متن کامل قطعنامه 2245 شورای امنیت برای حل بحران سوریه
ساعت ٦:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی

گروه بین‌الملل مشرق - بحران و جنگ داخلی سوریه از آغاز (2011) تاکنون جان هزاران نفر از مردم بیگناه این کشور را گرفته است. اکنون، پس از خرابی‌های بسیار که بازسازی آنها نیازمند سالها تلاش و هزینه برای سوریه است، از آنجایی که فتنه به سمت حامیان آن بازگشته است، شورای امنیت را اندیشه و دغدغه ارائه نقشه راه به سر افتاده است و از دل این نگرانی قطعنامه 2245 بیرون می‌آید. با این مقدمه، متن کامل قطعنامه 2245 را ارائه می‌دهیم:

بدینوسیله از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد:


* اقدام به یادآوری قطعنامه‌های 2042 (سال 2012)، 2043 (2012)، 2118 (2013)، 2139 (2014)، 2165 (2014)، 2170 (2014)، 2175 (2014)، 2178 (2014)، 2191 (2014)، 2199 (2015)، 2235 (2015)، 2249 (2015)، و اظهارات رییس شورا مورخ 3 آگوست 2011، 21 مارس 2012، 5 آوریل 2012، 3 اکتبر 2013، 24 آوریل 2015، و 17 آگوست 2015 می‌گردد.

* بر تعهد عمیق شورا نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت، و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و اهداف و اصول منشور سازمان ملل تاکید دوباره می‌شود.

* نسبت به رنج عظیم و وضعیت انسانی وخیم ملت سوریه، مناقشه جاری و خشونت مداوم و وحشیانه آن، تاثیر منفی تروریسم و ایدئولوژی‌های خشونت‌طلب حامی آن، اثر بی‌ثبات‌کننده بحران بر منطقه و فرامنطقه همچون افزایش روزافزون تروریست‌ها در سوریه، نابودی فیزیکی کشور، افزایش فرقه‌گرایی، و تاکید بر اینکه این وضعیت در غیاب یک راه حل سیاسی همچنان به وخامت بیشتری می‌گراید، نهایت تاسف و تاثر اعلام می‌گردد.

* درخواست می‌گردد که تمامی طرفین گام‌های مناسب را جهت حفظ جان شهروندان اعم از جوامع قومی، مذهبی، و دارای باورهای دینی مشابه را بردارند و تاکید قوی می‌شود که مسئولین و دولتمردان سوری بیش از همه مسئول حفظ جان مردم سوریه می‌باشند.

* تاکید می‌شود که تنها راه حل موجود برای بحران سوریه در حال حاضر وجود یک فرایند سیاسی فراگیر به رهبری سوریه است که خواسته‌های مشروع مردم سوریه را در برمی‌گیرد. فرایندی که بر اساس اجرای کامل بیانیه 30 ژوئن 2012 ژنو و قطعنامه 2118 (2013) پیش برود. لذا برقراری یک نهاد انتقال قدرت با اختیار تام که بر اساس رضایت دو طرف لازم است تا بدینوسیله تدام عمر نهادهای دولتی را تضمین نماید.

* در این راستا، تلاش‌های دیپلماتیک "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" (ISSG) برای پایان دادن به مناقشه در سوریه مورد تشویق و تحسین قرار می‌گیرد.

* از تعهد "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" نسبت به برآیند مندرجات بیانیه مشترک مذاکرات چندجانبه 30 اکتبر 2015 وین و بیانیه 14 نوامبر 2015 این گروه تقدیر به عمل می‌آید و امید به رهبری و مدیریت سوریه در امر انتقال قدرت سیاسی می‌رود. همچنین بر ضرورت مشارکت فعالانه و سازنده در راستای تحقق این هدف تاکید می‌گردد.

* از همه طرفین "فرایند تسهیل‌شده صلح سازمان ملل" خواسته می‌شود که به اصول تایید شده توسط "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" اعم از تعهد به وحدت، استقلا، تمامیت ارضی، و چهره عاری از فرقه‌گرایی سوریه پایبند باشند تا بدینوسیله شاهد تداوم عمر نهادهای دولتی، حفظ جان شهروندان سوری (بدون در نظر گرفتن قومیت و یا نوع مذهب)، و حصول اطمینان از دسترسی به کمک‌های انسان‌دوستانه در سرتاسر کشور باشیم.

* نسبت به حضور معنادار زنان سوری در "فرایند تسهیل‌شده صلح سازمان ملل" تشویق و تحسین به عمل می‌آید.

* به هدف {literal}{{/literal}نهایی{literal}}{/literal} تاکید می‌گردد که همانا گردآوری بزرگترین طیف مخالفین سوری که نمایندگان خود برای مذاکره و موضع خود در قبال آن را مشخص خواهند گردد تا بدینوسیله راه فرایند سیاسی را باز کنند. ضمنا بر اهمیت نشست‌های مسکو و قاهره و دیگر طرح‌های ابتکاری و بخصوص نشست بسیار سودمند 9 تا 11 دسامبر ریاض توجه می‌گردد. نشست‌ها و طرح‌هایی که با عنایت به بیانیه ژنو، بیانیه وین، و اهتمامات بی‌دریغ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، نتایج آنها منجر به راه حل سیاسی امروز تحت نظر سازمان ملل برای حل و فصل سیاسی بحران داخلی سوریه شده است.


متن کامل قطعنامه 2245 شورای امنیت سازمان ملل1. حمایت از بیانیه 30 ژوئن 2012  ژنو و حمایت از بیانیه وین در پی اجرای کامل بیانیه ژنو که اساس وظیفه مدیریت سوریه برای انتقال سیاسی قدرت است، تایید می‌گردد و تاکید قوی بر این است که مردم سوریه در مورد آینده تصمیم خواهند گرفت.

2. از دبیر کل سازمان ملل با عنایت به نمایندگی‌های سازمان ملل و تلاش‌های فرستاده ویژه ایشان، درخواست می‌شود که نمایندگان دولت سوریه و نمایندگان مخالفین را جهت مذاکرات رسمی در مورد فرایند انتقال قدرت بر اساس فوریت گرد هم آورد تا بدینوسیله برنامه گفتگوهای ابتدای ژانویه 2016، طبق بیانیه ژنو سازگار با بیانیه 14 نوامبر 2015 "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" و با توجه به حل و فصل سیاسی پایدار بحران محقق گردد.

3. به اهمیت نقش "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" به عنوان پایگاه مرکزی به منظور تسهیل تلاش سازمان ملل برای دستیابی به یک راه حل سیاسی پایدار در سوریه اذعان می‌گردد.

4. در این راستا، از فرایند سیاسی تحت رهبری سوریه که توسط سازمان ملل تسهیل گردیده و هدف شش ماهه تشکیل حکومت معتبر، فراگیر، و غیرفرقه‌ای، و طرح و فرایند پیش‌نویس قانون اساسی جدید حمایت می‌شود و  همچنین از برگزاری انتخابات آزاد و سالم بر اساس قانون اساسی جدید و بر اساس بالاترین استانداردهای بین‌المللی شفاف و پاسخگو و رضایت حکومت با نظارت سازمان ملل در مدت 18 ماه با حضور تمامی سوری‌ها اعم از سوری‌های خارج از کشور بر پایه مندرجات بیانیه 14 نوامبر 2015  "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" حمایت موکد به عمل می‌آید.

5. به ارتباط نزدیک بین آتش‌بس و یک فرایند سیاسی موازی طبق بیانیه 2012 ژنو و اینکه هر دو طرح فورا به کار گرفته شوند اذعان می‌گردد و در این راستا از آتش‌بس گسترده در سوریه که پشتیبانی در اجرای آن از سوی "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" تضمین گردیده حمایت کامل به عمل می‌آید تا بدینوسیله همزمان با گام‌های اولیه دولت سوریه و مخالفان برای انتقال سیاسی قدرت تحت نظر سازمان ملل و طبق بیانیه ژنو و مندرجات بیانیه 14 نوامبر 2015 "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" به مرحله عمل در آید.

6. از دبیر کل سازمان ملل درخواست می‌گردد که با کمک دفاتر فرستاده ویژه خود در امور سوریه و مشورت با طرف‌های مربوطه این حرکت را رهبری کند تا بدینوسیله امکان تعیین روش‌ها و الزامات آتش‌بس و طرح ادامه حمایت از اجرای آتش‌بس محقق گردد. همچنین از کشورهای عضور شورای امنیت -بالاخص کشورهای عضو "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه"- درخواست می‌گردد که همه تلاش خود را جهت حمایت و سرعت بخشیدن به حصول آتش‌بس -اعم از اعمال فشار بر طرفین صلح برای انجام آتش‌بس و پایبندی به آن- را به کار بگیرند.

7. بر ایجاد مکانیزم تشخیص‌دهنده، گزارش‌دهنده و ناظر بر اجرای آتش‌بس تاکید می‌شود و از دبیر کل سازمان ملل درخواست می‌گردد که حداکثر تا یک ماه پس از تصویب قطعنامه، گزارشی از گزینه‌های مورد حمایت این مکانیزم به شورای امنیت ارائه دهد و از کشورهای سازمان ملل و بالاخص کشورهای عضو شورای امنیت دعوت می‌شود که با توجه به تخصص و کمک‌های بی‌دریغ خود، این مکانیزم را حمایت نمایند.

8. مشارکت کشورهای عضو برای جلوگیری از و مقابله با اقدامات گروه‌های تروریستی همچون داعش، جبهة‌النصره، و تمامی گروهک‌های مرتبط به این دو و یا سازمان القاعده طبق بیانیه 14 نوامبر 2015  "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" تصریح می‌شود. همچنین از این کشورها دعوت می‌شود که نسبت به تخریب پناهگاه امن داعش و سایر گروهک‌های تروریستی در نقاط مختلف سوریه اقدام نمایند. ضمنا، توجه شود که آتش‌بس فوق‌الذکر -آنچنان که در بیانیه 14 نوامبر 2015 "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" قید شده، جهت اجرای اقدامات تهاجمی یا دفاعی در مقابل این گروهک‌ها بکار گرفته نمی‌شود.

متن کامل قطعنامه 2245 شورای امنیت سازمان ملل

 

استفانو دی میستورا (Staffan de Mistura) فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه


9. از تلاش‌های دولت اردن جهت نیل به یک فهم مشترک از روند تشخیص و تعیین گروهک‌های تروریستی از سوی  "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" استقبال به عمل می‌آید.

10. به التزام همه طرفین به اتخاذ اقدامات اعتمادساز به منظور کمک به تداوم فرایند سیاسی و آتش‌بس پایا تاکید می‌گردد و از همه کشورها دعوت می‌شود که از تاثیر خود بر دولت سوریه و مخالفین جهت پیشبرد فرایند صلح، انجام اقدامات اعتمادساز، و نیل به آتش‌بس بهره ببرند.

11. از دبیر کل سازمان ملل درخواست می‌شود که حداکثر تا یک ماه پس از این قطعنامه، گزارشی را در مورد گزینه‌های اقدامات اعتمادساز بیشتر را به شورای امنیت معرفی نماید.

12. از طرفین درخواست می‌شود که فورا اجازه دسترسی سریع و مطمئن سازمان‌‌‌های ارائه‌کننده کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق کوتاه‌ترین راه‌های ممکن را صادر کنند و بی‌درنگ امکان دسترسی گروه‌های درمانی و خدماتی به نقاط مختلف سوریه و بالاخص نقاطی با دسترسی سخت را فراهم نمایند تا بدینوسیله در چارچوب بیانیه "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" برای کمک به نیل به صلح حرکت کرده باشند. همچنین، اجرای قطعنامه‌‌های  2139، 2165، 2191 و دیگر قطعنامه‌های کاربردی مورد درخواست است.

13. از طرفین خواسته می‌شود که فورا هر گونه حمله علیه غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی از جمله حمله علیه تجهیزات پزشکی و پرسنل، و هر گونه استفاده بی رویه از سلاح از طریق بمباران و بمباران هوایی، اجتناب کنند و از تعهد "گروه بین‌المللی حمایت از سوریه" به اعمال فشار بر طرفین در این راستا استقبال می‌شود، و درخواست بیشتر می‌شود که همه طرفین بلافاصله به تعهدات خود در چارچوب قوانین بین‌المللی اعم از حقوق بشردوستانه بین‌المللی و قانون بین‌المللی حقوق‌بشر به عنوان قوانین لازم‌‌الاجرا عمل نمایند.

14. بر نیاز حیاتی به مهیا کردن شرایط جهت بازگشت امن و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان سوری به محل زندگی خود و بازسازی مناطق آسیب دیده، مطابق با قوانین بین‌المللی از جمله تمهیدات عملی "کنوانسیون و پروتکل مربوط به وضعیت پناهندگان" و با در نظر گرفتن منافع کشورهای میزبان پناهندگان تاکید می‌گردد. همچنین، از کشورهای عضو درخواست می‌شود که به ارائه کمک در این زمینه با نگاه به "کنفرانس لندن در مورد سوریه" که به میزبانی انگلستان، آلمان، کویت، نروژ و سازمان ملل متحد در ماه فوریه سال 2016 برگزار خواهد شد، مبادرت نمایند تا بدینوسیله سهمی مهم در این تلاش بزرگ داشته باشند. علاوه بر این، حمایت قوی از بازسازی سوریه پس از جنگ اعلام می‌گردد.

15. از دبیر کل سازمان ملل درخواست می‌شود که گزارشی مبنی بر اجرای این قطعنامه شامل گزارش پیشرفت فرایند سیاسی تسهیل شده توسط سازمان ملل ظرف مدت 60 روز به شورا ارائه دهد.

16. تصمیم گرفته شد که بطور فعال به این قطعنامه عمل گردد.


