فیلم/ گفتگوی صمیمانه رهبر انقلاب با جانبازان قطع نخاعی
ساعت ٩:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: دفاع مقدس

در آستانه‌ی فرارسیدن هفته‌ی دفاع مقدس، بیش از ۵۰ نفر از جانبازان قطع نخاعی و بالای ۷۰ درصد در حسینیه‌ی امام خمینی با رهبر انقلاب دیدار کردند.

1. farhangnews_147501-425535-1442752361.mp4 | دانلود فیلم


 
عکس/ اذان گفتن رهبر انقلاب در گوش نوزاد یک جانباز
ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: عکس های خبری
در حاشیه دیدار رهبر معظم انقلاب با جمعی از جانبازان قطع نخاعی و بالای 70 درصد
 

عکس/ اذان گفتن رهبر انقلاب در گوش نوزاد یک جانباز عکس/ اذان گفتن رهبر انقلاب در گوش نوزاد یک جانباز


 
واکنش رامبد جوان به حاشیه‌های اخیر خندوانه
ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش فرهنگ نیوز، رامبد جوان در صفحه اینستاگرام خود نسبت به حاشیه های اخیر مسابقه ژوله و حیایی واکنش نشان داد و نوشت:
واکنش رامبد جوان به حاشیه‌های اخیر خندوانه
 
واکنش رامبد جوان به حاشیه‌های اخیر خندوانه+ عکس
رفقا سلام
دو نکته:
١- 1,120,055,880 ریال پول جمع شد از کمکهاى شما عزیزاى دل براى رفقاى کوچولومون. و این خیییییلى عالیه. واقعن از تک تکتون ممنونم.
 
٢-بابت موضع گیرى اون دوستانى که رقابت فوق دوستانه ى مسابقه خنداننده ى برتر(امین حیایى عزیز و امیرمهدى ژوله عزیز) رو دارن چرک و تلخ مى کنن متاسفم.عزیزان من،ما خندوانه رو فقط براى شادى و حال خوب مردم عزیز ایران مى سازیم تا با هم نزدیکتر بشیم و احساس رفاقتمون بیشتر بشه و این خیلى بده که یه لذت بزرگ و اجتماعى و شاد رو با نسبتهاى کاملن غلط تبدیلش کنیم به فضایى تلخ و نامنصفانه و بى اساس. از همه ى شما عزیزانم مى خوام که عاقلانه و عاشقانه از این جریان دوستانه و شاد حمایت کنین و به اشتباه همراه تحلیلهاى غلط و توهین هاى آزاردهنده نشین.
دوستتون دارم.
منبع: مشرق

 
عکس/ شهید حزب الله در کنار حاج قاسم
ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: مقاومت
در روزهای اخیر تصویری از سردار سلیمانی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که در این تصویر سردار قاسم سلیمانی در کنار تعدادی از نیروهای مدافع حریم اهل بیت(ع) در عراق را نشان می دهد. شهید «فضل سلامی» از شهدای اخیر حزب الله لبنان هم در این عکس یادگاری حضور دارد.
 

عکس/ شهید حزب الله در کنار حاج قاسم


 
چند حکایت از سبک زندگی امام باقر(ع)
ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: مذهبی
به گزارش فرهنگ نیوز، به مناسبت سالروز شهادت امام باقر علیه السلام چند روایت را که حاکی از گوشه هایی از شیوه و سبک زندگی و حیات طیبه آن امام همام است، از کتاب شریف بحارالانوار جلد 46 با ذکر منبع اصلی آن برای شیفتگان آن حضرت نقل می کنیم:
 
دوستى خود را در قلب برادرت به آن اندازه‏ بدان که تو او را دوست می دارى
سلمى کنیز حضرت باقر علیه السلام می گوید: هر یک از برادرانش که به خانه آن جناب مى ‏آمدند، آنها را با غذاى خوب پذیرایى می کرد و لباسهاى عالى به ایشان می داد و پول نیز می بخشید. من عرض می کردم، خوب است کمتر مصرف کنید! می فرمود: سلمى، نیکى و ارزش دنیا، کمک به برادران و دوستان است. سلمی می افزاید: جایزه‏هایى که امام می داد از پانصد درهم تا ششصد درهم و هزار درهم بود. از نشستن با برادران دلتنگ نمی شد. می فرمود: دوستى خود را در قلب برادرت به آن اندازه‏ بدان که تو او را دوست می دارى. هیچ وقت از خانه‏اش شنیده نمی شد که به گدا بگویند: خیر باد تو را. یا بگویند، گدا این را بگیر. می فرمود آنها را با بهترین اسمهایشان بخوانید. (کشف الغمه 2 : 320)
 
گریه با صدای بلند در مسجد الحرام
افلح غلام حضرت باقر علیه السلام می گوید: در خدمت آن جناب به مکه رفتم. همین که وارد مسجد الحرام شد نگاهى به خانه خدا کرده، با صداى بلند شروع به گریه کرد. عرض کردم: پدر و مادرم فدایت، مردم متوجه شمایند آرام‏تر گریه کنید. فرمود: وای بر تو ای افلح! چرا گریه نکنم؟ شاید خداوند تعالی با لطف و مرحمت به من نگاه کند و این توجه او سبب رستگارى فردایم نزد او شود. گفت، آنگاه به گرد خانه خدا طواف کرد و بعد در مقام ابراهیم به نماز ایستاد. وقتى سر از سجده برداشت، محل سجده ‏اش از اشک چشمش تر شده بود. و هر وقت خنده می کرد می گفت:‏ خدایا بر من خشم مگیر. (کشف الغمة 2 : 319)
 
زینت و خود آرایی برای همسر
حسن زیّات بصرى می گوید: من و دوستم خدمت حضرت باقر علیه السلام رسیدیم، دیدیم در خانه ای آراسته، یک جامه گلى رنگ بر تن نموده و سر و ریش خود را روغن زده و سرمه کشیده است. پس چند مسأله پرسیدیم، همین که خواستم حرکت کنم، فرمود: حسن! فردا با رفیقت پیش من بیا! من عرض کردم: بسیار خوب فدایت شوم. فردا خدمتش رسیدم، دیدم در خانه ‏ای است که جز حصیر چیزى ندارد و یک جامه خشن پوشیده. رو کرد به دوست من و فرمود: برادر بصرى! تو دیروز آمدى و من در خانه یکی از همسرانم بودم و آن روز نوبت او بود و خانه متعلق به خودش بود. تمام وسائل نیز به او تعلق داشت. او خود را براى من زینت کرده بود من نیز لازم بود خود را برایش بیارایم، مبادا خیالى بکنى. رفیقم گفت: به خدا از خاطرم چیزى گذشت ولى اکنون دیگر هر چه خیال کرده بودم از بین رفت و فهمیدم حق با شما است. (کافی 6 : 448)
 
ما با اجازه او نیامده بودیم که با اجازه او برگردیم!
زراره می گوید: امام باقر علیه السلام براى تشییع جنازه مردى از قریش رفت. من هم در خدمت ایشان بودم. عطا نیز بود؛ زنى با صدای بلند شروع به گریه کرد. عطا گفت: ساکت باش و گر نه بر می گردیم. آن زن ساکت نشد. عطا برگشت. به حضرت باقر علیه السلام عرض کردم: عطاء برگشت! فرمود: چرا؟ گفتم: زنى صدا به ناله بلند کرد، به او گفت ساکت باش و گر نه بر می گردیم. زن ساکت نشد، او برگشت فرمود: ما به تشییع جنازه ادامه می دهیم. اگر بنا شود کار باطلى ببینیم که با حق آمیخته شد و به واسطه آن باطل، ترک حق کنیم، در این صورت حق مسلمان را ادا نکرده ‏ایم. بعد از اینکه امام بر جنازه نماز خواند، صاحب عزا پیش آمده گفت: مأجور باشید! خدا شما را رحمت کند، نمی توانید پیاده راه بروید! برگردید. حضرت باقر علیه السلام از برگشتن خوددارى کرد. عرض کردم: آقا، به شما اجازه برگشتن داد ضمنا من هم کارى دارم می خواهم در مورد آن از شما سؤال کنم. فرمود: ما با اجازه او نیامده بودیم که با اجازه او برگردیم، این ثواب و پاداشى است که در جستجوى آن هستیم؛ شخص هر اندازه از پى جنازه برود پاداش می گیرد. (کافی 3 : 171)
 
واکنش امام در برابر بیماری و مرگ فرزند 
یونس بن یعقوب نقل می کند که چند نفر خدمت امام باقر علیه السلام رسیدند، دیدند یکى از فرزندانش مریض است و امام خیلى ناراحت و افسرده است و قرار ندارد. با خود گفتند: به خدا قسم اگر پیش آمدى بکند، می ترسیم از امام وضعیتی را که دوست نداریم، ببینیم! اتفاقا چیزى نگذشت که صداى ناله و فریاد از میان خانه بلند شد. دیدند امام علیه السلام آمد ولى گشاده رو بود، بر خلاف وضعى که قبلا داشت. عرض کردند: فدایت شویم! ما می ترسیدیم که اگر چنین اتفاقى بیفتد، شما را آن قدر افسرده ببینیم که ما را هم افسرده کند! فرمود: ما عافیت و سلامتى را براى کسى که او را دوست داریم، دوست می داریم، ولى وقتى امر خدا آمد، در مقابل آنچه خدا دوست دارد تسلیم هستیم. (کافی 3 : 226)
 
عبادت امام
امام صادق علیه السلام فرمود: من هر شب رخت خواب پدرم را می انداختم و منتظر می شدم تا بیاید؛ وقتى به رختخواب می رفت من به طرف خواب گاه خود می رفتم. یک شب پدرم دیر آمد! بعد از خوابیدن مردم در جستجوى او به مسجد رفتم! دیدم پدرم در مسجد به سجده رفته است و در آنجا کسی جز او نیست؛ صداى ناله‏اش را شنیدم که می گفت‏: خدایا پاک و منزهی تو! تو به حقیقت کلمه پروردگار منی. من از روی بندگی و رقّیت برای تو به خاک افتادم. خدایا عمل من ضعیف است. پس تو آن را برای  من مضاعف فرما. خدایا، روزی که بندگانت را بر می انگیزی، مرا از عذابت حفظ فرما و بر من بازگرد که تو توبه پذیر و مهربانی. (کافی 3 : 323)
 
ثواب مصافحه مؤمنین با یکدیگر
ابى عبیده می گوید: من با امام باقر علیه السلام سوار یک مرکب می شدیم و همراه هم بودیم؛ من اول سوار می شدم، بعد ایشان سوار می شدند، همین که سوار می شد و قرار می گرفتیم، سلام می کرد و شروع به احوال پرسی و مصافحه می کرد، مثل دو نفر که مدتى یکدیگر را ندیده‏اند. موقع پائین آمدن، اول ایشان پائین مى‏ آمد، وقتى من هم پائین می آمدم، باز سلام می کرد و احوال می پرسید، مثل کسى که مدتى است دوستش را ندیده! عرض کردم: یا ابن رسول الله! شما کارى می کنید که کسى قبلا نکرده، یک بار هم زیاد است. فرمود: نمی دانى چقدر مصافحه (دست دادن) ثواب دارد! مؤمنین وقتى یکدیگر را مى‏ بینند و دست در دست یکدیگر می گذارند، گناهان آنها چون برگ درخت می ریزد و خداوند آنها را مورد توجه خویش قرار می دهد تا از یکدیگر جدا شوند. (کافی 2 : 179)
 
کمک به غلامان و خدمتکاران در منزل
حضرت صادق علیه السلام فرمود: در کتاب رسول خدا است که هر گاه غلامان و خدمتکاران را به کار وا می دارید، اگر برایشان دشوار بود، با آنها در آن کار مشغول شوید. وقتى پدرم آنها را به کارى وا می داشت، می فرمود: صبر کنید و مى‏ آمد نگاه می کرد، اگر کار سنگین بود می گفت: بسم الله و با آنها مشغول کار می شد و اگر سبک بود از آنها جدا می شد. (کتاب زهد حسین بن سعید اهوازی)
 
مردی که خواست امام باقر را نصیحت کند
عبد الرحمن بن حجاج از حضرت صادق علیه السلام نقل کرد که فرمود: محمد بن منکدر می گفت: خیال نمی کردم على بن الحسین علیهما السلام بتواند جانشینى مانند خود در علم باقی بگذارد تا  این که خدمت فرزندش محمد بن على (امام باقر علیه السلام) رسیدم. خواستم او را پند دهم، او مرا پند داد. دوستانش گفتند: چگونه تو را موعظه کرد؟ گفت: در شدت گرما به خارج‏ مدینه رفتم. محمد بن على را که مردى فربه بود و تکیه به دو غلام سیاه خود داشت و در زمین خود کار می کرد، دیدم. با خود گفتم، شخصى از بزرگان قریش در چنین ساعتى با این حال در جستجوى دنیا است؛ به خدا قسم او را موعظه خواهم نمود. پیش رفته سلام کردم. جواب مرا با نفسی که از شدت خستگى بریده بود و عرق می ریخت داد. عرض کردم: خدا خیرت بدهد! شخصیتى بزرگ از خاندان قریش در چنین ساعتى با این حال باید در طلب دنیا باشد! اگر در این حال مرگ تو را فرا گیرد چه می کنى؟ خود را از دو غلام جدا نمود و تکیه کرده و گفت: به خدا سوگند اگر مرگ مرا در این حال فرا گیرد، من در حال انجام یک وظیفه دینى هستم که خود و خانواده ‏ام را از نیاز پیدا کردن به تو و مردم نگه داشته ‏ام! ترس موقعى است که مرگ فرا رسد و مشغول معصیت خدا باشى. عرض کردم: خدا رحمتت کند! من می خواستم شما را نصیحت کنم، شما مرا پند دادى. (ارشاد شیخ مفید: 284)
منبع: مشرق

 
تکذیب ممنوع التصویرشدن ۹ بازیگر زن
ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش فرهنگ نیوز، شجاعی کیاسری گفت: شورای نظارت بر صداوسیما هیچ گاه درباره اشخاص به این صورت اعلام نظر نمی کند.
 
به گفته عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اصلا چنین مطلبی از طرف شورای نظارت بر صدا و سیما مطرح نشده است که بخواهیم آن را رد کنیم.
 
خبر ممنوع شدن 9 بازیگر زن از فعالیت هنری در صداوسیما به خاطر بدحجابی  براساس مصوبه شورای نظارت بر سازمان صداوسیما  اخیرا در فضای مجازی منتشر شده بود.

 
تسلیت شهادت امام محمدباقر (ع)
ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: مذهبی

فرارسیدن ایام شهادت امام محمد باقر ( ع)

 

 

را به محضر امام زمان(عج) و تمام محبان و دوستداران ان حضرت

 

تسلیت عرض می کنم

http://s5.picofile.com/file/8143567868/_2_20111019_1888643279.jpg


 
واکنش مهدی خزعلی داغ‌دار به خندوانه سیاسی + عکس
ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش مشرق، هنوز چند روز از رحلت عالم ربانی آیت الله ابوالقاسم خزعلی یار دیرین امام و رهبر معظم انقلاب نگذشته که دکتر مهدی خزعلی فرزند ایشان وارد حاشیه ای جدید شده است.

خزعلی که پیشتر پای ثابت شماری از رسانه های ضد انقلاب نظیر صدای آمریکا بوده و در فتنه 88 نقش ویژه ای را در اردوگاه دشمنان انقلاب بازی می نمود، در اظهاراتی جدید از مردم طلب یاری نموده و خواستار رای دادن گسترده به امیر مهدی ژوله طنز پرداز حاضر در برنامه خنداونه و رقیب امین حیایی شده است.

وی در راستای بیان خواسته ی سخیف و مضحکش چنین می گوید: «سوای از این که امیر مهدی ژوله نویسنده و خالق طنز است و رقیبش مجری آن...! و سوای برتری بی چون و چرای او در مسابقه....! من هرگز به هنرمندی که در خدمت دربار باشد رای نخواهم داد، هنرمند باید در خدمت مردم و ارزش ها باشد و بس، هرگز اجازه ندهد که ارباب زر و زور و تزویر بر گردنش قلاده بیاندازند، حتی اگر آن قلاده از طلا باشد...!»

اشاره مهدی خزعلی به مسابقه ای است به نام خندوانه که در دور جدیدی از فعالیتش با دعوت شماری از کمدین ها در پی انتخاب برترین کمدین کشور از طریق آرای مردم برآمده است. برنامه فوق که با کارگردانی و اجرای رامبد جوان برگزار می شود، جمعه شب از دو هنرمند کشور مان امین حیایی و امیر مهدی ژوله دعوت نموده بود تا طرفین با نمایش برنامه شان، فرصتی را برای انتخاب فرد برتر از سوی مردم فراهم آورند.

وقت شناسی آقا زاده داغ دار + عکس

اظهارات مهدی خزعلی در این باره آن قدر سطحی و کوته بینانه به نظر می آید که نشان از سرخوردگی مطلق وی و هم فکرانش در جبهه اصلاحات و فتنه داشته، افرادی که اکنون و در یاس مطلق به امید پیامک های واهی طرفداران شان در این برنامه پر بیننده دل خوش نموده اند.

خزعلی در ادامه بیان خواسته اش گریزی هم به ده نمکی زده و او را مورد اتهام قرار داده و گفته است: «من به هیچ یک از کسانی که خود را کوچک کردند و حاضر شدند به امثال ده نمکی خدمت کنند، رای نمی دهم، مگر این که بیایند و مرا از حکمت پنهانی آگاه کنند...!»

سخن از دفاع از ارزش ها در حالی از سوی مهدی خزعلی بیان می شود که جریان هم فکر وی در طول هشت ماه فتنه بدون رعایت موازین اخلاقی و قانونی حاکم بر کشور ضمن برپایی آشوب و بی نظمی به تمامی مقدسات اسلامی توهین نمودند.

مهدی خزعلی در پایان به نحوه رای دادن به شخص مورد نظر اشاره کرده و ملتمسانه خواستار حمایت از امیر مهدی ژوله شده است. متن خواسته ی خزعلی در پایان بدین شرح است:

دوستان تو مسابقه ى "خنداننده برتر" کمدین امشب خندوانه امین حیایى (بازیگر قلاده هاى طلا و اخراجى ها) و امیرمهدى ژوله (نویسنده ى روشنفکر و طنزپرداز نشریه ى چلچراغ ) در حال رقابت هستند
در صورت امکان از طریق سامانه ى #780* از امیرمهدى ژوله حمایت کنید

لطفا #2*2*3*5*780* را شماره گیری کنید و بعنوان بهترین اجرا در برنامه خندوانه به امیر مهدی ژوله رای دهید.
این کار هیچ هزینه ای ندارد.
سپاس

*٧٨٠*۵*٣*٢*٢#

وقت شناسی آقا زاده داغ دار + عکس

در رابطه با مهدی خزعلی بایستی ذکر کرد که وی علی رغم نسبت نزدیک به مرحوم آیت الله خزعلی، از سوی این فقیه عالی قدر طرد شده و  ایشان از او اعلام برائت جسته اند. در بخشی از نامه آیت الله خزعلی در اعلام برائت از مهدی خزعلی که بلافاصله و در ابتدای فتنه 88 صادر شده آمده است : « مدت مدیدی است پسرم مهدی خزعلی از راه مستقیم منحرف شده درست در خط مقابل قرار گرفته هر چه نصحیت می‌کنم و برای هدایتش متوسل به اولیای خدا می‌شوم اثر نمی‌کند. با بعضی از علمای بزرگ صحبت کردم، فرمود دست نگه دار شاید به راه بیاید. دیگر کاسه صبرم لبریز شده، دیگر با او صحبت نمی‌کنم و حرف‌های نامناسب او را بر نمی‌تابم.

ملت انقلابی عزیز همیشه در صحنه ما بدانند او از ما جدا هست و هر چه از من نقل کند، نپذیرند. با من ارتباطی ندارد ولی الان هم دعا می‌کنم خداوند به او توفیق دهد که از راه انحرافی که پیش گرفته است برگردد و گرنه خداوند مقتدر، اسلام و انقلاب و امام و رهبر و رئیس جمهور و مسلمین عزیز را از شر او مصون و محفوظ بفرماید...»

گفتنی است که آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیر کل بنیاد بین‌المللی غدیر بامداد روز چهارشنبه بیست‌وپنجم شهریور ماه و پس از سال ها مجاهدات و مبارزه دار فانی را وداع گفت.

منبع: فرهنگ نیوز


 
سوخوی 30 در سوریه حضور دارد؟+عکس
ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، در روزهای اخیر تصاویر ماهواره ای زیادی از کشور سوریه منتشر شده است که بر اساس آن منابع غربی ادعا می کنند حجم زیادی از تجهیزات نظامی روسی وارد بندر و فرودگاه لاذقیه در سوریه شده اند.

اتاق فکر آمریکایی Institute for the Study of War با انتشار تصویری ماهواره ای از سوریه مدعی استقرار 4 فروند جنگنده سوخوی 27 در این سوریه شده است. اما کمی بررسی دقیق تر نشان می دهد که جنگنده های مذکور دو کابینه و همچنین دارای بالک های موسوم به "کانارد" هستند.

سوخوی 30 در سوریه حضور دارد؟+عکس

تصویر مورد نظر که در توسط اندیشکده مورد نظر در توئیتر منتشر شده است

سوخوی 30 در سوریه حضور دارد؟+عکس
تصویر واضح تر از جنگنده های مورد نظر، به بالک ها دقت کنید


این بالکها که برای افزایش توان مانور پذیری جنگنده به کار می رود بر روی تعداد محدودی از جنگنده های روسی مثل سوخوی 30 اس ام، سوخوی 34 و سوخوی 33 نصب شده است. سوخوی 33 که جنگنده ای تک کابین و سوخوی 34 هم که هواپیمایی با حالت نشستن دو خدمه در کنار هم هست. فلذا می توان این گونه نتیجه گرفت که تصویر مورد نظر متعلق به جنگنده سوخوی 30 اس ام است.

سوخوی 30 در سوریه حضور دارد؟+عکس

جنگنده سوخوی 30 اس ام نیروی هوایی روسیه


جنگنده سوخوی 30 اس ام به صورت اختصاصی برای نیروی هوایی روسیه توسعه یافته است از یک دستگاه رادار آرایه فازی غیر فعال BARS-R بهره می برد . این جنگنده توان پرواز با  سرعت 2 برابر سرعت صوت را دارد. در بخش تسلیحات نیز این هواپیما به مانند سایر اعضای خانواده فلانکر می تواند تا حدود 8 تن انواع سلاح هوا به هوا و هوا به سطح را با خود حمل کند. این مدل هم در حدود 3000 کیلومتر برد داشته و توان سوختگیری هوایی نیز دارد.


 
سوء استفاده داعش از کودکان افغان + عکس
ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، چند ماه قبل بود که تروریست های داعش در سوریه اولین مرکز نظامی آموزش به کودکان خردسال را راه اندازی کردند. چندی پیش بود که منابع عراقی از اقدام تروریست ها و روی آوردن آنها به شیوه های غیر انسانی برای جذب کودکان خبر دادند.به گفته این منابع این گام در ادامه موفقیت های علیه داعش و شکست های متوالی تروریست ها که آنها را وادار به جذب کودکان کرده است صورت می گیرد.

تروریست ها در موصل برای جذب کودکان از پول و زن بهره می گیرند و پس از شستشوی مغزی آنها با افکار تکفیری، طایفه ای و نژادی خواسته های خود را از طریق آنها پیاده می کنند.
به گفته این منابع تروریست های داعش قرص های روانگردان در ظرف آب، چای و مشروبات الکلی می ریزند و آنها را به عملیات انتحاری با بستن کمربند انفجاری و خودروهای انفجاری مجبور می کنند.

 
رهبر انقلاب در دیدار 2/5 ساعته جانبازان قطع نخاع و بالای ۷۰ درصد
ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها
جانبازان گویای جنایات قدرت‌های حامی صدام هستند/
صبر همسران جانبازان یک حماسه است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند جانبازان تابلو و تصویری از دوران ابتلای بزرگ ملت ایران در دوران دفاع مقدس هستند و حضور آنان در جامعه، در واقع بیان حقایقی تاریخی، معرفتی، سیاسی و بین‌المللی است.

خبرگزاری فارس: جانبازان گویای جنایات قدرت‌های حامی صدام هستند/ صبر همسران جانبازان یک حماسه است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) و در آستانه هفته دفاع مقدس، به مدت دو ساعت و نیم، با جمعی از جانبازان قطع نخاع و جانبازان بالای هفتاد درصد که  همزمان چشمان و یک یا دو عضو بدن خود را از دست داده اند و همچنین خانواده های آنان، از نزدیک دیدار و در فضایی صمیمی آنان را مورد تفقد قرار دادند.

حضرت آیت الله خامنه ای بعد از دیدار با جانبازان و خانواده های آنان در سخنان کوتاهی با اشاره به رنج ها و مشکلات جسمی جانبازان، اجر آنان را به دلیل این امتحان سخت، مضاعف و رو به افزایش دانستند و خاطرنشان کردند: جانبازان تابلو و تصویری از دوران ابتلاء بزرگ ملت ایران در دوران دفاع مقدس هستند و حضور آنان در جامعه، در واقع بیان حقایقی تاریخی، معرفتی، سیاسی و بین المللی است.

ایشان تأکید کردند: جانبازان، از یک طرف گویای جنایات قدرتهایی هستند که از صدام حمایت کردند و از طرف دیگر نشان دهنده عظمت و بزرگواری امام راحل (ره) و انقلابی هستند که توانست چنین انسانهای والامقامی را تربیت کند و به جبهه ها بفرستد.

رهبر انقلاب اسلامی صبر همسران جانبازان و تحمل آنها بر رنج و سختی خدمت به جانبازان را ایثارگری واقعی و یک جهاد و حماسه خواندند و همسران جانبازان و فرزندان و بستگان آنان را به حفظ این ثروت عظیم معنوی و مراقبت از آن توصیه کردند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت الاسلام والمسلمین شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان گزارشی از خدمات این بنیاد به ایثارگران و خانواده‌های شهدا، گفت: تجلیل از ایثارگران، تجلیل از حماسه آفرینانی است که الگو شدند و در مقابل زورگویان بین المللی راه مبارزه را به مجاهدان آموختند.

همچنین سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه نیز با اشاره به برگزاری دومین کنگره ملی تجلیل از جانبازان، تاکید کرد: ایثارگرانی که مدال افتخار جانبازی به گردن آویخته اند، هیچگاه مسئولیت خطیر پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن را تمام‌ شده تلقی نکرده و با حضور در عرصه های مختلف با عزمی راسخ رسالت خود را انجام می‌دهند.


 
آژانس انرژی اتمی: آمانو در راستای اجرای نقشه راه از پارچین بازدید کرد
ساعت ۸:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: سیاسی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که یوکیا آمانو امروز یکشنبه ضمن دیدار با مقامات ایران، در راستای اجرای نقشه راه از پارچین بازدید کرد.

خبرگزاری فارس: آژانس انرژی اتمی: آمانو در راستای اجرای نقشه راه از پارچین بازدید کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون دیدارها و اقدامات امروز یکشنبه یوکیا آمانو در تهران بیانیه صادر کرد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی عصر امروز از «بازدید تشریفاتی» یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه سفر یک روزه خود به ایران خبر داد.

وی گفت:‌ آمانو در این بازدید، از برخی نقاط کارگاهی این مجموعه که ادعاهای واهی در خصوص آنها مطرح بود، به ویژه روند تعمیر و بازسازی جاده دسترسی به سد ماملو در جوار پارچین که در اثر بارندگی‌های اخیر نشست کرده است نیز دیدن کرد(جزئیات بیشتر).

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «یوکیا آمانو امروز 20 سپتامبر در تهران با حسن روحانی رئیس‌جمهور، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کرد و همچنین دیداری با اعضای پارلمان ایران داشت».

در این بیانیه آمده است: «گفتگوها با مقامات ارشد ایرانی بر ادامه اجرای نقشه راه به منظور حل همه موضوعات باقی مانده گذشته و حال متمرکز بود. به عنوان بخشی از اجرای نقشه راه، مدیرکل(آمانو) به همراه ترو وارجورانتا رئیس اداره امور پادمان از سایت پارچین  بازدید کرد».

این نهاد بین‌المللی همچنین افزود: « مدیرکل همچنین در دیدارهایش با مقامات ارشد ایران درباره موضوعات مربوط به تدابیر راستی آزمایی و نظارت تحت مفاد برنامه جامع اقدام مشترک صحبت کرد».


 
علیرضا زاکانی در نشست کمیسیون برجام با حضور آمانو:
ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: سیاسی

آژانس زمانی که بیماران ایران به «رادیو دارو»

 

 

نیاز داشتند به وظایفش عمل نکرد

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس با انتقاد از عملکرد آژانس بین الملی انرژی اتمی گفت: به عنوان متخصص پزشکی هسته ای می‌دانم در حالی که بیماران ایران نیاز به رادیو دارو داشتند، کشور بلژیک رادیو دارو را قطع کرد و زمانی که سوخت 20 درصد راکتور تهران رو به پایان بود آژانس به ما کمکی نکرد و مجبور شدیم خودمان آن را تامین کنیم.

خبرگزاری فارس: آژانس زمانی که بیماران ایران به «رادیو دارو» نیاز داشتند به وظایفش عمل نکرد

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت،‌ علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی  در نشست امروز کمیسیون ویژه برجام با حضور یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی هسته‌ای با بیان خوشامدگویی گفت: تشکر می‌کنم از قبول دعوت کمیسیون، همچنین از وزارت امور خارجه کشور به این جهت که زمینه نشست را فراهم کرد سپاسگزاری می‌کنم. امروز آغاز دهه دفاع مقدس است و لازم است یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و به ویژه شهدای هسته ای را گرامی بداریم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی در ابتدا به اهمیت قوه مقننه در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ابتدا باید اهمیت مجلس شورای اسلامی بر ایران را متذکر شوم و همچنین اهمیت کمیسیون برجام را یادآوری کنم.

وی ادامه داد: انتخاب مستقیم نمایندگان توسط مردم ایران و جایگاه بالای حقوقی مجلس این امکان را فراهم کرده است که نمایندگان مجلس به عنوان سخنگوی مستقیم مردم رشید ایران در سیاست گذاری سایر دستگاه‌ها اثرگذار باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص اهمیت کمیسیون ویژه بررسی برجام توضیح داد: کمیسیون برجام منتخب نمایندگان مجلس است، اهمیت آن به این خاطر است که هم اعضا به انتخاب وکلای مردم صورت گرفته است و هم در بین اعضای کمیسیون شاهد حضور افراد با ویژگی‌های خاص هستیم به طور مثال در خدمت نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای هیات رئیسه هستیم.

زاکانی افزود: همچنین 3 نفر از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس عضویت کمیسیون ویژه را دارند، در بین اعضای این کمیسیون جمعی از دانشمندان، دانشگاهیان و حوزوی را شاهد هستیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در ادامه گفت: مهم‌ترین پایه همکاری و ارتباط متقابل اعتماد دو جانبه است. من قصد دارم در این باره صحبت کنم و سایر همکارانم نکات دیگری را با جنابعالی بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: بیانات ما بخشی از دریای دل نگرانی ملت رشید ایران است. ملت ایران و نمایندگان آنان بر این باورند که آژانس بین المللی به وظایف ذاتی خود تاکنون عمل نکرده است.

زاکانی همچنین تاکید کرد: اما ایران از حداقل خدمات آژانس محروم بود، مصداق فاجعه آمیز این موضوع زمانی رخ داد که بیماران ایران نیاز به رادیو دارو داشتند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با یادآوری فاجعه سال 1386 در کشور گفت: در حالی که بیماران ایران نیاز به رادیو دارو داشتند، کشور بلژیک رادیو دارو را قطع کرد، من به عنوان متخصص پزشک هسته ای می‌دانم که مدت های مدیدی 130 مرکز هسته ای کشور تعطیل شده بود.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام همچنین اظهار کرد: زمانی سوخت 20 درصد راکتور تهران رو به پایان بود و وضعیت نامطلوبی داشت اما آژانس در آن زمان به ما کمکی نکرد و مجبور شدیم خودمان سوخت را تامین کنیم البته مسائل متعددی وجود دارد اما به دلیل ضیق وقت از آن‌ها عبور می‌کنیم. 
معاون امنیتی وزیر کشور در گفت‌وگو با فارس:
ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳٠  کلمات کلیدی: سیاسی
در تلاش هستیم تا ویزای عراق برای سفر اربعین رایگان باشد
معاون امنیتی وزیر کشور گفت: مسئولیت اجرای راهپیمایی روز اربعین با سازمان حج و زیارت است اما در تلاش هستیم که صفر تا 100 این موضوع را در اختیار بگیریم و با ساز و کار مناسبی این راهپیمایی مقدس را برگزار کنیم.
خبرگزاری فارس: در تلاش هستیم تا ویزای عراق برای سفر اربعین رایگان باشد

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزارت کشور در حاشیه مراسم یادبود پدر حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی که در مهدیه تهران در حال برگزاری است، در پاسخ به پرسش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، پیرامون برگزاری راهپیمایی روز اربعین اظهار داشت:‌ متولی اصلی این برنامه سازمان حج و زیارت است و ما صرفا موضوع امنیت آن را بر عهده گرفته‌ایم اما از بر عهده گرفتن صفر تا 100 این راهپیمایی معنوی را اعلام کرده‌ایم.

وی از مسئولیت دادن به استانداران کشور در مرزها و بیرون از مرزها برای با شکوه برگزار شدن راهپیمایی روز اربعین خبر داد و گفت: در حال رایزنی هستیم که حتماً‌ امسال این راهپیمایی با ویزا برگزار شود و البته این ویزا رایگان باشد. 
معجزه های انقلاب/قسمت چهارم/شهید حسین خرازی
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: کلیپ

معجزه های انقلاب/

 

 

قسمت چهارم/

 

 

شهید حسین خرازی

دانلود


 
معجزه های انقلاب/قسمت سوم/ شهید حسن باقری
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی:

معجزه های انقلاب/

 

 

قسمت سوم/

 

 

شهید حسن باقری

دانلود


 
معجزه های انقلاب/قسمت دوم/ شهید مهدی باکری
ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: کلیپ

معجزه های انقلاب/

 

 

قسمت دوم/

 

 

شهید مهدی باکری

دانلود


 
معجزه های انقلاب | قسمت اول /شهید محمد بروجردی
ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: کلیپ

معجزه های انقلاب |

 

 

قسمت اول /

 

شهید محمد بروجردی

دانلود


 
داعش ۵۶ نیروی ارتش سوریه را اعدام کرد
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری «الحیات»، گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان امروز(شنبه) اعلام کرد که ۵۶ نفر از نیروهای ارتش سوریه در عملیات اعدام دسته جمعی به دست داعش به قتل رسیدند.

عملیات اعدام دسته جمعی در داخل پایگاه هوایی ارتش در شمال غربی سوریه که طی ماه جاری به اشغال تروریست‌ها درآمده است، صورت گرفت.

دیده بان حقوق بشر سوریه که گفته می‌شود مقر آن در لندن است، به نقل از منابع سوری گزارش داد که این اعدام چند روز گذشته در پایگاه هوایی «ابوالظهور» اجرا شد.

رامی عبدالرحمن مدیر این گروه ضد سوری گفت: «افراد هستند که شاهد این عملیات بودند و تصاویر آن را برای ما ارسال کردند.»

منبع: فارس

 
تراژدی‌‌هایی علیه جمهوری اسلامی؛
ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: سیاسی

چهار دختری که ضدانقلاب از آن‌ها سوءاستفاده کرد+ تصاویر

گروه سیاسی مشرق - بازی با احساسات و عواطف افکار عمومی و بر هم زدن امنیت روانی جامعه از جمله ابزارهای ضدانقلاب برای اختلال در امنیت و متعاقب آن ایجاد آشوب است. هر چقدر ضدانقلاب در تراژدی‌سازی‌های خود بیشتر بتواند احساسات افکار عمومی را جریحه‌دار کند، بیشتر به اهدافش نزدیک می‌شود و شهرآشوب به راه می‌اندازد. نمونه آخری که در راستای سناریوسازی‌های ضدانقلاب علیه کشورمان اتفاق افتاد را می‌توان در حادثه به آتش کشیدن هتل تارا مشاهده کرد. متاسفانه در این زمینه دختران و زنانی بوده‌اند که به دستاویزی برای اجرای سناریو کشته‌سازی ضدانقلاب بدل شده‌اند تا هر چه بیشتر بتوانند افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. در ادامه به چند نمونه از این موارد و شیوه عمل ضدانقلاب در برهم زدن امنیت روانی جامعه و متعاقب آن فراهم کردن فضای آشوب اشاره می‌کنیم.


چهار دختری که ضد انقلاب از آن‌ها سوءاستفاده کرد + عکسدل‌آرا دارابی؛ اولین قربانی فتنه سال 88

وارونه جلوه دادن مسائل قضایی از جمله مواردی است که ضدانقلاب سعی دارد با آن مشروعیت محاکم قضایی را زیر سئوال ببرد و از سوی دیگر سناریو کشته‌سازی خود را اجرا کند. حکم اعدام برای فردی بی‌گناه از جمله این سناریوسازی‌هاست.

پیش از انتخابات سال 88 روزنامه‌های زنجیری در اقدامی هدفدار و هماهنگ برای حمله به ساختارها به جای بازی در داخل ساختار که از جمله تاکتیک‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان است، سناریوی خطرناکی را با کلید واژه «اعدام کودکان» کلید زدند و به متهم سازی دستگاه‌های مربوطه پرداختند. ابزار این موضوع نیز در وهله اول استفاده از دختری بود که به سبب قتلی که انجام داده بود زندانی شده و بعد از مدتی قرار بود اعدام شود. طی این سناریو رسانه‌های مختلف اصلاح‌طلب اقدام به خبرپراکنی در مورد بی‌گناهی وی کردند و رسانه‌های ضد انقلاب نیز هم‌راستا با این خط خبری به پیگیری موضوع پرداختند و وی را بی‌گناه و هنرمند نامیدند. در همین راستا روزنامه اعتماد ملی ارگان رسانه‌ای حزب اعتماد ملی در اقدامی هدایت شده با تیتر بزرگ «اعدام کودکان را متوقف کنید» روی پیشخوان روزنامه‌ فروشی‌ها ظاهر شد.[1]


چهار دختری که ضد انقلاب از آن‌ها سوءاستفاده کرد + عکس

در همین زمینه دستگاه قضایی و قوانین مورد هجمه و در تیررس متهم‌سازی ضد انقلاب قرار گرفت. اما دستگاه قضایی بنابر وظیفه خود عمل کرد. اما همه این مانورهای خبری سبب شد تا خانواده مقتول هم برای حفظ حیثیت و آبروی خانوادگی به پاسخگویی این موارد بپردازد. در ادامه همین مساله سبب شد تا احساسات خانواده مقتول که مادرشان را در این زمینه به طرز فجیعی با اصابت ضربات متعدد چاقو از دست داده بودند، جریجه دار شود و در همین راستا نسبت به بخشیدن مجرم سفت و سخت‌تر عمل کنند و در ادامه برای حفظ آبرو تنها به اجرای حکم تاکید کنند. همین موضوع سبب شد تا دل‌آرا دارابی که بنابرقانون می‌توانست  بخشش خانواده مقتول شامل حالش شود، حکم اعدامش اجرا شود.


چهار دختری که ضد انقلاب از آن‌ها سوءاستفاده کرد + عکسندا آقاسلطان؛ قربانی آشوب 88

تلاش ضد انقلاب برای علم کردن پیراهن عثمان و برانگیختن افکار عمومی و کشته‌سازی که یکی از اصول آشوب «جین شارپ» بود، در بحبوحه حوادث پس از انتخابات سال 88 کلید خورد. پروژه اردوکشی‌های خیابانی نیاز داشت تا هر روز تقویت شود و از این رو پروژه کشته‌سازی در جریان آشوب‌های خیابانی پیاده‌سازی شد و هر روز رسانه‌های مختلف اسم فردی را به عنوان مقتول جریانات آشوب به دروغ مطرح می‌کردند تا به التهاب فضا بیفزایند. همه این موارد حول یک نظریه می‌چرخید، نظریه فتنه که اعلام می‌داشت برای ادامه فتنه انگیزی نیاز به خون دارد. در همین راستا قتل عجیب و مرموزی در یکی از خیابان‌های تهران رخ داد و دختر دیگری قربانی شد.

سپس تصاویر این حادثه تلخ به سرعت در رسانه‌های مجازی منتشر شد و ضد انقلاب به سرعت به متهم‌سازی نهادها و گروه‌های مختلف با کلید واژه مبهم «لباس شخصی‌ها» پرداخت. این حادثه نکات مشکوک و مرموزی در دل خود دارد و یکی از این نکات فراری شدن آرش حجازی، پزشکی بود که بلافاصله در این حادثه بالای سر ندا آقاسلطان حضور یافت و به خارج از کشور گریخت و سر از رسانه‌های ضد انقلاب از جمله بی‌بی‌سی فارسی در آورد و علیه جمهوری اسلامی ایران سخن پراکنی کرد.


 

چهار دختری که ضد انقلاب از آن‌ها سوءاستفاده کرد + عکسریحانه جباری؛ تراژدی دیگری برای محکوم کردن قصاص

موضوع قتل یک مرد به دست دختری جوان ازجمله دیگر مواردی بود که در چند سال گذشته به‌عنوان یک پروژه ضدانقلابی از سوی اپوزیسیون و کشورهای غربی مورد توجه قرار گرفت. در همین راستا ضدانقلاب در شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از دختر جوان که ادعا می‌شد برای حفظ ناموس خود یک نیروی امنیتی را به قتل رسانده است، دست به تحرکاتی زدند و موضوع دیگری در قالب پرونده‌های قضایی روی میز آشوب ضدانقلاب قرار گرفت.

در همین راستا رسانه‌های ضدانقلاب ازجمله بی‌بی‌سی فارسی به‌طور معناداری به پیگیری هرازچندگاه پرونده ریحانه جباری با جهت‌دهی خاص خود پرداختند. غیر شفاف بودن موضوع، خبرپراکنی ضدانقلاب حین بررسی پروند و سناریو متهم‌سازی و بی‌گناه خواندن یک قاتل ازجمله ابزار ضدانقلاب برای تشویش در اذهان عموم بود و در همین راستا بر اساس احساسات کاذب و بدون توجه به حوادث پیش‌آمده و استدلالات و قوانینی که وجود دارد مسئله بی‌گناهی متهم از سوی رسانه‌های ضدانقلاب و عناصر آنان در شبکه‌های اجتماعی به شدت تبلیغ می‌شد.

این ماجرا نیز نظیر اتفاقاتی که در پرونده دل‌آرا دارابی اتفاق افتاد پیش رفت تا ریحانه جباری هر چه بیشتر به سمت طناب دار نزدیک‌تر شود. سیاسی‌کاری عناصر ضدانقلاب هم نشان می‌داد که آنان بیشتر از هر چیزی به دنبال کشته‌‌سازی و جسدسازی هستند تا اینکه دایه مهربان‌تر از مادر باشند و برای نجات یک دختر جوان وقت و هزینه بگذارند. همین موضوع سبب شد تا خانواده مقتول برای محافظت از آبرو و حیثیت خود درحالی‌که بنابرقانون امکان بخشش و عفو مجرم وجود داشت از عفو مجرم خودداری کند و این بار هم یک دختر قربانی سیاسی‌کاری و منفعت‌طلبی ضدانقلاب شد.

چهار دختری که ضدانقلاب از آن‌ها سوءاستفاده کرد + عکس

سخنان شعبانی، وکیل خانواده مقتول که به جوسازی‌های رسانه‌ای و ادعای برخی از آن‌ها برای جلوگیری از اجرای حکم قصاص ریحانه و گرفتن رضایت از خانواده مقتول اشاره دارد، به‌خوبی روشن کنند ابعاد سیاه این ماجراست.

وی دراین‌باره می‌گوید: «با توجه به اینکه حکم قصاص ریحانه جباری بر اساس روند قانونی و از طریق مجاری رسمی حقوقی کشور به پایان رسیده و وی به مجازات قصاص محکوم‌شده است، من به کسانی که داعیه دوستی با ریحانه جباری رادارند توصیه می‌کنم این تصور را نداشته باشند که این رأی باطل و نادرست است و با ادعاهای خود مرحوم سربندی (مقتول) را مورد اتهام و تهمت قرار دهند، چراکه وارد آوردن اتهام و تهمت به مقتولی که دستش از دنیا کوتاه است و قادر به دفاع از خود نیست نه‌تنها کمکی به عدم اجرای حکم قصاص ریحانه جباری نمی‌کند بلکه احساسات خانواده این مرحوم را جریحه‌دار کرده و آن‌ها از اخذ رضایت فاصله بیشتری می‌گیرند«.

این وکیل دادگستری ادامه می‌دهد: «من به تمام کسانی که درصدد دفاع از خانم جباری هستند، توصیه می‌کنم که با طرح مسائل خلاف واقع و متهم کردن مقتول، موجب جریحه‌دار شدن احساسات خانواده وی نشوند، چراکه این‌جانب به‌عنوان وکیل مقتول معتقدم که بر اساس اقاریر صریح خانم جباری، هیچ راهی ازنظر حقوقی برای نادیده گرفتن مجازات وی از ناحیه دستگاه قضایی باقی نمانده است

 

چهار دختری که ضد انقلاب از آن‌ها سوءاستفاده کرد + عکسحادثه مهاباد؛ هتلی که طعمه آتش دروغ شد

ماجرای به آتش کشیدن هتل تارا در مهاباد نیز در همین حیطه قابل‌توجه است. بازهم پای یک زن در میان است تا ضدانقلاب با استفاده از ابهاماتی که وجود دارد از یک موضوع شخصی و خصوصی یک آشوب بسازد.

این موضوع حول یک رابطه پنهانی میان یک زن و مرد شکل گرفت و در ادامه با فوت «فریناز خسروانی»، کارمند هتل تارا در یک حادثه و سناریوسازی ضدانقلاب برای متهم کردن‌نظام جمهوری اسلامی ایران، بازهم از سوی شبکه‌های اجتماعی طرح یک آشوب ریخته شد و درنتیجه هتل تارا گرفتار آتش فتنه شد.

جالب اینجاست که چطور ضدانقلاب با همدستی حکومت‌های مرتجع عربی در شبکه‌های اجتماعی یک موضوع شخصی را به یک تراژدی‌ علیه کشورمان تبدیل کردند. در شبکه‌های اجتماعی به دروغ این‌طور ادعا شد که فریناز خسروانی به سبب دفاع از ناموس برای اینکه مورد تجاوز یک مأمور امنیتی قرار نگیرد خود را از ساختمان هتل به پایین انداخته و فوت‌شده است. همین موضوع سبب شد تا افرادی که احساساتشان جریحه‌دار شده است برای فروکش کردن خشم خود به سمت هتل تارا رفته و معترض چنین جریانی شوند. البته به نظر می‌رسد حضور عناصر ضدانقلاب در ایجاد بلوای خیابانی نیز بی‌تأثیر نبوده است.

چهار دختری که ضد انقلاب از آن‌ها سوءاستفاده کرد + عکس

پس‌ازاین ماجرا فیلمی در شبکه‌های اجتماعی از سوی مسئولین هتل تارا منتشر شد که نشان از یک رابطه شخصی داشت که در عین اینکه با مشکلات شرعی همراه بود می‌توانست در حفظ شانیت جامعه و دختری که فوت‌شده، سربسته بماند. اما ضدانقلاب که به جسدسازی بیشتر از آبرو و ارزش اخلاقی جامعه فکر می‌کند چنین وقیحانه به دروغ‌پردازی اقدام کرد.

به هر لحاظ اگر هر چهار حادثه را مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار دهیم، در این سناریوسازی‌ها می‌توان به ایفای نقش یک دختر جوان به‌عنوان قربانی، یک نیروی امنیتی یا نهادی ارزشی مانند بسیج به‌عنوان مجرم و همچنین فعالیت هماهنگ رسانه‌های ضدانقلاب و برخی از رسانه‌های داخلی و برای متهم‌سازی نظام جمهوری اسلامی پی ببریم که کلید سناریو فتنه است.

 
اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، آگاهی و عدم تعجیل بی مورد برای رسیدن به واقعیت ماجراست. درواقع ضدانقلاب برنامه‌های خود را در فضای ناآگاهی و جهل پیاده می‌کند و در این میان هوشیاری افکار عمومی و همچنین اطلاع‌رسانی به موقع رسانه‌ها می‌تواند از فریب خوردن و کلاهبرداری سیاسی ضدانقلاب جلوگیری کند.


