«دستور زبان» رئیس‌جمهور برای ادبیات پس از توافق: دیگر هر حرفی نزنید!
ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠ : توسط : حسینی


 
سرلشکر جعفری: هرگز اجازه ایجاد روزنه جدید برای دشمن را نمی‌دهیم
ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠ : توسط : حسینی

هرگز اجازه ایجاد روزنه جدید برای دشمن را نمی‌دهیم/

 

 

مسئولان برای جلب رضایت شیطان بزرگ ارزش‌ها را زیر سوال نبرند

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه هرگز اجازه رشد تفکرات مغایر با انقلاب به‌منظور ایجاد روزنه جدید برای دشمن را نمی‌دهیم، گفت که مسئولان برای جلب رضایت شیطان بزرگ ارزش‌ها را زیر سوال نبرند.

خبرگزاری فارس: هرگز اجازه ایجاد روزنه جدید برای دشمن را نمی‌دهیم/ مسئولان برای جلب رضایت شیطان بزرگ ارزش‌ها را زیر سوال نبرند

به گزارش حوزه دفاعی خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری در حاشیه جلسه قرارگاه تحول و تعالی سپاه در واکنش به سخنان اخیر برخی از مسوولین اظهار کرد:برخی معتقدند رفتارهای ما باید در چارچوب اراده ی دشمن تنظیم شود و می گویند ما هر طوری که می خواهیم نمی توانیم حرف بزنیم و عمل کنیم؛ چون دیگران در مقابل ما واکنش نشان می دهند.

وی تصریح کرد: این اولین آثار زیر سؤال بردن عزت نظام و شور و شعور جامعه انقلابی و ملت مقاوم ما است که در اوج قدرت باید بر اساس این دیدگاه، رفتار خود را با عمل دشمن تنظیم کنیم!! و به تعبیری صریح تر این یعنی آغاز فرسایش استقلال و عزت نظام اسلامی و انقلابی ایران.

سرلشکر جعفری در ادامه با بیان اینکه تعالیم اهل بیت علیهم السلام و منش سیاسی حضرت امام (ره) به ما می آموزد باید آزاد، مستقل و قدرتمند، به دستاورد آینده انقلاب، یعنی تمدن اسلامی بیاندیشیم و در مقابل نفوذ و اراده ی دشمنان مستحکم و پایدار ایستادگی کنیم گفت: کسانی که می خواهند با این سخنان مغایر با اصول انقلاب و فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، روزنه های جدیدی را برای نفوذ بیگانگان در کشور بگشایند، بدانند هرگز اجازه ی رشد و پیاده سازی چنین تفکری را نخواهیم داد.

وی همچنین پیرامون سخنانی که تضعیف شورای نگهبان را به دنبال دارد گفت: اینگونه گویش ها که در آن تضعیف ارکان مؤثر انقلاب مثل شورای نگهبان را در پی دارد، خدشه به وحدت ملی و شعار برگزیده ی سال یعنی همدلی و همزبانی است.

فرمانده کل سپاه تأکید کرد: کسانی که از مسیر همین شورا و با بلند نظری و منش غیر جناحی اعضای آن، فرصت ظهور در عرصه ی مدیریت کشور را یافته اند، باید گفتار سنجیده تری داشته باشند.

سرلشکر جعفری با اشاره به سفارش امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه « نباید برای رضایت چند لیبرال خود فروخته در اظهار نظرها و ابراز عقیده ها به گونه ای غلط عمل کنیم که حزب الله عزیز احساس کند جمهوری اسلامی دارد از مواضع اصولی خود عدول می کند» اظهار داشت: به مسوولان محترم نظام توصیه می کنیم این سفارش حضرت امام (ره) را مشی خود قرار داده و اجازه ندهند برای جلب رضایت نسبی نظام سلطه و شیطان بزرگ، باورها و ارزش های انقلابی جامعه زیر سوال برده شود.

وی در پایان تأکید کرد: سپاه پاسداران در کنار مردم غیور و با ایمان ایران اسلامی محکم ایستاده است و به برکت این ایستادگی و همدلی و همزبانی، اجازه نفوذ سلطه گران را در هیچ عرصه ای به یاری خدای بزرگ نخواهیم داد. 
گاردین: لندن احساس کرد در حال عقب افتادن از رقبای اروپایی است
ساعت ٧:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠ : توسط : حسینی
سفارت انگلیس در تهران یکشنبه با حضور هاموند بازگشایی می‌شود
روزنامه‌های «العربی الجدید» و گاردین به نقل از منابع بریتانیایی اعلام کرد که سفارت انگلیس در تهران روز یکشنبه با حضور وزیر خارجه انگلیس، بازگشایی می‌شود.
خبرگزاری فارس: سفارت انگلیس در تهران یکشنبه با حضور هاموند بازگشایی می‌شود

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه قطری به نقل از منابع آگاه بریتانیایی مدعی شد که سفارت انگلیس روز یکشنبه (23 آگوست) یک شهریور در تهران بازگشایی می‌شود.

روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن، گزارش داد که منابع بریتانیایی به این روزنامه اطلاع داده‌اند روز یکشنبه آتی بریتانیا سفارت خود را در تهران بازگشایی می‌کند.

این روزنامه قطری ادعا کرده که تنها 10 کشور از جمله 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، ایالات متحده، فرانسه، آلمان و ایران از زمان دقیق بازگشایی سفارت بریتانیا اطلاع داشته‌اند.

بر اساس ادعای العربی الجدید «فلیپ هموند» وزیر خارجه بریتانیا به شخصه در مراسم افتتاح حضور پیدا خواهد کرد و ایران نیز سطح نمایندگی خود در لندن را ارتقا خواهد داد.

این روزنامه مدعی است قرار بوده این خبر که به نوعی یکی از نتایج اولیه توافق هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 به شمار می‌آید روز شنبه آینده در رسانه‌های انگلیسی منتشر شود.

ساعتی پس از انتشار این خبر، روزنامه گاردین نیز با انتشار گزارشی، به نقل از منابع انگلیسی این خبر را تائید کرده و نوشته است که همزمان قرار است سفارت ایران در لندن نیز بازگشایی شود. 

بنا بر این گزارش، هیئتی متشکل از چند نفر از سران تجاری انگلیس نیز فیلیپ هاموند را در سفر به تهران همراهی می‌کنند. این اولین سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران در نزدیک به 14 سال گذشته است. «جک استرا» آخرین وزیر خارجه انگلیسی بود که در سال 2001 به ایران سفر کرد.

«سایمون گس» نماینده انگلیس در مذاکرات هسته‌ای هم در این سفر همراه وزیر خارجه این کشور خواهد بود. 

به نوشته گاردین، اقامتگاه سفیر و چند ساختمان دیگر سفارت اکنون بازسازی شده است. قرار است در ابتدای فعالیت سفارت گروه کوچکی از دیپلمات‌ها به ریاست آجی شارما که تاکنون کاردار غیرمقیم انگلستان بود، در تهران مستقر شوند. انگلیس سفیر تازه‌ای هم برای اعزام به تهران انتخاب کرده، اما نام وی هنوز اعلام نشده است. 

بنا بر این گزارش، پیش از این انتظار می‌رفت که سفارت طرفین اندکی پس از تعیین کاردار از سر گرفته شود، اما برخی موضوعات فنی مانع از این کار شده بود. یکی از این موارد، این بود که کارکنان سفارت انگلیس در سال 2011 پیش از ترک تهران اغلب وسایل ارتباطی و تجهیزات الکترونیکی سفارت را نابود کرده بودند. با اتخاذ تصمیم بازگشایی سفارت‌ها، لندن قصد داشت این تجهیزات را نوسازی کند، اما با محدودیت قانونی از سوی ایران برای انتقال تجهیزات مواجه بود. بر اساس قوانین، دیپلمات‌های خارجی نهایتا تا 15 کیلوگرم بار را می‌توانند به ایران وارد کنند. 

علاوه بر این، انگلیس پیش از آنکه صدور ویزا برای ایرانی‌ها را در تهران از سر بگیرد، تأکید داشته است که باید توافقی دوجانبه به امضا برسد که اجازه دهد اتباع ایرانی که بیش از اعتبار ویزایشان در انگلیس مانده‌اند، به تهران بازگردند. اما قانون ایران پذیرش اتباع اخراج‌شده از سوی کشورهای خارجی را نمی‌دهد.

گاردین نوشته است که نهایتا پس از آنکه لندن مشاهده کرده است که در حال عقب افتادن از رقبای اروپایی برای حضور در بازارهای ایران است، طرفین بر سر هر دو موضوع به توافق رسیده‌اند. بر این اساس، انگلیس تصمیم گرفته پیش از بازسازی کامل، سفارت را بازگشایی کند. هنوز جزئیات راهکاری که بر سر مسئله ویزاها به دست آمده، جزئیاتی منتشر نشده است.

بنا بر این گزارش، پس از حصول توافق هسته‌ای، عزم انگلیس برای بازگشایی سفارت بیشتر شد و نهایتا مذاکرات میان وزارت کشور و وزارت خارجه انگلیس برای حل مسئله ویزا تشدید شد و راه سفر هاموند به تهران را هموار کرد. 

سفارت بریتانیا در ایران از سال 2011 (1390) تا کنون مسدود شده و سطح روابط دو کشور به داشتن کاردار غیر مقیم در تهران و لندن کاهش پیدا کرده بود. 
محمدجواد لاریجانی :
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠ : توسط : حسینی
آمریکا می‌تواند سواستفاده‌های سنگینی از «برجام»‌ بکند/
در باغ سبز کمک‌های اقتصادی سراب را به ما نشان می‌دهند/
مجلس معطل لایحه برجام نماند

یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مجلس نباید معطل ارائه لایحه از سوی دولت بماند گفت: مجلس می‌تواند به عنوان یک طرح به اسم «طرح اجازه به دولت برای ورود در تعهدات برجام» به این مساله ورود کند.

خبرگزاری فارس: آمریکا می‌تواند سواستفاده‌های سنگینی از «برجام»‌ بکند/در باغ سبز کمک‌های اقتصادی سراب را به ما نشان می‌دهند/ مجلس معطل لایحه برجام نماند

به گزارش خبرگزاری فارس، «محمدجواد لاریجانی» کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل در گفتگوی ویژه خبری شب گذشته (چهارشنبه 28 مرداد ماه) به بررسی  موضوع برجام در مجلس شورای اسلامی پرداخت.

در ابتدای این برنامه لاریجانی درباره این که چه ضرورتی وجود دارد که مجلس به بررسی برجام ورود پیدا کند گفت: بررسی برجام در مجلس دو ضرورت مهم را شامل می‌شود، یکی این که توافق نامه نامش هر چه که باشد شامل تعهدات بسیار سنگینی از طرف دولت ماست و این تعهدات برای یک یا دو روز نیست و می‌تواند یک مسیر کاری ما را عوض کند لذا چه طور می‌شود که مجلس در چنین تعهدات مهمی ورود نکند.

بررسی برجام در مجلس به معنای اجازه به دولت برای قبول تعهدات در برجام است

وی در ادامه به نظر وزارت خارجه مبنی بر این که تصویر برجام در مجلس برای ما الزام ایجاد می‌کند اشاره کرد و گفت: صحبت از الزام نیست بلکه صحبت از اجازه به دولت است ، یعنی مجلس باید تصویب کند که آیا به دولتش اجازه می‌دهد که عنداللزوم وارد این تعهدات بشود یا نشود.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی تصریح کرد: بحث داوطلبانه که به آن اشاره می‌کنند، داوطلبانه در صحنه بین‌المللی است، مفهوم داوطلبانه در صحنه جهانی این است که کشورهایی که در این تعهد وارد می‌شوند، ورودشان در این تعهد تحت ضرورت یک کنوانسیون و یا یک توافق حاکم نبوده و معنایش این نیست که تعهد ندارند، بنابراین مجلس نیز همین را تصویب می‌کند، یعنی می‌گوید ما به دولت جمهوری اسلامی اجازه می‌دهیم در صورتی که مصالح نظام را تشخیص داد این تعهد را به صورت داوطلبانه اجرا کند یا نکند.

لاریجانی اضافه کرد: در صورتی که مجلس اجازه دهد که عنداللزوم دولت می‌تواند وارد این تعهد شود نکاتی وجود دارد که منافع ملی ما آسیب پذیر نباشد که این موضوع ناظر به بیانات مقام معظم رهبری است که گردنه‌هایی وجود دارد که مجلس باید آن‌ها تفسیر کند و به عنوان یک بند دومی از مصوباتش راهنمای دولت قرار دهد که این به معنی تغییر متن نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی یادآور شد: همین الآن در مذاکرات با کنگره آمریکا مقامات آمریکایی کلی از مطالب را به عنوان تفسیر و موضع خود اعلام کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: بنابراین مجلس دو کار مهم دارد، اول این که به دولت اجازه می‌دهد که وارد این تعهد شود یا خیر و دوم این که در صورتی که اجازه داد می‌تواند نقاط آسیب پذیر که منافع ملی ما را توسط آمریکا و متعهدان اروپایی او می‌تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد را به دولت به عنوان الزامات اجرای این تعهد نامه اعلام کند.

شورای نگهبان نیز باید وارد بررسی برجام شود

لاریجانی همچنین درباره این که ورود مجلس در این قضیه باید چگونه باشد  و آیا مجلس می‌تواند کل برجام را رد کند اظهار داشت: اصلاً صحبت از رد نیست بلکه مجلس می‌تواند به دولت بگوید که اجازه نمی‌دهم وارد این تعهد شود و حتی شورای نگهبان نیز باید در این بررسی وارد شود

مجلس نباید معطل لایحه شود

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی با اشاره به این که مجلس نباید معطل ارائه لایحه از سوی دولت بماند گفت: مجلس می‌تواند به عنوان یک طرح  به موضوع ورود کند، تحت عنوان طرح اجازه به دولت برای ورود در این تعهدات، لذا کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس نباید وقت خود را هدر دهد تا دولت لایحه به مجلس ارائه دهد  بلکه مهم‌ترین کاری که این کمیسیون باید انجام دهد این است که گردنه های آسیب پذیر را که می‌تواند منفذی برای سوء استفاده توسط آمریکا باشد تا جایی که می‌تواند صبر کند.

وی در ادامه اظهار داشت: برخی نقاط این تعهد نامه یا توافقنامه حتی با قانون اساسی مغایرت دارد مانند قسمت‌هایی که در خصوص تحقیق و توسعه است که در این جا مصالح ملی ما منوط به تایید خارجی‌ها برای یک دوره خیلی دراز مدت می‌شود که در این مورد نیز شورای نگهبان باید تعیین تکلیف کند.

بهتر است مجلس نظر موافق به برجام بدهد

لاریجانی در ادامه با تاکید بر این که دقت در بررسی برجام باعث ثروت و قوت نظام است اظهار داشت: نظر شخصی بنده این است که خوب است که در نهایت مجلس با توجه به سرمایه گذاری عظیمی که رئیس جمهور در این زمینه کرده  نظر موافق بدهد ضمن آن که مجموعه ای از موارد آسیب را شناسایی و دولت را ملزم به رعایت آن‌ها کند به این معنی که یک بند در کنار برجام تصویب شود.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره این که تصویب یک بند در کنار برجام که همانند فکت شیت است بار حقوقی خواهد داشت یا خیر اظهار داشت: الزام حقوقی برای دولت دارد و این الزام در صحنه بین‌المللی نیست و در صحنه بین‌المللی دولت همان تعهدی که سپرده را اجرا خواهد کرد اما در داخل دولت می‌تواند ملزم به رعایت اموری در پیگیری تعهدات برجام مبتنی بر نظر مجلس باشد.

وی درباره این که بر اساس این فکت شیت آیا نباید برخی بندهای برجام تغییر کند اظهار داشت: هنر این است که ما تفسیرهای مناسب انجام دهیم و ما باید نقاط آسیب پذیر را ببندیم.

رد برجام در مجلس اعتبار رئیس جمهور را در صحنه جهانی کاهش می‌دهد که این به نفع منافع ملی ما نیست

لاریجانی تاکید کرد: بنده معتقدم به دو دلیل خوب است که برجام در مجلس تصویب شود با این شرط که در یک ماده دومی نکات مهم مد نظر قرار گیرد اظهار داشت: اگر برجام در مجلس رد شود اعتبار رئیس جمهور در صحنه جهانی کاهش پیدا می‌کند که این به نفع منافع ملی ما نیست و دلیل دوم  این است که علی‌الخصوص توسط غربی‌ها ما به عنوان بچه بد تبلیغ می‌شویم که در نهایت زیر مذاکرات زدیم بنابراین مجلس می‌تواند جلوی این مفاسد را بگیرد به علاوه این که یک راهنمای خوبی برای کاهش نقاط آسیب پذیر باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در ادامه درباره این که با این فکت شیت چگونه می‌توان جلوی سوء استفاده های احتمالی دشمن را گرفت گفت: اگر دولت از مجلس مجوز بگیرد که داوطلبانه به معنای بین‌المللی می‌تواند وارد این تعهد شود تعهد عظیمی بر گردن ماست لذا ما باید با بصیرت با این قضیه برخورد نه با بیانات سطحی.

وی اضافه کرد: راجع به این که توافق نامه چگونه است برخی‌ها می‌گویند که در سرجمع توافق خوب است، برخی‌ها می‌گویند برگ خیانت است از طرف دیگر یک گروهی سوت می‌زنند و می‌گویند که هر روز باید جشن بگیریم که این‌ها برخورد معقولی نیست ضمن این که یکی از بزرگان ما گفته بود که یکی از دلایل خوبی این مذاکرات این است که تابوی مذاکره با آمریکا شکست اما در صورتی که اصلاً چنین تابویی وجود نداشت.

لاریجانی با بیان این که این ادعاهای بادکنکی که همه مشکلات با مذاکره با آمریکا حل می‌شود بادش خالی شد و ما باید با یک بصیرت مبتنی بر دانایی با موضوع برخورد کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی بابیان این که حمایت از رئیس جمهور باید از سوی دانستن صورت گیرد و نه ندانستن. به تعهدات طرفین مذاکره کننده با ایران اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین کاری که آن‌ها می‌کنند این است که تحریم‌ها را برمی دارند در صورتی که تحریم‌ها محدودیتی برای آن‌ها نبوده بلکه تحریم‌ها تجاوز به ما بوده  و این به این معناست که آن‌ها تعهد می‌کنند که به ما تجاوز نکنند و این در حالی است که ما تعهدات خیلی عجیبی داریم.

وی با اشاره به این که این گونه نیست که ما یک محدودیت داریم و غربی‌ها هم با محدودیت دیگری مواجه هستند گفت: لازمه این محدودیت‌ها دانستن است.

لاریجانی با اشاره به این که از مسئولین و از مجلسیان و فرهیختگان می‌خواهم وقت صرف کنند تا اصول این قضیه را مورد توجه قرار دهند افزود: دوره خوب و بد گفتن این قضیه گذشته است.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی با بیان این که این سند تعهداتی دارد افزود: با توجه به ضعف‌هایی که در متن برجام موجود است این امر ما را آسیب پذیر می‌کند.

وی با اشاره به این که آمریکا می‌تواند از این متن سوء استفاده سنگینی در سه زمینه کلیدی انجام دهد خاطر نشان کرد: در زمینه اول آمریکا می‌تواند اعلام کند که ایران بعد از 36 سال مقاومت بر اساس این سند قبول کرده است که باید حرف‌های غرب به رهبری آمریکا را بپذیرد بنابراین اگر مجلس توضیحات کاملی را ارائه ندهد این مطلب به ما می‌چسبد.

لاریجانی با اشاره به این که ما بچه بدِ هستیم و باید غرب را قانع کنیم افزود:  باید غرب را قانع کنیم که ما بد نیستیم از سوی دیگر ما به غرب اشکالات زیادی را وارد می‌کنیم.

مقدمه متن برجام به نفع غرب است

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی با بیان این که متن برجام از مقدمه و ضمایم برخوردار است گفت: مقدمه این متن به نفع غرب است.

وی افزود:  مقدمه دل‌شوره های آن‌ها را بیان می‌کند و ما بر این اساس قبول کرده‌ایم که دل‌شوره‌ها را باید رفع کنیم بنابراین باید اذعان کنیم ما هرگز به این دل‌شوره‌ها مشروعیت نمی‌دهیم.

لاریجانی با اشاره به بند 10 ، 11 و 12 قطعنامه 2231  ادامه داد: در این بندها مطرح شده که تحریم‌های قبلی لغو می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی اظهار داشت: هر وقت و هر کشور صاحب وتو در داخل شورای امنیت اگر از دست ما ناراحت باشد شکایت می‌نویسد و یک بار موضوع بررسی می‌شود و در نهایت دوباره تمام تحریم‌ها برمی گردد و از سوی دیگر اگر ما یک جیغی داشته باشیم باز می‌رویم و تحریم‌ها برمی گردد.

وی افزود:اگر ایران به شورای امنیت بنویسد که آمریکا و انگلیس به تعهداتش عمل نمی‌کنند و اعتراض داشته باشیم اگر این فرض را کنیم که اعضای شورای امنیت رای بدهند در این صورت انگلیس وتو می کندو باز به صورت اتوماتیک تحریم‌ها برمی گردد.

اگر آمریکا و دولتهای اروپایی صاحب وتو از ما ناراحت شوند ایران توبیخ می‌شود

لاریجانی با اشاره به این که اگر آمریکا و دول صاحب وتو از دست ما ناراحت باشند ایران توبیخ می‌شود افزود: مگر این که دل آمریکا را بتوانیم بدست بیاوریم.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی تاکید کرد: کارشناسان خبره ای که ما داریم چه طور توانسته‌اند متن برجام را قبول کنند البته در این رابطه مجلس می‌تواند علاج کند.

کل این مذاکرات برای دفع تهاجم بوده است

وی با اشاره به این که کل این مذاکرات برای دفع تهاجم است بیان کرد:این که دشمن به ما تهاجم کرده نباید بدی ما باشد بنابراین باید آن چه که منافع ملی است با قوت ادامه یابد.

لاریجانی با اشاره با تاکید بر این که مگر زانو زدیم که بیچاره شویم ادامه داد: ما در آستانه فتح الفتوح قرار داریم.

مسئولین نظام در حرف‌های خود باید حسابگر باشند

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی گفت: مسئولین نظام در حرف‌های خود باید حسابگر باشند و منافع نظام را در نظر بگیرند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون سخنان رئیس جمهور مبنی بر این که نباید فکر کنیم پس از خصوص توافق می‌توانیم هر طوری که بخواهیم حرف بزنیم و عمل کنیم و دیگران در برابر این تغییر رفتار ما واکنش نخواهند داشت گفت: البته آمریکایی‌ها تفسیر بدی را تبلیغ می‌کنند و می‌گویند مواضع ایران از این به بعد باید به گونه ای دیگر باشد.

لاریجانی اضافه کرد: ای کاش رئیس جمهور این مطلب را نمی‌گفت و یا به گونه ای این سخن را مطرح می‌کرد که غرب سوء استفاده نکند.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی با اشاره به این که ما باید استراتژی روشنمان را با قوی‌ترین و شجاعانه‌ترین بیان اظهار کنیم ادامه داد:هنوز ما تعهدمان به توافقنامه را اعلام نکردیم که آن‌ها سوء استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به این که مجوز گرفتیم 5 هزار سانتریفیوژ غنی سازی کنیم گفت: از طرف دیگر قیف گذاشته‌ایم که 300 کیلو بیشتر نداشته باشیم بنابراین باید اذعان داشت منابع ما محدود است و آمریکا می‌گوید که این مسئله بد نیست زیرا پس از مدتی منابع را از دست می‌دهیم.

در باغ سبز کمک‌های اقتصادی سراب را به ما نشان می‌دهند

لاریجانی با تاکید بر این که غربی ها با نشان دادن در باغ سبز کمک‌های اقتصادی، سراب را به ما نشان می‌دهند خاطر نشان کرد: ما چگونه دل آمریکا و غربی‌ها را خوانده‌ایم.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که چرا غربی‌ها می‌خواهند ژئوپلیتیک منطقه را تغییر دهند، افزود: ما هرگز آمریکا را نخواهیم پذیرفت و باید  به صورت جدی‌تر مراقب باشیم.


 
انتقاد بی سابقه دکتر حسن عباسی | قهرمانان پوشالی
ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠ : توسط : حسینی

انتقاد بی سابقه دکتر حسن عباسی | قهرمانان پوشالی

انتقاد بی سابقه دکتر عباسی از وضعیت نابسامان فرهنگی .
فوتبالیست ها چه گلی به سر ملت زدن
از جامعه ای که اسیر سرگرمی هایی نظیر فوتبال است مقاومت در نمی آید.
کی جرئت داره فوتبال و فوتبالیست رو نقد کنه.


 
دکتر عباسی در سالروز پیروزی مقاومت : به جای «کدخدا» بروید با «خدا
ساعت ٦:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠ : توسط : حسینی

دکتر عباسی در سالروز پیروزی مقاومت :

 

به جای «کدخدا» بروید با «خدا» معامله کنید

بخشی از سخنان مهم دکتر عباسی در سالروز پیروزی مقاومت اسلامی لبنان در مسجد امام محمد باقر(ع) شهرستان اسلامشهر/فیلم کامل این مراسم به زودی بر روی سایت قرار خواهد گرفت/تهیه و تولید در تلویزیون اینترنتی روشنگری


 
واکنش کیهان به سخنان انتخاباتی رئیس جمهور
ساعت ٦:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، حسن روحانی صبح روز چهارشنبه در نشست مشترک هیئت دولت و استانداران سراسر کشور گفت:  «اینجا جمهوری اسلامی ایران است و قانون اساسی در آن حاکم است»، اظهار داشت: ما جایی را در کشور نداریم که بخواهد افراد صالح و دلسوز را که می‌خواهند با استفاده از تجربیاتشان به کشور خدمت کنند حالا از هر جناحی که باشند رد صلاحیت کند. تمام گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی قانونی مورد احترام هستند. همه از نظر دولت برابرند و آن جایی که باید بگوید فردی برای شرکت در انتخابات صالح است یا نه هیئت‌های اجرایی هستند و ما هیئت اجرایی نداریم که یک جناح را تأیید صلاحیت کند و یک جناح دیگر را تأیید صلاحیت نکند.
رئیس جمهوری تأکید کرد: شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم.
 روحانی با اشاره به این که امام راحل معتقد بود میزان رأی ملت است، اظهار داشت: ما فقط باید زمینه را برای برگزاری یک انتخابات سالم و باشکوه آماده کنیم. مگر مجلس اول پس از انقلاب اسلامی که در آن زمان حتی شورای نگهبان نیز وجود نداشت و همه حتی گروهک‌های مخرب در آن حضور داشتند بهترین مجلس تاریخ این کشور نبود؟ ملت ایران ملتی بالغ، باتجربه و بزرگ است که به خوبی برای آینده خود تصمیم می‌گیرد.
کیهان درباره این بخش از اظهارات جناب روحانی باید گفت:
1- درباره نقش و جایگاه شورای نگهبان در برگزاری انتخابات باید گفت بر اساس اصل 99 قانون اساسی اعلام نظر درباره صلاحیت نامزدها برعهده این نهاد است و این نظارت نیز از نوع استصوابی است. وظیفه نظارتی هیئت‌های اجرایی نیز در طول وظیفه شورای نگهبان و زیرمجموعه آن است.
2- دولت و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند خود را مفسر قانون اساسی بداند چرا که این وظیفه براساس اصل 98 قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است.
3- برخلاف اظهارات رئیس جمهور درباره دوره اول مجلس شورای اسلامی، این دوره نیز بدون نظارت تشکیل نشده بود. اگر چه در آن زمان هنوز نهاد شورای نگهبان شکل نگرفته بود اما اعضای شورای انقلاب که منصوبین حضرت امام(ره) بودند بر چگونگی و روند انتخابات برگزاری آن نظارت داشتند.


 
تصاویر منتشر نشده از اولین روزهای جهادی «حاج قاسم»
ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، سال 1359 شمسی، کارمند یکی از ادارات شهر کرمان، برای ماموریتی چند روزه به سوی مناطق عملیاتی جنوب کشور رفت و از آن پس، مسیر زندگی او به گونه ای تغییر کرد که توانست سال ها بعد، در سرنوشت کشور خود، تاثیرات تعیین کننده ای به جا بگذارد. این رزمنده‌ی کرمانی، اواسط دهه‌ی شصت شمسی، خود را این گونه معرفی کرده است:

«من قاسم سلیمانی فرمانده سپاه هفتم صاحب الزمان(عج) کرمان هستم. در سال ۱۳۳۷ در روستای قنات نمک از توابع کرمان به دنیا آمدم. دیپلم هستم و دارای همسر و دو فرزند، یکی پسر و یکی دختر، می باشم.قبل از انقلاب در سازمان آب کرمان به استخدام درآمدم، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در اول خرداد سال ۱۳۵۹ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمدم. با شروع جنگ و حمله عراق به فرودگاه های کشور، مدتی از هواپیماهای مستقر در فرودگاه کرمان محافظت می کردم. دو یا سه ماه پس از شروع جنگ در قالب اولین نیروهای اعزامی از کرمان که حدود ۳۰۰ نفر بودند عازم جبهه های سوسنگرد شدیم و به عنوان فرمانده دسته مشغول به کار شدم. در روزهای اول ورود به جبهه، دشمن را قادر به انجام هر کاری می دانستم، اما در اولین حمله ای که انجام دادیم موفق شدیم نیروهای دشمن را از کنار جاده سوسنگرد تا حمیدیه به عقب برانیم و تلفاتی نیز بر آنها وارد کنیم که این امر باعث شد تصور غلطی که از دشمن در ذهن داشتم از بین برود.
شوق و علاقه زیادی به طرح ها و مسائل نظامی داشتم و علاقه مند حضور در جبهه بودم و درست به دلیل همین علاقه بود که با یک ماموریت ۱۵ روزه وارد جبهه شدم و دیگر تا آخر جنگ بازنگشتم.»

تصاویری که پیش رو دارید، به سال 1359 شمسی، در اطراف شهر تهران به ثبت رسیده است. روزهایی که گروهی از پاسداران کرمانی، برای حضور در دوره‌ای آموزشی، به تهران اعزام شده اند و «قاسم سلیمانی» هم در میان آن ها است.

تصاویر منتشر نشده از اولین روزهای جهادی «حاج قاسم»

تصاویر منتشر نشده از اولین روزهای جهادی «حاج قاسم»

تصاویر منتشر نشده از اولین روزهای جهادی «حاج قاسم»

تصاویر منتشر نشده از اولین روزهای جهادی «حاج قاسم»

تصاویر منتشر نشده از اولین روزهای جهادی «حاج قاسم»


 
پالس‌ابتکار به‌غرب در گفتگو با BBC؛
ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی

توافق هسته‌ای اهرمی در اختیار اصلاح‌طلبان مقابل سایر گروه‌های سیاسی است

گروه سیاسی مشرق -معصومه ابتکار در گفت‌وگو با "کیم غطاس" خبرنگار بی بی سی که به تازگی به ایران سفر کرده است گفت که توافق هسته‌ای اهرمی در اختیار اصلاح طلبان در ایران در مقابل سایر گروه های سیاسی قرار می دهد.

رئیس اصاح‌طلب سازمان محیط زیست افزود: فکر می کنم که یک بحث داخلی در جریان است و شما می توانید صداهای مختلف را بشنوید؛ بعضی منتقد توافق هستند، و بعضی کاملا مخالف آن.

ابتکار که با لحن نمایندگی از سوی مردم ایران در این مصاحبه صحبت کرده است، اضافه کرد: اما به طور کلی... اکثریت مردم ایران این را یک گام موفق رو به جلو می دانند.

وی همچنین ادعاهای منتقدان توافق در کنگره آمریکا دایر بر اینکه نمی توان به ایران اعتماد کرد را رد کرد.

رئیس سازمان محیط زیست گفت:‌ فکر می کنم ایران خیلی روشن نشان داده که قصد پایبندی به توافق را دارد و برعکس من فکر می‌کنم که شواهد زیادی دایر بر این واقعیت که ایران به تعهداتش در سطح بین المللی عمل می کند وجود دارد.

ادعای بی‌بی‌سی درباره تلاش ایران برای برقراری دیالوگ با عربستان

ابتکار در این مصاحبه گفت که توافق اخیر وین گامی رو به جلو برای همه جهان است.

وی توضیح داد: این به معنی عصری جدید در همکاری با جهان در ابعاد مختلف تجاری و تبادل فرهنگی است. به این معنی است که ایران نقشی برجسته‌تر در این بخش جهان بازی خواهد کرد.

رئیس سازمان محیط زیست تاکید کرد که ایران دست از حمایت از آنهایی که با سیاست های رژیم صهیونیستی تهدید می‌شوند نخواهد کشید و لازم است در منطقه ای که این همه پایگاه نظامی آمریکا در آن هست از خود دفاع کند.

وی افزود که ایران می خواهد از نفوذ خود برای تشویق صلح و ثبات استفاده کند.

ابتکار درباره ماموریت های وزارت خارجه ایران به بی‌بی‌سی گفت:‌ وزیر خارجه ما درحال سفر در منطقه است، چون حفظ روابط و احیای اعتماد با همسایگان برای ما مهم است.

رئیس سازمان محیط زیست اضافه کرد:‌ امیدواریم بتوانیم اعتماد کاری لازم با کشورهای مختلف منطقه برای رویارویی با افراط گرایی، تروریسم و علیه داعش که یک پدیده وحشتناک است را ایجاد کنیم.

بنابر این گزارش ابتکار فاش ساخته است که جمهوری اسلامی ایران برای «برقراری دیالوگ» از طریق کانال های دیپلماتیک با عربستان سعودی تلاش کرده است.

ابتکار درباره رویدادهای یمن و همچنین سیاست جمهوری اسلامی ایران در برابر اوضاع این کشور اظهار داشت: ما مجبوریم جنگ در یمن که درحال ویرانی کامل این کشور است را حل کنیم.

خبری از اظهارات محیط زیستی نیست

اما نکته قابل توجه در متنی که بی‌بی‌سی فارسی از مصاحبه خبرنگار این شبکه خبری انگلیسی با ابتکار منتشر ساخته، این است که وی بیشتر در حوزه سیاست داخلی و خارجی که در حیطه وظایف رئیس سازمان محیط زیست نیست صحبت کرده و اثری از صحبت‌های محیط زیستی ابتکار در این مصاحبه نیست.

پالسی که ابتکار در این مصاحبه با بنگاه سخن پراکنی بی‌بی‌سی داده است نیز در عین حال جالب توجه است. وی توافق هسته‌ای ایران و گروه‌ 1+5 را اهرم قدرت اصلاح‌طلبان در داخل فضای سیاسی ایران معرفی کرده و به طور تلویحی بیان داشته است که غربی‌ها و بویژه کنگره آمریکا با مخالفت با توافق این اهرم قدرت را از اصلاح‌طلبان که همسو با سیاست غرب در ایران عمل می‌کنند، می‌گیرد.

این اظهارات در حالی است که وزیر ارشاد در روزهای گذشته درباره نحوه فعالیت این شبکه در ایران گفت: "حدود دو دهه است که به مناسبت‌های مختلف از شبکه‌های خارجی دعوت به گرفتن گزارش در ایران می‌شود و ما از بی‌بی‌سی انگلیسی و سایر شبکه های دیگر نیز دعوت کردیم اما از بی‌بی‌سی فارسی دعوت نکرده‌ایم و حتی مسئولان نظام هم از مصاحبه با این شبکه منع شده‌اند"، حال مشخص نیست این خانم با چه مجوزی اقدام به مصاحبه با بی‌بی‌سی آن‌ هم در زمینه موضوعات سیاسی و غیر مرتبط با وظیفه دولتی خود کرده است.


 
حزب‌الله در کدام جبهه های سوریه می جنگد؟+نقشه
ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، حزب الله لبنان را می توان از بزرگترین هم پیمانان دولت مشروع حاکم بر سوریه دانست. صحبت از حضور این گروه در سوریه و نحوه مقابله آن با گروه های مسلح و تروریستی موجود در سوریه بارها از سوی رسانه های مختلف مطرح شده است. حال سوال این است که به واقع حزب الله در کدامین یک از مناطق سوریه و چه جبهه هایی حضور فعال داشته است؟

نقشه فوق حضور میدانی حزب الله در سوریه را در هشت بازه ی زمانی پشت سر هم نشان می دهد. بر مبنای این نقشه، حزب الله در سال 2012 در اولین گام فعالیت خود در مقابله با تروریست ها را به مرزهای هم جوار لبنان با سوریه اختصاص داده است، مناطقی که با عددهای یک و رنگی مجزا در نقشه مشخص شده است. لازم به ذکر است که مناطق عملیاتی مرحله اولا تماما جزو سوریه نبوده و گاها در مرزهای غربی و داخلی لبنان نیز پیگیری شده است. حفاظت از منطقه زینبیه در این مرحله به حزب الله واگذار شده است.

نقشه فوق حاوی تمامی بازه های زمانی عملیات های حزب الله در سوریه و مناطق حضور این حزب می باشد.

در مرحله دوم که از می 2013 آغاز می شود حزب الله مستقیما مبادرت به تسخیر شهر استراتژیک قصیر می نماید. مشارکت در تسخیر قصیر در کنار نیروهای دولتی سوریه بر نقش میدانی حزب الله در درگیری های سوریه می افزاید. حضور میدانی حزب الله در این مرحله با عدد دو در نقشه معین شده است.

مرحله سوم را می توان از فعال ترین مراحل حضور حزب الله در سوریه دانست. مرحله ای که در آن حزب الله با عبور از مناطق هم جوار با لبنان از شمال غربی سوریه تا جنوب غربی آن را تحت پوشش قرار می دهد. مرحله سوم با عدد سه در نقشه مشخص شده و شامل مناطق استراتژیکی هم چون حما، حمص، ادلب، نبل الزهرا، شرق دمشق و بصرا می شود. ویژگی این مرحله را که از تابستان 2013 آغاز می شود را می توان افزایش عمق نفوذ حزب الله در درون سوریه ارزیابی نمود.

از اواسط 2013 سوریه شاهد حضور بیش از پیش شبه نظامیان حزب الله در اقصی نقاط این کشور جهت رویارویی با گروه های مسلح و تکفیری ها بوده است.

مرحله چهارم فعالیت حزب الله از نوامبر 2013 آغاز می گردد. در این مرحله عمده تمرکز این حزب بر حفاظت از منطقه استراتژیک و کوهستانی قلمون در مرزهای دو کشور سوریه و لبنان می باشد. این منطقه در سال های اخیر شاهد نبردهای گسترده ای میان طرفین درگیر بوده است. تروریست های سوری از سوی حامیان شان در لبنان تغذیه می شوند، لذا حزب الله و ارتش سوریه در پی مهار کامل این منطقه است

یگان های گشتی حزب الله در ارتفاعات قلمون.

در رابطه با حضور پر رنگ حزب الله در مناطقی مرزی سوریه با این کشور دو دلیل عمده مطرح می شود. شماری از ناظران هدف از این امر را ممانعت از سرایت بحران به لبنان قلمداد کرده و برخی دیگر از هدف آن را بستن راه های ارتباطی تروریست های سوری با طرفداران شان در لبنان قلمداد نموده اند. فارغ از حمایت مالی، لجستیکی و انسانی از تروریست ها از مرزهای ترکیه و اردن، لبنان نیز به یکی از مراکز حمایت از تکفیری ها در طول سال های اخیر تبدیل شده است.

حیطه فعالیت حزب الله در ارتفاعات قلمون با عدد چهار در نقشه مشخص شده است.

نمایی از حضور تکفیری های داعش در الحسکه.

در مرحله پنجم که از دسامبر 2013 آغاز می گردد شاهد فعالیت حزب الله در منطقه جنوب غربی سوریه و نزدیکی مرزهای رژیم صهیونیستی می باشیم. نزدیکی به جولان اشغالی و مقابله با جبهه النصره را می توان بزرگترین اقدامات حزب الله در این مرحله دانست. گفتنی در حد فاصل ماه های فوق شاهد رویارویی گاه و بی گاه حزب الله با ارتش صهیونیستی بوده ایم. نیروی هوایی اسرائیل چندین بار تحت عناوینی چون ممانعت از انتقال موشک از سوریه به لبنان، مواضع حزب الله در حوالی جولان اشغالی را هدف قرار دارد. عملیات میدانی حزب الله در این مرحله با عدد پنج در نقشه مشخص شده است. گفتنی است شواهد غیر قابل انکاری مبنی بر ارتباط جبهه النصره واقع در حوالی جولان با رژیم اسرائیل وجود دارد.

نمایی از آتش بار حزب الله.

مرحله ششم به نبرد حزب الله با تکفیری های داعش در دیرالزور اختصاص داشته که در مدتی کوتاه در اوایل سال 2014 میلادی صورت پذیرفته است. شهر استراتژیک دیرالزور با جمعیتی بالا در شمال شرقی سوریه واقع شده است. حیطه فعالیت حزب الله در این مرحله با عدد شش در نقشه مشخص شده است. گفتنی است که هم چنان وضعیت در دیرالزور به مانند ابتدای سال 2014 است، زمانی که تکفیری های داعش از بخش های عمده شهر رانده شدند. هم اکنون نیروهای مدافع خلق وابسته به کردهای سوریه در یک ائتلاف نانوشته با نیروهای دولتی به اداره شهر می پردازند.

یگان های مدافع خلق کرد نزدیک به پ ک ک قدرت بلامنازعی در نواحی شمالی سوریه به دست آورده اند. نکته جالب مسئله آن که علی رغم حمایت نیروی هوایی آمریکا از کردها در سوریه، میان یگان های مدافع خلق و ارتش سوریه ائتلافی نانوشته مبنی بر هم پیمانی بر علیه تکفیری شکل گرفته است. شماری از شهرهای شمال شرقی سوریه هم چون دیرالزور و الحسکه مشترکا توسط نظامیان وفادار به اسد و یگان های مدافع خلق اداره می شود.

نفت گسترده موجود در دیرالزور و هم چنان قرار گرفتن شهر در حدفاصل متصرفات داعش در عراق و سوریه موجب شده است که ناظرین منطقه از حمله ی قریب الوقوع داعش به این شهر خبر دهند. حضور شمار زیادی کرد در این شهر موجب فعالیت بیش از پیش یگان های مدافع خلق ( پ ی د)، شاخه سوری پ ک ک در این منطقه شده است.

تصرف تل ابیض موقعیت برتری در شمال سوریه از آن کردها نموده و زمینه نگرانی فزاینده ترکیه را فراهم آورده است.

مرحله هفتم که در فوریه 2015 آغاز شد و سریعا به پایان رسید به دو منطقه مجزا واقع در جنوب غربی و شمال شرقی سوریه اختصاص می یابد. شهر عمدتا کرد نشین الحسکه شاهد رویارویی تکفیری های داعش با نیروهای وفادار به بشار اسد، حزب الله لبنان و یگان های مدافع خلق بوده است. نبرد حزب الله در الحسکه را که با عدد هفت مشخص شده است می توان نبردی موفق ارزیابی نمود، با این حال قدرت غالب موجود در الحسکه را می توان یگان های مدافع خلق وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک دانست ( پ ی د). منطقه جنوبی غربی نیز حوالی شهر درعا را در بر می گیرد، شهری که اولین اعتراض های ضد دولتی بر علیه  بشار اسد در سال 2011 از آن جا آغاز گردید.

نقشه فوق موقعیت هر یک از گروه های دخیل در بحران سوریه و میزان متصرفات آن ها را نشان می دهد.

مرحله هشتم همان گونه که با عدد هشت در نقشه مشخص شده از می 2015 آغاز شده و هم چنان ادامه دارد. با استیلای حزب الله بر ارتفاعات غربی قلمون، درگیری ها در این منطقه کوهستانی به شرق کشیده شده است و عمدتا حوالی شهر الزبدانی کشیده شده است. شهر الزبدانی در استان ریف دمشق واقع شده است. این شهر با مساحت سه هزار کیلومتر تنها ۴۵ کیلومتر از دمشق فاصله دارد و در ۱۱ کیلومتری مرز لبنان واقع شده است.  االزبدانی در مسیر دمشق، حمص و منطقه الساحل واقع شده لذا از اهمیت استراتژیکی برای طرفین درگیر برخوردار است.

بحران در سوریه زمینه ی آوارگی بیش از 11 میلیون تن را فراهم آورده است. نقشه فوق میزان مهاجرین آواره در داخل و خارج از سوریه را نشان می دهد.

الزبدانی در جنگ داخلی سوریه یکی از دروازه‌های اصلی ورود تسلیحات و مخالفان دولت اسد از لبنان به قلمون  به شمار می رود. تصرف احتمالی الزبدانی عملا دست تروریست ها با حامیان شان در لبنان را قطع خواهد نمود، لذا طرفین بشدت در دفاع از مواضع خویش می کوشند. با این حال برآوردها حاکی از آن است که محاصره طولانی این شهر عملا موجب تضعیف بیش از پیش احرار اشام (جناح تروریستی نزدیک به النصره و زیر شاخه جبهه الاسلامیه که هم اکنون در الزبدانی حضور دارد) در منطقه شده و عملا در آینده نزدیک موجب سقوط آن خواهد شد.

جهت مطالعه بیشتر در رابطه با اهمین نبردها در الزبدانی اینجا کلیک نماید.


موقعیت ژئوپلتیک الزبدانی در میانه بیروت و دمشق در نقشه فوق به وضوح نشان داده شده است.

منبع:فرهنگ نیوز


 
هواخوری بیرون از اوین؛
ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی

جای پای آقای تقلب در اغتشاشات و فتنه‌های انتخاباتی‌+فیلم اعترافات

گروه سیاسی مشرق – مصطفی تاج‌زاده، معاون وزیر کشور دولت اصلاحات که از خرداد سال ۸۸بازداشت‌شده و دوران حبس خود را می‌گذراند اخیراً به مرخصی رفته است. تاج‌زاده که به مرد تقلب‌های انتخاباتی شهرت یافته است کارنامه سیاسی در حمایت از ضدانقلاب و پرونده سنگینی درزمینهٔ تقلب و اغتشاش و فعالیت براندازانه دارد که سبب شده وی به‌عنوان یکی از محکومان سابقه‌دار اصلاح‌طلب شناخته شود. به همین بهانه به بررسی بخش‌های پرونده مصطفی تاج‌زاده می‌پردازیم.

 

نقش تاج‌زاده در بلوای 18 تیرماه 1378

حوادث 18 تیر 78 در حالی در فضای سیاسی کشور از سوی دفتر تحکیم اتفاق افتاد که بسیاری از تحلیل گران معتقدند علت اصلی آن پروبال دادن وزرات علوم و معاونت دانشجویی و عملکرد منافقانه برخی از مسئولان بلندپایه وزارت کشور اصلاحات و حمایت آن‌ها از عناصر افراطی و غیرقانونی به‌عنوان پیاده‌نظام حزب مشارکت بوده است.

در حادثه کوی، مصطفی تاج‌زاده به‌عنوان معاون سیاسی وزیر کشور دوران اصلاحات یکی از عناصر فتنه‌گری بود که دائماً بین وزارت کشور و کوی در حال رفت‌وآمد بود و سخنرانی‌های عجیبش موجب شد بعدها تعدادی از صاحب‌نظران و نمایندگان مجلس بگویند: «حوادث کوی دانشگاه از داخل وزارت کشور هدایت می‌شد.»[1]

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو شورای مرکزی و دبیر کل وقت "جامعه اسلامی دانشجویان" در گفت‌وگویی از مشاهدات خود از اقدامات تاج‌زاده اینچنین یاد می‌کند: «ما با این‌ها دانشجویانی که برای تسخیر وزارت کشور به سمت خیابان فاطمی رفته بودند به سمت فاطمی رفتیم و من مشاهده کردم که این افراد درب بزرگ آهنی وزارت کشور را از جا کندند که "آقای تاج‌زاده آمد در وسط حیاط وزارت کشور یک صندلی گذاشت و یک جمله کلیدی گفت که نمی‌دانم چرا بعداً بررسی نشد».

تاج‌زاده به این جماعت که حدوداً ۵۰۰الی ۶۰۰نفری می‌شدند گفت: «شما چرا آمده‌اید اینجا؟ شما چرا در وزارت کشور را از جا می‌کنید؟ اینجا که مال شماست. شما باید جای دیگری بروید و در آنجا را بکنید.» و پای بلندگوی دستی مدام می‌گفت: «اینجا متعلق به خود شماست و شما اشتباهی آمده‌اید.»[2]

جای پای آقای تقلب در دسیسه‌های انتخاباتی

این سخنان تاج‌زاده جهت مسیر معترضان را از خیابان فاطمی به سمت خیابان فلسطین تغییر داد و معترضان را تحریک و راهی به سمت بیت رهبری کرد.

