متن کامل مصاحبه‌ سید حسن نصرالله با روزنامه‌ الاخبار/بخش 5 و آخر
ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی
من دبیرکل حزب‌الله‌ام، نه رهبر حزب‌الله/ حین سخنرانی در مراسم جشن پیروزی، حاج عماد مدام نوشته می‌داد: «بسه بیا پایین!»

رجانیوز – گروه بین‌الملل: دبیرکل حزب‌‌الله لبنان سید حسن نصرالله، در سالگرد پیروزی حزب‌‌الله در جنگ 33 روزه و در روزهای پیروزی مقاومت در جنگ غزه، مصاحبه‌ای تفصیلی با روزنامه‌ی الاخبار لبنان داشت که در دو روز پنج شنبه و جمعه منتشر شد. او در این مصاحبه از موضوعات مختلفی (از جنگ 33 روزه و جنگ غزه گرفته تا روابط با حماس و زندگی شخصی خود) سخن گفت. نظر به اهمیت تحلیل‌های سید حسن نصرالله و محبوبیت او، رجانیوز تصمیم به ترجمه و انتشار متن کامل این مصاحبه گرفت. با توجه به مفصل بودن این مصاحبه، خود روزنامه‌ی الاخبار این مصاحبه را (به تناسب مسائل مورد بحث) به چند بخش تقسیم کرده که ترجمه‌ی آن هم طبق همان بخش‌بندی تقدیم می‌گردد. بخش پنجم و آخر این مصاحبه که مربوط است به موضوع سخنرانی‌های دبیر کل حزب الله می‌‌خوانیم:

 
*سخنرانی کردن را دوست داری؟
-نمی‌توانم بگویم دوست ندارم سخنرانی کنم. ما روحانی هستیم و این بخشی از کار ماست. در دهه‌ی هشتاد میلادی هر شب سخنرانی داشتم و از محله‌ی السلم به الاوزاعی می‌رفتم و به بیروت و به شیاح و ... . بله، دوست دارم سخنرانی کنم خصوصا اگر حرفی دشته باشم که بگویم.
 
*ولی به نظر می‌رسد که اخیرا به صورت حساب‌شده‌تری ظاهر می‌شوی و سخنرانی می‌کنی.
-بعد از سال 2006 [پیروزی در جنگ 33 روزه] هر کلمه و هر حرف و هر سخنرانی را هزار جور تحلیل می‌کردند و بر مبنایش موضع‌گیری می‌شد و پیامدهای خودش را داشت. سخنرانی‌های[ی من] به صورت کامل مورد توجه قرار گرفته و از طرف دوست و دشمن دنبال می‌شد. فلذا من زیر بار مسئولیت خطیرتر و بزرگ‌تری قرار گرفتم. میزان توقعات، متفاوت شد. دیگر موضوع بسته به این نیست که دوست دارم سخنرانی کنم یا نه. دیگر موضوع، موضوعی شخصی نیست. الان توجهم به این است که اشتباهات را کم کنم چون بالاخره هیچ کداممان معصوم نیستیم.
 
*چه کسی زمان سخنرانی‌هایت را تعیین می‌کند؟
-در حزب الله مصوبه‌ای مبنی بر این نیست که فلانی [یعنی سید حسن] در فلان دوره‌ی معین سخنرانی بکند یا نه. این از اختیارات خود دبیرکل است. تشخیص به مصلحت بودن سخنرانی یا به مصلحت نبودنش با من است. احیانا برادران پیشنهاداتی دارند که مثلا مفید است الان سخنرانی‌ای داشته باشیم، ولی این یکی از اختیارات من است و به حس و حالم و تمایل خودم بستگی دارد.
 
*نوعی برداشت وجود دارد مبنی بر اینکه سخنرانی‌هایت نیاز به آمادگی قبلی ندارد، می‌آیی و به صورت زنده سخنرانی می‌کنی و هرچه بخواهی می‌گویی.
-نه، مسئله اینطور نیست. من نمی‌آیم هرچه بخواهم را بدون حساب و کتاب و بدون بحث و بررسی با برادران مطرح کنم، خصوصا در سخنرانی‌های حساس و آن سخنرانی‌هایی که در آنها موضع‌گیری باشد. ولی خب آخر آخرش مسئله‌ای هست که به اصل ساختار حزب الله بر می‌گردد. دبیر کل، رهبر حزب الله نیست و تصمیم‌گیر [منفرد و منحصر به فرد] در حزب الله محسوب نمی‌شود. تصمیمات سیاسی اصولا در شورای تصمیم‌گیری اتخاذ می‌شود. شوراست که مسیر را تعیین می‌کند و موضع‌های اصلی و تصمیمات اساسی را اتخاذ می‌کند. البته طبیعتا دبیرکل یک شریک مؤثر در تصمیم‌گیری است، ولی اینطور نیست که او [به تنهایی] تصمیم بگیرد. مثلا اگر قرار باشد من یک کنفرانس خبری در موضوع سیاسی برگزار کنم [و موضع حزب را اعلام کنم]، این من نیستم که تصمیم می‌گیرم که ما خواهان برگزاری انتخاب مجلس یا خواستار تمدید مجلس شورا هستیم. یا مثلا موضوع ورود به نبرد القصیر. این تصمیم را دبیر کل می‌گیرد؟ نه، این صلاحیت شورای حزب الله است. حتی تصمیم به اعلام موضوع هم با شوراست. چیزی که به عهده‌ی من گذاشته می‌شود کیفیت اعلام این موضع، استدلال، بیان منطقی، زبان و ادبیات است. در موضوعات جهادی هم همینطور است. مثلا در سابق که اسرائیل اقدام به تهدید می‌کرد، با برادران جهادی درباره‌ی چگونگی پاسخ صحبت می‌کردم و بررسی می‌کردیم که مناسب است الان فلان معادله را مطرح کنیم یا بهتر است بگذاریمش برای بعد.
 
*مثلا معادله‌ی چند ساختمان در تل آویو در مقابل هر ساختمان در ضاحیه؟
-مثلا، بله. یا مثلا معادله‌ی فرودگاه بن گوریون یا معادله‌ی دریا. من موضوع را با برادران به بحث می‌گذارم. البته درمورد معادله‌‌‌ای حرف میزنیم که ضمنا موجود باشد.
 
*یعنی چه ضمنا موجود باشد؟
-یعنی ما از چیزی که وجود نداشته باشد بحث نمی‌کنیم. خوب است در اینجا اشاره کنم که جنگ روانی در مکتب حزب‌الله مبتنی است بر راستگویی. در جنگ روانی می‌توانی اغراق کنی یا چیز خاصی را شایعه کنی ولی باید صداقت را حفظ کنی. اگر حزب الله توان اجرایش را نداشته باشد من نمی‌توانم بگویم اگر بیروت را بمباران کنید تل آویو را موشک‌باران می‌کنیم. غیر ممکن است در صورتی که قدرتش را نداشته باشیم این را بگوییم، به این دلیل که اولا این جنگ [روانی] شکست خواهد خورد ثانیا اینکه مقاومت در لبنان شدیدا بر روی راستگویی اصرار دارد و این چیزی است که توانسته آن را با تراکم تجربیات رسوخ ببخشد. حتی اسرائیلی‌ها (چه ارتش چه دولت چه احزاب چه ساکنین) می‌گویند که ما حرف فلانی [سید حسن] یا فلان طرف [حزب الله] را باور می‌کنیم ولی حرف خیلی‌های دیگر را در جهان عرب باور نمی‌کنیم.
 
*غیر از بحث معادلات نظامی، آیا بقیه سخنرانی‌ها را هم از پیش آماده می‌کنی؟ آنها را هم مورد بحث قرار می‌دهید؟
-بله، بعضی وقت‌ها اینطور است. به این شکل که برادران مرتبط با بحث‌های سیاسی جمع می‌شوند و مجموعه نظراتشان درباره‌ی چیزهایی که باید در سخنرانی مشخصی ذکر شود را ارائه می‌کنند.
 
*برداشت‌های مردم متفاوت است، حتی برخی‌ها هستند که بین شخص شما و حزب الله تفکیک قائل می‌شوند.
-مردم به داشتن پیشوا و رهبر و یک نماد عادت [و تمایل] دارند. حتی وقتی ما می‌گوییم که در حزب‌الله بخش‌های مختلف تصمیم‌گیر وجود دارد و طرف‌های مختلفی داخل آن طرح ریزی و برنامه‌ریزی می‌کنند و دبیرکل فقط بخشی از این مجموعه است بعضی از مردم باورشان نمی‌شود! چون روحیه  و حال و هوای عربی و شرقی به بودن یک پیشوا و رهبر و قهرمان عادت دارد. این نیازمند توضیح است. داخل حزب این یک چیز مشخص است و همه می‌‌دانند که سیستم تصمیم‌گیری چگونه است و کدام طرف‌ها در تصمیم‌گیری دخیل‌اند. البته وقتی از تصمیم‌گیری ححف میزنم دارم از سطوح مختلف بحث می‌کنم. داخل حزب همه این را می‌دانند. اما در خارج از حزب، و به واسطه‌ای علاقه و محبتی که در ارتباط با مردم ایجاد می‌شود، مردم متأثر می‌شوند. کمااینکه نوع سخنرانی و روشش و ادبیاتش و شکل بیانش و کلماتی که به کار گرفته می شود هم خب نقش خودش را بازی می‌کند. و شکی نیست که در تجربه‌ی حزب الله ادبیاتی ارائه شد که در کارهای مقاومت پیش از آن وجود نداشت. جنگ 33 روزه هم که اتفاق افتاد این ادبیات را تعمیق و تثبیت کرد. به همین دلیل است که می‌بینیم بخش زیادی از این ادبیات الان در جنگ غزه هم دیده می‌شود، با وجود اینکه تجربه‌ی آنجا خصوصیات و ویژگی‌های خاص خودش را دارد و ادبیاتش مختص به خودش است، ولی به صورت کلی نزدیک‌اند.
 
*وقتی در مرحله‌ی آماده کردن سخنرانی هستی، آیا با خودت برای سیر سخنرانی تمرین می‌کنی؟ ولو به شکل ابتدایی. مثلا اینکه کجا صدایت را بالا ببری یا از بالابردن انگشتانت استفاده کنی (که خب این مورد آخر را خیلی‌ها تحلیل می‌کنند). یا اینکه نه، این مسائل خود به خود و با اثرگیری متقابل از مردمی که پای سخنرانی هستند رخ می‌دهد؟
-در مورد بالا بردن صدا یا پایین آوردنش، این طبیعتا عمدی است. مسئله برمی‌گردد به ماهیت مناسبت سخنرانی و حال و هوای مردم. چیزی را که باید با صدای بلند گفت نمی‌شود با صدای آرام مطرح کرد، برعکسش هم همینطور. هر جایی، نوع صحبت و حال و صدا و «انگشت بالا آوردن» خاص خودش را می‌طلبد.
 
*عمدا انگشت ها را گاهی بالا می‌آورید؟
-در گذشته مسئله طبیعی و خودبه‌خودی بود ولی وقتی بقیه شروع کردند صحبت راجع به آن، من هم حواسم به موضوع جمع شد و الان دیگر خودم مشخصا تصمیم می‌گیرم کی انگشتانم را بالا بیاورم.
 
*فیلم سخنرانی خودت را می‌بینی؟
-نه، مگر اینکه قسمت‌هایی از سخنرانی در بخش‌های خبری پخش شود. اما اینکه فیلم سخنرانی را بخواهم و بنشینم ببینم، نه اینطور نیست. ولی گروهی از برادران و دوستان هستند که پیشنهادات و انتقادات، درباره‌ی نکات مثبت و منفی مرتبط با شکل یا محتوای سخنرانی را به من می‌گویند و من هم عموما آنها را مد نظر قرار می‌دهم.
 
*آیا آموزش سخنرانی دیده‌ای؟ یا دوره‌های مرتبط با فرماندهی و رهبری را گذرانده‌ای؟
-برخی گزارش‌های اسرائیلی را می‌‌خواند که در آن نوشته بود من یا دوره‌های متعدد جنگ روانی را گذرانده‌ام یا این امکان را به صورت مادرزادی و غریزی دارم. راستش را بخواهید، من هیچ دوره‌ای در این موضوعات نگذرانده‌ام، نه دوره‌ی جنگ روانی و نه دوره‌ی مدیریت یا رهبری. این مسئله در من و برادران با توجه به انباشت تجربه و درگیرِ کار بودن رشد کرد.
 
*حتی این مسئله که اطلاعاتی که داری را چقدرش را موقع سخنرانی بگویی و چقدر را مخفی نگه داری؟
-بله، همه‌ی اینها نتیجه‌ی انباشت تجربه و بحث و بررسی است. اگر شخص، آدم پی‌گیری باشد و داخل مجموعه‌ی مدیریت و در وسط بازی حضور داشته باشد و احاطه‌ی کاملی هم بر اطلاعات داشته باشد و ضمنا بحث و بررسی های مستمری هم انجام دهد تا موضع‌گیری مناسب و غیر مناسب را تعیین کند و مشخص کند که چه چیز را باید به دشمن گفت و چه چیز را خوب است دوست بداند، چه چیز را باید مخفی کرد و چه چیز را باید آشکار نمود، آن وقت این شخص آگاهی پیدا می‌کند که چه حدی از اطلاعات را باید در سخنرانی رو کند.
 
*مضون سخنرانی را از پیش آماده می‌کنی؟
-بله در اکثر مواقع از پیش آماده  و مسائل را روی کاغذ یادداشت می‌کنم و این کاغذ را موقع سخنرانی جلوی خودم می‌گذارم. احترام گذاشتن به مردم واجب می‌کند که سخنران از پیش، خودش را آماده کند. کمااینکه من خیلی اصرار و مواظبت دارم که بحث‌هایم مرتبط با یک موضوع واحد یا اینکه با یکدیگر متناسب باشد. وقتی‌هایی‌ هم که به تناسب بحث سیاسی مجبور باشم، سخنرانی را به چند بخش تقسیم می‌کنم. اما در موضوعات دینی، فقط یک موضوع را محور سخنرانی قرار می‌دهم حتی اگر بخواهم 45 دقیقه یا یک ساعت سخنرانی کنم و روی همان یک موضوع متمرکز می‌شوم. ولی به هر حال شکی نیست که موقع سخنرانی الکلام یجرّ الکلام [حرف حرف می‌آورد] و افکار به ذهن آدم می‌آید. حاضرین مقابلت هم بر روی روش سخنرانی تأثیر می‌گذارند.
 
*چطور؟
-سه حالت است که من تجربه کرده‌ام: یا با حضور بین مردم سخنرانی می‌کنم، یا در حضور مردم و از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی می‌کنم یا اینکه از طریق تلویزیون و بدون حضور مردم. وقتی سخنرانی تلویزیونی دارم، جلوی دوربین می‌نشینم و مردم را روبه روی خودم فرض می‌کنم. یعنی در اصل آنها نشسته‌اند پای تلویزیون و می‌بینند [ولی من آنها را موجود جلوی خودم فرض می‌نم] و خب این خیلی فرق دارد با وقتی که مردم در جایی که دارم سخنرانی می‌کنم واقعا حضور داشته باشند، در این صورت من می‌بیمشان و تأثیر و تأثر داریم، حتی اگر من خودم در بین آنها نباشم [و سخنرانی ویدئو کنفرانسی باشد].
 
*مثل سخنرانی‌ات در جشن پیروزی در 22 سپتامبر 2006، یعنی اولین سخنرانی بعد از جنگ 33 روزه. جو عاطفی‌ای بود.
-درست است. من هم همین را حس کردم. شخصیت‌های سیاسی‌ای را می‌‌دیدم که تحت تأثیر قرار گرفته بودند و گریه می‌کردند، و من هم به سختی جلوی خودم را گرفتم.
 
*آن عبارت مشهورتان «یا اشرف الناس» که در آن روز گفتید، را قبل نوشته بودید؟ [اشاره به آغاز حماسی و بسیار عاطفی سخنرانی آن روز]
نه در متن نوشته نشده بود ولی خب بعضی وقت‌ها موقع سخنرانی فکرهای زیادی به ذهن سخنران می‌آید و این اهمیت سخنرانی با حضور مستقیم بین مردم را نشان می‌‌دهد. ولی تا جایی که یادم هست، پیامم به مجاهدین [پیش از این سخنرانی و در اثنای خود جنگ] بخشی داشت که خطاب به مردم بود ولی خیلی به آن پرداخته نشد و گمانم این تعبیر در آنجا هم به کار رفته بود.
 
*می‌گویند آن روز تصمیمت برای اینکه شخصا در بین مردم حاضر شوی را در لحظات آخر گفتی.
-بله درست است. بحثی بود که شخصا بیایم یا از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی کنم. در نهایت تصمیم‌گیری به من و حاج عماد مغنیة واگذار شد. ما دو نفری در ساختمان چسبیده به محل برگزاری مراسم بودیم. نیم ساعت مانده بود به شروع سخنرانی تصمیم قطعی‌مان را گرفتیم. حاج عماد بیشتر بحث امنیت را مدنظر داشت و بحث من و او خیلی طول کشید. راستش من خودم در آخر تصمیم گرفتم بین مردم بروم و اگر آن روز اتفاقی می‌افتاد مسئولیتش به گردن خود من بود و به حاج عماد هم گفتم تو بری‌ءالذمه‌ای. به خدای سبحان توکل کردیم [و رفتم].
 
*روی چه حسابی این تصمیم را گرفتی؟
-برای من روشن بود که سخنرانی از طریق ویدئو کنفرانس توی ذوق مردمی می‌زند که آن اجتماع عظیم [میلیونی] را تشکیل داده بودند. چون من از طریق تصاویر تلویزیون، سیر آمدن مردم را می‌دیدم. کسانی که از بقاع و جنوب با پای پیاده می‌آمدند را می‌دیدم. از طرف دیگر، هیچ شکی در اهمیت حضور علنی، در بحث جنگ روانی نیست. فلذا محاسبات من، هم سیاسی بود، هم روانی، هم عاطفی و هم مردمی. اما در بحث امنیتی، من وقتی پشت تریبون رفتم خوب این را می‌دانستم که احتمال موشک باران یا بمباران اینجا از طریق آسمان وجود دارد. البته احتمالش 70 یا 80 درصد نبود، ولی بالاخره احتمالش قابل توجه بود. یادم هست آن روز با حاج عماد قرار گذاشتیم که من یک ربع یا بیست دقیقه سخنرانی کنم، ولی من موقع سخنرانی از این وقت عبور کردم تا جایی که حاج عماد  در طول سخنرانی مدام و پشت سر هم برگه می‌فرستاد [و با لحن خودمانی می‌گفت:]: «بسه بیا پایین، بسه بیا پایین».
 
*کوتاه کردن سخنرانی در حد بیست دقیقه ارتباط داشت با وقتی که هواپیماهای اسرائیلی لازم داشتند تا به آسمان بیروت برسند؟
-نه، مقصود کوتاه کردن سخنرانی تا حد امکان بود. بحث اینکه آنها به 15 دقیقه وقت احتیاج دارند بحث دقیقی نیست.
 
 
پایان 
 
بخش اول مصاحبه را (با موضوع جنگ 33 روزه و انتقام خون شهید مغنیه) در اینجا بخوانید.
بخش دوم مصاحبه را (با موضوع جنگ اخیر غزه) در اینجا بخوانید.
بخش سوم مصاحبه را (با موضوع زندگی شخصی سید حسن نصرالله) در اینجا بخوانید.
بخش چهارم مصاحبه را (با موضوع داعش و نبرد حزب‌الله با گروه‌های تکفیری) در اینجا بخوانید.

 
بوکوحرام یک شهر دیگر نیجریه را تصرف کرد
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، افراد گروه تروریستی " بوکوحرام" یک شهر دیگر را در شمال نیجریه اشغال کردند.

به گزارش "خبرگزاری فرانسه" (AFP) به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که «افراد گروه اسلامگرای افراطی بوکوحرام روز پنجشنبه وارد شهر "بونی یادی" در استان "یوبه" در شمال نیجریه شدند و شماری از ساختمان های دولتی را اشغال کردند.»بوکوحرام یک شهر دیگر نیجریه را تصرف کرد

کسانی که از این منطقه گریخته اند از کشتار کور مردم و غارت اموال آنان توسط بوکو حرام خبر داده اند.

بوکوحرام شهر "گووزه" (Gwoza) را نیز در شمال نیجریه با ۵۰هزار نفر جمعیت از اوایل ماه اوت تصرف کرده است.

این گروه از سال ۲۰۰۹ حرکت خشونت باری برای ایجاد یک دولت اسلامی براه انداخته است که طی آن هزاران نفر در شمال شرقی نیجریه جان خود را ازدست داده اند.


 
پخش مستند "سالک صامت"؛ عصر امروز
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، مستند «سالک صامت» به سفارش گروه فرهنگ و معارف شبکه سوم سیما با موضوع معرفی مرحوم حمید نمازی در عرصه جبهه فرهنگی تهیه شد و عصر امروز(جمعه 31 مرداد ماه) ساعت 17:30 پخش می‌شود.

کارگردانی این مستند بر عهده ایمان گودرزی است.

بر اساس این گزارش، حمید نمازی از چهره‌های متعهد و از فعالان فرهنگی جبهه انقلاب اسلامی بود که سی‌ام اردیبهشت ماه گذشته بر اثر سکته قلبی درگذشت، وی در سال‌های اخیر مدیریت مؤسسات فرهنگی را برعهده داشت.

مرحوم نمازی در سه دهه اخیر با انتشار مجموعه‌ مقالات و همچنین سخنرانی‌های متعدد، نقش بسیار فعالی در نقد جریان‌های معاند، ضد انقلاب و وارداتی فرهنگی به ویژه در فتنه 88 ایفا کرد، همچنین وی در سال‌های اخیر به نقد جریان‌های وارداتی عرفان‌های کاذب، فرقه‌های انحرافی و مدعیان دروغین پرداخته بود.


منبع: فارس

 
صدور کارت ملی داعشی برای موصلی‌ها
ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق به نقل از ایلنا، گروه تروریستی داعش با جمع آوری کارت‌های شناسایی ساکنان شهر «موصل» کارت‌های شناسایی به نام خود برای آن‌ها صادر  می‌کند.

