تحرکات تجزیه طلبان کرد در شمال سوریه+عکس
ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی

گروه جهان مشرق- منابع محلی از استان حسکه واقع در شمال شرقی سوریه خبر از افزایش روزافزون تحرکات گروه های تروریستی تجزی طلب کرد چند ملیتی وابسته به آمریکا در منطقه داده اند.

تحرکات تجزیه طلبان شبه نظامیان کرد در شمال سوریه+عکس
بنابر این گزارش، گروهی تحت عنوان مجلس اداری حسکه وابسته به تجزیه طلبان چند ملیتی کرد با انتشار اطلاعیه هایی در شهر حسکه از آغاز سرشماری ساکنین ان برای برگزاری انتخابات جهت تجزیه منطقه از سوریه و ایجاد منطقه خودمختار خبر داده است. این اعلامیه ها در مناطقی همچون الحسکه، المالکیة، معبدة، الرمیلان، الیان، الجوادیة، القحطانیة، جراح، تل حمیس منتشر شده و از ساکنین خواسته شده تا خود را برای رای دادن برای تجزیه سوریه اماده کنند. لازم به ذکر است که گروه مجلس اداری حسکه اخیرا دو دفتر در هلند و فرانسه تاسیس کرده است.

 
همزمان با اتمام طرح آتش بس فراگیر یک طرفه:
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی

مسیرهای امن برای خروج ساکنین حلب +عکس

گروه جهان مشرق- همزمان با اتمام طرح آتش بس فراگیر یکطرفه دولت سوریه در جبهه های مختلف این کشور، ستاد فرماندهی ارتش سوریه با انتشار اطلاعیه ای مسیرهای امن برای خروج غیرنظامیان از محلات بخش شرقی تحت اشغال القاعده و ارتش آزاد را اعلام کرد.
مسیرهای خروج امن ارتش سوریه برای ساکنین شرق حلب+عکس
بنابر این گزارش، در بیانیه ارتش سوریه شرایطی برای خرو غیرنظامیان از این معابر انسانی اعلام شده است. این شرایط بشرح زیر می باشد:
1 - کلیه شهروندان مدارک شخصی خود را برای ارائه به پست های امنیتی مستقر در معابر انسانی به همراه داشته باشند.
2 - پس از رسیدن به نزدیکی مراکز امنیتی مستقر در معابر انسانی توقف کامل کرده، در یک دست مدارک هویتی و دست دیگر را نیز بر روی سر گذاشته یا در صورت همراه داشتن کودکان و همسر دست انها را نگه دارند. (با هدف جلوگیری از حمله انتحاری یا مسلحانه)
مسیرهای خروج امن ارتش سوریه برای ساکنین شرق حلب+عکس
3 - مردان موظف به بالا زدن پوشش روی شکم و سینه با هدف اطمینان نیروهای امنیتی از همراه نداشتن جلیقه های انتحاری هستند. در صورت رویت و تایید نیروهای امنیتی فرد مذکر اجازه ورود به مناطق امن را خواهد داشت.
4 - آموزش های ارائه شده از سوی ارتش سوریه را جدی بگیرید و تنها از مسیرهای تعیین شده به مراکز نظامی مستقر در معابر انسانی نزدیک شوید.
گفته می شود امروز 100 خانواده از ساکنین محلات شرقی حلب خود را به معابر انسانی تعیین شده از سوی ارتش سوریه در الحمیدیه و بستان الپاشای حلب رسانده و به منطقه ای امن منتقل گردیده اند. 
مسیرهای خروج امن ارتش سوریه برای ساکنین شرق حلب+عکس 
اعزام گسترده نیرو و تجهیزات به جبهه حلب
ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه جهان مشرق- همزمان با اعلام رسمی پایان طرح آتش بس یکجانبه دولت سوریه، منابع رسانه ای سوری از اعزام گسترده نیرو و تجهیزات سنگین نظامی به جبهه حلب این کشور خبر می دهند.
اعزام گسترده نیرو و تجهیزات به جبهه حلب
بنابر این گزارش، در حالیکه منابع سوری از اعزام این کاروان ها برای استحکام مواضع خود در جنوب و غرب حلب خبر می دهند، منابع وابسته به گروه های تروریستی تکفیری مدعی شده اند که این اقدام با هدف آغاز عملیات نظامی گسترده برای پاکسازی مناطق تحت اشغال گروه های تروریستی تکفیری صورت گرفته است. در همین راستا منابع میدانی از رسیدن کاروان ارتش سوریه به جنوب شهر حلب خبر داده اند. این کاروان شامل 24 دستگاه تانک (تی 90، تی 72) و 30 دستگاه زرهپوش و 20 دستگاه خودروی تاکتیکال مجهز به مسلسل های سنگین بوده است که در معیت 500 نیروی نظامی وارد شهر الحاضر شده اند. 
اعزام گسترده نیرو و تجهیزات به جبهه حلب
اعزام گسترده نیرو و تجهیزات به جبهه حلب

 
انهدام کاروان بزرگ نیرو و تسلیات القاعده در حلب+عکس و فیلم
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه جهان مشرق- جنگنده بمب افکن های ارتش سوریه دقایقی پیش یک کاروان بزرگ نیرو و تسلیحات گروه تروریستی تکفیری القاعده را در اطراف روستای اوروم الکبری واقع در حاشیه غربی استان حلب بطور کامل منهدم کردند.
انهدام کاروان بزرگ نیرو و تسلیات القاعده در حلب+عکس و فیلم
بنابر این گزارش، منابع میدانی از انهدام کامل 20 دستگاه تریلی مملو از سلاح، مهمات و مواد منفجره ارسال شده از سوی ترکیه خبر می دهند. این منابع تاکید کرده اند که گروه های تروریستی تکفیری القاعده و ارتش آزاد طی روزهای اخیر با استفاده از آتش بس یکطرفه اعلام شده توسط دولت سوریه قصد اجرای حملات وسیع در جبهه های غربی و جنوبی شهر حلب را دارند. گفته می شود در این حمله چند تن از افسران سازمان اطلاعات ترکیه نیز که برای طرح ریزی عملیات جدید علیه مواضع ارتش سوریه و مدافعان حرم در منطقه حاضر بودند به هلاکت رسیده اند. آمارهای اولیه از هلاکت 45 تروریست تکفیری حکایت دارد. یکی از فعالان رسانه ای وابسته به شبکه القاعده مستقر در منطقه ویدئوی کوتاهی از لجظه انهدام کاروان تسلیحاتی منتشر کرده است. وی در این ویدئو مدعی شد که این کاروان کمک های انسانی بوده است. این در حالی است که منطقه اوروم الکبری تحت محاصره قرار نداشته و کاروان های امدادی سازمان ملل نیز همچنان در شمال شهر حلب و نه در بخش غربی آن در انتظار صدور مجوز دولت سوریه برای ورود به محلات بخش شرقی داخل حلب هستند.
انهدام کاروان بزرگ نیرو و تسلیات القاعده در حلب+عکس و فیلم
انهدام کاروان بزرگ نیرو و تسلیات القاعده در حلب+عکس و فیلم
 
00:00 02:20

 
استقرار گردان ازبکستانیهای القاعده در حلب+عکس
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی

گروه جهان مشرق- فعالان رسانه ای سوری تصاویر جدیدی از استقرار گسترده گردان های ازبکستانی و چچنی وابسته به گروه ترویستی تکفیری القاعده در جبهه های جنوب استان حلب سوریه خبر داده اند.

استقرار گردان ازبکستانیهای القاعده در حلب+عکس
بنابر این گزارش، این تروریستهای تکفیری از گروه "کتائب التوحید والجهاد" وابسته به شبکه القاعده هستند که از سال 2012 حضور فعالی در عرصه جبهه های نبرد این کشور دارند. گروه توحدی و الجهاد بطور مستقیم از سوی دولت های قطر و ترکیه مورد آموزش، سازماندهی و حمایت مالی و تسلیحاتی قرار داشته و تاکنون صدها تن از آنها در نبرد با نیروهای ارتش سوریه به هلاکت رسیده اند. همزمان با اعلام پایان طرح آتش بس یک جانبه دولت سوریه در این کشور، منابع میدانی از آغاز قریب الوقوع درگیری ها در جبهه های حلب و حماه خبر می دهند.
استقرار گردان ازبکستانیهای القاعده در حلب+عکس
استقرار گردان ازبکستانیهای القاعده در حلب+عکس
استقرار گردان ازبکستانیهای القاعده در حلب+عکس

 
شلیک موشک به پایگاه ملک خالد عربستان
ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق به نقل از شبکه خبری المسیره، یک منبع نظامی گفت: این موشک دقیقا به هدف اصابت کرده است.

ارتش و کمیته های مردمی یمن 30 آگوست نیز یک فروند موشک بالستیک از همین نوع، به فرودگاه منطقه ای «أبها» در عسیر شلیک کرده بودند.

بر اساس این گزارش، موشک قاهر 1 موشکی زمین به زمین و کپی موشک «سام 2» روسیه به شمار می رود و به دست نیروهای یمنی توسعه یافته است.

این موشک در دو مرحله و با سوخت مایع و جامد کار می کند. طول تقریبی آن 11متر، وزن آن 2تن و وزن کلاهک آن نیز 200 کیلوگرم است.

تعداد ترکش های این موشک 8 هزار قطعه و برد کنونی آن نیز نزدیک به 250 کیلومتر است.

پایگاه خمیس مشیط یک پایگاهی هوایی است و در جنوب غرب عربستان سعودی در منطقه عسیر نزدیک خمیس مشیط و در فاصله 100 کیلومتری مرز یمن قرار دارد.

این پایگاه مرکز فرماندهی منطقه جنوبی عربستان به شمار می رود که توسط نیروهای آمریکایی ایجاد شده و آمریکایی ها از آن در حمله به عراق استفاده کردند.

عربستان سعودی از ششم فروردین ماه سال 1394 با تشکیل ائتلافی با حمایت دولت آمریکا، تجاوز هوایی و محاصره علیه مردم یمن را به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن به حکومت این کشور آغاز کرد که تنها آثار آن را می توان کشتار بی رحمانه حدود هفت هزار زن و کودک و شهروند یمنی و زخمی شدن دهها هزار و آواره شدن صدها هزار نفر دیگر اعلام کرد.

بر اثر این حملات بیش از 80 درصد تأسیسات خدماتی، آموزشی، درمانی و بیمارستان ها، انبارهای دارو و غذا، مدارس و منازل مردم یمن ویران شده و مردم این کشور در پی محاصره هوایی، زمینی و دریایی در شرایط بحرانی بسر می برند.
منبع: ایرنا

 
اعلام جنگ ضد انقلاب علیه ایران با صدای بی‌بی‌سی
ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش مشرق، یک گروهک تروریستی ضدانقلاب که این روزها بنا بر اطلاعات موثق، با دریافت کمک‌های مالی از عربستان سعودی تقویت شده و در تلاش برای ایجاد ناامنی در برخی مناطق غربی کشور است، از طریق بخش فارسی بنگاه سخن‌پراکنی دولتی بریتانیا اعلام کرده که با نیروهای دولتی ایران وارد جنگ شده است.

مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کردستان  به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که پیشمرگه‌‌های حزب او در کردستان ایران با نیروهای دولتی وارد جنگ مسلحانه شده‌اند. وی در حالی از جنگ سخن می‌گوید که اقدامات تروریستی این گروهک معمولا فاقد ارزش نظامی بوده و عموما به راحتی شکست می‌خورند.

بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص نوشت: «نیروهای مسلح حزب دمکرات کردستان ایران و سایر حزب‌‌ها و سازمان‌‌های کردی سال‌‌ها برای به دست آوردن خودمختاری در امور فرهنگی و اجتماعی کرد‌ها درگیر مبارزه مسلحانه با نیروهای دولتی بودند. ولی از حدود بیست سال پیش بیشتر آنها که در کردستان عراق مستقرند، دست از مبارزه مسلحانه کشیده بودند.»
 بی‌بی‌سی از اعلام جنگ یک گروهک ضدانقلاب علیه ایران خبر داد

جالب اینجاست که دبیر کل گروهک ضدانقلاب مزبور مدعی شده: «حزب او قصد آغاز دور جدید مبارزه مسلحانه در کردستان نداشته ولی چون نیروهای دولتی از رفت و آمد مسلحانه پیشمرگه‌‌‌هایش جلوگیری می‌کنند، درگیری نظامی به آنها تحمیل شده است.»

هجری پیش‌تر در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی علنا از رژیم صهیونیستی تقاضای کمک کرده بود.

بی‌بی‌سی فارسی در برهه‌های مختلف پس از انقلاب، بلندگوی گروه‌های مخالف با جمهوری اسلامی و ضدانقلاب بوده است.
منبع: فارس

 
آتش‌بس در سوریه تمام شد
ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک هفته پس از شروع آتش‌بسی که شامگاه عید قربان شروع شده بود و پس از حملات چندجانبه به ارتش سوریه که آمریکایی‌ها را هم در کنار تروریست‌ها قرار داد، ارتش سوریه از پایان یافتن آتش‌بس خبر داد.

این بیانیه یک ساعت پیش از اتمام زمان اجرای آتش‌بس یک هفته‌ای صادر شد.

ارتش سوریه، گروه‌های تروریستی حاضر در این کشور را به دلیل نقض مکرر آتش‌بس، مقصر عدم تمدید آتش‌بس دانسته است.

در خلال این آتش‌بس یک هفته‌ای، علاوه بر ادامه حملات گروه‌های تروریستی به مواضع ارتش سوریه، جنگنده‌های آمریکایی هم یک بار مواضع ارتش را در «دیرالزور» مورد هدف قرار دادند؛ گروه‌های تروریستی می‌گفتند که در میان خودشان اختلاف دارند و همگی به آتش‌بس پایبند نیستند. آمریکایی‌ها هم گفتند که ارتشی‌ها را با داعشی‌ها اشتباه گرفته‌اند و متأسف‌اند؛ 80 سرباز ارتش سوریه زیر موشک‌های F-16 رگبار مسلسل سنگین A-10 آمریکا کشته شدند.

آمریکا و روسیه توافق کرده بودند در صورت موفقیت تجربه آتش‌بس یک هفته‌ای و عملی شدن برخی شروط دیگر، برای حمله مشترک به مواضع گروه‌های تروریستی، با روس‌ها هماهنگی کنند؛ در آن زمان، نیروی هوایی ارتش سوریه هم میبایست در برخی مناطق تعیین‌شده، زمین‌گیر می‌شد


 
از سوی رهبر انقلاب برای یک دوره‌ جدید صورت گرفت
ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: سیاسی

تمدید عضویت شمخانی و جلیلی در شورای عالی امنیت ملی

خبرگزاری فارس: تمدید عضویت شمخانی و جلیلی در شورای عالی امنیت ملی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری در اجرای اصل یکصد و هفتاد و ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، عضویت آقایان علی شمخانی و دکتر سعید جلیلی را در شورای عالی امنیت ملی به‌عنوان نماینده‌ی مقام معظم رهبری برای یک دوره‌ی دیگر تمدید کردند.


 
رویترز:
ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی

ایران، پس از کارشکنی‌های آمریکا از خرید 6 فروند از هواپیماهای ایرباس انصراف داد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مقام ایرانی روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت تهران بعد از کارشکنی‌های آمریکا برای تأیید فروش هواپیمای ایرباس قصد دارد از خرید 6 فروند از هواپیماهایی که قبلاً قرار بود از این شرکت بخرد انصراف بدهد. 

ایران پیش از این در ماه ژانویه اعلام کرد قصد خرید 118 هواپیما به ارزش 27 میلیارد دلار از این شرکت اروپایی دارد. تهران مدتی بعد به تأخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا در صدور مجوز برای صادرات این هواپیماها اعتراض کرد.

فروش هواپیماهای ایرباس به ایران به دلیل قطعات آمریکایی به کار رفته در آن بدون مجوز خزانه‌داری آمریکا ممکن نیست.   

به نوشته رویترز، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران در کنفرانسی روز دوشنبه گفت برخی نشانه‌ها حاکی از آن است که مجوزهای خزانه‌داری آمریکا تا پایان ماه جاری صادر خواهد شد.

وی به رغم این در همان نشست از کارشکنی‌های وزارت خزانه‌داری در صدور مجوز برای صادرات این هواپیماها انتقاد کرد. 

این مقام ایرانی در حاشیه «اجلاس هوانوردی» ایران به رویترز گفت: «شش هواپیما کمتر می‌خریم. اینها همانهایی هستند که قرار بود سال 2016 تحویل شوند.» 
گرامیداشت «عید غدیر خم» در مقابل منزل آیت‌الله «عیسی قاسم»+ع
ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بیداری اسلامی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تحصن‌کنندگان در میدان «الفداء» منطقه «الدراز» عید فرخنده غدیر خم را در مقابل منزل آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معنوی بحرین گرامی داشتند.

دولت بحرین سه ماه پیش برای فشار بیشتر بر معارضان، تابعیت شیخ عیسی قاسم را که از جمله موسسان قانون اساسی در این کشور است، سلب کرد و از آن زمان (20 ژوئن تا کنون) تحصن طرفداران وی در اطراف منزلش ادامه دارد.

تا کنون یکی از جلسات محاکمه شیخ قاسم (بدون حضور وی) برگزار شده و قرار است پنجم مهر ( 26 سپتامبر) جلسه بعدی دادگاه رهبر معنوی بحرین به اتهام جمع‌آوری اموال بدون مجوز و پولشویی برگزار شود.


 
تبریک عید سعید غدیر
ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳٠  کلمات کلیدی: مذهبی

فرارسیدن عیدالله اکبر ، عید ولایت و امامت ، عید سعید غدیر

بر تمام مسلمین جهان و دوستداران اهل بیت مبارک باد

Image result


 
دفع حمله داعش به جاده راهبردی «اثریا – خناصر»
ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، عناصر تروریستی داعش از صبح امروز حملاتی را در محور «وادی العذیب» در مسیر «اثریا_الشیخ هلال» برای اشغال مواضع ارتش سوریه انجام دادند.
 
 تروریست‎ها درصدد بودند تا با پبشروی در این محور، انتقال نیرو و تجهیزات ارتش سوریه را به سوی شهر حلب مختل کنند.
 
نیروهای ارتش سوریه مستقر در منطقه پس از درگیری یک پیشروی تروریست ها را متوقف و ده‌ها تن از آنها را کشته و زخمی کردند.
 
نیروهای سوری در ادامه با حملات معکوس توانستند تروریست‌ها را از منطقه بیرون برانند.
 
با توجه به اینکه نیروهای سوری ابتکار عمل را در مناطق مختلف در دست گرفته اند، ائتلاف غربی - عربی - عبری به سر دستگی آمریکا قصد دارد با افزایش کمک ها به تروریست های داعشی، ارتش سوریه را وارد بحران جدید کنند.
 
دولت آمریکا با افزایش دامنه درگیری ها تلاش می کند تمرکز ارتش سوریه را از مناطق حساسی مانند حلب و قنیطره به سوی مناطق تحت اشغال داعش از جمله جاده ارتباطی اثریا - خناصر و شرق تدمر منحرف کنند.
منبع: فارس

 
تشدید حملات تروریستها به شرق دمشق+عکس و نقشه
ساعت ۸:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه جهان مشرق- در پی تشدید حملات گروه های تروریستی تکفیری وابسته به ارتش آزاد و القاعده به شرق شهر دمشق، نیروهای نظامی این کشور اقدام به وضع قانون منع تردد در محله العباسیین کرده اند.
تشدید حملات تروریستها به شرق دمشق+عکس و نقشه
بنابر این گزارش، صدها نیروهای نظامی و امنیتی سوری صبح امروز با حضور در محله العباسیین از ساکنین آن خواستند تا از حضور در خیابانها و مراکز عمومی خودداری کنند. این دستور به دلیل گلوله باران های گاه و بیگاه عناصر گروه های فیلق الرحمن، جبهه النصره و جیش الاسلام مستقر در محله الجوبر واقع در حاشیه شرقی دمشق علیه این منطقه صورت گرفته است. لازم به ذکر است که محله جوبر از نخستین روز اجرای طرح آتش بس اعلام شده از سوی دولت سوریه که از حمایت سازمان ملل، روسیه و آمریکا نیز برخوردار می باشد، صحنه درگیری های شدید میان دو طرف بوده است. گروه های تروریستی با حفر تونل برای نفوذ به دمشق تلاش می کردند که ارتش با کشف و انهدام آن ده ها تن از آنها را کشته و در پی این موضوع درگیری های شدید تا این لحظه همچنان ادامه دارد. جوبر به دروازه شرقی شهر دمشق معروف بوده که بافت اداری و مسکونی آن را به منطقه غوطه شرقی مرکز استقرار هزاران تروریست تکفیری متصل می سازد.
تشدید حملات تروریستها به شرق دمشق+عکس و نقشه
تشدید حملات تروریستها به شرق دمشق+عکس و نقشه
تشدید حملات تروریستها به شرق دمشق+عکس و نقشه

 
جدیدترین تحولات میدانی سوریه؛
ساعت ۳:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه

 

 

/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند/

 

 

شکایت رسمی سوریه به سازمان ملل + نقشه

گروه جهان مشرق- ساعتی پیش بمب افکن های آمریکایی و اسراییلی در عملیاتی هماهنگ مواضع نیروهای ارتش و بسیج مردمی سوریه مستقر در استان های دیرالزور (شرق) و قنیطره (جنوب غرب) این کشور را بشدت بمباران کردند.
بمباران ارتش سوریه توسط آمریکا در دیرالزور!
بنابر این گزارش، در نخستین حمله، بمب افکن های آمریکا مواضع ارتش سوریه در اطراف فرودگاه نظامی دیرالزور را هدف قرار داده اند. ارتش سوریه با انتشار بیانیه ای در این مورد توضیحاتی بدین شرح ارائه کرده است: "در ساعت 17:00 امروز دو فروند هواپیمای نظامی از نوع اف 16 و ای 10 تاندربولت ارتش آمریکا با استفاده از آسمان کشور عراق وارد خاک سوریه شده و مواضع نیروهای نظامی این کشور مستقر در جبل الثرده و البغیلیه واقع در حاشیه فرودگاه نظامی دیرالزور شرق سوریه را هدف حملات شدید هوایی قرار داده اند. در اثر این حمله جنایتکارانه 62 تن رزمندگان سوری شهید و 100 تن زخمی و به تجهیزات نظامی آنها نیز صدمات جدی وارد امده است. این سربازان طی روزهای گذشته در محاصره عناصر داعش قرار داشتند اما تلاش تروریستها برای سیطره بر این پایگاه با مقاومت مدافعین منطقه با شکست مواجه شده بود.
بمباران ارتش سوریه توسط آمریکا در دیرالزور!
همزمان با این حملات هوایی که به مدت یکساعت به طول انجامید، عناصر گروه تروریستی تکفیری داعش نیز به جبل الثرده هجوم برده و پس از عقب نشینی نظامیان سوری کنترل آن را بدست گرفته اند. این اقدام آمریکا ضمن اینکه دشمنی آشکار آن را با دولت و مردم سوریه نشان می دهد، نمایانگر حمایت علنی و رسمی آنها از گروه تروریستی تکفیری داعش می باشد. از سوی دیگر منابع نزدیک به ارتش سوریه از وقوع درگیری های شدید میان نیروهای تازه نفس اعزامی به جبل الثرده و بازپس گیری سریع کلیه مناطق اشغال شده از سوی داعش خبر داده اند. 
بمباران ارتش سوریه توسط آمریکا و اسراییل +نقشه
این حملات در حالی به وقوع پیوسته که ارتش روسیه طی ماه های گذشته اقدام به استقرار سیستم پدافند موشکی اس 300 و اس 400 به همراه رادارهای دوربرد کشف و رصد در استان حمص، لاذقیه (فرودگاه حمیمیم) و دمشق (فرودگاه المزه) سوریه کرده بود. ساعتی پس از حملات هوایی آمریکا به دیرالزور سوریه، مواضع نیروهای ارتش سوریه در استان قنیطره مجددا هدف حمله هوایی اسراییل قرار گرفته است. در این حملات دو مرکز ارتش و بسیج مردمی سوریه در اطراف شهرک خان ارنبه واقع در استان قنیطره (جنوبی غربی) این کشور هدف بمباران شدید قرار گرفته است. گفته می شود در این بمباران های دو سرباز سوری به شهادت رسیده و 6 تن دیگر نیز بشدت زخمی شده اند. حملات اسراییل در حالی واقع گردیده که عصر امروز نیز هواپیماهای ارتش آمریکا نیز مواضع نظامیان سوری در اطراف فرودگاه نظامی دیرالزور در شرق این کشور را بشدت بمباران کرده بودند که طی آن 30 سرباز شهید و زخمی شده اند. 
بمباران ارتش سوریه توسط آمریکا و اسراییل +نقشه
منابع سوری از پرواز ناگهانی بخش اعظم اسکادران هواپیماهای مدرن روسی از پایگاه های هوایی دمشق، لاذقیه و حمص خبر می دهند. ستاد فرماندهی ارتش سوریه با انتشار بیانیه ای به کلیه پرسنل خود آماده باش کامل اعلام کرده است. پیشتر دولت سوریه به اسراییل نسبت به تجاوز به آسمان این کشور در حمایت از گروه های تروریستی تکفیری القاعده و داعش هشدار داده بود. بخش رسانه ای داعش با انتشار دو بیانیه با اشاره به بمباران مواضع نیروهای دولتی سوریه از سوی آمریکا از پیشروی نیروهای این گروه در منطقه و سیطره بر بخش هایی از جبل الثرده خبر داده است.
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه

واکنش روسیه به حملات هوایی آمریکا
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به بمباران مواضع نیروهای ارتش سوریه در اطراف شهر دیرالزور واقع در شرق سوریه تاکید کرد که در صورتیکه این حمله اشتباها رخ داده باشد نشان دهنده لزوم همکاری عملی میان سوریه، آمریکا و روسیه برای عملیات نظامی علیه گروه های تروریستی تکفیری می باشد. در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه شورای امنیت سازمان ملل به تشکیل جلسه فوری برای بررسی حمله هوایی امریکا به سوریه فراخوانده شده و این اقدام آمریکا را بعنوان محکی برای میزان تعهد و پایبندی آمریکا به حل سیاسی بحران در سوریه ارزیابی کرده است.
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد بامداد یکشنبه گفت که حمله آمریکا به مواضع ارتش سوریه توافق آتش‌بس مسکو - واشنگتن را به خطر انداخته است. ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد بامداد یکشنبه گفت که حمله جنگنده‌های آمریکا به مواضع ارتش سوریه توافق آتش‌بس بین مسکو و واشنگتن را به مخاطره انداخته است. وی این اظهارات را بعد از خروج مختصر از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست روسیه برای بررسی حمله آمریکا به مواضع ارتش سوریه در نزدیکی فرودگاه دیرالزور برگزار شده بود مطرح کرد. 
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
آقای چورکین بیانیه پنتاگون که مدعی غیرعمدی بودن این حمله شده بود را رد کرد و گفت که پذیرفتن اینکه این حمله به اشتباه انجام شده «قدری عجیب» است. دیپلمات روس در ادامه با بیان اظهاراتی که ظاهراً به اختلافات داخلی دولت اوباما درباره توافق آتش‌بس سوریه اشاره داشت پرسید: «در واشنگتن چه کسی اداره امور را به دست دارد؟ کاخ سفید یا پنتاگون؟ روزنامه نیویورک‌تایمز پیشتر گزارشی درباره مخالفت پنتاگون با توافق آتش‌بس روسیه و آمریکا منتشر کرده بود. 
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
پیش از این، سامانتا پاور، همتای آمریکایی چورکین، برگزاری نشست شورای امنیت به درخواست روسیه را نوعی «اقدام انحرافی» خواند و مدعی شد دولت سوریه باعث رشد گروه تروریستی داعش شده است. پاور این اظهارات را در حالی بیان کرد که مسکو، روز شنبه با توجه به همزمانی حمله آمریکا به نزدیکی فرودگاه دیرالزور و پیشروی داعش در همین منطقه گفته بود به این «جمع‌بندی هولناک» رسیده که آمریکا از داعش دفاع می‌کند. 
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
آقای چورکین گفت زمان وقوع و سایر جنبه‌های این حمله باعث تقویت احتمال عمدی بودن آن می‌شود. وی گفت: بسیار مشکوک است که چرا آمریکا این حمله هوایی را در این مقطع خاص زمانی انجام داد؟ چورکین همچنین این سوال را مطرح کرد که چه اتفاقی رخ داده که دولت آمریکا اکنون به فکر کمک به ارتش سوریه برای دفاع از «دیرالزور» افتاده در حالی که آنها هنگام پیشروی داعش به سمت شهر «پالمیرا» تنها حرکات تروریست‌ها را نظاره کردند و هیچ اقدامی برای مقابله با آن انجام ندادند. وی اضافه کرد: «اینکه این اتفاق فقط دو روز قبل از اجرای کامل توافق آمریکا و روسیه رخ داد، بسیار مهم است و تصادفی به نظر نمی‌رسد.»
 
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
پنتاگون: اشتباه کردیم!
با گذشت 5 ساعت از حملات شدید هوایی بمب افکن های ارتش آمریکا به مواضع نیروهای ارتش و بسیج مردمی سوریه در دیرالزور وزارت جنگ آمریکا (پنتاگون) با صدور بیانیه ای ضمن پذیرش این حمله هوایی آن را "احتمالا! نتیجه اشتباه عملیاتی" ذکر کرده است. پنتاگون مدعی شد که هواپیماهای ارتش آمریکا اطلاع نداشتند که مواضع مورد هدف قرار گرفته متعلق به ارتش سوریه بوده و نه گروه تروریستی تکفیری داعش! پنتاگون در پایان تاکید کرد که کلیه عملیات های هوایی آمریکا در دیرالزور و مناطق حاشیه ای آن متوقف خواهد شد. این ادعا در حالی است که حملات آمریکا به مواضع نظامیان سوری بیش از یکساعت به طول انجامیده و مراکز استقرار نیروهای دولتی سوریه در منطقه دیرالزور کاملا مشخص بوده است.
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
برخی گزارش‌ها حاکی است کاخ سفید با وساطت روسیه مراتب رسمی تأسف خود را از حمله به مواضع ارتش سوریه که به کشته شدن نظامیان این کشور منجر شده، ابراز کرده است. یک رسانه آمریکایی از قول یک مقام ارشد دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا که اشاره‌ای به نامش نشده مدعی است کاخ سفید با وساطت روسیه مراتب رسمی تأسف خود را از حمله به مواضع ارتش سوریه که به کشته شدن نظامیان این کشور منجر شده، ابراز کرده است. این مقام ارشد دولت اوباما به آسوشیتدپرس گفت که دولت آمریکا اجرای توافق آتش‌بس را ادامه خواهد داد. 
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
جنگنده‎های آمریکایی روز شنبه مواضع ارتش سوریه را در نزدیکی فرودگاه شهر «دیرالزور» بمباران کردند. ارتش روسیه در بیانیه‎ای اعلام کرد که در این حمله هوایی بیش از 60 نفر از نظامیان ارتش سوریه کشته شدند. دست‌کم 100 نفر هم زخمی شده‌اند. گروه موسوم به «دیده بان حقوق بشر» سوریه وابسته به معارضان ساعتی بعد اعلام کرد که تعداد شهدای این حمله به 80 نفر رسیده هرچند که منابع سوری هنوز افزایش آمار شهدا را مورد تایید قرار نداده اند. در این حمله هوایی بیش از 80 نفر از نظامیان ارتش سوریه کشته شدند. دستکم 100 نفر هم زخمی شده‌اند. ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای حمله به مواضع ارتش سوریه در نزدیکی دیرالزور را تأیید کرد اما مدعی شد این حمله عمدی نبوده و بلافاصله بعد از اخطار روسیه متوقف شده است. 
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه
شکایت رسمی دولت سوریه به سازمان ملل متحد
وزارت خارجه سوریه با ارسال دو نامه به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت محکومیت حمله روز شنبه جنگنده های آمریکایی به مواضع ارتش سوریه در اطراف دیرالزور را خواستار شد. وزارت امور خارجه سوریه در دو نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت حمله جنگنده های آمریکایی به مواضع ارتش سوریه در «جبل ثرده» در اطراف فرودگاه «دیرالزور» را تجاوز آشکار و خطرناک علیه این کشور و ارتش سوریه برشمرد. وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که این اقدام آمریکا گواهی روشن بر حمایت این کشور و متحدانش از گروه تروریستی داعش و دیگر گروه های تروریستی است. 
جزئیات حملات همزمان آمریکا و اسرائیل به ارتش سوریه/۱۶۰ نظامی سوری شهید و مجروح شدند + نقشه

وزارت خارجه سوریه در نامه خود ضمن درخواست از شورای امنیت برای محکوم نمودن تجاوز آمریکا، ملزم نمودن این کشور به عدم تکرار این اقدامات و احترام گذاشتن به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را خواستار شد. این وزارتخانه تصریح کرد: بدون شک این تجاوز تمام ادعاهای آمریکا را در زمینه مبارزه با تروریسم و بازگرداندن امنیت و صلح به سوریه رسوا می سازد. لازم به ذکر است که جنگنده های آمریکایی روز شنبه مواضع ارتش سوریه در اطراف دیرالزور را بمباران کردند که به کشته و زخمی شدن ده ها نفر از نیروهای ارتش این کشور منجر گردید.


 
بازی تکراری پلیس خوب و پلیس بد؛
ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

فرضیه دروغِ اشتباه بودن حملات هوایی به فرودگاه دیرالزور/

 

 

آیا پوتین باز هم به اوباما اعتماد می‌کند؟/

 

 

چرا سامانه اس 400 عمل نکرد

سرویس جهان مشرق - شنبه‌شب پنج جنگنده آمریکایی در اقدامی خطرناک به مواضع ارتش عربی سوریه در اطراف فرودگاه نظامی دیر الزور و ارتفاعات الثرده حمله کردند که در نتیجه آن 62 نفر شهید و بیش از 100 تن دیگر زخمی شدند. حملات این جنگنده‌ها به ارتش عربی سوریه در شرایطی است که این نیروها در برابر داعش ایستادگی کرده و به دنبال قطع مسیر بین فرودگاه دیر الزور و قریة الجفرة بود، به این ترتیب بود که داعش موفق شد بعد از عملیاتی که به نظر می‌رسد هماهنگی‌های لازم بین آمریکا و این گروه تروریستی صورت گرفته بود، ارتفاعات الثرده را که مشرف به این فرودگاه است، تحت سلطه خود بگیرد.

منابع نظامی سوریه به این موضوع اشاره می‌کند که بعد از حملات هوایی مذکور نیز بالگردهای آپاچی آمریکا اقدام به موشک باران تیم‌های نجات و تخلیه قربانیان این حادثه کردند، این موضوع نشان می‌دهد که فرضیه اشتباه بودن حادثه مذکور کاملاً رد می‌شود، علاوه بر این که منابع روسی تأکید می‌کنند که نیروهای آمریکایی نقشه استقرار نیروها و مواضع ارتش عربی سوریه را با دقت در اختیار دارد.

بعد از این تحولات بود که جنگنده‌های روسیه و سوریه وارد منطقه شدند و به این ترتیب هواپیماهای آمریکایی را مجبور به تخلیه حریم هوایی منطقه کردند. نیروهای نظامی ارتش نیز استحکامات خود را به این منطقه منتقل کرده و درگیری‌های شدیدی بین ارتش سوریه و گروه تروریستی داعش در گرفت که در نتیجه آن ارتش موفق شد مناطقی که از دست داده بود را بار دیگر باز پس گرفته و نقشه تروریست‌ها مبنی بر جداسازی فرودگاه دیر الزور از این شهر را ناکام بگذارد.

بازی تکراری پلیس خوب و پلیس بد

این تحولات در حالی انجام می‌شود که در واشنگتن صحبت‌ها از اختلافات شدید میان وزارت خارجه آمریکا به عنوان عامل امضای توافق آتش بس با وزارت خارجه روسیه و فرماندهان پنتاگون به عنوان جریان مخالف هماهنگی با روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم در سوریه در جریان است.

 

 
فرضیه دروغِ اشتباه بودن حملات هوایی به فرودگاه دیرالزور/ آیا پوتین باز هم به آمریکایی‌ها اعتماد می‌کند؟/ چرا سامانه اس 400 عمل نکرد/ اماده انتشار فوری 
پنتاگون بر اساس دیدگاه‌های نظامی جدید آمریکا، روسیه را دشمن اصلی آمریکا می‌داند. گفته می‌شود همین اختلافات عامل اصلی اصرار واشنگتن به عدم انتشار بندهای توافق آتش بس است، چرا که انتشار این بندها باعث می‌شود این موضوع در شورای امنیت تصویب شده و پرداختن رسانه‌های خبری به این موضوع می‌تواند شکاف‌ها و درگیری‌های خونین بین گروه‌های تروریستی را افزایش داده و جنگی را در میان آن‌ها ایجاد کند که واشنگتن تمایلی به آن ندارد، چرا که نمی‌خواهد ابزارهای خود را در موقعیتی خطرناک و سخت قرار دهد.

درهرصورت، به نظر می‌رسد تمام مسائلی که در زمینه اختلافات میان وزارت خارجه و سرویس‌های نظامی و امنیتی و فرماندهان نظامی مطرح شده است، یک تاکتیک و توزیع نقش است تا آمریکا بر اساس آن بتواند از اجرای توافق مذکور شانه خالی کرده و در این شرایط حساس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برای خود زمان کسب کند و درعین‌حال بتواند به تروریست‌ها فرصت داده و خون جدیدی به شریان‌های آن‌ها تزریق کند و همچنین حملات ارتش سوریه برای سرکوب تروریست‌ها در منطقه شرقی حلب بعد از محاصره کامل آن را به شکست بکشاند، چرا که شکست تروریست‌ها در حلب به معنی شکست استراتژی آمریکا در سوریه است.

طرح جایگزین آمریکا برای تجزیه منطقه

پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط نوشت: این تحولات خطرناک به موازات اقدام ارتش جنایتکار رژیم صهیونیستی انجام شد که مواضع ارتش عربی سوریه در شمال قنیطره را موشک باران کرد که در نتیجه این اقدام یک نظامی سوری به شهادت رسید و 5 تن دیگر از عناصر ارتش زخمی شدند. این اقدام به بهانه سقوط دو موشک در منطقه جولان اشغالی صورت گرفت، این در حالی بود که بعد از انجام این حملات مشخص شد که گروه‌های تروریستی مستقر در مرزها این موشک‌ها را شلیک کردند، به همین علت بود که تل‌آویو مجبور شد مسئولیت خود در زمینه موشک باران مواضع ارتش عربی سوریه در منطقه خان ارنبة را رد کند.

این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه از حضور خود در میدان مبارزه با داعش در شمال سوریه تحت پرچم نیروهای آمریکایی و با موافقت ترکیه خبر داده است. در سوی دیگر ارتش ترکیه نیز در بیش از 800 کیلومتر از اراضی شمال سوریه مستقر شده و تروریست‌های حاضر در این مناطق را با تروریست‌های دیگری تحت عنوان ارتش آزاد تعویض کرده تا این نیروها بتوانند به عنوان نیروی زمینی ضربه زننده از سوی آمریکا در سوریه وارد عمل شود.

ارتش ترکیه بعد از این اقدام، به اشغال اراضی شمال عراق به بهانه تعقیب کردها دست زده است. این اتفاقات نشان می‌دهد که ما در برابر طرح جایگزین آمریکا قرار داریم که ترکیه و کردها و گروه‌های تکفیری برای ترسیم مجدد نقشه‌های منطقه‌ای شامل اراضی سوریه و عراق آن را به اجرا گذاشته‌اند. آن‌ها می‌خواهند به این ترتیب منطقه مذکور را برای پذیرش حدود یک‌میلیون آواره آماده نمایند، آواره‌هایی که انتظار دارند با آغاز عملیات آزادسازی موصل و شهر الرقه به سمت این مناطق گسیل داده شوند.

علاوه بر این‌ها نیروهای پیاده دریایی (مارینز) ارتش آمریکا پنجشنبه گذشته وارد شهر تل ابیض در حومه شمالی شهر الرقه شدند. این نیروها از منطقه عین العرب در حومه شمال شرقی حلب به همراه رهبران حزب اتحاد دموکراتیک کرد وارد این منطقه شده و پرچم‌های آمریکا را در شهر تل ابیض و مناطق مسکونی حاضر در این شهر و روستای تل القریة در دو کیلومتری تل ابیض و در نزدیکی مرزهای ترکیه و سوریه برافراشته کردند. هم‌زمان با این اقدامات بالگردهای آپاچی و هواپیماهای شناسایی آمریکایی نیز اقدام به گشت‌زنی در حریم هوایی این مناطق کرده و هم‌زمان افسران آمریکایی نشست‌های محرمانه‌ای را با مقامات کرد در این مناطق برگزار کردند تا طرح نظامی آینده خود را بررسی کنند.

 

 

 فرضیه دروغِ اشتباه بودن حملات هوایی به فرودگاه دیرالزور/ آیا پوتین باز هم به آمریکایی‌ها اعتماد می‌کند؟/ چرا سامانه اس 400 عمل نکرد/ اماده انتشار فوری

این تحولات در شرایطی بود که کمال دهقانی فیروزآبادی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی ایران دیروز اعلام کرد که «حضور نیروهای آمریکایی در اراضی سوریه در چارچوب بازی جدیدی از سوی واشنگتن برای اشغال و تجزیه این کشور است.» این همان چیزی است که ما در گذشته نیز به آن اشاره و تأکید کرده‌ایم که پروژه تجزیه سوریه هنوز به پایان نرسیده و روسیه در محاسبات خود برای امکان رسیدن به تفاهم در زمینه مبارزه با تروریسم با حامیان و تشکیل دهندگان و تأمین‌کنندگان مالی گروه‌های تروریستی در سوریه دچار توهم شده است.

تمامی این تحولات در شرایطی رخ می‌دهد که مسکو همچنان از واشنگتن می‌خواهد بندهای توافق آتش بس دو طرف در رابطه با سوریه را منتشر نماید و کاخ سفید این موضوع را رد کرده است. آمریکا حتی از اطلاع دادن جزئیات بندهای این توافق به متحدان نزدیک خود نظیر فرانسه و انگلیس خودداری می‌کند. این ترتیب جای شکی باقی نمی‌ماند که آتش‌بس مذکور نیز تنها برای فریب روسیه صورت گرفته و تلاش دیگری برای نجات تروریست‌ها از سرکوب نهایی است تا آمریکا تمامی برگه‌های فشار خود در سوریه را از ندهد. این در حالی است که دنیا به این نتیجه رسیده که مبارزان معتدل وجود خارجی ندارند و این آمریکا است که از رویکردهای تروریستی در سوریه به صورت علنی و شفاف حمایت می‌کند.
این در حالی است که پایگاه حمیمیم روز شنبه گزارش داد که گروه‌های موسوم به مبارزه معتدل که 25 گروه از آن‌ها آتش بس را رد می‌کنند و گروه تروریستی فتح الشام (جبهه النصره یک سابق) را یک گروه تروریستی به شمار می‌آورند، 199 بار آتش بس مورد نظر را نقض کرده‌اند. این در حالی است که واشنگتن به دروغ تنها از نقض آتش بس توسط ارتش عربی سوریه سخن می‌گوید که وجود خارجی نداشته است. کاخ سفید همچنین اشک تمساح برای کمک‌های انسانی می‌ریزد که به علت اصرار دمشق و مسکو برای بازرسی از آن‌ها به دست تروریست‌ها نرسیده است، این در حالی است که به صورت کامل امدادرسانی و دادن کمک‌های انسانی به مناطق محاصره شده از سوی گروه‌های تروریستی تکفیری را نادیده می‌گیرد.

پوتین بداند که به اوباما نمی‌شود اعتماد کرد

این را می‌گوییم، چرا که مسکو بیش از دیگران می‌داند که باراک اوباما مانند نفس کشیدنش دروغ می‌گوید و برای اینکه کنترل اوضاع در سوریه را از دست ندهد، به فریب دیگران دست می‌زنند. کرملین به خوبی می‌داند که این اوباما بود که در سال 2013 دستور محرمانه به سرویس‌های اطلاعات مرکزی آمریکا برای تجهیز تروریست‌ها در سوریه صادر کرد. این موضوع را روزنامه نیویورک‌تایمز در ژانویه همان سال منتشر کرده و نوشته که عربستان بنا به درخواست آمریکا مبالغ مالی گسترده‌ای برای تأمین مالی عملیات گروه‌های تروریستی اختصاص داده است.

 

 
 فرضیه دروغِ اشتباه بودن حملات هوایی به فرودگاه دیرالزور/ آیا پوتین باز هم به آمریکایی‌ها اعتماد می‌کند؟/ چرا سامانه اس 400 عمل نکرد/ اماده انتشار فوری
بر اساس این گزارش آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا نیز مأموریت سامان‌دهی و آماده‌سازی و آموزش و تجهیز و پشتیبانی از تروریست‌هایی را برعهده داشت که در آن زمان معارضان معتدل نامیده می‌شدند، اما وقتی که سرویس‌های جاسوسی آمریکا در انجام این مأموریت ناکام ماند، آن را به فرماندهی نظامی این کشور سپرد.

بعد از این زمان بود که آمریکا ائتلاف بین‌المللی مشکوک ضد داعش خود را ایجاد کرد. مصیبت در اینجا بود که این کشور در رابطه با مطالبات مطرح شده در زمینه تحقیقات شفاف ایستادگی کرد و این تحقیقات را مغایر با قانون اساسی آمریکا توصیف نمود. به این ترتیب افکار عمومی جامعه آمریکا ماهیت جنایتکار اوباما را نشناختند و این روند به صورت دراماتیک در طولانی کردن بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین جنگ تاریخ بشریت تأثیرگذار بود.

چگونه پوتین حرف‌های اوباما را باور می‌کند، کسی که ده‌ها بار به ملت آمریکا تعهد داده که پای نظامیان آمریکایی به اراضی سوریه باز نمی‌شود و با این وجود هر از چند گاهی رسانه‌ها از حضور نیروهای ویژه آمریکایی در سوریه خبر می‌دهند.این در حالی است که پنتاگون همواره استمرار حضور این نیروها در خط درگیری‌ها را رد می‌کند. البته باوجوداین تکذیب‌ها وقتی هواپیماهای جنگی روسیه و سوریه مواضع شورشیان در شمال سوریه را موشک باران کردند، کاخ سفید اعلام کرد که این حملات جان نیروهای آمریکایی مستقر در این منطقه را تهدید می‌کند. آمریکایی‌ها هیچ توضیحی در رابطه با مأموریت این نیروها ارائه نکردند و همین موضوع سؤالات مطرح شده در این زمینه را بدون جواب گذاشته است.
درست است که اوضاع به شدت پیچیده شده است و شرایط فعلی اجازه واکنش شتاب‌زده را نمی‌دهد، به ویژه در شرایطی که از طریق پیگیری تحولات جاری در سوریه می‌بینیم که آمریکا و متحدانش در ناتو پیش‌ازاین نیز بارها به آستانه جنگ مستقیم با روسیه نزدیک شده بودند، اما با این وجود اوبامای فریب‌کار و دروغ‌گو که جایزه صلح نوبل را به دست آورده است، همان کسی است که بحران سوریه و عراق و یمن و لیبی را تعمیق کرده و خطرات این بحران‌ها در منطقه و جهان را افزایش می‌دهد.

