شکایات خود را اعلام کنند. 

تجری ادامه داد: در حقیقت تا ساعت 18 روز دوشنبه (18 اردیبهشت ماه 96) فرصت اعتراض داوطلبان شوراها به هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود دارد.


سخنگوی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ادامه،‌‌ عنوان کرد: کسانی که حس می‌کنند ظلمی در حق آنان صورت گرفته و مدارکی دال بر این ادعا دارند می‌توانند آن را تا نهایتاً ساعت 18 دوشنبه هفته جاری به هیأت مرکزی ارائه کنند. 

تجری بر همین اساس اضافه کرد: ما تلاش داریم تا بتوانیم با دو جریان در عرصه انتخابات برخورد کرده و اجازه ندهیم که این دو جریان شکل گیرد که یکی از این جریان‌ها افرادی هستند که به دنبال مهندسی کردن انتخاباتند ما اجازه نخواهیم داد شائبه‌های گروهی و محلی بر تصمیمات هیأت نظارت بر انتخابات شوراها تأثیر بگذارد. 

وی اضافه کرد: جریان دیگری که قطعاً با آن برخورد خواهیم کرد افرادی هستند که فضاسازی‌های مهندسی به راه می‌اندازند که قطعاً اجازه نخواهیم داد این جریان شکل بگیرد هر چند همه بر این واقفیم که ضعف قانونی انتخابات وجود دارد و این بر کسی پوشیده نیست اما با این وجود تلاش می‌کنیم با قاطعیت قانون را طبق آنچه مصلحت و حق افراد است انجام دهیم.

سخنگوی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: در همین مسیر هم افرادی فرافکنی کردند و خواستند فضای خاصی ایجاد کنند که ما با آنها برخورد کردیم و باز هم برخورد خواهیم کرد حتی در این میان برخی دوستان ما هم بودند که ممکن بود فرافکنی کرده و فضای خاصی ایجاد کنند که ما علیه آنها هم وارد عرصه قانونی شده و برخورد کردیم. 

تجری همچنین، خاطرنشان کرد: در تماسی که امروز با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی داشتیم هم تأکید بر دغدغه اجرای قانون و جلوگیری از فضاسازی‌ها علیه هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شد. 

وی افزود: هدف هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اجرای مُرّ قانون بدون حواشی سیاسی است چرا که ملاک برای ما قانون است و تصمیمات مراجع قانونی برای ما فصل‌الخطاب است. 

سخنگوی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همچنین درباره روند بررسی صلاحیت‌ها عنوان کرد: در این عرصه هم قطعاً بررسی‌ها به صورت دقیق صورت می‌گیرد و قاعدتاً ممکن است در برخی حوزه‌ها اشتباهاتی صورت گرفته باشد و حقوق فرد یا افرادی از جامعه پایمال شده باشد. همچنین ممکن است افرادی که در فسادها و یا فتنه حضور داشتند تأیید صلاحیت شدند. در برخی حوزه‌ها شاهد تأیید صلاحیت افرادی که صلاحیت نداشتند و یا در فتنه حضور داشتند بودیم که از طریق مراجع قانونی  هم تأیید شده‌اند که باعث تعجب ما هم شد اما قطعاً ما این موضوع را بررسی کرده و از طریق مراجع قانونی تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنیم. 

تجری ادامه داد: قانون در این حوزه به صراحت اشاره نکرده است اما هیأت نظارت در هر مرحله‌ای می‌تواند به صلاحیت‌ها رسیدگی کرده و در این زمینه ورود کند. اگر عدم صلاحیت فردی متقن باشد و مدارکی دال بر حضور فرد در فتنه و یا فساد وجود داشته باشد ما قطعاً رسیدگی کرده و تصمیمات لازم را در این زمینه خواهیم گرفت. همچنین دیده شده مدرک تحصیلی فرد یا افرادی ثابت نشده و یا اصلاً فاقد مدرک تحصیلی هستند که ما قطعاً در این زمینه ورود کرده و تصمیم می‌گیریم اما اینها جزو موارد استثنایی و فوق‌العاده محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: هیأت‌های مرکزی نیز پس از دریافت اعتراضات و همچنین بررسی صلاحیت‌ها تا 19 اردیبهشت ماه فرصت بررسی داشته و باید تصمیم‌گیری کند و تا 20 اردیبهشت ماه سال جاری نیز نتیجه جمع‌بندی و بررسی‌ها را به وزارت کشور و فرمانداری‌ها اعلام کند.

سخنگوی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ادامه با اشاره به اجرای بند (ج) ماده 61 و 63 قانون شوراها تصریح کرد: یقیناً هیأت مرکزی می‌توانند در زمینه‌های مختلف و موارد ویژه و فوق‌العاده ورود کند. بنده هم به عنوان مسئول کمیته حقوقی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام می‌کنند که با هماهنگی قوا و دستگاه‌های مربوطه اجازه نخواهیم داد افرادی که دارای سابقه فساد و فتنه هستند بتوانند وارد عرصه و چرخه شوراها شوند.

