عکس/نارنجک سازی در تهران
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی
گروه جهاد و مقاومت مشرق- این تصویر در تهران و در صنایع نظامی سپاه پاسداران به تاریخ شهریور 1364 برداشته شده و مربوط به تامین تسلیحات و مهمات مورد نیاز جبهه‌ها است.

عکس/نارنجک سازی در تهران

عکاس: رجبعلی قهرمانی
منبع: فارس

 
نامه تشکر قاسم سلیمانی به حاتمی‌کیا
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، پژمان لشکری‌پور مدیر پروژه سینمایی «چ» با اعلام مطلب فوق اظهار داشت:‌ سردار قاسم سلیمانی فرماندار سپاه قدس که از مفاخر انقلاب اسلامی است پس از دیدن فیلم «چ» آخرین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا که گویا چند روز قبل انجام شده است یادداشتی ویژه حاتمی کیا ارسال کرد که حاوی نکات فرهنگی بسیار مهمی در شرایط فعلی است.

وی افزود: با توجه به هماهنگی‌ که با خود ایشان انجام شده است متن کامل این نامه که باعث مباهات و افتخار ابراهیم کیا و همه عوامل دخیل در فیلم «چ» است در سایت اختصاصی این فیلم به زودی منتشر و در اختیار رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها قرار خواهد گرفت.

براساس این گزارش نسخه نمایش خانگی فیلم سینمایی «چ» هفته گذشته وارد شبکه نمایش خانگی شده است که با استقبال مخاطبان مواجه شده است.
منبع: فارس

 
بازخوانی فریاد دیالمه بر سر جریانی که بدنبال شکستن خطوط قرمز انقلاب بود
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی
واکنش دیالمه به احتمال دست دادن بنی صدر با رئیس جمهور آمریکا /
این همان خط منحرفی است که در مقابل خط امام(ره)،
دست دادن با ریگان در کاخ سفید را محتمل می‎داند!
 

گروه تاریخ انقلاب – رجانیوز:  شیهد عبدالحمید دیالمه را همه آنهایی که به یاد دارند، به صراحت لهجه و خط نگهداری از خطوط قرمز گفتمانی و آرمانی انقلاب می شناسند. صراحت و جدیت وی در فریاد کشیدن در مواقع عبور از خطوط قرمز، به حدی بود که سرانجام سر سبز او را به باد داد تا به خیل شهیدان انقلاب اسلامی بپیوندد. اما شاید یکی از ماندگار ترین فریادهایی که او بر سر جریان منحرف نفوذ کرده در بنده انقلاب اسلامی کشید، مربوط به ادعای دوپهلوی بنی‎صدر مبنی بر امکان دست دادن وی با ریگان در کاخ سفید بود.

به گزارش رجانیوز، بنی‎صدر که آنزمان در قامت رئیس جمهور ساختارهای فراوان گفتمانی و ایدئولوژیک نظام را زیر پا گذاشته بود، در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال آمدن روزی که در آن وی با ریگان در کاخ سفید دست بدهد، گفته بود: «دنیا، دنیای احتمالات است و همه چیز احتمال دارد.»

شهید دیالمه در واکنش به این اظهار نظر دوپهلو، نطقی محکم و انتقادی در مجلس اول به ریاست هاشمی رفسنجانی ایراد کرد که البته با حمله طیفی خاص از نمایندگان به وی همراه بود.

آنچه در ادامه می‎خوانید بخش‎هایی از این نطق تاریخی است که در تاریخ دهم دی ماه 1359 و در نود و دومین جلسه از جلسات دوره اول مجلس شورای اسلامی توسط وی ایراد شد:

رئیس- آقای دیالمه بفرمائید.

دکتر دیالمه- بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین. از آن زمان که ملت ما خط امام را به عنوان رمز حیات خود یافت و هر لحظه فریاد برآورد که تنها خطی که آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی رادر این برهه از زمان ترسیم میکند خط امام است صهیونیسم بین المللی بر آن شد تا آنجا که میتواند آگاه و ناآگاه خط بدلی بسازد . و خطوط کشیده شده از راست و چپ. اما یکباره همه این خطوط در حول محور یک خط قرار گرفتند. و چنان خط صخیمی در مقابل خط امام ترسیم کردند که شاید هیچ خطاطی اینچنین نمیتوانست کرد، آنها کلاس خطاطی تشکیل دادند و خطاطان پرورانیدند (خلخالی: تو خودت هم یکی از آنها بودی) تا خطهای راست و چپ را بکشند.

خلخالی- تو دیگر چنان خودت را به خط امام زدی که گوئی از همه ما جلوتر بودی. مخالف مبارزات بودی حالا آمدی به خط اما م وارد شدی اختلافات را زیاد نکنید خجالت بکشید.

رئیس- آقای خلخالی خواهش میکنم سکوت را رعایت بفرمائید.

دیالمه- اما آن خط محوری کدام خط است؟ خطی که اشغال جاسوسخانه را نقطه ضعف میداند (خلخالی: به تومربوط نیست) و نه قوت ملت ایران خطی که بدنبال آن است تا دولت را به سقوط حتمی بکشاند تا ثابت کند پیش بینی عملیش مبنی بر حداکثر دو ماه دوام این دولت صحت داشته است خطی که دولت را لایق این اوضاع نمیداند و معتقد است که سرنوشت کشور را در این لحظات نباید بدست اینگونه افراد سپرد.

خلخالی- آیا ما هم با بنی صدر بدیم و هم با رجائی؟ تو با همه اینها بد هستی. چرا وقت مجلس را میگیری هر دقیقه اش برای ملت بیست هزار تومان آب میخورد. چه میگوئی.

رئیس- آقای خلخالی برادر نظم مجلس را بهم نزنید.

دیالمه- و با همکاری تمامی نیروهای منحرف از چریکهای فدائی تا جنبش ملی مجاهدین فاسق و از جبهه ملی تا حزب جمهوری خلق مسلمان فاسد با ساختن شایعاتی همچون استعفای نخست وزیر سعی در تضعیف آن دارد. خطی که میکوشد جهاد سازندگی سپاه پاسداران و کمیته ها را ابزار قدرت برای گروهی خاص معرفی نماید. خطی که میکوشد از روحانیت ، این سنگر همیشه مقاوم درمقابل استعمارگران مخالفینی مجهول در ذهن ارتشیان عزیز ما بسازد . و دائماً در افکار آنان ردمد که بعد از اتمام جنگ و یا نبودن این خط شما را بجرم خیانت اعدام خواهند کرد. و هیچ نمیگوید که در آن زمان که همین گروهکها فریاد انحلال ارتش را برآورده بودند۰۰۰

خلخالی- امام فرموده است آتش بس کنید این حرفها مخالف حرف امام است.

دیالمه- چه نیروهائی و چه گروههائی پیروی از خط امام و با پشتیبانی ملت از تشکیل ارتش دفاع کرد (همهمه نمایندگان).

خلخالی- خاک بر سر گروههائی که تو مدافعش باشی.

رئیس- چرا شلوغ میکنید؟

دیالمه- خطی که با یک برنامه ریزی حساب شده میکوشد تا برای گردش اذهان از امریکای جنایتکار اینطور وانمود کند که مبارزات ضد امپریالیستی ملت ما را حزب توده طراحی کرده است. خطی که با راکد ساختن جبهه های جنگ و جلوگیری ازحملات تهاجمی (خلخالی: و ایجاد اختلاف در مجلس) ارتش را دلسرد نموده و ندای قبول صلح را در میان آنها سر میدهد. آنان خلاف میلشان باشد شایع میکند که افرادی را که شکنجه شده بودند اعدام کردند تا هیأت آنان را نبیند. خطی که در مقابل این سؤال که آیا امکان دارد که روزی در کاخ سفید با ریگان دست بدهید؟ میگوید دنیا دنیای احتمالات است و همه چیز احتمال دارد . خطی که احتمال میدهد روزی در مقابل فشار قدرتها تسلیم نامه امضا کند. و بالاخره خطی که امام را نه به عنوان رهبر انقلاب ، که به عنوان پدر خطاب میکند تا از استقرار ولایت فقیه در جمهوری اسلامی سرباز زده باشد. و خطی که فریاد بحث آزادش گوش فلک را کر کرده در حالیکه بیش از همه از بحث آزاد وحشت دارد. و بسیاری از خصوصیات دیگر از این خط.

رئیس- یک دقیقه دیگر وقت دارید.

دیالمه- و این است که آقایان و خانمهای نماینده ما امروز بیش از هر زمان دیگر مسؤولیت ترسیم و تفهیم خط امام را برای ملت مسلمان ایران داریم. تا روشنی این راه به تاریکی خطوط انحرافی تبدیل نگردد. والسلام عیلکم و رحمه الله و برکاته.

نمایندگان- الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، خمینی رهبر، مرگ بر منافقین و صدا. (یکی از نمایندگان: مرگ بر دکتر بقائی).

غضنفرپور- مرگ بر ترسیم کننده همین خطی که میخواهد رئیس جمهور را ۰۰۰۰(یکی از نمایندگان: مرگ بر تمام کسانی که در مقابل امام ایستاده اند).

کرمی- آقای هاشمی اگر مجلس رئیس دارد که مسؤول نظم مجلس است آقای خلخالی چه صیغه- ای است در این مجلس که نظم مجلس را بهم میزند؟ بیان کنید تا ما بفهمیم.


 
ناگفته‌هایی از عملیات سپاه ضد تروریست‌های شمالغرب
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق به نقل از دفاع پرس، عملیات شمالغرب (مقابله با تروریست‌های پژاک) یکی از مهمترین عملیات‌هایی بود که در سال 90 توسط نیروی زمینی سپاه اجرا و با موفقیت همراه شد. بی شک این مهم مدیون هماهنگی میان رزمندگان و فرماندهان ارشد عملیات بود؛ فرماندهانی همچون سردار پاکپور، سردار اوصانلو و... . البته نباید از نام‌های بزرگ و ارزشمندی چون سرلشکر شهید احمد کاظمی به راحتی بگذریم.
ناگفته‌هایی از عملیات سپاه ضد پژاک
بر همین اساس به سراغ سردار سرتیپ پاسدار محمدتقی اوصانلو فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) رفتیم تا او ناگفته‌هایی از این عملیات را برای ما بیان کند.

سردار اوصانلو با تاکید بر بُعد جهادی این عملیات، آن را بسیار گسترده دانسته و معتقد است این زنجیره مقاومت ایجاد شد تا سه کلمه مدنظر مقام معظم رهبری یعنی امنیت پایدار مردمی تحقق یابد.

متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

- سردار! ابتدا مقدمه‌ای پیرامون اقدامات فرماندهان اسبق و فعلی شمالغرب خصوصاً قرارگاه حمزه بفرمایید.

یاد شهید احمد کاظمی بخیر که هفت سال تمام فرماندهی این نقطه حساس کشور را برعهده داشت. به واقع کسی می‌تواند سکان‌دار و فرمانده قرارگاه حمزه باشد که همواره نسبت به مسائل روز، اشراف کامل داشته باشد؛ شهید کاظمی هم خلاق بود و هم بر مسائل سیاسی، نظامی و امنیتی مرزهای جمهوری اسلامی اشراف داشت. حاج احمد طرح‌های بسیاری برای امنیت پایدار داشت و ما نگذاشتیم تلاش‌های او بی ثمر باقی بماند.

من فرماندهی لشکر و قرارگاه استانی را برعهده داشتم که از سوی فرمانده نیروی زمینی سپاه برای سکان‌داری هدایت قرارگاه حمزه پیشنهاد شدم.

با قبول این مسئولیت متوجه مشکلاتی شدم که می‌باید پیش از اجرای برخی برنامه‌ها، مرتفع می‌شدند؛ از جمله این مشکلات وجود خلأهایی بود که در منطقه داشتیم؛ زیرا در گذشته طوری رفتار می‌کردیم که دشمن در ابتدای هر سال ما را دنبال خودش می‌کشید و تا آخر این کش و قوس ادامه داشت.

فضایی که بر کار حاکم بود نیاز به یک فعالیت و طراحی اساسی و زیربنایی داشت. در سال 89 خلأهای خودمان را پیدا کردیم و نسبت به آن پیش‌بینی‌ها، تمهیدات و برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دادیم. این اقدامات در سال 90 به جامعیت رسید. هرچند طبق سنوات گذشته از سوم فروردین چند گروهک ضدانقلاب به سرکردگی پژاک درگیری را آغاز کردند، اما خوشبختانه کار اساسی و زیربنایی پیش رفت و به نبردهای مقطعی محدود نشدیم.

- مقابله با گروهک پژاک چگونه آغاز شد؟

اولین اقدامی که صورت دادیم جاده‌سازی بود، تا تردد نیروهای پیاده و امکان پشتیبانی آسان‌تر شود. این موضوع با تلاش و مساعدت فرمانده نیرو محقق شد و گروه مهندسی در منطقه مستقر شدند. عناصر گروهک پژاک پس از اینکه از اجرای اقدامات ما آگاه شدند و پی بردند که ما برای مقابله با آن‌ها تمهیداتی را اندیشیده‌ایم تصمیم گرفتند که به عملیات غافلگیرانه علیه ما دست بزنند، اما بحمدالله هرکاری کردند و به هر دری زدند نتوانستند پیشروی کنند؛ آن‌ها حدود 26 اقدام خرابکارانه و بمب‌گذاری انجام دادند تا از تحولاتی که در منطقه روی می‌داد جلوگیری کنند، اما نتوانستند. تروریست‌های پژاک دو عملیات نیز انجام دادند که ناکام ماندند. مردم منطقه که از نزدیک شاهد اقدامات ما در مقابله با تروریست‌ها بودند بسیار خوشحال شدند که سپاه این قدر از آنها حمایت می‌کند و سعی در تأمین آرامش منطقه دارد.

- آیا برای اهالی بومی منطقه حمایت‌ها و خدمات مردم یاری را هم در نظر گرفتید؟

بله. بیمارستان صحرایی طرحی بود که پیشنهاد شد و به مرحله اجرا رسید، تا مردمی که سال‌ها از خدمات بهداشتی و درمانی مناسب محروم بودند بتوانند از این خدمات به‌خوبی بهره‌برداری کنند. البته برای اجرای بهتر آن امکانات حمل و نقل هم ایجاد شد. خوشبختانه نظرات مردم گوش به گوش می رسید که از خدمات درمانی و بهداشتی تخصصی ما رضایت کامل داشتند. زیرا در این بیمارستان صحرایی عمل جراحی هم انجام شده بود.

قرار بود بیمارستان فعالیت پنج روزه داشته باشد که سه روز دیگر تمدید شد و در ادامه تقاضا افزایش یافت و نهایتاً 15 روز به طول انجامید.

وقتی این رضایت و خشنودی در منطقه حاصل شد اعتماد مردم نیز به سپاه افزایش یافت؛ همان مردم که تا پیش از این اتفاق برای پاسخ به سوال بچه‌ها طفره می‌رفتند پس از درگیری‌ها دیدیم که دیگر جاسوسی‌ها و کمک‌های مردم نسبت به ضدانقلاب کاهش یافت و حتی دیدیم که این کار دیگر انجام نمی‌شود، یعنی ما به مقصودمان رسیدیم. این تئوری وجود دارد که وقتی با مردم همراه شوید و به آن‌ها خدمت‌رسانی کنید حتماً نتیجه، مثبت خواهد بود.

رمز موفقیت ما همین تعامل و همکاری متقابل با مردم منطقه بود که حتی دستاوردهای زیادی از جمله کشف و انهدام سنگرهای ضدانقلاب توسط برخی از طوایف منطقه به‌دست آمد. ضدانقلاب واقعاً این اتفاقات را دید تصمیم گرفت بار و بُنه خودش را ببندد.

خوشبختانه در روستاها کارهای خدماتی خوبی انجام دادیم از جمله تهیه خانه برای علمای آن مناطق، احداث غسالخانه، بازسازی مساجد و احداث جاده در مناطق صعب العبور. انجام اقداماتی از این دست راه  نفوذ و یارگیری ضدانقلاب در منطقه را سد کرد و باعث افزایش استقبال از عضویت در بسیج شد که آمارها نشان می‌دهد مردم از این موضوع استقبال خوبی داشته‌اند.

- لطفا درباره اولین شهید این عملیات بگویید؟

شهید رحمت نخستین شهید عملیات بود که در درگیری مستقیم به شهادت رسید. با وجود پرتاب 200 نارنجک و مصرف بالای مهمات یک شهید دادیم. این موضوع دقت و هوشیاری بچه‌ها را در حین درگیری با دشمن نشان می‌داد. وقتی به سمت یال جاسوسان رفتیم -که الان آن را موقعیت شهید جان‌نثاری می‌خوانند- دشمن امکان دور زدن ما را از دست داد. خوشبختانه 8 کیلومتر پاکسازی شد و در تصرف این موقعیت هیچ تلفاتی ندادیم.

به سراغ ارتفاع کناری کترال و زیروینه به نام گوئیدزه رفتیم. این محل ارتفاع تیزی بود که دشمن به واسطه آن تسلط کافی بر جاده‌های ما داشت و برای رسیدن به کترال می‌بایست از زیر پای آنها رد می‌شدیم.

- درباره چگونگی مواجهه عناصر تروریست با نیروهای سپاه توضیح دهید.

گاهی تیراندازی می‌کردند و گاهی هم از انجام این کار هراس داشتند. برای مقابله با تروریست‌ها، از بچه‌های بومی لشکر3 استفاده کردیم و البته نیروی زمینی هم یگان صابرین را به فرماندهی شهید جعفرخانی به منطقه اعزام کرد. یکی از اقدامات مهم ما استفاده از تانک بود که شبانه تانک‌ها را آماده کردیم تا به این وسیله کار پاکسازی را انجام دهیم.

دشمن سرسختانه مقاومت می‌کرد. آنها روی ارتفاع بودند و از تونل‌هایی برای امور خود استفاده می‌کردند. تقریباً سه بار ارتفاع دست به دست شد. ولی خوشبختانه بچه‌های ما با آمادگی جسمانی و روحی و روانی بالا، قله را از دست ضدانقلاب بازپس گرفتند.

اقدامات شهید جعفرخانی در این راستا منحصر به فرد بود؛ چون متوجه مسیر عبوری آنها شد و جلوی دهانه تونل عبورشان ایستاد که در پی این امر، 38 نفر از عناصر ضدانقلاب کشته شدند و کل "دوله کوکه" به دست ما افتاد.

این منطقه، منطقه‌ای بسیار مهم و پیچیده بود؛ به گونه‌ای که ارتش کلاسیک نمی‌تواند وارد آن شود و حتی نمی‌توان آن را بمباران هم کرد.

- از عملیات جاسوسان بگویید؟

ما در ادامه عملیات خود علیه گروهک پژاک به سراغ جاسوسان رفتیم. قبل از طرح‌ریزی در تپه جلو، شهید جان‌نثاری کار را آغاز کردند و در ادامه، جاسوسان را تصرف کردیم که در این حالت، دشمن جنوب قندیل را از دست می‌داد؛ بنابراین پژاک دست به دامان کردستان عراق، ترکیه و سوریه شد تا آن‌ها پا درمیانی کنند و ما از مواضع به حقمان کوتاه بیاییم.

اما ما تأکید داشتیم که پژاک باید از مرز عقب بنشیند و این اعتقاد هم نیاز به مذاکره ندارد، ولی آن‌ها نپذیرفتند و بنابراین عملیات ما آغاز شد.

بچه‌های صابرین عملیات کردند و جعفرخان و یارانش به شهادت رسیدند. پس از آن پیشروی‌ها بیشتر شد و طرح از پشت حمله کردن به جاسوسان در دستور کار قرار گرفت. در پی این امر ضدانقلاب تلفات سنگینی داد، به گونه‌ای که چهار فرمانده "تابورش" را از دست داد.

البته ما با مجروحان پژاک در بیمارستان صحرایی روستای دولتو رفتاری بسیار مناسب داشتیم . وقتی مجروحان پژاک به بیمارستان مراجعه کردند، فارق از هر مسئله‌ای تنها به مداوا پرداختیم و با آن‌ها همچون یک بیمار و زخمی برخورد کردیم که با این کار پای ضدانقلاب از روستا قطع شد.

در عملیات جاسوسان اولین شلیک از سوی عناصر پژاک انجام شد و اولین گام را هم برای آتش‌بس آن‌ها برداشتند. وقتی ضدانقلاب اصرار ما را برای تصرف قله جاسوسان دید بسیار ترسید و مذاکره را راه چاره دید. آن‌ها می‌دانستند که ما به مقصودمان می‌رسیم.

به آن‌ها 24 ساعت مهلت دادیم تا از منطقه خارج شوند؛ در موعد مقرر تانک‌ها را به منطقه بردیم و آن‌ها با التهاب زیاد از ما تا صبح وقت خواستند. در هنگام تخلیه منطقه شاهد چهره‌های تحقیر شده آن‌ها بودیم. سرانجام 26 شهریورماه منطقه تخلیه و آزاد شد.

جاسوسان به واقع از حیث سیاست برون‌مرزی، منطقه بسیار مهمی است که تقریباً 50 سال سیاست‌های کردستان عراق در آن‌جا رقم می‌خورد.

این شکست برای ضدانقلاب هم از نظر سیاسی و هم از نظر نظامی شکست بزرگی به حساب می‌آمد.

- در پایان چه صحبتی دارید؟

مقام معظم رهبری در کردستان فرمودند "امنیت پایدار مردمی در منطقه باید ایجاد شود"؛ ایشان سه کلمه را به زبان جاری کردند، اما دنیایی از مطلب در این سه کلمه نهفته است. امنیت پایدار مردمی نیاز به کارهایی وسیع و گسترده دارد. گام اولیه در این جهت بهبود آرامش به واسطه عملیات نظامی بود. ان‌شاءالله در ادامه کارها بتوانیم امنیت را به سوی امنیتی پایدار و مردمی نیز هدایت کنیم.

با وجود موفقیت در گام اول، ادامه کار بسیار سنگین است. برای پایدار بودن امنیت، دولت باید وارد عرصه شده و کارهای توسعه‌ای انجام شود؛ ما حاضریم در این زمینه به دولت کمک کنیم. بستر برای این مهم آماده است و از طرف دیگر ما نقاط ضعف و قوت را هم به خوبی می‌شناسیم.

ما وظیفه داریم دستور حضرت آقا را به نحو احسن و شایسته اجرایی کنیم.


 
اعترافات یک عضو سابق داعش
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، «خالد المطیری» برادر «احمد المطیری» یکی از اعضای جدا شده از گروهک تروریستی داعش اعلام کرد که برادرش بعد از مشاهده بی بند و باری‌های سران داعش تصمیم گرفته از این گروه جدا شود.

خالد المطیری به روزنامه عربستانی «الحیات»، چاپ لندن گفت: احمد پس از مشاهده بریدن سرافرادی که مسلمان بودند و شهادتین می‌گفتند از سوی رهبران داعش، استفاده سرکردگان داعش از مواد مخدر و بی بند و باری جنسی آنها، و به بردگی گرفتن زنان بی گناه و بی دفاع، تصمیم گرفته که از این گروهِ ضد اسلام جدا شود و به کشورش بازگردد. 

خالد گفت که سه برادرش به نام های فهد ، سعد و احمد فریب خورده و برای جهاد به سوریه رفته بودند که فهد تنها یک ماه بعد از پیوستن به جبهه النصره کشته شده و سعد و احمد بعد از ضعیف شدن جبهه النصره از این گروه جدا شده و به داعش پیوسته‌ بودند.

وی افزود که احمد از داعش جدا شد و خود را به مقامات امنیتی معرفی کرده است اما برادر دیگرشان به نام سعد  همچنان با داعش همکاری می کند.

عربستان بیشترین تعداد تروریست‌های خارجی در سوریه و عراق را دارد، این کشور نقش عمده‌ای در حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی در خاک سوریه داشته که امروز بخش‌هایی از عراق را به اشغال خود در آورده‌اند.

منبع: فارس

 
نامه دبیر شورای عالی انقلاب‌فرهنگی به رهبرانقلاب
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی

مخبردزفولی با صدور نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب ضمن تقدیر از ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری، بر پیگیری سیاست‌های ابلاغی تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور طی نامه‌ای ضمن تشکر از مقام معظم رهبری بر پیگیری سیاست‌های ابلاغی معظم له تأکید کرد.

متن  نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «دامت برکاته»

سلام علیکم و رحمه الله

ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری فرصت ارزشمندی را برای نهضت علمی کشور و نخبگان، دانشمندان و دانشگاهیان فراهم می‌کند تا اهداف عالیه انقلاب اسلامی را در پایه گذاری تمدن نوین اسلامی تحقق بخشند.

نهضت علمی که با پرچمداری حضرتعالی از بیش از دو دهه اخیر در کشور آغاز شده است و به اذعان صاحب‌نظران و دانشمندان منصف جهان تحولات، دستاوردها و پیشرفت‌های شگرفی را در عرصه‌های مختلف علم و فناوری کشور پدید آورده است.

بی‌تردید دستیابی به این جایگاه و حصول این دستاوردها مرهون راهبری، هدایت و حمایت مستحکم، همه‌جانبه و مستمر حضرتعالی از نظام علم و فناوری و دانشمندان کشور بوده است و امروز نیز بیش از گذشته این نقش بی بدیل را شاهد هستیم.

تاکید بر تهیه و اجرای اسناد راهبردی علم و فناوری کشور، همچون " نقشه جامع علمی کشور" و سندهای بخشی  و تخصصی ذیل آن و نیز ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری، نمونه‌هایی از جایگاه مهم و راهبردی علم و فناوری در نزد رهبری عزیز انقلاب است.

ضمن قدردانی و سپاس از رهبر معظم انقلاب به خاطر ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری، امیدواریم از ظرفیت‌های فراهم آمده از ابلاغ این سیاست‌ها، شتاب حرکت علمی و فناوری کشور بیش از گذشته استمرار یافته و تمامی دانشگاهیان و دانشمندان با جدیت دستاوردهای این عرصه مهم را صیانت و تلاش‌های بی‌وقفه خود را برای رسیدن به قله‌های علم و فناوری بیش از گذشته ادامه داده تا شاهد مرجعیت علمی ایران اسلامی در جهان باشیم.

محمدرضا مخبردزفولی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور


 
حمله به آوارگان کرد در مرز ترکیه +تصاویر
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، اقدام دولت ترکیه در بستن مرزهای خود به روی آوارگان کرد سوریه به درگیری میان آوارگان و نیروهای امنیتی منجر شد.

نیروهای ترکیه‌ای برای متفرق کردن آوارگان سوری، به آنان حمله ور شده و به شلیک گاز اشک آور پرداختند.

تروریستهای داعش طی روزهای اخیر به حدود 60 روستا در مناطق کرد نشین در مرز سوریه حمله کرده اند. ده ها هزار خانواده سوری بر اثر حملات جنایتکارانه داعش به سوی مرزهای ترکیه آواره شدند. دولت ترکیه نخستین گروه از آوارگان سوری را به مدت 48 ساعت در منطقه مرزی نگه داشت و مانع از ورود آنان شد.

منبع: العالم

 
علی عبدالله صالح صنعا را ترک کرد
ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، خبرنگار یمن پست خبر داد که علی عبدالله صالح رئیس جمهور برکنار شده یمن ساعت پایتخت این کشور را به سمت محلی نامعلوم ترک کرده است.

این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که شهر صنعا طی 24 ساعت گذشته شاهد تشدید درگیری‌ها میان نیروهای ارتش و شبه نظامیان جنبش الاصلاح با نیروهای انقلابی موسوم به انصارالله بوده است.
منبع: فارس

 
نامه تشکر قاسم سلیمانی به حاتمی‌کیا
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، پژمان لشکری‌پور مدیر پروژه سینمایی «چ» با اعلام مطلب فوق اظهار داشت:‌ سردار قاسم سلیمانی فرماندار سپاه قدس که از مفاخر انقلاب اسلامی است پس از دیدن فیلم «چ» آخرین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا که گویا چند روز قبل انجام شده است یادداشتی ویژه حاتمی کیا ارسال کرد که حاوی نکات فرهنگی بسیار مهمی در شرایط فعلی است.

وی افزود: با توجه به هماهنگی‌ که با خود ایشان انجام شده است متن کامل این نامه که باعث مباهات و افتخار ابراهیم کیا و همه عوامل دخیل در فیلم «چ» است در سایت اختصاصی این فیلم به زودی منتشر و در اختیار رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها قرار خواهد گرفت.

براساس این گزارش نسخه نمایش خانگی فیلم سینمایی «چ» هفته گذشته وارد شبکه نمایش خانگی شده است که با استقبال مخاطبان مواجه شده است.
منبع: فارس

 
تلفات سنگین تروریستها در عملیات ارتش سوریه
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی

منابع سوری از هلاکت شمار دیگری از تروریستها در عملیات نیروهای ارتش سوریه در دیرالزور و درعا و انهدام مقادیری مهمات و سلاح و چندین خودرو متعلق به آنها خبر دادند.

به گزارش مهر، خبرگزاری سوریه(سانا) نوشت: یگانهایی از نیروهای مسلح سوریه، شمار دیگری از تروریستهای تکفیری وابسته به گروه داعش را در محله های الحویقه، العرضی، الصناعه و الجبیله در شهر دیرالزور به هلاکت رساندند و سلاحها و مهمات آنها را نیز منهدم کردند.
یک منبع در استان دیرالزور به سانا گفت نیروهای ارتش و دیگر نیروهای مسلح سوریه، مخفیگاه های تروریستهای داعش را در روستای البولیل در حومه شرقی دیرالزور منهدم کردند که طی آن شماری از تروریستها به هلاکت رسیدند.
 
هلاکت دهها تروریست در درعا و دیرالزور
 
در درعا و حومه آن نیز شماری از تروریستها در عملیات نیروهای ارتش به هلاکت رسیدند و تعداد زیادی از خودروها و جنگ افزارهای آنها منهدم شد.
 
یک منبع نظامی به سانا گفت یگانهایی از ارتش سوریه، مراکز تجمع تروریستها را در الغاریه غربی و اطراف خربه غزاله درحومه درعا هدف قرار دادند که شماری از آنها کشته و زخمی شدند و یک خودرو مجهز به تیربار سنگین آنها هم منهدم شد.
 
این منبع افزود همچنین در عملیات نیروهای ارتش، شماری از تروریستها در جاده السد در درعاالبلد و محور روستای جاسم نمر و روستای البعیات در منطقه اللجاه در حومه درعا به هلاکت رسیدند.
 
این منبع از هلاکت شمار زیادی از تروریستهای مسلح در دیرالعدس، تل عشتره(تپه عشتره) در حومه درعا خبر داد.
 
در حومه حمص هم، نیروهای ارتش، مراکز تجمع تروریستها را در تلبیسه، عین حسین و حوش حجو هدف قرار دادند که شماری از آنها کشته و زخمی شدند.

 
دستگیری عوامل پیامک‌های توهین آمیز
ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی

فرمانده سپاه ناحیه ثارالله(ع) شیراز گفت: 11 فریب خورده فعال در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه که مطالب توهین آمیز نسبت به امام راحل (ره) تولید و باز نشر می‌کردند، با تلاش نیروهای امنیتی سپاه فجر فارس شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش ایسنا، سرهنگ پاسدار اسماعیل‌ محبی‌پور یکشنبه 30 شهریور طی خبری اعلام کرد: افراد فریب خورده سرپل‌های انتشار مطالب توهین آمیز علیه بنیانگذار انقلاب اسلامی بودند که پس از رصد سایبری شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه نظیر واتساپ، لاین، وایبر، تانگو و تلگرام، شناسایی و دستگیر شدند.
 
محبی‌پور خاطرنشان کرد: با ارائه مدارک رصد شده به مقام قضایی، دستور دستگیری این افراد صادر شد که پس از دستگیری، همه متهمان به اشتباه خود اعتراف کردند.
 
وی در این خصوص توضیح داد: در دو هفته گذشته انتشار پیام‌های توهین آمیز نسبت به ارزش‌های انقلاب اسلامی و شخصیت‌های دینی، به‌خصوص امام راحل (ره) در قالب جوک در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه با شیب ملایمی شروع شد که با گسترش آن و احتمال تحریک عوامل سرویس‌های جاسوسی غربی برای قبح‌شکنی ارزش‌های انقلاب اسلامی، رصد این جریان در دستور کار اطلاعات سپاه فجر فارس قرار گرفت که با اشراف نیروهای امنیتی این مجموعه به فضای سایبری، سرپل‌های انتشار این پیام‌ها شناسایی شدند.
 
این مقام مسئول با تاکید بر استفاده ابزاری سرویس‌های جاسوسی از فعالان شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه هشدار داد: فضای این شبکه‌ها علی‌رغم تصوری که نسبت به امن بودن این فضا وجود دارد، به گونه‌ای طراحی شده که امنیت پائینی دارد، لذا همین امر زمینه نفوذ این سرویس‌ها در این شبکه‌ها را افزایش می‌دهد و با استفاده از آن فعالان غیر حرفه‌ای و کم‌اطلاع این عرصه شناسایی می‌شوند و به وسیله آنان پیام تولید شده در اتاق فکر نظام سلطه باز نشر می‌شود.
 
محبی‌پور گفت: دستگیرشدگان بیشتر طعمه این سرویس‌ها شده و بدون اطلاع از نیت دشمنان به این کار اقدام کرده‌اند.
 
وی با اشاره به بهره‌مندی از گزارش‌های مردمی و اشراف دستگاه امنیتی به فعالیت سرویس‌های جاسوسی برای انحراف افکار عمومی و قبح شکنی ارزش‌های مردم، به جوانان هشدار داد که با هوشیاری در نشر پیام‌های دریافتی دقت کنند تا در استفاده از این شبکه‌های اجتماعی طعمه مطامع بیگانگان نشوند.
 
محبی‌پور افزود: آنچه در منازل تمامی دستگیرشدگان به چشم می‌خورد استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای است و به طور حتم استکبار جهانی در ادامه جنگ نرم از همه امکانات خود برای هجمه به باورها و اعتقادات ما استفاده می‌کند که با بصیرت امت اسلامی بار دیگر در این عرصه هم شکست خواهد خورد.
 
وی همچنین از خانواده‌ها خواست تا نسبت به نظارت و کنترل بیشتر و موثر بر فرزندان در استفاده آنها از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی جدید، حساسیت بیشتری را به خرج دهند تا خدای نکرده به آبروی خانوادگی آنها لطمه‌ای وارد نشود.
 
محبی‌پور خاطرنشان کرد: پرونده فریب خودگان برای سیر مراحل قضایی در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است.

 
ویژه‌برنامه‌های شبکه «افق» در هفته دفاع مقدس
ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی

شبکه افق با پخش ۱۸ مستند به استقبال هفته دفاع مقدس رفت

به گزارش تسنیم، شبکه «افق» به مناسبت هفته دفاع مقدی پخش 18 مستند را برای این هفته در نظر گرفته است که ساعت 19:30 دقیقه از این شبکه به نمایش درمی‌آید.

مستند «اقلیم سرخ» (خرمشهر) روایتگر توضیحات شهید جهان آرا درباره مقاومت خرمشهر در مصاحبه تلویزیونی است. این مستند تصاویری از گذشته و حال خرمشهر ارائه می‌کند و اتفاقات مهم دوران دفاع مقدس در این منطقه را به تصویر می‌کشد.

مستند «شاهرخ» درباره فردی به نام شاهرخ ضرغام، یکی از خلافکاران تهران است که بعد از انقلاب مجذوب امام خمینی (ره) شده و متحول می‌شود. وی با شروع جنگ عازم جبهه و در یکی از عملیات‌ها مفقودالاثر می‌شود.

مستند «باید دوباره دید» (نان جنگ) اختصاص به گفت‌وگو با تعدادی از مردم ساوجبلاغ دارد که در سال‌های دوران دفاع مقدس به جمع‌آوری کمک‌های مردمی مشغول بودند.

مستند «قصه‌هایی از سرزمین خرداد در سه قسمت به بررسی فداکاری‌هایی که در زمان دفاع مقدس از سوی مردم و جوانان شهر ورامین صورت گرفته، می‌پردازد. این مستند به خانواده سلمانیان، زندگی و شهادت کریم و رحیم کدخدایی از زبان مادرشان و زندگی آزاده‌ای به نام محسن معصوم‌شاهی می‌پردازد.

عده‌ای از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در مستند «بالای بلند» از خاطرات این دوران در شهر تاریخی سرپل ذهاب می‌گویند.

خانواده، نزدیکان و دوستان شهید حسن آب‌شناسان هم از زندگی این شهید در مستند شیر صحرا می‌گویند. مستند اقلیم سرخ (آبادان) هم تصاویری از گذشته و حال شهر آبادان ارائه می‌کند و درباره شکستن حصر آبادان و نقش دریاقلی سورانی در پیروزی انقلاب می‌گوید.

مستند «سردار اروند» هم روایتگر زندگینامه شهید حسن یزدانی است. مستند «باید دوباره دید» (ننه قربون) روایتگر ایثارگرانی است که در پشت جبهه فعالیت می‌کردند.

مستند «پرده آخر» درباره شهید محمدرضا شفیعی است که پس از 16 سال پیکر کاملا سالم او را به کشور می‌آورند. خاطرات عکاسان سال‌های دفاع مقدس هم در مستند« عکس برابر اصل» روایت می‌شود.

مستند «عروس خفته» هم درباره جمعی از جانبازان سال‌های دفاع مقدس است. مستند «سرباز‌ای 4» درباره موفقیت‌های جانباز نابینا با نام حسن‌علی غدیری است. صحبت‌های گروهی از مسلمانان مغرب، الجزایر، سودان و بحران که برای بازدید به مناطق عملیاتی دفاع مقدس در جنوب ایران آمده‌اند در مستند آسمان منتظر ماست شنیده می‌شود.

مستند «فکه معبری به آسمان» درباره منطقه فکه در سال‌های دفاع مقدس است. مستند «پا برای پرواز» درباره پدر خانواده‌ای است که جانباز دفاع مقدس است.


 
"پلاک" با حاتمی کیا به شبکه نمایش آمد
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی

باکس سینمایی دفاع مقدس در شبکه نمایش با عنوان "پلاک" به بررسی آثار کارگردان سینما و تلویزیون ، ابراهیم حاتمی کیا می پردازد.

گفتنی است ، پیش از پخش آثار این کارگردان با موضوع دفاع مقدس ، گفتگوی 40 دقیقه ای با او انجام شده و کارگردان ناگفته هایش را از شرایط ساخت و حال  و هوای تولید فیلم روایت می کند.
 
«از کرخه تا راین» ،«خاکستر سبز»، «برج مینو»، «بوی پیراهن یوسف» ، «آژانس شیشه‏ای» ، «مهاجر» ،«روبان قرمز»، «ارتفاع پست» و «موج مرده»  از جمله آثار حاتمی کیا است که در این برنامه پشت صحنه این فیلم ها در کنار صحبت های حاتمی کیا پخش شود.
 
"پلاک" در هفته دفاع مقدس هر شب ساعت 21 از شبکه نمایش پخش می شود.

 
ضارب شهید خلیلی فردا محاکمه می شود
ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳٠ : توسط : حسینی

دومین جلسه محاکمه ضارب شهید علی خلیلی دوشنبه در شعبه 113 دادگاه کیفری استان تهران برگزار می‌شود.

به گزارش رجانیوز، 25 تیر ماه سال 90 حجت الاسلام علی خلیلی در جریان نهی از منکر پسر جوانی به نام احسان با ضربه های چاقوی وی مجروح شد.
 
وی بلافاصله به بیمارستان منتقل شد که در ابتدا چند بیمارستان از پذیرش او خودداری کردند. تحقیقات در این زمینه نشان داد، متهم قصد سوار کردن دختر جوانی به زور را داشته که علی خلیلی با مشاهده این صحنه برای تذکر به سمت پسر جوان رفت اما با ضربه چاقو از ناحیه گردن مجروح شد.
 
جانباز ناهی از منکر ساعت 19 یکشنبه سوم فروردین امسال بر اثر بیماری طولانی پس از جراحات وارده، دعوت حق را لبیک گفت و به فیض شهادت نایل شد.
 
پس از شهادت ناهی از منکر پرونده او برای رسیدگی در اختیار بازپرس شعبه دهم دادسرای جنایی تهران قرار گرفت.
 
بازپرس جنایی به متخصصان پزشکی قانونی ماموریت داده ، با انجام معاینات تخصصی علت اصلی مرگ را مشخص کنند.
 
در ادامه رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: گزارش کارشناسی حاکی از این است که فوت شهید علی خلیلی با ضربه وارده به شاهرگ در حادثه سال ۹۰ مرتبط بوده است.
 
با تکمیل تحقیقات برای ضارب به اتهام قتل عمدی قرار مجرمیت صادر و پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.
 
سرپرست دادگاه کیفری استان تهران نیز پرونده را به شعبه 113 دادگاه کیفری ارجاع کرد .
 
12 خرداد نخستین جلسه دادگاه برگزار شد که با توجه به اعتراض متهم به نظریه پزشکی قانونی ، جلسه دادگاه تجدید شد. در ادامه کارشناسان پزشکی قانونی پس از بررسی پرونده همان نظر قبلی را اعلام کردند.
 
با اعلام نظر پزشکی قانونی ، قاضی حسین اصغرزاده ، رئیس شعبه 113 دادگاه کیفری ، برای دوشنبه -31  شهریور- وقت رسیدگی فوق العاده صادر کرد

 
اتمام حجت اژه‎ای با وزیر ارتباطات درباره شبکه‏‎های اجتماعی
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی

 معاون اول قوه قضاییه با ارسال نامه‌ای به وزیر ارتباطات ضمن این‌که خواستار فرآهم آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه های اجتماعی نظیر وآتس آپ، وایبر و تانگو ظرف یک ماه آینده شد، اعلام کرد که در غیر این صورت قوه قضائیه نسبت به این امر اقدام خواهد کرد.

 
به گزارش ایسنا به نقل از دفتر سخنگوی قوه قضاییه متن نامه حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای به وزیر ارتباطات به شرح زیر است:
 
«جناب آقای دکتر واعظی
 
وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات
 
سلام علیکم
 
نظر به انتشار گسترده محتوای مجرمانه و ارتکاب انواع جرائم علیه عفت و اخلاق اسلامی و امنیت عمومی و ... بالاخص انتشار وسیع مطالب موهن علیه بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در هفته های اخیر از طریق برخی شبکه های اجتماعی نظیر واتس آپ، وایبر و تانگو که بعضا توسط دولت های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مدیریت فنی و محتوایی می شود و با عنابت به این که علی رغم استمهال سه ماهه جنابعالی و همکاران محترم مبنی بر اعلام آمادگی در خصوص فرآهم آوری امکان مسدود سازی و پالایش هوشمند محتوای مجرمانه در شبکه های موصوف و ارائه شبکه های اجتماعی داخلی هم سطح با شبکه های مذکور، مع الاسف تا کنون اقدام موثری به عمل نیامده است.لذا در اجرای دستور ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت الله آملی ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به فرآهم آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه های یاد شده اقدام عاجل صورت پذیرد، در غیر این صورت قوه قضائیه در راستای وظایف ذاتی خود نسبت به مسدودسازی شبکه های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه اقدام مقتضی به عمل آورده و با متخلفین از دستورات قضایی در هر رده ای طبق قانون برخورد خواهد نمود.»

 
شهید گمنام دانشگاه امیرکبیر که هویتش شناخته شد
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی

هویت یکی از شهدای گمنام مدفون در دانشگاه امیرکبیر توسط آزمایش dna شناسایی و مشخصات او اعلام شد.

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، پیکر پاک و نورانی شهید بزرگوار «رضا سلمانی کردآبادی» از طریق DNA شناسایی شد.

شهید «رضا سلمانی کرد آبادی» فرزند محمد، اعزامی از استان اصفهان است. این شهید بزرگوار در عملیات بیت المقدس در منطقه شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.


شهید «رضا سلمانی کردآبادی» در سال ۸۷ همزمان با ایام ارتحال پیامبر اعظم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) به عنوان شهید گمنام در دانشگاه امیر کبیر تهران تشییع و به خاک سپرده شد.


 
تجمع بزرگ مسلمانان آلمان علیه جنایات داعش
ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی

عکس/تجمع بزرگ مسلمانان آلمان علیه جنایات داعش

هزاران نفر از مسلمانان آلمان پس از برگزاری نماز جمعه در خیابان‌های اطراف مسجد مولانا در محله کروزبرگ شهر برلین در تجمع خیابانی تحت عنوان «روز صلح» مراتب اعتراض شدید خود را به جنایات گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه اعلام کردند.

 
حاتمی‌کیا در «هفت»؛
ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی

دلار عده‌ای از فیلمسازان از آن طرف آب‌ها می‌آید/

 

 

 

امثال ما در این مملکت اقلیت هستیم/

 

 

 

سینمای‌جشنواره‌ای ایران برای سیاره دیگری است +فیلم

به گزارش گروه فرهنگی مشرق، دویست و بیست و پنجمین برنامه هفت این هفته به صحبت  ابراهیم حاتمی کیا کارگردان متعهد سینمای ایران اختصاص یافت.

ابراهیم حاتمی کیا در ابتدای صحبت های خود با اشاره به فیلم چ عنوان کرد: اینکه تازه نیست، من مدتها به این موضوع فکر میکردم و پی این بودم که کدام شخصیت در این زمان جواب می‌دهد، و دیدم چ جواب میدهد. چمران هم در حوزه علمی هم مرد عرفان و هم اینکه چریک است و هم کسی که در سیستم تا نمایندگی دولت پیش میرود و این زنگ ها را کنار هم قرار می‌دهم می بینم چمران بهترین شصخیت من است.

وی افزود: من ادعا نمی‌کنم که «چ» میتواند همه این ها را جواب دهد.بخشی که بیشتر در تلویزیون درباره آن صحبت شده است بحث عرفانی چمران است که این سختی شخصیت چمران است چون او مردی بود که در خلوت و هم در جلوت هم این ها را داشت که این در سینما بسیار سخت است  که همه اینها را بگوییم و من تا حدی که در حد وسعم بود از آن گفتم.

 فیلم فاخر در مملکت ما به یک متلک تبدیل شده است / امثال ما در این مملکت اقلیت هستیم+فیلم

* از ساخت فیلم «چ» وحشت داشتم

حاتمی کیا در پاسخ به این سئوال که هنگام ساخت فیلم «چ» اضطراب و دلهره نداشتید گفت: خیلی سخت بود، واقعا وحشت می‌کردم و برای همین اینقدر طول کشید. از خودم که آیا میتوانم این کار را انجام دهم و آیا  در می آید یا خبر من را به وحشت می انداخت که خدایی نکرده عده ای را با گفتن این حرفها درباره چمران عصبانی کنم برای همین هم فیلمنامه را که قبلا نوشته بودم درباره بهانه بودم که نسازم چون سن که بالا میرود کمی محافظ کاری ببشتر میشود.

وی خاطرنشان کرد: من وقتی «دیده بان» را ساختم این فیلم درباره شهیدی به نام شهید عاطفی بود که در عملیات والفجر 8 در منطقه فاو اتفاق افتاده بود که من وحشت میکردم و می‌گفتم این دیده بان قصه من است و این نه به این معنی که خودم را سربالا بگیرم بلکه این را فقط من میتوانم بسازم چون خودم به آن نظم می‌دهم. خدا رحمت کند علی حاتمی را که اگر می‌خواست از جنگ بگوید قطعا چیز دیگر می‌گفت حتی اگر یک موضوع واحد داشتیم.

 فیلم فاخر در مملکت ما به یک متلک تبدیل شده است / امثال ما در این مملکت اقلیت هستیم+فیلم

حاتمی کیا تاکید کرد: واقعیت این است که چمران فیلم چ چمرانی است که بالاخره خالق آن من هستم و مواردی برای من مسئله است که انها را بیشتر بلد میکنم و چیزهایی هم مسئله ام نیست که آنها را بلد نمیکنم، برایش استدلال هایی دارم.چطور میشود که زندگی 50 ساله دکتر چمران را در دو روز روایت کنم نه اینکه باقی جاها گفتن ندارد ان‌شاءالله که بقیه دوستان بیایند و جاهای بهتر این شهید بزرگوار را بگویند ولی برای من این نقطه نقطه حساسی بود که حس میکردم که یک جایی است که دو نیرو که جفت آنها هم ایرانی هستند یک جایی شاخ به شاخ هم قرار میگیرند که هر دو هم میگویند ما سهمی از انقلاب داریم و میخواهیم این پیاده شود که جریان کردها و معترضین آنها است که میخواستند ادعای حقانیت کنند و چه این طرف که انقلاببیونی که آزاد شدند و میخواهند حافظ انقلاب باشند و نگذارند شکافی بین کشور رخ بدهد.

حاتمی کیا در پاسخ به این سئوال که آیا هنوز خود را فرزند زمان خود میدانید گفت: اگر این را به معنی فضیلت بگویید که اصلا کار من نیست. اگر این قطب نما را از من بگیرند که به قصد این نباشم که حرفی را بزنم که مسئله ای که در جامعه است جواب ندهد برای من حرام است چیزی که من در بعضی همکاران خودم می‌بینم که طرف میگوید که من کلی فیلمنامه دارم و نمیدانم کدام را بسازم و اصلا برایش مهم نیست و 10 سال بعد هم میگوید که من بازهم اینها را دارم پس زمان چه میشود؟

کارگردان بوی پیراهن یوسف افزود: مشکل سینمای ما از روزی آغاز شد که هنرمند را از زمانش گرفتند که دلایل مختلف داشت و کوته بینی ها و ممیزی ها مطرح شد و نتیجه اش این شد که من فیلمساز از آنچه که جامعه به آن احتیاج داشت فاصله گرفتم و به سمتی رفتیم که اصلا نسبتی با ما ندارد.

* نسبت سینمای امروز ما با من غم انگیز است

وی تاکید کرد: نسبت سینمای امروز با من بسیار غم انگیز است یعنی وقتی من به جشنواره می‌روم و جشنواره به عنوان حاصل کارنامه سینمای ایران را می‌بنیم احساس میکنم که یک سیاره دیگر است. ما یک افقی دارم که من اینها را در فیلم نمی بینم. چرا ملت به سینما نمی‌روند که تنها بخشی از آن به اقتصاد مربوط میشود ولی مهمتر از همه اینها این است که مخاطب به سینما می آید تا چه چیزی را ببیند؟  چه مسئله ای را ببیند تا با آن ارتباط ایجاد کند؟ من هنرمندم و آینه نمی‌گیرم، من یک دهه آرمانهایی برای سینما داشتیم و می‌خواستیم عرفان را در سینما مطرح میکردیم و برای آن جنگ میکردیم و گفتند که اتفاق نیفتد اما عرفان اتفاق نیفتد که چه چیزی در سینما رخ بدهد؟ خوب ما که سینمای قبل از انقلاب داشتیم و همه ام زندکی خودشان را میکردند. مسئله این است که سینما قرار بود که سربازانی باشند که مردانه مسئله جامعه خود را بیان کنند اما این اتفاق در سینما رخ نمی‌دهد.

حاتمی کیا با بیان اینکه برخی منتقدین که دم از اتمام جنگ میزنند تاکید کرد: وقتی منتقد می‌گوید که جنگ تمام شده و دیگر حرف های عادی بزنیم  و هنوز نمیفهمد که 1200 کیلومتر این کشور با یک کشور بیگانه درگیر بوده و هشت سال 300 هزار شهید دادیم من در اینجا باید با او چه کنم؟  او که راهنمایی میکند و چراغ قوه بر مسیر من می اندازد، کاری میکنند که من به نظر آدم کهنه ای بیایم.

وی با اشاره به فیلم وصل نیکان خاطرنشان کرد: من در این فیلم گفتم که این حرف ها چیست که می‌زنید و وارد بحث جامعه شویم. الان در سال 93 می‌بینیم که اگر آن هویت ها نبود الان چه میشد؟ دوست منتقد ما نسبت به این مسائل به چشم یک موضوع خسته ای نگاه میکند و میگوید که دیگر تمام شده و برگردیم به زندگی عادی. کوچه ها به نام شهدا شده که اینها هنوز التیام پیدا نکرده است. چطور میشود که سینما میخواهد به اینها پشت کند و به آنها اعتنا نکند.

