ابراز همدری رهبر انقلاب با حادثه دیدگان مکه مکرمه
ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳ : توسط : حسینی

در پی حادثه غم بار در مکه مکرمه و کشته و زخمی شدن جمعی از زائران، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری با حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر سرپرست حجاج ایرانی در مکه مکرمه تماس گرفت و مراتب تألم و تأثر ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته را از این حادثه و درگذشتگان آن متذکر شد و از مجروحان و آسیب دیدگان تفقد و دلجویی کرد.

بر اساس این گزارش در حادثه سقوط یک دستگاه جرثقیل که روز جمعه گذشته در حرم امن الهی رخ داد ۱۰۷ نفر از جمله پنج نفر از زائران کشورمان کشته شدند.


 
گزارشی از شناسایی آمریکایی‌ها توسط زیردریایی غدیر در تنگه هرمز
ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳ : توسط : حسینی

ناوهواپیمابر آمریکا متوجه حضور زیردریایی ایران در کنار خود نشد

به گزارش مشرق، اخیرا یک فروند زیرسطحی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حین ماموریت در منطقه تنگه هرمز توانسته است با حضور در کنار یک فروند ناو هواپیمابر آمریکایی ضمن شناسایی این ناو، تصاویر آن را نیز در اختیار بگیرد.

این زیردریایی از کلاس زیرسطحی‌های سبک غدیر (میدجت) بوده است.

به گفته یکی از فرماندهان این یگان، ماموریت شناسایی این ناو هواپیمابر با موفقیت کامل و «بدون اطلاع ناو آمریکایی» صورت گرفته است.

اطلاعات مربوط به زمان حرکت و عبور این ناو هواپیمابر از تنگه هرمز توسط یگانهای ساحلی نداجا جمع آوری و در اختیار یگان زیر سطحی قرار گرفته بود.

فرمانده یگان زیرسطحی می گوید که «اگر نیاز به درگیری عملیاتی احساس می‌شد، این یگان بدون هیچ مشکلی اقدام به عملیات می‌کرد اما چنین نیازی احساس نشد و زیردریایی غدیر پس از انجام موفق این عملیات به محل استقرار خود برگشته و اطلاعات به دست آمده در اختیار فرمانده‌هان بالاتر قرار گرفته است.»

ناوهواپیمابر آمریکا متوجه حضور زیردریایی ایران در کنار خود نشد

گفته شده است که اطلاعات و پارامترهای به دست آمده، برای ماموریت های آتی قابل استفاده بوده و کار را برای یگانهای شناسایی ایرانی راحت‌تر خواهد کرد.

شناسایی یگانهای سطحی، زیرسطحی و هوایی بیگانه در محدوده خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در دستور کار روزانه نیروهای مسلح -هم در سپاه و هم در ارتش- قرار دارد.خط تولید زیردریایی‌های سبک کلاس غدیر (میدجت) از سال 1385 یعنی 14 سال پس از ورود اولین زیردریایی به یگان رزم نزاجا راه‌اندازی شد.

این زیردریایی می‌تواند در مدت 30 ثانیه از اسکله جدا شده و از این منظر توانایی بالایی برای ورود به حالت عملیاتی دارد.

زیردریایی غدیر به عنوان یک زیردریایی کاملا بومی با عرض حدود 2 متر و 75 سانتی‌متر دارای قابلیت شلیک اژدر از 2 مقر جلویی، رهاسازی انواع مین دریایی، حمل نیروهای تکاور و موشک‌های دوش پرتاب است و علاوه بر این، امکانات لازم برای خروج نیروهای غواص در زیر آب و اجرای عملیات نیز در آن قرار داده شده است.

قدرت جابجایی سریع نیرو، رهگیری شناورهای سطحی و زیر سطحی دشمن، قابلیت شناسایی اهداف نظامی و حمل نیروهای تکاور و مدت زمان ماندگاری مناسب در زیر آب -که با ابتکار متخصصان ایرانی فراتر از حد و اندازه‌های این رده از زیر سطحی‌ها شده- از جمله توانمندی‌های زیردریایی کلاس غدیر است.

از دیگر ویژگی‌های این زیردریایی باید به چابکی برای انجام سریع ماموریت‌ها، بازه ناوبری زیر سطحی طولانی، سونار کوچک، دستگاه کنترل عمق خودکار، سامانه هدایت دستی، هیدرولیک و خودکار، قابلیت ناوبری در آب‌های کم عمق، طراحی بدنه برای به حداقل رساندن صدای خروجی از آن و بکارگیری موتورهای دیزل الکتریک کارآمد برای همین منظور اشاره کرد که امکان درگیر شدن و شناسایی آن توسط دشمن را به حداقل رسانده است.

ناوهواپیمابر آمریکا متوجه حضور زیردریایی ایران در کنار خود نشد

سامانه نوین پرتاب اژدر نیز از قابلیت‌های بسیار مهم زیردریایی کلاس غدیر است. این سامانه از دقت بالایی برای هدف‌گیری برخوردار بوده به طوری که علاوه بر قدرت جابجایی سریع نیروهای ویژه و رهگیری شناورهای سطحی و زیر سطحی هوشمند دارای قدرت غوص سریع و پنهان شدن از دید رادار نیز هست.

در واقع غدیر قادر است از میدان شناسایی دستگاه‌های سونار (Sonar- Evading technology) و رادارها به نوعی بگریزد.

لازم به ذکر است که این زیردریایی طی سال‌های گذشته تحت بازبینی و بهسازی سامانه‌ها قرار گرفته و امروز از تجهیزات تمام دیجیتال در آن استفاده می‌شود.

سامانه‌های مخابراتی بسیار  پیشرفته زیردریایی غدیر که همگی ساخت صنایع داخلی هستند برای برقراری ارتباط با سایر واحدهای شناور، واحدهای هوا دریا و مراکز فرماندهی و تبادل اطلاعات را به صورت امن و در یک شبکه هماهنگ و یکپارچه فراهم کردند که موجب ارتقای کارایی و هم‌افزایی توان عملیاتی نیروهای عمل کننده در فضای نبرد ناهمتراز شده است.

 حوزه ماموریتی زیردریایی‌های سنگین کلاس طارق در آب‌های آزاد بین‌المللی و اقیانوسی و زیردریایی‌ها سبک کلاس غدیر بر حاشیه شمال اقیانوس هند و سواحل دریای مکران و دریای جنوب تا تنگه هرمز تعریف شده است.
منبع: فارس 
ماجرای زمین خوردن جنجالی؛
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳ : توسط : حسینی

پناهنده سوری که توسط خانم خبرنگار زمین خورد چه کسی بود؟ +عکس

گروه بین الملل مشرق - تصاویر رفتار خشونت آمیز خبرنگار تلویزیون مجارستان با مهاجرانی که قصد عبور ازمرز این کشور را داشتند، واکنش های زیادی را درجامعه جهانی برانگیخت، خبرنگار مجاری درحالی که دوربینی بر شانه دارد، با پشت پا زدن برای مردی که کودکی درآغوش دارد، باعث پرتاپ شدن آنها بر روی زمین می شود، درتصویر دیگری این خبرنگار را درحال لگد زدن به دختر کوچکی می بینیم .

 

با این حال تعداد کمی از رسانه ها به هویت این مرد که به همراه پسرش بر روی زمین پرتاب شده اشاره کرده اند. "أسامة عبد المحسن الغضب" یکی از معتبر ترین مربی‌های فوتبال سوریه است.

 

اسامه  از ترس از دست دادن جان خود و خانواده‌اش از سوریه فرار کرده است. وی مربی و مسئول سابق تیمی از باشگاه فوتبالی "الفتوة" تابع استان " دیر الزور" سوریه است.  با اشغال استان دیر الزور از سوی گروه‌های تروریستی داعش، این مرد مجبور شد که کشور خود را رها کند و به مکان امن دیگری فرار کند. وی که همیشه عادت داشت پسرش را همراه خود برای ورزش به باشگاه‌های مختلف همراهی کند؛ این بار مجبور شد تا او را در سفر خطرناک در مسیر آب‌های خطرناک مدیترانه همراهی کند.

 

 روزنامه لوپوان نوشت: تصاویر و فیلم‌های رفتار خشونت بار این خبرنگار با پناهجویان درمانده و خسته تحت عنوان «دیوار ننگ» توسط یک صفحه فیس بوک، به سرعت درشبکه های اینترنتی پخش شد وتا این لحظه حمایت بیش از 16،000 نفر از کاربران اینترنتی درجهان را دریافت کرد.مجارستان درهفته های اخیر با ورود ده ها هزار پناهجوی سوری درخط مقدم بحران مهاجران قرار دارد.

پناهنده سوری که بود؟ //// در حال ویرایش

"پترا لاسزلو،" این خبرنگار زن مجارستانی درنامه ای که در یکی از روزنامه های این کشور منتشرشد، از رفتارش عذرخواهی کرد. گفتنی است پس از انتشار عکس و فیلم این حادثه، خبرنگار مجاری از کار اخراج شد.
 
پترالاسزو درنامه خود مدعی شده است رفتار او در شرایط بهم ریخته و آشفته مرز، طبیعی بوده و او از ترس اینکه به او حمله شود این عمل را انجام داده است. او همچنین از افرادی که در شبکه های اجتماعی وی را سرزنش کرده بودند، انتقاد کرد! پلیس پس از این حادثه، او را بازداشت و از وی بازجویی کرد؛ اما او بدون هیچ اتهامی آزاد شد.

پناهنده سوری که بود؟ //// در حال ویرایش

پناهنده سوری که بود؟ //// در حال ویرایش

 

پیتر پوکائر مدیردیده بان حقوق بشر گفت: مقامات مجارستان به علت هولناک بودن اوضاع اردوگاه های مهاجران به رسانه ها اجازه نمی‌دهند وارد این اردوگاه‌ها شوند.

وی افزود: در حالی هزاران مهاجر در این اردوگاه‌ها نگهداری می شوند که در آنها غذا، آب و دارو برای مهاجران تامین نمی شود و مسئولان مجارستانی با پناهجویان مانند حیوان برخورد می کنند. 
نبویان در گفت‌وگو با فارس:
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳ : توسط : حسینی
ظریف تنها به یک سوالم پاسخ قانع کننده داد/
ابهامات برجام هر روز بیشتر می‌شود

عضو کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظریف تنها به یک سوالم پاسخ قانع کننده داد، گفت: ابهاماتمان درباره برجام هر روز بیشتر می‌شود.

خبرگزاری فارس: ظریف تنها به یک سوالم پاسخ قانع کننده داد/ابهامات برجام هر روز بیشتر می‌شود

حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره جلسه امروز کمیسیون ویژه بررسی برجام که با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد، گفت: تنها یک مورد از سؤالات من با پاسخ قانع‌کننده از سوی وزیر خارجه مواجه شد.

*در اکثریت موارد ابهامات ما درباره برجام روز به‌روز بیشتر می‌شود

وی با تأکید بر اینکه در اکثریت موارد ابهامات ما درباره برجام روز به‌روز بیشتر می‌شود، اظهار داشت: متن برجام دارای ابهام است و من بارها با دوستانی که از دولت در کمیسیون ویژه حضور یافته‌اند صحبت کردم اما آنان ابهامات را انکار می‌کنند.

*دوستان دولتی دست‌کم یک بار متن برجام را بخوانند

نبویان با اشاره به اینکه بارها نقاط ابهام را در خود متن به صورت مستند به میهمانان کمیسیون ویژه بررسی برجام از دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نشان داده است، گفت: از این دوستان خواستم دست‌کم یک بار متن برجام را بخوانند.

*ایران علاوه بر محدودیت‌های هشت و 15 ساله با محدودیت‌های ابدی نیز مواجه شده است

عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشور ما در نتیجه توافق هسته‌ای به غیر از محدودیت‌های 8 ساله و 15 ساله با محدودیت‌های ابدی نیز مواجه شده است که پاسخ هیچ کدام از دولتمردانی که در کمیسیون حضور یافتند در اینباره برای ما قانع‌کننده نبود.


 
تسلیت فرارسیدن شهادت ام جواد (ع)
ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳ : توسط : حسینی

فرارسیدن ایام شهادت حضرت جواد ائمه

 

 

را تسلیت عرض می کنیم 
زخمی شدن 100 فلسطینی در مسجدالاقصی
ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳ : توسط : حسینی

حملات امروز نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی به زخمی شدن حدود 100 نفر منجر شد.

خبرگزاری فارس: زخمی شدن 100 فلسطینی در مسجدالاقصی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از النشره، در حمله امروز نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی، حدود 100 نفر از نمازگزاران فلسطینی زخمی شدند.

نظامیان صهیونیست در یورش امروز خود به فلسطینیان در مسجدالاقصی اقدام به شلیک گلوله‌های پلاستیکی و گازهای اشک‌آور و در محوطه این مکان مقدس از بمب‎های صوتی استفاده کردند.

در همین حال، شبکه المیادین گزارش داد که یک دختر فلسطینی که تلاش می کرد مانع یورش نظامیان اسرائیلی به نمازگزاران شود، بازداشت شد.

دولت اردن روز یکشنبه با محکوم کردن اقدام نظامیان رژیم صهیونیستی در یورش به مسجد الاقصی از این رژیم خواست دست از اقدامات تحریک آمیز علیه فلسطینیان و تجاوز به اماکن مقدس بردارد.

مصر و اردن توقف حملات صهیونیستی به مسجدالاقصی را خواستار شدند

دو دولت مصر و اردن خشونت‎های رژیم صهیونیستی علیه نمازگزارن فلسطینی در مسجدالاقصی را محکوم کردند.

«محمد المومنی» سخنگوی دولت اردن ضمن محکومیت اقدام امروز نظامیان صهیونیست اعلام کرد که چنین خشونت‌هایی مغایر با قوانین بین المللی است و از رژیم صهیونیستی خواست تا از اقدامات تحریک آمیز اجتناب و یورش به مسجد الاقصی را متوقف کند.

وزارت خارجه مصر هم امروز در بیانیه‎ خشونت‌ها و درگیری‌های اسرائیل در اماکن مقدس را غیرقابل قبول دانست و درباره پیامدها و عواقب خطرناک آن هشدار داد.


 
متکی در جمع اعضا کانون فارغ التحصیلان شبه قاره هند:
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳ : توسط : حسینی

دست آمریکا در برجام برای بازگشت تحریم ها باز است/

 

یک بار با این رویکرد مذاکراتی به مسلخ رفته‌ایم/

 

 

می‌خواهند مجلس را به توپ ببندند

وزیر امورخارجه اسبق کشورمان با بیان اینکه برجام را نباید سیاسی کرد گفت: تمام کسانی که با ابتدایی‌ترین چارچوب‌های حقوقی و بین‌المللی آشنایی داشته باشند می‌دانند دست آمریکا برای بازگشت باز است و می‌تواند همه تحریم‌ها را با هر بهانه‌ای باز گرداند.

خبرگزاری فارس: دست آمریکا در برجام برای بازگشت تحریم ها باز است/یک بار با این رویکرد مذاکراتی به مسلخ رفته‌ایم/می‌خواهند مجلس را به توپ ببندند

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، منوچهر متکی وزیر امورخارجه اسبق کشورمان در جمع اعضای شورای مرکزی کانون فارغ التحصیلان شبه قاره هند درباره ابعاد مختلف برجام سخن گفت.

برپایه این خبر متکی با اشاره به روند پرونده‌های جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته گفت: موضوع هسته‌ای و مذاکراتی که به خصوص در دوسال گذشته صورت گرفت در عداد پرونده‌های خاص بعد از انقلاب اسلامی جای می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم اجزاء پرونده هسته‌ای را با پرونده گروگانگیری سفارت آمریکا مقایسه کنیم شباهت‌هایی دارد تصریح کرد:‌ در این روند از یک سو ایران و از سوی دیگر آمریکا طرفین اصلی پرونده هستند و دیپلمات‌های کشورمان نیز در دوسال گذشته به خوبی درک کردند که در پرونده هسته‌ای نیز طرف اصلی آمریکاست و به همین جهت نیز بیشتر وقت مذاکره کنندگان کشورمان بیش از هر هیئت دیگری به مذاکره مستقیم با هیئت آمریکایی اختصاص یافت. البته باید توجه کرد که آمریکایی‌ها در این مذاکرات هربار مسائل جدیدی را مطرح کردند و در حقیقت بازی را در مقاطع مختلف بر هم زدند به همین جهت باید دقت مذاکره کنندگان کشورمان از هر جهت بیشتر می‌بود.

وزیر امور خارجه اسبق کشورمان با اشاره به تلاش تیم مذاکره کننده فعلی گفت: ما تلاش‌هایی که در دو سال گذشته توسط تیم مذاکره کننده کشورمان صورت گرفته را نباید فراموش کنیم چراکه این افراد مذاکرات سخت و فشرده‌ای را دنبال کرده‌اند. مجموعه مذاکره کنندگان کشورمان بیش از 100 سال تجربه دیپلماتیک تنها در کار بین‌المللی دارند و از نظر فنی و حقوقی و بین المللی اهلیت و تجربه لازم را برای مذاکره داشته‌اند. پس ما فراموش نمی کنیم کاری را که دوستان در سال‌های گذشته انجام دادند اما حتما آنها هم نباید فراموش کنند که اگر طرف مقابل و به خصوص آمریکایی‌ها به مذاکره، گفت‌وگو و گرفتن ژست توافق نهایی کردن مذاکرات تمکین کردند حاصل مقاومتی است که در کشور در بیش از یک دهه گذشته صورت گرفته است.

وی ادامه داد:‌ آنها باید بدانند که این مذاکرات حاصل شعار «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» و منطق شعار «انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس» بود. بنابر این اگر چنین مقاومتی صورت گرفت و غنی سازی توسط دانشمندان ما به سطح 20 درصد رسید حتما یکی از عوامل مهمی است که آنها متوجه شدند ما توانمندی این کار را داریم.

متکی به اشاره به اینکه نباید فراموش کنیم آرایش صحنه چگونه شکل گرفته است اضافه کرد: همانگونه که آنها می‌خواهند تحلیل و فکت شیت خودشان را از صحنه القا کنند و بگویند تحریم‌ها اثرگذار بوده است باید در این سوی قصه ابتدا خودمان واقعیت را درست بدانیم و سپس در دنیا مطرح و به آن افتخار کنیم. اگر زمینه برای حل و فصل موضوع در این مقطع فراهم شد و اراده سیاسی در طرف مقابل به وجود آمد مقدماتی این موضوع را محقق کرده است که شامل مقاومت و دستاوردهاست که هر دو در سایه هدایت‌های دقیق و هوشمندانه رهبری به دست آمده است.

وی تصریح کرد:‌ دوستان نباید فراموش کنند ما یک بار با نگاه خوش بینانه و اعتماد به طرف‌های مقابل تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای را به کشور تحمیل کردیم .البته به فرمایش رهبری که فرمودند اگر تعلیق را نمی‌پذیرفتیم نسل‌های آینده طلبکار می‌شدند که اگر تعلیق را می پذیرفتید مشکلات کشور حل می‌شد هم توجه داریم اما بیش از دوسال تعلیق تحقیرانه را پذیرفتیم که در اواخر آن بسیاری از دانشگاه‌ها و افراد علمی به سطوح آمده بودند و نتیجه اعتمادی بود که می خواستیم با تعلیق حق غنی سازی را دریافت کنیم و موفق نشدیم.

یک بار با این رویکرد مذاکراتی به مسلخ رفته‌ایم

رئیس اسبق دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین تصریح کرد: در اواخر تیرماه 1384 اروپایی‌ها در بسته‌ای که به ما ارائه داشتند تنها حول محور کنارگذاشتن غنی سازی توسط ایران صحبت به میان آوردند. پس ما یک بار توسط این نگاه و رویکرد مذاکراتی به مسلخ رفتیم. این بار باید توجه داشته باشیم که داستان هنوز تمام نشده است. شاید صادقانه‌ترین و متواضعانه‌ترین برخورد را با برجام مقام معظم رهبری داشتند و به صراحت فرمودند در جاهایی کوتاه آمدیم و در جاهایی امتیاز دادیم.

وی با بیان اینکه  آقایان باید توجه داشته باشند در برخورد صادقانه با مردم باید همه ابعاد موضوع و واقعیت‌ها را برای مردم بازگو کنند تصریح کرد:‌ تمام کسانی که با ابتدایی‌ترین چارچوب‌های حقوقی و بین‌المللی آشنایی داشته باشند می‌دانند دست آمریکا برای بازگشت باز است و می‌تواند همه تحریم‌ها را با هر بهانه‌ای باز گرداند.

متکی ادامه داد: دوستان ما تنها استدلالشان در موضوع اعتماد به این حرف آمریکایی‌ها این است که از نظر آبرو برای آمریکا مناسب نیست که در سطح جهان از حرف خود بازگردند اما من به آنها می‌گویم که آمریکا در کدام موضوع بین‌المللی آبروی خودش را مبنا قرار داده است؟ آمریکایی‌ها همه جا نشان دادند اگر موضوعی با منافع شان سازگاری نداشته باشد هر کاری را مرتکب می شوند.

وی گفت:‌ دوستان انرژی اتمی به جای بهانه‌گیری و فرافکنی درباره راکتور اراک و توجیه و تفسیر باید واقعیت آشکار را بپذیرند که در یک برخورد مبتنی بر صداقت جمهوری اسلامی امتیاز بزرگی را درباره آب سنگین اراک واگذار کردند، چیزی که نقد است همین است که پذیرفته‌اند و آنچه بناست به سازی بشود وعده های نسیه است و بعدها شروط خاص خود را دارد.

وزیرخارجه دولت‌های نهم و دهم در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی اراده جدی مذاکرات و آمادگی رسیدن به یک توافق جامع الاطراف را به نمایش گذاشت اما باید از تاریخ هم درس عبرت گرفت چراکه ما مثلاً در ماجرای گروگان‌ها کلاه گشادی سرمان رفت ولی استدلال این بود که ما آن موقع کار را بلد نبودیم. اینکه یک صندوقی برای آمریکایی‌ها از سوی ایران تعبیه بشود که یک میلیارد دلار دائما در آن پول باشد و هر حکمی که صادر شد بدون اراده ایران از آن صندوق بردارند برخورد متوازن این بود که همین صندوق را آمریکایی‌ها هم بگذارند اما آمریکایی‌ها چنین کاری نکردند.

صحنه مذاکرات در دست آمریکایی‌هاست

متکی در ادامه اظهار داشت: دوستان ما در تبلیغ برجام خیلی عجله نکنند. همانگونه که در ابتدای توافق ژنو نوعی ذوق زدگی وجود داشت که با موضع صریح رهبری هم مواجه شد باید بدانیم آنچه در برجام وجود دارد بخش‌های قابل توجهی از امتیاز دادن را تیم ایرانی انجام داده است و البته برخی امتیازها را هم به دست آورده اما زمان برای بررسی توازن امتیاز ها زود است. اما نکته مهم تر روح حاکم بر دیپلماسی این مذاکرات است. آمریکایی‌ها دقیقاً صحنه را در دست داشته‌اند یعنی تلاش کرده‌اند در این مدت جمهوری اسلامی را به عنوان BAD BOY به جهانیان معرفی کنند و القا کنند که تنها یک پرونده ما در آستانه حل شدن است و به ادعاهای شرارت و حقوق بشر و ... ادامه دهند این اصلاً با روح حاکم بر یک توافق بین‌المللی بعد از 12 سال همخوانی ندارد پس معلوم است به دنبال موضوع دیگری هستند.

در برجام میدان را به غربی‌ها واگذار کردیم

نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره‌های اول و هفتم گفت: برخی شعار این را دارند که «گر یار ناز کند تو نیاز کن» و لذا ما باید با آمریکایی‌ها همراهی کنیم. ما در دیپلماسی برجام به نظرم میدان را به غربی‌ها واگذار کردیم. اگر پرونده هسته ای و پرونده گروگان‌ها با هم شباهت هایی دارند تعامل و برخورد با آن هم باید شبیه به هم باشد. حضرت امام (ره) پرونده گروگان‌ها را پس از افتتاح مجلس اول به خانه ملت واگذار کردند .

وزیر خارجه اسبق کشورمان درخصوص موضوع ارسال برجام به مجلس افزود: این چه زمزمه‌ای بود که برخی دیپلمات‌هایی که باید از ورود به حوزه سیاست داخلی پرهیز کنند تاکید کردند که نیازی نیست پرونده به مجلس برود و مجلس می خواهد چه کار کند؟ برخی بنا دارند مجلس را به توپ ببندند. در منطقه ما دو بار در تاریخ این حادثه اتفاق افتاده است یکی در دوره محمدعلی شاه و دیگری در شوروی سابق که یلتسین دومای روسیه را به توپ بست. آقایان بنا دارند با جلوگیری از بررسی برجام در مجلس در جایگاه سومین کسانی باشند که مجلس را به توپ می بندند. این مشی و سیره امام و رهبری است که چنین پرونده های مهمی به دست نمایندگان ملت بررسی شود اما آقایان فقط صبر می کنند حضرت آقا اظهار نظر کنند . این امر کاملا بدیهی است. شما یک تعهد بسیار سنگینی دارید برای کشور ایجاد می کنید. شما یک حقوق مسلمی از کشور را دارید نیمه متوقف می کنید. از جمله در بندهای مرتبط با فردو، تعداد سانترفیوژها، بازگشت پذیری تحریم‌ها، آب سنگین اراک، بازرسی‌ها و غیره تلقی عمومی این است که نسبت به حقوق ما خدشه‌های جدی وارد شده. حتی در مابه ازای ادعایی آقایان در رفع تحریم‌ها ما در تفسیرهای طرف غربی مواضع دیگری مشاهده می‌کنیم. حداقل ما ذوق زدگی و شتاب زدگی نباید نشان دهیم.

با مردم صادق باشیم زمان قابل تمدید است

متکی با اشاره به مخفی کاری‌ها در طول این مذاکرات هم اضافه کرد: از آغاز این روند مخفی کاری‌هایی که از مردم صورت گرفت بسیار مورد انتقاد است. اگر از ابتدا از مردم می‌پرسیدند حاضرید ما همکاری‌هایی را آغاز کنیم که 10 سال دیگر پرونده هسته‌ای بسته شود یعنی طولانی‌ترین تاریخ برای بسته شدن یک پرونده در طول مذاکرات هسته ای حتما مردم مخالفت می کردند. ژاپنی ها وضعیت مشابه ما را داشتند و حتی به طرف بمب هسته‌ای حرکت کرده بودند اما پرونده شان در زمان کوتاه تری بسته شد و تعلیق هم نکردند. اینکه شعار دادند ما می خواهیم کشور عادی باشیم و برخورد متفاوت با ما نشود جای جای برجام نشان می‌دهد که با ما برخورد متفاوتی شده است. در موضوع محرمانه کردن مذاکرات ظاهر ماجرا این بود که می‌خواستند صهیونیست‌ها و افراد مخالف در منطقه از جزئیات خبردار نشوند اما آنها که در جریان ریز مذاکرات بودند و اصلا رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا و وظیفه خود می دانستند صهیونیست ها را نسبت به آخرین وضعیت مذاکرات توجیه کنند اما در این میان مردم ما بی‌خبر بودند. تازه در همین 10 سال ادعایی هم منافذی در متن وجود دارد که بسیار قابل تمدید است. چرا آمریکایی ها صحبت از 25 سال می‌کنند؟! صهیونست‌ها هم خواستند از این عدد سو استفاده کنند که با پاسخ قاطع رهبری مواجه شدند.

متکی ادامه داد: یک مدیرکل و یا یک معاون وزارت خارجه باید یک دیپلمات حرفه‌ای باشد و حق تصمیم گیری سیاسی ندارد. رفتن پرونده به مجلس یک بحث آن اهمیت این موضوع و تعهدات ایران است. فرض کنیم آمریکایی‌ها این طرح را تصویب کنند. آمریکا 35 سال است ما را تحریم کرده و ما علی رغم تحریم‌ها به اینجا رسیدیم. این یک دیپلماسی پارلمانی است که آمریکایی‌ها خیلی خوب بازی می‌کنند و ابتدایی‌ترین هدفشان تحقیر طرف مقابل است و هدف دیگر ده‌ها شرط و شروطی است که فشار را افزایش دهند. مجلس شورای اسلامی علاوه برجایگاه حق قانونی برای تصویب حتی اگر وارد تصویب و یا عدم تصویب هم نشود به تعداد بندهایی که آنها در تحقیر سازی و دیپلماسی پارلمانی علیه ایران سعی می‌کنند مصوبه مانند درست کند باید وارد شود. این خیلی بی‌تدبیری است که ما خودمان به دست خودمان خودمان را خلع سلاح کنیم. آن جایگاهی که می‌تواند توی دهن کنگره آمریکا بزند مجلس شورای اسلامی است. توجیه اینکه آقایان می‌گویند کشورهای دیگر به مجالسشان نمی‌برند هم قابل قبول نیست، آنها چه محلی از اعراب دارند؟ این دوئل دو طرفه است و ما باید حرکت‌های طرف مقابل را دقیق رصد کنیم.

متکی همچنین گفت: برجام قطعاً جای بررسی بیشتر دارد و باید بدانیم که به هیچ وجه این موضوع را نباید سیاسی کرد و له و یا علیه گروه خاصی از آن استفاده کرد. از ابتدای پرونده هسته‌ای هم همینگونه بود. پرونده هسته‌ای یک پرونده ملی است که در مجلس هفتم و در اولین مصوبات مجلس همه از هر سلیقه و گروهی مصوبات آن را امضا می‌کردند و بعدها هم در دولت نهم ما تاکید کردیم نباید با آن برخورد سلیقه‌ای شود.

وزیر خارجه اسبق کشورمان در پایان اشاره کرد: آمریکایی‌ها از اواخر دولت دهم تصمیم شان را برای حل موضوع هسته‌ای گرفته بودند به این دلیل که در همه پرونده‌های منطقه‌ای دچار شکست شده بودند. در اواخر دولت دهم بعد از گفت‌وگوی‌های قزاقستان آمریکایی‌ها به نوعی نشان دادند که مایل نیستند با دولت دهم به تفاهم برسند. همان زمان مقاله‌ای در 6 ماه قبل از انتخابات در روسیه چاپ شد که آمریکا نگاهش به نتیجه انتخابات است اما باید بدانیم که آمریکا قطعاً به دنبال حل و فصل نهایی بوده است اما همین آمریکایی‌ها هم با همه نیازشان و همه حالت های نمایشی مذاکرات و . . . هیچ‌گاه اصل داشتن ابتکار عمل را فراموش نکردند این رویکرد آمریکایی هاست که اگر کشوری بخواهد عقب نشینی کند چگونه باید برخورد کند. دیپلمات‌های ما باید توجه کامل را به این موضوع داشته باشند. 
سید یاسر جبرائیلی
ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳ : توسط : حسینی
«برجام» حتی یک دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا را آزاد نخواهد کرد

برجام بند 1245(c) از قانون NDAA تحریم و فرمان اجرایی 13599 مربوط به آن را نه لغو می کند و نه تعلیق، لذا حتی یک دلار از دارایی های مسدود شده ایران در آمریکا آزاد نخواهد شد.

خبرگزاری فارس: «برجام» حتی یک دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا را آزاد نخواهد کرد

خبرگزاری فارس- سید یاسر جبرائیلی*

برجام یک متن تخصصی چندین لایه است و حقیقت آن است که فهم دقیق فرجام آن، صرفا با مطالعه مفاد مندرج در خود برجام یا قطعنامه میسور نیست. برجام صراحت دارد که قوانین تحریم آمریکا علیه ایران را لغو نمی‌کند، بلکه صرفا اجرای بندهای مشخصی از آن را به حالت تعلیق در می‌آورد. این است که برای ملموس‌تر و عینی‌تر شدن اتفاقاتی که در عرصه عمل درباره تحریم‌ها خواهد افتاد، ‌ناگزیر باید به دو دسته از مفاد تحریم‌ها مراجعه کرد و به تحلیل آنها پرداخت : ‌نخست، بندهایی که در برجام مورد اشاره قرار گرفته و قرار است به حالت تعلیق درآیند؛‌ و دوم، مفادی که برجام بدان‌ها اشاره‌ای ندارد و پابرجا خواهند ماند. یادداشت حاضر، صرفا به بررسی یکی از بندهای یکی از قوانین تحریم می‌پردازد که در برجام، نه بند قانونی مربوط به آن توسط رئیس جمهور آمریکا به تعلیق در می‌آید، و نه فرمان اجرایی مرتبط با آن لغو می‌شود؛ ‌ثابت خواهیم کرد که بر اساس همین بند،‌ حتی یک دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا آزاد نخواهد شد.

قانون تحریم National Defense Authorization Act for Fiscal Year of 2012 که در آمریکا به تصویب رسید، تحریم های متعددی را علیه کشورمان وضع کرده است که بر اساس برجام بخشی از بندهای آن توسط رئیس جمهور آمریکا به حالت تعلیق درخواهد آمد. اما یک بخش مهم در این قانون،‌ بند 1245(c)  است که به مسدود کردن دارایی‌های ایران در آمریکا اختصاص دارد و برجام آن را تعلیق یا لغو نمی‌کند. این بند رئیس جمهور آمریکا را موظف می‌کند تمام دارایی‌های مالی متعلق به هر نهاد مالی ایرانی که در آمریکاست، به هر طریقی وارد آمریکا می‌شود، ‌یا تحت اختیار شهروندان آمریکایی قرار داشته یا قرار بگیرد، مسدود کرده و از انتقال آن جلوگیری نماید(1). 

پیرو این قانون، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز یک فرمان اجرایی به شماره 13599 به منظور اجرایی شدن این بند صادر کرد(2). طبق بند یک این فرمان اجرایی (Section 1) تمام دارایی‌های متعلق به دولت ایران از جمله بانک مرکزی ایران و تمام موسسات مالی ایران را مسدود شد. در بند 7(d) و 7(f) ‌این فرمان اجرایی نیز، عبارات «دولت ایران» و «نهادهای مالی ایران»‌ ‌تعریف شده و هر بخش فرعی دولت ایران، نهادهای مرتبط با دولت ایران،‌ یا وابسته به دولت ایران از جمله بانک مرکزی و هر فردی که تحت کنترل دولت ایران بوده یا از جانب دولت ایران فعالیت نماید؛ ‌و همچنین هر نهاد مالی که تحت قوانین ایران فعالیت می‌کند و تحت حاکمیت ایران است، هر کجای عالم که باشد، مشمول این تحریم و انسداد دارایی شده است.

معنی این قانون و فرمان اجرایی متعاقب آن، این است که آن بخشی از دارایی‌های ایران که در قبل از تاریخ صدور فرمان اجرایی 13599 یعنی 5 فوریه 2012 در دسترس حاکمیت آمریکا قرار داشته، هم‌اکنون مسدود شده است، با اجرایی شدن و نهایی شدن و اتمام برجام نیز دلاری از این دارایی ها آزاد نشده، و حتی پس از برجام در صورتی که اموالی از دولت ایران یا نهادهای ایرانی به نحوی از انحاء ‌در دسترس دولت آمریکا قرار گیرد، مسدود خواهد شد. برداشته شدن این تحریم کاملا در اختیار اوباما بوده اما وی از این کار امتناع کرده است. به عبارت روشن تر باید گفت، هیچ بندی از برجام، واشنگتن را متعهد به آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در آمریکا نکرده است.

کنت کاتزمن در گزارشی که برای کنگره آمریکا تهیه کرد و در تاریخ 4 اوت 2015 به صورت رسمی از جانب مرکز تحقیقات کنگره منتشر شد(3)، رقم این دارایی های مسدود شده را 51.97 میلیارد دلار ذکر کرده و تصریح می کند که «بر اساس برجام دولت آمریکا هیچ تعهدی به آزادسازی این دارایی ها ندارد».

آنچه گذشت فقط یک قلم از تحریم های آمریکاست که با وجود توافق هسته ای حفظ خواهد شد. مداقه در متن برجام نشان می‌دهد ریزه‌کاری‌هایی در آن گنجانده شده است که به طرق مستقیم و غیرمستقیم، بهره‌مند شدن ایران را از آنچه که «برداشته شدن تحریم‌ها در نتیجه توافق و آزادسازی دارایی‌های ایران»‌ خوانده می‌شود، عملا منتفی ساخته است. از جمله همانطوریکه  24 مرداد ماه طی یادداشتی نشان دادیم(4)، ماده 25 برجام به ایالات آمریکا اجازه می‌دهد تحریم‌هایی که در سطح ایالتی علیه ایران وضع کرده‌اند را حفظ نمایند و آمریکایی‌ها در برجام درباره این تحریم‌ها چیزی وعده داده‌اند در حد این عبارت عوامانه که «سعی خود را می کنیم و ببینیم که چه می شود!». 17 شهریور ماه نیز فرمانداران 15 ایالت طی نامه‌ای به اوباما تصریح کردند که تحریم‌های ایالت خود را حفظ خواهند کرد(5). بازی حفظ بند 1245(c) برای آزاد نکردن دارایی‌های ایران در آمریکا را باید به بازی‌های دیگری از قبیل بازی ماده 25 را افزود و باز،‌ در پی دبه های دیگر و حفره‌های جدیدتر گشت.

به نظر می رسد یکی از وظایف خطیر کمسیون ویژه برجام در مجلس شورای اسلامی، روشن کردن ابعادی از تحریم است که به همین شکل حفظ خواهد شد. سخنان کلی و شعاری درباره اینکه تحریم‌ها برداشته خواهند شد، اگر با مداقه و ریزبینی و کشف جوانب امر همراه نباشد، ممکن است در عمل، دولت محترم را با شرایطی مواجه نماید که از پیش، تصورات مثبت و نادرستی درباره آنها داشته است. اگر همه ابعاد واقعی برجام به درستی شفاف و روشن شود، آنگاه می توان با اطمینان خاطر درباره هزینه‌ها و فایده های ناشی از آن، به قضاوت نشست. فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار 12 شهریورماه با رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری در این باره کاملا روشن است و نیازی به تفسیر ندارد:‌

«یک بار میگویند که چهارچوب تحریم‌ها حفظ خواهد شد؛ پس ما نشسته‌ایم این چند وقت، برای چه صحبت کرده‌ایم؟ صحبت کردیم که چهارچوب تحریم‌ها برداشته بشود، تحریم‌ها برداشته بشود. قرار است که چهارچوب تحریم‌ها حفظ بشود! حالا من نمیدانم معنای «چهارچوب تحریم‌ها حفظ بشود» چیست؟ ممکن است باز این را هم یک جور معنا کنند امّا آنچه از این حرف برمی‌آید، درست مخالف آن علّتی است که ما رفتیم برای مذاکره؛ والّا ما چرا مذاکره کنیم! ما داشتیم کار خودمان را میکردیم؛ نوزده هزار سانتریفیوژ ما درست کرده بودیم، می‌توانستیم در مدّت نه‌چندان بلندی آن را برسانیم به پنجاه هزار سانتریفیوژ یا شصت هزار سانتریفیوژ؛ هیچ مشکلی برای ما وجود نداشت که این کار را بکنیم؛ سوخت بیست درصد را تولید می‌کردیم، می‌توانستیم ادامه بدهیم؛ تحقیق و توسعه را انجام میدادیم، همچنان به همان شکل و با همان سرعت می‌توانستیم انجام بدهیم؛ و همچنین بقیّه‌ی چیزها را. اینکه نشستیم مذاکره کردیم، در بعضی از موارد کوتاه آمدیم، یک امتیازاتی دادیم، عمدتاً برای این بود که تحریم‌ها برداشته بشود؛ اگر بنا است تحریم‌ها برداشته نشود، پس معامله‌ای وجود ندارد، دیگر اصلاً این معنا ندارد.»(6)

* معاون پژوهش و آموزش خبرگزاری فارس

 

پانوشت ها:

-----------------------------------------

1- http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/PLAW-112publ81/pdf/PLAW-112publ81.pdf

2-http://www.treasury.gov/resource-center/sanctions/Programs/Documents/iran_eo_02062012.pdf

3- https://www.fas.org/sgp/crs/mideast/RS20871.pdf

4- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940524000023

5- http://www.farsnews.com/13940617001594

6- http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=30653


 
اوکراین هم مسیر هواپیمای روسیه به سمت سوریه را مسدود کرد
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، آمریکا و دیگر کشورهای غربی که به هر قیمتی خواستار کنار رفتن «بشار اسد» رئیس‌جمهور قانونی سوریه از پست خود هستند، تلاش جدیدی را برای تضعیف ارتش تحت فرمان وی در میدان مبارزه با داعش و النصره آغاز کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دولت اوکراین پس از بلغارستان دومین کشوری است که درخواست آمریکا را پذیرفته و از حرکت هواپیماهای باری به سمت سوریه جلوگیری کرده است.

این درخواست آمریکا پس از به راه افتادن موج رسانه ای در خصوص حضور نیروهای نظامی روسیه در سوریه و کمک آنها به ارتش این کشور مطرح شده بود.

امروز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به شایعات فراگیر رسانه‌های غربی در خصوص حضور سربازان روس در سوریه و حمله آنها به مواضع تروریست‌ها پاسخ داد و گفت که سربازان کشورش سال‌هاست نقش مستشاری را در سوریه دارند و در حال حاضر هم مشغول اراده تجهیزات نظامی به ارتش این کشور هستند.
منبع: فارس

 
عکس/ شهرهای شیعه‌نشین «فوعه» و «کفریا» ششماه پس از محاصره
ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی
دو شهر شیعه نشین «فوعه» و «کفریا» بیش از شش ماه است که در محاصره گروه های تکفیری قرار دارند و این شهرها را با ده ها هزار موشک و خمپاره هدف قرار دادند که به تخریب وسیع منازل این شهرها انجامیده است.

 
تصویر سردار جعفری در سنای آمریکا
ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، سناتور کارپر با قراردادن تصویری از سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سنای آمریکا اظهار کرد: "او (سردار جعفری) بر علیه ماست". همچنین در این عکس در کنار تصویر سردار جعفری نوشته شده است: ما هرگز این را قبول نمی کنیم.

تصویر سردار جعفری در سنای آمریکا


 
واکنش آمریکا به استفاده روسیه از حریم هوایی ایران
ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از سی ان ان، این روزها احتمال افزایش حضور نظامی مسکو در سوریه که با هدف تقویت دولت مشروع «بشار اسد» صورت می گیرد، به یکی از اصلی ترین دغدغه های واشنگتن تبدیل شده است تا آنجا که طی هفته گذشته «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا دو بار با همتای روس خود «سرگئی لاوروف» به طور تلفنی صحبت کرد و از وی خواست تا در باره این موضوع شفاف سازی کند.

جالب آنکه دولت مسکو هیچگاه ارسال ادوات نظامی به دولت قانونی دمشق را که با هدف مبارزه با تروریسم صورت می گیرد، مخفی نکرده و طی روزهای گذشته نیز به دفعات اعلام کرده که سوریه در حال مبارزه با تروریسم است و مسکو به کمک های خود به دولت این کشور ادامه می دهد.

یکی از موضوعات مورد مخالفت آمریکا، امداد رسانی سوریه به دولت دمشق است که برای ممانعت از این امر واشنگتن بیکار ننشسته و از کشورهای بلغارستان و یونان خواست تا حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسی امداد رسان ببندند.

حال این زمزمه به گوش می رسد که با اعلام موافقت تهران، روسیه از حریم هوایی ایران به عنوان مسیر جایگزین برای پرواز هواپیماهای امداد رسان خود استفاده خواهد کرد.

در پاسخ به بحث اخیر، خبرگزاری «سی ان ان» به نقل از «جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نوشت: کری نگرانی خود را از بابت احتمال صحت گزارش های اخیر به اطلاع لاوروف رسانده است. اما نمی دانم که آیا موضوع پرواز هواپیماها از حریم هوایی ایران در گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه ذکر شده است یا خیر. اگرچه این مورد اخیر ناامید کننده است اما با توجه به سابقه ایران در حمایت از دولت بشار اسد، به هیچ وجه تعجب آور نیست.

در همین حال، مقامات آمریکایی ادعا می کنند روسیه طی روزهای گذشته دو دستگاه تانک و چند هواپیمای نظامی به سوریه اعزام کرده است و قصد دارد شماری از نظامیان خود را در سوریه به کار گیرد.

به گفته این مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، هنوز ماندن دائمی نیروهای روسی در خاک سوریه مشخص نیست ولی چیزی که معلوم شده این است که روسیه می خواهد یک سری عملیات هوایی در شهر لاذقیه انجام دهد.

این تصمیم از سوی روسیه بعد از آن گرفته شده که نیروهای بشار اسد در شهر لاذقیه در مقابله با تروریست های داعش با مشکلاتی روبرو شدند. طبق گزارش ها جنگ در سوریه تا کنون باعث کشته شدن ۲۵۰ هزار نفر و آوارگی میلیون ها سوری شده است.

با این حال دمشق حضور نظامی روسیه در خاکش را انکار کرده است. در عین حال، مقامات این کشور حضور کارشناسان نظامی روسی را تایید می کنند. مقامات آمریکایی به همراه کشورهای اروپایی در سخنرانی های متعدد خود بارها از حضور نظامی روسیه در خاک سوریه ابراز نگرانی کرده اند.
منبع: مهر

 
وزیر دفاع از کدام دستاوردهای نداجا بازدید کرد
ساعت ٧:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

شیراز؛ جدیدترین ناو در دست ساخت نیروی دریایی ارتش/

 

 

«سهند» و «سینا» در پایان کار

وزیر دفاع از شناورهای در دست ساخت نیروی دریایی ارتش در کارخانجات این نیرو در بندرعباس بازدید کرد.

خبرگزاری فارس: شیراز؛ جدیدترین ناو در دست ساخت نیروی دریایی ارتش/ «سهند» و «سینا» در پایان کار

گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس- سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که در جریان سفر به بندرعباس از منطقه یکم دریای ارتش بازدید کرد، در جریان مراحل ساخت شناورهای جدید این نیرو ازجمله ناوشکن جدید پروژه موج (سهند)، ناو موشک انداز کلاس سینا و ناو تحقیقاتی شیراز قرار گرفت.

تاکنون از پروژه موج، 2 فروند ناوشکن جماران و دماوند (اولی در جنوب و دومی در شمال) عملیاتی شدند و ناوشکن جماران3 با نام «سهند» نیز مراحل پایانی خود را می‌گذراند.

سهند از 2 ناوشکن قبلی بزرگتر و مجهزتر بوده و برای مثل از تعداد موشک‌های بیشتری (موشکهای سطح به سطح و پدافند هوایی) نیز بهره خواهد بود.

* شیراز؛ جدیدترین ناو نداجا

وزیر دفاع در جریان این بازدید از پروژه ناو «شیراز» نیز بازدید کرد. این شناور که هنوز هیچ اطلاعات و تصویری از آن منتشر نشده، یک ناو تحقیقاتی است که از لحاظ اندازه کمی از جماران کوچکتر خواهد بود.

دریادار سیاری در گذشته نیز از طراحی و ساخت اولین ناو آموزشی نداجا به نام «خلیج فارس» خبر داده بود.

ماکت ناو آموزشی خلیج فارس در رژه نیروهای مسلح

(برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ناو آموزشی خلیج فارس اینجا را کلیک کنید.)

از دیگر شناورهایی که وزیر دفاع از مراحل ساخت آن بازدید به عمل آورد، شناور موشک انداز کلاس سیناست که از این کلاس نیز چند فروند در آبهای شمالی (دریای خزر) و چند فروند نیز در آبهای جنوبی کشور فعال هستند.

تصویری از مراحل گذشته ساخت ناوشکن سهند و ناو موشک انداز سینا در بندرعباس

شناور موشک انداز سینا مراحل پایانی خود را می گذراند.

دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، وزیر دفاع را در این بازدید همراهی می‌کرد.

منطقه یکم نیروی دریایی ارتش واقع در بندرعباس، بزرگترین و اصلی‌ترین پایگاه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که علاوه بر پشتیبانی و پوشش ناوگان خود در آب‌های خلیج فارس و منطقه، در سال‌های اخیر ده‌ها ناوگان و ناوگروه را نیز به آبهای محدوده خلیج عدن اعزام کرده است.

انتهای پیام/

  
راه امدادرسانی داعش در جنوب «فلوجه» عراق قطع شد
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

ارتش و نیروی بسیج مردمی (الحشد الشعبی) عراق با تسلط بر پل جنوب شهر «فلوجه»، امدادرسانی داعش از جنوب این شهر را قطع کردند.