منبع:

http://www.un.org/press/en/2015/sc12171.doc.htm


 
تداوم قطع گاز مناطق شیعه‌نشین؛
ساعت ٦:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی

ادامه بازداشت شیعیان جمهوری آذربایجان و پلمب مساجد/

 

 

95 درصد شیعیان نارداران بیکار شدند

گروه بین‌الملل مشرق - ناطق کریم‌اف، رییس شورای ریش سفیدان نارداران اعلام کرد: روز هفدهم دسامبر نیز چهار تن دیگر به بهانه های واهی در نارداران بازداشت شدند و نیروهای نظامی مستقر در نارداران با ادامه بستن مساجد، اجازه حضور مردم در مساجد برای نماز را نمی دهند.

بگفته کریم اف ، یکی از بازداشت شدگان در روز 17 دسامبر، حسین علی اف، فرزند حاج علی اکرام علی اف، نخستین رهبر حزب اسلام جمهوری آذربایجان است که نان‌آور خانواده است، وضعیت معیشتی خانوادهء وی در شرایط وخیمی است و با صدور حکم بازداشت یک ماهه برای حسین علی اف، معلوم نیست بر سر این خانواده چه خواهد آمد.

به گزارش پایگاه اینترنتی اسلام‌آذری جمهوری آذربایجان، رییس شورای ریش سفیدان نارداران با اشاره به نارضایتی مردم از بسته ماندن مساجد این منطقه، افزود: «مبارز قربانلی، رییس کمیته دولتی امور گروه های دینی تاکید کرده است که فقط پس از تشکیل هیئت امنای اداره‌کننده این مساجد مطابق با شروط درنظر گرفته شده در قانون، اجازه داده خواهد شد درهای این مساجد گشوده شود. اما، مبارز قربانلی به علت اینکه خودش نماز نمی خواند، مسایل دینی را نمی داند. اگر یک مسجد به تازگی ساخته می شود، باید برای آن هیئت امنا تشکیل داد اما مساجد نارداران 800 سال است که فعالیت داشته اند، آباء و اجداد ما در این مساجد عبادت کرده اند. جوان ترین مسجد نارداران 150 ساله است.»

کربلایی ناطق کریم اف در مورد قطع بودن گاز روستای نارداران نیز گفت: «هنوز جریان گاز نارداران برقرار نشده است. در ارتباط با وقایع اخیر نارداران، هفت نفر هم که در ادارات دولتی کار می کردند، از کار اخراج شده اند. صرف نظر از این وضعیت هم، 95 درصد اهالی نارداران بیکار بوده اند. اخراج شدن این افراد هم صرفا بخاطر اینکه ناردارانی هستند، هم ناقض اصول حقوق بشر و هم نقض‌کننده قانون کار جمهوری آذربایجان است.» 

ادامه بازداشت شیعیان جمهوری آذربایجان و پلمب مساجد/ 95 درصد شیعیان نارداران بیکار شدند

وی همچنین افزود: مأموران دولتی به بهانه تعریض معابر، گلخانه‌های اهالی نارداران را  تخریب و معیشت اهالی را مختل کرده‌اند و هیچ گونه غرامتی نیز به خاطر تخریب گلخانه ها نمی‌دهند.

در عین حال جواد جواداف، وکیل حجت الاسلام طالع باقرزاده، رئیس جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان که در جریان حمله قشون وزارت کشور به نارداران بازداشت شده است، از شکنجه شدن موکلش خبر داد.

جواداف در مصاحبه با پایگاه اینترنتی «میدان تیوی» جمهوری آذربایجان، گفت: «حاج طالع باقرزاده را از اداره مبارزه با جرایم سازمان یافته به دادگاه تجدیدنظر آورده بودند، آثار جراحتهای جدی در وی دیده می‌شد و بی‌حال بود. وی اتهامات وارد شده به خود را قبول ندارد.»

ادامه بازداشت شیعیان جمهوری آذربایجان و پلمب مساجد/ 95 درصد شیعیان نارداران بیکار شدند
تجمع اعتراض‌آمیز شیعیان عزادار نارداران مقابل مسجدجامع شهر


وکیل مدافع حجت الاسلام طالع باقرزاده، شرایط نگهداری وی در بازداشتگاه اداره جرایم سازمان یافته وزارت کشور را نقض آشکار قانون مربوط به بازداشتگاه های جمهوری آذربایجان دانست و گفت: «طبق قانون، نمی توان افراد بازداشت شده را بیش از 24 ساعت در بازداشتگاه موقت نگه داشت. باید بازداشت شدگان به بازداشتگاه اداره بازجویی ها منتقل شوند.»

وکیل مدافع حاج طالع باقرزاده افزود: «از دادستان کل جمهوری آذربایجان درخواست کرده ام امکان بررسی موارد شکنجه موکلم را به منظور دفاع از وی فراهم کند.»

علاوه بر نارداران، ده‌ها فعال اسلامی در دیگر شهرهای جمهوری آذربایجان از جمله گنجه، لنکران و باکو به بهانه‌های بی‌‌اساس بازداشت شده اند.

ادامه بازداشت شیعیان جمهوری آذربایجان و پلمب مساجد/ 95 درصد شیعیان نارداران بیکار شدند
تظاهرات جوانان شیعه ناردارانی علیه سرکوبگری وزارت کشور جمهوری آذربایجان

دور اول سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان در سال 2010 و همزمان با اعتراض‌ها به ممنوعیت حجاب و بازداشت رئیس حزب اسلام و دهها فعال اسلامی آغاز شد.

سیاست های جمهوری آذربایجان در سرکوب شیعیان علاوه بر واکنش های داخلی، توسط تشکل های مردمی و اسلامی در در ترکیه، ایران و روسیه نیز محکوم شده است.

جمهوری آذربایجان بیش از 9 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از 85 درصد آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند.


 
ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی +عکس
ساعت ٦:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/۳٠  کلمات کلیدی: مقاومت
گروه بین‌الملل مشرق - دقایقی پس از آنکه برخی منابع محلی در سوریه از وقوع انفجار در شهر دمشق، پایتخت این کشور خبر دادند، رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که این انفجار احتمالا در پی حمله هواپیماهای اسرائیلی رخ داده است.

 این حمله اسرائیل یک ساختمان مسکونی در منطقه جرمانا در حومه دمشق را مورد هدف قرار داد.

ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی

شبکه الجزیره گزارش داد در این حمله هوایی شماری از فرماندهان حزب الله لبنان و دیگر گروه های داوطلب نظامی حامی دولت سوریه به شهادت رسیدند.

رسانه های مختلف آمار متفاوتی از تلفات این حادثه اعلام می کنند که بین 5 تا 9 کشته است. همچنین 12 نفر نیز زخمی شدند.

گفته می‌شود در این حمله «سمیر قنطار» از فعالان برجسته ضداسرائیلی در لبنان، هدف قرار گرفته است.

جنبش حزب الله لبنان در بیانیه ای شهادت قدیمی ترین اسیر لبنانی در زندان های رژیم صهیونیستی در پی بمباران منطقه ای از دمشق را تایید کرد.

این اولین باری نیست که به جان سمیر قنطار سوء قصد می شود. در مردادماه سال 1391 سخنگوی ریاست جمهوری تونس خبر از  تعرض عده‌ای از عناصر وابسته به گروه‌های سلفی این کشور به همایش الاقصی را که "سمیر القنطار" به عنوان میهمان افتخاری در آن شرکت داشت داده بود.

"صلاح الدین المصری" رئیس انجمن تونسی "التسامح" نیز گروه های تکفیری را به تلاش برای قتل سمیر القنطار، متهم کرد.

 

spaceplay / pause

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

mmute

seek

 . seek to previous

126 seek to 10%, 20% … 60%


وی قدیمی‌ترین اسیر لبنانی در فلسطین اشغالی بود. او اولین بار در سال 1978 در پی یک عملیات ضداسرائیلی به اسارت ارتش رژیم صهیونیستی درآمد و سال 2008 در جریان مبادله اسرا، آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بیروت ، بسام قنطار برادر سمیر قنطار فعال لبنانی روز یکشنبه در صفحه شخصی خود در فیسبوک شهادت برادرش را تایید کرد و بدون بیان جزئیات این حادثه گفت برادرش شهید شده است.

بسام قنطار گفت با افتخار شهادت سمیر قنطار را تسلیت می گویم و افتخار داریم که به خانواده های شهدا پیوسته ایم.

سمیر قنطار کیست؟

قنطار 11 ماه در زندان اردن به سر برد . وی در 25 دسامبر سال 1978به شرط اینکه دیگر وارد اردن نشود، از زندان آزاد شد.

"سمیر قنطار" قدیمی‌ترین اسیر لبنانی دربند رژیم صهیونیستی 20 جولای 1962در روستای دروزی نشین "عیبه" از توابع استان "جبل" لبنان به دنیا آمد. وی در سال 1978 میلادی طی یک عملیات ضد صهیونیستی در شهر صهیونیست نشین «نهاریا» به اسارت در آمد و در لبنان «سردار اسرا» لقب گرفت.

 سمیر قنطار در تاریخ 22 آوریل 1979 در حالی که تنها 16 سال داشت به همراه سه تن از اعضای گروه فلسطینی "جبهه خلق برای آزادی فلسطین" به نام‌های "عبدالمجید أصلان"، "مهنا المؤید" و "احمد الأبرص" به شمال اراضی اشغالی نفوذ کردند و به محل اقامت یک صهیونیست به نام "هاران" در شهر "نهاریا" یورش بردند و در اقدامی متهورانه او را ربودند.

ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی


در همین زمان با نیروهای پلیس مواجه و با آنان درگیر شدند که در جریان این درگیری یکی از نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی کشته شد. در این درگیری دو تن از همراهان قنطار یعنی" اصلان" و "مؤید" کشته ولی خود وی و "احمد أبرص" از سوی نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی دستگیر شدند. رژیم صهیونیستی مدعی است که در جریان این درگیری قنطار پیش از دستگیری، گروگان‌های خود را به قتل رسانده است.

سمیر قنطار برای اولین بار در تاریخ 31 ژانویه زمانی که قصد داشت از مرز اردن و فلسطین اشغالی در منطقه "مزج پیسان" به همراه دو عضو دیگر جبهه آزادی بخش فلسطین عبور کند و یک کاروان اسرائیلی در مسیر بین منطقه بیسان و طبریا را در مقابل آزادی زندانیان دربند لبنانی در زندانهای رژیم صهیونیستی به گروگان بگیرد، دستگیر شده بود.

قنطار 11 ماه در زندان اردن به سر برد . وی در 25 دسامبر سال 1978به شرط اینکه دیگر وارد اردن نشود، از زندان آزاد شد.

سمیر قنطار در تاریخ 28 ژانویه 1985 از سوی دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی به پنج بار حبس ابد و نیز 47 سال حبس محکوم شد. وی متهم است در قتل پنچ صهیونیست و زخمی شدن یک صهیونیست دیگر دست دارد.

"أبرص" یکی از همرزمان وی نیز در 21 می 1985 در چارچوب معامله مبادله اسرا بین رژیم صهیونیستی و سازمان جبهه خلق برای آزادی فلسطین-فرماندهی کل- آزاد شد.

رژیم صهیونیستی پیش از این با آزادی قنطار مخالفت کرده و آزادی وی را منوط به ارائه اطلاعاتی درباره خلبان مفقود شده صهیونیست "ران آراد" کرده بود. "ران آراد " خلبان اسرائیلی در سال 1986حین پرواز بر فراز لبنان مفقود شد.

قنطار در طول دوران حبس توانست به عنوان دانشجوی آزاد (آموزش از راه دور) در دانشگاه تل آویو مشغول به تحصیل شود و در سپتامبر 1998در رشته ادبیات و علوم اجتماعی این دانشگاه موفق به اخذ مدرک لیسانس شود.

در 24 ژانویه 2004 رژیم صهیونیستی در عملیات تبادلی که با حزب‌الله و با میانجیگری آلمان انجام داد، اسرای لبنانی را آزاد کرد اما برخلاف مذاکرات انجام شده از آزادی "سمیر قنطار" سر باز زد ولی پس از آن "نسیم نسر" یکی دیگر از مهمترین اسرای لبنانی در بند رژیم صهیونیستی در اولین مرحله از عملیات تبادل اسرا، دوازدهم خرداد از زندان آزاد شد.

ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی


سید حسن نصرالله در همان سال ضمن احمق خطاب کردن سران صهیونیست به سبب ممانعت از آزادی سه اسیر (نسیم نسر، سمیر قنطار و یحیی اسکاف)، قول داد که مقاومت اسلامی طی یک عملیات اسیرگیری دیگر این سه تن را از چنگ رژیم صهیونیستی آزاد نماید. عملیات اسیر گیری سال 2006 موسوم به «وعده صادق» و جنگ 33 روزه لبنان ثابت کرد که حزب الله لبنان و رهبر آن بر سر عهد خویش با مردم لبنان هستند و اسرای خود را فراموش نخواهند کرد.

این سه اسیر قرار بود در جریان تبادل اسرا در سال 2004 میلادی آزاد شوند اما با خیانت رژیم صهیونیستی در مسیر تبادل در آخرین لحظات از تبادل آنان خودداری شد.

واکنش مقامات صهیونیستی به خبر شهادت «سمیر قنطار»

به دنبال تایید خبر شهادت «سمیر قنطار» از مبارزان قدیمی وابسته به مقاومت، در حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به دمشق، مقامات اسرائیلی به ابراز خرسندی از این اتفاق پرداختند.

ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی +عکس و فیلم


به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، «ایال رئوون» فرمانده سابق فرماندهی مرکزی اسرائیل و نماینده کنونی کنست از حزب «اتحادیه صهیونیست» با استقبال از خبر شهادت سمیر قنطار، خواستار تقدیر از مقامات نظامی، اطلاعاتی و نیروهای هوایی شد.

«یواف گالانت» وزیر مسکن رژیم صهیونیستی نیز به رادیو اسرائیل گفت، بسیار خوب است که شخصی مانند سمیر قنطار بخشی از جهان نباشد.