 
 فرضیه دروغِ اشتباه بودن حملات هوایی به فرودگاه دیرالزور/ آیا پوتین باز هم به آمریکایی‌ها اعتماد می‌کند؟/ چرا سامانه اس 400 عمل نکرد/ اماده انتشار فوری
ایران راه مقابله با فریبکاری‌های اوباما را می‌داند

حال این سؤال در پایتخت کشورهای جهان مطرح است که آیا توافق آتش بس امروز با پایان مهلت خود به پایان رسیده، یا اینکه اقدام آمریکا برای هدف قرار دادن عمدی ارتش سوریه ضمن هماهنگی با گروه تروریستی داعش آن را نیمه‌کاره گذاشته است؟

جواب این سؤال در نزد پوتین است. البته نکته مهم در این جهت که در هر موضوع دراماتیک منطقه‌ای نمی‌توان برای مقابله با آمریکا و ناتو در سوریه بر روی روسیه حساب کرد، چرا که سامانه اس 400 تنها برای مقابله با ترکیه و حمایت از پایگاه‌های دریایی و هوایی روسیه در سوریه مستقر شده و قطعاً هواپیماهای متجاوز آمریکایی و صهیونیستی به خاک سوریه را هدف قرار نمی‌دهد، چرا که این موضوع پیامدهای خطرناکی در سطح جهان و منطقه برای روسیه خواهد داشت.
از همین رو است که ما اعتقاد داریم راه حل این اتفاقات در دست ایران است. مدخل ورودی این راه حل در عراق است. گروه‌های مقاومت نظامی در منطقه ید طولایی در انجام این مأموریت دارند، همین رویکرد تأثیرگذار و آزمایش شده است که پروژه تجزیه عراق و سوریه را به شکست می‌کشاند و جلوی استقرار پایگاه‌های نظامی دائمی از سوی اشغالگران در منطقه را بسته و آن‌ها را تا ابد از منطقه خارج خواهد کرد 
عکس/ دیدار فرماندهان سپاه با رهبر انقلاب
ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: عکس های خبری
فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز (یکشنبه) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

 
عکس/ قالیباف در دیدار فرماندهان سپاه با رهبر انقلاب
ساعت ۳:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: عکس های خبری
فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز (یکشنبه) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

 

عکس/ قالیباف در دیدار فرماندهان سپاه با رهبر انقلاب
 

عکس/ قالیباف در دیدار فرماندهان سپاه با رهبر انقلاب


 
عکس/ حاج قاسم سلیمانی در دیدار امروز رهبری
ساعت ۳:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: عکس های خبری
سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دیدار امروز فرماندهان سپاه با رهبرانقلاب

 
بمباران انبار مهمات الحشد الشعبی از سوی آمریکا
ساعت ۳:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی
 به گزارش مشرق، «محمد ناجی» نماینده پارلمان عراق و عضو سازمان بدر اعلام کرد که اخیرا هواپیماهای آمریکایی مخازن سلاح نیروهای الحشد الشعبی را در منطقه «جرف النصر» در شمال استان بابل بمباران کرده‌اند.

به نوشته پایگاه خبری المعلومه، وی در نشست فرهنگی الحشد الشعبی در منطقه «التاجی» در شمال بغداد با اعلام این خبر افزود: عراق به علت داشتن الحشد الشعبی، پس از غلبه بر داعش، قویترین کشور منطقه خواهد شد.

وی توضیحاتی از این بمباران نداد.

هنوز منابع دیگری از این بمباران خبری منتشر نکرده‌اند اما بمباران مواضع الحشد الشعبی و حتی ارتش عراق از سوی هواپیماهای آمریکایی بارها اتفاق افتاده است.

در فروردین 94 جنگنده‌های آمریکا نیروهای مردمی عراق (الحشد الشعبی) در تکریت را با اهالی این شهر که به آنها ملحق شده بودند، بمباران کردند.

در آذر همان سال نیز هواپیماهای آمریکایی با بمباران مواضع گردان 55 ارتش عراق در منطقه «النعیمیه» در جنوب شهر «الفلوجه» 20 سرباز ارتش عراق را کشته و 30 تن دیگر را زخمی کردند.

همچنین در فروردین 95 جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی دسته‌ای از نیروهای ارتش عراق را در نزدیکی روستای «خرابردان» در غرب «مخمور» بمباران کردند.  این بمباران به کشته شدن 30 سرباز و یک افسر عراقی منجر شد.

علاوه بر این بمباران‌ها که آمریکایی‌ها همه آن‌ها را اشتباهی خواندند، بارها مشاهده شده است که هواپیماهای آمریکایی برای تروریست‌های داعش در منطاق مختلف عراق، سلاح و مهمات و مواد غذایی پرتاب کرده‌اند.

در مناطق «جلولاء»، «سعدیه»، «حمرین»، «تکریت»، «موصل» و اخیرا نیز در عملیات فلوجه، نیروهای ارتش و الحشد الشعبی از پرتاب اقلام دفاعی و غذایی برای تروریست‌های داعش از سوی هواپیماهای آمریکایی گزارش داده‌اند.
منبع: فارس

 
فرصت تازه برای رئیس جمهور سابق
ساعت ۳:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: سیاسی

شرایط امروز کشور، هم از نظر اقتصادی، هم سیاسی و هم منطقه ای، شرایط خاص و ویژه ای است. برآیند این شرایط چنین اقتضا می کند که کشور، آرام و بدون التهاب اداره شود تا بتواند با آرامش و پرهیز از چالش های خود ساخته، این مرحله را پشت سر بگذارد.

خبرگزاری فارس: فرصت تازه برای رئیس جمهور سابق
واقعیت این است که قاطبه مردم هم، بخصوص با توجه به ضعف و ناتوانی مفرط دولت فعلی در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرصت سوزی های خسارت بار آن، تحمل پاشیدن نمک بر زخم دلشان را با تنش و منازعات سیاسی تند و تیز ندارند و نیازمند یک آرامش نسبی هستند.
از سوی دیگر، مسئولیت سنگین هدایت و راهبری کشور و نظام، همواره و از جمله در این شرایط، بر عهده رهبری است تا انقلاب اسلامی را در مسیر تکاملی و پویای خود اولا"حفظ کند و سپس بتواند آنرا رو به جلو پیش ببرد.
بخشی از الزامات ادامه این روند رو به جلو که اتفاقا" درست از وظایف رهبری هم می باشد، پیشگیری از تکرار تجربه‌های پرهزینه و خسارت بار،جلوگیری از عقب گرد و یا درجا زدن، و آینده‌نگری و قدرت جلوگیری از معضلات است.
تحقق این مهم،محصول و نتیجه سومین شرط از صفاتی است که در اصل 109 قانون اساسی برای رهبر ذکر شده است،یعنی:"بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری."
چند روزی است محافل رسانه‌ای و سیاسی گوناگون از جمله کانال های نزدیک به دکتر احمدی نژاد، از ملاقات وی با رهبر انقلاب اسلامی خبر می دهند. دیداری مهم که به‌درخواست و پیگیری خود او انجام شده اما ظاهرا" نتیجه اش خلاف انتظار وی بوده‌ است!
هرچند هنوز جزئیات این دیدار که چند هفته قبل انجام شده است منتشر نشده، ولی این مقدار قطعی است که وی با نهی صریح رهبر معظم انقلاب، برای ورود به میدان رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده مواجه شده است!
نهیی برخاسته از تدبیر، یعنی لایه‌های زیرین و صفحات پسینی ماجراها را دیدن.
نهیی حاکی از شجاعت در بیان آن چیزی که رهبری برای انقلاب و نظام و چه بسا مصالح خود وی لازم دانسته اند.
و نهیی که موید قدرت مدیریت برای راهبری انقلاب است.
حضرت آقا این بار نه به شیوه معمول و غالب خود- و البته نه همیشگی- بلکه مبتنی بر مصالح کشور و مشابه موارد خاص و استثنا،در برابر آمدن دکتر احمدی نژاد به میدان رقابت های ریاست‌جمهوری سکوت نکرده و صراحتا"نظر مخالف خود را ابراز کرده‌اند.
اینکه چرا رهبر حکیم انقلاب اسلامی چنین برخورد کرده اند و دلایل ایشان چه بوده است برما روشن نیست. همچنین صرف نظر از اینکه آیا صلاحیت او برای ورود به میدان رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده از سوی شورای محترم نگهبان تایید میشد یا نه-که البته زمزمه‌های عدم تایید جدی بود- اما نباید فراموش کرد که بخصوص دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد،جزو پر تنش ترین ادوار ریاست جمهوری در ایران بوده‌است. همچنین نمی توان نادیده گرفت که نشانه‌ای از ذره ای تغییر در منش و رفتار احمدی نژاد مشاهده نمی شود.لذا کاملا" قابل پیش بینی است که حتی صرف ورود مجدد وی به صحنه رقابت های سیاسی در این سطح،کشور را دوباره با منازعات و تنش‌های مضر و گرانبار و دوقطبی تنافر برانگیز روبرو می کند چه برسد به بازگشت احتمالی وی به قدرت!
بنابراین بدون تردید،اعلام نظر صریح رهبری،حدود 9 ماه مانده به انتخابات را باید اقدامی پرخیر و برکت و البته توام با اتمام حجت دانست.
امروز احمدی نژاد و یاران دوآتشه و سینه چاک او در معرض آزمونی مهم قرار گرفته‌اند؛ آزمون "ولایت پذیری"!
احمدی نژاد که مدتی است نشست‌های "تبیین آرمانهای انقلاب اسلامی و بازخوانی خط امام و رهبری"را برگزار میکند،امروز باید در عمل نشان دهد با نهی مهمترین "ثقل" احیا شده از سوی امام(ره) یعنی "ولایت فقیه" چگونه برخورد خواهد کرد. تمکین می کند و یا خود را "ماذون"! نمی داند و راه خود را میرود؟
او در دوران ریاست جمهوریش در گفت و گو با نویسنده این سطور، مدعی بود سینه اش را سپر کرده تا تیرهای نشانه رفته به سمت آقا، به او اصابت کند!
امروز احمدی نژاد باید نشان دهد آیا واقعا"سینه او، در برابر تیرهای نشان رفته به سوی رهبری سپر است و یا خدای ناکرده خود تیری است در چله به سمت رهبری!
احمدی نژاد و حلقه محدود یارانش باید این فرصت را مغتنم بشمارند و تصمیم بگیرند از این آزمون سربلند خارج شوند و در سپهر سیاست ایران برای ایفای نقش احیانا" در مسئولیت ها و عرصه‌های دیگر باقی بمانند و یا همچون آن مهندس و شیخ نگون بخت،که قواعد و قوانین حاکم بر کشور را زیر پا گذاشتند و بر اساس هوای نفس آن خسارت های غیرقابل جبران را به کشور و مردم تحمیل کردند، پرونده سیاسی خود را برای همیشه ببندند!
آری، آنچه پیش آمده است، فرصت دوباره و تازه‌ای است برای احمدی‌نژاد تا دلبستگی خود را به نظام، انقلاب و مردم که در اطاعت از رهبری تبلور می‌یابد به اثبات برساند و نشان دهد تا چه حد اهل تکلیف مداری است.
انشاالله که او و حلقه یارانش از این آزمون سربلند خارج شوند.


 
سرلشکر جعفری در دیدار فرماندهان سپاه با رهبر انقلاب:
ساعت ۳:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: نظامی

مطمئن باشید سرشاخه‌هایی که بخواهد سیاست‌های

 

آمریکا را در کشور نفوذ دهد، قطع می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه طی گزارشی در دیدار فرماندهان سپاه با مقام معظم رهبری گفت: سپاه برای انجام رسالت خود بر حفظ ظرفیت‌های انقلاب اسلامی، گسترش سطح قدرت در جهان اسلام، کمک به تحقق آرمان‌های انقلاب و مبارزه با مظاهر اشرافی‌گری، فساد، تبعیض و وادادگی تمرکز دارد.

خبرگزاری فارس: مطمئن باشید سرشاخه‌هایی که بخواهد سیاست‌های آمریکا را در کشور نفوذ دهد، قطع می‌شود
جعفری افزود: اساس راهبرد بازدارندگی سپاه، ارتقای معنویت و حفظ روحیه انقلابی در همه سطوح است.
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه نمی‌گذاریم طرح‌های خباثت‌آلود آمریکا برای نفوذ و استحاله نظام تحقق یابد، تاکید کرد: اطمینان داشته باشید ریشه‌ها و سرشاخه‌های شجره خبیثه‌ای که بخواهد سیاست‌های آمریکا را در کشور نفوذ دهد، قطع خواهد شد و انقلاب اسلامی با حمایت‌ها و هدایت‌های فرمانده کل قوا برای عبور از مرحله سوم تکوین خود پاسداری می‌شود.


 
اولین تخلف شرکت ملی نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی+سند
ساعت ۳:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، باوجود اصلاح نشدن حدود نیمی از تذکرات مقام معظم رهبری درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی،‌ روز گذشته خبر تایید این مصوبه در هیئت تطبیق قوانین مجلس و ابلاغ آن از سوی علی لاریجانی منتشر شد.

با این وجود، به نظر می‌رسد از بدو امر کلید رعایت نشدن همین مصوبه ناقص و پر اشکال و تخلف از آن در نهادهای متولی زده شده است.

بر اساس این گزارش، مصوبه هیات دولت درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی مورخ مهر ماه 1394، برای اولین بار در مرداد 1395 و برای دومین بار در شهریور ماه 1395 اصلاح شد. در آخرین اصلاحیه، محدوده اجرای قراردادهای نفتی به طور مشخص اعلام شد و تحت عنوان یک تبصره به ماده 2 مصوبه هیات دولت اضافه شد.

این تبصره عنوان می کند:

« قراردادهای نفتی موضوع این تصویب نامه در محدوده های زیر اجرایی می شوند:

الف. قراردادهای توسعه مخازن مشترک

ب. قراردادهای اکتشاف، توسعه و بهره برداری از میادین و مخازنی که اکتشاف نشده است

پ. قراردادهای بهره برداری از مخازن با ضریب بازیافت زیر بیست درصد(20%)

ت. میادین و مخازن دریای خزر، دریای عمان و مناطق شرق و شمال کشور»

همان طور که مشاهده می‌شود بر اساس این تبصره، وزارت نفت تنها در مخازنی (و نه میادینی) می‌تواند از الگوهای قراردادی پیش بینی شده در این تصویب‌نامه استفاده کند که ضریب بازیافت آنها زیر 20 درصد باشد.

بر این اساس در تاریخ 15 شهریور 1395 نامه‌ای از سوی علی کاردر، مدیر عامل شرکت ملی نفت و معاون وزیر نفت خطاب به شرکت‌های عملیاتی ذیل شرکت ملی نفت ارسال شده است و در این نامه جدولی از میادین نفت و گاز برای ارائه در مناقصه قراردادهای جدید نفتی تهیه شده است و از شرکت‌های عملیاتی خواسته شده اطلاعات مورد نیاز میادین مشخص شده برای ارائه در مناقصه، تهیه و تحویل مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت شود.

مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت مسئول تجهیز اتاق اطلاعات برای برگزاری مناقصه است. بررسی این جدول نشان می‌دهد  میادین اعلامی در این جدول تناسبی با محدوده در نظر گرفته شده در تبصره ماده 2 مصوبه هیات دولت ندارد.

 

همان طور که در بالای جدول عنوان شده این میادین برای ارائه در قالب قراردادهای جدید نفتی است و نه سایر مدل‌های مطرح شده در مصوبه هیات دولت.

بررسی این جدول نشان از تخلفی بزرگ دارد. اولا علیرغم تصریح بند پ تبصره ماده 2 مصوبه هبات دولت، مبنی بر استفاده از قراردادهای نفتی برای مخازن با ضریب بازیافت زیر 20 درصد، در جدول اعلامی به جای عنوان کردن مخزن، میدان‌های مورد نظر اعلام شده است. یادآوری این نکته ضروری ست که هر میدان از یک یا چند مخزن مشخص تشکیل شده که بعضا در میادین عنوان شده، نوع مخازن در یک میدان کاملا با هم متفاوت است. به عنوان مثال میدان اهواز از دو مخزن آسماری و بنگستان تشکیل شده که ضریب بازیافت مخزن بنگستان میدان نفتی اهواز، زیر 20 درصد است ولی ضریب بازیافت مخزن آسماری میدان نفتی اهواز بالای 50 درصد بوده و از مخازن اصلی تولید نفت کشور محسوب می‌شود.

لذا همان طور که مشاهده می‌شود علی‌رغم تصریح مصوبه هیات دولت مبنی بر اجرای قرارداد برای مخزن با ضریب بازیافت زیر 20 درصد، شرکت ملی نفت با ارتکاب تخلفی محرز، به جای اعلام مخازن، میادین را اعلام کرده است. بدیهی است مخازنی در این میادین اعلامی وجود دارد که ضریب بازیافت آن‌ها بالای 30 درصد و بعضا بالای 40 درصد است.

در جدول زیر نام تعدادی از مخازن میادین فوق اعلام شده است که ضریب بازیافت بالای 30 درصد دارند:

ردیف

نام میدان

مخزن
1

آبان

آسماری

2

چشمه خوش

آسماری
3 دالپری

سروک

4

نفت شهر

آسماری

5

پایدار غرب

آسماری

6

اهواز

آسماری

7

گچساران

آسماری و بنگستان

8

کرنج

آسماری

9

منصوری

آسماری
10

مارون

آسماری
11

پارسی

آسماری

12

شادگان آسماری
13

رگ سفید

آسماری

 

وزارت نفت از ابتدا قصد داشت تمامی میادین کشور به خصوص میادین اصلی را برای قراردادهای جدید نفتی در نظر بگیرد. کارشناسان نفتی بسیاری منتقد این قراردادها بودند و بارها ایرادات و اشکالات فنی، مالی و حقوقی این قراردادها را متذکر شدند تا در نهایت هیات دولت با پذیرش انتقادات، اصلاحاتی را اعمال و کلا طبق تبصره ماده 2، الگوی قراردادهای جدید نفتی(IPC) را محدود به مخازنی مشخص کرد که بر این اساس میادین اصلی و بزرگ کشور از لیست واگذاری ها خارج می شود، اما نامه اخیر نشان می دهد که وزارت نفت قصد تمکین از مصوبه هیات دولت را ندارد و همان طور که مشادهد می‌کنید بر خلاف مصوبه هیات دولت، میادین اصلی کشور نظیر اهواز، گچساران و مارون(که ضریب بازیافت مخازن اصلی آن ها بالای 20 درصد است) در لیست واگذاری قرار گرفته است. به راستی چرا انعقاد این قرارداد ها برای وزارت نفت تا این اندازه اهمیت دارد که مصوبه هیات دولت را نقض می کند و دست به تخلفی فاحش به این شکل می زند؟ 


 
عملیات قریب الوقوع ارتش سوریه در دیرالزور +نقشه
ساعت ۳:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، بر اساس اطلاعات به دست آمده از یک منبع میدانی حاضر در شهر دیرالزور، روز گذشته 5 بالگرد جدید ارتش سوریه به فرودگاه دیرالزور اعزام شده است.

این منبع به بین الملل فارس گفت که قرار است در روزهای آینده ارتش سوریه با هدف دور کردن تروریستهای داعش عملیات بزرگی را با کمک عشایر حاضر در این  شهر انجام دهند.

 به گفته این منبع، مسیر این عملیات احتمالی به طرف منطقه «کباجب» یعنی به سوی تدمر خواهد بود و همزمان نیروهای مستقر در تدمر نیز به طرف دیرالزور خواهند رفت تا محاصره شکسته شود.

اندازه بزرگتر   

این عملیات در راستای عملیاتی خواهد بود که طی چند روز گذشته با پاکسازی ارتفاع راهبردی«الصنوف» آغاز شده است و ارتش تلاش می‌کرد که از طریق کوههای «الثرده» این عملیات را اغاز کند؛ زیرا این منطقه تقریبا بر 80 کیلومتر مربع از مناطق اطراف اشراف کامل دارد.

بعدظهر شنبه (روز گذشته) نیز جنگنده‌های آمریکایی مواضع ارتش سوریه را در حومه فرودگاه شهر دیرالزور و به خصوص کوه راهبردی الثرده هدف قرار دادند. جنگنده های آمریکایی در این حملات پایگاه های ارتش سوریه از جمله توپخانه و پایگاه موشکی آن را هدف قرار دادند که در اثر آن  دستکم 80 نفر کشته و دهها تن زخمی شدند.

اندازه بزرگتر   

همزمان با حملات آمریکایی‌ها، تروریستهای داعش حملات خود را هماهنگ با جنگنده ها به سمت مواضع ارتش انجام دادند و علاوه بر اشغال توپخانه و گردان موشکی و بخش وسیعی از کوه الثرده و بخشی از فرودگاه دیرلزور را اشغال کردند.

 اشغال فرودگاه دیرالزور تمام شهر را در خطر سقوط قرار می‌دهد. لذا نیروهای مستقر در شهر با اعزام به منطقه بعد از چهار ساعت درگیری با تروریستها موفق شدند حدود 90 درصد از مناطق اشغال شده از جمله فرودگاه، توپخانه و گردان موشکی را باز پس بگیرند و تنها بخشهایی از کوه الثرده تحت اشغال داعش است که نیروهای سوری در حال پاکسازی این مناطق هستند.

اهداف پشت پرده آمریکا از بمباران مواضع ارتش سوریه

اما درباره اهداف پشت پرده آمریکا باید گفت که واشنگتن در  مسئله کمک‌رسانی به تروریستها در شرق حلب و آتش‌بس شکست خورده و دست به چنین حمله‌ای زده است؛ آتش‌بسی که به خاطر عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش در آستانه شکست قرار گرفته است (جزئیات بیشتر).

در واقع آمریکا قصد داشت با اشغال شهر دیرالزور توسط داعش این بهانه را به دست آورد که با ادعای آزادسازی این شهر از چنگ داعش به همراه شماری از تروریستهای موسوم به «میانه‌رو» و نیروهای کُرد این منطقه را اشغال کرده تا علاوه بر ساخت پایگاه های جدید از منابع نفتی این منطقه استفاده کند.

این منبع میدانی در پایان تأکید کرد، کشورهای غربی و عربی و همچنین اسرائیل تمام تلاش خود را می‌کنند تا با ایجاد بحران جدید در مناطق جنوبی و شرقی سوریه تمرکز جبهه مقاومت را در حلب بهم بریزند.


 
صد و دومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه
ساعت ۳:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: قضایی

حکم پرونده کرسنت قطعی شده/کسی حق تطهیر مجرمان فتنه ۸۸ را ندارد/

 

تعقیب قضایی احمد منتظری/

 

در خصوص فیش های نجومی هنوز کسی به قوه قضاییه معرفی نشده /

 

پرونده مرتضوی در دست رسیدگی است

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، عصر امروز نمایندگان رسانه‌ها در صد و دومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه حاضر شدند.

این نشست از ساعت 14:30 آغاز شده و پیش بینی میشود به مدت 90 دقیقه به طول بیانجامد.

خبرگزاری فارس: حکم پرونده کرسنت قطعی شده/کسی حق تطهیر مجرمان فتنه ۸۸ را ندارد/ تعقیب قضایی احمد منتظری/ در خصوص فیش های نجومی هنوز کسی به قوه قضاییه معرفی نشده / پرونده مرتضوی در دست رسیدگی است

تلاش کرده‌ایم به هر میزان که می‌شود از جمعیت کیفری کاسته شود

غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت: قوه قضاییه در طول سالیان و بخصوص سالهای اخیر تلاش‌هایی را کرده تا بتواند هر مقدار که امکان دارد آمار زندانیان را کم کند، چه با بردن لایحه به مجلس، چه استقبال از طرح‌هایی از مجلس و چه از دستورالعمل‌هایی که در این رابطه تنظیم شده است.

وی افزود: چند دسته متهم در زندان هستند یک دسته محکوم به حبس قطعی شدن و دارند تحمل حبس می‌کنند، یک دسته کسانی هستند که یا از اول حبس نداشتند و یا جزای نقدی دارند و نمی‌توانند جزای نقدی خود را پرداخت کنند که بیش از 5 سال نخواهد بود.

کسانی هم هستند که رد مال دارند و دین دارند به کسی و نتوانستند به شاکی خصوصی و یا غیره رد کنند و دسته دیگر کسانی هستند که محکومیت ندارند و قرار بازداشت موقت دارند، در بعضی از جرایم قرار بازداشت موقت طبق قوانین الزامی بود مانند رشوه و اختلاس بود که البته الان الزامی نیست و یا بعضی از موارد دیگر مانند قتل و ... قرار بازداشت موقت یا الزامی یا تجویزی است.

کسانی دیگری که قرار تامین دیگری غیر از بازداشت موقت صادر شده، قرار وثیقه صادر شده ولی کفیل معتبر معرفی نشده و یا وسیله‌ای که باید تامین می‌شده نشده و در زندان ماندند، این افراد به دلیل جزای نقدی یا رد مال یا بازداشت موقت تعدادشان خیلی زیاد است بیشتر از محکومینی هستند که در حال تحمل کیفر هستند و تلاش شده که هر مقدار که ممکن است زندانی کمتر شود.

لذا لوایحی به مجلس فرستاده شد به نام لایحه قضا زدایی یا جرم زدایی که این لایحه در دولت از سالهای قبل که داده شد تغییرات زیادی در آن وارد شده و به تائید نهایی نرسیده است، جرم زدایی هم در دستور کار است. به جای بعضی از چیزها جرم نباشد مانند تخلف راهنمایی و رانندگی جرم نیست و این کارها هم جرم نباشد.

به جای مجازات حبس مجازات جایگزین داده شود که الان در این قانون پیش بینی شده است.

کسانی که رد مال دارند و دینی بر گردنشان است بخصوص کسانی که در رابطه با مهریه و از این قبیل به درخواست شاکی می‌رفتند زندان که اگر شاکی اعصار می‌داد اینها آزاد می‌شدند. بعضی‌ها هم الان قبل از زندان رفتن درخواست اعصارشان پذیرفته می‌شود و محکومیتشان قطعی شده اگر مسبوق به مالیت نباشد درخواست اعصارشان قبول شده و بعد بررسی می‌شود و اگر قبول شد به زندان نمی‌روند.

در رابطه با همین جهت آزادی مشروط که قبلاً هم بود که الان شماره‌های موادشان عوض شده، کسانی هم که از 10 سال به بالا حبس داشته باشند اگر نصف آن را متحمل شده باشند می‌توانند از آزادی مشروط استفاده کنند، کسانی که زیر 10 سال حبس باشند با تحمل یک سوم حبسشان تحمل می‌کنند. کسانی که متنبه شدند و توبه کردند و وجودشان در بیرون مضر نیست اینها مشمول عفو قرار می‌گیرند که به مناسبت‌های مختلف مورد عفو قرار می‌گیرند.

اما در خصوص کسانی که تعداد آنها زیاد است که اینها هنوز محکوم نشدند اما به دلیل بازداشت موقت یا به دلیل عدم تامین قراری که برایشان صادر شده در زندان هستند در بخشنامه‌ای که اخیرا ریاست قوه انجام داده‌اند اول اینکه دادستان‌ها نظارت کنند که در آنجایی که قرار بازداشت موقت الزامی نیست به هیچ وقت کسی تخلف نکند و انجام نشود و آنجایی که هم تجویز شده به مقداری که لازم هست بازداشت انجام شود، دادیار دادستان زندان، دادستان و ... نظارت می‌کنند.

کسانی که طبق قانون جدید که اگر در قانون جدید می‌توانند بازپرس می‌تواند توقف رسیدگی بدهد تا یک مدت تا شرایطی فراهم آید برای آن فرد. که آن فرد اگر بتواند داخل زندان نباشد حتی با دست بند و پابند الکترونیکی تحت مراقبت باشند.

اقدام دیگری که در این دستورالعمل به دادستان ها تاکید شده این است که تمهیداتی بیاندیشند که فردی که می‌خواهد کفیلش را معرفی کند این امکان را داشته باشد، میخواهد وثیقه معرفی کند زمینه را فراهم کنند و اگر احیاناً رفت در داخل زندان، زندان این امکان را فراهم کند شاید کسی بیش از یک بار نیاز به تماس داشته باشد.

وی گفت: قاضی کشیک باید باشد که اگر بعد از وقت اداری یا روز تعطیل هست این کار حتماً صورت بگیرد. اگر وثایق نیاز به کارشناسی داشته باشد مانند 50 میلیارد یا 100 میلیارد باید دید آیا واقعاً این ارزش را دارد یا خیر ، به روسای کل توصیه شده که در حداقل زمان این کار صورت گیرد.

بخش‌هایی از پرونده مرتضوی هنوز در دست رسیدگی است

اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آقای مرتضوی از اتهام دست داشتن در کهریزک تبرئه شدند می‌شود حکم دیگری هم صادر شود؟ گفت: در اینجا دو نکته دارد.

وی افزود: اولاً آنچه که در سال 88 اتفاق افتاد یک مسئله مهمی بود که می‌رفت شیرینی انتخابات را بچشد و نیروهای مسئول، سیستم اطلاعاتی و دستگاه قضایی بلکه همه حکومت به قدرت وارد شد و بخشی از مجرمین، یکسری فرار کردند، یکسری خودشان را معرفی کردند با تمام قدرت جلوی آنها ایستاد و به مجازات رساند. هر روزی که نظام دستش به فراری‌ها برسد مطمئناً مجازات خواهند شد. وظیفه همه دست‌اندرکاران حکومت است که با جدیت برخورد کنند.

نکته دوم که در آن حادثه حوادث تلخی مانند کهریزک اتفاق افتاد. در اینجا هم الحمدلله نظام مثل سایر موارد هیچ کوتاهی نکرد و به محض اطلاع برخورد را شروع کرد، یک برخورد جدی، تمام کسانی که در محل نگهداری می‌شدند بلافاصله منتقل شدند و به محض اینکه فضا فضای مناسبی نیست اول آنها را منتقل کرد ثانیاً کسانی که به نحوی از امحاء پیرامون قضیه متهم قرار گرفته بودند همه را تحت تعقیب قرار داد چه در دستگاه قضایی بودند، چه دستگاه انتظامی و ... و بخشی از پرونده تا مجازات اعدام و قصاص پیش بردند و شما می‌دانید بعضی از افراد حکم قصاص‌شان صادر شد و در دادگاه اولیای دم رضایت دادند و بعضی نیز جزای نقدی و غیر را گرفتند و این واقعه بسیار تلخ، خلاف قانون، جرم و اقدام دستگاه قضایی قاطع بود و اگر فردی منصفانه نگاه کند هیچ اغماضی به موضوع نشده و پیگیری شد.

امروز دادستان سابق نامه‌ای نوشته و این را باید خودشان ملتزم به نیتشان بیان کنند ما در این خصوص منتظر هستیم که دادگاه نظر بدهد،

اژه‌ای افزود: ایشان در همه بخش‌ها هم تبرئه نشدند و الان هم مشغول رسیدگی است و در بعضی محکوم شدند و این نوشته ایشان را من نمی‌دانم بلکه باید منتظر بمانیم که دادگاه چه نظری می‌دهد و اعتقادمان این است که اگر همه ملتزم به قانون باشیم به نفع همه است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: حتی اگر قاضی جایی اشتباه کرد باید از مجرای خود برآییم و درخصوص حکمی که مورد قبول یک طرف نیست چه متهم چه شاکی و چه ذینفع ثالثی از راه قانون می‌توانند اقدام کنند.

وی تصریح کرد: من هم مثل شماها در سایت‌ها بالاخره تحلیل‌های مختلفی شنیدم آنچه که مربوط به ایشان است دادگاه باید تشخیص دهد در مورد جرمی که واقع شده چه کسی در آن مقصر است و دادستان آن موقع چه قدر مقصر هستند.

حکم پرونده کرسنت قطعی شده اما به دلیل اعمال ماده 477 اجرا نشده است

محسنی اژه‌ای در خصوص سؤالی در خصوص آخرین وضعیت تعلیق قضاوت سعید مرتضوی توسط دادگاه انتظامی قضات گفت: دادگاه انتظامی قضات به موارد اتهامی رسیدگی نمی‌کند، البته همان زمان در خصوص تعلیق سعید مرتضوی به این دادگاه ارائه شده و در حال هم رسیدگی به این موضوع است.

وی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده کرسنت و محکومیت ایران در دیوان بین‌المللی لاهه و صدور حکم برای افراد حاضر در این پرونده گفت: این حکم بعد از اعاده دادرسی صادر شده البته آنها درخواست اعمال ماده 477 را در این پرونده داده‌اند و به این دلیل که آنها درخواست اعمال ماده 477 را داده‌اند، اجرای این حکم آغاز نشده است.

وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری در این خصوص که شورای عالی امنیت ملی مانع از ابلاغ این حکم شده است، گفت: من از طرف شورای عالی امنیت ملی چیزی راجع به این موضوع نشنیده‌ام و تا زمانی که درخواست ماده 477 بررسی شود، اجرای این موضوع به تعویق افتاده است، ضمن اینکه من در جریان آن نیستم که شورای عالی امنیت ملی درخواست توقف ابلاغ این حکم را داده باشد.

اژه‌ای در پاسخ به سؤالی درخصوص فعالیت شرکت‌های بازاریابی و همچنین داشتن مجوز برخی از این شرکت‌ها از وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت‌هایی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز فعالیت ندارند، طبق قانون برخورد با آنها لازم است، البته با فرض اینکه برخی از این شرکت‌ها مجوز داشته باشند و اقدام به وعده و وعید و فریب دهند، در صورتی که وعده‌ آنها خلاف واقع و فراتر از مجوز آنها باشد، نوعی کلاهبرداری محسوب شده و مدعی‌العموم می‌تواند به دلیل وجود ضرر و زیان، از آنها شکایت کند.

معاون اول دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی دیگری درباره گزارش اخیر سازمان بازرسی کل کشور از آلودگی هوا و نقش افراد و دستگاه‌های مرتبط با این موضوع، گفت: گزارش بازرسی کل کشور محرمانه است، ولی اگر جرمی در خصوص آلودگی هوا صورت گرفته باشد، افراد به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند، ولی اگر اقدامات آنها صرفاً تخلف باشد، این گزارش به دستگاه مربوطه ارجاع می‌شود تا فعالیت‌هایشان اصلاح شود.

وی افزود: سازمان بازرسی گزارشی را درباره آلودگی هوا در برخی مناطق و شهرهای کشور تهیه کرده و در آن کارهای ممکن و یا عدم انجام برخی فعالیت‌ها درج شده، که این گزارش به برخی دستگاه‌های دولتی ارجاع داده شده که نسبت به اصلاح فعالیت‌ها و اقدامات‌شان، اقداماتی را صورت دهند.

اگر مشخص شود شهرداری تخلفی کرده بدون اغماض دادستان رسیدگی می‌کند

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، محسنی اژه‌ای در ادامه صد و سومین نشست خبری خود، در خصوص پاسخ به سؤالی در مورد پرونده مهدی و محسن رجبیان دو برادر آهنگساز و فیلمساز که در اوین به سر می‌برند و 11 روز است اعتصاب غذا کرده‌اند و علی‌رغم ابتلاء یکی از آنها به ام‌اس لذا با مرخصی‌شان موافقت نکرده، گفت: صحبت‌هایی که شما به عنوان خبرنگار می‌گویید از قول خانواده زندانی است و من اطلاعی ندارم.

وی افزود: خیلی وقت‌ها چنین نقل قول‌هایی می‌شود که بعداً مشخص می‌شود که صحت ندارد.

اژه‌ای تصریح کرد: نهایت تلاش دستگاه قضایی این است که تا جایی که امکان دارد فردی که ضرورتی ندارد در زندان باشد، آزاد شود و در بحث بیماری‌ هم اگر پزشکی قانونی تشخیص دهد که فردی بیمار است و بودنش در زندان ضرر دارد، قطعاً اعلام مرخصی می‌دهد و این چنین نیست که با تشخیص خانواده زندانی کاری انجام شود.

خبرنگار دیگری گفت: اکثر جرائمی همچون قتل در کشور از سوی معتادان انجام می‌شود، اما چرا این افراد زندانی نمی‌شوند؟

اژه‌ای در پاسخ گفت: براساس قانون مبارزه با مواد مخدر، قرار بر این بود که مراکز درمانی در همه استان‌ها راه‌اندازی شود و نباید اعلام کنند که چون مراکز درمانی در همه استان‌ها نیست، باید افراد به زندان بروند.

وی افزود: دولت موظف است بحث تأسیس مراکز درمانی را توسعه دهد تا کسی به صرف اعتیاد زندانی نشود.

خبرنگار دیگری در خصوص واکنش دوگانه قوه قضائیه به بحث حقوق‌های نامتعارف و املاک نجومی از اژه‌ای سؤال کرد که وی در پاسخ گفت: اگر هر فردی جریانی، دستگاهی و یا مسئولی از بیت‌المال بدون مجوز قانونی استفاده کند یا مختلس است یا تصرف غیرمجاز انجام داده است.

وی ادامه داد: قطعاً این موارد با گزارش دستگاه‌های ذیربط همچون وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه ارائه می‌شود و پیگیری لازم صورت می‌گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اگر مجوز داشته باشند و از مجوز موجود تجاوز کرده باشند که باید بررسی شود.

اژه‌ای گفت: دولت اعلام کرد که بررسی‌های را انجام می‌دهد به همین دلیل دستگاه قضایی ورود جدی پیدا نکرد. متعاقب اعلام دولت، منتظر بودیم که بررسی‌ها انجام شود و اگر جرمی واقع شده، به دستگاه قضایی اعلام شود.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: تا این لحظه دولت جرمی را به دستگاه قضایی اعلام نکرده و تنها گفتند متخلفینی بودند که برخی را جابجا و برخی را عزل کرده‌ایم و تا آنجایی که من اطلاع دارم بیشتر از 2 یا 3 میلیارد از پول‌ها بازگردانده نشده است.

اژه‌ای ادامه داد: دستگاه قضایی وقتی دید دولت موردی را اعلام نمی‌کند، به سازمان بازرسی دستور ورود داد. طبق آنچه که آخر هفته گذشته از قاضی سراج پرسیدم، ایشان گفتند که بررسی در 30 استان را تمام کرده‌ایم و جمع‌بندی را انجام داده‌ایم و به زودی نتیجه را اعلام می‌کنیم.

وی گفت: در هر صورت اگر کسانی باشند که بدون مجوز حقوق می‌گرفته‌اند حتماً باید تعقیب قضایی شوند و اگر مجوز داشته‌اند و بالاتر از مجوز موجود پول می‌گرفتند، باید پول‌ها را برگردانند.

معاون اول قوه قضائیه در خصوص موضوع شهرداری و املاک نجومی هم گفت: باید ببینیم آیا در شهرداری خلاف قانون صورت گرفته است یا نه؟ خلافی صورت گرفته باشد مطمئن باشید اغماضی نخواهد شد.

وی با بیان اینکه دادستان کل کشور هیأتی را برای رسیدگی به این موضوع مأمور کرده است، گفت: در این موضوع اگر نشریه یا رسانه‌ای هم تخلف کند، پیگیری می‌شود و اگر شکایتی هم رسانه‌ای شود، قطعاً پیگیری خواهد شد همچون شکایتی که دادستان سابق از برخی سایت‌ها و روزنامه‌ها داشت و یا شکایتی که مهدی هاشمی از برخی رسانه‌ها انجام داد.

وی با بیان اینکه درست نیست هر کسی به خودش اجازه دهد مطالبی را راست یا دروغ منتشر کند، گفت: اگر به این موضوع رسیدیم که در شهرداری تخلفی صورت گرفته، چون موضوع جنبه عمومی دارد، دادستان وارد می‌شود.

اژه‌ای گفت: در همین ایام که بحث شهرداری‌ها مطرح بود، برخی سایت‌ها بسته شدند، اما ربطی به شهرداری نداشت و تنها هم‌زمانی صورت گرفت، مثلاً خبرگزاری موج به دلیل شکایت شاکی خصوصی بسته شد.

با کسانی که برخلاف مقررات تسهیلات گرفته‌اند برخورد می‌کنیم/احمد منتظری از سوی دادگاه روحانیت تحت تعقیب قرار گرفته است

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال آ‌خرین وضعیت شکایت معاونت حقوقی رئیس جمهور از توهین‌کنندگان به رئیس دولت یازدهم گفت: این موضوع مربوط به دادسرای ویژه روحانیت است از موضوعات آن اطلاعاتی ندارم.

معاون اول دستگاه قضا درباره جرم بودن انتشار فیش‌های حقوقی توسط رسانه‌ها گفت: انتشار این فیش‌های به شریطی که طبقه‌بندی نباشد و به حیثیت آن فرد لطمه‌ای وارد نکند جرم نیست. اما بخشی از اطلاعات منتشر شده از مسائل خصوصی آن فرد به حساب می‌آید.

معاون اول دستگاه قضا درباره اقدامت دستگاه قضا درخصوص افرادی که تسهیلات خود را به سیستم بانکی پرداخت نمی‌کنند گفت: باید بین فردی که تسهیلاتی را از سیستم بانکی دریافت کرده و این تسهیلات بر خلاف ضوابط و مقررات بوده و با فردی که تسهیلات را نمی‌پردازد اما از نظر مالی مشکلی ندارد تفاوت قائل بود.

وی افزود: دستگاه قضایی با کسی که برخلاف مقررات تسهیلات را دریافت کرده برخورد می‌کند و اگر کسی مال و اموالی دارد و تسهیلات دریافتی را نمی‌پردازد نیز باید با آن برخورد کرد ولی اگر کسی توانایی پرداخت تسهیلات را به دلیل مشکلات مالی ندارد با آن براساس ضوابط قانون رفتار خواهیم کرد.

سخنگوی قوه قضا درباره سرانجام تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس نهم گفت: این پرونده نهایی و به دستگاه قضایی ارجاع نشده و در مجلس همچنان در حال بررسی است. 

وی درخصوص گزارش اخیر منتشر شده از بانک دی نیز گفت: گزارش اخیر از بانک دی براساس گزارش بازرسی کل کشور بوده نه تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید.

محسنی‌ اژه‌ای درباره انتقاد شکات پرونده نگین غرب و عدم ورود به دادگاه به این شکات گفت: اینکه وکلانی این شکات را به دادگاه راه ندهند چنین چیزی صحت ندارد.

وی تصریح  کرد: کار بسیار سنگینی درباره این پرونده صورت گرفته چرا که ابتدا توسط دادگاه بدوی حکمی صادر شد که دادگاه تجدیدنظر باید این حکم را رد یا تایید می‌کرد ولی قرار شد که اقدامات جدیدی تا جایی که مقدور باشد در این پرونده صورت گیرد تا خریداران این پروژه متضرر نشوند. اگر وکیل یک شاکی به دادگاه اجازه ورود پیدا نکرد بهتر است افراد از طریق دستگاه قضا و حفاظت اطلاعات قوه قضاییه این موضوع را پیگیری کنند.

وی افزود: تاکنون 15 هزار و 185 شاکی این پرونده هستند که از این تعداد حدود 10 هزار نفر تعیین تکلیف شدند و به آنها ملک یا پول نقد داده شده و یا اینکه در حال انتظار برای دریافت ملک و یا پول نقد هستند.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: این پرونده تا جایی که افراد در این پرونده همکاری کرده جلو رفته ولی زمانی که این افراد با دستگاه قضایی همکاری لازم را نداشته‌اند کار خیلی پیشرفتی نداشته است.ضمن اینکه نقدینگی متهمین این پرونده آنقدر نیست که خسارات مردم داده شود و بانک‌ها هم حاضر نیستند که به این متهمین وامی ارائه دهند.

وی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به حمله کنندگان به سفارت عربستان در تهران گفت: یکسری رسیدگی‌ها درخصوص این پرونده در صلاحیت دادگاه ویژه روحانیت بود که این موضوع در مرحله دادرسی آن به غیر از 4 نفر تحقیقات توسط دادسرای تهران انجام شده و در حال رسیدگی است اما رسیدگی به آن توسط دادسرای ویژه روحانیت هنوز تمام نشده است.

وی در همین راستا اظهار داشت: رسیدگی از طرف دادگاه‌های عمومی انجام و اتهامات به آنها اعلام و قرار وثیقه برای برخی افراد صادر شده است.

محسنی‌ اژه‌ای درخصوص تحت تعقیب قرار گرفتن احمد منتظری از سوی دادسرای روحانیت نیز گفت: این فرد از سوی دادسرای روحانیت تحت تحقیق قرار گرفته اما از جزئیات دادگاه اطلاعی ندارم.

محسنی اژه‌ای درباره فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی که از سوی دولت دنبال می‌شود گفت: همه ما قبول داریم که انسان نباید از فناوری های نوین محروم باشد و لی با توجه به زیانبار بودن برخی شبکه‌های اجتماعی حتما باید دولت همت خود را در این خصوص بکار گیرد تا جای ممکن این شبکه‌ها را بومی کرده تا مردم از مزایای آن استفاده کنند و از مضرات آن به دور باشند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات دو سال پیش قول داد که ا ین کار را به تدریج انجام دهد البته بخشی از آن انجام شد که فیلترینگ هوشمند بخشی از این اقدام بود ولی آن بخشی که انتظار بود از سوی این دستگاه‌های انجام نشده و به آن میزان فعالیتی صورت نگرفته است.

وی گفت: اگر جرائمی در فضای مجازی صورت گیرد نظام و دولت مسئول آن هستند و به همین دلیل شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد  تا در این موضوع سیاست‌گذاری کرده و برنامه‌ریزی خاصی را در این خصوص انجام دهد البته به میزان توقعی که از شورای عالی فضای مجازی برای رصد و فعالیت دراین خصوص وجود داشت کاری صورت نگرفته است.

وی افزود: در کارگروه مصادیق مجرمانه در فضای مجازی 13نفر عضو هستند که آنها اقداماتی را در این خصوص انجام می‌دهند که البته فعالیت آنها نافی از اقدامات دادستان نیست.

وی درخصوص نظارت دادستان بر وظایف قضات و بازپرسان گفت: دادستان یک سلسله وظایفی را بر نظارت بر قضات و بازپرسان دارد تا آنها از صدور احکامی که ضرورت ندارد جلوگیری کنند و علل و عوامل بازداشت‌ها واحکمام پیگیری لازم صورت گیرد ضمن اینکه اگر قاضی تخلف کند قابل پیگیری است ولی وقتی قاضی تخلفی نکرده و از امتیازی که قانون به آن داده استفاده نکرده توبیخی هم در کار نخواهد بود. 

محسنی اژه‌ای درباره قرار وثیقه مدیرعامل بانک دی نیز گفت: قرار بازداشت مدیرعامل بانک دی به قرار وثیقه تبدیل شده است. البته افراد دیگر همچنان در بازداشت به سر می‌برند. 

وی در پاسخ به سوالی درخصوص بازداشت دو معاون بنیاد شهید نیز گفت: من خبری راجع به این موضوع ندارم.

افراد باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند خود را به ثبت برسانند

غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و دومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در خصوص اختلاف میان نیروی انتظامی با کانون سردفتران در بحث ثبت سند خودرو گفت: نیروی انتظامی با استناد به ماده 29 قانون مدعی است که الزامی به ثبت سند رسمی نیست و مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی اختیاری است و نیروی انتظامی حق دارد سند صادر کند و محاکم هم آن را می‌پذیرند.

وی افزود: از سوی دیگر دفاتر اسناد رسمی به همین ماده از قانون استناد می‌کند و می‌گوید مردم ملزم به ثبت سند در دفاتر هستند بنابراین وقتی بین دو دستگاه به یک قانون واحد استناد می‌کنند، اختلاف می‌شود یعنی قانون صراحت ندارد.

اژه‌ای تصریح کرد: اگر از خود من و برخی مسئولین دستگاه قضایی بپرسید ما می‌گوییم ثبت سند اختیاری نیست چرا که قانون ظهور دارد به اینکه افراد باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند خود را به ثبت برسانند و به عقیده من قانون ابهامی ندارد.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: بر همین اساس اگر کسی مدعی است از مجلس بخواهد قانون را تفسیر کند اگر مجلس قانون را تفسیر کرد که هیچ اما اگر نکرد بعید نیست که ما به محاکم بخشنامه کنیم که باید سند در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود در غیر این صورت سندی که ثبت رسمی نشده مانند یک سند عادی است و به عنوان سند رسمی قابل پذیرش نیست.

هیات نظارت در مورد یالثارات اشتباه کرد

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و دومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی براینکه آیا صحت دارد که 7 تن از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب همچون رئیس دولت اصلاحات برایشان پرونده تشکیل شده است، گفت: می‌دانم برخی افراد که اقدامی داشتند احضار شدند اما چون هنوز در مراحل ابتدایی است و به کیفرخواست نرسیده از بیان جزئیات معذورم.

خبرنگار دیگری گفت اخیرا یکی از کاندیدای ریاست جمهوری در برخی استان‌ها اقدام به تبلیغات زودهنگام کرده آیا به عنوان یک جرم قوه قضاییه ورود کرده که اژه‌ای در پاسخ گفت: نه، هنوز از مقام رسمی به دستگاه قضایی گزارشی نرسیده است.

اژه‌ای در مورد برخورد با کالاهای قاچاق گفت: همواره تأکید ما بر این است که باید امحا کالاهایی که برای سلامت جامعه مضر است در اولویت قرار گیرد این موضوع شتاب بیشتری بگیرد و متوقف نشود.

خبرنگاری در مورد علت ادامه فعالیت نشریه یالثارت از اژه‌ای پرسید که وی در پاسخ گفت: هیأت نظارت بر مطبوعات به موادی استناد کرد که براساس آن پروانه این نشریه را لغو کرد.

وی افزود: مسئولان این نشریه با شکایت به دادگاه اعلام کردند که براساس این مواد حق لغو پروانه وجود نداشته دادگاه هم تشخیص داد که مواد استنادی هیأت نظارت بر مطبوعات نمی‌توانسته پروانه را لغو کند لذا حکم لغو پروانه را متوقف کرد. البته من شنیدم که هیأت نظارت گفته اشتباهی به جای توقیف از کلمه لغو استفاده کرده‌اند.