به گزارش سومریه نیوز، یک منبع در استان «نینوا» گفت که گروه تروریستی داعش به ساکنان موصل اطلاع داده است که کارت‌های شناسایی و شناسنامه‌های رسمی خود را به این گروه تحویل دهند تا کارت‌های شناسایی و شناسنامه‌هایی به نام داعش و با شعار این گروه برای آن‌ها صادر شود.

این منبع افزود که گروه داعش گشت‌های خود را در موصل مستقر کرده و اقدام به ایجاد ایست‌های بازرسی برای جمع آوری کارتهای شناسایی و شناسنامه‌های رسمی ساکنان این شهر کرده است.


 
سخنرانی مادر بسیجی شهید علی خلیلی
ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، یادواره شهید امر به معروف و نهی از منکر علی خلیلی با حضور 400نفر از بسیجیان آمر به معروف در تهران برگزار شد. این مراسم با سخنرانی حجت الاسلام دهقانی، روایتگری جانباز حسنی و سخنان مادر شهید علی خلیلی همراه بود.

یادواره این شهید والامقام که در مسجد نور واقع در میدان خراسان برگزار شد، تجدید بیعتی با شهید مظلوم آمر به معروف علی خلیلی بود. در حاشیه این مراسم چفیه‌هایی مزین به تصویر شهید علی خلیلی به حاضرین اهدا شد.

شهی علی خلیلی، شهید امر به معروف و نهی از منکر، طلبه 19 ساله‌ای بود که در  25 تیر ماه سال 1390  در جریان درگیری با اشرار به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از ناحیه شاهرگ گردن مصدوم شد.او نهایتا روز سوم فروردین 1393 بعد از تحمل دو سال درد و بیماری ناشی از این مجروحیت به شهادت رسید.
منبع: تسنیم

 
طرح هشت‌ماده‌ای نصرالله برای مقابله با تکفیری‌ها
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

گروه بین‌الملل مشرق - "غالب قندیل" تحلیلگر مسایل راهبردی منطقه ای در تحلیل سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم سالروز پیروزی مقاومت اسلامی لبنان بر رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه نوشت که دبیرکل حزب الله بخش پایانی سخنرانی خود در این روز را به ارائه برنامه ای برای حمایت از لبنان و دفاع از موجودیت این کشور در مقابله با خطرات تکفیری‌ها اختصاص داد که تمام منطقه را تهدید می‌کند. طرح هشت‌ماده‌ای نصرالله برای مقابله با تکفیری‌ها


این برنامه عملیاتی هشت بند اساسی دارد که باید در عرصه مردمی و سیاسی مورد توجه قرار گیرد تا بتواند اراده‌ای ملی برای مقابله با چالش‌های فراروی این کشور ایجاد کند.

اول: درک خطر موجودیتی که از ناحیه تکفیری ها متوجه لبنان است، آن هم با وجود خطر داعش در سوریه و عراق و جنگ‌هایی که این گروه در این کشورها به راه انداخته است. وی مقابله با این خطرات را اولویتی ملی و لبنانی می‌داند که لازم است توان و نیروهای ملی را دور هم جمع کرده و آنها محاسبات فرقه‌ای و گروهی را کنار بگذارند، این به معنی یک مشارکت ملی و سیاسی جامع و فراگیر از سوی تمامی گروه‌های لبنانی در برابر خطری خواهد بود که همه را تهدید می‌کند.

این بند برخاسته از رویکرد واقع بینانه نسبت به خطرات گروه‌های تکفیری است که کشتارهای جمعی را به راه می اندازد و در اماکنی که تحت تسلط می گیرند، دیگر گروه‌ها را رد کرده و تمام ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی و دینی را زیر پا می گذارند.

دوم: ایجاد طرحی ملی برای مقابله با این گروه‌ها بر اساس تجمیع نقاط قوت و توانمندی های داخلی در برابر خطر تکفیری. این موضوع به معنای این است که باید از ارتش و موسسات نظامی و امنیتی در کشور حمایت کرد و توان آن‌ها را در ابعاد کمی و کیفی بالا برد، بالاترین میزان تایید و حمایت مردمی از ارتش لبنان و رد اتهامات مطرح شده علیه موسسات نظامی به این روند کمک خواهد کرد.

طرح هشت ماده‌ای سید حسن نصرالله برای مقابله با تکفیری‌ها

سوم: محافظت از دولت "تمام سلام" و جلوگیری از فروپاشی آن. چرا که قدرت اجرایی موجود در کشور می‌تواند تصمیمات لازم در زمان مقابله با هر خطر احتمالی را اتخاذ کرده و روند اجرایی آنها را در عمل دنبال کند.

نصرالله در این راستا نیز موضوع گفتگوهای ملی و همگرایی بین گروه های مختلف لبنانی به صورت دوجانبه یا سه جانبه یا بیشتر را مطرح و تاکید کرد که نکته مهم وحدت رویکردهای سیاسی و دیدگاه ها  و عملیات مورد نظر برای حمایت از لبنان در راستای تفاهم های ممکن از طریق دولت کنونی است.

چهارم: توقف تحرکات فرقه‌ای و مذهبی که باید از سوی تمامی موسسات لبنانی بویژه وزارت اطلاع رسانی و دادستانی‌ها و شورای ملی رسانه های دیداری و شنیداری و موسسات مطبوعاتی و رادیو و تلویزیون مورد توجه قرار گرفته و تمامی افکاری که به دنبال تحریکات فرقه‌ای و مذهبی هستند و به دنبال ایجاد فضایی هستند که تروریسم تکفیری را به دخالت در لبنان تشویق می‌کند، محدود کرده و برای بازدارندگی نیز افرادی باید در این راستا محاکمه شوند.

پنجم: سازش های منطقه ای که نصرالله خواستار تسریع در ایجاد آنها بود، یکی از راههای تقویت توان ملی در مقابل تروریسم تکفیری بویژه در مناطقی است که مانند عرسال با تروریست ها مرز مشترک دارند.

ششم: همکاری با دولت ملی سوریه در پرونده آوارگان و پرونده مرزها؛ چرا که اراده برخی گروه های لبنانی در ممانعت از هر گونه ارتباط و هماهنگی با دولت و ارتش سوریه موجب تعطیل شدن اقداماتی است که برای مقابله با توطئه های تخریبی تکفیری ها می‌شود. این موضوع هنگامی ضروری تر به نظر می‌رسد که اهمیت پرونده های مشترک از جمله موضوع آوارگان در نتیجه تحولات اخیر منطقه ای بیش از پیش احساس می شود.

طرح هشت ماده‌ای سید حسن نصرالله برای مقابله با تکفیری‌ها

هفتم: تلاش برای حل مسایل اجتماعی ضروری در کشور از جمله موضوع طبقه بندی حقوق ها و دیگر مسایلی که به تقویت اوضاع داخلی کشور منجر شده و از ایجاد شکاف‌ها و روزنه های امنیتی جلوگیری کرده و هماهنگی ملی و مردمی لازم برای مقابله با گروهک‌های تکفیری را ایجاد کند.

هشتم: تلاش مستمر برای تفاهم ملی در انتخاب رئیس جمهور و بازگرداندن موسسات قانون گذاری کشور به مسیر اصلی و درست خود.

این برنامه ای بود که دبیر کل حزب الله لبنان برای مقابله با خطر تکفیری ها و حمایت از لبنان ارائه کرد. این نقشه راه می تواند تمامی گروه های لبنانی را از خطرات داعش و سایر گروه‌های تکفیری که همه جریان‌های سیاسی و مردمی در این کشور را تهدید می‌کند، حفظ کند.

نصرالله در عین حال معتقد است که مقاومت لبنان می‌تواند گروهک داعش و عناصر پشت پرده منطقه‌ای و بین‌المللی حامی آن را شکست دهد، چرا که پیشتر نیز این نیروها رژیم صهیونیستی را شکست داده و در برابر تهدیدات آن ایستاده اند، اما همبستگی تلاش‌های ملی و همکاری گروه‌های داخلی برای ایجاد این طرح ملی می‌تواند هزینه‌های ناشی از دفاع از ملت و کشور لبنان را کاهش دهد. این موضوع می‌طلبد که بار دیگر معادله سه جانبه ملت و ارتش و مقاومت به عنوان راهبرد اساسی دفاعی در کشور دنبال شود.

 
نتانیاهو: گزینه‌نظامی برای گفتگو با ایران لازم است
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در موسسه بروکینگز درباره مذاکرات ایران و 1+5 گفت: راه حل دیپلماتیک بهتر از گزینه نظامی است اما گزینه نظامی برای دیپلماسی لازم است. به همین دلیل باید تحریم‌های قدرتمند برای تحت فشار قراردادن طرف مقابل اعمال شود.

او ادامه داد: در مذاکرات با ایران گام‌هایی باید برداشته شود که از لغو بیش‌تر تحریم‌ها، جلوگیری کند زیرا در نهایت تحریم‌ها یکی از ابزار مهم و ضروری برای تلاش بین‌المللی در جهت نابودی بعد نظامی برنامه هسته‌ای ایران محسوب می‌شود. ما نباید فرض کنیم که تحریم‌های محکم‌تر و بیشتر نمی‌تواند ما را به توافق بهتری (با ایران) برساند.
به گزارش ایسنا، ایران و 1+5 مذاکرات خود را برای دستیابی به توافق نهایی ادامه می‌دهند. این در حالی است که رژیم صهیونیستی که تنها دارنده سلاح‌های اتمی در خاورمیانه است با نگرانی از انزوای خود در جامعه بین‌المللی علیه ایران اتهاماتش را همواره تکرار می‌کند.

 
زمان برگزاری معارفه نجفی در وزارت علوم
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

مهر: مراسم تودیع رضا فرجی دانا و معارفه محمد علی نجفی برای سرپرستی وزارت علوم ، یکشنبه ساعت 9:30 صبح در طبقه پانزدهم وزارت علوم برگزار می شود.

در این مراسم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور حضور می یابد.

رضا فرجی دانا چهارشنبه هفته ای که گذشت با 145 رای موافق استیضاح، 110 رای مخالف و 15 رای ممتنع نمایندگان مجلس، رای عدم اعتماد گرفت.


 
ریختن معادل 6بمب اتم مواد منفجره در غزه
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

تسنیم به نقل از خبرگزاری آلمان، بخش مهندسی مواد منفجره پلیس فلسطین وابسته به وزارت کشور در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد، ارتش اسرائیل در حمله خود به نوار غزه در هفتم ژوئیه، حدود 20 هزار تن مواد منفجره  (معادل 6 بمب هسته‌ای) را بر سر اهالی نوار غزه ریخته است.

بخش مهندسی مواد منفجره پلیس فلسطین، ارتش رژیم صهیونیستی را مسئول استفاده از سلاح‌های ممنوعه در سطح بین‌المللی و بمب‌هایی با قدرت انفجاری بالا دانست و در این زمینه گفت به عنوان نمونه بیش از 8 هزار بمب آمریکایی «MK» که باعث انفجار و ویرانی فراوانی می‌شود، در جنگ علیه نوار غزه استفاده شده است.
این منبع فلسطینی تصریح کرد، ارتش اسرائیل بیش از 6 هزار بمب با قدرت‌های انفجاری متفاوت  را از طریق توپخانه‌های به مناطق مختلف نوار غزه شلیک کرده است. نیروی دریایی این رژیم نیز برای نخستین بار از بمب‌های مدرن استفاده می‌کنند که پیش از این و در جنگ‌های قبلی کاربرد نداشت.
براساس بیانیه یاد شده، ارتش اسرائیل همچنین از «بمب‌های حاوی ترکش‌های میخی، موشک‌های حاوی مواد سوزاننده، بمب‌های "دی‌آی‌ام‌ای" و بمب‌های حاوی اورانیوم اشباع شده» علیه ساکنان نوار غزه استفاده کرده‌ است. این بمب‌ها اشعه‌هایی منتشر می‌کنند که بر محیط زیست، خاک، آب و سلامتی نسل‌های آینده تاثیرات مخربی می‌گذارد.

 
تحولات امروز سوریه؛
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

تکرار تجربه مصالحه وطنی در سایر مناطق ناآرام/

 

 

 

پلنگ ارتش سوریه به "حماه" رفت/

 

 

 

ربایش مجدد چند خبرنگار خارجی در سوریه +نقشه و تصاویر

گروه بین‌الملل مشرق - برای مخاطبان به روز تحولات سوریه از چهار جبهه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم. جبهه «دمشق»، جبهه «سویداء»، جبهه «حماه»و جبهه «رقه» اسامی این جبهه‌ها هستند.

تحولات میدانی دمشق – تکرار تجربه مصالحه وطنی در سایر مناطق ناآرام؟

پس از اجرای توافقنامه آتش بس (مصالحه میان ارتش و تروریستهای ارتش ازاد سوریه در پنج منطقه جنوب شهر دمشق ، اکنون چشمهای ساکنین شهر دمشق به سوی دو منطقه نا آرام "جوبر و قابون" دوخته شده است. تروریستهای تکفیری از گروه ارتش آزاد و جبهه النصره در این دو منطقه حضور پررنگی دارند و در دوسال اخیر بارها اقدام به گلوله باران و خمپاران محلات مسکونی و امن شهر دمشق مانند العباسیه و .... کرده اند.

منابع مطلع از روند مصالحه در محلات جنوبی شهر دمشق گزارش کرده اند که پس از اجرای توافقنامه مصالحه میان ارتش سوریه با تروریستهای مسلح در محلاتی مانند "القدم ، عسالی و ...که از روز گذشته وارد فاز اجرایی شده است ، اعلام کردند که دو منطقه "القابون" و "جوبر " اهداف بعدی برای مذاکرات مصالحه خواهند بود و در 24 ساعت اخیر تماسهای فشرده ای میان دوطرف درگیری با واسطه گری شیوخ منطقه برقرار گردیده است.

این منابع افزودند که مذاکرات در منطقه قابون از روند مطلوبی برخوردار است اما در منطقه جوبر بدلیل موقعیت حساس و استراتژیک آن (جوبر حلقه اتصال منطقه تروریست پرورغوطه شرقیه به مناطق مرکزی شهر دمشق است) نیاز به زمان بیشتری برای مذاکرات نیاز دارد . همچنین اصرار ارتش و دولت سوریه برای تامین امنیت کامل و برقراری آرامش در شهر دمشق و حاشیه آن  و درمقابل اصرار تروریستها برای نگاه داشتن این منطقه مهم برای حملات آینده زمینی و موشکی به محلات شهر دمشق و استفاده ا آن بعنوان اهرم فشار برای کند کردن روند اجرای عملیات ارتش سوریه در غوطه شرقیه ، حصو نتیجه مطلوب را سخت و دشوار کرده است.

منابع میدانی نزدیک به ارتش سوریه گفته اند که مذاکرات برای اجرای توافقنامه (مصالحه) در منطقه حرستا واقع در غوطه شرقیه شهر دمشق به موازات مذاکرات مشابه در جوبر وقابون ، در حال پیگیری است و دوطرف درگیری بر ادامه روند مذاکرات تا حصول توافق جامع و برقراری آرامش در این منطقه تاکید کرده اند.

 
تحولات میدانی سوریه
در نقشه بالا موقعیت مناطق جوبر،قابون، حرستا،و میددان عباسی ها مشخص شده است


درگیری های شدید میان نیروهای ارتش سوریه و تروریستها  در باغهای منطقه شمال شهرک ملیحه نزدیک کارخانه داروسازی تامیکو در جریان است. نیروهای ارتش و حزب الله و مجاهدان شیعه پس از خنثی سازی هزاران تله انفجاری و بمب و مین نصب شده از سوی تروریستهای تکفیری، کار استقرار نیروهای نظامی را در مناطق مختلف این شهرک برای بسط سیطره بر آن و آمادگی برای حمله به سایر مناطق غوطه شرقیه به اتمام رساندند.

بنابر اخبار منتشر شده از سوی منابع میدانی نزدیک به ارتش سوریه ، عملیاتهای جدید ارتش سوریه و حزب الله بر تصرف مناطق حاشیه شمالی شهرک ملیحه مانند کارخانه داروسازی تامیکو (سال گذشته و پس از سرقت تجهیزات پیشرفته تولید دارو ، توسط تروریستهای تکفیری بمبگذاری و بطور کامل منهدم شد) متمرکز شده است. به اعتقاد کارشناسان نظامی ، تسلط ارتش بر حاشیه شمالی شهرملیحه ، مقدمه اجرای عملیاتهای آینده علیه مراکز استقرار تروریستها در مناطقی مانند عین ترما ، جسرین، دوما ،کفربطنا و ... خواهد بود.
 

تحولات میدانی سوریه

بیش از یک سال و نیم از محاصره منطقه غوطه شرقیه شهر دمشق از سوری ارتش و حزب الله و مجاهدان شیعه میگذرد ، بمبارانها و گلوله بارانهای روزانه و عملیاتهای زمینی و تصرف برخی مناطق غوطه شرقیه مانند شهرک زمانیه و ملیحه و ... که دژهای مستحکمی برای تروریستهای تکفیری حاضر در این مناطق محسوب می‌شدند ، موجب وارد آمدن فشارهای فراوانی به آنان شده است و همین فشارها و محاصره شدید امیدها برای برسر عقل آمدن آنها و خروج از منطقه یا تسلیم به ارتش درچارچوب مصالحه را تقویت کرده است.


تحولا میدانی جبهه سویداء

روز گذشته در عملیات ارتش و نیروی دفاع وطنی سوریه به مواضع تروریستهای تکفیری جبهه النصره در روستای دیر داما واقع در منطقه مرزی استان سویداء با استان درعا این منطقه آزاد شد و تروریستها مجبور به ترک منطقه شدند.در سه روزی که این منطقه تحت اشغال گروه تروریستی جبهه النصره بود دهها نفر از ساکنان این منطقه کشته و صدها زن و کودک و افراد پیر به اسارت برده شدند. تروریستها پیش از خروج از منطقه و با اطلاع از نزدیک شدن قوای ارتش اقدام به سرقت از منازل مردم کرده و سپس آنها را به آتش کشیدند و همچنین صدها نفر از ساکنان این روستا و روستاهای همجوار از بیم حملات بیشتر به مناطق امن فرار کرده اند.
 

تحولات میدانی سوریه

نکته مهم در این حادثه ، این بود که استان سویداء در سه سالی که از آغاز شورشهای تروریستی بین المللی در سوریه میگذرد تاکنون درمعرض هیچگونه حمله و تعرضی قرار نداشت و مردم ساکن در آن روزگار بسیار آرامی را میگذراندند و این به دلیل بافت جمعیتی خاص این منطقه و نفوذ شدید شیوخ و بزرگان و روحانیون طایفه درزی بر مقدرات مردم و افکار عمومی و خصوصا جوانان این طایفه و هشدارها و ممانعت آنان از دخول فرزندان این طایفه به شورشها و پشتیبانی از گروههای تروریستی بوده است.

امری که برای گروههای تروریستی مانند جبهه النصره که بدستور اربابان آمریکایی – اسراییلی – سعودی مامور کشتار مردم و نابودی کامل زیربناهای اصلی کشور سوریه هستند ثقیل وغیر قابل پذیرش بوده است .


تحولات میدانی جبهه حماه

پلنگ وارد میشود!

به دنبال سلسله عملیات‌های پی در پی تروریستهای جبهه النصره و ارتش آزاد در مناطق مختلف اطراف شهر حماه و تصرف شهر خطاب و در خطر افتادن فرودگاه نظامی و شهر حماه ، ستاد فرماندهی ارتش سوریه سرهنگ سهیل حسن ملقب به پلنگ (به عربی: نمر) فرمانده موفق و کاردان ارتش سوریه را به حماه مامور کرد.

وی فرمانده نظامی ارشد ارتش سوریه در استان حلب و ادلب بوده است و فرماندهی نبردهای موفقیت آمیز بسیاری را در مناطق مختلف سوریه بر عهده داشته است. آخرین نبردهایی که وی در فرماندهی میدانی آنها را بعهده داشته است میتوان به تصرف مناطق شمالی و شرقی شهر حلب و آزادسازی منطقه استراتژیک شیخ نجار و شهر صنعنی آن و همچنین عملیات رفع حصر زندان مرکزی حلب از محاصره دوساله گروههای تروریستی  (جبهه النصره) اشاره کرد.

در چند روز اخیر تروریستهای جبهه النصره با انجام عملیاتهای متعددی مناطق حاشیه شمال غربی شهر حماه را به تصرف خود در آورده اند  و برای ورود به شهر حماه و فرودگاه نظامی این شهر نیز اقداماتی را شروع کرده اند.

سرهنگ سهیل الحسن از معدود فرماندهان خوش فکر و باتدبیر ارتش سوریه است که تروریستهای تکفیری حتی از نام وی بشدت هراس دارند. وی بدلیل رشادتهای فراوان در عملیاتهای مختلف خصوصا عملیات شکستن محاصره زندان مرکزی شهر حلب از سوی ستاد مشترک ارتش سوریه درجه تشویقی سرتیپی دریافت کرد اما از پذیرش آن خودداری نموده و آن را به پاکسازی کامل شهر حلب از حضور تروریستهای گروههای مختلف تکفیری موکول کرد. 

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی جبهه رقه

تشدید درگیریهای نظامی در اطراف فرودگاه نظامی طبقه


شب گذشته فرودگاه نظامی طبقه واقع در نزدیکی شهر رقه تا صبح بیدار بود. درگیریهای نظامی بسیار شدیدی میانمدافعان فرودگاه و تروریستهای تکفیری گروه داعش در اطراف فرودگاه در گرفت که طی آن از انواع تسلیحات سنگین استفاده شد. داعش مصمم به تصرف آخرین پایگاه ارتش سوریه است و ارتش سوریه نیز مصمم به جلوگیری از وقوع این موضوع است .

شب گذشته داعش حملات علیه فرودگاه را تشدید کرد و با ارسال دو خودرو انتحاری برای نفوذ به محوطه فرودگاه ( مشابه کاری که در حمله به مقر لشکر 17 و تیپ 33 زرهی رقه انجام داده بود) تلاش کرد اما مدافعان فرودگاه هوشیار بودند و هردو خودرو را بوسیله موشکهای ضد تانک در میانه راه منهدم کردند.

همزمان با موشکباران و گلوله باران فرودگاه از سوی داعش ، ارتش سوریه نیز با موشکباران و گلوله باران وسیع محیط اطراف فرودگاه و پرتاب 4 بشکه انفجاری یک تنی بر روی شهر صفصافه ، عقبه نظامی – تدارکاتی تروریستهای داعش را به آتش کشیده است.