تجری با بیان اینکه هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شهر و روستا می‌تواند در هر زمینه و مرحله بررسی صلاحیت‌ها اظهارنظر کند،‌ گفت: در هیأت‌های اجرایی چنانچه نظرات هم لحاظ شده باشد حتماً در این مرحله هم می‌توان ورود کرده و رسیدگی شود.

وی با اشاره به مراجع چهارگانه بررسی صلاحیت‌ نامزدهای شوراهای شهر و روستا بیان کرد: ممکن است ما از نظر دستگاه‌های امنیتی و وزارت اطلاعات هم استفاده کنیم چرا که اینها قطعاً برای ما ملاک است و محبوبیتی از نظر استعلام نداریم.

سخنگوی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در خاتمه خاطرنشان کرد: ما هر چند می‌توانیم در حوزه‌های امنیتی هم از سپاه و مراجع خاص برای نامزدها استعلام داشته باشیم اما به جهت اینکه حق کسی تضعیف نشود از طریق همان مراجع مشخص و چهارگانه روند بررسی صلاحیت نامزدها را دنبال می‌کنیم. 
در نامه‌ای به آشنا مطرح شد
ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٧  کلمات کلیدی: سیاسی

اعلام آمادگی «نادران» برای مناظره با نمایندگان اقتصادی دولت

به گزارش حوزه انتخابات خبرگزاری فارس، الیاس نادران عضو هیات علمی دانشگاه تهران و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای خطاب به مشاور رئیس جمهور و نماینده وی در ستاد تبلیغات انتخابات کشور آمادگی خود را برای مناظره در یکی از دانشگاههای کشور اعلام کرد.

متن این نامه بدین شرح است:

جناب آقای آشنا

مشاور محترم رئیس جمهور و نماینده جناب آقای روحانی در ستاد تبلیغات انتخابات کشور

سلام‌علیکم؛ نظر به تعلل سؤال‌برانگیز رسانه ملی در برگزاری مناظره میان نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، بدین‌وسیله ضمن اعلام آمادگی برای مناظره با نمایندگان اقتصادی دولت، از جنابعالی دعوت می‌کنم نمایندگان اقتصادی آقایان روحانی و جهانگیری را برای مناظره در موضوعات اقتصادی معرفی بفرمایید.

محل مناظره می‌تواند یکی از دانشگاه‌ها و برگزارکنندگان هم یکی از تشکل‌های دانشجویی داوطلب باشد.

امید است با قبول این دعوت، کمک کنید تا نظرات و برنامه‌های نامزدها هرچه شفاف‌تر برای افکار عمومی تبیین و قضاوت به مردم سپرده شود.

الیاس نادران

16 اردیبهشت 1396 
بیانیه ستاد رئیسی در خصوص شبهات برخی دستگاه‌های دولتی:
ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٧  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

رانت میلیارد دلاری برخی دولتی‌ها برای واردات بنزین/

 

بحران مالی نظام سلامت نتیجه محرمانه‌سازی‌ است/

 

لغو همه تحریم‌ها محقق نشده است

به گزارش حوزه انتخابات خبرگزاری، به دنبال شبهه افکنی‌های برخی دستگاه‌های وابسته به دولت درباره مواضع و دیدگاه‌های حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی، ستاد این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری مستندات و جزئیات دیدگاه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی وی را درباره 5 موضوع در حوزه‌های برجام، تحریم‌ها، وزارت نفت، طرح نظام سلامت و شورای عتف منتشر کرد.

متن کامل 5 اطلاعیه ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی به شرح ذیل است:

**شورای‌عتف

پیرو طرح برخی ادعاها از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به بیانات حجت‌الاسلام‌والمسلمین رییسی درباره شورای عتف در مناظره دوم در تاریخ 15/2/1396 نکات ذیل را به اطلاع ملت شریف ایران می‌رساند:

بر اساس ماده 3 قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب 18/5/1383 مجلس شورای اسلامی، شورای عالی عتف با مأموریت راهبری و ارتقاء توسعه علمی و فناوری کشور به ریاست رییس‌جمهور تشکیل گردیده است.

همچنین مطابق ماده 3 تصویب نامه هیات وزیران در شرح تفصیلی وظایف و اختیارات این شورای عالی، شورا باید حداقل چهار مرتبه در سال تشکیل جلسه دهد. با این حال متأسفانه در چهار سال گذشته حتی یک جلسه با حضور رییس‌جمهور تشکیل نگردیده که حاکی از عدم اهتمام جناب آقای روحانی به جایگاه و مأموریت خطیر این شوراست.