 
جدیدترین تحولات میدانی سوریه؛
ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی

آخرین وضعیت میدانی کربلای فوعه و کفریا/

 

 

شکست حمله جدید القاعده به فوعه/

 

 

اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه +تصاویر و فیلم

گروه بین الملل مشرق- با گذشت بیش از 6 ماه از محاصره دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا توسط ائتلاف جیش الفتح به رهبری شبکه تروریستی تکفیری بین المللی القاعده، حملات موشکی و گلوله بارانهای توپخانه ای علیه ساکنین بی دفاع این دو شهر لحظه به لحظه در حال تشدید شدن است.
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
در حالی که گروه های تروریستی احرارالشام، القاعده و ارتش آزاد هفته گذشته از ارسال نیرو و تسلیحات سنگین برای حمله گسترده به این دو شهر خبر داده اند، یگانهای موشکی و توپخانه ای آنها مستقر در حاشیه فوعه و کفریا روزانه صدها فروند موشک و توپ و خمپاره به سمت منازل مردم شلیک می کنند که به شهادت و جراحت صدها تن منجر شده است.
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
از سوی دیگر و پس از سقوط فرودگاه نظامی ابوالظهور در غرب استان ادلب صدها تن از نیروهای القاعده و سایر گروههای هم پیمان آن که مامور محاصره دو ساله و اشغال این فرودگاه بودند، از یک هفته پیش به همراه تسلیحات سنگین خود را به اطراف فوعه و کفریا رسانده و برای حمله سراسری به آنها و قتل عام شیعیان این دو شهر آماده می کنند.
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
ادامه محاصره شهرهای کفریا و فوعه در ادلب سوریه موجب شده اهالی این شهرها با اوضاع انسانی و معیشتی فاجعه باری مواجه باشند. آنها برای تامین نیازهای غذایی خود به کاشت سبزیجات و صیفی‌جات روی آورده اند، با این حال اگر محاصره به درازا بکشد با بحران تامین مواد غذایی رو به رو خواهند شد.
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
ارتش سوریه اگرچه تاکنون تلاش کرده از طریق هوایی نیازهای غذایی و دارویی مردم را تامین کند، اما جمعیت زیاد این دو شهر موجب می‌شود تا این کمک‌ها چندان موثر نباشد. از آنچه درباره وضعیت معیشتی فوعه و کفریا گفته شد، می‌توان به وضعیت بهداشتی و درمانی این دو شهر نیز پی برد.
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
هم اکنون بیمارستان تخصصی واقع در کفریا و فوعه به دلیل ادامه محاصره با کمبود دارو و تجهیزات پزشکی مواجه هستند. به این وضعیت باید مداوای افراد آسیب دیده بر اثر حملات خمپاره‌ای گروه‌های تکفیری را نیز افزود که نیاز به مداوای فوری دارند و نبود امکانات و تجهیزات پزشکی و دارویی شرایط را بیش از پیش برای اهالی سخت می‌کند.
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر

صرف نظر از محاصره‌ای که شیعیان فوعه و کفریا در آن بسر می‌برند و در صورت تداوم فاجعه‌ای انسانی به بار خواهد آورد، تصرف این دو شهر توسط تروریست‌های جبهه‌النصره و جیش الفتح نیز به نوبه خود فاجعه انسانی در پی خواهد داشت که بسیار بزرگ‌تر از فاجعه اول خواهد بود، بویژه آنکه این دو شهر دارای جمعیت بالایی هستند و دشمنی تکفیری‌ها نسبت به شیعیان بر کسی پوشیده نیست. در چنین شرایطی لازم به نظر می‌رسد که اقدامی فوری برای نجات نزدیک به۵۰ هزار انسان بی‌گناه صورت گیرد، در غیر این صورت و در صورت سقوط فوعه و کفریا باید در انتظار فاجعه‌ بشری بزرگی در سوریه باشیم.
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
آخرین وضعیت گلوله باران فوعه و کفریا+تصاویر
شکست حمله جدید القاعده به فوعه
منابع میدانی از فوعه و کفریا از شکست عملیات نظامی گروه تروریستی تکفیری "القاعده" (جبهه النصره) به مواضع مدافعان این دو شهر خبر داده اند. بنابر این گزارش، این حمله در ساعات ابتدایی صبح روز گذشته روی داد که طی آن ابتدا 3 عامل انتحاری سوار بر نفربرهای بمبگذاری شده تلاش کردند تا خود را به خطوط دفاعی مجاهدین شیعه برسانند اما پس از رصد تحرکات آنها، با دو فروند موشک ضد زره فاگوت هدف قرار گرفته و پیش از رسیدن به هدف تعیین شده منهدم شده اند.
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه
بنابر اطلاعات منتشر شده، این 3 نفربر انتحاری توسط 3 تروریست القاعده با نامهای مستعار "ابوجعفر الاوزبکی"(تبعه ازبکستان)، "ابودجانه الجزواری "(تبعه سعودی) و  "ابوحمزه لبنانی" هدایت می شده اند که از سوی رزمندگان منهدم شده اند. به دنبال ناکامی این حملات انتحاری، صدها نفر از نیروهای القاعده و ارتش آزاد با پشتیبانی چندین دستگاه تانک و نفربر زرهی حملات خود را به سمت مواضع مدافعان شیعه در منطقه "تل الخربه" واقع در شمال شرق و "دیرالزغب" واقع در جنوب شرقی شهر فوعه آغاز کردند.
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه
همزمان واحدهای موشکی و توپخانه ای القاعده و ارتش آزاد منازل مسکونی مردم فوعه و کفریا را بشدت مورد حمله قرار داده که دود ناشی از اصابت موشکها از کیلومترها دورتر بخوبی قابل مشاهده بوده است. در درگیریهای تن به تن رزمندگان شیعه مدافع فوعه و کفریا با تروریستهای القاعده و ارتش آزاد، حداقل 8 دستگاه تانک و نفربر زرهی آنها منهدم، 10 تروریست اسیر و 8 نفر دیگر شامل 4 فرمانده ارشد میدانی هلاک شده اند. 
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه
بنابر گزارش مرکز حقوق بشر سوریه مستقر در لندن (وابسته به معارضان) در حملات دیروز  و دیشب تروریستها 9 دستگاه تانک شامل 7 انتحاری (تانک و نفربر بمبگذاری شده)، 29 تروریست تکفیری از اعضای گروههای ارتش آزاد، جبهه النصره، جندالاقصی و جزب اسلامی ترکستان شرقی(چین) و گردان سیف الله (تروریستهای چچنی) همگی وابسته به القاعده در نبردهای اطراف شهرهای فوعه و کفریا به هلاکت رسیده اند که از این میان 11 تن از آنها سوری و 18 تن دیگر غیر سوری بوده اند.
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه/اعدام 71 اسیر فرودگاه ابوالظهور
همزمان با شکست تروریستها در عرصه میدانی، رسانه های حامی تروریسم تکفیری در منطقه همچون "العربیه، الجزیره، الحدث و اورینت" با انتشار اخبار کذب مبنی بر موفقیت القاعده و گروههای هم پیمان آن برای نفوذ به این دو شهر شیعه نشین به کمک تروریستها آمده که طی آخرین تماسها با فوعه و کفریا این ادعا بشکل قاطع از سوی فرماندهان مدافعان قهرمان این دو شهر تکذیب شده و بزودی تصاویر تانکهای منهدم شده و کشته و ها و اسرای تروریستها منتشر خواهد شد.
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه
این منابع از پرواز پهپادهای شناسایی ارتش ترکیه جهت شناسایی بیشتر و جمع آوری اطلاعات از مواضع دفاعی و مراکز تجمع مدافعان و منازل مسکونی مردم فوعه و کفریا برای هدف قرار دادن دقیقتر آنها از سوی تروریستها خبر داده اند. با گذشت بیش از 5 ماه از محاصره فوعه و کفریا و کمبود شدید سلاح و مهمات، مدافعان با تاسی به قافله سالار عاشورا بر مقاومت تا آخرین قطره خون خود در نبرد با تروریستها تاکید می کنند.
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه
کمبود سلاح و مهمات مدافعان این دو شهر در حالی است که دولت ترکیه روزانه صدها تریلی انواع سلاح و مهمات و موشک برای القاعده و سایر گروههای مشارکت کننده در حمله به فوعه و کفریا وارد منطقه  کرده و علاوه بر آن گروهی از افسران اطلاعاتی ترک نیز وظیفه طراحی و هدایت عملیات برای اشغال این دو شهر بی دفاع را بر عهده دارند. 
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه
همچنین منابع میدانی از ترکیب غیر سوری تروریستهای محاصره کننده فوعه و کفریا خبر داده اند. بر اساس تصاویر منتشره بخش عمده تروریستهای مهاجم به اتباع چین، ترکیه، عربستان سعودی، چچن و ازبکستان تشکیل می دهند. در همین رابطه مرکز حقوق بشر سوریه وابسته به معارضان این کشور مستقر در لندن از نقش پررنگ تروریستهای تکفیری حزب "اسلامی ترکستان شرقی" (اتباع کشور چین آموزش دیده توسط سازمان جاسوسی ترکیه) در نبردهای فرودگاه نظامی ابوالظهور و سایر مناطق استان ادلب سوریه خبر داده است.
اعدام اسرای فرودگاه نظامی ابوالظهور
منابع رسانه ای وابسته به گروههای تروریستی تکفیری ارتش آزاد و القاعده با انتشار تصاویری از اعدام دسته جمعی 71 اسیر فرودگاه نظامی ابوالظهور واقع در غرب استان ادلب سوریه خبر داده اند. در این تصاویر گروهی از نیروهای جبهه النصره، جند الاقصی (تروریستهای عرب غیر سوری عموما فلسطینی و قطری و سعودی) و ارتش آزاد به شیوه اعدامهای داعش اسرای ارتش سوریه را دسته دسته بر روی زمین نشانده و از پشت سر به آنها شلیک می کنند.
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه/اعدام 71 اسیر فرودگاه ابوالظهور
آخرین وضعیت میدانی فوعه و کفریا/شکست حمله جدید القاعده به فوعه/اسارت 10 تروریست و انهدام 8 تانک و نفربر در پاتک رزمندگان شیعه/اعدام 71 اسیر فرودگاه ابوالظهور
لازم به ذکر است که فرودگاه نظامی ابوالظهور آخرین مقر نظامی نیروهای ارتش سوریه در استان ادلب بود که پس از دو سال محاصره، طی عملیات مشترک تروریستها با استفاده از طوفان شدید شن به تصرف آنها در آمد. طوفان شن موجب شد تا نیروی هوایی ارتش سوریه امکان حضور در آسمان منطقه و پشتیبانی آتش از مدافعان آن را نداشته باشد و در نتیجه تروریستها از چند محور و با استعداد نیروی فراوان به محوطه این مقر مهم نظامی حمله ور شوند. گفته می شود که کلیه 300 نظامی محاصره شده در فرودگاه ابوالظهور کشته، مجروح و یا مفقود هستند. 
آمانو ظهر فردا به کمیسیون برجام مجلس می‌رود
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: سیاسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعت ۱۴ فردا (یکشنبه) به کمیسیون برجام مجلس می‌رود.

خبرگزاری فارس: آمانو ظهر فردا به کمیسیون برجام مجلس می‌رود

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعت 14 فردا (یکشنبه) به کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی می‌رود.

در همین زمینه، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون ویژه برجام خانه ملت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی فارس خبر مذکور را تایید کرد.

به گزارش فارس، پیش‌تر زاکانی رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه از وی خواسته بود تا با توجه به سفر آمانو به تهران و حضور وی در کنگره آمریکا، وزارت خارجه هم طی دعوت رسمی از امانو اقدامات لازم را برای حضور وی در جمع نمایندگان فراهم کند.


 
زاکانی در برنامه «متن و حاشیه»:
ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: سیاسی
صالحی ارائه اسناد محرمانه توافق به کمیسیون برجام را پذیرفت/
جمع‌بندی گزارش در هفته جاری

رئیس کمیسیون برجام مجلس با بیان اینکه رئیس سازمان انرژی اتمی ارائه اسناد محرمانه توافق به کمیسیون برجام را پذیرفت گفت: روزها بعضاً تا 11 ساعت در کمیسیون به بررسی توافق پرداختیم.

خبرگزاری فارس: صالحی ارائه اسناد محرمانه توافق به کمیسیون برجام را پذیرفت/جمع‌بندی گزارش در هفته جاری

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه بررسی «برجام» مجلس شورای اسلامی امشب(شنبه) 28 شهریورماه در برنامه «متن و حاشیه» شبکه سوم سیما، درباره اینکه چرا در زمان تعطیلات مجلس فرصت بررسی «برجام» متوقف نشد، گفت: کار اصلی را در این زمینه کمیسیون ویژه برعهده داشت.

وی با اشاره به دغدغه‌هایی مبنی بر اینکه شاید این کمیسیون کار اصلی درباره بررسی «برجام» را انجام ندهد، اظهار داشت: اکنون 21 روز است هیأت رئیسه کمیسیون «برجام» انتخاب شده است و روزها بعضاً تا 11 ساعت نیز به بررسی آن پرداخته است.

زاکانی حضور امروز خود در صدا و سیما را دومین حضور به‌عنوان رئیس کمیسیون ویژه بررسی «برجام» خواند و با یادآوری حاشیه‌ساز بودن حضور قبلی، گفت: من اگر می‌خواستم درگیر حاشیه‌ها بشوم، قطعاً نمی‌توانستم در این حد در اداره کمیسیون عمل کنم.

وی اضافه کرد: من در طول مسیر به‌دست‌اندرکاران برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفتم من به برنامه نیایم، علاوه بر اینکه نکات دیگری هم وجود داشت که ما را وارد حوزه قضاوت می‌کرد که خلاف خواسته ما بود.

رئیس کمیسیون ویژه «برجام» با تأکید بر اینکه با ورود به کمیسیون صلاحیت و همه آنچه قبلاً به‌عنوان داوری درمورد «برجام» داشتم، پشت در گذاشتم، گفت: میدانی باز شده است که باید حسن و قبح آن دربیاید.

وی تصریح کرد: حال و هوای این روزهای کمیسیون «برجام» بسیار خوب است، زیرا با جدیت و فراست «برجام» را بررسی می‌کند.

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره بررسی متن برجام در شورای عالی امنیت ملی، گفت: این شورا مبتنی بر اصل 176 قانون اساسی وظایفی دارد که مبتنی بر آن می‌تواند بخشی از این متن را بررسی کند، الا اینکه تدبیر رهبر انقلاب این باشد که شورای عالی امنیت ملی، متولی این کار شود که در این‌صورت تمام کار و بررسی تمام این متن تحت نظر این شورا قرار می‌گیرد.

وی افزود: تدبیر رهبر معظم انقلاب این بود که این متن را مجاری قانونی بررسی کنند و تأکید داشتند که این متن با دقت مورد رسیدگی قرار بگیرد تا مسئولانی که آن را بررسی کرده‌اند، به مردم گزارش دهند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس تصریح کرد: بررسی برجام وظیفه ذاتی مجلس است، درحالی که این متن را یک معاهده در نظر بگیریم، براساس اصل 77 و 125 قانون اساسی،‌همچنین اگر این متن را یک صلح دعوی در نظر بگیریم، براساس اصل 139 قانون اساسی وظیفه مجلس است که آن را بررسی کند.

زاکانی با بیان اینکه در طول این 21 روز مسیری که کمیسیون در بررسی برجام داشته، مسیر کاملاً منطقی و کارشناسی بوده و درگیر حاشیه‌ها نشده است، در رابطه با تشکیل این کمیسیون ویژه گفت: براساس ماده 44 آیین‌نامه داخلی مجلس اگر این اجازه داده می‌شود که موضوع مهمی در کشور مطرح شود، برای بررسی آن یک کمیسیون خاص تشکیل شود که پیرامون آن موضوع گزارش تهیه کنند.

وی افزود: در همین ارتباط نیز اگر طرح یا لایحه‌ای هم پیرامون این موضوع مهم وجود داشته باشد،‌هیأت رئیسه مجلس آن را به این کمیسیون ویژه یا خاص ارسال می‌کند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس تصریح کرد: یکی از تفاوت‌های این کمیسیون با سایر کمیسیون‌های عادی در مجلس حضور متخصصین در حوزه های مختلف در رابطه با آن موضوع خاص است که از اعضای کمیسیون برجام هم افراد متخصص در حوزه حقوقی‌، هسته‌ای و... حضور دارند.

زاکانی با بیان اینکه کمیسیون ویژه برجام از ابتدای تشکیل هیأت رئیسه نسبت به کاستی‌ها و بدنه کارشناسی، خود را به بطن دانشگاه‌ها وصل کرد، افزود: در روز جاری هم اعضای کمیسیون برای بررسی ابعاد حقوقی متن برجام نشست مشترکی با 12 حقوقدان برجسته کشور داشتند.

وی در پاسخ به این سؤال که گفته شده تعداد منتقدین نسبت به موافقان در این کمیسیون بیش‌تر است، گفت: باید ببینیم تعریف ما از انتقاد و منتقد چیست؟ به نظر من تعداد طیف منتقد در این کمیسیون زیاد نیست، و یک تناسبی بین تعداد موافقان و منتقدان برقرار است و نمایندگان مجلس نیز با توجه به شناخت کافی نسبت به حضور این افراد در کمیسیون رأی دادند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس خاطرنشان کرد: تاکنون در کمیسیون ویژه برجام منطق حاکم بوده است.

زاکانی درباره حواشی کمیسیون گفت: داخل کمیسیون اتفاقاتی می‌افتد که در بیرون کسانی که آن را نگاه می‌کنند با تفاسیرشان القائاتی می‌کنند، هم ما باید داخل کمیسیون رعایت می‌کردیم که بعضی مواقع زمینه برای این تفاسیر فراهم می‌شد و هم خواهش‌مان این بود که در بیرون دیگران حاشیه سازی نکنند که ما نمی‌توانستیم با بیرون طرف شویم.

وی با تأکید بر اینکه ما به‌عنوان کمیسیون برجام با دولت نه دو تیم، بلکه یک تیم هستیم، تصریح کرد: ما در هیأت رئیسه و صحن کمیسیون بحث کردیم که باید از تیم مذاکره‌کننده دعوت به عمل آوریم و ابتدائا از آقای ظریف دعوت کردیم که ایشان به آفریقا سفر کرده بودند، لذا آقای عراقچی آمدند.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی گفت: حرف ما این بود که باید سخنان تیم مذاکره‌کننده را بشنویم، اما از آقای جلیلی و دوستان همراه‌شان به دو دلیل دعوت کردیم، اول اینکه آن‌ها ۶ سال مسئولیت مذاکرات را برعهده داشتند، همان طور که درخواست داشتیم با دکتر لاریجانی هم جلسه داشته باشیم که ایشان مسافرت بودند و در حقیقت اولین تصمیم ما دیدار با آقای لاریجانی بود که دو سال مسئولیت مذاکرات را برعهده داشت.

وی ارائه نقد ۱۲ ساعته جلیلی به سران سه قوه در جلسه شورای امنیت ملی را دلیل دوم دعوت از وی برای حضور در کمیسیون ویژه بررسی برجام برشمرد و اظهار داشت: معتقد بودیم مستندتر از اینکه در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است، نمی‌توانیم داشته باشیم و از این رو کسی که این نقد را مطرح کرده است به کمیسیون دعوت شد.

زاکانی با اشاره به اینکه جلیلی نقاط ضعف و قوت متن برجام را دسته بندی کرده و به طرح نقاط ضعف که موجب نگرانی برای آینده بود، پرداخت، گفت: تیم مذاکره‌کننده هم هیچ‌گاه نمی‌گفت این متن ضعف دارد و همواره آن را تأیید می‌کرد و ما تلاش هر دو گروه مذاکره‌کننده را قدر می‌دانیم.

وی با تشبیه سیر مذاکرات ۱۲ ساله ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و 1+5 به دو امدادی که هر تیم مذاکره‌کننده پس از پایان مسئولیت خود کار را به دیگری می‌سپرد در پاسخ به سؤال مجری برنامه که چرا از آقازاده دعوت به عمل نیامد، خاطرنشان کرد: ما از تیم‌های مذاکره‌کننده دعوت می‌کردیم، نه از مسئولین سازمان انرژی اتمی و اگر می‌خواستیم این کار را می‌کردیم ابتدا باید از آقای امرالهی دعوت می‌کردیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی درباره حضور فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در کمیسیون برجام، گفت: ما از ایشان دعوت نکردیم، بلکه ما وقتی که از تیم دعوت می‌کردیم آقای جلیلی و همراهان‌شان و آقای عباسی که در آن سال‌ها متصدی رونق هسته‌ای کشور بودند، می‌آمدند و ایشان می‌توانستند اطلاعاتی را در اختیار کمیسیون قرار دهند.

وی با ابراز بی‌اطلاعی از علت رد دعوت کمیسیون برجام توسط علی‌اکبر ولایتی وزیر اسبق امور خارجه، بیان داشت: افراد دیگری نبودند که ما از آن‌ها دعوت کنیم و دعوت ما را نپذیرند.

زاکانی از حضور آمانو رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در ساعت ۱۴ فردا در جلسه کمیسیون برجام سخن گفت و اضافه کرد: طبق نامه‌ای که امروز برای کمیسیون زده بودند، آمانو با ۵ نفر همراه می‌آید.

وی افزود: این افراد برای پیگیری تفاهمات میان ایران و آژانس به ایران می‌آیند و ما تأکید داشتیم با توجه به پیشینه‌ای که از آژانس یک بدبینی در ذهن مردم ایجاد می‌کند، از آنجا که مرجع راستی‌آزمایی در برجام، آژانس است وظیفه خود دانستیم که با آمانو صحبت کنیم و انتظارات خود را بیان بداریم و نمایندگان مطالبات خود را بیان کنند.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی گفت: من بنا ندارم درباره مسائل محرمانه میان ایران و آژانس از آمانو سؤال کنم و تصمیم دارم این سؤال را از آقای صالحی بپرسم که از ایشان درخواست کرده‌ایم این اسناد را به مجلس بیاورند؛ چراکه اعتماد ما به مسئولین خودمان بیشتر است.

وی با اشاره به پذیرش درخواست کمیسیون برجام توسط صالحی درباره ارائه اسناد محرمانه میان ایران و آژانس ادامه داد:‌ امروز با آقای قشقاوی راجع به ارسال مستندات آلماتی صحبت کردیم. ما علاوه بر استماع نظرات تیم مذاکره‌کننده و عناصری که موضعی نسبت به این موضوع داشتند و جایگاهی در کشور داشتند که می‌شد از آن‌ها دعوت کرد، تصمیم گرفتیم از اساتید دانشگاه‌ها نیز کمک بگیریم و در همین مسیر علاوه بر اسناد آلماتی سوالاتی هم هست که فردا به وزارت خارجه می‌فرستیم که پاسخش را دریافت کنیم.

زاکانی در پاسخ به سؤالی درمورد وجود سند محرمانه میان ایران و آمریکا گفت: یک تعبیری بود راجع به گزارشی در شورای عالی امنیت ملی که در یک بیان مبهمی ذکر شد و آقای شمخانی آمدند و حرف‌های متینی مطرح کردند، اما درخواست داشتند که منتشر نشود، چون جنبه‌های امنیتی و دفاعی دارد.

وی درباره دعوت از دانشمندان هسته‌ای به کمیسیون اظهار داشت: ما ۵ کمیته داریم که به‌صورت تخصصی کار می‌کنند که قرار شد این عزیزان دعوت شوند و با آن‌ها صحبت شود که بهتر است اسامی آن‌ها را نگوییم؛ البته تاکنون هر درخواستی هم از سازمان انرژی اتمی کرده‌ایم منعی برای آن نبوده و دولت با ما همکاری کرده است.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی درباره نقش کمیسیون برجام در پخش جلسات از رسانه‌های ملی، گفت:‌ ما روز اول برای ثبت و ضبط کمیسیون برای اسناد ملی درخواست کردیم، هم از طریق مجلس و هم از طریق صدا و سیما.

وی افزود: جلسات به‌صورت گزینشی پخش نشد، فقط یک جلسه با آقای جلیلی را پخش نکرده بودند، ولی من اصلاً خودم را درگیر این موضوع نکردم؛ چراکه ما در کمیسیون تقسیم کار تخصصی کرده‌ایم و یکی از برادران کمیسیون که مسئولیت سخنگویی را برعهده داشت ـ آقای نقوی حسینی ـ‌ متولی این کار بود و من هم در هیأت رئیسه اگر نکته‌ای بود به ایشان ارجاع می‌دادم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دخالتی در کم و کیف جلسات کمیسیون نداشته است، گفت: پخش نشدن جلسه اول در کمیسیون محلی بحث شد و خواسته نمایندگان محلی بود که آن جلسه هم پخش شود.

زاکانی با تکذیب خبر دعوت از سران قوا برای حضور در جلسه کمیسیون برجام تأکید کرد: ما از آن‌ها دعوت نکردیم و این از آن حاشیه‌های نادرستی است که رسانه‌ها درست می‌کنند، بلکه ما طبق سند روش کار خود مشخص بود که چه کسانی باید به کمیسیون بیایند و چه کسانی را ما باید به کمیته‌ها دعوت کنیم و سران سه قوه را جزو کسانی گذاشتیم که ما باید خدمت‌شان برویم.

وی درباره حاشیه‌ساز شدن حضور برخی نمایندگان غیرعضو کمیسیون در جلسات برجام، گفت: ماده ۷۲ آیین‌نامه مجلس می‌گوید همه نمایندگان بدون حق رای می‌توانند در کمیسیون‌ها رفته و اظهار‌نظر بکنند و ما طبق آیین‌نامه حق نداشتیم به نمایندگان بگوییم به کمیسیون ویژه برجام نیایند.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی گفت: ما در ادامه جلسات تصمیم گرفتیم اولویت اظهار‌نظر با اعضای کمیسیون باشد و در جلسات او ل و دوم که این تصمیم را نگرفته بودیم نمایندگان غیرعضو بیش از نمایندگان عضو صحبت می‌کردند، اما از جلسه سوم به بعد که این تصمیم را گرفتیم چالش برانگیز شد و دوستان تذکر می‌دادند که شما دارید حق را از ما سلب می‌کنید که من چندین بار توضیح دادم که این حق ابتدائا برای اعضاء کمیسیون است؛ چراکه آن‌ها باید گزارش را به مجلس ارائه دهند.

ادامه دارد...


 
مقام‌های امنیتی انگلیس مدعی شدند
ساعت ٧:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٩  کلمات کلیدی: بین المللی
۳ هزار داعشی انگلیسی آماده حمله هستند

مقام‌های امنیتی انگلیس مدعی موج جدید بالقوه حملات گسترده از سوی افرادی شدند که در این کشور با ظهور داعش به این گروهک پیوسته‌اند.

خبرگزاری فارس: ۳ هزار داعشی انگلیسی آماده حمله هستند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقام‌های امنیتی انگلیس مدعی شدند بیش از 3 هزار انگلیسی پیوسته به داعش اینک در این کشور ‌آماده حملات کشنده هستند.

به نوشته روزنامه انگلیسی «میرر»، مقام‌های امنیتی انگلیسی گفته‌اند هزاران مظنون خرابکار ساکن انگلیس از سوی دستگاه امنیت داخلی (MI5) و پلیس ضد ترور تحت نظر هستند.

 بر این اساس، عمده این افراد در لندن زندگی می‌کنند، اما بسیاری نیز در منچستر و وست کیدلندز حضور دارند.

مقام‌های امنیتی انگلیس در این زمینه اعلام داشتند تعداد انگیسی‌های پیوسته به داعش که مایل به حمله به این کشور هستند، در 2 سال گذشته افزایش یافته است.

«اندرو پارکر» رئیس ام آی 5 نیز روز گذشته در گفت‌وگویی با رادیو «بی‌بی‌سی 4» اظهار داشت که انگلیس با جدی‌ترین موج خرابکاری از 11 سپتامبر به این رو مواجه است.

این مقام امنیتی انگلیس در این زمینه گفت: «بسیاری از  این افراد که سعی در وارد شدن به امور تروریستی دارند، در این کشور به دنیا آمده و در اینجا و از طریق نظام آموزش و پرورش ما تایید شده‌اند، با این حال به این نتیجه رسیده‌اند که کشور محل تولدشان دشمن آن‌ها است.»


 
فارس منتشر کرد
ساعت ٦:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی
نامه زاکانی به سران قوا برای تشکیل نشست بررسی برجام+متن

رئیس کمیسیون ویژه برجام طی نامه‌های جداگانه‌ای به رؤسای قوای سه‌گانه، خواستار برگزاری جلسه مشترک این کمیسیون با سران 3 قوه برای بررسی توافق هسته‌ای شد.

خبرگزاری فارس: نامه زاکانی به سران قوا برای تشکیل نشست بررسی برجام+متن

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌های جداگانه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهور، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضاییه و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار جلسه مشترک کمیسیون با سران 3 قوه برای بررسی برجام شد.

به گزارش فارس، اعضای کمیسیون خواستار برگزاری نشست‌های جداگانه با سران قوا شدند و با توجه به فرصت کوتاه و اندک کمیسیون برای تهیه گزارش نهایی، بر برگزاری سریعتر این جلسات تأکید کردند.

متن این نامه‌ها به شرح ذیل است:

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر حسن روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

باسلام و احترام؛

ضمن تقدیر از همکاری و حضور گرم، صمیمانه و مسئولانه اعضای دولت محترم در جلسات مختلف «کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن» پس از تأکید رهبر معظم انقلاب،‌ به استحضار می‌رساند از آنجا که بررسی برجام یک مسئله ملی و مورد توجه نخبگان و آحاد مردم عزیزمان است و در مقطع حساس کنونی دوستداران و دشمنان نظام اسلامی منتظر شنیدن گزارش نهایی کمیسیون ویژه مجلس در این باره هستند، اعضای این کمیسیون بهره‌مندی از نظرات کلان و راهبردی رؤسای محترم سه قوه را ـ که می‌تواند در تصمیم‌سازی برای سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی مؤثر باشد ـ برای خود مغتنم می‌دانند.

لذا خواهشمند است با عنایت به محدودیت زمانی پیش روی کمیسیون برای تدوین گزارش نهایی و ارائه آن به صحن علنی مجلس شورای اسلامی، دستور فرمایید در اولین فرصت ممکن مقدمات برگزاری جلسه اعضای کمیسیون ویژه بررسی برجام با حضرتعالی فراهم شود.

 

باتجدید احترام و تشکر

علیرضا زاکانی

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهایی آن

*

جناب آقای دکتر علی لاریجانی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

 

باسلام و احترام؛

به استحضار می‌رساند از آنجا که پس از تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی،‌ بررسی برجام یک مسئله ملی و مورد توجه نخبگان و آحاد مردم عزیزمان است و در مقطع حساس کنونی دوستداران و دشمنان نظام اسلامی منتظر شنیدن گزارش نهایی کمیسیون ویژه مجلس در این باره هستند، اعضای این کمیسیون بهره‌مندی از نظرات کلان و راهبردی رؤسای محترم سه قوه را ـ که می‌تواند در تصمیم‌سازی برای سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی مؤثر باشد ـ برای خود مغتنم می‌دانند.

لذا خواهشمند است با عنایت به محدودیت زمانی پیش روی کمیسیون برای تدوین گزارش نهایی و ارائه آن به صحن علنی مجلس شورای اسلامی، دستور فرمایید در اولین فرصت ممکن مقدمات برگزاری جلسه اعضای کمیسیون ویژه بررسی برجام با حضرتعالی فراهم شود.

با تجدید احترام و تشکر

علیرضا زاکانی

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن

*

حضرت آیت‌الله آملی‌لاریجانی

رئیس محترم قوه قضاییه

 

با سلام و احترام؛

به استحضار می‌رساند از آنجا که پس از تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی،‌ بررسی برجام یک مسئله ملی و مورد توجه نخبگان و آحاد مردم عزیزمان است و در مقطع حساس کنونی دوستداران و دشمنان نظام اسلامی منتظر شنیدن گزارش نهایی کمیسیون ویژه مجلس در این باره هستند، اعضای این کمیسیون بهره‌مندی از نظرات کلان و راهبردی رؤسای محترم سه قوه را ـ که می‌تواند در تصمیم‌سازی برای سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی مؤثر باشد ـ برای خود مغتنم می‌دانند.

لذا خواهشمند است با عنایت به محدودیت زمانی پیش روی کمیسیون برای تدوین گزارش نهایی و ارائه آن به صحن علنی مجلس شورای اسلامی، دستور فرمایید در اولین فرصت ممکن مقدمات برگزاری جلسه اعضای کمیسیون ویژه بررسی برجام با حضرتعالی فراهم شود.

با تجدید احترام و تشکر

علیرضا زاکانی

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن


 
سرلشکر جعفری در دیدار فرماندهان سپاه با رهبر معظم انقلاب:
ساعت ٦:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی
سپاه اجازه نمی‌دهد راه نفوذ دشمن هموار شود/
هیچگاه در این سطح از توان امنیتی و دفاعی نبوده‌ایم

فرمانده کل سپاه گفت: با همه توان از اصول، ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی به درستی پاسداری خواهیم کرد و هرگز به مخالفان این راه الهی اجازه نمی‌دهیم راه نفوذ دشمنان را هموار سازند.

خبرگزاری فارس: سپاه اجازه نمی‌دهد راه نفوذ دشمن هموار شود/ هیچگاه در این سطح از توان امنیتی و دفاعی نبوده‌ایم

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و کارکنان سپاه با حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، در سخنانی با اشاره به تحقق نصرت الهی درجبهه مقاومت در سراسر منطقه، گفت: با همه توان از اصول، ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی به درستی پاسداری خواهیم کرد و هرگز به مخالفان این راه الهی اجازه نمی‌دهیم که راه نفوذ دشمنان را هموار سازند.

سردار جعفری با اشاره به رویکردهای جدید دشمنان برای نفوذ، خاطرنشان کرد: سپاه برای مقابله با ترفندهای جدید دشمنان به این باور رسیده است که باید همزمان با افزایش توان و دقت موشک‌هایش، به افزایش برد آرمان‌های اسلامی و الگوهای مورد نیاز انقلاب نیز توجه کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: قاطعانه اعلام می‌کنیم در هیچ مقطع زمانی، ایران اسلامی از چنین قدرت و توان دفاعی و امنیتی و نیروهای آماده در صحنه های مختلف اجتماعی برخوردار نبوده است.


 
حسین شریعتمداری: توافق را به نفع جمهوری اسلامی نمی‌بینم
ساعت ٦:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی

مدیرمسئول روزنامه کیهان می‌گوید که توافق هسته‌ای به نفع جمهوری اسلامی ایران نیست و مایل است که این سند در ایران تصویب نشود.

خبرگزاری فارس: حسین شریعتمداری: توافق را به نفع جمهوری اسلامی نمی‌بینم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در مصاحبه با پایگاه «بلومبرگ» گفت آمریکا می‌داند که تهران تسلیحات کشتار جمعی را حرام دانسته و به دنبال بمب اتم نیست.

وی در این مصاحبه به موضع آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص توافق هسته‌ای پرداخت و گفت: «ایشان فرموده‌اند که من وارد جزئیات نمی‌شوم ولی کلیات و خطوط قرمز را مطرح می‌کنم.»

شریعتمداری به بررسی برجام در مجلس پرداخت و این اقدام نمایندگان را در راستای همین فرمایش مقام معظم رهبری دانست و ادامه داد: « حالا باید بررسی شود و (نمایندگان) ببینند که آیا آن خطوط قرمز (مد نظر رهبر انقلاب) در آن رعایت شده یا خیر.»

حسین شریعتمداری در ادامه به محتوای واقعی رویارویی ایران و 1+5 در مذاکرات هسته‌ای پرداخت و گفت: «چالش هسته‌ای فقط تابلواش هسته‌ای است، موضوعش هسته‌ای نیست.»

وی افزود: «آمریکایی‌ها بر خلاف آنچه که اعلام می‌کنند، بهیچ‌وجه نگران تولید سلاح هسته‌ای از جانب ما نیستند زیرا می‌دانند ما آن را به لحاظ اعتقاداتمان حرام می‌دانیم.»

شریعتمداری در خصوص فرجام برجام هم سخن گفت. وی به بررسی این سند در مجلس ایران اشاره کرد و گفت: «من توافق را به نفع جمهوری اسلامی ایران نمی‌بینم و بیشتر دلم می‌خواهد (توافق هسته‌ای) در همین جا (ایران) تصویب نشود.»

مدیرمسئول کیهان به برنامه‌های احتمالی برای جلوگیری از نفوذ اقتصادی آمریکا در ایران در روزهای پس از توافق هسته‌ای هم اشاره کرد و گفت که از تصویب یک قانون برای تمایز قائل شدن میان سرمایه‌گذاران اهل کشورهای تحریم‌کننده ایران و کشورهای بی‌طرف حمایت می‌کند.

شریعتمداری در ادامه گفت که مذاکره هسته‌ای تنها مورد مذاکره ایران و آمریکا خواهد بود و ایرانیان بر سر هیچ مسئله دیگری با آمریکایی‌ها مصالحه نمی‌کنند.

این روزنامه‌نگار باسابقه به ماهیت وجودی داعش هم اشاره کرد و بر اساس همین تفسیر، همکاری با آمریکایی‌ها برای از بین این تروریست‌ها را منتفی دانست و گفت: «چگونه می‌توانیم بر سر داعش با آمریکا همکاری کنیم وقتی که آمریکا خود داعش را ایجاد کرده است؟»

وی افزود: «وقتی آمریکایی‌ها بر سر میز مذاکره می‌نشینند، به میز نگاه می‌کنند اما آنچه واقعا مدنظر و مورد توجه آنها است، یمن، لبنان، فلسطین و عراق است. ما اجازه نخواهیم داد که روند حمایتمان از گروه‌های مقاومت که در برابر اسرائیل ایستاده‌اند، متوقف شود.»


 
پیکر آیت‌الله خزعلی صبح فردا از مقابل دانشگاه تهران تشییع می‌شود
ساعت ٦:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی

پیکر آیت‌آلله خزعلی صبح فردا پنج‌شنبه از مقابل دانشگاه تهران تشییع می‌شود.

خبرگزاری فارس: پیکر آیت‌الله خزعلی صبح فردا از مقابل دانشگاه تهران تشییع می‌شود

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، پیکر آیت‌آلله خزعلی ساعت فردا صبح از مقابل دانشگاه تهران تشییع می‌شود.

بر پایه این خبر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز طی اطلاعیه‌ای آورده است: ضمن عرض تسلیت به مناسبت ارتحال جانسوز عالم دینی، مجاهد صبور ، مبارز نستوه و خستگی ناپذیر حضرت آیت‌الله خزعلی به عموم مردم مسلمان و عزیز ایران اسلامی پیکر مطهر حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ ابوالقاسم خزعلی « رضوان‌الله‌علیه ، این یاور دیرین انقلاب و یار وفادار و صدیق امام و رهبری ، فــردا صــبـح ( پــنـج شــــنبــه 26 شهریور ) از ســـاعت 10:00 صــبـح ، پس از اقــامه نـماز بر پیکر مطهر ایشان در دانشگاه تهران - محل برگزاری نماز جمعه - از درب اصلی دانشگاه به سمت میدان انقلاب بر روی دستان مردم وفادار و قدرشناس ایران اسلامی تشییع و سپس کنار مضجع شریف و حرم منور ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا ( علیه السلام ) آرام می گیرد .

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و بیت مکرم ایشان ضمن اعلام تسلیت به تمامی ارادتمندان ایشان علو درجات این عالم عامل را از آستان احدیت مسألت کرده و از ملت وفادر و قدرشناس ایران اسلامی دعوت می کنند تا با حضور پرشور ، معنوی و گستردۀ خود ، در مراسم های تشییع و بزرگداشت این عالم مجاهد ، از عمری خدمات صادقانه و خالصانه و شخصیت بارز و برجسته و نام آشنای ایشان تجلیل و قدردانی کرده و برای شادی روح و علو درجات آن مرحوم دعا کنند.


 
پس از یک دوره طولانی بیماری
ساعت ٦:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی
آیت‌الله خزعلی دعوت حق را لبیک گفت/
زندگینامه آیت‌الله خزعلی؛ از حضور مستمر در نهضت
امام تا روشنگری در نهضت آیت‌الله خامنه‌ای

آیت‌‌الله ابوالقاسم خزعلی یار صدیق امام و رهبری و عضو مجلس خبرگان، دارفانی را وداع گفت.

خبرگزاری فارس: آیت‌الله خزعلی دعوت حق را لبیک گفت/ زندگینامه آیت‌الله خزعلی؛ از حضور مستمر در نهضت امام تا روشنگری در نهضت آیت‌الله خامنه‌ای

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، آیت‌‌الله ابوالقاسم خزعلی عضو مجلس خبرگان پس از یک دوره طولانی بیماری و به دلیل کهولت سن صبح امروز چهارشنبه دعوت حق را لبیک گفت.

آیت الله ابوالقاسم خزعلی، در سال 1304 هجری شمسی در بروجرد، از توابع استان لرستان متولد شد. بخشی از تحصیلات ابتدایی را در استان لرستان و باقیمانده آن را به دلیل مهاجرت به مشهد مقدس در این شهر سپری کرد. در سن 17 سالگی به تحصیلات حوزوی علاقمند شد و به حوزهٔ مشهد رفت و دورهٔ مقدمات و سطح را در این حوزه فراگرفت سپس برای ادامه تحصیلات حوزوی و بهره‌مندی از محضر اساتید برجسته نظیر آیت الله العظمی بروجردی و امام خمینی(ره) عازم قم شد و در کلاس درس خارج فقه و اصول آنان شرکت کرد.

مشاهده شخصیت امام خمینی(ره) در زمان تحصیل و ارتباط نزدیک با ایشان به دلیل شرکت در کلاس درس حضرت امام باعث علاقمندی وی به شخصیت ایشان و قدم گذاشتن در مسیر مبارزات علیه رژیم پهلوی شد. آیت الله بروجردی نیز علاقه ویژه‌ای به وی به عنوان یکی از شاگردان برجستهٔ خود داشت. ارتباط نزدیک با این دو شخصیت سبب انجام فعالیت‌های مبارزاتی نظیر سخنرانی، انتشار اعلامیه‌ها و رهبری مردم جهت حرکت‌های اعتراضی علیه رژیم شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی وی مسئولیت‌هایی نظیر عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی و عضویت در مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم خراسان رضوی را بر عهده داشته است.

دو سال قبل از ازدواج، آیت الله خزعلی، برای تکمیل معلومات حوزوی خود و گذراندن دورهٔ خارج به شهر قم رفت. آیت الله خزعلی در قم، در درس خارج فقه "آیت الله بروجردی" و درس "خارج فقه" حضرت امام خمینی (ره) شرکت کرد. وی همچنین مدتی در درس "آیت الله بهجت"‌ حاضر شد و از محضر این استاد برجسته استفاده کرد.

آیت الله خزعلی، علاوه بر شاگردی، ارتباط ویژه‌ای با حضرت امام(ره) داشت و به علت اقامت در محلهٔ "یخچال"، این مجاورت با امام، نقش مهمی در زندگی ایشان داشت. چون امام به رغم مقام رفیع خود در تمام رشته‌های دینی، می‌خواست برخی نکات فقهی را با توجه به دانش گستردهٔ آیت‌الله بروجردی فراگیرد آیت الله خزعلی چون شاهد حضور امام در کلاس فقه آیت‌الله بروجردی بود، به شدت تحت تأثیر قرار گرفت و این روحیهٔ فروتنی و تواضع تأثیر عمیقی برجای نهاد و مقدمهٔ پیوند و الفت نسبت به امام در ایشان شد.

او در سال 1338 طی یک سخنرانی در شهر رفسنجان، با مقایسهٔ شاه و آیت‌ الله بروجردی، شاه را به یک انگشتر در دستان بروجردی تشبیه کرد و در توضیح قدرت مرجع تقلید شیعیان اظهار کرد که هرگاه ایشان اراده نماید این انگشتر را پرت می‌نماید. این سخنان تأثیر گسترده‌ای در میان نیروهای امنیتی و حتی خود شاه به جا نهاد. به زودی دستگاه امنیتی رژیم پهلوی در برخورد نسبت به سخنان آقای خزعلی ایشان را به سه سال تبعید به گناباد محکوم کرد.

حضور مستمر در نهضت امام خمینی(ره)

بارزترین جنبهٔ سیاسی شخصیت آیت‌الله خزعلی حضور مستمر و شایان در نهضت اسلامی امام خمینی(ره) بود. در سال 1352 باز به دلیل امضای نامه و اعلامیه به نفع حضرت امام(ره) به بندر گناوه تبعید شد. پس از جریان تبعید در گناباد، امام(ره)‌ ایشان را به حضور طلبید و ضمن تشویق خواستار ادامهٔ مبارزه با دستگاه پهلوی گردیدند.

در دههٔ 1340 آیت‌ الله خزعلی سفرهای تبلیغی زیادی به نقاط مختلف ایران، به خصوص استان خوزستان، انجام داد. از دیگر فعالیت‌های آیت‌ الله خزعلی سخنرانی در حسینیهٔ ارشاد است. این مرکز در اواخر دههٔ 1340 محل سخنرانی شخصیت‌هایی چون استاد مطهری و دکتر شریعتی بود. آقای خزعلی نیز در سال 1348 چند سخنرانی در حسینیهٔ ارشاد ایراد کرد که محتوای آنها ضرورت فعالیت‌های فرهنگی از جمله تأسیس کتابخانه بود.

تبعیدهای پیاپی و محدودیت‌های روزافزون، آیت‌ الله خزعلی را از پیگیری مبارزه علیه رژیم بازنمی‌داشت. در سال 1354 آیت‌ الله خزعلی در مسجدالجواد تهران دستگیر و در زندان قزل‌قلعه به مدت 48 روز در یک سلول به همراه یک نفر دیگر حبس گردید. 

پس از انتشار مقالهٔ توهین‌آمیز روزنامهٔ اطلاعات علیه امام خمینی(ره) در روزهای 18 و به خصوص 19 دی ماه 1356 مردم قم تظاهرات وسیعی علیه رژیم پهلوی برگزار کردند. رژیم این تظاهرات را در 19 دی ماه به شدت سرکوب کرد. پس از این واقعه، کمیسیون حفاظت امنیت اجتماعی شهرستان قم در 12 دی‏ماه 135، 10 نفر فوق را به نقاط دوردست تبعید نمود. آیت‌ الله خزعلی این بار زیر بار این تبعید نرفت، از این رو ناچار شد به صورت مخفی در تهران زندگی نماید. وی تا آستانهٔ پیروزی انقلاب به همین صورت در تهران زندگی کرد.

آیت الله خزعلی پس از استعفای "آیت الله مهدوی کنی" به عضویت شورای نگهبان در آمد. دور دوم انتصاب فقهای شواری نگهبان در سال 1359، شورای نگهبان با حضور آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله احمد جنتی، آیت الله ابوالقاسم خزعلی، آیت الله محمدی گیلانی، آیت الله محمد مؤمن و آیت الله امامی کاشانی تشکیل شد.

اعلام برائت آیت الله خزعلی از اظهارات فرزندش مهدی خزعلی

یکی از فرزندان آیت الله خزعلی، به نام مهدی خزعلی از فعالان فتنه سال 1388 بود که آیت‌الله خزعلی 28 خردادماه 1388 بیانیه‌ای را مبنی بر اعلام برائت از مواضع فرزندش، مهدی خزعلی منتشر کرد.

آیت‌الله خزعلی در بخشی از این بیانیه نوشته بود: «مدت مدیدی است پسرم مهدی خزعلی از راه مستقیم منحرف شده درست در خط مقابل قرار گرفته هر چه نصحیت می‌کنم و برای هدایتش متوسل به اولیای خدا می‌شوم اثر نمی‌کند. با بعضی از علمای بزرگ صحبت کردم، فرمود دست نگه دار شاید به راه بیاید. دیگر کاسه صبرم لبریز شده، دیگر با او صحبت نمی‌کنم و حرف‌های نامناسب او را بر نمی‌تابم.

ملت انقلابی عزیز همیشه در صحنه ما بدانند او از ما جدا هست و هر چه از من نقل کند، نپذیرند. با من ارتباطی ندارد ولی الان هم دعا می‌کنم خداوند به او توفیق دهد که از راه انحرافی که پیش گرفته است برگردد و گرنه خداوند مقتدر، اسلام و انقلاب و امام و رهبر و رئیس جمهور و مسلمین عزیز را از شر او مصون و محفوظ بفرماید...»


 
سرلشکر سلیمانی در مجمع فرماندهان سپاه:
ساعت ٦:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦  کلمات کلیدی: سیاسی
هدف از حضور گسترده اروپایی‌ها در ایران بالابردن مطالبات
عمومی و زدودن بحث درگیری طولانی با آمریکاست

فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: یکی از دلایل ورود، حضور و ظهور گسترده اروپاییها در کشور ما که با هماهنگی آمریکاییها صورت می گیرد ایجاد دو قطبی در درون جامعه، بالابردن مطالبات در افکار عمومی و زدودن بحث درگیری طولانی آمریکا و غرب با ایران است.

خبرگزاری فارس: هدف از حضور گسترده اروپایی‌ها در ایران بالابردن مطالبات عمومی و زدودن بحث درگیری طولانی با آمریکاست

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در بیست و یکمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: اگر بنا باشد روح انقلابی که ترسیم اساسی محتوای دینی ترسیم شده از ناحیه امام امت از جمهوری اسلامی رخت بربندد تنها یک کلمه خاصی به عنوان جمهوری اسلامی باقی خواهد ماند.

وی افزود: یکی از دلایل اساسی دشمنی ها با جمهوری اسلامی ایران به دلیل وجود روح حاکم در درون این بستر است از این رو نقش سپاه در حفظ روح انقلابی در درون این جسم نقش بی بدیل و ارزنده ای است و با هیچ جایگاه دیگری قابل قیاس نیست.

سلیمانی با بیان اینکه آمریکایی ها معتقدند پیدایش انقلاب اسلامی موجب شد یک فروپاشی در قدرت آمریکا به عنوان ابرقدرت پیش بیاید، اظهار داشت: از این رو جهانی که جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی در آن پایگاه اصلی و نفوذ دارد این جهان تاثیرگذار اصلی در بحث بقا یا عدم بقای آمریکا به عنوان ابرقدرت دارد.

وی تصریح کرد: شرق آسیا و اروپا به عنوان کشورهای رقیب آمریکا محسوب می شوند؛ آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی نیز حیات خلوت آمریکا هستند اینها منشأ ابرقدرتی آمریکا را فراهم نمی کنند، جغرافیای مهمی که آمریکا در آن دچار آسیب جدی و اساسی شده غرب آسیا است.