خبرنگاری پرسید آیا صدور حکم 5 سال حبس برای نازنین زاغری صحت دارد یا خیر، که اژه‌ای گفت: به خود متهم و یا متهمه تفهیم اتهام شده و اینکه برخی می‌گویند از جزئیات اطلاع ندارند اشتباه است خانواده متهم می‌تواند از وکیل یا خود متهم در مورد حکم بپرسند اما اینکه انتشار پیدا نکرده دست است چون حکم قطعی نشده است.

خبرنگار پرسید 5 سال حبس درست است که اژه‌ای گفت: برای برخی حکم صادر شده که زمانی که قطعیت پیدا کند اعلام می‌شود.

خبرنگاری در مورد قراردادهای نفتی جدید از اژه‌ای سؤال کرد که وی در پاسخ گفت: بازرسی کل کشور اگر جایی تشخیص دهد مقررات قانونی اجرا نشده به مسئولان دولتی گزارش می‌دهد و اگر جرمی باشد به دادسرا اعلام می‌کند.

وی افزود: در خصوص قراردادهای نفتی ابتدا اشکالات فراوانی که حدود بیش از 150 مورد بود وجود داشت که حالا این اشکالات به 5 تا 6 مورد رسیده است و می‌گویند ظاهراً مجلس قانع شده که اگر پذیرفته باشد می‌توانند کار خود را انجام دهند.

خبرنگاری در خصوص گفت‌وگوهای حقوق بشری در ایتالیا و محور این گفت‌وگوها سوال کرد که اژه‌ای گفت: ما در بحث حقوق بشر حرف‌های زیادی برای گفتن داریم کشورهایی که مدعی حقوق بشر هستند افرادی را در روز روشن گردن می‌زنند اما برایشان مهم نیست ولی به بهانه حقوق بشر جمهوری اسلامی را در موارد زیادی متهم می‌کنند.

اژه‌ای ادامه داد: جمهوری اسلامی در تمامی این زمینه‌ها حرف برای گفتن دارد اما هنوز تبدیل به سازوکار مشخصی نشده است.

وی گفت:‌ دلیل اینکه ما با آمریکا حرف نمی‌زنیم این است که شیطان بزرگ امتحانش را به خصوص در برجام به شکل بدی پس داده است.

خبرنگاری پرسید آیا علی‌اکبر حیدری‌فر که قاضی پرونده کهریزک به اتهاماتی غیر از موضوع کهریزک چند ماه است در زندان به سر می‌برد، اژه‌ای گفت: اینکه الان در زندان است یا نه را نمی‌دانم اما وی مدتی در زندان بود محکومیت پیدا کرده اما حکمش بدوی است. 
رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان سپاه:
ساعت ٢:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

هیچ عاقلی نیروی دفاعی خود را کنار نمی‌گذارد/

 

تنها عامل رفع تهدید نظامی اقتدار دفاعی است /

 

برخی‌ها به زبان می‌گویند امریکا دشمن است/

 

نسبت به آینده هیچ نگرانی ندارم

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار شرکت کنندگان در همایش سراسری فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه را «سنگر مستحکم انقلاب» و «عنصر شاخص دفاع از امنیت داخلی و خارجی و هویت برجسته و ممتاز و مورد نیاز برای پیشرفت کشور و حرکت به سوی آرمانها» دانستند و ضمن اشاره به برخی انحرافها برای مقابله با اجزاء اصلی قدرت نرم و معنوی نظام اسلامی و تحریف آنها، گفتند: یکی از اجزاء مهم قدرت نرم جمهوری اسلامی، بی اعتمادی مطلق به قدرتهای سلطه گر و در رأس آنها امریکا است و این بی اعتمادی باید روز به روز گسترش یابد.


خبرگزاری فارس: هیچ عاقلی نیروی دفاعی خود را کنار نمی‌گذارد/ تنها عامل رفع تهدید نظامی اقتدار دفاعی است /برخی‌ها به زبان می‌گویند امریکا دشمن است/ نسبت به آینده هیچ نگرانی ندارم

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، فرمان امام(ره) برای تشکیل نیروهای سه گانه سپاه را ناشی از نگاه نافذ و دوراندیشانه و دلِ نورانی آن مرد بزرگ و الهی دانستند و در خصوص اهمیت و ارزش و جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزودند: جمله معروف امام(ره) مبنی بر اینکه «اگر سپاه نبود کشور هم نبود» به این دلیل بود که سپاه، شجره طیبه ای است که از هویت آن، ایمان و حرکت انقلابی و جهادی می تراود و حفظ کشور و انقلاب نیز منوط به استمرار این عناصر مهم است.
حضرت آیت الله خامنه ای لازمه رسیدن به آرمان بزرگ انقلاب یعنی «تشکیل تمدن نوین اسلامی» و دفاع از نظام اسلامی در برابر توطئه ها را «حرکت انقلابی و جهادی» بر شمردند و گفتند: اکنون بعد از گذشت 37 سال از انقلاب اسلامی به خصوص بعد از دوران دفاع مقدس، حقیقت سخن آن انسان عمیق، مجرب و متوکل به خدا در مورد سپاه، بیش از پیش روشن تر شده و باید گفت «سپاه سنگر مستحکم انقلاب است».
ایشان با تأکید بر اینکه دفاع از امنیت داخل و خارج از مرزها یکی از وظایف اساسی سپاه پاسداران است، خاطرنشان کردند: سپاه علاوه بر حفظ امنیت و مسائل دفاعی، در عرصه های دیگری همچون سازندگی، عمران، خدمت رسانی به محرومان، مسائل فرهنگی و هنری و تولید فکر انقلابی، نقش آفرین و تأثیرگذار است که این اقدامات باید ادامه یابند و به اطلاع مردم و افکار عمومی نیز رسانده شوند.
رهبر انقلاب اسلامی، اقدامات دفاعی، سازندگی و فرهنگی سپاه را برجسته و ممتاز خواندند و با تأکید بر اینکه چنین ارزیابی از اقدامات سپاه، واقع گرایانه و غیرجانبدارانه است، افزودند: حتی دشمنان نظام و انقلاب نیز چنین قضاوتی درباره سپاه پاسداران دارند.
فرمانده کل قوا با تأکید بر اینکه حفظ هویت سپاه، اقدامی مهم و نیازمند هوشیاری و آسیب شناسی دائمی است، خاطرنشان کردند: حفظ، به معنای توقف در زمان نیست بلکه باید همگام با تغییر ابزارها و پیشرفتهای دشمن، سپاه نیز به پیشرفتهای خود در عرصه های علم و فناوری و نوآوریها قانع نباشد و حرکت رو به جلو متوقف نشود.
حضرت آیت الله خامنه ای، «امنیت» را موضوعی بسیار مهم و زمینه ساز پیشرفت معنوی و مادی جامعه خواندند و گفتند: از جمله وظایف سپاه، تأمین امنیت داخلی و خارجی است و اگر امنیت خارجی وجود نداشته باشد، و در خارج از مرزها جلوی دشمن گرفته نشود، امنیت داخلی هم از بین خواهد رفت.
ایشان، لازمه رفع تهدیدهای نظامی را اقتدار روزافزون نیروهای مسلح دانستند و افزودند: در طول سالهای گذشته گاهی اوقات سخنانی از جانب برخی مسئولان مطرح شده مبنی بر اینکه رفع تهدید نظامی و جنگ به دلیل فلان اقدام بوده است، در حالی که این سخنان صحیح نیست، زیرا تنها عامل رفع تهدید نظامی، «اقتدار دفاعی و نظامی» و «ایجاد ترس و رعب در دشمن» بوده و خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به برخی اظهارنظرهای اخیر مبنی بر اینکه علت پیشرفت برخی کشورها، جمع آوری سازمان های نظامی آنها بوده است، تأکید کردند: باور این سخنان از کسانی که به آنها نسبت داده شده، بسیار سخت است، اما اگر چنین سخنانی واقعاً بیان شده باشد، حرف غلطی است.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: کشورهایی که گفته می شود سازمان نظامی خود را جمع آوری کردند، به اختیار خود این کار را نکردند بلکه آنها در جنگ جهانی نابود شده بودند و به آنها اجازه ندادند که سازمان نظامی داشته باشند.
ایشان تأکید کردند: هیچ عاقلی نیروی دفاعی خود را کنار نمی گذارد، بنابراین باید قدرت دفاعی کشور را روز به روز استحکام بخشید.
رهبر انقلاب اسلامی، «ایمان» را عامل اصلی استحکام توان دفاعی کشور بر شمردند و خاطرنشان کردند: جنگ نامتقارن به همین معنا است و طرف مقابل با وجود داشتن ابزار و تجهیزات پیشرفته، فاقد عامل ایمان است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: نمونه بارز جنگ نامتقارن در عراق روی داد و آن هنگامی بود که نیروهای مردمی عراق که فاقد تجهیزات پیشرفته نظامی هستند اما از ایمان بالایی برخوردارند، توانستند مناطقی را آزاد کنند که نظامیان امریکا و هم‌پیمانان آنها، از ابتدای حضور در عراق نتوانسته بودند آن مناطق را به تسلط خود در آورند.
ایشان در ادامه سخنان خود به موضوع «تحریف اجزاء قدرت نرم نظام اسلامی» نیز اشاره کردند و گفتند: در کنار حرفهای غلطی که درباره توان دفاعی کشور گفته می شود، برخی غلط‌پردازی‌ها و تحریف ها هم درباره بعضی از مفاهیم انقلاب انجام می شود که خطر آن، از سخنان غلط بیشتر است.
رهبر انقلاب اسلامی، نفی مفهوم «استقلال» و مساوی دانستن آن با انزوا را یکی از این تحریف‌ها برشمردند و افزودند: هدف اصلی از نفی استقلال، پیروی از نظم های ترسیمی قدرتهای سلطه گر است که متأسفانه عده ای دانسته یا ندانسته، در حال تکرار این موضوع هستند.
حضرت آیت الله خامنه ای، «استقلال، فرهنگ و اعتقادات» را مایه هویت یک ملت دانستند و تأکید کردند: به چه دلیلی باید از هویت واقعی خود دست کشید و از روش های غلط و مفتضح غربی ها پیروی کرد؟
ایشان، موضوع شرم آور «همجنس گرایی» را یکی از موارد بر خلاف مصلحت و خلقت بشر برشمردند و گفتند: در تبلیغات جهانی به گونه ای فضاسازی و هوچی گری می کنند که اگر کسی منکر این مسائل خلاف شود، احساس انزوا کند و به همین علت حتی برخی مقامات غربی برای رأی آوردن از چنین تفکر غلطی اعلام طرفداری می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: نتیجه عدم استقلالی که غربی ها بر آن تأکید می کنند، چنین وضعیتی است، حال آیا ما باید تفکر الهی و نورانی اسلام را رها کنیم و پیرو چنین تفکر مفتضحی شویم؟
حضرت آیت الله خامنه ای یکی دیگر از تحریف های اجزاء قدرت نرم نظام اسلامی را، «مساوی دانستن آرمانگرایی با عدم عقلانیت» دانستند و خاطرنشان کردند: آرمانگرایی عین عقلانیت است زیرا اگر ملتی بدون آرمان شود، همانند وضعیت امروز جوامع غربی از درون تهی و پوچ خواهد شد.
ایشان تأکید کردند: آنچه که موجب شوق به پیشرفت و حرکت در ملتها می شود، آرمانها هستند و هرچه این آرمانها والاتر، مجرب تر و نورانی تر باشند، حرکت صحیح تر خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی به یکی دیگر از تحریف ها درخصوص اجزاء قدرت نرم نظام اسلامی اشاره کردند و گفتند: یکی از عناصر قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران، «بی اعتمادی مطلق به قدرتهای سلطه گر جهانی» است که امروز مظهر آن امریکا است.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم گسترش بی اعتمادی مطلق به امریکا، افزودند: متأسفانه برخی ها حاضر نیستند این بی اعتمادی را قبول کنند و اگرچه به زبان می گویند امریکا دشمن است اما احساس واقعی بی اعتمادی به امریکا، در آنها وجود ندارد.
ایشان خاطرنشان کردند: هنگامی که در انسان احساس دشمنی و بی اعتمادی واقعی به طرف مقابل وجود داشته باشد، در مذاکرات و دیدارها، الزامات آن را رعایت می کند و به گفته های طرف مقابل مطلقاً اعتماد نخواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی، بی اعتمادی مطلق به امریکا را نتیجه عقلانیت ناشی از فکر و عمق و تجربه دانستند و گفتند: موضوع دشمنی امریکا را در طول سالهای متمادی بعد از انقلاب و در قضایای اخیر مذاکرات هسته ای و در مسائل دیگر دیده ایم.
حضرت آیت الله خامنه ای به یک نمونه تاریخی اشاره کردند و افزودند: در قضیه مشروطه، هنگامی که به انگلیسی ها اعتماد و راه به سمت سفارت آنها کج شد، ضربه اساسی وارد و نتیجه آن 75 سال عقب ماندن کشور، شد.
ایشان خطاب به برخی کشورهای منطقه خاطرنشان کردند: اگر هوشیار نباشید و ترفند نظام سلطه امریکا را درک نکنید و فریب لبخند آنها را بخورید، شما هم ممکن است 50 یا حتی 100 سال عقب بیفتید.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر ما امروز راه را برای مذاکره با امریکاییها و وسوسه های آنها در بخشهای مختلف، باز کنیم، نه فقط زمینه ساز نفوذ آشکار و پنهان آنها شده ایم بلکه پیشرفت مورد نظر کشور هیچ گاه محقق نخواهد شد و عقب ماندگی قطعی خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم هوشیاری و بیداری مسئولان در قبال نفوذ و سلطه دشمن خاطرنشان کردند: امریکاییها اصرار دارند که ما با آنها درباره مسائل منطقه غرب آسیا به‌ویژه سوریه، عراق، لبنان و یمن مذاکره کنیم؛ هدف واقعی آنها از این درخواستهای مذاکره چیست؟ آنها هدفی جز جلوگیری از حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه به عنوان عامل اصلی ناکامی های امریکا، ندارند.
ایشان با اشاره به ترفندهای مذاکراتی امریکاییها و دشمنی های آشکار آنها که نمونه هایی از آن در مذاکرات هسته ای دیده شد، گفتند: عقلانیت اقتضاء می کند، نسبت به کسانی که دشمنی خود را آشکار کرده اند، بی اعتمادی مطلق داشته باشیم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی زمزمه ها برای مذاکره با امریکا درخصوص مسائل منطقه نیز تأکید کردند: مذاکره با امریکا نه تنها فایده ندارد، بلکه ضرر هم دارد و این موضوع، با استدلال به مسئولان سطوح بالای کشور گفته شده و آنان نیز پاسخی در رد آن نداشتند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه مذاکره نه تنها دشمنی ها را کم نمی کند بلکه زمینه را برای نفوذ باز می کند، به امنیت حاکم بر کشور اشاره کردند و افزودند: دشمن تمام تلاش خود را برای بر هم زدن امنیت کشور قرار داده است، بنابراین همه سازمانهای نیروهای مسلح و دستگاههای مربوطه باید از این امنیت به عنوان یک دستاورد مهم در دنیای ناامن امروز، محافظت کنند.
ایشان علاوه بر امنیت محیط زندگی، امنیت فرهنگی و فکری را نیز بسیار مهم برشمردند و تأکید کردند: سپاه باید در همه این موارد نقش آفرینی داشته باشد.
فرمانده کل قوا سپس در بیان چند توصیه خطاب به پاسداران انقلاب اسلامی، محور همه توانایی‌های سپاه را «ایمان و روحیه انقلابی و جهادی» دانستند و افزودند: نباید اجازه داد که روحیه انقلابی با میل و دل بستن به دنیا و وارد شدن در مسابقه تجمل پرستی و اسراف تضعیف شود.
«لزوم حفظ پیوستگی نسلهای جدید سپاه با مفاهیم انقلاب» و «اهمیت مسئله آموزش»، توصیه‌های بعدی رهبر انقلاب اسلامی بود.
ایشان همچنین از «بسیج» به‌عنوان «ظرفیتی ملی» یاد کردند و با اظهار خرسندی از فعالیتهای فراوان در این مجموعه مردمی، بر عمق‌بخشی به فعالیتها تأکید کردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به «نقش الگو و آینده‌ساز ملت ایران در تحولات جهانی» خاطرنشان کردند: اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند و ارزش و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند، کشورهای دیگر را نیز نجات داده‌اند و برای آنها الگو خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامی، علت عصبانیت دشمنان از ملت ایران را همین ویژگی الهام‌بخشی جمهوری اسلامی خواندند و افزودند: حرکت ملت ایران با وجود انبوه فشارها، تحریمها و تهدیدها روز به روز شفاف‌تر و شجاعانه‌تر، و نهال پاک و مبارک انقلاب اسلامی هر روز تناورتر شده است.
ایشان با اشاره به تلاش دستگاههای تبلیغاتی تحت سلطه صهیونیستها برای پوشاندن این واقعیات درخشان، استقبالهای مردمی از مسئولان در برخی سفرهای خارجی را دلیل دیگری بر الگو شدن ملت ایران دانستند و افزودند: جمهوری اسلامی هنوز در ابتدای راه دستیابی به اهداف و آرمانهای والاست اما همین مقدار از حرکت و نشان دادن استقلال، ایستادگی و عزم راسخ نیز دلهای ملتها را به خود جذب کرده است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم ادامه دادن این راه نورانی با قدرت و آمادگی مادی و معنوی روزافزون، خاطرنشان کردند: درس قرآن به ما این است که در مقابل دشمنی‌ها باید با یاری جستن از خداوند، استقامت و پایداری کرد، زیرا خدا و هدایت الهی همراه ما است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر ما انگیزه، ایمان و عزم راسخ خود را حفظ کنیم و عقل و تدبیر را به‌درستی به کار ببندیم، بر تدابیر همه‌جانبه دشمنان فائق خواهیم آمد و برخلاف تصور برخی که خیال می‌کنند، محاصره شده‌ایم، همه دشمنان را به خاک خواهیم نشاند.
ایشان تأکید کردند: من نسبت به آینده هیچ نگرانی ندارم و معتقدم به توفیق الهی، فردای کشور از امروز آن، بسیار بهتر خواهد بود.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با تبریک دهه امامت و ولایت، رویکرد فرماندهان و مسئولان سپاه و بسیج را تداوم گفتمان امام و رهبری خواند و گفت: سپاه همه ظرفیت‌های خود را برای عمل به وظایف و مأموریت ها و برافراشته نگه داشتن پرچم تمدن‌ساز انقلاب اسلامی به‌کار خواهد گرفت.
همچنین سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه در گزارشی گفت: سپاه برای انجام رسالت خود بر حفظ ظرفیت‌های انقلاب اسلامی، گسترش سطح قدرت در جهان اسلام، کمک به تحقق آرمان‌های انقلاب و مبارزه با مظاهر اشرافی‌گری، فساد، تبعیض و وادادگی تمرکز دارد.
سرلشکر جعفری افزود: اساس راهبرد بازدارندگی سپاه، ارتقای معنویت و حفظ روحیه انقلابی در همه سطوح است.
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه نمی‌گذاریم طرح‌های خباثت‌آلود آمریکا برای نفوذ و استحاله نظام تحقق یابد، تاکید کرد: اطمینان داشته باشید ریشه‌ها و سرشاخه‌های شجره خبیثه‌ای که بخواهد سیاست‌های آمریکا را در کشور نفوذ دهد، قطع خواهد شد و انقلاب اسلامی با حمایت‌ها و هدایت‌های فرمانده کل قوا برای عبور از مرحله سوم تکوین خود پاسداری می‌شود.


 
در اتوبان کاستلو چه می گذرد؟
ساعت ٢:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

مهمترین شاهراه شمال سوریه، در انتظار تصمیم سخت

 

"واشنگتن" و "تکفیری‌ها" + نقشه و جزئیات

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ این روزها آتش‌بس سوریه، از جمله مهمترین اخباری است که رسانه‌های جهان به آن می‌پردازند. 
بخش مهمی از آتش‌بس سوریه به شمال این کشور و استان "حلب" تعلق دارد. به عبارت بهتر، فلسفه توافق آتش‌بس اخیر جنگ‌های سنگینی بوده که در این منطقه و به ویژه در دو محور "اتوبان کاستلو" از شمال و "راموسه-شیخ مقصود" از جنوب است. 

در هر دو محور، ارتش سوریه دست بالا را داشته و برتری نیروهای سوری و مقاومت محسوس بوده است اما شاهراه استراتژیک "کاستلو" محل اصلی توافقی است که "واشنگتن-مسکو" درباره آن به یک تشریک مساعی رسیدند. 
گزارش‌ها نشان می‌دهند که با شروع آتش‌بس، ارتش سوریه موافقت کرد که حدود 3 تا 4 کیلومتر از این اتوبان عقب‌نشینی کند و در مقابل کمک‌های بشردوستانه به مناطق تحت کنترل تکفیری‌ها برسد؛ اما طرف مقابل به تعهداتش پایبند نبود. 
مهمترین شاهراه شمال سوریه منتظر تصمیم سخت
البته برخی منابع میدانی نیز گزارش می‌دهند که ارتش سوریه دست‌کم 3 هزار متر از "اتوبان کاستلو" عقب‌نشینی کرده و فقط برخی تجهیزات را برای جلوگیری از سوء استفاده تروریست‌ها نگه داشته است. 
ژنرال "ایگور کوناچنکوف" سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این زمینه می‌گوید: سوریه برای خروج از جاده "کاستلو" آماده است و نیروهای سوری خروج از این محور راهبردی "حلب" را آغاز کرده بودند؛ اما با توجه به اینکه گروه مسلح مخالف، مواضع خود را حفظ کردند، مجبور شدند که به آنجا برگردند.

"سرگئی کاپیتسن" فعال ارشد گروه‌های عملیاتی حلب در این زمینه گفت: اخیراً با سلاح سبک و خمپاره به نیروهای دولتی در نزدیکی "جاده کاستلو" تیراندازی شد و در نتیجه این حملات دو سرباز سوری به شدت زخمی شدند.
مهمترین شاهراه شمال سوریه منتظر تصمیم سخت
این افسر روس تأکید کرد برای ممانعت از اشغال مناطقی که ارتش سوریه عقب‌نشینی کرده بود، تجهیزات نظامی و نیروها به موضع اصلی خود بازگشتند.
وی افزود: هرچند توافق روسیه - آمریکا درباره توقف خصومت‌ها در سوریه وارد چهارمین روز شده است اما موضوع ظرفیت مخالفان(به اصطلاح) میانه‌رو برای رعایت آتش‌بس همچنان از مسائل مهمی به شمار می‌رود که همچنان مطرح است. 
آمریکا مدعی است طرف روسی و سوری، راه موسوم به کاستلو که راهی استراتژیک محسوب می‌شود و "حلب" را به مرز ترکیه می‌رساند را تخلیه نکرده و اجازه نمی‌دهد کمک‌های انسان‌دوستانه به شهر حلب برسد. 
این در حالی است که ائتلاف جیش‌الفتح  به آتش‌بس در شمال سوریه آنچنان پایبند نبوده و به کرات این مقوله را نادیده گرفته است. البته تروریست‌های جیش‌الفتح در برخی مواقع از داعش نیز برای یورش به کاستلو استفاده می‌کنند. 
با حضور تروریست‌ها ناامنی در اتوبان کاستلو احساس می‌شود و لذا باید دید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و نتیجه حضور تکفیری‌ها در مهمترین شاهراه شمال سوریه چه خواهد بود؟ 
مهمترین شاهراه شمال سوریه در انتظار تصمیم سخت "واشنگتن" و "تکفیری‌ها"  است چراکه آن‌ها به دنبال عقب‌نشینی ارتش سوریه هستند تا در یک فرصت مناسب فاجعه "خان طومان" را تکرار کنند. 
گزارش از محمد زرچینی  
عاملان ضرب و شتم آمر به معروف در جنوب پایتخت دستگیر شدند
ساعت ٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٩  کلمات کلیدی: امنیتی
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از مرکز فرماندهی پلیس تهران بزرگ، در پی تماس یکی از شهروندان با مرکز فوریتهای پلیسی110 تهران حوالی ساعت 22:00 شب گذشته مبنی بر یک مورد درگیری در یکی از محلات جنوب تهران و مضروب کردن فردی روحانی و متواری شدن ضاربین بلافاصله مامورین در محل درگیری حاضر شدند.
با حضور نیروهای پلیس مشخص می گردد فرد مضروب به جهت ممانعت از مزاحمت و تذکر لسانی با سه نفر از مزاحمین درگیر شده که یک نفر از آنها اقدام به قمه کشی و مجروح نمودن وی می نماید و سپس از محل متواری می شود.
موضوع سریعاً در دستور کار ماموران قرار گرفته و در همان ساعات اولیه هر سه متهم دستگیر و پس از طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی می گردند.

 
 
ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: بین المللی

درگیری های سنگین ارتش سوریه در "قنیطره-ریف دمشق-دیرالزور"

 

 

/تکفیری‌ها به آتش‌بس پایبند نیستند + نقشه و جزئیات

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با  گذشت 5 روز از آتش بس سوریه ، درگیری های جبهه حلب نسبت به گذشته کاهش محسوسی یافته و در عوض در سه جبهه "قنیطره"، "ریف دمشق" و "دیرالزور" در گیری ها شدت گرفته است.

**ارتفاعات  "الصنوف" در کنترل ارتش سوریه

ارتش  و نیروهای دفاع وطنی سوریه که در جبهه شرقی عمدتا با داعش درگیر است ، توانسته اند در روزهای اخیر مناطقی از جمله منطقه "الصنوف" را در حومه "دیرالزور" به کنترل خود درآورد.

درگیری های سنگین ارتش سوریه در


 خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد:  نیروهای ارتش سوریه با عملیاتی علیه مواضع تروریست های وابسته به گروه تکفیری صهیونیستی داعش در دیرالزور، مواضع خود را در ارتفاعات الصنوف در غرب این شهر تقویت کردند.


نیروهای دولتی سوریه اخیرا موفق شدند ارتفاعات "الصنوف" در غرب شهر دیرالزور را پس از درگیری های شدید با تروریست های داعش به کنترل خود درآوردند. این درگیری ها  به کشته و زخمی شدن شماری از تروریست های تکفیری و انهدام مقادیری سلاح و تجهیزات نظامی آنها منجر شد.

البته داعش تلاش کرده در روزهای اخیر مناطق از دست رفته را دوباره اشغال کند که نیروهای سوری سد راه آن ها شدند.  ارتش سوریه حمله گروه تکفیری صهیونیستی داعش را در اطراف شهر دیرالزور دفع کرد که در نتیجه آن شماری از عناصر این گروه به هلاکت رسیدند.

منابع سوری اعلام کردند: جنگنده‌های ارتش سوریه مواضع داعش را در حویجه المریعیه در حومه جنوبی دیرالزور هدف قرار دادند. این منابع افزودند: جنگنده‌های سوری، انبارهای مهمات در اطراف لشگر 137 و اطراف تله بروک در غرب شهر دیرالزو و مواضع و انبارهای تروریست‌ها را در منطقه حمیدیه در نزدیکی ورزشگاهی هدف قرار دادند.

**واکنش ارتش سوریه به نقض آتش بس در "قنیطره" و "ریف دمشق"

اما در جبهه قنیطره رژیم صهیونیستی عقبه پشتیبانی هوایی را از تکفیری ها به دست گرفته است. تروریست های تکفیری با نقض آتش بس به دنبال آن بودند که مناطقی از شرق "دمشق" و "قنیطره"  را اشغال کنند و این اقدام با واکنش ارتش سوریه مواجه شد.


خبرگزاری اسپوتنیک در این زمینه به نقل از یک منبع میدانی در قنیطره گزارش داد:  نیروهای ارتش سوریه، 19 فرد مسلح از جمله "خالد نصار"  از  فرماندهان جیش الاسلام را  در مناطق حراج جباتا الخشب و الحمریه به هلاکت رساندند.

درگیری های سنگین ارتش سوریه در

اما در این میان ارتش اسرائیل با پشتیبانی هوایی ارتش اسرائیل نشان از تلاش رژیم صهیونیستی برای احیا گروه های تروریستی در جنوب سوریه است. تحلیلگران نظامی معتقدند که آنچه که نبرد "قادسیه جنوب" خوانده می‌شود نبرد رژیم صهیونیستی است و به دنبال شکست سنگین گروه‌های تروریستی مزدور اسرائیل در این منطقه و تلفات سنگین آنها در رویارویی با ارتش سوریه، رژیم صهیونیستی مجبور به مداخله مستقیم با نیروی هوایی خود در سوریه شد؛ مساله‌ای که رهبری سوریه را بر آن داشت که عملیاتی سرنوشت ساز را رقم بزند.

در مجموع سایه ارتش اسرائیل بر آتش بس سنگینی می کند و صهیونیست ها به هر طرق ممکن به دنبال بر هم زدن آرامش نسبی این روزهای سوریه هستند ؛ موضوعی که تنها خوشایند کریدور "آمریکایی-سعودی-صهیونیستی" است.گزارش از محمد زرچینی


 
روسیه: در صورت شکست آتش بس سوریه، آمریکا مسئول آن خواهد بود
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، خبرگزاری فرانسه به نقل از ارتش روسیه گزارش داد که وضعیت در سوریه در حال وخیم‌ترشدن است.

ارتش روسیه همچنین اعلام کرد که آتش بس اگر شکست بخورد آمریکا مسئول آن خواهد بود.

امروز همچنین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که آمریکا نمی تواند که مشخص کند معارضان سوریه و تروریستها در کدام مناطق مستقرند.

وی افزود: واشنگتن نمی خواهد محتوای توافق درباره سوریه را اعلام کند، زیرا این توافق نشان خواهد داد که چه کسی به تعهداتش عمل و چه کسی عمل نکرده است.

پوتین اظهار داشت که واشنگتن به دلیل ناتوانی‌اش در جدا کردن معارضان و تروریستها از هم، با مشکلاتی در سوریه مواجه است.

منبع: تسنیم

 
بازپس گیری پایگاه عکاشات داعش توسط ارتش عراق+عکس
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه جهان مشرق- نیروهای ویژه ارتش عراق ظهر امروز با حمله به پایگاه نظامی "العکاشات" واقع در غرب استان الانبار و نزدیک مرز این کشور با سوریه آن را بطور کامل از داعش بازپس گرفته اند.
بازپس گیری پایگاه عکاشات داعش توسط ارتش عراق+عکس
بنابر این گزارش، صدها نظامی عراقی به همراه واحدهای زرهی و تحت پوشش آتش گسترده هواپیماهای بمب افکن نیروی هوایی این کشور صبح امروز با حمله به مواضع داعش در اطراف یان پایگاه با تروریستهای تکفیری مستقر در آن بشدت درگیر شده و پس از 7 ساعد نبرد سنگین موفق به سیطره کامل بر این منطقه مهم شده اند. این پایگاه در نزدیکی مرز عراق با استان حمص در شرق سوریه واقع شده و از سال 2014 در اشغال گروه تروریستی تکفیری داعش قرار داشته است. نظامیان عراقی دو ماه پیش نیز کنترل مرز این کشور با اردن را بدست گرفته بودند.
بازپس گیری پایگاه عکاشات داعش توسط ارتش عراق+عکس
بازپس گیری پایگاه عکاشات داعش توسط ارتش عراق+عکس
بازپس گیری پایگاه عکاشات داعش توسط ارتش عراق+عکس

 
کمک های انساندوستانه بلاروس به سوریه+عکس
ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه جهان مشرق- ظهر امروز یک فروند هواپیمای ایلوشین 76 نیروی هوایی ارتش بلاروس ده ها تن کمک های انساندوستانه مردم این کشور را به سوریه منتقل کرده است.
کمک های انساندوستانه مردم بلاروس به سوریه+عکس
بنابر این گزارش، این هواپیما حامل 45 تن تدارکات شامل دارو، مواد غذایی، تجهیزات پزشکی ظهر امروز در فرودگاه نظامی "حمیمیم" واقع در استان لاذقیه سوریه بر زمین نشسته و محموله آن مستقیما تحویل جمعیت هلال احمر سوریه شد تا در میان نیازمندان این کشور توزیع گردد. سفیر بلاروس در دمشق در مراسم تحویل محموله انساندوستانه مذکور آن را نشانه همبستگی و احترام بالای مردم کشورش برای دولت و مردم سوریه عنوان و بر ادامه و گسترش کمک های انسانی به این کشور تاکید کرد.

 
انهدام مراکز القاعده در شمال حمص+عکس
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: بین المللی

گروه جهان مشرق- هواپیماهای ارتش روسیه شب گذشته دو مرکز استقرار گروه تروریستی تکفیری القاعده را در شهرک تیرمعله واقع در شمال شهر حمص سوریه بشدت بمباران و بطور کامل نابود کردند.

انهدام مراکز القاعده در شمال حمص+عکس
بنابر این گزارش، این عملیات در پی حملات موشکی پی در پی عناصر گروه های داعش و القاعده مستقر در تیرمعله علیه محلات شمالی شهر حمص صورت گرفته است. منابع میدانی از هلاکت 10 تروریست در این حملات خبر می دهند. تیرمعله، الرستن و تلبیسه مثلث ناامنی ها و آخرین مناطق تحت اشغال گروه های تروریستی تکفیری داعش، القاعده و ارتش آزاد در شمال استان حمص سوریه می باشند. طی یکسال گذشته ده ها حمله انتحاری، موشکی و انفجار خودروهای بمبگذاری شده اعزامی از این سه شهر علیه محلات مختلف شهر حمص صورت گرفته که طی آن صدها غیرنظامی شهید شده اند.
انهدام مراکز القاعده در شمال حمص+عکس
انهدام مراکز القاعده در شمال حمص+عکس
انهدام مراکز القاعده در شمال حمص+عکس
انهدام مراکز القاعده در شمال حمص+عکس
انهدام مراکز القاعده در شمال حمص+عکس

 
گلوله باران شیمیایی شمال حلب توسط داعش
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه جهان مشرق- یک منبع نزدیک به شبه نظامیان کرد سوری مدعی شد که داعش عصر روز گذشته دو روستای تحت سیطره این گروه ها را گلوله باران شیمیایی کرده است.
گلوله باران شیمیایی شمال حلب توسط داعش
بنابر این گزارش، وی در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی گفت که داعش روز گذشته در جریان درگیری های شدید با شبه نظامیان کرد سوریه پس از عدم موفقیت در ورود به دو روستای حربل و ام حوش واقع در شمال استان حلب سوریه اقدام به گلوله باران شدید شیمیایی آنها کرده است. در این حمله 8 تن در اثر استشمام گاز کلر جان خود را از دست داده و ده ها تن دیگر شامل تعدادی غیرنظامی بشدت مسموم شده اند. این حملات در حالی صورت گرفته که جبهه های سوریه طی روزهای گذشته شاهد آرامش نسبی ناشی از اجرای طرح آتش بس فراگیر اعلام شده از سوی دولت این کشور می باشد. پیش از این نیز محله کردنشین شیخ مقصود در شمال حلب طی 3 مرحله از سوی عناصر گروه های حرکت نورالدین زنکی و لواء سلطان مراد عثمانی (ارتش آزاد) و جیش الاسلام (القاعده) وابسته به سازمان اطلاعات ترکیه هدف حملات شیمیایی قرار گرفته بود.

 
تحویل سامانه رصد اپتیکال ایرانی به عراق+عکس
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: نظامی

گروه جهان مشرق- ستاد فرماندهی نیروهای بسیج مردمی عراق (حشدالشعبی) از تحویل سری جدید سامانه های مدرن رصد اپتیکال ساخت ایران و استقرار آن در کربلا خبر داده است.

تحویل سامانه رصد اپتیکال ایرانی به عراق+عکس
بنابر این گزارش، این سامانه با نام "سداد201 T" با هدف افزایش قدرت کشف تهدیدات تروریستی نیروهای مدافع شهر مقدس کربلا به رزمندگان لشگر حضرت علی اکبر (ع) وابسته به عتبه مقدس امام حسین (ع) تحویل و بلافاصله بکار گرفته شده است. سداد201T نیز یک سامانه نظارت الکترواپتیکی برد بلند بوده که برای دیده‌بانی خودکار مرزهای زمینی، دریایی و ساحلی در تمام شرایط آب و هوایی طراحی و ساخته شده است. این سامانه به کمک بهره مندی از الگوریتم‌های پیشرفته از قابلیت تشخیص و ردیابی خودکار اهداف هوایی و عمل به عنوان سامانه کنترل آتش نیز برخوردار است. همچنین با استفاده از نرم افزار مخصوصی این سامانه می تواند با دقت بالا مسیر حرکت 3 بُعدی اهداف را از اطلاعات تصویری آن استخراج نماید. 
تحویل سامانه رصد اپتیکال ایرانی به عراق+عکس
حسگر دید مرئی آن یک دوربین CCD با قابلیت عملکرد در روز و شب بوده که فاصله کانونی لنز آن از 10 تا 1000 میلیمتر و زوم تا 100 برابر قابلیت تغییر داشته، میدان دید آن از 0.26 تا 26 درجه بوده و دوربین حرارتی به کار رفته در سداد201T نیز از نوع سرد شونده با قالب آرایه 256*320 است. این سامانه قابلیت دوران در دو محور افقی و عمودی با دقت 0.0036 درجه با نرخ دوران قابل توجه تا 200 درجه بر ثانیه، بازه دوران افقی 360 درجه و دوران عمودی 90 درجه به هر یک از دو سمت بالا و پائین را دارد که همین مشخصات عملکردی به ایفای نقش آن به عنوان یک سامانه کارامد در برابر اهداف هوایی کمک می نماید. گونه های دیگری از خانواده سامانه‌های مراقبت و شناسایی الکترواپتیکی هوشمند سداد مانند نمونه‌های استقراری سداد402 و 403 و نمونه متحرک خودرویی سداد404 نیز توسعه یافته است که قابلیت نظارت خودکار در محیط پیرامونی 360 درجه را دارند. نمونه سداد404 که به دوربین دید مرئی، حرارتی و مسافت یاب لیزری و یک دوربین هدفگیری دقیق «جویا» مجهز است بر روی یک دکل باز شونده به صورت تلسکوپی نصب شده که امکان زیرنظر داشتن مسافت های بیشتری را به آن می دهد.

 
تجهیز سوخو 33 برای حمله دقیق تر به داعش+عکس
ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، ناوهواپیمابر آدمیرال کازنتسوف روسیه به زودی در دریای مدیترانه مستقر شده و بر اساس اخبار رسیده در عملیات ضد گروه های تروریستی در سوریه شرکت خواهد کرد. منابع خبری از جمله وب سایت معبتر janes اعلام کردند که جنگنده های ناو نشین سوخو 33 روسی این شناور به سامانه کامپیوتری جدیدی برای پرتاب دقیق تر بمب ها مجهز شدند.
 
تجهیز سوخو 33 برای حمله دقیق تر به داعش+عکس 
مجموعه سامانه SVP-24
 تجهیز سوخو 33 برای حمله دقیق تر به داعش+عکس
پنل کنترل سامانه SVP-24 روی پای خلبان سوخو 33
 

سامانه جدید که SVP-24 نام دارد با استفاده از اطلاعات مربوط به مختصات هدف مورد نظر و کمک ماهواره های مکان یابی گلوناس روسی زمان، سرعت و ارتقاع مناسب برای رها کردن بمب را به خلبان اعلام کرده و خطای بمب های غیر هدایت شونده را شدیدا کاهش می دهد. برخی منابع اعلام کردند که با استفاده از این سامانه خطای بمب های مورد نظر به 3 الی 5 متر می رسد. هواپیماهای سوخو 24 و 25 و همچنین بمب افکن های بک فایر روسی پیش از این به این سامانه مجهز شدند.


 
جاسوسی آل سعود در «خیابان نیلوفر» تهران
ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش مشرق، محمدحسن آصفری عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره نقشه سفرای عربستان به عنوان ماموران اطلاعاتی و جاسوسی که در کشورهایی که ماموریت دارند اظهارکرد: موضوع اقدام جاسوسی و امنیتی عربستان در کشور‌های مختلف یک واقعیت انکار‌ناپذیر است.

وی افزود: مقامات اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران اسنادی را در اختیار دارند که مشخص می‌کند که زمانی که سفارتخانه عربستان در ایران فعال بود آمار نیروهایی که در این سفارتخانه حضور داشتند قابل قبول نبود و نشان می‌داد که آنها به غیر از کار دیپلماتیک اقدامات جاسوسی نیز انجام می‌دادند و اطلاعاتی را برای سازمان‌های جاسوسی به ویژه موساد تهیه می‌کردند که این موارد کاملا برای ما روشن بود.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اسناد متعددی از جاسوسی عربستان در ایران از طریق سفارتخانه کشور در اختیار دستگاه‌های امنیتی ما قرار دارد اظهار کرد: عربستان در سفارتخانه‌ها خود به خصوص در کشورهای اروپایی به جای انجام کار دیپلماتیک اقدامات دیگری را انجام می‌دهد و در زمینه جذب جاسوس وارد عمل می‌شوند.

آصفری خاطرنشان کرد: حکام آل‌سعود امروز از طریق سفارتخانه‌های خود در سراسر جهان پول‌هایی را در اختیار برخی افراد شناخته شده و تندرو اسلامی برای پیاده کردن افکار وهابیگری در منطقه قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه عربستان امروز هزینه‌های زیادی را به منظور ترویج افکار وهابی در منطقه خرج می‌کند گفت: ما این موضوع را به وضوح می‌توانیم در جنگ بالکان، بلگراد و بوسنی هرزگوین مشاهده کنیم روندی که مردم این کشورها به خوبی از آن و نقش عربستان اطلاع دارند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: انجام اقدامات امنیتی و ترویج افکار وهابیت از اقدامات مستمر عربستان در خاک کشورهای دیگر در قالب دیپلماتیک است.
 
منبع: میزان

 
سرلشکر باقری در مجمع فرماندهان و مسئولان سپاه:
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: نظامی

برجام ثابت کرد که آمریکا قابل اعتماد نیست/

 

نیروی دریایی سپاه ناوهای آمریکایی را خاضع خود کرده است

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر محمدحسین باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه که امروز شنبه در تهران برگزار شد به تبیین اهمیت موضوع جهاد کبیر و نقش و رسالت سپاه در این عرصه پرداخت و گفت: در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بکارگیری ترفندهای مختلف از سوی دشمن برای به زانو در آوردن ملت ایران بوده ایم که با ایثار و مجاهدت نیروهای مسلح کشورمان بویژه سپاه و نیز ایستادگی مردم بحمد الله امنیت غرور آفرینی در جای جای ایران اسلامی وجود دارد.

باقری مصادیقی از ایفای نقش سپاه در تأمین امنیت و ارتقای توان بازدارندگی کشور گفت: در شمالغرب کشور با جانفشانی رزمندگان غیور نیروی زمینی سپاه امنیت پایداری همانند جای جای این سرزمین اسلامی برقرار است؛ در خلیج فارس و تنگه هرمز با دلاوریهای پاسداران نیروی دریایی سپاه ناوهای آمریکایی را خاضع خود کرده و شناورهای تندرو سپاه لرزه بر اندام آنان انداخته اند.

وی افزود: اقتداری که امروز با توان نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران حاصل شده است تا حدود زیادی دشمن را از مواجهه مستقیم و کلاسیک ما بر حذر داشته و در برآوردهای آنان هزینه جنگ بر فایده غلبه دارد که این از نتایج بازدارندگی دفاعی و اقتدار ما به شمار می رود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه دشمن از طریق عملیات نرم، فعالیت روانی و فرهنگی درصدد تاثیرگذاری بر باور ملت ایران است اظهار کرد: دشمنان انقلاب اسلامی رویکرد عملیات تاثیر محور را با هدف تسخیر اذهان ملت دنبال می کنند تا سوالات اعزامی را در اذهان جایگزین روحیه انقلابی کنند.

وی نفوذ را راهبرد دشمن در مقابله با انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: دشمن امروز سعی دارد در باور و ذهن مسئولان و مدیران ما نفوذ کند؛ در صورتی که بتواند در اذهان نخبگان تزلزل ایجاد کرده و رویکرد انقلابی آنها را دچار مخاطره کند توانسته است اهداف خود را محقق کند.

باقری با تاکید بر اینکه از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی جهاد کبیر باید سرلوحه اقدامات سپاه قرار گیرد گفت: در سالهای اخیر معظم له به مشخص بودن مرز خودی و دشمن، انقلابی بودن و ماندن و جهاد کبیر تاکید داشته اند که تمامی این موضوعات ابعاد مختلف یک موضوع است.

وی از جهاد کبیر بعنوان امر الهی یاد کرد و افزود: این جهاد با استدلال آغاز و با مبارزه ادامه می یابد و در واقع به معنای استحکام بخشی قدرت درونی و انقلابی بودن است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح پایبندی به مبانی، استقامت و عدم عقب نشینی در برابر مشکلات را از مبانی انقلابی گری توصیف و تصریح کرد: هدف گیری آرمانهای بلند انقلاب اسلامی، عدم روزمرگی، همت بلند برای دستیابی به اهداف و پایبندی به استقلال در تمامی عرصه ها بویژه عرصه فرهنگ از دیگر شاخصه های انقلابی گری بشمار می رود.

وی افزود: همچنین درک برنامه دشمن و عدم تبعیت از وی و تقوای دینی و سیاسی از دیگر شاخصهای انقلابی گری است.

باقری در ادامه با برشمردن رسالت خطیر سپاه در عرصه جهاد کبیر از دشمن شناسی و شناخت دشمن انقلاب بعنوان یکی از این رسالتها یاد کرد و گفت: امروز آمریکا بزرگترین دشمن انقلاب است همچنین رژیم غاصب صهیونیستی ، انگلیس و دست نشاندگان منطقه ای همچون آل سعود دشمنان انقلاب بوده و در دشمنی خود از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنند.

وی اشراف کامل بر نقشه ها و طرحهای دشمن، پیش بینی اقدامات و مراقبت از غافلگیرشدن در برابر دشمن را مهم و حائز اهمیت برشمرد و تصریح کرد: دشمن گاهی اهداف خود را از طریق برخی که در ظاهر خود را در جبهه دولت معرفی می کنند دنبال می کند که برخورداری از بصیرت انقلابی و ارزیابی با شاخصهای انقلابی راهکار شناخت دشمن است.

باقری حرکت با اخلاص، پایبندی به اصول، تلاش برای استحکام بخشی درون نظام و تلاش برای استحکام بخشی درونی سپاه را از تکالیف بر عهده سپاه در عرصه جهاد کبیر دانست و خاطرنشان کرد: تلاش برای عمق بخشی خارجی انقلاب اسلامی نیز رسالت مهمی است که بحمد الله امروز رزمندگان نیروی قدس سپاه اقدامات گسترده و درخور توجهی را در راستای تقویت محور مقاومت و حمایت از مظلومین شکل داده اند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح ما انسان محور هستند، گفت: از این رو می بایست در جذب، آموزش و بکارگیری جوانان مؤمن، پرشور و انقلابی حداکثر تلاش را بکار بست.

باقری در ادامه با بیان اینکه تجربه برجام ثابت کرد که آمریکا قابل اعتماد نیست اظهار کرد: برداشت آمریکا از مذاکره این است که طرف مقابل از مواضع خود کوتاه بیاید که این موضوع قابل قبول و پذیرش نیست.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به نقش پذیری سپاه در عرصه های مختلف پاسداری از انقلاب اسلامی گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تبعیت کامل از ولی فقیه امروز در عرصه های مختلف نیاز انقلاب اسلامی همچون تأمین امنیت پایدار، اقتصاد مقاومتی، محرومیت زدایی، فرهنگ، ارتقای وحدت ملی و تعمیق فرهنگ و باورهای اسلامی به ایفای نقش مؤثر پرداخته و در پذیرش نقش های جدید نیز پیشگام است.   

