شاهکار تک تیرانداز ارتش سوریه + عکس
ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق،یگان‌های از ارتش و نیروهای مسلح ده‌ها از تروریست‌های داعش در ریف حسکه را به هلاکت رساندند و طی عملیات متمرکز خود تعدادی از خودروهای تروریستی حامل مسلسل‌های دوشکا را نابود کردند.

همچنین نیروهای ارتش بیش از ۶۰ تروریست از گروه تروریستی داعش در دیر الزور و حومه آن را از بین بردند.

در ریف درعا، ارتش سوریه عملیات خود در روستای صیدا و بصری الشام ادامه داد و ده‌ها از عناصر گروه‌های تروریستی را کشته و زخمی کرد و سلاح و تجهیزات نظامی آنان را نیز منهدم کرد. 

از سوی دیگر، واحدهایی از ارتش و نیروهای مسلح تعدادی از تروریست‌ها را که قصد حمله به ساکنان روستای ابو العلایا در ریف حمص داشتند، به هلاکت رساندند.

طی عملیات شدید و متمرکز ارتش سوریه ضد مقرهای گروه‌های تروریستی در روستای صدیق و مزرعۀ رهف در استان حسکه عده‌ای از تروریست‌های داعش کشته و زخمی شدند.

در شب گذشته، یگان‌هایی از ارتش شماری از افراد گروه تروریستی داعش در اطراف فرودگاه دیر الزور را به هلاکت رساندند که برخی از آنها به نام‌های «محمد عبدالله قحطان»، «محمد رمضان زعیط»، «محمد فیصل جیجان» و «یوسف نجدت مصطفی» شناسایی شده‌اند.

ارتش سوریه همچنین عملیات خود ضد مقرهای گروه‌های تروریستی تکفیری در روستای صیدا و بصری الشام را ادامه داد و صدمات شدید در صفوف آنان را وارد کرد و شماری از آنان را از بین برد.

با پیشروی مستمر نیروهای ارتش سوریه و کمیته‌های دفاع ملی در مناطق شمال شهر حلب، حلقه محاصره گروه‌های تروریستی تکفیری در این شهر در حال تکمیل است.

به گفته منابع ارتش سوریه، با تکمیل محاصره تروریست‌ها در حلب، راه برای پیشروی به سمت شهر حریتان و در در پی آن شکست محاصره شهرهای نبل و الزهراء هموار خواهد شد.

برپایه این گزارش، تکفیری‌های داعش که در هفته گذشته سه بار تلاش کردند، فرودگاه دیرالزور واقع در شرق سوریه را اشغال کند، روز گذشته نیز به این فرودگاه راهبردی ارتش حمله کردند، اما پس از هر حمله با به جا گذاشتن تلفات سنگینی، مجبور به عقب نشینی می‌شوند.

در حومه شهر دمشق هم، مناطق جوبر، زبدین و عین ترما واقع در غوطه شرقی، در ساعت‌های گذشته صحنه درگیری‌های شدید نیروهای ارتش با گروه‌های تروریستی تکفیری بود.

آخرین خبرهای جبهه غوطه شرقی حاکی از احتمال فروپاشی جبهه گروه‌های تروریستی تکفیری درمنطقه جوبر است و در این صورت راه برای آزاد سازی دوما مرکز تجمع تروریست‌ها در غوطه شرقی باز خواهد شد.

منبع: ابنا

 
تازه‌ترین تحولات سوریه؛
ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی

سقوط دو پادگان مهم نظامی/

 

 

تنها راه حل تروریست‌های حلب برای نجات از مرگ/

 

 

سنگ تمام شبکه قطری برای تروریست‌ها +فیلم، عکس و نقشه

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از سه زمینه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم؛ تحولات میدانی جبهه «ادلب»، تحولات میدانی جبهه «دیرالزور» و تحولات میدانی جبهه «دیرالزور»،  رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه ادلب

سقوط دو پادگان وادی الضیف و الحامدیه

دو پادگان نظامی "وادی الضیف" و "الحامدیه" واقع در شرق و جنوب شهر "معره النعمان" در جنوب استان ادلب سوریه ، در پی هجوم گسترده عناصر جبهه النصره و گروههای هم پیمان آن بالاخره به اشغال تروریستهای تکفیری در آمد. این دو پادگان در 11 ماه گذشته تحت محاصره کامل تروریستهای تکفیری بوده و بطور روزانه هدف دهها فروند موشک و خمپاره و گلوله توپ سنگین تروریستهای مستقر در اطراف آن قرار داشت.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
موقعیت دو پادگان "وادی الضیف و الحامدیه" در شرق و جنوب شهر "معره النعمان" بر روی نقشه با رنگ قرمز مشخص شده است.

 

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
حرکت تروریستهای تکفیری جبهه النصره به سمت پادگانهای وادی الضیف و الحامدیه


همانطور که پیشتر به استحضار مخاطبین محترم "مشرق" رسانده شد ، این دو پادگان از حدود 11 ماه پیش تا کنون در محاصره شدیدی قرار داشته و امداد رسانی به بیش از 800 تا 900 نظامی مستقر در آنها تنها از طریق ارسال بسته های مواد غذایی و دارویی از طریق هوایی (بوسیله بالگرد با چتر) و با مشقتها و محدودیتهای امنیتی فراوان صورت می پذیرفته است. در باب اهمیت استراتژیک این دو پایگان نظامی بسیار بزرگ برای تروریستها و نیروهای ارتش سوریه ، ذکر موارد زیر مفید خواهد بود:

تازه‌ترین تحولات سوریه؛


1 – اهمیت جغرافیایی :


الف : موقعیت خاص جغرافیایی این دو پادگان نظامی و نزدیکی آنها به اتوبان (مسیر تدارکاتی – تسلیحاتی) حلب – ادلب . در صورت بازگشایی این مسیر از سوی تروریستهای تکفیری ، جایگزین مناسبی برای امداد رسانی تسلیحاتی و نیرویی به تروریستهای فعال در شهر حلب که این روزها به دلیل عملیات نظامی ارتش سوریه در حاشیه شمالی آن و قطع کلیه مسیرهای امدادی – تسلیحاتی آنها با مرزهای کشور "تروریست پرور ترکیه" در شرایط بسیار بد روانی بسر می برند.

ب : اتصال بخش شرقی سوریه به بخش غربی و شمالی به جنوبی آن

ج : قرار داشتن در مسیر امدادی تدارکاتی ارتش سوریه از استانهای ساحلی به سمت مناطق شرقی این کشور

د : قرار گرفتن در نزدیکی اتوبان حلب – دمشق که تا کنون مسدود بوده است.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
اتوبان دمشق – حلب در فاصله 500 متری پادگان الحامدیه که پس از اشغال پادگانهای وادی الضیف و حامدیه ارتش سوریه بازگشایی خواهد شد.


2 – اهمیت تدارکاتی :


وجود دهها دستگاه تانک و نفر بر زرهی ، دهها مخزن سوخت و چندین انبار تسلیحات و مهمات (شامل موشکهای ضد ره ، موشکهای زمین به زمین ، انواده خمپاره اندازها ، انواع توپهای سبک و سنگین و تسلیحات سبک و نیمه سنگین انفرادی و هزاران تن مهمات مربوطه) که از دست دادن آنها برای ارتش سوریه موجب خسارتی جبران نشدنی است بویژه اینکه تجربه های پیشین نشان داده که تروریستهای تکفیری از همین تسلیحات و مهمات برای حمله به سایر مواضع ارتش سوریه نهایت استفاده را خواهند برد.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
بخشی از تانکهای ارتش سوریه که پس از اشغال پادگان وادی الضیف به چنگ تروریستهای جبهه النصره افتاده است.


در عین حال دسترسی به این حجم سوخت و تسلیحات و مهمات امکان تسلیح و تجهیز هزاران تروریست تکفیری در عملیاتهای آینده این گروهها بر علیه ارتش و مردم سوریه را تسهیل خواهد ساخت. نکته قابل تامل اینکه بخش قابل توجهی از تسلیحات و مهمات و تجهیزات نظامی و غیر نظامی که تروریستها در جنگ علیه ملت و ارتش سوریه مورد استفاده قرار می دهند از غارت پادگانهای ارتش سوریه استحصال شده است!

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

3 – تامین امنیت مراکز استقرار تروریستهای تکفیری در شهر معره النعمان

یکی دیگر از اهداف تروریستهای تکفیری از حمله گسترده و اشغال دو پادگان وادی الضیف و الحامدیه در حاشیه شهر معره النعمان ، تامین امنیت مراکز استقرار خود در این شهر از خطر حمله زمینی احتمالی نیروهای نظامی مستقر در این دو پادگان بود. این نگرانی تروریستها از آنجایی تشدید گردید که در دو ماه اخیر نیروهای ارتش سوریه به فرماندهی "سرهنگ سهیل الحسن" موفق به پاکسازی اکثر شهرها و روستاهای حاشیه شمالی استان همجوار یعنی "حماه" شده بوده و بلافاصله عملیات خود را به مناطق جنوبی استان ادلب (شهر خان شیخون) با هدف رسیدن به دو پادگان نظامی در محاصره "وادی الضیف و الحامدیه" گسترش داده بودند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
نبردهای سنگین میان تروریستهای جبهه النصره و ارتش سوریه که در آن از انواع تسلیحات سنگین مانند توپ و تانک استفاده شد.


به همین منظور هم اکنون نبردهای شدیدی میان نیروهای سرهنگ سهیل الحسن با تروریستهای تکفیری در مناطق اطراف پادگان "الخزانات" واقع در جنوب شهر خان شیخون در جریان است و ناظران سقوط این شهر بزرگ محل استقرار تروریستها را امری حتمی دانسته و موضوع تنها زمان لازم برای آزادی این شهر می باشد.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تفاصیل عملیات گروههای تروریستی – تکفیری

حملات زمینی گسترده تروریستها پس از یک دوره 11 ماهه محاصره شدید و کامل دو پادگان "وادی الضیف" و "الحامدیه" از روز یکشنبه صبح زود بر علیه مواضع مدافعان ارتش سوریه آغاز شد. لازم به ذکر است که فرماندهی ارتش سوریه با هدف تامین امنیت محیط پیرامونی پادگانها و مراکز مهم نظامی و امنیتی بطور استاندارد اقدام به ایجاد پاسگاههای نظامی در حاشیه این مراکز می کنند. در مناطق حاشیه ای دو پادگان نظامی مذکور نیز بیش از 40 پاسگاه تامین امنیت برای جلوگیری از نفوذ تروریستها در فواصل مختلف آنها ایجاد شده بود. از این تعداد ، 8 پاسگاه اصلی (شامل :الفجر ، الضبعان ، حبوش الجدید ، بنایه زیال ،التمساح ،النمر الامامی ، الراعی و الزعلانه) و الباقی فرعی بوده اند. (به نقشه مراجعه شود)

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
اسامی و موقعیت پاسگاههای نظامی ارتش سوریه مستقر در اطراف پادگان حامدیه که طی نبردهای 36 ساعته با تروریستها به اشغال آنها در آمده است.


حملات تروریستها به استعداد نیروی بیش از 5000 تکفیری مسلح از گروههای تروریستی "جبهه النصره(شعبه القاعده در سوریه)" ، "جند الاقصی" ، "احرار الشام" و "گردان 13 موشکی گروه تروریستی ارتش آزاد" ، به فرماندهی ارشد جبهه النصره ، با مشارکت حداقل 30 دستگاه تانک از مدلهای تی 55 و تی 72 و چندین دستگاه نفر بر زرهی ، و صدها خودروی مجهز به انواع توپها و مسلسلهای سنگین و خمپاره انداز و کاتیوشا، بطور همزمان به کلیه 40 پاسگاه نظامی (به عربی=حاجز) مستقر در در نوار مرزی (به طول 13 کیلومتر و عرض 3 کیلومتر) حاشیه این دو پادگان آغاز شد.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

مدت زمان آغاز حملات تا اشغال کامل این دو پایگاه حدود 36 ساعت بوده است و تمرکز هجوم زمینی در 12 ساعت اول ، بر روی 8 پاسگاه اصلی (ذکر شده در بالا) بوده است که پس از چند ساعت نبرد با عقب نشینی نیروهای ارتش سوریه مستقر در آنها ، پس از عقب نشینی مدافعان ، به اشغال کامل تروریستهای جبهه النصره در آمده اند. با تشدید فشار های حملات تروریستها ، نیروهای ارتش سوریه مستقر در پادگان "وادی الضیف" با کلیه تسلیحات سنگین و تانکهای موجود به پادگان "الحامدیه" منتقل شدند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

ممکن است بسیاری از مخاطبین با خود فکر کنند که چرا نیروهای ارتش سوریه از پادگان وادی الضیف در شرق شهر معره النعمان عقب نشینی کردند؟ در پاسخ باید گفت که این به نقشه فرماندهان گروه تروریستی "جبهه النصره" مبنی بر ایجاد جدایی میان دو پادگان از طریق اشغال تپه های "بنصره" و "السواده" که ضمن قرار گرفتن در منطقه میانی این دو پادگان قرار گرفته اند ، دارای اشراف ارتفاع و بصری و در نتیجه اشراف آتش دقیق توپخانه ای بر هر دو پادگان نیز می باشد.

بدیهی است هدف تروریستها از اشغال و استقرار تانک و توپ بر روی این دو تپه قتل عام کلیه افسران و سربازان موجود در این دو پادگان بوده است. نبردهای شدیدی در طول روز و شب گذشته میان دو طرف در جریان بود که به هلاکت حداقل 200 تروریست تکفیری و مجروحیت صدها نفر دیگر (به اعتراف مرکز حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان دولت سوریه مستقر در لندن) و شهادت دهها نفر از نیروهای ارتش سوریه انجامید. دراین میان گروهی از سربازان ارتش سوریه که در درگیریها مورد اصابت گلوله و ترکش واقع شده و به بیمارستان صحرایی مستقر در گوشه ای از پادگان الحامدیه منتقل شده بودند با عقب نشینی سایر نیروها به چنگال تکفیریها افتاده و همگی با شلیک تیر خلاص به شهادت رسیدند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
شلیک تیر خلاص و ذبح  سربازان مجروح ارتش سوریه بستری در بیمارستان میدانی پادگان الحامدیه


یکی از مهمترین نکاتی که در نبردهای شدید در گرفته میان ارتش سوریه و تروریستها مورد توجه رسانه ها و کارشناسان نظامی قرار گرفت ، استفاده گسترده تروریستهای جبهه النصره از تسلیحات آمریکایی علی الخصوص "موشک انداز تاو نسل 2 "بود که نقش بسیار مهمی در انهدام چندین دستگاه تانک و نفر بر مدافع محوطه دو پادگان و تسریع در فروپاشی و انهدام خطوط دفاعی نیروهای ارتش سوریه داشته است.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
استفاده گسترده تروریستهای تکفیری جبهه النصره از موشکهای آمریکایی پیشرفته تاو نسل 2 علیه تانکهای ارتش سوریه


گفتنی است این موشکها از سوی دولت "ایالات متحده آمریکا" تحت عنوان "کمک به گروههای میانه رو!! مخالف دولت سوریه" به دست گروه تروریستی "جبهه ثوار سوریه"به فرماندهی حمال معروف رسیده بود که طی درگیریهای ناشی از اختلافات داخلی جبهه ثوار سوریه با جبهه النصره که منجر به اشغال مقر فرماندهی جمال معروف در حاشیه غربی استان ادلب گردید ، به چنگ گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره (شعبه رسمی شبکه القاعده در سوریه) رسیده است.

پیشتر ناظران بین المللی و سازمانهای مبارزه با تروریسم به دولت آمریکا نسبت به احتمال قریب به یقین افتادن تسلیحات جدید اهدایی این کشور به دست تروریستهای شبکه القاعده همچون داعش و جبهه النصره هشدارهای مکرری داده بودند. این تسلیحات از طریق مرز زمینی شمالی با هماهنگی سازمان اطلاعات دولت ترکیه و مرزهای جنوبی از طریق سرویس اطلاعاتی کشور اردن به تروریستهای تکفیری ارتش آزاد و جبهه النصره تحویل شده است.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛


هم اکنون صدها نفر از سربازان ارتش سوریه مستقر در این دو پادگان پس از سقوط "الحامدیه" سوار بر 12 دستگاه تانک و نفر بر و پس از تخریب اکثر خودروهای زرهی برجای مانده در داخل پادگان الحامدیه ، ابتدا به روستای "بسیدا" در جنوب پادگان الحامدیه فرار کرده و با سر رسیدن واحدهای خودرویی و زرهی جبهه النصره و موشک باران و گلوله باران شدید این روستا پس از درگیریهای پراکنده مجددا به روستای "معر حطاط" عقب نشینی نمودند. به گزارش منابع رسانه ای نزدیک به ارتش سوریه اکثر این افراد خود را با استفاده از تاریکی شب به شهر مورک واقع در شمال استان حماه که هم اینک اردوگاه اصلی نیروهای ارتش سوریه به فرماندهی "سرهنگ سهیل حسن" می باشد رسانده اند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
گروهی از نظامیان پادگان اشغال شده وادی الضیف که از شرایط مه آلود هوا خود را به اردوگاه ارتش سوریه در شهر مورک رسانده اند.

لازم به ذکر است که در مسیر عقب نشینی سربازان و افسران پادگانهای وادی الضیف و الحامدیه به سمت شهر مورک ، گروهی از آنها در کمین یگانهای نظامی جبهه النصره افتاده و پس از درگیریهای شدید ، تعدادی به اسارت تروریستهای تکفیری در آمده و گروهی نیز به شهادت رسیدند.

نکته دیگر مربوط به میزان پشتیبانی هوایی ارتش سوریه از مدافعان دو پادگان حامدیه و وادی الضیف می باشد. در طول نبردهای میان دو طرف به دلیل ناساعد بودن اوضاع جوی منطقه تا سقوط این دو مرکز نظامی امکان جندانی برای پشتیبانی هوایی وجود نداشته است ولی به محض مناسب شدن وضع هوا ، هواپیماهای نیروی هوایی ارتش سوریه اقدام به حملات بسیار سنگینی به مواضع تروریستها درروستاهای "کفرومه ، قمیناس ، کفرنبل ، معرشورین و کفر تخاریم" حمله کرده و آنها را بشدت بمباران کردند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
بمباران مواضع تروریستها در روستاهای اطراف پادگانهای وادی الضیف و الحامدیه از سوی بمب افکنهای ارتش سوریه


علت حمله به این روستاها ایفای نقش ساکنین در حمله به مراکز ارتش سوریه و استقرار دهها پایگاه گروه تروریستی جبهه النصره در آنها  بوده است. خصوصا اینکه بلافاصله پس از اعلان خبر اشغال الحامدیه و وادی الضیف اهالی این روستاهای تکفیری نشین به خیابانها آمده و با توزیع شیرینی و پایکوبی از کشتار سربازان بی گناه و در محاصره ارتش سوریه بشدت ابراز شادمانی کردند.