خبرگزاری فارس: راه امدادرسانی داعش در جنوب «فلوجه» عراق قطع شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عملیات جدید نیروهای ارتش عراق و بسیج مردمی (الحشد الشعبی) برای پاکسازی مناطق جنوبی شهر الفلوجه واقع در استان الانبار از شب گذشته آغاز شده است.

گروهی از نیروهای بسیج مردمی به کمک نیروهای عشایر اهل سنت منطقه نیز با حمله به مواضع عناصر تروریستی داعش از شب گذشته موفق شدند در محور جنوبی پیشروی کنند و ساعاتی بعد از درگیری با تروریست‌ها موفق شدند پل مهم و راهبردی «التفاحة» واقع در جنوب شهر را از افراد مسلح پاکسازی کنند.

پل مهم و راهبردی «التفاحه» از مهمترین خطوط کمک‌رسانی تروریست‌ها به شهر الفلوجه از محور جنوبی محسوب می‌شد.

 

نیروهای عراقی بعد از پاکسازی پل التفاحه، به پیشروی خود ادامه دادند و عملیات پاکسازی منطقه «النعیمیة» واقع در جنوب الفلوجه را آغاز کردند و در ساعات اولیه از آغاز عملیات موفق شدند بر مساحتی بیش از 50 درصد از منطقه را از وجود عناصر داعش پاکسازی کنند.

به گزارش فارس درگیری بین نیروهای عراقی با تروریست‌های داعش در منطقه النعیمیة هنوز ادامه دارد و نیروهای عراقی در حال پیشروی در منطقه هستند.

با آغاز عملیات پاکسازی استان الانبار در چند ماه گذشته، نیروهای بسیج مردمی به کمک نیروهای عشایر اهل سنت منطقه و ارتش عراق موفق شدند با عملیات های متعدد و جداگانه شهر الفلوجه و شهر الرمادی را در محاصره تقریبا کاملی قرار دهند و وارد شهر الرمادی شوند و محاصره را هر روز بر تروریست‌ها تنگ‌تر کنند.  
کلیپ صوتی | شعرخوانی ضد استکباری حاج مهدی سلحشور
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

کلیپ صوتی | شعرخوانی ضد استکباری حاج مهدی سلحشور

کلیپ شعرخوانی ضد استکباری حاج مهدی سلحشور در مراسم مدافعان حرم
به گـوش باش که دشمن عنود و حیله گر است / هزار مرتبه از روز پیش خیره تر است
بـه هوش بـاش تفـاهم ملاک عـزت نیست / گذشتـن از حـق مـردم ملاک عـزت نیست
در سینه‌ام دوباره غمی جان گرفته است / امشب دلم به یاد شهیدان گرفته است
تـا لحظـه‌ای پیش دلــم گــور سرد بود / اینک بـه یمـن یــاد شمـا جـان گرفتـه است

دانلود


 
عکس یادگاری القاعده با جنگنده های سوریه
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

به گزارش فرهنگ نیوز ، گروه مسلح "جبهه النصره" از طوفان خاک که باعث کاهش حرکت هواپیماهای نظامی سوری شده بود استفاده کرد و توانست فرودگاه نظامی ابوالظهور واقع در استان ادلب را تصرف کند.

گروه جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه است.
استان ادلب در شمال شرقی سوریه و هم مرز ترکیه است. استان ادلب سوریه از غرب به دریای مدیترانه راه دارد.

اعضای گروه جبهه النصره پس از تصرف فرودگاه نظامی، با تسلیحات و جنگنده های آن عکس یادگاری گرفته و در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.

در اثر حملات گروه جبهه النصره، تعدادی از نظامیان ارتش سوریه از جمله چند افسر به اسارت گرفته شدند.

این فرودگاه که 16 کیلومتر مربع مساحت دارد نزدیک به دو سال در محاصره قرار داشت.
ابوالظهور یکی از بزرگترین فرودگاه های منطقه شمال سوریه است.

سوریه از 4 سال قبل تاکنون شاهد بحران گسترده ای است که هم اکنون به جنگی همه جانبه ای تبدیل شده است. جبهه النصره تلاش می کند از طریق عملیات های مسلحانه، دولت سوریه را سرنگون کند.

منبع: عصرایران

 
ورود نیروهای نظامی روس به درگیری‌های سوریه
ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

به گزارش فرهنگ نیوز ، اگرچه این منابع آگاه -که به دلایل امنیتی نخواسته‌اند نامی از آنها فاش شود- اذعان کرده‌اند تعداد این نظامیان زیاد نیست، اما این امر موجب نگرانی و هراس برخی مقامات آمریکایی شده است.ورود نیروهای نظامی روس به درگیری‌های سوریه

همچنین، طی روزهای اخیر دو ناو جنگی حامل تعدادی تانک و ادوات زرهی برای سوریه ارسال شده است.

در حالی که جان کری، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده طی چهار روز اخیر برای دومین بار تماس تلفنی با همتای روس خود برقرار کرده و از مراتب نگرانی خود و کشورش پیرامون برانگیخته شدن بیش از پیش آتش جنگ در سوریه صحبت کرده، کاخ سفید نیز از از نظارت دائم خود بر این روند خبر داده است.

مقامات روسی نیز ضمن تأکید بر لزوم تقویت دولت بشار اسد، دخالت نیروهای نظامی بین‌المللی در درگیری‌های سوریه و عراق را مهمترین عامل پایان دادن به این منازعات دانست. منازعاتی که آتش اصلی آن را امریکا و مخالفان منطقه‌ای اسد شعله‌ور ساخته‌اند.

منبع: حزب الله سایبر

 
صدر: امارات فوری از یمن خارج شود
ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش فرهنگ نیوز ، "مقتدی صدر" روز پنجشنبه تأکید کرد: اگر نظامیان اماراتی برای آزادسازی اراضی اشغال شده فلسطین کشته می‌شدند، به عنوان شهید در راه یک مسأله اسلامی و عربی در نظر گرفته می شدند.صدر: امارات فوری از یمن خارج شود
 
مقتدی صدر در پاسخ به سؤال گروهی از نویسندگان و روزنامه نگاران در لبنان در خصوص حوادث یمن گفت: متأسفانه استعمار بر ما چیره گشت، به صورتیکه حملات علیه مردم یمن به یک فضیلت تبدیل شد، و گرسنگی دادن به آنان و کشتار کودکانشان یک امر واجب شد. 
 
مقتدی صدر خاطرنشان کرد: به این کشور برادر (امارات) توصیه می‌کنم که در برابر خداوند و ملتها مسؤولیت پذیر باشد، و به صورت فوری نیروهایش را از یمن خارج کند، تا در آسمان صلح نخستین کشوری باشد که در این زمینه گام بر می‌دارد، و از این راه هیبت و وحدت به اعراب باز گردد. حمایت اعراب از ظالم دیگر بس است، باید از مشروعیت ملتها و فقرا و مظلومین حمایت کرد.
 
مقتدی صدر حدود 2 ماه قبل هم در پیامی درخواست کرده بود، مردم یمن از رنجی که عربستان سعودی بر آنها تحمیل کرده است نجات داده شوند. وی تأکید کرده بود که عربستان سعودی باید عبرت بگیرد و حمام خون را متوقف کند.
منبع: العالم

 
جواب منفی دختر ایزدی به اولاند+عکس
ساعت ٦:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

به گزارش فرهنگ نیوز ، نمایشگاهی تحت عنوان "جنگ در عراق و خاورمیانه" و با حضور برخی آسیب دیدگان این معضل انسانی، در روزهای اخیر در پاریس برگزار شد.جواب منفی دختر ایزدی به اولاند+عکسدر حاشیه برگزاری این نمایشگاه، رئیس جمهور فرانسه به عنوان مهمان ویژه حضور یافت و ضمن گفتگو با بازدیدکنندگان، سخنانی را درمورد آوارگان کشورهای جنگ زده ایراد کرد.

«فرانسوا اولاند» در همین دید و بازدیدها با «جنان بادل» دختر ایزدی اهل عراق که با کتاب "داعش و اسارت زنان" در این نمایشگاه حضور یافته بود به سخن پرداخت و وضعیت آواراگان این کشور را جویا شد.

وی پس از مطالعه بخش‌هایی از کتاب بادل، خطاب به او اظهار داشت: کتاب تو تاثیر عمیقی بر من گذاشت و امیدوارم دیگر شاهد اینگونه رفتارها با زنان در سراسر جهان نباشیم.

رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر آمادگی این کشور برای پناه دادن به آوارگان جنگ‌زده خاطرنشان کرد: پیام صلح مرا به اقلیم کردستان عراق برسان و به آن‌ها بگو که فرانسه همواره پشتیبان آ‌ن‌ها در جنگ علیه داعش خواهد بود.

اولاند در پایان سخنان خود از این دختر عراقی درخواست کرد تا در فرانسه بماند و به فعالیت خود در زمینه نویسندگی ادامه دهد ولی جنان بادل در پاسخ به او گفت: با مهاجرت مشکلی حل نمی‌شود و تنها راه برون‌رفت عراق از مشکلات بوجود آمده، "ماندن" و "تفکر" است.

این دختر ایزدی با بیان اینکه من خواستار یاری زنان زندانی و مردمان با استقامت کشورم هستم، خاطرنشان ساخت: از شما درخواست می‌کنم که مردم کشورم را به عدم مهاجرت ترغیب کنید، چراکه در حال حاضر مهاجرت چاره واقعی عراقی‌ها نیست.

وی در تقبیح چهره داعش اظهار داشت: من سه ماه در چنگال گروه تروریستی داعش بودم و این کتاب نیز ماحصل اتفاقاتی است که بر من گذشته است.

جنان بادل افزود: در مدت زمان اسارتم شاهد صحنه‌های دردناکی بودم و تروریست‌ها از هیچ وسیله‌ای برای شکنجه ما رویگردان نبودند.

گفتنی است، کشور فرانسه یکی از اعضای تشکل موسوم به ائتلاف جهانی علیه داعش است که تا اینجای کار نتوانسته اذهان عمومی جهان را نسبت به مبارزه خود با داعش جلب کند.

منبع: ابنا

 
حمله اسرائیل به توپخانه ارتش سوریه در زبدانی
ساعت ٦:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش فرهنگ نیوز، در حالی که تروریست‌ها در شهر زبدانی آخرین نفس‌های خود را می‌کشند و شهر در آستانه پاکسازی کامل قرار دارد، اسرائیل به کمک تروریست‌ها آمد.
 حمله اسرائیل به توپخانه ارتش سوریه در زبدانی
بر اساس گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، یک منبع آگاه گفته که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی، امروز پنج‌شنبه توپخانه ارتش سوریه را در نزدیکی این شهر که در فاصله 45 کیلومتری دمشق قرار دارد، بمباران کرده‌اند.
 
منبع مذکور در خصوص نوع استفاده از این سایت توپخانه‌ای گفته: «از (این سایت) توپخانه برای کمک به ارتش و دفع حملات شبه‌نظامیان در بخش شرقی (شهر) زبدانی استفاده می‌شد.»
 
شهر زبدانی در هفته‌های اخیر به صحنه نبرد جدی ارتش سوریه و رزمندگان حزب‌الله لبنان با تروریست‌ها بدل شده است.
 
آخرین خبر از تحولات میدانی این شهر دیروز از قول یک یک منبع مطلع در بیروت به خبرنگار فارس رسیده بود، منبع فارس گفته بود: «منطقه آلوده در مرکز زبدانی محاصره است و کار شهر از حیث نظامی تمام شده و این شهر در حکم آزادی کامل است.»
 
وی یادآور شده بود که «اما زبدانی دارای ابعاد دیگری است که بیان آن به گذشت زمان نیاز دارد و این مسئله مربوط به شهرک‌های محاصره شده "فوعه" و "کفریا" در استان ادلب است».
 
منبع: فارس

 
مرگ مساوی امریکا- حامد زمانی
ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

مرگ مساوی امریکا- حامد زمانی


 
نقد و بررسی برجام در کمیسیون ویژه مجلس توسط سعید جلیلی
ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

نقد و بررسی برجام در کمیسیون ویژه مجلس توسط سعید جلیلی

بالاخره پس از گذشت حدود یک هفته، نظرات دکتر سعید جلیلی درباره نتایج مذاکرات در کمیسیون برجام در صدا و سیما منتشر شد. لازم به ذکر است دکتر جلیلی تاکنون در مورد مذاکرات و نتایج آن و تیم مذاکره کننده نظر خاصی ارائه نداده بودند.


از حدود ۱۰۰ حق مسلم خود محروم شده ایم

از حقوق تصریح شده در ژنو هم عقب‌نشینی کردیم

ایران استثنا بودن را پذیرفته است

۴۰ سال دیگر به ۱۹۰ هزار سو می رسیم

بر خلاف خطوط قرمز نظام، بازرسی های غیر متعارف را هم پذیرفته اند

کلیه تحریم ها بازگشت پذیر هستند

بخش اول

بخش دوم


 
شهید حسن باقری ( افشردی )
ساعت ٦:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

شهید حسن باقری ( افشردی )


 
عدم توجه دولت به بزرگترین اجتماع فرهنگی
ساعت ٦:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٠ : توسط : حسینی

شور و اشتیاق وصف نشدنی مردم و همچنین رضایت رهبر معظم انقلاب از این حماسه عظیم، از همان سال گذشته اذهان عمومی را برای سفرهای سال بعد با رفاه و آسایش بیشتر سوق داد.

آیا دولت تدبیر امسال هم برای پیاده روی اربعین برنامه ای ندارد؟ / زائرین اربعین سردرگم یک سامانه اینترنتی

به گزارش گروه اجتماعی فرهنگ نیوز-مهدی مهدیان: سال گذشته و همزمان با مراسم اربعین حسینی(ع) عزیمت حدود 20 میلیون زائر به شهر کربلا دوست و دشمن را حیرت زده کرد تا عملا اتفاق بی سابقه ای در دنیای اسلام رخ داده باشد.

نظر رهبری درباره حماسه اربعین سال گذشته

رهبر انقلاب درباره خلق حماسه عظیم مسلمانان در اربعین سال گذشته، گفتند: "امسال شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمانها - البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند - که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسائل اسلامی را رصد میکنند.

من همین‌جا مناسب می دانم و لازم می دانم به‌مناسبت یاد از آن اجتماع عظیم، از دولت عراق، ملّت عراق، عشایر عراق که در این آزمون بسیار مهم فداکاری کردند، خدمت کردند، کَرم و بزرگواری نشان دادند، تشکّر کنم. حادثه‌ی عجیبی بود حادثه‌ی امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! وقتی حتّی جسمها در کنار هم قرار میگیرد، این‌جور انعکاس پیدا می کند. اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّتهای مسلمان - سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع - با یکدیگر دلهایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت.

 حادثه‌ی عجیبی بود حادثه‌ی امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! ملّت ما عزم راسخ خود را هم در تحمّل برخی مشکلاتی که برای او وجود داشت نشان داد، هم در روز بیست‌ودوّم بهمن، در روز قدس و در راهپیمایی عظیم اربعین این عزم را، این همّت را از خود بُروز داد و نشان داد".

لزوم ساماندهی زائران از سال گذشته در اذهان عمومی شکل گرفته بود

شور و اشتیاق وصف نشدنی مردم و همچنین رضایت رهبر معظم انقلاب از این حماسه عظیم، از همان سال گذشته اذهان عمومی را برای سفرهای سال بعد با رفاه و آسایش بیشتر سوق داد.تا جایی که بحث ساماندهی زائران در ایام اربعین به منظور سفر ساده تر به کربلا مطرح شد.

سفر سال گذشته بسیاری از مردم ایران به عراق به علت شور و اشتیاق آنها و همچنین شرایطی که در روزهای منتهی به اربعین به وجود آمد از شرایط خاص و بی سابقه ای برخوردار بود.شرایط امنیتی که گروهک تروریستی داعش در برخی از نقاط عراق به وجود آورده بود و همچنین برداشته شدن ویزاها و در نهایت گذرنامه ها از جمله مسائل قابل اشاره ای هستند که می توان این اتفاق را در زمره حوادث بی سابقه در هنگام سفر مردم ایران به عراق برشمرد.

از طرفی دیگر ناهماهنگی های مختلفی که در رفت و آمد مردم قبل و بعد از مرز برایشان به وجود آمد سبب شد بحث برنامه ریزی برای سفر سال های بعد ایرانی ها به منظور آسایش بیشتر قوت بگیرد چرا که نظم و امنیت یکی از اصلی ترین مسائلی است که باید در سفر رعایت شود.

ساماندهی هایی که نباید جمعیت زائرین را کاهش دهد

اگرچه تاکید رهبری و خواسته بسیاری از مردم برای سفر ارزان به کربلا و همچنین افزایش جمعیت زائرین، نسبت به سال گذشته مطرح است، اما ساماندهی گذرنامه و حتی ویزا به منظور کنترل و ایجاد امنیت بیشتر در این و آن سوی مرزها ضروری است اما مسئله مهمتر از آن که مطرح شده این است که این ساماندهی ها هرگز نباید شرایطی را برای مردم رقم بزند که قید سفر را با وجود همه علاقه ای که دارند بزنند و به جای افزایش جمعیت عاشقان حسینی در کربلا این جمعیت کاهش یابد.

متاسفانه با وجود فرصت یک ساله ای که برای برنامه ریزی هرچه بهتر در اختیار متولیان و مسئولین مربوطه وجود داشت، شاهد هستیم در حالی که کمتر از سه ماه به اربعین امام حسین(ع) باقی است تازه مسئولین به فکر طرح ایده های دست و پاگیری افتاده اند که با یک محاسبه سرانگشتی می توان اذعان کرد که عملا نتیجه ای جز کاهش شدید زائر نخواهد داشت.

برنامه ریزی نامنظم مسئولین برای ایجاد نظم در میان زائرین

ظاهرا در ذهن مسئولین این موضوع نقش بسته است که بحث ساماندهی فقط به ویزا و گذرنامه و جلوگیری از هجوم عاشقان حسینی به سمت مرزها مربوط می شود، چرا که از شواهد و قرائن پیداست که برنامه ریزی آنها تنها به منظور ثبت نام از مردم، آن هم به صورت کاملا نامنظم و غیر منسجم صورت گرفته است.آن هم با اختصاص سامانه "سماح" برای ثبت نام زائران.


صفحه مربوط به ثبت نام برای زائران اربعین

برنامه مسئولین به این صورت است که ایرانی ها یک ماه فرصت دارند تا در سایت یاد شده ثبت نام کنند و در صورتی که از این نام نویسی، جا بمانند دیگر نمی توانند به کربلا سفر کنند!این در حالی است که پرسش های بیشمار مردم به منظور مشکلاتی که دارند بی پاسخ مانده است.

دولت تدبیر امسال هم پیاده روی اربعین را جدی نگرفته است

افرادی که در حال حاضر گذرنامه ندارند، سربازان وظیفه ،مهاجرین افغان و یا افرادی که به هر علت نمی توانند از مرز خارج شوند با توجه به فرصت یک ماهه ای که دارند عملا از سفر باز می مانند چرا که طی شدن روند صدور گذرنامه و یا نامه نگاری های مختلف با توجه به هجوم مردم به اداره گذرنامه بیش از دو هفته به طول می انجامد.

یکی از نقاط ضعف و شکست این طرح ساماندهی قیمت ویزاست که برای برخی زیاد می باشد، بخصوص با توجه به رایگان شدن ویزا در سال پیش در روزهای منتهی به اربعین، در صورتی که زائران مثل سال پیش منتظر باشند و روزهای پایانی به مرزها هجوم بیاورند چه برنامه ریزی خواهد شد؟(در صورت ممانعت این کار منجر به درگیری خواهد شد که تبعات خیلی بدی خواهد داشت و حماسه اربعین هم کم فروغ تر برگزار خواهد شد و عزت سال پیش تحت شعاع قرار خواهد گرفت).

بخشی از حماسه آفرینان سال گذشته، زائران افغانستانی ،عراقی و... که کارت سبز و گذرنامه ندارند، بودند در این ساماندهی هیچ راهی برای حضور این عزیزان دیده نشده است. و سوالی که مطرح می شود این است که چرا برای حضور این افراد با وزارت کشور و کشور عراق برنامه ریزی انجام نشده است؟

از طرفی دیگر بحث های ثبت نام انفرادی و یا جمعی و همچنین تنظیم زمان دریافت ویزا و بلیط هواپیما برای زائرانی که قصد سفر هوایی دارند و یا هماهنگی کاروان ها و ثبت نام زائرین در آن از جمله مشکلات این طرح ثبت نام است که نشان دهنده عدم برنامه ریزی منسجم دولت برای این مسئله دارد.

مشکلاتی که توسط دولت بیشتر و بیشتر می شود

بیشتر مشکلات مردم در سال گذشته در عدم امکانات رفت و آمد در قبل و بعد مرز بود که با توجه به نظرات مردم انتظار می رفت درباره این مشکل تمهیدات خاصی اندیشیده شود.در هر صورت به نظر می رسد با این طرح عملا جز افزایش مشکلات زائران نتیجه ای دیگری نخواهد داشت.جا نیفتادن این طرح در میان مردم و عدم ثبت نام آنها می تواند عده زیادی از افراد را از این سفر برخلاف میل باطنیشان مایوس کند، که این مسئله در نهایت می تواند منجر به کاهش زائر و شورو اشتیاق مردم نسبت به سال گذشته شود که این مسئله بر خلاف نظر مردم و رهبری است.

البته تجربه سال گذشته نشان داده است که با وجود مشکلات فراوانی که در سال گذشته وجود داشت مردم از حضور در کربلا مایوس نشدند و اصرار آنها به منظور زیارت کربلا منجر به آزادی مرزها و حضور بی سابقه مردم در کربلای معلی شد که این احتمال هست که در سال جاری هم با وجود همه تمهیدات در نظر گرفته شده این اتفاق رخ دهد.

از این رو با توجه به شرایط فعلی کشور عراق و شرایط اقتصادی مردم ایران و مهاجرین، مسئولین با توجه به فرصت نسبتا اندکی که تا فرا رسیدن ایام اربعین دارند، در مرحله اول تمهیداتی بیندیشند تا امنیت زائران برای سفر تامین شود و در مرحله دوم نظم بیشتری در سفر زائران ایجاد شود تا مشکلی در اسکان و رفت و آمدها نداشته باشند.

از طرفی دیگر مشکل ارتباطی و عدم ارئه خدمات تلفن همراه در سال گذشته بیداد می کرد که این مسئله باعث بروز مشکلات بسیار زیادی برای زائران ایرانی شده بود.عدم اطلاع خانواده ها از زوار با گذشت چند روز از سفر و همچنین عدم هماهنگی میان زائران در کربلا به منظور یافتن یکدیگر از جمله مشکلات اساسی زائران به شمار می رفت.

در مرحله پایانی باید تمام تلاش مسئولین این باشد که تا جایی که در توانشان است، ریزترین مشکلات اقتصادی، شغلی و حتی جسمی زائران را حل کنند تا در نهایت حماسه پرشکوه تر از سال گذشته کهمد نظر رهبری و مردم است در اربعین سال جاری رقم بخورد.


 
تصاویر/تظاهرات علیه نتانیاهو در لندن
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی
روز چهارشنبه تجمع در برابر نخست وزیری انگلیس در لندن علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تقدیم می شود.در کنار این تجمع شمار اندکی از طرفداران رژیم صهیونیستی نیز تجمع کرده بودند.
 

منبع: ایرنا


 
حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها به دمشق
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی
به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از پایگاه النشره، منابع سوری از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن سه نفر دیگر در حملات خمپاره ای گروههای مسلح به منطقه العماره در خیابان ملک فیصل دمشق و آتش گرفتن دو خودرو به شکل کامل و وارد شدن زیان هایی به مراکز تجاری خبر دادند.
 
به گفته این منابع در جریان حملات تروریستها به شهرک های کفریا و الفوعه محاصره شده در حومه شمالی ادلب 9 نفر زخمی شدند.
 
خبر دیگر اینکه منابع سوری از درگیری های شدید در اردوگاه یرموک میان احرار شام و داعش خبر دادند و اعلام کردند: تروریست های داعش بر برخی مناطق در خیابان فلسطین مسلط شدند.همزمان ارتش سوریه مواضع هر دو گروه با موشک و توپخانه و سلاح های سنگین هدف قرار داد.
 
از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا که کشورش نقش به سزایی در مصائب ملت سوریه دارد از آمادگی کشورش برای پذیرش تعداد زیادی از پناهجویان سوری خبر داد.
 
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی با جان کری همتای آمریکایی خود بر ضرورت مبارزه جمعی با تروریستها در سوریه تاکید کرد.
 
منبع: مهر

 
کوثری: رسیدن به ۱۹۰ هزار سو با این برجام ۳۸ سال زمان می خواهد!
ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

 صاحب نیوز، سردار محمداسماعیل کوثری شب گذشته در مسجد آقاعلی بابا اصفهان اظهار کرد:

عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس در برنامه ای که تحت عنوان «آغازی بر پایان نفوذ استکبار» برگزار شد به بیان مختصری از روند وضعیت هسته ای کشورمان از پیش از انقلاب تا زمان کنونی پرداخت.

وی گفت: پیش از انقلاب هم آمریکا و هم اروپا معتقد بودند ایران باید انرژی هسته ای داشته باشد و این موضوع با قرارداد ۲ نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی در بوشهر در سال ۵۳ آغاز گردید و در ادامه نیز قرارداد راه اندازی یک نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی در خوزستان با فرانسه بسته شد.

کوثری افزود: همچنین در تهران نیز رآکتوری ۵ مگاواتی راه اندازی و تکمیل شد که با سوخت ۲۰ درصد فعالیت می کرد اما با انقلاب و فرار نیروهای غربی و آمریکایی از کشور روند ساخت ۳ نیروگاه دیگر ناتمام ماند که تا آن زمان پیشرفت ساخت ۲ نیروگاه بوشهر حدود ۸۵ درصد و نیروگاه خوزستان ۵ تا ۱۰ درصد بود.

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس ادامه داد: در زمان جنگ به دو نیروگاه بوشهر که توسط عراق بمباران شد خسارات زیادی وارد آمد و بالاخره قرارداد تکمیل یکی از این دو نیروگاه با روسیه بسته شد که همین چند سال اخیر به سرانجام رسید.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: پس از دوران جنگ با چند سانتریفیوژ که از چند کشور از جمله پاکستان تهیه و فعالیت هسته ای را شروع کردیم اما آمریکا و غربی که پیش از انقلاب موافق هسته ای شدن ایران بودند مخالفت های خود را آغاز کردند.

مخالفت آمریکا و غرب با ایران هسته ای پس از انقلاب به خاطر استقلال ما برای ایجاد تکنولوژی است

وی گفت: دلیلش هم آن بود که پیش از انقلاب از صفر تا صد کار دست خود آن ها بود و چند برابر از ایران پول می گرفتند اما پس از انقلاب و جنگ ایران خود می خواست به این تکنولوژی برسد.

کوثری ادامه داد: سال ۸۲ بود که غنی سازی را شروع کردیم و پیش از آن نیز به دلیل اتمام سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران نامه ای به آژانس انرژی اتمی برای تهیه سوخت فرستاده شد که آن ها نیز موضوع را به آرژانتین ارجاع دادند و در نهایت سوخت این نیروگاه تعویض شد.

وی افزود: ایران قصد مخفی کاری نداشت اما متاسفانه با اطلاعاتی که چند نفر از اصلاح طلبان و منافقین لو دادند موضوع هسته ای ایران با مسائلی روبرو شد و در نهایت در مذاکرات سعدآباد تهران که با حضور ۳ کشور اروپایی انجام گرفت به این رسیدند که ایران تا ۲ سال موضوع هسته ای خود را تعلیق کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: پس از اتمام این مدت در سال ۸۴ به دستور رهبر معظم انقلاب پلمب ها شکسته و کار هسته ای مجددا شروع شد.

آژانس سال ۸۸ و در اوج فتنه ایران را در تامین سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران بازی داد

وی خاطرنشان کرد: سال ۸۸ همزمان با اوج گیری فتنه نیاز بود سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران تعویض شود و بر همین اساس نامه ای به آژانس نوشته شد اما این بار آژانس ایران را به ۳ کشورآمریکا، فرانسه و روسیه ارجاع داد که این موضوع بازی دادن ایران بود ولی با فشاری که کشور به آژانس آورد در نهایت بنا شد نماینده ای برای مذاکره و در راس آن از آمریکا بیاید.

کوثری افزود: تا این زمان کشور حدود ۱۷۵۶ کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشت و هیئت خارجی تامین سوخت ۲۰ درصد را مبنی بر گرفتن این مقدار اورانیوم گذاشت که در نهایت با مشورت با ۱۲۰۰ کیلوگرم آن موافقت شد اما آمریکایی محل تعویض را ترکیه اعلام کردند که ما قبول نکردیم.

خیال خام غرب و آمریکا در عدم توانایی ایران برای تولید سوخت ۲۰ درصد و میله های سوخت/ دانشمندان کشور گفتند خودمان می توانیم/ اطمینان که برای رهبر انقلاب حاصل شد دستور شروع کار را دادند

عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس ادامه داد: همین زمان بود که دانشمندان هسته ای کشور گفتند ما خود قادر به ساخت سوخت ۲۰ درصد هستیم و بالاخره زمانی که این اطمینان برای رهبر معظم انقلاب حاصل شد ایشان فرمودند به طرف غربی بگوید اگر تا ۲ ماه دیگر سوخت ایران تامین نشود خودمان کار را شروع می کنیم.

وی اضافه کرد: طرف غربی که موضوع را جدی نگرفت سوخت مورد نیاز ما را تامین نکرد که در ادامه با دستور رهبر انقلاب کار تولید شروع شد و به لطف خدا کشور توانست سوخت ۲۰ درصد را تولید کند.

سردار کوثری گفت: ناظران غربی آمدند و این موضوع را دیدند اما باز خیال کردند ایران در تولید میله های سوخت ناتوان می شود که آن را نیز بچه های خودمان ساختند و سوخت ۲۰ درصد در قلب رآکتور جای گرفت که این موضوع عصبانیت شدید دشمن را به دنبال داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس به افزایش فشار اقتصادی طرف غربی آمریکایی علیه کشور در این زمان اشاره کرد و گفت: البته آمریکا دز سال ۵۹ و ریاست جمهوری کارتر پس از شکست در طبس فشار اقتصادی علیه ما را شروع کردند.

وی افزود: با این وجود به سرعت پیشرفت کردیم و در نهایت تعداد سانتریفیوژها را به ۱۹ هزار عدد رساندیم و تولید سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران که برای حدود ۸۵۰ هزار نفر بیمار دارو تولید می کند ادامه دادیم و از طرف دیگر نیز میزان اورانیوم ۳ تا ۵ درصد را به حدود ۹ تن رساندیم.

کوثری ادامه داد: بحث موشکی ایران نیز به سرعت پیش می رفت و فتنه ی ۸۸ نیز که امید دشمن برای براندازی نظام بود به جایی نرسید و این مسائل باعث تشدید فشار علیه ایران گردید که تحریم های بانکی، هواپیمایی، کشتی، بیمه، خودرو و … را اضافه کردند.

اواخر دولت دوم احمدی نژاد برای مذاکره پیام دادند/ با آمدن دولت روحانی سیاست عوض شد

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس ضمن تصریح بر اینکه فشارها آن اثری که دشمن می خواست نداشت گفت: حدود ۸ تا ۱۰ ماه از اواخر دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد مانده بود که از طریق عمان برای مذاکره پیام دادند و گفتند شما غنی سازی داشته باشید.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند ما به این ها اعتماد نداریم اما شما اگر می توانید به نتیجه برسید مذاکره کنید که در نهایت مذاکرات ادامه یافت تا اینکه دولت و به تبع آن سیاست اجرایی دولت تغییر کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: دولت آقای روحانی با این شعار که می تواند تحریم ها را بردارد سیاست مذاکره را ادامه دادند تا در آذرماه ۹۲ توافق مقدماتی در ژنو انجام شد و می خواستند ۶ ماه بعد آن را نهایی کنند.

ایران به تعهداتش در ژنو عمل کرد اما دشمن نه!

وی گفت: از جمله مواردی که در این زمان از ایران خواسته شد تبدیل و اکسید کردن ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد بود که در این زمان به میزان ۱۹۶ کیلو رسیده بود که نیمی از این مقدار اکسید شد و نیمی دیگر به سوخت ۳٫۵ تا ۵ درصد تبدیل گردید.

کوثری ادامه داد: همچنین خواستند تعداد سانتریفیوژها و میزان اورانیوم ۳ تا ۵ درصد نیز اضافه نشود و در عوض آن ها نیز کارهایی انجام دهند از جمله اینکه ۶ قسط ۷۰۰ میلیون دلاری از پول های خودمان که در چهار کشور چین، ژاپن، کره جنوبی و هندوستان بلوکه شده بود آزاد کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ایران به تعهدات خود عمل کرد اما طرف غربی به همه ی تعهدات خود از جمله لغو تحریم قطعات خودرو، هواپیما، بیمه و کشتیرانی عمل نکرد.

درخواست های دشمن در لوزان زیادتر شد/ رهبر انقلاب در مورد موضوع بازجویی از عزیزان هسته ای شخصا وارد شدند

وی ادامه داد: در مذاکرات لوزان طرف غربی موارد بیشتری خواست از جمله اینکه تعداد سانتریفیوژهای نطنز از حدود ۱۷ هزار به ۵۰۶۰ عدد و در فردو نیز از تعداد ۲۷۰۰ به ۱۰۴۴ کاهش یابد، میزان حدود ۹ تن سوخت ۳ تا ۵ درصد نیز صادر و یا اکسید شود و کشور در نهایت ۳۰۰ کیلوگرم سوخت داشته باشد و همچنین قلب رآکتور اراک خارج گردد.

سردار کوثری خاطرنشان کرد: ایران نیز خواست تحریم ها به طور کامل و یک جا لغو گردد، موضوع غنی سازی قطعی شود و تحقیق و توسعه نیز ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: پس از مدتی تیم هسته ای برگشتند و رهبر معظم انقلاب نیز تاکیداتی از جمله اینکه تحریم ها همزمان برداشته شود کردند اما همین زمان طرف غربی در دو موضوع دبه کرد و آن اینکه در فردو نهایتا ۲ آبشار و حداکثر ۳۵۰ عدد سانتریفیوژ بچرخد و موضوع دیگر که مهم تر بود خواستند ایران ۲۳ نفر از دانش مندان و نیروهای نظامی و هسته ای خود را برای صحبت با طرف غربی معرفی کند!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: موضوع بازدید از مراکز نظامی ایران را نیز مطرح کردند که رهبر معظم انقلاب در دانشگاه امام حسین (ع) صراحتا این موضوع را رد کردند و فرمودند من اجازه بازجویی از عزیزان هسته ای را نخواهم داد و همچنین موضوع بازدید از مراکز نظامی را نیز نپذیرفتند و به مسوولان نظامی تاکید کردند چنین اجازه ای ندارند.

حدود ۲۰ روز بعد از نهایی شدن برجام در وین متن ترجمه شده را به نمایندگان رساندند!

کوثری خاطرنشان کرد: در نهایت در مذاکرات وین متن تواق نهایی شد و پس از حدود ۲۰ روز متن ترجمه شده برجام در اختیار نمایندگان قرار گرفت و همچنین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

وی گفت: آقای روحانی و تیم مذاکرات مدعی اند در این قطعنامه موارد علیه کشور را لغو کردیم اما از جمله موارد آورده شده در این قطعنامه آن است که ایران هیچ گونه فعالیتی در مورد موشک های بالستیکی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای انجام ندهد.

کوثری افزود: البته ایران هیچ گاه چنین کاری نکرد اما در ادامه ایران را موظف می کند تا ۸ سال هیچ گونه بحث تبادل موشکی مگر تحت نظر این شورا نداشته باشد و در مورد خودروهای نظامی زرهی نیز مواردی مطرح کرده اند که تا ۵ سال کشور را محدود می کنند.

به عراقچی گفتیم الزام آور نبودن فرقی با کاغذ پاره بودن ندارد/ بازی با کلمات است

عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس ادامه داد: همه ی این موارد را به گوش تیم مذاکره مخصوصا آقای عراقچی رساندیم که او گفت این ها الزام اور نیست و ما نیز گفتیم اگر چنین است پس چرا در متن توافق آورده اید و آقای احمدی نژاد هم می گفت این ها کاغذپاره است؛ در معنی کلمات که فرق نمی کند!

وی افزود: در جلسه ای که صبح امروز به آقای صالحی در کمیسیون ویژه برجام داشتیم به ایشان گفتیم اگر تعداد ۵۰۶۰ سانتریفیوژ نسل یک در نطنز بچرخد تنها ۶۰۷۰ سو نیاز ما را براورده می کند که این مقدار با میزان ۱۹۰ هزار سویی که خود شما گفتید نیاز کشور است بسیار تفاوت می کند.

رسیدن به ۱۹۰ هزار سو با این برجام ۳۸ سال زمان می خواهد!/ صالحی می گوید برنامه ای داریم اما برنامه را ارائه نمی دهد!/ مسئله ی مخفیانه ای نداریم

کوثری تاکید کرد: بر اساس جدولی که تهیه شد رسیدن به میزان ۱۹۰ هزار سو بین ۳۵ تا ۳۸ سال طول خواهد کشید چرا که تا ۸ سال باید از همین تعداد محدود شده ی سانتریفیوژهای کنونی استفاده کنیم و بعد از این ۸ سال تا ۲ سال بعد قادر به ساخت سالانه ۲۰۰ سانتریفیوژ نسل ۶ و ۸ آن هم بدون روتور خواهیم بود و بعد از مجموع این ۱۰ سال باز تنها قادر هستیم سالانه تعداد ۲۰۰ عدد از نسل ۶ و ۸ بسازیم که با این اوصاف حدود ۳۸ سال برای رسیدن به میزان ۱۹۰ هزار سو زمان نیاز خواهد بود.

عضو کمیسیون ویژه برجام در مجلس با تصریح بر اینکه وقتی این موضوع را با آقای صالحی مطرح شد گفت برای این موضوع برنامه ای داریم از او خواسته شد برنامه را ارائه بدهد چرا که مسئله محرمانه ای نداریم.

وی سپس برخی دیگر از مواردی که بین ۱۵ تا ۲۵ سال کشور را محدود می کند برشمرد.

تصریح متن برجام بر تعلیق تحریم هاست نه لغو آن ها؛ آن هم با پیش شرط راستی آزمایی!

کوثری سپس به موضوع تحریم اشاره و تصریح کرد: بر اساس متن برجام تحریم ها به شرط راستی آزمایی تعلیق و نه لغو خواهد شد!

وی یکی دیگر از موارد سوال در مورد برجام را همزمان نبودن و همچنین لغو تحریم ها دانست و گفت: به عنوان نمونه در مورد تحریم بانکی Swift تا ۸ سال هیچ کاری نمی توان انجام داد.

دولت در اعلام میزان پول های بلوکه شده ایران در خارج از کشور پیش از مذاکرات صادق نبود/ پیش از مذاکره گفتند ۱۰۰ میلیارد دلار، بعد از آن گفتند ۲۹ میلیارد دلار/ در مجلس می دانستیم این رقم ها درست نیست

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موارد آن است که دولت پیش از مذاکرات اعلام می کرد مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده آزاد خواهد شد اما بعد از مذاکرات عدد ۲۹ میلیارد دلار را اعلام کردند.

وی تصریح کرد: البته ما در مجلس می دانستیم مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار درست نیست اما موضوع آن است که چرا با مردم صادق نیستند و قبل از مذاکره عددی را عنوان کردند و بعد از آن عددی که با اختلاف فاحش با ۱۰۰ میلیارد دلار مواجه است.

قطعا دنبال توافقیم اما نه هر توافقی/ برداشتن تحریم ها می تواند رونق اقتصادی ایجاد کند/ باید مواظب نفوذ دشمن به کشور باشیم/ دشمن دنبال تفرقه ی داخلی و ناامیدی در جبهه ی مقاومت است

سردار محمداسماعیل کوثری ضمن تاکید بر اینکه کشور ۱۰۰ درصد با مذاکره موافق است گفت: قطعا دنبال رسیدن به توافق هستیم اما نه هر توافقی بلکه نگرانیم موضوع هسته ای کشور با سیر نزولی شدیدی مواجه شود.

وی ادامه داد: پس از مذاکرات نیز ایران کار خود را می کرد و بازرسان آژانس انرژی اتمی گزارش های خود را می گرفتند.

کوثری افزود: موضوع دیگر برداشتن تحریم ها است که به این مسئله می تواند رونق اقتصادی کشور را به همراه داشته باشد البته همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند دشمن همواره به فکر دشمنی است و قصد دارد با نفوذ در کشور و استفاده از نیروهای داخلی اش در ایران دنبال کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: موضوع دیگر که مورد تاکید خاص رهبر معظم انقلاب است جلوگیری از انشقاق و تفرقه بین مردم است.

وی افزود: همچنین دشمن دنبال ناامیدی جبهه ی مقاومت در منطقه است و تلاش می کند با ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی کشورها را تجزیه کند که این موضوع لزوم هوشمندی هر چه بیشتر همه مسؤولان را می طلبد.

در بخش بعدی این جلسه سردار محمداسماعیل کوثری به بیان مختصری از وضعیت جبهه ی مقاومت در منطقه پرداخت.

وی در مورد وضعیت یمن گفت: عربستان با نامردی تمام این کشور را بمباران می کند اما به لطف خدا وضعیت نیروی زمینی یمن با وجود انصارالله و ارتش این کشور خوب است.

نیروهای انصارالله در ۳ استان جنوبی عربستان عملیات کرده اند/ بنا بر تبلیغات نیست

کوثری افزود: نیروهای انصارالله در ۳ استان جنوبی عربستان به طرف یمن عملیات کرده و پادگان ها را نیز گرفته اند ولی بنای بر تبلیغات در این مورد ندارند.

سردار کوثری خاطرنشان کرد: بحث موشکی نیروهای یمنی نیز دنبال می شود و همین چند روز نیز بر اثر شلیک یکی از این موشک ها حدود ۵۰ نفر از نیروهای اماراتی که در کنار نیروهای عربستان علیه مردم یمن دشمنی می کنند کشته شدند.

پدر عبدالمالک حوثی طلبه ای بود که در قم درس می خواند

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه عده ای ایران را محکوم می کنند که عبدالمالک حوثی را تحریک می کند گفت: پدر این شخص طلبه ای بوده که در قم تحصیل می کرده و عاشق امام خمینی (ره) بوده است و همین امر باعث الگو گرفتن او شده است.

سردار کوثری در مورد وضعیت سوریه نیز گفت: حدود دو سال و نیم قبل برای بررسی وضعیت به سوریه و لبنان سفر کردیم و وقتی خواستم در سوریه مرا به زیارت حضرت زینب (س) ببرند گفتند امکان این کار از لحاظ امنیتی وجود ندارد که نهایتا من خودم رفتم و خیلی مایه ی ناراحتی بود که در آن زمان حرم این بزرگوار حدود ۵۰ تا ۶۰ زائر بیشتر نداشت اما به لطف خدا امروز امنیت در دمشق برقرار شده است و تعداد زوار به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسیده است تا جایی که پیشنهاد فرستادن کاروان زیارتی به این منطقه را به دولت دادیم.

سیدحسن نصرالله هم می گفت کار سوریه تمام است/ حضرت آقا گفتند هم سوریه می ماند هم بشار اسد

وی افزود: زمانی که حدود ۷ تا ۸ ماه از شروع قضیه سوریه گذشته بود سید حسن نصرالله گفت ما قضیه را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که کار سوریه تمام است لذا به تهران خدمت رهبر معظم انقلاب آمدیم.

کوثری افزود: زمانی که سیدحسن نصرالله این حرف را به حضرت آقا گفته بود ایشان فرموده بودند شما بدانید هم سوریه می ماند و هم بشار اسد.

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: آمریکا و عربستان می خواستند قضیه سوریه را دو سه ماهه تمام کنند اما حدود ۵ سال از مقاومت سوریه می گذرد و امروز این اسرائیل است که مثل موش می ترسد.

سردار کوثری با بیان اینکه امروز فقط ۳ استان سوریه در اختیار داعش است گفت: به لطف خدا امنیت در این کشور کامل خواهد شد.

وی در مورد وضعیت عراق نیز گفت: متاسفانه دلیل اصلی آنچه در این کشور رخ داد خیانت ۷ لشکر بعثی عراق و تسلیم در برابر داعش بود.

دشمن می خواست در ۳ استان سوریه و ۳ استان عراق کشور خلیفه ای ایجاد کند

کوثری تصریح کرد: اردیبهشت سال ۹۳ جلسه ای در اردن با حضور کشورهای آمریکا، عربستان، ترکیه، قطر، اردن و … برگزار شد و تصمیم گرفتند پس از گرفتن ۳ استان در عراق و همچنین ۳ استان تحت کنترل داعش در سوریه در این ۶ استان یک کشور خلیفه ای درست کنند و پایه ی حمله به ایران را بگذارند.

وی ادامه داد: اما به لطف خدا، رهبر معظم انقلاب با دقت مسائل را بررسی می کنند و آیت الله سیستانی نیز فتوای جهاد را در عراق صادر کردند و حضور نیروهای مردمی نقشه های دشمن را خراب کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: البته دشمن همواره تلاش می کند با ایجاد اختلاف در عراق میان شیعه و سنی کار خود را پیش ببرد اما به لطف خدا در قضیه ی آزاد سازی تکریت این حربه ی دشمن نیز شکست خورد.

سردار کوثری در پایان خاطرنشان کرد: امروز به لطف خدا تجربه ی رزمندگان اسلام نه فقط در کشورهای مسلمان بلکه به کشورهای حیات خلوت آمریکا از جمله ونزوئلا نیز رسیده است و همین موضوع باعث ترس آمریکایی ها از اسلام ناب محمدی (ص) شده است.

در ادامه ی این جلسه سوالاتی از سردار محمداسماعیل کوثری عضو کمیسیون ویژه برجام در مجلس پرسیده شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مجلس در این زمان خاص تعطیل است گفت: از سه چهار ماه قبل برنامه تعطیلی مجلس انجام شده یود اما کمیسیون ویژه بررسی برجام در هفته های اخیر کار خود را با جدیت دنبال می کند.

نظرات موافق و مخالف برجام در شورای عالی امنیت ملی خدمت رهبر انقلاب برده شده است

کوثری در مورد نظر شورای عالی امنیت ملی تا این زمان در مورد برجام گفت: نظرات موافق و مخالف در این موضوع زیاد شده است و آن ها را خدمت رهبر معظم انقلاب برده اند.

در حال بررسی هستیم که آیا تصویب برجام به صورت قانون به مصلحت هست با خیر/ مجلس می تواند نظر مشروط خود را بیان کند

وی در پاسخ به این سوال که اگر دولت برجام را به صورت لایحه ارائه نکند مجلس چگونه عمل خواهد کرد گفت: البته هنوز به این نتیجه نرسیده ایم که آیا اصلا ارائه ی برجام به صورت لایحه مصلحت هست یا نه و ممکن است با بررسی پیشنهاد اصلاحی داده شود اما اگر لازم شد برجام برای تصویب به مجلس بیاید حتی اگر دولت هم این کار را نکند مجلس می تواند با امضای ۱۵ نماینده آن را به صورت طرح به صحن بیاورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه آیا مجلس می تواند نظر مشروط در مورد برجام دهد گفت: هنوز تیم مذاکره کننده چیزی را امضا نکرده اند و لذا مجلس این امکان را دارد که نظر مشروط خود را در مورد برجام اعلام کند.

آمریکا اگر می توانست تا کنون ایران را نابود کرده بود

فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول الله در دوران دفاع مقدس در پاسخ به این سوال که اگر ایران برجام را رد کند تبعات آن چه خواهد بود گفت: اگر منظور این است که بگویند ایران خودسری کرده و بخواهند به آن حمله کنند این نیست چرا که آمریکا اگر می توانست تا حالا این کار را کرده بود!

وی تصریح کرد: تلفاتی که آمریکا در عراق و افغانستان داد نشان می دهد این ها تا مدت ها با مشکلات خاصی مواجه هستند و برای همین هم هست که جنگ نیابتی را در منطقه راه انداخته اند و ایران نیز قصد دارد با منطق و استدلال قوی اسلامی خود پیش رود.

