نقش رسانه‌ها در رضایت‌ندادن خانواده مقتول
ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی

نقش رسانه‌ها در رضایت‌ندادن خانواده مقتول/

 

 

جنجال‌آفرینان با پرونده ریحانه چه کردند

گروه اجتماعی مشرق-  اصل ماجرا از این قرار بود که ریحانه جباری دختر ۱۹ ساله‌ای که نرم افزار می‌خواند و طراح دکوراسیون داخلی بود. یک روز صبح از خواب بلند می‌شود و لباس می‌پوشد و به ابزار فروشی می‌رود و یک چاقوی آشپزخانه می‌خرد برای ذبح یک انسان. دو روز بعد در عین اینکه در پیامکی به دوستش اطلاع می‌دهد که «فکر کنم امشب بکشمش» نقشه قتل مرتضی سربندی را می‌کشد. در ‌‌نهایت با ضربه‌ای به میان دو کتف مقتول وی را در ساختمانش به قتل می‌رساند. ریحانه شب حادثه دستگیر می‌شود و در اولین دادگاه با وجود شواهد متقن، قاتل بودن وی برای قاضی محرز می‌شود.

ریحانه جباری در یک خانواده از هم گسیخته زندگی می‌کرده و طبق اعترافات وی پدرش دائم الخمر بوده و در حین مستی وی را به باد کتک می‌گرفته است. ریحانه که به گفته قاضی پرونده باکره نبوده و با مدیر شرکتی که در آن کار می‌کرده و چند نفر دیگر رابطه نامشروع داشته است، با مرتضی سربندی که قرار بوده است دکوراسیون داخلی مطبش را طراحی کند سر و سری داشته است.

نکته مهمی که در این پرونده و دیگر پرونده های از این دست قابل تامل است این است که داستان ریحانه مثل بسیاری از متهمان دیگر دستاویزی شد برای قد علم کردن و اظهار فضل کردن افرادی که خود را در همه زمینه ها صاحب نظر می دانند.

بگونه ای که از اصغر فرهادی، مسیح علینژاد، نسرین ستوده، شیرین عبادی، بهاره رهنما و محمدرضا شجریان تا خانواده مرحوم ناصر حجازی نیز به دفاع از ریحانه لباس عدالتخواهی به تن کردند و وی را شخصی بی‌گناه و معصوم قلمداد کردند که به علت عدم امنیت در ایران مرتکب قتل یک مرد ۴۷ ساله شده است و خواستار بخشش وی شدند.

سوال اینجاست که این افراد در کجای سابقه خود، اثری از عدالت‌خواهی داشته‌اند که اینگونه دعوای عدالت طلبی دارند و سوال دیگر آنکه اگر فرد مقتول یکی از نزدیکان این افراد بود آیا باز هم اینگونه نظر می دادند؟

شیرین عبادی، حقوق‌دان ضدانقلاب و دارنده جایزه نوبل صلح در این باره گفته بود که صدور حکم قصاص «بی‌عدالتی» در مورد متهم و حتی خانواده فرد مقتول است. قصاص انتقام‌جویی است و ‌عدالت نیست. خانواده‌ای که عزیزی را از دست داده و اکنون باید بار وجدانی کشتن فرد متهم را نیز بر دوش کشد. این حکم نه تنها به خانواده مقتول کمک نمی‌کند بلکه او را دچار عذاب وجدان دائمی خواهد کرد، زیرا یا باید خود چارپایه را از زیر پای متهم بکشد و قاتل او شود یا او را کاملأ آزاد کند. 

تعدادی از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی نظیر سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر نیز در بیانیه‌هایی جداگانه از دولت ایران خواستند اجرای حکم ریحانه را متوقف کند. 

پیش از این نیز احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران که عداوتش با جمهوری اسلامی تا به حال از گزارش هایش علیه ایران مشهود بوده، حکم اعدام ریحانه جباری را ناروا و غیرعادلانه خوانده بود.

محمدرضا شجریان در نامه‌ خود، از خانواده مرتضی سربندی تقاضا کرده تا از کشتن ریحانه جباری پرهیز کنند و «به انسان درمانده و ناامیدی» زندگی دوباره ببخشند. این خواننده در نامه خود نوشته است: «به هرجهت خون انسانى ریخته شده و دیگر انسانى ٧ سال در زندان ساعت‌هاى عمر را با مرگ و زندگى شمارش کرده است. وجدان آگاه و بیدارجامعه امروز گذشت را از شما انتظار می‌کشد و تحسین می‌کند، از انتقام هراس دارد.» 