فرمانده نیروی قدس سپاه اظهار داشت: جغرافیای شمال آفریقا و خاورمیانه است که تاثیر بسیار اساسی را در برپایی قدرت آمریکا و بعد از شکل گیری انقلاب اسلامی در فروپاشی این قدرت دارد.

وی اتحاد سازی برای حوادث بر علیه دشمن را اولین مشخصه ابرقدرتی برشمرد و گفت: توان فیصله دادن به حوادث در چهارچوب منافع و قدرت مهار رقیب نیز از دیگر عوامل تعیین کننده جایگاه ابرقدرتها است.

سرلشکر سلیمانی اظهار داشت:آنچه در 20 سال گذشته بین ایران اسلامی و آمریکا به عنوان یک ابرقدرت پیش آمده است این بوده که انقلاب اسلامی ایران تمامی مولفه های ابرقدرتی آمریکا را به شکل جدی خدشه دار کرده که مصادیق فراوانی نیز برای آن می توان ذکر کرد.

وی افزود:آمریکا با اتحاد سازی که انجام داد تلاش کرد که حزب ا... را از عرصه لبنان حذف کند اما نه قدرت مهار حزب ا... را داشت نه اتحاد سازی هایی که انجام داد هیچ یک منجر به نتیجه شد و حزب ا... قدرتمندتر شد به نحوی که امروز رهبر ارزشمند آن به شکل علنی توانمندی و قدرت خود را اعلام می کند.

فرمانده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه شناخت سیاستهای آمریکا در مقطع کنونی بسیار مهم است گفت:آمریکاییها معتقدند کلید بازسازی قدرت آنها باید از نقطه ای انجام شود که در آن نقطه فروپاشی صورت گرفته باشد و آن منطقه خاورمیانه به عنوان نقطه فروپاشی قدرت آمریکا و نقطه نفوذ، توسعه و تاثیر انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه سیاست امروز آمریکا با گذشته متفاوت است اظهار داشت: آمریکا امروز در کشورها به دنبال استفاده از ابزارهای مختلف و روشهای نو و جدید است.

وی افزود:یکی از دلایل ورود، حضور و ظهور گسترده اروپاییها در کشور ما که با هماهنگی آمریکاییها صورت می گیرد ایجاد دو قطبی در درون جامعه، بالابردن مطالبات در افکار عمومی و زدودن بحث درگیری طولانی آمریکا و غرب با ایران است.

سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه در شرایط کنونی آمریکا برای اینکه بتواند قدرت خود را بازسازی کند چهار سیاست اصلی و مهم مدنظر قرار داده است گفت: آمریکا که شامل بازسازی قدرت آمریکا با استفاده از ابزارهای سازمان ملل و سازوکار مختلفی که امروز به نوعی ظاهر مشروعی دارند مانند مباحث حقوق بشری در منطقه است.

وی افزود: دومین مسئله اصلی آمریکا در مقطع کنونی تثبیت رژیم صهیونیستی است؛ به امروز هر کشوری که بیشترین ارتباط را با رژیم غاصب صهیونیستی داشته باشد به صورت علنی و رسمی آن کشور مورد اعتماد آمریکاست.

فرمانده نیروی قدس سپاه تضعیف و مهار جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یکی از سیاستهای مهم آمریکاییها در مقطع کنونی یاد کرد و گفت: این حرکت در سطوح مستقیم و نیز با جریانهایی که در محدوده جغرافیای نفوذ جمهوری اسلامی هستند صورت می گیرد.

وی حفظ درگیری در جهان اسلام برای بالابردن نیازهای کشورهای منطقه به آمریکا را دیگر راهبردهای آمریکا در منطقه دانست و اظهار داشت: سیاست آمریکا در موضوع داعش و گروههای تکفیری اداره آنها و نه انهدام است و این موضوعات تفاوت جدی و اساسی با یکدیگر دارد؛ سیاست آمریکا این است که این نوع گروهها باقی بمانند تا آنها احتیاج کشورها به آمریکا را بالا ببرند.

فرمانده نیروی قدس سپاه در پایان با تاکید بر اینکه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خصوصیاتی دارد که این خصوصیات چه در بعد تهدید و چه در بعد توسعه قدرت آمریکا نقش بسیار مهمی دارد گفت: در شرایط کنونی سیاست آمریکا به بازیافت قدرت خود در منطقه تبدیل شده و شاید یکی از دلایل اصرار به توافق با جمهوری اسلامی این موضوع باشد.


 
رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان سپاه:
ساعت ٦:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

دشمن در پی نفوذ در مراکز تصمیم‌گیرنده و تصمیم‌ساز است/

 

سپاه جلوی نفوذ امنیتی را با قدرت می‌گیرد/

 

 

آمریکا مظهر کامل استکبار جهانی است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: نفوذ اقتصادی و امنیتی در مقابل نفوذ فکری، فرهنگی و سیاسی اهمیت کمتری دارد، البته مسئولان گوناگون از جمله سپاه جلوی نفوذ امنیتی را با کمال قدرت می‌گیرند.

خبرگزاری فارس: دشمن در پی نفوذ در مراکز تصمیم‌گیرنده و تصمیم‌ساز است/ سپاه جلوی نفوذ امنیتی را با قدرت می‌گیرد/ آمریکا مظهر کامل استکبار جهانی است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه را نعمت بزرگ الهی و پاسدار آگاه و بینای انقلاب اسلامی در مسائل داخلی و خارجی خواندند و با تبیین الزامات و ابعاد پاسداری از انقلاب اسلامی  افزودند: دشمن به امید واهی پایان یافتن انقلاب، در فکر نفوذ بخصوص نفوذ سیاسی – فرهنگی است که شناخت توطئه های دشمن، تقویت و استحکام روحیه انقلابی و حرکت مستمر به سمت تحقق آرمانها این هدف را ناکام خواهد گذاشت.

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار در تشریح جایگاه سپاهیان پاسدار و وظایف خطیر آنان در موقعیت کنونی و آینده کشور، به تبیین چهار کلمه «سپاه، «پاسداران»، «انقلاب» و «اسلامی» و ابعاد و خصوصیات و الزامات آن پرداختند.

ایشان کلمه «سپاه» را به معنای داشتن سازمان و تشکیلات و نظم و انضباط دانستند و خاطرنشان کردند: برای هیچ سازمان و نهادی همچون سپاه وظیفه سازمانی برای پاسداری از انقلاب اسلامی به عنوان عزیزترین حادثه تاریخی و جاری کشور، تعریف نشده است.

رهبر انقلاب اسلامی، «پیرنشدن و تجدید حیات» از طریق رشد و تعمیق و «تربیت عناصر جدید، کارآمد و فهیم» را از جمله الزامات تشکیلات سپاه برشمردند و گفتند: سپاه علاوه بر تربیت عناصر درونی جدید، با عناصری که در خدمت دستگاههای مختلف قرار می دهد بر آن مجموعه ها و تشکیلات تأثیرگذاری می کند و انسانهای مؤثری را رشد می دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه یکی دیگر از خصوصیات تشکیلاتی بودن سپاه، بوجود آمدن اقتدار «میدانی، سیاسی و هویتی و عزت بخشی» است، افزودند: از جمله ویژگیهای «سازمانی بودن سپاه»، جوان گرایی و استفاده از تجربه نیروهای قدیمی و کارکشته است که باید این روند حفظ شود و انقطاع نسلی در سپاه بوجود نیاید.

ایشان سپس، کلمه «پاسدار» و «پاسداری از انقلاب» را نماد اراده و حضور و هویت انقلابی دانستند و تأکید کردند: هنگامی که می گوییم پاسداری از انقلاب یعنی اراده انقلابی همچنان مستحکم وجود دارد و انقلاب نیز همچنان با قدرت و قوت زنده و حاضر است زیرا اگر انقلاب زنده نباشد، پاسداری از آن معنایی نخواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از ابعاد مفهوم «پاسداری از انقلاب» را مورد تهدید بودن انقلاب، برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر تهدیدی وجود نداشت، پاسداری از انقلاب لزومی نداشت، پس با توجه به وجود تهدیدات، باید آنها را شناخت.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید براینکه یکی از وظایف اصلی سپاه، رصد دائمِ مسائل داخلی، منطقه ای و بین المللی بمنظور شناخت تهدیدها است، گفتند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سازمان سر به زیر و سرگرم کارهای اداری خود نیست بلکه یک ناظرِ آگاه و بینا و متوجه مسائل داخلی و خارجی است.

ایشان اهمیت مجموعه اطلاعات سپاه را در این بخش یادآور شدند و افزودند: مجموعه اطلاعات سپاه باید بطور دائم مسائل را رصد و تهدیدها را شناسایی کند.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از ابعاد کلمه «پاسداری از انقلاب» را «هوشیاری و بیداری دائم» دانستند و تأکید کردند: ما هیچگاه شروع کننده جنگ نبوده و نخواهیم بود اما چون انقلاب اسلامی همواره در معرض تهدید معارضین و مزاحمین است، هوشیاری و بیداری همیشگی سپاه و آمادگی های متناسب با تهدیدها کاملاً ضروری است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به بُعد دیگر «پاسداری از انقلاب» یعنی «پاسداشت و گرامیداشت انقلاب» گفتند: لازمه گرامیداشت و قدرشناسی انقلاب اسلامی، معرفت آگاهانه، روشن و جامع نسبت به انقلاب است که باید چنین معرفتی در همه بخش ها و سلسله مراتب سپاه وجود داشته باشد.

ایشان با اشاره به اینکه یکی از راههای نفوذ دشمن، ایجاد خلل در باورها است، افزودند: راه مقابله با چنین نفوذی، مجهز شدن سپاهیان به منطق مستحکم انقلاب از طریق افزایش قدرت اقناعی، منطقی و بیانی در مورد انقلاب اسلامی است.

حضرت آیت الله خامنه ای شناخت دشمن را یکی دیگر از ابعاد «پاسداری از انقلاب» برشمردند و گفتند: منظور از دشمن، استکبار جهانی، و مظهر کامل آن امریکا است که رژیم های مرتجع و انسانهای ضعیف النفس، عوامل آن هستند.

ایشان افزودند: لازمه پاسداری از انقلاب، شناخت نقاط ضعف معرفتی و عملی دشمن و توجیه افرادی است که هنوز شناخت صحیح از دشمن ندارند.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به برخی نقاط ضعف و تناقض های مبانی دشمن اشاره کردند و گفتند: دشمنان انقلاب اسلامی کسانی هستند که از سالها قبل با شعار «برقراری امنیت»، «مبارزه با تروریسم»، «برقراری دموکراسی» و «ایجاد صلح» به منطقه آمدند اما اکنون دستاورد حضور آنان، ناامنی و ظهور تروریسم وحشی و خشن و شعله ور شدن آتش جنگ در منطقه است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: شعار «برقراری دموکراسی» در منطقه که از طرف امریکاییها سر داده می شود، اکنون به یکی از مشکلات اصلی و پاشنه آشیل آنها تبدیل شده است زیرا امروز مرتجع ترین، و دیکتاتورترین رژیم های منطقه، با کمک و حمایت های امریکا، به جنایات خود ادامه می دهند.

رهبر انقلاب اسلامی که سخنانشان را در تبیین 4 کلمه شکل دهنده تعبیر «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» متمرکز کرده بودند، پس از بررسی معنا و مفهوم کلمات سپاه و پاسدار، به تشریح معنای حقیقی انقلاب پرداختند.

ایشان انقلاب را حقیقتی، ماندگار و دائم و «صیرورت و تحولی عمیق و پایان ناپذیر» خواندند و افزودند: برخلاف تصورات و القائات اتاق فکرهای بیگانه که در داخل هم عده ای آنها را تکرار می کنند، انقلاب تمام شدنی نیست و تبدیل آن به «جمهوری اسلامی» به معنایی که آنها فکر می کنند امکان پذیر نخواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای، ترسیم آرمانهای اساسی را اولین گام یک انقلاب برشمردند و خاطرنشان کردند: این اصول و آرمانها برخلاف وسائل و روشها تغییر ناپذیرند.

رهبر انقلاب با استفاده از تعبیری قرآنی، آرمان را همان حیات طیبه معنا کردند و افزودند: حیات طیبه، شامل همه مواردی می شود که یک ملت برای دستیابی به سعادت به آنها نیاز دارد.

ایشان، عزت ملی، استقلال به معنای آزادی ملی از ظلم و ستم و تسلط زورگویان جهانی، پیشرانی همراه با معنویت در علم و تمدن جهانی ، عدالت ،رفاه، خلقیات اسلامی و سبک زندگی اسلامی را از جمله خصوصیات حیات طیبه خواندند و افزودند: حرکت به سمت این جامعه آرمانی، حرکتی مستمر و در واقع صیرورت و تحول دائم به سمت پروردگار است.

ایشان ایمان به الله و کفر به طاغوت را یکی دیگر از ویژگی های حیات طیبه برشمردند و افزودند: غرب در تبلیغاتی که در داخل هم به نوعی تکرار می شود برای تضعیف تدریجی تنفر ملت از استکبار می گوید لازم نیست هرکسی به خدا ایمان دارد به طاغوت کافر باشد اما ایمان به پروردگار و کفر به طاغوت یک ویژگی به هم پیوسته حیات طیبه است.

رهبر انقلاب ایدئولوژی زدایی از دیپلماسی و سیاست داخلی را از دیگر محورهای تبلیغات کنونی غرب خواندند و خاطرنشان کردند: می خواهند ما اصول خود را در سیاست خارجی دخالت ندهیم اما فکر و عقیده و ایدئولوژی در همه زمینه ها «راهنمایی تعیین کننده به شمار می رود».

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه به تبیین تناقض ذاتی دو گزاره ای پرداختند که اخیراً در تبلیغات بیگانگان تکرار می شود.

ایشان گفتند دشمنان از یک طرف می گویند جمهوری اسلامی در منطقه دارای قدرت و نفوذ و تأثیرگذاری است و از طرف دیگر می گویند روحیه و تفکر انقلابی را کنار بگذارید تا جذب جامعه جهانی شوید.

رهبر انقلاب افزودند: این دو گزاره با هم متناقضند زیرا قدرت و نفوذ ما به علت روحیه و عملکرد انقلابی است و طبعاً اگر آن را کنار بگذاریم ضعیف می شویم.

ایشان افزودند: هدف اصلی دشمنان این است که ملت ایران تفکر انقلابی را کنار بگذارد تا قدرت خود را از دست بدهد و در نقشه های چند کشور زورگو که خود را جامعه جهانی می نامند هضم و محو شود.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از بررسی ابعاد مختلف مفهوم انقلاب، به تبیین ویژگی های چهارمین کلمه تشکیل دهنده «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» یعنی اسلام پرداختند.

ایشان تأکید کردند: اسلام، پایه و مایه انقلاب است اما عده‌ای از اسم اسلام هم می‌ترسند و بجای انقلاب اسلامی می‌گویند «انقلاب 57».

رهبر انقلاب، اسلام ناب را «همه محتوای انقلاب» خواندند و با انتقاد شدید از تفکرات عوامانه، انحرافی و ابلهانه تکفیریها افزودند: اسلامِ متکی بر عقل و نقل، و مستند به قرآن و معارف پیامبر و اهل‌بیت علیهم‌السلام، مبنای انقلاب ماست که در همه محافل بروز جهان، با  منطقی قوی، قابل ارائه و دفاع است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به نفوذ انقلاب اسلامی در افکار و دلهای ملتهای مسلمان تأکید کردند: «اسلامِ منحصر در عمل شخصی»، «اسلامِ سکولار»، «اسلامِ بدون جهاد و شهادت» و بدون نهی از منکر، مورد قبول ملت ایران نیست و «اسلامِ انقلاب» را می‌توان در  آیات قرآن و وصیتنامه امام(ره) و سخنان و مکتوبات ایشان جستجو کرد.

رهبر انقلاب در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان خطاب به سپاهیان پاسدار تأکید کردند: شما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با چنین معنا و مفهوم وسیع و عمیق هستید و باید با کمال هوشیاری، و با تمام توان به پاسداری خود ادامه دهید.

ایشان با انتقاد از حرفها و نوشته‌هایی که دانسته یا ندانسته تضعیف سپاه را دنبال می‌کند، افزودند: سپاه پاسداران، نعمت بزرگ الهی است و همه باید قدردان این نعمت باشند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، قدرشناسی از سپاه را در درجه اول متوجه خود این نهاد دانستند و افزودند: با استحکام روزافزون بافت معنوی و فکری و عملی خود، پرهیز شدید از بهانه دادن به دست دیگران، دوری مطلق از مسائلی که به کرامت سپاه لطمه می‌زند، و حرکت در خط مستقیم انقلاب در زمینه‌های اقتصادی، مالی و سیاسی، شأن و شخصیت سپاه پاسداران را قدردانی و مراقبت کنید.

رهبر انقلاب همچنین با تأکید بر ضرورت توجه کامل سپاه پاسداران به همه تهدیدها افزودند: تلاش دشمن برای نفوذ، از جمله تهدیدات بزرگ است.

ایشان افزودند: نفوذ اقتصادی و امنیتی البته خطرناک است و پیامدهای سنگینی دارد اما نفوذ سیاسی و فرهنگی دشمن، خطر بسیار بالاتری است که همه باید مراقب آن باشند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، سرمایه‌گذاری سنگین دشمنان برای نفوذ فرهنگی و تغییر تدریجی باورهای مردم را یادآور شدند و افزودند: در زمینه سیاسی نیز بیگانگان بدنبال نفوذ در مراکز تصمیم‌گیری و اگر نشد، نفوذ در مراکز تصمیم‌سازی هستند که در صورت تحقق این توطئه، جهت‌گیریها، تصمیمات و حرکت عمومی کشور، بر اساس خواست و اراده بیگانگان، تنظیم و اجرایی خواهد شد.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان با تأکید بر ضرورت بیداری عمومی در مقابل ترفندهای دشمنان افزودند» آنها منتظرند که ملت و نظام خوابشان ببرد که اهدافشان را محقق کنند اما ملت و مسئولان نمی‌گذارند امید شیطانی بیگانگان درباره به خواب رفتن ملت، در دل دشمن پا بگیرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: باید پایه‌های تفکر و روحیه انقلابی را چنان در کشور مستحکم کنیم که هیچ چیز در ادامه این مسیر درخشان خللی ایجاد نکند که این وظیفه اساسی همه نخبگان است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به اهمیت و جایگاه ماه ذی‌حجه، همه مردم را به بهره‌گیری معنوی از ساعات و روزهای مهم این ماه شریف بخصوص روز بزرگ عرفه توصیه کردند: باید روز عرفه را قدر دانست و دعاهای پرمضمون این روز را با تأمل و تفکر خواند و توشه ای برای مسیر دشوار و طولانی زندگی و بدست آوردن نیرو و نشاط لازم در این مسیر، برگرفت.

پیش از بیانات رهبر انقلاب اسلامی، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه و حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارشی از مجموعه اقدامات صورت گرفته در این نهاد انقلابی بیان کردند. 
تبریک فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)
ساعت ۸:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٥  کلمات کلیدی: مذهبی

فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی

 

( ع) و حضرت زهرا (س) مبارک باد

http://aup.ir/asr-entezar/tasavir/93/11/ezdevaj2.jpg


 
دومین بانک بزرگ آلمان، حساب بانکی جمع‌آوری کمک برای راه‌پیمایی روز قدس را مسدود
ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٥  کلمات کلیدی: فلسطین پاره تن جهان اسلام

دومین بانک بزرگ آلمان پس از درخواست سفارت رژیم صهیونیستی در برلین یک حساب بانکی در این کشور که مختص جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای راه‌پیمایی روز قدس بوده را مسدود کرد.

خبرگزاری فارس: دومین بانک بزرگ آلمان، حساب بانکی جمع‌آوری کمک برای راه‌پیمایی روز قدس را مسدود کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کومرز بانک»، دومین بانک بزرگ آلمان، یک حساب بانکی مربوط به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای راه‌پیمایی روز قدس را مسدود کرد.

یک سخنگوی این بانک روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست گفت که این بانک در ماه سپتامبر حساب بانکی مورد نظر را مسدود کرده است.

به گفته این سخنگو، «کومرز بانک» می‌تواند بدون ارائه دلیل، یک حساب بانکی را تعلیق کند.

سفارت اسرائیل ماه «جولای» پس از انتشار مقاله‌ای در روزنامه پرتیراژ «بی‌زد» در آلمان با عنوان «دشمنان اسرائیل، از طریق کومرزبانک پول جمع‌آوری می‌کنند» نامه‌ای به کومرز بانک ارسال کرده بود.

سخنگوی کومرز بانک می‌گوید این بانک بعد از انتشار مقاله مذکور، متوجه جمع‌آوری کمک‌های مالی از طریق حساب یاد شده برای راه‌پیمایی روز قدس شد.

او با بیان اینکه «متأسفیم که در پاسخ به نامه سفارت اسرائیل، با آن تماس حاصل نکردیم» افزود این بانک قصد دارد بابت این موضوع عذرخواهی کند.


 
با حکم فرمانده معظم کل قوا
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٥  کلمات کلیدی: سیاسی
سردار جلالی به عنوان رئیس
سازمان پدافند غیر عامل کشور منصوب شد

فرمانده معظم کل قوا با صدور حکمی سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی را به عنوان رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور منصوب کردند.

خبرگزاری فارس: سردار جلالی به عنوان رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور منصوب شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا با صدور حکمی سردار غلامرضا جلالی را به عنوان رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور منصوب کردند.

 

متن حکم فرمانده کل قوا به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی

نظر به تعهد و شایستگی و سوابق شایسته و بنا به پیشنهاد رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، شما را به سمت رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور منصوب می کنم.

لازم است اقدام های مؤثر در حوزه پدافند غیر عامل با کار بسیجی صورت گیرد و از مصونیت کشور و آمادگی لازم دفاعی در برابر دشمن اطمینان حاصل شود.

انتظار دارد قوای سه گانه بویژه دولت محترم حمایت های لازم را بعمل آورند.

توفیق شما و همگان را از خداوند متعال مسئلت میکنم.

سیّدعلی خامنه ای

24 شهریور 1394


 
کنسرسیوم نیوز فاش کرد
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٥  کلمات کلیدی: بین المللی

نامه محرمانه پنتاگون برای براندازی حکومت ۷ کشور غرب‌ آسیا/

 

11 سپتامبر آغاز طرح ایجاد آشوب‌ در جهان

«تغییر حکومت» که راهبرد رسمی واشنگتن در قبال کشورهایی است که در فهرست دشمنان آمریکا قرار گرفته‌اند،اکنون نیز در حال پیگیری است و نه تنها خاورمیانه و شمال آفریقا بلکه اروپا را نیز تهدید به بی ثباتی می‌کند.خبرگزاری فارس: نامه محرمانه پنتاگون برای براندازی حکومت ۷ کشور غرب‌ آسیا/ 11 سپتامبر آغاز طرح ایجاد آشوب‌ در جهان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه تحلیلی «کنسرسیوم نیوز» در یادداشتی به قلم «نات پری» نوشت: وضعیت بحرانی و پرآشوب امروز در جهان یکی از پیامدهای اولیه طرحی است که بیش از یک دهه پیش کاخ سفید تحت عنوان ادعایی «ترویج دموکراسی و آزادی» ارائه نمود.

ادعای دیرینه واشنگتن درباره مسئولیت ترویج دموکراسی و حقوق بشر در سراسر دنیا از زمان آمریکایی‌های آنگلوساکسون برقرار بوده اما شاید بتوان جورج بوش را بارزترین نمونه‌ای خواند که مبارزه با ظلم و ستم را ماموریت الهی خود دانسته و «دستورالعمل آزادی» را برای دولت خود تعیین نمود.  

کاخ سفید حتی در واپسین روزهای ریاست جمهوری بوش گزاره‌برگی صادر کرد تا طبق آن میراث (به اصطلاح) آزادی وی حفظ شود، میراثی که به لطف حمله و اشغال آمریکا هم‌اکنون در عراق شاهد آن هستیم. در بخشی از این گزاره‌برگ آمده: رییس‌جمهور بوش به تعهد خود برای تقویت دموکراسی و ترویج صلح در سراسر دنیا عمل کرده و با گسترش آزادی، جایگزین بزرگی را برای ایدئولوژی منفور تروریسم قرار داده است. گسترش آزادی و دموکراسی افراطی‌گری را شکست داده و از مردم آمریکا محافظت می‌کند.

گرچه هرگز بیان نشد که چگونه استفاده از نیروی نظامی آمریکا منجر به گسترش آزادی می‌گردد، دستورالعمل آزادی به شدت از سوی نومحافظه‌کاران، اسلحه‌سازان و دیگر افرادی که منافعی در تقویت قدرت آمریکا و تعمیق حضور این کشور در نقاط ژئوپلتیکال داشتند، مورد استقبال قرار گرفت.

وضعیت کنونی جهان، ناامنی و بی‌ثباتی عمیق در چندین جبهه _بحران پناهندگان، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، نوسانات اقتصادی و تغییرات آب و هوایی که تهدیدی برای پایه‌های تمدن در آسیا، آفریقا و اروپا به شمار می‌آید_ به وضوح نشان می‌دهد که تا چه حد این سیاست غلط بوده است.

دخالت نظامی آمریکا در خاورمیانه بجای توسعه آزادی و دموکراسی بعنوان جایگزین‌هایی غیرقابل انکار برای تنفر و افراطی‌گری، نقشی کلیدی در فراهم نمودن شرایط برای ظهور گروه‌های شروری نظیر داعش ایفا نموده است. جنگ‌های اخیر منطقه که به منظور «گسترش آزادی» در حال ایجاد فاجعه انسانی و بحران پناهندگی است طی چند دهه پیش سابقه نداشته است.

ارزیابی اطلاعاتی

حدود یک دهه پیش، یک برآورد اطلاعات ملی آمریکا _متشکل از اجماع 16 نهاد جاسوسی در درون دولت_ هشداری جدی درباره تشکیل نسل نوینی از «رادیکالیسم اسلامی» پس از اشغال عراق توسط آمریکا مطرح نمود. به گفته یکی از مقامات اطلاعاتی آمریکا، نظر جمعی این بود که جنگ عراق بطور کلی مشکل تروریسم را وخیم‌تر کرده است.

طبق این ارزیابی نارضایتی‌های تثبیت شده مانند فساد، بی‌عدالتی و هراس از سلطه غرب منجر به بروز احساس خشم، حقارت، ناتوانی و نفرتی فراگیر از آمریکا در میان اکثر مسلمانان شده؛ همانگونه که هم‌اکنون جهادگران (داعش) اکنون دارای چنین احساساتی هستند.

گزینه بعدی آمریکا پس از شکست در عراق لیبی بود که واشنگتن ابتدا حکومت قذافی را سرنگون کرده و سپس با استفاده از شبه‌نظامیان مسلح و نیروی هوایی ناتو انبار تسلیحات این کشور را برای شورشیان در سوریه تخلیه نموده و جنگ داخلی را شعله‌ورتر کرد. بی‌ثباتی در سوریه نیز که تامین‌کننده منافع ایالات متحده بود با تسلیح افراط‌گرایان در این کشور محقق گردید. آموزش نظامی سیا به شورشیان به اصطلاح «میانه‌رو» برای جنگ علیه دولت اسد بخش دیگری از رویکرد واشنگتن در قبال ایجاد ناامنی در سوریه به شمار می‌آید.

عامل بی‌ثباتی کیست؟

یکی از تاکتیک‌های کلاسیک واشنگتن این است که هنگامی که مقصر بی‌ثبات کردن کشوری شناخته می‌شود فورا انگشت اتهام را بسوی عامل دیگری نشانه می رود تا توجهات را منحرف نماید. واقعیت این است که طرح بی‌ثبات کردن سوریه نه از سال 2011 بلکه از 2001 که پنتاگون نقشه اشغال دولت در 7 کشور خاورمیانه را ارائه نمود، آغاز شده بود.

به گفته ژنرال وسلی کلارک، فرمانده سابق ناتو، وی بلافاصله پس از 11 سپتامبر نامه محرمانه‌ای را از پنتاگون دریافت کرد که در آن جزئیات برنامه سرنگونی دولت در عراق، سوریه، لبنان، لیبی، سومالی، سودان و ایران آورده شده بود. از میان این هفت کشور تنها جنگ در ایران به لطف دیپلماسی درنگرفت.

واقعیت این است که بخش اعظمی از آشوب چهار ساله‌ای که سوریه را در خود می‌سوزاند، توسط واشنگتن ایجاد شده و تنها هدف آن نیز اجرای پروژه «براندازی حکومت» از طریق شورش‌های مسلحانه است. این وضعیت همان «دستورالعمل آزادی» بوش در عرصه عمل است؛ که در آن چهار میلیون سوری ناچار به فرار از زادگاه خود شده‌اند. خطرات تداوم این سیاست قابل لمس می باشد همانگونه که شاهد بحران پناهندگان در اروپا هستیم که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون سابقه نداشته ، با این حال هنوز پیامدهای بدتری نیز در راه است.

جهان در آشوب

علیرغم فرار میلیونها سوری از کشور خود، هنوز بیش از 17 میلیون شهروند در این کشور زندگی کرده و از سوی داعش تهدید می‌شوند. تداوم خشونت‌های داعش احتمال فرار آنها به اروپا را نیز افزایش می‌دهد.

در سویی دیگر یمن _بعنوان فقیرترین کشور خاورمیانه_ قرار دارد که باتوجه به جنگ (سعودی) مورد حمایت آمریکا در آن می‌تواند موج تازه‌ای از پناهجویان را از مدیترانه راهی اروپا کند. طبق گزارش عفو بین‌الملل، نیمی از یمنی‌ها که پیش از جنگ نیاز به کمک‌های بشردوستانه داشتند هم‌اکنون به 80 درصد افزایش یافته و وخامت زندگی در این کشور را تشدید کرده است.

به گزارش گروه‌های حقوق بشر، ایالات متحده اگرچه حضوری مستقیم در ائتلاف سعودی ندارد اما با تامین اطلاعات و تسلیحات از جمله بمب‌های خوشه‌ای ممنوعه علیه غیرنظامیان یمنی به این ائتلاف کمک می‌کند.

در انتهای این گزارش آمده است: بسیاری از ماموریت‌هایی که ایالات متحده در این راستا انجام می‌دهد، موجب توسعه دامنه خشونت و تنش از شرق اروپا گرفته تا شبه جزیره کره گردیده است. بنابراین دلایل فراوانی برای نگرانی کسانی وجود دارد که به زندگی در جهانی پر از صلح و امنیت امیدوار هستند.وضعیتی که اکنون در سوریه شاهد آن هستیم تنها آغازی برای (پیامدهای) «دستورالعمل آزادی» است مگر آنگه سیاستمداران آمریکایی گامی به عقب گذاشته و عملکرد خود در سراسر دنیا را بازنگری نمایند. 
ابراز همدری رهبر انقلاب با حادثه دیدگان مکه مکرمه
ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳  کلمات کلیدی: سیاسی

در پی حادثه غم بار در مکه مکرمه و کشته و زخمی شدن جمعی از زائران، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری با حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر سرپرست حجاج ایرانی در مکه مکرمه تماس گرفت و مراتب تألم و تأثر ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته را از این حادثه و درگذشتگان آن متذکر شد و از مجروحان و آسیب دیدگان تفقد و دلجویی کرد.

بر اساس این گزارش در حادثه سقوط یک دستگاه جرثقیل که روز جمعه گذشته در حرم امن الهی رخ داد ۱۰۷ نفر از جمله پنج نفر از زائران کشورمان کشته شدند.


 
گزارشی از شناسایی آمریکایی‌ها توسط زیردریایی غدیر در تنگه هرمز
ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

ناوهواپیمابر آمریکا متوجه حضور زیردریایی ایران در کنار خود نشد

به گزارش مشرق، اخیرا یک فروند زیرسطحی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حین ماموریت در منطقه تنگه هرمز توانسته است با حضور در کنار یک فروند ناو هواپیمابر آمریکایی ضمن شناسایی این ناو، تصاویر آن را نیز در اختیار بگیرد.

این زیردریایی از کلاس زیرسطحی‌های سبک غدیر (میدجت) بوده است.

به گفته یکی از فرماندهان این یگان، ماموریت شناسایی این ناو هواپیمابر با موفقیت کامل و «بدون اطلاع ناو آمریکایی» صورت گرفته است.

اطلاعات مربوط به زمان حرکت و عبور این ناو هواپیمابر از تنگه هرمز توسط یگانهای ساحلی نداجا جمع آوری و در اختیار یگان زیر سطحی قرار گرفته بود.

فرمانده یگان زیرسطحی می گوید که «اگر نیاز به درگیری عملیاتی احساس می‌شد، این یگان بدون هیچ مشکلی اقدام به عملیات می‌کرد اما چنین نیازی احساس نشد و زیردریایی غدیر پس از انجام موفق این عملیات به محل استقرار خود برگشته و اطلاعات به دست آمده در اختیار فرمانده‌هان بالاتر قرار گرفته است.»

ناوهواپیمابر آمریکا متوجه حضور زیردریایی ایران در کنار خود نشد

گفته شده است که اطلاعات و پارامترهای به دست آمده، برای ماموریت های آتی قابل استفاده بوده و کار را برای یگانهای شناسایی ایرانی راحت‌تر خواهد کرد.

شناسایی یگانهای سطحی، زیرسطحی و هوایی بیگانه در محدوده خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در دستور کار روزانه نیروهای مسلح -هم در سپاه و هم در ارتش- قرار دارد.خط تولید زیردریایی‌های سبک کلاس غدیر (میدجت) از سال 1385 یعنی 14 سال پس از ورود اولین زیردریایی به یگان رزم نزاجا راه‌اندازی شد.

این زیردریایی می‌تواند در مدت 30 ثانیه از اسکله جدا شده و از این منظر توانایی بالایی برای ورود به حالت عملیاتی دارد.

زیردریایی غدیر به عنوان یک زیردریایی کاملا بومی با عرض حدود 2 متر و 75 سانتی‌متر دارای قابلیت شلیک اژدر از 2 مقر جلویی، رهاسازی انواع مین دریایی، حمل نیروهای تکاور و موشک‌های دوش پرتاب است و علاوه بر این، امکانات لازم برای خروج نیروهای غواص در زیر آب و اجرای عملیات نیز در آن قرار داده شده است.

قدرت جابجایی سریع نیرو، رهگیری شناورهای سطحی و زیر سطحی دشمن، قابلیت شناسایی اهداف نظامی و حمل نیروهای تکاور و مدت زمان ماندگاری مناسب در زیر آب -که با ابتکار متخصصان ایرانی فراتر از حد و اندازه‌های این رده از زیر سطحی‌ها شده- از جمله توانمندی‌های زیردریایی کلاس غدیر است.

از دیگر ویژگی‌های این زیردریایی باید به چابکی برای انجام سریع ماموریت‌ها، بازه ناوبری زیر سطحی طولانی، سونار کوچک، دستگاه کنترل عمق خودکار، سامانه هدایت دستی، هیدرولیک و خودکار، قابلیت ناوبری در آب‌های کم عمق، طراحی بدنه برای به حداقل رساندن صدای خروجی از آن و بکارگیری موتورهای دیزل الکتریک کارآمد برای همین منظور اشاره کرد که امکان درگیر شدن و شناسایی آن توسط دشمن را به حداقل رسانده است.

ناوهواپیمابر آمریکا متوجه حضور زیردریایی ایران در کنار خود نشد

سامانه نوین پرتاب اژدر نیز از قابلیت‌های بسیار مهم زیردریایی کلاس غدیر است. این سامانه از دقت بالایی برای هدف‌گیری برخوردار بوده به طوری که علاوه بر قدرت جابجایی سریع نیروهای ویژه و رهگیری شناورهای سطحی و زیر سطحی هوشمند دارای قدرت غوص سریع و پنهان شدن از دید رادار نیز هست.

در واقع غدیر قادر است از میدان شناسایی دستگاه‌های سونار (Sonar- Evading technology) و رادارها به نوعی بگریزد.

لازم به ذکر است که این زیردریایی طی سال‌های گذشته تحت بازبینی و بهسازی سامانه‌ها قرار گرفته و امروز از تجهیزات تمام دیجیتال در آن استفاده می‌شود.

سامانه‌های مخابراتی بسیار  پیشرفته زیردریایی غدیر که همگی ساخت صنایع داخلی هستند برای برقراری ارتباط با سایر واحدهای شناور، واحدهای هوا دریا و مراکز فرماندهی و تبادل اطلاعات را به صورت امن و در یک شبکه هماهنگ و یکپارچه فراهم کردند که موجب ارتقای کارایی و هم‌افزایی توان عملیاتی نیروهای عمل کننده در فضای نبرد ناهمتراز شده است.

 حوزه ماموریتی زیردریایی‌های سنگین کلاس طارق در آب‌های آزاد بین‌المللی و اقیانوسی و زیردریایی‌ها سبک کلاس غدیر بر حاشیه شمال اقیانوس هند و سواحل دریای مکران و دریای جنوب تا تنگه هرمز تعریف شده است.
منبع: فارس 
ماجرای زمین خوردن جنجالی؛
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳  کلمات کلیدی: بین المللی

پناهنده سوری که توسط خانم خبرنگار زمین خورد چه کسی بود؟ +عکس

گروه بین الملل مشرق - تصاویر رفتار خشونت آمیز خبرنگار تلویزیون مجارستان با مهاجرانی که قصد عبور ازمرز این کشور را داشتند، واکنش های زیادی را درجامعه جهانی برانگیخت، خبرنگار مجاری درحالی که دوربینی بر شانه دارد، با پشت پا زدن برای مردی که کودکی درآغوش دارد، باعث پرتاپ شدن آنها بر روی زمین می شود، درتصویر دیگری این خبرنگار را درحال لگد زدن به دختر کوچکی می بینیم .

 

با این حال تعداد کمی از رسانه ها به هویت این مرد که به همراه پسرش بر روی زمین پرتاب شده اشاره کرده اند. "أسامة عبد المحسن الغضب" یکی از معتبر ترین مربی‌های فوتبال سوریه است.

 

اسامه  از ترس از دست دادن جان خود و خانواده‌اش از سوریه فرار کرده است. وی مربی و مسئول سابق تیمی از باشگاه فوتبالی "الفتوة" تابع استان " دیر الزور" سوریه است.  با اشغال استان دیر الزور از سوی گروه‌های تروریستی داعش، این مرد مجبور شد که کشور خود را رها کند و به مکان امن دیگری فرار کند. وی که همیشه عادت داشت پسرش را همراه خود برای ورزش به باشگاه‌های مختلف همراهی کند؛ این بار مجبور شد تا او را در سفر خطرناک در مسیر آب‌های خطرناک مدیترانه همراهی کند.

 

 روزنامه لوپوان نوشت: تصاویر و فیلم‌های رفتار خشونت بار این خبرنگار با پناهجویان درمانده و خسته تحت عنوان «دیوار ننگ» توسط یک صفحه فیس بوک، به سرعت درشبکه های اینترنتی پخش شد وتا این لحظه حمایت بیش از 16،000 نفر از کاربران اینترنتی درجهان را دریافت کرد.مجارستان درهفته های اخیر با ورود ده ها هزار پناهجوی سوری درخط مقدم بحران مهاجران قرار دارد.

پناهنده سوری که بود؟ //// در حال ویرایش

"پترا لاسزلو،" این خبرنگار زن مجارستانی درنامه ای که در یکی از روزنامه های این کشور منتشرشد، از رفتارش عذرخواهی کرد. گفتنی است پس از انتشار عکس و فیلم این حادثه، خبرنگار مجاری از کار اخراج شد.
 
پترالاسزو درنامه خود مدعی شده است رفتار او در شرایط بهم ریخته و آشفته مرز، طبیعی بوده و او از ترس اینکه به او حمله شود این عمل را انجام داده است. او همچنین از افرادی که در شبکه های اجتماعی وی را سرزنش کرده بودند، انتقاد کرد! پلیس پس از این حادثه، او را بازداشت و از وی بازجویی کرد؛ اما او بدون هیچ اتهامی آزاد شد.

پناهنده سوری که بود؟ //// در حال ویرایش

پناهنده سوری که بود؟ //// در حال ویرایش

 

پیتر پوکائر مدیردیده بان حقوق بشر گفت: مقامات مجارستان به علت هولناک بودن اوضاع اردوگاه های مهاجران به رسانه ها اجازه نمی‌دهند وارد این اردوگاه‌ها شوند.

وی افزود: در حالی هزاران مهاجر در این اردوگاه‌ها نگهداری می شوند که در آنها غذا، آب و دارو برای مهاجران تامین نمی شود و مسئولان مجارستانی با پناهجویان مانند حیوان برخورد می کنند. 
نبویان در گفت‌وگو با فارس:
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳  کلمات کلیدی: سیاسی
ظریف تنها به یک سوالم پاسخ قانع کننده داد/
ابهامات برجام هر روز بیشتر می‌شود

عضو کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظریف تنها به یک سوالم پاسخ قانع کننده داد، گفت: ابهاماتمان درباره برجام هر روز بیشتر می‌شود.

خبرگزاری فارس: ظریف تنها به یک سوالم پاسخ قانع کننده داد/ابهامات برجام هر روز بیشتر می‌شود

حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره جلسه امروز کمیسیون ویژه بررسی برجام که با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد، گفت: تنها یک مورد از سؤالات من با پاسخ قانع‌کننده از سوی وزیر خارجه مواجه شد.

*در اکثریت موارد ابهامات ما درباره برجام روز به‌روز بیشتر می‌شود

وی با تأکید بر اینکه در اکثریت موارد ابهامات ما درباره برجام روز به‌روز بیشتر می‌شود، اظهار داشت: متن برجام دارای ابهام است و من بارها با دوستانی که از دولت در کمیسیون ویژه حضور یافته‌اند صحبت کردم اما آنان ابهامات را انکار می‌کنند.

*دوستان دولتی دست‌کم یک بار متن برجام را بخوانند

نبویان با اشاره به اینکه بارها نقاط ابهام را در خود متن به صورت مستند به میهمانان کمیسیون ویژه بررسی برجام از دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نشان داده است، گفت: از این دوستان خواستم دست‌کم یک بار متن برجام را بخوانند.

*ایران علاوه بر محدودیت‌های هشت و 15 ساله با محدودیت‌های ابدی نیز مواجه شده است

عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشور ما در نتیجه توافق هسته‌ای به غیر از محدودیت‌های 8 ساله و 15 ساله با محدودیت‌های ابدی نیز مواجه شده است که پاسخ هیچ کدام از دولتمردانی که در کمیسیون حضور یافتند در اینباره برای ما قانع‌کننده نبود.


 
تسلیت فرارسیدن شهادت ام جواد (ع)
ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳  کلمات کلیدی: مذهبی

فرارسیدن ایام شهادت حضرت جواد ائمه

 

 

را تسلیت عرض می کنیم 
زخمی شدن 100 فلسطینی در مسجدالاقصی
ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳  کلمات کلیدی: فلسطین پاره تن جهان اسلام

حملات امروز نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی به زخمی شدن حدود 100 نفر منجر شد.

خبرگزاری فارس: زخمی شدن 100 فلسطینی در مسجدالاقصی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از النشره، در حمله امروز نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی، حدود 100 نفر از نمازگزاران فلسطینی زخمی شدند.

نظامیان صهیونیست در یورش امروز خود به فلسطینیان در مسجدالاقصی اقدام به شلیک گلوله‌های پلاستیکی و گازهای اشک‌آور و در محوطه این مکان مقدس از بمب‎های صوتی استفاده کردند.

در همین حال، شبکه المیادین گزارش داد که یک دختر فلسطینی که تلاش می کرد مانع یورش نظامیان اسرائیلی به نمازگزاران شود، بازداشت شد.

دولت اردن روز یکشنبه با محکوم کردن اقدام نظامیان رژیم صهیونیستی در یورش به مسجد الاقصی از این رژیم خواست دست از اقدامات تحریک آمیز علیه فلسطینیان و تجاوز به اماکن مقدس بردارد.

مصر و اردن توقف حملات صهیونیستی به مسجدالاقصی را خواستار شدند

دو دولت مصر و اردن خشونت‎های رژیم صهیونیستی علیه نمازگزارن فلسطینی در مسجدالاقصی را محکوم کردند.

«محمد المومنی» سخنگوی دولت اردن ضمن محکومیت اقدام امروز نظامیان صهیونیست اعلام کرد که چنین خشونت‌هایی مغایر با قوانین بین المللی است و از رژیم صهیونیستی خواست تا از اقدامات تحریک آمیز اجتناب و یورش به مسجد الاقصی را متوقف کند.

وزارت خارجه مصر هم امروز در بیانیه‎ خشونت‌ها و درگیری‌های اسرائیل در اماکن مقدس را غیرقابل قبول دانست و درباره پیامدها و عواقب خطرناک آن هشدار داد.


 
متکی در جمع اعضا کانون فارغ التحصیلان شبه قاره هند:
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳  کلمات کلیدی: سیاسی

دست آمریکا در برجام برای بازگشت تحریم ها باز است/

 

یک بار با این رویکرد مذاکراتی به مسلخ رفته‌ایم/

 

 

می‌خواهند مجلس را به توپ ببندند

وزیر امورخارجه اسبق کشورمان با بیان اینکه برجام را نباید سیاسی کرد گفت: تمام کسانی که با ابتدایی‌ترین چارچوب‌های حقوقی و بین‌المللی آشنایی داشته باشند می‌دانند دست آمریکا برای بازگشت باز است و می‌تواند همه تحریم‌ها را با هر بهانه‌ای باز گرداند.

خبرگزاری فارس: دست آمریکا در برجام برای بازگشت تحریم ها باز است/یک بار با این رویکرد مذاکراتی به مسلخ رفته‌ایم/می‌خواهند مجلس را به توپ ببندند

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، منوچهر متکی وزیر امورخارجه اسبق کشورمان در جمع اعضای شورای مرکزی کانون فارغ التحصیلان شبه قاره هند درباره ابعاد مختلف برجام سخن گفت.

برپایه این خبر متکی با اشاره به روند پرونده‌های جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته گفت: موضوع هسته‌ای و مذاکراتی که به خصوص در دوسال گذشته صورت گرفت در عداد پرونده‌های خاص بعد از انقلاب اسلامی جای می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم اجزاء پرونده هسته‌ای را با پرونده گروگانگیری سفارت آمریکا مقایسه کنیم شباهت‌هایی دارد تصریح کرد:‌ در این روند از یک سو ایران و از سوی دیگر آمریکا طرفین اصلی پرونده هستند و دیپلمات‌های کشورمان نیز در دوسال گذشته به خوبی درک کردند که در پرونده هسته‌ای نیز طرف اصلی آمریکاست و به همین جهت نیز بیشتر وقت مذاکره کنندگان کشورمان بیش از هر هیئت دیگری به مذاکره مستقیم با هیئت آمریکایی اختصاص یافت. البته باید توجه کرد که آمریکایی‌ها در این مذاکرات هربار مسائل جدیدی را مطرح کردند و در حقیقت بازی را در مقاطع مختلف بر هم زدند به همین جهت باید دقت مذاکره کنندگان کشورمان از هر جهت بیشتر می‌بود.

وزیر امور خارجه اسبق کشورمان با اشاره به تلاش تیم مذاکره کننده فعلی گفت: ما تلاش‌هایی که در دو سال گذشته توسط تیم مذاکره کننده کشورمان صورت گرفته را نباید فراموش کنیم چراکه این افراد مذاکرات سخت و فشرده‌ای را دنبال کرده‌اند. مجموعه مذاکره کنندگان کشورمان بیش از 100 سال تجربه دیپلماتیک تنها در کار بین‌المللی دارند و از نظر فنی و حقوقی و بین المللی اهلیت و تجربه لازم را برای مذاکره داشته‌اند. پس ما فراموش نمی کنیم کاری را که دوستان در سال‌های گذشته انجام دادند اما حتما آنها هم نباید فراموش کنند که اگر طرف مقابل و به خصوص آمریکایی‌ها به مذاکره، گفت‌وگو و گرفتن ژست توافق نهایی کردن مذاکرات تمکین کردند حاصل مقاومتی است که در کشور در بیش از یک دهه گذشته صورت گرفته است.

وی ادامه داد:‌ آنها باید بدانند که این مذاکرات حاصل شعار «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» و منطق شعار «انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس» بود. بنابر این اگر چنین مقاومتی صورت گرفت و غنی سازی توسط دانشمندان ما به سطح 20 درصد رسید حتما یکی از عوامل مهمی است که آنها متوجه شدند ما توانمندی این کار را داریم.

متکی به اشاره به اینکه نباید فراموش کنیم آرایش صحنه چگونه شکل گرفته است اضافه کرد: همانگونه که آنها می‌خواهند تحلیل و فکت شیت خودشان را از صحنه القا کنند و بگویند تحریم‌ها اثرگذار بوده است باید در این سوی قصه ابتدا خودمان واقعیت را درست بدانیم و سپس در دنیا مطرح و به آن افتخار کنیم. اگر زمینه برای حل و فصل موضوع در این مقطع فراهم شد و اراده سیاسی در طرف مقابل به وجود آمد مقدماتی این موضوع را محقق کرده است که شامل مقاومت و دستاوردهاست که هر دو در سایه هدایت‌های دقیق و هوشمندانه رهبری به دست آمده است.