**برجام و تحریم‌ها

پیرو طرح برخی ادعاها از سوی وزارت امور خارجه نسبت به بیانات حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی درباره برجام و رفع تحریم‌ها در مناظره دوم در تاریخ 15/2/1396 نکات ذیل را به اطلاع ملت شریف ایران می‌رساند:

1. باوجود تأکید حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی بر عدم توازن در حقوق و تکالیف مندرج در برجام و نیز برخی انتقادات و اشکالات اساسی در متن و نحوه اجرای آن، ایشان این تفاهم را معتبر دانسته لکن بر ضرورت بهره‌برداری حداکثری از مفاد مندرج در جهت تأمین منافع ملت عزیز ایران تصریح دارند.

*سخنان رئیسی درباره باقی ماندن تحریم‌های بانکی بیان اظهارات مقامات دولت است

آنچه آقای رئیسی درباره باقی ماندن تحریم‌های بانکی به سمع و نظر مردم ایران رساندند، صرفاً بیان اظهارات مقامات رسمی دولت یازدهم بوده و ایشان مطلبی را از جانب خود مطرح نکردند.

2. در کنار اظهارات صریح مقامات ارشد اقتصادی و اجرایی دولت یازدهم مبنی بر عدم گشایش در مناسبات بانکی پس از برجام، برخی اتفاقات مهم اقتصادی هم مؤید پابرجا بودن این تحریم هاست.

*بانک‌های متوسط و بزرگ خارجی رابطه بانکی و مالی با طرف ایرانی برقرار نکرده‌اند

در نگاهی کلی برای درک این واقعیت که تحریم های بانکی همچنان پابرجاست؛ باید گفت در حال حاضر بانک های متوسط و بزرگ خارجی رابطه بانکی و مالی با طرف ایرانی برقرار نکرده اند و حتی وزارت خارجه برای پرداخت حقوق کارمندان خود از پیک سیاسی چمدانی استفاده می کند که این خبر از سوی سفیر ایران در انگلیس و سفیر کره جنوبی در ایران نیز انتشاریافته است. همچنین بر اساس مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی که به درخواست وزیر امور خارجه تصویب و ابلاغ گردیده، این وزارتخانه مبالغ موردنیاز خود را از طرق تهاتر و غیر بانکی جابجا می کند.

*مبالغ ناشی از فروش نفت مانند دوره قبل از برجام در چند بانک آسیایی انباشته می‌شود

در حوزه نفتی و اصلی‌ترین بخشی که ادعا می‌شد رفع تحریم ها گشایشی حاصل خواهد کرد نیز باید گفت که همچنان مبالغ ناشی از فروش نفت مانند دوره قبل از برجام در چند بانک آسیایی انباشته می‌شود و تنها در مورد فروش نفت به اروپا، پول در بانک کوچک ایرانی «ایران و اروپا» مستقر در آلمان واریز می‌شود که در هیچ موردی این مبالغ قابل پرداخت به‌حساب مشتریان خارجی نیست و درآمد مزبور در حال حاضر همچنان از مسیر صرافی ها و دلالان برای پرداخت به اکثر مقاصد خارجی منتقل می شود و یا دولت برای استفاده از آن مجبور به واردات از همان کشورها شده که افزایش واردات از کشورهای هند، چین و ترکیه در این راستا است.

علاوه بر این حتی پول صادرات پتروشیمی همچنان به‌صورت صد در صد از مسیر صرافی ها وصول می گردد و در برخی پرداخت ها به مقصد کشورهای اروپایی، مبالغ با اخذ مجوز و پس از تأخیر طولانی حواله شده که این موارد نیز کمتر از 5 درصد است.

*در بیانیه وزارت امور خارجه جای مدعی و شاکی عوض‌ شده است

3. از سوی دیگر به نظر می رسد در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه و همچنین رئیس دولت محترم، به‌نوعی جای مدعی و شاکی عوض‌شده است.

* لغو همه تحریم‌ها صورت نگرفته است

این آقایان روحانی و ظریف بودند که چهار سال پیش و همچنین در خلال مذاکرات بارها و بارها به مردم وعده دادند که همه تحریم ها و دقیقاً همه تحریم ها، بدون اشاره به نوع آن‌که هسته ای باشد یا غیرهسته ای، بانکی باشد یا غیر بانکی، بلافاصله پس از امضاء برجام «بالمره» لغو خواهد شد؛ اما اکنون مسئولان ارشد همین دولت اعلام می کنند که برجام امضاءشده است و البته این اتفاق، یعنی لغو همه تحریم ها صورت نگرفته است.