با سقوط دو پادگان استراتژیک ارتش سوریه پیش بینی می شود که جبهه النصره و گروههای هم پیمان آن بخشی عظیم نیروهای نظامی و تسلیحات به یغما رفته از "وادی الضیف و الحامدیه" را به جبهه نبرد حاشیه شمالی حلب که این روزها صحنه عملیات سرنوشت ساز "محاصره شهر حلب و جداسازی آن از حاشیه شمالی و مرزهای ترکیه" می باشد ، منتقل کنند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

بازتاب رسانه ای عملیات جبهه النصره

اشغال پادگانهای ارتش سوریه در اطراف شهر معره النعمان با بازتاب گسترده رسانه ای مواجه شده است. مهمترین بازتاب دهنده عملیات گروه تروریستی جبهه النصره بر علیه پادگانهای ارتش سوریه در جنوب استان ادلب، شبکه تلویزیونی "الجزیره قطر بوده است. کشور قطر خود یکی از 3 راس اصلی حامی تروریسم تکفیری در منطقه خاورمیانه خصوصا کشورهای عراق و سوریه است. در این میان بازوی رسانه ای خاندان سلطنتی حاکم بر این کشور یعنی "شبکه تلویزیونی الجزیره" از زمان تاسیس در سال 1996 تا کنون یکی از بزرگترین حامیان گروههای تروریستی تکفیری در منطقه خاورمیانه بوده است. در پی بروز بحران نظامی در سوریه ، شبکه الجزیره به پوشش گسترده فعالیتها و جنایات گروههای تروریستی– تکفیری بین المللی همچون داعش و جبهه النصره و ارتش آزاد  علیه مردم  دولت و ارتش ملی سوریه پرداخته است.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
گزارش تصویری شبکه الجزیره قطر از پادگان حامدیه و وادی الضیف همزمان با اشغال آنها از سوی تروریستهای جبهه النصره

اما شاید اوج همکاری و همدستی این شبکه حامی تروریسم در منطقه را بتوان به پخش گزارشهای مکرر و مستقیم از اردوگاه نظامی گروه تروریستی – بین المللی جبهه النصره (شعبه رسمی القاعده در سوریه) در حاشیه عملیات نظامی علیه پادگانهای وادی الضیف و الحامدیه واقع در جنوب استان ادلب سوریه دانست که طی آن خبرنگار شبکه الجزیره از شیوه کشتار سربازان ارتش کشور سوریه بدست تروریستهای تکفیری گزارشهای مبسوطی منتشر کرده اند. در کنار پخش گزارشهای میدانی ، اقدام این شبکه در پخش زنده مصاحبه فرمانده ارشد گروه تروریستی النصره در نبردهای منجر به اشغال این دو پادگان نظامی خود مهر تاییدی بر همدستی و شریک بودن الجزیره در جنایات تروریستها علیه ملت سوریه ارزیابی می شود.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

رسانه های وابسته به جبهه النصره با برجسته کردن اخبار مربوط به تحولات این واقعه آن را نشانه قدرت بی بدیل این گروه و توانایی بالای عملیات خود عنوان کرده و با استفاده از فرصت پیش آمده برای تسویه حساب با گروههای رقیب خود مانند جبهه ثوار سوریه و داعش استفاده کرده اند.

 

تازه‌ترین تحولات سوریه؛


همچنین شیخ عبدالله المحیسنی عضو شورای امر به معروف و نهی ازمنکر شهر ریاض در عربستان سعودی که از سوی سرویس اطلاعاتی این کشور بعنوان مسئول شرعی جبهه النصره منصوب شده است پیش از آغاز عملیات نظامی علیه نیروهای ارتش سوریه با حضور در جمع تروریستها آنها را برای کشتار سربازان ارتش سوریه تشویق کرده و وعده گسترش حملات تروریستی به مراکز ارتش سوریه را داده است.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تحولات میدانی جبهه دیرالزور

محورهای عملیاتی در مناطق حاشیه ای فرودگاه نظامی دیرالزور در جنوب شرقی است شهر همچنان شعله ور است. پس از شکستهای پیاپی تلاشهای عناصر گروه تروریستی داعش برای نفوذ از محور های جنوبی و شرقی به داخل فرودگاه که در روزهای ابتدایی درگیریها به اشغال بخشی از مناطق استقرار نیروهای ارتش سوریه در منطقه حویجه الصکر و الجفره از سوی داعش منجر شده بود ، هم اینک از شدت حملات داعش کاسته شده و دو طرف مشغول محک زدن یکدیگر از طریق گلوله باران و خمپاره باران مواضع یکدیگر در طول نوار 4 کیلومتری خط تماس جبهات از شمال تا شرق و جنوب محیط فرودگاه هستند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
در این میان هواپیماهای نیروی هوایی ارتش سوریه بطور متناوب در آسمان منطقه حاضر بوده و برای دور نگاه داشتن واحدهای نظامی داعش از خط تماس با مواضع مدافعان ، به بمباران شدید مراکز استقرار و خطوط تدارکاتی – امدادی داعش درداخل شهر دیرالزور و شهرها و روستاهای حاشیه ای آن مانند شهرهای موحسن و میادین می پردازند. در یکی از این حملات ، بیمارستان شهر المیادین که در اشغال گروه تروریستی داعش قرار دارد ، بمباران شدید نیروهای ارتش سوریه قرار گرفت که منجر به هلاکت 5 فرمانده ارشد داعش با تابعیتهای کویتی (3 نفر) و تونسی (2 نفر) شده است. گفتنی است علت بمباران این بیمارستان کسب اطلاعات موثق از جلسه فرماندهان ارشد داعش در داخل آن بوده است.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

با توجه به سابقه حملات پیشین داعش به مراکز دیگر ارتش سوریه مانند "فرودگاه نظامی طبقه" در حاشیه شهر رقه ،  آرامش نسبی حاکم بر فضای جبهات عملیاتی منطقه ، نشان از قصد داعش برای حملات گسترده تر و غافل گیرانه تر برای رسیدن به مقصود دارد. در مقابل ارتش سوریه با افزایش توان دفاعی و تشدید تدابیر امنیت محیطی برای مقابله با هرگونه تهاجم جدید داعش آماده شده است. طی نبردهای دو هفته اخیر میان دو طرف تلفات زیادی بر جای مانده است.

در این میان سهم نیروهای داعش نسبت به ارتش سوریه چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی بسیار بسیار سنگین تر بوده است. در میان بیش از 300 کشته داعش (حداقل) در نبردهای حاشیه فرودگاه نظامی دیرالزور ، که 60 تن طی نبردهای 48 ساعته اخیر در محور "المریعیه" و "الجفره" به هلاکت رسیده اند ، نام چندین نفر از فرماندهان ارشد این گروه نیز به چشم می خورد که از میان آنها می توان به " ابواسامه اللیبی" فرمانده نظامی داعش در نبردهای منطقه جفره در شرق فرودگاه و ابودجانه مسئول یگان مهندسی و تخریب (بمبگذاری) داعش در استان دیرالزور و "ابوفاروق تونسی" فرمانده داعش در حاشیه غربی شهر دیرالزور اشاره کرد.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
ابوفاروق تونسی امیر داعش در حاشیه غربی دیرالزور بدست نیروهای ارتش سوریه به هلاکت رسید.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تحولات میدانی جبهه حلب

یکسال و نیم پس از آغاز عملیات ارتش سوریه وگروههای هم پیمان آن در مناطق حاشیه شمالی شهر حلب با هدف محاصره محلات داخل این شهر هم اکنون نبردها بر سر آخرین راه تنفسی تروریستهای تکفیری و مسیر امدادی آنها از مرزهای کشور ترکیه به شهر حلب در جریان است. کانون اصلی درگیریها در محور عملیاتی حندرات – الملاح قرار دارد که طی آن نیروهای ارتش سوریه و مجاهدین شیعه پس از تصرف مزارع بخش شرقی منطقه ملاح و نیمی از روستای ملاح ، برای بازپس گیری مناطق تحت اشغال تروریستهای تکفیری از گروههای "جبه اسلامی" ، "جبهه انصار دین (متشکل از تروریستهای چچنی و سعودی و ترک)" ، "جبهه النصره" ، "حرکت حزم" و "حرکت نور الدین زنکی (وابسته به گروه تروریستی ارتش آزاد)" درنبرد با تروریستها هستند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

نبردهای شدید هم اکنون میان نیروهای مجاهدین شیعه و تروریستهای تکفیری در جریان است. شب گذشته نیروهای تازه نفس از گروههای مختلف تروریستی با حمله به مواضع نیروهای مجاهدی شیعه و ارتش سوریه ، برای بازپس گیری بخشهای آزاد شده روستای ملاح اقدام کردند که با مقاومت اسطوره ای رزمندگان مواجه شده اند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

علت تلاشهای گسترده دو طرف برای تسلط کامل بر روستای ملاح به موقعیت ویژه جغرافیایی آن (مرتفع بودن) باز میگردد که امکان تسلط بصری و اشراف آتش کامل بر روی شهرها و روستاهای اطراف آن و خصوصا "اتوبان کاستیلو" آخرین شاهراه امدادی تدارکاتی تروریستهای تکفیری اشغالگر برخی محلات داخل شهر حلب را فراهم می آورد.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

به همین دلیل نیروهای ارتش سوریه برای تثبیت موقعیت خود بر این منطقه و در مقابل تروریستها برای بازپس گیری مواضع از دست رفته خود طی عملیات چند روز پیش مجاهدین شیعه (حزب الله ، تیپ سرافراز فاطمیون ، دفاع وطنی ، تیپ زینبیون) تلاش می کنند. طی نبردهای چند روز اخیر تعدادی از رزمندگان ارتش و گروههای متحد آن به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند که پیکرهای حدود 10 نفر از آنها به دست گروه تروریستی جبهه اسلامی (مزدور دولت وسرویس اطلاعاتی ترکیه) افتاده است.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

در مقابل آمار تلفات و مجروحین تکفیریها به صدها نفر رسیده است. دهها جنازه از تروریستهای تکفیری در زمینهای کشاورزی اطراف منطقه الملاح پراکنده شده است. بیمارستانهای میدانی گروههای تکفیری در شهر حریتان مملو از اجساد و مجروحین نبردهای چند روز گذشته با مجاهدین شیعه شده است. بلندگوهای مساجد در شهرهای حاشیه شمالی استان حلب که دارای بافت عموما تکفیری می باشند از مردم خواسته اند تا بر علیه ارتش سوریه سلاح به دست گیرند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
تصاویر تعدادی از هلاک شده های گروههای تروریستی در نبردهای جبهه الملاح که از ملیتهای سوری، سعودی، چچنی  و ازبک می باشند.

توپخانه ارتش سوریه و حزب الله بشدت مواضع گروههای تروریستی را در طول خط تماس با مجاهدین شیعه و رزمندگان ارتش هدف گلوله باران قرار داده اند. هواپیماهای نیروی هوایی ارتش سوریه نیز چندین بار مراکز استقرار و خطوط مواصلاتی تروریستها مستقر در "حریتان" "حیان" ، "عندان" ، "مایر" ، "بیانون" و  "کفرحمزه" که مرکز اصلی تدارکات – پشتیبانی تروریستها در نبردهای محور الملاح  هستند را بمباران کرده اند.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

به موازات آن بالگردهای جنگی ارتش سوریه نیز 4 بشکه انفجاری بر روی "حریتان" و دو بشکه انفجاری بر روی مواضع تروریستها در منطقه "حیان" پرتاب کرده اند. شهرهای "حیان ، عندان و حریتان" مثلث تدارکات نیرو و تسلیحات و تدارکات و امداد رسانی نظامی تروریستهای تکفیری برای عملیات نظامی در محورهای "نبل و الزهراء و الملاح" هستند. هر چقدر بر میزان حملات هوایی و موشکی و توپخانه ای ارتش سوریه بر شهرهای مذکور افزوده گردد امکان تحرک آزادانه و تاثیر گذاری تروریستها بر محورهای عملیاتی جبهه ملاح و نبل و الزهراء تاثیر مثبت خواهد داشت.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

به موازات نبردها در جبهه ملاح ، رزمندگان تیپ فلسطینی "قدس" ، در محور عملیاتی " البریج – اردوگاه حندرات" علیه واحدهای نظامی تروریستهای تکفیری وارد عمل شده اند. درگیریها میان دو طرف به محلات داخلی این اردوگاه کشیده شده است و با شدت ادامه داشته و  از انواع سلاحهای سنگین و توپخانه و خمپاره در آن استفاده می شود .

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

طی دو روز گذشته از شدت نبردها در این محور کاسته شده و توجهات دو طرف درگیری به محور عملیات الملاح معطوف بوده است که از روز گذشته صحنه نبرد عاشورایی مجاهدین شیعه از گروههای حزب الله ، دفاع وطنی ، تیپهای فاطمیون و زینبیون و  ارتش سوریه با تروریستهای تکفیری است. حمله گسترده رزمندگان تیپ فلسطینی قدس به مواضع تروریستها در اردوگاه حندرات با هدف تمرکز زدایی از توان نظامی تروریستها از روی محور عملیاتی الملاح و  کاهش فشار نظامی بر روی رزمندگان ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که عملیات ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن با هدف محاصره شهر حلب و جداسازی آن از حاشیه شمالی  (مناطق هم مرز با کشور تروریست پرور ترکیه) از اواسط سال گذشته آغاز شده و  نخستین گام  در این راه ، قطع شاهراه امدادی – تسلیحاتی تروریستهای اشغالگر برخی محلات شهر حلب از مرزهای ترکیه بوده است به همین منظور نیروهای جبهه خودی با اجرای عملیات از مبدا "شهرک صنعتی شیخ نجار در شمال شرق شهر حلب" حملات خود را مرحله به مرحله برای بازپس گیری مناطق تحت اشغال تروریستها در جاشیه شمالی حلب به اجرا گذاشتند و اکنون تنها چند کیلومتر با این شاهراه (اتوبان کاستیلو) فاصله دارند و این موفقیتها مدیون و مرهون خون پاک شهدای ارتش سوریه و مجاهدین شیعه خصوصا مستشاران نظامی سپاه پاسداران ، رزمندگان حزب الله ، تیپ سرافراز فاطمیون و دفاع وطنی (بسیح مردمی سوریه) می باشد.

گفتنی است تروریستهای تکفیری با علم به اینکه قطع راه امدادی از مرز کشور ترکیه به داخل شهر حلب به معنای مرگ تدریجی آنها خواهد بود ، تلاشهای فراوانی برای ممانعت از انسداد خطوط مذکور بعمل آوردند و دهها عملیات اصلی و ایذایی با هدف جلوگیری از موفقتی جبهه خودی اجرا کرده اند که آخرین آنها عملیات دو روز پیش بر علیه پادگانهای ارتش سوریه در حاشیه شهر معره النعمان واقع در جنوب استان ادلب سوریه (هم مرز با کشور ترکیه) بوده است که مهمترین هدف آن ایجاد خط ارتباطی – تسلیحاتی – تدارکاتی از مرزهای ترکیه تا محلات غرب شهر حلب می باشد. درصورت محاصره شهر حلب تروریستهای فعال در محلات داخلی آن تنها دو راه پیش روی خود خواهند داشت:

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

اولا : در خوشبینانه ترین حالت به سرنوشت همقطارانشان در محله قدیمی شهر "حمص" (حمص القدیمه) دچار خواهند شد. بدین شکل که پس از مدتی محاصره و تمام شدن ذخایر مواد غذایی و تسلیحاتی و وارد آمدن حداکثر تلفات به سازمان رزم آنها ، با دولت و ارتش سوریه بر سر میز مذاکره خواهند نشست و پس از خلع سلاح کامل با بهمراه داشتن تسلیجات سبک و انفرادی خود (البته با سوزنهای شکسته!!) سوار بر اتوبوسهای سبز رنگ ارتش سوریه به مناطق تعیین شده از سوی دولت که احتمالا شهرها و روستاهای حاشیه شمالی حلب و نزدیک مرزهای کشور ترکیه به طرز خفت باری تبعید خواهند شد.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛
خروج خفت بار تروریستهای تکفیری مستقر در بخش قدیمی شهر حمص پس از خلع سلاح

دوما : "نبرد با نیروهای ارتش و گروههای هم پیمان آن"و هلاکت قطعی بدست رزمندگان شیعه و ارتش سوریه و جمع آوری اجسادشان با خودروهای راهسازی (لودر!) و دفن در  مکان تخلیه زباله شهر حلب!

هرچند که نبرد خیابانی میان ارتش تروریستها منجر به وقوع تلفاتی در میان غیر نظامیان خواهد گشت ولیکن اگر گریزی از آن نباشد تنها و آخرین راه حل موجود پیش روی دو طرف خواهد بود.

تازه‌ترین تحولات سوریه؛

 
ورود نیروهای پیشمرگه به سنجار+ تصاویر
ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، نیروهای پیشمرگه کُرد پس از نبرد با عناصر گروه تروریستی داعش، شهر سنجار (شنگال) در شمال عراق را به طور کامل از اشغال آنان بیرون آوردند.

براساس این گزارش، پس از آنکه از صبح شنبه، نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در عملیاتی گستردە از چند محور به سوی شهر سنجار پیشروی کردند توانستند وارد مرکز این شهر شوند.

در این بارە «آشتی کوچر» فرماندە نیروهای مدافع سنجار ضمن اعلام خبر آزادسازی سنجار از اشغال داعش، اعلام کرد که نیروهای کرد توانسته‌اند به طور کامل مرکز سنجار را کنترل کنند.

وی افزود که پیشروی‌های نیروهای پیشمرگه و دیگر نیروهای کرد با پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی برای کنترل کامل منطقه و پاکسازی آن از تروریست‌های داعش ادامه دارد.

این پیشروی یک روز پس از آن صورت گرفت که نیروهای پیشمرگه موفق شده بودند، محاصره چند ماهه کوهستان سنجار را بشکنند. هزاران نفر از ساکنان اقلیت ایزدی منطقه سنجار در این کوه، محاصره شده بودند.

منابع امنیتی در کردستان عراق اعلام کردند این عملیات که با هماهنگی کامل میان بغداد – اربیل آغاز شده است، سرآغاز آزادی زنجیره‌ای شهرهای مهم استان نینوا از جمله موصل مرکز استان و تلعفر شهر شیعه نشین حد فاصل موصل و سنجار خواهد بود.

پاکسازی ارتفاعات سنجار در هفته گذشته توسط نیروهای ارتش و پیشمرگه کرد، هزاران نفر از ایزدی‌هایی را که به کوه‌های این منطقه پناه برده بودند، از محاصره خارج کرد و منطقه اکنون آماده نبرد نهایی برای آزادی شهرهای سنجار، تلعفر و در ‌‌نهایت موصل شده است.

با انجام این عملیات مناطق شمال غرب استان نینوا و هم مرز سوریه از اشغال داعش خارج شده و این گروه از سه محور در موصل به محاصره در می‌آید. 

نیروهای داعش در مرداد ماه گذشته در پی پیشروی‌های خود در استان نینوا وارد شهر سنجار شد و مدافعان پیشمرگه کرد پس از مدت کوتاهی مقاومت این شهر را ترک کرده و صد‌ها هزار ایزدی ساکن این شهر گرفتار داعش شدند.

سقوط سنجار یک فاجعه انسانی بود که طی آن هزاران نفر از ایزدی‌ها کشته شده و زنان و دختران آنان به بردگی و جهاد نکاح برده شدند و هزاران نفر از آنان نیز در ارتفاعات این شهر پناه گرفتند.

همچنین هزاران نفر از ایزدی‌ها با عبور از مرز و از طریق خاک سوریه به کردستان عراق رفتند و حدود چهار هزار نفر نیز در استان «حسکه» سوریه و در اردوگاه آوارگان اسکان یافتند.

 

منبع: ابنا

 
پرشمارترین اتباع غربی در میان داعش +نمودار
ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد انگلیسی‌ها بیش از هر کشور دیگری در غرب، به تروریست‌های داعش پیوسته‌اند.

بر اساس اطلاعات رادیوی آزاد اروپا، در میان کشورهای غربی، انگلیس بالاترین آمار را در میان اعضای گروه تروریستی داعش دارد و بعد از عربستان سعودی با رتبه اول و تونس با رتبه دوم در میان تمامی تروریست‌های داعشی رتبه سوم را داراست.

بر اساس این آمار حداقل 500 و تا 2 هزار انگلیسی تا کنون به داعش پیوسته‌اند. این در حالیست که دولت انگلیس، انگلیسی‌های عضو داعش را حداقل 600 تن عنوان کرده بود.

