جوانمردی شهید محمودرضا بیضایی در مقابل تروریست اسیر
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

جوانمردی شهید محمودرضا بیضایی در مقابل تروریست اسیر

شهید محمودرضا بیضایی مانع کتک زدن تروریست اسیر شده توسط سربازان ارتش سوریه میشود.


 
عکس/آموزش نظامی زنان داعشی در میدان تیر
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

 

15 درصد از نظامیان گروهک تروریستی داعش را زنان تشکیل می دهند. این رقم معادل بیش از 3 هزار نفر است. صد نفر از این تعداد، تبعه 14 کشور از اقصی نقاط جهان هستند.

 
اسرار جدیدی از ارتش "دابق" داعش
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، با وجود اقدامات داعش در انتشار اخبار، عکس و فیلم‌های تبلیغاتی جهت جذب عناصر و یا ارعاب مردم، این گروه تروریستی همواره تلاش کرده است که موضوع گروه "نیروهای ویژه" خود را که "ارتش خلافت" یا "ارتش دابق" نامیده می شود مخفی نگه دارد.

اما ارتش دابق چیست، و چرا داعش سعی دارد آن را از رسانه‌ها دور نگه دارد؟

سایت "رقه در سکوت سربریده می شود" اعلام کرد، پس از سیطره داعش بر مناطقی از حومه شرقی حلب و عقب نشینی آن از حومه شمالی این شهر، "عمر الشیشانی" سرکرده نظامی این گروه در آن زمان به همراه "ابومحمد الامریکی" (در سوریه به هلاکت رسید) و "ابو ایمن العراقی" از سران بارز داعش تصمیم گرفتند که گروهی را به نام "جیش الخلافه" یا "جیش دابق" تشکیل دهند.

بر اساس این گزارش، این سه تن از سرکردگان بارز داعش برای تشکیل این گروه، نیروهایی را از چچن، ازبکستان و به ویژه کشورهای آفریقایی جذب کنند و آنان را در فرودگاه "الجراح" (فرودگاه کشیش در حومه شرقی حلب) آموزش دهند. با افزایش تعداد جنگجویان، تعداد اردوگاه‌های آموزشی نیز افزایش یافت. ارتش دابق اکنون تقریبا 4 هزار نیرو دارد که در هیچ نبردی شرکت نکرده‌اند و مأموریت آنان فقط آموزش بوده است.

اما نبرد در شهر عین العرب سوریه، رؤیای الشیشانی را برای تحت کنترل درآوردن حلب و آزمودن ارتش دابق را ناکام گذاشت، و داعش مقرهای این گروه را خالی کرد و عناصر آن بین مردم به ویژه در شهر "منبج" مستقر شدند. اکنون شمار بسیاری از این عناصر یعنی حدود 1500 نفر در منبج هستند و شماری نیز در حومه شرقی رقه و سد تشرین و مرزهای عراق استقرار یافته اند، ولی برای زمان ضرورت آماده هستند.

فرماندهی ارتش دابق را 5 نفر برعهده دارند که 3 نفر از آنان ازبکستانی و دو نفر چچنی هستند که در حومه حلب استقرار یافته اند. این افراد شبکه ارتباطی ویژه و دستگاه‌های تماس بی‌سیم دارند که با وسایل و تجهیزات ارتباطی دیگر عناصر داعش ارتباطی ندارد.

عناصر این گروه به دقت انتخاب می شوند. سوری ها اجازه عضویت در ارتش دابق را ندارند و در مقابل 50 درصد از قفقازی‌ها این گروه را تشکیل می دهند.

به نظر می آید که داعش در انتظار زمان مناسبی برای مشارکت دادن ارتش دابق در نبردهای بزرگ است، به ویژه آنکه عناصر این گروه آموزشهای ویژه‌ای برای جنگ دیده‌اند.
منبع: العالم

 
ناگفته‌های جلیلی از مذاکراتش با گروه 1+5 ‌
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، سعید جلیلی بعد از ظهر امروز در همایشی که با حضور دانشجویان در سالن آمفی‌تئاتر دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه ترتیب یافت، اظهار داشت: چند کشور محدود که خود را همه جهان می‌دانند با دستیابی ایران به استقلال مخالف هستند.

وی افزود: صرف‌نظر از حق انحصاری پنج کشور در داشتن سلاح هسته‌ای، در ام.پی.تی به طور صریح مجاز بودن سایر کشورها برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌‌ای اشاره شده است و همچنین در ام.پی.تی صحبتی از درصد و میزان غنی‌سازی به میان نیامده است.

جلیلی با بیان اینکه در سال 82 به دنبال گفت‌وگوها و توافقات در صدد تعطیل کردن کارخانه کیک زرد اصفهان بودند، افزود: به دنبال اعتمادسازی و اقداماتی از این نوع توافقی صورت گرفت تا داوطلبانه و به طور موقت فعالیت‌ها تعطیل شود.

وی با اظهار به اینکه برای بی‌اعتمادی خود شواهدی داریم، گفت: طبق توافقات سال 82 تعلیق فعالیت‌ها موقت و داوطلبانه بود، پس با هدف اعتمادسازی کارخانه کیک زرد اصفهان و غنی‌سازی تاسیسات نطنز به صورت موقت و داوطلبانه تعلیق شد که دو سال و نیم طول کشید.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با نتیجه تلاش‌های ایران برای اعتمادسازی و رفتار طرف مقابل، گفت: در سال 1384 که تیم جدید برای شرکت در مذاکرات اعزام می‌شد، در نشست‌ها به طور روشن و صریح اعلام کردند که تعلیق موقت و داوطلبانه باید به تعطیلی تبدیل شده و بعد تاسیسات تخریب شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیاز یک میلیون بیمار کشور به دارو را تامین نکرد 

وی در ارتباط با یکی دیگر از ادعاهای دول طرف مقابل گفت: مدعی هستند ایران اسلامی نیازی به غنی‌سازی نداشته و می‌تواند به راحتی نیازمندی‌های خود را از سایر کشورها تهیه کند، ولی در عمل اقلام مورد نیاز را به کشور ما برای خرید عرضه نمی‌کنند.

وی یکی از مصارف صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای را اقلام دارویی دانست و گفت: راکتور تحقیقاتی تهران برای تولید دارو اقدام می‌کند به طوری که سال 88 نیاز حدود 850 هزار بیمار را تامین می‌‌کرد که هم‌اکنون یک میلیون نفر هستند.

جلیلی گفت: ایران برای تامین سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران با آژانس مکاتبه کرد که این موضوع به یک اهرم فشار برای دنبال کردن اهداف و غرائض در دست کشورهای دیگر تبدیل شد به همین دلیل پیشنهاد گفت‌وگو را مطرح کردند حال آنکه طبق قوانین آژانس باید این ملزومات تامین می‌شد.

وی به مطرح شدن مبحث تبادل سوخت توسط طرف مقابل اشاره کرد و گفت: به این بهانه به دنبال خارج کردن سوخت از کشور ما بودند، بنابراین «بی‌اعتمادی به طرف مقابل» با مشاهده این نوع رویکردها و رفتارها به وجود آمده است.

وی نکته مورد تاکید رهبری مبنی بر اینکه «به طرف مقابل اعتماد نداریم» را محصول رفتارهای دوگانه کشورهای طرف مقابل و مربوط به عصر جاری دانست و گفت: در صورت رجوع به تاریخ، اسناد بی‌شماری از خیانت و جنایت آمریکا در کشورمان به دست می‌آید.

جلیلی با اظهار به اینکه به دلیل تعلل آژانس در تامین سوخت برای تولید دارو برای  غنی‌سازی 20 درصد در داخل کشور اقدام کردیم، گفت: این ادعای ما برای غرب مضحک به نظر می‌رسید ولی به رغم سنگ‌اندازی‌شان به این فناوری دست یافتیم.

وی به سفر وزیر امور خارجه برزیل و ترکیه به تهران در چند سال قبل اشاره کرد و گفت: در این نشست بیانیه تهران با امضای وزرای خارجه سه کشور و منطبق بر قوانین ام.پی.تی تنظیم و امضاء شد، ولی به دلیل لحاظ شدن حقوق ملت ایران در این بیانیه، در کمتر از 24 ساعت قطعنامه جدید شورای امنیت علیه کشور صادر شد.

جلیلی به شوکه شدن وزاری خارجه این دو کشور به دنبال این واقعه اشاره کرد و ادامه داد: با وجودی که وزاری این کشورها برای انعکاس اظهارات اوباما به نمایندگی او به ایران آمده بودند، ولی به دلیل لحاظ حقوق ملت در بیانیه تهران، قطع‌نامه‌ای دیگر علیه کشور صادر شد، که برزیل و ترکیه به این قطعنامه برای خدشه‌دار نشدن وجهه خودشان رای منفی دادند.

وی با تاکید مجدد بر وجود شواهد و مستندات کافی نسبت به دلایل بی‌اعتماد بودن به طرف مقابل، گفت: در یک سال اخیر نیز دیدیم که حتی به توافق‌نامه ژنو نیز پایبند نیستند.

*مدعیان «ضرورت اعتمادسازی»، مطالب بیانیه لوزان انتشار یافته توسط آمریکا را مطالعه کنند

وی با اشاره به اینکه مطالب انتشار یافته در سایت وزارت امور خارجه آمریکا توسط یک روزنامه‌نگار نگاشته نشده و برداشت شخصی از یک رویداد محسوب نمی‌شود، گفت: سایت وزارت امور خارجه آمریکا مطالبی را تحت عنوان بیانیه لوزان به طور رسمی منتشر کرده که باید بخوانید چرا که چهار صفحه بیشتر نیست.

وی به مطالب ادعا شده در این بیانیه آمریکایی اشاره کرد و گفت: کسانی که مدعی عبور از قرون وسطی و دوران تاریک بوده و عصر خودشان را عصر روشنگری می‌دانند، با وقاحت و جسارت مطالب جالبی بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: در این بیانیه آمریکایی آمده که «اگر کشوری به دنبال تحقیق و توسعه است، دامنه فعالیت، برنامه و حدود آن را آمریکا تعیین کرده و با آن کشور توافق شود»، این نقشه راهی است که آمریکا دنبال می‌کند.

جلیلی اضافه کرد: طبق این بند بیانیه آمریکایی از این به بعد « اگر ایران به دنبال خرید هر وسیله جدید باشد باید از کانال تعیین شده توسط آمریکا آن را تهیه و وارد کند، اعم از اینکه به حوزه تامین، تجهیز و ... مربوط باشد».

وی با اظهار به اینکه این موضوع می‌تواند، هزاران قلم کالا را شامل شود، ادامه داد: «این بند فقط به اقلام هسته‌ای مختص نشده، بلکه لوازم و ملزوماتی که از مصرف دوگانه هسته‌ای، بهداشتی و ... برخوردار هستند، باید از کانال تعیین شده توسط آمریکا خریداری شود و کشور ما حق ندارد آن را بخرد».

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: طبق بیانیه آمریکایی «حتی اقلام مورد نیاز به صنعت نفت، کشاورزی و ... مربوط باشد، باید از کانال تعیین شده توسط آمریکا خریداری شود».

جلیلی « دلیل اهمیت داشتن انرژی هسته‌ای کشورمان برای غرب» را یک سئوال اساسی دانست و گفت: باید به این سئوال پاسخ روشن داده شود، همچنین باید جواب داد چرا بر روی این تکنولوژی متمرکز شده‌اند.

*غرب از اراده ملت ایران اسلامی در واهمه است

وی ادامه داد: چند کشور معدود به دنبال سلطه بر ثروت، ذخایر طبیعی و منابع انسانی دنیا هستند، در این میان یک کشور به دنبال مستقل بودن است و مقابل استکبار ایستادگی می‌کند، بنابراین با توطئه‌چینی‌های مختلف به دنبال ضربه زدن به نظام هستند که بارزترین آن هشت سال جنگ تحمیلی است.

وی با اظهار به اینکه به موازات صدور قطعنامه علیه کشور چندین اقدام تخریبی نیز انجام دادند، گفت: فرستادن ویروس به ساختار هسته‌ای کشور، ارسال مواد منفجره داخل تجهیزات، ترور دانشمندان هسته‌ای، خرابکاری اخیر و ... اقداماتی است که علاوه بر تحریم‌های مختلف صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در دستیابی به سوخت 20 درصد و تبدیل آن به صفحات سوخت به دانشمندان هسته‌ای و بسیجی وامدار هستیم، گفت: یک دانشمند فیزیکدان مسلمان هسته‌ای بدون مطالبه حتی یک ریال با روحیه بسیجی این کار بزرگ را انجام داد و جان خود را نیز فدا کرد.

جلیلی به نقش‌آفرینی دکتر شهریاری در این زمینه اشاره کرد و گفت: وی با خداوند معامله کرده و به شهادت رسید، که خوشبختانه زمانی استکبار به هدف شوم خود به عبارتی حذف فیزیکی این دانشمند دست یافت، که کار بزرگی در این حوزه انجام گرفته و محاسبات پیچیده صورت گرفته بود.

منبع: فارس

 
ناگفته‌هایی از حرکت داور کره‌ای برای حفظ حجاب بانوی ایرانی
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، هنگامه فراهانی، عضو تیم ملی کبدی بانوان که به همراه تیم ملی در مسابقات آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ موفق به کسب مدال نقره شد درباره سطح این رقابت ها گفت : ما برای این رقابت ها نه ماه در اردوی تیم ملی بودیم و به صورت روزانه چهار ساعت تمرین می کردیم که این دوره اصلا قابل پیش بینی نبود به طوری که ما حدس می زدیم در فینال با تیم کره رو به رو شویم که این اتفاق نیفتاد و کره حذف شد و بنگلادش و هند صعود کردند.

* ناگفته هایی از حرکت داور کره‌ای برای حفظ حجاب بانوی ایرانی
وی درباره حرکت ارزشی داور کره ای در بازی فینال مقابل تیم هند گفت: در بازی فینال خانم سلیمه عبدالله بخش برای امتیاز گرفتن رفتند که در درگیری با بازیکنان هند مقعنه از سرشان بیرون آمد و داور کره ای کت خود را بر روی سر وی انداخت و به سمت دیگری رفت که جالبه بدانید این اتفاق سال گذشته هم برای سلیمه عبد الله افتاد و بازیکنان هندی دور هم جمع شدند تا ایشان مقنعه را سرش کند که امسال داور کره ای آن حرکت ارزشی را انجام داد که من یاد حرف بازیکنان کره ای انداخت که به ما می گفتند فرهنگ کره با ایران شباهت زیادی به هم دارد.

هنگامه فراهانی در پاسخ به این سوال که چرا بازیکنان تیم ملی به کمک هم تیمیشان نرفتند ، گفت : زمانی که چنین اتفاقی پیش می اید ما حق نداریم از یکسری خطوط زمین خارج شویم و به سمت دیگری برویم زیرا موجب می شود یک امتیاز به تیم حریف داده شود که به همین دلیل سرمربی ما به همراه تیم هند به کمک خانم عبد الله رفتند.

* حجاب محدودیت نیست
عضو تیم ملی کبدی بانوان عنوان کرد: بانوی مسلمان ایران اسلامی همیشه باید بر روی سکوی قهرمانی بایستد تا به دیگران نشان بدهد که حجاب محدودیت نیست و ورزشکاران با حجاب هم می توانند بر روی سکوی قهرمانی بایستند

* شهدا راه پیشرفت را برایمان باز کردند
وی با بیان اینکه اگر شهدا نبودند ما چنین شرایطی را نداشتیم گفت: شهدا راه پیشرفت را برایمان باز کردند و با ایثار و از خودگذشتگی موجب عزت و سرافرازی ایران اسلامی شدند و ما می خواهیم به وسیله ورزش با مدال آوریمان در مسیر شهدا حرکت کنیم

*رمز موفقیت بانوی قهرمان
این بانوی قهرمان ایران اسلامی درباره رمز موفقیتش گفت : از هفت سالگی ورزش را با رشته تکواندو آغاز کردم و از دوازده سالگی وارد رشته کبدی شدم که از سال ۱۳۹۱ با عضویت در تیم ملی به صورت حرفه ای در این رشته فعالیت می کنم که بنظرم هر وقت انسان بتواند خودش را بشناسد و بفهمد هدفش در زندگی چیست مطمئنا برای رسیدن به هدفش از خیلی چیزها می گذرد و به سمت هدفش حرکت می کند

* اهدای مدال به مقام معظم رهبری
هنگامه فراهانی با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک که گفتند"واقعاً همه باید قلباً از زنان ورزشکار ما که در میدانها با حجاب، با عفاف، با متانت و با وقار حاضر میشوند، تشکر کنند" ، اظهار کرد : فکر می کنم بهترین جمله ای که می شود از بانوان ایران اسلامی بابت زحمات و تلاششان تقدیر کرد ، این جمله بود و امیدوارم که ان شاء الله بتوانیم با مدال آوریمان از حمایت های رهبر معظم انقلاب تشکر کنیم و همچنین امیدوارم بتوانم با کسب مدالی که در شان ایشان باشد ، این مدال با ارزش را به مقام معظم رهبری تقدیم کنم

* عدم رسیدگی صحیح مسئولین به آسیب دیدگی در اردوی تیم ملی
دارنده چهار مدال طلا و نقره مسابقات کشوری درباره رسیدگی مسئولین به شکستگی دستش در اردوی تیم ملی جوانان در گرگان با بیان اینکه در حین تمرین با پریدن یکی از ورزشکاران بر روی ساعدم ، دستم از هفت ناحیه شکست ، گفت : خانم مقصود لو به همراه سرپرست تیم ملی من را به بیمارستان ۵ آذر گرگان بردند که پزشک معالج پس از جا انداختن دستم گفت که سه روز دیگر عمل جراحی بر روی دستم را انجام می دهد در صورتی که به دلیل شکستگی شدید دستم باید هر چه زودتر عمل می شدم اما خانم مقصود لو بهم گفتند اگر در این بیمارستان عمل کنی تمام هزینه هایت را فدراسیون پرداخت می کند ولی اگر بخواهی به تهران بروی بلیط هواپیما را برایت تهیه می کنیم ولی هزینه عمل با خودت هست ؟

وی در ادامه افزود: من مجبور شدم با دست آسیب دیده بدون همراهی حتی یکی از مسئولین فدارسیون کبدی سوار هواپیما بشوم و به تهران بیایم تا به همراه یکی از دوستانم به بیمارستانی بروم که پزشک آن عضو فدراسیون پزشکی باشد ، بر روی دستم عمل جراحی صورت پذیرد و جالب است که بدانید زمانی که پزشک دستم را معالجه کرد بهم گفت که به دلیل خونریزی شدید باید هر چه زودتر ساعد دستت را عمل کنم.

هنگامه فراهانی با بیان اینکه تاکنون نه میلیون تومان هزینه عمل جراحی و فزیوتراپی داده ام ، گفت : متاسفانه فدراسیون کبدی هیچ مقداری از این هزینه را پرداخت نکرده است و تاکنون نیز حتی یک تماسی هم با من نگرفته که جویای حالم شود در صورتی که در اردوی تیم ملی جوانان آسیب دیدم

* انتقاد به مدیریت خانوادگی فدراسیون کبدی
وی در پاسخ به این سوال که انتقاد دیگری هم از فدراسیون کبدی دارید ، گفت : متاسفانه فدراسیون کبدی به صورت خانوادگی و فامیلی اداره می شود بدین صورت که اعظم مقصود لو سر مربی تیم ملی بانوان دختر محمد رضا مقصود لو رئیس فدراسیون کبدی است و سعیده مقصود لو و محمد مقصود لو فرزندانشان بازیکن و مربی تیم ملی بوده اند و این موضوع سبب می شود تا به مشکلات به نحو احسن رسیدگی نشود.

عضو تیم ملی کبدی بانوان در ادامه افزود : خواهرم هانیه فراهانی نه ماه در اردوی انیچئون بود که متاسفانه در آخرین اردو حین تمرین بینی اش شکست که به مدت دو هفته درمان شد اما در پایان دیدیم که نامش در لیست اعزامی به اینچئون نیست و وقتی دلیلش را از خانم مقصود لو پرسیدیم ، پاسخ داد که شما دو تا خواهر هستید و به همین دلیل من می خواهم فقط یکی از شما را ببرم ! در صورتی که یکی از بازیکنان به دلیل بارداری در هیچ یک از اردوهای اینچئون حضور نداشت ولی به مسابقات اعزام شد و از طرفی خواهرم با وجود مدال های کشوری و نه ماه حضور در اردوی تیم ملی به مسابقات اعزام نشد و زمانی که به آقای مقصود لو رئیس فدراسیون اعتراض کرد هیچ پاسخی دریافت نکرد.

منبع: تابش کوثر


 
عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی +تصاویر
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، یک جوان فلسطینی در آخرین ساعات چهارشنبه شب گذشته ۴ شهرک نشین صهیونیست را در قدس اشغالی زیر گرفت که در اثر آن این افراد زخمی شدند.

این جوان فلسطینی اهل محله «ارض السمار» در وسط قدس اشغالی با خودروی خود ۴ صهیونیست را زیر گرفت که هر ۴ نفر زخمی شدند و حال ۲ تن از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که پلیس این رژیم جوان مجری عملیات را بازداشت کرده و همچنان در حال بازجویی از وی درباره این حادثه است.

شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از سخنگوی پلیس تاکید کرد که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که به احتمال زیاد این حادثه از قبل برنامه ریزی شده بود.

عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس +تصاویر

عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس +تصاویر

عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس +تصاویر

عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس +تصاویر

عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس +تصاویر


عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس +تصاویر

عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس +تصاویر

عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس +تصاویر
منبع: ابنا

 
گزارش فارس از تجمع دانشجویان مقابل دفتر سازمان ملل
ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

از اعتراض به سکوت سازمان ملل در قبال جنایات سعودی‌

 

 

تا حمایت از مظلومان یمنی

تجمع دانشجویان در محکومیت جنایات آل‌سعود در یمن و سکوت مجامع بین‌المللی نسبت به کشتار مردم مظلوم یمن مقابل دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد

خبرگزاری فارس: از اعتراض به سکوت سازمان ملل در قبال جنایات سعودی‌ تا حمایت از مظلومان یمنی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، تجمع دانشجویان در محکومیت جنایات آل سعود در یمن و سکوت مجامع بین‌المللی نسبت به کشتار مردم مظلوم این کشور عصر امروز پنجشنبه مقابل دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد.

در این تجمع دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردهایی با این عنوان که «کشتار مردم مظلوم یمن نتیجه لیبرال دموکراسی آمریکایی است» اعتراض خود را نسبت به سکوت مجامع بین‌المللی در قبال فجایع رخ داده در یمن اعلام کردند.

در ادامه این تجمع، حسین زینلیان دبیر واحد سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اعتراض نسبت به سکوت سازمان ملل در قبال جنایات آل سعود، گفت: سازمان ملل که داعیه حمایت از حقوق بشری‌اش گوش ملت‌ها را کر کرده چگونه در مقابل جنایت آل سعود در یمن سکوت کرده است.

به گزارش فارس، محمدجواد نوری دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز با بیان اینکه آل سعود با حمله به یمن یک بار دیگر خباثت‌های خود را آشکار کرد،‌ گفت: رژیم آل سعود نشان داد به جای خادمین حرمین شریفین خائنین به این مکان مبارک هستند.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه آل‌سعود نشان داد سرباز مطیع آمریکا در منطقه است، گفت: این رژیم چگونه از اقدام علیه رژیم صهیونیستی در زمانی که به غزه حمله کرد، خودداری کرد اما امروز به یمن حمله می‌کند.

نوری در پایان سخنان خود گفت: از مسئولان به خصوص وزارت امور خارجه می‌خواهیم واکنش جدی نسبت به جنایات آل سعود داشته باشند.

براساس این گزارش، علیرضا کریمی نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل هم در ادامه این تجمع ضمن محکومیت مسلمان‌کشی در یمن گفت:‌ رژیم سعودی بدین‌خاطر که حامی و مدافع رژیم صهیونیستی است در یمن جنگ نیابتی را به راه انداخته است.

وی افزود: امروز روز فاتحه خوانی برای سازمان ملل و حقوق بشر آنان است. بدین خاطر که اجازه می‌دهند این جنایات در یمن به وقوع بپیوندد.

کریمی ادامه داد: قطعاً یمن گورستانی است برای افرادی که می‌خواهند از این طریق دست دوستی به اسرائیل بدهند.

این فعال دانشجویی در پایان سخنان خود گفت: جنگ امروز در یمن جنگ مسلمان با مسلمان نیست بلکه جنگ اسلام ناب با اسلام آمریکایی‌ است.

به گزارش فارس، علی بیانی دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت هم در ادامه این تجمع گفت: حمله به یک کشور مظلوم و جنایت علیه مردم یمن از صفات خادم حرمین شریفین نیست.

وی افزود:‌ برخی کشورهای مسلمان منطقه که امروز با آل سعود همراهی می‌کنند بدانند که هیچ حکومتی با ریختن خون مظلومان دوام نمی‌آورد.

بیانی در پایان سخنان خود گفت: ما از دولت می‌خواهیم از تمام ظرفیت‌های خود برای پایان بخشیدن به جنایات رخ داده در یمن استفاده کند.

به گزارش فارس، در بیانیه پایانی دانشجویان آمده است:

در پی هفته گذشته شاهد پیوند شوم و نامبارک جبهه مرتجع عربی آمریکایی این بار در سرکوب مسلمانان و ملت انقلابی و مظلوم یمن در زیر سکوت شرم‌آور مجامع بین‌المللی بوده‌ایم. 

آل سعود حمایت آمریکا و جبهه غربی و همراهی دولت‌های فاسد عربی با حمله وحشیانه به ملت یمن و کشتار کودکان بار دیگر ثابت کرد که حکومت فاسد این کشور فقط در راستای آمریکا و صهیونیست در منطقه عمل می‌کند و هیچ قدرت و اختیاری از جانب خود ندارد.

عربستان سعودی با حمایت از تروریست‌های تکفیری در سوریه و عراق حالا نیز در یمن نشان داد که به عنوان سربازی مطیع در خدمت اهداف و نیات شوم صهیونیست بین‌الملل برای تفرقه‌افکنی جهان اسلام گام بر می‌دارد و آمریکا نیز با حمایت‌های خود از رژیم صهیونیستی و حمایت از حمله وحشیانه سعودی‌ها به یمن بار دیگر ثابت کرد تمام شعارهای آنان در باب دموکراسی و حقوق بشر دروغین است. در کنار آن نشان داد که در مقابل هرگونه حرکت استقلال‌طلبانه و مردم‌سالارانه می‌ایستد.

در طی این سال‌ها از سوی عربستان سعودی و هم‌پیمانانش حتی یک بار هم اتحاد و ائتلافی برای مقابله با رژیم صهیونیستی شکل نگرفته، حال چگونه است که مقابل مردم مسلمان یمن طوفان قاطعیت به راه می‌اندازد.

آیا خطر مسلمان یمنی بیشتر از خطر رژیم صهیونیستی است؟ قطعاً تاریخ گواهی می‌دهد که سعودی‌ها در منطقه همیشه به عنوان نماینده منافع آمریکا و اسرائیل عمل کرده است.

اما سازمان ملل متحد که داعیه صلح بین‌المللی را یدک می‌کشد با سکوت خجالت‌آور خود و محکوم کردن مقاومت مردمی یمن و زدن مهر تأئید بر جنایت‌های آل سعود نشان داد که این سازمان نه تنها بین‌المللی و صلح‌طلب نیست بلکه اسیر در چنگال صهیونیست‌ها است.

چگونه است که جنگ‌افروزی و جنایات رژیم صهیونیستی و امروز نیز تجاوز عربستان سعودی به یمن از سوی مجامع بین‌المللی محکوم نمی‌شود اما به محض مقاومت ملت‌های منطقه در مقابل جنایات صهیونیست‌ها و سعودی‌ها دست به کار می‌شوند و قطعنامه صادر می‌کنند. تمامی این شواهد نشان می‌دهد که سازمان ملل هم پیمان و شریک دولت‌های جنایتکار در جهان است و در راستای منافع ضد حقوق بشری آنها گام بر می‌دارد.

ما دانشجویان شرکت‌کننده در این تجمع حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به یمن را برخلاف موازین حقوق بشر و بین‌المللی می‌دانیم و آن را محکوم کرده و خواستار پایان کشتار مردم مظلوم یمن هستیم.

ما دانشجویان از تمامی مجامع بین‌المللی خصوصاً سازمان ملل می‌خواهیم که به مواضع شرم‌آور و سکوت خود در قبال جنایات سعودی‌ها پایان دهد و مواضع صریح در دفاع از مردم یمن اتخاذ کند.

ما دانشجویان از ایستادگی دلیرانه مردم یمن بر ضد متجاوزان حمایت می‌کنیم و معتقدیم بینی سعودی‌ها به خاک مالیده خواهد شد و خاک یمن به باتلاق ابدی متجاوزان سعودی تبدیل خواهد شد و از مردم یمن می‌خواهیم با هوشمندی، وحدت و همگرایی خود را تقویت کرده و توان خود را برای مقابله با متجاوزان به کار گیرند.

به اعتقاد ما دانشجویان اقدامات جبهه استکبار تنها برای ضربه زدن به مقاومت مسلمانان و تخریب اصل اسلام است. لذا از سازمان‌های بین‌المللی خصوصاً سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای مسلمان می‌خواهیم با اعلام مواضع صریح این توطئه شوم را خنثی کنند.

در پایان ما دانشجویان انقلابی از سه قوه بالاخص دولت و وزارت خارجه می‌خواهیم اعلام مواضع صریح بر ضد توطئه عربی غربی در منطقه برای حل سریع‌تر این بحران داشته باشند 
ایزدی در گفت‌وگو با فارس:
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

با دولتی که قدرت جلوگیری از مصوبه سنا را ندارد نمی‌توان توافق کرد/

اختیار تعلیق تحریم‌ها هم از اوباما گرفته شد

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه با تصویب طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای ایران اختیار تعلیق تحریم‌ها از دولت اوباما گرفته می‌شود، گفت: با دولت آمریکایی که قدرت ممانعت از مصوبه سنا ندارد نمی‌توان توافقی را نهایی کرد

خبرگزاری فارس: با دولتی که قدرت جلوگیری از مصوبه سنا را ندارد نمی‌توان توافق کرد/ اختیار تعلیق تحریم‌ها هم از اوباما گرفته شد

 
 
 

 

 
94/01/27 - 18:18
شماره: 13940127000872
نسخه چاپیارسال به دوستان
ایزدی در گفت‌وگو با فارس:
با دولتی که قدرت جلوگیری از مصوبه سنا را ندارد نمی‌توان توافق کرد/ اختیار تعلیق تحریم‌ها هم از اوباما گرفته شد

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه با تصویب طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای ایران اختیار تعلیق تحریم‌ها از دولت اوباما گرفته می‌شود، گفت: با دولت آمریکایی که قدرت ممانعت از مصوبه سنا ندارد نمی‌توان توافقی را نهایی کرد.

خبرگزاری فارس: با دولتی که قدرت جلوگیری از مصوبه سنا را ندارد نمی‌توان توافق کرد/ اختیار تعلیق تحریم‌ها هم از اوباما گرفته شد

فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره تصویب طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای و همچنین عهدشکنی دولت آمریکا گفت:‌ طرف غربی عهدشکنی نکرده است و از همان روز اول هم اعلام کرده فقط تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق می‌کند.

وی افزود:‌ دولت آمریکا معتقد است که چون تحریم‌های بانکی و نفتی مصوب کنگره آمریکاست دولت نیز نمی‌تواند آن را لغو کند و این اختیار فقط در دستان کنگره است.

ایزدی اظهار داشت: مبنای حقوقی دنیا در این مورد معاهده 1969 وین است که بر اساس آن نهادهای قانون‌گذاری در کشورها می‌توانند بر روی تعهدات بین‌المللی دولت‌ها تأثیرگذار باشند و مانع از دست باز دولت‌ها در این امور شوند به همین دلیل در قانون اساسی کشورمان به صراحت بیان شده که تمامی تعهدات بین‌المللی باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان برسد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: قانون اساسی آمریکا هم در این مورد قوانین بین‌المللی موجود را به رسمیت شناخته و به همین دلیل کنگره تلاش دارد بر روی توافق هسته‌ای ایران نظارت کند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران افزود: تیم مذاکره‌کننده ایرانی باید بداند که افراد آمریکایی نشسته در مقابل آنها در مذاکرات هسته‌ای هیچ قدرتی برای لغو تحریم‌ها ندارند و هرچیزی هم که در نهایت امضاء شود دولت اوباما قدرت لغو تحریم‌ها را ندارد. در حالیکه جمهوری اسلامی ایران فقط لغو کلیه تحریم‌ها را از طرف مقابل انتظار دارد.

ایزدی گفت: در صفحه 41 قانون مصوب کمیته روابط خارجی سنا به صراحت آمده است که تحریم‌های تروریستی، حقوق بشر، سلاح و موشک‌های بالستیک باید بر سر جای خود باقی بماند.

استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: طرف مقابل همواره قبل از توافق ژنو تأکید داشته که در صورت امضای توافق نهایی، تحریم‌های هسته‌ای ایران لغو نخواهد شد.

وی اظهار داشت: تحریم‌های هسته‌ای یعنی 5 تحریم از 28 تحریم آمریکا علیه ایران.

ایزدی خاطرنشان کرد: تحریم‌های اصلی علیه ایران غیر از تحریم‌های هسته‌ای است زیرا 18 تحریم به دستور رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفته و 10 تحریم هم متعلق به کنگره است.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران اظهار داشت:‌ با تصویب طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای ایران اختیار تعلیق تحریم‌ها نیز از دولت اوباما گرفته شده است.

وی گفت: در صورت توافق نهایی آنچه که در مورد تحریم‌های ایران رخ خواهد داد باقی ماندن تحریم‌های اصلی نظیر تحریم نفتی و بانکی است.

ایزدی افزود: مصوبه جدید کنگره بر روی باقی ماندن تحریم‌های اصلی علیه ایران تأکید دارد ضمن اینکه دولت اوباما هیچ اختیاری برای لغو یا تعلیق تحریم‌های نفتی و ... ایران نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: مصوبه جدید کنگره آنقدر برای دولت آمریکا سخت بوده که تا دو ساعت قبل از رأی‌گیری جان‌کری وزیر خارجه آمریکا در حال لابی کردن برای عدم تصویب آن بود زیرا آنها می‌دانستند که با این مصوبه در توافق نهایی با ایران دستشان بسته شده و آبرویشان خواهد ریخت اما در نهایت حتی نتوانستند یک رأی سناتورها را هم جلب کنند.

استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران افزود: مذاکرات با دولتی که هیچ توان و قدرتی برای تعلیق و لغو تحریم‌ها ندارد بی‌دلیل است و این موضوعی قابل اهمیت برای تیم مذاکره‌کننده تیم ایرانی است.

وی گفت: دولتی که نمی‌تواند یک سناتور را با خود همراه کند چگونه می‌تواند در نهایت کنگره را با توافق نهایی ایران هماهنگ کند.

ایزدی افزود: مذاکرات هم اکنون در حالی ادامه دارد که امتیازات زیادی را به طرف مقابل داده‌ایم و کم و بیش برنامه هسته‌ای کشورمان در حال توقف است و در نهایت هم قول بدون عمل طرف غربی برای لغو یا تعلیق تحریم‌ها را دریافت کرده‌ایم که تازه آن هم باید به تصویب کنگره برسد لذا باید چشم‌ها را باز کرد و واقعیت‌ها را دید. 
درگیری شدید بین گروه‌های مسلح با نیروهای امنیتی عربستان در ریاض
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

اوضاع پایتخت عربستان روز گذشته و امروز در درگیری بین نیروهای امنیتی و گروه‌های مسلح حالت امنیتی به خود گرفته است.

خبرگزاری فارس: درگیری شدید بین گروه‌های مسلح با نیروهای امنیتی عربستان در ریاض

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، صبح روز گذشته درگیری شدیدی بین گروه های مسلح با نیروهای عربستان سعودی در منطقه النظیم واقع در شهر ریاض پایتخت عربستان رخ داد.

طبق گفته شاهدان تعدادی از نیروهای گروه مسلح در درگیری با نیروهای امنیتی عربستان کشته و زخمی شدند.نیروهای امنیتی عربستان بعد از درگیری شدید منطقه النظیم را از همان ابتدای صبح بطور کامل محاصره و رفت و آمد در را در منطقه تحت کنترل خود درآوردند و از ورود و خروج افراد به منطقه النظیم جلوگیری کردند.
طبق اطلاعات بدست آمده گروه‌های مسلح بعد از درگیری فرار کرده و در بین نیروهای مربوط به گروه القاعده در منطقه النظیم خود را پنهان کردند که پس از آن نیروهای امنیتی عربستان برای دستگیری افراد گروه مسلح شروع به جستجوی خانه به خانه کردند.

صبح امروز نیز یکی از نیروهای گروه مسلح که در درگیری دیروز با نیروهای امنیتی عربستان بشدت زخمی شده بود،فوت کرد.
از سوی دیگر خبرها از اعزام نیروهای جدید به طرف منطقه النظیم از سوی مقامات ریاض حکایت دارد و نیروهای امنیتی عربستان خود را برای درگیری ها خیابانی در منطقه اماده می‌کنند 
انتقاد رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران از دادن اختیار خاص به آژانس
ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

صالحی به حاشیه رفت/فردو جای تحقیقات نیست/

 

 

توافقنامه ژنو فاجعه بود/

 

 

آژانس ابزار دست غرب است/

 

 

با بیانیه لوزان مخالفم

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه آ‌‌ژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ابزار دست غرب است، گفت: اگر اراده سیاسی آژانس مجرم بودن ایران باشد هیچ توافقی به درد نمی‌خورد.

خبرگزاری فارس: صالحی به حاشیه رفت/فردو جای تحقیقات نیست/توافقنامه ژنو فاجعه بود/آژانس ابزار دست غرب است/با بیانیه لوزان مخالفم

 

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، فریدون عباسی عصر امروز در جلسه «بررسی بیانیه لوزان» که در دانشکده مهندسی دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد، اظهار کرد: موضوع انرژی هسته‌ای با زندگی مردم گره خورده است بنابراین ما نباید به این مسئله افراطی و تفریطی نگاه کنیم.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران، بحث انرژی هسته‌ای را مبحثی بسیار مهم خواند و تأکید کرد: اگر ما منابع مهم را در اختیار نداشته باشیم نسل آینده با چالش‌های جدی مواجه می‌شوند.

 

وی برای تأکید بیشتر به اهمیت مسئله انرژی هسته‌ای به تاریخچه روند مسئله هسته‌ای در ایران قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و یادآور شد: فعالیت سازمان انرژی اتمی در کشور از سال 53 آغاز شد که در آن زمان حداقل 10 هزار مگاوات برق هسته‌ای برای رژیم شاه پیش‌بینی می‌کردند.

 

عباسی اظهار کرد: سپس فرانسوی‌ها در اصفهان کارخانه سوخت را طراحی کردند و ساخت دو رآکتور 900 مگاواتی را بین اهواز و آبادان انتخاب کردند و برای بوشهر نیز یک شرکت آلمانی قسمت بندرگاه بوشهر را انتخاب کرد که برای بهره‌برداری 4 هزار و 200 مگابایت انرژی از آن برنامه‌ریزی انجام شد.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کودتای رسانه‌ای در کشور ایجاد شد و هر گروه و حزبی از بنی‌صدری‌ها و کمونیست‌ها و سایر احزاب برای خود روزنامه و هفته‌‌نامه درست کرده و فضای کشور را متشنج می‌کردند.

 

وی خاطرنشان کرد: پس از کودتای رسانه‌ای بحث کودتای نظامی مطرح شد به طوری که دشمن دور تا دور مرزهای ایران، قومیت‌ها و فرقه‌های دینی و نژادی را به جان هم انداخته بود که این مسئله نیز با هوشیاری و رهبری عالمانه حضرت امام خمینی (ره) خنثی شد.

 

عباسی متذکر شد: آخرین حربه دشمن راه‌اندازی جنگ تحمیلی بود که با جنگ قصد داشتند اقتصاد ما را فلج کنند.

 

وی اضافه کرد: آنان استنباطشان این بود که از جاه‌طلبی صدام استفاده کنند و از طریق او ایران را نابود کنند اما محاسباتشان غلط بود زیرا گمان می‌کردند ارتش از هم گسیخته است و انقلابیون در کنار نظام نیستند.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی دشمن می‌گفت شما هسته‌ای‌ بودن را برای چه می‌خواهید، در واقع آن‌ها گمان می‌کردند چون جنگ شده است ذهن همگان درگیر جنگ است اما عده‌ای در همان زمان بودند که از رآکتور بوشهر حفاظت می‌کردند، رنگ می‌زدند که رطوبت هوا آن را خراب نکند، حاکمیت هم حفاظش بود.

 

وی اظهار داشت: عراق در این قضیه در نهایت مأمور شد رآکتور بوشهر را بمباران کند و مقداری از رآکتوری که 80 درصد خراب شده بود را بمباران کرد.

 

عباسی خاطرنشان کرد: بعد از پایان جنگ و در سال 67 فارغ‌التحصیلان دانشگاه توسط اساتیدی شجاع و خط‌شکن در دانشگاه رشته‌های فوق لیسانس هسته‌ای را راه‌اندازی کردند.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: افراد مشغول فعالیت در مسائل هسته‌ای بودند که ناگهان مسئله تحریم‌ها آغاز شد و بحث تحریم تجهیزات، تحریم فناوری و حتی تحریم‌های نانوشته عنوان شد.

 

وی تصریح کرد: در سال 82 تا 83 و در زمانی که ما مشغول فعالیت‌های خود بودیم جرج بوش ایران را محور شرارت در منطقه خواند و گفت؛ ایران حامی تروریست است و قوانین حقوق بشر را زیر پا می‌گذارد.

 

عباسی با اشاره به روند رو‌به‌رشد پروژه‌های بزرگ در کشور، تأکید کرد: پروژه‌‌های بزرگ نماد قدرتمندی ما در دنیا است که می‌توانیم با این پروژه‌ها در جهان الگو شویم.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه مسئله جمعیت، علم و فناوری و انرژی از مسائلی است که نماد قدرت کشورها است، افزود: ایران توانسته همه این موارد را در مدتی کوتاه به دست آورد یعنی در هر سه مورد به قدرت برسد.

 

وی با تأکید بر اینکه موضوع هسته‌ای موضوع شاخصی برای ایران است، گفت: بحث هوافضا و ماهواره بحث شاخصی است زیرا آینده به ماهواره ارتباط دارد و ماهواره به هسته‌ای نیازمند است.

 

عباسی با طرح این پرسش که چرا دشمن با موشک و ماهواره مخالف است، بیان کرد: ما برای پرتاب ماهواره به موشک نیاز داریم اما اگر ماهواره را به هوا پرتاب کنیم تلویزیون جمهوری اسلامی در همه دنیا قابل دریافت می‌شود و این برای دشمن قابل تحمل نیست.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران در ارتباط با فناوری خلأ، اظهار کرد: از اول انقلاب تا کنون ما در این زمینه تحریم بوده‌ایم اما ما باید به فناوری خلأ دست پیدا کنیم زیرا بدون این فناوری سانتریفیوژها کار نمی‌کنند.

 

وی تأکید کرد: ما اگر رشد علمی و فنی در برق، مکانیک، فیزیک، شیمی و مدیریت نداشته باشیم ماشین پیچیده‌ای همانند سانتریفیوژ را نمی‌توانیم کپی کنیم در حالی که ما امروز مدعی تولید سانتریفیوژ هستیم.

 

عباسی افزود: کشور ما تاکنون مشکلات پیچیده‌تر و سخت‌تر از هسته‌ای را پشت سر گذاشته و اگر از موقعیت‌های مختلف و تحریم و بمب نترسد از مسائل دیگر نیز به راحتی عبور می‌کند.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران اظهار کرد: دشمن اگر می‌توانست با بمب نیروگاه‌های ما را نابود کند، تا کنون این کار را کرده بود اما جرأت ندارد زیرا رهبر معظم انقلاب فرمودند که اگر کوچکترین خطایی از آنان سر بزند تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه تهدیدات دشمن برای ایجاد رعب در بین جامعه علمی است، تصریح کرد: دشمن برای ایجاد رعب نقشه ترور دانشمندان هسته‌ای را کشید اما نمی‌دانست جامعه ما جامعه‌ای است که با وجود تلفات انسانی بلافاصله افراد دیگر ادامه راه دانشمندان را پی می‌گیرند.

 

عباسی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، خاطرنشان کرد: ما زمانی داشتیم مذاکرات را از موضع قدرت پیش می‌بردیم و این مذاکره را به بغداد کشاندیم اما یک عده افرادی که امروز می‌گویند مذاکرات باید در ژنو و لوزان باشد این کشورها را در پیت خواندند اما باید در جوابشان بگوییم ما نمی‌توانیم کشورهای همسایه خود را در پیت بنامیم و برای مذاکرات حتما ژنو و نیویورک را انتخاب کنیم.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه ما در منطقه پیشرفت کرده‌ایم و به یک قدرت جهانی تبدیل شده‌ایم، تصریح کرد: افرادی که گمان می‌کنند قدرت در دست غرب است یک جور مذاکره می‌کنند و کسانی که ایران را صاحب قدرت می‌دانند مذاکره‌شان جور دیگری است.

 

ندیدن اقدامات جلیلی جفا در حق وی است/ جلیلی قاطعانه برای دفاع از مسئله هسته‌ای ایستادگی کرد

 

وی با طرح این پرسش که آیا جلیلی در زمان خود برای 1+5 انشاء می‌خواند یا رفته بود بحث ایدئولوژیک راه بیندازد و آنان را به اسلام دعوت کند، خاطرنشان کرد: خیر، وی هم فردی همانند احمدی روشن و شهریاری بود که در مسائل هسته‌ای دغدغه داشت و به نظر من این اجحاف و جفا در حق وی است که این سخنان را به او نسبت دهیم.

 

عباسی دیدگاه‌های فلسفی افراد در بحث هسته‌ای را متفاوت خواند و یادآور شد: جلیلی قاطعانه برای دفاع از مسئله هسته‌ای ایستادگی کرد و همچنین احمدی‌نژاد که این همه نسبت‌های ناروا به وی می‌زنیم خود قطعنامه شورای امنیت را نگرفت بلکه دیگران سبب تصویب قطعنامه شورای امنیت شدند.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران در ارتباط با ریاست صالحی در زمان احمدی‌‌نژاد، بیان کرد: صالحی فردی بود که به خاطر تحصیلات عالی و خوش مشربی رئیس سازمان انرژی اتمی شد اما باوجود تلاش‌هایش کار را به حاشیه بردند و شاهکار وی این بود که فردو را تحقیقاتی کردند.

 

وی اضافه کرد: با تمام احترامی که برای وی قائل هستم اما باید بگویم کسی که می‌گوید فردو جای تحقیقات است خودش برود و در آنجا تحقیق کند.

 

عباسی ادامه داد: اظهارات صالحی در حالی گفته شد که معاون آمانو به من گفت؛ من فردو را از خانه خودم بیشتر می‌شناسم و از همه جای آن اطلاع دارم.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران در ارتباط با بیانیه لوزان گفت: موضع من در قبال لوزان به قبل از قرارداد ژنو برمی‌گردد که در ژنو ما مسیری منطقی را طی می‌کردیم اما توافقنامه شتاب‌زده امضا شد.

 

وی با بیان اینکه توافق ژنو نیازمند این بود که مقداری بر روی آن کار شود، افزود: متأسفانه تیم ایرانی بلافاصله برای امضای قرارداد رفتند و حتی حاضر نشدند نظرات سایر افراد و یا حداقل تیم مذاکره کننده قبلی را بشنوند.

 

عباسی یادآور شد: تیم مذاکره‌کننده پیشین به یک‌باره هم در بخش سیاسی و هم در بخش کارشناسی کنار گذاشته شد و بنده نیز به طور ناگهانی کنار رفتم و هیچ کس هم تا به امروز راجع به این مسائل از من نظری نخواسته است.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: در زمان جلیلی، وندی شرمن مذاکرات را متوقف کرد چون منتظر انتخابات بودند و گمان می‌کردند مردم ایران در انتخابات شرکت نمی‌کنند اما ما پشتوانه مردمی داشتیم و مردم در انتخابات حضور حداکثری پیدا کردند.

 

وی متذکر شد: روحانی در انتخابات پیروز شد و بر روی کار آمد اما روشی که در بحث هسته‌ای پیش گرفت روشی دیگر شد و مباحث غنی‌سازی 20 درصد، تعطیلی تولید سوخت و رقیق کردن مطرح شد که برای ما چیزی جز ضرر نبود.

 

عباسی قرارداد ژنو را مضر خواند و عنوان کرد: بنده متن انگلیسی قرارداد ژنو را که دیدم فهمیدم فاجعه رخ داده است و روحی که حاکم بر برنامه اقدام مشترک است در واقع روح سلاح است و نه روح انرژی.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران به گزارش آمانو اشاره کرد و بیان داشت: آمانو با مکتوب کردن مناقشه ایران با آژانس سبب شد که ما امروز بگوییم خدا خیرش دهد زیرا قبل از آن تمام بیانات شفاهی و واهی بود، در آنجا نه تنها ما را متهم به کار نظامی بلکه ما را مجرم کرده است.

 

وی تصریح کرد: در سال 2014 آمانو در بندهای آخر گزارش می‌نویسد تمام آنچه در سال 2011 گزارش کردیم اکنون بیشتر تأیید می‌کنیم.

 

عباسی با انتقاد از اینکه چرا تیم ایرانی برای آژانس اختیار خاص گذاشته است، افزود: مگر موضع آقای ظریف و تیمش در قبال آژانس چیست که او را داور کرده‌اند.

 

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه بنده به تیم ایرانی پیشنهاد می‌کنم در مذاکرات بعدی برای آژانس حد بگذارند، تصریح کرد: آژانس ابزار دست غرب است که اگر اراده سیاسی آژانس مجرم بودن ایران باشد هیچ توافقی به درد نمی‌خورد و آنان هیچ تحریمی را بر نمی‌دارند.

 

رأی آژانس می‌تواند ما را به سمت انحراف از "ان.پی.تی" ببرد

 

وی با انتقاد از اینکه برداشتن تحریم‌ها موکول به بررسی و نظر دادن رأی آژانس است، عنوان کرد: تحریم‌ها این چنین برداشته نمی‌شود و ما را به سمت انحراف از ان.پی.تی می‌برد و زمانی که بحث انحراف از ان.پی.تی مطرح شود دیگر نمی‌توانیم هسته‌ای داشته باشیم و فناوری‌های دیگر ما نیز تعطیل می‌شود.

 

عباسی یادآور شد: بنده در قبال توافقات لوزان کاملا مخالف هستم چون نقش آژانس را خیلی جدی می‌بینم اما در ژنو و لوزان این مسئله کاملا باز نشده است 
عکس/ خاکسپاری ۹ عضو یک خانواده یمنی
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی
مردم روستای هابیل در استان إب یمن پیکر ۹ عضو یک خانواده یمنی را که در حملات وحشیانه رژیم سعودی جان خود را از دست دادند تشییع و به خاک سپردند.

 


 
عکس/ شهادت آوارگان یمنی در حمله آل سعود +18
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی
جنگنده‌های رژیم سعودی روز پنجشنبه با هدف قرار دادن خودروی حامل آوارگان یمنی که در حال عبور از منطقه مرزی «رازح» در استان «صعده» بمن بودند، جنایت دیگری را رقم زدند.سعودهای ها با موشک این خودرو را هدف قرار دادند که منجر به شهادت سرنشینان آن شد.

 


 
اهانت نشریه سعودی به ملت ایران + عکس
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

اهانت نشریه سعودی به ملت ایران + عکس

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، وب سایت نشریه دولتی "الریاض" در این کاریکاتور که روز یکشنبه 23 فروردین ماه 1394 منتشر شده، ملت بزرگ ایران را به صورتی توهین آمیز و در شمایل انسان‌های بدوی و اولیه نمایش داده است.

این نشریه در اقدامی غیرحرفه ای، پس از انتشار کاریکاتورهایی در توهین به امام راحل (ره)، مقام معظم رهبری و دبیرکل حزب الله لبنان در روزهای اخیر، سرانجام گستاخانه تمام ملت ایران را مورد توهین قرار داد.

منبع : http://fa.alalam.ir

 
واکنش توهین‌آمیز هاشمی به انتقاد سردار جعفری
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق،اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح دیروز (سه‌شنبه) در دیدار جمعی از سرداران و فرماندهان سابق کمیته‌های انقلاب اسلامی و نیروهای انتظامی، شکست‌های متوالی ارتش تا بن دندان مسلح صهیونیست‌ها از حزب‌الله لبنان را درس تجربی حاکمان عربستان سعودی درخصوص حمله‌ی به یمن دانست و اظهار داشت: اگر عربستان بخواهد به اشتباهاتش ادامه دهد، مثل دست و پا زدن‌های یک انسان در حال غرق شدن در یک باتلاق است که هر چه تلاش می‌کند، گرفتارتر می‌شود.