کمک ها به جبهه ی مقاومت در دولت روحانی کم شده بود/ با تذکر رهبر انقلاب مسئله حل شد/ ایران هزینه ی این کمک ها را دریافت می کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد اینکه آیا کمک ها به جبهه ی مقاومت کم شده است اظهار کرد: البته این طور نیست که ایران کمک بلاعوض کند بلکه هزینه ی این کمک ها را تا آخر می گیرد اما این موضوع در دولت آقای روحانی کم شده بود که با تشکر رهبر معظم انقلاب موضوع حل شد.

عده ای مسؤول دنیا طلب روحیه انقلابی خود را باخته اند

وی در مورد موضوع دیگری در مورد نگرانی پس از برجام گفت: عده ای برنامه ریزی کرده اند شعار مرگ بر آمریکا را هم پاک کنند و متاسفانه عده ای مسؤول دنیا طلب نیز روحیه انقلابی خود را باخته اند.

انتظار از دولت برای رفع مشکلات اقتصادی، رکود، اشتغال و وضعیت بیکاری خیلی بیشتر از این است

کوثری در پایان تاکید کرد: موضوع مهم دیگر انتظار از دولت برای رفع موانع و مشکلات اقتصادی، اشتغال، وضعیت بیکاری ها، تولید داخل و اجرای اقتصاد مقاومتی است.


 
شریعتمداری: بررسی برجام در مجلس نقاط ضعف آن را آشکار می کند
ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی
شریعتمداری:

بررسی برجام در مجلس نقاط ضعف آن را آشکار می کند

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشت: تلخ و ناگوار است ولی واقعیت دارد که مخالفت دولت محترم با ارسال لایحه برجام به مجلس شورای اسلامی به اندازه‌ای گسترده و عمیق است که «نگرانی» برخاسته از آن قابل توجیه به نظر نمی‌رسد و این پرسش را به دنبال دارد که چرا؟!

1- هفته گذشته طی یادداشتی با عنوان «اگر فتح‌الفتوح است چرا قانونی نشود؟!» با استناد به اصول 77 و 125 قانون اساسی و ارائه دلایل و مستندات دیگری از متن برجام و چرخه‌ای که برای عملیاتی شدن آن پیش‌بینی شده است به الزام قانونی دولت در ارسال لایحه برجام به مجلس شورای اسلامی پرداختیم- که تکرار آن اطاله کلام و غیر ضروری است- در بخشی از یادداشت مورد اشاره آمده بود؛

«موافقان برجام از این سند با عنوان «فتح‌الفتوح»! «بزرگترین‌دستاورد»! «تسلیم قدرت‌های جهانی در مقابل کشورمان»! «برجسته‌ترین معاهده تاریخ معاصر»! «پیروزی 3 بر 2» و... یاد می‌کنند و سوال آن است که اگر آقایان، به این دیدگاه و نظر خود درباره برجام اعتقاد دارند، چرا از تصویب آن در مجلس ابراز نگرانی کرده و می‌فرمایند تصویب برجام در مجلس، این سند را به عنوان یک قانون مصوب مجلس، الزام‌آور می‌کند؟! قانونی شدن «فتح‌الفتوح»! و تثبیت «برد 3 بر 2» که باید افتخارآفرین و غرورانگیز باشد، پس چرا برای آقایان نگران‌کننده و دغدغه‌آور است؟! تعجب‌آور نیست؟!

اگر نگرانی آقایان از آن است که تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی این سند را قانونی و الزام‌آور می‌کند باید پرسید مگر تصویب احتمالی آن در شورای عالی امنیت ملی، همین نتیجه را به دنبال ندارد؟ بنابراین چنانچه نگرانی از تصویب مجلس باشد این نگرانی از تصویب در شورای عالی امنیت ملی هم باید وجود داشته باشد. از این روی به نظر می‌رسد نگرانی آقایان از تصویب احتمالی برجام در مجلس نیست، بلکه نگران رد آن هستند و یا خدای نخواسته از تریبون باز مجلس نگرانند، زیرا مردم را در جریان بحث و بررسی برجام قرار می‌دهد که می‌تواند اطلاع و باخبر شدن آنان از عدم توازن میان آنچه داده‌ایم و آنچه قرار است- تاکید می‌شود قرار است- بگیریم، را در پی داشته باشد. ممکن است گفته شود مجلس نیز می‌تواند برجام را در جلسات غیرعلنی بررسی کند که باید گفت واقعیات تلخ برجام بعد از مطرح شدن در میان چند صد نماینده مجلس نمی‌تواند در نهایت پنهان باقی بماند.»

2- روز پنج‌شنبه 12 شهریورماه رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اعضای مجلس خبرگان با ایشان بر ضرورت بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی تاکید کرده و فرمودند؛

«من معتقدم و به آقای رئیس‌جمهور هم گفتم که مصلحت نیست مجلس شورای اسلامی از موضوع بررسی برجام کنار گذاشته شود» و در ادامه یادآور شدند که؛ «من در مورد نحوه بررسی (برجام) و اینکه آن را رد کنند یا تصویب کنند، هیچ توصیه‌ای به مجلس ندارم و این، نمایندگان ملت هستند که باید تصمیم بگیرند».

و اما، در حالی که علاوه بر صراحت قانون اساسی درباره لزوم ارجاع برجام به مجلس شورای اسلامی و تأکید رهبر معظم انقلاب، انتظار می‌رفت دولت محترم بلافاصله و بدون فوت وقت به وظیفه قانونی خود عمل کند، از فردای آن روز، اعضای تیم مذاکره‌کننده در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای پی‌درپی اعلام کردند که ارجاع برجام به مجلس شورای اسلامی را «به‌مصلحت»! نمی‌دانند! و بی‌آن که توضیح بدهند از کدام جایگاه سخن می‌گویند؟ و مسئولیت خود خوانده! تشخیص مصلحت مردم و نظام را با استناد به کدام سند قانونی و شرعی برای خود قائل شده‌اند؟ در توجیه این اقدام عجیب و سوال‌برانگیز خود به تکرار همان بهانه‌های بی‌پایه و اساس قبلی روی آوردند، بهانه‌هایی که بارها پاسخ مستند آن را دریافت کرده بودند! البته با همه احترامی که برای رئیس‌جمهور محترم، برادران عضو تیم مذاکره‌کننده و سخنگوی دولت قائل هستیم این نکته را نیز گفتنی و تاکید کردنی می‌دانیم که آنان در جایگاه و مرتبه‌ای نیستند که بخواهند یا  بتوانند قانون اساسی  را دور بزنند و این میثاق برخاسته از خون دادن‌ها و خون‌ دل‌خوردن‌های ملت را نادیده بگیرند.

پیش از این درباره غیرقانونی بودن تعلل دولت و خودداری از ارسال لایحه برجام به مجلس و نیز، ضرورت تصویب یا رد آن از سوی نمایندگان ملت، گزارش‌ها و نوشته‌های مستند و متعددی داشته‌ایم و تیتر یک کیهان امروز با عنوان «استقبال دشمن از دهن‌کجی دولت به قانون اساسی» نیز به همین موضوع اختصاص دارد. در یادداشت پیش روی اما، سخن بر چرخه دیگری می‌چرخد.

3- این دیدگاه با مستندات فراوانی از متن توافق وین، قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و ملحقات دیگر آن همراه است که «برجام» در صورت تصویب برای آینده «علمی»، «امنیتی» و «اقتصادی» کشور فاجعه‌آفرین خواهد بود. بنابراین، اگر دولت محترم این دیدگاه را باور ندارد، انتظار منطقی آن است که دلایل مستند صاحبان این نظریه را با استناد به متن برجام پاسخ داده و رد کند و نه آن که دهان منتقدان را با ردیف کردن الفاظ  ناروایی نظیر؛ برو به جهنم! بی‌سواد! تازه به دوران رسیده! و... ببندد! بدیهی است که این برخورد، قبل‌از هر چیز نشانه عبور از پاسخگویی است و البته، برخی از پاسخ‌ها که هر‌از چندگاه در جاده یکطرفه صدا و سیما ارائه می‌دهند نیز، پاسخ نیست.

می‌فرمایند، پذیرش برجام از جانب ما «داوطلبانه» است! و توضیح نمی‌دهند  که آیا این اقدام داوطلبانه- به قول شما- تعهدآور نیز هست یا نه؟ اگر هست باید مجلس درباره آن تصمیم بگیرد و اگر نیست چالش 12ساله برای چیست؟ و یا مگر تعهدات دور اول نیز داوطلبانه نبود؟ چرا بعد از آن که باج‌خواهی  حریف را نپذیرفتیم، شورای امنیت سازمان ملل سه قطعنامه علیه کشورمان صادر کرد؟ و یا ادعا می‌کنند توافق وین، معاهده جدیدی نیست بلکه همان معاهده NPT است! و حال آن که توافق وین بیرون از معاهده ان.پی‌.تی تدوین شده، چرا که معاهده یاد شده را پیش از این امضاء کرده و پذیرفته‌ایم و امضای مجدد آن معنا و مفهومی ندارد! ضمن آن که برجام در بسیاری از موارد حقوق مسلم و ثبت شده کشورمان در معاهده ان.پی.تی را حذف کرده است. مثلا اگر فردا اعلام کنیم مطابق ماده 4 NPT از حق غنی‌سازی اورانیوم بدون محدودیت در میزان ذخیره مواد غنی‌شده و درصد غنی‌‌سازی، برخورداریم، پاسخ خواهند داد این حق در چارچوب برجام قابل ارزیابی است که در آن بر میزان مواد غنی‌شده و درصد آن به وضوح تصریح شده است. و یا آقای لاریجانی رئیس‌محترم مجلس در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا-ان.‌پی‌‌آر- می‌گوید «اگر احساس کنیم طرف مقابل دارد توافق را نقض می‌کند، خب! ما هم مقابله به مثل می‌کنیم»! و این پرسش را بی‌پاسخ می‌گذارد که از دست دادن  ذخیره 9700 کیلوگرمی اورانیوم غنی شده که طی 10 سال فراهم آمده و قرار است از کشور خارج شود چگونه در فاصله کوتاهی قابل جبران است؟ و یا بعد از آن که سامانه 14 هزار سانتریفیوژ از هم گسیخته شد با کدام مکانیسم بازگشت‌پذیر خواهد بود؟!  و یا اگر قلب راکتور آب سنگین اراک را با بتن مسدود کردیم، بازسازی آن در صورت نقض تعهد حریف چه سرنوشتی خواهد داشت؟!  اگر با استناد به بند 3 از ضمیمه B قطعنامه 2231، خواستار توقف تولید موشک‌های بالستیک شوند و با تأکید بر بازرسی از مراکز نظامی، اسرار نظامی کشورمان را به دست آورند و... آیا به این خواسته آنان تن می‌دهیم؟ اگر پاسخ آری است که ایران اسلامی را در مقابل دشمنان وحشی و خونریز خلع سلاح کرده‌ایم و اگر پاسخ منفی باشد که به تعهدات خود عمل نکرده‌ایم! و... دهها نمونه فاجعه‌بار دیگر که به آن پرداخته‌ایم و طرح مجدد آن بیرون از محدوده و موضوع اصلی یادداشت پیش روی است.

4- آنچه به اختصار اشاره شد اگر  به زعم آقایان، ناشی از توهم! و زائیده ذهن یک مشت بی‌سواد، تازه به دوران رسیده، باشد کمترین انتظار منطقی آن است که آنها را از توهم بیرون آورید و اگر واقعیت‌هایی است که از متن برجام برمی‌خیزد، چرا بر پذیرش و اجرای آن اصرار می‌ورزید و از بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی که احتمال عدم تصویب آن می‌رود، نگران هستید؟!

بی‌تردید دولت و اعضای محترم تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، حتی در دوردست‌ترین افق ذهن خود نیز تصور- خدای نخواسته- کمترین آسیب به عرصه‌های اقتصادی، امنیتی و علمی و تکنولوژیک کشورمان را نداشته و برنمی‌تابند، اما صاحبان این دیدگاه که تصویب و اجرای توافق وین می‌تواند آینده کشورمان را با آسیب‌های جدی یاد شده روبرو کند نیز برای دیدگاه و نظر خود، شواهد و اسناد در خور توجهی از متن برجام ارائه می‌دهند بنابراین، بایسته آن است که دولت محترم از اصرار غیرقانونی خود در مخالفت با بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی دست بکشد و به جای ایستادگی در برابر قانون به وظیفه قانونی خود در این زمینه عمل کند. بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی، نقاط ضعف و آسیب‌رسان این سند را از لایه‌های به ظاهر پنهان آن بیرون کشیده و در میدان قضاوت همگان می‌گذارد. این اقدام که برخاسته از نص صریح قانون اساسی است، برخلاف تصور رئیس‌جمهور و اعضای تیم مذاکره‌کننده کشورمان علاوه بر آن که مخالف مصالح مردم و نظام نیست به نفع دولت محترم نیز هست.


 
نامه جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران
ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه ای با طرح این ادعا که اطلاعات ارائه شده توسط ایران به آژانس دارای ابهاماتی بوده است خواستار ارائه اطلاعات شفاف تر از سوی ایران شد.

در این بیانیه آمده است آژانس سوالات خود درباره اطلاعات ارائه شده از سوی ایران ازموضوعات باقیمانده درخصوص فعالیت های قبلی و فعلی هسته ای ایران را در ۱۵ ماه آگوست به ایران ارائه کرده است.

همچنین در این بیانیه آمده است برای رفع ابهام از برخی مسایل باقی مانده در خصوص فعالیت های قبلی و فعلی هسته ای ایران، جلسات فنی کارشناسان تا ۱۵ اکتبر در تهران برگزار خواهد شد.

قرار است موارد توافقی بین ایران و آژانس که در نقشه راه تعیین شده است تا ۱۵ اکتبر تکمیل شوند و گزارش آن به مدیر کل آزانس ارائه شود.

منبع: مهر

 
کلینتون در نشست اندیشکده بروکینگز:
ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

برجام بخشی از یک راهبرد بزرگتر در قبال ایران است/

 

 

از اعتراضات در ایران حمایت خواهم کرد/

 

 

باید برای مقابله با حزب‌الله ائتلاف کرد

به گزارش مشرق، هیلاری کلینتون نامزد پیشروی دموکرات‌ها در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با حضور در نشستی به میزبانی اندیکشده بروکینگز،‌ بار دیگر حمایت خود از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد.

برجام، بخشی از یک راهبرد کلان

کلینتون در نطق ابتدایی این نشست، بر حمایتش از برنامه جامع اقدام مشترک تأکید کرد و گفت: «من از توافق هسته‌ای به عنوان بخشی از یک راهبرد بزرگتر در قبال ایران حمایت می‌کنم.»

وی افزود: «حالا که وضعیت توافق در کنگره مشخص شده است، باید بگویم کهاجرای توافق، مهار ایران و عوامل آن و همچنین تقویت متحدانمان در منطقه،‌ برنامه من پس از ریاست‌جمهوری است.»

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه با «خشن و بی‌رحم» خواندن ایران، گفت دست تهران به خون آمریکایی‌ها آلوده است و «دلیلی برای اعتماد به ایران وجود ندارد.

وی به روند شکل‌گیری مذاکرات هسته‌ای هم اشاره کرد و گفت در سال 2012 واشنگتن به سلطان قابوس پادشاه عمان پیام داد که خواستار مذاکره با تهران است. به گفته کلینتون، پس از آنکه ترتیبات لازم برای برقراری آن مذاکرات انجام شد، گفت‌وگوهای محرمانه‌ای با حضور بیل برنز و جیک سالیوان، مقامات وقت وزارت خارجه آمریکا با طرف ایرانی در عمان صورت گرفت.

کلینتون سپس گفت که همان مذاکرات بود که نهایتا به شکل‌گیری توافق موقت ایران و 1+5 در ژنو منجر شد.

توافق، دسترسی‌هایی بی‌سابقه به ما می‌دهد

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه به حمایت از توافق هم پرداخت و به نمایندگان کنگره توصیه کرد از آن حمایت کنند. وی افزود: «بدون توافق، ما نظارتی بر برنامه هسته‌ای ایران نخواهیم داشت، اما با این توافق ما دسترسی‌ای بی‌سابقه به برنامه هسته‌ای آن‌ها خواهیم داشت و بر تمام ابعاد آن نظارت خواهیم کرد.»

کلینتون افزود: «اگر توافق را رد کنیم، این ما خواهیم بود که مقصر شناخته خواهیم شد، نه ایران. آن وقت ایران می‌تواند بدون هرگونه محدودیتی برنامه خود را پی بگیرد.»

وی ادامه داد: «زمانی که می‌خواهیم یک ائتلاف را رهبری کنیم، باید معقول و ثابت قدم باشیم.»

او همچنین گفت نباید توافق را رد کرد، بلکه باید آن را مشروط کرد و مثلا گفت: «بله، من از توافق حمایت می‌کنم و در عین حال راهبرد بزرگتری را برای رویارویی با رفتارهای بد ایران تعریف می‌کنم.»

نباید انتظار تغییر رفتار ایران را داشت

وی در ادامه گفت نباید توافق را به عنوان گامی برای تغییر روابط با ایران دانست یا اینکه «انتظار داشت که آن‌ها پس از توافق، رفتار خود را تغییر دهند.»

کلینتون گفت که باید پس از توافق، آمریکا آماده سه سناریو از سوی ایران باشد. وی اولا مدعی شد که ممکن است که ایران برای فریبکاری و حقه زدن در جریان اجرای توافق، تلاش کند. به ادعای او، ثانیا ایران ممکن است منتظر بماند تا پس از 15 سال که برخی محدودیت‌های برجام پایان می‌یابد، برنامه سابق خود را پی بگیرد و ثالثا، احتمال دارد که ایران حمایت خود از متحدان منطقه‌ای‌اش را افزایش دهد.

او با بیان اینکه این موارد به رفتار رئیس‌جمهور آینده آمریکا بستگی دارد، گفت: «باید بدانیم که ایرانی‌ها رئیس‌جمهور آینده تست خواهند کرد.»

وی ادامه داد: «پیام من به سران ایران این است که ایالات متحده هرگز به شما اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد. من به عنوان رئیس‌جمهور هر کاری لازم باشد، برای حمایت از خودمان و متحدانمان انجام خواهم داد و در صورتی که ایران برای دستیابی به بمب اتم تلاش کند، در استفاده از گزینه نظامی تردید نخواهم کرد.»

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین با اشاره به فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، گفت در صورت رسیدن به ریاست‌جمهوری، «هزینه اقدامات ایران» را افزایش می‌دهد.

راهبرد کلینتون برای مقابله با ایران

او سپس به تشریح راهبرد 5 بخشی‌اش برای مقابله با ایران پرداخت. وی گفت: «اولا، من به تقویت تعهدمان به اسرائیل خواهم پرداخت، از جمله سنت حفظ دست بالای نظامی اسرائیل در منطقه... همچنین برای تقویت سامانه‌های ضدموشکی اسرائیل و سامانه‌های کشف تونل‌هایی که ممکن است برای اقدامات تروریستی یا ترور مورد استفاده قرار گیرند، تلاش خواهم کرد.»

کلینتون ادامه داد: «ثانیا، باید به ایران اعلام کرد که خلیج فارس، منطقه‌ای با منافع حیاتی برای ایالات متحده است. ما باید به حضور قدرتمند نظامی در این منطقه ادامه داده و از باز بودن تنگه هرمز اطمینان حاصل کنیم.»

او همچنین گفت که واشنگتن باید به همکاری امنیتی با کشورهای منطقه بپردازد تا ایران بداند که «در صورت تهدید این کشورها، آمریکا بی‌کار نمی‌نشیند.»

وی افزود: «سوما،باید ائتلافی منطقه‌ای علیه متحدان ایران، به خصوص حزب‌الله تشکیل داد. باید قوانین منع انتقال سلاح به حزب‌الله را تشدید کرده و منابع مالی این گروه را خشکاند... باید از متحدانمان بخواهیم که با حزب‌الله مانند یک سازمان تروریستی رفتار کنند، نه اینکه آن را به دو بخش سیاسی و نظامی تقسیم کنند. همچنین باید برای مقابله با حماس تلاش کنیم و ترکیه و قطر را نیز تشویق کنیم که از حمایت از آن‌ها دست بکشند.»

او ادامه داد: «باید از کشورها بخواهیم که از همکاری با شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران خودداری کرده و کشورها را تشویق کنیم که مسیر هواپیماهای ایرانی به مقصد یمن و سوریه را مسدود کنند.»

وی همچنین گفت در صورت رسیدن به ریاست‌جمهوری، تحریم‌های مربوط به تروریسم را اجرا و در صورت نیاز آن‌ها را تشدید می‌کند. به گفته کلینتون، او محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران و سوریه را نیز تشدید می‌کند.

کلینتون برخورد با «موارد نقض حقوق بشر» را چهارمین بند از راهبرد خود خواند و گفت: «آمریکا در سال 2009 برای حمایت از اعتراضات بسیار محدود بود، در آینده اینطور نخواهد بود.»

وی در نهایت، تقویت کشورهای همسایه ایران را پنجمین بند از راهبرد خود برای مقابله ایران خواند و مدعی شد: «ایران مانند داعش، از هرج و مرج در منطقه سود برده و از ضعف همسایگان خود بهره می‌برد.»

او گفت واشنگتن باید تحریم‌های مربوط به حقوق بشر را با قدرت اجرا کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تقویت کند.

وی در ادامه بار دیگر به مسئله امنیت اسرائیل پرداخت و گفت: «اگر یک ثانیه تصور می‌کردم که این توافق امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد، از آن حمایت نمی‌کردم... اطمینان دارم که توافق امنیت اسرائیل را تقویت می‌کند.»

او همچنین تأکید کرد که «در اولین ماه ریاست‌جمهوری‌ام، نخست‌وزیر اسرائیل را به دفترم دعوت می‌کنم، تا با او در مورد نحوه تقویت روابط گفت‌وگو کنم.»

بر اساس آخرین نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در آمریکا، کلینتون در میان نامزدهای اصلی دموکرات‌ها، پیشتاز است. در رقابت با نامزدهای جمهوری‌خواه نیز تنها «دونالد ترامپ» نامزد جنجالی جمهوری‌خواهان بوده است که در یک نظرسنجی از وی پیشی گرفته است. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سال آینده برگزار می‌شود و رقابت‌های درون حزبی از حالا آغاز شده است.

منبع: فارس 
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی
گروه بین الملل مشرق- هزاران خودروی نظامی متعلق به ارتش های کشورهای عربی عضو ائتلاف ضد یمن با ورود به استانهای مارب و الجوف برای حمله سراسری به صنعا و صعده آماده می شوند. به گزارش منابع رسانه ای از یمن، کاروان های نظامی ارتشهای امارات، عربستان سعودی، قطر، بحرین و مصر با عبور از گذرگاه الحدیده وارد استان مارب یمن شده اند.
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
بنابر تصاویر منتشره، خودروهای زرهی شامل تانک، نفربر و هزاران نظامی اشغالگر و متجاوز عازم استان مارب و جوف یمن شده اند. این در حالی است که سخنگوی ارتش یمن روز گذشته در کنفرانس خبری از آمادگی کامل ارتش و کمیته های مردمی این کشور برای مقابله با متجاوزین خبر داده است.
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
وی با یادآوری حمله موشکی چند روز پیش به مقر نظامیان متجاوز در استان مارب که به هلاکت بیش از 300 تن از نیروهای عربستان سعودی، اماراتی، بحرینی و ... منجر شد، متجاوزین را به حملات مشابه و شدیدتر تهدید کرده است. لازم به ذکر است که عملیات نظامی عاصفه الحزم (طوفان قاطعیت) به رهبری عربستان سعودی از 5 ماه پیش با بمباران شدید شهرها و روستاهای یمن با هدف بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" دیکتاتور فراری و مستعفی این کشور به راس قدرت آغاز شده که به شهادت بیش از 4000 یمنی و انهدام اکثر زیرساختهای این کشور منجر شده است.
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر
کاروان زرهی ائتلاف عربی در راه صنعا+تصاویر

 
تصاویر تکان دهنده از آیلان‌های غرق شده سوری
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، روزنامه "دیلی میل" انگلیس تصاویری از چندین کودک آواره سوری منتشر کرد که مانند ایلان ۳ ساله در دریا غرق شدند.

سایت خبری "الموجز" مصر در این‌باره گزارش داد، آیلان کودک سه ساله سوری که چند روز پیش در سواحل ترکیه غرق شد، تنها کودک سوری نبود که در اثر آوارگی جان خود را در دریا از دست داده است.

پلیس لیبی نیز در ماه آگوست سال ۲۰۱۴، جنازه ۵ کودک سوری را در کنار سواحل پیدا کرد که به همراه ۲۰۰ آواره دیگر در دریا غرق شده بودند.

گفتنی است انتشار عکس غرق شدن کودکان آواره سوری تأسف مردم جهان به ویژه کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشته است.

در ادامه تصاویری را از کودکان آواره سوری غرق شده مشاهده می‌کنید:


 
خطر قتل عام در کمین 500 نظامی سوری:
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

اشغال بخشهایی از فرودگاه ابوالظهور توسط القاعده+تصاویر

گروه بین الملل مشرق- منابع رسانه ای سوری خبر ورورد نیروهای گروه تروریستی تکفیری "القاعده" را به بخشهایی از محوطه فرودگاه نظامی - راهبردی "ابوالظهور" واقع در حاشیه شرقی استان شمالی ادلب سوریه خبر داده اند.

اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
بنا بر گزارشهای میدانی، همزمان با وزش طوفانهای شنی در بخشهای وسیعی از کشور سوریه، نیروهای گروه تروریستی بین المللی "القاعده" (جبهه النصره) با بهره گیری از وضعیت نامناسب جوی از دو محور شمال شرقی و غربی حملات سنگینی را با مشارکت صدها تروریست تکفیری علیه مواضع نظامیان سوری مستقر در این فرودگاه محاصره شده آغاز کرده اند که با تصرف بخشهای شرقی و غربی آن همراه بوده است.
اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
نیروهای گروه جبهه النصره که در دو سال اخیر این فرودگاه نظامی را در محاصره کامل خود نگاه داشته بودند، در ساعات ابتدایی صبح امروز طی حمله ناگهانی به مواضع مدافعان فرودگاه، وارد بخشهای شرقی و غربی آن شده اند. بنابر ادعای رسانه های وابسته به القاعده و تصاویر منتشر شده از نیروهای این گروه، مقر گردانهای مهندسی و تاسیسات، گردان توپخانه به تصرف مهاجمین درآمده و نبردها در اطراف ساختمان سه طبقه مقر فرماندهی فرودگاه با شدت هر چه تمامتر میان دو طرف ادامه دارد.
اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
گفته می شود حداقل دو تن از نظامیان سوری مدافع این فرودکاه شامل یک سرهنگ و یک ستوان به اسارت نیروهای القاعده درآمده اند. هنوز از آمار تلفات و خسارات این حمله اطلاعاتی منتشر نشده است. به دلیل وضعیت جوی نامساعد هواپیماهای نیروی هوایی ارتش سوریه موفق به حضور در آسمان و پشتیبانی هوایی از فرودگاه نشده اند.
اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
لهاوه بر آن و علی رغم وجود تعداد زیادی هواپیما و بالگرد جنگی در محوطه فرودگاه نظامی ابوالظهور، به دلیل خطر سقوط ناشی از مورد اصابت قرار گرفتن از سوی پدافند موشکی پیشرفته تروریستهای مستقر در اطراف محوطه 16 کیلومتر مربعی فرودگاه امکان نشست و برخاست پرنده های نظامی نیز میسر نمی باشد.
اشغال بخشهایی از فرودگاه راهبردی سوری توسط القاعده+تصاویر
با ورود القاعده به محوطه این مقر مهم نظامی و احتمال سقوط آن، جان صدها افسر و سرباز مستقر در این فرودگاه در خطر قتل عام به دست تروریستهای تکفیری در خطر جدی قرار گرفته است. بر اساس آخرین آمارها حداقل 500 نظامی سوری در این فرودگاه از ماهها پیش در محاصره تروریستها قرار دارند. در درگیریهای هفته های اخیر صدها تروریست شامل گروهی از فرماندهان ارشد القاعده به هلاکت رسیده و گرو دیگیری نیز بشدت زخمی شده اند. 
فیلم/ لگد زدن خبرنگار زن به آوارگان
ساعت ٦:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی
سرویس چندرسانه ای مشرق- پس از انتشار تصاویری از لگد زدن خبرنگار شبکه تلویزیونی "ان 1 تی وی" مجارستان به آوارگان پناهجو، این شبکه تلویزیونی اعلام کرد که این نیروی خود را اخراج کرده است.این زن خبرنگار حتی به کودکان نیز رحم نکرده و آنان را از ضربات خود بی نصیب نگذاشته است.وی حتی مردی را به زمین انداخت که کودکش را بغل کرده و در حال فرار از دست نیروهای پلیس بود.

دیروز (سه شنبه) صدها پناهجوی آواره سعی کردند از دیوار امنیتی ایجاد شده توسط پلیس مجارستان عبور کنند. این حادثه نزدیک مرز صربستان روی داد.


دانلود

منبع: العالم

 
عکس/ پذیرایی خبرنگار اروپایی از آوارگان سوری
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق- در این حادثه که نزدیک مرز صربستان روی داد، یک زن خبرنگار مجارستانی با لگد زدن به استقبال آوارگان پناهجو رفت. این خبرنگار اروپایی حتی به کودکان نیز رحم نکرده و آنان را از ضربات خود بی نصیب نگذاشته است.وی حتی مردی را به زمین انداخت که کودکش را بغل کرده و در حال فرار از دست نیروهای پلیس بود.


 
کنیز البغدادی:با کمربند،شلنگ و ترکه چوب مرا می‌زدند
ساعت ٦:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، آتیکا شوبرت، خبرنگار سی ان ان در گزارشی درباره این دختر ایزدی که زینت نام دارد گفت در سال 2014 نیروهای کرد عراق و سربازان آمریکایی هزاران نفر از ایزدی ها را در یک عملیات هوابرد از دست داعش نجات دادند. اما هزاران نفر دیگر اسیر داعش شدند که این گروه زنان و دختران آنها را به عنوان کنیز جنگجویان خود به اسارت گرفت.

با گذشت یک سال از آن زمان، این دختر جوان ایزدی به سی ان ان گفت او را به کنیزی گرفته بودند، اما کسی که او را به کنیزی گرفته بود کسی نبود جز ابوبکر البغدادی، رهبر داعش. این دختر پس از دیدن عکس کایلا مولر، امدادگر جوان آمریکایی که در اسارت داعش کشته شد، بلافاصله او را شناخت. او می گوید آنها هر دو در یک سلول زندگی می کردند و هر دو کنیز خلیفه داعش بودند.

ما با این دختر که با نام مستعار زینت معرفی می شود، در یک مکان امن به گفتگو نشستیم. او برای ما تشریح کرد که در دوره اسارت چگونه با او رفتار می شد.

زینت گفت: اولین بار که ابوبکر البغدادی سراغم آمد، من نشسته بودم و گریه می کردم. او نزدیک من آمد و مردی را که مسئول امور خانه بود نزد خود خواند. وقتی بلند شدم او نگاهی به من انداخت و به نگهبان گفت این دختر را ببر و تحت نظر بگیر.

زینت می گوید کارش را به عنوان کنیز در خانه البغدادی شروع کرد و وظیفه اش تمیز کردن خانه و پخت و پز برای سه همسر و شش فرزند او بود. او فقط 15 سال داشت. خانواده البغدادی به طور مرتب از جایی به جای دیگر می رفت. درست چند روز پس از آمدن زینت، خانه مجاور خانه البغدادی در یک حمله هوایی تخریب شد. زینت در نهایت تلاش کرد همراه با یک دختر دیگر فرار کند.

او می گوید: آنها در را به روی ما قفل می کردند. یک شب ما کلید را پیدا کردیم و قفل را باز کردیم. در آن زمان ما شش دختر بودیم. ما همینطور می دودیم. پس از سه کیلومتر یک خانه در بیرون حلب در یک روستا دیدیم. یک زن عرب آنجا بود که به ما گفت کمکمان می کند. اما بعد به ابوبکر البغدادی خبر داد.

زینت می گوید آنها را گرفتند و تنبیه کردند. آنها را با کمربند، شلنگ و ترکه چوب کتک زدند. آخرین ضربات را هم خود ابوبکر البغدادی به آنها می زد.

شوبرت از زینت پرسید ابوبکر وقتی شما را کتک می زد چه گفت؟

زینت پاسخ داد: ابوبکر البغدادی به ما می گفت برای این کتک می خوریم چون از آنها فرار کردیم. او گفت ما برای این شما را انتخاب کردیم تا به دین ما بگروید. ما شما را انتخاب کردیم. شما متعلق به دولت اسلامی هستید.

زینت می گوید در این زمان بود که کایلا مولر را دید. مولر هم در همان سلول حبس بود.

زینت گفت : اولین بار که وارد اتاق شدم، کایلا را دیدم. از او پرسیدم چطور از اینجا سردرآوردی؟ او گفت داعش منو اسیر کرد. من هم گفتم من ایزدی و اهل سنجار عراق هستم و داعش مرا اسیر کرده است. بعد از آن ما کنار هم ماندیم و مثل دو خواهر شده بودیم

 

.

کایلا مولر امدادرسان آمریکایی که به دست گروه تروریستی داعش کشته شد

یک روز کایلا مولر و یک دختر ایزدی دیگر به خانه یکی از مقامات ارشد داعش به نام "ابوسیاف" انتقال یافتند. زینت می گوید اندکی پس از آن بغدادی به دیدن آنها آمد و از نگهبانان خواست کایلا را بیاورند.

زینت گفت : وقتی کایلا پیش ما برگشت از او پرسیدیم چرا گریه می کند. کایلا گفت البغدادی به او گفته بود قصد دارد به زور او را به همسری خود درآورد. البغدادی به کایلا گفته بود تو زن من می شوی و اگر نپذیری ترا می کشم. کایلا همه چیز را به من گفت. او هیچ چیز را از من مخفی نمی کرد. کایلا به من گفت ابوبکر البغدادی به او تجاوز می کرد.

خبرنگار سی ان ان از زینت پرسید این اتفاق چند بار افتاد؟

زینت پاسخ داد: چهار بار

زینت در پاسخ به این سوال که آیا البغدادی به او هم تجاوز می کرد، گفت : ابوبکر البغدادی به ما می گفت این کار را با کایلا کرده است و با ما هم همین کار را خواهد کرد.

زینت و یک دختر جوان دیگر نقشه فرار خود را ریختند. من از کایلا خواستم با ما فرار کند اما او خودداری کرد و گفت اگر فرار کند، ابوبکر البغدادی سرش را خواهد برید.

زینت می گوید تا ساعت یک بعد از نیمه شب صبر کرد و یک پنجره شکسته در اتاق را به زور باز کرد و پس از سه ساعت فرار آنها خود را به روستایی رساندند که یک مرد در آنجا قول داد آنها را قاچاقچی نجات دهد.

زینت گفت : تا آن زمان من نمی دانستم کسی که مرا اسیر کرده ابوبکر البغدادی است. اما وقتی فرار کردم او را در تلویزیون دیدم و صدایش را شنیدم. فکرش را هم نمی کردم که او رهبر داعش باشد. بسیار ترسیده بودم. او ممکن بود مرا بکشد.

خبرنگار سی ان ان گفت این شبکه راهی برای راستی آزمایی مستقل حکایت زینت ندارد اما او می گوید با ماموران تحقیق آمریکایی گفتگو کرده و جزئیات برنامه روزانه او را به آنها گفته است. او به آنها گفت که ابوبکر البغدادی به طور معمول ساعت 10 صبح از خواب بر می خاست و نیمه شب می خوابید و از ترس اینکه ردیابی شود هیچ تلفن همراهی نداشت و دیگران پیام های او را به دیگران می رساندند.

زینت در پاسخ به این سوال که ابوبکر البغدادی چه طور انسانی بود و آیا هیچ وقت با او مهربان بود، گفت :«او همیشه بد بود. هیچ حرف مهربانه ای از او نمی شنیدم

زینت می گوید امیدوار است مقداری اطلاعات او، هر چقدر هم که کم باشد، به سقوط مردی بینجامد که زمانی او را کنیز خود می خواند.

منبع: نسیم

 
گزارش خبرنگار فارس از صنعا
ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

عربستان «کانال سلمان» را

 

 

برای دور زدن تنگه هرمز در یمن احداث می‌کند

یک مرکز مطالعاتی عربستان از نقشه این کشور برای احداث کانال آبی در خاک یمن و متصل کردن خلیج فارس به دریای عرب به منظور عبور کشتی‌ها از این کانال به جای تنگه هرمز خبر داد.

خبرگزاری فارس: عربستان «کانال سلمان» را برای دور زدن تنگه هرمز در یمن احداث می‌کند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا، «سعد بن عمر»، رئیس مرکز مطالعات عربی در ریاض از آماده شدن یک طرح کامل برای مرتبط کردن خلیج فارس به دریای عرب از طریق احداث کانالی آبی خبر داد.

بن عمر گفت: این طرح پژوهشی پیش‌تر به کانال عرب نامگذاری شده بود، اما اخیراً نام کانال سلمان بر آن گذاشته شده تا به یمن نام خادم حرمین شریفین اجرای کامل طرح در زمان پادشاهی وی صورت گیرد.

وی افزود: طرح این پژوهش درباره احداث کانال آبی است که از بخشی از مرز آبی عربستان در ناحیه «خور العدید» ما بین امارات متحده عربی و قطر آغاز شده و به طول 950 کیلومتر تا دریای عرب کشیده می‌شود.

سواحل عربستان به دریای عرب مشرف نیست و سواحل حضر موت، شبوه و المهره یمن مشرف به دریای عرب هستند.

بن عمر گفت: هدف از احداث کانال آبی سلمان این است که کشورهای قطر، امارات و کویت هم بتوانند نفت خود را از طریق این کانال و نه تنگه هرمز که تحت سیطره ایران است به دریای عرب و از آنجا به کشورهای جهان بفرستند.

رئیس مرکز مطالعات عربی ریاض گفت: بر اساس تحقیقات اولیه این کانال قرار است طولی بالغ بر 950 کیلومتری داشته باشد که 630 کیلومتر آن در عربستان و 320 کیلومتر دیگر در خاک یمن خواهد بود و عرض کانال هم یکصد و پنجاه متر به عمق 25 متری است.

وی افزود: کانال مذکور از سواحل نظیفه و رائعه در منطقه ربع الخالی عربستان عبور می‌کند و در خاک یمن نیز یک میلیون فرصت شغلی را در طول مدت اجرای طرح احداث کانال ایجاد می‌کند و با توجه به امکان احداث شهرک‌ها و ویلاها در مسیر احداث کانال،اجرای این طرح موجب آبادانی مناطق صحرایی در دو کشور عربستان و یمن خواهد شد.

وی افزود: عربستان دو مسیر دیگر را نیز برای احداث کانال مد نظر گرفته تا در صورتی که این هدف در یمن محقق نشد یکی از  این 2 مسیر، کشور عمان باشد.

مدیر مرکز مطالعات عربی در ریاض گفت: از جمله مشکلات مطرح در احداث کانال سلمان ارتفاع کانال بخصوص در بخش یمنی آن است، بالاترین ارتفاع خاک عربستان از سطح دریا 300 متر است، در حالی که در یمن یا عمان در برخی مناطق به 700 متر از سطح دریا می رسد.

بن عمر گفت: امادر هر حال مسافت عبوری کشتی‌ها از کانال سلمان به سوی دریای عرب در مقایسه با تنگه هرمز به نصف کاهش خواهد یافت.

وی تاکید کرد: بودجه لازم برای اجرای طرح احداث کانال آبی سلمان بیش از هشتاد میلیارد دلار برآورد شده است.

عربستان در جدا کردن ارتش و کمیته‌های انقلابی یمن از انصار الله ناکام ماند

«مجید العشطری» فعال سیاسی و عضو کمیته‌های انقلابی یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا با اشاره به توطئه عربستان برای ایجاد شکاف در صفوف کمیته‌های انقلابی و احزاب سیاسی یمن تاکید کرد: این تلاش عربستان به دلیل هوشیاری ملت یمن و مقاومت آن در برابر تجاوز وحشیانه ناکام خواهد ماند.

وی افزود: دستان پلیدی از دستگاه اطلاعاتی عربستان درصدد از بین بردن اتحاد بین نیروهای کمیته‌های انقلابی است، اما این کمیته‌ها در کنار ارتش یمن از سوی ملت یمن حمایت و حفاظت می‌شود.

این فعال یمنی با اشاره به تشدید اختلاف‌ها بین عربستان و امارات گفت: فرماندهان ارتش امارات خواستار محاکمه برخی سعودی‌ها به اتهام خیانت و ارتباط با داعش شدند.

العشطری گفت: تجاوز به ملت یمن همچنان ادامه دارد و این نشان می‌دهد که رژیم آل سعود بر رفتارهای سرکوبگرانه تروریستی خود اصرار دارد، اما ملت یمن با صبر و مقاومت به دفاع از کشورش ادامه می دهد.

فعال یمنی تاکید کرد: رژیم آل سعود با ادامه تجاوز خود می‌خواهد ملت یمن را به زانو درآورد اما این خواسته سعودی‌ها از یمنی‌هایی که می‌خواهند به دفاع ادامه بدهند، عملی نمی‌شود. 
رئیس هیأت مذاکره کننده سابق هسته‌ای:
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

در برجام از توافق ژنو عقب نشینی‌هایی شده است /

 

 

نظارت‌های غیرمتعارف تهدید جدی علیه امنیت ملی

رئیس هیأت مذاکره کننده سابق هسته‌ای کشورمان با بیان این که در برجام از توافق ژنو عقب نشینی‌هایی شده است، گفت: براساس قطعنامه ۲۲۳۱، موضوع ایران تا 10 سال ذیل ماده 41 در شورای امنیت باقی می‌ماند.

خبرگزاری فارس: در برجام از توافق ژنو عقب نشینی‌هایی شده است /نظارت‌های غیرمتعارف تهدید جدی علیه امنیت ملی

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سعید جلیلی رئیس تیم مذاکره کننده سابق هسته‌ای در نشست کمیسیون بررسی برجام در مجلس به بررسی برجام پرداخت.

وی در بخشی از اظهاراتش گفت: براساس برجام 9 هزار و 700 کیلو مواد غنی شده ما کاهش می‌یابد و 300 کیلو می‌ماند و قلب راکتور آب سنگین اراک با تزریق بتن به منفذهایش کارایی‌اش را از دست می‌دهد.

جلیلی پذیرش استثنا بودن ایران را از دیگر مواردی عنوان کرد که در برجام آمده و افزود: نتیجه آن حقوق کمتر و تکالیف‌ بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: طرف مقابل به خصوص آمریکایی معیارهایی را برای گفت‌وگو قرار داده‌اند که فراتر از ان‌پی‌تی و حقوق تعریف شده است.

به گفته رئیس هیأت مذاکره کننده سابق در برجام حتی از توافق ژنو عقب نشینی‌هایی صورت گرفته است.

جلیلی همچنین گفت: براساس برجام دستیابی به 190 هزار سو بعد از 40 سال امکانپذیر است. با پذیرش نظارت‌های غیر متعارف و فراتر از پروتکل دریچه‌هایی برای آژانس و حتی کشورهای صادر کننده اقلام و مواد ایجاد می‌شود و برای آنها حق راستی آزمایی قرار داده است و این تهدیدی جدیدی علیه امنیت ملی کشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در تحریم‌ها متاسفانه ساختار تحریم‌ها حفظ می‌شود و به سازوکار بازگشت پذیری فوری شورای امنیت مشروعیت داده می‌شود، عنوان کرد: اگر ایران به عدم پایبندی توافق مقابل به مفاد برجام اعتراض کند، این اعتراض موجب می‌شود تحریم‌ها برگردد و براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت، موضوع ایران تا 10 سال ذیل ماده 41 در شورای امنیت باقی می‌ماند.

جلیلی در ادامه به محدودیت‌هایی که ایران در برجام پذیرفته اشاره کرد و به غنی سازی 20 درصد پرداخت و گفت: علیرغم تلاش شهدای ما که غنی سازی 20 درصد انجام و صفحات سوخت تولید شد، ما پذیرفته‌ایم دیگر هیچگاه غنی سازی 20 درصد نداشته باشیم و حتی برای تامین نیاز داخل، باید سوخت 20 درصد را از خارج خریداری کنیم.

وی با اشاره به دسترسی‌ها، نظارت و بازرسی از تاسیسات هسته‌ای نیز عنوان کرد: ما یکسری نظارت‌های 10 ساله 15 ساله و 20 ساله پذیرفته‌ایم. یکسری بازرسی‌ها را پذیرفته‌ایم که فراتر از پروتکل الحاقی است. دسترسی‌های روزانه‌ای که داده‌ایم فراتر از پروتکل است.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با اشاره به گزارش مهر ماه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: در این گزارش به صراحت بیان شده که چه دسترسی‌هایی را از ایران می‌خواهند و بر این مبنا موظف شدیم از روز اجرا این دسترسی‌ها را در اختیار آژانس قرار دهیم. در ضمن پروتکل الحاقی نیز به صورت استثنایی اجرا می‌شود. 
تروریست‌ها فرودگاه «ابوالظهور» «ادلب» سوریه را تصرف کردند
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

تروریست‌های «جبهه النصره» و «جندالاقصی» پس از چندین ماه فرودگاه نظامی «ابوالظهور» واقع در شمال سوریه را تصرف کردند.

خبرگزاری فارس: تروریست‌ها فرودگاه «ابوالظهور» «ادلب» سوریه را تصرف کردند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروه‌های تروریستی «جبهه النصره» و «جندالاقصی» امروز چهارشنبه پیشروی‌هایی جدیدی در استان ادلب سوریه داشتند.

شبکه خبری «روسیا الیوم» گزارش داد که عناصر این گروه‌های تروریستی امروز فرودگاه نظامی «ابوالظهور» واقع در ریف شرقی استان ادلب را تصرف کردند.

این در حالی است که نیروهای ارتش سوریه امروز از فرودگاه مذکور عقب‌نشینی کرده‌ بودند.

تروریست‌های النصره از دوشنبه حملات گسترده‌ای به فرودگاه آغاز کردند تا از طریق انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده بتوانند این فرودگاه را تصرف کنند.

فرودگاه ابوالظهور که یکی از فرودگاه‌های نظامی سوریه است، چندین ماه است که در محاصره به سر می‌برد.


 
رهبر انقلاب در دیدار هزاران نفر از اقشار مردم:
ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٩ : توسط : حسینی

نظارت شورای نگهبان بخشی از حق‌الناس است/

 

 

صهیونیست‌ها ۲۵ سال آینده را نمی‌بینند/

 

 

آمریکا از ابلیس بدتر است/

 

کوبیدن جوانان حزب‌اللهی به عنوان افراطی بسیار غلط است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: برخی صهیونیست‌ها گفته‌اند با توجه به نتایج مذاکرات هسته‌ای، ۲۵ سال از دغدغه ایران آسوده شده‌ایم اما ما به آنها می‌گوییم شما ۲۵ سال آینده را، اصولاً نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت.

خبرگزاری فارس: نظارت شورای نگهبان بخشی از حق‌الناس است/ صهیونیست‌ها ۲۵ سال آینده را نمی‌بینند/ آمریکا از ابلیس بدتر است/ کوبیدن جوانان حزب‌اللهی به عنوان افراطی بسیار غلط است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار پرشور هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، با هشدار درباره تلاش های فریب کارانه آمریکا برای نفوذ از برخی روزنه ها، «اقتصاد قوی و مقاوم»، «توسعه روزافزون علم» و «حفظ و تقویت روحیه انقلابی گری بخصوص در جوانان» را سه عامل مقابله مقتدرانه با دشمنی های پایان ناپذیر شیطان بزرگ اعلام کردند و با بیان برخی نکات درباره انتخابات اسفند 94، افزودند: نتیجه هر انتخابات نیز مانند تک تک آرای مردم، حق الناس است و با همه وجود، از این حق ملت، دفاع خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ایام پربرکت ماه ذیقعده و لزوم بهره مندی از این فرصتهای گرانبها، ماه شهریور را نیز حاوی خاطراتی پرمعنا خواندند و خاطرنشان کردند: در همه حوادث این ماه از جمله کشتار مردم بیگناه به دست رژیم پهلوی در 17 شهریور 57، شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر کشور در 8 شهریور 60، ترور شهید آیت الله قدوسی و شهید آیت الله مدنی در همین ماه و حمله صدام به ایران در 29 شهریور 59، ردپای مستقیم یا غیرمستقیم امریکا مشاهده می شود.