باقری در پایان با تأکید بر اینکه سپاه به عنوان قویترین نهاد پاسدار انقلاب همواره نیاز به ارتقای قدرت و توان دارد گفت: ارتقای توان موشکی، دریایی، زمینی، بسیج و توانایی هایی که در شکل دهی قدرت بازدارندگی کشور نقش دارد از جمله روندهایی است که تا به امروز با قوت پیش رفته و به یاری خداوند متعال همچنان ارتقای این روند ادامه می یابد. 
حکم برائت قطعی مهرداد صفری
ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: قضایی

طبق مستندات موجود در آذر‌ماه ۸۹ خبری مبنی بر اعلام اسامی مفسدان اقتصادی از سوی قوه قضائیه منتشر و در محتوای انتشار اسامی و کیفرخواست تعدادی از مفسدان اقتصاداز سوی این قوه منتشر شد.
در همین راستا تعدادی از خبرگزاری‌ها اقدام به انتشار این خبر کردند و خبرنامه ایران هم این مطلب را با عنوان "اسامی مفسدان اقتصادی منتشر شد؛ انتشار اسامی و کیفرخواست تعدادی از مفسدان اقتصادی ، منتشر نمود
با گذشت قریب به ۴ سال؛ دادسرای عمومی اجرای احکام کیفری با صدور گواهی حکم قطعی برائت مهرداد صفری فرزند غلامعلی که نام وی در میان اسامی چاپ شده اعلام کرده است و پیرو این گواهی که به ارسال شده خواستار حذف نام وی از اخبار سابق شده است.
متن این گواهی به شرح زیر است:
بدینوسیله گواهی می‌نماید:
طبق محتویات پرونده کلاسه ۹۰۰۰۳۶ شعبه دوم اجرای احکام ناحیه ۲۲ دادسرای عمومی و انقلاب تهران (مجتمع قضایی امور اقتصادی) آقای مهرداد صفری فرزند غلامعلی از محکومیت سابق دایر به تحصیل مال از طریق نامشروع قانونی اعاده دادرسی نموده و متعاقبا طبق دادنامه شماره ۹۳۰۹۹۷۰۲۷۰۱۰۰۴۶۴ مورخ ۶/۵/۱۳۹۳ اصداری از شعبه محترم ۵۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به عنوان شعبه همعرض حکم قطعی برائت وی صادر و پرونده امر مختومه گردیده است. این گواهی بنا به درخواست ایشان جهت ارائه به سایتهای خبری ذیل به منظور حذف خبر محکومیت وی از اخبار سابق صادر گردیده و ارزش دیگری ندارد.
دادیار شعبه دوم اجرای احکام دادسرای امور اقتصادی (ناحیه ۲۲ تهران)


 
آیت‌الله آملی لاریجانی در مجمع فرماندهان و مسئولان سپاه:
ساعت ٧:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: سیاسی

برخی آشکارا حکومت دینی را نفی و در انتخابات هم نام‌نویسی می‌کنند/

 

 

شورای نگهبان مراقب باشد برخی برای رسیدن به قدرت به ملت دروغ نگویند

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در بیست و دومین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که صبح امروز برگزار شد، گفت: منطق قرآن ایستادگی در برابر کفار است، امروز جبهه استکبار در مقابل جبهه توحیدی قرار گرفته و آمریکا مصداق آن است.

وی افزود: عقلانیت ابزاری یکی از آموزه‌های تجدد است که لازمه آن مصرف و اسراف است اما منطق قرآن چیز دیگری است.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: مشکل جبهه استکبار فقط لشکرکشی به عراق و افغانستان و حمایت از رژیم صهیونیستی کودک کش و آل سعود که یمن را مورد تجاوز قرار داده نیست بلکه مشکلش فضای تجدد و مدرنیزه است که در آن متولد شده و نفس می کشد.

وی افزود: غرب سه قرن است در این فضا قرار دارد و فرقی نمی کند در کشوری مانند امریکا، جمهوری خواهان سرکار باشند یا دموکرات ها.

آملی لاریجانی گفت: همین اوباما 8 سال پیش ادعا می کرد زندان گوانتاناما را تعطیل یا نیروها را از عراق و افغانستان خارج می کند اما امروز هیچ خبری نیست.

وی افزود: آنها تصویب کردند 38 میلیارد دلار به رژیم صهیونستی کمک مالی کنند حالا چه جمهوری خواهان سرکار باشند یا دموکراتها فرقی نمی کند.

رئیس قوه قضائیه گفت: در اروپا هم به همین شکل است، ‌علت آن است که آنان در فضای مدرنیته سیر می کنند که  لازمه اش همین است.

وی با اشاره به آموزه های مدرنیته افزود: ترویج فردگرایی لیبرالی که در آن انسان خودش ارزش ها را خلق می کند یکی از آموزش های مدرنیته است.

رئیس دستگاه قضا گفت: در کشور ما در جراید و کتابها، بعضا چنین تفکراتی ترویج می شود و اکنون نیز راه برای آنها باز شده است.

وی افزود: یکی دیگر از آموزه های تجدد، عقلانیت ابزاری است که لازمه آن مصرف و اسراف است اما منطق قرآن چیز دیگری است.

آملی لاریجانی گفت: در مقابل منطق قرآن، طاغوت است که مصداق آن آمریکاست که در افغانستان به بیمارستان حمله می کند و در یمن کودکان و زنان و مردان را به خاک و خون می کشد، عربستان نیز مردم یمن را قتل عام می کند امریکا به آن سلاح می فروشد اینها مصداق طاغوت هستند که ما باید از آنها اجتناب بورزیم. ما موظفیم به مصداق منطق قرآنی به طواغیت زمان نه بگوییم.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: تبعیت نکردن از استکبار این نیست که با آنها مراوده نداشته باشیم بلکه هنگامیکه نماینده جمهوری اسلامی پای میزه مذاکره می نشیند باید حواسش جمع باشد و هویت دینی و قرآنی را در نظر بگیرد.

وی افزود: مسئولان جمهوری اسلامی،‌ فرماندهان سپاه و همه مردم باید به قرآن باور داشته باشند و به آن عمل کنند.

رئیس قوه قضائیه گفت: عده ای کلید گره‌های اقتصادی را نزد طاغوت می بینند، با آنکه مقام معظم رهبری بارها تاکید می کنند که به منابع داخلی تکیه کنید.

وی افزود: ایشان مذاکره را ممنوع ندانستند اما به مسئولان توصیه کردند نگاهتان به توان داخلی باشد اما آیا مسئولان اینگونه می اندیشند؟

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه مشکل، رجوع نکردن به قرآن است، گفت: ما در این کشور کسانی را داریم که علنا حکومت دینی را نفی می کنند اما در انتخابات نیز ثبت نام می کنند اینها قانون اساسی را قبول ندارند زیرا در قانون اساسی بر اصول توحید، عدل و امامت تاکید شده است.

وی افزود: شورای نگهبان باید خیلی حواسش جمع باشد که اصول قانون اساسی پیاده شود تا عده ای برای رسیدن به قدرت به ملت دروغ نگویند.

رییس قوه قضائیه در ادامه با توجه به شرایط فرهنگی کشور گفت: اگر مسئولان فرهنگی کشور به منطق قرآن توجه داشتند اینطور درها به روی فرهنگ بیگانه باز نمی شد.

وی افزود: در کشور ما کتابهایی چاپ می شود که در آن به صراحت آمده که اگر به پیش از اسلام برگردیم وضع ما بهتر است آیا این با منطق قرآنی سازگار است؟ آیا این کتابها با نظارت وزارت ارشاد چاپ  می شود؟

آملی لاریجانی گفت: یکی از آثار نگاه توحیدی عبارت است از اقتدار، قدرت، تزاید قدرت که در قرآن چند بار بر آن تاکید شده است.

وی افزود: ما در مبارزه با جبهه استکبار باید معانی توحیدی را بشناسیم که خود سبب اقتدار ماست.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: مسئولان، دستگاه ها و همچنین سپاه پاسداران در قبال ارزشهای انقلاب مسئولند و نخستین ارزش که همان نگاه توحیدی است باید حفظ شود. 
حجت‌الاسلام پناهیان در نخستین بزرگداشت آیت‌الله خزعلی
ساعت ٧:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: مذهبی

«آیت‌الله خزعلی» مقابل قدیمی‌ترین رفقای خود ایستاد/

 

آل سعود یک درصد مشرکان عصر جاهلیت به خانه خدا احترام نمی‌گذارد

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، مراسم نخستین سالروز ارتحال آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی عصر امروز (شنبه 27 شهریورماه) با حضور آیت‌الله تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، سرلشکر سیدرحیم صفوی، حجت‌الاسلام دری نجف‌آبادی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان، حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور رئیس بنیاد نهج‌البلاغه، آیـت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت در مسجد امام صادق (ع) برگزار شد.

حجت‌الاسلام پناهیان در ابتدا عنوان داشت: آیـت‌الله خزعلی یک مجاهد و مبارزه نستوه، انقلابی، ولایتمدار، بسیار صریح و خط‌شکن بود به طوری که در خط مقدم دفاع از کیان اسلام ناب حضور فعال داشت.

وی با اشاره به سال‌های پایانی دوران زندگی آیـت‌الله خزعلی در خط مبارزه با غیر اسلام ناب، اظهار داشت: آیت‌الله خزعلی از سال 1342 به امر خودِ حضرت امام راحل به نفی شایعاتی که طاغوت درباره ایشان ترویج می‌کرد، پرداخت و لذا سابقه مجاهدت در خط مقدم از قدیم درباره ایشان صادق بوده است.

پناهیان با اشاره به جهاد اصغر، جهاد اکبر و جهاد کبیر گفت: جهاد اکبر بیشتر مبارزه با نفس بوده و جنبه فردی دارد. اگرچه آیت‌الله خزعلی اهل مجاهدت در جبهه‌های نبرد بوده است اما درباره ایشان بحث بسیار مناسب، مقوله جهاد کبیر است که خداوند به پیامبر اکرم (ص)‌ دستور دارد؛ «فجاهدهم به جهاداً‌ کبیراً»؛ ای پیامبر با قرآن کریم به جهاد با مشرکان برو و آنجا جهاد کبیر بجا بیاور. طبیعتاً جهاد کبیر را می‌توان بزرگ‌تر از جهاد اکبر تلقی کرد.

وی افزود: جهاد اکبر در مقایسه با جهاد اصغر عظمت پیدا می‌کند اما جهاد کبیر، فی‌‌نفسه این عظمت و بزرگی را در خود دارد.

پناهیان به بیان وجه تسمیه جهاد کبیر پرداخت و عنوان کرد:‌ پیامبر اکرم (ص) در شهری مبعوث شد که اخلاقی‌ترین، معنوی‌ترین شهر و یک شهر اهل عبادت با مظاهر عالی از اولیای خدا بود و از این‌رو در یک شهری دور از معنویت و معرفت، مبعوث نشد. مستشرقان بسیار علاقه دارند که در باره دوران جاهلیت، مبالغه کنند و بگویند دوران جاهلیت قبل از اسلام، دوران بسیار سیاهی بوده است که این سخن مستشرقان و القای شوم آنها به هیچ وجه صحیح نیست.

وی یادآور شد: بعضی اوقات دیده شده که مؤمنان به پیامبر اکرم(ص) نیز این مبالغه‌ها را پذیرفته‌اند و در مورد دوران جاهلیت قبل از اسلام، درباره جامعه قریش مکه که با حضرت رسول(ص) مواجه شده‌اند مبالغه‌امیز منفی سخن گفته‌اند. در حالی که این گونه نبوده است.

این کارشناس فرهنگی و مذهبی در ادامه به برخی از ویژگی‌های شهر مکه اشاره کرد و گفت: اولاً اینکه شهر مکه شهر عبادت بود و همچنین مراتب اخلاقی بسیار بالایی برای قریش مشرک اهل مکه شمرده‌اند و مراتب معنوی و عبادی بسیار بالایی دارد هرچند اینکه عبادت را به درستی به جا نمی‌آوردند و بت‌هایی را اطراف خانه خدا آورده بودند مسئله دیگری است اما آنها خداپرست بودند و وقتی از آنها سؤال می‌شد حتماً می‌گفتند خدای یکتا پروردگار ما است.

پناهیان یادآور شد: امام صادق(ع) می‌فرمایند: هیچ گاه طواف خانه کعبه در دوران جاهلیت قطع نشد در قرآن کریم وقتی سخن از سعی میان صفا و مروه به میان می‌آید طوری سخن می‌گوید که معلوم می‌شود که این عمل از قبل بوده و تأسیسی شخص پیامبر (ص)‌ و اسلام ما نبوده است و آنقدر قریش مشرک مکه به موسم حج احترام می‌گذاشتند که اکنون آل سعود خبیث، یک درصد آن احترام را برای خانه خدا قائل نیست.

وی تصریح کرد: سختی کار پیامبر اکرم (ص) در مواجهه با قریش مکه این بود که آنها اهل معنویت بودند و به نوعی افرادی مذهبی، معنوی و اخلاقی بودند و اگر نسبت به اخلاقی بودن جامعه قریش شهر مکه دقت کنیم متوجه سختی کار پیامبر (ص) می‌شویم. همچنین حضرت رسول(ص) هیچگاه با مشکلات اعتقادی اهل علم کلام درگیر آن بودند، درگیر نبود.

پناهیان گفت: جهاد کبیر مبارزه با ملحدان و منکران خدا نیست بلکه ایستادن مقابل مؤمنان است. آیت‌الله خزعلی هیچ‌گاه دست از تتبع و تحقیق برنمی‌داشت و مجاهدت‌های علمی بسیاری داشت.

وی خاطرنشان کرد:‌ نگرش آیت‌الله خزعلی نسبت به عبارت «یا ایهاالذین آمنوا» این است که این عبارت در قرآن کریم مربوط به آیات مدنی است نه آیات مکی و معنای آن این نیست که مؤمنان در مکه نبودند بلکه تحلیل آیت‌الله خزعلی این بود که تعبیر «یا ایهاالذین آمنوا» به جامعه‌ای اطلاق می‌شود که امام دارند.

پناهیان گفت: «یا ایهاالذین آمنوا» یک خطاب سیاسی است نه یک خطاب معنوی و جامعه باید دارای امام باشد تا لایق خطاب «یا ایهاالذین آمنوا» شود.

وی افزود: باید خانواده آیت‌الله خزعلی افتخار کنند که ایشان به جهاد کبیر پرداخت و در مقابل قدیمی‌ترین رفقای خود ایستاد؛ جهاد کبیر این است که بی‌رودربایستی پای حق بایستد و نزدیک‌ترین افراد خانواده خود را طرد کند. 
روحانی آمر به معروف در گفت‌وگو با فارس:
ساعت ٧:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: امنیتی

ضاربان فحش حددار به من دادند و با قمه به سر و گردنم ضربه می‌زدند

حجت الاسلام اخروی روحانی آمر به معروفی که شب گذشته در جنوب غرب تهران حوالی پارک ولیعصر مورد حمله سه فرد شرور قرار گرفت در گفت‌وگو با فارس با تشریح نحوه حمله ضاربان گفت: من شب گذشته از مسجد به سمت خانه در حرکت بودم.

وی گفت: قرار بود خواهرزاده خود را از مراسمی که در مسجد برگزار شده بود به خانه‌شان برسانم و غیر از خواهرزاده‌ام زن و بچه ام نیز در ماشین حضور داشتند.

وی گفت: وارد خیابان طیب شدم و دیدم دو نفر مرد برای یک زن مزاحمت ایجاد کرده‌اند و برای آنکه به آن زن کمک کنم ماشین را متوقف کردم و از خودرو پیاده شدم.

اخروی افزود: در آن زمان دو فرد مزاحم شروع به فحاشی کردند و ناسزایی گفتند که شامل حد بود و به ناسزای حددار معروف است که به آنها با تعجب گفتم آیا به من فحش می‌دهید که با کمال تعجب به سمت من حمله کردند و در این زمان فحش‌های بیشتری هم می‌دادند.

این روحانی مضروب شده ادامه داد: در این حین با هر دو نفر این افراد درگیر شدم و سعی می‌کردم که متوجه شدم یکی از ضاربان قمه ای از کمر خود درآورده و قصد دارد با قمه به من حمله کند که من به دستش ضربه‌ای زدم و قمه از دستش افتاد.

وی افزود: در این زمان بود که نفر سومی به این افارد اضافه شد و قمه را از روی زمین برداشت و ضربه ای به من زد که ناگهان متوجه شدم یک چیز تیزی به سرم می‌خورد و دیدم خون روی ماشینم ریخت و تازه متوجه شدم که یکی از این ضاربان دارد با قمه مرا می‌زند.

اخروی گفت: داشتم از دست این افراد فرار می‌کردم که یکی از اینها قمه را به سمت من پرت کرد که خدا رو شکر چون به زمین خوردم قمه فقط به پشت گردنم خورد.

این روحانی افزود: قبل از اینکه از زمین بلند شوم هر سه نفر روی من افتادند و شروع به زدن من کردند و بیش از ۲۵ ضربه به سر و گردن من زدند.

وی گفت: مجموع ضرباتی که این افراد به من زدند باعث شد تا سر و گردنم ۱۵ بخیه بخورد و البته بخشی از صورتم هم مجروح شد. 
اوحدی در جمع خبرنگاران:
ساعت ٧:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: مذهبی

آغاز نام نویسی قطعی زائران اربعین از امروز/

 

نام نویسی۱۶۰ هزار نفر تاکنون/

 

صدور روادید از اول مهرماه

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، سعید اوحدی امروز (شنبه) افزود: زائران متقاضی زیارت اربعین که پیش ثبت نام کرده‌اند برای ثبت نام قطعی از 27 شهریور به سامانه سماح سازمان حج و زیارت مراجعه و ثبت نام خود را قطعی کنند.

اوحدی افزود: تعداد ثبت نام زائران اربعین از مرز 160 هزار نفر عبور کرده و پیش بینی می‌شود بیش از 2 میلیون زائر در مراسم پیاده روی اربعین حضور پیدا کنند.

وی گفت: صدور ویزا از اول مهرماه آغاز می‌شود و از نیمه مهر هم کنسولگری عراق در 12 نقطه کشورمان مستقر خواهد شد و هیچ مشکلی در خصوص صدور ویزا نخواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص استقرار موکب‌های کشورمان در مسیر مراسم اربعین هم گفت: مسئولیت استقرار موکب‌ها با ستاد بازسازی عتبات است و خیران متقاضی مشارکت در پذیرای زائران اربعین می‌توانند به شماره حساب این ستاد کمک‌های خود را واریز کنند.

وی افزود: امسال 5 موکب به یاد و نام شهدای مظلوم منا برپا خواهد شد که شامل 3 موکب در مرزهای مهران، چزابه و شلمچه و 2 موکب در کربلا و نجف است.

اوحدی در خصوص وضعیت حج تمتع سال آینده هم گفت: مقام معظم رهبری مطالباتی را مطرح و تاکید کردند باید جهان اسلام  از این خواب سنگین بیدار شوند و رفتار عربستان تغییر کند تا شاهد حج ابراهیمی باشیم.

وی افزود: تا امروز عربستان یک عذرخواهی نکرده است و مسئولیت را نپذیرفته و با دروغ پردازی و پول‌های حرام به دنبال فضا سازی تبلیغاتی هستند و امیدواریم شاهد حجی که بنا به فرموده مقام مظعم رهبری مظهر شکوه، عزت عظمت و معنویت و کرامت و عزت زائر است باشیم. 
سرلشکر جعفری عنوان کرد
ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۸  کلمات کلیدی: سیاسی

پیشتازی سپاه در تبیین مفهوم جهاد کبیر

به گزارش خبرگزاری فارس، سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیست دومین مجمع فرماندهان و مسئولین سپاه به تبیین و تشریح جهاد کبیر پرداخت و با بیان اینکه از منظر مقام معظم رهبری ایستادگی و مقاومت و عدم تبعیت از دشمن مفهوم جهاد کبیر به شمار می رود اظهار کرد: معظم له عدم تبعیت از دشمن در میدان‌های مختلف سیاست ، اقتصاد، فرهنگ و ... را معنای جهاد کبیر عنوان می‌کند.

وی با اشاره به چرایی طرح موضوع جهاد کبیر از سوی رهبر معظم انقلاب در این مقطع زمانی تصریح کرد: کامل، یکپارچه و جامع شدن فشارها و توطئه‌های دشمنان در ابعاد و حوزه‌های مختلف، نزدیک‌تر شدن دشمن به ما بیش از هر زمان دیگر و امکان ایجاد تزلزل در عزم و اراده و ایستادگی برابر دشمن از جمله مواردی است که موجب طرح موضوع جهاد کبیر پس از پرداختن به موضوع نفوذ توسط معظم له شده است.

سرلشکر جعفری علت طرح موضوع جهاد کبیر در جمع پاسداران را مطالبه فرماندهی معظم کل قوا از سپاه نسبت به تبیین دقیق و به‌روز شده این مهم عنوان و گفت: در شرایطی که خطر اثرگذاری توطئه‌های چندین ساله دشمن برابر انقلاب اسلامی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود آحاد پاسداران رسالت تبیین جهاد کبیر را برعهده دارند.

فرمانده کل سپاه ابلاغیه‌ها و روش‌ها را آفت نیروهای نظامی توصیف و خاطرنشان کرد: پاسدار انقلاب اسلامی متمایز از سایر نیروهای نظامی دنیا بوده و در عرصه‌های پاسداری از انقلاب می‌بایست با روحیه انقلابی و عمل جهادی پای در صحنه گذاشته و به ایفای نقش موثر بپردازد.

وی افزود: در تبیین موضوع جهاد کبیر و شناختن و شناساندن ابعاد این مهم تمامی پاسداران رسالت و وظیفه خطیری بر دوش دارند.

سرلشکر جعفری درادامه تعمیق معنویت را از اولویت‌ها و جهت‌گیری‌های اصلی سازمان سپاه دانست و تصریح کرد: ساخت یک سپاه معنوی و انقلابی به منظور یاری رساندن به پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی از انتظارات فرماندهی معظم کل قوا از سپاه می‌باشد و ما با عمل مجاهدانه باید تمام تلاش خود را در این زمینه بکار گیریم. 

فرمانده کل سپاه در پایان با اشاره به اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر گفت: احیای امر به معروف و نهی از منکر از جمله مواردی است که سپاه با جدیت دنبال می‌کند و بر همه فرماندهان و مسئولان واجب است که زمینه تحقق و احیای این واجب فراموش شده را فراهم کنند. 
تصاویر/ «ابوعلی» بر دوش شیعیانِ «علی»(ع)
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: عکس های خبری
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، چهار روز قبل، هم زمان با «یوم الله» عرفه، یکی از سردارانِ مشهدی «لشکر فاطمیون» بال در بال ملائک گشود.
«مرتضی عطایی» که غالبا او را با نامِ جهادی «ابوعلی» می شناختند، چندین سال در خطوطِ مقدمِ جبهه‌ی «سوریه» حضور داشت و به قدری با رزمنده‌گان و مجاهدانِ «لشکر فاطمیون» درآمیخته شده بود که بسیاری از آشنایانِ چند سالِ اخیرش، حدس هم نمی زدند، او ایرانی باشد.
نامِ و یاد «مرتضی عطایی»(چه در زمانِ حیاتش و چه در این چند روزه ی پس از شهادتش) پیوندی عمیق و ناگسستنی با «مصطفی صدرزاده» دارد. سرداری که فرماندهی «تیپ عمار» توسط «ابوحامد»(بنیان‌گذار افسانه ای «لشکر فاطمیون)، به او سپرده شد و حدود یازده ماه قبل، در «عملیات محرم» با خون خویش وضو گرفت. «مرتضی» جانشینِ او بود. بچه های «تیپ عمار» غالبا می دانستند که این دو با یکدیگر عهد و قراری دارند که قطعا تحقق خواهد یافت و سرانجام، شد آن چه شد.
آن چه پیش رو دارید، برش هایی است از تشییع پیکر فرمانده «ابوعلی» و دو تن دیگر از هم سنگرانش که ساعاتی قبل در مشهد مقدس برگزار شد.
 

 
فیلم/ شهید سیاح طاهری 20دقیقه قبل از شهادت
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: ایثار

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، سعید سیاح طاهری پس از سال‌ها کار فرهنگی در سن 58 سالگی تصمیم می‌گیرد به سوریه برود تا جوانان و رزمندگان از تخصص او در زمینه استفاده از موشک و ادوات ضد زره استفاده کنند. او در زمستان 94 درحالی که برای شناسایی به جنوب غرب استان حلب و منطقه خان طومان رفته بود، مورد اصابت خمپاره قرار گرفت و بشهادت رسید.

فیلم زیر، 20 دقیقه قبل از شهادت سعید سیاح طاهری است. او در این فیلم با شهید شیخ جابر زهیری هم‌کلام است.
 
 
00:42 00:42
منبع: تسنیم

 
فیلم/ بی نیاز به توضیح
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: ایثار
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق،بیش از پنج سال است که فرزندان «اسلام ناب محمدی(صلوات الله علیه)» در «سوریه» به دفاع از حریمِ آل الله(صلوات الله علیهم) مشغولند و صدها تن از آنان، به تیرِ کینِ «مزدوران سعودی» و «پیروان اسلام آمریکایی» به خاک افتاده اند.
این فیلم نیازی به شرح و توضیح ندارد. تمامی انسان های آزاده، شرح آن را در دل خویش دارند.
هدیه به ارواح بلندپرواز همه ی شهدای مدافع حرم، صلوات
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 
 
00:44 00:44

 
مدافع حرمی که ذکرش «شهادت در راه اهل‌بیت(ع)» بود
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: ایثار
به گزارش مشرق، شاید برای نخستین بار که نام مدافعان حرم را می‌شنیدم برایم واژه غریبی بود، جوانانی که مدافع حرم حضرت زینب(س) شده بودند، نمی‌دانم شاید تصورش برایم سخت بود عده‌ای مرزها را بشکنند و برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) و دفاع از حریم و ناموس اسلام به کشوری دیگر بروند.

واژه غریبی است مدافعان حرم؛ همانند غریبی عمه سادات حضرت زینب (س)، در این سال‌های اخیر جوانان زیادی برای دفاع از ارزش‌های اسلام رفتند و عده‌ای جانباز و شهید شدند و عده‌ای هنوز پیکرهایشان نامعلوم است درست همانند رزمندگانی که هشت سال دفاع مقدس رفتند و جنگیدند تا ذره‌ای از خاک ایران اسلامی به دست دشمن نیفتد و امروز نیز مدافعان حرم جانشان را فدای عمه سادات می‌کنند و اجازه نمی‌دهند دشمنان خدشه ای به اسلام و حرم مطهر ائمه اطهار (ع) وارد کنند.

این روزها، هر روز شاهد دیدار پیکرهای شهدای مدافع حرم هستیم که به دست تکفیری‌ها و داعشی‌ها در سوریه به شهادت رسیده‌اند شهدایی که آسایش و آرامش را رها کردند و امروز در سخت‌ترین شرایط‌، حتی سخت‌تر از هشت سال دفاع مقدس، کیلومترها دور‌تر از وطن با دشمنان اسلام به مبارزه پرداختند.

یکی از این شهدا، شهید مرتضی عطایی با نام جهادی "ابوعلی" از فرماندهان لشکر فاطمیون است که چند روز گذشته، حین مبارزه با تروریست‌های تکفیری و دفاع از حرم حضرت زینب(س) در لازقیه سوریه به شهادت رسید.

افتخار می‌کنم که فرزندم شهید شده است
برای عرض تسلیت و همدردی با خانواده شهید مدافع حرم مرتضی عطایی به منزل شهید رفتم، منزلشان در محله قاسم‌آباد، خیابان دکتر حسابی بود نزدیک درب منزل که رسیدم از پوستر بزرگی که عکس شهید بر روی آن نقش بسته بود مطمئن شدم که آدرس را درست آمده ام وارد منزل شهید که شدم با استقبال خانواده روبه رو شدم، مردم زیادی از خانواده گرفته تا دوست و آشنا همه در منزل برای عرض تسلیت و همدردی به خانواده شهید حضور داشتند. پاسخ تسلیتم را پدر شهید در حالی که چشمانش اشک داشت اینگونه داد، که باید به من تبریک بگویید که پسرم شهید شده است، شهادت جای تبریک دارد و من از شهادت فرزندم خوشحال هستم. در ادامه گفت وگویی با پدر و مادر و یکی از دوستان شهید مرتضی عطایی داشته‌ایم که در زیر می‌خوانید.

پدر شهید عطایی می‌گوید: افتخار می‌کنم که فرزندم شهید شده است، نمی‌گویم که من از او راضی هستم بلکه امیدوارم که مرتضی از من راضی باشد.

وی می‌افزاید: مرتضی به اسلام، ولایت و اهل بیت خدمت کرد، جنگ سوریه که شروع شد دلش هوایی شده بود که برود سوریه اما اقوام و آشنایان همه ناراضی بودند، اما من گفتم اگر برای رضای خداوند و دفاع از اسلام می‌روی من راضی هستم. چندین بار به سوریه رفت و هر دفعه که بر می‌گشت زخمی و مجروح بود و آخرین دفعه‌ای که مجروح شده بود از ناحیه دست بود به طوری که داخل انگشت دستش میله گذاشته بودند وقتی تصمیم گرفت مجدد برود سوریه گفتم با این دست می‌توانی خندید و گفت تا جایی که توان داشته باشم هر کاری از دستم برآید انجام می‌دهم و این بار هم رضایت به رفتنش دادم.

پدر شهید مدافع حرم با بیان اینکه برای مرتضی شرط گذاشتم که اگر می‌خواهد به سوریه برود تنها باید برای رضای خداوند برود و اگر رفت دست من را هم بگیرد عنوان می‌کند: دفعه اول دور از چشم اقوام که راضی به این موضوع نبودند و حتی موقع رفتن هم با پسرم خداحافظی نکردند به جبهه رفت همه به من اعتراض می‌کردند که چرا اجازه دادم و من در پاسخ می‌گفتم به جبهه جنگ می‌رود کنار دریا که نمی‌رود و اگر رفت و با یک دست و پا برگشت خودم را ملامت نمی‌کنم.

وی بیان می‌کند: آخرین دفعه‌ای که می‌خواست برود آمد و روی مرا بوسید و خداحافظی کرد اما به دوستانش گفته بود من دیگر نمی‌آیم، من مال اینجا نیستم و موقت آمده‌ام و اینقدر تلاش می‌کنم تا خداوند خودش من را انتخاب کند.

پدر در حالی که چشمانش پر از اشک است می‌گوید: همزمان که در سوریه بود، برادر بزرگترش نیز مدافع حرم است و الان بیش از اینکه دلم برای شهیدم بسوزد برای برادرش می‌سوزد. شب گذشته ساعت یک نیمه شب تماس گرفت و گفت من مرتضی را کفن کرده‌ام و کارهایش را برای برگشت انجام داده‌ام و منتظرم تا هواپیما بیاید گفتم تو هم با برادرت برگرد گفت اصرار نکنید برادرم راه خودش را رفته و من نیز می‌خواهم راه خودم را بروم اگر لایق باشم من نیز همانند برادرم می‌آیم اگر نه اینجا راحت هستم.

عطایی می‌افزاید: مرتضی شغل آزاد داشت به حرفه تاسیسات ساختمانی مشغول بود و بسیجی فعال، فرمانده پایگاه بود و قائم مقام گردان منتهی هیچوقت نمی‌گفت که قائم مقام گردان است. همیشه می‌گفت برای برداشتن یک بار نیاز به پنج انگشت است اگر یکی از انگشتان نباشد بار به مقصد نمی‌رسد من هم باید باشم به حضور من نیاز است اگر من و امثال من نرویم داعشی‌ها فردا مشهد هستند. همیشه این مثال تکه کلامش بود که از سیره پیغمبر است که می‌گفتند همیشه جنگ را به خارج از کشور اسلامی بکشید تا خاندان و ناموس مسلمین در امان باشند.

اگر خبر می‌آورند زیر ماشین رفته می‌مرد اما الان شهید شده
وی اظهار می‌کند: هر کسی که از دیروز آمده و به ما تسلیت گفته می‌گویم تسلیت نگویید چرا که بهتر از این نمی‌شود، اگر خبر می‌آورند زیر ماشین رفته می‌مرد اما الان شهید شده و از مملکت و ناموس و ائمه اطهار دفاع کرده است.یکی از دوستانش به من خبر شهادتش را داد و گفت مرتضی در آغوش خودم جان داده و هر دو دست‌هایش‌ نیز ‌قطع شده و در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد.یکی از دوستان مرتضی نیز سنجاق سینه‌ای برایم آورده که روی آن نام یا زینب کبری (س) حک شده است و می‌گفت مرتضی چند روز قبل از شهادتش گفت این سنجاق سینه را به دست پدرم برسان، از پسرم ممنونم که آن زمان هم به فکر من بوده است، من که پدر خوبی برایش نبودم اما امیدوارم دعایش نصیبم شود.

در مقابل همسرم احساس حقارت می‌کنم
پدر شهید می‌گوید: من در مقابل مادر مرتضی احساس حقارت می‌کنم، حدود 24ساعت همسرم از شهادت مرتضی اطلاع داشت اما به من نگفت، دیروز گفتم خانم شما خبر داشتین گفت مگه شما ناراضی بودین؟ گفتم من نباید خبر شهادت پسرم را می‌شنیدم؟ گفت گریه نکن و پسرت را تضعیف نکن جلوی مردم؛ گفتم من افتخار می‌کنم که پسرم شهید شده و افتخار می‌کنم چنین پسری دارم.

مادر شهید مرتضی عطایی نیز با چهره‌ای آرام وارد اتاق می‌شود به اندازه‌ای چهره اش آرام است انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده ‌شاید به این دلیل که می‌داند پسرش به آرزویش رسیده و از این بابت خوشحال و آرام است.

برای مصیبت‌های امام حسین(ع) اشک می‌ریزم نه شهادت پسرم
وی می‌گوید: مصیبت‌های امام حسین(ع) در صحرای کربلا را مدام مرور می‌کنم آن زمان هیچکس نبود به امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) تسلیت بگوید اما من از دیروز افراد زیادی برای تسلیت و همدردی به منزلمان آمده‌اند،هر وقت گریه‌ام می‌گیرد برای حضرت زینب (س) و مصیبت‌های امام حسین(ع) اشک می‌ریزم و برای شهید خودم گریه نمی‌کنم.شهید من امام حسین (ع) را دارد و نیازی به گریه من ندارد و برای خودم گریه می‌کنم که شهیدم دست من را نیز بگیرد.

مادر شهید تصریح می‌کند: روز اول که شهید شده بود به من نگفتن اما بعدازظهر تماس گرفتند که زخمی شده و خوب گفتم مثل همیشه به خانه می‌آید بعد گفتند دستش قطع شده گفتم این همه جانباز داریم مرتضی منم یکی مثل آنها تا اینکه دیدم تماس‌هایشان خیلی زیاد است طاقت نیاوردم گفتم اگر چیزی شده بگوید من آمادگی همه چی دارم به هرحال مرتضی به میدان جنگ رفته؛ وقتی به من گفتند آرام شدم و خیالم راحت شد که به آرزویی که داشت رسیده است.

رضایت نمی‌دادم؛ می‌گفتند مگر جوان تو از جوان امام حسین (ع) بهتر بود
وی می‌افزاید: من رضایت کامل داشتم و می‌گفتم این راه افتخار است اما همسرش می‌گفت تشویقش نکنید شما نباید بگذارید برود اما من گفتم جلویش را نمی‌گیرم اگر بگویم نرو شاید روز قیامت جلوی من را بگیرند که چرا نگذاشتی برود مگر جوان تو از جوان امام حسین(ع) بهتر بود. من سه تا جوان دارم حاضرم هر سه پسرم را بفرستم اگر بروند حرفی ندارم و خوشحالم چون راهشان راه درستی است و راهشان را خودشان پیدا کردند.

مادر شهید مدافع حرم می‌گوید:از کودکی دنبال بسیج بودند پسر کوچکم هم رفت اما قبولش نکردند اما با این حال زندگی اش شده بسیج حداقل باید جوانان پشت جبهه هم فعالیت داشته باشند و هیچ ناراحت نیستم.

وی عنوان می‌کند: مرتضی هر وقت می‌رفت همسرش خیلی ناراحت بود می‌گفتم چند روز بیشتر بمان می‌خندید و می‌گفت باشه اما روز بعد از سوریه زنگ می‌زد با این حال من خوشحال بودم. خانمش گریه می‌کرد که شما تشویقش نکنید می‌گفتم من تشویق نمی‌کنم اما جلویش را هم نمی‌گیرم و ناراحت نمی‌شوم.

مادر شهید عطایی در حالی که بغض گلویش را گرفته بود می‌افزاید:روز قبل از رفتن خداحافظی کرد و گفتم ان‌شاالله پیروز برگردی گفتم مرتضی همسرت رضایت داده گفت چند روزی بروم سوریه راضی می‌شود.هیچوقت نمی‌گفت دارم می‌روم و یکدفعه از سوریه تماس می‌گرفت تا کسی مانع رفتنش نشود. مرتضی متولد اسفند 1355 است و دو سال نیم که مدافع حرم شده؛ یک دختر و یک پسر نیز دارد اما برای دفاع از اسلام از زندگی‌اش گذشت.

از شهدای کربلا خواستم فرزندانم در رکاب ائمه اطهار باشند
وی بیان می‌کند: واقعا سخت است آدم جوانش را از دست بدهد اما خوشحالم که در راه خدا جهاد کرده است و خوشحالم که به آرزویش رسید من به پسرانم افتخار می‌کنم.همیشه هروقت به کربلا می‌رفتم از شهدای کربلا می‌خواستم همانطور که آنها خوب بودند و در رکاب ائمه اطهار قرار گرفتند از خدا بخواهند تا بچه‌های من نیز در رکاب امام زمانشان باشند و این را همیشه از شهدا خواستم و التماس کردم که دعا کنند بچه‌های من یار و پیروی امام زمان(عج) باشند.

مادر شهید می‌افزاید: هر وقت به مرخصی می‌آمد به دیدار خانواده شهدا می‌رفت و به آنها سر می‌زد و همیشه گریه می‌کرد و می‌گفت خانواده شهدای مدافع حرم وضعیت سختی دارند و گاهی برایشان کمک‌های مادی جمع‌آوری می‌کرد و پیکر هر کدام از شهدا که به مشهد منتقل می‌شد درمراسم تشییع جنازه آنها حضور پیدا می‌کرد.

مادر شهید عطایی در پایان می‌گوید: مرتضی قبل از شهادتش صوتی را توسط گوشی موبایلش ضبط کرده که در آن صوت گریه می‌کند و می‌گوید " تو که آخر گره را وا می‌کنی پس چرا امروز وفردا می‌کنی " مرتضی خودش شهادت می‌خواست خوشحالم که به آرزویش رسید. ان‌شاالله جهادش مورد قبول خداوند قرار بگیرد.

علی اصغر محمد داوودی از جانبازان دفاع مقدس و از دوستان شهید عطایی نیز می‌گوید: مرتضی از جمله جوانانی است که در عمل نشان داد مدافعان حرم از ما که در جبهه بودیم جلوتر هستند و آمدند و امتحانشان را خوب پس دادند. شهادت روحیه می‌خواهد البته روحیه شهادت طلبی در همه خانواده‌ها وجود دارد و باید قدر بدانیم.

مرتضی شجاعتش را در عمل نشان داد
وی می‌افزاید: استکبار با اسلام مشکل دارد و همانطور که امام خمینی(ره) فرمودند اگر جهان خواران در مقابل دین ما می‌ایستند ما در مقابل دنیای آنها خواهیم ایستاد. اینها با اسلام مشکل دارند ما اگر تسلیم شویم یعنی اسلام آمریکایی را پذیرفته‌ایم. اما می‌گوییم تا کفر هست مبارزه هم وجود دارد و تا مبارزه هست؛ اسلام پابرجا است بنابراین اگر مبارزه را کنار بگذاریم تضعیف شده ایم.

دوست شهید عطایی بیان می‌کند: مرتضی شجاع و بزرگوار بود و سر از پا نمی‌شناخت و در عمل همیشه نشان داد به طوریکه خانواده‌اش را رها کرد و رفت آن طرف مرزها و باتکفیری‌ها جنگید. جنایات داعش کم نیست و این مجاهدین فی سبیل الله همه جنایات داعش را با چشم خود دیده اند و از خود، زندگی و هستیشان می‌گذرند و جانشان را فدا می‌کنند.

البته در جامعه امروز جوانانی همانند مرتضی زیاد هستند و اگر رهبر فرمان دهد جوانان زیادی حاضر هستند برای دفاع از اسلام از خود و خانواده‌ شان بگذرند. مدافعان حرم دنبال دنیا نبودند و به خاطر مادیات جانشان را ندادند وقتی پول باشد اما تن نباشد چه ارزشی دارد؟ عده‌ای به دنبال کمرنگ کردن سیره ایثار و شهادت هستند واین‌ها همان افکار آمریکایی است با مذاکره که نمی‌شود در مقابل جنایات داعش و تکفیری‌ها سکوت کرد حق و باطل با هم یک جا جمع شدنی نیست و اگر امروز در آسایش و آرامش زندگی می‌کنیم به برکت خون مدافعان حرم است.
منبع: تسنیم

 
فیلم/ قولِ شرفِ دو مدافع حرمِ «فاطمی»
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: ایثار
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، چهار روز قبل، هم زمان با «یوم الله» عرفه، یکی از سردارانِ مشهدی «لشکر فاطمیون»بال در بال ملائک گشود.
«مرتضی عطایی» که غالبا او را با نامِ جهادی «ابوعلی» می شناختند، چندین سال در خطوطِ مقدمِ جبهه‌ی «سوریه» حضور داشت و به قدری با رزمنده‌گان و مجاهدانِ «لشکر فاطمیون» درآمیخته شده بود که بسیاری از آشنایانِ چند سالِ اخیرش، حدس هم نمی زدند، او ایرانی باشد.
نامِ و یاد «مرتضی عطایی»(چه در زمانِ حیاتش و چه در این چند روزه ی پس از شهادتش) پیوندی عمیق و ناگسستنی با «مصطفی صدرزاده» دارد. سرداری که فرماندهی «تیپ عمار» توسط «ابوحامد»(بنیان‌گذار افسانه ای «لشکر فاطمیون)، به او سپرده شد و حدود یازده ماه قبل، در «عملیات محرم» با خون خویش وضو گرفت. «مرتضی» جانشینِ او بود. بچه های «تیپ عمار» غالبا می دانستند که این دو با یکدیگر عهد و قراری دارند که قطعا تحقق خواهد یافت و سرانجام، شد آن چه شد.
 
آن چه پیش رو دارید، قطعه فیلم کوتاهی است که دقیقا 18 ماه قبل (به تاریخ سه شنبه، 24 خرداد 1394 شمسی) توسط «مرتضی عطایی» در تهران برداشته شده. در فیلم «مرتضی عطایی» عازم به «سوریه» است و کنار «مصطفی صدرزاده» نشسته و دو هم سنگر، قراری را که با یکدیگرگذاشته اند، در تاریخ جاودانه می کنند:
 
هدیه به روح بلندپرواز این دو شهید فاطمی، صلوات
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 
 
00:01 00:58

 
تصاویر/ خداحافظ! فرمانده «مرتضی»
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: عکس های خبری
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، چهار روز قبل، هم زمان با «یوم الله» عرفه، یکی از سردارانِ مشهدی «لشکر فاطمیون» بال در بال ملائک گشود.
«مرتضی عطایی» که غالبا او را با نامِ جهادی «ابوعلی» می شناختند، چندین سال در خطوطِ مقدمِ جبهه‌ی «سوریه» حضور داشت و به قدری با رزمنده‌گان و مجاهدانِ «لشکر فاطمیون» درآمیخته شده بود که بسیاری از آشنایانِ چند سالِ اخیرش، حدس هم نمی زدند، او ایرانی باشد.
نامِ و یاد «مرتضی عطایی»(چه در زمانِ حیاتش و چه در این چند روزه ی پس از شهادتش) پیوندی عمیق و ناگسستنی با «مصطفی صدرزاده» دارد. سرداری که فرماندهی «تیپ عمار» توسط «ابوحامد»(بنیان‌گذار افسانه ای «لشکر فاطمیون)، به او سپرده شد و حدود یازده ماه قبل، در «عملیات محرم» با خون خویش وضو گرفت. «مرتضی» جانشینِ او بود. بچه های «تیپ عمار» غالبا می دانستند که این دو با یکدیگر عهد و قراری دارند که قطعا تحقق خواهد یافت و سرانجام، شد آن چه شد.
آن چه پیش رو دارید، برش هایی است از آیین وداع با پیکر فرمانده «مرتضی» که ساعاتی قبل در مشهد مقدس برگزار شد. فردا، پیکر پاک این فرمانده ی شهید، پس از بیعت و عرض ادب به محضر حضرت سلطان، «ثامن الحجج»(صلوات الله علیه)، به سوی مدفن ده ها تن از هم رزمانش تشییع  و تا روز قیام مولایش، در «بهشت رضا» به امانت سپرده خواهد شد. 
 

 
عکس/ شهید عطایی در راه خانه
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: ایثار
گروه جهاد و مقاومت مشرق - شهید مدافع حرم، مرتضی عطایی معروف به ابوعلی، جانشین تیپ عمار از لشکر فاطمیون بود که در روز عرفه در منطقه لاذقیه سوریه به درجه رفیع شهادت نائل شد.
 
آنچه می بینید، پیکر او را در حال انتقال به خانه نشان می دهد.
 

عکس/ شهید عطایی در راه خانه


 
دلنوشته منتشر نشده شهید مرتضی عطایی خطاب به شهید مصطفی صدرزاده؛
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: ایثار

انتشار بخش‎هایی از گفتگو با فرمانده شهید فاطمیون

گروه جهاد و مقاومت مشرق - «من به جنگیدن افراد در میدان نگاه می کنم نه اینکه چند روز است به جبهه آمده، اینکه دوره یک آمده باشد یا سی برایم فرقی نمیکند. نمونه اش همین ابوعلی که من نبرد و توانایی او را در نبرد با دشمن دیدم  و به او مسئولیت دادم در حالی که دوره 38 آمده است.»
انتشار بخش‎هایی از گفتگو با فرمانده بتازگی شهیده شده فاطمیون 
این ها سخن فرمانده محبوب فاطمیون سیدابراهیم (مصطفی صدرزاده) درباره ابوعلی است؛ فرمانده جوان و دلاوری که شجاعت او در نبرد با دشمن تحسینش را برانگیخته بود و روز عرفه به ندای سیدالشهداء لبیک گفت و در لاذقیه به یاران شهیدش پیوست.

مرتضی عطایی معروف به ابوعلی متولد 1355 در مشهد مقدس است. مرتضی دومین فرزند خانواده بود که به اتفاق سه خواهر و دو برادرش دیگرش خانواده ای هشت نفره را تشکیل می دادند. مرتضی خودش را اینطور معرفی می‎کند:

اسمم مرتضی عطایی و سال 1355 در مشهد متولد شدم. ما 6 تا خواهر و برادر هستیم، سه تا خواهر و سه تا برادر و من هم فرزند دوم خانواده هستم. مادرم خیلی از شرارت‎های دوران کودکی‌ام در خانه تعریف می‎کند اما در مدرسه یک مقدار خجالتی بودم و فعالیت خاصی نداشتم.

پدرم کارمند راه‌آهن بود و در قسمت تعمیرات واگن کار می‌کرد و بعدازظهرها هم برای تامین مخارج خانواده در مغازه‌ای که اجاره کرده بود به کار تعمیر تاسیسات ساختمان مشغول بود و الان 10، 15 سالی است که بازنشست شده‎است. من هم از همان دوران کودکی در کنار تحصیل پیش او می‌رفتم تا کم کم در این حرفه خبره شدم.

آن موقع خانه ما در پنج راه (نواب صفوی) و نزدیک حرم بود و خانه پدربزگم هم در نواب 11. روبروی خانه پدربزرگم حسینیه‌ای به اسم قمی بود. حسینیه‌ای 60، 70 ساله که کم کم پاتوق همیشگی من شد. از بچگی وقتی به خانه پدربزرگم می‌رفتم پایم به آن حسینیه و مراسم‌های آن باز شد و جذب صفای باطن حاج قاسم متولی آن هیئت شدم و ارادت خاصی به او پیدا کردم.

آن هیئت سنتی نسبت به هیئت‎های دیگر برایم متمایز بود. خاکی بودن و اخلاصی را که در آن هیئت و متولی آن می‎دیدم خیلی برایم جالب بود. به قول حاج قاسم  که می‎گفت: «برخی می‎آیند و در هیئت‎ها می‎گویند سه، سه، سه!» در بعضی هیئت‎ها هم برخی افراد برای چشم و هم‎چشمی کارهایی می‌کردند یا اینکه بعضی‎ها با شیوه‎های جدید، مداحی می‌کردند و من اصلاً با آن صفا نمی‎‎کنم. برای همین هر دوشنبه به حسینیه قمی می‌رفتم.

تا دیپلم درس خواندم و بعد از آن به خدمت سربازی رفتم. خدمت من در ارتش افتاده بود و سه ماه آموزشی‌ام را در بیرجند و 21 ماه دیگر خدمت را هم در تهران بودم.

بعد از اینکه از خدمت برگشتم در مغازه پدرم مشغول کار شدم و رسماً شدم تعمیرکار تاسیسات ساختمان و کارهای تعمیر تاسیسات ساختمان، آبگرمکن، کولر، لوله‎کشی، پکیج و شوفاژ و این طور برنامه‎ها شد کار اصلی من و تا قبل از این‎که ازدواج کنم در مغازه پدر کار می‎کردم.