همچنین بهاره رهنما در صفحه اینستاگرام خود نوشت: 
این روزا به محض اینکه از ایران می‌ام بیرون با خبرای مهلک و ترسناک رو به رو می‌شم هیچوقت تو چند سال اخیر نشد وقتی از ایران دورم با یک خبر خوب و شوق اون خبر برگردم، عجیبه دو شبه خواب‌های نامربوط می‌بینم وقتم نکردم به قول مامانبزرگم به آب بگم و امروز ریحانه اعدام شد شنیدم و تو سرمای وحشتناک اینجا یخ کردم من به عنوان یک حقوقدان هرگز راجع به حکم قصاص نظری ندادم و هرگز خانواده‌ای رو قضاوت نکردم اما تا حایی که من می‌دونم و بار‌ها با هر دو طرف پرونده صحبت کردم پرونده ریحانه نکات ابهام بسیاری داشت چنانچه حقوقدانان و قاضیان در طول این نه سال بهمین دلیل حکم رو به تعویق انداختند به هر حال خانواده‌ای تا ابد سوخت و خانواده دیگر حتی اگر حق هم داشت تا ابد قضاوت مردم را برای خود خرید به عنوان یک همکار برای خانم شعله پاکروان از صمیم قلیم ارزوی صبوری دارم شاید که در روز محشر حرفهای نکفته ریحانه و شهلا کم نباشد دو پرونده‌ای که تا همیشه هاله‌های ابهامش بی‌شک حتی برای خانواده مقتول ازاردهنده خواهد بود! پ. ن: زندگی خیلی عجیبه وقتی این عکس رومیگرفتم هرگز فکر نمی‌کردم عکس این پست باشه پ. ن۲: ارادت عجیبی به امام حسین و این ماه دارم برای همه مادران داغدار صبر حضرت زینب را ارزو می‌کنم خداوند دل هیچ مادری رو با فرزندش از جا نکنه امیدوارم به حق این ماه عزیز خداوند بارش رحمتش رو از سر سزمینم کم نکنه.

اما همین اظهار نظر‌ها بدون اینکه بدانند اصل ماجرا چه بوده است ریحانه را هر روز و قدم به قدم به چوبه دار نزدیک‌تر کرد.

بعد ا ز این اظهار نظرهای مکرر و دامن زدن به گناهکاری مرتضی سربندی خانواده مقتول که دیدند آبرویشان بیشتر در معرض خطر قرار گرفته است فکر بخشش ریحانه جباری هم از سر نگذراندند و هر روز مصمم‌تر از روز قبل منتظر رسیدن حکم قصاص و اعدام ریحانه جباری شدند. 

به گفته رئیس کل دادگستری تهران نقش رسانه‌های بیگانه را در عدم رضایت اولیای دم پرونده ریحانه جباری تأثیرگذار بوده و تحریکات رسانه‌های بیگانه موجب شد که نتیجه گیری پرونده با مشکل مواجه شود.

 
رمزگشایی کیهان از جریان رسانه‌ای حادثه اسیدپاشی؛
ساعت ٧:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی

قطعه اسیدپاشی در پازل سیاه

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود در واکنش به جریانات خبری پیرامون حادثه تلخ اسیدپاشی در اصفهان نوشت: این روزها موضوع اسیدپاشی‌های مشکوک اصفهان به خبر داغ محافل - بخصوص در فضای مجازی- تبدیل شده است. داستانی تاسف برانگیز و غمبار که طی روزهای اخیر مرزهای یک حادثه جنایی را درنوردیده و این ماجرای مشکوک ابعاد دیگری نیز یافته است.

پیش از پرداختن به ابعاد قابل تامل این ماجرا باید گفت که بدون شک تمام هموطنان با هر عقیده و تفکری با 4 قربانی بی‌گناه این جنایت فجیع همدردی داشته و از این واقعه ابراز انزجار و آن را محکوم کرده و می‌کنند. دستان پلیدی که به صورت این چهار قربانی اسید پاشید، تنها چهار چهره و زندگی را مورد حمله قرار نداد بلکه وجدان عمومی را جریحه‌دار کرد و از این باب، جانی جرمی دوچندان مرتکب شده است.

البته اسیدپاشی جرمی جدیدالظهور نیست و هرازگاهی در صفحات حوادث روزنامه‌ها اخبار تلخ و سیاه آن منتشر می‌شود اما آنچه مورد اخیر را از سایر موارد متمایز کرده است حواشی و حاشیه‌سازی‌های عمدی و قابل تامل پس از این قضیه است. حاشیه‌سازی‌هایی که عامدانه و از روی ناجوانمردی به قربانیان برچسب بدحجاب زدند، به جای مرهم بر دردشان زخمی دیگر نشاندند و قربانی پنجمی آفریدند. در حالی که هیچ خبر و سندی درباره انگیزه و چرایی و چگونگی این حادثه سیاه وجود نداشت، جریاناتی با اهداف پیدا و پنهان، موضوع اسیدپاشی را با حجاب پیوند زدند و مدعی شدند این جنایت با هدف مبارزه با بدحجابی انجام شده است! اما این شایعه خطرناک و ناجوانمردانه از کجا کلید خورد و تبدیل به موجی سنگین از شایعات و تهمت‌ها و دروغ‌پردازی‌ها شد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد نخستین بار خبرگزاری ایسنا بود که این خط سیاه خبری را کلید زد. این خبرگزاری در ساعت 14 و 15 دقیقه روز 24 مهرماه در خبری با عنوان «جزئیات اسیدپاشی‌های اخیر به زنان اصفهانی» نوشت؛ « این حادثه زمانی اتفاق افتاد که از چندی پیش تاکنون در شبکه‌های اجتماعی مطالبی با محتوای اسیدپاشی به زنان بی‌حجاب در اصفهان منتشر می‌شود اما مشخص نیست که آیا حادثه شب‌گذشته ارتباطی با این مطالب داشته است یا خیر؟» ایسنا در ادامه خبر نیز طی مصاحبه با فرماندار اصفهان، مصر است که قضیه را به حجاب مرتبط کند. یک ساعت بعد سایت خبرآنلاین همین خبر را بازنشر می‌کند اما با این تیتر؛ « احتمال اسیدپاشی به زنان بدحجاب وجود دارد»!!