4. ای‌کاش چهار سال پیش دولت یازدهم برآورد صحیحی از برجام و نیز توان خود در اجرای برجام در اختیار داشت؛ ای‌کاش واقعیت به مردم ایران گفته می شد، مثلاً اعلام نمی شد که با توافق هسته ای، همه تحریم ها علیه ملت ایران برداشته می شود؛ به مردم اعلام نمی شد که رفع همه مشکلات اقتصادی و معیشتی آن‌ها حتی آبِ خوردن، ازدواج جوانان، محیط‌زیست و ... درگرو رسیدن به توافق هسته ای با غرب است و به مردم ایران گفته نمی شد که قرار نیست برنامه هسته‌ای ایران تعطیل بشود. شاید اگر صادقانه با مردم سخن گفته می شد، امروز عزادار از دست دادن این‌همه فرصت و هزینه کردن این میزان از داشته‌های نظام اسلامی نبودیم.

**تائید سخنان «رئیسی» در اطلاعیه وزارت اقتصاد

 پیرو طرح برخی ادعاها از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به بیانات حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی درباره رفع تحریم‌های بانکی در مناظره دوم در تاریخ 15/2/1396 نکات ذیل را به اطلاع ملت شریف ایران می رساند:

اطلاعیه وزارت اقتصاد در واکنش به سخنان جناب آقای رئیسی در مناظره دوم ناظر به برداشته نشدن تحریم‌های بانکی، درواقع تائید همان سخنان است و وزارت اقتصاد بیشتر اظهارات ایشان را تائید کرد تا تکذیب.

در این اطلاعیه آمده است: «آنچه وزیر اقتصاد در موضع‌گیری‌های متعدد بر آن تأکید کرده‌اند برقراری روابط کارگزاری و بانکی با بانک‌های سایر کشورها ازجمله مجموعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده لکن در این مواضع بیان‌شده که روابط بانکی ایران با برخی بانک‌های بزرگ هنوز دچار مشکلاتی است که در حال رایزنی برای حل آن‌ها هستیم.»

*مشکلات بانکی ناشی از باقی ماندن تمام تحریم‌های بانکی ثانویه آمریکاست

مشاهده می‌شود وزارت اقتصاد نیز تأکید می‌کند که روابط بانکی ایران با بانک‌های بزرگ جهان هنوز دچار مشکلاتی است. کارشناسان تحریم و بانکی به‌خوبی می‌دانند که این مشکلات مورداشاره وزارت اقتصاد ناشی از باقی ماندن تمامی تحریم‌های بانکی ثانویه آمریکاست.

*روابط بانکی به شرایط عادی برنگشته است

بانک‌های بزرگ جهان به دلیل ترس از نقض تحریم‌ها و مواجه‌شدن با جرایم مالی آمریکا، از همکاری با ایران دوری می‌گزینند. واقعیت آن است که برجام علی‌رغم ادعاهای غیرواقعی دولتمردان آقای روحانی نتوانسته است تغییر در ساختار تحریم‌های بانکی ایجاد کند و لذا شاهد هستیم روابط بانکی به شرایط عادی برنگشته است. این وضعیت سبب شده که اولاً ایران نتواند از پول‌های بلوکه‌شده در زمان تحریم‌ها استفاده کند. پول‌هایی که در عمان، کره جنوبی، چین و ... قرار دارد. ثانیاً پول‌های ناشی از فروش نفت خام بعد از اجرای برجام نیز قابلیت نقل‌وانتقال آزادانه نداشته باشد.

*وزیر اقتصاد تنها فرد دولتی است که به باقی ماندن تحریم‌ها اذعان کرد

وزیر اقتصاد تنها کسی از دولت یازدهم نبوده است که به باقی ماندن تحریم‌ها اذعان کرده است در اینجا چند مورد دیگر نیز برای اطلاع مردم عزیز ایران بیان می‌شود:

آقای دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور: 17 دی 1395، کنفرانس خبری: در بحث بانک بخشی از امور [تحریم‌ها] حل‌شده و بخشی از امور باقی‌مانده است.

آقای زنگنه وزیر نفت: 2 اردیبهشت 1396: مشکلات بانکی پس از برجام همچنان باقی است.

آقای کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی، 10 اردیبهشت 1396 در نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول: تنها مشکل ما عدم توسعه کافی روابط کارگزاری است که متأسفانه علی‌رغم گشایش‌هایی که پس از اجرایی شدن برجام پیش‌آمده است هنوز تبدیل و انتقال وجوه به‌کندی صورت می‌گیرد.