پرشمارترین اتباع غربی در میان داعش +نمودار
این گزارش بعد از پیوستن داعش به ائتلاف آمریکایی علیه داعش تهیه شده است. انگلیس که اصلی‌ترین حامی اروپایی تروریست‌های فعال در سوریه به شمار می‌آید، یکی از اعضای ائتلاف تحت رهبری آمریکا است. مقامات انگلیسی با اشاره به احتمال بازگشت خود از خاورمیانه و انجام اقدامات تروریستی، تمهیدات سختگیرانه‌تری از جمله ابطال گذرنامه و بازداشت افراد در فرودگاه را در دستور کار قرار داده‌اند.
 
منبع: فارس

 
داعش 2 مرقد دیگر را منفجر کرد
ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق و به نقل از پایگاه اینترنتی السومریه ،یکی از این مراقد متعلق به شرجی السید صالح الصمیدعی بود که در مناسبتهای دینی هزاران نفر از مردم عراق به زیارت آن می رفتند.

تروریست‌های داعش ، مرقد قبه شعیب و مقبره السید یحیی مربوط به دوره عباسی ، مرقد و مسجد امام محمد الدری از نوادگان امام موسی کاظم (ع ) و مرقد السید صالح النعیمی را منجر کرده بودند.

گفتنی است عناصر داعش در چند ماه گذشته پس از تصرف مناطق شمال و غرب عراق تعداد زیادی از مساجد و مقبره های مقدس و مذهبی مردم عراق را منفجر کردند.

طراح انفجار مراقد پیامبران در موصل عراق کشته شد
در همین حال شورای امنیت کردستان عراق اعلام کرد : شهاب احمد اللهیبی معروف به ابو سعد یکی از معاونان ابوبکر بغدادی و طراح انفجار مراقد پیامبران در موصل کشته شد.

این تروریست داعشی ، در زمان رژیم صدام وابسته به حزب بعث بود و همزمان با سرنگونی رژیم صدام ، به گروه القاعده پیوسته و دو بار هم در زندان های بوکا و ابو غریب عراق بازداشت و سپس آزاد شده است.

در حمله داعش به موصل ، اللهیبی از سوی ابوبکر بغدادی به عنوان مسوول امنیت موصل گمارده و در آنجا به ابو قتاده معروف شد.

وی مسوول ترور صدها شهروند موصلی و مسوول جنایت کشتارجمعی ترکمن های شیعه موصل، شبکی ها و کردهای ایزدی در موصل بوده است.

وی همچنین طراح اصلی انفجار مراقد پیامبران از جمله مرقد یونس نبی و شیت نبی بوده است.

 
دستگیری سرکرده‌ داعشی هنگام ورود به ‎کربلا
ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، خبرگزاری عراقی «الیوم الثامن» در خبری نوشت: یک مقام امنیتی در استان کربلا، امروز (یکشنبه) اعلام کرد که نیروهای اطلاعاتی کربلای معلی موفق شدند شنبه شب معاون والی داعش در جنوب عراق را که قصد داشت از یک محور در استان الانبار، وارد کربلا شود، دستگیر کردند.

این منبع افزود: این فرد قصد داشت، یک عملیات شناسایی و اطلاعاتی در کربلا در راستای منافع تکفیری‌ها انجام دهد. اما به دلیل در دست بودن اطلاعاتی مبنی بر قصد تروریست‌ها برای انجام حمله تروریستی در کربلا، این عملیات اجرایی شد.
منبع: فارس

 
داعش عامل به هلاکت رسیدن ۱۹۰ نفر از نیرو‌هایش را ذبح کرد + عکس (۱۸+)
ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق،گروه تروریستی داعش روز گذشته یک شهروند سوری را به اتهام همکاری با ارتش سوریه، در ملاعام در شهر حلب واقع در شمال سوریه، اعدام کرد.

تکفیر‌های داعش این متهم را که به صورت صلیب به پشت کامیونی بسته بودند ابتدا در مناطق مختلف شهر حلب چرخانده و پس از آن با قرائت اتهامات وی در ملا عام، سر او را بریدند.

این فرد که نامش «حسین حاج احمد» عنوان شده اعتراف کرده که نیروهای بشار اسد از وی خواسته‌ بودند دستگاه‌های الکتریکی برای ردیابی در اماکن محل تجمع داعش قرار دهد تا از طریق این دستگاه‌های ردیابی، جنگنده‌ها بتوانند تعداد بیشتری از نیروهای داعش را بکشند.

در ویدئویی که گروه تروریستی داعش منتشر کرده متهم اعتراف می‌کند که با نیروهای امنیتی بشار در تماس بوده و با همکاری و هماهنگی آن‌ها دستگاه‌های ردیابی را در ۱۱ نقطه تجمع نیروهای داعش قرار داده است.

داعش این شخص را متهم کرده که با قرار دادن این دستگاه‌های ردیاب باعث کشته شدن ۱۹۰ تن از نیرو‌هایش در حملات هوایی ارتش سوریه شده است.

منبع: ابنا

 
جنگ علیه داعش در فضای آنلاین+عکس
ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، همزمان با دنیای واقعی، جنگ علیه گروه تروریستی داعش در جبهه مجازی جریان دارد.

هفته پیش، پس از انتشار خبر قتل «آلن هنینگ» به دست گروه عناصر داعش فعالیت‌های آنلاین امید اندکی به وجود آورد.

در یک مورد، از جمعه تا شنبه شب، پروپاگاندای آنلاین داعش تحت الشعاع عملکرد مخالفان این گروه قرار گرفت که از هشتگ «#نه‌بنام‌من» در اینترنت به شکل گسترده‌ای استفاده می‌کردند.

تنها چند ساعت بعد از انتشار خبر مرگ هنینگ، مسلمانان ساکن کشورهای غربی که از این واقعه شوکه و اندوهگین بودند با استفاده از این هشتگ، خشم خود را از ربوده شدن مذهبشان نشان دادند.

این هشتگ با الهام از فعالیت‌های سازمانی انتشار یافت که «بنیاد تغییر فعال» نام دارد و هدفش مبارزه با افراطی‌گری است.

جنگ علیه داعش در فضای آنلاین+عکس

تخمین زده می‌شود که پیام هشتگ «#نه‌بنام‌من» تاکنون به ۳۰۰ میلیون نفر رسیده باشد

«حنیف قادر» از بنیاد تغییر فعال می‌گوید او و همکارن جوانش، این کارزار را به دلیل ناشنیده ماندن صدای بخش وسیعی از مسلمانان معمولی راه انداختند. آن‌ها می‌خواستند فضای مجازی اشغال شده به دست داعش را پس بگیرند.

وی می‌گوید: کارزار ما یک پیام ساده دارد؛ اینکه مسلمانان و غیرمسلمانان می‌گویند آنچه روی می‌دهد به نام اسلام نیست، به نام هیچ مذهب دیگری هم نیست. این پیام خیلی قوی و ساده است.

تخمین زده می‌شود که پیام هشتگ «#نه‌بنام‌من» از زمان اولین انتشارش روی شبکه یوتیوب در ماه سپتامبر تاکنون به ۳۰۰ میلیون نفر رسیده باشد. برای ایده ساده‌ای که در شرق لندن متولد شده، این میزان بد نیست.

در حال حاضر نبردی آنلاین بین گروه تروریستی داعش و تقریبا همه افرادی که مخالف آن‌ها هستند جریان دارد.

پیش‌تر داعش با استفاده از فضای آنلاین، میدان نبرد را به عنوان عرصه جهاد معرفی می‌کرد که هر کس می‌تواند بی‌توجه به آن، به زندگی اشرافی خود ادامه دهد، یا با پیوستن به این عرصه همچون شهیدی با عزت بمیرد.

به تدریج پیام‌های گروه داعش در فضای آنلاین، بنیادگرایانه‌تر و خشن‌تر شد. آن دسته از نیروهای داعش که از انگلیس بودند شروع کردند به استفاده از ادبیات و تصاویر بازی‌های ویدیویی پرطرفدار مثل «ندای وظیفه»، با این ادعای ساده انگارانه که همچون بازی‌های کامپیوتری، «عمری دوباره» در بهشت در انتظار است.

جنگ علیه داعش در فضای آنلاین+عکس

آلن هنینگ، امدادگر انگلیسی که به دست داعش در سوریه ذبح شد


«شیراز ماهر» و همکارانش در کینگز کالج لندن تاکنون گسترده‌ترین مطالعه را درباره رفتار آنلاین تکفیری‌ها در سوریه انجام داده‌اند.

ماهر آنچه را در فضای آنلاین روی می‌دهد نبردی سنگین و بی‌سابقه می‌داند: «به معنای دقیق با هزاران شبه نظامی خارجی از همه نقاط جهان مواجهید که در حال استفاده از شبکه‌های اجتماعی هستند تا پیام خود درباره جهاد را انتقال دهند.»

این پژوهشگر می‌گوید: اگر من جوانی ۲۰ ساله در برادفورد باشم که در فکر رفتن به سوریه است به راحتی می‌توانم در فضای آنلاین با یک ۲۰ ساله دیگر از بیرمنگام، لندن یا منچستر صحبت کنم و از تجربیات آن‌ها برای رفتن به چنین سفری مطلع شوم.

شیراز ماهر می‌گوید انگیزه شبه نظامیان برای رفتن به سوریه «باور عمیق» آن‌ها به شهادت و مستقیم رفتن به بهشت است اما این باور را می‌توان از بین برد.

وی می‌گوید: «نکته جالب این است که به آن‌ها بگوییم اساسا قرار است بروند تا در یک جنگ قدرت شرکت کنند. باید از آن‌ها پرسید آیا مطمئنید که در صورت کشته شدن در چنین جنگی، شهید محسوب خواهید شد؟ این نکته واقعا می‌تواند افراد بسیاری را به دوباره فکر کردن وادارد.»

جنگ علیه داعش در فضای آنلاین+عکس

داعش در تبلیغاتش برای جذب نیرو از اصطلاحات و تصاویر یک بازی ویدیویی به نام «ندای وظیفه» استفاده می‌کند

منبع: ابنا

 
سعد الله زارعی در گفتگوی ویژه خبری:
ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی

عراق تا 6 هفته آینده از تروریسم پاک می شود/

 

 

خواب پدرخوانده های داعش برای عراق/

 

 

سنجار قله مهم داعش بود

به گزارش مشرق، سعد الله زارعی در برنامه گفتگوی ویژه خبری 29 آذر ماه در خصوص دلایل و اهمیت آزادسازی منطقه سنجار عراق از دست تروریست های داعش گفت: پیروزی داعش در تصرف مناطق عراق یک پیروزی نظامی بود که به خاطر رخنه های موجود در عراق به وقوع پیوست و از سوی داعش مورد سوء استفاده قرار گرفت و موجب شد این سه استان را تصرف کنند و بدون این که گلوله ای شلیک کنند به کمک یک سلسله زد و بند های پشت صحنه و کمک اطلاعات سرویس های غربی موفق شوند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به این که ساختار عراق به خاطر این پیشروی ها متزلزل شد اظهار داشت: یک اقدام اولیه در عراق انجام شد و در همان هفته های اول حرکت داعش به سمت نجف و کربلا متوقف شد و آن ها کم کم به عقب رانده شدند و سپس عملیات های بزرگتر انجام شد.

وی در بیان این عملیات ها به آزاد سازی آمرلی و جرف الصخر اشاره کرد که در نتیجه آن کمر داعش شکسته شد و سپس عملیات های دیاله و الانوار بساط داعش را برچید.

زارعی با اشاره به این که نیروهای داعش عمدتاً در استان نینوا استقرار داشتند افزود: در عملیات سنجار محور عملیات پیش مرگ ها و نیروهای مردمی بودند.

وی در توضیح مختصات جغرافیایی سنجار تصریح کرد: سنجار از یک طرف متصل به کردستان بود و می توانست اهرم فشاری بر روی کردها باشد و از طرف دیگر به ترکیه متصل بود و می توانست آن جا را مورد فشار قرار دهد.

زارعی سنجار را یک منطقه استراتژیک برای داعش عنوان و تاکید کرد: خارج شدن از این منطقه به معنی این است که آن ها یک قله مهم را از دست داده اند.

وی عملیات سنجار را بیان کننده رسیدن عراق به این خود باوری که بدون کمک های خارجی می تواند تروریست را دفع کند عنوان کرد.

زارعی در ادامه خاطر نشان کرد: بازپس گیری سنجار نشان می دهد داعش توان مقابله با نیروهای مردمی را ندارد و تا 6 هفته آینده عراق از تروریسم پاک می شود.

در ادامه این گفتگو مسعود الجیاشی گفت: در این اوضاع امنیتی اگر چه این نیروهای کوردل به ملت عراق شوک وارد کردند اما مردم عراق توانستند با این شوک امنیتی مقابله کنند و مسئولان امنیتی هم خیلی زود از این شوک امنیتی بیدار شدند.

وی تاکید کرد: سه هزار نیروی داعشی جنگ آور نیستند و پیروزی های اولیه آن ها به خاطر خیانت های دیگران بوده است و در روزهای آینده خیانت گران معلوم می شوند.

وی افزود: همه مردم عراق و مرجعیت در مقابل تروریست ها یک دل هستند.

 

وی ادامه داد: دولت مرکزی و مردم عراق اراده کردند تا در برابر چالش ها بایستند و وزارت کشور و دفاع تغییر کرد و ما نمی توانیم اجازه دهیم که هر جنایتی ضد بشریت رخ دهد.

 

*** پدرخوانده های داعش خواب های بدی برای عراق دیده بودند/ ما از کمربند امنیتی عراق شروع کردیم

کارشناس مسائل امنیتی با اشاره به تلاش دولت و ملت عراق با وجود وحدت و همدلی تاکید کرد شیعه و سنی برای منافع ملی به پا خواسته اند و ما از کمربندی عراق شروع کردیم تا بتوانیم با یک هماهنگی مناسب در برابر پدر خوانده های داعش و داعش که خواب های بدی برای عراق دیده بودند ایستادگی کنیم و ظرفیت های لازم را ایجاد کردیم.

*** مواضع جمهوری اسلامی به عراق کمک کرد

الجیاشی با اشاره به پیروزی های اخیر ملت عراق گفت: ما جرف الصخر و فلوجه را آزاد کردیم و منطقه به منطقه و وجب به وجب با جنگ نامنظم پیش رفتیم و مواضع جمهوری اسلامی خیلی به ما کمک کرد و اگر این کمک ها نبود نمی توانستیم کمر راست کنیم زیرا گروه های تکفیری به دنبال این بودند که زیرساخت ها را منفجر و مردم را بکشند و آن ها اهداف استکبار را دنبال میکنند.

وی ادامه داد: شهر حدیثه و سامرا با قدرت مقاومت می کنند و افراد شیعه و سنی در کنار هم با داعش می جنگند زیرا داعشی ها به سنی ها رحم نکردند و چند نفر از عشایر ابونمر را کشتند و تاریخ و فرهنگ را نابود کردند.

*** پیش مرگ ها می دانستند امکان دارد آن چه بر سر سنجار آمد بر سد کرکوک و اربیل بیاید

این کارشناس مسائل امنیتی با اشاره به سبوعیت داعش و جلوه دادن وارونه آموزه های دینی تاکید کرد: در این عرصه همه وارد شدند و پیش مرگ های کرد اقدام کردند زیرا آن ها می دانستند آن چه بر سر سنجار آمد امکان داشت بر سر کرکوک و اربیل بیاید.

*** تا زمانی که باد پیروزی به سمت پرچم داعش و جبهه النصره می وزید شاهد موضع منفی آمریکا به این دو گروه نبودیم

در ادامه گفتگوی ویژه خبری سعد الله زارعی کارشناس ارشد امور غرب آسیا درباره نقش کشورهای منطقه در حمایت از گروهک های تروریستی و نقش آفرینی آمریکا در این زمینه اظهار داشت: اگر روند نگاه آمریکا و جبهه النصره داعش را مطالعه کنیم می بینیم که تا زمانی که باد پیروزی به سمت پرچم داعش و جبهه النصره می وزید شاهد موضع منفی آمریکا به این دو گروه نبودیم.

کارشناس ارشد امور غرب آسیا ادامه داد: پس از عملیات ارزشمند القصیر که در دو هفته آزاد شد و عملیات یبرود که در استان ریس که تروریست ها در آن مناطق شکست خوردند آمریکا احساس کرد که تروریست ها در موضع ضعف قرار دارند و پس از آن این کشور این گروه ها را تروریست تلقی کرد.

** عملیات موفق آمیز حزب الله در منطقه القصیر و یبرود/ برکناری بشار اسد به نوعی در دستور کار آمریکا قرار دارد

وی با اشاره به حمایت آمریکا از تروریست های تکفیری یادآور شد: برای مثال تسلیحات شیمیایی داعش و جبهه النصره توسط آمریکا به دولت منتسب می شد و آمریکایی برکناری بشار را به نوعی را در دستور کار قرار دادند.

** حمله هوایی صهیونیست ها در راستای کمک به جبهه النصره

زارعی با بیان این که حمله هوایی صهیونیست ها به حومه دمشق همزمان با پیش روی جبهه النصره به سمت دمشق بود تاکید کرد: واقعیت ها با مطالبی که در رسانه مطرح می شود متفاوت بوده و آن چه که فعلاً مشخص است داعش تهدیدی برای آمریکا و متحدانش نبوده اما برای مقاومت تهدید تلقی می شود و تا زمانی که آن ها باعث سایش جبهه مقاومت شوند آمریکایی ها سود خواهند کرد و چرا باید مانع این سود سرشار شوند.

600 بار حمله هوایی چه تاثیری بر روی تروریست ها داشت

وی ادامه داد: تا زمانی که آن ها علیه جریان مقاومت اقدام می کنند آمریکا هیچ اقدامی نخواهد کرد و فقط زمانی که نیاز باشد کمی عنان تروریست ها را در اختیار داشته باشند فشارهایی مثل بمباران های هوایی را اعمال می کنند که البته ادعا می کنند که بیش از 600 بار حمله هوایی کرده اند اما آثار این حملات هوایی کجاست و این یک بازی بی تاثیر می باشد.

الجیاشی در ادامه برنامه در پاسخ به سوالی پیرامون کج فهمی داعش از آموزه های دینی گفت: عربستان و بسیاری از کشورها رویکرد کج فهمی از اسلام را انتخاب کردند.


***
سوریه و عراق بیشترین متضرر شونده از گروه های تروریستی هستند

کارشناس مسائل امنیتی با اشاره به این که گروه های تروریستی از جمله داعش به ماشین آلات جنگی و افراد مزدور به راحتی در اختیار دارند ادامه داد: 80 کشور به گروه های تروریستی کمک می کنند به گونه ای که سوریه و عراق بیشترین متضرر شونده از گروه های تروریستی هستند.

وی با اشاره به نقش بسیار مهم دستگاه های جاسوسی و لابی صهیونیستی و گروه های تروریستی خاطر نشان کرد: داعش شاخه ای القاعده کرد البته باشد گفت تفاوت هایی از نظر تاکتیکی و راهبردی با القاعده دارد.

** پدیده تروریسم بلای بین المللی است

الجیاشی با اشاره به این که گروه های تروریستی داعش در جنگ های نامنظم و ورود به شهرها با القاعده تفاوت دارد اظهار داشت: پدیده تروریسم بلای بین المللی به حساب می آید.

کارشناس مسائل امنیتی با تاکید بر این که چرا کشورهای جهان مسئولیت پذیر نیستند افزود: نهاد های بین المللی باید صلح و امنیت را برای جهانیان از جمله مردم منطقه به ارمغان بیاورند.

وی با اشاره به این که محور مقاومت و کشورهای اسلامی از گروه های تروریستی متضرر شده اند ادامه داد: متاسفانه محور مقاومت هزینه های سنگینی را از بابت گروه های تروریستی متحمل شده اند.

الجیاشی با اشاره به این که آن ها به دنبال تجزیه امت های عربی و اسلامی هستند گفت: ما در عراق فریاد زدیم و خواستار کمک از جهانیان شدیم.

کارشناس مسائل امنیتی با بیان این که جوبایدن به خوبی می داند که این گروه ها را چه کسانی به وجود آورده اند اظهار داشت: آن ها برای روند سیاسی و دموکراسی به عراق نیامده اند بلکه اهداف دیگری را در سر دارند.