در سال هفتاد و هشت ازدواج کردم و بعد از آن یک مغازه مستقل برای خودم اجاره کردم و بعدها هم عضو اتحادیه تاسیسات ساختمان شدم. الحمدالله و به لطف اهل بیت کار و بار خوبی داشتم.

حسینیه قمی و عزادرانی که در ان گرد هم می‌آمدند مرتضی را از آن دوران به یاد دارند. حسینیه ای که پاتوق‎ شب‎های دوشنبه او بود و به کمک حاج قاسم، متولی این حسینیه هر شب دوشنبه فقرای دور حرم امام رضا(ع) را اطعام می‎کرد و طنین زیارت عاشورای او در آن حسینیه هنوز هم برای عاشقان قابل شنیدن است.

به جرئت می توان گفت گریه بر امام حسین بود که پای مرتضی را برای سربازی ایشان باز کرد تا اینکه تبدیل  به یکی از مربیان آموزش نظامی بسیج شود و «شعارهای ماشاءالله حزب الله»، «کی خسته است، دشمن» از آن زمان، در دوره های آموزشی، رژه و اردوهای بسیج تا سوریه بر زبان خود حفظ کرد.

با شروع درگیری های سوریه مرتضی دنبال فرصتی بود تا بتواند برای دفاع از حرم عمه سادات عازم شامات شود تا اینکه توسلات او به امام رضا(ع) جواب داد و با فاطمیون آشنا شد و با شناسنامه افغانستانی به سوریه رفت.

در همان ابتدای حضور در سوریه متوجه محوبیت سیدابراهیم و گردان ویژه او می شود و برای حضور در این گردان ابراز تمایل می کند و این آغاز آشنایی و همراهی او با سید ابراهیم بود. این همراهی آنقدر میان نیروهای فاطمیون زبانزد شد که می گفتند هروقت سیدابراهیم مجروح شود ابوعلی هم مجروح می شود و در بیمارستان هم با هم هستند.

علاقه ابوعلی به سیدابراهیم باعث شده تا همیشه صدای او را ضبط کند و شروع روایتگری او از فاطمیون و مجاهدت های مدافعان حرم اینگونه آغاز شد تا علاوه بر جهاد نظامی در خطوط اول نبرد، در جهاد رسانه ای هم دستی بر آتش داشته باشد و راوی فتح سوریه باشد.

تل قرین، تدمر، دیرالعدس، بصرالحریر، القراصی و خان طومان شاهد شجاعت ها و جان فشانی های او بود و در شکست و پیروزی این جمله سیدابراهیم را تکرار می کرد که «هدف ما جلب رضایت پروردگار است، چه پیروز شویم یا اینکه شسکت بخوریم» و از مبارزه با دشمن خسته نمی شد.

ابوعلی انقدر به سیدابراهیم وابسته بود که بعد از شهادت او در تاسوعای 94 هر لحظه آرزوی شهادت می کرد و مطئمن بود که سیدابراهیم به قول خود عمل می کند و او را نیز پیش خود خواهد برد. وعده ای که بعد تعریف خوابش برای ابوعلی به او داد «خواب دیدم که هر دو در محضر اربابمان ابی عبدالله هستیم» این انتظار ادامه داشت تا اینکه چند روز پیش ابوعلی با با آه حسرت سیدابراهیم را خطاب قرار داد و در متنی برای از درد دوری او نوشت: « امشب اول سلام می‌کنم سمت بقیع، به چهار مزار بی‌نشانهء بی‌زائر. به جای بقیع، آمده‌ام سر بر خاک تو بسایم، و بلند بلند بر غربت بقیع گریه کنم. آنگاه بر تو سلام کنم از زبان خودت که چون تویی را فقط خودت لایق سلام دادنی: «سلام عیلک یوم ولدتُ»؛ سلام مجاهد، سلام عباس حریم زینب، سلام بسیجی، سلام شهید، سلام سیدابراهیم.

به جای هدیه برایت شمع آورده‌‌ام، بسپارم به دستانت تا بقیع روشن نگاهشان داری. آمده‌ام زیارت مادر بخوانی من گوش کنم، گریه کنم، استخوان سبک کنم دوری بقیع را. سلام سیدابراهیم، دمت گرم.

دمت گرم بسیجی! به راستی که تو را، آرزوهایت، راه و مرام و مسلکت را نشناخته‌ایم، شب میلادت هم مراسم روضه به پا کرده‌ای! تو میان خیمهء اربابی و دوستانت ـ به نام تو و به اذن تو ـ در خانه‌ات. می‌بینی محمدعلی را، میان‌داری‌اش را؛ حتماً غرق کیف شده‌ای. چه تناقض قشنگی است شب میلاد و مراسم روضه. سلام سیدابراهیم، شیر مادر حلالت.

شیر مادر حلالت دلاور؛ امسال دلمان برای بقیع تنگ شده بود؛ حرامی‌ها، آشکارا راه حرم را بسته‌اند. دوستانت به بوی یاس بقیع، دور مزارت جمع شده‌اند. آن روزها که فکر روز و شبت شده بود بنای هیئت، لابد این روزهای تنهایی و بی‌پناهی رفقایت را دیده بودی. سلام سیدابراهیم؛ نگاهی، دعایی دلاور.

دلاور! نگاهی، دعایی؛ دلمان پوسید در دنیای بدون شما؛ الهی مادرت زنده باشد ـ یادت هست گفتی دعا کند شهید شوی؛ گفتی مفیدتری، بامرام چشممان به در خشک شد؛ میهمان داری، شب میلادت، همه روضه خوانده‌اند، سینه زده‌اند، نایی برایشان نمانده. کجایی؟ دمی، دقیقه‌ای از مجلس اربابی قدم رنجه کن! بیا حداقل مهمان‌هایت را بدرقه کن. سلام سیدابراهیم، کجایی صدرزادهء صدرنشین خیمهء اربابی.

صدرزادهء صدرنشین خیمهء اربابی! آقای صدرزاده! کجایی بسیجی؟ انگار از همان لحظهء تولدت انتخاب شده بودی؛ مصطفی شده بودی؛ صدرزاده بودی که به صدر نشستی؛ شدی صدرنشین مجلس عشق‌بازان. ما که دستمان از ذیل مجلس هم کوتاه است، اصلا ما را چه به مجلس عشق‌بازی! بیا و معرفت نثارمان کن؛ دعایی کن شاید به روضه‌های باقر آل عبا، سبک شدیم، اهل پرواز شدیم، پرنده شدیم. دمت گرم، هر وقت از جام سقا مست فیض شدی، نام ما را هم ببر، یادتت که نرفته؟ قول داده بودی. ما را یاد کن شاید به دعای ندبهء فردا صبحی، دست با کرامتی زیر برات شهادت ما را هم امضا کرد. سلام سیدابراهیم؛ الوعده وفا»

شهید عطایی درباره همراهیش با شهید صدرزاده می‎گوید: با شروع درگیری های سوریه تصمیم گرفتم برای دفاع از حرم عمه سادات به سوریه بروم. راه های مختلف را بررسی کردم تا از طریق یکی از دوستان با فاطمیون آشنا شدم و با مدارک جعلی به سوریه رفتم و در انجا عضو گردان عمار به فرماندهی سید ابراهیم شدم.

در کنار سید ابراهیم در عملیات های مختلفی در سوریه از جمله در تل قرین، تدمر و جنوب حلب شرکت کردم و مدتی هم جانشین گردان عمار بودم.

بعد از شهادت سیدابراهیم مدتی فرمانده گردان عمار بودم تا انکه با محدودیت هایی در رفتن به سوریه مواجه شدم و نیروهای این گردان هم مدتی بعد از شهادت سید ابراهیم در گردان های دیگر تقسیم شدند.

شهید مصطفی صدر زاده ملقب به سید ابراهیم را سردار حاج قاسم سلیمانی اینگونه معرفی می‎کند: من آن زمان در دیرالعدس دیدم یک صدای خیلی برجسته ای می آید، سید ابراهیم صدرزاده خیلی صدای مردانه‌ای داشت مثل داش مشتی های تهرانی، من او را نمی شناختم وقتی از پشت بی سیم حرف می زد گفتم او کیست که از تهران آمده و در تیپ فاطمیون جای گرفته است. حسین گفت: سید ابراهیم!

وقتی از دیرالعدس برمی‌گشتیم، از حسین سئوال کردم این سید ابراهیم کیست که با این صدای بلند و مردونه صحبت می کرد؟! سید را نشان داد گفت: این!

یک جوان رشید باریک که خیلی تودل‌برو بود و آدم لذت می‌برد که نگاهش کند، من واقعا عاشقش بودم. پرسیدم چطور به اینجا آمده است. این جوان چون ما راه نمی‌دادیم بیاید، رفت مشهد و در قالب فاطمیون و به اسم افغانی ثبت‌نام کرده و به اینجا آمده بود؛ زرنگ به این می‌گویند. زرنگ به من و امثال من نمی‌گویند. زرنگ فردی نیست که به دنبال مال جمع کردن و گول زدن مردم است. زرنگ و با ذکاوت شخصی است که فرصت‌ها را به این شکل بدست می‌آورد. زرنگ یعنی کسی که فرصت ها را به نحو احسنت استفاده می کند. چرا وی این کار را کرد، چون خیلی قیمت دارد. خدا کسی را که در راهش جهاد می‌کند، دوست دارد. فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِینَ عَلَى الْقَاعِدِینَ أَجْرًا عَظِیمًا

و چه خوب سیدابراهیم به ابوعلی پاسخ داد؛ در روزی که به نام امام حسین مشهور است و زمزمه عرفه بر زبانها جاریست سیدابراهیم دست او را گرفت تا هر دو با هم بر خوان ابی عبدالله بنشینندو در لاذقیه شربت شهادت نوشید.

شهادت گوارای وجودت مرتضی، که هم خدا از تو راضی است و هم تو از خدا و همانا «رضی الله عنهم و رضوا عنه» در شان مجاهدین صادقی همچون شماست.
منبع: رجا 
عکس/ وصیت‌نامه مدافع حرمی که روز عرفه پَرکشید
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: ایثار

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، شهید مدافع حرم، مرتضی عطایی فرمانده تیپ عمار از لشکر فاطمیون بود که در سوریه به شهادت رسید.

آنچه می بینید، بخشی از وصیت نامه این شهید گرانقدر است.
 

عکس/ وصیت نامه شهید عطایی


 
اتهامات جدید رژیم آل‌خلیفه علیه شیخ علی سلمان
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: بیداری اسلامی
به گزارش مشرق به نقل از العهد، رژیم آل خلیفه روز گذشته شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین را به اداره تحقیقات جنایی منتقل کرد.


اتهامات جدید رژیم آل‌خلیفه علیه شیخ علی سلمانبر اساس این گزارش، این اقدام رژیم آل خلیفه دو روز بعد از قرائت پیام شیخ علی سلمان در سی و سومین دوره شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو صورت گرفته است.

شیخ علی سلمان در این پیام بر پایبندی خود به جنبش مردم این کشور تاکید و سیاستهای سرکوبگرانه رژیم آل خلیفه را محکوم کرد.

علیاء رضی همسر شیخ علی سلمان گفت که روز پنجشنبه طی تماسی به وی اعلام شده است که همسرش برای بازجویی به دادستانی عمومی منتقل شده است.

وی افزود: در حالی که وکلای شیخ علی سلمان در دادستانی منتظر وی بودند، رژیم آل خلیفه او را به اداره تحقیقات جنایی منتقل کرد.

رضی با اشاره با حکم 9 سال زندان علیه شیخ علی سلمان در دادگاههای آل خلیفه گفت که دلایل بازجویی از همسرش همچنان نامعلوم است.

احضار شیخ علی سلمان برای بازجویی در حالی صورت گرفته که محکومیتهای بین‌المللی و سازمانهای حقوق بشری علیه نظام بحرین شدت گرفته است.

دادگاه استیناف بحرین روز دهم خردادماه گذشته حکم حبس شیخ علی سلمان را از 4 سال به 9 سال افزایش داد.

این اقدام رژیم آل خلیفه در حالی صورت گرفتند که 35 کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اقدامات رژیم بحرین علیه معارضان سیاسی را محکوم کرده و خواستار اصلاحات فراگیر برای تحقق ثبات در این کشور شدند.

از زمان سلب تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر نهضت اسلامی بحرین در 31 خرداد گذشته، رژیم آل خلیفه موج تازه ای از سرکوب معترضان را آغاز کرده و در طول این مدت دهها روحانی و فعال سیاسی حقوقی بازداشت شده و یا تابعیت آنها سلب شده است.

بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند.
 
منبع: تسنیم

 
مخالفت و ناراحتی رهبر انقلاب از مذاکره مهدی هاشمی با سعودی‌ها
ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی
سرویس سیاست مشرق - آیت الله ری‌شهری در کتاب خاطراتش، به مخالفت و ناراحتی رهبر انقلاب از دخالت و مذاکره فرزند هاشمی رفسنجانی با مقامات سعودی اشاره کرده و می‌نویسد:

مقام معظم رهبری نکته‌ای را فرمودند که بعدها ما در ملاقات خود با مقامات سعودی از آن بهره می‌گرفتیم:

«به اعتقاد ما محل اصلی برگزاری مراسم برائت در خود مسجدالحرام است. ما می‌توانیم به سعودی‌ها بگوییم: اصلاً چرا این مراسم در خیابان‌ها برگزار شود که موجب بروز مشکلاتی در رفت‌وآمدها گردد؟ شما خودتان مراسم برائت را در مسجدالحرام برگزار کنید و ماهم در همان مراسم شما شرکت خواهیم کرد و هیچ‌گونه مراسم جداگانه‌ای نیز نخواهیم گرفت، اما اگر آن‌ها خودشان اقدام به این کار نکردند و به ماهم اجازت برگزاری مراسم در مسجدالحرام ندادند، آن‌وقت این مراسم را در نزدیکی مسجدالحرام برگزار خواهیم کرد و اگر بازهم اجازه ندادند، عقب‌تر می‌رویم تا آنجا که مقدور باشد.»

ایشان در ادامه فرمودند:

«سعودی‌ها گفته‌اند درصورتی‌که ما بخواهیم مراسم را در محلی سرپوشیده مثل ساختمان بعثه انجام دهیم، آن‌ها مخالفتی نخواهند داشت، اما چنانچه این مراسم بخواهد در فضای باز برگزار شود، اجازه نخواهند داد.»

بنده در آن جلسه عرض کردم: «آقای مهدی هاشمی نقل کرده است که شما با برگزار نشدن مراسم برائت موافقت کرده‌اید.»

غرض من از بیان این سخن آن بود که گویی تنها مانع در این زمینه بنده هستم و ازنظر شما اشکالی در عدم برگزاری مراسم برائت وجود ندارد.

ایشان در پاسخ تصریح فرمودند: «خیر، این حرف درست نیست و مطلب همان است که الآن گفتم.»

در ادامه پرسیدم: آیا شما دستور داده‌اید مذاکره با مقامات سعودی از طرق غیررسمی مانند ملاقات فرزند آقای هاشمی رفسنجانی قطع شود؟

فرمودند: «اینکه چنین چیزی را گفته باشم یادم نیست، اما اینکه پسر آقای هاشمی برای مذاکره اعزام‌شده، کار بدی بوده است.»

درواقع ازآنجاکه سیاست سعودی‌ها پیگیری این مسائل از طرق غیررسمی بود و اساساً پیشنهاد انجام این مذاکره از سوی آن‌ها صورت گرفته بود، مقام معظم رهبری از این کار به‌شدت ناراحت بودند و فرمودند: «عبدالله غلط کرده که این روش را برای مذاکره درباره روابط دو کشور انتخاب کرده است. مگر روش مذاکره را آن‌ها باید تعیین کنند.»

سپس افزودند: «عبدالله از روی تکبر و غرور می‌خواهد طریق موردنظر خود را تحمیل کند، اما ما نباید آن را بپذیریم. آن‌ها می‌خواهند زور بگویند و ما نباید زیر بار آن برویم.»[1]

 


[1] - خاطره‌ها، محمد محمدی ری‌شهری، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1394 صص 367-368


 
جدیدترین تحولات میدانی سوریه؛
ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: بین المللی

آرایش تهاجمی ارتش در درعا/

 

 

ساخت پایگاه هوایی آمریکا در عین العرب/

 

شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/

 

 

عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو +عکس، فیلم و نقشه

سرویس جهان مشرق - برای مخاطبان مشرق که طی سه و نیم سال گذشته پیگیر «سلسله گزارش‌های تحلیلی - میدانی سوریه» بوده‌اند، از تحولات میدانی در جبهه‌های «حلب، درعا، قنیطره و دیرالزور» گزارش‌هایی تهیه شده است که در ادامه می‌خوانید.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
تحولات میدانی جبهه جنوب سوریه

حمله قریب الوقوع ارتش به داعل
جبهه جنوب سوریه پس از سلسله تحرکات نظامی گروه های تروریستی تکفیری القاعده و ارتش آزاد در استان های درعا و قنیطره مجددا به عرصه معادلات میدانی سوریه بازگشته است. در حالیکه برخی منابع اطلاعاتی نزدیک به دولت سوریه از تلاش شبانه روزی عربستان سعودی بعنوان بازنده بزرگ تحولات اخیر میدانی و سیاسی پرونده بحران سوریه برای مشتعل کردن جبهه جنوب سوریه خبر داده بودند، منابع نزدیک به ارتش سوریه بر قریب الوقوع بودن عملیات وسیع نظامیان سوری با پشتیبانی بمب افکن های روسی برای پاکسازی مناطق جدید از اشغال تروریستها تاکید کرده اند.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
 
در همین راستا، از ساعات ابتدایی صبح امروز (پنجشنبه) کاروان های نظامی - تسلیحاتی سنگین ارتش سوریه پس از رسیدن به شمال استان درعا در تپه های مشرف بر داعل و ابطع داعل ضمن ایجاد خاکریزها و استحکامات جدید، آرایش هجومی گرفته و برای بازپس گیری آن از تروریستهای تکفیری القاعده و ارتش آزاد آماده می شوند. اتاق عملیات نیروهای ارتش سوریه در شهر شیخ مسکین قرار داشته و فاصله مواضع آنها با خطوط مقدم تروریستها در داعل به کمتر از یک کیلومتر می رسد. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
 
 همزمان با این تحرکات نظامی ارتش سوریه، "لواء "الکرامة" وابسته به گروه تروریستی تکفیری ارتش آزاد با انتشار بیانیه ای خطاب به سایر گروه های شبه نظامی مستقر در بخش های مختلف استان درعای سوریه فریاد کمک خواهی سرداده است. در بیانیه ای که از سوی بخش رسانه ای این گروه منتشر گردیده با اشاره به قصد نیروهای دولتی برای پاکسازی منطقه داعل خواستار اعزام نیروهای کمکی و تجهیزات نظامی شده اند. داع و ابطع در جنوب شهر شیخ مسکین و منطقه شمالی استان درعا واقع شده اند. این سه منطقه به دلیل نزدیکی آنها به اتوبان درعا - دمشق برای دو طرف درگیری ها از اهمیت راهبردی فراوانی برخوردار می باشند.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
 
لازم به ذکر است که نیروهای دولتی سوریه ماه گذشته با حمله به شهر شیخ مسکین کنترل کامل آن را بدست گرفته بودند. پس از سیطره بر شیخ مسکین و در حالی که منابع میدانی از گسترش عملیات برای بازپس گیری شهی ابطع خبر داده بودند، بزرگان این منطقه طی مذاکراتی با دولت سوریه اقدام به مذاکره کرده و خواستار اجرای طرح آشتی ملی (المصالحه الوطنی) در آن شدند. با پذیرش این طرح عناصر گروه های وابسته به القاعده مانند جبهه النصره، احرارالشام و جیش الاسلام از این منطقه اخراج شده و علاوه بر بازگشایی مسیرهای دسترسی ساکنین به دمشق و سایر مناطق، تامین امنیت آن نیز به کمیته ای متشکل از نیروهای بومی عضو بسیج مردمی سوریه واگذار گردید.
 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
 
 این در حالی بود که گروه های مسلح مستقر در شهرک داعل با رد هرگونه مصالحه با دولت، مواضع نیروهای ارتش سوریه در اطراف آن را بشدت گلوله باران کردند. علاوه بر آن تشکیلاتی تحت عنوان "دارالعدل حوران" متشکل از گروهی از مفتی های به اصطلاح شرعی گروه های القاعده و ارتش آزاد که وظیفه اجرای احکام قضایی بر مبنای فقه وهبیت را بر عهده دارند با انتشار بیانیه ای ساکنین و بزرگان ابطع و داعل را تهدید کرده بودند که در صورت اعزام هیئت های مصالحه و آشتی به پایتخت با برخورد شدید آنها مواجه خواهند شد.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
شکست عملیات القادسیه جنوب القاعده در قنیطره!
با گذشت هشت روز از آغاز حملات گروه های وابسته به شبکه تروریستی تکفیری بین المللی القاعده به مواضع نیروهای دولتی سوریه در اطراف شهر قنیطره در نزدیکی مرز این کشور با فلسطین اشغالی اطلاعات و اخبار دریافتی حکایت از شکست کامل این عملیات تحت عنوان "القادسیه جنوب" دارد. این عملیات با پشتیبانی مستقیم مالی دولت قطر و حمایت گسترده تدارکاتی، اطلاعاتی و فرماندهی نظامی ارتش اسراییل صورت گرفته که علی رغم تلفات و خسارات گسترده تروریستهای تکفیری کوچکترین دستاوری برای آنها به همراه نداشته است.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
منابع نزدیک به ارتش سوریه خبر از تلفات و خسارات سنگین تروریستها در این عملیات داده اند. گفته می شود که حداقل 100 تروریست در درگیری با نظامیان سوری و نیروهای بومی بسیج مردمی به هلاکت رسیده و 200 تن دیگر زخمی شده اند که بخشی از آنها با آمبولانس های ارتش رژیم صهیونیستی به بیمارستانهای داخل سرزمینهای اشغالی منتقل شده اند. تنها دستاورد تروریستها در این عملیات به روز نخست هجوم باز می گردد که طی آن پس از عقب نشینی نیروهای مردمی از پایگاه نظامی الحمیدیه کنترل آن بمدت 48 ساعت بدست آنها افتاد اما روز گذشته در پاتک سنگین مشترک ارتش و بسیج مردمی سوریه بازپس گرفته شده است.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
ناظران تحولات سوریه عملیات القادسیه جنوب را از ابتدا شکست خورده می دانستند. چرا که زمان و مکان اجرای آن از طریق عوامل محلی به اطلاع فرماندهان نظامی منطقه رسیده بود و به اصطلاح "لو رفته" بود. گفته می شود دولت قطر تنها برای آغاز عملیات مبلغ 40 میلیون دلار نقد به فرماندهان القاعده در منطقه پرداخت کرده و ارتش اسراییل نیز نقشه ها و اطلاعات جاسوسی از مواضع و استعداد نیروهای نظامی سوری مستقر در منطقه به آنها اهدا کرده بودند.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
محتمل ترین حدس این است که آغاز چنین عملیات شکست خورده ای با هدف ایجاد خلل در جریان مذاکرات طرح آتش بس میان دولت سوریه و روسیه از سویی با آمریکا بعنوان حامی اصلی گروه های تروریستی تکفیری صورت گرفته است. احتمال دوم نیز به طرحی کلی فرماندهان تروریستها مبنی بر فرسوده کردن توان نظامی ارتش سوریه از طریق مشغول نگاه داشتن آنها در جبهه های مختلف و عدم اعطای فضا و فرصت برای بازسازی علی الخصوص در جریان آتش بس دو مرحله ای این کشور صورت گرفته است.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
در این میان حمایت های گسترده و همه جانبه ارتش اسراییل از القاعده در جریان هجوم به مواضع نیروهای دولتی نیز مثال زدنی بود. تا جایی که علاوه بر از دست دادن دو فروند هواپیمای اف 16 و پهپاد شناسایی برای نخستین بار از زمان آغاز بحران در سوریه رسما به تقابل و هشدار شدید دولت سوریه به آنها و استقرار گسترده پدافند دوربرد منجر گردیده است.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
 منابع میدانی مستقر در قنیطره از برقراری آرامش نسبی در جبهه های این منطقه خبر می دهند. ژنرال اسامه زهرالدین برادر سرتیپ عصام زهرالدین فرمانده پرآوازه گارد ویژه ریاست جمهوری ارتش سوریه و فرمانده نظامی استان دیرالزور در شرق این کشور می باشد. انتساب سرتیپ زهرالدین به فرماندهی استان قنیطره موجب استقبال هر چه بیشتر اقلیت درزی تبار ساکن در این منطقه و حمایت گسترده تر آنها از ارتش سوریه در مقابل تروریستهای تکفیری خواهد شد. 

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

طی 24 ساعت گذشته دو حمله القاعده به مقر ارتش در گروهان چهارم (السریه الرابعه) نیز دفع شده و در جریان آن دو دستگاه تانک و یکدستگاه خودروی مجهز به تیربار القاعده منهدم شده است. در درگیری های اخیر فرمانده سعودی تبار القاعده در منطقه بنام ابوجندل المهاجر به همراه دو تن دیگر به هلاکت رسیده و 15 تن نیز زخمی شده اند.  

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

تحولات میدانی جبهه حلب
ساخت پایگاه نظامی آمریکایی در خاک سوریه!
دولت آمریکا از افتتاح پایگاه بزرگ هوایی در شمال سوریه خبر داده است. این پایگاه در 35 کیلومتری شهر عین العرب (کوبانی) واقع در شمال شرقی استان حلب سوریه  ساخته شده و میزبان هواپیماها و بالگردهای نظامی ارتش آمریکا خواهد بود. منابع آمریکایی نام این پایگاه را روباریا عنوان کرده و از آغاز بکار آن خبر داده اند. گفته می شود عصر روز گذشته نخستین فروند هواپیمای باری وارد این فرودگاه شده و اقدام به تخلیه محموله نظامی خود کرده است. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
بنابر این گزارش، این پایگاه دومین مرکز بزرگ هوایی ارتش آمریکا در خاک سوریه پس از فرودگاه "الرمیلان" واقع در استان حسکه (شمال شرقی) سوریه می باشد که با هدف پشتیبانی نظامی از عملیات تجزیه سوریه ایجاد گردیده است. گفته می شود صدها تن از متخصصین ارتش آمریکا وارد این فرودگاه ها شده و در حال گسترش سریح جغرافیای آنها برای هواپیماهای جنگی و باری غول پیکر می باشند. 

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

عقب نشینی از جاده کاستلو حلب

ستاد هماهنگی عملیات نظامی روسیه در خاک سوریه ساعتی پیش با انتشار بیانیه ای از آغاز عملیات عقب نشینی واحد های نظامی در مناطق حاشیه ای جاده کاستلو واقع در شمال شهر حلب خبر داد. صدها نظامی روس از روز گذشته در قالب طرح توافق آتش بس در دو مرکز نظامی نزدیک اتوبان کاستلو حلب مستقر شده اند تا بر عملیات امدادرسانی سازمان ملل به محلات شرقی تحت سیطره ائتلاف دو گروه تروریستی تکفیری القاعده و ارتش آزاد نظارت کنند. همزمان، ارتش سوریه از عقب نشینی واحدهای زرهی و پیاده خود به فاصله 1 کیلومتری اتوبان کاستلو خبر داده است.

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

گفته می شود در پی درخواست نظامیان روس از گروه های مسلح تکفیری برای عقب نشینی از مناطق حاشیه اتوبان کاستلو گروه حرکت نورالدین زنکی (عامل ذبح کودک 12 سالع فلسطین در اردوگاه حندرات حلب) وابسته به ارتش آزاد مراکز خود را تخلیه نموده است. بر اسا طرح توافق قرار است که جاده کاستلو و مناطق اطراف آن منطقه خالی از سلاح و غیر نظامی باشد. هم اکنون بیست کاروان اعزامی از سوی سازمان مل، قطر، عربستان و ترکیه برای گروه های تروریستی تکفیری مستقر در چند محله محاصره شده شرق حلب در انتظار بازرسی و صدور اجازه برای انتقال کمک های تدارکاتی به داخل این شهر می باشند. 

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

در بعد امداد رسانی نیز به محض اعلام آغاز آتش بس صدها تریلی مملو از تدارکات شامل دارو، غذا، تجهیزات پزشکی و ... از سوی سازمان ملل، ترکیه، قطر و عربستان سعودی با عبور از مرز ترکیه با سوریه خود را به نزدیکی شهر حلب رسانده تا محموله های خود را میان ساکنین مناطق شرقی شهر حلب که از سال 2012 در اشغال القاعده و ارتش آزاد قرار دارد تخلیه کنند. در این میان به دلیل عدم هماهنگی میان مراجع ارسال کننده با دولت سوریه از عبور این محموله ها و ورود آنها به داخل این محلات جلوگیری بعمل آمده است. این وقفه دلیل دیگری نیز داشت. روز گذشته در حین آغاز عملیات امداد رسانی گروه های تروریستی تکفیری اقدام به گلوله باران پاسگاه مشترک نظامیان سوری و روسی مسئول نظارت بر کاروان های مذکور کرده بودند.

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

 
00:36 00:58
ادامه عملیات ترکیه در شمال حلب
با گذشت دو هفته از آغاز عملیات نیروهای ارتش ترکیه در شمال استان حلب سوریه تحرکات نظامی آنها همچنان ادامه دارد. پس از تخلیه بدون درگیری مناطق تحت سیطره داعش در جرابلس و شهرکها و روستاهای اطراف آن، موج حملات ارتش ترکیه علیه شبه نظامیان کرد جند ملیتی وابسته به آمریکا در منطق آغاز شده است. گلوله باران پی در پی مواضع شبه نظامیان کرد در اطراف منبج و عفرین و حملات پراکنده به گشتی های گروه های تروریستی ی.پ.گ و پ.ک.ک در مرز مشترک ترکیه با استان حسکه سوریه ده ها تن از آنها را کشته و زخمی کرده است. از سوی دیگر تصاویر جدید منتشر شده از سوی رسانه های سوریه نشان می دهد که ارتش ترکیه از کودکان سرباز برای عملیات نظامی علیه شبه نظامیان کرد و داعش در اطراف شهر جرابلس واقع در شمال استان حلب این کشور بهره برداری می کند. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
در تصاویر منتشر شده کودکانی با سنین زیر 15 سال در حالی که به البسه مصوب نیروهای ارتش ترکیه و تسلیحات انفرادی مجهز هستند در معیت شبه نظامیان گروه تروریستی تکفیری ارتش آزاد مشاهده می شوند. استفاده از کودک سربازان از نظر حقوق بین الملل جرم و مصداق جنایت جنگی محسوب می شود. ارتش ترکیه و گروه های وابسته به القاعده از دو هفته پیش به بهانه مبارزه با داعش و شبه نظامیان کرد بخش هایی از شمال استان حلب سوریه را به اشغال خود درآورده اند. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
اصرار ترکیه به عقب نشین کردها از غرب فرات
ترکیه در رایزنی های اخیر خود با آمریکا هرگونه مماشات با گروه های شبه نظامی کرد را رد کرده و خواستار برخورد جدی با آنها و جلوگیری از ایجاد منطقه خودمختار بعنوان گام نخست تجزیه این کشور شده است. در اثر شدت واکنش های ترکیه و اعلام آمادگی این کشور برای نابودی توان نظامی شبه نظامیان کرد، آمریکا از آنها درخواست کرده بود که با ترک مناطق بخش غربی رود فرات به بخش شرقی آن عقب نشینی کنند. این درخواست به معنای تخلیه شهر منبج نیز می شد که در جریان نبردها دو ماهه آنها با داعش به تصرف درآمده است. امری که با مخالفت آنها مواجه شده است.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
در همین زمینه رودی عثمان نماینده کردهای سوریه (ی.پ.گ)در مسکو خروج نیروهای خود را از شهر منبج را بشدت رد کرده چرا که برای اشغال آن خون کردها بر زمین منطقه ریخته شده است! وی در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه تاکید کرد که کردها از منبج خارج نخواهند شد چرا که برای سیطره بر آن 70 روز با داعش جنگیده و خسارات سنگینی را متحمل گردیده اند. وی در ادامه این گفتکو ترکیه را پدر و سازنده داعش در منطقه معرفی کرده و مدعی حمایت و پشتیبانی گسترده این کشور از داعش در جریان نبردهای 70 روزه در داخل و حاشیه شهر منبج شده است. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
عثمان با اشاره به ورود بی درگیری و سیطره ارتش این کشور بر مواضع تحت سیطره داعش این موضوع را بهترین سند برای همکاری دو طرف عنوان کرده است. در مقابل یکی از فرماندهان نظامی گروه تروریستی تکفیری ارتش آزاد نسبت به بقای شبه نظامیان کرد در غرب فرات و علی الخصوص شهر منبج و احتمال حرکت انها به سمت شهر باب تحت سیطره داعش بشدت هشدار و از امادگی گروهش برای استفاده از زور نظامی علیه انها خبر داده است. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
همزمان با این تحولات، ارتش ترکیه همچنان در حال نقل و انتقال گسترده واحدهای توپخانه، زرهی و ایجاد استحکامات در نوار مرزی مناطق مابین شهرهای جرابلس تا اعزاز و مارع می باشد. طی دو هفته اخیر بیش از 200 دستگاه تانک و نفربر و ده ها واحد توپخانه از پایگاه های ارتش ترکیه در جنوب این کشور وارد خاک سوریه شده است. از سوی دیگر اردوغان در دیدارهای اخیر خود با نمایندگان ناتو در آنکارا به آمریکا پیغام داده که حاضر به همکاری کامل با آنها برای عملیات اشغال استان رقه می باشد. بنظر میرسد دولت ترکیه و شخص اردوغان علی رغم خوش بینی های افراد ساده انگار همچنان در رویای احیای امپراطوری عثمانی از طریق سیطره مرحله به مرحله بر خاک کشور همسایه (سوریه) می باشد. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش

برافراشته شدن پرچم آمریکا در تل ابیض سوریه 
رسانه های سوریه تصاویری از برافراشته شدن پرچم آمریکا بر فراز ساختمان های اداری شهر "تل ابیض" واقع در شمال استان رقه این کشور منتشر کرده اند. شهر تل ابیض در مجاورت مرز شمالی استان رقه سوریه با جنوب ترکیه واقع گردیده و از ابتدای بحران در سوریه یکی از کانونهای فعالیت گروه های شبه نظامی وابسته به ارتش آزاد و القاعده بوده است. از سال 2014 کنترل کامل این شهر بدست داعش افتاده و در جریان درگیری های هفت ماه پیش این گروه با شبه نظامیان کرد چند ملیتی وابسته به آمریکا از اشغال داعش خارج و به تصرف آنها درامده بود. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
شهر تل ابیض دارای بافت قومیتی عرب نشین بوده اما گروه های کرد با سیطره بر آن در صدد پاکسازی نژادی و تبدیل آن به بخشی از قلمرو خود برای تاسیس کشور کردی در نوار مرزی شمال سوریه با ترکیه می باشند. پیش از این نیز تصاویر مشابهی از برافراشته شدن پرچم آمریکا بر فراز ساختمان های مسکونی و اداری شهر منبج تحت اشغال شبه نظامیان چند ملیتی کرد منتشر شده بود. آمریکا با اعزام 500 نظامی خود از این گروه ها حمایت می کند. دولت سوریه بارها با شکایت رسمی به سازمان ملل خواستار اخراج نظامیان امریکایی از خاک خود شده است.
 
 
00:00 01:31
تحولات میدانی جبهه دیرالزور
پیشروی ارتش سوریه در اطراف فرودگاه دیرالزور/درگیری شدید اهالی التبنی با داعش
منابع میدانی نزدیک به ارتش سوریه از پیشروی نیروهای نظامی این کشور در اطراف شهر دیرالزور پس از نبردهای شدید با عناصر گروه تروریستی تکفیری داعش خبر داده اند. در این عملیات ارتش و بسیج مردمی سوریه با حمله به مواضع داعش در اطراف فرودگاه نظامی دیرالزور کنترل تپه تل الصنوف واقع در حاشیه مقر تیپ 137 را از اشغال داعش خارج ساختند. همزمان نیروهای بسیج مردمی سوریه نیز دو حمله سنگین داعش به شهرک های حویجة صکر، المریعیة، الجفرة شرق وجنوب شرق شهر دیرالزور را دفع و تلفات و خساراتی را به انها وارد آورده اند. 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
 
 از سال 2014 بیش از 90 درصد از مساحت استان عموما بیابانی دیرالزور در شرق سوریه در اشغال داعش قرار داشته و تنها کنترل فرودگاه نظامی و چند محله اطراف آن در دست نیروهای نظامی سوریه می باشد. دیرالزور در مجاورت استان الانبار عراق یکی دیگر از مراکز بزرگ استقرار و فعالیت داعش قرار دارد. همزمان با این تحولات منابع میدانی از وقوع درگیری های شدید میان ساکنین روستای "التبنی" در حاشیه شهر دیرالزور با عناصر گروه تروریستی تکفیری داعش خبر داده اند.
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
 
به گفته این منابع درگیری ها در پی انتشار تصاویری از اعدام فجیع 13 تن از جوانان این روستا توسط داعش به اتهام همکاری با آمریکا آغاز شده که طی آن 17 تروریست تکفیری به هلاکت رسیده و تعدادی دیگر زخمی و به اسارت مردم درامده اند. داعش سه روز پیش ویدئویی تحت عنوان "صناعة الوهم" در روز عید قربان منتشر کرد که تصاویر لحظه اعدام غیرانسانی و وحشیانه این جوانان را نشان می داد. جلاد جدید داعش که بنام عمار الحسنی معرفی کرده اند، پس از تهدید دشمنان این گروه اقدام به ذبح این جوانان کرده است.
 
آرایش تهاجمی ارتش سوریه در درعا/ساخت پایگاه هوایی آمریکا در کوبانی سوریه/شکست عملیات قادسیه جنوب در قنیطره/عقب نشینی ارتش سوریه از جاده کاستلو حلب/در حال ویرایش
شاهدان عینی گفته اند که به محض انتشار این ویدیو بستگان این قربانیان مسلح شده و به مراکز داعش در روستا حمله کرده اند. ابتدا دو عامل انتحاری خود را در دو مقر اصلی داعش در داخل و حاشیه روستای تبنی منفجر کرده که تلفات و خسارات سنگینی برجای گذاشته و همزمان نیز اهالی منطقه با سلاح های سبک و نیمه سنگین به آنها حمله کرده و نیروهای داعش را به اسارت دراورده اند. در مقابل داعش با اعزام دو کاروان بزرگ نیرو و تسلیحات سنگین در اطراف روستا مستقر شده است. 
فیلم/ موزیک‌ویدیو جدید «حامد زمانی» به شهدای مدافع حرم تقدیم شد
ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: کلیپ

موزیک ویدیوی «سپر» با صدای حامد زمانی رونمایی و تقدیم به خانواده شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم شد.

وحید امینی کارگردان قطعه «سپر» در مراسم رونمایی از این موزیک ویدیو در جمع خانواده شهدای مدافع حرم با بیان اینکه تهیه سناریو و تولید این طرح 45روز زمان برده است گفت: این طرح به مدت 5 روز فیلمبرداری در شهرک دفاع مقدس، سطح شهر و دهکده مقاومت ساخته شده است.

وی افزود: سه داستان در این موزیک ویدیو پیش می رود.

 این خواننده ارزشی هم در این مراسم گفت: قطعه سپر با مضمون مدافعان حرم ساخته و پرداخته شد و از حدود شش ماه گذشته کار آهنگ و موسیقی این قطعه را آغاز کردیم و در حدود 45 روز نیز مشغول ساخت موزیک ویدیوی این قطعه بودیم.

زمانی با اشاره به قطعه هفت تیر که پیش از سپر تولید شد افزود: داستان مدافعان حرم و جریان تکفیری در این دو قطعه با دو منظر ایدیولوژیک و امت محور پرداخته شده است.

وی افزود: همانطور که امام فرمودند جنگ ما جنگ عقیده است  و زمان و مکان نمی شناسد و قطعا  قطعه سپر نیز همچون قطعات پیشین صدای مخالفان و دشمنان را بلند می کند.

زمانی گفت: ژانر قطعه سپر کاملا حماسی  و نوع موسیقی هارد راک است.

حامد زمانی، به عنوان خواننده و آهنگساز، امیر جمالفرد تنظیم کننده و احمد بابایی شاعر فارسی و مرتضی آل کثیر به عنوان شاعر عربی در موزیک ویدیوی سپر هنرنمایی کرده اند.

مجری طرح این موزیک ویدیو گروه فرهنگی، هنری دلصداست.


 
بان کی‌مون در انتقاد بی‌سابقه از رژیم صهیونیستی:
ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: بین المللی

اشغال، خفقان و ظلم اسرائیل باید تمام شود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از آنکه «بنجامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با انتشار یک پیام ویدئویی، مخالفان شهرک‌سازی را موافق تصفیه‌ قومی دانست، دبیرکل سازمان ملل که هدف این انتقاد بود به دفاع از خود وادار شد.

خبرگزاری فارس: اشغال، خفقان و ظلم اسرائیل باید تمام شود

نتانیاهو در پیام ویدئویی خود که جمعه گذشته منتشر شده بود، از افرادی شهرک‌سازی را برای روند صلح مضر می‌دانند، انتقاد کرده بود.

«بان کی‌مون» پس از هفت روز به این پیام ویدئویی واکنش نشان داد و در جمع اعضای شورای امنیت ملل متحد گفت: «بیانیه اخیر نخست‌وزیر اسرائیل که مخالفان توسعه شهرک‌ها را موافق تصفیه قومی دانسته بود، باعث ناراحتی من شد. این امر غیرقابل‌قبول و بیدادگرانه است.»

دبیرکل سازمان ملل در ادامه گفت: «اجازه بدهیم واضح بگویم. شهرک‌سازی بر اساس قوانین بین المللی، غیرقانونی است. اشغال، خفقان و ظلم باید تمام شود.»

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین یکشنبه هفته گذشته به این پیام ویدئویی نتانیاهو واکنش نشان داده و گفته بود: «ما آنطور که اسرائیل تلاش می‌کند نشان دهد، منزوی نیستیم. اسرائیل حقیقتاً در سطح بین الملل منزوی است زیرا به ادامه مسیر صلح علاقه‌ای ندارد و با ادامه شهرک‌سازی به اماکن مقدس آسیب می‌زند.» 
پاسخ محسن رضایی به هاشمی
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی

وقتی می‌گویند آلمان و ژاپن روی اقتدار سرمایه‌گذاری نکردند از بی‌اطلاعی آنهاست

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، کسانی که وجود اقتدار برای پیشرفت کشورها را بلا نیاز می‌دانند را بی‌اطلاع نامید.

خبرگزاری فارس: وقتی می‌گویند آلمان و ژاپن روی اقتدار سرمایه‌گذاری نکردند از بی‌اطلاعی آنهاست

متن این یادداشت به این شرح است:

ملت‌های دنیا، به دو رکن اساسی برای بقا نیاز دارند؛ اقتدار و اقتصاد دو بال پرواز یا دو موتور پیشرفت جامعه هستند. امنیت و زندگی مردم از اصول اولیه حیات جوامع است. تمام کشورها بدون استثنا بر این اساس رفتار می‌کنند. با تضعیف اقتدار ایران اقتصاد درست نمی‌شود .

این‌که بعضی می‌گویند آلمان و ژاپن روی اقتدار سرمایه‌گذاری نکردند از بی‌اطلاعی آن‌هاست.

با وجود این‌که تا ده-بیست سال پس از جنگ جهانی، نگذاشتند آلمان و ژاپن نیروی نظامی و دفاعی داشته باشند ولی مدت‌هاست که هر دو نیروهای نظامی را جدی گرفته‌اند. در حالی که ژاپن مرز زمینی با هیچ کشوری ندارد وزارت دفاع درست کرده است و هر دو کشور بودجه دفاعی چند برابر ایران در بخش نظامی دارند. 
واکنش سرلشکر سلیمانی به تلاش تفرقه‌افکنانه دشمن
ساعت ٦:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی

تا آخر عمر در جایگاه «سربازی» خواهم بود/

 

مردم به اظهارات تفرقه‌افکنانه دشمنان اعتنا نکنند

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، به نقل از سپاه نیوز، به دنبال فضاسازی‌های رسانه‌ای و عملیات روانی هفته‌های اخیر رسانه‌های بیگانه و نیز برخی مقامات آمریکایی پیرامون سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده محبوب، مردمی، انقلابی و ولایتمدار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای تأکید کرد: با استعانت از خدای سبحان در همین جایگاه سربازی خواهم بود.

خبرگزاری فارس: تا آخر عمر در جایگاه «سربازی» خواهم بود/ مردم به اظهارات تفرقه‌افکنانه دشمنان اعتنا نکنند

متن بیانیه سرلشکر حاج قاسم سلیمانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

با اهدای سلام و درود خالصانه به محضر رهبر معظم و حکیم انقلاب اسلامی و ملت شریف و عزیز ایران؛ در پاسخ به اظهارات تفرقه‌افکنانه اخیر دشمن و مطالبی که حول آن بیان و القا می‌شود، عرض می‌کنم جبهه دشمنان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی سخنان خود را همواره با هدف تفرقه و ایجاد تقابل بین صفوف متحد و یکپا رچه مردم انقلابی و رشید بیان می‌کند؛ لذا هیچگاه نباید به آن توجه و اعتنایی کرد

حقیر سرباز صفر ولایت و نظام جمهوری اسلامی و ملت شجاع و عزیزتر از جانم بوده و انشاء‌الله با استعانت از خدای سبحان تا آخر عمر در همین جایگاه "سربازی" خواهم بود.

از همه برادران و خواهران عزیزم خواهشمندم با بی‌اعتنایی به اظهارات فریبکارانه و تفرقه‌افکنانه دشمنان اجازه ندهند وقت ارزشمند خدمتگزاران این ملت صرف اهداف و مقاصد شوم دشمنان گردد.

والسلام

قاسم سلیمانی

25 شهریور 1395 
روزنامه صهیونیستی فاش کرد
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: بین المللی

سفر گروهی از ضدانقلاب به اسرائیل بلافاصله پس از حصول برجام

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه تایمز اسرائیل مدعی شد که اندک زمانی پس از جمع‌بندی توافق هسته‌ای ایران و 1+5، گروهی از «ناراضیان شناخته شده ایرانی» برای شرکت در کنفرانسی به اسرائیل رفته‌اند. زمان این کنفرانس، جولای 2015 و هدف از آن بررسی توافق هسته‌ای از دیدگاه ایرانیان خوانده شده است.

به نوشته روزنامه صهیونیستی، اینکه چه کسانی دقیقا در کنفرانس مزبور شرکت داشته‌اند، همچنان محرمانه است اما در بین افراد مزبور، وزرا و دیپلمات‌های سابق، بنیان‌گذاران سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رهبران دانشجویی سابق، فعالان دموکراسی‌خواه فعلی، روشنفکران، نویسندگان و شخصیت‌های رسانه‌ای حضور داشتند که اکنون در ایران زندگی نمی‌کنند.

با توجه به آنکه تنها وزیر شاخص سابقی که در اپوزیسیون حضور دارد، عطاءالله مهاجرانی است، می‌توان گمانه‌زنی کرد که وی یکی از حضار در این کنفرانس بوده است. از سوی دیگر، از آنجا که کسانی چون اکبر گنجی و محسن سازگارا، از سوی رسانه‌های غربی به عنوان بنیان‌گذاران و اعضای سابق سپاه نام برده می‌شوند، می‌توان حضور این افراد در کنفرانس فوق را نیز محتمل دانست.

جالب اینجاست که جماعت حاضر در این کنفرانس ابراز نگرانی کرده‌اند برجام می‌تواند به تقویت نظام تئوکراتیک (نظام دین‌سالار) سیاسی ایران بینجامد. این افراد همچنین به این نکته هم پرداخته‌اند که با توجه به ایرادات ساختاری اقتصاد ایران، چشم‌انداز استفاده این کشور از فرصت‌های توافق هسته‌ای چندان روشن نیست.

«یوسی کوپرواسر» از مدعوین برجسته اسرائیلی این نشست، با مثبت ارزیابی کردن نتیجه چنین همایشی برای منافع اسرائیل، گفت: «وقتی عناصر مهمی از میان معارضان ایرانی و کارشناسان اسرائیلی می‌توانند با هم ملاقات کنند یعنی اینکه از رژیم تندرویی در تهران حاکم نباشد، مردم ایران و اسرائیل می‌توانند با هم همکاری داشته باشند.»

پیش از انقلاب اسلامی زمامداران ایران با توجه به حساسیت موضوع اسرائیل برای مردم ایران، به رغم حضور مکرر و مخفیانه سران این رژیم در تهران و ملاقات آنها با اسدالله علم (وزیر وقت دربار)، هیچ‌گاه جرأت برقراری رابطه رسمی دیپلماتیک را به خود ندادند.