برای نخستین بار ارتش سوریه با بهره گیری از اشتباهاتش در عدم مدیریت هجوم تروریستها به دو مرکز پیشینش در شهر رقه (لشکر 17 و تیپ 33 مکانیزه) ، اطراف فرودگاه نظامی طبقه را با شبکه های وسیع مین و تله های انفجاری و بمبهای کنار جاده ای کنترل از راه دور پوشش داده تا از نزدیک شدن کاروانهای تروریستها و هولت حمل و نقل و تردد آنها جلوگیری کند این تاکتیک بسیار موفق بود به نحوی که انفجار چند بمب بر سر راه تردد کاروان نظامی – زرهی داعش و تیراندازی نیروهای مدافع حریم فرودگاه به تسلیحات سنگین (به شیوه کمین) ، موجب انهدام شش خودرو و هلاکت بیش از 30 نفر از آنها گردید.

طبق معمول وقتی گروه تروریستی تکفیری داعش در میادین رزم در مبارزه با ارتش سوریه شکست سنگینی متحمل می شود ، سعی در فضاسازی رسانه ای به نفع خود دارد . این موضوع امروز نیز نمود عینی داشت .در حالیکه داعش در 24 ساعت اخیر تلفات زیادی در مقابل ارتش سوریه داده است ، اما با فضاسازی رسانه ای  و دروغ پراکنی مدعی سیطره بر بخشهایی از محوطه فرودگاه شامل یک نقطه تفتیش و مراقبت متعلق به ارتش سوریه و به غنیمت گرفتن مقادیری سلاح و مهمات شده است.

این رسانه ها به نقل از فرماندهان داعش مدعی شده اند که  تنها چند روز با تصرف کامل فرودگاه فاصله دارند! لازم بذکر است که این موضوع صحت نداشته و علیرغم  هجوم بی سابقه شب گذشته داعش، مدافعین فرودگاه حمله داعش روبخوبی و با حداقل تلفات بطور کامل دفع کرده اند. حمله دیشب به هلاکت دو تن از فرماندهان ارشد گروه داعش نیز منجر شد که تصاویر آنها در ادامه مطلب به نمایش در آمده است. شب گذشته رسانه های گروه ترویستی داعش تصاویر دو عامل انتحاری با نامهای مستعار ابوهاجر شامی و ابو اسلام جزراوی (اهل سعودی) که برای ایجاد منفذ ورود به داخل محیط فرودگاه تلاش کردند و با انهدام هردو خودرو عملیاتشان ناکام ماند را نیز منتشر کرده اند.

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه
ابوساره الانصاری و ابوجندل الشامی دو فرمانده داعش بودند که در حمله هوایی جنگنده های ارتش سوریه به مواضع تروریستهای داعش در اطراف فرودگاه نظامی  به هلاکت رسیدند
 

تحولات میدانی سوریه
ابو اسلام الجزراوی، اهل و ساکن عربستان سعودی، یکی از انتحاریون داعش که دیشب در طی عملیات ناکام بمنظور بازکردن راه نفوذ داعش به داخل "فرودگاه نظامی طبقه"، خودرو حامل وی توسط مدافعان فرودگاه هدف موشک قرار گرفته و پیش از رسیدن به محل تعیین شده منهدم شد.ربایش مجدد چند خبرنگار خارجی در سوریه از سوی تروریستهای داعش!


منابع خبری به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین، اعلام کردند : گروه تکفیری داعش با دستگیر کردن چهار تبعه خارجی دیگر آمار گروگان‌های خارجی خود را به 20 نفر رساند.

از این 4 نفر دو تن اهل ایتالیا، یک نفر اهل دانمارک و یک نفر اهل ژاپن بوده است. همه این افراد خبرنگار، عکاس و یا نیروهای امدادی بودند که در اطراف شهر حلب دستگیر شده‌اند. این افراد پس از دستگیری توسط نیروهای داعش به الرقه منتقل شده‌اند.

از زمان پیشروی‌های داعش در سوریه و عراق، آدم ربایی به یکی از منابع تامین درآمد این گروه تروریستی تبدیل شده است، به‌گونه‌ای که نیروهای داعش پس از مذاکره با مقامات کشورهای اتباع دستگیر شده و با اخذ مبالغ مورد نظر خود اقدام به آزادسازی این افراد می‌کند. پیش از این نیز برخی از گروگان‌های خارجی داعش از جمله یک دانمارکی، دو تبعه اسپانیا و سه فرانسوی با همین روش آزاد شدند.

برخی خبرها حکایت از این دارند که داعش پس از دستگیر «جیمز فولی» خبرنگار آمریکایی نیز قصد مذاکره با آمریکا و آزادسازی آن با گرفتن باج را داشته است، اما پس از عدم موافقت آمریکا اقدام به کشتن وی و نمایش تصاویر آن در رسانه ها کرده است..


 
تئاتر شهر ، فسادکده معاصر
ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

تئاتر شهر ، فسادکده معاصر

دانلود


 
تصویردیده نشده از نصرالله و سردارسلیمانی
ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

پایگاه الدیار لبنان تصویری دیده نشده از سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در کنار شهید عماد مغنیه و سردار قاسم سلیمانی منتشر کرد.


 
نفوذ جریان شبه روشنفکری غرب زده در بدنه « تئاتر »
ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱ : توسط : حسینی

نفوذ جریان شبه روشنفکری غرب زده در بدنه « تئاتر »

دانلود


 
تقدیر دانشجویان دانشگاه مدنی از افشاگری زاکانی
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذرباییجان با ارسال نامه ای سرگشاده خطاب به دکتر علیرضا زاکانی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نوشت:

 بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر علیرضا زاکانی؛ نماینده محترم ملت ایران در مجلس شورای اسلامی
 
با عرض گرم‌ترین سلام‌ها و صمیمانه‌ترین احترام‌ها
 
امام خمینی (ره) سال‌ها پیش در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرمودند: « این مجلس فراهم آمده از اللّه اکبر های مردم است؛ اگر بنا باشد که این مجلس قدمی برخلاف اسلام بگذارد، مجلسی خواهد بود که برخلاف مسیر مسلمین عمل کرده. با تمام قدرت، بدون اینکه ملاحظه از احدی و از مقامی بشود، مجلس باید مسائل را طرح بکند. و رد و بدل و انتقاد صحیح، بدون جار و جنجال، بدون هیاهو، مسائل را بگویند.»
 
خبر استیضاح وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری برای جامعه دانشگاهی، خبر تعجب‌ برانگیزی نبود. اقدامات تند و افراطی‌گری‌های وزیر محترم در انتخاب مشاورین و معاونین و همچنین انتصاب‌های شتاب‌ زده رؤسای دانشگاه‌ها و به تبع آن رکود علمی کشور در 10 ماهه وزارت ایشان بود که دانشجویان را متعجب ساخته بود و اگر چنین استیضاح و عدم اعتمادی به ایشان از سوی مجلس شورای اسلامی صورت نمی‌گرفت این تعجّب و تحیّر صد چندان می‌شد!
 
اما یکی از مهمترین مواردی که خاطر اساتید و دانشجویان انقلابی برخی از دانشگاه‌ها را مکدر کرده است، انتشار پی در پی نشریاتی سراسر توهین به مقدسات و ایجاد شبهات مختلف به ساحت مقدس دین، قرآن، مذهب و ولایت فقیه است و جالب‌تر اینکه این نشریات، عنوان «دانشجویی» را هم به خود می‌چسبانند! در حالی که متخصصین امر - از جمله حضرتعالی و همکارانتان - به راحتی دریافتند که نگارش و آماده‌سازی چنین نشریاتی خارج از مجموعه‌ها و کانون‌های دانشگاهی و با استفاده از بودجه‌های کلانی است که از ناکجا آبادهایی معلوم‌الحال تأمین می‌شوند، صورت می‌گیرد.
 
 
نشریاتی با محتوای دین‌ستیز و قومیت‌گرا، بخصوص در دانشگاههای استان‌های مرزی حساسیت‌های وسیعی را برانگیخته است و باعث واکنش روحانیون و علما شده، از جمله آیت الله مجتهد شبستری نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در دیدار تعدادی از فعالین فرهنگی و مسئولین دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، مراتب شدید تأسف و دلخوری‌شان را از انتشار چنین نشریاتی در دانشگاه مذکور ابراز و تذکراتی به مسئولین دانشگاه دادند.
 
وزیر سابق بسیار درست فرمودند که: «میدان دادن فرجی دانا به نشریات تجزیه‌طلبانه اتهام بزرگی است» ولی اطمینان داشته باشند که ایشان هیچگاه از این اتهام بزرگ تبرئه نخواهد شد. چرا که ما به وضوح شاهد این افتضاح در دانشگاه‌مان بودیم، گروهی مغرض که قبل از آغاز دولت تدبیر و امید کمتر فرصت عرض اندام داشتند، به یک باره با به روی کار آمدن دکتر فرجی‌دانا و به بهانه آزادی بیان در طی دو روز، سه نشریه آن‌هم با آن حجم و تیراژ منتشر کردند؛ از جمله همان نشریه‌ای که شما در صحن علنی مجلس به عنوان مصداقی از نشریات دانشجویی غیرهمسو با نظام به سمع و نظر نمایندگان رساندید. جالب آنجاست که مسئولین فرهنگی دانشگاه‌ - تا زمانی که گروهی از دانشجویان انقلابی پاسخی کوبنده به اقدام هتاکان دادند- هیچ واکنشی به این نشریات نداشتند!
 
ماههاست که زمزمه‌های برداشته شدن ممیزی پیش از انتشار کتاب را از سوی وزارت ارشاد اسلامی می‌شنویم، اما سالهاست شاهدیم که نبودن ممیزی در انتشار نشریات دانشجویی، باعث جولان دادن چه تفکراتی در فضای دانشگاهی شده است. البته که آزاد اندیشی و آزادی بیان از ارکان جدایی ناپذیر فضای دانشگاهی است اما ضعف و اشکالات اساسی در مقررات ناظر بر نشریات دانشجویی، زمینه مناسبی برای ترویج برخی شبهات توسط عده‌ای معاند را فراهم کرده است. امیدواریم با پیگیری‌های نمایندگان راستین خود در خانه ملت، و همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی، شاهد بازنگری در این مقررات باشیم که از دیدگاه نگارندگان این سطور از مهمترین دغدغه‌های فرهنگی دانشجویان در فضای دانشگاههاست.
 
جناب آقای زاکانی اینکه شاهد بودیم فضای دانشگاه‌هایمان توسط افرادی مجرب و با تقوا چون شما رصد می‌شود، قوت قلب گرفتیم.  در پایان لازم می دانیم از این که در مقابل دیدگان ملت، با ارائه شواهد و مدارک مستدل و مستند، از آرمان‌های اصیل انقلاب دفاع کردید و موجبات رضایت و خوشنودی مردم - و بالاخص قشر همیشه بیدار دانشجو- را فراهم نمودید، از شما و همکاران بزرگوارتان تشکر و مراتب ویژه حمایت خود را از جنابعالی و همفکران انقلابی‌تان اعلام کنیم. خداوند حافظ آبروی کسانی است که برای حق، آبروی خود را بر طبق اخلاص می گذارند. مردم ایران شجاعت و اخلاص  شما را به چشم خود دیدند و این صحنه‌ی دیدنی آبرویی برای شما شد، که قطعا در کارنامه شما خواهد درخشید.
 
والعاقبه للمتقین
 
مرداد 1393

 
استیضاح‎کنندگان از طیف‎های مختلف سیاسی بودند
ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه استیضاح‌کنندگان به طیف سیاسی خاصی منحصر نبودند، گفت: نمایندگان در دفاع از حقوق ملت قد علم کرده‌اند و مجلس در مقام تعامل با دولت است.
 
سیدمحمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی،‌در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به دلایل استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری اظهار داشت:‌ رشد علمی جامعه به برکت دانشگاهیان ما است و دانشگاه وقتی به رشد می‌رسد که آرامش داشته باشد و بتواند برای جامعه کارگشا باشد.
 
وی با اعتقاد بر اینکه آرامش دانشگاه‌ها اصل قرار دارد،‌ادامه داد: طبیعی است کسانی‌که سردمدار اغتشاش و ناآرامی هستند نمی‌توانند آرامش را به دانشگاه بیاورند و ما هم نسبت به همین مسئله واکنش نشان دادیم و گفتیم کسانی که بر مناصب مدیریتی قرار داده‌اید باعث ناآرامی خواهند شد.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به بی‌قانونی در معرفی رؤسای دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد:‌ اگر شخصی با عنوان رئیس دانشگاه بخواهد منصوب شود باید ابتدا به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود اما ما مشاهده کردیم که از طریق ایمیل و پیامک و یا راه‌های دیگر می‌خواستند رئیس دانشگاه تعیین کنند.
 
نبویان ادامه داد:‌ مشکل بعدی این بود که برخی اساتید و دانشجویان که مشکل اخلاقی داشتند و امنیت دختران دانشجو را به خطر انداخته بودند بازگشته بودند و متأسفانه نسبت به این مسئله اقدامی صورت نگرفت.
 
وی با تأکید بر اینکه استیضاح‌کنندگان به طیف سیاسی خاصی منحصر نبودند، بیان داشت: هدف نمایندگان دفاع از حقوق ملت است و کسانی که به استیضاح رأی دادند متعلق به هیچ طیف سیاسی خاصی نبوده‌‌اند و در دفاع از حقوق ملت قد علم کردند.
 
نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید بر اینکه مجلس در مقام تعامل با دولت است، گفت:‌ به طور مثال مشکل مردم اقتصاد بود و ما هم به وزیر اقتصاد رأی بالایی دادیم، مجلس برای وزارت علوم 5 ماه مذاکره کرد و بیش از 10 جلسه برگزار کرد که این مطلب بیانگر این موضوع است که در واقع مجلس خواستار تعامل با دولت است.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: پیام مجلس این بود که خواستار تعامل با دولت است و در عین حال از حقوق مردم کوتاه نیامده و نمایندگان مردم خواستار حل مشکلات جامعه هستند.

 
عکس/دست‌نوشته رهبری برای شهیدباغبانی
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

عکس زیر دست‌نوشته‌ای است که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در گرامیداشت یاد شهید «هادی باغبانی» که سال گذشته به دست تروریست‌های تکفیری در سوریه به شهادت رسید، مرقوم فرموده‌اند.

عکس/دست‌نوشته رهبری برای شهیدباغبانی


 
گفت‌وگو با مادر شهیدان اصغری ترکانی
ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

دیدار در معراج بعد از سی و یک سال

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، شهربانو عباس آزاد مادر شهیدان علی اکبر، علی اصغر و محمدرضا اصغری ترکان است که سالها چشم انتظار پیکر دو فرزند شهیدش نشسته. علی اکبر و علی اصغر هر دو دور از مادر و پدر سال‌ها در زمینی آرمیده بودند که فقط خدایشان از آن با خبر بود.

دیدار در معراج بعد از سی و یک سال

اما این روزها خانم عباس آزاد یک مهمان ویژه دارد که آمده تا برای همیشه تسکینی باشد برای سال‌ها چشم انتظاری. علی اصغر پیکرش بعد از سی و یک سال احراز هویت شده و به آغوش مادرش برگشته است.

گفت‌وگویی که خواهید خواند صحبت‌های این مادر است که در این ایام حال دیگری دارد.

*همسر این مرد شوی خوشبختی!


سن کمی داشتم که حاجی آمد خواستگاری. ما کن سولقان زندگی می‌کردیم و اهل آنجا بودیم اما حاجی اصالتا برای الموت قزوین بود و واسطه ازدواج ما عمویش بود. عمو در کن نانوایی داشت و خانمش من را دیده و معرفی کرده بود. وقتی آمدند منزل ما و پدرم دیدتشان گفت: آدم خوب و نماز خونی هست. سرکار هم که می‌رود و اینگونه بود که ازدواج ما سر گرفت. حاجی قبل از عروسی در بلیط فروشی اتوبوسرانی کار می‌کرد اما بعد کارمند بانک ملی شده و از همانجا هم بازنشسته شد.

مدتی بعد از ازدواجمان خدا فرزندی به ما داد که می‌خواستم اسمش را بگذارم حسین اما چون هم نام برادرم بود گذاشتم حسن. بقیه بچه ها را هم مادرم اسمشان را گذاشت و چون نام های مذهبی بود مخالفتی نکردیم.

حاصل این ازدواج 9 فرزند بود. دو دختر و هفت پسر که علی اکبر، علی اصغر و محمدرضا به شهادت رسیدند و یکی هم در همان کودکی از دنیا رفت.

*تو را از سر راه آورده ایم

زندگی‌مان را در محله شادآباد تهران آغاز کردیم و همه فرزندانم هم همانجا به دنیا آمدند. خانه شلوغی داشتیم، هیچ کدام از پسرها اهل کوچه و خیابان نبودند و همه‌اش در خانه با هم بازی می‌کردند. شیطون ترینشان علی اکبر بود و سر به سر بقیه می‌گذاشت. به محمدرضا که کوچکتر بود می‌گفت تو سبزه ای و ما سفید، چون مامان و بابا تو را از سر راه آوردند. او هم کوچک بود و باور می‌کرد. این شرارت های اکبر به خودم رفته بود. بچه که بودم می‌رفتم مسجد چادر خانم ها را گره می‌زدم. می آمدند شکایت من را به پدرم می‌کردند، من هم هفت سوراخ پنهان می‌شدم. برای همین اکبر می‌گفت مامان منم مثل تو هستم. (خنده)

*همیشه می‌گفتم: خدایا این را از من نگیر!

بین بچه‌هایم علی‌اکبر را یک جور دیگر می‌خواستم. نمی دانم چرا ولی با او راحت تر بودم. همیشه می‌گفتم خدایا این را از من نگیر. بعد از شهادتش از خدا عذرخواهی کردم و گفتم راضی هستم به راضی تو. اما از خوش اخلاقی‌اش هر چه بگویم کم است. با خودم در کودکی می‌بردم جلسات قرآن و روضه. وقتی خانم ها گریه می‌کردند فکر می‌کرد دلشان برای روضه خوان سوخته اما برایش توضیح می‌دادم که برای امام حسین(ع) اشک می‌ریزند و واقعا عاشورا را برای او تعریف می‌کردم.

به این صحبت‌ها خیلی علاقه پیدا کرد و سرانجام هم بعد از اتمام کلاس نهم به حوزه علمیه قم رفت.

دیدار در معراج بعد از سی و یک سال

*شاگرد پر و پا قرص آیت الله مشکینی

علی اکبر با اینکه در خانواده هیچ روحانی ای نداشتیم اما بسیار علاقه داشت حتما معمم شود. او از شاگردان پر و پا قرص درس‌های اخلاق آیت‌الله مشکینی هم بود. زمانی که به شهادت رسید امام جماعت محل می‌گفت اگر او زنده ‌می‌ماند حتما یکی مانند خود آقای مشکینی می‌شد. منبرهایش خیلی طرفدار داشت و خوب صحبت می‌کرد.

*توضیح یک شهید برای نگاه نکردن به زن‌ها

برخلاف اکبر که خیلی شیطون بود علی اصغر و محمدرضا ارام و سر به زیر بودند. البته با همه شیطنت بچه‌ها در خانه یکبار دستم را رویشان بلند نکردم و حاجی هم اجازه نمی‌داد.

علی اصغر می‌گفت: مامان به خانم های همسایه بگو اگر ما نگاهشان نمی کنیم یا جواب سلامشان را آرام می‌ دهیم به خاطر این است که نگاه به زنان اشکال دارد، یک وقت فکر نکن ما قصد بی احترامی داریم. زمانی هم که شهید شدند در محله ما غوغا بود. همسایه ها می گفتند حیف این جوان ها که از محله رفتند.

*اصغر گفت: مامان برو خیالت راحت

یک شب قرار شد برویم برای حسن آقا پسر بزرگم خواستگاری. من خورشت را گذاشتم روی گاز و به علی اصغر سفارش کردم که مواظب غذا باش! گفت: مامان برو خیالت راحت. وقتی برگشتم تا در قابلمه را برداشتم دیدم عجب! غذا عین آب زیپو بود. گفتم: اکبر راستش را بگو داستان چیه؟ گفت: مامان ما سرمان به بازی گرم شد یکدفعه دیدیم غذا جزغاله شده.

کل قابلمه را کرده بودند زیر تخت که من نبینم، یک قابلمه دیگر برداشته بودند گوشت و سبزی را ریخته بودند اما دیگر نمی دانستند پیاز داغ می‌خواهد و ... به قدری قابلمه سوخته بود که قابل شستن نبود و انداختمش دور. آن روز خیلی خندیدم.

*تیله ‌های پنهان شده در جوراب

محمدرضا بچه‌ام وقتی شهید شد 18 ساله بود. خیلی تیله بازی دوست داشت. موقع شهادتش هم تیله هایش را ریخته بود توی جوراب و قایم کرده بود. اهل رفتن به کوچه نبودند همه بازی هایشان در خانه با همین چیزها بود.

*قرار بود نگذارند برود جبهه!

اول علی اصغر را داماد کردم. چون به مسجد زیاد می‌رفت همسر امام جماعت ابراز تمایل کرد که دخترش عروس ما شود. آن موقع اصغر 18 ساله و خانمش 12 سالش بود. به رحیمه خانم مادر عروسم گفتم: اصغر ماندنی نیست ها. او دائم می‌رود جبهه. اما رحیمه خانم گفت: نه بعد از ازدواج نمی‌گذاریم. گفتم آخه دست من و شما نیست که، باید برود.

خلاصه عاقبت عروسی برگزار شد و آنها حدودا یکسال و نیم با هم زندگی کردند. حاصل این زندگی هم یک فرزند است به نام علی اصغر. که پدرش وصیت کرده بود نام خودش را بگذاریم برای او.

*از خجالت داشت فرش را سوراخ می‌کرد

وقتی موقع ازدواج علی اکبر شد گفت: مامان در این جلسات قرآن که می‌روی دختری برای من سراغ نداری؟ گفتم نه مادر اما دختر آقای ایرانپور هست. آنها در محله خودمان بودند و همین آقای ایرانپور اولین شهید محله مان بود.