وی با تأسف بار خواندن اوضاع کشورهای اسلامی در عراق، پاکستان، افغانستان، سوریه، یمن، عربستان، بحرین، مصر و لیبی، گفت: در حالی که منطقه درگیر اختلافات داخلی و کشت وکشتارهای انتحاری است، اخیراً وجود گروه‌های تروریستی و حمله کشورها به همدیگر نیز به مجموعه نگرانی‌های دلسوزان دنیای اسلام اضافه شده است.
 هاشمی یمنی‌ها را مردمی صبور، زحمت‌کش، باهوش و متصلّب به اعتقادات مذهبی و دارای حسّ وطن دوستی بسیار بالایی دانست و گفت: هر متجاوز به سرزمین یمن وقتی عواقب اشغالگری خود را ببیند، پشیمان می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که عربستان با بمباران‌های هوایی نمی‌تواند به اهدافش برسد، گفت: بهترین راه برای حل مناقشات، مذاکرات سیاسی است و هر روزی که این مذاکرات به عقب بیفتد گناهش متوجه کسانی است که کارشکنی می‌کنند.

 هاشمی در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به نگرانی یکی از سرداران در خصوص موج جدید هجمه رسانه‌ای علیه خود، گفت: نگران این هجمه نیستم و همه این حرف‌ها را سابق نیز گفته بودم، اما جریان‌های افراطی در این شرایط احساس نگرانی بیشتری می‌کنند.

وی به اقدام توهین‌آمیز گروهی که چند سال قبل در حرم امام(ره) مانع سخنرانی حجت‌الاسلام سید حسن خمینی شده بودند، اشاره کرد و گفت: همین گروه، پیاده نظام دلواپسان امروزند.

هاشمی در بخش دیگری از سخنانشان با تقدیر از زحماتی که سرداران و فرماندهان و نیروهای کمیته انقلاب اسلامی در سال‌های اول برای تعمیق امنیت در کشور، کشیده‌اند، گفت: در اوج توطئه‌های تجزیه‌طلبانه و شورش‌های کور، حضور خالصانه جوانان در کمیته‌های انقلاب اسلامی و بعدها در سپاه پاسداران نگذاشت دشمنان به اهداف خود برسند.

سردار جعفری چه گفته بود؟

گفتنی است، سرلشگر جعفری در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه پاسداران، در واکنش به سخنان جنجالی هاشمی، گفت: وقتی نظام اسلامی می‌خواهد عدالت را جاری کند و دانه‌درشت‌ها را در محکمه افکار و وجدان عمومی محاکمه کند، معلوم است که صدای وااسلاما، دادخواهی و تظلم از کسانی که در معرض محاکمه هستند و وابستگان آنها بلند می‌شود. اینها می‌خواهند جای ظلم و عدل را عوض کنند!

وی افزود: امروز همه می‌دانند اینکه فردی خود را معیار حق بداند و حریم دائمی برای خود ایجاد کند در نظام ما منسوخ شده و مردم همه را در برابر قانون برابر می‌دانند.

سرلشکر جعفری خاطرنشان کرد: اینکه دلسوزان انقلاب و کسانی را که بیشترین شهید را داده‌اند و هنوز زخم میدان‌های جهاد بر جسم و روح‌شان باقی است، به‌عنوان خشکه‌مقدس‌های اذیت‌کننده‌ امام معرفی کنیم به چه معنی است؟! این یک بغض خطرناک نسبت به جریان ارزشی انقلاب اسلامی و آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) است که ریشه در خاستگاه همین مردم ارزشی و آرمان‌خواه دارد و البته بی‌توجهی آنان نسبت به این‌گونه افراد!

فرمانده کل سپاه پاسداران تأکید کرد: بدانیم همین دلواپسان با شنیدن این اظهارات، از این‌گونه افراد محکم‌تر، مؤمنانه‌تر و هوشیارانه‌تر در همه صحنه‌ها همچنان از انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام و شهیدان دفاع خواهند کرد و ادامه این سخن‌پراکنی‌ها تنها موجب افزایش نفرت جامعه از آنها می‌شود و این سیاه‌نمایی‌ها فقط بذر تردید در دل مسئله‌دار‌های انقلاب می‌پاشد و مردم مؤمن و انقلابی ما آن‌قدر آگاه هستند که بتوانند قضاوت‌های دقیقی داشته باشند. آنها خالق ۹ دی بوده‌اند، در ۲۲ بهمن‌های انقلاب حماسه‌های باشکوه آفریدند و قبلاً طراحان این‌گونه سیاه‌نمایی‌ها را منزوی کرده‌اند، همان‌گونه که نمایندگان خبره آنها اخیراً چنین کردند.

سرلشکر جعفری در پایان تصریح کرد: آیا نباید از تاریخ صدر اسلام و حتی تاریخ نزدیک خودمان و حوادث درس‌آموز انقلاب اسلامی به‌ویژه فتنه ۸۸ عبرت گرفت؟! هرگز در این‌گونه موضع‌گیری‌ها علاقمندی به آرمان‌های امام، نظام و خیراندیشی برای امت اسلامی دیده می‌شود؟!
منبع: فارس

 
امیرعبداللهیان: با همه گروه‌های یمنی ارتباط داریم
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، حسین امیر عبداللهیان بعد از ظهر امروز در نشست خبری پس از دیدار با مراجع عظام تقلید در قم اظهار کرد: در سفر امروز به قم با حضرات آیات مکارم، صافی‌گلپایگانی و سبحانی دیدار داشتم و گزارشی از آخرین وضعیت سوریه، یمن و بحرین ارائه کردم و سپس در خصوص تجاوز عربستان سعودی به کشور مسلمان یمن توضیحات و گزارش مبسوطی ارائه دادم.

وی افزود: وضعیت در یمن به گونه‌ای است که متاسفانه عربستان سعودی بدون هیچگونه توجیه سیاسی و حقوقی، به این کشور حمله کرده و مردم بی دفاع و بی گناه یمن، بیشترین قربانیان این تجاوز نظامی را تشکیل می‌دهند.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با بیان اینکه عربستان سعودی یمن را محاصره نظامی از دریا و هوا کرده است گفت: امکان ارسال مقادیر زیاد کمک‌های انسان‌دوستانه که توسط جمهوری اسلامی ایران آماده شده و همچنین صلیب سرخ جهانی و هلال احمر کشورهای اسلامی تدارک دیده‌اند فراهم نیست.

وی ادامه داد: سعودی‌ها حتی در پاسخ به صلیب سرخ هم حاضر نشدند حتی دو ساعت توقف در حملات را قبول کنند.

امیر عبداللهیان در ادامه با اشاره به توهین به دو نفر از اتباع ایرانی در فرودگاه جده خاطرنشان کرد: تصمیم گرفته شد اعزام زائران عمره‌گذار تا محاکمه عاملین این جرم متوقف شود.

مقامات عالی عربستان از اشد مجازات برای خاطیان فرودگاه جده خبر داده اند

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با بیان اینکه این تصمیم اجرایی شده است گفت: خدمت مراجع تقلید توضیح داده شد که در عربستان سعودی و در عالیترین سطوح اعلام کرده‌اند که عوامل این اقدام دستگیر شده‌اند و مجازات خواهند شد.

وی تاکید کرد: خواستار تسریع در انجام مجازات عاملین این اقدام هستیم؛ طی دیداری که سفیر ایران با سعود الفیصل داشت، وزیر امور خارجه عربستان از انتقال پرونده این دو مأمور خاطی به دستگاه قضایی عربستان و صدور حکم اشد مجازات آنها در اسرع وقت خبر داده است.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه منتظر صدور حکم و مجازات این افراد خواهیم ماند عنوان کرد: بدیهی است در این صورت پرواز عمره‌گذاران ما به روال معمول خود انجام خواهد شد و این امر نیازمند این است که اخبار اطمینان‌بخشی از صدور حکم و مجازات این دو فرد خاطی به صورت رسمی از سوی عربستان دریافت کنیم.

معاون وزارت امور خارجه به ابتکار آیت‌الله مکارم شیرازی و مراجع تقلید مبنی بر برگزاری کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری و پیامدها و آثار مثبت این کنگره اشاره کرد و افزود: ضرورت پیگیری مصوبات و قطعنامه پایانی این کنگره و مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و اقدامات تکفیری‌ها مورد توجه جدی و اکید مراجع عظام تقلید قرار گرفت.

وی ادامه داد: توصیه‌های ارزشمندی از سوی آیات عظام در مورد توجه به وضعیت بحرین ارائه شد همچنین ضرورت یافتن راهکار فوری برای توقف جنگ در یمن و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم مظلوم این کشور جزو توصیه‌های ایشان بود و در مجموع، در دیدارها رهنمودهای ارزشمند و ارزنده‌ای دریافت کردیم.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: اطمینان داریم که این رهنمودها برای دولت جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه در ادامه کار راهگشا خواهد بود.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه افزود: مراجع تقلید با اشاره به حادثه غیر قابل قبول در فرودگاه جده و تاکید بر تامین امنیت کامل زوار ایرانی عازم حرمین شریفین، بر ضرورت نظارت همه کشورهای اسلامی بر حرمین شریفین تاکید و توصیه‌هایی در این مورد ارائه کردند.

وی با بیان اینکه همه کشورهای منطقه باید در تامین امنیت نقش‌آفرین باشند گفت: هیچ الگویی بدون حضور همه کشورها از جمله جمهوری اسلامی نمی‌تواند موفق باشد؛ ما هیچگونه دخالتی در یمن نداریم و بر خلاف اتهاماتی که وارد می‌کنند هیچ نیروی نظامی در این کشور نداریم و حتی هیچ گونه مستشار نظامی هم برای آموزش یا مبارزه با تروریسم در یمن نداشته‌ایم.

موضوع یمن یک مسئله داخلی است

امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد: موضوع یمن یک مسئله داخلی است و تجاوز عربستان به این کشور یک خطای استراتژیک به شمار می‌رود؛ قطعنامه صادره از سوی شورای امنیت سازمان ملل هیچ توجهی به وضعیت تجاوز عربستان سعودی به یمن نکرده و از این نظر، نسبت به بی توجهی سازمان ملل و نادیده گرفتن تجاوز سعودی در قطعنامه انتقاد جدی داریم، اینکه سفیر عربستان در سازمان ملل حرف نادرستی مطرح کرده مبنی بر اینکه ایران در آینده یمن هیچ نقشی نخواهد داشت باید گفت ما از نفوذ خود در منطقه برای برقراری صلح و ثبات حداکثر استفاده را خواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه امنیت منطقه امنیت ایران است گفت: عربستان سعودی با عملیات نظامی و تجاوز به یمن، امنیت منطقه حساس و استراتژیک ما را به مخاطره انداخته است؛ بار دیگر به مقامات عربستان هشدار می‌دهیم سریعا هرگونه عملیات نظامی علیه یمن را متوقف و با توجه به طرح چهار ماده‌ای ارائه شده از سوی وزیر امور خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل، نسبت به تقویت روند سیاسی در یمن، نقش سازنده‌ای ایفا کند.

وی در مورد عملکرد حوثی‌ها و یمنی‌ها در مقابل تجاوز عربستان سعودی خاطرنشان کرد: اینکه آنها چه تاکتیکی را انتخاب کنند موضوعی کامل داخلی برای یمن است؛ ما از وحدت و تمامیت ارضی یمن حمایت می‌کنیم و معتقد هستیم یمن متعقل به همه گروه‌ها و آحاد مردم این کشور است؛ با همه طرف‌ها و گروه‌های یمنی ارتباط داریم، اقدامات انصارالله در تقویت روند سیاسی در یمن و مبارزه با تروریسم، مورد توجه جدی ماست.

امیر عبداللهیان تداوم عملیات نظامی عربستان سعودی را موجب خطر گسترش جنگ و مقابله به مثل گروه‌های یمنی علیه این کشور دانست و افزود: امیدواریم رهبران عربستان سعودی، با اتخاذ رویکردی صحیح مانع تداوم و توسعه جنگ در منطقه شوند و متاسفیم که عربستان سعودی به جای تمرکز بر راهکار سیاسی و حفظ حرمت خون مسلمانان در یمن، به روش غلط اقدام نظامی متوسل شده است.

ادعای تامین امنیت حرمین به عنوان عامل تجاوز به یمن بی اساس است

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: اینکه گفته شود حفظ امنیت حرمین شریفین عامل حمله نظامی به یمن است، سخنی بی اساس و فاقد منطق خواهد بود چرا که همه مسلمانان جهان و از جمله مردم یمن و انصارالله در یمن، از مدافعان جدی حفظ حرمت و امنیت حرمین شریفین هستند.

وی ادامه داد: در گفت‌وگوهای امروز و رهنمودهای مراجع تقلید، آیات عظام بر این موضوع که همه مسلمانان جهان خود را ملزم به حفظ امنیت حرمین می‌دانند تاکید ویژه داشتند به همین دلیل طرح این اظهارات واهی از سوی مقامات عربستان، به یقین مجوزی برای کشتار مردم بی گناه یمن نخواهد بود.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه امنیت عربستان سعودی و امنیت منطقه برای تهران مهم است گفت: ما همچنان به تلاش‌های خود برای گفت‌وگو با عربستان سعودی و تقویت همکاری‌های دو کشور ادامه می‌دهیم، معتقدیم عربستان سعودی از ظرفیت‌های موجود خود باید در راستای کمک به صلح، ثبات و امنیت در منطقه بهره بگیرد، جمهوری اسلامی در این مسیر، از گفت‌وگو و همکاری با عربستان استقبال می‌کند.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه افزود: بر اساس اطلاعاتی که برخی مقامات نظامی در منطقه اعلام کرده‌اند، به واقع عملیات و تجاوز علیه یمن، عمدتا توسط عربستان سعودی است، امارات نقش اندکی در این موضوع دارد که ما از همین مقدار مداخله نظامی امارات در یک کشور اسلامی متعجب هستیم.

درگیری عربستان در تجاوز به یمن نوعی توطئه صهیونیستی است

وی ادامه داد: آمریکا همکاری اطلاعاتی و لجستیک با عربستان سعودی در این عملیات دارد و سایر کشورها، برخی مواضع حمایتی خود را اعلام کرده‌اند ولی از هوشمندی لازم برای عدم درگیر شدن در یک جنگ منطقه‌ای برخوردارند؛ وزارت امور خارجه تلاش‌های خود را برای تحقق صلح و جلوگیری از تقویت ائتلاف علیه یک کشور اسلامی در منطقه یعنی یمن، ادامه خواهد داد.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه معتقدیم درگیری عربستان در جنگ علیه یمن، نوعی توطئه صهیونیستی است خاطرنشان کرد: صهیونیست‌هایی که به دنبال تجزیه و تضعیف قدرت کشورهای اسلامی هستند پس از عراق و سوریه و مصر، امروز به سراغ عربستان آمده‌اند و امیدواریم رهبران این کشور با هوشمندی در قبال این توطئه پنهان رژیم صهیونیستی عمل کنند و مانع تقویت جنگ در منطقه شوند.


 
بیانیه جنبش عدالتخواه دانشجویی خطاب به هاشمی
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه سرگشاده خطاب به هاشمی گفت: خدا را شاکریم که حضرت امام، ۲۱ جلد نورانی از سخنانشان را در میان امت به یادگار گذاشتند تا کسی نتواند امام را که خودش تولید کرده به جای ایشان به جامعه معرفی کند.
 

جنبش عدالتخواه دانشجویی با انتشار نامه سرگشاده خطاب به آیت‌الله هاشمی از مواضع وی در تصویرسازی از حضرت امام انتقاد کرد.

متن نامه بدین شرح است:

حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی

ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

سلام علیکم

پس از رحلت امام (ره)، برخی جناح‌ها و قبائل مغرض سیاسی، هر کدام به فراخور نیازها و منافعشان، امام خمینی‌هایی را تولید کردند تا با وقاحت تمام با او کاسبی کنند.

روح الله خمینی‌هایی که همه‌شان، امام بودند اما در عین حال هیچ کدامشان امام (ره) نبودند!

هر کدام بخشی از حضرت روح الله را نشان می‌دادند اما بخش دیگری را حذف کرده بودند.

انتظار طبیعی از شما این بود که با تعصب و غیرت فراوان، جلوی این تحریف های ناصحیح، که بر اساس منفعت طلبی های قبیله‌ای، نومن ببعض و نکفر ببعض ، با امام راحل برخورد میکرد، را بگیرید، نه این که در کمال تاسف ، خودتان نیز در این چرخه غلط قرار بگیرید.

خدا را شاکریم که حضرت امام(ره)، 21 جلد نورانی از سخنان و نامه ها و اظهار نظرهایشان را در میان ِ امت به یادگار گذاشتند تا کسی نتواند امام  خمینی را که خودش تولید کرده به جای  ایشان به جامعه معرفی کند.

حاج آقا!

مگر از امام (ره) همان 21 جلدی که در دسترس عموم قرار دارد، چه مشکلی دارد که این قدر تلاش می کنید تا از پستوی خاطراتتان، روایت هایی استخراج نمایید که عموما در تایید شخص حضرتعالی است؟!

امام (ره)در فلان مکان، و در گوش شما حرفی زده که هیچ کس جز  شما نشنیده است!

جالب این جاست که اخیرا و پس از فوت همسر امام (ره)، از ایشان نیز که دیگر در میان مردم نیستند، خاطره عجیبی نقل فرموده‌اید.

اخیرا در مراسم بزرگداشت همسر امام راحل فرموده اید: «آن سال واقعا راضی نبودم که برای ریاست جمهوری حاضر شوم، مقامات مختلفی می آمدند و سخنرانی های متعددی انجام می شد اما من زیر بار نمی رفتم، همسر امام (ره) صدایم کرد و گفت امام این انقلاب را به شما سپرده است شما می خواهید آن را به چه کسی بسپارید؟ چه قدر کسانی که می خواهند بیایند را می شناسید؟ من از حرف خانم تکان خوردم و حاضر شدم که در انتخابات شرکت کنم.»

چرا همان زمان که همسر بزرگوار امام در قید حیات بودند این مباحث را مطرح نکردند؟

چرا نگفتند تا آن  انقلابی را که بنا به ادعای مطروحه در خاطره شما، امام دست شما سپرده بودند دست اغیار و ناکسان نیافتد ؟ چرا یک بار علنا به این نکات اشاره نفرمودند؟

اگر اشاره فرمودند و شما شنیدید چرا تا پس از فوت ایشان صبر نمودید؟ چرا همان زمان، نظر ِ همسر امام را در پیشگاه عموم مطرح نکردید؟

جناب آقای هاشمی

اگر شما نسبت به ابتدای انقلاب تغییرات فراوانی داشته‌اید، صحیح نیست اگر بخواهید متناسب با هاشمی جدید، امام (ره) جدیدی نیز تولید بفرمایید.

به ضمیمه نامه‌ای که پیش روی شماست، جلد بیست و یکم صحیفه امام روح الله را، جهت تجدید آشنایی با چهره واقعی امام محضر شریفتان ارسال می‌کنیم.

جنبش عدالتخواه دانشجویی، امیدوار است، جنابتان به جای پرداختن به این مباحث غیر ضروری و به جای آن که از لسان شریف درگذشتگان عزیز، پیرامون خودتان خاطره بیابید، در مورد آقازاده هایتان و آن چه در مقابل دیدگان ملت می‌کنند قاطعانه موضع بگیرید تا خاطره ای بشود شیرین در ذهن یک ملت!

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

جنبش عدالتخواه دانشجویی

منبع: فارس

 
چگونه بینی آل‌سعود در یمن به خاک مالیده می‌شود؟
ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی

گروه بین الملل مشرق؛رضا سراج : رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای در بیانات اخیرشان پیرامون تجاوز آل‌سعود به یمن فرمودند: «سعودی‌ها بدعت بدی گذاشتند در این منطقه و البتّه خطا کردند، اشتباه کردند. کاری که امروز دولت سعودی در یمن دارد انجام می‌دهد، عیناً همان کاری است که صهیونیست‌ها در غزّه انجام دادند»

معظم له در ادامه، در خصوص پیامد این اقدام آل‌سعود فرمودند: «قطعاً بینی سعودی‌ها به خاک مالیده خواهد شد»

این نوشتار تبیینی است پیرامون چگونگی شکست آل‌سعود در یمن و بررسی آثار و تبعات آن‌که بخش‌های زیر را شامل می‌شود:

مروری بر تحولات اخیر یمن، چرایی مداخله‌ی نظامی آل‌سعود در یمن، هوشمندی انصار الله در مقابله با تجاوز آل‌سعود، ارزیابی مداخله نظامی آل‌سعود در یمن، سناریوهای پیش روی رژیم آل‌سعود در خصوص یمن، تجزیه و تحلیل تجاوز زمینی آل‌سعود به یمن، چالش‌های آل‌سعود برای عملیات زمینی، آثار و پیامدهای تجاوز نظامی آل‌سعود به یمن و سخن پایانی.

مروری بر تحولات اخیر یمن:

در طی چند سال گذشته حوثی‌ها به‌عنوان بخشی از شیعیان زیدی با حل اختلافات درونی خود با زیدیان، به یک سرمایه عظیم اجتماعی در یمن دست یافتند. آنان با شکست سلفی‌های تکفیری (مورد حمایت آل‌سعود) در منطقه دماج (در استان صعده) و عبور از قبیله پر نفوذ حاشه، جغرافیای خود را از سعده به سمت استان‌های عمران و جوف توسعه دادند.

جنبش انصار الله پس ‌از آنکه با بی‌اعتنایی دولت عبدربه منصور هادی نسبت به مطالبات مردمی انقلاب یمن مورد حمایت این جنبش مواجه شده در اقدامی نرم، حرکت به سمت صنعا را در دستور کار قرار داد و در این مسیر با شکست نیروهای نظامی محسن الاحمر، عملاّ پایتخت یمن را به کنترل خود درآورد و سپس در اواسط بهمن‌ماه سال گذشته با بهره‌گیری از مرگ عبدالله و جابجایی قدرت در عربستان، ضمن صدور اطلاعیه قانون اساسی، خواستار تحول در ساختار قدرت این کشور شد.

انصار الله با شعار تحقق نتایج گفتگوها و توافق میان گروه‌های یمنی، در چارچوب تشکیل دولت وحدت ملی، عملاّ اقوام و مذاهب این کشور به‌ویژه سنّی‌های شافعی را در کنار زیدی‌ها قرار داد و با پرهیز از انحصارگرایی، خواستار روندی مستقل، آزاد و مردم‌سالار با مشارکت همه‌ی اقوام و مذاهب و گروه‌های سیاسی شد. در مقابل منصور هادی برای مقابله و مهار انقلاب مردم و در راستای طرح آل‌سعود در جهت ایجاد جنگ داخلی (پیاده‌سازی مدل لیبی) و تجزیه این کشور، در اوایل اسفند 93 به سمت عدن فرار کرد و در آنجا دولت خود خوانده‌ای را مستقر نمود.

چرایی مداخله نظامی آل‌سعود در یمن:

جنبش انصار الله با آگاهی نسبت به سناریوهای رژیم آل‌سعود، در اقدامی هوشمندانه و پیش‌دستانه، برای در هم شکستن توطئه‌های جنگ داخلی و تجزیه یمن، حرکت به سمت جنوب این کشور را در دستور کار قرار داد و عدن را به محاصره درآورد.

در چنین شرایطی رژیم آل‌سعود بحران‌های چندگانه زیر را در برابر خود مشاهده کرد:

1- بحران کارآمدی آل‌سعود:

جابجایی قدرت در حاکمیت آل‌سعود و از دست دادن حوزه نفوذ استراتژیک در یمن عملاً آنان را متهم به بی‌کفایتی و ناکارآمدی می‌ساخت.

2- از دست رفتن نقش منطقه‌ای عربستان:

از دست دادن حوزه نفوذ استراتژیک در یمن، منجر به از دست رفتن نقش منطقه‌ای عربستان در برابر رقبای منطقه‌ای آل‌سعود خواهد شد. اهمیت ژئواستراتژیک یمن و تأثیر آن بر نقش منطقه‌ای عربستان موضوعی نیست که حکام سعودی بتوانند از آن چشم گوشی کنند.

3- بحران امنیت:

با عنایات به ترکیب جمعیتی یمن و عربستان و همچنین بحرین می‌توان گفت که یمن رگ حیاتی و ستون فقرات حوزه امنیتی عربستان محسوب می‌گردد و هرگونه تغییر در محیط امنیتی یمن، منجر به تغییر در محیط امنیتی عربستان می‌گردد.

در این ‌ارتباط محمد بن سلمان وزیر دفاع 34 ساله آل‌سعود که از دلالان سلاح و تجهیزات نظامی است به همراه محمد بن نایف 56 ساله (بزرگ‌ترین شاهزاده نسل دوم آل‌سعود) که هم‌اکنون وزیر کشور و جانشین ولی‌عهد عربستان است، به‌زعم خود مترصد هستند با پیروزی در جنگ یمن زمینه قدرت‌یابی خود را فراهم نمایند.

هوشمندی انصار الله در مقابله با آل‌سعود:

همان‌گونه که ذکر شد جنبش انصار الله در اقدامی پیش‌دستانه و هوشمندانه در وهله‌ی اول سعی کرد دو سناریو جنگ داخلی و تجزیه‌طلبی یمن را خنثی کند ازاین‌رو با گسیل نیروهای خود به سمت استان‌های جنوبی تحت نفوذ سلفی‌های تکفیری، تروریست‌های استیجاری و نیروهای منصور هادی، چالش‌ها و تهدیدهای پیش رو را عملاً به فرصت تبدیل کرد.

در وهله‌ی دوم انصار الله سعی کرد در اقدامی پیش‌دستانه و کاملاً هوشمندانه، بر روی زمین، برتری میدانی خود را تثبیت نماید تا در برابر تجاوز زمینی از قبل، زمین را برای دفاع آماده کرده باشد. به‌عبارت‌دیگر انصار الله با پیش‌بینی محورهای تهاجم زمینی و آماده‌سازی وضعیت برای مقابله، نسبت به دشمن خود پیش‌دستی کرد.

سعه‌صدر در پاسخ متقابل به جنایات آل‌سعود را نیز باید به هوشمندی جنبش انصار الله افزود که از یک‌سو مشت بسته خود را در برابر آل‌سعود و متحدان استیجاری آن در صحنه نظامی باز نکرد تا غافلگیری ناشی از اقدامات آتی‌اش ضربات عمیق‌تری را بر پیکره‌ی آل‌سعود وارد کند و از سوی دیگر با خودداری و صبر در موضع دفاع عملاً برای مقابله‌به‌مثل آتی خود، مشروعیت سازی نمود.

جنبش انصار الله با سعه‌صدر و ایجاد دوقطبی ظالم و مظلوم (متجاوز-مدافع) علاوه بر این‌که انسجام داخلی و قدرت ملی خود را به‌صورت فزاینده‌ای افزایش داده، پیشاپیش پیروزی در حوزه قدرت نرم را برای خود رقم زد و افکار عمومی منطقه و جهان را با خود همراه ساخت.

هوشمندی دیگری که می‌بایست در کارنامه انصار الله ثبت کرد، موضوع گرفتار نشدن این جنبش در سناریوی آمریکایی-اسرائیلیِ «جنگ نیابتی و شناختی» است. انصار الله با هوشمندی و عدم شتاب در پاسخ به تجاوزات آل‌سعود و ائتلاف استیجاری، در عمل جنگ نیابتی و جنگ شناختی شیعه-سنی را خنثی نمود.

سعه‌صدر و عدم شتاب در پاسخ و هوشمندانه عمل کردن انصار الله، دستاورد دیگری نیز برای این جنبش به همراه داشت؛ که در این راستا می‌توان به ایجاد تردید برخی کشورها در مشارکت و ائتلاف استیجاری اشاره داشت.

ارزیابی از مداخله نظامی آل‌سعود در یمن:

آل‌سعود و ائتلاف استیجاری تاکنون 1200 سورتی پرواز علیه اهداف نظامی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در یمن انجام داده است که حاصل آن شهادت 2571 نفر از جمله 381 کودک و مجروح و آواره شدن ده‌ها هزار نفر بوده است. در مقابل نیروهای مدافع نیز موفق شده‌اند 3 جنگنده سعودی، یک جنگنده اماراتی و یک جنگنده سودانی را به همراه یک هواپیمای بدون سرنشین را ساقط کنند.

برای ارزیابی نتایج تجاوز نظامی آل‌سعود به یمن می‌بایست به یک نکته بسیار مهم توجه داشت. معمولاً عملیات هوایی در نوع خود یک عملیات پشتیبانی نظامی به‌حساب می‌آید که می‌بایست دستیابی به اهداف زیر را برای کشور یا کشورهای متجاوز فراهم نماید:

1- تغییر موازنه‌ی وضعیت به نفع نیروهای معارض داخلی در کشور هدف
2- زمین‌گیر ساختن (عملیات سد) و ممانعت از پیشروی نیروی متخاصم از طریق بمباران‌های گسترده
3- تحمیل اراده به حریف و وادار ساختن آن به پذیرش شرایط کشور یا کشورهای متجاوز
4- ایجاد فشار علیه کشور هدف از طریق فعال کردن گسل‌های اجتماعی (بمباران مناطق عمومی و مسکونی و تأسیسات زیر بنایی)
5- ممکن ساختن عملیات زمینی با ضریب موفقیت و سرعت بالا از طریق ایجاد زمین سوخته
6- سهولت پیشروی و برطرف ساختن موانع پیشروی نیروهای متجاوز به سمت اهداف معین

در ارزیابی از طریق شاخص اول می‌بایست اذعان کرد که بمباران‌های انجام‌شده تاکنون نه‌تنها نتوانسته کمک مؤثری به مخالفین و معارضی انقلاب یمن بکند، بلکه برعکس آنان (به‌ویژه جریان اصلاح و لقاء مشترک) با از دست دادن مشروعیت و پایگاه اجتماعی خود، در صحنه میدانی شکست‌های متعددی را پذیرا شده‌اند که هرکدام از آن‌ها در نوع خود شکست رژیم آل‌سعود و ائتلاف استیجاری می‌باشد.

زمین‌گیر نشدن انقلابیون یمن و پیشروی خیره‌کننده آن‌ها به سمت نقاط استراتژیک در جنوب یمن شاخص دیگری است برای ارزیابی شکست راهبردی آل‌سعود در یمن. در این راستا تحرک ماشین جنگی انصار الله در مناطق مختلف علیه تروریست‌های استیجاری و مزدوران عبدربه منصور هادی مؤید این مهم است.

عدم پذیرش اراده آل‌سعود با موضوع آتش‌بس در برابر عقب‌نشینی انصار الله از عدن و صنعا نیز ناکامی آل‌سعود در شاخص سوم را نمایان می‌سازد. بمباران مداوم زیرساخت‌های مناطق عمومی و مسکونی شهرهای مختلف یمن و عدم ظهور فشار اجتماعی در صحنه این کشور به انصار الله جهت تن‌دادن به خواسته‌های آل‌سعود و یا پایان دادن به وضعیت ویژه در یمن، شکست در شاخص چهارم ارزیابی از مداخله نظامی آل‌سعود است.

وجود تردید جدی در آغاز عملیات زمینی و ناممکن دانستن پیروزی در تجاوز زمینی و مصطلح شدن تعابیری همچون یمن ویتنام دیگر برای عربستان ناکامی در شاخص‌های پنجم و ششم را مشهود می‌سازد.

سناریوهای پیش‌روی آل‌سعود در یمن:

بنا بر مباحث مطروحه در مجموع می‌توان گفت آل‌سعود و ائتلاف استیجاری پس از تخریب بیست روز تجاوز نظامی سه سناریو پیش روی خود خواهند داشت.

1. متوقف ساختن جنگ نظامی از طریق توسل به میانجیگری دیپلماتیک
2. تسری جنگ داخلی (پیاده‌سازی مدل لیبی)
3. تجاوز زمینی

پذیرش میانجی‌گری و متوقف ساختن جنگ با وضعیت میدانی موجود به‌معنای شکست آل‌سعود و ائتلاف استیجاری خواهد بود . این مهم در واقع پذیرفتن میدانی انصار الله همانند پیروزی‌های مقاومت در جنگ‌های 33 ، 22 ، 8 و 51 روزه است . در چنین شرایطی انصار الله با بهره‌گیری از پیروزی و اعتماد به‌نفس عملاً در مسیر اجرایی ساختن دولت وحدت ملی در یمن حرکت خواهد کرد .

تسری جنگ داخلی سناریویی دائمی برای مقابله با انقلاب یمن خواهد بود . گسیل داشتن تروریست‌های تکفیری اجاره‌ای به یمن، مؤید تلاش برای دائمی ساختن این سناریو است .

سناریوی سوم، تجاوز زمینی است . به نظر می‌رسد با هدایت‌گری صهیونیست‌ها از یک‌ طرف و تلاش آل‌سعود برای حفظ نفوذ و نقش‌آفرینی راهبردی در منطقه از طرف دیگر، این رژیم را به جنگ زمینی در یمن ترغیب نماید . احتمال وقوع این سناریو زمانی بیشتر می‌شود که شکست حملات هوایی، رؤیاهای شاهزادگان نسل دوم آل‌سعود را برای تکیه بر تخت پادشاهی بربادرفته ببیند . ازاین‌رو جاه‌طلبی و ثروت‌اندوزی حاصل از دلالی جنگ‌افزار از دیگر عوامل مؤثر بر روند اجرایی شدن سناریوی سوم است .

تجزیه‌وتحلیل تجاوز زمینی آل‌سعود به یمن :

تجاوز زمینی آل‌سعود و ائتلاف استیجاری از سه محور محتمل خواهد بود :

محور اول : شمال یمن
محور دوم : غرب یمن
محور سوم : جنوب یمن

ضمن آنکه عملیات زمینی از هر محوری آغاز شود تروریست‌های تکفیری اجاره‌ای و معارضین انقلاب یمن تلاش خواهند کرد از درون عملیات مکملی را انجام دهند .

 
 

 

محور شمال همان محوری که نیروی زمینی و هوایی عربستان و اردن تجربه یک شکست سنگین و فضاحت‌بار را قبلاً تجربه کرده‌اند . در این محور متجاوزین می‌بایست از چند استان شمالی یمن به‌ویژه صعده و جوف عبور نمایند که با توجه به شرایط زمین و سازمان‌دهی انصار الله در این منطقه، این محور نمی‌تواند محور اصلی تجاوز زمینی به یمن باشد .

محور دوم الحدیده در غرب یمن خواهد بود که از ساحل بسیار طولانی در دریای سرخ برخوردار است . اکثریت مردم الحدیده شافعی مذهب هستند . عملیات نظامی در این محور مستلزم سر پل گیری است که بخشی از یک عملیات پیچیده نظامی بوده و نیازمند استفاده از نیروی دریایی، بمباران وسیع و پیاده‌سازی نیروی نظامی در ساحل و پیشروی با سرعت به سمت اهداف در عمق می‌باشد.

در این راستا به نظر می‌رسد عملیات سرپل گیری و توسعه سریع آن از توان یک ارتش استیجاری خارج است ضمن آنکه تنش در سواحل غربی یمن، مخاطراتی را برای تردد ناوگان تجاری به همراه خواهد داشت . توقف و تأخیر در انتقال حدوداً 4 میلیون بشکه نفت به غرب می‌تواند در محاسبه‌ی هزینه – فایده انجام عملیات در این محور مؤثر باشد .

محور سوم در جنوب یمن که استان‌های عدن، لحج و تعز را در برمی‌گیرد، در نگاه اول بیشتر به‌عنوان محور تک اصلی به چشم می‌آید به‌ویژه اینکه در این محور تکفیری‌های اجاره‌ای مزدوران عبدربه منصور هادی می‌توانند همزمان عملیات مکمل انجام دهند . اما با این‌حال عملیات نظامی در این محور نیز دشواری‌های عملیات سر پل گیری در محور الحدیده و مخاطرات محاصره شدن نیروهای متجاوز را می‌تواند به همراه داشته باشد . ضمن اینکه جنگ در این محور چنانچه با سرعت به پیروزی موردنظر متجاوزین منجر نگردد، آنگاه بحرانی بین‌المللی را متوجه آل‌سعود می‌کند که تبعات آن گسترده خواهد بود .

چالش‌های آل‌سعود برای عملیات نظامی :

آل‌سعود برای تجاوز زمینی به یمن با چالش‌های بسیاری روبرو است که هرکدام از آن‌ها انجام عملیات زمینی را به کابوسی برای حاکمان این رژیم ننگین می‌سازد .

 1- ایجاد ائتلاف برای تجاوز زمینی:

آل‌سعود اگر چه حاضر به پرداخت 25000 دلار برای هر سرباز برای جنگ شده است اما برخی از کشورها مانند پاکستان به دلایل داخلی حاضر به پذیرش شرکت در عملیات زمینی علیه یمن نشده‌اند.

2- ایجاد مشروعیت برای عملیات زمینی در یمن:

شکست در ایجاد ائتلاف گسترده و عدم موفقیت در دوقطبی سازی جهان اسلام و همچنین محکومیت آل‌سعود در افکار عمومی جهان به‌ویژه مسلمانان، مؤید عدم توانایی برای ایجاد مشروعیت تجاوز نظامی به یمن است. در این راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی با این‌همانی ساختن تجاوز آل‌سعود به یمن با اقدامات رژیم جنایتکار صهیونیستی در غزه چالش بزرگی را برای حکام آل‌سعود به وجود آوردند.

3- تجربه تاریخی شکست متجاوزین به یمن:

شکست دولت‌های یونان، عثمانی و همچنین مصر در زمان عبدالناصر و حتی خود آل‌سعود، یمن را به دژ تسخیرناپذیر و کشوری مقاوم در طول تاریخ تبدیل کرده است. در این میان تجربه مصر در سال 1341 ه.ش که بیش از ده هزار نفر از نیروی 60 هزارنفری خود را در تجاوز به یمن از دست داد، به‌مثابه کابوس هولناکی فرا روی نازپرورده‌های آل‌سعود و متجاوزین است.

4- فعال شدن گسل‌های داخلی:

یکی از مهم‌ترین چالش‌های آل‌سعود برای تجاوز زمینی به یمن فعال شدن گسل‌های داخلی است. جمعیت 4.5 میلیونی شیعیان اثنی عشری و همچنین جمیعت میلیونی شیعیان اسماعیلیه و زیدیه در داخل قلمرو حکومت آل‌سعود حتماً واکنش‌هایی علیه تجاوز به یمن انجام خواهند داد ضمن آنکه فعال شدن گسل‌های سیاسی در خاندان آل‌سعود را نیز باید به این چالش‌ها اضافه کرد در این راستا می‌توان به مخالفت ولی‌عهد با اقدامات وزیر دفاع (محمد بن سلمان) و وزیر کشور (محمد بن نایف) اشاره داشت.

5- به مخاطره افتادن شریان انتقال نفت:

در محاسبات راهبردی آل‌سعود برای آغاز تجاوز زمین، امنیت حوزه انرژی موضوعی بسیار مهم خواهد بود. دراین‌ارتباط روزنامه‌های غربی (دیلی تلگراف و ایندپندنت) با صراحت این نگرانی را مورد تأکید قرار دادند و از مخاطرات ممکن از جمله تهدیدهایی که می‌تواند متوجه میدان بسیار وسیع الغوار در شرق عربستان گردد سخن به میان آورند.

6-عدم اطلاع از توانایی و اقدامات متقابل انصار الله:

انصارالله با هوشمندی مشت خود را برای پاسخ متقابل تا این لحظه بسته نگه‌داشته است، عدم اطلاع دقیق از مقدورات و توانمندی‌های انصار الله یکی از معادلات حل‌نشده آل‌سعود برای آغاز تجاوز زمینی به یمن است.

7- عدم توانمندی در عملیات آفندی:

دکترین و ساختار نظامی عربستان دفاعی است. ارتش عاریتی آل‌سعود که حتی نیمی از گارد سلطنتی آن‌را نظامیان پاکستانی تشکیل می‌دهند برای حفاظت از اماکن حیاتی و حساس عربستان همواره ناگزیر به استفاده از یگان‌های نظامی استیجاری است. حال با این اوصاف این ارتش عاریتی چگونه می‌خواهد عملیات گسترده و زمان‌بر نظامی انجام دهد، معمایی است که سردمداران آل سعود تاکنون نتوانسته‌اند آن‌را حل کنند.

8- چگونگی مواجه‌شدن با جنگ نامنظم و ناهموار:

چگونگی مواجه‌شدن با جنگ نامنظم و ناهموار یکی از چالش‌های بسیار مهم در منطقه بوده است. مواجهه شوروی سابق در افغانستان و آمریکا در افغانستان و عراق و همچنین رژیم صهیونیستی در لبنان و غزه شاهد مثالی است که این دشواری را به‌وضوح نشان می‌دهد.

9- هزینه‌های بسیار سنگین ائتلاف استیجاری:

آل‌سعود تا به همین جای کار متحمل هزینه‌های سنگینی برای تجاوز به یمن شده است لیکن هزینه‌های تجاوز زمینی بسیار بیشتر از محاسبات آل‌سعود خواهد بود. در این راستا روزنامه القدس العربی فاش ساخت که مصر برای شرکت در ائتلاف و انجام عملیات نظامی 200 میلیارد دلار از حکومت آل‌سعود درخواست کرده است.

10- امکان عملیات متقابل در خاک عربستان:

استان‌های یمنی (عسیر، نجران و جیزان) ضمیمه‌شده به قلمرو آل‌سعود به دلیل دل‌بستگی به یمن، می‌توانند علاوه بر مطالبه جدایی‌طلبی، اقدامات مقابله‌به‌مثل را از درون عربستان علیه پایگاه‌های نظامی هوایی و دریایی در تیررس عملیاتی نمایند.

بنابراین آل‌سعود چه عملیات نظامی علیه یمن را متوقف کند و یا با اشتباه مضاعف، تجاوز زمینی را به یمن آغاز کند در هر صورت تنها یک نتیجه مشخص پیش رو خواهد داشت و آن‌هم شکست فضاحت‌بار توأم با مالیده شدن بینی این رژیم ننگین به خاک است.

آثار و پیامدهای تجاوز نظامی آل‌سعود به یمن

تجاوز نظامی آل‌سعود به یمن و شکست آن یقیناً در شکل‌گیری هندسه سیاسی جدید در منطقه، ایجاد ترتیبات امنیتی و تغییر توازن استراتژیک در منطقه تأثیرات بسیار مهمی بر جای خواهد گذاشت.

آثار و پیامدهای آن می‌تواند مشابه پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه با رژیم صهیونیستی و یا حتی فراتر از آن باشد.

به نظر می‌رسد آثار و پیامدهای این تغییرات درون عربستان تا منطقه غرب آسیا و حتی فرا منطقه را در بر خواهد گرفت که در زیر به‌اجمال به آن‌ها اشاره می‌شود.

1- به چالش کشیده شدن کارآمدی و کفایت حاکمان جدید آل‌سعود و تشدید جنگ قدرت در این کشور و زمینه‌سازی برای جابجایی قدرت و در ادامه جنگ قدرت در آل‌سعود
2- از دست رفتن نقش منطقه‌ای آل‌سعود با توجه به شکست‌های قبلی این رژیم در سوریه، لبنان و عراق
3- افزایش قدرت و اقتدار قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در منطقه
4- گسترش چشمگیر و خیره‌کننده جغرافیا و فرهنگ مقاومت در منطقه
5- تغییر توازن استراتژیک در منطقه با برتری محور مقاومت در برابر محور غربی، عربی و عبری
6- تشدید تنفر نسبت به محور غربی، عربی و عبری در افکار عمومی به‌ویژه مردم منطقه
7- الگوسازی برای بیداری اسلامی و آغاز فاز جدیدی از موج بیداری اسلامی در منطقه با الهام از مقاومت اسلامی
8- تأثیر بر معادلات بازار انرژی و معادلات فی‌مابین قدرت‌های جهانی
9- تأثیر بر مذاکرات جمهوری اسلامی و 3 کشور غربی در موضوع هسته‌ای
10- تشدید جنگ نیابتی در منطقه از طریق جریان‌های تکفیری دست‌آموز
11- تشدید جنگ شناختی علیه مسلمانان و دین مقدس اسلامی از طریق اسلام هراسی و ایران هراسی
12- و از همه مهم‌تر جنگ آل‌سعود علیه یمن، آثار بسیار شگرفی بر موضوع مهدویت خواهد داشت.

سخن پایانی:

پایان‌بخش این نوشتار فرازی از بیانات امام راحل عظیم الشان و مروری بر وعده صادق آن ودیعه الهی پس از جنایت آل‌سعود در به شهادت رسانیدن جمعی از حجاج بیت‌الله‌الحرام خواهد بود:

«اگر از صدام بگذریم، اگر مسأله قدس را فراموش کنیم، اگر از جنایت‌های امریکا بگذریم از آل‌سعود نخواهیم گذشت.» «ان‌شاء الله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل‌سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد، و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود کفر و نفاق و آزادی کعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجدالحرام وارد خواهیم شد.»

 


 
منابع خبری اسرائیل: «حسنی مبارک» مُرد
ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، منابع خبری اسرائیلی لحظاتی پیش از مرگ رئیس‌جمهوری سابق مصر خبر دادند.

لحظاتی پیش پایگاه خبری «HNN» اسرائیل در خبری فوری اعلام کرد که «حسنی مبارک» رئیس‌جمهوری سابق مصر مُرد.

براساس این گزارش، منابع اسرائیلی این خبر را مستند به گزارش‌های داخلی دولت مصر خواندند ولی درباره منبع خبر جزئیاتی ارائه نکردند.

تاکنون این خبر به‌طور رسمی تایید و یا تکذیب نشده است.

منبع: آنا

 
تعبیر جالب سردار نقدی از شورای امنیت
ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، سردار محمدرضا نقدی صبح امروز در جلسه معارفه جانشین سپاه عاشورا با اشاره به شرایط حساس جهانی اظهار داشت: بشریت در یک پیچ تاریخی مهم قرار گرفته و دشمنی‌های شیاطین و مستکبران را با ملت‌ها شاهد هستیم به خصوص اوج‌گیری دشمنی‌ها با مسلمین را در همه جا شاهد هستیم و ویران کردن خانه‌ها و کشتن زنان و کودکان را در منطقه شاهد هستیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین افزود: حوادث یمن و کودک‌کشی‌ها ‌نشان می‌دهد که ذره‌ای از توحش دولت آمریکا کم نشده و رژیم آمریکا همان رژیم وحشی و تجاوز گر و ضدانسانی هست و با درجاتی بیش از گذشته به کار خود ادامه می‌دهد.

نقدی تاکید کرد: شورای امنیت که بهتر است شورای ناامن‌سازی جهان به آن گفته شود قطعنامه صادر می‌کند و به جای اینکه از متجاوز بخواهد که تجاوز را قطع کند ملتی را که می‌خواهد از خود دفاع کند را از سلاح و تجهیز شدن محروم می‌کند.

دنیا دیگر از این همه ظلم و ستم خسته شده است

وی پایمال کردن حق مظلومان و دفاع از غاصبان و تجاوزگران را قانون شورای امنیت و آمریکا دانست و گفت: دنیا از این همه ظلم و ستم خسته شده و به دنبال یک منجی و پناهگاه می‌گردند و امروز این ملت‌های مظلوم پناهگاه خود را در جمهوری اسلامی ایران پیدا کرده‌اند و ایران نقطه امید و تکیه‌گاه شده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد: در حال حاضر هر ملتی که از خود دفاع می‌کند مستکبران ایران را متهم به دخالت می‌کند و این در حالی است که مستکبران سلاح و هواپیما می‌فرستند و مردم را بمباران می‌کنند و این امر به علت این است که مردم کشورهای محروم ایران را محل امید و تکیه گاه خود می‌دانند.

وی ادامه داد: براساس قانون آنان یک سخنرانی مقام معظم رهبری و نیز پرستاری از مجروحان مظلومان دخالت محسوب می‌شود اما کشتار وحشیانه آنان دخالت محسوب نمی‌شود و این در حالی است که کانون بیداری ایران اسلامی نقطه امید مظلومان و مردم جهان است و همانگونه که سیدحسن نصر الله در سخنرانی خود گفت، محبوبیت ایران به صورت طبیعی در منطقه و جهان به وجود آمده است.

وی یادآور شد: این نقطه امید شدن مظلومان جهان برای ما هم مایه امیدواری و سرافرازی است و در عین حال مایه نگرانی است که مسئولیت را سخت‌تر کرده و باید بتوانیم به الگوهای مورد انتظار برسانیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: این مسئولیت سخت را در شرایطی دشوار بر دوش داریم و در حالی که با آنان مذاکره می‌کنیم با ما جنگ نظامی نیز می‌کنند و در مرزها توسط تروریست‌ها با ما در حال جنگ هستند.

وی یادآور شد: تمام پایگاه‌های تروریستی و سلطنت‌طلب‌ها مقرشان در آمریکا قرار دارد و علاوه بر آن صدها شبکه ماهواره‌ای بر ضد ملت ایران از آمریکا هدایت می‌شوند و ما باید الگوی ملت‌های ستمدیده را در چنین شرایط سختی بسازیم و این ماموریت امروز ملت ایران است که با رهبری الهی متکی به خدا این کار ممکن است.

سردار نقدی افزود: نفرت و ایجاد جنگ و نفاق میان ملت‌های مسلمان منطقه از اهداف و برنامه‌های استکبار است و این در حالی است که امروز سرمایه بزرگ وحدت و همدلی را در منطقه و از جمله میان ایران و عراق شاهد هستیم.

امروز باید آذربایجان به دنبال باکری زمان خود و ستارخان امروز خود باشد

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به الگو بودن تبریز در میان بسیاری از شهرهای کشور تصریح کرد: امروز باید آذربایجان به دنبال باکری زمان خود و ستارخان امروز خود باشد و آن بزرگان در زمان خود کار بزرگ خود را انجام دادند و ما نیز نباید در گذشته بمانیم و برای فردای تاریخ باکری‌ها و ستارخان‌ها را بسازیم.

وی همچنین همدلی و همزبانی میان دولت و ملت را نیاز مهم امسال دانست و گفت: برای مقابله با زورگوئی‌های مستکبران به همدلی و همزبانی نیازمندیم و سال ۹۴ باید سال اتفاقات مهم در عرصه بسیج نیز باشد.
منبع: فارس

 
هاشمی فرمانداران تهران را تهدید به عزل کرد
ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، سیدحسین هاشمی استاندار تهران در اولین نشست مشترک فرمانداران، مدیران کل ستاد استانداری که با حضور معاون سیاسی وزیر کشور صبح امروز برگزار شد، اظهار داشت: تمام فرمانداران باید آمادگی خود را به منظور برگزاری انتخابات در کنار صیانت از آرای مردم داشته و زمینه مناسبی را به منظور به صحنه آوردن مردم در انتخابات فراهم کنند.

وی با بیان اینکه از ابتدای آغاز به کار خود ۲ شعار تعامل و همکاری و اعتدال و اعتماد را به تمامی فرمانداران گوشزد کردیم که در تمام امور رعایت کنند، افزود: در سال 94 هیچ کسی حق ندارد که شائبه حمایت از کسی را چه نمایندگان فعلی و چه کاندیداها داشته باشد؛ فرمانداران و مقامات دولتی در استان‌ها نیز از حضور در همایش‌هایی که ضروری نیستند صرف نظر کنند.

استاندار تهران خطاب به فرمانداران و مدیران ستادی این استانداری گفت: حق ندارید تبعیض قائل شوید زیرا از نظر ما تمام تشکل‌ها و احزاب یکسان هستند و باید امکانات مساوی در اختیارشان قرار گیرد و رای‌های شخصی خودتان را نباید در افکارتان دخالت دهید.

استاندار تهران با بیان اینکه هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان از شاخص اعتدالی برخوردار هستند، گفت: ما از همان روز اول منش و روش اعتدالی و سیاست دولت را در حوزه سیاسی اعمال کردیم و در آینده هم این سیاست با قوت ادامه پیدا خواهد کرد.

هاشمی با بیان اینکه ما از آغاز فعالیتمان در استانداری نسبت به ۲ مقوله اخلاقی و مادی به فرمانداران تذکر دادیم، تصریح کرد: حتی در روز انتخابات اگر مشخص شود فرمانداری درگیر این ۲ مقوله شده در همان روز حتی روز انتخابات عزل خواهد شد.

وی با اشاره به تاکیدات رئیس‌جمهور مبنی بر اجرای صحیح قانون در تمام دستگاه‌های اجرایی، ادامه داد: ما باید در راستای این شعار دولت قانون را به طور دقیق و صحیح اجرا کنیم و حق نداریم تفسیر به رای کنیم.

وی با اشاره به رایزنی‌های خود با دولت و رئیس‌جمهور برای برگزاری سفر استانی روحانی به شهرستان تهران، اظهار داشت: در گفت‌وگوهایی که با رئیس‌جمهور داشتم ایشان قول دادند که این سفر انجام شود و حدود یک هفته قبل نیز رئیس‌جمهور به آقای شریعتمداری دستور دادند که بعد از سفر گیلان برنامه‌ریزی‌های لازم برای سفر ایشان به تهران در قالب شانزدهمین سفر استانی انجام شود.
منبع: فارس

 
در پی ممانعت مسئولان دانشگاه امیرکبیر از سخنرانی بذرپاش
ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی

دانشگاه: زمان کافی برای بررسی سخنرانی بذرپاش نبود/

 

 

دانشجویان: مسئولان مخالف حضور بذرپاش بودند

دانشگاه امیرکبیر درحالی از عدم زمان کافی برای بررسی سخنرانی بذرپاش در دانشگاه امیرکبیر سخن می‌گوید که انجمن اسلامی دانشگاه عنوان می‌کند مسئولان با حضور مهرداد بذرپاش در برنامه انجمن به صورت جدی مخالف بودند.