دشمنان دین و دنیای مردم و این آب و خاک که از هیچ فرصتی برای فتنه‌انگیزی و دروغ‌پردازی نمی‌گذرند، همین سرنخ را دستاویز آغاز موجی از حملات و شایعات می‌کنند و البته مانند همیشه بنگاه دروغ پراکنی بی‌بی‌سی پیشتاز و سردمدار است. یک روز بعد بی‌بی‌سی در گزارش خود می‌نویسد؛ «در شبکه‌های اجتماعی این گمان مطرح شده که قربانی این سوءقصدها، زنانی هستند که پوشش آنها کمتر از چیزی است که مقام‌های حکومتی تایید می‌کنند.خبرگزاری ایسنا گزارش داده است چهارشنبه‌شب در یکی از محلات اصفهان که کمتر سنتی است، دو مهاجم موتورسوار به صورت یک زن جوان اسید پاشیده‌اند.... حکومت ایران قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای پوشش زنان دارد. در ماه‌های اخیر محافظه‌کاران بر لزوم تشدید فشارها در این باره بر شهروندان تاکید کرده‌اند.»

و ناگهان ظرف چند روز برخی از رسانه‌های مدعی اصلاحات پر می‌شود از تحلیل‌ها و گزارش‌هایی پرسوز و گداز درباره اسیدپاشی و فحاشی به مدافعان حجاب و نیروهای ارزشی که حالا دیگر رسانه‌های غیرفارسی‌زبان را نیز باید به این لیست بلند و بالا افزود. آنان مانند همیشه سعی دارند فضایی دوقطبی و ساختگی از جامعه ایران نشان دهند و با دمیدن در تنور ساختگی اختلاف، آش خود را بپزند. در ماجرای اخیر نیز می‌کوشند جامعه را به دوپاره حامی و نافی حجاب تقسیم کنند و البته این بار حامیان حجاب با اسید به جنگ گروه مقابل رفته‌اند!

از بی‌بی‌سی و رادیو فردا و سیانیوز و دیگر رسانه‌های اجنبی نه گله‌ای است که چرا دروغ می‌گویند و نه شکایتی که چرا دشمنی می‌کنند که عقرب را اقتضای طبیعت این است. گله از آنانی است که نان و یارانه بیت‌المال را می‌خورند و حلیم بی‌بی‌سی را هم می‌زنند! و آیا این ماجرا مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی نیست؟ فارغ از آنکه قربانیان می‌توانند به عنوان شاکی خصوصی پیگیر حقوق معنوی خود باشند، آیا شایسته نیست مدعی‌العموم به ماجرا ورود کرده و از دوستان مدعی اخلاق بپرسد؛ ارتباط اسیدپاشی با حجاب را از قوطی کدام عطاری درآوردند؟

ماجرای اسیدپاشی‌های اخیر - فارغ از انگیزه عامل یا عاملان آن- اینک به سوژه‌ای برای عقده‌گشایی ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی و نیروهای ارزشی تبدیل شده است و البته مرور تاریخ معاصر در این زمینه بسیار راه‌گشاست. خشونت‌های بی‌حد و مرز علیه مردم عادی جامعه با انگیزه‌های سیاسی در پرونده چه کسانی در این کشور ثبت شده است؟ کدام گروه و جریانی همزمان هم نقش جانی و هم نقش مدعی را بازی کرده است؟ اگر از حوادث تلخ و فجایع دهه شصت توسط گروهک‌های برانداز و منافق، سه دهه گذشته است، از ماجراهای سال 88 و فجایع آن زمان زیادی نگذشته است.

شاید دشمنان تابلودار مردم و کشور در حوادث اصفهان نقش مستقیمی نداشته باشند -که با دستگیری عوامل حادثه این فرضیه نیز قابل بررسی است- اما بدون شک آنان به این قضیه به عنوان فرصتی مغتنم نگریسته و چگونگی برخورد آنها با ماجرای مذکور، به روشنی موید این ادعاست. سال‌هاست که دشمن پروژه‌های مختلفی را با موضوعیت زنان در دستور کار خود قرار داده که ظاهر همگی حمایت از زنان و حقوق آنان است. آنان به خوبی بر نقش محوری زنان در مقاطع مختلف تاریخ معاصر آگاهی دارند و در برنامه‌ای حساب‌شده، بلندمدت و چند وجهی به دنبال آن هستند که این پایه استحکام و ثبات جامعه و نظام را به تهدیدی علیه آن تبدیل کنند. به عنوان نمونه می‌توان به موضوع سیاست افزایش جمعیت اشاره کرد که درخصوص این موضوع بلافاصله رسانه‌های بیگانه دست به کار شده و آن را سیاستی ضد زن عنوان کردند که هدفش خانه‌نشین کردن زنان و محروم کردن آنان از حقوق فردی و اجتماعی و به حاشیه راندن نیمی از جامعه است!