کوپرواسر که اجازه نداشته اسامی ایرانیان حاضر در نشست را افشا کند، به برخی از گفته‌های آنان اما اشاره کرده و گفته: «اینکه ایرانیان بتوانند از پتانسیل خود به نحو احسن استفاده کنند به نفع اسرائیل است و این پیامی است که حضار ایرانی بارها در نشست آن را تکرار کردند.»

ترتیب‌دهندگان این نشست گفته‌اند که شرکت‌کنندگان ایرانی با وسواس انتخاب شده‌اند تا بتوان بر مبنای آرای آنها، مطالعه‌ای قابل اطمینان بر روی «نظرات، دیدگاه‌ها و استراتژی‌های» مختلف متداول در میان معارضان نظام حاکم ایران انجام داد.

کوپرواسر گفته که همه ایرانیان حاضر در موافقت با مخالفت با برجام موضع واحد نداشته‌اند ولی «همه آنها نگران بودند که این توافق رژیم (ایران) را در بلندمدت تقویت کند.» 
مقامات بحرین «شیخ علی سلمان» را به دادستانی عمومی این کشور منتقل کردند
ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: بیداری اسلامی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شیخ «علی سلمان» رهبر جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین جمعیت مخالف دولت این کشور پنج شنبه (امروز) به دادستانی عمومی بحرین منتقل شد.

خبرگزاری فارس: مقامات بحرین «شیخ علی سلمان» را به دادستانی عمومی این کشور منتقل کردند

به گزارش خبرگزاری «رصد نیوز»، همسر شیخ علی سلمان در تماس تلفنی‌ای که با این خبرگزاری داشت، اعلام کرد که همسرش لحظاتی پیش، از زندان به دادستانی بحرین منتقل شده است.

همسر شیخ سلمان گفت که مقامات بحرین به منظور بازجویی از همسرش، وی را به دادستانی انتقال داده‌اند.

هنوز علت انتقال شیخ سلمان مشخص نیست، ولی احتمال می‌رود مقامات بحرین در واکنش به پیام اخیر دبیرکل جمعیت «الوفاق» به شورای حقوق بشر سازمان ملل باشد.

شیخ علی سلمان در این پیام گفته بود: «بحرین شاهد افزایش شدید سرکوب‌های فرقه‌گرایانه در حق شیعیان است و به ویژه پس از سلب تابعیت آیت‌الله «عیسی قاسم» شاهد این موضوع هستیم».

رژیم بحرین شیخ علی سلمان را به اتهام اقدام علیه امنیت این رژیم به 9 سال حبس محکوم شده است.

رژیم بحرین بعد از اجرای حکم حبس شیخ سلمان به ساختمان جمعیت الوفاق یورش برد و بعد از مصادره اموال آن، پلمپ کرد.


 
ورود مستقیم رژیم صهیونیستی به نبرد قنیطره در جنوب سوریه + نقشه
ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با وجود برقراری آتش بس یک هفته‌ای در سوریه، عناصر تروریستی در جنوب این کشور همچنان با پشتیبانی توپخانه و جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مواضع ارتش و نیروهای دفاع ملی را در استان قنیطره هدف قرار می‌دهند.
نیروهای سوری چهارشنبه (دیروز) نیز پس از درگیری‌های چند ساعته موفق شدند حملات شدید تروریست‌ها را در حومه شهرک «حضر» دفع کنند.
تا صبح پنج‌شنبه (امروز) آرامشی نسبی در منطقه برقرار بود اما تروریست‌ها دوباره حملات وسیعی را در محور «سریه الرابعه» در مجاورت مزارع «امل» و در مسیر شهرک حضر انجام دادند.
نیروهای ارتش و دفاع ملی پس از دو ساعت درگیری سنگین توانستند حملات تروریست‌ها را دفع کنند.
با اشغال ارتفاعات راهبردی «الحمیریه»، تروریست‌ها این امکان را به دست آورده‌اند شهرک حضر را زیر آتش مستقیم قرار دهند و حملات سنگینی را برای تصرف این منطقه ترتیب دهند.
در درگیری‌های امروز بیش از 30 تروریست کشته یا زخمی شدند و تروریست‌ها پس از شکست در هر مرحله با ترک اجساد همرزمانشان از منطقه متواری شدند.


قنیطره سوریه؛ مشاهده نقشه در اندازه بزرگتر اینجا    

در لیست کشته شدگان نام تعدادی از اتباع عربستانی دیده می‌شود.
وضعیت میدانی در ارتفاعات «الحمریه» تغییری نکرده و همچنان تحت اشغال تروریست‌هاست.
عناصر تروریستی از این ارتفاعات به صورت مستمر ساکنان شهرک حضر را با خمپاره هدف قرار می دهند.
ارتش سوریه و نیروهای دفاع مردمی مستقر در شرق جولان (شمال استان قنیطره) با وجود حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی تاکنون توانسته‌اند تلفات سنگینی را به تروریست‌ها در محور مناطق «سریه الرابعه و ارتفاع حمریه» وارد کنند.
براساس اطلاعات بدست آمده در درگیری‌های روزهای گذشته حدود 60 تن از تروریست‌ها از جمله 6 فرمانده میدانی به هلاکت رسیده اند و بیش از 100 تن زخمی شده‌اند.
رژیم صهیونیستی برای تقویت روحیه تروریست‌ها با استقرار تعدادی آمبولانس در جولان مجروحان تروریست‌ها را به داخل خاک فلسطین اشغالی منتقل می کنند.

گروه‌های تروریستی «جیش الیرموک»، «جبهه فتح الشام» ( النصره سابق) و «الویة معتزبالله» در عملیات جنوب سوریه حضور دارند.


 
«ناوگان آزادی» با مشارکت 30 فعال زن راهی نوار غزه شد
ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٦  کلمات کلیدی: فلسطین پاره تن جهان اسلام

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حدود 30  فعال زن از تابعیت‌های مختلف چهارشنبه شب (دیشب) در قالب «ناوگان آزادی» و با دو کشتی به نام‌های «الزیتونه» و «الامل» از بارسلونای اسپانیا راهی سوال نوار غزه شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فلسطینی «معا»، این 20 زن که در اعتراض به محاصره بیش از 9 ساله غزه عازم غزه شده‌اند از 10 تابعیت مختلف هستند و سعی دارند تا هفته اول اکتبر خود را به سواحل غزه برسانند.

دو کشتی امل و زیتونه حامل کمک‌های پزشکی و آموزشی هست تا بین ساکنان نوار غزه تقسیم شود.


 
یک منبع آگاه به فارس خبر داد:
ساعت ٧:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

هشت ایرانی در بمب‌گذاری شهر وان ترکیه زخمی شدند/

 

حال یک نفر وخیم است

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس درباره تعداد مجروحان ایرانی بمب‌گذاری امروز در شهر وان ترکیه عنوان کرد: بر اساس گزارش مقامات محلی در این حادثه 8 نفر از ایرانیان زخمی شده‌اند که حال یک نفر به دلیل شدت جراحات بحرانی است و در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد. 

به گزارش فارس، ظهر امروز دوشنبه یک خودروی بمب‌گذاری شده در مرکز شهر وان و در نزدیکی ساختمان حزب عدالت و توسعه منفجر شد و خسارات زیادی را به بار آورد که بر اثر آن 48 نفر مجروح شدند.

سی‌ان‌ان ترک به نقل از دفتر فرمانداری این شهر خبر داد که چند ایرانی نیز در انفجار مجروح شده‌اند اما تعداد آنها را اعلام نکرد. 
مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا فرماندهان دریایی ایران را به مذاکره دعوت کرد
ساعت ٧:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا می‌گوید رویارویی‌های اخیر بین شناورهای ایران و آمریکا در خلیج فارس حاکی از آن هستند که لازم است دو کشور برای اجتناب از خطاهای محاسباتی، بر سر برخی قواعد رفتاری توافق کنند. 

دریادار «جان ریچاردسون» گفته توافق‌هایی از این دست بین آمریکا با روسیه و چین به کاهش مخاطرات کمک کرده‌اند. 

به گزارش رویترز وی گفت: «اینها برخی از مواد ثبات‌زدا هستند که در آنها خطاهای محاسباتی تاکتیکی (وجود دارند) و هر چه شما به این موارد نزدیک‌تر می‌شوید، حاشیه خطا کمتر شده و خطاهای انسانی می‌توانند نقش بزرگتر و بزرگتری بازی کنند.»

فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا اضافه کرد: «بنابراین بسیار مهم است که ما اینگونه فعالیت‌ها را در جاهایی که می‌توانیم از بین ببریم. ممکن نیست که ماحصل چنین اتفاقاتی خوب باشند...(این اتفاقات) همچنین قدرت نوعی گفت‌و‌گو در سطح فرماندهان را به رخ می‌کشند.»

ریچاردسون که در سمیناری در «اندیشکده واشنگتن برای پیشرفت آمریکا» صحبت می‌کرد گفت مهم است که فرماندهان دو طرف ساز و کاری برای رایزنی درباره رودیدادها داشته باشند.

او گفت: «ما روش‌هایی برای جلوگیری از رویدادها با روس‌ها داریم و 'دستورالعمل رویارویی‌های برنامه‌ریزی‌نشده' با چینی‌ها هم بسیار بسیار سودمند بوده است.»

 ریچاردسون اضافه کرد: «دست پیدا کردن به نوعی مجموعه قواعد مانند اینها با ایرانی‌ها نیز کارآمد خواهد بود تا ما بتوانیم به جای این نوع رفتارهایی که هیچ نفع مثبتی ندارند، نوعی چارچوب رفتاری داشته باشیم که راهنمای ما برای گونه‌های مفیدتر رویارویی در دریا باشد.»

مقام‌های آمریکایی ادعا کرده‌اند در سال جاری بیش از 30 رویارویی با شناورهای ایرانی در خلیج فارس داشته‌اند. 

رسانه‌های غربی چند روز پیش مدعی شدند یک ناو گشتی آمریکا بعد از نزدیک شدن قایق‌های تندروی ایران مجبور به تغییر مسیر شد.


 
ملوان آمریکایی بازداشت‌شده توسط ایران:
ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: نظامی

در حادثه جزیره فارسی، از وقوع یک جنگ جلوگیری کردم/

 

 

اجازه نداریم به ایرانی‌ها تیراندازی کنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیوید نارتکر» فرمانده گروهی از نظامیان آمریکایی که چند ماه قبل در جریان رویارویی با نیروهای ایرانی در نزدیکی جزیره «فارسی»، بازداشت شدند، می‌گوید اقدام او باعث جلوگیری از وقوع جنگ شده و نیروی دریایی آمریکا نباید او را توبیخ می‌کرد.

خبرگزاری فارس: در حادثه جزیره فارسی، از وقوع یک جنگ جلوگیری کردم/اجازه نداریم به ایرانی‌ها تیراندازی کنیم

نارتکر که بعد از بازداشت، در برابر دوربین‌های تلویزیونی از ایران عذرخواهی کرد، اتهام «سهل‌انگاری» را رد کرده و گفته است که طبق آموزش‌هایی که دیده بود عمل کرده است.

وی در مورد لحظه رویارویی با نیروهای ایرانی، به نشریه «فارین پالیسی» گفته است: «می‌دانستم که می‌توانم او را (یکی از نظامی‌های ایرانی) را هدف قرار داده و بکشم. نگاه ما مستقیما به هم دوخته شده بود.»

فارین پالیسی با بیان اینکه نارتکر می‌دانسته که تیراندازی به سمت نیروهای ایرانی می‌تواند آغازگر تعقیب و گریزی در خلیج فارس شود، به نقل از او نوشته است: «داشتم با خودم فکر می‌کردم که من به خاطر یک اشتباه ناوبری مسخره او را نخواهم کشت.»

نارتکر ادامه داد: «چون آنوقت یک ایرانی را در آب‌های ایران کشته بودیم و هیچ‌جور هم نمی‌شد ادعا کرد که در آب‌های بین‌المللی هستیم.»

در جریان رویارویی چند ماه قبل در خلیج فارس، دو قایق آمریکایی به دلیل آنچه اشتباه ناوبری و از کار افتادن تجهیزات راهنمای آن‌ها خوانده شد، چند کیلومتر وارد آب‌های ایران شدند. این قایق‌ها و سرنشینانشان برای یک روز در بازداشت ایران قرار داشتند.

ارتش آمریکا 6 نفر از جمله چهار افسر دخیل در این حادثه را توبیخ کرده است. نارتکر که یکی از این افراد است، وکیل گرفته و درخواست کرده تا در مورد حکمی در ارتباط با این مسئله صادر شده، تجدید نظر شود. با این حال ارتش این درخواست را رد و اعلام کرده است که حکم او درست بوده است.

به گفته نارتکر، اگر نیروهای آمریکایی به سمت ایرانی‌ها تیراندازی می‌کردند، احتمال شروع یک جنگ وجود داشت. وی می‌گوید: «نمی‌خواستم به خاطر چنین چیزی، درگیری راه بندازم. من اختیار راه انداختن جنگ را ندارم.»

بعد از بازداشت این نظامیان و انتشار ویدئویی از زانو زدن آن‌ها، دولت آمریکا از سوی رقبای جمهوری‌خواهش به شدت تحت فشار قرار گرفت. این نظامی آمریکایی معتقد است که همان ویدئو و فشار رسانه‌ای او را به دردسر انداخته است. وی گفت: «من نیروی دریایی را شرمنده کردم و آن‌ها هم مرا تنبیه کردند.»

«فیلیپ لوری» وکیل نارتکر در درخواست تجدید نظر حکم، گفته است که موکلش با آرامش توانسته از بروز یک درگیری گسترده جلوگیری کند.

با این حال نیروی دریایی این درخواست تجدید نظر را که در صورت پذیرش به نارتکر اجازه می‌داد بعدها ارتقا درجه بگیرد را رد کرده است. در نامه توبیخ نارتکر عنوان شده است که او به دلیل عدم اطلاع‌رسانی به مافوق در مورد مأموریت، عدم ترسیم مسیر روی کاغذ و همچنین عدم کسب اطمینان از پر بودن تسلیحات قایق‌ها، دچار خطا شده و مستحق تنبیه است.

نارتکر این موارد رد کرده و گفته است که هیچ‌یک از این موضوعات تأثیری در نتیجه نهایی نداشته و نمی‌توانسته تغییری در اوضاع ایجاد کند. به گفته وی، هرچند که نیروهای آمریکایی در خلیج فارس برای خود «حق دفاع» قائل می‌شوند، اما این مسئله در زمان رویارویی با ایرانی‌ها متفاوت است و در چنین رویارویی‌ها به نیروها توصیه شده بدون تیراندازی اوضاع را کنترل کنند.

وی می‌گوید: «می‌دانید، شما تقریبا نمی‌توانید به سمت ایرانی‌ها تیراندازی کنید. فقط اگر آن‌ها به سمت ما تیراندازی کنند، می‌توانیم در پاسخ شلیک کنیم.»

یک افسر نیروی دریایی که نامش منتشر نشده و پیش از این در کشتی‌های آمریکایی مستقر در خلیج فارس خدمت کرده، اظهارات نارتکر را تائید می‌کند.

او گفته است: «اینکه از استفاده از توان نظامی خودداری شود، در آن منطقه چیز معمولی است. هیچ علاقه‌ای به ایجاد یک حادثه بین‌المللی وجود ندارد، چه برسد به اینکه بخواهیم افراد را به خاطر اینکه فرماندهان بی‌پروای ایرانی می‌خواهند با نیروی دریایی ایالات متحده دوئل کنند، به کشتن دهیم.»

به گفته این افسر آمریکایی، رفتار نارتکر عاقلانه بوده، چراکه «قایق‌های ما جایی که باید می‌بودند، نبودند. اگر ما با نیروی دریایی یک کشور در آب‌های سرزمینی خودش وارد درگیری می‌شدیم، در محکمه افکار عمومی وضع خوبی برای توجیه نداشتیم.»

یک مقام نظامی آمریکایی که در جریان رسیدگی به پرونده حادثه جزیره فارسی قرار دارد، می‌گوید نارتکر در کل این حادثه چند بار دچار اشتباه شده و حکم صادره برای او فقط به دلیل رویارویی با نیروهای ایرانی نبوده است.

تحقیقات نیروی دریایی آمریکا نشان می‌دهد که یکی از خدمه از دستور مافوق برای تلاش جهت فراری دادن قایق‌ها از دست نیروهای ایرانی سرپیچی کرده است. با این حال نارتکر می‌گوید خدمه قایق این دستور را اجرا کرده‌اند، اما نتوانسته‌اند از دست نیروهای ایرانی فرار کنند.

به نوشته فارین پالیسی، حکم صادره از سوی نیروی دریایی نارتکر را از هرگونه ارتقا درجه در آینده منع کرده و اجازه ادامه حضور وی در قایق‌های فعال در منطقه را هم نمی‌دهد و این بدان معنی است که دوران نظامی او به زودی به پایان می‌رسد.

نارتکر می‌گوید با این حال از اینکه دستور تیراندازی نداده، ناراحت نیست، چراکه اگر این کار را کرده بود، در دادگاه نظامی محاکمه می‌شد: «110% مطمئنم که اگر دستور تیراندازی به سمت ایرانی‌ها را صادر کرده بودم، الان در (دادگاه نظامی) "فورت لیونورث" بودم.» 
عملیات ویژه نیروهای مقاومت در «قلمون»
ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

عملیات ویژه نیروهای مقاومت در «قلمون»/

 

 

کشته‌شدن سرکردگان تروریست‎ها در گذرگاه «ابوحدیج»

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پس از آرامش چند ماهه در رشته های قلمون در مرز لبنان و سوریه، نیروهای مقاومت امروز عملیاتی ویژه را در گذرگاه ابوحدیج انجام دادند.

رزمندگان مقاومت حزب الله پس از انجام چندین عملیات اطلاعاتی توانستند از برگزاری جلسه‌ای مهم میان سرکرده گان گروه تروریستی داعش آگاه شوند.


اندازه بزرگتر نقشه اینجا    

نیروهای ویژه مقاومت در نهایت با انجام رصدهای اطلاعاتی مکان برگزاری جلسه سرکردگان گروه تروریستی داعش را در حومه گذرگاه ابوحدیج شناسایی کردند.

به گزارش گروه بین الملل فارس، نیروهای مقاومت در ادامه بدون اینکه تروریست ها آگاه شوند، خود را به نزدیکی محل برگزاری این نشست رساندند و اطراف مجتمع را بمب گذاری کردند.


اندازه بزرگتر نقشه اینجا    

نیروهای مقاومت پس از انجام مرحله نخست عملیات از منطقه مورد نظر فاصله گرفتند و از طریق کنترل های از راه دور مقر تروریست ها را منفجر کردند. در این عملیات مقر تروریست ها به طور کامل منهدم شد و تعداد زیادی از سرکردگان به هلاکت رسیدند.

با وقوع این انفجار و تخریب کامل محل برگزاری نشست، تعدادی از تروریست ها برای بررسی اوضاع و برگرداندن اجساد همرزمانشان به این منطقه اعزام شدند، اما همزمان یگان موشکی حزب الله لبنان در مرحله دوم عملیات آنها را هدف قرار داد.

در مرحله دوم عملیات نیز تعدادی زیادی از تروریست ها کشته و زخمی شدند. شدت آتش در این مرحله از عملیات به قدری بالا بود که اجساد تروریست ها در این حملات متلاشی شد و آماری از تعداد کشته های آنها وجود ندارد. 
37 تروریست داعشی به همراه مشاور البغدادی کشته شدند
ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «غیاث السورچی» مسئول رسانه‌ای حزب «اتحاد میهنی کردستان» در استان نینوی، از کشته شدن 37 عضو گروهک تکفیری داعش به همراه «ابو ابراهیم الحدیدی» مشاور ابوبکر البغدادی و «سام اسماعیل السبعاوی» فرمانده بخش آموزش کودکان داعش در بمباران‌های هوایی ائتلاف آمریکایی در استان نینوی خبر داد.

وی به السومریه نیوز، گفت: هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی در منطقه «حاوی» در شمال القیاره اقدام به بمباران مواضع داعش کردند که 9 تن از عناصر این گروهک کشته شدند، در بمباران دیگر، کاروان داعش در بین منطقه «عین الجحش» و روستای «غزیل» در جنوب موصل هدف قرار گرفت و 20 عضو داعش به همراه «ابو ابراهیم الحدیدی» از پای در آمدند.

السورچی افزود: هواپیماها همچنین انبار مهمات داعش را در روستای «الصلاحیه» در منطقه القیاره، هدف قرار دادند که با انهدام کامل این انبار، 4 تروریست داعشی نیز کشته شدند.

به گفته وی، در بمباران منطقه «المأمون» در موصل یک خودرو هدف قرار گرفت که در طی آن «سام اسماعیل السبعاوی» فرمانده یگان آموزشی کودکان معروف به «اشبال الخلافه» به همراه دو تن از همراهانش کشته شدند.


 
نماینده کنست همکاری ارتش اسرائیل با جبهة النصره را تائید کرد
ساعت ٧:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی «کنست» ضمن انتقاد شدید از نظامیان صهیونیستی اعلام کرد ارتش اسرائیل نه تنها به جمعیت دروزی‌های ساکن در جولان اشغالی کمکی نمی‌کند، بلکه مشغول همکاری با «جبهة النصره» شاخه القاعده در سوریه است.

«اکرم حسون» عضو حزب «کولانو» (همه‌ی ما) در مصاحبه با شبکه دو رژیم صهیونیستی با متهم کردن اسرائیل به صدمه زدن به جمعیت دروزی‌های شمال اراضی اشغالی، گفت: «ارتش اسرائیل مواضع ارتش سوریه را بمباران کرده که به جبهة النصره کمک می‌کند تا زمین‌های دروزی‌ها را به تصرف درآورد.»

به نوشته روزنامه «جروزالم پست» حسون تاکید کرد: «بر کسی پوشیده نیست که ارتش اسرائیل با جبهة النصره همکاری می‌کند. قبلا نیز گفته شده بود که النصره با ارتش هماهنگ است.»

وی همچنین افزود در زمان تصدی وزارت جنگ به دست «موشه یعلون» توافقی میان ارتش و جبة النصره انجام شد که بر مبنای آن هیچ کسی حق ندارد وارد روستای دروزی‌ها شود و در ازای آن، دروزی‌ها نیز وارد نبردهای محلی نشوند.

اظهارات این نماینده صهیونیست در حالی است که دو روز قبل تروریست‌های جبهة‌ النصره که نام خود را به «جَفَش» (جبهة فتح الشام) تغییر داده‌اند، به مواضع نیروهای مقاومت از جمله حزب‌الله و ارتش در منطقه «قنیطره» در نزدیکی مرز اراضی اشغالی حمله کردند، اما شدیدا ناکام ماندند.


 
رئیس پیشین شاباک: جهان به ایران به چشم عامل ثبات نگاه می‌کند
ساعت ٧:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آوی دیختر» رئیس کمیته امور نظامی و بین‌الملل پارلمان رژیم صهیونیستی «کنست» اعلام کرد آمریکا، اروپا و روسیه به ایران به چشم عامل ثبات‌ در منطقه نگاه می‌کنند.

دیختر که ریاست دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی (شاباک) را نیز در کارنامه دارد، طی سخنرانی در همایش امنیتی در هرتزلیا با اشتباه خواندن نگرش آمریکا، اروپا و روسیه به ایران، گفت: «چگونه ممکن است کسی از این تفکر که ایران خود مشکل است، به این نحوه نگرش که ایران راه حل است، تغییر کند؟»

رئیس پیشین شاباک با اشاره به تلاش‌های بین‌المللی برای فرایند صلح جهت پایان دادن به مناقشات فلسطین، ادعا کرد تا زمانی که نوار غزه خلع سلاح نشود، نمی‌توان حتی به مذاکره با فلسطینیان فکر کرد.

دیختر از شهر «قدس» به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی یاد کرده و تاکید کرد نه تنها به مرزهای معاهده سال 1967 برنمی‌گردند، بلکه شهرک‌سازی‌ها هم در این شهر ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به گزارشاتی مبنی بر همکاری ارتش رژیم صهیونیستی با «جبهة النصره» شاخه القاعده در سوریه ادعا کرد به این ضرب‌المثل که می‌گوید «دشمنِ دشمن من، دوست من است» اعتقاد نداشته و اسرائیل با القاعده همکاری نمی‌کند.

این عضو کنست مدعی شد القاعده هنوز هم تصمیم دارد حملاتی مانند آنچه که در 11 سپتامبر انجام داد را عملی کند.


 
آخرین تلاوت شهید منا در حضور رهبر انقلاب +فیلم
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: فیلم های خبری

به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کانال منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، در بروزرسانی جدید خود آخرین تلاوت قاری قرآن، محسن حاجی‌حسنی‌کارگر در حضور رهبر انقلاب را منتشر کرد.

یادآوری می‌شود محسن حاجی حسنی، قاری بین‌المللی کشورمان، سال گذشته در فاجعه منا به فیض شهادت نایل شد.

 برای دانلود فیلم اینجا کلیک کنید

 
هلاکت فرمانده احرارالشام در دفاع از اسراییل!+عکس
ساعت ٤:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه جهان مشرق- در جریان درگیری های شدید میان نیروهای ارتش و بسیج مردمی سوریه در نزدیکی مرز این کشور با فلسطین اشغالی فرمانده ارشد گروه تروریستی تکفیری احرارالشام به هلاکت رسید.
هلاکت فرمانده احرارالشام در دفاع از اسراییل!+عکس
بنابر این گزارش، "ابوالمثنی الانصاری" فرمانده نظامی احرارالشام در قنیطره و همزمان مسئول کل اردوگاه های آموزش نظامی این گروه در جریان گلوله باران توپخانه ای یکی از مقرهای این گروه توسط ارتش سوریه در نزدیک مرز با فلسطین اشغالی به هلاکت رسیده است. علی رغم ادعای آمریکا مبنی بر اجرای آتش بس در سوریه، گروه های وابسته به القاعده مانند احرارالشام، جیش الاسلام، جبهه النصره یا فتح الشام" حملات گسترده ای را در حلب، درعا، قنیطره و حماه سوریه آغاز کرده اند. هدف احرارالشام و سایر گروه های وابسته به القاعده در این عملیات دور ساختن ارتش سوریه از مرزهای فلسطین اشغالی و تامین امنیت رژیم صهیونیستی می باشد. روز گذشته منابع خبری اسراییلی از ورود 10 دستگاه آمبولانس به قنیطره سوریه برای انتقال مجروحان تروریستها به بیمارستانهای داخل اسراییل خبر داده بودند.

 
گروه جهان مشرق- ساعتی پیش مرتضی عطایی ملقب به "ابوعلی" فرمانده ارشد لش
ساعت ۳:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: قضایی

عذرخواهی سعید مرتضوی از خانواده جانباختگان کهریزک در فتنه ۸۸

به گزارش مشرق، سعید مرتضوی دادستان سابق تهران دقایقی پیش با ارائه نامه‌ای دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک از وقایع پیش‌آمده در تیرماه 88 از مقام معظم رهبری، خانواده جانباختگان و ملت ایران عذرخواهی کرد. متن این نامه به شرح ذیل است. ریاست محترم و هیئت محترم قضات شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران با سلام بر محمد و آل طاهرینش. و با درود و سلام به پیشگاه حضرت ولی عصر و امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و شهدای گرانقدر با سلام؛ به استحضار می‌ساند تقارن سومین جلسه دادگاه در این پرونده و نوبت دفاعیات اینجانب با نهم ذی‌الحجة روز عرفه را به فال نیک می‌گیرم. زیرا در این تقارن ایام و مناسبت‌های دینی و الهی رمز و رازهایی است که آن را اتفاقی و بی‌حکمت و بی‌حاصل ندانسته و به برکت و فضل این ایام در گشایش قفل‌های بسته و مشکلات بیش از پیش امیدوارم. عرفه روزی است به زیبایی شب قدر و دریایی‌ست به وسعت بخشش الهی؛ روز عرفه روزی‌ست که درهای آسمان برای تضرع‌های عاشقانه بندگان گشوده می‌شود. روزی که عارفان حق، از خیمه وجود خویش بیرون می‌آیند و با آتش شوق و اشتیاق به دعا و نیایش متوسل می‌شوند. در این روز عزیر که سجاده‌ای به وسعت هستی گسترده است دست‌های خود را به سوی آن بی‌نیاز بالا برده دعا می‌نماییم که خدایا غروب این روز را با غروب گناهان و تقصیرات ما یکی گردان. اینجانب به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران در زمان فتنه بزرگ سال 1388 مطالبی را به عنوان دفاع در پرونده منعکس نموده‌ام ولکن در این جلسه که نوبت به دفاع نهایی است با عنایت به اینکه انتظار به‌حق رهبر معظم و عزیزتر از جانمان این بود که مهار اغتشاش و خنثی‌ نمودن فتنه حتی در آن شرایظ اضطراری بدون ایراد خسارت و هرگونه لطمه‌ای به شهروندان عزیر انجام شود مطالب ذیل را در تکمیل دفاعیات به عمل آمده به استحضار می‌رساند: 1- برخورد بسیار شایسته از طرف خانواده‌های آسیب‌دیده قابل تقدیر و سپاس است لذا در همین رابطه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به خاطر این متانت و بردباری و پیگیری از درون نظام و دست رد زدن به مداخله بیگانگان آنان را مورد تفقد قرار دادند؛ بنابراین مجددا مراتب ادب و احترام و تجلیل خود را از مقام شامخ این خانواده‌های بزرگوار اعلام می‌نمایم. 2- در رابطه با واقعه خونبار تیرماه 88 که متعاقب فتنه بزرگ و توطئه پس از انتخابات ریاست جمهوری به وقوع پیوست رهبری معظم انقلاب به خاطر عمق فاجعه از آن به جنایت تعبیر فرمودند. به عنوان دادستان وقت عمیقا ابراز تأسف و اعتذار می‌نمایم و از مقام شهیدان مظلوم این حادثه جوادی‌فر، روح‌الامینی و کامرانی طلب پوزش نموده و علو درجات آنها را از خداوند بزرگ مسئلت می‌نمایم. 3- در این وقایع خونبار امام شهیدان روحشان آزرده و قلب رهبر معظم انقلاب و ملت شهیدپرور ایران عموما و خانواده‌های داغدار خصوصا مکدر و جریحه‌دار گردید که به راحتی قابل التیام نمی‌باشد. ضمن اینکه با چارچوب‌های عدالت‌محور نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان‌های امام (ره) و شهیدان و رهبری معظم انقلاب اسلامی سازگاری ندارد. لذا اینجانب به سهم خود از محضر مقدس امام زمان، که صاحب اصلی انقلاب می‌باشند، روح بلند و ملکوتی امام راحل و شهیدان، رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی و ملت بزرگوار و خانواده های این عزیزان صمیمانه پوزش طلبیده و ابراز تأسف و تأثر و اعتذار دارم و امیدورام این اعتذار و دلجویی بتواند مرهمی بر این زخم و التیامی بر این داغ باشد. 4- اینجانب به عنوان دادستان وقت تهران در پیشگاه خداوند و وجدان خود از وقوع این حادثه هولناک اگرچه خداوند باریتعالی عالم است، در شکل‌گیری آن هیچ عمدی نبوده، ابراز شرمندگی می‌کنم. 5- امیدوارم تلخی این حادثه و هزینه‌های عظیم این خسارت معنوی همچنان در حافظه مسئولان مربوطه باقی مانده و من‌بعد شاهد تکرار اینگونه وقایع تلخ در کشور عزیزمان ایران اسلامی نباشیم. سعید مرتضوی-21 شهریور 95


 
به گزارش مشرق، خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از اداره آمار وابسته به اداره کل گذر
ساعت ۳:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: ایثار

گروه جهان مشرق- ساعتی پیش مرتضی عطایی ملقب به "ابوعلی" فرمانده ارشد لشگر خط شکن فاطمیون در درگیری با گروه های تروریستی تکفیری القاعده و ارتش آزاد در شمال استان لاذقیه سوریه به کاروان شهدای مدافع حرم پیوست.

 
00:00 00:53
بنابر این گزارش، شهید عطایی از قدیمی ترین فرماندهان لشگر فاطمیون و از اهالی شهر مشهد مقدس بود که داز ابتدای بحران سوریه برای دفا از حرم مطهر حضرت زینب (س) حاضر شده و در تاسیس و سازماندهی لشگر فاطمیون متشکل از داوطلبان افغان حاضر در سوریه و سایر کشورها نقش مهمی ایفا کرده بود. شهید عطایی در نبردهای حمص، غوطه شرقی دمشق، دخانیه دمشق، تدمر، لاذقیه، درعا، شمال حماه و حلب حضور مستقیم داشته است.
شهادت فرمانده ارشد لشگر فاطمیون+عکس و فیلم
شهادت فرمانده ارشد لشگر فاطمیون+عکس و فیلم
شهادت فرمانده ارشد لشگر فاطمیون+عکس و فیلم

 
جان باختن ۲۳۹ حاجی از ابتدای موسم حج امسال تاکنون
ساعت ۳:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از اداره آمار وابسته به اداره کل گذرنامه این کشور روز شنبه اعلام کرد که تعداد حجاجی که از ابتدای موسم حج امسال تا پایان روز جمعه یه عربستان آمده اند، به یک میلیون و 325 هزار و 137 حاجی می‌رسد که 239 تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.
 
بر اساس این گزارش، تعداد حجاجی که از طریق هوایی وارد عربستان شده اند، به یک میلیون و 246 هزار و 660 نفر  و تعداد کسانی که از طریق زمینی به این کشور سفر کرده‌اند به 65 هزار و 754 نفر می‌رسد. همچنین 12 هزار و 723 نفر نیز از طریق دریا به عربستان سفر کرده‌اند.
 
اداره آمار وابسته به اداره کل گذرنامه عربستان گفت: تعداد حجاج امسال در مقایسه با سال گذشته 52 هزار و 182 نفر کاهش یافته است که این رقم کاهش 3.8 درصدی حجاج در حج امسال را نشان می دهد.
 
این در حالی است که عربستان سعودی برای چهارمین سال متوالی به بهانه توسعه ساخت و ساز در اطراف مکه مکرمه تعداد حجاج داخل را به میزان 50 درصد و تعداد حجاج خارج را به میزان 20 درصد کاهش داده است.
 
سال گذشته در اوج مناسک حج ابراهیمی به‌دلیل تقصیر، بی‌کفایتی و برخی مقاصد پیدا و پنهان خاندان آل سعود، حدود 7000 حاجی جان خود را به‌صورت فجیعی از دست دادند.
 
هزاران نفر از حجاج در حالی که عازم مراسم رمی جمرات بودند براثر بسته شدن راه ورودی جمرات از سوی نیروهای سعودی دچار ازدحام، فشردگی و برخورد با یکدیگر شده و بعد از روی زمین افتادن، جان خویش را از دست دادند در حالیکه هیچ‌گونه توجیهی برای این حادثه تلخ که منجر به قربانی شدن 7 هزار نفر از حاجیان کشورهای مسلمان شد، وجود ندارد.
 
در این فاجعه مرگبار که به سبب بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی و بنابر اخبار و اظهارات مقامات مسئول، به دلیل برنامه از پیش طراحی شده سعودی‌ها برای کشتار به‌وقوع پیوست، حاجیان که قصد عزیمت برای مناسک را داشتند بر اثر ازدحام و به علت گرمای بیش از حد هوا و به سبب برخورد با زائرانی که قصد بازگشت به عقب را داشتند، دچار خفگی و مشکلات تنفسی شده و جان باختند.
 
ایران نیز یکی از 39 کشوری است که نام زائرانش در زمره جان‌باختگان فاجعه منا قرار گرفت و نزدیک به 465 نفر از حاجیان خویش را از دست داد و این فاجعه هولناک، قلب تمامی خانواده‌های حاجیان و ایرانیان را جریحه دارد.
 
نخستین فاجعه‌ تلخ حج تمتع سال گذشته نیز در مسجدالحرام اتفاق افتاد و یکی از جرثقیلهای نصب شده در مسجدالحرام بنا به دلایلی که همچنان مبهم است سقوط کرد و باعث جان‌ باختن 107 زائر و مجروح شدن 238 زائر دیگر شد.
 
در میان جان‌باختگان فاجعه جرثقیل در مسجدالحرام، 11 زائر ایرانی نیز بر اثر سیاست‌های خصمانه خاندان آل سعودی، ندای حق را لبیک گفتند و این باعث تاثر بسیاری از هموطنان ما شد.
 
بهانه جویی های عربستان که از سال ها قبل و به اشکال مختلف در برگزاری فریضه حج به انحای مختلف جریان داشته ، سرانجام در آستانه موسم حج امسال به قطع روابط همه جانبه با ایران و در نهایت ممانعت از ورود حجاج ایرانی به سرزمین وحی منجر شد.
منبع: تسنیم

 
ناکامی پیشروی نظامیان ائتلاف سعودی در یمن
ساعت ۳:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، شبکه خبری المسیره به نقل از یک منبع نظامی یمنی گزارش داد که نظامیان ائتلاف سعودی در تلاش برای پیشروی به سمت شهرستان عسیلان و الساق در استان شبوه بودند که با مقاومت نیرهای ارتش یمن روبه رو شدند.

در جریان این عملیات، شماری از نظامیان وابسته به عربستان کشته و یا زخمی شدند.

نیروهای ارتش یمن همچنین شماری از نظامیان ائتلاف سعودی را به اسارت گرفتند.

یگان موشکی و توپخانه ای ارتش یمن روز جمعه گذشته نیز محل تجمع نظامیان سعوی در غرب شهرستان عسیلان در استان شبوه را هدف حملات خود قرار دادند.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن همچنین در پاسخ به حملات ائتلاف سعودی به مناطق مختلف یمن، سه خودروی نظامی سعودی ها را در منطقه الخوبه در استان جیزان واقع در جنوب عربستان به آتش کشیدند.

حملات نیروهای ارتش یمن به مواضع سعودی در واکنش به جنایت هایی است که ائتلاف سعودی روزانه در یمن مرتکب می شود. براساس اعلام سازمان ملل، بیش از 10 هزار نفر که بیشترشان غیرنظامی بوده اند، در جریان حملات و درگیری های یمن کشته شده اند.

یمن از یک سال و نیم گذشته تا کنون در معرض حملات شدید هوایی ائتلاف سعودی قرار دارد و این ائتلاف بدون اینکه تاکنون به اهداف خود برسد همچنان و در سایه سکوت محافل بین المللی به حملات خود به این کشور فقیر عربی ادامه می دهد.
منبع: ایرنا

 
خاطره رهبر انقلاب از مراسم روز عرفه در کنار مادر بزرگوارشان +اینستاپست
ساعت ۳:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: فرهنگ

به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ صفحه اینستاگرام منتسب به دفتر مقام معظم رهبری با خاطره ای از ایشان در مورد مراسم روز عرفه به روز شد.

این صفحه نوشت: "رهبر انقلاب: یادم است هنوز بالغ نبودم که اعمال روز عرفه را بجا آوردم. اعمال آن روز، طولانی هم هست - لابد آشنا هستید؛ خیلی از جوانان با آن اعمال آشنا هستند  چند ساعت طول میکشد. اعمال، از بعد از نماز ظهر و عصر شروع میشود و اگر انسان بخواهد به همه آن اعمال برسد، شاید تا نزدیک غروب روزهای نه چندان بلند به طول میانجامد. آن وقت من یادم است که با مادرم چون مادرم هم خیلی اهل دعا و توجّه و اعمال مستحبّی بود میرفتیم یک گوشه حیاط که سایه بود منزل ما حیاط کوچکی داشت؛ آن‌جا فرش پهن میکردیم، چون مستحب است که زیر آسمان باشد، هوا گرم بود؛ آن سالهایی که الان در ذهنم مانده، یا تابستان بود، یا شاید پاییز بود، روزها نسبتاً بلند بود. در آن سایه مینشستیم و ساعتهای متمادی، اعمال روز عرفه را انجام میدادیم. هم دعا داشت، هم ذکر و هم نماز. مادرم میخواند، من و بعضی از برادر و خواهرها هم بودند، میخواندیم. دوره جوانی و نوجوانی من این‌گونه بود؛ دوره اُنس با معنویات و با#دعا و نیایش.۱۳۷۶/۱۱/۱۴"


رهبر انقلاب

 
درآمد سعودی ها از برگزاری مراسم حج چقدر است؟
ساعت ۳:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام سعودی گفت براساس برنامه اقتصادی «نگاه 2030»، درآمد حج تا سال 2030 باید به مرز 47 میلیارد ریال عربستان (12.53 میلیارد دلار) برسد.
بر این اساس، «مروان عباس شعبان»، رئیس کمیته ملی حج و عمره و عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مکه در این باره گفت: «آمار و ارقام فعالیت های اقتصادی بسته به تعداد حجاج و قدرت خرید و نیز ملیت آنها هر سال متفاوت است. اما امروز این آمار به بالاترین سطح خود نرسیده است».
کاهش تعداد حجاج، رکود نسبی در فعالیت اقتصادی حج را به دنبال داشته است. شعبان این مسئله را ناشی از شرایط سیاسی و اقتصادی در برخی کشورهای منطقه دانست و پیش بینی کرد کاهش درآمد حج تا سه سال آینده ادامه دارد. البته وی مدعی شد با تکمیل مراحل زیر ساختی برخی پروژه ها، حج در آینده با افزایش درآمد همراه خواهد بود.
رئیس کمیته ملی حج و عمره عربستان گفت که طبق برنامه «نگاه 2030»، از سال 2020 به بعد، افزایش درآمد حج آغاز شده و در نهایت به 47 میلیارد ریال سعودی (12.53 میلیارد دلار) خواهد رسید.
وی افزود: «با تکمیل این پروژه های مقدس، عربستان در سال 2020، ظرفیت پذیرش 3.7 میلیون و در سال 2024، ظرفیت پذیرش 6.7 میلیون حاجی را خواهد داشت».
آمارهای رسمی منتشر شده از سوی عربستان نشان می دهند که تعداد کل حجاج در عربستان تا شبانگاه شنبه 10 سپتامبر (20 شهریور)، به 1.8 میلیون حاجی رسید که 1.3 میلیون نفر از آنها از خارج عربستان آمده اند.
عربستان در سال گذشته 1.95 میلیون حاجی را پذیرش کرده است که این تعداد در مقایسه با سال قبل یعنی 2014، 7 درصد کمتر شده است. بر اساس یک بررسی که با پیش بینی حضور حدود ۲ میلیون مسلمان در مراسم حج سال ۲۰۱۴ در مکه صورت گرفته است، درآمد عربستان سعودی از این مراسم ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است. 
برخی کارشناسان معتقدند برنامه های بلند پروازانۀ سعودی ها برای درآمدزایی هر چه بیشتر از حجاج بیت الله الحرام یکی از دلایل وقوع حوادث ناگوار و تلفات حجاج است؛ زیرا در حالی که اماکن مقدس مکه و مدینه ظرفیتی محدود دارند، مقامات سعودی برای محقق کردن درآمدهای مورد نظر خود از حجاج، جمعیتی بیش از ظرفیت این اماکن را به این سرزمین ها دعوت می کنند که در موارد بسیار به بروز حوادث ناگواری چون حادثۀ منا در عید قربان سال گذشته منجر می شود.

 
حمله هوایی روسیه به مواضع تروریست‌ها در شمال حلب
ساعت ۳:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الاخباریه، منابع سوری از هدف قرار گرفتن مواضع تروریست‌ها در ضهره عبد ربه شمال حلب از سوی نیروی هوایی روسیه خبر دادند.
از سوی دیگر، منابع وابسته به گروه‌های مسلح به کشته شدن 1000 نفر از نیروهایشان در جریان آنچه عملیات شکستن محاصره حلب نامیده شد، اذعان کردند.
این منابع اذعان کردند ارتش سوریه بیشتر مناطقی که گروه‌های مسلح به تصرف خود درآورده بودند را بازپس گرفته است.
در همین حال؛ شبکه المیادین از حملات ائتلاف آمریکایی به چاههای نفت تحت کنترل داعش در حومه دیرالزور خبر داد.

 
سکوت در برابر ظلم؛
ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: سیاسی

آقای ظریف! دستاورد سفر شما به نیجریه درباره شیخ زکزاکی چه بود؟

سرویس جهان مشرق - انتشار نامه زینت ابراهیم همسر شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه در روزهای اخیر در رابطه با وخامت اوضاع جسمانی رهبر شیعیان نیجریه بار دیگر افکار عمومی مردم این کشور و دنیا را متوجه خود کرد، در همین راستا مردم نیجریه در اقدامی سراسری و گسترده در حمایت از شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان این کشور تظاهرات گسترده برپا کردند.
 
مردم نیجریه در شهر «أبوجا» پایتخت این کشور ضمن شرکت در این تظاهرات ضد دولتی با سر دادن شعارهایی آزادی فوری شیخ زکزاکی و رسیدگی به وضعیت جسمانی وخیم وی را خواستار شدند. تظاهرات کنندگان در جریان این تظاهرات ضمن در دست داشتن تصاویری از شیخ زکزاکی، از ادامه همبستگی خود با وی خبر دادند.
 
وخامت اوضاع جسمانی این روحانی شیعه در زندان های حکومت نیجریه در حالی است که جنایت های انجام شده بر ضد شیعیان این کشور و قتل عام آنها با اندک توجهی از سوی محافل رسمی و بین المللی جهانی مواجه نشده است.
 
همسر این روحانی شیعه در نامه خود خطاب به مسلمانان نیجریه تصریح می کند که همه اهانت هایی که نسبت به شیخ زکزاکی روا داشته شده است تنها به خاطر پافشاری وی بر شعار «لااله الا الله» است. وی می افزاید: شیخ زکزاکی همچنان بر باور خود استوار است و اندکی عقب نمی نشیند. تمامی آسیب هایی که به وی زدند موجب افزایش ایمان او شده است.
 
همسر شیخ زکزاکی همچنین عنوان کرده است: در حال حاضر شیخ زکزاکی شرایط مناسبی ندارد؛ یکی از چشمان او نابینا و چشم دیگرش کم‌ سو شده است. دست چپ وی نیز به شدت آسیب دیده و وضعیت عادی ندارد.
 
رهبر شیعیان نیجریه در حمله سال گذشته نیروهای امنیتی این کشور به خانه‌اش یک چشم خود را از دست داده و با خطر از دست دادن کامل بینایی تنها چشمی که برایش باقی مانده مواجه است. دسامبر سال گذشته در جریان محاصره و حمله علیه خانه این رهبر شیعیان نیجریه و دستگیری او که موجب پایان سه روز حملات نظامی بی امان علیه این شیعیان در شهر زاریا در شمال این کشور شد، وی مورد اصابت هفت گلوله قرار گرفته است.
 
آیا اعتراض به وضعیت شیخ زکزاکی دخالت در امور دیگر کشورهاست؟/ دستاورد سفر ظریف به نیجریه چه بود؟ 
 
آیا اعتراض به وضعیت شیخ زکزاکی دخالت در امور دیگر کشورهاست؟/ دستاورد سفر ظریف به نیجریه چه بود؟ 
 
آیا اعتراض به وضعیت شیخ زکزاکی دخالت در امور دیگر کشورهاست؟/ دستاورد سفر ظریف به نیجریه چه بود؟ 
 
آیا اعتراض به وضعیت شیخ زکزاکی دخالت در امور دیگر کشورهاست؟/ دستاورد سفر ظریف به نیجریه چه بود؟ 
تظاهرات مردم نیجریه در حمایت از شیخ «زکزاکی»
 
این در حالی است که در جریان این حملات صدها شیعه و یک سرباز نیجریه‌ای کشته شدند. شیخ زکزاکی بدون هیچ گونه اتهامی بازداشت شد در حالی که بر اساس قوانین نیجریه باید در عرض ۴۸ ساعت اتهام علیه هر متهم بازداشت شده ای مطرح شود.ارتش نیجریه در آن زمان در توجیه کشتار شیعیان این کشور مدعی شده بود این شیعیان قصد داشته اند فرمانده ارتش این کشور را ترور کنند.

نیاز فوری شیخ زکزاکی به درمان مناسب در حالی است که مقامات نظامی و امنیتی نیریه کوچکترین توجهی به وضعیت سلامتی این روحانی شیعه ندارند، گرچه قوانین بین‌الملل به دستیابی به امکانات بهداشتی و بیمارستانی را برای زندانیان و بازداشت شده‌ها به رسمیت می‌شناسد، اما هیچ اقدام موثری از سوی ابوجا برای درمان شیخ زکزاکی صورت نگرفته است.

گرچه به همکاری و همراهی محافل بین‌المللی و رژیم‌های رسمی حاشیه خلیج فارس در پرداختن به این موضوع امیدی نیست، اما نکته مهم در اینجا است که وزارت خارجه کشورمان نیز اسیر اولویت سازی‌های تریبون‌های تبلیغاتی و رسمی غربی‌شده و با گذشت نزدیک به یک سال از فاجعه زاریا اقدام قابل توجهی برای طرح این موضوع در محافل بین‌المللی و جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های بیشتر به حقوق اساسی جمع قابل توجهی از مردم نیجریه نکرده است یا اگر عملی انجام شده است، در ویترین وزارت خارجه، دیده نمی‌شو.
 