قرار خواستگاری را گذاشتیم و با عروس بزرگم سه نفری رفتیم منزل ایرانپور. تمام مدت اکبر سرش را بالا نیاورد و به قدر این پسر خجالت می‌کشید که می‌گفتم الان فرش را سوراخ می‌کنی یک نگاهی بنداز مادر.

گفت نه حالا حرف‌هایتان را بزنید. به خانواده ایرانپور گفتم راستش پسرم وضع مالی خوبی ندارد و در قم مشغول تحصیل است. پدرش هم برایش خانه اجاره می‌کند. آنها قبول کردند و بعد از عروسی زندگی را در قم آغاز کردند.

حاصل ازدواج آنها هم دو فرزند بود. پسرش محمد رضا که نام عموی شهیدش را رویش گذاشتند و دخترش زینب. که اکبر دخترش را اصلا ندید، فقط به دوستش گفته بود فکر می‌کنم ما فرزند دیگری در راه داشته باشیم بگو اگر دختر بود نامش را بگذارند زینب.

دیدار در معراج بعد از سی و یک سال

*اگر بروند زیر ماشین و بمیرند خوبه؟

حتی یکبار هم با رفتن هیچ کدامشان به جبهه مخالفت نکردم. همیشه هم به همه می گفتم جبهه مجروح دارد، زخمی و شهید هم دارد. مردم می‌گفتند: بابا نگذار بچه‌هایت بروند. گفتم: مگه دسته من هست که نگذارم؟ اگر بروند زیر ماشین و بمیرند خوبه؟ آن وقت که بیشتر دلم می سوزه.

*اگر نروی کنار داد می زنم

محمد رضا اولین شهیدم بود که در عملیات خیبر به شهادت رسید. خبر دادند دوستش شهید شده. من آماده شدم بروم تشییع جنازه او که بعدم برویم بهشت زهرا. تا رسیدم نزدیک خانه‌شان متوجه شدم حسن بدو بدو می آید دنبالم. گفتم: چی شده؟ گفت: برگرد مهمان داریم. با تعجب پرسیدم: الان؟ من دارم می رم تشییع جنازه. اصرار کرد که بیا. دم خانه گفت محمد رضا شهید شده. فردایش هم با همان دوستش دفن شد.

به جان شهدام یک قطره اشک نریختم. حتی خودم جنازه اش را گذاشتم داخل قبر. اکبر مخالفت می کرد، گفتم: اگر نروی کنار داد می زنم، می دانی که این کار را می کنم. این حجله دامادی اوست و دوست دارم خودم ببرمش داخل.

اما پدرشان خیلی گریه می کرد، اینقدر سر مزار محمدرضا خواند و گریه کرد که همه متاثر شده بودند.

*حاجی دو ماه مدام می‌رفت دنبال پیکر اصغر

شب هفت محمدرضا با فامیل از بهشت زهرا برگشته بودیم. دیدم علی اکبر آمد داخل و ساک اصغر هم دستشه. تا گفت: اصغر هم شهید شد ... پدرش خودش را بلند کرد زد زمین. اکبر گفت: بابا تو چرا اینجوری می کنی؟! برای محمد رضا این کار را نکردی؟ گفت: آخه این زن داره. اکبر گفت: خب داشته باشه بچه هم دنیا بیاید باز مشکلی نیست، شهید شده با کشتن تو هم زنده نمی‌شود.

حاجی نزدیک دو ماه کارش شده بود که صبح می رفت پزشک قانونی تا شب که جنازه اصغر را پیدا کند. آخر سر یک روز که حالش بد شده بود یکی از آشنا در آنجا گفته بود حاجی ما پیکر پسرت بیاید بهت خبر می دهیم تو نیا دیگه.

*همسرم نتوانست ماندن در تهران را تحمل کند

بعد از شهادت آن دو تا اکبر به پدرش می‌‌گفت: بابا شاید من نتوانم جایشان را برایت پر کنم ولی در کنار شما می‌مانم. بعد از شهادت علی اکبر به قدری پدرشان بی تاب شد که دیگر نتوانست تهران بماند و رفت الموت. من هم گاهی می رم آنجا گاهی اینجام. اما او اصلا نمی‌آید. فقط یکبار برای عمل چشمش مجبور شد آمد، فردای عمل دیدم لباس پوشده. گفتم: کجا با این چشمت؟؟ گفت: من نمی توانم اینجا بمانم بر می گردم. هر چه گفتیم چشمت را تازه عمل کردی مشکل پیش می آید، گفت: نه می رم.

*گفتند: اکبر پیکری ندارد

اکبر اول ماه رمضان که رفت جبهه ده روز بعد به شهادت رسید و شب بیست و یکم هم خبرش را آوردند. البته به ما گفتند او پیکر ندارد. چون به صورت داوطلبانه رفته بود روی مین و بدنش متلاشی شده بود.

*امام حسین(ع) گفتند تو به صدام چکار داری برو کربلا

هنوز نمی دانستم اکبر هم شهید شده. خواب دیدم یک سپاهی در خانه را می زند با یک بقچه. گفت: جنازه اکبر را آوردم. در خواب گفتم: او که جنازه ندارد، زنده اس. بقچه را باز کردم دیدم یک پارچه سبز سنگ دوزی که چشم را می زد در آن است. کنار زدم اما چیزی نبود. آن آقا گفت: امام حسین(ع) گفته تو به صدام چکار داری برو کربلا. آخه قبل از آن چند باری قسمت شد بروم اما می گفتم تا صدام هست نیم‌خواهم. بعد از این خواب تصمیم گرفتم بروم.

*شب آخری که نتوانستم کنار فرزندم باشم

زکریا زنده دل دوست علی اکبر بود که شهید شد. آخرین شبی که پسرم تهران بوددر مسجد مراسم گرفتند و برای زکریا دعای کمیل خواند، وسط دعا گفت: والله الان زکریا هم کنار من نشسته و کمیل می‌خواند. شب خوبی بود.

بعد از مراسم مادر زکریا ابای علی اکبر را بوسید و گفت: امشب دل مرا شاد کردی. خداحافظی کردیم آمدیم خانه. یکی از دوستانش آمد خانه و شب ماند و کنار علی اکبر خوابید، من دلم می خواست آن شب کنار بچه ام باشم برای اینکه نشد الان از آن آقا دلم مکدر هست.

فردایش که اکبر خواست بره یک نگاهی کرد که دل من ریخت. گفتم: خدایا! چرا اینجوری نگاه کرد بعد گفتم خب من مادرم حتما به خاطر آن است که می‌خواهد دور شود. رفت و شهید شد.

*تماس گرفتند گفتند: پسرت برگشته!

پریروز دیدم تلفن زنگ زد. راستش اول فکر کردم از بنیاد شهید است، بچه‌ها تلفن را جواب دادند که طرف گفته بود: پیکر شهید علی اصغر پیدا شده. به همراه پسر و نوه‌ام  رفتیم معراج. در این چند سال گریه نکرده بودم اما با دیدن جنازه علی اصغر و سربند یا زهرایش که بعد از سی سال ذره ای از بین نرفته بود داشتم سکته می کردم از هیجان. نبودن پیکرشان این همه سال برایم سخت بود اما قبری را به نامشان سنگ زده ام و هر هفته می رفتم به یادشان آنجا.

*به کسی کار ندارم اما فقط عاشق آقای خامنه ای هستم

من الان عاشق آقای خامنه ای هستم. حتی بچه ام هم پشتش بخواهد حرف بزند فحشش می دهم. یکبار در ظهر عاشورای 88 که فتنه گرا ریخته بودند توی خیابان اینجا خیلی شلوغ شده بود، یک زن و مرد در این شلوغی آمدند داخل خانه ما. آن مرد شروع کرد بد گفتن از نظام و انقلاب رهبرمان. من تا شنیدم گفتم: مرتیکه احمق! تو غلط می کنی این حرفها را می زنی؟ مگر ایشان گفته بیایید این کارها را بکنید. می خواستم بزنم توی گوشش پسرم نگذاشت گفت: بعدا اذیتت می کنند. در را بلافاصله باز کردم گفتم: گمشو از خونه من بیرون. در این کشور به کسی کار ندارم اما فقط عاشق آقای خامنه ای هستم.

*هر کسی بیاید من شما را لو می دم

زمان انقلاب بچه‌ها خیلی کوچک بودند اما با این حال می رفتند برای پخش اعلامیه و با لباس پاره بر می گشتند. می گفتم: هر کسی بیاید من شما را لو می دم. اکبر باور می‌کرد و می گفت: نه مامان! ولی عشقشان همان روزهای انقلاب بود. امام(ره) خدابیامرز هم که تشریف آوردند همه مان رفتیم بهشت زهرا، بعدا هم پسرها من را بردند دیدار ایشان و از دور دیدمش.

*گفتم خدایا اگر آمدند قدمشان روی چشمانم

وقتی فهمیدم جنازه ندارند قبول کردم گفتم خدایا اگر آمدند قدمشان روی چشمانم اما اگر نیامدند من در راه تو فرزندانم را دادم و خودشان هم دوست ندارند برگردند.
منبع: فارس

 
فراخوان ارتش عراق برای مبارزه با داعش+عکس
ساعت ٩:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، ساکنان موصل اعلام کردند که هواپیماهای عراقی دیروز چهارشنبه برشورهایی در موصل پخش کردند و از اهالی خواستند که در کنار نیروهای ارتش علیه داعش بجنگند تا این گروهک را از شهر بیرون کنند و آرامش به آن بازگردد.

بر اساس این گزارش، برشورها از طرف وزرات دفاع عراق منتشر شده  است.

داعش تقریبا از 2 ماه پیش (10 ژوئن) بایک حمله ناگهانی شهر موصل را اشغال کرد و کم کم بر دامنه تحرک خود در استان‌های صلاح‌الدین، کرکوک، دیاله و مناطقی در کردستان عراق افزود.

منبع: فارس

 
لیونی: برای یورش زمینی به غزه آماده شوید
ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

به گزارش مشرق، رسانه های خبری رژیم صهیونیستی گزارش دادند که لیونی در دیدار با سربازان لشگر گولانی گفت: من از نشست کابینه به اینجا آمده ام و هرگز به شما نمی گویم که ما در آینده نزدیک به غزه وارد خواهیم شد اما می گویم که بار دیگر برای یورش به غزه در صورت صدور دستور آماده باشید.

لیونی این اظهارات را در مراسم سالانه ای که به منظور یاد بود سربازان کشته شده لشگر گولانی برگزار می شود، بیان داشت.

پیش از این نیز «موشیه یعلون» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که خدمت سربازان ذخیره در ارتش این رژیم یک خدمت اضطراری است و این در حالی است که ارتش هزاران سرباز ذخیره را برای بازگشت به خدمت نظامی فراخوانده است.

یعلون همچنین طی اظهاراتی در یک کنفرانس خبری با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که ما برای جنگ طولانی مدت آماده می شویم و همه گزینه ها از جمله حمله زمینی مطرح است.

رژیم صهیونیستی از عصر روز سه شنبه به بهانه شلیک موشک های فلسطینی به بئر السبع، هیأت مذاکرات خود از قاهره را فراخواند و حملات هوایی علیه نوار غزه را ازسر گرفت که تا کنون به شهادت 32 فلسطینی منجر شده است.

جنبش حماس نیز رژیم صهیونیستی را مسئول عواقب ازسرگیری درگیری ها در غزه دانست و در همین راستا گردان های القسام شاخه نظامی این جنبش تاکید کرد که ارتش رژیم صهیونیستی با ازسرگیری حملات علیه نوار غزه درهای جهنم را به روی خود گشود.

منبع: تسنیم

 
تجمع اعتراضی ائمه جماعات در اعتراض به جنایات غزه
ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از محراب (پرتال مرکز رسیدگی به امور مساجد) تجمع ائمه جماعات، علماء، روحانیون و طلاب در اعتراض به جنایت های وحشیانه رژیم کودک کش صهیونیستی در غزه، همزمان با روز جهانی مسجد و سالروز به آتش کشیدن مسجد الاقصی در ٢١ آگوست ١٩۶٩ (١٣۴٨ شمسی) در میدان فلسطین برگزار شد.

آیت الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) با اشاره به آیات و روایات درباره مقاومت در برابر استکبار، خطاب به مردم غزه گفت که بدانید خدا با شماست.

وی با بیان اینکه این جمعیت برای اظهار تنفر نسبت به رژیم غاصب و کودک کش صهیونیست و همدردی با مردم غزه در اینجا جمع شده است، تصریح کرد: درباره وقایع اخیر بیان چند نکته ضروری است. اول اینکه در قرآن بر پیروزی قطعی مظلوم بر ظالم تاکید شده و عزیزانی که در غزه هستند بدانند که خداوند وعده داده است که شما پیروز خواهید شد. امیدواریم این پیام به مردم غزه برسد که خداوند در سوره صف و توبه این وعده را داده است.

امام جمعه موقت تهران افزود: نکته دیگر اینکه دشمنان مکر می کنند و نقشه می کشند و خداوند مکر آنها را به خودشان بر می گرداند. عزیزان غزه بدانید که خدا با شماست چرا که در قرآن آمده است برنامه خداوند بر برنامه ستمگران غالب است. حرکت مردم غزه در مسیر کلمه طیبه است و دشمانان خبیث آنها نمی تواند در مقابل آنها بایستد و با حرکت مومنین نابود خواهد شد. قرآن درباره دفاع در برابر ظالمین می فرماید: دشمن تلاش می کند شما را از دین جدا سازد و وظیفه شما مقاومت کردن است.

وی با دعوت مردم غزه به ادامه دفاع در برابر رژیم صهیونیستی، اظهار کرد: اگر دفاع نکنید برای شما هیچ چیز نخواهد ماند. هدف شما مقدس است و شیطان هیچ کاری نمی تواند بکند. اگر دفاع نکنید نه مسجدی برای شما می ماند، نه معبدی برای یهود و مسیح و نه نامی از خدا بر جا می ماند و کرامت انسانی از بین می رود زیرا حرکت شما دفاع فی سبیل الله است.‬
‫آیت الله موحدی کرمانی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: شما عزیزان غزه در تمام برنامه های مبارزاتی انبیا و اولیا خدا شریک خواهید بود.

وی اضافه کرد: نکته دیگر توجه به وظیفه جهان اسلام در قبال مسئله فلسطین است. وظیفه مسلمین در قبال فلسطین خطیر است زیرا کشورهایی که از اسراییل حمایت می کنند نه تنها مسلمان بلکه انسان هم نیستند.

سخنران این تجمع با تاکید بر لزوم مقاومت مردم غزه در مقابل اسرائیل، تصریح کرد: اگر دشمن ما را به آتش بس دعوت کرد و در راستای رضا خدا بود باید آن را بپذیریم اما باید مراقب باشیم که دشمن خلع سلاح نکند چرا که دشمن خیرخواه نیست.

وی در ادامه خطاب به مردم غزه گفت: در مورد آتش بس باید هوشیار باشید زیرا دشمن می خواهد شما را غافل کند و شما را خلع سلاح کنند.

آیت الله موحدی کرمانی در پایان با اشاره به تخریب مساجد در غزه، به سالروز آتش زدن مسجد الاقصی اشاره کرد و گفت: چهل و پنج سال پیش با بی شرمی تمام مسجد الاقصی به آتش کشیده شد و در جنگ اخیر هم حدود دویست مسجد تخریب شده است، این تخریب ها در عراق و سوریه هم اتفاق افتاده و هدف دشمنان خروج مسلمانان از کشور های اسلامی است زیرا قصد آنها دشمنی با اسلام است. امیدواریم سران کشورهای اسلامی بیدار شوند و به وظیفه خود عمل کنند.

وی در خاتمه سخنانش از ائمه جماعات در خواست کرد با صدای بلند فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر دهند.‬
‫در این مراسم که به همت مرکز رسیدگی به امور مساجد برپا شد شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل توسط حاضرین در تجمع سر داده شد. ائمه جماعات حاضر در این تجمع پس از سخنان آیت الله موحدی کرمانی با سر دادن شعا بر علیه رژیم صهیونیستی تا سفارت فلسطین راهپیمایی کردند.

سفیر فلسطین در ایران نیز با حضور در تجمع، راهپیمایی کنندگان را تا محل سفارت فلسطین همراهی کرد و در سخنانی کوتاه ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق (ع) از مقام معظم رهبری، مراجع تقلید و شیعیان تشکر نمود و گفت که رابطه ایران با مردم غزه تنها دیپلماتیک نیست، بلکه عاطفی است.


پیش از سخنرانی آیت الله موحدی کرمانی، حجت الاسلام و المسلمین حسام ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق(ع)، با اشاره به برکات انقلاب اسلامی در منطقه، برای پیروزی مردم فلسطین دعا نمود و در ادامه به ذکر مصیبت و مرثیه سرایی پرداخت.‬
‫در پایان این مراسم قطعنامه ای منتشر شد که متن کامل آن را می خوانید؛
بسم الله الرحمن الرحیم

وَ لَولا دَفعُ الله النَّاسَ بَعضَهُم بِبَعضٍ لَهُدِّمَت صَوامِعُ و بِیَعٌ وَ صَلَواتٌ و مساجدُ یُذکَرُ فِیهَا اسمُ الله کَثیراً و لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه إنُّ الله لَقَویٌ عزِیز

(آیه ۴٠ سوره مبارکه حج)

سپاس خدای قادر و حکیم را که به ما توفیق داد در آستانه شهادت مولایمان حضرت امام صادق (ع) با حضور خود و در اقتدا به سیره آن بزرگواران، عزم و اراده خود را در حمایت از مظلومان و در دفاع از خانه های مردم جلوه گر سازیم. روز جهانی مسجد یادآور فاجعه غم بار به آتش کشیده شدن قبله اول مسلمین، مسجد الاقصی است. واقعه دردناکی که در سال ١٣۴٨ هجری شمسی (۴۵ سال قبل) اتفاق افتاد و فصل دیگری از توطئه های استکبار جهانی و صهیونیزم غاصب را در مقابله با مظاهر توحید و بندگی رقم زد.

امسال روز جهانی مسجد حال و هوای دیگری دارد. رژیم جعلی صهیونیستی با درماندگی و استیصال و در حالی که در مخمصه خودساخته گرفتار آمده است وحشییانه و بی توجه به افکار عمومی برای حفظ موجودیت رو به نابودی اش دست به نسل کشی و کودک کشی زده و برای انتقام از مقاومت اسلامی و رزمندگان قهرمان فلسطین از هیچ جنایتی فرو گذار نمی کند.

تخریب حدود دویست مسجد در طول یکماه گذشته نمونه ای از این جنایات بی سابقه است. بی تردید هم آوایی استکبار جهانی و ارتجاع عرب با صهیونیپزم و سکوت ذلت بار مجامع مدعی حقوق بشر نشان از نگرانی عمیق آنها از فروپاشی قریب الوقوع رژیم غاصب صهیونیستی دارد. آنان که روزی رویای شوم «نیل تا فرات» را در سر می پروراندند و آروزی خاورمیانه بزرگ را مطرح می کردند و مخالفان خود را به نقض حقوق بشر متهم می ساختند، امروز منطق محکمشان کودک کشی و بمباران و تخریب اماکن عمومی و مقدسه و سکوت و تایید این جنایات است.‬
‫مقدسه و سکوت و تایید این جنایات است.

خدا را شاکریم که حوادث اخیر به بیداری جهانی منجر شده است و اعتراض به استکبار و صهیونیزم را تبدیل به جریان عمومی در سراسر جهان کرده است.

ما تجمع کنندگان در این همایش شکوه مند هم نوا با همه مسلمانان و آزادی خواهان جهان، مواضع روشن را با بانگ رسای تکبیر اعلام می داریم: (یک بار الله اکبر، یک بار خامنه ای رهبر)

١. ما شرکت کنندگان در این تجمع، آزادی قدس شریف و رهایی مسجد الاقصی از چنگال صهیونیسم را آرمان بلند انقلاب اسلامی و راهبرد سرنوشت ساز امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای جهان اسلام دانسته و از هیچ گونه حمایت مادی و معنوی در راستای تحقق این آرمان مقدس دریغ نخواهیم کرد.

٢. ما روحانیان و مبلغان و ائمه جمعه و جماعات استان تهران حمله ددمنشانه صهیونیست ها را به مردم مظلوم غزه و خانه ها و اماکن مقدسه به ویژه مساجد را مصداق جنایات جنگی دانسته و از همه سازمان ها و مجامع بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و جنبش غیر متعدها می خواهیم با اعلام مواضع سریع و موثر اتخاذ تصمیم های بازدارنده را در محاکمه و مجازات سران گرگ صفت صهیونیست در دستور کار خود قرار دهند.‬
‫٣. از نگاه ما فتنه تکفیری های محارب و صهیونیست های مسلمان نما در سوریه و عراق حرکتی حساب شده برای انحراف افکار عمومی از مسئله اول جهان اسلام است که به قصد ایجاد تفرقه بین امت اسلامی طراحی شده است. فتنه داعشی ها روی دیگر سکه مقابله جهانی صهیونیزم بر علیه اسلام است. از این رو از همه علمای بلاد اسلامی ائمه جمعه و جماعات و حوزه های علمیه جهان اسلام می خواهیم با هوشمندی و بصیرت و ایفای نقش موثر، مردم مسلمان را از اهداف شوم استکبار آگاه ساخته و توطئه های ننگین دشمنان را خنثی و بی اثر سازند.

۴. ما شرکت کنندگان در این تجمع با قدرشناسی از هدایت های ژرف اندیشانه و دشمن شکن ولی امر مسلمین جهان، در حمایت از مردم مظلوم غزه و تسلیح مردم کرانه غربی رود اردن ضمن تشکر از تلاش های ارزشمند دستگاه دیپلماسی کشور از آنها می خواهیم زمینه را برای ایجاد بسترهای لازم، در تحقق راهبردهای حکیمانه رهبر حکیم امت اسلامی فراهم سازند.

۵. ما راهپیمایان روز جهانی مسجد حمایت همه جانبه خود را از گروه های قهرمان مقاومت اسلامی در فلسطین و غزه استوار اعلام داشته و از آنها با هوشمندی و درک موقعیت خطیر کنونی وحدت و همگرایی خود را بیش از پیش تقویت کرده و زمینه مناسب را در خط مقدم مقابله و جهاد بر علیه صهیونیزم، برای نابودی سریع تر رژیم رو به زوال صهیونیست فراهم کنند.