ایشان با ابراز نگرانی از فراموش شدن تدریجی این خاطرات تأمل برانگیز به ویژه در ذهن جوانان کشور، از کم کاری دستگاههای مسئول در این زمینه انتقاد کردند و افزودند: اینگونه حوادث عبرت آموز نباید در حافظه تاریخی ملت کمرنگ شود، چرا که اگر نسل جوان از شناخت و ریشه یابی اینگونه خاطرات تاریخی و ملّی، بازماند در شناخت راهِ حال و آینده کشور دچار خطا خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با بازخوانی برخی نشانه ها از حاکمیت مطلق آمریکایی ها در دوران رژیم پهلوی خاطرنشان کردند: همه ارکان حکومت طاغوت از جمله هیأت دولت و شخص شاه تابع آمریکا بودند و مقامات آمریکایی از طریق دست نشاندگان خود همچون فرعون بر ملت مظلوم ایران حکومت می کردند، اما امام بزرگوار همچون موسای زمان، به پشتوانه ملت، آن بساط را از این سرزمین کهن، برچید.

رهبر انقلاب، پایان یافتن منافع نامشروع آمریکایی ها در ایران را علت اصلی کینه ورزی و دشمنی پایان ناپذیر آنها با جمهوری اسلامی و ملت ایران برشمردند.

حضرت آیت الله خامنه ای، اقدام تاریخی امام خمینی در دادن لقب «شیطان بزرگ» به امریکا را، حرکتی بسیار پرمغز برشمردند و افزودند: رئیس همه شیطانهای عالم، ابلیس است، اما ابلیس کارش فقط اغوا و فریب است در حالیکه آمریکا هم اغوا می کند، هم کشتار هم تحریم و هم فریب و ریاکاری.

رهبر انقلاب با انتقاد شدید از کسانی که سعی می کنند چهره بدتر از ابلیسِ آمریکا را فرشته نجات جلوه دهند گفتند: دین و انقلابی گری به کنار، وفاداری به مصالح کشور و عقل چه می شود؟ کدام عقل و وجدان اجازه می دهد ما جنایتکاری مانند آمریکا را بزک کنیم و دوست و مورد اعتماد جلوه دهیم؟

ایشان با هشدار درباره سیاستها و روشهای نفوذ آمریکا افزودند: شیطانی را که ملت از در بیرون کردند در صدد است از پنجره برگردد و ما نباید اجازه این کار را بدهیم.

رهبر انقلاب دشمنی آمریکایی ها را با ملّت ایران، پایان ناپذیر خواندند و به عنوان نمونه خاطرنشان کردند: در همین روزهای بعد از برجام و توافقی که هنوز سرنوشتش در ایران و آمریکا درست معلوم نیست، آمریکایی ها در کنگره مشغول توطئه و طراحی مصوبه ای برای مشکل تراشی علیه ایران هستند.

ایشان تنها راه پایان یافتن توطئه های آمریکایی ها را، اقتدار ملی ایرانیان خواندند و افزودند: باید به گونه ای قوی شویم که شیطان بزرگ از نتیجه بخشی دشمنی های خود مأیوس شود.

رهبر انقلاب در تبیین راههای دستیابی به اقتدار ملی بر سه نکته تأکید کردند: «اقتصاد قوی و مقاوم»، «علم پیشرفته و روزافزون» و «حفظ و تقویت روحیه انقلابی گری به خصوص در جوانان».

ایشان درباره نکته اول افزودند: اقتصاد قوی و مقاوم، از طریق اجرای عینی و بدون تأخیر سیاستهای ابلاغ شده اقتصاد مقاومتی امکان پذیر می شود که البته دولت کارهایی هم در دست اجرا دارد.

رهبر انقلاب توسعه علمی و حفظ شتاب پیشرفت علمی را نیز مهم دانستند و افزودند: تقویت روحیه انقلابی و ایستادگی در مردم، از بهترین راههای تقویت درونی است و مسئولان باید جوانان انقلابی را گرامی بدارند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش دشمن برای لاابالی و بی تفاوت کردن جوانان افزودند: آنها می خواهند روحیه حماسی و انقلابی را در جوانان بُکُشند و در داخل نیز عده ای مدام جوانان حزب اللهی را با تعابیری نظیر افراطی می کوبند که این کار بسیار غلط است.

رهبر انقلاب پس از تبیین راههای دست یابی به اقتدار روزافزون و مأیوس کردن دشمنان افزودند: امریکایی ها، اکنون با نوعی تقسیم وظایف، با ایران، دوگانه رفتار می کنند برخی لبخند می زنند و برخی در حال تهیه مصوبه علیه ایران هستند.

ایشان تلاش امریکایی ها برای مذاکره با ایران را بهانه ای برای نفوذ و تحمیل خواسته های کاخ سفید خواندند و تأکید کردند: ما فقط در قضیه هسته ای آنهم به دلایل مشخص و اعلام شده اجازه مذاکره دادیم که بحمدالله مذاکره کنندگان نیز در این عرصه خوب ظاهر شدند اما در زمینه های دیگر با امریکا مذاکره ای نمی کنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته ما با همه کشورها به جز شیطان بزرگ در سطوح مختلف «دولتی، اقوام و ادیان»، اهل مذاکره و تفاهم هستیم.

ایشان همچنین با اشاره به جعلی بودن دولت صهیونیستی افزودند: برخی صهیونیستها گفته اند با توجه به نتایج مذاکرات هسته ای، 25 سال از دغدغه ایران آسوده شده ایم اما ما به آنها می گوییم شما 25 سال آینده را، اصولاً نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت.

رهبر انقلاب تأکید کردند: در همین مدت نیز روحیه اسلامی مبارز، حِماسی و جهادی، صهیونیستها را راحت نخواهد گذاشت.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش پایانی سخنانشان به بیان نکاتی مهم درباره انتخابات اسفند 94 پرداختند.

ایشان با انتقاد از کسانی که از یک سال و نیم قبل درصدد انتخاباتی کردن فضای کشور برآمده اند گفتند: این موضوع به مصلحت کشور نیست، زیرا وقتی فضای رقابت و تعارضات انتخاباتی اصل می شود، مسائل اصلی به حاشیه می رود و این به نفع مردم و کشور نیست اما اکنون زمان طرح برخی نکات انتخاباتی فرا رسیده است.

رهبر انقلاب، مسئله انتخابات را بسیار مهم و مظهر حضور و اعتماد مردم و نماد مردم سالاری دینی و واقعی در ایران خواندند.

ایشان افزودند: به دلیل همین اهمیت بی بدیل، برگزاری انتخابات در ایران در 37 سال گذشته، به هیچ علتی و در هر شرایط سخت و دشوار، حتی یک روز به تأخیر نیفتاده است البته برخی سیاست بازان در مقاطعی در این زمینه تلاش کردند اما جلوی آنها گرفته شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تبلیغات بی وقفه امریکا و عواملش ضد انتخابات در ایران خاطرنشان کردند:  آنها در همه دوران رژیم طاغوت حتی یک بار به انتخابات فرمایشی و نمایشی، اعتراض نکردند و اکنون هم به رژیم های دیکتاتور و وراثتی منطقه، هیچ اعتراضی نمی کنند اما ایران را با وجود دهها انتخابات کاملاً مردمی و واقعی، مدام در معرض تبلیغات منفی قرار می دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر سالم بودن همه انتخابات 37 سال گذشته افزودند: انتخابات در ایران، با معیارهای متعارف بین المللی نیز از سالم ترین و بهترین انتخابات است اما متأسفانه عده ای در داخل در اقدامی غلط در سلامت انتخابات خدشه می کنند و حتی از قبل از انتخابات از تقلب و دغدغه ناسالم بودن انتخابات حرف می زنند.

رهبر انقلاب حضور پرشور ملت در همه انتخابات 3 دهه اخیر را نشانه اعتماد به نظام دانستند و افزودند: چرا عده ای با طرح دغدغه های دروغین و مباداگویی های بی مبنا، این اعتماد را خدشه دار می کنند؟

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: بدیهی است که در موضوع سلامت انتخابات مراقبتهای شدیدی به عمل می آید و به کسی اجازه چنین کارهایی داده نمی شود پس تکرار این حرفها با چه هدفی صورت می گیرد؟

ایشان در بحث مراقبت از سلامت انتخابات، به نقش قانونی و مؤثر شورای نگهبان اشاره کردند و افزودند: از بزرگترین برکات شورای نگهبان این است که مراقب هر گونه خطا و اشتباه است که البته دستگاههای دیگر هم در این زمینه، فعال هستند.

رهبر انقلاب در تبیین سلامت انتخابات پس از انقلاب خاطرنشان کردند: البته در برخی انتخابات گزارشهایی در مورد اشکال در انتخابات وجود داشت که دستور بررسی دقیق داده و معلوم شد آنگونه نبوده است، ضمن اینکه گاه در گوشه و کنار، مشکلاتی و تخلفاتی نیز وجود داشته اما هیچکدام در نتیجه انتخابات مؤثر نبوده است.

رهبر انقلاب، رأی مردم را به معنای واقعی کلمه «حق الناس» خواندند و تأکید کردند: مراقبت از رأی هر ایرانی، «واجب شرعی و اسلامی» است و هیچ کس حق ندارد در این امانت خیانت کند ضمن اینکه «نتیجه آرای» مردم نیز مظهر کامل حق الناس است و همه باید در مراقبت و دفاع از آن تلاش کنند.

رهبر انقلاب ایستادگی در مقابل اصرار عده ای برای باطل اعلام شدن نتیجه انتخابات 88 را نمونه ای از صیانت از نتایج آرای ملت و دفاع از حق الناس برشمردند و افزودند: 40 میلیون نفر با حضور پرشور، به میدان آمدند، نتیجه انتخابات نیز هرچه بود ما بطور کامل از آن دفاع می کردیم، همچنانکه در همه انتخابات دیگر نیز پشت نتایج آرای ملت هرچه باشد می ایستم و اجازه خدشه در آن را نمی دهم.

رهبر انقلاب با اشاره به حرفهای بی منطقی که در باب انتخابات درباره وزارت کشور و شورای نگهبان زده می شود تأکید کردند: شورای نگهبان چشم بینای نظام در انتخابات است و در همه دنیا، چنین نهادی با اسم ها و عناوین متفاوت وجود دارد.

ایشان افزودند: نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و مؤثر است و این نظارت بخشی از همان حق الناس است و باید آن را رعایت و حفظ کرد.

رهبر انقلاب با تأکید بر ضرورت احراز صلاحیتها در انتخابات افزودند: شورای نگهبان مراقبت می کند که اگر به علت برخی کوتاهی ها، افراد بی صلاحیت، به عنوان نامزد وارد عرصه انتخابات شدند، جلویش را بگیرد و این حق قانونی، منطقی و عقلی شورا است.

حضرت آیت الله خامنه ای حضور پرشور مردم در انتخابات را ضامن حفظ کشور خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی به شرط وحدت و انسجام ملت و پرهیز از دو دستگی، بدون تردید شامل نصرت الهی شده و بر همه دشمنان پیروز خواهد شد 
راز و رمز اهانت‌های عفت مرعشی به نظام چیست؟ + جدول
ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۸ : توسط : حسینی
گروه سیاسی مشرق - در چند سال اخیر، خانم مرعشی اظهارات متنوعی علیه ارکان مختلف نظام، بخصوص قوه قضاییه داشته و نظام اسلامی را به تقلب در انتخابات متهم کرده‌اند.

آخرین اظهارنظر جنجالی ایشان مربوط به نامه‌ای است که به اسم ایشان در رسانه‌ها منتشر شد و حاوی نقدها و کنایه‌های زیادی به قوه قضاییه و در اعتراض به‌حکم مهدی هاشمی بود. به بهانه انتشار این نامه، بر آن شدیم که مهم‌ترین اظهارات خانم مرعشی یا مطالبی که درباره ایشان در خاطرات آقای هاشمی آمده است، را جمع‌آوری کرده و تقدیم خوانندگان محترم کنیم. در ادامه این اظهارات را به‌صورت خلاصه در جدولی ملاحظه می‌کنید.

برای وضوح جدول کلیک کنید

عفت مرعشی و نیمه‌آشکار حاشیه‌هایش + جدول//


  -[1]http://snn.ir/detail/News/438472/67

  -[2]http://shafaf.ir/fa/news/184218/

-[3] http://dana.ir/News/390853.html

-[4]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/456562

-[5] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/214412

  -[6]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/212997

  -[7]http://www.bultannews.com/fa/news/241783

  -[8]http://www.shabakenews.com/political/view/29386

  -[9]http://didban.ir/fa/news-details/3373

-[10] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/269281

  -[11]http://didban.ir/fa/news-details/3373

-[12] http://didban.ir/fa/news-details/3373


 
واکنش پورمحمدی به نامه مطهری در خصوص حصر
ساعت ٦:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق،‌ حجةالاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در حاشیه مراسم افتتاح مرکز داوری اتاق تعاون ایران، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وقتی این موضوع در رسانه مطرح شود، سیاسی می‌شود و طبعاً پیامدها و تبعات آن نیز سیاسی خواهد شد و به‌نفع منطق و مباحثه حقوقی نخواهد بود.

وزیر دادگستری اضافه‌ کرد: ما یک نظری داریم که ان‌شاءالله حقوقدانان در جای خود بیشتر آن را تبیین کنند.

پورمحمدی ادامه داد: اصلاً پرداختن به این بحث کمکی به حل مشکل نمی‌کند و شما خبرنگاران هم سیخ و قاشق به موضوع می‌زنید، در حالی که این کار هیچ کمکی به حل مشکل نمی‌کند.

وزیر دادگستری افزود: بر این اساس فکر نمی‌کنم نیازی به تعقیب این موضوع از جانب بنده وجود داشته باشد.

پورمحمدی در پاسخ به سؤال دیگری در زمینه تبادل جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن‌پست که به‌اتهام جاسوسی در بازداشت به سر می‌برد، گفت: هنوز این پرونده به محکومیت نهایی و قطعی منجر نشده است و باید مراحل آن طی شود، این یک پرونده سیاسی است که حداقل بنده از آن اطلاعی ندارم.

منبع: تسنیم

 
الکی مثلا من چادری‌ام +عکس
ساعت ٦:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۸ : توسط : حسینی

 به گزارش مشرق، این روزها با رشد چشمگیر استفاده از شبکه‌های مختلف اجتماعی وقوع اتفاقات مختلف هم در این شبکه‌ها افزایش یافته است. ایرانی‌ها هم از این امر مستثنی نیستند و بسیاری از آن‌ها مشتری جدی استفاده از این شبکه‌های اجتماعی هستند و در برخی موارد هم پذیرای اتفاقات آن هستند.

یکی از مسائلی که اخیراً شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی برای ترویج آن قرارگرفته است پدیده نوظهور محجبه های خودنما است. پدیده‌ای که البته قبل از ورود شبکه‌های رنگارنگ اجتماعی به کشور عملاً در برخی از خانواده‌ها واردشده بود.

توجیهات نسل جوان برای کنار گذاشتن چادر

بعد از رواج تفکر مادر چادری و دختر مانتویی، آن‌هم به بهانه تغییر تفکرات نسل جدید نسبت به گذشته، بعضاً شاهد هستیم برخی از فرزندان خانواده‌ها به علل مختلف در کنار چادر از خود ظاهری ترسیم می‌کنند که عملاً همه معیارهای یک حجاب برتر را زیر سؤال می‌برند طوری که آن چادر می‌تواند به‌جای تأثیر مثبت از تأثیرات کاملاً منفی برخوردار باشد.

الکی مثلا من چادری‌ام +عکس


علل اصلی افزایش خودنمایی محجبه ها چیست؟

به نظر می‌رسد در مرحله اول که آفت چنین ظاهرهایی ملموس تر می‌شود، رواج عکس‌های سلفی در شبکه‌های اجتماعی آن هم توسط افرادی است که ادعای محجبه بودن دارند اما عملاً با انتشار عکس‌های خود دست به نوعی قبح شکنی می‌زنند.

چرا که حداقل رعایت دستورات اسلام در بحث حجاب باید دوری بانوان از نگاه نامحرم صورت گیرد اما آیا انتشار عکس‌های سلفی از نمای نزدیک که مورد استقبال پسران جوان هم قرار می‌گیرد، می‌تواند رعایت این نکته مهم باشد؟ اگرچه پاسخ این پرسش با توجیه بسیاری از دختران محجبه خودنما مواجه است اما عملاً این شرایط اوج قبح شکنی حجاب است که این روزها توسط برخی خانواده‌های به‌اصطلاح مذهبی شاهد رواج آن هستیم.

دوم اینکه، این علت وقوع این شرایط و یا تنها راه شناسایی آفات این کار، تنها شبکه‌های اجتماعی نیست و علل دیگری هم وجود دارد که می‌توان به بهانه ای به نام خوش تیپ بودن و یا به روز بودن اشاره کرد.

شکی نیست که دین اسلام و حجاب هرگز با به‌روز بودن و لباس مناسب پوشیدن مخالفتی ندارد اما به نظر می‌رسد برخی از بانوان در قالب آرایش و پوشیدن هر نوع لباسی به بهانه به‌روز بودن، از رعایت حداقل حجاب آن‌هم با وجود داشتن چادر ناتوان هستند.

دلیل سوم هم این است که برخی از دختران سعی می‌کنند پوشش‌های زننده خود را در پشت چادر پنهان کنند و به این بهانه که چادر بر سردارند هر چه که دلشان می‌خواهد بپوشند و ملامتی هم از طرف کسی متوجه آن‌ها نباشد.

نمایان ساختن تیپ زیر چادر به منظور تحمیل نظر

به نظر می‌رسد رشد پدیده نوظهور محجبه های خودنما در کشور به مرحله نگران‌کننده‌ای رسیده است طوری که این عمل بعضاً به یکی از بحث‌های درجه‌یک بسیاری از محافل ازجمله شبکه‌های اجتماعی رسیده است.

دامن زدن افرادی بعضاً مذهبی به بحث حجاب اجباری و یا غیراجباری در حکومت و خانواده‌ها به چندپهلو شدن این بحث‌ها کمک فراوانی کرده است. از طرفی دیگر شاید متعصب بودن برخی از سرپرست‌های خانواده‌ها فرزندان را در فضای خاصی قرار می‌دهد تا حتماً از دستورات پدر سرپیچی نکنند اما روحیه و تفکرات آن‌ها بر خلاف این دستورات است و عملاً به بهانه‌های مختلف سعی می‌کند نظر خود را در نوع پوشش خود تحمیل کنند که نتیجه آن می‌شود بی حجابی با چادر. به صورتی که چادر می‌پوشند اما به هر طریقی که شده ظاهر و تیپ خود را نمایان می‌کنند.

الکی مثلا من چادری‌ام +عکس


تعلل خانواده‌ها هیجانات کاذب در شبکه‌های اجتماعی

اما به‌راستی چرا این پدیده در حال فراگیر شدن است؟ چه مسائلی آتش زیرخاکستر این پدیده را شعله ور می‌کند؟ در گام اول خانواده می‌تواند به‌عنوان اولین نهادی باشد که راه فهم درست از هر موضوعی ازجمله دین را به فرزندان آموزش دهد. تا در اولین گام فرزند بداند حفظ حجاب فقط داشتن چادر نیست و رعایت آن به علل دیگری هم‌بستگی دارد تا با این اقدام اولین اقدامات برای جلوگیری از این پدیده برداشته شود.

عدم وجود آگاهی کامل فرزندان از دستورات دینی و قرار گرفتن در هیجانات کاذب علتی است تا اولاً انحراف از حجاب اصلی صورت بگیرد و حجابی که بتوان در آن خودنمایی کرد پدید آید و در مرحله دوم هم این عمل اشتباه در قالب شبکه‌های اجتماعی آن هم به دلیل هیجانات کاذب دختران، مورد بازید و بعضاً تشویق دیگران قرار گیرد.

راه فرار از خودنمایی با حجاب ظاهری

صحبت‌های بسیاری از دختران جوان درباره این پدیده هم نشانگر آن است که مهم خودنمایی است و حال که آن‌ها به علت ترس از خانواده و یا بعضاً دغدغه دینی نمی‌توانند بدون حجاب خود را به نمایش بگذارند اقدام به خودنمایی با ظاهر محجبه می‌کنند. این در حالی است که اصل این عمل باعث قبح شکنی در بسیاری از طبقات جامعه می‌شود که باید به‌منظور جلوگیری از این آسیب‌ها راه‌حلی جستجو شود.

شاید قالب شدن فهم و درک صحیح از دین و بایدها و نبایدهای آن به فرزند توسط خانواده‌ها اولین گام عملی به‌منظور جلوگیری ازاین‌گونه خودنمایی‌ها باشد. اصرار برداشتن چادر و رها کردن موضوعات دیگر می‌تواند بزرگ‌ترین آسیب اجتماعی در خانواده‌ها محسوب شود. از طرفی کنترل احساسات در جامعه و مخصوصاً در شبکه‌های اجتماعی و استفاده صحیح از آن می‌تواند گام بعدی باشد.

منبع: بنیانا


 
همراه با چند موضوع و قالب جدید؛
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی

فراخوان «ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار» منتشر شد

گروه فرهنگ - رجانیوز: دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار، فراخوان ششمین دوره این جشنواره را در هشت موضوع و پنج بخش منتشر کرد.
 
به گزارش رجانیوز، ششمین فراخوان جشنواره مردمی فیلم عمار با موضوعات «تاریخ معاصر ایران»، «فتنه سال ۸۸»، «بیداری اسلامی و جهانی»، «نقد درون گفتمانی»، «جنگ نرم»، «اقتصاد مقاومتی» منتشر شد. همچنین، «ایران و آمریکا» و «حادثه هفتم تیر» موضوعات ویژه ششمین دوره جشنواره هستند.
 
متقاضیان شرکت در جشنواره می توانند آثار خود را در پنج بخش، «فیلم»، «لوح نگار، نقد و پژوهش های سینمایی»، «گرافیک»، «بازی های رایانه ای» و «فیلم ما»، از تاریخ ۲۵ شهریور تا ۲۵ آبان، با مراجعه به تارنمای AmmarFilm.ir، و اصل آثار را حداکثر تا تاریخ ۳۰ آبان به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
 
لازم به ذکر است، در این فراخوان از علاقمندان برای اکران مردمی فیلم های جشنواره عمار نیز دعوت شده است تا با مراجعه به تارنمای جشنواره، نسبت به ثبت نام اکران اقدام نمایند.
 
زمان‌ها
 
مهلت ثبت آثار در تارنمای جشنواره: از ۲۵ شهریور تا ۲۵ آبان ۹۴
 
آخرین مهلت تحویل آثار به دبیرخانه جشنواره: ۳۰ آبان ۹۴
 
برگزاری جشنواره: دی ماه ۹۴ در تهران و نقاط مختلف کشور
 
قوانین ثبت‌نام
 
- فیلم‌های ارسالی به جشنواره باید دارای فرمت H.۲۶۴،  (حداقل ابعاد ۱۲۸۰*۷۶۸) در قالب DVD  باشند. (نحوه تهیه خروجی مذکور را در اینجاببینید)
 
- برای شرکت در جشنواره، تکمیل فرم ثبت نام در AmmarFilm.ir و دریافت کد به ازای هر اثر الزامی است. شرکت‌کننده موظف است کد ثبت نام را به همراه اثر به نشانی دبیرخانه ارسال نماید.
 
- پس از آخرین مهلت دریافت اثر، دبیرخانه هیچ مسئولیتی در قبال پذیرش آثار ندارد.
 
موضوعات
 
-  تاریخ معاصر ایران
- تاریخچه معاهدات و مذاکرات ایران و غرب
- جریان­ها و حوادث مهم اجتماعی سیاسی از مشروطه تا انقلاب اسلامی
 
 
- شخصیت‌های شاخص تاریخ سیاسی اجتماعی ایران
- نهضت امام خمینی از ۱۵ خرداد تا وقوع انقلاب اسلامی
- تاریخ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی
- هنر انقلاب اسلامی (آثار، چهره‌ها، مراکز، وقایع و جریان‌ها)
- دفاع مقدس با تأکید بر پشت جبهه
- هفت سال دفاع مقدس در مقابل کشف حجاب رضاخانی (از ابتدای سال ۱۳۱۴ تا انتهای ۱۳۲۰ شمسی)
           
فتنه سال ۸۸
 
- وقایع، ریزش‌ها و رویش‌ها
- فتنه ۸۸ و فضای سیاسی- رسانه‌ای بین‌المللی
- شورش اشرافیت بر جمهوریت
فتنه ۸۸ و همبستگی ضدانقلاب از سلطنت‌طلبان تا روشنفکری شبه دینی و...
 
 بیداری اسلامی و جهانی
 
- بیداری اسلامی در تاریخ معاصر
-آرمان قدس و مبارزه با صهیونیسم جهانی
- پیوندهای متقابل ایران و امت اسلامی
- بحران­های اجتماعی، فرهنگی و نخبگانی در غرب
 
نقد درون‌گفتمانی
 
- نقد منصفانه ناکارآمدی‌های دستگاه­ها
- کنکاش مصلحانه معضلات و تبعیض­های اجتماعی
- چالش‌های عدالت اجتماعی در حوزه­های گوناگون
- نقد فرهنگ عمومی در عرصه­های اقتصادی، اجتماعی و...
- نقد فرهنگ مدیریتی و پاسخگویی مسئولان
- نقد مدیریت فرهنگی در حوزه هنر، رسانه، سینما و فرهنگ عمومی
- موضوعات خودروسازی (گزارش مجلس شورای اسلامی در اینجا) و زمین خواری
- آسیب‌شناسی نقد و تبیین نقد سازنده در برابر نقد مخرب
 
جنگ نرم
 
- تحریف امام و خط امام
- حرکت­های خودجوش مردمی (شامل حرکت­های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و...)
- داشته­ ها و ظرفیت­های فرهنگی، اجتماعی، علمی، سیاسی، اقتصادیِ جامعه دینی و انقلابی ایران
- دستاوردها و فرصت­های جمهوری اسلامی ایران
- توطئه ­های نوین استکبار علیه انقلاب اسلامی (تحریم اقتصادی، تهاجم تبلیغاتی، جنگ روانی، و...)
- چالش‌های رسانه‌ای تبلیغاتی داخلی علیه اسلام، انقلاب و نظام
- جنبش نرم‌افزاری در حوزه و دانشگاه، تحول در علوم انسانی و تلاش‌های غرب زدگان در حوزه‌های آکادمیک و فرهنگی
- مواجهه جریانات متحجر و مقدس‌نما با انقلاب اسلامی از شروع نهضت امام خمینی (ره) تاکنون
 
 اقتصاد مقاومتی
 
- نقد سیستم­های اقتصادی غربی
- الگوهای سبک زندگی دینی در اقتصاد (قرض‌الحسنه، وقف، تعاون و...)
- مواجهه با تحریم­های غرب علیه ایران
- اصلاح الگوی مصرف، انضباط اقتصادی و مبارزه با اسراف
- همت مضاعف، کار مضاعف و حمایت از تولید
- فساد اقتصادی و فرمان هشت ماده ­ای رهبری
 
موضوع ویژه ۱: ایران و آمریکا
 
- کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲
- کاپیتولاسیون در رژیم پهلوی
- پنجاه هزار مستشار آمریکایی در ایران
- واقعه ۱۶ آذر و کشتار دانشجویان دانشگاه تهران
- واقعه طبس
- تحمیل تحریم‌های مالی، بانکی، دارویی و... بر ایران
- حمایت از سازمان‌ها و گروهک‌های تروریستی از بدو انقلاب اسلامی تاکنون
- واقعه انفجار دفتر ریاست جمهوری
- حمایت از رژیم صدام در دوران جنگ تحمیلی
- حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۶۷ و حمله به ناوهای سهند و سبلان و سکوی نفتی سلمان
- آمریکا و فتنه سال ۸۸
- سینمای ضد ایرانی هالیوود
- تسخیر لانه جاسوسی
- و...
 
موضوع ویژه ۲: حادثه هفتم تیر
 
- معرفی چهره ­ها و ۷۲ شهید حادثه هفت تیر
- تاثیر واقعه ۷ تیر در مسیر انقلاب اسلامی
- معرفی شخصیت شهید بهشتی به فضای داخلی و بین‌المللی
 
بخش ها
 
الف) بخش فیلم
 
- داستانی (کوتاه و بلند)
- مستند (کوتاه و بلند)
- انیمیشن
- کلیپ و نماهنگ
- برنامه تلویزیونی (مستند، برنامه ترکیبی، گزارش، برنامه خبری و...)
- تیزر تبلیغاتی و آگهی بازرگانی (تیزر، آنونس و آگهی تبلیغاتی فیلم‌های جشنواره عمار، تولیدات و مجموعه‌های تولیدی کالاهای فرهنگ عمومی و آگهی‌های بازرگانی سالم برای محصولات تجاری)
- فیلم‌نامه
 
ب) بخش لوح نگار، نقد و پژوهش های سینمایی
 
- مقاله، نقد و پژوهش‌های سینمایی
- لوح نگار (PowerPoint، Prezi و...)
 
ج) بخش گرافیک
 
- پوستر
- تصویرسازی
- اینفوگرافی
- تایپوگرافی
- پوستر فیلم (پوستر فیلم‌های شرکت کرده در جشنواره عمار)
- تصاویر ویژه شبکه‌های اجتماعی
 
د) بخش بازی‌های رایانه‌ای
 
جزئیات این بخش، متعاقباً در قالب یک فراخوان مجزا اعلام می‌گردد.
 
هـ) بخش فیلم ما
 
در این بخش، فیلم­های مبتدی و مردمی رقابت می‌کنند. شما می‌توانید با دوربین تصویربرداری یا تلفن همراه از سوژه‌های اطراف خود فیلم بسازید و در بخش "فیلم ما" شرکت کنید.
 
موضوعات بخش فیلم ما:
 
شهید ما، مسجد ما، مدرسه ما، محله ما، نمازجمعه ما، ۱۳ آبان ما، اکران مردمی ما، گوهرشاد ما (خاطرات کشف حجاب رضاخانی)، انرژی هسته‌ای ما
 
ثبت نام اکران‌کننده
 
تاکنون فیلم­های جشنواره عمار در محل­های مختلفی مثل سینما، مسجد، مدرسه، دانشگاه، فرهنگسرا، خانه شهید، پارک، هیئت، پایگاه بسیج و... اکران شده است. دبیرخانه عمار برای ششمین دوره از کسانی که علاقه­ مند به اکران هم­زمان فیلم­های جشنواره در محیط خود هستند دعوت می‌کند تا از طریق تارنمای  AmmarFilm.irدر بخش اکران مردمی ثبت نام کنند.

سایر پیوست ها 
ترور نافرجام وزیر دفاع عراق
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از شبکه سومریه نیوز، افراد مسلح امروز دوشنبه به سمت خودروی حامل «خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق و همراهان وی در شهر تکریت واقع در استان صلاح الدین آتش گشودند.

بر اساس این گزارش، سوء قصد مسلحانه به جان وزیر دفاع عراق نتیجه ای در بر نداشت و وی جان سالم به در بُرد.

در پی این حمله، یکی از محافظان العبیدی به شدت مجروح شد.

منبع: مهر

 
دستور پوتین به ارتش روسیه برای اجرای مانور فوری
ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی

به گزارش مشرقبه نقل از "القدس العربی"؛ "ولادیمیر پوتین" -رئیس جمهور روسیه- در دستوری از پیش اعلام نشده، از ارتش این کشور خواست فوراً مانور نظامی برگزار کند.

به دنبال این دستور "پوتین" به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح، یگان های نظامی ذی ربط به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.
"سرگئی شویگو" -وزیر دفاع روسیه- در نشستی با فرماندهان ارتش گفت: "تعدادی از نیروهای یگان هوایی و چترباز وابسته به یگان های نظامی دیگر در این مانور از پیش اعلام نشده شرکت خواهند کرد.
وزیر دفاع روسیه افزود: "این مانور تا 12 سپتامبر ادامه خواهد داشت و طی آن، میزان آمادگی برخی وزارتخانه‌ها و مؤسسات مرکزی در شرایط جنگ مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 
فیلم/بلایی که موشک یمنی بر سر پادگان اماراتی آورد
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، امارات اعلام کرده است که در این ماجرا 45 تن از نظامیان خود را از دست داده است.

این درحالی است که بر اساس اظهارات "سرتیپ شرف غالب لقمان" سخنگوی ارتش یمن، شمار کشته شدگان بیش از 75 نفر است.

پس از این ماجرا، عربستان و بحرین نیز به کشته شدن شماری از نظامیان متجاوز خود در یمن اذعان کردند.

منبع: العالم

 
هدیه ویژه «قاسم سلیمانی» به «مجید مجیدی»
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، اربعین سال گذشته خادمی زوار را بر عهده داشتم. هر لحظه که بین نجف تا کربلا کار زائران اربعین حسینی را سامان می دادیم، دلهره ای داشتم که امنیت این زائران چه می شود. اما هرگاه این نگرانی به ذهن ام خطور می کرد همان لحظه زائری را می دیدم که عکسی از «حاج قاسم سلیمانی» بر کوله پشتی یا لباس خود الصاق کرده بود. همواره غبطه می‌خوردم و می‌خورم که چرا این توفیق را ندارم که در رکاب او برای عزت اسلام، مجاهدت کنم.

۱- اربعین و آذرماه گذشت. اسفند شد و فصل اکران های خصوصی فیلم «محمد رسول‌الله» رسید؛ یک اکران در خاطرم جاودانه شد. «سردار قاسم سلیمانی»، خانواده عماد مغنیه از جمله فرزند کوچک ایشان، «مصطفی مغنیه» و افراد دیگری نیز از جریان مقاومت در اکران فیلم حضور داشتند. جملاتی را که شنیده ام، «نقل به مضمون» می کنم که آن سردار بزرگ پس از اکران فیلم در سالن وزارت ارشاد از جای برخاست و در کمال تواضع گفته بود: «سال ها فکر می کردم کاری که دوستانم در حوزه جبهه نبرد انجام می دهند، جهاداکبر است اما بعد از دیدن «محمد رسول‌الله»(ص) آقای مجیدی، دریافتم که «جهاداکبر» را ایشان در حوزه فرهنگ و هنر انجام می دهند.»

و جملات دیگر در وصف این کارگردان بزرگ ایرانی و فیلم ارزشمند «محمد رسول‌الله»(ص) بیان کردند و در پایان این اکران خاطره انگیز سردار به نشانه سپاس از مجیدی انگشتر خود را به مجیدی هدیه دادند. وصف و بازگویی نحوه مواجهه تاریخی خانواده شهید مغنیه با این فیلم و اصرار دخترشان که در آن جلسه حضور نداشت برای مشاهده این فیلم که منجر به سفر چندی پیش آنها به تهران شد؛ زوایای دیگری از جلسه و ماجراست که به وقتش عوامل فیلم آن را بازگو خواهند کرد.

غرض از بیان آن اکران خاطره انگیز این بود که سردار سلیمانی در کمال خضوع جهاداکبر را در فیلم مجیدی دیده بود اما کیست که نداند مجاهدتهای سردار موجب این آرامش و امنیت شده است و بستری را فراهم کرده که بزرگانی چون مجیدی بتوانند به خوبی و با چیره دستی فیلمی بسازند که مجاهدتی بزرگ و عامل عزت امت اسلامی شود.

باید بر دستان «سلیمانی» و «مجیدی» بوسه زد که ایثارگرانه در این فضای پر از هیاهو مجاهدت کردند و اکنون انگشتر قاسم سلیمانی در دستان «مجیدی» است. این انگشتر در دستان مجاهدان عرصه اقتصاد، سیاست و فرهنگ می تواند باشد تا امت اسلامی جهشی بزرگ را تجربه نماید.

٢- تاکنون در دنیای اسلام دو فیلم برای وجود پربرکت حضرت پیامبر(ص) ساخته شده است. یکی پیامبرِ«مصطفی عقاد»(۱۹۷۶) و این بار «محمد رسول‌الله» مجیدمجیدی(۲۰۱۵). کار ماندگار و به یادماندنی «عقاد» برش هایی زیبا از دوران زندگی پیامبر بود و داستانی یکدست نبود اما روایت مجیدی هر چند در مورد دوران کودکی حضرت ختمی مرتبت(ص) است اما روایتی یک دست و فیلم دارای داستان و سناریویی کامل است.

۳- فیلم با استحکام و قوت این باور اصیل را بیان می دارد که محمد(ص) پیامبر خاتم است و سایر ادیان پیش از او منسوخ و آنچه خدا از اکنون از بندگان می خواهد، ایمان به «اسلام» است. در طول فیلم یک یهودی که شباهت های بسیاری با صهیونیست های امروزی دارد؛ تمام تلاشش را در محو محمد(ص) انجام می دهد. با این همه برخلاف همه فیلم های هالیوود، هیچ جسارت و توهینی به ادیان و بزرگان آنها نمی شود و تعامل زیبای اسلام با مسیحیت و حتی یهودیت را می بینید. به نظرم حتی اگر یک مسیحی نیز فیلم «محمد رسول‌الله» را ببیند حس خصومت و دشمنی را نخواهد داشت. در میان یهودیت هم لایه های افراطی و خشن آن(به قرائت من صهیوینست ها) نیز به روشنی از سایر یهودیان جدا شده است.

۴- زنده به گور کردن دختران، یکی از دردناکترین روایت های تاریخ بشری است. مجیدی این ماجرای سیاه را به گونه ای روایت می کند که بیننده در کلام محمد(ص) «امید» را یافته و در نهاد وجودی مخاطب جوانه می زند. چیزی که متاسفانه بسیاری از فیلم سازان ایرانی از آن بی بهره بوده و گویی امید تنها پارامتری است که به آن نمی اندیشند.

روایت بی همتای مجید مجیدی از اتفاق بزرگ عام‌الفیل، حمله سپاه ابرهه به کعبه و صحنه جذاب فیلم از دفاع ابابیل و همچنین سکانس‌ها و دیالوگ های مربوط به تولد حضرت محمد(ص)، جوشیدن آب زمزم، شکستن زنجیره ‌بت‌های داخل کعبه و درخشش آسمان پرستاره همراه با موسیقی متن بیننده را مات و مبهوت خود می نماید و حتی صحنه‌ دویدن شتر به سمت منزل عبدالمطلب و نشستن در حیاط منزل و چگونگی روایت وصال حلیمه، دایه پیامبر به ایشان یا قسمتهایی از فیلم که مربوط به زنده به گور کردن دختران است و نحوه برخورد مهربانانه رئوفانه و رحیمانه پیامبر، همه و همه چیره دستی مجیدی را نشان می دهد که توانسته قطره کوچکی از مهربانی های محمد(ص) به روی پرده سینما بیاورد.

۵- شاید برخی دغدغه مندان نگران این باشند که با جوسازی های جریان وهابیت در کشورهای اسلامی مانع از اکران این فیلم شوند اما تجربه نشان داده همه این جوسازی ها موجب خواهد شد فیلم در قالب های غیررسمی و در فضای وب با اقبال جهان اسلام دیده شود.

اما چه شگفت انگیز و معجزه آسا که وقتی همه دنیا از هالیوود تا داعش دست به دست هم داده تا چهره خشن از اسلام و پیامبر مهربانی ها را به تصویر بکشند؛ فیلم «محمد رسول‌الله» این فضا را شکسته و کار مخلصانه اینگونه است به موقع می آید و به موقع دل ها را از زنگار و غبار روزگاران می زداید.

منبع: مهر

 
ماجرای دو عکسی که جهان را تکان داد +عکس
ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، گاهی یک عکس می تواند معجزه کند ؛ گاهی یک عکس چنان کاری می کند که هزاران هزار واژه نمی کند و گاهی یک عکس سبب می شود میلیون ها و شاید میلیاردها انسان خود را در یک زمان و در یک مکان مشخص تجسم کرده و عمق برخی پدیده ها را درک کنند.


این قبیل عکس ها به دلیل تاثیر گذاری فوق العاده ای که دارند تاریخ ساز و منشا تغییر می شوند. عکس هایی که درلحظه ای که می بایست گرفته شده اند و عکاس آنها این شانس را داشته است که هنگام رخ دادن یک تراژدی در صحنه حاضر باشد و عکس را بگیرد.

ماجرای عکس هفته گذشته یک کودک 3 ساله کرد سوری ( آیلان یا به تلفظ کردی آلان) از همین قسم عکس ها بود. تصویری تاثیر گذار و در عین حال تراژیک که در لحظه گرفته شده بود.

"نیلوفر دمیر" عکاس خبرگزاری "دوغان حیات" ترکیه مدت ها بود که در ساحل بدروم ترکیه در تعقیب مهاجران سوری بود . مهاجرانی که با قایق خود را از سواحل ترکیه به جزایر یونان در دریای اژه می رسانند و از آنجا مسیر عزیمت به کشورهای اروپایی به ویژه آلمان را در پیش می گیرند. 


نیلوفر دمیر و عکس او

 ماجرای دو عکسی که جهان را تکان داد +عکسدر هفته های گذشته موج گسترده ای از این کوچ اجباری از ترکیه به اروپا گزارش شده است و همچنان ادامه دارد. درِ کشورهای اروپایی اما به روی مهاجران باز نبود و هزاران مهاجری که در هفته های گذشته از طریق دریای اژه راه خطرناک دریایی اروپا را در پیش گرفته اند؛ خطر احتمال غرق شدن در دریا را هم به جان خریده اند.

گزارش های متعددی از غرق شدن قایق ها در سواحل یونان گزارش شده است و حتی برخی رسانه های ترکیه در هفته های گذشته گزارش دادند نیروهایی نقاب دار برای غرق عامدانه قایق های حامل مهاجران آسیایی پیش از رسیدن به جزایر یونانی مستقر شده اند.

اما کاری که " نیلوفر دمیر" در سه شنبه هفته گذشته کرد هنگامی بود که دیگر کار از کار گذشته بود و 12 نفر از یک قایق حامل پناهجو غرق شده بود و تنها 2 نفر از آن حادثه جانم سالم به در برده بودند که یکی از آنها قاچاقچی انسان ( قایقران) بود که به محض متلاطم شدن دریا از قایق گریخته بود و دیگری مردی بود که همه هستی خود یعنی همسر و فرزندانش را سوار قایق کرده و به امید رسیدن به اروپا در قایق نشسته بود.

عبدالله کردی در روایت آن حادثه گفته است: دست اعضای خانواده اش به هنگام توفان در دستش بوده اما نتوانسته آنها را نجات دهد و به دلیل نپوشیدن جلیقه نجات، همه اعضای خانواده اش در حادثه غرق می شوند.

عبدالله خود را به ساحل می رساند اما دو پسر و همسرش و دیگر مسافران قایق در حادثه جان می سپارند.

امواج دریا جسد بی جان " آیلان کردی" را به ساحل شهر بدروم می آورد و در این هنگام عکاس خبرگزاری دوغان حیات ترکیه در ساحل بدروم و در تعقیب مهاجران سوری برای گرفتن عکس، صحنه را شکار می کند.

باقی ماجرا از زبان عکاس "تصویر مرگ آیلان" در مصاحبه پنج شنبه هفته گذشته با شبکه خبری سی ان ان ترک روایت می شود:" وقتی با صحنه مواجه شدم کار از کار گذشته بود و دیگر نمی شد برای ایلان کاری کرد. او مرده بود . بنابراین در آن لحظه هیچ‌ کاری به جز عکس گرفتن از این صحنه از دستم ساخته نبود، من هم این کار را انجام دادم. من فکر می‌کردم که این تنها راهی است که از طریق آن می‌توان فریاد جسم خاموش او را به گوش جهانیان رساند."

و این گونه تصویر آیلان در کمتر از 24 ساعت در همه جهان منتشر شد و کمتر از 48 ساعت پس از آن حادثه تصویر جنازه آیلان که در کرانه بدروم به خواب ابدی فرو رفته بود در صفحه نخست بیشتر روزنامه های اروپایی و جهان جا گرفت.

افکار عمومی در اروپا به غلیان آمد و دولت های اتریش و آلمان اعلام کردند مرز خود را به روی مهاجران سوری در کشورهای یونان ، مقدونیه و مجارستان باز می کنند. نخست وزیر فنلاند اعلام کرد خانه خود را در اختیار مهاجران سوری قرار می دهد و بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان اروپایی  به تاسی از افکار عمومی منقلب شده در اروپا اعلام کردند تسهیلاتی ویژه را برای پذیرایی از آوارگان جنگی سوری در نظر گرفته اند.

تصاویر تاثیر گذار در لحظه های تاریخی مختلف در یک قرن گذشته خیلی زیاد نبوده اند . تصاویری که از لحظه های ناب (تلخ و شیرین) گرفته شده اند و برای همیشه تاریخ ثبت و ضبط شده اند.

تصویر آیلان به لحاظ عناصری که درون خود داشت بسیار مشابه با داستان تلخ " کوین کارتر" عکاس عکس معروف " کودک اتیوپیایی و لاشخور" است.

کارتر زاده شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی بود. او در مارس سال 1993 به همراه یک تیم امداد رسانی برای عکاسی از پدیده قحطی در اتیوپی به این کشور سفر می کند . او در جریان این سفر به صورت اتفاقی با صحنه ای عجیب مواجه می شود . دختری خردسال که از فرط گرسنگی در  نزدیکی یک مرکز توزیع غذای سازمان ملل در حال "احتضار "روی زمین افتاده و در همان حال کرکسی در نزدیکی او نشسته است و گویی منتظر است تا کودک جان دهد تا لاشه او را بخورد.

کوین کارتر و عکس معروف و تاریخی او از کودک و لاشخور

 ماجرای دو عکسی که جهان را تکان داد +عکس


کوین 33 ساله از این صحنه عکس می گیرد و این عکس برای نخستین بار در 26 مارس 1993 در روزنامه نیویورک تایمز منتشر می شود و پس از  انتشار جهانی تکان می خورد و همه رسانه ها این عکس را بازنشر می کنند و درباره آن بحث می کنند. دو ماه پس از انتشار این تصویر جایزه معروف "پولیتزر" به کوین کارتر تعلق می گیرد.


اما انتشار این عکس حاشیه های خاص خود را هم به همراه می آورد. برخی کوین را متهم می کنند که سود جویانه به دنبال منافع شخصی و حرفه ای خود بوده است و به جای کمک به کودک در حال مرگ به فکر گرفتن عکس بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز اعلام می کند از زمان انتشار این تصویر صدها نفر با این روزنامه تماس گرفته اند تا از سرنوشت این دختر خردسال بدانند. کوین اما از سرنوشت او اظهار بی اطلاعی می کند. 

کوین در بهترین شکل ممکن ماموریت حرفه ای خود را انجام داده بود و عمق فاجعه تراژیک جاری در اتیوپی را به روی صحنه و در انظار جهان به نمایش گذاشته بود اما پرسش اساسی منتقدان در آن هنگام این بود که آیا او در کنار مسئولیت حرفه ای به مسئولیت انسانی خود نیز عمل کرده بود و کوین برای پاسخ به این سوال جوابی نداشت.

او تنها به منتقدان می گفت در وضعیت کمک به آن کودک خردسال و صدها و هزاران کودک مشابه او نبوده است و تنها کاری که می توانسته انجام دهد گرفتن عکس بوده است، اما این پاسخ به گوش منتقدان نمی رفت و آنها با پیش کشیدن مسئولیت حرفه ای و مسئولیت اخلاقی و انسانی مدام این سوال را مطرح می کردند که به راستی در نهایت چه بلایی بر سر آن دختر خردسال آمده است؟ آیا جان داده و طعمه لاشخوری که در کنار او کمین کرده است شده است یا اینکه به کمک امدادرسانان سازمان ملل (که ظاهرا عکس در نزدیکی آن گرفته شده بود) نجات یافته است؟

کوین در تناقض بین مسئولیت اخلاقی و مسئولیت حرفه ای گرفتار شد و در نهایت در تابستان سال 1994 و 16 ماه پس از گرفتن آن عکس تاریخی و تراژیک، اقدام به خودکشی کرد. او سر یک شلنگ را به اگزوز خودرو خود وصل کرد و سر دیگر آن را داخل خودرو برد و  این گونه در اثر استنشاق گاز مونواکسید کربن خود را از بین برد.

او قبل از خودکشی در نامه ای نوشت: "من افسرده و ناامید بودم... ذهن من با خاطرات زنده‌ای از خشم و درد و کشتار و اجساد روی هم تلنبار شده و خانه‌های خالی از سکنه و کودکان گرسنه و رنجور انباشته شده‌است..