* فیلم فاخر در مملکت ما به یک متلک تبدیل شده است

کارگردان چ در پاسخ به این سئوال که خیلی ها شما را دوست دارند اما احساس میکنم که برخی به شما انتقاد میکنند گفت: فیلمسازان در ایران سه مدل هستند که یکی سینمای بدنه است و دکان دارند که حلالشان هم باشند یک گروه سینمای جشنواره ای و روشنفکری است و دیده بانش آن طرف آب است و یک سینمای بومی است که با درد وارد این حوزه شده، آقای تبریزی که از روی دیوار سفارت آمریکا بالا رفت تا از آن روزها فیلمبرداری کند مسئله داشته که به سینما آمده است، من قصدم این بود که باید بجنگم و از جایی حس کردم که با فیلمم حیرت های جنگ را تصویر کنم و این نوع فیلمساز همیشه بین دو جناح له میشوند.آنهایی که با آن طرف آب در ارتباطند خدا را شکر همیشه دلارشان میرسد و مارکوپولو هستند و در آن سوی آبها رنگ عوض میکنند و عکس های مختلف می اندازند این طرفی ها هم که میگویند که ما پول جیب کار میکنیم که میتوانند 20 روزه بسازند اما فیلمسازی هم هست که زمان میبرد و اینجا حساسیت نسبت به آن بیشتر میشود.

فیلم فاخر در مملکت ما به یک متلک تبدیل شده است / امثال ما در این مملکت اقلیت هستیم+فیلم

وی افزود: سیاستگذاران باید کمی حوصله می‌کردند و وقت می‌دادند تا این‌ها بتوانند حرف بزنند. الان فیلم فاخر در مملکت ما به متلک تبدیل شده است که اگر ما فیلمی می‌سازیم که فاخر است تعبیر متلک پیدا کرده است و این را بعضی از بازیگرانی میگویند که اتفاقا قیمت آنها از روزی بالا رفت که فیلم فاخر مطرح شد. این نوع فیلمسازی باید وقت ببرد و سیستم به آن کمک کند و فیلمی باشد که مردم آن را بفهمند که متاسفانه این شاخه در سینما ضعیف است.

کارگردان «آژانس شیشه ای» تاکید کرد: من از سال 58 فیلم ساختم که با عمر انقلاب یکی است و ادعا دارم که قصدم ایجاد تغییر بوده است. برای گفتن این موضوع باید بجنگم و حوصله کنم که به نظر می آید که بعضی اوقات حاتمی کیا هر کاری دلش میخواهد را انجام میدهد که اگر خواستید من بعدا با خود شما این را مطرح خواهم کرد. این که حوصله کنیم و این نوع فیملسازی آدمهایی را می‌طلبد که تحمل کنند و نپذیرند که جهت را عوض کنند.

حاتمی کیا در پاسخ به این سئوال که عوامل فنی آثار دفاع مقدسی هم قرار بود در کنار یکدیگر کار را جلو ببرند، گفت: هر کسی نظر خود را می آورد و ما هم به عنوان فیلمساز باید بجنگیم که این جنجگویی را از ما گرفتند و بهشت و جهنم ما را تعیین میکنند که این حرف جفنگی است!.

کارگردان «مهاجر» گفت: باید فیلمساز برای چیزی که میخواهد بگوید مقاومت کند. خدا رحمت کند آقای داد که  مسئول سینما شد و من از همان روز با ایشان دعوایم شد. پشت میز رفتن قواعدی دارد برای خودش اما واقعیت این است که باید برای ایده آل ذهن خود بجنگیم ولی الان فیلمسازان ما میگویند که نمی‌گذارند بسازیم.من روی حرفم با کسانی است که خون دیده اند ، چرا تفنگ جبهه را در جای دیگری استفاده میکنی؟ چه اتفاقی برای ما افتاده است، اینها نمیشود جز وسواس الخناس هایی مثل برخی منتقدانی که گفتند از این نسل حرف نزنید در حالی که طرف در حوزه خودش ژنرال بود اما به حوزه ای رفت اصلا ربطی به او ندارد.

* در حوزه اندیشه و فکر جای خالی امثال آقا مرتضی احساس می‌شود

حاتمی کیا در ادامه با اشاره به حواشی حضور فیلم سینمایی «شیار 143» در سی و دومین جشنواره فیلم فجر عنوان کرد: چرا باید در جشنواره سال گذشته فیلم شیار بیاید و برخورد مردم اینگونه شود؟ مگه شیار حرف تازه ای زد؟ نه اصلا حرف تازه ای نزد ولی چه میشود که در جشنواره نسبت به این نوع نگاه ها غریبگی وجود دارد؟ حرف این است که چرا این جو علیه من فیلمساز جنگ به راه افتاده است، من نمیگویم فیلم تفنگی و هفت تیر کشی بساز، کدام فیلم من تفنگ زیاد دارد؟ من جامعه را مطرح می‌کنم و مسائلم را می‌گویم. من از نسلی میگویم که اگر من و تو از آن نگوییم بچه های ما نسبت به آن غریبه میشوند و میگویند کدوم چمران و کدام پاوه؟

وی تاکید کرد: متاسفانه در حوزه اندیشه، فکر و حوزه نرم افزار امثال آقا مرتضی ها را کم داریم که باعث گمراهی ما می‌شود و تن میدهم به آنچه که الان میگویند و به زندگی عادی خود میپردازم.

حاتمی کیا ادامه داد: بنده خدا قرار بود شهید شوی چطور شد که الان عوض شدی؟ چرا فکر میکنی که بباید معاشت را با سینما چفت کنی و روز به روز هم بالاتر بروی؟ عادی تر باش و هر وقت توانستی فیلم بساز. من بارها پای حرف این بچه ها نشسته ام و میبینم که اصلا از خود چیزی ندارند.

وی افزود: فیلمسازانی که ازجنگ آمدند باید از این فضا حرف بزنند نه اینکه کهنه شوند، شرم بر فیلمسازی باد که بخاطر نان به این بخش ورود پیدا کند از باب اینکه من حرف‌هایی دارم که حرف های زمانم است. آنچه که من میگویم در همین گربه ای که ساخته شده  مسئله است که هویت است آن فضا قرار بود که بخشی از آن بشود آقای ظریف در حوزه سیاست خارجی کار خودش را انجام دهد اما بخشی از آن  باید بشود مسولیت من فیلمساز.

حاتمی کیا یادآور شد: من به جلوی درب پادگان میرفتم و یک سرباز کار من را متوقف میکرد و منتظر میماندم. اینها باید باعث شود تا من دیگر فیلم نسازم. آقای ایوبی روی سر بنده جای دارند ولی من کار خودم را میکنم. من حرف الانم را پاسخ میدهم. متاسفانه دوستان من سلوک را فراموش کرده اند.تو به سراغ باکری برو ولی به چه دردی میخورد؟  کدام بخش باکری؟ باکری خیلی کارها کرده است ولی کدام بخش آن به درد این میخورد که جوان الان من را پای این بحث بنشاند.

وی در ادامه با ابراز تاسف از کم کار شدن بهزاد بهزادپور در سینما گفت: در فیلم آقای بهزادپور سینما شکست محض خورد اما بهترین فیلمی بود که از تلویزیون پخش شد و من متاسفم برای بهزاد که دیگر فیلم نمیسازد و ساکت نشسته است. چرا همچین فیلمسازانی گوشه نشین شده اند؟

فیلم فاخر در مملکت ما به یک متلک تبدیل شده است / امثال ما در این مملکت اقلیت هستیم+فیلم 

بنابراین گزارش، در ادامه این برنامه بخشی از آثار حاتمی کیا نظیر آژانس شیشه ای، بوی پیراهن یوسف، ارتفاع پست و مهاجر پخش شد.

حاتمی کیا در بخشی دیگر سخنان خود با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری عنوان کرد: این فرصت خیلی مغتنمی شد که نفسی تازه شد. ایشان فیلم چ را دیدند و خیلی زیبا در مورد آن صحبت کرده بودند.

* نسل بچه‌های جنگ پوتین‌هایشان خاکی است و روی موکت‌ها رد می‌اندازد

وی با اشاره به آثار ضعیف حال حاضر سینمای دفاع مقدس تاکید کرد: وقتی ما میدان را خالی کنیم بچه هایی ضعیف وارد میشوند ضعیف به این معنا که طرف اینجا را به سکوی پرتاب تبدیل میکند. چرا فیلمهایی که با بودجه های اندک ساخته میشوند ضعیف میشوند؟ مگر نباید بعدا پاسخ بدهیم؟ چطور میشود این موارد پیش می آید. چطور میشود مسئول سینمایی و تلویزیونی ما غیرت به خرج نمی‌دهد و فرصت به بهترین ها برای ساخت نمیدهد؟ به اینجا که میرسد همین قدر که طرف لباس بسیجی بپوشد فیلم میسازد و بخش از این به جا خالی کردن من برمیگردد و بخشی هم اینکه متاسفانه آن نوع سینما حرف‌هایش خشونت می‌دهد.

وی افزود: نسل بچه های جنگ پوتین هایش خاکی است و روی موکت هایتان جا می اندازد و بعضی ها تحمل این را ندارند که اصلا چنین چیزی نمیشود. ما درباره بچه های جنگ این کار را نکردیم و کسانی که تازه الفبای فیلمسازی را یاد گرفته اند الفبای خود را با جنگ آغاز میکنند و من از چنین آدمی چه انتظاری میتوانم داشته باشم.

حاتمی کیا ادامه داد: چیزی به نام واقعیت از آن حرفهاست که مطرح میشود، واقعیت از زاویه نگاه من روایت میشود، اینکه میگویند من بر اساس مستندات حرف میزنم جک است و برای آرام کردن ذهن مخاطب است،.واقعیت چیزی است که من گزینش میکنم. اصلا از جزیره مجنون فیلم بسازند و در آن پنگوئن پخش کنند و در قاب طوری پخش کنند که واقعیت در  بیاید.

* انجمن سینمای دفاع مقدس را جدی نمی‌گیرم

وی خاطرنشان کرد: من تا بحال به انجمن سینمای دفاع مقدس نرفته ام و اصلا آنجا را جدی نمی‌گیرم، الان به لابی رنتی رفتم که عده ای نشستند و نظرات عجیب و غریبی دارند که شرف الدین فقط نماد است، اما سئوال اینجاست که از آن تشکیلات شما چه چیزی در آمده است و خروجی چه چیزی بوده است؟ اگر خروجی نداشته ببندید این در را. وقتی میخواستم «برج مینو» را بسازم در آن زمان در انجمن از 10 نفر 9 نفر گفتند این کار بشود و یکی گفت که نشود که به من گفتند برو و فیلمت را بساز، من وقتی به آبادان رفتم تماس گرفتند و گفتند کار را تعطیل کن که من تلفنی هم با ان یک نفر صحبت کردم که قبول نکرد به پای صحنه بیاید و تهیه کننده هم ترسید و من پیکانم را فروختم ولی کار را تعطیل نکردم و برای تهیه مواد منفجره از میدان مین مواد انفجاری در آوردیم و دست ساز آن را ساختیم،فیلم را ساختیم که اتفاقی هم نیفتاد و در جشنواره به من جایزه دادند.

حاتمی کیا ادامه داد: بعضی از دوستان آنجا یک جور هستند و وقتی بیرون می آیند به رادیکال شدید تبدیل شدند، آن تشکیلات هیچ کاری نکرد و تنها پول خوردند و من میگویم که عزیزان شما در آنجا مانع شده اید.

* همه ما فیلمسازان پر از اشتباه هستیم

وی اظهار داشت: ما فیلمسازان پر از اشتباه هستیم و به آنها افتخار میکنیم چون از نسل ذریه حضرت آدم هستیم و اصلا این را از ما نگیرید، ابراهیم حاتمی کیا هم یکسری فیلم ساخته که در نیامده است، چه کسی این مسئولیت را به گردن ما انداخته که اصلا اشتباه نکنیم؟ فیلمی مثل «شیار 143» خانم آبیار ساخته میشود که مادری برای تنها بچه اش بال بال میزند و او را به جبهه میفرستد که بچه برنمیگردد و کل فیلم انتظار مادر را نشان میدهد که  آخر هم جنازه بچه اش را تحویل میگیرد؛ من با دیدن این فیلم نمیگویم که که چه غلطی کردیم که جنگیدیم اما از آن طرف فیلمی دیگری ساخته میشود که یک بچه خوشگل و چشم آبی را نشان میدهد که به جنگ میرود و از دست میرود و این را طوری میگوید که اشتباه کردیم جنگیدیم که این درد است. درد این است که فیملساز بگوید که من از آبادان فیلم میسازم و میگویم که آبادان شبیه دزد دوچرخه ویتوریو دسیکا است و دزد دوچرخه ای که از کشور فاشیم زده حرف میزند و کشور من را هم فاشیم زده است ، درد این است فیلمساز آبادانی ما از دالامب دلومب قبل از انقلاب حرف بزند و من را با فاشیسم یکی کنی؟ بعد بگویی من استایل دزد دوچرخه را اینطور برداشتم، دسیکا مختصات آن کشور است و ماجرایی که برای موسیلینی رخ داده است، آیا من در کشورم موسیلنی داشتم؟ من برای ارسال این فیلم به لوکارنو گریه کردم و گفتم باید از فرستادن این فیلم که کشور ما را ذلیل میکند خجالت بکشید و با جیغ و داد از فارابی بیرون آمدم.
 
* امثال ما در این مملکت اقلیت هستیم

حاتمی کیا تصریح کرد: این دلیل دارد که فیملساز آن طرف را نمی‌بیند چون با اولین تقه او به تهران آمده است.مسئله مردم است، مسئله کوچه هایی که هنوز اسمش دارند و بعضی ها برای عوض کردن اسامی کوچه ها مقاومت میکنند، هنوز تخت طاووس برای ما مهم تر از اسم شهید مطهری است که باعث تاسف است.

وی تاکید کرد: امثال ما در این مملکت اقلیت هستیم  و جریان حاکم بر این هرم لعنتی سینما طوری شده که ما اقلیت قرار گرفتیم و ما را به بازی میکشند که باید در آنجا صفر شویم ولی خدا ان‌شاءالله به ما مقاومتی بدهد که بچه های این حوزه اصلا کوتاه نیایند و به مسیر خود ادامه بدهند.

کارگردان «به رنگ ارغوان» با اشاره به فیلمسازان جوان عرصه دفاع مقدس تاکید کرد: سینما که ورشسکته است، من کار ندارم که الان «شهر موش ها» خوب میفروشد که ان‌شاءالله این روند فروشش هم ادامه پیدا کند و 100 میلیارد بفروشد اما مگر میلیارد چقدر است. یا من باید وارد چرخ‌دنده شوم و حرف های پائین تنه ای بزنم تا ملت به سینما بیایند که این اتفاق برای بچه های ما افتاده است که وای بر ما و وای بر آینده ما، یا اینکه  ما فقط مواظب شترهای خودمان باشیم و بچه های خود را بچسبیم. من عشقم این است که فیلمم را در شهرستان ببینند چون ما باید بشارت خود را بدهیم.

وی افزود: سینمای دفاع مقدس تنها ژانری است که هویت دارد و این سینما خیلی حرف ها برای گفتن دارد که با مطرح شدن آن باید سر از لبنان در بیاوریم.

حاتمی کیا در ادامه حرف های صریح خود فیملسازان جوان ارزشی را  خطاب قرار داد و تاکید کرد: مبادا خالی بودن سینماها شما را گمراه کند، شما حرفتان را بزنید. بعدا شرم از فیلمی که ساختیم نکنیم، به اندازه کافی فیلمسازانی را داریم که سینماها را به بتکده تبدیل کنند.

این کارگردان متعهد سینمای دفاع مقدس تصریح کرد: چون من در «گزارش یک جشن» زمان خود را توضیح میدهم برای آن کتک میخورم وگرنه من در آن فیلم نگاهم جوان ها هستند منتها دوستان مصلحت اکران آن را نمی‌بینند. من در سینما حامل پیام هستم و برای آن درد وارد سینما شدم که اگر این را از من بگیرند دیگر حرفی برای گفتن ندارم.

حاتمی کیا در پایان صحبت های خود عنوان کرد: من مخلص سینما هستم. خدا را شاکرم که مردم من را به عنوان فرزند خود در این خانواده پذیرفتند و معتقدند که حرف هایی را میزنم که برای این جامعه است.

حاتمی کیا خطاب به گبرلو درباره دعوت از برخی منتقدین در برنامه هفت با صراحت کامل عنوان کرد: شما بعضی اوقات کسانی را می آورید که اصلا این بحث مسئله او نیست و وقتی ارزش های این ماجرا مسئله او نیست و افتخارش این است که تلویزیون جمهوری اسلامی را نگاه نمیکند و فقط بی‌بی‌سی و من‌و‌تو را نگاه میکند و به فیلمهای ایرانی اه اه اه می‌کند، چه توقعی میتوان از این افراد داشت؟!

وی در پایان گفت: حدا ان‌شاءالله ما را عاقبت به خیر کند و شرمنده آینده نشویم و در صحرای محشر خر ما را نگیرند و ما بگوییم که ما این کارها را انجام داده ایم.

براساس این گزارش،‌ فیلم کامل صحبت‌های ابراهیم حاتمی‌کیا در «هفت»‌، در لینک ذیل قابل مشاهده است:

منبع: فارس

 
تلاش داعش برای استفاده از هواپیما
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، روزنامه السیاسه کویت به نقل از منابع گروه مسلح موسوم به "ارتش آزاد" وابسته به مخالفان در شمال سوریه نوشت: تشکیلات داعش توانسته، 11 هواپیمای آماده پرواز را در فرودگاه الرقه در شرق سوریه به کنترل خود درآورد.

این روزنامه افزود : داعش دو فرودگاه مهم دیگر سوریه، یعنی فرودگاه های "طبقه" و "کویرس" را تحت اشغال خود دارد و بیم آن می رود که در واکنش به حملات ائتلاف بین المللی، خود را برای استفاده از این فرودگاهها در چارچوب عملیات انتحاری با استفاده از هواپیماها آماده کرده باشد، زیرا این گروهک از کادر فنی و خلبانان چند کشور مختلف بهره می برد و این افراد قادرند این فرودگاهها را که هنوز امکان پرواز هواپیماها در آنها وجود دارد راه اندازی نمایند.

به نوشته السیاسه گروهک داعش ، در حال استقرار مجدد در خاک سوریه است و از سوی دیگر در حال کاستن از تعداد جبهه های درگیری با سایر گروههای مسلح است تا خود را برای "جنگ بزرگ" آماده نماید.

این روزنامه کویتی افزود: این گروهک در راستای آمادگی برای مقاومت در برابر حملات هوایی آمریکا و متحدانش، مقرهای خود را به داخل ساختمان های مسکونی منتقل و اقدام به ایجاد مقرهای مخفی در زیر زمین کرده است.

منابع روزنامه السیاسه خاطرنشان کردند: ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش در سوریه حضور دارد و در جریان درگیری ها برای اشغال فرودگاه طبقه به طور سطحی زخمی و در بیمارستان میدانی مداوا شده است.

به نوشته السیاسه، هم اکنون محموله های سلاح به طور گسترده ای از عراق به سوریه وارد می شود و شامل سلاح های مختلفی از جمله راکت های ضد هوایی قابل حمل بر روی دوش است که پس از اشغال موصل توسط داعش از نیروهای پیشمرگه به غنیمت گرفته شده است؛ علاوه بر این، مقدار زیادی سلاح از طریق گروههای مافیای سلاح در شرق اروپا، برای این تشکیلات تروریستی ارسال می شود.
منبع: العالم

 
اعدام نظامی لبنانی توسط جبهةالنصرة +عکس
ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، گروه تروریستی جبهة النصرة «محمد حمیه» اولین نظامی ربوده شده لبنانی از اهالی دشت بقاع را اعدام کرد.

این گروه تروریستی در پایگاه خود در تویتر نوشت که «محمد حمیه» نظامی ربوده شده لبنانی را به دلیل تعلل دولت و ارتش لبنان در پاسخگویی به مطالبات آن اعدام کرده است.

جبهة النصرة همچنین حملات ناگهانی ارتش لبنان به اردوگاه‌ها و محل‌های تجمع پناهجویان سوری و بازداشت‌های گسترده و گلوله باران بلندی‌های عرسال را دلیل دیگرعملی کردن تهدید خود اعلام کرده است.

گروه تروریستی جبهة النصره پیش‌تر تهدید کرده بود که اگر مطالباتش پاسخ داده نشود، نظامیان ربوده شده لبنانی را سر می‌برد و اولین قربانی «محمد حمیه» از اهالی دشت بقاع است.

دو گروه تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره دوم ماه اوت گذشته (یازدهم مرداد ماه) به شهرک عرسال در شمال شرق لبنان حمله کردند و بعداز ۵ روز اشغال این شهرک، شماری از نظامیان لبنانی را ربوده و با خود به بلندی‌های مشرف بر این شهرک بردند.

این گروه‌ها درازای آزادی نظامیان ربوده شده، مطالبات مختلفی از جمله خروج حزب الله از سوریه، آزادی زندانیان تکفیری از زندان رومیه و پرداخت مبالغی کلان پول مطرح کرده‌اند.

گروه تروریستی تکفیری داعش تاکنون «علی السید» و «عباس مدلج» دو نظامی ربوده شده لبنانی را سر بریده و به شهادت رسانده است.


«شیخ محمد یزبک» رئیس هیئت شرعی حزب الله لبنان در دیار با خانواده شهید محمد حمیه بر حمایت از ارتش تاکید کرد.

شبکه المنار دیدار شیخ محمد یزبک رئیس هیئت شرعی حزب الله لبنان و نماینده شرعی آیت الله العظمی خامنه‌ای را با خانواده نظامی شهید محمد معروف حمیه در طاریا در لبنان پخش کرد.

شیخ یزبک در این دیدار گفت خون و قلب ما برای حفظ لبنان یکی است و همه ما در برابر کسانی که می‌خواهند لبنان را تکه تکه کنند می‌ایستیم.

وی افزود ما از ارتش حمایت می‌کنیم زیرا به معنای حمایت از کشور، موجودیت و ناموس ما است.

منبع: ابنا

 
امیر شهرام مطرح کرد:
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی

تغییر رفتار آمریکایی ها بعد از شناسایی U-2 / ماجرای هواپیماربایی در آسمان ایران

به گزارش مشرق، قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء یکی از نیروهای چهارگانه ارتش است که در بهمن 1387 و با تقسیم نیروی هوایی ایران به دستور رهبر معظم انقلاب فرمانده کل قوا تشکیل شد.

"امروز نیازمان در درجه اول پدافند است، وسایل پدافندی را اهمیت بدهید، به مسئله پدافند به طور جد بپردازید، مسئله پدافندی را جدی بگیرید، بخصوص پدافند زمین به هوا و یا در امور مربوط صرفا از قرارگاه پدافند هوایی کسب تکلیف کنید"؛ اینها بخشی از رهنمودهای رهبر انقلاب در مورد اهمیت و نقش پدافند در کشور است.

در آستانه هفته دفاع مقدس و برای آگاهی از آخرین دستاوردها و برنامه‌های آتی پدافند هوایی، به دفتر "امیر شاهرخ شهرام" معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء رفتیم و گفتگویی را با وی در همین راستا انجام دادیم.

امیر شهرام در این گفت‌وگو به موضوعات متنوعی پرداخت از جمله ماجرای فرود هواپیما موسوم به ائتلاف و هواپیماربایی در یکی از پروازها و همچنین ویژگی ها ممتاز جدیدترین سامانه ارتش به نام تلاش3 و رادار کیهان.

مشرح این گفتگو به شرح زیر است:

در ابتدا بفرمائید ضرورت ایجاد تشکیلات جداگانه ای به نام پدافند هوایی در کشور چه بود؟

پدافند هوایی امروز کار یک نیرو و قرارگاه نیست بلکه کار یک کشور است. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری پدافند اولویت اول است و امروز شاهدیم بسیاری از دانشجویان با توجه به فرمایشات مهم حضرت آقا نسبت به پدافند هوایی گرایش بیشتری پیدا کردند و ما نیز نیازمند این فرهنگ هستیم.

مردم و ملت و نیروهای کشوری ما بدانند پدافند تامین کننده و تضمین کننده امنیت آنهاست. پدافند زمانی در صحنه حاضر می شود که آژیر قرمز به صدا در بیاید بنابراین نیاز است که پدافند را قبل از به صدا درآمدن آژیر به تجهیزات و امکاناتی که نیاز دارد تجهیز کرد.

ضرورت تشکیل پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس شکل گرفت یعنی از زمانی که ماموریت پدافند هوایی از پایگاه ها خارج شد. پایگاه های شکاری که پدافندهای هوایی در آنجا مستقر بودند و مسئولیت دفاع از تجهیزات و فرودگاه ها را برعهده پدافند هوایی بود.

وقتی پدافند هوایی از پایگاه ها ماموریتش به مراکز حساس و حیاتی از جمله نفتی و اقتصادی کشور خود به خود توسعه بسیار زیادی پیدا کرد و احساس شد که نیاز است به یک فرماندهی منسجم تر و مستقل تر که این فرماندهی را هدایت کند، که این فرصت در زمان جنگ و دوران دفاع مقدس پیش نیامد.

تغییر ساختار در سیستم کار بسیار سخت و دشواری بود اما پس از بررسی های دقیق این فرصت پس از دوران دفاع مقدس به وجود آمد و به دلیل اینکه معظم له نیز دقیقا در بطن جبهه و جنگ حضور داشتند و این احساس را با تمام وجودشان درک و لمس کردند و بازدیدهای بسیاری صورت گرفت و در نهایت نیز به این نتیجه رسیدند بحث استقلال شبکه یکپارچه پدافند هوایی که مسئولیت دفاع از آسمان و فضای کشور را برعهده دارد نیاز است که یک فرمانده مستقل برایش تشکیل دهند به همین واسطه در دهم شهریور ماه سال 78 مقام معظم رهبری دستور تشکیل پدافند هوایی را ابلاغ کردند.

البته قرارگاه پدافند هوایی در گذشته با این عنوان وجود داشت اما ماهیت کارش نظارتی بود و فرماندهی نبود اما زمانی که ماهیت فرماندهی آن شکل گرفت به نیروی هوایی کمک بسیار زیادی شد تا نیروی هوایی نیز بهتر و راحت تر به امور آفندی و پروازی خود بپردازد و خود به خود خیلی از سایت ها و پایگاهایی که در کوه ها و دشت ها و یا جاهای دیگر وجود داشت دیگر با آنها کاری نداشتند که باعث ارتقای توان رزمی نیروی هوایی ما شد و همچنین تمام نیروی پدافند هوایی ارتش و سپاه به تابعیت این قرارگاه قرار گرفتند.

*آسمان کشورهای همسایه جولانگاه هر هواپیمایی است/ اقتدار فرامنطقه ای ایران در کنترل پروازها

پدافند هوایی در زمینه کنترل مجوزهای پرواز چه حساسیت هایی را به خرج می دهد و این تخلفات در چه حدی قرار دارد؟

مجوز عبور و مرور در آسمان هر کشوری طبق قوانین بین المللی ایکائو انجام می شود، اما برخی کشورها در همسایگی ما هستند که به دلیل شرایط فعلی اقتدار و کنترل لازم را در پروازها ندارند و آنجا جولانگاه هر هواپیمایی است، اما کشور ما از یک اقتدار منطقه ای و فرامنطقه ای برخوردار است و به خودش اجازه نمی دهد که هر هواپیمایی به صرف اینکه چه شخصی داخل هواپیما است و یا اینکه ناهماهنگی وجود دارد اجازه دارد این هواپیما از آسمان کشور عبور کند و ما برابر قوانین بین المللی و اختیاراتی که به حوزه امنیتی هر کشور داده شده، مقابله خواهیم کرد و پای خود را نیز از خط قرمز فراتر نمی گذاریم که بخواهیم تبعات سوء سیاسی و منطقه ای ایجاد کنیم.

تمام مسئولین کشورهای دنیا هم می دانند که اگر این اتفاق رخ دهد یعنی هواپیمایی از آسمان کشوری بخواهد عبور کند، اگر بدون هماهنگی باشد آن کشور به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد و اگر لازم شود، آن هواپیما را خواهد نشاند و اگر این بی توجهی ادامه پیدا کند و مطمئن شویم آن هواپیما حرکت خصمانه ای دارد حتما با آن برخورد نظامی خواهیم کرد.

                                             

*پرواز رئیس جمهور کره از مرزهای شرقی اطلاعات پروازی صحیحی نداشت/ سامانه زمین به هوا و جنگده آماده درگیری با هواپیما ائتلاف

ماجرای پرواز غیرمجاز رئیس جمهور کره چه بود؟

این اتفاق ها مکررا می افتد که هواپیمایی می آید و اطلاعات پروازی آن صحیح ارسال نمی شود، این هواپیما نیز از قندهار به سمت دوبی پرواز داشت که قصد داشت از مرز شرقی عبور کند که اطلاعات پروازی آن درست نبود و خلبان هم پذیرفت این اشتباه از طرف آنها بود و لذا اقدامات لازم با هماهنگی انجام شد هواپیما بالاخره ماموریت و سفر خود را انجام داد.

ماجرای پرواز غیرمجاز موسوم به گروه ائتلاف که چندی پیش در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست، چه بود؟

هرگونه معرف پروازی که برای ما شناسایی نشده باشد، هر چه تعمدی و یا غیر تعمدی باشد مجعول و جعلی است بنابراین برابر با مقررات بین المللی با آن مقابله می کنیم.

ماموریت های ما شامل مراقبت، ممانعت و مقابله می شود. این هواپیما پیام ممانعت ما را پاسخ نداد که در ادامه مراقبت کرده و در نهایت مقابله کردیم و آن را نشاندیم. نوع برخورد و مقابله ما با نوع تهدیدی که احساس کنیم متفاوت است لذا ما از جنگنده های نیروی هوایی اگر نیاز بود حتما استفاده می کردیم.

در حالی که جنگنده در روی باند آماده پرواز بود و اگر این هواپیما به دستور فرود ما بی توجه بود و ارتفاع خود را کم نمی کرد به طبع جنگنده را به سمت هواپیما به پرواز در می آوردیم اما وقتی که نیازی نبود این کار را انجام نداده و امنیت و آرامش سرنشینان را با پرواز جنگنده مخدوش نکردیم و تمام این موارد را در نظر گرفتیم.

قبل از ورود این هواپیما به مرزهای جمهوری اسلامی این اخطار داده شده بود که ورود آن به داخل کشور طبق اطلاعات به دست آمده هماهنگی ندارد و با مبادله پیامی که بین آن هواپیما با کشور مبدا صورت گرفت به دنبال این بودند که اطلاعات درست را دریافت کنند و در همین فاصله بود که سامانه های زمین به هوا و پرنده خود را برای درگیری آماده کردیم اما احساس نیازی نشد که در همان لحظه بخواهیم اجرای آتش داشته باشیم.

با اقداماتی که انجام شد این هواپیما به نحو امن و با ایمنی کامل در فرودگاه مورد نظر نشانده شد و همچنین خلبان این هواپیما پس از فرود در بندرعباس کتبا به اشتباه خود اقرار کرد.

مسئولیت نشاندن آن هواپیما در داخل آن فرودگاه با پدافند هوایی بود که انجام دادیم اما اینکه پس از آن در فرودگاه چه می گذرد و اینکه چه کسانی باید اطلاعات و مسافران را چک کند و چه کسی باید از خلبان اقرارنامه بگیرد کاملا مشخص است و دقیقا طبق آنچه که پیش بینی شده بود و در روابط کاری که بین ما و هواپیما کشوری و مسئولان استانی وجود داشت انجام شد. منتها هر کاری ظرافت کار خود را دارد و اینکه ما از خلبان دست نوشته گرفتیم و گفتند که اشتباه کرده اند جزئی از کار بود که آن خلبان هم پذیرفت.

در فرودگاه نیز مسئولان حراست هواپیمایی کشوری استانداری و پدافند هوایی حضور داشتند و براساس تدبیری که کردند آن مسئولی که خودشان تشخیص دادند که عمدتا از هواپیما کشوری هستند راستی آزمایی صورت پذیرفت.

راستی آزمایی حقوق حقه تمام کشورهاست و هر پروازی که انجام می شود، به طور کلی پدافند هوایی یا سیستم امنیتی هر کشوری در جهت راستی آزمایی می تواند هواپیما مورد نظر را بنشاند و اطلاعات آن را چک کند اما این اقدام بنا به ضرورت انجام می شود که در این مورد خاص نیز این ضرورت احساس و طبق قانون به آن عمل شد.

                                         

رسانه ای کردن رزمایش ها از زمان روی کار آمدن دولت جدید کاهش یافته است/نوع تدبیر رزمایشی ما مقداری متحول شده

آیا پس از تشکیل دولت یازدهم رزمایش ها کاهش پیدا کرده است یا خیر؟

شاید تنها رسانه ای کردن آنها کاهش پیدا کرده است اما حوزه دفاعی ما به هیچ عنوان کاهش پیدا نکرده است. ما لحظه به لحظه بر خود موظف می دانیم که دفاع خود را افزایش دهیم منتها رسانه ای کردن آن را ضرورت ندانستیم. نوع تدبیر رزمایشی ما مقداری متحول شده است و اینکه ضرورتی نمی بینیم خیلی آن را رسانه ای کنیم و دوست داریم آنطور که می خواهیم انجام شود و این طور نیست که کاهش پیدا کرده باشد چه بسا این رزمایش ها اضافه شده بلکه کمتر نشده است.

*مراکز هسته ای و حساس خطوط قرمز ماست و اولویت اول ماموریت ها این مراکز هستند

ارزیابی شما از ماموریت مهم پدافند هوایی برای حفاظت از مراکز حساس از جمله نیروگاه ها و مراکز هسته ای چیست؟

پدافند هوایی یک سیستم و مجموعه ای است که به صورت 24 ساعته فعال است و قطعا اگر نیازی به حضور بیشتر و آمادگی بیشتر احساس بشود حتما این کار صورت می پذیرد.

مراکز هسته ای و حساس ما خطوط قرمز ماست و اولویت اول ماموریت ها ما این مراکز هستند لذا با دقت و حساسیت خاصی این مراکز کنترل می شوند و ما نیز در بحث پوشش و درگیری اشراف کامل داشته و هیچ نقصی وجود ندارد.

*توسعه پایگاه های هوایی و دفاعی در محورهای نفوذی و حملاتی/ انتقال پروازهای کشورهای همسایه به آسمان ایران

توسعه پایگاه هوایی جمهوری اسلامی را در جزیره قشم با توجه به شرایط منطقه و خاورمیانه پس از گذشت یک سال چگونه ارزیابی می کنید؟

مراقبت کردن از حوزه های نوار مرزی و به اصطلاح مقابل منطقه نبرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اخیرا نیز نقاط دفاعی خود را از سه هزار و 500 نقطه به پنج هزار نقطه افزایش دادیم که این نقاط می توانند در هر کجا از جمله جزایر مناطق مرزی شمال، جنوب، غرب و شرق باشند لذا این نقاط بنا به احساس نیاز و محورهای نفوذی و حملاتی که احساس می کنیم از جمله مناطق آب های آزاد که ناوگان های مختلف از آنجا عبور می کند و همچنین کلیدرهایی که در جوار مرزی ما هستند که امکان دارد با یک چرخش چند درجه ای وارد فضای جمهوری اسلامی ایران شود.

به هر ترتیب هر جایی که این نیاز را پدافند هوایی و سیستم دفاعی احساس کند این توسعه را انجام می دهد و این توسعه امکان دارد یک نفر یا یک پایگاه باشد. همه این اقدامات با توجه به احساس تهدیدی که می شود انجام می پذیرد.

پدافند هوایی در هر جایی که حضور پیدا کند نیاز است همه دستگاه های دریایی، زمینی، کشوری هماهنگ شوند زیرا اگر این هماهنگی صورت نگیرد ماموریت دفاعی صورت نخواهد گرفت. این هماهنگی ها میان نیروهای لشکری با پدافند هوایی وجود دارد که هم اکنون نیز شاهد دفاع منسجم و یکپارچه از جمهوری اسلامی هستیم و این افتخاری است برای ما که فضا و آسمان جمهوری اسلامی در خاورمیانه امن ترین محسوب می شود.

فضا و آسمان جمهوری اسلامی تنها از لحاظ امنیتی امن نبوده بلکه اگر هواپیمایی نیاز به کمک راداری داشته باشند که مسیر خود را پیدا کند این کار از سوی پدافند انجام می شود و به همین دلیل آسمان ایران امن ترین در خاورمیانه است.

همچنین به دلیل این ثبات و امنیت در آسمان ایران بخشی از پروازهای کشورهای غربی  از جمله عراق از طریق آسمان ایران که روزانه شامل هزار پرواز شده با هماهنگی و مجوز لازم صورت می گیرد.

تمامی این پروازها تا قبل از ورود به مرز کنترل، نظارت و رهگیری می شوند. این هواپیما پس از ورود به مرز نه تنها رها نمی شوند بلکه لحظه به لحظه رهگیری شده و نوع ارتفاع و مسیر آن هر دو یا پنج دقیقه کنترل و بررسی می شود که مشخص شود هواپیما از مسیر خود منحرف نشده است یا خیر، زیرا اگر ذره ای از مسیر خود منحرف شود کاملا مشهود است و نفر راداری ما به آن خلبان اخطار داده و آن را به سمت مسیر اصلی خود راهنمایی می کند تا آن هواپیما در مسیر اصلی خود عبور کند.
                                      
*قدرت کشف هواپیمای جاسوسی باعث تغییر رویه دشمن شد

آیا پس از شناسایی هواپیمای جاسوسی U2 که سال گذشته از سوی پدافند هوایی صورت گرفت تاکنون نیز شاهد تکرار این اقدام بوده ایم یا خیر؟

کشف هواپیما U2 در سال گذشته توسط رادارهای جنوب کشور انجام شد که در همین رابطه نیز اخطار به خلبان داده و پاسخ آن دریافت شد و پس از آن نیز این هواپیمای جاسوسی با فاصله گرفتن چند کیلومتری از مرزهای جمهوری اسلامی به پرواز خود ادامه داد.

از زمانی که قدرت کشف این هواپیما را پیدا کردیم و این اخطار داده شد و پاسخ تهدید به هواپیما را دریافت کردیم این اخطاری که به آنها دادیم به ما نشان داد که آنها متوجه شدند ما به درستی این هواپیما را کشف کردیم و اگر تخطی کند سرنگون خواهد شد و این ننگ متوجه این کشور بشود و به طور کلی به دست آوردن این مهارت موجب تغییر رفتارهای آن هواپیمایی جاسوسی در مقابل جمهوری اسلامی شد.

*تقویت حوزه دفاعی پهپادها در ارتفاع متوسط

نحوه ماموریت پهپادها شامل چه بخش هایی می شود و بیشتر کاربرد این هواپیماهای بدون سرنشین در چه ارتفاعاتی است؟

ماموریت پهپادها متفاوت است یک نوع پهپاد مربوط به عکسبرداری است که توسط سازمان هواپیمایی جغرافیای کشوری مورد استفاده قرار می گیرد و پهپاد شناسایی و تهاجمی از دیگر هواپیماهای بدون سرنشین هستند.

نوع قابلیت این پهپادها که در چه نقطه ای و با چه جثه ای و با چه ارتفاعی از آن استفاده کنیم ماموریتشان متفاوت است که بحمدالله ما در کشورمان از انواع پهپادهای به روز و به صورت بومی استفاده می کنیم و این توانمندی به وجود آمده و در ظرفیت دفاعی کشور استفاده می کنیم.

تهدید بستگی به نوع نیت تهدید است که این دو با یکدیگر متفاوت هستند. هنگامی که یک پهپاد با جثه ای دو سه متری به ارتفاع هشت هزار پا  اگر مدرن ترین سلاح هم بخواهد با خودش حمل کند حدود 50 تا 200 کیلو می شود و نمی تواند در حوزه ضربه زدن برای ما تهدید تلقی شود اما در حوزه شناسایی و جاسوسی این امکان وجود دارد.

یک هواپیما بمبر که در ارتفاع متوسط پرواز می کند نوع تهدیدش با هواپیما راهبردی با ارتفاع 60، 70 هزارپا پرواز می کند با یکدیگر تفاوت دارد و نوع جنس و حمل مهمات آن با هم متفاوت است.

هر کشوری با توجه به خصوصیات مراکز حیاتی و مهم و اینکه چگونه تهدیدی بیشتر برآن نفوذ دارد خود را با حوزه دفاعی مورد نظر تجهیز می کند. ما این احساس را کردیم که باید خودمان را در حوزه ارتفاع متوسط تقویت کنیم زیرا تجربیات جنگ های گذشته و همچنین جنگ های نوین بیشترین ضربه پذیری کشور را در حوزه ارتفاع متوسط نشان می دهد بنابراین ما توان خود را گذشته ایم که در حوزه ارتفاع متوسط سامانه های بومی را تولید کنیم که بحمدالله در این حوزه جای خلل و نقصی نداریم.

*ایران صاحب راداری متحرک و برد بالا کیهان شد/ ظرفیت موشکی ما دیگر منتهی به یک سیستم و سلاح خاصی نیست

نحوه فعالیت سه دستاورد جدید رادار کیهان، آرش و سامانه موشکی تلاش 3 چگونه است؟

رادار کیهان راداری مراقبتی است که قدرت کشف پرنده هایی با سطح مقطع کم را دارد. این رادار صددرصد بومی بوده با قابلیت کشف بسیار بالا و متحرک است. بعضا رادارهای ما ثابت هستند با برد کم اما راداری که متحرک و برد آن زیاد باشد تا حالا نداشتیم و تنها چند کشور در دنیا هستند که از این تکنولوژی برخوردارند و این رادار یکی از توان های ویژه حوزه کشف ما است.

رادار آرش هم دارای همچنین ویژگی هایی است که در چرخه پدافند هوایی قرار گرفته. آرش راداری است که جایگزین برخی رادارهایی که قدمت بالا دارند در دستور کار قرار گرفته است.

سامانه موشکی تلاش 3 سامانه زمین به هوای موشکی است که یک ظرفیت خوبی را به سیستم موشکی ارتفاع متوسط ما اضافه کرده است یعنی ما با یکسری از سلاح و سامانه هایی که با یک موشک خاصی فقط کار می کردند امروز یک موشک هایی ساخته شد که علاوه بر انجام ماموریت خود می توانند در حوزه پدافند هوایی ورود پیدا کرده و به وسیله این سامانه از آن موشک ها بهره مند شویم یعنی ظرفیت تیرهای موشکی ما دیگر منتهی به یک سیستم سلاح خاص نیست و این توان را به ما داده که دست و بازوی ما در حوزه موشکی بلندتر از گذشته باشد.

یک سامانه موشکی با توجه به نوع ارتفاع متوسط یا بالا و بعضا تاکتیکی یا ثابت وجود داشته که در همین رابطه تلاش 3 به ما کمک کرده است بتوانیم از یک موشک برد متوسط از لحاظ تاکتیکی استفاده کنیم یعنی استفاده در هر مکان و با برد دلخواه که توان بسیار بالایی است.
                                         
*هواپیما روبایی در آسمان ایران/ ورود به موقع پدافند هوایی

شنیده شده که اخیرا هواپیمایی ربوده و بمب گذاری در آن انجام شده لطفا این ماجرا را برای ما تشریح بفرمایید.

هر پرنده ای که در آسمان کشور پرواز می کند از زمانی که از زمین بلند می شود تا بنشیند ممکن است با هر مخاطره ای اعم از بمب گذاری مواجه شود، هنگامی که هواپیما از فرودگاه مبدا خود بلند شد در یک فضایی تا فرودگاه مقصد قرار می گیرد که در این فضا فقط رادار پدافند هوایی است که می تواند با آن خلبان تماس بگیرد و خلبان می تواند با رادار تماس بگیرد زیرا هنگامی که چند مایل از فرودگاه مبدا دور شد ارتباط با آن فرودگاه قطع می شود.

اگر اتافی در این هواپیما بایفتد اولین جایی که می تواند به آن پاسخ دهد پدافند هوایی است چون این تجهیزات این قابلیت را دارد که بتواند هواپیما را ببیند و هم صحبت کند اگر خلبان احساس کند و یا به آن خبر داده شود که بمب گذاری در هواپیما صورت گرفته برای آن هواپیما اولین کسی که می تواند کمک کند کسی است که می تواند با آن تماس بگیرد که آن پدافند هوایی است.

براساس دستورالعمل ها و روابطی که ما داریم ورود می کنیم که باید چه کاری انجام داد و چه باید به خلبان گفت و چگونه باید آن هوایپما را نشاند. بلاخره آن هواپیما ربا یا هواپیما امکان دارد بخواهد انتحاری یا اینکه قصد جاسوسی و سیاسی داشته باشد که بستگی به نوع نیت آن پدافند هوایی ورود پیدا می کند.

بله این اتفاق در جمهوری اسلامی اخیرا روی داده است، خبری آمد که هواپیمایی مشکوک به هواپیما ربایی است و پدافند هوایی هم به همان اندازه که باید ورود پیدا می کرد ورود کرد و به حمدالله مثمر ثمر بود و این اتفاق مخاطره ای را برای هواپیما و کشور ما به همراه نداشت.

*برگزاری رزمایش در نیمه دوم امسال/ سیستم و سلاح های خود را براساس نیت های دفاعی تجهیز می کنیم

رزمایش بزرگ و متفاوت پدافند هوایی چه زمانی برگزار خواهد شد؟

یکی از تفاوت های مهم این رزمایش از قبل اعلام نشدن آن است در حالی که ما در گذشته هم همچنین رزمایشی را برگزار کردیم که حتی غیر خودی ها را به گونه ای وادار کردیم که جوری ببنند که ما می خواهیم و طوری رزمایش ما را رصد کنند که ما می خواهیم نه آنطوری که خودشان می خواهند.

نوع رزمایش های پدافند هوایی به گونه ای بوده که ضرورت و نیازی نیست که قطعا هر حرکت پدافندی و هوایی رسانه ای شود اما هر رزمایشی که نیروهای مسلح اعم از زمینی، دریایی و هوایی انجام می دهند حتما پدافند هوایی در آن سهم ویژه ای را دارد زیرا هر رزم و جنگی با جنگ هوایی و اطلاعات و جاسوسی آغاز می شود که قطعا باید مقابله با این کار انجام بشود و قطعا هم اولین مقابله پدافند هوایی کشور است.

ان شاء الله در نیمه دوم امسال رزمایش خواهیم داشت و پدافند هوایی هم بسیار ویژه و متفاوت شرکت خواهد کرد و مطمئن باشید اگر صلاح باشد در حدی که نیاز است رسانه ای شود در زمان خودش اطلاع رسانی می شود.

 ارزیابی شما از تست ناموفق سامانه آرو2 که ساخت مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی بود، چیست؟

اگر آنها احساس خطری می کنند و خودشان را تجهیز می کنند برای مقابله با موشک های ایران بلاخره نیت آنهاست و ما هم از تست ناموفق این سامانه خوشحال هستیم اما این اقدام تغییری در روند دفاعی ما ایجاد نمی کند چون کار ما در حوزه دفاع بوده و در حوزه حمله و آفند نیست.

ما سیستم و سلاح های خود را براساس نیت های دفاعی تجهیز می کنیم زیرا با هیچ کشوری جنگی نداریم که بخواهیم کار خصمانه و آفندی را در دستور کار قرار دهیم اما به طبع براساس سیاست دفاعی کشور اگر هم نیاز بشود جمهوری اسلامی ایران در هر کجای دنیا حضور مقتدرانه داشته باشد این توان وجود دارد و بلاخره کشورهایی هم که احساس خطر می کنند به فکر مقابله هستند.

منبع: مهر

 
رهبر انقلاب سیاست‌های کلی «علم و فناوری» را ابلاغ کردند؛
ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی

جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان/

 

 

 

 

تحول و ارتقاء علوم انسانی/

 

 

 

افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل ۴% تولید ناخالص داخلی

به گزارش مشرق، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی سیاستهای کلی «علم و فناوری» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.

متن سیاست‌های کلی علم و فناوری که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به این شرح است:

بسم‌ الله‌ الرحمن ‌الرحیم

سیاست‌های کلی علم و فناوری (نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری)

1- جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان با تأکید بر:
1-1- تولید علم و توسعه نوآوری و نظریه پردازی.
2-1- ارتقاء جایگاه جهانی کشور در علم و فناوری و تبدیل ایران به قطب علمی و فناوری جهان اسلام.
3-1- توسعه علوم پایه و تحقیقات بنیادی.
4-1- تحول و ارتقاء علوم انسانی بویژه تعمیق شناخت معارف دینی و مبانی انقلاب اسلامی با: تقویت جایگاه و منزلت این علوم، جذب افراد مستعد و با انگیزه، اصلاح و بازنگری در متون، برنامه‌ها و روش‌های آموزشی و ارتقاء کمی و کیفی مراکز و فعالیت‌های پژوهشی مربوط.
5-1- دستیابی به علوم و فناوری‌های پیشرفته با سیاستگذاری و برنامه ریزی ویژه.

2- بهینه سازی عملکرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز و شکوفایی علمی با تأ‌کید بر:
1-2- مدیریت دانش و پژوهش و انسجام بخشی در سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت راهبردی در حوزه علم و فناوری و ارتقاء مستمر شاخص‌ها و روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور با توجه به تحولات علمی و فنی در منطقه و جهان.
2-2- اصلاح نظام پذیرش دانشجو و توجه ویژه به استعداد و علاقمندی دانشجویان در انتخاب رشته تحصیلی و افزایش ورود دانشجویان به دوره‌های تحصیلات تکمیلی.
3-2- ساماندهی و تقویت نظام های نظارت، ارزیابی، اعتبارسنجی و رتبه بندی در حوزه‌های علم و فناوری.
4-2- ساماندهی نظام ملی آمار و اطلاعات علمی، پژوهشی و فناوری جامع و کارآمد.
5-2- حمایت از تأسیس و توسعه شهرک ها و پارک‌های علم و فناوری.
6-2- توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی در سراسر کشور.
7-2- شناسایی نخبگان، پرورش استعدادهای درخشان و حفظ و جذب سرمایه‌های انسانی.
8-2- افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل 4% تولید ناخالص داخلی تا پایان سال 1404 با تأکید بر مصرف بهینه منابع و ارتقاء بهره‌وری.

3- حاکمیت مبانی، ارزش‌ها، اخلاق و موازین اسلامی در نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری و تحقق دانشگاه اسلامی با تأکید بر:

1-3- اهتمام به نظام تعلیم و تربیت اسلامی و اصل پرورش در کنار آموزش و پژوهش و ارتقاء سلامت روحی و معنوی دانش پژوهان و آگاهی‌ها و نشاط سیاسی آنان.
2-3- تربیت اساتید و دانشجویان مؤمن به اسلام، برخوردار از مکارم اخلاقی، عامل به احکام اسلامی، متعهد به انقلاب اسلامی و علاقمند به اعتلای کشور.
3-3- حفظ موازین اسلامی و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی در استفاده از علم و فناوری.

4- تقویت عزم ملی و افزایش درک اجتماعی نسبت به اهمیت توسعه علم و فناوری:

1-4- تقویت و گسترش گفتمان تولید علم و جنبش نرم‌افزاری در کشور.
2-4- ارتقاء روحیه نشاط، امید، خودباوری، نوآوری نظام‌مند، شجاعت علمی و کار جمعی و وجدان کاری.
3-4- تشکیل کرسی‌های نظریه پردازی و تقویت فرهنگ کسب و کار دانش‌بنیان و تبادل آراء و تضارب افکار، آزاداندیشی علمی.
4-4- ارتقاء منزلت و بهبود معیشت استادان، محققان و دانش‌پژوهان و اشتغال دانش آموختگان.
5-4- احیاء تاریخ علمی و فرهنگی مسلمانان و ایران و الگوسازی از مفاخر و چهره‌های موفق عرصه علم و فناوری.
6-4- گسترش حمایت‌های هدفمند مادی و معنوی از نخبگان و نوآوران و فعالیت‌های عرصه علم و فناوری.

5- ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری با سایر بخش‌ها با تأکید بر:

1-5- افزایش سهم علم و فناوری در اقتصاد و درآمد ملی، ازدیاد توان ملی و ارتقاء کارآمدی.
2-5- حمایت مادی و معنوی از فرآیند تبدیل ایده به محصول و افزایش سهم تولید محصولات و خدمات مبتنی بر دانش پیشرفته و فناوری داخلی در تولید ناخالص داخلی با هدف دستیابی به سهم 50 درصد.
3-5- تحکیم و تعمیق پیوند حوزه و دانشگاه و تقویت همکاری‌های مستمر راهبردی.
4-5- تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و متناسب سازی سطوح و رشته‌های تحصیلی با نقشه جامع علمی کشور و نیازهای تولید و اشتغال.
5-5- تعیین اولویت‌ها در آموزش و پژوهش با توجه به مزیت‌ها، ظرفیت‌ها و نیازهای کشور و الزامات نیل به جایگاه اول علمی و فناوری در منطقه.
6-5- حمایت از مالکیت فکری و معنوی و تکمیل زیرساخت‌ها و قوانین و مقررات مربوط.
7-5- افزایش نقش و مشارکت بخش‌های غیردولتی در حوزه علم و فناوری و ارتقاء سهم وقف و امور خیریه در این حوزه.
5- 8- توسعه و تقویت شبکه‌های ارتباطات ملی و فراملی میان دانشگاه‌ها، مراکز علمی، دانشمندان و پژوهشگران و بنگاه‌های توسعه فناوری و نوآوری داخلی و خارجی و گسترش همکاری‌ها در سطوح دولتی و نهادهای مردمی با اولویت کشورهای اسلامی.

6– گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری با سایر کشورها و مراکز علمی و فنی معتبر منطقه‌ای و جهانی بویژه جهان اسلام همراه با تحکیم استقلال کشور، با تأکید بر:

1-6- توسعه صنایع و خدمات مبتنی بر علوم و فناوری‌های جدید و حمایت از تولید و صادرات محصولات دانش بنیان و متکی بر فناوری‌های بومی بویژه در حوزه های دارای مزیت و ظرفیت، با اصلاح امر واردات و صادرات کشور.
2-6- اهتمام بر انتقال فناوری و کسب دانش طراحی و ساخت برای تولید محصولات در داخل کشور با استفاده از ظرفیت‌ بازار ملی در مصرف کالاهای وارداتی.
3-6- استفاده از ظرفیت‌های علمی و فنی ایرانیان مقیم خارج و جذب متخصصان و محققان برجسته سایر کشورها بویژه کشورهای اسلامی حسب نیاز.
4-6- تبدیل ایران به مرکز ثبت مقالات علمی و جذب نتایج پژوهش‌های محققان، نخبگان علمی و نوآوران سایر کشورها بویژه جهان اسلام.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری


 
پیام داعش به"اوباما و چهل دوست بغداد"+تصاویر
ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، پس از گذشت یک ماه از دستور باراک اوباما به نظامیان امریکا برای مقابله با داعش در عراق و یک هفته پس از گردهمایی وزرای خارجه کشورهای حاضر در ائتلاف ضد داعش و اعلام آمادگی آنها برای مقابله با تروریست ها، تکفیری ها دومین پیام ویدئویی خود را با عنوان "لهیب الحرب" یا شراره های جنگ، منتشر کردند.

پیام داعش به

در این ویدئو که با پیشرفته ترین تجهیزات صوتی و تصویری و با کیفیت برتر hd منتشر شده، ابتدا سخنان جرج بوش مبنی بر اینکه "یا با مائید، یا با تروریست ها" به عنوان تنها حرف راست جرج بوش و نیز سخنرانی او روی عرشه ناو آبراهام لینکلن در بندر سن دیگو پخش می شود که در آن اعلام می کند جنگ در عراق با پیروزی امریکا و متحدانش پایان یافت. در این فیلم به ویژه روی نوشته ی پشت سر بوش، یعنی جمله "ماموریت با موفقیت پایان یافت" تاکید می شود و سپس، سخنان اوباما در زمان آغاز خروج سربازان امریکایی که کشورش را پیروز جنگ می داند، پخش می شود. در ادامه، تصاویر تروریست های تکفیری به ویژه در سوریه به نمایش در می آید و گفته می شود که بوش و اوباما دروغ گفته بودند و اکنون با اعزام سربازانشان به عراق، نشان می دهند که ادعاهی قبلی دروغ و نمایش بوده و اکنون جنگ تازه آغاز شده است.

در ادامه فیلم، صحنه هایی از درگیری ها در سوریه به نمایش در می آید و سپس ورود به عراق و برپایی خلافت اعلام می شود. بخش نخست فیلم که به صورت تریلرهای سینمایی و تیزرهای تبلیغاتی ساخته شده، تا همین جا است و تلاش شده، ضمن ترسناک نشان دادن جنگ با داعش برای سربازان امریکایی و به وحشت انداختن آنها، تصویری جذاب، ضد امپریالیسم و محق از داعش برای جوانان کشورهای مسلمان ترسیم شود تا تعداد بیشتری از آنها برای پیوستن به تکفیری ها تشویق شوند. این بخش از فیلم، نسبت به آثار مشابه و حتی تولیدات هنری و سینمایی اغلب کشورهای منطقه از کیفیت خوبی برخوردار است و با توجه به ساخت آن در کمتر از یک هفته، آشکار است که سازندگانش، حرفه ای، ماهر و با امکانات هستند. البته، در تدوین آن، نوعی سبک و سلیقه تیزرسازان ترکیه ای مشهود است.

پیام داعش به

فیلم در ادامه، با ریتمی کند تر، به ارائه تاریخچه ای از اقدامات داعش در عراق و واکنش مخالفان، از جمله شیوخ وهابی که داعش را شیعه! و دوست ایران! توصیف می کنند ادامه یابد و با کوبیدن پرچم داعش برفراز یکی از ساختمان های حومه تکریت خاتمه می یابد. اما مهمترین و برجسته ترین نکته فیلم، رویارویی رسانه ای داعش با امریکا است. آنها مقامات امریکایی را دروغگو، ترسو و ناتوان توصیف می کنند و فریاد می زنند که منتظریم، چرا فقط حرف می زنید و به میدان نمی آئید؟

 

* ائتلاف سست 40 کشور در برابر اراذل متحد و منسجم 86 کشور

همزمان با انتشار فیلم، صفحات اینترنتی داعش نیز، با بزرگنمایی ائتلاف ضد داعش و تاکید روی چهل کشور، ادعا می کنند که خلافت نوپای اسلامی در مقابل تمام دنیای شر ایستاده و ارتش های چهل کشور جهان، در مقابل آنها ناکام بوده اند. این در حالی است که عدد 40 کشور را جان کری و مقامات امریکایی در شرایطی مطرح کرده اند که نه در نشست جده و نه در پاریس، تعداد کشورهای حاضر کمتر از ده کشور بود و اغلب آنها نیز، فقط آماده اند که در حد پرداخت پول یا کمک های امدادی، در جنگ با داعش سهیم باشند.

به نظر می رسد داعش نیز، از این واقعیات باخبرند که عرب ها حال جنگیدن ندارند و ترجیح می دهند پولش را بدهند و نیز، اروپایی ها، ارسال غذا و دارو برای آواره ها و نهایتا، اسلحه و مهمات برای ارتش عراق را بیشتر از اعزام سرباز دوست دارند و به همین علت، نه تنها واهمه ای از تبلیغات و تهدیدهای اوباما و چهل دوست بغداد ندارند، بلکه جسورانه و با استهزا، ارتش امریکا را به میدان فرا می خوانند.

 

* تاثیر تبلیغات و تظاهر امریکا به جنگ با داعش

جدی ترین تصمیمی که "دوستان سوریه" در قالب جدید خود، با عنوان "ائتلاف ضد داعش" اتخاذ کردند، ارسال سلاح و مهمات بیشتر برای گروه های تکفیری رقیب داعش بود و هواپیماهای نظامی فرانسه نیز برای زیر نظر داشتن وضعیت جنگ در عراق به هواپیماهای امریکایی و انگلیسی اضافه شدند. اما تبلیغات وسیع امریکا، علاوه بر این که بطور نسبی، مردم این کشور را پس از مشاهده فیلم بریده شدن سر دو خبرنگار، قانع کرد، تاثیر جدی روی وضعیت داعش داشت و ضمن فرو بردن آنها در فضای احتیاطی و مراقبت شدید، به محبوبیت آنها در میان مسلمانان تندرو افزود و باعث شد، طی یک هفته، تعداد عناصر داعش در عراق، بر اساس اعلام سیا، به حدود دو برابر افزایش یابد.

پیام داعش به

ضمن اینکه پس از انتشار پیام نخست داعش به امریکا، تصویر چند تروریست امریکایی لو رفت و به نوشته سی ان ان، تلاش برای شناسایی آنها آغاز شده است. به همین علت، شورای فرماندهی داعش به تمام عناصر خود دستور داد، از انتشار تصاویری که با موبایل یا دوربین های همراه می گیرند خودداری کنند.

شناسایی تروریست های امریکایی داعش

پیام داعش به

صفحات داعش در تویتر و فیسبوک نیز، اگرچه فعالند، اما به طور چشمگیری محتاطانه و بدون ارائه اطلاعات جدی به کار خود ادامه می دهند و جالب آنکه، ضمن بزرگنمایی اتحاد ارتش های چهل کشور برای مقابله با خود، به طور تلویحی، تبلیغات امریکا را ترفندی برای دوشیدن اعراب و سایر کشورها به بهانه نبرد با داعش توصیف می کنند.

پیام داعش به

* هیگل اعلام می کند که به پولی بسیار بیشتر از 5 میلیارد دلاری که اروپا قول داده، برای مبارزه با داعش نیاز دارد!

 

لینک دانلود

 

 

لینک دانلود

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر


 
رونمایی از پرچم دوم داعش+تصاویر
ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، پس از آغاز تظاهر و تبلیغات ضد داعشی امریکا و متحدانش که منجر به افزایش تعداد هواداران و اعضای این گروه تروریستی در جوامع افراطی و تکفیری پرور شده، بخش رسانه های و تبلیغاتی داعش نیز، اقدام به ایجاد یک تغییر اساسی در ظاهر این گروه کرد و پوشش جدید تروریست ها رونمایی شد.

تکفیری های داعش که بر اساس ادعای عوامفریبانه خود، تلاش می کردند با تاکید روی پرچم ها و لباس های سیاه و نام ها و اسامی ذکر شده در روایات مربوط به آخرالزمان، اینطور وانمود کنند که همان قیام کنندگان وعده داده شده و منجیان اسلام هستند، از دیروز پرچم سفید را نیز وارد نمادهای خود کردند و از این پس، با پیراهن دوم خود به میدان خواهند آمد.

پرچم جدید داعش، نگاتیو همان پرچم قبلی است.

رونمایی از پیراهن دوم داعش+عکس

* رونمایی از پرچم جدید داعش در سوریه

رونمایی از پیراهن دوم داعش+عکس
منبع: شبکه خبر

 
آخرین تحولات سوریه؛
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸ : توسط : حسینی

چگونه تروریست‌ها به جنوب دمشق رسیدند/

 

 

سوالاتی که تروریست‌ها از اسرا قبل از مرگ پرسیدند/

 

 

 

عملیات تروریستی داعش در مرز ترکیه +نقشه و تصاویر

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از شش جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. تحولات میدانی جبهه «دمشق» و حاشیه آن، تحولات میدانی جبهه «رقه»، تحولات میدانی جبهه «حسکه»، تحولات میدانی «ادلب»، تحولات میدانی جبهه «حلب» و تحولات میدانی جبهه «حماه» رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی دمشق و حاشیه آن

تفاصیل عملیات نفوذی تروریستها در محله الزاهریه دمشق

دو روز پیش گروهی متشکل از 35 تروریست تکفیری از گروه "احرار الشام" با استفاده از شبکه چاههای فاضلاب اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک واقع در جنوب دمشق به محله "الزاهریه و المیدان" نفوذ کرده پس از ارتکاب جنایات فجیع و تصرف یک مرکز تفتیش و مراقبت نیروهای بومی دفاع وطنی (بسیج مردم) مستقر در این منطقه، در درگیری با نیروهای دفاع وطنی و ارتش سوریه به هلاکت رسیدند.

آخرین تحولات سوریه؛
موقعیت محله المیدان، الزاهریه و مکان نفوذ تروریستها در نقشه با رنگ زرد و مبدا حرکت آنها از اردوگاه فلسطینی یرموک با رنگ قرمز مشخص شده است.

اما آنچه ناظران را در این رابطه به حیرت انداخت نه استفاده از مجاری فاضلاب برای انجام جنایت و نه ارتکاب جنایاتی همچون سربریدن مردم بی گناه محله در ساعت 3 شب و نه حتی دست یازیدن به اقدامی که از ابتدا شکست خورده بودن آن کاملا واضح و آشکار بوده و هست بلکه عدم درک گروههای تروریستی فعال در شهر دمشق و حاشیه آن از واقعیات نظامی و عملیاتی این شهر و استطاعت عملیاتی خود این گروهها بوده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، در جلسات چند هفته اخیر میان فرماندهان گروههای بزرگ تروریستی مانند "جبهه النصر"، اجنادالشام ، ارتش اسلام و احرار الشام در غوظه شرقیه شهر دمشق با اشاره به تشدید فشارهای نظامی عملیاتهای ارتش سوریه بر علیه مواضع تروریستهای تکفیری در جوبر و غوطه شرقیه و جنوب دمشق، تصمیم بر انجام عملیات بزرگ "شکستن محاصره مناطق جنوبی دمشق" مانند اردوگاه فلسطینیهای آواره در "یرموک"، داریا و حجر الاسود از سوی این فرماندهان اتخاذ می شود.

آخرین تحولات سوریه؛
محلات جنوبی شهر دمشق: ببیلا، بیت سحم، یرموک، القدم، یلدا با رنگ قرمز و محله المیدان و الزاهریه که هدف حمله اخیر تروریستی تکفیریها بود با دایره به رنگ زرد نشان داده شده است.

بنابر طرح ریزیهای عملیاتی آنها، بنابر این شد تا با تصرف برخی مناطق حساس در داخل شهر دمشق مقدمات رفع محاصره محلات فوق الذکر در بخش جنوبی شکسته شود. در همین رابطه اقدام به سازماندهی گروهی متشکل از 35 نفر از زبده ترین تروریستهای تکفیری از گروههای مختلف فعال در منطقه شد. سپس با استفاده از چاههای فاضلاب منطقه یرموک به منطقه الزاهریه و المیدان نفوذ شد.

ساعت تعیین شده برای نفوذ به این محله 2:30 بامداد تعیین و برای جلوگیری از شک مدافعان منطقه، عناصر تروریست عامل حمله ملبس به لباس نیروهای دفاع وطنی (عموما لباسهای نیمه شخصی- نیمه نظامی) و سربندهای با شعار "یازهرا" و یاحسین" (برای ایجاد تشابه با بخشی از مدافعان شیعه و علوی مذهب بومی منطقه) شده و به جهت اینکه البسه آنها به آلودگیهای مجاری فاضلاب آغشته نشود کلیه 35 تروریست اقدام به پوشیدن کاورهای پلاستیکی بر روی لباس و تجهیزات نظامی خود کردند.

در بدو خروج تروریستها از دهانه چاه فاضلاب یکی از کوچه های فرعی و خلوت محله الزاهریه، آنها کاورهای پلاستیکی خود را بیرون آورده و در دسته های چند نفره به مناطق از پیش تعیین شده نفوذ می کنند.

آخرین تحولات سوریه؛
یکی از سه ورودی چاه فاضلاب مورد استفاده تروریستهای تکفیری گروه احرار الشام

آخرین تحولات سوریه؛
انبوه کاورهای پلاستیکی مورد استفاده تروریستها پس از خروج از چاه فاضلاب در یکی از کوچه های فرعی منطقه المیدان

برخی گزارشها حاکی از این است که برخی از این تروریستها حتی به منازل برخی ساکنین منطقه مراجعه و با جعل عنوان نیروهای دفاع وطنی از آنها مواد غذایی و اطلاعاتی در مورد هویت برخی ساکنین دریافت کرده اند.

با کمال تاسف برخی از تروریستها پس از سوال و جواب با تعدادی از ساکنین محله و آگاهی از عنوان شغلی (عضویت در ارتش و دفاع وطنی) و مذهب آنها (شیعه و علوی) اقدام به دستگیری و ذبح چند نفر از ساکنین محله کردند که درمیان آنها یک سرهنگ و یک سرگرد ارتش سوریه هم حضور دارند.

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛
شهادت برخی از ساکنین محله زاهریه و میدان بدست تروریستهای احرار الشام به شیوه تیر باران و ذبح در خیابان

با پیدا شدن انبوه کیسه های کاور پلاستیکی در کوچه ای که تروریستها از چاه فاضلاب آن بیرون آمده بودند و همچنین لو رفتن یک گروه از تروریستها در خیابان اصلی محله الزاهریه که قصد نزدیک شدن به یکی دیگر از مراکز دفاع وطنی را داشتند درگیریها میان طرفین آغاز شد. (ظاهرا فرمانده گروه تروریستها در پاسخ فریاد نگهبان مرکز دفاع وطنی که اسم شب را از وی و همراهانش پرسیده بود مکث کرده و همین باعث شلیک رگبار گلوله به سمت وی و هلاکت کلیه تیم تروریستی شد)

ترورریستها طی حمله هماهنگ شده برخی ساختمانهای مسکونی  و همچنین مرکز تفتیش و مراقبت دفاع وطنی بنام "مارینا" را به تصرف خود درآورده و چند نیروی دفاع وطنی مستقر در آن را به شهادت رساندند.

در نهایت با هشیاری مدافعان منطقه اعم از دفاع وطنی و نیروهای گروه فلسطینی "جبهه خلق برای آزادی فلسطین به فرماندهی احمد جبرییل" و حضور یگانهای ارتش سوریه و انسداد کلیه ورودیها و خروجیها و آغاز تفتیش ساختمان به ساختمان منطقه و صد البته مسلح بودن کلیه ساکنان منطقه از سوی تشکیلات دفاع وطنی گروههای مختلف تروریستها در مناطق مختلف منطقه به دام افتاده و همگی به هلاکت رسیدند.

اما نکته بسیار ناراحت کننده پیرامون این حادثه این است که با کمال تاسف در این حادثه تروریستی به مانند بسیاری از حوادث مشابه در سالهای اخیر ردپای برخی از گروه های تکفیری فلسطینی در "اردوگاه آوارگان فلسطینی نشین یرموک" مجددا عیان شده است. امری که در نفس استفاده از فضای این اردوگاه، حضور برخی نیروهای این گروه در تیم عامل حمله به منطقه الزاهریه و پرتاب خمپاره از داخل اردوگاه برای ایجاد پوشش آتش ادوات با هدف حمایت از این تروریستها برای عقب نشینی خود را نمایان کرد.

اسامی برخی از اعضای تیم حمله تروریستها که در درگیری با ارتش و دفاع وطنی به هلاکت رسیده اند به شرح زیر است:

ابوصالح ذیابی

احمد الذیابی

عبدو حویلی

ابویحیی مشتولی

ابوبحر فلسطینی (از اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک)

ابواسلام سعید

احمد فنیش

ابویحیی حیفاوی  (از اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک)

ابوقصی (از محله بیت سحم دمشق)

ابوقاسم

آخرین تحولات سوریه؛
تصاویر برخی تروریستهای حاضر در عملیات حمله به منطقه میدان و زاهریه در جنوب دمشق

آخرین تحولات سوریه؛
نقطه تفتیش و مراقبت دفاع وطنی در محله میدان یک ساعت پس از پاکسازی منطقه از لوث وجودی تروریستها

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛
تصاویر تروریستهای هلاک شده گروه تروریستی احرار الشام در محله الزاهریه

گزارش میدانی از حمله تروریستی به محله المیدان و الزاهریه جنوب دمشق را هم از اینجا دریافت کنید.

تحولات میدانی جبهه رقه

همزمان با تشکیل ائتلاف بین المللی علیه گروه تروریستی داعش، اعضای این گروه در استان رقه سوریه که به نوعی "پایتخت داعش و مقر فرماندهی" اصلی آن در دو کشور عراق و سوریه محسوب می شود، از انظار مردم پنهان شده اند.

به گزارش یک منبع میدانی، فرماندهان داعش به عناصر این گروه دستور داده اند تا از حضور گسترده در خیابانها، نقل و انتقال تسلیحات سنگین و مهم و فعالیتهای میدانی و رسانه ای خودداری کنند.

شهروندان سوری ساکن در شهر رقه واقع در 450 کیلومتری شمال شرق سوریه از تغییرات وسیع میدانی و عملیاتی داعش همزمان با احتمال گسترش حملات هوایی علیه مواضع این گروه تروریستی در رقه و مناطق حاشیه ای آن خبر داده اند.

تغییر مکان تسلیحات سنگین (عموما به غارت رفته از انبارهای تسلیحاتی ارتش عراق در موصل و الانبار)، تخلیه اماکن استقرار، مراکز فرماندهی و اردوگاههای آموزشی این گروه، تعطیلی اکثریت فعالیتهای رسانه ای این گروه در شبکه های احتماعی همچون فیسبوک و توییتر از جمله اقدامات گروه داعش برای پیشگیری از وقوع تلفات سنگین در صفوف اعضای این گروه است.

آخرین تحولات سوریه؛

تحولات میدانی در شمال رقه


در حاشیه شمالی شهر رقه، نیروهای گروه تروریست داعش پیشرویهایی در محلات بخش غربی شهر تل ابیض و همچنین روستاهای اطراف آن داشته است.

رسانه های وابسته به داعش از تصرف کامل روستاهای "نهود البنات – بئرطماح - قز علی - قرنفل فوقانی - جرن الاسود - حریه - احمدیه - زرزوری - تکیتکانیه- دنای- بئر عرب– نبو– صهروجه و قرنفل تحتانی" خبر داده اند. این روستاها پیشتر در کنترل "کمیته های مدافع مردمی کرد" سوریه قرار داشت.

آخرین تحولات سوریه؛

تحولات میدانی حسکه


خروج تروریستهای گروه داعش از غویران حسکه

روز گذشته مذاکرات میان هیئت متشکل از بزرگان و مشایخ محله "غویران" واقع در جنوب شهر حسکه با تروریستها به نتیجه رسیده و عناصر داعش با اسکورت نیروهای هلال احمر سوریه و نمایندگان مشایخ منطقه را ترک کرده و به کوههای "عبدالعزیز" در حاشیه شهر حسکه  عقب نشینی کردند.

مذاکرات در چند روز گذشته میان ارتش و نیروهای مردمی از یک سو با تروریستهای تکفیری داعش از سوی دیگر به میانجیگری هیئت معتمدان منطقه در جریان بود که در نهایت عصر امروز منجر به خروج کامل تروریستها از محله عویران و بازگشت آرامش به آن شده است.

آخرین تحولات سوریه؛

در تحولی دیگر ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه بر 19 روستا و 18 مزرعه در اطراف شهر تل حمیس در حاشیه شهر حسکه تسلط پیدا کردند.

موشک باران قامشلی

روز گذشته شهر قامشلی در حاشیه شمالی حسکه هدف دهها موشک گراد و خمپاره شلیک شده از سوی تروریستهای داعش قرار گرفته که به زخمی شدن تعدادی از شهروندان سوری و وقوع خسارات مالی منجر شد. به گزارش منابع میدانی نزدیک به کمیته های دفاع مردمی کردهای سوریه مبدا پرتاب این خمپاره ها، مناطق حاشیه جنوبی و شرقی شهر قامشلی بوده است.

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛

تحولات میدانی ادلب

جمال معروف سرکرده جبهه انقلابیون سوریه از حمله جان سالم به در برد

در حمله روز گذشته هواپیماهای سوخوی 22 و سوخو 24 نیروی هوایی ارتش سوریه به مقر فرماندهی گروه تروریستی جبهه انقلابیون سوریه (جبهه الثوار سوریا) در روستای دیرسنبل منطقه جبل الزاویه واقع در جنوب استان ادلب سوریه، فرمانده این گروه بنام "جمال معروف" جان سالم بدر برد اما همسر سوم وی و یکی از معاونینش با نام "محمد فیصل"به همراه 30 نفر از کادر فرماندهی این گروه تروریستی به هلاکت رسیدند.

 در یک هفته اخیر این سومین ترور علیه فرمانده گروه جبهه انقلابیون سوریه از گروههای مورد حمایت آمریکا (در طرح حمایت از گروههای به اصطلاح معتدل تروریستی در سوریه) است که نامبرده از آن جان سالم بدر برده است. چند روز پیش گروه تروریستی جبهه النصره (به انتقام ترور قاضی شرعی این گروه توسط جبهه انقلابیون) با ارسال 4 عامل انتحاری برای کشتن وی تلاش کرد که ناکام ماند. دومین حمله به جمال معروف در حمله هوایی هواپیماهای ارتش سوریه  به وقوع پیوست که وی از آن نیز جان سالم بدر برده است.

یک روز پس از بمباران مقر جبهه انقلابیون سوریه جمال معروف برای خاتمه دادن به شایعات پیرامون هلاکت یا مجروحیتش در بمباران هوایی با حضور در برخی مقرهای این گروه در حاشیه جنوبی ادلب بر ادامه مبارزه با گروههای تکفیری و ارتش سورریه بi طور توامان  تاکید کرد.

آخرین تحولات سوریه؛
تصویر جمال معروف پس از ترور ناکام وی در عملیات بمباران مقر وی در روستای دیرسنبل استان ادلب

آخرین تحولات سوریه؛
موقعیت روستای دیرسنبل در جنوب استان ادلب سوریه

تحولات میدانی شهر حلب

در ادامه تلاشهای گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) برای تسلط بر مناطق مرزی سوریه با ترکیه این گروه بر علمیات خود علیه شهرهای گذرگاهی در مرز این دو کشور تلاش می کند.

کارشناسان نظامی معتقدند که در صورت موفقیت عملیاتهای داعش و تسلط برگذرگاه مرزی ترکیه با سوریه این گروه عملا شاهراه اصلی ورود نیرو وتسلیحات و تدارکات برای کلیه گروههای تروریستی فعال در سوریه مانند جبهه النصره و ارتش آزاد را در کنترل خود خواهد داشت. درصورت انسداد این مرز عملا فعالیتهای گروههای تروریستی در بخشهای شمالی سوریه با مشکلات فراوان مواجه خواهد شد. از آنجایی که ارتش سوریه بر عمده گذرگاههای شمال به جنوب سوریه تسلط دارد امکان انتقال تسلیحات و پشتیبانی تدارکاتی برای این گروهها عملی نخواهد بود.

در این راستا، درگیریها میان گروه تروریستی داعش و کمیته های حمایت مردمی (کردهای سوریه) در منطقه "عین عرب" واقع در حاشیه شمالی استان حلب و درنزدیکی مرز سوریه با ترکیه در 48 ساعت گذشته با پیشرویهای گروه داعش به سمت مرکز این شهر همراه بوده است. این درگیریها در امتداد درگیریهای پراکنده چند ماه اخیر و بطور مشخص عملیات منظم ده روز پیش داعش از سه محور عملیاتی از شهرهای "تل ابیض"(محورشرقی)، "جرابلس"(محورغربی) و "صرین" و استعداد نیروی 3000 نفر ترویست، میان طرفین آغاز شده است.

روز گذشته و همزمان با تشدید گلوله باران سنگین مواضع کمیته های حمایت مردمی کردهای سوریه در مناطق حاشیه غربی عین عرب، نیروهای کرد از سه روستای"تعلک"،"زرک" و "قومچی" به سمت داخل شهر عین عرب عقب نشینی کردند. برخی رسانه های محلی از سنگسار برخی جوانان ساکن در این سه روستا و همچنین اسرای گروه کمیته دفاع از منطقه توسط داعش به اتهام ارتداد، کفر و همکاری با شبه نظامیان کرد خبر داده اند.

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛
دو تصویر از کشته های یگانهای حمایت مردمی کردهای سوریه در درگیری با گروه تروریستی داعش

نیروهای داعش همزمان با تشدید فشارها در محور غربی تلاشهای فراوانی برای تسلط بر تپه ها و ارتفاعات اطراف عین عرب خصوصا تپه استراتژیک "برخبوطان"، "بوغاز" و "مطله" (که امکان رصد کامل هرگونه فعالیتهای نظامی در داخل و حاشیه شهر عین عرب را به یگانهای نظامی مستقر در آن می دهد) انجام داده اند. یک منبع میدانی کرد از این تلاشها با هدف استقرار یگانهای توپخانه ای و ادوات (خمپاره) در این مناطق برای پشتیبانی آتش سنگین از عملیات زمینی عناصر داعش در داخل شهر صورت می گیرد.

به موازات تشدید حملات داعش و تصرف مناطق مهم در حاشیه شهر و همینطور شایعه نفوذ داعش به برخی محلات شهر مساجد و ادارات شهر عین عرب از مردم و جوانان این شهر خواستند برای مقابله با داعش سلاح بر دوش گیرند و به گروههای مقاومت مردمی بپیوندند.

به موازات این درگیریها و احتمال سقوط عین عرب بدست داعش ارتش سوریه به کمک مدافعان این شهر آمد و مواضع داعش در روستاهای "سلیب"،"قران"،"قزعلی"،"قرنفل"و "کوشکار" را بشدت بمباران کرده است.

شهر مرزی "عین عرب" (کوبانی در زبان کردی) با بیش از 460 هزار نفر جمعیت شامل اقوام کرد (اکثریت) و عرب (اقلیت) در  150کیلومتری شمال شرق حلب و 30 کیلومتری حاشیه رود فرات واقع شده است.

آخرین تحولات سوریه؛
نصب پرچم گروه تروریستی داعش بر فراز مقر یگانهای مردمی کرد سوریه در اطراف عین عرب

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛

پشتیبانی ترکیه از عملیات داعش

منابع محلی در شهر "تل ابیض" از پشتیبانی ارتش و دولت ترکیه از عملیات اخیر داعش در عین عرب خبر داده اند. به گفته این منابع، در چند روز اخیر قطارهای باری ترکیه در مناطق مرزی نزدیک به "عین عرب" صدها تن انواع تسلیحات و مهمات و تدارکات مختلف را به گروه تروریستی داعش تحویل داده اند.

به گفته رسانه های منطقه پشتیبانی دولت و ارتش ترکیه از تروریستهای داعش به اینجا ختم نشده و وزارت بهداشت ترکیه با اعزام صدها آمبولانس مجروحان داعش در عملیات علیه عین عرب را به بیمارستانهای شهرهای مختلف ترکیه منتقل و مداوا می کنند.

آخرین تحولات سوریه؛
مجروح گروه تروریستی داعش در بیمارستانهای ترکیه

انفجار در گذرگاه مرزی باب السلامه (ترکیه - سوریه)

روز دوشنبه انفجار یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی گاراژ "سجو" نزدیک گذرگاه مرزی "باب السلامه" واقع در شمال شهر اعزاز (استان حلب) دهها کشته و زحمی بر جای گذاشت. بلافاصله پس از انفجار آمبولانسهای وزارت بهداشت ترکیه با حضور در این منطقه کشته ها و زخمیهای این حادثه را به بیمارستانهای این کشور انتقال دادند.

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛

لازم به ذکر است که "گاراژ سجو" در 2 کیلومتری جنوب گذرگاه باب السلامه قرار داشته و در کنترل گروه تروریستی تکفیری "جبهه اسلامی سوریه" قرار دارد. این منطقه پیش از این چند بار هدف عملیات انتحاری و بمب گذاری قرار گرفته بود. داعش متهم ردیف اول این عملیاتها بوده و هست.

ویدیو  انفجار خودروی بمبگذاری شده در گذرگاه باب السلامه مرز سوریه با ترکیه را از اینجا دریافت کنید.

آخرین تحولات سوریه؛
گذرگاه مرزی باب السلامه - پرچم گروه های تروریستی در کنار پرچم ترکیه

تحولات میدانی شهر حماه

پیشروی های ارتش سوریه در مناطق حاشیه ای شمال حماه ادامه دارد. روز گذشته نیروهای ارتش ودفاع وطنی سوریه به پشتیبانی رزمندگان حزب الله موفق به تصرف دو روستای "تل ملح و جلمه" واقع در حاشیه شمالی حماه شده و بلافاصله برای تصرف روستاهای "تریمسه" و "کفرهود" اقدام کرده است. لازم به ذکر است که این مناطق پیشتر از سوی ارتش سوریه به محاصره کامل درآمده بود.

آخرین تحولات سوریه؛

 
خطیب نمازجمعه تهران:
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸ : توسط : حسینی

رزمندگان دفاع مقدس خاطرات خود را ثبت کنند/ نفرین بر کسانی که فتنه را قبول نکردند

به گزارش مشرق، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در خطبه اول نمازجمعه تهران، یکی از عواقب اعمال بد و گناهان را تسلط شیطان بر انسان دانست.

جنتی اعمال خیر را تضمین‌کننده سعادت انسان در دنیا و آخرت دانست و گفت: کارهای بد انسان از ابتدا با وسوسه شیطان است و هر چه این وسوسه بیشتر شود تسلط شیطان بر انسان بیشتر می شود به نحوی که شیطان فرماندهی نیروهای انسان را برعهده می‌گیرد.

خطیب جمعه تهران با تبیین ماجرای هبوط حضرت آدم (ع) با وسوسه شیطان افزود: خداوند فرموده است بدانید که شیطان دشمن شماست مراقبش باشید. شیطان بیکار نمی نشیند و دست از سر انسان برنمی دارد و همواره در خواب و بیداری و سفر و حذر همراه انسان است.

وی اضافه کرد: طبق فرموده خداوند متعال، هر کس از شیطان تبعیت کند جایگاهش جهنم است و هر کسی تبعیت نکند و با او مخالفت کند ترس و اندوهی دامنگیرش نخواهد شد.

آیت الله جنتی گفت: همه انبیای الهی نیز درباره دشمنی شیطان با انسان تذکر داده اند که اگر تسلیمش شویم دنیا و آخرت انسان را خراب می کند؛ چه بلاهایی که در تاریخ سر انسان نیاورده است.

خطیب جمعه تهران افزود: شیطان در مال و اولاد انسان شریک می شود به نحوی که بخشی از مال انسان در راه‌های باطل صرف خواهد ‌شد.

دبیر شورای نگهبان ادامه داد: هر چه انسان بیشتر گناه کند تسلط شیطان بیشتر می شود، گاهی انسان در قدم اول یک گناه سبک مرتکب می شود اما خیال می کند چیزی نیست درحالی که شیطان در قدم دوم نیز دست برنمی دارد و آن قدر ادامه می یابد که او را به جهنم می برد به این علت، اهل حق از ابتدا نمی گذارند شیطان در آنان نفوذ کند.

خطیب جمعه تهران اثرگذاری در حافظه انسان و ایجاد اختلاف میان انسان‌ها از طریق بدزبانی و حرف‌های تند و نیشدار را از دیگر کیدهای شیطان دانست و افزود: خدا می فرماید ای پیامبر به بندگانم بگو با زبان خوش با یکدیگر صحبت کنید و حرف های تند و نیشدار نزنید زیرا شیطان میان شما دشمنی و اختلاف ایجاد می کند.

وی همچنین در خطبه دوم، ضمن شکرگزاری به درگاه خداوند به مناسبت سلامتی مقام معظم رهبری اظهار داشت: الحمدالله رهبری سلامت خود را باز یافتند و عملی که انجام شد بسیار موفق بود و معظم‌له مدت کوتاهی در بیمارستان بودند و سپس با سلامت و نشاط به منزل بازگشتند.

وی اضافه کرد: از داخل و خارج سیل عواطف و احساسات مردم به سمت ایشان روانه شد و همه احوالپرسی و دعا کردند و این مسئله پیوند بی‌نظیری بین داخل و خارج روی محور رهبری انقلاب بود.

آیت‌الله جنتی همچنین با اشاره به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس خاطرنشان کرد: این هفته بسیار مهم است و فرا رسیدن آن را گرامی داشته و به همه رزمندگان تبریک عرض می‌کنیم. حقیقتاً این جنگ 8 ساله دفاع مقدس بود، 8 سال جهاد فی‌سبیل‌الله و خلوص کامل بود و همه آن نیز از امام و رهبری سرچشمه می‌گرفت و بسیجیان با عشق و علاقه به جبهه می‌رفتند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با ذکر این نکته که چنین جهادی در تاریخ اسلام به جزء 8 ساله اول بعثت پیامبر (ص) سابقه نداشته است، بیان کرد: این شهادت‌طلبی، ایثارگری و از جان گذشتن فداکاری بود و ذخیره بزرگی برای آینده ما است همینطور که عاشورا ذخیره ما قرار گرفت و خداوند انشاءالله عزت آل محمد (ص) را زیاد کند و این حضرت زینب (س) و حضرت سجاد (ع) بودند که این تاریخ را زنده نگه داشتند.

وی تأکید کرد: ما هم باید دفاع مقدس را با عنوان ذخیره معنوی حفظ کنیم و در همین زمینه هم نیروهای نظامی ما در مورد موزه دفاع مقدس به خوبی عمل می‌کنند.

آیت‌الله جنتی با اشاره به ضرورت معرفی حماسه دفاع مقدس به نسل جوان، گفت: جوانی که با دفاع مقدس آشنا بشود دیگر آلوده نخواهد شد و گناه نمی‌کند؛ به فرهنگ غربی آلوده نخواهد شد و به همین منظور است که باید این سرمایه را حفظ کنیم.

وی اضافه کرد: در این قضیه هم رسانه‌ها باید کار کنند و هم خود رزمندگان باید این خاطرات را ثبت کنند و به صورت هدیه به ما بدهند؛ الحمدالله کارهایی در این زمینه شده که مشتری و طالب هم دارد و برخی از این یادداشت‌ها بیش از 150 مرتبه چاپ شده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: ما هم اکنون در جهاد اکبریم و باید از خون شهدا پاسداری کنیم. آن جهاد اصغر بود اما حالا دشمن ما را تهدید می‌کند و می‌خواهد عقاید مسلمانان را تخریب کند، دشمن می‌خواهد فحشا و منکرات را اشاعه بدهد تا نیروهای انقلابی رشد نکند.

آیت‌الله جنتی خطاب به نمازگزاران گفت: ما باید بیدار باشیم. از فتنه باید درس بگیریم زیرا مسئله، مسئله براندازی بود. آدم دلش نمی‌آید نفرین کند اما باید نفرین کنیم کسانی را که فتنه را قبول نکردند و با چراغ سبز نشان دادن به فتنه‌گران و خانواده‌های آنان این مسئله را نادیده گرفتند.

خطیب امروز نمازجمعه تهران در ادامه سخنان خود اظهار داشت: مقام معظم رهبری در دیدار خود با هیأت دولت به این نکته اشاره کردند که فتنه، خط قرمز ماست. چند سال از فتنه می‌گذرد و رهبری باز هم قضیه را رهبری نمی‌کند چرا که قضیه را می‌داند.

وی افزود: می‌دانند که عده‌ای به دنبال این هستند که فتنه را زنده کنند و می‌خواهند ادامه دهند و شکستی را که خورده‌اند جبران کنند و از این رو رهبری گفتند این مسئله خط قرمز است.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: هر کسی که قبول نکند فتنه خط قرمز است در بحث ولایت فقیه و قبول داشتن آن از سوی وی باید شک کرد. باید در خیلی از چیزهای آن شک کرد.

آیت‌الله جنتی گفت: در انقلابی بودن وی باید شک کرد از شاخه‌های این حرکت ضد انقلابی و فتنه حذف نیروهای انقلابی است. آقا فرمودند به اسم اعتدال نیروهای مومن را کنار نزنید. پس چرا در یک وزارتخانه 74 نفر مهندس را با سطح بالای علمی به اسم بیسواد بیرون می‌کنند؟

وی افزود: چه کسی باید داد بزند چه کسی باید اعتراض کند. رهبری فرمودند نمایندگان مجلس باید به وظایف خود عمل کنند. آنها هم که باید رای اعتماد بگیرند، باید تعهد بدهند تریبون مجلس باید جلوی چنین کارهایی را بگیرد.

خطیب امروز نمازجمعه تهران ادامه داد: اینها همین‌گونه در وزارت علوم و جاهای دیگر بچه‌ها را حذف می‌کنند اگر اینها بروند چه کسانی می‌آیند. همانهایی که با فتنه آشنا هستند. فتنه‌دوست هستند.

آیت‌الله جنتی گفت: مقام معظم رهبری امسال را سال فرهنگ و اقتصاد نامیدند. باید به فرهنگ پرداخت و این فرهنگ است که همه چیز را درست می‌کند. اصلاح باید از فرهنگ شروع شود نقطه شروع اینجاست. اگر بخواهیم انقلاب اسلامی فرهنگی را شروع کنیم باید ابتدا از باطن خودتان باشد. باید چشم‌های بینای شما نگران باشد که از کجا دارد فرهنگ اسلامی و ارتباطات را تخریب می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به مسئله داعش و تشکیل ائتلاف غرب علیه آن گفت: آمریکای لعنتی، دروغگو و حقه باز ائتلافی به نام ائتلاف ضدداعش درست کرده. البته رهبری آبروی آمریکا را برد. خدا لعنتتان کند، داعش را چه کسی مگر تاسیس کرد جز آمریکا و اسرائیل و عربستان که شعبه ای از آمریکا و اسرائیل است و این پولهای کلان را چه کسی به اینها میدهد؟

همچنین دبیر شورای نگهبان قانون اساسی در بخش دیگری از سخنان خود به پیروزی حوثی ها در یمن حرکت آنان در راستای مقابله با استبداد داخلی این کشور عنوان کرد.
منبع: فارس

 
جنایت خونین داعش در کاظمین
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸ : توسط : حسینی

عکس/ جنایت خونین داعش در کاظمین

گروه تروریستی داعش بار دیگر دست به جنایات خون بار زد که در سلسله انفجارهای شب گذشته کاظمین، 68 نفر شهید و زخمی شدند. 
در گزارش نیویورک تایمز عنوان شد:
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸ : توسط : حسینی

1000 تبعه ترکیه عضو داعش هستند/ داعش 31 هزار نیرو دارد

گروه بین‌الملل مشرق - روزنامه نیوریورک تایمز آمریکا اعلام کرد که بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی سازمانهای اطلاعاتی آمریکا بیش از 1000 تبعه کشور ترکیه به گروه تروریستی داعش پیوسته اند.

این روزنامه در ادامه به سرگذشت گروهی متشکل از 10 جوان ترک که پس از گذراندن دوره آموزشی 15 روزه در یکی از اردوگاههای داعش در خاک ترکیه برای "جهاد علیه ارتش و دولت سوریه" وارد این کشور شده اند.

این گزارش می افزاید که یکی از این جوانان بنام احمد که رهبر این گروه10 نفره بوده برای خبرنگار "نیویورک تایمز" تعریف کرده است که از زمان ورود به سوریه دو شهروند سوریه متهم به همکاری با ارتش سوریه را در شهر رقه شخصا با گلوله اعدام کرده و در اعدام دسته جمعی گروهی از سربازان ارتش سوریه که در پایگاه هوایی طبقه در اطراف رقه به اسارت درآمده بودند نیز مشارکت داشته است. "احمد" افزود که تنها پس از "زنده به گور کردن یک شهروند سوریه متهم به ارتداد"! بود که فرماندهان داعش وی را یکی از بهترین نیروهای داعش شناته و وی را به سمت فرماندهی یکی از واحدهای نظامی این گروه تروریستی تکفیری منصوب کرده اند.

منابع اطلاعاتی غربی در گزارشی تعداد نیروهای گروه تروریستی داعش را بیش از 31 هزار تروریست تکفیری عنوان کرده اند.

لازم به ذکر است که در پی تشکیل ائتلاف جنگ علیه گروه تروریستی داعش به رهبری آمریکا، کشور ترکیه که موسس و حامی اصلی گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق بوده از هرگونه حمایت و عضویت و همکاری در این ائتلاف خودداری کرده و حتی سفر یک روزه جان کری وزیر خارجه آمریکا به آنکارا و دیدار و مذاکرات فشرده وی با سران ترکیه شامل رجب طیب اردوغان رییس جمهور و احمد داووداوغلو نخست وزیر  این کشور نیز کمکی به حل مشکل مخالفت ترکیه با اقدام علیه گروه تروریستی داعش نکرده است


 
داعش آب‌آشامیدنی 800هزار نفر را قطع‌کرد
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، داعش رودخانه‌ «خریسان» در شمال شرق بعقوبه را که آب آشامیدنی 800 هزار نفر در استان دیالی تامین می‌کند را بستند.

مقامات محلی اعلام کردند که 48 ساعت قطع شدن آب رودخانه خریسان می‌تواند به فاجعه انسانی ختم شود،‌ خواستار دخالت فوری دولت برای پایان دادن این مسئله شدند.

تروریست‌های دعش همچنان بخش‌هایی از خاک عراق را در کنترل خود دارند و دولت عراق و نیروهای پیشمرگه کرد تلاش دارند تا تروریست‌ها را وادار به عقب نشینی از این مناطق کنند.
 
منبع: فارس

 
سه نسل در یک قاب+تصاویر
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸ : توسط : حسینی

 گروه جهاد و مقاومت مشرق - اخیرا در یکی از شبکه های اجتماعی، گذری از سر تصادف داشتم به صفحه ای که متعلق بود به «سید مهدی دستواره» تنها فرزندِ به یادگار مانده از شهید «سید محمدرضا دستواره»، از بنیان گذاران لشکر 27 محمدرسول الله(صلوات الله علیه). در این صفحه، «آقا مهدی» فرزندِ نورسیده خود (یعنی اولین نوه‌ی سید محمد رضا دستواره) را بر سر مزار پدر برده و عکسی به یادگار گرفته بود. اسم این کوچولو، به یاد پدربزرگش، «رضا» است.
با دیدن این تصویر، حال خوشی پیدا کردم. در این نما، می توان سه نسل را در یک قاب دید. این سیدِ کوچولو که پدر و مادر «شهیدانِ دستواره» در زمان حیات خود، او را ندیدند، تنها وارثِ مذکر یک خانواده‌ی انقلابی تهرانی است که سه پسر خود را تقدیم «نهضت روح الله» کرد. امروز، رضا دستواره‌ی کوچک، در سایه الطاف حضرت حق، در کمال سلامت و جمال، چشم به جهانی گشوده است، که به همتِ پدربزرگ و عموهای پدرش و زجرها و تنهایی های جَد و جُده اش، در مسیرِ عزت و جلالِ حسینی، قرار دارد و انشاءالله، روزی که این آقازاده‌ی نورسیده، قد برفرازد و با فرزند خود، بر سر مزار پدربزرگش، عکسی به یادگار بگیرد، پرچمِ اسلام ناب محمدی(صلوات الله علیه) بر بام جهان در اهتزاز خواهد بود.
«سید محمدرضا دستواره» به سال 1338 هجری شمسی در جنوب تهران متولد شد. وی بیست سال بعد در کردستان به جمع پاسداران تحت امر حاج احمد متوسلیان پیوست و از آن پس از شاگزدان و نیروهای پا به کار آن سردار دشمن‌شکن درآمد. ایشان به تاریخ 13/4/1365 طی عملیات  «کربلای 1» ، در حالی که جانشینی فرماندهی لشکر 27 را بر عهده داشت به شهادت رسید. او دومین شهید از فرزندانِ مرحوم «سید نقی دستواره» بود و مدت کوتاهی پس از شهادتش، سومین برادر نیز، بال در بال ملائک گشود.

روحمان با یادشان شاد
هدیه به روح پاکشان صلوات


عکس/ آخرین وارث برادران دستواره
سید مهدی دستواره در آغوش پدرش شهید «سید محمدرضا دستواره» - اواسط دهه 1360

عکس/ آخرین وارث برادران دستواره
سید مهدی دستواره و فرزند نورسیده اش در کنار مزارِ شهید «سید محمدرضا دستواره» -زمستان 1392

عکس/ آخرین وارث برادران دستواره
از راست: شهید «حسن زمانی» -شهید «سید محمدرضا دستواره» -  حاج احمد متوسلیان - 1359


 
راز آرامش گروگان‌های‌داعش در لحظۀ‌اعدام
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٧ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، "دیدیه فرانسوا" درباره علت عدم نگرانی و ترس این گروگان ها در لحظات پیش از اعدام گفت: این گروگان ها تا آخرین لحظه نمی دانند که قرار است اعدام شوند.

به گفته این خبرنگار فرانسوی، گروگان هایی که در ویدیوهای منتشرشده از سوی داعش اعدام می شوند، از جمله دیوید هاینز انگلیسی، تا آخرین لحظه خبر ندارند که در آستانه اعدام هستند.

وی تاکید کرد: گروگان های داعش پیش از اعدام واقعی، چندین بار به طور نمادین و صوری تهدید به اعدام می شوند، اما این کار صورت نمی گیرد و زمانی هم که قرار است آنها را واقعا اعدام کنند، تا لحظه آخر فکر می کنند که باز هم اعدام نخواهند شد و به همین دلیل قادرند آنچه داعش از آنها می خواهد، به راحتی و بدون اضطراب بیان کنند، به امید آن که مورد عفو قرار گیرند و چه بسا آزاد شوند، اما در یکی از همین دفعات، سر از تن آنها جدا می شود.
منبع: العالم

 
فیلم/ تفریح رهبرانقلاب در بیمارستان چه بود؟
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ترخیص از بیمارستان، ضمن تشکر از محبت‌های فراوان مردم فرمودند: من در این چند روزی که در بیمارستان بستری بودم، یک تفریح داشتم که عبارت بود از شنیدن صحبت‌های مقامات آمریکایی در زمینه‌ مبارزه با داعش، که واقعاً مایه‌ تفریح بود.

 


 
ترخیص رهبر معظم انقلاب از بیمارستان
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، ساعتی قبل و پس از گذشت یک هفته از انجام عمل جراحی، از بیمارستان مرخص شدند.

 
انعکاس بیانات رهبر انقلاب درباره مبارزه با داعش در رسانه‌های خارجی
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، خبرگزاری رویترز با اشاره به بیانات روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب در مورد تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی علیه داعش گزارش داد؛ ایران تلاش‌های آمریکا برای مقابله با داعش در عراق و سوریه را جهت‌دار می‌داند. رهبر ایران پس از مرخصی از بیمارستان گفت، اظهارات اخیر مقامات آمریکایی برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی به منظور مبارزه با داعش پوچ، توخالی و جهت‌دار است و تناقضات آن‌ها در عمل و اظهارات‌شان نشان دهنده این حقیقت است.

رویترز در ادامه به بخش دیگری از اظهارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پرداخت و نوشت: رهبر ایران می‌گوید که درخواست آمریکا برای همکاری با اقداماتش علیه داعش را رد کرده است.

هم‌چنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی ضمن پوشش بیانات روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب اعلام کرد: ایران درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف بین‌المللی جهت مبارزه با داعش را به دلیل "نیت‌های کثیف" واشنگتن رد کرده است.

این خبرگزاری در ادامه یادآور شد: رهبر ایران می‌گوید که درخواست آمریکایی‌ها را پیش از آنکه مقامات این کشور به طور علنی با نقش ایران در این ائتلاف مخالفت کنند رد کرده است.

آیت الله خامنه‌ای هم‌چنین در سخنانش تاکید کرد که ایران افتخار می‌کند جزیی از این ائتلاف جهانی که آمریکا آن را رهبری می‌کند نباشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات آمریکایی پس از این که فرانسه اعلام کرد مایل است از ایران برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی چگونگی مبارزه با داعش دعوت کند با حضور ایران مخالفت کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرد و گفت که حضور این کشور در کنفرانس پاریس مناسب نیست.

شبکه‌ی خبری العربیه‌ نیز با پوشش کامل بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در روز دوشنبه گزارش داد: ایران با درخواست آمریکا برای همکاری با این کشور علیه نیروهای داعش در عراق و سوریه مخالفت کرده است.

رهبر ایران در این باره گفت: آمریکا از همان ابتدا توسط سفیرش در عراق خواستار همکاری ایران برای مقابله با داعش شد اما من با آن مخالفت کردم چون آن‌ها دست‌های آلوده‌ای دارند.

این شبکه‌ی خبری با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب در مورد مسائل مربوط به کشور آخرین حرف را می‌زنند افزود: رهبر ایران می‌گوید که وزیر امور خارجه آمریکا به طور شخصی از محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش درخواست همکاری کرده که با مخالفت روبه‌رو شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای که به منظور عمل جراحی به مدت یک هفته در بیمارستان بستری بود پس از مرخصی‌اش در گفت‌وگو با خبرنگاران، واشنگتن را به تلاش برای تبدیل کردن عراق و سوریه به کشوری مشابه پاکستان متهم کرد تا بتواند هر جا که خواست دست به بمباران بزند.

به گزارش شبکه العربیه، آمریکا در روزهای اخیر از کشور منطقه و جامعه بین‌الملل برای مقابله با نیروهای داعش که بخش‌های زیادی را در عراق و سوریه به تصرف خود درآوردند درخواست کمک کرده است. هم اکنون بیش از 30 کشور جهان در پاریس گرد هم جمع شدند تا راه‌های مقابله با این گروه تروریستی را مورد بررسی قرار دهند.

هم‌چنین شبکه خبری اسکای‌نیوز در خبری با عنوان "خامنه‌ای: همکاری علیه گروه دولت اسلامی (داعش) را رد کردیم" نوشت: رهبری ایران اعلام کرد که کشورش با درخواست آمریکا برای همکاری در مبارزه با گروه داعش را رد کرده است.

وی گفت که از همان روزهای اول حمله این افراد تندرو، آمریکا به واسطه سفیرش در عراق همکاری علیه داعش را خواستار شد که این مساله را رد کردیم چرا که دست‌های آن‌ها به خون آلوده است.

سی. ان.ان عربی هم با خبری با عنوان آیت الله خامنه‌ای کمک به واشنگتن برای نابودی داعش را رد کرد آورده است:‌ رهبری معظم ایران امروز دوشنبه از مخالفت ایران با درخواست آمریکا برای همکاری علیه دولت اسلامی پرده برداشت و گفت که هدف آمریکا حضور نظامی در منطقه است و تشکیل ائتلاف برای مقابله با داعش نیز در راستای خدمت به منافعش است.