حسین مظفر که سابقه سکان‌داری وزارت دولت اول اصلاحات را دارد هم دراین‌باره می‌گوید: «بله، کسانی مثل تاج‌زاده در وزارت کشور بساطی راه انداخته بودند و تحریک می‌کردند. بهانه‌شان هم این بود که چند دانشجو کتک خورده‌اند. این خیلی تحلیل سطحی است و همه ما ناراحت بودیم. در مصاحبه‌ای که بعداً کردم گفتم خیلی کار بدی بوده است و هرکسی دانشجویان را زده غلط کرده و کار بسیار بی‌جایی کرده است، ولی این‌هایی که در خیابان‌ها ریختند که دیگر دانشجو نیستند. این‌ها دارند با چوب و چماق به نوامیس مردم حمله می‌کنند. شیشه و درودیوار را می‌شکنند و تخریب می‌کنند. این‌ها چه ربطی به عرصه دانش و دانشگاهی دارد؟ کتک خوردن چهار دانشجو را که خیلی هم کار بدی است گرفته‌ایم و داریم اساس نظام را زیر سؤال می‌بریم و این موضوع را که فرع و حاشیه است، اصل گرفته‌ایم و می‌خواهیم دل آن‌ها را به دست بیاوریم.»[3]

هنوز هم نقش مصطفی تاج‌زاده با توجه به نظرات اغلب کارشناسان و فعالان سیاسی در حوادث سال 78 به‌درستی مورد واکاوی قرار نگرفته است و به تعبیر سردار نظری (فرمانده وقت پلیس تهران): «آیا کسی از حضور تاج‌زاده در جمع نقاب‌داران و اغتشاش‌گران تا جایی که نامبرده را جهت ملاقات با پلیس اسکورت نمودند، توضیحی خواست؟!» تاج‌زاده بعداً به عضویت گروهی درآمد که مسئولیت تحقیق و تفحص در مورد حوادث کوی را نیز داشتند؛ گفته‌های تاج‌زاده حتی مغایر با گزارش کمیته تحقیق و تفحصی بود که در آن عضویت داشت.[4]

 

جای پای آقای تقلب در دسیسه‌های انتخاباتیتقلب در انتخابات مجلس ششم

در حالی انتخابات مجلس ششم در اواخر سال 1378 برگزار شد که تخلفات انتخاباتی حوزه انتخابیه تهران، به‌عنوان یک رسوایی در کارنامه عملکرد مصطفی تاج‌زاده، رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور و عضو ارشد حزب مشارکت، به ثبت رسید. در پی این تخلفات گسترده که «مغایرت تعداد تعرفه‌ها و برگ‌های رأی، وجود آرایی که دارای مهر نظارت نیستند، آرایی با دو خط، مغایرت تعداد آرای مردم داخل صندوق با بازشماری مجدد، فقدان فرم که باید داخل صندوق باشد، پارگی لفاف صندوق‌ها، نبودن لاک و مهر بر روی برخی از صندوق‌ها» را شامل می‌شد و در بررسی 867 صندوق مورد بازشماری توسط شورای نگهبان کشف‌شده بود، دبیر شورای نگهبان در نامه‌هایی از محضر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) تقاضای دستور حکومتی و مصلحت‌اندیشی در این زمینه نمود:

«محضر مبارک مقام معظم رهبری‌، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی باسلام احتراماً، همان‌طور که مستحضرند، پس از بررسی 528 صندوق توسط هیئت اجرایی و هیئت نظارت در اواخر سال 1378، پرونده‌ انتخابات حوزه‌ انتخابیه‌ تهران در اواخر اسفند 1378 به شورای نگهبان ارسال شد. در این پرونده شکایت چند تن از داوطلبان نمایندگی وجود داشت که مطابق قانون، شورای نگهبان باید به آنها رسیدگی می‌کرد. شورای نگهبان به منظور رسیدگی به شکایت یاد شده و همچنین رفع و دفع برخی شبهات علاوه بر موارد شکایت، تعداد دیگری از صندوق‌ها را مورد بررسی قرار داد و مجموعاً 867 صندوق مورد بازشماری قرار گرفت و متأسفانه با برخی از اشکالات و تخلفات شکلی و ماهوی برخورد شد، از جمله: مغایرت تعداد تعرفه‌ها و برگ‌های رأی، وجود آرایی که دارای مهر نظارت نیستند، آرای با دو خط، مغایرت تعداد آرای مردم داخل صندوق با بازشماری مجدد، فقدان فرم که باید داخل صندوق باشد، پارگی لفاف صندوق‌ها، نبودن لاک و مهر بر روی برخی از صندوق‌ها و تخلفات دیگر... در این شرایط شورای نگهبان در برابر این امر دشوار قرارگرفته است که چنانچه بخواهد به همین ترتیب بازشماری را ادامه دهد، با توجه به تجربه‌ بازشماری تا این مرحله و با توجه به موانع و مشکلات ناشی از بررسی‌های صندوق‌ها و طول مدت بازشماری تا این مرحله، بازشماری کامل به مدت طولانی دیگری نیاز دارد که شاید در شرایط کنونی امکان اقدام به آن وجود نداشته باشد و علاوه بر این به مصلحت مردم و مجلس نیست و با توجه به نتایج کنونی، شورای نگهبان نمی‌تواند صحت انتخابات را تأیید کند. با عنایت به آنچه گذشت، شورای نگهبان مصلحت دید که موضوع و مسائل مربوط به آن را به استحضار حضرتعالی برساند و از آن مقام معظم تقاضای راهنمایی کند. شرح و تفصیل تخلفات مزبور در ضمایم پیوست تقدیم می‌شود.

دبیر شورای نگهبان ـ احمد جنتی»

 

آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) نیز در پاسخ به این نامه، در حکمی حکومتی دستور دادند تا ضمن آنکه شورای نگهبان با ابطال صندوق‌های مخدوش نتیجه انتخابات حوزه‌ انتخابیه‌ تهران را اعلام کند، دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور، عاملان تخلف در صندوق‌های مخدوش را شناسایی و تحت تعقیب قانونی قرار دهند:

« بسم الله الرحمن الرحیم حضرات اعضای محترم شورای نگهبان (دامت توفیقاتهم) با سلام و تحیت، در پاسخ به نامه‌ آقایان محترم در مورد انتخابات تهران ابتدائاً لازم می‌دانم از تلاش مسئولانه‌ آن شورا در پاسداری از آرای انتخاباتی ملت شریف ایران و از دقتی که در عمل به وظیفه‌ بزرگ امانتداری به کار برده‌اید صمیمانه تشکر کنم. بی‌شک خدمات مرارت‌بار و پر رنجی از این قبیل، پاسخ شایسته‌ مسئولان به این ملت بزرگ و وظیفه شناس و لازمه‌ شکرگزاری نعمت نظام اسلامی در برابر خداوند متعال است. اینجانب پس از قدردانی و تشکر از تلاش‌های آقایان محترم و دیگر دست‌اندرکاران انتخابات، نکات زیر را اعلام می‌دارم: 1- صندوق‌هایی که مخدوش بودن آن از نظر شورای نگهبان به اثبات رسیده است و با معیارهای آن شورا قابل تأیید نیست باید ابطال گردد. 2- به نظر می‌رسد که بازشماری بقیه‌ صندوق‌ها که طبق آنچه در نامه‌ خود مرقوم داشته‌اید جز در مدتی طولانی،‌ ناممکن و برخلاف مصلحت است، وظیفه‌ای شرعی و قانونی را متوجه آن شورا نمی‌سازد زیرا وجود تخلف در آنها محرز نیست. 3- وضعیت منتخبان تهران با توجه به کلیه‌ صندوق‌ها به جز آنچه در بند 1 آمده است، ملاحظه و نتایج آن به عنوان نتایج قطعی انتخابات تهران اعلام شود. 4- دستگاه قضایی و بازرسی موظف‌اند عاملان تخلف در صندوق‌های مخدوش را شناسایی و تحت تعقیب قانونی قرار دهند. در پایان از خداوند متعال توفیق و کمک به آقایان محترم و همه‌ خدمتگزاران به کشور و نظام مقدس اسلامی را مسئلت می‌کنم.

سیدعلی خامنه‌ای 1379.2.29»

پیرو دستور مقام معظم رهبری درخصوص پی‌گیری قضایی این تخلف، دبیر شورای نگهبان در نامه‌هایی به رئیس قوه‌ قضائیه، خواستار رسیدگی هر چه سریع‌تر این قوه به تخلفات انتخاباتی در حوزه‌ انتخابیه‌ تهران شد.

لذا در این زمینه با بررسی‌ها و تحقیقاتی که صورت گرفت مصطفی تاج‌زاده متهم به معاونت در مخدوش نمودن رأی مردم در 534 صندوق اخذ رأی حوزه انتخاباتی تهران و همچنین دخالت غیرقانونی و مستقیم در جریان برگزاری انتخابات تهران و معاونت در مخدوش شدن صندوق‌های دارای ایرادات ماهوی شد و طبق قانون مجازات اسلامی متهم مصطفی تاج‌زاده به یک سال حبس و شش ماه انفصال از عضویت در هیئت‌های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی و در مورد اتهامی دیگر به نه ماه انفصال از خدمات دولتی و همچنین به جهت تخطی از قانون انتخابات و همچنین سوءاستفاده از موقعیت شغلی و ممانعت از نظارت شورای نگهبان به سی ماه انفصال از خدمات دولتی، محکوم کرد. [5]

دست بر قضا یکی از نامزدهای انتخاباتی که بر اساس آرای مخدوش شده ضربه خورد هاشمی رفسنجانی بود. دفتر وی در مورد تقلب کارگزاران دولت اصلاحات در انتخابات مجلس ششم ضمن مطلبی نوشت:‌«هاشمی رفسنجانی در آن انتخابات از حوزه انتخابیه تهران شرکت کرده بود و اصلاح‌طلبان حاکم با نگرانی از حضور وی در مجلس ششم و احتمالاً تصدی ریاست آن، در کنار بستن اتهام عالی‌جناب سرخ‌پوش قتل‌های زنجیره‌ای به هاشمی، در آراء مردم نیز دست بردند و او را از حضور در مجلس بازداشتند.»[6]

دفتر هاشمی رفسنجانی که به یک مقاله منتشره در یک روزنامه پاسخ می‌داد، تصریح کرد: «با شمارش مجدد 20 درصد صندوق‌ها در حوزه انتخابیه تهران که توسط شورای نگهبان انجام گرفت، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از رتبه سی‌ام به نوزدهم رسید و آن آبروریزی داشت اساس انتخابات را زیر سؤال می‌برد.»

محسن هاشمی پسر ارشد هاشمی رفسنجانی با اشاره به تقلب در انتخابات سال 78 بیان می‌کند: « ایشان ( اکبر هاشمی رفسنجانی) در آن انتخابات بیستم شد، اگر صندوق‌ها را باز می‌کردیم شاید انتخابات تهران باطل می‌شد. کتابی هست به نام «انصراف» که حاج‌آقا دلایل انصرافشان را از انتخابات مجلس ششم نوشته‌اند. آن موقع مسئول انتخابات فهرست را می‌خواند ولی اسم ایشان را نمی‌خواند. من مدام تماس گرفتم و گفتم چرا نمی‌خوانید گفت ما هنوز به رأی آیت‌الله هاشمی شک داریم، بعد شکایت شد و یک بساطی راه انداختند که اگر یادتان باشد کاریکاتور «آقاسی» را کشیدند. من آن موقع رئیس دفتر حاج‌آقا بودم، به شورای نگهبان شکایت شد. برخی از صندوق‌ها را باز کردند و هر صندوقی که باز می‌شد آرای آن مخدوش بود و باطل اعلام می‌شد. تا 30 درصد بازشماری شد و حاج‌آقا بیستم شد، بعد گفتند دیگر ادامه ندهید چون مجبور می‌شوند انتخابات تهران را باطل کنند. وقتی از 30 به 20 رسیدند دیدند انتخابات در تهران مخدوش است. افراطی‌های اصلاح‌طلبان و اجرایی‌های آن‌ها تقلب کرده بودند.»[7]

این در حالی است که بعد از واقعه تقلب در انتخابات مجلس ششم همین افراد متقلب مدعی تقلب در انتخابات سال 88 شدند.

جای پای آقای تقلب در دسیسه‌های انتخاباتی‌ اصلاح‌طلبان + فیلم اعترافاتتقلب در انتخابات سال 88

تاج‌زاده در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 88 نیز حضور فعالی در ستادهای انتخاباتی یکی از نامزدهای فتنه‌گر داشت و در چندین جلسه مناظره شرکت کرد. وی در این جلسات سخنان شبهه برانگیزی در مورد جاسوسی رکسانا صابری و همچنین شکل‌گیری کمیته صیانت از آرا و ... ایراد کرد.

کمیته صیانت از آرا درواقع مقدمه‌ای برای طرح مسئله تقلب در انتخابات بود. این طرح توسط نمایندگان دو تن از سران فتنه به دنبال جلسه مشترکی که در ششم فروردین سال 88 داشتند ارائه و به توافق رسید و علی‌اکبر محتشمی پور و الویری از ستاد این دو نامزد فتنه‌گر به‌عنوان روسای کمیته‌های صیانت از آرا انتخاب شدند.

همین موضوع در سخنرانی‌های تاج‌زاده که در انتخابات مجلس ششم دستی بر آتش تقلب داشت بارها مطرح شد. به عنوان نمونه وی دراین‌باره در مناظره با حمید رسایی، نماینده مجلس گفت: به من می‌گویند شما در انتخابات تقلب کردید من درزمانی که رییس ستاد انتخابات کشور بودم بر سر هر صندوق دو الی هفت ناظر گذاشتم. اما امروز که وزارت کشور و شورای نگهبان همسو هستند؛ چرا بحث صیانت از آرا که مطرح می‌شود می‌ترسید و می‌گویید هم‌سویی با دشمن است.[8]

رسایی نیز در پاسخ به شکل‌گیری کمیته صیانت از آرا در انتخابات سال 88 که به‌نوعی فرار به جلو و مقدمه‌ای برای طرح مسئله فتنه بود پاسخ داد: «آقای محتشمی می‌گوید کمیتهٔ صیانت از آرا در دوره امام تشکیل شد. ما هم می‌گوییم که قبول، اما کمیته صیانت از آرایی که زیر نظر ولایت‌فقیه تشکیل شود مورد سوءاستفادهٔ دشمن قرار نمی‌گیرد. اما برای کمیتهٔ صیانت از آرایی که شما درست می‌کنید دشمن شکمش را صابون می‌زند و می‌گوید عجب لقمه‌ای اصلاح‌طلبان برای ما گرفتند. این کمیته صیانت از آرا یک فرار به جلو است.»[9]

جای پای آقای تقلب در اغتشاشات و فتنه‌های انتخاباتی‌ اصلاح‌طلبان + فیلم اعترافات

این نوع سخنان درنهایت عاملی شد برای اینکه مقام معظم رهبری در آغاز سال 88 در جوار مرقد شریف رضوی در سخنرانی خود به این بحث بپردازند و نسبت به آن ابراز گلایه کنند. معظم له دراین‌باره فرمودند: «انتخابات به فضل الهی و به حول قوه الهی انتخابات سالمی است. من می‌بینم بعضی‌ها در انتخاباتی که دو سه ماه دیگر انجام خواهد گرفت، از حالا شروع کرده‌اند به خدشه کردن. این چه منطقی است؟ این چه فکری است؟ این چه انصافی است؟ این‌همه انتخابات در طول این 30 سال انجام‌گرفته است، مسئولان وقت در هر دوره‌ای رسماً متعهد شده‌اند و صحت انتخابات را تضمین کرده‌اند، و انتخابات صحیح بوده است؛ چرا بیخود خدشه می‌کنند، مردم را متزلزل می‌کنند، تردید ایجاد می‌کنند؟»[10]

جالب اینجاست که شیوه سخنرانی تاج‌زاده بیان دروغ‌های عجیب و تشویش اذهان عمومی در فضای سیاسی کشور بود و همین رویه باعث شد که وی به‌عنوان یک مجرم سیاسی امنیتی محکوم شود.

تاج‌زاده البته همانطور که در آشکارا دروغ‌پردازی می‌کرد در خفا نیز راوی حقایق بود که یکی از این موارد اعتراف به عدم تقلب در انتخابات بود. رئیس ستاد انتخابات دولت اصلاحات در زندان اوین به‌وضوح به دوستان خود متذکر می‌شود که با توجه به تجریه‌ای که در برگزاری انتخابات در ایران دارد ممکن نیست تقلب در انتخابات صورت گرفته باشد و .ما نتیجه انتخابات را باختیمجالب اینجاست که حتی این فیلم توسط همسر تاج‌زاده با انکار مواجه شد و محتشمی درباره چنین اظهارات همسرش گفت: همسر من گفت که حاضر است در هر مکانی با مخالفان مناظره کند چراکه وی هیچ‌گاه نگفته است تقلب در انتخابات صورت نگرفته است.[11]

 

دانلود

البته تاج‌زاده در زندان نیز به شیوه قدیمی و منسوخ‌شده خود ادامه داد و با نامه‌نگاری و تهمت افکنی سعی کرد فضای سیاسی کشور را ملتهب سازد، غافل از اینکه این شیوه‌ها تأثیری بر افکار عمومی ندارد و با توجه به سابقه تاج‌زاده سخنان وی هیچ‌گونه اعتباری برای افکار عمومی ندارد.

تاج‌زاده اینک به‌عنوان یک‌مهره سوخته که چوب تندروی‌های سیاسی و عملکرد متناقض و منافقانه خود را می‌خورد شناخته می‌شود و نمونه‌ای از کج روی‌های جریان افراطی اصلاح‌طلب است.

 

 

 

 

 

 [1] http://seraj24.ir/fa/news-details/95451

[2] http://www.golestan24.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-3/11277

[3] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/312286

[4] http://www.tasnimnews.com/Home/Single/424610

[5] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8808270511

[6] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8903220180

[7] http://www.entekhab.ir/fa/news/89643

[8] http://rasaee.ir/content/1818

[9] http://rasaee.ir/content/1818

[10] http://www.irdc.ir/FA/content/9915/default.aspx

[11] http://www.jahannews.com/vdcjt8evtuqetyz.fsfu.html


 
ماجرای بازگردادن شهید دانایی فر به ایران
ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، در 17 بهمن ماه سال 1392 به ناگاه خبری مبنی بر ربایش 5 مرزبان جمهوری اسلامی توسط گروه‌های تروریستی در رسانه‌ها منتشر شد. فضای احساسی بوجود آمده پس از درج خبر باعث شد تا خیلی زود کمپین‌هایی برای آزادی این 5 مرزبان ایرانی که متشکل از 4 سرباز وظیفه و یک گروهبان بودند، تشکیل شود و این موج رسانه‌ای با واکنش‌های پی‌در‌پی گروه تروریستی و همچنین اخبار ضد و نقیض در خصوص آزادی یا شهادت مرزبانان فضای رسانه‌ای کشور را پر کرد. سرانجام در فروردین 93، چهار سرباز وظیفه به وطن بازگردانده شدند، اما همچنان خبری از گروهبان ربایش شده نبود.

در همین زمان گروهی که مسئولیت اقدام را برعهده گرفته بود با انتشار اخباری ضد و نقیض سعی در ایجاد فضای عملیات روانی علیه ایران را داشت و متأسفانه در داخل کشور هم برخی افراد خبر از شهادت و برخی از زنده بودن شهید دانایی‌فر می‌دادند! سرانجام با بازگشت پیکر شهید به کشور تب تند خبری ماجرا فروکش کرد و شاید به همین خاطر اخبار و جزئیات بعد از آن کمتر دیده و شنیده شد. در همین رابطه ساعتی را با یکی از منابع آگاه پرونده به گفتگو نشستیم،برخی سوالات ما به دلایل امنیتی قابل پاسخ‌گویی نبود، اما همین مقدار از این گفتگو نیز بسیاری از ابعاد پنهان حادثه مذکور را روشن کرد.

 

‌ از اینجا شروع کنیم که اتفاقات تروریستی چند سال اخیر ،بیشتر حول مناطق مرزی شرق کشور و شاید یکی‌دو نقطه خاص روی می‌دهد، حادثه ربایش 5 مرزبان ناجا هم در همین منطقه بوده است!

درون محدوده در چابهار و جنوب استان سیستان و بلوچستان منطقه‌ای است که متأسفانه در آن محدوده خلأ مرزی وجود دارد. این محل یکی از امن‌ترین مناطق رفت‌وآمد اشرار منطقه است و مسیر برای آن‌ها از دیگر جاها امن‌تر است، یکی از جاهای پرتردد قاچاقچیان برای ورود مواد مخدر به ایران از این قسمت می باشد و متأسفانه عدم تسلط کافی و اشراف کامل بر این منطقه به ناامنی ادامن زده است. گروه‌های تروریستی نیز از همین منطقه وارد کشور می‌شوند و بعد از انجام اقدامات تروریستی نقطه‌ای، به سرعت کشور را ترک می‌کنند.

پس با این حساب بخش مهمی از مسئولیت حوادث باید بر عهده کشور همسایه یعنی پاکستان باشد که در مناطق مرزی خود مانع تردد تروریست‌ها نمی‌شود؟

همکاری کشورهای هم‌مرز یکی از عوامل امنیت بخش در مرز مشترک کشورها است و این همکاری باید دوطرفه باشد. اما در مرز مشترک ایران با پاکستان متأسفانه تمام این همکاری یک‌جانبه از سمت ایران است و دولت پاکستان و سرویس‌های امنیتی این کشور تمایلی برای ایجاد امنیت در این مناطق ندارند. همین موضوع باعث جولان دادن اشرار و تروریست‌ها در مرزهای مشترک با پاکستان شده است.

همکاری کشورهای هم‌مرز یکی از عوامل امنیت بخش در مرز مشترک کشورها است و این همکاری باید دوطرفه باشد. اما در مرز مشترک ایران با پاکستان متأسفانه تمام این همکاری یک‌جانبه از سمت ایران است و دولت پاکستان و سرویس‌های امنیتی این کشور تمایلی برای ایجاد امنیت در این مناطق ندارند. همین موضوع باعث جولان دادن اشرار و تروریست‌ها در مرزهای مشترک با پاکستان شده است. از همین رو بیشترین استفاده را دولت پاکستان می‌برد، چراکه تهدیدی از جانب ایران آن‌ها را تهدید نمی‌کند و این ایران است که از ناامنی موجود در مرز پاکستان آسیب می‌بیند.

از همین رو بیشترین استفاده را دولت پاکستان می‌برد، چراکه تهدیدی از جانب ایران آن‌ها را تهدید نمی‌کند و این ایران است که از ناامنی موجود در مرز پاکستان آسیب می‌بیند. تاکنون هم از طرف پاکستان هیچ‌گونه کنترلی و پاسگاهی برای جلوگیری از ورود اشرار و خرابکاران به ایران نشده است، ‌البته دولت پاکستان از قاچاقی که به سمت این کشور می‌رود مانند قاچاق سوخت و کالا نفع می‌برد و برای همین هم هیچ تلاشی برای امن نگه‌داشتن مرزهایش نمی‌کند.

‌ در مورد خود حادثه ربایش 5 مرزبان ناجا توسط گروهک تروریستی جیش‌العدل بفرمایید که کیفیت آن به چه صورت بوده است؟

این اقدام مستقیماً توسط اعضای جیش‌العدل صورت نگرفته است، بلکه در واقع یکی از اشرار منطقه در 17 بهمن 1392 به نام «عمر شاهوزهی» که سابقه شرارت در جنوب شرق کشور را دارد 5 تن از مرزبانان جمهوری اسلامی را ربود و بنا بر همکاری اشرار با یکدیگر این 5 مرزبان را در قبال گرفتن مبلغی به گروهک تروریستی جیش العدل فروخت. ربایش در مرزهای دیگر کشورها اتفاق می‌افتد و امر غیرعادی و بدون سابقه‌ای نیست و این بار در خاک جمهوری اسلامی ایران که یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه است اتفاق افتاد.

بعد از تحویل مرزبانان ایرانی به افراد تروریست جیش العدل، گروگان‌ها به عمق خاک پاکستان منتقل شدند و در چند شهر این کشور به نام‌های «تربت» و «پنج گور» و نهایتاً در ارتفاعات منطقه موردنظر مستقر شدند. آخرین منطقه استقرار آنها ارتفاعاتی در پاکستان بود که در نزدیکی سراوان بود.

‌ گروهک جیش‌العدل قصد چه استفاده‌ای از این گروگان‌ها را داشت؟

در مورد اینکه از گروگان‌ها چه استفاده‌ای شود در بین اعضای گروهک اختلاف‌نظر وجود داشت که باعث اختلاف «عبدالرئوف ریگی» به‌عنوان سخنگو و «محمد ظاهر» به‌عنوان سرکرده شد و هرکدام سعی داشتند تا نظر خود را عملی کنند. عبدالرئوف قصد داشت که از این فضا بیشترین استفاده را کند و با سوءاستفاده از این آدم‌ربایی به گروه وجهه‌ای مردمی‌ دهد. همچنین تلاش می‌کرد که بتواند از علما هم استفاده ابزاری کند و خود را به‌عنوان فردی مطیع نظرات علما نشان دهد، تا بتواند جایی در بین ساکنین زاهدان پیدا کند و بتواند با استفاده از این حربه به جذب تعداد بیشتری از افراد دست یابد. در همین راستا ارتباطاتی را با بعضی از علما و بزرگان و معتمدین بلوچ گرفت و به آن‌ها گفت که حاضر است با میانجی‌گری علما هرچه دستور دهند را اجرا کند.

اما در مقابل این نگاه، شیوه سرکرده گروهک هم بود. محمد ظاهر با عملی شدن نظر عبدالرئوف مخالف بود چراکه او ریاست خود بر گروهک را درخطر می‌دید و نگران بود که عبدالرئوف از این موضوع به‌عنوان برگ برنده استفاده کند. لذا با این نظر مخالف بود و نظر عبدالرئوف را قبول نداشت. وی بارها با اظهارنظر خود می‌گفت این گروگان‌ها باید کشته شوند. دلیل دوم این امر هم این بود که محمد ظاهر نگاهی نظامی داشت و اعتقادی به گفت‌وگو و مذاکره باکسی را نداشت و این راه نمی‌پسندید و این راه را مباین و مخالف مسیری می‌دانست که انتخاب کرده بودند، زیرا با اساس کار آن‌ها سازگار نبود.

‌ اما در همین روزهای ابتدایی ربایش اخباری در خصوص شهادت یکی از مرزبانان به گوش رسید که بارها تائید و تکذیب شد. این اتفاق حتی با بازگشت 4 گروگان به کشور هم همچنان تا مدتها در ابهام بود؟

همانطور که گفتم نگرانی محمد ظاهر به عنوان سرکرده گروه این بود که خود را به‌عنوان فردی معرفی کند که تصمیم نهایی بر عهده او است و کسی نمی‌تواند بر او تأثیر بگذارد، ‌بنابراین تمام تلاش خود را می‌کرد تا از تأثیر نفوذ عبدالرئوف بکاهد و خود را به‌عنوان رهبر معرفی کند، لذا محمد ظاهر دستور اعدام گروهبان دانایی‌فر را صادر کرد. گروهبان دانایی‌فر به‌عنوان قربانی انتخاب شد چراکه وی مسئول نفرات دیگر بود و نیروی درجه‌دار مرزبانی ایران بود و همچنین نسبت به حرف‌های تروریست‌ها نسبت به بقیه حرف‌شنوی کمتری داشت.

عبد الرئوف مخالف کشته شدن کسی از گروگان‌ها بود، لذا قبل از اعدام شهید دانایی‌فر و بعد از آن بارها مخالفت خود را از تصمیم سرکرده گروهک اعلام کرد. حتی این مخالفت‌ها به‌قدری آشکار شد که در رسانه‌ها و فضاهای مجازی انتشار یافت و همین امر سبب شد که عبدالرئوف از جیش العدل جدا شود و گروهی جدید را در اسفندماه سال 92 تقریباً یک ماه پس از گروگان‌گیری به نام «جیش النصر» تشکیل دهد.

‌ شاید بیان دقیق کیفیت حادثه دردناک باشد، اما می‌خواهیم بدانیم که جزئیات حادثه شهادت شهید دانایی‌فر چه بوده است؟

جزئیات اعدام شهید جمشید دانایی‌فر به این نحو بود که چند نفر مسئول اجرای حکم اعدام می‌شوند که برای اجرای همین جنایت ایشان را از جمع جدا می‌کنند و بر روی تپه‌ای می‌روند و ماشین تویوتایی را در تپه می‌گذارند و از ماشین طنابی آویزان می‌کنند که ایشان را به همان طناب می‌بندد که به علت ارتفاع کم پای ایشان به زمین می‌رسد و شهید نمی‌شود و هنگامی‌که این را می‌بینند با پارچه‌ای ایشان را خفه می‌کنند و بعد هم برای اطمینان بیشتر تیر خلاص به ایشان می‌زنند. در آخر هم در همان مکان روی ایشان خاک می‌ریزند و به‌اصطلاح دفن می‌کنند. بقیه گروگان‌ها هم به‌جای دیگری انتقال پیدا می‌کنند.

خبر شهادت شهید دانایی‌فر چه زمانی به دست ایران رسید؟

تقریباً در همین زمان عده‌ای از بزرگان و معتمدان بلوچ در منطقه‌ای در کویته پاکستان برای آزادسازی این مرزبانان حاضر به گفت‌وگو با سرکردگان این گروهک تروریستی شده بودند که ناگهان خبر اعدام شهید دانایی‌فر به عبدالرئوف می‌رسد و وی علناً مخالفت خود را از این اقدام اعلام می‌کند و به گروه علما می‌گوید که بدون اطلاع او این کار انجام‌شده است.

 

‌ آزادی گروگان‌ها صرفاً با میانجی‌گری بزرگان و علمای بلوچ صورت گرفت؟

خیر. اصلاً نباید اینگونه فکر کنیم که این گروه و تروریست‌هایی مشابه به این به علما و بزرگان منطقه احترام می‌گذارند و این مقدار حرف شنوی دارند. همانطور که گفتم همه این رفتارها فقط هم‌ارز با سیاست‌های این گروه‌های تروریستی است تا وجهه‌ای میان مردم منطقه پیدا کنند. نکته‌ی جالب اینجا است که بااینکه آن‌ها سعی می‌کنند خود را مطیع علما و بزرگان جلوه دهند، بازهم از آنان درخواست پول می‌کنند و با دریافت مبلغی حاضرند 4 گروگان دیگر را آزاد ‌کنند و تحویل معتمدین بلوچ ‌دهند تا به ایران برگردند. آنچه در عمل نیز اتفاق افتاد همین بود و گروه در واقع گروگان‌ها را فروخت!

‌ تا مدت‌ها بعد بر سر زنده بودن و یا نبودن شهید دانایی‌فر اخبار ضد و نقیضی منتشر می‌شد! قصد جیش‌العدل از این بازی روانی چه بود و بفرمایید که چرا خود ایران علی‌رغم اینکه از طریق گفته عبدالرئوف به علما از سرنوشت دانایی‌فر اطلاع داشت، این مسئله را برای رسانه‌ها روشن نکرد؟

اول بگویم که منبع خبر ما برای اطلاع از شهادت دانایی‌فر به هیچ عنوان عبدالرئوف ریگی نبود و منابع اطلاعاتی ما در این موارد کانال‌های دیگری است که بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر ما را مطلع کرد. اما در ابتدای انتشار خبر بنا به برخی معذوریت‌های اطلاعاتی امکان انتشار خبر را نداشتیم و بعد از آن هم که گروه شروع به عملیات روانی بر سر زنده بودن دانایی‌فر کرد، دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایران هم بارها اعلام کرد که این فرد به شهادت رسیده است.

همه این رفتارها فقط هم‌ارز با سیاست‌های این گروه‌های تروریستی است تا وجهه‌ای میان مردم منطقه پیدا کنند. نکته‌ی جالب اینجا است که بااینکه آن‌ها سعی می‌کنند خود را مطیع علما و بزرگان جلوه دهند، بازهم از آنان درخواست پول می‌کنند و با دریافت مبلغی حاضرند 4 گروگان دیگر را آزاد ‌کنند و تحویل معتمدین بلوچ دهند تا به ایران برگردند. آنچه در عمل نیز اتفاق افتاد همین بود و گروه در واقع گروگان‌ها را فروخت!

اگر خاطرتان باشد، بعد از آزادسازی این 4 تن حرف‌هایی زده شد، مبنی بر اینکه یک نفر از آنان به گروهک جیش العدل پیوسته است و به آمریکا پناهنده شده است. آن‌ها سعی کردند بابیان این موضوع عملیات روانی را علیه نیروهای حافظ امنیت در کشور ایجاد کنند تا اطمینان مردم نسبت به دستگاه‌های مسئول کم‌رنگ شود. این اقدامات گروه با حمایت‌ها و هدایت سرویس‌های حامی تروریست‌ها در منطقه بوده است، هدفی که آنان از این اقدام دنبال می‌کنند تلاش برای عدم پاسخگویی پاکستان در برابر مسئولیت کشته شدن گروهبان دانایی‌فر است.

بنا بر طراحی و سناریویی که داشتند، ‌در فضاهای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای سعی می‌کنند که پیوستن گروهبان دانایی فر به آمریکا و گروه را به مخاطبان خود القا کنند و بحث خائن بودند را مطرح می‌کنند.

اثبات این ادعا که ایشان به شهادت رسیده است احتیاج به دلایل متقنی داشت تا دیگر جایی برای انکار باقی نماند. سیستم انتظامی جمهوری اسلامی سیستم پاکی است که خیانت در آن جایی ندارد و این تهمت‌ها خللی در راستای ایجاد امنیت ندارد. همچنین برای کاستن فشار بر جمهوری اسلامی و برای زدودن فشار بر روی خانواده این شهید بازگشت پیکر این شهید به کشور مهم جلوه می‌کند.

‌ بعد از آن اتفاقات تا مدت‌ها از تحرکات گروه خبری نبود؟

بله. این موضوع به این خاطر است که ما کاملاً بر فعالیت‌های گروه اشراف داشتیم و تحرکات تروریستی را در نخستین مراحل کنترل و خفه می‌کردیم. در سال 93 یکی از شاخه‌های اصلی جیش العدل در سراوان سیستان و بلوچستان شناسایی می‌شود. این گروه قصد داشتند در 22 بهمن سلسله عملیات خرابکارانه‌ای را در استان انجام دهند. طبق شناسایی‌های انجام‌شده در 16 و 22 بهمن قبل از هرگونه عملیات خرابکارانه تروریست‌ها دستگیر می‌شوند. اعضای این گروه از زن و کودک استفاده می‌کنند که آن‌ها را سپر می‌کنند و از آن‌ها استفاده‌ای ابزاری می‌کنند که بنا بر ملاحظات دستگاه امنیتی برای آسیب ندیدن زن‌ها و کودکان، دو نفر از اعضای گروه موفق به فرار می‌شوند که نهایتاً در 22 بهمن به همراه بیش از 350 کیلو مواد انفجاری دستگیر می‌شوند. از همین اعضای دستگیرشده کسانی بودند که در به شهادت رساندن گروهبان دانایی‌فر نقش داشته‌اند و در آن صحنه حاضر بودند. بنا بر اعترافات همین افراد که البته حاضر به همکاری می‌شوند، جزئیات شهادت دانایی‌فر را می‌گویند و موقعیت دقیق محل دفن این شهید معلوم می‌گردد.

‌ بازگرداندن پیکر شهید دانایی‌فر چگونه بود؟

ابتدا از طریق دو متهم دستگیر شده که عرض کردم در حادثه شهادت دانایی‌فر نقش داشتند موقعیت دقیق را شناسایی کردیم، موقعیت دفن در خاک پاکستان بود. تصمیم بر برگرداندن پیکر این شهید گرفته شد و با توجه به سابقه پاکستان در حمایت از تروریست‌های شرور، می‌دانستیم که آنها برای جلوگیری از برگرداندن پیکر شهید آثار آن را از بین خواهند برد تا همچنان به‌عنوان متهم اصلی شناخته نشوند و بتوانند از فشارهای جمهوری اسلامی بکاهند. به همین دلیل به سرعت نیروهای خودی را به منطقه اعزام کردیم، البته بخش‌هایی از بدن شهید دانایی‌فر از بین رفته بود و بخش‌های سالم دیگر به خاک کشور برگردانده شد. در جریان انتقال پیکر شهید هنگامی‌که پلیس پاکستان متوجه این گروه اعزامی می‌شود آنها را تحت تعقیب و گریز قرار می‌دهد که سرانجام در تاریخ اول فروردین سال 1394 پیکر شهید تحویل جمهوری اسلامی شد.

با برگرداندن و تشیع پیکر این شهید تمام فضاهای عملیات روانی علیه جمهوری اسلامی ‌به پایان رسید و نقشه‌ی شومی دیگر علیه جمهوری اسلامی ایران خنثی ‌شد.

 

منبع: دیده بان


 
رئیس کمیسیون آموزش مجلس مطرح کرد:
ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی

احتمال معرفی شدن وزیر علوم به قوه قضائیه

به گزارش مشرق،محمدمهدی زاهدی امروز در حاشیه نشست تخصصی کارگروه تخصصی علوم و فناوری اجلاس بسیج اساتید در ارتباط با آخرین وضعیت بورسیه‌های دانشگاه و پیگیری مجلس در این رابطه، اظهار داشت: روز گذشته جلسه‌ای در کمیسیون آموزش مجلس برگزار شد که متأسفانه وزیر علوم در این جلسه حاضر نشد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر همین اساس مجلس شورای اسلامی ممکن است مجبور شود به علت عدم پاسخگویی و بر اساس آئین‌نامه داخلی خود وزیر علوم را به قوه قضائیه معرفی کند.

وی همچنین در ارتباط با افزایش اختیارات هیئت امنای دانشگاه‌ها گفت: سیاست افزایش اختیارات هیئت امناء جزء احکامی بوده که ما در برنامه ششم توسعه آورده‌ایم اما هنوز در این رابطه اتفاقی صورت نگرفته است.

منبع: فارس 
نامه سرگشاده عباس سلیمی نمین به هاشمی
ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در نامه سرگشاده‌ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهارات نامبرده در گفت‌و‌گو با روزنامه گاردین را که معمولاً به‌نقل از وی، مطالب حاشیه سازی را منعکس می‌کند، به نقد کشید.
متن این نامه به‌شرح ذیل است:

سرور ارجمند جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی
ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

با سلام، مصاحبه اخیر جناب‌عالی با روزنامه گاردین (در تیرماه) و تکرار برخی مواضع اتخاذ شده در سخنرانی برای مدیران و رؤسای آموزش و پرورش مرا بر آن داشت تا نکاتی را به‌لحاظ تاریخی خدمتتان عرضه دارم.

حضرت‌عالی به‌عنوان سیاستمداری برجسته و باسابقه به‌خوبی مطلعید که چرا در دهه اول انقلاب، امام خمینی و در دهه دوم، آیت‌الله خامنه‌ای ورود به تعاملات سیاسی با آمریکا در چارچوب نظام بین‌الملل را پرمخاطره می‌دانستند و مسئولان کشور را از غلتیدن در این وادی به‌شدت پرهیز می‌دادند. اما همان‌گونه که اذعان خواهید داشت همزمان با قدرتمند شدن نهال نوپای استقلال در ایران، به‌عنوان یک مدل حکومتی غیرهمگون با نظام سلطه (یعنی همان نظام کدخدای حاکم بر دهکده جهانی!!) ما می‌بایست جایگاه خودمان را در جهان، تعریف و سپس تثبیت می‌کردیم؛ به‌عبارت دیگر زمانی وارد تعاملات و گفت‌وگوهای سیاسی شدیم که حتی محتاط‌ترین جریانات داخلی نیز تهدیدات نظامی واشنگتن را به‌سخره می‌گرفتند؛ بنابراین نمایندگان ایران‌ ــ چه در دولت دهم و چه در دولت یازدهم‌ ــ با اطمینان از این‌که در صورت نرفتن زیربار فشار سیاسی آمریکا، این کشور هرگز قادر به توسل به حربه نظامی نیست این اعتماد به نفس را می‌یافتند که با قاطعیت بیشتری بر مطالبات به‌حق ملت تأکید ورزند. این فضای مطلوب در شرایطی به دست آمد که ایران علاوه بر استحکام جبهه داخلی خود از اهرم‌های مؤثری نیز در سطح بین‌الملل برخوردار شد که از آن جمله‌اند: الف ــ دست‌یابی به توان دفاعی چشمگیر و مؤثر، و انتقال این دانش دفاعی بومی به سایر کشورهای هم‌موضع با ایران و اثبات عملی این‌که در مواجهه با هر تهدیدی متقابلاً قدرت ویران کردن پایگاه استراتژیک جهان سرمایه‌داری در منطقه یعنی اسرائیل را داراست. ب ــ آمریکا در دهه‌های اول و دوم همواره برای از سرگیری روابط سیاسی با ایران پیش‌شرط‌هایی را مطرح می‌ساخت که ناقض استقلال و آزادی این مرز و بوم بود؛ شروطی همچون ضرورت تغییر قانون اساسی، تغییر سیاست خارجی و ... اما در پایان دهه سوم همزمان با بروز مظاهر قدرت منطقه‌ای ایران دیگر کمتر شاهد طرح چنین شروطی بوده‌ایم. ج ــ در دهه چهارم ایران توانست در سطح قدرت‌نمایی‌های بین‌الملل به تقابل آشکار با برنامه و طرح‌های مداخله‌جویانه آمریکا برای برهم ریختن نقشه منطقه ــ که البته هدف نهایی آن تسلیم تهران در برابر جبهه حامیان اسرائیل بود ــ بپردازد و عملاً توان سیاسی و نظامی واشنگتن و متحدانش را در چند نقطه تعیین کننده و مهم زمین‌گیر سازد؛ تا جایی که به‌امید تغییر در جهت‌گیری‌ها، و مخدوش شدن پایگاه قدرت، ایران رسماً به مبارزه مشترک با تروریسم از سوی کاخ سفید دعوت شد، آن هم تروریست‌هایی که قرار بود در قالب اختلافات مذهبی، جنگ داخلی را حتی تا درون مرزهای ما بکشانند و مرزبندی‌های جهان اسلام با صهیونیست‌ها را بر هم زنند. طبیعی بود که این پیشنهاد سخاوتمندانه(؟!) یعنی «همکاری مشترک در موضوعی مبتلابه جامعه جهانی» به‌دلیل وجود قرائن عدیده در زمینه نقش‌آفرینی غیرآشکار کاخ سفید در پیدایش داعش و تداوم حیات آن، مورد پذیرش رهبری ایران قرار نگیرد. اما نفس فاصله فاحش بین تعیین پیش‌شرط‌های ناقض استقلال برای برقراری هر نوع ارتباطی تا ارائه پیشنهاد مبارزه مشترک با تروریسم، برای هر صاحب‌نظر سیاسی بسیار قابل تأمل است، آیا چنین موقعیتی جز از طریق شناخت مزیت‌های قدرت و تقویت تدریجی و آرام آن از یک سو و عدم شتاب‌زدگی در ورود به عرصه‌های پیچیده سیاسی قبل از تسلط بر مکانیزم‌های آن و دست‌یابی به پشتوانه‌های متناسب ممکن بوده است؟

بنا بر اعتراف بسیاری از تحلیلگران حتی غربی، ایران امروز مزیت‌های خود را در نظام بین‌الملل به‌خوبی شناخته و به‌گونه‌ای آن را مدیریت می‌کند که هر زمان آمریکا با اتکا به اهرم‌های مختلف (پرهزینه‌ نظامی مستقیم یا نیابتی غیرمستقیم) وارد این قلمرو شده نتیجه نهایی را کاملاً به ایران واگذار کرده است.

جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی! با توجه به این واقعیت که جناب‌عالی قبل از ورود به این مرحله خواهان برقراری رابطه با بزرگترین حامی صهیونیست‌ها بوده‌اید و در دهه اول و دوم پیدایش انقلاب اسلامی به‌طرق مختلف سعی در عملی ساختن این تمایلتان داشته‌اید، باید دید آیا مذاکراتی که از نیمه دولت دهم با محوریت موضوع هسته‌ای با آمریکا آغاز شد و در نیمه دولت یازدهم ما را به نتایجی نایل ساخت، دنباله همان نسخه‌ای است که حضرت‌عالی برای برون‌رفت از برخی مشکلات می‌پیچیدید یا کاملاً با آن در تعارض است.