 "نیلوفر دمیر" عکاس  تصویر هولناک آیلان نیز با سوال مشابهی که از کوین پرسیده شد مواجه شد. از نیلوفر پرسیدند : چطور به راحتی تحت تاثیر این صحنه هولناک قرار نگرفتی ؟ چطور توانستی خود را جمع و جور کنی و سریعا عکاسی کنی!

او در پاسخ مکثی کرد و گفت: "وقتی با صحنه مواجه شدم دیگر کار از کار گذشته بود. " و سپس شروع به روایت کرد.

کوین کارتر اما نمی دانست آیا کار از کار گذشته بود یا نه ! کودکی که او تصویرش را در لنز ثبت کرده بود هنوز جان داشت و لاشخوری که در انتظار خوردن او نشسته بود. 

شاید  تنها تفاوت اساسی بین کوین و نیلوفر به عنوان دو عکاس حرفه ای مواجه شدن با دو صحنه با مشابهت های بسیار از منظر تراژیک و با یک تفاوت عمده از منظر موقعیتی بوده است و این گونه کار برای عکاس تصویر آیلان برای توجیه اخلاقی رفتارش آسان ولی برای کوین بسیار سخت بوده است.

تفاوت موقعیت برای هر دو صحنه تکان دهنده و تاثر انگیز با وجود مشابهت های فراوان هر دو عکس، در جریان داشتن "رگ حیات" در نبض دو کودکی است که سوژه دو عکاس با فاصله بیش از دو دهه شده اند ؛ کودکی که در اثر گرسنگی در حال جان کندن است و کودکی که در آب جان داده و امواج دریا جسم بی جان او را به کرانه  آورده است؛ و این تفاوت در چشم منتقدان کم نیست.

 

منبع: عصرایران


 
اردوغان: ایران عامل بروز بحران مهاجرت است
ساعت ٦:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی

به گزارش مشرقبه نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اتحادیه اروپا را متهم کرد که به رغم قرار دادن نام حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در فهرست سازمان‌های تروریستی ، همواره این گروه تروریستی را تحمل و با آن مدارا کرده است. 

 

اردوغان در مصاحبه ای تلویزیونی با بیان این مطلب اعلام کرد :« اتحادیه اروپا، که پ ک ک را سازمانی تروریستی قلمداد می کند، متاسفانه با این گروه کنار آمده است و اعضای این گروه در کشورهای اروپایی پناه می گیرند و حتی گاهی مقامات اروپایی به رهبران پ ک ک فرصت نمایش قدرت می دهند.»
رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد: "کشورهای غربی همواره ترکیه را در مبارزه با تروریسم تنها گذارده اند؛ ولی با این همه آنکارا به مبارزه خود بر ضد پ ک ک تا آخر و تا زمانی که تهدیدات تروریستی این گروه در ترکیه به قوت خود باقیست، ادامه می دهد."
 
اردوغان در عین حال اعلام کرد: ترکیه در عزم خود برای مبارزه با داعش در چارچوب ائتلاف بین المللی راسخ است و این گروه را تهدیدی ثانویه بر ضد این کشور می داند. 
رئیس جمهور ترکیه همچنین حامیان دولت سوریه، یعنی ایران و روسیه را مسئول بروز بحران آوارگان در اروپا معرفی کرد. 
اردوغان مدعی شد: « این کشورها هرگز به دنبال میانجیگری در اوضاع سوریه نیستند، آنها همواره از بشار اسد حمایت کرده اند . آنها هرگز به این موضوع که چگونه باید این رهبر ظالم را از قدرت ساقط کرد فکر نمی کنند.»
اروغان تصریح کرد: «کارهایی است که ایران و روسیه باید انجام دهند. آنها کشورهای حامی سوریه هستند. من این موضوع را به طور علنی اعلام می کنم زیرا قبلا در این خصوص با آنها (رهبران روسیه و ایران) صحبت کرده ام.
وی در ادامه مدعی شد:" چاره ای جز گفتن این مطلب ندارم زیرا ناراحت هستم. ایران و روسیه سلاح و پول در اختیار بشار اسد قرار می دهند و از رژیم سوریه حمایت می کنند. همه تلاش های آنها در جهت حذف مخالفان (سوری) قرار دارد."
 اردوغان همچنین در ادامه ادعا‌های بی اساس خود گفت: "داعش با رژیم سوریه منسجم عمل می کند و در حال حاضر بزرگترین حامی این گروه است و آنهایی که نهایت تلاش خود را برای بقای این رژیم به کار گرفته اند ، مسئول بروز این فجایع هستند."

 
چرا تیم مذاکره کننده قبلی به مجلس دعوت شد؟
ساعت ٦:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، اسماعیل کوثری گفت: اصل موضوع مذاکره ما بر این اساس بوده که تحریم‌ها برداشته شود، و اگر این تحریم‌ها بخواهد به صورتی تعلیق باشد و یا اینکه 8 یا 10 سال طول بکشد تا به‌قول مذاکره کنندگان لغو شود، این زمان برای ما قابل قبول نیست؛ بلکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند باید همزمان با توافق و اقدامی که انجام می‌دهیم باشد، یعنی زمان آن باید همان زمانی باشد که توافق صورت گرفته است.

کوثری افزود: بیانات مقام معظم رهبری برای همه مسؤولین و مردم فصل الخطاب است. ایشان فرمودند که اگر قرار است چارچوب تحریم‌ها حفظ شود پس ما برای چه چیزی مذاکره کردیم یا اینکه فرمودند اگر قرار است تحریمها تعلیق شود اقدام ما هم در حد تعلیق است.

کوثری اظهار داشت: خیلی‌ها فکر می‌کردند که موضوع تمام شده است، درصورتیکه اینطور نیست و هنوز توافقها در کنگره آمریکا و در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، و این است که ما هنوز مدت زمان تقریبا یک ماه تا یک ماه ونیم دیگر داریم تا بتوانیم به صورت دقیق نکات این توافقنامه را بررسی کنیم و به نتیجه‌ای مطلوب برسیم.

کوثری درباره پیام بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص مسائل هسته‌ای گفت: این پیام هم برای مردم و هم مسؤولین ایران و هم برای 1+5 و مخصوصا سیاستمداران آمریکا است.

* سیاستمداران آمریکایی حرفهایی برخلاف برجام زدند
وی افزود: سیاستمداران آمریکا در این مدت حرفهای بسیاری را فراتر از برجام زدند و حرفهایی زدند که خلاف این توافق بوده است. مانند اینکه می گفتند مراکز نظامی را بازرسی می‌کنند و یا اینکه با صراحت در خصوص بحث تحریمها می‌گفتند که تعلیق می کنند، درحالیکه همه آن حرفها برخلاف برجام است.

کوثری تأکید کرد: آمریکایی‌ها در اصل می‌خواهند از طریق برجام به نتایجی بعد از برجام دسترسی پیدا کنند، و آن نفوذ در داخل و نفوذ در منطقه است، که مقام معظم رهبری در خصوص این مسأله هشدار دادند که دقیقا متوجه باشند.

* کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی برجام
کوثری گفت: ما در مجلس کمیسیون ویژه‌ای را تشکیل داده‌ایم، و الان از کارشناسان مختلف درخواست می‌کنیم که بیایند و موضوعات خودشان را در رابطه با این توافقنامه گزارش دهند که چه اقداماتی کرده‌اند و چه اقداماتی را باید بعد از این انجام دهند که دقیقا برخاسته از خود توافقنامه باشد و اقداماتی که باید تیم مذاکره کننده و یا مجلس انجام بدهد.

کوثری خاطرنشان کرد: این مسأله به ظاهر یک موضوع توافق هسته‌ای است؛ اما طرف مقابل و مخصوصا آمریکایی‌ها و اروپایی ها می‌خواهند از اینجا برای مقاصد پلید دیگری که دارند سوء استفاده کنند.

* نحوه فعالیت کمیسیون ویژه مجلس
کوثری در خصوص نحوه فعالیت این کمیسیون مجلس و اعضای تشکیل دهنده آن اظهار داشت: این کمیسیون 15 عضو دارد که توسط مجلس و نمایندگان مجلس انتخاب شدند و هم نایب رئیس مجلس در آن حضور دارد و هم رئیس کمیسیونها مانند امنیت ملی، بودجه، آموزش و تحقیقات و فن آوری و اعضای دیگری که هستند هم تخصص هسته‌ای دارند و هم دفاعی و هم امنیتی. و ما هم از حقوقدانان و اقتصاد دانهای مجلس استفاده می کنیم و هم حقوقدان ها و اقتصاد دانهای بیرون؛ و همچنین از کارشناسان دیگر مانند نیروهای مسلح در خصوص مسائل نظامی مانند بازرسی ها و موشکی و سلاح و تجهیزات.

وی افزود: این کمیسیون چند کمیته تخصصی حقوقی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، دفاعی و امنیتی تشکیل داده است که به صورت تخصصی از دانشگاهیان و اساتید و خبرگان موضوع تخصص خودشان دعوت می کنند تا نظرات خود را بگویند و کمک کنند، و ما از آنان برای رسیدن به جمع بندی خوبی در همه موضوعات استفاده می‌کنیم.
 
* هنوز به نتیجه نرسیدیم
کوثری خاطرنشان کرد: این کمیسیون پس از بررسی موضوع‌های مختلف برجام، در نهایت گزارشی را به مجلس می‌دهد و از طرف دیگر بررسی می‌کند که آیا نیاز هست که به دولت اعلام کند در این رابطه و یا برای تصویب آن لایحه بدهد؛ البته اگر به این نتیجه رسید – ما هنوز به این نتیجه نرسیدیم و درحال بررسی هستیم – شاید هم به اینها نرسیم و فقط در این حد شود که ما نظرات جمع بندی کمیسیون و مجلس را در اصل به صورت یک بسته در اختیار سران قوا و مقام معظم رهبری قرار دهیم، و در نهایت آنجا به این شکل نظرات خودمان را ارائه کنیم، تا با نظراتی که در شورای عالی امنیت ملی انجام گرفته یکی کنند و در نهایت نتیجه بررسی برجام از طرف جمهوری اسلامی اعلام شود.

کوثری تأکید کرد: ما هنوز به نتیجه نرسیدیم و در حال بررسی اولیه هستیم.

* دلیل دعوت تیم قبلی مذاکرات به مجلس
کوثری در خصوص دلیل جلسه کمیسیون با تیم قبلی مذاکرات یعنی گفت: ما می خواستیم که سابقه (مذاکرات) را همه اعضا بدانند، یعنی سابقه از اول شروع موضوع.

وی خاطرنشان کرد: تیم مذاکره کننده فعلی هم که در رأس آنها آقایان ظریف، عراقچی و تخت روانچی هستند، هفته گذشته و امروز در خدمت آنها بودیم.

کوثری اظهار داشت: ما امروز وارد برجام شدیم و موضوع اصلی این جلسه بحث حقوقی و بررسی مسائل حقوق آن بود، و روزهای بعد موضوع تحریم‌ها و مسائل نظامی از ابعاد مختلف بررسی می‌شود تا انشاء الله به نتیجه مطلوبی برسیم.

* مراکز نظامی به هیچ وجه بازرسی نخواهد شد
کوثری درباره بحث مراکز نظامی گفت: ما از قبل تأکید کرده‌ایم که به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد تیم بازرسی وارد مراکز نظامی شود و بازرسی کند، تیم مذاکره کننده ما هم دقیقا بر همین اساس مطالب را قبول دارد؛ لذا مراکز نظامی ما به هیچ وجه مورد بازدید قرار نخواهند گرفت.
منبع: العالم

 
رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای‌عالی فضای مجازی:
ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی

باید با اقدامات سنجیده از انفعال در عرصه فضای مجازی خارج شد/

 

 

تبیین الزامات حضور فعال و مؤثر در فضای مجازی

رهبر معظم انقلاب فرمودند: باید با استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای جوان کشور و با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده به سمت خروج از حالت انفعال در عرصه فضای مجازی و تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب حرکت کنیم.

خبرگزاری فارس: باید با اقدامات سنجیده از انفعال در عرصه فضای مجازی خارج شد/ تبیین الزامات حضور فعال و مؤثر در فضای مجازی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای شورای عالی فضای مجازی، این شورا را مرکز اصلی سیاستگذاری آگاهانه، مسئولانه و مقتدرانه در خصوص فضای مجازی خواندند و با اشاره به گسترش روزافزون و پرسرعت پدیده عظیم و بی‌نظیر فضای مجازی تأکید کردند: باید با استفاده از تواناییها و استعدادهای جوان کشور و با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده و هماهنگ و بدون از دست دادن زمان به سمت خروج از حالت انفعال در عرصه فضای مجازی، و حضور فعال و تأثیرگذار و تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب حرکت کنیم.

ایشان با اشاره به تأثیرگذاری گسترده فضای مجازی به عنوان یک قدرت نرم فوق‌العاده در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگ، سیاست، اقتصاد، سبک زندگی، ایمان، اعتقادات دینی و اخلاقیات، بر لزوم طراحی مناسب و دقیق برای حفظ حریم امنیت فکری و اخلاقی جامعه در این عرصه تأکید کردند و افزودند: لازمه حضور فعال و تأثیرگذار در فضای مجازی، «تمرکز در تصمیم‌گیری»، «جدیت در اجرا بدون از دست دادن زمان»، «هماهنگی میان دستگاهها» و «پرهیز از موازی‌کاری و تعارض» است.

رهبر انقلاب همچنین برنامه‌ریزی و حمایت دولت به‌ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای گسترش صنایع مرتبط با فناوری ارتباطات را بسیار ضروری خواندند و تأکید کردند: گسترش این صنایع از طریق شرکتهای دانش‌بنیان، تأثیر بالایی در اشتغال‌زایی و تحول در اقتصاد کشور خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از زحمات رئیس‌جمهور و اعضای قبلی شورای‌عالی فضای مجازی و دبیران فعلی و قبلی این شورا تشکر کردند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس‌جمهور و آقای مهندس انتظاری دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گزارشی در خصوص اهمیت فضای مجازی و برنامه‌ها و اقدامات شورای‌عالی و مرکز ملی فضای مجازی در دوره اول مسئولیت ارائه کردند. همچنین آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه نکاتی در خصوص الزامات و اقتضائات مرتبط با فضای مجازی بیان کرد. 
آمانو: ساخت و ساز در پارچین، توان راستی‌آزمایی آژانس را کاهش می‌دهد
ساعت ٦:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧ : توسط : حسینی

آمانو: ساخت و ساز در پارچین، توان راستی‌آزمایی آژانس را کاهش می‌دهد/

 

 

گزارش ابعاد احتمالی در موعد مقرر منتشر می‌شود/

 

 

اجرای برجام، به سرعت تهران بستگی دارد

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تأکید کرد که این نهاد بر اساس نقشه راه مورد توافق، تا 15 سپتامبر سوالات و ابهامات خود در مورد توضیحات مکتوب ایران را به این کشور ارائه می‌کند.

خبرگزاری فارس: آمانو: ساخت و ساز در پارچین، توان راستی‌آزمایی آژانس را کاهش می‌دهد/گزارش ابعاد احتمالی در موعد مقرر منتشر می‌شود/اجرای برجام، به سرعت تهران بستگی دارد

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی روز دوشنبه در پایان نشست شورای حکام گفت این نهاد تا روز 15 سپتامبر (24 شهریور) سوالات احتمالی خود در مورد توضیحات ایران را به تهران ارائه می‌کند.

آمانو در این رابطه گفت: «ایران توضیحات مکتوب خود را در خصوص موضوعات باقی‌مانده حال و گذشته ارائه کرده است. در حال بررسی این اطلاعات هستیم و تا 15 سپتامبر سوالات خود را به ایران ارائه می‌کنیم.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا آژانس اکنون شاهد رویکرد جدیدی از جانب ایران است، گفت: «بله، رویکرد جدیدی داریم، چراکه در حال اجرای توافق جدیدی هستیم که روز 15 جولای (24 تیر ماه) به دست آمد. ما انتظار داریم که ایران نقشه راه مورد توفاق و همچنین برنامه جامع اقدام مشترک را اجرا کند.»

او همچنین در جواب این سوال که انتظار دارد تحریم‌های ایران چه زمانی رفع شوند، گفت: «رفع تحریم‌ها وظیفه ما نیست، ما سازمانی فنی هستیم و تنها بر اساس واقعیات فنی ارزیابی‌های خود را انجام می‌دهیم. ما ارزیابی‌های خود را برای تسهیل اقدامات کشورهای عضو، بر اساس واقعیات فنی ارائه می‌کنیم.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت نمی‌تواند پیش‌بینی کند که اجرای تعهدات ایران در برنامه جامع اقدام مشترک، چه میزان زمان می‌برد. وی گفت: «اگر سوالات این است که چقدر طول می‌کشد، خوب باید بگویم که... این تا حد زیادی به طرف ایرانی و سرعت اجرای اقدامات بستگی دارد، مثلا اینکه چقدر طول می‌کشد ذخایر اورانیوم کاهش یابد یا اینک چقدر زمان می‌برد که سانتریفیوژها برداشته شده و به انبار منتقل شوند.»

او افزود: «این مسئله به واقعیات فنی بستگی دارد و باید ببینیم که ایران چطور با چه سرعتی این اقدامات را انجام می‌دهد، اما آژانس به نوبه خود آمادگی دارد که در سریع‌ترین زمان اقدامات مربوط به خود را انجام دهد.»

آقای آمانو همچنین در خصوص روند حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی هم گفت که برای رسیدن به آن نقطه، کارهای زیادی باید انجام گیرد، که از جمله آن بررسی توضیحات مکتوب ایران،‌ شفاف‌سازی اطلاعات و برگزاری جلسات فنی دوجانبه است. وی افزود: «برای حل مسئله ابعاد احتمالی، لازم است که آژانس به تصویری روشن از مسئله دست پیدا کند.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه در مورد ساخت و سازهای ادعایی در سایت نظامی پارچین هم گفت: «ما از طریق تصاویر ماهواره‌ای شاهد برخی فعالیت‌ها بوده‌ایم. این فعالیت‌ها توان آژانس برای راستی‌آزمایی را تضعیف می‌کند. با این حال ما هنوز به آنجا دسترسی نیافته‌ایم و این اطلاعات را از طریق تصاویر ماهواره‌ای دریافت کرده‌ایم.»

او در مورد توافق دوجانبه محرمانه میان ایران و آژانس و درخواست نمایندگان کنگره برای دسترسی به متن آن،‌ بر محرمانه بودن مفاد این توافق تأکید کرد و گفت تاکنون هیچ‌یک از کشورها درخواستی برای افشای محتوای این سند ارائه نکرده‌اند. 

آمانو در پایان این نشست بار دیگر به مسئله ابعاد احتمالی اشاره کرد و گفت وی بر اساس نقشه راه، باید تا روز 15 دسامبر گزارش خود را در مورد نتیجه بررسی‌ها در خصوص ابعاد احتمالی، منتشر کند. وی گفت تصور نمی‌کند که این ضرب‌الاجل تمدید شود یا اینکه آژانس نتواند گزارشی کامل ارائه کند. 
زائران اربعین فقط هزینه روادید می‌ پردازند
ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی
به گزارش فرهنگ نیوز، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت، با اشاره به اینکه پیش ثبت نام از مشتاقان شرکت در مراسم اربعین از فردا در سامانه " سماح"  به نشانی www.samah.haj.ir آغاز می شود افزود: شرکت در این مراسم فقط با گذرنامه معتبر و روایدد امکان پذیر است .
 
وی با بیان اینکه همه اعزام های مراسم اربعین به کربلا از این سامانه ساماندهی می شود افزود: زائران پس از نام نویسی در این سامانه، گروه بندی می شوند و اطلاعات مربوط نیز با پیامک به ثبت نام کنندگان اعلام می شود.
 
به گفته اوحدی، ستاد اربعین به ریاست سفیر کشورمان در بغداد تشکیل شده است و مبلغ روادید و همچنین هزینه بیمه زائران در خبرهای بعدی و پس از برگزاری جلسات هماهنگی با مقامات عراقی به اطلاع مردم می رسد.
 
منبع: صدا و سیما

 
تکذیب خبرمحبوس شدن زوار ایرانی در سامرا
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی
به گزارش فرهنگ نیوز، چند روزی است که پیامی در شبکه‌های مجازی مبنی بر حمله شدید داعش به سامرا منتشر شده است و از شیعیان درخواست می‌شود تا دعای فرج را برای دور شدن سامرا از بلا بخوانند.
 
متن پیام را در زیر می‌خوانید:
 
«متاسفانه از ساعاتی پیش داعش به صورت تمام عیار به سامرا حمله کرده است. تا الان 51 نفر از ارتش عراق شهید شدند. درگیری شدید ادامه دارد. ظاهرا قصد تعرض به حرمین عسگریین رو دارند. داعش هم صفحه توییتر دارد هم فیسبوک؛ الان در اخبارشان در سایت هایشان شدیدا اعلام می کنند که برای حرم آمدند.
 
درگیری بسیار شدید است. 4 محله سامرا تحت کنترل تروریست ها است. اخبار حاکی از تلاش برای محاصره حرم سامراست.
 
زوار ایرانی و پاکستانی داخل حرم مانده و حرم را بسته اند.
 
در خبرهایشان زده‌اند ساختمان‌های دولتی سامرا را گرفتند. همین الان در صفحه فیسبوک داعش خبر زدند که اکثر مکان‌های سامرا را گرفتند. ارتش عراق دارد نیرو اعزام می کند. برای نابودی وهابیت و آزادی سامرا و حرمین دعا کنید.
 
دوستان سلام.
 
برای دور شدن بلا از شهر مقدس سامرا به ویژه حرم مطهر پدر و جد بزرگوار امام زمان عجل الله تعالی فرجه دعای فرج را بخوانیم تا به برکت این دعا خداوند متعال خطرات را از حرمین عسکریین دور نماید.»
 
در تماسی با مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت صحت و سقم این خبر را جویا شدیم.
 
محسن نظافتی این خبر را از اساس تکذیب کرده است.
 
از سویی بنا به گفته مسئولین حج و زیارت هیچ زائر ایرانی به سامرا اعزام نمی‌شود و این مکان خالی از زوار ایرانی است.
 
اکنون تعدادی از ایرانیان تحت نظارت ستاد بازسازی عتبات در حرم مطهر سامرا مشغول بازسازی مکان‌های آسیب‌دیده حرم هستند. در ضمن ساخت گنبد مبارک این حرم مطهر نیز به اتمام رسید و در هفته گذشته از آن رونمایی شد.
 
دعا برای فرج مولا و مقتدایمان حضرت حجت بن‌الحسن(عجل الله تعالی فرجه) در همه مکان‌ها و زمان‌ها خوب است ولی احتمال می‌رود که پس از انتشار این خبر یکی از کاربران بی‌اطلاع دعا را ضمیمه این خبر کرده و آن را در صفحات اجتماعی منتشر کرده است.
 
به همین سبب انتشار این اخبار در فضاهای مجازی فقط باعث تاثر بیشتر مسلمین جهان به ویژه شیعیان می‌شود و باید ریشه‌یابی شود تا مشخص شود این اخبار از سوی کدام گروه و با کدام انگیزه منتشر می‌شود.
 
منبع: فارس

 
ارسال هدیه رهبر انقلاب برای جشن تکلیف آرمیتا
ساعت ٩:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی
به گزارش فرهنگ نیوز، مقام معظم رهبری به مناسبت به سن تکلیف رسیدن آرمیتا رضایی‌نژاد فرزند شهید رضایی نژاد هدیه فرستاند.
 
 این هدیه  فردا با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهری  در محل تالار شهر مشهد مقدس طی مراسمی به آرمیتا رضایی نژاد اهدا می‌شود.

 
اظهارات تکان دهنده زن ایزدی درباره داعش
ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، این زن ایزدی به نام جنان که 90 روز در عراق در اسارت این گروه تروریستی بوده و تحت شکنجه و زور در بازارهای مناطق مختلف زیر سلطه این گروه به عنوان یک برده جنسی خرید و فروش می شده است، این گروه ناآشنا با دین اسلام را بندگان جنسی نامیده که انسان های دوران تاریکی و ظلمت نیز از ارتکاب آن مبرا هستند.

این زن 18 ساله می گوید که پس از سه ماه زندگی ذلت بار همراه با ترس و اجبار موفق شده از چنگال داعشی ها فرار کند و همراه با همسرش، خود را به نیروهای سازمان های حقوق بشری در پاریس برساند.

وی دریک شب تاریک و توسط یک افسر سابق ارتش (بعث) عراق با قیمتی پایین خریداری شده و بعد از مدتی همراه با دیگر زنان ایزدی در سالن فروش زنان به فروش رفته است.

وی  توضیح می دهد که چگونه در این مدت با انواع اهانت و شکنجه روبرو بوده و اعضای ضد بشری داعش برای اعمال ضد اخلاقی با زنان ایزدی چگونه با یکدگیر رقابت می کردند.

به گفته او، هر زن ایزدی که از خواسته اعضای این گروه سرپیچی می کرد مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجبور می شد ساعت ها زیر آفتاب داغ بایستد، از آب های آلوده که موش ها در آن رفت و آمد می کردند، بنوشد و یا با تجهیزات الکتریکی مورد شکنجه قرار می گرفته است.

این زن ایزدی می افزاید: در سالن فروش زنان ایزدی مردانی از جنسیت های عراقی، سوریه ای و دیگر اعضای داعش از کشورهای مختلف رفت و آمد می کردند که جنان آنها را نمی شناخته است.

به گفته او، هر زن ایزدی حداقل به قیمت 150 دلار فروخته می شد که خریدار می توانست معادل دینار عراقی آن را هم بپردازد و اگر پول نقدی نداشت می توانست او را با سلاح نیز مبادله نماید.

جنان می گوید: در سالن فروش زنان به مشتریان اجازه اعمال غیر اخلاقی و دیدن بدن عریان آنها داده می شد تا بتوانند بهترین را با قیمتی بالاتر انتخاب نمایند.

این زن ایزدی با آنچه که از اعمال وحشیانه از این گروه تروریستی مدعی اسلام مشاهده کرده است، می گوید: این گروه تروریستی هیچ اعتقاد و پایبندی به احکام اسلام ندارد بلکه اصلا بشر نیستند. آنها بجز قتل و انتقام و کشتار انسان ها به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنند و دائما مواد مخدر که در اسلام حرام است، مصرف می کنند.

به گفته جنان ، گروه ضد بشری داعش تنها به انتقام از انسان ها می اندیشند.
منبع: ایرنا

 
عروسک‌های ایرانی در دست کودکان سوری +تصاویر
ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق،مراسم اهدای عروسک‌های پارچه‌ای کمپین «عروسک‌های خاموش» روز گذشته و با حضور بیش از 150 نفر از کودکان جنگ‌زده سوری و فلسطینی در دمشق برگزار شد.

در این مراسم که با عنوان «قاصدک‌های لبخند» و با مشارکت گروه مردمی «سنگ، کاغذ، قیچی»، «اتحادیه بین‌المللی امت واحده» و «جمعیت امدادرسانی به ملت فلسطین» برگزار شد، کودکان سوری و فلسطینی نقاشی‌هایی را جهت تشکر از خیرین ایرانی نقاشی کرده و به نمایندگان ایرانی حاضر در مراسم اهدا کردند.

حضور در شهربازی سندباد دمشق و توزیع کیف مدرسه و سایر هدایا که از محل کمک‌های مردمی به اتحادیه بین‌المللی امت واحده خریداری‌شده بود و همچنین اجرای موسیقی دوزبانه «بی پناه» با خوانندگی «طه چوگان باز» از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

طه پس از اجرای اثر «بی‌پناه» در گفت‌وگویی اعلام کرد: هنر باید به رسالت خودش عمل کند و اعلام همبستگی با کودکان جنگ‌زده و کاستن از آلام ایشان کمترین کاری بود که از دست من بر می‌آمد و امیدوارم توانسته باشیم با رقم زدن یک روز خوش، اندکی از رنج‌های این کودکان که چندین سال است در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند کاسته باشیم.
این هنرمند کشورمان که با موزیک ویدئوهای «هفت سین» و «بی‌صبری» در عرصه موسیقی درخشیده است ابراز امیدواری کرد نهادهای خیریه بین‌المللی حضور فعال‌تر و جدی‌تری در بحران انسانی سوریه داشته باشند و جهت بهبود شرایط زندگی برای آوارگان سوری و فلسطینی تلاش کنند.

حمید دیانت، نماینده اتحادیه بین‌المللی امت واحده نیز ضمن تشکر از همه ایرانیانی که با نیتی خالصانه در کمپین مردمی «عروسک‌های خاموش» شرکت کرده و عروسک‌های دست‌ساز خود را به‌دست گروه سنگ، کاغذ، قیچی رساندند ابراز داشت: حضور مردمی ایران در بحران‌های بین‌المللی واقعاً کمرنگ است و باید سمن‌ها و گروه‌ها و شخصیت‌های برجسته کشورمان در این زمینه ایفای نقش بیشتری داشته باشند.

این عضو اتحادیه بین‌المللی امت واحده با اشاره به کاروان بین‌المللی «زائران صلح سوریه» که فروردین ماه سال 93 با مشارکت و حضور ده‌ها نفر از نخبگان ایرانی و بین‌المللی به سرانجام رسید گفت: ظرفیت‌های بی‌شماری در داخل کشور وجود دارد که در صورت مدیریت صحیح، امکان اتصال به ظرفیت‌های برون‌مرزی و ایفای نقش مؤثر و فعال در فضای بین‌المللی برای ما فراهم است.

گفتنی است کمپین «عروسک‌های خاموش» اواسط تابستان گذشته و با به اوج رسیدن جنایات و خشونت‌های رژیم صهیونیستی در حمله به غزه و کشتار وحشیانه اهالی نوار غزه و خصوصاً کودکان این منطقه، تشکیل و با استقبال و مشارکت گسترده مردمی از شهرهای مختلف کشورمان روبرو شد.

 

منبع: تسنیم

 
درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر
ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی

گروه بین الملل مشرق- بدنبال حمله ناگهانی گروه تروریستی تکفیری داعش به مناطق حاشیه غربی شهر سامراء المقدسه، نیروهای ارتش، پلیس و بسیج مردمی عراق طی پاتک های متعددی از نفوذ تروریستها به داخل شهر جلوگیری کردند. حملات داعش مطابق عادت معهود این گروه با حمله انتحاری آغاز شد که طی آن یک عامل انتحاری از اهالی درعای سوریه خود را در نزدیکی یکی از مقرهای ارتش عراق منفجر کرد.

درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر
بدنبال این حمله انتحاری، دهها نیروهای داعش حملات زمینی خود را در دو محور برای ایجاد شکاف در محور غربی شهر سامراء آغاز کردند. در مقابل نیروهای نظامی عراقی بااعزام واحدهای نظامی بیشتر به منطقه و حملات هوایی علیه خطوط تدارکاتی و مناطق استقرار نیروهای داعش حملات پی در پی داعش را دفع کردند. در این درگیریها بخش اعظم توان نظامی داعش منهدم شده و تلفات انسانی سنگینی به آن وارد آمده است.
درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر
واحد اطلاع رسانی داعش با انتشار تصاویری، گوشه ای از نبرد نیروهای خود با رزمندگان دلاور بسیج مردمی عراق را به نمایش در آورده است. شهر سامراء در استان صلاح الدین و محل مدفن امامین عسگریین از اماکن مقدس شیعیان و مورد احترام شدید اهل سنت می باشد. نیروهای داعش از سال گذشت تلاشهای مکرری را برای سیطره بر سامراء و تخریب حرمین موجود در آن انجام داده که با شکست مواجه شده است.
درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر
درگیریهای سامرا به روایت داعش+تصاویر

 
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور قرقیزستان:
ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی
تنها راه دفع شرّ قدرتهای سلطه‌گر، ایستادگی
و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است

رهبر معظم انقلاب فرمودند: قدرتهای سلطه‌گر و متجاوز دائماً علیه همه ملتهای دنیا توطئه می‌کنند اما اسلام، خواهان عزت ملتهای مسلمان بوده و تنها راه مقابله و دفع شرّ قدرتها نیز ایستادگی و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است.

خبرگزاری فارس: تنها راه دفع شرّ قدرتهای سلطه‌گر، ایستادگی و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار آلماس بیگ آتامبایف رییس جمهوری قرقیزستان، با تأکید بر ضرورت تقویت هر چه بیشتر روابط دو جانبه میان کشورهای برادر و مسلمان، تأکید کردند: اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران افزایش ارتباطات و پیوندهای همه‌جانبه و مستحکم بین کشورهای برادر اسلامی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار، مخالفت با تحمیل قدرتهای زورگو را یک اصل الهی و اسلامی برشمردند و با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور قرقیزستان در خصوص تعطیل کردن  پایگاه هوایی امریکا در این کشور و ضرورت مقابله با زورگویی قدرتها گفتند: قدرتهای سلطه‌گر و متجاوز دائماً علیه همه ملتهای دنیا توطئه می‌کنند اما اسلام، خواهان عزت ملتهای مسلمان است و تنها راه مقابله و دفع شرّ قدرتها نیز ایستادگی و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است.

رهبر انقلاب همچنین افزایش همکاریهای دو کشور در بخشهای مختلف از جمله مواصلات را ممکن و منوط به اراده در ایجاد پیوندهای محکم خواندند.

در این دیدار که حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت، آلماس بیگ آتامبایف رییس جمهوری قرقیزستان با ابراز خرسندی از سفر به تهران، گفت: ایران و قرقیزستان دو ملت برادر و دارای دین، تاریخ و فرهنگ مشترک هستند و در هر دو ملت روح آزادی خواهی و استقلال طلبی وجود دارد.

وی خواستار توسعه ارتباطات و حمل و نقل و برقراری خطوط مواصلاتی جاده‌ای، ریلی و هوایی بین دو کشور شد و خاطرنشان کرد: باید حجم روابط بین دو کشور به مراتب به بیش از آنچه که هست، افزایش یابد.

رییس جمهور قرقیزستان با اشاره به تعطیل کردن پایگاه نظامی امریکا در منطقه مِناس و لغو قرارداد همکاری با آن کشور، گفت: هیچ کشوری در دنیا حق ندارد خود را بالاتر از دیگران بداند و علیه دیگر کشورها تحریمهای ظالمانه وضع کند.

آلماس بیگ آتامبایف افزود: کشور امریکا با سابقه‌ی حدود 200 ساله می‌خواهد اراده خود را به کشوری مثل ایران با سابقه تمدن و تاریخ پنج هزار ساله تحمیل کند که این امکان ندارد.

وی با تجلیل از ایستادگی دولت و ملت ایران در مقابل امریکا گفت: ایران در مقابل تحریمها نه تنها متزلزل نشد بلکه محکم‌تر شد، و ما جمهوری اسلامی را برای خود یک الگو می‌دانیم.


 
برای انجام اقدام مقتضی و پاسخ عنداللزوم
ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی
معاون اول قوه قضاییه نامه عفت مرعشی
را به دادستان تهران ارجاع داد

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه نامه عفت مرعشی را به دادستان تهران ارجاع داد تا اقدام مقتضی صورت گرفته و پاسخ عنداللزوم داده شود.

خبرگزاری فارس: معاون اول قوه قضاییه نامه عفت مرعشی را به دادستان تهران ارجاع داد

به گزارش خبرنگار قضایی فارس به نقل از دفتر معاون اول قوه قضاییه حجت الاسلام محسنی اژه‌ای نامه عفت مرعشی را برای اقدام مقتضی و پاسخ عنداللزوم به دادستان تهران ارجاع داد.

متن نامه معاون اول قوه قضاییه

بسمه تعالی

جناب آقای جعفری دولت آبادی

دادستان عمومی انقلاب تهران

سلام علیکم

با احترام؛ به پیوست تصویر نامه مورخ 10/6/94 خانم عفت مرعشی خطاب به معاون اول قوه قضائیه حضرت حجت الاسلام محسنی اژه‌ای متضمن مرقومه ایشان مبنی بر:

بسمه تعالی – دفتر

نامه سرکار خانم عفت مرعشی را ملاحظه نمودم بر خلاف نوشته ایشان اینجانب هیچگونه ناراحتی و عذاب وجدانی نسبت به مسئله مورد اشاره مشارالیها (محکومیت فرزندشان مهدی هاشمی به جرم اختلاس، ارتشاء و مسائل ضد امنیتی) ندارم و از نامه غیرمتعارف و غیر مسئولانه نامبرده معلوم می­شود که چه کسی ناراحت است و درد دارد و پیوست نامه مشارالیها ارتباطی با این جانب ندارد لذا عیناً خدمت دادستان محترم عمومی و انقلاب تهران ارسال تا چنانچه همانند برخی نوشته­‌های منتسب به بیت آقای هاشمی رفسنجانی مشحون به توهین و افترا باشد اقدام مقتضی به عمل آورده و عنداللزوم مسائل مطروحه را پاسخ دهند. محسنی اژه‌ای 14 شهریور 94

به همراه چهار برگ اصل اوراق، جهت استحضار و اتخاذ تصمیم شایسته به پیوست ایفاد می‌گردد.

سعید عسگری

مدیر کل حوزه معاونت قوه قضائیه

هفته گذشته عفت مرعضی مادر مهدی هاشمی نامه‌ای را خطاب به حجت الاسلام محسنی اژه‌ای نوشته بود و در آن درباره برخی مطالب مربوط به دادگاه مهدی هاشمی اظهارنظر کرده بود.


 
۱۰ وظیفه و مأموریت شورای عالی فضای مجازی در دوره جدید
ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی
رهبر معظم انقلاب در حکمی
اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را منصوب کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره ۴ ساله منصوب کردند.

خبرگزاری فارس: رهبر معظم انقلاب در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را منصوب کردند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره چهار ساله منصوب کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این حکم، با اشاره به اهمیت شورای عالی فضای مجازی در «مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات این عرصه»، و همچنین وظیفه اصلی این تشکیلات یعنی «سیاستگذاری، مدیریت کلان و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های لازم و به‌هنگام و نظارت و رصد کارآمد و روزآمد در فضای مجازی»، 10 محور مهم وظایف و مأموریتهای شورای عالی فضای مجازی را ابلاغ کردند.

متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

پیدایش فضای مجازی در چند دهه‌ی اخیر یکی از بزرگترین نمادهای تحول جهانی است. رخدادی که تأثیرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در عرصه‌ی ملی و بین‌المللی نمود بیشتری پیدا می‌کند.

اکنون  بیش از سه سال از تشکیل شورای عالی فضای مجازی می‌گذرد: شورائی که با مرکز ملی فضای مجازی وابسته به آن، به عنوان نقطه کانونی مواجهه‌ی هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات پرشتاب این عرصه، برای استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و مقابله با آسیب‌ها و تهدیدات آن شناخته شده است.

وظیفه اصلی این تشکیلات سیاستگذاری، مدیریت کلان و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های لازم و به‌هنگام و همچنین نظارت و رصد کارآمد و روزآمد در این عرصه میباشد. لذا لازم است با توجه به تحولات سریع و پیچیده در این میدان از یک طرف و نیازهای واقعی و متراکم کشور از طرف دیگر، خود را برای انجام رسالتی سنگین در یک دوره چهار ساله آماده کند.

اینجانب ضمن تأکید بر مفاد حکم اولیه تشکیل شورا و پیوست آن، ضروری می دانم که نکات و موارد زیر، مورد اهتمام و توجه جدی رئیس و اعضای محترم شورای عالی فضای مجازی قرار گیرد.

1- انحلال شوراهای عالی مصوب در گذشته که موازی این شورا هستند، به‌منظور تحکیم جایگاه فراقوه‌ای و موقعیت‌محوری و کانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی.

2- تثبیت و تقویت جایگاه مرکز ملی فضای مجازی به عنوان بازوی شورای عالی فضای مجازی در جهت تحقق تصمیمات آن شورا با وظایف: رصد وضعیت جاری فضای مجازی و پیش‌بینی و آینده‌نگری تحولات دراین فضا در سطح ملی و بین‌المللی،‌ ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی میان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف ذی‌ربط در ابعاد علمی، فنی، ‌اقتصادی، ‌بازرگانی، ‌حقوقی، انتظامی، ‌امنیتی و دفاعی مرتبط با فضای مجازی و نظارت مستمر بر عملکرد دستگاه‌ها و بخش‌های ذی‌ربط در چارچوب مصوبات شورای عالی.

3- ارتقای جمهوری اسلامی ایران به قدرت سایبری در طراز قدرت‌های تأثیرگذار جهانی و برخورداری از ابتکار عمل و قدرت تعامل با دیگر کشورها در جهت شکل‌دهی به قواعد و قوانین مرتبط با فضای مجازی در عرصه جهانی با رویکرد اخلاق‌مدار و عادلانه.

4- اهتمام ملی و همه‌جانبه و سرمایه‌گذاری جدی در امر ایجاد و توسعه انواع فناوری‌ها و صنایع کاملاً پیشرفته و رقابتی خصوصاً با استفاده و ایجاد رشته‌های نوین دانشگاهی و تربیت سرمایه‌های انسانی متعهد،‌ متخصص و کارآمد مورد نیاز در بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، محتوایی و خدماتی در تمامی ابعاد فضای مجازی به‌ویژه در برنامه ششم توسعه و برنامه‌ریزی سالانه کشور.

5- تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و مؤثر مرکز ملی بر مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری از آن.

6-    اهتمام ویژه به سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی کشور و نیز حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه و مقابله مؤثر با نفوذ و دست‌اندازی بیگانگان دراین عرصه.

7-    ترویج هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی و نیز ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی جامعه.

8- احراز جایگاه و سهم مناسب برای اقتصاد دانش‌بنیان در فضای مجازی در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کشور و برنامه‌ریزی همه‌جانبه برای بهبود شرایط کسب وکار مرتبط با فناوری‌های مجازی و بهره‌گیری از فرصت‌های اشتغال‌زایی ونیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه.

9- توسعه محتوا و خدمات کارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی – ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه و جلب مشارکت‌های مردمی و بکارگیری ظرفیت‌های بخش خصوصی در این زمینه.

10- تدوین و تصویب نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی.

ترکیب اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی فضای مجازی برای دوره جدید به شرح زیر اعلام می شود:

اعضای حقوقی این شورا عبارتند از: رئیس‌جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، دادستان کل کشور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور، معاون علمی و فن‌آوری رئیس‌جمهور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعضای حقیقی: حجج اسلام و آقایان دکتر سیدسعیدرضا عاملی، دکتر حمید شهریاری، دکتر رضا تقی‌پور، دکتر مهدی اخوان بهابادی، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی و مهندس سیدعزت‌الله ضرغامی.

از خداوند متعال توفیق خدمتگزاری روزافزون برای همه‌ی حضرات مسألت می‌کنم.

سید علی خامنه‌ای

14/ شهریور/ 1394


 
جدیدترین اخبار شهر آزادشده «زبدانی» سوریه +عکس
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٥ : توسط : حسینی

نیروهای مقاومت برای تکرار نشدن تجربه تلخ پاکسازی شهر «معلولا»، با دقت اما با روندی کند در حال تکمیل عملیات پاکسازی مناطق آلوده در شهر زبدانی هستند.

خبرگزاری فارس: جدیدترین اخبار شهر آزادشده «زبدانی» سوریه +عکس

به گزارش گروه بین الملل فارس، بعد از آزادسازی شهر راهبردی زبدانی در مرز لبنان و سوریه، عملیات نیروهای مقاومت حزب الله و ارتش سوریه برای پاکسازی نهایی شهر ادامه دارد.

هر چند مقاومت لبنان و ارتش سوریه به دلایل خاص که از جمله این دلایل وضعیت شهرک‌های محاصره شده «الفوعه» و «کفریا» در استان ادلب و مذاکرات مربوط به آن است، خبر آزادسازی کلی شهر را رسما اعلام نکرده‌اند اما این شهر از حیث نظامی «آزاد شده» است و در حال حاضر نیروهای متخصص یگان مهندسی در حال پاکسازی و خنثی‌سازی بمب‌های تعبیه شده در خانه‌ها، واحدهای مسکونی، خیابان‌ها و مناطق مرکزی شهر هستند.

 

به گزارش فارس، تعداد زیادی از زخمی‌های گروه‌های تروریستی به سمت شهرک «مضایا» (در جنوب زبدانی) عقب‌نشینی کردند (که مقابل این اقدام شماری از زخمی‌های فوعه و کفریا برای درمان به بیرون شهرک منتقل شده‌اند) و در حال حاضر مساحتی در حدود یک کیلومتر متر مربع در مرکز شهر و برخی نقاط پراکنده دیگر، به بمب‌ها و مین‌های کار گذاشته شده آلوده است و همین موضوع باعث شده نیروهای مقاومت با احتیاط کامل پاکسازی خانه به خانه را ادامه دهند تا خسارت‌های جانی به کمترین حد خود برسد.

نیروی حزب‌الله در مناطقی که هنوز آلوده است

 

نیروهای مقاومت حزب‌الله در عملیات پاکسازی خانه‌ها و مکان‌های آلوده به بمب از سگ‌های بمب‌یاب نیز استفاده می‌کنند تا پاکسازی نهایی با سرعت بیشتری ادامه یابد.

 

در حالی که تعداد زیادی از (مجروحان) نیروهای تروریستی اجازه عقب‌نشینی از شهر زبدانی پیدا کرده‌اند، گزارش‌ها حاکیست که تعداد محدودی از تروریست‌ها که حاضر به تسلیم نشدند در مناطق آلوده هنوز مخفی هستند و نیروهای مقاومت نیز با آگاهی از این موضوع، عملیات پاکسازی را با دقت بسیار بالا انجام می‌دهند و همین امر سبب شده درگیری‌های پراکنده هنوز ادامه داشته باشد.

گفته شده برخی از این تروریست‌ها وابسته به گروه تروریستی داعش هستند و با نصب پرچم این گروهگ در مناطق آلوده همچنان مقاومت می‌کنند.

اطراف منطقه النابوع نزدیک مرکز شهر به سمت غرب و غرب مسجد جسر

 

اما نیروهای حزب الله همزمان با پیشروی گام به گام در مناطق آلوده موفق شدند برخی از این عناصر تروریستی را از پای درآورند.

 

براساس این گزارش تعدادی از تروریست‌ها که پیش از این موفق به فرار از زبدانی نشده‌اند و با اطمینان از شکست در میدان نبرد، خود را تسلیم کرده‌اند و تعدادی دیگر از عناصر تروریستی اما همچنان در تونل‌های زیرزمینی مخفی شده‌اند.

به گزارش فارس، همه این موارد تناقضی با آزادشدن کلی شهر از حیث نظامی ندارد؛ همچنانکه مسئله زبدانی دارای ابعاد غیرنظامی حساسی نیز هست که در زمان فعلی ابعاد آن به دلیل حساسیت موضوع قابل تشریح نیست.

غرب منطقه المحطه، مسجد الشلاح، شرق منطقه النابوع، غرب مسجد امام علی (ع) منطقه الحکمه، شرق مسجد جسر و غرب مسجد آل البیت در جنوب مرکز شهر مناطقی به شمار می‌آیند که هنوز آلوده به تعدادی زیادی بمب و مین هستند و نیروهای حزب الله پاکسازی در این مناطق را ادامه می‌دهند.

مناطق آلوده در شهر زبدانی

 

مسجد جسر پس از پاکسازی

نیروهای حزب الله در مناطق پاکسازی شده

نیروهای حزب الله در مناطق پاکسازی شده

نیروی مقاومت در حال دیدبانی و رصد مناطق آلوده

 

نیروهای حزب‌الله برای جلوگیری از تکرار سناریوی آزادسازی و پاکسازی شهر مسیحی‌نشین و تاریخی «معلولا» که منجر به شهادت خبرنگار المنار و سه تن از رزمنده‌های حزب الله شد، عملیات پاکسازی را با کندی و دقت در شهر زبدانی انجام می‌دهند.

 

به گزارش فارس، همزمان با تحولات میدانی، مذاکراتی نیز [در خصوص تعداد باقی‌مانده تروریست‌ها در مناطق آلوده شهر] در جریان است.

در همین خصوص گروهک موسوم به «فیلق الشام» (از گروه‌های مسلح وابسته به احرار الشام) صبح امروز شنبه با صدور بیانیه‌ای از مذاکرات جدید درباره شهر زبدانی و «فوعه» و «کفریا» خبر داد.