خبرگزاری فارس: دانشگاه: زمان کافی برای بررسی سخنرانی بذرپاش نبود/ دانشجویان: مسئولان مخالف حضور بذرپاش بودند

 

ومی دانشگاه امیرکبیر در واکنش به انتشار خبر «مسئولان دانشگاه امیر کبیر مانع سخنرانی بذرپاش در دانشگاه شدند» طی نامه‌ای اعلام کرد که انجمن اسلامی دانشگاه در 20 اسفند 93 مجوز برگزاری جشن هسته‌ای را با حضور «حسن عباسی» برای روز 25 فروردین 94 در سالن اجتماعات مرکزی دانشگاه از «دبیرخانه هیأت نظارت بر تشکل‌ها» درخواست می‌کند. «هیأت نظارت» نیز با برگزاری این برنامه و حضور «حسن عباسی» موافقت کردند. سپس 3 روز مانده به برگزاری برنامه، درخواست دیگری مبنی بر حضور «سعید زیباکلام» را مطرح کردند که مجدد هیأت نظارت با حضور وی نیز موافقت کرد.

 

در بخش دیگری از این نامه  آمده است که انجمن اسلامی دانشگاه در 24 فروردین 94 و تنها یک روز قبل از برنامه، بدون کسب مجوز و هماهنگی لازم با هیأت نظارت، نسبت به چاپ پوستر تبلیغاتی تحت عنوان «در چرک‌نویس لوزان؛ از پیشرفت رانده، در تحریم مانده» را با حضور 3 نفر دیگر یعنی آقایان؛ «ابوالفضل زهره‌وند»، «مهرداد بذرپاش» و «فواد ایزدی» به انضمام آقای حسن عباسی جهت نصب به «اداره کل فرهنگی دانشگاه» ارسال می‌کند.

 

روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر در ادامه نامه آورده است که با توجه به مجوز صادر شده و عدم زمان کافی جهت تشکیل جلسه «هیأت نظارت» به آنها اعلام می‌شود که این برنامه پیشنهادی در زمان دیگری مورد بررسی قرار خواهد گرفت ولی مجوز برنامه قبلی به قوت خود باقی است. ولیکن متأسفانه «انجمن اسلامی دانشجویان» در اظهاراتی خلاف واقع اعلام می‌کند «با پیگیری انجمن اسلامی برنامه «حسن عباسی» که مسئولین دانشگاه آن را لغو نمودند برگزار می‌گردد».

 

در پایان این نامه آمده است که از ابتدا و براساس روند درخواست‌های ارائه شده و تشکیل جلسه «هیأت نظارت» برگزاری برنامه با حضور «حسن عباسی» هیچ منعی نداشته است. مجدد تاکید می‌گردد جهت حضور آقایان؛ «زهره‌وند»، «بذرپاش» و «ایزدی» هیچ گونه درخواست کتبی به دبیرخانه «هیأت نظارت» ارسال نگردیده بود.

 

این درحالی است که علی اکبری سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در گفت‌وگو با فارس با اشاره به عدم تشکیل جلسه هیأت نظارت دانشگاه، گفت: با پیگیری‌های انجمن اسلامی دانشجویان مجوز برنامه با حضور دو مهمان اصلی یعنی حسن عباسی و  سعید زیبا کلام در بعدازظهر روز 22 فروردین توسط دانشگاه صادر شد. اما متاسفانه به دلیل برخی مشکلات، انجمن موفق به انجام هماهنگی نهایی با زیبا کلام نشد.

 

اکبری ادامه داد: سپس با پیگیری‌های دانشجویان در مدت زمان کوتاه باقی‌مانده بذرپاش، فواد ایزدی و زهره‌وند برای حضور در این برنامه پاسخ مثبت دادند، بلافاصله درخواست سخنرانی این مهمانان به مسئولان دانشگاه اعلام شد و با توجه به حضور این افراد در رسانه ملی جهت تبیین ابعاد فنی و حقوقی بیانیه لوزان گمان آن می‌رفت تا دانشگاه به سادگی و با پذیرشی بهتر از مهمان قبلی، با این درخواست موافقت کند.

 

سخنگوی انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه در ابتدا با حضور مهرداد بذرپاش به صورت جدی در این برنامه مخالفت شد، گفت: با اسرار انجمن بر حضور مهمانان، مسئله به دفتر ریاست دانشگاه ارجاع و دفتر ریاست بدون اشاره به تأخیر هیأت نظارت با دعوت تمامی مهمانان جدید مخالفت کرده و اعلام کرد باید شما منتظر برگزاری جلسه هیأت نظارت بعدی باشید. لذا انجمن تصمیم به برگزاری برنامه تنها با سخنرانی حسن عباسی گرفت.

 

وی در ادامه گفت: مسئولان دانشگاه پس از طراحی تبلیغات برنامه توسط انجمن اسلامی از صدور مجوز نصب خودداری نموده و علت را تند بودن عنوان و طراحی تبلیغات مطرح کردند، در نهایت در ظهر روز 24 فروردین یعنی تنها یک روز مانده به برنامه به انجمن اعلام شد که مجوز کل برنامه لغو شده است.

 

اکبری با اشاره به مجوز دوباره آن هم بصورت شفاهی توسط مسئولان دانشگاه در ساعت 9 شب برای برگزاری برنامه انجمن گفت: با پیگیری‌های مجدانه شورای مرکزی دانشگاه در ساعت 9 شب مجددا مجوز برنامه را تنها با حضور  حسن عباسی تایید کرده و علیرغم تبلیغات نیم روزه برنامه با استقبال گسترده دانشجویان مواجه شد و این جای سوال دارد که چرا دانشگاه با برنامه‌ای تبیینی مانند این که تعداد کثیری از دانشجویان به برگزاری آن مشتاق‌ هستند برخوردی این چنین دارد؟

 

سخنگوی انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر در پایان سخنان خود گفت: همچنین در روز اجرای برنامه مسئولان اعلام کردند که تمامی افراد و شخصیت‌هایی که در درون نظام تعریف شده‌اند حتما می‌توانند در دانشگاه برنامه داشته باشند و انجمن می‌تواند درخواست مجوزها را در جلسه بعدی هیأت نظارت مطرح کند. انجمن اسلامی دانشجویان امیرکبیر این رویکرد را تحسین نموده و امیدوار است در آینده شاهد حوادثی مانند ممانعت از سخنرانی حسین شریعتمداری و مهرداد بذرپاش نباشیم. 
نامه سرگشاده دانشجویان دانشکده رسانه فارس به «آلن ایر»
ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی

کتاب «بحران ساختگی» را بخوانید تا با

 

 

«مبانی منطق آمریکایی» آشنا شوید

 جمعی از دانشجویان دانشکده رسانه فارس در نامه‌ای سرگشاده از آلن ایر سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا خواستند کتاب «بحران ساختگی» نوشته گرت پورتر آمریکایی را مطالعه نماید.
خبرگزاری فارس: کتاب «بحران ساختگی» را بخوانید تا با «مبانی منطق آمریکایی» آشنا شوید

به دنبال انتشار گزارش مستند خبرگزاری فارس درباره جیسون رضائیان و طرح این پرسش که آیا نام این فعالیت ها خبرنگاری می تواند باشد یا جاسوسی، آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا طی مطلبی استدلال‌های این گزارش را غلط خوانده و خبرنگاران فارس را توصیه به خواندن کتاب منطق شهید مطهری کرد. پیرو انتشار مطلب آلن ایر، جمعی از دانشجویان دانشکده رسانه فارس در نامه ای سرگشاده، به آلن ایر توصیه کردند کتاب «بحران ساختگی» نوشته گرت پورتر را مطالعه کرده و با منطق آمریکایی بیشتر آشنا شود. متن این نامه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای آلن ایر

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

از آنجائیکه طی مطلبی در صفحه فیس بوک خود، علاقمندی تان را به امور منطقی نشان داده اید، برآن شدیم تا به جنابعالی توصیه کنیم کتاب «بحران ساختگی» نوشته آقای دکتر گرت پورتر-هموطن‌تان- را مطالعه فرمائید تا با اصول و مبانی منطق در نظام سیاسی آمریکا بیشتر آشنا شوید.

دکتر پورتر در این کتاب به شما ثابت خواهد کرد که رژیم آمریکا چگونه با دروغ‌های مضحک و جعل کودکانه اسناد، جمهوری اسلامی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای کرده تا این دروغ بزرگ و بحران ساختگی را بهانه ای برای ضربه زدن به ملت ایران قرار دهد.

این کتاب را بخوانید تا وجدانتان را در معرض یک نمونه از مصادیق منطق «توجیه وسیله توسط هدف» در شاکله معرفتی خود و روسای جنایتکارتان قرار دهید بلکه بیدار شوید. شما برای دشمنی و ضربه زدن به این ملت،‌ به هر دروغ و تهمت بی‌پایه‌ای متوسل شده اید و البته ما خوشحالیم که وجدان‌های بیدار و انسان‌های آگاهی چون گرت پورتر، در قلب آمریکا، نقشه‌های شوم الیگارش‌های آمریکایی را نقش برآب کرده اند.

جمعی از دانشجویان دانشکده رسانه فارس» 
استفاده اجباری داعش از کودکان عراقی در جنگ
ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از العهد، یک مقام عراقی اعلام کرد: تروریست های داعش به صورت اجباری از کودکان عراقی در جنگ استفاده می کنند.

به گفته این مقام عراقی، این اتفاق در مناطقی از جمله «الحویجه»، «القیاره» و «الشرقاط» رخ داده است.

این منبع ادامه داد: تروریست های داعش برای خانواده هایی که در مناطق تحت سیطره آنها در عراق زندگی میکنند شرط تعیین کرده اند که هر خانواده باید یکی از جوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله خود را به عضویت این گروه درآورد.

منبع: مهر

 
عکس/ دیدار مادر شهیدامیدی با فرزندش بعداز 29سال
ساعت ٥:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
شهید «عباس امیدی» در سال 65 در منطقه پنجوین در سن 19 سالگی به شهادت رسید. پیکر او سال 90 تفحص شده و به تهران آمده بود اما به دلیل مشخص نبودن هویتش به صورت گمنام همراه با 6 شهید دیگر در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) در "باغ موزه دفاع مقدس" به خاک سپرده شده بود. سرانجام امسال همزمان با ولادت بانوی دو عالم حضرت زهرا(س) این شهید هویتش احراز شد و خانواده صبورش، خصوصا مادرش پس از 29 سال از چشم‌انتظاری درآمد.


عکس: سیدحسین نوربخش


 
واکنش موسسه امام (ره) به ادعای هاشمی
ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، حمید انصاری درباره علت سکوت موسسه تنظیم و نشر آثار امام درباره انتساب مواضع جدید به حضرت امام درباره جام زهر گفت: از دفتر آقای هاشمی سؤال کنید مستندی دارند یا خیر اما اگر مطلبی بود که نیاز به موضع‌گیری موسسه داشت بدون ملاحظه موضع‌گیری می‌‌کنیم.


حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) درباره اظهارات اخیر هاشمی‌رفسنجانی مبنی بر اینکه امام(ره) دو ـ سه ماه بعد از پذیرش قطعنامه 598 به وی گفته‌اند «جام زهر برای من شیرین شد» و موضع موسسه امام در این باره اظهاراتی را مطرح کرد که در ادامه می‌‌آید:
 
 

با توجه به چهره دو وجهی که از سوی آقای هاشمی درباره امام مطرح می‌شود موضع موسسه امام چیست؟

 

انصاری‌: باید بررسی کنیم و اگر قرار شد موضع بگیریم رسما اعلام می‌کنیم.

 

یعنی الان موسسه در حال بررسی مواضع آقای هاشمی است؟

 

انصاری: خیر اگر قرار شد مطلبی باشد، کار می‌کنیم.

 

آقای انصاری پس تکلیف صحبت‌های دوگانه هاشمی از امام که به نسل سوم ارائه می‌شود، چیست؟ چرا موسسه بلافاصله پس از صحبت‌های آیت‌الله محمد خامنه‌ای موضع گرفت اما الان احساس می‌شود برخورد جناحی می‌کند؟

 

انصاری: شما اگر نگاه کنید مطلبی که آقای محمد خامنه‌ای گفتند خیلی فرق می‌کند.

 

بالاخره اظهار نظر اخیر آقای هاشمی هم فرق داشت و ایشان برای اولین بار به نقل از امام گفت جام زهر برای امام شیرین شد و این حرف مهمی است.

 

انصاری: شما از دفتر ایشان (هاشمی رفسنجانی) سؤال کنید ببینید مستندی دارند یا خیر و ببینید مستندشان چیست.

 

آقای انصاری ما قطعا این موضوع را پیگیری می‌کنیم اما تکلیف موضع‌گیری موسسه امام درباره این صحبت آقای هاشمی چه می‌شود؟

 

انصاری:‌ انشاءالله حالا ببینیم چه می‌شود. ممنون.

 

یعنی موسسه امام درباره صحبت‌های هاشمی موضع‌گیری خواهد کرد؟

 

انصاری: اگر قرار شد و مطلبی بود که نیاز به موضع‌گیری موسسه داشت حتما موسسه بدون ملاحظه و در صورت نیاز موضع‌گیری می‌کند.

منبع: فارس

 
جنایت جدید «القاعده» در یمن؛
ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی

اعدام و ذبح 15 سرباز یمنی +عکس(+18)

گروه بین‌الملل مشرق - در جنایتی مشابه آنچه در استان «حضر موت» رخ داد، یک گروه وابسته به «القاعده» جنایتی وحشیانه علیه تعدادی از سربازان لشکر دو پیاده نظام ارتش یمن مستقر در استان «شبوه» مرتکب شد.

یک منبع محلی یمنی در استان شبوه در این خصوص توضیح داد که عناصر تکفیری گروه القاعده ضمن حمله به مقر لشکر دو پیاده نظام ارتش یمن 15 سرباز درحال خدمت در این لشکر را پس از آنکه آنها خود را تسلیم کرده بودند، ذبح کرد.
 
این منبع محلی یمنی خاطر نشان کرد: آنچه این گروه از عناصر القاعده دست به آن زدند، جنایتی وحشیانه است که در هیچ معیار اخلاقی و ارزشی و دینی جای نمی گیرد و هیچ منطقی یا انگیزه ای نمی تواند، آن را توجیه کند.

منبع مذکور تاکید کرد که این اقدام تروریستی در چارچوب طرح‌ های خصمانه و متجاوزانه ای قرار می گیرد که امنیت و ثبات و استقرار یمن و مردم آن را هدف گرفته است و در این تردید نیست که دستگاه‌ های امنیتی و نظامی یمن لحظه ای در پاسخ به این جنایت و شناسایی و پیگرد عاملان آن تعلل نخواهد کرد.

اعدام و ذبح 15 سرباز یمنی +عکس

در این راستا این منبع از اهالی استان شبوه و تمام مردم یمن خواست از اقدامات و تلاش های ارتش و کمیته های مردمی این کشور در مبازه با افراط گرایی و تروریسم و جرم و جنایت که با هیچ از معیارها و ارزش های ملت یمن منطبق نیست و دین اسلام و تمام ادیان آسمانی آن را محکوم می‌کند، حمایت کنند.

اعدام و ذبح 15 سرباز یمنی +عکس

منبع مذکور همچنین به نیروهای امنیتی و نظامی و مسلح یمن هشدار داد که بیش از پیش آگاه و هوشیار باشند و به مقابله با چنین اقدامات جنایتکارانه ای برخیزند و در این خصوص به خانواده‌ های قربانیان این جنایت تسلیت گفت.


 
شهادت دلخراش یمنی هادر حمله آل سعود + تصاویر
ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق،جنگنده‌های رژیم سعودی در جنایت دیگری منطقه مسکونی «الاستاد الریاضی» را در شهر «اب» یمن را بمباران کردند.

این جنگنده‌ها هشت بار این منطقه را هدف قرار دادند که منجر به شهادت ۱۲ شهروند یمنی شد که همگی آن‌ها اعضای یک خانواده بودند.

در سه هفته تجاوز رژیم سعودی به یمن بیش از ۱۳۰۰ حمله هوایی به این کشور صورت گرفته و موسسات دولتی و شهری و نظامی و آموزشی زیادی تخریب شده‌اند و شمار شهدا همچنان رو به افزایش است.

سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد در تجاوز رژیم سعودی به یمن، تاکنون ۲۵۷۱ غیرنظامی به شهادت رسیده‌اند.

این سخنگو گفت رژیم سعودی همچنان به حملاتش به موسسات شهری و دینی و آموزشی ادامه می‌دهد.

بر اساس آمار منابع رسمی یمنی، تاکنون ۲۵۷۱ غیرنظامی در این حملات به شهادت رسیده‌اند که ۳۸۱ نفر آنان کودک و ۴۵۵ نفر نیز زن بوده‌اند که در زیر آوار منازلشان دفن شدند.

در حملات رژیم سعودی به یمن بیش از ۱۲۰۰ موسسه شهری و خدمات رسانی و بیمارستان و مسجد تخریب شده است. همچنین ۷۲ موسسه آموزشی هدف حملات قرار گرفته است و سه مدرسه نیز هنگامی که دانش آموزشان در آن حضور داشتند بمباران شده است.

 
منبع: ابنا

 
جزییات 5 دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش +عکس
ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، صبح امروز چهارشنبه و در آستانه 29 فروردین ماه روز ارتش، نیروی زمینی ارتش از 5 دستاورد جدید خود در حوزه رزم زمینی با حضور امیر احمدرضا پوردستان فرمانده این نیرو رونمایی کرد.

* تانک چرخدار اقارب

برای اولین بار در کشور تانک چرخدار ایرانی که به همت متخصصین داخلی تولید شده، رونمایی شد.

این تانک مجهز به توپ 90 میلی متری و دارای 4 نفر کاربر است.‎

تیربار فرماندهی این تاک 12.7 میلیمتر است و نسبت توان به وزن آن 30 است.

تانک اقارب تجهیز شده به آخرین نسل کنترل آتش بوده و سیستم تعلیق آن نیز مستقل است.

این تانک دارای 8 چرخ فعال است.

* ربات مسلح

همچنین برای اولین بار ربات مسلح چهار در چهار رونمایی شد.

این ربات قابلیت حمل دو موشک و 600 کیلو محموله را دارد. ربات نیروی زمینی قابلیت انجام ماموریت براساس برنامه ریزی و کنترل لحظه را داراست.

جزییات 5 دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

این ربات همچنین قابلیت انجام ماموریت های شناسایی و رزمی و قابلیت نصب یک سلاح اجتماعی متوسط (تیربار 7.62 میلیمتری یا دو موشک پدافند هوایی یا دو موشک ضد زره) را دارد.

شعاع عملیاتی این ربات بدون سرنشین در فاز اول 2 کیلو متر است.

* تفنگ تک تیرانداز 23 م.م باهر

این سلاح که قابلیت نفوذ در جلیقه را داراست، یک سلاح ضد بالگرد نیز بشمار می‌رود.

جزییات 5 دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

وزن این سلاح 62 کیلوگرم و برد آن 4 کیلومتر است.

خدمه این سلاح نیز 3 نفر است.

* خودروی شنی‌دار فوق سبک

این خودرو قابلیت حرکت با سرعت 100 کیلومتر در جاده های دارای عارضه و 130 کیلومتر در در جاده های شوسه‎ را داراست و از چابکی بالایی برخوردار است.

این خودرو قابلیت نصب سلاح اجتماعی (تیربار 12.7 م.م) اتوماسیون و استاپ لایزر بر روی پلتفرم با دو درجه آزادی را دارد.

جزییات 5 دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

سرنشین این خودرو یک نفر و وزن آن نیز 4 تن است.

این خودرو در شعاع عملیاتی 400 کیلومتر عمل می کند.

* تک‌تیرانداز شاهر با خشاب

تفنگ تک‌تیرانداز شاهر به همراه خشاب از دیگر دستاوردهایی است که امروز رونمایی شد.

تعدادی از این نوع سلاح در نیروی زمینی تولید شده که در آینده نزدیک به تولید انبوه می‌رسد.

کالیبر این سلاح 14.5 م.م بوده و وزن آن 24 کیلوگرم است.

سلاح مذکور با ظرفیت خشاب 5 گلوله فعالیت می کند و خدمه آن نیز 3 نفر است.

برد این سلاح 3 کیلومتر است.
منبع: فارس

 
نامه جمعی از دانشجویان خطاب به سردار سلیمانی
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، جمعی از مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور با صدور نامه‌ای خطاب به سردار سلیمانی با اشاره به تأسیس لشگر دانشجویی«طریق القدس» برای نابودی رژیم صهیونیستی، اعلام کردند: افتخار حضور در این باب جهادی را به عنوان نیروهای آماده به رزم خود از ما دریغ نکنید.
نامه جمعی از دانشجویان به سردار سلیمانی

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بسیج دانشجویی 22 مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور با صدور نامه‌ای خطاب به سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس از تأسیس و ساماندهی لشگر دانشجویی «طریق القدس» برای نابودی رژیم صهیونیستی خبر دادند.

در بخشی از این نامه آمده است: تقاضا داریم تا افتخار حضور در این باب جهادی را به عنوان نیروهای آماده به رزم خود از ما دریغ نفرموده تا در این حرکت خداپسندانه که اجر عظیمی در پیشگاه خدای قهار دارد، شریک باشیم.

متن این نامه بدین شرح است:

« سردار سرلشکر سلیمانی،

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران؛

سلام علیکم؛ با گذشت بیش از 36سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، آفتاب آرمان جهانی این انقلاب مبنی بر «نابودی اسرائیل از صفحه روزگار» در افق تحولات منطقه‌ای و جهانی طلوع کرده و سرخی سحرگاه پیروزی از حلقوم بریده شده شهدای مدافع حرم بر آسمان نقش بسته است.

شرایط منطقه خود گواه آن است که انرژی متراکم جهان اسلام در مواجهه با عمال دست‌ساز اسرائیل و استکبار تا حدی ساماندهی شده و رهبران جریانات مقاومت و نیروهای جهادی در اقصی نقاط کشورهای اسلامی با یکدیگر الحاق پیدا کرده‌اند. مجاهدین عراق و سوریه و یمن دست در دست برادران مسلمان و انقلابی خود در فلسطین و لبنان، عزم شکل‌گیری و سازماندهی بسیج جهانی مستضعفین کرده‌اند.

از سوی دیگر دشمنان اسلام نیز در باتلاق‌های خود ساخته و گرداب تصمیمات احمقانه‌شان دست و پا می‌زنند و صدای در هم شکسته شدن ستون‌های اقتدار پوشالین‌شان به وضوح به گوش می‌رسد. آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای‌اش به سبب شکست‌های مکرر تعادل روانی خود را از دست داده‌اند و تصمیمات عجولانه‌شان عرصه را بر آن‌ها تنگ و تنگ‌تر می‌کند. به ویژه آن که در روزهای اخیر، ائتلاف کثیف عربی، متهورانه دست خود را تا مرفق در خون کودکان و زنان و مردم بی گناه یمن فرو برده است.

با این وصف به نظر می‌رسد فرصت تاریخی برای هزیمت دشمن صهیونیست در حال فراهم شدن است و دانشجویان ایران این نفخه الهی را غنیمت می‌شمارند.

حال و در زمانی که بخش قابل توجهی از توان فکری و اجرایی و رسانه‌ای دشمن معطوف به مذاکرات جاری هسته‌ای شده است، جنبش دانشجویی به اشاره زیرکانه مقام معظم رهبری مبنی بر این که «چه توافق هسته‌ای بشود چه نشود، امنیت اسرائیل تأمین نخواهد شد» واقف شده و برای تحقق آرمان نابودی رژیم غاصب صهیونیستی برنامه‌ریزی عملیاتی نموده است.

دانشجویان ایرانی بر آن شدند تا به فرموده پیر مرادشان لبیک گویند که «امروز اسرائیل با تمام وسائل شیطانى تفرقه افکنى می‌کند بر هر مسلمانى لازم‏ است که خود را علیه اسرائیل مجهز کند» (صحیفه امام، جلد10، ص159).

از این رو دانشجویان مسلمان و انقلابی به تأسیس و سازماندهی خودجوش نیروها در قالب یک لشگر عملیاتی با عنوان «طریق القدس» همت گمارده‌اند که اهداف و مأموریت‌های ذیل را پیگیری و متناسب با هر یک از آن‌ها دوره‌های آموزشی و آماده‌سازی طراحی و اجرا خواهدکرد:

- آموزش نظامی نیروهای عملیاتی
-راه‌اندازی و سازماندهی گردان‌های هکری جهت حملات سازمان یافته و هدفمند برای از کار انداختن تأسیسات و کارخانجات مرتبط با صهیونیست‌ها

-تأسیس گردان‌های تبلیغاتی و هنری جهت روشنگری افکار عمومی و بیدار کردن فطرت جوانان در قلب کشورهای مستکبر
-تهیه و شناسایی فهرستی از فرماندهان و رهبران رژیم صهیونیستی
-تهیه فهرستی از شرکت‌های صهیونیستی که باید اموالشان در جهت منافع امت اسلام مصادره شوند
-تهیه فهرستی از رهبران و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی در جهان اسلام که خدمات مزدوری قابل توجهی به دشمن صهیونیستی می‌کنند

خدا می‌داند که ما برای مبارزه با دشمن پلید صهیونیستی لحظه‌شماری می‌کنیم و در این زمینه از بذل جان و مال دریغ نداریم. ما گروه‌های خودجوش دانشجویی پس از تشکیل و سازماندهی خود جوش دانشجویی در ذیل «سازمان بسیج دانشجویی» متشکل شده‌ایم و تقاضا داریم تا افتخار حضور در این باب جهادی را به عنوان نیروهای آماده به رزم خود از ما دریغ نفرموده تا در این حرکت خداپسندانه که اجر عظیمی در پیشگاه خدای قهار دارد، شریک باشیم.

جنبش دانشجویی بی‌صبرانه برای اقامه نماز جماعت به امامت امام المسلمین در مسجد الاقصی لحظه‌شماری می‌کند.

در پایان ما دانشجویان ایرانی با آرزوی پیروزی و نصرت همه رزمندگان اسلام و با یاد و بزرگداشت همه شهدای راه حق، از ملت‌های مسلمان و به ویژه دانشجویان و جوانان فرهیخته کشورهای اسلامی و منطقه دعوت می‌کنیم تا ذیل پرچم «لااله‌الاالله» متحد و یکپارچه در تشکل بسیج جهانی اسلام خود را برای نبرد نهایی با جبهه کفر و استکبار و نابودی اسرائیل، این غده سرطانی، سازماندهی کرده و تا نابودی تمامی کفر و شرک از پای ننشینند و بیرق این حرکت را خود بر دوش گیرند که امیدی به حاکمان خودفروخته و منفعت‌طلب برخی کشورها نیست.

«مسلمان‌ها ننشینند که حکومت‌هاشان برایشان عمل بکنند و اسلام را از دست صهیونیسم نجات بدهند. ننشینند که سازمان‌هاى بین‌المللى براى آن‌ها کار بکند. ملت‌ها خودشان باید قیام کنند در مقابل اسرائیل. ملت‌ها باید خودشان قیام کنند و حکومت‌هاى خودشان را وادار کنند که در مقابل اسرائیل بایستند و اکتفا نکنند به محکوم کردن» (صحیفه امام، جلد 15، ص439).

«درود بر قدس و بر مسجدالاقصى. درود بر ملت‌هاى بپاخاسته در مقابل اسرائیل جنایتکار؛ و درود بر مسلمانان و مستضعفان جهان». (صحیفه امام، ج‏16، ص: 191)

نمایندگان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران:

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)؛ سید محمد حسین هاشمی گلپایگانی
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران؛ سید محسن میرحاجی
بسیج دانشجویی دانشگاه شریف؛ مهدی انصاری
بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر؛ حامد اقبالی
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت؛ سید رضا هاشمی
بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر؛ محمد حسین رحمانی
بسیج دانشجویی دانشگاه خلیج فارس بوشهر؛ شجاعی
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز؛ محمد جهانی
بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز؛ سجاد بیاضی
بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز- واحد خواهران؛ خانم رشیدی و نصیری
بسیج دانشجویی دانشگاه ارومیه؛ جهانگیر اسلام پرست
بسیج دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا همدان؛ هادی فتحی اقدم
بسیج دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا همدان- واحد خواهران؛ خانم فدایی
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید باهنر کرمان؛ اسماعیل شریفی
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز- واحد خواهران؛ خانم نقدی
بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز؛ مهدی حسن‌زاده
بسیج دانشجویی دانشگاه شاهرود؛ میثم محمدی
بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان؛ سید محمد معروفی
بسیج دانشجویی دانشگاه دانشگاه آزاد خرم آباد؛ محمد نوروز پور
بسیج دانشجویی دانشگاه دانشکده فنی مهندسی دانشگاه آزاد خرم آباد؛ بهرامی
بسیج دانشجویی دانشگاه ارومیه؛ علی اکبر تقی زاده

بسیج دانشجویی دانشگاه بیرجند؛ رسول حسین‌پور»

منبع: فارس

 
تایید مرگ شاهزاده‌ سعودی نزدیک مرز یمن
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، شاهزاده‌ها و اعضای خانواده سلطنتی عربستان با رفتن به کاخ شاهزاده فهد بن ترکی که در حمله خمپاره‌ای در نزدیک مرز یمن کشته شد، مرگ وی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند.

شاهزاده فهد بن ترکی بن عبدالعزیز که با درجه ژنرالی در ارتش عربستان سعودی خدمت می‌کرد در ابتدای این هفته در حمله خمپاره‌ای ارتش یمن به یک پاسگاه مرزی ارتش عربستان کشته شد.

به گزارش فارس، این شاهزاده به همراه سه نظامی دیگر سعودی در حال بازدید از این پایگاه بود که کشته شد و مقامات رسمی ریاض خبر مرگ 3 نظامی دیگر را اعلام کردند ولی از اعلام خبر مرگ شاهزاده فهد بن ترکی خودداری کرده‌اند.

شاهزاده فهد بن ترکی فرمانده یگان چتربازهای و جانشین فرمانده نیروی زمینی عربستان سعودی و فرزند ترکی پسر بیست و یکم عبدالعزیز موسس رژیم سعودی بود.

شاهزاده ترکی بن عبدالعزیز از زمان سلطنت فیصل تا دوره شاه فهد در سال 1983 معاون وزیر دفاع و فرمانده نیروی هوایی عربستان بود.

منبع: فارس

 
گریه کودک شهید مدافع حرم برای تصویری از پدر
ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی

گریه کودک شهید مدافع حرم برای تصویری از پدر


 
آخرین فیلم شهید مدافع حرم شهید مهدی صابری
ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٧ : توسط : حسینی

آخرین فیلم شهید مدافع حرم شهید مهدی صابری

به گزارش اویس، شهید مهدی صابری ۱۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۶۸ در مشهد مقدس متولد شد. شهید و خانواده‌اش پس از مدتی به قم نقل‌مکان کردند و دوره نوجوانی را در این شهر مقدس سپری کرد. دوره جوانی را با قبول شدن در رشته زمین‌شناسی کاربردی دانشگاه شروع کرد. با هجوم تروریست های تکفیری به حرم حضرت زینب (س) برای جهاد به سوریه سفر کرد و به تیپ فاطمیون پیوست. او پس از مدتی گردانی با نام حضرت علی‌اکبر (ع) تأسیس کرد. گردانی که با آن آسمانی شد

 


 
مشروح برنامه نگاه یک با موضوع مذاکرات هسته‌ای؛
ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

باهنر:همه ما باید کمک کنیم رئیس جمهور عصبی نشود/

 

 

انصاری:باید بین انتقاد و تخریب مرز مشخصی وجود داشته باشد

به گزارش مشرق،  نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شاید یکی در یک گوشه از کشور یک حرفی بزند با این اراده که آقای رئیس جمهور را عصبانی کند بنابراین همه ما باید کمک کنیم رئیس جمهور عصبی نشود.

باهنر: دلواپس نیستم اما باید به دلواپسان احترام گذاشت

محمدرضا باهنر امروز (یکشنبه) در برنامه نگاه یک در مناظره با مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور اظهار داشت: عموماً وقتی یک دولتی می‌رود و دولت دیگر بر روی کار می‌آید در طول این 4 سال دو الی سه سال از عمر دولت به گزارش درباره اینکه در دولت قبل چه اتفاقی افتاده پرداخته می‌شود.

وی افزود: آقای روحانی پیشنهاد خوبی داشت که پس از مدت 100 روز جمع‌بندی بگویند و به مردم بگویند چه تحویل گرفت البته دولت یازدهم با مشکلات پیچیده‌ای روی کار آمد اما اگر قرار باشد که هر دولتی بیشترین عمر دولت خود را به این اختصاص دهد که چه تحویل گرفته کار درستی نیست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه در مسئله مذاکرات و هسته‌ای عده‌ای دلواپس هستند، گفت: اگر یک نماینده مجلس و برخی دوستان دلواپس هستند باید به این دلواپسان احترام گذاشت و از واژه‌های ترسو و... استفاده نکنیم.

باهنر ادامه داد: ممکن است فردی از روی همین دلواپسی حرفی بزند که البته خیلی غیرمنطقی نباشد اما باید همین فرد را با پاسخ منطقی قانع کرد.

وی تصریح کرد: یکی از مشاوران رئیس جمهور امروز گفته‌اند که افرادی که نقد می‌کنند به دلیل این است که ما (دولت یازدهم) جلوی دزدی آنها را گرفته‌ایم این سخن درستی نیست و امیدواریم که تکذیب شود ما باید در مقابل انتقادات مقداری سینه فراخ داشته باشیم و پاسخ نقد غیرمنصفانه توهین نیست.

دبیرکل جبهه پیران خط امام و رهبری در پاسخ به این اظهارات مجید انصاری مبنی براینکه وجدان عمومی بهترین قاضی است، گفت: اندازه‌گیری وجدان عمومی در زمان انتخابات و یا حمایت‌ها مشخص می‌شود البته اینگونه هم نیست که هر دفعه وجدان عمومی را روی باسکول ببریم.

باهنر تصریح کرد: آقای روحانی 20 سال در مجلس حضور داشته و بنده نیز 16 سال با ایشان همکار بودم و شخصیت وی را متین می‌دانم اما یک نقد سبب می‌شود این شخصیت محبوب عصبانی شود که این صحیح نیست.

وی خاطرنشان کرد: شاید یکی در یک گوشه از کشور یک حرفی بزند با این اراده که آقای رئیس جمهور را عصبانی کند بنابراین همه ما باید کمک کنیم رئیس جمهور عصبی نشود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش دشمن برای فاصله انداختن بین مردم و نظام جمهوری اسلامی گفت: روزنه امید دشمن خراب کردن دیوار اعتماد بین مردم و مسئولان است و ما باید هوشیار باشیم.

باهنر در مورد تحریم‌ها نیز گفت: من معتقدم که همه مشکلات کشور به دلیل تحریم‌ها نیست بنابراین بیاید اقتصاد پساتحریم را از همین امروز مورد بررسی قرار دهیم و با هم در این خصوص به گفت‌وگو بنشینیم.

 

 
انصاری: باید بین انتقاد و تخریب مرز مشخصی وجود داشته باشد

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به اظهارات باهنر مبنی بر اینکه آقای روحانی نباید در واکنش به انتقاد دلواپسان عصبانی شود، گفت: اگر در این موارد تشری زده نشود به معنی این است که از حق مردم دفاعی صورت نگرفته است.

حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور امروز (یکشنبه) در مناظره با محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه نگاه یک اظهار داشت: امسال سال انتخابات است و ما در پایان سال (94) دو انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را در دستور کار داریم.

وی افزود: طبیعی است همز‌بانی و همدلی دولت، مردم و نظام می‌تواند انتخاباتی پرشور را رقم بزند.

انصاری در مورد وحدت مجلس و دولت بر همدلی بین این دو قوه تأکید و خاطرنشان کرد: همدلی و همزبانی مسئولان با یکدیگر بسیار مهم است و قطعاً‌ رفتار دولت و مجلس بر رفتار سیاسی و اجتماعی مردم تأثیر می‌گذارد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور صداقت مسئولان دولتی را یکی از مصادیق همدلی و همزبانی بین دولت و ملت عنوان و تصریح کرد: باید سعی کرد همه مسائل را شفاف با مردم در میان گذاشت که البته ما در این خصوص تجربه 8 سال جنگ تحمیلی را داریم که در آن سال‌های سخت شاهد همدلی مردم با امام، دولت، مجلس، سپاه و بسیج بودیم و مسئولان صادقانه مشکلات را به مردم می‌گفتند.

وی ادامه داد: اگر امروز مسئولان نظام با مردم صمیمی سخن بگویند و مشکلات را با مردم در میان بگذارند و اگر وعده‌ای دادند عدم تحقق وعده‌ را با مردم در میان بگذارند در تحقق همدلی و همزبانی بین دولت و مردم مؤثر خواهد بود.

به گفته انصاری در طول 36 سال بعد از انقلاب همواره همدلی و همزبانی بین دولت و مجلس وجود داشته است چرا که اگر این دو عنصر نبود قطعاً‌ طوفان‌ مشکلات همه چیز را جمع کرده بود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور به اظهارات انتخاباتی حجت‌الاسلام روحانی قبل از ورود به پاستور اشاره و اظهار داشت: آقای روحانی در مناظره‌ها گفتند باید همزمان با سانتریفیوژ‌ها، چرخ زندگی مردم نیز بچرخد و همه دیدیم که مردم از این تفکر استقبال کردند در قضیه مذاکرات نیز فکر نمی‌کنم در هیچ زمانی دولت، مردم و نظام تا این حد به همدلی رسیده باشند.

وی در مورد ارزیابی خود در جلسه غیر علنی که در این جلسه ظریف برای پاسخ به سؤال نمایندگان مجلس حضور یافته بود، گفت: برداشت من این است وفاق نزدیک به اکثریت قاطع بود.

انصاری در پاسخ به نقد باهنر مبنی براینکه لازم نیست دولت بیشتر عمر اجرایی خود را صرف گزارش از آنچه در دولت قبل خود انجام گرفته کند، گفت: آقای روحانی وعده داده بود 100 روز گزارشی از آنچه که تحویل گرفته به مردم ارائه کند اما برای اینکه دولت متهم به سیاه‌نمایی نکنم از این کار گذشت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اضافه کرد: ما نمی‌توانیم عملکرد برنامه پنجم را نقد نکنیم چرا که باید در این زمینه به لحاظ محتوا و عملکرد نقد صورت بگیرد در مورد عملکرد اصل 44 را نیز مگر می‌توان بدون نقد راه آینده را ترسیم کرد البته باید از سیاه‌نمایی نیز جلوگیری شود.

وی با اشاره به تذکر شفاهی و کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور، گفت: تاکنون 5323 تذکر تا تاریخ 6 آذر 93 به دولت تازه‌کار آقای روحانی داده شده و حتی 1588 سؤال از وزرا تقدیم مجلس شد و از این تعداد سؤال، پرسش‌هایی دیده می‌شود که در حیطه وظایف وزرا نبوده است.

انصاری تأکید کرد:‌آقای روحانی برای اینکه فرهنگ احترام گذاشتن به مجلس در بین مسئولان جا بیفتد به وزرای خود حتی اجازه ندادند که اعتراض کنند این سؤالات در حیطه اختیاری آنها نبوده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به این انتقاد نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی مبنی براینکه باید در مقابل انتقادات دولت از خود سعه‌صدر نشان دهد، اظهار داشت: باید مرز بین انتقاد و تخریب مشخص شود البته وجدان عمومی جامعه بهترین قاضی است.

وی تصریح کرد: امکان ندارد توافق هسته‌ای ما بدون رضایت رهبری انجام شود.

انصاری خاطرنشان کرد: گاهی آقای روحانی اشاره‌ای به یک جریان خاص سیاسی صورت می‌دهد اما این افراد خودشان به خود می‌گیرند و برخی رسانه‌ها مصاحبه می‌کنند که ما نبودیم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به اظهارات باهنر مبنی براینکه آقای روحانی نباید در واکنش به انتقاد دلواپسان عصبانی شود، گفت: اگر در این موارد تشری زده نشود به معنی این است که از حق مردم دفاعی صورت نگرفته است. البته برخی‌ها نامه اتهامات علیه شخص رئیس جمهور منتشر کردند که قابل پیگرد قانونی بود اما آقای روحانی این کار را نکرد.


منبع: فارس

 
گزارش "مشرق" از مرزهای سوریه؛
ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

امن‌ترین مرز برای تجارت با سوریه کجاست +نقشه

گروه بین الملل مشرق - هفته گذشته و به موازات درگیری در شمال استان درعا، تروریست های ارتش آزاد سوریه همپیمان با گروه تروریستی جبهه النصره با حمله به مرز «نصیب» در جنوب استان درعا، این پایگاه مرزی و روستاهای اطراف آن را به اشغال خود درآوردند. تنها چند ساعت از سقوط این پایگاه مرزی گذشته بود که النصره با نقض قوانین بین المللی وارد محدوده آزاد بین دو کشور شد و بلافاصله ارتش اردن در منطقه مرزی مجاور (پایگاه مرزی و روستای "جابر") صف آرایی کرد.

بعد از سقوط مرز نصیب، النصره با اقدامات افراطی خود دائما این مرز را به تیتر خبرگزاری ها و رسانه های منطقه تبدیل می کند. یک بار النصره حریم مرزی اردن را نقض کرد و برای ساعاتی وارد خاک اردن شد و به بانک ها دستبرد زد. در موردی دیگر، منطقه آزاد حائل بین دو کشور را اشغال کرد که موجب نگرانی ملت و دولت اردن شد. در یک اقدام شنیع دیگر، دو راننده ترانزیتی لبنانی (سنی اهل طرابلس) را در نزدیکی این مرز ربود و برای آزادی هر یک، 300هزار دلار طلب کرد!

اقدامات شنیع النصره در این مرز باعث شده چنین تصوری به وجود بیاید که مرزهای سوریه به طور کامل ناامن شده است و حتی اتحادیه صنعتگران لبنانی به صورت رسمی از وزارت بازرگانی این کشور خواست از صادرات زمینی خودداری کند! در این زمینه، گروه بین الملل مشرق در یک گزارش اختصاصی نشان می دهد برخلاف جوسازی رسانه ای، نزدیک به نیمی از پایگاه مرزی سوریه به طور کامل امن می باشند.
 

45 درصد مرزهای سوریه «امن» هستند +نقشه

در نقشه فوق، شهرهای قرمزرنگ تحت کنترل ارتش دولتی سوریه قرار دارد و امن می باشند. شهرهای زردرنگ تحت کنترل کمیته های محلی کردهای سوری قرار دارد؛ اما حسب توافقنامه با دمشق، مرزهای آنان برای امور ترانزیتی باز و امن می باشد. البته در این میان، مرز شماره 5 (عین العرب یا کوبانی) به علت محاصره مسیرهای متنهی به آن از سوی داعش، ناامن است. شهرهای سبزرنگ تحت کنترل ارتش آزاد سوریه و گروه های تروریستی همپیمان آن مانند جبهه النصره و جبهه اسلامیه است. شهرهای سیاه رنگ نیز تحت اشغال گروه تروریستی داعش می باشد.

در میان شهرهای فوق، شهر البوکمال محل درگیری میان داعش و ارتش آزاد بوده و جدیدترین اخبار از سیطره ارتش آزاد بر پایگاه مرزی آن خبر می دهد؛ اما ممکن است داعش به زودی بار دیگر آن را اشغال کند. روستای نصیب و پایگاه مرزی نصیب نیز از نقاط استراتژیکی است که هفته قبل به دست ارتش آزاد سوریه اشغال شد؛ اما پنج روز بعد ارتش سوریه توانست تروریست ها را از آن به عقب براند. از پریروز تا به حال، اخبار ضد و نقیضی در مورد آن منتشر شده؛ اما خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از مقاومت و تداوم سیطره ارتش بر آن – علیرغم درگیری های شدید و فشار گسترده تروریست ها از محور درعا – خبر می دهد.

در تصویر اختصاصی فوق، به خوبی می توان پایگاه های مرزی امن را مشاهده کرد. حتی در مرز با کشوری مانند عراق که در سمت دیگر مرز (عراق) عمده مناطق تحت سیطره گروه تروریستی داعش قرار دارند، پایگاه مرزی «التنف» در مجاورت کوه های مرتفع التنف تحت کنترل کامل ارتش سوریه بوده و از امنیت کامل برخوردار است. پایگاه مرزی مجاور در کشور عراق، «الولید» نام دارد.


امن‌ترین مرز برای تجارت با سوریه کجاست +نقشه

داعش در مسیر پیشروی های خود در استان الانبار عراق و استان دیر الزور سوریه، از دو محور طی یک شبانه روز به این پایگاه مرزی حمله برد و برای مدتی توانست آن را اشغال کند؛ اما ارتش عراق با همپیمانی عشائر محلی توانستند بعد از دو هفته درگیری شدید، شهر کوچک الولید را باز پس بگیرند و اندکی بعد پایگاه مرزی التنف نیز از لوث وجود تروریست ها پاکسازی شد. اهمیت پایگاه مرزی التنف، علاوه بر کوه های مشرف آن بر دشت های اطراف، به موقعیت مرزی آن برمی گردد. این پایگاه مرزی، فاصله اندکی با کشور اردن دارد و به نوعی علاوه بر مرز میان سوریه و عراق، یکی از دروازه های امن سوریه به اردن نیز محسوب می شود. پایگاه مرزی «طریبیل» میان عراق و اردن، تنها هفتاد کیلومتر با «التنف» فاصله دارد.

از نکات قبل توجه در نقشه فوق، طبقه بندی امنیت کشورهای همجوار است. امن ترین کشور برای تجارت با سوریه، لبنان است که از قضا تنها مرز زمینی آن با اراضی اشغالی و کشور سوریه است. تمام مرزهای رسمی و بخش وسیعی از خطوط مرزی دو کشور به صورت کامل امن است. ناامن ترین همسایه برای سوریه نیز کشور اردن می باشد که ابتدا از مخالفان بشار اسد حمایت می کرد، اما زمانی که تروریست ها را در مرزهای خود دید به سمت دمشق و رئیس جمهور آن چرخید.


در مجموع می توان گفت از بین 19 پایگاه مرزی رسمی کشور سوریه، 45% مرزها امن بوده و تحت سیطره ارتش دولتی این کشور است


 
چرا عملیات علیه هسته مرکزی گروهک "انصار الفرقان" مهم بود؟
ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

چرا عملیات علیه هسته مرکزی گروهک "انصار الفرقان" مهم بود؟

گرچه تعدادی از باقیمانده‌های این گروه در حال حاضر به خارج از کشور گریخته‌اند ولی نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس با حمله به هسته و لانه مرکزی این گروه در حقیقت یک زیر ساخت آموزشی مهم تروریستی را مورد هدف قرار داده و قبل از بسط و گسترش آموزش اعضای جدید تروریستی آن را منهدم کرده‌اند.

چرا عملیات علیه هسته مرکزی گروهک

گروه سیاسی مشرق - ارزیابی اطلاعاتی اقدام چند روز قبل نیروهای عملیاتی و اطلاعاتی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در انهدام یک گروه تروریستی آنهم در کوه های صعب العبور منطقه "قصرقند" در بلوچستان نشان می دهد که این عملیات موفقیت آمیز با دستاوردهای اطلاعاتی قابل توجهی همراه بوده است.


به نظر می‌رسد، در اینباره نکات ذیل قابل تامل است:

الف: گروهک تروریستی که مورد تهاجم نظامی سپاه قرار گرفته گروهی موسم به "انصار الفرقان" است، گروه مذکور از اتحاد دو گروه تروریستی " انصار ایران" و "فرقان"صورت گرفته است.
گروه تروریستی "انصار ایران" یکی از شاخه های جدا شده از گروهک "جندالله" پس از اعدام عبدالمالک است.
در سابقه این گروه حادثه انتحاری مسجد امام حسین چابهار دیده می‌شود. اما "محمد شفیع" رهبر این گروه در همان ماه‌های اول آغاز فعالیت به طرز مشکوکی در پاکستان به قتل رسید. البته از همان زمان بسیاری از نگاه‌ها درباره قاتلین وی به رهبر گروهک جیش العدل – شاخه دیگر جدا شده از گروه جندالله و رقیب محمد شفیع- بر می‌گردد. با این وجود افراد پراکنده این گروه پس از سرگردانی به گروه فرقان پیوسته و با اتحاد هم گروه "انصار الفرقان" را شکل دادند.

ب: رهبر گروه " انصار الفرقان" همان رهبر سابق گروه "فرقان" است که توانست اعضای گروه محمد شفیع را هم تحت رهبری خود در بیاورد. وی بیشتر سال‌های عمر خود را در خارج از کشور گذرانده و سال‌ها با گروه های جهادی و تکفیری در کشورهای عربی و به خصوص در پاکستان و افغانستان همکاری نزدیکی داشته است. وی همچنین چندین سال نیز عضو گروه القاعده بوده است. رهبر " انصار الفرقان" ارتباط سنگینی با برخی کشورهای عربی داشته و به قدری در این سال‌ها از ایران دور بوده که زبان عربی را بسیار بهتر از زبان فارسی سخن می‌گوید.

ج: اما مهمترین دستاورد اطلاعاتی و امینتی عملیات اخیر حمله به پایگاه مرکزی این گروه در ارتفاعات بسیار صعب العبور در ارتفاعات کوه های قصرقند بوده است. این اهمیت به این دلیل بسیار اهمیت دارد که این گروه در ارتفاعات صعب العبور که تصور شناسایی آن را هم نداشته، مشغول طرح‌ریزی یک اردوگاه آموزش عملیات‌های تروریستی در قلب ارتفاعات منطقه "قصرقند" بوده است. گرچه تعدادی از باقیمانده‌های این گروه در حال حاضر فراری بوده و برخی نیز به خارج از کشور گریخته‌اند ولی نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس با حمله به هسته و لانه مرکزی این گروه در حقیقت یک زیر ساخت آموزشی مهم تروریستی را مورد هدف قرار داده و قبل از بسط و گسترش آموزش اعضای جدید تروریستی آن را منهدم کرده‌اند.
در همین حال از پایگاه مرکزی این گروه فیلم‌های بدست آمده که علاوه بر ارتباط این گروه با کشورهای عربی بخش‌های زیادی از اطلاعات داخلی این گروه را نیز در اختیار نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران قرار داده است. اینک اشراف اطلاعاتی به گروه مذکور بسیار بیشتر از قبل شده است. لازم به یادآوری است که طی سه مرحله عملیات علیه این گروه بیش از 200 کیلو مواد منفجره نیز کشف شده است.

د: عملیات موفقیت آمیز اخیر نشان داد که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کشورمان اشراف اطلاعاتی و توان عملیاتی بسیار مناسبی برای مقابله با گروه های آموزش دیده ترویست در داخل خاک کشورمان دارند.
این اشراف اطلاعاتی بگونه‌ای است که قبل از بسط و گسترش سخت افزاری این گروه‌ها آنها را معرض انهدام قرار می‌دهد. در اینجا یک نکته قابل تامل لازم به یادآوری است که گروه‌های همچون جیش العدل به همین دلیل پایگاه‌های خود را در خارج از خاک ایران و در داخل خاک کشور پاکستان قرار می دهند زیرا به خوبی از اشراف اطلاعاتی دستگاه‌های امنیتی در داخل خاک ایران آگاه هستند.
بی‌شک در صورت همکاری دولت پاکستان و همچنین ایجاد زمینه همکاری دوجانبه برای عملیات در داخل خاک این کشور هیچ اثری از تروریست‌ها باقی نخواهد ماند.

 
فیلم/ نیروی دریایی ایران راهی یمن شد
ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

نیروی دریایی ایران که مسئول حفاظت از شناورهای را دارد که مورد تعرض دزدان دریایی سومالی قرار می گیرند راهی عدن شد.

دانلود


 
کارشناس ارشد امنیتی پاکستان در گفتگو با مشرق:
ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/

 

 

ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد/

 

سیا علت بروز مشکلات امنیتی در مرزهای ایران و پاکستان است

گروه بین‌الملل مشرق- عربستان از آغاز حمله به یمن، به دنبال شرکا و حامیانی بوده تا هم به اقدام این کشور مشروعیت ببخشند و تا جایی که ممکن است، نیروهای نظامی خود را سپر بلای سعودی‌ها کنند. پاکستان یکی از کشورهایی بود که عربستان به شدت آن را تحت فشار گذاشت تا به ائتلاف سعودی بپیوندد و نیروی نظامی خود را در اختیار این ائتلاف بگذارد. این در حالی بود که پاکستان به رغم داشتن توافقنامه‌های امنیتی با عربستان، تصمیم گرفت به درخواست این کشور پاسخ منفی بدهد و تا کنون نیز از کمک به ائتلاف ضدیمنی خودداری کرده است. دولت و مجلس پاکستان از روز گذشته، به علت تصویب عدم مشارکت در عملیات علیه مردم یمن، تحت فشار شدید رژیم سعودی قرار گرفته‌اند.