اگر خاطر مبارک باشد در ابتدای دهه دوم عمر جمهوری اسلامی معاون حضرت‌عالی (به‌عنوان رئیس‌جمهور وقت) ضرورت مذاکره مستقیم با آمریکا را مطرح ساخت که هیچ‌گونه واکنشی را از جانب شما در پی نداشت، اما چون در این مقطع مقامات کاخ سفید شروط تحقیرآمیزی را بدین منظور تعیین کرده بودند با مخالفت علنی رهبری مواجه شد. اما بعدها عنوان داشتید که در زمان رهبری امام هم معتقد به رابطه با آمریکا بوده و نامه‌ای در این زمینه خدمت ایشان تسلیم داشته‌اید؛ آقای فاضل موسوی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به دیدار اعضای فراکسیون اقلیت مجلس با جناب‌عالی در این باره می‌گوید: «در این جلسه یکی از حاضران در خصوص صحبت‌های اخیر هاشمی رفسنجانی در مورد رابطه با آمریکا سؤال کرد که وی در پاسخ گفت که در زمان حیات حضرت امام خمینی(ره) نامه‌ای به ایشان نوشتم که من در 7 مورد به مهمترین مسائل و مشکلات آن زمان اشاره کردم و از امام خواستم که به این مسائل رسیدگی کنند و مشکلات حل شوند... در این دیدار رئیس‌ مجمع تشخیص نظام به اعضای فراکسیون اقلیت گفت که اگر بحث‌هایم در مورد رابطه با آمریکا در آن نامه مورد ایراد بود، حتماً امام در همان زمان پاسخ مرا می‌داد». (سایت تاریخ ایرانی، پنج‌شنبه 13 فروردین 1391)
این تلاش برای همراه نشان دادن حضرت امام با تشخیص حضرت‌عالی پیرامون حل مشکلات کشور، بهترین گواه بر آن است که رهبر فقید انقلاب هرگز ارائه طریق شما را راه برون‌رفت از مشکلات کشور نمی‌دانستند؛ از این‌رو نه تنها در زمان حیاتشان اقدامی در جهت برقراری رابطه با آمریکا ننمودند بلکه براساس مواضع اتخاذی تا پایان عمر هرگونه رابطه با آمریکا را منوط به تغییر ماهیت این کشور اعلام داشتند: «این‌ها می‌خواهند یک هیاهو راه بیندازند تا با آمریکا روابط داشته باشیم و ما دست از صدام برداریم و ما تا آخر ایستاده‌ایم و با آمریکا روابط ایجاد نخواهیم کرد، مگر این که آدم بشود و از ظلم کردن دست بردارد و از آن طرف دنیا نیاید در لبنان و نخواهد دستش را به‌طرف خلیج فارس دراز کند. مادامی که آمریکا این‌طور است و آفریقای جنوبی آن‌طور عمل می‌کند و اسرائیل هست، ما با آن‌ها نمی‌توانیم زندگی بکنیم». (صحیفه امام ــ مجموعه آثار امام خمینی ــ ج19، ص95)

بنابراین براساس نظر امام ارتباط با آمریکا قبل از تغییر ماهیت آن، نه تنها از مشکلات نمی‌کاهد بلکه موجب می‌شود که ایران نتواند پایگاه خود را در معادلات جهانی قدرت تثبیت کند. در صورتی که دیدگاه حضرت‌عالی بر جهت‌گیری‌های کشور غلبه می‌یافت قطعاً ایران نمی‌توانست به کانون قدرت مخالفان جبهه طرفداران اسرائیل تبدیل شود، یعنی دقیقاً همان قدرتی که در مذاکرات محدود با آمریکا بر سر موضوع هسته‌ای نقطه قوت جدی ایران به حساب می‌آمد.
برخی سیاسیون گرد‌آمده اطراف جناب‌عالی بعد از انقلاب راه حل مشکلات کشور را در ایجاد ارتباط با آمریکا می‌پنداشتند؛ لذا برای نیل به این امر حاضر بودند حتی از بعضی آرمان‌های انقلاب اسلامی نیز عدول کنند. بهترین گواه بر صحت این ادعا مطالبی است که گاه و بیگاه در طیفی از رسانه‌های مکتوب داخلی ‌اندر ضرورت تغییر مواضع کشور در مورد اسرائیل مطرح می‌شود. از منظر این حضرات، مدلی چون دولت کنونی ترکیه مطلوب است که برای جلب رضایت مردم مواضعی تبلیغاتی علیه اسرائیل به نمایش درمی‌آورد، اما در صحنه عمل نه تنها هیچ‌گونه اقدامی که جبهه طرفداران اسرائیل را خوش نیاید نمی‌کند، بلکه برای استمرار کمک‌های مالی آمریکا حتی در پنهان همکاری اطلاعاتی با صهیونیست‌ها تداوم می‌یابد. شاهد دیگر بر این مدعا آن که این افراد در وضعیتی که واشنگتن شروط ناقض استقلال را برای ارتباط مطرح می‌ساخت (از جمله تغییر سیاست نسبت به اسرائیل) پیشگام در ارائه پیشنهاد رابطه با آمریکا می‌شدند و در نهایت، وقتی دولتمردی به‌جای تأکید بر این امر که همه مشکلات می‌تواند با همت والای ملت ایران حل شود، به‌صورت علنی و آشکار آن را در گروی رابطه با آمریکا اعلام می‌داشتند، آیا به‌راستی این نحو عملکرد، موضع دشمن را تقویت می‌کند یا در راستای تأمین منافع ملی قرار دارد؟ پاسخ کاملاً روشن است، مگر این‌که به این باور رسیده باشیم که آمریکا دیگر آن کشور سلطه‌جو، چپاولگر، مداخله‌جو، قانون‌گریز، سرکوبگر ملت‌ها، حامی دیکتاتورها در طرح‌ها و اشکال مختلف و تروریست و تروریست‌پرور نیست. نمی‌خواهم در مورد جنگ، پیشنهاد واگذاری اروندرود به صدام و مخالفت امام را مطرح کنم، اما اشاره به این نکته کافیست که نشان دهد آسایش طلبان بعضاً میزان پایبندی‌های خود را آشکار ساخته‌اند!
جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی! مطمئن باشید اگر در دوران امام بحث ضرورت رابطه با آمریکا را برای حل مشکلات کشور به‌صورت علنی مطرح می‌ساختید با واکنش آن پیر دوران مواجه می‌شدید، اما نه تنها منویات خویش را به‌صورت آشکارا بیان نمی‌کردید بلکه عکس آن موضع می‌گرفتید، برای نمونه، در مراسم سالگرد گرامی‌داشت روز 13 آبان در مورد سفر مک‌فارلین به تهران گفتید: «ما گفتیم بروید همان جا، این جا جای این حرف‌ها نیست، ما با آمریکا قهریم، ما با شما در جنگ هستیم، شما آتش‌افروز این جنگ هستید، ما چطور بیاییم و با شما ملاقات کنیم و با شما حرف بزنیم، مگر ما یادمان رفته که برژینسکی با دولت موقت ما در الجزایر ملاقات کرد و دولت موقت را آب برد». (روزشمار جنگ ایران و عراق، ماجرای مک‌فارلین، جلد چهل و چهارم، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، سال 1380، ص585)

اگر به‌درستی معتقدید آمریکا در ستیز با ماست و برای درهم شکستن روحیه استقلال‌طلبی ملت ایران آتش‌افروزی‌های بسیاری کرده است چرا نزدیکانتان با اظهاراتی از موضع ضعف، این دشمن را جسورتر می‌سازند؟ آیا با اعلام این‌که حل مشکلات کشور در گروی ارتباط با آمریکاست بر جسارت چنین بدخواهی نمی‌افزاییم؟

جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی! در مصاحبه‌ها و اظهارات اخیرتان به‌گونه‌ای سخن گفته‌اید که گویا سیاست «مذاکره محدود به موضوع هسته‌ای با آمریکا» در تداوم باور شما به تجدید رابطه با آمریکا از دوران امام تاکنون است و در سخنرانی خود در جمع مدیران آموزش و پرورش گشوده شدن باب مذاکره با آمریکا به‌عنوان یک تحول را نتیجه رأی دادن مردم به یکی از شخصیت‌های مورد قبولتان عنوان داشته‌اید. به‌گزارش «نامه‌نیوز» از این سخنرانی: «هاشمی با تأکید بر این‌که ادامه تحول مهم است، اظهار داشت: ادامه این راه سخت است و مردم باید از تحولی که ایجاد کرده‌اند پایداری و حراست کنند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: یکی از جاهایی که این تحول بروز کرد و از کارهایی بود که نمی‌گذاشتند انجام شود و هنوز هم برای انجام نشدن آن دست و پا می‌زنند مسئله مذاکره با آمریکا بود و هم‌اکنون می‌بینید که تابوی مذاکره با آمریکا شکست». (نامه‌نیوز: سه‌شنبه 94.5.13)

اجازه دهید در این زمینه چند سؤال را مطرح سازم؛ 1 ــ آیا مذاکره با آمریکا حول یک موضوع خاص مسبوق به سابقه نبوده است؟ 2 ــ آیا گشودن باب مذاکره محدود به موضوع هسته‌ای با مقامات کاخ سفید ربطی به رأی مردم در انتخابات 92 داشته است؟ 3 ــ قطب‌بندی و جدال فرضی موافقان و مخالفان مذاکره با آمریکا در کجا عینیت یافته و چگونه موافقان در این کشاکش غالب شده‌اند؟ 4 ــ آیا تاکنون سابقه داشته است چنین تصمیماتی در جدال بین دارندگان گرایش‌های مختلف تعیین تکلیف شود؟ 5 ــ از چه رو عنوان تابو بر مذاکره با آمریکا در دهه اول و دوم انقلاب می‌گذارید، مگر شخص جناب‌عالی در دوران امام مذاکره با آمریکا را دست‌کم در بیان به‌زیان ملت عنوان نمی‌کردید؟

جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی! البته در ادامه اظهاراتتان تلاش می‌کنید خیلی هم از واقعیت دور نشوید: «البته مذاکرات پیش از انتخابات با نامه‌ای که سلطان قابوس برای ایران آورد با نظر مثبت رهبری آغاز شد و یک تیم در سطح پایین در عمان با آمریکایی‌ها مذاکره کردند (کرد) ولی چون تیم قوی نبود و حمایت مردمی نیز پشتوانه آن قرار نداشت بی‌ثمر بود؛ در واقع مردم خبر نداشتند که حمایت کنند و دلواپسان خبر نداشتند که مخالفت کنند». (همان)

به این ترتیب می‌خواهید با بیان بخشی از واقعیت در چارچوب شاکله تحلیلی خود این‌گونه وانمود سازید که پرونده مذاکرات در قبل از انتخابات 92 بسته شد، سپس با گرایشی متفاوت همزمان با روی کار آمدن دوستان شما گشوده شد و این بدان معنی است که به‌تعبیر شما تابوی مذاکرات در راستای نسخه‌پیچی ارتباط با آمریکا برای حل مشکلات کشور شکسته شده ‌است.

اگر کسی از حضرت‌عالی بپرسد: «به‌فرض که مردم (چه موافقان و چه مخالفان) از گفت‌وگوی دوطرفه نمایندگان ایران و آمریکا مطلع نشده باشند، مگر بعد از توافقات حاصله در عمان به‌صورت کاملاً آشکار، آمریکا به جمع مذکرات هسته‌ای نپیوست و عنوان 1+5 ابداع نشد»، چه پاسخی خواهید داد؟ تنها یک نکته در این اظهارات برای اهل نظر قابل تأمل است و آن این‌که حضرت‌عالی و دوستانتان با عدم تمکین به قانون و نپذیرفتن نتیجه انتخابات 88 موجب تضعیف موقعیت تیم ایرانی در مذاکرات شدید. قطعاً اگر طرف شکست خورده در انتخابات 92 نیز همان رفتار غیراصولی را پی می‌گرفت هرگز دولت یازدهم نیز نمی‌توانست بهره لازم را از مذاکرات ببرد.

نتیجه‌ای که از این بحث عاید می‌شود این‌که اولاً مذاکرات با آمریکا با درخواست واشنگتن و موافقت رهبری رسماً و علناً در دولت دهم آغاز شد که البته مقدماتی غیرعلنی در عمان داشت. تیم اعزامی ما به این کشور چه ضعیف بوده و چه قوی، مذاکراتش بی‌نتیجه نبود بلکه از این مقطع به بعد آمریکا رسماً در چارچوب 1+5 وارد گفت‌وگو با ایران شد. ثانیاً رهبری در رسیدن به این تشخیص که گفت‌وگوی محدود با آمریکا منطبق بر مصالح ملی است، نه متأثر از موافقان بوده و نه مخالفان، بلکه به‌دور از هیاهوهای سیاسی به اتخاذ تصمیم می‌پردازد. ثالثاً صرف‌نظر از میزان تبعیت موافقان و مخالفان از تصمیمات حوزه رهبری، این واقعیت بر همگان روشن شده است که ولی فقیه به هیچ وجه زیر بار فشار‌های سیاسی مخالف آرمان‌ها و مصالح عمومی نخواهد رفت. در گذشته امام زیربار نامه حضرت‌عالی نرفت، آیت‌الله خامنه‌ای نیز متأثر از جوسازی‌ و نامه متحدان بعدی شما در مجلس ششم عمل نکرد و ... .

جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی! چگونه قادر خواهیم بود نتایج مذاکرات محدود با آمریکا حول موضوع هسته‌ای را در تداوم نسخه‌پیچی ارتباط با آمریکا در گذشته آن هم از موضع ضعف مطلق بدانیم؟ هرچند نامه حضرت‌عالی به امام در مورد ضرورت ارتباط با آمریکا در دست نیست که در مورد آن به قضاوت بنشینیم، اما نامه مشابه متحدان و همفکران امروز شما در اختیار همگان قرار دارد، آن‌جا که می‌نویسند: «شکاف‌های سیاسی و اجتماعی با تهدید خارجی و برنامه آشکار دولت ایالات متحده آمریکا (به‌عنوان قدرتی که در برابر خود مانعی نمی‌بیند) برای تغییر نقشه ژئوپولتیک منطقه همزمان شده و نظام ناچار به کنش و واکنش در برابر این برنامه است... اگر جام زهری باید نوشید قبل از آن‌که کیان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید نوشیده شود». (نامه سرگشاده 127 نماینده مجلس به مقام رهبری، 31 اردیبهشت 82)

آیا اگر امام و رهبری تسلیم این‌گونه فشارها می‌شدند مشروعیت خود را نزد مردم از دست نمی‌دادند؟ صرف‌نظر از این مهم، تجربیات گذشته ثابت می‌کند هرگونه موضع علنی مبنی بر نیاز ما به داشتن رابطه با آمریکا حتی اگر مبتنی بر مطالعات دقیق باشد نتیجه عکس مصالح ما را به بار آورده است و هر زمان، ما بر مقاومت در برابر زورگویی‌های این کشور تأکید ورزیده‌ایم ــ با توجه به آن‌که موقعیت ما را میان ملت‌های معتقد به ایستادگی در برابر اسرائیل تقویت می‌کند ــ واشنگتن وادار به عدول از سرکشی‌هایش در برابر ملت ایران شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با دانشجویان دانشگاه‌های استان یزد ضمن بیان صریح این مطلب «آن روزی که رابطه با آمریکا مفید باشد اول کسی که بگوید رابطه با آمریکا را ایجاد بکنید خود بنده هستم»، فرمودند: «یکی از سیاست‌های اساسی‌مان قطع رابطه با آمریکاست. هرگز هم نگفتیم ما تا ابد قطع رابطه خواهیم بود؛ نه، هیچ دلیلی ندارد که تا ابد قطع رابطه با هر کشوری، یا هر دولتی داشته باشیم... آن چیزی که می‌تواند خطر دشمن را ضعیف کند، نمایش قدرت‌ شماست، نه نمایش ضعف شما، نمایش ضعف شما دشمن را تشجیع می‌کند. آن چیزی که ممکن است جلوی خودسری و خودکامگی دشمن را بگیرد، این است که احساس کند شما قدرتمندید. اگر احساس کند ضعیفید، بدون مانع، هرکاری که بخواهد می‌کند». (سایت رهبری، 1383.10.13)

بنابراین بحث مذاکره با آمریکا حتی ارتباط با آن تابو نیست، یک مسئله پیچیده سیاسی در ارتباط با قدرتی است که همزمان می‌تواند در لایه‌های مختلف عمل کند، همچنان که جناب‌عالی به آن اذعان داشته‌اید از صدام بهره می‌گیرد تا به‌صورت نیابتی جنگی را بر ملت ایران تحمیل کند، از مجاهدین خلق و سایر گروه‌های مسلح بهره می‌گیرد تا شخصیت‌های تراز اول جمهوری اسلامی را ترور کند، در داخل، سازمان‌های مخفی مرتبط با خود همچون فراماسونری را دارد که می‌توانند جنگ‌های روانی متنوعی را علیه جریان استقلال‌خواه از سلطه‌اش سامان دهند و ... در برابر چنین قدرتی می‌بایست به‌گونه‌ای عمل کرد تا نتواند از اهرم‌های متنوع نظامی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برای تحمیل اراده‌اش استفاده کند. اگر خاطر مبارک باشد آمریکا در سوریه به‌گونه‌ای پیچیده عمل کرد که شخصیت باسابقه‌ای چون شما در عرصه سیاست، ابتدا از این جنگ افروزی تلقی مسئله داخلی داشت. خوشبختانه طولی نکشید که ابعاد پیچیده پشت‌صحنه روشن شد. جای سپاس دارد که حضرت‌عالی در مصاحبه با گاردین دیگر بحران این کشور را یک مسئله داخلی اعلام نمی‌کنید: «س ــ با توجه به اوضاع سوریه و این‌که ایران رابطه خوبی با آن کشور دارد، آینده سوریه را چگونه می‌بینید؟ ج ــ بالاخره الآن سوریه مورد تهاجم گروه‌های فراوان تروریست‌ها هست و ما هم با تروریست‌ در هر جا که باشد، مخالف هستیم. س ــ پس آن بحث بمباران شیمیایی چه می‌شود؟ ج ــ بارها گفتیم که استفاده از سلاح شیمیایی (را) از طرف هرکسی که باشد محکوم می‌کنیم». (روزنامه جمهوری اسلامی، دوشنبه 22 تیر 1394، شماره 10354، ص8)

در این مصاحبه با وجود برداشتن گام مهمی در جهت اصلاح موضع قبلی‌تان همچنان برخی ادعاهای بی‌اساس در مورد سوریه را به‌گونه‌ای تأیید می‌کنید، زمانی که برای اولین بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام این ادعا مطرح شد حتی برخی علاقه‌مندان جدی شما در این مجمع همچون آقای دکتر ولایتی بر حضرت‌عالی خرده گرفتند: آیا دلیلی بر اثبات ادعای غربی‌ها دارید؟

جناب آقای هاشمی‌رفسنجانی! در مورد سوریه با آن‌که اکنون به‌خصوص بعد از تکرار حرکت مشابه در عراق هیچ‌کسی تردید‌ی ندارد که یک اقدام نیابتی طراحی شده توسط آمریکا، هدفی بلند در جهت تقویت موقعیت اسرائیل را دنبال می‌کرده است، باز هم  شما می‌خواهید حرفی متفاوت بزنید ولو اینکه منشأ آن ادعا جنگ افروزان غربی باشند و با آن خود را متمایز سازید. پرسش اصلی از حضرت‌عالی آن است: چرا در سال‌های اخیر می‌خواهید خود را با تفاوت‌هایی با امام و رهبری در تاریخ به ثبت رسانید؟ اشتراکات شما با این دو بزرگوار بسیار فراوان است. فراموش نکنید بر اساس این اشتراکات منشأ خدمات بسیاری بوده‌اید. هیچ‌کس حتی منتقدان شما نمی‌توانند این همراهی با رهبری را نادیده بگیرند، اما ابهام برای من و امثال من در آن است که چه‌کسانی سعی می‌کنند شما را با افتراقاتتان تبلیغ کنند؟ سودبرندگان از چنین ترسیمی چه‌کسانی‌اند و آیا کمترین ارادتی به حضرت‌عالی به‌طور اخص و نظام جمهوری اسلامی به‌طور اعم دارند یا خیر؟ آقای هراتی را از یاد نبرده‌اید که تا جایگاه مشاورت شما بالا کشیده شده بود، آیا وی کمترین ارادتی به امام و نظام جمهوری اسلامی داشت؟

در خاتمه ضمن پوزش از تصدیع، توفیق روزافزون شما را در راه خدمت به اسلام و مسلمین از خداوند متعال خواهانم.

منبع: تسنیم

 
فریاد مردم در شبکه‌های اجتماعی:«ما هم اجازه نمی‌دهیم»+تصاویر
ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی

گروه فضای مجازی مشرق- فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار علما، صاحب‌نظران و میهمانان اجلاس مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام و اجلاس اتحادیه‌ی رادیو و تلویزیون‌های اسلامی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی، داخلی و شبکه‌های اجتماعی داشته است.

نکته مورد توجه در خصوص فرمایشات رهبری «مقابله‌ی قاطع با تلاش آمریکا برای سوءاستفاده از نتایج مذاکرات هسته‌ای و نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در ایران» بود که همزمان مورد توجه رسانه‌های داخل و خارج قرار گرفت.

این رویکرد ضدآمریکایی مردم ایران در حالی از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تأکید قرار می‌گیرد که همزمان با مطرح شدن موضوع توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 چندین پویش مردمی ضدآمریکایی در فضای مجازی به راه افتاده و عموم مردم تمام تلاش خود را می‌کنند تا با ابداع روش‌های جدید، دشمنی همیشگی جمهوری اسلامی ایران با رژیم‌های مستکبر را به جهانیان گوشزد کنند.

*از روستا تا شهر، پویش مردمی سوزاندن_بیرق_ابلیس

پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 آغازگر به نمایش گذاشتن مخالفت علنی با کشورهای مستکبر در ایران اسلامی شد؛ از آن هنگام تاکنون آتش زدن پرچم آمریکا به عنوان یک کشور مستبد و مستکبر به صورت رسمی در میادین عمومی کشور اجرا می‌شود؛ که با گسترش شبکه‌های اجتماعی پای این رسم دیرین به فضای مجازی نیز باز شد.

بعد از مذاکرات هسته‌ای، عده‌ای فکر کردند دشمنی ایران با استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا به پایان رسیده که با تأکید مجدد رهبر انقلاب مبنی بر تعطیل ناپذیر بودن مبارزه با استکبار کمپینی با عنوان «سوزاندن_بیرق_ابلیس» تشکیل شد.

*مرگ بر آمریکا قابلیت حذف ندارد

طرح گسترش شعار مرگ بر آمریکا یکی دیگر از کمپین‌های مردمی است که این روزها مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است، در این طرح کاربران تصویر نمایه خود را به شعار مرگ بر آمریکا تغییر می‌دهند؛ این پویش مردمی نیز با استقبال گسترده در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

*پژواک صدای ولی‌امر مسلمین: «ما_هم_اجازه_نمیدهیم»

و اما بالاخره پس از گذشت نزدیک به یک ماه از آخرین فرمایشات رهبر معظم انقلاب،‌ و پس از تحلیل، بررسی و بحث گذاشتن نتایج مذاکرات هسته‌ای، رهبری در دیدار علما، صاحب‌نظران و میهمانان اجلاس مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام و اجلاس اتحادیه‌ی رادیو و تلویزیون‌های اسلامی در بخشی از بیانات خود فرمودند: «اجازه نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمریکا را با همه‌ توان، نخواهیم داد و با این نفوذ مقابله خواهیم کرد‌».

براین اساس پویش مردمی «ما هم اجازه نمی‌دهیم» راه‌اندازی شد، در این کمپین مردمی، موضوعاتی از جمله «#ما_هم_اجازه_نمیدهیم که استقلال کشور بازیچه بازی دیپلماسی امریکا پرستان واقع گردد»،‌ «#ما_هم_اجازه_نمیدهیم که توافق هسته ایس وسیله ای برای نفوذ امریکا باشد» و «ما هم با همه توان بالای خود، اجازه نفوذ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا حضور سیاسی در ایران را به امریکایی‌ها نمی‌دهیم» از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی مطرح شد.

در ادامه تصاویر منتشر شده از سوی این کمپین را مشاهده می‌کنید:


 
رهبر معظم انقلاب: اجازه نفوذ و حضور آمریکایی‌ها در ایران را نمی‌دهیم
ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی

اجازه نفوذ و حضور آمریکایی‌ها در ایران را نمی‌دهیم/

 

 

 

دست دوستی به سوی همه دولتهای اسلامی دراز می کنیم/

 

 

«ایجاد اختلاف و نفوذ»، نقشه نظام سلطه در منطقه

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز(دوشنبه) در دیدار علما، صاحبنظران و میهمانان اجلاس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و اجلاس اتحادیه رادیو تلویزیونهای اسلامی، مبارزه با نقشه های استکبار در منطقه را مصداق بارز جهاد فی سبیل الله خواندند و با اشاره به مقابله قاطع با «تلاش امریکا برای سوءاستفاده از نتایج مذاکرات هسته ای و نفوذ اقتصادی سیاسی و فرهنگی در ایران»، افزودند: نقشه نظام سلطه در منطقه بر دو پایه ایجاد اختلاف و نفوذ استوار است که باید با نقشه های صحیح هجومی و دفاعی به مبارزه هوشیارانه و بی وقفه با آن پرداخت.

اجازه نفوذ و حضور آمریکایی‌ها در ایران را نمی‌دهیم/ دست دوستی به سوی همه دولتهای اسلامی دراز می کنیم/ «ایجاد اختلاف و نفوذ»، نقشه نظام سلطه در منطقه

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برگزاری ششمین مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، لازمه پیروی از اهل بیت پیامبر صلوات الله علیهم اجمعین را ترویج معارف اسلامی، اقامه احکام الهی، مجاهدت در راه خدا با همه وجود، و مبارزه با ظلم و ظالم برشمردند و تأکید کردند: مجاهدت در راه خدا فقط به معنای جنگ نظامی نیست بلکه شامل مبارزه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی نیز می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: امروز مصداق عینی مجاهدت در راه خدا شناخت نقشه های استکبار در منطقه اسلامی و بویژه منطقه راهبردی و حساس غرب آسیا و برنامه ریزی برای مبارزه با آنها است که این مبارزه باید شامل مقابله دفاعی و مقابله هجومی باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به توطئه های استکبار در منطقه در یکصد سال گذشته گفتند: اگر چه توطئه های استکبار در منطقه اسلامی، سابقه ای طولانی دارد اما فشارها و توطئه ها از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، تشدید شد تا این تجربه در دیگر کشورها تکرار نشود.

ایشان خاطرنشان کردند: نظام جمهوری اسلامی از 35 سال گذشته همواره هدف تهدیدها، تحریم ها، فشارهای امنیتی و توطئه های گوناگون سیاسی بوده و ملت ایران به این فشارها عادت کرده است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته توطئه های دشمنان در منطقه غرب آسیا، بعد از نهضت بیداری اسلامی که چند سال قبل از شمال آفریقا آغاز شد، به دلیل سراسیمگی دشمن شدت بیشتری گرفت.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: تصور آنها این است که توانسته اند، نهضت بیداری اسلامی را سرکوب کنند اما این نهضت سرکوب شدنی نیست و همچنان ادامه دارد و دیر یا زود واقعیت خود را نشان خواهد داد.

حضرت آیت الله خامنه ای، نظام سلطه و در رأس آن ایالات متحده امریکا را مصداق عینی و مظهر کامل «مفهوم دشمن» خواندند و تأکید کردند: آمریکا هیچ بهره ای از اخلاقیات انسانی ندارد و بدون هیچ ابائی و در پوشش الفاظ زیبا و لبخند، دست به خباثت و جنایت می زند.

رهبر انقلاب اسلامی سپس، به تبیین نقشه دشمن در شرایط کنونی پرداختند و افزودند: این نقشه بر دو پایه «ایجاد اختلاف» و «نفوذ» استوار است.

حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص طراحی دشمن برای اختلاف انگیزی خاطرنشان کردند: ایجاد اختلاف میان دولتها و خطرناک تر از آن میان ملتها در دستور کار استکبار قرار دارد.

ایشان با اشاره به اینکه در مقطع فعلی برای ایجاد اختلاف میان ملتها از عناوینی همچون شیعه و سنی استفاده می شود، انگلیسی ها را متخصص اختلاف افکنی و امریکاییها را شاگرد آنها خواندند و افزودند: ایجاد گروههای جرار، هتاک و جبار تکفیری که امریکاییها به دست داشتن در ایجاد آنها اذعان کرده اند، مهمترین ابزار برای ایجاد اختلاف های به ظاهر مذهبی میان ملتها است که متأسفانه برخی مسلمانان ساده لوح نیز به دلیل نداشتن بصیرت، فریب این توطئه و نقشه را خورده و در داخل طراحی دشمن قرار گرفته اند.

رهبر انقلاب اسلامی نمونه واضح این موضوع را مسئله سوریه بیان کردند و گفتند: هنگامی که در تونس و مصر، حکومتهای طاغوتی با شعارهای اسلامی سرنگون شدند، امریکاییها و صهیونیستها تصمیم گرفتند از این فرمول برای نابودی کشورهای مقاومت استفاده کنند و به همین دلیل به سراغ سوریه رفتند.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: بعد از آغاز ماجرای سوریه، عده ای مسلمان بی بصیرت در نقشه طراحی شده قرار گرفتند و با پر کردن جدول دشمن، کشور سوریه را به چنین وضعیتی رساندند.
ایشان تأکید کردند: آنچه که امروز در عراق، سوریه، یمن و مناطق دیگر در حال روی دادن است و تلاش می شود از آن به عنوان «جنگ مذهبی» یاد شود، به هیچ وجه جنگ مذهبی نیست بلکه جنگ سیاسی است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: امروز مهمترین وظیفه، تلاش برای از بین بردن این اختلافها است.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: ما صریحاً و علناً گفته ایم که جمهوری اسلامی ایران دست دوستی را به سوی همه دولتهای اسلامی منطقه دراز می کند و با دولتهای مسلمان هیچ مشکلی ندارد.

ایشان افزودند: جمهوری اسلامی ایران با اغلب همسایگان خود روابط دوستانه دارد البته برخی کشورها هم با ما اختلاف دارند و لجاجت و خباثت انجام می دهند ولی ایران بنا را بر روابط خوب با همسایگان و دولتهای اسلامی و بویژه ملتهای منطقه گذارده است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: مبنای رفتار جمهوری اسلامی ایران، اصولی است که امام بزرگوار (ره) بواسطه پایبندی به آنها توانست انقلاب اسلامی را پیروز کند و به مرحله ثبات برساند.

حضرت آیت الله خامنه ای «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» را یکی از اصول و مبانی مستحکم نظام اسلامی خواند و تأکید کردند: ما براساس درس امام بزرگوار (ره) و خط مسلم جمهوری اسلامی، با استکبار سرآشتی نداریم اما با برادران مسلمان بنای دوستی و رفاقت داریم.

ایشان خاطرنشان کردند: ما در حمایت از مظلوم توجهی به مذهب نمی کنیم و همان حمایتی را که از برادران شیعه خود در لبنان کردیم، از برادران اهل سنت خود در غزه نیز انجام داده ایم و مسئله فلسطین را مسئله اول جهان اسلام می دانیم.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی موضوع «ایجاد اختلاف» به عنوان پایه اول نقشه دشمن در منطقه اسلامی غرب آسیا، خاطرنشان کردند: تشدید اختلاف در دنیای اسلام ممنوع است و ما با هر رفتار و حرکتی که موجب ایجاد اختلاف شود حتی از جانب برخی گروههای شیعه مخالفیم و اهانت به مقدسات اهل سنت را محکوم می کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی، «نفوذ» در کشورهای منطقه را دومین نقشه شوم امریکا برشمردند و تأکید کردند: ایالات متحده درصدد نفوذ دهها ساله در منطقه و بازسازی آبروی از دست رفته خویش است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش واشنگتن برای سوءاستفاده از نتایج مذاکرات هسته ای افزودند: امریکایی ها می خواهند از توافقی که هنوز نه در ایران و نه در امریکا تکلیفش و رد یا قبول شدنش معلوم نیست، وسیله ای برای نفوذ در ایران بسازند اما ما این راه را قاطعانه بسته ایم و با همه توان بالای خود، اجازه نفوذ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا حضور سیاسی در ایران را به امریکایی ها نمی دهیم.

ایشان سیاستهای منطقه ای جمهوری اسلامی را نقطه مقابل سیاستهای منطقه ای امریکا خواندند و افزودند: آنها به دنبال تجزیه کشورهای منطقه و ایجاد کشورهای کوچک و تابع هستند اما به حول و قوه الهی این اتفاق رخ نخواهد داد.

رهبر انقلاب هشدارهای قبلی خود را درباره تلاش امریکا برای تجزیه عراق یادآوری کردند و افزودند: برخی، از آن سخنان تعجب می کردند اما امروز امریکایی ها بصراحت از تجزیه عراق دم می زنند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: تجزیه عراق و اگر بتوانند سوریه، هدف مشخص امریکایی هاست اما تمامیت ارضی کشورهای منطقه و عراق و سوریه برای ما بسیار مهم است.

رهبر انقلاب در ادامه تبیین تقابل سیاستهای منطقه ای جمهوری اسلامی با سیاستهای رژیم ایالات متحده، افزودند: ایران، از مقاومت در منطقه از جمله مقاومت فلسطین کاملاً دفاع می کند و از هرکسی که با اسرائیل مبارزه می کند و رژیم صهیونیستی را می کوبد حمایت خواهد کرد.

ایشان مقابله با سیاستهای تفرقه انگیز امریکا و مراکز اختلاف افکن را از دیگر سیاستهای اصلی ایران برشمردند و تأکید کردند: ما تشیعی را که پایگاه و مرکز تبلیغاتش لندن است و نقش جاده صاف کن استکبار را ایفا می کند اصولاً تشیع نمی دانیم.

رهبر انقلاب دفاع جمهوری اسلامی ایران از همه مظلومان از جمله مردم بحرین و یمن را خاطرنشان کردند و افزودند: برخلاف ادعاهای بی پایه، ما در این کشورها دخالتی نمی کنیم اما به حمایت از مردم مظلوم ادامه می دهیم.

ایشان با انتقاد شدید از کشتار مظلومان یمن و ویران کردن این کشور گفتند: پیگیری برخی اهداف سیاسی آن هم با روشهای حماقت آمیز، باعث ادامه جنایات در حق مردم یمن شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان افزودند: در مناطق دیگر جهان اسلام از جمله پاکستان و افغانستان نیز حوادث دردآوری روی می دهد که مسلمانان باید با بصیرت و هوشیاری این مشکلات را علاج کنند.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان، اتحادیه رادیو تلویزیونهای اسلامی را مرکزی بسیار مهم برای مقابله با امپراطوری خطرناک و مافیای پیچیده رسانه های امریکایی -  صهیونیستی خواندند و افزودند: این حرکت باید کاملاً تقویت شود و گسترش یابد.

ایشان فاصله فراوان رسانه های اکثر کشورهای اسلامی از خواستهای مردم مسلمان و تبعیت این رسانه ها از سیاستهای خطرناک استکبار را یادآور شدند و افزودند: «امپراطوری رسانه ای ظالمان»، در عین ادعای بی طرفی، با تحریف و دروغ و انواع روشهای پیچیده، در خدمت اهداف زورگویان جهانی است.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان افزودند: با وجود رجزخوانی های استکبار و دنباله های آن، بدون تردید عزت و قدرت اسلام، به برکت حضور مردان و جوانان و زنان مجاهد، روشن و تضمین شده است و آینده منطقه به ملتهای مسلمان تعلق دارد.

در پایان این دیدار، رهبر انقلاب با جمعی از میهمانان، از نزدیک دیدار و گفتگو کردند.

پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب، حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن اختری دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع)با بیان گزارشی از اجلاس ششم مجمع گفت: جلسه عمومی مجمع جهانی اهل بیت (ع) با حضور علمای و شخصیتهای بیش از 30 کشور جهان تشکیل شده است.

حجت‌الاسلام کریمیان دبیرکل اتحادیه رادیو تلویزیون‌های کشورهای اسلامی نیز در گزارشی خاطرنشان کرد: تلاش برای ایجاد ادبیاتی جدید در عرصه رسانه ای با معیارهای اسلامی، کسب اعتماد عمومی، تمرکز بر تربیت نیروی انسانی، ایجاد سازوکار تولید توزیع و انتشار خبر و تلاش برای مدیریت محتوا از مهمترین اقدامات اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی بوده است.
 
نامه محسن هاشمی به شریعتمداری و پاسخ کیهان
ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی
«کیهان نسبت به آیت‌الله هاشمی دلسوزتر از شماست»

روزنامه کیهان به جوابیه محسن هاشمی درخصوص گزارش این روزنامه با تیتر «نشتی کوزه کارگزاران کدام اهداف پنهان را فاش می‌کند» پاسخ داد.

خبرگزاری فارس: «کیهان نسبت به آیت‌الله هاشمی دلسوزتر از شماست»

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، روزنامه کیهان در مطلبی نوشت: در پی انتشار گزارش خبری کیهان با عنوان «نشتی کوزه کارگزاران کدام اهداف پنهان را فاش می‌کند» در تاریخ 94/5/18 جوابیه‌ای از سوی آقای محسن هاشمی رفسنجانی عضو مرکزیت حزب کارگزاران سازندگی به کیهان ارسال شد. اما وی این جوابیه را نه به عنوان دفاع از حزب متبوع خویش، بلکه به عنوان فرزند آقای هاشمی رفسنجانی ارسال کرده است. گرچه انتشار این متن به لحاظ قانونی الزامی ندارد، اما ذیلا متن کامل آن را به همراه پاسخ کیهان تقدیم خوانندگان محترم می‌کنیم:

 

جناب آقای حسین شریعتمداری

مدیرمسئول روزنامه کیهان

احتراما پیرو انتشار مکرر مطالبی در روزنامه کیهان متن ذیل جهت مطالعه جنابعالی و انتشار در آن روزنامه را ارسال می‌گردد:

«به اقتضای دو دهه فعالیت‌های پژوهشی و مطالعه تاریخ انقلاب اسلامی در دفتر نشر معارف انقلاب و همچنین حضور به عنوان مسئول دفتر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در زمان تصدی ریاست جمهوری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، مطالب رسانه‌ای پیرامون ایشان را به جهتی علاوه بر نسبت فرزند و پدری پیگیری کرده‌ام و در این سال‌ها، احساس من این بوده است که عملکرد روزنامه کیهان بخصوص در دهه اخیر در مورد ایشان خارج از حیطه انصاف که درج نقاط قوت و ضعف در کنار یکدیگر و حتی انتقاد صرف بوده و عمدتا رنگ روی تخریب یافته است.

یکی از روش‌هایی که همکاران شما در این دوره برای تخریب آیت‌الله هاشمی از آن سود برده‌اند منتسب کردن افراد مجرم و مسئله‌دار به ایشان بوده که نمونه آخر آن تلاش برای انتساب آقای بابک زنجانی، به صرف وجود عکسی در یک مراسم عمومی است که نامبرده از سوی وزارتخانه مربوطه به عنوان صنعتگر نمونه، در کنار ده‌ها نفر دیگر مورد تقدیر قرار گرفته و بر این اساس کیهان اصرار دارد، به استناد یک عکس در مراسم عمومی، وی را که اکنون به دلیل بدهی چند هزار میلیارد تومانی به بیت‌المال تحت بازداشت است را به دولت سازندگی و آیت‌الله هاشمی منتسب و اینگونه القا کند که او با حمایت دولت سازندگی اقدامات مجرمانه را صورت داده است.

خوب می‌دانید که تصویر مربوطه، متعلق به چندین سال قبل از فعالیت‌های اقتصادی مسئله‌دار این فرد بوده و در یک مراسم عمومی، تعدادی از صنعتگران بخش خصوصی، توسط دستگاه رسمی کشور انتخاب و از ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام لوح تقدیر دریافت کرده و در این زمان نامبرده تنها مدیر یک کارخانه صنعتی کوچک بوده است و اگر صرف یک عکس در مراسمی عمومی با فردی که هنوز مرتکب جرمی نشده است، معنای حمایت از مجرم را می‌دهد، پس باید در مورد بسیاری از افراد که پس از ارتکاب جرم و تشکیل دادگاهشان در مراسم رسمی در کنار بزرگان کشور عکس دارند، چه قضاوتی باید کرد؟

پرسش اساسی اینجاست که فعالیت‌های مجرمانه این فرد که موضوع یکی از ده‌ها پرونده بزرگ مفاسد اقتصادی در دولت گذشته است، بعد از سال 1388 صورت گرفته است و معلوم نیست چرا حامیان سابق وی اصرار دارند به جای پرداختن به اصل موضوع جرم و روش انجام تخلف و حامیان و آمران بابک زنجانی، مسائل اصلی را مسکوت گذاشته و با تلاش وافر به داستان‌سرایی و قصه‌بافی در مورد گذشته دور وی و 20 سال قبلش بپردازند.

چرا در روزنامه کیهان و جریان رسانه‌ای همراه در زمان تخلفات او و حمایت تمام قامت دولت قبل از آن یک کلمه نوشته نشد در حالیکه جریان رسانه‌ای منتقد دولت گذشته اسناد و تصاویر و مدارک قابل توجهی در مورد وی منتشر کرده بودند.

چرا اکنون که حدود 20 ماه است که از دستگیری او می‌گذرد، روزنامه کیهان و گروه رسانه‌ای همراه در مورد آمران و حامیان اصلی بابک زنجانی کلمه‌ای نمی‌نویسند، برای مثال اینکه چه کسی به چندین عضو وقت کابینه دستور داده که با زیر پا گذاشتن قوانین بستر را برای دست‌اندازی به بیت‌المال فراهم کنند؟

با این همه حمایت‌های قبلی، به نظر می‌رسد اینگونه پرداختن به موضوع، قربانی کردن یک مهره سوخته است و اکنون باید برای جلوگیری از سرپوش گذاشته شدن بر این پرونده با حامیان و آمران وی برخورد شده و بازگرداندن چندین هزار میلیارد تومانی که از بیت‌المال ربوده شده است، سرلوحه پیگیری‌ها قرار گیرد.

جناب آقای شریعتمداری، همان‌گونه که شما بهتر از بنده می‌دانید، مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دو یار جدانشدنی انقلاب و سرمایه‌های کشور هستند که اتحاد آنها کشور را از خطرات بسیاری عبور داده است. پس اگر شما که به طور مداوم اصلاح‌طلبان تندرو را به جهت تخریب آیت‌الله هاشمی، در دهه هفتاد تخطئه می‌کنید، چرا اجازه می‌دهید، در روزنامه‌ای که تحت مسئولیت شماست این موضوع تکرار شده و بر اساس جعلیات، مطالبی ناجوانمردانه علیه سرمایه‌‌های کشور نوشته شود. به هر حال وجود اختلاف نظر بین جنابعالی و همفکران شما با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قابل انکار نیست، اما آیا باید اختلاف نظر منجر به عبور از مرزهای اخلاقی و شرعی گردد و در روزنامه‌ وابسته به بیت‌المال این‌گونه در مورد ایشان نوشته شود؟

آیا این احتمال را نمی‌دهید که همانگونه که امروز اصلاح‌طلبان از حملات ناجوانمردانه به ایشان در دوران قدرت خود، پشیمان هستند و یکی از دلایل شکست خود را در تخریب ناجوانمردانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌دانند، روزی اصولگرایان هم افراط امروز در حمله و تخریب ایشان را به عنوان علت شکست خود بشمارند؟ و حتی اگر این افراط در تخریب به شکست سیاسی نیز نیانجامد، با روز حساب که به تعبیر معصوم(ع) قریب و بسیار نزدیک است، چه خواهند کرد؟»

لذا انتظار اخلاقی از جنابعالی آن است، با توجه به انتشار مکرر مطالبی علیه آیت‌الله هاشمی متن فوق در روزنامه به عنوان جوابیه‌ای مختصر منتشر گردد.

در پاسخ به اظهارات آقای محسن هاشمی گفتنی است:

1- اینکه ایشان ارتباط بابک زنجانی - یکی از مفسدین مرتبط با کارگزاران- را با دولت سازندگی، صرفاً بدلیل یک عکس دانسته و بخاطر آن گلایه کرده‌اند، مصداق بارز «تجاهل‌العارف» است و ایشان بهتر از هر کس دیگری می‌داند که عکس بابک زنجانی با آقای هاشمی رفسنجانی، نه «علت» این ادعا که تنها و تنها «یک نشانه» از این واقعیت تلخ است و نباید و نمی‌توان از تمام آن واقعیت‌هاچشم پوشید.

2- اینکه گفته شده «تصویر مربوطه مربوط به چندین سال قبل از فعالیت اقتصادی مسأله‌دار این فرد بوده» هم از آن حرف‌هاست که باورش برای هیچ کس و حتی خود ایشان هم ممکن نیست! وگرنه کیست که نداند به اقرار هفته‌نامه «آسمان»- از سری نشریات خانواده کارگزاران «بابک زنجانی» کار خود را از رانندگی رئیس وقت بانک مرکزی آغاز کرد و اندکی بعد با رانت بانک مرکزی، به درآمد روزانه 17 میلیون تومان در سال‌های آغازین دهه هفتاد رسید!؟ فراموش نکنید که زنجانی 2 سال قبل، در مجله  آسمان، ارگان کارگزاران قرب و منزلت داشت و در مصاحبه‌ای مطول و مفصل و در قالب یک رپرتاژ آگهی با افتخار تمام بعنوان «مرد 25 هزار میلیارد تومانی» معرفی شد! زمان این مصاحبه که در آن سال‌های دور نیست!؟ اتفاقاً مربوط به اوج فعالیت‌های خلاف وی بود و همان جاست که صراحتاً از حمایت دولت سازندگی می‌گوید: «راننده آقای نوربخش بودم... بعد از خدمت... آقای نوربخش 5-4 جا را انتخاب کرده بود و برای کنترل بازار به آنها دلار می‌داد تا در بازار پخش کنند. دلار 300 تومان بود و همه می‌گفتند ارزش دلار می‌خواهد هزار تومان شود، مردم می‌رفتند شب تا صبح در صف بانک‌ها می‌خوابیدند تا دلار بگیرند و در بازار آزاد بفروشند. آقای نوربخش به من گفت بیا و با مجموعه‌هایی که دلار به بازار تزریق می‌کند تا قیمت بالا نرود و 5-4 نفر بودند کار کن. به من اعتماد پیدا کرده بود. برای تحویل ارزی که قرار بود به منظور کنترل بازار توزیع کنیم برای هر کس سقفی تعیین شده بود. سقف بقیه بالا بود 50 میلیون دلار و 100 میلیون دلار... سقف اعتباری من 20 میلیون دلار بود. آقای نوربخش از کارهایم می‌پرسیدند. من هم تعریف می‌کردم که به طور مثال در بازار مغازه گرفتیم. این طور شد. آن طور شد. اولین ارزی که از بانک مرکزی برای توزیع در بازار گرفتم 17 میلیون دلار بود. اولین کارمزدی هم که گرفتم 17 میلیون تومان بود. با آن پول هم یک دفتر در میرداماد خریدم. هر روز از بانک مرکزی دلار می‌گرفتم. دلارها را از بانک مرکزی می‌گرفتم و در بازار می‌فروختم و پول ریالی‌اش را به بانک واریز می‌کردم. حدود 6-7 ماه این کار را انجام دادم و با شرکت‌های مختلفی که در کار ارز ورود داشتند، آشنا شدم... (درباره عکس با هاشمی و روحانی) من پیش این آقایان رفتم تا جایزه بگیرم... تا حالا سه چهار بار آقای هاشمی را از نزدیک دیده‌ام. بعد از انتخابات  خدمت ایشان رفتم و توضیحی درباره کارهایم به ایشان دادم. بیشتر از 8 سال است که عکس ایشان در اتاقم هست.»

این اظهارات نه در روزنامه کیهان منتشر شده و نه مربوط به دیروز و پریروز است! اینها خاطرات سال‌های دور یعنی دوره سازندگی است که دو سال پیش در «آسمان» کارگزاران چاپ شده! اینها که دیگر تنها یک عکس یادگاری نیست، قصه تلخ فساد سیستماتیک در دوران تورم 50 درصدی سازندگی است. قصه مردمی که شب‌ها برای خرید ارز، پشت در بانک می‌خوابیدند و سود روزانه 17 میلیون تومان آن فساد، در جیب نوچه‌هایی چون بابک زنجانی می‌رفت. آیا اینها را هم مصداق داستان‌سرایی و قصه‌بافی می‌دانید!؟ اگر بله، چرا همان روز که مجله رسمی شما آن را منتشر کرد، تکذیب نکردید و نگفتید که بابک زنجانی بعد از انتخابات به دیدار آقای هاشمی رفسنجانی نرفته است!؟ تکذیب نکردید چون آن روز او را کارآفرین و سرمایه‌دار مورد حمایت می‌دانستید که دستش به جیبش آشنا است و...

3- گفته‌اید کیهان، یک کلمه درباره تخلفات دولت قبل ننوشت! چه خوب است به آرشیو کیهان مراجعه‌ای داشته باشید و ببینید کیهان، در همه سال‌های گذشته، علم مبارزه با فساد را یک تنه بر دوش داشته و در هر دوره‌ای هم به نحوی از سوی دولت وقت نواخته شده است! چه آن روز که فسادهای متعدد برخی دولتمردان سازندگی را برملا می‌کرد و چه آن روز که درباره مفاسد فرهنگی و سیاسی دولت اصلاحات گفت و چه آن روز که از انحراف دولت‌های نهم و دهم خبر داد و تغییر مسیر آن دولت از مدل «خدمت به مردم» به مدل «کارگزارانی» را نشانه‌ای خطرناک از سقوط آن اعلام کرده بود و بارها و بارها تیتر و مقاله و گزارش درباره آن نوشت. خوبی کار روزنامه اینست که سوابق آن موجود است و نمی‌شود مثل برخی رجل سیاسی، گذشته و پیشینه خود و برخی روابط را انکار کرد.

4- اما درباره پشیمانی اصلاح‌طلبان از تخریب چهره آقای هاشمی در دهه هفتاد گفتنی‌های فراوانی است که از بین آنها فقط به این سؤال بسنده می‌شود که کدامیک از آنها که در آن روزگار، هاشمی رفسنجانی را «عالیجناب سرخ‌پوش» لقب می‌دادند و به دشمن گرا می‌دادند که او عامل میکونوس و... است. امروز پشیمانند و ابراز پشیمانی کرده‌اند!؟ آیا جز این است که آنها، امروز همان عقیده را در دل دارند و فقط از ایشان بعنوان پل عبور برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند؟! اگر شما عذرخواهی کسی را سراغ دارید بفرمائید.

و بالاخره باید گفت؛ جناب آقای محسن هاشمی، به دفاع تمام‌قد کیهان از آیت‌الله هاشمی در مقابل مدعیان اصلاحات و اراذل و اوباشی که امروزه به غرب پناهنده شده‌اند نگاهی بیندازید و شرایط امروز را هم ملاحظه کنید تا به این نتیجه برسید که کیهان نسبت به پدرتان دلسوزتر از برخی فرزندان ایشان است.


 
داعش به نزدیک شهر القصیر سوریه رسید
ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸ : توسط : حسینی

گروه تروریستی داعش پس از درگیری با نیروهای ارتش سوریه بر مناطقی از اطراف شهر القصیر تسلط پیدا کردند.

خبرگزاری فارس: داعش به نزدیک شهر القصیر سوریه رسید

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رای الیوم، گروه تروریستی داعش پس از درگیری با نیروهای ارتش سوریه بر مناطقی از اطراف شهر القصیر و تدمر در استان حمص تسلط پیدا کردند.

تروریست‌ها طی حمله ای گسترده توانسته‌اند تا فاصله 6 کیلومتری القصیر در ریف حمص که با لبنان هم مرز است،‌پیشروی کنند.

نیروهای مقاومت کمتر از دوسال قبل این شهر مهم که یکی از مسیرهای اصلی ارسال سلاح برای مخالفان مسلح از داخل لبنان به سوریه بود را آزاد کرده بودند اما تروریست‌ها بار دیگر به اطراف این شهر آمده اند.

رای الیوم نوشته است که درگیری شدیدی میان تروریست‌ها و ارتش سوریه روی داده که تعدادی زیادی از نیروهای دو طرف طی این درگیری کشته شدند


 
هشدار شریعتمداری:
ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی

بندهایی از توافق وین فاجعه آفرین است/

 

تنها راه عبور از آن «نه» گفتن به برجام است

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در یادداشتی نسبت به بندها و موادی از توافق وین مجددا هشدار داد و نوشت:1- متن زیر، بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه دوم نماز عید فطر امسال است که به «توافق وین» اختصاص داشته است. این متن را به دقت بخوانید، چه برداشتی از آن دارید؟ نگارنده بر این باور است که حضرت آقا در این فرازها از دغدغه خویش نسبت به برخی از آنچه در «توافق وین» آمده است خبر داده‌اند این دغدغه به وضوح درباره اصول و مبانی انقلاب و نظام است که نباید از نگاه مسئولان بررسی‌کننده برجام دور بماند. اما، راه‌کار موثر برای رفع دغدغه ایشان که مانند همیشه از نگاه ملکوتی و پدرانه حضرتش نسبت به آینده نظام برخاسته است، چیست؟ ابتدا متن را بخوانید!