وی تصریح کرد:‌ دوستان نباید فراموش کنند ما یک بار با نگاه خوش بینانه و اعتماد به طرف‌های مقابل تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای را به کشور تحمیل کردیم .البته به فرمایش رهبری که فرمودند اگر تعلیق را نمی‌پذیرفتیم نسل‌های آینده طلبکار می‌شدند که اگر تعلیق را می پذیرفتید مشکلات کشور حل می‌شد هم توجه داریم اما بیش از دوسال تعلیق تحقیرانه را پذیرفتیم که در اواخر آن بسیاری از دانشگاه‌ها و افراد علمی به سطوح آمده بودند و نتیجه اعتمادی بود که می خواستیم با تعلیق حق غنی سازی را دریافت کنیم و موفق نشدیم.

یک بار با این رویکرد مذاکراتی به مسلخ رفته‌ایم

رئیس اسبق دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین تصریح کرد: در اواخر تیرماه 1384 اروپایی‌ها در بسته‌ای که به ما ارائه داشتند تنها حول محور کنارگذاشتن غنی سازی توسط ایران صحبت به میان آوردند. پس ما یک بار توسط این نگاه و رویکرد مذاکراتی به مسلخ رفتیم. این بار باید توجه داشته باشیم که داستان هنوز تمام نشده است. شاید صادقانه‌ترین و متواضعانه‌ترین برخورد را با برجام مقام معظم رهبری داشتند و به صراحت فرمودند در جاهایی کوتاه آمدیم و در جاهایی امتیاز دادیم.

وی با بیان اینکه  آقایان باید توجه داشته باشند در برخورد صادقانه با مردم باید همه ابعاد موضوع و واقعیت‌ها را برای مردم بازگو کنند تصریح کرد:‌ تمام کسانی که با ابتدایی‌ترین چارچوب‌های حقوقی و بین‌المللی آشنایی داشته باشند می‌دانند دست آمریکا برای بازگشت باز است و می‌تواند همه تحریم‌ها را با هر بهانه‌ای باز گرداند.

متکی ادامه داد: دوستان ما تنها استدلالشان در موضوع اعتماد به این حرف آمریکایی‌ها این است که از نظر آبرو برای آمریکا مناسب نیست که در سطح جهان از حرف خود بازگردند اما من به آنها می‌گویم که آمریکا در کدام موضوع بین‌المللی آبروی خودش را مبنا قرار داده است؟ آمریکایی‌ها همه جا نشان دادند اگر موضوعی با منافع شان سازگاری نداشته باشد هر کاری را مرتکب می شوند.

وی گفت:‌ دوستان انرژی اتمی به جای بهانه‌گیری و فرافکنی درباره راکتور اراک و توجیه و تفسیر باید واقعیت آشکار را بپذیرند که در یک برخورد مبتنی بر صداقت جمهوری اسلامی امتیاز بزرگی را درباره آب سنگین اراک واگذار کردند، چیزی که نقد است همین است که پذیرفته‌اند و آنچه بناست به سازی بشود وعده های نسیه است و بعدها شروط خاص خود را دارد.

وزیرخارجه دولت‌های نهم و دهم در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی اراده جدی مذاکرات و آمادگی رسیدن به یک توافق جامع الاطراف را به نمایش گذاشت اما باید از تاریخ هم درس عبرت گرفت چراکه ما مثلاً در ماجرای گروگان‌ها کلاه گشادی سرمان رفت ولی استدلال این بود که ما آن موقع کار را بلد نبودیم. اینکه یک صندوقی برای آمریکایی‌ها از سوی ایران تعبیه بشود که یک میلیارد دلار دائما در آن پول باشد و هر حکمی که صادر شد بدون اراده ایران از آن صندوق بردارند برخورد متوازن این بود که همین صندوق را آمریکایی‌ها هم بگذارند اما آمریکایی‌ها چنین کاری نکردند.

صحنه مذاکرات در دست آمریکایی‌هاست

متکی در ادامه اظهار داشت: دوستان ما در تبلیغ برجام خیلی عجله نکنند. همانگونه که در ابتدای توافق ژنو نوعی ذوق زدگی وجود داشت که با موضع صریح رهبری هم مواجه شد باید بدانیم آنچه در برجام وجود دارد بخش‌های قابل توجهی از امتیاز دادن را تیم ایرانی انجام داده است و البته برخی امتیازها را هم به دست آورده اما زمان برای بررسی توازن امتیاز ها زود است. اما نکته مهم تر روح حاکم بر دیپلماسی این مذاکرات است. آمریکایی‌ها دقیقاً صحنه را در دست داشته‌اند یعنی تلاش کرده‌اند در این مدت جمهوری اسلامی را به عنوان BAD BOY به جهانیان معرفی کنند و القا کنند که تنها یک پرونده ما در آستانه حل شدن است و به ادعاهای شرارت و حقوق بشر و ... ادامه دهند این اصلاً با روح حاکم بر یک توافق بین‌المللی بعد از 12 سال همخوانی ندارد پس معلوم است به دنبال موضوع دیگری هستند.

در برجام میدان را به غربی‌ها واگذار کردیم

نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره‌های اول و هفتم گفت: برخی شعار این را دارند که «گر یار ناز کند تو نیاز کن» و لذا ما باید با آمریکایی‌ها همراهی کنیم. ما در دیپلماسی برجام به نظرم میدان را به غربی‌ها واگذار کردیم. اگر پرونده هسته ای و پرونده گروگان‌ها با هم شباهت هایی دارند تعامل و برخورد با آن هم باید شبیه به هم باشد. حضرت امام (ره) پرونده گروگان‌ها را پس از افتتاح مجلس اول به خانه ملت واگذار کردند .

وزیر خارجه اسبق کشورمان درخصوص موضوع ارسال برجام به مجلس افزود: این چه زمزمه‌ای بود که برخی دیپلمات‌هایی که باید از ورود به حوزه سیاست داخلی پرهیز کنند تاکید کردند که نیازی نیست پرونده به مجلس برود و مجلس می خواهد چه کار کند؟ برخی بنا دارند مجلس را به توپ ببندند. در منطقه ما دو بار در تاریخ این حادثه اتفاق افتاده است یکی در دوره محمدعلی شاه و دیگری در شوروی سابق که یلتسین دومای روسیه را به توپ بست. آقایان بنا دارند با جلوگیری از بررسی برجام در مجلس در جایگاه سومین کسانی باشند که مجلس را به توپ می بندند. این مشی و سیره امام و رهبری است که چنین پرونده های مهمی به دست نمایندگان ملت بررسی شود اما آقایان فقط صبر می کنند حضرت آقا اظهار نظر کنند . این امر کاملا بدیهی است. شما یک تعهد بسیار سنگینی دارید برای کشور ایجاد می کنید. شما یک حقوق مسلمی از کشور را دارید نیمه متوقف می کنید. از جمله در بندهای مرتبط با فردو، تعداد سانترفیوژها، بازگشت پذیری تحریم‌ها، آب سنگین اراک، بازرسی‌ها و غیره تلقی عمومی این است که نسبت به حقوق ما خدشه‌های جدی وارد شده. حتی در مابه ازای ادعایی آقایان در رفع تحریم‌ها ما در تفسیرهای طرف غربی مواضع دیگری مشاهده می‌کنیم. حداقل ما ذوق زدگی و شتاب زدگی نباید نشان دهیم.

با مردم صادق باشیم زمان قابل تمدید است

متکی با اشاره به مخفی کاری‌ها در طول این مذاکرات هم اضافه کرد: از آغاز این روند مخفی کاری‌هایی که از مردم صورت گرفت بسیار مورد انتقاد است. اگر از ابتدا از مردم می‌پرسیدند حاضرید ما همکاری‌هایی را آغاز کنیم که 10 سال دیگر پرونده هسته‌ای بسته شود یعنی طولانی‌ترین تاریخ برای بسته شدن یک پرونده در طول مذاکرات هسته ای حتما مردم مخالفت می کردند. ژاپنی ها وضعیت مشابه ما را داشتند و حتی به طرف بمب هسته‌ای حرکت کرده بودند اما پرونده شان در زمان کوتاه تری بسته شد و تعلیق هم نکردند. اینکه شعار دادند ما می خواهیم کشور عادی باشیم و برخورد متفاوت با ما نشود جای جای برجام نشان می‌دهد که با ما برخورد متفاوتی شده است. در موضوع محرمانه کردن مذاکرات ظاهر ماجرا این بود که می‌خواستند صهیونیست‌ها و افراد مخالف در منطقه از جزئیات خبردار نشوند اما آنها که در جریان ریز مذاکرات بودند و اصلا رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا و وظیفه خود می دانستند صهیونیست ها را نسبت به آخرین وضعیت مذاکرات توجیه کنند اما در این میان مردم ما بی‌خبر بودند. تازه در همین 10 سال ادعایی هم منافذی در متن وجود دارد که بسیار قابل تمدید است. چرا آمریکایی ها صحبت از 25 سال می‌کنند؟! صهیونست‌ها هم خواستند از این عدد سو استفاده کنند که با پاسخ قاطع رهبری مواجه شدند.

متکی ادامه داد: یک مدیرکل و یا یک معاون وزارت خارجه باید یک دیپلمات حرفه‌ای باشد و حق تصمیم گیری سیاسی ندارد. رفتن پرونده به مجلس یک بحث آن اهمیت این موضوع و تعهدات ایران است. فرض کنیم آمریکایی‌ها این طرح را تصویب کنند. آمریکا 35 سال است ما را تحریم کرده و ما علی رغم تحریم‌ها به اینجا رسیدیم. این یک دیپلماسی پارلمانی است که آمریکایی‌ها خیلی خوب بازی می‌کنند و ابتدایی‌ترین هدفشان تحقیر طرف مقابل است و هدف دیگر ده‌ها شرط و شروطی است که فشار را افزایش دهند. مجلس شورای اسلامی علاوه برجایگاه حق قانونی برای تصویب حتی اگر وارد تصویب و یا عدم تصویب هم نشود به تعداد بندهایی که آنها در تحقیر سازی و دیپلماسی پارلمانی علیه ایران سعی می‌کنند مصوبه مانند درست کند باید وارد شود. این خیلی بی‌تدبیری است که ما خودمان به دست خودمان خودمان را خلع سلاح کنیم. آن جایگاهی که می‌تواند توی دهن کنگره آمریکا بزند مجلس شورای اسلامی است. توجیه اینکه آقایان می‌گویند کشورهای دیگر به مجالسشان نمی‌برند هم قابل قبول نیست، آنها چه محلی از اعراب دارند؟ این دوئل دو طرفه است و ما باید حرکت‌های طرف مقابل را دقیق رصد کنیم.

متکی همچنین گفت: برجام قطعاً جای بررسی بیشتر دارد و باید بدانیم که به هیچ وجه این موضوع را نباید سیاسی کرد و له و یا علیه گروه خاصی از آن استفاده کرد. از ابتدای پرونده هسته‌ای هم همینگونه بود. پرونده هسته‌ای یک پرونده ملی است که در مجلس هفتم و در اولین مصوبات مجلس همه از هر سلیقه و گروهی مصوبات آن را امضا می‌کردند و بعدها هم در دولت نهم ما تاکید کردیم نباید با آن برخورد سلیقه‌ای شود.

وزیر خارجه اسبق کشورمان در پایان اشاره کرد: آمریکایی‌ها از اواخر دولت دهم تصمیم شان را برای حل موضوع هسته‌ای گرفته بودند به این دلیل که در همه پرونده‌های منطقه‌ای دچار شکست شده بودند. در اواخر دولت دهم بعد از گفت‌وگوی‌های قزاقستان آمریکایی‌ها به نوعی نشان دادند که مایل نیستند با دولت دهم به تفاهم برسند. همان زمان مقاله‌ای در 6 ماه قبل از انتخابات در روسیه چاپ شد که آمریکا نگاهش به نتیجه انتخابات است اما باید بدانیم که آمریکا قطعاً به دنبال حل و فصل نهایی بوده است اما همین آمریکایی‌ها هم با همه نیازشان و همه حالت های نمایشی مذاکرات و . . . هیچ‌گاه اصل داشتن ابتکار عمل را فراموش نکردند این رویکرد آمریکایی هاست که اگر کشوری بخواهد عقب نشینی کند چگونه باید برخورد کند. دیپلمات‌های ما باید توجه کامل را به این موضوع داشته باشند. 
سید یاسر جبرائیلی
ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳  کلمات کلیدی: سیاسی
«برجام» حتی یک دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا را آزاد نخواهد کرد

برجام بند 1245(c) از قانون NDAA تحریم و فرمان اجرایی 13599 مربوط به آن را نه لغو می کند و نه تعلیق، لذا حتی یک دلار از دارایی های مسدود شده ایران در آمریکا آزاد نخواهد شد.

خبرگزاری فارس: «برجام» حتی یک دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا را آزاد نخواهد کرد

خبرگزاری فارس- سید یاسر جبرائیلی*

برجام یک متن تخصصی چندین لایه است و حقیقت آن است که فهم دقیق فرجام آن، صرفا با مطالعه مفاد مندرج در خود برجام یا قطعنامه میسور نیست. برجام صراحت دارد که قوانین تحریم آمریکا علیه ایران را لغو نمی‌کند، بلکه صرفا اجرای بندهای مشخصی از آن را به حالت تعلیق در می‌آورد. این است که برای ملموس‌تر و عینی‌تر شدن اتفاقاتی که در عرصه عمل درباره تحریم‌ها خواهد افتاد، ‌ناگزیر باید به دو دسته از مفاد تحریم‌ها مراجعه کرد و به تحلیل آنها پرداخت : ‌نخست، بندهایی که در برجام مورد اشاره قرار گرفته و قرار است به حالت تعلیق درآیند؛‌ و دوم، مفادی که برجام بدان‌ها اشاره‌ای ندارد و پابرجا خواهند ماند. یادداشت حاضر، صرفا به بررسی یکی از بندهای یکی از قوانین تحریم می‌پردازد که در برجام، نه بند قانونی مربوط به آن توسط رئیس جمهور آمریکا به تعلیق در می‌آید، و نه فرمان اجرایی مرتبط با آن لغو می‌شود؛ ‌ثابت خواهیم کرد که بر اساس همین بند،‌ حتی یک دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا آزاد نخواهد شد.

قانون تحریم National Defense Authorization Act for Fiscal Year of 2012 که در آمریکا به تصویب رسید، تحریم های متعددی را علیه کشورمان وضع کرده است که بر اساس برجام بخشی از بندهای آن توسط رئیس جمهور آمریکا به حالت تعلیق درخواهد آمد. اما یک بخش مهم در این قانون،‌ بند 1245(c)  است که به مسدود کردن دارایی‌های ایران در آمریکا اختصاص دارد و برجام آن را تعلیق یا لغو نمی‌کند. این بند رئیس جمهور آمریکا را موظف می‌کند تمام دارایی‌های مالی متعلق به هر نهاد مالی ایرانی که در آمریکاست، به هر طریقی وارد آمریکا می‌شود، ‌یا تحت اختیار شهروندان آمریکایی قرار داشته یا قرار بگیرد، مسدود کرده و از انتقال آن جلوگیری نماید(1). 

پیرو این قانون، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز یک فرمان اجرایی به شماره 13599 به منظور اجرایی شدن این بند صادر کرد(2). طبق بند یک این فرمان اجرایی (Section 1) تمام دارایی‌های متعلق به دولت ایران از جمله بانک مرکزی ایران و تمام موسسات مالی ایران را مسدود شد. در بند 7(d) و 7(f) ‌این فرمان اجرایی نیز، عبارات «دولت ایران» و «نهادهای مالی ایران»‌ ‌تعریف شده و هر بخش فرعی دولت ایران، نهادهای مرتبط با دولت ایران،‌ یا وابسته به دولت ایران از جمله بانک مرکزی و هر فردی که تحت کنترل دولت ایران بوده یا از جانب دولت ایران فعالیت نماید؛ ‌و همچنین هر نهاد مالی که تحت قوانین ایران فعالیت می‌کند و تحت حاکمیت ایران است، هر کجای عالم که باشد، مشمول این تحریم و انسداد دارایی شده است.

معنی این قانون و فرمان اجرایی متعاقب آن، این است که آن بخشی از دارایی‌های ایران که در قبل از تاریخ صدور فرمان اجرایی 13599 یعنی 5 فوریه 2012 در دسترس حاکمیت آمریکا قرار داشته، هم‌اکنون مسدود شده است، با اجرایی شدن و نهایی شدن و اتمام برجام نیز دلاری از این دارایی ها آزاد نشده، و حتی پس از برجام در صورتی که اموالی از دولت ایران یا نهادهای ایرانی به نحوی از انحاء ‌در دسترس دولت آمریکا قرار گیرد، مسدود خواهد شد. برداشته شدن این تحریم کاملا در اختیار اوباما بوده اما وی از این کار امتناع کرده است. به عبارت روشن تر باید گفت، هیچ بندی از برجام، واشنگتن را متعهد به آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در آمریکا نکرده است.

کنت کاتزمن در گزارشی که برای کنگره آمریکا تهیه کرد و در تاریخ 4 اوت 2015 به صورت رسمی از جانب مرکز تحقیقات کنگره منتشر شد(3)، رقم این دارایی های مسدود شده را 51.97 میلیارد دلار ذکر کرده و تصریح می کند که «بر اساس برجام دولت آمریکا هیچ تعهدی به آزادسازی این دارایی ها ندارد».

آنچه گذشت فقط یک قلم از تحریم های آمریکاست که با وجود توافق هسته ای حفظ خواهد شد. مداقه در متن برجام نشان می‌دهد ریزه‌کاری‌هایی در آن گنجانده شده است که به طرق مستقیم و غیرمستقیم، بهره‌مند شدن ایران را از آنچه که «برداشته شدن تحریم‌ها در نتیجه توافق و آزادسازی دارایی‌های ایران»‌ خوانده می‌شود، عملا منتفی ساخته است. از جمله همانطوریکه  24 مرداد ماه طی یادداشتی نشان دادیم(4)، ماده 25 برجام به ایالات آمریکا اجازه می‌دهد تحریم‌هایی که در سطح ایالتی علیه ایران وضع کرده‌اند را حفظ نمایند و آمریکایی‌ها در برجام درباره این تحریم‌ها چیزی وعده داده‌اند در حد این عبارت عوامانه که «سعی خود را می کنیم و ببینیم که چه می شود!». 17 شهریور ماه نیز فرمانداران 15 ایالت طی نامه‌ای به اوباما تصریح کردند که تحریم‌های ایالت خود را حفظ خواهند کرد(5). بازی حفظ بند 1245(c) برای آزاد نکردن دارایی‌های ایران در آمریکا را باید به بازی‌های دیگری از قبیل بازی ماده 25 را افزود و باز،‌ در پی دبه های دیگر و حفره‌های جدیدتر گشت.

به نظر می رسد یکی از وظایف خطیر کمسیون ویژه برجام در مجلس شورای اسلامی، روشن کردن ابعادی از تحریم است که به همین شکل حفظ خواهد شد. سخنان کلی و شعاری درباره اینکه تحریم‌ها برداشته خواهند شد، اگر با مداقه و ریزبینی و کشف جوانب امر همراه نباشد، ممکن است در عمل، دولت محترم را با شرایطی مواجه نماید که از پیش، تصورات مثبت و نادرستی درباره آنها داشته است. اگر همه ابعاد واقعی برجام به درستی شفاف و روشن شود، آنگاه می توان با اطمینان خاطر درباره هزینه‌ها و فایده های ناشی از آن، به قضاوت نشست. فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار 12 شهریورماه با رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری در این باره کاملا روشن است و نیازی به تفسیر ندارد:‌

«یک بار میگویند که چهارچوب تحریم‌ها حفظ خواهد شد؛ پس ما نشسته‌ایم این چند وقت، برای چه صحبت کرده‌ایم؟ صحبت کردیم که چهارچوب تحریم‌ها برداشته بشود، تحریم‌ها برداشته بشود. قرار است که چهارچوب تحریم‌ها حفظ بشود! حالا من نمیدانم معنای «چهارچوب تحریم‌ها حفظ بشود» چیست؟ ممکن است باز این را هم یک جور معنا کنند امّا آنچه از این حرف برمی‌آید، درست مخالف آن علّتی است که ما رفتیم برای مذاکره؛ والّا ما چرا مذاکره کنیم! ما داشتیم کار خودمان را میکردیم؛ نوزده هزار سانتریفیوژ ما درست کرده بودیم، می‌توانستیم در مدّت نه‌چندان بلندی آن را برسانیم به پنجاه هزار سانتریفیوژ یا شصت هزار سانتریفیوژ؛ هیچ مشکلی برای ما وجود نداشت که این کار را بکنیم؛ سوخت بیست درصد را تولید می‌کردیم، می‌توانستیم ادامه بدهیم؛ تحقیق و توسعه را انجام میدادیم، همچنان به همان شکل و با همان سرعت می‌توانستیم انجام بدهیم؛ و همچنین بقیّه‌ی چیزها را. اینکه نشستیم مذاکره کردیم، در بعضی از موارد کوتاه آمدیم، یک امتیازاتی دادیم، عمدتاً برای این بود که تحریم‌ها برداشته بشود؛ اگر بنا است تحریم‌ها برداشته نشود، پس معامله‌ای وجود ندارد، دیگر اصلاً این معنا ندارد.»(6)

* معاون پژوهش و آموزش خبرگزاری فارس

 

پانوشت ها:

-----------------------------------------

1- http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/PLAW-112publ81/pdf/PLAW-112publ81.pdf

2-http://www.treasury.gov/resource-center/sanctions/Programs/Documents/iran_eo_02062012.pdf

3- https://www.fas.org/sgp/crs/mideast/RS20871.pdf

4- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940524000023

5- http://www.farsnews.com/13940617001594

6- http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=30653


 
اوکراین هم مسیر هواپیمای روسیه به سمت سوریه را مسدود کرد
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، آمریکا و دیگر کشورهای غربی که به هر قیمتی خواستار کنار رفتن «بشار اسد» رئیس‌جمهور قانونی سوریه از پست خود هستند، تلاش جدیدی را برای تضعیف ارتش تحت فرمان وی در میدان مبارزه با داعش و النصره آغاز کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دولت اوکراین پس از بلغارستان دومین کشوری است که درخواست آمریکا را پذیرفته و از حرکت هواپیماهای باری به سمت سوریه جلوگیری کرده است.

این درخواست آمریکا پس از به راه افتادن موج رسانه ای در خصوص حضور نیروهای نظامی روسیه در سوریه و کمک آنها به ارتش این کشور مطرح شده بود.

امروز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به شایعات فراگیر رسانه‌های غربی در خصوص حضور سربازان روس در سوریه و حمله آنها به مواضع تروریست‌ها پاسخ داد و گفت که سربازان کشورش سال‌هاست نقش مستشاری را در سوریه دارند و در حال حاضر هم مشغول اراده تجهیزات نظامی به ارتش این کشور هستند.
منبع: فارس

 
عکس/ شهرهای شیعه‌نشین «فوعه» و «کفریا» ششماه پس از محاصره
ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: عکس های خبری
دو شهر شیعه نشین «فوعه» و «کفریا» بیش از شش ماه است که در محاصره گروه های تکفیری قرار دارند و این شهرها را با ده ها هزار موشک و خمپاره هدف قرار دادند که به تخریب وسیع منازل این شهرها انجامیده است.

 
تصویر سردار جعفری در سنای آمریکا
ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق، سناتور کارپر با قراردادن تصویری از سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سنای آمریکا اظهار کرد: "او (سردار جعفری) بر علیه ماست". همچنین در این عکس در کنار تصویر سردار جعفری نوشته شده است: ما هرگز این را قبول نمی کنیم.

تصویر سردار جعفری در سنای آمریکا


 
واکنش آمریکا به استفاده روسیه از حریم هوایی ایران
ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق به نقل از سی ان ان، این روزها احتمال افزایش حضور نظامی مسکو در سوریه که با هدف تقویت دولت مشروع «بشار اسد» صورت می گیرد، به یکی از اصلی ترین دغدغه های واشنگتن تبدیل شده است تا آنجا که طی هفته گذشته «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا دو بار با همتای روس خود «سرگئی لاوروف» به طور تلفنی صحبت کرد و از وی خواست تا در باره این موضوع شفاف سازی کند.

جالب آنکه دولت مسکو هیچگاه ارسال ادوات نظامی به دولت قانونی دمشق را که با هدف مبارزه با تروریسم صورت می گیرد، مخفی نکرده و طی روزهای گذشته نیز به دفعات اعلام کرده که سوریه در حال مبارزه با تروریسم است و مسکو به کمک های خود به دولت این کشور ادامه می دهد.

یکی از موضوعات مورد مخالفت آمریکا، امداد رسانی سوریه به دولت دمشق است که برای ممانعت از این امر واشنگتن بیکار ننشسته و از کشورهای بلغارستان و یونان خواست تا حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسی امداد رسان ببندند.

حال این زمزمه به گوش می رسد که با اعلام موافقت تهران، روسیه از حریم هوایی ایران به عنوان مسیر جایگزین برای پرواز هواپیماهای امداد رسان خود استفاده خواهد کرد.

در پاسخ به بحث اخیر، خبرگزاری «سی ان ان» به نقل از «جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نوشت: کری نگرانی خود را از بابت احتمال صحت گزارش های اخیر به اطلاع لاوروف رسانده است. اما نمی دانم که آیا موضوع پرواز هواپیماها از حریم هوایی ایران در گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه ذکر شده است یا خیر. اگرچه این مورد اخیر ناامید کننده است اما با توجه به سابقه ایران در حمایت از دولت بشار اسد، به هیچ وجه تعجب آور نیست.

در همین حال، مقامات آمریکایی ادعا می کنند روسیه طی روزهای گذشته دو دستگاه تانک و چند هواپیمای نظامی به سوریه اعزام کرده است و قصد دارد شماری از نظامیان خود را در سوریه به کار گیرد.

به گفته این مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، هنوز ماندن دائمی نیروهای روسی در خاک سوریه مشخص نیست ولی چیزی که معلوم شده این است که روسیه می خواهد یک سری عملیات هوایی در شهر لاذقیه انجام دهد.

این تصمیم از سوی روسیه بعد از آن گرفته شده که نیروهای بشار اسد در شهر لاذقیه در مقابله با تروریست های داعش با مشکلاتی روبرو شدند. طبق گزارش ها جنگ در سوریه تا کنون باعث کشته شدن ۲۵۰ هزار نفر و آوارگی میلیون ها سوری شده است.

با این حال دمشق حضور نظامی روسیه در خاکش را انکار کرده است. در عین حال، مقامات این کشور حضور کارشناسان نظامی روسی را تایید می کنند. مقامات آمریکایی به همراه کشورهای اروپایی در سخنرانی های متعدد خود بارها از حضور نظامی روسیه در خاک سوریه ابراز نگرانی کرده اند.
منبع: مهر

 
وزیر دفاع از کدام دستاوردهای نداجا بازدید کرد
ساعت ٧:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: نظامی

شیراز؛ جدیدترین ناو در دست ساخت نیروی دریایی ارتش/

 

 

«سهند» و «سینا» در پایان کار

وزیر دفاع از شناورهای در دست ساخت نیروی دریایی ارتش در کارخانجات این نیرو در بندرعباس بازدید کرد.

خبرگزاری فارس: شیراز؛ جدیدترین ناو در دست ساخت نیروی دریایی ارتش/ «سهند» و «سینا» در پایان کار

گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس- سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که در جریان سفر به بندرعباس از منطقه یکم دریای ارتش بازدید کرد، در جریان مراحل ساخت شناورهای جدید این نیرو ازجمله ناوشکن جدید پروژه موج (سهند)، ناو موشک انداز کلاس سینا و ناو تحقیقاتی شیراز قرار گرفت.

تاکنون از پروژه موج، 2 فروند ناوشکن جماران و دماوند (اولی در جنوب و دومی در شمال) عملیاتی شدند و ناوشکن جماران3 با نام «سهند» نیز مراحل پایانی خود را می‌گذراند.

سهند از 2 ناوشکن قبلی بزرگتر و مجهزتر بوده و برای مثل از تعداد موشک‌های بیشتری (موشکهای سطح به سطح و پدافند هوایی) نیز بهره خواهد بود.

* شیراز؛ جدیدترین ناو نداجا

وزیر دفاع در جریان این بازدید از پروژه ناو «شیراز» نیز بازدید کرد. این شناور که هنوز هیچ اطلاعات و تصویری از آن منتشر نشده، یک ناو تحقیقاتی است که از لحاظ اندازه کمی از جماران کوچکتر خواهد بود.

دریادار سیاری در گذشته نیز از طراحی و ساخت اولین ناو آموزشی نداجا به نام «خلیج فارس» خبر داده بود.

ماکت ناو آموزشی خلیج فارس در رژه نیروهای مسلح

(برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ناو آموزشی خلیج فارس اینجا را کلیک کنید.)

از دیگر شناورهایی که وزیر دفاع از مراحل ساخت آن بازدید به عمل آورد، شناور موشک انداز کلاس سیناست که از این کلاس نیز چند فروند در آبهای شمالی (دریای خزر) و چند فروند نیز در آبهای جنوبی کشور فعال هستند.

تصویری از مراحل گذشته ساخت ناوشکن سهند و ناو موشک انداز سینا در بندرعباس

شناور موشک انداز سینا مراحل پایانی خود را می گذراند.

دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، وزیر دفاع را در این بازدید همراهی می‌کرد.

منطقه یکم نیروی دریایی ارتش واقع در بندرعباس، بزرگترین و اصلی‌ترین پایگاه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که علاوه بر پشتیبانی و پوشش ناوگان خود در آب‌های خلیج فارس و منطقه، در سال‌های اخیر ده‌ها ناوگان و ناوگروه را نیز به آبهای محدوده خلیج عدن اعزام کرده است.

انتهای پیام/

  
راه امدادرسانی داعش در جنوب «فلوجه» عراق قطع شد
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی

ارتش و نیروی بسیج مردمی (الحشد الشعبی) عراق با تسلط بر پل جنوب شهر «فلوجه»، امدادرسانی داعش از جنوب این شهر را قطع کردند.

خبرگزاری فارس: راه امدادرسانی داعش در جنوب «فلوجه» عراق قطع شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عملیات جدید نیروهای ارتش عراق و بسیج مردمی (الحشد الشعبی) برای پاکسازی مناطق جنوبی شهر الفلوجه واقع در استان الانبار از شب گذشته آغاز شده است.

گروهی از نیروهای بسیج مردمی به کمک نیروهای عشایر اهل سنت منطقه نیز با حمله به مواضع عناصر تروریستی داعش از شب گذشته موفق شدند در محور جنوبی پیشروی کنند و ساعاتی بعد از درگیری با تروریست‌ها موفق شدند پل مهم و راهبردی «التفاحة» واقع در جنوب شهر را از افراد مسلح پاکسازی کنند.

پل مهم و راهبردی «التفاحه» از مهمترین خطوط کمک‌رسانی تروریست‌ها به شهر الفلوجه از محور جنوبی محسوب می‌شد.

 

نیروهای عراقی بعد از پاکسازی پل التفاحه، به پیشروی خود ادامه دادند و عملیات پاکسازی منطقه «النعیمیة» واقع در جنوب الفلوجه را آغاز کردند و در ساعات اولیه از آغاز عملیات موفق شدند بر مساحتی بیش از 50 درصد از منطقه را از وجود عناصر داعش پاکسازی کنند.

به گزارش فارس درگیری بین نیروهای عراقی با تروریست‌های داعش در منطقه النعیمیة هنوز ادامه دارد و نیروهای عراقی در حال پیشروی در منطقه هستند.

با آغاز عملیات پاکسازی استان الانبار در چند ماه گذشته، نیروهای بسیج مردمی به کمک نیروهای عشایر اهل سنت منطقه و ارتش عراق موفق شدند با عملیات های متعدد و جداگانه شهر الفلوجه و شهر الرمادی را در محاصره تقریبا کاملی قرار دهند و وارد شهر الرمادی شوند و محاصره را هر روز بر تروریست‌ها تنگ‌تر کنند.  
کلیپ صوتی | شعرخوانی ضد استکباری حاج مهدی سلحشور
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: کلیپ

کلیپ صوتی | شعرخوانی ضد استکباری حاج مهدی سلحشور

کلیپ شعرخوانی ضد استکباری حاج مهدی سلحشور در مراسم مدافعان حرم
به گـوش باش که دشمن عنود و حیله گر است / هزار مرتبه از روز پیش خیره تر است
بـه هوش بـاش تفـاهم ملاک عـزت نیست / گذشتـن از حـق مـردم ملاک عـزت نیست
در سینه‌ام دوباره غمی جان گرفته است / امشب دلم به یاد شهیدان گرفته است
تـا لحظـه‌ای پیش دلــم گــور سرد بود / اینک بـه یمـن یــاد شمـا جـان گرفتـه است

دانلود


 
عکس یادگاری القاعده با جنگنده های سوریه
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش فرهنگ نیوز ، گروه مسلح "جبهه النصره" از طوفان خاک که باعث کاهش حرکت هواپیماهای نظامی سوری شده بود استفاده کرد و توانست فرودگاه نظامی ابوالظهور واقع در استان ادلب را تصرف کند.

گروه جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه است.
استان ادلب در شمال شرقی سوریه و هم مرز ترکیه است. استان ادلب سوریه از غرب به دریای مدیترانه راه دارد.

اعضای گروه جبهه النصره پس از تصرف فرودگاه نظامی، با تسلیحات و جنگنده های آن عکس یادگاری گرفته و در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.

در اثر حملات گروه جبهه النصره، تعدادی از نظامیان ارتش سوریه از جمله چند افسر به اسارت گرفته شدند.

این فرودگاه که 16 کیلومتر مربع مساحت دارد نزدیک به دو سال در محاصره قرار داشت.
ابوالظهور یکی از بزرگترین فرودگاه های منطقه شمال سوریه است.

سوریه از 4 سال قبل تاکنون شاهد بحران گسترده ای است که هم اکنون به جنگی همه جانبه ای تبدیل شده است. جبهه النصره تلاش می کند از طریق عملیات های مسلحانه، دولت سوریه را سرنگون کند.

منبع: عصرایران

 
ورود نیروهای نظامی روس به درگیری‌های سوریه
ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش فرهنگ نیوز ، اگرچه این منابع آگاه -که به دلایل امنیتی نخواسته‌اند نامی از آنها فاش شود- اذعان کرده‌اند تعداد این نظامیان زیاد نیست، اما این امر موجب نگرانی و هراس برخی مقامات آمریکایی شده است.ورود نیروهای نظامی روس به درگیری‌های سوریه

همچنین، طی روزهای اخیر دو ناو جنگی حامل تعدادی تانک و ادوات زرهی برای سوریه ارسال شده است.

در حالی که جان کری، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده طی چهار روز اخیر برای دومین بار تماس تلفنی با همتای روس خود برقرار کرده و از مراتب نگرانی خود و کشورش پیرامون برانگیخته شدن بیش از پیش آتش جنگ در سوریه صحبت کرده، کاخ سفید نیز از از نظارت دائم خود بر این روند خبر داده است.

مقامات روسی نیز ضمن تأکید بر لزوم تقویت دولت بشار اسد، دخالت نیروهای نظامی بین‌المللی در درگیری‌های سوریه و عراق را مهمترین عامل پایان دادن به این منازعات دانست. منازعاتی که آتش اصلی آن را امریکا و مخالفان منطقه‌ای اسد شعله‌ور ساخته‌اند.

منبع: حزب الله سایبر

 
صدر: امارات فوری از یمن خارج شود
ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش فرهنگ نیوز ، "مقتدی صدر" روز پنجشنبه تأکید کرد: اگر نظامیان اماراتی برای آزادسازی اراضی اشغال شده فلسطین کشته می‌شدند، به عنوان شهید در راه یک مسأله اسلامی و عربی در نظر گرفته می شدند.صدر: امارات فوری از یمن خارج شود
 
مقتدی صدر در پاسخ به سؤال گروهی از نویسندگان و روزنامه نگاران در لبنان در خصوص حوادث یمن گفت: متأسفانه استعمار بر ما چیره گشت، به صورتیکه حملات علیه مردم یمن به یک فضیلت تبدیل شد، و گرسنگی دادن به آنان و کشتار کودکانشان یک امر واجب شد. 
 
مقتدی صدر خاطرنشان کرد: به این کشور برادر (امارات) توصیه می‌کنم که در برابر خداوند و ملتها مسؤولیت پذیر باشد، و به صورت فوری نیروهایش را از یمن خارج کند، تا در آسمان صلح نخستین کشوری باشد که در این زمینه گام بر می‌دارد، و از این راه هیبت و وحدت به اعراب باز گردد. حمایت اعراب از ظالم دیگر بس است، باید از مشروعیت ملتها و فقرا و مظلومین حمایت کرد.
 
مقتدی صدر حدود 2 ماه قبل هم در پیامی درخواست کرده بود، مردم یمن از رنجی که عربستان سعودی بر آنها تحمیل کرده است نجات داده شوند. وی تأکید کرده بود که عربستان سعودی باید عبرت بگیرد و حمام خون را متوقف کند.
منبع: العالم

 
جواب منفی دختر ایزدی به اولاند+عکس
ساعت ٦:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش فرهنگ نیوز ، نمایشگاهی تحت عنوان "جنگ در عراق و خاورمیانه" و با حضور برخی آسیب دیدگان این معضل انسانی، در روزهای اخیر در پاریس برگزار شد.جواب منفی دختر ایزدی به اولاند+عکسدر حاشیه برگزاری این نمایشگاه، رئیس جمهور فرانسه به عنوان مهمان ویژه حضور یافت و ضمن گفتگو با بازدیدکنندگان، سخنانی را درمورد آوارگان کشورهای جنگ زده ایراد کرد.

«فرانسوا اولاند» در همین دید و بازدیدها با «جنان بادل» دختر ایزدی اهل عراق که با کتاب "داعش و اسارت زنان" در این نمایشگاه حضور یافته بود به سخن پرداخت و وضعیت آواراگان این کشور را جویا شد.

وی پس از مطالعه بخش‌هایی از کتاب بادل، خطاب به او اظهار داشت: کتاب تو تاثیر عمیقی بر من گذاشت و امیدوارم دیگر شاهد اینگونه رفتارها با زنان در سراسر جهان نباشیم.

رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر آمادگی این کشور برای پناه دادن به آوارگان جنگ‌زده خاطرنشان کرد: پیام صلح مرا به اقلیم کردستان عراق برسان و به آن‌ها بگو که فرانسه همواره پشتیبان آ‌ن‌ها در جنگ علیه داعش خواهد بود.

اولاند در پایان سخنان خود از این دختر عراقی درخواست کرد تا در فرانسه بماند و به فعالیت خود در زمینه نویسندگی ادامه دهد ولی جنان بادل در پاسخ به او گفت: با مهاجرت مشکلی حل نمی‌شود و تنها راه برون‌رفت عراق از مشکلات بوجود آمده، "ماندن" و "تفکر" است.

این دختر ایزدی با بیان اینکه من خواستار یاری زنان زندانی و مردمان با استقامت کشورم هستم، خاطرنشان ساخت: از شما درخواست می‌کنم که مردم کشورم را به عدم مهاجرت ترغیب کنید، چراکه در حال حاضر مهاجرت چاره واقعی عراقی‌ها نیست.

وی در تقبیح چهره داعش اظهار داشت: من سه ماه در چنگال گروه تروریستی داعش بودم و این کتاب نیز ماحصل اتفاقاتی است که بر من گذشته است.

جنان بادل افزود: در مدت زمان اسارتم شاهد صحنه‌های دردناکی بودم و تروریست‌ها از هیچ وسیله‌ای برای شکنجه ما رویگردان نبودند.

گفتنی است، کشور فرانسه یکی از اعضای تشکل موسوم به ائتلاف جهانی علیه داعش است که تا اینجای کار نتوانسته اذهان عمومی جهان را نسبت به مبارزه خود با داعش جلب کند.

منبع: ابنا

 
حمله اسرائیل به توپخانه ارتش سوریه در زبدانی
ساعت ٦:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش فرهنگ نیوز، در حالی که تروریست‌ها در شهر زبدانی آخرین نفس‌های خود را می‌کشند و شهر در آستانه پاکسازی کامل قرار دارد، اسرائیل به کمک تروریست‌ها آمد.
 حمله اسرائیل به توپخانه ارتش سوریه در زبدانی
بر اساس گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، یک منبع آگاه گفته که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی، امروز پنج‌شنبه توپخانه ارتش سوریه را در نزدیکی این شهر که در فاصله 45 کیلومتری دمشق قرار دارد، بمباران کرده‌اند.
 
منبع مذکور در خصوص نوع استفاده از این سایت توپخانه‌ای گفته: «از (این سایت) توپخانه برای کمک به ارتش و دفع حملات شبه‌نظامیان در بخش شرقی (شهر) زبدانی استفاده می‌شد.»
 
شهر زبدانی در هفته‌های اخیر به صحنه نبرد جدی ارتش سوریه و رزمندگان حزب‌الله لبنان با تروریست‌ها بدل شده است.
 
آخرین خبر از تحولات میدانی این شهر دیروز از قول یک یک منبع مطلع در بیروت به خبرنگار فارس رسیده بود، منبع فارس گفته بود: «منطقه آلوده در مرکز زبدانی محاصره است و کار شهر از حیث نظامی تمام شده و این شهر در حکم آزادی کامل است.»
 
وی یادآور شده بود که «اما زبدانی دارای ابعاد دیگری است که بیان آن به گذشت زمان نیاز دارد و این مسئله مربوط به شهرک‌های محاصره شده "فوعه" و "کفریا" در استان ادلب است».
 
منبع: فارس

 
مرگ مساوی امریکا- حامد زمانی
ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: کلیپ

مرگ مساوی امریکا- حامد زمانی


 
نقد و بررسی برجام در کمیسیون ویژه مجلس توسط سعید جلیلی
ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: فیلم های خبری

نقد و بررسی برجام در کمیسیون ویژه مجلس توسط سعید جلیلی

بالاخره پس از گذشت حدود یک هفته، نظرات دکتر سعید جلیلی درباره نتایج مذاکرات در کمیسیون برجام در صدا و سیما منتشر شد. لازم به ذکر است دکتر جلیلی تاکنون در مورد مذاکرات و نتایج آن و تیم مذاکره کننده نظر خاصی ارائه نداده بودند.


از حدود ۱۰۰ حق مسلم خود محروم شده ایم

از حقوق تصریح شده در ژنو هم عقب‌نشینی کردیم

ایران استثنا بودن را پذیرفته است

۴۰ سال دیگر به ۱۹۰ هزار سو می رسیم

بر خلاف خطوط قرمز نظام، بازرسی های غیر متعارف را هم پذیرفته اند

کلیه تحریم ها بازگشت پذیر هستند

بخش اول

بخش دوم


 
شهید حسن باقری ( افشردی )
ساعت ٦:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: کلیپ

شهید حسن باقری ( افشردی )


 
عدم توجه دولت به بزرگترین اجتماع فرهنگی
ساعت ٦:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠  کلمات کلیدی: مذهبی

شور و اشتیاق وصف نشدنی مردم و همچنین رضایت رهبر معظم انقلاب از این حماسه عظیم، از همان سال گذشته اذهان عمومی را برای سفرهای سال بعد با رفاه و آسایش بیشتر سوق داد.

آیا دولت تدبیر امسال هم برای پیاده روی اربعین برنامه ای ندارد؟ / زائرین اربعین سردرگم یک سامانه اینترنتی

به گزارش گروه اجتماعی فرهنگ نیوز-مهدی مهدیان: سال گذشته و همزمان با مراسم اربعین حسینی(ع) عزیمت حدود 20 میلیون زائر به شهر کربلا دوست و دشمن را حیرت زده کرد تا عملا اتفاق بی سابقه ای در دنیای اسلام رخ داده باشد.

نظر رهبری درباره حماسه اربعین سال گذشته

رهبر انقلاب درباره خلق حماسه عظیم مسلمانان در اربعین سال گذشته، گفتند: "امسال شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمانها - البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند - که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسائل اسلامی را رصد میکنند.

من همین‌جا مناسب می دانم و لازم می دانم به‌مناسبت یاد از آن اجتماع عظیم، از دولت عراق، ملّت عراق، عشایر عراق که در این آزمون بسیار مهم فداکاری کردند، خدمت کردند، کَرم و بزرگواری نشان دادند، تشکّر کنم. حادثه‌ی عجیبی بود حادثه‌ی امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! وقتی حتّی جسمها در کنار هم قرار میگیرد، این‌جور انعکاس پیدا می کند. اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّتهای مسلمان - سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع - با یکدیگر دلهایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت.

 حادثه‌ی عجیبی بود حادثه‌ی امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! ملّت ما عزم راسخ خود را هم در تحمّل برخی مشکلاتی که برای او وجود داشت نشان داد، هم در روز بیست‌ودوّم بهمن، در روز قدس و در راهپیمایی عظیم اربعین این عزم را، این همّت را از خود بُروز داد و نشان داد".

لزوم ساماندهی زائران از سال گذشته در اذهان عمومی شکل گرفته بود

شور و اشتیاق وصف نشدنی مردم و همچنین رضایت رهبر معظم انقلاب از این حماسه عظیم، از همان سال گذشته اذهان عمومی را برای سفرهای سال بعد با رفاه و آسایش بیشتر سوق داد.تا جایی که بحث ساماندهی زائران در ایام اربعین به منظور سفر ساده تر به کربلا مطرح شد.

سفر سال گذشته بسیاری از مردم ایران به عراق به علت شور و اشتیاق آنها و همچنین شرایطی که در روزهای منتهی به اربعین به وجود آمد از شرایط خاص و بی سابقه ای برخوردار بود.شرایط امنیتی که گروهک تروریستی داعش در برخی از نقاط عراق به وجود آورده بود و همچنین برداشته شدن ویزاها و در نهایت گذرنامه ها از جمله مسائل قابل اشاره ای هستند که می توان این اتفاق را در زمره حوادث بی سابقه در هنگام سفر مردم ایران به عراق برشمرد.

از طرفی دیگر ناهماهنگی های مختلفی که در رفت و آمد مردم قبل و بعد از مرز برایشان به وجود آمد سبب شد بحث برنامه ریزی برای سفر سال های بعد ایرانی ها به منظور آسایش بیشتر قوت بگیرد چرا که نظم و امنیت یکی از اصلی ترین مسائلی است که باید در سفر رعایت شود.

ساماندهی هایی که نباید جمعیت زائرین را کاهش دهد

اگرچه تاکید رهبری و خواسته بسیاری از مردم برای سفر ارزان به کربلا و همچنین افزایش جمعیت زائرین، نسبت به سال گذشته مطرح است، اما ساماندهی گذرنامه و حتی ویزا به منظور کنترل و ایجاد امنیت بیشتر در این و آن سوی مرزها ضروری است اما مسئله مهمتر از آن که مطرح شده این است که این ساماندهی ها هرگز نباید شرایطی را برای مردم رقم بزند که قید سفر را با وجود همه علاقه ای که دارند بزنند و به جای افزایش جمعیت عاشقان حسینی در کربلا این جمعیت کاهش یابد.

متاسفانه با وجود فرصت یک ساله ای که برای برنامه ریزی هرچه بهتر در اختیار متولیان و مسئولین مربوطه وجود داشت، شاهد هستیم در حالی که کمتر از سه ماه به اربعین امام حسین(ع) باقی است تازه مسئولین به فکر طرح ایده های دست و پاگیری افتاده اند که با یک محاسبه سرانگشتی می توان اذعان کرد که عملا نتیجه ای جز کاهش شدید زائر نخواهد داشت.

برنامه ریزی نامنظم مسئولین برای ایجاد نظم در میان زائرین

ظاهرا در ذهن مسئولین این موضوع نقش بسته است که بحث ساماندهی فقط به ویزا و گذرنامه و جلوگیری از هجوم عاشقان حسینی به سمت مرزها مربوط می شود، چرا که از شواهد و قرائن پیداست که برنامه ریزی آنها تنها به منظور ثبت نام از مردم، آن هم به صورت کاملا نامنظم و غیر منسجم صورت گرفته است.آن هم با اختصاص سامانه "سماح" برای ثبت نام زائران.


صفحه مربوط به ثبت نام برای زائران اربعین

برنامه مسئولین به این صورت است که ایرانی ها یک ماه فرصت دارند تا در سایت یاد شده ثبت نام کنند و در صورتی که از این نام نویسی، جا بمانند دیگر نمی توانند به کربلا سفر کنند!این در حالی است که پرسش های بیشمار مردم به منظور مشکلاتی که دارند بی پاسخ مانده است.

دولت تدبیر امسال هم پیاده روی اربعین را جدی نگرفته است

افرادی که در حال حاضر گذرنامه ندارند، سربازان وظیفه ،مهاجرین افغان و یا افرادی که به هر علت نمی توانند از مرز خارج شوند با توجه به فرصت یک ماهه ای که دارند عملا از سفر باز می مانند چرا که طی شدن روند صدور گذرنامه و یا نامه نگاری های مختلف با توجه به هجوم مردم به اداره گذرنامه بیش از دو هفته به طول می انجامد.

یکی از نقاط ضعف و شکست این طرح ساماندهی قیمت ویزاست که برای برخی زیاد می باشد، بخصوص با توجه به رایگان شدن ویزا در سال پیش در روزهای منتهی به اربعین، در صورتی که زائران مثل سال پیش منتظر باشند و روزهای پایانی به مرزها هجوم بیاورند چه برنامه ریزی خواهد شد؟(در صورت ممانعت این کار منجر به درگیری خواهد شد که تبعات خیلی بدی خواهد داشت و حماسه اربعین هم کم فروغ تر برگزار خواهد شد و عزت سال پیش تحت شعاع قرار خواهد گرفت).