وی البته این خبر را تایید نکرد که آیا رژیم صهیونیستی حمله هوایی انجام داده است یا خیر.

دقایقی پس از آنکه برخی منابع محلی در سوریه از وقوع انفجار در شهر دمشق، پایتخت این کشور خبر دادند، رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند این انفجار احتمالا در پی حمله هواپیماهای اسرائیلی رخ داده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های سوری، در جریان این حمله چندین تن از نظامیان سوری وابسته به نظام از جمله «فرحان شعلان» نیز به شهادت رسیده‌اند.

موشک‌هایی که به ساختمان مذکور برخورد کرده منجر به تخریب کامل آن شده است.


 
عکس/ حمله خمپاره ای به اطراف حرمین عسکریین
ساعت ٦:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/۳٠  کلمات کلیدی: مذهبی
در شب سالگرد شهادت امام حسن عسکری(ع)، گروه تروریستی داعش بوسیله دو راکت از نوع کاتیوشا با هدف قرار دادن مرکز سامرا و در نزدیکی حرم امامین عسکریین(ع) حمله ای ترتیب داد که خوشبختانه تلفات جانی نداشته است.

 
تصویر مهاجر الله و مدافع حرم در مراسم مدافع حرم
ساعت ٥:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: دفاع مقدس

تصویر مهاجر الله و شهید مدافع حرم در مراسم شهید مدافع حرم

چند روز پیش داشتم در اینترنت عکس شهدای مدافع حرم نگاه میکردم این دو تا عکس نظرم به خودش جلب کرد . شهید مدافع حرم حاج حسین همدانی و محاجر الله مرحوم رکن آبادی در مراسم شهید مدافع حرم الله دادی

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1393/11/7/881189_772.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1393/11/07/13931107205304614_PhotoL.jpg

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1393/11/7/881072_686.jpg


 
توسط اتحادیه بین المللی امت واحده صورت گرفت:
ساعت ٤:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

توزیع اولین بخش از کمک های مردمی ایران در یمن +تصاویر

به گزارش مشرق، اتحادیه بین المللی امت واحده در بیانیه ای اعلام کرد: همزمان با حلول ماه ربیع الاول نخستین بخش از کمک های مردمی ملت ایران در میان 145 خانواده شهید، مجروح و آواره در استان های تعز (105 خانواده)، مارب (مناطق حبابه و براقش، 32 خانواده) و جوف (8 خانواده) توزیع شد. این کمک ها شامل بسته های غذایی از جمله 25 کیلوگرم آرد گندم، 10 کیلوگرم برنج، 10 کیلوگرم شکر، روغن، و رب گوجه فرنگی بوده و با همکاری بنیاد خیریه الرضا (علیه السلام) در میان خانواده ها توزیع شده است.

مرحله نخست توزیع کمک های مردم ایران، مزین به جمله ای از وصایای امیرالمومنین (ع) به فرزندان خویش است که فرمودند: «کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا. دشمن ظالمو یاور مظلوم باشید»

در بخشی از این بیانیه از نهادهای ذی ربط خواسته شده نسبت به سرنوشت کمک های مردمی که با کشتی هلال احمر عازم جیبوتی شده و شایعات فراوانی پیرامون آن منتشر شد، شفاف سازی و اطلاع رسانی صورت گیرد.

همچنین با توجه به وضعیت بسیار وخیم مردم یمن و توزیع مرحله به مرحله کمک ها از مردم شریف ایران خواسته شده است کمک های خود را از طریق درگاه خیریه امت واحده به آدرس:http://enfaagh.iuuu.ir/    یا از طریق شماره کارت 5022291900056654  به نام «مجمع جوانان امت واحده» واریز کنند. جهت تفکیک مبالغ پروژه ها، از خیرینی که به صورت کارت به کارت مبلغ مورد نظر خود را واریز می کنند درخواست شده است مبلغ واریزی و کشور مد نظر را به شماره موبایل 09191283507 پیامک کنند.
 
حمله ناکام تروریست‌ها به شیعیان نبل و الزهراء
ساعت ٤:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، کمیته های مردمی در دو منطقه نبل و الزهراء در 20 کیلومتری شمال غرب شهر حلب در شمال سوریه، حمله گروه های تروریستی به این دو منطقه را دفع کردند.

خبر گزاری رسمی سوریه "سانا" امروز گزارش داد: کمیته های مردمی با تروریست ها که بیشتر آنها عضو جبهه النصره بودند، در شرق منطقه الزهراء به شدت درگیر شدند.

سانا اعلام کرد: کمیته های مردمی مواضع و خودروهای تروریست ها را منهدم کردند و تعدادی از آنها را از پا درآورده و یا زخمی کردند و بقیه هم فرار کردند.

مناطق نبل و الزهراء از بیش از 2 سال پیش تحت محاصره تروریست هاست و جبهه النصره و چند گروه تروریستی و تکفیری دیگر پیوسته به شهروندان این دو منطقه حمله می کنند.

منبع: العالم

 
یک منبع آگاه به مشرق خبر داد:
ساعت ٤:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

کشف حجاب اجباری زنان مسلمان نیجریه در زندان/

 

 

غارت طلا و زیورآلات زنان/

 

 

احتمال محاکمه شیخ زکزاکی

گروه بین الملل مشرق- ساعات اولیه روز یک‌شنبه (22 آذر)، تعدادی از رسانه‌های محلی در نیجریه، از یورش ارتش این کشور به حسینیه بقیه‌الله متعلق به شیعیان نیجریه و جنبش اسلامی و سپس حمله به منزل شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر آن‌ها خبر دادند. در این حملات نظامیان ارتش، صدها نفر از شیعیان نیجریه به شهادت رسیدند.

همسر شیخ زکزاکی که پیش‌تر اخباری درباره شهادت آن‌ها منتشر شد، زنده هستند، اما توسط ارتش ربوده و به نقطه‌ای نامعلوم برده شده‌اند. هم‌چنین تصاویر جدیدی از وضعیت جراحت‌های شیخ زکزاکی و شکنجه وی به دست نیروهای ارتش منتشر شده است.

یک منبع آگاه نزدیک به جنبش اسلامی نیجریه در گفت و گو با خبرنگار مشرق گفت: شاهدان عینی از کشف حجاب اجباری زنان توسط ماموران ارتش نیجریه خبر دادند. این زنان مسلمان طی یورش ماموران ارتش به حسینیه بقیه الله و منزل شیخ زکزاکی و همچنین تظاهرات های مردمی در این کشور در اعتراض به دستگیری رهبر شیعیان نیجریه دستگیر شده بودند.

این منبع آگاه افزود: علاوه بر کشف حجاب اجباری زنان مسلمان در زندان، طلا و زیور آلات آنها نیز توسط ماموران ارتش به غارت رفته است.

این منبع آگاه در ادامه گفت: شایعاتی در رسانه‌های نیجریه مبنی بر احتمال محاکمه شیخ زکزاکی در داداگاه نیجریه منتشر شده شد.


 
عکس/ «شیرانِ فاطمی»
ساعت ٤:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: دفاع مقدس

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، «مصطفی صدرزاده» (یا «بدرزاده»، با نام جهادی «سید ابراهیم ساعاتی») به تاریخ 19 شهریور 1365 شمسی، در «شوشتر» متولد شد. خانواده ی او مدتی بعد به استان تهران و شهرستان «شهریار» نقل مکان کردند. وی از بسیجیان «شهریار» (منطقه‌ی «کهنز») بود که به رغم مخالفت ها و ممانعت های فراوان، با زحمت و سختی بسیار، از طریق، «لشکر فاطمیون» عازم میدان نبرد در «سوریه» شد. شجاعت و مهارت چشمگیر او به سرعت «ابوحامد» (فرمانده وقت «فاطمیون») را متقاعد کرد که فرماندهی یکی از گردان های خط شکن خود را به وی واگذار نماید. به این ترتیب، «سید ابراهیم» فرمانده و رفیقِ رزمندگان «گردان عمار» شد و در دلِ بسیجیانِ افغانستانی، برای خود قصری آباد بنا کرد.

این سردارِ فاطمی، سرانجام پس از چند سال دفاع از حرمِ بانوی مقاومت، حضرت زینب کبری(سلام الله علیها)، به تاریخ 1 آبان 1394 شمسی (روز تاسوعای حسینی) طی «عملیات محرم» در نبردی رویارو با «مزدوران سعودی» و «پیروان اسلام آمریکایی» بال در بال ملائک گشود.

روحمان با یادش شاد
هدیه به روح بلندپروازش صلوات
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

آن چه پیش رو دارید، عکس یادگاری جمعی از رزمنده‌گان «گردان عمار» از «لشکر فاطمیون» است که شبِ یکی از عملیات ها، به ثبت رسیده. مردانی که تاریخ فردای منطقه را، با خون خود می نویسند و «سید ابراهیم» چون نگینی درخشان در میان آنان می درخشد :

عکس/ «شیرانِ فاطمی» یهویی


 
وضعیت وخیم غذایی شیعیان فوعه و کفریا +عکس
ساعت ٤:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، ارتش سوریه و عناصر مسلح حاضر در شهر «الزبدانی» واقع در ریف دمشق و دو شهرک شیعه‎نشین «کفریا» و «فوعه» در حومه ادلب در آغاز ماه مهر گذشته به توافق جدیدی تحت نظارت سازمان ملل رسیدند.

بر اساس توافق به دست آمده بین طرفین درگیر، قرار بود در یک دوره شش ماهه ساکنان این مناطق تخلیه شوند و عناصر مسلح از آن عقب‎نشینی کنند. در این توافق همچنین تاکید شده بود که تبادل زندانیان بین دو طرف طی شش ماه صورت بگیرد.

با وجود گذشت نزدیک به سه ماه از این توافق ولی هنوز کمبودهای دارویی و مواد غذایی سبب شده است که افراد غیر نظامی حاضر در فوعه و کفریا با خطر مرگ مواجه باشند.

پس از اینکه بیشتر غذاها و مواد خوراکی در بازارهای شهرک‌های فوعه و کفریا سوریه گران و یا تمام شده است ساکنان این مناطق به استفاده از گیاهان خودرو روی آورده‌اند تا حدودی از گرسنگی رهایی یابند.


در این تصاویر دو دختر را می‌بینیم که در حال جمع‌آوری گیاهان هستند تا از این طریق شاید بتوانند گرسنگی خود را فرونشانند.

یکی از ساکنان شهرک فوعه اعلام کرد که وضعیت خوراکی مردم این مناطق بسیار وخیم و دردناک است

وی در این زمینه می‌گوید: «مردم هیچ پولی ندارند...نمی‌توانیم به خاطر نداشتن پول، آب بخریم...آرد نداریم».

این شهروند سوری در ادامه اظهارات خود تأکید می‌کند: «اکثر خانه‌ها قند و شکر ندارند...آنهایی که پول دارند فقط می‌توانند چوب بخرند...تخم مرغ نیز موجود نیست...فقط تاجران بحران هستند که گازوئیل در اختیار دارند».وی همچنین نرخی از اقلام مورد نیاز ساکنان این دو شهرک به همراه قیمت‌های گزاف آن اعلام کرد:

گازوئیل: 4500 لیره

باطری کوچک: 300

یک بسته چوب: 75000

شکر هر کیلو 4500

چای: 25000

قهوه 35000

گوشت گاو: 6000

گوشت گوسفند: 75000

یک سطل کوچک شیر: 2200

هر کیلو نمک: 245

تخم مرغ کیلویی 4500

یک گالن روغن زیتون: 14000

سیب زمینی: 1000

یک کاسه کره: 1200

یک لیتر گازوئیل: 5500

سوپ آماده: 700

کالباس کوچک: 2000

قوطی پنیر: 1800

شکر: 5500

این در حالی است که این شهروند سوری در پایان تأکید دارد که به هیچ وجه در این دو شهرک شیعه‌نشین سبزیجات یافت نمی‌شود.

در همین راستا، روزنامه «الاخبار» لبنان نیز چندی پیش با انتشار گزارشی درباره وضعیت وخیم این دو شهرک تأکید کرده بود، از چند ماه گذشته تا کنون به خاطر کمبود دارو و دستگاه‌های پزشکی 17 غیر نظامی از جمله 5 زن و یک کودک شیرخواره در گذشته‌اند.

یک پزشک در بیمارستان میدانی فوعه نیز تأکید کرد، 17 غیر نظامی مذکور در دوره آتش بس جان خود را از دست داده‌اند؛ زیرا داروهای مخصوص برخی از بیماری‌ها یافت نمی‌شود.

منبع: فارس

 
عقب نشینی ارتش سوریه از کوه مهم «جبل النوبة»
ساعت ٤:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق،  ارتفاعات «جبل نوبه» سوریه که در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد امروز شنبه بار دیگر تحت تصرف گروه‌های تروریستی درآمد.

ارتش سوریه و نیروهای دفاع ملی و مقاومت عراق (النجباء) چهارشنبه گذشته موفق شده بودند کنترل این ارتفاع راهبردی را به دست گیرند.

بنا بر این گزارش، بعد از آزادسازی کوه مهم و راهبردی جبل النوبة در اواخر هفته گذشته توسط نیروهای سوری، از عصر روز گذشته گروهی از عناصر تروریستی با استفاده از اوضاع نامساعد جوی حملاتی سنگینی را با پشتیبانی موشکی علیه مواضع نیروهای سوری در «الشیخ سید» در حومه جبل النوبة آغاز کردند و علی رغم مقاومت نیروهای سوری موفق شدند دو ساعت بعد به پیشروی خود به سمت جبل النوبة ادامه دهند.

همزمان با حملات زمینی تروریست‌ها، یگان توپخانه‌ای و موشکی آنها بشدت مواضع نیروهای سوری را هدف قرار داد و بدلیل شرایط نامساعد جوی، جنگنده‌های روس نتوانستند مواضع تروریست‌ها را هدف قرار دهند.