- بحران یمن، همان است که در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی جریان دارد

- جنگ در کشورهای اسلامی نقشه صهیونیست‌ها برای ایجاد "اسرائیل بزرگ‌تر" است

- مسلمان‌ها باید یک نیروی حافظ صلح اسلامی مانند ناتو تشکیل دهند

- طبق قرارداد امنیتی پاکستان در صورت حمله نیروی خارجی، از عربستان حمایت می‌کند

- عربستان راهی جز تن دادن به راه‌حل مسالمت‌آمیز ندارد

- ممکن است راه‌حل بحران یمن، تجزیه آن به دو بخش شمالی و جنوبی باشد

- مشکلات امنیتی در مرزهای ایران و پاکستان به علت دخالت‌های سیا است

- آمریکا و اسرائیل نگران هستند کنترل انرژی منطقه به دست ایران بیفتد

- اگر نیروی حافظ صلح اسلامی تشکیل ندهیم، یمن هم به پدیده تکفیری دچار می‌شود

مصاحبه با سید زید الزمان حامد
"سید زید الزمان حامد" کارشناس ارشد مسائل امنیتی پاکستان

 

خبرنگار بین‌الملل مشرق در خصوص علل و پیامدهای پاسخ منفی پاکستان به درخواست کمک نظامی عربستان برای روابط میان دو کشور و همین‌طور سرنوشت جنگ علیه یمن با "سید زید الزمان حامد" کارشناس ارشد امنیتی پاکستان گفتگو کرده است. متن مصاحبه مشرق با این کارشناس پاکستانی به شرح زیر است:


 

سؤال:: لطفاً توضیح بدهید که چرا پاکستان تصمیم گرفت از عربستان سعودی در جنگ علیه یمن حمایت نکند؟

 

ما نظری قطعی درباره جنگ ائتلاف عربستانی با یمن داریم و آن این است که پاکستان به هیچ عنوان نباید وارد این جنگ شود. معتقدیم آن‌چه در یمن اتفاق می‌افتد، همانی است که در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی در جریان است. این جنگ‌ها را صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند تا کشورهای اسلامی را از بین ببرند و به جای آن "اسرائیل بزرگ‌تری" را بنا بگذارند که می‌خواهند در خاورمیانه ایجادش کنند.

 

این پدیده تکفیری‌ها هم که در کشورهای اسلامی به راه افتاده، تحت حمایت مستقیم اسرائیلی‌ها و سیا و موساد است. عقاید و گروه‌های افراطی در آن دسته از کشورهای اسلامی ریشه می‌دواند که دولت‌هایشان را تضعیف کرده‌اند. مثلاً می‌بینید که در عراق، بعد از آن‌که دولت دچار ضعف شد، داعش بر بخش‌هایی از آن کشور مسلط شد.

 

سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/ ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد // آماده انتشار

 

مردم و نیروهای نظامی پاکستان امروز باید نقش میانجی را میان ایران، عربستان سعودی و همه کشورهای مسلمان دیگر بازی کنند. ایرانی‌ها برادران ما هستند. عربستانی‌ها هم دوست و برادر ما هستند. ما با این دو و کشورهای مسلمان دیگر، دوست هستیم. معتقدیم که پاکستان نباید در این درگیری‌ها طرف یک نفر را بگیرد. بسیار خرسندم که بگویم این دیدگاه‌های ما توسط رسانه‌های عمومی در پاکستان مورد قبول واقع شده است.

 

پارلمان و اعضای مجمع ملی پاکستان دیدگاه ما را بارها تکرار کرده‌اند، مبنی بر این‌که ما و عربستانی‌ها و مصری‌ها باید دور یک میز بنشینیم و مشکلات کشورهای دنیای اسلام را حل و فصل کنیم نه این‌که به جنگ با کشورهای اسلامی دیگر بپیوندیم. جنگ‌های عراق و سوریه و یمن تنها فایده‌ای که دارد، از بین بردن کشورهای اسلامی و تحقق اهداف و منافع صهیونیست‌هاست.

 

پاکستان با کمک به عربستان در جنگ علیه یمن موافقت نکرد و ما معتقدیم کشورمان نباید جزئی از حمله عربستان به یمن باشد، بلکه باید بی‌طرفی اتخاذ کند. ما باید دور هم جمع شویم و حتی یک نیروی حافظ صلح اسلامی، مانند ناتو تشکیل بدهیم. مشکل تنها یمن نیست. افغانستان دچار مشکل است، آمریکایی‌ها آن‌جا هستند. عراق دچار مشکل است، داعش آن‌جا فعالیت می‌کند. سوریه هم درگیر مشکل است، داعش و جبهة النصرة آن‌جا حضور دارند.

مصاحبه با سید زید الزمان حامد
کمک نظامی پاکستان به ریاض مشروط به حمله یک نیروی خارجی به عربستان است

نیروهای اسلامی در پاکستان، ایران، ترکیه، مصر، کشورهای بزرگ اسلامی که می‌توانند به تشکیل این نیرو کمک کنند، باید این کار را بکنند. کشورهای اسلامی باید مشکلاتشان را با ابزارهای دیپلماتیک و سیاسی و برادرانه میان خودشان حل کنند، بر اساس سرنوشتی که همه ما در آن با هم مشترک هستیم.

 

سؤال:: ریاض چگونه از اسلام‌آباد درخواست کمک کرده بود؟ آیا پیشنهاد پول داده بودند؟

 

باید توجه داشته باشید که پاکستان و عربستان 40 سال است که قرارداد امنیتی با هم دارند. این مسئله چیز جدیدی نیست. سربازان پاکستانی 40 سال است که به عربستان می‌روند. طی جنگ خلیج و یا هر بحران دیگری این اتفاق افتاده است. همچنین دو میلیون پاکستانی در عربستان کار می‌کنند. میلیاردها دلار سرمایه از پاکستان در عربستان است و عربستانی‌ها هم سرمایه‌گذاری زیادی در پاکستان دارند. بنابراین روابط میان دو کشور جنبه‌های نه تنها امنیتی و نظامی، بلکه اقتصادی دارد.

 

سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/ ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد // آماده انتشار
"سید زید الزمان حامد" کارشناس ارشد مسائل امنیتی پاکستان

 

به‌رغم همه این‌ها، دولت پاکستان حاضر نیست وارد جنگ سعودی‌ها در یمن بشود. آن‌چه ما متعهد هستیم انجام دهیم این است که از عربستان سعودی در مقابل هر نیرویی که به این کشور حمله کند، دفاع کنیم. همه ما می‌دانیم آن‌چه اکنون دارد اتفاق می‌افتد چیز دیگری است. ایران به عربستان سعودی حمله نکرده است. انصارالله یمن هم به این کشور حمله نکرده‌اند، بلکه عربستان است که به یمن حمله کرده است. به همین دلیل هم ما تا کنون هیچ حمایتی از عربستانی‌ها نکرده‌ایم. از ما درخواست جنگنده، و حمایت دریایی و زمینی کرده بودند، اما ما هیچ نیرو یا سلاحی برای استفاده در جنگ یمن به عربستان نداده‌ایم. پس دلیل این که ما به عربستان کمک نظامی در جنگ یمن نکرده‌ایم، این نیست که رابطه خوبی با این کشور نداریم.

 

سؤال:: به نظر شما ائتلافی که به رهبری عربستان سعودی در حال حمله به یمن است پایدار خواهد ماند؟

 

ابداً. به هیچ وجه. اگر دقت کنید ترکیه در ابتدا از عربستان حمایت کرد، اما اکنون پس از سفر رئیس‌جمهور این کشور به ایران، هر دو کشور خواستار راه‌حل مسالمت‌آمیز برای این مسئله شده‌اند. پاکستان از عربستان حمایت نمی‌کند. مصر هم تمایلی به ورود به جنگ ندارد. عربستان اکنون تقریباً تنها مانده است و به این شکل نمی‌تواند بمباران یمن را تا مدت زیادی ادامه دهد. سعودی‌ها توانایی، امکانات، نیرو و آموزش‌های لازم برای جنگ با یمن را ندارند.

مصاحبه با سید زید الزمان حامد
رؤسای‌جمهور ایران و ترکیه، خواهان راه‌حل مسالمت‌آمیز برای بحران یمن شده‌اند

 

اکنون که پاکستان به عربستان کمک نمی‌کند، راهی جز توافق بر سر راه‌حل مسالمت‌آمیز ندارند. ممکن است به این نتیجه برسند که یمن را به یمن شمالی و جنوبی تقسیم کنند، مثلاً یمن شمالی به انصارالله برسد و یمن جنوبی به سنی‌ها. گزینه‌های زیادی وجود خواهد داشت که باید یکی را انتخاب کرد، اما آن‌چه مسلم است این که عربستان نمی‌تواند به تنهایی جنگ یمن را خیلی ادامه دهد.

 

سؤال:: با آغاز جنگ در یمن، شاهد افزایش عملیات‌های تروریستی در مرزهای ایران و پاکستان بوده‌ایم. آیا ممکن است گروه‌هایی درون پاکستان باشند که بخواهند از این طریق و به نیابت از عربستان، انتقام جنگ یمن را از ایران بگیرند؟

 

آمار نشان می‌دهد که عملیات‌های تروریستی توسط این گروهک‌ها سال‌هاست ادامه دارد. بارها و بارها شاهد انجام عملیات‌ها و درگیری‌هایی در مرزهای دو کشور بوده‌ایم. مشکلاتی که ایران و پاکستان در بلوچستان با آن‌ها مواجه هستند، نتیجه آن است که سیا از یک طرف ارتش آزادی‌بخش بلوچستان و از طرف دیگر گروه تروریستی جیش‌العدل را به رسمیت می‌شناسد. پاکستان همیشه با ایرانی‌ها همکاری کرده است تا بتوانند جلوی تردد این تروریست‌ها در مرزهای دو کشور را بگیرند.

 

سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/ ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد // آماده انتشار
"سید زید الزمان حامد"

 

سؤال:: نتیجه جنگ یمن بر انتقال انرژی در منطقه چه خواهد بود؟

 

آمریکا و عربستان درباره کنترل ایران بر بندرهایی مانند عدن، حدیده و سواحل یمن بسیار نگران هستند. نه سعودی‌ها، نه اسرائیلی‌ها و نه آمریکایی‌ها با این موضوع کنار نخواهند آمد. ایران در حال حاضر خلیج فارس را کنترل می‌کند و بر عبور و مرور نفت عربستان نظارت دارد. اگر باب المندب را هم کنترل کند، همه انتقال انرژی در منطقه تحت کنترل ایران خواهد آمد. علت این‌که عربستان این‌قدر شتاب‌زده و بدون توجیه منطقی وارد جنگ شد، همین است.

 

اگر نتوانیم یک نیروی حافظ صلح اسلامی، بدون دخالت ناتو و آمریکایی‌ها و بدون دخالت سازمان ملل تشکیل دهیم و مشکلاتمان را خودمان حل کنیم، یمن هم محل حضور یک داعش دیگر و یک القاعده دیگر می‌شود و همه کشورهای اسلامی از جمله عربستان، نهایتاً و در درازمدت ضرر خواهند کرد


 
یادداشت/ حجت‌الاسلام پناهیان
ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

دعوت زائران «عمره» به بازخوانی روضۀ «ترویه»

شاید زیباتر از اینکه دولت اقدام کند و جلوی عمره را بگیرد، این باشد که خود مردم انصراف خود را از رفتن به عمره اعلام نمایند

خبرگزاری فارس: دعوت زائران «عمره» به بازخوانی روضۀ «ترویه»

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان پس از جنایات اخیر سعودی‌ها یادداشتی در سایت «بیان معنوی» منتشر کرد که متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

دعوت زائران «عمره» به بازخوانی «روضۀ ترویه»

هفتۀ اخیر در کنار حرم اباعبدالله الحسین(ع) می‌شنیدم اینجا بحث از ممنوعیت و یا ترک عمره است. آنجا زائران ایرانی کم‌شمار بودند و مؤمنان عراقی بسیار بیشتر از قبل به حرم‌ها پناه می‌آوردند. این روزها زیارت حرم امام حسین(ع) رنگ و بوی دیگری دارد و سرشار از حماسه است. شما می‌توانید در حالی‌که شاهد رفت و آمد رزمندگان جوان و شهیدان پاکی هستید که در راه اباعبدالله الحسین(ع) قدم گذاشته‌اند، برای حضرت علی اکبر(س) اشک بریزید و در میان اذکار و زیارت‌نامه‌ها شنوندۀ شعارهای حماسی فراوانی باشید که علیه ظلم زمان به‌ویژه ظالمانی همچون آل‌سعود سرداده می‌شود.

در حرم مطهر حضرت ابوالفضل(ع) وقتی به این مطلب می‌اندیشیدم که «آیا اگر با عمره که یک عمل مستحب است، کمک به نظام ظالم سعودی در این شرایط بشود، اشکال شرعی ندارد؟»، شاهد صندوق‌هایی بودم که برای کمک به «حشد الشعبی»(بسیج مردمی عراق) در گوشه و کنار حرم گذاشته بودند و فکر می‌کردم اینجا یک زائر به چه کسانی کمک می‌کند و آنجا یک زائر به کدام جریان کمک می‌کند. برای کسانی که سرمایۀ خود و ارز ممکلت را که هیچ، عزت جامعۀ اسلامی را فدای بی‌توجهی به اولویت‌ها می‌کنند حسرت می‌خوردم.

شاید زیباتر از اینکه دولت اقدام کند و جلوی عمره را بگیرد، این باشد که خود مردم انصراف خود را از رفتن به عمره اعلام نمایند. نه فقط به‌خاطر رفتار شنیع مأموران سعودی، که جنایتهای نظام سعودی در منطقه را نیز در نیّت شریف خود در نظر بگیرند و کمی به کودکان یمن و یتیمان فراوان عراق و شام هم بیندیشند.

مردم هیچ‌گاه مانند مسئولان مجبور به برخی مصلحت‌اندیشی‌ها نیستند و می‌توانند حقیقت قهر انقلابی خود را فراتر از هر مصلحتی به نمایش بگذارند. حتی اگر آن دو مأمور متجاوز سعودی مجازات شوند و رسماً عذرخواهی شود، صرف جنایات سعودی‌ها در یمن و دیگر کشورهای اسلامی برای این تصمیم انقلابی کفایت می‌کند.

درست است که آرزوی پاک زیارت حرم پیامبر(ص) در دل هر مؤمنی موج می‌زند، اما در این شرایط که برای ما بهانۀ ملی ایجاد شده است تا با قهر انقلابی خود، به مردم ستمدیدۀ یمن کمک کنیم و با برخورد قاطع، بر رسوایی نظام فکری و فرهنگی سعودی‌ها بیفزاییم، آیا هنوز باید به زیارت حرمین شریفین مدینه و مکه مبادرت بورزیم؟ آن‌هم در جایی که اساساً ثواب زیارت حرم مطهر اباعبدالله الحسین(ع) در روایات متعدد و معتبر از کلمات معصومین(ع) بیشتر از دهها حج و عمره اعلام شده است.

هر کس به دلیل جنایات نظام سعودی در منطقه به‌ویژه یمن و خیانت شنیع مأموران آل سعود عمره خود را تبدیل به زیارت حرم امام حسین(ع) کند، بی‌شک ثوابی مضاعف دریافت خواهد کرد و اقدام او از جانب شخص نازنین پیامبر اکرم(ص) بی‌جواب نخواهد ماند. به یاد روضۀ یوم الترویه می‌افتادم که امام حسین(ع) حج را نیمه‌تمام رها کرد و راه کربلا را پیش گرفت. وقتی عبدالله بن زبیر از امام(ع) پرسید: آیا حج را ترک می‌کنی؟! امام فرمودند: دفن شدن کنار فرات را بر دفن شدن کنار خانۀ کعبه ترجیح می‌دهم.(لَأَنْ أُدْفَنَ بِشَاطِئِ الْفُرَاتِ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ أَنْ أُدْفَنَ بِفِنَاءِ الْکَعْبَة؛ کامل الزیارات/73)

همیشه روضۀ یوم الترویه برایم یادآور این ابیات زیباست که از کودکی آن را می‌شنیدم:

به یوم الترویه محمل ببستند/خواتین اندر آن محمل نشستند

حرم را از حرم کردند بیرون/ همه سرگشته اندر دشت و هامون

کسانى را که بر عالم پناهند/ برون کردند از بیت خداوند 
قتل عام وحشیانه شهروندان یمنی در «تعز»+عکس
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

جنگنده‌های سعودی شهروندان یمنی را در دو منطقه در «تعز» هدف قرار دادند و طی آن دست‌کم 10 غیرنظامی از جمله 4 کودک کشته شدند.

خبرگزاری فارس: قتل عام وحشیانه شهروندان یمنی در «تعز»+عکس

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، بامداد امروز (یکشنبه)، جنگنده‌های سعودی در حمله به شهر «تعز» دو منطقه را در این شهر بمباران کردند که قتل عام وحشیانه‌ای را علیه شهروندان بی‌دفاع یمنی رقم زد.

 بر اساس این گزارش، یکی از موشک‌ها در منطقه «هنجر» به زمین افتاد و طی آن یک مرزعه جوجه کشی در منطقه «البطنه» هدف قرار گرفت و موشک دیگر بر روی منازل مردم حاشیه نشین در روستای «الظهیرة» افتاد.

منابع خبری یمن ابتدا از قربانی شدن شماری از غیرنظامیان یمنی در این حملات خبر دادند و شمار آنها را بیش از 10 کشته اعلام کردند اما شمار دقیقی از زخمی‌ها ارائه نکردند.

چند تصویر منتشر شده در پایگاه خبری یمنی «الحیاد نت» از قربانیان این تجاوز در ذیل می‌آید:

پایگاه خبری شبکه المیادین نیز اعلام کرد که در هدف قرار گرفتن روستای «الظهیرة» در تعز، دست‌کم 4 کودک کشته و 12 نفر زخمی شدن 
انتشار تصاویر پایگاه تصرف شده سعودی در مرز یمن
ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

شب گذشته افراد قبیله «طخیه» از طرفداران انصارالله یمن با حمله به پادگان «طخیه» در خاک عربستان این پادگان را به تسلط خود در آوردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شب گذشته نیروهای قبیله «طخیه» در شمال یمن با حمله به مواضع نیروهای ارتش عربستان 18 نظامی سعودی را کشتند. (جزئیات بیشتر) 
انتشار تصاویر پایگاه تصرف شده سعودی در مرز یمن
ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

شب گذشته افراد قبیله «طخیه» از طرفداران انصارالله یمن با حمله به پادگان «طخیه» در خاک عربستان این پادگان را به تسلط خود در آوردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شب گذشته نیروهای قبیله «طخیه» در شمال یمن با حمله به مواضع نیروهای ارتش عربستان 18 نظامی سعودی را کشتند. (جزئیات بیشتر) 
هجدهمین روز تجاوز عربستان/ لحظه به لحظه با یمن
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

بمباران یک بیمارستان، یک ورزشگاه و چند سیلوی گندم در یمن/

 

سعود فیصل: با ایران در جنگ نیستیم/

 

تصاویر اولین پایگاه مرزی عربستان در تصرف یمنی‌ها/

 

 

تجهیزات نظامی انصارالله از صنعا در راه عدن

هجدهمین روز جنگ علیه یمن در شرایطی آغاز شده که عربستان برای اولین بار به کشته شدن نیروهایش در درگیری با نیروهای یمنی اذعان کرده و درگیری‌ها به داخل خاک عربستان کشیده شده است.

خبرگزاری فارس: بمباران یک بیمارستان، یک ورزشگاه و چند سیلوی گندم در یمن/ سعود فیصل: با ایران در جنگ نیستیم/ تصاویر اولین پایگاه مرزی عربستان در تصرف یمنی‌ها/ تجهیزات نظامی انصارالله از صنعا در راه عدن

 
 

 

 
94/01/23 - 00:40
شماره: 13940115001152
نسخه چاپیارسال به دوستان
هجدهمین روز تجاوز عربستان/ لحظه به لحظه با یمن
بمباران یک بیمارستان، یک ورزشگاه و چند سیلوی گندم در یمن/ سعود فیصل: با ایران در جنگ نیستیم/ تصاویر اولین پایگاه مرزی عربستان در تصرف یمنی‌ها/ تجهیزات نظامی انصارالله از صنعا در راه عدن

هجدهمین روز جنگ علیه یمن در شرایطی آغاز شده که عربستان برای اولین بار به کشته شدن نیروهایش در درگیری با نیروهای یمنی اذعان کرده و درگیری‌ها به داخل خاک عربستان کشیده شده است.

خبرگزاری فارس: بمباران یک بیمارستان، یک ورزشگاه و چند سیلوی گندم در یمن/ سعود فیصل: با ایران در جنگ نیستیم/ تصاویر اولین پایگاه مرزی عربستان در تصرف یمنی‌ها/ تجهیزات نظامی انصارالله از صنعا در راه عدن

-------------------------------

 به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، تجاوزات ائتلاف علیه یمن به فرماندهی عربستان سعودی و بمباران زیرساخت‌ها و تاسیسات مهم یمن با هدف بازگرداندن قدرت به رئیس‌جمهور مستعفی این کشور برای هجدهمین روز متوالی در میان سکوت شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه دارد.

تجاوزات ائتلاف متجاوز سعودی با مشارکت 10 کشور از ششم فرودین‌ماه به دستور پادشاه عربستان آغاز شده است و برای هجدهمین روز متوالی همچنان ادامه دارد.

بر اساس آمار به دست‌آمده، طی این مدت حدود هزار نفر از مردم بی‌گناه یمنی در تجاوزات سعودی جان خود را از دست دادند و بسیاری از زیرساخت‌های این کشور نابود شده است.

تازه‌ترین اخبار تهاجم عربستان به یمن را در زیر دنبال کنید؛

*

*بمباران بیمارستان «صرواح الریفی» در استان «مأرب»

* دو هواپیمای روسی بیش از ۳۵۰ تبعه خارجی را از صنعاء به خارج یمن منتقل کردند

*بمباران ورزشگاه و سیلوهای گندم در یمن

 انتساب «خالد بحاح» به عنوان معاون منصور هادی

* بمباران یک ورزشگاه و چندین خانه مسکونی در استان «إب» در یمن توسط هواپیماهای سعودی

* سعود الفیصل در کنفرانس خبری با همتای فرانسوی: با ایران در جنگ نیستیم

*  ورود 2 هواپیمای روسی به فرودگاه صنعا برای خروج اتباع روسیه

* سیطره عناصر القاعده بر یک گردان وابسته به تیپ 2 در «میفعة» واقع در استان «شبوة» در شرق یمن

*نماینده پارلمان عراق: عربستان و متحدانش در تجاوز به یمن مرتکب اشتباه راهبردی بزرگی شدند

* انتشار تصاویر اولین پایگاه نظامی تصرف شده عربستان به دست قبایل یمنی

* جنگنده‌های سعودی خاک عربستان را بمباران کردند

* اسکای نیوز: تجهیزات نظامی انصارالله از صنعا راهی جنوب یمن در عدن شد

* اسلام آباد موضع ایران درباره یمن را به سعودی‌ها ترجیح داد

* «مجاهد باغزوان» از سرکرده‌های القاعده و همراهانش در حمله پهپادهای آمریکایی به غرب شهر «مکلا» در حضرموت کشته شدند

* المیادین: تانک‌ها و خودروهای سعودی در 300 متری گذرگاه مرزی «الطوال» یمن مستقر شدند

* درگیری میان ارتش و کمیته‌های مردمی انصارالله با نیروهای القاعده در منطقه «کوفل» در «مأرب»/چندین عضو القاعده کشته و زخمی شدند

* ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله، پس از سیطره بر «الصرواح» به سوی «مأرب» پیشروی کردند و وارد یکی از بزرگترین پایگاه‌های القاعده در اطراف این شهر شدند.

* عضو پارلمان افغانستان: تجاوزگری عربستان به خاک یمن محکوم به شکست است

* الشرق الاوسط: «هادی» معاون خود را امروز انتخاب و معرفی می‌کند

* 10 عضو انصارالله در کمین طرفداران «عبد ربه منصور هادی» در «الضالع» کشته شدند

* پرس تی وی: نیروهای انصارالله ساختمانهای دولتی در «مأرب» را باز پس گرفتند

* وزیر خارجه فرانسه در ریاض، از تجاوز عربستان به یمن حمایت کرد

* ائتلاف «اخوانِ یمن» با عربستان و اسرائیل؛ تکرار اشتباه «اخوانِ مصر» که عبرت نشده است

* سفر دوره‌ای یک هیأت از حزب «علی عبدالله صالح» به 4 کشور برای توقف «توفان قاطع»

* قتل عام وحشیانه شهروندان یمنی در «تعز»+عکس

* حزب‌الله شایعه کشته شدن یک عضو خود در یمن را تکذیب کرد

* عربستان برای نخستین بار در تجاوز به یمن از بالگردهای آپاچی استفاده کرد

* تحلیلگران سیاسی: عربستان مجری نقشه‌های غرب در منطقه است/تشکیل ائتلاف تکفیری-سلفی علیه ملت یمن و انصارالله

* حزب‌الله شایعه کشته شدن یک عضو خود در یمن را تکذیب کرد

* تشدید اختلافات در خاندان سعودی بر سر جنگ یمن/سیطره قبیله یمنی بر پایگاه نظامی عربستان

* پایگاه خبری شبکه «العالم» از هک شدن حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی «توئیتر» و انتشار خبر کذب شهادت رهبر «انصارالله» یمن خبر داد

*نماینده دیده‌بان حقوق بشر: واشنگتن نسبت به موارد نقض قوانین جنگی در حمله به یمن، مسئول است/از حملات به صنعا و اردوگاه «مزراق» ابراز نگرانی کرده‌ایم/نباید از بمب‌های خوشه‌ای استفاده شود

* گفت‌وگوی تلفنی اردوغان با نواز شریف پس از رایزنی با پادشاه عربستان

* نیروهای قبیله «طخیه» به پایگاه نظامی «المناره» در جنوب عربستان حمله کردند و کنترل این پایگاه را به دست گرفتند /کشته شدن 18 نظامی سعودی

* رئیس‌جمهور ترکیه پس از بازگشت از سفر یک روزه ایران، در تماس تلفنی با پادشاه عربستان گفت‌و گو کرد.

* وزارت دفاع عربستان اذعان کرد که در درگیری‌های مرزی با نیروهای ارتش یمن دستکم سه نظامی کشته شدند.

* کشته و زخمی شدن 56 نفر در هفدهمین روز تجاوز سعودی علیه یمن

* اذعان ریاض به کشیده شدن آتش درگیری به داخل خاک عربستان

* دولت مستعفی یمن آب‌های منطقه‌ای این کشور را «منطقه ممنوعه» اعلام کرد

* 5 حمله عربستان به مناطق «ساقین» و «الظاهر» در صعده، خطوط ارتباطی بین این مناطق را از بین برد

* کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از کمبود دارو و تجهیزات پزشکی برای عمل جراحی در یمن خبر داد.

* حمله مجدد هواپیماهای سعودی به الحدیده و عدن در یمن

* 15 کشته و بیش از 30 زخمی در حملات امروز جنگنده‌های عربستان به مناطق عمران، صنعاء، الجوف و مأرب

* حرکت ارتش یمن به سوی پالایشگاه نفتی عدن/ پالایشگاه عدن صبح روز جمعه به دلیل اوضاع بد امنیتی و درگیری میان نیروهای جنوب و منصور هادی با نیروهای انصارالله و ارتش بسته شده بود؛ ظرفیت این پالایشگاه 150 هزار بشکه در روز است/ شرکت پالایش نفت عدن از قدیمی‌ترین شرکت های نفتی در جنوب یمن است که انگلیسی‌ها سال 1952 آن را تأسیس کردند.

* هواپیماهای عربستان ظهر امروز حملات به یمن را از سر گرفتند / جنگنده‌های سعودی شهر عدن را نیز هدف حملات خود قرار دادند 
برگی از تاریخ
ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

توجیه عجیب شاه برای جدایی بحرین از ایران/

 

 

چرا پهلوی به عربستان رفت؟

سال ۱۳۴۷، پادشاه عربستان از امیر بحرین به عنوان رئیس یک کشور استقبال کرد. این در حالی بود که هنوز بحرین جزئی از خاک ایران بود و در ۲۳ مرداد ۱۳۵۰ از ایران جدا شد. محمد‌رضا شاه نخست در اعتراض سفر خود را به عربستان لغو کرد اما پس از مدتی همان سال از عربستان دیدن کرد.

خبرگزاری فارس: توجیه عجیب شاه برای جدایی بحرین از ایران/ چرا پهلوی به عربستان رفت؟

 

به گزارش خبرگزاری فارس، یکی دیگر از مناقشات بین ایران و عربستان در دوره پهلوی اول، مسئله بحرین بود. دولت ایران که در دوره قاجار و اوایل پهلوی تقریبا تبعیت بحرین از انگلستان را پذیرفته بود، به ناگاه گویا به یاد این منطقه افتاد و سعی کرد آن را دوباره به ایران ضمیمه کند.

به این منظور در سال 1336ه.ش مجلس شورای ملی، طرح الحاق بحرین به کشور به عنوان استان چهاردم را تصویب کرد [1] و ایران بر حاکمیت خود بر این جزیره تاکید کرد.
در همان زمان در ایران شایعه­‌ای قوت گرفت که در آن دولت عربستان در صدد تاسیس اتحادیه­‌ای است که در آن بحرین نیز به عنوان کشوری مستقل شرکت دارد.

نخست­‌وزیر وقت ایران منوچهر اقبال در جواب یکی از نمایندگان مجلس درباره این شایعه گفت: «ما روابط سیاسی خود را با هر دولتی که سعی می­‌کند پیمانی با بحرین ببندد تا ابد قطع خواهیم کرد. چه گونه اقدامات را روشی خصمانه نسبت به خود شناخته و تجاوزی علیه حق حاکمیت خویش می­‌دانیم و تا آخرین قطره خون خود با آن مبارزه خواهیم کرد.[2]» البته به نظر می­‌رسد این گفتارها و مطالب از حد شعار خارج نشد؛ زیرا در همان سال دولت عربستان با حاکم بحرین موافقت­نامه‌­ای را در مورد اکتشاف و بهره ­برداری از منابع نفت خلیج فارس امضاء کرد.

وزیر امورخارجه ایران نسبت به این موضوع اعتراض کرد و آن را تجاوز به حقوق ایران و غیر معتبر خواند؛[3] ولی هیچ­گاه این اعتراضات و شعارها به قطع رابطه با عربستان منجر نشد.
همچنین در سال 1347ه.ش پادشاه عربستان از امیر بحرین به عنوان رئیس یک کشور استقبال کرد. محمدرضا شاه پهلوی در اعتراض به این استقبال، سفر خود را به عربستان سعودی لغو کرد؛[4] ولی این اعتراض نیز به جایی نرسید و پس از طی مذاکراتی که به امضای موافقت­نامه نیز انجامید، شاه ایران در آبان همان سال به طور رسمی از عربستان سعودی دیدن کرد[5].

 

به هر صورت دولت ایران پس از مدتی به خاطر ترس از آمریکا و انگلیس و یا آماده­ کردن کشورهای عرب از جمله عربستان برای پذیرش معامله بحرین با جزایر سه گانه تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی[6] و یا علل دیگر، ادعای خود را راجع به مالکیت بحرین مسکوت گذاشت و شاه ایران در توجیه کار خود گفت: «اکثریت ساکنان آن جزیره عرب هستند و به زبان عربی سخن می‌­گویند. به لحاظ اقتصادی مجمع­ الجزایر بحرین دیگر اهمیت ندارند. زیرا نفت آنجا تمام شده و صید مروارید نیز صرفه اقتصادی ندارد. از نظر اهمیت استراتژیکی و سوق ­الجیشی با وجود تسلط ایران بر تنگه هرمز، آن جزایر ارزشی ندارند. از جهت امنیتی هم حفظ آن سرزمین پرهزینه و مستلزم استقرار یکی دو لشکر در آنجاست[7].»

 

پس از مدتی نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز بر گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر استقلال بحرین صحه گذاشت و از آن حمایت کرد و بحرین به طور رسمی از ایران جدا شد[8].

[1] . دائرة المعارف بزرگ اسلامی، ج11، ص 411
[2] . گزیده اسناد خلیج فارس، ج3 ، ص174، سند شماره 45 و ص180، سند شماره 47 و ص 184، سند شماره 47 و ص 180، سند شماره 47
[3] . گزیده اسناد خلیج فارس، ج3، ص 195، سند شماره 54
[4] . زندفر، فریدون، ایران و جهانی پرتلاطم خاطراتی از دوران خدمت در وزارت امور خارجه، تهران، نشر شیرازه، چاپ اول، 1379، ص 63
[5] . زندفر، فریدون، پیشین، ص 65
[6] . احمدی، حمید، روابط ایران و عربستان در سده بیستم، تهران، مرکز چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، چاپ اول، 1386، ص243 و اخوان کاظمی، بهرام، مروری بر روابط ایران و عربستان در دو دهه اخیر، قم، مرکز چاپ و نشر سازمان تبلیغات اسلامی، چاپ اول، 1373، ص15
[7] . گفتگو با مشاهیر ایرانی مهدی آذر  امیرخسرو افشار  صادق امیرعزیزی  علی ایزدی، تدوین دانشگاه هاروارد،بی جا، بی تا، مصاحبه با امیرخسرو افشار، بخش سوم، ص 18و 19
[8] . علم، اسدالله، گفتگوهای من با شاه خاطرات محرمانه امیر اسدالله علم، تهران، نشر طرح نو، چاپ اول، 1379، ج1، ص 
بذرپاش در دانشگاه تهران:
ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

کسانی خون به دل امام کردند که جام زهر را به او نوشاندند/

 

 

افرادی که ادعا می‌کردند با یک سفر به عربستان مشکلات حل می‌شود، الان سفر کنند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که در آن سال‌ها جام زهر را به امام نوشاندند، امام را اذیت کردند، نه کسانی که نگران منافع ملی ملت هستند.

خبرگزاری فارس: کسانی خون به دل امام کردند که جام زهر را به او نوشاندند/افرادی که ادعا می‌کردند با یک سفر به عربستان مشکلات حل می‌شود، الان سفر کنند

 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مهرداد بذرپاش عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه چرایی مذاکره برای رسیدن به یک تفاهم با عنوان «از رنجی که می‌بریم» که به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه سخنان ما برای تصحیح روند کار است، گفت: برخی اصرار دارند مرتب با تحقیر افرادی که نگران منافع ملی و اتفاقات خاصی که در کشور صورت می‌گیرد هستند، نگذارند صدای آنان شنیده شود.

وی با اشاره به اتفاق بزرگ دهه گذشته در صحنه بین‌الملل گفت: اتفاق بزرگی که در دهه اخیر اتفاق افتاده است همین مذاکرات هسته‌ای است که در دو دوره گذشته دستور کار دولت‌ها بوده است.

بذرپاش با اشاره به تاریخچه مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: ما در سال 82 مذاکرات را با سه کشور اروپایی آغاز کردیم. نشست سعدآباد در همان دوران بود که یک نشست تلخی شد. از اینکه نمایندگان سه کشور اروپایی حاضر نشدند با رئیس‌جمهور کشور ما ملاقات کنند مگر با تعلیق موقت برنامه هسته‌ای کشورمان. اگرچه به گفته آقایان این موضوع جزو برنامه نبود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در همان دوران البراده‌ای گفت که شما این موضوع را بپذیرید و در ظرف 6 ماه پرونده ایران عادی می‌شود و از شورای حکام خارج می‌شود اما ما مشاهده کردیم علیه ما قطعنامه ای در شورای حکام گذراندند.

بذرپاش تصریح کرد: ما پیشنهاد تعلیق برنامه هسته‌ایمان را پذیرفتیم و پلمپ کردیم که در سال 84 همزمان با تغییر دولت و با دستور مقام معظم رهبری رفع پلمپ را انجام دادیم که جهشی در صنعت هسته‌ای کشورمان رخ داد. در حقیقت جهش صنعت هسته‌ای ما از سال 84 تا سال 88 بود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به سه نسل تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی گفت: نسل اول تحریم‌ها مربوط به تسخیر لانه جاسوسی است. نسل دوم پیرامون موضوع داماتو و نسل سوم بعد از وقایع 88 اتفاق افتاد که تمامی مذاکرات کنونی نیز برای برداشتن تحریم‌های نسل سوم است.

 تصریح کرد: بعضی‌ها تحریم را به کشور تحمیل کردند حال جلو جلو داد می‌زنند. این را باید بدانیم اگر همه تحریم‌ها نیز برداشته شود تازه ما به سال 88 می‌رسیم البته بنده می‌گویم تازه مانند 4 ماه پیش می‌شویم که در وین وزیر خارجه عربستان با آمریکا مذاکره کردند و قیمت نفت را به نصف کاهش دادند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های متعدد آمریکا همزمان با مذاکرات هسته‌ای گفت: آمریکا همزمان با مذارکره قیمت نفت را کاهش می‌دهد. ساده‌اندیشانه است که فکر کنید عربستان به یک باره قیمت نفت را پایین آورده است.

بذرپاش در ادامه گفت: عربستانی که این دوستان دیروز از آن دفاع می‌کردند و مدعی بودند اگر حاج‌ آقا فلانی یک سفر کند مشکلات حل خواهد شد ما می‌خواهیم الان یک سفر تشریف ببرند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید براین موضوع که نگرانان منافع ملی خون به دل امام نکردند گفت: کسانی که جام زهر را به امام نوشاندند دل امام را خون کردند، نه اینانی که شما به آنان دلواپس می‌گویید. اینان خیلی جوان هستند و آن موقع نبودند که امام را اذیت کنند.

وی در ادامه با اشاره به 9 تفاوت بیانیه لوزان با توافق ژنو گفت: از جمله این موارد پذیرش غنی‌سازی 3.7 است که در توافق ژنو غنی‌سازی 5 درصد بود. مورد دیگر میزان تحقیق و توسعه بود که در ژنو توافق کرده بودیم تحقیق و توسعه طبق نیاز جاری باشد اما امروز این موضوع را توافق کردیم که درباره میزان تحقیق و توسعه نیز باید با طرف مقابل مذاکره کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌شود 16 ماه مذاکره کرد و تنها به یک بیانیه رسید، گفت: اگر مذاکرات صورت گرفته در لوزان یک بیانیه است چگونه در متن بیانیه این جملات آمده است که «ایران موافقت کرده است ...» یا «توافق شده است ...» بعید است بعد از 16 ماه مذاکره تنها به یک بیانیه مطبوعاتی رسیده باشیم. اطلاعات ما می‌گوید تا 6 سند بخش زیادی از مذاکرات نگارش شده است.

بذرپاش با اشاره به فکت‌شیت آمریکا درباره بیانیه لوزان گفت: اگر درست باشد که یک فاجعه است و اگر نادرست است چرا آقایان آن را تکذیب نمی‌کنند و چرا فکت‌شیت ایرانی را منتشر نمی‌کنند و یا چرا دیگر اعضای 1+5 را فکت‌شیت آمریکا را تکذیب نکردند.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی ما به بیانیه لوزان استناد می‌کنیم آقایان می‌گویند صبر کنید در تیرماه درست می‌شود. حال ما به آقایان می‌گوییم شما چرا صبر نکردید تا 10 تیر توافق نهایی را منتشر کنید.

این نماینده مجلس ادامه داد: در متن بیانیه لوزان 5 هزار سانتریفیوژ در نطنز و هزار سانتریفیوژ در فردو نیامده است اما در فکت‌شیت آمریکا این مورد ذکر شده است. حال اگر فکت‌شیت آمریکا درست است آقایان چگونه به این مورد استناد می‌کنند.

عضو هیات رئیسه مجلس پیرامون نظارت‌های پذیرفته شده توسط ایران در بیانیه لوزان گفت: کد 3.1 این را می‌گوید که ما هر وقت اراده کردیم مجموعه هسته‌ای راه‌اندازی کنیم باید به آژانس اطلاع دهیم.

وی همچنین پیرامون پروتکل الحاقی نیز گفت: اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی که در بیانیه لوزان آمده است و آقایان آن را تعهد کردند برخلاف قانون مجلس در سال 85 است. در کنار آن ما بازرسی فراتر از پروتکل الحاقی پذیرفته‌ایم. آن هم با دسترسی‌های بیشتر و با تکنولوژی‌های مدرن که وقتی این موضوع را از آقایان پرسیدیم جواب  دادند ما این مبحث را همینطوری نوشتیم.

بذرپاش تاکید کرد: دسترسی‌های بیشتر با تکنولوژی مدرن که چیزی جز PMD نیست همان ابعاد احتمال نظامی است که از زمان هاشمی رفسنجانی این اتهام را به ما زده بودند.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: طبق بیانیه لوزان آژانس می‌تواند هر سایتی را که احساس کرد مشکوک است بازرسی کند و این ملاک مشکوکیت نیز آژانس است و نه ایران. حال اگر ما بگوییم این مکان مشکوک نیست آژانس گزارش می‌دهد که ایران به تعهداتش عمل نکرد. آقایان باید قبول کنند که زود پذیرفتند و با این وضعیت ایران از شرایط خاص بیرون نمی‌آید.

وی در ادامه پیرامون لغو تحریم‌ها گفت: ما در ژنو توافق کردیم تمامی تحریم‌ها مرتبط با هسته‌ای لغو شود و آن را تحریم‌های انرژی، فناوری، اقتصادی و مالی عنوان کرد اما در بیانیه لوزان در خصوص تحریم‌های اروپا خاتمه یافتن اجرای تحریم‌ها را پذیرفتیم و در مورد آمریکا نیز توقف تحریم‌های ثانویه را توافق کردیم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی پیرامون لغو قطعنامه‌های شورای امنیت نیز گفت: ما در گذشته مدعی بودیم که قطعنامه‌های شورای امنیت غیرقانونی است چراکه از مسیر شورای حکام نگذشته است. حال امروز که می‌خواهیم با قطعنامه جدید تمام قطعنامه‌های گذشته را لغو کنیم آن هم همراه با محدودیت‌هایی که متعهد شدیم و یکسری محدودیت‌های خاص‌تر در حقیقت پذیرفتیم که این قطعنامه‌ها قانونی است.

بذرپاش پیرامون شرایط لغو تحریم‌ها گفت: ما در بیانیه لوزان تعهداتی را پذیرفته‌ایم. حال باید آنها را اجرا کنیم و آژانس بعد از راستی‌آزمایی آنان را تایید کند تا تحریم‌ها آن هم مرحله به مرحله لغو شود.

بذرپاش در پایان خاطرنشان کرد: شاید اختلاف نظرهای سیاسی وجود داشته باشد اما در موضوع هسته‌ای آنچه که مهم است منافع ملی است. نکند خدایی نکرده چیزی توافق شود که آیندگان قضاوت بدی درباره ایستادگی یک ملت داشته باشند 
دیدار رهبر معظم انقلاب با آیات عظام وحید خراسانی، نوری همدانی و سبحانی
ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

دیدار رهبر معظم انقلاب با

 

 

آیات عظام وحید خراسانی، نوری همدانی و سبحانی

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای حضرت آیت الله خامنه ای روز شنبه 22 فروردین در سفر به قم با مراجع تقلید دیدار کردند.

 

خبرگزاری فارس: دیدار رهبر معظم انقلاب با آیات عظام وحید خراسانی، نوری همدانی و سبحانی

رهبر معظم انقلاب با حضور در بیت آیت الله وحید خراسانی با ایشان دیدار و گفت‎وگو کردند.

معظم‎له همچنین با آیت الله نوری همدانی و آیت الله سبحانی نیز ملاقات نمودند و در پایان نیز برای مناجات و عبادت به مسجد مقدس جمکران مشرف شدند.

هفته گذشته نیز ایشان در سفر به قم با آیات عظام شبیری و مکارم شیرازی دیدار داشتند.

مراجع معظم تقلید در مراسم ترحیم خواهر معظم له که به تازگی در قم برگزار شده بود، شرکت فرموده و این مصیبت را تسلیت گفته بودند. 
جان کری: اوباما پاسخ محکمی به مک‌کین داد
ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

جان کری: اوباما پاسخ محکمی به مک‌کین داد/

 

 

هر چه درباره توافق با ایران گفته‌ام، حقیقت بود

وزیر امور خارجه آمریکا در توصیف نحوه برخورد اوباما و مخالفان توافق هسته‌ای گفته که اوباما پاسخ محکمی به مک‌کین داده و فکت‌شیت ارائه شده از سوی آمریکایی‌ها، حقیقت محض بوده است

خبرگزاری فارس: جان کری: اوباما پاسخ محکمی به مک‌کین داد/هر چه درباره توافق با ایران گفته‌ام، حقیقت بود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در توصیف نحوه برخورد اوباما و مخالفان توافق هسته‌ای گفته که «اوباما پاسخ محکمی به مک‌کین داد.»

سناتور مک‌کین چند روز پیش گفته بود که ایرانی‌ها قصد توافق ندارند و «جان کری» متوهم است.

وی که در برنامه پربیننده «در پیشگاه ملت» شرکت کرده بود به مصاحبه‌های خود پس از بازگشت از لوزان و خصوصاً متن فکت‌شیت منتشر شده اشاره کرد و گفت:‌«هر اطلاعاتی که ارائه دادم، حقیقت محض بود.»

جان کری که برای خوانده شدن بیانیه لوزان، 9 روز در این شهر کوچک مانده بود و به گفته همکارانش، فشار زیادی را تحمل کرده بود به روزهای مذاکرات و برآیند آن هم اشاره کرد و گفت:‌«بنظر من در حال رسیدن به یک توافق خیلی خوب هستیم.»

وی که در گفت‌وگو با شبکه خبری ای‌بی‌سی‌ نیوز هم خواستار عدم دخالت کنگره در توافق هسته‌ای شده بود، باز هم از فرصت دیده شدن در یک برنامه تلویزیونی استفاده کرد و با تاختن بر کنگره گفت:‌ «ما حق داریم که این گفت‌وگوها را فارغ از دخالت دیگران و سیاست‌های حزبی به سرانجام برسانیم.»

کنگره آمریکا بررسی پیش‌نویس توافق نهایی ایران و 1+5 و داشتن حق وتو کردن آن را خواستار است. اوباما تهدید کرده که چنین طرحی را در صورت تصویب، وتو می‌کند.

کری خطاب به مخالفان توافق هسته‌ای گفت که فعلاً آتش توپخانه خود را غیرفعال نگاه دارند و منتظر دیدن نتیجه مذاکرات باشند 
روزهای سیاه در انتظار یک رژیم؛
ساعت ٧:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

چرا رهبر انقلاب به سعودی‌ها هشدار علنی داد؟

گروه بین‌الملل مشرق - مقام معظم رهبری در موضع گیری کم سابقه‌ای، با نگاه به وقایع دلخراش در یمن و خطای راهبردی آل سعود در آغاز حمله نظامی به یک کشور اسلامی، نسبت به ادامه وضعیت فعلی هشدار دادند. این هشدار علنی به مقامات سعودی، که خود را افسارگسیخته برای کشتار مردم منطقه و اکنون یمن، احساس می کنند و با کوبیدن به طبل جنگ ضدشیعی توسط آخوندهای فاسد درباری وهابی، به اجرای مطلوبیت‌های استعماری و صهیونیستی پرو بال می دهند، تأمل برانگیز است.

شیشه عمر حامیان استعماری-غربی نفت و رژیم صهیونیستی است و اگر شیوخ وهابی تصور می کنند با شکم های قطورشان می توانند کوچکترین خطری تولید کنند در اشتباه هستند. حاکمان آل سعود اگر پس از هشتاد سال بندگی امریکا و غرب، درک نکرده باشند که پاشنه آشیل وقوع رفتار آنها در شرایط تهدید چیست و آیا دوستان و هم پیمانان خود را چگونه ترک می کنند، در جهل مرکب بسر می برند.

مدل مهار آل سعود


امریکایی ها و غربی ها با همه شوکت و اقتداری که دارند و یا آن را نمایش می دهند، وقتی در حلقه های ضعف خود آسیب می بینند، عقب نشینی فوری می کنند و هرگاه منافع راهبردی خود را در خطر بدانند، با هرکس و حتی دشمن خود کنار می آیند. اگر ابزار مدیریت آل سعود و شیوخ منطقه در دست امریکایی هاست، پس به خوبی درک می کنند که نباید با آتش بازی کنند، چرا که آتش افروزی در نزدیکی منابع نقش عربستان و یا مراکز اقتصادی-بورسی در امارات و یا مناطق راهبردی-آبراهی، عاقلانه نیست و هر لحظه می تواند با یک رخداد محاسبه نشده با شرایط جبران ناپذیر روبرو شوند.

امریکایی ها می خواهند در منطقه باشند و منافع استعماری خود را تضمین و تأمین کنند ولی قسم نخورده اند که حتماً آن را از شیوخ فعلی و شاهزاده های کم خاصیت طلب کنند.
خصوصاً اینکه این شاهزاده ها و شیوخ از عقلانیت راهبردی، کم بهره هستند و نه تنها به اربابان خود در پنج سال گذشته خدمت مؤثری نکرده اند بلکه هم سرمایه های خود را به آتش کشیده اند و هم امریکا و غرب در منطقه را در شرایط باخت راهبردی و فرسایش قرار داده اند.

مدل مهار آل سعود

هشدار مقام معظم رهبری جدی است و سربازان گمنام مقاومت که قبلاً در عراق و سوریه و لبنان و فلسطین، طعم تلخ شکست را به آنها چشانده اند، از لحظه صدور هشدار راهبردی مهیا هستند و به قول «امام خمینی(ره)»، خانه عنکبوتی شاهزاده ها و شیوخ و منافع نفتی استعماری خوب «فقط با دو موشک» به هوا خواهند رفت. ژنرال های امریکایی در عراق از این موشک های گمنام زیاد دریافت کرده اند که قطار تابوت هایشان تا واشنگتن رسید.

* هادی محمدی


 
مصاف سلاطین عیاش و پابرهنگان سلحشور
ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی طی یادداشتی در کیهان به ارزیابی آخرین وضعیت یمن پرداخت و نوشت:«سعودی‌ها»، واژه‌ای بود که روز پنجشنبه چندین بار در سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی به جای «عربستان» یا «عربستان سعودی» به کار برده شد. در واقع رژیم آل سعود از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تاکنون به ندرت با این صراحت و تاکید از سوی رهبری انقلاب مورد خطاب و عتاب قرار گرفته است. رهبر معظم انقلاب در این میان از موضع حسن همجواری از بسیاری از موضوعات عبور می‌کردند و در همین سخنرانی هم به آن اشاره‌ای داشتند «این را همیشه می‌گفتیم که سعودی‌ها در کار سیاست خارجی‌شان یک وقار و متانتی نشان می‌دهند.» از این منظر موضع صریح و قاطع و استفاده از عباراتی نظیر «قطعا بینی سعودی‌ها به خاک مالیده خواهد شد»، بیانگر شرایط جدید منطقه است.

رژیم سعودی از دو هفته پیش بدون آنکه بهانه‌ای وجود داشته باشد، مردم مظلوم یمن را زیر بمباران‌های وحشیانه قرار داده و بدون آنکه به نتیجه‌ای دست پیدا کند هزاران زن و کودک و پیر و جوان یمنی را به خاک و خون کشیده و به زیرساخت‌های محدود این کشور لطمه فراوانی وارد کرده است. این همان رویداد جدیدی است که از نظر جهان اسلام و رهبر بیدار آن، جنایت‌‌آمیز و غیرقابل بخشش می‌باشد. موضع صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی بیانگر آن است که دفاع از مظلوم و کشور تحت تهاجم یمن، فراتر از ملاحظاتی است که دیپلمات‌ها نوعا به آن مبتلا می‌باشند. روی دیگر ماجرا این است که ایران برای دورماندن از تیرهای تهمت آمریکا و عوامل آن، منفعل عمل نمی‌کند و به کمک برادران خود و «جوان‌های علاقه‌مند و معتقدین به منهاج امیر‌المؤمنین سلام‌الله علیه» می‌شتابد.