«رئیس‌جمهور محترم و بالخصوص تیم مذاکره‌کننده که حقیقتا زحمت کشیدند و تلاش کردند؛ چه این متنی که تهیه شده است در مجاری قانونی پیش‌بینی شده خود تصویب بشود و چه نشود، اجر آنها محفوظ است... چه این متن تصویب بشود و چه نشود، به حول و قوه الهی، اجازه هیچگونه سوءاستفاده‌ای از آن داده نخواهد شد، اجازه خدشه در اصول اساسی نظام اسلامی به کسی داده نخواهد شد... چه این متن تصویب بشود و چه نشود، ما از حمایت دوستانمان در منطقه دست نخواهیم کشید، از ملت مظلوم فلسطین، از ملت مظلوم یمن، از ملت و دولت سوریه، از ملت و دولت عراق، از مردم مظلوم بحرین، از مجاهدان صادق مقاومت در لبنان و فلسطین... اینها همواره مورد حمایت ما خواهند بود... با این مذاکرات و با متنی که تهیه شده است، در هر صورت سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد... جمهوری اسلامی در زمینه حفظ قابلیت‌های دفاعی و امنیتی خود، هرگز تسلیم زیاده‌خواهی دشمن نخواهد شد... (دشمنان) تسلیم ایران را مگر به خواب ببینند و...»
2-رهبر معظم انقلاب در سخنان مورد اشاره نیز مانند همیشه بر حفظ و تداوم اصول و مبانی انقلاب تأکید ورزیده‌اند اما، آنچه در بیانات اخیر ایشان تازگی داشت این که، قبل از تاکید بر هر یک از اصول و مبانی انقلاب، از قید و پیشوند «این متن تهیه شده - برجام- تصویب بشود یا نشود» بهره گرفته و این عبارت را به صورت یک «ترجیع‌بند» تکرار فرموده‌اند و سؤال این است که حضرت ایشان در تکرار این پیشوند، چه ضرورتی دیده‌اند؟ آیا از این نکته نمی‌توان نتیجه گرفت که؛
الف: حضرت آقا در متن توافق وین، مواردی را مشاهده کرده‌اند که در صورت تصویب برجام می‌تواند آینده جمهوری اسلامی ایران را با خطر جدی روبرو کند. اگر اینگونه نبود، تأکید ایشان بر حفظ اصول و مبانی انقلاب با این قید که برجام «تصویب بشود یا نشود» ضرورتی نداشت.
ب: رهبر معظم انقلاب حجت را تمام کرده و اولتیماتوم می‌دهند که چنانچه «توافق وین» با اصول و مبانی انقلاب در تعارض و تضاد باشد، حتی اگر از سوی مسئولان نظام نیز تصویب بشود، ایشان اجازه اجرای آن را نخواهند داد.
ج: برخی از نظرات ارائه شده این روزها که رهبر معظم انقلاب درباره متن توافق وین نظر مثبت و موافقی دارند، نمی‌تواند پایه و اساس قابل قبولی داشته باشد، چرا که بهره‌گیری از ترجیع بند «این متن تصویب بشود یا نشود» نشانه عدم اعتماد ایشان به متن برجام است و از دیگر سو، اگر توافق یاد شده با نگاه مثبت حضرت آقا روبرو شده بود، بر ضرورت بررسی متن در مجاری قانون - خطبه عیدفطر و پاسخ به نامه رئیس‌جمهور- تاکید نمی‌ورزیدند.
3- ایشان در آغاز سخن با تقدیر از زحمات تیم مذاکره‌کننده می‌فرمایند «چه این متن که تهیه شده است در مجاری قانونی تصویب بشود یا نشود، اجر آنها محفوظ است». حضرت آقا از این طریق راه خُرده‌گیری‌ و اعتراض به عملکرد تیم مذاکره‌کننده- و نه انتقاد منصفانه- را مسدود می‌کنند و متن تهیه شده را نهایت تلاش آنها می‌دانند. بنابراین اگر متن تصویب نشود به معنای نادیده گرفتن تلاش آنان نیست، نتیجه این نگاه حکیمانه، آن که اولا؛ نباید اعتراض به دشمن بیرونی - که وحدت‌آفرین است- با اعتراض به تیم مذاکره‌کننده- که تفرقه‌آور است- جابه‌جا شود. ثانیا: تیم‌ مذاکره‌کننده اطمینان داشته باشد که اگر توافق به تصویب نرسد، علت آن وجود فاکتورهای ناسازگار با منافع و مصالح ملی است و نه کوتاهی آنان، بنابراین به جای آن که انتقاد به متن را متوجه خود بدانند، بایستی این انتقادها را ناشی از زیاده‌خواهی حریف تلقی کنند و از آنجا که نسبت به متن اشراف بیشتری دارند در کشف نقاط خسارت‌آفرین و فاجعه‌بار آن به بررسی‌کنندگان متن مشورت داده و کمک‌رسانی کنند و نه آن که خود را در نقطه مقابل آنان تصور نمایند.
4- حضرت آقا تاکید می‌فرمایند که متن تهیه شده تصویب بشود یا نشود، سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد، از حمایت دوستانمان در منطقه دست نخواهیم کشید، دشمنانمان مگر آرزوی تسلیم ایران را در خواب ببینند و...
اکنون نوبت پاسخ به این پرسش است که مخاطب این بخش از بیانات قاطع و پُرصلابت رهبرمعظم انقلاب چه کسانی هستند؟ به یقین اگر کسانی- دشمنان بیرونی و یا برخی از دنباله‌های داخلی آنها- در پی آن نبوده و نباشند که از پذیرش توافق به عنوان مقدمه‌ای برای تغییر رفتار و ساختار اسلامی و انقلابی نظام بهره بگیرند و در نهایت نسخه تسلیم ایران در برابر آمریکا را بپیچند، حضرت آقا نیازی به این خطاب پرعتاب احساس نمی‌کردند. مخاطبان این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب را می‌توان در سه طیف تعریف کرد.
اول: آمریکا و متحدانش که این روزها با اشاره -متاسفانه بخوانید با استناد- به بخش‌هایی از توافق وین، قطعنامه 2231 و نقشه راه که میان ایران و آژانس به امضاء رسیده است، با اطمینان از پیروزی خود در مقابله سی‌وچند ساله با موجودیت جمهوری اسلامی ایران سخن می‌گویند و از توافق وین در صورت اجراء با عنوان یک گام بلند برای تغییر ساختار نظام یاد می‌کنند، گام بلندی که به زعم آنان هرگز از طریق حمله نظامی به دست نمی‌آمد! و با تأسف باید اذعان کرد این «ظرفیت‌ منفی» در جای جای توافق وین به وضوح دیده می‌شود و کیهان، به موارد فراوانی از آن با استناد به متن برجام و قطعنامه 2231 اشاره کرده است و البته تاکنون غیر از هیاهو و جنجال کمترین پاسخ مستندی دریافت نکرده است.
اما نکته مهم و در خور توجه آن که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند توافق وین تصویب بشود یا نشود، اجازه چنین سوءاستفاده‌ای را به دشمن نخواهند داد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت حضرت آقا، این ظرفیت منفی و فاجعه‌آفرین را در متن توافق دیده‌اند که نهیب زده‌اند. آیا غیر از این است؟!
دوم: توده‌های عظیم مردم پاکباخته این مرز و بوم را می‌توان طیف دیگری از مخاطبان رهبر معظم انقلاب تلقی کرد. این طیف که در عبور از همه عقبه‌های سخت و نفس‌گیر در صحنه حاضر و پای در رکاب بوده‌اند، به خود حق می‌دهند که این روزها با نگاه به برخی از موارد باج‌خواهانه توافق وین و اظهارنظر شماری از مسئولان که متأسفانه رنگ و بو و سمت و سوی تسلیم‌پذیری دارد نگران آینده باشند. حضرت آقا در خطاب پرصلابت خود به این طیف که به قول حضرت امام(ره) صاحبان اصلی انقلاب هستند، اطمینان می‌دهند هرگز توافقی را نمی‌پذیرند که در آن اصول و مبانی انقلاب نادیده گرفته شده باشد.
سوم: طیف سوم که باید آنان را اصلی‌ترین مخاطبان بخش یاد شده از بیانات رهبر معظم انقلاب تلقی کرد، مسئولان محترم نظام هستند که وظیفه مشترک بررسی دقیق  متن توافق وین، قطعنامه 2231 و نقشه راه را برعهده دارند و در این‌باره گفتنی است؛
5- مروری -هرچند گذرا- بر متن برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل به وضوح نشان می‌دهد که در جای جای آن از مکانیسم ماشه -TRIGGER-  استفاده شده است و بسیاری از «بندها» و «مفاد» آن به سوی استقلال، امنیت و در یک کلمه، موجودیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نشانه رفته است.
بیانات مورد اشاره رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر امسال کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که حضرت آقا از نارسایی و عواقب فاجعه‌آفرین توافق یاد شده اطلاع‌ کامل دارند و با جرأت می‌توان گفت که ایشان به هیچوجه از متن تهیه شده راضی نیستند و اگر غیر از این بود با توجه به اطلاع دقیق از توافق وین، تأکید حضرت  ایشان بر «متن تهیه شده تصویب بشود یا نشود از اصول انقلاب دست نخواهیم کشید» و تکرار چندباره آن ضرورتی نداشت. از این روی وظیفه غیرقابل تغییر مسئولان بررسی‌کننده متن توافق وین آن است که هیچیک از «بندها»، «فصل‌ها» و «مفاد» برجام را که با اصول و مبانی اسلام و انقلاب و موجودیت نظام در تعارض است، نپذیرند تا به قول حضرت آقا، امروز در مقابل مردم و فردا در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی شرمسار و سرافکنده نباشند. اما چگونه؟!... بخوانید!
6- تمامی مسئولان محترم و کارشناسان و دست‌اندرکاران- بدون استثناء- در این نقطه اتفاق‌نظر دارند که برخی از مفاد توافق وین، قطعنامه 2231 و نقشه راه با اصول و مبانی انقلاب و نظام نه فقط همخوانی ندارند بلکه این اصول و مبانی را نشانه رفته‌اند‌ و در صورت اجرا می‌توانند فاجعه‌آفرین باشند. اگر این باور در میان مسئولان محترم وجود دارد- که‌دارد و آن را انکار نمی‌کنند- بدیهی است که تن دادن به اجرای توافق وین - برجام- با وجود این بندها و مفاد، جز تن دادن به فاجعه، مفهوم و نتیجه دیگری نخواهد داشت. اما، آیا می‌توان تصور کرد که موافقان «توافق وین» با تأکید بر پذیرش آن - خدای‌نخواسته- در پی مقابله با اصول و مبانی انقلاب و نظام هستند؟! پاسخ این پرسش به یقین منفی است و این وصله ناجور به مسئولان محترم، بی‌تردید ناچسبیدنی است. بنابراین چرا برخی از آنان بر پذیرش برجام اصرار می‌ورزند. پاسخ را در ادامه بخوانید.
7- برخی از مسئولان و دست‌اندرکاران محترم ضمن آن که وجود «بندها» و «پیوست»های مغایر با اصول و مبانی نظام را در برجام و ملحقات آن انکار نمی‌کنند و این بخش‌ها را خطرآفرین می‌دانند ولی از «اعلام تحفظ» یا «حق شرط» -RESERVATION- به عنوان چاره‌کار و راه مقابله با بخش‌های مورد اشاره یاد می‌کنند که ‌ باید گفت، ارائه این پیشنهاد از سوی برخی مسئولان که انتظار می‌رود از حقوق معاهدات با خبر باشند، تعجب‌آور است. توضیح آن که؛ حق شرط یا تحفظ به مفهوم خودداری از پذیرش یک یا چند بخش یک معاهده است (کنوانسیون 1969- حقوق معاهدات). اما، مطابق همان کنوانسیون، حق تحفظ فقط در معاهدات چندجانبه بین‌المللی قابل پذیرش است که در آن یکی از امضاءکنندگان معاهده می‌تواند نسبت به بخشی از آن اعلام تحفظ کرده و خود را ملزم به اجرای آن نداند، ولی حق شرط یا تحفظ در معاهدات دو جانبه ممنوع و غیرقابل پذیرش است و برجام یک معاهده دوجانبه است که یک طرف آن جمهوری اسلامی ایران و طرف دیگر آن مجموعه کشورهای 5+1 هستند و دقیقا به همین علت اعلام شده است که در مواجهه با توافق وین فقط دو راه وجود دارد، پذیرش کامل آن (آری) و یا رد کامل آن (نه) و هیچ راه دیگری قابل تصور نیست.
8- و بالاخره، اگر باور داریم که توافق وین و اسناد پیرامونی آن- قطعنامه 2231 و نقشه‌راه آژانس- شامل «بندها» و «موادی» است که برای اصول و مبانی انقلاب فاجعه‌آفرین است و همین بندها و مواد است که دغدغه رهبر معظم انقلاب و همه دلسوزان را در پی داشته است، تنها راه عبور از آن، پاسخ «نه» به کلیت برجام و رد کامل آن است. آیا‌راه‌دیگری هست؟!


 
عکس/ یورش‌های شبانه به منازل فلسطینیان
ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی
یورش های شبانه به منازل فلسطینیان، یکی از تاکتیک های همیشگی نظامیان صهیونیست در کرانه باختری اشغالی برای سلب آسایش خانواده های بیگناه فلسطینی است.

 
واکنش مرتضوی به حکم دادگاه
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، سعید مرتضوی درباره صدور حکم پرونده تأمین اجتماعی و کهریزک که محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضاییه اعلام کرد این فرد در برخی موارد تبرئه و در برخی موارد به رد مال و حبس محکوم شده است اظهار کرد: امروز با توجه به مصاحبه قبلی آقای افتخاری که گفته بود این هفته حکم صادر می‌شود به شعبه رفتم و از ساعت 13 ساعت 14 در شعبه بودم تا اگر حکم صادر شد، به من ابلاغ شود اما گفتند هنوز رأیی صادر نشده که ابلاغ کنیم و من هم دادگاه را ترک کردم.

وی ادامه داد: بعد از آن شنیدم که آقای محسنی‌اژه‌ای سخنگوی محترم قوه‌قضاییه گفتند که رأی صادر شده و در مواردی تبرئه و در مواردی محکوم شده‌ام. البته ایشان گفتند که رأی را ندیده‌اند و اطلاعی از جزئیات ندارد؛ اما چون بحث رد مال رو گفتند، این موضوع تنها اتهامی که به آن مربوط می‌شود بحث دریافت 6 ماه حقوق در دوره سرپرستی سازمان تأمین اجتماعی بوده است که در این مدت 48 میلیون به حسابم واریز شده است. حقوقی که این یک سال‌ونیم بنده دریافت کردم براساس حکم و ابلاغ حقوقی، به صورت علی‌الحساب بود تا اینکه هیئت امنا حقوق قطعی من را مشخص کرد؛ بعد از آن 68 میلیون تومان بستانکار شدم و بابت این یک سال و نیم باید به من پرداخت می‌شد. این مبلغ به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز و چک هم صادر شد که به من پرداخت شود  ولی رئیس سازمان و وزیر دستور دادند این چک ابطال شود و پرداخت تا زمان تعیین تکلیف پرونده تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی انجام نشود.

مرتضوی خاطرنشان کرد: این دستور هرچند خلاف قانون بود اما اجرا شد. من ابتدا باید رأی را ببینم و آن را مطالعه کنم تا متوجه شوم چطور ممکن است به رد مال محکوم شده باشم. حقوقی که در این 6 ماه به من دادند  علی‌الحساب بوده است و معنای علی‌الحساب این است که در پایان دوره اگر محاسبه کردند و مشخص شد پرداخت‌ها اضافه بوده نامه می‌زنند که پول را برگردان و اگر هم پرداخت‌ها کم بود، مبلغ الباقی پرداخت شود.

وی افزود: سوال من این است که چرا به این 6 ماه فعالیت من که براساس آن وکیل تأمین اجتماعی شکایت کرده است، جنبه کیفری به آن داده‌اند؟ این موضوع اصلا وجهه کیفری ندارد؛ چطور ممکن است در این قضیه محکوم شوم وقتی اصلا موضوع وجاهت کیفری ندارد. حقوق بنده علی‌الحساب بوده است. آقای وزیر همین الان هم می‌توانند حساب کنند و  اگر به این نتیجه رسیدند که یک ریال هم به من حقوق تعلق نمی‌گرفته، نامه بزنند که پول را برگردان و اگر هم کم گرفته‌ام به حسابم واریز کنند. براساس ماده 14 قانون اساسنامه سازمان تأمین اجتماعی، وزیر می‌تواند هرکسی را به مدت 6 ماه به عنوان سرپرست تعیین کند و هیچ شرطی هم مشخص نشده است. سرپرست که نباید مجانی کار کند، حقوقی دارد که به صورت علی‌الحساب تعیین می‌شود.

مرتضوی گفت: اولا کل این یک سال‌ونیم، آن‌طور که خودشان حساب کرده‌اند، بنده 68 میلیون بستانکار شده‌ام که  آن را هم ندادند. حالا اگر می‌خواهند بگویند که این 48 میلیون تومان هم به من تعلق نمی‌گیرد، خب بازهم 20 میلیون تومان باید به من بدهند. فرضا که ما طلبکار نبودیم و این 48 میلیون هم اضافه داده‌ بودند، خب یک نامه باید می زدند که آقای مرتضوی علی‌الحسابی که دریافت کردید این میزانش اضافه بوده است و باید بگردانید؛ خب اینکه جنبه کیفری ندارد. چون آقای محسنی هم گفتند که از جزئیات خبر ندارد امیدوارم اشتباه لفظی شده باشد چون به هیچ روال قانونی نمی‌شود که به این موضوع جنبه کیفری داده باشند.

دادستان سابق تهران گفت: اینکه حبس و ردمال را اعلام کردند یکی است و مربوط به تأمین اجتماعی است و قاعدتا تبرئه باید مربوط به کهریزک باشد چون کهریزک دیگر رد مال ندارد. طبق ماده 2 مجازاتش رد مال و یا حبس از هر نوعی باشد یا جزای نقدی دو برابر مبلغ اصلی باشد. نمی‌دانم این محکومیت با چه استدلالی بوده است. از اینکه حبس تعلیقی است یا نوع دیگر هیچ اطلاعی ندارم. امکان ندارد کسی که با ابلاغ سرپرستی کار کرده باشد بگویند رد مال بدهد و جنبه کیفری و رأی کیفری برایش درنظر بگیرند.

وی با بیان اینکه ان‌شاءالله فردا به دادگاه مراجعه می‌کنم تا چنانچه رأی صادر شده باشد به اینجانب ابلاغ شود تأکید کرد: بدیهی است اینجانب به آرای دادگاه احترام ویژه‌ای قائل هستم و اگر آن را خلاف حق و قانون بدانم، از مجاری قانونی اعتراض خود را اعلام و تجدیدنظرخواهی می‌کنم. در نهایت هر رأیی که دیوانعالی کشور صادر کرد، آن را روی چشم گذاشته و اجرا می‌کنم چون در همه حال خود را سرباز نظام می‌دانم و اگر قوه‌قضاییه رأی قطعی علیه من صادر کند، حتما قبول می‌کنم.
منبع: تسنیم

 
صادق خرازی روی کدام واقعیت دست گذاشت؟
ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی

دست و پا زدن برای جلوگیری از افشای حقیقت اصلاح طلبی در خیانت به ملت

گروه سیاسی مشرق - با به راه افتادن موج پوست اندازی در جبهه اصلاحات نزاعی داخلی در این جریان سیاسی آغاز شد که نسل اولی‌ها در مقابل نسل‌های بعدی اصلاحات قرار داد. در همین زمان بود که محمدرضا تاجیک بحث نواصلاح‌طلبی را مطرح کرد. وی معتقد بود که اصلاحات دچار یک بن بست استراتژیک شده است و نواصلاح‌طلبی می‌تواند اصلاحات را از این ورطه اضمحلال خارج کند.

نواصلاح طلبی

محمدرضا تاجیک در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های این جریان سیاسی گفت: نواصلاح‌گرایی همان اصلاح‌گرایی است اما با زبان و بیان شرایط و زمانه خود. بی‌تردید «ما» ی اصلاح‌طلب با هویت اصلاحی زاده نشده، بلکه این «ما» در فرآیندهای زیستن خویش دائم در حال خلق شدن یا به تعبیر مولانا، «نو نو شدن» است. سخن امروز من این است که تاریخ اکنون این «ما» دستخوش کمبود دهشتناک همین «نو نو شدن»است. ‌

اما همان زمان کسانی چون حجت‌الاسلام یونسی به مخالفت با این ایده پردازی درون جریان اصلاحات پرداختند.یونسی، وزیر اطلاعات دوره اصلاحات و دستیار ویژه رئیس‌جمهور در دولت دکتر روحانی دراین‌باره گفت: «نواصلاح طلبی را نه می‌پسندیم و نه آن را جدی تلقی می‌کنیم.»[1]

نواصلاح طلبی درواقع نویی نوزایی درون این جریان سیاسی را دنبال می‌کرد و مطرح می‌شد که اصلاح‌طلبان با بهره‌بری از تئوری «بازگشت به نقطه صفر تاریخی» میشل فوکو قصد عزیمت به نقطه صفر اصلاحات را کرده‌اند. مانیفستی که با توجه به شکست‌های مختلف سیاسی سعی می‌کرد به بازیابی اصلاحات بپردازد و با ایجاد راهبرد جدید خود را در فضای سیاسی کشور احیا کند اما این موضوع چندان مورد توجه اصلاح طلبان قرار نگرفت تا اینکه موضوع پوست اندازی درون اصلاحات جدی تر شد. نواصلاح طلبی نوعی نقد درون جریانی را نیز سبب‌ساز شد اما جنگی داخلی را نیز رقم زد.

اصلاحات به مرحله بگم بگم‌های احمدی‌نژاد رسیدپوست‌اندازی

پوست‌اندازی به دو روش در اصلاحات بروز کرد. سر برد آوردن احزاب تازه تأسیسی مانند ندا که از سوی انحصارطلبان قدرت مورد انتقاد شدید قرار گرفتند و با استهزاء نسل اولی‌ها توسط کسانی چون احمد پورنجاتی نساء خوانده شدند، یکسر این ماجرا بود. اصلاح‌طلبان نسل اولی هیچ‌گاه برنتابیدند که نسل دومی‌هایی قدرت بگیرند که جای آن‌ها را درون این جبهه سیاسی تنگ می‌کردند.

انحصارگرایان در این جریان اما تاکتیک پوست‌اندازی را به‌عنوان پوششی برای ترمیم وجهه سیاسی خود و به‌اصطلاح برای عبور از فیلتر شورای نگهبان به نفع خود به کار گرفتند و احزابی مانند حزب «اراده ملت» در این جریان رشد یافت که بدل حزب مشارکت بود و افرادی از این حزب منحله به آن پیوستند. [2]

حزب کارگزاران نیز به‌نوعی دیگر پوست‌اندازی را آغاز کرد و در موج پوست‌اندازی برخی با ایدئولوژی‌سازی‌های نامألوف، ایدئولوژی این حزب را «لیبرال دمکرات مسلمان» نام نهادند[3] که البته از سوی اعضای دیگر این حزب سیاسی وابسته نزدیک به هاشمی رفسنجانی تکذیب شد. پوست‌اندازی در حزبی که خانواده هاشمی اعضای اصلی آن را تشکیل می‌دهند با ریزش‌های جالبی همچون استعفای محمد هاشمی برادر اکبر هاشمی رفسنجانی و همچنین پویستن برخی از اصلاح‌طلبان لیبرال مسلک به این حزب همراه شد.[4]

از سوی دیگر جوانان اصلاح‌طلب که درگیر و دار ساختار کهنه و فرسوده این جریان خود را در محاق گرفتار می‌دیدند، جریان پوست‌اندازی را فرصتی مناسب برای بازیابی خود یافتند و موجی از ییلاق و قشلاق‌های سیاسی در جبهه اصلاحات به وجود آمد. در این میان اعضای جوان و دانشجوی حزب کار در اقصا نقاط کشور متن استعفانامه‌ای که بیشتر شبیه به یک بیانیه انتقادی بود را تنظیم کرده و در اختیار مدیران حزب کار قرار داده‌اندو به احزاب جدیدالتأسیسی چون ندا پیوستند تا شانس خود را در گروه‌های تازه برای رشد سیاسی امتحان کنند.[5]

پوست‌اندازی فضای چالش‌برانگیزی و آنارشیستی برای این جریان سیاسی به وجود آورد چراکه بروز و ظهور احزاب تازه تأسیس سبب شد تا جریان اصلاحات ساختاری تازه به خود بگیرد و آتش نزاع قدرت بیشتر شعله‌ور شود.

اصلاحات به مرحله بگم بگم‌های احمدی‌نژاد رسیداصل‌ها و بدلی‌ها

اتهام افکنی اصلی و بدلی موضوع جدیدی درون جریان اصلاحات نیست بلکه این مسئله از زمان انتخابات سال 92 و کاندیداتوری محمدرضا عارف در این جریان سیاسی مطرح شد.[6] اصلی‌ها و بدلی‌های اصلاحات زمانی در ادبیات سیاسی این جریان به وجود آمد که عارف خود را به‌عنوان نامزد این جریان مطرح کرد و این موضوع موجبات اعتراض برخی از گروه‌های تندرو را فراهم کرد. این گروه‌ها که بیشتر از منشعبات حزب منحله مشارکت بودند در سایت‌های ضدانقلاب عارف را نامزد امنیتی و بدلی نامیدند تا وجهه وی را در میان اصلاح‌طلبان تخریب کنند و این موضوع در مراحل بعدی و شکل‌گیری رقابت درون‌گروهی و سهم خواهی‌های سیاسی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر و بیشتر پدیدار شد. اما درواقع اصلی و بدلی نامیدن شخصیت‌ها و یا گروه‌های سیاسی در این جریان چماقی است که انحصارگرایان مخالفان خود را در این جریان با آن می‌رانند. این چماق سیاسی برای افرادی چون، محمدرضا عارف، صادق خرازی و حتی عباس عبدی در برابر انتقادات درون جناحی به‌کاررفته است.

افرادی چون حجاریان و محمدرضا خاتمی برادر رئیس دولت اصلاحات ازجمله افرادی بودند که این اصطلاح را به ادبیات سیاسی اصلاح‌طلبان وارد ساختند. [7] این اصطلاح سیاسی هنوز هم از سوی اصلاح‌طلبان تندرو علیه اصلاح‌طلبان میانه‌رو به کار گرفته می‌شود و نمادی از انحصارگرایی قدرت در این جریان سیاسی محسوب می‌شود.

اصلاحات به مرحله بگم بگم‌های احمدی‌نژاد رسیدساختار سازی

با تشکیل احزاب جدید مانند ندا و جدایی برخی از شخصیت‌های سیاسی اصلاحات مانند محمدرضا عارف و حرکت‌های خارج از برنامه احزابی مانند حزب اعتماد ملی و برگزاری همایش‌های خودمختار مانند همایش بزرگ اصلاحات که با حضور اصلاح‌طلبان میانه‌رو و در غیاب گروه‌های اصلاح‌طلب تندرو مانند حزب منحله مشارکت و شخصیت‌های مطرح نسل اول اصلاحات برگزار شد[8]، اصلاح‌طلبان نسل اولی را بر آن داشت تا با ساختارسازی‌هایی که مورد کنترل و تأیید آن‌ها بود تحولات به وجود آمده در این جریان سیاسی را مدیریت و آنرا به سمت منافع خود حرکت دهند.

در این میان شورای مشورتی اصلاحات و شورای هماهنگی اصلاحات دو شورای مدیریتی موازی هم بودند که رقابت سیاسی در سطح مدیریتی اصلاحات با هم داشتند. در همین راستا اصلاح‌طلبان تندرو سعی کردند که شورای مشورتی را جایگزین شورای هماهنگی اصلاحات کنند و بر این اساس شورای عالی اصلاح‌طلبان سر برآورد که درواقع بدل شورای مشورتی بود و سعی داشت با ساختار سازی بالادستی شورای هماهنگی را در سطح پایین‌تری قرار داده و از کورس رقابت خارج کند.

پس‌ازاین موضوع شورای راهبردی انتخابات، دومین ساختار سازی سیاسی بود که از سوی انحصارطلبان اصلاح‌طلب تشکیل شد و این طیف سیاسی سعی کرد با ادغام شورای هماهنگی اصلاحات و تعیین نماینده‌هایی که بیشتر نماینده انحصارطلبان بودند تا نماینده طیف‌های میانه‌رو، اختلافات سیاسی موجود را به سود خود رفع‌ورجوع کنند، اما این موضوع نیز نتوانست آنان را به نتیجه دلخواه برساند. جالب اینجاست که در چنین ساختاری احزاب تازه تأسیسی مانند حزب ندا نیز هیچ جایگاهی نداشتند و جایگاه افرادی چون محمدرضا عارف نیز بسیار تقلیل داده‌شده بود.

این جریان ناقص که با حذف رقبا کلید خورده بود نیز با طرح‌های دیگری همچون تشکیل پارلمان اصلاح‌طلبی پوشش داده شد و به‌طور سلسله وار این ساختاسازی ناقص برای پوشش دادن دیگرساختارهای معیوب این جریان جهت ارتفاء جریان انحصارگران و تقلیل جایگاه سیاسی اصلاح‌طلبان میانه‌رو انجام می‌گیرد.

اصلاحات به مرحله بگم بگم‌های احمدی‌نژاد رسیدبگم بگم‌های اصلاح‌طلبان

موج بگم‌بگم در جریان اصلاحات از مصاحبه صادق خرازی با یک هفته‌نامه میانه‌رو آغاز شد. صادق خرازی شنبه هفته گذشته در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه مثلث گفته بود: «کسانی را یادم هست که در دورانی که سفیر بودم با خارجی‌ها مذاکره می‌کردند و به دشمن گرا می‌دادند، من آن‌ها را به‌عنوان اصلاح‌طلب قبول ندارم، لیستشان را هم دارم و اگر قرار باشد، روزی به مردم ارائه خواهم داد.»

همین مسئله سبب شد تا سیلی از انتقادات و اعتراضات همراه با جریان بگم‌بگم‌های سیاسی علیه خرازی آغاز شود. برخی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب اتهامات سنگین و بی‌سابقه‌ای را متوجه صادق خرازی کرده و او را قاچاقچی عتیقه نامیده‌اند.

در همین رابطه، محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دولت اصلاحات در واکنش به اظهارات خرازی، در صفحه شخصی فیس‌بوکش نوشت: «صادق خرازی در ادامه حرف‌های شیرین و متناقضش گفته که لیست اصلاح‌طلبانی که به دشمن گرا می‌دادند را در جیبش دارد. از این شیرین زدن‌ها قبلاً هم در گفته‌هایشان بود.

عبدالله رمضان زاده در این رابطه نوشت لیست دیپلمات‌های قاچاقچی نسخ خطی کتاب‌های قدیمی در جیب کیست؟ رمضان زاده با واردکردن اتهاماتی دیگر به خرازی بیان داشت که «واقعیت دیگر هم این است که تقسیم‌کنندگان شغل در کشور نه‌تنها با این تعابیر، که اگر کسی بگوید لیست اصلاح‌طلبان قاتل مظلومان بوسنی و فلسطین و افغان راهم در جیب دارد، بازهم در دادن پست افاقه نمی‌کند. حزب ندایی‌های خوبی که واقعاً اصلاح‌طلب بودند و فقط امکانات نداشتند، در این موارد نمی‌خواهند موضع بگیرند؟»[9]

از سوی دیگر احمد پور نجاتی، یکی دیگر از اعضای حزب منحله مشارکت که همواره با زبان استهزاء با مخالفان جریان انحصارطلب برخورد می‌کند، خطاب به خرازی نوشت: «شوخی با یک فقره «آقاصادق» که این روزها توی بورس سرسره بازی روی پوست خربزه «اونا» ست! آگه گفتی چرا «این» لیست داره؟ واسه اینکه تو دیکته بیست میاره! ...»[10]

بعد از این حمله‌های سیاسی بود که صادق خرازی در مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب منتقدین هم جناحی خود را به کج فهمی و شانتاژ رسانه‌ای متهم ساخت و بیان داشت که صحبت‌هایش بوی بگم بگم‌های سیاسی نمی‌دهد.

صدای دعوای بگم‌بگم‌های سیاسی حالا در این جریان بلند شده است و با وجود تکذیب‌های خرازی اما هنوز این حملات به سمت وی پایان نیافته و گویی جریان انحصارطلب بهانه ای برای به حاشیه راندن رقیب درون جناحی خود یافته‌اند.

به هر جهت همه این موارد نشان از فضای به هم ریخته سیاسی در این جریان دارد که نسل‌اولی‌ها را در مقابل نسل دومی‌ها قرار داده است. در این میان نسل دومی‌ها، عملکرد نسل اول را علت شکست‌های این جریان سیاسی می‌دانند و خواستار گرفتن سهمی از مدیریت این جریان هستند و نسل اولی‌ها نیز سفت و سخت پشت میزهای خود نشسته‌اند و نمی‌خواهند سهمی از قدرت به نسل‌های آینده این جریان بدهند و این روند در طول این مدت باعث اختلافات سیاسی و نزاع میان گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب شده است.

 


[1]http://jahannews.com/vdciupappt1ayw2.cbct.html

[2]http://www.tasnimnews.com/Home/Single/608110

[3]http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8802161412

[4]http://www.khabaronline.ir/detail/439663/root/Politics

[5]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/385195

[6]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/383711

[7]http://www.jahannews.com/vdccs4qsx2bqm48.ala2.html

[8]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/380475

[9]http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940521000452

[10]http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940521000452 
حمله ناکام جیش‌الفتح به «کفریا» و «فوعه»
ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، نیروهای دفاع مردمی شهرک‌های شیعه نشین «کفریا» و «الفوعه»، واقع در ریف ادلب حمله گروه‌های تروریستی تکفیری وابسته به ائتلاف «جیش الفتح» از شهر «القریتین» به محور «الصواغیه» را ناکام گذاشتند.

یک منبع میدانی سوری در این خصوص توضیح داد: در این حمله گروه‌های تروریستی جیش الفتح از تمام تجهیزات نظامی سبک، سنگین و نیمه سنگین استفاده کردند، بدون آنکه موفق به محقق کردن کوچک‌ترین پیشروی به سمت فوعه و کفریا شوند.

این منبع آگاه میدانی تاکید کرد: نیروهای دفاع مردمی کفریا و فوعه نه تنها موفق شدند، حمله گروه‌های تروریستی جیش الفتح را دفع کنند، بلکه 41 تروریست تکفیری را نیز به اسارت گرفتند که در میان آنها 7 سعودی مشاهده می‌شوند.

براساس گزارش‌های رسیده هم اکنون درگیری‌های شدیدی اطراف سازمان برق شهرک فوعه در محور مزارع الصواغیه در جریان است که کشته و زخمی شدن شمار زیادی از عناصر مسلح را درپی داشته است.

به موازات این درگیری‌ها نیروی هوایی ارتش سوریه نیز طی ساعات گذشته با بیش از 30 پرواز مواضع و تجمعات گروه‌های تروریستی وابسته به جیش الفتح و سکوهای شلیک خمپاره و موشک آنها را بمباران کرد.

بالگردهای ارتش سوریه نیز دومین محموله کمک‌های غذایی و دارویی و سوخت را از هوا به دست ساکنان فوعه و کفریا که بیش از 4 ماه است، در محاصره قرار دارند، رساندند.

یک منبع محلی در ریف ادلب تاکید کرد که شکست‌های مستمر گروه‌های تروریستی جیش الفتح و ناکامی آنها در تصرف شهرک‌های فوعه و کفریا به شدت بر روحیه گروه‌های تکفیری محاصره کننده این شهرک‌ها تاثیر منفی گذاشته است.

این منبع محلی افزود: کشته و زخمی شدن تعدادی از فرماندهان جیش الفتح طی درگیری‌ با کمیته‌های دفاع مردمی کفریا و فوعه از جمله «عبدالله المحیسنی» کویتی نوعی آشفتگی در صفوف گروه‌های تروریستی محاصره کننده فوعه و کفریا به وجود آورده و موجب بروز اختلافاتی میان آنها از جمله در صفوف فرماندهان این گروه‌ها شده است.
منبع: فارس

 
اولین اعترافات احمد الاسیر پس از بازداشت
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، پایگاه خبری «میدل ایست پانوراما» نوشت: احمد الاسیر که روز گذشته در فرودگاه بیروت با گذرنامه تقلبی بازداشت شد، در بازجویی اعتراف کرد از حمایت سازمان اطلاعات عربستان سعودی برخوردار بود. احمد الاسیر اعتراف کرد

الاسیر اعتراف کرد، سازمان اطلاعات عربستان و اداره اطلاعات سازمان امنیت داخلی لبنان از او با هدف تشکیل جنبشی در برابر حزب الله لبنان در شهر صیدا حمایت می کردند.

الاسیر تاکید کرد: سلاح های گروه وابسته به او از طرف اداره اطلاعات سازمان امنیت داخلی لبنان تامین می شد.

وی گفت: به مبارزه خود برای حفظ حقوق سنی ها در لبنان ادامه خواهم داد.

الاسیر درباره بازداشت خود هم افزود: من قربانی بازی فلسطینی- لبنانی شدم که نماینده ابومازن با همکاری سازمان های امنیتی لبنان آن را اجرا کردند.

الاسیر که خود را یکی از علمای سلفی ها در لبنان می داند خواستار آزادی فوری خود شد و تهدید کرد در غیراینصورت خواستار تظاهرات سنی ها در سراسر لبنان خواهد شد.

وی گفت: سعد الحریری حمایت از من را متوقف کرد و عربستان هم به من پشت کرد. آنها مشکلات منطقه «عبرا» را برای من ایجاد کردند، اما توانستم از عبرا به اردوگاه عین الحلوه بروم. من توسط اداره اطلاعات سازمن امنیت داخلی لبنان ماهانه یک میلیون و پانصد (لیره) از طرف عربستان دریافت می کردم. این کمک مالی زیر فشارها متوقف شد. من یک فرمانده مجاهد هستم که هیچ کسی نمی تواند حکم زندان برای من صادر کند.


 
پاسخ رهبر انقلاب به نامه یک دختر نوجوان
ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی

گروه فضای مجازی مشرق- صفحه اینستاگرام پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب طرح گرافیکی زیر با موضوع پاسخ رهبر انقلاب به نامه یک دختر نوجوان منتشر کرد.

پاسخ رهبر انقلاب به نامه یک دختر نوجوان


 
عکاسان جبهه‌های جنگ علیه داعش + عکس
ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، با توجه به حضور فعال نیروهاى نظامى تحت پوشش آستان حرم امام علی(ع) در مناطق عملیاتى و ضرورت ثبت دلاوری‌هاى ایشان به صورت عکس و فیلم یک دوره آموزشى براى عکاسان جبهه برگزار گردید.

براساس این گزارش، خبرنگاران و عکاسان وابسته به نیروهای نظامی تحت پوشش آستان علوی در یک دوره فشرده آموزش عکاسی حرفه‌ای که توسط واحد عکاسی آستان برگزار می‌شود شرکت کردند.

«جابر الحلو» مسئول واحد عکاسى وابسته به بخش تبلیغات آستان که بعنوان آموزگار این دوره آموزشی حضور می‌یابد در این رابطه به واحد اطلاع رسانی آستان گفت: بنا بر دستورات تولیت محترم آستان مبنی بر پیشرفت و بهبود تجربیات و اطلاعات تمامی نیروهای انسانی و خادمان در تمامی بخش‌های آستان و با توجه به حضور فعال نیروهاى نظامى تحت پوشش آستان در مناطق عملیاتى و ضرورت ثبت دلاوری‌هاى ایشان به صورت عکس و فیلم این دوره آموزشى براى عکاسان فعال در مناطق عملیاتى برگزار گردید.

وی افزود: در این دوره که طی ۵ روز برگزار شد عکاسان و فیلمبرداران و خبرنگاران وابسته به نیروهای تحت پوشش آستان شرکت کردند و جلسات دوره شامل دو بخش نظری و عملی بود و در بخش عملی عکاسان با شرایط عکاسی در مناطق عملیاتی و پوشش نظامی آشنایی بیشتری پیدا کردند.

منبع: ابنا

 
لحظه دستگیری الاسیر در فرودگاه بیروت+عکس
ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، مقام های لبنانی روز شنبه اعلام کردند که احمد الاسیر را با قیافه مبدل و هنگام  فرار از فرودگاه بین المللی "رفیق حریری" بیروت دستگیر کردند.

الاسیر که چهره خود را تغییر داده بود، قصد داشت با گذرنامه جعلی به مصر فرار کند.

لحظه دستگیری الاسیر در فرودگاه بیروت+عکس

احمد الاسیر یک مبلغ سلفی لبنانی است که در سال 2011 با آغاز بحران در سوریه به دلیل حمایت همه جانبه از گروه‌های تروریستی و مسلح در سوریه، شهرتی را برای خود در رسانه‌ها کسب کرد.

منبع: العالم

 
جدیدترین تحولات میدانی سوریه؛
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی

آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/

 

 

ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/

 

دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده + تصاویر

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از تازه‌ترین تحولات میدانی جبهه های «القلمون، ادلب و درعا » گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آن را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.
تحولات میدانی جبهه جنوب سوریه - طوفان جنوب مجددا وزیدن گرفت!
مرحله سوم عملیات نظامی "طوفان جنوب" از چند روز پیش در شهر درعا واقع در جنوب سوریه و در مجاورت مرزهای این کشور با "اردن" آغاز شده است. کانون درگیریها در محلات "المحطه"، المنشیه" بوده و گروههای تروریستی تکفیری مشارکت کننده در این عملیات شامل جبهه اسلامی (حرکت احرارالشام، جیش الاسلام)، القاعده (جبهه النصره) و ارتش آزاد (جیش الیرموک، جیش الابابیل، الویه قاسیون و لواء معتز بالله، جیش الاول، لواء سبطین) می باشد.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
دور جدید این عملیات در حالی است که در 2 مرحله پیشین، تروریستها علی رغم بهره مندی از امکانات نظامی بسیار فراوان و بهره گیری گسترده از یگانهای توپخانه سنگین، موشک انداز و ادوات، پس از 1 ماه نبرد شدید با نیروهای ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن (حزب الله و مجاهدین عراقی)، شکست مفتضحانه ای را متحمل شدند، بدون آنکه حتی به یکی از اهداف تعیین شده از سوی اتاق عملیات مشترک این گروهها دست یافته باشند.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
بنا بر آمارهای منتشره از سوی منابع نظامی سوری و رسانه های وابسته به گروههای تروریستی تکفیری مشارکت کننده، تلفات وارده در دو مرحله اول و دوم عملیات طوفان جنوب بیش از 300 کشته (از اصل 1200 نیروی مشارکت کننده در هجوم) در صفوف تروریستها، نابودی بیش از 25 دستگاه تانک و نفربر و انهدام 11 دستگاه خودروی زرهی مسلح به انواع مسلسلهای سنگین و پدافند هوایی بوده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
مهمترین علت ناکامی تروریستها در دو مرحله پیشین عملیات طوفان جنوب رسانه ای کردن اصل و جزییات عملیات از سوی رسانه ها و برخی فرماندهان گروههای تروریستی فعال در آن بوده است. هدف تروریستها از اعلان رسمی و پیشاپیش عملیات مذکور "القای حس در دست داشتن ابتکار عمل نظامی و برتری مطلق عملیاتی" در محور جنوب سوریه (استانهای درعا، قنیطره و سویداء) ارزیابی می شود.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
امری که موجب شد تا نیروهای نظامی سوری و گروههای هم پیمان آنها با افزایش نیرو و آمادگی های تسلیحاتی و عملیاتی، استقبال جانانه ای از تحرکات آنها در محورهای مختلف عملیات نظامی در داخل و حاشیه شهر درعا بعمل آورده و صد البته کیفیت و کمیت تلفات و خسارات وارده به سازمان رزم و تسلیحاتی تروریستهای تکفیری نشان دهنده صدق این گفتار می باشد.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
شاید بزرگترین و شدید ترین خسارت وارده به تروریستها در دو مرحله نخست این عملیات، شناسایی و بمباران دقیق اتاق عملیات مشترک گروههای ترویستی تکفیری القاعده (النصره)، ارتش آزاد و جبهه اسلامی از سوی جنگنده بمب افکنهای نیروی هوایی ارتش سوریه بوده است. امری که به هلاکت بیش از 25 نفر از فرماندهان ارشد جبهه النصره و ارتش آزاد و یک ژنرال ارشد اطلاعاتی اردنی (مسئول هماهنگ کننده تروریستها و اتاق عملیات مشترک اردن موسوم به "موک" در جنوب سوریه) و مجروح شدن دهها نفر دیگر منجر گردید.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
در عرصه میدانی، هم اکنون شهر درعا از 3 جهت از سوی تروریستها در محاصره تقریبی قرار داشته اما نیروهای دولتی سوری مستقر در شهر درعا از نظر بهره مندی از استحکامات و تدارکات در وضعیت مناسبی به سر می برند. مسیر تدارکاتی برای نیروهای ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن از شهرهای "ازرع، نامر و خربه الغزاله" در امنیت بوده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
در واکنش به حملات تروریستها، ارتش سوریه با تشدید حملات هوایی، توپخانه ای و موشکی به مواضع تروریستها تلاش دارد تا از پیشروی و تمرکز نیروهای آنها در جبهه ها جلوگیری بعمل آورده و حداکثر تلفات را به ساختار نظامی آنها وارد آورد. در همین راستا، هواپیماهای بمب افکن ارتش سوریه ضمن حضور در آسمان منطقه، اقدام به بمباران شدید خطوط تدارکاتی و کاروانهای نیرو و تسلیحات تروریستها در شهرهای اطراف درعا خصوصا "یادوده، عثمان و النعیمه" کرده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
تاکتیک تروریستها در "حملات همزمان از محورهای متعدد" با هدف تمرکز زدایی از توان تسلیحاتی و عملیاتی نیروهای ارتش سوریه صورت می گیرد. بنا بر اطلاعات منتشره، محورهای حملات گروههای تروریستی به مواضع نیروهای دولتی سوریه به شرح زیر می باشد:
1 – محور شمالی (از شهر عثمان)
2 – محور شمال غربی (از شهر یادوده)
3 – محور جنوب و جنوب غربی (مرز اردن)
طی روزهای اخیر تروریستها در محور عملیاتی "یادوده" واقع در شمال غربی درعا پیشروی هایی داشته و موفق به سیطره بر تپه راهبردی "تل زعتر و مزارع بیطار" شده اند. منابع میدانی نزدیک به ارتش سوریه تاکید کردند که این سیطره تنها چند ساعت به طول انجامید و نیروهای نظامی سوری طی پاتک سنگینی موفق به بازپس گیری این دو منطقه شده اند. هنوز آمار تلفات و خسارات نیروهای سوری اعلام نشده اما تلفات تروریستها تا این لحظه 33 کشته، انهدام دو تانک و چند دستگاه خودروی زرهی عنوان شده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
هر چند اطلاعات دقیق تر نشان می دهد که ساعتی پس از بازپس گیری تل زعتر و مزارع بیطار از سوی ارتش سوریه، کنترل آنها مجددا بدست تروریستهای تکفیری افتاده است. تصاویر منتشره از نبردها میان دو طرف گویای شدت درگیریها و استفاده گسترده تروریستها از تسلیحات موشکی و توپخانه ای سنگین علیه مواضع نیروهای ارتش سوریه است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
انتشار خبر هلاکت فرمانده جیش یرموک
منابع خبری نزدیک به ارتش سوریه از هلاکت "بشار الزغبی" فرمانده گروه تروریستی تکفیری "جیش یرموک" یکی از مهمترین گروههای فعال در جبهه جنوبی سوریه در بمباران یکی از مقرهای هدایت و فرماندهی تروریستها در حاشیه شهر درعا خبر داده اند. بنابر این گزارش در حمله هوایی بمب افکنهای ارتش سوریه به این مقر بشار ازغربی به همراه گروهی از فرماندهان ارتش آزاد و جبهه النصره به هلاکت رسیده  و تعدادی دیگر نیز زخمی شده اند. 
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
انتشار خبر هلاکت بشار ازعبی در حالی است که منابع رسانه ای وابسته به گروههای تروریستی تکفیری از ارائه هرگونه اطلاعات و اخبار پیرامون این خبر خودداری کرده اند. لازم به ذکر است در مرحله نخست عملیات نظامی تروریستها با عنوان طوفان جنوب در درعا، حمله مشابهی از سوی نیروی هوایی ارتش سوریه علیه مقر اصلی فرماندهی تروریستها انجام شده بود که به هلاکت گروهی از فرماندهان ارشد ارتش آزاد، جبهه النصره و جبهه اسلامی سوریه منجر شده بود.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
گروه تروریستی تکفیری جیش یرموک در نبردهای استانهای سه گانه جنوب سوریه (درعا، قنیطره و سویداء) حضور فعالی داشته و آخرین مشارکت این گروه در عملیات بزرگ تروریستها برای اشغال استان درزی نشین سویداء بود که با هجوم به فرودگاه نظامی "الثعله" و مقاومت شدید مردم و ارتش سوریه با شکست مفتضحانه ای مواجه شده و از منطقه عقب نشینی کردند.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
تحولات میدانی جبهه القلون – آتش بس 5 روزه در زبدانی – آخرین پیشروی های حزب الله در محورهای عملیاتی
شهر زبدانی واقع در جنوب منطقه مرزی سوریه با لبنان (القلمون) یک ماه پس از آغاز عملیات نظامی مشترک ارتش و دفاع وطنی سوریه و حزب الله برای پاکسازی آن از حضور تروریستهای تکفیری صحنه تحولات ویژه ای می باشد. بدنبال مطرح شدن طرح آتش بس در زبدانی در مقابل توقف حملات تروریستها به شهرهای شیعه نشین و محاصره شده "فوعه و کفریا" واقع در استان شمالی ادلب، از ساعات ابتدایی صبح چهارشنبه گذشته آغاز شده و تا ساعت 6 صبح روز شنبه ادامه یافت.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
طی این سه روز آرامش نسبی در جبهه زبدانی حاکم بوده و دو طرف از تحرکات نظامی خودداری کرده اند. مذاکرات میان دو طرف از چند هفته پیش همزمان با پیشروی سریع نیروهای حزب الله و ارتش سوریه در محورهای 4 گانه عملیاتی و محاصره تروریستها در محلات مرکزی شهر به درخواست تروریستهای تکفیری و با میانجی گری گروهی از مشایخ زبدانی و رییس یکی از احزاب سیاسی معارض ساکن در این شهر آغاز شده بود.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
نیروهای حزب الله و ارتش سوریه در ابتدا با توجه به در دست داشتن برتری مطلق عملیاتی در کلیه محورها از پذیرش اصل مذاکرات که متضمن خواسته های تروریستها بود خودداری کردند اما با اصرار تروریستها و حملات موازی هم قطاران آنها به شهرهای شیعه نشین و محاصره شده فوعه و کفریا در استان شمالی ادلب آن را پذیرفتند.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
مهمترین محورهای مذاکرات شامل موارد زیر بوده است:
1 – آتش بس که در ادامه گفتگوها میان دو طرف ابتدا یک مهلت 48 ساعته تعیین و سپس 24 ساعت دیگر (تا روز شنبه) تمدید شد.
2 – خلع سلاح کامل تروریستهای مستقر در شهر زبدانی
3 – تضمین عدم حضور تروریستهای تکفیری عضو القاعده و داعش در شهر زبدانی
4 – تشکیل کمیته اداره شهر متشکل از 20 نفر از بزرگان زبدانی شامل 10 نفر از حامیان دولت سوریه و 10 نفر از فرماندهان و حامیان گروههای مسلح تکفیری پس از خلع سلاح کامل و محاکمه آنها در مراجع قضایی این کشور
5 – ایجاد شرایط بازگشت اهالی زبدانی که همزمان با آغاز عملیات پاکسازی، به شهرها و روستاهای اطراف گریخته بودند.
6 – تسلیم کامل تروریستهای مسلح به ارتش و دولت سوریه و اعاده آنها به مراجع قضایی سوریه جهت رسیدگی به اتهامات
7 – صدور اجازه خروج به آن دسته از تروریستهای تکفیری که خواهان خروج از شهر و انتقال به دیگر مناطق تحت سیطره ارتش سوریه در خارج از منطقه القلمون هستند. در همین راستا، تروریستها عموما خواهان انتقال (همراه با تسلیحات همراه خود) به غوطه شرقیه واقع در حاشیه شرقی شهر دمشق بودند که عموما در کنترل گروه تروریستی جیش الاسلام وابسته به اخوان المسلمین سوریه (جبهه اسلامی) قرار دارد.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
امری که با مخالفت جدی فرماندهان ارتش و مسئولان دولت سوریه مواجه گردید. چرا که تمام تلاش نیروهای حکومتی سوریه و اجرای عملیاتهای متعدد نظامی در مناطق حاشیه ای دمشق برای دور ساختن خطر حملات تروریستها از پایتخت و بازگرداندن آرامش به آن بوده است.
8 – بازگشت نیروهای امنیتی و نظامی به زبدانی و بازگشایی ادارات دولت و موسسات درمانی و خدماتی
گفته می شود که مذاکرات میان دو طرف برای تمدید آتش بس 3 روزه جهت رسیده به راه حل دائمی برای حل مسالمت آمیز مساله شهر زبدانی همچنان ادامه دارد. بنظر می رسد که این زمان محدود برای اعتماد سازی و بحث پیرامون چگونگی و کیفیت بندهای مذاکرات کافی نمی باشد.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
در همین راستا "محمود ابوقاسم رییس حزب التضامن سوری" یکی از احزاب معارض دولت سوریه که خود اهل شهر زبدانی و از احزاب معارض قانونی دولت سوریه و میانجی اصلی مذاکرات میان دولت و گروههای تروریستی مسلح در این شهر بوده، ضمن تایید بندهای مذاکرات و رسیدن به مراحل حساس، گفت که بیشترین گفتگوها بر سر دو موضوع "کیفیت خلع سلاح و خروج برخی از فرماندهان تروریستها از شهر زبدانی" صورت گرفته است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
ابوقاسم تاکید کرد که بخش اعظم تروریستهای مسلح از ساکنین زبدانی بوده و خواهان تسلیم خود به نهادهای مربوطه و رسیدگی به موارد اتهامی خود جهت استقرار و زندگی در داخل شهر هستند. وی با رد حضور تروریستهای غیر سوری در زبدانی، حضور عناصر دو گروه داعش و القاعده (النصره) در این شهر را تایدد اما گفت که تعداد آنها بسیار کم و توان نظامی محدودی دارند.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
این میانجی مذاکرات در ادامه تعداد دقیق تروریستهای مسلح زبدانی را 1300 نفر شامل اعضای گروههای تروریستی تکفیری احرارالشام (اخوان المسلمین سوریه) با 1000 تروریست زیرمجموعه "کتائب حمزه عبدالمطلب و لواء الفرسان"، ارتش آزاد با 200 تا 250 تروریست و گروههای داعش و القاعده حداکثر با 50 تروریست اعلام کرده است. ابوقاسم مدعی شد که حدود 600 نفر از اعضای خانواده های تروریستها نیز به همراه آنها در محلات مرکزی شهر بسر می برند.
در همین حال منابع اطلاعاتی نزدیک به ارتش سوریه تاکید کردند که تنها حدود 300 تا 400 تروریست خواستار خروج از شهر و انتقال به سایر مناطق تحت سیطره گروههای تکفیری در حاشیه دمشق یا استان ادلب بوده و الباقی خواهان تسلیم خود به نیروهای دولتی و ارتش سوریه هستند. امری که موافقت با آن مشروط به موافقت دولت و ارتش سوریه عنوان شده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
اما در حالی که تمرکز اخبار منتشره از شهر زبدانی بر روی مذاکرات اتش بس و حواشی آن قرار دارد، روز گذشته گروهی تحت عنوان "مجلس زبدانی" با صدور بیانیه ای ضمن مخالفت با هرگونه گفتگو با دولت، اختیار شهر را به گروه تروریستی احرار الشام واگذار کرده و در ادامه خطاب به "استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه" وی را به اتخاذ موضع تند علیه دولت و ارتش سوریه دعوت کرده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
در این بیانیه عملیات پاکسازی زبدانی از تروریسم تکفیری "جنایت علیه مردم!" عنوان شده و در ادامه خطاب به گروههای عضو ائتلاف تروریستی تکفیری جیش الفتح"به رهبری القاعده گفته شده که تنها راه جلوگیری از پاکسازی زبدانی تشدید حملات موشکی و زمینی به دو شهر شیعه نشین "فوعه و کفریا" در استان شمالی ادلب و قتل عام شیعیان ساکن در این دو شهر، برای وادار ساختن دولت به توقف عملیات است.
شکست تلاش معارضان سوری برای درگیر کردن سازمان ملل در پرونده مذاکرات زبدانی
همزمان برخی جناحها در ائتلاف معارضان دولت سوریه مستقر در هتلهای 5 ستاره استانبول ترکیه تلاشهای وسیعی را برای وادار ساختن سازمان ملل و نماینده ویژه آن در امور سوریه به ورود به مساله زبدانی صورت دادند که با واکنش تند مواجه شدند. گفته می شود که استفان دی میستورا بلافاصله با قاطعیت به معارضان استانبول نشین پاسخ منفی داده و دخالت خود و سازمان ملل را در این مساله رد کرده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
حسب اطلاعات منتشر شده، نماینده سازمان ملل در استدلال چرایی عدم ورود به مساله زبدانی به عدم حضور غیر نظامیان در این شهر و مشروع و قانونی بودن عملیات نیروهای نظامی سوری در آن اشاره کرده است. تاکید وی بر عدم حضور غیر نظامیان در زبدانی ادعاهای گروههای مسلح تکفیری را مبنی بر صدمه دیدن مردم شهر در عملیات نظامی مشترک حزب الله و ارتش سوریه به وضوع رد می کند.
شکست دور جدید مذاکرات برای تمدید آتش بس زبدانی
منابع میدانی از شکست مذاکرات برای تمدید آتش بس 72 ساعته میان دولت سوریه با تروریستهای تکفیری احرارالشام خبر داده اند. بنابر گزارشهای منتشره، مهمترین علت این شکست دور جدید حملات موشکی و توپخانه ای تروریستهای تکفیری در استان ادلب علیه شیعیان فوعه و کفریا (ادلب) و عدم رسیده دو طرف به راه حل برای تعیین سرنوشت تروریستهای خواهان خروج از شهر زبدانی و انتقال به مناطق دیگر بوده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
اگر چه وقوع حوادث حاشیه ای همچون قطع آب شرب پایتخت سوریه توسط تروریستهای القاعده مستقر در شهر عین فیجه (سرچشمه تامین آب دمشق) و حمله تروریستهای گروه جیش الاسلام به مواضع نیروهای ارتش سوریه در اطراف حرستا (غوطه شرقیه) نیز دلایل دیگر شکست این مذاکرات عنوان شده است.
اما در عرصه میدانی و همزمان با پایان آتش بس سه روزه میان دو طرف، از ساعات ابتدایی صبح امروز درگیریهای شدیدی میان دو طرف در کلیه محورهای عملیاتی شمالی، جنوبی، شرقی و غربی شهر آغاز شده است. کانون این درگیریها در محور شرقی است که طی آن شدیدترین نبردها در اطراف مسجد جامع "امام علی ع" میان نیروهای حزب الله و تروریستهای تکفیری در جریان است. رزمندگان مقاومت، سه شنبه گذشته طی هجوم سریعی موفق به سیطره بر ساختمان مسجد امام علی (ع) و مناطق حاشیه ای آن شده بودند.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
واکنش تند تروریستهای زبدانی به احرارالشام: شروط دولت برای خروج ما را بپذیرید!
بدنبال شکست مذاکرات آتش بس و حملات بسیار سنگین حزب الله و ارتش سوریه علیه مواضع تروریستهای تکفیری محاصره شده در مرکز شهر زبدانی، عصر روز گذشته نخستین جرقه های اختلافات میان تروریستهای محاصره شده با فرماندهان ارشد گروه احرارالشام (اخوان المسلمین) آغاز شد.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
حسب بیانیه منتشره از سوی دو گروه اصلی فعال در زبدانی یعنی "کتائب حمزه ابن عبدالمطلب و لواء الفرسان"استدلال احرارالشام برای به شکست کشاندن مذاکرات آتش بس رد شده و طی آن از فرماندهان این گروه خواسته شده تا "کلیه شروط" دولت و ارتش سوریه برای تمدید آتش بس و تسهیل تسلیم تروریستهای مسلح خواهان باقی ماندن در شهر و خروج باقیمانده آنها را بپذیرند.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
این بیانیه به امضای "محمد زیتون" فرمانده کتائب حمزه ابن عبدالمطلب، "عبدالرحمن العامر" فرمانده لواء الفرسان و رسیده است. انتشار این بیانیه، به منزله محکومیت محترمانه عملکرد فرماندهان گروه تروریستی احرارالشام و سرویس اطلاعاتی ترکیه بعنوان طراح و راهبر اصلی این گروه و مذاکرات اخیر ارزیابی می گردد.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
در همین زمینه یک منبع اطلاعاتی نزدیک به ارتش سوریه از اعتراض شدید فرماندهان و اعضای گروههای مستقر در زبدانی نسبت به اتمام آتش بس در این شهر خبر داده است. این منبع افزود که یک روز پیش از اتمام مهلت آتش بس، فرماندهان این گروهها در تماس با مسئولان گروه تروریستی احرارالشام و نماینده سرویس جاسوسی ترکیه از آنها خواستند تا پرونده مذاکرات در زبدانی را به وضعیت فوعه و کفریا در ادلب مرتبط نکنند.
تحولات میدانی جبهه ادلب
تشدید حملات موشکی تروریستها علیه فوعه و کفریای شیعه نشین
با شکست مذاکرات برای تمدید آتش بس در شهر زبدانی، دور جدید حملات تروریستهای تکفیری عضو ائتلاف جیش الفتح به رهبری القاعده علیه دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا در استان شمالی ادلب نیز آغاز شده است. منابع میدانی در فوعه و کفریا تاکید کرده اند که صدها موشک و خمپاره از سوی تروریستهای تکفیری مستقر در شهرکها و روستاهای اطراف به منازل شیعیان ساکن در این دو شهر شلیک شده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
این در حالی است که در طول سه روز آتش بس نیز عملیات موشک باران تروریستها علیه فوعه و کفریای در محاصره قطع نشده اما از شدت آن کاسته شده بود. لازم به ذکر است که از حدود یک هفته پیش گروههای تروریستی حملات شدیدی را علیه این دو شهر آغاز کرده اند که طی آن بیش از 2 هزار فروند موشک و خمپاره به سمت منازل مردم شلیک و موجب شهادت و جراحت دهها نفر شده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده
لازم به ذکر است که دو شهر شیعه نشین "فوعه و کفریا" از جدود 5 ماه پیش در پی حمله تروریستهای تکفیری القاعده و گروههای هم پیمان آن به مناطق تحت سیطره دولت سوریه در استان شمالی ادلب (مجاورت مرز با ترکیه) و اشغال آنها، در محاصره کامل تروریستهای تکفیری قرار داشته و علاوه بر قطع کلیه امکانات حیاتی زندکی مانند اب و برق و گاز و تلفن توسط تروریستها بصورت شبانه روزی هدف حملات شدید توپخانه ای، خمپاره ای و زمینی قرار دارد. تلاشهای مکرر تروریستها برای اشغال این دو شهر با مقاومت جانانه رزمندگان شیعه ناکام بوده است.
آغاز مرحله سوم عملیات طوفان جنوب درعا/تفاصیل آتش بس 72 ساعته در زبدانی/ادامه نبردها در زبدانی همزمان با شکست مذاکرات/دور جدید موشک باران فوعه و کفریای محاصره شده 
روایت اینستاگرامی جلیلی از داستان پادشاه لخت
ساعت ٧:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی

گروه فضای مجازی مشرق- سعید جلیل در پست اخیر اینستاگرامش نوشت: یک بار کسی در خیابان از من پرسید: این چند تا سانتریفیوژ این قدر ارزش دارند که برایشان این همه هزینه کنیم؟ پاسخ دادم بروید از آنهایی بپرسید که برای گرفتن این چند سانتریفیوژ از ما اینقدر در دنیا سر و صدا راه انداخته اند! واقعا چرا موضوع هسته ای ایران و چند سانتریفیوژ برای آنها اینقدر اهمیت پیدا کرده؟ آیا آنها که خودشان هزاران کلاهک هسته ای دارند نگران چند سانتریفیوژ ما هستند؟ خیر! آنها نگران این هستند که ایران دارد برای دیگر کشورهای دنیا الگویی را شکل میدهد که نه تنها آنها را به چالش میکشد بلکه در عین مقاومت پیشرفت هم میکند.

این همان چیزی است که در افسانه های کهن بسیاری از ملت ها هست که نکند کسی داد بزند پادشاه لخت است و همه متوجه بشوند و بفهمند آن تصویری که از پادشاه و کدخدا نزد خود ساخته اند واقعیت ندارد، بلکه میتوان در برابر او هم ایستاد و موفق شد. لذا اینکه میگوییم رمز پیشرفت همان مقاومت است یک شعار نیست بلکه واقعا با مقاومت و ایستادگی مقابل زورگویان است که میتوان به پیشرفت رسید.

روایت اینستاگرامی جلیلی از داستان پادشاه لخت


 
مشروح هشتاد و سومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی
برگزاری دادگاه بابک زنجانی در ۱۱ مهر/
پرونده دکل‌های گمشده در مرحله دادسراست/
مرتضوی در برخی اتهامات به رد مال و حبس محکوم شد/
بازگشت متهم فتنه ۸۸ به ایران/
پرونده جیسون ربطی به حرفه خبرنگاری ندارد

سخنگوی قوه قضاییه درباره برگزاری دادگاه بابک زنجانی در ۱۱ مهر، محکوم شدن مرتضوی در برخی اتهامات، بازگشت متهم فتنه ۸۸ به ایران و عدم ربط پرونده جیسون به حرفه خبرنگاری توضیح ارائه کرد.

خبرگزاری فارس: برگزاری دادگاه بابک زنجانی در ۱۱ مهر/پرونده دکل‌های گمشده در مرحله دادسراست/ مرتضوی در برخی اتهامات به رد مال و حبس محکوم شد/بازگشت متهم فتنه ۸۸ به ایران/پرونده جیسون ربطی به حرفه خبرنگاری ندارد

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، عصر امروز هشتاد و سومین نشست خبری حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه آغاز شد. این نشست پیش از این هر 15 روز یکبار و در روزهای دوشنبه برگزار می‌شد.

جلسه دادگاه متهم نفتی 11 مهر ماه برگزار می‌شود/ مرتضوی از برخی اتهامات مبرا و در برخی اتهامات به رد مال و حبس محکوم شده است

محسنی اژه‌ای گفت: 8 وکیل مشغول مطالعه پرونده نفتی شامل آقای بابک زنجانی و دو متهم دیگر هستند که در این میان 4 نفر وکیل از طرف وزارت نفت و 4 وکیل از طرف دیگر متهمان مشغول به کار هستند.

وی گفت: پرونده بسیار سنگین است شامل 209 جلد با ملزومات آن که هر جلد 200 صفحه دارد.

اژه‌ای تاکید کرد: برای این پرونده جلسه دادگاه در تاریخ 11 مهر ماه تعیین شده است.

وی پرونده دیگری که سنگین است را پرونده مربوط به آقای یدالله روز چنگ در خصوص مسایل ارزی عنوان کرد که دستگیر شده است و دادگاه وی از 12 مرداد ماه آغاز شده است و پس از 4 جلسه دادگاه کیفرخواست خوانده شد که دادگاه این پرونده ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه قضا پرونده سنگین دیگر در این زمان را پرونده مرتضوی دانست و گفت: امروز حکم آن صادر شده است که من از جزئیات آن خبر ندارم و از آنجا که حکم قابل تجدید نظر است اجمالا می‌گویم که وی از برخی موارد اتهامی مبرا شده است و در برخی اتهامات دیگر به رد مال و حبس محکوم شده است.

برخورد با زمین‌خواران در استان‌های مختلف/ بازگشت متهم فتنه 88 به ایران، پرونده وی در حال رسیدگی است

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده‌ای در بومهن و پردیس، اظهار داشت: افرادی با جعل سند نسبت به 290 هکتار از زمین‌های پردیس اقداماتی داشته‌اند که وضعیت روشن شد و ثابت شد که سند جعلی‌ است و سه دست‌اندرکار در این زمینه بازداشت شدند.

سخنگوی قوه قضائیه به اقدامات چند ماهه اخیر سال 94 پرداخت و گفت: همچنان با زمین‌خواران در استان‌های مختلف که مشغول به زمینخواری هستند برخورد می‌شود تا انشاالله درس عبرتی برای سایرین باشد؛ ما دوست نداریم و نظام هم نمی‌خواهد افراد به زندان بروند.

اژه‌ای به ارائه آماری در این زمینه پرداخت و تصریح کرد: در استان مرکزی در همین ماه‌های اخیر 82 هکتار از زمین‌های متصرف‌شده غیرمجاز، رفع تصرف شد؛ همچنین در خراسان رضوی 5 هکتار رفع تصرف شد و مقداری زیادی از باغات که در حریم رودخانه‌ها بودند تخریب شد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در البرز 31 هکتار رفع تصرف شد، در کرمان در یک مورد 3 هکتار رفع تصرف شد و بیش از 100 هکتار نیز در حال رسیدگی است.

وی ادامه داد: در مازندران نیز در یک مورد یک هکتار رفع تصرف شد.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد یکی از متهمان فتنه 88 گفت: یکی از متهمان فتنه 88 که به خارج از کشور رفته بود به ایران بازگشت و به گزارش وزارت اطلاعات تحت تعقیب قرار گرفت و پرونده‌اش در حال رسیدگی است.

بررسی‌ها در خصوص ضمانت 8 هزار میلیاردی بابک زنجانی توسط مؤسسه مالی «ت» در دست بررسی است

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در خصوص اینکه اخیراً در برخی از سایت‌ها و پایگاه‌های خبری در رابطه با نقل و انتقالات 20 هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی توسط مؤسسه مالی و اعتباری ت مطالبی مطرح شده است و گفته می‌شود این مؤسسه برای بابک زنجانی ضمانت‌نامه 8 هزار میلیاردی صادر شده از بانک‌های تاجیکستان را تأیید کرده است، آیا این موضوع صحت دارد؟ گفت: آن چیزی که در خصوص نقل و انتقالات 20 هزار میلیاردی گفته می شود صحت ندارد چون بعید است کسی این مقدار پول داشته باشد.

وی گفت: البته در خصوص آن ضمانت‌نامه که گفتید خاطرم هست که یک ضمانت‌نامه 8 هزار میلیاردی در این پرونده وجود داشت که البته به سرانجام آن مقصدی که متهم داشت نرسید، اما بررسی‌هایی انجام شد که در حال حاضر نتیجه آن بررسی‌ها را به یاد ندارم.

محسنی اژه‌ای همچنین در خصوص مطالبه رهبری مبنی بر کاهش طلاق توافقی گفت: این پدیده، پدیده بسیار بدی است که بنیان خانواده‌ها را هدف قرار داده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: ما تلاش کردیم حتی الامکان مسیر طلاق توافقی مسیر سختی باشد تا طرفین در صورت امکان وقوع صلح و سازش از اقدام به طلاق منصرف شوند. 

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: مقرر شد حتی‌الامکان و براساس وقتی که قضات دارند، با زوج‌ها سخن بگویند تا بتوانند مشکل پیش‌آمده را حل کنند، البته در این زمینه، نهادهای فرهنگی نیز مسئولیت به عهده دارند.

ادعاهای غیرصحیح محکومان قابل پیگرد قانونی است

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه به نظر می‌رسد روند محاکمه و اعدام متهمان قاچاق مواد مخدر کند یا متوقف شده است، گفت: این موضوع صحت ندارد و کمافی‌السابق قوه قضائیه به این پرونده‌ها رسیدگی کرده و احکام لازمه را صادر و پس از تأیید اجرا می‌کند.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که از وی درباره پرونده حوادث مربوط به ممسنی و اردبیل پرسید، گفت: اطلاعی ندارم که آقای سراج چه چیزی در رابطه با این پرونده‌ها گفته‌اند، اما صحبت‌هایی که می‌توان گفت همان‌هایی است که در جلسات قبل به آن اشاره کردم.

یکی از خبرنگاران در رابطه با اظهارات مهدی هاشمی پیش از ورود به زندان پرسید که اژه‌ای، گفت: حرف‌هایی که محکومین درباره احکام صادره می‌زنند، یا صحت دارد یا غیرصحیح است.

وی گفت: اگر ادعاهایی که محکومان می‌کنند غیرصحیح باشد قابل پیگرد قانونی است و برایشان تبعاتی به بار خواهد آورد.

محسنی اژه‌ای در خصوص پخش جلسات دادگاه نیز گفت: قاضی پرونده تشخیص می‌دهد که دادگاه علنی باشد یا غیرعلنی و قابل پخش باشد یا غیرقابل پخش.

اژه‌ای افزود: در این پرونده هم تصمیم به عهده قاضی دادگاه است که بگوید اظهارات مهدی هاشمی و جلسه دادگاه پخش شود یا خیر.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص شکایت دولت دهم از آقای پورمحمدی، گفت: من خاطرم نیست که دولتی‌ها شکایت حقوقی از آقای پورمحمدی به واسطه زمان تصدی‌اش در وزارت کشور کرده باشند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: البته اگر هم شکایتی کنند، براساس روال طبیعی است، پرونده براساس مستنداتی که شاکی ارائه می‌کند تشکیل شده و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در خصوص افراد ملبس به لباس روحانیت، پرونده ها در دادگاه ویژه روحانیت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

نقش رئیس دفتر رئیس جمهور سابق و معاون اول وی در پرونده‌های 3 هزار میلیاردی و ارزی اثبات نشد

محسنی اژه‌ای گفت: زمانی برای دیدار نمایندگان مجلس که خواستار دیدار با متهم نفتی هستند تعیین شده است تا چنانچه علت و خواسته آنان قانونی باشد با این دیدار موافقت شود چرا که ممکن است سوالی داشته باشند که فرد دیگر نیز بتواند پاسخ دهد.

وی در رابطه با سوالی در خصوص واگذاری تیم داماش گیلان به وابستگان مه‌آفرید امیرخسروی و اینکه چگونه این تیم منحل شده واگذار شده است، گفت: من خبر دقیقی در این خصوص ندارم اما در کل می‌گویم که آقای مه‌آفرید امیرخسروی در پرونده گذشته تمام اموالش مصادره نشد چرا که محکومیت‌‌های مالی ایجاد شد که ایشان رد مال و جزای نقدی آن را پرداختند و چنانچه کل بدهی‌ها پرداخت شده باشد سایر اموال باقی‌مانده متعلق به وراث وی می باشد. ضمن اینکه توضیحات دقیق این سوال مبنی بر تیم، انحلال و واگذاری آن خبری ندارم.

اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص سخنان وزیر دادگستری مبنی بر نقش رئیس دفتر رئیس جمهور سابق در پرونده 3 هزار میلیاردی، گفت: در این پرونده در خصوص اعمال نفوذ بسیاری افراد مسایلی مطرح شد ولی چیزی به اثبات نرسید که در کیفرخواست این پرونده مطرح شود.

سخنگوی دستگاه قضا در این  خصوص که برخی نمایندگان در خصوص نقش معاون اول رئیس جمهور قبلی در پرونده ارزی نقش داشته است، گفت: اتهامی درخصوص وی در کیفرخواست ثبت نشده است و همانطور که می‌دانید پیرامون هر پرونده‌ای صحبت‌ها زیاد است که باید توسط دادگاه احراز شود که در این خصوص این اتفاق روی نداد.

وی در خصوص اینکه اخباری مبنی بر پایان محکومیت رسول بداغی و باقی ماندن وی در زندان مطرح شده است، گفت: قطعا اگر کسی محکومیتش به پایان رسیده باشد فورا آزاد می‌شود اما گاهی فردی دوران محکومیت یک پرونده را به پایان رسانده است اما محکومیتی برای پرونده‌ای دیگر دارد که برخی از آن اطلاع ندارند.

اژه‌ای افزود: حالت دیگری نیز وجود دارد که فرد قبلاً دارای محکومیتی تعلیقی بوده است که با محکومیت دوم آن تعلیق نیز قطعی شده است و باید آن را تحمل کند.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: در مواردی نیز مربوط به این است که آیا کسانی که قبل از قانون مجازات فعلی و ماده 134 قانون مجازات اسلامی ذیل آن اجرا شده که در این مورد نیز ممکن است افرادی که این خبر را انتشار می‌دهند از کم و کیف مجازات مطلع نباشند.

پرونده زمین خواری گردنه حیران در حال رسیدگی است/با ساخت و ساز غیر مجاز برخورد می‌شود

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در مورد اتهام زنی بدون سند و مدرک به مسئولان سابق و فعلی و بازی با آبروی افراد، اظهارداشت: در یکی دو جلسه قبل گفته‌ام و امروز هم می‌گویم که اگر چنانچه هرکدام حرف مستند و مستدل بگوید به نفع همه است، چه حرف‌های مالی، سیاسی و اخلاقی و اگر این باب شود که هرچه به زبان قلم بیاید بر علیه افراد گفته شود فضای جامعه را ناآرام کرده و کاری غیر اخلاقی در مورد هر کس و هر مقام و حتی غیر مقامی صورت بگیرد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در 3 مورد بازرسی کل کشور به بعضی از مقامات نامه نوشت که مستنداتشان چیست که اگر برای صحبت‌هایشان مستند داشته باشند یک نوع برخورد می‌شود و اگر مستند نباشد و آنهایی که جنبه مدعی‌العموم دارند، مدعی‌العموم وارد شده و تعقیب می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مرخصی رحیمی از زندان و عدم بازگشت وی به زندان اوین، گفت: ایشان هم‌اکنون در زندان هستند و مرخصی نیستند؛ امروز صبح هم از من سوال کردند که بنده هم گفتم که از مرخصی برگشته‌اند.

اژه‌ای در مورد زمین‌خواری گردنه حیران گفت: این منطقه یک منطقه کاملاً خوش آب و هوا و محل گردشگری است؛ البته من آنجا را از نزدیک ندیده‌ام اما جایی است که طبق توصیف دوستان حیف است ویلاسازی در آن انجام شود و بقیه افراد جامعه از گردشگری در آن محروم شوند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: این محل بیش از 2 هزار هکتار است که بالغ بر هزار هکتار آن جزء منابع طبیعی و هزار هکتار آن هم جز مستثنیات است و مالک دارد.

این مقام ارشد قوه قضاییه به اجرای طرح هادی در این منطقه اشاره و بیان داشت: طرح هادی را در آن منطقه پیاده کرده‌اند و براساس آن برخی افراد که صاحب مستثنیات بودند ساخت و ساز کردند که این با مجوز طرح هادی بود که توسط شورای شهر و دهیاری صادر شد؛ همچنین یک بخشی از آن که در محدوده زراعی بود نیز مجوز گرفتند.

سخنگوی قوه قضاییه به ساخت و ساز غیر مجاز در آن منطقه پرداخت و گفت: معدودی حدود 20 تا 30 نفر از هیچ کجا مجوز نگرفته‌اند و ساخت و ساز کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در منابع طبیعی آنجا هیچ تصرفی صورت نگرفته و اگر باشد اندکی در حدود 1000 تا 2000 متر است و اگر مواردی بوده جزء مستثنیات است که باید پرسید آیا در مستثنیات حق ویلاسازی و ساخت و ساز دارند که باید نهادهای ذیربط در مورد آن تصمیم بگیرند.

اژه‌ای به سفری که به گرگان داشت پرداخت و گفت: در این سفر دیدم که درختهای جنگل را می‌برند و وقتی اعتراض کردم سندی به من نشان دادند که این منطقه جزء مستثنیات است اما باید دید که می‌توان در مستثنیات درخت‌ها را کند و ویلا ساخت؛ مگر در شهر تهران هرکسی ملکی دارد حق دارد هر طوری که خودش می‌خواهد بسازد؟

وی در ادامه این موضوع به تشکیل پرونده در این زمینه پرداخت و گفت: این منطقه در مرز استان اردبیل و گیلان است و پرونده‌های محدودی در دستگاه قضایی گزارش و تجمیع شده و استانداری و قوه قضاییه در حال رسیدگی است.

این مقام ارشد قوه قضاییه توضیح داد: باید دید در مستثنیات که با مجوز ساخت و ساز کردند باید چکار کنیم که متاسفانه مراکز متعددی جواز می‌دهند.

وی افزود: دستگاه قضایی و استانداری در اردبیل و گیلان در حال فعال هستند تا مستثنیات تفکیک شود که ببینند چقدر ساخت و ساز کرده‌اند.

وی تاکید کرد: اگر ساخت و ساز غیر مجاز باشد مال هرکسی باشد برخورد می‌شود و اگر مجوز داشته باشند باید در این زمینه تصمیم‌گیری کرد.

تعرفه‌های مربوط به سازمان ثبت قانونی و با حداقل افزایش تصویب شده است/پرونده جیسون ربطی به حرفه خبرنگاری ندارد

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در رابطه با افزایش تعرفه‌های مربوط به ثبت اسناد رسمی از سوی دولت و سازمان ثبت اسناد، گفت: اینگونه نیست که تعرفه‌ها به صورت غیرقانونی و یا زیادتر از حد طبیعی اضافه شده باشد.

وی گفت: آنگونه که من از سازمان ثبت اسناد و املاک پرس و جو کردم، مشخص شد که این تعرفه‌ها پس از چهار یا پنج سال آن هم با حداقل میزان افزایش تغییر کردند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: البته الاایحال اگر بررسی‌ها حکایت از آن داشته باشد که این تغییر و افزایش در مواردی بیش از حد بوده، به آن رسیدگی شده و در صدد رفع آن برخواهیم آمد.

محسنی اژه‌ای همچنین در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که از وی درباره برخورد قوه قضائیه با مشترکین پرمصرف آب و برق پرسیده بود، گفت: باید به این نکته توجه داشته باشید که هر کاری جرم تلقی نمی‌شود و ممکن است در برخی موارد، خود افراد یعنی خود سازمان‌های متولی با قوانینی که دارند بتوانند نسبت به جریمه افراد اقدام لازم را انجام دهند.

وی گفت: البته اگر موردی پیش آمد که نیاز به ورود دستگاه قضایی بود در آنجا ما وارد خواهیم شد و کمک سازمان‌ها خواهیم کرد.

یکی از خبرنگاران درباره الزامی شدن حضور کارشناسان حقوقی در مشاوران املاک و فروشندگان مسکن پرسید، که محسنی اژه‌ای گفت: اینگونه اقدامات اگر قرار باشد الزام‌آور باشد، نیازمند قانون است که ما هم در حال حاضر قانونی در این خصوص نداریم.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: البته اگر در قالب توصیه و سفارش باشد، ما این توصیه و سفارش را می‌کنیم زیرا چنین اقداماتی می‌تواند نتیجه پیشگیرانه داشته باشد و از وقوع جرائم بعدی جلوگیری کند.

یکی از خبرنگاران درباره هجمه غربی‌ها درباره پرونده جیسون رضائیان پرسید و گفت: آنها در تلاشند تا پرونده این متهم را صرفاً در راستای کار قانونی و حرفه خبرنگاری‌اش نشان دهند، آیا این صحت دارد؟ 

معاون اول قوه قضائیه گفت: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و پرونده ایشان مطلقاً ربطی به انجام حرفه خبرنگاری نداشته است. ما خبرنگاران زیادی با تابعیت‌های مختلف در کشور داریم که همگی فعالیت حرفه‌ای‌شان را انجام می‌دهند.

محسنی اژه ای گفت: البته نمی‌توانم در رابطه با اتهامات و جزئیات پرونده از لحاظ قانونی صحبت کنم.

وی افزود: به زودی حکم این پرونده صادر می‌شود و بعد از قطعی شدن حکم، می‌توان درباره جزئیات آن بیشتر صحبت کرد.

مستندات واریز پول پرونده کرسنت به حساب حزب توسعه را از میرکاظمی جویا شوید/کیفرخواست جدیدی در پرونده بابک زنجانی صادر نشده است

محسنی اژه‌ای در هشتاد و سومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه درباره این سؤال که شهرداری برخی از املاک وقفی و هبه شده به خود را یا فروخته یا تهاتر کرده است، گفت: اگر هر فردی نسبت به برخی از اقدامات قانونی یا غیرقانونی سازمانی از جمله شهرداری مستنداتی ارائه کند، به طور قطع سازمان بازرسی آن مستندات را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی درباره اینکه آقای میرکاظمی در مصاحبه با یکی از نشریات مدعی شده بخشی از پول‌های مربوط به پرونده کرسنت به حساب حزب توسعه و اعتدال واریز شده است، گفت: از آقای میرکاظمی باید بپرسید که علت این ادعا و مدارک و مستنداتشان چه چیزی است، ما چیزی در این خصوص ندیده‌ایم.

محسنی اژه‌ای همچنین در پاسخ به این سؤال که آخرین وضعیت پرونده میزان به کجا رسیده است، گفت: افراد هنوز در بازداشت به سر می‌برند و برخی از اموال متهم که در نزد بانک مرکزی وجود داشت میان برخی طلبکاران تقسیم شده است.

وی گفت: همچنین یک ستادی در خود استان خراسان تشکیل شده تا به سرنوشت برخی از این مؤسسات سر و سامان دهد.

یکی از خبرنگاران از اژه‌ای درباره صدور کیفرخواست برای سایر متهمان در پرونده بابک زنجانی پرسید که وی گفت: به جز سه متهمی که قرار است 11 مهر محاکمه شوند، کیفرخواست دیگری صادر نشده است.

 

افترا به نهادها از جمله شورای نگهبان قابل پیگرد قانونی است/ پرونده دکل‌های گمشده در مرحله دادسراست

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اسامی دولت‌مردان قبلی در پرونده نفتی مطرح است یا خیر، گفت: در این پرونده برخی افراد به‌عنوان گواه و برخی به‌عنوان متهم احضار شده‌اند و پرونده هنوز بسته نشده است، ولی در کیفرخواست فعلی اسمی از این افراد به میان نیامده است.

وی در خصوص انتصاب برخی اتهامات و افتراها به شورای نگهبان و سخن سخنگوی این شورا که این گونه اتهامات مصداق جرم است، گفت: اگر فردی به نهادی افترا بزند و یا توهین کند، این کار جرم بوده و قابل پیگرد است.

اژه‌ای درخصوص پرونده دکل های گمشده نیز گفت: پرونده‌ای در این خصوص مطرح شده است و بازرسی کل کشور در 2 تا 3 مرحله گزارش ارائه کرده است که این پرونده اکنون در مرحله دادسرا است و افرادی احضار شده‌اند.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص نقش رسیدگی مناسب به پرونده‌های فساد مالی در اقدامات این قوه، گفت: دستگاه قضایی عزم را جزم کرده است که با هر فسادی بر اساس قانون برخورد کند، ولی ممکن است احکام صادرشده براساس قانون با توقعات مردم متفاوت باشد.

وی گفت: گاهی چیزی بیرون از دادگاه مطرح است، اما در دادسرا به اثبات نمی‌رسد و گاهی نیز جرمی در دادگاه و دادسرا اثبات می‌شود و خود فرد قبول ندارد؛ چنانکه بسیاری از افراد زندانی جرم خود را قبول ندارند.

اژه‌ای تصریح کرد: ممکن است فردی فضاسازی کند و گمان کند که این به نفع وی است، درصورتی که اگر هم در کوتاه‌مدت به نفع وی باشد در بلندمدت به نفع وی و جامعه نیست، ولی در کل قوه قضائیه تلاش می‌کند تحت تأثیر فضاسازی‌ها قرار نگیرد.

سخنگوی دستگاه قضا خاطرنشان کرد: ممکن است قوه قضائیه تا حدی از این فضاسازی‌ها متأثر باشد، ولی بنا داریم که تحت تأثیر و فشار قرار نگیریم. ضمن اینکه فضاسازی به نفع یا ضد یک متهم برای ما چندان تفاوتی ندارد؛ هرچند اگر فرد عفو شود باعث خوشنودی ماست


 
ارتش سوریه حمله «داعش» به فرودگاه نظامی «کویرس» را دفع کرد
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی

ارتش سوریه حمله «داعش» به فرودگاه نظامی «کویرس» را دفع کرد/

 

 

هلاکت ۶۰ تروریست داعش در درگیری ۳ساعته

نیروهای ارتش سوریه حمله شدید و گسترده گروه تروریستی تکفیری «داعش» به فرودگاه نظامی «کویرس» در ریف حلب را دفع کردند.

خبرگزاری فارس: ارتش سوریه حمله «داعش» به فرودگاه نظامی «کویرس» را دفع کرد/هلاکت ۶۰ تروریست داعش در درگیری ۳ساعته

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، نیروهای مدافع فرودگاه نظامی «کویرس»، واقع در ریف شرقی حلب حمله شدید و گسترده گروه تروریستی تکفیری «داعش» به این فرودگاه را دفع کردند.

نیروهای ارتش سوریه درحالی این حمله شدید و گسترده داعش علیه کویرس را دفع کردند که این فرودگاه در محاصره این گروه تروریستی تکفیری قرار دارد.

طی این حمله داعش تلاش داشت، با پیشروی در مناطق اطراف فرودگاه یک گام دیگر خود را به تصرف آن نزدیک کند که با مقاومت سرسختانه نیروهای مدافع فرودگاه مواجه شد.

در جریان درگیری‌های رخ داده بین نیروهای ارتش سوریه با عناصر تکفیری وابسته به داعش که 3 ساعت ادامه داشت، 60 تروریست داعشی کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

فرودگاه نظامی کویرس که دو سال و نیم است، در محاصره گروه‌های تروریستی مانند داعش و جبهه النصره قرار دارد، در 40 کیلومتری شرق شهر حلب و 30 کیلومتری شرق فرودگاه نظامی «النیرب» واقع شده است.

اهمیت فرودگاه نظامی کویرس در این امر نهفته است که اولین خط دفاعی ارتش سوریه در شمال این کشور از جانب مرزهای ترکیه شمرده می‌شود. در این فرودگاه نظامی یک دانشکده نیز وجود دارد که تاکنون خلبانان و افسران بی‌شماری از آن فارغ التحصیل شده‌اند. 
دانشجو در نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل:
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی
رئیس‌جمهور از دانشجویان بورسیه عذرخواهی کند/
داده‌های مذاکرات سرمایه‌هایی بود که در دولت گذشته جمع شد

وزیر سابق علوم با بیان اینکه امروز وقت حساب رسیده و باید در رابطه با بورسیه‌ها توضیح دهند گفت: آیا نباید رئیس‌جمهور امروز که در رابطه با بورسیه‌ها همه چیز مشخص شده از دانشجویان بورسیه عذرخواهی کند.

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور از دانشجویان بورسیه  عذرخواهی کند/ داده‌های مذاکرات سرمایه‌هایی بود که در دولت گذشته جمع شد

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کامران دانشجو وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری در شانزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که در دانشکده فنی دانشگاه تهران در حال برگزاری است گفت: من یک روستایی هستم و افتخار می‌کنم. روستایی نداریم که در ایران شهید نداده باشد و انقلابی‌گری نکرده باشد.

وی افزود: متاسفم بگویم که در دوران دفاع مقدس اگر شهید چمران را کنار بگذارید حتی یک شهید از اعضای هیات علمی سراسر کشور نمی‌بینیم اما سرتاسر روستاهای ایران پر از شهید است.

وی در ادامه در رابطه با دانشگاه تراز انقلاب اسلامی گفت: برای تعریف این دانشگاه باید ببینیم مشکل دانشگاه چیست. زیربنایی‌ترین مشکل دانشگاه این است که دانشگاه در ایران کپی و مقلد دانشگاه‌های غرب است.

دانشجو تصریح کرد: در زمان رضاخان سه نفر که نسبت به دین ضدیت داشتند به غرب سفر کردند و در آنجا دانشگاه را دیدند و کپی آن را در ایران راه‌اندازی کردند.

وزیر سابق علوم افزود: در زمان محمدرضا شاه که غرب‌گرایی به غرب‌ستایی تبدیل شده بود ماهیت دانشگاه‌های ما درست عین ماهیت دانشگاه‌های غرب شد یعنی علوم انسانی ما همانند علوم انسانی غربی بود.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب نیز روی همه منابع یک بسم‌الله گذاشتند و عکس‌ها را تغییر دادند اما منابع همان منابع غربی بود. مصوباتی بعد از انقلاب وجود دارد که اگر آنها عملی شده بود امروز ما دانشگاه هم‌تراز انقلاب را شاهد بودیم.

دانشجو تصریح کرد: برای اینکه ما دانشگاهی هم‌تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم بعد از اینکه فهمیدیم مشکل دانشگاه ما چیست؟ باید ببینیم دانشگاه تراز انقلاب اسلامی چه وجه تمایزی با دانشگاه‌های دیگر باید داشته باشد و برای شناخت تمایز باید گفتمان انقلاب را بشناسیم که همان گفتمان امام (ره) و رهبری است.

وزیر سابق علوم  گفت: ما باید بدانیم موتور محرکه انقلاب و نظام چه بوده است و آیا این موتور محرکه درون دانشگاه وجود دارد یا خیر.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم گفتمان انقلاب را در یک جمله خلاصه کنیم در آیة‌الکرسی خلاصه می‌شود. آن فرازی که می‌گوید کفر به طاغوت و استکبارستیزی مقدمه و سطح لازم برای ایمان به خداست.

دانشجو تاکید کرد: اگر استکبارستیزی و کفر به طاغوت نباشد ایمان به خدا حاصل نخواهد شد. حالا اگر استکبارستیزی و کفر به طاغوت را با هر بهانه و ادبیاتی خواسته یا ناخواسته بخواهند از انقلاب بگیرند در زمین دشمن بازی کرده‌‌اند.

وی ادامه داد: در زمان اصلاحات شعارهایی مانند گفت‌وگوی تمدن‌ها، دوستی با همه دنیا، تنش‌زدایی داده می‌شد. امروز نیز شعارهایی مانند تعامل با جهان یا تقابل با جهان، اسلام رحمانی، ما باید با همه دوست باشیم و جهان بدون خشونت داده می‌شود. اینها همه بهانه‌هایی است که قصد دارد استکبارستیزی را از انقلاب بگیرد. آیا در دو سال گذشته که این شعارها مطرح شده است خشونت جهان کمتر شده است؟

دانشجو تصریح کرد: در زمان اصلاحات می‌گفتند چرا اینقدر می‌گویند «مرگ بر ...» امروز هم غیرمستقیم همان حرف‌ها زده می‌شود. شاید یک عده‌ کدخدایی آمریکا را قبول داشته باشد اما چه کسی می‌گوید آمریکا، انگلیس و آلمان همه جهان هستند.

وی افزود: در زمان اصلاحات بحث تنش‌زدایی با جهان مطرح می‌شد الان هم بحث تعامل با جهان مطرح می‌شود. مگر ما با جهان تقابل داریم. اگر تقابلی هم هست با افراد و مجموعه‌هایی است که مسلمانان را می‌کشند. اموال آنها را به غارت می‌برند و به ناموس آنان تجاوز می‌کنند.

وزیر سابق علوم اظهار داشت: در زمان اصلاحات گفته می‌شد باید با همه دوست باشیم. امروز هم بحث اسلام رحمانی مطرح است. ما براساس آموزه‌های دینی همه انسان‌ها را دوست داریم اما با همه آنها دوست نیستیم.

وی اضافه کرد: امام حسین (ع) در روز عاشورا برای دشمن خود دعا می‌کرد اما شمشیر هم داشت و با آنها مقابله می‌کرد.

وی در جایی به عمر سعد نصیحت می‌کند اما برد-بردی در کار نبوده است.

وی تاکید کرد: آیا می‌شود کاری کرد که در روز قیامت هم امام حسین راضی باشد هم شمر چنین چیزی محال است.

دانشجو ادامه داد: ما در زیارت عاشورا هم سلام داریم و هم لعن. هم تقرب داریم و هم برائت و اعتدال یعنی این. در صف حق بودن و مبارزه علیه باطل معنای خود را دارد.

وی ادامه داد: ما باید شمر، یزید،‌ عمر و عاص و معاویه زمان خودمان را بشناسیم. اوباما یا نتانیاهو مگر غیر از این هستند.

وزیر سابق علوم اظهار داشت: اولین وجه تمایز دانشگاه تراز انقلاب اسلامی استبکارستیزی و نفرت از طاغوت است. امام (ره) می‌فرماید تا تمام عناصر دانشگاه اسلامی نشود دانشگاه اسلامی نمی‌شود، تا اساتید در صحنه تقابل با استکبار نباشند و تا استادی وجود داشته باشد که اسلام آمریکایی را ترویج کند دانشگاه تراز انقلاب اسلامی ایجاد نمی‌شود.

دانشجو یادآور شد: برخی امام و گفتمان امام را به گونه‌ای به تصویر می‌کشند که گویی امام یک لیبرال بوده است و با این کار به امام، ملت و انقلاب ظلم می‌کنند.

وی ادامه داد: امام (ره) می‌فرماید جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر و یا اینکه می‌فرمایند هر کس سلمان رشدی را دید باید آن را بکشد و اگر کشته شد شهید است. این عدالت است. عدالتی که هر چیزی سر جای خودش قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: یعنی چه که گفته می‌شود اعتدال در حجاب و عفاف باید اینها را تعریف کنند. آیا می‌شود نصف، حجاب و پوشش را و نصف دیگر پوشش نداشت. آیا اعتدال این گونه است.

دانشجو افزود: آیا اینکه گفته می‌شود نیروی انتظامی مسئول بهشت و جهنم نیست اعتدال است. برخی مواقع ما تعریف‌هایی را از خودمان در رابطه با اسلام در می‌آوریم در صورتی که این گونه نباید بگوییم آیا اعتدال و میانه‌روی در سیاست خارجی این است که ما جنایت فابیوس را فراموش کنیم یا اینکه اصرار کنیم که باید به ما غرامت بدهد.