بنا بر این گزارش، جنگنده‌های روس نیمه شب وارد عملیات شدند و توانستند بصورت جزئی از شدت حملات تروریست‌ها بکاهند اما ساعاتی بعد بدلیل حجم حملات سنگین تروریست‌ها نتوانستند مانع پیشروی آنان شوند و تروریست‌ها توانستند کوهستان النوبة را مجددا اشغال کنند.

اکنون درگیری‌ها در اطراف جبل النوبة ادامه دارد و ارتش در حال اعزام نیرو به این منطقه برای بازپسگیری مجدد این کوه راهبردی هست.

این ارتفاعات از این منظر که نزدیک مرز ترکیه قرار دارد و کاملا مشرف بر مواضع تروریست‌ها در شمال لاذقیه است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت دیگر این ارتفاعات این است که النوبه بر شهر «سلمی» و «برج القصب» مشرف است. سلمی در شرق جبل النوبة، هم‌اکنون یکی از مقرهای مهم جبهة النصره (شاخه القاعده در سوریه) است.
منبع: فارس

 
روسیه جزئیات قاچاق نفت داعش به ترکیه را در سازمان ملل رو کرد
ساعت ٤:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل جزئیات مربوط به قاچاق حجم قابل توجهی از نفت روسیه و عراق توسط داعش به ترکیه را رو کرد.

خبرگزاری فارس: روسیه جزئیات قاچاق نفت داعش به ترکیه را در سازمان ملل رو کرد

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از تاس، ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: روزانه یک و نیم میلیون دلار نفت به طور آشکار توسط داعش قاچاق می‌شود که حجم قابل توجهی از این منابع به ترکیه می‌رود.

بر اساس گزارش روسیه، قاچاق نفت سوریه و عراق توسط واسطه‌هایی در ترکیه انجام می‌شود.

این نفت از طریق کامیون‌های نفت‌کش به ترکیه منتقل شده و این کامیون ها به طور آزادانه بین مرزهای سوریه و ترکیه در حرکت هستند.

این نماینده روسیه در یکی از نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که نفت داعش از طریق هزاران کامیون نفت‌کش از مرزهای کارکامیس، آکاکل و دیگر نقاط مرزی بین ترکیه و عراق و روسیه منتقل می‌شود.

بر اساس این گزارش تعداد زیادی از شرکت‌های ترک نظیر شرکت سری در شهر کنیا و شرکت سام اتوموتیو در شهر آنتاکیای ترکیه در قاچاق نفت داعش دست دارند.

بنا به گفته این مقام روسی حملات هوایی جنگنده‌های روسیه توانسته است حجم قابل توجهی از قاچاق نفت سوریه را توسط داعش کاهش دهد اما داعش به صادرات دیگر منابع طبیعی، محصولات کشاورزی و محصولات صنعتی روی آورده و از این طریق سالانه 700 میلیون دلار درآمد کسب می‌کند. 
عکس/ سلفی «فدائیان رقیه(س)»
ساعت ٤:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩  کلمات کلیدی: دفاع مقدس

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، در نخستین روزهای نبرد علیه «مزدوران سعودی» در «سوریه»، گروهی از بسیجیانِ «افغانستانی» با محوریت «علی رضا توسلی»(که بعدها در میدان جنگ به «ابوحامد» شهرت پیدا کرد) گروهی تحت عنوان «فاطمیون» تاسیس نموده و به دفاع از حرم بانوی مقاومت، حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) در برابر تهاجم «پیروان اسلام آمریکایی» مشغول شدند. با افزایش تعداد داوطلبان «افغانستانی» این گروه، به گردان، سپس تیپ و در نهایت به «لشکر فاطمیون» ارتقاء یافت. «ابوحامد» در اواخر سال 1393 شمسی، در منطقه ی عملیاتی «تل قرین» خلعت شهادت پوشید اما شاگردانش کماکان در معرکه ی سخت و طاقت فرسای سوریه باقی مانده و در حال مجاهدتند.
«مصطفی صدرزاده» (یا «بدرزاده»، با نام جهادی «سید ابراهیم ساعاتی») از ساخص ترین سردارانِ «لشکر فاطمیون» بود. او گرچه ایرانی و متولد «شوشتر» و ساکن «شهریار» بود با زحمت و سختی بسیار به این لشکر ملحق شد. شجاعت و مهارت چشمگیر او به سرعت «ابوحامد» (فرمانده وقت «فاطمیون») را متقاعد کرد که فرماندهی یکی از گردان های خط شکن خود را به وی واگذار نماید. به این ترتیب، «سید ابراهیم» فرمانده و رفیقِ رزمندگان «گردان عمار» شد و در دلِ بسیجیانِ افغانستانی، برای خود قصری آباد بنا کرد.
این سردارِ فاطمی، سرانجام پس از چند سال دفاع از حرمِ بانوی مقاومت، حضرت زینب کبری(سلام الله علیها)، به تاریخ 1 آبان 1394 شمسی (روز تاسوعای حسینی) طی «عملیات محرم» در نبردی رویارو با «مزدوران سعودی» و «پیروان اسلام آمریکایی» به «ابوحامد» پیوست.
آن چه پیش رو دارید، شهید » مصطفی صدر زاده» و چند تن دیگر از فرماندهان «گردان عمار» را در حال برداشتن یک خویش نگاره، به ثبت رسانده است:

 روحمان با یادش شاد
هدیه به روح بلندپروازش صلوات
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 

عکس/ سلفی «فدائیان رقیه(س)»

 
شهادت سه پسر شیخ زکزاکی تایید شد
ساعت ٥:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی

عبد المؤمن جیوا گفت: سه فرزند شیخ زکزاکی به نام‌های «حمد»، «علی» و «حُمِید» به ترتیب با سن‌های 18، 16 و 13 ساله در مقابل چشمانش به شهادت رسیدند.

 شهادت سه پسر شیخ زکزاکی تایید شد

به گزارش فرهنگ نیوز، عضو برجسته جنبش اسلامی نیجریه با اشاره به شیعه کشی ارتش این کشور در روزهای اخیر اظهار داشت: روز شنبه ما درحال آماده سازی جشن میلاد پیامبر اکرم(ص) در محوطه حسینیه بقیة الله(عج) بودیم که از دور، متوجه حضور نظامیان ارتش شدیم.
 
«عبد المؤمن جیوا» با بیان اینکه کاروان ارتش به همراه فرمانده‌اش از مسیر حسینیه عبور کرد و هیچ اتفاقی نیفتاد، خاطرنشان ساخت: دو ساعت پس عبور فرمانده ارتش و کاروان همراه، سربازان بازگشتند و شیعیان را به رگبار بستند.
 
وی که با خبرنگار ابنا گفتگو می‌کرد، افزود: در این حمله، بیش از 300 نفر از شیعیان حسینیه بقیة الله(عج) به شهادت رسیدند.
 
عضو برجسته جنبش اسلامی نیجریه به دومین یورش مسلحانه ارتشیان اشاره کرد و گفت: شامگاه شنبه نیز سربازان به "گلوسو" محل اقامت حجت‌الاسلام والمسلمین «ابرهیم زکزاکی» رهبر جنبش، حمله کردند و هرکس را در راه می‌دیدند، به سویش آتش می‌گشودند.
 
جیوا، تاکید کرد: تلفات حمله مسلحانه ارتش به منطقه گلوسو و حومه آن، چهار برابر حمله به حسینیه بقیة الله(عج) بود.
 
وی با بیان اینکه ارتش پیکر اکثر شهدا را به مکان نامعلوم انتقال داده است، ابراز داشت: هنوز آمار دقیق از شمار شهدا در دست نیست.
 
عضو برجسته جنبش اسلامی نیجریه تصریح کرد: ارتش ادعا می‌کند که ما سوء قصد به جان فرمانده آن داشته‌ایم، درحالیکه هرگز چنین چیزی صحت ندارد.
 
جیوا، ادامه داد: جنبش اسلامی در تمام نیجریه به عنوان تشکلی صلح آمیز شناخته شده و از زمان تاسیس این جنبش، هیچ خشونتی از آن دیده نشده است.
 
وی گفت: در حقیقت، ما بانک اهدای خون نیجریه هستیم(!).
 
عضو برجسته جنبش اسلامی نیجریه در بخش دیگری از این گفتگو درمورد روحانی برجسته شیعه نیجریه اظهار داشت: شیخ زکزاکی لحظاتی قبل از دستگیری با اعضای جنبش و یکی از پسرانش تلفنی صحبت کرد.
 
جیوا، با بیان اینکه این عالم برجسته شیعه مورد اصابت چهار گلوله نظامیان ارتش قرار گرفته است، گفت: رهبر جنبش اسلامی نیجریه از ناحیه چشم و شانه راست مصدوم است.
 
وی افزود: همچنین سه فرزند شیخ زکزاکی به نام‌های «حمد»، «علی» و «حُمِید» به ترتیب با سن‌های 18، 16 و 13 ساله در مقابل چشمانش به شهادت رسیدند.
 
عضو برجسته جنبش اسلامی نیجریه در پایان خاطرنشان کرد: روز سه‌شنبه مردم نیجریه در اعتراض به قتل عام شیعیان تظاهراتی مسالمت‌آمیز برگزار کردند که پلیس و نظامیان ارتش آنان را نیز هدف گلوله قرار دادند.
 
به گفته جیوا، چهار عضو جنبش اسلامی در این حمله مسلحانه به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.
 
 

منبع: ابنا


 
آخرین مکالمه بی‌سیم «عشقِ حاج قاسم»
ساعت ٥:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: دفاع مقدس

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، «مصطفی صدرزاده» (یا «بدرزاده»، با نام جهادی «سید ابراهیم ساعاتی») به تاریخ 19 شهریور 1365 شمسی، در «شوشتر» متولد شد. خانواده ی او مدتی بعد به استان تهران و شهرستان «شهریار» نقل مکان کردند. وی از بسیجیان «شهریار» (منطقه‌ی «کهنز») بود که به رغم مخالفت ها و ممانعت های فراوان، با زحمت و سختی بسیار، از طریق، «لشکر فاطمیون» عازم میدان نبرد در «سوریه» شد. شجاعت و مهارت چشمگیر او به سرعت «ابوحامد» (فرمانده وقت «فاطمیون») را متقاعد کرد که فرماندهی یکی از گردان های خط شکن خود را به وی واگذار نماید. به این ترتیب، «سید ابراهیم» فرمانده و رفیقِ رزمندگان «گردان عمار» شد و در دلِ بسیجیانِ افغانستانی، برای خود قصری آباد بنا کرد.

این سردارِ فاطمی، سرانجام پس از چند سال دفاع از حرمِ بانوی مقاومت، حضرت زینب کبری(سلام الله علیها)، به تاریخ 1 آبان 1394 شمسی (روز تاسوعای حسینی) طی «عملیات محرم» در نبردی رویارو با «مزدوران سعودی» و «پیروان اسلام آمریکایی» بال در بال ملائک گشود.

لینک دانلود


 
استقبال از شب یلدا با کمپین «یلدای مهدوی» +پوستر
ساعت ٥:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: مذهبی

گروه فضای مجازی مشرق - پاییز فصل انقلاب فصل‌هاست تمام طبیعت متحیر و مغلوب بغض آسمان می‌شود.

فصل شاعرانه‌ای که با گریه‌ی ابر دل زمین را می‌برد، انتهای این دلدادگی شبی است بلند شب یلدا بلندترین شب عاشقانه‌هایی است که به یمن آمدن نو عروس سپید جامه زمستان به شادی گرد هم آمده، غزل‌های عاشقانه و نقل لیلی و مجنون می‌کنیم.

اما امسال شب یلدا مصادف شده با آغاز امامت امام مهدی(عج) که جهان در انتظار اوست و به یمن این تقارن، یلدای امسال یلدایی عاشقانه‌تر داریم.

کمپین اجتماعی عاشقان حضرت ولی‌عصر(عج) این روزها با هشتگ #یلدای-مهدوی در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است.

کاربران فضای مجازی می توانند با عوض کردن تصویر پروفایل خود و بازنشر طرح ها و پوسترهای #یلدای-مهدوی  به جمع افرادی که در این کمپین شرکت کرده اند بپیوندند.
 


 
آخرین عکس از «رهبر شیعیان نیجریه»
ساعت ٥:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، آن چه پیش رو دارید، تصویری است دردناک و جگرسوز از رهبر شیعیان نیجریه، شیخ زکزکی که روز گذشته به اسارت ارتشِ صهیونیستی نیجریه درآمد و چهارمین فرزندش، به اضافه ی صدها نفر از شیعیان این کشور، به شهادت رسیدند. سرنوشت «شیخ زکزکی» ساعت ها است که مبهم است و هیچ خبر موثقی از حیات یا شهادت او توسط ارتش «نیجریه» منتشر نمی شود. ارتش «نیجریه» که شدیدا تحت نفوذ «رژیم صهیونیستی» است، سال گذشته، در جریان راه پیمایی روز قدس در نیجریه، بی رحمانه، راه پیمایان شیعه را به گلوله بست و 30 نفر، از جمله سه پسرِ «شیخ زکزکی» را به شهادت رساند.
برای رهایی شیعیان نیجریه از چنگال ارتش صهیونیستی این کشور دعا کنیم.


آخرین عکس از «رهبر شیعیان نیجریه»


 
قصابِ شیعیان «نیجریه» کیست؟ +عکس
ساعت ٥:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، ژنرال «توکور یوسف بوراتای» بیست و ششمین فرمانده ی ارتش فدرال «نیجریه» است. ارتش تحتِ فرمان این ژنرال 55 ساله، روز گذشته، با حمله به تجمع مذهبی شیعیان در شهر «زاریا» صدها تن از آنان را به شهادت رساند و «شیخ زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه را بازداشت نمود. تا این لحظه از آمار دقیق این قصابی بزرگ و همچنین سرنوشت رهبر شیعیان نیجریه، اطلاعی در دست نیست. ارتش نیجریه که چندین سال است در رویارویی با گروهک تکفیری و مسلح «بوکوحرام» از خود ناتوانی و بی کفایتی فراوانی به نمایش گذاشته است، در  حمله به «شیعیان» غیر مسلح، از موشک آر.پی جی استفاده نمود و حسینیه ی محل تجمع آنان را ویران  کرد.