وی با اشاره به حمایت عربستان و قطر از تروریست افزود: گروه های انتحاری ، کودک کش هستند.

الجیاشی با اشاره به ضرورت حمایت سازمان ملل و شورای امنیت از محور مقاومت گفت: باید با این پدیده شوم مقابله کرد.

کارشناس مسائل امنیتی با اشاره به این که ترکیه در حال نفاق سیاسی با جوبایدن است گفت: آن ها به دنبال تکمیل اقدامات یکدیگر هستند.

وی با اشاره به سناریوها از پیش تعیین شده گروه های تروریستی برای انجام اقدامات خرابکارانه افزود: گروه های تروریستی از تاجیکستان، افغانستان و اسپانیا به ترکیه وارد شده اند به گونه ای که سرویس های جاسوسی انگلیس گزارش هایی در این باره منتشر کرده اند.

الجیاشی با تاکید بر این که آیا مسئولین در خواب هستند گفت: اگر چنین مسائلی برای رژیم صهیونیستی پیش می آمد باز هم ساکت می شدند.
کارشناس مسائل امنیتی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آینده وضعیت امنیتی عراق را چگونه ارزیابی می کنید گفت: ان شا الله با ادامه پیروزی ها آینده اوضاع امنیتی را خوب ارزیابی می کنیم به طوری که این پیروزی ها به نفع مردم خواهد بود.

وی با اشاره به این که باید از فرصت استفاده کرد و وجب به وجب خاکمان را پاکسازی کنیم اظهار داشت: باید از پیروزی های صورت گرفته بهره برداری لازم کنیم.

**
کفه ترازو در عراق به نفع مردم است

الجیاشی با تاکید بر این که باید تمام شکست های سال های گذشته را جبران کنیم گفت: البته هنوز ناهماهنگی هایی در کشورمان وجود دارد اما باید اعتراف کرد که کفه ترازو به نفع مردم است.

کارشناس مسائل امنیتی با اشاره به چهره حقیقی داعش گفت: آن ها دشمن اسلام ، انسانیت و بشریت هستند به گونه ای که همه با آن ها مخالف هستند.

**
داعش افکار پلید و شیطانی در سر دارد

وی با تاکید بر این که همه شهرهای کشورمان آماده نبرد با این گروه ها هستند خاطر نشان کرد: این گروه تروریستی افکار پلید و شومی را بر سر دارد.

الجیاشی با اشاره به عصر پیشرفت و تکنولوژی افزود: برخی می خواهند فشار سیاسی وارد کنند البته باید گفت: ملت یکپارچه عراق در برابر همه مخالفت ها و دشمنی ها مقاومت می کند.

کارشناس مسائل امنیتی با اشاره به زور و قدرت لابی صهیونیست ها ادامه داد: باید با آن ها تعامل تقابل کرد و این امر از طریق یکپارچگی همه گروه هیا عراقی میسر می شود.

وی با تاکید بر این که داعش شکست خورده است اظهار داشت: باید پشت سر علما و مرجعیت قرار گرفت و هر گروهی که فکر خیانت در سر دارد را باید نابود کنیم.

زارعی در ادامه برنامه در پاسخ به سوال دیگری پیرامون معادلات منطقه ای و بین المللی گفت: غربی ها و نیروهای وابسته به آن ها در منطقه تلاش میکنند به روی خود نیاوردند که چه اتفاقات بزرگی در حال رخ دادن است.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با اشاره به این که آن ها در قاب های بسته نیم تصویری از اوضاع را نشان می دهند گفت: برای آن ها تحولات منطقه مهم است.

وی با بیان این که آمریکا، اروپا و رژیم های وابسته در منطقه جزئیات رویداد بسیار بزرگ اربعین حسینی را پیگیری می کنند خاطر نشان کرد: در عراق مراسم اربعین حدود 3 هفته به طول می انجامد به طوری که اوج اربعین در یک دوره 4 روزه از نجف تا کربلا به نمایش گذاشته می شود.

**
اربعین از سوی دستگاه های سیاسی و تحقیقاتی غرب مورد تحلیل قرار گرفته است

زارعی با بیان این که مردمانی که این صحنه ها را خلق کردند چند روز اززندگی عادی خود دست کشیدند تصریح کرد: دستگاه های اطلاعاتی، سیاسی و تحقیقاتی غربی ها در منطقه جزئیات این رویداد بزرگ را مورد تحلیل خود قرار دادند.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با اشاره به ذخیره استراتژیک بزرگ عالم انسانیت و جهان اسلام گفت: رخداد بزرگ معنوی اربعین همیشه به یادماندنی است به گونه ای که غربی ها تلاش کردند جهان اسلام را در قاب رشد تروریسم به دنبال معرفی کنند.

وی با اشاره به این که نمای اسلام با اربعین به نمایش گذاشته شده است ادامه داد: اربعین برای عراق و تشیع ذخیره استراتژیک به حساب می آید.
زارعی با اشاره به جمعیت 32 میلیونی عراق گفت: بیست میلیون جمعیت عراقی در روز اربعین خدمتگزار مردم بودند.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با اشاره به این که این ذخیره استراتژیک پایان ناپذیراست ادامه داد: میلیون ها انسان به دور حرم امام حسین( ع) طواف کردند.


 
با عنوان"درشت نمایی ریزه ها"؛
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی

پاسخ شریعتمداری به اظهارات شیرزاد و زیباکلام

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان به اظهارات شیرزاد و صادق زیباکلام پاسخ داد و نوشت: این روزها، در حالی که مذاکرات هسته‌ای کشورمان با گروه 5+1 به مراحل حساسی رسیده است و حریف خواسته نهایی خود مبنی بر توقف کامل فعالیت اتمی جمهوری اسلامی ایران را پنهان نمی‌کند، کسانی در داخل کشور دقیقاً همان هدف نهایی دشمن را به تکرار نشسته‌اند. این افراد که حریف با بهره‌گیری از شگرد «درشت نمایی ریزها» اصرار به گنده‌گویی درباره آنها دارد، سال گذشته نیز در گرماگرم مذاکرات هسته‌ای همان خواسته اعلام شده 5+1 را بر زبان و قلم آورده بودند که صد البته با بی‌اعتنایی مردم و مسئولان نظام روبرو شده بود. نگارنده سال گذشته (30 بهمن ماه 92) طی یادداشتی در کیهان تحت عنوان «دیکته‌دشمن را ترجمه نکنید»! به نمونه‌هایی از کاربرد دانش هسته‌ای اشاره کرده و آورده بود «تولید برق و انرژی اگرچه یکی از با اهمیت‌ترین دستاوردهای دانش و تکنولوژی هسته‌ای است ولی کاربرد دانش هسته‌ای محدود به تولید انرژی نیست و این فناوری کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد که برای پی بردن به آن، کافی است به انبوه سایت‌ها و خروجی اعلام شده مراکز علمی که به آسانی در دسترس همگان است نیم‌نگاهی انداخته شود.»
یادداشت طولانی - 4 ستونی- آن روز کیهان در محدوده کنونی قابل تکرار نیست ولی اشاره‌ای گذرا به مواردی از آن را ضروری می‌دانیم. از جمله؛ دانش‌هسته‌ای و فناوری آن یکی از حلقه‌های تعیین‌کننده در زنجیره علوم و تکنولوژی است که با بسیاری از شاخه‌های دیگر علوم رابطه علت و معلولی دارد، تا آنجا که حذف این حلقه از زنجیره علم و محرومیت از دانش هسته‌ای می‌تواند خط توسعه علوم و تکنولوژی را به طور جدی مختل کرده و در مواردی متوقف کند. از سوی دیگر و دقیقاً به همین علت، دانش هسته‌ای ده‌ها شاخه علمی و تکنولوژیک دیگر را در بستر خود تولید و یا گسترش می‌دهد، نظیر استحصال منیزیوم و زیرکونیم (شیمی صنعتی)، ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته (مکانیک)، پیشرفت مثال‌زدنی در بهره‌گیری از اشعه لیزر (فیزیک نور)، ساخت آلیاژ مقاوم در برابر چرخش چند ده هزار دور در دقیقه سانتریفیوژها (متالوژی) و ده‌ها دستاورد علمی و تکنولوژیک دیگر که دانش‌ و فناوری هسته‌ای کشورمان علی‌رغم تحریم‌ها و فشارهای فراوان بیرونی به آن دست یافته است.
علاوه بر دستاوردهای به دست آمده می‌توان به موارد دیگری از کاربرد دانش‌هسته‌ای که با توجه به تلاش هوشمندانه دانشمندان کشورمان از دسترسی به آن دور نیستیم نیز اشاره کرده، نظیر؛ تهیه و تولید کیت‌های رادیو‌دارویی برای مراکز پزشکی هسته‌ای، تهیه و تولید رادیوداروهای ویژه به منظور تشخیص انواع بیماری‌های تیروئید و درمان آنها، تولید داروهای ضروری برای تشخیص بیماری‌های هورمونی و درمان و ترمیم آسیب‌های هورمونی. کاربرد در تشخیص تومورهای سرطانی، رفع‌گرفتگی‌های وریدی، تصویربرداری و تشخیص بیماری‌های قلبی، عفونت‌ها، التهاب‌های مفصلی، آمبولی‌ها و ده‌ها کاربرد شناخته شده دیگر در عرصه پزشکی.
دانش هسته‌ای در عرصه دامپزشکی نیز کاربردهای فراوانی دارد که تغذیه، بهداشت و ایمن‌سازی محصولات دامی، اصلاح نژاد دام‌ها و... از‌جمله آنهاست.
از تکنیک‌های هسته‌ای برای کشف سفره‌ها و منابع آب زیرزمینی، تشخیص محدوده آن، هدایت آبهای سطحی و زیرزمینی، کنترل ایمنی سدها، کشف نشت‌های احتمالی سدها، پی بردن به آسیب‌های رانشی‌زمین، شیرین کردن آب‌های شور و... استفاده می‌شود.
دانش هسته‌ای در صنایع غذایی و کشاورزی نیز کاربردهای ویژه و منحصر به فردی دارد که مقابله با ویروس‌های گیاهی، مبارزه با آلودگی‌های میکروبی، جلوگیری از فساد مواد غذایی، کنترل حمله حشرات به محصولات کشاورزی، تنظیم زمان رسیدن محصولات، افزایش جهشی برخی محصولات نظیر گندم، برنج و پنبه و... فقط چند نمونه از این کاربردهاست.
دانش و تکنولوژی هسته‌ای کاربردهای فراوان دیگری نیز در سایر حوزه‌های علمی و فنی و اقتصادی دارد که حتی ارائه فهرست آن نیز بیرون از محدوده این نوشته است.
و اما، یکی از بااهمیت‌ترین و کارسازترین موارد استفاده صلح‌آمیز از دانش و تکنولوژی هسته‌ای، تولید برق با بهره‌گیری از نیروگاه‌های اتمی و تولید سوخت آن به دو روش، غنی‌سازی اورانیوم از طریق دستگاههای سانتریفیوژ و یا «لیزر» است. این بخش از کاربرد دانش هسته‌ای است که امروزه در کشورمان بیشترین توجه را به خود جلب کرده است. آمریکا و متحدانش از بیرون و افراد اندک و کم‌شماری از درون برای وادار کردن ایران اسلامی به انصراف از فعالیت هسته‌ای روی همین بخش از کاربرد دانش اتمی تمرکز کرده و توقف فعالیت هسته‌ای و بهره‌گیری از منابع انرژی جایگزین- عمدتا فسیلی- را توصیه می‌کنند. در این باره گفتنی است که؛ نیاز سالانه کشورمان به برق نزدیک به 8 هزار مگاوات است برای تولید این میزان برق 220 میلیون بشکه نفت خام مصرف می‌شود و براساس برآورد مراکز علمی، مصرف 220 میلیون بشکه نفت خام بیش از هزار‌تن گاز مسموم‌کننده و خطرناک «دی اکسید کربن» تولید می‌کند، نزدیک به 170‌تن ذرات معلق در هوا، بیش از 140 تن گوگرد و 55 تن اکسید نیتروژن را در محیط زیست پراکنده می‌سازد. این همه در حالی است که نیروگاه اتمی هیچیک از آلودگی‌های مورد اشاره را ندارد و با توجه به قیمت نفت و گاز، استفاده از نیروگاه اتمی برای تولید برق مورد نیاز کشور، سالانه نزدیک به 6 میلیارد دلار صرفه‌جویی در پی خواهد داشت.
توصیه می‌کنند که به جای نیروگاه اتمی می‌توانیم از سوخت فسیلی، یعنی نفت و گاز برای تولید برق استفاده کنیم این پیشنهاد در حالی است که؛ ذخایر نفت و گاز کشور به سرعت رو به کاهش است، که مصرف کلان و پرشتاب داخلی از یکسو و صدور نفت و گاز برای تامین نیازهای مالی از سوی دیگر به جان ذخایر فسیلی افتاده‌اند و نقطه پایان این ذخایر ارزشمند و گرانبها را نزدیک و نزدیکتر می‌کنند. اکنون زمانی را در نظر آورید- حداکثر 3 تا 4 نسل دیگر- که ذخایر فسیلی کشور تمام شده است. آیا تصور فاجعه بزرگی که به یقین نسل‌های آینده با آن روبرو خواهند شد، وحشت‌آفرین و دردآور نیست؟!  در آن حالت مردم  این مرز و بوم اسلامی اولا؛ هیچ ذخیره فسیلی برای فروش و تامین هزینه‌های جاری کشورشان در اختیار ندارند، تأمین هزینه‌های عمرانی و پیشرفت و توسعه که جای خود دارد! ثانیا: از سوخت لازم برای ادامه فعالیت نیروگاه‌های تولید برق محروم هستند. و برای تأمین سوخت نیروگاه‌ها باید دست نیاز به سوی کشورهای دیگر دراز کنند و بدیهی است که وقتی خزانه کشور از درآمدهای نفتی خالی باشد قدرت خرید سوخت و یا خرید انرژی از سایر کشورها نیز امکان‌پذیر نخواهد بود... و این، یعنی فرو رفتن در خاموشی، توقف فعالیت در تمامی  مراکز تولیدی و صنعتی و زمینه‌هایی که به انرژی برق نیاز دارند. این واقعیات تلخ و ده‌ها نمونه مشابه دیگر فقط با یک حساب‌سرانگشتی و مراجعه‌ای- هر چند گذرا- به داشته‌ها و یافته‌های انکارناپذیر علمی قابل درک است و از نوع تحلیل‌های من‌درآوردی و آبکی برخی از مدعیان سیاست‌ورزی نیست که در پستوهای حزبی و جناحی ساخته و پرداخته شده باشد و...
حالا باید از کسانی که به کم‌دانی! و یا به فریب «عکس مار» می‌کشند و دانسته یا ندانسته، دیکته آمریکایی‌ها  درباره توقف فعالیت هسته‌ای را به‌بهانه تحریم‌ها به فارسی ترجمه می‌کنند، پرسید، کدام یک از واقعیت‌های تلخ و فاجعه‌آفرین مورد اشاره را می‌توانید انکار کنید؟! و با استناد به کدام تحقیق و بررسی و یا گزاره علمی برای نسل‌های بعدی این مرز و‌بوم نسخه فاجعه می‌پیچید؟!
برخی از مدعیان که از یکسو پی‌آمد فاجعه‌بار پایان ذخایر فسیلی برای چند نسل آینده را قابل انکار نمی‌دانند و از سوی دیگر - به هر علت و با هر انگیزه‌ای - توقف فعالیت هسته‌ای کشورمان را توصیه می‌کنند، از انرژی‌های دیگر نظیر انرژی خورشیدی، انرژی بادی و یا آبی به عنوان جایگزین انرژی فسیلی یاد می‌کنند! که این توصیه‌ها قبل از آن که کارساز باشد، از شدت ناپختگی، خنده‌دار است، چرا که؛ انرژی خورشیدی هنوز قابلیت صنعتی شدن و تولید انبوه را ندارد. تولید انرژی از آب با توجه به این که کشورمان از جمله کشورهای خشک و کم‌آب است، ناممکن بوده و هرگز نمی‌تواند جوابگوی نیاز کشور پهناوری نظیر ایران اسلامی باشد. تولید انرژی از باد اولا؛ پرهزینه و ثانیا؛ کم بازده است و ثالثا- مهم‌تر ازهمه - کشورمان بادخیز نیست.
 و اما، ممکن است گفته شود که بعد از پایان ذخایر فسیلی می‌توانیم به سراغ تولید انرژی هسته‌ای برویم! که باید گفت؛ فرایند تولید انرژی هسته‌ای، دستکم 20 سال زمان می‌برد.
و بالاخره گفتنی است؛ «درشت‌نمایی ریزها» و گنده‌گویی درباره «کوچک‌»ها یکی از شگردهای شناخته شده عملیات روانی است و کاربرد آن هنگامی است که دشمن در طرف مقابل و در میدان حریف، هیچ شخص، گروه، حزب و یا جمعیت قابل اعتناء و ریشه‌داری را با اهداف خود همسو نمی‌یابد تا خواسته تحمیلی خود را، خواسته بخشی از مردم در کشور حریف معرفی کند و از این طریق به آن مشروعیت! و مقبولیت! ببخشد. شگرد «درشت نمایی ریزها» دقیقاً در این نقطه به کار گرفته می‌شود و دشمن با بهره‌گیری از رسانه‌هایی که در اختیار دارد - چه داخلی و چه خارجی- به بزرگنمایی افراد فریب‌خورده و یا خدای نخواسته خریداری شده‌ای می‌پردازد که به هر علت آنها را شکار کرده است و تلاش می‌کند از «کاه» آنها «کوه» بسازد. بدیهی است که واقعیت «کوچک» این «گنده‌گویی»ها از نگاه مردم پنهان نیست ولی دشمن از به کارگیری شگرد یادشده دو هدف مشخص را دنبال می‌کند، اول؛ پمپاژ این «توهم» در داخل که قاطبه ملت نسبت به فلان گزینه مورد نظر نظام، نگاه یکسان ندارند! این مأموریت را برخی از رسانه‌های داخلی برعهده می‌گیرند و دوم؛ توجیه مردم خود که قرار است هزینه دشمنی با کشور حریف از کیسه آنان پرداخت شود. این وظیفه را رسانه‌ها و مقامات رسمی دشمن دنبال می‌کنند و...


 
افتتاح‌بزرگراه شهیدشاطری در لبنان+عکس
ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، بزرگراه اصلی نبطیه – مشغره در لبنان که با همت و تلاش‌های هیأت ایرانی بازسازی لبنان ساخته و آماده بهره برداری شده است، با نام شهید «حسام خوشنویس» (شهید سردار حسن شاطری) افتتاح شد.

سردار حسن شاطری که در لبنان به حسام خوشنویس و سردار سازندگی شناخته می‌شود و از محبوبیت زیادی بویژه در جنوب این کشور برخوردار است، قبل از شهادت، ریاست این هیات را برعهده داشته و آثار تلاش‌های خستگی ناپذیر او بویژه باغ ایران در مارون الراس نزدیک شهر بنت جبیل و جاده‌های مواصلاتی در جنوب و شرق و شمال این کشور نام او و جمهوری اسلامی ایران را برای همیشه در لبنان زنده نگه داشته است.

این بزرگراه اصلی ۴۵ کیلومتری که منطقه نبطیه در جنوب لبنان را به شهرک مشغره در بقاع غربی پیوند می‌زند و رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ آن را تخریب کرده بود، به پاس خدمات گسترده و جان فشانی‌های شهید خوشنویس در لبنان به نام او مزین شده است.

به همین مناسبت مراسم افتتاحی با حضور «محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت در ورودی بزرگراه شهید خوشنویس (سردار شاطری) در شهرک حبوش جنوبی برگزار شد.