در پایان لازم به تأکید است، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی پیشنهاد ساده‌ای برای راستی آزمایی ادعای دولت روحانی مطرح کردند. بانک مرکزی می‌تواند به‌سادگی فرایند دریافت پول نفت و استفاده از آن را در مقابل چشم رسانه‌ها توضیح دهد تا شبهات مطرح پاسخ داده شوند. مردم ایران باید بدانند که آیا پول نفت فروخته‌شده وارد زندگی آن‌ها می‌شود یا خیر؟

**پالاشگاه ستاره خلیج فارس باید سال ٩٣ به بهره‌برداری می‌رسید

پیرو طرح برخی ادعاها از سوی وزارت نفت نسبت به بیانات حجت‌الاسلام‌والمسلمین رییسی درباره تأخیر خسارت‌بار دولت یازدهم در راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در سفر استانی هرمزگان در تاریخ 11/2/1396 نکات ذیل را به اطلاع ملت شریف ایران می‌رساند:

بر اساس گزارش‌های موجود، پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در سال ٩٢ با ٧٠,۴ درصد تحویل دولت یازدهم شد و بر اساس پیش‌بینی‌ها باید سال ٩٣ به بهره‌برداری می‌رسید.

سؤال کارشناسان نفتی این است که چرا این بهره‌برداری با سه سال تأخیر روی‌داده است. مردم این انتظار منطقی را دارند که مسئولان دولت فعلی درباره عملکرد خود برای تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس توضیح دهند و شفاف نمایند چرا بهره‌برداری از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که یک پالایشگاه سه فازی است، با تأخیری دوساله نسبت به اولین وعده وزیر فعلی نفت رخ‌داده است؟ البته آن‌هم صرفاً افتتاح ناقص واحد بنزین سازی آن.

ادعای وزارت مزبور درباره میزان پیشرفت این پروژه در آن مقطع و بیان عدد 42 یا 47 درصدی، در حالی بیان می‌شود که مطابق گزارش رسمی منتشرشده توسط خبرگزاری وزارت نفت (شانا) در مورخ 12 اردیبهشت 96 درصد پیشرفت فیزیکی کل طرح پالایشگاه مذکور (شامل پالایشگاه، خط لوله انتقال خوراک و آبگیر) در مردادماه 92 (زمان شروع بکار دولت یازدهم) 63.6 درصد بوده است. خاطرنشان می‌گردد که مطابق با اظهارات آقای زنگنه در نشست مدیران پروژه پالایشگاه خلیج‌فارس در تاریخ 30 مردادماه 93 قرار بود بهره‌برداری از فاز اول این پالایشگاه تا نیمه اول سال 94 صورت بگیرد.

* رانت میلیارد دلاری برخی در دولت صرف واردات بنزین شده است

پرسش افکار عمومی این است که چرا بعد از گذشت بیش از دو سال همچنان وام 650 میلیون یورویی صندوق توسعه ملی به طرح پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به‌صورت کامل اختصاص پیدا نکرده است؟ مردم حق‌دارند بدانند که چرا طرحی که به تعابیر صحیح وزیر فعلی نفت «مهم‌ترین طرح راهبردی صنعت نفت بعد از پارس جنوبی»، «مهم‌ترین طرح پالایشی کشور» و «طرحی که تکمیل آن از نان شب واجب‌تر است»، در دولت یازدهم این‌قدر مظلوم بوده و در حاشیه قرارگرفته است و در عوض چندین میلیارد دلار در این دولت با ایجاد رانت برای عده‌ای خاص صرف واردات بنزین شده است؟

البته لازم است اشاره نماییم که صرفاً بهره‌برداری ناقص از واحد بنزین سازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس آغازشده است و در صورت تداوم روند فعلی پیشرفت این طرح، مشخص نیست چه زمانی شاهد افتتاح کامل فاز اول این پالایشگاه و تکمیل فازهای دوم و سوم آن خواهیم بود.

*بازی با ارقام راه‌حل درستی برای توجیه عملکرد ضعیف دولت یازدهم نیست

درهرصورت، بازی با ارقام و بیان اطلاعات غلط، راه‌حل درستی برای توجیه عملکرد ضعیف دولت یازدهم در قبال مهم‌ترین طرح پالایشی کشور نیست و ای‌کاش وزارت نفت با همین تعجیلی که در صدور جوابیه درزمینهٔ پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در یک هفته اخیر داشته، در چهار سال اخیر برای تکمیل آن تلاش می‌کرد تا اکنون شاهد بهره‌برداری کامل از این پالایشگاه و یا حداقل بهره‌برداری کامل از فاز اول آن می‌بودیم و مردم عزیز ایران می‌توانستند به‌طور کامل از دست آوردهای این سرمایه‌گذاری سنگین برخوردار شوند.