عکس/ قصابِ شیعیان «نیجریه»

عکس/ قصابِ شیعیان «نیجریه»

عکس/ قصابِ شیعیان «نیجریه»

عکس/ قصابِ شیعیان «نیجریه»


 
شیخ زکزاکی در دیدار رهبر انقلاب +عکس
ساعت ٥:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق، ساعات اولیه روز یکشنبه 22 آذر، تعدادی از رسانه‌های محلی در نیجریه از یورش ارتش این کشور به حسینیه بقیه‌الله متعلق به شیعیان نیجریه و جنبش اسلامی و سپس حمله به منزل شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر آن‌ها خبر دادند.

در این حملات نظامیان ارتش، علاوه بر پسر شیخ زکزاکی، بیش از 300 نفر از شیعیان نیجریه به شهادت رسیدند و خود شیخ زکزاکی زخمی شد.

تصویر زیر از شیخ زکزاکی مربوط به دیدار میهمانان شرکت کننده در چهارمین مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام با رهبر معظم انقلاب در تاریخ 1386/5/28 می باشد.

شیخ زکزاکی در دیدار رهبر انقلاب +عکس

شیخ زکزاکی در دیدار رهبر انقلاب +عکس


 
عکس/ شیخ زکزاکی بر مزار عماد و جهاد مغنیه
ساعت ٥:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: عکس های خبری
عکسی دیده نشده از رهبر شیعیان نیجریه بر سرمزار دو فرمانده شهید حزب الله منتشر شد.
عکس/ شیخ زکزاکی بر مزار عماد و جهاد مغنیه

 
هشدار پوتین به ترکیه
ساعت ٥:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشست خبری سالانه خود در مسکو اقدام ترکیه در سرنگونی یک فروند هواپیمای این کشور بر فراز سوریه را "خصمانه" خواند و گفت: ما حضور نظامی خود را در سوریه پس از سرنگونی هواپیما تقویت کردیم.

وی با تاکید بر اینکه ترکیه با این اقدام همه را در تنگنا قرار داده است، افزود: آنکارا بعد از سرنگونی هواپیما با ما تماس نگرفت بلکه به ناتو متوسل شد.

رئیس جمهور روسیه درباره مناسبات این کشور با ترکیه بعد از سرنگونی یک فروند هواپیمای این کشور در حریم هوایی سوریه گفت که هیچ چشم اندازی برای عادی سازی روابط با دولت ترکیه وجود ندارد.

پوتین با بیان اینکه"داعش نفت را از ترکیه به کردستان عراق قاچاق می‌کند" غرب و ترکیه را مسئول پیدایش داعش در عراق برای تسلط بر نفت دانست.

رئیس جمهور روسیه گفت که مقامات ترکیه به هیچ یک از اهداف مورد نظر خود دست نیافتند بلکه وضعیت را بحرانی کردند.

پوتین با دیگر بر حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد و گفت که این ملت سوریه هستند که درباره سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور این کشور تصمیم می‌گیرند.

وی افزود: به هیچ طرف خارجی اجازه نمی‌دهیم که چه کسی در سوریه باید حکومت کند، تصمیم‌گیری کند.

منبع: تسنیم

 
جدیدترین تحولات میدانی سوریه؛
ساعت ٥:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی

آخرین نفس‌های تروریست‌ها در لاذقیه/

 

 

 

ارتش سوریه بر دروازه حمص/

 

 

ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/

 

 

حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس

گروه بین‌الملل مشرق - ارتش سوریه طی روزهای گذشته پیروزی‌ های مهمی را در جبهه های عملیاتی ریف شمالی لاذقیه و ریف جنوبی و شرقی حلب و ریف شمالی حماه محقق کردند.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
موقعیت استان‌های سوریه

لاذقیه: آخرین نفس های تروریست ها در ریف شمالی لاذقیه

ریف شمالی لاذقیه به دلیل بافت جغرافیایی منطقه که کوهستانی و جنگلی است، از جمله سخت ترین جبهه های عملیاتی سوریه به شمار می آید، با این حال ارتش سوریه طی یک ماه گذشته عملیات نظامی گسترده ای را در این منطقه و به طور مشخص در مناطق جبل الأکراد و جبل الترکمان و مناطق اطراف آنها آغاز کرده که با موفقیت چشمگیری مواجه بوده است.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
نقشه استان لاذقیه و تقسیمات اداری و استانی آن

پس از آزادسازی جنگل های الفرنلق و منطقه راهبردی برج الزاهیة، ارتش سوریه سلسله کوه های الکوز و کوه عطیرة و تپه های عطیرة و برج السیریاتل و برج فرنسی در ریف شمالی لاذقیه را هم آزاد کرد.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
گروه های ترویستی تکفیری در ریف شمالی لاذقیه که عمدتا مورد حمایت ترکیه هستند

با آزادسازی این مناطق نه تنها امکان تامین امنیت بزرگراه لاذقیه – کسب فراهم شده، بلکه گذرگاه های غیر قانونی گروه های تروریستی در این منطقه از جمله  یلداغ، الفلة، الیمامة و طوروس نیز زیر آتش ارتش سوریه قرار گرفت و زمینه پیشروی این نیروها به سمت ریف شمال غربی بیش از پیش تسهیل گردید تا هدف آتی «جبل ربیعة» باشد.

این درحالی است که محورهای عملیاتی جبل النوبة و مناطق اطراف برج 45 و قله غزالة، با هدف پیشروی و آزادسازی این نقاط شاهد درگیری های شدید بین ارتش و تروریست هاست.

به همین دلیل، عملیات گسترده و شدید ارتش سوریه در ارتفاعات جبل النوبه که به خطوط امداد و کمک رسانی گروه های تروریستی بین دو منطقه جبل الاکراد و جیل الترکمان مشرف است، برای دومین روز متوالی نیز ادامه یافت.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
منطقه عملیاتی جبل الاکراد در ریف شمالی لاذقیه

این عملیات ارتش سوریه با پشتیبانی گسترده نیروی هوایی این کشور و روسیه همراه است و هدف اصلی ارتش سوریه در این مرحله آزادسازی تپه «الراقم» است که سیطره بر آن به معنای سقوط نظامی جبل النوبه برای گروه های مسلح است.

کارشناسان دستاوردهای ارتش سوریه در ریف شمالی لاذقیه را به جهت مدت زمانی و هم مرز بودن با ترکیه بسیار مهم ارزیابی می کنند، به ویژه آنکه آنکارا منطقه جبل ترکمان را عمق راهبردی خود به شمار می آورند و مدت هاست، تلاش دارند، منطقه «حائل» مورد نظر خود را در اینجا ایجاد کنند.

حماه: ریف شمالی حماه و تحولات سریع و بی سابقه میدانی  
در ریف شمالی حماه یگان های ارتش سوریه موفق شدند، طی دو عملیات روستاهای البویضة و المصاصنة و نقاط نظامی اطراف آنها از جمله نقاط نظامی الزلاقیات، زلین، مدجنة أبو حسن، جب الدکتور، الخیم، بیت الدعبول و مدجنة بیت جبس را طی دو روز گذشته آزاد کنند.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
نقشه استان حماه

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
سه منطقه مهم مورک - کفرزیتا - صوران در ریف حماه

آزادسازی این دو شهرک و مناطق اطراف آنها از حیث تعداد و از حیث مدت زمان تحولی بسیار مهم در عملیات نظامی ارتش سوریه در استان حماه شمرده می شود، به ویژه آنکه این مناطق به دلیل قرار داشتن در عمق ریف شمالی حماه و نزدیکی شهر حماه، مرکز استان حماه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

همچنین آزادسازی این مناطق زمینه پیشروی ارتش سوریه به سمت شهر «مورک» در ریف شمالی حماه و آزادسازی آن را فراهم می کند که در مسیر بزرگراه بین المللی حماه – دمشق است و دروازه ریف شمالی حماه و ریف جنوبی ادلب شمرده می شود.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
عملیات ارتش سوریه علیه جیش الفتح در ریف حماه

این درحالی است که آزادسازی مورک، گروه های تروریستی را وادار به عقب نشینی از بزرگراه بین المللی حماه – حلب می کند و زمینه ساز عملیات بزرگ ارتش سوریه در استان ادلب و در ابتدا از ریف جنوبی آن خواهد بود که شهر خان شیخون در آن واقع شده است.

همچنین حمله گسترده گروه های مسلح برای باز پس گیری مناطقی که در شمال منطقه محرده از دست داده بودند، از جمله اطراف تپه حویر و شمال شهر صوران با مقابله ارتش سوریه مواجه شد تا در اثر آن بیش از 50 تروریست از جمله «زیاد قسوم»، سرکرده گروه تروریستی موسوم به «کتیبة الفرقان» به هلاکت برسند.

حلب: خیز ارتش سوریه برای آزادسازی دو فرودگاه نظامی
اما در استان حلب و به طور مشخص در ریف جنوبی آن لشکر چهارم ارتش سوریه روستای دلامه و شهرک های زیتان و القلعجیة را آزاد کرد و به پیشروی خود به سمت منطقه «جبل الاربعین» و گسترش دامنه مناطق تحت کنترلش از جمله تامین امنیت خطوط امداد و کمک رسانی ارتش ما بین ریف شرقی و جنوبی حلب ادامه داد.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
نقشه استان حلب

هم اکنون لشکر چهارم ارتش سوریه درحال پیشروی به سمت شهرک «الحاضر»، بزرگترین شهرک ریف جنوبی حلب است، با آزادسازی این شهرک تنها شهرک «الصعیبیه» است که در مسیر پیشروی این لشکر به سمت فرودگاه نظامی «ابو الظهور» قرار دارد.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
موقعیت سه فرودگاه نظامی کویرس - تفتناز - ابوظهور در استان حلب

یک منبع میدانی سوری در این خصوص توضیح داد که به جز دو شهرک الزربة و خان طومان و روستای البرقوم، دیگر مناطق ریف جنوبی حلب از اشغال گروه های تروریستی تکفیری جبهه النصره و احرار الشام پاکسازی شده و از هم اکنون ارتش سوریه در تدارک عملیات آزادسازی فرودگاه نظامی ابو الظهور است که می گذشته توسط جبهه النصره تصرف شد.

از سوی دیگر، نزدیک شدن ارتش سوریه به بزرگراه بین المللی حلب – دمشق از محور خان طومان به الزربه و الایکاردا زمینه پیشروی این نیروها در ریف غربی حلب را فراهم می کند که در جوار فرودگاه نظامی «تفتناز»، بزرگترین فرودگاه نظامی سوریه از حیث مساحت قرار دارد و 2 سال پیش توسط النصره تصرف شد.

همچنین درپی آزادسازی فرودگاه نظامی کویرس، در ریف شرقی حلب و تامین امنیت این فرودگاه و مناطق اطراف آن تا شعاع 7 کیلومتر، بهره برداری از این فرودگاه با فرود آمدن دو بالگرد نظامی در آن، از سر گرفته شد.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
فرودگاه کویرس

این درحالی است که مناطق اطراف روستای حربل، در ریف شمالی حلب، شاهد درگیری های شدید مسلحانه بین دو گروه تروریستی «جبهه شامیه» و «داعش» بود که طی آن جبهه شامیه تلاش داشت، این روستا را از داعش باز پس گیرد.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
فرودگاه نظامی کویرس و ازسرگیری فعالیت

در دو روستای شوارغة و بینة نیز کمیته‌ های حمایت مردمی کردهای سوریه و «جبهة النصرة» به شدت با یکدیگر درگیر شدند.
در ریف شرقی حلب، ارتش سوریه پس از درگیری های شدید با عناصر تکفیری «داعش» موفق شد، روستای «شویلخ» را آزاد کند.

همچنین برخی منابع خبری از اعزام نیروهای تازه نفس و ارسال تجهیزات نظامی به روستای «باشکوی» خبر می دهند که نزدیک ترین نقطه تحت کنترل ارتش سوریه به دو شهرک شیعه نشین و در محاصره «نبل» و «الزهراء» است.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
نقشه باشکوی و دو شهرک شیعی نبل و الزهراء

این منابع با بیان اینکه تنها 7 کیلومتر باشکوی را از نبل و الزهراء جدا می کند، افزودند: ارتش سوریه خود را برای عملیات شکست محاصره این دو شهرک آماده می کند که در صورت موفقیت راه ارتباطی تروریست های النصره، احرارالشام و جبهه اسلامی از شمال به جنوب استان حلب به طور کامل قطع خواهد شد.

ریف دمشق: غوطه شرقی در آستانه تحولات میدانی مهم
مهمترین تحول میدانی استان ریف دمشق در روزهای اخیر آزادسازی فرودگاه نظامی «مرج السلطان» و شهرک مرج السلطان بود که گامی مهم در راستای تعیین سرنوشت نبردهای منطقه غوطه شرقی دمشق به شمار می آید.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
فرودگاه مرج السلطان

علاوه بر آن آزادسازی این دو منطقه همزمان با پایان نشست ریاض، پیامی بسیار مهم برای عربستان داشت که از گروه تروریستی «جیش الاسلام»، به سرکردگی «زهران علوش» حمایت مستقیم به عمل می آورد و از جمله حاضران در نشست ریاض بود و منطقه عملیاتی اش ریف دمشق از جمله غوطه شرقی به شمار می آید.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
منطقه راهبردی مرج السلطان در ریف دمشق

آزادسازی شهرک و فرودگاه نظامی مرج السلطان به سعودی ها یادآوری کرد که حقایق حاکم بر میدان حرف آخر را خواهد زد و معادلات میدانی و سیاسی را رقم خواهد زد.