گرچه در زمان سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به ابوجا و دیدار وی با مقامات رسمی این کشور انتقاداتی در زمینه عدم طرح موضوع شیخ زکزاکی در این دیدارها مطرح شد و وزارت خارجه به شدت این انتقادات را تکذیب کرد، اما با گذشت نزدیک به دو ماه از این سفر آقای ظریف باید توضیح دهند که دستاورد ایشان در مذاکره با مقامات رسمی ابوجا درباره کاهش فشارها برشیعیان نیجریه تنها به علت ابراز اعتقادات و انجام آیین های دینی شان چه بوده است؟  
 
آیا اعتراض به وضعیت شیخ زکزاکی دخالت در امور دیگر کشورهاست؟/ دستاورد سفر ظریف به نیجریه چه بود؟ 
در قانون اساسی نیجریه نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر اجازه داده شده است که هر کسی مذهب و عقیده خود را اعلام کند، اما مردم نیجریه در عمل اجازه پایبندی به اعتقادات خود را ندارند. دولت در حالی اقدامات سرکوب‌گرایانه خود علیه شیعیان را تشدید کرده است که جریان‌های تکفیری وابسته به سازمان‌های تروریستی القاعده و قبایل شورشی و جدایی‌طلبان مستقر در جنوب نیجریه که با امنیت مردم و جان آنها بازی می‌کنند، با مشت آهنین دولت مواجه نشده و دولت نیجریه بنا به سفارش های خارجی مقابله با افکار شیعیان را مهم تر از سرکوب تروریست های بوکوحرام می‌داند.
 

وزارت خارجه کشورمان باید با اتخاد مواضعی جدی و شفاف نسبت به ادامه نقض حقوق بشر در مورد این روحانی شیعی واکنش نشان دهد، این در حالی است که به نظر می‌رسد موضوعات مربوطه متولی خاصی در وزارت خارجه ندارد و با تغییرات اخیر در وزارت خارجه، در سایه دل مشغولی ها و شلوغی تحولات پرشتاب این روزها در عرصه منطقه و جهان به فراموشی سپرده شده است.


 
شهادت فرمانده ارشد لشگر فاطمیون+عکس و فیلم
ساعت ۸:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: ایثار

گروه جهان مشرق- ساعتی پیش مرتضی عطایی ملقب به "ابوعلی" فرمانده ارشد لشگر خط شکن فاطمیون در درگیری با گروه های تروریستی تکفیری القاعده و ارتش آزاد در شمال استان لاذقیه سوریه به کاروان شهدای مدافع حرم پیوست.

 
00:00 00:53
بنابر این گزارش، شهید عطایی از قدیمی ترین فرماندهان لشگر فاطمیون و از اهالی شهر مشهد مقدس بود که داز ابتدای بحران سوریه برای دفا از حرم مطهر حضرت زینب (س) حاضر شده و در تاسیس و سازماندهی لشگر فاطمیون متشکل از داوطلبان افغان حاضر در سوریه و سایر کشورها نقش مهمی ایفا کرده بود. شهید عطایی در نبردهای حمص، غوطه شرقی دمشق، دخانیه دمشق، تدمر، لاذقیه، درعا، شمال حماه و حلب حضور مستقیم داشته است.
شهادت فرمانده ارشد لشگر فاطمیون+عکس و فیلم
شهادت فرمانده ارشد لشگر فاطمیون+عکس و فیلم
شهادت فرمانده ارشد لشگر فاطمیون+عکس و فیلم

 
گاف مفتی سعودی برایش گران تمام شد
ساعت ۸:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، به نقل از رای الیوم، پس از انصراف شیخ «عبدالعزیز آل الشیخ» مفتی اعظم سعودی ها از ایراد سخنرانی در روز عرفه گمانه زنی هایی در خصوص علت این اقدام وی مطرح شده است. شیخ «عبدالعزیز آل الشیخ» مفتی اعظم سعودی ها برای نخستین بار طی ۳۵ سال گذشته اعلام کرد که به دلیل وضعیت جسمی نامناسب، از ایراد سخنرانی در روز عرفه سال جاری انصراف می دهد.
 
 پس از انصراف مفتی سعودی، شیخ «عبدالرحمن السدیس» امام جماعت و سخنران مسجدالحرام جایگزین وی شد. عدم ایراد سخنرانی توسط مفتی سعودی سوالات زیادی را در این خصوص در اذهان پدید آورد.
 
وی اخیرا در یاوه گویی ها و گستاخی های بی شرمانه خود علیه شیعیان به ویژه ایران گفته بود که ایرانی ها و به صورت کلی شیعیان مسلمان نیستند و آنها را تکفیر کرده بود.
 
پس از این یاوه گویی ها از سوی این مزدور سعودی ها روزنامه رأی الیوم به نقل از منابع رسانه ای عالی رتبه سعودی اعلام کرد که اظهارات شیخ عبدالعزیز آل الشیخ مفتی سعودی نارضایتی هایی را در سطح رسمی و مردمی پدید آورد.
 
رأی الیوم در ادامه تصریح می کند: این اعتقاد در حال حاضر بر اذهان حاکم است که انصراف و عذرخواهی مفتی سعودی از ایراد سخنرانی در روز عرفه برای نخستین بار پس از ۳۵ سال، احتمالا بنابه درخواست ملک سلمان پادشاه سعودی صورت گرفته است تا بدین طریق آثار منفی سخنان تکفیری شیخ عبدالعزیز آل الشیخ بر شیعیان خنثی شود.
 
این رسانه عرب زبان می افزاید: تکفیر کردن از سوی مفتی سعودی، حملات سخت رسانه ای علیه عربستان و تفکر وهابیت آن را به ویژه از سوی ایرانی ها و شخصیت های برجسته ای همچون آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در پی دارد.
 
رأی الیوم در پایان تاکید می کند: این احتمال وجود دارد که طی هفته ها و یا ماههای آتی شیخ عبدالعزیز آل الشیخ بازنشست شود؛ در همین راستا شیخ السدیس که به عنوان جایگزین وی امروز سخنرانی کرد، در بخشی از سخنان خود گفت: از شیخ عبدالعزیز به دلیل خدماتش طی ۳۵ سال اخیر تشکر می کنیم. این موضوع تلویحا به پایان کار مفتی سعودی اشاره دارد. همچنین روزنامه «مکه» که سخنان این مفتی سعودی را منتشر کرد، بسیار مورد سرزنش قرار گرفت.

منبع: مهر

 
در نامه‌ به دادگاه تجدیدنظر مطرح شد؛
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: سیاسی

عذرخواهی سعید مرتضوی از خانواده جانباختگان کهریزک در فتنه ۸۸

به گزارش مشرق، سعید مرتضوی دادستان سابق تهران دقایقی پیش با ارائه نامه‌ای دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک از وقایع پیش‌آمده در تیرماه 88 از مقام معظم رهبری، خانواده جانباختگان و ملت ایران عذرخواهی کرد. متن این نامه به شرح ذیل است. ریاست محترم و هیئت محترم قضات شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران با سلام بر محمد و آل طاهرینش. و با درود و سلام به پیشگاه حضرت ولی عصر و امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و شهدای گرانقدر با سلام؛ به استحضار می‌ساند تقارن سومین جلسه دادگاه در این پرونده و نوبت دفاعیات اینجانب با نهم ذی‌الحجة روز عرفه را به فال نیک می‌گیرم. زیرا در این تقارن ایام و مناسبت‌های دینی و الهی رمز و رازهایی است که آن را اتفاقی و بی‌حکمت و بی‌حاصل ندانسته و به برکت و فضل این ایام در گشایش قفل‌های بسته و مشکلات بیش از پیش امیدوارم. عرفه روزی است به زیبایی شب قدر و دریایی‌ست به وسعت بخشش الهی؛ روز عرفه روزی‌ست که درهای آسمان برای تضرع‌های عاشقانه بندگان گشوده می‌شود. روزی که عارفان حق، از خیمه وجود خویش بیرون می‌آیند و با آتش شوق و اشتیاق به دعا و نیایش متوسل می‌شوند. در این روز عزیر که سجاده‌ای به وسعت هستی گسترده است دست‌های خود را به سوی آن بی‌نیاز بالا برده دعا می‌نماییم که خدایا غروب این روز را با غروب گناهان و تقصیرات ما یکی گردان. اینجانب به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران در زمان فتنه بزرگ سال 1388 مطالبی را به عنوان دفاع در پرونده منعکس نموده‌ام ولکن در این جلسه که نوبت به دفاع نهایی است با عنایت به اینکه انتظار به‌حق رهبر معظم و عزیزتر از جانمان این بود که مهار اغتشاش و خنثی‌ نمودن فتنه حتی در آن شرایظ اضطراری بدون ایراد خسارت و هرگونه لطمه‌ای به شهروندان عزیر انجام شود مطالب ذیل را در تکمیل دفاعیات به عمل آمده به استحضار می‌رساند: 1- برخورد بسیار شایسته از طرف خانواده‌های آسیب‌دیده قابل تقدیر و سپاس است لذا در همین رابطه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به خاطر این متانت و بردباری و پیگیری از درون نظام و دست رد زدن به مداخله بیگانگان آنان را مورد تفقد قرار دادند؛ بنابراین مجددا مراتب ادب و احترام و تجلیل خود را از مقام شامخ این خانواده‌های بزرگوار اعلام می‌نمایم. 2- در رابطه با واقعه خونبار تیرماه 88 که متعاقب فتنه بزرگ و توطئه پس از انتخابات ریاست جمهوری به وقوع پیوست رهبری معظم انقلاب به خاطر عمق فاجعه از آن به جنایت تعبیر فرمودند. به عنوان دادستان وقت عمیقا ابراز تأسف و اعتذار می‌نمایم و از مقام شهیدان مظلوم این حادثه جوادی‌فر، روح‌الامینی و کامرانی طلب پوزش نموده و علو درجات آنها را از خداوند بزرگ مسئلت می‌نمایم. 3- در این وقایع خونبار امام شهیدان روحشان آزرده و قلب رهبر معظم انقلاب و ملت شهیدپرور ایران عموما و خانواده‌های داغدار خصوصا مکدر و جریحه‌دار گردید که به راحتی قابل التیام نمی‌باشد. ضمن اینکه با چارچوب‌های عدالت‌محور نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان‌های امام (ره) و شهیدان و رهبری معظم انقلاب اسلامی سازگاری ندارد. لذا اینجانب به سهم خود از محضر مقدس امام زمان، که صاحب اصلی انقلاب می‌باشند، روح بلند و ملکوتی امام راحل و شهیدان، رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی و ملت بزرگوار و خانواده های این عزیزان صمیمانه پوزش طلبیده و ابراز تأسف و تأثر و اعتذار دارم و امیدورام این اعتذار و دلجویی بتواند مرهمی بر این زخم و التیامی بر این داغ باشد. 4- اینجانب به عنوان دادستان وقت تهران در پیشگاه خداوند و وجدان خود از وقوع این حادثه هولناک اگرچه خداوند باریتعالی عالم است، در شکل‌گیری آن هیچ عمدی نبوده، ابراز شرمندگی می‌کنم. 5- امیدوارم تلخی این حادثه و هزینه‌های عظیم این خسارت معنوی همچنان در حافظه مسئولان مربوطه باقی مانده و من‌بعد شاهد تکرار اینگونه وقایع تلخ در کشور عزیزمان ایران اسلامی نباشیم. سعید مرتضوی-21 شهریور 95


 
مچ‌اندازی کاربران شبکه‌های اجتماعی با آل سعود ادامه دارد
ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: سایبر

به گزارش مشرق، این پویش با الهام گرفتن از جمله «آنان که حج را به یک سفر زیارتی ـ سیاحتی فروکاسته و دشمنی و کینه خود با ملّت مؤمن و انقلابی ایران را در زیر عنوان «سیاسی کردن حج» پنهان ساخته‌اند، شیطانهایی خُرد و حقیرند که از به خطر افتادنِ مطامع شیطان بزرگ، آمریکا، به خود میلرزند» در پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به حجاج، حدود یک روز است که فعالیت خود را آغاز کرده است.
 
کاربران شبکه‌های اجتماعی با مراجعه به سایت www.no2satan.com و ثبت عکس، نام و کشور خود، تصویر متحدی دریافت می‌کنند که می‌توانند آن را در شبکه‌های اجتماعی (مانند تلگرام، اینستاگرام و...) بازنشر کنند.
 
کاربران در این پویش برای بازنشر تصاویرشان از برچسب یا هشتگ #no2satan استفاده می‌کنند و بر اساس اطلاعات درج شده در سایت سه زبانه پویش «نه به شیطان» تاکنون حدود 3 هزار کاربر تصاویر خود را از سایت دریافت کرده‌اند که این کاربران از 31 کشور دنیا بوده‌اند.
 
شما هم می‌توانید برای دریافت تصویر اختصاصی خود به سایت پویش مراجعه کرده و در قسمت «مشارکت در کمپین» اطلاعات خود را وارد کنید.


 
کانون دانشگاهیان ایران اسلامی:
ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: دانشگاه

شورای عالی انقلاب فرهنگی زمان تصویب برجام

 

 

را به عنوان روز «بدعهدی و اعتمادناپذیری آمریکا» نامگذاری کند

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، نشست شورای مرکزی و دبیران استانی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با حضور سیدمحمدحسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی و دبیران استانی این کانون در تهران برگزار شد.

خبرگزاری فارس: شورای عالی انقلاب فرهنگی زمان تصویب برجام را به عنوان روز «بدعهدی و اعتمادناپذیری آمریکا» نامگذاری کند

بنابراین گزارش در این نشست یک روزه علاوه بر تبادل نظر پیرامون مسائل مهم کشور از جمله انتخابات سال 96، سعدالله زارعی کارشناس مسائل بین‌المللی، رستم قاسمی وزیر سابق نفت، محسن شاطرزاده سخنرانی کردند.

گفتنی است شورای مرکزی و دبیران استانی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در پایان این نشست با انتشار بیانیه‌ای ضمن پرداختن به مسائل مهم کشور و دانشگاه‌ها از شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستند تا با تصحیح یک تصمیم نادرست، روز تصویب برجام رابه عنوان روز «بدعهدی و اعتمادناپذیری آمریکا» نامگذاری کند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

« وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (آل عمران 104)

بادرودبه ارواح طیبه انبیاء،اولیاء وائمه معصومین وگرامیداشت یادامام راحل وشهیدان والامقام بویژه شهیدان مظلوم فاجعۀ مکه و منا، آغاز سال تحصیلی حوزه و دانشگاه را به عموم مردم بویژه جامعۀ علمی کشور تبریک عرض می‌کنیم و با عنایت به همزمانی گشایش سنگر دانشگاه‌ها با هفتۀ دفاع مقدس، ضمن تحسین مقاومت غرور آفرین ملت قهرمان ایران که هم اکنون نیز در قالب دفاع از حریم اهل بیت پیامبر تداوم دارد، برای شهیدان این دفاع عزتمندانه که با بذل جان و ارمغان امنیت در بالندگی دانشگاه‌ها نقشی بی بدیل ایفا نموده و می‌نمایند، علو درجات را مسئلت داریم و با دعوت همگان، علی‌الخصوص دولتمردان و متولیان آموزش عالی به حفظ دستاوردهای خون پاکشان، بر موارد ذیل تأکید می‌کنیم:

1- ضمن محکوم کردن هرگونه جسارت به ساحت قدسی حضرت امام خمینی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، که با انقلاب باشکوه اسلامی و مردمی دیکتاتوری شاهنشاهی و هیمنۀ استکبار جهانی را درهم شکست، انزجار خود را از نوع مواجهۀ مدعیان دروغین خط امام که به تحریف اندیشه ومکتب امام پرداخته و کینه توزانی که با امام ستیزی برنامه ریزی شده  اصل انقلاب را نشانه رفته‌اند، اعلام می‌داریم، و منافقین کوردل را که با ترور 17 هزار ایرانی مظلوم و همچنین همکاری با رژیم بعثی در اثناء جنگ تحمیلی دستشان تا مرفق به خون فرزندان این مرز و بوم آغشته است و اینک نیز در کنار داعش به نوکری برای قاتلان حاجیان مظلوم و رژیم کودک کش سعودی تن داده‌اند، درحال حاضر هم مطابق موازین شرعی و قانونی مستحق اعدام انقلابی  می‌دانیم.

2- با تقدیر و حمایت از موضعگیری انقلابی و رهنمودهای ارزندۀ مقام منیع ولایت در پیگیری حقوق شهیدان فاجعۀ منا، از دولت جمهوری اسلامی و دستگاه دیپلماسی بجد می‌خواهیم که با کنار گذاردن دیپلماسی محافظه کارانه از تمام امکانات و ابزارهای موجود برای استیفای حقوق حقۀ ملت رشید ایران و مسلمانان از شجرۀ خبیثۀ ملعونه و بی کفایت آل سعوداستفاده نماید و در جهت تشکیل هیئت حقیقت یاب بین المللی و مدیریت مراسم حج توسط کمیته ای متشکل از علمای جهان اسلام جهد بلیغ نماید.

3-کشتار مردم مسلمان در سراسر جغرافیای جهان اسلام بویژه سوریه، عراق، بحرین و یمن را که با توطئه و حمایت جبهۀ استکبار و عاملیت عربستان سعودی و تروریست‌های تحت الحمایۀ آن کشور شرور صورت می‌گیرد، محکوم کرده، از نهادهای حقوق بشری بین المللی می‌خواهیم فارغ از سیاسی کاری و ضعف در قبال رشوه و تطمیع  آنان به وظایف قانونی خود در این خصوص قویاً عمل نمایند. همچنین از دانشگاهیان و علمای جهان اسلام انتظار می‌رود نسبت به اعمال خشونت آمیز شیطانهای حقیر وهابی که موجب هتک حرمت اسلام، مخدوش شدن وجهۀ پیامبر رحمت (ص) و خشونت زائی علیه مسلمانان می‌گردد، واکنش جدی نشان دهند و اقدامات رذیلانه و جاهلانه آنان را محکوم کنند.

4- تعجب و تاسف خود را بابت نامگذاری روز پذیرش برجام به عنوان روز ملی تعامل سازنده با جهان که ناسازگاری قبلی نظام اسلامی با عموم کشورها را به اذهان متبادر می کند، اعلام داشته، از ریاست محترم جمهور که ریاست شورا ی عالی انقلاب فرهنگی را بر عهده دارد و دیگر اعضای دولت می‌خواهیم تا با احترام به شعور ملت، برخلاف وعده‌های پرطمطراق اقتصادی پیشین نتایج برجام را به صرف نتایج سیاسی و غیر واقعی امنیتی تقلیل ندهند. 

همچنین ضمن دعوت از شورای  عالی انقلاب فرهنگی به پرداختن به مسائل اساسی فرهنگی و علمی که دغدغۀ مقام معظم رهبری و دلسوزان نظام است، انتظار داریم با تصحیح این تصمیم نادرست، روز تصویب برجام رابه عنوان روز «بدعهدی و اعتمادناپذیری آمریکا» نامگذاری نمایند. از هیأت نظارت بر اجرای برجام نیز مصرانه می خواهیم تا موارد نقض توافقات از جانب طرف غربی را با شجاعت اعلام نماید و از دولت توقع داریم در پیگیری نتایج برجام که هزینۀ زیادی بر کشور تحمیل نمود، جدیت داشته از دیپلماسی منفعلانه به دیپلماسی فعال و عزتمندانه تغییر روش دهد.

5- اکنون که قدرت فزایندۀ جمهوری اسلامی شیطان بزرگ را به کاربست شیوۀ فروپاشی شوروی سابق از طریق مذاکرات سیاسی و پروژۀ نفوذ سوق داده است؛ چندانکه می‌کوشد با دام قراردادهای چند لایه‌ای که نتیجۀ عملی هریک به انعقاد قرارداد بعدی موکول می‌شود، کشور را بدون کسب منافع قابل ذکر، تحت تعهدات متعدد با الزامات قانونی بین المللی گرفتار نماید، از دولت جمهوری اسلامی می‌خواهیم ضمن عدم تسری مذاکرات هسته‌ای به مسائل دیگر فی ما بین، در عقد قراردادها ضمن کار کارشناسی، حقوق اساسی مردم را در نظر داشته، به قانون اساسی و نظر نمایندگان ملت احترام گذارد و به جای اصرار بر مطالبات ملت، بر توقعات جدید دشمن در قالب قراردادهای نفتی موسوم به IPC و نظارت مالی FATF که با خود تحریمی، جان برکفان حافظ امنیت و جبهۀ مقاومت را در برابر محور شوم غربی- عبری– عربی تضعیف می‌نماید، پای نفشرَد.

6- از قوۀ مجریه انتظار می‌رود با اعتقاد و التزام به برنامه محوری در مدیریت کشورها همکاری مجلس شورایی اسلامی، تکمیل و تصویب نهایی برنامۀ ششم توسعه را که زیربنای برنامه ها و بودجۀ سالیانۀ کشور است در اولویت کاری خود قرار داده، از این امر مهم به شکلهای مختلف نظیر وانهادن به قوای دیگر و یا ارائۀ احکامی ناکارآمد و غیر کارشناسانه طفره نرود؛ بلکه با نظر داشت مبانی اسلامی و قرآنی و اجتناب از انگاره های لیبرالی مبتنی بر اومانیسم و خداناباوری بر امکانات بالقوه و بالفعل موجود و اسناد بالادستی تکیه کند. کانون دانشگاهیان ایران اسلامی آمادگی دارد با ظرفیت نخبگی خود در دانشگاه‌های سراسر کشور در این خصوص همکاری لازم را بعمل آورد.

7- با اشعار به اینکه راه برون رفت از مشکلات کنونی، نه دلخوشی به وعده مساعدتهای خارجی بلکه تحقق اقتصاد مقاومتی و اعتماد به سرمایۀ اجتماعی بویژه جوانان مستعد و توانمند کشور است، دولت محترم را  به تلاش مضاعف برای اقدام و عمل در این حوزه، علی الخصوص اقتصاد دانش بنیان و پرهیز از هرگونه تأویل و گرایش به اقتصاد لیبرالی دعوت می‌کنیم.

نظر به اینکه موارد متعدد فساد مالی بویژه در حلقۀ مدیران موجب گسترش و تعمیق بی اعتمادی و یأس نسبت به آیندۀ نظام اسلامی علی الخصوص در میان نسل نو انقلاب می شود، همۀ قوا بویژه قوۀ اجرائی کشور را به مبارزۀ واقعی، غیرسیاسی و غیر گزینشی با مفاسد اقتصادی از جمله پدیدۀ شوم قاچاق و حقوق‌های نجومی دعوت می‌کنیم.

8- نظر به مبدأیت دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی برای تحول کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان، از متولیان وزارتین علوم، تحقیقات و فنآوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌خواهیم به وظایف قانونی و ملی خود برای تقویت شتاب حرکت علمی کشور بدرستی عمل نمایند و ضمن حفظ دانشگاهها و مراکز علمی از التهاب سیاسی و دخالت نابجای  احزاب بیرونی، شرایط لازم را برای فعالیت سازندۀ سیاسی، تحرک و نشاط مضاعف علمی و فرهنگی تدارک نمایند.

9- با توجه به اینکه مهمترین رکن دانشگاه اسلامی را استاد متعهد و انقلابی تشکیل می‌دهد، انتظار می‌رود وزارتین مذکور در پیروی از منویات مکرر رهبر حکیم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(دام ظله العالی)، به حمایت از این قشر مؤثر در دانشگاه‌های تابعه همت گمارند. اما مع الاسف خبرهایی مستند بویژه در وزارت علوم خلاف این مطالبۀ رهبری که خواستۀ بحق ملت مسلمان و انقلابی ایران اسلامی است، بگوش می‌رسد که مقابله با شورای صنفی استادان با سابقۀ چندین ساله نمونه‌ای از آنست. بدیهی است کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در صورت لزوم فهرست محدویت‌های ایجاد شده برای استادان متعهد و انقلابی را به اطلاع عموم مردم، جامعۀ دانشگاهی و مراجع قانونی می‌رساند.

10- بدون تردید دانشجویان بورسیه بعنوان نیروهای جوان پر انرژی (برخلاف حقوق بگیران نجومی) به عنوان یکی از ذخایر واقعی نظام اسلامی و مؤثر برای پویایی علمی دانشگاهها، مورد ستم و نخبه کشی سیاسی قرار گرفته‌اند. از متولیان آموزش عالی کشور انتظار می‌رود پاسخ روشنی به این قشر فرهیخته و خانواده‌های آنان که البته از سنخ مردمند، بدهند؛ همان مردمی که جریان حاکم بر آموزش عالی کشور همواره دم از احقاق حقوق آنان می‌زنند!. از نمایندگان محترم شورای اسلامی به عنوان نمایندگان ملت و قوۀ محترم قضائیه به عنوان مرجع عدالت گستری انتظار می‌رود با پیگیری مجدانه تا حصول نتیجۀ ملموس، ضمن پیگرد قضائی مقصران این قضیه، کوتاهی های قوۀ مجریه را جبران و متصدیان امر را به انجام وظایف قانونی خود وادار نمایند.

در پایان برای همکاران گرانقدر دانشگاهی در شاگرد پروری و کسب یافته های نوین علمی سالی بالنده و برای کارکنان و دانشجویان عزیز همراه با عموم ملت، صحت، عزت و سربلندی در راه کسب رضای الهی و برخوردای از تفضلات خاصۀ حضرت حق جلَّ و علا مسئلت داریم.

شورای مرکزی و دبیران استانی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی» 
تروریست‌های «أحرارالشام» با آتش‌بس در سوریه مخالفت کردند
ساعت ۸:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروهک تروریستی «أحرار الشام» یکشنبه (امروز) اعلام کرد که مخالف توافق آتش‌بس در سوریه است.

به گزارش وبگاه خبری «العهد» لبنان، «ابویوسف المهاجر» سخنگوی نظامی این گروه تروریستی گفت که این گروهک به توافق آتش‌بس اعتنایی نخواهد کرد و ملتزم به آن نیست؛ «چرا که این توافقی است بین آمریکا و روسیه و احرار الشام در این باره مذاکره‌ای نکرده‌است».

المهاجر با بیان اینکه آمریکا می‌خواهد نقش صلح‌طلب را بازی کند، افزود: «تصمیمات روسیه و آمریکا این روزها، فقط مربوط به این دو کشور است و احرار الشام هیچ تعهدی به این توافق‌ها ندارد».

جمعه گذشته، «جان کری» و «سرگئی لاوروف» وزرای خارجه آمریکا و روسیه در ژنو بر سر اجرای آتش‌بس به توافق رسیدند و قرار است از شامگاه دوشنبه (فردا) این آتش‌بس در سراسر سوریه اجرا شود.

دولت سوریه، ترکیه و جمهوری اسلامی ایران از این توافق استقبال کرده‌اند و قرار است هرگونه حملات هوایی زمینی به جز علیه داعش و «جیش فتح الشام» (النصره سابق) متوقف شود.


 
با تجمع دانشجویان در سالگرد فاجعه منا
ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: دانشگاه

«فریاد منا» در دانشگاه امیرکبیر طنین‌انداز شد/

 

تقبیح سکوت مجامع بین‌المللی در برابر جنایات آل سعود

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ظهر امروز در نخستین سالگرد فاجعه منا در اعتراض به جنایات رژیم آل سعود و سکوت مجامع بین‌المللی تجمع کردند.

بنابراین گزارش این تجمع اعتراضی با عنوان « فریاد منا» در مزار شهدای گمنام دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

دانشجویان و اساتید دانشگاه امیرکبیر در این تجمع با سر دادن شعارهایی، همچون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر آل سعود»، «مرگ بر سه قاتل کودکان، آل سعود، اسرائیل و آمریکای بی وجدان» خیانت‌های رژیم آل سعود علیه مسلمانان منطقه را محکوم کردند.

تجمع‌کنندگان همچنین سکوت مجامع بین‌المللی در قبال جنایات آل سعود را تقبیح کرده و از مسلمانان جهان خواستند تا نسبت به این ‌جنایت‌ها بی‌تفاوت نباشند.

این دانشجویان در پایان تجمع خود، پرچم امریکا و اسرائیل را به آتش کشیدند. 
فارس از اقدامات «فراکسیون برج سازان» گزارش می دهد
ساعت ۸:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: سیاسی

تخلف 236 متری همسر عضو اصلاح طلب شورای شهر در ساختمان 2500 متری دربند

گروه مدیریت شهری خبرگزاری فارس در هفته گذشته طی گزارشی تحت عنوان رانت 42 میلیارد تومانی عضو اصلاح‌طلب شورای شهر از ملک قیطریه و نیز گزارش دیگری با عنوان  بساز و بفروش اصلاح طلب شورا رکورد 50 هزار متری ساخت و ساز در پایتخت را زد   اسنادی از ساخت و سازهای کلان دو تن از اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران منتشر کرد. بر اساس محتوای این گزارش ها در حالی که رسانه های اصلاح طلب به بهانه انتشار نامه مخدوشی از سازمان بازرسی کل کشور درباره اعمال تخفیف در واگذاری آپارتمان به برخی مدیران شهرداری، فضاسازی سنگینی را به راه انداخته بودند و به رغم استقبال شهردار تهران از ورود قوه قضائیه به این موضوع، همچنان سعی در القای یک فساد گسترده و فراگیر دارند؛ برخی اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران در زمره بساز بفروش های بزرگ تهران و صاحبان واقعی «املاک نجومی» به شمار آمده و خود و شرکایشان، ساخت و سازهای وسیع و قابل توجهی در مناطق مختف تهران داشته و دارند که بعضاً با اعمال نفوذ، تخلفاتی نیز در جریان این ساخت و سازها رخ داده است.

در ادامه این سلسله گزارش ها، اخیراً اسنادی به خبرگزاری فارس واصل شده که نشان می دهد همسر یکی دیگر از اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران نیز در یک ساخت و ساز حدود 2500 متری در منطقه گرانقیمت دربند واقع در شمال تهران مشارکت دارد.

طبق اسناد موجود، همسر محسن سرخو عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران، در سال 92 یعنی در ابتدای دوره عضویت همسرش در شورای شهر، اقدام به مشارکت در ساخت ساختمانی 9 طبقه در منطقه دربند تهران نموده است. این ساختمان که در نزدیکی مسیل هم ساخته شده، زیربنایی 2500 متری داشته و دارای سالن اجتماعات است.

 

زمین این ملک، مصادره ای بوده و از بانک ملت خریداری شده است. مطابق با پروانه ساختمان، همکف ملک مذکور، پارکینگ بوده ولی برخلاف قانون، پارکینگ به مسکونی تبدیل شده است. طبق رای کمیسیون 5 ماده 100 می بایست این تخلف اصلاح شده و به وضع قبل یعنی پارکینگ اعاده می گشت اما هنوز 236.57 متر مربع در دو واحد مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

محسن سرخو، عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران، عضو خانه کارگر و حزب اسلامی کار است. وی همچنین رئیس اتحادیه تعاونی مسکن کارگران و عضو هیات مدیره شرکت تامین اجتماعی از بحث برانگیزترین مجموعه های دولتی در زمینه فیش های نجومی است. پیش از این، اخبار عضویت سرخو در هیات مدیره شرکت های مختلف اقتصادی خبرساز شده بود. 
حسینی در نشست شورای مرکزی و دبیران استانی کانون دانشگاهیان:
ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: سیاسی

نیروهای ولایی با کاندیدای واحد و لیست مشترک در انتخابات حضور یابند

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری خبرگزاری فارس، سیدمحمدحسینی دبیر کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در نشست شورای مرکزی و دبیران استانی این کانون، با تشریح پیام رهبر فرزانه انقلاب خطاب به مسلمانان جهان پیرامون آل‌سعود را همچون بنی‌امیه، شجره ملعونه و خبیثی خواند که منشا فتنه و جنگ‌افروزی در جهان اسلام هستند و به نیابت از آمریکا و صهیونیست‌ها بیشترین آسیب‌ را به وحدت و اقتدار مسلمانان زده‌اند.

خبرگزاری فارس: نیروهای ولایی با کاندیدای واحد و لیست مشترک در انتخابات حضور یابند

استاد دانشگاه تهران افزود: بررسی جنایات آل‌سعود از جمله فاجعه شهادت جانگداز هزاران زائر در منا نه تنها ما لیست پلید این خاندان جنایتکار و از خدا بی‌خبر را به خوبی نشان می‌دهد بلکه ماهیت حامیان مرجع منطقه‌ای، عبری و غربی این رژیم دیکتاتور خون‌آشام را برملا می‌سازد و رسوایی مدعیان دموکراسی و حقوق بشر را آشکار می‌سازد. همچنین سهل‌اندیشی و یا خیانت برخی افراد و طیف‌های داخلی را که هنوز در پی رفاقت سردمداران قصی‌القلب این پادشاهی هستند اثبات می‌نماید.

سیدمحمدحسینی در بخش دیگری از سخنان خود به رسالت خطیر دانشگاه میان در مقطع سرنوشت‌ساز کنونی اشاره کرد و گفت: حال که در موقعیت جنگ احزاب قرار داریم و تمامی دشمنان خارجی و برخی عناصر سست ایمان داخلی که دلباخته نظام سرمایه‌داری هستند و دست به دست هم داده و علیه نظام اسلامی و مکتب امام و اندیشه متعالی رهبری صف کشیده‌اند و این توقع منطقی وجود دارد که اساتید دانشگاه در خط مقدم صیانت از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی به روشنگری و بصیرت‌افزایی در محیط دانشگاه و جامعه بپردازند.

حسینی با تاکید بر همکاری با تشکل‌های دانشجویی و دیگر شکل‌های ارزشی و ولایتمدار خواهان حضور فعال و عالمان اعضای هیأت علمی دانشگاه ها در فضای مجازی شد.

وی خاطرنشان ساخت: حضور عالمانه صاحبان فکر و اندیشه می‌تواند پاسخگوی شبهات فراوانی باشد که این روزها برای تضعیف قدرت نرم جمهوری اسلامی و در نهایت استحاله نظام صورت می‌گیرد. البته این انتظار هم وجود دارد که تنها به پاسخگویی بسنده نشود بلکه به چالش کشیدن مبانی مکتب اومانیسم و اندیشه لیبرال دموکراسی سرلوحه امور قرار گیرد.

دبیر کانون دانشگاهیان ایران اسلامی گفت: مبارزه قاطع با فساد در هر مجموعه و با هر فردی که از موقعیت خود سوءاستفاده می‌کند که صرف‌نظر از اینکه چه طیف سیاسی را سپر منابع فردی خود قرار داده یک ضرورت است. یک نمونه آن حقوق‌های نجومی است که علیرغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب از سوی دولت اقدام جدی صورت نگرفته و با طرح موضوعات حاشیه‌ای و فضاسازی‌های کاذب تلاش کرده‌اند این فرمان شفاف رهبری به فراموشی سپرده شود.

حسینی در بخش پایانی سخنان خود به تبیین اهمیت در انتخابات سال 96 و لزوم نقش‌آفرینی و پیشتازی دانشگاهیان پرداخت و یادآوری کرد: کمک به تدوین برنامه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در سطح ملی و استانی برای خروج از کشور از رکود و نابسامانی‌های فعلی و نیز مشخص شدن نقشه راه دولت آینده یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

وی اضافه کرد: نیروهای مومن و ولایی در انتخابات آینده باید تلاش کند که با کاندیدای واحد در انتخابات ریاست جمهوری و لیست واحد در انتخابات شورا حضور یابند. 
آمار جان باختگان حجاج مصر در حج امسال به 18 نفر رسید
ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تعداد حجاج مصری‌ای که در حج امسال جان خود را از دست دادند، به 18 نفر رسید.

وبگاه «بوابة مصر 11» گزارش داد که «محمد شعلان» سرپرست کل بعثه حج مصر یکشنبه (امروز) اعلام کرد که دو تن از حاجیه‌های این کشور در حج امسال جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که که وزارت بهداشت مصر پیشتر اعلام کرده بود که این کشور تا جمعه هفته گذشته 16 کشته داده است (+) و مجموعا امسال تا دو روز پیش (جمعه) 239 حاجی جان خود را از دست داده‌اند (+).

عربستان سعودی در حج امسال تلاش‌های رسانه‌ای زیادی کرده‌است تا به جهانیان و مسلمانان بگوید که امنیت حجاج را تأمین کرده ولی جان باختن این تعداد حاجی، آن هم در روز اول این مراسم، همانگونه که رهبر انقلاب اسلامی تأکید کرده‌اند، نشان از بی‌کفایتی و بی‌مدیریتی مقامات عربستان سعودی دارد.


 
شهردار تهران در بهره‌برداری از 80 پروژه شهری:
ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: سیاسی

ردکار نیستید چوب لای چرخ بقیه نگذارید/

 

هم تحریم جهانی بودیم هم تحریم دولتی/

 

دولت یک ریال به مترو نداد /

 

ثروت‌اندوزی مدیران از راه حلال هم درست نیست

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،  محمدباقر قالیباف در بهره‌برداری از 80 پروژه اجتماعی، خدماتی، فرهنگی،‌شهری، عمرانی و منطقه‌ای منطقه 14 تهران اظهار داشت: خداوند را شاکریم که توفیق خدمتگزاری به بنده و همکارانم در شهرداری تهران داد و در سایه نظام اسلام و در یک نظام ولایی انجام وظیفه کنیم.

خبرگزاری فارس: مردکار نیستید چوب لای چرخ بقیه نگذارید/هم تحریم جهانی بودیم هم تحریم دولتی/دولت یک ریال به مترو نداد /ثروت‌اندوزی مدیران از راه حلال هم درست نیست

وی افزود: نسل همسن و سال بنده یکی از نعمت‌هایی که خدا به ما داده این بود که آغاز جوانی و زمان ورود به جامعه سن 16 یا 17 سالگی با انقلاب اسلامی گره خورد و اگر ما شبانه‌روز شکر این نعمت خدا را به جا بیاوریم که آغاز جوانی با آغاز انقلاب اسلامی بوده است و زمانی که این نعمت بر ما تمام می‌شود توفیق مجاهدت و هم‌رزمی با شهدا و بسیجیان را در دوران دفاع مقدس داشته‌ایم. 

شهردار تهران بیان داشت: شکر این نعمت این است که اگر امروز مشیت الهی بر این است که زنده باشیم خدمت بی‌منت به مردم داشته باشیم و لحظه‌ای از این خدمت کوتاهی نکنیم. 

قالیباف گفت: خدمات شهرداری برای همه مردم است و مهم نیست چه سلیقه و باوری دارند و مهم نیست که با ما همفکر هستند یا نه. مهم این است که همه مردم زیر سایه نظام اسلامی زندگی می‌کنند و ما باید انجام وظیفه و خدمت بی‌منت برای آنها داشته باشیم. 

وی یادآور شد: در این انجام وظیفه و خدمت گروهی هستند که در اولویت قرار دارند و انصاف،‌ عدالت و حق این است که به آن بخش جامعه بیشتر توجه کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: وظیفه انسانی ما نیز بر این موضوع تأکید دارد که در اولویت‌ها اول به خانواده معظم شهدا و دوم به مستضعفین جامعه ارائه خدمت کنیم. بی‌توجهی به محرومین، بی‌توجهی به نیازمندان جامعه یعنی بی‌توجهی به افکار امام (ره) و اساس انقلاب است. این انقلاب مستضعفین است و باید قشر محروم و مظلوم را در اولویت قرار داد و برای آنها بیشتر تلاش کرد. 

قالیباف افزود: با همان فرهنگ و روحیه دفاع مقدس و باورها، شبانه‌روزی و بی‌وقفه در خدمت به مردم باشیم و در خدمت به اولویت‌هایی که مطرح شد توجه داشته باشیم. 

وی با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده بدون شک شأن مردم نیست، گفت: همه گزارشاتی که شهرداران دادند و عدد و رقم‌هایی که عنوان شد مهم است ولی کارهای زیرساختی که انجام داده است عدد و رقم‌ها و هزینه‌های آن خیلی بیشتر است.

شهردار تهران گفت: بنده بچه مستضعف هستم و با کمبودها مواجه بودم حال که انقلاب فرصتی در اختیار ما قرار داده است و موقعیت کار ایجاد کرده است حق نداریم به فکر کاری به غیر از خدمت به مردم باشیم.

قالیباف درباره پروژه‌هایی که در سطح شهر تهران احداث شده است، گفت: مجموعه بزرگراه امام علی (ع) یک خیال برای مردم بود و هیچ کس تصور نمی‌کرد که با حجم خانه و تملک این مسیر باز شود.

وی یادآور شد: بخش شمالی بزرگراه امام علی (ع) اجرا شده بود و هنگامی که به نقاط محروم شهر رسیده بود متوقف شد ولی اکنون بزرگراه امام علی به بهره‌برداری رسیده است و از این خدمت مردم بهره می‌برند. 

شهردار تهران درباره بزرگراه شهید شوشتری نیز اظهار داشت: با توجه به بار سنگین ترافیکی که در افسریه وجود دارد و همین طور ایجاد آلودگی صوتی و آلودگی هوا موافقت‌های لازم درباره بزرگراه شوشتری انجام شده است و این بزرگراه نیز اتفاق بزرگ است که به اندازه بزرگراه امام علی (ع) برای آرامش این منطقه اثرگذار است.

قالیباف به ساخت مترو نیز اشاره کرد و گفت: بیش از 20 سال گذشته آغاز ساخت‌وساز مترو بوده که در این مدت 70 کیلومتر مترو احداث شده بود و در مناطق محروم نیز مترو نداشتیم.

وی گفت: در 10 سال اخیر همه طرح‌ها از مناطق محروم شروع شده است و در این مدت تا ابتدای تابستان سال آینده خطوط مترو به 250 کیلومتر می‌رسد و منطقه14 نیز دارای 13 ایستگاه مترو است که خطوط 6 و 7 نیز از این منطقه می‌گذرد. 

 شهردار تهران بیان داشت: هر ایستگاه مترو حداقل هزار متر طول دارد امروز ساخت هر کیلومتر مترو تنها شامل حفاری، ساخت و واگن‌سازی 240 میلیارد تومان هزینه دارد و تنها برای 13 ایستگاه منطقه 14، 3 هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

قالیباف خاطرنشان کرد: در طول 20 سال که بخش عمده دولت و شهرداری با هم هماهنگ بودند همه اعتبارات شهر داده می‌شد و در دهه 70 و 80 به مترو توجه ویژه‌ای نمی‌شد. 

وی یادآور شد: در طول 10 سال اخیر یکی از چالش‌ها این بود که عنایت لازم به شهرداری نمی‌شد و شهرداری دو تحریم داشت؛ تحریم‌های جهانی و تحریم دولت. مجلس تصویب کرد 1.2 میلیارد برای مترو تهران ابلاغ شد که تاکنون یک قِران هم نداده‌اند و بنده هیچ موقع گله‌مندی نکردم و امروز که اکثر پروژه‌ها در کشور تعطیل شده است 21 هزار نفر شبانه‌روز در مترو تلاش می‌کنند و کارها پیشرفت داشته است.

شهردار تهران گفت: در سال‌های قبل در حوزه بزرگراهی و ترددی تنها دوربرگردان ایجاد کردند، در صورتی که ایجاد دوربرگردان مشکلی را حل نمی‌کند و باید تقاطع ایجاد شود و بیشتر با کار بازی می‌کردند تا به سرانجام برسد. 

قالیباف گفت: بر روی اتوبان امام علی (ع) 57 پل بزرگ وجود دارد و این اقدام بسیار اساسی و مهم برای شهر بود.

وی گفت: بنده هیچ وقت به دنبال گزارش کار دادن نبودم. اکنون در حوزه‌های علمیه، سینما، تئاتر، سراهای محله، مساجد، تپه‌های عباس‌آباد و رود دره‌ها اقدامات بسیار زیادی صورت گرفته است.

شهردار تهران بیان داشت: یادمان نرفته است که بیش از 20 سال دولت در ساخت نمایشگاه بین‌المللی بوده و به نتیجه‌ای نرسیده است ولی  امسال مشاهده کردید که نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب یک افتخار بین‌المللی ایجاد کرد و مترو هم به این نمایشگاه رسید و در یک روز جمعیتی بالای 700 هزار نفر در آن حضور پیدا کردند.

قالیباف به برگزاری دعای عرفه نیز اشاره کرد و گفت: در فرهنگ و کلام آن حضرت می‌بینیم که امانت‌های الهی در پیشگاه خدا ضایع نخواهند شد و کاری که برای خدا باشد از بین نخواهد رفت و اجر اخروی آن باقی خواهد ماند.

وی افزود: از این دل شکسته نمی‌شویم که افرادی دل به بیگانگان دارند و همگام با رادیو بیگانه علیه استقلال این کشور حرف می‌زنند و هم‌صدا می‌شوند و دروغ‌هایی را به مجموعه شهرداری نسبت می‌دهند که انصاف نیست ولی هیچ وقت ماه پشت ابر نمی‌ماند و حقیقت روشن خواهد شد.

شهردار تهران گفت: برای مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی ثروت‌اندوزی از راه حلال نیز درست نیست چون مردم در حداقل‌های زندگی مانده‌اند و تاکنون بنده فعالیت اقتصادی نداشته‌ام و این موضوع را برای خود حرام دانستم و تا امروز اگر بنده مانده‌ام مشیت الهی بوده و در آن دنیا پاسخگوی جزئی هم نمی‌توانیم در مقابل شهدا و خانواده شهدا باشیم.

قالیباف خطاب به دروغ‌پردازان گفت: اگر حوصله ندارید کار کنید، مرد کار نیستید چوب لای چرخ بقیه هم نگذارید البته آنها نمی‌خواهند که ما کار کنیم ولی امروز این را به آنهایی که جوسازی می‌کنند می‌گویم اگر به دنبال این هستند که ما را از خدمت بازدارند ما شبانه‌روز بی‌وقفه به مردم خدمت می‌کنیم و این خدمت برای مستضعفین است و یک دقیقه هم وقتمان را برای دروغ‌پردازی‌های آنها سپری نخواهیم کرد.

وی گفت: با هر گونه تخلفی پیشتازانه برخورد خواهیم کرد و با روحیه دفاع مقدس کارمان را ادامه می‌دهیم. 

شهردار تهران درباره پروژه صدر گفت: اینکه عنوان می‌شود پروژه صدر هیچ گونه مطالعه‌ای نداشته مگر می‌شود پروژه‌ای به این بزرگی بدون مطالعه انجام شود. این پروژه مورد تحسین دنیا قرار گرفته است و جزو 5 پروژه برتر دنیا شد.

قالیباف درباره پروژه خلیج‌فارس نیز اظهار داشت: شایعه می‌کنند در دریاچه خلیج‌فارس که با حضور متخصصین و کارشناسان به بهره‌برداری رسیده است موجوداتی وجود دارد که ممکن است کودکان را گاز بگیرد بنابراین مراقب آنها باشید!

تا مردم در این محیط تفریحی قرار نگیرند.

وی گفت: شما آمال و آرزویتان غرب و انگلیس است هنگامی که جک‌استراو برای بار دوم به ایران آمده بود اعلام کرد تحولی عظیم در شهر تهران دیدم حداقل از جک‌استراو که دوستش دارید انصاف را یاد بگیرید. هنگامی فرید زکریا در دوران تحریم به ایران آمد و گزارش 48 ساعته‌ای که از ایران تهیه کرد و در گزارشش آمده بود که روحیه کار و نشاط را در تهران دیدم و هیچ آثاری از تحریم نیست و دل خود را به تحریم خوش نکنید. وقتی دشمنان ما این گونه حرف می‌زنند شما چرا؟ 

شهردار تهران گفت: هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم مباحث سیاسی مطرح می‌شود و اگر کار نمی‌کنند دروغ هم نگویند  افتخارم این است که یک بچه رعیت هستم و افتخار می‌کنم برای رضای خدا در خدمت مردم هستم. 
نماینده آشوریان در مجلس عید قربان را به رهبر معظم انقلاب تبریک گفت
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: سیاسی

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی در پیامی فرارسیدن عید سعید قربان را به رهبر معظم انقلاب تبریک گفت.

خبرگزاری فارس: نماینده آشوریان در مجلس عید قربان را به رهبر معظم انقلاب تبریک گفت

متن پیام نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی به مقام معظم رهبری به این شرح است:

حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای

رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران

با درود

فرا رسیدن عید سعید قربان را به آن مقام گرانقدر تبریک می‌گویم و آرزوی سعادت و بهروزی برای آن حضرت و تمامی آحاد میهن‌مان را دارم.