** از بودجه طرح‌های کلانی مثل پزشک خانواده کاسته و به سیستم معیوب درمان تزریق‌شده است

پیرو طرح برخی ادعاها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به بیانات حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی درباره هزینه‌های حوزه درمان در کشور در سخنرانی مورخ 14/2/1396 ایشان در جمع کثیری از پزشکان عزیز، نکات ذیل را به اطلاع ملت شریف ایران می رساند:

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درحالی درباره اعتبارات حوزه درمان تکذیبیه صادر کرد که خود بیش از هر ارگان دیگر در طی سه سال گذشته سعی در سرپوش گذاشتن بر منابع و مصارف این حوزه داشته و درحالی دیگران را توصیه به رعایت اصول اخلاقی می‌کند که از سرکوب منتقدین در این چند سال هیچ فروگذار نکرده که نمونه‌های زیادی از آن رسانه‌ای شده و نمونه‌های بی‌شماری هم غیر رسانه‌ای باقی‌مانده است.

تأکید حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر رئیسی بر اعتبارات 44 هزار میلیارد تومانی حوزه درمان، برگرفته از داده‌های مستند مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش‌های مجلس و گزارش‌های منتشرنشده آن وزارتخانه است.

مطابق این مستندات اجرای طرح تحول سلامت توسط وزارت بهداشت، با تزریق مستقیم 9970 میلیارد تومان منابع به سیستم سلامت کشور در سال 1393 آغاز گردیده که قسمت عمده آن در بخش بستری دولتی برای کاهش هزینه‌ها متمرکزشده است.

با استناد به این گزارش‌ها در طی این سه سال، بیش از 130 هزار میلیارد تومان در این طرح هزینه شده است و در بودجه سال 1396 نیز اعتباری معادل 58 هزار میلیارد تومان به‌نظام سلامت کشور اختصاص‌یافته است که نسبت به قبل از اجرای طرح تحول سلامت 220 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

از همین 58 هزار میلیارد تومان در سال جاری، مستقیماً 37 هزار میلیارد تومان به فصل درمان اختصاص پیداکرده (که در سال 1395 معادل 31 هزار میلیارد تومان تعیین‌شده بوده) و 5300 میلیارد تومان نیز از یک درصد مالیات بر ارزش‌افزوده است (که این ردیف در سال 1395 معادل 5000 میلیارد تومان مشخص گردیده بود)؛ که عمدتاً به درمان طرح تحول اختصاص داده می‌شود.

*متاسفانه از بودجه طرح‌های کلانی مثل پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت کاسته شده است

تنها جمع این دو ردیف، مشخص می‌کند که حجم اعتبارات حوزه درمان بیش از 42 هزار میلیارد تومان است؛ درحالی‌که از بودجه طرح‌های کلانی مثل پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت و ... نیز متأسفانه کاسته شده و به سیستم معیوب درمان تزریق‌شده است که تأکیدی غلط بر چاه ویل درمان و افزایش هزینه‌های درمانی طرح است. حال وزارت مذکور سعی دارد در بازی با الفاظ واقعیت را به‌گونه‌ای دیگر القا کند، چنانکه پیش‌ازاین بارها این رویکرد را در برخورد با منتقدین داشته است.

عدم شفافیت در جابجایی ردیف اعتبارات مصرف‌شده این وضعیت را حادتر از شرایط ظاهری طرح نشان می‌دهد چراکه نحوه هزینه کرد منابع از همان ابتدا در بایکوت اطلاعاتی قرار گرفت؛ به‌گونه‌ای که برخی نهادهای نظارتی، دولت و این وزارتخانه اطلاعات مربوط به هزینه‌های طرح تحول را محرمانه و به‌عنوان سند طبقه‌بندی‌شده تلقی کرده و ضمن خودداری از انتشار آن‌ها همچنان حساب‌های ملی سلامت را برای شفاف‌سازی هزینه‌ها منتشر نکرده است.

*بحران مالی نظام سلامت نتیجه محرمانه سازی‌ است

آنچه در حال حاضر در باب بحران سنگین مالی نظام سلامت می‌بینیم، نتیجه همین محرمانه سازی‌ها و بستن فضای نقد صحیح طرح تحول و اصرار بر رویکرد غلط تزریق بی‌رویه پول به سیستم درمان محور کشور است.

حال باید تبعات اجرای این طرح در قبال این هزینه‌های سنگین را سنجید. یکی از تبعات نامناسب، ایجاد نابرابری اجتماعی و شکاف طبقاتی بین رشته‌های مختلف حرف پزشکی بوده است. از طرفی دیگر کارانه‌های نجومی بین مدیران و برخی از رشته‌ها رواج پیداکرده و طبق اعلام خود وزارت بهداشت، نرخ هزینه‌های فقرزای سلامت نیز در سال 1394 افزایش‌یافته است.

به خاطر همین هزینه‌های سنگین افزایش تعرفه‌ها، در گزارش بیمه‌ها افزایش 2.5 برابری هزینه‌ها نسبت به قبل و رسیدن بیمه‌ها به مرز ورشکستگی را می‌بینیم که نشانه واضح آن معوقات چندین ماهه بیمه‌ها به مراکز درمانی، داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها است. اگر نظام بیمه‌ای بخواهد این تعهدات سنگین را بپردازد، ناچار است از بخش‌های دیگر همچون منابع بازنشستگان تأمین اجتماعی آن را جبران کرده و همین امر امنیت مالی بازنشستگان عزیز را دچار خدشه می‌کند.