وزیر سابق علوم اضافه کرد: آیا فراموش کردن فتنه و ظلمی که سران فتنه به مردم کردند اعتدال است. اینکه فراموش کنیم در دوران اصلاحات از درون دولت با نظام تقابل می‌شد اعتدال است. آیا اعتدال این است که مهاجرانی،‌کدیور و امثال آنها را فراموش کنیم. آیا اعتدال این است که خدمات دولت نهم و دهم را فراموش کنیم و چند حاشیه‌ای را که داشته همواره تکرار کنیم.

دانشجو خاطرنشان کرد: آیا اعتدال در دانشگاه به معنی بازگشت فتنه‌گران است؟ اینکه بگوییم هم فتنه‌گران باشند هم دانشجویان انقلابی و ارزشی اعتدال را برقرار کرده‌ایم. اینکه به تشکل‌های ناب فشار بیاوریم و تشکل‌های من‌درآوردی بسازیم اعتدال است.

وزیر سابق علوم ادامه داد: باور کنید اینها نه اعتدال است نه میانه‌روی اینها همه وادادگی است. اعتدال یعنی مومن در درون دانشگاه و جامعه احساس آرامش و فتنه‌گر احساس خطر کند. محجبه در جامعه احساس آرامش و هنجارشکن احساس خطر کند.

وزیر سابق علوم افزود: امروز روز حساب است و باید جواب بدهند که تولید علم و پیشرفت علم چه شد؟ من معتقدم کسی که اکنون وزیر علوم است فردی مومن است و توصیه می‌کنم نگذارند دانشگاه جولانگاه احزاب و افراد سیاسی شود.

دانشجو ادامه داد: حالا وقت آن است که بدانند موضوع بورسیه‌ها چه شد آیا نباید که امروز که همه چیز مشخص شده و به حدود 4 هزار خانواده ظلم شده است و اذهان هزاران خانواده مشوش شده و آبروی آنها رفته برای آنها جایابی کرد.

دانشجو تاکید کرد: جایابی وظیفه وزیر علوم است و اینکه دانشجویان بورسیه را سرگردان کنند کار درستی نیست.

وزیر سابق علوم افزود: آیا نباید رئیس‌جمهور که چندمین بار در دانشگاه‌های مختلف بحث بورسیه‌ها را مطرح کرد امروز از دانشجویان بورسیه عذرخواهی کند. آیا وی رئیس‌جمهور دانشجویان بورسیه نیست و فقط رئیس‌جمهور چند نفری است که اسامی دانشجویان بورسیه را منتشر کرد.

وی اظهار داشت: تا حرفی می‌زنیم جهنم را به ما حواله می‌دهند. شما که مسئول جهنم و بهشت ما نبودید پس چرا بهشت و جهنم را به ما حواله می‌دهید.

دانشجو در ادامه سخنان خود افزود: معنویت و نشاط معنوی وجه تمایز بعدی دانشگاه هم‌تراز انقلاب است. نشاط معنوی یعنی عناصر دانشگاه دغدغه دین داشته باشند و تبلور احکام دینی درون جامعه باشد.

وزیر سابق علوم در ادامه در پاسخ به سوال دانشجویان در رابطه با متن برجام اظهار داشت: آنچه در مذاکرات هسته‌ای داده شد تماما سرمایه‌هایی بود که در دولت نهم و دهم جمع شده بود. دولت نهم و دهم اسب را زین کرده و تحویل داد. البته یک چیزهایی هم گرفته شده که باید دقیق بررسی شود تا ببینیم چه بوده است.

وی در ادامه در رابطه با سوال دیگری افزود: بحث موشکی را به بحث هسته‌ای گره زدن خطرناک است. رهبری هم فرمودند فرماندهان نظامی اذن ندارند. به هیچ کسی با هیچ بهانه‌ای اجازه دهند که از مراکز نظامی آنها بازدید کنند. یا ما ولایت‌مداریم و مو به مو این فرمایش را اجرا می‌کنیم یا گوش نمی‌دهیم که چوب آن را بعدا خواهیم خورد.

وی در ادامه در رابطه با سوال دیگری افزود: در دولت دهم موضع‌گیری ما نسبت به مسائل فرهنگی مشخص بود و وقتی در رابطه با پیدا بودن موی سر مباحثی مطرح شد من مواضع خود را مطرح کردم.

وی ادامه داد: کسانی که از شعارهای انقلاب خوششان می‌آیند دولت نهم و دهم را می‌زنند.

دانشجو در خاتمه در رابطه با فعالیت جبهه یکتا اظهار داشت: ما فعلا یک جبهه گفتمانی امام، رهبری و انقلاب هستیم و آنجایی که ببینیم عملی با این گفتمان‌ها نمی‌خواند موضع‌گیری خواهیم کرد.


 
همزمان با سالروز میلاد بانوی کرامت
ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی
حرم حضرت معصومه(س) گلباران شد + عکس

همزمان با سالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه(س)، با بالگرد اورژانس استان قم گلباران شد.

خبرگزاری فارس: حرم حضرت معصومه(س) گلباران شد + عکس

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان حضرت معصومه(س)، بالگرد اورژانس دانشگاه علوم پزشکی قم با پرواز بر فراز حرم مطهر، زائران بانوی کرامت را  گلباران کرد.

25 مردادماه مصادف با سالروز ولادت بانوی کرامت و آغازین روز دهه کرامت است که از اول ذی القعده شروع و با میلاد شاه خراسان به پایان می‌رسد.


 
پیشروی نیروهای عراقی در اطراف شهر الرمادی
ساعت ٦:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٦ : توسط : حسینی

نیروهای مسلح عراقی در اطراف شهر «الرمادی» در حال پیشروی هستند و شب گذشته نیز یک منطقه در جنوب این شهر را کاملا آزاد کردند.

خبرگزاری فارس: پیشروی نیروهای عراقی در اطراف شهر الرمادی

به گرارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شب گذشته نیروهای امنیتی عراق به کمک نیروهای تیپ 16 ارتش عراق عملیاتی را برای پاکسازی منطقه مهم و راهبردی «الحمیرة» واقع در حومه جنوب شهر «الرمادی» آغاز کردند و بعد از چند ساعت درگیری با عناصر تروریستی داعش و کشته و زخمی کردن تعدادی از آنها، موفق شدند منطقه را به طور کامل از وجود تروریستها پاکسازی کنند.

منطقه مهم و راهبردی الحمیرة که در حومه جنوب شهر الرمادی واقع شده است و دارای اشراف کامل بر محله‌های «افسران و البکر» (حی الضباط و حی البکر) در جنوب شهر الرمادی را دارد.

به گزارش فارس نیروهای عراقی بعد از پاکسازی کامل منطقه الحمیرة عملیات پاکسازی مناطق «افسران و البکر» را آغاز کرده‌اند و در حال پیشروی به سمت مناطق هستند.

از سوی دیگر نیروهای گروه مبارزه با تروریست و گروهی از نیروهای بسیج مردمی «حشد الشعبی» از عصر روز گذشته عملیاتی را جهت پاکسازی منطقه ورزشی (استادیوم) واقع در شرق شهر الرمادی انجام داده‌اند و در ساعات اولیه شب گذشته موفق شده‌اند، وارد منطقه شوند.

درگیری شدید بین نیروهای عراقی و عناصر تروریستی داعش در منطقه همچنان ادامه دارد.


 
جزئیات نامه جنبش سبز به کاخ سفید
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٤ : توسط : حسینی

تحریم ها را تشدید کنید/

 

 

 

کشته شدن موسوی زمینه جنگ داخلی در ایران را فراهم می کند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «مایکل لدین» مشاور اسبق شورای امنیت ملی آمریکا و از چهره‌های برجسته محافظه‌کار یکشنبه گذشته با انتشار مطلبی در نشریه «فوربس» متن کامل نامه‌ای که گفته می‌شود از سوی سران فتنه و در پاسخ به پیام دولت آمریکا نوشته شده را منتشر کرد.(جزئیات بیشتر)

خبرگزاری فارس: تحریم ها را تشدید کنید/کشته شدن موسوی زمینه جنگ داخلی در ایران را فراهم می کند

براساس اظهارات لدین دولت آمریکا از طریق سناتور شامر پیامی برای گروه (میر حسین) موسوی، جنبش سبز فرستاد و در پاسخ به این نامه پیامی از سوی جنبش سبز در 9 آذر 1388 برای کاخ سفید فرستاده شد که خبرگزاری فارس بخش‌هایی از این نامه که در نظام جمهوری اسلامی ایران با شدیدترین و اهانت آمیزترین الفاظ توصیف شده را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

در ابتدای این نامه، نویسندگان با اشاره به بخش‌هایی از تاریخ ایران مدعی هستند که مسیر دموکراسی در ایران با وقوع انقلاب اسلامی منحرف شد و براین اساس انقلاب اسلامی را مترادف با جریان‌های تکفیری در منطقه معرفی می‌کنند.

در این زمینه، در نامه جنبش سبز به مقامات آمریکایی نوشته شده است: «بین گروه‌های رادیکال سنی و شیعی شباهت‌های ایدئولوژیکی وجود دارد: حذف نفوذ و ارزش‌های غربی و اسرائیل، اجرای شریعت به عنوان منبع قانون، استفاده از زور و در صورت نیاز ترور برای وادار کردن دشمن به تسلیم. همانطور که می‌دانید، رژیم ایران مدت‌هاست که از گروه‌های تروریستی نظیر القاعده و طالبان حمایت می‌کند، با این حال مشابهت‌های ایدئولوژیک نتوانسته به طور کامل از درگیری‌های قومی در عراق و چند کشور اسلامی دیگر جلوگیری کند.» 

این نامه در ادامه بدون در نظر گرفتن منافع ملی ایران و در راستای رسیدن به اهداف سیاسی جریان برانداز تاکید می کند که جمهوری اسلامی در سال 66 به عربستان حمله کرد (اشاره دارد به حمله نیروهای امنیتی سعودی به حجاج ایرانی) و پیش از این نیز این ایران بود که صدام را برای حمله ترغیب کرد.

نامه جنبش سبزی‌ها در ادامه به طور تلویحی به سران کاخ سفید این سیگنال را ارسال می‌کند که باید با تشدید فشارهای اقتصادی بر جمهوری اسلامی و مردم زمینه براندازی در ایران را فراهم کنند که در بخش‌هایی از آن آمده است: «از سوی دیگر، فقدان اعتبار و نبود پشتوانه مردمی به علاوه وضعیت بد اقتصادی (بیکاری، تورم و فقر)، فرصتی فوق‌العاده برای تغییر واقعی ایجاد کرده است.»

این نامه در ادامه با ارائه تحلیلی درباره وضعیت سیاسی جاری در ایران در برهه پس از انتخابات 22 خرداد 88، با قاطعیت از سرنگونی و موفقیت عملیات براندازی سخن می‌گوید و تصریح می‌کند که آنچه جنبش سبز نامیده می‌شود یک جریان بدون رهبر نیست و تحت رهبری یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری یعنی میرحسین موسوی نخست‌وزیر اسبق قرار دارد.

البته نویسندگان در ادامه نامه خود سینگال‌های مهم دیگری را نیز برای کاخ سفید و سازمان سیا ارسال می‌کنند تا برای استفاده از جنبش سبز به عنوان بحرانی که زمینه سرنگونی نظامی جمهوری اسلامی و حتی فراتر از آن تجزیه کشور ایران باشد، وارد عمل شوند؛ به گونه‌ای که با ترور فردی که وی را رهبر جریان می‌دانند، بحرانی فراگیر در کشور ایجاد شود و سپس زمینه جنگ قومیتی در راستای بالکانیزه شدن ایران و تجزیه دامن زده شود.

نویسندگان سبز در این زمینه نوشته‌اند: «رژیم با وجود میل شدید به ساکت کردن آقای موسوی و تیم وی، نسبت به بازداشت یا کشتن او بی‌میل بوده است، چراکه به خوبی می‌داند که انزوا و حذف آقای موسوی موجب شکل‌گیری موج ملی اعتصاب‌ها و ناآرامی‌های خشونت‌آمیز غیرقابل کنترل همه‌جانبه می‌شود که طی آن با شمار زیادی نه فقط درون رژیم بلکه (مانند وضعیت یوگوسلاوی) بین اقلیت‌های قومی و فارس‌ها، تسویه حساب می‌شود.»

این نامه در ادامه مشاوره‌هایش به کاخ سفید درباره چگونگی مواجه با جمهوری اسلامی تاکید می کند که ایران اسلامی در مسیر تولید سلاح هسته‌ای قرار دارد و آمریکا باید با قدرت با دولت تهران برخورد کند تا ایران در عرصه جهانی دست بالا نداشته باشد. 
مستند «۳۳ سال سکوت» یک جانباز دردمند
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٤ : توسط : حسینی

مستند «۳۳ سال سکوت» به موضوع مشکلات یک جانباز دوران دفاع مقدس که در آلمان زندگی می کند،می پردازد.

مستند «۳۳ سال سکوت» از مصاحبه با یکی از جانبازان ایرانی در کشور آلمان شروع می شود؛ او از اینکه در ایران میزان معلولیتش را بسیار کمتر از آنچه در اروپا به او اختصاص یافته مشخص کرده اند گلایه مند است.

این جانباز همچنین به خاطراتی از نخستین سال های پس از پیروزی انقلاب اشاره می کند، روزها و ماه هایی که ضد انقلاب در کردستان و مرزهای غربی کشور دست به شورش زده بودند و نیروهای مردمی به همراه سپاه و ارتش مشغول مبارزه با آنها بودند.

وی همچنین از روزهایی که مجروح شده بود و سپس پروفسور سمیعی به طور رایگان او را عمل می کند می گوید و همچنین وقتی کمک های ایران به او قطع شده بود.

حسین شمقدری کارگردانی این مستند را بر عهده داشته است و محمد حسن مددی هم تهیه کننده «۳۳ سال سکوت» است

لینک دانلود فایل


 
جامعه بدون ایثار، فاقد حیات و حرارت است
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٤ : توسط : حسینی

سرلشکر قاسم سلیمانی در جشنواره فرهنگی و هنری کرمان که در تاریخ 22 مرداد ماه 1394 در برج میلاد تهران برگزار شد، اظهار داشت: به عنوان یک کرمانی افتخار می‌کنم چنین نسبی دارم و زادگاهم دیار کریمان است.

 

  • : 00:01:00
  •  حجم : 4 مگابایت

 

 

 

 

 

لینک دانلود فایل

 


فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره به ‌ویژه ایثارگران و خانواده‌های شهدا، افزود: بحث این جلسه ایثارگری و کرمان است؛ من نمی‌توانم از کرمان بدون توجه به سیستان و بلوچستان و هرمزگان نام ببرم؛ چون لشکر ثارالله که به نوعی نهاد سلحشوری خطه شرق کشور ماست، اجتماعی از جوانان و مردان این سه استان است.

سرلشکر سلیمانی با اشاره به اینکه نام بردن از کرمان بدون توجه به سیستان و بلوچستان و هرمزگان کار شایسته‌ای نیست اظهار داشت: کرمانی‌ها به شهید میرحسینی از سیستان و بلوچستان به عنوان فرمانده واقعی کشور که به تنهایی یک لشکر بود، شهید شهسواری که با دست‌های بسته در محاصره دشمن فریاد مرگ بر صدام ضد اسلام سر‌می‌داد، شهید حاجبی حرارت معنوی حقیقی و شهید محمدرضا فرخی که از بندرعباس بود و در لحظه‌های آخر عمر خود با بدن غرق در خون گفت حقم را ادا کردم، افتخار می‌کنند.

سرلشکر سلیمانی با تاکید بر اهمیت و اثرگذاری استان کرمان یادآور شد: در دوران دفاع مقدس از 13 عملیات مهمی که در حال انجام بود لشکر 41 ثارالله کرمان در عملیات‌های کربلای 5، خیبر، بدر و والفجر 10 به زیبایی تمام و با نهایت تلاش و انرژی خود توانستند رشادت‌ و دلیری‌های بی‌نظیری از خود به جای گذارند و استان کرمان در مقابله با دشمن به صورت پیشتاز عمل می‌کرد.

وی تصریح کرد: جامعه‌ای که ایثار در آن وجود داشته باشد می‌تواند به پیروزی و سربلندی دست یابد و ایثار باید در همه سطوح جامعه و در ابعاد گوناگون معنا پیدا کند.

فرمانده نیروی قدس سپاه بیان کرد: همه اعضای بدن نقش بسیار مهم و ضروری دارند و جامعه ایرانی هم مانند بدن انسانی است که همه اعضای آن جزء لاینکف و با اهمیت کشور می‌باشند و کرمان هم به عنوان یکی از بخش‌های اساسی جامعه ایرانی است که کمتر به دلیری و سلحشوری آن‌ها پرداخته شده است.

وی از حادثه حلبچه به‌عنوان یکی از حوادث مهمی که در دوران جنگ تحمیلی رخ داد و رفتار صدام در این حادثه از گرگ هم بدتر بود یاد کرد و افزود: در این شرایط مردم سلحشور ایران با مقاومت‌های ارزنده خود نشان دادند که نقش بسیار مهمی در حفظ حکومت و جامعه خود دارند.

سلیمانی اشاره کرد: در زمان جنگ تحمیلی جمعیت کرمان قریب یک میلیون و 600 هزار نفر بود که 45 درصد از این جمعیت را قشر خواهران و 15 درصد آن را جوانان و نوجوانان زیر 14 سال و پیران بالای 70 سال تشکیل می‌دادند و می‌توان گفت قریب 60 درصد از این جمعیت توانایی حضور در صحنه جنگ را نداشتند.

وی ادامه داد: در این شرایط حدود 120 هزار نفر از استان کرمان روانه جنگ شدند و قریب 26 هزار نفر ایثارگر می‌باشند که عدد بسیار قابل توجهی است و شهیدان، جانبازان و ایثارگران کرمانی نمونه بارزی از نمایش اقتدار یک ملت  می‌باشد.

وی گفت: جنگ تحمیلی از استثنایی‌ترین حوادث در دنیا بود که در آن شرایط، کاروان‌های عظیم مردمی با روحیه‌ای بسیار قوی به سمت جبهه به راه می‌افتاد.

فرمانده نیروی قدس سپاه بیان کرد: نیازهای جبهه توسط خانواده‌ها و به‌ویژه خانواده‌های محروم مانند زابل که خودش مرکز محرومیت است تامین می‌شد و همین ایثارگری مردم بود که فکر تهاجم را در ذهن دشمنان محو می‌کرد.

وی تاکید کرد: جبهه یک مدرسه انسان‌ساز و اثرگذاری بود که تا ابد اثرش جاودان خواهد ماند و گاهی جنگ به حدی در هم تنیده می‌شد که جنازه‌ها و زنده‌هایی که دفاع می‌کردند قابل تفکیک نبودند.

فرمانده نیروی قدس سپاه خاطرنشان کرد: در خانه یکی از علمای کرمان، نوجوانی کم سن و سال بود که فرمانده گردان به امام جمعه گفت فرزند شما به درد جبهه می‌خورد و آن امام جمعه پاسخ داد فرزندم سن پایینی دارد اما چون تو گفتی اجازه می‌دهم.

وی با اشاره به افتخارات بزرگی که از استان کرمان برخواسته‌ بودند عنوان کرد: ما به خود افتخار می‌کنیم که جوانانی داشتیم همچون مغفوری، شهسواری، میرحسینی، جمالی، بادپا، الله دادی و غیره که عمرخودشان را در انتظار رسیدن به محبوب سپری کردند و فرصت‌های خود را غنیمت شمردند و خود را پس از 25 سال به قافله شهدا رساندند.

سردار سلیمانی گفت: همه ما به داشتن بی بی سکینه که جز یک فرزند هیچ قومی نداشت، عباس ماریچی که پدر او از فقر فرار کرد، شهید شمس الدینی پیرمرد 70 ساله غواص و شهید باهنر که مایه افتخار روحانیت، مدیریت است افتخار می‌کنیم.

وی به شهید تاجیک که از روی پل کانال ماهیگیری عبور می‌کرد و در حین شهادت هرگز کمر خود را خم نکرد و ایستاده می‌دوید اشاره کرد و افزود: امید است روح ایثار و فداکاری که روح حیات جامعه است، مستدام باشد و بتوانیم راه شهدا و امام راحل(ره) را ادامه دهیم.

فرمانده نیروی قدس سپاه خاطرنشان کرد: ما در جامعه‌ای با عطر شهادت و ایثار زندگی می‌کنیم و عطر جانفشانی، فرهنگ مقاومت و پایداری در جای جای سرزمین ایران مشهود است و لازم است وظایف خود را در جایگاه خود به‌درستی انجام دهیم و امروز جوانان کرمان با همان صلابت و توکل به خداوند که در دوران دفاع مقدس نزد رزمندگان بود، در صحنه‌ها حاضر هستند.

 


 
شهادت شماری ازبسیجیان کامیاران در درگیری با ضدانقلاب
ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، سرهنگ ابراهیم حسینی روز چهارشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان در سنندج بدون اشاره به تعداد شهدا و یا ارایه جزئیات بیشتر از این عملیات، افزود: پژاک با این اقدام کور، انتقام از دست دادن مقر اصلی خود در مرز را از نیروهای بسیجی گرفت.
وی با بیان اینکه گروهک پژاک اخیرا مقری در شمال غرب کشور داشت و بارها به آنان هشدار داده شد که مقر را در نواری مرزی جمهوری اسلامی ایران تخلیه کنند گفت: اما پژاک به این هشدار توجهی نکرد و امتناع ورزید.

او گفت: در عملیاتی موفقیت آمیز این مقر به تصرف نیروهای خودی درآمد و این عملیات و تصرف مقر برای گروهک پژاک کار سختی بود و ما می دانستیم که در عملیاتی تاکتیکی انتقام این اقدام ما را می گیرند.

معاون هماهنگ کننده سپاه بیت المقدس کردستان با بیان اینکه پژاک با از دست دادن مقر خود در شمال غرب کشور و متضرر شدن از این ناحیه به دنبال انتقام بود گفت: شامگاه سه شنبه درگیری سختی در منطقه کامیاران میان نیروهای پژاک و بسیجیان روی داد و تعدادی از همرزمان ما شهید شدند.
منبع: ایرنا

 
سردار سلیمانی: ایثارگری مردم فکر تهاجم را از ذهن دشمنان محو کرد
ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، سرلشکر قاسم سلیمانی با حضور در جشنواره فرهنگی و هنری کرمان که در برج میلاد برگزاری‌ شد، اظهار داشت: به عنوان یک کرمانی افتخار می‌کنم چنین نسبی دارم و زادگاهم دیار کریمان است.

فرمانده نیروی قدس سپاه ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره به ‌ویژه ایثارگران و خانواده‌های شهدا، افزود: بحث این جلسه ایثارگری و کرمان است؛ من نمی‌توانم از کرمان  بدون توجه به سیستان و بلوچستان و هرمزگان نام ببرم؛ چون لشکر ثارالله که به نوعی نهاد سلحشوری خطه شرق کشور ماست، اجتماعی از جوانان و مردان این سه استان است.

و ی ادامه داد: کرمانی‌ها به شخصیتی مثل شهید میرحسینی که فرمانده واقعی لشکرشان بود افتخار می‌کنند؛ کرمانی‌ها به شهید حاجبی که حرارت واقعی و حقیقی لشکر ثارالله از هرمزگان بود، افتخار می‌کنند‌ و کرمانی‌ها افتخار می‌کنند به شهید فرخی که وقتی خون از بدنش جاری شد، در بدر ایستاد و رو به من کرد و در حالی که نصف بدنش قرمز از خون بود، گفت حقم را ادا کرد.

سرلشکر سلیمانی با اشاره به اینکه نام بردن از کرمان بدون توجه به سیستان و بلوچستان و هرمزگان کار شایسته‌ای نیست اظهار داشت: کرمانی‌ها به شهید میرحسینی از سیستان و بلوچستان به عنوان فرمانده واقعی کشور که به تنهایی یک لشکر بود، شهید شهسواری که با دست‌های بسته در محاصره دشمن فریاد مرگ بر صدام ضد اسلام سر‌می‌داد، شهید حاجبی حرارت معنوی حقیقی و شهید محمدرضا فرخی که از بندرعباس بود و در لحظه‌های آخر عمر خود با بدن غرق در خون گفت حقم را ادا کردم، افتخار می‌کنند.

فرمانده سپاه قدس پاسداران بیان کرد: به عنوان یک کرمانی افتخار می‌کنم چنین نسبی دارم و زادگاهم دیار کریمان است زیرا کرمان از مناطق مهم و اثرگذار جامعه ایران است و مردمان آن سابقه بسیار درخشان و ارزنده‌ای دارند.

رزمندگان لشکر ثارالله از نظر اعتقادی بی‌نظیر بودند/کرمان در جنگ تحمیلی هیچ‌ کوتاهی نکرد

سردار سلیمانی با تاکید بر اهمیت و اثرگذاری استان کرمان یادآور شد: در دوران دفاع مقدس از 13 عملیات مهمی که در حال انجام بود لشکر 41  ثارالله کرمان در عملیات‌های کربلای 5، خیبر، بدر و والفجر 10 به زیبایی تمام و با نهایت تلاش و انرژی خود توانستند رشادت‌ و دلیری‌های بی‌نظیری از خود به جای گذارند و استان کرمان در مقابله با دشمن به صورت پیشتاز عمل می‌کرد.

جامعه بدون ایثار، جامعه بدون حیات و حرارت است

وی تصریح کرد: جامعه‌ای که ایثار در آن وجود داشته باشد می‌تواند به پیروزی و سربلندی دست یابد و ایثار باید در همه سطوح جامعه و در ابعاد گوناگون معنا پیدا کند.

فرمانده نیروی قدس سپاه بیان کرد: همه اعضای بدن نقش بسیار مهم و ضروری دارند و جامعه ایرانی هم مانند بدن انسانی است که همه اعضای آن جزء لاینکف و با اهمیت کشور می‌باشند و کرمان هم به عنوان یکی از بخش‌های اساسی جامعه ایرانی است که کمتر به دلیری و سلحشوری آن‌ها پرداخته شده است.

وی از حادثه حلبچه به‌عنوان یکی از حوادث مهمی که در دوران جنگ تحمیلی رخ داد و رفتار صدام در این حادثه از گرگ هم بدتر بود یاد کرد و افزود: در این شرایط مردم سلحشور ایران با مقاومت‌های ارزنده خود نشان دادند که نقش بسیار مهمی در حفظ حکومت و جامعه خود دارند.

سلیمانی اشاره کرد: در زمان جنگ تحمیلی جمعیت کرمان قریب یک میلیون و 600 هزار نفر بود که 45 درصد از این جمعیت را قشر خواهران و 15 درصد آن را جوانان و نوجوانان زیر 14 سال و پیران بالای 70 سال تشکیل می‌دادند و می‌توان گفت قریب 60 درصد از این جمعیت توانایی حضور در صحنه جنگ را نداشتند.

وی ادامه داد: در این شرایط حدود 120 هزار نفر از استان کرمان روانه جنگ شدند و قریب 26 هزار نفر ایثارگر می‌باشند که عدد بسیار قابل توجهی است و شهیدان، جانبازان و ایثارگران کرمانی نمونه بارزی از نمایش اقتدار یک ملت  می‌باشد.

وی گفت: جنگ تحمیلی از استثنایی‌ترین حوادث در دنیا بود که در آن شرایط، کاروان‌های عظیم مردمی با روحیه‌ای بسیار قوی به سمت جبهه به راه می‌افتاد.

فرمانده نیروی قدس سپاه بیان کرد: نیازهای جبهه توسط خانواده‌ها و به‌ویژه خانواده‌های محروم مانند زابل که خودش مرکز محرومیت است تامین می‌شد و همین ایثارگری مردم بود که فکر تهاجم را در ذهن دشمنان محو می‌کرد.

جبهه کارخانه انسان‌ساز/ جنگ روحیه جوانان ما را ساخت

وی تاکید کرد: جبهه یک مدرسه انسان‌ساز و اثرگذاری بود که تا ابد اثرش جاودان خواهد ماند و گاهی جنگ به حدی در هم تنیده می‌شد که جنازه‌ها و زنده‌هایی که دفاع می‌کردند قابل تفکیک نبوند.

فرمانده نیروی قدس سپاه خاطرنشان کرد: در خانه یکی از علمای کرمان، نوجوانی کم سن و سال بود که فرمانده گردان به امام جمعه گفت فرزند شما به درد جبهه می‌خورد و آن امام جمعه  پاسخ داد فرزندم سن پایینی دارد اما چون تو گفتی اجازه می‌دهم.

شهیدان پهلوانان واقعی و مایه افتخار این مرز و بوم هستند

وی با اشاره به افتخارات بزرگی که از استان کرمان برخواسته‌ بودند عنوان کرد: ما به خود افتخار می‌کنیم که جوانانی داشتیم همچون مغفوری، شهسواری، میرحسینی، جمالی، بادپا، الله دادی و غیره که عمرخودشان را در انتظار رسیدن به محبوب سپری کردند و فرصت‌های خود را غنیمت شمردند و خود را پس از 25 سال به قافله شهدا رساندند.

سردار سلیمانی گفت: همه ما به داشتن بی بی سکینه که جز یک فرزند هیچ قومی نداشت، عباس ماریچی که پدر او از فقر فرار کرد، شهید شمس الدینی پیرمرد 70 ساله غواص و شهید باهنر که مایه افتخار روحانیت، مدیریت است افتخار می‌کنیم.

وی به شهید تاجیک که از روی پل کانال ماهیگیری عبور می‌کرد و در حین شهادت هرگز کمر خود را خم نکرد و ایستاده می‌دوید اشاره کرد و افزود: امید است روح ایثار و فداکاری که روح حیات جامعه است، مستدام باشد و بتوانیم راه شهدا و امام راحل(ره) را ادامه دهیم.

فرمانده نیروی قدس سپاه خاطرنشان کرد: ما در جامعه‌ای با عطر شهادت و ایثار زندگی می‌کنیم و عطر جانفشانی، فرهنگ مقاومت و پایداری در جای جای سرزمین ایران مشهود است و لازم است وظایف خود را در جایگاه خود به‌درستی انجام دهیم و امروز جوانان کرمان با همان صلابت و توکل به خداوند که در دوران دفاع مقدس نزد رزمندگان بود، در صحنه‌ها حاضر هستند.

منبع: تسنیم

 
عکس/تشییع پیکر شهدای درگیری با پژاک
ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، در ادامه تصاویر تشییع باشکوه پنج شهید گلگون کفن و دلباخته بسیجی شهرستان کامیاران، شهیدان پیمان ویسی - غلام رحمانی - میلاد درخشان - آرش نصیری نیا - زانیارصحرائی در ادامه تقدیم می‌گردد.

 


 
عکس/ حضور حاج قاسم در همایش شهدا و ایثارگران
ساعت ٩:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی
همایش گرامیداشت خانواده‌های شهدا و ایثارگران استان کرمان با عنوان "دفاع مقدس، ایثارگران و شهدای استان کرمان" امشب(چهارشنبه) در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

 
عملیات قریب‌الوقوع دولت مستعفی یمن برای ورود به پایتخت
ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن در مصاحبه با شبکه العربیه با بیان این مطلب، مدعی شد که خارج کردن نیروهای حوثی و نیروهای علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن از صنعا ظرف هشت هفته انجام خواهد شد.
 
وی ادامه داد: دولت در مدت کمتر از پنج ماه به طور کامل به عدن باز خواهد گشت و مرحله آتی برای اداره کشور آغاز خواهد شد که در این مرحله حوثی‌ها تنها در صورتی مشارکت خواهند داشت که خلع سلاح را بپذیرند.
 
این سخنان درحالی ایراد می‌شود که تقریبا تمامی استان‌های یمن از جمله صنعاء پایتخت تحت کنترل حوثی‌ها و نیروهای همپیمان آنهاست.
منبع: ایسنا

 
تشییع باشکوه ۳۰شهید غواص و خط شکن در ساری
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی

تشییع باشکوه ۳۰شهید غواص و خط شکن در ساری

همزمان با شهادت رئیس مذهب تشیع و ششمین اختر تابناک آسمان امت و ولایت حضرت امام صادق (ع)، ساری میزبان کاروان شهدا و مرواریدهای آسمانی بود. مازندران همزمان با تشییع ۳۰ شهید غواص و گمنام دفاع مقدس، کربلایی دیگری شد و آیین تشییع ۳۰ شهید والامقام و گمنام هشت سال دفاع مقدس و غواصان خط شکن عملیات کربلای ۴ با حضور پرشور مردم مرکز مازندران از صبح سه شنبه آغاز شد. تشییع 30 شهید غواص لشکر ۲۵ کربلا در ساری 
دلدادگی های مردم مازندران در استقبال با شهدای دست بسته
ساعت ٩:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی

دلدادگی های مردم مازندران در استقبال با شهدای دست بسته 
واکنش آملی لاریجانی به فیلم وداع هاشمی با آقازاده مفسدش
ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی

واکنش آملی لاریجانی به فیلم وداع هاشمی با آقازاده مفسدش

آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، بدون اشاره به شوی رسانه‌ای برخی جریان‌های خاص درباره اجرای حکم مهدی هاشمی‌رفسنجانی و انتشار کلیپی کوتاه از خداحافظی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با وی به تلاش‌ها برای تخریب دستگاه قضایی به‌دلیل صدور احکام و آرای مربوط به برخی مسئولان یا وابستگان به برخی مسئولان اشاره کرد و با تأکید بر اینکه چنین تلاش‌های مخربی در عزم دستگاه قضایی خللی ایجاد نمی‌کند، گفت: گاهی ممکن است برخی آرا اشتباه باشد اما تخریب نهاد قضایی آن هم بدون دلیل و سند و صرفاً به دلیل اینکه رأی علیه بستگان ما صادر شده، کاری شرعی و قانونی نیست. آیت‌الله آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه «از هر قشر و طبقه‌ای در این کشور ممکن است افرادی محکوم شوند» تأکید کرد: احکام و آرای صادره تنها متعلق به قشر ضعیف و مردم عادی جامعه نیست و نباید فضا را طوری پیش ببریم که هر کسی زمانی مسئولی بوده و حالا علیه او یا وابستگانش حکمی صادر شده، تمام قوه قضائیه و زمین و زمان را زیر سؤال ببرد و برای تخریب قوه قضائیه فیلم وداع درست کند. 
هاشمی خطاب به پسرش در آستانه زندان : خداوند اجر زحماتت را فراموش نخواهد کرد!
ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی

هاشمی خطاب به پسرش در آستانه زندان : خداوند اجر زحماتت را فراموش نخواهد کرد!

خداحافظی جالب هاشمی رفسنجانی با پسرش مهدی که هم اکنون در داخل زندان اوین برای تحمل محکومیت 10 ساله خود قرار دارد... 
متن نامه ای خانواده هاشمی خطاب به آیت الله لاریجانی
ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳ : توسط : حسینی

به گزارش فرهنگ نیوز، پس از واکنش آیت الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به انتشار فیلم لحظه خداحافظی اقای هاشمی با فرزندش مهدی پیش از حضور در زندان و زیر سؤال بردن حکم دستگاه قضا توسط وی، خانواده آقای هاشمی رفسنجانی با انتشار بیانیه ای نسبت به این انتقادات پاسخ دادند.

در متن این بیانیه آمده است:

پس از اجرای حکم آقای مهدی هاشمی، که بصورت داوطلبانه وبدون ابلاغیه اجرا، وبا خویشتن داری کامل خانواده ایشان جهت حفظ آرامش جامعه صورت گرفت، انتشار تصاویر خداحافظی آیت اله هاشمی با فرزند خود که توسط برخی جوانان یا همراهان خانواده در آن صحنه بوسیله تلفن همراه ضبط ودر شبکه های مجازی منتشر شد، موجب انتقادات برخی مسئولان گردید.

گرچه درباره این حکم وچگونگی طی مراحل دادرسی وتعیین قاضی وتعیین حکم، سخن بسیار وجود دارد اما همانگونه که آیت اله هاشمی تصریح کردند بدلیل پرهیز از ایجاد تنش وحاشیه در کشور در آستانه اجرای توافق هسته ای، سکوت اختیار می کنند وخانواده آیت اله هاشمی نیز به تاسی از ایشان مهرسکوت بر هزاران نکته وسخن ناگفته درباره این پرونده می زند.

اما انتقادات خارج از حیطه انصاف برخی از مسئولان قضایی باعث گردید تا نکاتی را جهت تنویر افکارعمومی یاداور شویم.

۱- جای تعجب دارد که چگونه مسئولین قضایی کشور از انتشار غیررسمی ومحدود تصاویر خداحافظی پدری با فرزند خود که حق طبیعی هرانسانی است شگفت زده شده وبسرعت واکنش نشان می دهند اما در برابر ده ها مورد انتشار فیلم از صداوسیما و فضای مجازی وابسته به ارگانهای نظام طی سالهای اخیر که درآن برخلاف شرع، قوانین ومصالح کشور دروغها واکاذیب آشکار طرح و به یاران انقلاب تهمتهای شرم آور نسبت داده می شوند، و به رغم شکایتها سکوت اختیار کرده و می کنند.

۲- جای تعجب وجود دارد که چگونه وقتی گروهی افراطی ، تمامی خطوط قرمز اخلاقی ، شرعی وقانونی را زیرپا می گذارند، در مراسم عمومی ورسمی کشور اخلال می کنند وبه یادگار امام(ره) اجازه سخن گفتن نمی دهند، گروههای فشار شبه نظامی تشکیل می دهند وفرزند برومند شهید مطهری را آماج حملات خطرناک قرار می دهند، شب نامه های رکیک وآکنده از اهانت را بعنوان روزنامه ونشریات رسمی منتشر می کنند و واکنش درخوری نشان نمی دهند.

۳- شگفتی اینجاست، که برسر پرونده ای که همه جزئیات آن سالهاست روشن شده، این همه جنجال می شود، اما دهها پرونده فساد دانه درشتها که بخش کوچکی از آن تاکنون رسانه ای شده است، مورد پیگیری جدی قرار نمی گیرد واگر براثر فشار افکارعمومی به پرونده ای هم رسیدگی شود، بانیان وصاحبان اصلی منافع وآمران از پیگرد وبرخورد قضایی مصون می مانند وفقط با عوامل ظاهری وآشکار برخورد می شود.

۴- تعجب اینجاست که پرونده ای با دهها هزار صفحه دروغ وتهمت بدون هیچ مشکلی اجازه انتشار از صداوسیما وخبرگزاریها وروزنامه وسایتهایی که از بودجه دفاعی کشور تغذیه می کنند، می یابد، اما دفاعیات مستند متهم در دادگاه که نمی تواند بدون دلیل مدرک متقن باشد، ممنوع الانتشار می شود.

۵- سرانجام تعجب از این همه تبعیض در اجرای قانون است که موجب شده یاران دلسوز انقلاب و پیشکسوتان جهاد وشهادت یا خانه نشین شوند و یا آماج هتاکی ودشنام ودروغها قرار گیرند ، اما آزادی مطلقی که به مردم وعده داده شده، اما تاکنون فقط نصیب تندروها و افراطیون شده است، واین گروه با تمام توان به سوراخ کردن کشتی جمهوری اسلامی مشغولند وهیچ مسئولی متعرض آنها نمی شود.

در پایان باردیگر یادآور می شود ، اگرچه شیوه آیت اله هاشمی تاکنون گذشت از حق شخصی خود در جهت حفظ مصالح کشور بوده است، اما انتظار افکار عمومی از مسئولان آن است که به گونه ای رفتار نکنند که حتی هواداران نظام قادر به دفاع از این عملکرد که جامعه را به تعبیری، به "شهر مردگان" تبدیل می کند، نباشند.

والسلام علی من التبع الهدی

خانواده آیت اله هاشمی رفسنجانی
۲۱مرداد ۱۳۹۴


 
عکس/ تشییع جنازه شهید با سِرُم
ساعت ۸:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی
این عکس در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهید غواص حمیدرضا سلطانی در سیرجان گرفته شده است.
 
منبع: مشرق

 
وزیر دفاع عراق: رمادی در محاصره کامل است
ساعت ۸:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی
به گزارش فرهنگ نیوز، "خالد متعب یاسین العبیدی" این مطلب را در بازدید از دانشکده ستاد ارتش عراق در منطقه "الرستمیه" بیان کرد.
 
به نوشته "سومریه نیوز" وی گفت: ارتش، پلیس و بسیج مردمی رمادی را به طور کامل محاصره کرده، مرحله اول پاکسازی شهر پایان یافته، مرحله دوم امروز آغاز شد و نیروها به خاطر کثرت بمبگذاری ها و تک تیراندازان گروه تروریستی "داعش"، با هوشیاری و دقت پیشروی خواهند کرد. 
 
فرماندهی عملیات مشترک عراق روز دوشنبه از آغاز عملیات آزادسازی استان "الانبار" از سیطره داعش خبر داد و اعلام کرد که ارتش سرگرم نبرد آزادسازی و پیشروی به طرف اهداف تعیین شده دراین استان است.
منبع: العالم

 
فیلم/مانتوهای شیشه‌ای که حیا را به سخره گرفته اند
ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی

طرح وی‍‍ژه مشترک اتحادیه صنف پوشاک و اماکن نیروی انتظامی برای برخورد با تولید، عرضه و فروش مانتوهایشیشه ای آغاز شده است.

1. مانتوهای که "حیا " را به سخره گرفته اند | دانلود فیلم


 
مرگ بر آمریکا در استان اصفهان ممنوع شد
ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا یکی از طلاب دستگیر شده در همین رابطه در شرح ماجرای ممنوع شدن شعار «مرگ بر آمریکا» در اصفهان گفت:
علی رغم تاکید ما بر پرهیز از ایجاد دو دستگی در کشور به دنبال قضایای هسته‌ای به عنوان خواسته مهم رهبری از جامعه و اذعان صریح این موضوع در گفتگو به مسئولین، تماس‌هایی با محتوای تهدید آمیز از شماره‌های ناشناس دریافت کردیم. حتی پس از دستگیری یکی از طلاب ارزشی فعال، روز تشییع شهداء تماسی برقرار شد که فرد تماس گیرنده تاکید داشت به حکم شورای تامین استانداری استان اصفهان، حکم جلب‌مان به منظور جلوگیری از حضور در مراسم شهداء صادر شده است!

فرزند شهید ضمن ابراز ناراحتی از رفتار صورت گرفته با نیروهای ارزشی استان از برخی از سوالات مطرح شده در حین بازداشت از سوی نیروهای امنیتی اصفهان ابراز تعجب کرد و گفت: «از بنده سوال شد که چرا شما در مراسم تشییع شهدای غواص در تهران شرکت کردید که این موضوع برای ما بسیار عجیب بود و همچنین تاکید کردند که موضوع دستگیری فرزندان شهداء و طلاب نباید رسانه‌ای شود!»

شایان ذکر است تلاش بسیاری برای ارتباط گیری با مسئولان شورای تامین استان اصفهان صورت گرفت اما هیچ یک از مدیران مربوطه پاسخگوی سوالات خبرنگاران درخصوص رفتارهای ضد اخلاقی صورت گرفته در دو روز اخیر با نیروهای ارزشی و خانواده‌های شهدا نبودند.


 
فیلم: دلدادگی‌های مازندرانی در استقبال از شقایق‌های دست‌بسته لشکر ویژه ۲۵ کربلا
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی
مردم مازندران با حضور عاشقانه خود در استقبال از ۳۰ شهید غواص دست‌بسته لشکر ویژه ۲۵ کربلا در عملیات کربلای ۴، حماسه‌ای بی‌نظیر خلق کردند.
 
 
 

 
دانشجویان بورسیه از صدیقی به جرم انتشار اسامی دانشجویان شکایت کردند
ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی

فارس: جمعی از دانشجویان بورسیه با حضور در دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۸ کارکنان دولت از مجتبی صدیقی به جرم انتشار اسامی دانشجویان بورسیه دولت دهم که به موجب آن نسبت‌های ناروایی همچون آقازاده، رانتی، بی سواد داده و موجب هتک حرمت دانشجویان شد، شکایت کردند.جمعی از دانشجویان بورسیه دولت دهم با حضور در دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 28 کارکنان دولت از مجتبی صدیقی به جرم انتشار اسامی دانشجویان بورسیه شکایت کردند.

براساس این گزارش، همزمان دانشجویان بورسیه با حضور در شعبه ۱۲ فرهنگ و رسانه از احمد غلامی مدیرکل مستعفی بورس وزارت علوم نیز به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی شکایت کردند.


 
عکس/ تشییع شهید غلامرضا اسدی در نوشهر‎
ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی
مراسم تشییع غلام‌‌رضا اسدی غواص خط‌شکنی که بعد از 29 سال به میهن بازگشت، با حضور مردم شهیدپرور و مسئولان شهرستان نوشهر برگزار شد.

 
بررسی برجام در مجلس چه عیبی دارد؟!
ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در نقد سخنان اخیر عراقچی که برجام را مشمول اصل 77 قانون اساسی ندانست، نوشت: آقای دکتر عراقچی معاون محترم وزارت امور خارجه که در برنامه دوشنبه شب گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما شرکت کرده بود، در پاسخ به این پرسش که «آیا قرار است برجام به صورت لایحه به مجلس ارائه شود یا نه؟» اظهاراتی داشت که درباره آن گفتنی‌هایی هست.
الف: ایشان با تاکید بر این که «برجام» از سوی دو طرف به صورت داوطلبانه اجرا می‌شود آن را مشمول اصل 77 قانون اساسی ندانسته و گفت: «طبق اصل 77 قانون اساسی تمامی معاهدات، موافقت‌نامه‌ها و قراردادها باید برای تصویب به مجلس ارسال شود و نتیجه گرفت که «برجام» از نوع معاهده و توافقنامه و قرارداد نیست که نیازی به تصویب مجلس داشته باشد! این برداشت از اصل 77 قانون اساسی در حالی است که اصل یاد شده مطابق تفسیر شورای نگهبان شامل تمامی اسنادی است که برای کشور تعهدآور باشد و در آن تاکید شده است که ملاک و معیار در این زمینه «تعهدآور» بودن سند است و اسامی و عبارات نمی‌تواند هیچ سند تعهدآوری را از شمول اصل 77 قانون اساسی خارج کند. بنابراین باید از جناب عراقچی پرسید؛ اگر «برجام» هیچ تعهدی را برعهده کشورمان نمی‌گذارد که دیگر، نام آن سند و یا توافق نیست و اساساً نیازی به 12 سال مذاکره و این همه‌ آمد و شد نداشت و اگر تعهدآور است -که هست - فقط بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی قابل اجرا خواهد بود.
ب: آقای عراقچی اظهار داشته است که «هیچ‌یک از اعضای برجام، این توافق را در پارلمان‌های خود به تصویب نمی‌رسانند» و در پاسخ به این پرسش که اگر چنین است، چرا موضوع در کنگره آمریکا مطرح است؟ می‌گوید «بحث‌هایی که در کنگره آمریکا مطرح است برای تصویب نیست، بلکه برای رد آن است»! که باید گفت: این اظهارنظر از جناب دکتر عراقچی به عنوان عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان دور از انتظار است. چرا که به قول ایشان «بحث و بررسی کنگره برای تصویب برجام نیست، بلکه برای رد آن است» خب! آیا این ماجرا مانند هر بررسی دیگری دارای دو سوی مشخص «رد» یا «پذیرش» نیست؟! توضیح این که اگر کنگره آمریکا برجام را رد نکند، به مفهوم آن است که برجام را «تصویب» کرده است. آیا غیر از این است؟ بنابراین، کنگره آمریکا در حال بررسی برجام برای رسیدن به یک نتیجه مشخص «رد» یا «قبول» است. اگر رد کند، تصویب نکرده و اگر بپذیرد، تصویب کرده است. پس، چرا می‌فرمایند «بحث کنگره برای تصویب نیست بلکه برای رد آن است؟!»
و اساساً اگر آنگونه که برادر عزیزمان آقای عراقچی می‌فرمایند، بحث کنگره فقط برای رد برجام باشد یعنی از هم‌اکنون نتیجه آن معلوم است، بنابراین نشست‌های پی‌در‌پی کنگره برای چیست؟! آیا به قول اهل منطق، درباره کلیات ابوالبقاء بحث می‌کنند؟!
ج :‌ بر فرض که بررسی برجام در کنگره آمریکا فقط برای «رد» آن باشد و نه تصویب! خب! چه عیبی دارد که اجازه بدهید مجلس شورای اسلامی نیز برجام را با هدف رد آن بررسی کند و چنانچه دلیلی برای رد آن پیدا نکرد، رای به تصویب آن بدهد، یعنی دقیقاً همان کاری که به قول آقای عراقچی، کنگره آمریکا در حال انجام آن است.
د: معاون محترم وزارت امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از مصاحبه یاد شده تاکید می‌کند به نظر  وزارت خارجه و از دید منافع ملی به صلاح نیست که برجام به مجلس بیاید چرا که در آن صورت، مجموعه‌ای از اقدامات داوطلبانه به قانون تبدیل می‌شود! برادر عزیزمان جناب عراقچی توضیح نمی‌دهند که؛
اولاً؛ اگر انجام تعهدات برجام الزام‌آور نیست که باید گفت «توافقی» صورت نگرفته است و آن همه تاکید و تصریح بر پایبندی طرفین به اجرای آن، سخن بیهوده‌ای است! ولی واقعیت آن است که طرفین به اجرای دقیق و بی‌کم و کاست برجام ملزم شده‌اند و قطعنامه 2231 شورای امنیت به گفته خود آقایان، تضمین اجرای برجام از سوی طرفین توافق وین است.
و ثانیاً؛ آنچه به صلاح نیست، دور زدن قانون اساسی و نادیده گرفتن اصول 77 و 125 آن است که بر تصویب تمامی توافقات و معاهدات و... هر سند تعهدآوری از سوی مجلس شورای اسلامی تاکید و تصریح دارد. و بدیهی است که عنوان «داوطلبانه» غیر از دور زدن قانون اساسی که یک «بدعت» تازه است مفهوم دیگری ندارد.
هـ: اگر دولت و اعضای محترم تیم مذاکره‌کننده کشورمان، متن توافق وین -برجام- را تامین‌کننده منافع و مصالح ملی ایران اسلامی می‌دانند، چرا باید نسبت به بررسی آن از سوی نمایندگان ملت، که نص صریح قانون اساسی است، اینهمه نگران باشند؟!