از جهت دیگر، آزادسازی این دو منطقه دیگر گروه های مسلح مستقر در غوطه شرقی را وادار به مصالحه با شرایط مورد نظر ارتش سوریه خواهد کرد و زمینه پیشروی ارتش به سمت دو منطقه النشابیة و البلالیة و در پی آن منطقه البحاریة را فراهم خواهد کرد که مهمترین بازتاب آنها قطع راه های امداد و کمک رسانی گروه های مسلح در غوطه شرقی و تدارک برای عملیات بزرگ و راهبردی آزادسازی «دوما» از محور جنوبی این شهر خواهد بود.

اما درپی پیشروی نیروهای ارتش سوریه در منطقه «غوطه شرقی» دمشق گروه های تروریستی «جبهة النصره»، «جیش الاسلام» و «احرارالشام»، «فیلق الرحمن» و «أجناد الشام» با انتشار بیانیه ای از تشکیل اتاق عملیات مشترک در غوطه خبر دادند. «ابو خالد إسلام»، فرمانده این اتاق و «ابو بسام البراء» به عنوان معاون و جانشین وی انتخاب شدند.

این گروه ها از دست دادن فرودگاه و شهرک مرج السلطان را نتیجه اختلافات موجود بین خود از جمله جیش الاسلام و فیلق الرحمن از یک سو و اجناد الشام و احرار الشام و جبهه النصره از سوی دیگر دانستند و به این طریق تلاش دارند، مانع شکست های آتی شوند.

در غوطه غربی دمشق نیز درگیری های رخ داده بین ارتش سوریه با عناصر مسلح در شهر داریا، کشته شدن ده ها تروریست از جمله «محمد درویش»، مسئول دفتر شرعی گروه ترویستی احرار الشام در غوطه شرقی را به دنبال داشت.

در شهرک «زبدانی» کمین رزمندگان حزب الله برای گروهی از عناصر مسلح که تلاش داشتند، آش بس را نقض کنند، کشته و زخمی شدن تعدادی از آنها و فرار مابقی را به دنبال داشت.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
کمین حزب الله در زبدانی

درعا: عملیات ارتش سوریه برای آزادسازی گذرگاه الجمرک القدیم
اما در استان درعا، واقع در جنوب سوریه، یگان های ارتش این کشور حمله گسترده گروه های تروریستی برای تصرف روستای راهبردی «جدیه» را دفع کردند، اهمیت این روستا در این امر نهفته است که با سقوط آن دو روستای الصنمین و کفر شمس نیز در معرض سقوط قرار خواهند گرفت.

تلفات سنگی گروه های تروریستی در جریان درگیری های رخ داده اطراف روستای جدیه که به اذعان آنها بیش از 50 کشته و 100 زخمی بوده، این گروه ها را که از سوی رژیم صهیونیستی حمایت می شوند، وادار به عقب نشینی به جولان اشغالی کرد.

از سوی دیگر، یگان های ارتش سوریه در کوی «المنشیه» در منطقه درعا البلد شهر درعا به عملیات خود جهت آزادسازی گذرگاه «الجمرک القدیم» بین سوریه و اردن ادامه می دهند و با آزادسازی 20 نقطه و ساختمان مسکونی، هم اکنون تنها 277 متر با این گذرگاه مرزی فاصله دارند که در تصرف گروه های تروریستی حرکة المثنى و جبهة النصرة و لواء توحید الجنوب است.
تسلط ارتش سوریه بر گذرگاه «الجمرک القدیم» راه های ارتباطی و امدادی گروه های تروریستی این منطقه با اردن را قطع می کند.

حمص: ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص
در استان حمص، واقع در مرکز سوریه، نیروهای مسلح این کشور درحال تحکیم مواضع خود در ارتفاعات مرکزی «الحزم» پس از عقب نشینی از کوه «مهین» هستند و در حالی که محورهای مهین و حوارین آرام نشان می دهد، منطقه «الدوه»، در غرب شهر تاریخی تدمر شاهد درگیری های شدید بین ارتش سوریه و عناصر تکفیری وابسته به داعش است.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
عمیات ارتش سوریه در ریف حمص

همچنین نیروهای ارتش و دفاع مردمی سوریه حملات گسترده ای را از 3 محور، از منطقه جزل و میدان های نفت و گاز آن به سمت مواضع داعش در محور غربی تدمر سازماندهی و اجرا کردند که با پیشروی این نیروها در این محورها همراه بوده است، به گونه ای که ارتش سوریه هم اکنون کمتر از 6 کیلومتر با شهر تدمر فاصله دارد.

آخرین نفس تروریست ها در لاذقیه/ ارتش سوریه در 6 کیلومتری حمص/ ریف دمشق در آستانه معادلات جدید/ حمله زیردریایی روسی به داعش +نقشه و عکس
نقشه استان حمص

حمله زیردریایی روسی به مواضع داعش
ارتش روسیه در ادامه عملیات مبارزه با تروریسم خود در سوریه و به طور مشخص علیه گروه تروریستی تکفیری «داعش» برای اولین بار توسط یکی از زیر دریایی های خود در دریای مدیترانه مواضع داعش در سوریه را موشک باران کرد.


 
کارشناس مسائل آفریقا در گفتگو با مشرق مطرح کرد؛
ساعت ٥:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی

آمار شیعیان نیجریه/ ضرورت محاکمه عاملان فاجعه زاریا در دادگاه بین‌المللی/

 

 

کنترل ارتش نیجریه به دست صهیونیست‌ها/

 

 

لزوم احضار سفیر نیجریه و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب

گروه بین‌الملل مشرق - در دو حمله نیروهای ارتش نیجریه به خانه شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی و حسینیه "بقیه‌الله" در شهر زاریا،‌ علاوه بر همسر و پسر او بیش از 500 تن از شیعیان به شهادت رسیدند.

دکتر «حسین کنعانی مقدم» کارشناس با سابقه مسائل آفریقا در گفتگو با مشرق، به تبیین و تشریح شرایط حاکم بر عرصه نیجریه، ریشه‌های اسلامگرایی در این کشور و نفوذ بازیگران خارجی در آن از جمله در دستگاه نظامی نیجریه و احتمالات مطرح درباره دلیل واقعی کشتار شیعیان این کشور پرداخت.

آمار شیعیان نیجریه/ ضرورت محاکمه عاملان فاجعه زاریا در دادگاه بین‌المللی/ کنترل ارتش نیجریه به دست صهیونیست‌ها/ لزوم احضار سفیر نیجریه و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب

آنچه در ذیل می آید، مشروح این گفتگوست:

مشرق: پیشینه قدرت‌یابی مسلمانان در نیجریه به چه دورانی بازمی‌گردد؟

- نیجریه یکی از کشورهای بسیار مهم آفریقاست که در غرب این قاره واقع شده و پیشینه اسلامی آن به زمان ورود اسلام به قاره آفریقا و کشور تانزانیا و سواحل غربی آفریقا و نفوذش به جنوب این قاره باز می گردد.

این پیشینه نشان‌دهنده عمق توجه مردم نیجریه به اسلام است و شاهد بودیم، حرکت های اسلامی در نیجریه به صورت مسالمت آمیز و براساس درخواست مردم این کشور برای اجرای احکام اسلامی در ساختار حاکمیتی مطرح بوده و دولت های گذشته نیجریه هم مسلمانان را به عنوان یکی از مهمترین گروه های مطرح در مباحث حکومتی و حاکمیتی این کشور مورد توجه بودند.

جنبش اسلامی نیجریه با توجه به رهبری آیت‌الله شیخ «ابراهیم زکزاکی» طی سال‌های گذشته موفق شده طی فعالیت‌های خود با تکیه بر تعالیم اسلام و ایجاد یک حرکت مسالمت‌آمیز، تبلیغات اسلامی داشته باشد و در مسیر تربیت مردم نیجریه، جایگاه مهمی در جامعه جهانی و کشورهای اسلامی داشته باشد.

در اینجا باید تاکید کرد که جنبش اسلامی و فعالیت هایش تنها مورد حمایت و تقدیر شیعیان این کشور نیست، بلکه از سوی تمام مسلمانان نیجریه مورد احترام است.

این اولین باری نیست که شیخ ابراهیم زکزاکی مورد حمله قرار می گیرد، بلکه در سال گذشته طی راهپیمایی روز جهانی قدس نیز ایشان مورد حمله نیروهای ارتش نیجریه قرار می‌ گیرد و سه فرزندش و تعداد زیادی از راهپیمایان به شهادت رسیدند.

با این حال جنبش اسلامی نیجریه دست به اقدام تلافی‌جویانه نزد و با اینکه شرایط و دستاویزهای لازم برای این جنبش فراهم بود، اما بر اقدامات مسالمت‌جویانه تمرکز کرد و در مقابله با این شرایط، بردباری و صبر پیشه کرد.


جمعیت شیعیان نیجریه چقدر است/ بسیرای از شیعیان تقیه می‌کنند/ عربستان و فرانسه نفوذ بسیاری در نیجریه دارند/بعید نیست، کشتار شیعیان انتقام از حملات پاریس باشد/ وزارت خارجه کمیته حقیقت یاب تشکیل دهد
شیعیان نیجریه در پیاده روی اربعین

مشرق: از جمعیت کشور نیجریه و شیعیان این کشور آمار دقیقی در دست دارید؟

- آماری که مراکز رسمی بین‌المللی درباره جمعیت نیجریه منتشر کرده‌اند، تأکید می‌کنند که جمعیت این کشور 170 میلیون نفر است که حدود 10 درصد آن را شیعیان تشکیل می‌دهند و اگر در برخی گزارش‌ها آمار کمتری داده شده، علتش تقیه‌ای است که بیشتر شیعیان این کشور پیشه می‌کنند.

با این حال باید توجه داشت که با توجه به شرایط حاکم بر این کشور، از جمله فشارهای سیاسی، شیعیان از اعلام تشیع خود امتناع می‌کنند و اگر در برخی گزارش‌ها آمار 5 درصد شیعیان داده شده، علت آن تقیه‌ای است که شیعیان این کشور پیشه می‌کنند.

مشرق: در نیجریه گروه تروریستی تکفیری «بوکو حرام» فعالیت دارد؛ سؤال این است که چرا دولت و ارتش نیجریه برخورد جدی با این گروه انجام نمی‌‌دهند و بعضاً مانند فاجعه اخیر در زاریا، همراستا با آن اقدام می‌کنند؟

- ساختار نظامی ارتش نیجریه در دست افرادی مانند "محمد بخاری" است که رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور است که بسیاری از آنها تحت نفوذ و سیطره دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی هستند.

بالطبع، این افراد درصدد مقابله و مبارزه با پروژه اسلام‌هراسی غرب و رژیم صهیونیستی نیستند که یک بخش از آن همین گروه بوکو حرام را دربرمی‌گیرد که در همان قالب داعش و القاعده فعالیت می‌کند و همان طور که مبارزه این سرویس ها القاعده و داعش را در برنمی‌گیرد، در نیجریه نیز این مبارزه شامل بوکو حرام نمی‌شود، بلکه گروه‌ها و جماعت‌هایی را در برمی‌گیرد که در قالب مقاومت تعریف می‌شوند و بالطبع ضد صهیونیستی هستند.

به همین دلیل روند اقدامات ارتش نیجریه نه در گذشته و نه در حال حاضر که به دستاویز قصد جنبش اسلامی برای حمله به رئیس ستاد مشترک ارتش نیجریه نیز متوسل شده، مبارزه با این گروه نبوده، بلکه بالعکس حمله به جنبش اسلامی را همانند سال‌های قبل انجام داد و براساس اطلاعاتی که در دست هست و تأکید کارشناسان، این اقدام از قبل طرحی شده بود و ارتش نیجریه به دنبال دستاویزی برای اقدام علیه شیعیان این کشور بود.

در این حمله وحشیانه و براساس آمارهای موجود بیش 500 تا 1000 نفر به شهادت رسیده‌اند که باید گفت ارتش نیجریه دست به یک نسل‌کشی علیه شیعیان این کشور زده که متأسفانه با سکوت سازمان‌های بین‌المللی همراه بوده و اقدامی در این زمینه انجام ندادند، در حالی که ابعاد و گستره این کشتار بسیار وسیع‌تر از آن چیزی است که در حملات تروریستی پاریس شاهد آن بودیم و موجب شد تا غرب علیه داعش صف‌آرایی کند و آماده عملیات نظامی علیه این گروه شود.

جمعیت شیعیان نیجریه چقدر است/ بسیرای از شیعیان تقیه می‌کنند/ عربستان و فرانسه نفوذ بسیاری در نیجریه دارند/بعید نیست، کشتار شیعیان انتقام از حملات پاریس باشد/ وزارت خارجه کمیته حقیقت یاب تشکیل دهد


مشرق: بعد از سال‌ها شاهد به قدرت رسیدن یک مسلمان به عنوان رئیس جمهور در نیجریه هستیم، سؤال این است که آیا شخص رئیس جمهور در نیجریه دارای اختیارات یا قدرت برای مقابله با ارتش نیست؟ تا به حال مشخص نشده که موضع دولت نیجریه در قبال این اقدام چه بوده، آیا از این اقدام ارتش حمایت کرده یا آن را محکوم کرده است، چگونه می‌توان این تناقضات را حل کرد؟

- ایران روابط بسیار خوبی با نیجریه دارد و سال جاری بود که شاهد سفر رئیس جمهوری این کشور به تهران بودیم و بعید به نظر نمی‌رسد که ایشون به شخصه در پرونده نسل‌کشی شیعیان دست داشته باشد اما ساختار ارتش نیجریه با توجه به حضور مستشاران صهیونیستی در آن، عمدتا تحت کنترل و نظارت رئیس جمهوری این کشور نیست و در مقابل، ارتش در امور داخلی این کشور قدرت دارد و سرکوبگر نشان داده و بر این اساس خود به صورت مستقیم عملیات را هدایت و مدیریت می‌کند.