جامعه آشوری‌های ایران که همواره یار و همراه تمامی آحاد میهن‌مان در هر سنگری از انقلاب بوده است، فرا رسیدن این عید سعید و به دنبال آن عید غدیرخم را غنیمت شمرده و با خجسته خواندن آن امیدوار است در این روز مبارک فروغ امید دل‌های همه را روشن کرده و طلیعه صلح و نیکبختی را برای همگان به ارمغان آورد.

با دعای خیر

یوناتن بت کلیا

نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی

و دبیرل اتحادیه جهانی آشوریان


 
ناکامی تروریست‌ها در حمله به مواضع ارتش سوریه در «قنیطره»
ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: بین المللی

ناکامی تروریست‌ها در حمله به مواضع ارتش سوریه در «قنیطره»/

 

 

مداوای تروریست‌ها در بیمارستان‌های فلسطین اشغالی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تروریست‌های واقع در جنوب سوریه یکشنبه (امروز) عملیاتی با عنوان «قادسیه جنوب» علیه مواضع ارتش سوریه در استان قنیطره شروع کردند.

خبرگزاری فارس: ناکامی تروریست‌ها در حمله به مواضع ارتش سوریه در «قنیطره»/ مداوای تروریست‌ها در بیمارستان‌های فلسطین اشغالی

به گزارش وبگاه خبری «العهد»، تروریست‌ها در این عملیات عصر امروز به مواضع ارتش سوریه در «سرابیا حضر»، «طرنجه» و «مزارع الأمل» واقع در شمال شهر قنیطره حمله کردند.

مرکز اطلاع‌رسانی نظامی محور مقاومت اعلام کرد که تروریست‌ها در این حمله خسارت‌های زیادی متحمل شده‌اند و تروریست‌ها قصد دارند دوباره از محور دیگر به مواضع ارتش سوریه حمله کند.

از سوی دیگر، شبکه خبری المیادین لبنان به نقل از رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کرد که شمار مجروحانی که رژیم اسرائیل طی 24 گذشته از سوریه پذیرا شده، در مقایسه با سال گذشته بسیار زیاد است.

اعلام این خبر از سوی رسانه‌های صهیونیستی نشانگر آن است که رژیم صهیونیستی از تروریست‌ها همه نوع حمایت می‌کند.

جنگنده‎های رژیم صهیونیستی شنبه (دیروز) با نقض حریم هوایی سوریه، پایگاه نظامی ارتش سوریه را در منطقه «تل الشعار» در ریف قنیطره بمباران کردند.

این حملات جنگنده‌های رژیم اشغالگر قدس همزمان با تلاش تروریست‌ها برای حمله به ارتش سوریه در قنیطره بود تا از این طریق بتوانند نقش چتر حمایتی تروریست را در جنوب سوریه ایفا کنند. 
انهدام تیم تروریستی وابسته به آل سعود در سراوان
ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: امنیتی

انهدام تیم تروریستی وابسته به آل سعود در سراوان/

 

 

هلاکت ۴ نفر از تروریست‌ها

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، واحدهای قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران طی عملیاتی در هفته گذشته در استان سیستان و بلوچستان تیم 9 نفره اشرار و تروریست‌های مزدور آمریکا و رژیم سعودی را هدف قرار داده و منهدم کردند.

بنابر اخبار واصله از قرارگاه قدس نیروی زمینی، در این عملیات رزمندگان سپاه توانستند علاوه بر به هلاکت رساندن سرکرده این تیم 3 نفر دیگر از اشرار را معدوم و دستکم 2 نفر دیگر از آنها را زخمی کنند.

در این عملیات که در مناطق مرزی کوهک سراوان انجام شد، علاوه بر انهدام کامل تیم تروریستی  گروهک «جیش‌الظلم» ( این گروهک خود را جیش العدل نام گذارده اند)، مقادیر زیادی سلاح، مهمات، بیسیم، دوربین‌های دید در شب و 3 دستگاه خودروی تویوتا مجهز به سامانه‌های پیشرفته اهدایی کشورهای مرتجع و معاند منطقه به غنیمت گرفته شد.

تجهیزات به دست آمده از تروریست‌ها

جیش‌الظلم گروهک تروریستی تندروی سلفی‌مذهب و بلوچ است که با نظام جمهوری اسلامی ایران به مبارزه مسلحانه می‌پردازد و مرکز آن در بلوچستان پاکستان و مورد حمکایت آمریکا وعربستان است.

این گروهک بعد از نابودی گروهک جندالله با سازمان‌دهی تشکیلاتی‌تر برخی اعضای آن شروع به فعالیت و اعلام موجودی کرد.

سرکردگی این گروهک را صلاح‌الدین فاروقی از ساکنان راسک بلوچستان پاکستان به عهده دارد.

در کارنامه خفت‌بار این گروهک می‌توان به شهید کردن 14 مأمور مرزبانی که 12 نفر آن‌ها سرباز بودند، ربودن 5 مرزبان و به شهادت رساندن جمشید دانایی فر و شهادت 8 مرزبان ایرانی دیگر اشاره کرد.

این گروهک تروریستی با آموزه‌های سلفی و باورهای وهابی خود از جمله حامیان سلفی‌های معارض در جنگ سوریه است و یکی از دلایل اقدامات تروریستی خود علیه جمهوری اسلامی ایران را حمایت از تکفیری های سوری و تروریست های معارض دولت سوریه اعلام کرده است.

این گروهک خود را مدافع حقوق اقلیت سنی بلوچستان ایران و مخالف حمایت ایران از حکومت سوریه است.

گروهک تروریستی “جیش العدل” بعد از نابودی جندالله تشکیل شد، اعضای این گروهک به سرکردگی “صلاح الدین فاروقی” در چند سال اخیر اقدامات تروریستی متعددی علیه هم میهنانمان انجام داده‌اند؛ در کارنامه خفت‌بار این گروه می‌توان اشاره‌کرده به، به شهادت رساندن 14 مأمور مرزبانی که 12 نفر از آن‌ها سرباز وظیفه بوده‌اند، ربودن 5 مرزبان و به شهادت رساندن جمشید دانایی فر، شهادت 8 مرزبان ایرانی ازجمله اعمال خفت‌بار تروریست‌های جیش العدل بوده است. 
آرزوی بشار اسد چیست؟
ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٢  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش فرهنگ نیوز، بشار اسد گفت که تنها آرزویش آن است که گفته شود این همان شخصی است که کشورش را از تروریست ها و دخالت های بیگانه رهاند.
 
پایگاه اینترنتی "شام تایمز" گزارش کرد: اسد در پاسخ به این سوال که تاریخ درباره ریاست جمهوری تان، چگونه قضاوت می نماید، گفت احساس او انگیزه ای برای تلاش بیشتر است تا مشکلات با گفت وگو حل شود.
 
منبع: العالم

 
آرزوی بشار اسد چیست؟
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۱  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، بشار اسد گفت که تنها آرزویش آن است که گفته شود این همان شخصی است که کشورش را از تروریست ها و دخالت های بیگانه رهاند.

پایگاه اینترنتی "شام تایمز" گزارش کرد: اسد در پاسخ به این سوال که تاریخ درباره ریاست جمهوری تان، چگونه قضاوت می نماید، گفت احساس او انگیزه ای برای تلاش بیشتر است تا مشکلات با گفت وگو حل شود.
 
منبع: العالم
 

 
کدخدایی در نشست خبری:
ساعت ٧:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۱  کلمات کلیدی: سیاسی

FATF برای لازم الاجرا شدن نیازمند مصوبه مجلس است/

 

 

مغایرت طرح استفساریه قانون انتخابات با قانون اساسی

به گزارش مشرق، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (شنبه 20 شهریور) خود با خبرنگاران درباره نظر شورای نگهبان در مورد طرح استفساریه تبصره 3 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح که به نوعی درصدد کاهش اختیارات شورای نگهبان بود با ایراد اعضای شورای نگهبان به علت محدود کردن حق اظهار نظر شورا درباره صلاحیت کاندیداهای مجلس که مغایر با اصل 99 قانون اساسی و تفسیر شورا از این اصل است، مواجه شد.

وی ادامه داد: همچنین به این علت که واژه‌ای برای اولین بار تحت عنوان «رای سالم» در این طرح به کار رفته است اعضای شورا معتقدند که سلامت آراء قطعی در نظر گرفته شده است و از آنجا که مرجعی برای تشخیص آن تعیین نشده است باید رفع ابهام شود.

کدخدایی در بخش دیگری از نشست خبری خود با گرامیداشت سالروز کشتار 17 شهریور و شهدای انقلاب اسلامی و یاد و خاطره آیت‌الله طالقانی، سالروز شهادت امام محمد باقر (ع) را تسلیت گفت و همچنین با اشاره به سالگرد فاجعه دردناک منا و گرامیداشت جانباختگان آن گفت: این واقعه بی‌کفایتی آل‌سعود را به اثبات رساند.

وی در ادامه با اشاره به بررسی لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که علاوه بر 50 ماده تدوین شده از سوی دولت در مجلس نیز 70 ماده به آن اضافه شد، خاطرنشان کرد: این لایحه با ایرادات شورا مواجه و پس از اصلاحات در مجلس شورا وارد بررسی آن شد که مجددا با ایرادات متعددی مواجه شده است و در مجموع 41 مورد ایراد و 32تذکر از سوی اعضای شورای نگهبان درباره آن اعلام شده است.

سخنگوی شورای نگهبان در دسته‌بندی از ایرادات شورا درباره لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور گفت: 19مورد ایراد اصل 75 قانون اساسی درباره عدم تعیین منابع مالی که هزینه به دولت تحمیل می‌کند و 8 مورد ایراد با موضوع اصل 85 قانون اساسی که مربوط به تعیین تکلیف قانونگذار و تفویض به  دولت است توسط شورا نسبت به این لایحه مطرح شده است.

وی به 5 مورد ایراد شورای نگهبان به لایحه مذکور با استناد به اصل 60 قانون اساسی درباره تفکیک وظایف قوا و 5 مورد ابهام و 3 مورد خلاف شرع در این لایحه اشاره کرد و اظهار داشت: برخی از قوانینی که اکنون در کشور جاری است در این لایحه تکرار شده است که برای جلوگیری از اطاله قانونگذار باید به قوانین جاری اکتفا کند.

کدخدایی در بخش دیگری از سخنان خود به مصوبات ارسالی به شورای نگهبان که با ایراد مواجه نشده است، اشاره کرد و گفت: لایحه اصلاح بودجه سال 95 مغایر موازین شرع و اصول قانون اساسی شناخته نشد؛ همچنین مجوز اخذ تسهیلات خارجی نیز با توجه به  ماده 82 قانون 5 ساله مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام که اجازه استفاده از تسهیلات خارجی را می‌دهد، مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی طرح اصلاح تعیین محدوده حوزه‌های انتخابیه تکاب، میاندوآب و شاهین‌دژ را از دیگر موارد فاقد ایراد از سوی شورای نگهبان خواند و بیان داشت: لایحه کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص که ابتدائا با یکی دو مورد از سوی شورا مواجه شد پس از اصلاح از سوی مجلس مغایرت با شرع و قانون اساسی نداشت.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه گفت: طرح اصلاح موادی از قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی، طرح اصلاح ماده 17 قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی و نهضت سوادآموزی و لایحه عضویت ایران در بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا از دیگر مصوباتی بود که عدم مغایر با شرع و قانون اساسی اعلام شد.

وی به آن دسته از مصوبات ارسالی به شورای نگهبان که با ایراد این شورا مواجه شده است اشاره کرد و خاطرنشان کرد: لایحه تاسیس مدارس غیردولتی که یک بار دیگر هم با ایراد شورا مواجه شده بود بررسی شد که در 4 بند ایرادات آن همچنان باقی است؛ همچنین لایحه موافقت تبادل محکومان به حبس میان ایران و ارمنستان، لایحه موافقتنامه مبادله محکومان میان ایران و قرقیزستان به علت عمومیت دادن به اقارب که نسبت به محکومان ولایت شرعی ندارند خلاق شرع تشخیص داده شد.

کدخدایی اضافه کرد: لایحه معاهده میان ایران و چین در زمینه معاضدت حقوقی دوجانبه در موضوعات کیفری از آنجا که موجب تجویز احکام دادگاه کشورهای دیگر در ایران است و نیز لایحه معاهده میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه معاضدت قضایی در موضوعات مدنی و تجاری خلاف شرع تشخیص داده شد.

وی گفت: درباره لایحه موافقتنامه الحاق دولت ایران به موافقتنامه نیس و لوکارنو نیز به علت عدم ارسال پیوست‌ها تقاضا شد این پیوست‌ها به شورای ارسال شود.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد مصوبات دولت نیز گفت: اصلاحیه اساسنامه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون پس از بررسی مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی افزود: برخی نامه‌های واصله از دیوان عدالت اداری نیز بررسی شد که برخی خلاف شرع تشخیص داده شد.

کدخدایی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید با توجه به قول وزیر اقتصاد به طرف غربی مبنی بر حذف دو تبصره از قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم،‌ آیا آقای وزیر چنین اختیاری برای دادن تعهد از طرف مجلس شورای اسلامی را دارد؟ توضیح داد: آنچه که تحت عنوان FATF مطرح است و مربوط به مبارزه با پولشویی است، درواقع کنوانسیونی است که جمهوری اسلامی ایران پیش از آن به آن ملحق نشده است.

وی افزود: از سال 89 این مسئله مطرح بود که برای ایجاد یک گشایش در روابط جمهوری اسلامی ایران قانونی به تصویب برسد، این لایحه سال 89 از سوی دولت وقت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و وقتی به شورای نگهبان آمد، با ایراداتی مواجه شد و برای رفع ایرادات مجدداً به مجلس شورای اسلامی عودت داده شد.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مجلس دو سال بعد این مسئله را با همکاری قوه قضائیه تنظیم کرد و مصوبه در سال‌های اخیر با پیگیری دولت در پارلمان به تصویب رسید و شورای نگهبان هم آن را با دو تبصره‌ای که در آن قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم بود، تأیید کرد.

کدخدایی ادامه داد: دو بند در قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم وجود دارد، یکی تبصره 2 ماده یک این قانون است که تأکید می‌کند همکاری با سازمان‌های آزادیبخش برای مقابله با اشغال‌هایی که علیه برخی کشورها انجام می‌شود از مصادیق این قانون نیستند، قرار شده طبق اکشن‌پلنی که مطرح است، این تبصره مورد بازنگری قرار گیرد، همچنین در ماده 17 قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم، به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده شده در اجرای این قانون با رعایت اصل 77 قانون اساسی، همکاری‌های لازم را انجام دهد که اصل 77 قانون اساسی هم مربوط به موافقت‌نامه‌های بین‌المللی است که باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

وی همچنین گفت: آنچه که در شورای نگهبان به تأیید رسیده در ارتباط با قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم با وجود این دو بند در آن قانون است، اما آنچه که آقای وزیر اقتصاد امضا کرده، به نوعی در صدد نفی این دو بند است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اجرای FATF نیازمند مصوبه مجلس است یا نه؟ توضیح داد: آنچه که در سند و اکشن‌پلن وجود دارد که به امضای وزیر اقتصاد هم رسیده، تأکید شده با رعایت اصول قانون اساسی، فلذا طبق اصل 77 قانون اساسی که موافقت‌نامه‌ها باید به تصویب پارلمان برسد، قطعاً FATF برای لازم‌الاجرا شدن، نیازمند مصوبه مجلس است.

کدخدایی در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره انتخابات الکترونیک، اظهار داشت: با تقاضای دوستانمان در وزارت کشور، شورای نگهبان اقدام به تشکیل جلسات کارشناسی در مورد موضوع انتخابات الکترونیکی کرد، اوایل مردادماه نامه‌ای از سوی معاون وزیر کشور به شورای نگهبان ارسال شد که در آن نامه خواستار برگزاری جلسات کارشناسی در این زمینه شده بودند، در آن نامه مباحث کیفی، ایمنی و امنیتی تقاضا شده بود که بررسی شود و نهایتاً تشکیل این جلسات کارشناسی منجر به نامه 15 شهریورماه معاونت اجرایی امور انتخابات شورای نگهبان به معاون وزیر کشور شد، در آن نامه درخواست‌هایی برای روشن شدن ابعاد کیفی، فنی، نظارتی و امنیتی در موارد 7گانه‌ای انجام شد، در آن نامه درخواست شده این ابعاد درباره دستگاه اخذ و شمارش آراء، ارتباطات و تبادل اطلاعات درهمه سطوح و موارد فنی و امنیتی که وجود دارد، موردبررسی قرار گیرند و پاسخ را به شورای نگهبان اعلام کنند. اگر اسنادی وجود دارد یا اگر موضوعی هست، آن را به شورای نگهبان ارسال نمایند و ما منتظر پاسخ وزارت کشور به نامه شورای نگهبان در این زمینه هستیم.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه دولت از الآن که بیش از 8 ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده، شروع به تبلیغات انتخاباتی کرده است،‌ آیا این خلاف قانون نیست و شورای نگهبان در این زمینه چه وظیفه‌ای برعهده دارد؟ گفت: بهتر است همه به امور مردم بپردازند و انتخابات در زمان خودش پیگیری شود، شورای نگهبان در موعد قانونی به وظایف خود عمل خواهد کرد.

کدخدایی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیراً اخباری مبنی بر وجود تخلفاتی در شهرداری تهران در رسانه‌ها منتشر شده است که درباره واگذاری املاک نجومی به برخی از افراد است، آیا احتمال رد صلاحیت آقای قالیباف شهردار تهران به‌عنوان کاندیدای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری با توجه به این تخلفات مطرح‌شده، وجود دارد؟ تصریح کرد: از الآن از شورای نگهبان پیش‌گویی نخواهید، اما برای شورای نگهبان فرقی نمی‌کند چه کسی و در چه زمانی تخلفی را مرتکب شده است، ما در زمان بررسی صلاحیت‌ها موارد تخلف را مدنظر قرار می‌دهیم و آنها را بررسی می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره قراردادهای جدید نفتی و اینکه الگوی جدید این قراردادها نیازمند مصوبه مجلس است؟ تأکید کرد: همان‌طور که در انتخابات می‌گوییم از ما پیش‌گویی نخواهید، در قوانین و مصوبات هم از شورای  نگهبان پیش‌گویی نخواهید، آنچه که امروز درباره قراردادهای جدید نفتی مطرح است و مصوبه هیأت وزیران را دارد، درواقع ضوابط حاکم بر قراردادهای نفتی آتی است، اگر تصویب این ضوابط در چارچوب اختیارات دولت بوده باشد، اشکالی ندارد، اما اگر مجلس نسبت به این موضوع ورود کند و مصوبه‌ای داشته باشد، آن را به شورای نگهبان ارسال می‌کند و ما پس‌ازآن نسبت به بررسی این موضوع اقدام می‌کنیم.

وی ادامه داد: در سال‌های قبل یا در اساسنامه شرکت ملی نفت بود یا یک مصوبه دیگر که الآن دقیق حضور ذهن ندارم، به دولت اجازه داده شد ضوابط مربوط به قراردادهای جدید نفتی را تعیین کند، اگر مصوبه امروز هیأت وزیران درباره تعیین ضوابط بر قراردادهای آتی نفتی در چارچوب اختیارات دولت باشد، اشکال یا ایرادی ندارد، ولی از طرفی بازهم مانعی برای مجلس شورای اسلامی نیست که از باب نظارت ورود کند یا قانون جدیدی را در این زمینه به تصویب برساند.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد علت رد مصوبه اخیر پارلمان درباره انتخابات،‌ گفت: تعامل به معنای کوتاه آمدن از اختیارات قانونی نیست، تفسیر اصل 99 قانون اساسی در حکم اصول قانون اساسی است، بنابراین تعامل بدین معنا نیست که شما بخواهید از اختیارات قانونی‌تان کوتاه بیایید، بلکه مسیر قانونی باید طی شود تا بتواند الزام‌آور باشد.

وی با بیان اینکه تعامل خوبی بین مجلس و شورای نگهبان وجود دارد، گفت: درباره لایحه احکام دائمی قوانین برنامه‌ 5 ساله همکاری‌های خوبی بین مجلس و شورای نگهبان انجام شد و به‌سرعت در رسیدگی به این موضوع کمک کرد، ولی این همکاری و تعامل بین مجلس و شورای نگهبان به مفهوم این نبود که ما ایراداتمان را به این لایحه نگیریم.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه اطلاعات که پرسید شورای نگهبان با نگاه سیاسی صلاحیت داوطلبان را بررسی می‌کند یا بررسی صلاحیت‌ها متأثر از شرایط جامعه است؟ گفت: این سؤال بود یا اتهام به شورای نگهبان؟! قطعاً شورای نگهبان بر اساس قانون صلاحیت داوطلبان را بررسی می‌کند و حتماً شما هم سوابقی از شورای نگهبان در این زمینه دارید، امیدوارم خداوند از سرِ تقصیرات ما بگذارد.

کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات به خود افراد، گفت: در زمان بررسی صلاحیت‌ها فاصله طولانی وجود دارد، حدود 40 تا 50 روز برای انتخابات ریاست جمهوری و حدود 70 تا 80 روز برای انتخابات مجلس شورای اسلامی فرصت وجود دارد، در آن زمان وقتی نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبی منفی باشد، قبل از اعلام رسمی این موضوع به خود آن داوطلب که قطعاً حیثیت و آبرویی دارد، اعلام می‌شود تا اگر مایل بود انصراف دهد، اما الآن شورای نگهبان نه وظیفه قانونی دارد و نه امکان عملی دارد که پیش از آغاز روند انتخابات، نظر خود را درباره صلاحیت داوطلبی به آن فرد اعلام کند، امیدوارم این توضیح بنده برای ْآخرین بار در این زمینه باشد و دیگراین سؤال تکرار نشود.

کدخدایی در پایان در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره قانون جامع انتخابات گفت: ما به آنچه که قانون تصریح کرده، در همه ادوار عمل می‌کنیم و چاره‌ای جز این نداریم، اگر قرار باشد شرایط جدیدی را ایجاد کنیم، نیازمند قانون هستیم، باید همه تلاش کنیم که ان‌شاءالله قانون جامع انتخابات تدوین شود و مشکلات فعلی کشور حل شود.

منبع: فارس 
حضور گرگهای خاکستری ترکیه در جرابلس سوریه!+عکس
ساعت ٦:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۱  کلمات کلیدی: بین المللی

گروه جهان مشرق- فعالان رسانه ای کرد سوری تصاویری از حضور شبه نظامیان موسوم به "گرگ های خاکستری ترکیه" در شهر جرابلس واقع در شمال استان حلب سوریه خبر داده اند.

حضور گرگهای خاکستری ترکیه در جرابلس سوریه!+عکس
بنابر این گزارش، حضور و فعالیت این گروه شبه نظامی وابسته به سازمان اطلاعات ترکیه پس از اشغال شهر جرابلس در شمال سوریه صورت گرفته و موجی از نگرانی ها را در میان کردهای سوری برانگیخته است. پیش از این نیز تصاویری از حضور این گروه در استان های لاذقیه و منطقه کردنشین شیخ مقصود در شمال شهر حلب منتشر شده بود. گفتنی است که گرگهای خاکستری یک سازمان ترک قومی افراطی است که در اواخر دهه نود قرن گذشته با ابتکار الپ ارسلان تورکش و با نظارت حزب جنبش قومی تشکیل شد. 
حضور گرگهای خاکستری ترکیه در جرابلس سوریه!+عکس
این سازمان در دهه هفتاد دست به اقدامات خونین و خشن زد و در  برهه ای از زمان، یک سازمان تروریستی به شمار آمد و به نظر می رسد که بار دیگر در مسیر آغاز اقدامات تروریستی قرار دارد. به گواهی اسناد منتشر شده، سازمان گرگهای خاکستری مستقیما با سازمان اطلاعات ترکیه (میت) و سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) در ارتباط و همکاری است. شبکه "سی ان ان ترک" یک نوار ویدئویی از فرمانده گروه مسلحی که به سمت دو خلبان هواپیمای روسی سو 24 تیراندازی نموده بود، منتشر کرد. این شخص آلپ ارسلان جیلیک یکی از اعضای سازمان افراطی گرگهای خاکستری و پسر شهردار سابق یکی از شهرهای ترکیه است. در ماه سپتامبر گذشته نیز احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه در آنکارا به زیارت قبر الپ ارسلان تورکش بنیانگذار سازمان گرگهای خاکستری و حزب جنبش قومی رفت. 
حضور گرگهای خاکستری ترکیه در جرابلس سوریه!+عکس
گرگ‌های خاکستری پان‌ترک‌هایی هستند که به دنبال اتحاد مردمان ترک در یک کشور که مرز آن از بالکان (اروپا) تا آسیای مرکزی کشیده شده‌است. بعد از فروپاشی شوروی در 1991، گرگ‌های خاکستری فراخوان «احیای امپراتوری ترکی با همبستگی کشورهای تازه استقلال‌ یافته آسیای مرکزی» سر دادند. بعد از محو کمونیسم در دهه 1990 میلادی، گرگ‌های خاکستری هدفشان را بر روی کردها متمرکز کردند و در جنگ با pkk در جنوب‌شرقی ترکیه شرکت جستند.  
حضور گرگهای خاکستری ترکیه در جرابلس سوریه!+عکس

روزنامه خبری حریت این تشکیلات را در 1999 میلادی به سان «عامل پایدار ضد کردی در ترکیه» توصیف کرده است. در ایدئولوژی‌شان و فعالیت آنها، آنها به طور بالقوه با تمامی اقلیت‌های غیرترکی ساکن در ترکیه از جمله کردها، علوی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و در کل مسیحی‌ها دشمن هستند. آنها همچنین از تئوری سامی‌ستیز با ترجمه و ترویج کتاب بزرگان صهیون و همچنین ترجمه کتاب نبرد من آدولف هیتلر، بهره می‌برند. آنها همچنین نسبت به کشورهای ایران و روسیه، دشمنی سازمان‌یافته دارند.


 
غنائم داعش از کردها در تل قراح حلب+عکس
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۱  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه جهان مشرق- بخش رسانه ای داعش تصاویر جدیدی از غنائم این گروه پس از سیطره بر روستای تل قراح واقع در شمال استان حلب سوریه منتشر کرده است.
غنائم داعش از کردها در تل قراح حلب+عکس
بنابر این گزارش، دور جدید درگیری ها از صبح روز گذشته میان دو طرف آغاز شده که طی آن صدها تن از عناصر داعش با حمله به این روستا پس از زد و خورد سنگین با شبه نظامیان چند ملیتی کرد وابسته به آمریکا کنترل آن را بدست گرفته اند. لازم به ذکر است که به موازات تجاوز و اشغال نظامی مناطق شمالی استان حلب سوریه توسط ارتش ترکیه، حملات داعش علیه مواضع شبه نظامیان کرد نیز شدت گرفته است.
غنائم داعش از کردها در تل قراح حلب+عکس
غنائم داعش از کردها در تل قراح حلب+عکس
غنائم داعش از کردها در تل قراح حلب+عکس
غنائم داعش از کردها در تل قراح حلب+عکس

 
محکمه به اصطلاح شرعی داعش در فلوجه+عکس
ساعت ٦:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۱  کلمات کلیدی: بین المللی

گروه جهان مشرق- فعالان رسانه ای عراقی تصاویر جدیدی از ساختمان محکمه به اصطلاح شرعی گروه تروریستی تکفیری داعش در شهر فلوجه واقع در استان الانبار این کشور منتشر کرده اند.

محکمه به اصطلاح شرعی داعش در فلوجه+عکس
بنابر این گزارش، این ساختمان محل بازجویی، شکنجه و زندان قربانیان داعش بوده که تحت نظر مفتیهای شرعی این گروه تروریستی تکفیری اداره می شده است. صدور احکام اعدام، ذبح و ... همگی از این محکمه صادر می شده است. شهر فلوجه سه ماه پیش در عملیات نیروهای مشترک عراقی پس از سه سال از اشغال داعش آزاد شده است. این شهر از زمان سقوط صدام در سال 2003 یکی از مهمترین کانون های فعالیت گروه های تکفیری - وهابی و بعثی بشمار می رفت.
محکمه به اصطلاح شرعی داعش در فلوجه+عکس
محکمه به اصطلاح شرعی داعش در فلوجه+عکس
محکمه به اصطلاح شرعی داعش در فلوجه+عکس

 
نگاهی به انتخابات داخلی حماس؛
ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۱  کلمات کلیدی: فلسطین پاره تن جهان اسلام

«مرد شماره‌ یک» حماس چه کسی خواهد شد؟ +عکس

سرویس جهان مشرق -این روزها حماس برای انتخابات اعضای دفتر سیاسی‌اش آماده می‌شود. اسماعیل هنیه و موسی ابومرزوق (از رهبران حماس) بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات رئیس دفتر سیاسی دارند. خالد مشعل، چهار سال بیرون از پست ریاست خواهد بود. همه منتظر نتایج انتخابات‌اند تا مسیر حماس در «دوران جدید» را پیش‌بینی کنند، البته در صوتی که «مرد شماره‌ یک جدید» قطار را به سمت جدیدی ببرد.

 
به نوشته‌ی قاسم. س. قاسم (کارشناس مسائل فلسطین) در روزنامه‌ی الاخبار، در هفته‌های اخیر «اداره‌ی زندان‌ها»ی اسرائیل اسرای حماس را از بقیه زندانیان جدا کرده و محمد عرمان، رئیس «هیئت اسرای کرانه‌ی باختری»، را با انتقال از زندان نفحة (در جنوب کرانه‌ی باختری) به زندان هداریم (در شمال فلسطین اشغالی) [یعنی دورترین جا از غزه] به سلول انفرادی زندانی کرده است.
 
روزنامه‌ی عبری یدیعوت احرونوت مدعی شده که نیروهای ویژه‌ی اداره‌ی زندان‌ها بعد از آن اقدام به جداسازی اسرای حماس کردند که «نامه‌ها و مدارک شناسایی‌ای» کشف شد «که روی آنها اوامر و دستوراتی از اسرا خطاب به [نیروهای] بیرون زندان برای اجرای عملیات نوشته شده بود»، به علاوه‌ی کشف «یک سری داده‌های اطلاعاتی-امنیتی بسیار مهم».
 
اما طبق گفته‌های منابعی در جنبش حماس، «انتقال و جداسازی اسرای حماس مربوط است به رای دادن اسرا جهت انتخاب نمایندگانشان در مجلس شورای حماس (پارلمان جنبش)» [و قصد اسرائیل از این کار، جلوگیری از رای دادن مخفیانه‌ی اسرا بوده است]».
 
طی چند ماه گذشته، نیروهای حماس در مناطق حضورشان در فلسطین، نمایندگان‌شان در تشکل‌های صنفی و نظارتی و همچنین برخی از اعضای «مجلس شورای حماس» (که بزرگترین هیئت رهبری در ساختار حماس محسوب می‌شود) را انتخاب کرده‌اند.
 
در غزه، انتخابات در آستانه‌ی [تکمیل] و پایان یافتن است. در کرانه‌ی باختری هم (به رغم وجود جاسوسان و دستگاه‌های‌های امنیتی حکومت خودگردان فلسطین و ارتش اسرائیل) انتخابات در چند منطقه برگزار شده است. منابع داخل جنبش حماس می‌گویند که در حال حاضر منتظر «پایان یافتن انتخاب نمایندگان اسرا در مجلس شورا» هستند «تا وارد مرحله‌ی دوم، یعنی انتخاب اعضای دفتر سیاسی (بالاترین هیئت رهبری در جنبش حماس)» شوند.
 
«مرد شماره‌ یک» حماس چه کسی خواهد شد/ کدام نامزد انتخابات روابط بهتری با ایران دارد (روابط نامزدهای انتخاباتی با ایران چگونه است) +عکس 

این منابع پیش‌بینی می‌کنند که انتخاب اعضای شورا تا آخر ماه اکتبر [10 آبان 95] به پایان برسد، هرچند متذکر می‌شوند «التزامی به جدول زمانی خاص وجود ندارد، خصوصا که نتایج انتخاب اسرا (به دلیل شرایط و سختی‌های امنیتی‌ای که با آن درگیرند) معمولا با تاخیر به دست می‌آید.»

با وجود جریان داشتن روند انتخابات در سکوت، بعضی از نشریات کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس (مشخصا عربستان سعودی) تلاش کرده‌اند شایعاتی منتشر کنند که بخشی است از «یک طرح هدفمند و برنامه‌ریزی شده که حماس را هدف قرار دهد؛ طرحی که از درز دادن فایل صوتی موسی ابومرزوق (توسط روزنامه‌ی [سعودی] الشرق الاوسط شروع شد.» این را یکی از رهبران حماس می‌گوید که از جمله‌ی همراهان معاون رئیس دفتر سیاسی حماس اسماعیل هنیه بود که چند روز پیش برای ادای فریضه‌ی حج از باریکه‌ی غزه بیرون رفت.

روزنامه‌ی الشرق الاوسط هم چند روز پیش نوشت که هنیه برای در اختیار گرفتن منصب جدیدش یعنی ریاست دفتر سیاسی حماس از غزه خارج شده است. جالب است که روزنامه‌ی الشرق الاوسط (که متعلق به آل سعود است) توجهی به اصل گردش قدرت یا انتخابات داخلی حماس نکرده و از «تحویل گرفتن» پست جدید هنیه سخن گفته، کمااینکه در ریاض هم [هیچ خبری از انتخابات نیست و] همه‌‌ی پست‌ها با «تحویل دادن و تحویل گرفتن» سمت‌ها جابه‌جا می‌شود!

در همین چارچوب، یحیی موسی (از رهبران حماس) نیز در مصاحبه با الاخبار می‌گوید: «هدف این تبلیغات رسانه‌ای خراب کردن چهره‌ی جنبش حماس و خراب کردن مواضع آن است.» همان منبع پیش‌گفته در داخل حماس هم می‌گوید: «خروج هنیه [از غزه] از پیش برنامه‌ریزی شده بود، البته منتظر موافقت حکومت مصر با عبور هنیه از خاک این کشور بودیم.»
 
«مرد شماره‌ یک» حماس چه کسی خواهد شد/ کدام نامزد انتخابات روابط بهتری با ایران دارد (روابط نامزدهای انتخاباتی با ایران چگونه است) +عکس 
خالد مشعل

حماس، مخالفت مصر با خروج «ابوالعبد» [کنیه‌ی هنیه] از غزه را یک نشانه‌ی منفی تلقی کرده بود، خصوصا بعد از وعده‌های پیشترِ مصر مبنی بر تسهیل عبور هنیه [از خاک این کشور] و سفر به ایران و عربستان. آن روز مصر فقط به هیئت حماس (از جمله محمود الزهار و نزار عوض الله و خلیل الحیه) اجازه‌ی عبور داد و این هیئت با رفتن به دوحه در جلسه‌ی دفتر سیاسی (که بدون حضور ابوالعبد تشکیل شد) شرکت کردند.

چند روز پیش هنیه با استفاده از بازگشایی معبر رفح توسط مصر برای خروج حجاج اهل غزه، برای خروج به رفح رفت ولی حکومت مصر اجازه‌ی خروج فوری به او نداد و او را یک روز کامل در مرز معطل نگاه داشت و سپس با خروج او موافقت کرد.

هنیه بعد از ادای مناسک حج و دیدار با ملک سلمان در مکه به یکی از کشورهای عربی خواهد رفت تا در جلسه‌ی دفتر سیاسی حماس شرکت کند، جلسه‌ای که اولین بار است با حضور او تشکیل می‌شود. سپس از آنجا سفر منطقه‌ای‌اش را آغاز خواهد کرد که شامل سفر به ترکیه و ایران هم خواهد بود.

طبق اطلاعات رسیده، تا زمان پایان یافتن انتخابات دفتر سیاسی در ماه مارس پیش رو، هنیه بیرون از غزه خواهد ماند.

اینها مسائلی است که عربستان سعودی (و چشم‌های اطلاعاتی‌اش که به خوبی در کل منطقه پخش شده‌اند) هم از آن خبر دارد. عربستان این را هم می‌داند که انتخابات حماس چه زمانی شروع خواهد شد و چه زمانی پایان خواهد گرفت. این را هم می‌داند که دفتر سیاسی جدید حماس تلاش خواهد کرد که روابط با ایران را بهبود و گسترش دهد، خصوصا با توجه به مصالحه‌های منطقه‌ای که ترکیه (در رابطه با سوریه و ایران و مصر) از آن حرف می‌زند.
 
«مرد شماره‌ یک» حماس چه کسی خواهد شد/ کدام نامزد انتخابات روابط بهتری با ایران دارد (روابط نامزدهای انتخاباتی با ایران چگونه است) +عکس 
اسماعیل هنیه

در حال حاضر خالد مشعل آخرین روزهای حضورش در منصب ریاست دفتر سیاسی را می‌گذراند، چون انتخابات پیش رو [طبق قانون داخلی حماس] دفتر سیاسی جدیدی پدید خواهد آورد که مشعل عضو آن نخواهد بود. سمتی که مشعل در چهار سال پیش‌رو خواهد داشت، عضویت در مجلس شوراست.

در برهه‌ی اخیر، برخی نظرات مطرح شد مبنی بر ایجاد یک منصب افتخاری ایجاد شود برای آنکه «ابوالولید» [کنیه‌ی خالد مشعل] در آن قرار گیرد. اما این نظر در داخل حماس پذیرفته نشد، خصوصا که خود مشعل پیشتر اصلاح ساختار داخلی حماس را برای اینکه او یا کس دیگری از اعضای دفتر سیاسی بتواند برای دور سوم [پیاپی] نامزد عضویت در آن شود را رد و بر التزام به مدتی که نص قانون [داخلی حماس] به آن اشاره داشت، تاکید کرده بود. با وجود این، برخی از منابع داخل حماس می‌گویند که «مشعل ممکن است در دوره‌ی بعدی [یعنی چهار سال بعد] مجددا برای ریاست دفتر سیاسی نامزد شود.»

پیش‌بینی می‌شود که در انتخابات دفتر سیاسی در ماه‌های پیش‌رو شاهد ظهور برخی از شخصیت‌های «قدیمیِ جدید» باشیم [یعنی شخصیت‌هایی که در اصل قدیمی و باسابقه‌اند، ولی به دلایلی (از جمله اسارت) سال‌ها از عرصه‌ی سیاست دور بوده‌اند). چراکه قانون داخلی حماس اینکه یک فرد دو بار پیاپی عضو دفتر سیاسی باشد را ممنوع کرده است.
تعدادی از اعضای دفتر سیاسی طبق همین نظام‌نامه، منصبشان را (به این دلیل که بیش از یک بار عضو دفتر سیاسی بوده‌اند) ترک خواهند کرد، به استثنای اسرایی که در تبادل اسرای 2012 (تبادل شالیط) آزاد شدند و لذا خواهند توانست مجددا برای عضویت در دفتر سیاسی نامزد شوند.
 
«مرد شماره‌ یک» حماس چه کسی خواهد شد/ کدام نامزد انتخابات روابط بهتری با ایران دارد (روابط نامزدهای انتخاباتی با ایران چگونه است) +عکس 

از بارزترین نامزدها برای عضویت جدید در دفتر سیاسی می‌توان به یحیی السنوار (از فرماندهان گردان‌های قسام) اشاره کرد که رسانه‌های صهیونیستی مدعی شده‌اند حتی برای کسب ریاست دفتر سیاسی رقابت می‌کند، حرفی که رهبران حماس آن را رد می‌کنند چون ماهیت فعالیت‌های السنوار امنیتی است و این با ماهیت فعالیت‌های رئیس دفتر سیاسی (که باید با دیگران تماس و ظهور و حضور رسانه‌ای و سیاسی داشته باشد) در تضاد است.

مسئله‌ی دیگری هم وجود دارد که حماس در سال‌های گذشته آن را به عنوان یک عرف تثبیت کرده و آن اینکه شخصیتی بیرون از غزه ریاست دفتر سیاسی را به عهده بگیرد. دلیل این مسئله، هم نمادین است و هم سیاسی، از جمله اینکه موضوع آوارگان فلسطینی (که بخش اعظم جمعیت فلسطینی‌هارا تشکیل می‌دهند [و در خارج از فلسطین زندگی می‌کنند]) پیش چشم قرار گیرد. و دیگر اینکه رئیس دفتر سیاسی اگر داخل باریکه‌ی غزه باشد احتمال ترور او نیز وجود دارد. همچنین حماس اصرار دارد شخصیت‌هایی را در صحنه حاضر کند که روابط درهم‌تنیده‌ای با کشورهای عربی داشته باشند و این چیزی است که رهبران حماس که در داخل فلسطین حضور دارند (به دلیل سختی سفرشان) فاقد آن هستند.

حالا که به موعد انتخابات نزدیک می‌شویم، بارزترین نامزدهای برای ریاست دفتر سیاسی دو نفرند: اسماعیل هنیه و موسی ابومرزوق.
هر کدام از این دو تن یارانی دارند که برایشان تبلیغ می‌کنند. طرفداران هنیه می‌گویند او به رغم باقی ماندنش در غزه در طول سالیان گذشته، شانس بالایی برای رسیدن به ریاست دفتر سیاسی دارد؛ او «سیاستمداری است که گردان‌های قسام احترام شدیدی برایش قائل‌اند، چون با آنها ارتباط مستقیم دارد. و همین، شانس او را در صورت نامزد شدن برای ریاست دفتر سیاسی بالا می‌برد.» این منابع می‌افزایند: «ریاست دفتر سیاسی، با توجه به وزنی که حماس در باریکه‌ی غزه دارد، در آنجا مهم‌تر از جاهای دیگر است.»

اما طرفداران ابومرزوق می‌گویند: «او موسس دفتر سیاسی حماس بوده و از سال 1992 تا سال 1997 که در آمریکا دستگیر شد رئیس آن بود و لذا پیش‌بینی می‌شود که به این سمت بازگردد.»
 
 «مرد شماره‌ یک» حماس چه کسی خواهد شد/ کدام نامزد انتخابات روابط بهتری با ایران دارد (روابط نامزدهای انتخاباتی با ایران چگونه است) +عکس
موسی ابومرزوق 

طرفداران هر کدام از این دو به پرونده‌هایی که آنها مسئول آن بوده‌اند هم [به عنوان نقطه‌ی قوت و وزن آنان] اشاره می‌کنند، مثلا ابومزوق در برهه‌ی اخیر مسئول برخی از پرونده‌های «عظیم» بوده است، مثل پرونده‌ی روابط جنبش حماس و مصر (که پیچیده‌ترین پرونده‌هاست) و یا پرونده‌ی آشتی [ملی] با جنبش «فتح».

ابومرزوق به روابط خوب با ایران و حزب الله شناخته می‌شد، تا آنکه «الشرق الاوسط» یک فایل صوتی از او [که مخفیانه ضبط شده بود] را پخش کرد که در آن از ایران انتقاد می‌کرد. البته می‌گویند بعد از عذرخواهی ابومرزوق در شبکه‌ی الاقصی [کانال تلویزیونی حماس] [و همچنین تمجید علنی و رسمی از نقش بی‌بدیل و غیرقابل کتمان ایران در دفاع از مقاومت فلسطین]، ایرانی‌ها این صفحه‌ را بسته‌اند.

طرفداران هنیه هم متذکر می‌شوند که او روابط بسیار خوبی با ایران و حزب الله دارد و به عنوان نمونه به تماس هنیه با سید حسن نصرالله برای تسلیت شهادت شهدای انفجار عین السکة در برج البراجنة اشاره می‌کنند، یا چند بار حضور اسماعیل هنیه در تهران در مراسم سالروز پیروزی انقلاب را مثال می‌زنند.

در همین چارچوب، یوسف رزقة، مشاور سیاسی سابق هنیه، معتقد است «اهتمام منطقه‌ای و بین‌المللی به انتخابات داخلی حماس نشانگر حجم جنبش حماس و تاثیر آن در صحنه‌ی داخلی فلسطین، موضعش درباره‌ی روند سازش و جنگ با اشغالگران است.»

رزقه در گفتگو با الاخبار، اینکه نتایج انتخابات داخلی بر مسیر سیاسی جنبش و تغییر رفتارش اثر بگذارد را رد می‌کند چون به گفته‌ی او «حماس طبق نظرگاه و قواعد اساسی‌ای که برای همه‌ی اعضایش الزام‌آور است فعالیت می‌نماید.»

رزقة به این نکته هم اشاره می‌کند که «جهت‌گیری راهبردی جنبش از طریق مجلس شورا و مجلس سیاسی آن تعیین می‌شود و برخاسته از حال و هوا و نگاه‌های رئیس دفتر سیاسی نیست. در راس این پرونده‌ها [که توسط آن مجالس تعیین می‌شود] هم روابط سیاسی حماس قرار دارد.»

[درباب پیش‌بینی های صور گرفته نیز] یحیی موسی از رهبران حماس معتقد است «انتخابات حماس مخفیانه است و پایگاه‌های مردمی ما رهبرانشان را تعیین می‌کنند و آن رهبران اشخاصی که عضو دفتر سیاسی خواهند بود را برمی‌گزینند. و مسائل پیچیده‌تر از التزام به یک جدول زمانی است ... انتخابات طبق ساختاری دقیق برگزار می‌شود.»
 
«مرد شماره‌ یک» حماس چه کسی خواهد شد/ کدام نامزد انتخابات روابط بهتری با ایران دارد (روابط نامزدهای انتخاباتی با ایران چگونه است) +عکس 
موسی ابومرزوق و اسماعیل هنیه

بر همین اساس، احمد یوسف از دیگر رهبران حماس نیز می‌گوید «نمی‌توان اینکه چه کسی جانشین مشعل می‌شود را پیش‌بینی یا غیب‌گویی کرد.» زیرا به گفته‌ی او انتخاباب رهبران دفتر سیاسی «از طریق چارچوب‌های انتخاباتی‌ای صورت می‌گیرد که هزاران تن از کادرهای جنبش حماس در مناطقی که حماس حضور دارد در آن مشارکت می‌کنند. و توافق بر سر رئیس دفتر سیاسی در بین آن رهبرانی که انتخاب شده و در راس مجالس شورای حماس قرار می‌گیرند صروت خواهد گرفت.» احمد یوسف در گفتگو با الاخبار ادامه می‌‌دهد که مرحله‌ی اول انتخابات هم هنوز عملا تمام نشده که بخواهد از انتخاب رئیس دفتر سیاسی بحث شود.

این شخصیت مطرح حماس می‌افزاید: «اسامی‌ای که در رسانه‌ها برای ریاست دفتر سیاسی مطرح می‌شود ظاهرا یک جور شوخی رسانه‌ای برای ضرر رساندن به جنبش حماس است» او در عین حال متذکر می‌شود «مسیر بازسازی روابط حماس و ایران در حال طی شدن است؛ تهران نه شرطی گذاشته و نه اسمی را وتو کرده است. ایران یک دولت اسلامی مرکزی در منطقه است. ایران یک مکتب دیپلماتیک و روابط بین الملل است و بر حفظ روابطش با جنبش حماس اصرار دارد، حتی اگر برخی سختی‌ها در میان باشد.» 
پناهیان: هیچ انتظاری از وزارت ارشاد برای تأثیرگذاری فرهنگی ندارم
ساعت ٦:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢۱  کلمات کلیدی: فرهنگ

روایت «ثریا» از درماندگی نهادهای فرهنگی/

 

پناهیان: هیچ انتظاری از وزارت ارشاد برای تأثیرگذاری فرهنگی ندارم

به گزارش خبرگزاری فارس، برنامه ثریا با موضوع «رویش‌های فرهنگی انقلاب اسلامی» و با حضور حجت الاسلام علیرضا پناهیان، کارشناس مسائل فرهنگی-اجتماعی و حجت الاسلام سید ابوالفضل حسینی، امام جمعه شهرستان بندر گز و تهیه کننده فیلم "عشق علیه السلام" به تبیین رویش‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی-هنری انقلاب اسلامی به عنوان مهمترین سنگر جنگ نرم و تقابل با نفوذ فرهنگی غرب پرداخت. همچنین در بخش گپ و گفت برنامه میزبان سعید حسینی، دبیر مجمع تولید کنندگان نوشت افزار ایرانی- اسلامی، عبدالامیر سبیعی، مدیر گروه پویانمایی پاز و محمدحسین رضایی، خواننده نوجوان گروه سرود نسیم بهشت میهمان ثریا بودند.

محسن مقصودی، مجری برنامه ثریا در ابتدا خطاب به میهمان برنامه اظهار داشت: انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگی حرف‌های بسیار زیادی برای دنیا و جهان غرب داشته است و شاید این تهاجم فرهنگی غرب، پدافنی است به آفندی که انقلاب اسلامی کرده است؛ حضرت امام با رویش‌های فرهنگی انقلاب در حوزه‌های مختلف، دنیا را گیج کرد و به همین دلیل دنیا هم در مقاب