* وزارت بهداشت به‌جای عذرخواهی سعی در منحرف کردن افکار عمومی دارد

حال وزارت بهداشت به‌جای عذرخواهی از پیشگاه ملت ایران به خاطر ایجاد تعهدات هزینه‌ای سنگین برای دولت آینده، هدر رفت منابع بیت‌المال و عدم ارتقای شاخص‌های سلامتی جامعه، با بازی الفاظ و ارقام، سعی در منحرف کردن افکار عمومی دارد.

ان شاالله در «دولت کار و کرامت» ادامه طرح تحول نظام سلامت و اصلاح آن با تبعیت از اسناد بالادستی همچون سیاست‌های کلی سلامت و برنامه ششم توسعه، اولویت دولت در امر سلامت خواهد بود. 
سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها:
ساعت ٩:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٧  کلمات کلیدی: اخبارانتخابات

تأیید صلاحیت مرتبطان فتنه 88 قابل تعجب بود/

 

 

با فعالان فتنه در انتخابات شوراها برخورد می‌کنیم

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس استان سمنان، فرهاد تجری در نشست خبری خود که عصر امروز برگزار شد، با اشاره به ترکیب اعضای هیأت نظارت مرکزی انتخابات شورای شهر اظهار کرد: ساختار هیأت نظارت متشکل از پنج نفر است که دو نفر از آن‌ها از نمایندگان کمیسیون اصل 90 و سه نفرشان نیز از کمیسیون شوراهای مجلس انتخاب و حضورشان در این هیأت در صحن علنی رأی‌گیری شد.

وی ادامه داد: اعضای هیأت‌های استانی هم که متشکل از سه نفر هستند نمایندگان هر استانی هستند که نظر اعضای هیأت مرکزی و همچنین مجمع نمایندگان استان در انتخابشان تأثیرگذار بود.

تجری به در نظر گرفتن یک روز فرجه برای اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده به هیأت نظارت مرکزی انتخابات شوراها اشاره کرد و افزود: در جلسه‌ای که در هیأت نظارت مرکزی داشتیم بنا شد هیأت‌های نظارت استان تا ساعت 18 روز یکشنبه 17 اردیبهشت‌ماه اعتراضات را رسیدگی کنند و نتایج بررسی‌هایشان را به هیأت مرکزی و نیز فرمانداری‌ها ارائه کنند تا فرمانداری‌ها به‌صورت خصوصی نتایج بررسی‌ها را به داوطلبان اعلام کنند.

سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا افزود: فرجه زمانی برای اعتراض در هیأت مرکزی در نظر گرفته نشده بود، اما با توجه به اینکه سه روز فرصت تا ابلاغ نتایج به وزارت کشور داشتیم فرجه‌ای را در نظر گرفتیم تا پس از ابلاغ نتایج رد صلاحیت شدگان آن‌ها 24 ساعت فرصت داشته باشند تا شکایت‌های خود را به هیأت مرکزی اعلام نمایند.

وی درباره نوع اعتراضات داوطلبان رد صلاحیت شده در هیأت‌های نظارت استان‌ها گفت: این اعتراض هم می‌تواند حضوری انجام شود و هم می‌تواند در نامه‌ای به شماره‌های فکس 77688910، 77688919 انجام شود لذا رد صلاحیت شدگان استانی می‌توانند از این دو طریق مراتب اعتراضشان را تا ساعت 18 روز هجدهم اردیبهشت‌ماه به هیأت مرکزی نظارت اعلام کنند.

تجری خاطرنشان کرد: در عرصه انتخابات شورای شهر و روستا به جد مصر هستیم با دو جریان برخورد کنیم. اول با افرادی که دنبال مهندسی انتخابات هستند و دوم جریانات سیاسی، صنفی و گروهی که می‌خواهند بر تصمیمات هیأت مرکزی اثر بگذارند.

سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا گفت: ضعف قانون انتخابات برای کسی من‌جمله دست‌اندرکاران امر، صاحب‌نظران و نیز افراد شرکت‌کننده در انتخابات پوشیده نیست و همه به این موضوع اذعان دارند، ولی سعی می‌کنیم با همین قانون پیش برویم و به هیچ کسی اجازه قانون‌شکنی در انتخابات شورای شهر و روستا را نمی‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اجرای مرّ قانون و عدم ورود به حواشی جزو دغدغه‌های ماست و قانون برای ما فصل‌الخطاب است و ما بر مبنای قانون و استعلامات از چهار مرجع قانونی تمامی تصمیماتمان را گرفتیم.