کار بر روی مسئله حجاب در پازل طراحی شده توسط دشمن نقطه‌ای برجسته و غیرقابل انکار است. تصور غلط دشمن در این پازل آن است که می‌تواند با بزرگنمایی و درشت‌خوانی اکثریت جامعه را مخالف حجاب قلمداد کند! و سپس از این اکثریت فرضی محملی برای نافرمانی‌های مدنی بسازد و از این پتانسیل برای پیشبرد اهداف کلان امنیتی و سیاسی خود بهره جوید. همین چندی پیش بود که یک عنصر معلوم‌الحال و فراری صفحه‌ای مجازی با عنوان «آزادی‌های یواشکی» به راه انداخت و این صفحه به طرز غیرمعمولی از سوی رسانه‌های آمریکایی، اروپایی و رژیم صهیونیستی معرفی، تبلیغ و تمجید شد و شریل سندبرگ - مدیر اجرایی فیس بوک- اعلام کرد محبوب‌ترین صفحه برای اوست.

بازی سیاسی و جناحی با مسئله حجاب و عفاف و تبدیل این ارزش فردی و اجتماعی به موضوعی برای مناقشه، از خواسته‌های دشمن است و آنان که در این راستا گام برمی‌دارند، خواسته یا ناخواسته در زمین دشمن حرکت و پازل دشمن را تکمیل می‌کنند.

در پایان خالی از لطف نیست یک بار دیگر نگاه بلند و مشفقانه رهبر معظم انقلاب را درباره نحوه نگاه به بدحجابی مرور کنیم. ایشان دو سال پیش در چنین روزهایی در جمع علمای استان خراسان شمالی فرمودند؛ «بعضی از همین‌هایی که در استقبالِ امروز بودند...خانمهایی بودند که در عرف معمولی به آنها می‌گویند «خانم بدحجاب»؛ اشک هم از چشمش دارد می‌ریزد. حالا چه کار کنیم؟ ردش کنید؟ مصلحت است؟ حق است؟ نه، دل، متعلق به این جبهه است؛ جان، دلباخته‌ به این اهداف و آرمانهاست. او یک نقصی دارد. مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است، نقصهای این حقیر باطن است؛ نمی‌بینند. «گفتا شیخا هر آنچه گویی هستم / آیا تو چنان که می‌نمایی هستی؟».  ما هم یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید. البته انسان نهی از منکر هم می‌کند؛ نهی از منکر با زبان خوش، نه با ایجاد نفرت.»
بدون شک تیر اسیدی دشمن در بازی کثیف جدید به هدف نخواهد نشست و برخورد فرصت‌طلبانه و کاسب‌کارانه آنان با این ماجرا و زخم آن چهار قربانی بی‌گناه نیز در پرونده قطور خباثت آنان ثبت خواهد شد.


 
بازداشت خشونت آمیز یک کودک خردسال در قدس +عکس
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، عکس منتشر شده در جریان این تظاهرات بیانگر آن است که یکی ازنظامیان رژیم صهیونیستی پس از بازداشت یک کودک خردسال، برخوردی بسیار خشونت آمیز با وی داشت.

در این عکس، یکی از نظامیان رژیم صهیونیستی درحالیکه یک کودک فلسطینی را دست بسته نقش بر زمین کرده بود، به قصد آزار این کودک، گلوی او را به شدت فشار می دهد.

منبع: العالم

 
عکس/تازه‌ترین جنایت داعش در سوریه
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
تروریست‌های «داعش» در شهر رقه سوریه،نزدیک به 10تن از سربازان ارتش سوریه را سربریدند و اجساد آنها را در یکی از میادین اصلی این شهر به معرض دید عموم گذاشت.

 
عکس/فاصله استقرار نیروهای کرد و داعش درکوبانی
ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
درگیری‌ها در عین‌العرب(کوبانی) با شلیک خمپاره به شهر، وارد فاز جدیدی شده و نیروهای مردمی از فاصله ۱۰ متری در محور شرق و شمال غرب شهر با تروریست‌ها درگیر هستند و از طرف دیگر هواپیماهای ائتلاف تجهیزات و نیروهای داعش را که از تل‌ابیض و جرابلس به سمت شهر در حرکتند، هدف قرار نمی‌دهند.

عکس/فاصله استقرار نیروهای کرد و داعش درکوبانی


 
جلسه مهم«نصرالله»با فرماندهان نظامی
ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، برخی منابع خبری مدعی شدند که در جلسه‌ای که اخیراً «سید حسن نصرالله» و فرماندهان نظامی مقاومت در ضاحیه جنوبی بیروت برگزار کردند، تصمیماتی درباره تغییر برخی فرماندهان و تاکتیک‌های نظامی اتخاذ شد.