 
با وساطت سران عشایر منطقه صورت گرفت:
ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی

آزادی گروگانهای آشوری توسط داعش+تصاویر

گروه بین الملل مشرق- گروه تروریستی تکفیری داعش 22 شهروند سوری آشوری مذهب ساکن در حسکه را که چند ماه پیش به گروگان گرفته بود، آزاد کرد. بنا بر گزارش مرکز حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان دولت مستقر در لندن، این گروگانها عصر روز گذشته با وساطت شیوخ عشایر سوری و غیر سوری آزاد شده اند.

آزادی گروگانهای آشوری توسط داعش+تصاویر
لازم به ذکر است که چند ماه پیش گروه تروریستی داعش با حمله به محلات جنوبی و غربی شهر حسکه واقع در شمال سوریه ضمن اشغال بخشهایی از این محلات، اقدام به ربایش دهها شهروند سوری آشوری مذهب کرده بود که اکثر آنها را افراد پیر و سالخورده تشکیل می دادند که در حال خروج از منطقه درگیری بودند.
آزادی گروگانهای آشوری توسط داعش+تصاویر
آزادی گروگانهای آشوری توسط داعش+تصاویر
آزادی گروگانهای آشوری توسط داعش+تصاویر
آزادی گروگانهای آشوری توسط داعش+تصاویر
آزادی گروگانهای آشوری توسط داعش+تصاویر
آزادی گروگانهای آشوری توسط داعش+تصاویر 
نفت ایران آزاد شد؟
ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی

دروغ بزرگی که تیتر یک روزنامه‌های اصلاح‌طلب شد

گروه اقتصادی مشرق- عصر روز دوشنبه ایرنا مطلبی با عنوان «دستورالعمل آمریکا برای خرید نفت از ایران» منتشر کرد که دستمایه جریان‌سازی رسانه‌ای حامیان دولت درباره دستور دولت آمریکا برای آزادسازی صادرات نفت ایران واقع شد.


دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران


در مطلب ایرنا که به عنوان ترجمه مطلبی از سایت نشریه آمریکایی آرگوس مدیا منتشر شد، اینطور آمده بود: «دولت آمریکا دستورالعملی تنظیم کرده است که به خریداران نفتی ایران اجازه می دهد تا زمان اجرایی شدن کامل توافق هسته ای و لغو تحریمها علیه ایران، از تهران نفت خام خریداری کنند. وزارتخانه های خزانه داری و امور خارجه آمریکا روز جمعه دستورالعملی درباره نحوه خرید نفت و محصولات پتروشیمی از ایران در دوران پیش از نهایی شدن تحریمهای غرب علیه این کشور منتشر کردند.»


* جریان‌سازی یک خبر اشتباه

امروز چهارشنبه روزنامه‌های حامی دولت در ادامه خط بزک کردن چهره آمریکا در داخل کشور، به شدت روی این خبر مانور کرده و آن را با عناوین فریبنده‌ای منتشر کردند.

به عنوان مثال، روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد عنوان اصلی امروز خود را به این خبر اختصاص داده و با تیتر «رونق صادرات طلای سیاه درسایه دیپلماسی لبخند: نفت ایران آزاد شد» آن را منتشر کرده است.


دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران
این روزنامه در مطلع گزارش خود اینطور نوشته است: «دولت آمریکا دستورالعمل جدیدی درباره چگونگی خرید نفت خام و محصولات پتروشیمی از ایران در دوران پیش از نهایی شدن تحریم های غرب تنظیم کرده است. بر اساس دستورالعمل مذکور تا زمان اجرایی شدن کامل توافق هسته‌ای که حدود پنج ماه زمان می برد، صادرات نفت ایران به طور کامل و زودتر از موعد مقرر آزاد شد. این خبر در حالی از سوی یک نشریه آمریکایی منتشر شد که صادرات نفت خام ایران در سال های اخیر با تنگ ترشده حلقه تحریم ها به حدود یک میلیون و صد هزار بشکه در روز کاهش یافته است.»

روزنامه جمهوری اسلامی هم در تیتر اصلی خود به این موضوع اشاره کرده و نوشته است: «صادرات نفت ایران با صدور دستورالعملی توسط دولت آمریکا تا زمان اجرایی شدن کامل توافق هسته‌ای به طور کامل آزاد شد بنا بر این ایران قصد دارد تا 7 روز آینده حجم صادرات نفت خود را 500 هزار بشکه افزایش دهد. در این دستورالعمل جزئیات و روش جدید خرید نفت و محصولات پتروشیمی از ایران در دوران پیش از نهایی شدن تحریم‌های غرب علیه این کشور تشریح شده است.»


دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران


روزنامه شرق هم تیتر اصلی خود را به این موضوع اختصاص داده و نوشته است: «آمریکا مجوز فروش نفت ایران را صادر کرد: فروش طلای سیاه آزاد شد... چندسالی است که فروش نفت ایران به علت تحریم و تهدید مشتریان نفتی ایران به انزوای اقتصادی، از سوی آمریکا دچار خلل شده و کاهش حدود ١,۵میلیون بشکه‏ای را تجربه کرده است. البته ایران در این مدت به تولید نفت خام بدون هیچ مشکلی ادامه داد، درحالی‏که خریداری برای نفت تولیدشده وجود نداشت. پس از توافق پایانی هسته‏ای صورت‌گرفته در وین که از آن با نام توافقی تاریخی یاد می‏شود و نرمش دو کشور ایران و آمریکا با یکدیگر، گویا دوباره آمریکایی‏ها بر طبل توافق کوبیده‏اند و مجوز فروش نفت ایران را صادر کرده‏اند، البته به گفته مدیر امور بین‏الملل شرکت ملی نفت ایران، کشور در خرید نفت ایران تحریم بوده نه در فروش نفت‌خام.»دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایرانروزنامه دانشگاه آزاد هم این خبر مبهم را با لحن قطعی منتشر کرده است: افزایش 50 درصدی صادرات نفت ایران: آمریکا تحریم را برداشت.


دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران


* ترجمه اشتباه؟

در حالی که منبع این خبرسازی رسانه‌های حامی دولت، خبر یک نشریه آمریکایی است، مراجعه به متن خبر نشریه آرگوس هیچ نشانی از رفع تحریم نفتی ایران و آزادسازی صادرات نفت ایران ندارد، بلکه در آن از بررسی چگونگی تداوم تحریم‌های نفتی ایران تا زمان اجرای توافق هسته‌ای سخن گفته شده است!


دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران

آش خبرسازی رسانه‌های حامی دولت آنقدر شور شده که در نهایت مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت نیز مجبور شده به میدان آمده و اعلام کند که ترجمه صورت گرفته از این خبر اشتباه بوده است!

سیدمحسن قمصری در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایسنا، درباره افزایش صادرات نفت ایران به میزان 500 هزار بشکه، تصریح کرد: اصل خبر این است که آمریکا درصدد انجام اقداماتی است که مطمئن شود خریداران نفت ایران می توانند به خریدشان ادامه دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه این خبر ربطی به افزایش صادرات نفت ایران ندارد، اظهارکرد: به نظر من حتی می توان از این خبر چنین برداشت کرد که خرید نفت برای مشتریان جدید در دوران تحریم به نوعی تحریم است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه در حال حاضر کشور چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، هند و ترکیه از مشتریان اصلی نفت خام ایران به شمار می آیند، تصریح کرد: افزایش صادرات نفت ایران پس از لغو کامل تحریم‌ها صورت می گیرد به گونه ای که بلافاصله با برداشته شدن تحریم‌ها امکان افزایش صادرات به میزان 500 هزار بشکه وجود دارد.
 
قمصری در گفتگو با خبرگزاری رسمی وزارت نفت (شانا) توضیحات بیشتری هم داده است. وی با اشاره به خبرهای منتشر شده درباره افزایش تولید و صادرات نفت ایران ظرف یک هفته آینده با استناد به خبر نشریه آرگوس آمریکا گفت: متن انگلیسی این خبر با متن فارسی که در برخی از خبرگزاریهای داخلی منتشر شده متفاوت است.

وی با بیان این که در متن خبر این نشریه آمده است مقدماتی در دست تهیه است تا خریداران سنتی نفت ایران تا پیش از لغو تحریمها همچنان از ایران نفت خریداری کنند، تصریح کرد: خبر این نشریه حاوی دو نکته است؛ نخست آن که هنوز اتفاقی در خصوص افزایش تولید نفت ایران نیفتاده است و آمریکا در حال فراهم سازی مقدمات است و دوم آن که هنوز اجازه افزایش صادرات نفت ایران داده نشده است.

قمصری با تاکید بر این که آمریکا تنها در حال آماده سازی مقدمات است، توضیح داد: این بدین معناست که مشتریان سنتی نفت ایران همچنان به خرید نفت از ایران ادامه دهند؛ بنابراین نه آزادسازی صورت گرفته است و نه فروش نفت ایران تا پیش از لغو تحریمها افزایش خواهد یافت.

این برای چندمین بار طی 2 سال اخیر است که رسانه‌های حامی دولت با خبرسازی‌های دروغین تلاش می‌کنند به افکار عمومی در داخل کشور، چهره‌ای مثبت از آمریکا القا نمایند.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی با انتقاد از افرادی که سعی می کنند چهره خشن و وحشتناک و هیولایی امریکا را توجیه کنند خاطرنشان کردند: کسانی که می خواهند دشمنی خباثت آلود امریکا و برخی دنباله روهای آن را با بزک تبلیغاتی و رسانه ای بپوشانند در واقع به ملت و کشور خیانت می کنند. 
سرلشکر جعفری: برخی حرف‌های آقایان و مسئولان پس‌رفت انقلاب و مخالف اسلام است
ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی

برخی حرف‌های آقایان و مسئولان پس‌رفت انقلاب و مخالف اسلام است /

 

 

 

ماموریت مقابله با تهدیدهای فرهنگی بر عهده سپاه پاسداران است

 

به گزارش مشرق، سرلشکر محمدعلی جعفری صبح امروز در همایش اساتید و نخبگان حوزه‌های علمیه مشهد و قم، اظهار کرد: برخی حرف‌های آقایان و مسئولان پس‌رفت انقلاب، دین و اسلام است، وقتی آنها چنین حرف‌هایی را می‌گویند، تلاش هم می‌کنند تا این حرف‌ها را عملی کنند.


برخی حرف‌های آقایان و مسئولان پس‌رفت انقلاب و مخالف اسلام است / ماموریت مقابله با تهدیدهای فرهنگی بر عهده سپاه پاسداران است
وی با اشاره به تغییر شکل تهدیدات از نظامی و امنیتی به فرهنگی و نرم، گفت: رهبر معظم انقلاب نگرانی‌های خود را در این باره در قالب شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی بیان می‌کردند، ولی در هیچ کجا و هیچ‌کس به این موضوع توجه نمی‌شد.

جعفری ادامه داد: زمانی که جریان دوم خرداد هم در دهه دوم انقلاب پیش آمد، به این جریانات و مباحث رسمیت بخشید و با اهرم فشار و امنیتی کردن مسائل سیاسی و فرهنگی که نتایج همان بی‌توجهی‌ها بود، تهدیدهای جدی علیه انقلاب اسلامی پدید آمد.

وی با بیان اینکه باید دائم مراقب انقلاب اسلامی باشیم، گفت: مسئله امنیتی و دفاعی در کشور مسئول دارد و آنها با ناامنی و تهدیدات مقابله می‌کنند، بنابراین باید بدانیم دفاع از انقلاب اسلامی با دفاع از تمامیت ارضی کشور متفاوت است.

وی افزود: تا مدت زیادی ما نیز در سپاه فکر می‌کردیم وظیفه اصلی ما مقابله با تهدید دفاعی و امنیتی است و به همین دلیل هم آمادگی‌های دفاعی و نظامی سپاه بسیار رشد و توسعه پیدا کرد و امروز سپاه با اتکا به مردم، سلاح ایمان و فناوری‌های مختلف از قدرت عظیمی برخوردار است.

وی با اشاره به بروز تهدیدی متفاوت از سال‌های 77، 78 گفت: از سال‌های 77، 78 تهدید دیگری غیر از تهدیدهای امنیتی و دفاعی برای ما ملموس شد که می‌توانست انقلاب اسلامی را با مشکل مواجه کند. جلوی پیشرفت انقلاب را بگیرد و آن را به انحراف ببرد و این کارها انجام شد.  

سرلشگر جعفری تأکید کرد: اگر این اتفاقات نمی‌افتاد، رهبری نمی‌گفتند ما در مرحله سوم انقلاب تقریباً در حال در جا زدن هستیم و پیشرفتی نداریم.

وی با اشاره به اینکه دو دهه اول انقلاب را به خوبی پشت سر گذاشته‌ایم و مرحله استقرار نظام را با موفقیت گذرانده‌ایم، اظهار کرد: مقابله با تهدیدهای امنیتی توانست پایه‌های نظام را مستحکم‌تر کند که این امر نتایج و دستاوردهای هشت سال جنگ تحمیلی بود.

وی بیان کرد: بنا به فرموده رهبر انقلاب، مرحله چهارم انقلاب اسلامی، اسلامی شدن جامعه و مرحله پنجم،‌ تشکیل جامعه جهانی اسلامی بوده و این در واقع همان مسیری است که انقلاب اسلامی باید پیش برود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وضعیت فرهنگی و اخلاقی جامعه را بسیار نگران‌کننده اعلام کرد و افزود: ما هم‌اکنون پیشرفتی در این زمینه‌ها نداشتیم، بنابراین باید بررسی کنیم و ببینیم انتظاری که پس از چندین سال از انقلاب اسلامی وجود دارد، چه است و جامعه ما باید چگونه جامعه‌ای باشد.

وی تأکید کرد: هر تشکل بسیج که دور هم جمع می‌شوند، باید یک مسئله داشته باشند که آن هم باید انقلاب اسلامی باشد و ببینند انقلاب هم‌اکنون چه وضعی دارد و نقش هر قشر در برطرف کردن گیرهای انقلاب اسلامی چیست.

جعفری مأموریت اصلی بسیج و سپاه را حفظ، توسعه و تعمیق انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: رهبر انقلاب می‌گفتند؛ پاسداری یعنی حفظ انقلاب اسلامی اما این حفظ دو شاخه دارد که شاخه اول آن پاسداری محافظه‌کارانه و دیگری پاسداری غیرمحافظه‌کارانه است.

وی با بیان اینکه از دیدگاه رهبری پاسداری از انقلاب اسلامی باید درست، کامل، به‌موقع و غیرمحافظه‌کارانه باشد، اظهار کرد: معنای درست، کامل و به‌موقع بودن این پاسداری روشن است اما غیرمحافظه‌کارانه پاسداری کردن از دیدگاه مقام معظم رهبری؛ یعنی انقلاب اسلامی ماهیتی دارد که آن را زنده و پویا کرده است، بنابراین انقلاب اسلامی باید به سمت اهداف خود پیش برود، در غیر این صورت متوقف شده است.

جعفری با اشاره به شعار خطرناکی که برخی افراد بیان می‌کردند، گفت: برخی افراد می‌گفتند که نظام اسلامی مستقر شده و حالا باید مردم خود را اداره کنیم و به ما ربطی ندارد که در کشورهای دیگر چه اتفاقی می‌افتد. این همان شعار خطرناکی بود که برخی افراد بیان می‌کردند و چفیه‌ای که بر دور گردن رهبر انقلاب قرار دارد، برای مقابله با همین تفکرات است.

جعفری افزود: خطر اصلی ما ایجاد انحراف در مسیر انقلاب اسلامی، در داخل است و چفیه‌ روی دوش آقا نیز علامت همین موضوع است.

وی با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری، گفت: تحقق جامعه اسلامی، استقرار عدالت، اخلاق اسلامی و سبک زندگی مردم وظیفه اصلی انقلاب در جنبه‌های ایجابی آن است. اگر مراحل سوم و چهارم انقلاب را پشت سر نگذاریم، در واقع انقلاب اسلامی ناقص بوده و پیشرفتی نکرده است.

جعفری بیان کرد: اگر فقط از انقلاب فعلی محافظت کنیم تا این انقلاب به عقب برنگردد، در واقع همان پاسداری محافظه‌کارانه است که مورد انتظار رهبری نیست، بلکه باید از حالت پیش‌‌رونده‌ای و پیش‌برندگی انقلاب دفاع شود.

وی با تأکید بر اینکه در سال‌های قبل، احساس خطر، مربوط به مسائل امنیتی، ‌نظامی و دفاعی بود، گفت: تهدیدها دفاعی و امنیتی علیه انقلاب اسلامی، تهدید نیست، بلکه یک فرصت است. ممکن است تهدیدات دفاعی و امنیتی،‌ تهدیدی برای تمامیت ارضی کشور و آرامش مردم باشد، اما برای انقلاب اسلامی یک تهدید به‌شمار نمی‌آید.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه اگر 8 سال جنگ تحمیلی نبود، انقلاب اسلامی در دنیا توسعه پیدا نمی‌کرد، بیان کرد: به‌خوبی در مقابل تهدیدهای دفاعی، امنیتی ایستادگی کرده و همچنان هم می‌ایستیم و انقلاب اسلامی به برکت مقاومت مردم حفظ شده است.

وی اظهار کرد: انقلاب اسلامی شعارهای مختلفی دارد که یکی از این شعارها استکبارستیزی و مقابله با ظلم و ستم است. تهدیدها، فشارها و تحریم‌های اقتصادی نیز به خاطر همین مقاومت و ایستادگی مردم در برابر نظام سلطه است.

جعفری با بیان اینکه تا به اکنون انقلاب اسلامی در بعد سلبی،‌ دفاعی و مقابله با تهدیدهای دفاعی امنیتی و اقتصادی موفق بوده است، گفت:‌ انقلاب باید به پیش برود و نباید در مرحله سوم خود متوقف شده و در جا بزند، هم‌اکنون بیش از 10 سال است که رهبر انقلاب این نیاز را به‌صورت شفاف برای اقشار مختلف مردم مطرح می‌کنند.

وی به موضوع تحول و پیشرفت در مسائل فرهنگی و علمی به‌عنوان یکی از خواسته‌های رهبر انقلاب اشاره کرد و افزود: نه اینکه هیچ کاری در این عرصه‌ها انجام نشده باشد، بلکه باید بگوییم در موضوعات علمی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم، اما ماهیت انقلاب اسلامی یک ماهیت فرهنگی و اعتقادی بوده و پیشرفت آن هم در همین عرصه‌ها تعریف می‌شود.

وی تأکید کرد: تا اقدامات ایجابی انجام نگیرد، انقلاب به سمت اهداف والای خود پیش نمی‌رود. رهبری نیز برخی مأموریت‌های فرهنگی را بر عهده سپاه گذاشته‌اند،‌ اما این مأموریت‌ها نیز نوعی مقابله محسوب می‌شود که به اعتقادات و باورهای مردم برمی‌گردد که این امر کار سپاه نیست.

جعفری افزود: سپاه می‌تواند بسترها را آماده کرده و زمینه‌سازی کند، اما کسی که بار اصلی این مأموریت بر دوش آن است، حوزه‌های علمیه و روحانیت ما هستند.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب درباره تحول در علوم انسانی دانشگاه‌ها، گفت: این علوم انسانی که هم‌اکنون در ذهن جوانان ما فرو می‌کنند، علوم انسانی اسلامی و مورد نیاز جامعه ما نیست، بلکه علوم انسانی غربی بوده که با مبانی اسلامی و دینی ما مطابقت ندارد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: یکی از وظایف اصلی بسیج اساتید حوزه‌های علمیه که باید برای آن کار اساسی انجام دهند، متحول کردن علوم انسانی دانشگاه‌ها با استفاده از مبانی دینی است.

منبع: فارس 
گزارش خبرنگار اعزامی فارس
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی
ظریف با بشار اسد دیدار کرد

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دقایقی قبل در دمشق با رئیس جمهور سوریه دیدار کرد و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌‌وگو پرداخت.

خبرگزاری فارس: ظریف با بشار اسد دیدار کرد

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به دمشق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در رأس هیأتی و در دومین دور سفرش به منطقه پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به دمشق سفر کرده دقایقی قبل با بشار اسد رئیس جمهور سوریه در دفتر کارش دیدار و گفت‌وگو کرد.

ظریف همچنین قرار است با ولید المعلم همتای سوری خود نیز دیدار و به رایزنی درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بپردازد.

وزیر خارجه ایران همچنین پیش از دمشق به بیروت سفر کرد با مقامات این کشور از جمله نخست‌وزیر، وزیر خارجه و رئیس مجلس و دبیرکل حزب‌الله لبنان به گفت‌وگو پرداخت.

ظریف قرار است بعد از دمشق به اسلام‌آباد و از آنجا به دهلی نو سفر کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در اولین دور از سفر منطقه‌ایش پس از توافق وین به قطر، کویت و عراق سفر کرده بود.

قرار است ظریف به ترکیه و روسیه نیز سفر کند. سفر ظریف به ترکیه که قرار بود دوشنبه شب انجام شود به دلیل عدم انطباق برنامه‌ها در آن محدوده زمانی تعویق و قرار است در اولین زمانبندی بعدی انجام شود.


 
کاتب در گفت‌وگو با فارس خبر داد
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی
طرح جمعی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از پول‌های بلوکه شده ایران

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تهیه و تدوین طرح تحقیق و تفحص از رقم واقعی پول‌های بلوکه شده ایران در خارج خبر داد.

خبرگزاری فارس: طرح جمعی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از پول‌های بلوکه شده ایران

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال تهیه و تدوین طرح تحقیق و تفحص از پول‌های بلوکه شده ایران در خارج برای تعیین رقم دقیق این پول‌ها هستند.

در همین زمینه غلامرضا کاتب نماینده گرمسار و سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، ضمن اعلام این خبر گفت: کمیسیون بودجه از 2 هفته پیش اقداماتش در زمینه پول‌های بلوکه شده را آغاز کرده است.

وی افزود: کمیسیون پس از بررسی، دیوان محاسبات را مأمور کرد تا موضوع را پیگیری و میزان پول‌های بلوکه شده در ایران را مشخص کند که در صورت عدم ارائه گزارش در این زمینه طرح تحقیق و تفحصی که در حال تهیه شدن است به هیأت رئیسه مجلس تقدیم خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که علت اصلی اعلام رقم‌های متفاوت درباره پول‌های بلوکه شده ایران در خارج چیست، گفت: مجلس برای یافتن پاسخ همین سؤال و همچنین مشخص شدن رقم واقعی اقدامات لازم را انجام داده و طرح تحقیق و تفحص نیز در همین زمینه پیگیری خواهد شد.


 
پاسخ سرلشکر فیروزآبادی به درخواست موشکی نمایندگان مجلس:
ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی
آزمایش‌های موشکی ایران برابر مصوبات
رهبری در زمان خود انجام می‌شود

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: آزمایش‌های موشکی ایران برابر مصوبات مقام معظم فرماندهی کل قوا در زمان خود انجام خواهد شد.

خبرگزاری فارس: آزمایش‌های موشکی ایران برابر مصوبات رهبری در زمان خود انجام می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دفتر ویژه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، در پی بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر از سرگیری آزمایش‌های موشکی، سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران برابر مصوبات مقام معظم فرماندهی کل قوا در زمان خود انجام خواهد شد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و عضو شورای عالی امنیت ملی همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی سپاسگزاری کرد


 
تشیع دو شهید غواص در حوزه هنری
ساعت ٧:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢٢ : توسط : حسینی

تشیع دو شهید غواص در حوزه هنری


 
دعا کنید شهید من هم برگردد
ساعت ٤:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش فرهنگ نیوز، اقشار مختلف مردم از آغازین ساعات صبح امروز در مراسم تشییع پیکر شهدای غواص، حضور یافتند. مادران شهدا که عکس فرزند شهید را در آغوش گرفته بودند در این مراسم، حضور ویژه داشتند.

مادر شهید مزدستان در میان جمعیت حاضر برای تشییع پیکر شهدای غواص، عکس فرزند شهید خود را به استاندار مازندران نشان داد و با چشمانی اشکبار و صدایی لرزان گفت: دعا کنید شهید من هم برگردد و چشم‌انتظاری‌ام به پایان برسد.

بانوان شهرستان ساری هم برای یاری مادران و خواهران شهدا، طبق‌های عقد بر سر گرفته بودند و در تمام طول مسیر تشییع پیکر شهدای غواص را با این طبق‌های عقد، پیاده پیمودند تا در غم خانواده‌های شهدای غواص، شریک باشند.

منبع: فارس

 
 
ساعت ٤:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش فرهنگ نیوز، مراسم تشییع پیکر پاک 50 تن از شهدای غواص شب گذشته با حضور باشکوه مردم اصفهان برگزار شد اما به راستی چه رمزی در پیام شهدای غواص با دستان بسته‌شان نهفته که اینطور دل‌های مردم را روانه کربلای جبهه‌ها کرده؟

 این یک اتفاق ساده نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت، این استمرار راهی است که خط‌شکنان با غیرت میدان‌های مین با شجاعت از آن می‌گذشتند و راه را نشان می‌دادند؛ هنوز هم راه درست را نشان مردمی می‌دهند که ادامه راه آنان خواهند بود.

پیام شهدا تلنگری برای همه

پیام شهدای غواص در این برهه زمانی اما تلنگری هم برای مسئولینی است که شاید یادشان رفته خرازی‌ها و همت‌ها برای چه رفتند و پا به عرصه جنگ و میدان مین گذاشتند؛ مسئولانی که ناآگاهانه ضد فرهنگ را جایگزین فرهنگ کردند و تشنگان قدرت بودند نه عاشقان خدمت.

هنوز هم شهید می‌آید

اصفهان شهر نیک‌نامان و افتخارآفرینان 8 سال دفاع مقدسی است که باز هم شهیدانش عطر و بوی شهرشان را پس از 30 سال معطر کردند؛ آری این شهر هنوز هم شهید دارد، هنوز هم شهید می‌آید، هنوز منتظرند مادرانی که قلبشان می‌تپد برای عزیزانشان تا بلکه دلشان آرام شود از بازگشت یک تکه استخوان فرزند دلبرشان.

نسلی که برخاسته از جنگ و دوران پس از جنگ بوده حالا چقدر سلاح و نقشه استراتژیک مبارزه با جنگ نرم دارد؟ اینها فرزندان همان‌هایی هستند که رفتند و با ریخته شدن یک قطره از خونشان گناهانشان بخشیده و زلال در اعمال شدند، اینها فرزندان همان‌هایی هستند که نیمه جان شدند اما نیمه بصیرت نشدند و باز راه را نشانمان دادند، اینها فرزندان اسیران جنگ و مفقود الاثرها و مفقود الجسدها هستند.

ما هنوز هم خط شکنیم

خط شکنند جوانانی که با یک نیم نگاه رهبرشان به خط می شوند از آموزه‌های پدران خط شکنشان، جوانان 20 ساله ای که چیزی به سرشان نیامده جز زورگویی دشمنانشان که هنوز هم زور می گویند، اما هنوز نتوانسته‌اند با زور این ملت بزرگ را به زانو درآورند.

آری این جوانان فرزندان همان شیرزنانی هستند که همچون همسران خط شکنشان هم پدری کردند و هم مادری، مادرانی که 30 سال پای سرفه‌ها و تنگی نفس‌ها و ویلچرنشینی‌های همسرانشان نشستند و خم به ابرو نیاوردند.

پیامی آورده‌اند ...

صیانت از آرمان های امام (ره) و شهدا پیام این غواصان دریادلی بود که به همه شهرهایی که به خاطر وجب به وجبش خون دل خوردند، سر زدند و نشان دادند که همانطور که وجبی از خاک وطنشان را به دشمن ندادند ما نیز وجبی امتیاز در جنگ مذاکرات ندهیم.

پیامشان یادمان داد که «راحت به دست نیاوردیم که راحت از دست بدهیم» آنچه را که ملتی پای آن هنوز ایستاده و چشم به خط شکنان زمان دوخته است.

منبع: فارس

 
شهد شیرین شهادت در شهر!
ساعت ٤:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش فرهنگ نیوز، امروز باز هم دارالمومنین همدان حال و هوای کربلایی به خود گرفته بود، مرد و زن، پیر و جوان به هر طریقی خود را به میدان شریعتی رسانده بودند تا در تشییع شهدای گمنام حضور داشته باشند.

طی چند روز اخیر حضور شهدای گمنام در همدان با نصب بنر و پلاکاردهایی توسط شهرداری اطلاع‌رسانی شده بود که مردم شهیدپرور نیز امروز برای استقبال از این آلاله‌های بی‌نام و نشان سنگ‌تمام گذاشتند و با حضور پرشور و گسترده خود با آرمان‌های شهدا تجدید بیعت کردند.

بنابر اعلام قبلی، مردم با تجمع در میدان شریعتی منتظر آغاز مراسم بودند که بعد از انجام تشریفات نظامی و مارش توسط گروه موزیک تابوت شهدا که منقش به پرچم مقدس کشورمان بود بر روی شانه زنان و مردانی که عاشقانه برای بدرقه و تشییع غریبانه این شهدای گمنام آمده بودند قرار گرفت.

شدت جمعیت به گونه‌ای بود که حدود یک ساعت طول کشید مسیر یک‌هزار و 800 متری میدان شریعتی تا پارک مردم برای رسیدن به محل تدفین شهدا طی شود.

فرماندهان نظامی و انتظامی استان، امام جمعه، استاندار و معاونانش و اعضای شورا شهر و شهردار همدان از جمله کسانی بودند که در طول مراسم همراه مردم در تشییع شهدا حضور داشتند.

تعدادی از اعضای هیئت ورزش‌های رزمی و ورزشکاران رشته هابکیدو نیز با لباس‌های مخصوص این ورزش در بین تشییع‌کنندگان حضور داشتند.

در بین مسیر بسیجیان مسجد مهدیه، اداره برق، باشگاه شهرداری و چند اداره دیگر با برقراری ایستگاه صلواتی با شربت از شرکت‌کنندگان پذیرایی می‌کنند.

محل دفن شهدا با داربست محصور شده بود، ازدحام جمیعت به گونه‌ای بود که برخی میله‌ها خم شده بود.

شهرداری منطقه یک همدان وظیفه ساخت جایگاه تدفین شهدا را برعهده داشت، فتحیان شهردار این منطقه در حین تدفین یکی از شهدا به داخل قبر رفت.

آیت‌الله طه‌محمدی امام جمعه همدان نیز بر پیکر شهدای گمنام، نماز اقامه کرد.

مردم همدان با شاخه‌های گل به بدرقه شهدا آمده بودند و این موضوع شور و حال خاصی به مراسم داده بود.

محمدجواد زمردیان مسئول کمیته مفقودین غرب کشور تلاش زیادی برای نظم مراسم در موقع تدفین داشت و شخصاً تابوت‌های شهدا را باز می‌کرد.

حجت‌الاسلام نقوی مسئول دفتر امام جمعه همدان مراسم تلقین شهدا را انجام داد.

در حین تدفین شهدا حضور جمعیت بسیاری برای شرکت در مراسم از پارک مردم تا بلوار بعثت دیده می‌شد.

بعد از دفن شهدا مجتبی روشن‌روان و میثم احمدی‌پور از مداحان همدان به ذکر مصیبت حضرت اباعبدالله(ع) و امام صادق (ع) پرداختند.

شهد شیرین شهادت در شهر! شهد شیرین شهادت در شهر! شهد شیرین شهادت در شهر! شهد شیرین شهادت در شهر! شهد شیرین شهادت در شهر! شهد شیرین شهادت در شهر!


 
تصاویر/تشییع پیکر شهدا در شیراز و قزوین
ساعت ۳:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی
۲۵۱ شهید دوران دفاع مقدس از جمله شهدای غواص و خط‌شکن روز سه‌شنبه بیستم مردادماه همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق‌(ع) در ۹۲ نقطه از ۲۰ استان‌ کشور تشییع و به خاک سپرده شدند. مردم شهیدپرور شهرهای شیراز و قزوین با حضور گسترده خود در مراسم تشییع شهدا، بار دیگر با آرمان‌های شهیدان تجدید پیمان کردند.
 
منبع: فارس

 
تصاویر/تشییع پیکر شهید گمنام در نازی آباد
ساعت ۳:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی
پیکر مطهر شهید غواص و خط شکن گمنام 17 ساله دفاع مقدس صبح سه‌شنبه بیستم مردادماه با حضور اقشار مختلف مردم تهران همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) از میدان بهشت منطقه 16 تهران تشییع و در حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) نازی آباد به خاک سپرده شد.
 
منبع: فارس

 
روز متفاوت حوزه هنری؛
ساعت ۳:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

آنچه امروز در تشییع شهدای غواص گذشت +عکس

به گزارش مشرق، مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر دو شهید غواص گمنام در حوزه هنری انقلاب اسلامی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد. این مراسم با حضور مسئولین حوزه هنری و هنرمندان از جمله مجید مجیدی،احمدرضا درویش, مومنی شریف، حبیب احمدزاده،حجت الاسلام شهاب مرادی، فاضل نظری، علیرضا قزوه، محمد رجبی دوانی، حسین مسافرآستانه، راضیه تجار، ناصرفیض، سعید بیابانکی، داوود امیریان، حبیب ایل بیگی، سعید ابوطالب، وحید یامین‌پور و جمعی از خانواده شهدای هسته‌ای برگزار شد.

* ساعت 9:30 صبح روز سه شنبه 20 مرداد ماه است. ایستگاه‌های صلواتی، بنرهای بزرگ مزین به تصاویر شهدا و پوسترهایی با عنوان«سوره اخلاص»، نوای مداحی و سیاهپوش شدن میدان فلسطین همه خبر از آمادگی برای برگزاری مراسم تشییع غواصان گمنام دفاع مقدس را می‌داد.

از ناصر فیض و قزوه تا مجید مجیدی و احمدرضا درویش

* بعد از زیارت عاشورا طنین «لااله الا الله» میدان فلسطین را فراگرفت و تابوت شهدا از مسجد امام صادق(ع) به میان جمعیت تشییع کننده آمد. گروه موتور سواران با پرچم های سیاه رنگ و منقش به اذکار اهل بیت(ع) پیش رو جمیعیت تشییع کننده مسیر را برای عبور مردم به شکلی منظم و هماهنگ آماده می‌کرد. این موتورسواران تا پایان مسیر تشییع جلوی انبوه جمعیت حرکت می‌کردند.

* هنرمندان انقلابی این مرز و بوم در میان جمعیت حضور داشتند. از شاعرانی همچون ناصر فیض و علیرضا قزوه تا سینماگرانی همچون مجید مجیدی و احمدرضا درویش. هنرمندان هم قطراتی در میان دریای بیکران مردم تشییع کننده تمام خیابان طالقانی را پوشاندند. برخی از ابتدای مراسم تشییع در مقابل مسجد امام صادق(ع) حضور داشتند و برخی دیگر در میانه راه به جمعیت پیوستند.

* ناصر فیض شاعر انقلابی، با اشاره به تشییع و خاکسپاری شهدا در حوزه هنری می‌"وید: حوزه هنری جایی است که سابقه‌اش در انقلاب درخشان بوده است.محل تجمع و مراجعه کسانی است که به گونه ای با هنر انقلاب نسبت دارند. چه جایی بهتر از اینجا برای تدفین شهدا. هرچند دفن شهدا قطعا چیزی را به حوزه هنری اضافه می‌کند. ولی این اضافه کردن می‌تواند منجر به این اتفاق مبارک باشد که به کسانی که آنجا رفت و آمد می‌کنند و احتمالا کمتر اطلاع دارند، یکبار دیگر تذکر داده شود. یکبار دیگر می‌توانند تاریخ هشت سال دفاع مقدس را با این اتفاق مرور کنند و ببینند چه مسائلی بر سر این مردم آمده تا بتوانند رفاه و آزادی امروز را به دست بیاورند و به قدرتی که در جهان دارند، برسند.

* کشورهای مختلف دنیا بیایند. خودشان به جان هم بیفتند. کسانی که زمانی هر روز ما را تهدید به جنگ می‌کردند این ها مجبور شوند در حالیکه موافق و مخالف یکسری مسائل هستند، بنشینند پای میز مذاکره و حرف‌های ما را بشنوند. این‌ها کسانی نبودند که بخواهند حرف ما را بشنوند. این ها فقط زور و قدرت و سلاح و نابود کردن را می شناختند. به اعتقاد من این‌ها همه از برکات خون شهداست که به ما جرأت و شجاعت می‌دهد که با این صدای بلند بتوانیم در دنیا حرف بزنیم. یک هنرمند اگر این را بداند می‌تواند در دنیا حرف بزند.

پیام شهیدان؛چنین گشته تعلیم/ که در پیش دشمن؛نه سازش نه تسلیم

* بروشورها و برگه‌های مختلفی که با مضامین فرهنگی به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) و برگزاری تشییع شهدای غواص تهیه شده بود میان جمعیت توزیع می‌شد. مداح در ابتدای شروع تشییع شعری را که برگه های آن میان جمعیت توزیع می‌شد، می‌خواند و مردم هم همراهش آن را زمزمه می‌کردند:

دوباره شکوه ارادت/ دوباره نسیم سعادت

که بر شامه جان یاران/رسیده شمیم شهادت

دل ما به چشمان گریان/شور و نوای خدایی

به یاد شهیدان غواص/دوباره شده کربلایی

به یاران رهبر/به جای خمینی

بگوییم خوش آمد/به شور حسینی

یا حسین یابن الزهرا(ع) یابن الزهرا(ع)...

به دل های ما قبر این ها/دهم شرحی از صدر این‌ها

من المومنین رجال/بود جلوه قدر این‌ها

زدند از وفا دل به دریا/که دریا دلی‌ها بماند

به فریاد اهل ولایت/طنین یا زهرا بماند

پیام شهیدان/چنین گشته تعلیم

که در پیش دشمن/نه سازش نه تسلیم

یا حسین یابن الزهرا(ع)...

* در میانه مسیر تشییع نماز میت بر پیکر این دو غواص شهید 19 و 20 ساله که در عملیات کربلای 4 در ام الرصاص به شهادت رسیده‌اند و در یک گور دسته جمعی در ابوفلوس کشف شده‌اند، بعد از گذشت 29 سال از شهادتشان در خیابان نجات اللهی با حضور عموم مردم تشییع کننده اقامه شد.

* محلی که برای تدفین دو شهید غواص گمنام در نظر گرفته شده بود مقابل مسجد آیت‌الله خامنه‌ای داخل حوضی زیبا قرار داشت. جایگاه تدفین با داربست هایی که از اطراف بسته شده بود، محافظت می‌شد تا مراسم تدفین به دور از ازدحام جمعیت به صورت مناسبی برپا شود.

* در ابتدای این مراسم مومنی شریف رئیس حوزه هنری متن پیام امام خامنه‌ای درباره خاکسپاری شهدای غواص در حوزه هنری قرائت کرد. متن پیام رهبری در پاسخ به نامه حوزه هنری در مورد تدفین شهدا این چنین بود:

بسمه تعالی

کار شایسته‌ای است. امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه برکت و الهامِ آن مرکز هنر انقلابی باشد.

والسلام علی عباد الله الصالحین

سیدعلی خامنه‌ای

حوزه هنری این اقبال را یافته است که جگرگوشه‌های این سرزمین را در آغوش بگیرد

* سپس فاضل نظری بیانیه هنرمندان به مناسبت تشییع و تدفین شهدای غواص در حوزه هنری را قرائت کرد. متن بیانیه به شرح زیر است:

«شهادت هنر مردان خداست هنر جان‌های شیفته و دلهای زلال، هنر سبک‌بالان عاشق و پرندگان آفاق و ملکوت، سلام خدا بر دلیرمردانی که حماسه حقیقت آفریدند و درود بر هنرمندانی که با روایت حقیقت آن به دفاع آمدند. دفاع مقدس یک حقیقت است یک سرمایه معنوی و گنجی تمام نشدنی. اقیانوسی ژرف و خروشان که از رود که می‌گذرد کرانه‌های تازه‌ای پدیدار می‌سازد. اکنون حوزه هنری این اقبال را یافته است که جگرگوشه‌های این سرزمین را در آغوش بگیرد. مرواریدهای بی‌نشانی که غواصان پهنه آسمان هستند. مسافران غریبی که سال‌ها منتظر بازگشتشان بودیم.

تشییع و تدفین این ستاره‌های درخشان در حوزه هنری مجالی است برای تجدید بیعت هنرمندان انقلاب با شهیدان ایران اسلامی. هنرمندان انقلاب بار دیگر در برابر پیکر مطهر شهیدان این مرز و بوم عهد می‌بندند که تا واپسین نفس خون پاک ایشان را پاس بدارند. پیمان می‌بندند که راویان راستین حقیقتی باشند که این خاک‌بازان شهید ومحبان صادق جان خود را برسر آنها که در قهقهه مستانه خود عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ اند.

کسی چون تو طریق پاکبازی نگرفت/با زخم نشان سرفرازی نگرفت

زین پس دلاورا، کسی چون تو شگفت/کیفیت مرگ را به بازی نگرفت»

سرفرود آرید یاران پیش غواصان عشق

* علیرضا قزوه شاعر و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در این مراسم شعری در رثای غواصان شهید دفاع مقدس و مراسم خاکسپاری آنان خواند. متن شعر او در ادامه می‌آید:

با وضویی تازه از سرچشمه‌ جوشان عشق

سوره اخلاص می‌خوانیم از قرآن عشق

مقتلی نو می‌نویسم در رسای کشتگان

صبح صادق می‌دمد از مطلع دیوان عشق

امر، امر توست، ما جان بر کف مهر توییم

حرمت این خیمه‌ها با توست یا سلطان عشق

سربلندی، پاکبازی، صبر، آزادی، شرف

آبرو آورده سوغات سفر مهمان عشق

حوزه از عطر شهادت روضه‌ رضوان شده است

در بهار بندگی در ظهر تابستان عشق

سر فروبردن در اینجا اوج سربر کردن است

دست بیعت می‌دهد دل با سرافرازان عشق

هر هنر دارید جز شوق شهادت وانهید

سرفرود آرید یاران پیش غواصان عشق

ما که عمری با درستی و درشتی زیستیم

از درشتی‌ها نمی‌ترسیم در میدان عشق

هر چه عید و هر چه شادی، هر چه سوگ و هر چه داغ

نذر دیدار شهیدان جملگی قربان عشق

ما نمی‌کوبیم پا جز پیش سلطان ازل

ما نمی‌بازیم سر جز در خط فرمان عشق

این دو مروارید غلتان یادگار کربلاست

ای جوانان وطن جان شما و جان عشق

هنرمندانی که غواصان گمنام را به خاک سپردند

* حجت الاسلام سعید فخر زاده تلقین شهدای گمنام را پشت میکروفون با صدای بلند خواند و بعد هم سعید حدادیان شعر نوستالژیک « یاد امام و شهدا، دل و میبره کرببلا..» را در زمان تدفین پیکرهای مطهر به همراه مردم زمزمه کرد.

* گروه دمام زنی با فریادهای «یا حیدر» فضای مراسم تدفین را روحی تازه بخشید. هنرمندان هم در کنار بچه های گروه تفحص شهدا دست به کار شده و در خاکسپاری شهدای گمنام مشارکت می‌کنند.

* حجت الاسلام شهاب مرادی سخنرانی نمی‌کند اما به روایتی از امام صادق(ع) زمان شهادتش در باره اهمیت به نماز اشاره می‌کند و چند خطی به این شیوه روضه خوانی می‌کند و بعد هم دعاهای که برای حسن ختام مراسم بلند می‌خواند و مردم آمین می‌گویند. از جمله آنکه میگوید: «خدایا در مقاطع مختلف کسانی که اردات، علاقه و غیرت به خون شهید ندارند را نگذار بر مسند کاری بمانند...»

* نماز جماعت در مسجد دانشگاه امیرکبیر اقامه می‌شود و مردم کم کم برای زیارت شهدایی که حالا بعد از 29 سال در خاک کشور خود تدفین شده‌اند و فضای حوزه هنری را با وجودشان معطر ساخته‌اند، نزدیک مزارها می‌شوند.

منبع: تسنیم 
در کمین ارتش سوریه صورت گرفت:
ساعت ۳:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

کشف سلاح اسراییلی از تروریستهادر قنیطره+تصاویر

گروه بین الملل مشرق- نیروهای ارتش و دفاع وطنی طی یک کمین علیه گروهی از تروریستهای تکفیری القاعده در استان قنیطره، موفق به کشف و ضبط سلاح و مهمات اهدایی اسراییل شده اند. این محموله تسلیحاتی در راستای طرح حمایت دولت اسراییل از گروههای به اصطلاح معارض دولت سوریه در حال انتقال به استان دمشق بود که از سوی نیروهای نظامی و امنیتی سوریه کشف و ضبط شده است.

کشف سلاح و مهمات اسراییلی از تروریستهای تکفیری در سویداء+تصاویر
لازم به ذکر است که اسراییل یکی از بزرگترین حامیان مالی و تسلیحاتی گروههای تروریستی تکفیری مانند القاعده، ارتش آزاد، جبهه اسلامی و ... در سوریه می باشد که روابط گسترده اطلاعاتی و نظامی با فرماندهان ارشد این گروهها برقرار کرده است. به اعتقاد کارشناسان، کلیه عملیاتهای نظامی این گروهها در استانهای جنوبی سوریه (قنیطره، سویداء و درعا) با نظارت و هدایت مستقیم افسران ارتش و سازمان جاسوسی اسراییل طراحی و اجرا می گردد.
کشف سلاح و مهمات اسراییلی از تروریستهای تکفیری در سویداء+تصاویر
کشف سلاح و مهمات اسراییلی از تروریستهای تکفیری در سویداء+تصاویر
کشف سلاح و مهمات اسراییلی از تروریستهای تکفیری در سویداء+تصاویر
کشف سلاح و مهمات اسراییلی از تروریستهای تکفیری در سویداء+تصاویر
کشف سلاح و مهمات اسراییلی از تروریستهای تکفیری در سویداء+تصاویر 
عشایر بیجی در کنار حشد الشعبی+تصاویر
ساعت ۳:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

گروه بین الملل مشرق-همزمان با تشدید حملات نیروهای ارتش و حشد الشعبی عراق برای پاکسازی منطقه بیجی واقع در شمال استان صلاح الدین، صدها نفر از اعضای عشایر بومی و اهل سنت منطقه با حضور در صفوف نیروهای بسیج مردمی عراق به عرصه مبارزه با داعش وارد شده اند.

عشایر بیجی در کنار حشد الشعبی+تصاویر
به گزارش منابع رسانه ای عراقی، طی هفته های اخیر طی مذاکراتی که میان نمایندگان برخی گروههای مجاهد عراقی با سران عشایر عراقی ساکن منطقه بیجی صورت گرفت، صدها نفر از جوانان عشایر بومی و اهل سنت منطقه داوطلبانه وارد تشکیلات نظامی بسیج مردمی عراق شده و برای آموزش نظامی به اردوگاههای ویژه حشدالشعبی اعزام شده اند. اکثر این جوانان از عشیره "الجیسات" مستق در حاشیه شهر بیجی هستند.
عشایر بیجی در کنار حشد الشعبی+تصاویر
لازم به ذکر است که حضور فعالانه اهل سنت عراق در عرصه مبارزه با داعش گام مهمی در جلوگیری از تبلیغات رسانه ای این گروه علیه ارتش و بسیج مردمی کشور عراق می باشد. منطقه بیجی به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی و میزبانی از بزرگترین پالایشگاه نفتی کشور عراق از اهمیت راهبردی برای دو طرف درگیریها (دولت عراق و داعش) برخوردار می باشد.
عشایر بیجی در کنار حشد الشعبی+تصاویر
عشایر بیجی در کنار حشد الشعبی+تصاویر
عشایر بیجی در کنار حشد الشعبی+تصاویر
عشایر بیجی در کنار حشد الشعبی+تصاویر

 
امپراطوری داعش در 2020 +نقشه
ساعت ۳:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق ، نقشه منتشر شده از سوی داعش نشان از طرح‌های حساب شده آن‌ها در تصرف جهان تا قبل سال 2020 دارد.