تجری عنوان کرد: اگر اشتباهاتی شده باشد قابلیت رسیدگی وجود دارد و ما به تمام شکایات رسیدگی می‌کنیم تا حقی از کسی ضایع نشود.
سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا تصریح کرد: تأیید صلاحیت برخی افرادی که در فتنه مؤثر بوده‌اند برای ما قابل تعجب بود و ما در هیأت مرکزی با چنین مواردی برخورد کرده و رسیدگی می‌کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اسامی نهایی تأیید صلاحیت شدگان تا چه زمانی به وزارت کشور ابلاغ می‌شود، گفت: با فرصت استثنایی که برای رد صلاحیت شدگان قائل شدیم از روز هفدهم تا ساعت 18 روز هجدهم فرصت دارند که شکایتشان نسبت به رد صلاحیت شدنشان را به هیأت مرکزی اعلام کنند و هیأت مرکزی هم تا پایان روز نوزدهم درباره اینکه شکایت‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و روز بیستم نتایج نهایی را به وزارت کشور اعلام می‌کنیم تا بتوانند ابلاغ عمومی کنند.

تجری در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه درباره مواردی که در فتنه حضورداشته و تأیید صلاحیت شده‌اند چگونه در هیأت مرکزی نظارت اقدامات لازم را انجام خواهید داد، گفت: قانون در این مورد به‌صراحت اشاره خاصی نداشته است، اما هیأت مرکزی نظارت در تمام مراحل می‌تواند رسیدگی و ورود داشته باشد و چنانچه در مواردی مدرک متقن و مستندات وجود داشته باشد که فردی سابقه حضور در فتنه، فساد و محکومیت داشته باشد و همچنین از مدرک تحصیلی معتبری برخوردار نباشد و از دایره نظارت هیأت‌های اجرایی و نظارت عبور کرده باشد ما در مورد این افراد اتخاذ تصمیم می‌کنیم.

سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا ادامه داد: در بند (ج) ماده 61 و 63 قانون شوراها هیأت مرکزی می‌تواند ورود کند و بنده به‌عنوان مسئول کمیته حقوقی اعلام می‌کنم با هماهنگی سایر اعضا اجازه نمی‌دهیم که افرادی که دارای سابقه فتنه و فساد هستند بتوانند وارد چرخه انتخابات شوند و به همین منظور استعلاماتی را از مراجع رسمی امنیتی و وزارت اطلاعات درباره اشخاص خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آقای جنتی نامه‌ای زده بودند که اقلیت‌ها در انتخابات شوراها تأیید صلاحیت نشوند و آیا در این باره تعیین تکلیف شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه هنوز پرونده و اسامی تأیید صلاحیت شدگان به دست ما نرسیده و همچنین اعتراضی در این باره نداشته‌ایم و مبتلا به این مورد بسیار نادر بوده است باید منتظر بمانیم تا اگر معترضی در این باره بود به این موضوع ورود کنیم.

تجری اظهار کرد: بخشنامه آقای جنتی مصداقش حوزه‌هایی بود که خیلی جزئی بود و در این مورد برداشت‌ها مختلف بود و آقای لاریجانی و همچنین جامعه حقوقی در این باره نظرات مختلفی داشتند، اما ما هنوز در این باره مرجع قضاوت قرار نگرفته‌ایم.

سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا پس از پاسخ به سؤالات نمایندگان در اظهارات پایانی خود اظهار کرد: در عرصه انتخابات و در بررسی صلاحیت‌ها ممکن است اعمال نظر در حوزه خاصی شده باشد، اما ملاک همه ما قانون و مصلحت عمومی مردم است لذا در این مسیر هم تلاشمان این است که اعضای هیأت مرکزی و نیز اعضای هیأت‌های اجرایی و نظارت همه تلاششان را به دور از شائبه‌های سیاسی انجام دهند و در این راه تعارفی با کسی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم آنچه براساس مرّ قانون است رعایت و نهادینه شود و فضایی را فراهم کنیم تا در حوزه مدیریت شهری، شوراها و شهرداری‌ها افرادی با تخصص وارد شوند و بدون وابستگی‌های جناحی با اتکا به دانش فنی‌شان به امورات مردم رسیدگی کنند.

منبع: مرآت 
فیش‌های نجومی کارگران معدن منگنز ونارچ قم +عکس
ساعت ٧:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/٢/۱٦  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، "یک معدن زغال‌سنگ در گلستان دچار حادثه شد که به‌موجب آن بیش از 80 کارگر دچار سانحه شدند." کمتر از چند ساعت بعد " 35 معدنچی جان باختند؛ خروج 22 جسد از معدن" همه خبر تلخ دیروز در همین دو جمله خلاصه می‌شود. هنوز کام کارگران از روزی به نام خودِ خودِ خودشان