دو هفته پس از عملیات هوایی علیه مردم یمن، مشخص شد که آن ائتلاف منطقه‌ای که مقامات سعودی مدعی آن بودند، تحقق نیافته و میلیاردها دلاری که آنان برای محقق کردن این ائتلاف به میدان آورده بودند، نتوانسته است به پیدایی جبهه‌ای با محوریت سعودی‌ها منجر شود. ریاض گمان می‌کرد که با خلق یک 11 سپتامبر در یمن و خطرناک معرفی کردن سیطره انصارالله بر این کشور می‌تواند یک جبهه عربی اسلامی سنی با حضور کشورهای بالنسبه قدرتمندتر عربی اسلامی نظیر ترکیه، پاکستان، مصر و سودان به وجود آورده و ضمن تأمین منافع قدرت‌های غربی و صهیونیست‌ها و در نتیجه برخورداری از حمایت آنان، جبهه مقاومت اسلامی را با چالش جدی مواجه کرده و به انزوا سوق دهد. اما علی‌رغم آنکه ریاض در روزهای اول با قول مساعد این کشورها مواجه گردید و ظاهرا نقشه راهی هم برای آن به تصویب اجلاس قاهره رسید اما در عمل اکثر این کشورها خود را کنار کشیده و حضور خود را به شروطی مرتبط کردند. پاکستان که به دلیل روابط خاص نوازشریف با آل سعود بیش از دیگران در کانون توجه عملیاتی ریاض قرار داشت در نهایت «اعلام بی‌طرفی» کرد. ترکیه راه‌حل نظامی را مردود دانست و در جریان سفر به ایران روی یک نقشه راه سیاسی که متضمن حقوق نیروهای انقلاب هم باشد، صحبت کرد، سودان علی‌رغم حضور اولیه، با سقوط یکی از هواپیماهای نظامی‌اش غیرفعال شد و مصر اگرچه بر آمادگی برای ورود به عملیات نظامی زمینی- که قاعدتا منظور آن هلی‌برن تعدادی نیروی نظامی در پشت جبهه مأرب، تنها منطقه تحت سیطره مشترک القاعده و میلیشیای هادی، می‌باشد - تاکید کرد ولی در عمل کاری انجام نداد و این درحالی است که بسیاری از احزاب و شخصیت‌های برجسته مصری نظیر حسنین هیکل، ابوالفتوح، عمر موسی، محمد البرادعی و حمدین صباحی با شرکت مصر در عملیات آل سعود علیه یمن مخالفت کردند و خبرهای درون ارتش مصر نیز بر بی‌انگیزگی ارتش برای همکاری با ارتش سعودی حکایت می‌کند. با این وصف حمله نظامی عربستان به یمن اگر برای شکل‌دهی به یک جریان قدرتمند سنی برای مقابله با انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت دنبال شده، شکست خورده و اگر برای غلبه بر انصارالله یمن هم طراحی گردیده، نتیجه‌ای دربر نداشته است.

شکست سعودی‌ها در عین حال یک موهبت مهم برای جبهه مقاومت می‌باشد. مسلما ناتوانی سعودی‌ها در این صحنه، نیروهای سیاسی وابسته به این رژیم در منطقه را سرخورده می‌کند و امید آنان به موفقیت در سایر پرونده‌ها را نیز تضعیف می‌نماید. این در حالی است که عملیات علیه یمن، اقدامات انصارالله علیه مناطق و تأسیسات سعودی‌ها را موجه می‌گرداند. باید اضافه کرد که در شعاع 200 کیلومتری شمال یمن ده‌ها مرکز حساس نظامی و غیرنظامی وجود دارند که حمله تلافی‌جویانه انصارالله و ارتش یمن می‌تواند مخاطرات امنیتی آل‌سعود را در مناطق منتهی به دریای سرخ افزایش دهد.
مشکل عمده عربستان در شکل‌دهی به یک جبهه ضدایرانی این است که بسیاری از دولت‌ها و ملت‌های منطقه می‌دانند که ایران‌هراسی یک پروژه امنیتی است که سرویس‌های اطلاعاتی غرب به منظور ایمن‌سازی مناطق و تأسیسات تحت سیطره غرب از خطر تهاجم انقلاب اسلامی و نیروها و جریانات مرتبط با آن، طراحی کرده‌اند. اکثر دولت‌های منطقه این پروژه‌ را برای خود هزینه‌ساز دانسته و با امنیت و منافع خود در تضاد می‌بینند به عنوان مثال اگر نیم‌نگاهی به پاکستان و ترکیه بیندازیم درمی‌یابیم که این دو کشور از سوی دولت‌ها و ملت‌های مخالفشان محاصره شده و تنها، مرزهایشان با ایران دارای امنیت و آرامش است. پاکستان از سوی هند و طالبان و القاعده در شرایط محاصره است و مرزهای ترکیه از سوی عراق، سوریه، یونان، قبرس و... تهدید می‌شوند.

افق اقدامات نظامی عربستان علیه یمن چیست و اقدامات نظامی عربستان علیه یمن چه سرنوشتی پیدا می‌کند؟ شواهد و قرائن می‌گویند اقدام نظامی علیه یمن نمی‌تواند «راه‌حل» تلقی شود بنابراین سعودی‌ها در نهایت ناگزیر به انتخاب یکی از این دو راهند؛ جنگ را بدون آنکه به نتیجه خاصی رسیده باشد، رها کنند و بطور یکجانبه آتش‌بس را اعلام نمایند و یا اینکه واسطه‌هایی را برای پیدا کردن «راه‌حل سیاسی» فعال نمایند و به یک حداقل‌هایی در مواجهه با انقلاب مردمی یمن دست پیدا کنند.

یک گزارش بیانگر آن است که پادشاه عربستان در روز ششم حمله هوایی علیه یمن در جلسه کابینه این کشور شرایطی را برای پایان دادن به تهاجم علیه یمن مطرح کرده است که شامل «بازگشت دولت سابق برای حکومت بر کل یمن، بازگرداندن اسلحه به دولت، عدم تهدید دولت از سوی گروه‌ها و احیاء مذاکرات گروه‌ها و دولت تحت اشراف شورای همکاری خلیج‌فارس» می‌باشد. این اظهارات اگرچه در نگاه اول، تلاش سعودی‌ها برای بازگرداندن یمن به شرایط قبل از وقوع انقلاب دوم یمن به حساب می‌آمد و در واقع احیاء «مبادره خلیجی» است اما در عین حال طرح موضوع «لزوم گفت‌وگو» و دعوت به تشکیل «دولت فراگیر» در این زمان و پس از گذشت 10 روز از عملیات نظامی هوایی، توجه سعودی‌ها به لزوم تغییر دلیل از نظامی- امنیتی به سیاسی را تداعی می‌کند. سعودی در این دوره نتوانست به یک ائتلاف واقعی علیه یمن شکل دهد و حملات هوایی آن هم نتوانست شرایط داخلی یمن را به ضرر انصارالله و متحدان آن تغییر دهد. این خود از یک طرف ناکارآمدی حمله نظامی علیه یمن را به اثبات رساند و از طرف دیگر ناکارآمدی دستگاه نظامی و اطلاعاتی آل سعود را برملا کرد.

ارتش سعودی در این حملات از «هوشمندی» برخوردار نبود. بخشی از عملیات نظامی هوایی سعودی متوجه مناطق سیاسی مثل منازل بعضی از شخصیت‌ها، کاخ‌ها، مراکز اداری و درمانی بود و این تأثیری در ضربه زدن به قدرت مقاومت مردم نداشت. درعین حال ارتش متجاوز سعودی برخلاف روش شناخته شده نظامی به نقاط ضعف یمن حمله نکرد بلکه حملات آن عمدتاً متوجه نقاط قوت یمن بود. حمله مداوم به صنعا، صعده، حدید و إب از منظر نظامی یک خطای استراتژیک به حساب می‌آید چرا که این استانها و به خصوص مراکز آنها بطور کامل در اختیار انصارالله قرار دارد و حمله به آن نمی‌تواند وضعیت را دگرگون کند. براساس منطق نظامی، حمله نظامی هوایی نوعاً باید متوجه مناطقی باشد که مخالفان انصار در آن حضور معتنابهی دارند چراکه در این نوع از عملیات‌ها به دلیل بهم‌ریختگی اوضاع پس از حمله نظامی، مخالفان گروه مسلط اگر توانمند باشند، می‌توانند شرایط را به نفع خود دگرگون نمایند.

علاوه بر این، ارتش سعودی با حمله نظامی به بعضی از مراکز درمانی، کارخانه‌های غذایی و اردوگاه پناهندگان آفریقایی‌تبار «المرزاک» در شمال یمن که به کشته شدن دستکم 45 نفر از آنان منجر شد، فشار سنگینی را بر سیستم سیاسی و نظامی سعودی وارد کرده است و این خود از ناهوشیاری رهبری نظامی در حملات علیه مناطق بمباران شده حکایت دارد.

نکته دیگر این است که ادامه پیشروی انصارالله و ارتش در 4 استان جنوبی- عدن، لحج، ابین و ضالع و سیطره بر آنان در روزهایی که سعودی مشغول بمباران مناطقی در شمال و غرب این کشور بود به خوبی بیان‌کننده آن است که تهاجم هوایی نه تنها نتوانسته است خدشه‌ای بر حاکمیت انصارالله وارد کند بلکه به پیشروی و سرعت بیشتر انصار هم منجر شده است. پیش از این، انصارالله مایل به ورود به مناطق جنوبی یمن نبود. شرایط خاصی که در عدن و مأرب به وجود آمد، انصار را ناگزیر به حرکت به سمت جنوب کرد هم اینک استان مأرب که وسعت آن حدود  17 هزار کیلومترمربع است و نزدیک به 250 هزار نفر جمعیت دارد، از سمت شمال، غرب و جنوب به محاصره ارتش و انصار درآمده است و این آخرین منطقه‌ای است که نیروهای القاعده و بقایای میلیشیای منصور هادی بر آن تسلط دارند.

از یک منظر دیگر، مردم یمن در بین کشورهایی که تحولات سریع سال 2012 را تجربه کرده، وفادارترین ملت به جریان بیداری اسلامی به حساب می‌آید. اگرچه انقلاب 2011 یمن نیز به مانند انقلاب‌های مصر، لیبی و تونس دستخوش تغییرات ماهوی گردید اما مردم یمن با انقلاب دوباره، انقلاب خود را نجات دادند، بازتولید انقلاب و بیداری اسلامی در یمن می‌تواند برای مردم مصر، تونس و لیبی درس‌آموز باشد و آنان را به حرکت دوباره تشویق کند. این موضوع قطعاً نگرانی جدی آمریکا، عربستان و... را درپی می‌آورد.


 
صدای اسرائیل دوباره از روزنامه زنجیره‌ای بلند شد
ساعت ٧:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، اخار ویژه کیهان به شرح ذیل می باشد:

صدای اسرائیل دوباره از روزنامه زنجیره‌ای بلند شد

حادثه تلخ و شرم‌آور تعرض پلیس سعودی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، باعث خشم و نفرت روزافزون مردم از آل‌سعود شده اما در حالی که بسیاری از مراجع تقلید خواستار برخورد دولت با این موضوع شده‌اند و زمزمه‌های تحریم حج عمره به گوش می‌رسد، احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم طی یادداشتی در روزنامه زنجیره‌ای آرمان نوشت تا زمان توافق نهایی هسته‌ای نباید به تنش با عربستان سعودی دامن زد!

عضو حزب منحله مشارکت تصریح کرد: «باید  درباره منطقه و به ویژه عربستان با آرامش رفتار کرد و سعی کرد تنش جدیدی در منطقه ایجاد نشود تا پرونده هسته‌ای ایران به یک سرانجام مطلوب برسد.»
شیرزاد که از حامیان اصلی سیاست تعطیلی تاسیسات هسته‌ای ایران برای اعتمادسازی مقابل غرب و به اصطلاح «تنش‌زدایی» است؛ با استناد به این رویکرد می‌نویسد: «روابط ایران و عربستان در وهله کنونی به شدت حساس است پس شایسته است از هر عامل تنش‌زای جدید فاصله گرفته و سعی شود تنش‌ها تشدید نشود... شاید به صلاح کشور نباشد که در شرایط جدید یک تقابل و تخاصم جدید به روابط ایران و عربستان اضافه شود به همین دلیل در بحث حج نباید وارد موردی شویم که در آن تنش وجود دارد و اگر موضوع تحریم حج به عنوان یک راه مقابله با عربستان تصور شود، تصور درستی نیست چرا که پول مصرفی مردم ایران در عربستان، در مقابل سایر درآمدهای این کشور بسیار ناچیز است بنابراین ضربه‌ای برای اقتصاد عربستان نخواهد بود.»
به گزارش رجانیوز به نظر می‌رسد معنای دقیق اعتمادسازی و تنش‌زدایی را به خوبی می‌توان در این یادداشت روزنامه آرمان مشاهده کرد، به عبارت دیگر این رویکرد منفعلانه در سیاست خارجی حکم می‌کند تا حتی بعد از تعرض ماموران سعودی به جوانان ایرانی باز هم مسئولان سیاست خارجه کشورمان واکنش خاصی نشان ندهند و با اکتفا به کلی‌گویی و قول و وعیدهایی مبنی بر پیگیری ماجرا! نهایتا آل‌سعود را گستاخ‌تر کرده و نشان دهند که این موضوع ارزش آن را نداشته که حتی از سوی مقامات ارشد دستگاه سیاست خارجه ایران مورد توجه خاصی قرار بگیرد.
یادآور می‌شود شیرزاد در مجلس ششم نیز مدعی شده بود ایران درباره برنامه هسته‌ای 19 سال به دنیا دروغ گفته و اکنون دم‌خروس بیرون زده است. این سخنان باعث شد که رئیس وقت مجلس از شیرزاد به عنوان رادیو اسرائیل و بدتر از آن یاد کند.


ماموریت وارونه آقای مشاور!

مشاور ارشد رئیس‌جمهور درباره توافق لوزان و مخالفت منتقدان با آن به ندای ایرانیان سخنانی گفته که در نوع خود جالب است و نشان می‌دهد که ظاهراً براساس یک تقسیم کار قرار است به منتقدان حمله شود حتی بدون آنکه بدانند آنها چه می‌گویند!

درحالی که مهمترین اعتراض منتقدان به توافق لوزان، عدم لغو کامل و یکجای تحریم‌ها بود و همگان خواستار لغو یکباره تحریم‌ها در برابر امتیازات عجیب داده شده بودند، اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور و رئیس مناطق آزاد در سخنانی، نگرانی منتقدان را به خاطر کوتاه شدن دستشان از سوءاستفاده دانست! وی گفت: «برداشتن تحریم یعنی کوتاه شدن دست قاچاق و اختلاس از اقتصاد و بازار ایران، این‌ها ناراحت‌اند که نمی‌توانند سوءاستفاده کنند و بخورند. راه خوردن و سوء‌استفاده‌شان بسته شده است. صدایشان از جای دیگری بلند می‌شود»!
وی این سخنان را درحالی می‌گوید که اصلاح‌طلبان همسو با وی به برداشته شدن مرحله‌ای تحریم‌ها رضایت کامل دارند و به عنوان نمونه، مرعشی از اعضاء موسس حزب کارگزاران پیش از این برداشته شدن مرحله‌ای تحریم‌ها را بلااشکال دانسته بود! بنابراین باید پرسید چه کسی اصرار به لغو یکباره تحریم‌ها دارد؟! شما یا منتقدان؟! و چه کسی با وادادگی از عدم لغو یکباره تحریم‌ها استقبال می‌کند؟ شما یا منتقدان؟!
 ترکان در بخش دیگری از سخنانش می‌کوشد مسئله ملی و تاریخی کشورمان در بحث هسته‌ای را به یک منازعه پوچ جناحی- آنگونه که خود همه چیز را می‌بیند- تقلیل دهد و می‌گوید: بیشتر اظهارنظرها از سوی فعالین سیاسی جناحی، شخصی و برای به دست آوردن امتیاز است!
درحالی که مسئولان مذاکرات بارها بر چرک‌نویس بودن و غیر الزام‌آور بودن توافق تاکید کرده بودند، او نمی‌تواند «ذوق‌زدگی» خود را از توافق لوزان پنهان کند و همزمان با تحریم 32 شرکت و یک بانک دیگر ایرانی از سوی اتحادیه اروپا در سخنان عجیبی می‌گوید: «پس از توافق هسته‌ای، استقبال از سرمایه‌گذاری خارجی برای حضور در مناطق آزاد افزایش می‌یابد. هم‌اکنون رفت و آمد هیئت‌ها آغاز شده است»! و حتی آنقدر خودش این حرف را باور می‌کند که به دنبال مناطقی با زیرساخت آماده‌تر هم می‌گردد! لازم به ذکر است توافق لوزان در شامگاه پنج‌شنبه 13 فروردین اعلام شد و براساس تقویم کشورهای غربی، روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. ایران هم پنجشنبه و جمعه تعطیل بوده است. یعنی در طی روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه، «هیئت‌های سرمایه‌گذار خارجی» به ایران روانه شده است!!
ترکان که از آمدن هیئت‌ها در 3 روز به ایران سخن می‌گوید! چندی قبل بالاترین تخصص ایرانیان را پختن قرمه‌سبزی و آبگوشت بزباش دانسته بود و معلوم نیست با این نگاه وی در مصدر «مشاور ارشد» قرار است چه دانشی بر دانسته‌های رئیس‌جمهور محترم بیفزاید!؟
ظاهراً قرار است در دولت یازدهم عناوینی چون «مشاور ارشد و دستیار ویژه» یادآور حرف‌های نسنجیده و ناپخته‌ای باشد که جز هزینه ملی ثمر دیگری نداشته باشد! به جز سخنان گاه و بیگاه اکبر ترکان- که با وجود سوابق پترو پارس امروز ژست عدالتخواهی به خود گرفته است- نمونه بارز این قبیل اظهارنظرها سخنان عجیب یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور درباره «امپراتوری ایران به پایتختی بغداد» بود که متأسفانه موجی علیه ایران اسلامی و مجاهدان جان برکف در عراق به راه انداخت.
سؤالی که باید از مسئولان ارشد دولتی پرسید این است که؛ سقف هزینه و خسارتی که اظهارات نسنجیده و غیرمسئولانه یک مقام دولتی به کشور و عزت ملی وارد می‌کند، چقدر است و چه زمانی و با چه میزان خسارتی دولت تصمیم می‌گیرد با این افراد برخورد کند!؟ و دیگر اینکه این افراد از این قبیل سخنان چه سودی می‌برند که هر از گاهی با بیان آن، «همدلی و همزبانی» ملی را خدشه‌دار می‌کنند؟! همدلی شعار ملی ایرانیان است، آیا این حضرات به فکر جای دیگر به جز ایرانند و با آنها همدل و همزبانند!؟


کش و قوس بانک ملی با بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

«اگر یک مسئول دولتی از طریق مطبوعات با مقام ارشد مالی و پولی صحبت کند از نظر اخلاقی، اداری و سیاسی، اقدام درستی محسوب نمی‌شود. روش شرط‌گذاری و القای مطلب از طریق رسانه‌ها درست نیست».

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین، مدیرعامل بانک ملی در هفته گذشته اعلام کرد که تغییر نرخ سود بانکی مستلزم رعایت شروطی از سوی بانک مرکزی است. او چند مورد را در این زمینه ذکر کرد که با واکنش معاون نظارتی بانک مرکزی مواجه شد. حمید تهرانفر شرط‌گذاری توسط یک مدیر عامل بانک را غیر متعارف دانست. ولی‌الله سیف نیز مدیران بانک را به آرامش دعوت کرده است. این مناقشه حاشیه‌های زیادی را به همراه داشته است.
سعید لیلاز در این زمینه با اشاره به آمار کاهش تورم می‌گوید: مدیرعامل بانک ملی که از نظر اداری یک مدیر دولتی محسوب می‌شود، این بدیهیات را در مورد مقدمات تغییر سود بانکی با عنوان شروط عنوان کرده است. این موضوع نیز از طریق رسانه ها مطرح شده که خارج از عرف اداری است.
لیلاز گفت: اگر انسجام دولت یازدهم در اعمال هر سیاستی به هم بخورد به نفع رقبا تمام خواهد شد. نباید اجازه این کار داده شود. هر یک از مدیران عامل بانک‌ها به ویژه مدیران بانک‌های دولتی، مباحث اقتصادی و دیدگاه‌های خود را می‌توانند با رؤسای خود مطرح کنند. اگر این دیدگاه‌ها پذیرفته شد که برایشان خوشایند خواهد بود اگر هم مورد پذیرش قرار نگرفت، باید آنچه از سوی مقامات بالاتر تبیین شده اجرا شود اگر هم مخالف آن هستند، می‌توانند استعفا دهند و به همکاری ادامه ندهند. این روش منطقی در امور اداری محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: اگر یک مسئول دولتی از طریق مطبوعات با مقام ارشد مالی و پولی صحبت کند از نظر اخلاقی، اداری و سیاسی، اقدام درستی محسوب نمی‌شود. روش شرط‌گذاری و القای مطلب از طریق رسانه ها درست نیست.


هیچ واحد مسکونی در دولت یازدهم ساخته نشده

«دولت یازدهم غیر از مسکن مهر حتی یک واحد مسکونی هم نساخته است».

روزنامه جمهوری اسلامی در تحلیلی نوشت: طبق آخرین بررسی‌های دولت یازدهم هنوز حتی یک واحد مسکونی مازاد از طرح مسکن مهر نساخته است و همچنان می‌گوید برنامه‌هایی در سر دارد...
این روزنامه حامی دولت افزود: با توجه به آخرین آمار اعلامی در بخش پروانه‌های صادر شده می‌توان نتیجه گرفت که ساخت و ساز روند نزولی به خود گرفته است، اما آیا این روند در امسال هم تکرار می‌شود؟ در این مورد فردین یزدانی، کارشناس مسکن بر این باور است که قطعاً با کاهش ساخت و سازها که در طول یکسال گذشته هم بیشتر شده است بر بازار مسکن تأثیرگذار خواهد بود، به گونه‌ای که می‌تواند موجب کمبود مسکن و مشکلاتی همچون عرضه و تقاضا شود. با ادامه روند کاهش ساخت و سازها، باز هم بازار با کاهش مسکن مواجه می‌شود، چرا که واحدهای خالی بالای شهر ملاک نیاز مسکن جامعه نیست و کمبود مسکن همواره برای نیازمندان اقشار متوسط است. به گفته وی، باید دولت در ابتدای سال برنامه‌های خود را در بخش ساخت و ساز تقویت کند تا همچون سال گذشته بازار مسکن با کمبود واحدهای مسکونی مواجه نشود.
این تحلیل از سوی روزنامه جمهوری اسلامی در حالی منتشر می‌شود که برخی مسئولین دولتی از جمله وزیر راه با حمله‌های متعدد به طرح مسکن مهر، این طرح را که باعث خانه‌دار شدن حدود 2 میلیون خانواده شده، مزخرف خوانده بودند!


نگرانی اقتصاددان حامی دولت از توافق فاقد استراتژی اقتصادی

یک اقتصاددان می‌گوید بدون حتی فروش یک قطره نفت می‌توان کشور را اداره کرد اما متأسفانه دولت پس از دو سال هنوز استراتژی خود را معلوم نکرده است.

حسین راغفر ضمن سخنانی در مؤسسه دین و اقتصاد تصریح کرد: سلطه فرهنگی مهم‌ترین وسیله سایر اشکال سلطه است. اینکه در ایران عده‌ای فکر می‌کنند نفس رابطه با آمریکا باعث ایجاد توسعه در کشور می‌شود، نشان از سلطه فرهنگی دارد. انگیزه فرهنگی آمریکا از مذاکرات حفظ هژمونی فرهنگی غرب است. انگیزه آنها این است که این معنی را به جهان بقبولانند ایران هم نتوانست بدون همکاری با غرب به حیات خودش ادامه دهد. حال آن که غرب در حال افول است. البته اینکه می‌گویم غرب در حال افول است، به معنی نابودی و از هم پاشیدن غرب نیست. مثال این افول، دولت بریتانیاست که از اسب قدرت جهانی افتاد اما از چرخه سیاست جهانی کنار نرفت.
وی ممانعت از صنعتی شدن ایران را یک خواسته دیگر آمریکا از مذاکرات و توافق خواند و گفت: ایران تحت فشار و تحریم، ایرانی است که می‌تواند راه خودش را پیدا کند. در دوره جنگ، صنایع کوچک متعددی در کشور شکل گرفت اما با باز شدن درهای کشور همه اینها کنار گذاشته شدند. امروز در شرایط تحریم می‌بینیم حتی در مجلس این سؤال مطرح می‌شود که ما چگونه بدون نفت زندگی کنیم؟ این فقط در سایه فشار شکل می‌گیرد. دسترسی به منابع ارزی بادآورده مانع شکل‌گیری تولید در کشور است. ایران فقط بدون درآمدهای نفتی است که می‌تواند راه توسعه صنعتی را پیدا کند. بهترین کاری که غرب می‌تواند بکند، این است که با باز کردن شیر پول‌های نفتی، جوانه‌های تولید در کشور را بخشکاند. علل اصلی مذاکره غرب با ایران است.
به گزارش مشرق، راغفر اضافه کرد: به هر حال این توافق در صورت نهایی شدن پیامدهایی خواهد داشت که با توجه به شرایط کشور، نگران‌کننده است. اولین دلیل این نگرانی فقدان یک استراتژی توسعه است. دولت هنوز بعد از نزدیک دو سال، تصویر روشنی از سیاست‌های اقتصادی خود ارائه نکرده است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: دولت تاکنون هیچ تصویری از استراتژی توسعه خود نداده است. شاید ادامه سیاست‌های آزادسازی که از بعد از جنگ هیچ تغییری نداشته است، سیاست دولت کنونی هم باشد. اسم دولت‌ها و شدت و ضعف اعمال سیاست‌ها بسته به تغییرات قیمت نفت در این سال‌ها تغییرکرده اما اصل این سیاست‌ها همواره ثابت بوده است.
این اقتصاددان حامی دولت ادامه می‌دهد: اینکه می‌بینیم درست بعد از تفاهم، جلو ریزش قیمت ارز به اسم صادرات گرفته می‌شود، به این معنی است که مردم ایران از جیب خود به عده‌ای یارانه دهند تا آنها بتوانند سنگ معدن و پسته صادر کنند و پول هنگفتی به جیب بزنند. اقتصاد ما امروز اسیر نظام بانکی فاسد است. اگر امروز دولت، بانک‌ها را به فروش املاکشان مجبور کند، قیمت ملک در کشور سقوط خواهد کرد. منابع ارزی بزرگی در بانک‌ها قفل شده و بانک مرکزی به خاطر منافع این بانک‌هاست که اجازه ارزان شدن قیمت دلار را نمی‌دهد. این بانک‌ها در دولت قبل بخش بزرگی از سرمایه خود را به ارز تبدیل کرده‌اند و امروز حاضر نیستند ارزشان را وارد بازار کنند. ما نگرانیم کل پولی که بعد از توافق آزاد می‌شود، توسط واردات کالاهای بنجل مجدداً به جیب غربی‌ها برود. نابرابری‌های کنونی با آزاد شدن دارایی‌های کشور و واردات بیشتر فزونی خواهند یافت.
حسین راغفر می‌گوید: انتظار منطقی مردم این است که با برداشته شدن تحریم‌ها و از بین رفتن این هزینه‌ها، قیمت‌ها کاهش پیدا کند. با این حال، اظهارات مسئولان نشان می‌دهد که قرار نیست این اتفاق بیفتد چون در اینجا سود زیادی انتظار سرمایه‌دارها را می‌کشد.
در کشوری که دولت بر سر منابع نفتی نشسته، رابطه دولت با بخش خصوصی، مردم و دیگر نهادهای اجتماعی با کشورهای متمدن به کلی متفاوت است.
وی خاطرنشان کرد: رئیس سازمان مالیاتی کشور در تلویزیون گفت ما بین 20 تا 25 درصد تولید ناخالص داخلی کشور، فرار مالیاتی داریم. ما 934 هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی داریم. 20 درصد آن معادل 180 هزار میلیارد تومان است که فرار مالیاتی است. 70 هزار میلیارد تومان در سال 93 فرار مالیاتی داشته‌ایم. کل بودجه 1393 معادل 175 هزار میلیارد تومان است. بنابراین کشور با مالیات می‌تواند بدون فروش یک قطره نفت اداره شود.


 
عکس/ تجهیزات کشف شده از تروریست های شرق کشور
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی
کشفیات اخیر نیروهای قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور در پی عملیات انهدام یک تیم تروریستی در کوههای قصرقند واقع در جنوب سیستان و بلوچستان.

 
دولت های پوشک پوش به روایت کیهان!
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

گفت: شاهزادگان عیاش و شکم باره آل سعود برای حمله زمینی به یمن بدجوری به بن‌بست رسیده‌اند.
گفتم: حیوونکی‌ها دلشان به ارتش پاکستان خوش بود که پاکستان حاضر به مداخله نشد، سراغ مصر رفتند که ارتش مصر از درون خودش به شدت نگران است.
گفت: ارتش عربستان هم که تاکنون 6 بار از حوثی‌ها در صعده شکست خورده و پا به فرار گذاشته، آنهم در حالی که دولت یمن هم حامی سعودی‌ها بود.
گفتم: حمله هوایی هم که کارساز نبوده و تازه حمله هوایی مقدمه حمله زمینی است که سعودی‌ها، نه جرأت آن را دارند و نه قدرت آن را.
گفت: اردن و قطر و امارات و بقیه فسقلی‌های خلیج فارس هم که اصلاً کشور نیستند و در اینجور مواقع به جای اینکه تفنگ به دوش باشند، پوشک‌پوش هستند!
گفتم: می‌گویند پادشاه سعودی جد خود ابولهب را به خواب دیده که به او گفته است؛ این چه حالتی است که گیر کرده‌ای؟ چرا حرکت نمی‌کنی؟ برای من و ابوسفیان و ابوجهل نزد اهل جهنم آبرو نگذاشته‌ای؟ و ملک سلمان گفته است؛ ای جد بزرگ! روی ارّه نشسته‌ام! نه راه پس دارم و نه راه پیش! و ابولهب پرسیده؛ روی ارّه؟! پس آنقدر بشین تا جون از همه جات در ره


 
تأیید تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده از سوی رئیس‌جمهور
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

روحانی: اگر امنیت و کرامت زائران تأمین نشود

 

 

استحباب این امر ممکن است به حرام تبدیل شود

به گزارش مشرق، رئیس جمهوری در نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حادثه تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی در فرودگاه جده تاکید کرد: سازمان حج و زیارت با همکاری وزارت امور خارجه، پیگیری های خود را ادامه داده و نسبت به مجازات مجرمین و تامین امنیت زائران اطمینان حاصل نماید و گزارش دقیق و جامعی برای تصمیم گیری ارائه کند.

متن نامه حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر علی جنتی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با توجه به حادثه تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی در فرودگاه جده، اگرچه احترام به علائق مذهبی مردم و تامین امکانات زیارتی برای علاقه‌مندان جزو سیاست ها و برنامه های دولت است، لیکن در صورتی که امنیت و کرامت زائران تامین نشود استحباب این امر در مقابل گناه بزرگ توهین به زائران و صدمه به عزت ملی رنگ می بازد و در شرایطی ممکن است به حرام تبدیل شود. از این رو ضروری است سازمان حج و زیارت با همکاری وزارت امور خارجه، پیگیری های خود را با مقامات سعودی به طور جدی ادامه داده و نسبت به مجازات در مورد مجرمین و تامین امنیت زائران اطمینان حاصل نماید و گزارش دقیق و جامعی جهت تصمیم گیری ارائه کند.
حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران
منبع: فارس

 
سایت وزارت نفت عربستان سعودی هک شد+عکس
ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق،  در پی حملات سایبری سال گذشته، وزیر اطلاع رسانی عربستان سعودی اعلام کرده بود که هک کردن سایت های دولتی به معنای تجاوز به امنیت کشور است و عاملان آن به اشد مجازات محکوم خواهند شد.

در پی اقدامات و مواضع ضدایرانی رژیم آل سعود، گروهی که خود را ایرانی معرفی کرده می گویند، وب سایت وزارت نفت عربستان سعودی را هک کرده اند.طبق تصویری که بر روی صفحه اینترنتی وزارت نفت سعودی منتشر شده است، این گروه هکری مدعی شده است که ما به فرماندهی "قاسم سلیمانی" به زودی آل سعود را محو خواهیم کرد.

سایت وزارت نفت عربستان سعودی هک شد


طبق گزارش ها، حملات سایبری علیه وزارتخانه ها و مراکز رسمی و همچنین شرکت های سعودی تشدید شده است.چندی پیش نیز گروهی، پایگاه اینترنتی روزنامه سعودی "عکاظ" را هک کرده بودند.سال گذشته نیز و در پی حملات سایبری علیه پایگاههای اینترنتی عربستان سعودی، وب سایت وزارت کشور سعودی هک شد.به گزارش العربیه، در پی این حملات وزیر اطلاع رسانی عربستان سعودی اعلام کرده بود که هک کردن سایت های دولتی به معنای تجاوز به امنیت کشور است و عاملان آن به اشد مجازات محکوم خواهند شد.منبع: جام نیوز


 
در نامه‌ای مطرح شد
ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

گلایه سرلشکر سلیمانی از اخبار مربوط به تولید فیلم «سردار»

سرلشکر قاسم سلیمانی در نامه‌ای از اخبار مربوط به تولید فیلمی به نام «سردار» با محوریت مقاومت و پرداختن به شخصیت خود، گلایه و اعتراض کرد

خبرگزاری فارس: گلایه سرلشکر سلیمانی از اخبار مربوط به تولید فیلم «سردار»


به گزارش خبرگزاری فارس، در پی انتشار اخباری طی روزهای اخیر پیرامون تصمیم یکی از مستند سازان جوان کشور (آقای سید سعید حسن پور) برای تولید فیلمی به نام «سردار» با محوریت عملیات های بین المللی سپاه قدس و به تصویر کشیدن نقش سرداران ایرانی در محور مقاومت بویژه سردار قاسم سلیمانی، وی طی نامه‌ای با اعتراض و گلایه نسبت به این اقدام تأکید کردند: حقیر حتی نسبت به نوشتن خاطرات دفاع مقدس تحفظ دارم. چگونه راضی به ساخت فیلمی از شخصیت خودم باشم ضمن اینکه این نوع اقدامات فرصت خدمت را از حقیر می گیرد. متن نامه سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم مستندساز متعهد بسیجی برادر بزرگوار و عزیز جناب آقای حسن پور با سلام و آرزوی توفیق و سربلندی برای شما و تمامی متعهدین صحنه جهاد و هنر؛ امروز (22/1/94) در اخبار ساعت 14:00 شبکه یک سیما شاهد خبری بودم که برای حقیر غیر قابل باور بود. ضمن اینکه چند روز قبل نگرانی خودم را به اطلاع مسئول روابط عمومی سپاه رساندم و خواهش کردم ضمن تشکر از برادران عزیزی که در اثر علاقمندی به جمهوری اسلامی ایران و جهاد فی سبیل الله به دنبال چنین اقداماتی هستند مانع این حرکت شوند اما با پخش این خبر در شبکه سراسری کشور که جای گله دارد لازم دانستم به اطلاع جنابعالی و کلیه برادران و خواهران گرانقدر برسانم: اولا در جمهوری اسلامی ده‌ها شخصیت اثر گذار شهید وجود دارد که شناساندن شخصیت و عملکرد آنها به عنوان الگوهای حقیقی تجربه شده یک ضرورت است. بزرگواران مجاهد و متفکری همچون شهیدان بهشتی، رجایی، باهنر و مطهری در صحنه جهاد شهیدان همت، باکری، زین الدین، خرازی و ... در رأس اینها شهید زنده ای همچون مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که بیش از شصت سال در حال مجاهدت می باشند. وقتی این خبر را شنیدم حقیقتاً خجالت کشیدم، چه ضرورتی برای پرداختن به فردی که هنوز خوف از عاقبت خود دارد می باشد. ثانیاً حقیر یک سرباز پر از ضعفی هستم که اگر لطف خداوند سبحان شامل نمی شد معلوم نبود به هیچ یک از توفیقات عمرم نائل می شدم البته نسبت به هر آنچه در شبکه مجازی در مورد حقیر می گذرد به شدت اعتراض دارم و بخشی از آن را غلو و غیر واقعی و خلاف مصالح سیاسی و امنیتی کشور می دانم و بارها به مسئولین مربوطه در کشور عرض کرده ام. جنابعالی می دانید حقیر حتی نسبت به نوشتن خاطرات دفاع مقدس تحفظ دارم. چگونه راضی به ساخت فیلمی از شخصیت خودم باشم ضمن اینکه این نوع اقدامات فرصت خدمت را از حقیر می گیرد. لذا ضمن تشکر از جنابعالی و سایر برادران و خواهران، اعلام می کنم؛ نه تنها راضی به چنین اقداماتی نیستم، بلکه به شدت اعتراض دارم. والسلام قاسم سلیمانی گفتنی است پس از انتشار اینگونه اخبار بر اساس جلسه هفته گذشته سردار رمضان شریف (مسئول روابط عمومی کل سپاه) با مستند ساز متعهد جوان (آقای سید سعید حسن پور) و انتقال مراتب گلایه مندی سردار قاسم سلیمانی به ایشان قرار بود وی نسبت به تکذیب تولید این فیلم اقدام لازم را به عمل آورد که متأسفانه چنین نشد. یادآور می شود تصمیم آقای حسن پور یک ایده ی شخصی بوده و همکاری و یا کمک هیچ یک از اهالی سینما اعم از تهیه کنندگان، کارگردانان و ... در ساخت و تولید این فیلم مطرح نبوده است.


 
سازمان بازرسی کل کشور
ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳ : توسط : حسینی

ادعای معاون وزیر علوم درباره بورسیه‌ها کذب است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، این سازمان اعلام می‌دارد هنوز گزارشی در خصوص بورسیه‌ها به دستگاه‌های اجرایی ارسال نکرده است.

 

خبرگزاری فارس: ادعای معاون وزیر علوم درباره بورسیه‌ها کذب است

اخیراً معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی گفته بود سازمان بازرسی کل کشور موضوع بورسیه‌ها را غیرقانونی تشخیص داده و این وزارتخانه را موظف به بررسی این موضوع کرده است.

بر همین اساس، سازمان بازرسی کل کشور ارسال گزارش به وزارت علوم را تکذیب کرده و این ادعا را فاقد صحت می‌داند و از مسئولان می‌خواهد در اظهارنظرهای خود دقت بیشتری به‌عمل آورند. 
بحران ساختگی
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

 بحران ساختگی را بخوانید

به کسانی که مایل هستند اطلاعات خوب و جدیدی در باره سیر پرونده هسته ای ایران از ایتدا تا ابتدای سال 92 دست پیدا کنند پیشنهاد می کنم کتاب بحران ساختگی که توسط خبرگزاری فارس منتشر شده است را مطالعه کنند . بنده خودم این کتاب را خواندم و برایم بسیار جالب بود و مطالب جدید زیادی از ان به دست اوردم  .


 
اعتراض به جنایات آل سعود بعد از نماز جمعه
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی؛ در این اطلاعیه آمده است: در ادامه موج محکومیت‌های پی در پی داخلی علیه اقدامات شنیع و حملات وحشیانه آل سعود به کشور و مردم مظلوم و بی پناه یمن این هفته پس از اقامه نماز دشمن شکن جمعه در مراکز استان های کرمان، هرمزگان، قزوین، مازندران، مرکزی و شهرستان‌های استان اصفهان تظاهرات علیه این جنایات و محکوم کردن اینگونه اقدامات برگزار می‌شود.


در بخشی از این اطلاعیه آورده شده است: مردم خداجو و شجاع به ویژه نمازگزاران جمعه نیز همچون گذشته و با تبعیت از آموزه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همواره از مظلومین و انقلابیون ضد صهیونیستی حمایت می‌کنند.

در ادامه اطلاعیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تاکید شده است که مردم مسلمان ایران پس از اقامه نماز جمعه این هفته فریاد عدالت و آزادی از سکوت معنادار سازمان های بین المللی و کشورهای مدعی حقوق بشر در مقابل این تجاوز آشکار را سر خواهد داد.

این شورا از عموم مردم این استان‌ها دعوت کرده است تا در این تظاهرات با حضور پرشور و گسترده ضمن محکومیت حملات رژیم آل سعود از مردم بی پناه یمن حمایت کنند.


 
روحانیونی که مغازه پلمپ می کنند+ عکس
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، عناصر کتائب امام علی (ع) مغازه‌هایی که صاحبان آن‌ها به دلیل هجوم تروریست ها از شهر خارج‌شده‌اند و در حال حاضر غایب هستند را پلمپ کردند تا مورد دستبرد کسی قرار نگیرد.

عناصر کتائب امام علی (ع) بر روی درب مغازه‌ها چنین می‌نویسند: «اموالکم فی امان الله؛ اموال شما در پناه خدا و یاران خدا است.»

 

منبع: جام نیوز

 
تجمع مشهدی‌ها علیه اقدام ننگین ماموران سعودی
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، مردم معترض با سر دادن شعارهایی نظیر 'مرگ بر وهابی و مرگ بر آل سعود' انزجار خود را از واقعه رخ داده ابراز کرده و از مسوولان خواستار برخورد قاطع نسبت به این موضوع شدند.


از آنجا که این تجمع بدون مجوز و بطور خودجوش شکل گرفه بود پلیس مانع از توقف بیشتر مردم در مقابل ساختمان کنسولگری عربستان در مشهد شد.

هشتم فروردین ماه جاری دو نوجوان ١۴ و ١۵ ساله که همراه با خانواده عازم سفر عمره مفرده شده بودند، پس از زیارت و در حال بازگشت به ایران در فرودگاه جده با مشکلاتی از جانب ماموران سعودی مستقر در فرودگاه مواجه شدند.
منبع: ایرنا

 
داعش مردم موصل را قتل عام کرد
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، داعش اهالی این روستاها در جنوب موصل را به این علت که حاضر نشده بودند با سرکرده این گروه اعلام بیعت کنند اعدام کرد.
داعش مردم موصل را قتل عام کرد
ارتش عراق عملیات جدیدی را در مناطق صحرائی استان الانبار علیه گروه تروریستی داعش آغاز کرد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق با آغاز این عملیات نظامی  از یگانهای نظامی مستقر دراین منطقه بازدید کرد.

خالد العبیدی وزیر دفاع عراق نیز گفت: فقط یگانهای منظم الحشد الشعبی تحت فرمان ارتش عراق در جنگ های الانبار مشارکت خواهند داشت.

خبر دیگر اینکه نیروهای عراقی با حمله گسترده به رشته کوه های حمرین در جنوب غرب کرکوک دو میدان نفتی مهم را از داعشی ها باز پس گرفته و یکی از شاهرگ های حیاتی داعش را قطع کرده اند.

رشته کوه های حمرین مقر اصلی داعش در عراق به شمار می رود.

داعشی ها به دلیل غارهای متعدد و معابر پیچیده و سخت گذر، این رشته کوه ها را برای پناه بردن و انتقال سلاح و مهمات به مناطق تحت نفوذ خود در کرکوک و موصل انتخاب کرده اند.

فرماندهی عملیات دجله اعلام کرد: در این عملیات ۶۰ تروریست کشته و بیست و پنج خودروی آنها منهدم شد.

سرلشگر عبدالامیر الزیدی گفت: داعشی ها روزانه میانگین سیصد تانکر نفت خام را از دو میدان نفتی (العلاس و العجیل) در منطقه حمرین استخراج و آن را از طریق شهر حویجه سپس موصل مخفیانه قاچاق می کردند تا در بازارهای سیاه آن را بفروشند.

 
بررسی بردگی جنسی در غرب و استقبال غربی‌ها از "کالای" تجارت جنسی
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

گروه جنگ نرم مشرق- برده‌داری انسان در قرن 21 در جوامع غربی امری باورنکردنی محسوب می‌شود و وجود 27 میلیون نفر برده نشان می‌دهد که که امروز بیشتر از هر روز دیگری در تاریخ بشر برده وجود دارد. اما اگر ماهیت لیبرالی این جوامع را بشناسید، خیلی هم اتفاق غیرمعمولی به نظر نمی‌رسد؛ زیرا که ذات لیبرال شاید در سطح تکنیکی در جامعه به دنبال ایجاد عدل و مساوات باشد اما در سطح‌های بالاتر و استراتژیک مردم خود را بسیار سازمان‌یافته و منظم مورد استثمار قرار می‌دهد بطوری که همیشه 98 درصد مردم برای 2 درصد ابرطبقه کار می‌کنند و هر روز باعث فربه‌تر شدن آنان می‌شوند. تجارت جنسی دختر‌ها، زنان و کودکان نیز در همین چارچوب تعریف می‌شود تا هم به ثروت و قدرت سیاست‌مداران و ابرثروت‌مندان افزوده بشود و هم موجب جواب دادن به هوس‌های شیطانی خود و مردمی می‌گردد که روز به روز موجب گسترده شدن زبانه این آتش هوس می‌شود.

در گذشته قاچاق و تجارت انسان در کشورهای فقیر جهان رواج داشت، اما امروزه در اروپا و آمریکا نیز زن و دختر به دام قاچاق‌چیان و تاجران انسان افتاده و قربانی این جنایت می‌شوند و پس از قاچاق اسلحه و مواد مخدر، قاچاق انسان یکی از پرسودترین تجارت‌های غیرقانونی جهان است. آمار نشان می‌دهد تجارت جنسی که در واقع هدف اصلی قاچاق‌چیان انسان است در بیست سال اخیر رشد بسیار بالایی داشته و گردش مالی این تجارت در سرتاسر جهان به حدود 25 میلیارد یورو می‌رسد.

مریضی جنسی مردم غرب تحت لوای تجارت جنسی سازمان یافته/// در حال ویرایش

 

بردگی جنسی که در واقع هدف اصلی قاچاق‌چیان انسان است، پس از قاچاق اسلحه و مواد مخدر پرسودترین تجارت‌ غیرقانونی جهان است

بر اساس گزارش برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) سالانه بیش از 2 میلیون زن در سرتاسر جهان مجبور به تن‌فروشی می‌گردند و یا به سمت فحشا سوق داده می‌شوند که بیشترین متقاضی اصلی این برده‌داری نوین و اشکال نوین استثمار را اتباع کشورهای توسعه‌ یافتۀ اروپایی و آمریکا تشکیل می‌دهند.

برده‌داری شرم‌آور جنسی در اروپا

قاچاق و تجارت انسان بخصوص بردگان جنسی از پایان جنگ‌های یوگسلاوی سابق در 1990 میلادی در اروپا شدت گرفت و پس از عقد "قرارداد شنگن" در 1993 که مرزها در کشورهای اتحادیه اروپا برداشته شد، رفت و آمد آسان‌تر گشت و به تبع آن قاچاق انسان نیز راحت‌تر از قبل صورت گرفت. درگذشته قاچاق انسان از کشورهای جهان سوم و آفریقایی انجام می‌شد اما امروزه در اروپا دختران و زنان از داخل همین کشورهای اروپایی قاچاق می‌شوند. مبدا بیشتر این قاچاق‌ها از کشورهای اروپای شرقی به مقصد اروپای غربی است. طبق آمار اتحادیه اروپا، تعداد زنان قربانی بردگی جنسی در این قاره به سالانه 500.000 نفر افزایش یافته و تجارت غیرقانونی انسان، رقمی بالغ بر 10 میلیارد دلار را به جیب تاجران سرازیر می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از افرادی که به دام شبکه‌های قاچاق اروپایی می‌افتند در ابتدا نه به این منظور بلکه در مسیر مهاجرت و برای کار و یافتن آینده‌ای بهتر اقدام به مهاجرت می‌کنند. روزانه شهروندان مسکو و دیگر شهرهای اروپای شرقی شاهد پخش اعلامیه‌هایی در ایستگاه‌های مترو و دیگر مراکز پر ازدحام هستند که در آنها نوید یک زندگی آرمانی به دختران جوان در غرب داده می‌شود. این گروه از دختران برای یافتن سرپناهی در غرب به هر گروهی اعتماد کرده و درنهایت راه خود را به سوی "مرکز تمدن و حقوق بشر" روانه می‌کنند، اما در نهایت مورد استثمار جنسی قرار می‌گیرند. به غیر از شهر در روستاهای اروپایی نیز قاچاق‌چیان به دنبال دختران جوان با تحصیلات اندک که خواستار زندگی بهتری هستند، می‌روند تا آنها را برای روسپی‌گری به کشورهای توسعه یافته منتقل کنند.

مریضی جنسی مردم غرب تحت لوای تجارت جنسی سازمان یافته/// در حال ویرایش

 


دختران اروپای شرقی که خواستار زندگی بهتری هستند، توسط قاچاق‌چیان به عنوان برده جنسی به اروپاییان غربی فروخته می‌شوند.

بهای یک برده جنسی در اروپا به اندازه یک گوشی هوشمند

تجارت جنسی در اروپا خطر و ریسک کم اما سود فراوان دارد. دولت‌های اروپایی توان یا اراده‌ای برای مبارزه با قاچاق دختر و زنان و کودکان برای خدمات جنسی ندارند. دولت‌ها بودجه بسیار کمی برای مبارزه با این موضوع اختصاص داده‌اند و مجازات و محکومیت‌های اندکی برای قاچاق‌چیان انسان در اروپا در نظر گرفته‌اند. در کشورهای اروپای شرقی که از نظر مالی ضعیف هستند، بعضی سیاست‌مداران این کشورها نیز در قاچاق و تجارت جنسی دست دارند.

حتی بسیاری از پلیس‌ها در کشورهای اروپایی زمانی که به قربانیان قاچاق جنسی دست پیدا می‌کنند، به جای دستگیری آنها و بازگشت به کشورشان آنها را مورد سؤاستفاده جنسی قرار می‌دهند. سؤاستفاده از این افراد به پلیس‌های جوامع غربی ختم نمی‌شود و پزشکان و وکلایی که باید از این افراد حمایت کنند نیز این دختران و نوجوانان را قربانی هوس‌های جنسی خود می‌کنند.

مریضی جنسی مردم غرب تحت لوای تجارت جنسی سازمان یافته/// در حال ویرایش

 

بسیاری از پلیس‌های‌ جوامع غربی به جای کمک به قربانیان قاچاق از آنها سؤاستفاده جنسی می‌کنند

جالب است که بدانید قاچاق‌چیان در زیر سایه بی‌توجهی یا آگاهی دولت‌مردان اروپایی، قیمت یک برده جنسی را به اندازه بهای یک خودروی دست دوم و یا یک گوشی هوشمند تعیین کرده و دختران را بین ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو به قواد یا پااندازهای اروپایی می‌فروشند.

آمریکا، مهد برده‌داری نوین

همه‌ساله هزاران دختر و زن عمدتا از مناطق جنوب شرق آسیا، اتحاد شوروی سابق و آمریکای جنوبی به مقصد آمریکا برای تجارت جنسی توسط قاچاق‌چیان گسیل می‌شوند. آنها با قول شغل‌های پردرآمدی نظیر مدل یا مهمان‌دار به آمریکا آورده شده و به خانه‌ها، کلوپ‌ها و مکان‌های مخصوص این‌گونه کارها فروخته می‌شوند. آنان در آنجا مجبورند به خاطر پرداخت هزینه‌های سفرشان برای مالک جدیدشان کار کرده و دلار به دست آورند.

تحقیقات سازمان‌های رسمی در آمریکا نشان می‌دهد که هر سال بیش از ۱۰۰ هزار دختر زیر سن قانونی برای بردگی جنسی در آمریکا تجارت می‌شوند. حتی در داخل واشنگتن پایتخت آمریکا، دختران نوجوان که سن برخی از آنها حدود ۱۳ سال است، برای بردگی جنسی خرید و فروش می‌شوند.

مریضی جنسی مردم غرب تحت لوای تجارت جنسی سازمان یافته/// در حال ویرایش

 

در آمریکا هر سال بیش از ۱۰۰ هزار دختر زیر سن قانونی حتی ۱۳ ساله برای بردگی جنسی خرید و فروش می‌شوند.

ابعاد این فاجعۀ گسترده که با خرید و یا ربودن دختران و زنان و انواع آزارهای روحی و جسمی و جنسی، تجاوز به زور و الزام به مصرف مواد مخدر همراه است، روسپی‌گری این برده‌گان دنیای متمدن را در "سرزمین فرصت‌ها" با رونق فراوانی روبه‌رو نموده است. به گفته کارشناسان، آمریکا جزو سه کشور اولی است که به عنوان مقصد قاچاق‌چیان زنان به شمار می‌رود و معمولا قاچاق‌چیان در ایالات کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس و لاس‌وگاس بازار خود را دایر می‌کنند. حکومت آمریکا که سابقه خوبی از برده‌داری سیاهان در گذشته ندارد نیز اقدام جدی برای مبارزه با برده‌داری نوین که استثمار جنسی از ملزومات آن به شمار می‌رود، صورت نمی‌دهد. شاید درآمدی 186 میلیارد دلاری از تجارت جنسی و صنعت فحشا دلیل خوبی برای توجیه دولت‌مردان آمریکا در رابطه با آزاد گذاشتن غیررسمی این پدیده شرم‌آور باشد.

مریضی جنسی مردم غرب تحت لوای تجارت جنسی سازمان یافته/// در حال ویرایش

 

ربایش و انواع آزارهای روحی و جسمی و الزام به مصرف مواد مخدر به بردگی جنسی در آمریکا رونق داده است

آمریکا و اروپا؛ بیشترین متقاضی برده‌داری و توریسم جنسی کودکان

توریسم جنسی کودک، شکل خاصی از استثمار جنسی تجاری کودکان است که با اشکال دیگر استثمار جنسی تجاری کودکان از جمله فحشا، قاچاق کودکان، فروش برای اهداف استثمار جنسی و هرزه‌نگاری کودک همپوشانی زیادی دارد.

اروپائیان غربی تمایل زیادی دارند که برای استثمار جنسی کودکان به اروپای شرقی مسافرت کنند و این در حالی است که برخی از افراد آمریکایی مرتکب جرایمی در این رابطه در مکزیک می‌شوند. علاوه بر این، توریست‌های جنسی کودک اغلب به جاهایی جذب می‌شوند که اقدامات آنها اعلام و آشکار نمی‌گردد، مانند کشورها یا جوامعی که در بحران به سر می‌برند و جاهایی که ریسک انجام این اقدامات در آنها پایین است. بنابراین، تقاضای توریسم جنسی کودکان اغلب از سوی کشورهای صنعتی از جمله کشورهای ثروتمند اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا، نیوزلند و.... است.