بخشی از حماسه آفرینان سال گذشته، زائران افغانستانی ،عراقی و... که کارت سبز و گذرنامه ندارند، بودند در این ساماندهی هیچ راهی برای حضور این عزیزان دیده نشده است. و سوالی که مطرح می شود این است که چرا برای حضور این افراد با وزارت کشور و کشور عراق برنامه ریزی انجام نشده است؟

از طرفی دیگر بحث های ثبت نام انفرادی و یا جمعی و همچنین تنظیم زمان دریافت ویزا و بلیط هواپیما برای زائرانی که قصد سفر هوایی دارند و یا هماهنگی کاروان ها و ثبت نام زائرین در آن از جمله مشکلات این طرح ثبت نام است که نشان دهنده عدم برنامه ریزی منسجم دولت برای این مسئله دارد.

مشکلاتی که توسط دولت بیشتر و بیشتر می شود

بیشتر مشکلات مردم در سال گذشته در عدم امکانات رفت و آمد در قبل و بعد مرز بود که با توجه به نظرات مردم انتظار می رفت درباره این مشکل تمهیدات خاصی اندیشیده شود.در هر صورت به نظر می رسد با این طرح عملا جز افزایش مشکلات زائران نتیجه ای دیگری نخواهد داشت.جا نیفتادن این طرح در میان مردم و عدم ثبت نام آنها می تواند عده زیادی از افراد را از این سفر برخلاف میل باطنیشان مایوس کند، که این مسئله در نهایت می تواند منجر به کاهش زائر و شورو اشتیاق مردم نسبت به سال گذشته شود که این مسئله بر خلاف نظر مردم و رهبری است.

البته تجربه سال گذشته نشان داده است که با وجود مشکلات فراوانی که در سال گذشته وجود داشت مردم از حضور در کربلا مایوس نشدند و اصرار آنها به منظور زیارت کربلا منجر به آزادی مرزها و حضور بی سابقه مردم در کربلای معلی شد که این احتمال هست که در سال جاری هم با وجود همه تمهیدات در نظر گرفته شده این اتفاق رخ دهد.

از این رو با توجه به شرایط فعلی کشور عراق و شرایط اقتصادی مردم ایران و مهاجرین، مسئولین با توجه به فرصت نسبتا اندکی که تا فرا رسیدن ایام اربعین دارند، در مرحله اول تمهیداتی بیندیشند تا امنیت زائران برای سفر تامین شود و در مرحله دوم نظم بیشتری در سفر زائران ایجاد شود تا مشکلی در اسکان و رفت و آمدها نداشته باشند.

از طرفی دیگر مشکل ارتباطی و عدم ارئه خدمات تلفن همراه در سال گذشته بیداد می کرد که این مسئله باعث بروز مشکلات بسیار زیادی برای زائران ایرانی شده بود.عدم اطلاع خانواده ها از زوار با گذشت چند روز از سفر و همچنین عدم هماهنگی میان زائران در کربلا به منظور یافتن یکدیگر از جمله مشکلات اساسی زائران به شمار می رفت.

در مرحله پایانی باید تمام تلاش مسئولین این باشد که تا جایی که در توانشان است، ریزترین مشکلات اقتصادی، شغلی و حتی جسمی زائران را حل کنند تا در نهایت حماسه پرشکوه تر از سال گذشته کهمد نظر رهبری و مردم است در اربعین سال جاری رقم بخورد.


 
تصاویر/تظاهرات علیه نتانیاهو در لندن
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی
روز چهارشنبه تجمع در برابر نخست وزیری انگلیس در لندن علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تقدیم می شود.در کنار این تجمع شمار اندکی از طرفداران رژیم صهیونیستی نیز تجمع کرده بودند.
 

منبع: ایرنا


 
حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها به دمشق
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از پایگاه النشره، منابع سوری از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن سه نفر دیگر در حملات خمپاره ای گروههای مسلح به منطقه العماره در خیابان ملک فیصل دمشق و آتش گرفتن دو خودرو به شکل کامل و وارد شدن زیان هایی به مراکز تجاری خبر دادند.
 
به گفته این منابع در جریان حملات تروریستها به شهرک های کفریا و الفوعه محاصره شده در حومه شمالی ادلب 9 نفر زخمی شدند.
 
خبر دیگر اینکه منابع سوری از درگیری های شدید در اردوگاه یرموک میان احرار شام و داعش خبر دادند و اعلام کردند: تروریست های داعش بر برخی مناطق در خیابان فلسطین مسلط شدند.همزمان ارتش سوریه مواضع هر دو گروه با موشک و توپخانه و سلاح های سنگین هدف قرار داد.
 
از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا که کشورش نقش به سزایی در مصائب ملت سوریه دارد از آمادگی کشورش برای پذیرش تعداد زیادی از پناهجویان سوری خبر داد.
 
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی با جان کری همتای آمریکایی خود بر ضرورت مبارزه جمعی با تروریستها در سوریه تاکید کرد.
 
منبع: مهر

 
کوثری: رسیدن به ۱۹۰ هزار سو با این برجام ۳۸ سال زمان می خواهد!
ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی

 صاحب نیوز، سردار محمداسماعیل کوثری شب گذشته در مسجد آقاعلی بابا اصفهان اظهار کرد:

عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس در برنامه ای که تحت عنوان «آغازی بر پایان نفوذ استکبار» برگزار شد به بیان مختصری از روند وضعیت هسته ای کشورمان از پیش از انقلاب تا زمان کنونی پرداخت.

وی گفت: پیش از انقلاب هم آمریکا و هم اروپا معتقد بودند ایران باید انرژی هسته ای داشته باشد و این موضوع با قرارداد ۲ نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی در بوشهر در سال ۵۳ آغاز گردید و در ادامه نیز قرارداد راه اندازی یک نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی در خوزستان با فرانسه بسته شد.

کوثری افزود: همچنین در تهران نیز رآکتوری ۵ مگاواتی راه اندازی و تکمیل شد که با سوخت ۲۰ درصد فعالیت می کرد اما با انقلاب و فرار نیروهای غربی و آمریکایی از کشور روند ساخت ۳ نیروگاه دیگر ناتمام ماند که تا آن زمان پیشرفت ساخت ۲ نیروگاه بوشهر حدود ۸۵ درصد و نیروگاه خوزستان ۵ تا ۱۰ درصد بود.

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس ادامه داد: در زمان جنگ به دو نیروگاه بوشهر که توسط عراق بمباران شد خسارات زیادی وارد آمد و بالاخره قرارداد تکمیل یکی از این دو نیروگاه با روسیه بسته شد که همین چند سال اخیر به سرانجام رسید.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: پس از دوران جنگ با چند سانتریفیوژ که از چند کشور از جمله پاکستان تهیه و فعالیت هسته ای را شروع کردیم اما آمریکا و غربی که پیش از انقلاب موافق هسته ای شدن ایران بودند مخالفت های خود را آغاز کردند.

مخالفت آمریکا و غرب با ایران هسته ای پس از انقلاب به خاطر استقلال ما برای ایجاد تکنولوژی است

وی گفت: دلیلش هم آن بود که پیش از انقلاب از صفر تا صد کار دست خود آن ها بود و چند برابر از ایران پول می گرفتند اما پس از انقلاب و جنگ ایران خود می خواست به این تکنولوژی برسد.

کوثری ادامه داد: سال ۸۲ بود که غنی سازی را شروع کردیم و پیش از آن نیز به دلیل اتمام سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران نامه ای به آژانس انرژی اتمی برای تهیه سوخت فرستاده شد که آن ها نیز موضوع را به آرژانتین ارجاع دادند و در نهایت سوخت این نیروگاه تعویض شد.

وی افزود: ایران قصد مخفی کاری نداشت اما متاسفانه با اطلاعاتی که چند نفر از اصلاح طلبان و منافقین لو دادند موضوع هسته ای ایران با مسائلی روبرو شد و در نهایت در مذاکرات سعدآباد تهران که با حضور ۳ کشور اروپایی انجام گرفت به این رسیدند که ایران تا ۲ سال موضوع هسته ای خود را تعلیق کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: پس از اتمام این مدت در سال ۸۴ به دستور رهبر معظم انقلاب پلمب ها شکسته و کار هسته ای مجددا شروع شد.

آژانس سال ۸۸ و در اوج فتنه ایران را در تامین سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران بازی داد

وی خاطرنشان کرد: سال ۸۸ همزمان با اوج گیری فتنه نیاز بود سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران تعویض شود و بر همین اساس نامه ای به آژانس نوشته شد اما این بار آژانس ایران را به ۳ کشورآمریکا، فرانسه و روسیه ارجاع داد که این موضوع بازی دادن ایران بود ولی با فشاری که کشور به آژانس آورد در نهایت بنا شد نماینده ای برای مذاکره و در راس آن از آمریکا بیاید.

کوثری افزود: تا این زمان کشور حدود ۱۷۵۶ کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشت و هیئت خارجی تامین سوخت ۲۰ درصد را مبنی بر گرفتن این مقدار اورانیوم گذاشت که در نهایت با مشورت با ۱۲۰۰ کیلوگرم آن موافقت شد اما آمریکایی محل تعویض را ترکیه اعلام کردند که ما قبول نکردیم.

خیال خام غرب و آمریکا در عدم توانایی ایران برای تولید سوخت ۲۰ درصد و میله های سوخت/ دانشمندان کشور گفتند خودمان می توانیم/ اطمینان که برای رهبر انقلاب حاصل شد دستور شروع کار را دادند

عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس ادامه داد: همین زمان بود که دانشمندان هسته ای کشور گفتند ما خود قادر به ساخت سوخت ۲۰ درصد هستیم و بالاخره زمانی که این اطمینان برای رهبر معظم انقلاب حاصل شد ایشان فرمودند به طرف غربی بگوید اگر تا ۲ ماه دیگر سوخت ایران تامین نشود خودمان کار را شروع می کنیم.

وی اضافه کرد: طرف غربی که موضوع را جدی نگرفت سوخت مورد نیاز ما را تامین نکرد که در ادامه با دستور رهبر انقلاب کار تولید شروع شد و به لطف خدا کشور توانست سوخت ۲۰ درصد را تولید کند.

سردار کوثری گفت: ناظران غربی آمدند و این موضوع را دیدند اما باز خیال کردند ایران در تولید میله های سوخت ناتوان می شود که آن را نیز بچه های خودمان ساختند و سوخت ۲۰ درصد در قلب رآکتور جای گرفت که این موضوع عصبانیت شدید دشمن را به دنبال داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس به افزایش فشار اقتصادی طرف غربی آمریکایی علیه کشور در این زمان اشاره کرد و گفت: البته آمریکا دز سال ۵۹ و ریاست جمهوری کارتر پس از شکست در طبس فشار اقتصادی علیه ما را شروع کردند.

وی افزود: با این وجود به سرعت پیشرفت کردیم و در نهایت تعداد سانتریفیوژها را به ۱۹ هزار عدد رساندیم و تولید سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران که برای حدود ۸۵۰ هزار نفر بیمار دارو تولید می کند ادامه دادیم و از طرف دیگر نیز میزان اورانیوم ۳ تا ۵ درصد را به حدود ۹ تن رساندیم.

کوثری ادامه داد: بحث موشکی ایران نیز به سرعت پیش می رفت و فتنه ی ۸۸ نیز که امید دشمن برای براندازی نظام بود به جایی نرسید و این مسائل باعث تشدید فشار علیه ایران گردید که تحریم های بانکی، هواپیمایی، کشتی، بیمه، خودرو و … را اضافه کردند.

اواخر دولت دوم احمدی نژاد برای مذاکره پیام دادند/ با آمدن دولت روحانی سیاست عوض شد

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس ضمن تصریح بر اینکه فشارها آن اثری که دشمن می خواست نداشت گفت: حدود ۸ تا ۱۰ ماه از اواخر دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد مانده بود که از طریق عمان برای مذاکره پیام دادند و گفتند شما غنی سازی داشته باشید.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند ما به این ها اعتماد نداریم اما شما اگر می توانید به نتیجه برسید مذاکره کنید که در نهایت مذاکرات ادامه یافت تا اینکه دولت و به تبع آن سیاست اجرایی دولت تغییر کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: دولت آقای روحانی با این شعار که می تواند تحریم ها را بردارد سیاست مذاکره را ادامه دادند تا در آذرماه ۹۲ توافق مقدماتی در ژنو انجام شد و می خواستند ۶ ماه بعد آن را نهایی کنند.

ایران به تعهداتش در ژنو عمل کرد اما دشمن نه!

وی گفت: از جمله مواردی که در این زمان از ایران خواسته شد تبدیل و اکسید کردن ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد بود که در این زمان به میزان ۱۹۶ کیلو رسیده بود که نیمی از این مقدار اکسید شد و نیمی دیگر به سوخت ۳٫۵ تا ۵ درصد تبدیل گردید.

کوثری ادامه داد: همچنین خواستند تعداد سانتریفیوژها و میزان اورانیوم ۳ تا ۵ درصد نیز اضافه نشود و در عوض آن ها نیز کارهایی انجام دهند از جمله اینکه ۶ قسط ۷۰۰ میلیون دلاری از پول های خودمان که در چهار کشور چین، ژاپن، کره جنوبی و هندوستان بلوکه شده بود آزاد کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ایران به تعهدات خود عمل کرد اما طرف غربی به همه ی تعهدات خود از جمله لغو تحریم قطعات خودرو، هواپیما، بیمه و کشتیرانی عمل نکرد.

درخواست های دشمن در لوزان زیادتر شد/ رهبر انقلاب در مورد موضوع بازجویی از عزیزان هسته ای شخصا وارد شدند

وی ادامه داد: در مذاکرات لوزان طرف غربی موارد بیشتری خواست از جمله اینکه تعداد سانتریفیوژهای نطنز از حدود ۱۷ هزار به ۵۰۶۰ عدد و در فردو نیز از تعداد ۲۷۰۰ به ۱۰۴۴ کاهش یابد، میزان حدود ۹ تن سوخت ۳ تا ۵ درصد نیز صادر و یا اکسید شود و کشور در نهایت ۳۰۰ کیلوگرم سوخت داشته باشد و همچنین قلب رآکتور اراک خارج گردد.

سردار کوثری خاطرنشان کرد: ایران نیز خواست تحریم ها به طور کامل و یک جا لغو گردد، موضوع غنی سازی قطعی شود و تحقیق و توسعه نیز ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: پس از مدتی تیم هسته ای برگشتند و رهبر معظم انقلاب نیز تاکیداتی از جمله اینکه تحریم ها همزمان برداشته شود کردند اما همین زمان طرف غربی در دو موضوع دبه کرد و آن اینکه در فردو نهایتا ۲ آبشار و حداکثر ۳۵۰ عدد سانتریفیوژ بچرخد و موضوع دیگر که مهم تر بود خواستند ایران ۲۳ نفر از دانش مندان و نیروهای نظامی و هسته ای خود را برای صحبت با طرف غربی معرفی کند!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: موضوع بازدید از مراکز نظامی ایران را نیز مطرح کردند که رهبر معظم انقلاب در دانشگاه امام حسین (ع) صراحتا این موضوع را رد کردند و فرمودند من اجازه بازجویی از عزیزان هسته ای را نخواهم داد و همچنین موضوع بازدید از مراکز نظامی را نیز نپذیرفتند و به مسوولان نظامی تاکید کردند چنین اجازه ای ندارند.

حدود ۲۰ روز بعد از نهایی شدن برجام در وین متن ترجمه شده را به نمایندگان رساندند!

کوثری خاطرنشان کرد: در نهایت در مذاکرات وین متن تواق نهایی شد و پس از حدود ۲۰ روز متن ترجمه شده برجام در اختیار نمایندگان قرار گرفت و همچنین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

وی گفت: آقای روحانی و تیم مذاکرات مدعی اند در این قطعنامه موارد علیه کشور را لغو کردیم اما از جمله موارد آورده شده در این قطعنامه آن است که ایران هیچ گونه فعالیتی در مورد موشک های بالستیکی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای انجام ندهد.

کوثری افزود: البته ایران هیچ گاه چنین کاری نکرد اما در ادامه ایران را موظف می کند تا ۸ سال هیچ گونه بحث تبادل موشکی مگر تحت نظر این شورا نداشته باشد و در مورد خودروهای نظامی زرهی نیز مواردی مطرح کرده اند که تا ۵ سال کشور را محدود می کنند.

به عراقچی گفتیم الزام آور نبودن فرقی با کاغذ پاره بودن ندارد/ بازی با کلمات است

عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس ادامه داد: همه ی این موارد را به گوش تیم مذاکره مخصوصا آقای عراقچی رساندیم که او گفت این ها الزام اور نیست و ما نیز گفتیم اگر چنین است پس چرا در متن توافق آورده اید و آقای احمدی نژاد هم می گفت این ها کاغذپاره است؛ در معنی کلمات که فرق نمی کند!

وی افزود: در جلسه ای که صبح امروز به آقای صالحی در کمیسیون ویژه برجام داشتیم به ایشان گفتیم اگر تعداد ۵۰۶۰ سانتریفیوژ نسل یک در نطنز بچرخد تنها ۶۰۷۰ سو نیاز ما را براورده می کند که این مقدار با میزان ۱۹۰ هزار سویی که خود شما گفتید نیاز کشور است بسیار تفاوت می کند.

رسیدن به ۱۹۰ هزار سو با این برجام ۳۸ سال زمان می خواهد!/ صالحی می گوید برنامه ای داریم اما برنامه را ارائه نمی دهد!/ مسئله ی مخفیانه ای نداریم

کوثری تاکید کرد: بر اساس جدولی که تهیه شد رسیدن به میزان ۱۹۰ هزار سو بین ۳۵ تا ۳۸ سال طول خواهد کشید چرا که تا ۸ سال باید از همین تعداد محدود شده ی سانتریفیوژهای کنونی استفاده کنیم و بعد از این ۸ سال تا ۲ سال بعد قادر به ساخت سالانه ۲۰۰ سانتریفیوژ نسل ۶ و ۸ آن هم بدون روتور خواهیم بود و بعد از مجموع این ۱۰ سال باز تنها قادر هستیم سالانه تعداد ۲۰۰ عدد از نسل ۶ و ۸ بسازیم که با این اوصاف حدود ۳۸ سال برای رسیدن به میزان ۱۹۰ هزار سو زمان نیاز خواهد بود.

عضو کمیسیون ویژه برجام در مجلس با تصریح بر اینکه وقتی این موضوع را با آقای صالحی مطرح شد گفت برای این موضوع برنامه ای داریم از او خواسته شد برنامه را ارائه بدهد چرا که مسئله محرمانه ای نداریم.

وی سپس برخی دیگر از مواردی که بین ۱۵ تا ۲۵ سال کشور را محدود می کند برشمرد.

تصریح متن برجام بر تعلیق تحریم هاست نه لغو آن ها؛ آن هم با پیش شرط راستی آزمایی!

کوثری سپس به موضوع تحریم اشاره و تصریح کرد: بر اساس متن برجام تحریم ها به شرط راستی آزمایی تعلیق و نه لغو خواهد شد!

وی یکی دیگر از موارد سوال در مورد برجام را همزمان نبودن و همچنین لغو تحریم ها دانست و گفت: به عنوان نمونه در مورد تحریم بانکی Swift تا ۸ سال هیچ کاری نمی توان انجام داد.

دولت در اعلام میزان پول های بلوکه شده ایران در خارج از کشور پیش از مذاکرات صادق نبود/ پیش از مذاکره گفتند ۱۰۰ میلیارد دلار، بعد از آن گفتند ۲۹ میلیارد دلار/ در مجلس می دانستیم این رقم ها درست نیست

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موارد آن است که دولت پیش از مذاکرات اعلام می کرد مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده آزاد خواهد شد اما بعد از مذاکرات عدد ۲۹ میلیارد دلار را اعلام کردند.

وی تصریح کرد: البته ما در مجلس می دانستیم مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار درست نیست اما موضوع آن است که چرا با مردم صادق نیستند و قبل از مذاکره عددی را عنوان کردند و بعد از آن عددی که با اختلاف فاحش با ۱۰۰ میلیارد دلار مواجه است.

قطعا دنبال توافقیم اما نه هر توافقی/ برداشتن تحریم ها می تواند رونق اقتصادی ایجاد کند/ باید مواظب نفوذ دشمن به کشور باشیم/ دشمن دنبال تفرقه ی داخلی و ناامیدی در جبهه ی مقاومت است

سردار محمداسماعیل کوثری ضمن تاکید بر اینکه کشور ۱۰۰ درصد با مذاکره موافق است گفت: قطعا دنبال رسیدن به توافق هستیم اما نه هر توافقی بلکه نگرانیم موضوع هسته ای کشور با سیر نزولی شدیدی مواجه شود.

وی ادامه داد: پس از مذاکرات نیز ایران کار خود را می کرد و بازرسان آژانس انرژی اتمی گزارش های خود را می گرفتند.

کوثری افزود: موضوع دیگر برداشتن تحریم ها است که به این مسئله می تواند رونق اقتصادی کشور را به همراه داشته باشد البته همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند دشمن همواره به فکر دشمنی است و قصد دارد با نفوذ در کشور و استفاده از نیروهای داخلی اش در ایران دنبال کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: موضوع دیگر که مورد تاکید خاص رهبر معظم انقلاب است جلوگیری از انشقاق و تفرقه بین مردم است.

وی افزود: همچنین دشمن دنبال ناامیدی جبهه ی مقاومت در منطقه است و تلاش می کند با ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی کشورها را تجزیه کند که این موضوع لزوم هوشمندی هر چه بیشتر همه مسؤولان را می طلبد.

در بخش بعدی این جلسه سردار محمداسماعیل کوثری به بیان مختصری از وضعیت جبهه ی مقاومت در منطقه پرداخت.

وی در مورد وضعیت یمن گفت: عربستان با نامردی تمام این کشور را بمباران می کند اما به لطف خدا وضعیت نیروی زمینی یمن با وجود انصارالله و ارتش این کشور خوب است.

نیروهای انصارالله در ۳ استان جنوبی عربستان عملیات کرده اند/ بنا بر تبلیغات نیست

کوثری افزود: نیروهای انصارالله در ۳ استان جنوبی عربستان به طرف یمن عملیات کرده و پادگان ها را نیز گرفته اند ولی بنای بر تبلیغات در این مورد ندارند.

سردار کوثری خاطرنشان کرد: بحث موشکی نیروهای یمنی نیز دنبال می شود و همین چند روز نیز بر اثر شلیک یکی از این موشک ها حدود ۵۰ نفر از نیروهای اماراتی که در کنار نیروهای عربستان علیه مردم یمن دشمنی می کنند کشته شدند.

پدر عبدالمالک حوثی طلبه ای بود که در قم درس می خواند

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه عده ای ایران را محکوم می کنند که عبدالمالک حوثی را تحریک می کند گفت: پدر این شخص طلبه ای بوده که در قم تحصیل می کرده و عاشق امام خمینی (ره) بوده است و همین امر باعث الگو گرفتن او شده است.

سردار کوثری در مورد وضعیت سوریه نیز گفت: حدود دو سال و نیم قبل برای بررسی وضعیت به سوریه و لبنان سفر کردیم و وقتی خواستم در سوریه مرا به زیارت حضرت زینب (س) ببرند گفتند امکان این کار از لحاظ امنیتی وجود ندارد که نهایتا من خودم رفتم و خیلی مایه ی ناراحتی بود که در آن زمان حرم این بزرگوار حدود ۵۰ تا ۶۰ زائر بیشتر نداشت اما به لطف خدا امروز امنیت در دمشق برقرار شده است و تعداد زوار به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسیده است تا جایی که پیشنهاد فرستادن کاروان زیارتی به این منطقه را به دولت دادیم.

سیدحسن نصرالله هم می گفت کار سوریه تمام است/ حضرت آقا گفتند هم سوریه می ماند هم بشار اسد

وی افزود: زمانی که حدود ۷ تا ۸ ماه از شروع قضیه سوریه گذشته بود سید حسن نصرالله گفت ما قضیه را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که کار سوریه تمام است لذا به تهران خدمت رهبر معظم انقلاب آمدیم.

کوثری افزود: زمانی که سیدحسن نصرالله این حرف را به حضرت آقا گفته بود ایشان فرموده بودند شما بدانید هم سوریه می ماند و هم بشار اسد.

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: آمریکا و عربستان می خواستند قضیه سوریه را دو سه ماهه تمام کنند اما حدود ۵ سال از مقاومت سوریه می گذرد و امروز این اسرائیل است که مثل موش می ترسد.

سردار کوثری با بیان اینکه امروز فقط ۳ استان سوریه در اختیار داعش است گفت: به لطف خدا امنیت در این کشور کامل خواهد شد.

وی در مورد وضعیت عراق نیز گفت: متاسفانه دلیل اصلی آنچه در این کشور رخ داد خیانت ۷ لشکر بعثی عراق و تسلیم در برابر داعش بود.

دشمن می خواست در ۳ استان سوریه و ۳ استان عراق کشور خلیفه ای ایجاد کند

کوثری تصریح کرد: اردیبهشت سال ۹۳ جلسه ای در اردن با حضور کشورهای آمریکا، عربستان، ترکیه، قطر، اردن و … برگزار شد و تصمیم گرفتند پس از گرفتن ۳ استان در عراق و همچنین ۳ استان تحت کنترل داعش در سوریه در این ۶ استان یک کشور خلیفه ای درست کنند و پایه ی حمله به ایران را بگذارند.

وی ادامه داد: اما به لطف خدا، رهبر معظم انقلاب با دقت مسائل را بررسی می کنند و آیت الله سیستانی نیز فتوای جهاد را در عراق صادر کردند و حضور نیروهای مردمی نقشه های دشمن را خراب کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: البته دشمن همواره تلاش می کند با ایجاد اختلاف در عراق میان شیعه و سنی کار خود را پیش ببرد اما به لطف خدا در قضیه ی آزاد سازی تکریت این حربه ی دشمن نیز شکست خورد.

سردار کوثری در پایان خاطرنشان کرد: امروز به لطف خدا تجربه ی رزمندگان اسلام نه فقط در کشورهای مسلمان بلکه به کشورهای حیات خلوت آمریکا از جمله ونزوئلا نیز رسیده است و همین موضوع باعث ترس آمریکایی ها از اسلام ناب محمدی (ص) شده است.

در ادامه ی این جلسه سوالاتی از سردار محمداسماعیل کوثری عضو کمیسیون ویژه برجام در مجلس پرسیده شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مجلس در این زمان خاص تعطیل است گفت: از سه چهار ماه قبل برنامه تعطیلی مجلس انجام شده یود اما کمیسیون ویژه بررسی برجام در هفته های اخیر کار خود را با جدیت دنبال می کند.

نظرات موافق و مخالف برجام در شورای عالی امنیت ملی خدمت رهبر انقلاب برده شده است

کوثری در مورد نظر شورای عالی امنیت ملی تا این زمان در مورد برجام گفت: نظرات موافق و مخالف در این موضوع زیاد شده است و آن ها را خدمت رهبر معظم انقلاب برده اند.

در حال بررسی هستیم که آیا تصویب برجام به صورت قانون به مصلحت هست با خیر/ مجلس می تواند نظر مشروط خود را بیان کند

وی در پاسخ به این سوال که اگر دولت برجام را به صورت لایحه ارائه نکند مجلس چگونه عمل خواهد کرد گفت: البته هنوز به این نتیجه نرسیده ایم که آیا اصلا ارائه ی برجام به صورت لایحه مصلحت هست یا نه و ممکن است با بررسی پیشنهاد اصلاحی داده شود اما اگر لازم شد برجام برای تصویب به مجلس بیاید حتی اگر دولت هم این کار را نکند مجلس می تواند با امضای ۱۵ نماینده آن را به صورت طرح به صحن بیاورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه آیا مجلس می تواند نظر مشروط در مورد برجام دهد گفت: هنوز تیم مذاکره کننده چیزی را امضا نکرده اند و لذا مجلس این امکان را دارد که نظر مشروط خود را در مورد برجام اعلام کند.

آمریکا اگر می توانست تا کنون ایران را نابود کرده بود

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس در پاسخ به این سوال که اگر ایران برجام را رد کند تبعات آن چه خواهد بود گفت: اگر منظور این است که بگویند ایران خودسری کرده و بخواهند به آن حمله کنند این نیست چرا که آمریکا اگر می توانست تا حالا این کار را کرده بود!

وی تصریح کرد: تلفاتی که آمریکا در عراق و افغانستان داد نشان می دهد این ها تا مدت ها با مشکلات خاصی مواجه هستند و برای همین هم هست که جنگ نیابتی را در منطقه راه انداخته اند و ایران نیز قصد دارد با منطق و استدلال قوی اسلامی خود پیش رود.

کمک ها به جبهه ی مقاومت در دولت روحانی کم شده بود/ با تذکر رهبر انقلاب مسئله حل شد/ ایران هزینه ی این کمک ها را دریافت می کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد اینکه آیا کمک ها به جبهه ی مقاومت کم شده است اظهار کرد: البته این طور نیست که ایران کمک بلاعوض کند بلکه هزینه ی این کمک ها را تا آخر می گیرد اما این موضوع در دولت آقای روحانی کم شده بود که با تشکر رهبر معظم انقلاب موضوع حل شد.

عده ای مسؤول دنیا طلب روحیه انقلابی خود را باخته اند

وی در مورد موضوع دیگری در مورد نگرانی پس از برجام گفت: عده ای برنامه ریزی کرده اند شعار مرگ بر آمریکا را هم پاک کنند و متاسفانه عده ای مسؤول دنیا طلب نیز روحیه انقلابی خود را باخته اند.

انتظار از دولت برای رفع مشکلات اقتصادی، رکود، اشتغال و وضعیت بیکاری خیلی بیشتر از این است

کوثری در پایان تاکید کرد: موضوع مهم دیگر انتظار از دولت برای رفع موانع و مشکلات اقتصادی، اشتغال، وضعیت بیکاری ها، تولید داخل و اجرای اقتصاد مقاومتی است.


 
شریعتمداری: بررسی برجام در مجلس نقاط ضعف آن را آشکار می کند
ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی
شریعتمداری:

بررسی برجام در مجلس نقاط ضعف آن را آشکار می کند

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشت: تلخ و ناگوار است ولی واقعیت دارد که مخالفت دولت محترم با ارسال لایحه برجام به مجلس شورای اسلامی به اندازه‌ای گسترده و عمیق است که «نگرانی» برخاسته از آن قابل توجیه به نظر نمی‌رسد و این پرسش را به دنبال دارد که چرا؟!

1- هفته گذشته طی یادداشتی با عنوان «اگر فتح‌الفتوح است چرا قانونی نشود؟!» با استناد به اصول 77 و 125 قانون اساسی و ارائه دلایل و مستندات دیگری از متن برجام و چرخه‌ای که برای عملیاتی شدن آن پیش‌بینی شده است به الزام قانونی دولت در ارسال لایحه برجام به مجلس شورای اسلامی پرداختیم- که تکرار آن اطاله کلام و غیر ضروری است- در بخشی از یادداشت مورد اشاره آمده بود؛

«موافقان برجام از این سند با عنوان «فتح‌الفتوح»! «بزرگترین‌دستاورد»! «تسلیم قدرت‌های جهانی در مقابل کشورمان»! «برجسته‌ترین معاهده تاریخ معاصر»! «پیروزی 3 بر 2» و... یاد می‌کنند و سوال آن است که اگر آقایان، به این دیدگاه و نظر خود درباره برجام اعتقاد دارند، چرا از تصویب آن در مجلس ابراز نگرانی کرده و می‌فرمایند تصویب برجام در مجلس، این سند را به عنوان یک قانون مصوب مجلس، الزام‌آور می‌کند؟! قانونی شدن «فتح‌الفتوح»! و تثبیت «برد 3 بر 2» که باید افتخارآفرین و غرورانگیز باشد، پس چرا برای آقایان نگران‌کننده و دغدغه‌آور است؟! تعجب‌آور نیست؟!

اگر نگرانی آقایان از آن است که تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی این سند را قانونی و الزام‌آور می‌کند باید پرسید مگر تصویب احتمالی آن در شورای عالی امنیت ملی، همین نتیجه را به دنبال ندارد؟ بنابراین چنانچه نگرانی از تصویب مجلس باشد این نگرانی از تصویب در شورای عالی امنیت ملی هم باید وجود داشته باشد. از این روی به نظر می‌رسد نگرانی آقایان از تصویب احتمالی برجام در مجلس نیست، بلکه نگران رد آن هستند و یا خدای نخواسته از تریبون باز مجلس نگرانند، زیرا مردم را در جریان بحث و بررسی برجام قرار می‌دهد که می‌تواند اطلاع و باخبر شدن آنان از عدم توازن میان آنچه داده‌ایم و آنچه قرار است- تاکید می‌شود قرار است- بگیریم، را در پی داشته باشد. ممکن است گفته شود مجلس نیز می‌تواند برجام را در جلسات غیرعلنی بررسی کند که باید گفت واقعیات تلخ برجام بعد از مطرح شدن در میان چند صد نماینده مجلس نمی‌تواند در نهایت پنهان باقی بماند.»

2- روز پنج‌شنبه 12 شهریورماه رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اعضای مجلس خبرگان با ایشان بر ضرورت بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی تاکید کرده و فرمودند؛

«من معتقدم و به آقای رئیس‌جمهور هم گفتم که مصلحت نیست مجلس شورای اسلامی از موضوع بررسی برجام کنار گذاشته شود» و در ادامه یادآور شدند که؛ «من در مورد نحوه بررسی (برجام) و اینکه آن را رد کنند یا تصویب کنند، هیچ توصیه‌ای به مجلس ندارم و این، نمایندگان ملت هستند که باید تصمیم بگیرند».

و اما، در حالی که علاوه بر صراحت قانون اساسی درباره لزوم ارجاع برجام به مجلس شورای اسلامی و تأکید رهبر معظم انقلاب، انتظار می‌رفت دولت محترم بلافاصله و بدون فوت وقت به وظیفه قانونی خود عمل کند، از فردای آن روز، اعضای تیم مذاکره‌کننده در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای پی‌درپی اعلام کردند که ارجاع برجام به مجلس شورای اسلامی را «به‌مصلحت»! نمی‌دانند! و بی‌آن که توضیح بدهند از کدام جایگاه سخن می‌گویند؟ و مسئولیت خود خوانده! تشخیص مصلحت مردم و نظام را با استناد به کدام سند قانونی و شرعی برای خود قائل شده‌اند؟ در توجیه این اقدام عجیب و سوال‌برانگیز خود به تکرار همان بهانه‌های بی‌پایه و اساس قبلی روی آوردند، بهانه‌هایی که بارها پاسخ مستند آن را دریافت کرده بودند! البته با همه احترامی که برای رئیس‌جمهور محترم، برادران عضو تیم مذاکره‌کننده و سخنگوی دولت قائل هستیم این نکته را نیز گفتنی و تاکید کردنی می‌دانیم که آنان در جایگاه و مرتبه‌ای نیستند که بخواهند یا  بتوانند قانون اساسی  را دور بزنند و این میثاق برخاسته از خون دادن‌ها و خون‌ دل‌خوردن‌های ملت را نادیده بگیرند.

پیش از این درباره غیرقانونی بودن تعلل دولت و خودداری از ارسال لایحه برجام به مجلس و نیز، ضرورت تصویب یا رد آن از سوی نمایندگان ملت، گزارش‌ها و نوشته‌های مستند و متعددی داشته‌ایم و تیتر یک کیهان امروز با عنوان «استقبال دشمن از دهن‌کجی دولت به قانون اساسی» نیز به همین موضوع اختصاص دارد. در یادداشت پیش روی اما، سخن بر چرخه دیگری می‌چرخد.

3- این دیدگاه با مستندات فراوانی از متن توافق وین، قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و ملحقات دیگر آن همراه است که «برجام» در صورت تصویب برای آینده «علمی»، «امنیتی» و «اقتصادی» کشور فاجعه‌آفرین خواهد بود. بنابراین، اگر دولت محترم این دیدگاه را باور ندارد، انتظار منطقی آن است که دلایل مستند صاحبان این نظریه را با استناد به متن برجام پاسخ داده و رد کند و نه آن که دهان منتقدان را با ردیف کردن الفاظ  ناروایی نظیر؛ برو به جهنم! بی‌سواد! تازه به دوران رسیده! و... ببندد! بدیهی است که این برخورد، قبل‌از هر چیز نشانه عبور از پاسخگویی است و البته، برخی از پاسخ‌ها که هر‌از چندگاه در جاده یکطرفه صدا و سیما ارائه می‌دهند نیز، پاسخ نیست.

می‌فرمایند، پذیرش برجام از جانب ما «داوطلبانه» است! و توضیح نمی‌دهند  که آیا این اقدام داوطلبانه- به قول شما- تعهدآور نیز هست یا نه؟ اگر هست باید مجلس درباره آن تصمیم بگیرد و اگر نیست چالش 12ساله برای چیست؟ و یا مگر تعهدات دور اول نیز داوطلبانه نبود؟ چرا بعد از آن که باج‌خواهی  حریف را نپذیرفتیم، شورای امنیت سازمان ملل سه قطعنامه علیه کشورمان صادر کرد؟ و یا ادعا می‌کنند توافق وین، معاهده جدیدی نیست بلکه همان معاهده NPT است! و حال آن که توافق وین بیرون از معاهده ان.پی‌.تی تدوین شده، چرا که معاهده یاد شده را پیش از این امضاء کرده و پذیرفته‌ایم و امضای مجدد آن معنا و مفهومی ندارد! ضمن آن که برجام در بسیاری از موارد حقوق مسلم و ثبت شده کشورمان در معاهده ان.پی.تی را حذف کرده است. مثلا اگر فردا اعلام کنیم مطابق ماده 4 NPT از حق غنی‌سازی اورانیوم بدون محدودیت در میزان ذخیره مواد غنی‌شده و درصد غنی‌‌سازی، برخورداریم، پاسخ خواهند داد این حق در چارچوب برجام قابل ارزیابی است که در آن بر میزان مواد غنی‌شده و درصد آن به وضوح تصریح شده است. و یا آقای لاریجانی رئیس‌محترم مجلس در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا-ان.‌پی‌‌آر- می‌گوید «اگر احساس کنیم طرف مقابل دارد توافق را نقض می‌کند، خب! ما هم مقابله به مثل می‌کنیم»! و این پرسش را بی‌پاسخ می‌گذارد که از دست دادن  ذخیره 9700 کیلوگرمی اورانیوم غنی شده که طی 10 سال فراهم آمده و قرار است از کشور خارج شود چگونه در فاصله کوتاهی قابل جبران است؟ و یا بعد از آن که سامانه 14 هزار سانتریفیوژ از هم گسیخته شد با کدام مکانیسم بازگشت‌پذیر خواهد بود؟!  و یا اگر قلب راکتور آب سنگین اراک را با بتن مسدود کردیم، بازسازی آن در صورت نقض تعهد حریف چه سرنوشتی خواهد داشت؟!  اگر با استناد به بند 3 از ضمیمه B قطعنامه 2231، خواستار توقف تولید موشک‌های بالستیک شوند و با تأکید بر بازرسی از مراکز نظامی، اسرار نظامی کشورمان را به دست آورند و... آیا به این خواسته آنان تن می‌دهیم؟ اگر پاسخ آری است که ایران اسلامی را در مقابل دشمنان وحشی و خونریز خلع سلاح کرده‌ایم و اگر پاسخ منفی باشد که به تعهدات خود عمل نکرده‌ایم! و... دهها نمونه فاجعه‌بار دیگر که به آن پرداخته‌ایم و طرح مجدد آن بیرون از محدوده و موضوع اصلی یادداشت پیش روی است.

4- آنچه به اختصار اشاره شد اگر  به زعم آقایان، ناشی از توهم! و زائیده ذهن یک مشت بی‌سواد، تازه به دوران رسیده، باشد کمترین انتظار منطقی آن است که آنها را از توهم بیرون آورید و اگر واقعیت‌هایی است که از متن برجام برمی‌خیزد، چرا بر پذیرش و اجرای آن اصرار می‌ورزید و از بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی که احتمال عدم تصویب آن می‌رود، نگران هستید؟!

بی‌تردید دولت و اعضای محترم تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، حتی در دوردست‌ترین افق ذهن خود نیز تصور- خدای نخواسته- کمترین آسیب به عرصه‌های اقتصادی، امنیتی و علمی و تکنولوژیک کشورمان را نداشته و برنمی‌تابند، اما صاحبان این دیدگاه که تصویب و اجرای توافق وین می‌تواند آینده کشورمان را با آسیب‌های جدی یاد شده روبرو کند نیز برای دیدگاه و نظر خود، شواهد و اسناد در خور توجهی از متن برجام ارائه می‌دهند بنابراین، بایسته آن است که دولت محترم از اصرار غیرقانونی خود در مخالفت با بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی دست بکشد و به جای ایستادگی در برابر قانون به وظیفه قانونی خود در این زمینه عمل کند. بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی، نقاط ضعف و آسیب‌رسان این سند را از لایه‌های به ظاهر پنهان آن بیرون کشیده و در میدان قضاوت همگان می‌گذارد. این اقدام که برخاسته از نص صریح قانون اساسی است، برخلاف تصور رئیس‌جمهور و اعضای تیم مذاکره‌کننده کشورمان علاوه بر آن که مخالف مصالح مردم و نظام نیست به نفع دولت محترم نیز هست.


 
نامه جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران
ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش مشرق، آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه ای با طرح این ادعا که اطلاعات ارائه شده توسط ایران به آژانس دارای ابهاماتی بوده است خواستار ارائه اطلاعات شفاف تر از سوی ایران شد.

در این بیانیه آمده است آژانس سوالات خود درباره اطلاعات ارائه شده از سوی ایران ازموضوعات باقیمانده درخصوص فعالیت های قبلی و فعلی هسته ای ایران را در ۱۵ ماه آگوست به ایران ارائه کرده است.

همچنین در این بیانیه آمده است برای رفع ابهام از برخی مسایل باقی مانده در خصوص فعالیت های قبلی و فعلی هسته ای ایران، جلسات فنی کارشناسان تا ۱۵ اکتبر در تهران برگزار خواهد شد.

قرار است موارد توافقی بین ایران و آژانس که در نقشه راه تعیین شده است تا ۱۵ اکتبر تکمیل شوند و گزارش آن به مدیر کل آزانس ارائه شود.

منبع: مهر

 
کلینتون در نشست اندیشکده بروکینگز:
ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی

برجام بخشی از یک راهبرد بزرگتر در قبال ایران است/

 

 

از اعتراضات در ایران حمایت خواهم کرد/

 

 

باید برای مقابله با حزب‌الله ائتلاف کرد

به گزارش مشرق، هیلاری کلینتون نامزد پیشروی دموکرات‌ها در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با حضور در نشستی به میزبانی اندیکشده بروکینگز،‌ بار دیگر حمایت خود از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد.

برجام، بخشی از یک راهبرد کلان

کلینتون در نطق ابتدایی این نشست، بر حمایتش از برنامه جامع اقدام مشترک تأکید کرد و گفت: «من از توافق هسته‌ای به عنوان بخشی از یک راهبرد بزرگتر در قبال ایران حمایت می‌کنم.»

وی افزود: «حالا که وضعیت توافق در کنگره مشخص شده است، باید بگویم کهاجرای توافق، مهار ایران و عوامل آن و همچنین تقویت متحدانمان در منطقه،‌ برنامه من پس از ریاست‌جمهوری است.»

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه با «خشن و بی‌رحم» خواندن ایران، گفت دست تهران به خون آمریکایی‌ها آلوده است و «دلیلی برای اعتماد به ایران وجود ندارد.

وی به روند شکل‌گیری مذاکرات هسته‌ای هم اشاره کرد و گفت در سال 2012 واشنگتن به سلطان قابوس پادشاه عمان پیام داد که خواستار مذاکره با تهران است. به گفته کلینتون، پس از آنکه ترتیبات لازم برای برقراری آن مذاکرات انجام شد، گفت‌وگوهای محرمانه‌ای با حضور بیل برنز و جیک سالیوان، مقامات وقت وزارت خارجه آمریکا با طرف ایرانی در عمان صورت گرفت.

کلینتون سپس گفت که همان مذاکرات بود که نهایتا به شکل‌گیری توافق موقت ایران و 1+5 در ژنو منجر شد.

توافق، دسترسی‌هایی بی‌سابقه به ما می‌دهد

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه به حمایت از توافق هم پرداخت و به نمایندگان کنگره توصیه کرد از آن حمایت کنند. وی افزود: «بدون توافق، ما نظارتی بر برنامه هسته‌ای ایران نخواهیم داشت، اما با این توافق ما دسترسی‌ای بی‌سابقه به برنامه هسته‌ای آن‌ها خواهیم داشت و بر تمام ابعاد آن نظارت خواهیم کرد.»

کلینتون افزود: «اگر توافق را رد کنیم، این ما خواهیم بود که مقصر شناخته خواهیم شد، نه ایران. آن وقت ایران می‌تواند بدون هرگونه محدودیتی برنامه خود را پی بگیرد.»

وی ادامه داد: «زمانی که می‌خواهیم یک ائتلاف را رهبری کنیم، باید معقول و ثابت قدم باشیم.»

او همچنین گفت نباید توافق را رد کرد، بلکه باید آن را مشروط کرد و مثلا گفت: «بله، من از توافق حمایت می‌کنم و در عین حال راهبرد بزرگتری را برای رویارویی با رفتارهای بد ایران تعریف می‌کنم.»

نباید انتظار تغییر رفتار ایران را داشت

وی در ادامه گفت نباید توافق را به عنوان گامی برای تغییر روابط با ایران دانست یا اینکه «انتظار داشت که آن‌ها پس از توافق، رفتار خود را تغییر دهند.»

کلینتون گفت که باید پس از توافق، آمریکا آماده سه سناریو از سوی ایران باشد. وی اولا مدعی شد که ممکن است که ایران برای فریبکاری و حقه زدن در جریان اجرای توافق، تلاش کند. به ادعای او، ثانیا ایران ممکن است منتظر بماند تا پس از 15 سال که برخی محدودیت‌های برجام پایان می‌یابد، برنامه سابق خود را پی بگیرد و ثالثا، احتمال دارد که ایران حمایت خود از متحدان منطقه‌ای‌اش را افزایش دهد.

او با بیان اینکه این موارد به رفتار رئیس‌جمهور آینده آمریکا بستگی دارد، گفت: «باید بدانیم که ایرانی‌ها رئیس‌جمهور آینده تست خواهند کرد.»

وی ادامه داد: «پیام من به سران ایران این است که ایالات متحده هرگز به شما اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد. من به عنوان رئیس‌جمهور هر کاری لازم باشد، برای حمایت از خودمان و متحدانمان انجام خواهم داد و در صورتی که ایران برای دستیابی به بمب اتم تلاش کند، در استفاده از گزینه نظامی تردید نخواهم کرد.»

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین با اشاره به فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، گفت در صورت رسیدن به ریاست‌جمهوری، «هزینه اقدامات ایران» را افزایش می‌دهد.

راهبرد کلینتون برای مقابله با ایران

او سپس به تشریح راهبرد 5 بخشی‌اش برای مقابله با ایران پرداخت. وی گفت: «اولا، من به تقویت تعهدمان به اسرائیل خواهم پرداخت، از جمله سنت حفظ دست بالای نظامی اسرائیل در منطقه... همچنین برای تقویت سامانه‌های ضدموشکی اسرائیل و سامانه‌های کشف تونل‌هایی که ممکن است برای اقدامات تروریستی یا ترور مورد استفاده قرار گیرند، تلاش خواهم کرد.»

کلینتون ادامه داد: «ثانیا، باید به ایران اعلام کرد که خلیج فارس، منطقه‌ای با منافع حیاتی برای ایالات متحده است. ما باید به حضور قدرتمند نظامی در این منطقه ادامه داده و از باز بودن تنگه هرمز اطمینان حاصل کنیم.»

او همچنین گفت که واشنگتن باید به همکاری امنیتی با کشورهای منطقه بپردازد تا ایران بداند که «در صورت تهدید این کشورها، آمریکا بی‌کار نمی‌نشیند.»

وی افزود: «سوما،باید ائتلافی منطقه‌ای علیه متحدان ایران، به خصوص حزب‌الله تشکیل داد. باید قوانین منع انتقال سلاح به حزب‌الله را تشدید کرده و منابع مالی این گروه را خشکاند... باید از متحدانمان بخواهیم که با حزب‌الله مانند یک سازمان تروریستی رفتار کنند، نه اینکه آن را به دو بخش سیاسی و نظامی تقسیم کنند. همچنین باید برای مقابله با حماس تلاش کنیم و ترکیه و قطر را نیز تشویق کنیم که از حمایت از آن‌ها دست بکشند.»

او ادامه داد: «باید از کشورها بخواهیم که از همکاری با شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران خودداری کرده و کشورها را تشویق کنیم که مسیر هواپیماهای ایرانی به مقصد یمن و سوریه را مسدود کنند.»

وی همچنین گفت در صورت رسیدن به ریاست‌جمهوری، تحریم‌های مربوط به تروریسم را اجرا و در صورت نیاز آن‌ها را تشدید می‌کند. به گفته کلینتون، او محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران و سوریه را نیز تشدید می‌کند.

کلینتون برخورد با «موارد نقض حقوق بشر» را چهارمین بند از راهبرد خود خواند و گفت: «آمریکا در سال 2009 برای حمایت از اعتراضات بسیار محدود بود، در آینده اینطور نخواهد بود.»