روزنامه کویتی «السیاسة» در گزارشی به بازخوانی مواضع اخیر «سید حسن نصر الله» دبیر کل حزب الله لبنان پرداخته و مدعی شد که سید نصر الله وقتی تحولات بریتال را «اشتباهی که به آن رسیدگی شد» می‌خواند، منظور وی اطمینان دادن به اعضا و هوادارانش نیست بلکه سخن از تغییرات گسترده‌ای در رویارویی‌های جاری بین حزبش و افراد مسلح در منطقه القلمون سوریه سخن می‌گفت.

بر اساس این گزارش، پس از بروز تحولات امنیتی «بریتال» واقع در شرق لبنان، دبیر کل حزب الله لبنان فرماندهای عالیرتبه نظامی را به نشست مرکزی در ضاحیه جنوبی بیروت فراخوانده و در جلسه‌ای که با حضور یک افسر بلندپایه سوری برگزار شد، تحولات، نبردهای اخیر و اقدامات لازم به منظور پیشگیری از تکرار چنین حوادثی مورد بحث و بررسی قرار داده شد.

منبع: فارس

 
بروز نشانه‌های توبه‌ احتمالی در خاتمی
ساعت ٧:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، محمدخاتمی اخیراً در دیدار با گروهی از اصلاح‌طلبان و در لابه‌لای صحبت‌هایش گفته است: اصلاحات باید رویکردش رو به مردم باشد و  کمک کند بدبینی‌های احتمالی که نظام نسبت به این جریان پیداکرده، حذف شود. اگر چنین نشود، نتیجه‌ای جز واگذاری عرصه به تندروهای مسئولیت‌ناپذیر جامعه حاصل نخواهد شد و این هم به زیان مردم است و هم به زیان نظام.

وی همچنین در اشاره به کارنامه کاری دولت اصلاحات نیز اظهاراتی را بیان کرده و با طرح عبارت «جریان» به جای «دولت» گفته است: هر جریانی ممکن است اشتباهاتی داشته باشد و ما منکر اشتباهات خود نیستیم.

 *این اظهارات آقای خاتمی مبنی بر اینکه «باید برای حذف بدبینی‌های نظام نسبت به اصلاحات تلاش شود» و «ما منکر اشتباهات خود نیستیم» می‌توانند فرکانس‌هایی مبنی بر تغییر موضع محمد خاتمی نسبت به فتنه و حوادث سال 88 باشد که در روزهای آینده رخ خواهد داد.

فرکانس‌هایی که البته تا رخداد موعود یعنی عذرخواهی رسمی و اصلاح مسیرهای غلط گذشته وقوع نیابد، نمی‌توان به صحّت آنها اطمینان کرد.

آقای خاتمی پیش از این نیز با انداختن رأی خود به صندوق‌های رأی انتخابات مجلس نهم که توسط اصلاح‌طلبان تحریم شده بود، سعی کرد بدبینی‌های مورد اشاره را تا حدی فرو کاهد اما دریافت که هیچ اقدامی جای عذرخواهی رسمی و اصلاح مسیرهای غلط گذشته برخی اصلاح‌طلبان و سران آنها را پُر نخواهد کرد.

فرد مورد اشاره البته در صحبت اشاره شده در بالا نیز انگیزه تلاش اصلاحات برای رفع بدبینی‌ها (یا شاید همان توبه) را دلسوزی برای زیان مردم و نظام! ذکر کرده است.

این در حالی است که انگیزه هر توبه کننده‌ای در وهله‌ی اول باید فهم قبح گناه و برائت‌جویی عقلایی از آن باشد.

گفتنیست یک روزنامه اصلاح‌طلب هم در صبح فردای انتشار این سخنان آقای خاتمی، در توشیح سخنان به مفهوم «ضرورت کنش‌های اعتمادافزا از سوی اصلاح‌طلبان» اشاره کرد و نوشت: «(خاتمی) تاکید دارد که نباید از ساخت رسمی و کلان قدرت نیز مغفول مانده و برای گذر از چالش‌های پیشین و برآوردن بستری مهیا و مناسب برای فعالیت سیاسی، کنش‌های اعتمادافزا در دستور کار اصلاح‌طلبان قرار بگیرد.»

شایان ذکر است که آقای خاتمی از سال 88 به این‌سو تلاش‌های فراوانی برای دیدار با مقام معظم رهبری و حتی اعضای دفتر ایشان انجام داده و برای این کار کسانی را هم واسطه کرده اما به وی اجازه این کار داده نشده است.