یر این مراسم «محمد رعد» رئیس فراکسیون حزب الله «وفاداری به مقاومت» در مجلس لبنان، «هانی قبیسی»، «یاسین جابر»، «عبداللطیف الزین» نمایندگان مجلس، فرستادگان وزیر راه و ترابری و وزیرکار، شخصیت‌های مذهبی و طایفه‌ای مسلمان و مسیحی، شهرداران منطقه، مسئولان دستگاه‌های دولتی و نمایندگان احزاب و گروه‌های سیاسی و قشرهای مختلف مردم شرکت کردند.

هانی قبیسی به نمایندگی از جنبش امل لبنان در سخنانی اظهار داشت: امروز یک طرح بزرگ مقاومت در مقابل تجاوزهای رژیم صهیونیستی با نام شهید مجاهد و قهرمان حسام خوشنویس را به پاس خدمات موفقیت آمیزش افتتاح می‌کنیم.

وی گفت: هیات ایرانی بازسازی لبنان در مقابل ماشین ویرانگر دشمن صهیونیستی ایستاد و شهید خوشنویس، مقاومت را بخوبی با اجرای طرح‌های توسعه و زیربنایی و بازسازی ویرانی‌های ناشی از جنایات صهیونیست‌ها، به نمایش گذاشت.

قبیسی افرود: از جمهوری اسلامی ایران که در کنار ملت و مقاومت لبنان خالصانه ایستاده است و برای وحدت ملی در لبنان تلاش می‌کند، تشکر می‌کنیم.

محمد رعد رئیس فراکسیون حزب الله در مجلس لبنان نیز با گرامیداشت یاد شهید خوشنویس، گفت که این شهید صادقانه و با عشق به ولایت فقیه و ملت بزرگ ایران به همه ملت لبنان اعم از مسلمان و مسیحی و در همه مناطق آن خدمت کرد.

رعد افزود: ایران در حالی به ملت و مقاومت لبنان کمک می‌کند که قدرت‌های بزرگ همچنان از منابع نفت و گاز برخی کشورهای منطقه برای خدمت به صهیونیست‌های اشغالگر ظالم استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: بزرگراه شهید خوشنویس مناطق مسکونی را به هم متصل می‌کند که همه قشرهای لبنان با گرایش‌های مختلف سیاسی و مذهبی در آن‌ها زندگی می‌کنند و این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران خواستار زندگی مسالمت آمیز لبنانی‌ها و وحدت ملی لبنان با حفظ حاکمیت و ثبات و امنیت آن است.
محمد فتحعلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز با قدردانی از تلاش هیات ایرانی برای بازسازی لبنان و اجرای طرح‌های حیاتی و بزرگ در سرزمین مقاومت، شهادت و عزت برای لبنان و عرب‌ها و مسلمانان گفت: کمک‌های ایران به ملت لبنان مبتنی بر راه و منش حضرت امام خمینی (ره) است.

وی اظهار داشت: با یاری خداوند و با سربلندی و افتخار این بزرگراه را با نام شهید بزرگ خوشنویس که زندگی خود را در کنار ملت و مقاومت لبنان با روحیه جهادی وسازندگی سپری کرد و نمونه‌ای از عشق و محبت ایرانی را به نمایش گذاشت، افتتاح می‌کنیم.

سفیر ایران تاکید کرد: در سایه رهبری حکیمانه ولی فقیه حضرت امام خامنه‌ای و دولت دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، حمایت کامل ایران را از ملت و مقاومت قهرمان لبنان باردیگر اعلام می‌کنیم.

منبع: ابنا

 
شهر سنجار عراق آزاد شد
ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، شبکه خبری 'اسکای نیوز' روز شنبه اعلام کرد که نیروهای پیشمرگ کرد پس از نبرد با عناصر گروه تروریستی داعش، شهر سنجار در شمال عراق را به طور کامل از اشغال آنان بیرون آوردند.

چند هزار نفر نیروی آموزش دیده و زبده ارتش، پیشمرگ و نیروهای مردمی برای اجرای عملیات بزرگ پاکسازی منطقه عمومی 'سنجار' (شنگال) در شمال غرب استان 'نینوا'، از گروه تروریستی داعش بسیج شده اند.

منابع امنیتی در کردستان عراق، به خبرنگار ایرنا گفتند: این عملیات که با هماهنگی کامل میان بغداد – اربیل آغاز شده است، سرآغاز آزادی زنجیره ای شهرهای مهم استان نینوا از جمله 'موصل' مرکز استان و 'تلعفر' شهر شیعه نشین حد فاصل موصل و سنجار خواهد بود.

پاکسازی ارتفاعات سنجار در هفته گذشته توسط نیروهای ارتش و پیشمرگ کرد، هزاران نفر از ایزدی هایی را که به کوههای این منطقه پناه برده بودند، از محاصره خارج کرد و منطقه اکنون آماده نبرد نهایی برای آزادی شهرهای سنجار، تلعفر و در نهایت موصل شده است.

با انجام این عملیات مناطق شمال غرب استان نینوا و هم مرز سوریه از اشغال داعش خارج شده و این گروه از سه محور در موصل به محاصره در می آید.

نیروهای داعش در مرداد ماه گذشته در پی پیشروی های خود در استان نینوا وارد شهر سنجار شد و مدافعان پیشمرگ کرد پس از مدت کوتاهی مقاومت این شهر را ترک کرده و صدها هزار ایزدی ساکن این شهر گرفتار داعش شدند.

سقوط سنجار یک فاجعه انسانی بود که طی آن هزاران نفر از ایزدی ها کشته شده و زنان و دختران آنان به بردگی و 'جهاد نکاح' برده شدند و هزاران نفر از آنان نیز در ارتفاعات این شهر پناه گرفتند.

همچنین هزاران نفر از ایزدی ها با عبور از مرز و از طریق خاک سوریه به کردستان عراق رفتند و حدود چهار هزار نفر نیز در استان 'حسکه' سوریه و در اردوگاه آوارگان اسکان یافتند.
منبع: ایرنا

 
وقتی شهدا با سن«غیرقانونی» به جبهه می رفتند کجا بودید!؟
ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠ : توسط : حسینی

 دبیر ستاد تشیع شهدا گمنام با بیان اینکه «اموات» خواندن شهدا جز توهین به شهدا نیست گفت:دلواپسان قانونمدار وقتی شهدا با سن «غیرقانونی» به جبهه می رفتند کجا بودند؟!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از  یزد رسا، دبیر ستاد تشیع شهدا گمنام در میدان شهدا (امیرچقماق) یزد در گفتگو با خبرنگاریزد امـــــــــروز، تشییع شهدای گمنام در میدان امیر چخماق را بزرگترین پاسداشت میراث فرهنگی استان یزد دانست و اظهار داشت: تدفین شهدا در تکیه تاریخی امیر چخماق یزد نماد معرفی فرهنگ دارالعباده برای عموم مردم دنیا است.

فرهنگ شهادت متمایز از میراث فرهنگی مردم یزد نیست 

دکتر علی حسن پور با اشاره به اینکه فرهنگ جهاد و شهادت مولفه متمایزی از میراث فرهنگی مردم یزد نیست افزود: چه خوب است که مجموعه میراث فرهنگی دارالعباده نیز در کنار مجموعه تاریخی شهر یزد به تصویر کشیده شود.

جانشین رئیس سازمان بسیج اصناف کشور با بیان اینکه جای خالی فرهنگ جهاد و شهادت به شدت در میان یادگارهای تاریخی و فرهنگی مردم یزد احساس می شود بیان کرد: اگرچه گردشگران داخلی و خارجی از تمامی نقاط با ورود به این شهر بنای تاریخی نظاره می کنند و شیرینی های یزدی را می چشند، اما با این اقدام همه دنیا عمق فرهنگ جهاد و شهادت مردم یزد را درک خواهند کرد.

وی با انتقاد از بهانه های پوچ و واهی برخی از مدیران اجرایی استان در سنگ اندازی بر این کار فرهنگی ، مذهبی ادامه داد: گویا برخی از مدیران ما، هنوز گرفتار آئین نامه ها و قوانین هیئت زبیران زمان طاغوت هستند ؛ به گونه ای که شهدا را اموات می پندارند!

«اموات» خواندن شهدا جز توهین به شهدا نیست/اجماع عمومی در تدفین شهدا

نماینده تام الاختیار کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروی مسلح، مقایسه شهدا با اموات را توهین به پیکر پاک شهدا تلقی و خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی مسئولین ما ، امروز گرفتار آیین نامه های طاغوتی شده اند و بهتر است با فهم اینکه شهدا اموات نیستند ، مانع این امر نشوند.

وی با اشاره به ایراد وارد کردن در خصوص وقف بودن تکیه امیرچخماق گفت: رضایت مقام معظم رهبری با حکمی الهی و ولاییشان در انجام این مهم، تمام آیین نامه ها را ملغی کرده و رضایت کتبی متولی موقوفه امیر چخماق یزد،تاییدیه شورای شهر و همچنین طومار کسبه و بازاریان یزدی نیز در این مهم  بیانگر اجماع عمومی در تشییع پیکر شهدا است.

وقتی بهانه واهی برخی مسئولان دلایلشان را یکی پس ازدیگری نقض می کند!

دکتر حسن پور با بیان اینکه برخی با این بهانه که "حفاری باعث تخریب لایه های باستانی می شود" همواره مانع تراشی می کنند تصریح کرد:  آیا حفر  حدود یک متر زمین در فاصله بیش از بیست متری از مناره های تکیه امیرچخماق لایه باستانی را بیشتر تخریب می کند یا آبنما و حوضی که در مجاورت این میدان تاریخی ایجاد شده است؟!

وی تاکید کرد: برخی مسئولین استان ،حتی با ادعای خود مبنی بر اینکه لازم است برخی از گوشه های میدان امیرچخماق را گود برداری شود  نیز دلیل قبلی خود را نقض کرده اند!!

دبیر ستاد تشیع شهدا گمنام در میدان امیرچقماق یزد با بیان اینکه به بهانه جویی برخی که تدفین شهدا در بنای ثبت شده ملی را، غیر قانونی می پندارند  یاد آور شد: تدفین پیکر مطهر شهدا در تپه های هزارساله اقبالیه و کاروان سرای شاه عباسی قزوین و اخیرا در میدان تاریخی ارگ تهران که ثبت جهانی است گویای قانونی بودن این اقدام فرهنگی است.

وی با بیان اینکه اینگونه افراد، اجرای این اقدام فرهنگی را با مجازات اسلامی همراه می دانند تاکید کرد: پس در این صورت اگر کسی قراراست مجازات شود باید مسئولین میراث فرهنگی استانی را مجازات کنند که موجبات کلنگ زنی تدفین شهدا  ازجمله در کاروان سرای شاه عباسی قزوین و غیره را فراهم کرده اند!!

مسئولین نباید برای شهدا قانون را علم کنند/ دلواپسان قانونمدار وقتی شهدا با سن «غیرقانونی» به جبهه می رفتند کجا بودند؟

وی با اشاره به اینکه برخی در توهین خواندن تدفین پیکر مطهر شهدا در مکان تاریخی، دچار تضاد شدند گفت: باید دید تشییع پیکر پاک شهدا بی حرمتی است ، یا مانع تراشی و  تاخیر دو ساله در این کار؟! برخی از مسئولین ارشد استان، این اقدام را نوعی "وهن به شهدا " می دانند در صورتی که با کمال تعجب ، با نامه کتبی تقاضای تدفین شهدا در پارک کوهستان و میدان نعل اسبی یزد را دارند!!

جای سؤال دارد که تدفین شهدای بزرگوار در "میدان شهدا " و "تکیه امیر چخماق" توهین است ، یا در پارک و میدان نعل اسبی؟!

وی با تاکید بر اینکه مسئولین ما نباید در برابر شهدا "قانون" را علم کنند گفت: باید از کسانی که به بهانه "قانون" مانع تراشی می کنند پرسید چرا کسی وقتی فرزندان غیور ایران زمین، با سن کمتر از 18 سال به جبهه های حق علیه باطل شتافتند ،کسی از سن قانونی سئوال نکرد؟ ! امروز با پشت میز نشینی قانون را برای شهدا علم می کنید؟!

وی تصمیم  تدفین پیکر پاک شهدا را معیار بصیرت دانست گفت: همان‌طور که حماسه بزرگ 9 دی یک معیار و بصیرت برای مسئولین کشور بود ، امروز نیز تدفین شهدای گمنام در این تکیه امیر چخماق بصیرت برای مسئولین استان تلقی می شود.

وی در پایان گفت: امیدوارم مسئولین در این آزمون بزرگ بصیرت نیز سربلند بیرون بیایند؛ چراکه مردم همانند 9 دی برای ادای احترام به شهدا درصحنه ایستاند


 
داعش 13 سنی را اعدام کرد+تصاویر
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٥ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، عناصر گروه تروریستی داعش ۱۳ نفر از ساکنان منطقه العلم در شرق تکریت را اعدام کردند.

گروه تروریستی داعش اعلام کرده که افراد اعدام شده از اعضای گروه «جنبش یکه سواران العلم» (فرسان العلم) بوده‌اند.

یک منبع امنیتی گفت: تروریست‌های داعش که بر تن افراد اعدام شده لباس‌های نارنجی کرده بودند آنان در میدان اصلی این ناحیه انجام داده است.

عملیات کشتار ۱۳ نفر از عشایر ساعت ۱۵ عصر روز گذشته (دوشنبه) به وقت گرینویچ در میدانی در ۶ کیلومتری شرق شهر تکریت مرکز استان صلاح الدین توسط تروریست‌های داعش صورت گرفته است.

فرسان العلم یا همان جنبش یکه سواران العلم، عشایر سنی مخالف داعش هستند که در شهر تکریت و منطقه العلم ضربات سنگینی را بر داعش وارده کرده است.

تروریست‌های داعش کنترل تکریت و مناطقی از استان صلاح الدین را از حمله خرداد گذشته به عراق، تاکنون به دست دارد.

منبع: ابنا

 
شهید عبدالحسین کیانی؛
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٥ : توسط : حسینی

جوانمرد‌ترین قصاب+تصاویر

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، اگر نیت کردید پس از شنیدن خصوصیات قصابی که از شیوه کسب و کارش خواهم ‏گفت، بروید ‏و از نزدیک ببینیدش و یا از او گوشت بخرید، مجبورید بی‌خیال ماجرا ‏شوید. باید بروید گلزار ‏شهیدآباد دزفول و در قطعه دوم گلزار و در سومین ردیف عشق، ‏دنبال مزاری بگردید که روی ‏آن حک شده است: «شهید عبدالحسین کیانی» و سپس ‏چشم بدوزید به قاب عکسی که با وقار و ‏جذبه‌ای خاص به شما لبخند می‌زند. ‏‎

جوانمرد‌ترین قصاب+تصاویر


شهید عبدالحسین کیانی معروف به «مش عبدالحسین» ۳۲ سال پیش، زن و ‏بچه‌هایش را، مغازه ‏و دامداری‌اش را، خانه و کاشانه‌اش را‌‌ رها می‌کند و دل می‌زند به ‏دریای فتح المبین و سهم‌اش از ‏فتح المبین می‌‌شود ۱۲ گلوله و شناسنامه‌ای که در ‏چهل و سومین بهار عمرش ممهور می‌‌شود به ‏مهر: «به فیض شهادت نائل آمد» ‏‎

‏ مطالبی را که در پیش رو دارید، فقط بخش کوچکی از خصوصیات کسب و کار «مش ‏‏عبدالحسین» است. سایر خصوصیت‌های دیگر زندگی مش عبدالحسین و سبک زندگی ‏اسلامی‌‏اش را باید منتظر باشید تا بچه‌های مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول در ‏کتاب «جوانمرد ‏قصاب» چاپ کنند. ‏‎

او از ما راضی باشد... ‏‎

همیشه با وضو می‌‌رود مغازه. هر‌گاه از او می‌‌پرسند: «مش عبدالحسین! چه خبر از ‏وضع ‏بازار؟ کسب و کار چطوره؟» او فقط و فقط یک جواب مشترک برای همه دارد‎: ‎‎ «‎الحمدلله... ما ‏از خدا راضی هستیم، او از ما راضی باشد...» ‏‎

سنگین‌تر از وزنه‎

همیشه بیشتر از وزنه‌ای که توی کفه‌ ترازو گذاشته است، گوشت می‌‌دهد دست ‏مشتری. همیشه ‏کفه‌ گوشت به کفه آن‌ طرفی می‌چربد‎. ‎‏‌هیچ‌کس کفه‌های ترازوی ‏مش عبدالحسین را مساوی ندیده ‏است. همیشه سمت گوشت سنگین‌تر است. ‏‎

عادت


هیچ‌وقت کسی نمی‌‌بیند مش عبدالحسین پولی را که از مشتری‌هایش می‌‌گیرد، ‏بشمارد. پول را که ‏می‌گیرد، بدون اینکه حتی نگاهش کند، می‌اندازد توی دخل. این ‏عادت همیشگی‌اش است. ‏‎

جوانمرد‌ترین قصاب+تصاویر


سنگ ترازو‎

اگر مشتری مبلغ ناچیزی گوشت بخواهد، مش عبدالحسین دریغ نمی‌کند. می‌گوید: «برای هر ‏مقدار پول، سنگ ترازویی هست» و البته همه می‌دانند که او همیشه بیشتر از ‏حق مشتری ‏گوشت می‌گذارد توی ترازو. اصلاً گاهی اوقات که مشتری را می‌شناسد، ‏نمی‌گذارد مشتری ‏مبلغی را که گوشت می‌خواهد به زبان بیاورد‎. ‎مقداری گوشت ‏می‌پیچد توی کاغذ و می‌دهد ‏دستش. ‏‎

وَأَمَّا السَّائِلَ‎... ‎‏‎

مشتری‌هایش را می‌شناسد. آنهایی که وضع مادی خوبی ندارند یا حدس می‌زند که ‏نیازمند باشند ‏یا اینکه عائله سنگینی دارند را دو برابر پولشان گوشت می‌دهد‎. ‎اصلاً ‏گوشت را نمی‌گذارد ‏توی ترازو که طرف متوجه بشود داستان چیست. ‏‎

گاهی اوقات برای اینکه بقیه مشتری‌ها متوجه نشوند، وانمود می‌کند که پول گرفته ‏است. گاهی ‏هم پول را می‌گیرد و کنار گوشت، توی روزنامه، دوباره برمیگرداند به ‏مشتری. گاهی هم پول ‏را می‌گیرد و دستش را می‌برد سمت دخل و دوباره‌‌ همان پول ‏را می‌‌دهد دست مشتری و می‌گوید: «بفرما. مابقی پولت را بگیر». می‌‌خواهد عزت نفس ‏مشتری‌های نیازمندش را نشکند. مش ‌عبدالحسین سال‌های سال اینگونه رفتار کرده ‏است. ‏‎

جوانمرد‌ترین قصاب+تصاویر


آن یک نفر‎

همیشه به دوستانش می‌گوید‎ «‎‏ یه نفر بهم پول می‌ده تا گوسفند بکشم و بین فقرا ‏تقسیم کنم‎. ‎اگه ‏کسی می‌شناختین که نیازمند باشه، بفرستین در مغازه‌ م». افراد ‏زیادی به این ترتیب می‌روند ‏درب مغازه و مش‌عبدالحسین به شیوه‌هایی که دیگر ‏مشتری‌ها متوجه نشوند، گوشت می‌دهد ‏به‌شان. ‏‎

این داستان ادامه دارد تا اینکه یکی از دوستانش گیر می‌‌دهد که مش عبدالحسین! این ‏بنده خدا که ‏می‌گویی، کیست؟ مش عبدالحسین، مدام طفره می‌رود. دوباره می‌پرسد: ‏‏ «خداییش خودت ‏نیستی؟» مش عبدالحسین آرام جواب می‌‌دهد: «اگر بگم نه، دروغ ‏گفتم‎. ‎اگه بگم آره، ریا می‌شه‎. ‎‏اما این موضوع تا زمانی که زنده‌ام پیشت امانت بمونه‎» ‎و ‏تا زمانی که مش عبدالحسین زنده بود، ‏هیچ کس نفهمید آن شخص خیر، خود مش ‏عبدالحسین است. دیگر بماند آن جهیزیه‌هایی را که ‏شبانه و نا‌شناس می‌برد درب خانه ‏دختران دم بخت. ‏‎