به همین دلیل از آنجا که این قصد وجود دارد، شیعیان را نه تنها در نیجریه که در آفریقا هدف قرار دهند، ملاحظه می‌کنیم که یک اقدام وسیع علیه شیعیان درحال شکل‌گیری است که مشابه آن در آسیا در کشور آذربایجان مشاهده شده که در واقع پروژه شیعه‌هراسی است که در راستای پروژه اسلام‌هراسی است که صهیونیست‌ها آن را کلید زدند و می‌توان گفت که دارد ابعاد وسیع‌تری به خود در عرصه بین‌المللی می‌گیرد.

جمعیت شیعیان نیجریه چقدر است/ بسیرای از شیعیان تقیه می‌کنند/ عربستان و فرانسه نفوذ بسیاری در نیجریه دارند/بعید نیست، کشتار شیعیان انتقام از حملات پاریس باشد/ وزارت خارجه کمیته حقیقت یاب تشکیل دهد

مشرق: به نظر شما دستگاه دیپلماسی کشورمان، در قبال این کشتار چه راهبردی باید اتخاذ کند؟

- وزارت خارجه باید این موضوع را به صورت جدی در دستور کار دیپلماسی خود قرار دهد و در این راستا با احضار سفیر نیجریه، از وی در این باره خواستار توضیح شود.

همچنین وزارت خارجه می تواند، درخواست تشکیل کمیته‌ای حقیقت یاب از میان کشورهای اسلامی شود یا سازمان کنفرانس اسلامی چنین کمیته ای تشکیل دهد.

این کمیته باید یکی از وظایفش بررسی دلایل و علل این حمله است و بررسی کند که اگر واقعاً جنایت جنگی در مناطق شیعه‌نشین نیجریه رخ داده، باید علیه فرماندهان ارشد این کشور در دادگاه‌های کیفری بین المللی اقامه دعوا شود، چون دیوان بین‌المللی کیفری از این اختیار برخوردار است که اگر طرف‌ها، دولت ها و یا افرادی علیه پیروان دینی خاص اقدام به قتل و کشتار بزند، به عنوان جنایتکار جنگی آنها را مورد محاکمه قرار دهد.

جمعیت شیعیان نیجریه چقدر است/ بسیرای از شیعیان تقیه می‌کنند/ عربستان و فرانسه نفوذ بسیاری در نیجریه دارند/بعید نیست، کشتار شیعیان انتقام از حملات پاریس باشد/ وزارت خارجه کمیته حقیقت یاب تشکیل دهدمشرق: نقش عربستان سعودی و فرانسه را در این کشتار را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ حسن العمری، پژوهشگر عربستانی در مطلبی نوشته بود که رئیس جمهوری کنونی نیجریه با سیاست های عربستان و فرانسه و رژیم صهیونیستی، همسویی ندارد و این نشان می‌‎دهد که در پس این اقدام، ریاض، پاریس و تل‌آویو قرار دارند. این نظرات، تا چه اندازه صحت دارد و آیا شواهدی وجود دارد که نشان دهد، ارتش نیجریه با این دولت‌ها در ارتباط بوده است؟

- واقعیت امر این است که فرانسه و عربستان سعودی در بحث حضور و نفوذ در آفریقا تفاهم و اشتراک منافع بسیار جدی دارند. فرانسه به عنوان یک کشور استعمارگر با توانایی نظامی و مالی، نفوذ خود را در آفریقا دنبال می‌کند و در صدد توسعه و گسترش آن است و از طرف دیگر عربستان سعودی به عنوان یک قدرت مالی و ایدئولوژیک که در فرقه وهابیت نمود پیدا می‌کند، تلاش دارد در میان مسلمانان آفریقا چهره‌ای از اسلام را ارائه دهد که مورد نظرش هست و مانع ارائه تصویری واقعی از اسلام می‌شود.

بنابراین عربستان و فرانسه دو لبه یک قیچی هستند که تلاش می‌کنند، اسلام ناب محمدی در آفریقا ریشه بدواند. تردیدی نیست که فرانسه و عربستان سعودی، در مسائل داخلی نیجریه دخالت دارند. این دو کشور قطعاً در ارتش نیجریه، نفوذ دارند و بعید نیست که این حمله به نوعی انتقام‌گیری از حملات تروریستی پاریس باشد.


باتشکر از وقتی که در اختیار مشرق قرار دادید.


 
حمله داعش به غرب سامرا خنثی شد
ساعت ٥:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق به نقل از السومریه‌نیوز، یک منبع امنیتی در استان صلاح‌الدین امروز پنجشنبه گفت که گردانهای "سرایا السلام" حمله گروه تروریستی داعش به غرب سامرا واقع در 40 کیلومتری جنوب تکریت مرکز این استان را ناکام گذاشت.

این منبع که نخواست نامش فاش شود گفت: گردانهای سرایا السلام در این عملیات خسارتهای سنگینی به گروه تروریستی داعش وارد ساختند.

داعش از زمانی که مناطقی از عراق را به کنترل خود درآورده، بارها برای حمله به سامرا تلاش کرده است، اما هر بار با هوشیاری نیروهای امنیتی و داوطلب مردمی این کشور، تروریستهای داعشی در رسیدن به اهداف شوم خود ناکام ماندند.

سامرا یکی از شهرهای بزرگ استان صلاح‌الدین در عراق است که در بخش شرقی رود دجله در فاصله 125 کیلومتری شمال بغداد واقع است.

منبع: تسنیم

 
 
ساعت ٥:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی

شهدا را در گورهای دسته‌جمعی دفن کردند/

 

 

ارتش دختر رهبر نیجریه را ربوده است

گروه بین‌الملل مشرق- ساعات اولیه روز یک‌شنبه (22 آذر)، تعدادی از رسانه‌های محلی در نیجریه، از یورش ارتش این کشور به حسینیه بقیه‌الله متعلق به شیعیان نیجریه و جنبش اسلامی و سپس حمله به منزل شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر آن‌ها خبر دادند. در این حملات نظامیان ارتش، صدها نفر از شیعیان نیجریه به شهادت رسیدند.

همسر و پس شیخ زکزاکی که پیش‌تر اخباری درباره شهادت آن‌ها منتشر شد، زنده هستند، اما توسط ارتش ربوده و به نقطه‌ای نامعلوم برده شده‌اند. هم‌چنین تصاویر جدیدی از وضعیت جراحت‌های شیخ زکزاکی و شکنجه وی به دست نیروهای ارتش منتشر شده است.

مشرق پیش‌تر در همین خصوص با «محمدمهدی گربا» از اعضای جنبش اسلامی و «حسن بالا» از نزدیکان شیخ زکزاکی نیز مصاحبه کرده است.

 


نیروهای ارتش نیجریه نهایتاً شیخ زکزاکی را مجروح و دست‌گیر کردند و او را به نقطه‌ای نامعلوم بردند. برخی شاهدان و همین‌طور دختر شیخ زکزاکی که در مشهد است، از زنده بودن رهبر شیعیان نیجریه خبر داده‌اند، اما هیچ‌کس اطلاع قطعی از وضعیت وی ندارد.

این اقدام دولت به بهانه تلاش شیعیان و به طور خاص، شیخ زکزاکی برای ترور فرمانده ارتش نیجریه صورت گرفت. این در حالی است که جنبش اسلامی به شدت این ادعای ارتش را رد کرده است.

شیعیان نیجریه پرجمعیت‌ترین گروه شیعی در قاره آفریقا هستند. نیجریه با جمعیتی نزدیک به 150 میلیون نفر از کشورهای پرجمعیت آفریقا محسوب می‌شود. نیمی از جمعیت این کشور مسیحی و نیمی سنی (اکثراً سنی مالکی) هستند. اما از سال 1980 میلادی و بیش‌تر از سال 1995 میلادی روند رو به رشد گرویدن مسلمانان سنی به مذهب شیعی در این کشور مشاهده شده. به گونه‌ای که تعداد شیعیان (که قبلاً یک یا دو میلیون نفر تصور می‌شد) در حال حاضر تا 10 میلیون نفر برآورد شده است.

رهبر شیعیان نیجریه، شیخ ابراهیم زکزاکی است که در مراسم عید فطر 2014، سه نفر از فرزندانش توسط دولت به شهادت رسیدند. وی با این وجود، در قبال این اقدام، طرف‌دارانش را دعوت به آرامش نمود.شیعیان نیجریه بیش از هر جای دیگر متأثر از ایران هستند و به صورت بارز تصاویر رهبران و مراجع تقلید شیعه ایرانی را در حسینیه‌ها و مساجد و مجالس خود نصب می‌کنند. ابراهیم زکزاکی نیز که به ایران علاقه بسیاری دارد و بارها به ایران سفر کرده (آخرین بار در ابتدای سال 1393 شمسی به قم و تهران) متأثر از افکار شیعیان ایرانی است.

زکزاکی که رهبر «جنبش اسلامی نیجریه» است، در رشته اقتصاد تحصیل کرده و در دهه‌های 80 و 90 میلادی، چندین بار به زندان افتاده است. گفته می‌شود در نتیجه فعالیت‌های زکزاکی، از دهه 1980 تا کنون، بین 8 تا 12 میلیون نیجریه‌ای، شیعه شده‌اند و این مسأله باعث حملات شدید برخی گروه‌های اسلامی افراطی به او شده است. وی هم‌چنین عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

گروه تروریستی بوکوحرام حدود دو هفته پیش حمله تروریستی به دسته عزاداران امام حسین علیه‌السلام در روستایی در حومه شهر «کانو» واقع در شمال نیجریه را که به شهادت 20 تا 30 شیعه منجر شد، بر عهده گرفت.

بوکوحرام یک گروه تکفیری تروریستی است که مقر اصلی آن نیجریه است. این گروه از سال 2009 میلادی ده‌ها شهر نیجریه را به تصرف خود در آورده و هزاران نفر را نیز به شهادت رسانده است. بوکوحرام به هم‌راه گروه تروریستی داعش مسئول بیش از نیمی از مرگ‌ومیر در حملات تروریستی در سراسر جهان طی سال 2014 میلادی بوده‌اند.

خبرنگار بین‌الملل مشرق در خصوص آخرین اخبار حمله ارتش نیجریه به شیعیان و سرنوشت شیخ زکزاکی و جنبش اسلامی با «موسی ابراهیم» سخن‌گوی جنبش اسلامی گفتگو کرده است که متن این مصاحبه به شرح زیر است.

 

سؤال:: لطفاً درباره آخرین اخبار از وضعیت شیعیان جنبش اسلامی در نیجریه توضیح بدهید.

آخرین اخبار حاکی از آن است که دولت نیجریه پیکر شهدای ما را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به طور دسته‌جمعی دفن نموده است، اما متأسفانه ما هنوز نمی‌دانیم این بدن‌ها را کجا دفن کرده‌اند. هم‌چنین «سهیله» دختر شیخ ابراهیم زکزاکی را ربوده‌اند و از زاریا به کدونا برده‌اند. اطلاعی هم از سرنوشت او به ما نمی‌دهند. همان‌طور که از سرنوشت شیخ زکزاکی و هم‌سر او خبری نداریم، اگرچه که به ما می‌گویند آن‌ها هنوز زنده هستند.

ارتش نیجریه دیروز دوباره به خانه شیخ زکزاکی حمله کرد و آن را به طور کامل تخریب نمود. همین کار را با حسینیه بقیه‌الله هم انجام دادند. ارتش، دیروز دست‌کم 172 برادر مسلمان ما را هم دست‌گیر کرد که اکثریت آن‌ها دانش‌جویان جوان بودند. تعداد شهدا هم تا کنون باید از 1000 نفر بیش‌تر شده باشد و یا دست‌کم 1000 نفر باشد.

 

سؤال:: رسانه‌های غربی و آمریکایی تا چه اندازه به اخبار نیجریه علاقه نشان داده و این اخبار را پوشش داده‌اند؟ آیا کسی به نمایندگی از آن‌ها با شما تماس گرفته یا به نیجریه آمده تا خبر بگیرد؟

اگر این حادثه را با حوادث پاریس مقایسه کنید، یا اگر تصور کنید که این حادثه در آمریکا یا یک کشور غربی دیگر رخ داده بود، آن‌وقت متوجه می‌شوید که رسانه‌های غربی، قتل‌عام مردم مسلمان نیجریه به دست حکومت این کشور را کاملاً نادیده گرفته‌اند، هرچند گزارش‌های مختصری این‌جا و آن‌جا منتشر می‌کنند، تا به پوشش ندادن اخبار نیجریه متهم نشوند.

از طرفی، بیش از 1000 نفر طی چند روز در نیجریه به دست ارتش کشته شده‌اند، اما هنوز واکنشی از مقامات غربی ندیده‌ایم که بخواهند این قتل‌عام را محکوم کنند، چه برسد به این‌که بخواهند به دولت فشار بیاورند تا کشتار مردم را متوقف کند. کارهای زیادی از دست کشورهای مدعی حقوق بشر برمی‌آید، اما می‌بینیم که هیچ کاری نمی‌کنند.