بدان امید که در روز جمعه موعود و در آینده ای نزدیک همراه با رهبر عزیزمان شکوه مند ترین نماز جمعه تاریخ را به امامت مولایمان در مسجد الاقصی اقامه کنیم.

إنَّهُم یَرَونَه بعیداً و نَراه قریباً

و السلام علیکم و رحمه الله

 
استقبال از شهدای گمنام در زاهدان
ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

تصاویر/استقبال از شهدای گمنام در زاهدان

مراسم استقبال از شهدای گمنام صبح امروز جمعه در زاهدان برگزار شد.


عکس: مهین محمدزاده


 
عکس / شما نظر بدهید
ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، روزنامه «هاآرتص» که از سال 1919 میلادی در «فلسطین اشغالی» منتشر می شود، قدیمی ترین و پرنفوذترین رسانه ی مکتوب در میان اشغال‌گران فلسطین است. گفته می شود که یکی از سهام‌داران عمده‌ی این روزنامه «وزارت جنگ رژیم صهیونیستی» است.روزنامه «هاآرتص» هم زمان به دو زبان عبری و انگلیسی منتشر می شود. بر خلاف این تصور عمومی که نسخه انگلیسی، همان ترجمه محتوایی نسخه عبری است (گرچه این هماهنگی در مواقعی وجود دارد) اما این دو روزنامه غالبا با پیشخوان هایی کاملا متفاوت منتشر می شود. جامعه‌ی مخاطبان نسخه‌ی عبری این روزنامه، صهیونیست های داخل اراضی اشغالی هستند و جامعه‌ی مخاطبانِ نسخه انگلیسی در اروپا و آمریکا می باشند.
روز چهارشنبه، 29 مرداد 1393 شمسی(20 آگوست 2014 میلادی) روزنامه «هاآرتص» یک بار دیگر، نسخه های عبری و انگلیسی خود را با پیشخوانی متفاوت منتشر کرد. روز قبل، به دنبال نقض آتش بس توسط رژیم صهیونیستی، با دیگر میان مقاومت فلسطینی و ارتش صهیونیستی، تبادل آتش صورت گرفته بود که مطابق معمول، قربانی آتش‌باران سنگینِ صهیونیست ها، کودکان و غیر نطامیان بودند.

مخاطبان عزیز، با مقایسه‌ی پیشخوانِ این نسخه های عبری و انگلیسی «هاآرتص» (خصوصا تیتر اصلی و عکس اول) خود قضاوت کنند که رژیم صهیونیستی برای مهندسی افکار عمومی اتباع خود و مردم اروپا و آمریکا (به عنوان حامیان اصلی اش) چه تدبیری به کار می بندد (جهت الگوبرداری رسانه های داخلی هم بد نیست):

عکس / شما نظر بدهید
تیتر اصلی (به زبان «عبری» برای داخل فلسطین اشغالی):
 نقض آتش بس: پرتاب گلوله از غزه و حملات ارتش
عکس اول مربوط است به گلوله باران غزه در روز گذشته توسط ارتش صهیونیستی
جمع بندی: (شهروندان عزیز! نگران نباشید. ما در حال جواب دادن به حملات «حماس» و زیر و رو کردن «غزه» هستیم)

عکس / شما نظر بدهید
تیتر اصلی (به زبان «انگلیسی» برای اروپا و آمریکا):
شکست مذاکرات قاهره: حملات هوایی اسراییل
 به دنبال از سرگیری موشک باران از غزه
حملات هوایی اسراییل بدنبال از سرگیری موشک باران از غزه
عکس اول مربوط است به تصاویری که روز گذشته، «حماس» از حضورِ فعال رزمنده‌گان فلسطینی در تونل های مقاومت اسلامی در غزه منتشر کرد
جمع بندی: (حامیان عزیزدر آمریکا و اروپا! تقصیر ما نبود. این ها مذاکرات را به بن بست کشاندند و توی تونل هایشان هم هنوز دارند علیه ما فعالیت می کنند. بالاخره باید علیه این تونل ها کاری بکنیم!!)


 
کتابی در پاسخ به شبهاتی علیه ولایت‌فقیه
ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، کتاب «نظام ولایت فقیه؛ نظام علوی یا مهدوی؟» نوشته حجت الاسلام محمد نجفی، مدرس حوزه‏ علمیه قم از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد. بحث اصلی این کتاب، پاسخ به شبهات درباره ولایت فقیه و حکومت اسلامی است. نویسنده در این کتاب، با قلمی روان و استدلالهای مناسب، به مسائل زیر می پردازد:
انتشار کتابی در پاسخ به شبهات ولایت فقیه
ـ نظام ولایت فقیه نظامی علوی است یا مهدوی؟
ـ آیا نظام علوی دارای اشکالات اجرایی بود؟
ـ روش ارزیابی صحیح حکومت اسلامی چیست؟
ـ انتظار ما از حکومت اسلامی در اصلاح مشکلات چه مقدار است؟
ـ چالشهای پیش روی حکومت دینی چیست؟
ـ آیا امیرالمومنین(ع) در حکومت خود مصلحت سنجی می کرد؟
ـ نظام اسلامی چه مقدار امکان دارد از آرمانها عقب بماند و در عین حال اسلامی باشد؟
ـ بهتر نیست که عالمان دینی حکومت را قبول نکند تا حیثیت دین لکه دار نشود؟
ـ اگر به کسی رأی بدهیم و او اشتباه کند آیا ما در اشتباهات او سهیم هستیم؟
ـ آیا این انقلاب باعث بدبینی مردم به دین نمی شود و بهتر نبود انقلاب نمی کردیم؟
منبع: تسنیم

 
اسرائیل ۱۰هزار نیروی ذخیره خود را فراخواند
ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از اسکای نیوز، ارتش رژیم صهیونیستی به دلیل اوضاع امنیتی در غزه 10هزار نیروی ذخیره خود را فراخواند.

رژیم صهیونیستی از عصر روز سه شنبه به بهانه شلیک موشک های فلسطینی به بئر السبع، هیأت مذاکرات خود از قاهره را فراخواند و حملات هوایی علیه نوار غزه را ازسر گرفت که تا کنون به شهادت 55 فلسطینی منجر شده است که به این ترتیب شمار شهدای غزه از آغاز تجاوز اسرائیل تا کنون به 2072 نفر رسید.

جنبش حماس نیز رژیم صهیونیستی را مسئول عواقب ازسرگیری درگیری ها در غزه دانست و در همین راستا گردان های القسام شاخه نظامی این جنبش تاکید کرد که ارتش رژیم صهیونیستی با ازسرگیری حملات علیه نوار غزه درهای جهنم را به روی خود گشود.
منبع: تسنیم

 
شهدای فلسطینی به ۲۰۷۸ نفر رسید
ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از شبکه اسکای نیوز، وزارت بهداشت غزه در بیانیه ای اعلام کرد که تعداد شهدای فلسطینی از آغاز حملات رژیم صهیونیستی تاکنون به 2078 نفر رسیده است.

در این بیانیه آمده است که 10345 نفر از فلسطینیان غزه نیز در این حملات صهیونیست‌ها زخمی شدند.

وزارت بهداشت فلسطین همچنین اعلام کرد که تعداد شهدای فلسطینی در حملات امروز رژیم صهیونیستی به غزه به 29 نفر و 105 زخمی افزایش یافت.

در دور جدید حملات اسرائیلی به غزه پس از نقض آتش بس بیش از 60 فلسطینی به شهادت رسید.
منبع: فارس

 
رئیس‌جمهور یمن تهدید به مقابله کرد
ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری «انصارالله» وابسته به گروه الحوثی، تظاهرات مردم یمن در اعتراض به دولت کنونی و ناتوانی آن در اداره کشور و بروز اختلالات امنیتی و اقتصادی و سیاسی، امروز پنجشنبه برای چهارمین روز متوالی ادامه یافت و حوثی‌ها و مخالفان مردمی، به دولت تا روز جمعه مهلت دادند که مطالبات آنها را برآورده کند.

هزاران یمنی امروز نیز با برگزاری تظاهرات در مناطق مختلف استان صعده و صنعا خواستار حل بحران کشور قبل از از دست رفتن فرصت شدند. تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی خواستار سرنگونی دولت یمن شدند.

همچنین شبکه خبری اسکای نیوز نیز گزارش کرد که رئیس جمهوری یمن امروز الحوثی و معترضان را تهدید کرد.

بنا بر این گزارش، عبد ربه منصور هادی در نشست فوق العاده امروز در جمع فرماندهان نظامی و امنیتی یمن تهدید کرد که در مقابل خواسته‌های مشروع مردم یمن و حوثی ها ساکت نخواهیم نشست.

رئیس جمهور یمن در نشست امروز در حضور اعضای کمیته عالی امنیتی و شورای دفاع ملی یمن بدون اشاره به حضور گسترده مردمی در اطراف و داخل صنعا مدعی شد: آنچه که در شهر صنعا پایتخت یمن شاهد آن هستیم فشاری است که از سوی عناصر مسلح حوثی‌ها اعمال می شود.

وی همچنین از نیروهای امنیتی و ارتش یمن خواست تا سطح آمادگی خود برای مقابله با تظاهرات‌کنندگان و حوثی‌ها را افزایش دهند. عبدربه منصور هادی با لحنی تهدید آمیز تاکید کرد: دولت در مقابل تهدیداتی که به کشور یمن آسیب وارد می کند، دست بسته عمل نمی کند.

وی در پایان این نشست فوق العاده بر ضرورت آمادگی کمیته امنیتی و شورای دفاع ملی تاکید کرد و گفت: نباید در مقابل هر خطری که امنیت و آرامش صنعا را تهدید می کند، تسامح به خرج داد.
منبع: فارس

 
بیانیه حزب‌الله در واکنش به شهادت فرماندهان قسام
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق به نقل از شبکه المنار لبنان، حزب الله لبنان در بیانیه خود شهادت سه فرمانده گردانهای قسام به نام های محمد ابوشماله، رائد العطار و محمد برهوم را به خانواده های آنها و حماس و مقاومت و ملت فلسطین تبریک و تسلیت گفت.

این بیانیه تاکید کرد: تجربیات ثابت کرده است که به شهادت رساندن فرماندهان نه تنها اراده و عزم مقاومت را در هم نشکسته بلکه اصرار و قدرت مقاومت برای ادامه خط مشی جهادی و آزادسازی سرزمین را افزایش داده است.

حزب الله لبنان جنایت های مداوم صهیونیست ها در نوار غزه را در سایه سکوت کشنده جهان عرب و جامعه بین المللی محکوم و تاکید کرد که این سکوت چتری حمایتی برای تروریسم صهیونیست ها به شمار می‌رود.
منبع: تسنیم

 
عکس/ابابیل باز هم تل‌آویو را شوکه کرد
ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

آخرین تصویر ارسالی پهپاد «ابابیل» از فرودگاه «بن گورین» تل آویو!

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1393/5/30/690492_180.jpg


 
تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام جعفرصادق (ع)
ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : حسینی

فرارسیدن سالروز هشتمین اخترتابناک آسمان امامت و ولایت ، رییس مکتب تشیعه

حضرت امام جهفر صادق ( علیه السلام )

را بر تمام مسلمین جهان و دوست داران آن حضرت تسلیت عرض می کنیم

http://www.aqeedah.ir/data/media/51/Imam-Sadeg-09.jpg


 
افزایش امضاکنندگان استیضاح فرجی‌دانا
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد و سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس  از افزایش امضاهای طرح استیضاح وزیر علوم خبر داد و گفت که رفتار نادرست حامیان فرجی‌دانا، موجب افزایش متقاضیان استیضاح شده است.

در عین حال، علی‌ اصغر زارعی نماینده مردم تهران درباره چرایی افزایش تعداد امضاهای طرح استیضاح وزیر علوم به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم،گفت: متاسفانه بداخلاقی‌ها زیادی علیه نمایندگانی که استیضاح را امضا کرده‌اند، صورت گرفته که همین موجب افزایش حامیان استیضاح شده است.

علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس نیز در همین‌باره به خبرنگار تسنیم گفت: در 11 سالی که نماینده مجلس بوده‌ام تاکنون ندیده‌ بودم که نمایندگان برای انصراف از استیضاح تا این حد تهدید شده باشند؛ این فشاری‌ که به نمایندگان می‌آورند به هیچ عنوان سابقه نداشته است.
منبع: تسنیم

 
تحصن رزمندگان شیعه در ورودی «صنعا»
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، شیعیان وابسته به حوثی ها در سراسر یمن تظاهراتی را برای درخواست سقوط دولت تا روز جمعه برپا کردند.

حامیان جنبش شیعه انصار الله در ورودی غربی صنعا ده ها چادر برپا کردند. صدها تن از گروه های مسلح برای محافظت از تظاهر کنندگان در اطراف آنها مستقر شده بودند. تحصن کنندگان اردوگاه هایی را در شمال و جنوب پایتخت برپا کردند.

نزدیک به پنج هزار نفر که از منطقه صعده- پایگاه حوثی ها- در شمال یمن آمده بودند به حومه پایتخت شتافتند.

عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله روز یکشنبه به حامیان خود دستور داده بود در صنعا برای « سقوط دولتی که شکست خورده است » تظاهرات کنند.

وی همچنین ضرب الاجلی را تا روز جمعه برای مقامات تعیین کرد. وی هشدار داد در غیر این صورت اقدامات « قانونی » دیگری انجام خواهد گرفت.

حوثی ها همچنین مخالفت خود را با افزایش بهای سوخت اعلام کردند.

یکی از حوثی های مسلح گفت : «این جنبش اعتراضی تا روز جمعه ادامه خواهد داشت و ما تسلیم نمی شویم. »

وی افزود : « عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن باید به صدای مردم گوش دهد در غیر این صورت، ما این دولت فاسد که مردم را در فقر قرار داده است برکنار می کنیم. »

نیروهای امنیتی تدابیری را در ورودی غربی صنعا مستقر کرده اند.

یک فرمانده محلی گفت : «‌ ما مسئول هستیم امنیت را تأمین و از ورود گروه های مسلح به صنعا جلوگیری کنیم. ما با هر گروه مسلح که در صدد سلب امنیت و بی ثبات کردن کشور باشد مبارزه می کنیم. »

محمد الصبری که رهبری ائتلاف الاصلاح را به عهده دارد، گفت :« ما وضع موجود که حوثی ها می خواهند با قدرت سلاح بر ما تحمیل کنند، نمی پذیریم. »

وی گفت : «‌ اگر آنها وارد صنعا شوند این به مثابه خودکشی برای آنها خواهد بود.»

انصار الله که منطقه صعده را در کنترل خود دارد به تلاش برای گسترش منطقه تحت نفوذ خود در حکومت فدرالی آینده که قرار است شامل شش استان باشد، متهم است. حوثی ها ژوئیه با تصرف شهر عمران به دروازه های صنعا رسیدند اما سپس پذیرفتند از این شهر عقب نشینی کنند.

 
گفتگو با حجت‌الاسلام حاجتی، امام جمعه اهواز:
ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی
برهم‌ زدن آرامش دانشگاه‌ها؛ سرآغاز فتنه‌ای جدید

گروه سیاسی - رجانیوز: دیدار برخی از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز با یکی از عناصر فتنه که در هفته‌های گذشته انجام گرفت، سبب شد فضای آرام دانشگاه‌ها در خوزستان و به ویژه در دانشگاه شهیدچمران به عنوان دانشگاه مادر استان دستخوش مباحث سیاسی و جناحی عده‌ای خاص شود.

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، پس از واکنش‌های وسیع و مطالبه عمومی جهت برخورد با این حرکت، حجت‌الاسلام و المسلمین حاجتی در خطبه‌های نماز جمعه اهواز به این موضوع پرداخت. امام جمعه موقت اهواز در اعتراض به اقدام چند استاد دانشگاه و برخی مسئولان دانشگاه شهیدچمران اهواز در تذکری از جایگاه نمازجمعه به آن‌ها توصیه کرد به جای عکس گرفتن با سران فتنه به زیارت شهدا که صاحبان اصلی این انقلاب هستند بروند و عکس یادگاری خود را در کنار مزار آنان بگیرند.

این تذکر  خیرخواهانه البته از سوی شرکت کنندگان در دیدار با یکی از عناصر فتنه برتابیده نشد و آن‌ها در نامه‌های سرگشاده و موضع‌گیری‌های رسانه‌ای، به جایگاه نمازجمعه حمله کردند و امام جمعه موقت اهواز را آماج انتقادات خود قرار دادند؛ برای مثال یکی از آن‌ها با انتشار عکس‌هایی از خود در دوران جنگ، سعی کرد اقدام خود را توجیه کند.

برای بررسی بیشتر زوایای گوناگون این مسئله، گفت‌وگویی را با حجت‌الاسلام والمسلمین میراحمدرضا حاجتی، امام جمعه موقت اهواز و استاد حوزه علمیه خوزستان انجام دادیم که در پی می‌آید.

علت این واکنش‌های پر سروصدا به نصیحت‌های دوستانه شما از جایگاه نمازجمعه چیست؟

این حرکت اصلاح طلبان رادیکال به دور از انتظار نبود، بالاخره تریبون نمازجمعه متعلق به مردم و امت حزب‌الله است،مردم نسبت به این دیدار اعتراض داشتند ما نیز از باب امر به معروف و نهی از منکر تذکراتی دوستانه به این افراد متذکر شدیم.

چرا افراد شرکت کننده در دیدار با یک عنصر موثر در فتنه از تذکر شما ناراحت شدند؟

 شاه کلید اصلی این موضوع بی بصیرتی است، معمار کبیر انقلاب و امام خامنه‌ای همواره بر داشتن بصیرت در همه امور تاکید داشته و دارند، بصیرت مانند چراغی، ما را در کوران فتنه‌ها راهنمایی می‌کند. اگر بصیرت نباشد انسان در دشمن شناسی به خطا می‌رود، بی بصیرتی مشکل اصلی برخی خواص است.

به نظرتان این‌ حرکت‌ها علائمی از تحرک و تلاش برای ایجاد یک فتنه جدید در دانشگاه‌ها نیست؟

امت حزب‌الله باید در این برهه هوشیاری بیش از پیش داشته باشد زیرا همان طور که گفتید این دیدارها مقدمه‌‌ای برای ایجاد فتنه جدید در دانشگاه‌هاست. اصلاح‌طلبان تندرو برای برهم زدن آرامش دانشگاه و رسیدن به مطامع سیاسی و حزبی خود توطئه‌هایی در سر دارند و دیدار جمعی از اساتید دانشگاه خوزستان با سران فتنه سرآغاز این فتنه‌ها است.

این افراد، در فتنه‌های سال های 88 و 78 به خوبی امتحان خود را پس داده‌اند؛ در فتنه 78 عده‌ای از اینان در دانشگاه‌ها آشوب به پا کردند و سعی داشتند نظام را نابود کنند. یا در 8 ماه فتنه 88 به خاطر بی بصیرتی،  همگام با همه دشمنان نظام، به مردم و کشور لطمات و آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کردند.

 به نظر شما ریشه و دلایل اصلی این اقدامات چیست؟

 همان طور که در بالا اشاره کرده‌ام ریشه همه این کارها بی بصیرتی و عدم تبعیت و شناخت امام زمان (عج) خویش است، امام خامنه‌ای در این ماه‌های اخیر بر آرامش در دانشگاه‌ها تاکید کرده اند و فرموده اند کار علمی در دانشگاه‌ها نباید آسیب ببیند، اصلاح طلبان توضیح دهند کجای دیدار با سران فتنه علمی و دانشگاهی بوده است؟ آیا هدف این دیدار جز سیاست بازی و فتنه جدید در دانشگاه چیز دیگری است؟

در فتنه  1388 دانشگاه شهید چمران به خاطر حرکات رادیکال آسیب‌های جدی دید، به نظر شما چرا برخی متولیان و مسئولان از آن حوادث درس عبرت نمی‌گیرند؟

 این افراد تندرو نه الآن بلکه سال‌ها پیش جوانان مؤمن و انقلابی عضو انجمن اسلامی را با کتک و درگیری از دانشگاه بیرون انداختند و با آنکه شعار زنده باد مخالف من آنان گوش فلک را کر کرده بود با شدت  با اعضای انجمن اسلامی برخورد کردند.

این اساتید معلوم‌الحال امتحان خود را به خوبی پس داده اند، مسئولان هم باید هوشیار باشند، متأسفانه اصلاح طلبان با این دیدارها می‌خواهند به جامعه بگویند فضا عوض شده است، در حالی که خود به نیکی می‌دانند و مسئولان دولت یازدهم هم بارها اعلام کرده اند که خط و مشی آنان از اصلاح طلبان جدا است، این دیدارها و زنده کردن سران فتنه با کلیات دولت یازدهم هم خوانی ندارد.


 
نامه دانشجویان به ابوترابی درباره استیضاح فرجی‌دانا
ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، متن کامل نامه سرگشاده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران خطاب به حجت‌الاسلام ابوترابی به شرح ذیل است:
 
بسمه تعالی

حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب حاج آقای ابوترابی (زید عزه)

نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

با آرزوی توفیق و سربلندی برای حضرتعالی؛ از آنجا که دانشجویان انقلابی دانشگاه تهران از دیرباز تا کنون ارتباط صمیمانه ای با شما داشته و دارند، در آستانه استیضاح وزیر علوم و در پی عملیات روانی گسترده رسانه ها و مطبوعات زنجیره ای و همچنین پشتیبانی آشکار شبکه های ماهواره ای و رسانه های بیگانه از روند حاکم بر وزارت علوم، اخبار نگران گننده ای به گوشمان می رسد که ما را بر آن داشت تا نامه پیش رو را به رشته نگارش درآوریم.

جناب آقای ابوترابی

آنچه در چند ماه گذشته در صحن دانشگاه  و مجموعه تحولات و مناسبات حاکم بر مدیریت وزارت علوم می بینیم، حکایت از زمینه سازی برای انجام پروژه های سیاسی با اهداف فراتر از دولت و دانشگاه  ها داشته که نگرانی عمیق دانشجویان و اساتید دلسوز را با خود به همراه داشته است.
آنچه اما مایه تامل و تدبر می باشد، تلاش معنادارحامیان وزیر علوم جهت سواستفاده از جایگاه معنوی و اخلاقی جنابعالی در روند انجام استیضاح آقای فرجی دانا است که در روزهای اخیر دستمایه لابی های سیاسی شده است.