‏ ‏‎نسیه‎

یکی دوبار از رو به روی مغازه رد می‌‌شود که مش عبدالحسین صدایش می‌‌زند و ‏می‌گوید: «تو ‏گوشت می‌خوای اما پول نداری و خدا به دلت انداخته که این مغازه نسیه ‏هم گوشت می‌ده‎... ‎مرد ‏انگار که کسی حرف دلش را زده باشد، گره‌های پیشانی‌اش ‏باز می‌‌شود و می‌گوید: «خدا خیرت ‏بده‎. ‎یه ماهه گوشت نخوردیم‎. ‎میشه نیم کیلو ‏گوشت بدی و این انگش‌تر عقیق رو هم بزاری گرو ‏بمونه تا پولشو بدم؟» مش ‏عبدالحسین بدون اینکه او را بشناسد، تکهٔ بزرگی گوشت می‌‌پیچد ‏توی کاغذ و ‏انگش‌تر را هم می‌گذارد توی دست مرد‎. «‎اینو بزار دستت، برا نماز ثواب داره‎. ‎هر ‏وقت ‏داشتی، پولشو بده» ‏‎

مرد لبخند زنان گوشت را می‌گیرد و می‌رود. مش عبدالحسین زیر لب می‌گوید: ‏‏ «خدایا! امیدوارم ‏که هیچ ‌وقت برا دادن پول گوشت نیاد، اینطوری گفتم فکر نکنه ‏بهش صدقه دادم و خجالت ‏بکشه» ‏‎. ‎‏‎

گوشت خوب‎

پیرزن می‌‌آید درب مغازه و صدا می‌زند: «مش عبدالحسین! مادر! این گوشت رو از ‏فلانی ‏خریدم، گوشت خوبی بهم داده؟» مش عبدالحسین گوشت را ورانداز می‌کند‎. ‎یک تکه گوشت از ‏لاشه آویزان در مغازه جدا می‌کند و می‌گذارد روی گوشت پیرزن و ‏می‌گوید: «آره مادر! حالا ‏دیگه گوشت خوبی شد». عادت همیشگی مش عبدالحسین ‏همین است. هم دل مشتری را نمی‌‏‏‌شکند و هم دروغ نمی‌گوید. تازه این بماند که ‏عصبانی شود و بگوید چرا از من خرید نکردی؟ ‎

‏ ‏‎ ‏همیشه، حقیقت ‏‎

همیشه راستش را می‌‌گوید. مشتری‌‌هایش همه به او اعتماد دارند. اگر گوشت عیب و ‏نقصی دارد، ‏حتماً عیبش را به مشتری‌‌هایش می‌گوید. هیچ‌گاه گوشت بز و میش را به ‏جای بره نمی‌فروشد. ‏هرگز کسی به گوشتی که مش عبدالحسین می‌‌دهد دستش، ‏معترض نیست. همیشه گوشت یک ‏گوسفند را عادلانه بین تمام مشتری‌ها توزیع ‏می‌کند. ‏‎

‏ ‏‎قسم‎

برادرش مش غلامحسین را صدا می‌کند و همزمان دستش را می‌‌گذارد روی قرآن. ‏‏می‌گوید: «مش غلامحسین! به همین قرآن، گوشتی را دست مردم می‌دم که خودم هم ‏از اون ‏بخورم». مش غلامحسین می‌‌گوید: «خودم می‌دونم! خودم دیدم که عمریه ‏همینطوری رفتار ‏کردی» و مش عبدالحسین با‌‌ همان لبخند همیشگی‌اش به برادر ‏می‌گوید: «خواستم تأکید کرده باشم ‏رو این موضوع. خواستم بدونی چقدر برام مهمه‎... ‎‏»

مشتری‎

‏ «مش عبدالحسین! دو کیلو گوشت بده. اما لطفاً گوشت میش نباشه‌ها...» صدای یکی ‏از مشتری‌هاست. مش عبدالحسین با لبخند جواب می‌دهد: «اتفاقاً الان فقط گوشت ‏میش دارم. اما یه میش ‏جوون با گوشت عالی». مشتری می‌گوید: «خب! حالا که ‏می‌گی گوشت خوبیه، دوکیلو بده» ‏اما مش عبدالحسین می‌‌گوید: «نه! تو گوشت میش ‏نمی‌خواستی. الان آدرس یکی از قصابا رو که ‏امروز گوشت خوبی داره بهت می‌‌دم، برو ‏ازش بگیر.» اصرارهای مشتری هم فایده‌ای ندارد. ‏مشتری را می‌‌فرستد به یک قصابی ‏دیگر. مش عبدالحسین همیشه به فکر رضایت مشتری و ‏بهتر بگویم رضایت خداست. ‏‎

‏یک لقمه نان‎

اکثر اوقات وقتی می‌‌رود بازار گوسفند، صبر می‌‌کند تا همه خرید کنند. آنگاه می‌رود ‏سمت ‏واسطه‌‌ها و دلال‌ها و از آن‌ها گوسفند می‌‌خرد. می‌‌گوید: «این بنده‌های خدا هم ‏باید یه لقمه نون ‏گیرشون بیاد». ‏‎

‏ رضایت خدا‎

وقتی فروشنده گوسفند، قیمت را نمی‌‌داند و گوسفند‌هایش را دارد زیر قیمت بازار ‏می‌فروشد، ‏مش عبدالحسین قیمت واقعی گوسفند‌هایش را می‌گوید و به قیمت از او ‏می‌خرد. دلش هیچ‌گاه به ‏زیان دیگران راضی نمی‌شود و البته به نارضایتی خدا. ‏‎

‏دستمزد‎

اگر کسی از او گوسفند خریده باشد و به هر نحو ضرر کرده باشد، مش عبدالحسین ‏ضرر و ‏زیانش را که جبران می‌‌کند، هیچ، دستمزدی هم به او می‌دهد. برایش مهم ‏است که دیگران ضرر ‏نکنند. ‏‎

‏نهی از منکر‎

قسمت ‌هایی از گوسفند را که حرام هستند، جدا می‌‌کند و می‌‌اندازد یک گوشه مغازه ‏که در ‏معرض دید نباشد. می‌خواهد کسی خدای نکرده استفاده یا سوء استفاده نکند. نه ‏تن‌ها آن قسمت‌ها ‏را نمی‌فروشد، بلکه اجازه نمی‌‌دهد کسی آن‌ها را بردارد و مدام به ‏حرام بودنشان تذکر می‌‌دهد. ‏‎

‏ ‏‎مهربان‎

معمولاً با گفتن نام قصاب، تصویر یک آدم خشن توی ذهن‌ها نقش می‌‌بندد. اما مش ‏عبدالحسین ‏تن‌ها جایی خشمگین می‌شود که برای خدا باشد. هم خشم و هم لطف او ‏برای خداست. او حتی‌ برای حرکت دادن گوسفندان از ترکه و چوب استفاده نمی‌کند. ‏با اینکه اندکی دیگر قرار است ‏ذبحشان کند، اما یک لُنگ می‌گیرد دستش و با‌‌ همان ‏لُنگ می‌‌زند پشت گوسفندان. ‏‎

‏ رزق دست خداست‎

قصاب‌ها، توی صنف جلسه گرفته‌اند‎. ‎چندتا از شاگرد قصاب‌ها می‌خواهند مغازه بزنند. ‏بقیه ‏قصاب‌ها مخالف هستند‎. ‎اجازه نمی‌دهند در نزدیکی مغازه‌هاشان مغازه قصابی ‏جدیدی باز شود. ‏مش عبدالحسین می‌گوید: «چرا مخالفین؟ رزق دست خداس‎. ‎تا کی ‏اینا باید شاگردی کنن؟ تا کی ‏باید کارگری کنند؟» بقیه قصاب‌ها را راضی می‌کند و ‏کارگر‌ها و پادو‌ها می‌‌شوند صاحب کسب ‏و کار. ‏‎

‏ ‏‎رزق و روزی‎

یک نفر با چند رأس گوسفند آمده است درب مغازه. مش عبدالحسین گوسفند‌هایش را ‏به قیمت ‏روز از او می‌خرد. می‌‌گویند: «مشتی! تو که هم وقتش رو داری و هم وسیله ‏ش رو! چرا نمی‌‌ری ‏از گله ‌دارهای خارج شهر بخری؟ هم ارزون‌‏‎ ‎تره، هم گوسفندا رو ‏خودت انتخاب می‌کنی.» با ‏ه‌مان لبخند همیشگی‌اش می‌گوید: «این بنده‌ ی خدا هم ‏باید نون بخوره‎...» ‎و دوباره مشغول کار ‏می‌شود. ‏‎

گاوهای مرده‎

دو گاو را نشان می‌‌کند و به صاحب گاو‌ها می‌گوید: «این دوتا گاو رو بزار برام. فردا ‏میام ‏پولشونو می‌دم و می‌‌برم.» فردا می‌رود برای خرید گاو‌ها که می‌بیند آن محل ‏موشک خورده ‏است و گاو‌ها تلف شده‌اند. ‏‎

مش عبدالحسین می‌‌رود پیش صاحب گاو‌ها و یک بسته اسکناس می‌گیرد سمتش. ‏‏ «این هم پول ‏گاو‌ها...». صاحب گاو‌ها متعجب می‌‌گوید: «مش عبدالحسین! گاو‌ها که از ‏بین رفته‌اند» و مش -‏عبدالحسین می‌گوید: «گاو‌ها از همون دیروز که بهت گفتم ‏بزارشون برام، دیگه مال من بودن. ‏حالا اگه تو این فاصله این گاو‌ها، گوساله به دنیا می‌ ‏آوردن، خب گوساله مال من بود دیگه. حالام ‏که مردن، مال من بودن» پول گاو‌ها را ‏تمام و کمال می‌دهد و صاحب گاو‌ها هرچه اصرار ‏می‌کند که حداقل نصف پول را ‏بگیرد، فایده‌ای ندارد و نگاه او که هنوز نتوانسته است آنچه را ‏می‌بیند باورکند، مش ‏عبدالحسین را بدرقه می‌کند. ‏‎

‏عید قربان‎

عید قربان است. اما بر خلاف سایر قصاب‌ها درب مغازه‌ ی مش عبدالحسین حتی یک ‏پوست و ‏روده هم نیست. قصاب‌‌ها معمولاٌ به جای دستمزد، پوست و روده‌ ی گوسفند ‏را برمی‌دارند. می‌گویند: «مش عبدالحسین! انگار امسال قربونی نکردی؟» و جواب ‏می‌دهد: «چرا! اتفاقاً بیشتر از ‏همه من گوسفند قربونی کردم.» دوباره می‌‌پرسند: «پس ‏پوست و روده‌‏‎ ‎هاشون کو؟» از جواب ‏مش عبدالحسین، همه انگشت به دهان می‌مانند. ‏می‌گوید «این روزا پوست و روده گرون شده. ‏تقریباً! دو برابر دستمزد من می‌شه‎. ‎برا ‏هرکی قربونی کردم، دستمزدمو گرفتم و آدرس دادم که ‏برن و پوست و روده‌‌ها رو به ‏قیمت مناسب بفروشن».

‏ گوشت یخی‎

در یک مقطعی از زمان گوشت یخی (منجمد) بین قصاب‌‌ها توزیع می‌‌کنند برای فروش‎. ‎قیمتش ‏از گوشت‌های کشتار روز ارزان‌تر است. مش عبدالحسین در محل توزیع ‏گوشت‌ها فریاد می‌زند: ‏‏ «آی اونایی که دستتون به دهنتون می‌رسه. آی اونایی که ‏وضعتون خوبه‎. ‎این گوشتا رو بزارین ‏برا قصابایی که وضعشون زیاد خوب نیست. برا ‏اونایی که نمی‌تونن گوسفند کشتار روز ببرن ‏مغازه‌هاشون‎. ‎بزارین یه لقمه نون گیر اونا ‏بیاد. آی مردم! دست ضعیف‌تر‌ها رو بگیرید» و ‏خودش هم کمتر گوشت یخی می‌‌برد ‏مغازه. ‏‎

جوانمرد‌ترین قصاب+تصاویر


صف‎

گاهی اوقات گوشت یخی (منجمد) می‌دهند تا توزیع کند. مردم برای خرید صف ‏می‌کشند. ‏همسرش می‌گوید» یه کمی از گوشت یخی‌ها کنار بزار واسه خودمون و بیار ‏خونه‎». ‎مش ‏عبدالحسین می‌‌گوید: «یکی از بچه‌‌ها رو بفرست بیاد تو صف، مثل بقیه ‏مردم بهش گوشت بدم» ‏‎

‏شجاعت‎

گاهی اوقات از ساواک زنگ می‌زنند مغازه‌اش: «چند کیلو فیله برای فلانی بذار کنار؛ ‏الان می‌اد ‏می‌بره». گوشت‌‌ها را می‌‌اندازد توی گونی و قایم می‌کند. طرف که می‌‌آید، ‏مش عبدالحسین ‏می‌گوید: «ندارم». چندین بار این اتفاق تکرار می‌شود و مش ‏عبدالحسین هم‌‌ همان کارقبلی را ‏تکرار می‌کند. ترسی ندارد از ساواکی‌‌ها. با اینکه ‏برایش راحت است که یکجا کل گوشت‌ها را ‏بفروشد، اما نمی‌خواهد بی‌عدالتی شود. ‏می‌گوید‎: «‎فیله‌‌ها رو بدم به اینا که صبح تا شب پشت میز ‏و زیر کولر نشستن؛ اونوقت ‏اون کارگر بدبخت که چهارده ساعت زیر آفتاب کار کرده، بیاد و ‏دنده‌های گوسفند رو ‏بتراشم و بدم دستش؟» ‏‎

تلفن مغازه را هم برای اینکه از ساواک و شهربانی زنگ نزنند، منتقل می‌‌کند به خانه. ‏‎

‏لطفاً یک کیلو گوشت بده‎

در دوران ستمشاهی، یک پاسبان می‌‌آید درب مغازه‌اش و با تفاخری خاص می‌گوید: ‏‏ «گوشت ‏بده». مش عبدالحسین خیلی محکم جواب می‌‌دهد: «نداریم‎» ‎پاسبان ‏می‌گوید: «پس این لاشه ‏آویزون چیه؟» و مش عبدالحسین محکم‌‌تر ازقبل جواب می‌‏‏‌دهد: «این برا تو نیست. صاحب ‏داره‎». ‎پاسبان با‌‌ همان تفاخر قبلی می‌گوید: «به من ‏گوشت نمی‌دی؟» و مش عبدالحسین ‏می‌گوید: «آره! به تو گوشت نمی‌دم». ‏‎

آن روز مش عبدالحسین آنقدر با شجاعت و هیبت با پاسبان حرف می‌‌زند تا اینکه ‏پاسبان ‏می‌گوید: «لطفاً یک کیلو گوشت بده» و آنگاه است که مش عبدالحسین مثل ‏سایر مشتری‌ها برایش ‏گوشت وزن می‌‌کند. ‏‎

‏قانون‎

همسر رئیس شهربانی آمده است داخل مغازه‌اش و می‌گوید: «از این گوشت به من ‏بده». مش ‏عبدالحسین می‌‌گوید: «برو بیرون! مثل بقیه، سرنوبت‎... ‎می‌گوید: «من زن ‏رئیس شهربانی‌ام» ‏و مش عبدالحسین که به معنای واقعی بجز خدا از هیچ کس ‏نمی‌ترسد، پاسخ می‌دهد: «زن رئیس ‏شهربانی باش. تو هم مثل بقیه.» ‏‎

چند لحظه بعد دو مأمور شهربانی برای بردن مش عبدالحسین می‌‌آیند درب مغازه. او با ‏مأمور‌ها ‏نمی‌رود ومی‌گوید: برید. کارم تموم شد، خودم می‌ام.» کارش تمام می‌‌شود و ‏می‌رود پیش رئیس ‏شهربانی و می‌گوید: تو پشت می‌زت نشستی، برا قانون. منم تو ‏مغازم برا قانون‎. ‎اگه قرار به بی‌ ‏قانونیه، من از تو بهتر بلدم.» این را می‌‌گوید و از ‏شهربانی می‌‌زند بیرون. ‏ منبع: پیاده سازی و بازنویسی خاطرات کلیپ‌های تصویری لوح فشرده یادواره شهیدعبدالحسین کیانی.
* افکار نیوز


 
پدر یکی از شهدای فتنه 88 :
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٥ : توسط : حسینی
ادامه حصر سران فتنه کمترین خواسته ماست/
رئیس‌جمهور افراد فعال فتنه را در مسئولیت‌ها منصوب نکند

گروه سیاسی- رجانیوز: پدر شهید فتنه ۸۸ می‌گوید "انتظار نداریم رئیس دولت افراد فعال در فتنه را در مسئولیت‌ها منصوب کند. ادامه حصر سران فتنه کمترین خواسته ماست."

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، عباس ذوالعلی و راضیه شعبانی، پدر و مادری که فرزندشان در فتنه‌ سال 88 شهید شد. 5 سال قبل بود که فرزندشان شهید شد، اما گویی هم‌سن پدر و مادرهای شهدای دفاع مقدس بودند.

شاید مصیبت غم فرزند آنها را این‌چنین شکسته نشان می‌داد. پدر و مادری که زیر بار این مصیبت، شانه خالی نکردند، اما مو سفید کردند و چین و چروک‌های صورت‌شان خیلی چیزها را نشان می‌داد.

آمدیم تا با مادر و پدر از حال و روزشان بعد از 5 سال که از شهادت فرزندشان می‌گذرد، بپرسیم. شاید فتنه برای عده‌ای فراموش شده باشد، اما برای پدر و مادری که سال‌ها انتظار قد کشیدن فرزند را داشتند، فتنه تا روز حسابرسی هم تازه تازه است.

اشک مادر و بغض پدر نشان می‌داد، امیرحسام قوت قلب پدر بود و نفس مادر؛ مادری که با اشک‌هایش می‌گوید هنوز نمی‌توانم کم غذا درست کنم. هنوز 6 بشقاب و لیوان می‌گذارم و لباس‌های امیرحسام را می‌شویم و پدری که با آه دل می‌گفت "داغ فراق خیلی سخت است".

پدر شهید ذوالعلی خطاب به رئیس‌جمهور گفت " از رئیس دولت می‌خواهیم یک فضای معنوی را ایجاد کند. ما انتظار نداریم رئیس دولت افراد فعال در فتنه را در مسئولیت‌ها منصوب کند، حالا ممکن است به خاطر ارتباط‌های دوستی و قدیمی باشد. رئیس‌جمهور اصرار به رابطه با آمریکا دارد، اما ما نیازی به آمریکا هم نداریم. مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند که باید از نیروها و ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم".

او می‌گوید "ما از مسئولان می‌خواهیم پای ارزش‌ها بایستند. ادامه حصر سران فتنه کمترین خواسته ماست. این جوان‌هایی که در جریان فتنه 88 شهید شدند، خانواده داشتند، پدر و مادر آنها سال‌ها برای جوان خود زحمت کشیدند. نمی‌دانید با چه زحمتی این جوان‌ها درس خواندند و بزرگ شدند. حصر کمترین مجازات است و حاضر نیستیم آزاد شوند. دیروز وزیر نبودند آن اتفاق‌ها افتاد، اگر امروز مسئولیتی هم داشته باشند می‌خواهند چه کار کنند؟!"