روزنامه الیوم السابع نیز در خبری با این عنوان که رهبر ایران اظهارات آمریکایی‌ها در خصوص تشکیل ائتلاف برای مقابله با داعش را پوچ توصیف کرد، به سخنان امروز ایشان دراین‌باره اشاره کرد.

سایت قرطاس هم به نقل از مقام معظم رهبری نوشت که هدف دولت آمریکا از مبارزه با داعش حضور نظامی در منطقه است.

این سایت به نقل از سخنان ایشان افزود: آن چه در عراق درباره حمله به داعش انجام شد، اقدامی از سوی آمریکایی‌ها نبود بلکه این کار به لطف ارتش و گروه‌های عراقی انجام شد.

سایت ایلاف نیز در تیتری با عنوان"چون پوچ و هدفش حضور نظامی در منطقه بود، با ائتلاف آمریکا علیه داعش مخالفت کردیم" نوشت: رهبری ایران بعد از خروج از بیمارستان، اظهارات مسوولان آمریکایی درباره تشکیل ائتلاف بین‌المللی تحت عنوان مبارزه با تروریسم را پوچ، توخالی و جهت‌دار خواند.

وی تاکید کرد که ایران با درخواست آمریکا برای همکاری با آن علیه گروه تروریستی داعش مخالفت کرده است چرا که هدف آمریکا از پروژه مبارزه با داعش، حضور نظامی در منطقه است.

رهبری ایران تصریح کرد که مدارکی وجود دارد که کذب بودن و تناقض در ادعاها، مواضع و رفتار مسوولان آمریکایی را اثبات می‌کند.

به گزارش ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی، اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص مبارزه با داعش را پوچ، توخالی و جهت‌دار خواندند و با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه و سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که به‌صراحت اعلام کردند از ایران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهند کرد، افزودند: این که آمریکا از ایران برای حضور در یک کار خلاف و غلط دسته جمعی مایوس می‌شود، مایه‌ی افتخار ما است و افتخاری بالاتر از این، برای خود نمی‌دانیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، سپس به منظور نشان دادن دروغ‌گویی آمریکایی‌ها برای مبارزه با داعش، جزئیاتی را از پشت پرده این ماجرا بیان کردند.

ایشان گفتند: در همان روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما در عراق می‌خواهد که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در خصوص داعش داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم و گفتم، در این قضیه ما با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده‌ای دارند و چگونه امکان دارد که در چنین شرایطی ما با آمریکایی‌ها همکاری کنیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان چند روز پیش وزیر امور خارجه آمریکا و اعلام این موضوع که ما از ایران برای ائتلاف بر ضد داعش دعوت نمی‌کنیم، خاطرنشان کردند: همین وزیر امور خارجه آمریکا، شخصاً به آقای دکتر ظریف درخواست داده بود که بیایید در قضیه داعش با ما همکاری کنید اما دکتر ظریف درخواست او را رد کرده بود.

ایشان افزودند: حتی معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم که یک زن است و همه او را می‌شناسند، در مذاکرات با آقای عراقچی، بار دیگر این درخواست را تکرار کرد اما آقای عراقچی نیز درخواست وی را رد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آمریکا در خصوص مبارزه با داعش، گفتند: اکنون آنها به دروغ می‌گویند که ما ایران را در ائتلاف شرکت نخواهیم داد در حالی که ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنین ائتلافی اعلام کرده بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: آمریکایی‌ها قبلاً نیز با سر و صدای فراوان و با حضور چندین کشور، یک ائتلاف بر ضد سوریه تشکیل دادند اما هیچ غلطی نتوانستند بکنند و در مورد عراق نیز وضعیت به همین‌گونه خواهد بود.

ایشان با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها قصد اقدام جدی بر ضد داعش ندارند، افزودند: خود آمریکایی‌ها و حتی خود داعشی‌ها به خوبی می‌دانند حرکتی که در عراق، کمر داعش را شکست، اقدام آمریکا نبود، بلکه اقدام نیروهای مردمی و ارتش عراق بود که مبارزه با داعش را به خوبی فرا گرفته بودند و ضربات جدی به آن وارد کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه ضربات نیروهای مردمی و ارتش عراق به داعش ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کردند: واقعیت آن است که آمریکایی‌ها به دنبال بهانه‌ای هستند تا همان کاری را که در پاکستان انجام می‌دهند و با وجود دولت مستقر و ارتش قوی، بدون اجازه وارد خاک این کشور می‌شوند و نقاط مختلف را بمباران می‌کنند در عراق و سوریه انجام دهند.

ایشان تاکید کردند: آمریکایی‌ها بدانند که اگر چنین کاری را انجام دهند، همان مشکلاتی که در ده سال گذشته بر سر راهشان در عراق به وجود آمد، بار دیگر به وجود خواهد آمد.
منبع: ایسنا

 
آخرین تحولات سوریه؛
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی

آخرین تحولات سوریه؛

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از پنج جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. تحولات میدانی جبهه «دمشق» و حاشیه آن، تحولات میدانی جبهه «حماه»، تحولات میدانی جبهه «دیرالزور»، تحولات میدانی «ادلب» و تحولات میدانی جبهه «حسکه» رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه دمشق و حاشیه آن

تداوم درگیریها در منطقه دخانیه

درگیریها در منطقه "دخانیه" واقع در شرق شهر دمشق میان ارتش و دفاع وطنی سوریه با تروریستهای گروه جبهه النصره و ارتش اسلام تشدید شده است. ارتش به کمک نیروهای دفاع وطنی سوریه ضمن محاصره کامل دخانیه، به اعتراف رسانه های وابسته به گروههای تروریستی، بر بیش از 70 درصد از این محله مسلط شده اند. کانون درگیریها میان طرفین در مناطق "الحسن، جباویه و الخزان" قرار دارد و نیروی هوایی ارتش سوریه نیز منطقه عین ترما که مبداء نفوذ تروریستها به دخانیه بوده را به شدت بمباران کرده است.

آخرین تحولات سوریه؛

به گزارش مرکز حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت) در درگیریهای امروز در دخانیه حداقل 15 عضو گروههای تروریستی به هلاکت رسیده و در مقابل 5 نفر از نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه نیز به شهادت رسیده اند. ویدیوی مرتبط با این درگیریها را از اینجا دریافت کنید.

غوطه شرقیه


بمباران های ارتش سوریه در واکنش به حملات متعدد تروریستهای تکفیری ارتش اسلام و جبهه النصره از مناطق تحت سیطره غوطه شرقیه دمشق به محلات مسکونی شهر دمشق که در مجاورت غوطه قرار دارند شدت گرفته است.

هواپیماهای ارتش سوریه بطور مکرر و منظم مراکز استقرار و پایگاههای عناصر این دو گروه تروریستی را هدف شدیدترین بمبارانها قرار می دهند.

آخرین تحولات سوریه؛

به موازات بمبارانهای هوایی یگان موشکی ارتش سوریه مستقر در فرودگاه نظامی "المزه" چندین بار شهرهای "دوما(پایتخت تروریستهای غوطه شرقیه)"و "عربین" را هدف موشک بارانهای سنگین قرار داده اند که منجر به هلاکت صدها تروریست در این دو شهر شده است.

شدت تلفات تروریستهای مستقر در این دوشهر تحت سیطره تروریستهای غوطه شرقی دمشق در 48 ساعت گذشته به اندازه ای بالا بوده است که آنها را به فکر انتقام از اسرای ارتش سوریه انداخته است.

آخرین تحولات سوریه؛

اولین و مهمترین واکنش رسانه ای به موشک باران مواضع تروریستها در دوما متعلق به "زهران علوش" فرمانده شورای عالی نظامی غوطه شرقیه دمشق و گروه تروریستی ارتش اسلام (وابسته به دربار عربستان سعودی) بوده است.

وی در صفحه شخصی اش در فیسبوک و توییتر رسما اعلام کرده است که:"به انتقام بمباران هوایی و موشک باران شدید مراکز ارتش اسلام دستور داده ام تا کلیه خلبانهای ارتش سوریه که در سه سال گذشته به اسارت ما درآمده اند اعدام شوند".

آخرین تحولات سوریه؛
متن بیانیه زهران علوش فرمانده گروه تروریستی ارتش اسلام مستقر در غوطه شرقیه دمشق در واکنش به تلفات سنگین تروریستها در بمبارانها و موشک بارانهای شهر دوما

اعدام شهروند سوری ساکن دوما توسط ترویستها

روز گذشته شورای عالی قضایی تروریستهای تکفیری مستقر در غوطه شرقیه یک شهروند سوری مقیم شهر "دوما" را به اتهام "وارد کردن خودروی بمبگذاری شده به داخل این شهر با هدف حمله به مراکز تروریستها"، در میدان مرکزی شهر دوما و به ضرب گلوله اعدام کرده و به صلیب کشیدند.

آخرین تحولات سوریه؛

تحولات میدانی جبهه حماه


هر اندازه که اوضاع میدانی ارتش سوریه در استان قنیطره (مرز با فلسطین اشغالی) وخیم گزارش شده است، تحولات میدانی در استان حماه علی الخصوص با ورود سرهنگ "سهیل الحسن" فرمانده معروف ارتش سوریه از حلب به حماه برای رهبری نیروهای ارتش مثبت گزارش می شود.

در ادامه پیشرویهای برق آسا و مقتدرانه ارتش سوریه روز گذشته نیروهای ارتش و دفاع وطنی که از سوی یگان نیروی مخصوص "رضوان" حزب الله پشتیبانی می شوند، بدون هرگونه درگیری وارد منطقه "طیبه الامام" در حاشیه شمالی شهر حماه شدند. پیش از ورود نیروهای ارتش سوریه به این شهرک، نقاط تفتیش و بازرسی متعلق به تروریستها در اطراف آن به تصرف کامل درآمد.

در چند روز اخیر شهرهای "خطاب"، "حلفایا"، "پل حلفایا"، "زورابوزید"، "لوبیده" و تپه استراتژیک ناصریه طی زد و خوردهای شدید به تصرف ارتش و دفاع وطنی و حزب الله در آمده بود و حدود 1500 نفر از نیروهای جبهه النصره مستقر در این مناطق به شهر لطامنه گریخته بودند.

منابع میدانی از آمادگی ارتش سوریه برای هجوم سنگین به شهر لطامنه خبر می دهند. در 48 ساعت اخیر، هواپیماهای ارتش سوریه شهر لطامنه را به شدت بمباران کرده اند. از صبح امروز تا کنون کفرزیتا هدف 6 بمباران هوایی و دو بمب بشکه ای (برامیل) قرار گرفته است.


 پیش بینی می شود که در دو روز آینده لطامنه نیز به تصرف درآمده و از اشغال تروریستهای النصره و ارتش آزاد خارج شود. درصورت موفیقت ارتش در بازپس گیری این شهر کفرزیتا و مورک، اهداف بعدی عملیاتی خواهند بود.

لازم به ذکر است که درگیریها در حاشیه شمالی شهر حماه از دو هفته پیش و پس از آغاز هجوم تروریستهای جبهه النصره و ارتش آزاد به مراکز ارتش سوریه در اطراف شهر و فرودگاه حماه تشدید شده و پس از ورود نیروهای کمکی ارتش و حزب الله به شهر پاتک ارتش به مواضع تروریستها آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

آخرین تحولات سوریه؛
نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه در میدان مرکزی شهرک طیبه الامام واقع در حاشیه شمالی حماه

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛
بمباران مواضع تروریستها در لطامنه توسط هواپیماهای ارتش سوریه و شلیک ضدهوایی تروریستهای النصره به سوی هواپیماها

آخرین تحولات سوریه؛
درنقشه مناطق تصرف شده توسط ارتش به رنگ قرمز و اهداف آینده عملیات ارتش سوریه به رنگ زرد مشخص شده است.

بازگشت مردم حلفایا


دو روز پس از بازپس گیری شهر حلفایا واقع در شمال حماه ساکنان این شهر در حال بازگشت به منازلشان هستند. شهر حلفایا از مهمترین مراکز استقرار گروه تروریستی بین المللی جبهه النصره در حاشیه شمالی حماه بود که دو روز پیش به تصرف ارتش و دفاع وطنی سوریه و حزب الله درآمده است.

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛

تحولات میدانی جبهه دیرالزور


تلفات سنگین در حمله هوایی به پادگان آموزشی داعش

در حمله سنگین عصر روز گذشته هواپیماهای بمب افکن نیروی هوایی ارتش سوریه به پادگان آموزش نظامی گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در روستای "التبنی" واقع در حاشیه غربی شهر دیرالزور، این مرکز بطور کامل منهدم و 43 کشته و بیش از 30 نفر مجروح شدند.

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛

درمیان کشته شده های این پادگان نظامی، "اسماعیل عواد بخیت معروف به ابوحارث" فرمانده گروه ترویستی "ارتش اهل سنت و جماعت" از گروههای فعال در استانهای غربی عراق شناسایی شده است.   

تحولات میدانی ادلب


حمله انتحاری به مقر فرماندهی گروه تروریستی "جبهه انقلابیون سوریه (جبهه الثوار سوریا)"


تبعات ترور دسته جمعی فرماندهان ارشد گروه تروریستی "احرارالشام" و همچنین ترورهای عناصر جبهه النصره در روزهای اخیر همچنان ادامه دارد و موجی از ترورهای انتقام جویانه علیه فرماندهان گروههای مختلف تروریستی مخالف دولت سوریه به راه افتاده است.

در همین راستا شب گذشته در حمله 4 فرد انتحاری به مقر فرماندهی "جمال معروف فرمانده گروه تروریستی "جبهه انقلابیون سوریه" در روستای "دیرسنبل" واقع در حاشیه شهر ادلب موجب هلاکت چندین نفر از عناصر این گروه تروریستی ازجمله "خالدمعروف" فرزند فرمانده این گروه تروریستی شد. بلافاصله پس از این حمله، هواپیماهای ارتش سوریه منطقه دیرسنبل را هدف بمباران قرار داده اند.

آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛
تصویر جمال معروف فرمانده گروه تروریستی جبهه انقلابیون سوریه

گروه جبهه انقلابیون سوریه یکی از متهمان ترور فرماندهان احرار الشام و قاضی شرعی جبهه النصره در چند روز اخیر شناخته می شود و پیشتر پیش بینی می شد که این گروه و فرمانده آن یکی از اهداف حملات انتقام جویانه گروههای رقیب قرار بگیرند.

این گروه یکی از گروههای مورد حمایت حامیان تروریسم در سوریه علی الخصوص آمریکا، فرانسه، انگلیس، ترکیه و عربستان است.


در هفته های اخیر جمال معروف موضع گیریهای شدیدی علیه قدرت گرفتن گروه تروریستی تکفیری مانند داعش و جبهه النصره داشته است.

در تحولی دیگر درگیریهای شدیدی میان عناصر جبهه النصره و جبهه انقلابیون سوریه در روستای "بالعه" در حاشیه ادلب به وقوع پیوسته است.

این درگیریها پس از شبیخون دیشب گروه تروریستی جبهه النصره به یکی از مقرهای جبهه انقلابیون سوریه در روستای بالعه و هلاکت یکی از اعضای شورای فرماندهی جبهه انقلابیون سوریه بنام "قصی احمد"و اسارت "عبدالعزیزاحمد" برادر وی میان طرفین به وقوع پیوسته است.

اختلافات میان جبهه انقلابیون سوریه و جبهه النصره از دو روز پیش با ترور "ابومشاری" قاضی جبهه النصره در روستای "القنیه" از توابع شهر جسرالشغور ادلب آغاز شده و با ترور انتقام جویانه النصره وارد عرصه جدیدی شده است. در مقابل گروه تروریستی جبهه النصره نیز یک ستون تسلیحات و نیروی نظامی از شهر سلقین واقع در ریف ادلب شمالی به سمت مناطق تحت کنترل جبهه انقلابیون سوریه ارسال کرده است. در درگیریهای دو روز اخیر میان طرفین حداقل 20 نفر کشته و دهها نفر مجروح شده اند.

آخرین تحولات سوریه؛
موقعیت روستای بالعه مکان مقر فرماندهی گروه تروریستی جبهه انقلابیون سوریه

آخرین تحولات سوریه؛
تصویر دو کشته از 4 عامل انتحاری که شب گذشته به مقر فرماندهی جبهه انقلابیون سوریه حمله کرده بودند.

تحولات میدانی حسکه

همزمان با پیشروی ارتش سوریه در محله "غویران" شهر حسکه شمارش معکوس برای آزادسازی این کوی که یکی از بزرگ‌ترین کوی‌های حسکه به شمار می‌آید، آغاز شده است.

روز گذشته نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، پس از درگیری شدید با عناصر گروه تروریستی داعش بر چندین ساختمان و مجتمع در بخش غربی کوی تسلط یابند و آن را پاکسازی کنند.

"غویران" تنها محله حسکه است که در اشغال عناصر گروه تروریستی داعش قرار دارد. همچنین این منطقه به نقطه‌ای جهت حملات خمپاره‌ای و موشکی داعش علیه مناطق مسکونی شهر حسکه تبدیل شده بود که با پاکسازی آن به این حملات پایان داده می‌شود.

آخرین تحولات سوریه؛

در تحولی دیگر یک منبع میدانی ارتش سوریه اعلام کرد که شهر استراتژیک "تل حمیس" واقع در حاشیه جنوبی قامشلی در عملیات صبح امروز ارتش و نیروهای کمیته های مردمی کرد بازپس گرفته شده است.

 
القاعده شمال آفریقا با داعش بیعت کرد
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، خالد ابو سلیمان از فرماندهان گروه موسوم به «القاعده در مغرب اسلامی» در بیانیه‌ای که یکی از پایگاه‌های خبری وابسته به این گروه منتشر کرد، اعلام کرد که این گروه از القاعده جدا شده و با دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و خلیفه مسلمین «ابوبکر بغدادی» بیعت کرده است.

ابو سلیمان که اسم حقیقی‌اش «قوری عبد المالک» از تروریست‌های سرشناس الجزایری است در بیانیه خود دلیل جدا شدن از القاعده را انحراف این گروه از مسیر مبارزه عنوان کرد و تاکید کرد که نام گروهش از القاعده در مغرب اسلامی به سربازان خلافت در سرزمین الجزایر تغییر می کند.

وی مدعی شده که در حال حاضر گروهک داعش در مسیر حق قرار دارد و با آن بیعت می‌کنیم.
منبع: فارس

 
چرا عربستان در نبرد با داعش تردید دارد؟
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، روزنامه انگلیسی "گاردین" در گزارشی نوشت: مشارکت کشورهای عربی در جنگ علیه داعش، پیروزی نمادین آمریکا به شمار می آید، اما همپیمان هایی که دچار تردید هستند با آزمون های مختلفی مواجهند، ضمن اینکه یک جنگ دیگر آمریکا در خاورمیانه، در حال آغاز شدن است.

به نوشته گاردین، مشکل بر سر امکانات نظامی نیست، چرا که عربستان، امارات و قطر صدها جنگنده پیشرفته در اختیار دارند و اگرچه شورای همکاری خلیج فارس تجربه ای در هماهنگی در این گونه امور ندارد، اما جنگیدن همراه آمریکا علیه افراط گرایانی که منطقه را به هم ریخته اند، مستلزم عزمی جدی تر از اینهاست.

درخواست کمک که از سوی امارات و عربستان مطرح شد، نشانگر میزان خطرناک بودن اوضاع است و آمریکا نیز با احتیاط عمل می کند؛ زیرا ارتش عراق تجربه زیادی در تعامل با آمریکا دارد، اما کشورهای حوزه خلیج فارس چنین تجربه ای ندارند.

گاردین معتقد است تردید عربستان در همکاری با این جنگ به این دلیل است که ترجیح می دهد فقط به پیام دادن برای مبارزه با تروریسم و کمک مالی به قبایل سنی و یا آموزش مخالفان سوری بسنده کند.

به نوشته گاردین، امارات و عربستان از سوی آمریکا احساس نگرانی می کنند، زیرا بعد از نوسان های بزرگی که باراک اوباما در سیاست خود در قبال ایران و جنگ در سوریه نشان داده نمی توانند به او اعتماد کنند.

این دو کشور همچنین از این مساله نگرانند که سرکوب داعش، باعث افزایش قدرت ایران و هم پیمانانش در بغداد و دمشق شود.

پاریس پایتخت فرانسه امروز میزبان کنفرانس امنیت و صلح در عراق بود و نمایندگان بیش از 20 کشور برای بررسی همکاری بین المللی در مبارزه با تروریست های داعش در آن شرکت کردند.
منبع: العالم

 
آغاز عملیات ارتش سوریه در «دیر الزور»
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، نیروهای ارتش سوریه با انهدام پل استراتژیک و بسیار مهم «السیاسه» مهمترین و اصلی‌ترین مسیر کمک و امدادرسانی گروه تروریستی تکفیری «داعش» به شهر دیر الزور را که بر آن تسلط دارند، قطع کردند.

منابع میدانی سوری با اشاره به انهدام این پل توسط عملیاتی دقیق و از پیش برنامه‌ریزی شده تاکید کردند، با انهدام این پل کمک‌های نظامی و لجستیکی شهر دیر الزور قطع شده است.

منابع خبری وابسته به گروه‌های مسلح تکفیری نیز با بیان اینکه صدای انفجاری شدید امروز صبح اطراف شهر دیر الزور شنیده شد، تاکید کردند که این صدا ناشی از انهدام پل استراتژیک السیاسه بود که تنها راه ارتباطی مناطق تحت تصرف داعش در دیر الزور و بخش شرقی رود فرات بود که به «منطقه الجزیره» معروف است تا به این طریق شهر دیر الزور در محاصره ارتش سوریه درآید.

به این ترتیب کمک‌های نظامی و غذایی و انسانی از این پس تنها از طریق رود فرات و قایق امکان ورود به شهر دیر الزور را دارند، چراکه نیروهای ارتش سوریه بر گذرگاه‌های «عیاش» از محور غربی و «البانوراما» از محور جنوبی و «هرابش» از محور شرقی تسلط دارد تا به این طریق شهر دیر الزور وارد محاصره زمینی شود.

از داخل شهر نیز خبر می‌رسد، یگان‌های ارتش سوریه با عناصر تکفیری داعش در کوی «الجبیله» و منطقه «الردیسات» شهر دیر الزور درگیر شده تا به موازات آن یگان توپخانه ارتش سوریه نیز مواضع این گروه‌ها در این شهر را هدف گرفته و منهدم کنند و ده‌ها تروریست را به هلاکت رسانده و زخمی کنند.

در همین راستا نیروهای ارتش سوریه تونلی به طول 80 متر را که گروه‌های مسلح از آن برای نقل و انتقال خود و تجهیزات نظامی و کمک‌های امدادیشان در کوی «العرفی» شهر دیر الزور استفاده می‌کردند، را منهدم کردند.

از کوی «الحویقه» در شهر دیر الزور نیز خبر می‌رسد که این کوی در معرض گلوله باران شدید ارتش سوریه قرار دارد. در حالی‌که نیروی هوایی ارتش سوریه نیز حملاتی را علیه مواضع گروه‌های مسلح در کوی «الصناعه» هدف قرار داد و دو کوی الجبیله و الرشدیه شاهد درگیری‌های شدید و سخت بین نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های مسلح تروریستی است.
منبع: فارس

 
اعتراف آمریکا به مذاکره با ایران در خصوص داعش
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: آمریکا در خصوص داعش با ایران مذاکراتی داشته است.

وی افزود: آمریکا برنامه‌ای برای تبادل اطلاعات یا هماهنگی اقدام نظامی در عراق با ایران ندارد.

جزئیات بیشتری از سخنان سخنگوی کاخ سفید هنوز منتشر نشده است.
منبع: فارس

 
حمله شیمیایی داعش به جنوب تکریت
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری البغدادیه نیوز، در این حمله که عصر امروز (دوشنبه) با موشک های حاوی گاز کلر انجام شد، افزون بر 60 تن دچار خفگی و مسمومیت شده اند.

اهالی ضلوعیه خواستار اقدام فوری دولت برای رساندن مصدومان این حمله به بیمارستان های بغداد شدند.

منطقه ضلوعیه در جنوب تکریت نزدیک دوماه است که توسط تروریست های داعش در محاصره است.

گروه تروریستی داعش که با حمایت غرب و برخی از کشورهای عربی منطقه ایجاد شده، در سوریه و عراق مرتکب جنایات هولناکی شده است.

منبع: ایرنا

 
شهادت یک دختر یمنی به ضرب گلوله
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از روزنامه یمنی «الاولی»، یک دختر یمنی روز گذشته به ضرب گلوله نظامیان ارتش در شهر «حوطه» استان لحج به شهادت رسید.

یک منبع امنیتی یمن به روزنامه «الاولی» گفته که نیروهای ارتش از ساعت 6 صبح روز گذشته به برخی از مناطق شهر الحوطه یورش برده و هشت نفر از مظنونان به دست داشت در ترور فرماندن امنیتی و نظامی این شهر را بازداشت کردند.

به گفته این منبع امنیتی، این دختر 30 ساله در حمله نظامیان به منازل مسکونی در شهر الحوطه از ناحیه گردن هدف تیراندازی نظامیان قرار گرفت.

شبکه خبری العالم گزارش داد که در تیراندازی هفته گذشته نیروهای امنیتی یمن به معترضان در صنعا بیش از 100 تن کشته و زخمی شدند.

منابع خبری یمن گزارش دادند که در حملات هفته گذشته نظامیان یمنی به معترضان در صنعا بیش از 10 نفر به شهادت رسیدند.
منبع: فارس

 
خطرناک‌ترین سردار ایرانی در نبرد با داعش
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، طی روزهای اخیر و در پی اعلام راهبرد جدید دولت آمریکا علیه داعش، رسانه ها به پوشش اخبار تلاش های غرب برای تشکیل یک ائتلاف به اصطلاح بین المللی به این منظور پرداخته اند. در همین راستا و با رویکردی متفاوت هفته نامه اشپیگل به نقش ایران در این مبارزه اشاره کرده و به ویژه از یک سردار ایرانی نام برده است.

به نوشته این هفته نامه سردار "قاسم سلیمانی" را باید خطرناک ترین سردار ایرانی در مقابله با تروریست های داعش دانست. در این مطلب آمده است: قاسم سلیمانی از آن دسته از فرماندهان نیست که در خانه بنشیند و نیروهایش در خط مقدم نبرد باشند. وی فرمانده نیروهای سپاه قدس است که همان "یگان نیروهای ویژه" در عملیات برون مرزی سپاه پاسداران به شمار می رود.

اشپیگل با اذعان به شجاعت سردار سلیمانی می افزاید: نام این سردار ایرانی 57 ساله در عملیات نظامی علیه داعش در آمرلی عراق بر سر زبان ها افتاد. وی با یک بالگرد از مواضع خطرناک تروریست های داعش عبور کرده و به منطقه رفت. گروه های مسلح شیعی توانستند پس از دو ماه مقاومت، آمرلی را از محاصره تروریست ها در آوردند. به این ترتیب برای نخستین بار یک شهر در عراق در برابر حمله تروریست ها ایستاد که این یک موفقیت بزرگ برای سلیمانی است.

در ادامه این مطلب به ویدیوهای منتشر شده از شادی مردم عراق به خاطر شکستن محاصره آمرلی در یوتیوب اشاره و تاکید شده است سلیمانی با این پیروزی به یک قهرمان تبدیل شده و لقب خطرناک ترین سردار ایرانی را از آن خود کرده است. بر این اساس سلیمانی با شخصیتی شجاع، بی پروا و بلند پرواز و هوشمند دارایی جاذبه ای بی حد و حصر است.
منبع: مهر

 
اطلاعیه دفتر رهبری در پایان دوران بستری رهبر انقلاب
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، دفتر مقام معظم رهبری در پایان دوران بستری رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیمارستان و سلامتی و بهبود کامل ایشان با صدور اطلاعیه‌ای، مراتب تشکر و سپاس خود را از عموم ملت شریف و انقلابی ایران، علما، شخصیتها و مسئولان داخلی و خارجی اعلام و تأکید کرد: این ابراز احساسات صادقانه و خالصانه جلوه‌های پرشکوه و وصف‌ناپذیر دیگری از دلدادگی به انقـلاب اسلامی و رهبری معظم و معزز آن را به نمایش گذاشت.


متن اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
در پی بستری شدن رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی در بیمارستان برای انجام عمل جراحی، ملت مؤمن و شریف و انقلابی ایران اسلامی در گوشه و کنار کشور با دعا و نیایشهای صادقانه و خالصانه و برگزاری مراسم توسل و پیامهای فراوان و پرشور و آکنده از مهر و بزرگواری خود جلوه‌های پرشکوه و وصف‌ناپذیر دیگری از دلدادگی به انقـلاب اسلامی و رهبری معظم و معزز آن، به نمایش گذاشتند.

اکنون که به برکت ادعیه‌ی خالصانه ملت و صالحان و اخیار، معظم‌له با سلامتی کامل بیمارستان را ترک کرده‌اند جبهه سپاس به پیشگاه حضرت احدیت جلّ‌وعلا می‌سائیم و از عموم ملت مؤمن و قدرشناس ایران اسلامی به ویژه از مراجع عالیقدر، علما و فضلای گرانقدر، رؤسای محترم قوای سه‌گانه و رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر مقامات و مسئولان لشکری و کشوری، مجموعه‌های سیاسی و روحانی و تشکلهای دانشجوئی و انقلابی، خانواده معظم شهیدان و ایثارگران، دانشگاهیان، فرهنگیان، هنرمندان، ورزشکاران و سایر اقشار که با حضور در بیمارستان و یا اعزام نماینده و یا با ارسال پیامهای محبت‌آمیز اظهار لطف کردند و یا ابراز علاقه برای حضور در بیمارستان نمودند، همچنین از رهبران نهضتهای مقاومت اسلامی خصوصاً دبیرکل محترم حزب‌الله لبنان و سران و مسئولان کشورها که با ارسال پیام از بهبودی و سلامتی رهبر انقلاب اسلامی اظهار خرسندی کردند، و سایر علاقمندان به انقلاب و نظام اسلامی در خارج از کشور صمیمانه تشکر و سپاسگزاری میکنیم.

در پایان شایسته است از مجموعه درمانی شامل پزشکان و جراحان و پرستاران و سایر کارکنان بیمارستان که در این مدت با اقدامات خود توانستند این کار را به احسن وجه به انجام رسانده و از ملت شریف ایران رفع نگرانی کنند صمیمانه تشکر کرده و از خداوند متعال عزت و سربلندی و تداوم توفیقات ملت بزرگ ایران اسلامی را مسئلت می‌کنیم.
دفتر مقام معظم رهبری
24 شهریور 1393

 
تصاویر/مبارزه علیه داعش
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
مردم سراسر عراق با لبیک به درخواست مرجعیت، دوشادوش ارتش وارد نبرد با تروریست‌های داعش شدند.

 
رهبر انقلاب پس‌از ترخیص‌از بیمارستان:
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی

تفریحم در بیمارستان خواندن سخنان مقامات آمریکایی بود/

 

 

 

تشکیل ائتلاف با عنوان مبارزه با داعش پوچ، تو خالی و جهت‌دار است

تفریحم در بیمارستان خواندن سخنان مقامات آمریکایی بود/ تشکیل ائتلاف با عنوان مبارزه با داعش پوچ، تو خالی و جهت‌دار استبه گزارش مشرق،  حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) پس از پایان دوران بستری در بیمارستان و بهبود کامل، از بیمارستان مرخص شدند.

رهبر انقلاب اسلامی قبل از ترک بیمارستان، در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر، ضمن ابراز رضایت از عمل جراحی و دوره درمانی پس از آن گفتند: اکنون با سلامت کامل جسمی و نشاط روحی در حال بازگشت به منزل هستم اما از حجم عظیم محبت‌ها و ملاطفت‌هایی که در این چند روز نسبت به این حقیر انجام شد، احساس شرمندگی و سنگینی بر دوش خود می‌کنم.

ایشان با اظهار قدردانی و تشکر فراوان از محبت‌های فراوان قشرهای مختلف مردم، مراجع و علمای محترم، شخصیت‌ها، مدیران برجسته کشور، سیاسیون، هنرمندان و ورزشکاران افزودند: علاوه بر اظهار محبت مردم کشورمان، ملت‌های دیگر نیز اظهار لطف فراوانی کردند که بار دیگر نشان دهنده‌ تاکید همیشگی بنده مبنی بر اینکه ملت ایران، در میان ملت‌های دیگر دارای عمق راهبردی است.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: هیچ نظام و کشوری را سراغ نداریم که خارج از مرزهای خود دارای چنین ریشه‌ها و پیوندهای عاطفی، اعتقادی و ایمانی با ملت‌های دیگر باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با تشکر فراوان از کادر پزشکی و درمانی و پرستاران بیمارستان محل بستری خود، خاطرنشان کردند: انسان هنگامی که علم و دانش بالا و توانایی‌ها و تبحر پزشکان و کادر درمانی و پرستاران کشور را مشاهده می‌کند، به وجود چنین ثروت عظیم انسانی در بخش سلامت و بهداشت که یکی از اساسی‌ترین و حیاتی‌ترین بخش‌های زندگی مردم و جامعه است، به خود می‌بالد و افتخار می‌کند.

ایشان در بخش دیگری از این مصاحبه، نکته دیگری را نیز مطرح کردند و گفتند: من در این چند روزی که در بیمارستان بستری بودم، یک تفریح داشتم که عبارت بود از شنیدن صحبت‌های مقامات آمریکایی در زمینه‌ی مبارزه! با داعش، که واقعاً مایه‌ی تفریح بود.

رهبر انقلاب اسلامی، اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص مبارزه با داعش را پوچ، توخالی و جهت‌دار خواندند و با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه و سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که صراحتاً اعلام کردند از ایران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهند کرد، افزودند: اینکه آمریکا از ایران برای حضور در یک کار خلاف و غلط دسته جمعی مایوس می‌شود، مایه‌ی افتخار ما است و افتخاری بالاتر از این، برای خود نمی‌دانیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، سپس به منظور نشان دادن دروغ‌گویی آمریکایی‌ها برای مبارزه با داعش، جزئیاتی را از پشت پرده این ماجرا بیان کردند.

ایشان گفتند: در همان روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما در عراق می‌خواهد که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در خصوص داعش داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم و گفتم، در این قضیه ما با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده‌ای دارند و چگونه امکان دارد که در چنین شرایطی ما با آمریکایی‌ها همکاری کنیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان چند روز پیش وزیر امور خارجه آمریکا و اعلام این موضوع که ما از ایران برای ائتلاف بر ضد داعش دعوت نمی‌کنیم، خاطرنشان کردند: همین وزیر امور خارجه آمریکا، شخصاً به آقای دکتر ظریف درخواست داده بود که بیایید در قضیه داعش با ما همکاری کنید اما دکتر ظریف درخواست او را رد کرده بود.

ایشان افزودند: حتی معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم که یک زن است و همه او را می‌شناسند، در مذاکرات با آقای عراقچی، بار دیگر این درخواست را تکرار کرد اما آقای عراقچی نیز درخواست وی را رد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آمریکا در خصوص مبارزه با داعش، گفتند: اکنون آنها به دروغ می‌گویند که ما ایران را در ائتلاف شرکت نخواهیم داد در حالی که ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنین ائتلافی اعلام کرده بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: آمریکایی‌ها قبلاً نیز با سر و صدای فراوان و با حضور چندین کشور، یک ائتلاف بر ضد سوریه تشکیل دادند اما هیچ غلطی نتوانستند بکنند و در مورد عراق نیز وضعیت به همین‌گونه خواهد بود.

ایشان با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها قصد اقدام جدی بر ضد داعش ندارند، افزودند: خود آمریکایی‌ها و حتی خود داعشی‌ها به خوبی می‌دانند حرکتی که در عراق، کمر داعش را شکست، اقدام آمریکا نبود، بلکه اقدام نیروهای مردمی و ارتش عراق بود که مبارزه با داعش را به خوبی فرا گرفته بودند و ضربات جدی به آن وارد کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه ضربات نیروهای مردمی و ارتش عراق به داعش ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کردند: واقعیت آن است که آمریکایی‌ها به دنبال بهانه‌ای هستند تا همان کاری را که در پاکستان انجام می‌دهند و با وجود دولت مستقر و ارتش قوی، بدون اجازه وارد خاک این کشور می‌شوند و نقاط مختلف را بمباران می‌کنند در عراق و سوریه انجام دهند.

ایشان تاکید کردند: آمریکایی‌ها بدانند که اگر چنین کاری را انجام دهند، همان مشکلاتی که در ده سال گذشته بر سر راهشان در عراق به وجود آمد، بار دیگر به وجود خواهد آمد.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان مصاحبه خود گفتند: به هر حال در این چند روز، صحبت‌های مقامات آمریکایی یک تفریح بر روی تخت بیمارستان بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای امروز پیش از ترک بیمارستان با حضور در جمع کادر درمانی و پرستاران از نزدیک از آنان تشکر کردند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین پیش از ترک بیمارستان، از آیت الله مهدوی‌کنی رییس مجلس خبرگان نیز عیادت کردند.


منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری


 
حکم پرونده "م. ر" ابلاغ شد
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، "محسن افتخاری" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده "م. ر" اظهار داشت: رای این پرونده صبح امروز از شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به وکیل مدافع "م. ر" ابلاغ شد.

سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهراندرباره جزئیات رای صادره تصریح کرد: از بیان جزئیات معذورم.
 
گفتنی است؛ اوایل صبح  روز( 21 مرداد ماه) یکی از سایت‌های خبری مدعی شده که بر اساس شنیده‌ها "م.ر" به ۵ سال حبس و بازگرداندن مبلغ ۸ و نیم میلیارد تومان جریمه نقدی محکوم شده است و ظاهرا این حکم در مرحله بدوی است و هنوز قطعی نشده است  و این در حالی بود که طی همان روز سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران ضمن اظهار بی‌اطلاعی از انتشار خبر صدور حکم "م.ر" محکومیت "م.ر" را به موارد فوق تکذیب کرد.
 
لازم به ذکر است؛ دادستانی تهران چهاردهم دی ماه سال ۱۳۹۲ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که از "م.ر" تحقیق به عمل آمده و با صدور قرار وثیقه‌ مناسب و تأمین آن، آزاد است.


رحیمی با فرض عدم صدور حکم نامه‌ای نوشته در حالی که حکم وی در دادگاه صادر شده است

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه، درباره اینکه اخیرا معاون اول رئیس‌جمهور سابق آقای محمدرضا رحیمی نامه‌ای خطاب به رئیس دستگاه قضا نوشته است مفاد این نامه و همچنین پاسخ دستگاه قضا به آن چیست گفت: ایشان با فرض اینکه محکومیتی برای وی صادر نشده است این نامه را نوشتند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: اما این در حالی است که حکم محکومیت برای این فرد از سوی دادگاه بدوی صادر شده است و لذا سالبه به انتفاء موضوع است.

سالبه به انتفاء موضوع یعنی وقتی مقدمه یک چیز منتفی میشود خود اون چیز هم منتفی است.


 
هلاکت داعشی‌ها در انفجار کاخ صدام
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، یک منبع محلی در استان صلاح الدین می گوید بر اثر انفجار در یکی از کاخ های مجتمع ریاست جمهوری در تکریت ده ها تن از تروریست های داعشی ها به هلاکت رسیدند. تروریست ها در حال بمبگذاری کاخ بودند که این حادثه رخ داد.

منابع مطلع می گویند، انفجار بسیار قوی بوده و صدای آن در همه قسمت های تکریت شنیده شده، اما هنوز از شدت خسارات وارد شده به این کاخ اطلاعی در دسترس نیست.

از زمان سیطره تروریست ها بر مناطقی در شمال و غرب عراق در 10 ژوئن، استان هایی نظیر نینوا و صلاح الدین شاهد عملیات نظامی هستند. استان الانبار نیز تحت تاثیر حملات داعش قرار گرفته و صحنه درگیری نیروهای عراقی با تروریست ها است.
منبع: العالم

 
شهید محمودرضا بیضایی مدافع حرم در قبر
ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

شهید محمودرضا بیضایی مدافع حرم در قبر

 

دانلود


 
شهید محمودرضا بیضایی مدافع حرم در قبر
ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

شهید محمودرضا بیضایی مدافع حرم در قبر

 

دانلود


 
روایت ابوترابی‌فرد از عمل نکردن احمدی‌نژاد به قولش در یکشنبه سیاه
ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، 4 دوره نمایندگی مجلس و نشستن های پی در پی بر صندلی نایب رییس مجلس او را متفاوت از سالهای اولیه حضورش در بهارستان کرده است، سال هایی که نامش بیشتر زیر سایه نام برادر آزاده و شهیدش تعریف می شد اما این روزها حاج آقا ابوترابی فرد، آنقدر وزنه و جایگاه سیاسی دارد که هر بار با آرا بالا بر کرسی نایب رییسی مجلس تکیه بزند، گرچه گاهی زمزمه‌های کاندیدا شدن او برای ریاست مجلس هم مطرح می شد اما خود او تاکید دارد که در همین جایگاه نایب رییسی بیشتر به مجلس کمک خواهد کرد.

جایگاهی که به او اعتبار ریش سفید بودن را هم داده است تا چپ و راست مجلس حتی آنانی که با صفت تندرو شناخته می شوند در مقابل او ساکت باشند و سر به زیر.

«احتیاط و محافظه کاری» اما شاید درس بزرگ سال‌ها سیاست ورزی به او بوده است، آنجا که با طمانینه و دقت کلمات را به کار می برد یا تاکید دارد خیلی مسائل نباید باز شود یا با خنده از کنار سوالات ما می گذرد...

گفتگوی کوتاه و چند دقیقه ای ما با نایب رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه یکی از جلسات علنی مجلس برگزار شد و و کمبود وقت مانع از پاسخگویی او به بسیاری از سوالات پرسیده یا ناپرسیده ما شد.

مشروح بخش اول این مصاحبه را در ادامه مطالعه فرمایید، بخش دوم این گفتگو که به صورت کتبی انجام شده است طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.


***

آقای ابوترابی! قبول دارید که اصولگرایان با بحران شیخوخیت مواجه شده‌اند، خصوصا بعد از بیماری آیت الله مهدوی کنی به نظر می رسد که این جریان با مشکل جدی در محوریت روحانیت خود روبرو شده است؟
امیدواریم خدای متعال سلامتی کامل به ایشان مرحمت کنند ولی با توجه به جایگاه ممتاز، فاخر، علمی، سیاسی، مدیریتی و اخلاقی آیت الله مهدوی کنی و حضور تعیین کننده این شخصیت برجسته علمی و روحانی در عرصه مسائل سیاسی خصوصا رهبری، مدیریت و انسجام بخشی جریان های سیاسی به طور عام و اصولگرایان به طور خاص طبیعی است که عدم حضور موثر ایشان ماه‌های گذشته برای فضای سیاسی کشور، جامعه روحانیت و اصولگرایان یک ضایعه بزرگی باشد. امیدواریم با سلامتی ایشان، همچنان از وجود این نعمت بهره‌مند باشیم.

در خصوص نقش ایشان و حقیقت تاثیرگذاریشان در شیخوخیت اصولگرایان نمی توان تردیدی داشت اما همیشه کشور و نهادهای سیاسی کشور از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بسیار بالایی برخوردار بوده و هستند که این ظرفیت‌ها این امکان را به آنها داده است که بتوانند در برخورد با یک چنین حوادثی، فضا را مدیریت کنند و به بازسازی و نوسازی خود بپردازند و با الهام از تجارب گذشته آینده خود را بهتر رقم بزنند.

امیدواریم که جریان سیاسی اصولگرا هم از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه خود به خوبی استفاده کند، مهم استفاده از این ظرفیت‌ها و داشتن برنامه برای ایفای نقش بهتر است.

این محور و ظرفیتی که می فرمایید مثلا می تواند آیت‌الله موحدی کرمانی باشد؟
آیت الله موحدی کرمانی یک چهره برجسته و شناخته شده در عرصه دانش و سیاست هستند و امروز هم به عنوان قائم مقام دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در محضر ایشان هستیم. طبیعتا ایشان می‌تواند در این عرصه نقش مهمی داشته باشند. با توجه به ارتباط نزدیک جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جایگاه فاخر علمی و سیاسی نهاد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در کشور امیدواریم که در سایه تعامل و ارتباط مطلوب و استفاده از ظرفیت‌هایی که اصولگرایان از آن برخوردار هستند بتوانیم در آینده شاهد ایفای نقش موثر این جریان موثر سیاسی کشور در کنار دیگر جریانات سیاسی درون نظام در راستای ارتقای کارایی نظام و افزایش مشارکت سیاسی موثر مردم باشیم.

تشکل‌های اصولگرا در چند انتخابات اخیر که شخص آیت الله مهدوی کنی و جامعه مدرسین هم نقش آفرین بودند چندان دور هم ننشستند، مخصوصا دوستان جبهه پایداری دور میز وحدت این بزرگان قرار نگرفتند. شما پایداری‌ها را در دسته‌بندی‌های جریان اصولگرا خصوصا تندروهای این جریان می دانید؟ و اینکه فکر می کنید این تشکل سیاسی زیر بار آن ظرفیت شیخوخیتی که عنوان کردید خواهد رفت؟ اصلا می توان امیدوار بود اصولگرایان بعد از مدت ها به وحدت برسند؟
ظرفیت‌های نهادها و گروه‌های سیاسی و شاکله رفتار آنها متفاوت است، ما از آن تعبیر به تفاوت سلایق، رفتارها و نگاه‌ها به مسائل کشور و مسائل بین المللی می‌کنیم. اینها واقعیاتی است که همیشه در جوامع بشری و جوامعی که از یک فضای باز سیاسی بهره مند هستند وجود داشته است و در کشور ما هم عمدتا به دلیل فضای باز و کاملا آزاد سیاسی شاهد تجلی و بروز روشن و شفاف رفتارها، تفکرها و اندیشه ها هستیم. البته آنچه در نظام سیاسی انتظار می رود این است که این اندیشه و تفکر و نوع نگاه و رفتار با آموزه‌های دینی و اخلاقی انطباق بیشتری داشته و نزدیک تر باشد. باید برای این منظور و مهم تلاش کرد و به یک نقطه مطلوب از منظر آموزه‌های دینی رسید.

لذا در بین اصولگرایان هم با این اختلاف سلایق، رفتار و گفتار روبرو هستیم مهم این است که دغدغه ها برای اعتلا و اقتدار نظام باشد. منتهی گاهی این دغدغه‌ها با ادبیات متفاوتی بیان می‌شود. به گمان من می‌توانیم در چارچوب مصالح کلی نظام و آموزه‌های دینی و اسلامی و خطوطی که امام بزرگوار و رهبری معظم انقلاب تعریف و تبیین نمودند به یک تعامل نزدیک و همکاری مشترک رسید و سطح تاثیرگذاری را در روند امور کشور ارتقا بخشید.

ابوترابی فرد

 

اینکه می گویید از همه ظرفیت‌ها باید استفاده شود، به طور مثال در محدوده این ظرفیت ها فردی مثل احمدی نژاد هم قرار می‌گیرد؟
افرادی که در این طیف تعریف شوند و بر اصول و مبانی هم الزام اعتقادی و رفتاری داشته باشند می‌توان از ظرفیت هایشان استفاده کرد.

یک پاسخ صریح بدهید آقای ابوترابی، خیلی از دوستان اصولگرا، آقای احمدی نژاد را دیگر جزو طیف خودشان نمی دانند شما ایشان را در دایره اصولگرایی می دانید یا نه؟
رفتارهای افراد است که این جایگاه‌ها را تعیین می کند، اراده من و شما در آن تاثیری ندارد، این نیست که من اراده کنم و فردی در جایگاهی قرار گیرد. فرض کنید اگر آیت الله مهدوی کنی در این جایگاه قرار دارند به واسطه رفتار مبتنی بر مبانی است که در طول نیم قرن تجربه سیاسی بدست آمده است.

براساس همین نگاهی که مطرح کردید، از زمانیکه آقای روحانی روی کار آمدند خیلی روی اصولگرا یا اصلاح طلب بودن ایشان صحبت می شود، شما ایشان را وابسته به کدام طیف می دانید؟
آقای روحانی عضو جامعه روحانیت مبارز هستند و خود ایشان هم این را قبول دارند از این زاویه اگر نگاه کنیم خب طبیعتا جامعه روحانیت مبارز در طیف اصولگرایان تعریف می شود.

رفتار ایشان را اصولگرایانه می دانید؟
بالاخره رفتار ایشان رفتاری است که امروز در هر دو طیف یک موقعیت قابل قبولی دارند.

با همان قاعده قبلی که فرمودید که رفتار افراد جایگاه شان را تعیین می کند، ایشان الان جایگاه مطلوبی در بین اصولگرایان دارند؟
به نظرم نقش ایشان در فضای مدیریتی کشور و تصمیمات‌شان می‌تواند در ارتقا و کاهش این جایگاه ایفای نقش کند. خودم انتظارم این است که نوع تصمیم و رفتار و مدیریت ایشان این جایگاه را ارتقا ببخشد.

در یک سال اخیر این تصمیمات و رفتارها ارتقا بخش بوده یا...

مدیریت اجرایی کشور بویژه در شرایط فعلی کاری بسیار دشوار و پرفراز و نشیب است. نوع گفتمان،‌ تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند در ارتقا و این جایگاه نقش مهمی ایفاء نماید. شخصا از تلاش بی وقفه ایشان و همکاران محترمشان تشکر دارم و از نگاه ویژه ایشان نسبت به جایگاه رفیع رهبری تقدیر می نمایم.

ابوترابی فرد

 

به بحث قبلی برگردیم، آیت الله یزدی بعد از انتخابات صریحا از همکاری نکردن آیت الله مصباح با تصمیمات جامعتین گلایه کردند؟ به نظر می رسد تلاش هایی صورت می گیرد که آیت الله مصباح را به عنوان یک ضلع سوم در تصمیم گیری های جامعتین دخیل باشند؟
گاهی در برخی حوزه‌ها و رویدادها ممکن است شرایطی پیش بیاید و شرایط احیانا از سوی برخی مورد نقد باشد اما در یک فضای کلی قابل بازنگری و قابل ارتقا است.

این اصلاح را متوجه این به اصطلاح ضلع سوم می دانید یا ....
کلا در یک سری رویدادها و حوادث اجتماعی ممکن است با یک شرایط ویژه ای روبرو شوید و بعد هم این شرایط کاملا اصلاح شود و رفتار مطلوب تری تبدیل شود. همیشه در رویدادهای سیاسی و اجتماعی شامل این رویدادها هستیم.

اگر بخواهید شخصا این سه ضلع شدن و معرفی کاندیدای مجزا توسط ضلع سوم و همرنگ نشدن با دو سر دیگر را تحلیل کنید نظر شخصی شما چیست؟
ممکن است در مقطعی با توجه به نوع نگاه و برداشت از فضای سیاسی کشور شاهد تصمیم های متفاوتی در یک جریان سیاسی باشیم اما در شرایط متفاوت هم این نگاه و دریافت و برداشت قابل تغییر است.

ولی این تشخیص و نگاه برای شما اصولگرایان خیلی هزینه داشته است؟ به نظر می رسد عادت کردید که این هزینه ها را بدهید و از کنارش عبور کنید؟
فضای سیاسی کشور یک فضای سیاسی باز و آزادی است، فضای بسته و خط کشی شده نیست. در این فضا آثاری دارد و باید آثار آن را هم پذیرفت و در مجموع هم این فضا به اعتلا و رشد و تعالی کشور کمک می‌کند، فضاهای بسته آثار کوتاه مدتی دارد ولی در بلند مدت آثار قابل قبولی نخواهد داشت.

همین فضای مردمسالاری دینی کشور از نگاه برخی مورد نقد است و خروجی آن را نمی پذیرند و نامش را هزینه می گذارند اما این درست نیست. چرا که این فضا به پایداری، ماندگاری و اقتدار و ثبات نظام کمک می کند، هرچند در یک مقطعی ممکن است آثارش از نظر برخی مورد نقد باشد. اما خروجی این نظام ماندگاری و پایداری و رسیدن به نقطه های اقتدار بالاتر است.

ولی نمی توان انکار کرد که اصولگرایان امروز با بحران تندروها درگیر هستند، بحرانی که زمانی اصلاح طبان را از قدرت کنار زد و شاید در انتخابات مجلس دهم گریبانگیر اصولگرایان هم بشود؟
نمی توان از آن تعبیر به بحران کرد، رفتارها قابل تعدیل است و تجارب سیاسی کمک خواهد کرد تا با نزدیک شدن دیدگاه ها و تعدیل رفتارها فضا برای رسیدن به نتایج مطلوب تر فراهم شود. نگاه من خیلی ناظر به یک طیف خاص اصولگرا یا اصلاح طلب یا جریان سیاسی نیست. اینها مباحث کلان نظام است و در کلیت فضای سیاسی کشور حرکت برای رسیدن به نقطه‌های بلوغ و رشد و استحکام و انسجام بالاتر است.