 

سؤال:: اکنون که شیخ زکزاکی دست‌گیر شده، آیا مسئول دیگری در جنبش اسلامی هست که بخواهد موقتاً رهبری گروه را به عهده بگیرد؟

در حال حاضر رهبر دیگری برای جنبش انتخاب نشده است. هنوز زود است که بخواهیم درباره جایگزینی رهبر جنبش اسلامی صحبت کنیم، به خصوص که طبق آخرین اخبار، شیخ زکزاکی هم‌چنان زنده است. ما هم مشکلی در رهبری جنبش نداریم که بخواهیم آن را تغییر بدهیم. جنبش در حال حاضر به کار خود ادامه می دهد

 

سؤال:: آیا جنبش اسلامی، درون نیجریه یا در فضای بین‌المللی، واکنش حقوقی به آن‌چه اتفاق افتاده، نشان داده است؟

هنوز اقدام رسمی قانونی انجام نداده‌ایم، چون می‌خواهیم ابتدا شرایط به طور کامل مشخص شود. با این حال، با سازمان عفو بین‌الملل، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، کمیسیون حقوق بشر اسلامی در لندن، و با رسانه‌های مختلف درون نیجریه و خارج از آن صحبت کرده‌ایم. می‌خواهیم عموم مردم بدانند که دقیقاً چه اتفاقاتی دارد می‌افتد تا تحت تأثیر دروغ‌های بزرگی که مقامات ارتش می‌گویند، قرار نگیرند.

 

سؤال:: کشورهای اسلامی و مسلمانان دیگر برای کمک به بهبود وضعیت در نیجریه چه اقداماتی می‌توانند انجام بدهند؟

ما از جوامع اسلامی و دولت‌های مسلمان می‌خواهیم به دولت نیجریه فشار بیاورند تا این قتل‌عام بی‌دلیل را پایان بدهد. باید به دولت فشار بیاوریم تا شیخ زکزاکی را که دو گلوله به او شلیک کرده‌اند، آزاد کنند. هم‌چنین دولت باید در بازسازی منزل شیخ زکزاکی و حسینیه به ما کمک کند. علاوه بر این‌ها، از مسلمانان می‌خواهیم ما را در دعاهای خودشان فراموش نکنند. امیدواریم که خداوند مقابل ظالمان به ما کمک کند.


 

سؤال:: برخی می‌گویند دلیل حمله دولت به جماعت اسلامی، ترس آن از گسترش تشیع در نیجریه است.

ما هم همین‌طور فکر می‌کنیم. دولت از گسترش سریع تشیع و اسلام در نیجریه می‌ترسد. با این حال، دلیل قطعی اقدام دولت و ارتش هنوز برای خود ما هم مشخص نیست و مطمئن نیستیم که هدفشان از حمله به ما چه بوده است. خودشان باید درباره این کارشان توضیح بدهند. ما فقط می‌دانیم که انشاءالله خداوند به آن‌ها اجازه نمی‌دهد به اهداف شومشان برسند. امیدواریم که شمار پیروان پیامبر اکرم و اهل‌بیت علیهم‌السلام در نیجریه هم‌چنان افزایش داشته باشد.

 

سؤال:: ایجاد گروه تروریستی بوکوحرام در نیجریه هم به نظر می‌رسد روشی برای کنترل جمعیت مسلمانان و شیعیان این کشور باشد.

ما ایجاد بوکوحرام را کار کشورهای غربی می‌دانیم که می‌خواهند ما را درگیر مشکلات داخلی کنند و خودشان از آن‌طرف منابع ما را به غارت ببرند. با این حال، قطعاً این گروه تروریستی اهداف ضداسلامی غربی‌ها را هم تأمین می‌کند.

 

سؤال:: آیا نکته‌ای هست که بخواهید در انتها بگویید؟

دولت می‌خواهد به مردم نشان دهد جنبش اسلامی بوده که این بحران را به وجود آورده است. واقعیت این است که ما طی 40 سال گذشته، هیچ‌وقت به کسی حمله‌ای نکرده‌ایم و دست به اقدامی خشونت‌آمیز نزده‌ایم. با این حال، دولت به مردم می‌گوید ما اسلحه با خودمان حمل می‌کنیم و قانون را زیر پا می‌گذاریم و ممکن است هر لحظه به مردم حمله کنیم.

ما هیچ‌گاه به کسی حمله‌ای نکرده‌ایم و هرگز دست به اسلحه نشده‌ایم. هیچ دلیلی هم ندارد که در شرایط کنونی بخواهیم دست به این کار بزنیم. تلاش ما این است که همین واقعیت را به مردم نشان بدهیم، اما دولت با انجام عملیات‌های پرچم دروغین و حمله به مواضع خودی، سعی می‌کند جنایت‌های خودش را به گردن شیعیان بیندازد.

 

سؤال:: برخی منابع از اجازه ارتش به رسانه‌ها برای گفتگو با شیخ زکزاکی خبر داده‌اند. آیا چنین مطلبی صحت دارد؟

این مطلب توسط ارتش اعلام شده است، اما تا این لحظه، هیچ اقدام عملی و اجرایی در این خصوص صورت نگرفته است.


 

 

به گزارش خبرنگار بین الملل مشرق آخرین تحولات یورش ارتش نیجریه به شیعیان این کشور به شرح زیر است:

*** در ادامه تظاهرات‌ها در حمایت از رهبر جنبش اسلامی پلیس نیجریه با مداخله در راه‌پیمایی مسالمت‌آمیزی که خواستار آزادی رهبر شیعیان این کشور بود، به روی معترضان آتش گشود و ۴ تن را کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی کرد.

 

*** گروهی از مسیحیان نیجریه در دیدار با مقامات جنبش اسلامی نیجریه با خانواده قربانیان حادثه اخیر شهر زاریا ابراز هم‌دردی کردند.

 

*** در جریان حمله شبه نظامیان بوکوحرام به سه روستا در شمال شرق نیجریه 30 تن جان باخته و 20 تن دیگر نیز زخمی شدند.

 

*** مردم پاکستان با تجمع در مسجد جامع علی بن ابی‌طالب(ع) اسلام آباد، حمله به شیعیان در نیجریه را به شدت محکوم کردند.

 

*** ارتش نیجریه سه شنبه شب 500 زن و نوجوان را که در پی فاجعه کشتار در خانه رهبر جنبش اسلامی بازداشت کرده بود، به یک مدرسه انتقال داد.

 

*** دکتر روحانی با ابراز تأسف از حادثه تلخ نیجریه و کشته و مجروح شدن عده زیادی از بی‌گناهان، گفت: وحدت جوامع اسلامی هم‌اکنون مهم‌ترین نیاز جهان اسلام است.

 

*** گزارشگر فرانس 24 در آبوجا می گوید مقامات نیجریه از بیم اینکه مبادا بعد از بوکوحرام ، کانون دیگری از شورش را علیه خود در شمال کشور به راه اندازند، تاکنون به حمله ارتش به شیعیان این کشور واکنش نشان نداده اند.

 

*** دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در بیانیه ای به مناسبت اقدامات ضدانسانی ارتش نیجریه علیه مردم مسلمان این کشور، تصریح کرد: دولت نیجریه هرچه زودتر مسببین فاجعه نیجریه را به جزای اعمالشان برساند.

 

*** مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس با محکوم کردن کشتار وسیع مسلمانان بی دفاع نیجریه، خواستار رسیدگی فوری مجامع بین المللی به این جنایت 'برنامه ریزی شده' و مشخص شدن وضعیت علامه شیخ ' ابراهیم زکزکی' شد.

 

*** اعتراض مردم مسلمان در نیجریه به رفتار دولت و ارتش این کشور با اعضای جنبش اسلامی و شیعیان ادامه دارد.

 

*** صدها هزار نفر در نیجریه مجموعا در تظاهرات‌های چند روز گذشته شرکت کرده‌اند. همه این تظاهرات‌ها مسالمت‌آمیز است و در بسیاری از شهرها از جمله کانو، بائوچی، کاتسینا، گومبه و کادونا برگزار شده است.

 

*** سازمان ملل متحد از حمله اخیر به شیعیان نیجریه ابراز نگرانی کرد.

 

*** نزدیکان شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر مسلمانان غرب آفریقا از تلاش و برنامه ریزی مشترک موساد، آل سعود و ارتش نیجریه برای ترور و مرگ تدریجی وی خبر دادند.

*** هاشمی رفسنجانی: ارتش نیجریه برای شیعیان مظلوم "شیر" و در برابر بوکوحرام "شترمرغ" است.

 

*** سید حسن خمینی: مسلمانان راستین بی صبرانه منتظر خبر سلامت شیخ زکزکی هستند.

 

*** علی اکبر ولایتی: خون شهیدان اربعین در نیجریه موجب رشد حق طلبی در آفریقا خواهد شد.

 

*** رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به همتای نیجریه ای خود ضمن محکوم کردن حادثه دلخراش حمله به جمعی از مسلمانان و شیعیان این کشور خواستار رسیدگی فوری به این حادثه و جلوگیری از تکرار برادرکشی و اختلاف میان مسلمانان شد.

 

*** یک عضو جنبش اسلامی نیجریه اعلام کرد ارتش این کشور مجوز گفتگوی خبرنگاران با شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه را صادر کرده است.

 

*** سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه: حمله به مقر شیعیان در زاریا برنامه‌ریزی شده بود.

 

*** نایب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان کشتار مسلمانان نیجریه را محکوم کرد.

 

*** در نامه‌ای که سفارت عربستان در «نیامی» پایتخت نیجر در تاریخ یک ربیع‌الثانی 1433 (5 اسفند 1390) به وزارت خارجه عربستان در ریاض ارسال می‌کند، مدعی می‌شود که سفارت ایران در پایتخت نیجر (نیامی) اقدامات گسترده‌ای برای گسترش تشیع در این دو کشور انجام داده است.

 

*** آیت‌ الله علوی‌ گرگانی: با هشدار به حکومت و ارتش نیجریه خواستار آزادی هرچه سریع‌تر شیخ زکزاکی شد.

 

*** حسین نوری همدانی ضمن محکوم کردن کشتار شیعیان نیجریه، بر ضرورت حفظ حقوق شیعیان و مجازات عناصر خودسر نظامی و آزادی و مداوای فوری شیخ زکزاکی و دیگر آسیب دیدگان تأکید کرد.

 

*** ارتش نیجریه اعلام کرد که همسر شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه کماکان در قید حیات و به همراه شیخ زکزاکی در بازداشت قرار دارد.

 

*** یک منبع آگاه در گفتگوی با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد: علامه شیخ زکزاکی در یک بیمارستان نظامی بستری شده است و با توجه به تدابیر امنیتی شدیدی که در محل سکونت او برقرار شده، دسترسی به اطلاعات جدید درباره ایشان بسیار دشوار است.

 

*** شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز در محکومیت کشتار بی رحمانه شیعیان نیجریه پس از اقامه نماز جمعه این هفته تهران و هشت استان دیگر خبر داد.

*** آیت‌الله مکارم شیرازی در جلسه درس خارج فقه: جهان اسلام برای ابراز همدردی با مسلمانان نیجریه عزای عمومی اعلام کند، مگر خون اروپاییان از مسلمانان رنگین‌تر است.

 

*** جمعی از نمایندگان اتحادیه های دانشجویی روز چهارشنبه با تجمع مقابل سفارت نیجریه در تهران و برگزاری نشست خبری، کشتار شیعیان در این کشور را محکوم کردند.

 

*** آیت الله سبحانی: نشستن و صرفاً محکوم کردن حمله به شیعیان، نتیجه‌ای نخواهد داشت.


 
داعش این بار عربستان را تهدید کرد + تصاویر
ساعت ٥:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، در ویدیوی جدیدی که گفته می‌شود به وسیله داعش منتشر شده است این بار عربستان سعودی تهدید به حمله شد. این به همراه چندین ویدیوی دیگر با عناوینی چون "بیا بیرون ای ترسو" و یا "منتظر شما در سوریه هستیم" پنج‌شنبه (امروز) پس از اعلام تشکیل ائتلاف به اصطلاح ضد تروریسم ریاض منتشر شد.

داعش در این فیلم عربستان سعودی را به تبانی با «صلیبیون» متهم می‌کند. آنها شوالیه‌ها را در میدان جنگ درحالیکه با تاختن اسبان خود با یکدیگر می‌جنگند، نشان می‌دهند. سپس در انتهای فیلم، مردی که پیراهن آبی بر تن دارد به اتهام همکاری با عربستان سعودی به طرز وحشیانه‌ای کشته می‌شود.


 
عکس/ تجهیزات زرهی روسیه در راه عراق
ساعت ۳:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: عکس های خبری

به گزارش مشرق، روسیه تانک های T-72 و BMP-1 خود را که از پیشرفته ترین تانک های حال حاضر جهان به شمار می آیند، در پی درخواست دولت عراق و در راستای مبارزه با تروریسک و به خصوص گروه تروریستی داعش، به این کشور ارسال کرد.


 
حزب‌الله عراق مسئولیت حمله به نیروهای ترکیه را به‌عهده گرفت
ساعت ۳:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق به نقل از شبکه خبری الاتجاه، گردان‌های حزب‌الله عراق مسئولیت حمله به نیروهای ترکیه در پادگان «زلیکان» در شمال موصل را به‌عهده گرفت.

این شبکه به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد که نیروی ویژه از گردانهای حزب‌الله عملیات حمله به پادگان محل استقرار نیروهای ترکیه در "بعشیقه" موصل را انجام دادند.

پادگان زلیکان واقع در شمال موصل عصر دیروز با 15 گلوله خمپاره هدف قرار گرفت. یش از این جریان‌های سیاسی عراق به دولت ترکیه نسبت به تداوم حضور در خاک این کشور هشدار داده بودند.

رسانه‌های سعودی بلافاصله بعد از این حمله تلاش کردند اجرای این حمله را به داعش منتسب کنند.
منبع: تسنیم

 
عکس/ گور دسته جمعی شیعیان نیجریه
ساعت ۳:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، تصویر زیر، عکس شهدای اخیر نیجریه است که از منابع موثق حاضر در محل به دستمان رسیده است.

این عکس جدید نشان می دهد که عوامل ارتش این کشور، شهدای وقایع اخیر را در گورهای دسته جمعی در نقاط مختلف دفن می کنند تا تعداد و هویتشان شناسایی نشود.

عکس/ گور دسته جمعی مسلمانان نیجریه
منبع: مهر