 

مادر شهید نیز با همان اشک‌هایی که از صورتش جاری شده بود، می‌گوید "عده‌ای که در فتنه 88 بودند و آن آشوب‌ها را ایجاد کردند از خدا نمی‌ترسند که دوباره به رأس کار بیایند؟ این اشخاص اگر بخواهند به رأس کار برگردند، ظلم است. سران فتنه آتش زیر خاکستر هستند و منتظر هستند تا موقعیت دیگری پیدا کنند و جوان‌های دیگری را فریب دهند.

مشروح گفت‌وگو با پدر و مادر شهید ذوالعلی را در زیر می‌خوانید:

تسنیم: امیرحسام ذوالعلی از شهدای فتنه 88 که دقیقاً روز بعد از حماسه 9 دی به شهادت می‌رسد. ابتدا در مورد شخصیت امیرحسام بگویید و وی چه ویژگی‌های اخلاقی داشت که به درجه رفیع شهادت نائل شد؟

پدر شهید ذوالعلی: بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. امیرحسام از پنجم دبستان روزه می‌گرفت و به دلیل اینکه نوبت بعدازظهر به مدرسه می‌رفت، مادرش افطاری درست می‌کرد و به مدرسه امیرحسام می‌برد.

مدیر مدرسه به مادر امیرحسام می‌گفت که چرا اجبار می‌کنید با این سن روزه بگیرد؟ مادر امیرحسام هم گفته بود که خودش دوست دارد روزه بگیرد و ما اصلاً اجباری نداریم.

امیرحسام وقتی وارد دوره راهنمایی شد نسبت به ولایت‌فقیه حساس شد و می‌خواست در مورد ولایت‌فقیه مطالعه کند و ما هم بر حسب وظیفه جزوات و کتاب‌های زیادی را در مورد ولایت‌فقیه به امیرحسام دادیم و مطالعه می‌کرد.

در دو سال اول همه همّ و غم امیرحسام این بود که شناختی به ولایت‌فقیه پیدا کند و آن قدر مطالعه کرد تا شناخت دقیق و کاملی از ولایت‌فقیه به دست آورد. برای همین هم تا آخرین لحظات عمرش محکم پای ولایت‌فقیه ایستاده بود.

زمانی که به فرمان حضرت امام(ره) بسیج تشکیل شد، من از خادمین بسیج بودم و اولین مسئولیت بسیج مسجد محل را داشتم. امیرحسام هم به تبعیت از من که همیشه در بسیج فعالیت داشتم از همان دوران بچگی به بسیج آمد و در بسیج فعال بود.

امیرحسام در دوران دبیرستان هم از فعالان بسیج بود و تلاش می‌کرد کلاس‌های مختلفی را برگزار کند. مثلاً در دوران دبیرستان برای صبح‌های جمعه مراسم دعای ندبه گذاشته بود که مسئولان مدرسه می‌گفتند شاید بچه‌ها برای صبح جمعه نیایند. امیرحسام می‌گفت اشکالی ندارد، حتی اگر دو نفر هم بیایند کافی است و من باید وظیفه و تکلیف خودم را انجام دهم. اگر شما از مدیر مدرسه امیرحسام سئوال کنید، می‌گویند که انتظاری برای استقبال دانش‌آموزان نداشتند، اما همیشه جلسه خیلی خوب و پرباری برگزار می‌شد.

 

تسنیم: دوران دانشگاه چطور بود؟ اتفاقاً همان دورانی امیرحسام دانشجو می‌شود که حوادث بعد از انتخابات 88 و فتنه شکل می‌گیرد. در آن دوران نظر امیرحسام در مورد فتنه چه بود؟

پدر شهید ذوالعلی: امیرحسام خیلی از مسائل خودش را به من می‌گفت، حتی در مورد مسائل و مشکلاتی که در دانشگاه داشت با من صحبت می‌کرد. در همان دوران انتخابات سال 88 بود که یک بار امیرحسام به من گفت "استاد وقت کلاس را بیهوده هدر می‌دهد و فقط بحث‌های سیاسی می‌کند".

پس از مشورت با هم به این نتیجه رسیدیم که امیرحسام به استادش تذکر دهد. امیرحسام هم به استادش گفته بود زمانی که سر کلاس می‌آیید باید فلان درس را تدریس کنید و بحث‌های سیاسی خود را به وقت دیگری موکول کنید.

تسنیم: تذکر آقا امیرحسام تأثیر داشت؟

پدر شهید ذوالعلی: بله، بحث‌های استاد خیلی کمتر شده بود. وقتی با استاد صحبت کرده بود، استاد هم مقداری ناراحت شده بود و شاید تندی کرده بود، اما امیرحسام وظیفه داشت احترام استاد را نگاه دارد.

تسنیم: این‌طور که شما می‌گویید نشان می‌دهد امیرحسام از همان دروان کودکی خیلی به فرایض دینی مقید بود...

پدر شهید ذوالعلی: بله، خیلی مقید بود. شاید من الان اگر حرفی بزنم بگویند از فرزند خود تعریف می‌کند، اما شما می‌توانید از هم‌محلی‌ها و روحانی مسجد بپرسید که امرحسام چقدر به فرائض دینی مقید بود.

تسنیم: بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88 و التهاباتی که توسط سران فتنه در کشور ایجاد شد، نظر امیرحسام چه بود؟ با توجه به اعلام پیروزی زودهنگام میرحسین موسوی و تبریک خاتمی حرکت جریان فتنه مشخص شد. در آن دوران امیرحسام چه نظری داشت؟

پدر شهید ذوالعلیامیرحسام از اول موضع ثابتی داشت و با توجه به شناختی که نسبت به ولایت‌فقیه کاملاً مطیع مقام معظم رهبری بود. هر وقت رهبر معظم انقلاب سخنرانی می‌کردند، امیرحسام سه بار فرمایشات حضرت آقا را مطالعه می‌کرد و حتی فرمایشات رهبر معظم انقلاب را برای اعضای پایگاه بسیج نیز بازگو می‌کرد.

 

بعد از آن که ساعت 23 آقای موسوی اعلام کرد که پیروز انتخابات است و پس از آن هم آقای خاتمی برای موسوی پیام تبریک فرستاد، امیرحسام گفت "به هر بچه‌ای هم بگویید متوجه می‌شود که اینها می‌خواهند در کشور التهاب به وجود آوردند."

تسنیم: وقتی امیرحسام شرایط سیاسی دوران فتنه را از همان موقع متوجه می‌شود که دعوای انتخاباتی نیست. چطور شد که احساس تکلیف کرد و چه اقداماتی را برای مقابله با جریان فتنه انجام داد؟

پدر شهید ذوالعلی: احساس تکلیف فقط برای امیرحسام نبود و شما دیدید خیلی از مردم به دلیل غیرت دینی برای مقابله با جریان فتنه به میدان آمده بودند. در دوران دفاع مقدس حضرت امام(ره) تکلیف کردند و همه به میدان جنگ با صدام رفتند. الان هم همین‌طور است و امیر حسام می‌گفت "الان کشور در شرایطی وجود دارد که من باید برای دفاع از مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با آشوب‌گران خیابانی مقابله کنم."

سخنرانی روز عاشورای امیرحسام را هنوز به یاد دارم که در جمع دوستانش در بسیج و هیئت می‌گوید "مقابله با آشوب‌گرانی که جان و ناموس مردم را به خطر می‌اندازند، تکلیف و وظیفه ماست."

بعد با همان دوستانش جمع می‌شدند و برای مقابله با آشوب‌گران حضور داشتند تا از جان و اموال مردم دفاع کنند. یک بار هم امیرحسام با برادر بزرگ‌ترش در راه منزل بود که موتور سورای جلوی آنها را می‌گیرد و با آنها وارد درگیری فیزیکی می‌شود، اما چون امیرحسام قوی و رزمی‌کار بود، آنها نتوانستند آسیبی به امیرحسام و برادرش بزنند.

یک روز هم برای آنکه نفسی تازه کنم - به خاطر اینکه ریه‌های من در دوران دفاع مقدس آسیب دیده است - در یکی از خیابان‌های فرعی خیابان انقلاب ایستادم که یک دفعه چند نفر از همین اغتشاش‌گران روی سر من ریختند، در صورتی که حتی کوچک‌ترین شعاری هم نداده بودم.

در همین حالتی که زیر دست و پای اغتشاگران بودم، صورت امیرحسام را دیدم که آنها را کنار زد تا بتواند من را از زیر دست و پای آنها نجات دهد. امیرحسام می‌گفت "من نمی‌توانستم آنها را کتک بزنم، فقط هُل می‌دادم تا آنها از شما دور شوند." امیرحسام حتی در آن شرایط تکلیف خودش را می‌دانست و احساساتش را کنترل می‌کرد و احساسی برخورد نکرد و کاملاً عقلی و دینی برخورد کرد.

تسنیم: گویا امیرحسام خیلی دعا می‌کرد تا شهید شود، حتی یکی از دست‌نوشته‌های امیرحسام در تسنیم منتشر که در قالب شعری از خدا می‌خواهد که به درجه رفیع شهادت نائل شود. همیشه برای شهادت دعا می‌کرد؟

پدر شهید ذوالعلیبالای همه صفحات جزوات مدرسه و دانشگاه می‌نوشت "بسم رب الشهدا و الصدقین" و همیشه اولین دعای امیرحسام فرج امام(عج)، دومین دعایش سلامتی مقام معظم رهبری و سومین دعا حتما طلب شهادتش بود.

 

تسنیم: امیرحسام در شرایطی به شهادت رسید که سران فتنه 88 شرایط و فضای کشور را به سمتی سوق دادند که اتفاقاتی صورت بگیرد و امثال امیرحسام شهید شوند. شما به عنوان خانواده شهید فتنه 88 چه درخواستی دارید؟ برخی می‌گویند باید حصر سران فتنه برداشته شود. آیا شما به عنوان کسی که فرزند خود را در راه مقابله با فتنه 88 داده‌اید، راضی هستید؟

پدر شهید ذوالعلیدر زمان امیرالمؤمنین(ع) هم فتنه‌های زیادی رخ داد، البته نمی‌خواهم مقایسه کنم، اما بالاخره نشانه و راه را نباید گم کنیم و اشتباه بگیریم، امیرالمؤمنین(ع) برای ما یک الگوست.

نمی‌دانم چرا برخی سعی دارند سران فتنه را از حصر بیرون بیاورند یا برخی از آنها را در مصادر قدرت بگذارند؟ چرا حصر باید از آقایان برداشته شود؟ مگر فتنه اتفاق کوچکی بود که بخواهیم به راحتی بگذریم؟ چه تضمینی وجود دارد این آقایان آزاد شوند و اقدامات و رفتارهای قبلی خود را تکرار نکنند؟

اینها به همه جا چنگ می‌زنند تا بتوانند همان کارهای دوران فتنه را انجام دهند. قرار نیست مردم گول بخورند. ما برای حفظ دین ایستاده‌ایم. خون فرزند من و خیلی جوان‌های دیگر در مقابل حفظ دین و ارزش‌ها ارزشی ندارد.

خون داده‌ایم تا دین‌مان حفظ شود. بنا نیست آنها برگردند. چه تضمینی وجود دارد آنها برگردند و فتنه‌ای ایجاد نکنند؟ چه تضمینی وجود دارد فردی که دیروز در فتنه حضور فعالی داشت، دوباره برگردد و دوباره اتفاقات فتنه 88 را ایجاد کند؟ آن روزی که وزیر نبودند آن کارها را انجام دادند، وقتی وزیر شوند چه کار می‌کنند؟ ما این همه شهید دادیم تا یک فضای معنوی در کشور به وجود آید.

روز عاشورای 88 مراسم تعزیه داشتیم. دعای آخر را به امیرحسام دادند. وقتی مراسم تمام شد، دو ساعت بعد در حالی که با صدای بلند گریه می‌کرد، می‌گفت "چطور می‌شود ما زنده باشیم و اینها اینطور به اهل‌بیت(ع) توهین کنند."

وقتی در روز عاشورا آنها چنین کاری را کردند ما باید چه چیزی را ببخشیم؟ ما از رئیس دولت می‌خواهیم یک فضای معنوی را ایجاد کند. ما انتظار نداریم رئیس دولت افراد فعال در فتنه را در مسئولیت‌ها منصوب کند. حالا ممکن است به خاطر ارتباط‌های دوستی و قدیمی باشد. رئیس‌جمهور اصرار به رابطه با آمریکا دارد، اما ما نیازی به آمریکا نداریم. مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند که باید از نیروها و ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم.

ما از مسئولان می‌خواهیم پای ارزش‌ها بایستند. ادامه حصر سران فتنه کمترین خواسته ماست و این جوان‌هایی که در جریان فتنه 88 شهید شدند، خانواده داشتند، پدر و مادر آنها سال‌ها برای جوان خود زحمت کشیدند. نمی‌دانید با چه زحمتی این جوان‌ها درس خواندند و بزرگ شدند. حصر کمترین مجازات است و حاضر نیستیم آزاد شوند. دیروز وزیر نبودند آن اتفاق‌ها افتاد، اگر امروز مسئولیتی هم داشته باشند می‌خواهند چه کار کنند؟

در ادمه نیز  با مادر شهید ذوالعلی به گفت‌وگو نشستیم و وی روایتی از نحوه شهادت فرزندش را با اشک و آه گفت.

تسنیم: چطور خبر شهادت امیرحسام را شنیدید؟ آن زمانی که خبر شهادت را شنیدید چه حس و حالی داشتید؟

مادر شهید ذوالعلی: روز قبل از شهادت امیرحسام قرار بود شام هیئت را من درست کنم. دقیقا روز قبل از شهادت امیرحسام، همان روز 9 دی بود. به خانه مادر دوست امیرحسام رفتم و در حین آشپزی بودم که خیلی بی‌تاب شدم و به مادر دوست امیرحسام گفتم امیرحسام رفته راهپیمایی و هنوز نیامده و من خیلی نگران شدم. نمی‌دانم چرا این‌قدر کلافه هستم، یعنی روز قبل از شهادت امیرحسام من خیلی نگران و مضطرب بودم و برای همین صدقه کنار گذاشتم.

همان روز شهادت، امیرحسام طوری نماز صبح خواند که این‌قدر سوزناک بود که موهای تن آدم سیخ می‌شد، حتی امیرحسین گفت "مامان به امیرحسام بگو این‌طور نماز نخواند، واقعا موهای تن آدم سیخ می‌شود، مگه از خدا چه چیزی می‌خواهد که این‌قدر سوزناک نماز می‌خواند."

وقتی صبح خواست با برادرش از منزل برود، رفتم درب را ببندم که امیرحسام به من گفت "مامان امروز صبح خیلی شما را اذیت کردم، من را حلال کنید." وقتی امیرحسام رفت بوی عطرش در فضای خانه پیچید.

من خیلی دلشوره و اضطراب داشتم تا اینکه امیرحسین به من زنگ زد و گفت مامان احسان را بیدار کن و بگو مدارک موتور امیرحسام را بیاورد. گفتم امیرحسین مدارک را کامل برده و اینجا چیزی ندارد. امیرحسین بالاخره گفت مامان به احسان بگو امیرحسام تصادف کرده، مدارک را بیاورد.

با یکی از دوستان امیرحسام به بیمارستان رفتم. وقتی به بیمارستان رسیدم امیرحسین را دیدم که خیلی ناراحت بود. ساعت 9:30 صبح که این‌طور شده بود به خودم گفتم حسام خیلی قوی است و مشکلی ندارد تا اینکه یکی از دوستان امیرحسام به من گفت شما به خانه بروید و برای حسام دعا کنید، حسام ضربه مغزی شده است. همان روز روزه هم بودم. ساعت 16:30 بود که حاج‌آقا به همراه خواهرم برگشت و صدای گریه اینها را شنیدم و متوجه شدم چه اتفاقی پیش آمده است.

به دخترم گفتم با بیمارستان تماس بگیریم، ببینیم چه اتفاقی افتاده است. وقتی با بیمارستان تماس گرفتیم، به دخترم گفتند که امیرحسام فوت کرده است. گفتم حتماً اشتباه می‌کنند، اینها اصلا بلد نبودند "ذوالعلی" را بنویسند، احتمالاً اشتباه می‌کنند. هر اتفاقی را در نظر می‌گرفتم، اما هیچ وقت به دل خودم بد راه نمی‌دادم که برای بچه من چنین اتفاقی افتاد.

تسنیم: شما خیلی به امیرحسام علاقه داشتید،. ما هم هر جای خانه شما را نگاه می‌کنیم می‌بینیم عکس امیرحسام را زدید. در مورد روحیات خودتان بعد از اینکه خبر شهادت را شنیدید، بگویید؟

مادر شهید ذوالعلی: فرزندان برای پدر و مادر هیچ فرقی ندارند، اما امیرحسام واقعا نفس من بود، یعنی دنیایی مشکل داشتم با نگاه کردن به امیرحسام آرام می‌شدم.

وقتی حسام را می‌دیدم همه ناراحتی‌هایم را فراموش می‌کردم. امیرحسام از وقتی به دنیا آمد چنین حسی داشتم و به خانواده همسرم می‌گفتم من از حسام می‌ترسم، حسام تا آخر عمر برای من نمی‌ماند.

همه دوستان حسام فهمیدند که من چه حسی به امیرحسام دارم. وقتی هم خبر شهادتش را به من دادند همه فامیل فقط به من قرص‌های آرامش‌بخش می‌دادند تا من لحظه‌ای ساکت شوم، اما باز نمی‌توانستم و کنترل نداشتم.(همراه با گریه)

 

وقتی همه می‌خوابیدند، برای اینکه دیگران را خیلی اذیت نکنم در خیابان راه می‌رفتم و با عکس امیرحسام حرف می‌زدم. شهادت حسام ضربه بزرگی به من بود، حاضرم روی یک برگ روزنامه بنشینم و نان خشک بخورم، اما حسام کنارم بود. شما دیدید شهدا سر تا به پای مادر حسام را بوس می‌کنند. وقتی من برای هیئت‌شان غذا درست می‌کردم امیرحسام کف پای من را بوس می‌کرد و می‌گفت بهشت زیر پای مادران است، بگذارید بهشت را پیدا کنم.(همراه با گریه)

 فعالان فتنه 88 به رأس کارها برگردند، ظلم است

تسنیم: به عنوان مادر شهید چه درخواستی از مسئولان دارید که زمینه و شرایط فتنه 88 را به وجود آوردند و باعث شد امثال فرزند شما شهید شوند؟ برخی می‌گویند باید سران فتنه رفع حصر شوند. نظر شما در مورد رفع حصر سران فتنه چیست؟

مادر شهید ذوالعلیفتنه‌ها همیشه وجود دارد. حالا بچه من در سال 88 شهید شد، اما در سال‌های گذشته مانند 78 و ... هم فتنه داشتیم.

عده‌ای که در فتنه 88 بودند و آن آشوب‌ها را ایجاد کردند از خدا نمی‌ترسند که دوباره به رأس کار بیایند؟ این اشخاص اگر بخواهند به رأس کار برگردند، ظلم است. سران فتنه آتش زیر خاکستر هستند و منتظر هستند تا موقعیت دیگری پیدا کنند و جوان‌های دیگری را فریب دهند.


 
حاج حسین یکتا در گفتگو با مشرق:
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٥ : توسط : حسینی

ارتش بیست میلیونی اربعین نشان از جهانی شدن گفتمان مقاومت و ضداستکباری دارد/

 

 

هیچ ستاد متمرکزی اینجا فعالیت نمی کند و تمام اقدامات مردمی است

ویژه‌نامه حسینیه مشرق - دومین روز بود که در جاده منتهی به کربلا قدم برمی داشتیم. خورشید تازه طلوع کرده بود و جمعیت زیادی در جاده مشغول پیاده روی به سمت کربلا بودند. موکب ها را یکی پس از دیگری پشت سر می گذاشتیم؛ در نزدیکی های عمود 285 بودیم که چشممان به موکب بزرگی برخورد که به نام «علی بن موسی الرضا» مزین شده بود؛ جلوتر که رفتیم دیدیم بچه‌های ایرانی مشغول پذیرایی و خدمت رسانی به زوار هستند. اسفند دود می کردند و از زائرانی که برای نوشیدن چای و شربت زعفران به داخل موکب می آمدند استقبال می کردند.