وی در نهایت، تقویت کشورهای همسایه ایران را پنجمین بند از راهبرد خود برای مقابله ایران خواند و مدعی شد: «ایران مانند داعش، از هرج و مرج در منطقه سود برده و از ضعف همسایگان خود بهره می‌برد.»

او گفت واشنگتن باید تحریم‌های مربوط به حقوق بشر را با قدرت اجرا کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تقویت کند.

وی در ادامه بار دیگر به مسئله امنیت اسرائیل پرداخت و گفت: «اگر یک ثانیه تصور می‌کردم که این توافق امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد، از آن حمایت نمی‌کردم... اطمینان دارم که توافق امنیت اسرائیل را تقویت می‌کند.»

او همچنین تأکید کرد که «در اولین ماه ریاست‌جمهوری‌ام، نخست‌وزیر اسرائیل را به دفترم دعوت می‌کنم، تا با او در مورد نحوه تقویت روابط گفت‌وگو کنم.»

بر اساس آخرین نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در آمریکا، کلینتون در میان نامزدهای اصلی دموکرات‌ها، پیشتاز است. در رقابت با نامزدهای جمهوری‌خواه نیز تنها «دونالد ترامپ» نامزد جنجالی جمهوری‌خواهان بوده است که در یک نظرسنجی از وی پیشی گرفته است. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سال آینده برگزار می‌شود و رقابت‌های درون حزبی از حالا آغاز شده است.

منبع: فارس 
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی
گروه بین الملل مشرق- هزاران خودروی نظامی متعلق به ارتش های کشورهای عربی عضو ائتلاف ضد یمن با ورود به استانهای مارب و الجوف برای حمله سراسری به صنعا و صعده آماده می شوند. به گزارش منابع رسانه ای از یمن، کاروان های نظامی ارتشهای امارات، عربستان سعودی، قطر، بحرین و مصر با عبور از گذرگاه الحدیده وارد استان مارب یمن شده اند.
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
بنابر تصاویر منتشره، خودروهای زرهی شامل تانک، نفربر و هزاران نظامی اشغالگر و متجاوز عازم استان مارب و جوف یمن شده اند. این در حالی است که سخنگوی ارتش یمن روز گذشته در کنفرانس خبری از آمادگی کامل ارتش و کمیته های مردمی این کشور برای مقابله با متجاوزین خبر داده است.
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
وی با یادآوری حمله موشکی چند روز پیش به مقر نظامیان متجاوز در استان مارب که به هلاکت بیش از 300 تن از نیروهای عربستان سعودی، اماراتی، بحرینی و ... منجر شد، متجاوزین را به حملات مشابه و شدیدتر تهدید کرده است. لازم به ذکر است که عملیات نظامی عاصفه الحزم (طوفان قاطعیت) به رهبری عربستان سعودی از 5 ماه پیش با بمباران شدید شهرها و روستاهای یمن با هدف بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" دیکتاتور فراری و مستعفی این کشور به راس قدرت آغاز شده که به شهادت بیش از 4000 یمنی و انهدام اکثر زیرساختهای این کشور منجر شده است.
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر

 
تصاویر تکان دهنده از آیلان‌های غرق شده سوری
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق، روزنامه "دیلی میل" انگلیس تصاویری از چندین کودک آواره سوری منتشر کرد که مانند ایلان ۳ ساله در دریا غرق شدند.

سایت خبری "الموجز" مصر در این‌باره گزارش داد، آیلان کودک سه ساله سوری که چند روز پیش در سواحل ترکیه غرق شد، تنها کودک سوری نبود که در اثر آوارگی جان خود را در دریا از دست داده است.

پلیس لیبی نیز در ماه آگوست سال ۲۰۱۴، جنازه ۵ کودک سوری را در کنار سواحل پیدا کرد که به همراه ۲۰۰ آواره دیگر در دریا غرق شده بودند.

گفتنی است انتشار عکس غرق شدن کودکان آواره سوری تأسف مردم جهان به ویژه کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشته است.

در ادامه تصاویری را از کودکان آواره سوری غرق شده مشاهده می‌کنید:


 
خطر قتل عام در کمین 500 نظامی سوری:
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

اشغال بخشهایی از فرودگاه ابوالظهور توسط القاعده+تصاویر

گروه بین الملل مشرق- منابع رسانه ای سوری خبر ورورد نیروهای گروه تروریستی تکفیری "القاعده" را به بخشهایی از محوطه فرودگاه نظامی - راهبردی "ابوالظهور" واقع در حاشیه شرقی استان شمالی ادلب سوریه خبر داده اند.

اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
بنا بر گزارشهای میدانی، همزمان با وزش طوفانهای شنی در بخشهای وسیعی از کشور سوریه، نیروهای گروه تروریستی بین المللی "القاعده" (جبهه النصره) با بهره گیری از وضعیت نامناسب جوی از دو محور شمال شرقی و غربی حملات سنگینی را با مشارکت صدها تروریست تکفیری علیه مواضع نظامیان سوری مستقر در این فرودگاه محاصره شده آغاز کرده اند که با تصرف بخشهای شرقی و غربی آن همراه بوده است.
اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
نیروهای گروه جبهه النصره که در دو سال اخیر این فرودگاه نظامی را در محاصره کامل خود نگاه داشته بودند، در ساعات ابتدایی صبح امروز طی حمله ناگهانی به مواضع مدافعان فرودگاه، وارد بخشهای شرقی و غربی آن شده اند. بنابر ادعای رسانه های وابسته به القاعده و تصاویر منتشر شده از نیروهای این گروه، مقر گردانهای مهندسی و تاسیسات، گردان توپخانه به تصرف مهاجمین درآمده و نبردها در اطراف ساختمان سه طبقه مقر فرماندهی فرودگاه با شدت هر چه تمامتر میان دو طرف ادامه دارد.
اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
گفته می شود حداقل دو تن از نظامیان سوری مدافع این فرودکاه شامل یک سرهنگ و یک ستوان به اسارت نیروهای القاعده درآمده اند. هنوز از آمار تلفات و خسارات این حمله اطلاعاتی منتشر نشده است. به دلیل وضعیت جوی نامساعد هواپیماهای نیروی هوایی ارتش سوریه موفق به حضور در آسمان و پشتیبانی هوایی از فرودگاه نشده اند.
اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
لهاوه بر آن و علی رغم وجود تعداد زیادی هواپیما و بالگرد جنگی در محوطه فرودگاه نظامی ابوالظهور، به دلیل خطر سقوط ناشی از مورد اصابت قرار گرفتن از سوی پدافند موشکی پیشرفته تروریستهای مستقر در اطراف محوطه 16 کیلومتر مربعی فرودگاه امکان نشست و برخاست پرنده های نظامی نیز میسر نمی باشد.
اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
با ورود القاعده به محوطه این مقر مهم نظامی و احتمال سقوط آن، جان صدها افسر و سرباز مستقر در این فرودگاه در خطر قتل عام به دست تروریستهای تکفیری در خطر جدی قرار گرفته است. بر اساس آخرین آمارها حداقل 500 نظامی سوری در این فرودگاه از ماهها پیش در محاصره تروریستها قرار دارند. در درگیریهای هفته های اخیر صدها تروریست شامل گروهی از فرماندهان ارشد القاعده به هلاکت رسیده و گرو دیگیری نیز بشدت زخمی شده اند. 
فیلم/ لگد زدن خبرنگار زن به آوارگان
ساعت ٦:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی
سرویس چندرسانه ای مشرق- پس از انتشار تصاویری از لگد زدن خبرنگار شبکه تلویزیونی "ان 1 تی وی" مجارستان به آوارگان پناهجو، این شبکه تلویزیونی اعلام کرد که این نیروی خود را اخراج کرده است.این زن خبرنگار حتی به کودکان نیز رحم نکرده و آنان را از ضربات خود بی نصیب نگذاشته است.وی حتی مردی را به زمین انداخت که کودکش را بغل کرده و در حال فرار از دست نیروهای پلیس بود.

دیروز (سه شنبه) صدها پناهجوی آواره سعی کردند از دیوار امنیتی ایجاد شده توسط پلیس مجارستان عبور کنند. این حادثه نزدیک مرز صربستان روی داد.


دانلود

منبع: العالم

 
عکس/ پذیرایی خبرنگار اروپایی از آوارگان سوری
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق- در این حادثه که نزدیک مرز صربستان روی داد، یک زن خبرنگار مجارستانی با لگد زدن به استقبال آوارگان پناهجو رفت. این خبرنگار اروپایی حتی به کودکان نیز رحم نکرده و آنان را از ضربات خود بی نصیب نگذاشته است.وی حتی مردی را به زمین انداخت که کودکش را بغل کرده و در حال فرار از دست نیروهای پلیس بود.


 
کنیز البغدادی:با کمربند،شلنگ و ترکه چوب مرا می‌زدند
ساعت ٦:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، آتیکا شوبرت، خبرنگار سی ان ان در گزارشی درباره این دختر ایزدی که زینت نام دارد گفت در سال 2014 نیروهای کرد عراق و سربازان آمریکایی هزاران نفر از ایزدی ها را در یک عملیات هوابرد از دست داعش نجات دادند. اما هزاران نفر دیگر اسیر داعش شدند که این گروه زنان و دختران آنها را به عنوان کنیز جنگجویان خود به اسارت گرفت.

با گذشت یک سال از آن زمان، این دختر جوان ایزدی به سی ان ان گفت او را به کنیزی گرفته بودند، اما کسی که او را به کنیزی گرفته بود کسی نبود جز ابوبکر البغدادی، رهبر داعش. این دختر پس از دیدن عکس کایلا مولر، امدادگر جوان آمریکایی که در اسارت داعش کشته شد، بلافاصله او را شناخت. او می گوید آنها هر دو در یک سلول زندگی می کردند و هر دو کنیز خلیفه داعش بودند.

ما با این دختر که با نام مستعار زینت معرفی می شود، در یک مکان امن به گفتگو نشستیم. او برای ما تشریح کرد که در دوره اسارت چگونه با او رفتار می شد.

زینت گفت: اولین بار که ابوبکر البغدادی سراغم آمد، من نشسته بودم و گریه می کردم. او نزدیک من آمد و مردی را که مسئول امور خانه بود نزد خود خواند. وقتی بلند شدم او نگاهی به من انداخت و به نگهبان گفت این دختر را ببر و تحت نظر بگیر.

زینت می گوید کارش را به عنوان کنیز در خانه البغدادی شروع کرد و وظیفه اش تمیز کردن خانه و پخت و پز برای سه همسر و شش فرزند او بود. او فقط 15 سال داشت. خانواده البغدادی به طور مرتب از جایی به جای دیگر می رفت. درست چند روز پس از آمدن زینت، خانه مجاور خانه البغدادی در یک حمله هوایی تخریب شد. زینت در نهایت تلاش کرد همراه با یک دختر دیگر فرار کند.

او می گوید: آنها در را به روی ما قفل می کردند. یک شب ما کلید را پیدا کردیم و قفل را باز کردیم. در آن زمان ما شش دختر بودیم. ما همینطور می دودیم. پس از سه کیلومتر یک خانه در بیرون حلب در یک روستا دیدیم. یک زن عرب آنجا بود که به ما گفت کمکمان می کند. اما بعد به ابوبکر البغدادی خبر داد.

زینت می گوید آنها را گرفتند و تنبیه کردند. آنها را با کمربند، شلنگ و ترکه چوب کتک زدند. آخرین ضربات را هم خود ابوبکر البغدادی به آنها می زد.

شوبرت از زینت پرسید ابوبکر وقتی شما را کتک می زد چه گفت؟

زینت پاسخ داد: ابوبکر البغدادی به ما می گفت برای این کتک می خوریم چون از آنها فرار کردیم. او گفت ما برای این شما را انتخاب کردیم تا به دین ما بگروید. ما شما را انتخاب کردیم. شما متعلق به دولت اسلامی هستید.

زینت می گوید در این زمان بود که کایلا مولر را دید. مولر هم در همان سلول حبس بود.

زینت گفت : اولین بار که وارد اتاق شدم، کایلا را دیدم. از او پرسیدم چطور از اینجا سردرآوردی؟ او گفت داعش منو اسیر کرد. من هم گفتم من ایزدی و اهل سنجار عراق هستم و داعش مرا اسیر کرده است. بعد از آن ما کنار هم ماندیم و مثل دو خواهر شده بودیم

 

.

کایلا مولر امدادرسان آمریکایی که به دست گروه تروریستی داعش کشته شد

یک روز کایلا مولر و یک دختر ایزدی دیگر به خانه یکی از مقامات ارشد داعش به نام "ابوسیاف" انتقال یافتند. زینت می گوید اندکی پس از آن بغدادی به دیدن آنها آمد و از نگهبانان خواست کایلا را بیاورند.

زینت گفت : وقتی کایلا پیش ما برگشت از او پرسیدیم چرا گریه می کند. کایلا گفت البغدادی به او گفته بود قصد دارد به زور او را به همسری خود درآورد. البغدادی به کایلا گفته بود تو زن من می شوی و اگر نپذیری ترا می کشم. کایلا همه چیز را به من گفت. او هیچ چیز را از من مخفی نمی کرد. کایلا به من گفت ابوبکر البغدادی به او تجاوز می کرد.

خبرنگار سی ان ان از زینت پرسید این اتفاق چند بار افتاد؟

زینت پاسخ داد: چهار بار

زینت در پاسخ به این سوال که آیا البغدادی به او هم تجاوز می کرد، گفت : ابوبکر البغدادی به ما می گفت این کار را با کایلا کرده است و با ما هم همین کار را خواهد کرد.

زینت و یک دختر جوان دیگر نقشه فرار خود را ریختند. من از کایلا خواستم با ما فرار کند اما او خودداری کرد و گفت اگر فرار کند، ابوبکر البغدادی سرش را خواهد برید.

زینت می گوید تا ساعت یک بعد از نیمه شب صبر کرد و یک پنجره شکسته در اتاق را به زور باز کرد و پس از سه ساعت فرار آنها خود را به روستایی رساندند که یک مرد در آنجا قول داد آنها را قاچاقچی نجات دهد.

زینت گفت : تا آن زمان من نمی دانستم کسی که مرا اسیر کرده ابوبکر البغدادی است. اما وقتی فرار کردم او را در تلویزیون دیدم و صدایش را شنیدم. فکرش را هم نمی کردم که او رهبر داعش باشد. بسیار ترسیده بودم. او ممکن بود مرا بکشد.

خبرنگار سی ان ان گفت این شبکه راهی برای راستی آزمایی مستقل حکایت زینت ندارد اما او می گوید با ماموران تحقیق آمریکایی گفتگو کرده و جزئیات برنامه روزانه او را به آنها گفته است. او به آنها گفت که ابوبکر البغدادی به طور معمول ساعت 10 صبح از خواب بر می خاست و نیمه شب می خوابید و از ترس اینکه ردیابی شود هیچ تلفن همراهی نداشت و دیگران پیام های او را به دیگران می رساندند.

زینت در پاسخ به این سوال که ابوبکر البغدادی چه طور انسانی بود و آیا هیچ وقت با او مهربان بود، گفت :«او همیشه بد بود. هیچ حرف مهربانه ای از او نمی شنیدم

زینت می گوید امیدوار است مقداری اطلاعات او، هر چقدر هم که کم باشد، به سقوط مردی بینجامد که زمانی او را کنیز خود می خواند.

منبع: نسیم

 
گزارش خبرنگار فارس از صنعا
ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

عربستان «کانال سلمان» را

 

 

برای دور زدن تنگه هرمز در یمن احداث می‌کند

یک مرکز مطالعاتی عربستان از نقشه این کشور برای احداث کانال آبی در خاک یمن و متصل کردن خلیج فارس به دریای عرب به منظور عبور کشتی‌ها از این کانال به جای تنگه هرمز خبر داد.

خبرگزاری فارس: عربستان «کانال سلمان» را برای دور زدن تنگه هرمز در یمن احداث می‌کند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا، «سعد بن عمر»، رئیس مرکز مطالعات عربی در ریاض از آماده شدن یک طرح کامل برای مرتبط کردن خلیج فارس به دریای عرب از طریق احداث کانالی آبی خبر داد.

بن عمر گفت: این طرح پژوهشی پیش‌تر به کانال عرب نامگذاری شده بود، اما اخیراً نام کانال سلمان بر آن گذاشته شده تا به یمن نام خادم حرمین شریفین اجرای کامل طرح در زمان پادشاهی وی صورت گیرد.

وی افزود: طرح این پژوهش درباره احداث کانال آبی است که از بخشی از مرز آبی عربستان در ناحیه «خور العدید» ما بین امارات متحده عربی و قطر آغاز شده و به طول 950 کیلومتر تا دریای عرب کشیده می‌شود.

سواحل عربستان به دریای عرب مشرف نیست و سواحل حضر موت، شبوه و المهره یمن مشرف به دریای عرب هستند.

بن عمر گفت: هدف از احداث کانال آبی سلمان این است که کشورهای قطر، امارات و کویت هم بتوانند نفت خود را از طریق این کانال و نه تنگه هرمز که تحت سیطره ایران است به دریای عرب و از آنجا به کشورهای جهان بفرستند.

رئیس مرکز مطالعات عربی ریاض گفت: بر اساس تحقیقات اولیه این کانال قرار است طولی بالغ بر 950 کیلومتری داشته باشد که 630 کیلومتر آن در عربستان و 320 کیلومتر دیگر در خاک یمن خواهد بود و عرض کانال هم یکصد و پنجاه متر به عمق 25 متری است.

وی افزود: کانال مذکور از سواحل نظیفه و رائعه در منطقه ربع الخالی عربستان عبور می‌کند و در خاک یمن نیز یک میلیون فرصت شغلی را در طول مدت اجرای طرح احداث کانال ایجاد می‌کند و با توجه به امکان احداث شهرک‌ها و ویلاها در مسیر احداث کانال،اجرای این طرح موجب آبادانی مناطق صحرایی در دو کشور عربستان و یمن خواهد شد.

وی افزود: عربستان دو مسیر دیگر را نیز برای احداث کانال مد نظر گرفته تا در صورتی که این هدف در یمن محقق نشد یکی از  این 2 مسیر، کشور عمان باشد.

مدیر مرکز مطالعات عربی در ریاض گفت: از جمله مشکلات مطرح در احداث کانال سلمان ارتفاع کانال بخصوص در بخش یمنی آن است، بالاترین ارتفاع خاک عربستان از سطح دریا 300 متر است، در حالی که در یمن یا عمان در برخی مناطق به 700 متر از سطح دریا می رسد.

بن عمر گفت: امادر هر حال مسافت عبوری کشتی‌ها از کانال سلمان به سوی دریای عرب در مقایسه با تنگه هرمز به نصف کاهش خواهد یافت.

وی تاکید کرد: بودجه لازم برای اجرای طرح احداث کانال آبی سلمان بیش از هشتاد میلیارد دلار برآورد شده است.

عربستان در جدا کردن ارتش و کمیته‌های انقلابی یمن از انصار الله ناکام ماند

«مجید العشطری» فعال سیاسی و عضو کمیته‌های انقلابی یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا با اشاره به توطئه عربستان برای ایجاد شکاف در صفوف کمیته‌های انقلابی و احزاب سیاسی یمن تاکید کرد: این تلاش عربستان به دلیل هوشیاری ملت یمن و مقاومت آن در برابر تجاوز وحشیانه ناکام خواهد ماند.

وی افزود: دستان پلیدی از دستگاه اطلاعاتی عربستان درصدد از بین بردن اتحاد بین نیروهای کمیته‌های انقلابی است، اما این کمیته‌ها در کنار ارتش یمن از سوی ملت یمن حمایت و حفاظت می‌شود.

این فعال یمنی با اشاره به تشدید اختلاف‌ها بین عربستان و امارات گفت: فرماندهان ارتش امارات خواستار محاکمه برخی سعودی‌ها به اتهام خیانت و ارتباط با داعش شدند.

العشطری گفت: تجاوز به ملت یمن همچنان ادامه دارد و این نشان می‌دهد که رژیم آل سعود بر رفتارهای سرکوبگرانه تروریستی خود اصرار دارد، اما ملت یمن با صبر و مقاومت به دفاع از کشورش ادامه می دهد.

فعال یمنی تاکید کرد: رژیم آل سعود با ادامه تجاوز خود می‌خواهد ملت یمن را به زانو درآورد اما این خواسته سعودی‌ها از یمنی‌هایی که می‌خواهند به دفاع ادامه بدهند، عملی نمی‌شود. 
رئیس هیأت مذاکره کننده سابق هسته‌ای:
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: سیاسی

در برجام از توافق ژنو عقب نشینی‌هایی شده است /

 

 

نظارت‌های غیرمتعارف تهدید جدی علیه امنیت ملی

رئیس هیأت مذاکره کننده سابق هسته‌ای کشورمان با بیان این که در برجام از توافق ژنو عقب نشینی‌هایی شده است، گفت: براساس قطعنامه ۲۲۳۱، موضوع ایران تا 10 سال ذیل ماده 41 در شورای امنیت باقی می‌ماند.

خبرگزاری فارس: در برجام از توافق ژنو عقب نشینی‌هایی شده است /نظارت‌های غیرمتعارف تهدید جدی علیه امنیت ملی

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سعید جلیلی رئیس تیم مذاکره کننده سابق هسته‌ای در نشست کمیسیون بررسی برجام در مجلس به بررسی برجام پرداخت.

وی در بخشی از اظهاراتش گفت: براساس برجام 9 هزار و 700 کیلو مواد غنی شده ما کاهش می‌یابد و 300 کیلو می‌ماند و قلب راکتور آب سنگین اراک با تزریق بتن به منفذهایش کارایی‌اش را از دست می‌دهد.

جلیلی پذیرش استثنا بودن ایران را از دیگر مواردی عنوان کرد که در برجام آمده و افزود: نتیجه آن حقوق کمتر و تکالیف‌ بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: طرف مقابل به خصوص آمریکایی معیارهایی را برای گفت‌وگو قرار داده‌اند که فراتر از ان‌پی‌تی و حقوق تعریف شده است.

به گفته رئیس هیأت مذاکره کننده سابق در برجام حتی از توافق ژنو عقب نشینی‌هایی صورت گرفته است.

جلیلی همچنین گفت: براساس برجام دستیابی به 190 هزار سو بعد از 40 سال امکانپذیر است. با پذیرش نظارت‌های غیر متعارف و فراتر از پروتکل دریچه‌هایی برای آژانس و حتی کشورهای صادر کننده اقلام و مواد ایجاد می‌شود و برای آنها حق راستی آزمایی قرار داده است و این تهدیدی جدیدی علیه امنیت ملی کشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در تحریم‌ها متاسفانه ساختار تحریم‌ها حفظ می‌شود و به سازوکار بازگشت پذیری فوری شورای امنیت مشروعیت داده می‌شود، عنوان کرد: اگر ایران به عدم پایبندی توافق مقابل به مفاد برجام اعتراض کند، این اعتراض موجب می‌شود تحریم‌ها برگردد و براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت، موضوع ایران تا 10 سال ذیل ماده 41 در شورای امنیت باقی می‌ماند.

جلیلی در ادامه به محدودیت‌هایی که ایران در برجام پذیرفته اشاره کرد و به غنی سازی 20 درصد پرداخت و گفت: علیرغم تلاش شهدای ما که غنی سازی 20 درصد انجام و صفحات سوخت تولید شد، ما پذیرفته‌ایم دیگر هیچگاه غنی سازی 20 درصد نداشته باشیم و حتی برای تامین نیاز داخل، باید سوخت 20 درصد را از خارج خریداری کنیم.

وی با اشاره به دسترسی‌ها، نظارت و بازرسی از تاسیسات هسته‌ای نیز عنوان کرد: ما یکسری نظارت‌های 10 ساله 15 ساله و 20 ساله پذیرفته‌ایم. یکسری بازرسی‌ها را پذیرفته‌ایم که فراتر از پروتکل الحاقی است. دسترسی‌های روزانه‌ای که داده‌ایم فراتر از پروتکل است.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با اشاره به گزارش مهر ماه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: در این گزارش به صراحت بیان شده که چه دسترسی‌هایی را از ایران می‌خواهند و بر این مبنا موظف شدیم از روز اجرا این دسترسی‌ها را در اختیار آژانس قرار دهیم. در ضمن پروتکل الحاقی نیز به صورت استثنایی اجرا می‌شود. 
تروریست‌ها فرودگاه «ابوالظهور» «ادلب» سوریه را تصرف کردند
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: بین المللی

تروریست‌های «جبهه النصره» و «جندالاقصی» پس از چندین ماه فرودگاه نظامی «ابوالظهور» واقع در شمال سوریه را تصرف کردند.

خبرگزاری فارس: تروریست‌ها فرودگاه «ابوالظهور» «ادلب» سوریه را تصرف کردند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروه‌های تروریستی «جبهه النصره» و «جندالاقصی» امروز چهارشنبه پیشروی‌هایی جدیدی در استان ادلب سوریه داشتند.

شبکه خبری «روسیا الیوم» گزارش داد که عناصر این گروه‌های تروریستی امروز فرودگاه نظامی «ابوالظهور» واقع در ریف شرقی استان ادلب را تصرف کردند.

این در حالی است که نیروهای ارتش سوریه امروز از فرودگاه مذکور عقب‌نشینی کرده‌ بودند.

تروریست‌های النصره از دوشنبه حملات گسترده‌ای به فرودگاه آغاز کردند تا از طریق انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده بتوانند این فرودگاه را تصرف کنند.

فرودگاه ابوالظهور که یکی از فرودگاه‌های نظامی سوریه است، چندین ماه است که در محاصره به سر می‌برد.


 
رهبر انقلاب در دیدار هزاران نفر از اقشار مردم:
ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

نظارت شورای نگهبان بخشی از حق‌الناس است/

 

 

صهیونیست‌ها ۲۵ سال آینده را نمی‌بینند/

 

 

آمریکا از ابلیس بدتر است/

 

کوبیدن جوانان حزب‌اللهی به عنوان افراطی بسیار غلط است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: برخی صهیونیست‌ها گفته‌اند با توجه به نتایج مذاکرات هسته‌ای، ۲۵ سال از دغدغه ایران آسوده شده‌ایم اما ما به آنها می‌گوییم شما ۲۵ سال آینده را، اصولاً نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت.

خبرگزاری فارس: نظارت شورای نگهبان بخشی از حق‌الناس است/ صهیونیست‌ها ۲۵ سال آینده را نمی‌بینند/ آمریکا از ابلیس بدتر است/ کوبیدن جوانان حزب‌اللهی به عنوان افراطی بسیار غلط است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار پرشور هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، با هشدار درباره تلاش های فریب کارانه آمریکا برای نفوذ از برخی روزنه ها، «اقتصاد قوی و مقاوم»، «توسعه روزافزون علم» و «حفظ و تقویت روحیه انقلابی گری بخصوص در جوانان» را سه عامل مقابله مقتدرانه با دشمنی های پایان ناپذیر شیطان بزرگ اعلام کردند و با بیان برخی نکات درباره انتخابات اسفند 94، افزودند: نتیجه هر انتخابات نیز مانند تک تک آرای مردم، حق الناس است و با همه وجود، از این حق ملت، دفاع خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ایام پربرکت ماه ذیقعده و لزوم بهره مندی از این فرصتهای گرانبها، ماه شهریور را نیز حاوی خاطراتی پرمعنا خواندند و خاطرنشان کردند: در همه حوادث این ماه از جمله کشتار مردم بیگناه به دست رژیم پهلوی در 17 شهریور 57، شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر کشور در 8 شهریور 60، ترور شهید آیت الله قدوسی و شهید آیت الله مدنی در همین ماه و حمله صدام به ایران در 29 شهریور 59، ردپای مستقیم یا غیرمستقیم امریکا مشاهده می شود.

ایشان با ابراز نگرانی از فراموش شدن تدریجی این خاطرات تأمل برانگیز به ویژه در ذهن جوانان کشور، از کم کاری دستگاههای مسئول در این زمینه انتقاد کردند و افزودند: اینگونه حوادث عبرت آموز نباید در حافظه تاریخی ملت کمرنگ شود، چرا که اگر نسل جوان از شناخت و ریشه یابی اینگونه خاطرات تاریخی و ملّی، بازماند در شناخت راهِ حال و آینده کشور دچار خطا خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با بازخوانی برخی نشانه ها از حاکمیت مطلق آمریکایی ها در دوران رژیم پهلوی خاطرنشان کردند: همه ارکان حکومت طاغوت از جمله هیأت دولت و شخص شاه تابع آمریکا بودند و مقامات آمریکایی از طریق دست نشاندگان خود همچون فرعون بر ملت مظلوم ایران حکومت می کردند، اما امام بزرگوار همچون موسای زمان، به پشتوانه ملت، آن بساط را از این سرزمین کهن، برچید.

رهبر انقلاب، پایان یافتن منافع نامشروع آمریکایی ها در ایران را علت اصلی کینه ورزی و دشمنی پایان ناپذیر آنها با جمهوری اسلامی و ملت ایران برشمردند.

حضرت آیت الله خامنه ای، اقدام تاریخی امام خمینی در دادن لقب «شیطان بزرگ» به امریکا را، حرکتی بسیار پرمغز برشمردند و افزودند: رئیس همه شیطانهای عالم، ابلیس است، اما ابلیس کارش فقط اغوا و فریب است در حالیکه آمریکا هم اغوا می کند، هم کشتار هم تحریم و هم فریب و ریاکاری.

رهبر انقلاب با انتقاد شدید از کسانی که سعی می کنند چهره بدتر از ابلیسِ آمریکا را فرشته نجات جلوه دهند گفتند: دین و انقلابی گری به کنار، وفاداری به مصالح کشور و عقل چه می شود؟ کدام عقل و وجدان اجازه می دهد ما جنایتکاری مانند آمریکا را بزک کنیم و دوست و مورد اعتماد جلوه دهیم؟

ایشان با هشدار درباره سیاستها و روشهای نفوذ آمریکا افزودند: شیطانی را که ملت از در بیرون کردند در صدد است از پنجره برگردد و ما نباید اجازه این کار را بدهیم.

رهبر انقلاب دشمنی آمریکایی ها را با ملّت ایران، پایان ناپذیر خواندند و به عنوان نمونه خاطرنشان کردند: در همین روزهای بعد از برجام و توافقی که هنوز سرنوشتش در ایران و آمریکا درست معلوم نیست، آمریکایی ها در کنگره مشغول توطئه و طراحی مصوبه ای برای مشکل تراشی علیه ایران هستند.

ایشان تنها راه پایان یافتن توطئه های آمریکایی ها را، اقتدار ملی ایرانیان خواندند و افزودند: باید به گونه ای قوی شویم که شیطان بزرگ از نتیجه بخشی دشمنی های خود مأیوس شود.

رهبر انقلاب در تبیین راههای دستیابی به اقتدار ملی بر سه نکته تأکید کردند: «اقتصاد قوی و مقاوم»، «علم پیشرفته و روزافزون» و «حفظ و تقویت روحیه انقلابی گری به خصوص در جوانان».

ایشان درباره نکته اول افزودند: اقتصاد قوی و مقاوم، از طریق اجرای عینی و بدون تأخیر سیاستهای ابلاغ شده اقتصاد مقاومتی امکان پذیر می شود که البته دولت کارهایی هم در دست اجرا دارد.

رهبر انقلاب توسعه علمی و حفظ شتاب پیشرفت علمی را نیز مهم دانستند و افزودند: تقویت روحیه انقلابی و ایستادگی در مردم، از بهترین راههای تقویت درونی است و مسئولان باید جوانان انقلابی را گرامی بدارند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش دشمن برای لاابالی و بی تفاوت کردن جوانان افزودند: آنها می خواهند روحیه حماسی و انقلابی را در جوانان بُکُشند و در داخل نیز عده ای مدام جوانان حزب اللهی را با تعابیری نظیر افراطی می کوبند که این کار بسیار غلط است.

رهبر انقلاب پس از تبیین راههای دست یابی به اقتدار روزافزون و مأیوس کردن دشمنان افزودند: امریکایی ها، اکنون با نوعی تقسیم وظایف، با ایران، دوگانه رفتار می کنند برخی لبخند می زنند و برخی در حال تهیه مصوبه علیه ایران هستند.

ایشان تلاش امریکایی ها برای مذاکره با ایران را بهانه ای برای نفوذ و تحمیل خواسته های کاخ سفید خواندند و تأکید کردند: ما فقط در قضیه هسته ای آنهم به دلایل مشخص و اعلام شده اجازه مذاکره دادیم که بحمدالله مذاکره کنندگان نیز در این عرصه خوب ظاهر شدند اما در زمینه های دیگر با امریکا مذاکره ای نمی کنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته ما با همه کشورها به جز شیطان بزرگ در سطوح مختلف «دولتی، اقوام و ادیان»، اهل مذاکره و تفاهم هستیم.

ایشان همچنین با اشاره به جعلی بودن دولت صهیونیستی افزودند: برخی صهیونیستها گفته اند با توجه به نتایج مذاکرات هسته ای، 25 سال از دغدغه ایران آسوده شده ایم اما ما به آنها می گوییم شما 25 سال آینده را، اصولاً نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت.

رهبر انقلاب تأکید کردند: در همین مدت نیز روحیه اسلامی مبارز، حِماسی و جهادی، صهیونیستها را راحت نخواهد گذاشت.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش پایانی سخنانشان به بیان نکاتی مهم درباره انتخابات اسفند 94 پرداختند.

ایشان با انتقاد از کسانی که از یک سال و نیم قبل درصدد انتخاباتی کردن فضای کشور برآمده اند گفتند: این موضوع به مصلحت کشور نیست، زیرا وقتی فضای رقابت و تعارضات انتخاباتی اصل می شود، مسائل اصلی به حاشیه می رود و این به نفع مردم و کشور نیست اما اکنون زمان طرح برخی نکات انتخاباتی فرا رسیده است.

رهبر انقلاب، مسئله انتخابات را بسیار مهم و مظهر حضور و اعتماد مردم و نماد مردم سالاری دینی و واقعی در ایران خواندند.

ایشان افزودند: به دلیل همین اهمیت بی بدیل، برگزاری انتخابات در ایران در 37 سال گذشته، به هیچ علتی و در هر شرایط سخت و دشوار، حتی یک روز به تأخیر نیفتاده است البته برخی سیاست بازان در مقاطعی در این زمینه تلاش کردند اما جلوی آنها گرفته شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تبلیغات بی وقفه امریکا و عواملش ضد انتخابات در ایران خاطرنشان کردند:  آنها در همه دوران رژیم طاغوت حتی یک بار به انتخابات فرمایشی و نمایشی، اعتراض نکردند و اکنون هم به رژیم های دیکتاتور و وراثتی منطقه، هیچ اعتراضی نمی کنند اما ایران را با وجود دهها انتخابات کاملاً مردمی و واقعی، مدام در معرض تبلیغات منفی قرار می دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر سالم بودن همه انتخابات 37 سال گذشته افزودند: انتخابات در ایران، با معیارهای متعارف بین المللی نیز از سالم ترین و بهترین انتخابات است اما متأسفانه عده ای در داخل در اقدامی غلط در سلامت انتخابات خدشه می کنند و حتی از قبل از انتخابات از تقلب و دغدغه ناسالم بودن انتخابات حرف می زنند.

رهبر انقلاب حضور پرشور ملت در همه انتخابات 3 دهه اخیر را نشانه اعتماد به نظام دانستند و افزودند: چرا عده ای با طرح دغدغه های دروغین و مباداگویی های بی مبنا، این اعتماد را خدشه دار می کنند؟

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: بدیهی است که در موضوع سلامت انتخابات مراقبتهای شدیدی به عمل می آید و به کسی اجازه چنین کارهایی داده نمی شود پس تکرار این حرفها با چه هدفی صورت می گیرد؟

ایشان در بحث مراقبت از سلامت انتخابات، به نقش قانونی و مؤثر شورای نگهبان اشاره کردند و افزودند: از بزرگترین برکات شورای نگهبان این است که مراقب هر گونه خطا و اشتباه است که البته دستگاههای دیگر هم در این زمینه، فعال هستند.

رهبر انقلاب در تبیین سلامت انتخابات پس از انقلاب خاطرنشان کردند: البته در برخی انتخابات گزارشهایی در مورد اشکال در انتخابات وجود داشت که دستور بررسی دقیق داده و معلوم شد آنگونه نبوده است، ضمن اینکه گاه در گوشه و کنار، مشکلاتی و تخلفاتی نیز وجود داشته اما هیچکدام در نتیجه انتخابات مؤثر نبوده است.

رهبر انقلاب، رأی مردم را به معنای واقعی کلمه «حق الناس» خواندند و تأکید کردند: مراقبت از رأی هر ایرانی، «واجب شرعی و اسلامی» است و هیچ کس حق ندارد در این امانت خیانت کند ضمن اینکه «نتیجه آرای» مردم نیز مظهر کامل حق الناس است و همه باید در مراقبت و دفاع از آن تلاش کنند.

رهبر انقلاب ایستادگی در مقابل اصرار عده ای برای باطل اعلام شدن نتیجه انتخابات 88 را نمونه ای از صیانت از نتایج آرای ملت و دفاع از حق الناس برشمردند و افزودند: 40 میلیون نفر با حضور پرشور، به میدان آمدند، نتیجه انتخابات نیز هرچه بود ما بطور کامل از آن دفاع می کردیم، همچنانکه در همه انتخابات دیگر نیز پشت نتایج آرای ملت هرچه باشد می ایستم و اجازه خدشه در آن را نمی دهم.

رهبر انقلاب با اشاره به حرفهای بی منطقی که در باب انتخابات درباره وزارت کشور و شورای نگهبان زده می شود تأکید کردند: شورای نگهبان چشم بینای نظام در انتخابات است و در همه دنیا، چنین نهادی با اسم ها و عناوین متفاوت وجود دارد.

ایشان افزودند: نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و مؤثر است و این نظارت بخشی از همان حق الناس است و باید آن را رعایت و حفظ کرد.

رهبر انقلاب با تأکید بر ضرورت احراز صلاحیتها در انتخابات افزودند: شورای نگهبان مراقبت می کند که اگر به علت برخی کوتاهی ها، افراد بی صلاحیت، به عنوان نامزد وارد عرصه انتخابات شدند، جلویش را بگیرد و این حق قانونی، منطقی و عقلی شورا است.

حضرت آیت الله خامنه ای حضور پرشور مردم در انتخابات را ضامن حفظ کشور خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی به شرط وحدت و انسجام ملت و پرهیز از دو دستگی، بدون تردید شامل نصرت الهی شده و بر همه دشمنان پیروز خواهد شد 
راز و رمز اهانت‌های عفت مرعشی به نظام چیست؟ + جدول
ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۸  کلمات کلیدی: سیاسی
گروه سیاسی مشرق - در چند سال اخیر، خانم مرعشی اظهارات متنوعی علیه ارکان مختلف نظام، بخصوص قوه قضاییه داشته و نظام اسلامی را به تقلب در انتخابات متهم کرده‌اند.

آخرین اظهارنظر جنجالی ایشان مربوط به نامه‌ای است که به اسم ایشان در رسانه‌ها منتشر شد و حاوی نقدها و کنایه‌های زیادی به قوه قضاییه و در اعتراض به‌حکم مهدی هاشمی بود. به بهانه انتشار این نامه، بر آن شدیم که مهم‌ترین اظهارات خانم مرعشی یا مطالبی که درباره ایشان در خاطرات آقای هاشمی آمده است، را جمع‌آوری کرده و تقدیم خوانندگان محترم کنیم. در ادامه این اظهارات را به‌صورت خلاصه در جدولی ملاحظه می‌کنید.

برای وضوح جدول کلیک کنید

عفت مرعشی و نیمه‌آشکار حاشیه‌هایش + جدول//


  -[1]http://snn.ir/detail/News/438472/67

  -[2]http://shafaf.ir/fa/news/184218/

-[3] http://dana.ir/News/390853.html

-[4]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/456562

-[5] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/214412

  -[6]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/212997

  -[7]http://www.bultannews.com/fa/news/241783

  -[8]http://www.shabakenews.com/political/view/29386

  -[9]http://didban.ir/fa/news-details/3373

-[10] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/269281

  -[11]http://didban.ir/fa/news-details/3373

-[12] http://didban.ir/fa/news-details/3373


 
واکنش پورمحمدی به نامه مطهری در خصوص حصر
ساعت ٦:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۸  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش مشرق،‌ حجةالاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در حاشیه مراسم افتتاح مرکز داوری اتاق تعاون ایران، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وقتی این موضوع در رسانه مطرح شود، سیاسی می‌شود و طبعاً پیامدها و تبعات آن نیز سیاسی خواهد شد و به‌نفع منطق و مباحثه حقوقی نخواهد بود.

وزیر دادگستری اضافه‌ کرد: ما یک نظری داریم که ان‌شاءالله حقوقدانان در جای خود بیشتر آن را تبیین کنند.

پورمحمدی ادامه داد: اصلاً پرداختن به این بحث کمکی به حل مشکل نمی‌کند و شما خبرنگاران هم سیخ و قاشق به موضوع می‌زنید، در حالی که این کار هیچ کمکی به حل مشکل نمی‌کند.

وزیر دادگستری افزود: بر این اساس فکر نمی‌کنم نیازی به تعقیب این موضوع از جانب بنده وجود داشته باشد.

پورمحمدی در پاسخ به سؤال دیگری در زمینه تبادل جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن‌پست که به‌اتهام جاسوسی در بازداشت به سر می‌برد، گفت: هنوز این پرونده به محکومیت نهایی و قطعی منجر نشده است و باید مراحل آن طی شود، این یک پرونده سیاسی است که حداقل بنده از آن اطلاعی ندارم.

منبع: تسنیم

 
الکی مثلا من چادری‌ام +عکس
ساعت ٦:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۸  کلمات کلیدی: عفاف و حجاب

 به گزارش مشرق، این روزها با رشد چشمگیر استفاده از شبکه‌های مختلف اجتماعی وقوع اتفاقات مختلف هم در این شبکه‌ها افزایش یافته است. ایرانی‌ها هم از این امر مستثنی نیستند و بسیاری از آن‌ها مشتری جدی استفاده از این شبکه‌های اجتماعی هستند و در برخی موارد هم پذیرای اتفاقات آن هستند.

یکی از مسائلی که اخیراً شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی برای ترویج آن قرارگرفته است پدیده نوظهور محجبه های خودنما است. پدیده‌ای که البته قبل از ورود شبکه‌های رنگارنگ اجتماعی به کشور عملاً در برخی از خانواده‌ها واردشده بود.

توجیهات نسل جوان برای کنار گذاشتن چادر

بعد از رواج تفکر مادر چادری و دختر مانتویی، آن‌هم به بهانه تغییر تفکرات نسل جدید نسبت به گذشته، بعضاً شاهد هستیم برخی از فرزندان خانواده‌ها به علل مختلف در کنار چادر از خود ظاهری ترسیم می‌کنند که عملاً همه معیارهای یک حجاب برتر را زیر سؤال می‌برند طوری که آن چادر می‌تواند به‌جای تأثیر مثبت از تأثیرات کاملاً منفی برخوردار باشد.

الکی مثلا من چادری‌ام +عکس


علل اصلی افزایش خودنمایی محجبه ها چیست؟

به نظر می‌رسد در مرحله اول که آفت چنین ظاهرهایی ملموس تر می‌شود، رواج عکس‌های سلفی در شبکه‌های اجتماعی آن هم توسط افرادی است که ادعای محجبه بودن دارند اما عملاً با انتشار عکس‌های خود دست به نوعی قبح شکنی می‌زنند.

چرا که حداقل رعایت دستورات اسلام در بحث حجاب باید دوری بانوان از نگاه نامحرم صورت گیرد اما آیا انتشار عکس‌های سلفی از نمای نزدیک که مورد استقبال پسران جوان هم قرار می‌گیرد، می‌تواند رعایت این نکته مهم باشد؟ اگرچه پاسخ این پرسش با توجیه بسیاری از دختران محجبه خودنما مواجه است اما عملاً این شرایط اوج قبح شکنی حجاب است که این روزها توسط برخی خانواده‌های به‌اصطلاح مذهبی شاهد رواج آن هستیم.

دوم اینکه، این علت وقوع این شرایط و یا تنها راه شناسایی آفات این کار، تنها شبکه‌های اجتماعی نیست و علل دیگری هم وجود دارد که می‌توان به بهانه ای به نام خوش تیپ بودن و یا به روز بودن اشاره کرد.

شکی نیست که دین اسلام و حجاب هرگز با به‌روز بودن و لباس مناسب پوشیدن مخالفتی ندارد اما به نظر می‌رسد برخی از بانوان در قالب آرایش و پوشیدن هر نوع لباسی به بهانه به‌روز بودن، از رعایت حداقل حجاب آن‌هم با وجود داشتن چادر ناتوان هستند.

دلیل سوم هم این است که برخی از دختران سعی می‌کنند پوشش‌های زننده خود را در پشت چادر پنهان کنند و به این بهانه که چادر بر سردارند هر چه که دلشان می‌خواهد بپوشند و ملامتی هم از طرف کسی متوجه آن‌ها نباشد.

نمایان ساختن تیپ زیر چادر به منظور تحمیل نظر

به نظر می‌رسد رشد پدیده نوظهور محجبه های خودنما در کشور به مرحله نگران‌کننده‌ای رسیده است طوری که این عمل بعضاً به یکی از بحث‌های درجه‌یک بسیاری از محافل ازجمله شبکه‌های اجتماعی رسیده است.

دامن زدن افرادی بعضاً مذهبی به بحث حجاب اجباری و یا غیراجباری در حکومت و خانواده‌ها به چندپهلو شدن این بحث‌ها کمک فراوانی کرده است. از طرفی دیگر شاید متعصب بودن برخی از سرپرست‌های خانواده‌ها فرزندان را در فضای خاصی قرار می‌دهد تا حتماً از دستورات پدر سرپیچی نکنند اما روحیه و تفکرات آن‌ها بر خلاف این دستورات است و عملاً به بهانه‌های مختلف سعی می‌کند نظر خود را در نوع پوشش خود تحمیل کنند که نتیجه آن می‌شود بی حجابی با چادر. به صورتی که چادر می‌پوشند اما به هر طریقی که شده ظاهر و تیپ خود را نمایان می‌کنند.

الکی مثلا من چادری‌ام +عکس


تعلل خانواده‌ها هیجانات کاذب در شبکه‌های اجتماعی

اما به‌راستی چرا این پدیده در حال فراگیر شدن است؟ چه مسائلی آتش زیرخاکستر این پدیده را شعله ور می‌کند؟ در گام اول خانواده می‌تواند به‌عنوان اولین نهادی باشد که راه فهم درست از هر موضوعی ازجمله دین را به فرزندان آموزش دهد. تا در اولین گام فرزند بداند حفظ حجاب فقط داشتن چادر نیست و رعایت آن به علل دیگری هم‌بستگی دارد تا با این اقدام اولین اقدامات برای جلوگیری از این پدیده برداشته شود.

عدم وجود آگاهی کامل فرزندان از دستورات دینی و قرار گرفتن در هیجانات کاذب علتی است تا اولاً انحراف از حجاب اصلی صورت بگیرد و حجابی که بتوان در آن خودنمایی کرد پدید آید و در مرحله دوم هم این عمل اشتباه در قالب شبکه‌های اجتماعی آن هم به دلیل هیجانات کاذب دختران، مورد بازید و بعضاً تشویق دیگران قرار گیرد.

راه فرار از خودنمایی با حجاب ظاهری

صحبت‌های بسیاری از دختران جوان درباره این پدیده هم نشانگر آن است که مهم خودنمایی است و حال که آن‌ها به علت ترس از خانواده و یا بعضاً دغدغه دینی نمی‌توانند بدون حجاب خود را به نمایش بگذارند اقدام به خودنمایی با ظاهر محجبه می‌کنند. این در حالی است که اصل این عمل باعث قبح شکنی در بسیاری از طبقات جامعه می‌شود که باید به‌منظور جلوگیری از این آسیب‌ها راه‌حلی جستجو شود.

شاید قالب شدن فهم و درک صحیح از دین و بایدها و نبایدهای آن به فرزند توسط خانواده‌ها اولین گام عملی به‌منظور جلوگیری ازاین‌گونه خودنمایی‌ها باشد. اصرار برداشتن چادر و رها کردن موضوعات دیگر می‌تواند بزرگ‌ترین آسیب اجتماعی در خانواده‌ها محسوب شود. از طرفی کنترل احساسات در جامعه و مخصوصاً در شبکه‌های اجتماعی و استفاده صحیح از آن می‌تواند گام بعدی باشد.

منبع: بنیانا


 
همراه با چند موضوع و قالب جدید؛
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: فرهنگ

فراخوان «ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار» منتشر شد

گروه فرهنگ - رجانیوز: دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار، فراخوان ششمین دوره این جشنواره را در هشت موضوع و پنج بخش منتشر کرد.
 
به گزارش رجانیوز، ششمین فراخوان جشنواره مردمی فیلم عمار با موضوعات «تاریخ معاصر ایران»، «فتنه سال ۸۸»، «بیداری اسلامی و جهانی»، «نقد درون گفتمانی»، «جنگ نرم»، «اقتصاد مقاومتی» منتشر شد. همچنین، «ایران و آمریکا» و «حادثه هفتم تیر» موضوعات ویژه ششمین دوره جشنواره هستند.
 
متقاضیان شرکت در جشنواره می توانند آثار خود را در پنج بخش، «فیلم»، «لوح نگار، نقد و پژوهش های سینمایی»، «گرافیک»، «بازی های رایانه ای» و «فیلم ما»، از تاریخ ۲۵ شهریور تا ۲۵ آبان، با مراجعه به تارنمای AmmarFilm.ir، و اصل آثار را حداکثر تا تاریخ ۳۰ آبان به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
 
لازم به ذکر است، در این فراخوان از علاقمندان برای اکران مردمی فیلم های جشنواره عمار نیز دعوت شده است تا با مراجعه به تارنمای جشنواره، نسبت به ثبت نام اکران اقدام نمایند.
 