همچنین آنچه خود را «شورای عالی اسلامی سوریه» (در زبدانی) می‌نامد اعلام کرد که تیم جدیدی برای مذاکره در خصوص زبدانی و فوعه-کفریا شکل گرفته است.  پیش از این در دو مرحله گروهک «احرار الشام» نماینده گروه‌های تروریستی برای مذاکرات آتش‌بس مقابل زبدانی و فوعه-کفریا شده بود اما در هر دو بار به دلیل شروط غیرعملی تروریست‌ها، این مذاکرات شکست خورد.


 
روایت عکاس عکسی که جهان را به درد آورد
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، این عکاس و خبرنگار ترک با دیدن جسد بی‌جان این کودک خردسال که موج‌های دریا به آرامی به صورتش می‌خورد، در جای خود میخکوب شد. دمیر در این‌باره گفت: دیگر کار از کار گذشته بود و کاری برای بازگرداندن او به زندگی از دست ما برنمی‌آمد.

1441274396899_135.jpg

بنابراین او دست به کاری زد که توانایی انجامش را در آن لحظه داشت و دوربین خود را آماده کرده و شروع به عکاسی از این صحنه کرد.

این خبرنگار روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای که به صورت زنده پخش می‌شد، گفت: در آن لحظه هیچ‌ کاری به جز عکس گرفتن از این صحنه از دستم ساخته نبود، بنابراین من هم این کار را انجام دادم. من فکر می‌کردم که این تنها راهی است که از طریق آن می‌توان فریاد جسم خاموش او را به گوش جهانیان رساند.

آن فریاد خاموش اکنون در جهان طنین‌انداز شده است. عکس‌های نیلوفر دمیر از جسد پسر خردسال آواره، آیلان کردی ۲ ساله در صفحه نخست روزنامه‌ها و سایت‌های خبری سراسر جهان قرار گرفت تا چهره ترسناک بحران مهاجران در اروپا را آشکار کند. این مسئله علاوه بر این، بازتاب بسیار گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت؛ جایی که تصاویر آیلان به شکل‌های گوناگون منتشر شده و تبدیل به نماد تلخ اندوه شد.

این پسربچه و خانواده او از کرد‌های آواره سوریه بودند که قصد داشتند با گذر از دریای اژه خود را به خویشاوندانشان در ونکوور کانادا برسانند. آنها به همراه تعدادی دیگر از آوارگان سوار بر یک قایق کوچک قصد عبور از دریای اژه و رسیدن به یونان را داشتند اما قایق‌ حامل آنها در میان امواج خروشان دریا در هم‌ شکست و ۱۲ مهاجر در این حادثه جان خود را از دست دادند.

دمیر ۲۹ ساله برای آژانس خبری دوغان ترکیه کار می‌کند. او و همکارانش جسد برادر آیلان، گالیپ را نیز با فاصله کمی از جنازه او یافتند. دمیر در این‌باره گفت: جسد او نیز به همان شکل در ساحل افتاده بود. آنها هیچ وسیله ایمنی برای شناور ماندن در سطح آب همراه خود نداشتند. این مسئله نشان‌دهنده این است که لحظه وقوع این حادثه تا چه اندازه غم‌انگیز بوده است.

این خبرنگار گفت که بعد از این ماجرا فهمیده که جسد مادر این دو برادر نیز در فاصله ۲۲۵ کیلومتری از اجساد آنها به ساحل رسیده است.

او در ادامه گفت: من گمان می‌کردم تنها کاری که در آن لحظه می‌توانم انجام دهم این است که از این اجساد عکسبرداری کنم تا دنیا آنها را ببیند.

عبدالله کردی پدر خانواده تنها فرد خانواده کردی است که از این حادثه جان سالم به در برده است. او درباره این اتفاق گفت: من دیگر هیچ چیزی از این جهان نمی‌خواهم. همه رویاهای من به باد رفته‌اند. اکنون تنها خواسته‌ام این است که کودکانم را به خاک بسپارم و تا زمان مرگ خود کنار مزارشان بنشینم.

دمیر ماه‌هاست که اخبار بحران آوارگان را پوشش می‌دهد و در طول این مدت از مهاجران بسیاری که جان خود را از دست داده‌اند، عکاسی کرده اما هیچ‌کدام از عکس‌های او تاثیری تا این اندازه بزرگ نداشته است.

او با اشاره به اینکه گمان نمی‌کرده این عکس تا این اندازه توجه جهانیان را به خود جلب کند، گفت: با وجود دردی که از دیدن آیلان احساس می‌کردم، تنها چیزی که در ذهنم می‌گذشت انتقال این حس به عموم مردم بود. به چیز دیگری فکر نمی‌کردم. تنها خواسته‌ام این بود که تراژدی آنها را به نمایش بگذارم.

 

 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجلس خبرگان:
ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳ : توسط : حسینی

نباید فریب لبخند دشمن یا مساعدت کوتاه‌مدت او را خورد/

 

مجلس از بررسی برجام کنار گذاشته نشود/

 

 

مسئولان به اظهارات بسیار بد مقامات امریکا رسماً پاسخ دهند/

 

مسئولان اجازه فرصت‌طلبی را به امریکا ندهند

گروه سیاسی مشرق - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان، این مجلس را مظهر کامل مردم سالاری اسلامی و مایه سکینه و آرامش در جامعه خواندند و با توصیه مؤکد به همه مسئولان برای حرکت و تلاش در چارچوب منظومه فکری اسلامی و مراقبت برای همرنگ نشدن با ادبیات و کلیشه های نظام سلطه، تأکید کردند: امروز مهمترین وظیفه علمای دینی، روشنفکران دانشگاهی، و مسئولان حساسیت نسبت به طراحی دشمن و شناخت آن و تشریح آینده امیدبخش و رو به پیشرفت کشور در چارچوب شاخص های منظومه فکری اسلام و با استفاده از قابلیت ها و توانایی های جوانان و ظرفیت های گسترده کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین نکات مهمی را درخصوص برجام و شرایط بعد از برجام بیان کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنان خود با اشاره به برخی از آیات قرآن کریم درخصوص انزال سکینه الهی در قلب های مؤمنین، بواسطه تسلیم بودن در برابر خدا و داشتن حسن ظن به وعده های الهی، مجلس خبرگان را زمینه ساز سکینه و آرامش در جامعه خواندند و در تبیین علت این موضوع افزودند: مجلس خبرگان تنها مجلسی است که دو انتخاب در آن انجام می گیرد. یکی انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان که بوسیله مردم انجام می شود و دیگری انتخاب رهبری که بوسیله مجلس خبرگان انجام می گیرد.

ایشان خاطرنشان کردند: براساس این دو انتخاب، مجلس خبرگان از یک جهت مظهر کامل مردم سالاری دینی و مردم سالاری اسلامی است و از طرف دیگر مظهر حاکمیت ارزشها و احکام اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: وقتی مجلس خبرگان با چنین ویژگیهای منحصر بفردی تشکیل می شود نمایندگان این مجلس و استقلال فکری و آگاهی خود را نشان می دهند، این موضوع زمینه ساز سکینه و آرامش در جامعه می شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه باید در هر دو انتخاب مجلس خبرگان دقت لازم و استقلال فکری رعایت شود، گفتند: استقلال فکری به معنای آن است که نمایندگان این مجلس اسیر کلیشه ها و ادبیات نظام سلطه نباشند.
 
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: البته این توصیه فقط برای نمایندگان مجلس خبرگان نیست بلکه همه مسئولان و ارکان نظام و همه صاحبنظران سیاسی و اجتماعی و دینی باید مراقب باشند تا همرنگ ادبیات و کلیشه های نظام سلطه نشوند.

ایشان با اشاره به تلاش گسترده و تبلیغات پرحجم جبهه استکبار برای تحمیل ادبیات و واژه های جعلی خود به مسئولان و تصمیم گیران و تصمیم سازان کشورها، افزودند: در ادبیات نظام سلطه، مفاهیمی همچون تروریسم و حقوق بشر معانی خاصی دارند و در این ادبیات حملات بی وقفه شش ماهه به مردم یمن و کشتن مردم بیگناه غزه، تروریسم نیست و سرکوب مردم بحرین به دلیل درخواست برای داشتن حق رأی، نقض حقوق بشر محسوب نمی شود!

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: در ادبیات نظام سلطه، دفاع مشروع نیروهای مقاومت در لبنان و فلسطین، تروریسم به حساب می آید ولی اقدامات کشورهای مستبد و نزدیک به امریکا، در منطقه، برخلاف حقوق بشر نیست!
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در این ادبیات ترور دانشمندان هسته ای نیز که صهیونیستها تقریباً به صراحت به آن اعتراف کرده اند و برخی کشورهای اروپایی هم به نقش خود در پشتیبانی از این اقدام اذعان داشته اند، تروریسم محسوب نمی شود!
ایشان با تأکید بر اینکه جعل چنین مفاهیمی و انتظار اینکه همه در چارچوب این ادبیات سخن بگویند یکی از نشانه های بارز سلطه و استکبار است، گفتند: در مقابل، نظام جمهوری اسلامی دارای یک منظومه فکری اسلامی است که بعد از گذشت سالها همچنان در دنیا، دارای جذابیت و طراوت و تازگی است.

حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح اجزاء منظومه فکری اسلامی، نفی ظلم و استکبار و استبداد، عزت ملی و اسلامی و استقلال فکری، سیاسی و اقتصادی را از اجزاء این منظومه فکری برشمردند و درخصوص اهمیت استقلال و نقش آن در خودباوری و پیشرفت یک ملت، افزودند: استقلال بخشی از آزادی است، بنابراین کسانی که استقلال را نفی می کنند در واقع مخالف آزادی هستند.

ایشان، شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» را در بردارنده ارتباط منطقی این سه مفهوم دانستند و گفتند: استقلال همه جانبه و آزادی فکری و عملی، هر دو در منظومه فکری اسلامی و نظام جمهوری اسلامی قرار دارند و چنین نظام فکری زمینه ساز خودباوری و حرکت بالنده و رو به جلو برای هر ملتی خواهد شد.
 
رهبر انقلاب اسلامی سبک زندگی اسلامی، نوآوری و هم افزایی و اتحاد ملی را از دیگر اجزاء منظومه فکری اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: ملت ایران در طول 36 سال گذشته بواسطه حرکت در چارچوب این منظومه فکری، توانسته است با وجود موانع فراوان، پیشرفتهای زیادی را داشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای افق مورد نظر نظام اسلامی را، ایرانی پیشرفته از لحاظ علم و صنعت، با جمعیتی 150 تا 200 میلیونی و برخوردار از معنویت و بدور از سلطه گری اما در مقابلِ زورگویان و سلطه گران، توصیف کردند و گفتند: دستیابی جمهوری اسلامی ایران به این جایگاه، برای جبهه استکبار بسیار سنگین است، و علت همه توطئه ها و تلاشها در مقابله با نظام اسلامی، جلوگیری از تحقق چنین آینده ای است.

ایشان با تأکید بر اینکه ظهور چنین کشور اسلامی، زمینه ساز برچیده شدن بساط استکبار و کفر خواهد شد، افزودند: ملت ایران بویژه جوانان، علمای دین و روشنفکران دانشگاهی باید حرکت خود را در چارچوب منظومه فکری اسلامی پیش ببرند و همه از جمله مسئولان نسبت به طراحی و نقشه دشمن، حساس و هوشیار باشند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: نباید و بواسطه لبخند دشمن و یا احیاناً مساعدت کوتاه مدت او در موضوعی خاص، فریب دشمن را خورد بلکه همواره باید متوجه این موضوع باشیم که طراحی و نقشه او چیست؟

حضرت آیت الله خامنه ای یک بار دیگر تأکید کردند که دشمن و استکبار جهانی موضوعی موهوم نیست بلکه واقعیتی است که بزرگترین مصداق آن دولت امریکا و کمپانیها و کارتل های اقتصادی صهیونیستیِ پشتیبان آن، است.

ایشان با اشاره به توانایی ها، قابلیت ها و استعدادهای جوانان با ایمان و همچنین ظرفیت ها، ثروت ها و منابع طبیعی کشور و عمق فرهنگ اسلامی و فرهنگ اهل بیت علیهم السلام در میان مردم، خاطرنشان کردند: همه مسئولان و شخصیت های مؤثر و دارای نفوذ کلام در میان جامعه باید این آینده روشن را بیش از پیش برای مردم تشریح کنند و ضمن امیدوار کردن آنان به آینده، زمینه ساز آرامش و سکینه در کشور شوند.

رهبر انقلاب اسلامی بخش دیگری از سخنان خود را به بیان نکات مهمی درخصوص برجام و مسائل بعد از برجام و همچنین موضوع اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی اختصاص دادند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به بحث های روزهای اخیر درباره نقش مجلس شورای اسلامی در بررسی برجام ،گفتند: درخصوص ابعاد حقوقی و قانونی این موضوع و اقتضائات آن، باید صاحبنظران و کارشناسان حقوقی نظر دهند اما از نگاه کلی، من معتقدم و به آقای رئیس جمهور هم گفته ام که مصلحت نیست، مجلس شورای اسلامی از موضوع بررسی برجام کنار گذاشته شود.

ایشان با تأکید بر لزوم ورود مجلس به موضوع بررسی برجام، در عین حال خاطرنشان کردند: من در مورد نحوه بررسی و اینکه آن را رد کنند و یا تصویب کنند هیچ توصیه ای به مجلس ندارم و این، نمایندگان ملت هستند که باید تصمیم بگیرند.

رهبر انقلاب اسلامی درخصوص مسائل بعد از برجام گفتند: من درباره این مسائل، برخی نکات را با برادران عزیز و صمیمی خود در دولت، در میان گذاشته ام که اکنون برای اطلاع نمایندگان مجلس خبرگان و همه مردم، آنها را بیان می کنم.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به شش کشور مذاکره کننده با ایران و نقش امریکا در میان این شش کشور، افزودند: در واقع طرف اصلی ما دولت امریکا است اما مسئولان امریکایی خیلی بد حرف می زنند و باید تکلیف اینگونه حرف زدن ها روشن شود.

ایشان با اشاره به سخنان مقامات امریکایی مبنی بر حفظ چارچوب تحریم ها، تأکید کردند: اگر قرار است چارچوب تحریم ها حفظ شود، پس ما برای چه مذاکره کردیم؟ و این، کاملاً مخالف علت حضور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات است زیرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحریم ها بود.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر ما در مذاکرات در برخی موارد کوتاه آمدیم و برخی امتیازات را دادیم عمدتاً برای این بود که تحریم ها برداشته شود و گرنه چه لزومی به حضور در مذاکرات بود و ما کار خود را ادامه می دادیم و می توانستیم از نوزده هزار سانتریفیوژی که داریم، در مدت کوتاهی به پنجاه تا شصت هزار سانتریفیوژ برسیم و غنی سازی بیست درصد را نیز ادامه دهیم و تحقیق و توسعه را هم سرعت بیشتری ببخشیم.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اگر قرار است تحریم ها برداشته نشود، پس معامله ای هم در کار نخواهد بود، بنابراین باید تکلیف این موضوع مشخص شود.
ایشان خطاب به مسئولان کشور گفتند: نگویید که امریکاییها این سخنان را برای قانع کردن رقبای داخلی خود می زنند، البته من معتقدم که دعوای داخلی امریکا واقعی است و آنها با هم اختلاف دارند و علت این اختلاف هم برای ما روشن است، اما آنچه که رسماً گفته می شود نیاز به پاسخ را دارد و اگر پاسخ داده نشود، صحبت طرف مقابل تثبیت خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سخنان مقامات امریکایی مبنی بر تعلیق تحریم ها، تأکید کردند: از ابتدا مسئله ما این نبوده است، ما تأکید داشتیم که تحریم ها باید برداشته شوند و نه تعلیق.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته نظر ما برداشته شدن فوری تحریم ها بود اما دوستان در اینجا، این موضوع را به شکلی معنا کردند و ما هم مخالفتی نکردیم ولی تحریم ها باید برداشته شوند. اگر قرار است تحریم ها تعلیق شوند، ما هم اقداماتی را که باید انجام دهیم، در حد تعلیق و نه در سطح اقدام اساسی برروی زمین، انجام خواهیم داد.

ایشان خاطرنشان کردند: البته طرف مقابل می گوید برداشتن برخی تحریم ها دست دولت امریکا نیست ما هم می گوییم همان تحریم هایی که در دست دولت امریکا و دولتهای اروپایی است، باید برداشته شوند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، بخش دیگری از حرفهای بد مقامات امریکا را اظهاراتی کاملاً خارج از موضوع توافق هسته‌ای خواندند و خاطرنشان کردند: هیئت حاکمه امریکا همانند انگلیسی های قرن نوزدهم در مورد ایران سخن می گویند و گویا دو قرن از دنیا و تاریخ عقب هستند در حالیکه دنیا تغییر کرده و ابرقدرتها دیگر قدرت و توانایی و عُرضه آن کارها را ندارند و در طرف مقابل نیز جمهوری اسلامی با تواناییهای شناخته شده و ناشناخته ای که در زمان عمل شناخته خواهد شد قرار دارد و ایران مانند فلان کشور عقب مانده نیست که هر طوری بخواهند بتوانند با آن صحبت کنند.

رهبر انقلاب، در بیان یکی از اظهارات سلطه‌جویانه امریکاییها گفتند: مقامات امریکایی می‌گویند انتظار داریم مسئولان و دولت جمهوری اسلامی کاری متفاوت انجام دهند!
ایشان افزودند: کار متفاوت از نظر آنها کاری متفاوت از گذشته ی جمهوری اسلامی و عبور از ارزشهای اسلامی و از دست دادن پایبندی به احکام اسلامی است، اما چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد و نه دولت، نه مجلس و نه مسئولین مطلقاً چنین کاری نمی‌کنند و کسی هم که بخواهد چنین کاری بکند، مردم و نظام جمهوری اسلامی از او قبول نمی‌کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در تبیین یکی از مصادیق مورد انتظار امریکاییها گفتند: از جمله سیاستهای امریکا در منطقه، محو و نابودی کامل نیروهای مقاومت، و تسلط کامل بر سوریه و عراق است و توقع دارند که جمهوری اسلامی وارد این چهارچوب شود که هرگز چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.
رهبر انقلاب در اشاره به یکی دیگر از اظهارات حساسیت‌برانگیز مقامات امریکایی گفتند: آنها می‌گویند برجام فرصتهایی را هم در داخل ایران و هم در خارج ایران و منطقه در اختیار امریکا قرار داده است.

ایشان خطاب به مسئولان در دولت و سایر دستگاهها تأکید کردند: مسئولان در دولت و در دستگاههای گوناگون، به هیچ وجه نباید اجازه این فرصت‌طلبی را در داخل به امریکا بدهند و در خارج هم باید تلاش کنند که این فرصتها در اختیار امریکا قرار نگیرد، زیرا هر چه آنها به این فرصتهای خود نزدیک شوند، یقیناً ذلت، محنت و عقب ماندگی ملتها بیشتر خواهد شد.

رهبر انقلاب با اشاره به تأکید به مسئولان اعم از مسئولان سیاست خارجی و دیگر مسئولان مبنی بر ممنوعیت کامل مذاکره با طرف امریکایی به جز در موضوع هسته‌ای، گفتند: علت این مخالفت، جهت‌گیریهای امریکاست که درست در نقطه مقابل جمهوری اسلامی قرار دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه به مسئله مهم اقتصاد کشور اشاره کردند و گفتند: سیاستهای اقتصادی مقاومتی یک مجموعه کامل و غیرقابل تجزیه است و اجرای آنها به برنامه عملیاتی کامل نیاز دارد، بنابراین از رئیس‌جمهور محترم و دولت خواسته‌ایم که برای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی یک برنامه جامع، عملیاتی و کاربردی تهیه شود و انتظار داریم که این اقدام انجام گیرد.
ایشان در خصوص اهمیت تحقق اقتصاد مقاومتی افزودند: اگر اقتصاد مقاومتی محقق شود دیگر هیچ اهمیتی ندارد که پولی که به ایران باز می‌گردد، 5 میلیارد دلار باشد، یا 100 میلیارد دلار؛ البته آن مقدار پولی که از دنیا طلبکار هستیم و تاکنون به‌طور ظالمانه جلوی آن را گرفته‌اند باید مورد استفاده قرار بگیرد، اما اقتصاد مقاومتی نباید متوقف به این مسائل شود.

رهبر انقلاب، همچنین بر لزوم تشکیل یک ستاد عملیاتی فعال برای اجرای اقتصاد مقاومتی تأکید کردند و گفتند: این ستاد باید در دولت تشکیل شود و با مشخص کردن وظایف هر یک از دستگاهها و پیگیری و زمان‌بندی فعالیتها، یک تحرک عظیم ایجاد کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنانشان، خطاب به نیروهای مؤمن در سراسر کشور خاطرنشان کردند: حرکت عمومی به سمت آرمانها و اهداف اسلامی است و نیروهای مؤمن، اصیل و معتقد که اکثریت قاطع کشور را تشکیل می‌دهند باید با حسن ظن به وعده نصرت خداوند، آمادگی خود را برای کار در میدانهای مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و در مواجهه با جهت‌گیریهای دشمن حفظ کنند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، آیت الله یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری در سخنانی عامل پیروزی انقلاب اسلامی را رهبری حضرت امام خمینی (ره) و شجاعت مردم ایران دانست و نکاتی در خصوص اجلاس اخیر خبرگان بیان کرد.

همچنین آیت الله هاشمی شاهرودی نایب رییس مجلس خبرگان با ارائه گزارشی از هجدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری، دستورالعمل اجلاس اخیر را اصلاح آیین نامه تعداد اعضای این مجلس اعلام کرد.

نایب رییس مجلس خبرگان با اشاره به بررسی اوضاع منطقه و فتنه تکفیری‌ها در جهان اسلام و تبیین مذاکرات هسته‌ای با دعوت از مهمانان در اجلاس مجلس خبرگان، گفت: ارائه پیشنهادها و راه حل‌هایی برای مسائل کشور، دغدغه اعضای مجلس خبرگان نسبت به مسائل فرهنگی، تجلیل از مقام شامخ شهیدان و حرکت فرهنگی ارزشمند ملت در تشییع پیکرهای شهدا، توجه به اهمیت انتخابات آتی خبرگان و وظیفه سنگین شورای نگهبان برای صیانت از جایگاه این مجلس و لزوم احراز صلاحیت‌ها طبق قانون و ارائه گزارش از پیشرفت‌های صورت گرفته پس از انقلاب در استان‌های محروم بویژه مناطق اهل سنت از جمله مهمترین محورهای مباحث، نطق‌ها و مذاکرات اعضای مجلس خبرگان در اجلاس اخیر بود.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: اعضای مجلس خبرگان تاکید کردند که توافق هسته‌ای به معنای عادی شدن رابطه با آمریکا نیست. 
معجزه های انقلاب/قسمت دوم
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳ : توسط : حسینی

معجزه های انقلاب/قسمت دوم

دانلود


 
عکس/ نشست خبری فرمانده کل سپاه
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱ : توسط : حسینی
نشست خبری سردار سرلشکر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران صبح امروز در قرارگاه ثارالله(ع) برگزار شد.

عکس: سیدحسین نوربخش


 
رسایی: به نظرتان این امضای یادگاری چقدر می ارزه؟ +عکس
ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱ : توسط : حسینی

گروه فضای مجازی مشرق-  حمید رسایی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: معاون رییس جمهور، خانم ابتکار که بعد از پذیرش توافق برجام این تصویر را به عنوان اصل امضآهای 5+1 و ایران ذیل متن برجام منتشر کرده بود، وقتی مقابل ادعای آقای روحانی در مصاحبه با خبرنگاران قرار گرفت که ما چیزی امضا نکرده ایم، امروز گفت که این امضاها ذیل صورتجلسه برجام بوده که طبیعی هم است! ناغافل از این که آقای عراقچی در جلسه کمیسیون برجام وقتی از ایشان در باره این امضاها سئوال شد، گفت که این امضاها را به عنوان یادگاری گرفتند و اهمیتی ندارد!!!! بالاخره کی راست میگه!؟ امضا ذیل یک سند بین المللی به عنوان یادگاری!؟ به نظرتان این امضای یادگاری چقدر می ارزه؟! مگه میشه، مگه داریم!؟

رسایی: به نظرتان این امضای یادگاری چقدر می ارزه؟


 
سردار سلیمانی در اجلاسیه خبرگان:
ساعت ٦:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱ : توسط : حسینی

آمریکا بنا دارد داعش را حفظ کند تا نیاز مسلمانان به آمریکا برقرار باشد

فرمانده نیرو  قدس سپاه با بیان اینکه داعش ساخته و پرداخته آمریکا است گفت: آمریکا بنا دارد داعش را حفظ کند تا نیاز مسلمانان به آمریکا برقرار باشد و در واقع این را به اهرمی تبدیل کرده است.

خبرگزاری فارس: آمریکا بنا دارد داعش را حفظ کند تا نیاز مسلمانان به آمریکا برقرار باشد

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیرو قدس سپاه در هجدهمین اجلاسیه‌ خبرگان رهبری در جمع اعضای خبرگان به تشریح راهبردهای آمریکا در منطقه که به برکت انقلاب اسلامی به شکست انجامیده پرداخت و مباحثی را مربوط به یمن و عراق مطرح کرد.

سردار سلیمانی با بیان اینکه داعش ساخته و پرداخته آمریکا است تاکید کرد: آمریکا بنا دارد داعش را حفظ کند تا نیاز مسلمانان به آمریکا برقرار باشد و در واقع این را به اهرمی تبدیل کرده است.

فرمانده سپاه قدس پاسداران در خصوص جریان مردمی انصار‌الله نیز اظهار داشت: انصارالله یک حرکت و جریان مردمی است که بسیاری از مردم یمن با آن همراهی کرده‌اند و با اینکه این جنگ (جنگ یمن) سخت‌تر از جنگ علیه طالبان بود اما انصارالله بیش از 6 ماه است که مقاومت کرده در حالی که طالبان پس از دو ماه دچار فروپاشی شد.

وی با اشاره به نقش عربستان در حمله به یمن خاطرنشان کرد: عربستان از به قدرت رسیدن انصارالله ترسیده است و این جنگ را علیه مردم یمن تحمیل کردند. 
اطلاعیه روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری
ساعت ٦:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱ : توسط : حسینی
مواضع رهبرانقلاب درباره جمع‌بندی مسائل هسته‌ای به صورت صریح بیان شده/
انتساب هر مطلبی خارج از این چارچوب فاقد اعتبار است

روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد: مواضع رهبر انقلاب در مورد جمع‌بندی مسائل هسته‌ای به صورت صریح بیان شده است و انتساب هر مطلبی خارج از این چارچوب فاقد اعتبار است.

خبرگزاری فارس: مواضع رهبرانقلاب درباره جمع‌بندی مسائل هسته‌ای به صورت صریح بیان شده/ انتساب هر مطلبی خارج از این چارچوب فاقد اعتبار است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به انعکاس برخی مطالب در خصوص دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب نسبت به جمع‌بندی مسائل هسته‌ای در فضای رسانه‌ای و مجازی، اعلام می گردد، مواضع معظم‌له در رابطه با این موضوع صریح، شفاف و بدون تأویل در فرمایشات ماه‌های اخیر ایشان، اعلام شده و در اختیار همگان قرار دارد و انتساب هر مطلبی خارج از این چارچوب فاقد اعتبار است.

متن اطلاعیه روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با توجه به انعکاس مطالبی در خصوص دیدگاهها و نقطه نظرهای مقام معظم رهبری مدظله العالی نسبت به جمع‌بندی مسائل هسته ای در فضای رسانه ای و مجازی کشور، به این وسیله رسماً اعلام می‌گردد: مواضع معظم‌له در رابطه با این موضوع، صریح، شفاف و بدون تأویل در سخنرانی‌ها و فرمایشات ماه‌های اخیرشان، خصوصاً در روز بیستم فروردین، دیدار دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع)، دیدار کارگزاران نظام در ماه مبارک رمضان، و روز عید سعید فطر اعلام شده و در اختیار همگان قرار دارد. لذا انتساب هر مطلبی که خارج از این چارچوب باشد، فاقد اعتبار است.

روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری

10 شهریور 1394


 
/اختصاصی فارس/ «سقوط بخش جنوب‌شرق فوعه کذب است»
ساعت ٦:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱ : توسط : حسینی
«فوعه و کفریا» در خطر جدی؛ تروریست‌ها پیشروی کردند

هر چند خبر تسلط تروریست‌ها بر بخش‌های جنوب شرق شهرک «الفوعه» سوریه صحت ندارد؛ اما تروریست‌ها موفق به پیشروی به سوی الفوعه و کفریا شده‌اند و هزاران شهروند بی‌دفاع سوری در معرض قتل عام قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری فارس: «فوعه و کفریا» در خطر جدی؛ تروریست‌ها پیشروی کردند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با شکست مذاکرات تمدید آتش‌بس در جبهه‌ «الزبدانی» مقابل جبهه شهرک‌های «الفوعه و کفریا»، گروه‌های تروریستی پیرامون دو شهرک حملات خود را شدیدتر کردند.

این حملات در شرق شهرک الفوعه شدیدتر از دیگر خطوط درگیری در پیرامون دو شهرک بود. تروریست‌های «جیش الفتح» در سه روز گذشته توانستند پیشروی کنند و بخش‌هایی از روستای «الصواغیه» واقع در شمال شرق الفوعه را اشغال و نیروهای مردمی را مجبور به عقب‌نشینی از منطقه کنند.

 

همزمان با عقب‌نشینی نیروهای مردمی از بخش‌هایی از الصواغیه، رسانه های گروه های تروریستی و رسانه‌های کشورهای مرتجع عربی خط تبلیغاتی نادرست سیطره تروریست‌ها بر بخش‌هایی از مناطق جنوب شرقی شهرک الفوعه را منتشر کرده‌اند تا بتوانند با این دست شایعات، روحیه تروریست‌ها را بالا برده و همچنین با تضعیف روحیه نیروهای مردمی در دو شهرک بتوانند با جنگ رسانه‌ای زمینه اشغال کامل شهرک الفوعه را فراهم کنند.

به گفته نیروهای میدانی در شهرک الفوعه، دو شهرک الفوعه و کفریا به دلیل حجم آتشی که تروریست‌ها روی این دو شهرک می‌ریزند، منطقه‌ای کاملا جنگ زده است و طی دو روز گذشته بیش از 3000 گلوله (راکت، خمپاره و موشک) به آن اصابت کرده است.

یک منبع میدانی در شهرک الفوعه در گفت‌وگو با «فارس» با تکذیب خبر تسلط تروریست‌ها بر مناطق جنوب شرقی این شهرک، اعلام کرد: با وجود حملات سنگین و بی‌سابقه تروریست‌ها، این خبر به طور کامل دروغ رسانه‌ای است و نیروهای مردمی همچنان به مقاومت ادامه می‌دهند. 

فاصله 3 کیلومتری تروریست‌ها با شرق «الفوعه»

این منبع میدانی در شهرک الفوعه افزود: فقط بخش‌هایی از مناطق شرقی حومه شهرک الفوعه تحت اشغال تروریست‌هاست که با شهرک نزدیک به سه کیلومتر فاصله دارد و در آن منطقه درگیری شدید بین نیروهای مردمی با تروریست‌ها رخ داده که نزدیک به 15 تن از نیروهای مردمی به شهادت رسیدند و تعداد بیشتری از این رقم، از تروریست‌ها کشته و زخمی شدند.

 

نیروی مقاومت مردمی در شهرک الفوعه در ادامه این گفت‌وگو یادآوری کرد: نیروهای مردمی در عملیاتی موفق شدند یک تانک و یک خودروی مجهز به دوشکای تروریست‌ها را نابود کنند و عملیات تروریست‌ها برای نفوذ به شهرک را ناکام بگذارند.

دو شهرک الفوعه و کفریا در استان ادلب (در شمال غرب سوریه) بیش از پنج ماه است که در محاصره کامل تروریست‌های «جیش الفتح» وابسته به «جبهة النصره» قرار گرفته‌اند.


 
روایت نقوی از جزئیات نشست امروز کمیسیون برجام مجلس
ساعت ٦:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱ : توسط : حسینی
جلیلی:آمریکا را کدخدای جهان نمی‌دانیم/
در زمان من هیچ بازدیدی از پارچین نشد

سعید جلیلی با بیان اینکه آمریکا را کدخدای جهان نمی‌دانیم، اعلام کرد که در زمان من هیچ بازدیدی از پارچین صورت نگرفت.

خبرگزاری فارس: جلیلی:آمریکا را کدخدای جهان نمی‌دانیم/در زمان من هیچ بازدیدی از پارچین نشد

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، از جزئیات پنجمین نشست این کمیسیون خبر داد و اظهار داشت: جلسه امروز کمیسیون ویژه با ریاست علیرضا زاکانی تشکیل شد.

‌وی به حضور تیم مذاکره‌کنندگان سابق در این جلسه اشاره کرد و افزود:‌ آقایان دکتر جلیلی و دکتر باقری میهمانان امروز جلسه کمیسیون برجام بودند. درابتدای جلسه اعضای کمیته‌های تخصصی کمیسیون به شرح زیر انتخاب شدند:

1- کمیته سیاسی: نقوی حسینی، منصوری آرانی، وحید احمدی

2- کمیته فنی - هسته‌ای: کارخانه‌ای،‌نبویان، ابوترابی، زاکانی، زاهدی،‌نجابت

3- کمیته دفاعی - امنیتی: بروجردی، کوثری، منصوری، حقیقت‌پور

4- کمیته اقتصادی: تاجگردون، بذرپاش، پزشکیان، نجابت، زاکانی

5- کمیته حقوقی، وحید احمدی، نجابت، زاکانی، ابوترابی

نقوی حسینی در ادامه مطلب تصریح کرد: پس از انتخاب اعضای کمیته‌های تخصصی نحوه برگزاری جلسه توضیح داده شد که ابتدا جلیلی توضیحاتی درباره تاریخچه مذاکرات ارائه کرد و بعد از آن مورد مباحث فنی، تخصصی شدیم. پس از آن جلیلی مباحث خود را شروع کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به سخنان جلیلی در این میان نیز اشاره کرد و گفت: جلیلی در این جلسه گفت که موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران یک موضوع راهبردی و اساسی است و متعلق به منافع اجماع ملی باشد.

وی خاطر نشان کرد:‌ مسئول تیم ‌مذاکره‌کننده سابق تاکید کرد که البته اینجانب بارها درخواست داشتم که در مجلس حضور پیدا کنم و مباحث را با نمایندگان محترم در میان بگذارم که البته در برخی از موارد توفیق حضور در مجلس را پیدا کردیم و در طول مذاکرات مجلس را یک ظرفیت مهم دانستیم و به ویژه بیانیه‌هایی که صادر می‌شد به ما امکان چانه زنی بیشتری را می‌داد.

نقوی حسینی دیگر زوایای سخنان جلیلی را مورد بحث قرار داد و ادامه داد: وی همچنین گفت که گام اول این روند حضور سه کشور اروپایی در مذاکرات بود که نتیجه آن مذاکرات  تعلیق فعالیت هسته‌ای بود و نظام به این جمع‌بندی رسید که به علت عدم انجام تعهدات از سوی غربی‌ها، فعالیت‌های هسته‌ای مجدد آغاز شود. در سال 84 که علی لاریجانی مسئولیت دبیرخانه را به عهده داشت کشورهای غربی پس از دو سال و نیم تعلیق درخواست تخریب و نابودی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را داشتند به همین جهت نظام سه هدف راهبردی را در دستور کار خود قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: این مسئول در دیگر سخنان خود همچنین تاکید کرد که برای تثبیت ایران هسته‌ای، حق هسته‌ای، لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ایران برای دستیابی به اهداف مذکور باید راهکارهای خود را انتخاب می‌کردیم از جمله اینکه باید اتهامات بی  اساس وارده بر ایران مرتفع و پاسخ داده شود به همین جهت آژانس اعلام کرد که 6 ابهام و مسئله داریم که باید ایران پاسخ دهد و ایران طی سال 86 به کلیه سوالات و ابهامات آژانس پاسخ داد و آژانس رسما اعلام کرد که پاسخ‌ها قانع‌کننده بوده و حل شده است یعنی آژانس برای تک تک ابهامات نامه نوشته و اعلام کرده که رفع ابهام شده است.

جالب اینکه همزمان با حل مشکلات و عمل به مدالیته‌، شورای امنیتی علیه ما قطعنامه صادر کرد سه قطعنامه قبل از مسئولیت این جانب صادر شده بود و قطعنامه چهارم همزمان با اعلام رسمی آژانس بین‌المللی و گزارش کتبی البرادعی در حل ابهامات از سوی ایران صادر شد.

نقوی حسینی اضافه داد: جلیلی در ادامه توضیح داد درحالی که ما مسائل خود با آژانس را حل کرده بودیم آمریکایی‌ها همچنان بحث داشتند و لذا ما اقدام به ارائه بسته پیشنهادی کردیم و موضوعات مختلف هسته‌ای را در یک بسته پیشنهادی ارائه کردیم تا مسائل همه جانبه دیده شود. بنابراین از حالت انفعال به حالت فعال درآمده و از چارچوب تعیین شده غربی‌ها خارج شدیم تا اینکه ژنو 1 شکل گرفت و در نهایت آن‌ها هم یک بسته پیشنهادی ارائه کردند و در نهایت بنا بر این شد مشترکات هر دو بسته پیشنهادی مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی این کمیسیون تاکید کرد: وی همچنین گفت که با این اقدام غربی‌ها مجبور شدند رویکرد مقابله‌ای، تعلیقی، تعطیلی و تخریبی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را کنار گذاشته و از آن عبور کنند. بنابراین بحث ایران بر روی غنی‌سازی با درصد بالا و 20 درصد را مطرح کردیم و فردو را هم تحت نظارت آژانس و کاملا امن تاسیس کردیم به همین جهت غربی‌ها ایده تبادل سوخت هسته‌ای را مطرح کردند و به این ترتیب رویکرد مقابله‌ای غربی‌ها در رویکرد تعاملی و مبادله‌ای تغییر کرد پس از تغییر رویکرد مذاکرات وساطت و بالاخره‌ تلاش‌های مذکور منجر به صدور بیانیه تهران شد که در آن تمام حقوق هسته‌ای ملت ایران دیده شد ولی آمریکایی‌ها نه تنها به عهد خود عمل نکرده و نظرات فرستادگان خود را هم زیر پا گذاشتند و قطعنامه پنجم را دنبال کردند که موجب اعتراض برزیل و ترکیه شد و این دو کشور در شورای امنیت به قطعنامه پنجم رای ندادند.

وی اضافه کرد: در ادامه وی گفت، ولی ایران با ارائه منطق دقیق خود همراه با رشد و توسعه سریع صنعت هسته‌ای کشورهای غربی‌ را وادار کرد ژنو 2 و 3 و همچنین نشست استانبول را با 6 کشور به مذاکره نشسته و در چارچوب گفت‌وگو حول محورهای مشترک گفت‌وگو کنند و ابزار تقابلی خود را کنار بگذارند. 6 کشور مقابل مدعی شدند که ایران برای مذاکرات پیش شرط می‌گذارد؛ نمی‌شود که از یک طرف تهدید و مقابله صورت گیرد و از سوی دیگر درخواست گفت‌وگو کنیم اما باز هم خود غربی‌ها رسما درخواست ادامه گفت‌وگو را ارائه کردند و استانبول 2 شکل گرفت.

نقوی حسینی افزود: جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که در فروردین 91 در استانبول 2 بود که آمریکایی ها از خط قرمز غنی سازی و حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران عبور کرده و عقب نشینی نبود و شرمن نماینده آمریکا در مذاکرات پیام رئیس جمهور این کشور را در آن جلسه قرائت کرد و اعلام کرد که حق هسته‌ای و غنی سازی ایران را به رسمیت می‌شناسند و ایران در این زمینه استثنا نیست. بلکه باید وارد تعامل و گفت‌وگو شویم و همکاری متقابل داشته باشیم و سرانجام طرف مقابل 1+5 پذیرفت که باید با ایران تعامل و گفت‌وگو کنیم. گام بعدی پیشروی ما در نشست بغداد اتفاق افتاد و آن عبارت بود از اینکه ما در نشست بغداد همزمان با بیداری اسلامی که در آن غربی‌ها با چالش‌های جدی منطقه‌آی روبرو شده‌ بودند و همین امر باعث شد آمریکا و متحدانش مجبور شدند با ایران پیرامون مسائل امنیت منطقه‌ای نیز گفت‌وگو کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: جلیلی دلیل اینگونه مواضع را اعلام کرد و آن این بود که غربی‌ها ابتدا فقط دنبال الزام ایران به اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت بودند و ما باید آن‌ها را مجبور گفت‌وگو پیرامون موضوعات می‌کردیم و موضوع هسته‌ای را به بحث و گفت‌وگو گذاشته و آنها را وارد تعامل و پذیرش حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ملت ایران در چارچوب NPT کنیم. هنر دیپلماسی ما در این دوران این بود که چالش جدی که غربی‌ها برای ما ایجاد کردند را وارونه کردیم و آن‌را به یک فرصت تبدیل نمودیم آن‌ها را وادار کردیم از رویکرد مقابله به رویکرد تعامل و گفت‌وگو گذر کنند و حتی در مسائل غیر هسته ای منطقه‌ای با ما گفت‌وگو کنند.

سخنگوی کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ادامه جلیلی گفت پس از نشست بغداد نشست مسکو مورد توافق قرار گرفت در نشست مسکو ما اعلام کردیم که پنج محور آمادگی گفت‌وگو داریم که سه محور آن موضوعات اصلی هسته‌ای بود و به این ترتیب طرف مقابل را در حالت انفعال قرار دادیم و در طول این مذاکرات غربی‌ها نیم نگاهی بر شرایط داخلی کشور ما داشتند و فکر می‌کردند تحریم‌ها آثار مهمی در داخل کشور هستند ولی وقتی راهپیمایی 22 بهمن را دیدند متوجه مقاومت ملت ایران شدند و تنزل‌های آن‌ها مجددا شروع شد و در آلماتی یک عقب‌نشینی‌های جدیدی از سوی غربی‌ها رخ داد و وارد بحث‌های درصد غنی‌سازی شدند؛ یعنی حق هسته‌ای پذیرفته شده بود و حالا روی درصد غنی‌سازی بحث‌ها انجام می‌شد، غربی‌ها می‌خواستند با دادن امتیازاتی، درصد غنی‌سازی ما را محدود کنند و به همین جهت 16 پیشنهاد را ارائه کردند.

وی ادامه داد: جلیلی تأکید کرد که در آلماتی یک هم‌ وزن بودن، هم‌جنس بودن و هم‌زمان بودن داده‌ها و ستاده‌ها مورد تأیید و تصویب و توافق طرفین قرار گرفت که دستاورد مهمی بود. در آلماتی 2 مباحث جدی شد و روی نوع داده‌ها و ستاده‌ها به طور ریز و دقیق گفت‌وگو شد و بدون اینکه تحت تاثیر شرایط قرار بگیریم، روی موضوعاتی که قرار است بده و بستان کنیم، صحبت کردیم.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام، افزود: جمع‌بندی اینکه ما با یک نگاه راهبردی وارد مذاکرات شدیم و از یک سوی به افزایش ظرفیت و توان غنی‌سازی و توسعه هسته‌ای پرداختیم و شهید شهریاری‌ها ما را به غنی‌سازی 20 درصد رساندند و اراک را به نتیجه رساندند و فردو را تأسیس کردند و از سوی دیگر غربی‌ها را وادار کردیم از خط قرمزهای خود عبور کنند، تقابل را کنار بگذارند، تعامل و گفت‌وگو و داد و ستد را بپذیرند و پشت میز مذاکره بنشینند و با ایران به‌ عنوان یک قدرت هسته‌ای گفت‌وگو کنند، این جمله "جان کری گویای چنین ادعایی است که گفت "ما راهی جز گفت‌وگو با ایران نداشتیم". این نکته هم قابل توجه است که ما صرفاً با آمریکا گفت‌وگو نکردیم. ما با 1+5 گفت‌وگو کردیم، چون آمریکا را کدخدای جهان نمی‌دانیم و معتقد بودیم آمریکا یکی از کشورهای 1+5 است.

نقوی‌حسینی ادامه داد: در این قسمت، باقری عضو ارشد مذاکرات قبلی نیز اعلام کرد که غربی‌ها در بغداد درخواست کردند که غنی‌سازی 20 درصد تعطیل، فردو تعطیل و مواد غنی شده هم به خارج از کشور منتقل شود اما به دلیل حرکت راهبردی درست جمهوری اسلامی مطالبات خود را تعدیل کرده و گفتند که غنی‌سازی 20 درصد تعلیق شود، فردو به سطح آمادگی فعالیت تنزل پیدا کرده و مواد غنی شده هم اکسید شود. این پیشنهادات برای رفع نگرانی‌ها مطرح شده بود، ایران هم خواهان رفع نگرانی‌ها شد اما آن‌ها در آن زمان پیشنهاداتی داشتند که هم وزن و هم جنس با مطالباتشان نبود. ما در همین دور از مذاکرات، خواهان لغو تحریم های مالی و بانکی شدیم تا رفع نگرانی‌ها هم وزن و هم جنس باشد. لغو تحریم‌های مالی و بانکی در قبال تعلیق غنی سازی 20 درصد و اکسیدن کردن مواد غنی شده مطرح شد و فردو را هم از  بده و بستان خارج کردیم، ولی غربی‌ها گفتند که ما باید برای پاسخ به پایتخت‌هایمان برویم، مشورت کنیم و اعلام نظر کنیم.

وی افزود:‌ در ادامه جلیلی اشاره کرد که آمریکایی‌ها بارها درخواست گفت‌وگوی دو جانبه داشتند ولی ما نپذیرفتیم و گفتیم هر بحثی دارید در جمع و گفت‌وگوی با 1+5 مطرح کنید، چون این‌ها همیشه می‌گفتند ما همه با هم یکی هستیم و اختلافی با هم نداریم، از طرف دیگر در زمان اینجانب هیچ بازدیدی از پارچین نشد، ما در حالی شرایط را تحویل تیم جدید دادیم که 1+5 از کلیه خطوط قرمز خود عدول کرده بود، رویکرد مقابله‌ای خود را کنار گذاشته و گفت‌وگوی پیرامون حق هسته‌ای، حق غنی‌سازی و تثبیت صنعت هسته‌ای را پذیرفته بود و در مقابل ما توان 20 درصد غنی سازی و 19 هزار سانتریفیوژ داشتیم، همچنین در آن دوران فردو وارد عملیات تولید شده بود و طرف مقابل آماده بود تا تحریم‌ها را لغو کند.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام ادامه داد: جلیلی تصریح کرد که روند به صورتی هدایت شد که آمریکایی‌ها که ابتدا می‌گفتند تا ایران به قطعنامه‌های شورای امنیت عمل نکند، با او گفت‌وگو نمی‌کنیم، آمد و پای میز مذاکره نشست، بدون اینکه ایران به قطعنامه‌ها عمل کند و بدون اینکه فعالیت‌های هسته‌ای خود را کاهش داده یا متوقف کند، از طرف دیگر دیپلماسی ویترین کار است، مؤلفه‌های قدرت در داخل کشور است و نادیده گرفتن مؤلفه‌های مذکور و دلخوش شدن به دیپلماسی صرف دستاوردی نخواهد داشت. مشارکت بی‌نظیر مردم در انتخابات و رقابت انتخاباتی واقعی نامزدها یکی از مولفه‌های مهم قدرت ملی بود و هدف فتنه 88 با هدف شکست چنین اقتداری بود. فتنه 88 را ایجاد کردند تا مولفه‌های قدرت ملی ما را در هم بشکنند و به همین جهت با همه توان از فتنه 88 حمایت کردند و آن را پشتیبانی کردند و نهایتا قطعنامه 1929 را صادر نمودند.

نقوی‌حسینی گفت: جلیلی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که قطعا موضوعاتی مانند اینکه جمهوری اسلامی در فعالیت‌های هسته‌ای نباید یک استثناء باشد بلکه به عنوان یک عضو N.P.T به حساب آید و به عنوان یک کشور صاحب حق هسته ای و حق غنی سازی با او برخورد شود، خط قرمز تیم مذاکره کننده بود، از طرف دیگر دفاع ما از حق هسته ای، دفاع همه حقوق کشور است.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در پایان خاطرنشان کرد:در پایان جلسه بنا بر این شد که جلسه آینده یعنی یکشنبه هفته بعد مجددا تیم مذاکره‌کننده فعلی دعوت شوند تا بحث محتوایی در خصوص برجام و قطعنامه 2231 صورت گیرد و روز دوشنبه نیز از جلیلی دعوت شود تا مباحث مطرح شده در شورای عالی امنیت را که پیرامون برجام و قطعنامه انجام شده ارائه داده و نقطه نظراتشان را بیان دارد.