آقای ابوترابی! نکته ای که پیرامون شما وجود دارد این است که شاید برای روسای مجلس هفتم و هشتم چه آقای حداد و چه اقای لاریجانی گاهی حتی مهم نبود اگر به جای محمدرضا باهنر، شهاب الدین صدر را کنار دست خودشان ببیند ولی به نظر می آید حضور شما در هیئت رییسه و ایفای نقش ریش سفیدی در مجلس اهمیت بیشتری برای روسای مجلس دارد تا از این نقش میان داری شما برای حل و فصل کردن برخی اختلافات درون پارلمانی بهره ببرند.
من به عنوان کوچک ترین در خدمت همکاران ارجمندم در مجلس و هیئت رییسه در این ادوار بودم. نگاه من معطوف به این است که ما باید از تمام ظرفیت نهاد قانونگذاری برای ارتقا کارایی مجلس استفاده کنیم. اگر نگاه معطوف به استفاده از تمام ظرفیت‌ها نباشد به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم. لازمه استفاده از تمام ظرفیت هم حفظ جایگاه‌های افراد و توجه به توانایی و چشم پوشی از کاستی ها و ضعف ها است.

گاهی نگاه معطوف به کاستی و ضعف است در این صورت انسان باید خودش را نماد همه ضعف‌ها بداند، گاهی نگاه معطوف به نقاط قوت و توانایی‌ها است در این صورت افرادی هستند که نقاط برجسته‌ای از توانایی‌ها را دارند. اگر ما تلاش کنیم که به آن قسمت پر لیوان توجه داشته باشیم نه آن قسمت خالی آن به نظرم بسیاری از مسائل قابل حل است. افراد همیشه نقاط قوت دارند که از آن نقاط می‌توان به خوبی استفاده کرد. خود انسان همیشه نقاط ضعف را دارد که باید با نگاه به آنها به اصلاح ضعف خویش بپردازد.

من آراسته به این ویژگی که می‌گویم نیستم اما تمایلم این بوده و هست که در این مسیر حرکت کنم. با این نگاه مجموعه همکاران ارجمند در مجلس را یک مجموعه دارای ظرفیت برای ارتقای کارایی مجلس می ببینم. در نتیجه باید تلاش نمود که این نیروها به هم افزایی یکدیگر کمک بنمایند. لذا حقیر مشی ام این بوده که هم افزایی را در مجلس ارتقا ببخشم. و در راستای افزایش هم افزایی و افزایش کارایی قدمی را بردارم. از همین زاویه در خدمت هیئت رییسه و مجموعه همکاران بودم.

چرا خودتان کاندیدای ریاست نمی شوید؟

احساسم این است که باید برای کارآیی مجلس و انجام بهتر امور تلاش کرد فکر می کنم در شرایط فعلی بهتر می توان به ارتقا و پیشرفت و هم افزایی نمایندگان کمک کرد لذا در همین حوزه در خدمت همکاران هستم.

ابوترابی فرد

 

زمانی آقای باهنر عنوان کرده بودند با اینکه در مجلس هفتم رای شان بالاتر از اقای حداد بود یک مصلحت اندیشی بود که ایشان برای ریاست کاندیدا نشود، این مصلحت اندیشی یا یک توافق نانوشته بین شما و اقای لاریجانی هم در این سال ها وجود داشته است؟ چون شما در جایگاه نایب رییسی گاها آرا بالایی را کسب کردید که می توانست شما را وسوسه کند برای ریاست مجلس هم کاندیدا شوید؟
نه به این معنا توافق یا مصلحت اندیشی نبوده است. من به عنوان برادر کوچکی در خدمت برادران بزرگوارم در مجلس بودم و انشاءا... هستم.

درباره همین نقش ریش سفیدی اگر بخواهیم بحث را پیش ببریم، یکی از مواردی که از شما خیلی صحبت شد همان یکشنبه سیاه مجلس است، شما از قبل در جریان بودید که قرار است آقای احمدی نژاد چه کاری بکند؟ اقدامی کردید که این اتفاق نیفتد؟ البته کلیاتی از تلاش شما گفته شده اما جزئیات آن را برای ما بگویید.
خیلی پرداختن به این حواشی شاید مفید نباشد. اما من از همه توانم در آن فاصله زمانی یعنی از هنگامی که اطلاع پیدا کردم قرار است این اتفاق بیفتد برای منتفی کردن آن استفاده کردم تا...

چه زمانی اطلاع پیدا کردید؟
فاصله زیادی نبود و تا دقایق آخر تلاش کردم که با فضایی که موجب کاهش وزن مدیریتی و اخلاقی دستگاه اجرایی و قانون گذاری باشد مواجه نشویم.

عمدا به شما گفتند که به گوش آقای لاریجانی برسانید و بتوانید آن موضوع را مدیریت کنید یا....؟
نه به این عنوان نبود ولی طی جلساتی که از قبل داشتیم در جریان کلیت امر و این موضوع قرار گرفتم و از همان لحظه هم از همه تلاشم برای اینکه حوادثی که شان و منزلت مجلس و دولت را کاهش دهد رخ ندهد استفاده کردم.

آقای احمدی نژاد آن روز خیلی از شما هزینه کرد، گفت آقای ابوترابی از من خواستند این کار را نکنم ولی باز هم این کار را کرد، در آن تعاملی که بین شما و ایشان صورت گرفته بود چه چیزی به شما گفته بودند؟ قولی داده بودند؟
گفتند که دیگر مطرح نمی کنند.

ولی فیلم را پخش کردند؟ چه اتفاقی افتاد؟
مطرح شد دیگر. (خنده)

حاج آقا آن روز، خیلی روز تاریخی در روابط دو قوه بود که هنوز هم ابهاماتی پیرامون آن وجود دارد، نمی خواهید بازش کنید؟
نه خیلی باز نشود بهتر است.

اصلاح طلبان عنوان می‎کنند که حالا که شما اصولگرایان دولت را اذیت می کنید ما هم در انتخابات مجلس تلافی می کنیم؟ اولا قبول دارید که مجلس دولت را اذیت می کند یا نه و فکر می‌کنید این اتفاق بیفتد و اصلاح طلبان اکثریت مجلس بعدی را در اختیار بگیرند؟ اصولگرایان برنامه ای برای مقابله با این موضوع دارند؟
تحلیل و برداشت من در طول ادواری که در مجلس حضور داشتم همیشه این بوده است که کلیت مجلس اراده همکاری و تعامل با دستگاه اجرایی دارد. و در این مسیر قدم بر می دارد.

نکته بعدی اینکه تحلیل و برداشتم این بوده و امروز هم این است که نقش دستگاه اجرایی یعنی دولت و در راس آن ریاست جمهوری و مرحله بعدی وزرا در افزایش این تعامل بسیار تعیین کننده است و توصیه‌ام به دولت ها همیشه این بوده است که از این ظرفیت استفاده شود و با برنامه ریزی درست در دولت بطور خاص برای استفاده از ظرفیت مجلس، کمیسیونهای تخصصی و تعامل منطقی و رسیدن به راهبرد مشترک برای برون رفت از مسائل کلان و ملی تلاش کنند.

امیدواریم که دولت محترم از این ظرفیت خوب استفاده کند و رفتار اینجانب را اگر در راستای تعامل با دولت محترم ارزیابی ننمودند ملاک تصمیم رفتار خویش قرار ندهند..

ولی یک مقدار سوالات و کارت زردها در این مجلس و نسبت به این دولت بسیار زیاد است.
دوستان دولتی خوب می دانند که هیئت رییسه و کمیسیون های تخصصی از همه ظرفیت شان برای عبور قانونمند و منتج به تعامل و همکاری حداکثری دو قوه استفاده می کنند، در این مسیر می توانند از سوال و تذکر هم استفاده کنند دولت هم می تواند با برنامه ریزی مناسب این تعامل را ارتقا ببخشد و فضا را به یک فضای تعاملی حداکثری تبدیل کند.

در ماجرای استیضاح آقای فرجی دانا از نقش ریش سفیدی تان به نفع وزیر استفاده کردید؟
بله از مدت ها قبل جلسات فراوانی را داشتیم و نهایتا سیر کار به سمتی رفت که این اتفاق رخ داد.

کدام طرف کوتاه نیامد؟ آقای فرجی دانا یا استیضاح کنندگان؟
آقای فرجی دانا از چهره های علمی و متعهد نسبت به نظام و انقلاب و رهبری معظم انقلاب اسلامی و دارای کارنامه درخشان در دوران دفاع مقدس و حضور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می¬باشند که در دوره وزارت شان هم اراده شان بر حرکت در این مسیر بود منتهی در روش ها اختلاف نظرهایی وجود داشت، عمده تفاوت دیدگاه ها در این روش ها بود. شما سخنان آقای فرجی دانا در روز استیضاح را مرور کنید متوجه خواهید شد که یکی از دفاعیه هایی بود که از اتقان، استحکام با رعایت دقیق مبانی و اصول ایراد گردید،‌ ایشان و همکاران محترم طراح کننده استیضاح درمورد مسائل فرهنگی، علمی و سیاسی دانشگاه دغدغه‌های مشترکی داشتند منتهی روش‌ها متفاوت بود و همکاران محترم منتقد روش مدیریتی ایشان بودند. به نظرم باید سطح تعامل را ارتقا بخشید و در آنجا که در اصول و مبانی نگاه ها مشترک است به اصلاح روش ها پرداخت و این نیازمند تعامل و گفتگو و نزدیک شدن دل ها و تلاش جدی است که امیدواریم در آینده شاهد باشید.

پس شما اقای فرجی دانا را برای وزارت علوم مناسب می دانستید ولی باید یک سری رفتارها و روش ها اصلاح می شد؟
بله.

رفتار آقای روحانی در معرفی آقای نجفی را شبیه رفتارهای لجبازانه اقای احمدی نژاد می دانید؟
شخصیت آقای نجفی قابل احترام است، تجارب انباشته شده مدیریتی بالایی دارند منتهی با توجه به اینکه ایشان در مجلس شورای اسلامی رای اعتماد همکاران ما را بدست نیاوردند به نظر می رسد که این انتصاب از این زاویه قابل نقد است و به افزایش تعامل و همکاری قوا با یکدیگر کمک نمی کند.


 
کارشناس حوزه انگلیس در گفتگو با مشرق:
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

بسته‌بودن سفارت انگلیس در تهران کار جاسوسان ام‌آی6 را سخت کرده است

گروه بین‌الملل مشرق- در تاریخ 8 آذر 1390، تعدادی از دانشجویان ایرانی وارد سفارت انگلیس در تهران شدند و پرچم این کشور را پایین آوردند و نشان سلطنتی دولت انگلیس را از سفارت این کشور خارج کردند. این اتفاق که موجب تعطیلی سفارت انگلیس در تهران و سفارت ایران در لندن شد، با واکنش متفاوت مقامات ایرانی مواجه گشت. برخی این اتفاق را مثبت ارزیابی و برخی دیگر از آن انتقاد کردند. با این وجود، با روی کار آمدن دولت یازدهم، تلاش‌ها برای بازگشایی سفارت انگلیس در تهران شدت گرفته است.

خبرنگار بین‌الملل مشرق در خصوص علل احتمالی بازگشایی سفارت انگلیس در تهران و منافع این اتفاق برای هر یک از دو کشور با "همایون موحدیان" کارشناس حوزه انگلیس مصاحبه کرده است که متن این مصاحبه به شرح زیر است.

مصاحبه همایون موحدیان - سفارت انگلیس

 

بحث بازگشایی سفارت انگلیس در تهران مدتی است که خبرساز شده است. ماجرای بسته‌شدن سفارت انگلیس و قطع روابط تهران - لندن به کجا برمی‌گردد؟

 

بسته بودن سفارت انگلیس در تهران کار جاسوسان ام‌آی6 را سخت کرده است /// آماده انتشارانگلیس در بسیاری از اقدامات ضد ایرانی در بین کشورهای اروپایی پیش قدم بوده و در برخی از این موارد، انگلیس اولین کشور اروپایی بود که تحریم‌های غیرعادلانه علیه ایران اعمال می‌کرد. مجلس ایران در واکنش به این اقدامات ضدایرانی، تصویب کرد که وزارت خارجه روابط خودش را با این کشور کاهش بدهد و از سطح سفیر به کاردار تنزل پیدا کند. انگلیسی‌ها در مقابل این اقدام ایران، عکس‌العمل نشان دادند و اعلام کردند که سفارتشان را در امور کنسولی می‌بندند و ایرانی‌ها برای دریافت ویزای انگلیس به جای کنسولگری یا سفارت‌خانه‌های این کشور باید به سفارت کشورهای مجاور مراجعه کنند.

 

این وضعیت همچنان ادامه داشت و تلاشی هم از طرف ایران یا انگلیس برای تغییر وضعیت اتفاق نمی‌افتاد البته انگلیسی‌ها خیلی تلاش داشتند اصلاحاتی در این موضوع انجام بدهند، اما اتفاق خاصی نیفتاد تا زمانی که دولت یازدهم سر کار آمد. بعد از استقرار دولت جدید، با توجه به گشایشی که در بعضی از موضوعات سیاسی اتفاق افتاده بود بحث حل مسائل قبلی با دولت انگلیس هم در دستور کار قرار گرفت. منتها مسئله اصلی اینجاست که اگر بخواهد تغییری اتفاق بیفتد، به مصوبه مجلس نیاز است. وزارت خارجه بر اساس مصوبه مجلس اقدام به این امر نموده و بازگشایی سفارت هم بستگی به نظر مجلس خواهد داشت.

 

یکی از مسائل عمده بازگشایی سفارت انگلیس در تهران و برقراری رابطه در سطح سفیر این بود که انگلیس به خاطر آن اتفاقی که در سفارت انگلیس در تهران افتاد، ادعای خسارت کرده بود. گفته می‌شود مبلغ این خسارت بعداً دو برابر شد. وظیفه طرفین در خصوص این موضوع چیست؟

 

بر اساس کنوانسیون وین، دولت‌ها تعهد به حفاظت از نمایندگان سیاسی کشورهای دیگر داده‌اند و موظف به این موضوع هستند. منتها بحثی که در مورد انگلیسی مطرح بود، این است که اتفاق مشابهی، حتی بسیار شدیدتر، در اوایل انقلاب برای سفارت ما در لندن افتاد و آن‌جا دو نفر شهید و چند نفر نیز بر اثر اصابت گلوله زخمی شدند.

 

انگلیسی‌ها در آن ایام که به نظر می‌رسید این اقدام کاملاً طرح‌ریزی شده و با خودشان هماهنگ شده بوده، حاضر به پرداخت غرامت به جمهوری اسلامی ایران نشدند. بنابراین چه دلیلی داشت به دولتی که این برخورد را با دولت ایران داشته، الآن بابت همین موضوع خسارتی پرداخت بشود. در جریان مذاکرات و توافقات هم به نتیجه و جمع‌بندی مشخصی نرسیدیم، اما دولت انگلیس، پرداخت خسارت را به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های اصلاح و ترمیم روابط مطرح است که در مورد این هم جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم بگیرد.

مصاحبه همایون موحدیان - سفارت انگلیس

 

اهمیت بازگشایی سفارت انگلیس در تهران چیست؟

 

انگلیسی‌ها در تاریخ معاصر ایران تقریباً منفی‌ترین تصویر را از یک کشور غربی در ذهن ایرانی‌ها ثبت کرده‌اند. آن‌چه که در دوران معاصر از انگلیسی‌ها دیدیم برنامه‌هایی بوده برای توطئه و خسارت وارد کردن به منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران. حتی آن‌جایی که بعضی کشورهای دیگر هم در یک اقدام ضدایرانی نقش داشته‌اند، می‌بینیم که نقش محوری به انگلیس داده شده، مثل بحث کودتای 28 مرداد و بحث جنایاتی که در دوران بعد از انقلاب گروهک‌های ضدانقلاب، خلق عرب و دیگران مرتکب شده‌اند. همه این اتفاقاتی که افتاده ردپایی از انگلیسی‌ها در آن‌ها می‌بینیم.

 

الآن قوی‌ترین حمایت از گروه‌های ضدانقلاب توسط انگلیسی‌ها در اروپا اتفاق می‌افتد. اولین کشوری که منافقین را از لیست تروریستی خارج کرده انگلیس بوده و هنوز هم رویه گذشته انگلیسی‌ها ادامه دارد. انگلیسی‌ها نقش خیلی بارزی در تلاش برای تحقیر ملی مردم کشور ما داشتند و مواضع بسیار زشت و سخیفی که از طرف مسئولین سیاسی این کشور در مورد جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شده، در رسانه‌ها به طور وسیع منعکس شده است.

 

من شخصاً اعتقاد دارم اگر انگلیسی‌ها حاضر به پذیرش مذاکرات دوطرفه با در نظر گرفتن احترام به حق حاکمیت و استقلال و نظام سیاسی ایران نباشند، گسترش روابط با آن‌ها مشکلی را از ایران حل نخواهد کرد، بلکه آن‌ها بیش‌تر به دنبال جای پا برای خود می‌گردند. آن نکته مهمی که در قطع روابط سیاسی با بسته شدن سفارت انگلیس در تهران باید به آن توجه بشود حذف امکان ارتباط‌گیری با اتباع ایرانی و مسئولین ایرانی برای سفارت است و استفاده از موقعیت‌های اطلاعاتی و امنیتی که کارمندهای سفارت در مراجعات ایرانیان به نمایندگی آن‌ها در تهران برایشان پیش می‌آمد و اکنون از این محروم شدند. آن چیزی که انگیزه اصلی انگلیسی‌ها برای بازگشایی سفارت است، بحث توسعه نفوذ فرهنگی و اطلاعاتی آن‌هاست و نه بحث اصلاح روابط سیاسی با ایران. بسته‌بودن سفارت انگلیس در تهران دست‌کم یک مشکل بزرگ را برای این کشور ایجاد کرده است: کار جاسوسان ام‌آی6 را سخت کرده است.

 

بسته بودن سفارت آمریکا در تهران چه‌قدر می‌تواند در افزایش نقش و انگیزه انگلیس برای حضور و نفوذ بیش‌تر در ایران تأثیرگذار باشد، یعنی انگلیس پلی باشد برای ارائه اطلاعات از ایران به آمریکا؟

 

از بعد از انقلاب، آمریکا و انگلیس همواره‌ پروژه‌های مشترکی را علیه ایران با هم اجرا کرده‌اند و یک تقسیم وظیفه و تقسیم کار بین این‌ها اتفاق افتاده است. آن‌چه که از طرف انگلیس ابراز می‌شود برای بحث بازگشایی سفارت، خسارتی است که آن‌ها از قطع روابط‌شان با مردم و مسئولین کشور ما متحمل شده‌اند. آن‌ها حتی اگر روابط از سطح کاردار هم پایین‌تر بیاید، باز هم برای حفظ روابط تلاش خواهند کرد، به دلیل اینکه آن‌ها منافع دیگری را از روابط با ایران دنبال می‌کنند. تاریخ سی و چند ساله بعد از انقلاب نشان داده که انگلیسی‌ها نه احترامی برای مردم ما قائل هستند، نه دست از سر این کشور برمی‌دارند. آخرین نقش آن‌ها هم در بحث قضایای فتنه بود که همه در جریان هستند چه نقش بارز و مشخصی را سفارت انگلیس در تهران برای تحریک و تهییج و دادن اطلاعات لوجستیک به فتنه‌گران داشت.

مصاحبه همایون موحدیان - سفارت انگلیس

 

در خصوص نقش انگلیس در فتنه 88 هم یک مقدار توضیح بدهید.

 

انگلیسی‌ها به چند صورت در قضیه فتنه مشارکت داشتند. در یک قسمت، این‌ها ملاقات داشتند با افراد تأثیرگذار و کسانی که هدایت و رهبری فتنه را به عهده داشتند. در قسمتی دیگر بحث تسهیل امکان رفت و آمد و تردد کسانی بود که از خارج کشور فراخوانده شدند. ما شاهد بودیم که چند فروند هواپیمای چارتر از لندن به تهران فقط وظیفه آوردن این اتباع ایرانی به تهران را به عهده داشتند.

 

از جنبه حمایت رسانه‌ای و ارتباطات جمعی، نقش بارز بی‌بی‌سی در این قضایا بسیار روشن و مشخص بود، از حمایت علنی و پناه دادن به بعضی افراد که در فتنه فعال بودند گرفته تا گزارش‌ها و اخبار روشنی که در رسانه‌های داخلی و خارجی منعکس شده است. بنابراین در بین کشورهای اروپایی انگلیس نقش بی‌بدیلی را در موضوع فتنه ایفا کرد.

 

انگلیس، بعد از رژیم صهیونیستی، منفورترین نظام در بین مردم ایران است، ولی با این حال می‌بینیم که سرمایه‌گذاری‌های انگلیس برای ایجاد شبکه‌های ماهواره‌ای ر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران خیلی موفق بوده، به صورتی که آمریکایی‌ها و خود اوباما هم وقتی پیام جدی دارد، از طریق بی‌بی‌سی آن را اعلام می‌کند. لطفاً توضیح بدهید که نقش سفارت انگلیس در پیشبرد جنگ نرم این کشور علیه ایران چیست؟

 

بسته بودن سفارت انگلیس در تهران کار جاسوسان ام‌آی6 را سخت کرده است /// آماده انتشارانگلیسی‌ها بر مبنای شبکه بسیار گسترده اطلاعاتی که توانسته‌اند در جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنند، اطلاعات وسیعی را از داخل سیستم حکومتی و جامعه ما توانسته‌اند جمع‌آوری کنند. یک بخشی در وزارت خارجه خودشان برای تبدیل این اطلاعات به یک نظام رسانه‌ای به وجود آورده‌اند. در آن‌جا از اتباع ایرانی‌الاصل استفاده می‌کنند و اطلاعات و مطالبی که این‌جا دریافت می‌کنند تبدیل می‌شود به پروژه‌های فرهنگی و رسانه‌ای و به بیرون منعکس می‌شود.

 

"علی‌رضا نوری‌زاد" از جمله افرادی هست که در این قضیه نقش بسیار روشن و آشکاری دارد. وابستگی او به ام‌آی‌6 کاملاً محرض و مشخص است و خودش هم ابایی ندارد که این موضوع را آشکار بگوید. نقش او را هم در ایام فتنه، همه به خاطر دارند. الآن یکی از مظاهر بسیار مشخص و بارز اقدامات ضدایرانی دولت انگلستان، بحث فعالیت‌هایی است که در بی‌بی‌سی فارسی دارد اتفاق می‌افتد و نقشی که انگلیسی‌ها برای حمایت از سایر رسانه‌های فارسی‌زبان به عهده گرفته‌اند حتی رسانه‌هایی که در آمریکا حضور دارند بخشی از تغذیه خبری و موضوعی آن‌ها توسط انگلیسی‌ها اتفاق می‌افتد. شبکه بسیار فعالی را در انگلستان در وزارت خارجه به وجود آورده‌اند که در ارتباط تنگاتنگ با ام‌آی‌6 است. این شبکه کارش ترجمه و تبدیل اطلاعات و اخبار از داخل کشور و حکومت و تبدیل آن‌ها به پروژه‌های رسانه‌ای و خبری است.

 

یعنی اگر این سفارت نباشد این اتفاقات هم خیلی نمی‌تواند پررنگ باشد؟

 

دقیقاً همین‌طور است. یعنی آن‌ها مجبورند شبکه‌های خودشان را در داخل ایران تقویت کنند. نبود این ارتباط، بسته شدن این ارتباط، یا محدودیت این ارتباطات برای آن‌ها خسارت خیلی بزرگی به وجود می‌آورد و همین می‌بینیم که تمرکز ویژه‌ای را دارند در رسانه‌های گروهی و بی‌بی‌سی فارسی و موارد مشابه آن انجام می‌دهند.


 
سرکرده جدید «القاعده» در هند کیست؟
ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، پس از انتشار نوار ویدئویی «ایمن الظواهری» رهبر القاعده و اعلام تشکیل شاخه جدیدی برای «شبه قاره هند»، این گروه شبه نظامی برای مناطق آسیای جنوبی، «ملا عاصم عمر» یکی از اعضای مدارس «دیوبندی‌»های پاکستان را به عنوان رهبر خودخوانده در این مناطق انتخاب کرد.

در جریان انتخاب ملاعاصم عمر به عنوان رهبر القاعده در شبه قاره هند، بسیاری از مردم و نهادهای مختلف پاکستان اظهار داشتند که از هویت وی هیچ اطلاعی ندارند.

هفته گذشته الظواهری در یک نوار ویدئویی از تشکیل گروه جدیدی برای شبه قاره هند خبرداده بود و اکنون نیز عاصم عمر از اعضای مدرسه دیوبندی را به عنوان رهبر القاعده در این منطقه انتخاب کرد.

براساس اطلاعات به دست آمده از عاصم عمر رهبر جدید گروه القاعده در شبه قاره هند، وی بین 40 تا 50 سال سن دارد دقیقا بر عکس رهبران جنگی شبه نظامیان آسیای میانه و جنوب که همگی جوان هستند و این نشان دهنده این است که به احتمال زیاد وی به عنوان یک کارشناس یا مبلغ در خدمت القاعده باشد.

پس از مرگ «اسامه بن لادن»، الظواهری تلاش خود را برای بازسازی القاعده آغاز کرد و در این بین نگاه وی به آسیای جنوبی بیشتر معطوف بوده و اکنون نیز رابطه حسنه‌ای با مدارس و پایگاه‌های طالبان در پاکستان دارد. 

عاصم عمر در انتقال اسامه بن لادن به «سیف هاوس» واقع در شهر «ابیت آباد» پاکستان نقش مهمی داشت.

لازم به ذکر است که عاصم عمر به شدت از تفکرات وهابی پیروی می‌کند، که 4 جلد کتاب در باره « جهاد و وهابیت» نوشته است.

یکی از کتاب‌های وی درمورد «بلک واتر» که یک شرکت امنیتی خصوصی آمریکایی است، می‌باشد.

عاصم عمر در ویدئوهای متعددی که از وی به نشر رسیده از مسلمانان «کشمیر» برای شرکت در جنگ دعوت به عمل آورده است.

همچنین عاصم عمر به چند زبان زنده دنیا مسلط است و کتاب‌های متعددی به زبان‌های «پشتو»، «ازبکی» و «عربی» ترجمه کرده است.

تاکنون درخصوص اینکه آیا عاصم عمر در جنگ و درگیری‌های القاعده شرکت داشته یا خیر هیچ اطلاعاتی به دست نیامده است و حتی محل سکونت وی نیز مشخص نیست و کسی از مکان اقامت او اطلاعی ندارد.

ظاهرا عاصم عمر با گروه‌های تروریستی مستقر در «میانمار» و هند ارتباط خوبی دارد.

منبع: تسنیم

 
چرا داعش یک خطر بین المللی شد؟
ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، شیخ نعیم قاسم، معاون دبیر کل حزب الله لبنان در مصاحبه با روزنامه الوفاق تاکید کرد: اگر حمایت آمریکا، غرب و برخی کشورهای منطقه از گروه "دولت اسلامی" ( داعش) نبود ما امروز با خطر این گروه مواجه نمی شدیم.

 

وی افزود: آن‌ها فکر می کردند که اگر از تکفیری‌هایی که از طریق پول و تبلیغات جوانان را جذب می‌کنند، حمایت کنند، می توانند به نظام سوریه ضربه بزنند یا جلوی حرکت ایران را بگیرند و معادله در عراق را تغییر دهند. آن‌ها همچنین بر این اعتقاد بودند که داعش به آن ها کمک می‌کند تا تغییری در نقشه منطقه ایجاد کنند؛ منطقه‌ای که می توان آن را خاورمیانه جدید نامید.

قاسم ادامه داد: کشورهایی که از داعش حمایت کردند، وحشی‌هایی را پرورش دادند که به خود آن‌ها ضربه زد. خطر داعش امروز تنها به ما منحصر نمی شود بلکه شامل تمامی طرف‌هایی نیز می شود که از این گروه حمایت کردند و فریادهایی که امروز می شنویم به دلیل خروج داعش از حد و مرز خود است.

وی خاطر نشان کرد: من همواره گفته‌ام که طرح خصمانه در منطقه تنها یک طرح و نام آن "پروژه آمریکایی – اسرائیلی - تکفیری" است اما اگر به این مسئله با دقت نگاه کنیم، رأس اصلی این طرح اسرائیل است و داعش یکی از سرمایه گذاری هایی است که اسرائیل تلاش می‌کند تا از آن استفاده کند.

نمی گویم اسرائیل داعش را تأسیس کرد اما اسرائیل از آن برای تحقق اهداف خود استفاده می‌کند. این مسئله اسرائیل را واداشته تا مثلا زخمی شدگان در درگیری‌های منطقه "القنیطره" در بلندی‌های اشغالی جولان را مداوا کند و راه را برای آن ها هموار کند تا فرار کنند.

معاون دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: وجود تکفیری‌ها در شهرک عرسال لبنان بخشی از پیامدهای حضور این گروه در سوریه و در مرز با لبنان است. حزب الله در مقابله با این گروه‌ها که برای ویران کردن سوریه تلاش می‌کنند، نقش داشته است.

حزب الله همواره برای مقابله با تروریست ها که تلاش می‌کنند تا مناطقی را از لبنان اشغال کنند تلاش می‌کند اما شرایط لبنان با شرایط مناطق دیگر فرق می‌کند چرا که لبنان در مرحله اول مقاومت قدرتمندی دارد که می تواند با تروریست ها مقابله کند و دوم اینکه همگان با ارتش لبنان درمقابله با این گروه ها همکاری می‌کنند و سوم احتیاط و تلاش لبنانی ها اعم از تشیع و اهل تسنن برای ممانعت از گسترش و پیشروی ترویست‌هاست.

 

 

وی در خصوص مسئله ریاست جمهوری لبنان نیز گفت: رئیس‌جمهور در لبنان از سوی پارلمان انتخاب می شود.

ما به عنوان عضو حزب الله دیدگاه و نظراتی داریم. رئیس‌جمهور باید در طایفه خود فردی قدرتمند باشد و در لبنان بتواند همگان را مطمئن کرده و مرد مرحله کنونی باشد و این ویژگی ها در همان کسی پیدا می‌شود که ما به نامزدی وی ایمان داریم.

 

ائتلاف "‌14 مارس" با نامزدکردن سمیر جعجع، رئیس حزب "‌القوات اللبنانیه" از همان لحظه اول موضع خود را مشخص کرد. این ائتلاف می خواهد بگوید من خواهان معرفی فردی هستم که نه مقبولیتی در کشور دارد و نه سابقه خوب تاریخی دارد. این یعنی طرز تفکر این گروه اشتباه است و این مسئله ای است که موجب مانع تراشی بر سر انتخابات می شود.

 

قاسم اظهار داشت: آنها باید تفاهم بر سر فردی قدرتمند را بپذیرند و مسیحیان و تمامی لبنانی ها احساس کنند که که نماینده ای دارند ما می دانیم که مشکل ما نیستیم بلکه گروه " 14 مارس" است که منتظر تحولات خارجی هستند و به نظر می‌رسد انتظارات آن ها طولانی خواهد شد.

 

قاسم در خصوص مسئله فلسطین نیز تاکید کرد:‌ حملات اسرائیل به نوار غزه و رخدادها دراین منطقه قطب نما را به سمت فلسطین و پایداری اهالی غزه، مقاومت و مردم فلسطین چرخاند و موجب شد که پیروزی مقاومت امری قطعی باشد. تمامی جهان می دانند که اگر سلاح و حمایت ایران از مقاومت فلسطین نبود مقاومت پیروز نمی شد.

منبع: ایسنا

 
روایت آیت‌الله کعبی از عیادت رهبرانقلاب
ساعت ٦:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با تسنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب در دوران حاضر نماد اقتدار معنوی اسلام، عزت و انسجام مسلمین و رشد تعالی پیشرفت ایران اسلامی است.
 
وی با اشاره به عیادت خود از رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: به لطف توجهات حضرت ولی‌عصر(ع) و دعای مردم، رهبر عظیم‌الشان انقلاب اسلامی در سلامت کامل به سر می‌برند و ما باید خداوند به را موجب سلامتی حضرت آقا که از بزرگترین نعمات الهی هستند، شکرگذار باشیم.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین گفت: از همان لحظه‌ای که خبر بستری شدن حضرت آقا در بیمارستان منتشر شد، مراجع معظم تقلید، اساتید حوزه و روحانیون حوزه علمیه‌ قم همانند دیگر اقشار مردم برای سلامتی آقا دست به دعا برداشتند؛ رهبران شاخص کشورهای اسلامی در تماس‌هایی که با علمای قم داشتند، مدام جویای حال مقام معظم رهبری بودند و خدا را شکر که ما خبر صحت کامل معظم‌له را به آنها دادیم.
 
وی گفت: عیادت‌ علما و حوزویان از مقام معظم رهبری در حقیقت عمق رابطه عاطفی علما و مراجع با رهبر معظم انقلاب اسلامی را نمایان کرد و بار دیگر بر همگان ثابت شد که بین حضرت آقا و علما چه رابطه عاطفی و معنوی وجود دارد.
 
کعبی در پایان با بیان اینکه عیادت اقشار مختلف از مقام معظم رهبری نشانگر جامعیت و اوج رابطه معظم‌له با اقشار مختلف است، تاکید کرد: باید شکرگذار وجود نعمت رهبری انقلاب باشیم چرا که تدابیر شایسته ایشان آینده‌ای مناسب را برای انقلاب اسلامی تضمین و تحقق تمدن اسلامی را بشارت می‌دهد.


 
ورشکستگی عربستان در یمن؛
ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

تفاوت رفتار سیاسی آل‌سعود و ایران با متحدان خود در یمن

گروه بین‌الملل مشرق - دولت‌ها تنها با پول اداره نمی‌شوند، این عبرتی است که اگر عربستان سعودی آن را درک کند، از شکست سخت خود در یمن جلوگیری خواهد کرد. البته عربستان سعودی نمی‌تواند از معرکه جنوبی خود حمایت کند، چرا که سیاست‌های اشتباهی را در این کشور دنبال کرده است، این در حالی است که ایران با وجود اینکه از لحاظ جغرافیایی از یمن دور است، اما می‌داند چطور سیاست‌های خود را به وسیله عقل و نه پول در این کشور دنبال کند. نتیجه این معرکه نیز برتری ایران نسبت به عربستان در داخل یمن بوده است.

یمن ضعیف و تجزیه شده به نظر می‌رسد، کشوری که در مرزهای عربستان سعودی واقع شده است، با سیاست‌های اشتباه عربستان که از چندین دهه قبل در این کشور دنبال شده، رو به سوی درگیری‌های مسلحانه و قبیله‌ای پیش می‌برد.

در حقیقت سعودی‌ها غیر از اینکه به افراد و گروه‌های مختلف پول بدهند تا بتواند محبت آنها را بخرند، کار دیگری در یمن نمی‌کنند. این موضوع باعث واگرایی گروه های مختلف و افزایش تروریست‌ها و جنگ‌ها در این کشور شده است. در مقابل آنها هیچ برنامه ریزی مدون یا سیاست‌های راهبردی عمیقی ندارند و هیچ پرونده ای را نیز دنبال نمی کنند، آنها فقط پول پرداخت می‌کنند.

به همین علت است که اوضاع پیچیده شده و موازنه ها دچار اختلال شده است، پروژه‌های منطقه‌ای و مناسبات آنها از جمله پروژه سیاسی عربستان در یمن شکست خورده و طرح‌های ابتکار خلیجی یا کنفرانس گفتگوهای این کشور نیز رسوا شده است.

ورشکستگی عربستان در یمن به دست ایرانفروپاشی روند سیاسی در یمن نگرانی‌های عربستان را افزایش داده است، چرا که می‌ترسد این بحران به خارج از آن صادر شود و از آنجائی که عربستان به صورت مستقیم در همسایگی یمن قرار دارد، تحت تاثیر این سیاست‌ها قرار می‌گیرد. سعودی ها از این می‌ترسند که مرزهای جنوبی آنها به منبعی برای صادرات تروریسم و مواد مخدر و افراد مهاجر و سلاح تبدیل شود.


با این وجود به نظر نمی‌رسد عربستان سعودی سیاست‌های راهبردی مشخصی در قبال همسایه یمنی خود داشته باشد. ریاض معتقد است که خریدن محبت به معنای آرامش مرزهای جنوبی این کشور خواهد بود. این کشور نمی‌داند که یمن به اوضاعی رسیده که هر لحظه ممکن است اتفاقات غافلگیر کننده‌ای در این کشور ایجاد شود و باعث شود تا اوضاع به حالت قبل برگردد.

عربستان سعودی پیشتر فکر می کرد که اوضاع یمن به مجرد تامین پولهای میلیاردی نفت و برگزاری کنفرانس‌های پرهزینه در حالت عادی قرار خواهد گرفت. اما این اتفاق نیفتاد.
به این ترتیب ریاض در رقابت های منطقه ای و بین المللی فرصت دستیابی به برگه یمن را از دست داد، این در حالی است که پیشتر، از این برگه در برابر تمام چالش‌های پیرامونی خود استفاده می‌کرد، اما الان بدون دوست و هم‌پیمان و بدون شریک در تصمیمات سیاسی عمل می‌کند.

اهمیت حضور به عنوان یک قدرت قوی در این است که این قدرت را داشته باشی که بتوانی دولت‌های کوچک‌تر را در ائتلاف‌های قوی وارد کنی. تضعیف کردن این دولت ها از سوی تو باعث تزلزل موقعیت خودت می‌شود. اگر بخواهیم آمریکا را مثال بزنیم، باید بگوییم که این کشور بدون حمایت دولت‌های کوچک‌تر از خود هرگز نمی توانست جنگ‌های جهانی خود را دنبال کند.

به همین علت است که اشتباه سعودی ها بزرگتر به نظر می‌رسد، چرا که ریاض تنها کشوری را که می توانست هم پیمانی مستحکم و پشتیبانی امن برای آن باشد را به تضعیف کشانده است. شکی نیست که تضعیف یمن پایان کار حاکمیت سعودی در عربستان را نیز به جلو می‌اندازد.

ورشکستگی عربستان در یمن به دست ایران

درگیری های داخلی در یمن و تجزیه این کشور و رواج هرج و مرج در آن، کشوری باثبات را برای عربستان ایجاد نمی‌کند. دولت‌های خلیج فارس این موضوع را به خوبی می دانند. آنها می‌دانند که امنیت خلیج فارس از ورودی جنوبی آن یعنی یمن تامین می‌شود. اما این کشورها برگه یمن را در اختیار عربستان سعودی قرار دادند تا میلیونها ریال بدون داشتن یک طرح مشخص برای پروژه سیاسی خود در این کشور هزینه کنند.

دولت ها تنها با پول اداره نمی‌شوند، بویژه اگر پول بدون عقل به کار گرفته شود. عربستان سعودی می توانست تمامی طرف‌ها را جمع کند، بویژه بعد از اینکه همه گروه ها از جمله حوثی ها برای شرکت در کنفرانس گفتگوهایی که این کشور میزبان آن بود، اعلام آمادگی کرده بودند.

ریاض اما این فرصت را از دست داد و سعی کرد طرف‌هایی را تقویت کند که مانند سلفی‌ها وابسته به آن بودند، عربستان می‌خواست افراط گرایی آنها را پیروز عرصه سیاسی یمن کند، اما این روند به انفجار یمن منجر شد.

ورشکستگی عربستان در یمن به دست ایران

ورشکستگی عربستان و دست برتر ایران در یمن

عربستان بزرگترین کشور موجود در محافل تصمیم سازی یمن است یا لااقل طبیعی است که حتی بدون دخالت آمریکا یا سازمان ملل اینگونه باشد، این دخالت آمریکا یا سازمان ملل به معنای تداخل در برنامه‌های کاری سعودی‌ها و امنیت ملی این کشور است. به گونه‌ای که به نظر می‌رسد امنیت ملی تاکنون اصلا در عربستان و سایر کشورهای خلیج فارس مطرح نبوده است.

آنها عموما نقش میانجی را بازی می کنند، نه یک شریک منطقه‌ای. هیئت خلیجی عموما به عنوان محب و هوادار یمن در مذاکرات حاضر می‌شوند، نه به عنوان هم پیمان و شریک در تمام اتفاقاتی که در این کشور روی می‌دهد.

ورشکستگی عربستان در یمن به دست ایرانمهار حوثی ها اولین اقدامی بود که باید صورت می‌گرفت، بعد از آن باید سایر طرف‌های درگیر در یمن مهار می‌شدند. اما با این وجود در دوره اخیر حتی روابط عربستان با حزب الاصلاح نیز دستخوش تغییر شده است. عربستان نمی‌داند که آیا باید جنبش الاصلاح را نیز به علت نزدیکی به اخوان المسلمین جزو گروه‌های تروریستی به حساب آورد یا نه؟

معلوم نیست عربستان چرا این سبک پیچیده در مدیریت درگیریهای یمن را در پیش گرفته و سعی دارد طرف های مهم این بازی را از خود براند و آن ها را تروریست بداند. معلوم نیست ریاض چطور می‌خواهد به این ترتیب هواداران سلفی خود را در عرصه سیاسی نگه دارد.

این طرف‌ها الان فضای یمن را متشنج کرده‌اند و امنیت این کشور تحت تاثیر قرار گرفته است، این در حالی است که هیچ میانجی منطقه‌ای یا داخلی وجود ندارد که مأموریت آرام کردن اوضاع را دست بگیرد. مسدود کردن راهها نیز به نفع هیچ کس نیست.

تمام این اقدامات بیهوده به نظر می‌رسد. رقیب بزرگتر این کشور استراتژی قوی و طولانی مدتی در یمن دارد، استراتژی که با پرداخت پول‌های کمتر همراه است، اما نقش موثری را در حوادث این کشور ایفا می‌کند.

به نظر می رسد این روش اداره بازی از سوی ایران است که عربستان را به ورشکستگی کشانده است، به همین علت عجیب نیست که از مدتی قبل می‌بینیم که شیخ‌های بزرگ و اعیان یمنی که روزگاری مردان وابسته به سعودی‌ها بودند، الان به سمت گفتگوهای محرمانه با ایران کشیده می‌شوند و عجیب نیست که جماعت اخوان المسلمین در یمن آمادگی خود را برای برقراری مناسبات بسیار خوب با کشوری که  اوضاع را با منطق سیاسی و نه ایدئولوژیک خود اداره می‌کند، اعلام کرده‌اند.


ایران در این شرایط با شعار خویشتنداری وارد عرصه یمن شد، این کشور البته هیچ تصمیمی در یمن نمی گیرد، چرا که جزو ده کشوری که طرح انتقال سیاسی در یمن را ارائه کردند، نیست. عربستان سعودی به عمد سعی می‌کرد ایران را از نقشه انتقال سیاسی در یمن دور کند، اما ایران حتی از آمریکا نیز به یمن نزدیکتر است. معروف است که یمن هرگز نمی‌تواند بدون داشتن روابطی قوی با ایران و عربستان روی پای خود بایستد.

ورشکستگی عربستان در یمن به دست ایران

ایران در سیاست‌های خود در قبال یمن اصرار داشت که باید با همه گروه‌ها همگرایی صورت گیرد. این کشور خود را به عنوان یک نصیحت کننده بزرگ نشان می داد که نظر همه را به سمت خطرات بزرگ قومیت گرایی جلب می‌کند، این کشور در این راه حتی حاضر است با عربستان سعودی نیز همکاری داشته باشد.

ایران می‌تواند از حیات خلوت عربستان به نفع خود استفاده کند، چرا که سیاست‌های این کشور در منطقه مبتنی بر اهداف بزرگ و دراز مدت است. این کشور به دنبال آرامش آنی و لحظه ای نیست، بلکه از هم اکنون به پنجاه سال بعد نگاه می کند و راهبردها و رفتار خود را بر پایه آن ترسیم می کند. فرق اساسی بین ایران و عربستان سعودی این است که تهران اموال زیادی را برای رقابت با پولهای سعودی در یمن مصرف نمی‌کند.

ایران به خوبی می‌داند که جدا کردن اخوان از عرصه سیاسی یمن به نفع این کشور نیست، ایران می‌خواهد آنها را وادار به عقب نشینی و کاهش سهمیه‌هایشان در دولت کند، اما نمی‌خواهد مانند اقدام عربستان در مصر به طور کلی آنها را کنار بزند. ایران می‌خواهد آن‌ها را نیز هم پیمان خود داشته باشد، اما در درجه دوم اهمیت.

ورشکستگی عربستان در یمن به دست ایران

این بدان معنی نیست که حوثی‌ها بخشی از سلفی ها خواهند بود. ایران به سلفی‌ها به عنوان هم پیمانی نگاه می‌کند که هر لحظه ممکن است با  آنها دچار اختلاف شوند. اختلافات مذهبی و اعتقادی بین ایران و حوثی ها هم وجود دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. از سوی دیگر مشکل است که این جماعت مسلح بخشی از ایران باشند. حتی روش مدیریت بحران حوثی‌ها نیز با طرف ایرانی متفاوت است. با این وجود همکاری و همگرایی و اهداف مشترک موجود بین ایران و جماعت انصار الله وجود دارد.

ایران از هوس نظامی گری حوثی ها به صوت کامل راضی نیست، اما آن ها ایران را در تصمیمات خود بی طرف می گذارند و به صورت مفهومی می گویند: ما بهتر می‌دانیم چطور در یمن رفتار کنیم.

ایران می‌داند که کنار زدن کامل گروه‌های یمنی خطراتی بیشتر دارد، اما در عین حال به دنبال تقویت هم پیمانان خود در داخل یمن هستند. تا مشارکت قوی آن‌ها را تضمین کند و آنها را در جایگاه شایسته سیاسی و نظامی این کشور نگه دارند.

رفتار ایران بر عکس عربستان سعودی است که همواره عادت دارد هم پیمانان خود را تضعیف کرده و آنها را وابسته خود کند و هیچ راهبرد مشخصی ندارد تا عناصر خود را در آن مسیر هدایت کند، عربستان هیچ برنامه‌ای برای پنجاه سال آینده یا حتی 5 سال آینده خود ندارد. تمام هم و غم آن‌ها این است که پادشاه نمیرد و برای تعیین ولیعهد به مشکل برخورد نکنند.

ورشکستگی عربستان در یمن به دست ایران

خاندان سعودی اساس همگرایی در عربستان سعودی است و به هم خوردن این خانواده به معنای فروپاشی کامل رژیم عربستان است، چرا که این کشور هیچ عامل دیگری نداشته که در این دهه‌های طولانی بر پایه آن‌ها استوار باشد.

اما ایران خیلی خوب می‌داند که چطور باید رفتار کند. تهران به خوبی می داند خطر واقعی از سوی سلفی هایی است که عربستان آنها را هدایت می‌کند. ایران می‌داند که اخوانی‌ها رقیب اصلی سلفی‌ها هستند، چرا که از همان مکتب فکری هستند.

ورشکستگی عربستان در یمن به دست ایران

اخوانی ها می توانند تمام تاثیرات سلفی‌ها را مهار کنند. این موضوع از زمان تشکیل تجمع اصلاح در یمن به وجود آمده است، تجمعی که ائتلاف قبایل و سلفی‌ها و اخوانی ها به آن پیوسته اند. این تجمع هوشمند ترین جنبش اسلامی در منطقه است. ایرانی‌ها نیز از جمله کشورهایی هستند که از این حزب حمایت کرده‌اند. حزبی که به عنوان یک پروژه سیاسی است که  می‌تواند با هر کشوری در منطقه از جمله قطر و عربستان سعودی و ایران همکاری و ائتلاف داشته باشد. همگرایی ایران و حزب الاصلاح در سالهای گذشته نیز صورت گرفته بود.

حتی حمید الاحمر شیخ الاصلاح رئیس جمعیت قدس بود که از سوی ایران تامین مالی می‌شد و روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران و حزب الله و دیگر رهبران حزب الاصلاح داشت. اما تحولات سوریه برنامه های کاری را تغییر داد، این در حالی بود که حتی انقلاب یمن در سال 2011 هیچ مشکلی بین ایران و الاصلاح ایجاد نکرد و ایران در کنار انقلاب یمن بود و عربستان سعودی مخالف آن بود.

منبع: روزنامه لبنانی الاخبار

 
نماز رهبر انقلاب در بیمارستان
ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تصویر رهبر انقلاب اسلامی در حال اقامه نماز مغرب و عشا در بیمارستان را که مربوط به روز پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۶/۲۰ است، منتشر کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR تصویر رهبر انقلاب اسلامی در حال اقامه نماز مغرب و عشا در بیمارستان را که مربوط به روز پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۶/۲۰ است، منتشر کرد.

 
«تنگه هرمز» مستند شد
ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، شهرام حیدریان درباره ساخت فیلم مستند «تنگه هرمز» اظهار داشت: این مستند به بررسی اهمیت آبراه هرمز از لحاظ تاریخی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌پردازد و پتانسیل‌های موجود در این منطقه از جمله تاثیر مثبت اکوتوریسم را به نمایش می‌گذارد.

وی افزود: تمام تلاش من این بود که ضمن بررسی دقیق و کامل موقعیت این تنگه، بتوانم پتانسیل‌های موجود این منطقه را به نمایش بگذارم تا اقدامات مفیدی جهت بهبود وضعیت صورت گیرد؛ زیرا تنگه هرمز یکی از مهمترین شریان‌های اقتصادی کشورهای وابسته به نفت و همواره از استراتژیک‌ترین نقاط دنیا بوده است.

حیدریان خاطرنشان کرد: از قرن 14 میلادی تاکنون این تنگه دستخوش حوادث و رویدادهای مختلفی بوده است. به مرور زمان برخی کشورها به این فکر افتادند که بهره‌برداری دیگری از این تنگه داشته باشند و آن هم استفاده مناسب از موقعیت اکوتوریسم این منطقه است. برای مثال امارات در منطقه دوبی تعداد زیادی جزیره مصنوعی ساخته، در حالیکه ایران کلی جزیره طبیعی دارد که از مهمترین آنها می‌توان به جزیره قشم اشاره کرد. در اصل آنها از صادارات نفت فاصله گرفته و روی جذب توریست سرمایه گذاری می‌کنند.

وی تصریح کرد: با شناختی که در زمینه ساخت انیمیشن داشتم، تلاش کردم تا با استفاده از جلوه‌های ویژه انیمیشن، کاربردهای تکنیکال در خدمت فیلم قرار گیرند و مستند تنگه هرمز به لحاظ بصری چشم نواز باشند.

حیدریان درباره روند تولید مستند «تنگه هرمز» نیز گفت: حدود یک سال و نیم بر روی این موضوع تحقیق و اطلاعاتی را به دست آوردم، حتی مصاحبه‌هایی با مسئولین شرکت نفت و سکوهای نفتی نیز داشتم و همواره با اتفاقات عجیبی از نزدیک رو به رو شدم.

وی افزود: تصویربرداری این مستند در جزیره هرمز، قشم و ابوموسی بود و به دلیل شرایط جوی ناپایدار، حدود 45 روز به طول انجامید. در حال حاضر با اتمام مراحل فنی، این مستند آماده شرکت در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» شده است.

گفتنی است که عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: تهیه کننده، پژوهشگر و کارگردان: شهرام حیدریان/ تصویربرداران: فرزین شادمهر، محمد ارفعیان/ تدوین: مژده قاجاریه/ نویسنده و گوینده گفتارمتن: شهرام حیدریان/ امور صدا: آرش قاسمی/ مدیر تولید: فرزانه بابایی/ انیمیشن و جلوه های ویژه: ارشاد رهبر صبح خیز، عبدالرحمن محمدی/ مدلسازی سه بعدی: شهاب حیدریان/ ترجمه متن: پویا عباسیان/ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.
منبع: ایسنا

 
آغاز تفحص شهدا در «العماره» عراق
ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، سید محمد باقرزاده ظهر امروز در حاشیه مراسم استقبال از شهدا در شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز شاهد ورود 70 پیکر مطهر به میهن اسلامی بودید که در طی عملیات یک ماه گذشته در مناطق فاو، مجنون و شرق دجله با تلاش اعضای کمیته مفقودین و همکاری مسئولان عراقی کشف شدند.

وی اضافه کرد: این پیکر‌ها بازمانده از عملیات والفجر 8، خیبر و بدر و تک دشمن در مناطق فاو و مجنون هستند.

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح از آغاز عملیات جستجو در شهرالعماره در آینده‌ای نزدیک خبر داد و عنوان کرد: اخیرا در شهرالعماره یک قبرستان قدسی شناسایی شده و به زودی عملیات جستجو در این منطقه آغاز می‌شود.