مریضی جنسی مردم غرب تحت لوای تجارت جنسی سازمان یافته/// در حال ویرایش

 

بیشترین تقاضای توریسم جنسی کودکان و سؤاستفاده از آنان در اینترنت مربوط به کشورهای اروپایی و بخصوص کشور آمریکا است

به غیر از توریسم جنسی کودک، هر سال حدود یک میلیون کودک پسر و دختر در اتحادیه اروپا ناپدید می‌شوند، که شامل فرار، آدم‌ربایی، ربایش توسط والدین، کودکان گم شده و کودکانی که به تنهایی مهاجرت می‌کنند، می‌شود. بسیاری از این قربانیان دخترانی هستند که به برده جنسی تبدیل می‌شوند یا باید به عنوان گدا در خیابان‌ها و برخی هم در مزارع و خانه‌ها کار ‌می‌کنند یا حتی مجبور به فروش اعضای بدنشان می‌شوند.

علاوه بر مسائل گفته شده، بیشترین سؤاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان در اینترنت مربوط به کشورهای اروپایی و بخصوص کشور آمریکا است بطوری که این صنعت حدود دویست و پنجاه میلیون دلار گردش مالی دارد.

تمدن غرب در حال لاغر شدن است

تمدن غرب با همه پیشرفت‌های مادی و ظاهر جذاب خود، تفکری به نام سرمایه‌داری را به جهان ودیعه داده است که موجب شده این تمدن به همه چیز به عنوان کالا نگاه کند. «کالایی شدن» در هر زمینه بخصوص در صنعت جنسی موجب شده تا این صنعت در مقیاس جهانی و بسیار پرحجم منتشر شود. این صنعت "هم‌زمان قانونی و غیرقانونی" که میلیاردها دلار گردش مالی دارد، میلیون‌ها مرد و زن و کودک را به یک کالایی با مشخصه جنسی تبدیل کرده و زمینه را برای به بردگی کشیدن این همه انسان بی‌گناه در عصر حاضر فراهم کرده است.

مریضی جنسی مردم غرب تحت لوای تجارت جنسی سازمان یافته/// در حال ویرایش

 

«کالایی شدن» در جامعه سرمایه‌داری میلیون‌ها مرد و زن و کودک را به یک کالایی با مشخصه جنسی تبدیل کرده است

تجارت جنسی در اروپا و آمریکا و صنعت‌های مرتبط با آن که بر روی اقتصاد زیرزمینی با گردش بسیار بالای مالی تکیه دارد، در زیر سایه دولت‌های آنان توسط پااندازهای مرتبط با این جنایت سازمان یافته کنترل می‌شود که این چرخه اقتصادی به نیروهای نظم‌دهنده به این فساد مانند زنجیره‌های هتل‌داران بین‌المللی، شرکت‌ها و آژانس‌های هوایی و مسافرتی، صنعت توریستی و در نهایت دولت‌ها سود می‌رسانند.

مریضی جنسی مردم غرب تحت لوای تجارت جنسی سازمان یافته/// در حال ویرایش

 

زنجیره‌های هتل‌داران بین‌المللی، آژانس‌های هوایی و مسافرتی، صنعت توریستی و در نهایت دولت‌ها غربی از تجارت جنسی سود می‌برند

تمام موارد گفته شده در باب جنایت و تجاوز به حقوق مادی و معنوی این همه انسان (از کودک تا میانسال) به بردگی کشیده شده، زمانی تعجب برانگیز می‌شود که اصرار عجیب مسئولین ارشد حکومتی و رسانه‌های غربی به اعلام حمایت از حقوق زنان و کودکان شنیده و دیده می‌شود و حتی حکم‌رانان غربی، دیگر کشورهای جهان را به علت عدم رعایت حقوق بشر در سازمان‌های بین‌المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل محکوم می‌کنند و با صدور قطعنامه علیه این کشورها دست به تحریم و حتی اعلام جنگ می‌زنند.

فرهنگ لیبرالی و سرمایه‌داری موجب شده مردم جوامع غربی مریض و معتاد جنسی شوند؛ و دولت‌مردان غربی بیشتر به دنبال ارسال تسلیحات نظامی و جنگ در قاره‌های دیگر بخصوص کشورهای اسلامی هستند تا درمان این مریضی؛ در واقع این فرهنگ با حرکت به سمت متلاشی شدن بنیان خانواده‌ها و کاهش شدید روابط انسانی، از عمق و فربهی این تمدن کاسته و روز به روز آن را لاغرتر می‌کند.


 
نگاهی به عملکرد BBC فارسی؛
ساعت ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

از تروریست نخواندن "داعش" تا "شورشی" خطاب کردن حوثی های یمن+ تصاویر

گروه جنگ نرم مشرق - بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا به خصوص بخش فارسی زبان آن همیشه به دنبال اثبات "بی‌طرفی" در ارایه اخبار به مخاطبان خود است و نقطه تمایز خود با دیگر رسانه‌های فارسی زبان داخل ایران و خارج نشین را در همین نکته "بی‌طرفی"، آن هم با ادبیات ویژه خود می‌داند. بی‌بی‌سی فارسی با این ادبیات خاص خود در انتشار اخبار توانسته توجه مخاطبان فارسی‌زبان مختلفی را در جهان به سمت خود جلب کند اما می‌توان به مواردی مانند اطلاق کردن عناوینی به گروه‌های درگیر در مناطق اسلامی مانند داعش یا حوثی‌های یمن اشاره کرد که تردیدهایی را در حفظ این رویه "بی‌طرفی" برای مخاطبان خود به ارمغان آورده است.

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

این رسانه انگلیسی که از خبرنگاران ایرانی که تحت آموزش اساتید انگلیسی قرار گرفته‌اند، بهره می‌برد، خط مشی مخصوص دولت انگلیس را در ارایه بعضی اخبار لحاظ می‌کند که موجب تردید در بی‌طرف بودن این رسانه می‌شود. یکی از خط مشی‌های دولت انگلیس از دیرباز تا کنون جدایی انداختن میان مذاهب اسلامی و ایجاد تنفر آنها از یکدیگر است؛ از سوی دیگر تخریب نرم و ظریف چهره شیعه برای مخاطبان فارسی زبان نیز از دیگر برنامه‌های مراکز تصمیم‌ساز انگلیس است.

داعش تروریست نیست، اما مسلمان است!

با توجه به مبحث گفته شده بعضی رویکردهای انتشار خبر در بخش فارسی زبان بی‌بی‌سی نباید باعث تعجب ‌شود؛ یکی از پر سر و صدا‌ترین این رویکردها در رابطه با عناوینی بود که بخش فارسی زبان بی‌بی‌سی به گروه «داعش» ‌داده بود که موجب اعتراض شدید مخاطبان این رسانه در سر تا سر جهان شد. با توجه به اینکه اکثر مسئولین کشورهای مختلف در اقصی نقاط جهان گروه «داعش» یا «دولت اسلامی شام و عراق» را یک گروه تروریستی خطاب می‌کنند اما بخش فارسی زبان بی‌بی‌سی، این گروه را با عناوینیمانند «پیکارجویان»، «دولت اسلامی»، «خلافت اسلامی»، «مخالفان» و... می‌نامد و اصرار عجیبی دارد که برچسب "تروریستی" بر این گروه نزند.

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

 

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

 

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

 

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

صادق صبا رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی پس از این اعتراضات فراوان مجبور شد با نوشتن یادداشت در سایت بی‌بی‌سی فارسی با عنوان «چرا بی‌بی‌سی به کسی تروریست نمی‌گوید؟» و همچنین حضور در شبکه تلویزیونی تحت سرپرستی خود به این اعتراضات این گونه جواب دهد:«ما موظف نیستیم که بر روی گروه‌ها و جریانات ارزش‌گذاری کنیم و چون این گروهک خود را دولت اسلامی‌می‌نامد، ما هم از همان واژه برای آنها استفاده می‌کنیم... این موضوع جز سیاست‌های کل بی‌بی‌سی است و ما از آن پیروی می‌کنیم.» وی همچنین افزود:« بی‌بی‌سی به هیچ گروهی تروریستی نمی‌گوید. مخاطبان بی‌بی‌سی می‌خواهند اخبار دنیا را بشنوند نه اینکه این عنوان‌ها را بشنوند. وظیفه ما در بی‌بی‌سی این است که آن جنایت را با همه ابعادش نشان دهیم و مخاطبان قضاوت کنند که آیا آن‌ها تروریستی هستند یا نه؟»

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

همین صحبت‌ها کافی بود تا با یک جستجو در سایت اینترنتی بی‌بی‌سی به بررسی صحت آنها بپردازیم:

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش


این سه نمونه از تعداد زیادی از اخبار فقط فارسی این رسانه انتخاب شده است تا نشان دهد که جمله «بی‌بی‌سی به کسی تروریست نمی‌گوید» بهتر است به «بی‌بی‌سی فقط به کسان خاصی تروریست می‌گوید» تغییر یابد!

"ارزش‌گذاری" حوثی‌های یمن: شورشی!

تناقض دیگر در رابطه با ادعای "بی‌طرف بودن" و "ارزش گذاری نکردن" بر روی گروه‌ها را می‌توان در اخبار مربوط به تجاوز عربستان به یمن مشاهده کرد. از روزهای ابتدایی تهاجم هوایی ریاض به صنعا، انتشار اخبار جهت‌دار به حمایت از دیدگاه‌های مهاجمان عربستانی از این حملات را به وضوح می‌شد احساس کرد.

بی‌بی‌سی فارسی با محدود کردن مردم انقلابی و مبارز یمن به حوثی‌ها (شیعیان زیدی) و بعد برچسب «شورشی» زدن به آنها همزمان به دنبال مشروع نشان دادن اقدامات عربستان در یمن و تضعیف جریان شیعی در منطقه است. این در حالی است که تنها بخشی از جمعیت یمن را شیعیان زیدی تشکیل می‌دهند و عشایر، طوایف و مبارزین اهل سنت نیز جزئی از حرکت انقلابی یمن هستند که در اخبار این رسانه جایگاه خاصی ندارند و گویی حوثی‌های یمن در بی‌بی‌سی شورش کرده‌اند و اینک این رسانه درصدد برآمده تا ضربه‌ای متقابل بزند!

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

استفاده از کلمات شیعه، سنی، ترک، کرد، تاجیک، فارس، عرب و... همیشه از محوری‌ترین کلمات بی‌بی‌سی فارسی بوده است تا جدایی و تفرقه را تبیین کند، و در رابطه با اتفاقات یمن نیز همین رویکرد را دنبال می‌کند و از تقابل ادعایی "مدافعان سنی" در برابر "مهاجمان شیعه" یا "شورشیان شیعی" صحبت می‌کند تا تنور این منازعات را داغ‌تر از قبل کند؛ این تلاش‌ها که در راستای اهداف دولت انگلیس است، می‌خواهد جنگ سردی میان ایران و عربستان به تصویر بکشد.

حوثی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی شورش کرده‌اند! + تصاویر /// در حال ویرایش

القاء وقوع جنگ میان "سنی‌ها" به رهبری عربستان در یمن با "شیعیان زیدی" یا به زعم این رسانه "شورشی‌ها شیعه" به رهبری ایران فقط یکی از مصادیق تردید در ادعای بخش فارسی زبان بی‌بی‌سی در رابطه با "بی‌طرفی" و "جهت‌دار" نبودن در انتشار اخبار است.


 
اهداف مقدماتی ما جهت آماده سازی زمینه ظهور حضرت مهدی (عج)
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

اهداف مقدماتی ما جهت آماده سازی زمینه ظهور حضرت مهدی (عج)

http://mogaddam2000.persiangig.com/image/DSC_0263.JPG


 
مشروح بیانات رهبری در دیدار مداحان سال94
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

مشروح بیانات رهبری در دیدار مداحاندانلود


 
موضع رهبر انقلاب درباره بیانیه‌ هسته‌ای سوئیس
ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

موضع رهبر انقلاب درباره بیانیه‌ هسته‌ای سوئیس


دانلود


 
حماس: قبل از محاکمه سران رژیم اشغالگر، هیچ شخصی را تحویل دادگاه لاهه نمی‌دهیم
ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

حماس اعلام کرد تا زمانی که سران رژیم صهیونیستی در دادگاه جنایات کیفری محاکمه نشده‌اند، این جنبش هیچ شخصی را به دادگاه مذکور تحویل نخواهد داد.

خبرگزاری فارس: حماس: قبل از محاکمه سران رژیم اشغالگر، هیچ شخصی را تحویل دادگاه لاهه نمی‌دهیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» اعلام کرد تا زمانی که سران رژیم صهیونیستی در دادگاه جنایات کیفری محاکمه نشده‌اند، حماس هیچ شخصی را به این دادگاه تحویل نخواهد داد.

بر اساس گزارش وبگاه خبری «وطن»، «خلیل حیه» از اعضای ارشد حماس گفت: رجوع به دادگاه جنایات کیفری یک «نبرد سیاسی پیچیده» است . وی سپس درباره سوءاستفاده از این موضوع برای اهداف سیاسی و بازگشت به مذاکرات با رژیم صهیونیستی هشدار داد.

حیه تاکید کرد که حماس برای تعامل با دادگاه لاهه آماده است و همزمان تصریح کرد که حماس از مقاومت و دفاع از ملت فلسطین دست برنمی‌دارد.

فلسطین از اول ماه جاری «آوریل» عضو کامل دادگاه لاهه شد و این بدان معناست که می‌تواند شکایت‌های رسمی علیه رژیم صهیونیستی ارائه دهد. 
صالحی در شبکه اول سیما:
ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

نیروگاه‌های هسته‌ای ۵۰ و ۱۰۰ مگاواتی در سطح کشور احداث می‌شود

به گزارش مشرق، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (پنج شنبه) با حضور در استودیوی خبر 14 شبکه یک سیما، در پاسخ به این سوال که موضوع نیروگاه‌های کوچک که در مراسم امروز مطرح کردید چگونه اجرایی می‌شود و چه تحولی در تأمین برق هسته‌‌ای کشور خواهد داشت؟ افزود: نیروگاه‌های هسته‌ای دارای ابعاد مختلف هستند یعنی می‌توان نیروگاه هسته‌ای بالای هزار مگاوات و نیروگاه هسته‌ای پایین هزار مگاوات داشته باشیم.

وی گفت: تا مدت‌ها فکر می‌کردند هر چه نیروگاه بزرگ‌تر باشد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است اما امروز به این نتیجه رسیده‌اند که هر چه نیروگاه کوچک‌تر باشد از جهات مختلف مفیدتر و مقرون به صرفه‌تر است.

صالحی افزود: اما در کشور ما با توجه به شرایط ویژه و صنعتی که دارد، تصمیم گرفتیم از این پس بر روی نیروگاه‌های 50 مگاوات و 100 مگاوات کار کنیم.

وی درباره علت این تصمیم گفت: این نیروگاه‌ها می‌تواند در جای جای کشور تعبیه شوند و به آب فراوان و خطوط انتقال برق نیز ضرورتاً نیاز ندارد.

وی گفت: اگر در سواحل خلیج فارس و یا دریای خزر بکار گرفته شود می‌تواند دو منظوره باشد یعنی هم آب را شیرین کند و هم برق تولید کند.

معاون رئیس جمهور افزود: این درحالیست که اگر نیروگاه کوچک باشد چون عناصر مختلف تشکیل دهنده این نیروگاه هم به تناسب کوچک می‌شود، صنعتگران کشور می‌توانند عناصر و مولفه‌های نیروگاه را به راحتی تولید کنند.

صالحی گفت: از این رو در حال مذاکره با چند کشور هستیم و پیشرفت‌های خوبی هم داشته‌ایم که انشاءالله اگر به توافق نهایی برسیم دو نیروگاه کوچک را در سواحل مکران، در جنوب سواحل خلیج فارس آغاز خواهیم کرد که مقدماتش چند ماه است شروع شده است.

وی افزود: ساختگاه این دو نیروگاه کوچک مشخص شده ولی به توافق نامه منجر نشده است.
صالحی گفت: راهبرد جمهوری اسلامی ایران این است که به سمت نیروگاه‌های کوچک برود که هم متناسب با شرایط اقلیمی و هم با امکانات صنعتی ما تناسب دارد.

 *تولید  برق و شیرین کردن آب با نیروگاه‌های جدید

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه گفت: بهره‌برداری از 2 نیروگاهی که در دست ساخت داریم در افق 10 ساله صورت می‌پذیرد که با ساخت آنها علاوه بر تولید برق قادر به شیرین کردن آب دریا تا 600 هزار متر مکعب خواهیم بود.

صالحی درباره چگونگی شیرین سازی آب دریا از طریق انرژی هسته‌ای افزود: در جنب نیروگاه فعلی در بوشهر قرار است 2 نیروگاه احداث شود که قرارداد آن با روس‌ها منعقد و کار ساختمانی آن آغاز شده است.

وی گفت: ‌آن نیروگاه‌ها علاوه بر تولید برق طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که آب دریا را هم شیرین کنند.
صالحی افزود: هر نیروگاه 1000 مگاواتی قادر است حدود 250 الی 300 هزار متر مکعب آب دریا را در روز شیرین کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: با احداث این نیروگاه‌ها می‌توانیم قریب به 600 هزار متر مکعب آب شیرین به استان بوشهر تزریق کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون کل آب مصرفی بوشهر کمتر از 30 الی 40 هزار متر مکعب در روز است افزود: وقتی 500 هزار الی 600 هزار متر مکعب آب به این استان تزریق شود تصور کنید که چه تحولی در رشد اقتصادی، ‌اجتماعی و صنعتی آ‌ن استان ایجاد می‌شود.


 
جنگنده‌های سعودی وزارت دفاع یمن در صنعاء را بمباران کردند
ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، جنگنده‌های عربستان سعودی در پانزدهمین روز تجاوز خود به یمن برای نابودی زیرساخت‌های این کشور، مجتمع وزارت دفاع این کشور را بمباران کردند.

منابع خبری یمن همچنین گزارش دادند که جنگنده‌های سعودی همچنین ساختمان امدادرسانی و نظامی در منطقه «حی عصر» در صنعاء را هدف قرار دادند.

تجاوزات عربستان سعودی علیه یمن برای بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن از پانزده روز گذشته آغاز شده است. طی این مدت حدود هزار نفر از مردم بی گناه یمن کشته و بیش از دو هزار نفر دیگر نیز زخمی شدند.
منبع: فارس

 
افشاگری‌های جدید درباره خاندان آل سعود
ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، مجتهد فعال توئیتری عربستانی در مجموعه‌ای از توئیت‌های جدید گزارشی از وضعیت جسمی «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و خیز «محمد بن سلمان» وزیر دفاع و پسر پادشاه برای رسیدن به قدرت ارائه داده است.

بر اساس این توئیت‌ها یکی از نگرانی‌های محمد بن سلمان که ریاست دیوان پادشاهی را در دست دارد این است که پدرش در سخنرانی‌ها گافی بدهد و اشتباه کند.

به گفته مجتهد سلمان بن عبدالعزیز از سال 2011 به آلزایمر مبتلا شده و وضعیت جسمی‌اش وخیم شده اما با این وجود گاهی توان عقلی اش سالم به نظر می رسد.

بر اساس این خبر وی همچنین با بیماری قلبی دست و پنجه نرم می کند و دچار گرفتگی عروق و فشار خون است.

همه خاندان آل سعود اعتراف می کنند که نقش ملک سلمان در اداره حکومت نمایشی است و تئوریسین سیاسی، اقتصادی و امنیتی عربستان محمد بن سلمان است که وزارت دفاع را نیز در دست دارد.

به گفته برخی منابع در وزارت خارجه عربستان، مسئولان کشورهای دیگر نیز کاملا از وضعیت سلمان و نقش پسرش در اداره کشور آگاه هستند.

بر این اساس «نایف بن محمد» که جانشین «مقرن بن عبدالعزیز» ولیعهد عربستان است به دنبال کنار گذاشتن ولی‌عهد و رسیدن به پادشاهی است و به محمد بن سلمان نیز وعده داده که او را به ولی‌عهدی خواهد رساند.

از سوی دیگر روایت دیگری نیز حاکی است که محمد بن سلمان به دنبال برکنار کردن نایف و مقرن است تا پس از پدرش به پادشاهی برسد.

مجتهد ادامه می‌دهد که محمد بن سلمان به منظور تقویت جایگاه خود برای اجرای عملیات «توفان قاطع» و حمله به یمن هیجان زده بود اما با طولانی شدن این عملیات، به دنبال ایجاد راه حلی برای آن است به همین دلیل از «محمد بن نایف» خواسته بود تا به ترکیه سفر کند و پیش از سفر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور با او گفت‌وگو کند.

بر اساس این خبر عربستان از ترکیه خواسته به صورت محرمانه به ایران اطلاع دهد که ریاض آمادگی حل بحران یمن را دارد.
منبع: فارس

 
پیام و امیرحسین چرا پناهنده شدند؟
ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق به نقل از انصاف نیوز، در ایام نوروز که همگان چشم انتظار اخبار خوش هسته‌ای بودند اقدام دو فرد که از واژه‌ی روزنامه‌نگار برای رسیدن به مقصودشان بهره برده بودند، کام بسیاری را تلخ کرد و بیش از همه سبب آزار اهالی متعهد رسانه‌های کشور شد. امیرحسین متقی که متاسفانه پسوند سردبیر خبرگزاری ایسکانیوز را داشت و پیام یونسی پور که معاون سردبیر روزنامه‌ی خبر ورزشی بود. هر یک بهانه‌ای برای ترک وطن یافتند و دست نیاز به سوی کشورهای سوئیس و اتریش دراز کردند، دستی که شاید هم به زودی پس از بهره برداری از آنان بسته شود و آنگاه نه راهی به جلو دارند و نه بازگشت سهل خواهد بود. درباره‌ی درخواست پناهندگی این دو فرد لازم است نکاتی یادآور شود:


امیرحسین متقی: جوانی که تا پیش از سردبیری ایسکانیوز تنها یک خبرنگار ورزشی در نشریاتی مانند ۷ صبح و ... بود. این خبرنگار ورزشی عنصری ناشناخته در رسانه‌ها بود تا زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ فرا رسید و به ناگاه در هیبت یک خبرنگار سیاسی به ایفای نقش پرداخت چرا که در آن برهه توجه افکار عمومی بیش از همه معطوف به حوزه‌ی سیاست بود. مشخص نیست به چه واسطه‌ای او ناگهان به عنوان یکی از دست اندرکاران ارتباط با رسانه‌های ستاد دکتر روحانی معرفی شد و رفتار گزینشی او در دعوت از رسانه‌ها برای پوشش اخبار این کاندیدای ریاست جمهوری مشهود بود.

به گفته‌ی یکی از افراد آشنا با متقی، پس از انتخابات ریاست جمهوری او مدتی بیکار بود تا به قربانی، مدیر مسوول ایسکانیوز معرفی شد و به عنوان معاون سردبیر کار خود را آغاز کرد تا اینکه بهروز بهزادی که چهره‌ی شناخته شده‌ای در عرصه‌ی رسانه است از سردبیری ایسکانیوز انصراف داد و فضا برای متقی باز شد. گفتنی است که خود قربانی هم در رسانه‌ها چهره‌ای بی سابقه یا کم سابقه و تازه وارد بود.

متقی تغییراتی را در این خبرگزاری ایجاد کرد و گفته شد نیروهای باتجربه با توجه به عملکرد متقی از این خبرگزاری خارج شدند. متقی که هیچ سابقه‌ی مدیریتی در پرونده‌ی خود نداشت اوضاع ایسکانیوز را چنان کرد که اخبار ناخوشایند زیادی از این رسانه به گوش می‌رسید.

در زمان معرفی خبرنگاران برای پوشش مذاکرات هسته‌ای که این بار مقصد آن لوزان سوئیس بود متقی نام خودش را در معرفی‌نامه برای ارائه به وزارت خارجه نوشت و به این سفر رفت تا اینکه کمی بعد از پرواز تیم ایران خبر درخواست پناهندگی متقی منتشر شد و آنگاه بود که ایسکا شتابزده اطلاعیه داد و در نوشتاری قابل تأمل متقی را نماینده‌ی این رسانه در برای پوشش مذاکرات ندانست. تاریخ اطلاعیه ۴ فروردین بود یعنی زمانی که متقی درخواست پناهندگی خودش را تنظیم، ارائه و رسانه‌ای کرده بود. وزارت خارجه اما در قبال این موضوع سکوت نکرد و اطلاع داد در اواخر اسفند متقی به عنوان نیروی ایسکانیوز به این وزارتخانه معرفی شده و برائت از او پس از درخواست پناهندگی منتشر شده است. اطلاعیه ای که راهی جز سکوت برای ایسکانیوز باقی نگذاشت.

ان سوی ماجرا هم قابل تأمل است یعنی مصاحبه‌ی متقی با علیرضا نوری‌زاده که مشخص بود بسیار پیش از سفر به سوئیس هماهنگ شده است. اگر چه این مصاحبه فاقد ارزش محتوایی بود اما نوری‌زاده عنصری مطرود و شناخته شده است و پاسخ به سؤالات تلویزیونی او به ویژه در مورد آخرین جلسه‌ی «آف دِ رکورد» خبرنگاران اعزامی با آقای عراقچی در لوزان، سندی برای نشان دادن آمادگی جدی متقی برای پناهندگی و خوش رقصی برای غرب بود.

پیام یونسی‌پور: او بیش از متقی برای اصحاب رسانه ناشناخته است یا در همان حد است. در سفر به همراه حسین جوادی و میلاد اسلامی برای پوشش فوتبال به اتریش رفت که سفری دیگر دو نفر از همراهان او را گرفت. میلاد و حسین برای تماشای بازی مهمی به کشوری دیگر رفتند و در برگشت هواپیمای حامل آن‌ها به کوه برخورد کرد و جان باختند. اگر فوت میلاد و حسین برای هیچ کس خوشایند نبود اما برای پیام آنچنان هم سخت نبود! او با دویچه‌وله مصاحبه کرد و از خبرگزاری تسنیم و ... انتقاد کرد که چرا هزینه‌ی سفر این دو خبرنگار را نپرداختند تا آن‌ها مطمئن سفر کنند و به شکل غیرمنطقی و بی ربط، برخی نهادهای کشور را در این باره زیر سؤال برد. فاز اول پروژه‌ی یونسی‌پور رقم خورد و مرحله‌ی بعدی ادعای تهدید از سوی نهادهایی از ایران به واسطه‌ی دریافت ایمیل از سوی دوستانش در ایران بود! ادعایی که خنده بر لب همگان آورد و تأسف از ساده پنداشتن افکار عمومی از سوی یونسی پور. او اشاره نکرد که علت حادثه برای هواپیمایی که میلاد و حسین در آن بودند مشکل روانی کمک خلبان بود و اتفاق می‌توانست برای مطمئن‌ترین پروازهای جهان هم به واسطه‌ی اختلالات روانی آن کمک خلبان رخ دهد. این‌ها همه بهانه بود و بس و اشک‌های پیام در روز رسیدن خبر درگذشت میلاد و حسین شاید مخلوط با شادی بود؛ خودش می‌داند و خدای خودش.

در نهایت

در نهایت پناهنده‌ی سیاسی شدن متقی و یونسی‌پور، عیدی تلخی برای اهالی رسانه و مسوولان بود. اهالی رسانه می‌دانند بدون اینکه خلافی مرتکب شده باشند باید نگاه سنگین مسوولان و بی‌اعتمادی‌ها را پذیرا باشند و مسوولان هم خود را سرزنش می‌کنند که چرا دقت کافی در اعزام خبرنگار در یک سفر مهم را نداشتند و از سویی به یاد گذشته می‌افتند که یک خبرنگار ورزشی را به صرف اینکه عنوان سردبیری یک خبرگزاری ضعیف را یدک می‌کشیده، به سوئیس فرستاده‌اند. این افسوس‌ها و ای‌کاش‌ها دیگر فایده‌ای ندارد و باید برای آینده فکری کرد.

 
زهره قائمی،مسوول ترور صیاد شیرازی+عکس
ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق؛این خبیث منافق، در جریان عملیات های آفتاب، چلچراغ و مرصاد علیه ایران اسلامی جنگید و مزدوری رژیم بعث عراق را نمود.

خوش رقصی های  او باعث شد که در شهریور سال 1390 زهره اخیانی مسئول اول گروهک تروریستی منافقین او را به عنوان همردیف مسئول اول معرفی کند.
در توصیف پلیدی و پلشتی او همین بس که در دو سال آخر حضور منافقین در پادگان اشرف مسئول قرارگاه شیطان بود.
قاتل شهید صیاد
وی سر انجام جزای مزدوری خود با هلاکت و وصل به دوزخ در جریان درگیری فرزندان انتفاضه شعبانیه با نیروهای منافقین در شهریور سال 1392 گرفت.

 وی مسئول عملیات ترور امیر سرافراز ارتش اسلام شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده است.
تصویر کریه جسدش دال بر پلشتی روح اوست


 
عکس/ ادای احترام محمدرضا گلزار به آقارجب
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، وی با انتشار عکس زیر نوشت: جانباز ٧٠٪ حاج رجب محمد زاده. هر چه آرامش داریم صدقه سر این عزیزان و شهدای دوران جنگِ،دست این بازماندگان را باید بوسید.


 
کودکان شیعه را وحشیانه سر می برند
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی

کودکان شیعه را وحشیانه سر می برند


دانلود


 
حمله عوامل فرقه شیرازی به یکی از مسئولین!!
ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی

حمله عوامل فرقه شیرازی به یکی از مسئولین!!


دانلود


 
هلاکت نظامی صهیونیست در حمله جوان فلسطینی +عکس
ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، بر اثر عملیات شهادت طلبانه «محمد جاسر حبایب کراکره» جوان فلسطینی در نزدیکی شهرک «شیلو» در جنوب نابلس واقع در کرانه باختری، یک نظامی صهیونیستی به هلاکت رسید. در این عملیات یک نظامی دیگر صهیونیست زخمی شد و مجری عملیات نیز در اثر تیراندازی نظامیان صهیونیستی به شهادت رسید. یک جوان فلسطینی نیز توسط نظامیان صهیونیست بازداشت شد.

رسانه‌های صهیونیست اعلام کردند که در این حمله دو نظامی در اثر ضربات چاقوی فرد مهاجم به شدت زخمی شده بودند که جراحت یکی از آن‌ها از ناحیه گردن شدید بود و در اثر آن کشته شد.

روزنامه عبری زبان معاریو اعلام کرد که نظامیان ارتش صهیونیستی با تیراندازی به سمت شهروند فلسطینی مجری این عملیات، وی را کشتند. این روزنامه خاطرنشان کرد که «اوری آریئل» وزیر تندروی شهرک سازی در دولت صهیونیستی خواستار تخریب منزل مجری عملیات شد و در عین حال، مدعی گشت که دو جوان دیگر فرد مهاجم را در این عملیات یاری می‌کردند که نظامیان صهیونیستی آن‌ها را تحت تعقیب قرار داده‌اند.

هلاکت نظامی صهیونیست در حمله جوان فلسطینی +عکس

جنبش مقاومت اسلامی «حماس» از عملیات دلاورمردانه محمد جاسر حبایب کراکره تمجید کرد. «حسام بدران» از مقامات بلند پایه حماس گفت: این عملیات قهرمانانه در چارچوب واکنش طبیعی ملت فلسطین به جنایات دشمن صهیونیستی به اجرا درآمد.

وی افزود: این عملیات تنها زبانی است که رژیم صهیونیستی آن را می‌فهمد و بهترین واکنش به تشدید اقدامات افراطی و رادیکالی رژیم اشغالگر قدس و تداوم تعرضات شهرک نشینان و نظامیان صهیونیست به مسجد مبارک الاقص و محاصره نوار غزه به شمار می‌رود.

بدران ضمن تمجید از مقام شامخ شهید کراکره، خاطرنشان ساخت: محمد در جریان این عملیات با چاقو دو نظامی اسرائیلی را هدف قرار داد، حال آنکه ارتش اسرائیل کودکان و زنان و غیر نظامیان فلسطینی را نشانه می‌رود و به خاک و خون می‌کشد.

هلاکت نظامی صهیونیست در حمله جوان فلسطینی +عکس

وی تاکید کرد: به رغم آن همه تجاوزات صهیونیستی و ادامه همکاری امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین با طرف اسرائیلی، ملت فلسطین در کرانه باختری عزم خود را برای تداوم بخشیدن به مقاومت در تمامی اشکال آن جزم کرده است.

بدران از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا دست مقاومت را در کرانه باختری آزاد بگذارد تا مقاومت بتواند نقش طبیعی خود را که‌‌ همان دفاع از ملت فلسطین است، ایفا کند.
منبع: ابنا

 
دستگیری عاملان تعرض به 2 نوجوان ایرانی در جده
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و افریقایی وزارت امور خارجه اطلاع داد: با پیگیری های فشرده به عمل آمده یک مقام عالی رتبه سعودی در دیدار با سفیر کشورمان در ریاض اعلام کرد که عاملان تعرض به دو نوجوان عمره گذار ایرانی شناسایی و دستگیر شده اند و به اشد مجازات خواهند رسید.

وی افزود: در انتظار صدور و اجرای فوری حکم اشد مجازات عاملان این رفتار غیر انسانی ماموران سعودی هستیم.

امیر عبداللهیان گفت: بدیهی است در صورت عدم اقدام موثر سعودی و عدم تامین امنیت و آرامش کامل زوار ایرانی تهران در این خصوص تصمیم لازم را اتخاذ خواهد کرد.

معاون عربی و افریقایی وزارت امور خارجه اعلام کرد: یک مقام عالی رتبه سعودی اعلام کرده که عاملان تعرض به دو نوجوان عمره گذار ایرانی دستگیر شده و به اشد مجازات خواهند رسید.
منبع: مهر

 
عکس/ هواپیمای ایرانی که عربستان اجازه فرود به آن نداد
ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
این بویینگ 747 هما از جمله هواپیماهای فعال ایرانی در مسیر کشورمان به عربستان است.
عکس/ هواپیمای ایرانی که عربستان اجازه فرود به آن نداد

 
علت ممانعت فرودگاه جده از ورود هواپیمای ایرانی
ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، شاهرخ نوش‌آبادی در خصوص ممانعت فرودگاه جده از نشستن پرواز 747 ایران‌ایر که از فرودگاه اصفهان برخاسته بود، اظهار کرد: در اصل از مدت‌ها پیش و شاید حدود یک سال گذشته این ماجرا شروع شد و هواپیمایی عربستان طی اطلاعیه‌ای به شرکت های هواپیمایی مختلف دنیا اعلام کرد که از این پس از ورود هواپیماهایی با عمر بالای 25 سال جلوگیری خواهد کرد.

وی افزود: در این پرواز حدود 290 مسافر داشتیم که از این میان 260 مسافر با هواپیمای ایرباس به جده منتقل شدند و 30 مسافر باقیمانده نیز قرار شده است امروز اعزام شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: پس از طرح این موضوع شرکت های هواپیمایی مختلف جلسات کارشناسی متعددی با مسئولان هواپیمایی عربستان برگزار کردند و به اطلاع مسئولان هواپیمایی عربستان رساندند که امنیت و ایمنی هواپیما به مراتب مهم‌تر از سن آن است و حتی در آمریکا هم در موارد مختلف، هواپیماهایی با سن بالای 25 سال تردد می کنند. در پی ارائه این توضیحات مسوولان هواپیمایی کشور عربستان نیز نسبت به این موضوع متقاعد شدند.

مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همچنین عنوان کرد: پس از آن نیز مشکلی پیش نیامد و از سوی این کشور اطلاعیه‌ای هم صادر نشد تا این که طی دو هفته گذشته هواپیمایی کشور عربستان در یک نوبت از ورود ایرباس هما به شهر دمام خودداری کرد و بعد در توضیح این مطلب این گونه عنوان کرد با توجه به آن که این هواپیما در لیست تحریم های اروپا قرار داشته اجازه ورود به آن را نخواهیم داد. این درحالی بود که همین هواپیما به بسیاری از کشورها که شرایط ایمنی آن‌ها ده‌ها مرتبه از کشور سعودی سخت‌تر است پروازها کرده بود.

نوش‌آبادی ادامه داد: در آن دوره در پاسخ به مراجعات متعدد ما، عربستان تحریم را بهانه کرد و در نهایت روز گذشته جلوی پرواز دیگری از پروازهای ایران‌ایر گرفته شد. درحالی که طی شش ماه گذشته شاید همین هواپیما حداقل صدها پرواز به جده داشته و هیچ مشکلی هم پیش نیامده بود.

وی ادامه داد: حتی سعودی‌ها تا سال قبل از هواپیماهای اجاره‌ای ترکیه که تمام آن ها سن بالای 25 سال داشتند برای انتقال حجاج ایرانی استفاده می کردند و این موضوع هیچ گاه مورد انتقاد مسوولان ایرانی قرار نگرفت.

مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همچنین متذکر شد: درحال حاضر مذاکراتی صورت گرفته تا این موضوع از سوی مسوولان وزارت امور خارجه مورد پیگیری قرار گیرد.

نوش‌آبادی اظهار کرد: به گمان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، سخت گیری‌های جدید عربستان قطعا بی ارتباط با شرایط سیاسی حاکم بر منطقه نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که براساس اخبار منتشر شده مسوولان کشور عربستان مواردی مانند مشکلات فنی، نداشتن ویزا و یا نداشتن اجازه ورود توسط هواپیما را بهانه‌ای برای ممانعت از فرود این هواپیما اعلام کرده اند، توضیح داد: اگر هواپیمایی نقص فنی داشته باشد اصلا نباید بلند شود، چراکه ما در تمام پروازهای خود استانداردهای جهانی را رعایت می کنیم.

مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: با این وجود ممکن است هر هواپیمایی در حین پرواز دچار مشکل شود که در این موارد در تمام دنیا مرسوم آن است که هواپیمای دچار مشکل شده یا به کشور خود بازمی گردد یا در نزدیک‌ترین فرودگاه ممکن فرود می آید. بر همین اساس به نظر می رسد صحبت‌های منتشر شده از سوی مسوولان عربستان به نوعی توجیه و بهانه آوری است.

نوش‌آبادی در خصوص بحث ویزا نیز تصریح کرد: قطعا بحث ویزا ربطی به پرواز ندارد و موضوعی است که در داخل کشور چک می شود. اصلا بدون داشتن ویزا سازمان حج و زیارت بلیت برای این مسافر صادر نمی کند و به همین دلیل تمام این موارد بهانه‌هایی است که عربستان برای کارشکنی صورت داده می آورد.

مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پایان صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که شنیده می شود رییس سازمان حج و زیارت به هما اخطار داده که برای اعزام هواپیماهای حجاج استانداردهای اروپا را رعایت کند، اظهار کرد: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران این موضوع را رد می‌کند. البته هما شرایط دشوار اعزام حجاج را درک می کند و بر همین اساس گلایه‌ای از مسوولان سازمان حج و زیارت نداریم.
منبع: ایسنا

 
تقلید کاخ سفید از کارتون نتانیاهو درباره ایران +عکس
ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، کاخ سفید روز چهارشنبه برای توضیح چگونگی ممانعت توافق هسته ای احتمالی از دست یابی تهران به آنچه بر اساس ادعاهای کاخ سفید «سلاح های هسته ای» است از کارتونی استفاده کرد که «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیشتر در دسامبر سال ۲۰۱۲ در صحن سازمان ملل آن را برای متقاعد کردن فاصله نزدیک ایران با این سلاح ها ارائه کرده بود.

کاخ سفید روز چهارشنبه با قرار دادن تصویر زیر در وب سایت رسمی خود خاطر نشان کرده توافق هسته ای احتمالی با تهران، چهار مسیر مورد ادعا برای دست یابی ایران به سلاح های اتمی را مسدود می کند.

 پیش از این بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر سال 2012 با ارائه تصویری مشابه مدعی شده بود ایران کمتر از یک سال با ساخت سلاح های هسته ای فاصله دارد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی این ادعا را مطرح می کرد که طبق گزارش رسانه های آمریکایی از سال 1996، چندین بار دیگر هم همین ادعا را مطرح کرده بود.

شبکه خبری الجزیره و روزنامه انگلیسی گاردین اسفند ماه سال گذشته اسنادی از سازمان جاسوسی موساد را افشا کردند که نشان می داد این اظهارات نتانیاهو در تضاد کامل با ارزیابی های این سازمان قرار داشته است.  

تقلید کاخ سفید از کارتون نتانیاهو درباره ایران +عکس

سند محرمانه ­ای که واحد پژوهش شبکه خبری الجزیره آن را منتشر کرد پیام محرمانه­ ای بود که در تاریخ 22 اکتبر سال 2012 از سازمان جاسوسی موساد به آفریقای جنوبی ارسال شده بود و در آن موساد «جان­ مایه» ارزیابی­ های خود از فعالیت­ های هسته ای ایران را به سازمان هم ارز خود در آفریقای جنوبی منتقل می کرد.

موساد در این پیام نوشته ایران فعالیت های لازم برای ساخت هیچ گونه سلاح هسته ای را آغاز نکرده و تصریح می کند دانشمندان جمهوری اسلامی ایران «در حال فعالیت برای پر کردن شکاف ها در حوزه هایی مانند رآکتورهای غنی سازی هستند که قانونی به نظر می رسد.»

تقلید کاخ سفید از کارتون نتانیاهو درباره ایران +عکس

رسانه های صهیونیستی روز چهارشنبه تصویر ارائه شده در وب سایت کاخ سفید را «دهن کجی کاخ سفید به نخست وزیر اسرائیل» توصیف کرده اند.
منبع: فارس

 
پیگیری کاهش روابط سیاسی با عربستان در مجلس
ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، منصور حقیقت‌پور نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع کاهش روابط سیاسی با عربستان در جلسات هفته آینده مجلس مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به طرح یک فوریتی مجلس برای کاهش روابط سیاسی با انگلیس اظهار داشت: همانطور که در قانون مذکور روابط سیاسی ایران با انگلیس از سطح سفیر به کاردار کاهش پیدا کرد در این موضوع نیز مسئله به همین شکل مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.
منبع: فارس

 
bbc چگونه سخنان رهبری را بازتاب داد؟
ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار با مداحان اهل بیت سخنان بسیار مهمی درباره مذاکرات هسته ای ایراد فرمودند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد رهبر معظم ایران، آیت الله خامنه‌ای روز پنج شنبه درباره نتیجه اخیر مذاکرات هسته ای در لوزان سوئیس و بیانیه مشترک گفت نه مخالف آن است و نه موافق.

به گزارش رویترز همچنین رهبر معظم ایران خواستار لغو فوری تحریم‌ها پس از انعقاد توافق نهایی شد.

خبرگزاری فرانسه: آیت الله خامنه‌ای صنعت هسته‌ای را برای ایران ضروری خواند

رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار با مداحان اهل بیت سخنان بسیار مهمی درباره مذاکرات هسته ای ایراد فرمودند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران با تاکید بر اینکه کشورش به دنبال سلاح هسته ای نیست گفت:صنعت هسته ای برای توسعه این کشور یک ضرورت است.

رهبر معظم ایران گفت: صنعت هسته ای برای تولید انرژی، شیرین سازی آب، تولیدات دارویی، کشاروزی و دیگر حوزه ها یک ضرورت است.


 بی‌بی‌سی: رهبر ایران گفت تضمینی برای رسیدن به توافق نهایی نیست

رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار با مداحان اهل بیت سخنان بسیار مهمی درباره مذاکرات هسته‌ای ایراد فرمودند.

رهبر معظم ایران امروز گفت آنچه تاکنون انجام شده نه اصل توافق و محتوای آن را تضمین می‌کند، نه حتی اینکه مذاکرات را به آخر می‌رساند.

بی‌بی‌سی به نقل از رهبر انقلاب نوشت:‌ من هرگز درباره مذاکره با آمریکا خوشبین نبوده‌ام. در حالی که خوشبین نیستم با این مذاکرات خاص موافق بوده‌ام و از مذاکره کنندگان حمایت می کنم.

به گزارش بی بی سی رهبر معظم ایران امروز اظهار داشت تنها توافقی را که فورا همه تحریم های اقتصادی را در روز اجرای توافق لغو کند امضا خواهیم کرد.
منبع: تسنیم

 
سخنان مهم رهبر انقلاب درباره مسئله هسته‌ای و تحولات یمن:
ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی

در جزئیات مذاکرات دخالت نکرده‌ام و نخواهم کرد/

 

از توافق عزتمندانه صددرصد حمایت می‌کنم/

 

توافق نکردن شرف دارد به توافقی که منافع و عزت ملت از بین برود 

 

تحریمها باید در همان‌روز توافق بطورکامل لغو شوند

 

 

/جنایت سعودی در یمن مشابه جنایت صهیونیستها در غزه است/

 

 

بینی سعودی‌ها قطعاً به خاک مالیده خواهد شد

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار جمعی از بانوان، شاعران و ذاکران اهل بیت علیهم السلام ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)، مطالب بسیار مهمی را درخصوص مذاکرات هسته ای و همچنین تحولات یمن بیان کردند.

ایشان سخنان خود را با این مقدمه شروع کردند که «برخی سؤال می کنند چرا رهبری درباره مذاکرات اخیر هسته ای موضع گیری نکرده است؟»

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: علت موضع گیری نکردن رهبری این است که جایی برای موضع گیری وجود ندارد زیرا مسئولان کشور و مسئولان هسته ای می گویند هنوز کاری انجام نگرفته و هیچ موضوع الزام آوری میان دو طرف بوجود نیامده است.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: چنین وضعیتی نیاز به موضع گیری ندارد.

ایشان گفتند: اگر از من سؤال شود که «شما موافق مذاکرات اخیر هسته ای هستید یا مخالف»، می گویم نه موافق هستم و نه مخالف، چون هنوز اتفاقی نیفتاده است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: همه مشکل بعد از این است که باید درباره جزئیات بحث و گفتگو شود زیرا طرف مقابل، لجوج، بدعهد، بد معامله و اهل از پشت خنجر زدن است و ممکن است در دوره ی بحث درباره جزئیات، کشور و ملت و مذاکره کنندگان را در حصار قرار دهند.
ایشان گفتند: آنچه که تاکنون اتفاق افتاده نه اصل توافق، نه مذاکره منتهی به توافق و نه محتوای توافق را تضمین نمی کند و حتی این موضوع را هم تضمین نمی کند که این مذاکرات به توافق منتهی شود، بنابراین تبریک گفتن معنایی ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه چند نکته را متذکر شدند و گفتند: من هیچگاه درخصوص مذاکره با امریکا خوشبین نبودم و این موضوع هم بواسطه یک توهم نیست بلکه بدلیل تجربه‌ای است که در این باره وجود دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اگر در آینده جزئیات مسائل و حوادث و یادداشتهای مذاکرات هسته ای این روزها منتشر شود، همه متوجه خواهند شد که این تجربه ما از کجا نشأت می گیرد.

ایشان خاطرنشان کردند: با اینکه به مذاکره با امریکا خوشبین نبودم اما از این مذاکرات موردی با تمام وجود حمایت کردم و اکنون نیز حمایت می کنم.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: من از توافقی که عزت ملت ایران را تأمین کند، صددرصد حمایت می کنم و اگر کسی بگوید که رهبری با رسیدن به توافق مخالف است، سخن خلاف واقع گفته است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه ایشان با توافقی که منافع ملت و کشور را تأمین کند، کاملاً موافق هستند، افزودند: البته این را هم گفته ام که «توافق نکردن بهتر از توافق بد است»، زیرا قبول نکردن توافقی که بخواهد منافع ملت ایران را پایمال کند و عزت ملت را از بین ببرد، شرف دارد بر توافقی که بخواهد ملت ایران را تحقیر کند.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به یک ابهام صراحتاً پاسخ دادند و گفتند: برخی اوقات گفته می شود که جزئیات این مذاکرات، زیر نظر رهبری است در حالیکه این سخن دقیق نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: من نسبت به مذاکرات بی تفاوت نیستم اما تا بحال در جزئیات مذاکرات دخالت نکرده ام و از این پس هم دخالت نخواهم کرد.

ایشان خاطرنشان کردند: من مسائل کلان، خطوط اصلی، چارچوبها و خط قرمزها را عمدتاً به رئیس جمهور و در برخی موارد محدود به وزیر امور خارجه گفته ام اما جزئیات در اختیار آنها است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بنده به مجریان مذاکرات هسته ای اعتماد دارم و تاکنون تردیدی نسبت به آنها نداشته ام و ان شاءالله که در آینده هم، اینچنین باشد اما درخصوص مذاکرات هسته ای، دغدغه جدی دارم.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به طرف مقابل که اهل فریب و دروغ و عهد شکنی و حرکت درخلاف مسیر صحیح است، علت دغدغه جدی را این موضوع دانستند و گفتند: یک نمونه از چنین رفتارهای طرف مقابل در مذاکرات اخیر اتفاق افتاد و کاخ سفید بعد از گذشت حدود دو ساعت از پایان مذاکرات، بیانیه چند صفحه ای را در تبیین مذاکرات منتشر کرد که در اغلب موارد خلاف واقع بود.

ایشان افزودند: نگارش چنین بیانیه ای در مدت 2 ساعت امکان پذیر نیست بنابراین آنها در همان زمانی که در حال مذاکره با ما بودند، مشغول تدوین بیانیه ای مخدوش، غلط و برخلاف محتوای مذاکرات بودند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه طرف مقابل ما، طرف بد عهد و متقلبی است، خاطرنشان کردند: نمونه دیگر این است که آنها بعد از هر دور مذاکرات، سخنان علنی بیان می کنند و سپس خصوصی می گویند، این سخنان برای آبروداری در داخل و برای مقابله با مخالفان است در حالیکه این مسائل به ما ربطی ندارد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: آنها براساس همان ضرب المثل معروف که «کافر همه را به کیش خود پندارد» می گویند اگر رهبری ایران هم مخالفتی با مذاکرات کند، سخن واقعی آنها نیست بلکه برای آبروداری داخلی است در حالیکه آنها واقعیات داخل ایران را نمی فهمند.

ایشان تأکید کردند: سخنان رهبری با مردم براساس اعتماد متقابل است و همانطور که مردم به بنده حقیر اعتماد دارند، من هم نسبت به مردم اعتماد کامل دارم و معتقدم که همواره دست خدا با این مردم است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: حضور مردم در سرمای 22 بهمن، و در گرمای ماه رمضان در روز قدس، همه نشانه های دست خدا است و ما هم بر همین اساس به مردم اعتماد کامل داریم و سخن ما با آنان در چارچوب این احساس و صدق و بصیرت مردم است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: من نسبت به نحوه رفتار طرف مقابل در ادامه مذاکرات دغدغه دارم.

ایشان با اشاره به برخی موافقت ها و مخالفت ها با مذاکرات هسته ای خاطرنشان کردند: نباید در این خصوص مبالغه و عجله شود بلکه باید صبر کرد و دید که چه اتفاقی خواهد افتاد.

رهبر انقلاب اسلامی در عین حال به مسئولان تأکید کردند که باید مردم و بخصوص نخبگان را در جریان جزئیات قرار دهند و آنها را از واقعیات مطلع کنند زیرا هیچ چیز محرمانه ای وجود ندارد.

حضرت آیت الله خامنه ای در جریان قرار دادن مردم و نخبگان را از جزئیات مذاکرات هسته ای، مصداق همدلی مسئولان با مردم خواندند و تأکید کردند: همدلی یک موضوع دستوری نیست بلکه باید آن را بوجود آورد و رشد داد که شرایط کنونی فرصت مناسبی برای بوجود آمدن همدلی با مردم است.

ایشان در ادامه یک پیشنهاد را به مسئولان مطرح کردند و گفتند: مسئولان که افراد صادق و علاقمند به منافع ملی هستند باید منتقدین شاخص مذاکرات را دعوت کنند و با آنان صحبت کنند؛ اگر در مطالب آنان، نکته ای بود، از آن برای پیشبرد بهتر مذاکرات، استفاده کنند و اگر نکته ای هم نبود، آنان را قانع کنند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: این مصداق همدلی و یکسان سازی دلها و عمل ها است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ممکن است مسئولان بگویند بعلت فرصت سه ماهه برای رسیدن توافق، زمان زیادی بمنظور بحث و شنیدن سخنان منتقدین وجود ندارد که در پاسخ باید گفت این فرصت سه ماهه یک موضوع غیرقابل تغییر نیست و اگر این مدت زمان افزایش یابد هیچ اشکالی ندارد همانگونه که طرف مقابل در برهه ای از مذاکرات، زمان را هفت ماه عقب انداختند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه بار دیگر با تأکید بر اینکه مذاکره با امریکاییها فقط در مورد موضوع هسته ای است و نه هیچ موضوع دیگری خاطرنشان کردند: البته مذاکرات درخصوص موضوع هسته ای یک تجربه است. اگر طرف مقابل از کج تابی های خود دست بردارد، این تجربه را می توان در مسائل دیگر ادامه داد اما اگر طرف مقابل به کج تابی های خود ادامه دهد، تجربه قبلی ما در بی اعتمادی به امریکا تقویت خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اظهار گلایه از برخی موضع گیریها که طرف مقابل را جامعه بین المللی می داند افزودند: طرف مقابل ملت ایران که بدعهدی می کند، امریکا و سه کشور اروپایی است و نه جامعه بین المللی. جامعه بین المللی همان 150 کشوری هستند که رؤسا و نمایندگان ارشد آنها چند سال پیش در اجلاس غیرمتعهدها در تهران شرکت کردند و اینکه گفته می شود طرف مقابل ما جامعه بین المللی است که باید به ما اعتماد کند، سخن بی موردی است.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به مواردی که ایشان در جلسات خصوصی از مسئولان در موضوع هسته ای مطالبه کرده اند، اشاره کردند و گفتند: من اصرار دارم که مسئولان، دستاوردهای کنونی هسته ای را بسیار با اهمیت تلقی کنند و آنها را کم ارزش و سبک نشمارند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه صنعت هسته ای یک ضرورت برای کشور است، افزودند: اینکه برخی روشنفکرنماها بگویند «صنعت هسته ای را برای چه می خواهیم؟»، یک فریب است.