بنوشته روزنامه انگیسی «میرور» این نقشه جدید نشان می‌دهد که هدف ‌این گروه تروریستی احاطه بر خاورمیانه، شمال آفریقا و بخش‌هایی از اروپا ظرف 5 سال آینده است.

به گزارش زمان، «اندور هاسکن» خبرنگار بی بی سی در کتاب جدیدش تحت عنوان «خلیفه ترس و وحشت» به نقشه جدید داعش اشاره کرده که در آن نواحی از اسپانیا در غرب اروپا تا مرزهای چین در شرق به عنوان قلمروی جدید این گروه پوشش داده شده و به بخش‌هایی از اسپانیا، پرتغال و فرانسه که از سوی «موروها» از قرن هشتم تا 15 تحت اشغال بود، نام عربی آن «اندلس» داده شده است.

امپراطوری داعش در 2020 +نقشه

هاسکن در این زمینه گفت: «آن‌ها می‌خواهند هر آن‌چه را که می‌بینند به عنوان جهان اسلام به تصرف خود درآورند. آن‌ها حالا خلیفه دارند و تصمیم دارند علیه بقیه جهان باشند. اگر داعش سلاح هسته‌ای داشت، علیه ما استفاده می‌کرد.»

 این روزنامه در خاتمه نوشت: داعش هم اینک 50 هزار عضو دارد و بیشتر به مدد احاطه بر میادین نفت و گاز  در عراق و سوریه نزدیک به 2 میلیارد پوند دارایی دارد.


 
حمله انصار الله به پاسگاه مرزی ارتش آل سعود+عکس و فیلم
ساعت ۳:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

گروه بین الملل مشرق- رزمندگان انصار الله روز گذشته در واکنش به جنایات رژیم آل سعود در حمله به یمن و حمایت از گروه تروریستی تکفیری القاعده و داعش در این کشور به پایگاههای نظامی ارتش سعودی در منطقه مرزی عربستان با یمن حمله کردند.


در یکی از این حملات پاسگاه نظامی ارتش عربستان در منطقه "ظهران العسیر" واقع در جنوب عربستان سعودی هدف حمله نیروهای ارتش یمن و انصار الله قرار گرفت. در این حمله که در ساعات ابتدایی صبح روز گذشته صورت گرفت، رزمندگان پس از شلیک خمپاره و موشک به این مقر نظامی، یک دستگاه خودروی زرهی مستقر در محوطه آن را با موشک ضد تانک منهدم کردند.
حمله انصار الله به پاسگاه مرزی ارتش آل سعود+عکس و فیلم
حمله انصار الله به پاسگاه مرزی ارتش آل سعود+عکس و فیلم
حمله انصار الله به پاسگاه مرزی ارتش آل سعود+عکس و فیلم
حمله انصار الله به پاسگاه مرزی ارتش آل سعود+عکس و فیلم

 
جدیدترین تحولات میدانی سوریه؛
ساعت ۳:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/

 

 

آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/

 

 

پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/

 

حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس + فیلم و تصاویر

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از تازه‌ترین تحولات میدانی جبهه «ادلب، حلب،حمص و دمشق» گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آن را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.
تحولات میدانی جبهه ادلب
عملیات وسیع تروریستها علیه فوعه و کفریا/دهها هزار شیعه سوری تحت هجوم سنگین تروریستهای اردوغان/فوعه و کفریا در آستانه فاجعه انسانی/گزارش تصویری اختصاصی مشرق از فوعه و کفریا
به موازات مشتعل شدن جبهه های نبرد میان تروریستهای تکفیری  القاعده و گروههای هم پیمان آن با نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه در محورهای مختلف عملیاتی در ریف غربی ادلب و حاشیه شمالی منطقه "سهل الغاب"، منابع میدانی از دو شهر شیعه نشین "الفوعه و کفریا" واقع در حاشیه شمالی شهر ادلب خبر از آغاز عملیات هجومی بزرگ گروههای تکفیری خبر داده اند.
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
در ساعت 6:30 صبح امروز صدها نفر از اعضای گروههای وابسته به ائتلاف "جیش الفتح" به رهبری شبکه تروریستی بین المللی القاعده حملات وسیعی را بر علیه مواضع مدافعان دو شهر شیعه نشین و محاصره شده "فوعه و کفریا" آغاز کرده اند که با پیشروی های جزیی در یکی از محورهای حاشیه ای شهر فوعه همراه بوده است.
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
به گفته رسانه های وابسته به تروریستهای تکفیری، هدف از عملیات "کشتار شیعیان فوعه و کفریا" کم کردن فشار عملیات نظامی نیروهای حزب الله و ارتش سوریه برای پاکسازی شهر زبدانی واقع در منطقه مرزی سوریه و لبنان "القلمون" می باشد. حملات تروریستها با انفجار یک تونل بمبگذاری شده به وزن 15 تن در محور شمالی (منطقه الصواغیه) و حداقل یک نفربر زرهی بمبگذاری شده انتحاری آغاز شده است. 
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
بنابر گزارش رسانه ها، تروریستهای تکفیری مشارکت کننده در این عملیات شامل گروههای زیر می باشند:
1 - القاعده (جبهه النصره) و جندالاقصی
2 - جبهه اسلامی (اخوان المسلمین سوریه) : احرار الشام، جیش الاسلام
3 - ارتش آزاد
محورهای حمله گروههای تروریستی شامل موارد زیر بوده است:
1 - محور شهر "بنش" واقع در شرق شهر شیعه نشین "الفوعه"
توضیح اینکه دوروز پیش گروههای تروریستی تکفیری شهر بنش را منطقه نظامی اعلام کرده و از کلیه ساکنان آن خواستند تا برای "فراغ بال" تروریستها شهر را تخلیه کنند. شهر بنش یکی از کانونهای اصلی حملات علیه مردم بی گناه فوعه و کفریا بوده و یگانهای تانک، توپخانه، خمپاره انداز و موشکی القاعده، احرار الشام و سایر گروههای مهاجم به فوعه و کفریا در آنها حضور فعالی دارند.
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
2 - محور شهر "طعوم و تفتناز" در شمال و شمال شرقی شهر شیعه نشین "الفوعه"
3 - محور حاشیه شمالی شهر ادلب به سمت مناطق جنوبی شهر شیعه نشین فوعه
توضیح اینکه، شهر ادلب مرکز استانی به همین نام، پنج ماه پیش در عملیات مشترک القاعده و گروههای هم پیمان (احرارالشام، ارتش آزاد و ...) پس از چند روز درگیری به اشغال کامل تروریستها درآمده و در ادامه کلیه مناطق استان ادلب نیز یکی پس از دیگری از کنترل نیروهای دولتی سوری خارج گردید.
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
حملات، با پرتاب صدها فروند موشک و گلوله باران خمپاره ای و توپخانه ای به مواضع مدافعان فوعه و کفریا و همچنین منازل ساکنین این  دو شهر آغاز و در ادامه صدها تروریست از 3 محور شمالی و شرقی و جنوبی بطور همزمان هجوم بردند. یک منبع نزدیک به فرماندهی کمیته های مردمی دفاع از این دو  شهر به خبرنگار مشرق گفته است که طی ساعات اخیر بیش از 1500 گلوله خمپاره، موشک و توپ سنگین به تنها به شهر شیعه نشین فوعه شلیک شده که تلفات و خسارات سنگین مالی و جانی به بار آورده است.
الشیخ محمد علاوی، سمیر کردی، جمیل مواس طه، بنیامین عبد السلام محسن، محمد موسى السلیمان، یاسر جمیل شاقول، الطفلة ریماس علی نایف، شیرین ذکر زوجة محمد رضا القدور - See more at: http://www.alhadathnews.net/archives/162012#sthash.aT5J2BfE.dpufکربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
در محور عملیات زمینی، تمرکز اصلی درگیریها در دو محور جنوبی و شرقی بوده به نحوی که نوک پیکان حملات سنگین تروریستها به منطقه  دیرالزغب در جنوب و الصواغیه واقع در شمال شرقی شهر فوعه قرار داشته که طی آن تروریستها در محور الصواغیه موفق به پیشروی و تصرف یک حاجز (پاسگاه امنیتی) نیروهای کمیته های مردمی دفاع از فوعه و کفریا شده اند. برخی منابع میدانی نزدیک به مجاهدین شیعه از استفاده تروریستها از گاز کلر علیه ساکنان شهر خبر داده اند.
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
اما در محور عملیاتی جنوبی فوعه، یعنی منطقه "دیرالزغب" حمله گسترده نیروهای القاعده و ارتش آزاد با مقاومت شدید مدافعان مواجه و طی زد و خوردهای صورت گرفته، تلفات انسانی و تجهیزاتی سنگینی به آنها وارد آمده است. گفته می شود حداقل 18 تروریست شامل 8 تن از فرماندهان ارشد گروه تروریستی تکفیری "حرکه احرارالشام" وابسته به اخوان المسلمین سوریه و القاعده در نبردهای این محور به هلاکت رسیده و دهها نفر دیگر بشدت زخمی شده که با آمبولانسهای دولت ترکیه به بیمارستانهای این کشور منتقل گردیده اند. اسامی فرماندهان هلاک شده تروریستها به شرح زیر می باشد:
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
1 - مصطفی حمدون معروف به ابوعمر فرمانده ارشد میدانی احرارالشام
2 - رضوان حمدون مسئول حفر تونل در محور جنوبی فوعه و از فرماندهان ارشد میدانی احرارالشام
3 - ایمن حاج قاسم
4 - محمد العمر
5 - حمودی شعیب
6 - خالد حاج حسن
7 - رامی بدوی
8 - محمد حاج هاشم
9 - باسل محسن 
10 - علی الزیر
11 -هاجر حاج حسن
12 - امون حجازی حجی حلوم
13 - محمد مصطفی حاج حسن
14 - رضوان حجازی
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
تا این لحظه حملات زمینی و موشکی - توپخانه ای تکفیری ها به منازل بیش از 40 هزار نفر از ساکنین فوعه وکفریا لحظه به لحظه در حال تشدید شدن است. یک منبع میدانی گفته است که بدلیل شدت موشک باران منازل و محلات مسکونی فوعه و کفریا، بسیاری از منازل مردم بطور کامل تخریب شده و حتی احشام و طیور نیز جان سالم بدر نبرده اند.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
در همین حال، عصر روز گذشته در اثر اصابت گلوله توپ دست ساز "عمر" و "جهنم" به منازل مسکونی مردم در شهر فوعه حداقل 14 نفر شامل دو زن جوان و یک نوزاد 10 ماهه شهید شده اند. اسامی شهدای این حملات وحشیانه بشرح زیر می باشد:
1 - شهید محمد علاوی
2 - شهید سمیر الکردی
3 - شهید جمیل طه
4 - شهید بنیامین محسن
5 - شهید محمد سلیمان
6 - شهید یاسر الشاقول
7 - شهیده نوزاد "ریماس علی نایف"
8 - شهیده شیرین ذکر
الشیخ محمد علاوی، سمیر کردی، جمیل مواس طه، بنیامین عبد السلام محسن، محمد موسى السلیمان، یاسر جمیل شاقول، الطفلة ریماس علی نایف، شیرین ذکر زوجة محمد رضا القدور - See more at: http://www.alhadathnews.net/archives/162012#sthash.aT5J2BfE.dpuf
9 - محمد مصطفی الحاج حسن
10 - شهیده امون حجازی الحجی حلوم
11 - شهیده هاجر حاج حسن
12 - شهید حسن ددش
13 - شهید توفیق دیاب
14 - شهید قاسم الزیر
15 - شهید شهاب اسماعیل
16 - شهید حسین اسود 
17 - شهید فاضل کردی 
18 شهید مازن الحسن
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
آمار زخمی های حملات تروریستها به این دو شهر نیز تا این لحظه به بیش از 235 نفر رسیده است که به دلیل عدم وحود امکانات پزشکی و دارویی ناشی از محاصره 5 ماهه تروریستها، احتمال شهادت برخی از مجروحان دارای وضعیت خطرناک و جراحتهای شدید محتمل می باشد. آب و برق و تلفن و کلیه دکلهای مخابراتی تلفن همراه فوعه و کفریا نیز طی این 5 ماه بطور کامل قطع بوده و این دو شهر در آستانه فاجعه انسانی به سر می برند.
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
کوتاهی ارتش سوریه در حمایت از ساکنین فوعه و کفریا
از زمان شروع حملات تروریستها به فوعه و کفریا، با کمال تاسف ارتش سوریه هیچگونه حمایت نظامی از ساکنین این دو شهر انجام نداده است. این در حالی است که صدها نفر از جوانان شیعه مذهب فوعه و کفریا از سالهای گذشته تاکنون در صفوف نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه سهم بسزائی در پیروزیهای نیروهای دولتی سوری ایفا کرده اند.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
به گفته منابع میدانی، از ابتدای وقوع درگیریها، نیروی هوایی ارتش سوریه تنها دوبار در آسمان منطقه حاضر شده و اقدام به بمباران مواضع تروریستهای تکفیری در حاشیه این دو شهر و برخی شهرکهای اطراف آن همچون "بنش و رام حمدان" کرده است. به گفته فرماندهان مدافعان فوعه و کفریا پشتیبانی هوایی ارتش سوریه از مدافعان بسیار ضعیف و محدود به ساعات ابتدایی حملات تروریستها بوده است.
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
کربلای فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص
این موضوع موجب شده تا تروریستهای جیش الفتح با فراغ بال اقدام به نقل و انتقال نیروهای تازه نفس و کاروانهای تسلیحات سنگین (توپ و تانک)خود بکنند. در تصاویر منتشره از سوی منابع رسانه ای تروریستهای تکفیری به وضوح آزادی عمل ناشی از عدم حضور یگانهای موشکی و توپخانه ای و بمب افکنها و بالگردهای جنگی نیروی هوایی ارتش سوریه در عملکرد تروریستها مشخص می باشد. در تصاویر منتشره، یگانهای ادوات، توپخانه ای و موشکی تروریستهای القاعده در فضای باز اقدام به اجرای آتش سنگین بر روی ساکنین بی گناه فوعه و کفریا می کنند.
به گفته منابع میدانی، از نظر تسلیحات و تجهیزات نظامی نیروهای مجاهد شیعه بسیار در مضیقه بوده و امداد رسانی ها طی 5 ماه گذشته بصورت موردی و بسیار محدود تنها از طریق پرتاب بشکه های مجهز به چتر حاوی نان و مهمات سبک توسط بالگردهای نظامی و ترابری ارتش سوریه از ارتفاع بسیار بالا صورت گرفته است که آن نیز به دلیل اقدام کشورهای حامی تروریسم تکفیری در منطقه (قطر، ترکیه و عربستان سعود) در تسلیح تروریستهای القاعده، اخوان المسلمین و ارتش آزاد به موشکهای پیشرفته پدافند هوایی با مخاطرات فراوانی انجام شده است.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
اما از نظر روحیه معنوی، مجاهدین شیعه فوعه و کفریا با اعلام اینکه به تاسی از حماسه عاشوراء امام حسین (ع) آماده اند تا اخرین قطره خون با تروریستهای تکفیری مبارزه کرده و اجازه ندهند آنها وارد شهرهایشان شوند. بدیهی است با توجه به تشدید لحظه به لحظه حملات به این دو شهر محاصره شده از سوی تروریستهای تکفیری، در صورتی که نسبت به وضعیت تسلیحاتی و تجهیزاتی - تدارکاتی مدافعان و مردم فوعه و کفریا اقدام عاجل صورت نگیرد، شاهد فاجعه انسانی و کشتار وسیع بی گناهان توسط القاعده و سایر گروههای تروریستی خواهیم بود.
 حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
این در حالی است که دولت ترکیه با اعزام کاروانهای بزرگ تسلیحاتی و تدارکاتی برای تروریستها بطور رسمی و علنی به حمایت از جنایات القاعده می پردازد. حجم مهمات و تسلیحات مورد استفاده در عملیات هجومی علیه فوعه و کفریا شامل "انواع موشک اندازها، تانک، نفربر، انواع توپخانه سنگین و نیمه سنگین و واحدهای خمپاره انداز" خود بخوبی گواه بر گشوده بودن مسیر تدارکاتی از مرزهای ترکیه به منطقه درگیری می باشد.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
علاوه بر این، مدافعان شیعه فوعه و کفریا از حضور گسترده افسران سرویس اطلاعاتی و جاسوسی ترکیه در صفوف گروههای تکفیری خبر می دهند. به گفته این مدافعان، افسران ترک و تروریستهای چچنی حضور بسیار فعالی در نبردهای مناطق حاشیه ای فوعه و کفریا ایفا کرده و صدای صحبتهای آنها در بیسیمها و خطوط مقدم نبرد به وضوح به گوش می رسد. حضور پررنگ تروریستهای بین المللی در تصاویر و گزارشهای ارسالی از میادین نبرد نیز به وضوح قابل مشاهده است. در یکی از این تصاویر "عبدالله المحیسنی مفتی شرقی القاعده اقدام به ایراد کلمات تحریک آمیز علیه شیعیان ساکن در فوعه و کفریا کرده و تروریستها را برای قتل عام آنها تحریض می نماید.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
تحولات میدانی جبهه حمص
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - گسترش خطر به جاده حمص - دمشق
مناطق ریف شرقی استان حمص طی دو ماه گذشته و پس از حمله داعش به شهرهای السخنه و تدمر و ایستگاههای تولید انرژی الشاعر و جزل صحنه تحولات میدانی ویژه ای بوده است. عملیات نظامی نیروهای ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن در اطراف شهر تاریخی "تدمر" واقع در حاشیه شرقی استان حمص همچنان ادامه داشته و کانون این درگیریها در فاصله 2-3 کیلومتری حاشیه غربی آن قرار دارد.
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
تصرف قریتین توسط داعش
شهر عمدتا مسیحی نشین "القریتین" پس از هجوم وسیع نیروهای داعش به اشغال عناصر این گروه درآمده است. عملیات داعش به شیوه قدیمی این گروه با سه هجوم انتحاری به وسیله کامیونهای بمبگذاری شده آغاز و پس از آن صدها تروریست از محورهای مختلف به خطوط دفاعی نیروهای دولتی سوریه در حاشیه آن حمله کرده اند.
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
به گزارش منابع میدانی، نخستین حمله انتحاری علیه "پاسگاه بازرسی و امنیت "نادی" صورت گرفت که به انهدام کامل آن و شهادت و جراحت تعدادی از نظامیان سوری منجر گردید. دومین عملیات انتحاری داعش علیه پاسگاه نظامی "دوار" و سومین هجوم علیه پاسگاه نظامی ارتش سوریه با نام " طریق الشام" صورت گرفته است. این سه پاسگاه در محور شمالی شهر قرار داشته و به مثابه خط مقدم دفاع از آن بشمار می رفتند.
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
با انهدام این سه پاسگاه نظامی، نیروهای داعش حملات وسیعی را برای نفوذ به شهر صورت داده و به موازات آن یگانهای توپخانه و موشکی این گروه مستقر در بیابانهای حاشیه "قریتین" آتش بار سنگینی را برای پشتیبانی از تروریستها بعمل آوردند. ارتش سوریه با اعزام واحدهای تازه نفس نظامی تلاش گسترده ای برای جلوگیری از پیشروهای داعش بعمل آورد لکن به علت شدت حملات زمینی و توپخانه ای موفق نگردید.
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
ربایش شهروندان مسیحی توسط داعش
منابع خبری از شهر تازه اشغال شده "قریتین گزارش داده اند که نیروهای داعش با استقرار ایستگاههای بازرسی در محورهای شمالی و غربی شهر اقدام به بازرسی خودروهای شهروندان کرده اند. این بازرسیها با هدف شناسایی مخالفان داعش و دستگیری آنها صورت گرفته است.
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
همزمان، گروهی از فعالان رسانه ای مسیحی در قریتین، با انتشار لیستی از ربایش بیش از 230 تن از شهروندان "مسیحی" سوریه توسط نیروهای داعش در دو پست بازرسی و یک کلیسای (دیرمار الیان) این شهر خبر داده اند. این فعالان با هشدار به نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نسبت به سرنوشت ناگوار ربوده شدگان ابراز نگرانی کرده اند. لازم به ذکر است که گروه داعش پس از سیطره بر مناطق محل سکونت مسیحیان، آنها را از خانه و کاشانه خود اخراج و کلیه اموال آنها را میان نیروهای خود تقسیم میکند.
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
نیروهای داعش همزمان حملات خود را به روستای "المهین" واقع در حاشیه غربی شهر قریتین گسترش داده و پس از زد و خورد شدید با نیروهای نظامی سوری  وعقب نشینی آنها از منطقه موفق به سیطره بر آن شده اند. این روستا 3 سال پیش طی حمله وسیع گروههای تروریستی تکفیری ارتش آزاد و القاعده به اشغال آنها درآمده و مجموعه انبارهای مهمات (بیش از 30 سوله بزرگ) ارتش سوریه در پادگا نزدیک آن توسط تکفیریها بطور کامل غارت گردید، لکن طی عملیات سال گذشته (2014) نیروهای ارتش سوریه بازپس گرفته شده بود.
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
حملات اخیر گروه تروریستی تکفیری داعش به قریتین و مهین با اهداف زیر صورت میپذیرد:
1 - نزدیک شدن به آزاد راه راهبردی و مهم "حمص – دمشق" 
2 – گسترش سیطره بر ریف شرقی استان حمص
3 – گشودن راه از مناطق شرقی استان حمص به بخش شرقی منطقه مرزی دو  کشور سوریه و لبنان موسوم به "القلمون"
ادامه نبردها در اطراف تدمر - تصرف قریتین توسط داعش - آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق
تحولات میدانی جبهه دمشق و حاشیه دمشق
آغاز عملیات نظامی تروریستها با نام "لهیب داریا"
جبهه های منطقه حاشیه دمشق پس از دوره ای چندین ماهه آرامش نسبی، طی یک هفته اخیر صحنه تحولات میدانی ویژه ای بوده است. جدی ترین تغییر در وضعیت میدانی میادین نبرد در این منطقه را باید وقوع درگیریهای شدید در منطقه "المعظمیه شام و داریا عنوان کرد. طی چند روز گذشته شهر داریا واقع در غوطه غربی دمشق، مجددا به عرصه نبردهای شدید میان واحدهای ارتش و دفاع وطنی سوریه با عناصر دو گروه تروریستی تکفیری "اتحاد اسلامی لاجناد الشام و لواء شهداء الاسلام" تبدیل شده است.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
درگیریها زمانی آغاز شد که تروریستهای تکفیری عضو دو گروه یاد شده از ساعات ابتدایی صبح روز شنبه گذشته، عملیاتی را با نام "لهیب داریا" با دو هدف زیر آغاز کرده اند:
1 – تضعیف توان نظامی ارتش سوریه از طریق سیطره بر مناطق نزدیک به فرودگاه نظامی راهبردی "المزه" که محل حضور اسکادرانهای جنگنده بمب افکن و بالگردهای جنگی نیروی هوایی و یگانهای موشکی و توپخانه ای ارتش سوریه می باشد.
2 – نزدیک شدن و سیطره بر مدخل آزاد راه راهبردی و استراتژیک "دمشق – درعا"  از سمت غوطه غربیه دمشق
3 - شکستن محاصره منطقه داریا 
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
حملات تروریستهای تکفیری با موشک باران و خمپاره باران شدید محوطه فرودگاه نظامی المزه و مواضع نیروهای ارتش سوریه در حاشیه شهر داریا آغاز و در ادامه صدها نفر از آنها با استفاده از تونلی حفر شده به طول صدها متر در عمق زمین، تلاش کردند تا خود را به تپه های مشرف بر فرودگاه رسانده و به آن حمله کنند که با هوشیاری نیروهای نظامی سوری، با ناکامی مطلق مواجه شدند.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
گفته می شود که حملات جدید تروریستها با همکاری همقطاران آنها در منطقه "المعظمیه شام" واقع در شرق داریا همراه بوده که طی دوسال اخیر در زمره مناطق اجرای "طرح مصالحه (آَشتی) الوطنی" بوده است. بدنبال حملات تروریستها، ارتش سوریه با اعزام صدها نظامی به منطقه، اقدام به انسداد کامل کلیه خروجیها و ورودیهای هردو منطقه المعظمیه و داریا کرده و محاصره آنها را تشدید کرده است.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
به موازات آن جنگنده بمب افکنهای ارتش سوریه مراکز استقرار و انبارهای تسلیحات تروریستهای تکفیری در دو منطقه المعظمیه و داریا را بشدت بمباران کردند. همزمان بالگردهای چنگی دهها فروند بشکه انفجاری حاوی مواد منفجره را بر روی مواضع تروریستها پرتاب کرده اند. منابع خبری از هلاکت گروهی از تروریستها در این دو منطقه در اثر دور جدید حملات نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه خبر داده اند.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
تحولات میدانی جبهه حلب
حمله ناکام داعش به فرودگاه نظامی کویرس
از جبهه حلب خبر می رسد که نیروهای داعش شب گذشته طی یک حمله ناگهانی برای نفوذ به فرودگاه نظامی کویرس واقع در حاشیه شمالی استان حلب سوریه تلاش کرده اند که با مقاومت شدید نیروهای ارتش سوریه مستقر در آن مواجه شده و با برجای گذاشتن تلفات سنگین مجبور به عقب نشینی گشته اند.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
در این حمله 13 تن از مدافعان فرودگاه نظامی کویرس شهید و حداقل 60 تروریست داعشی به هلاکت رسیده اند. حملات داعش به این مقر مهم نظامی ارتش سوریه از حدود یکسال ونیم پیش با محاصره آن شروع شده و تاکنون نیز ادامه داشته است. فرودگاه نظامی کویرس یک از مهمترین و بزرگترین فرودگاههای نظامی ارتش سوریه با بیش از 3500 افسر و سرباز بود که تا پیش از وقوع بحران تروریستی در سوریه محل آموزش خلبانهای هواپیماهای جنگنده و بالگردهای نظامی و همچنین میزبان دانشگده بزرگ نیروی هوایی ارتش سوریه بوده است.
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
آخرین حمله داعش به محوطه این فرودگاه حدود 4 هفته پیش رخ داد که طی آن نیروهای داعش با حفر یک تونل طولانی تلاش کردند تا وارد محوطه فرودگاه بشوند اما با هوشیاری افسران و دانشجویان مستقر در آن هدف قرار گرفته و با برجای گذاشتن دهها کشته فرار کردند. لازم به ذکر است که داعش ناکام از حملات نظامی، طی دو مرحله اقدام به انتشار امان نامه و نامه های تهدید آمیز خطاب به نظامیان در محاصره افتاده کرده تا آنها را وادار به تسلیم نمایند اما موفق به نیل به مقصود نشده است. 
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس
حملات خونین تروریستها علیه فوعه و کفریا/ استفاده تروریستهای اردوغان از گاز کلر علیه شیعیان سوری/آغاز عملیات نظامی لهیب داریا در غوطه غربی دمشق/ پیشروی های جدید داعش در ریف شرقی حمص/حمله ناکام داعش به فرودگاه کویرس 
عشق به شهدا کوچک و بزرگ نمی‌شناسد
ساعت ۳:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

وقتی معصومیت کودکان با مظلومیت شهدا عجین شد+ تصاویر

در مراسم تشییع شهدای گمنام در همدان، کودکان به همراه والدینشان با احساسات پاک و نثار شاخه‌های گل به مقام شهدا ادای احترام کردند.

خبرگزاری فارس: وقتی معصومیت کودکان با مظلومیت شهدا عجین شد+ تصاویر

 

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، پیش از ظهر امروز، مسیر میدان شریعتی تا پارک مردم دارالمجاهدین همدان، تجلی دلدادگی واقعی به شهدای هشت سال دفاع مقدس بود که باز هم ظهور و بروز کرد.

 

در این میان، علاوه بر بزرگ‌ترها، حضور کودکان و نوجوانانی را شاهد بودیم که همراه با خانواده‌های خود برای شرکت در مراسم و شاید کسب تجربه برای اظهار ارادت به شهدا آمده بودند.

 

این حضور تنها مختص کودکان و نوجوانان نبود، نوزادانی که شاید چند ماه از تولدشان نگذشته بود در آغوش گرم پدران و مادران‌ و یا در کالسکه‌ها برای تبرک جستن از این کبوتران خونین‌بال، حضور یافته بودند.

 

کودکان با سربندهای منقش به یا علی‌اصغر(ع) و یا رقیه (س)، عشق به شهدا را ترسیم کرده بودند، نوجوانان این دیار به تأسی از حضرت قاسم(ع) و جوانانش به تبعیت از حضرت علی‌اکبر(ع) برای حمایت از راه دین و دیانت حضوری پرشور یافته بودند و عطر بهشتی شهدا را توتیای دیدگان خود کردند.

 

نوجوانان با در دست گرفتن پرچم و بیرق‌های بزرگ پیشاپیش جمعیت در حرکت بودند، حضورشان روزهای پرشور محرم را تداعی می‌کرد.

 

امروز همه همدانی‌ها در تجلیل و تکریم مقام شامخ شهدا سنگ‌تمام گذاشتند و یک‌بار دیگر با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کردند.

 

از این پس سه شهید گمنام آرام گرفته در پارک مردم، ملجأ و مکان ارادت مردمانی است که فراغ بال در تفریح، آرامش و آسایش این روزهایشان را مدیون غربت شهدا می‌دانند.

 

 

 

 

 

 

 

  
نزول دوباره «سوره اخلاص» به حوزه هنری
ساعت ۳:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی

نزول دوباره «سوره اخلاص» به حوزه هنری/

 

 

هنرمندان متعهد کشور میزبان دو شهید گمنام شدند

صبح امروز و از ساعاتی پیش تشییع باشکوه پیکر دو غواص شهید برای تدفین در حوزه هنری سازمان تبلیغات آغاز شد و در ادامه این مراسم این دو شهید غواص مقابل مسجد آیت‌الله خامنه‌ای حوزه هنری در خاک آرمیدند.

خبرگزاری فارس: نزول دوباره «سوره اخلاص» به حوزه هنری/ هنرمندان متعهد کشور میزبان دو شهید گمنام شدند

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس از ساعت 10 صبح امروز این مراسم با حضور جمع کثیری از مردم، مسئولان و چهره‌های فرهنگی و هنری کشور از میدان فلسطین آغاز شده و حرکت دسته‌عزاداری شهادت امام صادق مسیر خیابان آیت الله طالقانی به سمت خیابان استاد نجات‌اللهی را با نوحه‌خوانی و سینه‌زنی ادامه طی کرده‌اند.

سیل انبوه مردم از زن و مرد و کودک و پیر از ساعاتی پیش از آغاز مراسم تشییع در خیابان های منتهی به میدان فلسطین گرد هم آمدند تا پیکر پاک دو شهید گمنام از میان 175 شهید غواص را برای تشییع و تدفین در حوزه هنری سازمان تبلیغات همراهی و استقبال نمایند.

فضای معنوی و روحانی خاصی بر خیابان‌های تهران و خصوصا خیابان‌های منتهی به حوزه هنری سازمان تبلیغات حکمفرماست. مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در کنار سردادن نوای عزا در سالروز شهادت رئیس مذهب جعفری امام جعفربن محمدالصادق (علیه السلام) یاد شهیدان گلگون کفن و خصوصا 175 شهید غواص را زنده نگه داشتند و مردم نیز از اقشار مختلف با حضوری که یادآور تشییع شهیدان در روزهای جنگ تحمیلی بود در فراغ این شهدا بر سر و سینه زده و گریستند. ایستگاه‌های صلواتی، پرچم‌های سرخ و سیاه منقش به نام معصومین (علیهم السلام)، گلاب‌پاشی و عطرافشانی و دود کردن اسفند در کنار اشک و آه مردمی عاشق خیابان طالقانی تهران را حال و هوای دیگری بخشید.

دو شهید گمنام دفاع مقدس که در زمره شهدای غواص، چندی پیش بر دوش مردم تشییع شده بودند این بار می‌روند که در اتفاقی مهم در صحن و محوطه حوزه هنری به خاک سپرده شوند.

*****

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس حاضر در مراسم تشییع و خاکسپاری دو شهید گمنام در حوزه هنری، کاروان تشییع دو شهید غواص از شهدای عملیات کربلای 4 وارد حوزه هنری شدند. 

آئین تشییع این شهدا به نوعی تدارک دیده شده بود که هنرمندان ارزشی و متعهد کشور شهیدان را به سمت محوطه حوزه هنری مشایعت کنند. هنرمندان اشک‌ریزان و سوگوران، با همراهی عزاداران حضرت امام صادق(ع) در معیت شهدا وارد محوطه باز حوزه هنری شدند و در همین حین صدای شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» از تشییع کنندگان به گوش رسید.

دمام زنان و طبال‌ها هم با ورودشان به حوزه هنری نواختن نوای عزا، یادآور شور و حماسه وصف‌ناپذیر دوران دفاع مقدس بودند.

دقایقی بعد از حضور کاروان تشییع کنندگان در حوزه هنری، قرآئت قرآن توسط یکی از قاریان بین‌المللی کشور صورت گرفت و این آغازگر مراسم تدارک دیده شده توسط حوزه هنری بود.

مومنی‌شریف در این مراسم ضمن سخنان کوتاهی به معنویت و نورانیت شهدا اشاره کرد و روز حضور این دو شهید را در حوزه هنری، روز تاریخی برای این نهاد انقلابی نامید.

بخش بعدی این مراسم با شعر‌خوانی شاعران حوزه هنری همراه بود. عیرضا قزوه شاعر شناخته‌شده کشور و رئیس مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با شور و هیجانی مثال‌زدنی ابیاتی از سروده‌هایش را قرائت کرد. در ادامه فاضل نظری هم که از غزلسرایان نامی کشور و معاون هنری حوزه هنری است، بیاینه هنرمندان این نهاد انقلابی را قرائت کرد.

این مراسم با مرثیه خوانی و اقامه عزا به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) با نوای حاج سعید حدادیان شاعر و مداح اهل بیت(ع) ادامه دارد.

تا دقایقی دیگر ضمن قرائت زیارت عاشورا بر پیکر مطهر شهدای گمنام، این فرزندان خمینی کبیر(ره) در مقابل مسجد آیت‌الله خامنه‌ای حوزه هنری خاکسپاری خواهد شد. 

****

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، پیکر دو تن از شهدای غواص دقایقی پیش با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه زاده، فاضل نظری،حسین پارسایی، مجید مجیدی، حسین مسافر آستانه، احمدرضا درویش، حجت الاسلام شهاب مرادی، حبیب ایل بیگی، سهیل جهان بیگلری، حبیب احمدزاده، رضا مهدوی، علیرضا قزوه، عباس علی براتی پور، مرتضی گودرزی دیباج، محمد صادق کوشکی، کریم اکبری مبارکه، محمد پیرهادی، سعید حدادیان، رحمت امینی، صدیقه سلمان، حسن دولت آبادی، سعید بیابانکی، فاطمه نانی زاد، وحید یامین پور، علی کاشفی پور، امیر حسین شفیعی، سعید ابوطالب، ناصر ضرابی، راضیه تجار، محمد رجبی دوانی، جواد کامور بخشایش، محمد قبادی، حجت الاسلام سعید فخرزاده، ناصر فیض، علی قربانی، غلامرضا فرجی، محمد حسین نیرومند، عبدالحمید قدیریان، مدیران ستادی حوزه هنری و مسئولان کشوری و لشکری مقابل مسجد آیت الله خامنه ای در حوزه هنری به خاک سپرده شد.

خاک سپاری پیکر مطهر دو شهید غواص به دست هنرمندان و حجت الاسلام شهاب مرادی در حالی که مردم حاضر با مداحی سعید حدادیان به عزاداری می پرداختند، صورت گرفت.

در این مراسم که با حضور جمع کثیری از بانوان مؤمن و مادران شهید برگزار می شد پس از خاک سپاری شهدا ایشان بر سر مزار شهدا حاضر شده و به قرائت دعا و عزاداری پرداختند. همچنین در پایان این مراسم بیانیه هنرمندان در تجدید پیمان با شهدا و امام راحل از سوی از سوی فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری قرائت شد و اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد دانشگاه امیرکبیر برپاشد.

****

همچنین به همین مناسبت دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای متن پاسخ رهبر معظم انقلاب در پی تدفین دو تن از شهدای غواص در حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی، را به شرح زیر منتشر کرد:

 

بسمه تعالی
- کار شایسته‌ئی است. امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه‌ی برکت و الهامِ آن مرکز هنر انقلابی باشد.
والسلام علی عبادالله الصالحین
سیدعلی خامنه‌ای
94/5/18بنا به این گزارش محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات پیش از این در نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشته بود:
بسم الله الرحمن الرحیم
محضر مبارک رهبر معظم انقلاب (دام‌ظله‌الشریف)
با سلام و تحیات
به لطف و فضل خداوند منان، نسبت حوزه هنری با جهاد و شهادت نسبتی است قابل افتخار؛ چه در روزهای رزم و حماسه که آثار هنرمندان برخاسته از آن به وسعت تمامی ایران ترنم و تجلی داشت و چه بعد از آن تا امروز که هنرمندان متعهد ما همیشه روایتگر حقیقت‌های انقلاب اسلامی و عزت و شکوهمندی‌های این ملت شریف بوده‌اند.
اینک حوزه‌ی هنری این بخت تاریخی را یافته است که پیکر مطهر دو تن از شهیدان غواص و مرواریدهای درخشان دریای ایثار و جوانمردی را در آغوش بگیرد.
این اتفاق مقدس، یعنی تشییع و تدفین این گوهرهای گرانقدر در دل حوزه هنری، که مرکز هنر و ادبیات انقلاب اسلامی است، می‌تواند موجب انسجام و تقویت هرچه بیشتر روحیه‌ی انقلابی هنرمندان متعهد به‌ویژه نسل‌های جدید آن گردد. حال، این آرزو که این مراسم معنوی با التفات خاص رهبر عزیز انقلاب و نفحه‌ی جان‌بخش ایشان همراه شود، اشتیاقی است که اهالی ادب و هنر انقلاب را تاب نگهداشتن آن در دل نیست. دعاگو: محسن مؤمنی شریف 
پیام رهبر انقلاب در پی تدفین ۲ شهید غواص در حوزه هنری
ساعت ۳:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱ : توسط : حسینی
هنر بزرگ این شهدا مایه‌ برکت و الهام
حوزه‌ هنری به عنوان مرکز هنر انقلابی باشد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پی تدفین ۲ تن از شهدای غواص در حوزه‌ هنری سازمان تبلیغات اسلامی طی پیامی ابراز امیدواری کردند «هنر بزرگ» این شهدا، «مایه‌ برکت و الهام» حوزه‌ هنری به عنوان «مرکز هنر انقلابی» باشد.

خبرگزاری فارس: هنر بزرگ این شهدا مایه‌ برکت و الهام حوزه‌ هنری به عنوان مرکز هنر انقلابی باشد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای، در پی تدفین دو تن از شهدای غواص در حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی ابراز امیدواری کردند «هنر بزرگ» این شهدا، «مایه‌ی برکت و الهام» حوزه‌ی هنری به عنوان «مرکز هنر انقلابی» باشد.

 

متن پیام آیت الله خامنه‌ای به شرح زیر است:

بسمه تعالی

- کار شایسته‌ئی است. امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه‌ی برکت و الهامِ آن مرکز هنر انقلابی باشد.

والسلام علی عبادالله الصالحین

سیدعلی خامنه‌ای
94/5/18

بر اساس این گزارش، رئیس حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی چندی پیش درباره تدفین پیکر مطهر دو تن از شهیدان غواص نامه‌ای به رهبرمعظم انقلاب نوشت که متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک رهبر معظم انقلاب (دام‌ظله‌الشریف)

با سلام و تحیات

به لطف و فضل خداوند منان، نسبت حوزه هنری با جهاد و شهادت نسبتی است قابل افتخار؛ چه در روزهای رزم و حماسه که آثار هنرمندان برخاسته از آن به وسعت تمامی ایران ترنم و تجلی داشت و چه بعد از آن تا امروز که هنرمندان متعهد ما همیشه روایتگر حقیقت‌های انقلاب اسلامی و عزت و شکوهمندی‌های این ملت شریف بوده‌اند.

اینک حوزه‌ی هنری این بخت تاریخی را یافته است که پیکر مطهر دو تن از شهیدان غواص و مرواریدهای درخشان دریای ایثار و جوانمردی را در آغوش بگیرد.

این اتفاق مقدس، یعنی تشییع و تدفین این گوهرهای گرانقدر در دل حوزه هنری، که مرکز هنر و ادبیات انقلاب اسلامی است، می‌تواند موجب انسجام و تقویت هرچه بیشتر روحیه‌ی انقلابی هنرمندان متعهد به‌ویژه نسل‌های جدید آن گردد. حال، این آرزو که این مراسم معنوی با التفات خاص رهبر عزیز انقلاب و نفحه‌ی جان‌بخش ایشان همراه شود، اشتیاقی است که اهالی ادب و هنر انقلاب را تاب نگهداشتن آن در دل نیست.
دعاگو: محسن مؤمنی شریف


 
هنرمندان فردا به استقبال شهدای غواص می‌روند
ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۸ : توسط : حسینی

ه گزارش مشرقبه نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، مسئولان و هنرمندان حوزه هنری یک‌شنبه ساعت 10 و 30 دقیقه صبح برای استقبال از دو غواص شهید گمنام به «معراج شهدا» واقع در ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت، کوچه معراج می روند.

شب وداع با این شهدای گمنام نیز، دوشنبه 19 مرداد، بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد امام صادق (ع) در میدان فلسطین برپا خواهد شد.

همچنین آیین تشییع و تدفین دو شهید غواص با عنوان «سوره اخلاص»، ساعت 9 و 30 دقیقه دوشنبه 20 مردادماه از مسجد امام صادق(ع) واقع در میدان فلسطین به سمت حوزه هنری واقع در خیابان حافظ برگزار می‌شود و رو به روی مسجد امام خامنه‌ای حوزه هنری مراسم باشکوه خاک‌سپاری این شهدا برگزار می‌شود.

حوزه هنری این روزها در تب و تاب فراهم کردن مقدمات و زمینه‌های برگزاری مراسم ویژه «سوره اخلاص» است تا در روز موعود مراسمی در شأن و مقام شهدای دفاع مقدس در این نهاد انقلابی برگزار شود. در همین راستا جلسه هماهنگی تشییع پیکر دو شهید غواص در حوزه هنری با حضور مومنی شریف رئیس حوزه هنری، هادی مولوی‌دوست مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل حوزه هنری، لولاچیان و ستاری از مسئولان بنیاد ارشاد و رفاه امام صادق(ع) و تنی چند از مسئولان شهرداری، ناجا، راهور، اورژانس و آتش‌نشانی تهران بزرگ و منطقه 6 و ... برگزار شد.

رئیس حوزه هنری در این مراسم با بیان اینکه سه‌شنبه 20 مردادماه که مصادف با روز شهادت امام جعفر صادق(ع) است قرار شده دو شهید عزیز که از غواصان عملیات کربلای چهار بوده‌اند تشییع و تدفین شوند، می‌گوید: حوزه هنری مکانی است که هنرمندان آن از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین در طول دوران دفاع مقدس با شهدا همراه بوده‌اند و در کنار رزمندگان اسلام به نوبه خودشان مبارزه با دشمنان انقلاب را پیش برده‌اند. اشعار شاعران حوزه هنری در جبهه‌های جنگ تحمیلی زمزمه می‌شد، نقاشی‌های نقاشان حوزه هنری با موضوع دفاع مقدس بارها و بارها آرمان‌های انقلاب را به نمایش گذاشته است و هنرمندان موسیقی و داستان‌نویسان و فیلم‌سازان و دیگر هنرمندان این نهاد هر یک به نوبه خودشان در کنار رزمندگان کار هنری خودشان را انجام داده‌اند. به همین منظور، بی‌مناسبت نیست که شهدا در حوزه هنری حضور داشته باشند تا نمادی از آن روزهای باشکوه جنگ ما بر علیه دشمنان اسلام و انقلاب باشند و ما را نسبت به همراهی هنرمندان و رزمندگان جنگ تحمیلی در آن برهه تاریخی متذکر شوند.

مسئولان حاضر در این جلسه بنا به مسئولیت‌هایشان آمادگی خود را برای حضور و ارائه خدمات برای برگزاری بهتر مراسم اعلام کردند. همچنین در این جلسه با تقسیم اولیه فعالیت‌ها شرح‌ وظایف هر یک از نهادها و ارگان‌ها مشخص شد.


حوزه هنری مکان مقدسی است
 

جواد کامور بخشایش، پژوهشگر تاریخ و خاطرات شفاهی، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه نخستین بار طرح تشییع و تدفین شهدای گمنام در مکان‌های مقدس، دانشگاه‌ها و نهادها و سازمان‌های فر هنگی و ... را سردار سیدمحمد باقرزاده، فرمانده کمیته جست وجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح طرح‌ریزی کرده است، اظهار کرد: در محل زندگی من، دو شهید گمنام را در بالای تپه‌ای به خاک سپرده‌اند و خود این موضوع ذهنیت جالبی در بین اهالی آن منطقه ایجاد کرده است و باعث شده تا مدام ارتباط نزدیک با این شهیدان و فضای معنوی که ایجاد شده داشته باشند.


وی تاکید کرد: خاک‌سپاری شهدای گمنام در مکان‌های مختلف شهر، حرکت درست و مثبتی است و تاثیر فرهنگی و مذهبی زیادی می‌تواند داشته باشد. به‌ویژه در حوزه هنری که خود مکان مقدسی است. چرا که فرهنگ و هنر هر کجا باشد، آن مکان مقدس است و همچنین بخش زیادی از ارزش‌ها و رسالت حوزه هنری به تبیین و تشریح ارزش‌های دفاع مقدس باز می‌گردد و این نکته نیز باعث می شود تا تشییع شهدا در این مکان شکل زیبایی به خود بگیرد.

کامور بخشایش خاطرنشان کرد: وجود مقبره شهدا در حوزه هنری ایده خوبی است و باعث تجدید میثاق، عهد و پیمان لحظه‌ای هنرمندان با شهدا و مطهر شدن این فضا می‌شود. به لحاظ فیزیکی و معنوی هم تشییع این شهیدان نکته مثبتی است.

وی همچنین گفت: خاک‌سپاری شهدای گمنام در حوزه هنری بر روی فعالیت هنرمندان بی‌تاثیر نخواهد بود. هنرمندان و اهالی ادبیات حوزه هنری به صورت انتزاعی مفاهیم دفاع مقدس، ایثار و شهادت را در آثارشان منتقل می‌کنند و تجدید میثاق و عهد و به یادآوردن این شهیدان می‌تواند به فرایندی که اجرا می‌شود، سرعت و کیفیت بالاتری بدهد.


 
عکس/ استقبال از 13 شهید گمنام در مشهد
ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۸ : توسط : حسینی
پیکر 13 شهید گمنام تازه تفحص شده روز شنبه در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مورد استقبال قرار گرفتند.

 
عکس/ استقبال از شهدای غواص در بوشهر
ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۸ : توسط : حسینی
پیکرهای پاک 9 شهید غواص و گمنام وسردار شهید غلامرضا بیژنی صبح امروز در میان استقبال گرم مردم در فرودگاه بوشهر مورد استقبال قرار گرفت.

 
عکس/ تشییع ۲۰شهید غواص دفاع مقدس در بابل
ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۸ : توسط : حسینی
 
سرلشکر فیروزآبادی مطرح کرد
ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱۸ : توسط : حسینی
بیشترین دغدغه نیروهای مسلح؛ احتمال تأثیر قطعنامه و برجام بر پیشرفت‌های
دفاعی/مفاد خلاف صراحت برجام در قطعنامه اعتباری ندارد/
مجلس نباید برجام راتصویب کند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح بیشترین دغدغه را درباره احتمال تأثیر قطعنامه و برجام بر پیشرفت‌های بنیه دفاعی دارد و نگران تفسیرهای غلط مقامات آمریکایی درباره تحریم فراهسته‌ای هستند.

خبرگزاری فارس: بیشترین دغدغه نیروهای مسلح؛ احتمال تأثیر قطعنامه و برجام بر پیشرفت‌های دفاعی/مفاد خلاف صراحت برجام در قطعنامه اعتباری ندارد/مجلس نباید برجام را تصویب کند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دفتر ویژه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص قطعنامه 2231 و برجام (برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 1+5) اظهار داشت: امروز مسئله مهم و دغدغه اصلی در مسئولین و مردم ما مسئله قطعنامه 2231 و برجام (برنامه جامعه اقدام مشترک بین ایران و 1+5) است.

وی افزود: نیروهای مسلح بیشت