زمان‌ها
 
مهلت ثبت آثار در تارنمای جشنواره: از ۲۵ شهریور تا ۲۵ آبان ۹۴
 
آخرین مهلت تحویل آثار به دبیرخانه جشنواره: ۳۰ آبان ۹۴
 
برگزاری جشنواره: دی ماه ۹۴ در تهران و نقاط مختلف کشور
 
قوانین ثبت‌نام
 
- فیلم‌های ارسالی به جشنواره باید دارای فرمت H.۲۶۴،  (حداقل ابعاد ۱۲۸۰*۷۶۸) در قالب DVD  باشند. (نحوه تهیه خروجی مذکور را در اینجاببینید)
 
- برای شرکت در جشنواره، تکمیل فرم ثبت نام در AmmarFilm.ir و دریافت کد به ازای هر اثر الزامی است. شرکت‌کننده موظف است کد ثبت نام را به همراه اثر به نشانی دبیرخانه ارسال نماید.
 
- پس از آخرین مهلت دریافت اثر، دبیرخانه هیچ مسئولیتی در قبال پذیرش آثار ندارد.
 
موضوعات
 
-  تاریخ معاصر ایران
- تاریخچه معاهدات و مذاکرات ایران و غرب
- جریان­ها و حوادث مهم اجتماعی سیاسی از مشروطه تا انقلاب اسلامی
 
 
- شخصیت‌های شاخص تاریخ سیاسی اجتماعی ایران
- نهضت امام خمینی از ۱۵ خرداد تا وقوع انقلاب اسلامی
- تاریخ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی
- هنر انقلاب اسلامی (آثار، چهره‌ها، مراکز، وقایع و جریان‌ها)
- دفاع مقدس با تأکید بر پشت جبهه
- هفت سال دفاع مقدس در مقابل کشف حجاب رضاخانی (از ابتدای سال ۱۳۱۴ تا انتهای ۱۳۲۰ شمسی)
           
فتنه سال ۸۸
 
- وقایع، ریزش‌ها و رویش‌ها
- فتنه ۸۸ و فضای سیاسی- رسانه‌ای بین‌المللی
- شورش اشرافیت بر جمهوریت
فتنه ۸۸ و همبستگی ضدانقلاب از سلطنت‌طلبان تا روشنفکری شبه دینی و...
 
 بیداری اسلامی و جهانی
 
- بیداری اسلامی در تاریخ معاصر
-آرمان قدس و مبارزه با صهیونیسم جهانی
- پیوندهای متقابل ایران و امت اسلامی
- بحران­های اجتماعی، فرهنگی و نخبگانی در غرب
 
نقد درون‌گفتمانی
 
- نقد منصفانه ناکارآمدی‌های دستگاه­ها
- کنکاش مصلحانه معضلات و تبعیض­های اجتماعی
- چالش‌های عدالت اجتماعی در حوزه­های گوناگون
- نقد فرهنگ عمومی در عرصه­های اقتصادی، اجتماعی و...
- نقد فرهنگ مدیریتی و پاسخگویی مسئولان
- نقد مدیریت فرهنگی در حوزه هنر، رسانه، سینما و فرهنگ عمومی
- موضوعات خودروسازی (گزارش مجلس شورای اسلامی در اینجا) و زمین خواری
- آسیب‌شناسی نقد و تبیین نقد سازنده در برابر نقد مخرب
 
جنگ نرم
 
- تحریف امام و خط امام
- حرکت­های خودجوش مردمی (شامل حرکت­های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و...)
- داشته­ ها و ظرفیت­های فرهنگی، اجتماعی، علمی، سیاسی، اقتصادیِ جامعه دینی و انقلابی ایران
- دستاوردها و فرصت­های جمهوری اسلامی ایران
- توطئه ­های نوین استکبار علیه انقلاب اسلامی (تحریم اقتصادی، تهاجم تبلیغاتی، جنگ روانی، و...)
- چالش‌های رسانه‌ای تبلیغاتی داخلی علیه اسلام، انقلاب و نظام
- جنبش نرم‌افزاری در حوزه و دانشگاه، تحول در علوم انسانی و تلاش‌های غرب زدگان در حوزه‌های آکادمیک و فرهنگی
- مواجهه جریانات متحجر و مقدس‌نما با انقلاب اسلامی از شروع نهضت امام خمینی (ره) تاکنون
 
 اقتصاد مقاومتی
 
- نقد سیستم­های اقتصادی غربی
- الگوهای سبک زندگی دینی در اقتصاد (قرض‌الحسنه، وقف، تعاون و...)
- مواجهه با تحریم­های غرب علیه ایران
- اصلاح الگوی مصرف، انضباط اقتصادی و مبارزه با اسراف
- همت مضاعف، کار مضاعف و حمایت از تولید
- فساد اقتصادی و فرمان هشت ماده ­ای رهبری
 
موضوع ویژه ۱: ایران و آمریکا
 
- کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲
- کاپیتولاسیون در رژیم پهلوی
- پنجاه هزار مستشار آمریکایی در ایران
- واقعه ۱۶ آذر و کشتار دانشجویان دانشگاه تهران
- واقعه طبس
- تحمیل تحریم‌های مالی، بانکی، دارویی و... بر ایران
- حمایت از سازمان‌ها و گروهک‌های تروریستی از بدو انقلاب اسلامی تاکنون
- واقعه انفجار دفتر ریاست جمهوری
- حمایت از رژیم صدام در دوران جنگ تحمیلی
- حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۶۷ و حمله به ناوهای سهند و سبلان و سکوی نفتی سلمان
- آمریکا و فتنه سال ۸۸
- سینمای ضد ایرانی هالیوود
- تسخیر لانه جاسوسی
- و...
 
موضوع ویژه ۲: حادثه هفتم تیر
 
- معرفی چهره ­ها و ۷۲ شهید حادثه هفت تیر
- تاثیر واقعه ۷ تیر در مسیر انقلاب اسلامی
- معرفی شخصیت شهید بهشتی به فضای داخلی و بین‌المللی
 
بخش ها
 
الف) بخش فیلم
 
- داستانی (کوتاه و بلند)
- مستند (کوتاه و بلند)
- انیمیشن
- کلیپ و نماهنگ
- برنامه تلویزیونی (مستند، برنامه ترکیبی، گزارش، برنامه خبری و...)
- تیزر تبلیغاتی و آگهی بازرگانی (تیزر، آنونس و آگهی تبلیغاتی فیلم‌های جشنواره عمار، تولیدات و مجموعه‌های تولیدی کالاهای فرهنگ عمومی و آگهی‌های بازرگانی سالم برای محصولات تجاری)
- فیلم‌نامه
 
ب) بخش لوح نگار، نقد و پژوهش های سینمایی
 
- مقاله، نقد و پژوهش‌های سینمایی
- لوح نگار (PowerPoint، Prezi و...)
 
ج) بخش گرافیک
 
- پوستر
- تصویرسازی
- اینفوگرافی
- تایپوگرافی
- پوستر فیلم (پوستر فیلم‌های شرکت کرده در جشنواره عمار)
- تصاویر ویژه شبکه‌های اجتماعی
 
د) بخش بازی‌های رایانه‌ای
 
جزئیات این بخش، متعاقباً در قالب یک فراخوان مجزا اعلام می‌گردد.
 
هـ) بخش فیلم ما
 
در این بخش، فیلم­های مبتدی و مردمی رقابت می‌کنند. شما می‌توانید با دوربین تصویربرداری یا تلفن همراه از سوژه‌های اطراف خود فیلم بسازید و در بخش "فیلم ما" شرکت کنید.
 
موضوعات بخش فیلم ما:
 
شهید ما، مسجد ما، مدرسه ما، محله ما، نمازجمعه ما، ۱۳ آبان ما، اکران مردمی ما، گوهرشاد ما (خاطرات کشف حجاب رضاخانی)، انرژی هسته‌ای ما
 
ثبت نام اکران‌کننده
 
تاکنون فیلم­های جشنواره عمار در محل­های مختلفی مثل سینما، مسجد، مدرسه، دانشگاه، فرهنگسرا، خانه شهید، پارک، هیئت، پایگاه بسیج و... اکران شده است. دبیرخانه عمار برای ششمین دوره از کسانی که علاقه­ مند به اکران هم­زمان فیلم­های جشنواره در محیط خود هستند دعوت می‌کند تا از طریق تارنمای  AmmarFilm.irدر بخش اکران مردمی ثبت نام کنند.

سایر پیوست ها 
ترور نافرجام وزیر دفاع عراق
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق به نقل از شبکه سومریه نیوز، افراد مسلح امروز دوشنبه به سمت خودروی حامل «خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق و همراهان وی در شهر تکریت واقع در استان صلاح الدین آتش گشودند.

بر اساس این گزارش، سوء قصد مسلحانه به جان وزیر دفاع عراق نتیجه ای در بر نداشت و وی جان سالم به در بُرد.

در پی این حمله، یکی از محافظان العبیدی به شدت مجروح شد.

منبع: مهر

 
دستور پوتین به ارتش روسیه برای اجرای مانور فوری
ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرقبه نقل از "القدس العربی"؛ "ولادیمیر پوتین" -رئیس جمهور روسیه- در دستوری از پیش اعلام نشده، از ارتش این کشور خواست فوراً مانور نظامی برگزار کند.

به دنبال این دستور "پوتین" به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح، یگان های نظامی ذی ربط به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.
"سرگئی شویگو" -وزیر دفاع روسیه- در نشستی با فرماندهان ارتش گفت: "تعدادی از نیروهای یگان هوایی و چترباز وابسته به یگان های نظامی دیگر در این مانور از پیش اعلام نشده شرکت خواهند کرد.
وزیر دفاع روسیه افزود: "این مانور تا 12 سپتامبر ادامه خواهد داشت و طی آن، میزان آمادگی برخی وزارتخانه‌ها و مؤسسات مرکزی در شرایط جنگ مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 
فیلم/بلایی که موشک یمنی بر سر پادگان اماراتی آورد
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، امارات اعلام کرده است که در این ماجرا 45 تن از نظامیان خود را از دست داده است.

این درحالی است که بر اساس اظهارات "سرتیپ شرف غالب لقمان" سخنگوی ارتش یمن، شمار کشته شدگان بیش از 75 نفر است.

پس از این ماجرا، عربستان و بحرین نیز به کشته شدن شماری از نظامیان متجاوز خود در یمن اذعان کردند.

منبع: العالم

 
هدیه ویژه «قاسم سلیمانی» به «مجید مجیدی»
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: فرهنگ
به گزارش مشرق، اربعین سال گذشته خادمی زوار را بر عهده داشتم. هر لحظه که بین نجف تا کربلا کار زائران اربعین حسینی را سامان می دادیم، دلهره ای داشتم که امنیت این زائران چه می شود. اما هرگاه این نگرانی به ذهن ام خطور می کرد همان لحظه زائری را می دیدم که عکسی از «حاج قاسم سلیمانی» بر کوله پشتی یا لباس خود الصاق کرده بود. همواره غبطه می‌خوردم و می‌خورم که چرا این توفیق را ندارم که در رکاب او برای عزت اسلام، مجاهدت کنم.

۱- اربعین و آذرماه گذشت. اسفند شد و فصل اکران های خصوصی فیلم «محمد رسول‌الله» رسید؛ یک اکران در خاطرم جاودانه شد. «سردار قاسم سلیمانی»، خانواده عماد مغنیه از جمله فرزند کوچک ایشان، «مصطفی مغنیه» و افراد دیگری نیز از جریان مقاومت در اکران فیلم حضور داشتند. جملاتی را که شنیده ام، «نقل به مضمون» می کنم که آن سردار بزرگ پس از اکران فیلم در سالن وزارت ارشاد از جای برخاست و در کمال تواضع گفته بود: «سال ها فکر می کردم کاری که دوستانم در حوزه جبهه نبرد انجام می دهند، جهاداکبر است اما بعد از دیدن «محمد رسول‌الله»(ص) آقای مجیدی، دریافتم که «جهاداکبر» را ایشان در حوزه فرهنگ و هنر انجام می دهند.»

و جملات دیگر در وصف این کارگردان بزرگ ایرانی و فیلم ارزشمند «محمد رسول‌الله»(ص) بیان کردند و در پایان این اکران خاطره انگیز سردار به نشانه سپاس از مجیدی انگشتر خود را به مجیدی هدیه دادند. وصف و بازگویی نحوه مواجهه تاریخی خانواده شهید مغنیه با این فیلم و اصرار دخترشان که در آن جلسه حضور نداشت برای مشاهده این فیلم که منجر به سفر چندی پیش آنها به تهران شد؛ زوایای دیگری از جلسه و ماجراست که به وقتش عوامل فیلم آن را بازگو خواهند کرد.

غرض از بیان آن اکران خاطره انگیز این بود که سردار سلیمانی در کمال خضوع جهاداکبر را در فیلم مجیدی دیده بود اما کیست که نداند مجاهدتهای سردار موجب این آرامش و امنیت شده است و بستری را فراهم کرده که بزرگانی چون مجیدی بتوانند به خوبی و با چیره دستی فیلمی بسازند که مجاهدتی بزرگ و عامل عزت امت اسلامی شود.

باید بر دستان «سلیمانی» و «مجیدی» بوسه زد که ایثارگرانه در این فضای پر از هیاهو مجاهدت کردند و اکنون انگشتر قاسم سلیمانی در دستان «مجیدی» است. این انگشتر در دستان مجاهدان عرصه اقتصاد، سیاست و فرهنگ می تواند باشد تا امت اسلامی جهشی بزرگ را تجربه نماید.

٢- تاکنون در دنیای اسلام دو فیلم برای وجود پربرکت حضرت پیامبر(ص) ساخته شده است. یکی پیامبرِ«مصطفی عقاد»(۱۹۷۶) و این بار «محمد رسول‌الله» مجیدمجیدی(۲۰۱۵). کار ماندگار و به یادماندنی «عقاد» برش هایی زیبا از دوران زندگی پیامبر بود و داستانی یکدست نبود اما روایت مجیدی هر چند در مورد دوران کودکی حضرت ختمی مرتبت(ص) است اما روایتی یک دست و فیلم دارای داستان و سناریویی کامل است.

۳- فیلم با استحکام و قوت این باور اصیل را بیان می دارد که محمد(ص) پیامبر خاتم است و سایر ادیان پیش از او منسوخ و آنچه خدا از اکنون از بندگان می خواهد، ایمان به «اسلام» است. در طول فیلم یک یهودی که شباهت های بسیاری با صهیونیست های امروزی دارد؛ تمام تلاشش را در محو محمد(ص) انجام می دهد. با این همه برخلاف همه فیلم های هالیوود، هیچ جسارت و توهینی به ادیان و بزرگان آنها نمی شود و تعامل زیبای اسلام با مسیحیت و حتی یهودیت را می بینید. به نظرم حتی اگر یک مسیحی نیز فیلم «محمد رسول‌الله» را ببیند حس خصومت و دشمنی را نخواهد داشت. در میان یهودیت هم لایه های افراطی و خشن آن(به قرائت من صهیوینست ها) نیز به روشنی از سایر یهودیان جدا شده است.

۴- زنده به گور کردن دختران، یکی از دردناکترین روایت های تاریخ بشری است. مجیدی این ماجرای سیاه را به گونه ای روایت می کند که بیننده در کلام محمد(ص) «امید» را یافته و در نهاد وجودی مخاطب جوانه می زند. چیزی که متاسفانه بسیاری از فیلم سازان ایرانی از آن بی بهره بوده و گویی امید تنها پارامتری است که به آن نمی اندیشند.

روایت بی همتای مجید مجیدی از اتفاق بزرگ عام‌الفیل، حمله سپاه ابرهه به کعبه و صحنه جذاب فیلم از دفاع ابابیل و همچنین سکانس‌ها و دیالوگ های مربوط به تولد حضرت محمد(ص)، جوشیدن آب زمزم، شکستن زنجیره ‌بت‌های داخل کعبه و درخشش آسمان پرستاره همراه با موسیقی متن بیننده را مات و مبهوت خود می نماید و حتی صحنه‌ دویدن شتر به سمت منزل عبدالمطلب و نشستن در حیاط منزل و چگونگی روایت وصال حلیمه، دایه پیامبر به ایشان یا قسمتهایی از فیلم که مربوط به زنده به گور کردن دختران است و نحوه برخورد مهربانانه رئوفانه و رحیمانه پیامبر، همه و همه چیره دستی مجیدی را نشان می دهد که توانسته قطره کوچکی از مهربانی های محمد(ص) به روی پرده سینما بیاورد.

۵- شاید برخی دغدغه مندان نگران این باشند که با جوسازی های جریان وهابیت در کشورهای اسلامی مانع از اکران این فیلم شوند اما تجربه نشان داده همه این جوسازی ها موجب خواهد شد فیلم در قالب های غیررسمی و در فضای وب با اقبال جهان اسلام دیده شود.

اما چه شگفت انگیز و معجزه آسا که وقتی همه دنیا از هالیوود تا داعش دست به دست هم داده تا چهره خشن از اسلام و پیامبر مهربانی ها را به تصویر بکشند؛ فیلم «محمد رسول‌الله» این فضا را شکسته و کار مخلصانه اینگونه است به موقع می آید و به موقع دل ها را از زنگار و غبار روزگاران می زداید.

منبع: مهر

 
ماجرای دو عکسی که جهان را تکان داد +عکس
ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق، گاهی یک عکس می تواند معجزه کند ؛ گاهی یک عکس چنان کاری می کند که هزاران هزار واژه نمی کند و گاهی یک عکس سبب می شود میلیون ها و شاید میلیاردها انسان خود را در یک زمان و در یک مکان مشخص تجسم کرده و عمق برخی پدیده ها را درک کنند.


این قبیل عکس ها به دلیل تاثیر گذاری فوق العاده ای که دارند تاریخ ساز و منشا تغییر می شوند. عکس هایی که درلحظه ای که می بایست گرفته شده اند و عکاس آنها این شانس را داشته است که هنگام رخ دادن یک تراژدی در صحنه حاضر باشد و عکس را بگیرد.

ماجرای عکس هفته گذشته یک کودک 3 ساله کرد سوری ( آیلان یا به تلفظ کردی آلان) از همین قسم عکس ها بود. تصویری تاثیر گذار و در عین حال تراژیک که در لحظه گرفته شده بود.

"نیلوفر دمیر" عکاس خبرگزاری "دوغان حیات" ترکیه مدت ها بود که در ساحل بدروم ترکیه در تعقیب مهاجران سوری بود . مهاجرانی که با قایق خود را از سواحل ترکیه به جزایر یونان در دریای اژه می رسانند و از آنجا مسیر عزیمت به کشورهای اروپایی به ویژه آلمان را در پیش می گیرند. 


نیلوفر دمیر و عکس او

 ماجرای دو عکسی که جهان را تکان داد +عکسدر هفته های گذشته موج گسترده ای از این کوچ اجباری از ترکیه به اروپا گزارش شده است و همچنان ادامه دارد. درِ کشورهای اروپایی اما به روی مهاجران باز نبود و هزاران مهاجری که در هفته های گذشته از طریق دریای اژه راه خطرناک دریایی اروپا را در پیش گرفته اند؛ خطر احتمال غرق شدن در دریا را هم به جان خریده اند.

گزارش های متعددی از غرق شدن قایق ها در سواحل یونان گزارش شده است و حتی برخی رسانه های ترکیه در هفته های گذشته گزارش دادند نیروهایی نقاب دار برای غرق عامدانه قایق های حامل مهاجران آسیایی پیش از رسیدن به جزایر یونانی مستقر شده اند.

اما کاری که " نیلوفر دمیر" در سه شنبه هفته گذشته کرد هنگامی بود که دیگر کار از کار گذشته بود و 12 نفر از یک قایق حامل پناهجو غرق شده بود و تنها 2 نفر از آن حادثه جانم سالم به در برده بودند که یکی از آنها قاچاقچی انسان ( قایقران) بود که به محض متلاطم شدن دریا از قایق گریخته بود و دیگری مردی بود که همه هستی خود یعنی همسر و فرزندانش را سوار قایق کرده و به امید رسیدن به اروپا در قایق نشسته بود.

عبدالله کردی در روایت آن حادثه گفته است: دست اعضای خانواده اش به هنگام توفان در دستش بوده اما نتوانسته آنها را نجات دهد و به دلیل نپوشیدن جلیقه نجات، همه اعضای خانواده اش در حادثه غرق می شوند.

عبدالله خود را به ساحل می رساند اما دو پسر و همسرش و دیگر مسافران قایق در حادثه جان می سپارند.

امواج دریا جسد بی جان " آیلان کردی" را به ساحل شهر بدروم می آورد و در این هنگام عکاس خبرگزاری دوغان حیات ترکیه در ساحل بدروم و در تعقیب مهاجران سوری برای گرفتن عکس، صحنه را شکار می کند.

باقی ماجرا از زبان عکاس "تصویر مرگ آیلان" در مصاحبه پنج شنبه هفته گذشته با شبکه خبری سی ان ان ترک روایت می شود:" وقتی با صحنه مواجه شدم کار از کار گذشته بود و دیگر نمی شد برای ایلان کاری کرد. او مرده بود . بنابراین در آن لحظه هیچ‌ کاری به جز عکس گرفتن از این صحنه از دستم ساخته نبود، من هم این کار را انجام دادم. من فکر می‌کردم که این تنها راهی است که از طریق آن می‌توان فریاد جسم خاموش او را به گوش جهانیان رساند."

و این گونه تصویر آیلان در کمتر از 24 ساعت در همه جهان منتشر شد و کمتر از 48 ساعت پس از آن حادثه تصویر جنازه آیلان که در کرانه بدروم به خواب ابدی فرو رفته بود در صفحه نخست بیشتر روزنامه های اروپایی و جهان جا گرفت.

افکار عمومی در اروپا به غلیان آمد و دولت های اتریش و آلمان اعلام کردند مرز خود را به روی مهاجران سوری در کشورهای یونان ، مقدونیه و مجارستان باز می کنند. نخست وزیر فنلاند اعلام کرد خانه خود را در اختیار مهاجران سوری قرار می دهد و بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان اروپایی  به تاسی از افکار عمومی منقلب شده در اروپا اعلام کردند تسهیلاتی ویژه را برای پذیرایی از آوارگان جنگی سوری در نظر گرفته اند.

تصاویر تاثیر گذار در لحظه های تاریخی مختلف در یک قرن گذشته خیلی زیاد نبوده اند . تصاویری که از لحظه های ناب (تلخ و شیرین) گرفته شده اند و برای همیشه تاریخ ثبت و ضبط شده اند.

تصویر آیلان به لحاظ عناصری که درون خود داشت بسیار مشابه با داستان تلخ " کوین کارتر" عکاس عکس معروف " کودک اتیوپیایی و لاشخور" است.

کارتر زاده شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی بود. او در مارس سال 1993 به همراه یک تیم امداد رسانی برای عکاسی از پدیده قحطی در اتیوپی به این کشور سفر می کند . او در جریان این سفر به صورت اتفاقی با صحنه ای عجیب مواجه می شود . دختری خردسال که از فرط گرسنگی در  نزدیکی یک مرکز توزیع غذای سازمان ملل در حال "احتضار "روی زمین افتاده و در همان حال کرکسی در نزدیکی او نشسته است و گویی منتظر است تا کودک جان دهد تا لاشه او را بخورد.

کوین کارتر و عکس معروف و تاریخی او از کودک و لاشخور

 ماجرای دو عکسی که جهان را تکان داد +عکس


کوین 33 ساله از این صحنه عکس می گیرد و این عکس برای نخستین بار در 26 مارس 1993 در روزنامه نیویورک تایمز منتشر می شود و پس از  انتشار جهانی تکان می خورد و همه رسانه ها این عکس را بازنشر می کنند و درباره آن بحث می کنند. دو ماه پس از انتشار این تصویر جایزه معروف "پولیتزر" به کوین کارتر تعلق می گیرد.


اما انتشار این عکس حاشیه های خاص خود را هم به همراه می آورد. برخی کوین را متهم می کنند که سود جویانه به دنبال منافع شخصی و حرفه ای خود بوده است و به جای کمک به کودک در حال مرگ به فکر گرفتن عکس بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز اعلام می کند از زمان انتشار این تصویر صدها نفر با این روزنامه تماس گرفته اند تا از سرنوشت این دختر خردسال بدانند. کوین اما از سرنوشت او اظهار بی اطلاعی می کند. 

کوین در بهترین شکل ممکن ماموریت حرفه ای خود را انجام داده بود و عمق فاجعه تراژیک جاری در اتیوپی را به روی صحنه و در انظار جهان به نمایش گذاشته بود اما پرسش اساسی منتقدان در آن هنگام این بود که آیا او در کنار مسئولیت حرفه ای به مسئولیت انسانی خود نیز عمل کرده بود و کوین برای پاسخ به این سوال جوابی نداشت.

او تنها به منتقدان می گفت در وضعیت کمک به آن کودک خردسال و صدها و هزاران کودک مشابه او نبوده است و تنها کاری که می توانسته انجام دهد گرفتن عکس بوده است، اما این پاسخ به گوش منتقدان نمی رفت و آنها با پیش کشیدن مسئولیت حرفه ای و مسئولیت اخلاقی و انسانی مدام این سوال را مطرح می کردند که به راستی در نهایت چه بلایی بر سر آن دختر خردسال آمده است؟ آیا جان داده و طعمه لاشخوری که در کنار او کمین کرده است شده است یا اینکه به کمک امدادرسانان سازمان ملل (که ظاهرا عکس در نزدیکی آن گرفته شده بود) نجات یافته است؟

کوین در تناقض بین مسئولیت اخلاقی و مسئولیت حرفه ای گرفتار شد و در نهایت در تابستان سال 1994 و 16 ماه پس از گرفتن آن عکس تاریخی و تراژیک، اقدام به خودکشی کرد. او سر یک شلنگ را به اگزوز خودرو خود وصل کرد و سر دیگر آن را داخل خودرو برد و  این گونه در اثر استنشاق گاز مونواکسید کربن خود را از بین برد.

او قبل از خودکشی در نامه ای نوشت: "من افسرده و ناامید بودم... ذهن من با خاطرات زنده‌ای از خشم و درد و کشتار و اجساد روی هم تلنبار شده و خانه‌های خالی از سکنه و کودکان گرسنه و رنجور انباشته شده‌است..

 "نیلوفر دمیر" عکاس  تصویر هولناک آیلان نیز با سوال مشابهی که از کوین پرسیده شد مواجه شد. از نیلوفر پرسیدند : چطور به راحتی تحت تاثیر این صحنه هولناک قرار نگرفتی ؟ چطور توانستی خود را جمع و جور کنی و سریعا عکاسی کنی!

او در پاسخ مکثی کرد و گفت: "وقتی با صحنه مواجه شدم دیگر کار از کار گذشته بود. " و سپس شروع به روایت کرد.

کوین کارتر اما نمی دانست آیا کار از کار گذشته بود یا نه ! کودکی که او تصویرش را در لنز ثبت کرده بود هنوز جان داشت و لاشخوری که در انتظار خوردن او نشسته بود. 

شاید  تنها تفاوت اساسی بین کوین و نیلوفر به عنوان دو عکاس حرفه ای مواجه شدن با دو صحنه با مشابهت های بسیار از منظر تراژیک و با یک تفاوت عمده از منظر موقعیتی بوده است و این گونه کار برای عکاس تصویر آیلان برای توجیه اخلاقی رفتارش آسان ولی برای کوین بسیار سخت بوده است.

تفاوت موقعیت برای هر دو صحنه تکان دهنده و تاثر انگیز با وجود مشابهت های فراوان هر دو عکس، در جریان داشتن "رگ حیات" در نبض دو کودکی است که سوژه دو عکاس با فاصله بیش از دو دهه شده اند ؛ کودکی که در اثر گرسنگی در حال جان کندن است و کودکی که در آب جان داده و امواج دریا جسم بی جان او را به کرانه  آورده است؛ و این تفاوت در چشم منتقدان کم نیست.

 

منبع: عصرایران


 
اردوغان: ایران عامل بروز بحران مهاجرت است
ساعت ٦:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرقبه نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اتحادیه اروپا را متهم کرد که به رغم قرار دادن نام حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در فهرست سازمان‌های تروریستی ، همواره این گروه تروریستی را تحمل و با آن مدارا کرده است. 

 

اردوغان در مصاحبه ای تلویزیونی با بیان این مطلب اعلام کرد :« اتحادیه اروپا، که پ ک ک را سازمانی تروریستی قلمداد می کند، متاسفانه با این گروه کنار آمده است و اعضای این گروه در کشورهای اروپایی پناه می گیرند و حتی گاهی مقامات اروپایی به رهبران پ ک ک فرصت نمایش قدرت می دهند.»
رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد: "کشورهای غربی همواره ترکیه را در مبارزه با تروریسم تنها گذارده اند؛ ولی با این همه آنکارا به مبارزه خود بر ضد پ ک ک تا آخر و تا زمانی که تهدیدات تروریستی این گروه در ترکیه به قوت خود باقیست، ادامه می دهد."
 
اردوغان در عین حال اعلام کرد: ترکیه در عزم خود برای مبارزه با داعش در چارچوب ائتلاف بین المللی راسخ است و این گروه را تهدیدی ثانویه بر ضد این کشور می داند. 
رئیس جمهور ترکیه همچنین حامیان دولت سوریه، یعنی ایران و روسیه را مسئول بروز بحران آوارگان در اروپا معرفی کرد. 
اردوغان مدعی شد: « این کشورها هرگز به دنبال میانجیگری در اوضاع سوریه نیستند، آنها همواره از بشار اسد حمایت کرده اند . آنها هرگز به این موضوع که چگونه باید این رهبر ظالم را از قدرت ساقط کرد فکر نمی کنند.»
اروغان تصریح کرد: «کارهایی است که ایران و روسیه باید انجام دهند. آنها کشورهای حامی سوریه هستند. من این موضوع را به طور علنی اعلام می کنم زیرا قبلا در این خصوص با آنها (رهبران روسیه و ایران) صحبت کرده ام.
وی در ادامه مدعی شد:" چاره ای جز گفتن این مطلب ندارم زیرا ناراحت هستم. ایران و روسیه سلاح و پول در اختیار بشار اسد قرار می دهند و از رژیم سوریه حمایت می کنند. همه تلاش های آنها در جهت حذف مخالفان (سوری) قرار دارد."
 اردوغان همچنین در ادامه ادعا‌های بی اساس خود گفت: "داعش با رژیم سوریه منسجم عمل می کند و در حال حاضر بزرگترین حامی این گروه است و آنهایی که نهایت تلاش خود را برای بقای این رژیم به کار گرفته اند ، مسئول بروز این فجایع هستند."

 
چرا تیم مذاکره کننده قبلی به مجلس دعوت شد؟
ساعت ٦:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش مشرق، اسماعیل کوثری گفت: اصل موضوع مذاکره ما بر این اساس بوده که تحریم‌ها برداشته شود، و اگر این تحریم‌ها بخواهد به صورتی تعلیق باشد و یا اینکه 8 یا 10 سال طول بکشد تا به‌قول مذاکره کنندگان لغو شود، این زمان برای ما قابل قبول نیست؛ بلکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند باید همزمان با توافق و اقدامی که انجام می‌دهیم باشد، یعنی زمان آن باید همان زمانی باشد که توافق صورت گرفته است.

کوثری افزود: بیانات مقام معظم رهبری برای همه مسؤولین و مردم فصل الخطاب است. ایشان فرمودند که اگر قرار است چارچوب تحریم‌ها حفظ شود پس ما برای چه چیزی مذاکره کردیم یا اینکه فرمودند اگر قرار است تحریمها تعلیق شود اقدام ما هم در حد تعلیق است.

کوثری اظهار داشت: خیلی‌ها فکر می‌کردند که موضوع تمام شده است، درصورتیکه اینطور نیست و هنوز توافقها در کنگره آمریکا و در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، و این است که ما هنوز مدت زمان تقریبا یک ماه تا یک ماه ونیم دیگر داریم تا بتوانیم به صورت دقیق نکات این توافقنامه را بررسی کنیم و به نتیجه‌ای مطلوب برسیم.

کوثری درباره پیام بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص مسائل هسته‌ای گفت: این پیام هم برای مردم و هم مسؤولین ایران و هم برای 1+5 و مخصوصا سیاستمداران آمریکا است.

* سیاستمداران آمریکایی حرفهایی برخلاف برجام زدند
وی افزود: سیاستمداران آمریکا در این مدت حرفهای بسیاری را فراتر از برجام زدند و حرفهایی زدند که خلاف این توافق بوده است. مانند اینکه می گفتند مراکز نظامی را بازرسی می‌کنند و یا اینکه با صراحت در خصوص بحث تحریمها می‌گفتند که تعلیق می کنند، درحالیکه همه آن حرفها برخلاف برجام است.

کوثری تأکید کرد: آمریکایی‌ها در اصل می‌خواهند از طریق برجام به نتایجی بعد از برجام دسترسی پیدا کنند، و آن نفوذ در داخل و نفوذ در منطقه است، که مقام معظم رهبری در خصوص این مسأله هشدار دادند که دقیقا متوجه باشند.

* کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی برجام
کوثری گفت: ما در مجلس کمیسیون ویژه‌ای را تشکیل داده‌ایم، و الان از کارشناسان مختلف درخواست می‌کنیم که بیایند و موضوعات خودشان را در رابطه با این توافقنامه گزارش دهند که چه اقداماتی کرده‌اند و چه اقداماتی را باید بعد از این انجام دهند که دقیقا برخاسته از خود توافقنامه باشد و اقداماتی که باید تیم مذاکره کننده و یا مجلس انجام بدهد.

کوثری خاطرنشان کرد: این مسأله به ظاهر یک موضوع توافق هسته‌ای است؛ اما طرف مقابل و مخصوصا آمریکایی‌ها و اروپایی ها می‌خواهند از اینجا برای مقاصد پلید دیگری که دارند سوء استفاده کنند.

* نحوه فعالیت کمیسیون ویژه مجلس
کوثری در خصوص نحوه فعالیت این کمیسیون مجلس و اعضای تشکیل دهنده آن اظهار داشت: این کمیسیون 15 عضو دارد که توسط مجلس و نمایندگان مجلس انتخاب شدند و هم نایب رئیس مجلس در آن حضور دارد و هم رئیس کمیسیونها مانند امنیت ملی، بودجه، آموزش و تحقیقات و فن آوری و اعضای دیگری که هستند هم تخصص هسته‌ای دارند و هم دفاعی و هم امنیتی. و ما هم از حقوقدانان و اقتصاد دانهای مجلس استفاده می کنیم و هم حقوقدان ها و اقتصاد دانهای بیرون؛ و همچنین از کارشناسان دیگر مانند نیروهای مسلح در خصوص مسائل نظامی مانند بازرسی ها و موشکی و سلاح و تجهیزات.

وی افزود: این کمیسیون چند کمیته تخصصی حقوقی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، دفاعی و امنیتی تشکیل داده است که به صورت تخصصی از دانشگاهیان و اساتید و خبرگان موضوع تخصص خودشان دعوت می کنند تا نظرات خود را بگویند و کمک کنند، و ما از آنان برای رسیدن به جمع بندی خوبی در همه موضوعات استفاده می‌کنیم.
 
* هنوز به نتیجه نرسیدیم
کوثری خاطرنشان کرد: این کمیسیون پس از بررسی موضوع‌های مختلف برجام، در نهایت گزارشی را به مجلس می‌دهد و از طرف دیگر بررسی می‌کند که آیا نیاز هست که به دولت اعلام کند در این رابطه و یا برای تصویب آن لایحه بدهد؛ البته اگر به این نتیجه رسید – ما هنوز به این نتیجه نرسیدیم و درحال بررسی هستیم – شاید هم به اینها نرسیم و فقط در این حد شود که ما نظرات جمع بندی کمیسیون و مجلس را در اصل به صورت یک بسته در اختیار سران قوا و مقام معظم رهبری قرار دهیم، و در نهایت آنجا به این شکل نظرات خودمان را ارائه کنیم، تا با نظراتی که در شورای عالی امنیت ملی انجام گرفته یکی کنند و در نهایت نتیجه بررسی برجام از طرف جمهوری اسلامی اعلام شود.

کوثری تأکید کرد: ما هنوز به نتیجه نرسیدیم و در حال بررسی اولیه هستیم.

* دلیل دعوت تیم قبلی مذاکرات به مجلس
کوثری در خصوص دلیل جلسه کمیسیون با تیم قبلی مذاکرات یعنی گفت: ما می خواستیم که سابقه (مذاکرات) را همه اعضا بدانند، یعنی سابقه از اول شروع موضوع.

وی خاطرنشان کرد: تیم مذاکره کننده فعلی هم که در رأس آنها آقایان ظریف، عراقچی و تخت روانچی هستند، هفته گذشته و امروز در خدمت آنها بودیم.

کوثری اظهار داشت: ما امروز وارد برجام شدیم و موضوع اصلی این جلسه بحث حقوقی و بررسی مسائل حقوق آن بود، و روزهای بعد موضوع تحریم‌ها و مسائل نظامی از ابعاد مختلف بررسی می‌شود تا انشاء الله به نتیجه مطلوبی برسیم.

* مراکز نظامی به هیچ وجه بازرسی نخواهد شد
کوثری درباره بحث مراکز نظامی گفت: ما از قبل تأکید کرده‌ایم که به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد تیم بازرسی وارد مراکز نظامی شود و بازرسی کند، تیم مذاکره کننده ما هم دقیقا بر همین اساس مطالب را قبول دارد؛ لذا مراکز نظامی ما به هیچ وجه مورد بازدید قرار نخواهند گرفت.
منبع: العالم

 
رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای‌عالی فضای مجازی:
ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

باید با اقدامات سنجیده از انفعال در عرصه فضای مجازی خارج شد/

 

 

تبیین الزامات حضور فعال و مؤثر در فضای مجازی

رهبر معظم انقلاب فرمودند: باید با استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای جوان کشور و با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده به سمت خروج از حالت انفعال در عرصه فضای مجازی و تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب حرکت کنیم.

خبرگزاری فارس: باید با اقدامات سنجیده از انفعال در عرصه فضای مجازی خارج شد/ تبیین الزامات حضور فعال و مؤثر در فضای مجازی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای شورای عالی فضای مجازی، این شورا را مرکز اصلی سیاستگذاری آگاهانه، مسئولانه و مقتدرانه در خصوص فضای مجازی خواندند و با اشاره به گسترش روزافزون و پرسرعت پدیده عظیم و بی‌نظیر فضای مجازی تأکید کردند: باید با استفاده از تواناییها و استعدادهای جوان کشور و با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده و هماهنگ و بدون از دست دادن زمان به سمت خروج از حالت انفعال در عرصه فضای مجازی، و حضور فعال و تأثیرگذار و تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب حرکت کنیم.

ایشان با اشاره به تأثیرگذاری گسترده فضای مجازی به عنوان یک قدرت نرم فوق‌العاده در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگ، سیاست، اقتصاد، سبک زندگی، ایمان، اعتقادات دینی و اخلاقیات، بر لزوم طراحی مناسب و دقیق برای حفظ حریم امنیت فکری و اخلاقی جامعه در این عرصه تأکید کردند و افزودند: لازمه حضور فعال و تأثیرگذار در فضای مجازی، «تمرکز در تصمیم‌گیری»، «جدیت در اجرا بدون از دست دادن زمان»، «هماهنگی میان دستگاهها» و «پرهیز از موازی‌کاری و تعارض» است.

رهبر انقلاب همچنین برنامه‌ریزی و حمایت دولت به‌ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای گسترش صنایع مرتبط با فناوری ارتباطات را بسیار ضروری خواندند و تأکید کردند: گسترش این صنایع از طریق شرکتهای دانش‌بنیان، تأثیر بالایی در اشتغال‌زایی و تحول در اقتصاد کشور خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از زحمات رئیس‌جمهور و اعضای قبلی شورای‌عالی فضای مجازی و دبیران فعلی و قبلی این شورا تشکر کردند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس‌جمهور و آقای مهندس انتظاری دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گزارشی در خصوص اهمیت فضای مجازی و برنامه‌ها و اقدامات شورای‌عالی و مرکز ملی فضای مجازی در دوره اول مسئولیت ارائه کردند. همچنین آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه نکاتی در خصوص الزامات و اقتضائات مرتبط با فضای مجازی بیان کرد. 
آمانو: ساخت و ساز در پارچین، توان راستی‌آزمایی آژانس را کاهش می‌دهد
ساعت ٦:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧  کلمات کلیدی: سیاسی

آمانو: ساخت و ساز در پارچین، توان راستی‌آزمایی آژانس را کاهش می‌دهد/

 

 

گزارش ابعاد احتمالی در موعد مقرر منتشر می‌شود/

 

 

اجرای برجام، به سرعت تهران بستگی دارد

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تأکید کرد که این نهاد بر اساس نقشه راه مورد توافق، تا 15 سپتامبر سوالات و ابهامات خود در مورد توضیحات مکتوب ایران را به این کشور ارائه می‌کند.

خبرگزاری فارس: آمانو: ساخت و ساز در پارچین، توان راستی‌آزمایی آژانس را کاهش می‌دهد/گزارش ابعاد احتمالی در موعد مقرر منتشر می‌شود/اجرای برجام، به سرعت تهران بستگی دارد

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی روز دوشنبه در پایان نشست شورای حکام گفت این نهاد تا روز 15 سپتامبر (24 شهریور) سوالات احتمالی خود در مورد توضیحات ایران را به تهران ارائه می‌کند.

آمانو در این رابطه گفت: «ایران توضیحات مکتوب خود را در خصوص موضوعات باقی‌مانده حال و گذشته ارائه کرده است. در حال بررسی این اطلاعات هستیم و تا 15 سپتامبر سوالات خود را به ایران ارائه می‌کنیم.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا آژانس اکنون شاهد رویکرد جدیدی از جانب ایران است، گفت: «بله، رویکرد جدیدی داریم، چراکه در حال اجرای توافق جدیدی هستیم که روز 15 جولای (24 تیر ماه) به دست آمد. ما انتظار داریم که ایران نقشه راه مورد توفاق و همچنین برنامه جامع اقدام مشترک را اجرا کند.»

او همچنین در جواب این سوال که انتظار دارد تحریم‌های ایران چه زمانی رفع شوند، گفت: «رفع تحریم‌ها وظیفه ما نیست، ما سازمانی فنی هستیم و تنها بر اساس واقعیات فنی ارزیابی‌های خود را انجام می‌دهیم. ما ارزیابی‌های خود را برای تسهیل اقدامات کشورهای عضو، بر اساس واقعیات فنی ارائه می‌کنیم.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت نمی‌تواند پیش‌بینی کند که اجرای تعهدات ایران در برنامه جامع اقدام مشترک، چه میزان زمان می‌برد. وی گفت: «اگر سوالات این است که چقدر طول می‌کشد، خوب باید بگویم که... این تا حد زیادی به طرف ایرانی و سرعت اجرای اقدامات بستگی دارد، مثلا اینکه چقدر طول می‌کشد ذخایر اورانیوم کاهش یابد یا اینک چقدر زمان می‌برد که سانتریفیوژها برداشته شده و به انبار منتقل شوند.»

او افزود: «این مسئله به واقعیات فنی بستگی دارد و باید ببینیم که ایران چطور با چه سرعتی این اقدامات را انجام می‌دهد، اما آژانس به نوبه خود آمادگی دارد که در سریع‌ترین زمان اقدامات مربوط به خود را انجام دهد.»

آقای آمانو همچنین در خصوص روند حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی هم گفت که برای رسیدن به آن نقطه، کارهای زیادی باید انجام گیرد، که از جمله آن بررسی توضیحات مکتوب ایران،‌ شفاف‌سازی اطلاعات و برگزاری جلسات فنی دوجانبه است. وی افزود: «برای حل مسئله ابعاد احتمالی، لازم است که آژانس به تصویری روشن از مسئله دست پیدا کند.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه در مورد ساخت و سازهای ادعایی در سایت نظامی پارچین هم گفت: «ما از طریق تصاویر ماهواره‌ای شاهد برخی فعالیت‌ها بوده‌ایم. این فعالیت‌ها توان آژانس برای راستی‌آزمایی را تضعیف می‌کند. با این حال ما هنوز به آنجا دسترسی نیافته‌ایم و این اطلاعات را از طریق تصاویر ماهواره‌ای دریافت کرده‌ایم.»

او در مورد توافق دوجانبه محرمانه میان ایران و آژانس و درخواست نمایندگان کنگره برای دسترسی به متن آن،‌ بر محرمانه بودن مفاد این توافق تأکید کرد و گفت تاکنون هیچ‌یک از کشورها درخواستی برای افشای محتوای این سند ارائه نکرده‌اند. 

آمانو در پایان این نشست بار دیگر به مسئله ابعاد احتمالی اشاره کرد و گفت وی بر اساس نقشه راه، باید تا روز 15 دسامبر گزارش خود را در مورد نتیجه بررسی‌ها در خصوص ابعاد احتمالی، منتشر کند. وی گفت تصور نمی‌کند که این ضرب‌الاجل تمدید شود یا اینکه آژانس نتواند گزارشی کامل ارائه کند. 
زائران اربعین فقط هزینه روادید می‌ پردازند
ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: مذهبی
به گزارش فرهنگ نیوز، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت، با اشاره به اینکه پیش ثبت نام از مشتاقان شرکت در مراسم اربعین از فردا در سامانه " سماح"  به نشانی www.samah.haj.ir آغاز می شود افزود: شرکت در این مراسم فقط با گذرنامه معتبر و روایدد امکان پذیر است .
 
وی با بیان اینکه همه اعزام های مراسم اربعین به کربلا از این سامانه ساماندهی می شود افزود: زائران پس از نام نویسی در این سامانه، گروه بندی می شوند و اطلاعات مربوط نیز با پیامک به ثبت نام کنندگان اعلام می شود.
 
به گفته اوحدی، ستاد اربعین به ریاست سفیر کشورمان در بغداد تشکیل شده است و مبلغ روادید و همچنین هزینه بیمه زائران در خبرهای بعدی و پس از برگزاری جلسات هماهنگی با مقامات عراقی به اطلاع مردم می رسد.
 
منبع: صدا و سیما

 
تکذیب خبرمحبوس شدن زوار ایرانی در سامرا
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: سیاسی
به گزارش فرهنگ نیوز، چند روزی است که پیامی در شبکه‌های مجازی مبنی بر حمله شدید داعش به سامرا منتشر شده است و از شیعیان درخواست می‌شود تا دعای فرج را برای دور شدن سامرا از بلا بخوانند.
 
متن پیام را در زیر می‌خوانید:
 
«متاسفانه از ساعاتی پیش داعش به صورت تمام عیار به سامرا حمله کرده است. تا الان 51 نفر از ارتش عراق شهید شدند. درگیری شدید ادامه دارد. ظاهرا قصد تعرض به حرمین عسگریین رو دارند. داعش هم صفحه توییتر دارد هم فیسبوک؛ الان در اخبارشان در سایت هایشان شدیدا اعلام می کنند که برای حرم آمدند.
 
درگیری بسیار شدید است. 4 محله سامرا تحت کنترل تروریست ها است. اخبار حاکی از تلاش برای محاصره حرم سامراست.
 
زوار ایرانی و پاکستانی داخل حرم مانده و حرم را بسته اند.
 
در خبرهایشان زده‌اند ساختمان‌های دولتی سامرا را گرفتند. همین الان در صفحه فیسبوک داعش خبر زدند که اکثر مکان‌های سامرا را گرفتند. ارتش عراق دارد نیرو اعزام می کند. برای نابودی وهابیت و آزادی سامرا و حرمین دعا کنید.
 
دوستان سلام.
 
برای دور شدن بلا از شهر مقدس سامرا به ویژه حرم مطهر پدر و جد بزرگوار امام زمان عجل الله تعالی فرجه دعای فرج را بخوانیم تا به برکت این دعا خداوند متعال خطرات را از حرمین عسکریین دور نماید.»
 
در تماسی با مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت صحت و سقم این خبر را جویا شدیم.
 
محسن نظافتی این خبر را از اساس تکذیب کرده است.
 
از سویی بنا به گفته مسئولین حج و زیارت هیچ زائر ایرانی به سامرا اعزام نمی‌شود و این مکان خالی از زوار ایرانی است.
 
اکنون تعدادی از ایرانیان تحت نظارت ستاد بازسازی عتبات در حرم مطهر سامرا مشغول بازسازی مکان‌های آسیب‌دیده حرم هستند. در ضمن ساخت گنبد مبارک این حرم مطهر نیز به اتمام رسید و در هفته گذشته از آن رونمایی شد.
 
دعا برای فرج مولا و مقتدایمان حضرت حجت بن‌الحسن(عجل الله تعالی فرجه) در همه مکان‌ها و زمان‌ها خوب است ولی احتمال می‌رود که پس از انتشار این خبر یکی از کاربران بی‌اطلاع دعا را ضمیمه این خبر کرده و آن را در صفحات اجتماعی منتشر کرده است.
 
به همین سبب انتشار این اخبار در فضاهای مجازی فقط باعث تاثر بیشتر مسلمین جهان به ویژه شیعیان می‌شود و باید ریشه‌یابی شود تا مشخص شود این اخبار از سوی کدام گروه و با کدام انگیزه منتشر می‌شود.
 