ایشان با اشاره به نیاز کشور به صنعت پیشرفته هسته ای در عرصه های انرژی، تولید رادیودارو، شیرین کردن آب دریا، و کشاورزی خاطرنشان کردند: مهمترین ویژگی صنعت هسته ای کشور این است که دستیابی به این صنعت بسیار مهم، نتیجه انفجار استعدادهای ذاتی جوانان ایرانی بوده است، بنابراین روند پیشرفت در صنعت هسته ای باید ادامه یابد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ادعاهای چند کشور جنایتکار همچون امریکا که از بمب اتمی استفاده کرده و یا فرانسه که آزمایشهای هسته ای خطرناک انجام داده است، گفتند: آنها ما را متهم به تلاش برای ساخت بمب اتمی می کنند، در حالیکه نظام اسلامی ایران بر مبنای فتوای شرعی و همچنین بر مبنای عقلانی، هیچگاه بدنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود، و آن را مایه دردسر می داند.

حضرت آیت الله خامنه ای مطالبه بعدی از مسئولان را، اعتماد نکردن به طرف مقابل خواندند و افزودند: اخیراً یکی از مسئولان صریحاً گفت که ما به طرف مقابل اعتماد نداریم، که اینگونه موضعگیریها خوب است.

ایشان با تاکید بر اینکه نباید فریب لبخند طرف مقابل را خورد و نباید به وعده های نقد او اعتماد کرد، گفتند: نمونه بارز این مسئله، مواضع و سخنان رئیس جمهور امریکا بعد از بیانیه اخیر است.

رهبر انقلاب، لغو یکجای تحریمها را یکی دیگر از مطالبات از مسئولان بیان کردند و افزودند: این موضوع بسیار مهم است و تحریمها باید در همان روز توافق به طور کامل لغو شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اگر قرار باشد لغو تحریمها به یک فرآیند جدید مرتبط شود، اساس مذاکرات بی‌معنا خواهد بود، زیرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحریمهاست.

حضرت آیت الله خامنه ای در بیان مطالبه بعدی به بحث بازرسیها اشاره و تأکید کردند: مطلقاً نباید اجازه داده شود که به بهانه نظارت، به حریم امنیتی و دفاعی کشور نفوذ کنند و مسئولین نظامی کشور نیز به هیچ وجه اجازه ندارند که به بهانه نظارت و بازرسی، بیگانگان را به این حریم راه دهند، و یا توسعه دفاعی کشور را متوقف کنند.

ایشان افزودند: لازم است توانایی دفاعی کشور و مشت محکم ملت در عرصه نظامی همچنان محکم بماند و روز بروز نیز محکم‌تر شود. همچنین به هیچ وجه نباید در مذاکرات، حمایت از برادران مقاوممان در نقاط مختلف مورد خدشه قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص شیوه نظارت بر برنامه هسته ای ایران نیز تاکید کردند: هیچگونه شیوه نظارت غیر متعارف که ایران را به یک کشور اختصاصی از لحاظ نظارتها تبدیل کند، مورد قبول نیست و نظارتها باید تنها در محدوده همان نظارتهای متعارفی که در همه دنیا انجام میشود اعمال شود، نه بیشتر.

تذکر آخر رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت تداوم توسعه فنی برنامه هسته ای کشورمان بود.

ایشان تاکید کردند: توسعه علمی و فنی در ابعاد گوناگون باید ادامه یابد البته تیم مذاکره کننده ممکن است لازم بداند که برخی محدودیتها را قبول کند که در این زمینه حرفی نداریم اما توسعه فنی باید حتماً ادامه یابد و با قدرت پیش رود.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: تأمین این خواسته ها برعهده مذاکره کنندگان است و باید با بهره گیری از نظرات افراد مطلع و امین و همچنین نظرات منتقدان، شیوه های درست مذاکراتی را پیدا و دنبال کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات بسیار مهم یمن اشاره و تأکید کردند: سعودیها با تجاوز به یمن، خطا و اشتباه کردند و بدعت بدی را در منطقه بنیان گذاشتند.

رهبر انقلاب کار این روزهای دولت سعودی در یمن را مشابه جنایت صهیونیستها در غزه خواندند و به دو جنبه مهم این موضوع پرداختند.

ایشان اقدام علیه ملت یمن را «جنایت، نسل کشی و قابل تعقیب بین المللی» دانستند و افزودند: کشتن کودکان، تخریب خانه ها و نابود کردن زیر بناها و ثروتهای ملی یک کشور، جنایتی بزرگ است.

رهبر انقلاب تأکید کردند: یقیناً سعودیها در این مسئله خسارت و ضرر خواهند کرد و به هیچ وجه پیروز نخواهند شد.

حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص دلیل پیش بینی شکست سعودیها گفتند: دلیل این پیش بینی واضح است، زیرا توانایی نظامی صهیونیستها چندین برابر سعودیها و منطقه غزه نیز یک منطقه کوچک بود، اما آنها نتوانستند موفق شوند، در حالیکه یمن، کشوری پهناور و با جمعیت دهها میلیونی است.

رهبر انقلاب تأکید کردند: سعودیها در این ماجرا قطعاً ضربه خواهند خورد و بینی آنها  به خاک مالیده خواهد شد.

ایشان با اشاره به سوابق سعودیها در مسائل سیاست خارجی گفتند: ما با سعودیها در مسائل گوناگون سیاسی اختلافات متعددی داریم اما همیشه می گفتیم که آنها در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می دهند، اما چند جوان بی تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه توحش را بر جنبه متانت و ظاهرسازی غلبه می دهند، که این کار قطعاً به ضررشان تمام خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به دولت سعودی تأکید کردند: این حرکت در منطقه قابل قبول نیست و من هشدار می دهم که باید دست از حرکت جنایت آمیز در یمن بردارند.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس به حمایت و دفاع امریکا از دولت سعودی اشاره کردند و افزودند: این طبیعت امریکاست که در همه قضایا بجای اینکه از مظلوم حمایت کند، طرف ظالم را می گیرد، اما آنها نیز در این موضوع ضربه خواهند دید و شکست خواهند خورد.

ایشان با اشاره به ادعای دخالت ایران در یمن گفتند: هواپیماهای جنایتکارشان آسمان یمن را ناامن کرده و بهانه های ابلهانه ای که از نظر خداوند، ملتها و منطق بین المللی مردود است برای دخالت در یمن جور می کنند، اما این کارها را دخالت نمی دانند و در مقابل، ایران را متهم می کنند.

رهبر انقلاب، ملت یمن را ملتی کهن و با سابقه دیرین که ظرفیت و توانایی تعیین دولت خود را دارد خواندند و مجدداً تأکید کردند: لازم است دولت سعودی هرچه زودتر دست از این جنایت های فاجعه بار  بردارد.

حضرت آیت الله خامنه ای نقشه اولیه طراحی شده توسط بدخواهان ملت یمن را، ایجاد خلأ قدرت و بوجود آوردن شرایطی مشابه وضعیت بسیار بد و رقت بار لیبی خواندند و گفتند: خوشبختانه در تحقق چنین هدفی ناکام ماندند زیرا جوانان مؤمن، علاقمند و معتقد به راه و روش حضرت امیرالمؤمنین (ع) اعم از شیعه، سنی، زیدی و حنفی مقابل آنان ایستادند و از این به بعد نیز ایستادگی کرده و پیروز خواهند شد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای بیانات خود ضمن گرامیداشت یاد مرحوم آهی، به عنوان مداحی متعهد، پایبند، خیرخواه و پر تلاش نکاتی را خطاب به مداحان متذکر شدند.

«قدر دانستن فرصت حضور جمعیت انبوه بویژه جوانان در مجالس اهل بیت(ع)» و «لزوم ترویج معارف دین و سبک زندگی اسلامی و سوق دادن مخاطبان برای عمل به مسئولیتهای بزرگ این دوران»، اولین نکته ای بود که رهبر انقلاب خطاب به مداحان بیان کردند.

«پرهیز از انحراف و خرافه گرایی و ایجاد گره در اعتقادات جوانان» نیز از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند


 
طرح یک فوریتی نمایندگان برای لغو حج عمره
ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، سیدحسین نقوی حسینی از تقدیم طرح یک فوریتی لغو حج عمره تا حصول اطمینان از امنیت حجاج ایرانی با 80 امضاء به هیات رئیسه مجلس خبر داد.
 
سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تهیه و تدوین طرح یک فوریتی نمایندگان مجلس برای لغو حج عمره تا حصول اطمینان از امنیت حجاج ایرانی خبر داد.
 
وی افزود: با توجه به اینکه اخیرا جسارت‌ها و توهین‌ها و بی‌حرمتی‌ها به حجاج عمره ایرانی به مکه مکرمه و مدینه منوره افزایش پیدا کرده و به‌خصوص به تازگی نیز این بی‌حرمتی در قبال 2 نوجوان ایرانی انجام شده، نمایندگان مجلس طرح یک فوریتی آماده کرده‌اند که مطابق آن تا حصول اطمینان از امنیت، حرمت و احترام حجاج ایرانی حج عمره لغو شود.
 
به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، این طرح  امروز با بیش از 80 امضا نمایندگان تقدیم هیات رئیسه مجلس مى‌شود.
منبع: فارس

 
نگاهی به آخرین ساخته افخمی
ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی

"روباه" و پرونده مسکوت ترور دانشمندان‌هسته‌ای

گروه فرهنگی مشرق - مضامین جاسوسی در ادبیات و سینما را می توان در نزاع دو قطب ایدئولوژیک جهان در قرن بیستم خلاصه نمود زمانی که سرویس اطلاعاتی ک.گ.ب  اتحاد جماهیر شوروی، در حال توطئه علیه  ماموران امریکایی یا بریتانیایی بودند، در واقع سازمان سیا و سرویس اطلاعاتی بریتانیا در حال مبارزه با ایدئولوژی کمونیسم بسر می بردند و تمرکز هالیوود در سالهای دهه 50 و 60 بر پروپاگاندای رسانه ای بود تا بتواند شعار لیبرالی خود را تنها منادی آزادی و کمونیسم را به مثابه دیکتاتوری مرتجع نمایان سازد و جنگ سرد فرصت مناسبی را برای این امر فراهم آورده بود.


اما فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی اصلی ترین مضمون سینمای جاسوسی را از بین برد و در عین حال این ژانر را وارد فاز جدیدی کرد تا در آن جاسوسان آسیایی که از نظر هالیوود دشمن آزادی بودند و قصد نابودی جهان را داشتند به توطئه علیه ماموران تنها و جذاب امریکایی و برتانیایی بپردازند در این میان روسیه هنوز متهم بود و کره شمالی ، ژاپن ، کوبا ، چین مائوئیستی نیز به آن اضافه شد .آثاری چون "جیمز باند "، " سه روز کندر "، " همه مردان رئیس جمهور"، "ماموریت غیر ممکن"، "کارآموز"، "جاسوس بازی"، "دوره گرد، خیاط، سرباز، جاسوس" در این ژانر قابل توجه است. از طرفی در دنیای ادبیات می توان سبقه طولانی تری را یافت آثار نویسندگان چون فردریک فروسایت، آگاتا کریستی، جوزف کانون و... منبع قابل توجهی از مضامین جاسوسی را در اختیار عالم سینما گذاشت.

 سهم سینما ایران از این مضامین جاسوسی – پلیسی آثاری بود که دهه 60 و 70 متاثر از جریان های تاریخی چون احزاب سیاسی در انقلاب اسلامی، مبارزه با مواد مخدر و دفاع مقدس پدید آمد اما به دلیل پیروی و تبعیت از قواعد ژانری هالیوودی این آثار آمیخته با سطحی نگری بود. 

ژانرها اساسا در نسبت با وقایع تاریخی پدید می آیند . به عنوان مثال ظهور ژانر گانگستری نتیجه ی نزاع مهاجران ایتالیایی در امریکا بود لذا ژانر جاسوسی نیز هنگامی پدید آمد که سرویس های اطلاعاتی چون سازمان سیا و یا انتلجنت سرویس خطر رقیب قدرتمندی چون ک.گ.ب را حس میکردند لذا حربه ی رسانه ای و نفوذ نرم فرهنگی (چنانچه فرانسیس استانر ساندرس در کتاب "سیا و جنگ سرد فرهنگی" افشاگری نموده است) مهمترین مسیر مبارزه لیبرالیسم علیه قطب مخالف خود کمونیسم را نمایانگر ساخت.


در این میان "روباه" هنگامی ساخته شده است که خاورمیانه درگیر وخیم ترین بحران هاست،ائتلاف قدرت های جهان برای ایجاد هرج و مرج و تجاوز نظامی به کشورهای دارای منابع طبیعی،  خاورمیانه را مبدل به جبهه جنگ نموده است و کاملا واضح است که مبارزه با تروریسم بهانه ی خوبی بود تا پنتاگون نیروهای خود را در خاک عراق پیاده کند در حالی ریچارد کلارک مشاور امنیتی کاخ سفید در کتاب خاطرات خود "علیه همه دشمنان" ورود نظامیان امریکایی در خاک عراق به دلیل مبارزه با تروریسم را توهمی بیش نمی داند. مطابق همین دکترین، "ایران اتمی" بهانه ی خوبی ست برای نفوذ امنیتی و اطلاعاتی غرب و صهیونیسم در راستای تمامیت خواهی آنان.


ترور، تهدید و تحریم و جنجال های رسانه ای- سیاسی در خصوص اینکه ایران در حال ساخت بمب اتمی است به راحتی می تواند صنعت در حال رشد انرژی هسته ای را مبتلا به دخالت های سیاسی بیگانه کند. آیا ایران در حال ساخت سلاح اتمی، توسط رسانه های غربی قابل باور تر از اسرائیلی است که خود دویست و پنجاه کلاهک هسته ای را آماده انفجار دارد؟ و آیا قابل باور تر از امریکایی است که یک بار در هیروشیما و ناکازاکی و یک بار در شمال ویتنام از این بمب ها استفاده نموده است؟ لذا مقابله با حربه رسانه ای غرب علیه ایران مهمترین وظیفه ی فعالان رسانه و سینماست با آن‌که" روباه" ساختاری ساده نگر و عجولانه دارد؛ اما در سینمایی که اساسا ژانری با مایه های پلیسی – جاسوسی را پدید نیاورده اثری قابل تامل است. 


گریز آن به وقایع روز و دستمایه قرار دادن آن برای روایت پر التهاب خود در کنار دوربینی پر جنب و جوش و در عین حال متمرکز با فیلمنامه ای پر ماجرا، مستند و در عین حال آمیخته به خیال با موسیقی جذاب و قابل توجه، از نکات مثبت این اثر است در عین حال نباید توقع داشت از فیلمی که در جایگاه ژانری خود تنها اثر در دهه اخیر است که نهایت کمال و پختگی را دربر داشته باشد. مشکل اصلی آنجاست که توجه بیش از حد به مانور ها و شگرد های اطلاعاتی و جاسوسی کارکتر ها قدرت تمرکز بر موضوع هسته ای و انگیزه های ترور دانشمندان این حوزه  را در داستان از بین برده است. باید دانست که فراموشی وقایع ترور داشمندان هسته ای به وسیله ی سرویس های اطلاعاتی غرب یعنی فراموشی جریان پر قدرتی که هیچگاه خواهان استقلال صنعتی ایران در زمینه انرژی های غیر نفتی نیست و تنها خواهان خام فروشی و وابستگی آن است لذا ساخته شدن چنین فیلمی فارغ از ساختار نه چندان عمیق آن غنیمتی است. 

مسعود قدیمی


 
عکس/مانور فارغ‌التحصیلان داعش در عراق
ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی

گروهک تروریستی داعش، تصاویری را از فارغ‌التحصیلان گروهان "ابومجاهد اردنی" منتشر کرد.این آموزش‌دیدگان  که از پادگان "شیخ ابو ابراهیم" در استان الانبار عراق فارغ‌التحصیل شده بودند، ضمن برگزاری مانوری نظامی با ابو‌بکر البغدادی بیعت کردند.
گفتنی است "ابو مجاهد اردنی" یکی از سران داعش بود که در سال ۲۰۱۳ توسط نیروهای ارتش سوریه به هلاکت رسید.


 
ناگفته‌های دیدار رهبر انقلاب با شهید آوینی + فیلم
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، سال ۶۵ از دفتر ریاست جمهوری وقت (حضرت آیت الله خامنه‌ای) با عوامل برنامه‌ی روایت فتح تماس گرفته و پیغام می‌دهند که آقای رییس جمهور تمایل دارند دیداری با بچه‌های گروه روایت فتح داشته باشند. بچه‌های روایت فتح که متعجب از چنین دیدار غیر مترقبه‌ای بودند، در روز مقرر به دیدار رییس جمهور رفتند. چند سال بعد، سید شهیدان اهل قلم که معلوم بود خاطرهٔ شیرینی از آن دیدار برایش به جای مانده بود، در مقاله‌ای با عنوان مبشر صبح، به این دیدار اشاره‌ای کرد و چنین نوشت: «عزیز ما!‌ای وصیّ امام عشق! آنان که معنای «ولایت» را نمی‌دانند در کار ما سخت درمانده‌اند اما شما خوب می‌دانید که سرچشمهٔ این تسلیم و اطاعت و محبت در کجاست. خودتان خوب می‌دانید که چقدر شما را دوست می‌داریم و چقدر دلمان می‌خواست آن روز که به دیدار شما آمدیم، سر در بغل شما پنهان کنیم و بگرییم. ما طلعت آن عنایت ازلی را در نگاه شما بازیافتیم. لبخند شما شفقت صبح را داشت و شب انزوای ما را شکست. سر ما و قدمتان که وصیّ امام عشق هستید و نایب امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف.»
مهدی همایونفر از جمله افرادی بود که در آن روز و دیدار همراه تیم روایت فتح حضور داشت. همایونفر از همراهان شهید مرتضی آوینی در گروه جهاد تلویزیونی بود و مسئول برنامه‌ی روایت فتح بعد از جنگ و تصویربردار اصلی این برنامه در دوران جنگ و پس از جنگ بود. از سال ۱۳۷۱، هم زمان با راه اندازی دوباره‌ی برنامه‌ی روایت فتح تا سال ۱۳۷۷ مسئولیت گروه روایت فتح را بر عهده داشت و هم اکنون نیز مسئول مؤسسه فرهنگی- هنری روایت فتح است. به مناسبت سالگرد شهادت سید شهیدان اهل قلم، با او درباره‌ی حال و هوای این دیدار، شهید آوینی، و افق‌های برنامه روایت فتح به گفت‌و‌گو نشستیم.

 
* از بحث ورود به کار مستندسازی شهید آوینی شروع کنیم. چه شد شهید آوینی وارد عرصه‌ی هنر انقلاب شدند و چرا ایشان تصمیم گرفت روایت فتح را بسازد؟
من سعی می‌کنم کوتاه پاسخ بدهم. در سال ۵۸، سید مرتضی آوینی پس از اینکه به جهاد پیوست، به تلویزیون آمد تا برای فیلم‌برداری از فعالیت‌هایی که خودش در جهاد می‌کرد، امکانات بگیرد. تا آن موقع آوینی کار معماری انجام می‌داد، ولی همان موقع هم ذوق هنری او غلبه داشت بر فضای معماری و همین باعث شد که وقتی دوربین به دستش رسید، تا زمان شهادت دیگر دوربین را رها نکند و از همان شهریور ۵۸ با ساخت «سیل خوزستان» و «شش روز در ترکمن‌صحرا» شروع به ساخت فیلم مستند کرد. تا اینکه در سال ۵۹ جنگ شد و توجه مرتضی هم معطوف به جنگ شد. در مهر ۵۹ با گروه دو-سه‌نفره در بحبوحه‌ی جنگِ تن‌به‌تن در خرمشهر، به آنجا رفت و از آبانِ همان سال، شروع به ساخت فیلم مستند کرد. این مستندها به نام «حقیقت» نام‌گذاری شدند که اولین مجموعه‌ مستندهای جنگی هستند که مرتضی در جهاد تلویزیونی ساخت.

این روند تا سال ۶۴ ادامه پیدا کرد. مرتضی از ۵۹ تا ۶۴ دو کار مهم انجام داد. اول اینکه یک عده جوان مؤمن و انقلابی را وارد عرصه‌ی مستندسازی کرد و در گام بعدی، ارتباط خوبی با سپاه برقرار نمود که باعث شد ورود گروه مستندسازی‌اش به مناطق عملیاتی راحت‌تر باشد. تا اینکه در سال ۶۴ در عملیات والفجر۸، مجموعه تصاویری نزدیک به صحنه و بسیار متفاوت از آنچه مردم قبلاً از جنگ دیده بودند، گرفته شد و نظر خیلی از افراد را به خودش جلب کرد. پس از آن، تلویزیون مشتاق شد تا از این جنس برنامه‌ها بیشتر ساخته شود. به ما در پخش تلویزیون، دفتری دادند و مرتضی هم که به دنبال فرصت بود تا بتواند هنر و ادبیات را برای انقلاب خرج کند، «روایت فتح» را کلید زد. این برنامه از تابستان ۶۵ تا پایان جنگ، به دلیل استقبال زیاد مردم و تصاویر بسیار بدیع و جالبی که از جنگ ارائه می‌داد، تقریباً هر دو سه هفته یک‌بار، به‌صورت بلاانقطاع پخش می‌شد.
 
* شهید آوینی در روایت فتح چه افق‌هایی را می‌دید؟
آوینی در مقالاتش مفصل به این موضوع اشاره کرده که با ظهور حضرت امام و انقلاب اسلامی، عصر توبه‌ی بشر شروع شده است و این راه به سمتی می‌رود که دوران جاهلیت ثانی به پایان برسد و ان‌شاءالله به ظهور حضرت حجت عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بینجامد. این تعبیر و نگاه، بچه‌های انقلاب اسلامی را پیش‌قراول این حرکت می‌دانست و معتقد بود که این حرکت فتحی است. فتحی نه به معنای دنیاگشایی، بلکه منظور فتح قلوب بشری است و ما باید روایت این فتح را نشان دهیم. آخرین برنامه‌ی مجموعه‌ی «حقیقت» به نام «و این است فتح‌الفتوح» ساخته شد که به نظرم «روایت فتح» را از این نام کلید زد.

مرتضی پس از آنکه همه‌ی عملیات طریق‌القدس را به تصویر می‌کشد، در پلان آخر نشان می‌دهد که یک رزمنده در سنگر به‌صورت نشسته نماز می‌خواند و موقعی که قامت می‌بندد و تکبیره‌الاحرام می‌گوید، مرتضی دوربین را فیکس می‌کند و می‌گوید: «و این است فتح‌الفتوح.» منظور مرتضی از «روایت فتح» هم همین بوده است. مثلاً هنگامی که فاو را نشان می‌دهد، منظورش فتح فاو نیست. اگر کسی اهل مطالعه باشد یا نریشن‌های مرتضی آوینی را در مستندهایش گوش داده باشد، کاملاً می‌فهمد که منظور مرتضی از فتح، همان فتحی است که در سوره‌ی نصر آمده است و اشاره دارد به فتح کامل پیامبر اسلام که توانست قلوب مسلمانان را فتح کند و بیانگر خلیفه‌اللهی است. به نظرم مرتضی این دید را به فتح داشت.

ناگفته‌های دیدار رهبر انقلاب با شهید آوینی + فیلم

* جناب‌عالی یکی از اشخاصی بودید که در دیدار رهبر انقلاب با دست‌اندرکاران «روایت فتح» حضور داشتید. اگر مایل هستید، از اینجا شروع کنیم که اصلاً چطور شد در آن برهه‌ی زمانی، رهبر انقلاب برنامه‌ای برای دیدار با عوامل «روایت فتح» ترتیب دادند؟

ما از بهار سال ۶۵ یک برنامه کلید زده بودیم به نام «روایت فتح» که به‌صورت مستمر پخش می‌شد. فکر می‌کنم در تابستان سال ۶۵ بود که از دفتر ریاست‌جمهوری با من تماس گرفتند که رئیس‌جمهور می‌خواهند با اعضای گروه دیدار کنند. آن موقع ما را که حدود بیست نفر بودیم، کسی نمی‌شناخت. یک گوشه مشغول کار خودمان بودیم و در رأس کار، مرتضی آوینی بود. تشکیلاتمان نظم خاصی نداشت و معلوم نبود منتسب به کجاییم. کار خودمان را می‌کردیم. بنابراین کسی ما را به‌صورت فردی یا اداری نمی‌شناخت که معرفی‌مان کند. کسی که با من تماس گرفت آقای حسینی‌نژاد، مسئول تبلیغات جهاد بودند. ایشان تنها کسی بودند که از وزارت جهاد وقت با ما تماس داشتند. تماس گرفتند و گفتند که دفتر ریاست‌جمهوری می‌خواهند شما را ببینند.

این را هم باید بگویم که «روایت فتح» تیتراژی نداشت و اصلاً معلوم نبود توسط چه کسی و کجا ساخته شده است. فقط نوشته‌ی «روایت فتح» می‌آمد. این موضوع به روحیه‌ی آوینی برمی‌گشت که می‌گفت باید در گمنامی کارمان را بکنیم و به وظیفه‌ی الهی‌مان عمل کنیم. می‌گفت چطور از آن بسیجی که به عملیات می‌رود نمی‌پرسند که هستی و از کجا آمده‌ای؟ ما هم باید مثل او باشیم. کاری که برای خدا انجام بگیرد، اجر و قربش بیشتر است.

به همین دلیل، تیتراژی نداشتیم که از آن طریق کسی بفهمد چه کسی این برنامه را می‌سازد. همه‌ی این‌ها باعث شد که آن تماس را جدی نگیریم. در کمتر از یک ماه از تماس اول، دوباره تماس گرفتند که رئیس‌جمهور شخصاً می‌خواهند با شما ملاقات کنند. باز هم ما باورمان نمی‌شد. گفتیم ما اصلاً درخواست ملاقات نداده بودیم که رئیس‌جمهور پذیرفته باشند. دوباره مسئول دفتر ایشان تکرار کرد که خود ایشان شخصاً می‌خواهند با شما دیدار کنند. بالأخره به آقا، که آن زمان در کسوت ریاست‌جمهوری بودند، ارادت قلبی داشتیم. همگی مبهوت بودیم و به ‌هر حال به ساختمان ریاست‌جمهوری رفتیم.

* اگر از حال‌وهوای شهید آوینی پیش از دیدار با آقا چیزی به یاد دارید، بیان کنید.
یادم می‌آید مرتضی به من، که آن موقع مسئول گروه بودم، گفت لطف کنید در این دیدار نگویید چه کسی متن می‌نویسد و می‌خواند. به من گفت اگر نظر من را می‌خواهی، نگو چه کسی چه کاری انجام می‌دهد و اگر آقا سؤالی داشتند، جواب بده.

* چه نکاتی را آقا در آن دیدار بیان کردند و محور صحبت‌هایشان چه بود؟
موقعی که خدمت آقا رفتیم، از روی کنجکاوی از مسئول دفترشان پرسیدیم آقای رئیس‌جمهور چه کاری داشتند که لطف کردند و ما را دعوت کردند؟ ایشان پاسخ دادند آقای رئیس‌جمهور گفته‌اند «من دوست دارم با بچه‌های روایت فتح دیداری داشته باشیم و این بچه‌ها را ببینم.» در آن جلسه ایشان خیلی از ما قدردانی کردند. از عجایبی که ایشان در آن جلسه فرمودند و در خاطرم مانده است و سال‌ها آوینی از آن یاد می‌کرد این بود که گفتند: «شب‌های جمعه که جلسه‌ی سران سه قوه است، به اعضای جلسه می‌گویم که چون روایت فتح رأس ساعت ۹:۳۰ شروع می‌شود، یا جلسه را زودتر برگزار کنیم که با روایت فتح تداخل نداشته باشد یا بگذارید که من زودتر از جلسه خارج شوم.»

من این را دقیقاً به یاد دارم. خیلی برای ما عجیب بود که رئیس‌جمهور مملکت این‌قدر به برنامه علاقه‌مند است که دوست دارد به هر صورت به برنامه برسد و برنامه را ببیند، وگرنه ما خبری از جنگ نمی‌دادیم که ایشان ندانند. اصلاً برنامه‌ی ما خبری نبود و آقا به نوع نگاه برنامه توجه داشتند.

نکته‌ی دومی که از آن جلسه به یاد دارم این بود که آقا گفتند این قلم و صدایی که پخش می‌شود خیلی زیباست. متن‌ها را چه کسی می‌نویسد؟ از آنجایی که مرتضی خیلی تأکید داشت بر اینکه از باب اخلاص نگوییم این‌ها کار کیست، به ایشان گفتم: آقا اگر بخواهید من بچه‌ها را به شما معرفی می‌کنم، ولی صاحب صدا و نویسنده می‌خواهند معرفی نشوند. آقا هم اصراری نکردند.
 
* در حین جلسه، شهید آوینی صحبت یا سؤالی کردند؟ در صحبت‌هایی که بعد از جلسه داشتید، چه صحبت یا اتفاقی توجه شهید آوینی را به خود جلب کرده بود؟
در آن جلسه، شهید آوینی برای همان گمنامی که خدمت‌تان گفتم، در ردیف دوم نشست و صحبتی نکرد.

* شما به‌همراه سید مرتضی آوینی جزء هسته‌ی مرکزی گروه جهاد تلویزیونی بودید که مستند «خان‌گزیده‌ها» و «روایت فتح» را ساختید. این حرکت تا پایان جنگ ادامه پیدا کرد، اما پس از جنگ سیر مستندسازی‌های دفاع مقدس متوقف شد. گویا رهبر انقلاب در آن روزها به اعضای «روایت فتح» تذکری دادند. لطف کنید درباره‌ی آن روزها و تذکر آقا توضیحی بفرمایید.
بله، همین‌طور است. مجموعه مستندهای «روایت فتحِ» اول، پس از جنگ متوقف شد. البته به‌صورت پراکنده مستندهایی مثل «با من سخن بگو دوکوهه» در همان سال‌های ۶۷ یا ۶۸ کار می‌شد، ولی دیگر در تلویزیون مثل گذشته، خبری از برنامه‌های منظم «روایت فتح» نبود. از آنجایی که ما خودمان هم کار دیگری جز ساخت مستند جنگی بلد نبودیم و به این دست کارها اعتقاد داشتیم، همان موقع جلساتی با برخی بچه‌ها از جمله شهید فلاحت‌پور (که یک سال قبل از مرتضی در لبنان شهید شد) ترتیب دادیم تا برای «روایت فتح» پس از جنگ، تصمیم‌گیری کنیم. جمع‌بندی این جلسات به اینجا رسید که می‌توان بعد از جنگ هم در این‌باره فیلم مستند ساخت، ولی از نگاه عقلایی. همه‌ی جزئیات را در کاغذی نوشتیم، ولی در حد همین کاغذ ماند و به عمل نرسید.

در سال ۶۹ مرتضی دعوت شد که به‌عنوان سردبیر مجله‌ی «سوره» شروع به کار کند. مرتضی به قلم و ادبیات خیلی علاقه داشت و از طرف دیگر برایش فرصتی پیش آمده بود تا دنیایی از مطالبی که در ذهن داشت، بنویسد. بنابراین دعوت را پذیرفت و از همان سال به‌شدت درگیر مجله‌ی «سوره» شد. من هم با آنکه در جهاد تلویزیونی مسئول بودم، به «سوره» رفتم و در همین اثنا بود که مدیر وقت شبکه‌ی یک، آقای مهدی فریدزاده، ما را دید و گفت در جلسه‌ای که با آقا داشته است، ایشان پرسیده‌اند چرا دیگر «روایت فتح» پخش نمی‌شود. وقتی این نکته را آقای فریدزاده به من گفت، ما چون به‌لحاظ تشکیلاتی منسجم نبودیم، از این صحبت عبور کردیم. فکر نمی‌کردیم جدی باشد. تا اینکه به فاصله‌ی کمتر از یک سال، یک بار دیگر آقای فریدزاده به ما گفت که رهبر انقلاب از من پرسیدند پیام مرا به بچه‌های «روایت فتح» رساندی؟ چرا اقدامی صورت نگرفت؟ این را که شنیدم، به‌سراغ مرتضی آوینی رفتم و گفتم آقا چنین پیغامی داده‌اند. میان شهید آوینی و آقا ارتباط معنوی و قلبی عمیقی برقرار بود. مرتضی دو مقاله هم برای آقا نوشته بود. این موضوع را که شنید، تکان خورد و گفت باید کاری کنیم. تصمیم برآن شد که صورت‌جلسه‌هایی که چند سال قبل شهید فلاحت‌پور نوشته بودند، به دفتر آقا بفرستیم.

وقتی این طرح را فرستادیم، بعید می‌دانستیم این نامه‌ی دست‌نویس و بدون سربرگ، به دست آقا برسد. احتمال ۹۹ درصد می‌دادیم که رهبر انقلاب یا دفتر ایشان به این طرح بی‌نام‌ونشان نگاه هم نمی‌کنند. آن موقع به دلایل اداری و ساختاری، «روایت فتح» یک تشکیلات بدون پشتوانه محسوب می‌شد. باورمان نمی‌شد که این دست‌نوشته‌ها اصلاً خوانده شود. پس از گذشت کمتر از یک ماه، در اتاق جهاد تلویزیون نشسته بودیم که کسی آمد و گفت جواب نامه‌تان به رهبری آمده است و برای پیگیری‌های بعدی با دفتر رهبری در تماس باشید. یعنی آن نامه صرفاً یک جواب نبود و پیگیری‌های بعدی هم پیش‌بینی شده بود.

از محتوای نامه‌ی رهبری چیزی به یاد دارد؟
بله، ایشان در حاشیه‌ی همان نامه‌ی دست‌نوشته‌ای که ما برایشان ارسال کرده بودیم، تک‌تک موارد طرحمان را خوانده بودند و زیر هریک نکته‌ای نوشته بودند. مثلاً نوشته بودند این خوب است یا این قسمت بهتر است اجرا نشود. یکی از آن‌ها را خوب به یاد دارم که ما نوشته بودیم در دویست سال گذشته، ایران همواره شکست خورده و قسمتی از این سرزمین به تاراج رفته است. آقا زیر این نوشته بودند که عباس‌میرزا شکست نخورد و این اشتباه است. تا این حد ایشان این طرح را با دقت خوانده بودند. به دلیل آنکه نامه گمنام بود، شفاهی گفته بودند که اقدام شود و اگر مشکلی بود، از طریق دفتر پیگیری شود. ما که دیگر به خودمان آمده بودیم، ابتدا از طریق تلویزیون اقدام به شروع کار کردیم، ولی نشد. بعد از طریق جهاد خواستیم کار را شروع کنیم که آن هم نشد. بنابراین با دفتر ایشان تماس گرفتیم و آن‌ها هم در نهایت همکاری، همه‌ی امکانات را در اختیار ما گذاشتند. آوینی هم مشتاقانه پای کار آمد و سری دوم «روایت فتح» را کلید زد.


به نظر می‌رسد رهبر انقلاب از همان ابتدا توجه ویژه‌ای به پدیده‌ی مستندسازی تجربی و غیرتجربی دفاع مقدس داشتند. در جایی ایشان فرموده‌اند که مستندسازی دفاع مقدس با کار داستانی متفاوت است و باید ادامه پیدا کند. به نظر شما، این توجه تا چه اندازه اثرگذار بوده است؟
ما از همان ابتدا فکر می‌کردیم یکی از موضوعاتی که در مستندسازی از آن غفلت می‌شود، جنگ است. اکثر افرادی که جنگ را دیده‌اند، در حال حاضر هستند؛ یعنی بهترین موقعیت است برای نشان دادن جنگ و محقق کردن آن نگاه مرتضی که نسبت به جنگ داشت و برگرفته از نگاه صدر اسلام بود. واقعاً اگر آن موقع آقا پیگیر نمی‌شدند و از ما حمایت نمی‌کردند، محال بود آوینی دوباره به «روایت فتح» برگردد و این برنامه به اسوه‌ی مستندسازی پس از جنگ تبدیل شود.

* در روز تشییع جنازه‌ی شهیدآوینی، مقام معظم رهبری به‌صورت غیرمنتظره در مراسم حضور پیدا کردند. از واکنش مسئولین و جمعیت حاضر در آن مراسم چیزی به یاد دارید؟ به نظرتان چه دلیلی وجود داشت که آقا چنین کاری را برای آوینی انجام دهند؟
مرتضی در روزهایی شهید شد که به‌شدت متهم بود به دوری از اندیشه‌هایی که یک روز خودش مدافع آن‌ها بود. در اوج این مسائل و فشارها و سرمقاله‌هایی که علیه او نوشته می‌شد و در کوران بدبینی‌ها، به‌صورت خیلی غیرمنتظره شهید شد. حضور آقا در مراسم تشییع شهید آوینی، پیام‌های زیادی برای منتقدین داشت. تا آن موقع، چه در زمان حیات امام و چه در زمان رهبری آقا، مرسوم نبود شخص اول نظام در مراسم تشییع جنازه‌ی کسی شرکت کند. این اولین‌باری بود که آقا در کسوت رهبری، در چنین مراسمی شرکت می‌کردند. به نظرم این حضور هشداری بود برای کسانی که مرتضی را بد شناخته بودند.


منبع: Khamenei.ir

 
عربستان هواپیمای زائران ایرانی را برگرداند
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، با بیان اینکه کشور عربستان اعلام کرده بود هواپیماهایی که تأیید استانداردهای اروپا را نداشته باشند اجازه ورود به فرودگاه جده را ندارند، گفت: این پرواز متعلق به پرواز اصفهان به جده بود که متأسفانه این تأییدیه را نداشت و از جده برگردانده شد.

وی اضافه کرد: در گذشته به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده بودیم که این قانون در کشور عربستان وجود دارد اما در عین حال هواپیمای موجود استانداردهای لازم را نداشت و برای جایگزین هواپیمایی زائران هواپیمای بازگشتی را امشب رأس ساعت ۲۲ از تهران به جده انتقال می‌دهد.
منبع: تسنیم

 
کارشناس سیاسی عربستانی؛
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

"آل سعود یک میلیون انتحاری به یمن بفرستد"

به گزارش مشرق، "باید از انتحاری ها برای خلاص شدن از دست حوثی ها و تأمین اهداف عربستان در یمن استفاده کرد ."

العنزی خاطرنشان کرد: "عربستان بدون کمک کشورهای جهان یا سازمان ملل متحد می تواند به یمن اعلام جنگ کند، و انتحاری ها را برای فرستادن به این کشور آماده کند."

العنزی اعلام کرد: "خود من می توانم ظرف 15 دقیقه یک میلیون انتحاری را آماده کنم زیرا افراد بسیاری خواهان ورود به بهشت هستند" !

بامداد پنج‌شنبه (6 فروردین) سفیر عربستان در آمریکا از آغاز عملیات «توفان قاطع» برای تجاوز نظامی به یمن خبر داد و اعلام کرد که این عملیات بامداد پنجشنبه ساعت 24 به وقت عربستان سعودی با دستور ملک سلمان شاه این کشور آغاز شده است.

10 کشور در این تجاوز نظامی مشارکت دارند که شامل اعضای شورای همکاری خلیج فارس‌ به جز کشور عمان، به علاوه ترکیه، اردن، مصر و سودان است.

در این حملات تاکنون بیش از هزار تن از کودکان و زنان یمنی به خاک و خون کشیده شده اند.

منبع:شبکه خبر


 
دومین جلاد حرفه‌ایِ داعش؛ این بار از مغرب
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، در این فایل ویدیویی ابتدا تصاویری از گروگان سوری که در برابر پرچم سیاه داعش نشسته و آثار شکنجه بر روی صورت او نمایان است، نشان داده می شود که خود را معرفی می کند و به پرسش هایی فردی که در پشت دوربین نشسته پاسخ می دهد. او خود را سامر الاحمد عضو ارتش سوریه در مناطق الرستن و التیفور معرفی می کند.دومین جلاد حرفه‌ایِ داعش؛ این بار از مغرب

پس از آن، قاتل داعش در تصویر ظاهر می شود که به عربی با لهجه کشور مغرب سخن می گوید و لباس سفید پوشیده و سر و صورت خود را با شال سیاه رنگی پوشانده است.

او که حرکات جلاد انگلیسی ملقب به "جان جهادی" را تقلید می کرد، در سخنانش گفت: «به خدا سوگند خون برادران ما هدر نخواهد شد. اگر از ما یک تن را بکشید، ده تن، هزار تن و یک ملیون نفر از شما را می کشیم.»

گروه تروریستی داعش به منظور ایجاد رعب و وحشت، هر از چندی چنین تصاویر ویدیوئی را پخش می کند.

جان جهادی  با نام اصلی محمد اِموازی تبعه انگلیس است که به جلاد داعش معروف شد. او متولد کویت است و در تعدادی از ویدیوهای سر بریدن و گردن‌زدن که توسط این گروه منتشر شده، ظاهر می‌شود.

منبع: العالم

 
زنی که لقب «سردار» گرفت+ عکس
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ بی‌بی مریم بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی، خواهر علیقلی خان سردار اسعد و همسر ضرغام‌ا‌لسلطنه بختیاری از زنان مبارز عصر مشروطیت است. او از زنان تحصیلکرده و روشنفکر عصر بود که به طرفداری از آزادیخواهان برخاست و در این راه از هیچ چیز دریغ نورزید. وی به مثابه زندگی ایلیاتی در فنون تیراندازی و سوارکاری ماهر بود و چون همسر و جانشین خان بود عده‌ای سوار در اختیار داشت و در مواقع ضروری به یاری مشروطه‌خواهان می‌پرداخت.

زنی که لقب «سردار» گرفت+ عکس


سردار بی بی مریم بختیاری، یکی از مشوقین اصلی سردار اسعد بختیاری جهت فتح تهران محسوب می‌شد. وی طی نامه‌ها و تلگراف‌های مختلف بین سران ایل و سخنرانی‌های مهیج و گیرا، افراد ایل را جهت مبارزه با استبداد صغیر (استبداد محمدعلی شاهی) آماده می‌کرد و به عنوان یکی از شخصیت‌های ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بوده است.

زنی که لقب «سردار» گرفت+ عکس


سردار مریم بختیاری قبل از فتح تهران مخفیانه با عده‌ای سوار وارد تهران شده و در خانه پدری حسین ثقفی منزل کرد و به مجرد حمله‌ای سردار اسعد به تهران، پشت بام خانه را که مشرف به میدان بهارستان بود سنگربندی نمود و با عده ای سوار بختیاری، از پشت سر با قزاق‌ها مشغول جنگ شد. او حتی خود شخصا تفنگ به دست گرفت و با قزاقان جنگید. نقش او در فتح تهران، میزان محبوبیتش را در ایل افزایش داد و طرفداران بسیاری یافت به طوری که به لقب سرداری مفتخر شد. 1

سردار مریم بختیاری در جنگ جهانی اول با وجود آنکه ایل بختیاری از انگلیس‌ها حمایت می‌کرد به مخالفت با انگلیس‌ها پرداخت و با عده ای از تفنگچیان و سرداران خود جانب متحدین را گرفت. او پاره‌ای از خوانین جزء بختیاری چون خوانین پشتکوه را با خود یار ساخت و در یورش‌های مداوم خود به انگلیس‌ها صدماتی وارد ساخت به طوری که پلیس جنوب مبارزات دائمی و پیگیری را با او شروع کرد. او از سربازان و افسران آلمانی و سرکوب و قلع و قمع راهزنان کهگیلویه و کنترل خوانین کوچک استفاده نمود. 2

زنی که لقب «سردار» گرفت+ عکس

قدرت سردار مریم در منطقه به حدی بود که روس‌ها به هنگام فتح اصفهان خصمانه به منزل او تاختند و اثاثیه او را به یغما بردند و کلیه اموال و املاک او را در اصفهان مصادره کردند. 3

رشادت و دلاوری این زن بختیاری به حدی بود که آوازه شهرت و آزادگیش در سرتاسر میهن پیچید و منزل او مأمن و پناهگاه بسیاری از آزادیخواهان عصر مشروطه شد به طوری که هنگام فتح اصفهان توسط روس‌ها (در جنگ جهانی اول)؛ فن کاردف، شارژ دافر سابق آلمان به خانه سردار مریم بختیاری پناه برد و مدت سه ماه و نیم در پناه او بود تا اینکه پس از شکست بختیاری‌ها از روسها و کشته شدن 58 نفر راهی کرمانشاه شد و از آنجا به برلن رفت. به پاس حمایت‌های سرسختانه بی بی مریم از فن کاردف، امپراطور آلمان، کمان تمثال میناکاری و الماس نشان و همچنین صلیب آهنین خود را که مهمترین نشان دولت آلمان بود، برای او فرستاد و او تنها زنی بود که در دنیا توانست به دریافت این نشان نائل آید. 4

جریان مبارزات سردار مریم بختیاری با انگلیس‌ها در طی قرارداد 1919 و کودتای 1299 همچنان ادامه یافت به طوری که دکتر محمد مصدق حاکم فارس در زمان کودتای 1299 پس از مخالفت و عزل از اصفهان راهی بختیاری شد و مدتها مهمان سردار مریم بود.

سردار مریم بختیاری در سال 1316هـ. ش سه سال پس از شهادت فرزندش علی‌مردان خان در اصفهان به دستور رضاشاه، زندگی را بدرود گفت. 5


زنی که لقب «سردار» گرفت+ عکس
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


1. ابوالفتح اوژن بختیاری، تاریخ بختیاری (تهران، بی نا، 1345) ص 219
2. رالف گارثویث، بختیاری در آئینه تاریخ ترجمه مهراب امینی (تهران، سهند، 1345) ص 228-227
3. نورالله دانشور علوی، جنبش وطن‌پرستان اصفهان و بختیاری (تهران، آنزان، 1377) ص 179
4. سپهر. عبدالحسین، ایران در جنگ بزرگ (تهران، بانک ملی، 1336) ص308-304
5. بختیاری، مریم، خاطرات سردار مریم بختیاری از کودکی تا آغاز انقلاب مشروطه (تهران، آنزان، 1382) ص 21 .


 
پاسخ رسایی به اظهارات صالحی
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران و نائب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: تیم مذاکره کننده ایرانی ملزم به ارائه برگه تفسیری خود به عموم مردم شده است.

وی در خصوص اظهارنظر امروز علی‌اکبر صالحی مبنی بر این که برگه تفسیری (فکت شیت) تیم مذاکره کننده ایرانی از توافقنامه لوزان تهیه شده و در صورت صلاحدید وزیر امور خارجه منتشر خواهد شد، اظهار داشت: آقای صالحی در جلسه با نمایندگان مجلس اعلام کردند که رهبر معظم انقلاب در دیدار با تیم مذاکره کننده هسته‌ای آنها را به ارائه برگه تفسیری (فکت شیت) برای عموم ملت ایران ملزم کردند.

رسایی اضافه کرد: آقای صالحی در جلسه تأکید کردند که مقام معظم رهبری فرموده‌اند آقای ظریف برگه تفسیری (فکت شیت) را به مردم ارائه کند چون در کشور ما رابطه دولت و ملت یک رابطه عمیق است. دولت در ایران برآمده از اراده ملت است در نتیجه فکت شیت به قرائت خودتان را بدهید مردم بدانند.

وی همچنین تأکید کرد: بعد از آقای صالحی، آقای ظریف هم بر همین موضع رهبری تأکید داشتند و اعلام کردند که ما هم فکت شیت خودمان را برای اطلاع عموم مردم اعلام می‌کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در ادامه گفت: از سخن امروز آقای صالحی تعجب کردم که گفته‌اند برگه تفسیری (فکت شیت) مربوط به بیانیه لوزان توسط سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه تهیه شده اما با صلاحدید وزیر امور خارجه منتشر می‌شود.

رسایی ادامه داد: فکت شیتی که در جیب آقای ظریف باقی بماند چه فایده‌ای دارد. تأکید مقام معظم رهبری برای ارائه فکت شیت توسط تیم ایرانی به عموم مردم برای این بوده تا با انتشار رسمی چنین برگه‌ای اولا به فضاسازی و ادعاهای آمریکایی‌ها پاسخ داده می‌شود، ثانیا مردم و نخبگان و منتقدان با شفاف شدن بهتر می‌توانند درباره اتفاقات چند ماه آینده در توافق نهایی تصمیم بگیرند.

وی در پایان تأکید کرد: امیدواریم طی چند روز آینده این مطالبه رهبر انقلاب عملی شود و ما هم با اطمینان خاطر بیشتری بتوانیم در نقد یا دفاع از زحمتی که تیم مذاکره کننده کشیده است، سخن بگوییم.
منبع: فارس

 
نکاتی درباره تجاوز پلیس سعودی به دو نوجوان ایرانی
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

نکاتی درباره تجاوز پلیس سعودی به دو نوجوان ایرانی/

 

 

چرا کاردار عربستان را اخراج نمی کنید؟!

به گزارش مشرق، حمید رسایی در سایت شخصی خود به نقد رفتار دستگاه دیپلماسی درباره تجاوز پلیس عربستان به دو نوجوان ایرانی پرداخت و نوشت: در تعجبم چطور رئیس جمهور محترم که با فضاسازی تبلیغاتی و نامه نگاری و تجزیه و تحلیل یک اتفاق در شیراز که به علی مطهری حمله فیزیکی شده بود، هیأتی عالی رتبه تعیین می کند، در خصوص این موضوع نه تنها آن حساسیت را به خرج نمی دهد بلکه سوگمندانه وقتی صداهایی برای توجیه و فراموشی آن شنیده می شود، در دهان آنها نمی زند؟
 چرا با کاردار عربستان متناسب با این اتفاق شنیع برخورد نمی شود؟ چرا وی از ایران اسلامی اخراج نمی شود تا با آمران و عاملان این رفتار شنیع برخورد لازم صورت گیرد؟ چرا مقامات عربستان عذرخواهی رسمی نمی کنند؟ عزت فروشی تا کی و کجا ؟
نهم فروردین بود که پیامک تلخی مبنی بر تجاوز و آزار و اذیت دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده توسط پلیس ملعون عربستان سعودی دریافت کردم! حتی باورش سخت بود. همان وقت با معاون آقای ظریف تماس گرفتم و صحت و سقم موضوع را جویا شدم. متأسفانه موضوع "تجاوز و آزار و اذیت" توسط ایشان تأیید شد. البته تأکید کردند که بهتر است موضوع خبری نشود و من هم قبول داشتم. گفتند که در حال پیگیری موضوع هستند ولی معاون مربوطه وزارت خارجه تأکید داشت که بر اساس بررسی های وزارت خارجه این اقدام، کاری طراحی شده توسط پلیس عربستان نیست بلکه تخلف دو مأمور فرودگاه بوده! از این نگاه خوشبینانه تعجب کردم و گفتم که پذیرش این ادعا راحت نیست مگر اینکه حکم الهی درباره این دو حیوان در سریعترین زمان ممکن اجرا شود.

روز یکشنبه در حاشیه جلسه علنی با آقای لاریجانی و برخی از همکاران صحبت کردم، اطلاع نداشتند، وقتی شنیدند خیلی بهم ریختند و وعده پیگیری موضوع را دادند. بنا نداشتم در این باره به صورت علنی موضعی بگیرم اما اکنون که موضوع خبری شده و ناباورانه می شنوم که برخی از مسئولان با توجیه حفظ رابطه با عربستان به دنبال انکارو توجیه این عمل شنیع هستند، نمی توانم سکوت کنم و با صدای بلند می پرسم چه چیزی را انکار می کنید، خبری را که خودتان تأیید کرده اید!

چطور می توان باور کرد که این اقدام بدون طراحی صورت گرفته در حالی که مأموران مذکور در لباس مأموریت پلیس و در محل کار خود بوده اند؟ یک کاروان و والدین آنها منتظر این دو نوجوان بوده اند تا از اتاق تفتیش بدنی بیرون بیایند و طبیعی بوده که آنها بعد از اینکه چنین رفتاری با آنها صورت می گیرد، در حالتی طبیعی به جمع کاروان و نزد پدر و مادر خود بازنمی گردند! و ده ها دلیل دیگر که قابل تصور است.