لذا ما از حضور محترم آن جناب و نمایندگان انقلابی مجلس استدعا داریم همچون گذشته ضمن حمایت از حرکت های اصولی دلسوزان کشور در تصحیح مسیرهای نادرست و بازگشت مدیریت دانشگاه ها به مدار منطق و قانونمداری و نیز دوری از افراط و تفریط، در مقابل تحرکات اختلاف انگیز و مشکوک معامله گران که حرمت خون پاک شهدا را را به فراموشی سپرده اند، بایستید.

رجاء واثق داریم که آزمون استیضاح وزیر علوم سند دیگری بر حق مداری و روحیه و مشی مستقل و تاثیرناپذیر حضرتعالی خواهد بود و در حافظه تاریخی دانشجویان و مردم انقلابی ثبت و ضبط خواهد ماند.

والعاقبه للمتقین

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل

دانشگاه تهران
منبع: رجا

 
تهدید به آشوب توسط جهاد دانشگاهی!
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی

درحالیکه استیضاح وزیر علوم به عنوان حق طبیعی نمایندگان مجلس فردا مطرح خواهد شد، عناصر تندرو و افراطی سعی در به حاشیه کشاندن این استیضاح را دارند.

به گزارش جهان، در تازه ترین اظهار نظر "مهدی فیض" معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در مصاحبه با خبرگزاری" ایسنا" ضمن توهین به نمایندگان استیضاح کننده، جملاتی را در رابطه با اهداف استیضاح وزیر علوم در تابستان بیان کرده که بسیار خطرناک و نشان دهنده تصمیمات این گروه افراطی برای به آشوب کشاندن دانشگاه ها می باشد.
 
وی در این مصاحبه با طرح این پرسش که چرا استیضاح کنندگان در دوره تعطیلات تابستانی به دنبال استیضاح وزیر رفته اند؟، گفته است: این امر به این دلیل است که استیضاح کنندگان واقفند اگر در دوره فعالیت دانشگاه این اتفاق می افتاد، دانشجویان و استادان عکس العمل تندی نشان می دادند و محیط دانشگاهی نمی توانست آرامش خود را حفظ کند!
 
فیض سپس خطاب به نمایندگان متقاضی استیضاح گفت: اگر جرأت استیضاح را دارید، در زمان ترم تحصیلی این کار را انجام دهید تا به میزان محبوبیت فرجی دانا پی ببرید!
 
وی در بخش دیگری از این مصاحبه تلاش نموده موضوع استیضاح را صرفا به بورسیه ها مرتبط کند و در صحبت‌هایی عجیب گفته است: هرکسی که مدعی پیاده کردن "عدالت علوی" است باید مدافع تصمیم کلیدی فرجی دانا باشد!
 
شایان ذکر است متأسفانه حضور عناصر تندرو و افراطی در رده های بالای مسئولیت جهاد دانشگاهی،‌ این نهاد علمی – فرهنگی را به ورطه مسائل سیاسی سوق داده به نحوی که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با اعضای این نهاد نسبت به سیاسی کاری و ورود جهاد دانشگاهی به مسایل و گروه بندی‌های سیاسی هشدار دادند اما متاسفانه این روند همچنان درجهاددانشگاهی ادامه دارد.

 
عارف:استیضاح فرجی‌دانا جفا در حق آموزش‌ کشور است
ساعت ٩:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی

عارف:استیضاح فرجی‌دانا جفا در حق آموزش‌ کشور است/

 

 

مجلس باید از وزیرعلوم تقدیر کند

به گزارش مشرق، محمد‌رضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان امروز (سه‌شنبه) در دیدار با شورای هماهنگی دانشجویان اصلاح‌طلب، اظهار داشت: دانشگاه بهترین نهاد برای کادرسازی است اما متاسفانه از این سرمایه عظیم غافل شده‌ایم. قبل از انقلاب هر زمان مردم می‌خواستند در مورد موضوعی تصمیم بگیرند منتظر اعلام نظر دانشگاهیان در مورد آن می‌شدند، امروز متاسفانه دانشگاه این جایگاه را ندارد و اعتماد از بخشی از دانشگاهیان سلب شده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های قبل انتقاد از رئیس یک دانشکده در حد جرم تلقی می‌شد، خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته دانشجویان ظرفیت بالای سیاسی خود و شعور و درک‌شان از مسائل اجتماعی را به خوبی نشان دادند، البته انتظار این بود تغییر در فضای دانشگاه ها بخصوص عبور از فضای امنیتی گذشته نمود بیشتری داشته باشد اما با این وجود امید جوانان دانشجو به دولت تدبیر و امید باعث شده صبر آنها بیشتر شود.

رئیس بنیاد امید ایرانیان تشکیلاتی عمل کردن جوانان دانشجو را راه حل رسیدن آنها به اهدافشان دانست و گفت: تنگ‌نظری‌ها باید کنار گذاشته شود، فضای دانشگاه باید به سمت همگرایی برود، دانشجویان باید برای خود رسالت فراجناحی قائل شوند و به فکر کشورشان باشند.

عارف تصریح کرد: اگر همگرایی در دانشگاه وجود داشت امروز می‌توانستید مشارکت بیشتری در همه امور اجرایی و سیاست گذاری کشور داشته باشید، این کم کاری در برخی مواقع  نتیجه بی‌توجهی خودمان است.

وی با بیان اینکه آقای فرجی دانا، یکی از عالم‌ترین و متدین‌ترین مدیران این کشور است، گفت: به گونه‌ای برای وزیر محترم علوم فضاسازی کردند که اگر کسی از سابقه او خبر نداشته باشد فکر می‌کنند او لانه فساد تشکیل داده است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با انتقاد شدید از رواج اتهامات ناروا از سوی برخی رسانه‌ها علیه وزیر علوم، استیضاح دکتر فرجی دانا را جفا در حق آموزش عالی کشور در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها دانست و گفت: امیدواریم مجلس با درایت مانع از تداوم خدمت فرجی دانا در آموزش عالی کشور نشود و وزیر علوم را که در سال گذشته کارنامه علمی و مدیریتی خوبی از خود ارائه داد با برچسب‌های ناروا کنار نگذارند.

وی با بیان اینکه نمایندگان با عملکرد خود باید نشان دهند در طراز ملت ایران هستند، تصریح کرد: اگر مجلس در جایگاه خود قرار بگیرد و به به مشکلات مردم واقف و از خواست اقشار مختلف جامعه آگاه باشد، امروز جا دارد از وزیر علوم تقدیر کند.

عارف با تاکید بر اینکه انتصابات وزیر علوم سلیقه‌ای و رفاقتی نبوده است، ادامه داد: انتصابات فرجی دانا در طول وزارتش بر اساس لیاقت بوده و مدیرانی که در دانشگاه‌ها انتخاب کرده است عموماً محبوبیت عام دارند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در بخش دیگری از سخنانش به انتخابات مجلس آینده اشاره کرد و از جوانان و دانشجویان خواست به منظور اصلاح وضعیت موجود، برای پیروزی در انتخابات آینده مجلس تلاش و فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه باید جوانان را برای شرکت در انتخابات آینده مجلس تشویق و حمایت کرد، گفت: مجلس آینده جای جوانان است. می‌خواهیم بدون به چالش کشیدن هیچ بخشی از نظام و در چارچوب قانون اساسی وارد کارزار انتخابات شویم چرا که نتیجه به دعوا کشاندن انتخابات شرکت نکردن مردم در انتخابات است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پایان با بیان اینکه لازمه خلق حماسه در انتخابات، مشارکت حداکثری است، تاکید کرد: هم دست اندرکاران برگزاری انتخابات و هم کاندیداهای محترم باید رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر حق الناس بودن رای مردم را مورد توجه قرار دهند و در چارچوب قانون به گونه‌ای عمل کنند که باعث تضییع حق هیچ فردی نشوند.
منبع: فارس

 
شریعتمداری: بعید است لاریجانی تحقیر خود و مجلس توسط وزیر علوم را بپذیرد
ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری درباره استقبال اصلاح‌طلبان از اظهارات علی لاریجانی مبنی بر نیاز کشور به حفظ آرامش که آن را نشانه مخالفت وی با استیضاح وزیر علوم دانسته‌اند،‌ گفت: روزنامه‌های زنجیره‌ای و مدعیان اصلاحات آرزوی خود را تبدیل به خبر کرده‌اند چرا که دکتر لاریجانی چه در جایگاه رئیس سازمان صدا و سیما و چه در مقام ریاست مجلس از تنش‌آفرینی مدعیان اصلاحات در دانشگاه‌ها، افت تحصیلی دانشجویان و رکود علمی در دوران تسلط 8 ساله اصلاح‌طلبان بر دانشگاه‌ها باخبر است و از سوی دیگر رخدادهای یکساله اخیر مخصوصا سقوط 2 پله‌ای رتبه علمی ایران طی یک سال گذشته نیز از نگاه ایشان پنهان نیست.

وی افزود: بنابراین تاکید لاریجانی بر ضرورت آرامش سیاسی نمی‌تواند غیر از خروج مدیریت وزارت علوم از دست‌اندازی مدعیان اصلاحات معنی و مفهوم و  یا راه‌حل دیگری داشته باشد.

مدیر مسئول کیهان در خصوص این خبر که «وزیر علوم به آقایان لاریجانی و ابوترابی قول داده است در مقابل مخالفت آنان با استیضاح طی چند هفته دو تن از معاونان مورد نظر آقایان را عزل کند»،‌گفت: این خبر آنگونه که منتشر شده است نمی‌تواند صحت داشته باشد زیرا مفهوم آن، تن دادن رئیس و نایب‌رئیس محترم مجلس به تحقیر است. چرا که در خبر آمده است ابتدا آقایان ابوترابی و لاریجانی از وزیر علوم خواسته‌اند دو تن از معاونان خود را عزل کند تا آنها به استیضاح رای منفی بدهند ولی آقای فرجی‌دانا با این شرط مخالفت کرده و در عوض قول داده است چنانچه آقایان و برخی از دوستان آنها از استیضاح صرف‌نظر کنند، طی چند هفته آینده، دو معاون مسئله‌دار خود را عزل خواهد کرد و این به مفهوم آن است که فرجی‌دانا علاوه بر رئیس و نائب رئیس مجلس، تمامی نمایندگان استیضاح کننده را نیز تحقیر کرده و از موضع استیلا و برتری با آنها مواجه شده است.

وی افزود: البته باید توجه داشت که آقای فرجی‌دانا یک ماه قبل نیز چنین قول‌هایی داده و به آنها عمل نکرده بود.

شریعتمداری گفت: پذیرش این تحقیر نمی‌تواند در شان رئیس و نائب رئیس محترم مجلس باشد و بسیار بعید است که آقایان به وزیر علوم اجازه تحقیر شخصیت حقیقی و حقوقی خود و سایر نمایندگان را داده باشند.

وی تصریح کرد: از این آقایان انتظار می‌رود فردا در جلسه استیضاح با اتخاذ مواضع شفاف، تهمت تحقیرپذیری و تن دادن به تضعیف جایگاه قانون مجلس را از دامن خود و خانه ملت بزدایند.


منبع: فارس

 
نجات یافتگان ایزدی فاش کردند؛
ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی

زنان ایزدی که زنده به گور شدند

به گزارش مشرق، خبرگزاری رویترز گزارشی درباره اوضاع اسفبار ایزدی های عراقی که در معرض کشتار جمعی قرار دارند منتشر کرده است.

سامو الیاس یکی از نجات یافتگان از جهنم داعش به شیون های زنان و کودکان هنگام یورش تروریستهای داعش که به این فریادها و شیون ها توجهی نداشتند اشاره کرد.

این نجات یافته به حملات داعش به روستای محل سکونت خود اشاره و فاش کرد: هنگامی که تروریستها وارد روستای ما شدند متوجه شدیم که درحال حفر چاله هایی هستند و بر ما آشکار شد که آنها گورهای دسته جمعی هستند.

رویترز به نقل از علی 46 ساله که مغازه سوپر مارکتی داشته، آورده است: چیزی نفهمیدیم اما دیدیم که آنها مردم را در حالی که زنده بودند در این چاله ها انداختند.

وی درحالی که به شدت اشک می ریخت ادامه داد: پس از مدتی صدای تیراندازی شندیم.هرگز نمی توانم آن صحنه را فراموش کنم. زنان و کودکان شیون می زدند و درخواست کمک داشتند. ما چاره ای نداشتیم جز اینکه بدویم تا جان خود را نجات دهیم. ما نمی توانستیم کاری برای آنها انجام دهیم.

داوود حسن 26 ساله که در تعمیرگاه خودرو کار می کرده است به رویترز گفت: آنها زنان و کودکان را در حالی که زنده بودند خاک کردند در حالی که هنوز صدای آنها در گوش من است. آنها تلاش می کردند که سرهای خود را بالا ببرند تا نفس بکشند.

حسین دانشجو 22 ساله که در کنار چادر موقتی که زنان در داخل آن گریه می کردند بیان کرد: آنها(داعشی ها) دستان زنی را به عقب خودرو بسته بودند و پایش را به خودرو دیگر بسته بودند و با حرکت خودروها بدن این زن دو تکه شد.

منبع: مهر
 

 
صدای ما را از سامرا می شنوید+تصاویر
ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، خبر حمله تکفیری ها به سامرا و شهرهای مهم عراق ولوله ای در جانم می اندازد. اینجا به هر دری می زنم که حداقل برای عکاسی و گزارش ماوقع بتوانم قانونی اعزام بشوم به در بسته می خورم.

به سیم آخر می زنم ، بلند می شوم می روم ویزای انفرادی می گیرم برای عراق. چند روز اول سفر را در نجف می مانم. راه کربلا به خاطر درگیری ها چندان امن نیست. چند باری بین نجف و کربلا در رفت و آمدم تا مقدمات سفرم به سامرا مهیا شود. به دلیل تبلیغات شدید ضد ایرانی داعش ، استفاده از نیروهای ایرانی داوطلب در خط درگیری ممنوع است.

این سفرنامه که روایت کوتاهی است از چند روزی که در هفته آخر ماه رمضان موفق شدم وارد سامرا شوم و میان مجاهدان عراقی زندگی کنم . بسیاری از لحظات سفر واجد اطلاعات امنیتی و نظامی است که مجبور به حذف آن هستم.

 

اول روبوسی، بعد تفتیش!

چند ساعتی است وارد کربلا شدهام. شب جمعه است. همان اول وارد حسینیه میشوم میگویم هرکی فردا میآید سامرا بسمالله... . 3-2 نفری تمایل دارند که همراه من بیایند. بعد از نماز صبح راه میافتیم به طرف کاظمین. یک ساعت و نیم بعد به جایی میرسیم که گنبد امامین کاظمین پیداست. به خاطر بمبگذاریهای متعدد، مسیر طولانی را باید پیاده برویم و بعد باز دوباره با ونها برویم به سمت حرم. مردی عراقی سر راهمان میبینیم. وقتی میفهمد که به سامرا میرویم سریع میگوید همهتان مهمان من هستید و پول ون را حساب میکند. هرچه به ظهر نزدیکتر میشویم جاده ناامنتر میشود. باید زودتر به سامرا برسیم.ناچار از دور سلام میدهیم و میرویم دنبال ماشینی که ببردمان سامرا. بالاخره یکهایس پیدا میشود که تقریبا دوبرابر معمول کرایه میگیرد. 2ساعتی معطلیم تا راه بیفتد. از بغداد تا سامرا 125کیلومتر راه است. به فاصله هر 10کیلومتر و گاهی کمتر سیطره (پست نگهبانی) گذاشتهاند که نگهمان میدارد و مدارک را چک میکند. به نزدیکی شهر بلد که مزار امامزاده سیدمحمد یا به قول عراقیها امام سیدمحمد است میرسیم آثار درگیری و انفجار را میبینیم. گویا داعشیها تا اینجا رسیدهاند. از اینجا به بعد دوطرف جاده بیشتر مطعمها (رستوران)، مغازهها و پایگاههای پلیس عراق سوخته و تخریب شدهاند.
به سامرا که می
رسیم در سیطره ورودی شهر، معطلمان میکنند. ورود ایرانیها ممنوع است و باید کسب تکلیف کنند تا ببینند اجازه دارند راهمان بدهند یا نه. به مادر امامزمان (عج) متوسل میشوم و منتظر و عرقریزان در گرمای شدید ظهر میمانیم تا بالاخره اجازه میدهند وارد شهر شویم. سامرا شبیه شبهجزیره است. رود دجله شهر را دور میزند. بهدلیل وجود همین رودخانه طبیعت سبزی دارد  از نیزارها و ... که  البته پوشش خوبی است  برای حملات خمپارهای داعش به حرمین.

ورودی شهر برای اهالی سامرا و نظامیان و زائرانی که میخواهند به سمت حرم بروند مجزا میشود. 2کیلومتری را باید با ماشین نظامی طی کنیم و فقط خودروهای مجوزدار میتوانند نزدیک حرم بیایند. برای حفاظت بیشتر، چند لایه سیطره گذاشتهاند و با دیوارهای بلند بتنی حرم را  جدا کردهاند. یک کیلومتر پیاده میرویم تا برسیم به حرم. میان راه از غربت و خلوتی و سکوت بیشتر احساس غریبی میکنیم. به تفتیش میرسیم. مامورین تفتیش که از اهالی ناصریهاند و نزدیکتر به ایران، از دیدن ما تعجب میکنند و از اینکه در این روزهای خلوتی حرم، ما آمدهایم خوشحالند. اول روبوسی میکنند و بعد تفتیش! اجازه میدهند دوربین و موبایل را داخل حرم ببریم.

 

دوگانگی شخصیتی زائر یا مجاهد!

در ورودی حرم نخستین چیزی که نظرمان را جلب میکند آثار انفجار و سوختگی کفشداری و درخت کنار آن است. من که به شلوغی و جمعیت چند هزار نفری حرم امامحسین(ع) در شب جمعهاش عادت کردهام بیاختیار دلم میگیرد و اشکهایم جاری میشوند. اکثریت اینجا نظامی هستند. غیرنظامیها شامل خدام حرم میشوند و چند زائر ایرانی. برخلاف شنیدهها و تصورم که فکر میکردم سامرا محل ناامنی و درگیری باشد، آرامشی هرچند شکننده حکمفرماست. بعد از 2بار حمله ناکام، مردم تازه بهخودشان آمدهاند و حدود چند صد نفر حایل دور حرم تشکیل دادهاند. برای جلوگیری از ورود افراد نفوذی و البته تبعات دیگر آن، هم نظامیها و هم شبه نظامیها، لباسهایی بدون برچسب نظامی و نام و دسته پوشیدهاند. به جای درجههای نظامی، برچسبهای یا علی(ع) و یا مهدی (ع)  و یازهرا (س) به شکلی طلاییدوزی شده خودنمایی میکند. نزدیک اذان مغرب در شبستان سرداب غیبت، تعداد زیادی سفره انداختهاند، همانجا نماز به سرعت توسط شیخ یعقوب تولیت حرمین خوانده میشود و میرویم برای افطاری. البته خیلیها بهخاطر جهاد و رفت آمدها روزه نیستند. در خیابان اصلی بیرون حرم که تنها خیابان امن سامرا هم هست، تعدادی از موکبها به سبک اربعین از شهرهای دیگر آمدهاند و برای مجاهدان غذا میپزند. غذاها توسط وانتهای تویوتا به خط درگیری ارسال میشود. میانگین سنی مجاهدان چندان جوان نیست. جوانترها تا لباسهای غیرنظامی ما را میبینند میآیند سمت ما و نخستین سؤالشان این است از کدام شهر آمدهاید. دومین سؤال هم اینکه زائرید یا برای جهاد اینجا هستید؟ توضیح میدهیم که هردو. چندان باورشان نمیشود که این همه خطر کنیم برای زیارت. بعدتر یکی از ایرانیها  را پیدا میکنیم که وضعیت را برایمان شرح میدهد، میفهمیم آنقدرها هم که فکر میکنیم وضعیت آرام و امن نیست. مخصوصا جادهها را میگوید فقط صبحها میشود تردد کرد که داعشیها بیشتر خوابند و کاری به کارمان ندارند.

 

عملیات شناسایی با طعم حلوای شعریه

ایرانیهایی که انفرادی به امید زیارتی 3-2 ساعته آمده بودند اما میبینند  برگشت ممکن نیست، بنابراین مجبورند همان جا بمانند. همین باعث میشود تعدادمان به چشم زیاد شود و مجاهدین روحیه بگیرند. در کل ایرانیها در مقایسه با این دوستان عراقی سر نترس و شجاعتری دارند. هرجا بگویند خطر دارد اول میرویم تست میزنیم ببینیم راست میگویند یا نه! دعوتمان میکنند به چای لیمو، همان لیموعمانی سیاه خودمان را میجوشانند تا عصارهاش بشود چایی ترش مزه و خوش طعم که با شکر زیاد شیرینش کردهاند. چند دقیقه بعد به افتخارمان 2 سینی بزرگ حلوای شعریه میآورند... . حلوا شعریه رشتههای نازک است که با شیرعسل میپزند؛ رویش کشمش دارد و زیرش بیسکوئیت، با اینکه خوشمزه است و در سفر اربعین مدلهای مختلفش را خوردهام باز هم شیرینی زیادش دلم را میزند و از خوردنش انصراف میدهم.

 

ایرانی باشی آرام نمیگیری

از خاصیت دیگر ایرانیها این است که نمیتوانند فقط نقش زائر و مهمان را بازی کنند. هرکسی یک کاری برای انجام دادن پیدا میکند. سیدحمید میانسال است و از تهران آمده؛ هرچند لهجه شیرازی غلیظی دارد. شبها میرود بین موکبها و آنها هم حسابی تحویلش میگیرند. یک ماهی هست آمده اینجا. دوره آموزشی میگذارد و یکسری تاکتیکها و طرز استقرار را یادشان میدهد. غذایی که برای افطار حاضر میشود 3 ساعت قبل از افطار میآید. 2 نفری میرویم پیش مسئول پخش غذا که دستکش بهدست ایستاده تا غذا برسد. تا میگوییم برای کمک آمدهایم روبوسی میکند و خوشامد میگوید. امروز غذا اعیانی است؛ برنج است و گوشت به همراه آب خورشتی که چند دانهای بادمجان درآن پیدا میشود و سوپ. یک ساعت و نیم با 12-10نفر نیرو طول میکشد تا حدود 1000پرس غذا بکشیم. لباس دوستم خورشتی شده و لباس اضافه هم ندارد. یکی از مجاهدین میگوید به مقر ما بیایید، لباس میدهم تا به حمام بروید.