وی حتی موفق به کسب اجازه برای عیادت از رهبر انقلاب در بیمارستان هم نشد.
منبع: فارس

 
جزئیات جدید از حمله به طلبه آمر به معروف؛
ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی

پاسخ دادن به تذکر لسانی با قمه /

 

 

پزشک بیمارستان طلبه را از اراذل خواند /

 

 

پلاک خودرو ضاربان شناسایی شد +تصاویر

به گزارش گروه اجتماعی مشرق، حجت الاسلام محسن میرزایی درگفت و گو با لرستان خبر اظهار کرد: شب پنجشنبه  زمانی که از خیابان  ساحلی خرم آباد عبور می کردم با صحنه ای روبه رو شدم که به خاط زجر آور بودن آن صحنه نتوانستم بی تفاوت باشم و به محل وقوع این اتفاق غیر اخلاقی رفتم و تذکر لسانی دادم.

وی افزود: خودوری پرایدی که یک دختر و پسر در آن بودند در ملا عام کاری خلاف شرع می کردند و من با زبان نرم تذکر دادم که راننده با تلفن حرف زد و جلو رفت و با اشاره به من گفت بیا که من هم رفتم .

طلبه آمر به معروف گفت: من فکر کردم که می خواهد در یک گوشه حرف بزنیم ولی راننده پراید داشته با دوستانش تماس می گرفته که بیایند.

حجت الاسلام میرزایی گفت: من با اشاره راننده پراید جلوتر رفتم تا به یک کوچه رسیدیم که شیشه ماشین را پائین کشید و با هم حرف می زدیم که یک مرتبه شیشه را بالا کشید و  دنده عقب گرفت تا من را با خودش بکشد و دست من گیر افتاد که با زحمت دست خودم را بیرون کشیدم.

 پزشک بیمارستان طلبه را از اراذل خواند / کوتاهی اورژانس در کمک‌رسانی / پلاک ماشین ضاربان شناسایی شد+تصاویر


طلبه آمر به معروف گفت: بعد از چند دقیقه دوستان راننده پراید که 3 الی 4 نفر بودند سر رسیدند و با فحاشی شدید  به من حمله کرده و رکیک ترین فحش ها را به من و نظام دادند و من سکوت کردم.

وی افزود: سپس سریع یک نفر آنها از پشت سر من را گرفت و چند نفر دیگر نیز از جلو به سمت قلب من با قمه حمله کردند و من برای جلوگیری از فرو رفتن قمه به قلبم دست چپم را سپر کردم و قمه به دستم خورد و چندین ضربه زدند و  بازوی دست چپم راپاره کرد.

حجت الاسلام میرزایی اظهار کرد: بعد از جراحت من ضاربان از محل متواری شدند و با رسیدن چند نفر از دوستانم با 115 و 110 تماس گرفتند که حاضر نشدند به محل بیایند و همکاری نکردند و من حدود 20 دقیه روی زمین مانده بودم و خون از بدنم می رفت

وی تصریح کرد: شدت خونریزی من زیاد بود ولی کسی نبود کمکی کندکه در نهایت دوستان با موتور من را به بیمارستان رساندند.

پزشک بیمارستان طلبه را از اراذل خواند / کوتاهی اورژانس در کمک‌رسانی / پلاک ماشین ضاربان شناسایی شد+تصاویر 


طلبه امر به معروف لرستان افزود: در بیمارستان هم ناباورانه با رفتار عجیب صحبت های بد پزشک و دستیار پزشک مواجه شدم به طوری که دستیار پزشک مدام مرا ملامت می کرد که نباید دخالت می کردم که ناگهان پزشک بیمارستان با کلمات زشتی گفت این طلبه خودش هم جز ارازل و اوباش است وگرنه دست به چنین اقداماتی نمی زد.

وی با انتقاد از عدم رسیدگی کادر پزشکی و بیمارستان اظهار کرد: با اینکه خون ریزی شدید داشتم بیمارستان حاضر به پذیرش نبود و ما مدارکی مثل کارت ملی و مبلغ زیادی جهت پذیرش در خواست می کرد  و پزشک هم به هیچ عنوان به بنده رسیدگی نمی کرد حتی به من دست هم نمی زد و تنها کار آموز ها زخم های من را شست و شوی سطحی دادند.

 سرهنگ علی حسین پازدار در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: بعد از حمله به طلبه آمر به معروف در خرم آباد با تشکیل تیم ویژه و تشکیل جلسه به بررسی و شناسایی موضوع پرداختیم.

وی افزود: با بررسی‌های انجام شده پلاک ماشین ضاربان شناسایی شده و اقدامات ویژه برای دستگیری افراد آغاز شده است.


 
تقدیر رهبر انقلاب از ورزشکاران جانباز و معلول ایرانی مسابقات پاراآسیایی
ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی از ورزشکاران جانباز و معلول جمهوری اسلامی ایران در مسابقات ورزشی پاراآسیایی اینچئون کره‌ی جنوبی تقدیر کردند.


متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسمه تعالی
از موفقیت‌های افتخار آمیز شما عزیزان بسیار خرسند شدم. عزم و همت جوانان در همه‌ی عرصه‌ها چنین دستاوردهای با ارزشی را به همراه دارد. به یکایک شما عزیزان سلام میفرستم. ارتباط قلبی با معنویات را قدر بدانید.
خداوند یار و نگهدار شما باد.
سیدعلی خامنه‌ای
۱۳۹۳/۸/۳

مدال‌آوران و قهرمانان جانباز و معلول ایرانی در قالب کاروان فرهنگی ورزشی غدیر و با شعار «توکل خالصانه، میثاق با رهبر و ولایت، و رقابت جوانمردانه» در مسابقات پاراآسیایی ۲۰۱۴ اینچئون حاضر شدند و با کسب ۱۲۰ مدال در جایگاه چهارم این رقابت‌ها ایستادند. کاروان جمهوری اسلامی ایران در دوره قبلی این بازی‌ها ۸۰ مدال کسب کرده بود.
منبع: Khamenei.ir

 
سردار سلیمانی "جرف الصخر" را آزاد کرد +تصاویر
ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، نیروهای ارتش عراق با حمایت نیروهای مردمی و عشایر در یکی از بارزترین و بزرگ‌ترین عملیات نظامی خود توانست به طور کامل بر شهر "جرف الصخر" و اطراف آن تسلط یابد و پرچم داعش را از ساختمان‌های شهر پایین کشد.

در این عملیات که منابع خبری از به هلاکت رسیدن حدود ۲۰۰ تکفیری داعش و زخمی شدن بیش از ۶۰ نفر دیگر از آن‌ها خبر داده‌اند شامگاه دیروز ـ جمعه دوم آبا‌ن ماه ـ با نام "عاشورا" آغاز شد که به آزادی این منطقه راهبردی و مهم در شمال استان بابل منجر شد.

سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه که این‌ روزها در خطوط مقدم جبهه قرار دارد در شهر جرف الصخر نیز دیده شد.

در تصاویر منتشر شده که در اختیار خبرگزاری ابنا قرار گرفته حاج قاسم در کنار هادی العامری رئیس سازمان بدر عراق، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد طباطبائی جانشین دبیرکل گروه عصائب اهل الحق و شیخ عدنان الشحمانی فرمانده کتائب تیار الرسالی حضور دارد.

شبکه‌های اجتماعی در عراق که از نقش اساسی سردار سلیمانی در آزادسازی شهر آمرلی تمجید کرده بودند امروز اعلام کردند که سردار سلیمانی صددرصد در آزادسازی جوف الصخر نقش داشته است.

شهر جرف الصخر که در شمال استان بابل و جنوب بغداد قرار دارد برای دولت عراق و دستگاه‌های امنیتی آن از اهمیت راهبردی برخوردار بود، به ویژه اینکه در ماه کنونی این مناطق محل تردد صد‌ها هزار تن از شیعیان به استان‌های جنوبی به ویژه کربلای معلی در ایام عزاداری حضرت امام حسین(ع) خواهد بود.

«ابوبکر بغدادی» رهبر گروه تروریستی داعش نیز در پیامی صوتی با اذعان به شکست سنگین در این منطقه نیز دلیل آن‌را عدم مقاومت اعضایش در مقابل نیروهای امنیتی عراقی اعلام کرد.

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق نیز با تبریک آزادسازی جرف الصخر تاکید کرد آزادسازی منطقه جرف الصخر کلید پیروزی‌های بعدی و آزاد سازی دیگر مناطق از دست گروه داعش است.

منبع: ابنا

 
تدوین 15 طرح برای قانون امر به معروف
ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، سردار حسین صالحی‌اصل عصر یکشنبه در نشست اعضای شورای سیاست‌گذاری ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان بوشهر اظهار داشت: باید برنامه‌ریزی‌های ما در این ستاد به سمتی پیش برود که شاهد کارگشا بودن این برنامه‌ها باشیم و اثربخشی ان را ببینیم.

وی با اشاره به اعلام آمادگی نمایندگان مجلس، وزارت‌خانه‌ها و مسئولان اجرایی برای اجرای فریضه‌ مهم امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر اضافه کرد: نبود قانون جامع امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهمترین خلاهای قانونی در این زمینه بوده است.

معاون بسیج ستاد کل نیروهای مسلح کشور با اشاره به برگزاری نشست‌های مختلف با نمایندگان مجلس، وزارت‌خانه‌ها و مسئولان اجرایی برای رفع این خلاهای قانونی، بیان داشت: برای تصویب قانون جامع در این زمینه تلاش‌های بسیار زیادی صورت گرفت.

وی با اشاره به برگزاری ۳۷ نشست هماهنگی برای تصویب این قانون، ادامه داد: دستگاه‌های زیادی در این زمینه یا در حال فعالیت بودند یا مایل به اجرای این طرح بودند اما کارها بیشتر به‌صورت پراکنده انجام می‌شد.

سردار صالحی‌اصل با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی مایل به فعالیت در این عرصه هستند، گفت: به منظور برطرف کردن خلاهای قانونی در این زمینه، طرح امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در مجلس شورای اسلامی کلید خورد تا اجرای این طرح دارای قانون مدون و جامع شود.

معاون بسیج ستاد کل نیروهای مسلح کشور با اشاره به اینکه طرح امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در مجلس شورای اسلامی در مراحل نهایی است، تصریح کرد: معاونت بسیج ستاد کل نیروهای مسلح نیز برای اجرای این قانون، ۱۵ طرح را تدوین کرده است.