 
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان و مسئولان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌
ساعت ٦:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱ : توسط : حسینی
آمادگی‌ها و گزینه‌های خود را
برای مقابله با انواع تهدیدات به‌طور دائم ارتقا دهید

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت مأموریت و وظایف این قرارگاه در دفاع از کشور، تأکید کردند: آمادگی‌ها و گزینه‌های خود را برای مقابله با انواع تهدیدات، به طور دائم ارتقا دهید.

خبرگزاری فارس: آمادگی‌ها و گزینه‌های خود را برای مقابله با انواع تهدیدات به‌طور دائم ارتقا دهید

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (سه‌شنبه) در دیدار فرماندهان و مسئولان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت مأموریت و وظایف این قرارگاه در دفاع از کشور، تأکید کردند: آمادگیها و گزینه‌های خود را برای مقابله با انواع تهدیدات، به طور دائم ارتقا دهید.

در این دیدار که به مناسبت سالروز تشکیل قرارگاه پدافند هوایی برگزار شد، فرمانده معظم کل قوا با تقدیر از تلاشهای فرماندهان و کارکنان این قرارگاه، افزودند: حساسیتها و دغدغه‌های مهم مأموریتهای پدافندی گویای این واقعیت است که باید نقاط آسیب‌پذیر و همه راهکارهای ممکن دشمن را شناسایی کنید و برای مواجهه با تمام آنها راه حل و برنامه مشخص داشته باشید.

ایشان تأکید کردند: در ارتباط و تبادل با محافل علمی و نظامی، از آگاهیها و امکانات موجود نهایت استفاده را ببرید و گزینه‌های خود را در مقابل انواع تهدیدات افزایش دهید و متنوع سازید.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، اعتماد مردم به مسئولان را امانتی مهم خواندند و افزودند: مسئولان در بخشهای مختلف و در نیروهای مسلح باید این اعتماد را به درستی قدر بدانند و با عمل به وظایف، به آن پاسخ دهند.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)، آمادگی کامل این قرارگاه را برای اجرای تدابیر فرماندهی کل قوا اعلام کرد.

در ابتدای این دیدار فرماندهان و مسئولان قرارگاه پدافند هوایی نماز ظهر و عصر را به امامت حضرت آیت الله خامنه‌ای اقامه کردند.


 
سرلشکر جعفری در نشست خبری:
ساعت ٦:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱ : توسط : حسینی
امسال ۲۰ رزمایش در نیروهای مسلح انجام می‌شود/
حمایت قاطع و همه‌جانبه از مقاومت سوریه را وظیفه خود می‌دانیم/
سپاه جایگزین صددرصدی خارجی‌ها در فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: امسال ۲۰ رزمایش در نیروهای مسلح طبق برنامه انجام می‌شود.

خبرگزاری فارس: امسال ۲۰ رزمایش در نیروهای مسلح انجام می‌شود/ حمایت قاطع و همه‌جانبه از مقاومت سوریه را وظیفه خود می‌دانیم/ سپاه جایگزین صددرصدی خارجی‌ها در فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز با حضور در نشست خبری که در محل قرارگاه ثارالله تهران برگزار شد، پیرامون موضوعات مختلف و تحولات جاری منطقه سخن گفت.

وی در ابتدای سخنان خود در این نشست خبری گفت: موضوعی که در اواسط سال جدید و در مطقع کنونی مطرح است بحث اقتدار دفاعی نظام جمهوری اسلامی و استمرار آمادگی‌های دفاعی و توسعه قدرت و توان دفاعی نظام جمهوری اسلامی است.

جعفری تصریح کرد: متاسفانه یکی از برداشت‌هایی که بعد از مذاکرات می‌شود این است که ما با مذاکره و توافق سایه شوم جنگ را از سر کشور و مردم برداشتیم یا از طریق مذاکره و گفت‌وگو با دشمن امنیت نظام جمهوری اسلامی تامین شده است. این نوع برداشت‌ها حق مردم ایران، فداکاری و حماسه‌های آنان و مولفه‌های اصلی قدرت جمهوری اسلامی نیست.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه دشمن اگر بتواند باز هم نظام جمهوری اسلامی را مورد تعرض قرار خواهد داد و تلاش می‌کند مانع پیشرفت و توسعه انقلاب اسلامی شود، گفت: اما به اقرار دوست و دشمن آنچه مانع عملی شدن تهدیدات دشمن یا تحمیل جنگ دیگری بر کشور ما بوده روحیه دشمن‌ستیزی، غیرت و انقلابی مردم ما بوده است که در طول تاریخ به خصوص پس از انقلاب اسلامی به دنیا نشان داده شده است.

وی دیگر عوامل بازدارنده اساسی را آمادگی دفاعی نیروهای مسلح و فناوری‌های تسلیحاتی به ویژه در عرصه‌های موشکی و شناوری خواند و گفت: این توانمندی‌های دفاعی- نظامی ما یکی از عوامل بازدارنده است. همچنین خودکفایی صنعت دفاعی ما که از برکات جنگ 8 ساله است عامل دیگر بازدارندگی است.

جعفری در ادامه گفت: برخورداری نظام ما از رهبری مقتدر، هوشمند، انقلابی و حکیم و اعتماد مردم به نظام و رهبری و سیاست‌های نظام و حمایت‌های مردم از مجموعه نظام و شعارهای انقلاب عامل اصلی بازدارندگی در رابطه با جنگ بوده است.

فرمانده کل سپاه با اشاره به اظهارات دشمنان مبنی براینکه توافق هسته‌ای می‌تواند زمینه را برای جنگ‌های احتمالی بیشتر یا تسهیل کند، گفت: ما نباید این برداشت‌ها و اظهارات را ناشی از عوامل دیگری غیر از مولفه‌های اصلی قدرت نظام جمهوری اسلامی بدانیم. ممکن است برخی قطعنامه‌های سابق در آینده لغو یا بی‌اعتبار شود اما هیچ وقت صدور قطعنامه ها علیه ایران باعث نشده جرات شروع حمله به خاک ایران را به وجود بیاورد و این نیز به خاطر عوامل بازدارنده ما بوده است.

وی در ادامه با اشاره به دیگر سخنان مسئولین آمریکایی با این عنوان که چشم‌انداز هر نوع جنگ آن هم با ایران تیره و تار است، گفت: سخنان این چنینی این مفهوم را می‌رساند که دشمنان می دانند نه تنها علیه ایران بلکه با ملت‌هایی که مقاوم هستند و در راستای آزادی و استقلال خود مقاومت می‌کنند جنگ مستقیم تاثیری نخواهد داشت. دشمن در کنار این موارد از مواضع انقلابی و ادامه استقامت و پایداری اسلامی ما نگران است و در همین خصوص از مواضع آزاردهنده انقلاب اسلامی یاد کردند.

جعفری ذر ادامه خاطرنشان کرد: این موارد به ما نشان می‌دهد که ما باید روی اصول و شعارهای انقلاب اسلامی ایستادگی کنیم. محور اصلی قدرت جمهوری اسلامی ظلم‌ستیزی و حمایت از محرومین و مستضعفین است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه با بیان اینکه آنچه بعد از توافق موجب نگرانی است، تهدیدات نظامی و امنیتی نیست، گفت: با توجه به اقتدار نظام و اینکه کسی در شرایط فعلی نسبت به تقویت توان دفاعی تردیدی ندارد، نگرانی بعد توافق که مقام معظم رهبری نیز آن را عنوان کردند، این است که کسانی فکر کنند دشمنی آمریکا تمام یا کاهش پیدا کرده است و با این نگاه ساده‌اندیشانه راه دیگری یا اقدامات دیگری انجام دهیم که این نگران‌کننده است.

وی با تاکید براینکه دشمنی دشمن با جمهوری اسلامی هیچ تغییری نکرده بلکه ابزار آن متفاوت شده است، گفت: دشمن به تهدیدات نرم سیاسی و اقتصادی روی آورده و پاسخ این نوع تهدیدات بعد از توافق اتخاذ مواضع انقلابی با صراحت بیشتر توسط مسئولین نظام جمهوری اسلامی است.

جعفری با اشاره به خطبه‌های مقام معظم رهبری در نماز روز عید فطر گفت: مقام معظم رهبری در خطبه‌های آن روزشان ترفند و برنامه جدید دشمن را افشا و خنثی کردند که این نوع تذکرات به مسئولین در مقاطع مختلف وجود داشته است.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: تهدیدی که امروز بعد از موضوع توافق وجود دارد (حال اگر این توافق تصویب شود که هنوز مشخص نیست) نگاه جدید دشمن، سوءاستفاده‌هایی که می‌خواهد انجام دهد و یا نفوذی که می‌خواهد در منطقه و یا داخل کشور ما داشته باشد، است که باید با آنان مقابله شود و این شرایطی است که ما در حال وارد شدن به آن هستیم.

وی در ادامه سخنان خود پیرامون رزمایش‌های نیروهای مسلح نیز گفت: معمولا رزمایش‌ها و تمرینات نیروهای مسلح در نیمه دوم هر سال آغاز می‌شود و امسال نیز طبق سال‌های قبل نزدیک به 20 رزمایش نیروهای مسلح در دست اجرا دارد که طبق برنامه و در زمان خود اعلام می‌شود.

جعفری با اشاره به برگزاری رزمایش «اقتدار ثارالله» در 11 و 12 شهریور ماه گفت: این رزمایش در تهران و با حضور بیش از 50 هزار بیسجی در قالب 250 گردان برای مقابله با تهدیدات دفاعی، امنیتی و امداد و نجات برگزار خواهد شد و بخشی از آمادگی‌های نیروهای مسلح خصوصا بخش مردمی آن به نمایش گذاشته خواهد شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: هر ماه به طور متوسط یک یا دو رزمایش نیز خواهیم داشت که هم مردم ما و هم مردم جهان شاهد اقتدار نیروهای مسلح و آمادگی ما در این مقطع خواهند بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه در جواب به سوالی پیرامون برنامه سپاه برای ارتقای ظرفیت‌های دفاعی و جلوگیری از نفوذ دشمن گفت: نکته اساسی و تعیین‌کننده‌ای که بعد از جنگ مدنظر همه مسئولین به ویژه مقام معظم رهبری بوده، حفظ آمادگی‌های دفاعی، نظامی و امنیتی کشور بوده است.

وی دشمنی دشمنان علیه انقلاب اسلامی را با توجه به مسیری که ملت ایران انتخاب کرده یعنی مقابله با نظام سلطه، طبیعی دانست و گفت: تا زمانی که ما زیر بار نظام سلطه و حرف زور دشمنان نمی‌رویم این دشمنی وجود خواهد داشت و تنها راه مقابله با این دشمنی حفظ و توسعه اقتدار نظامی و دفاعی است. امروز توان دفاعی- نظامی کشور ما بسیار بالاست و قابل قیاس با سال‌های پس از جنگ نیست.

جعفری افزود: خودکفایی دفاعی و تسلیحاتی که روی آن تمرکز شده و نتایجی که از این طریق به دست نیروهای مسلح رسیده، توانمندی‌های بالایی به ما داده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه مولفه اصلی قدرت دفاعی ایران را صرفا سلاح و فناوری و تجهیزات نظامی ندانست و در همین خصوص گفت: غربی‌ها و دشمنان ما متکی به سلاح و تجهیزات نظامی‌شان هستند اما قدرت ما متکی به مردم و حمایت و دفاع مردمی است. عاملی که در جنگ و در مقابله با دشمن توانست ایستادگی کند و این عامل مدام در حال تقویت است.

وی تقویت مستمر این قدرت را عاملی برای تبدیل شدن جمهوری اسلامی به قدرت بزرگ منطقه‌ای در ابعاد نظامی و دفاعی دانست و گفت: این قدرت غیر از نفوذ معنوی است که انقلاب اسلامی در منطقه دارد.

جعفری با اشاره به برنامه‌های دشمن برای نفوذ گفت: یکی از برنامه‌های اساسی دشمن نفوذ در منطقه و اثرگذاری بر مسائل منطقه‌ای است که هدف اساسی آن تجزیه کشورها با استفاده از اختلافات قومی و داخلی است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: جمهوری اسلامی به ویژه سپاه برای مقابله با جنگ‌های نیابتی که به راه انداختند و کسانی که مقابل جبهه مقاومت اسلامی جبهه گرفتند با همه توان آماده است تا علاوه بر حمایت‌های مستشاری کشورهایی که از ما درخواستی داشته باشند تا حدی که در توانمان باشد از آنان حمایت می‌کنیم. این برنامه تا شکست نهایی دشمن ادامه دارد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه سپاه برای توسعه موشک‌های دوربرد خود گفت: یکی از توانمندی‌های استراتژیک ما برخورداری از موشک‌های بالستیک زمین به زمین زیر برد 2 هزار کیلومتر است.

جعفری افزود: سپاه در این عرصه بیشترین توانش را برای توسعه دقت‌افزایی در موشک‌های دوربرد گذاشته است و با برخورداری از سرمایه‌های انسانی و دانشمندان انقلابی در این عرصه اقدامات موثری انجام داده است.

فرمانده کل سپاه در ادامه تصریح کرد: هر نوع نیاز و انتظاری که از سوی مقام معظم رهبری در رابطه با دقت‌افزایی و افزایش کمی و کیفی در این عرصه وجود داشته را توانستیم به نتیجه برسانیم و از دو سال قبل به این طرف این موضوع در برنامه تولید قرار گرفته و به سرعت در حال افزایش است.

وی در ادامه با اشاره به شبهه‌ای که با صدور قطعنامه جدید به وجود آمده مبنی براینکه ایران محدودیتی برای حوزه موشکی و تسلیحاتی‌اش پذیرفته، گفت: این موضوع به هیچ وجه مورد پذیرش جمهوری اسلامی نیست و هیچ کسی درایران وجود ندارد این نوع محدودیت‌ها را قبول داشته باشد. ما این توسعه را به دلیل نیاز انجام دادیم و با توانمندی بیشتر بر روی آن متمرکز شدیم.

جعفری درا دامه سخنان خود در پاسخ به سوالی در خصوص بهره‌گیری دولت از ظرفیت‌های سپاه و بسیج در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: از شروع دولت جدید حتی از دولت قبل موضوع آمادگی بسیج و سپاه برای کمک به اقتصاد کشور با توجه به برنامه‌های دشمن از جمله تحریم و فشار اقتصادی وجود داشته است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: ما کمک به اقتصاد کشور را یکی از وظایف ذاتی خود می‌دانستیم. آن هم به خاطر توان گسترده‌ای است که در اختیار سپاه و بسیج است. این سازمان گسترده مردمی توان بالایی است که می‌شود با کمک آن می‌شود کارهای اساسی در حوزه اقتصاد انجام دهیم.

وی تاکید کرد: ما بارها این توانایی خود را اعلام کردیم. البته استقبال هم می‌شود اما علت اینکه این خواسته‌ها عملیاتی نمی‌شود را نمی‌دانیم. انتظار ما از دولتمردان این است با توجه به این همه تاکیدی که از سوی مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی می‌شود، بیایند و از این توان عظیم مردمی استفاده کنند. ما طرح‌های بزرگ و گسترده‌ای را شروع کردیم که اگر با همکاری دولت انجام گیرد اثر آن را بر اقتصاد خواهیم دید. اگر نگاه از داخل به خارج باشد شاید این مشکل حل شود.

جعفری در ادامه سخنان خود تصریح کرد: وضعیت برخی کشورهای همسایه‌مان را در اقتصاد که از نظر مردم ما شاید موفق باشند را بررسی می‌کنیم و می‌بینیم در این روزها اقتصادشان به هم ریخته شده است. چراکه سرنوشت اقتصادی‌شان را به غرب گره زدند و دچار این مشکلات اساسی شدند. ما باید از این موضوع عبرت بگیریم و متکی به اقتصاد بومی و مقاومتی خودمان باشیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه در جواب به سوالی در خصوص آمادگی جمهوری اسلامی برای مقابله با هر نوع تهدیدی به خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی گفت: سیاستمداران نظام سلطه از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌خواهند که به کشورهایی مانند ایران حمله کنند البته اگر بتوانند، اما وقتی کار به حوزه کارشناسی سپرده می‌شود و وقتی نظامیان آنان توانشان را می‌سنجند (چراکه اولین شرط شروع جنگ مقایسه توان است) و با توان ایران مقایسه می‌کنند، می‌بینند قابل مقایسه نیست چون ما تنها به سلاح متکی نیستیم هرچند تسلیحات نظامی را دارا هستیم.

وی ادامه داد: عامل اصلی قدرت جمهوری اسلامی حمایت‌ها و پشتیبانی‌هایی است که از طرف ملت‌های انقلابی صورت می‌گیرد و دشمنان نیز بیشتر از این وحشت دارند. شما مشاهده می کنید اطراف رژیم صهیونیستی این مردم انقلابی حضور دارند. از جمله در لبنان و عراق. این عامل بازدارنده‌ای است و اگر این توان وجود نداشت دشمنان ما خواسته‌هایشان را عملی می‌کردند.

جعفری در ادامه پیرامون تلاش دشمن برای سرنگونی نظام حاکم در سوریه گفت: سوریه در خط مقدم جبهه مقاومت است و یکی از دلایل حمایت ما از سوریه نیز به همین خاطر است. سوریه از ابتدای انقلاب با انقلاب اسلامی بوده و در جنگ‌های ما تا حد توانش از جمهوری اسلامی حمایت کرد و در کنار جبهه مقاومت و ایران قرار داشت. همین موضوع باعث شده آمریکا و رژیم صهیونیستی برای از بین بردن این رژیم در سوریه تمرکز کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه گفت: حمایت همه‌جانبه از مقاومت در سوریه وظیفه انقلابی و اسلامی ما است و تا امروز نیز این مقاومت نتیجه داده است.

جعفری در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس، مبنی براینکه با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری، سپاه برای اینکه مسئولان دولتی با دستاوردهای نظامی آشنا شوند چه برنامه‌ای داشته است، گفت: ما برای نشان دادن توانمندی‌های سپاه نمایشگاه‌های مختلفی برگزار کردیم. علاوه بر آن توانمندی‌های سپاه در رزمایش‌هایی که برگزار می‌کنند نیز نشان داده می‌شود.

فرمانده کل سپاه افزود: در 2 روز گذشته نمایشگاهی از توانمندی‌های سپاه در حوزه جنگ‌های الکترونیکی، فضای مجازی و دفاع سایبری برگزار شد که ما توانمندی‌های گسترده خود را در معرض نمایش گذاشتیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگر خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه بزرگ‌ترین تهدید امنیتی انتخابات پیش رو را چه می‌داند و برنامه سپاه برای مقابله با آن چیست؟ گفت: دشمنان در انتخاب‌ها برنامه‌ریزی و هدف های خاصی دارند و به دنبال روی کار آمدن جریانات همسو با خودشان هستند، افرادی که بتوانند در جمهوری اسلامی و در حاکمیت قرار گیرند تا از سیاست‌های آنان حمایت کنند و این برنامه دشمن از طریق احزاب و جریانات مختلف صورت می‌گیرد.

جعفری ادامه داد: باید مراقب باشیم جریانات سیاسی و یا احزابی که در سابقه‌شان با انقلاب، مردم، شعارهای انقلاب و جهت‌گیری‌های انقلاب مخالفت داشتند، خودشان را در قالب احزاب و تشکل‌های جدید جا نزنند تا به نوعی مردم ما را دچار اشتباه کنند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: البته بصیرت مردم ما به خصوص بعد از فتنه 88 به حدی رسیده که این نوع حزب‌بازی‌ها که مخالف مسیر انقلاب اسلامی است را تشخیص دهند. البته ما احساس نگرانی جدی در این لحظه نداریم هرچند می‌دانیم دشمنان تلاش‌های زیادی را هماهنگ با مخالفین انقلاب اسلامی انجام می‌دهند. امید ما به هوشیاری سیاسی و بصیرت مردم است تا فریب این نوع حرکت‌های سیاسی را نخورند.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی در زمینه اشراف سپاه در حوزه اطلاعاتی و نفوذ دشمن گفت: تمرکز سپاه در یک دهه اخیر در مقابله و خنثی‌سازی تهدیدات و برنامه‌ریزی‌های نرم و نیمه سخت دشمن بوده است.

جعفری با تأکید بر اینکه معتقدیم فعلاً تهدید نظامی علیه جمهوری اسلامی قابل تصور نیست، گفت: چون شرایط داخلی، قدرت مردم و خودمان را مشاهده می‌کنیم مطمئن هستیم دشمن حرکتی در عرصه حمله نظامی انجام نمی‌دهد و از اقدام نظامی مستقیم پرهیز می‌کند.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌های دشمن در عرصه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی یا همان تهدیدات نرم است که ما یک دهه است به این موضوع اشاره می‌کنیم و در این عرصه‌ها اقدامات مختلفی برای مقابله با تهدیدات نرم دشمنان صورت داده‌ایم.

وی در جواب به سؤالی مبنی بر رویکرد جمهوری اسلامی با گروه‌های مقاومت و حمایت سپاه از رزمندگان مقاومت پس از توافق هسته‌ای گفت: برای آمریکا و غربی‌ها موضوع هسته‌ای اصل نیست بلکه هدف اصلی آنان انقلاب اسلامی، مقاومت اسلامی، شعارها و اصول انقلاب اسلامی است. آنان به دنبال این هستند که در مسیر و اهداف انقلاب خدشه وارد کنند.

جعفری محوری‌ترین شعاری که جمهوری اسلامی با آن جلو می‌رود را شعار مقابله با استکبار و نظام سلطه و حمایت از مستضعفین عنوان کرد و گفت: دشمن می‌خواهد این روحیه را تغییر دهد. برخی نیز در داخل به این نکته توجه ندارند که هدف اصلی دشمن هسته‌ای نیست بلکه انقلاب اسلامی است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از اینکه انقلاب اسلامی بخواهد از اصل مقابله با استکبار و نظام سلطه و حمایت از مستضعفین دست بردارد، ساده‌اندیشی عنوان کرد و گفت: مؤلفه اصلی قدرت ما ظلم‌ستیزی، مخالفت با نظام سلطه و حمایت از مستضعفین است و ما اجازه نداریم از این موضوع دست برداریم.

وی با بیان اینکه دشمن قصد دارد این را القاء کند که ایران بعد از توافق به دنبال تغییر رفتار خود است، گفت: متأسفانه برخی صحبت‌ها در داخل نیز این موضوع را تقویت می‌کند. برای مثال مسئولی از اروپا به ایران می‌آید و بعد از بازگشت از ایران احساس می‌کند، ایران در مواضعش تغییر ایجاد خواهد کرد و این به خاطر صحبت‌هایی است که برخی در داخل انجام می‌دهند که البته مقام معظم رهبری این نقشه شوم دشمن را افشا کرده‌اند و این مسیر روشنگری نیز تا به حال خوب پیشرفته است.

جعفری ادامه داد: قطعاً این نقشه دشمن نیز همانند نقشه‌های قبلی‌شان در مقابله با انقلاب اسلامی شکست خواهد خورد به شرط اینکه ما در مسیر و ریلی که دشمن بعد از توافق برای ما قرار داده حرکت نکنیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه آنچه برای دشمن تأمین نمی‌شود، تأمین امنیت رژیم صهیونیستی است، گفت: روزبه‌روز نیز این خطر بیشتر خواهد شد و این موضوع اصل اساسی مبارزه انقلابی ما و مردم انقلابی منطقه است. خدشه‌ای به آن وارد نخواهد شد و این امتحان پس دادن انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در مقابله با رژیم صهیونیستی است که باعث شده مردم منطقه همراه با این حرکات باشند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تلاش سپاه بر خودکفایی کشور در حوزه انرژی و استدلال غربی‌ها مبنی بر اینکه آزاد شدن منابع تحریم شده ایران منجر به این می‌شود که شاهد موج جدید فعالیت‌های ایران در منطقه و حمایت از مقاومت منطقه شود، گفت: هدف فعالیت‌های سازندگی سپاه که بعد از جنگ شروع شده است، کمک به ساختن کشور و جبران عقب‌ماندگی‌هاست که با تحریم‌های اقتصادی دشمنان این موضوع یک وظیفه انقلابی برای سپاه بوده است. امروز که 20 سال از ورود سپاه به این عرصه می‌گذرد روزبه‌روز در توان، تجربه و تخصص ما در این عرصه افزوده می‌شود.

جعفری با بیان اینکه حمایت از بخش‌های خصوصی سیاستی است که سپاه در این چند سال آن را دنبال می‌کند، گفت: این سیاست با تمرکز بر روی مناطق محروم و نقاطی که در رابطه با مسائل امنیتی بحث گسترش فعالیت‌های اقتصادی در آنجا با مشکل مواجه است و یا در عرصه‌های خاصی که شرکت‌های داخلی توان آن را ندارند و باید به دست شرکت خارجی انجام شود. اما به دلیل تحریم آنان کنار کشیده‌اند، است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: نمونه این موضوع فاز 15 و 16 پارس جنوبی است که سپاه جایگزین یک شرکت خارجی شد و امسال نیز این فازها 100درصد به نتیجه رسیده و بخش زیادی از توان تولید گاز و منابع را به کشور اضافه کرده و این وظیفه ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: همه دولت‌ها نگاهشان به این بخش از فعالیت سپاه مثبت است چون کمک به دولت است. دولت فعلی در ابتدا ابهاماتی بر این قضیه داشت اما الآن اعتماد کامل و 100درصدی دارد. تقاضایی که دولت‌ها برای کار از سپاه دارند بیش از توان ما است، امیدواریم این توانمندی توسعه پیدا کند.

جعفری با اشاره به برنامه‌های دشمن برای عملیات روانی گفت: از جمله اینکه برداشته شدن تحریم‌ها اقتصاد کشور را تغییر می‌دهد در حالی که تمرکز آنان بر روی اقتصاد داخلی کشور است و در این راستا شیطنت‌هایی انجام می‌دهند و ما این موضوع را می‌دانیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: ما معتقدیم اقتصاد کشور با نگاه به داخل و تمرکز بر روی منابع داخلی باید باشد حتی در حین تحریم‌ها کمک‌هایی که لازم بوده است را جمهوری اسلامی به جبهه مقاومت و توسعه انقلاب اسلامی انجام دادند و فکر نمی‌کنم برداشته شدن تحریم‌ها تأثیری بر این موضوع بگذارد.

وی با بیان اینکه اثرگذاری اقتصادی بعد از برداشته شدن تحریم‌ها افق روشنی ندارد، گفت: ابهامات زیادی در این خصوص وجود دارد که وابسته به تغییر نگاه است. اگرتحریم‌ها هم برداشته شود نگاه ما باید به داخل و بر روی اقتصاد مقاومتی باشد که اگر این اتفاق بیفتد شاید بر توانمندی‌های داخلی کشور تغییری ایجاد شود.

جعفری در ادامه در پاسخ به این سؤال که برخی‌ها تلاش‌ می‌کنند اینگونه نشان‌دهند که ماهیت آمریکا تغییر کرده و دیگر این کشور با ایران دشمن نیست، گفت: آمریکا هنوز هم شیطان بزرگ است و ما نباید فریب این شعارهای جدید، مظلوم‌نمایی و مردم‌فریبی که آمریکا انجام می‌دهد را بخوریم. دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی نه تنها کم نشده بلکه زیادتر هم شده است و امروز می‌خواهد با روش و ابزار جدید وارد شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه بی‌اعتمادی در آمریکا در عقبه تاریخی مردم ما وجود دارد، گفت: ممکن است افراد و جریانات معدودی باشند که البته از قبل هم بودند و نگاه لیبرالی داشتند اما به هیچ وجه مردم ما فضایی برای محقق شدن اهداف دشمنان نخواهند داد.

فرمانده کل سپاه پیرامون ادعای برخی رسانه‌ها و جریان‌ها در خصوص دخالت سپاه در انتخابات گفت: علت هشدارهای سپاه این است که سپاه شکل گرفته است تا از انقلاب اسلامی و از دستاوردهای آن طبق اصل 150 قانون اساسی حفاظت کند.

وی افزود: جنگ 8 ساله سپاه را به عرصه‌های نظامی کشاند در حالی که ابتدا قرار نبود سپاه نظامی باشد. بعداز جنگ به دلیل اینکه تهدیدات نظامی جدی شد سپاه لازم دید در این عرصه هم وارد شود اما نباید فراموش کنیم فلسفه وجودی سپاه حفظ انقلاب و دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

جعفری با بیان اینکه امروز انقلاب اسلامی بیشتر با تهدیدات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مواجه می‌شود گفت: البته امنیت مردم و تمامیت ارضی نیز با حمله خارجی تهدید می‌شود اما امروز انقلاب اسلامی بیشتر با تهدیدات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مواجه است. در اینجا وظیفه ذاتی سپاه است که اگر تهدیدات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بخواهد به انقلاب اسلامی ضربه بزند یا آن را منحرف کند وارد شود.

وی تصریح کرد: اگر در این وضعیت سپاه نقش‌آفرینی نکند ماموریت خود را درست انجام نداده حال وقتی سپاه دراین عرصه ورود می‌کند و هشدارهایی می‌دهد و یا اقداماتی انجام می‌دهد، کسانی که می‌خواهند از مسیر سیاسی یا فرهنگی اقداماتی علیه انقلاب اسلامی انجام دهند، طبیعی است که عملیات روانی و جوسازی علیه سپاه را شروع می‌کنند و سپاه را متهم به این می‌کنند که دخالت‌های سیاسی که امام منع کرده بودند، سپاه وارد شده در حالی که آن فرمایش امام این است که سپاه از یک جناح خاص طرفداری نکند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: امروز شاهدیم در جریان اصولگرای همراه انقلاب ده‌ها جریان حزبی وجود دارد که سپاه نمی‌تواند از هیچ یک از آنها حمایت کند.

جعفری تصریح کرد: سپاه از انقلاب اسلامی، منویات مقام معظم رهبری و جهت‌گیری‌های کلی انقلاب اسلامی در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دفاع می‌کند و این دفاع سپاه دفاع از اصول و دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

وی در پایان با بیان اینکه مخالفان سپاه با اتهام دخالت سپاه به دنبال فضاسازی هستند، گفت: اینان می‌خواهند سپاه را در حاشیه قرار دهند که البته سپاه هوشیارتر از این است که فریب اینها را بخورد.


 
وقتی نظامی اسرائیلی هوس کتک می کند!
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠ : توسط : حسینی

ضربه فنی سرباز اسرائیلی توسط یک فلسطینی غیور!

 


 
ماجرای عفو قاتل شهید امر به معروف
ساعت ٧:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠ : توسط : حسینی

ماجرای عفو قاتل شهید امر به معروف

پدر و مادر شهید علی خلیلی به عنوان اولیای دم فرزندشان از اجرای حکم قاتل شهید خلیلی که با حکم شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان و تأیید دیوانعالی کشور به قصاص محکوم شده است، گذشت کردند.

متن نامه پدر و مادر شهید خلیلی به شرح ذیل است:

در آستانه میلاد فرخنده امام هشتم حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام و دهه کرامت اینجانبان، پرویز خلیلی و اعظم مشتاق‌فرد به عنوان اولیای‌دم شهید خلیلی، در خصوص اعمال حق قصاص خویش که پس از رسیدگی در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران در حضور وکلای تسخیری و تعیینی قاتل، آقای احسان شاه‌قاسمی، پس از تأیید در شعبه پانزدهم دیوانعالی کشور، هم‌اکنون در شعبه سوم اجرای احکام کیفری دادسرای جنایی تهران مطرح است، بدینوسیله ضمن سپاس از وکیل محترم‌مان و استاد معزز دانشگاه‌ جناب آقای حامد صفری‌ریزی به استحضار ملت شهیدپرور ایران می‌رسانیم:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

فرزند عزیزمان؛ علی جان، اکنون که با خون شاهرگ تو، رایحه دفاع از حریم نوامیس جامعه اسلامی‌مان، بار دیگر جان گرفته است و به کوری چشم معاندان داخلی و خارجی فرهنگ غنی اسلامی‌ و فریضه امر به معروف و نهی از منکر، تو به نمادی برای احیای این واجب از یاد رفته بدل شده‌ای، دیگر چه جای تأثر و ناراحتی از فراق تو ای جوان خنده‌روی ما؛‌

دیگر چه جای غم و اندوه از ندیدن سیمای نورانی تویی که بذل خون خود را با ایثار و گذشت از خطای نابخشودنی خاطی‌ای که جانت را هدف گرفته بود به سرحد کمال رساندی.

شاید بهار کوتاه عمر تو با زنده ماندن معجزه‌آسای تو پس از جراحتت، چندان افزوده نشد، اما ماندی که پیام‌رسان این اعتقاد راسخ قلبی‌ات باشی که اگر هر ملامت‌کننده ناآگاه یا مغرضی از تو می‌پرسید که چرا اینگونه جان برکف، برای رهایی خواهران دینی‌ات از چنگال افرادی غافل عمل نمودی، فریاد می‌زدی که « برای یک لبخند آقا و رهبرت، سیدعلی عزیز» که جانمان به فدایش باد چنین کردی.

بگذار تا رسانه‌‌های استکباری غرب و نهادهای ضداسلامی بین‌المللی حق ما را در قصاص خطاکاری که گل وجود تو را پرپر کرد و در اعمال آن نمایندگان یک خواست عمومی جامعه اسلامی ایران هستیم، در حالی که نه خود و نه خانواده‌اش هیچ‌گاه متنبه نشدند و بارها در اظهاراتی نسنجیده دل ما را شکسته‌اند، به رسمیت نشاسد؛ و صد البته خداوند متعال این حق را بر هر ولی مظلومی که به ناروا کشته شود ارزانی کرده و فرموده است که « فی‌القصاص حیاة یا اولی‌الابصار».

فرزند شهیدمان؛ علی‌رغم همه قصورها، کوتاهی‌ها و گاه دلشکستگی‌هایی که طی این ۴ سال در حق ما روا شد، ما نیز به تو اقتدا کرده و با استعانت از الطاف خفیه الهی و با توسل به قلب عالم امکان، حضرت بقیة‌الله‌الاعظم ارواحنا‌ له‌الفدا، به امید یک لبخند آقا و رهبرمان حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای،‌ بدون ذره‌ای چشم‌داشت مراتب گذشت قاطع و منجز خویش را از حق قصاص خود به اطلاع عموم مردم حزب‌الله ایران می‌رسانیم.والسلام علی من اتبع الهدی

پرویز خلیلی_ اعظم مشتاق‌فرد، پدر و مادر شهید علی خلیلی


 
طنز سیاسی دکتر سلام ۹۲
ساعت ٧:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠ : توسط : حسینی

طنز سیاسی دکتر سلام ۹۲


 
عکس/ افتتاح جاده اختصاصی سایت فردو
ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠ : توسط : حسینی
جاده اختصاصی ورودی مجتمع شهید علی‌محمدی ظهر امروز با حضور علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افتتاح شد. احداث راه اصلی سایت شهید علی‌محمدی و رمپ‌های دسترسی به آزادراه قم - تهران به‌طول 14 کیلومتر و عرض 11 متر با هزینه‌ای بالغ بر60 هزار میلیون ریال تکمیل شد و امروز با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به بهره‌برداری رسید.

 
زنده‌ سوزاندن مردان عراقی به دست داعش+عکس (18+)
ساعت ٦:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، داعش جنایت دیگری را در عراق مرتکب شد.

این گروه تروریستی چهار مرد عراقی را که مدعی بود از اعضای نیروهای بسیج مردمی هستند، به طرز بسیار فجیعی در استان الانبار اعدام کرد.

داعش این مردان عراقی را زنده زنده و با دستان و پاهای بسته آنقدر در آتش سوزاند که از بدن این افراد چیزی جز کمی استخوان باقی نماند.

گروه تروریستی داعش دلیل اعدام این افراد را پاسخ دادن به اعدام تروریست های عضو این گروه عنوان کرده و فیلم این اعدام فجیع را در شبکه های اجتماعی به صورت گسترده ای منتشر کرده است.

استان الانبار یکی از استان های بزرگ عراق است که بخش اعظم آن از جمله شهرهای الرمادی و قلوجه در کنترل گروه تروریستی داعش می باشد.

منبع: ابنا

 
عکس/ انتقال خبرنگار مجروح شده از سوریه به تهران
ساعت ٦:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠ : توسط : حسینی
سید محمدحسن حسینی خبرنگار صدا وسیما جمهوری اسلامی ایران که چندی پیش در سوریه در حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها در لاذقیه به شدت مجروح شده بود ساعاتی پیش از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به کشور بازگشت.

 
خبرنگار مجروح صدا وسیما : شما را قسم میدهم که رهبری را تنها نگذارید
ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠ : توسط : حسینی

خبرنگار مجروح صدا وسیما : شما را قسم میدهم که رهبری را تنها نگذارید

خبرنگار مجروح صدا وسیما پس از ورود به تهران بر حمایت و ایستادگی در مسیر رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سید محمدحسن حسینی که ازطریق فرودگاه امام خمینی (ره) وارد تهران شد و مورد استقبال قرارگرفته بود به بیمارستان فارابی تهران منتقل شد و بلافاصله پس از ورود به بیمارستان تحت معاینه تیم تخصصی پزشکی قرارگرفت.

دکتر جبلی معاون خبر صدا وسیما و شماری از مدیران حوزه خبر نیز باحضور در بیمارستان از نزدیک در جریان وضعیت وی قرار گرفتند. سیدمحمدحسن حسینی که چند روز پیش درحین تهیه گزارش در جبهه های نبرد سوریه علیه تکفیری ها مجروح شده است پس از ورود به تهران با بیان اینکه امروز سوریه و عراق خط مقدم اسلام مقابل کفر است افزود : قبل از حضور در مناطق عملیاتی در وصیتنامه خود حمایت از رهبری، خط سرخ سید الشهدا و نظام جمهوری اسلامی را نوشتم .

وی با اشاره به اینکه حضور در خط دفاعی و تهیه گزارش در این مناطق را وظیفه انقلابی خود می دانم به جوانان و مردم توصیه کرد ذره ای در حمایت از رهبری و آرمانهای انقلاب اسلامی کوتاهی نکنند.

رئیس بیمارستان فارابی هم ضمن معاینه خبرنگار مجروح صداوسیما درجمع خبرنگاران با بیان اینکه وضعیت وی از نظر فشار خون ، ریه و حال عمومی، بسیار خوب است افزود: چشم چپ بیمار، دید کامل دارد و مشکلی ندارد اما چشم راست وی دچار پارگی شده و احتمال می رود جسم خارجی در آن وجود داشته باشد.

دکتر محمود جباروند گفت: نخستین عمل جراحی، صبح بر روی چشم آسیب دیده آقای حسینی صورت می پذیرد و عمل های بعدی هم در صورت نیاز انجام می شود تا بینایی خود را به دست بیاورد.وی با بیان اینکه بازگشت بینایی چشم راست بیمار بستگی به وضعیت شبکیه و عصب بینایی دارد افزود: اگر عصب بینایی قطع نشده باشد دید چشم وی حفظ خواهد شد.

همچنین قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بامدادامروز باحضور در بیمارستان فارابی تهران، از سیدمحمدحسن حسینی خبرنگار مجروح صداوسیما، عیادت و چشمان او را معاینه کرد.

سید محمدحسن حسینی خبرنگار صدا و سیما در دمشق که برای پوشش خبری عملیات ارتش سوریه به ارتفاعات لاذقیه رفته بود بر اثر اصابت ترکش خمپاره مجروح شد.سید محمد حسن حسینی از جانبازان دوران دفاع مقدس است 
خالق «عصر عاشورا» شام غریبان را به تصویر کشید
ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٩ : توسط : حسینی

خالق «عصر عاشورا» شام غریبان را به تصویر کشید/

 

 

دو اثر جدید استاد فرشچیان رونمایی می‌شود

دو اثر «آسمان چهارم» و «شام غریبان» پس ار رونمایی به آستان قدس رضوی اهدا و پس از یک سال در موزه آثار استاد فرشچیان در آستان قدس نصب خواهد شد.

خبرگزاری فارس: خالق «عصر عاشورا» شام غریبان را به تصویر کشید/ دو اثر جدید استاد فرشچیان رونمایی می‌شود

سیدحسن صائب یکی از استادان نگارگری و از دوستان استاد محمود فرشچیان در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، گفت: دو اثر تازه از استاد فرشچیان هفته آینده رونمایی خواهد شد.

صائب درباره جزئیات این دو اثر اظهار داشت: روز یکشنبه  (15 شهریور) دو تابلو جدید استاد که آثاری ارزنده و درخور توجه است به صورت رسمی به نمایش درخواهد آمد. این دو اثر یکی با نام «آسمان چهارم» و دیگری «شام غریبان» عنوان گذاری شده است که درباره شام غریبان اهل بیت امام حسین(ع) است و در ادامه تابلوی «عصر عاشورا» استاد است.

به گفته صائب مقرر شده است این دو اثر ماندگار یک سال در کاخ‌‌موزه سعدآباد برای بازدید مخاطبان قرار بگیرد و پس از آن در موزه آستان قدس رضوی قرار می‌گیرد.

وی درباره اهدای آثار استاد فرشچیان به موزه آستان قدس، گفت: تا کنون 16 اثر از آثار استاد به موزه آستان قدس اهدا شده و این دو اثر نیز به این آستان تعلق خواهد داشت. آستان قدس موزه‌ای را به نام استاد در حرم امام رضا (ع) دایر کرده است که این دو اثر نیز در این موزه قرار خواهد گرفت.

بنابر این گزارش، دو اثر «آسمان چهارم» و «شام غریبان» روز یکشنبه (15 شهریور) در کاخ موزه سعدآباد با حضور استاد فرشچیان رونمایی می‌شود. 
دفاع میثم مطیعی از رساله دکتری+ تصاویر
ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٩ : توسط : حسینی

دکتر میثم مطیعی مداح اهل بیت (علیهم السلام) و از دانش آموختگان و اساتید دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، روز یکشنبه مورخ ۸ شهریور ۱۳۹۴ از رساله دکتری خویش در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) دفاع کرد.

 

بنابر نظر اعضای هیات داوران میثم مطیعی با "درجه عالی" موفق به اخذ مدرک دکترای تخصصی در رشته قرآن و حدیث شد.

 

    

 

این رساله با عنوان "مبانی و راهکارهای قرآنی و روایی در رویارویی با اهانت به معصومان (علیهم السلام)‏" و به راهنمایی دکتر عباس مصلایی پور (دانشیار و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام)) و با مشاوره دکتر محمد هادی همایون (دانشیار، رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) و از اعضای هیات امنای جامعۀ الصادق) و دکتر مهدی ایزدی (دانشیار و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام)) دفاع شد.

اساتید داور این رساله عبارت بودند از:
• دکتر مجید معارف (استاد تمام دانشگاه و رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران)
• دکتر عبدالهادی فقهی‌زاده (دانشیار و مدیر گروه قرآن و حدیث دانشکده الهیات دانشگاه تهران)
• دکتر محمود کریمی بنادکوکی (دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام))
• دکتر عباس تقویان (استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام))

با توجه به اینکه اهانت به معصومان و اولیاء الهی، سابقه‌ای طولانی در تاریخ بشر داشته است و نحوه مواجهه با اهانت‌کنندگان، همواره یکی از دغدغه‌های مؤمنان بوده است. در دوره معاصر به واسطه افزایش برنامه‌ریزی شده اهانت به معصومان توسط دشمنان دین، نیاز به الگویی برای برخورد صحیح با اهانت و اهانت‌کنندگان بیش از پیش محسوس شده است.

در این رساله دکتر میثم مطیعی با بررسی سابقه اهانت و نحوه رویارویی معصومان (علیهم السلام) با اهانت‌کنندگان در آموزه‌های قرآنی، حدیثی و تاریخی، تلاش کرده است تا به این دغدغه به صورتی نظام‌یافته و منسجم پاسخ دهد. بر اساس آموزه‌های قرآنی، مخالفان معصومان و پیامبران از شیوه‌های مختلفی برای اهانت به ایشان و جلوگیری از گسترش دعوتشان استفاده می‌کرده‌اند که تمسخر و استهزاء، دروغ‌گو خواندن، مجنون، شاعر، کاهن و ساحر‌خواندن برخی از پرکاربردترین اهانت‌های دشمنان بوده است. در برابر این اهانت‌های دشمن، آموزه های قرآن کریم حاکی از آن است که پیامبران با خودداری از اهانت و سب متقابل، صبر و سکوت، وعید و تهدید، نفی صفات نامناسب از خود و... به رویارویی با اهانت‌کنندگان می‌پرداختند.

در بررسی سیره معصومان در حدیث و تاریخ نیز راه‌کارهای زیر از جمله روش های معصومان (علیهم السلام) در مواجهه با اهانت‌کنندگان بوده است: رفع بهانه‌های اهانت، پرهیز از اقدامات شتاب آلود و هیجان زده، نفی رویکرد تلافی‌جویانه و عدم مقابله به مثل، تفکیک میان اهانت‌کننده نادان و مغرض و ...

 

    


دکتر مطیعی در رساله دکتری خویش تلاش کرده است ضمن ارائه مبانی رویارویی با اهانت در آموزه های قرآنی، حدیثی و تاریخی، دستاوردهای پژوهش خویش را در الگویی منسجم در فصل پایانی نظم و سامان دهد.

میثم مطیعی سال ۱۳۸۹ در دوره دکتری دانشگاه امام صادق (علیه السلام) پذیرفته شد و در بهمن ماه ۸۹ اولین ترم تحصیلی دوره دکتری را آغاز کرد. رساله دکتری وی در تاریخ ۹۲.۱۲.۲۴ در شورای پایان نامه ها و رسالات دانشگاه امام صادق (علیه السلام) پذیرفته شد و امروز دفاع شد.

 


 
عکس/ استقرار تکاوران ارتش در مرزهای غربی کشور
ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٩ : توسط : حسینی
تیپ 35 تکاور ارتش با استقرار در بخشی از مرزهای غربی کشور کار حفاظت از مرز را برعهده دارد.

 
اژه ای مطرح کرد:
ساعت ۸:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٩ : توسط : حسینی

دستگیری یکی از مجرمان فراری فتنه ۸۸ در داخل کشور

به گزارش مشرق،محسنی اژه‌ای در هشتاد و چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه به دو نفر متهم جاسوسی آمریکا و اسرائیل اشاره کرد و گفت: این دو نفر در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به 10 سال حبس محکوم شده‌اند.

اژه‌ای در مورد یکی از مجرمین فتنه 88 که به طور غیابی محکوم شده بود، گفت: برای این فرد به طور غیابی حکم صادر شده بود اما این فرد فراری بود و در هفته‌های اخیر در داخل شناسایی و دستگیر شد که هم‌اکنون ادامه رسیدگی به پرونده وی دنبال می‌شود.

وی در ادامه اظهارداشت: پرونده دیگر مربوط به وکیلی است که به عنوان پرونده موکل خود به دادسرا مراجعه کرده بود و مخفیانه برگه‌ای از پرونده برداشته، دستکاری کرده و می‌خواست دوباره به صورت مخفیانه وارد پرونده کند که مامورین متوجه می‌شوند و ایشان تحت تعقیب قرار می‌گیرد و باید گفت این کار کار زشتی است.

منبع: فارس 
شعار مرگ بر آمریکا از دیوارها پاک می شود+ عکس
ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٩ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق، در روزهای اخیر اتفاق جالب توجهی که در سطح شهر تهران افتاده، پاک کردن شعارهای مرگ بر آمریکا از دیوار های شهر است. البته صبح امروز این عملیات پاک سازی به دیوارهای سفارت سابق آمریکا (لانه جاسوسی) نیز رسید و شعارهای مرگ بر آمریکا از دورتادور دیوار سفارت پاک شد.

گفتنی است این شعارها در هفته های گذشته بر روی دیوار سفارت نوشته شده و به اصطلاح مرگ بر آمریکای 2015 است.

شعار مرگ بر آمریکا از دیوارها پاک می شود+ عکس

شعار مرگ بر آمریکا از دیوارها پاک می شود+ عکس
منبع: فردا

 
مستند «پل» - مبارزه ارتش عراق با داعش
ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۸ : توسط : حسینی

مستند «پل» - مبارزه ارتش عراق با داعش

مستند «پل» به موضوع مبارزه ارتش عراق علیه تروریست های تکفیری داعش می پردازد.