هدف: سامرا

ساعت خوابم بهشدت به هم ریخته و کم شده، تقریبا روزی 4ساعت بیشتر نمیخوابم. با اینکه یک کانکس  مخصوص ایرانیها هست ولی ترجیح میدهم بروم داخل سرداب غیبت  بخوابم. سفرهای قبلی آنقدر وقت کم بود و ازدحام زائر زیاد که نمیشد نزدیک به سرداب مقدس 2 رکعت نماز بخوانی. حالا با خیال راحت میشود هرچقدر دلت میخواهد بنشینی در کنار ضریح ساده سرداب و حرف بزنی و نماز بخوانی و درد دل کنی و الغوثالامان یا صاحب الزمان بگویی. شبستان سرداب که به سبک رواقهای حرم امام رضا (ع) درست کردهاند و البته نیمهکاره است روزها محل خواب ماست. شبها را دلم نمیآید بخوابم؛ هم خنک است و هم فرصت خوبی برای گپ و گفت و این طرف و آن طرف رفتن و زیارت در سکوت. بعد از نماز ظهر میخوابم تا 5-4 عصر. بیرون محوطه حرم معمولا شلوغ است و درگیری بالای ساختمان کنار حرم  است که قبلا کانکسهای قسمت طلاکاری و ساخت خشتهای گنبد بود و الان مقر تعدادی ایرانی و عراقی شده است. ابوبکر بغدادی سرکرده فعلی داعش اهل سامراست. همین به حساسیت بیشتر پیرامون سامرا و لزوم اشغال آن با وجود 2بار یورش ناکام توسط داعشیها اضافه میکند. بیخیال سامرا نمیشود. در درگیری نیمه شعبان امسال، داعشیها تا 100متری حرم رسیدند و اگر تکاوران ساعتی دیرتر میرسیدند بازهم باید شاهد تخریب حرم امامین میبودیم، عکسهای بعد این حمله را آنجا دیدم، زمین پر بود از کشتهها و جنازههای داعشیهای بیشمار و روی همدیگر.


هاون مطلا

از همان رود دجلهای که گفتم دور شهر میچرخد، گاهی داعشیها با قایق و کانویی میآیند و چند گلوله خمپاره به سمت حرم پرتاب میکنند. چند روز قبل از رسیدنم به سامرا، یک گلوله به حیاط بیرونی حرم میخورد که یک ایرانی شهید میشود. کفشداری منهدم شده و درخت کنار آن میسوزد. سریع دست بهکار میشوند و یک کفشداری جدید میسازند. گلوله دیگری به گنبد مطلای نیمهساز حرم میخورد و عمل نمیکند. گلوله را پیدا میکنم و چندتا عکس از آن میاندازم. ردطلای گنبد به گلوله سربی خودنمایی میکند. پرتاب خمپاره یا هاون به  این دو مورد خلاصه نمیشود. جیره روزانهمان اقلا روزی 5-4 انفجار است؛ گاهی دور و گاهی نزدیک ولی صدای انفجار هاون دیگر برایمان عادی شده. حتی وقتی گلولهای از بالای کانکس ایرانیها رد میشود و در حیاط مسجد کنار حرم میافتد بازهم برایمان چندان وحشت و هیجانی ندارد.

بعد از نماز در صحن نشستهایم و مشغول صحبتیم که با فاصله نزدیک، صدای 4 انفجار را میشنویم و زیرپایمان میلرزد. مجاهدین یک گروه از داعشیها را که برای خمپاره زدن آمدهاند، دستگیر میکنند؛ یک عربستانی و یک کویتی و 4 عراقی. در گوشی تلفن همراهش کلی عکس و فیلم از حرم و اطراف حرم هست. از یکیدو روز مانده به عید فطر خیلی سختگیری میکنند. اجازه نمیدهند دوربینم را به داخل حرم ببرم. به سختی از تحویل دادنش طفره میروم تا دوربین همیشه همراهم باشد.

 

یک اطلاعاتی گاهی خودش را لو میدهد

سر سفره افطار،  شخصی با لباس پلیس عراق و درجه ستوانی به فارسی میپرسد ایرانی هستی؟ میگویم بله. میگوید طهران؟ سری تکان میدهم. میگوید سالها در ایران بوده و الان پلیس امنیت و نیروی اطلاعاتی است یا به قول خودشان استخبارات. به شخصی داخل شهر سامرا مشکوک میشود، بعد از بازجوییهای فنی آن شخص اعتراف میکند که داعشی است. این فرد به ستوان عراقی خانه امنی را نشان میدهد که 83عدد بمب دستساز در اندازههای مختلف در آن بوده است. با وسایل آشپزخانه مثل کپسول گاز یا لولههای بزرگ آب و گاز و چیزهای دیگر وسایل تخریبی عجیبی ساختهاند. قسمت عجیبتر اینکه سلاحها و صدا خفهکنها دست ساز هستند.


 نظامیها وشبه نظامیها

بیشتر از 10گروه نظامی و شبهنظامی داوطلب در سامرا مشغول فعالیت هستند. نخستین آنها از نظر مدیریت اوضاع امنیتی حرم وابسته به آیتالله سیستانی و محافظان رسمی و مسلح حرمین هستند که میتوانند همیشه مسلح باشند. دومین گروه شاخه نظامی سپاه بدر است که در جنگ با صدام صاحب تجربه شده. اکثریت آنها میانسال هستند و البته بعضا فرزندانشان هم در کنارشان میجنگند. سومین گروه که بیشتر شامل جوانان روستایی و اهالی جنوب عراق میشود، از نظر تعداد افراد بیشتر از دیگرگروهها هستند. جیش المهدی سابق اکنون با نام سرایاالسلام فعالیت دارند که وابسته به سیدمقتدی صدر هستند و معمولا در کار جنگ خیلی دخالت نمیکنند و بیشتر اطراف حرم موضع دارند. گروه بعدی کتائب حزبالله است که تقریبا بیشتر نظامی هستند و کارآزمودهتر از بقیه گروهها؛ از زمان اشغال عراق با آمریکاییها درگیر بودهاند و متخصص بمبهای کنار جادهای و عملیاتهای چریکیاند. گروههای کوچکتر دیگر شامل لواءالحق - عصائب اهل حق، لواءالامام، لواء العباس و... و گروه نظامی رسمی، معروف به عقربها یا نیروهای ویژه پلیس عراق هستند.

 آسیاب به نوبت

محمد در دفتر نخستوزیری عراق کار میکرد. کار در بغداد و کار در نخستوزیری را رها کرده و بهعبارتی فرار کرده بود که با وساطت دوست و همرزم سابق پدرش، ترک خدمت او را نادیده گرفته بهعنوان مرخصی بدون حقوق در سامرا فعال است.
با شلوارک نشسته کنار ما. دست می
اندازیمش که با شلوارک میجنگی یا با قلیان. میگوید الان قهوهخانه تعطیل است بعد از افطار بیایید. دائم وول میزند و از این طرف به آن طرف میرود. بیراه نیست که میگوید انتظار اشد من الموت. منتظر تماس فرماندهشان است تا ماموریتی اعلام شود. وقتی خبر ماموریت میدهند شاد و شنگول میشود و بالا و پایین میپرد. سریعتر از دیگران لباس میپوشد و آماده میشود. 22سال دارد. پدرش از اعضای قدیم سپاه بدر بوده که در آخرین سال حکومت و سقوط صدام در بغداد در عملیاتی گیر میافتد و اعدام میشود. برادرش هم 2 سال پیش در سوریه به شهادت رسید. محمد بسیار شوخ است. در کودکی ایران بوده و با ما هم فارسی و عربی کلکل میکند. یک روز مانده به عید فطر بعد از  نماز صبح در صحن حرم نشسته، توی خودش است برخلاف همیشه. بچهها میخواهند سر به سرش بگذارند ناراحت میشود. میپرسم: محمد چی شده؟ میگوید دوستم دیروزشهید شد. حسرت دارد. من هم نامردی نمیکنم میگویم پدر و برادرت که شهید شدند، عجله نکن نوبت تو هم به وقتش میرسد. چشمانش برقی میزند و میایستد به نماز خواندن پشت سرهم.

 آرمانشهر

حیدر، جوانی از اهالی جنوب عراق است که در مطعم اینجا کار میکند و همیشه لباس ورزشی میپوشد. مشخص است روحیه نظامی ندارد و دائم دور و بر ما میچرخد. هر بار سؤالی میکند تا زبان فارسی را یاد بگیرد. ابتدا سر به سرش میگذاریم و هرچه میپرسد میگوییم لپ لپ ولی ولکن ماجرا نمیشود.

بعد از مدتی دوستانش را به ما معرفی  و دعوتمان میکند برویم در جمعشان در یکی از اتاقهای نیمهساخته در کنار ورودی صحن و زیرزمین. تعداد 8-7 نفر در یک اتاق 12متری کنار هم سکونت دارند. بلافاصله برایمان دوغ میآورند. نخستین وسیله پذیراییشان دوغ  است و بعد خرما. چیز زیادی در بساط ندارند. هرجا میروم همین بساط است. یکی دوتا نوشابه پرتقالی دارند که آن را برای ما میآورند. بیشتر بچههای این اتاق از روستایی در نزدیکی مهران ایران هستند.

سرت را بیاورند

سیدحیدر از اهالی ناصریه است؛ شهری در جنوب عراق نزدیک بصره. اکثر مجاهدینی که تفتیشها و مبادی ورود و خروج یا اصطلاحا سیطره را برعهده دارند اهالی ناصریه هستند. مربی بدنسازی رشتههای ورزشی عمومی است؛ جوانی قد بلند و خوشتیپ با مدل موهای خاص خودش و سرگرم زندگی روزمره و فیسبوک بازی و گشتگذار است تا داعشیها حمله میکنند به سامرا. مادرش به او میگوید یا برو داعشیها را بکش و بیرون کن و بیا، یا آنقدر بجنگ تا سرت را برایم بفرستند. بعد از این حرف مادرش، موهای سرش را میتراشد و عازم سامرا میشود. مهربان و آرام است. تا میتواند نه نمیگوید و کار راهانداز است. چند شبی با حیدر میروم در ساختمانی نیمه کاره و پست دیدبانیشان که کمکی کنم. قناصه (تفنگ دوربیندار) را برمیدارم و از دوربینش شهر را نگاه میکنم. در تاریکی خیابانها، رفتوآمد اهالی شهر را تشخیص میدهم، میگویم: بزنم؟ میگوید: نه نه! میگویم : فقط یکیدو نفر را. وقتی میخندم، متوجه میشود شوخی کردهام.

  انتم بخیر

سهشنبه بعد از نماز صبح مینشینم توی حرم، روبهروی ضریح و زل میزنم به تنهایی غریبان بیزائر. در حال خودم هستم که عید فطر را با تکبیر اعلام میکنند. تکبیر میرسد به الله اکبر کبیرا و الحمدلله کثیرا، چنان شوری در جانم میافتد و با غمی گنگ و مبهم ترکیب میشود که ناخودآگاه اشکم روان میشود. ساعت 6، شیخ یعقوب نماز عید را میخواند و بعد از نماز میگوید رسم عید بوسه است. بوسیدن صدها نفر دوست و غریبه که بار اول است که آنها را میبینی شروع میشود. تا به یکدیگر میرسیم میگوییم انتمبخیر و بعد مصافحه، بوسهها روی گونه چپ است، یکبار و بعد شانه چپ را روی هم میزنیم؛ آرام به روش بصرهایها.

 میانماه من تاماه گردون

گوشی تلفن همراهم پر است از یادداشتهای کددار سفر و عکسهای بیشماری که گرفتهام. احساس خستگی شدید میکنم. بعد از 2روز بیخوابی میروم داخل سرداب که بخوابم. تلفن همراه را میگذارم زیر پتو. 3 ساعت بعد با اذان صبح از خواب میپرم و میبینم تلفن همراهم نیست. چندساعتی جستوجو نتیجه نمیدهد. همه تعجب کردهاند. بهخاطر اینکه در همه این روزها تلفن را میزدیم به شارژ و خودمان میرفتیم و یکیدو ساعت بعد  سراغش میآمدیم. مسئولین حرم میگویند لابد داعشیها نشان کردهاند و عمدا زدهاند که اطلاعاتش را بردارند! با حالی گرفته میروم صبحانه بخورم که کنار سیدبطحایی مینشینم. حالات عجیبی دارد، گاهی شوخ است و گاهی ساعتها میرود کنار ضریح و ناله میکند. به او میگویم که تلفن همراهم را دزدیدهاند و کلی حالم گرفته است. میخندد و میگوید عیب ندارد، پیدا میشود. در همین حال  یکنفر میآید و میگوید شما برادر همون سیدرضا هستید؟ میگوید بله. تا میخواهد اشاره کند همان که داعشیها در راه سامرا خودش و خانوادهاش را شهید کردند، میگوید میدانم که را میگویی، بله برادرش هستم. انگار آب سرد ریختهاند روی سرم. خجالت میکشم به او که گمشدهاش جنازه برادر شهید و همسر و فرزندش است چنین حرفی زدهام. صبحانه را رها میکند و توضیح میدهد که برادرش چگونه شهید شده و جنازهاش هنوز پیدا نشده. گویا جنازه در جنگل مانندی است که هنوز در کنترل داعشیهاست. یک ماهی هست تلاش میکند بتواند خبری برای خانوادهاش ببرد.

 باج نمیدهم

مدت ویزای یک ماههام رو به پایان است. باید برگردم وگرنه به دردسر میافتم. دل کندن از سامرا عجیب سخت است اما بدون تلفن همراه و وسیله ارتباطی و حافظه پر شده دوربین و بهخاطر مشکلات دیگری که دارم ماندن بیش از این فایدهای ندارد. با غم و اندوهی فراوان خداحافظی میکنم.

رسیدهام به ورودی بغداد اما اجازه نمیدهند ایرانیها وارد شوند مگر اینکه «باج» بدهند. منظورشان از باج، مجوز ورود به بغداد همراه با شناسنامه است. من را که تنها ایرانی ماشین هستم پیاده میکنند، سیدسعد موسوی خادم حرم امامحسین(ع) و اهل کربلاست. 20روز در سامرا است و 10روز در کربلا. حالا دارد بر میگردد برای استراحت. سیدسعد و دوستش پیاده میشوند دنبال من راه میافتند و به افسر عراقی توضیح میدهند که ایرانی و زائرم و میخواهم از کاظمین بروم کربلا، کاری به بغداد ندارم. بعد از سؤال جواب و زیر رو کردن پاسپورت، بالاخره اجازه ورود میدهند. بقیه مسیر کاظمین و کربلا را همراه آنها میروم. میرویم حرم امام کاظم و امام جواد(ع). بعد از زیارتی کوتاه، سیدسعد میرود و 3 غذای حضرتی از مضیف میگیرد. هنگام صرف غذا میپرسد اهل کجایی، میگویم تهران. اشاره به غذا و بعد حرم امامین کاظمین میکند و میگوید به این حرم قسمت میدهم، اگر رفتی مشهد ما را دعا کن.

به گزارش مشرق، خبر حمله تکفیری ها به سامرا و شهرهای مهم عراق ولوله ای در جانم می اندازد. اینجا به هر دری می زنم که حداقل برای عکاسی و گزارش ماوقع بتوانم قانونی اعزام بشوم به در بسته می خورم.

به سیم آخر می زنم ، بلند می شوم می روم ویزای انفرادی می گیرم برای عراق. چند روز اول سفر را در نجف می مانم. راه کربلا به خاطر درگیری ها چندان امن نیست. چند باری بین نجف و کربلا در رفت و آمدم تا مقدمات سفرم به سامرا مهیا شود. به دلیل تبلیغات شدید ضد ایرانی داعش ، استفاده از نیروهای ایرانی داوطلب در خط درگیری ممنوع است.

این سفرنامه که روایت کوتاهی است از چند روزی که در هفته آخر ماه رمضان موفق شدم وارد سامرا شوم و میان مجاهدان عراقی زندگی کنم . بسیاری از لحظات سفر واجد اطلاعات امنیتی و نظامی است که مجبور به حذف آن هستم.

 

اول روبوسی، بعد تفتیش!

چند ساعتی است وارد کربلا شدهام. شب جمعه است. همان اول وارد حسینیه میشوم میگویم هرکی فردا میآید سامرا بسمالله... . 3-2 نفری تمایل دارند که همراه من بیایند. بعد از نماز صبح راه میافتیم به طرف کاظمین. یک ساعت و نیم بعد به جایی میرسیم که گنبد امامین کاظمین پیداست. به خاطر بمبگذاریهای متعدد، مسیر طولانی را باید پیاده برویم و بعد باز دوباره با ونها برویم به سمت حرم. مردی عراقی سر راهمان میبینیم. وقتی میفهمد که به سامرا میرویم سریع میگوید همهتان مهمان من هستید و پول ون را حساب میکند. هرچه به ظهر نزدیکتر میشویم جاده ناامنتر میشود. باید زودتر به سامرا برسیم.ناچار از دور سلام میدهیم و میرویم دنبال ماشینی که ببردمان سامرا. بالاخره یکهایس پیدا میشود که تقریبا دوبرابر معمول کرایه میگیرد. 2ساعتی معطلیم تا راه بیفتد. از بغداد تا سامرا 125کیلومتر راه است. به فاصله هر 10کیلومتر و گاهی کمتر سیطره (پست نگهبانی) گذاشتهاند که نگهمان میدارد و مدارک را چک میکند. به نزدیکی شهر بلد که مزار امامزاده سیدمحمد یا به قول عراقیها امام سیدمحمد است میرسیم آثار درگیری و انفجار را میبینیم. گویا داعشیها تا اینجا رسیدهاند. از اینجا به بعد دوطرف جاده بیشتر مطعمها (رستوران)، مغازهها و پایگاههای پلیس عراق سوخته و تخریب شدهاند.
به سامرا که می
رسیم در سیطره ورودی شهر، معطلمان میکنند. ورود ایرانیها ممنوع است و باید کسب تکلیف کنند تا ببینند اجازه دارند راهمان بدهند یا نه. به مادر امامزمان (عج) متوسل میشوم و منتظر و عرقریزان در گرمای شدید ظهر میمانیم تا بالاخره اجازه میدهند وارد شهر شویم. سامرا شبیه شبهجزیره است. رود دجله شهر را دور میزند. بهدلیل وجود همین رودخانه طبیعت سبزی دارد  از نیزارها و ... که  البته پوشش خوبی است  برای حملات خمپارهای داعش به حرمین.

ورودی شهر برای اهالی سامرا و نظامیان و زائرانی که میخواهند به سمت حرم بروند مجزا میشود. 2کیلومتری را باید با ماشین نظامی طی کنیم و فقط خودروهای مجوزدار میتوانند نزدیک حرم بیایند. برای حفاظت بیشتر، چند لایه سیطره گذاشتهاند و با دیوارهای بلند بتنی حرم را  جدا کردهاند. یک کیلومتر پیاده میرویم تا برسیم به حرم. میان راه از غربت و خلوتی و سکوت بیشتر احساس غریبی میکنیم. به تفتیش میرسیم. مامورین تفتیش که از اهالی ناصریهاند و نزدیکتر به ایران، از دیدن ما تعجب میکنند و از اینکه در این روزهای خلوتی حرم، ما آمدهایم خوشحالند. اول روبوسی میکنند و بعد تفتیش! اجازه میدهند دوربین و موبایل را داخل حرم ببریم.

 

دوگانگی شخصیتی زائر یا مجاهد!

در ورودی حرم نخستین چیزی که نظرمان را جلب میکند آثار انفجار و سوختگی کفشداری و درخت کنار آن است. من که به شلوغی و جمعیت چند هزار نفری حرم امامحسین(ع) در شب جمعهاش عادت کردهام بیاختیار دلم میگیرد و اشکهایم جاری میشوند. اکثریت اینجا نظامی هستند. غیرنظامیها شامل خدام حرم میشوند و چند زائر ایرانی. برخلاف شنیدهها و تصورم که فکر میکردم سامرا محل ناامنی و درگیری باشد، آرامشی هرچند شکننده حکمفرماست. بعد از 2بار حمله ناکام، مردم تازه بهخودشان آمدهاند و حدود چند صد نفر حایل دور حرم تشکیل دادهاند. برای جلوگیری از ورود افراد نفوذی و البته تبعات دیگر آن، هم نظامیها و هم شبه نظامیها، لباسهایی بدون برچسب نظامی و نام و دسته پوشیدهاند. به جای درجههای نظامی، برچسبهای یا علی(ع) و یا مهدی (ع)  و یازهرا (س) به شکلی طلاییدوزی شده خودنمایی میکند. نزدیک اذان مغرب در شبستان سرداب غیبت، تعداد زیادی سفره انداختهاند، همانجا نماز به سرعت توسط شیخ یعقوب تولیت حرمین خوانده میشود و میرویم برای افطاری. البته خیلیها بهخاطر جهاد و رفت آمدها روزه نیستند. در خیابان اصلی بیرون حرم که تنها خیابان امن سامرا هم هست، تعدادی از موکبها به سبک اربعین از شهرهای دیگر آمدهاند و برای مجاهدان غذا میپزند. غذاها توسط وانتهای تویوتا به خط درگیری ارسال میشود. میانگین سنی مجاهدان چندان جوان نیست. جوانترها تا لباسهای غیرنظامی ما را میبینند میآیند سمت ما و نخستین سؤالشان این است از کدام شهر آمدهاید. دومین سؤال هم اینکه زائرید یا برای جهاد اینجا هستید؟ توضیح میدهیم که هردو. چندان باورشان نمیشود که این همه خطر کنیم برای زیارت. بعدتر یکی از ایرانیها  را پیدا میکنیم که وضعیت را برایمان شرح میدهد، میفهمیم آنقدرها هم که فکر میکنیم وضعیت آرام و امن نیست. مخصوصا جادهها را میگوید فقط صبحها میشود تردد کرد که داعشیها بیشتر خوابند و کاری به کارمان ندارند.