این مسئول یادآور شد: برای انجام بهتر عملیات تفحص به اطلاعات نقطه‌ای رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس نیازمندیم که از این عزیزان خواستاریم اطلاعات نقطه‌ای خود را به نمایندگان کمیته مفقودان استان‌ها و یا امور ایثارگران سپاه و ارتش منتقل کنند.

باقر‌زاده به بیان لزوم کارهای مهندسی در عملیات تفحص پرداخت و عنوان کرد: تقویت کارهای مهندسی را در دستور کار داریم و در این راستا از هر استان خواسته‌ایم که یک سهمیه بیل مکانیکی در اختیار کمیته مفقودین قرار دهید.

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح بر امنیت مرز‌ها و مناطقی که عملیات در آن در حال اجراست تاکید کرد و گفت: مناطق مرزی ایران و عراق با همت مرزداران ما و نیروهای عراقی امن است و گروه‌های تفحص در شرایط همراه با امنیت در حال فعالیت هستند.
منبع: فارس

 
«چ» سه‌شنبه به خانه‌ها می‌آید
ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، مجید محسنی مدیرعامل مؤسسه هنر اول که پخش فیلم سینمایی «چ» را بر عهده دارد در مورد زمان قطعی پخش این فیلم در شبکه نمایش خانگی تأکید کرد: به امید خدا و پس از سپری شدن تمامی مراحل فنی فیلم سینمایی «چ» این فیلم از صبح سه‌شنبه 25 شهریور ماه وارد نمایش خانگی خواهد شد.

وی افزود: نسخه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر خواهد شد نسخه DVD9 این فیلم است و نسخه بلوری آن در روزهای آتی منتشر خواهد شد.

محسنی با اشاره به 9 بخش مختلف پشت صحنه فیلم سینمایی «چ» تاکید کرد: تحقیقات، فیلمنامه، چگونگی پرداختن به دو روز آخر زندگی شهید چمران، طراحی لباس، طراحی صحنه، طراحی دکور، تولید و ... از مراحل اصلی پشت صحنه فیلم سینمایی «چ» است.

 
بنابراین گزارش، فیلم سینمایی «چ» برای اولین بار به 5 زبان انگلیسی، فارسی (برای ناشنوایان)، عربی، ترکی و اسپانیایی زیرنویس شده است.

فیلم سینمایی «چ» آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا است که پس از درخشش در سی و دومین جشنواره فیلم فجر هفته چهارم شهریورماه توسط شرکت هنر اول در شبکه نمایش خانگی با کیفیت (DVD 9، Bluray) توزیع خواهد شد.

 
در خلاصه داستان فیلم «چ» آمده است: همزمان با بحران شهر پاوه در مرداد ماه 1358، دکتر مصطفی چمران به عنوان معاون دولت موقت در امور انقلاب به همراه سرتیپ فلاحی فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش وارد شهر پاوه می شوند تا به اوضاع و امور سرکشی نمایند.در این میان گروه اصغر وصالی به عنوان فرمانده نیروهای مردمی تنها مدافعین شهر پاوه محسوب می شوند. «چ» روایت 48ساعت از زندگی دکتر مصطفی چمران در قائله محاصره شهر پاوه توسط نیروهای ضدانقلاب است.

 
فریبرز عرب‌نیا، بابک حمیدیان، مریلا زارعی، سعید زاد، اسماعیل سلطانیان، امیررضا دلاوری، مهدی سلطانی و ... در آخرین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا به ایفای نقش پرداخته‌اند.
منبع: فارس

 
شهادت یک مجروح دیگر جنگ غزه
ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق به نقل از رسانه های خبری فلسطین، «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که «انس الحناوی» (22 ساله) از اهالی شهرک جبالیا واقع در شمال نوار غزه صبح امروز یکشنبه در اثر شدت جراحت وارده به وی در جریان جنگ غزه به شهادت رسید.

وی افزود که الحناوی در یکی از بیمارستان های اردن تحت درمان بود اما به دلیل شدت جراحت وارده به وی شهید شد.

بر اساس این گزارش، با شهادت الحناوی شمار شهدای جنگ اخیر غزه که 51 روز به طول انجامید به 2 هزار و 157 نفر رسید که بیش از 570 نفر آن کودک بودند.

این در حالی است که در تاریخ 26 ماه اوت گذشت(4 شهریور) دو طرف فلسطینی و اسرائیلی تحت نظارت مصر توافقنامه آتش بس بلند مدت را امضا کردند که این توافقنامه بر برقراری آتش بس در غزه و بازگشایی گذرگاه های نوار غزه به طور همزمان و نیز بررسی بقیه مسائل مورد اختلاف پس از گذشت یکماه از برقراری آتش بس تاکید دارد.
منبع: تسنیم

 
روایت زنان رقه از جنایات هولناک داعش
ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، تروریست‌های داعش در استان رقه در سوریه، در حال ارتکاب جنایت‌های وحشتاکی علیه ساکنان این استان به ویژه زنان هستند.

سایت خبری " اخبار الآن " گزارشی را درباره تنفر زنان استان رقه سوریه از داعش به علت سوء استفاده جنسی اعضای این گروه تروریستی و تکفیری از آنان منتشر کرد.
 
بر اساس این گزارش، اعضای داعش در مناطق تحت تصرف خود، زنان را مجبور به ازدواج کردن با خود می کنند.
 
اکثر زنان استان رقه، به علت رفتارهای داعش درپی رها کردن خانه و کاشانه خود و ترک این استان هستند.
 
یکی از زنان ساکن مرکز استان رقه اعلام کرد: داعش با زنان رقه همچون حیوانات رفتار می کند.
 
زنی دیگر گفت: اگر داعش دخترم را مجبور به ازدواج با یکی از اعضایش کند، من سوریه را ترک خواهم کرد.
 
زنان و دختران از رفتارهای داعش در شهر رقه و دیگر مناطق تحت تصرف این گروه تروریستی و تکفیری متنفر هستند؛ به نحوی که یکی از زنان ازدواج اجباری دختران با اعضای داعش را به " تجاوز جنسی " تشبیه کرد و گفت : داعش با توسل به زور یا با حیله پول و ثروت دختران را به ازدواج اعضای خود درمی آورد.
 
یکی دیگر از زنان رقه تأکید کرد: داعش اکنون درپی اشباع غرایز جنسی خود است.
 
این زن سوری خاطرنشان کرد: سرنوشت زنان و دخترانی که به ازدواج اعضای داعش درمی آیند، نامعلوم است؛ زیرا اگر شوهر داعشی‌اش کشته شود، بیوه می شود و اگر هم کشته نشود، اصل و نسب فرزندش ناشناخته می ماند زیرا اعضای داعش از اسامی مستعار استفاده می کنند


 
چرایی حمایت لجستیکی اردن از داعش
ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، تروریسم و بر اساس تعبیری که رسانه های غربی از آن یاد می کنند ، تروریسم اسلامی این روزها به یکی از شاخصه ها و مشکلات محوری منطقه خاور میانه تبدیل شده است .

امروز کمتر کشور عربی است که از این معضل رنج نبرد ، در حالیکه به راحتی می توان حضور سازمان های اطلاعاتی کشورهای مسلمان و غیر مسلمان را در سامان دهی و ترسیم خطوط کلی فعالیت های این گروه ها را مشاهده و لمس کرد.

گرچه دیرینه این فعالیت ها به دهه  هفتاد از قرن گذشته میلادی باز می گردد اما برهه کنونی را باید نقطه اوج یا حداقل بالاترین اوج گیری این فعالیت ها از تاریخ شکل گیری گروه های سلفی تکفیری توصیف  کرد.

حجم اقدامات جنایتکارانه و شنیع گروه های سلفی و در راس آنها داعش به حدی است که  افیخای ادرعی سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی را بر آن می دارد تا با انتشار بیلانی از میزان  قربانیان مسلمان در منطقه خاورمیانه اعلام کند طی 10 سال گذشته سهم اسرائیل از این اقدامات کمتر از 10 درصد بوده وبقیه این کشتارها در قالب برادرکشی وبه دست مسلمانان سلفی مدعی پیروی بی چون و چرا از سنت پیامبر اسلام انجام گرفته است مسئله ای که خود جای حرف و حدیث بسیاری دارد.

گرچه طی 40 سال و اندی فعالیت گروه های سلفی ـ تکفیری شاهد شکل گیری ساختارها و سازمان  های مختلف مبارزاتی بودیم اما به اعتقاد اکثر قریب به اتفاق کارشناسان ، پدیده ای به نام داعش بدترین ، وحشی ترین و در عین حال سرسپرده ترین گروه از این دست است که تا کنون منطقه اسلامی به خود دیده است.

به گفته این کارشناسان  اگر اسامه بن لادن و حتی ایمن الظواهری واسلافشان که در دوره های متفاوت به عنوان سرکردگان القاعده معروف ترین گروه تکفیری  شناخته می شدند ، گاه گداری اشاره ای به صهیونیستها و یهودیان کرده و ادعای تلاش برای مبارزه با آنها را هم مطرح می کردند (گرچه  بر اساس اسناد موثق این گروه ها حتی یک گلوله هم به سوی رژیم صهیونیستی شلیک نکرده اند ) اما گروه داعش رسما و علنا اعلام می کند مشکلی با رژیم صهیونیستی نداشته و اصولا وظیفه اصلی خود را  پاکسازی اسلام از مسلمانانی اعلام می کند که با این گروه  از لحاظ فکری اختلاف نظر دارند.

اداره کل بین الملل و سیاست خارجی خبرگزاری فارس با توجه به اقدام وقیحانه غرب در حمایت و سپس تعقیب این گروهک ضاله در نظر دارد در چند قسمت نگاهی هرچند کوتاه به این گروه،‌ جنایاتش،‌ آبشخورهای فکری ، حامیان پیدا و پنهان مالی،‌ سیاسی، ‌نظامی ، بازی های سیاسی منطقه ای و بین المللی برای به سطح آوردن این گروه،‌ و پارامترهای تاثیر پذیری و تاثیر گذاری اش در منطقه و جهان داشته باشد چرا که معتقد است پاسخ به این ابهام که چرا کشورهای غربی سه سال پیش با تصویب قوانینی در مجالس خود کمک به گروههای تروریستی در سوریه را مجاز و اینک قوانینی تصویب می کنند که نابودی آن را جایز می شمارند،  هنوز برای افکار عمومی جهان روشن نشده است.

به این امید که نظرات شما خوانندگان نیز بتواند در ارائه زوایای ناگفته و چهره روشن تری از این گروه تروریستی به ما کمک کند بخش هشتم این پژوهش برای پاسخ به این سوال که « چرا و چگونه اردن از داعش حمایت می کند و چرا به ائتلاف جهانی برای حمله به داعش نمی پیوندد؟ » منتشر می شود.

***************

 اردن چرا و چگونه از داعش حمایت می کند و چرا به ائتلاف جهانی برای حمله به داعش نمی پیوندد؟

اردن  به همراه قطر و قطر دو کشور کوچک عربی هستند که تلاش می کنند از تضادهای راهبردی موجود در سیاست های منطقه برای تقویت جایگاه خود استفاده کرده و از فضای به وجود آمده در شکاف های سیاسی و راهبردی  ناشی از تقابل قدرت های بزرگ منطقه ای برای بهبود شرایط وجایگاه خود استفاده کنند.

اگر چه این نقش آفرینی  را از دهها سال پیش ملک حسین شاه سابق اردن آغاز  کرده بود وتلاش می کرد با نزدیک شدن به طرف مطرود  وشکست خورده در عین حفظ روابط با طرف های پیروز منافع گسترده ای را برای اردن کسب کند اما در شرایط فعلی امان در این نقش آفرینی خود رقیب دیگری به نام قطر هم پیدا کرده است.

و اگر رغد صدام حسین مامن خود را در یکی از کاخ های سلطنتی پادشاه اردن یافته وفرزندان خود وخواهرش رنا را به بهترین مدارس این کشور می فرستد وجلسات خود را با رهبران حزب بعث در هتل های چند ستاره این کشور برگزار می کند ، ساجده همسر صدام ودختر کوچکش حلا میزبان خوبی به نام امیر قطر! یافته ا ند واز آنجا به همراه فراریانی همچون طارق هاشمی که ارتباطش باحزب بعث کاملا هویدا وآشکار شده  از چند صد متری شبکه الجزیره فعالیت و هدایت جنگ علیه ملت عراق را انجام می دهند.

اگر جلسات گروه های مخالف دولت سوریه وعراق وپایگاه های آموزشی داعش در خاک اردن را هم در نظر نگیریم از اظهارات نخست وزیر اردن در رابطه با داعش نمی توان به آسانی گذشت.

عبدالله النسور روز شنبه 15 شهریور ماه اعلام کرد اردن هیچ خصومتی با داعش نداشته وهرگز در ائتلافی که علیه این گروه شکل گرفته مشارکت نخواهد کرد.

وی که در جمع تعداد محدودی از خبرنگاران سخن می گفت تاکید کرد ما به طور حتم از رخدادهایی که در سوریه ، عراق ، یمن ، لیبی وفلسطین به وقوع می پیوندند نگران هستیم اما  اردن هرگز وارد جنگ هایی به نیابت از دیگران نخواهد شد.

او در حالی سخن از عدم آمادگی برای نیابت ازدیگران می کند که رسانه های صهیونیستی وغربی بارها از قوت گرفتن احتمال حمله داعش به اردن سخن گفته بودند.

شبکه سی ان ان آمریکا هم  روز 13 اوت گذشته به نقل از معروف البخیت نخست وزیر سابق اردن هم نوشت: تصور نمی کند داعش قصدی برای حمله به اردن داشته باشد.

وی که مشاور سابق امنیت ملی اردن هم می باشد  در سخنانی که در امان داشت تاکید کرد گروه داعش با وجود تمامی جنگ افزارهای به دست آمده از ارتش عراق هم قادر نخواهد بود به اردن گزندی وارد کند .

البخیت در عین حال خاطر نشان کرد این مسئله به معنی حذف تمامی احتمالات ورود برخی از عناصر تک رو وخود سر وانجام عملیات در داخل اردن همانند آنچه که در سال 2005 توسط گروه القاعده شاهد آن بودیم نیست.

به گفته این مسئول اردنی هم اکنون حدود 1300 اردنی در صفوف داعش در حال جنگ می باشند و روز به روز هم به دلیل جذابیت های تبلیغاتی و پیروزی هایی به دست آمده این گروه در عراق تعداد آنها رو به افزایش است.

این افزایش به ویژه در تظاهرات حمایت از داعش که در  چند شهر اردن از جمله معان برگزار شد هویدا گردید.

اطلاعات ضد ونقیضی در رابطه با شمار شرکت کندگان در این تظاهرات مخابره شده است ودر حالیکه رسانه های اردنی از دهها نفرسخن می گویند برخی از رسانه های بی طرف تعداد آنها را صدها نفر اعلام کردند.

گرچه این تظاهرات با واکنش های مختلف تحلیلگران وحتی رهبران گروه های سلفی مخالف گروه داعش مواجه شد اما موضع چندان شفافی از سوی دولت در این رابطه صورت نگرفت.

به اعتقاد برخی از کارشناسان عراقی عبدالله دوم که روزگاری پرچمدار مبارزه با شکل گیری هلال شیعی در منطقه بود امروز هم بی میل نیست که  تفکرات خود رادر قالب اقدامات داعش در عراق ، سوریه ولبنان تحقق یافته ببیند به ویژه که تظاهر کنندگان در معان هم تاکید کرده اند برای حمایت از جریان سلفی وبرای جلوگیری از گسترش تشیع در منطقه واردصحنه شده اند.

همچنین یکی دیگر از دلایل افزایش احتمال عدم تهدید اردن توسط داعش حضور سرکردگان حزب بعث عراق در این کشور است به هر شکل  احتمال برهم خوردن ثبات واستقرار در کشوری که خود میزبان رهبران اصلی حزب بعث و داعش است امری غیر قابل انجام می نماید.

در واقع اردن عقبه ومرکز پشتیبانی گروه داعش محسوب می شود که هم نیرو از این  منطقه به عراق وسوریه اعزام می کند ، هم کمک های لجستیکی را تامین می نماید وهم استقبال کننده تلفات آنها به ویژه کشته شدگان آنان است.

نکته  قابل تامل دیگر ادامه فعالیت نقطه مرزی اردن با عراق است که در بدترین شرایط وحتی در زمان عقب نشینی نیروهای عراق از آن وتسلط گروه های سلفی نیز همچنان باز وفعال بود تا به ویژه نفت به عنوان اصلی ترین نیاز اردن همچنان از این طریق وارد خاک این کشور شود.

البته این سوای اخبار منتشر شده در رابطه با خرید نفت بشکه ای 26 دلار صادر شده توسط گروه داعش توسط اردن است که تقریبا نصف بهای نفتی است که به شکل ترجیحی وبا قیمتی سمبلیک از عراق وارد می کند امری که باعث شد طی  ماه گذشته قیمت مشتقات نفتی در اردن  به شکل چشمگیری کاهش یابد.

همچنین نباید فراموش کرد افزایش نا امنی در عراق وسوریه به معنای افزایش مهاجرت ها وطول مدت اقامت اتباع این دو کشور در اردن است که می تواند به اقتصاد بسیار ضعیف آن کمک شایانی کرده کمک های بین المللی را هم به سوی امان سرازیر کند.

به هر شکل گرچه تولد داعش هم پیمانی اش با بقایای حزب بعث واقداماتش در عراق بسیاری را غافلگیر کرد اما نشان داد که رهبران اردن چندان از این مسئله شگفت زده نشده اند ، مسئله ای که در رابطه با قطری ها نیز صدق می کند .

در قسمت های بعد جایگاه بازیگرانی همچون قطر وترکیه را در موج آدم ربایی ها وقتل عام های داعش به بررسی خواهیم نشست.

منبع: فارس

 
کارشناس ارشد مسائل منطقه:
ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳ : توسط : حسینی

اگر اشتباه کنیم 70 سال عقب می‌افتیم/

 

 

پیروزی غزه و استعفای دولت یمن اتفاق کوچکی نیستند

به گزارش مشرق، هندسه قدرت جهان در روزگاری بر مبنای دو قدرت "شرق" و "غرب" با سرمداری "شوروی" در شرق و "آمریکا" در غرب مورد تأکید و نظریه‌پردازی قرار می‌گرفت. پس از فروپاشی شوروی به عنوان ابرقدرت مشرق زمین زمینه برای تئوری پردازی غربی‌ها برای تئوریزه کردن قدرت تک‌قطبی در جهان قراهم شد تا جایی که فرانسیس فوکویاما، فیلسوف آمریکایی از نظریه "پایان تاریخ" سخن گفت و تاکید کرد که پس از جنگ جهانی دوم و بویژه بعد از فروپاشی شوروری ارزش‌های لیبرال دمکراتیک در سراسر جهان به صورت یک جریان غالب و مسلط درآمده‌است،که، همهٔ کشورها و جوامع باید، در برابر آن تسلیم شوند!

اما پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هژمون آمریکا و غرب را در منطقه خاورمیانه تحت‌الشعاع قرار داد و کشوری مستقل از وابستگی‌های "غرب" و "شرق" توانست در عرصه بین‌المللی ظهور و بروز داشته باشد و بعد از گذشت سه دهه الگویی برای سایر کشورهای منطقه، حتی فرامنطقه‌ای شود. کارشناسان مسائل بین‌المللی آغاز تغییر هندسه قدرت جهانی را با ظهور و بروز جمهوری اسلامی عنوان می‌کنند تا اینکه در این دوره‌ مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تغییر و تحول در هندسه قدرت جهانی تاکید کردند که تحولات حکایت از تغییر نظم جهانی پایه‌گذاری شده به وسیله غربی‌ها اعم از اروپا و امریکا و شکل‌گیری نظمی جدید است.

برای واکاوی و بررسی "نظم جدید در هندسه قدرت جهانی" میزگردی را با حضور ابراهیم متقی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، سعدالله زارعی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و روح‌الامین سعیدی کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل برگزار کرد که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

 

مشروح نظرات سعدالله زارعی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در میزگرد "بررسی نظم نوین جهانی" به شرح زیر است:

*: تشکر از اینکه دعوت ما را پذیرفتید و تشریف آوردید. آقای زارعی به نظر شما نشانه های تغییر چیست؟ چرا می‌گوییم الان در پیچی تاریخی قرار داریم و این نظمی که بر جهان بعد از جنگ جهانی حاکم بود در حال فروپاشی و تغییر است؟

زارعی: بسم ‌الله الرحمن الرحیم. مطالب بنیادی و اساسی را جناب دکتر متقی بیان فرمودند و من هم سعی می‌کنم یک مقدمه کوتاهی در این بحث داشته باشم تا بعد به سئوالات شما برسیم. در واقع جهان به طور خیلی طبیعی در حال عبور از یک مرحله‌ای و ورود به یک مرحله جدیدی است. معمولا نظام‌های جهانی عمری در همین حدود داشتند. 70 سالی که ما از شکل‌گیری‌های نظام دو قطبی شاهد هستیم و بعد هم دوره افول این قدرت و این نظام را مشاهده می‌کنیم، تقریبا عمر طبیعی یک فرایند جامع بین‌المللی است. کما اینکه دوره حاکمیت  اروپا تا زمانی که اولین نشانه‌های فروپاشی آن مشاهده شده نیز چیزی در همین حدود است.

بعد ما یک دوره اغتشاش  و بی‌هویتی را در نظام بین‌الملل شاهد بودیم که از اوایل قرن بیستم آغاز می‌شود و تا اواسط قرن بیستم استمرار پیدا می‌کند و در این مقطع دست‌کم دو جنگ جهانی اتفاق می‌افتد تا اینکه ما می‌رسیم به نظام جدیدی در سطح بین‌المللی که به نظام دو قطبی معروف است. این تقریبا وضع طبیعی نظام‌ها و پارادایم‌ها در سطح بین‌المللی است، مخصوصا در وضعیتی که ما شاهد بودیم و یا حیات سیاسی ما اجازه تجربه چنین موضوعی را می‌دهد.

بنابراین ما اینجا باید به دو تا نکته مقدماتی توجه کنیم؛ یک نکته این است که ما در دوره گذار هستیم، یعنی نظام قبلی به پایان رسیده و فرو پاشیده است. هم ضلع شرقی آن و هم ضلع غربی آن، هم چهارچوب‌های سیاسی آن و هم چهارچوب‌های اقتصادی آن، هم چهارچوب‌های فرهنگی آن و هم به تعبیر حضرت آقا ارزش‌ها، اصول و منطق آن. در واقع همه این‌ها به پایان رسیده است و این یک پارادایم پایان یافته است و ما در شرایط عبور از پادارایم سابق به پارادایم جدید هستیم. این دوره‌ای است که دست‌کم 20 سال از آغازش  می‌گذرد و بیش از 20 سال یا نزدیک به  25 سال است که از آغاز این فرایند می‌گذرد.

یعنی اگر ما فروپاشی دیوار برلین را به عنوان علامت شاخص این فروپاشی نظام دو قطبی ارزیابی کنیم، بعد در این فرآیند به رخدادها نگاه کنیم، می‌بینیم که از حدود سال‌های 1990 در این فرایند، فروپاشی و پایان پارادایم سابق آغاز شده است و دنیا در یک شرایط گذار قرار گرفته است. امروز حدود 25 سال از این دوره می‌گذرد. دوره‌ای که ما شاهد بی‌نظمی به مفهوم کلانش در سطح بین المللی هستیم و اگر خواسته باشیم یک مقایسه‌ای کنیم باید بگوییم که بین مثلاً 15 تا 20 سال آینده هم ما قطعاً در مقطع‌گذار خواهیم بود، یعنی گذار از نظام قبلی به نظام بعدی یک دوره را سپری کرده است و هنوز نیم دوره از زمان طبیعی خودش باقی مانده است و این یک مجال و فرصت 15 تا 20 ساله برای ما است که بتوانیم در این فاصله 15-20 ساله شرایط خودمان را مدیریت کنیم و ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های لازم را در خودمان ایجاد کنیم تا بتوانیم با شروع پارادایم جدید، جایگاه برجسته خودمان را داشته باشیم.

ممکن است این حرف مقداری دور از ذهن به نظر برسد که این دوره 15- 20 دوره کوتاهی است و چگونه می‌شود که یک کشوری ظرف مدت 15-20 سال از یک کشور حاشیه‌ای به یک کشور کانونی تغییر کند و شاهد وضعیت جدید باشیم. البته ما همین الان هم کشوری با قدرت متوسط هستیم و در سطح بین‌المللی هم به عنوان یک قدرت منطقه‌ای به رسمیت شناخته می‌شویم، بنابراین صفر کیلومتر نیستیم و ابزارهایی در اختیار داریم.

از طرف دیگر اگر ما به تجربه‌های گوناگون نگاه کنیم می‌بینیم آمریکایی‌هایی که در سال 1945 به مرکز یکی از دو قطب جهانی تبدیل شدند، 25-30 سال قبل از آن درگیر بحران‌های مختلفی بودند؛ بحران اقتصادی داشتند، بحرانی که در سال 1920 در آمریکا وجود داشت و اعتراضات خیابانی را به همراه داشت، اعتصاب‌ها علیه شرایط اقتصادی در آمریکا فعال بود و در حوزه سیاسی هم آمریکایی‌ها  دچار یک بحران چپ‌گرایی بودند و نهضت چپ‌گراها آنجا فعال بود که به جنبش مک‌کارتیسم در آمریکا معروف است، بنابراین در داخل هم از بعد اقتصادی بحران داشت، هم از بعد سیاسی و با خیزش و خروش و اعتراضات سیاسی مواجه بود و هم در حوزه ارزشی آمریکایی‌ها در سطح بین‌المللی خیلی حرفی برای گفتن نداشتند و یک وجهه ممتاز فرهنگی در مقایسه با اروپایی‌ها به حساب نمی‌آمدند.

اما همین آمریکای درگیر انواع بحران‌ها و کاستی‌های 1920، در سال 1945، یعنی 25 سال بعد به یکی از قدرت‌های جهانی تبدیل شد. بنابراین گمان نکنید که این فرصت کم است و ما نمی‌توانیم به این سمت حرکت کنیم، بنابراین اینکه برخی بگویند بهتر است که ما حدمان را نگه داریم و پایمان را اندازه گلیم خودمان دراز کنیم، به نظرم این برداشت اشتباهی است و نادیده گرفتن توانایی‌هاست. اگر ما بخواهیم مقایسه کنیم بین جمهوری اسلامی 1391 و ایالات متحده آمریکای 1300 که می‌شود همان 1920، می‌بینیم جمهوری اسلامی 1393 به مراتب از آمریکای 1300 قوی‌تر است و این جهت را در واقع ما باید در نظر داشته باشیم و با تعبیرهای غلط فرصت‌های ملی را ضایع نکنیم.

نکته دوم این است که به هرحال وقتی پارادایم جدید شروع می‌شود، باید بدانیم که حداقل 70 سال دیگر طول می‌کشد تا ما فرصتی شبیه امروز پیدا کنیم و بتوانیم در حد و اندازه‌های خودمان تغییراتی  ایجاد کنیم و منافع ملی‌مان را بر پایه حقایق جدید بنا کنیم. بنابراین خمودگی، خموشی، تنبلی و تحلیل غلط می‌توانند برای دست کم 100 سال مشکلاتی را برای مملکت ما پدید بیاورد. با این حال جا دارد که ما با نگاه به ظرفیت‌ها و واقعیت‌ها و تجربه بشری که در اختیار داریم در جهت تأمین منافع بلند مدت جمهوری اسلامی و جهان اسلام تلاش کنیم.

به نظر من این کار امکان پذیر است، لذا ما می‌بینیم که آمریکایی‌ها از سال 2007 تلاش‌های گسترده‌ای برای بازسازی چهره سیاسی اخلاقی آمریکا شروع کردند و هزینه‌های هنگفتی هم در این راه دادند که بزرگترین هزینه‌شان تغییر مبنایی در سیاست‌های دوره بوش بود که اتفاقاً این تغییر سیاست‌ها در دوره خود بوش شروع شد. بعد به اوباما رسید و اوباما با شعار "تغییر" آمد، در واقع این نشان می‌دهد بزرگترین هزینه‌ای که آمریکایی‌ها در این عرصه پرداختند هزینه تئوریک، استراتژیک، گفتمانی و مبنایی بوده است که این‌ها متحمل شدند و علی‌رغم تغییرات اساسی که در بعضی از سیاست‌هایشان اعمال کردند امروز به هیچ وجه جمع‌بندی این نیست که چهره آمریکایی‌ها مطلوب‌تر از 2007  است که آقای بوش تغییر سیاست‌های آمریکا را آغاز کرد. این‌ها نشان دهنده این است که رقیب ما تلاش زیادی می‌کند، ولی نتیجه کم می‌گیرد و هر چه جلوتر می‌رویم ما شاهد نتایج کمتری از سیاست‌های آمریکا خواهیم بود. بنابراین ما بدون ترس و واهمه می‌توانیم وارد میدان شویم و برنامه‌ریزی کنیم, البته برنامه مدون می‌خواهد و استراتژی‌های مشخصی باید تدوین شود تا ما به این سمت حرکت کنیم.

*: در ابتدای بحث مقایسه‌ای از وضعیت فعلی ایران با آمریکای سال 1300 داشتید و گفتید تحلیل‌های غلطی هم هست که این‌ها ممکن است ما را در این زمینه بسیار متضرر کند و اگر ما از این فرصت استفاده نکنیم ممکن است تا 70سال دیگر چنین فرصتی برای ما دست ندهد. مقام معظم رهبری نیز به همین مسئله اشاره کردند که این وضعیت کنونی دنیا باید درست تحلیل و فهمیده شود. بعضی‌ها قطعاً از این وضعیت عقب مانده‌اند و هنوز به این تحلیل نرسیده‌اند که چنین روندی اتفاق می‌افتد و در مجلات و تریبون‌های مختلف این تحلیل را اشتباه می‌دانند، مثلا یک ماهنامه مشهور متعلق به طیف اصلاح‌طلبان تحولاتی مثل داعش را هم در راستای سلطه غرب و لزوم بازگشت به لیبرالیسم تحلیل می‌کند. شما این تحلیل‌هایی که در این مورد وجود دارد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

زارعی: یک سری سوء‌تفاهمات می‌تواند منافع ملی و فهم ملی ما را از شرایط و تحولات دچار تهدید و آسیب جدی کند، یکی از این سوءتفاهمات درباره اندازه تحولات است که ما بیاییم اندازه تحولات را کوچک تلقی کنیم، یعنی گمان کنیم اینکه آمریکایی‌ها قادر نیستند که پرونده عراق را به نفع خود تمام کنند و پرونده را عملاً به ایران تحویل می‌دهند، یک اتفاق کوچک است. یا اینکه آمریکایی‌ها در افغانستان قادر نیستند شرایط و تحولات آنجا را به سمتی سوق دهند که منافع غرب را در عمل تأمین کند و ضمناً تأمین کننده منافع افغانی‌ها هم باشد تا بتواند به سیستم آمریکا در آنجا دوام دهد، کار کوچکی است. یا اینکه آمریکایی‌ها در عمل قادر نیستند اسرائیل را حمایت کنند، اگر چه خیلی حرف می‌زنند و آقای اوباما در همین جنگ اخیر وانمود کرد که به هیچ وجه اجازه نخواهد داد خدشه‌ای به امنیت اسرائیل وارد شود، ولی جلوی چشمان او امنیت اسرائیل کاملا منهدم شد و آمریکایی‌ها با  هیچ کدام از امکانات خودشان اعم از ابزارهای سیاسی، امنیتی و حقوقی خود نتوانستند اسرائیل را حمایت کنند و در نهایت آمریکایی‌ها مغلوب تحولات در جنگ غزه شدند، بعضی‌ها خیال می‌کنند این‌ها اتفاقات ساده‌ای است.

مثلاً در مورد لبنان که کشور بسیار کوچکی است، بعضی‌ها گمان می‌کنند اینکه آمریکایی‌ها بعد از فرار سال 1364 خود از لبنان دیگر نتوانستند به آنجا برگردند و عملاً لبنان را تحویل دادند و نیروی جدید به لبنان آمد که ملی بود و جای آنها را گرفت، اتفاق ساده‌ای است. اینکه آمریکایی‌ها نتوانستند در پرونده جمهوری اسلامی علی‌رغم آن همه فشار، تحول عمده‌ای درباره ما به وجود بیاورند یک تحول ساده است یا بعضی‌ها خیال می‌کنند اینکه در زمان حاکمیت آمریکا و رژیم‌های آمریکایی در منطقه و مخصوصاً در یمن جریانی به نام الحوثی سر بر می‌آورد و یک میلیون آدم را در صنعا به مدت دو هفته در میدان‌ها نگه می‌دارد و دولت و رئیس جمهور را وادار می‌کند که استعفای دولت را اعلام کنند، اتفاق کوچکی است. یکی از آسیب‌ها این است که اندازه تحولات و اتفاقی که برای قدرت مسلط افتاده و می‌افتد را بعضی‌ها در اندازه خودش ارزیابی نکنند.

مطلب دوم درباره ماهیت تحولات است که احتمال دارد سوء‌تفاهم وجود داشته باشد و بعضی‌ها این را یک مقطع از حیات سیاسی نظام جهانی ارزیابی کنند، یعنی بگویند بالاخره قبول داریم که نظامات جهانی دوران پر نوسانی را پشت سر می‌گذارند و فعلا در سراشیبی است و در نقطه ضعف قرار گرفته، ولی به این معنا نیست که این نظم در حال خداحافظی است، بلکه این نظم یک دوران بیماری دارد و آن را طی می‌کند و دو مرتبه دوره سلامتی آغاز می‌شود، بنابراین ما باید به این تحولات به عنوان یک دوره بیماری نگاه کنیم و فرد را در یک دوره کوتاه بیمار ببینیم، نه اینکه بگوییم اساساً این بیماری او را از پا در می‌آورد.

سومین سوء‌تفاهم این است که ما درباره توانایی‌های خودمان دچار سوء‌تفاهم شویم، یعنی گمان کنیم که اندازه و قدرت ما "x" است، درحالیکه اندازه قدرت ما "y" باشد، ما باید درباره توانایی‌ها و قدرت و مخصوصاً درباره میزان امکانی که ما برای افزایش توانمندی‌های خود داریم، برآورد درستی داشته باشیم. مقام معظم رهبری در دیداری که با اعضای مجلس خبرگان داشتند به این نکته اشاره کردند که توانمندی‌های ما در داخل و در منطقه و دوردست، مثل آمریکای لاتین زیاد است، بنابراین همه ظرفیت‌های خود را باید شناسایی کنیم و بر این ظرفیت‌ها سوار شویم و اهداف آینده را علامت‌گذاری کنیم.

برای اینکه مشخص شود این حرف فقط حرف دین و بحث آرمان نیست و آقایانی در این مسئله تردید دارند که در یک دوره 20-30 ساله می‌شود خیلی اتفاقات را مدیریت کرد و به جاهایی رسید، اشاره کردم که شرایط آمریکای 1920در جریان جنبش مک‌کارتی و بحران اقتصادی 1320 و 1321 نشان می‌دهد که ما هم می‌توانیم علی‌رغم مشکلات موجود شرایط آینده را به نفع کشور و منافع ملی خودمان مدیریت کنیم، ولی در اینجا بعد از اینکه ما درباره سوء‌تفاهمات به یک جمع‌بندی رسیدیم، باید توجه داشته باشیم که تغییر نظام گذشته یا نظم 70 ساله، تغییر جغرافیایی نخواهد بود که ما بگوییم مثلاً این یک ابری است که تاکنون بر سر اروپا و امریکا سایه گسترده بوده و این دفعه قرار است از 20 سال آینده روی چین و هند و ژاپن و بر آسیا سایه افکند، ابر همان ابر است و خصوصیتش هم همان است. فقط موقعیت جغرافیایی آن تغییر کرده، در حالی که اگر ما می‌بینیم که دوره پارادایم قبلی تمام شده، یعنی دوره پارادایمی با آن خصوصیات تمام شده و آن خصوصیات هم خصوصیات جغرافیایی نبودند، جغرافیای اروپا و آمریکا بحران ایجاد نکردند، موقعیت‌های توپوگرافی آمریکا و فیزیکی جغرافیای آمریکا نبود که بحران اقتصادی را پدید آوردند یا بحران اخلاقی، سیاسی و ... را پدید آوردند. سواحل آمریکا و اروپا نقشی در شکست این پارادایمی که 70سال حکومت می‌کرد نداشت، پس پارادایم آینده همان نخواهد بود، بلکه پارادایمی با موقعیت جدید خواهد بود. مهم این است که ما این هویت را بازشناسی کنیم و گمان نکنیم که در آنجا هم عناصر داخلی جابجا می‌شوند و با جابجایی این‌ها قضایا یک فرم و شکلی جدید پیدا می کنند.

پارادایم آینده فقط جابجایی عناصر و اولویت‌ها نیست، بلکه یک منطق و موقعیت جدید خواهد داشت و این مسئله مهم است، بشر خسته از پارادایم قبلی دنبال پارادایم جدید می‌گردد و منطق جدید می‌خواهد که حضرت آقا به مقوله‌ای به نام "ارزش‌ها و اخلاقیات" و مسائلی که در این حوزه هست اشاره کردند، ضمن اینکه  عنصر اقتصاد را هم دارد ولی یک تعریف و کارکرد و منطق جدید دارد. اقتصادی که تمرکزگرا نیست و توزیع‌گرا است و مساوات‌طلب است و بیشتر یک قله اقتصادی را مورد توجه قرار می‌دهد.

رشد اقتصادی به مفهوم امروز خودش مفهوماً و منطقاً تغییر خواهد کرد و ما با چارچوب‌های جدید اقتصادی مواجه خواهیم بود، یعنی منطق اقتصاد ما منطق جدید خواهد شد و ما حرف‌های جدید در این حوزه خواهیم شنید.

در حوزه اخلاق هم ما شاهد تغییری در بحث اخلاقی خواهیم بود. تا الان اخلاق در غرب بر مبنای قوانین اخلاقی توضیح داده می‌شد، یعنی این قوانین بودند که اخلاقی را تولید می‌کردند، در حالی که منطق اخلاقی قوانین مخصوص خودش را می‌خواهد. اگر ما می‌گوییم باید رشد اخلاقی اتفاق بیفتد از دل خود همین مفاهیم اخلاقی باید بیرون بیاید، نه اینکه قوانینی بیایند و اخلاق خاصی ایجاد کنند. غربی‌ها با فشار آمدند و یک نوع اخلاق خاصی را که ولنگاری مذهبی هم جزئی از آن بود، ایجاد کردند، در حالیکه در این طرف قضیه ما شاهد ملت‌هایی هستیم که باورهای عمیق دینی دارند و مایلند که دین آنها را به سوی قوانین رهنمون باشد، حالا نه فقط دین بلکه آن چیزی که ارزش‌های بنیادین محسوب می‌شوند و آن باورهای بنیادین به حساب می‌آیند.

بنابراین ما در حوزه اقتصاد و در حوزه اخلاق و فرهنگ و حتی در حوزه امنیت شاهد یک فعل و انفعالاتی هستیم. الان مدتهاست که مسئله‌ای به نام ارتش‌ها و ناکارآمدی‌های ارتش‌ها را ملت‌ها تجربه می‌کنند. مدتهاست که مسئله جنگ بین قدرت‌ها جای خودش را به درگیری‌هایی داده که در درون ملت‌ها بر اساس ارزش‌ها و باورهای فرهنگی ایجاد می‌شود. خب، این فضای جدیدی را ایجاد می‌کند و ارتش‌های جدید مطالبه می‌کند.

چند روز پیش رئیس جمهور عراق به عنوان یک راه‌حل اعلام کرد که ما به زودی در استان‌های عراق سپاه‌های استانی تشکیل می‌دهیم؛ خب، این نشان دهنده این است که ارتش جدید برای اداره عراق تشکیل داده می‌شود و نه تنها اداره عراق، بلکه برای همه جای دنیا ما نیاز به ارتش‌های جدیدی داریم که این‌ها از دل ملت‌ها و باورها و ارزش‌های ملی و تقدس‌ها برخاسته باشند.

این یک نشانه روشنی مبنی بر این است که امنیت و پاسداران امنیت، مفهوم و ماهیت و هویت جدیدی پیدا می‌کنند. حالا اینکه ابعاد قضیه چیست بایستی به آن پرداخته شود ولی یک نکته در اینجا حائز همیت است که جناب آقای سعیدی به آن اشاره کردند و در اینجا ما شاهد هستیم که در حوزه بازیگران کماکان بازیگران دولتی جایگاه برجسته‌ای خواهند داشت. این نشان دهنده این است که ما با یک نظم و فضایی مواجه خواهیم بود که این نظم و فضا از حالا برای ما قابل اندازه‌گیری و محاسبه است، پس ما با یک شرایط گنگ غیرقابل اندازه‌گیری سیال به مفهوم مطلقش مواجه نیستیم، این حرف درست است و به ما کمک می‌کند که بنشینیم در محافل آکادمیک چارچوب‌های تغییر آینده را شناسایی کنیم و راه‌های انطباق این عوامل را با برداشت‌ها و فرهنگ و دارایی‌های خودمان پیدا کنیم.

در حال حاضر آنچه که مشاهده می‌کنیم این است که غربی‌ها خیلی زودتر دست به کار شدند و عناصر فرهنگ و اقتصاد آینده و هر چه در آینده مهم هست را شناسایی کردند و مسیر ما را پر از سنگلاخ می‌کنند، یعنی از عناصر شناختی نظام جهانی، اصول فکر و فرهنگ هست، در حوزه فکری دشمن دارد تلاش می‌کند که داشته‌های ما را به افراط‌گرایی ترجمه کند و ما را به این متهم کند که در فکر، افراط‌گرا هستیم، در حالیکه اگر ما جهان اسلام را واکاوی کنیم و به بخش‌های مختلف ملت در جهان اسلام سر بزنیم، می‌بینیم که نوعاً ملت‌های مسلمان اخلاقی‌اند و اهل مدارا و تحمل هستند و تروریسم یک مسئله حاشیه‌ای در همه این جوامع است، اما دشمن تلاش می‌کند که ما با تروریسم دیده شویم، این یکی از دسیسه‌هایی است که غربی‌ها دنبال می‌کنند؛ از جمله در مورد جمهوری اسلامی، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها خیلی تمایل دارند که ما با هویت نظامی دیده شویم و فعالیت‌های ما از جمله هسته‌ای را نظامی نشان می‌دهند، برای اینکه می‌خواهند ما را خیلی افراط‌گرا نشان دهند و آن جنبه فکری انقلاب اسلامی و جهان اسلام را مخفی کنند. کما اینکه در حوزه فرهنگی آنها تلاش می‌کنند ما را آزادی‌ستیز معرفی کنند و با قطعنامه‌ها و بیانیه‌های حقوق بشر تلاش می‌کنند تا این ارزش‌های مسلط ما را که از اعلامیه‌های حقوق بشر غنی‌ترند، مخفی کنند.

همین طور در حوزه سیاست تلاش می‌کنند که ما را توسعه‌طلب معرفی کنند، لذا نظریه هلال شیعی برای این مطرح می‌شود که ما را در سطح منطقه توسعه‌طلب معرفی کنند، در حالیکه ما اگر تجربه انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت و حضور ایران در منطقه را مورد نظر قرار دهیم می‌بینیم که جمهوری اسلامی در هر پرونده‌ای که ورود کرده و به ملت‌ها کمک کرده که بتواند از توانایی‌های ملی خود برای امنیت خودشان استفاده کنند با ناخوشایندی ملت‌ها مواجه نشده و در همه جا ملت‌ها خواستار همکاری ملت ایران با خودشان هستند. این در حالی است که حضور غربی‌ها را در منطقه نمی‌پسندند و با آن مبارزه می‌کنند، این‌ها مسائلی است که غرب با آن مواجه است.

در حال حاضر غربی‌ها در سه حوزه تلاش می‌کنند؛ در حوزه نخبگان که حوزه فکر است و در حوزه توده‌ها که حوزه فرهنگ است و در حوزه حاکمان که سیاست است، تلاش می‌کنند بدیل‌هایی را برای ما ایجاد کنند و با بسترهایی که در اختیار دارند ما را از مسائل آینده دور کنند. من در یک جمله کوتاه عرض کنم که ما به احتمال خیلی زیاد نظم دو قطبی متصلب را پشت سر می‌گذاریم یا گذاشتیم و نظام چند قطبی منعطف را پیش رو خواهیم داشت که در واقع در این نظام چند قطبی منعطف، کشورها و قطب‌ها با گفت‌وگو می‌توانند مسائل‌شان را حل‌و‌فصل کنند و به نظر من نظام بین‌المللی جای خودش را بیشتر به نظام شورایی مشورتی خواهد داد، در حالیکه در نظام گذشته قوانین حقوقی بر رفتارها و مسائل مسلط بودند و به عنوان ابزار مورد استفاده قدرت‌ها قرار می‌گرفتند، در نظام آینده نیز تعامل است که تعیین کننده بسیاری از موضوعات خواهد بود.

*: به نظر شما چه تهدیدهایی از سوی گروه‌های مثل داعش می‌تواند به وجود بیاید؟

زارعی: من خیلی کوتاه پیدایی گروه‌هایی که با ذائقه عمومی مردم منطقه سازگاری ندارد را عرض کنم و یکی از شاخص‌های این مسئله همین است که وقتی به وجود می‌آیند به سرعت مورد نفرت واقع می‌شوند و جایی در افکار عمومی مسلمان‌ها و مخاطبانشان پیدا نمی‌کنند، این از شاخص‌هایی است که بگوییم گروه‌های افراط‌گرایانه ظاهر می‌شوند و با ذائقه مردم هماهنگی ندرند، دارای چه وضعیتی هستند.

اگر ما به تاریخ مراجعه کنیم می‌توانیم نمونه‌هایی از این‌ها را در تاریخ 500 یا 400 ساله و یا کمتر و یا بیشتر ببینیم که نشان می‌دهد جریان‌هایی مثل مغول که از مغولستان حرکتی را آغاز کردند و تصویری که نشان داده شد این بود که این‌ها همه چیز را تغییر دادند و مسلط شدند و یا تیموریان وقتی به ایران حمله کردند و دوره‌ای طولانی حاکم شدند ولی در نهایت این ایدئولوژی و ادبیات نتوانست در جامعه ایرانی و منطقه ماندگار باشد. این‌ها تازه مربوط به زمانی می‌شود که امکانات ارتباطی ضعیف بود و اتصال بخش‌های مختلف امکان‌پذیر نبود، ضمنا به اندازه کافی درباره اهداف و پیامدها اطلاعات وجود نداشت.

چند نکته اساسی در اینجا وجود دارد؛ اولاً اگر خواسته باشید وارد فضاهای عینی شوید باید ببینیم که اصلا جبهه تروریسم علیه چه کسانی شکل گرفته؟ آیا علیه آمریکا شکل گرفته؟ آیا علیه رژیم‌های متحد آمریکا در منطقه شکل گرفته؟ و یا اینکه جغرافیای آلوده به تروریسم عمدتا جغرافیایی است که مربوط به جبهه مقاومت می‌شود و در یک نگاه دیگر مربوط می‌شود به حوزه‌هایی که در معرض انقلاب‌های اصیل هستند که شمال آفریقا نمونه‌هایی از این دسته به حساب می‌آیند. در این جاها ما شاهد تروریسم هستیم، اما در آن جاهایی که رژیم‌های وابسته به آمریکا حضور دارند اصلا تروریسم نمی‌بینیم. در ترکیه تروریسم وجود ندارد یا در عربستان و قطر و کویت و امارات و عمان تروریسمی وجود ندارد و در دولت‌هایی که در سطح منطقه ما  پیوستگی با آمریکایی‌ها و یا با اروپایی‌ها دارند.

گمانم این است که تا ده‌ها سال دیگر هم این‌ها گرفتار پدیده‌ای چون تروریسم نشوند، زیرا اساس تروریسم محصول یک جریان و روندی است که این نسبت واضحی با حکومت‌‌هایی مثل عربستان و ترکیه و امثال این‌ها دارد. بنابراین جغرافیای تروریسم و جغرافیای افراط، جغرافیایی است که در آن علیه جبهه مقاومت وجود دارد، بنابراین برای اینکه ما بدانیم سرنوشت افراط‌گرایی در منطقه چه می‌شود باید ببینیم که آیا جبهه مقاومت توانایی دارد که بر تروریسم غلبه کرده و آن را مهار و ضعیف کند و در نهایت از بین ببرد یا خیر.

برای آنکه به این سئوال پاسخ دهیم کافیست که فعل و انفعالات سه سال اخیر را مورد تحلیل قرار دهیم که آیا جغرافیای مقاومت توانسته مقاومت کند و آیا دستاوردهایی داشته است؟ امروز هیچ کسی تردید ندارد که نظام سوریه از یک وضعیت در حال فروپاشی به یک وضعیت نظام یافته و در حال فعالیت تبدیل شده است. پس پاسخ ما این است که اولاً تروریسم یک تروریسمی با قدرت معین و محدود است و حضور آن در جغرافیای معینی هست و نیروهای مقابل آن هم معین هستند و توانایی این نیروها هم تا حد زیادی مشخص شده است.

عملیاتی که در منطقه استراتژیک آمرلی در شمال رشته کوه حمرین عراق انجام شد، یک هفته پس از عملیات العوذین بود و مجموعه این دو عملیات بیش از سه‌هزار کیلومتر مربع را آزاد کرد که نشان دهنده این است که توانایی مهار در جبهه مقاومت وجود دارد و من فکر می‌کنم که در نهایت تروریسم در منطقه ما در یک محدوده‌ای خواهد ماند و گسترش نمی‌یابد؛ اگر چه گسترش این‌ها در جاهایی می‌تواند با اهداف خاصی اتفاق بیفتدریال ولی بر خلاف آنچه که وانمود می‌شود تروریسم مهار گسیخته و لجام گسیخته نیست، بلکه تروریسم  تعریف و نیرو و اهداف معین دارد که در منطقه ما فعالیت می‌کند.

منبع: تسنیم

 
دعای رهبر انقلاب در حق دانشجویان
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، برخی نمایندگان تشکل‌های دانشجویی عصر امروز با حضور در بیمارستان محل بستری حضرت آیت الله خامنه ای ، از رهبر معظم انقلاب عیادت کردند.

در همنی رابطه بهروز کلاته عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل اظهار داشت: شکر خدا حال رهبر معظم انقلاب بسیار خوب بود و به تمام دانشجویان و جوانان سلام رساندند و از خداوند متعال برای آنها آرزوی توفیق داشتند.

این فعال دانشجویی دانشگاه مالک اشتر تاکید کرد: ما هم سلام تمام دانشجویان دانشگاه مالک اشتر را به رهبر معظم انقلاب رساندیم.

کلاته افزود: رهبری در این دیدار برای دانشجویان دانشگاه مالک اشتر دعا کردند و فرمودند: انشاالله موشک‌هایتان بر سر دشمنان اسلام بخورد.

میکائیل دیانی دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: ایشان در این دیدار بسیار با روحیه بودند و بسیار خوب از دانشجویان استقبال کردند. حال ایشان مساعد بود و با شوخی و خنده با اعضای تشکل‌ها برخورد داشتند.

دیانی تاکید کرد: در این مراسم پیام همه دانشجویان و جوانان را به مقام معظم رهبری رساندیم و گفتیم که همه آنها مشتاق دیدار و عیادت از ایشان هستند و برای بازگشتشان از بیمارستان لحظه شماری می‌کنند.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب نیز در این مراسم از ما خواستند تا سلام ایشان را به همه دانشجویان برسانیم و دعا کردند تا خداوند همیشه همه دانشجویان و جوانان کشور را حفظ کند.

وی همچنین اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این مراسم مانند همیشه استوار و با رویی گشاده از دانشجویان استقبال کردند و برخورد ایشان ما را به یاد دیدار اخیری که با دانشجویان داشتند انداخت.

علی پهلوان دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: امروز برای دانشجویان یک روز به یاد ماندنی بود روزی که در تمام طول عمر آن را فراموش نخواهند کرد. این دانشجویان که از اعضای اتحادیه‌ها و تشکل‌های دانشجویی بودند امروز یک بار دیگر تواستند رهبرشان را نزدیک ببینند و با ایشان گفت‌وگو کنند.

وی ضمن بیان اینکه حال رهبری بسیار مساعد و خوب است، افزود: رهبر معظم انقلاب استقبال بسیار گرمی از دانشجویانی که برای عیادت ایشان به بیمارستان رفته بودند، داشتند.

پهلوان ادامه داد: در این دیدار همانطور که از قبل به اعضای اتحادیه قول داده بودیم، سلام همه آنها را به مقام معظم رهبری رساندیم و ایشان نیز به همه دانشجویان و جوانان سلام رساند.