اکنون در تعجبم چطور رئیس جمهور محترم که با فضاسازی تبلیغاتی و نامه نگاری و تجزیه و تحلیل یک اتفاق در شیراز که به علی مطهری حمله فیزیکی شده بود، هیأتی عالی رتبه تعیین می کند، در خصوص این موضوع نه تنها آن حساسیت را به خرج نمی دهد بلکه سوگمندانه وقتی صداهایی برای توجیه و فراموشی آن شنیده می شود، در دهان آنها نمی زند؟ چرا با کاردار عربستان متناسب با این اتفاق شنیع برخورد نمی شود؟ چرا وی از ایران اسلامی اخراج نمی شود تا با آمران و عاملان این رفتار شنیع برخورد لازم صورت گیرد؟ چرا مقامات عربستان عذرخواهی رسمی نمی کنند؟ عزت فروشی تا کی و کجا ؟ قرار بود که آقایان به پاسپورت های ما عزت ببخشند، آقایان عزت بخشی پیش کش لطفا طوری مملکت داری کنید که ... 

 چطور آقای هاشمی که همواره نسبت به تعامل با نظام عربستان سعودی از خود اشتیاق نشان می دهد و خود را تأثیرگذارترین و نزدیکترین فرد به سعودی ها می داند، در باره این اتفاق شنیع ساکت است. ایشان که درگیری چند نفر با علی مطهری در شیراز  را عملی شنیع می دانست چرا در برابر این رفتارهای شنیع ساکت است؟ آیا آن دو نوجوان، فرزندان ما نیستند؟! آقای مطهری شما که خود را وکیل فتنه گران در مجلس می دانید چرا پیگیر این اهانت شنیع نسبت به حجاج ایرانی نیستید، چرا ساکتید؟! والله در این چند روز هر کاری از دستم بر می آمده انجام داده ام و کوتاهی نکردم با این همه از خودم در تعجبم که چرا از غصه این حرمت شکنی نسبت به دو نوجوان از خانه خدا برگشته، قالب تهی نکردم و همچنان زنده ام ...

پیگیری این موضوع را رها نمی کنیم. امروز هم طی نامه ای به رئیس جمهور که تعدادی از نمایندگان آن را امضا کرده اند، خواستار ارائه گزارش اقدامات انجام شده شدیم. دولت باید اقدام درخوری کند ...


 
چرا آل‌سعود بازی خود را تغییر داد؛
ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

روزنامه صهیونیستی: جنگ عربستان با یمن همان جنگ صهیونیست‌هاست با شیعیان/

 

 

 

سعودی‌ها با چه توهمی به یمن حمله کردند؟

گروه بین‌الملل مشرق - مرکز مطالعات عربی المستقبلیة در مقاله ای در پایگاه اینترنتی خود به بررسی توهمات حاکمان آل سعود در ماجراجویی های خود در یمن پرداخته و نوشت: در محافل واشنگتن مشخص شده است که تجاوز عربستان سعودی به یمن از ماهها پیش با همکاری سعودی ها با آمریکا طراحی شده، اما اقدام به این حمله بر اساس گام های فوق العاده در هفته‌های اخیر با مشورت آمریکایی‌ها و برخی دولت های منطقه‌ای آغاز شده است که ریاض مشارکت آن‌ها در ائتلاف به رهبری خود را اعلام کرده است. به ویژه ورود نیروهای زمینی پاکستانی به یمن بعد از تحولات میدانی که نگرانی‌ها در مورد از بین رفتن نیروهای محلی وابسته به عربستان سعودی برای تقویت جایگاه رئیس‌جمهور سابق یمن را افزایش داد، در دست اقدام بود.

از دید عربستان سعودی و متحدانش، یمن در مسیری قرار گرفت که بتواند رکن محوری در درگیری بر ضد اسرائیل باشد، این اتفاق پس از آن رخ داد که نظام اخوان المسلمین در خارطوم شکست خورد و ایجاد تسهیلات لجستیک برای ادامه امکان پایداری در فلسطین اشغالی از طریق دریای سرخ متوقف گشت.


تحلیلگران ارشد اسرائیلی به مقامات سیاسی این رژیم هشدار دادند که باید نگران حوادث یمن باشند، چرا که عربستان سعودی در یمن شکست‌ خورده و ایران پیروز شده است. روزنامه اسرائیل الیوم واضح‌ترین تحلیل را در این زمینه ارائه داده و می‌نویسد که یگان‌های کماندویی پاکستان برای حمایت از سعودی‌ها موضع ‌گیری کرده‌اند، چه کسی می‌تواند تصور کند که تنگه استراتژیک باب المندب تحت تسلط ایرانی‌ها قرار خواهد گرفت؟ روزنامه تایمز آف اسرائیل در این زمینه واشنگتن را مسئول حوادث نگران کننده در یمن دانسته و هشدار می‌دهد که نتایج عملیات نظامی عربستان سعودی احتمالاً سرنوشت ساز نخواهد بود. به نوشته این روزنامه سرخوردگی عربستان و اردن و مصر از ایران نیست، بلکه در درجه اول مسئولیت آن برعهده واشنگتن است.

آلکس فیشمن تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در گزارشی صراحتاً اعلام می‌کند که جنگ عربستان سعودی در یمن در راستای منافع اسرائیل است و منافع مشترکی بین اسرائیل و عربستان سعودی و برخی دولت‌های خلیج‌فارس وجود دارد و این فرصت برای بهره‌ برداری استراتژی حیاتی امنیت رژیم اسرائیل به ‌وجود آمده است. وی تأکید می‌کند که سعودی‌ها در طول هفته‌های گذشته برای درگیری با حوثی‌ها آماده بودند و نیروهای دریایی و زمینی خود را با هماهنگی آمریکایی‌ها در طول مرزهای این کشور با یمن مستقر کردند.


روزنامه صهیونیستی: جنگ عربستان با یمن همان جنگ صهیونیست‌هاست با شیعیان/ سعودی‌ها با چه توهمی به یمن حمله کردند/

پناه بردن سعودی‌ها به مداخله نظامی مستقیم در یمن خروج این کشور از روش سنتی در مداخله با قدرت نرم یا مداخله پشت پرده در تحولات منطقه با استفاده از مازاد بودجه خود از ثروت‌های نفتی به شمار می‌رود. خاندان حاکم عربستان سعودی به صورت سنتی در تأمین آن چه که تهدیدی برای امنیت خود می‌دانست، به آمریکا و دولت‌های منطقه‌ای متکی بود و ارتزاق امنیتی را به عنوان وسیله مهمی برای رسیدن به امنیت مورد توجه قرار می‌داد تا جایی که نیروهای پاکستانی و شهروندان دیگر کشورها را به صورت دائمی در اراضی خود مستقر کرده بود. این عناصر علاوه بر نیروهای آمریکایی و غربی بود که همواره در این کشور حضور داشتند.

حال این سوال مطرح است که چه اتفاق تازه‌ای افتاده که عربستان سعودی تصمیم به اتخاذ نقش منطقه‌ای جدی‌تری یا بهتر بگوییم ماجراجویی اینچنینی گرفته است تا بتواند آنچه را که عقب ‌نشینی نقش آمریکا و دست‌ برداشتن از حضور مستقیم نیروهای آن در منطقه در جنگ‌های افغانستان و عراق نامیده، جبران نماید. عواملی که باعث شده واشنگتن به درخواست‌ها و مطالبات متحدانش به ویژه عربستان سعودی برای مداخله نظامی جهت براندازی دولت سوریه پاسخ مثبت ندهد.  

روزنامه صهیونیستی: جنگ عربستان با یمن همان جنگ صهیونیست‌هاست با شیعیان/ سعودی‌ها با چه توهمی به یمن حمله کردند/ناچار شدن عربستان سعودی برای این اقدام بی‌سابقه به معنی موارد زیر است:
-    عربستان سعودی حمله خود را یک اقدام پیش دستانه برای جلوگیری از توقف تسلط و نفوذ گذشته خود در اوضاع یمن می‌داند و می‌خواهد امکان تبدیل شدن این کشور به یک دولت مستقل با مواضع و تصمیم ‌گیری‌های جدا از تمایلات عربستان را از بین ببرد، به ویژه این که نیروهایی که نقش و موقعیت آن‌ها در داخل یمن تقویت شده، مانند حوثی ها از گروه‌هایی هستند که عمدتاً مواضع و رویکردهای متناقض با سیاست‌های عربستان سعودی و غرب دارند.

-    مقامات سعودی معتقدند که نمی‌توانند در صورت بروز چالش‌های داخلی یا خارجی تهدید کننده پادشاهی آنها تنها بر مداخله آمریکا یا غرب برای حمایت از بقای خود در قدرت حساب کنند، به همین علت برای کاستن از این احتمالات ناگزیر به ممانعت از ایجاد هر حاکمیت خارج از اراده و هم‌گرایی خود بویژه در کشور مجاور یعنی یمن هستند.

-    با وجود موفقیت عربستان سعودی در سال‌های اخیر به ویژه در استفاده از ثروت و منابع تبلیغاتی و ابزارهای خود در ایجاد فتنه‌های مذهبی سنی - شیعه و تحریک برای تبدیل کردن درگیری تاریخی عربی - اسرائیلی به درگیری منفعلانه ایرانی –عربی، اما این کشور در سیاست‌های کلی خود در منطقه برای ایجاد تنش‌ها و التهابات مذهبی به ویژه در دو عرصه سوریه و عراق شکست خورده است، علاوه بر اینکه تغذیه این رویکردهای فرقه‌گرایانه بعد از تبدیل شدن داعش به تهدیدی پیرامون این کشور، به سمت خود عربستان سعودی در حال بازگشت است.

-    تلاش مأیوسانه عربستان سعودی برای ایجاد ائختلاف علنی با رویکردهای مذهبی متعدد به بهانه خطر روز افزون ایران که بر اساس محاسبات ریاض تا یمن نیز کشیده شده است، به این معنی است که این کشور در تلاشی تقریباً ناامیدانه به دنبال جمع کردن آخرین فشنگ های خود برای نجات موقعیت و هیبت و سیاست‌های شکست خورده خود در منطقه است و در این راستا وارد ماجراجویی خطرناکی شده است که ممکن است درگیری‌ها را برای اولین بار به اراضی این کشور بکشاند، علاوه بر اینکه ورود به جنگ فرسایشی هزینه ‌بر با یمن نیز بعید نیست.

-    رهبران سعودی نمی‌توانند آثار روانی و مادی تقویت جایگاه منطقه‌ای ایران و متحدانش در اردوگاه محور مقاومت را پس از پیروزی مذاکرات در زمینه برنامه هسته‌ای ایران کاهش داده یا از بین ببرند، شکی نیست که این تحول سیگنال‌هایی را برای ریاض خواهد فرستاد که نشانگر تقویت موقعیت نیروهای مخالف با تجاوز عربستان سعودی به یمن است.

-    به نظر می‌رسد عربستان سعودی از جنگ در یمن به دنبال رسیدن به نقش فرماندهی منطقه است، این در حالی است که این کشور در سال‌های گذشته سعی کرده با رشوه‌های مالی و ضمن استفاده از پتانسیل اماکن مقدس دینی این نقش را مصادره کند، این تلاش‌ها به ویژه در سایه پیچیدگی‌های موجود بر سر راه دولت‌های منطقه رقیب مانند مصر و ترکیه به ‌سهولت محقق نخواهد شد. این کشور بزودی متوجه خواهد شد که فقدان نیروهای میدانی فعال وابسته به ریاض در داخل یمن و همچنین عدم آمادگی دولت‌های ائتلاف برای ورود به درگیری‌های زمینی در یمن و همچنین ناتوانی این کشور در استفاده از نیروهای زمینی خود به صورت تأثیر گذار و مداوم باعث می‌شود ریاض در بحرانی واقعی وارد شود که در نهایت این کشور را وادار به عقب‌نشینی خواهد کرد.

از نکات جالب در این رابطه موضع تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله است که به ‌صورتی شتاب‌زده حمایت خود از تجاوز عربستان سعودی به بهانه تضمین وحدت اراضی یمن و حمایت از مشروعیت در این کشور را اعلام کرد. نبیل ابو ردینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان در این رابطه گفت: طوفان قاطع خاورمیانه را وارد مرحله جدید و سرنوشت سازی می‌کند که عنوان اصلی آن صف بندی ملی عربی است که زندگی را به ملت های منطقه باز می گرداند. در طرف مقابل گروه تروریستی ‌القاعده در یمن نیز مداخله خارجی در این کشور را رد کرده و داعش نیز از ترس کشته شدن عناصر مبارز خود به دست حامیان و تامین ‌کنندگان مالی خود، این حمله را مردود دانسته است.

روزنامه صهیونیستی: جنگ عربستان با یمن همان جنگ صهیونیست‌هاست با شیعیان/ سعودی‌ها با چه توهمی به یمن حمله کردند/

نقش پشت پرده آمریکا در تجاوز به یمن
دولت آمریکا برای اینکه پس از خارج کردن کادر دیپلماتیک خود از یمن و بیرون بردن نیروهای ویژه از پایگاه‌های این کشور از سوی رقبای داخلی و متحدان منطقه‌ای به فرار از یمن متهم نشود، گمشده خود را در حمایت از مداخله نظامی عربستان سعودی در این کشور یافت. این در حالی بود که مقامات عربستان از چند ماه پیش به آمریکایی‌ها اصرار می‌کردند که اقدام نظامی مشترک در یمن را برای تثبیت حاکمیت وابسته به ریاض در صنعا آغازکنند. اما بعد از اینکه عربستان سعودی طرح تشکیل ائتلافی از تعدادی از  کشورهای عربی به علاوه پاکستان را در دستور کار قرار داد، آمریکا خود را از زیر بار مسئولیت مداخله مستقیم در این حمله کنار کشید. دولت اوباما در این راستا با ارائه کمک‌های لجستیک و اطلاعاتی و ایجاد ستاد برنامه‌ریزی مشترک با حضور 12 عضو آمریکایی در ریاض موافقت کرد.

محاسبات واشنگتن مبتنی بر این است که متحد نگران و ناراحت خود از سستی واشنگتن در تکیه بر سیاست‌های منطقه‌ایش را راضی نگه دارد، این در حالی است که نگرانی سعودی‌ها از ادامه مذاکرات واشنگتن و تهران در زمینه برنامه هسته‌ای همچنان ادامه دارد، علاوه بر اینکه بروز جنگ محدود نیابتی فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی و دولت‌های ائتلاف جدید را بیشتر می‌کند.

با این وجود موضع دولت آمریکا از انتقادات داخلی در این کشور در امان نماند، انتقاداتی که ابراز داشتند واشنگتن اولویت یا فرماندهی در پیگیری بحران یمن را در اختیار ندارد. در این راستا جان آلترمن یکی از مسئولان ارشد مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک که از عناصر نزدیک به کاخ سفید به شمار می‌رود، ابراز داشت که تصمیم دولت آمریکا برای حمایت لجستیک و اطلاعاتی از عربستان سعودی بدون مشارکت در حملات هوایی نشان می‌دهد که این کشور باب گفتگوها با حوثی ها را باز نگه داشته است تا شاید بتواند با آن‌ها به روشی برای حل این بحران بر اساس بهترین شرایط برسد.

یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها، گزارش مربوط به روزنامه نیویورک‌ تایمز تحت عنوان "معمای اهداف و ائتلاف‌های آمریکا در خاورمیانه" بود، که در آن تأکید شده است: با وجود سختی‌هایی که دولت آمریکا در تعامل با هرج‌ومرج موجود در بسیاری از کشورهای خاورمیانه با آن مواجه است، این کشور همچنان به مداخله در درگیری جدید در منطقه ادامه می‌دهد. در این راستا دولت باراک اوباما از حمله نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن برای شکست دادن حوثی های مورد حمایت تهران حمایت می کند، این در حالی است که خطر افزایش درگیری‌های منطقه‌ای با ایران وجود دارد.

البته آمریکا در عراق و سوریه در مبارزه با گروه داعش در صف ایران مبارزه می‌کند و حملات هوایی را در ضمن حمله برای بازپس گیری تکریت که از سوی ایران حمایت شده، انجام داده است . آمریکا در همین راستا برای فرماندهی این عملیات با ایران وارد رقابت شده است. در چنین شرایطی دولت اوباما به دنبال امضای توافقنامه‌ای با ایران برای رفع تحریم‌های اقتصادی در برابر ایجاد محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌ای این کشور است. این موضوع نگرانی‌های عربستان سعودی و اسرائیل را به دنبال داشت.

تحلیل این روزنامه آمریکایی اشاره می‌کند که دولت آمریکا تلاش زیادی دارد تا ساختار در هم تنیده ائتلاف‌های متزلزل و عرصه‌های متعدد درگیری‌ها را با گذشت 4 سال از انقلاب‌های عربی همچنان حفظ نماید. این در حالی است که امیدهای رسیدن به دموکراسی که در مدت زمان کوتاهی در تمامی بخش‌های منطقه از منظر اخلاقی مشخص بود، از بین رفته و جای آن را گزینه‌های تعصبی و غیرقابل قبول  بین دشمنان و متحدان برای پر کردن خلأ حاکمیت در منطقه گرفته است. به نوشته این مقاله درگیری‌های موجود بین مجموعه ای از بازیگران داخلی و نیروهای منطقه‌ای در مسیر رقابت برای تأسیس اوضاع جدید در منطقه یا تسلط حداکثری در بخشی از منطقه دنبال می‌شود.

این تحلیل به نقل از تمارا کوفمن ویتس مسئول سابق وزارت خارجه آمریکا می‌نویسد که سیاست‌های کنونی دولت باراک اوباما مانند معمایی است که نشان دهنده عدم وجود سیاست‌های هماهنگ در این دولت است. این موضوع همچنین میزان پیچیدگی درگیری‌های قدرت موجود در منطقه را نشان می‌دهد. ویتس تأکید می‌کند که هرج‌ومرج موجود در منطقه به رقبای منطقه‌ای انگیزه و میدان بیشتری برای ورود در جنگ قدرت می‌دهد. همچنین سرعت حوادث موجود در منطقه نیز انتقادات زیادی از دولت باراک اوباما را به دنبال داشته که اعلام می‌کنند این دولت استراتژی طولانی مدتی در قبال تحولات منطقه ندارد.

روزنامه صهیونیستی: جنگ عربستان با یمن همان جنگ صهیونیست‌هاست با شیعیان/ سعودی‌ها با چه توهمی به یمن حمله کردند/

رقبای دولت آمریکا اعتقاد دارند که این کشور با انتخاب وکلا و متحدان خود برای اقدام بر اساس منافعشان به هرج‌ومرج موجود در منطقه دامن زده است. شاید تقویت گروه‌های تروریستی و تعمیق فرصت‌های کشیده شدن به درگیری‌ بدون تمایل آمریکایی‌ها را نیز بتوان در این محور بررسی کرد. این گروه‌ها می‌گویند که دولت آمریکا تا مدت زمان کوتاهی پیش ‌از این از یمن حمایت می‌کرد و آن را نمونه‌ای از موفقیت حملات خود در مبارزه با تروریسم می‌نامید، اما خیلی زود دولت مورد حمایت آمریکا در صنعا شکست خورد و تلاش‌ها بر ضد عناصر القاعده تا مدت زمان نامعلومی متوقف گشت.

پیتر هارلینگ یکی از عناصر برجسته در مجموعه بحران‌های بین‌المللی می‌گوید که دولت آمریکا از حمایت از تحولات سیاسی برای ایجاد دولت در یمن و سوریه و عراق و اماکن دیگر سخن می‌گوید، اما رفتارهای آن در واقع به فروپاشی دولت‌های مرکزی در این کشورها کمک می‌کند. به این ترتیب است که در تمامی این کشورها قدرت نیروهای محلی مانند داعش افزایش پیدا کرده است تا خلأ قدرت و حاکمیت موجود در آن‌ها را پر کند، این در حالی است که این گروه‌ها اعتبار و تأمین مالی کافی برای ایجاد وحدت در میان ملت یا حاکمیت بر آن‌ها را ندارند.


هارلینگ معتقد است که با این ‌وجود واشنگتن همچنان در هر حالتی این دروغ را ترویج می‌دهد که گروه‌های داخلی موردنظر آن ها همچنان فرصت زیادی برای بازسازی دولت متحد دارند. وی می‌افزاید «نیروهای غربی نیاز دارند وانمود کنند که اوضاع بد نیست تا مجبور نشوند شکست خود را بپذیرند و مسئولیت‌های مواضع خویش را بر دوش بکشند. این در حالی است که حمله نظامی عربستان سعودی بر ضد حوثی ها نگرانی‌ها در مورد بروز جنگ نیابتی بین قدرت‌های بزرگ در منطقه خاورمیانه را افزایش داده است. البته مشخص نیست ایران به صورت مستقیم به این حمله که رهبری آن را ائتلافی از دولت‌های سنی بر عهده دارند، پاسخ خواهد داد یا نه. با این ‌وجود برخی تحلیلگران خاورمیانه اعتقاد دارند که حوثی ها ابزار دست تهران نیستند و به صورت مستقل عمل می‌کنند.»

از سوی دیگر مقامات آمریکایی روز پنجشنبه 26 مارس اعلام کردند که این کشور موضوع تجهیز عربستان سعودی به هواپیماهای راداری برای هشدار سریع و همچنین انجام عملیات سوخت‌رسانی به هواپیماهای جنگی در هوا برای مشارکت در عملیات طوفان قاطع را بررسی می‌کند. مسئولان پنتاگون اعلام کردند که این موضوع حتماً بر روی میز خواهد بود و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این در حالی بود که کاخ سفید نیز مدتی پیش از آن اعلام کرده بود باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اجازه ارائه کمک‌های لجستیک و اطلاعاتی به عملیات نظامی سعودی‌ها در یمن را داده است. به‌ این ‌ترتیب واشنگتن تاکنون  12 نظامی خود را مأمور کرده تا ستاد هماهنگی با دولت‌های عضو ائتلاف حمله به یمن تشکیل دهند. ژنرال استفان وورین سخنگوی پنتاگون در این زمینه می‌گوید که نقش آمریکایی‌ها در وهله اول باز نگهداشتن خطوط همگرایی بین آمریکا و کشورهای خلیج فارس است.

روزنامه صهیونیستی: جنگ عربستان با یمن همان جنگ صهیونیست‌هاست با شیعیان/ سعودی‌ها با چه توهمی به یمن حمله کردند/

همچنین برخی منابع پنتاگون پس از آن اعلام کردند که نیروهای دریایی آمریکا نیز با درخواست عربستان سعودی برای نجات 2 خلبان این کشور از آب‌های خلیج عدن بعد از سقوط جنگنده‌های اف 15 آن‌ها در منطقه موافقت کرده است.

فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در این راستا می‌گوید که ارتش آمریکا با وجود درگیری و بی‌ثباتی در یمن با شرکای خلیجی و اروپایی خود برای تضمین باز نگهداشتن تنگه استراتژیک باب المندب به روی کشتیرانی تجاری همکاری می‌کند. ژنرال لوید اوستن در نشست مجلس سنای آمریکا در این رابطه گفت: ما ضمن همکاری با شرکای خود در شورای همکاری خلیج ‌فارس برای تضمین باز نگهداشتن این تنگه ها (باب المندب و تنگه هرمز) فعالیت می‌کنیم. وی تصریح کرد: منافع اساسی ما در تضمین کشتیرانی آزاد تجاری از طریق این دو تنگه است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تأکید کرد که جان کری وزیر خارجه این کشور در دیدار روز 26 مارس با همتای ایرانی خود پیش از بازگشت به میز مذاکرات هسته‌ای در لوزان سوییس به موضوع یمن پرداخته است. جف راتکی در این زمینه گفت جان کری موضوع درگیری‌ها در یمن را با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در نشست دوجانبه‌ای بررسی کرده است، البته این موضوع محور مذاکرات انجام شده در لوزان نبود و این مذاکرات در زمینه برنامه هسته‌ای ایران بوده است. راتکی تصریح کرد: کری به صورت خلاصه در این دیدار با همتای ایرانی خود به اوضاع یمن پرداخته است، اما بگذارید تأکید کنم که این موضوع محور مذاکرات نبوده و نیست. همچنین یک مقام ارشد در هیئت مذاکره ‌کننده آمریکایی در لوزان در این رابطه گفت که موضوع یمن هیچ تأثیری در مذاکرات نداشته است.


 
بغض ققنوس سینمای ایران شکست
ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

حاتمی‌کیا: جای این پاسداران شهید کجای سینماست؟/

 

 

دعا کنید در بستر نمیرم/

 

 

خاک پای حاج قاسم هستم/

 

 

این جشنواره فجر افتخاری برای ما نیست

ابراهیم حاتمی‌کیا در آیین تجلیل از «ققنوس سینمای ایران» که در خبرگزاری فارس برگزار شد، گفت: «حاج قاسم» محبت دارد که مرا می‌بیند من خاک پای او هستم واقعاً‌ دلم می‌خواست که این جسارت را داشتم که میان این بچه‌‌ها و رزمنده‌‌ها باشم.

خبرگزاری فارس: حاتمی‌کیا: جای این پاسداران شهید کجای سینماست؟/دعا کنید در بستر نمیرم/ خاک پای حاج قاسم هستم/ این جشنواره فجر افتخاری برای ما نیست

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم بزرگداشت خود اظهار داشت: تصور و پیش‌بینی نمی‌کردم مجلس اینگونه با وسعت باشد،‌ فکر می‌کردم مجلس محدودی باشد اما خوب شد که از قبل نمی‌دانستم چرا که خوف مرا برمی‌داشت؛ الحمدلله،‌ ممنونم از همه شما که وقت گذاشته‌اید ما هم قدردان شماییم.

حاتمی‌کیا تصریح کرد: واقعیت این است که نمی‌توانم بگویم؛ نباید چنین مراسمی برگزار شود چون من نفر اول و آخر برگزاری این نوع مراسم نخواهم بود ولی دیگرانی هم هستند که باید دیده شوند.

این کارگردان سینما ضمن بیان اینکه صبح امروز برای تحقیق جایی به سرمی‌برد و نیاز داشتم برای فیلم مستندم از هواپیمایی استفاده کنم توضیح داد: صبح امروز برای کاری به جایی رفته بودم نیاز داشتم صحنه‌هایی را برای کار مستند از هواپیما ضبط کنم به  مسئول آن‌جا گفتم برای این کار بودجه ندارم ولی آنقدر ارتباط دارم که اگر لازم باشد نامه بیاورم، حتی اسم آقای روحانی را هم گفتم و عرض کردم که اعتبار دارم و می‌توانم از ایشان نامه بیاورم که هواپیما را در اختیارم قرار دهید. ایشان گفت هیچ نامه‌ای نمی‌خواهیم همین که خودتان آمدید اعتبار محسوب می‌شود، این هواپیما در اختیار شما...

کارگردان «از کرخه تا راین» گفت: اتفاقی که صبح رخ داد برای من هم باعث شادمانی است و هم ترس به همراه دارد، کمی خوف می‌کنم. چنین حسی در ما وجود دارد وقتی  که عکس‌مان بزرگ می‌شود،خوف می‌کنیم. ولیکن ما کارمان تبلیغ است و این چیزها ما را گول نمی‌زند این ها نمی‌تواند اتفاق عجیبی باشد اگر چه نمی‌توانیم احترام عزیزان را فراموش کرده و نادیده بگیریم.

حاتمی‌کیا تاکید کرد: روزگاری که حدود 45 سال یا کمتر از آن سن داشتم سوژه‌‌هایی بود که به آنها فکر می‌کردم تا انجامش دهم حتی بر دیوار دفترم سوژه‌ها را ثبت می‌کردم اما زمانی احساس کردم وقتی نخواهم داشت به آنها برسم. اما احساس وظیفه می‌کنم و حس می‌کنم آنقدرها هم وقت برایم باقی نمانده. خدا را شاکرم کارهای بزرگی صورت گرفت البته خودم را هم گول نمی‌زنم زیرا آقا مرتضی به ما یاد داد که خودمان را گول نزنیم «الاعمال به النیات».

احساس می‌کنم عقب افتاده‌ام

«دیده‌بان هنر انقلاب» با بغض سخنانش را ادامه داد و گفت : نمی‌دانم چرا چند وقت است تصویر بچه افغانی که در سوریه می‌جنگد و داعش سرش را بریده از جلوی چشمم مدام عبور می‌کند، هر بار می‌آیم (بغض) ... خجالت می‌کشم (بغض)... که در سوریه نبودم و این نوجوان ... احساس می‌کنم عقب افتاده‌ام زیرا در زمانی خود را پیشرو می‌دانستم وقتی جبهه آنقدر وسعت گرفت، می‌بینیم که خیلی عقب هستیم (بغض)... نه من کار زیادی نکردم  .

ای کاش در میان رزمندگان بودم

این هنرمند انقلابی ضمن تقدیر از محبت سردار قاسم سلیمانی در نامه‌ای که بعد از دیدن فیلم سینمایی «چ» منتشر شد، ابراز داشت: حاج قاسم محبت دارد که مرا می‌بیند من خاک پای او هستم واقعاً‌ دلم می‌خواست که این جسارت را داشتم که میان این بچه‌‌ها و رزمنده‌‌ها باشم.

وی افزود: یک وقتی می‌گفتم بچه‌‌های نیروی قدس چکار می‌کنند؟ آن روزگار تمام شده حالا ما سرداریم... حالا ما هستیم؛ بعد از جریان بوسنی این احساس را داشتم. وقتی داعشی‌ها به میان آمدند موضوع خاورمیانه مطرح شد، آن روز دیدم که چقدر عقبیم و حرف‌هایی برای گفتن داریم و عالم سینمای ما با این حرف‌ها غریب است.

جشنواره فجر جای افتخار برای جمهوری اسلامی ایران ندارد

کارگردان فیلم «چ» گفت: این موضوعاتی که گفتم مساله عالم سینمای ما نیست حتی مساله مسئول ما هم نیست که وارد این حوزه شود، ما همچنان گیر کوچه‌پس‌کوچه‌‌های تنگ هستیم که به این مساله می‌پردازیم ولی شرمم می‌آید از جشنواره فیلم فجر زیرا جای افتخار برای جمهوری اسلامی ایران ندارد که جشنواره‌اش اینگونه باشد این موضوع سر را زیر برف کردن است.

حاتمی‌کیا با بیان اینکه مخاطب سخنانم آقای ایوبی نیست گفت: معتقدم مدیران از جمله آقای ایوبی مهمانند صحبت من با مسئولین اصلی این حوزه است. جمهوری اسلامی کجا و از این ارزشها و حرف‌‌ها کجا؟ جای آن پاسدارانی که در سوریه شهید می‌‌شوند کجای سینماست؟ این حرف‌ها کجاست؟ کجای منظومه هنر ایران این افراد جای می گیرند تا بتوانیم از آن‌ها صحبت کنیم؟ شاید بچه‌های مستند بتوانند بخشی از حرف‌ها را بزنند.  این موضوعات مهم کجا جای می گیرد که باید درباره آن حرف بزنیم؟‌

حاتمی کیا به خاطره‌ای اشاره کرد و گفت: روزی یکی از بچه‌ها دستش سرصحنه آسیب دید و فریاد زد من برای سینمایی دستم را از دست می‌دهم که ارزش ندارد . ایشان را به بیمارستان رسانیدیم خوشبختانه مشکلی نبود و آسیب جدی نبود بعد که وضعیت ایشان بهتر شد گفتم عزیزم اگر برای سینما آمدی و دستت آسیب دیده باختی! اگر برای ارزشی بزرگتر آمدی اگر جانت را هم بدهی اشکالی ندارد. من هم دلم می خواهد اگر سرصحنه بمیرم با این ارزش بمیرم نه صرفاً برای هنر سینما باشد.

وی در پایان گفت: خدا عاقبت‌مان را به خیر کند آقای شرف‌الدین دعا کنید در بستر نمیرم، دعا کنید عاقبت به خیر شویم. 
چهاردهمین روز تجاوز عربستان/لحظه به لحظه با یمن
ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

اعزام قبائل «بنی حارث» و «همدان» برای مقابله با تجاوز سعودی /

 

 

موفقیت تلاش‌های عمان برای توقف حملات هوایی/

 

 

آزادی زندانیان القاعده و اعزام به «حضرموت»

درحالی که ترکیه و پاکستان بر ضرورت مشارکت تهران در گفت‌وگوهای یمن برای پایان دادن به بحران این کشور تاکید دارند و الجزائر نیز خواستار حل این بحران از طریق گفت‌وگو است، امروز وزیر خارجه ایران راهی پایتخت عمان شد.

خبرگزاری فارس: اعزام قبائل «بنی حارث» و «همدان» برای مقابله با تجاوز سعودی /موفقیت تلاش‌های عمان برای توقف حملات هوایی/ آزادی زندانیان القاعده و اعزام به «حضرموت»

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، امروز چهاردهمین روز تجاوز عربستان سعودی به یمن است و تاکنون 857 نفر در این حملات کشته شده‌اند و نزدیک به 1000 منزل مسکونی در این کشور تخریب شده است.

بامداد پنج‌شنبه (6 فروردین) سفیر عربستان در آمریکا از آغاز عملیات «توفان قاطع» برای تجاوز نظامی به یمن خبر داد و اعلام کرد که این عملیات بامداد پنجشنبه ساعت 24 به وقت عربستان سعودی با دستور ملک سلمان شاه این کشور آغاز شده است.

10 کشور در این تجاوز نظامی مشارکت دارند که شامل اعضای شورای همکاری خلیج فارس‌ به جز کشور عمان، به علاوه ترکیه، اردن، مصر و سودان است.

تحولات روز سیزدهم تجاوز به یمن را می‌توانید در اینجا ملاحظه کنید.

جدیدترین اخبار تجاوز عربستان به یمن را در زیر می‌توانید دنبال کنید:

 

*
* ادعای وزیر خارجه امارات: دخالت ایران در یمن موضوع جدیدی نیست

*اعلام مخالفت نمایندگان پاکستانی با اعزام نیرو و تجهیزات به یمن

*منابع خبری در یمن: موفقیت تلاش‌های عمان برای توقف حملات هوایی

* اعلام آمادگی قبایل «بنی‌حارث» و «همدان» برای اعزام جوانان خود جهت مقابله با تجاوز سعودی

* تأکید ظریف بر شکل‌گیری گفت‌وگوهای یمنی - یمنی و مسئولیت کشورها برای بازگشت ثبات به یمن

*پاکستان: عجله‌ای نداریم قبل از رایزنی با ایران درباره یمن تصمیمی بگیریم

* یک شبکه تلویزیونی رسمی عربستان سعودی در برنامه‌ای زنده اعلام کرد که ریاض قادر است در عرض 15 دقیقه، یک میلیون انتحاری به یمن اعزام کند
* همزمان با سفر ظریف به پاکستان و عمان صورت می‌گیرد؛ طرح ایران برای یمن روز میز بیروت/ فرستاده تهران پس از تونس و الجزائر امروز در لبنان

* ژنرال یمنی: ارتش و انصار الله درصدد مسلح ساختن عشایر برای مقابله با تجاوز سعودی هستند
* کارشناس سیاسی روس: تجاوز به یمن می‌تواند منجر به فروپاشی سعودی شود

* وزرای خارجه روسیه و چین خواستار حل مسالمت‌آمیز بحران یمن شدند

* سیاستمدار سوری: عربستان زندانیان القاعده را آزاد و به حضرموت یمن فرستاد

* عبدالباری عطوان: القاعده و حزب اصلاح یمن مهمترین طرف‌هایی هستند که از جنگ یمن سود می‌برند

* حمله جنگنده‌های سعودی به مواضع ارتش در شمال «عدن»

* 3 عضو انصارالله در «شبوه» واقع در جنوب یمن در حمله افراد مسلح قبائل همپیمان با «القاعده» به گشتی آنها، کشته شدند

* امیرعبداللهیان در دیدار با فرستاده ویژه دولت چین در امور خاورمیانه، بر توقف فوری حمله نظامی عربستان به یمن تأکید کرد

* ظریف به منظور رایزنی درباره تحولات منطقه به ویژه اوضاع یمن راهی «مسقط» پایتخت عمان شد

* در دیدار فرستاده ویژه رئیس جمهوری ایران به الجزایر مطرح شد؛ تأکید الجزایر بر حل بحران یمن از طریق گفت‌وگوهای یمنی - یمنی

* قائم مقام وزیر خارجه ایران: بازگرداندن یک رئیس‌جمهور دلیل و توجیه مناسبی برای حمله به یمن نیست/ اشتباه راهبردی ریاض

* تحلیل نشریه «نیشن» پاکستان از جنگ یمن؛ عربستان به دنبال تفرقه در ارتش پاکستان است/چرا باید وارد جنگی شویم که ربطی به ما ندارد؟

* انصارالله:صدها موشک و پهپاد داریم/هر زمان بخواهیم عربستان را هدف می‌گیریم/اختلاف قطر و عربستان برای جنگ زمینی در یمن

* ادامه حمایت واشنگتن از تجاوز به یمن؛ آمریکا انتقال تسلیحات به عربستان را تسریع می‌کند

** نخستین هواپیمای صلیب سرخ وارد صنعا شد 
واشنگتن: اگر به پایگاه‌های نظامی ایران مشکوک شویم، با مجوز پروتکل الحاقی وارد خو
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

معاون مشارو امنیت ملی دولت آمریکا می‌گوید که بر اساس پرتکول الحاقی که ایران به آن خواهد پیوست، اگر آمریکا به فعالیت هسته‌ای در پایگاه‌های نظامی ایران مشکوک شود، با مجوز آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد آن پایگاه خواهد شد.

 

خبرگزاری فارس: واشنگتن: اگر به پایگاه‌های نظامی ایران مشکوک شویم، با مجوز پروتکل الحاقی وارد خواهیم شد

ه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «بن رودز» معاون مشارو امنیت ملی دولت آمریکا می‌گوید که بر اساس پروتکل الحاقی که ایران به آن خواهد پیوست، اگر آمریکا به فعالیت هسته‌ای در پایگاه‌های نظامی ایران مشکوک شود، با مجوز آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد آن پایگاه خواهد شد.

رودز که برای بررسی توافق لوزان با شبکه 2 تلویزیون رژیم صهیونیستی مصاحبه می‌کرد، به انتقادهای موجود علیه این توافق پرداخت و ضمن رد گفته‌های نتانیاهو گفت:‌ «توافق این‌بار به گونه‌ای بود که اهداف اصلی آمریکا را محقق می‌کند.»

وی افزود:‌ «ما معتقدایم که این بهترین توافقی است که می‌توانست از مذاکرات منتج شود.»

مشاور «سوزان رایس» در ادامه به خواسته‌های برخی تندروها از دولت آمریکا برای ترک میز مذاکرات پرداخت و گفت که آمریکا در این صورت، توان خود برای رهبری دنیا را در معرض مصالحه قرار می‌داد.

بن رودز با اشاره به مواضع مداوم ایرانیان در خصوص لزوم نابودی اسرائیل گفت که ایران پس از این توافق هسته‌ای احتمالی هم قصد تبدیل به کشور خوب در خاورمیانه را ندارد.

رودز ادعاهای مقامات اسرائیل در خصوص عدم گنجانده شدن بازرسی سرزده در توافق لوزان را هم رد کرد و گفت که بر اساس مفاد توافقنامه طرفین، بازرسان آژانس خواهند توانست «هرموقع که بخواهند از هر مکانی دیدار کنند.»

وی در خصوص مکان‌های مورد بازدید بر اساس این بازرسی سرزده گفت که تأُسیسات هسته‌ای، اولین مکان‌ها خواهند بود.

رودز در خصوص دیگر اماکن مورد بازدید گفت: «مثلاً اگر به یک مکانی مشکوک شویم و آن مکان یک پایگاه نظامی باشد، به مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مراجعه می‌کنیم و مجوز بازرسی آن پایگاه را اخذ می‌کنیم و این نوع بازرسی بر اساس پروتکل الحاقی‌ای انجام می‌شود که ایران به آن خواهد پیوست.» 
سردار دهقان: توافقی برای بازدید از مراکز نظامی کشور صورت نگرفته
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی
توافقی برای بازدید از مراکز نظامی کشور صورت نگرفته/
 
 
 
 
 
 
 
 
هیچگونه بازدیدی از این مراکز پذیرفته نخواهد شد

وزیر دفاع با اشاره به طرح ادعاهای دروغین از سوی رسانه‌های بیگانه مبنی بر بازرسی از مراکز نظامی کشور بخشی از توافق لوزان است، گفت: چنین توافقی صورت نگرفته و اصولا بازدید از مراکز نظامی جزء خطوط قرمز و هیچگونه بازدیدی از این مراکز پذیرفته نخواهد شد
 
خبرگزاری فارس: توافقی برای بازدید از مراکز نظامی کشور صورت نگرفته/ هیچگونه بازدیدی از این مراکز پذیرفته نخواهد شد
 
به گزارش خبرگزاری فارس به اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به بزرگ نمایی و برجسته سازی ادعاهای واهی رسانه‌های بیگانه درباره توافق لوزان توسط برخی از جراید داخلی، گفت: این گونه اقدامات نه تنها خدمت به منافع ملی به شمار نمی‌رود، بلکه زمینه را برای زیادخواهی دشمن فراهم می‌کند. دهقان رصد هوشمندانه، نقد منصفانه و تذکر مشفقانه در ارتباط با مذاکرات هسته‌ای را امری مثبت ارزیابی و تصریح کرد: مجموعه تدابیر مقام معظم رهبری، راهبرد دولت و عزم تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در مسیری است که به طرف مقابل اجازه اعمال هیچ تحمیلی بر ملت ایران را نخواهد داد. وزیر دفاع با اشاره به طرح اینگونه ادعاهای دروغین از سوی رسانه های بیگانه نظیر روزنامه گاردین مبنی بر بازرسی از مراکز نظامی کشور بخشی از توافق لوزان است، تاکید کرد: چنین توافقی صورت نگرفته و اصولا بازدید از مراکز نظامی جزء خطوط قرمز و هیچگونه بازدیدی از این مراکز پذیرفته نخواهد شد. دهقان همدلی و هم زبانی دولت و ملت و انسجام و وحدت عمل همه قوای کشور در چارچوب تدابیر مقام معظم رهبری را رمز موفقیت در مذاکرات هسته ای ذکر کرد و افزود: ذوق زدگی و خوش بینی افراطی و ناامیدی و بدبینی تفریطی آفت دستیابی به یک نتیجه مطلوب و تامین کننده اهداف و منافع ملی است و تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با حمایت‌های حکیمانه مقام معظم رهبری و پشتوانه سترگ مردمی و همه قوای کشور، با عقلانیت، اعتماد به نفس و اتکا به اصول، مصمم است حقوق هسته‌ای و منافع ملی را در بالاترین سطح کسب کند

 
انصارالله: رئیس‎جمهور مستعفی یمن با القاعده همدست است
ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

سخنگوی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد که رئیس‌جمهور مستعفی این کشور به صورت علنی با سازمان تروریستی القاعده همدستی می‌کند

خبرگزاری فارس: انصارالله: رئیس‎جمهور مستعفی یمن با القاعده همدست است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که عبدربه منصور هادی رئیس‎جمهور مستعفی یمن با القاعده هم‌پیمانی دارد و آن زمانی که در صنعاء بود پادگان‌های نظامی ارتش را در اختیار آنها قرار می داد و هنگامی که وارد جنوب این کشور شد مدیریت جنگ و درگیری تحت عنوان دیگر بر عهده گرفت.

به گزارش العهد، عبدالسلام در ادامه به آزادی اخیر زندانیان عضو القاعده در شهر جنوبی عدن اشاره کرد و گفت: عبدربه منصور هادی آشکارا با القاعده همکاری می کند و زندانیان این گروه تروریستی را از زندان مرکزی شهر عدن فراری داد.

وی افزود: مشکل کنونی در عدن و شبوه و ابین نیست بلکه مشکل در کل جنوب است که در پی گسترش نفوذ القاعده در این مناطق ایجاد آمده است 
کاخ سفید: نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران در تمام طول زنجیره تأمین ادامه دارد
ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

کاخ سفید: نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران

 

 

در تمام طول زنجیره تأمین ادامه دارد


به گزارش گروه مانیتورینگ خبرگزاری فارس، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید کنفرانس خبری روزانه خود را آغاز کرد. وی گفت کاخ سفید یک سند ۴ صفحه‌ای حاوی جزئیات تعهدات ایران در توافقنامه احتمالی به نمایندگان کنگره ارائه خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: کاخ سفید: نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران در تمام طول زنجیره تأمین ادامه دارد

 

آقای «ارنست» اضافه کرد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه با باک کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا تماس گرفته و با وی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران رایزنی کرده است. کورکر حامی طرحی است که اجرای توافق هسته‌ای را به تصویب کنگره منوط می‌کند. بر اساس این طرح، دولت باراک اوباما باید در صورت حصول هرگونه توافقی با ایران، آن را ظرف 5 روز به کنگره ارائه دهد. همچنین دولت مجاز نخواهد بود ظرف 60 روز پس از توافق و تا زمان بررسی از سوی کنگره، هیچ‌یک تحریم‌های ایران را لغو یا تعلیق کند. «جاش ارنست» در اظهارنظری دیگر درباره رایزنی‌های هسته‌ای ایران گفت که در صورت دست‌یابی ایران و گروه ۱+۵ به توافق، نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران در تمام طول زنجیره تأمین، اعم از معادن اورانیوم و کارگاه‌های ساخت سانتریفیوژ ادامه خواهد داشت. موضوع مورد اشاره جاش ارنست در فکت‌شیت تهیه شده آمریکا از تفاهم هسته‌ای لوزان هم مورد اشاره قرار گرفته است. در این سند که البته هنوز محل مناقشه است، آمده است: «بازرس‌ها به زنجیره تأمین که پشتیبان برنامه هسته‌ای ایران است، دسترسی خواهند داشت. سازوکارهای بازرسی و شفافیت‌ جدید با نظارت دقیق بر اجزا و مواد هسته‌ای ایران از انحراف این برنامه به سمت برنامه‌ای مخفیانه جلوگیری خواهد کرد. بازرس‌ها به زنجیره تأمین که پشتیبان برنامه هسته‌ای ایران است، دسترسی خواهند داشت. سازوکارهای بازرسی و شفافیت‌ جدید با نظارت دقیق بر اجزا و مواد هسته‌ای ایران از انحراف این برنامه به سمت برنامه‌ای مخفیانه جلوگیری خواهد کرد.‎» *این کنفرانس خبری در حال برگزاری است و این خبر تکمیل می‌شود*


 
تحت فشار آمریکا
ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه بانک تجارت و

 

 

۳۲ شرکت کشتیرانی ایران را بازگرداند

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه نام بانک تجارت و 32 شرکت کشتی‌رانی متعلق به ایران را بار دیگر به فهرست موسسات تحریم‌شده بازگرداند.

خبرگزاری فارس: اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه بانک تجارت و ۳۲ شرکت کشتیرانی ایران را بازگرداند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، دادگاه حقوقی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه براساس ارائه زمینه‌های قانونی تازه، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بانک تجارت و 32 شرکت کشتی‌رانی متعلق به ایران را بازگرداند. بنا بر اعلام این دادگاه، حکم تحریم مجدد این موسسات روز 23 مارس اتخاذ شده است. این تصمیم امروز در نشریه رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است. این در حالیست که در ماه ژانویه 2015 دومین دادگاه عالی اتحادیه اروپا بلوکه کردن دارائی‌های بانک تجارت و 40 شرکت کشتیرانی ایران را به دلیل عدم ارائه مدارک کافی از سوی اتحادیه اروپا لغو کرده بود. بر اساس فهرستی که امروز منتشر شد، تمامی شرکت‌های کشتی‌رانی تحریم‌شده، متعلق به شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران هستند. دفتر 29 شرکت در آلمان و دفتر سه شرکت دیگر در ایران قرار دارد. این اقدام در حالی انجام می‌شود که ایران و گروه 1+5 متشکل از کشورهای اروپایی و نماینده این اتحادیه هفته گذشته در لوزان سوئیس بر سر کلیات توافق جامع هسته‌ای ایران به تفاهم رسیدند و قرار است طی سه ماه آینده متن جزئیات این توافق نوشته شده و همزمان با اجرای این توافق تحریمها علیه ایران لغو شود. تغییر در ساختارهای قانونی اتحادیه اروپا دولت‌های اتحادیه اروپا بهمن ماه سال گذشته تحت فشار آمریکا قانون‌های پیشین حاکم بر دادگاه عمومی اتحادیه اروپا، دومین دادگاه عالی این اتحادیه را برای مستحکم‌تر کردن تحریم‌ها علیه ایران، روسیه و سوریه تغییر داده بودند. طی یک سال و نیم گذشته برخی از سازمان‌های ایرانی و سوریه‌ای موفق شده بودند تحریم‌های اتحادیه اروپا در زمینه مصادره اموال و منع سفر را در دادگاه‌های اروپا به چالش بکشند. دولتهای اتحادیه اروپا در آن زمان دلیل مغلوب شدنشان در دادگاه‌ها را عدم تمایل برای فراهم کردن اطلاعات محرمانه مورد درخواست دادگاه‌ها عنوان می‌کردند. قوانین قبلی دادگاه‌های اروپایی شاکیان را ملزم می‌کرد تا تمامی ادله مربوط به یک پرونده را در اختیار وکلای حقوقی طرف‌هایی قرار دهند که تصمیم های اتحادیه اروپا را به چالش می کشند. قوانین اصلاح‌شده، اما، به موکلان اجازه می‌دهد تا در برخی پرونده های خاص از این الزام صرفنظر کنند و تنها کلیاتی از اطلاعات محرمانه را تحویل وکلایی دهند که تحریم‌ها را به چالش کشیده‌اند. در برخی مواد نادر، دادگاه می‌تواند ادله را بدون تحویل هیچ اطلاعاتی قابل قبول بداند. فعالان حقوق بشر و وکلای حقوقی با انتقاد از این تصمیم دولت‌های اروپایی می‌گویند این اقدام می تواند معادلات قانونی را به نفع دولت‌هایی که همین حالا هم از اختیارات زیادی در دادگاه‌ها برخوردار هستند، تغییر دهد. آنها می‌گویند دولت‌های اتحادیه اروپا حتی هنگام صدور دستور لغو تحریم‌ها علیه یک فرد یا شرکت از سوی دادگاه‌ها بار دیگر همان افراد یا شرکت‌ها را با بهانه‌های جدید در فهرست تحریمی خود قرار داده‌اند. نتیجه آنکه، به رغم آنکه ظرف دو سال گذشته دادگاه‌ها در موارد متعدد به ضرر دولتها رأی داده‌اند، تحریم‌ها تنها در موارد معدود عملاً از میان برداشته شده‌اند. فشار آمریکا بر اتحادیه اروپا برای حفظ فشار علیه ایران تغییرات در ساختارهای قانونی اتحادیه اروپا در پاسخ به درخواست آمریکا برای مستحکم شدن ساختارهای قانونی این اتحادیه در برابر مدعیان خواستار رفع تحریم‌ها علیه شرکت‌های ایرانی اعمال شد. «آنتونی گاردنر» نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا در جریان یک سخنرانی در انگلیس با ابراز «نگرانی های فزاینده» دولت کشورش درباره «ضعف های موجود در سازوکارهای تحریمی اتحادیه اروپا» گفته بود این نقائص به «مخالفان اجازه می دهند از گزندگی اقدامات تحریمی بکاهند.» وی خواستار اتخاذ تصمیماتی برای حفظ و تقویت توانمندی های تحریمی اتحادیه اروپا در حوزه های اجرایی و قضایی شده و اضافه کرده بود: «این امر نه تنها از لحاظ تلاشهای مشترک ما برای مقابله با تروریسم و اعمال فشار بر ایران حائز اهمیت است بلکه در زمینه اقدامات دوجانبه برای اعمال فشار بر روسیه و تغییر سیاست های خشونت بار آن کشور در قبال اوکراین هم مهم است.


 
فواد ایزدی مطرح کرد؛
ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٩ : توسط : حسینی

20 نکته درباره توافق سوئیس

گروه بین‌الملل مشرق- به نظر می‌رسد هرچه از روز توافق لوزان سوئیس بیشتر می‌گذرد، ابهامات نسبت به این توافق‌ در بین مردم بیشتر می‌شود. اطلاعات نادرست یا ناقص از توافق لوزان ممکن است منجر به تأثیر منفی در سطح انتظارات جامعه گردد، و چنانچه این انتظارات بر مبنای درستی شکل نگرفته باشد، و بستر تحقق آن فراهم نباشد، نتیجه چیزی جز سرخوردگی و بی‌اعتمادی جامعه نخواهد بود. به این دلیل، نقد دلسوزانه و منصفانه مذاکرات هسته‌ای در کشور اهمیت مضاعف می‌یابد. در این بررسی اجمالی نکاتی درباره توافق لوزان به اختصار عرضه می شود.

 

1- فقط امکان تعلیق کمتر از یک پنجم تحریمهای آمریکایی وجود دارد و چهار پنجم تحریمهای آمریکایی باقی می­‌ماند.

در بیانیه لوزان که توسط جناب آقای دکتر ظریف قرائت شد آمده است: «اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم­های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌­ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم­های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته‌­ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته­‌ای ایران به نحوی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.»

در واقع در متن بیانیه لوزان هر جا اشاره­ای به تحریمها شده، تاکید شده است که فقط تحریم­های &la