منبع: فارس

 
ارسال هدیه رهبر انقلاب برای جشن تکلیف آرمیتا
ساعت ٩:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: فرهنگ
به گزارش فرهنگ نیوز، مقام معظم رهبری به مناسبت به سن تکلیف رسیدن آرمیتا رضایی‌نژاد فرزند شهید رضایی نژاد هدیه فرستاند.
 
 این هدیه  فردا با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهری  در محل تالار شهر مشهد مقدس طی مراسمی به آرمیتا رضایی نژاد اهدا می‌شود.

 
اظهارات تکان دهنده زن ایزدی درباره داعش
ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، این زن ایزدی به نام جنان که 90 روز در عراق در اسارت این گروه تروریستی بوده و تحت شکنجه و زور در بازارهای مناطق مختلف زیر سلطه این گروه به عنوان یک برده جنسی خرید و فروش می شده است، این گروه ناآشنا با دین اسلام را بندگان جنسی نامیده که انسان های دوران تاریکی و ظلمت نیز از ارتکاب آن مبرا هستند.

این زن 18 ساله می گوید که پس از سه ماه زندگی ذلت بار همراه با ترس و اجبار موفق شده از چنگال داعشی ها فرار کند و همراه با همسرش، خود را به نیروهای سازمان های حقوق بشری در پاریس برساند.

وی دریک شب تاریک و توسط یک افسر سابق ارتش (بعث) عراق با قیمتی پایین خریداری شده و بعد از مدتی همراه با دیگر زنان ایزدی در سالن فروش زنان به فروش رفته است.

وی  توضیح می دهد که چگونه در این مدت با انواع اهانت و شکنجه روبرو بوده و اعضای ضد بشری داعش برای اعمال ضد اخلاقی با زنان ایزدی چگونه با یکدگیر رقابت می کردند.

به گفته او، هر زن ایزدی که از خواسته اعضای این گروه سرپیچی می کرد مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجبور می شد ساعت ها زیر آفتاب داغ بایستد، از آب های آلوده که موش ها در آن رفت و آمد می کردند، بنوشد و یا با تجهیزات الکتریکی مورد شکنجه قرار می گرفته است.

این زن ایزدی می افزاید: در سالن فروش زنان ایزدی مردانی از جنسیت های عراقی، سوریه ای و دیگر اعضای داعش از کشورهای مختلف رفت و آمد می کردند که جنان آنها را نمی شناخته است.

به گفته او، هر زن ایزدی حداقل به قیمت 150 دلار فروخته می شد که خریدار می توانست معادل دینار عراقی آن را هم بپردازد و اگر پول نقدی نداشت می توانست او را با سلاح نیز مبادله نماید.

جنان می گوید: در سالن فروش زنان به مشتریان اجازه اعمال غیر اخلاقی و دیدن بدن عریان آنها داده می شد تا بتوانند بهترین را با قیمتی بالاتر انتخاب نمایند.

این زن ایزدی با آنچه که از اعمال وحشیانه از این گروه تروریستی مدعی اسلام مشاهده کرده است، می گوید: این گروه تروریستی هیچ اعتقاد و پایبندی به احکام اسلام ندارد بلکه اصلا بشر نیستند. آنها بجز قتل و انتقام و کشتار انسان ها به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنند و دائما مواد مخدر که در اسلام حرام است، مصرف می کنند.

به گفته جنان ، گروه ضد بشری داعش تنها به انتقام از انسان ها می اندیشند.
منبع: ایرنا

 
عروسک‌های ایرانی در دست کودکان سوری +تصاویر
ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش مشرق،مراسم اهدای عروسک‌های پارچه‌ای کمپین «عروسک‌های خاموش» روز گذشته و با حضور بیش از 150 نفر از کودکان جنگ‌زده سوری و فلسطینی در دمشق برگزار شد.

در این مراسم که با عنوان «قاصدک‌های لبخند» و با مشارکت گروه مردمی «سنگ، کاغذ، قیچی»، «اتحادیه بین‌المللی امت واحده» و «جمعیت امدادرسانی به ملت فلسطین» برگزار شد، کودکان سوری و فلسطینی نقاشی‌هایی را جهت تشکر از خیرین ایرانی نقاشی کرده و به نمایندگان ایرانی حاضر در مراسم اهدا کردند.

حضور در شهربازی سندباد دمشق و توزیع کیف مدرسه و سایر هدایا که از محل کمک‌های مردمی به اتحادیه بین‌المللی امت واحده خریداری‌شده بود و همچنین اجرای موسیقی دوزبانه «بی پناه» با خوانندگی «طه چوگان باز» از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

طه پس از اجرای اثر «بی‌پناه» در گفت‌وگویی اعلام کرد: هنر باید به رسالت خودش عمل کند و اعلام همبستگی با کودکان جنگ‌زده و کاستن از آلام ایشان کمترین کاری بود که از دست من بر می‌آمد و امیدوارم توانسته باشیم با رقم زدن یک روز خوش، اندکی از رنج‌های این کودکان که چندین سال است در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند کاسته باشیم.
این هنرمند کشورمان که با موزیک ویدئوهای «هفت سین» و «بی‌صبری» در عرصه موسیقی درخشیده است ابراز امیدواری کرد نهادهای خیریه بین‌المللی حضور فعال‌تر و جدی‌تری در بحران انسانی سوریه داشته باشند و جهت بهبود شرایط زندگی برای آوارگان سوری و فلسطینی تلاش کنند.

حمید دیانت، نماینده اتحادیه بین‌المللی امت واحده نیز ضمن تشکر از همه ایرانیانی که با نیتی خالصانه در کمپین مردمی «عروسک‌های خاموش» شرکت کرده و عروسک‌های دست‌ساز خود را به‌دست گروه سنگ، کاغذ، قیچی رساندند ابراز داشت: حضور مردمی ایران در بحران‌های بین‌المللی واقعاً کمرنگ است و باید سمن‌ها و گروه‌ها و شخصیت‌های برجسته کشورمان در این زمینه ایفای نقش بیشتری داشته باشند.

این عضو اتحادیه بین‌المللی امت واحده با اشاره به کاروان بین‌المللی «زائران صلح سوریه» که فروردین ماه سال 93 با مشارکت و حضور ده‌ها نفر از نخبگان ایرانی و بین‌المللی به سرانجام رسید گفت: ظرفیت‌های بی‌شماری در داخل کشور وجود دارد که در صورت مدیریت صحیح، امکان اتصال به ظرفیت‌های برون‌مرزی و ایفای نقش مؤثر و فعال در فضای بین‌المللی برای ما فراهم است.

گفتنی است کمپین «عروسک‌های خاموش» اواسط تابستان گذشته و با به اوج رسیدن جنایات و خشونت‌های رژیم صهیونیستی در حمله به غزه و کشتار وحشیانه اهالی نوار غزه و خصوصاً کودکان این منطقه، تشکیل و با استقبال و مشارکت گسترده مردمی از شهرهای مختلف کشورمان روبرو شد.

 

منبع: تسنیم

 
درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر
ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: بین المللی

گروه بین الملل مشرق- بدنبال حمله ناگهانی گروه تروریستی تکفیری داعش به مناطق حاشیه غربی شهر سامراء المقدسه، نیروهای ارتش، پلیس و بسیج مردمی عراق طی پاتک های متعددی از نفوذ تروریستها به داخل شهر جلوگیری کردند. حملات داعش مطابق عادت معهود این گروه با حمله انتحاری آغاز شد که طی آن یک عامل انتحاری از اهالی درعای سوریه خود را در نزدیکی یکی از مقرهای ارتش عراق منفجر کرد.

درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر
بدنبال این حمله انتحاری، دهها نیروهای داعش حملات زمینی خود را در دو محور برای ایجاد شکاف در محور غربی شهر سامراء آغاز کردند. در مقابل نیروهای نظامی عراقی بااعزام واحدهای نظامی بیشتر به منطقه و حملات هوایی علیه خطوط تدارکاتی و مناطق استقرار نیروهای داعش حملات پی در پی داعش را دفع کردند. در این درگیریها بخش اعظم توان نظامی داعش منهدم شده و تلفات انسانی سنگینی به آن وارد آمده است.
درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر
واحد اطلاع رسانی داعش با انتشار تصاویری، گوشه ای از نبرد نیروهای خود با رزمندگان دلاور بسیج مردمی عراق را به نمایش در آورده است. شهر سامراء در استان صلاح الدین و محل مدفن امامین عسگریین از اماکن مقدس شیعیان و مورد احترام شدید اهل سنت می باشد. نیروهای داعش از سال گذشت تلاشهای مکرری را برای سیطره بر سامراء و تخریب حرمین موجود در آن انجام داده که با شکست مواجه شده است.
درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر
درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر

 
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور قرقیزستان:
ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها
تنها راه دفع شرّ قدرتهای سلطه‌گر، ایستادگی
و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است

رهبر معظم انقلاب فرمودند: قدرتهای سلطه‌گر و متجاوز دائماً علیه همه ملتهای دنیا توطئه می‌کنند اما اسلام، خواهان عزت ملتهای مسلمان بوده و تنها راه مقابله و دفع شرّ قدرتها نیز ایستادگی و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است.

خبرگزاری فارس: تنها راه دفع شرّ قدرتهای سلطه‌گر، ایستادگی و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار آلماس بیگ آتامبایف رییس جمهوری قرقیزستان، با تأکید بر ضرورت تقویت هر چه بیشتر روابط دو جانبه میان کشورهای برادر و مسلمان، تأکید کردند: اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران افزایش ارتباطات و پیوندهای همه‌جانبه و مستحکم بین کشورهای برادر اسلامی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار، مخالفت با تحمیل قدرتهای زورگو را یک اصل الهی و اسلامی برشمردند و با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور قرقیزستان در خصوص تعطیل کردن  پایگاه هوایی امریکا در این کشور و ضرورت مقابله با زورگویی قدرتها گفتند: قدرتهای سلطه‌گر و متجاوز دائماً علیه همه ملتهای دنیا توطئه می‌کنند اما اسلام، خواهان عزت ملتهای مسلمان است و تنها راه مقابله و دفع شرّ قدرتها نیز ایستادگی و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است.

رهبر انقلاب همچنین افزایش همکاریهای دو کشور در بخشهای مختلف از جمله مواصلات را ممکن و منوط به اراده در ایجاد پیوندهای محکم خواندند.

در این دیدار که حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت، آلماس بیگ آتامبایف رییس جمهوری قرقیزستان با ابراز خرسندی از سفر به تهران، گفت: ایران و قرقیزستان دو ملت برادر و دارای دین، تاریخ و فرهنگ مشترک هستند و در هر دو ملت روح آزادی خواهی و استقلال طلبی وجود دارد.

وی خواستار توسعه ارتباطات و حمل و نقل و برقراری خطوط مواصلاتی جاده‌ای، ریلی و هوایی بین دو کشور شد و خاطرنشان کرد: باید حجم روابط بین دو کشور به مراتب به بیش از آنچه که هست، افزایش یابد.

رییس جمهور قرقیزستان با اشاره به تعطیل کردن پایگاه نظامی امریکا در منطقه مِناس و لغو قرارداد همکاری با آن کشور، گفت: هیچ کشوری در دنیا حق ندارد خود را بالاتر از دیگران بداند و علیه دیگر کشورها تحریمهای ظالمانه وضع کند.

آلماس بیگ آتامبایف افزود: کشور امریکا با سابقه‌ی حدود 200 ساله می‌خواهد اراده خود را به کشوری مثل ایران با سابقه تمدن و تاریخ پنج هزار ساله تحمیل کند که این امکان ندارد.

وی با تجلیل از ایستادگی دولت و ملت ایران در مقابل امریکا گفت: ایران در مقابل تحریمها نه تنها متزلزل نشد بلکه محکم‌تر شد، و ما جمهوری اسلامی را برای خود یک الگو می‌دانیم.


 
برای انجام اقدام مقتضی و پاسخ عنداللزوم
ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: قضایی
معاون اول قوه قضاییه نامه عفت مرعشی
را به دادستان تهران ارجاع داد

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه نامه عفت مرعشی را به دادستان تهران ارجاع داد تا اقدام مقتضی صورت گرفته و پاسخ عنداللزوم داده شود.

خبرگزاری فارس: معاون اول قوه قضاییه نامه عفت مرعشی را به دادستان تهران ارجاع داد

به گزارش خبرنگار قضایی فارس به نقل از دفتر معاون اول قوه قضاییه حجت الاسلام محسنی اژه‌ای نامه عفت مرعشی را برای اقدام مقتضی و پاسخ عنداللزوم به دادستان تهران ارجاع داد.

متن نامه معاون اول قوه قضاییه

بسمه تعالی

جناب آقای جعفری دولت آبادی

دادستان عمومی انقلاب تهران

سلام علیکم

با احترام؛ به پیوست تصویر نامه مورخ 10/6/94 خانم عفت مرعشی خطاب به معاون اول قوه قضائیه حضرت حجت الاسلام محسنی اژه‌ای متضمن مرقومه ایشان مبنی بر:

بسمه تعالی – دفتر

نامه سرکار خانم عفت مرعشی را ملاحظه نمودم بر خلاف نوشته ایشان اینجانب هیچگونه ناراحتی و عذاب وجدانی نسبت به مسئله مورد اشاره مشارالیها (محکومیت فرزندشان مهدی هاشمی به جرم اختلاس، ارتشاء و مسائل ضد امنیتی) ندارم و از نامه غیرمتعارف و غیر مسئولانه نامبرده معلوم می­شود که چه کسی ناراحت است و درد دارد و پیوست نامه مشارالیها ارتباطی با این جانب ندارد لذا عیناً خدمت دادستان محترم عمومی و انقلاب تهران ارسال تا چنانچه همانند برخی نوشته­‌های منتسب به بیت آقای هاشمی رفسنجانی مشحون به توهین و افترا باشد اقدام مقتضی به عمل آورده و عنداللزوم مسائل مطروحه را پاسخ دهند. محسنی اژه‌ای 14 شهریور 94

به همراه چهار برگ اصل اوراق، جهت استحضار و اتخاذ تصمیم شایسته به پیوست ایفاد می‌گردد.

سعید عسگری

مدیر کل حوزه معاونت قوه قضائیه

هفته گذشته عفت مرعضی مادر مهدی هاشمی نامه‌ای را خطاب به حجت الاسلام محسنی اژه‌ای نوشته بود و در آن درباره برخی مطالب مربوط به دادگاه مهدی هاشمی اظهارنظر کرده بود.


 
۱۰ وظیفه و مأموریت شورای عالی فضای مجازی در دوره جدید
ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: سایبر
رهبر معظم انقلاب در حکمی
اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را منصوب کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره ۴ ساله منصوب کردند.

خبرگزاری فارس: رهبر معظم انقلاب در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را منصوب کردند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره چهار ساله منصوب کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این حکم، با اشاره به اهمیت شورای عالی فضای مجازی در «مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات این عرصه»، و همچنین وظیفه اصلی این تشکیلات یعنی «سیاستگذاری، مدیریت کلان و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های لازم و به‌هنگام و نظارت و رصد کارآمد و روزآمد در فضای مجازی»، 10 محور مهم وظایف و مأموریتهای شورای عالی فضای مجازی را ابلاغ کردند.

متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

پیدایش فضای مجازی در چند دهه‌ی اخیر یکی از بزرگترین نمادهای تحول جهانی است. رخدادی که تأثیرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در عرصه‌ی ملی و بین‌المللی نمود بیشتری پیدا می‌کند.

اکنون  بیش از سه سال از تشکیل شورای عالی فضای مجازی می‌گذرد: شورائی که با مرکز ملی فضای مجازی وابسته به آن، به عنوان نقطه کانونی مواجهه‌ی هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات پرشتاب این عرصه، برای استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و مقابله با آسیب‌ها و تهدیدات آن شناخته شده است.

وظیفه اصلی این تشکیلات سیاستگذاری، مدیریت کلان و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های لازم و به‌هنگام و همچنین نظارت و رصد کارآمد و روزآمد در این عرصه میباشد. لذا لازم است با توجه به تحولات سریع و پیچیده در این میدان از یک طرف و نیازهای واقعی و متراکم کشور از طرف دیگر، خود را برای انجام رسالتی سنگین در یک دوره چهار ساله آماده کند.

اینجانب ضمن تأکید بر مفاد حکم اولیه تشکیل شورا و پیوست آن، ضروری می دانم که نکات و موارد زیر، مورد اهتمام و توجه جدی رئیس و اعضای محترم شورای عالی فضای مجازی قرار گیرد.

1- انحلال شوراهای عالی مصوب در گذشته که موازی این شورا هستند، به‌منظور تحکیم جایگاه فراقوه‌ای و موقعیت‌محوری و کانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی.

2- تثبیت و تقویت جایگاه مرکز ملی فضای مجازی به عنوان بازوی شورای عالی فضای مجازی در جهت تحقق تصمیمات آن شورا با وظایف: رصد وضعیت جاری فضای مجازی و پیش‌بینی و آینده‌نگری تحولات دراین فضا در سطح ملی و بین‌المللی،‌ ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی میان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف ذی‌ربط در ابعاد علمی، فنی، ‌اقتصادی، ‌بازرگانی، ‌حقوقی، انتظامی، ‌امنیتی و دفاعی مرتبط با فضای مجازی و نظارت مستمر بر عملکرد دستگاه‌ها و بخش‌های ذی‌ربط در چارچوب مصوبات شورای عالی.

3- ارتقای جمهوری اسلامی ایران به قدرت سایبری در طراز قدرت‌های تأثیرگذار جهانی و برخورداری از ابتکار عمل و قدرت تعامل با دیگر کشورها در جهت شکل‌دهی به قواعد و قوانین مرتبط با فضای مجازی در عرصه جهانی با رویکرد اخلاق‌مدار و عادلانه.

4- اهتمام ملی و همه‌جانبه و سرمایه‌گذاری جدی در امر ایجاد و توسعه انواع فناوری‌ها و صنایع کاملاً پیشرفته و رقابتی خصوصاً با استفاده و ایجاد رشته‌های نوین دانشگاهی و تربیت سرمایه‌های انسانی متعهد،‌ متخصص و کارآمد مورد نیاز در بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، محتوایی و خدماتی در تمامی ابعاد فضای مجازی به‌ویژه در برنامه ششم توسعه و برنامه‌ریزی سالانه کشور.

5- تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و مؤثر مرکز ملی بر مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری از آن.

6-    اهتمام ویژه به سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی کشور و نیز حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه و مقابله مؤثر با نفوذ و دست‌اندازی بیگانگان دراین عرصه.

7-    ترویج هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی و نیز ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی جامعه.

8- احراز جایگاه و سهم مناسب برای اقتصاد دانش‌بنیان در فضای مجازی در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کشور و برنامه‌ریزی همه‌جانبه برای بهبود شرایط کسب وکار مرتبط با فناوری‌های مجازی و بهره‌گیری از فرصت‌های اشتغال‌زایی ونیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه.

9- توسعه محتوا و خدمات کارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی – ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه و جلب مشارکت‌های مردمی و بکارگیری ظرفیت‌های بخش خصوصی در این زمینه.

10- تدوین و تصویب نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی.

ترکیب اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی فضای مجازی برای دوره جدید به شرح زیر اعلام می شود:

اعضای حقوقی این شورا عبارتند از: رئیس‌جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، دادستان کل کشور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور، معاون علمی و فن‌آوری رئیس‌جمهور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعضای حقیقی: حجج اسلام و آقایان دکتر سیدسعیدرضا عاملی، دکتر حمید شهریاری، دکتر رضا تقی‌پور، دکتر مهدی اخوان بهابادی، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی و مهندس سیدعزت‌الله ضرغامی.

از خداوند متعال توفیق خدمتگزاری روزافزون برای همه‌ی حضرات مسألت می‌کنم.

سید علی خامنه‌ای

14/ شهریور/ 1394


 
جدیدترین اخبار شهر آزادشده «زبدانی» سوریه +عکس
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥  کلمات کلیدی: مقاومت

نیروهای مقاومت برای تکرار نشدن تجربه تلخ پاکسازی شهر «معلولا»، با دقت اما با روندی کند در حال تکمیل عملیات پاکسازی مناطق آلوده در شهر زبدانی هستند.

خبرگزاری فارس: جدیدترین اخبار شهر آزادشده «زبدانی» سوریه +عکس

به گزارش گروه بین الملل فارس، بعد از آزادسازی شهر راهبردی زبدانی در مرز لبنان و سوریه، عملیات نیروهای مقاومت حزب الله و ارتش سوریه برای پاکسازی نهایی شهر ادامه دارد.

هر چند مقاومت لبنان و ارتش سوریه به دلایل خاص که از جمله این دلایل وضعیت شهرک‌های محاصره شده «الفوعه» و «کفریا» در استان ادلب و مذاکرات مربوط به آن است، خبر آزادسازی کلی شهر را رسما اعلام نکرده‌اند اما این شهر از حیث نظامی «آزاد شده» است و در حال حاضر نیروهای متخصص یگان مهندسی در حال پاکسازی و خنثی‌سازی بمب‌های تعبیه شده در خانه‌ها، واحدهای مسکونی، خیابان‌ها و مناطق مرکزی شهر هستند.

 

به گزارش فارس، تعداد زیادی از زخمی‌های گروه‌های تروریستی به سمت شهرک «مضایا» (در جنوب زبدانی) عقب‌نشینی کردند (که مقابل این اقدام شماری از زخمی‌های فوعه و کفریا برای درمان به بیرون شهرک منتقل شده‌اند) و در حال حاضر مساحتی در حدود یک کیلومتر متر مربع در مرکز شهر و برخی نقاط پراکنده دیگر، به بمب‌ها و مین‌های کار گذاشته شده آلوده است و همین موضوع باعث شده نیروهای مقاومت با احتیاط کامل پاکسازی خانه به خانه را ادامه دهند تا خسارت‌های جانی به کمترین حد خود برسد.

نیروی حزب‌الله در مناطقی که هنوز آلوده است

 

نیروهای مقاومت حزب‌الله در عملیات پاکسازی خانه‌ها و مکان‌های آلوده به بمب از سگ‌های بمب‌یاب نیز استفاده می‌کنند تا پاکسازی نهایی با سرعت بیشتری ادامه یابد.

 

در حالی که تعداد زیادی از (مجروحان) نیروهای تروریستی اجازه عقب‌نشینی از شهر زبدانی پیدا کرده‌اند، گزارش‌ها حاکیست که تعداد محدودی از تروریست‌ها که حاضر به تسلیم نشدند در مناطق آلوده هنوز مخفی هستند و نیروهای مقاومت نیز با آگاهی از این موضوع، عملیات پاکسازی را با دقت بسیار بالا انجام می‌دهند و همین امر سبب شده درگیری‌های پراکنده هنوز ادامه داشته باشد.

گفته شده برخی از این تروریست‌ها وابسته به گروه تروریستی داعش هستند و با نصب پرچم این گروهگ در مناطق آلوده همچنان مقاومت می‌کنند.

اطراف منطقه النابوع نزدیک مرکز شهر به سمت غرب و غرب مسجد جسر

 

اما نیروهای حزب الله همزمان با پیشروی گام به گام در مناطق آلوده موفق شدند برخی از این عناصر تروریستی را از پای درآورند.

 

براساس این گزارش تعدادی از تروریست‌ها که پیش از این موفق به فرار از زبدانی نشده‌اند و با اطمینان از شکست در میدان نبرد، خود را تسلیم کرده‌اند و تعدادی دیگر از عناصر تروریستی اما همچنان در تونل‌های زیرزمینی مخفی شده‌اند.

به گزارش فارس، همه این موارد تناقضی با آزادشدن کلی شهر از حیث نظامی ندارد؛ همچنانکه مسئله زبدانی دارای ابعاد غیرنظامی حساسی نیز هست که در زمان فعلی ابعاد آن به دلیل حساسیت موضوع قابل تشریح نیست.

غرب منطقه المحطه، مسجد الشلاح، شرق منطقه النابوع، غرب مسجد امام علی (ع) منطقه الحکمه، شرق مسجد جسر و غرب مسجد آل البیت در جنوب مرکز شهر مناطقی به شمار می‌آیند که هنوز آلوده به تعدادی زیادی بمب و مین هستند و نیروهای حزب الله پاکسازی در این مناطق را ادامه می‌دهند.

مناطق آلوده در شهر زبدانی

 

مسجد جسر پس از پاکسازی

نیروهای حزب الله در مناطق پاکسازی شده

نیروهای حزب الله در مناطق پاکسازی شده

نیروی مقاومت در حال دیدبانی و رصد مناطق آلوده

 

نیروهای حزب‌الله برای جلوگیری از تکرار سناریوی آزادسازی و پاکسازی شهر مسیحی‌نشین و تاریخی «معلولا» که منجر به شهادت خبرنگار المنار و سه تن از رزمنده‌های حزب الله شد، عملیات پاکسازی را با کندی و دقت در شهر زبدانی انجام می‌دهند.

 

به گزارش فارس، همزمان با تحولات میدانی، مذاکراتی نیز [در خصوص تعداد باقی‌مانده تروریست‌ها در مناطق آلوده شهر] در جریان است.

در همین خصوص گروهک موسوم به «فیلق الشام» (از گروه‌های مسلح وابسته به احرار الشام) صبح امروز شنبه با صدور بیانیه‌ای از مذاکرات جدید درباره شهر زبدانی و «فوعه» و «کفریا» خبر داد.

همچنین آنچه خود را «شورای عالی اسلامی سوریه» (در زبدانی) می‌نامد اعلام کرد که تیم جدیدی برای مذاکره در خصوص زبدانی و فوعه-کفریا شکل گرفته است.  پیش از این در دو مرحله گروهک «احرار الشام» نماینده گروه‌های تروریستی برای مذاکرات آتش‌بس مقابل زبدانی و فوعه-کفریا شده بود اما در هر دو بار به دلیل شروط غیرعملی تروریست‌ها، این مذاکرات شکست خورد.


 
روایت عکاس عکسی که جهان را به درد آورد
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳  کلمات کلیدی: بین المللی
به گزارش مشرق، این عکاس و خبرنگار ترک با دیدن جسد بی‌جان این کودک خردسال که موج‌های دریا به آرامی به صورتش می‌خورد، در جای خود میخکوب شد. دمیر در این‌باره گفت: دیگر کار از کار گذشته بود و کاری برای بازگرداندن او به زندگی از دست ما برنمی‌آمد.

1441274396899_135.jpg

بنابراین او دست به کاری زد که توانایی انجامش را در آن لحظه داشت و دوربین خود را آماده کرده و شروع به عکاسی از این صحنه کرد.

این خبرنگار روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای که به صورت زنده پخش می‌شد، گفت: در آن لحظه هیچ‌ کاری به جز عکس گرفتن از این صحنه از دستم ساخته نبود، بنابراین من هم این کار را انجام دادم. من فکر می‌کردم که این تنها راهی است که از طریق آن می‌توان فریاد جسم خاموش او را به گوش جهانیان رساند.

آن فریاد خاموش اکنون در جهان طنین‌انداز شده است. عکس‌های نیلوفر دمیر از جسد پسر خردسال آواره، آیلان کردی ۲ ساله در صفحه نخست روزنامه‌ها و سایت‌های خبری سراسر جهان قرار گرفت تا چهره ترسناک بحران مهاجران در اروپا را آشکار کند. این مسئله علاوه بر این، بازتاب بسیار گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت؛ جایی که تصاویر آیلان به شکل‌های گوناگون منتشر شده و تبدیل به نماد تلخ اندوه شد.

این پسربچه و خانواده او از کرد‌های آواره سوریه بودند که قصد داشتند با گذر از دریای اژه خود را به خویشاوندانشان در ونکوور کانادا برسانند. آنها به همراه تعدادی دیگر از آوارگان سوار بر یک قایق کوچک قصد عبور از دریای اژه و رسیدن به یونان را داشتند اما قایق‌ حامل آنها در میان امواج خروشان دریا در هم‌ شکست و ۱۲ مهاجر در این حادثه جان خود را از دست دادند.

دمیر ۲۹ ساله برای آژانس خبری دوغان ترکیه کار می‌کند. او و همکارانش جسد برادر آیلان، گالیپ را نیز با فاصله کمی از جنازه او یافتند. دمیر در این‌باره گفت: جسد او نیز به همان شکل در ساحل افتاده بود. آنها هیچ وسیله ایمنی برای شناور ماندن در سطح آب همراه خود نداشتند. این مسئله نشان‌دهنده این است که لحظه وقوع این حادثه تا چه اندازه غم‌انگیز بوده است.

این خبرنگار گفت که بعد از این ماجرا فهمیده که جسد مادر این دو برادر نیز در فاصله ۲۲۵ کیلومتری از اجساد آنها به ساحل رسیده است.

او در ادامه گفت: من گمان می‌کردم تنها کاری که در آن لحظه می‌توانم انجام دهم این است که از این اجساد عکسبرداری کنم تا دنیا آنها را ببیند.

عبدالله کردی پدر خانواده تنها فرد خانواده کردی است که از این حادثه جان سالم به در برده است. او درباره این اتفاق گفت: من دیگر هیچ چیزی از این جهان نمی‌خواهم. همه رویاهای من به باد رفته‌اند. اکنون تنها خواسته‌ام این است که کودکانم را به خاک بسپارم و تا زمان مرگ خود کنار مزارشان بنشینم.

دمیر ماه‌هاست که اخبار بحران آوارگان را پوشش می‌دهد و در طول این مدت از مهاجران بسیاری که جان خود را از دست داده‌اند، عکاسی کرده اما هیچ‌کدام از عکس‌های او تاثیری تا این اندازه بزرگ نداشته است.

او با اشاره به اینکه گمان نمی‌کرده این عکس تا این اندازه توجه جهانیان را به خود جلب کند، گفت: با وجود دردی که از دیدن آیلان احساس می‌کردم، تنها چیزی که در ذهنم می‌گذشت انتقال این حس به عموم مردم بود. به چیز دیگری فکر نمی‌کردم. تنها خواسته‌ام این بود که تراژدی آنها را به نمایش بگذارم.

 

 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجلس خبرگان:
ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳  کلمات کلیدی: متن بیانات رهبری در دیدارها

نباید فریب لبخند دشمن یا مساعدت کوتاه‌مدت او را خورد/

 

مجلس از بررسی برجام کنار گذاشته نشود/

 

 

مسئولان به اظهارات بسیار بد مقامات امریکا رسماً پاسخ دهند/

 

مسئولان اجازه فرصت‌طلبی را به امریکا ندهند

گروه سیاسی مشرق - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان، این مجلس را مظهر کامل مردم سالاری اسلامی و مایه سکینه و آرامش در جامعه خواندند و با توصیه مؤکد به همه مسئولان برای حرکت و تلاش در چارچوب منظومه فکری اسلامی و مراقبت برای همرنگ نشدن با ادبیات و کلیشه های نظام سلطه، تأکید کردند: امروز مهمترین وظیفه علمای دینی، روشنفکران دانشگاهی، و مسئولان حساسیت نسبت به طراحی دشمن و شناخت آن و تشریح آینده امیدبخش و رو به پیشرفت کشور در چارچوب شاخص های منظومه فکری اسلام و با استفاده از قابلیت ها و توانایی های جوانان و ظرفیت های گسترده کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین نکات مهمی را درخصوص برجام و شرایط بعد از برجام بیان کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنان خود با اشاره به برخی از آیات قرآن کریم درخصوص انزال سکینه الهی در قلب های مؤمنین، بواسطه تسلیم بودن در برابر خدا و داشتن حسن ظن به وعده های الهی، مجلس خبرگان را زمینه ساز سکینه و آرامش در جامعه خواندند و در تبیین علت این موضوع افزودند: مجلس خبرگان تنها مجلسی است که دو انتخاب در آن انجام می گیرد. یکی انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان که بوسیله مردم انجام می شود و دیگری انتخاب رهبری که بوسیله مجلس خبرگان انجام می گیرد.

ایشان خاطرنشان کردند: براساس این دو انتخاب، مجلس خبرگان از یک جهت مظهر کامل مردم سالاری دینی و مردم سالاری اسلامی است و از طرف دیگر مظهر حاکمیت ارزشها و احکام اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: وقتی مجلس خبرگان با چنین ویژگیهای منحصر بفردی تشکیل می شود نمایندگان این مجلس و استقلال فکری و آگاهی خود را نشان می دهند، این موضوع زمینه ساز سکینه و آرامش در جامعه می شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه باید در هر دو انتخاب مجلس خبرگان دقت لازم و استقلال فکری رعایت شود، گفتند: استقلال فکری به معنای آن است که نمایندگان این مجلس اسیر کلیشه ها و ادبیات نظام سلطه نباشند.
 
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: البته این توصیه فقط برای نمایندگان مجلس خبرگان نیست بلکه همه مسئولان و ارکان نظام و همه صاحبنظران سیاسی و اجتماعی و دینی باید مراقب باشند تا همرنگ ادبیات و کلیشه های نظام سلطه نشوند.

ایشان با اشاره به تلاش گسترده و تبلیغات پرحجم جبهه استکبار برای تحمیل ادبیات و واژه های جعلی خود به مسئولان و تصمیم گیران و تصمیم سازان کشورها، افزودند: در ادبیات نظام سلطه، مفاهیمی همچون تروریسم و حقوق بشر معانی خاصی دارند و در این ادبیات حملات بی وقفه شش ماهه به مردم یمن و کشتن مردم بیگناه غزه، تروریسم نیست و سرکوب مردم بحرین به دلیل درخواست برای داشتن حق رأی، نقض حقوق بشر محسوب نمی شود!

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: در ادبیات نظام سلطه، دفاع مشروع نیروهای مقاومت در لبنان و فلسطین، تروریسم به حساب می آید ولی اقدامات کشورهای مستبد و نزدیک به امریکا، در منطقه، برخلاف حقوق بشر نیست!
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در این ادبیات ترور دانشمندان هسته ای نیز که صهیونیستها تقریباً به صراحت به آن اعتراف کرده اند و برخی کشورهای اروپایی هم به نقش خود در پشتیبانی از این اقدام اذعان داشته اند، تروریسم محسوب نمی شود!
ایشان با تأکید بر اینکه جعل چنین مفاهیمی و انتظار اینکه همه در چارچوب این ادبیات سخن بگویند یکی از نشانه های بارز سلطه و استکبار است، گفتند: در مقابل، نظام جمهوری اسلامی دارای یک منظومه فکری اسلامی است که بعد از گذشت سالها همچنان در دنیا، دارای جذابیت و طراوت و تازگی است.

حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح اجزاء منظومه فکری اسلامی، نفی ظلم و استکبار و استبداد، عزت ملی و اسلامی و استقلال فکری، سیاسی و اقتصادی را از اجزاء این منظومه فکری برشمردند و درخصوص اهمیت استقلال و نقش آن در خودباوری و پیشرفت یک ملت، افزودند: استقلال بخشی از آزادی است، بنابراین کسانی که استقلال را نفی می کنند در واقع مخالف آزادی هستند.

ایشان، شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» را در بردارنده ارتباط منطقی این سه مفهوم دانستند و گفتند: استقلال همه جانبه و آزادی فکری و عملی، هر دو در منظومه فکری اسلامی و نظام جمهوری اسلامی قرار دارند و چنین نظام فکری زمینه ساز خودباوری و حرکت بالنده و رو به جلو برای هر ملتی خواهد شد.
 
رهبر انقلاب اسلامی سبک زندگی اسلامی، نوآوری و هم افزایی و اتحاد ملی را از دیگر اجزاء منظومه فکری اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: ملت ایران در طول 36 سال گذشته بواسطه حرکت در چارچوب این منظومه فکری، توانسته است با وجود موانع فراوان، پیشرفتهای زیادی را داشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای افق مورد نظر نظام اسلامی را، ایرانی پیشرفته از لحاظ علم و صنعت، با جمعیتی 150 تا 200 میلیونی و برخوردار از معنویت و بدور از سلطه گری اما در مقابلِ زورگویان و سلطه گران، توصیف کردند و گفتند: دستیابی جمهوری اسلامی ایران به این جایگاه، برای جبهه استکبار بسیار سنگین است، و علت همه توطئه ها و تلاشها در مقابله با نظام اسلامی، جلوگیری از تحقق چنین آینده ای است.

ایشان با تأکید بر اینکه ظهور چنین کشور اسلامی، زمینه ساز برچیده شدن بساط استکبار و کفر خواهد شد، افزودند: ملت ایران بویژه جوانان، علمای دین و روشنفکران دانشگاهی باید حرکت خود را در چارچوب منظومه فکری اسلامی پیش ببرند و همه از جمله مسئولان نسبت به طراحی و نقشه دشمن، حساس و هوشیار باشند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: نباید و بواسطه لبخند دشمن و یا احیاناً مساعدت کوتاه مدت او در موضوعی خاص، فریب دشمن را خورد بلکه همواره باید متوجه این موضوع باشیم که طراحی و نقشه او چیست؟

حضرت آیت الله خامنه ای یک بار دیگر تأکید کردند که دشمن و استکبار جهانی موضوعی موهوم نیست بلکه واقعیتی است که بزرگترین مصداق آن دولت امریکا و کمپانیها و کارتل های اقتصادی صهیونیستیِ پشتیبان آن، است.

ایشان با اشاره به توانایی ها، قابلیت ها و استعدادهای جوانان با ایمان و همچنین ظرفیت ها، ثروت ها و منابع طبیعی کشور و عمق فرهنگ اسلامی و فرهنگ اهل بیت علیهم السلام در میان مردم، خاطرنشان کردند: همه مسئولان و شخصیت های مؤثر و دارای نفوذ کلام در میان جامعه باید این آینده روشن را بیش از پیش برای مردم تشریح کنند و ضمن امیدوار کردن آنان به آینده، زمینه ساز آرامش و سکینه در کشور شوند.

رهبر انقلاب اسلامی بخش دیگری از سخنان خود را به بیان نکات مهمی درخصوص برجام و مسائل بعد از برجام و همچنین موضوع اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی اختصاص دادند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به بحث های روزهای اخیر درباره نقش مجلس شورای اسلامی در بررسی برجام ،گفتند: درخصوص ابعاد حقوقی و قانونی این موضوع و اقتضائات آن، باید صاحبنظران و کارشناسان حقوقی نظر دهند اما از نگاه کلی، من معتقدم و به آقای رئیس جمهور هم گفته ام که مصلحت نیست، مجلس شورای اسلامی از موضوع بررسی برجام کنار گذاشته شود.

ایشان با تأکید بر لزوم ورود مجلس به موضوع بررسی برجام، در عین حال خاطرنشان کردند: من در مورد نحوه بررسی و اینکه آن را رد کنند و یا تصویب کنند هیچ توصیه ای به مجلس ندارم و این، نمایندگان ملت هستند که باید تصمیم بگیرند.

رهبر انقلاب اسلامی درخصوص مسائل بعد از برجام گفتند: من درباره این مسائل، برخی نکات را با برادران عزیز و صمیمی خود در دولت، در میان گذاشته ام که اکنون برای اطلاع نمایندگان مجلس خبرگان و همه مردم، آنها را بیان می کنم.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به شش کشور مذاکره کننده با ایران و نقش امریکا در میان این شش کشور، افزودند: در واقع طرف اصلی ما دولت امریکا است اما مسئولان امریکایی خیلی بد حرف می زنند و باید تکلیف اینگونه حرف زدن ها روشن شود.

ایشان با اشاره به سخنان مقامات امریکایی مبنی بر حفظ چارچوب تحریم ها، تأکید کردند: اگر قرار است چارچوب تحریم ها حفظ شود، پس ما برای چه مذاکره کردیم؟ و این، کاملاً مخالف علت حضور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات است زیرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحریم ها بود.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر ما در مذاکرات در برخی موارد کوتاه آمدیم و برخی امتیازات را دادیم عمدتاً برای این بود که تحریم ها برداشته شود و گرنه چه لزومی به حضور در مذاکرات بود و ما کار خود را ادامه می دادیم و می توانستیم از نوزده هزار سانتریفیوژی که داریم، در مدت کوتاهی به پنجاه تا شصت هزار سانتریفیوژ برسیم و غنی سازی بیست درصد را نیز ادامه دهیم و تحقیق و توسعه را هم سرعت بیشتری ببخشیم.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اگر قرار است تحریم ها برداشته نشود، پس معامله ای هم در کار نخواهد بود، بنابراین باید تکلیف این موضوع مشخص شود.
ایشان خطاب به مسئولان کشور گفتند: نگویید که امریکاییها این سخنان را برای قانع کردن رقبای داخلی خود می زنند، البته من معتقدم که دعوای داخلی امریکا واقعی است و آنها با هم اختلاف دارند و علت این اختلاف هم برای ما روشن است، اما آنچه که رسماً گفته می شود نیاز به پاسخ را دارد و اگر پاسخ داده نشود، صحبت طرف مقابل تثبیت خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سخنان مقامات امریکایی مبنی بر تعلیق تحریم ها، تأکید کردند: از ابتدا مسئله ما این نبوده است، ما تأکید داشتیم که تحریم ها باید برداشته شوند و نه تعلیق.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته نظر ما برداشته شدن فوری تحریم ها بود اما دوستان در اینجا، این موضوع را به شکلی معنا کردند و ما هم مخالفتی نکردیم ولی تحریم ها باید برداشته شوند. اگر قرار است تحریم ها تعلیق شوند، ما هم اقداماتی را که باید انجام دهیم، در حد تعلیق و نه در سطح اقدام اساسی برروی زمین، انجام خواهیم داد.

ایشان خاطرنشان کردند: البته طرف مقابل می گوید برداشتن برخی تحریم ها دست دولت امریکا نیست ما هم می گوییم همان تحریم هایی که در دست دولت امریکا و دولتهای اروپایی است، باید برداشته شوند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، بخش دیگری از حرفهای بد مقامات امریکا را اظهاراتی کاملاً خارج از موضوع توافق هسته‌ای خواندند و خاطرنشان کردند: هیئت حاکمه امریکا همانند انگلیسی های قرن نوزدهم در مورد ایران سخن می گویند و گویا دو قرن از دنیا و تاریخ عقب هستند در حالیکه دنیا تغییر کرده و ابرقدرتها دیگر قدرت و توانایی و عُرضه آن کارها را ندارند و در طرف مقابل نیز جمهوری اسلامی با تواناییهای شناخته شده و ناشناخته ای که در زمان عمل شناخته خواهد شد قرار دارد و ایران مانند فلان کشور عقب مانده نیست که هر طوری بخواهند بتوانند با آن صحبت کنند.

رهبر انقلاب، در بیان یکی از اظهارات سلطه‌جویانه امریکاییها گفتند: مقامات امریکایی می‌گویند انتظار داریم مسئولان و دولت جمهوری اسلامی کاری متفاوت انجام دهند!
ایشان افزودند: کار متفاوت از نظر آنها کاری متفاوت از گذشته ی جمهوری اسلامی و عبور از ارزشهای اسلامی و از دست دادن پایبندی به احکام اسلامی است، اما چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد و نه دولت، نه مجلس و نه مسئولین مطلقاً چنین کاری نمی‌کنند و کسی هم که بخواهد چنین کاری بکند، مردم و نظام جمهوری اسلامی از او قبول نمی‌کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در تبیین یکی از مصادیق مورد انتظار امریکاییها گفتند: از جمله سیاستهای امریکا در منطقه، محو و نابودی کامل نیروهای مقاومت، و تسلط کامل بر سوریه و عراق است و توقع دارند که جمهوری اسلامی وارد این چهارچوب شود که هرگز چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.
رهبر انقلاب در اشاره به یکی دیگر از اظهارات حساسیت‌برانگیز مقامات امریکایی گفتند: آنها می‌گویند برجام فرصتهایی را هم در داخل ایران و هم در خارج ایران و منطقه در اختیار امریکا قرار داده است.

ایشان خطاب به مسئولان در دولت و سایر دستگاهها تأکید کردند: مسئولان در دولت و در دستگاههای گوناگون، به هیچ وجه نباید اجازه این فرصت‌طلبی را در داخل به امریکا بدهند و در خارج هم باید تلاش کنند که این فرصتها در اختیار امریکا قرار نگیرد، زیرا هر چه آنها به این فرصتهای خود نزدیک شوند، یقیناً ذلت، محنت و عقب ماندگی ملتها بیشتر خواهد شد.

رهبر انقلاب با اشاره به تأکید به مسئولان اعم از مسئولان سیاست خارجی و دیگر مسئولان مبنی بر ممنوعیت کامل مذاکره با طرف امریکایی به جز در موضوع هسته‌ای، گفتند: علت این مخالفت، جهت‌گیریهای امریکاست که درست در نقطه مقابل جمهوری اسلامی قرار دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه به مسئله مهم اقتصاد کشور اشاره کردند و گفتند: سیاستهای اقتصادی مقاومتی یک مجموعه کامل و غیرقابل تجزیه است و اجرای آنها به برنامه عملیاتی کامل نیاز دارد، بنابراین از رئیس‌جمهور محترم و دولت خواسته‌ایم که برای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی یک برنامه جامع، عملیاتی و کاربردی تهیه شود و انتظار داریم که این اقدام انجام گیرد.
ایشان در خصوص اهمیت تحقق اقتصاد مقاومتی افزودند: اگر اقتصاد مقاومتی محقق شود دیگر هیچ اهمیتی ندارد که پولی که به ایران باز می‌گردد، 5 میلیارد دلار باشد، یا 100 میلیارد دلار؛ البته آن مقدار پولی که از دنیا طلبکار هستیم و تاکنون به‌طور ظالمانه جلوی آن را گرفته‌اند باید مورد استفاده قرار بگیرد، اما اقتصاد مقاومتی نباید متوقف به این مسائل شود.

رهبر انقلاب، همچنین بر لزوم تشکیل یک ستاد عملیاتی فعال برای اجرای اقتصاد مقاومتی تأکید کردند و گفتند: این ستاد باید در دولت تشکیل شود و با مشخص کردن وظایف هر یک از دستگاهها و پیگیری و زمان‌بندی فعالیتها، یک تحرک عظیم ایجاد کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنانشان، خطاب به نیروهای مؤمن در سراسر کشور خاطرنشان کردند: حرکت عمومی به سمت آرمانها و اهداف اسلامی است و نیروهای مؤمن، اصیل و معتقد که اکثریت قاطع کشور را تشکیل می‌دهند باید با حسن ظن به وعده نصرت خداوند، آمادگی خود را برای کار در میدانهای مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و در مواجهه با جهت‌گیریهای دشمن حفظ کنند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، آیت الله یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری در سخنانی عامل پیروزی انقلاب اسلامی را رهبری حضرت امام خمینی (ره) و شجاعت مردم ایران دانست و نکاتی در خصوص اجلاس اخیر خبرگان بیان کرد.

همچنین آیت الله هاشمی شاهرودی نایب رییس مجلس خبرگان با ارائه گزارشی از هجدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری، دستورالعمل اجلاس اخیر را اصلاح آیین نامه تعداد اعضای این مجلس اعلام کرد.

نایب رییس مجلس خبرگان با اشاره به بررسی اوضاع منطقه و فتنه تکفیری‌ها در جهان اسلام و تبیین مذاکرات هسته‌ای با دعوت از مهمانان در اجلاس مجلس خبرگان، گفت: ارائه پیشنهادها و راه حل‌هایی برای مسائل کشور، دغدغه اعضای مجلس خبرگان نسبت به مسائل فرهنگی، تجلیل از مقام شامخ شهیدان و حرکت فرهنگی ارزشمند ملت در تشییع پیکرهای شهدا، توجه به اهمیت انتخابات آتی خبرگان و وظیفه سنگین شورای نگهبان برای صیانت از جایگاه این مجلس و لزوم احراز صلاحیت‌ها طبق قانون و ارائه گزارش از پیشرفت‌های صورت گرفته پس از انقلاب در استان‌های محروم بویژه مناطق اهل سنت از جمله مهمترین محورهای مباحث، نطق‌ها و مذاکرات اعضای مجلس خبرگان در اجلاس اخیر بود.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: اعضای مجلس خبرگان تاکید کردند که توافق هسته‌ای به معنای عادی شدن رابطه با آمریکا نیست. 
معجزه های انقلاب/قسمت دوم
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳  کلمات کلیدی: کلیپ

معجزه های انقلاب/قسمت دوم

دانلود


 
عکس/ نشست خبری فرمانده کل سپاه
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱  کلمات کلیدی: عکس های خبری
نشست خبری سردار سرلشکر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران صبح امروز در قرارگاه ثارالله(ع) برگزار شد.

عکس: سیدحسین نوربخش


 
رسایی: به نظرتان این امضای یادگاری چقدر می ارزه؟ +عکس
ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱  کلمات کلیدی: سیاسی

گروه فضای مجازی مشرق-  حمید رسایی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: معاون رییس جمهور، خانم ابتکار که بعد از پذیرش توافق برجام این تصویر را به عنوان اصل امضآهای 5+1 و ایران ذیل متن برجام منتشر کرده بود، وقتی مقابل ادعای آقای روحانی در مصاحبه با خبرنگاران قرار گرفت که ما چیزی امضا نکرده ایم، امروز گفت که این امضاها ذیل صورتجلسه برجام بوده که طبیعی هم است! ناغافل از این که آقای عراقچی در جلسه کمیسیون برجام وقتی از ایشان در باره این امضاها سئوال شد، گفت که این امضاها را به عنوان یادگاری گرفتند و اهمیتی ندارد!!!! بالاخره کی راست میگه!؟ امضا ذیل یک سند بین المللی به عنوان یادگاری!؟ به نظرتان این امضای یادگاری چقدر می ارزه؟! مگه میشه، مگه داریم!؟

رسایی: به نظرتان این امضای یادگاری چقدر می ارزه؟