بنا بر این گزارش، عصر امروز تعدادی از نمایندگان و اعضای بسیج دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و جنبش عدالتخواه دانشجویی از مقام معظم رهبری در بیمارستان عیادت کردند.
منبع: فارس

 
عکس/عیادت الهام چرخنده و نرگس آبیار از رهبر انقلاب
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی
 
خط‌ قرمز رژیم‌صهیونیستی درمقابله‌باداعش
ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی
به گزاش مشرق، شبکه دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از منابعی سیاسی و بدون ذکر نام آنها گزارش کرد : اسرائیل اخیرا به دولت اوباما اعلام کرده که اگر داعش بخواهد به اردن نزدیک شود، تل آویو با همه امکانات خود وارد عمل خواهد شد.

به گزارش رأی الیوم، این منابع اعلام نکردند که در صورت نزدیک شدن داعش به اردن، اشغالگران قدس چه واکنش هایی نشان خواهد داد.

رژیم صهیونیستی و اردن سال 1994 توافقنامه صلحی به نام "وادی عربه" امضاء کرده اند.

مرز مشترک سرزمین های اشغالی و اردن یکی از طولانی ترین مرزهای اسرائیل با کشورهای عربی است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه هفته گذشته در کنفرانسی در شهر هرتسلیا گفته بود که داعش از طرف شرق (اردن) و از طرف شمال (لبنان و سوریه) به اسرائیل نزدیک می شود.

شبکه دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی همچنین اعلام کرد که اسرائیل معقتد است که حملات هوایی آمریکا کمک زیادی به پیشمرگه برای بازپس گرفتن برخی مواضع و مناطق از داعش کرده است.

رژیم اسرائیل تاکنون به طور رسمی به ائتلاف بین المللی مبارزه علیه داعش که آمریکا در پی تشکیل آن است، نپیوسته است.

رادیو رژیم صهیونیستی نیز هفته گذشته به نقل از منابع دیپلماتیک غربی بدون ذکر نام آنها گزارش داده بود که رژیم اسرائیل گزارش های اطلاعاتی درباره داعش در اختیار آمریکا گذاشته است.  

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، ترکیه، مصر، اردن، عراق، لبنان و آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته در شهر جده در غرب عربستان نشستی را برای بررسی مساله داعش برگزار کردند که این ده کشور عربی از حملات آمریکا به داعش حمایت کردند.
منبع: العالم

 
نامه قرائتی به فعالان امور فرهنگی
ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور خطاب به نهادهای فرهنگی نامه‌ای به شرح ذیل نوشته است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد

در شب تولد امام رضا علیه السلام در جوار مرقد شریفش به فکر افتادم نامه‌ای به عزیزانی که در قالب هیئت‌های مذهبی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی، جوانان هلال احمر و عاشقان خدمت و کسانی که زیر پرچم شجره مبارکه صالحین و کانون های فرهنگی هنری مساجد و بسیج مدارس و دانشگاه ها و همه افرادی که در فضای دینی و فرهنگی و برنامه سازان صدا و سیما و ... هستند، بنویسم.

عزیزان امروز در سایه نظام جمهوری اسلامی به نام فرهنگ و دین تلاش های زیادی می‌شود ولی گاهی همراه با هزینه‌های سنگین و گاهی کارهای غیر ضروری یا کوتاه‌مدت یا برای افراد خاص در حالی که سزاوار است در میان انبوه کارها به سراغ لازم‌ترین، ارزان‌ترین، پایدارترین و مفیدترین برویم.

برای سنجش این نوع کارها به سراغ گفتار خداوند و اولیای خدا می‌رویم. خداوند برای نماز خط و تکلیف ویژه باز کرده و می‌فرماید: ما به انبیاء وحی کردیم که کارهای خیر انجام دهند و نماز را به پا دارند و با اینکه نماز کار خیر است آن را جداگانه آورده است. «وَ أَوْحَیْنا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْراتِ وَ إِقامَ الصَّلاةِ  (انبیا،73)»

نماز سفارش خداوند به همه انبیاست.

نماز رمز قبولی سایر کارهاست.

حضرت ابراهیم علیه السلام به خاطر نماز زن و فرزند خود را در سخت‌ترین منطقه مسکن داد و امام حسین علیه السلام برای دو رکعت نماز سی تیر به جان خرید.

نماز تشکر از خداست که عقل تشکر را لازم می‌داند.

نماز رابطه میان خالق و مخلوق است.

هر کس مدعی کار فرهنگی است باید نماز را در رأس امور فرهنگی قرار دهد.

با کمال تاسف به این ستون دین توجه لازم نشده است. دلیل ما وجود هزاران منطقه بی‌مسجد و هزاران مسجد دربسته و هزاران مسجد بی‌روحانی است.

شما در هر کجای شهرها تصمیم به خرید سیگار، نوشابه و بیسکوییت بگیرید با چند متر راه رفتن آن را پیدا می کنید در حالی که برای پیدا کردن مسجد باید چند کیلومتر راه برویم.

حوزه های علمیه باید تربیت امام جماعت و مدیریت مسجد و آموزش راه های دعوت به نماز را برای طلاب درس رسمی قرار دهند.

هیئت های مذهبی که در محرم و صفر حماسه می آفرینند در ایام دیگر جلسات تعلیم و تفسیر قرآن را برای داوطلبان از افراد هیئت تدارک کنند.

گروه های سرود و تواشیح در راس کار خود اذان را قرار دهند و این افراد مورد تشکر و تفقد اوقاف و صدا و سیما قرار گیرند.

اتحادیه انجمن های اسلامی که نوجوانان فعال مدارسند بخش مهم تلاش خود را در اقامه نماز و نشر جزوات مفید نماز و مسابقات نماز و دعوت به نماز قرار دهند.

شجره مبارکه صالحین بدانند دعوت نسل نو به نماز از مبارک ترین شجره های طیبه است و اگر جامعه با نماز شد از فحشا و منکر دور می شود همان گونه که هر کس لباس سفید پوشید از نشستن روی زمین آلوده دوری می کند.

امور تربیتی مدارس بدانند که تمام آرزوهای بجای آنان در اقامه نماز نسل نو است.

از نماز می آموزیم پشت سر عادل و عالم بایستیم، در کنار هم باشیم، توجه ما به قبله و خدا باشد، پاک باشیم، خالص باشیم، در صحنه حاضر شویم.

برای امام جماعت انتخاب احسن داشته باشیم، ادب داشته باشیم.

مبدا و معاد را فراموش نکنیم.

در قالب خمس و زکات به فقرا کمک کنیم که اگر کمک نکنیم نماز یا قبول نیست.

از نماز می آموزیم که جز نزد خدا نزد دیگری سرخم نکنیم.

فقط او را بزرگ بدانیم نه اسیر قدرت ها

فقط او را عبادت کنیم (ایاک نعبد) و فقط از او کمک بگیریم نه دیگران (ایاک نستعین)

از نماز می آموزیم که شرط قبولی نماز پذیرفتن حکومت و ولایت معصوم است.

از نماز می فهمیم که لقمه ما باید پاک و حلال باشد زیرا نماز با لقمه حرام مثل خانه ساختن روی شن است.

از اذان نماز می آموزیم باید جرات فریاد داشته باشیم و صدها نکته تربیتی دیگر که همه آن ها به نوعی در نماز مطرح است و یک نماز کامل یک دوره تربیت کامل است که آرزوی تمام مسئولین آموزش و پرورش و مدیران و معلمان و مربیان است.

هدف این نامه آن است که تمام مسئولین توجه و امکانات خود را صرف اقامه نماز کنند. نمازی با حضور قلب و قرائت صحیح، نمازی آگاهانه، عاشقانه، خاشعانه، خالصانه و این به گفته قرآن اولین وظیفه حکومت است که فرمود: الَّذینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ (حج، 41)
منبع: فارس

 
عصر امروز انجام شد؛
ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی

عیادت آیت الله امینی، تعدادی از وزیران و

 

 

 

جمعی از نمایندگان ولی فقیه و مراجع تقلید از رهبر انقلاب

 

به گزارش مشرق،آیت الله امینی عصر امروز با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر معظم انقلاب از حضرت آیت الله خامنه‌ای عیادت و سلامتی و بهبود کامل ایشان را از درگاه خداوند متعال مسألت کرد.

همچنین تعدادی از از وزیران و معاونان رئیس جمهور، برخی از نمایندگان ولی فقیه در استانها و نهادهای انقلابی، نمایندگان حضرات آیات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی، کابلی و سید سعید حکیم، برخی از اعضای مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی فرزند بزرگوار امام راحل، جمعی از فضلا و مدرسین حوزه‌های علمیه، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، نمایندگان تشکلهای دانشجویی، گروهی از فرزندان و همسران شهدای گرانقدر دفاع مقدس، و تنی چند از شخصیتها و مسئولان در بخشهای مختلف، از رهبر معظم انقلاب عیادت و برای سلامتی و طول عمر ایشان دعا کردند.
پ
همچنین، طی امروز و دیروز، جمعی از هنرمندان، اهالی فرهنگ و ادب، اصحاب رسانه و ورزشکاران نیز با حضور در بیمارستان از حضرت آیت الله خامنه‌ای عیادت و با ایشان صمیمانه گفتگو کردند.

 
عصر امروز انجام شد؛
ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی

عیادت آیت الله امینی، تعدادی از وزیران و

 

 

 

جمعی از نمایندگان ولی فقیه و مراجع تقلید از رهبر انقلاب

 

به گزارش مشرق،آیت الله امینی عصر امروز با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر معظم انقلاب از حضرت آیت الله خامنه‌ای عیادت و سلامتی و بهبود کامل ایشان را از درگاه خداوند متعال مسألت کرد.

همچنین تعدادی از از وزیران و معاونان رئیس جمهور، برخی از نمایندگان ولی فقیه در استانها و نهادهای انقلابی، نمایندگان حضرات آیات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی، کابلی و سید سعید حکیم، برخی از اعضای مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی فرزند بزرگوار امام راحل، جمعی از فضلا و مدرسین حوزه‌های علمیه، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، نمایندگان تشکلهای دانشجویی، گروهی از فرزندان و همسران شهدای گرانقدر دفاع مقدس، و تنی چند از شخصیتها و مسئولان در بخشهای مختلف، از رهبر معظم انقلاب عیادت و برای سلامتی و طول عمر ایشان دعا کردند.
پ
همچنین، طی امروز و دیروز، جمعی از هنرمندان، اهالی فرهنگ و ادب، اصحاب رسانه و ورزشکاران نیز با حضور در بیمارستان از حضرت آیت الله خامنه‌ای عیادت و با ایشان صمیمانه گفتگو کردند.

 
عصر امروز انجام شد؛
ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی

عیادت آیت الله امینی، تعدادی از وزیران و

 

 

 

جمعی از نمایندگان ولی فقیه و مراجع تقلید از رهبر انقلاب

 

به گزارش مشرق،آیت الله امینی عصر امروز با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر معظم انقلاب از حضرت آیت الله خامنه‌ای عیادت و سلامتی و بهبود کامل ایشان را از درگاه خداوند متعال مسألت کرد.

همچنین تعدادی از از وزیران و معاونان رئیس جمهور، برخی از نمایندگان ولی فقیه در استانها و نهادهای انقلابی، نمایندگان حضرات آیات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی، کابلی و سید سعید حکیم، برخی از اعضای مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی فرزند بزرگوار امام راحل، جمعی از فضلا و مدرسین حوزه‌های علمیه، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، نمایندگان تشکلهای دانشجویی، گروهی از فرزندان و همسران شهدای گرانقدر دفاع مقدس، و تنی چند از شخصیتها و مسئولان در بخشهای مختلف، از رهبر معظم انقلاب عیادت و برای سلامتی و طول عمر ایشان دعا کردند.
پ
همچنین، طی امروز و دیروز، جمعی از هنرمندان، اهالی فرهنگ و ادب، اصحاب رسانه و ورزشکاران نیز با حضور در بیمارستان از حضرت آیت الله خامنه‌ای عیادت و با ایشان صمیمانه گفتگو کردند.

 
محکومیت ناصر هاشمی و سعید درودی قطعی شد
ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق - در پی اخبار منتشر شده قبلی در خصوص قطعیت یافتن محکومیت محمدعلی هاشمی راد با نام مستعار "ناصر هاشمی" از اعضای گروهک ائتلاف برانداز موسوم به ملی مذهبی، وی به همراه وکلای خود تلاش فراوانی کرد تا بتواند از صدور رأی قطعی جلوگیری نماید و حتی توصیه هایی را نیز در این مورد به همراه داشته است که قوه قضاییه قاطعانه به پرونده اتهامی وی را رسیدگی و رأی به محکومیت وی داده است.محکومیت محمد علی هاشمی

محمدعلی هاشمی راد معروف به ناصر هاشمی در دادگاه بدوی به ریاست قاضی پیرعباسی به یازده سال حبس محکوم شده بود که این رأی از سوی دادگاه تجدیدنظر قطعی شده بود.
هاشمی‌راد یکی از اعضای اصلی و فعال جریان معاند ملی - مذهبی بوده که با انتخاب
پوشش (ناصر هاشمی) و ایفای نقش در پشت پرده، توانسته بود مدت زمانی به فعالیت‌های خویش ادامه دهد.

هاشمی پس از ایفای نقش در جریان ناآرامی‌ها و اغتشاشات فتنه 88 و آشکار شدن اقدامات ضدامنیتی، از سوی دستگاه قضایی کشور به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل و راه‌اندازی گروهک غیرقانونی ملی مذهبی (شورای فعالان) به یازده سال حبس محکوم گردید که به دلیل عدم ارائه لایحه اعتراضی از سوی متهم و وکیل مدافعش در زمان معین، این حکم قطعی شد.

‌ناصر هاشمی یکی از کارمندان با سنوات خدمتی بالا - معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور است که با سوء استفاده از موقعیت شغلی، توانسته بود برخی از آمار و ارقام بودجه دارای طبقه‌بندی اداری را در جلسات محفلی و خصوصی جریان مذکور، منتشر کرده و از همین طریق علیه نظام سیاه نمایی‌هایی را صورت می‌داده است.

چند تن از همکاران هاشمی که عضو گروهک ملی - مذهبی بوده‌اند، در ناآرامی سال 88 به صورت غیرقانونی از کشور متواری و به کشور فرانسه پناهنده شده‌ و مدعی هستند بنابر دستور "عزت‌الله سحابی" رئیس گروهک ملی - مذهبی به فرانسه مهاجرت کردند.

محکومیت محمد علی هاشمیخبرهای تکمیلی حاکی است "سعید درودی" - یکی از وکلای هاشمی - که خود نیز عضو اصلی این جریان برانداز است بواسطه پرونده مفتوح جداگانه به دلایل اتهامی مشخص نظیر عضویت در گروهک غیرقانونی و برانداز ملی مذهبی و فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده است.

درودی که از اعضای تحریریه نشریه توقیف‌شده "ایران فردا" وابسته به جریان برانداز ملی ـ مذهبی بود، به بازپرسی شعبه دوم دادسرای اوین احضار و پس از رسیدگی به اتهامات، متهم شناخته و بازداشت شد. این متهم نهایتاً با تأمین قرار مناسب در تاریخ 1393/12/20 آزاد شد.

وی که خود از اعضای مرکزیت گروهک غیرقانونی موسوم به ملی مذهبی است، وکالت چند تن از اعضای اصلی این جریان نظیر "سعید مدنی"، "مسعود پدرام" و "محمدعلی هاشمی راد" با نام مستعار "ناصر هاشمی" را به عهده داشت که اغلب این متهمان به حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند.
محمدعلی هاشمی راد معروف به ناصر هاشمی در دادگاه بدوی به ریاست قاضی پیرعباسی به یازده سال حبس محکوم شده بود که این رأی از سوی دادگاه تجدیدنظر قطعی شده بود.
هاشمی‌راد یکی از اعضای اصلی و فعال جریان معاند ملی - مذهبی بوده که با انتخاب
پوشش (ناصر هاشمی) و ایفای نقش در پشت پرده، توانسته بود مدت زمانی به فعالیت‌های خویش ادامه دهد.

هاشمی پس از ایفای نقش در جریان ناآرامی‌ها و اغتشاشات فتنه 88 و آشکار شدن اقدامات ضدامنیتی، از سوی دستگاه قضایی کشور به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل و راه‌اندازی گروهک غیرقانونی ملی مذهبی (شورای فعالان) به یازده سال حبس محکوم گردید که به دلیل عدم ارائه لایحه اعتراضی از سوی متهم و وکیل مدافعش در زمان معین، این حکم قطعی شد.

‌ناصر هاشمی یکی از کارمندان با سنوات خدمتی بالا - معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور است که با سوء استفاده از موقعیت شغلی، توانسته بود برخی از آمار و ارقام بودجه دارای طبقه‌بندی اداری را در جلسات محفلی و خصوصی جریان مذکور، منتشر کرده و از همین طریق علیه نظام سیاه نمایی‌هایی را صورت می‌داده است.

چند تن از همکاران هاشمی که عضو گروهک ملی - مذهبی بوده‌اند، در ناآرامی سال 88 به صورت غیرقانونی از کشور متواری و به کشور فرانسه پناهنده شده‌ و مدعی هستند بنابر دستور "عزت‌الله سحابی" رئیس گروهک ملی - مذهبی به فرانسه مهاجرت کردند.


 
کشته‌شدن 50داعشی در حمله جنگنده‌ها
ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از شبکه خبری المیادین، در حمله جنگنده های سوریه به پایگاه نظامی گروه تروریستی داعش در شهر التنبی در حومه دیرالزور غربی، دست کم 50 عضو داعش کشته شدند.
منبع: تسنیم

 
سخنان غافلگیرکننده اوباما درباره اسد
ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: هیئتی از اسقف‌های مسیحی روز گذشته با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کردند و اوباما در این دیدار گفت: «می‌دانیم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از مسیحیان در سوریه حمایت می‌کند».

این دیدار در حالی صورت گرفت که هیئتی از اسقف‌ها و کاردینال‌ها از کشورهای مختلف از جمله لبنان که برای شرکت در همایش«‌حمایت از مسیحیان مشرق زمین» در واشنگتن به آمریکا رفته اند، با اوباما و « سوزان رایس» مشاور او در امنیت ملی دیدار و گفت وگو کردند.

منابع الاخبار یادآور شدند که سخنان اوباما بویژه استفاده او از عبارت « دولت سوریه» بجای رژیم سوریه، همه را غافلگیر و شگفت زده کرد، زیرا او معمولا در اشاره به دولت سوریه از کلمه رژیم استفاده می کرد.

بنابر اعلام این منابع، حاضران، سخن اوباما را باور نکردند با این حال صحبت های او  یکی از حاضران را تشویق کرد تا از او بخواهد که دیگر از مخالفان معتدل در سوریه سخن نگوید.

اوباما همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به حملاتی که ارتش آمریکا  در نظر دارد علیه داعش در سوریه انجام دهد، اشاره کرده و گفت: هدف از این حملات کمک به ادامه روند سیاسی است که البته به طور تلویحی به کنفرانس ژنو 1 و 2 اشاره داشت.

اوباما همچنین با بیان اینکه «که ما در عراق مرتکب اشتباهاتی شدیم که دیگر آن را تکرار نخواهیم»، بر حمایت آمریکا از ارتش لبنان تاکید کرد و گفت: اعطای سلاح به ارتش لبنان بهترین واکنش واشنگتن به داعش در لبنان است.

منبع: تسن

 
نحوه جذب زنان ترک به داعش+تصاویر
ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، نشریه معتبر نیوزویک با این مقدمه به گزارش عمق نفوذ گروه تروریستی داعش در ترکیه و به ویژه جذب افراد جدید به این گروه در حومه‌های محروم استانبول پرداخته است.

 


هرچند دنیز ۲۸ ساله با دیدار دو ساعته صادق شوهر سابق خود با هلال ابراهیم چهار ساله و اسما سنای ده ساله موافقت کرد، پدر پس از دیدار با فرزندان در ماه آوریل آنها را با خود برد و زن اهل غازان در نزدیکی آنکارا دیگر نتوانسته فرزندان خود را ببیند.

در یکی از تصاویری که پدر بچه‌ها، یک هفته پس از ناپدید شدن آن‌ها برای مادرشان فرستاده، هلال چهار ساله اسلحه‌ای در دست دارد و مانند اعضای داعش انگشت اشاره خود را رو به آسمان گرفته است. بچه‌ها حالا با پدر داعشی در رقه مرکز حکومت داعش در سوریه زندگی می‌کنند. آن‌ها تنها بخشی از تعداد نامعلومی و شاید هزاران شهروند ترکیه هستند که یا ربوده و به ترکیه برده شده و اغوا شدند تا به خلافت خودخوانده و خونریز داعش بپیوندند.

 


داستان زندگی دنیز نشانه‌ای از عمق رسوخ داعش در کشوری است که غربی‌ها روی حمایت آن از حملات خود علیه داعش حساب کرده‌اند و این در حالی است که بسیاری از این نگران هستند، ترکیه که هر سال ۳۵ میلیون گردشگر خارجی را در خاک خود می‌پذیرد، به خانه امنی برای تروریست‌های منطقه تبدیل شود، به ویژه اینکه ترکیه مرزی پر از حفره و بدون مراقبت با مناطق تحت اختیار داعش دارد.

هفته پیش اوباما در جریان اجلاس ناتو در ولز، ترکیه را شریکی مهم در مقابله با داعش معرفی کرد، ولی دنیز و دیگر قربانیان جذب نیرو توسط داعش در ترکیه، در اراده و توانایی مقامات کشورشان برای چنین کاری شک دارند. آن‌ها از بی‌تفاوتی پلیس به مشکلاتشان و ناتوانی دولت در برگرداندن عزیزانشان به ترکیه عصبی شده‌اند. تنها از بین خویشاوندان دنیز، اکنون پانزده تن و از جمله پنج کودک در مناطق تحت کنترل داعش زندگی می‌کنند.

داستان دنیز از زبان دیگر قربانیان نیز تکرار می‌شود. شبکه سازمان یافته جذب نیروی داعش اینترنتی و در مدرسه‌های دینی مشغول فعالیت است و به ویژه جوانان مبتلا به فقر و اعتیاد را هدف قرار می‌دهد. خانواده ای که پسرشان به داعش پیوسته می‌گویند، وی عضو یک گروه نوزده نفره از محله‌شان بوده‌ که به سوریه رفته‌اند و چهار تن دیگر نیز قصد رفتن به آنجا را دارند.

روزنامه ملیت در ماه ژوئن گزارش داد، سه هزار تن از ترکیه به داعش پیوسته‌اند، حال آنکه هیچ کشور دیگری که عضو ناتو باشد، چنین وضعیتی ندارد و تا این اندازه از سوی داعش در خطر نیفتاده و این در حالی است که مقامات ترکیه به تسهیل جریان نیروهای خارجی و اسلحه برای داعش متهم شده‌اند، زیرا مرزهای خود با سوریه را‌‌ رها کرده‌اند تا به این ترتیب، به سرنگون کردن حکومت سوریه کمک کنند.

هرچند شاید به گروگان گرفته شدن ده‌ها شهروند ترکیه در کنسولگری این کشور در موصب، مقامات این کشور را بیدار کرده باشد، تاکنون آن‌ها کاری علیه داعش نکرده‌اند. این در حالی است که مقامات ترکیه مدعی هستند در برابر داعش سکوت نکرده‌اند، بلکه تنها از اظهارات تند پرهیز کرده‌اند.

خانواده احمد بیازتاش این ادعا را زیر سؤال می‌برند. این جوان ۲۵ ساله کرد که پیش از این مکانیک بود از ماه گذشته به داعش پیوسته است. کنعان برادر احمد که ساکن شهر دیلوواسی در حومه استانبول است، توضیح می‌دهد که چطور هواداران محلی داعش به نشان آزادی پرچم‌های داعش را از خودرو و خانه‌های خود آویزان می‌کنند.

یک ماه پیش، احمد یکی از نوزده نفری بود که سوار بر دو مینی‌بوس به سوریه رفتند. یکی از نمایندگان احزاب مخالف به روزنامه‌ها گفته است، از یکی از شهرهای دیگر در همین منطقه، نود جوان دیگر نیز به سوریه رفته‌اند.

کنعان سی ساله که معلم است، توصیف جالبی از وضعیت دارد و می‌گوید: «من یک کرد چپگرا هستم. اگر چهار کرد جمع شوند، پلیس سراغ آن‌ها خواهد آمد، آن‌ها اگر بخواهند می‌توانند جلو داعش را بگیرند».

شهر ۴۵ هزار نفری دیلوواسی به سبب آلودگی بالای صنعتی ناشی از کارگاه‌های آن مشهور است. در این شهر مجموعه‌ای از فرقه و طریقت‌ها هستند که در دوره حکومت اردوغان جان تازه‌ای گرفته‌اند. احمد مانند بسیاری دیگر از کودکان شهر، در سیزده سالگی مدرسه را ترک کرد. او دو سال معتاد بود، ولی پس از پیوستن به داعش از اعتیاد دست برداشت. در حالی که مردم شهر به طور کلی مذهبی هستند، موفقیت داعش در افراطی کردن جوانان، مسأله متفاوتی است.

پس از پیوستن به گروه‌های هوادار داعش، احمد و دوستانش از رفتن به مساجد که تحت مدیریت دولت هستند دست برداشتند. آن‌ها امامان جماعت منصوب دولت را منافق می‌نامیدند، از دیدن تلویزیون پرهیز می‌‎‌کردند و خواهان جدا کردن زنان و مردان در درون خانواده بودند.

یک نکته مهم درباره جوانان در راه پیوستن به داعش این است که آن‌ها، جنایات انجام شده به دست این گروه را باور ندارند.

در حالی که مردان جوان بخش مهمی از اعضای جذب شده به داعش را تشکیل می‌دهند، شواهد نشان می‌دهد که زنان و کودکان نیز از جمله اهداف برنامه‌های اینترنتی جذب داعش هستند تا به این ترتیب بر جمعیت خلافت خودخوانده افزوده شود.

در سوی دیگر استانبول، شاهین اکتان ۴۴ ساله در تلاش است بفهمد داعش چگونه زن و فرزند او را جذب کرده است. برعکس خانواده قبلی، خانواده اکتان مرفه هستند. او یک کارخانه پوشاک دارد و در یکی از محلات گران و سکولار در غرب استانبول زندگی می‌کند. دو ماه پیش، سوتلانا همسر ۲۵ ساله اهل قرقیزستان وی که به زبان روسی سخن می‌گفت، پسر سه ساله‌اش دستان را با خود برداشت و به رقه رفت!

 


به باور آکتان، ریشه ماجرا در فیس‌بوک است. زنی با عقاید مشابه در فیس بوک با همسر وی آشنا و دوست شده است. آکتان رانندگان تاکسی را به خدمت گرفت تا وقتی به خانه‌های امن داعش در استانبول می‌رفت، او را تعقیب کنند، جایی که زن قرقیزی مدت کوتاهی پس از طلاق در آنجا زندگی هم کرد.

آکتان اکنون نگران است اگر سوتلانای تازه مسلمان خودش را جایی در سوریه منفجر کند، بر سر دستان سه ساله چه خواهد آمد؟!

*تابناک


 
داعش با اجساد قربانیان خود چه می‌کند ؟
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٢ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، منبعی در استان دیالی در شرق عراق روز (جمعه) اعلام کرد، گروه تروریستی و تکفیری داعش 7 نفر از ساکنین استان دیالی را اعدام و خانواده های آنها را از دفن اجساد منع کرد .
این منبع به شبکه عراقی "سومریه نیوز" گفت : داعش چند روز پیش 7 نفر از ساکنان دیالی را که عمر آنان بین 16 و 20 سال بود ، در اطراف منطقه السعدیه (شمال شرق شهر بعقوبه مرکز استان دیالی) به اتهام همکاری با پیشمرگه اعدام کرد؛ و همچنان خانواده های آنها را از دفن اجساد منع می کند.
به گفته این منبع، داعش تهدید می کند که هر کس به اجساد نزدیک شود ، کشته خواهد شد .
منبع مذکور افزود : برخی از اجساد به طور وحشیانه ای مثله شده است. 

منطقه السعدیه از ژوئن 2014 تاکنون تحت کنترل داعش است .

منبع: العالم

 
راه‌اندازی صفحه #عیادت_مجازی در سایت رهبری:
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

اگر به عیادت می‌رفتم...

به گزارش گرداب، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (KHAMENEI.IR) به منظور برقراری ارتباط بین عموم مردم و رهبر معظم انقلاب، صفحه «عیادت مجازی» را راه‌اندازی کرد.

بر این اساس، عموم کاربران این پایگاه می‌توانند جمله خود را برای رهبر معظم انقلاب از طریق ارسال نظر در این صفحه، بیان کنند.

اگر به عیادت می‌رفتم...

در متن این صفحه نوشته شده است:
صبح روز دوشنبه خبر عمل جراحی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در رسانه‌ها منتشر شد. از ساعات اولیه‌ی انتشار این خبر، نظرات و پیام‌‌های محبت‌آمیزی از سوی مردم می‌رسید و بسیاری نیز مایل بودند که به دیدار و عیادت معظم‌له بروند. طبعاً ملاقات حضوری، به دلیل محدودیت‌های گوناگون امکانپذیر نیست؛ اما اینجا می‌تواند صفحه‌ای باشد برای عیادت شما از طریق فضای مجازی. اگر شما به عیادت می‌رفتید چه می‌گفتید؟

علاقه‌مندان می‌توانند برای ارسال پیام خود، به این صفحه مراجعه کنند.


 
گرداب بررسی می‌کند
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

آیا دولت سایت‌های خبری را فیلتر می‌کند؟

به گزارش گرداب، 14 شهریور خبرگزاری مهر اعلام کرد معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد تاکید کرده است که از این پس مطابق ماده ٧ قانون مطبوعات «سایت های خبری فاقد مجوز از هیأت نظارت برمطبوعات، مسدود می شوند و مدیران این سایت‌ها به مراجع صالحه قضایی معرفی می‌شوند.»

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان این مطلب و اشاره به این نکته که «تاکنون چند بار برای چنین سایت هایی ضرب الاجل تعیین شده» توضیح داد: هیأت نظارت درخواست های سایت ها را با اولویت رسیدگی می کند تا فضای قانونی برای فعالیت های خبری ایجاد شود.

انتظامی با بیان اینکه این سایت های بدون مجوز، به محض دریافت مجوز، رفع فیلتر می شوند، اضافه کرد: تاکنون بالغ بر ٢٣٠ خبرگزاری و سایت خبری موفق به دریافت مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات شده اند و فهرست تمامی رسانه های دارای مجوز اعم از نشریات چاپی و الکترونیک در سایت معاونت مطبوعاتی موجود است و مرتبا به روز می شود.

جلوگیری از تولد شب نامه های الکترونیکی
وی در تشریح انجام این اقدام قانونی نیز گفت: یکی از راه های جلوگیری از ظهور و توسعه بی اخلاقی حرفه‌ای، اجرای بدون تبعیض قانون مطبوعات و حمایت از رسانه‌های دارای مجوز در مقابل رسانه‌های فاقد مجوز و ممانعت از فعالیت رسانه‌های فاقد مجوز است. کسانی که به کار رسمی، شفاف و قانونی اعتقاد دارند و می خواهند نقش اطلاع رسانی و نظارتی خود را بدرستی ایفا کنند منطقا از انتشار شبنامه‌های الکترونیک فاصله می گیرند.

معاون وزیر ارشاد افزود: حضور و فعالیت شب نامه های الکترونیک علاوه بر تجاوز به حقوق شهروندی، فضای منفی از رسانه ها را تصویر می کند و رسانه هایی را که به فعالیت قانونی و سالم مشغولند نیز نزد افکار عمومی بی اعتبار می کند زیرا رواج این شیوه اطلاع رسانی که با استانداردهای حرفه ای فاصله دارد و کار رسانه ای را با پرده دری و اتهام و توهین و نقض حریم خصوصی شهروندان اشتباه می گیرد بیشترین آسیب را به روزنامه نگاران و رسانه هایی می زند که صرف نظر از مشی سیاسی خود در چارچوب قانون فعالیت می کنند.

برخورد با بی مجوزها، بدون تبعیض و به مرور
انتظامی این نکته را هم اضافه کرد: بعضی همکاران به اشتباه گمان می کنند ثبت مشخصات در سایت ساماندهی یا ارائه تقاضای انتشار نشریه یا سایت به منزله مجوز است. شیوه ثبت مشخصات، در واقع مربوط به قبل از تصویب ماده واحده در مجلس شورای اسلامی بوده است و پس از آن مصوبه، کلیه خبرگزاری ها و سایت های خبری هم مثل مطبوعات نیاز به اخذ پروانه از هیأت نظارت بر مطبوعات دارند.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد افزود: به خبرگزاری ها و سایت های خبری دارای مجوز هم ابلاغ شده که ماده ١٨ قانون مطبوعات را رعایت کنند. بر اساس این ماده قانونی، کلیه رسانه ها موظفند نام صاحب امتیاز، مدیر مسئول و آدرس دفتر رسانه را در محل ثابتی درج کنند که قاعدتا این محل برای رسانه های فضای مجازی، بخش "در باره ما" می تواند باشد.

به گفته انتظامی سایت های خبری که هنوز موفق به اخذ مجوز نشده اند می توانند به سایت e-rasaneh مراجعه کنند و درخواست و مدارک خود را ارائه دهند.

معاون وزیر ارشاد تصریح کرد: خوشبختانه یکی از اقدامات خوبی که در دبیرخانه هیأت نظارت بر مطبوعات انجام گرفته، ثبت الکترونیک تقاضاها بدون نیاز به مراجعه حضوری است. با این شکل، و به دلیل شفافیت، نوبت ها هم بدرستی رعایت می شود.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با اشاره به اینکه «با توجه به تعداد زیاد سایت های خبری فاقد مجوز، مسدود کردن آنان بدون تبعیض و به مرور انجام می گیرد» خاطرنشان کرد: بزودی سامانه ای را اعلام می کنیم که مردم بتوانند آدرس دامنه سایت های خبری فاقد مجوز را به وزارت ارشاد برای اقدامات بعدی اطلاع دهند.

حمایت از سایت های دارای مجوز
وی در عین حال افزود: رسانه های تحت شمول قانون مطبوعات از حمایت های این قانون هم منتفع می شوند، از جمله دادگاه های آنان با حضور هیأت منصفه تشکیل می شود. بعلاوه از حمایت هایی نظیر یارانه، پرداخت حق بیمه خبرنگاران، امکان شرکت روزنامه نگاران آنان در جشنواره، غرفه در نمایشگاه مطبوعات و سایر حمایت ها نیز برخوردار می شوند.

سیاست ارشاد دوگانه است
در همین زمینه عضو هیئت مدیره انجمن روزنامه نگاران مسلمان با بیان اینکه وزارت ارشاد در خصوص فیلتر کردن سایتهای داخلی سیاست دوگانه‌ای دارد به رسانه‌ها گفت: به غیر از 229 سایتی که از وزارت ارشاد مجوز دارند، ده‌ها هزار سایت بدون مجوز در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند که وزارت ارشاد هیچ مانعی برای آن ها ایجاد نمی کند.

مسعود بصیری، با سوال برانگیز خواندن اقدام وزارت ارشاد افزود: انجمن روزنامه نگاران مسلمان، مخالف با ساماندهی و نظم بخشیدن به سایت‌ها و ایجاد یک سامانه که سایت‌ها بتوانند از مطالب‌شان دفاع کنند، نیست، اما نکته مد نظراین است که چرا معاونت مطبوعاتی ارشاد بدون اجازه قانونی از قوه قضاییه و تشخیص محتوای مجرمانه، درخواست فیلیترینگ سایت ها را می‌کند.

وی بابیان اینکه از مخابرات تعجب می‌کنم که چگونه با دستور ارشاد سایت‌ها را فیلتر می‌کند، افزود: برای فیلتر کردن باید اجازه رسمی از قوه قضاییه صادر شود که بر اساس اطلاع ما قوه قضاییه با فیلترینگ سایت‌هایی که اخیرا توسط وزارت ارشاد صورت گرفته است، کاملا مخالف است.

این فعال رسانه‌ای بابیان اینکه اگر قرار است به قانون عمل شود باید جلوی فعالیت سایت های بدون مجوز نیز گرفته شود، افزود: متاسفانه استانداردهای دو گانه ای در رفتار وزارت ارشاد دیده می‌شود و بسیاری از سایت‌ها مجوز قانونی ندارند و همچنان به فعالیت مشغولند. همچنین برخی از نرم‌افزارهایی که تحت کنترل رژیم صهیونیستی هستند از قبیل وایبر و واتس اپ به راحتی و بدون فیلتر فعال هستند.

وی گفت: جالب این که برخی سایت هایی که دارای شناسنامه و مدیرمسئول مشخص هستند بدون اخطار قبلی فیلتر می شوند.

وزارت ارشاد حق فیلترینگ ندارد
در ادامه این مباحث عبدالصمد خرم‌آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرد: نه تنها وزارت ارشاد بلکه هیات نظارت برمطبوعات هم نمی تواند راسا دستور مسدودسازی نشریات الکترونیکی را که از آن مرجع مجوز دریافت نکرده اند، صادر کند.

وی با اشاره به رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری افزود: هیات نظارت بر مطبوعات صلاحیت فیلتر و توقیف خبرگزاری ها و نشریات الکترونیکی را که از آن هیئت پروانه فعالیت دریافت نکرده اند ندارد.

وی همچنین تصریح کرد: براساس ماده 12 قانون مطبوعات، وزارت ارشاد مکلف است تخلفات نشریات را جهت پیگرد قانونی به مراجع قضایی اعلام کند بنابراین صرف اعلام جرم جهت پیگرد قانونی جزء وظایف ارشاد است و با عنایت به اینکه وزارت ارشاد در این خصوص مدعی محسوب می شود نمی تواند حکم قضیه را خود صادر کند.

اصلاح طلبانی که فیلتر نشدند
آفتاب نیوز، تدبیر و امید، سلام نو، جمهوریت، خرداد نیوز، پویش، نواندیش، جماران، آصف نیوز، امیدنامه، انصاف نیوز و... برخی از وبسایت های خبری تحلیلی منتسب به جریان اصلاح طلبی و دولت تدبیر و امید هستند که تاکنون از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامی برای مسدودسازی آنها نشده است.

گزینشی درکار نیست
این در حالی است که علاء الدین ظهوریان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ضمن رد برخورد گزینشی برای مسدود سازی سایت های خبری بدون مجوز گفت: هیچ گزینش و اولویتی در کار نیست. بلکه بحث این است که فعالیت یک پایگاه خبری بدون مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات، مثل انتشار نشریه، بدون مجوز است.

دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات تاکید کرد: لذا مطابق با همان بند مصرح مربوطه در قانون مطبوعات، ما صرفاً این قبیل پایگاه‌های خبری را برای اقدامات قانونی بعدی به مراجع ذی‌صلاح معرفی می‌کنیم.

وی همچنین گفت: ما در این روند تنها سایت‌های خبری بدون مجوز را احصا و معرفی می‌کنیم و کاری به سایت‌های غیرخبری نداریم چرا که اساساً فعالیت آنها به هیأت نظارت بر مطبوعات، مربوط نمی‌شود.

ظهوریان در پاسخ به این سوال که این کار با چه اولویت‌هایی صورت می‌گیرد؟ تاکید کرد: وقتی یک پایگاه خبری بدون مجوز فعالیت می‌کند، دیگر برخورد با آن مشمول تقدم و تاخر خاصی نیست. اساساً برخورد با کار غیرقانونی مشمول چنین چیزی نیست.

دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات در خصوص این مسئله هم که آیا فیلترشدن یکی از سایت‌های اصولگرا نشان‌دهنده این نیست که هیأت مذکور برخورد خود را با این دسته از سایت‌ها آغاز کرده است؟ بار دیگر تاکید کرد: پایگاه خبری بدون مجوز، برای ما فقط بدون مجوز به شمار می‌رود و کاری به باقی مسائل نداریم. دوستان هم می‌بایستی در فرصت‌های داده شده نسبت به اخذ مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات که بسیار هم سهل و آسان و به روز انجام می‌شود، اقدام می‌کردند یا بکنند.

او در عین حال تاکید کرد: این هیأت مطابق قانون در معرفی پایگاه‌های خبری فاقد مجوز به مراجع ذی‌صلاح مصرّ است.

توضیح یک مقام آگاه
یک مقام آگاه در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در تماس با خبرگزاری مهر، گفت: تا پیش از ظهر امروز (چهارشنبه 19 شهریور) فهرستی از وبسایت‌های خبری که قرار است در همین راستا مسدود شوند، منتشر خواهد شد.

به گفته وی، در این خصوص اطلاعیه‌ای صادر خواهد شد که از طریق وبسایت معاونت مطبوعاتی قابل پیگیری است.

این مقام آگاه در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد افزود: هیچ برخورد گزینشی صورت نگرفته و بر اساس این فهرست، سایت‌های بدون مجوز 10 تا 10 تا مسدود خواهند شد.

وی با رد این ادعا که فرآیند مسدودسازی از سایت‌های منتقد دولت آغاز شده است، بار دیگر تاکید کرد: معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد هیچ برنامه‌ای برای برخورد گزینشی ندارد و در همین راستا روز گذشته وبسایت‌هایی نظیر روحانی‌نیوز، شریان و لحظه آنلاین نیز مسدود شده‌اند.

 
بیانیه مشترک نشست جده درباره داعش
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

شرکت‌کنندگان در نشست «ضدتروریسم» جده با صدور بیانیه مشترکی، بر مقابله با داعش در عراق و سوریه تأکید کردند.

به گزارش فارس، شرکت‌کنندگان در نشست «ضدتروریسم» جده در پایان این کنفرانس بیانیه مشترک صادر کردند. بر اساس این بیانیه، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همراه با عراق، اردن و لبنان، تعهد خود بر حمایت از ائتلاف مدنظر آمریکا برای مبارزه با داعش را اعلام کرده‌اند. در این بیانیه‌ای اشاره‌ای به نام ترکیه نشده است.
 
در این بیانیه آمده است که وزرای کشورهای مصر، عراق،اردن و لبنان به عنوان وزرای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) و همچنین نماینده ایالات متحده آمریکا، بر تعهد خود به مقابله با تهدیدهای ناشی از تمامی (شکل‌های) تروریسم از جمله تهدید «دولت اسلامی عراق و شام» به عنوان تهدیدی برای منطقه و جهان، تأکید کردند.
 
در ادامه نمایندگان کشورهای عضو ضمن تمجید از تشکیل دولت جدید و فراگیر در عراق، از اجرای تعهدات اعلام شده این دولت در برداشتن گام‌های فوری برای تضمین منافع همه شهروندان عراقی، صرف‌نظر از دین و قومیت و نژاد حمایت کردند.
 
نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در این نشست همچنین مقرر کردند که حمایت‌ها از دولت جدید عراق افزایش ییابد، دولتی که تلاش دارد همه عراقی‌ها را در جبهه نبرد با داعش متحد کند.
 
بررسی راهبرد شکست داعش در عراق و سوریه، بخش دیگری از اقدامات انجام گرفته در این نشست بوده است.
 
شرکت‌کنندگان همچنین بر تعهد خود نسبت به اجرای قطعنامه 2170 شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین قطعنامه 7804 اتحادیه عرب برای جلوگیری از ورود جنگجویان خارجی به عراق از طریق کشورهای همسایه تأکید کردند.
 
ترکیه یکی از مبادی اصلی ورود تروریست‌های خارجی به سوریه و سپس عراق است.
 
نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در نشست جده موافقت کردند که به سهم خود در مبارزه همه‌جانبه با داعش نقش‌آفرینی کنند، این سهم «جلوگیری از جریان ورود جنگجویان خارجی از طریق کشورهای همسایه عراق و سوریه، مقابله با تأمین مالی داعش و دیگر گروه‌های تندرو، رد ایدئولوژی نفرت‌آور این گروه‌ها، پایان دادن به مصونیت مرتکبین این اقدامات تروریستی و تحویلشان به مراجع قضایی، کمک به تلاش‌های انسان‌دوستانه، همیاری در مسیر بازسازی جوامع تأثیرپذیرفته از اقدامات وحشیانه داعش، پشتیبانی مناسب از کشورهایی که در معرض حادترین تهدیدات داعش هستند و پیوستن به یکی از زوایای چندگانه اقدام هماهنگ نظامی علیه داعش» را شامل می شود.
 
شرکت‌کنندگان در انتهای این بیانیه بار دیگر بر محوری بودن نقش کشورهای منطقه در تلاش‌ها علیه داعش تأکید کرده‌اند.

 
تصاویر صبح پنج‌شنبه رهبر انقلاب در بیمارستان
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی
تصاویر صبح پنج‌شنبه رهبر انقلاب در بیمارستان

 

 


 
حذف نام فلسطین در شبکه تلویزیونی سعودی +عکس
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، یکی از شبکه‌های تلویزیونی عربستان سعودی که در برنامه‌ای با حذف نام فلسطین از نقشه، نام «اسرائیل» را جایگزین آن کرده بود این اقدام خود را توجیه و اعلام کرد بر اثر اشتباه فنی چنین کاری صورت گرفته است.

تلویزیون‌ ام بی‌سی در برنامه «عرب آیدل» که ویژه معرفی هنرمندان است در تصویر نقشه‌ای که پخش کرد نام اسرائیل را جایگزین فلسطین کرده بود.

این اقدام شبکه تلویزیونی‌ام بی‌سی باعث انتقادهای شدید و به معنای عادی سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی تلقی شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری صفای فلسطین، فعالان عرب و فلسطینی این اقدام شبکه تلویزیونی‌ام بی‌سی را در سطح گسترده‌ای محکوم و آن را نوعی عادی سازی روابط با اشغالگران اسرائیلی دانستند.

روزنامه الوطن چاپ عربستان دیروز به نقل از مازن حایک سخنگوی رسمی‌ام بی‌سی نوشت آن‌ها از منابع متفاوت این نقشه‌ها را دریافت می‌کنند که به اشتباه فنی در استفاده از نسخه نادرست منجر شد اما این اشتباه فنی فقط یک بار رخ داده است.

منبع: ابنا

 
انتشاراولین تصاویر ازگروگان‌های‌سازمان‌ملل
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، جبهة النصرة نواری ویدیویی از اعضای آندوو (نظامیان حافظ صلح سازمان ملل مستقر در بلندی های جولان) منتشر کرده است.

انتشار اولین تصویر از گروگان های سازمان‌ملل

سخنگوی جبهة النصرة گفت: قصد دارد این افراد را با زندانیانی در سوریه و باز شدن معابر برای ارسال مهمات و غذا برای تروریست های غوطه شرقی، جنوب دمشق و درعا و حمص مبادله کند.

انتشار اولین تصویر از گروگان های سازمان‌ملل
انتشار اولین تصویر از گروگان های سازمان‌ملل
انتشار اولین تصویر از گروگان های سازمان‌ملل

سخنگوی جبهة النصرة در این نوار ویدیویی ضمن طرح مطالبات مذکور می گوید: ما می خواستیم این اسرا را تا زمان روشن شدن پیامدها نگه داریم... وی سپس با اشاره به فردی که در تصویر دیده می شود گفت: این برادرمان که خدا خیرش دهد آمد و به آنها امان داد.

منبع: شبکه خبر


 
دستور مقامات سوری به پدافند هوایی
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، پایگاه خبری جنوب لبنان نوشت: مسئولان بلند پایه سوریه به افسران ارشد پدافند هوایی این کشور دستور داده‌اند هر هواپیمایی که حریم هوایی نقض کند، باید سرنگون شود.

یک منبع دیپلماتیک بلند پایه سوری که نخواست نامش فاش شود گفت: دولت سوریه به هیچ کس اجازه نخواهد داد که تحت هیچ عنوان و بهانه‌ای حریم هوایی کشورش را نقض کند.

این منبع افزود: سوریه امروز در وضعیت جنگی قرار دارد و در امتداد مساحت جغرافیایی خود با تروریستم مواجه است و به این ترتیب باید به هر تجاوزی با تمام وسایل و امکانات موجود پاسخ بدهد.

وزارت خارجه سوریه امروز در واکنش به اظهارات اوباما در مورد حمله به داعش در خاک سوریه اعلام کرده بود که هر گونه عملیات نظامی آمریکا در خاک سوریه بدون موافقت دمشق تجاوز به حاکمیت سوریه خواهد بود.

دستورات مقامات سوری برای سرنگون کردن جنگنده‌های متجاوز به خاک سوریه بعد از آن صورت گرفت که باراک اوباما بامداد پنجشنبه به تشریح راهبرد جامع واشنگتن برای مقابله با گروه داعش پرداخت و انجام حملات هوایی علیه گروه داعش را به عنوان اولین راهبرد مد نظرش اینگونه عنوان کرد: «ما حملات هوایی نظام‌مندی علیه این تروریست‌ها انجام خواهیم داد.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس افزود آمریکا رهبری ائتلافی گسترده برای عقب راندن این تهدید تروریستی را به عهده خواهد گرفت. هدف ما روشن است: ما داعش را ناتوان کرده و سپس با توسل به یک راهبرد ضدتروریستی جامع و پایدار آن را از بین خواهیم برد.»

منبع: تسنیم

 
فرماندهی ائتلاف ضدداعش برعهده‌کیست؟
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، نزدیک به ۴۰ کشور جهان در قالب ائتلافی بین‌المللی قرار است مواضع شبه نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) را در خاک سوریه و عراق هدف قرار دهند.

بنابر گفته مقام‌های آمریکایی، ژنرال آلن در این مسوولیت تازه وظیفه دارد بخش‌های مختلف نیروهای ائتلاف را سازماندهی کند.

با وجود این هنوز چنین انتصابی رسما از سوی کاخ سفید اعلام نشده است. این ژنرال با تجربه آمریکایی، سابقه زیادی در هماهنگ‌سازی نیروهای بین‌المللی در خطوط مقدم جنگ دارد.

او در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ یکی از فرماندهان عالی‌رتبه آمریکا در افغانستان بوده است. ژنرال آلن همچنین از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ معاونت فرماندهی عملیات در استان انبار عراق را به عهده داشت و در همین زمان مسوول هماهنگی با عشایر سنی برای شکل دادن جبهه‌ای در برابر القاعده بود.

به عقیده این فرمانده آمریکایی، تاکتیک‌های نظامی دولت اسلامی به حدی پیشرفته است که طالبان افغانستان، پناه دهنده به القاعده در دهه ۱۹۹۰ و پیش از حمله به آمریکا در سال ۲۰۰۱، در مقایسه با آن "گروهی غارنشین بوده و هستند."

در همین حال، جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید کشورهای منطقه (خاورمیانه) کاملا برای مقابله با گروه دولت اسلامی آماده و همگام شده‌اند.

کری که روز پنجشنبه در عربستان سعودی حضور یافته بود به بی‌بی‌سی گفت: "کشورهای منطقه به خطری که حالا از جانب گروه دولت اسلامی سربرآورده کاملا واقف شده‌اند و از همین روست که امروز اینجا برای مقابله با آن همگام شده‌اند."

با وجود این کری انتقاد "به نوعی سهم داشتن" اوباما در قدرت‌گیری داعش را نپذیرفت و مسئولیت اصلی را متوجه کسانی دانست که از داعش حمایت مالی کرده‌اند.

او در پاسخ به این سئوال که "شاید اگر دو سال پیش آقای اوباما با شبه نظامیان تندرو در سوریه مقابله می‌کرد حالا آنها این قدر قوی نشده بودند"، گفت، نقش اصلی را آنهایی که از این گروه‌ها حمایت مالی کردند بر عهده دارند و همچنین بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه که رفتارهایش مانند کهربا پیکارجویان را به سوریه کشاند!

کری همچنین تاکید کرد که کاخ‌سفید برنامه‌ای برای همکاری با ایران در مواجهه با داعش ندارد.

او گفت ایران بارها در برابر داعش موضع‌گیری کرده و هم اکنون هم در بخش‌هایی به مقابله با شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی می‌پردازد اما آمریکا قصدی برای همکاری مستقیم با ایران در این رابطه ندارد.
منبع: ایسنا

 
تصاویر/ آموزش نظامی به نوجوانان عضو داعش
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی
گروه تروریستی داعش روز پنج‌شنبه تصاویری از آموزش نظامی به نوجوانان عضو این گروه منتشر کرد که در اردوگاه "شداد التونسی"‌ در شهر حلب سوریه تحت نظر عناصر داعش کار با اسلحه و دفاع شخصی را آموزش می‌بینند.


 
هلاکت سرکرده آلمانی داعش در عراق
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، یک منبع امنیتی در استان دیالی روز پنج شنبه تأکید کرد: "ابو عبد الله" مسؤول سازماندهی تروریستها در داعش به هلاکت رسید.

این تروریست که تبعه آلمان بود، 3 روز پس از مجروح شدن در اطراف منطقه السعدیه (60 کیلومتری شمال شرقی بعقوبه) از پا در آمد.