برای استراحت به داخل موکب رفتیم که با چهره ای آشنا برخورد کردیم. حاج حسین یکتا مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء و راوی خوش بیان هشت سال دفاع مقدس که سال هاست در عرصه  جنگ نرم مشغول فعالیت است را دیدیم. برای گپ و گفت و خسته نباشید سراغش رفتیم.

حاج حسین هم مثل همیشه با روی گشاده به حرف های ما گوش داد. خیلی دوست داشتیم از پیاده روی اربعین و تفاوت آن با سال های گذشته برای ما صحبت کند، او هم دست رد به سینه ما نزد و ساعتی را به گفت و گو با ما نشست.

ابتدای سخن را مثل همیشه از شهدا شروع کرد و از چله گرفتن های رزمنده ها در خاکریزهای 8 سال دفاع مقدس گفت که به عاشورا ختم می شد و ختم چله گرفتن های آنها در عاشورا همراه می شد با شهادت آنها و لقاء آنها با اربابشان حسین(ع). می گفت از عاشورا تا اربعین هم یک چله است؛ اما این چله برای ما جامانده های از شهادت است. برای ماهایی که از قافله حسین(ع) جاماندیم و حالا با هر زحمتی شده دوست داریم خودمان را به قافله حسین(ع) برسانیم.

در ادامه روایت زیبای حاج حسین یکتا را از پیاده روی اربعین بخوانید؛


- از عاشورا تا اربعین یک چله است برای ما جامانده های از قافله حسین(ع)؛ ماهایی که از کاروان شهادت جامانده‌ایم. اربعین مال ماهایی است که از عاشورای حسین(ع) جاماندیم و می خواهیم خودمان را به هر طریقی شده به قافله حسین(ع) برسانیم.

- پیاده‌روی اربعین نمونه یک انقطاع کامل است، چون وقتی شما از نجف حرکت می‌کنید و در بیابانهای مسیر نجف – کربلا  قدم می گذارید و حرکت می کنید، یعنی منقطع شده‌اید.

- اینجا 3 روز مُحرم می‌شوید و باید اِحرام نگه دارید؛ آدم دیگر در این مسیر تنها فکرش، نگاهش و حرکتش به سمت حرم اباعبدالله الحسین(ع) است. این یعنی انقطاع از هر چیزی غیر از حسین(ع) و لقاء به حسین(ع).

- فضای سفر اربعین، مخصوصا در پیاده روی بیشتر جنبه تربیتی دارد. همان طور که در دوره 8 سال دفاع مقدس برای جهاد فی سبیل الله به جبهه می رفتیم و تربیت می شدیم. آخرش هم اگر خوب تربیت می شدیم و از پس جهاد اکبر و انقطاع الی الله بر می‌آمدیم اینطور می‌شد که «من عشقنی عشقته و من عشقته قتلته».

ارتش بیست میلیونی اربعین نشان از جهانی شدن گفتمان مقاومت و ضداستکباری دارد/ باید گفتمان مقاومت را در این مسیر منتقل کنیم/ تمام اقدامات انجام شده در طول مسیر مردمی بوده و هیچ ستاد متمرکزی اینجا فعالیت نمی کند


- شما اگر دقت کنید داخل این فضای زیارتی یک فضای تربیتی وجود دارد که از لحظه خداحافظی و وداع با امیرالمومنین علی (ع) در نجف اشرف آغاز و در مسیر حرکت به سمت حرم اباعبدالله حسین(ع) ادامه پیدا می کند.

- این پیاده روی؛ شب های عملیات را برای آدم تداعی می کند. وقتی شما نگاه می‌کنید و می‌بینید زوار اباعبدالله الحسین(ع) خودشان را برای حرکت به سمت کرب و بلا آماده می‌کنند و برای رسیدن به حرم آقا از بسیاری از تعلقات دنیوس دل می‌برند؛ آن فضای شب های عملیات برایتان تداعی می شود.

- پیاده روی اربعین یک حرکت تربیتی است برای پرورش شیعیان و نخبگان برای دوران ظهور و آن اتفاق بزرگی که در پیش داریم.

- پیاده روی شیعیان در ایام اربعین و این سیل عظیم و خروشان جمعیت که از کشورهای مختلف جهان گرد هم آمده اند، همه و همه نشان دهنده این است که در عالم اتفاق بزرگی در حال رخ دادن هست و شیعیان امیرالمومنین (ع) باید خود را برای آن اتفاق بزرگ که فاصله چندانی با آن نداریم آماده کنند.

- به نظر من قشنگ ترین کاری که جوانان ایرانی می توانند در مسیر پیاده روی اربعین انجام دهند، انتقال نگاه انقلاب اسلامی، حزب اللهی و بیان آن عقبه فکری نظام اسلامی که به پا کردن تمدن نوین اسلامی است.

- تمام اقدامات انجام شده در طول مسیر مردمی بوده و هیچ ستاد متمرکزی اینجا فعالیت نمی کند و موکب های برپا شده در طول مسیر همه با عشق و اعتقاد مردم و شیعیان علم شده است و ما نیز اینجا به عنوان یک زائر و روای در این مسیر قرار گرفته ایم و اینجا هر کاری از دستمان بربیاد انجام می دهیم.

- امام حسین همه شیعیان را در این مسیر بخط کرده است. وظیفه ما که با شروع 22 بهمن 57 علم طلوع خورشید جهان گیر را کلید زده‌ایم، در این سیل عظیمی که در این مسیر شکل گرفته این است که آن نگاه انقلابی را منتقل کنیم. ما باید بتوانیم به مردم و شیعیان بفهمونیم که آن اتفاق بزرگ در راه است و تمام قلب ها و دل ها و تفکرات را که متوجه آن خبر بزرگ کنیم.

- اگر یک روزی یک حرکت بزرگ در 22 بهمن 57 علیه شاه و حکومت ستم شاهی شروع شد، امروز یک موج خروشانی علیه تمام ظلم و جور و حکومت های مستبد در حال شکل گیری است و رزمایش عظیم پیاده روی اربعین این را به خوبی نشان می دهد.

- در مسیر که نگاه کنید همه نوع از شیعیان را می بینید که آمده‌اند و موکب هایی برای پذیرایی و خدمت رسانی زده‌اند. امسال موکب هایی را هم می بینیم که ایرانی ها و جوانان ایرانی علم کردند و حتی کار فرهنگی هم در آن انجام می‌دهند و در این مسیر به زوار حضرت حسین(ع) خدمت رسانی می‌کنند.

- آن چیزی که ما باید روی آن کار کنیم این است که مردم و شیعیان را متوجه آن ماموریت بزرگی کنیم که امام حسین(ع) بخاطر آن ماموریت بزرگ همه را در این مسیر به خط کرده و به سمت کربلا فراخوانده است. همان ماموریت آخرالزمانی که شیعیان امیرالمومنین علی (ع) بر عهده دارند.

- ما اینجا که داریم لبیک یا حسین (ع) می گوییم و این لبیک یا حسین(ع) به این معنی است که ما داریم بیعت می‌کنیم با آقازاده‌ی ارباب مان حسین(ع).  این لبیک یا حسین ها یعنی لبیک یا مهدی(عج). قطعا این راهپیمایی عظیم نشان دهنده یک حرکت بزرگ جهانی است که انشالله به ظهور ختم می شود.

- امروز بدون اینکه ما یک درگیری نظامی داشته باشیم و تیر و تیراندازی انجام بشود؛ صدای حقانیت خودمان را به همه مردم جهان می رسانیم و در این رزمایش بزرگ گفتمان مقاومت و ضداستکباری را فریاد می زنیم و تبادل فرهنگ می کنیم و این یک رزمایش وحدت بین مسلمین است.

- این ارتش بیست میلیونی که شما امروز در این جاده نجف تا کربلا مشاهده می کنید نشان دهنده این است که گفتمان مقاومت و ضداستکباری دارد جهانی می شود و شعار یالثارات الحسین(ع) در دل های مردم جهان به سرعت نفوذ کرده است و عالم گیر خواهد شد.

- اتفاقاتی که در عراق و شامات و یمن دارد می‌افتد نشان دهنده این است که چیزی تا آن اتفاق بزرگ نمانده است و این پیام را باید اینجا برای شیعیان تبیین کرد.

 
شریعتمداری در دانشگاه تهران:
ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٥ : توسط : حسینی

تحریم‌ها را سران فتنه به آمریکا پیشنهاد کردند/

 

 

فتنه‌گران اعلام کرده‌اند اجازه انتشار اسناد را نمی‌دهیم/

 

اگر تقلب شد چرا خاتمی رأی داد

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در همایش 1811 روز مطالبه، یادمان خروش انقلابی علیه فتنه‌گران» در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه پیوند خاتمی با پدر جد voa یعنی جورج سوروس است،‌گفت: از من شکایت کرده که چرا گفتی با سوروس دیدار کردم، من دنبال تشکیل دادگاه هستم ولی او طفره می‌رود.

مدیر مسئول روزنامه کیهان در سخنان خود گفت: اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد سران فتنه دست به وطن‌فروشی زدند. بخشی از این اسناد را برای یکی از عوامل فتنه فرستادم که در جواب گفت اجازه نمی‌دهیم این اسناد منتشر شود.

وی خطاب به دانشجویانی که با سرو صدا اجازه سخنرانی وی را نمی دهند، گفت: برای شما متاسفم چراکه فریب خوردید، به آنهایی که شما را فرستادند بگویید محال است بتوانید مانع افشای اسناد وطن فروشی تان بشوید.

مدیر مسئول روزنامه کیهان تاکید کرد:‌ البته خطاب من به فتنه‌گران است نه شما دانشجویان که احیاناً فریب خوردید. حیف است که مثل فتنه 78 که آنقدر برای آنان زحمت بکشید بعد بگویند که جنبش دانشجویی حرف مفت است.

مدیرمسئول روزنامه کیهان خاطرنشان کرد: 21 خرداد 88 مایکل لدین که خاتمی دنباله روی وی است در مصاحبه با نیویورک تایمز می‌گوید فردا در ایران انتخابات نخواهد بود بلکه یک انقلاب رنگی کلید می‌خورد، معاون خزانه داری امریکا نیز در مصاحبه با فارین پالیسی می‌گوید تقلب یک دروغ بود، پروژه اصلی ما مقابله با جمهوری اسلامی بود که در خاورمیانه عرصه را بر ما تنگ کرده است.

شریعتمداری با بیان اینکه مگر می‌شود پیغام ریگی برای حمایت از سران فتنه را انکار کرد گفت: بنده امیدوارم حتی یکبار هم شده شماهایی که شعار «کیهان - اسرائیل پیوندتان مبارک» می‌دهید یکبار هم از اسرائیل بد بگویید.

وی ادامه داد: اسناد نشان می‌دهد که حتی تحریم ها را سران فتنه به امریکا پیشنهاد کردند، به سران فتنه می‌گویم که اگر حزب الله نبود الان بایستی چکمه نتانیاهو را واکس می‌زدید.

شریعتمداری در واکنش به شعار تعدادی از دانشجویان که میرحسین موسوی را نخست‌وزیر امام خطاب می‌کردند، گفت: شریح قاضی هم قاضی امام علی بود و حکم قتل امام حسین(ع) را داد. پس عجیب نیست که نخست وزیر امام هم سنگسار کنندگان نماز عاشورا را خداجو بخواند.

وی تصریح کرد: مگر منافقین با شما در ائتلاف نبودند مگر ملک‌عبدالله هزینه فتنه شما را نداده بود. برای اینکه شعار  یا حسین یا حسین شما واقعیت داشته باشد باید بگویید صدام حسین چرا که ارباب تمام این افراد کنار شما بودند.

وی ادامه داد: کسی که موقعی به او عالیجناب سرخ پوش می‌گفتند به خبرنگار آتلانتیک گفت برای اینکه به نتیجه برسیم بایستی شما در شیپور تقلب بدمید. این اسناد ویکی لیکس است. اگر دروغ است چرا تکذیبش نمی‌کنید.

شریعتمداری تأکید کرد: اصحاب فتنه و جمعیتشان اصلا در حد و اندازه‌ای نیستند که دشمن جمهوری اسلامی باشند. خیلی کوچکتر از این حرف‌ها هستند، درحالیکه جمهوری اسلامی نقش اول را در تمام تحولات خاورمیانه بازی می‌کند، آنها کی باشند؟

وی با بیان اینکه مگر سران فتنه می‌توانند انکار کنند که ده ها تن از نظریه پردازان ام آی 6 و سیا تحت عناوین دانشگاهی دعوت شدند و کارگاه برای فتنه داشتند،‌گفت: درخواست من از دوستان مخالف این است اگر جان موسوی را دوست دارند نگویند مرگ بر دروغگو، حیف است. اینها باید محاکمه شوند، مگر می‌خواهند اسناد را به گور ببرند. با انتشار اسناد، آیا کسی جرات می‌کند بگوید سران فتنه وطن فروش نیستند.

مدیرمسئول روزنامه کیهان ادامه داد: جان کین (کارشناس ارشد ام ای 6) دوبار به ایران می‌آید و با مدعیان اصلاحات جلسه می‌گذارد.

وی خطاب به تعدادی از دانشجویان گفت: از آنهایی که حمایتشان می‌کنید بپرسید جلسات مخفیانه با مایکل لدین دست چه کسی بود.

به گفته شریعتمداری، یورگن هابرماس دوباره که به ایران می آید و در سال 87 طرحی را به مدعیان اصلاحات می‌دهد.

شریعتمداری در ادامه افزود: تیموتی‌ اش دو بار به ایران می‌آید و واضع تئوری فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا است که بعدها دو تن از مدعیان اصلاحات آن را به  نام خودشان ثبت کردند. پس بی‌خود نبود که اینان صدام حسین را خالد‌بن‌ولید گفتند و ادعا کردند باید در کنارش بجنگیم.

وی خاطرنشان کرد: آیا می‌توانید یک مفسد اقتصادی را آدرس بدهید که در کنار شما (مدعیان اصلاحات) نبوده باشد، مگر شما نبودید که مفسد 3 هزار میلیاردی را نابغه و کار آفرین و شایسته تقدیر می‌دانستید؟ پترو پارس را چه کسانی راه انداختند؟ مگر بابک زنجانی به روزنامه های زنجیره ای شما پول نمی‌داد؟

مدیر مسئول روزنامه کیهان تاکید کرد: شهرام جزایری به کدام روزنامه‌های زنجیره‌ای پول نداده است. بابک زنجانی کارش مگر با مرحوم نوربخش شروع نکرد. بابک زنجانی مگر با رفسنجانی و روحانی عکس یادگاری ندارد.مگر پتروپارس را چه کسانی راه‌ انداختند.

وی در واکنش به شعار تعدادی از دانشجویان که عنوان می‌کردند بسیجی واقعی همت بود و باکری، گفت: همانطور که می‌دانیم خانواده این شهیدان گفتند که آنان دشمن آمریکا بودند نه اینکه در روز مبارزه با استکبار و روز قدس به نفع آمریکا و اسرائیل شعار دهند.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: در فتنه های خیابانی اگر حزب الله نبود فتنه گران شما را می‌خوردند. شما که در هاوایی و پیست اسکی آلپ سوییس هستید و فرزندانتان در اروپا. اینان شما را جلو انداختند اما فرزندانشان در اروپا تحصیل می‌کنند بعد وقتی می‌بینند شرایط مناسب است، برای ضربه به اسلام با طالبان هم ائتلاف می کنند.

به گفته وی، شعار «کیهان اسراییل پیوندتان مبارک» را اول روزنامه گاردین گفت که دختر خاله پسرخاله سران فتنه است.

شریعمتداری ادامه داد: ما حتی یکبار ندیدیم که BBC  و VOA از انقلابیون دفاع کنند اما چپ و راست برای شما فتنه‌گران تشتک می‌پرانند. مشکل شما این است به کسانی که شما را دزدیده‌اند علاقه بیشتری دارید شما بچه‌های این مرز و بوم هستید و باید در کنار مردمتان باشید.

مدیرمسئول روزنامه کیهان تأکید کرد: هیچوقت از خودم دفاع نمی‌کنم. حیف است وقت حمایت از نظام رو صرف خودم کنم.

وی ادامه داد: شهسواری درحالیکه اسیر صدام بود بلند شد گفت «مرگ بر صدام ضد اسلام ». رهبران شما که تا شیرکاکائوشان قطع می‌شود همه چیز را اعتراف می‌کنند. خیلی از کسانی که باورتان نمی‌شود به دفاتر سوروس برای آموزش دیدن رفتند. دشمن خیلی زود از سران فتنه ناامید شد چون بی عرضه هستند.

مدیرمسئول روزنامه کیهان از انتشار کتاب اسناد سران فتنه خبر داد و گفت: بزودی اسناد سران فتنه را در قالب یک کتاب منتشر می‌کنیم.

وی ادامه داد: مگر نمی‌گویید تقلب شده بود؟ پس چرا خاتمی آمد و رای داد؟ شما کاندیدای خودتان را کنار کشیدید چون رای نداشت. به هفت دهم درصد رای بیشتر هم می‌گذاریم.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: می‌گویند دولت روحانی رحم اجاره ای ماست، بابا بروید موسسه رویان دنبال رحم اجاره‌ای باشید.

وی گفت: تنها چیزی که مستند از رئیس جمهور اسرائیل و نتانیاهو هست این است که اصلاح طلبان بزرگترین سرمایه اسرائیل در ایران هستند، پرز در اوج فتنه می‌گوید اصلاح طلبان به نمایندگی از ما در ایران می‌جنگند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان با بیان اینکه چه کسانی در جلسه هیفوس لاهه شرکت کردند گفت: خانم الیزابت کنی دو موسسه به دستور سوروس در دوحه و لاهه تاسیس کردند و خیلی از افرادی که شما باورتان نمی‌شود در آنجا آموزش دیدند.

وی با اشاره به سخن لورد باکی‌مو در پایگاه خبری خانه شفاف گفت: وی عنوان کرد که جنبش سبز باید با انقلاب ایران پیوند بخورد اما دوستان ما خیلی عجله کردند شعار وی همین شعارهای الله‌اکبر و یا حسین بود.

شریعتمداری با بیان اینکه 9 دی ایستگاه آخر فتنه بود گفت: 9 دی روزی بود که در آن فتنه با حضور چند ده میلیونی مردم ناکام ماند. مگر شما می‌توانید این حضور مردم را انکار کنید.

وی با بیان اینکه اگر سخنرانی‌های من را لغو نکنند باز هم می‌آیم گفت:‌ حصر موسوی و کروبی تو دهنی بزرگی به تکفیری‌ها و آمریکا بود که می‌خواست پروژه سوریه را در ایران پیاده کند.

در ادامه مراسم علیپور نماینده دانشجویان معترض با حضور پشت تریبون خطاب به شریعتمداری گفت: ما نگران انقلاب هستیم نگران امامی هستیم که گفت میزان رأی ملت است و حال شما دارید مصادره به مطلوب می‌کنید.

شریعتمداری در پاسخ به سخنان این دانشجو گفت: در انتخابات 88 نشان دادید علاوه بر اسلام با جمهوریت نظام نیز مخالف هستید و رأی مردم را نادیده گرفتید آن هم به دستور دیگران.

وی در پایان گفت: اصلی‌ترین تئوری انجمن حجتیه مخالفت دخالت دین در سیاست است و مگر شما از سکولاریسم دفاع نمی‌کنید. مگر انجمن حجتیه در فتنه از شما حمایت نکرد؟ چرا نمی‌گویید که امام گفت میزان حال فعلی افراد است و هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید. چرا اصرار دارید با آمریکا فالوده بخورید.

منبع: فارس