سردار صالحی‌اصل با اشاره به اینکه طرح‌های تدوین شده در اختیار ستادهای امر به معروف و نهی از منکر استان‌ها قرار می‌گیرد، افزود: امیدواریم شاهد دستیابی به اهداف مورد نظر در این زمینه باشیم.

منبع: مهر

 
سرقت نفت سوریه ادامه دارد
ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، "عبدالله الجدعان" شیخ عشیره ای در شهر نفت خیز الشحیل در استان دیر الزور سوریه به خبرگزاری رویترز گفت: گروه تروریستی داعش به کمک همپیمانان خود، عملیات استفاده از چاه های نفت جدید را گسترش داده و همچنان به استخراج و فروش نفت از میدان های نفتی سوریه ادامه می دهد.

از سوی دیگر برخی تحلیل گران عقیده دارند ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا که ادعای مقابله با داعش را دارد، نمی خواهد تاسیسات نفتی را به شدت بمب باران کند.

طبق اظهارات برخی تحلیلگران، آمریکا جلوگیری از آسیب رسیدن به شهروندان سوری را به عنوان بهانه ای برای خودداری از حمله مستقیم به تأسیسات تحت کنترل داعش عنوان کرده است.

"اندرو تابلر" پژوهشگر برجسته مرکز مطالعات واشنگتن و کارشناس در امور سوریه می گوید: گزینه های پیش روی ما محدود است زیرا برای پایان دادن به اقدامات داعش در بخش نفت سوریه باید چاه های نفت سوریه را هدف قرار دهیم که در این اقدام نه تنها داعش بلکه ساکنان این مناطق نیز متضرر خواهند شد.

 
عکس/ سلاح عتیقه در دست مبارز کرد
ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
یکی دختران کرده با انتشار عکسی در توئیتر خود، مدعی شده که محتویات درون سنگرش تنها مقداری مواد غذایی و دو سلاح است. اسلحه سمت راست کلاش روسی و اسلحه چپ Lee-Enfield ساخت انگلستان است که از سال 1907 میلادی تا به امروز در نقاط مختلف دنیا همچنان استفاده می شود.

عکس/ سلاح عتیقه در دست مبارز کرد


 
لکه های سوختگی روی دست این فرد در حال آزمایش است؛
ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی

جزئیات بیشتر از هویت مرد زن نمای بازداشت شده در اصفهان+عکس

از این فرد که «ب.م.ب» نام دارد، متولد 1352 و صاحب یک شرکت مستندسازی است، ادوات ارتباطی و جاسوسی کشف شده است.
گفتنی است علاوه بر آرایش زنانه و تحریکات عمومی «ب.م.ب» ،وجود لکه هایی بر روی دستان وی که احتمال می رود جای سوختگی باشد، شک و تردید ماموران امنیتی را نسبت به احتمال مشارکت وی در سناریوی اسیدپاشی را تقویت کرده است.البته این لکه های مشکوک در حال آزمایش است و فرضیه دست داشتن نامبرده در حادثه اسیدپاشی قطعی نیست.


منبع: فارس

 
اهتزاز پرچم "یاحسین(ع)" در یکی از خطرناک‌ترین ارتفاعات دنیا + عکس
ساعت ٧:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، یک جوان لبنانی ساکن نروژ به مناسبت آغاز ماه محرم پرچم "یا حسین(ع)" را در یکی از خطرتاک ترین ارتفاعات دنیا به اهتزاز درآورد.

ارتفاع صخره "ترولتانگا" اگر ترسناک‌ترین جای دنیا نباشد بی‌شک یکی از وحشتناک‌ترین ارتفاعات دنیا محسوب می‌شود که در ارتفاع ۹۰۵ متری از سطح زمین قرار دارد و در اینجا فکر می‌کنید که صخره‌ها شبیه یک زبان از دهان کوه بیرون آمده و به آسمان چسبیده‌اند!

این جوان لبنانی که نامی از وی منتشر نشده ۸ الی ۹ ساعت صخره نوردی کرده تا خود را به این نقطه برساند.

به گفته صخره‌نوردان از نزدیک دیدن ترولتانگا کار هرکسی نیست مگر آن که یا از جانتان سیر شده باشید و یا صخره نوردی حرفه‌ای بدانید آن هم با تجهیزات کامل ایمنی.

منبع: ابنا

 
بازداشت زن انتحاری داعش در لبنان+عکس
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، نیروهای امنیتی لبنان یک زن انتحاری را که قصد داشت خود را در میان دانش‌آموزان یکی از مدارس شیعی لبنان منفجر کند دستگیر کنند.

سایت خبری جنوب لبنان با اعلام این خبر افزود: این زن تروریست که از اعضای گروه تروریستی داعش است در منطقه بعلبک بازداشت شد.

انتشار این خبر درحالی است که حزب‌الله و جنبش امل به ریاست «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در آستانه ایام محرم‌ الحرام و سالروز عاشورای حسینی(ع) و برگزاری سوگواری‌های مردمی، تدابیر امنیتی را افزایش دادند.

منبع: ابنا