ظهور گروه های تروریستی و تکفیری در منطقه خاورمیانه به ویژه کشورهای عراق و سوریه فصل نوینی از مبارزه علیه افراط و خشونت را رقم زده است؛ داعش که در پیشانی گروه های تروریستی قرار گرفته این روزها بخش هایی از عراق را جولانگاه جنایات خود قرار داده و در مقابل، مردم این کشور با فتوای جهاد مرجعیت شیعه، درصدد مبارزه با این موج عظیم تکفیری گری و خشونت هستند.

مستند «پل» روایت گر اقدامات ضد تروریستی ارتش عراق در مبارزه با داعشی هاست.

مستندساز با یکی از فرماندهان عراقی از زمانی که خانه و فرزندانش را ترک می کند تا عملیات های شبانه و روزانه علیه تروریست های تکفیری همراه می شود و فعالیت های ارتش این کشور را در قاب دوربین به تصویر می کشد. 
مشکلات فرهنگی، خواب را از انسان می‌ رباید
ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۸ : توسط : حسینی

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی): مسئله‌ی دیگر مسئله‌ی فرهنگ است. خب دوستانی که اینجا تشریف دارید و بخصوص مسئولین فرهنگی کشور و خود آقای رئیس‌جمهور محترم، حساسیّت این حقیر را نسبت به مسئله‌ی فرهنگ میدانند. گاهی اوقات مشکلات فرهنگی موجب شده که من شب خوابم نبرده؛ به‌خاطر مسائل فرهنگی؛ یعنی اهمّیّت مسائل فرهنگی این‌جور است.

دو کار اساسی و اصلی است که باید انجام بگیرد؛ یکی تولیدات فرهنگی سالم در زمینه‌های مختلف، و یکی جلوگیری از تولیدهای مضر و به‌اصطلاح متاع و کالای مضرّ فرهنگی؛ به نظر من این جزو کارهای اساسی است. در همه‌ی دنیا مراقبت از محصولات فرهنگی و کتاب و مانند اینها وجود دارد؛ کجای دنیا است که وجود نداشته باشد؟ یک‌جا را به من نشان بدهید. این خانم ابتکار اینجا حاضر است؛ خود ایشان به من گفت کتابی که ایشان نوشته بود، در آمریکا امکان چاپ پیدا نکرد؛ هیچ ناشری حاضر نشد -نه اینکه آن ناشر آن‌قدر تعصّب داشته باشد؛ نه، اگر کتاب پرفروشی باشد، هر ناشری می‌آید این کار را انجام بدهد؛ [بلکه‌] از ترس و از مراقبت- تا بالاخره در کانادا مثلاً فرض کنید یک ناشری را پیدا میکند و آن ناشر، آن هم به نظرم با ترس‌ولرز [چاپ کرد یا نکرد]؛ چون تفاصیلش را چند سال پیش ایشان میگفت، شاید جزئیّاتش یادم نمانده. اینها را بگویید تا این آقایان بدانند و بفهمند که این‌جور نیست که اگر ما جلوی کتاب را گرفتیم، فقط آقای جنّتی(۵) است که این کار را میکند؛ نخیر، در آمریکا هم همین کار میشود، در اروپا هم همین کار میشود. راجع به هولوکاست کسی جرأت ندارد حرف بزند؛ خب هولوکاست که یک مسئله‌ی اعتقادی نیست. بله، وقتی نوبت به کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به مقدّسات دینی اسلام میرسد، آنجا آقایان میشوند آزادی‌خواه و طرف‌دار آزادی بیان! امّا راجع به هولوکاست که پیش می‌آید، نه؛ آزادی بیان وجود ندارد. مسئله‌ی حجاب همین‌جور است، مسائل دیگر همین‌جور است؛ بله، هر کشوری یک اصولی دارد که این اصول باید مراقبت بشود و دستگاه‌های حاکمیّتی باید این اصول را رعایت کنند؛ رودربایستی ندارد. اگرچنانچه می‌بینید فلان تئاتر، فلان فیلم، فلان کتاب، فلان نشریّه با مبانی انقلاب و مبانی اسلام مخالف است، جلویش را بگیرید و با آن برخورد بکنید. حالا چگونه برخورد بکنید، آن یک بحث دیگر است، آن مربوط به دستگاه‌ها است و نگاه کنید ببینید مقرّراتتان چه میگوید؛ لکن رودربایستی نکنید و این را صریح بگویید. پس بنابراین خوراک فرهنگی سالم و جلوگیری از خوراک فرهنگی ناسالم و مضر، اساس کار است.

رهاسازی فرهنگ اصلاً جایز نیست. مدیریّت فرهنگ یک کار بسیار لازم است؛ و مدیریّت هم باید بر مبنای شعارهای انقلاب و مبانی انقلاب باشد؛ یعنی مراقبت بشود آنچه اصل است، این است که مبانی انقلاب و مبانی استقلال کشور امام و مانند اینها باید محفوظ باشد. این هم مطلب دوّم که جزو اولویّتهایی است که به نظر من در این برهه است.(بیانات معظم له در دیدار رئیس‌جمهور و اعضاى هیأت دولت‌ - 4 شهریور ماه 1394)

 


 
عکس/ مشکلی که خواب را از چشمان رهبرمان می برد
ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۸ : توسط : حسینی
پایگاه اطلاع رسانی khamenei.ir با انتخاب این تیتر، 39 توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیات دولت را منتشر کرد.
عکس/ مشکلی که خواب را از چشمان رهبرمان می برد


عکس/ مشکلی که خواب را از چشمان رهبرمان می برد


 
سپاه با "هاربین" ناوهواپیمابر آمریکایی را شناسایی کرد + فیلم
ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مدت‌های پیش با دستیابی به تکنولوژی پهپادهای مدرن، اقدام به انجام عملیات‌های شناسایی ناوگروه‌های متعلق به نیروهای فرامنطقه‌ای حاضر در خلیح فارس و تنگه هرمز کرده است.

در یکی از مشهورترین نمونه‌ها، پهپادهای سپاه با اعزام به منطقه خلیج فارس، اقدام به اجرای عملیات شناسایی ناوهای عبور آمریکا در تنگه هرمز کرده و تصاویر این عملیات نیز به صورت زنده در همایش فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مشهد مقدس پخش شد.

پهپادهای سپاه، تاکنون بارها این عملیات‌ها را به انجام رسانده و در برخی مواد، حتی ناوهای آمریکایی علی‌رغم حضور طولانی پهپادهای شناسایی سپاه در بالای سر آنها، حتی متوجه حضور این پرنده‌های بی‌سرنشین هم نشدند و در برخی موارد نیز، مدتی پس از تصویربرداری، متوجه حضور پهپاد سپاه شده و با اعزام بالگرد یا جنگنده، درصدد دورکردن پهپاد از فراز ناو شدند.

در‌ آخرین اقدام، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اخیرا با اعزام یک هواپیمای گشت دریایی Y-12، اقدام به انجام عملیت شناسایی ناوهای آمریکایی عبوری از منطقه کرده است.

سپاه با

این هواپیماها که هاربین  (Harbin Y-12) نام دارند، به تازگی به ناوگان هوایی سپاه در جنوب کشور پیوسته‌اند. هاربین‌ها، هواپیماهایی چند منظوره و بال بالا هستند که توسط یک شرکت هواپیماسازی به همین نام تولید شده‌اند و نمونه‌های متعددی دارند.

 این هواپیماها ساخت کشور چین بوده و در حال حاضر به غیر از به‌کارگیری در سپاه، در 15 کشور دیگر جهان نیز وضعیت عملیاتی دارند.

در این فیلم، تصاویر کوتاهی از تصویربرداری‌ هواپیمای هاربین Y-12 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که اخیراً در یک عملیات شناسایی صورت گرفته را مشاهده کنید.* توضیح: برخی بخش‌های این فیلم، پیش از این نیز منتشر شده و جدید نیست.


منبع: تسنیم

 
عکس/ گنبد مرقد امامین عسکریین(ع) تکمیل شد
ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۸ : توسط : حسینی
عملیات نصب کتیبه گنبد طلای حرم امامین عسگریین علیهم السلام همزمان با میلاد مسعود امام رضا(ع) به اتمام رسید و پس از شستشوی گنبد، داربست‌های نصب‌شده بر روی گنبد نیز باز شد.

 
نماهنگ «غواصان زنده رود»
ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٧ : توسط : حسینی

نماهنگ «غواصان زنده رود»

  • زمان  : 00:03:34
  • حجم : 16 مگابایت

 

 

 

لینک دانلود فایل

 

نماهنگ غواصان زنده رود شامل فیلم های پخش نشده از گردان غواصی یونس لشکر ۱۴ امام حسین علیه السلام 
خاطره سردار رستم قاسمی از پرواز یمن
ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٥ : توسط : حسینی

خاطره سردار رستم قاسمی  از پرواز یمن


 
مستند «فرمانده 76»
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٥ : توسط : حسینی

مستند «فرمانده 76» -

 

 

گوشه ای از رشادت های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

گوشه ای از رشادت های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران


دانلود


 
حسین شریعتمداری:
ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٥ : توسط : حسینی

برجام نقاط مثبتی هم دارد اما سود و زیان آن شانه به شانه نیست!

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان و در ارزیابی سود و زیان برجام نوشت: گفته می‌شود- و قابل‌ قبول نیز هست- که توافق وین اگر چه یک «توافق مطلوب» نیست و با خواسته‌های قانونی جمهوری اسلامی ایران فاصله‌ای زیاد و پر نشدنی دارد ولی در آن نقاط مثبتی هم دیده می‌شود و از این‌روی، پذیرش برجام را نمی‌توان یکسره به زیان کشورمان دانست بلکه مانند هر توافق دو یا چندجانبه دیگر، امتیازاتی داده شده و در مقابل امتیازاتی هم گرفته شده است.
 این استدلال که از سوی موافقان برجام و مخصوصا دولت محترم پشتیبانی می‌شود در حالی است که آنچه داده‌ایم نه فقط فعالیت هسته‌ای کشورمان را به نابودی می‌کشاند بلکه بسیاری از اصول و مبانی نظام را نیز در معرض تهدید جدی قرار می‌دهد.
 این واقعیت تلخ فقط با مروری گذرا بر متن توافق وین و قطعنامه 2231 که به عنوان تضمین برجام از سوی شورای امنیت سازمان ملل صادر شده است به وضوح قابل درک است. ضمن آن که حریف نیز با استناد به مفاد اسناد یاد شده، خواب تغییر ساختار نظام را می‌بیند و خوابی را که دیده است، بی‌پرده اعلام هم می‌کند ولی این نگاه طرف مقابل به توافق وین- مخصوصا آمریکایی‌ها- تاکنون از جانب موافقان برجام بی‌پاسخ مانده و به جای آن، انبوهی از اتهامات به سوی منتقدان داخلی- و‌نه‌آمریکایی‌ها- سرازیر شده و می‌شود.
به عنوان مثال، دیروز رئیس‌جمهور محترم در جمع مردم همدان ضمن دفاع از توافق وین، درباره یکی از دستاورد‌های آن گفت: «بعد از 23 ماه تلاش و مذاکره توسط دیپلمات‌های ملت به نقطه‌ای رسیده‌ایم که توانسته‌ایم سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریم و امنیت واقعی را به کشور بازگردانیم»! ایشان توضیح ندادند آیا محدودیت‌های فراوان علیه کشورمان که فقط یک نمونه از آن دست‌اندازی به صنایع موشکی و دسترسی به مراکز نظامی و... است و تضعیف توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران را به دنبال دارد، سایه شوم جنگ را از سر مردم برمی‌دارد و یا یکی از موانع حمله دشمن را؟! آنهم دشمنی که به صراحت اعلام کرده و می‌کند که براندازی جمهوری اسلامی ایران را به‌عنوان یک هدف استراتژیک در دستور کار خود دارد؟ و تاکنون نیز از هیچ کوششی برای رسیدن به این هدف استراتژیک کوتاهی نکرده است. و به قول مشترک و کارشناسانه حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب، اگر توان حمله نظامی به ایران را داشت در انجام آن یک لحظه هم درنگ نمی‌کرد.ناتوانی حریف از حمله نظامی به ایران بارها در گزارش مراکز استراتژیک آمریکا به گونه‌ای مستند آمده است و این روزها مقامات بلندپایه آمریکایی نیز به آن اعتراف دارند.
و اما، این نکته که برجام در صورت پذیرفته شدن از سوی ایران نه فقط مانع حمله نظامی حریف نبوده، بلکه متاسفانه می‌تواند زمینه‌ساز آن نیز باشد، بیرون از موضوع یادداشت پیش روی است و در فرصتی دیگر به آن خواهیم پرداخت. در این وجیزه سخن بر سر آن است که آیا وجود برخی از نقاط مثبت در برجام می‌تواند دلیل قانع‌کننده و موجهی برای پذیرش آن باشد؟
در این باره گفتنی است که اختلاط و آمیختگی «خوب‌و‌بد» و «نقاط مثبت و منفی» در یک مجموعه به دو صورت و  دو حالت متفاوت قابل تصور است و برای مواجهه و تصمیم‌گیری درباره هر یک از این دو حالت نیز راهکار متفاوتی در میان است.
به‌عنوان مثال و یک سند مورد استناد که علاوه بر «نقل»، دلایل عقلی را هم با خود دارد، می‌توان به آیه 219 از سوره بقره اشاره کرد. «یسئلونک عن الخمر و المیسر، قل فیهما اثم کبیر و منافع للناس واثمهما اکبر من نفعهما.... از تو ای پیامبر درباره شراب و قمار سؤال می‌کنند، بگو در ارتکاب آن دو، گناهی بزرگ است و سودهایی برای مردم دارد و گناه آن دو از سودی که دارد بزرگتر است.»
خدای مهربان در این آیه شریفه- که به عنوان مثال آورده‌ایم و تفسیر آن برعهده عالمان خبره است- همراه با گناه بزرگ شرابخواری، برای آن سودی هم ذکر فرموده ولی این سود را در مقایسه با آن گناه بزرگ شانه به شانه و همطراز ندانسته و نهایتا حکم منع شرابخواری را صادر فرموده است.
نکته درخور توجه این که «سود اندک» شرب خمر از «گناه بزرگ» آن جدا شدنی و قابل‌تفکیک نیست تا تصور شود کسی که به گناه بزرگ شرابخواری روی می‌آورد، هم گناه کرده و هم سود برده است! و یا این که می‌تواند «سود» آن را از «گناه بزرگ» تفکیک کرده و جداگانه به کار گیرد! از این روی، شرب خمر، حتی یک قطره آن نیز «حرام»  و «گناه بزرگ» دانسته شده است.
دراین‌باره مثال دیگری که متفاوت از نوع اول است نیز درخور توجه است. فرض کنید یک میوه، مثلا یک سیب پیش‌روی دارید که بخشی از آن گندیده و فاسد شده است. در این صورت شما می‌توانید قسمت فاسد شده را جدا کرده و از قسمت سالم سیب استفاده کنید. به بیان دیگر، در این حالت «خوب» و «بد» اگرچه با هم بوده و در یک سیب، جمع شده‌اند ولی قابل تفکیک هستند و الزامی نیست که در صورت تمایل به خوردن سیب، ناچار به خوردن بخش فاسد آن نیز باشید!
توافق وین از نوع اول است که نقاط مثبت احتمالی آن از نقاط منفی جدا کردنی نیست. برجام یک معاهده دوجانبه است که براساس حقوق شناخته شده بین‌المللی -کنوانسیون 1969 وین- هیچیک از دو سوی این پیمان نمی‌توانند نسبت به یک یا چند ماده آن اعلام تحفظ کرده و به اصطلاح از «حق شرط» استفاده کنند. اعلام تحفظ - RESERVATION- صرفا در معاهدات بین‌المللی چندجانبه قابل پذیرش بوده و موضوعیت دارد ولی در معاهده دو جانبه مانند توافق وین که مجموعه گروه 5+1 به عنوان یک طرف توافق و ایران طرف دیگر آن تلقی و تعریف شده است، هر یک از دو طرف فقط می‌توانند به آن پاسخ «آری» یا «نه» بدهند، یعنی یا همه مفاد آن را یکجا و بدون استثناء بپذیرند و یا تمامیت آن را یکجا رد کنند.
و کوتاه سخن آن که هیچیک از دوستان موافق برجام نیز وجود  بندها و مواد منفی در این سند را انکار نمی‌کنند و مخصوصا پذیرفته‌اند که برخی از مفاد برجام و قطعنامه 2231 در صورت اجراء می‌تواند جمهوری اسلامی ایران را با چالش‌ها و پی‌آمدهای خطرآفرین روبرو کند ولی برخی از دوستان موافق برجام، راه مقابله با این بخش از اسناد یاد شده را در اعلام تحفظ نسبت به آن می‌دانند که صد‌البته نشدنی است.


 
رهبر معظم انقلاب در دیدار هیات دولت مطرح کردند:
ساعت ٥:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٥ : توسط : حسینی

دشمنی آمریکا کم نشده و درصدد رخنه هستند/

 

 

 

مواضع انقلابی را صریح بیان کنید/

 

 

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هوشیاری در مقابل تلاش دشمن برای نفوذ پیچیده و تدریجی را، ضرورتی عینی برشمردند و تأکید کردند: باید در هر شرایطی در اتخاذ مواضع انقلابی صراحت داشت و صریح و بدون رودربایستی، در مقابل دشمن مواضع انقلاب و مبانی امام بزرگوار را بدون ترس و خجالت بیان کرد.

خبرگزاری فارس: دشمنی آمریکا کم نشده و درصدد رخنه هستند/ مواضع انقلابی را صریح بیان کنید/ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شود

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران، فلسفه نامگذاری ایام شهادت شهیدان رجایی و باهنر را به عنوان هفته دولت، زنده‌ماندن شاخص‌های فکری، رفتاری و شخصیتی آن دو شهید عزیز خواندند و با تقدیر از تلاشهای دولت، از جمله در زمینه کاهش تورم، آرامش و ثبات اقتصادی، سلامت و بهداشت و پایان مذاکرات هسته ای، تأکید کردند: در روند حرکت عمومی کشور، «توجه کامل به تداوم دشمنی دشمنان، هوشیاری در مقابل رخنه و نفوذ بیگانگان، پرهیز از حاشیه سازی، حفظ شتاب علمی، مدیریت عرصه فرهنگ بر مبنای اصول و شعارهای امام و انقلاب، توجه به عدالت در مسیر پیشرفت، مدیریت جدی بازرگانی خارجی، تدوین برنامه ای منسجم و زمان بندی شده برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه کامل مسئولان قرار داشته باشد.

رهبر معظم انقلاب در این دیدار که به مناسبت هفته دولت انجام شد، با تبریک سالروز میلاد حضرت امام رضا علیه السلام، تقارن این میلاد با هفته دولت را مبارک خواندند و خاطرنشان کردند: وجود مرقد مطهر حضرت ثامن‌الحجج علیه‌السلام در ایران از افتخارات کشور است و باید هرچه می‌توانیم در بزرگداشت آن جایگاه رفیع تلاش کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر تأکید کردند: یکی از اهداف نامگذاری هفته دولت در این ایام شاخص قرار گرفتن خصوصیات رفتاری و اخلاقی آن شهیدان سرافراز برای دولتمردان است.

ایشان، ایمان به اهداف امام (ره)، اخلاص، روحیه خدمتگزاری، مردمی بودن و نشست و برخاست با مردم، وسیله قرار ندادن مسئولیت برای تأمین مالی آینده خود و پایبندی به مبانی انقلاب اسلامی را از خصوصیات بارز شهیدان رجایی و باهنر برشمردند و خاطرنشان کردند: مسئولان باید متوجه باشند که رفتار و زندگی و ارتباطات آنان در جامعه فرهنگ سازی می‌کند.

رهبر انقلاب اسلامی بعد از بیان این مقدمه، از تلاشها و زحمات رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت در دو سال گذشته تشکر و قدردانی کردند و با اشاره به گزارش تعدادی از وزرا در این دیدار، افزودند: گزارش‌هایی که امروز بیان شد خوب و مناسب بود و باید به اطلاع مردم رسانده شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال این نکته را نیز متذکر شدند که گزارش‌های مسئولان باید بگونه‌ای باشد که مردم آنها را با توجه به واقعیات زندگی خود، تصدیق کنند.

ایشان در ادامه به برخی اقدامات مثبت دولت اشاره کردند و گفتند: کاهش تورم و آرامش و ثبات نسبی در زمینه اقتصادی و مهار نوسانات تند، یکی از اقدامات خوب دولت است که باید ادامه یابد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته ما به تورم دو رقمی راضی نیستم و تورم سالیانه باید به زیر ده درصد برسد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تلاش دولت برای خروج از رکود، طرح تحول سلامت، برنامه‌ریزی برای ادامه حرکت علمی کشور، مهار آبها، و تلاش برای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی و طرح‌های آبیاری را از دیگر اقدامات خوب دولت دانستند و با اشاره به موضوع هسته‌ای افزودند: پایان دادن به مذاکرات هسته‌ای یکی از کارهای بسیار مهمی است که انجام شده و امیدواریم که اگر در این زمینه برخی مسائل و مشکلاتی هم وجود دارد، برطرف شود.

رهبر انقلاب، در عین حال، در بحث هسته‌ای، احتمال بی‌توجهی به اهداف دشمنان را از جمله نگرانی ها و دغدغه های خود برشمردند و تأکید کردند: از اول انقلاب تا امروز دشمنی صهیونیستها و امریکایی ها با انقلاب و جمهوری اسلامی کم نشده است و این واقعیت نباید به هیچ وجه در ذهن مسئولان کمرنگ شود.

ایشان افزودند: البته روشهای دشمنی و ضربه زدن، ممکن است نو و جدید بشود اما همه مسئولان «سیاسی، اقتصادی، فرهنگی» باید توجه کنند که مطلقاً در نقشه طراحی شده دشمن قرار نگیرند و تصمیمات آنها خواسته یا ناخواسته به اجرای بسته مورد نظر بیگانگان کمک نکند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اهداف خصمانه و صریح دشمنان در حرفها و نوشته های آنها، قابل درک است و هیچ کس نباید فراموش کند که جبهه دشمن با سلاحِ آماده در مقابل ملت و کشور، موضع گرفته است و ما نیز باید با جبهه بندی دقیق، به اقتضای موقعیتهای مختلف، در مقابل دشمنان تصمیم گیری و اقدام کنیم.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: البته ضرورت درک دشمنی پایان ناپذیر صهیونیستها و امریکایی ها، مختص دولتمردان نیست و آحاد مردم بخصوص عناصر دلسوز انقلاب باید این واقعیت را مورد توجه قرار دهند، اما وظیفه دولتمردان در این زمینه بیشتر است.

حضرت آیت الله خامنه ای هوشیاری در مقابل تلاش دشمن برای نفوذ پیچیده و تدریجی را، ضرورتی عینی برشمردند و تأکید کردند: باید در هر شرایطی در اتخاذ مواضع انقلابی صراحت داشت و صریح و بدون رودربایستی، در مقابل دشمن مواضع انقلاب و مبانی امام بزرگوار را بدون ترس و خجالت بیان کرد.

ایشان خاطرنشان کردند: اگر غفلت شود ناگهان متوجه می شویم که دشمن در جاهایی رخنه کرده و مشغول کارهای خطرناک فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است بنابراین باید کاملاً مراقب باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی حفظ یکپارچگی مردم را از دیگر ضروریات خواندند و افزودند: حتی در راهپیمایی 22 بهمن هم، همه مردم مثل هم و از یک جناح و گروه نیستند اما جهت همه یکی است بنابراین باید از یکپارچگی و هم جهتی موجود در جامعه، کاملاً مراقبت کرد.

ایشان در همین زمینه افزودند: برای مراقبت از یکپارچگی جامعه، باید از حاشیه سازی و تشتت آفرینی دوری کرد و هیچ حرف و سخنی که وحدت را خدشه دار کند بر زبان نیاورد.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس در تبیین اولویتهای این مقطع، بر حفظ شتابِ پیشرفت علمی کشور تکیه و خاطرنشان کردند: علم، زیر ساخت واقعی پیشرفت کشور است و هر قدر در این زمینه هزینه شود، سرمایه گذاری برای آینده ایران است.

ایشان افزودند: باید بگونه ای برنامه ریزی و تلاش کرد که شتاب علمی در دهه دومِ چشم انداز حفظ شود و ان شاءالله بتوانیم به جرگه ی ده کشور دارای رتبه بالای علمی دنیا وارد شویم.

رهبر انقلاب تبدیل حرکت علمی به گفتمان عمومی در یک دهه اخیر را ضامن حفظ رشد علمی برشمردند و افزودند: این گفتمان نشاط آور و تحرک برانگیز باید حفظ و تقویت شود.

ایشان، تکیه بر شرکتهای دانش بنیان و پارکهای علم و فناوری را ضروری و اشتغال آفرین دانستند و افزودند: بگونه ای برنامه ریزی کنید که دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی بتوانند وارد بازار کار و فعالیت شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای فرهنگ را اولویت دیگر این برهه از زمان برشمردند و خاطرنشان کردند: مشکلات اقتصادی موجب پریشانی فکر نمی شود اما مشکلات فرهنگی، گاه خواب را از انسان می رباید.

رهبر انقلاب، تولید محصولات فرهنگی سالم و جلوگیری از تولیدات مضر فرهنگی را دو وظیفه اصلی مسئولان برشمردند و خاطرنشان کردند: در همه کشورهای دنیا، از محصولات فرهنگی مراقبت می شود بنابراین اگر برخی تولیدات اعم از نمایشی و مکتوب، با مبانی و اصول در تضاد هستند بدون رودربایستی جلوی آنها را بگیرید.

ایشان با رد کامل رهاسازی فرهنگی تأکید کردند: عرصه فرهنگ باید براساس مبانی و شعارهای امام و انقلاب مدیریت و خوراک فرهنگی سالم برای جامعه تولید شود.

رهبر انقلاب اسلامی، اقتصاد را اصلی ترین اولویت کشور برشمردند و چند نکته را در این زمینه بیان کردند که نکته نخست «پیشرفت توأم با عدالت» بود.

ایشان افزودند: باید مراقب بود در حرکت اقتصادی، فاصله طبقاتی پیش نیاید و فقرا پایمال نشوند.

رهبر انقلاب تبدیل کار و تلاش به گفتمان عمومی، و تبدیل تنبلی و بیکارگی به امری مذموم در فرهنگ جامعه را از جمله نکات مهم در برنامه ریزیها و اقدامات دانستند و افزودند: ضمن تشویق و تبلیغ کارآفرینی و تولید ثروت در کشور، باید ایجاد «مجاری درستِ کار» در دستور کار قرار گیرد و راههای جستجوی شغل در رسانه ها به مردم نشان داده شود که برخی برنامه های تلویزیون در این زمینه، خوب است.

رهبر انقلاب با اشاره به ظرفیتهای گسترده کشور برای دستیابی به رشد اقتصادی بالا افزودند: مسئله مدیریت بازرگانی و تجارت خارجی خیلی مهم است.

ایشان همچنین تبادل و تجارت عادلانه و تبدیل نشدن ایران به بازار کالاهای خارجی را مورد تأکید قرار دادند.

حضرت آیت الله خامنه ای، اقتصاد مقاومتی را موضوع مهمی خواندند که در هرگونه برنامه ریزی باید مورد توجه کامل دولت قرار گیرد.

ایشان از گزارشهای دستگاهها در این زمینه تشکر کردند اما گفتند: برخی از کارهای انجام شده مقدماتی است، برخی مربوط به اقتصاد مقاومتی نیست و برخی هم کارهای جاری دستگاههاست که جزو فعالیتهای اقتصاد مقاومتی آمده است.

حضرت آیت الله خامنه ای یادآوری کردند: اقتصاد مقاومتی، بسته ای «کامل و منسجم» و محصول عقل جمعی است و برای تحقق نیز به برنامه اجرایی و عملیاتی منسجم نیاز دارد.

ایشان افزودند: در این برنامه باید سهم اجرایی هر دستگاه مشخص و زمان بندی شود و به موازات رفع مشکلات و موانع، فعالیتهای دستگاهها رصد و پیگیری شود.

رهبر انقلاب افزودند: بعد از طراحی این برنامه عملیاتی، گام دوم در تحقق اقتصاد مقاومتی، تشکیل یک ستاد فرماندهی قوی، هوشمند و نافذالکلمه است تا با پایش فعالیتها، اقدامات ضربتی برای حل مشکلات، و اتخاذ تصمیمات صحیح و بموقع، زمینه اجرایی شدن برنامه را فراهم کند و به مردم گزارش دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای به دولتمردان تأکید کردند: هیچ برنامه اقتصادی غیرمنطبق با سیاستهای اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار ندهید و برنامه ششم توسعه را نیز سریعتر و بر همین مبنا تدوین کنید.

ایشان استفاده از ظرفیت بخشهای غیر دولتی و بهره گیری از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی را برای تحقق اقتصاد مقاومتی، ضروری ارزیابی کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اگر اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی نیازمند الزامات حقوقی و قانونی و قضایی نیز باشد، مجلس و قوه قضاییه آمادگی همکاری را دارند.

ایشان با اشاره به موضوع رکود و گزارش رئیس جمهور مبنی بر رشد مثبتِ 3 درصدی اقتصادی، گفتند: این رشد نشان دهنده یک جابجایی مختصر در رکود است اما اگر بطور جدی با رکود مبارزه نشود، رشد فعلی اقتصادی نیز به خطر خواهد افتاد و تورم بار دیگر روند صعودی پیدا خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به بنگاههای اقتصادی که به دلیل رکود دچار مشکل شده اند، افزودند: برخی از این مراکز تولیدی مشکل نقدینگی دارند که باید بانکها در این خصوص وارد میدان شوند اما برخی دیگر از این بنگاهها، مشکل نقدینگی ندارند و تسهیلات خود را نیز دریافت کرده اند ولی تسهیلات را در جای دیگری استفاده کرده اند که باید با آنها برخورد مناسب کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: برای حل مشکل رکود، باید برخی از طرحها به بخش خصوصی سپرده شود.

ایشان با اشاره به برخی آمارها مبنی بر وجود چهارصد هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام، افزودند: اگر ده درصد این طرحها به بخش خصوصی سپرده شود، چهل هزار میلیارد تومان وارد چرخه اقتصادی کشور می شود و تأثیرات مهمی در بر طرف کردن رکود خواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به لزوم توجه بیش از پیش به بخش کشاورزی اشاره کردند و با تأکید بر برنامه ریزی برای خودکفایی در کالاهای اساسی گفتند: باید ضمن استفاده از فناوری روز در کشاورزی از ظرفیت مهندسان جوان کشاورزی در استانهای مختلف نیز استفاده شود.

حضرت آیت الله خامنه ای جلوگیری از واردات بی رویه میوه را مهم خواندند و خاطرنشان کردند: باید بر روستاها و صنایع تبدیلی و استفاده از ظرفیت های صنایع روستایی، تمرکز جدی تر انجام شود.

ایشان بخش معدن را از ظرفیت های مهم کشور دانستند و گفتند: بازار نفت که با یک اشاره قدرتها و در پی آن اقدامات عناصر خبیث منطقه، از صد دلار به چهل دلار می رسد به هیچ وجه قابل اطمینان نیست و باید به فکر جایگزین مناسب باشیم که بهترین جایگزین، بخش معدن است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: باید در معدن از ظرفیت بخش خصوصی استفاده و از خام فروشی نیز جلوگیری کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای موضوع آب و صرفه جویی در آن و اصلاح آبیاری کشاورزی را نیز مهم دانستند.

در ابتدای این دیدار آقای روحانی رئیس جمهور گزارشی از اقدامات دولت در عرصه های مختلف، در دو سال گذشته بیان کرد.

رئیس جمهور ایجاد آرامش در فضای اقتصادی و اجتماعی کشور را بزرگترین دستاورد و سرمایه مهم دولت در دو سال گذشته خواند و گفت: دولت تمام تلاش خود را بکار گرفته تا به وعده های داده شده عمل کند که از جمله آنها کاهش تورم نقطه به نقطه 5/11 درصد و تورم دوازده ماهه 8/13 درصد است.

آقای روحانی خروج از رکود را یکی دیگر از اقدامات دولت برای انجام وعده ها برشمرد و افزود: خروج از رشد اقتصادی منفی و رسیدن به رشد اقتصادی مثبتِ 3 در سال نود و سه، نشانه بارز خروج از رکود است و امیدواریم امسال نیز رشد مثبت اقتصادی ادامه یابد.

رئیس جمهور با تأکید بر اهتمام دولت برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، افزایش نوزده درصدی صادرات غیر نفتی و ایجاد تعادل نسبی میان واردات و صادرات را از علائم حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: البته دولت در دو سال گذشته با موانع و چاله های بزرگی مواجه بوده است که یکی از این چاله ها پرداخت یارانه های نقدی است.

آقای روحانی با تأکید بر لزوم حذف تدریجی یارانه ها، مسکن مهر را یکی دیگر از چاله های بزرگ پیش روی دولت یازدهم برشمرد و افزود: بدهیهای دولت که از دوره قبل بجا مانده بود یکی دیگر از موانع دولت یازدهم بوده است.

رئیس جمهور در جمع بندی عملکرد اقتصادی دولت، آن را بطور نسبی موفقیت آمیز دانست و خاطرنشان کرد: ما در دوران جدید پساتحریم نیازمند طراحی جدید هستیم تا ضمن تأکید بر درون زا بودن، بتوانیم منابع و سرمایه های جدید خارجی، و فناوری جدید را نیز جذب کنیم.

آقای روحانی، اهتمام بر حقوق شهروندی و رعایت حقوق همه اقوام و مذاهب را از دیگر اقدامات دولت برشمرد و با اشاره به رتبه علمی شانزدهم ایران در دنیا افزود: در دو سال گذشته صندوق نوآوری و شکوفایی فعال شده است و امسال 1500 میلیارد تومان وام در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار می گیرد.

رئیس جمهور در خصوص عملکرد دولت یازدهم در سیاست خارجی، جمع بندی مذاکرات هسته ای با هدایت های مقام معظم رهبری را مهم ترین دستاورد در این عرصه خواند و خاطرنشان کرد: تیم مذاکره کننده هسته ای، هیچگاه منفعل نبود و مستقل و شجاعانه از منافع ملی، عزت ملی و قدرت دفاعی کشور دفاع کرد و کار بزرگی را انجام داد.

آقای روحانی حفظ فناوری هسته ای و تجاری سازی آن، لغو قطعنامه های قبلی شورای امنیت در مورد ایران، برداشته شدن تحریم های مالی و اقتصادی بعد از اجرای توافق و خروج پرونده ایران در ده سال آینده از شورای امنیت را از دستاوردهای مذاکرات هسته ای برشمرد و گفت: اکنون به مرحله ای رسیده ایم که نام آن را باید «بازدارندگی حقوقی» گذاشت.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در عرصه های فرهنگی، اجتماعی و سلامت، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفند ماه امسال را، از مهمترین مسائل پیش روی دولت دانست و افزود: دولت خود را مقید به قانون می داند و برای همه نهادهای مرتبط با انتخابات، احترام قائل است.

در این دیدار پس از سخنان کوتاه آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، آقای نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در گزارشی از فعالیت های این وزارتخانه از رشد 6.7 درصدی حوزه صنعت و افزایش سرمایه گذاری در آن و همچنین رشد 19 درصدی صادرات غیرنفتی خبر داد و گفت: دولت واردات خودروهای لوکس را ممنوع و واردات کالاهای غیرضروری را محدود کرده است و تلاش کرده ایم کالاهای مورد نیاز دستگاه های دولتی در داخل کشور تهیه شود.

آزادسازی 80 درصد ارضی کشور در حوزه معادن به منظور اکتشاف و تکمیل زنجیره تولید معادن، دو دستاورد دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت بود که آقای نعمت زاده به آن اشاره کرد.

آقای چیت چیان وزیر نیرو هم در گزارشی چالش های عمده این وزارتخانه را فاصله بین درآمدها و هزینه‌ها و انباشت بدهی ها، خشکسالی و تغییر اقلیم و برداشت بی‌رویه و غیرقانونی از منابع زیرزمینی برشمرد و خاطرنشان کرد: تغییر جهت به مدیریت مصرف و مدیریت یکپارچه منابع آب، تشکیل جلسات شورای عالی آب، کاهش مشکلات اجتماعی در حوزه آب، از جمله اقدامات وزارت نیرو در حوزه آب بوده است.

وزیر نیرو افزود: بهره برداری از 29 واحد نیروگاهی با ظرفیت بیش از چهار هزار مگاوات، برنامه ریزی برای کاهش تلفات شبکه توزیع، استفاده از 17 فناوری جدید در صنعت برق با تکیه بر توان داخلی، و صادرات خدمات فنی مهندسی به ارزش سه و هشت دهم میلیارد دلار از جمله فعالیت های وزارت نیرو در حوزه برق بوده است.

وزیر نفت هم برنامه دولت در بخش میادین مشترک را افزایش تولید خواند و گفت: در میادین مشترک نفت، برداشت از 70 هزار بشکه به 100 هزار بشکه در سال جاری رسید و در سال 95 به 260 هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

آقای زنگنه به افزایش 12 درصدی تولید گاز در سال 93 اشاره کرد و افزود: تکمیل 25 فاز از 27 فاز پارس جنوبی تا پایان دولت، گازرسانی به 5/2 میلیون خانوار در کشور و توقف صادرات میعانات گازی جزء برنامه های وزارت نفت تا پایان دولت است.

وزیر نفت به افزایش 15 درصدی صادرات نفت در چهارماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز اشاره و تأکید کرد: صنعت نفت جزء اهداف اصلی تحریمهای دشمنان بود اما توانستیم برنامه ها و فعالیتهای خود را در این شرایط با قوت به پیش ببریم.

آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در گزارش خود، به توقف روند کاهشی جنگلهای شمال و کاهش فشار بر مراتع و پوششهای گیاهی اشاره کرد و افزود: در بخش تولید و آبیاری کشاورزی، برنامه دولت فرهنگ سازی و ترغیب مردم به کاهش استفاده بی رویه از منابع آبی زیرزمینی، افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب با ترویج سیستم های جدید آبیاری و افزایش کشت گلخانه ای است.

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی آخرین عضو هیأت دولت بود که گزارشی از حوزه کاری خود بیان کرد.

آقای قاضی زاده هاشمی از رشد علمی در حوزه بهداشت و درمان، پرداخت بدهی ها در بخش سلامت، افزایش دسترسی مردم به دارو و کاهش واردات آن خبر داد و گفت: در حال حاضر پزشکان در همه مراکز بهداشتی در شهرهای زیر بیست هزار نفر به مردم خدمات ارائه می دهند.

آقای قاضی زاده هاشمی فراهم شدن خدمات بهداشتی برای حاشیه نشینان، کاهش پرداخت هزینه های درمان و تجهیزات و ملزومات پزشکی و بیمه شدن 10 میلیون نفر را از دیگر خدمات وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: چهار هزار پزشک متخصص در مناطق مختلف کشور مشغول فعالیتند و مردمِ نقاط محروم و مرزی نیز به متخصصان دسترسی دارند.

در پایان این دیدار اعضای هیات دولت نماز ظهر و عصر را به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه کردند. 
بیانیه جبهه پیروان خط امام و رهبری:
ساعت ٥:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٥ : توسط : حسینی
رئیس‌جمهور بی‌مهری خود درباره شورای نگهبان را جبران کند/
اقتضای اعتدال همراهی با مسیر انقلاب است
جبهه پیروان در بیانیه‌ای تاکید کرد: اذهان بی‌طرف نمی‌پذیرد که آقای رئیس‌جمهور تراز ریاست جمهوری را تا حد بیان نقطه‌نظرات یک حزب سیاسی پایین بیاورد و جایگاه شورای نگهبان را که حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام است، مورد بی‌مهری قرار دهد.
خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور بی‌مهری خود درباره شورای نگهبان را جبران کند/ اقتضای اعتدال همراهی با مسیر انقلاب است

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، جبهه پیروان با صدور بیانیه‌ای که به امضای محمدرضا باهنر دبیرکل این جبهه رسیده است،‌ از اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در خصوص جایگاه و نقش شورای نگهبان انتقاد کرد.

در ابتدای این بیانیه آمده است: رمز موفقیت انقلابی بزرگ و اسلامی در این خطا کهن مرهون 3 عامل بود، رهبری، مردم و اتحاد از آنجا که علت مبقیه همان علت محدثه می‌باشد پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی هر گاه مردم با اتحاد در صحنه حضور پیدا کردند پیروزی و موفقیت با تبعیت از فرامین رهبری گرانسنگ نتیجه آن بود و از این رو است که تمام برنامه‌های دشمن خارجی روی همین 3 محور متمرکز شد.

آیا اگر میلیاردها جمله علیه انقلاب و نظام اسلامی را که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط شبکه‌های سرمایه‌داری غرب و وابستگان آنها و صهیونیسم بر ضد نظام اسلامی گفته و نوشته شد غیر از حمله به یک و یا بیشتر از این سه عامل اصلی بوده است، در سال حساس و سرنوشت‌سازی که در ذیل تدابیر خردمندانه مقام معظم رهبری با نرمش قهرمانانه حل توطئه دشمن در فعالیت‌های هسته‌ای خنثی شد و از طرفی انتخابات مجلس دهم را در پیش رو داریم، معظم‌له سال را سال همزبانی و همدلی مردم با دولت و دولت با مردم نامیدند.

در بیانیه جبهه پیروان آمده است: پیروی از تبعیت ولایت فقیه باید در قول و عمل تجلی پیدا کند، یکی از آفت‌هایی که در گذشته نیز گاهی دل غمخواران نظام اسلامی را لرزاند و چشم طمع بدخواهان به ایجاد اختلاف بین مسئولان را خیره‌تر کرد، مطالبی بودکه بعضا یکی از رؤسای قوا علیه دیگر قوا مطرح می‌کردند. امید داشتیم در دولت یازدهم که با شعار تدبیر و اعتدال روی کار آمد شاهد این قبیل برخوردها نباشیم آنهم در شرایطی که حفظ اتحاد و انسجام برای رسیدن به اهداف عالی نظام بسیار ضروری است.

این بیانیه تصریح می‌کند: نخبگان و روشنفکران جامعه حرکت زبانی و عملی روی ریل قانون را عامل اصلی وحدت و همگرایی بین قوا می‌دانند و ورود و تحلیل در حوزه‌هایی که مسائل اصلی را فرعی کرده و امور حاشیه‌ای را به متن می‌آورد مخل وحدت و انسجام تلقی می‌کنند.

جبهه پیروان در این بیانیه تاکید کرده است اذهان بی‌طرف نمی‌پذیرد که آقای رئیس‌جمهور محترم که خوشبختانه تحصیلکرده حقوق هستند، تراز ریاست جمهوری را تا حد بیان نقطه‌نظرات یک حزب سیاسی پایین بیاورند و جایگاه رفیع شورای محترم نگهبان را که حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام است مورد بی‌مهری قرار دهد.

این بیانیه می‌افزاید: این جمله مجلس اول که شورای نگهبان نبود مهمترین مجلس یا از بهترین ادوار مجالس ما بوده جای نقد جدی دارد، جناب آقای رئیس‌جمهور اقتضای تدبیر و اعتدال همراهی و همگامی با مسیر اصلی انقلابی است که برای دفاع از آن تا به حال سرمایه‌های بزرگی از جمله شهدای والامقام در دفاع از آن به شهادت رسیده‌اند.

جبهه پیروان دراین بیانیه تاکید کرده است شورای نگهبان از جمله نهادهایی است که از اول انقلاب علیرغم هجمه‌های ظالمانه و غیرعالمانه لیبرال‌ها، لائیک‌ها و استکبار همچنان مقاوم و با قدرت در مقابل انحرافات ایستاده و به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل می‌کند.

این بیانیه افزوده است: بر این اساس لازم است حضرتعالی که از یاران دیرین امام و رهبری هستید روابط حسنه و دوستانه خود را با جایگاه قانونی نظارت بر امر انتخابات حفظ کنید. اگرچه انتقاد توسط کارشناسان و صاحب نظران خارج از قدرت بر قانون انتخابات ایرادی نداشته بلکه لازم باشد. اما در خاطره تاریخی ملت ما هر گاه مجریان و صاحب منصبان عالی‌رتبه دولتی به حوزه نظارتی شورای نگهبان، تنه می‌زنند بوی نامطبوع برگزاری انتخابات بدون توجه به امانت‌داری رای مردم و در یک کلام وکیل دوله درست کردن با دخالت آشکار و پنهان دولت به مشام می‌رسد.

جبهه پیروان خط امام و رهبری از رئیس‌جمهور محترم انتظار دارد بی‌مهری‌های اخیر به بعضی جایگاه‌های رفیع نظام را به نوعی جبران نمایند تا در سالی که سال همزبانی و همدلی است امکان تحقق این مطالبه به جای رهبری معظم فراهم گردد. انشالله


 
در تذکری مطرح شد
ساعت ٥:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٥ : توسط : حسینی
اعتراض نماینده تهران به ضرب و شتم
دانشجویان مقابل سفارت انگلیس

نماینده مردم در تهران در مجلس شورای اسلامی طی تذکری به ضرب و شتم دانشجویان مقابل سفارت انگلیس انتقاد کرد.

خبرگزاری فارس: اعتراض نماینده تهران به ضرب و شتم دانشجویان مقابل سفارت انگلیس

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حمید رسایی طی تذکری کتبی خطاب به وزیر کشور نسبت به ضرب و شتم دانشجویان مقابل سفارت انگلیس اعتراض کرد.

وی در شرح تذکر خود آورده است: متأسفانه در روز بازگشایی مجدد لانه روباه در آغاز هفته دولت تعدادی از دانشجویان که در اعتراض به جنایت‌های انگلیس خبیث مقابل لانه روباه حضور داشتند (دختر و پسر) با دستور وزارت کشور توسط نیروی انتظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

در حالی که مدتی قبل بعد از توافق هسته‌ای عده‌ای پورشه‌سوار در حالی که روی لباسشان I LOVE USA بود رقصیدند و امنیت آنها تأمین شد.

آقای رحمانی فضلی! اگر روزی مثل فتنه سال88 عده‌ای قصد اشغال وزارت کشور را داشته باشند، همین دانشجویان کتک خورده از جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند نه پورشه‌سواران رقاص آمریکایی.


 
تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا
ساعت ٧:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱ : توسط : حسینی
صدها مهاجر از سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه در تلاش برای ورود به خاک مقدونیه از یونان با نیروهای مرزبان منطقه درگیر شدند.
 

تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا تصاویر / رنج‌ بی‌پایان آوارگان‌سوری در اروپا


 
پیام فیس‌بوکی مهدی هاشمی از زندان
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱ : توسط : حسینی
به گزارش فرهنگ نیوز ، روز گذشته یکی از نزدیکان مهدی هاشمی به نقل از وی مطلبی را در در صفحه فیسبوک مهدی هاشمی منتشر کرد که متن آن بدین شرح است:

 "همانطور که بیشتر کاربران شبکه های اجتماعی و ارتباطی می دانند اینجانب هرگز حساب کاربری توییتر نداشتم و راستش را بخواهید کار کردن با این ابزار ارتباطی را هم بلد نیستم. از سوی دیگر محوطه زندان اوین یا بندهای آن دارای اینترنت وای فای نیستند که یک زندانی بتواند از درون حیاط زندان خطاب به بیت یکی از مقامات عالی نظام توییت ارسال کند. به همین دلیل شایعه ارسال توییت از محوطه زندان خطاب به مقامات عالی نظام موجب انبساط خاطر و البته تامل درباره یک موضوع مهم شد. افرادی که به دنبال پرونده سازی برای اینجانب بودند تنها یک هدف را دنبال می کردند و آن هم جدایی دو یار دیرین انقلاب یعنی آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی بود که ناکام ماندند و خواهند ماند. آنها تصور می کردند پس از اجرای حکم به هدف خود می رسند درحالی که نزد افکار عمومی شکست تاریخی و تلخی خوردند؛ این شایعه سازی ها نیز توسط عوامل آنها انجام شده و از اعضای خانواده خواستم برای رسوایی این اقلیت، از وزارت محترم اطلاعات بخواهند تا پیگیری همه جانبه ای درباره نشانی اتاق های عملیات روانی این گروه داشته باشد." 

مهدی هاشمی بهرمانی

اندرزگاه 7 زندان اوین

سی ام مرداد ماه نود و چهار

*این متن توسط یکی از اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی به نقل از مهدی هاشمی در فیس بوک منتشر شده است.

منبع: فارس