وی مسؤول سازماندهی تروریستهای داعش در منطقه "حوض حمرین" در شمال شرقی بعقوبه بود.

به گفته این منبع، این تروریست آلمانی از سرکرده های بارز گروه تروریستی داعش، و  از مهمترین طراحان اشغال منطقه "جلولاء" (70 کیلومتری شمال شرقی بعقوبه) بود.

وی در این عملیات، با ارسال تروریستهای انتحاری، مقرها و پایگاه های نیروهای پیشمرگه را هدف قرار داد.
منبع: العالم

 
حذف و اضافه‌های تحصیلی داعش +عکس
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، داعش، آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس و دانشگاه‌های مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه را با حذف بسیاری از دروس و رشته‌ها و جایگزینی دروس جدید اعلام کرد.

بنا بر بخش نامه های این گروه تروریستی، رشته‌ها و دروس هنر، موسیقی، تاریخ، فلسفه، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی باید از دروس حذف گردد.

همچین دروس جغرافیا، ادبیات و تربیت دینی مسیحی نیز به طور کامل حذف شده و دروسی دیگر توسط این گروهک جایگزین خواهد شد.

داعش تصریح کرد نام جمهوری عراق و سوریه از تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و کتب درسی حذف شده و نام دولت اسلامی جایگزین آن می‌شود و وزارت آموزش و پرورش نیز به دیوان آموزش تغییر نام می‌یابد.

در ادامه تصویر دو برگه از دستورات و بخش نامه های داعش را مشاهده می‌کنید:

منبع: ابنا

 
عیادت حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی از رهبر انقلاب
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

عیادت حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی از رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله مصباح یزدی عصر چهارشنبه با حضور در بیمارستان از رهبر انقلاب عیادت کرد.

عکس/عیادت حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی از رهبر انقلاب

عکس/عیادت حضرت آیت‌الله مصباح‌یزدی از رهبر انقلاب


 
ترور یکی از فرماندهان «سرایا السلام» +عکس
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری «الغد»، یکی از رهبران «سرایا السلام» وابسته به جریان صدر در بغداد ترور شد.

یک مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود گفت: یک گروه مسلح با استفاده از یک خودرو ظهر امروز با استفاده از یک اسلحه مجهز به صدا خفه کن ، «حسین کریدی» از فرماندهان سرایا السلام را در منطقه «البلدیات» در شرق بغداد ترور کردند.

ترور یکی از فرماندهان «سرایا السلام»+عکس

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی بلافاصله در محل حاضر شدند و پیکر این شهید به پزشکی قانونی منتقل شد.

رهبر جریان صدر نیز در واکنش به این حمله تروریستی اعلام کرد: دست نیرنگ و گناه کریدی را که از رهبران حقیقت بود ترور کرد تا نور خداوند را خاموش کند اما خداوند نور او را کاملتر کرد هر چند که کفار چنین نمی‌خواهند.

سرایا السلام گروهی است که در پی جنایات مکرر تکفیری‌های داعش و اهانت آنها به اماکن مقدس در عراق و تخریب آنها برای تامین امنیت این اماکن و مردم بی‌گناه تشکیل شد و تحت فرمان مستقیم مقتدا صدر که از سیاست کناره‌گیری کرده است، به مبارزه با تکفیری‌ها می‌پردازد.
منبع: فارس

 
آشنایی با جدیدترین دستاورد دفاعی
ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

نسل جدید باتری؛ جان تازه موشک‌ها و اژدرهای ایرانی +عکس

گروه دفاع و امنیت مشرق - باتری ها در اندازه های گوناگون به عنوان وسیله ای مهم و حساس برای تامین انرژی در بخش های مختلف زندگی انسان به کار می روند. شاید باتری های قلمی را بتوان به عنوان ملموس ترین نمونه برای فعالیت های این وسیله نام برد و پس از آن باتری های تلفن های همراه و یا باتری های بزرگی که در خودروها به منظور تامین بخشی از انرژی الکتریکی به کار می روند را نیز به این فهرست اضافه کرد.

اما در حوزه دفاعی نیز باتری ها حضوری پررنگ داشته و این حضور در قرن جدید بسیار پررنگ تر شده است و خوب است که بدانید، در این زمینه نیز کشورمان از معدود کشورهای تقریبا خودکفا محسوب می شود.

در عرصه نظامی تامین انرژی الکتریکی برای سامانه های رادیویی، ایجاد روشنایی، تامین نیرو در سامانه های اپتیکی موشکهایی مثل تاو و یا سری موشکهای دوش پرتاب و یا باطری های تامین کننده انرژی زیردریایی ها از جمله استفاده های اصلی از باتری ها در حوزه های مذکور است.

باتری در زبان ساده وسیله ای است که انرژی آزاد شده از یک فعل و انفعال شیمیایی را به انرژی الکتریکی بدل می کند. در مدل های قدیمی تر باتری ها از ماده "روی" با نشانه شیمیایی "Zinc" استفاده می شده است. بسیاری از باتری های امروزی نیز از این ماده به همراه "کربن" و یا "مس" برای انجام واکنش و تولید انرژی استفاده می کنند.

در دهه های قبل، در حوزه های نظامی و با توجه به نیاز به انرژی بالا از باتری های بزرگی استفاده می شد که این باتری ها بسیار بزرگ و سنگین بوده و در عین حال قابلیت شارژ مجدد را نیز نداشتند. این مسئله باعث می شد که بسیاری از ارتش های جهان سالانه هزینه های هنگفتی را به منظور ساخت و خرید باتری های جدید به منظور جایگزینی با باتری های استفاده شده متحمل شوند.

اما نسل بعدی از باتری ها که قابلیت شارژ مجدد به آنها اضافه شده بود از دو ماده نیکل و کادمیم برای تامین انرژی در باتری استفاده می کردند. این نسل از باتری ها قابلیت شارژ مجدد را داشتند اما همچنان وزن زیادی داشته، عملکرد آنها در سرما و گرمای غیرمتعارف، شدیدا کاهش پیدا می کند. نکته دیگر این که این دو ماده در کنار هم نوعی ماده سمی را تولید می کنند که نگهداری و در نهایت معدوم کردن باتری را به عملی طولانی و خطرناک بدل می کند.

گام بعدی دیگر در این حوزه که به نوعی انقلابی در صنعت باتری های نظامی ایجاد کرد بحث معرفی باتری های لیتیمی بود. این باتری ها که امروزه کاربردهای فراوانی چه در بخش نظامی و چه غیر نظامی دارند در حقیقت به عنوان پیشرفته ترین گونه از باتری هایی که هم اکنون در جهان مورد استفاده قرار می گیرند. این باتری ها از وزن کمتر و عمر بیشتری نسبت به نمونه های قبلی برخوردار بوده و از عمر بیشتری نیز برخوردار بوده و چون قابلیت شارژ مجدد را نیز دارند از توجیه مناسب اقتصادی نیز برخوردار هستند.

لیتیوم سبک ترین فلز است، بیشترین پتانسیل الکتروشیمیایی را داراست و بزرگترین ظرفیت انرژی را فراهم می کند. یعنی یک چگالی انرژی فوق العاده زیاد. این باطری ها دارای بالاترین انرژی وزنی (وات ساعت / کیلوگرم) ، بالاترین انرژی حجمی (وات ساعت / لیتر) بوده و یکی از بهترین ذخیره های انواع سیستم های باطری الکتروشیمیایی هستند که این مزایا دلیل عمده انتخاب های نیروهای نظامی برای استفاده از باطری های لیتیوم در مصارف گوناگون می باشد.

برای نمونه در حال حاضر یکی از اصلی ترین باطری های مورد استفاده در ارتش ایالات متحده آمریکا باطری های لیتیومی مدل " BB2590 " است که در بخش‌هایی مثل استفاده در بی سیمهای تاکتیکی خصوصا برای گشتی های سبک پیاده کاربرد دارد. این باتری به اندازه زیادی وزن بار همراه نیروها را کاهش داده است.
 

از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس

باتری آمریکایی "BB2590"

 

تلاش جدی ایران بری خودکفایی در عرصه باتری

در جمهوری اسلامی ایران نیز چند سالی است که تلاش های گسترده ای در حوزه باتری ها به نتیجه رسیده است. متولی اصل این بخش در صنعت دفاعی با سازمان توسعه منابع انرژی است که تمامی فعالیت‌های این شرکت و صنایع تابعه آن با استفاده از فن‌آوری‌های روز برای تأمین نیازمندی‌های نیروهای مسلح و سایر مشتریان غیرنظامی در داخل و خارج کشور تحقق می‌یابد.

یکی از این تلاش‌ها در حوزه مربوط به باتری موشک مشهور و پر استفاده تاو است. مدل قدیمی‌تر این باتری بزرگ و سنگین بوده و پس از استفاده قابلیت شارژ نداشته است اما امروزه صنایع الکترونیک ایران گونه ای از باتری های لیتیمی را برای موشکهای تاو تولید می کند.

با مقایسه اندازه این باتری با نمونه قدیمی ساخت آمریکا که پیش از این بر روی تاوهای ایرانی استفاده می شد می توان به اهمیت این طرح پی برد.
 

 از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس

تصویر بالا مربوط به باتری قدیمی موشک تاو

از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس
باتری موشک تاو  و موشک سهند ساخت ایران

 
 همچنین باتری قابل شارژ موشک دوش پرتاب سهند نیز از دیگر تولیدات ایران است که با استفاده از آن می توان بهروری این سامانه موشکی را افزایش داد و نشان می دهد که متخصصان دفاعی کشورمان برنامه ریزی دقیق و مناسبی را برای خودکفایی در تولید باتری های موشک های ضدزره یا موشکهای دوش پرتاب انجام داده اند.
 
باتری های ایرانی در زیر آب

اما یکی از بخشهای مهم دیگر که باتری ها در آن نقشی حیاتی دارند، بحث زیردریایی‌هاست. همان طوری که اکثر مخاطبین و علاقمندان این حوزه اطلاع دارند جمهوری اسلامی ایران در دهه 1370 شمسی با خرید 3 فروند زیردریایی کیلو از روسیه به جمع دارندگان شناور زیر سطحی در دنیا پیوست.

این زیردریایی ها از جمله شناورهای زیر سطحی دیزل الکتریک هستند که برای تامین بخشی از نیروی خود به باتری نیاز دارند. به طور معمول این زیردریایی ها با 2 ردیف 120 تایی از باتری مجهز شده اند که وظیفه تامین نیروی موتور الکترونیکی زیردریایی را بر عهده دارند. به گفته مسئولان نیروی دریایی ارتش، صنایع دفاعی ایران موفق شده اند تا با موفقیت این باتری ها را نیز در داخل کشور به تولید رسانده و از آنها در زیردریایی های مذکور استفاده کنند.

البته طبق معمول، این حرکت مثبت ادامه پیدا کرده و در زیردریایی های ایرانی غدیر نیز شاهد استفاده از باتری های ایرانی هستیم و به نظر می رسد زیردریایی های کلاس متوسط ایرانی نیز با همین باتری های داخلی تغذیه شوند.

از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس
 باتری زیردریایی کیلو ساخت ایران

 
 البته در خصوص زیر سطحی باید منتظر بود چون که بر اساس گفته های وزیر دفاع جدید کشور ، زیردریایی های فاتح به عنوان نسل جدیدی از زیردریایی های ایرانی در طی 100 روز آینده رونمایی خواهند شد.

با توجه به اینکه مسئولان نیروی دریایی ارتش پیش از این از افزایش زمان ماندگاری این زیردریایی ها نسبت به نمونه های قبلی در زیر آب خبر داده بودند، این نشانه می تواند خبری غیرمستقیم از افزایش توان باتری‌های زیرسطحی ایرانی باشد همچنان‌که امیر دریادار بیغم جانشین فرمانده نداجا در گفت‌وگو با رسانه‌ها از ماندگاری 35 روزه فاتح ایرانی در زیر آب خبر داده بود.
 
باید توجه کرد که نسل قبلی زیردریایی‌های ایرانی یعنی کلاس غدیر از جمله زیردریایی‌های سبک است که ماندگاری آنها در حدود دو هفته است و عدد 35 روز یا به عبارتی پنج هفته در دریا نشان از افزایش بیش از دو برابری میزان ماندگاری زیرسطحی‌های ایرانی است که این نیز اماره‌ای از افزایش توان باتری‌های این زیردریایی ایرانی است.

بخش دیگری از باتری های مورد نیاز برای عملیات های زیر آبی نیز با باتری های سری "VRLA " که گستره ای از 65 الی 420 آمپر را در بر می گیرد نیز در داخل تولید می شود.

به طور معمول زیردریایی های کلاس کیلو روسیه که در نیروی دریایی ارتش کشورمان نیز مورد استفاده قرار می گیرند با دو ردیف 120 تایی از باتری مجهز شده‌اند که وظیفه تأمین نیروی موتور الکترونیکی زیردریایی را بر عهده دارند و حال، صنایع دفاعی کشورمان موفق شده اند این باتری ها را نیز در داخل کشور به تولید برسانند.

از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس
باتری های سری "VRLA "

 
اما تنها بحث تامین نیروی زیردریایی نیست که به مسئله باتری ارتباط دارد. اژدرها نیز به عنوان سلاح اصلی زیردریایی ها از باتری برای تأمین نیروی الکترونیک به منظور سامانه پیشران خود بهره می برند. خوشبختانه در این نیز صنایع دفاعی کشور دست پر ظاهر شده است و با تولید باتری هایی موسوم به سری "M-1" انرژی مورد نیاز اژدرهای ایرانی را تامین می کند و هر اژدر ایرانی که به هدفی سطحی یا زیرسطحی برخورد می کند، می توان نقش این سامانه کوچک اما حساس را در موفقیت آن لمس کرد.

این باتری ایرانی از ترکیب سرب و روی برای تامین انرژی استفاده کرده و می تواند جریان به توان 1000 آمپر را تولید کند.

از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس

 باتری ایرانی M1

باتری های حرارتی

نسل بعدی باتری هایی که توسط صنایع دفاعی ایران تکمیل شده است از گونه "حرارتی" می باشد. تاریخچه این باتری ها به زمان جنگ دوم جهانی و آلمان نازی برمی گردد. برای اولین بار آلمان ها از این گونه از باتری ها در دو موشک معروف وی -1 و وی -2 بهره بردند.

پیلهای حرارتی مهمترین جزء باتری حرارتی به شمار می‌آیند. باتریهای حرارتی، باتریهایی هستند که بخاطر دارا بودن یک سری ویژگیهای منحصر به فرد، برای استفاده در اهداف نظامی کاملا مناسب می‌باشند. در این مقاله پیلهای حرارتی معرفی و طبقه بندی می‌شوند. سپس اجزای پیلهای حرارتی شامل آند، کاتد و الکترولیت این پیلها و مواد تشکیل دهنده آنها معرفی می‌شود.

 باتری حرارتی یک منبع تولید کننده جریان الکتریکی است که به علت دارا بودن چگالی جریان بالا و قابلیت اطمینان زیاد و عمر طولانی ، به منظور تأمین جریان الکتریکی مورد نیاز در سلاحهای نظامی بکار می‌روند. این جریان الکتریکی بوسیله تعدادی پیل تولید می‌شود. بر حسب اینکه جریان مصرفی مورد نیاز چقدر باشد، تعداد پیلها ، نحو ه آرایش آنها به صورت سری یا موازی و نیز ابعاد الکترودها متفاوت خواهد بود.   این باطری ها در دو گونه لیتیومی و کلسیومی ساخته می شوند.

از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس
باتری های حرارتی ساخت ایران

از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس
باتری های حرارتی ساخت صنایع دفاعی هند

 
بعد از انتقال این تکنولوژی به آمریکا به سرعت از آن در سامانه های گوناگونی موشکی مثل موشک ضد زره تاو و موشک هوا به هوای سایدوایندر نیز استفاده شد. امروزه نیز از اینگونه از باطری ها در موشکهایی مثل سری پاتریوت و یا تام هاوک در آمریکا استفاده می شود. این گونه از باتری ها بیشتر برای تامین انرژی الکتریکی لازم برای سامانه های هدف گیری و الکترونیک به کار رفته در موشک ها استفاده می شوند.

این گونه از باتری ها همچنین انتخابی مناسب برای تامین نیروی مورد نظر سامانه های پیشران در گلوله های توپ و همچنین مهمات هدایت شونده می باشد. مزیت دیگر این گونه از باتری ها عدم نیاز آنها به نگهداری ویژه و قابلیت انبار شدن برای مدت طولانی است.

این خانواده از باتری های ایرانی توان تامین نیرو در بازه 2 تا 30 ولت و جریانی تا قدرت 20 آمپر برای مدت زمانی بین 18 تا 150 ثانیه را دارا می باشند. در باتری ایرانی از ترکیب واشرهای حرارت زا و فیتیله های تاخیری برای ذوب الکترولیت ها تامین انرژی به کار می رود.

باتری های روی – نقره

اما آخرین دستاورد صنایع دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران باتری های روی – نقره است.

در این گونه از باتری ها از نقره به عنوان الکترود مثبت و از روی به عنوان الکترود منفی استفاده می شود. این باطری ها در اندازه های گوناگون از سایز بسیار کوچک برای استفاده در وسایلی مثل ساعت های مچی و دوربین های عکاسی و فیلم برداری تا گونه های بزرگ در زیردریایی ها و یا سفینه های فضایی استفاده می شود.

زیردریایی های تهاجمی کلاس آلفا، ساخت شوروی سابق یکی از زیردریایی های بودند که از این گونه باطری در کنار راکتور هسته ای خود برای تامین نیرو بهره می بردند. امروزه در سفینه های فضایی از این باطری ها به عنوان منبع ثانویه تامین نیرو استفاده می شود.

از باتری موشک تاو تا پیل نقره ای زیرسطحی ها+عکس
رونمایی از باتری های روی_نقره ساخت ایران


نکته مثبت دیگر در مورد این باتری ها این است که فرایند تولید الکتریسیته در این گونه از باتری ها در بستری بر پایه آب انجام شده و احتمال آتش گرفتن این پیل ها وجود ندارد.

این نکته در حوزه ایمنی خصوص برای استفاده در وسایل حساسی مثل زیردریایی ها بسیار مهم و حیاتی می باشد. انواع اژدرها و موشک ها نیز از دیگر سخت افزارهای نظامی می باشند که می توان در آنها از باتری های سری روی – نقره استفاده کرد. در عین حال و پس از پایان عمر این باتری این امکان وجود دارد که نقره به کار رفته در این باتری ها که فلز با ارزشی محسوب می شود نیز دوباره بازیابی شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

از سوی دیگر تجهیزات الکترونیک و مخابراتی جدیدی که نیروها مسلح کشورمان به آن دست پیدا کرده اند نیز از باتری های ایرانی بهره می برد. به عنوان مثال بیسیم دستی فدک که با 2 باند مجزا، پایداری فرکانس و با شعاع پوشش آنتن 360 درجه از جمله آخرین دستاوردهای اعلام شده نیروی زمینی ارتش است و با یک باتری می تواند قریب 10 ساعت در خدمت نقل و انتقال امن اطلاعات کاربران باشد، از باتری‌های ایرانی بهره می برد.

شاید نقش و اهمیت باتری در مقایسه با بسیاری از دستاوردهای نیروهای مسلح و متخصصان صنعت دفاعی، کوچک و ساده تر به نظر می رسد اما ورود به عرصه هایی چون تولید باتری موشک ها، زیردریایی ها و اژدرهای ایرانی، این نوید را داده است که حتی در کوچکترین و البته حساس ترین حوزه ها نیز خودکفایی و خوداتکایی امری است که هم ضرورت آن احساس شده است و هم نتیجه آن عیان.


 
"شیخ نعیم قاسم" در گفتگو با مشرق؛
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی

داعش در ماه گذشته بالاترین توان خود را به نمایش گذاشته و بیش از این توان ندارد/

 

 

 

منتظر پیروزی‌های بیشتر ارتش سوریه باشید

گروه بین‌الملل مشرق - "شیخ نعیم قاسم" معاون دبیرکل حزب الله لبنان در گفتگو با خبرنگار مشرق گفت: حزب الله از ابتدا به گونه ای عمل کرد که توجه اصلی به سمت دشمن اصلی مسلمانان بود.

وی تصریح کرد: آنچه در غزه اتفاق افتاد پیروزی بسیار بزرگ مردم فلسطین و مقاومت اسلامی بود.

وی گفت: جنگ غزه باعث شد تا مسئله فلسطین دوباره به اولویت های امت اسلام بازگردد.

وی با اشاره به اوضاع منطقه و جریانهای تکفیری گفت: آنچه امروز در منطقه به عنوان داعش در برخی از مناطق سوریه و عراق هستیم تلاش مذبوحانه ای برای هدف قرار دادن اسلام و بازسازی منطقه بر اساس منافع اسرائیل است.

وی ادامه داد: تا زمانی که علمای اسلام حضور دارند و با آنها مقابله میکنند جریانهای تکفیری قدرت تحقق اهداف خود را نخواهند داشت.

شیخ نعیم قاسم گفت : مردم برای مقابله با جریانهای تکفیری به پا خواسته اند و با منطق و ایمان خوارج از اسلام را شکست خواهند داد.

داعش در ماه گذشته بالاترین توان خود را به نمایش گذاشته و بیش از این توان ندارد/ منتظر پیروزی‌های ارتش سوریه باشید

وی گفت: این جریانها ادعای اسلام دارند اما نمیتوان با سر بریدن و وحشی گری کسی را به اسلام دعوت کرد و با وحدت مسلمانان انها شکست خواهند خورد و انشالله به زودی شاهد عقب نشینی های داعش خواهیم بود.

وی تاکید کرد: داعش در ماه گذشته بالاترین توان خود را هزینه درگیری های خود کرد و بیش از این توان ندارد و ره به جایی نخواهد برد و ملت و ارتش عراق و سوریه به پیروزیهای خود ادامه خواهند داد.


 
رسوایی فروش خبرنگار آمریکایی به داعش
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، شبکه خبر به نقل از رویترز خبر داد، باراک برفی ، سخنگوی خانواده ساتلاف روز دوشنبه در مصاحبه با سی ان ان گفته بود خانواده ساتلاف معتقدند داعش ۵۰ هزار دلار به شورشیان سوری داده بود تا آنها این گروه را از ورود این خبرنگار ۳۱ ساله به سوریه مطلع کنند.

کاخ سفید ادعای فروخته شدن خبرنگار آمریکایی به داعش را رد کرد

اما ارنست تاکید کرد : " براساس اطلاعاتی که در اختیار من قرار گرفته است ، گمان نمی کنم چنین چیزی صحت داشته باشد . "
وی به تحقیقات پلیس فدرال آمریکا ( اف بی آی ) درباره مرگ ساتلاف اشاره کرد که چگونگی قرار گرفتن این خبرنگار آمریکایی در اختیار داعش نیز بخشی از این تحقیقات بوده است.


دو هفته پس از آنکه داعش تصاویر سر بریدن جیمز فولی خبرنگار آمریکایی گروگان خود را منتشر کرد تصاویر اعدام " استیون ساتلاف" ، دومین خبرنگار آمریکایی را نیز منتشر کرد .

چند روز پس از انتشار این تصاویر واشنگتن صحت ویدئو اعدام خبرنگار امریکایی را به دست داعش تأیید کرد.
روزنامه دیلی میل نیز پس از انتشار این تصاویر نوشت : " استیون ساتلاف " پیش از آنکه توسط داعش سر بریده شود از سیاست خارجی آمریکا انتقاد کرده بود.


به نوشته این روزنامه، ساتلاف در ویدئویی که داعش منتشر کرد گفته بود: " آیا من با جان خود تاوان مداخله شما را می پردازم ؟ آیا من شهروند آمریکا نیستم ؟ میلیاردها دلار از محل درامدهای مالیاتی آمریکا هزینه شده است و هزاران نیرو در درگیریهای قبلی کشته شدند . این جنگ افروزی چه نفعی برای ملت آمریکا خواهد داشت؟ "

ساتلاف خطاب به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت: "زمانی را به یاد می آورم که اگر وعده بازگشت نظامیان آمریکایی از عراق و افغانستان و نیز تعطیلی زندان گوانتانامو را نداده بودید نمی توانستید پیروز انتخابات باشید. اکنون به پایان دوره ریاست جمهوری خود نزدیک می شوید و هیچیک از وعده های خود را عملی نکرده اید و با اظهارات فریبنده خود ملت آمریکا را به ورطه جنگ و خونریزی سوق می دهید . "

این در حالی است که روزنامه "ایندیپندنت" امروز (چهارشنبه) در مطلبی تأکید کرد، بسیاری از باندهای تروریستی خارجی‌ها را در سوریه می ربایند و آنها را به گروه‌های دیگر مانند داعش می فروشند.

سخنگوی خانواده دو خبرنگاری که اخیرا به دست تروریستهای داعش سربریده شدند، تأکید کرد که داعش این پول را به عناصر مسلح در سوریه پرداخته بود تا اطلاعات لازم را برای ربودن "ساتلوف" دریافت کند.

"باراک بارفی" از دوستان نزدیک ساتلوف گفت: برای اولین بار می‌توانیم بگوییم که ساتلوف در مرز سوریه و ترکیه توسط مخالفان سوریه که از سوی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا حمایت می‌شوند، به داعش فروخته شد.

وی افزود: نام وی در فهرست افراد تحت تعقیب داعش قرار داشت، زیرا او را مسؤول بمباران یکی از بیمارستانها می دانستند.

بارفی خاطرنشان کرد: یک نفر در مرز سوریه – ترکیه، تلفنی با داعش تماس گرفت، و این گروه هم با ایجاد یک ایست و بازرسی ساتلوف و همراهانش را به دام انداخت.

بارفی اظهار داشت که کاخ سفید می گوید که اطلاعاتی درباره ساتلوف و ماجرای فروش او به قیمت ۵۰ هزار دلار آمریکا ندارد.

منبع: شبکه خبر


 
لبخند حضرت آقا
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٩ : توسط : حسینی

عکس/ لبخند حضرت آقا

عکس/ لبخند حضرت آقا
عکس/ لبخند حضرت آقا

عکس/ لبخند حضرت آقا


 
سردار جزایری در گفتگو با مشرق:
ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٩ : توسط : حسینی

تسلیح کرانه باختری گام استراتژیک محو اسرائیل است/

 

 

 

خط ایران و آمریکا در عراق کاملا متفاوت از یکدیگر است

گروه دفاعی مشرق- سردار سید مسعود جزایری معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در گفتگو با مشرق با اشاره به شکست رژیم کودک کس صهیونیستی از رزمندگان فلسطینی، از مقاومت مردم غز در نبرد اخیر قدردانی کرد و در عین حال گفت: تسلیح کرانه باختری و سایر مناطق به مقاومت کمک خواهد کرد تا گام‌های اساسی و استراتژیک در راه محو و نابودی رژیم غاصب اسرائیل بردارد.

متن پرسش و پاسخ مشرق با سردار جزایری بدین شرح است:

 

وضعیت فعلی منطقه را پس از شکست رژیم صهیونیستی چگونه ارزیابی می کنید؟

 

ما با دو مشکل اساسی مواجه هستیم که باید به آن‌ها توجه کنیم و برای آن‌ها راه‌حل پیدا کنیم؛ اول این‌که آمریکایی‌ها و صهیونیسم بین‌الملل به دنبال ترویج اسلام‌هراسی هستند و از این طریق تلاش می‌کنند جلوی گسترش اسلام در جهان را بگیرند و دوم این‌که آن‌ها سعی می‌کنند با ایجاد انشقاق و جدایی در امت اسلامی سیطره خود در منطقه و جهان اسلام را حفظ کنند.

 

ایران چه اقداماتی را برای برخورد با این جریان در نظر گرفته است؟

ایران دو اقدام اساسی را همزمان انجام می‌دهد. از طریقی تلاش می‌کند که این انشقاق را به وحدت تبدیل کند و همزمان اگر لازم باشد مقاومت واقعی اسلامی را در برابر دشمن به منصه ظهور می‌گذارد. اتفاقی که ما در غزه، سوریه و عراق شاهد آن هستیم از این جنس است لذا سیاست ایران در مورد هجمه ای که توسط صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها و متأسفانه بعضی از حاکمان عرب علیه غزه صورت گرفت، سیاست ایستادگی عملی و کمک‌های همه‌جانبه به مقاومت بود.

خوشبختانه کمک‌هایی که ایران به مقاومت کرد موجب شد تا مقاومت بایستد و صهیونیست‌ها را با یک شکست تاریخی مواجه کند.

 

تأکید مقام معظم رهبری بر مسلح کردن کرانه باختری چه اندازه می‌تواند در آینده محور مقاومت در منطقه تأثیرگذار باشد؟

 

مشکلات نظامی که هم‌اکنون صهیونیست‌ها با آن مواجه هستید حاکی از این است که اگر ما دایره مقاومت را گسترش دهیم، صهیونیست‌ها با چالش‌های جدی‌تری در عرصه‌های نظامی مواجه خواهند شد. از طرفی ما در فلسطین نیاز داریم تا نوع جدیدی از مقاومت و مبارزه را رقم بزنیم. لذا قطعاً تسلیح کرانه باختری و سایر مناطق به مقاومت کمک خواهد کرد تا گام‌های اساسی و استراتژیک در راه محو و نابودی رژیم غاصب اسرائیل بردارد.

 

کیسینجر اخیراً گفته است که موضوع داعش اهمیتی ندارد، بلکه ایران است که در حال ساخت امپراطوری در منطقه است و باید ایران اولویت اصلی برای آمریکا باشد. به نظر شما چرا چنین مسائل و صحبت‌هایی مطرح می‌شود؟

 

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در رأس حملات غربی‌ها و صهیونیست‌ها قرار داشته است.

ایران به دنبال امپراطوری نیست، بلکه به دنبال وحدت جهان است. این اصلی‌ترین مشکلی است که دنیای استکبار با ایران دارد، چرا که ایجاد وحدت می‌تواند جهان اسلام را از چالش فعلی بیرون بیارود.

 

در عین حال همه می‌دانند که داعش ساخته استکبار جهانی و آمریکایی‌ها و صهیونیستم بین‌الملل و همچنین ارتجاع جهان عرب است. این گروه تروریستی با هدف ایجاد انشقاق در جهان اسلام از یک طرف و کمک به اسلام‌هراسی در جهان از سوی دیگر شکل گرفته است.

ساخته شدن داعش بدون تردید توسط آمریکا بوده است، عملیاتی که در عراق توسط داعش صورت گرفت، با هماهنگی سرویس‌ها جاسوسی آمریکا صورت گرفت. هدایت داعش در شرایط امروز توسط آمریکایی‌هاست و البته همان‌طور که در گذشته هم مشاهده شده، چنانچه این مولود برای پدید آورنده‌اش مشکل یا مزاحمت ایجاد کند، طبیعی است که با آن برخورد خواهند کرد.

 

آیا ایران در موضوع مقابله با داعش در عراق با آمریکا همکاری خواهد کرد؟

 

ما دو خط کاملاً متفاوت را در عراق و در جاهای دیگر با آمریکایی‌ها دنبال می‌کنیم. آمریکایی‌ها پدیدآورنده و تقویت‌کننده داعش هستند. عملیاتی که توسط داعش در عراق صورت گرفت، به دست آمریکایی‌ها بود. این در حالی است که ما با این تجاوزگری و وحشی‌گری مبارزه می‌کنیم. افکار عمومی دنیا فریب آمریکایی‌ها را نخواهند خورد.


 
عصر امروز انجام شد؛
ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٩ : توسط : حسینی

عیادت آیت الله مصباح یزدی، آیت الله گرامی قمی و جمعی از مسئولان نظام از رهبر انقلاب

به گزارش مشرق، در سومین روز از بستری شدن رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیمارستان، آیت الله مصباح یزدی و آیت الله گرامی قمی از حضرت آیت الله خامنه‌ای عیادت و برای بهبودی و سلامتی ایشان دعا کردند.

همچنین شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران، تعدادی از وزیران، جمعی از فقها و حقوقدانان شورای نگهبان، نماینده ولی فقیه در استان گلستان و برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعداد دیگری از شخصیت‌ها و مسئولان نظام در بخش‌های مختلف نیز با حضور در بیمارستان محل بستری رهبر انقلاب، طول عمر و بهبود هر چه سریعتر ایشان را از خداوند مسألت کردند. 
نشست ویژه نتانیاهو درباره تهدید داعش
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، شبکه اسرائیلی آی24 اعلام کرد نخست وزیر رژیم صهیونیستی نخستین نشست ویژه درباره تهدید داعش را برگزار کرده است.

قرار است باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ساعت 21 به وقت واشنگتن درباره استراتژی آمریکا در مقابله با تهدید داعش سخنرانی کند.
منبع: ایسنا

 
پای داعش به صحرای سینا باز شد
ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٩ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری رویترز از اسماعیلیه مصر، ساکنان شبه جزیره سینا امروز (چهارشنبه) از کشف یک جسد بی سر خبر دادند که یادداشتی با امضای یک گروه تروریستی مرتبط با سوریه و گروه داعش در عراق را به همراه داشت و قربانی را به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی متهم می کرد.

این هشتمین جسدی است که ظرف یک ماه با نشان این گروه در سینا کشف شده است.

براساس این گزارش، ساکنان روستایی در جنوب شهر 'شیخ زوید' در شمال سینا به رویترز گفتند که جسد بی سر یادداشتی با نشان گروه 'انصار بیت المقدس' را به همراه داشت با این مضمون که قربانی، عامل موساد بوده است.

گروه مزبور در یادداشت خود آورده است: این سرنوشت همه کسانی است که خیانت به وطنشان به اثبات می رسد.

از سویی، یک فرمانده ارشد انصار بیت المقدس هفته گذشته به رویترز گفت که گروه تروریستی داعش به این گروه مستقر در صحرای سینا در مورد نحوه اقدام موثرتر مشاوره داده است.

گروه انصار بیت المقدس که قدرتمندترین و بی رحم ترین گروه مسلح در سینا است،ماه گذشته اعلام کرد که چهارشهروند مصری را به دلیل دادن اطلاعات به رژیم صهیونیستی برای انجام یک حمله هوایی،سر بریده است.درجریان این حمله، سه تن از عناصر این گروه تروریستی کشته شدند.

داعش با توسل به خشونت های گسترده از جمله سر بریدن دو روزنامه نگار آمریکایی و کشتن و زنده به گور کردن صدها ایزدی عراقی، زنگ خطر را در جامعه جهانی به صدا درآورده است.

دراین حال،مقام های اطلاعاتی مصر گفته اند که داعش همچنین بر افراد مسلح مصری مستقر در مرز مشترک با لیبی نفوذ دارد.

حملات شبه نظامیان در صحرای در ابتدا نیروهای امنیتی مصر را هدف قرار می داد، اما افراد مسلح بعدها با بمب گذاری و تیراندازی، دامنه عملیات خود را گسترش دادند.

منبع: ایرنا

 
عکس شهید همت در اتاق بنیامین
ساعت ٧:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
بنیامین بهادری یکی از خوانندگان کشور در صفحه یکی از شبکه‌های اجتماعی عکسی از اتاق خود منتشر کرده که در این تصویر، عکس شهید همت بر روی میز تحریر این خواننده قرار دارد.

عکس شهید همت در اتاق بنیامین


 
عکس/ شباهت آمریکا و داعش در عراق
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
اشغالگر، اشغالگر است؛ داعش باشد یا آمریکا؛ این مردم مظلوم عراق هستند که قربانی جنایات وحشیانه‌ آنان هستند.

عکس/ شباهت آمریکا و داعش در عراق


 
سلاح‌های آمریکایی در دستان داعش +عکس
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از بازفید، عکس‌های منتشر شده از  داعش همواره اعضای این گروه را با سلاح‌هایی پیشرفته و ساخت آمریکا نشان می‌دهند. دامیان اسپلیترز، کارشناس میدانی یک موسسه تحقیقاتی انگلیسی که به ردیابی تسلیحات در مناطق پرتنش می‌پردازد پس از بررسی تسلیحات ضبط شده از سوی گروه داعش در سوریه به این نتیجه رسید که این گروه از تسلیحاتی که به دست می‌آورد علاوه بر سوریه در عراق نیز مورد استفاده قرار می‌دهد.

از 17 نوع سلاحی که اسپلینتر و همکارانش درسوریه شناسایی کرده‌اند شش مورد ساخت آمریکا بوده و 5 مورد نیز تسلیحات نیروهای عراقی بود که در قالب برنامه چند میلیارد دلاری آمریکا برای آموزش ارتش عراق به این کشور تحویل داده شده بود.

بنا بر مدارک ارائه شده توسط اسپلینتر داعش راکت‌های ضد تانک قدرتمندی نیز در اختیار داشت که توسط عربستان به شورشیان سوری تحویل داده شده بود.

تصاویر سلاح‌های ضبط شده از گروه داعش:

منبع: تسنیم

 
قصاب داعش را بشناسید! +عکس
ساعت ٦:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، قصاب گروه تروریستی تکفیری داعش که سر نظامیان ربوده شده لبنانی را می برد، کیست؟ او یک جوان 20 ساله لبنانی است که به « ابو هریره» شهره شده است.

تلویزیون لبنانی الجدید تاکید کرد که اطلاعات در باره سنگدلی که سرنظامیان ربوده شده لبنانی را می برد، تکمیل شده و او « بلال عمرمیقاتی » ملقب به « ابوهریره المیقاتی» متولد 1994 در شمال لبنان است.

ابوهریره هنگام بریدن سرها با پارچه ای سر خود را می پوشاند اما چشم و ابروی خود را به نمایش می گذارد تا هویت واقعی او با یک مقایسه ساده عکس هایش برملا شود.

اطلاعات دستگاه های امنیتی تایید کرده اند که قصاب داعش و مامور بریدن سر نظامیان ربوده شده لبنانی ، ابوهریره است.

قصاب داعش کیست؟ +عکس

گروه تروریستی تکفیری داعش تاکنون سر « علی السید» و « عباس مدلج» دو نظامی ربوده شده لبنانی را بریده تهدید کرده است که اگر به مطالباتش از جمله آزادی زندانیان تکفیری از زندان رومیه ، پرداخت مبالغی هنگفت پول و خروج حزب الله از سوریه جامه عمل پوشانده نشود، دیگر نظامیان ربوده شده را سر می برد.

تلویزیون الجدید یک مکالمه صوتی از ابوهریره را پخش کرد که درکمال خونسردی از بریدن سرها از جمله نظامیان ربوده شده لبنانی سخن می گوید.

او در این مکالمه می گوید: قطری های مذاکره کننده با قبول مبادله موافقت کرده اند که در مقابل هر نظامی لبنانی در اختیار ما، 15 زندانی تحویل دهند.

ابوهریره، یک سلفی جهادی است که با گروه تروریستی تکفیری داعش بیعت کرده است و به اتهام شرکت در چند عملیات امنیتی در شمال لبنان ، تعداد زیادی قرار بازداشت برای او صادر و تحت تعقیب دستگاه قضایی لبنان است.

با شروع برنامه امنیتی در شهر شمالی طرابلس لبنان به سوریه فرار کرده و در منطقه القلمون مستقر می شود.

قبلا در خبرها آمده بود که ارتش لبنان در جریان برنامه امنیتی با یورش به برخی خانه ها در صدد بازداشت کردن برخی عناصر تحت تعقیب از جمله احمد میقاتی و عمر میقاتی «ابوهریره» بوده اما نتوانسته است به آنها دست یابد.

حتی یک بار نیروهای ارتش لبنان به آپارتمانی در منطقه ابی سمرا در شهر طرابلس حمله و با گروهی که در آنجا بوده است، درگیر می شوند، بدنبال پرتاب بمب های دست ساز ابوهریره موفق به فرار می شود اما دیگر اعضای گروه بازداشت می شوند.

الجدید خاطرنشان می کند به یک شماره تلفن همراه دست پیدا کرده که گفته می شود متعلق به ابوهریره بوده و 10 روز قبل واگذار شده است.

خبرنگار الجدید با صاحب فعلی این شماره تلفن تماس می گیرد و او در پاسخ می گوید که 10 روز قبل این تلفن را خریده اما همواره افرادی تماس می گیرند و می خواهند با ابوبلال المیقاتی صحبت کنند.

وی تاکید می کند که قصد دارد شماره تلفن را واگذار کند زیرا همواره از طریق «واتس آپ»، پیام ها، عکس ها و فیلم های مربوط به گروه تروریستی تکفیری داعش را دریافت می کند.

این تلویزیون لبنانی در پایان گزارش خود تاکید کرد: ابوهریره قبل از حمله گروه های تروریستی تکفیری از جمله داعش و جبهه النصره به شهرک عرسال در یکی از مناطق شمالی لبنان دیده اما سپس مخفی شده است تا اینکه در ویدئوی بریدن سر « علی السید» نظامی ربوده شده لبنانی در بلندی های عرسال در حالی که در یک دستش موهای جلوی سر السید و در دست دیگرش چاقو وجود دارد، مشاهده شده است.
منبع: ایرنا

 
عکس/ وحشیانه‌ترین شیوه اعدام داعش
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
این روزها انتشار تصاویری از وحشی گری های گروهک تروریستی داعش در عراق وسوریه به یک مساله عادی تبدیل شده است.


 
مدرسه دخترانه گروه داعش
ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
 
پیگیری وضعیت رهبر انقلاب توسط سید حسن نصرالله
ساعت ٦:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، در پی عمل جراحی رهبر انقلاب اسلامی، آقای سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان ، عصر امروز در تماس تلفنی جویای احوال ایشان شد و ضمن اظهار  خرسندی از وضعیت عمومی خوب حضرت ایت الله خامنه ای، از خداوند متعال بهبود سریعتر ایشان را مسئلت کرد.

 
تحلیلی بر یک اقدام هوشمندانه؛
ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی

چرا بستری‌شدن رهبر انقلاب رسانه‌ای شد؟ +تصاویر

به گزارش مشرق، خبر بستری شدن و عمل جراحی رهبر معظم انقلاب توسط سایت رسمی دفتر رهبری به آدرس leader.ir در 17 شهریور 1393 به سرعت خبر اول رسانه‌های داخل ایران و حتی منطقه و جهان شد و در سطح شبکه‌های اجتماعی انتشار گسترده‌ای یافت.

چرا بستری شدن رهبر انقلاب رسانه‌ای شد؟+تصاویر/////آقای داودی////

خبری که تیتر و موضوع آن برای خیل عظیم مشتاقان و ارادتمندان ایشان در ایران، جهان اسلام و حتی آزاداندیشانی که از سایر ملل از حامیان و دوستداران ایشان هستند، در ابتدای امر بسیار دلهره‌آور و نگران کننده جلوه می‌داد، اما بعد از اطلاع از محتوای اصلی خبر و آگاهی از صحت و سلامتی ایشان  و موفقیت عمل جراحی رهبر انقلاب، قلب‌ها کمی آرام گرفت و استرس و نگرانی‌ها تا حد زیادی کاسته شد.

رویترز

رسانه‌ای شدن این خبر از سایت رسمی رهبر انقلاب قطعا با اجازه و آگاهی ایشان صورت گرفته است، در این یادداشت تحلیلی خواهیم داشت بر چرایی و دلایل احتمالی رسانه‌ای‌شدن این رخداد.

روز پنجشنبه 14 دیماه 1385 ناگهان شایعاتی در سایت‌های اینترنتی منتشر شد که رهبر معظم ایران در گذشته است. این خبر را هنگامی که "مایکل لدین"، یکی از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی ایران و از نظریه‌پردازان سرشناس جریان فکری نومحافظه‌کار افراطی آمریکا به‌دروغ تأیید کرد، برخی رسانه‌های خبری جهان آن را تا حدی جدی تلقی کردند. این در حالی بود که مخالفان جمهوری اسلامی در آمریکا مدتی بود که به‌دروغ ادعا می‌کردند رهبر ایران به سرطان مبتلاست و حال ایشان خوب نیست.نمونه‌ای از دروغ‌پراکنی‌های بی‌بی‌سی فارسی در سال 1385


شایعه دروغ درگذشت رهبر ایران که بیش از آنکه یک "خبر" باشد صرفاً یک "آرزوی خیالی" برای دشمنان بود به این دلیل سریع پخش شد که ایشان به هر دلیل، در مراسم عید قربان در روز یکشنبه هفته قبل از انتشار شایعه، حضور نیافتند و پخش‌کنندگان این شایعه دروغین عنوان کردند که عدم حضور رهبر ایران در مراسم عید قربان حاکی از آن است که ایشان یا به شدت بیمارند یا اینکه ممکن است درگذشته باشند.


شایعه بیماری و درگذشت رهبر انقلاب، از مهم‌ترین و قوی‌ترین شایعاتی بود که پس از انقلاب درباره ایشان ساخته شده و در حجم وسیعی در رسانه‌های ضد انقلاب و زاویه‌دار با انقلاب اسلامی منتشر گردید، شایعه ای که به مدد ماهواره‌های زنجیره‌ای فارسی و انگلیسی و عربی و... توانست در برخی اذهان ضعیف یا بیمار، سؤالات و ابهامات زیادی ایجاد کند و جو روانی جامعه را از آرامش و سکونی که داشت منحرف سازد.


این شایعه دروغ، چنان جدی شد که مقامات وقت ایران مجبور شدند که آن را تکذیب کنند. محمدجواد ظریف که در آن زمان، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بود، روز جمعه 15 دی‌ماه همان سال به خبرگزاری‌ها گفت که این خبر نادرست است. سید محمدعلی حسینی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه کشورمان هم نه تنها خبر درگذشت رهبر ایران را رد کرد بلکه افزود که ایشان در صحت و سلامت به سر می‌برند.

در نهایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شخصاً نیز به شایعاتی که در مورد بیماری و احتمال فوت ایشان در رسانه‌های غربی مطرح شده بود واکنش نشان دادند. ایشان چند هفته بعد، در 19بهمن، طی سخنرانی در جمع فرماندهان و شماری از اعضای نیروی هوایی ارتش که به مناسبت روز نیروی هوایی به دیدار ایشان رفته بودند، عملیات روانی و شایعه‌پراکنی اخیر دشمنان را نشانه ضعف و استیصال آنان دانستند و خاطرنشان کردند: "دشمنان نظام اسلامی شایعات مختلفی درباره فوت و بیماری درست می‌کنند تا شاید چند روزی روحیه ملت ایران را تضعیف کنند اما آنها نمی‌دانند که در ایران با یک شخص روبرو نیستند بلکه با ملتی روبرو هستند که در پاسخ به توطئه‌ها و حیله های دشمن روز 22 بهمن در سراسر کشور به خیابان‌ها می‌آید و با فریادهای پرشور، قدرت و هوشیاری و استقامت خود را در دفاع از اسلام و انقلاب و ایران نشان خواهد داد."

تحلیلگران معتقدند برخی دستگاه‌های امنیتی جهان، برای تضعیف کشورهای مخالف خود گاهی مواقع شایعه مرگ رهبران آنها را منتشر می‌کنند تا ببینند چه واکنش‌هایی ایجاد می‌شود. مخالفان دولت‌ها نیز در مواردی از این ابزار استفاده می‌کنند و بر روی اذهان عمومی موج‌سواری می‌کنند. نمونه‌های این عملیات روانی را پیش از این در بسیاری از کشورها در دوران جنگ سرد و بعدها در خصوص کوبا، کره شمالی، سوریه و ... شاهد بوده‌ایم.

از این منظر تصمیم مدبرانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر اعلام صریح و صمیمانه خبر جراحی موفقیت‌آمیزشان، ابزار و بهانه شایعه‌سازی و شایعه‌پراکنی را از دست بدخواهان داخلی و خارجی گرفت و عملاً دشمن را در این حوزه حساس که مرتبط با آرامش روانی جامعه و امنیت ملی است، کاملاً خلع سلاح کرد.


از منظری دیگر نیز به خاطر داریم رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با هیئت دولت، ایجاد آرامش روحی و روانی در جامعه را از جمله اقدامات با ارزش و خوب دولت برشمردند. تدبیر رهبر معظم انقلاب در انتشار خبر عمل جراحی ایشان، آن هم پس از اطمینان از موفقیت درمان، عملاً اقدامی عملی و مدبرانه در جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و به هم خوردن آرامش روحی و روانی جامعه محسوب می‌شود، ضمن آنکه بدخواهان نظام و انقلاب را از شایعه‌پراکنی و عملیات روانی آنها خلع سلاح نمودند.

 

ماشاءلله ذراتی 
تصاویر/ عیادت مسئولان نظام از رهبر انقلاب
ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
رئیس قوه قضائیه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیر شورای نگهبان و حجت الاسلام سید حسن خمینی از رهبر معظم انقلاب عیادت کردند

 
دیکتاتوری حزبی، درس بزرگ شورای شهر تهران!
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان نوشت: با گذشت چند روز از انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر تهران و شکست اصلاح‌طلبان در کسب کرسی‌های ریاست، پس‌لرزه‌های این رخداد مدنی همچنان ادامه دارد و شوک ناشی از آن، به اظهار نظرهای خاص و شنیدنی و آشکار شدن نیات قلبی و پشت پرده‌ها انجامیده است!

در تازه‌ترین اظهارنظر، حکیمی‌پور، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر از اینکه لیست اصلاح‌طلبان به روش قبیله‌ای و اجرای فرمان از بالا عمل نکرده گلایه کرده و اظهار امیدواری کرده که در آینده لیست‌ها با دقت بیشتری بسته شود!

حکیمی‌پور گفته: برخی پس از اینکه با لابی‌گری‌های خود به جایگاهی رسیدند از اعتبار و سبد رأی یک جریان استفاده می‌کنند اما به جای دنبال کردن مطالبات مجموعه به دنبال تمایلات شخصی خود رفته و به کار جمعی آسیب می‌زنند.

وی توضیح نداده که مراد از «مطالبات مجموعه» همان انقیاد و بردگی حزبی است که باعث از بین رفتن حق تفکر و به تبع آن حق رأی می‌شود یا منظورش از مجموعه چیز دیگری است؟ حکیمی‌پور که توضیحی از کار حزبی مورد نظر خود و همفکرانش ارائه نکرده در ادامه می‌افزاید: متأسفانه فرهنگ کار حزبی در ایران بسیار ضعیف است و کارهای حزبی در کشور ما حالت دوستی و رودربایستی دارد و متأسفانه برخی لابی‌گری‌ها در این میان باعث می‌شود که سر بزنگاه کسانی که کاملاً پایبند به ضوابط و معیارها نیستند، جایگاه‌های مهم را به دست بیاورند. این افراد پس از اینکه با لابی‌گری‌های خود به جایگاهی رسیدند از اعتبار و سبد رأی یک جریان استفاده می‌کنند اما به جای دنبال کردن مطالبات مجموعه به دنبال تمایلات شخصی خود رفته و به کار جمعی آسیب می‌زنند... تشکیلات و حزبی که افراد را معرفی می‌کنند، باید پس از انتخاب آنها نیز پاسخگو باشند.
حکیمی‌پور با بیان اینکه قبیله‌گرایی‌ها در کارهای حزبی و تشکیلاتی باید خاتمه پیدا کند، گفت: اصلاح‌طلبان باید با اتفاقاتی که در شورای شهر افتاد، امتحان خود را پس داده باشند و بیشتر به کار جمعی ملتزم باشند.

وی افزود: افرادی باید در لیست‌های انتخاباتی جای بگیرند که گذشته و سابقه سیاسی و اجرایی آنها نشان داده باشد که آنها کاملاً به آرمان‌های جریان سیاسی که از سوی آن معرفی شده‌اند، پایبندند و به دنبال تمایلات شخصی نیستند.

این اظهارات در حالیست که در ابتدای تشکیل شورای شهر چهارم و در زمان رقابت محمدباقر قالیباف و محسن هاشمی بر سر کرسی شهرداری تهران، الهه راستگو- که عضو با سابقه تشکیلات اصلاح‌طلب و از قضا از باسابقه‌ترین اصلاح‌طلبان شورا بود، بدلیل عدم تبعیت از دیکتاتوری حزبی و عمل به تشخیص خود و رعایت مصالح مردم، به بدترین شکلی مورد هجوم و تعرض قبیله‌های اصلاح‌طلب قرار گرفت و پس از توهین و هتک حرمت، از تمامی تشکل‌های اصلاح‌طلبی اخراج شد!


 
روسیه: حریم هوایی‌مان را به روی غربی‌ها می‌بندیم
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، روسیه هشدار داد به تلافی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه این کشور حریم هوایی‌اش را به روی کشورهای غربی می‌بندد.

دیمیتری میدویدیف، نخست وزیر روسیه ساعاتی پس از آنکه اتحادیه اروپا از تصمیم برای وضع تحریم‌های جدید علیه مسکو خبر داد کشورهای غربی را به بسته شدن حریم هوایی روسیه بر روی آنها به تلافی این اقدامات تهدید کرد.

آقای میدویدف این اظهارات را در گفت‌وگو با روزتامه «ودوموستی» روسیه مطرح کرد و افزود: «امیدوار