 

عملیات شناسایی با طعم حلوای شعریه

ایرانیهایی که انفرادی به امید زیارتی 3-2 ساعته آمده بودند اما میبینند  برگشت ممکن نیست، بنابراین مجبورند همان جا بمانند. همین باعث میشود تعدادمان به چشم زیاد شود و مجاهدین روحیه بگیرند. در کل ایرانیها در مقایسه با این دوستان عراقی سر نترس و شجاعتری دارند. هرجا بگویند خطر دارد اول میرویم تست میزنیم ببینیم راست میگویند یا نه! دعوتمان میکنند به چای لیمو، همان لیموعمانی سیاه خودمان را میجوشانند تا عصارهاش بشود چایی ترش مزه و خوش طعم که با شکر زیاد شیرینش کردهاند. چند دقیقه بعد به افتخارمان 2 سینی بزرگ حلوای شعریه میآورند... . حلوا شعریه رشتههای نازک است که با شیرعسل میپزند؛ رویش کشمش دارد و زیرش بیسکوئیت، با اینکه خوشمزه است و در سفر اربعین مدلهای مختلفش را خوردهام باز هم شیرینی زیادش دلم را میزند و از خوردنش انصراف میدهم.

 

ایرانی باشی آرام نمیگیری

از خاصیت دیگر ایرانیها این است که نمیتوانند فقط نقش زائر و مهمان را بازی کنند. هرکسی یک کاری برای انجام دادن پیدا میکند. سیدحمید میانسال است و از تهران آمده؛ هرچند لهجه شیرازی غلیظی دارد. شبها میرود بین موکبها و آنها هم حسابی تحویلش میگیرند. یک ماهی هست آمده اینجا. دوره آموزشی میگذارد و یکسری تاکتیکها و طرز استقرار را یادشان میدهد. غذایی که برای افطار حاضر میشود 3 ساعت قبل از افطار میآید. 2 نفری میرویم پیش مسئول پخش غذا که دستکش بهدست ایستاده تا غذا برسد. تا میگوییم برای کمک آمدهایم روبوسی میکند و خوشامد میگوید. امروز غذا اعیانی است؛ برنج است و گوشت به همراه آب خورشتی که چند دانهای بادمجان درآن پیدا میشود و سوپ. یک ساعت و نیم با 12-10نفر نیرو طول میکشد تا حدود 1000پرس غذا بکشیم. لباس دوستم خورشتی شده و لباس اضافه هم ندارد. یکی از مجاهدین میگوید به مقر ما بیایید، لباس میدهم تا به حمام بروید.

هدف: سامرا

ساعت خوابم بهشدت به هم ریخته و کم شده، تقریبا روزی 4ساعت بیشتر نمیخوابم. با اینکه یک کانکس  مخصوص ایرانیها هست ولی ترجیح میدهم بروم داخل سرداب غیبت  بخوابم. سفرهای قبلی آنقدر وقت کم بود و ازدحام زائر زیاد که نمیشد نزدیک به سرداب مقدس 2 رکعت نماز بخوانی. حالا با خیال راحت میشود هرچقدر دلت میخواهد بنشینی در کنار ضریح ساده سرداب و حرف بزنی و نماز بخوانی و درد دل کنی و الغوثالامان یا صاحب الزمان بگویی. شبستان سرداب که به سبک رواقهای حرم امام رضا (ع) درست کردهاند و البته نیمهکاره است روزها محل خواب ماست. شبها را دلم نمیآید بخوابم؛ هم خنک است و هم فرصت خوبی برای گپ و گفت و این طرف و آن طرف رفتن و زیارت در سکوت. بعد از نماز ظهر میخوابم تا 5-4 عصر. بیرون محوطه حرم معمولا شلوغ است و درگیری بالای ساختمان کنار حرم  است که قبلا کانکسهای قسمت طلاکاری و ساخت خشتهای گنبد بود و الان مقر تعدادی ایرانی و عراقی شده است. ابوبکر بغدادی سرکرده فعلی داعش اهل سامراست. همین به حساسیت بیشتر پیرامون سامرا و لزوم اشغال آن با وجود 2بار یورش ناکام توسط داعشیها اضافه میکند. بیخیال سامرا نمیشود. در درگیری نیمه شعبان امسال، داعشیها تا 100متری حرم رسیدند و اگر تکاوران ساعتی دیرتر میرسیدند بازهم باید شاهد تخریب حرم امامین میبودیم، عکسهای بعد این حمله را آنجا دیدم، زمین پر بود از کشتهها و جنازههای داعشیهای بیشمار و روی همدیگر.


هاون مطلا

از همان رود دجلهای که گفتم دور شهر میچرخد، گاهی داعشیها با قایق و کانویی میآیند و چند گلوله خمپاره به سمت حرم پرتاب میکنند. چند روز قبل از رسیدنم به سامرا، یک گلوله به حیاط بیرونی حرم میخورد که یک ایرانی شهید میشود. کفشداری منهدم شده و درخت کنار آن میسوزد. سریع دست بهکار میشوند و یک کفشداری جدید میسازند. گلوله دیگری به گنبد مطلای نیمهساز حرم میخورد و عمل نمیکند. گلوله را پیدا میکنم و چندتا عکس از آن میاندازم. ردطلای گنبد به گلوله سربی خودنمایی میکند. پرتاب خمپاره یا هاون به  این دو مورد خلاصه نمیشود. جیره روزانهمان اقلا روزی 5-4 انفجار است؛ گاهی دور و گاهی نزدیک ولی صدای انفجار هاون دیگر برایمان عادی شده. حتی وقتی گلولهای از بالای کانکس ایرانیها رد میشود و در حیاط مسجد کنار حرم میافتد بازهم برایمان چندان وحشت و هیجانی ندارد.

بعد از نماز در صحن نشستهایم و مشغول صحبتیم که با فاصله نزدیک، صدای 4 انفجار را میشنویم و زیرپایمان میلرزد. مجاهدین یک گروه از داعشیها را که برای خمپاره زدن آمدهاند، دستگیر میکنند؛ یک عربستانی و یک کویتی و 4 عراقی. در گوشی تلفن همراهش کلی عکس و فیلم از حرم و اطراف حرم هست. از یکیدو روز مانده به عید فطر خیلی سختگیری میکنند. اجازه نمیدهند دوربینم را به داخل حرم ببرم. به سختی از تحویل دادنش طفره میروم تا دوربین همیشه همراهم باشد.

 

یک اطلاعاتی گاهی خودش را لو میدهد

سر سفره افطار،  شخصی با لباس پلیس عراق و درجه ستوانی به فارسی میپرسد ایرانی هستی؟ میگویم بله. میگوید طهران؟ سری تکان میدهم. میگوید سالها در ایران بوده و الان پلیس امنیت و نیروی اطلاعاتی است یا به قول خودشان استخبارات. به شخصی داخل شهر سامرا مشکوک میشود، بعد از بازجوییهای فنی آن شخص اعتراف میکند که داعشی است. این فرد به ستوان عراقی خانه امنی را نشان میدهد که 83عدد بمب دستساز در اندازههای مختلف در آن بوده است. با وسایل آشپزخانه مثل کپسول گاز یا لولههای بزرگ آب و گاز و چیزهای دیگر وسایل تخریبی عجیبی ساختهاند. قسمت عجیبتر اینکه سلاحها و صدا خفهکنها دست ساز هستند.


 نظامیها وشبه نظامیها

بیشتر از 10گروه نظامی و شبهنظامی داوطلب در سامرا مشغول فعالیت هستند. نخستین آنها از نظر مدیریت اوضاع امنیتی حرم وابسته به آیتالله سیستانی و محافظان رسمی و مسلح حرمین هستند که میتوانند همیشه مسلح باشند. دومین گروه شاخه نظامی سپاه بدر است که در جنگ با صدام صاحب تجربه شده. اکثریت آنها میانسال هستند و البته بعضا فرزندانشان هم در کنارشان میجنگند. سومین گروه که بیشتر شامل جوانان روستایی و اهالی جنوب عراق میشود، از نظر تعداد افراد بیشتر از دیگرگروهها هستند. جیش المهدی سابق اکنون با نام سرایاالسلام فعالیت دارند که وابسته به سیدمقتدی صدر هستند و معمولا در کار جنگ خیلی دخالت نمیکنند و بیشتر اطراف حرم موضع دارند. گروه بعدی کتائب حزبالله است که تقریبا بیشتر نظامی هستند و کارآزمودهتر از بقیه گروهها؛ از زمان اشغال عراق با آمریکاییها درگیر بودهاند و متخصص بمبهای کنار جادهای و عملیاتهای چریکیاند. گروههای کوچکتر دیگر شامل لواءالحق - عصائب اهل حق، لواءالامام، لواء العباس و... و گروه نظامی رسمی، معروف به عقربها یا نیروهای ویژه پلیس عراق هستند.

 آسیاب به نوبت

محمد در دفتر نخستوزیری عراق کار میکرد. کار در بغداد و کار در نخستوزیری را رها کرده و بهعبارتی فرار کرده بود که با وساطت دوست و همرزم سابق پدرش، ترک خدمت او را نادیده گرفته بهعنوان مرخصی بدون حقوق در سامرا فعال است.
با شلوارک نشسته کنار ما. دست می
اندازیمش که با شلوارک میجنگی یا با قلیان. میگوید الان قهوهخانه تعطیل است بعد از افطار بیایید. دائم وول میزند و از این طرف به آن طرف میرود. بیراه نیست که میگوید انتظار اشد من الموت. منتظر تماس فرماندهشان است تا ماموریتی اعلام شود. وقتی خبر ماموریت میدهند شاد و شنگول میشود و بالا و پایین میپرد. سریعتر از دیگران لباس میپوشد و آماده میشود. 22سال دارد. پدرش از اعضای قدیم سپاه بدر بوده که در آخرین سال حکومت و سقوط صدام در بغداد در عملیاتی گیر میافتد و اعدام میشود. برادرش هم 2 سال پیش در سوریه به شهادت رسید. محمد بسیار شوخ است. در کودکی ایران بوده و با ما هم فارسی و عربی کلکل میکند. یک روز مانده به عید فطر بعد از  نماز صبح در صحن حرم نشسته، توی خودش است برخلاف همیشه. بچهها میخواهند سر به سرش بگذارند ناراحت میشود. میپرسم: محمد چی شده؟ میگوید دوستم دیروزشهید شد. حسرت دارد. من هم نامردی نمیکنم میگویم پدر و برادرت که شهید شدند، عجله نکن نوبت تو هم به وقتش میرسد. چشمانش برقی میزند و میایستد به نماز خواندن پشت سرهم.

 آرمانشهر

حیدر، جوانی از اهالی جنوب عراق است که در مطعم اینجا کار میکند و همیشه لباس ورزشی میپوشد. مشخص است روحیه نظامی ندارد و دائم دور و بر ما میچرخد. هر بار سؤالی میکند تا زبان فارسی را یاد بگیرد. ابتدا سر به سرش میگذاریم و هرچه میپرسد میگوییم لپ لپ ولی ولکن ماجرا نمیشود.

بعد از مدتی دوستانش را به ما معرفی  و دعوتمان میکند برویم در جمعشان در یکی از اتاقهای نیمهساخته در کنار ورودی صحن و زیرزمین. تعداد 8-7 نفر در یک اتاق 12متری کنار هم سکونت دارند. بلافاصله برایمان دوغ میآورند. نخستین وسیله پذیراییشان دوغ  است و بعد خرما. چیز زیادی در بساط ندارند. هرجا میروم همین بساط است. یکی دوتا نوشابه پرتقالی دارند که آن را برای ما میآورند. بیشتر بچههای این اتاق از روستایی در نزدیکی مهران ایران هستند.

سرت را بیاورند

سیدحیدر از اهالی ناصریه است؛ شهری در جنوب عراق نزدیک بصره. اکثر مجاهدینی که تفتیشها و مبادی ورود و خروج یا اصطلاحا سیطره را برعهده دارند اهالی ناصریه هستند. مربی بدنسازی رشتههای ورزشی عمومی است؛ جوانی قد بلند و خوشتیپ با مدل موهای خاص خودش و سرگرم زندگی روزمره و فیسبوک بازی و گشتگذار است تا داعشیها حمله میکنند به سامرا. مادرش به او میگوید یا برو داعشیها را بکش و بیرون کن و بیا، یا آنقدر بجنگ تا سرت را برایم بفرستند. بعد از این حرف مادرش، موهای سرش را میتراشد و عازم سامرا میشود. مهربان و آرام است. تا میتواند نه نمیگوید و کار راهانداز است. چند شبی با حیدر میروم در ساختمانی نیمه کاره و پست دیدبانیشان که کمکی کنم. قناصه (تفنگ دوربیندار) را برمیدارم و از دوربینش شهر را نگاه میکنم. در تاریکی خیابانها، رفتوآمد اهالی شهر را تشخیص میدهم، میگویم: بزنم؟ میگوید: نه نه! میگویم : فقط یکیدو نفر را. وقتی میخندم، متوجه میشود شوخی کردهام.

  انتم بخیر

سهشنبه بعد از نماز صبح مینشینم توی حرم، روبهروی ضریح و زل میزنم به تنهایی غریبان بیزائر. در حال خودم هستم که عید فطر را با تکبیر اعلام میکنند. تکبیر میرسد به الله اکبر کبیرا و الحمدلله کثیرا، چنان شوری در جانم میافتد و با غمی گنگ و مبهم ترکیب میشود که ناخودآگاه اشکم روان میشود. ساعت 6، شیخ یعقوب نماز عید را میخواند و بعد از نماز میگوید رسم عید بوسه است. بوسیدن صدها نفر دوست و غریبه که بار اول است که آنها را میبینی شروع میشود. تا به یکدیگر میرسیم میگوییم انتمبخیر و بعد مصافحه، بوسهها روی گونه چپ است، یکبار و بعد شانه چپ را روی هم میزنیم؛ آرام به روش بصرهایها.

 میانماه من تاماه گردون

گوشی تلفن همراهم پر است از یادداشتهای کددار سفر و عکسهای بیشماری که گرفتهام. احساس خستگی شدید میکنم. بعد از 2روز بیخوابی میروم داخل سرداب که بخوابم. تلفن همراه را میگذارم زیر پتو. 3 ساعت بعد با اذان صبح از خواب میپرم و میبینم تلفن همراهم نیست. چندساعتی جستوجو نتیجه نمیدهد. همه تعجب کردهاند. بهخاطر اینکه در همه این روزها تلفن را میزدیم به شارژ و خودمان میرفتیم و یکیدو ساعت بعد  سراغش میآمدیم. مسئولین حرم میگویند لابد داعشیها نشان کردهاند و عمدا زدهاند که اطلاعاتش را بردارند! با حالی گرفته میروم صبحانه بخورم که کنار سیدبطحایی مینشینم. حالات عجیبی دارد، گاهی شوخ است و گاهی ساعتها میرود کنار ضریح و ناله میکند. به او میگویم که تلفن همراهم را دزدیدهاند و کلی حالم گرفته است. میخندد و میگوید عیب ندارد، پیدا میشود. در همین حال  یکنفر میآید و میگوید شما برادر همون سیدرضا هستید؟ میگوید بله. تا میخواهد اشاره کند همان که داعشیها در راه سامرا خودش و خانوادهاش را شهید کردند، میگوید میدانم که را میگویی، بله برادرش هستم. انگار آب سرد ریختهاند روی سرم. خجالت میکشم به او که گمشدهاش جنازه برادر شهید و همسر و فرزندش است چنین حرفی زدهام. صبحانه را رها میکند و توضیح میدهد که برادرش چگونه شهید شده و جنازهاش هنوز پیدا نشده. گویا جنازه در جنگل مانندی است که هنوز در کنترل داعشیهاست. یک ماهی هست تلاش میکند بتواند خبری برای خانوادهاش ببرد.

 باج نمیدهم

مدت ویزای یک ماههام رو به پایان است. باید برگردم وگرنه به دردسر میافتم. دل کندن از سامرا عجیب سخت است اما بدون تلفن همراه و وسیله ارتباطی و حافظه پر شده دوربین و بهخاطر مشکلات دیگری که دارم ماندن بیش از این فایدهای ندارد. با غم و اندوهی فراوان خداحافظی میکنم.

رسیدهام به ورودی بغداد اما اجازه نمیدهند ایرانیها وارد شوند مگر اینکه «باج» بدهند. منظورشان از باج، مجوز ورود به بغداد همراه با شناسنامه است. من را که تنها ایرانی ماشین هستم پیاده میکنند، سیدسعد موسوی خادم حرم امامحسین(ع) و اهل کربلاست. 20روز در سامرا است و 10روز در کربلا. حالا دارد بر میگردد برای استراحت. سیدسعد و دوستش پیاده میشوند دنبال من راه میافتند و به افسر عراقی توضیح میدهند که ایرانی و زائرم و میخواهم از کاظمین بروم کربلا، کاری به بغداد ندارم. بعد از سؤال جواب و زیر رو کردن پاسپورت، بالاخره اجازه ورود میدهند. بقیه مسیر کاظمین و کربلا را همراه آنها میروم. میرویم حرم امام کاظم و امام جواد(ع). بعد از زیارتی کوتاه، سیدسعد میرود و 3 غذای حضرتی از مضیف میگیرد. هنگام صرف غذا میپرسد اهل کجایی، میگویم تهران. اشاره به غذا و بعد حرم امامین کاظمین میکند و میگوید به این حرم قسمت میدهم، اگر رفتی مشهد ما را دعا کن.


 
پاسخ سیدحسن‌ نصرالله به چند سوال‌ شخصی
ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٤ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، روزنامه لبنانی «الاخبار» در بخشی از گفت‌وگوی خود با «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب ‌الله لبنان سؤالاتی از زندگی شخصی وی و کارهای روزانه او از دیدن فینال جام جهانی پرسیده است تا غذای مورد علاقه.

در ادامه متن کامل سوالات و پاسخ دبیر کل حزب الله لبنان آمده است.

آیا فوتبال دوست دارید؟
بله فوتبال دوست دارم و چه قبل از پوشیدت لباس روحانیت و چه بعد از آن با دوستان بازی می‌کنم.

آیا طرفدار تیم خاصی هستید و آن را تشویق می‌کنید؟

قبلا برای سرگرمی و تغییر فضا، برزیل یا آرژانتین را تشویق می‌کردم به ویژه زمانیکه «مارادونا» بازی می‌کرد. بازی او را بسیار می‌پسندیدم.

در جام جهانی اخیر چطور؟
می‌گویند که من طرفدار برزیل هستم اما در واقع من با هیچ کس نیستم. جو حزب‌الله بیشتر طرفدار برزیل است و این موضوع به قدیم بازمی‌گررد و به خاطر بازی خوب و تاکتیکی این تیم است با این وجود برخی می‌گویند این طرفداری به پرچم برزیل که به دو رنگ زرد و سبز است بازمیگردد دو رنگی که نزد شیعه رنگهایی متمایز هستند (پرچم زرد حزب‌الله).

آیا امسال، جام جهانی را دنبال کردید؟
در حقیقت مسائل امسال، روحیه دنبال کردن این مسائل را نگذاشته بود؛ مسائل سوریه و لبنان و پس از آن، آنچه در غزه و عراق اتفاق افتاد.

-هیچ مسابقه‌ای تماشا نکردید؟
بخشی از مسابقه فینال را. به خاطر پسرم، نه به خاطر خود مسابقه. پسرم طرفدار آلمان بود و برای اینکه فضایی رقابتی و تشویقی ایجاد کنیم من طرف آرژانتین را گرفتم.

انسان طبق عادت با یک مکان خاص، رخت‌خواب، بالشت و ... راحت است که با تغییر آن نمی‌تواند بخوابد با این تغییرات و جابه‌جائی‌های همیشگی چگونه کنار می‌آیید؟

این درست است اما زمانیکه تغییر و جابه‌جائی بخشی از زندگی انسان بشود برایش تبدیل به عادت می‌شود. این امور برای من طبیعی شده است. بویژه پس از سال ۲۰۰۶ به بعد.

غذای مورد علاقه شما چیست؟

در گذشته غذاهایی بود که به آنها بیشتر علاقه داشتم اما امروز هیچ تفاوتی برایم ندارد حتی زمانی‌که ازمن پرسیده می‌شود چه چیزی دوست داری بخوری جواب میدهم فرقی نمی‌کند. اخیرا اینگونه شده‌ام که کمی از هر چه در دسترس باشد میخورم مانند یک نظامی در جبهه که گزینه سفارش غذای مورد علاقه‌اش را ندارد. بله من در گذشته غذاهایی مانند ماهی را دوست داشتم.

آیا زمان طولانی است که رانندگی نکرده‌اید؟
بله از سال ۱۹۸۶ دیگر رانندگی نکردم.

ضاحیه جنوبی بیروت پس از سال ۲۰۰۶ تغییر کرده. آیا تصوری از آن بعد از تغییراتش دارید؟
البته، من از ضاحیه به دور نیستم و جزئیاتش را می‌دانم. «اسرائیل» با کمک برخی رسانه‌های عربی اینگونه تبلیغ می‌کند که من در یک پناهگاه و به دور از مردم هستم، [و تبلیغ می‌کند که] نه آنها را می‌بینم نه با آنها در ارتباطم. من در پناهگاه نیستم و سری بودن امور باعث نمی‌شود مانع از رفت و آمد من نمی‌شود. مشکل در این است که دیگران مرا ببینند. من بر ضاحیه، اماکن جدید و قدیم آن و اتفاقات و به ویژه «بقاع» کاملا آگاهم.

کدام منطقه لبنان را دوست دارید؟

شرایط زندگی انسان باعث می‌شود که عاطفه انسان در مورد قضایای مطرح شده به یک اندازه باشد، من در مرحله شکل‌گیری شخصیتم در بقاع زندگی کردم، سالها گذشت و من قبل از سال ۲۰۰۰ یا حتی پس از آن گفتم که قصد دارم استراحت کنم و به بعلبک رفتم زیرا دوستانم در آنجا بودند. در واقع، احساس شما به طرف کسانی گرایش پیدا می‌کند که آنها را دوست داری و آنها نیز تو را دوست دارند و نمیتوانی بگویی این منطقه را بیشتر از آن منطقه دوست داری یا این گروه را بیشتر از آن دوست داری، احساست طوری می‌شود که همه را دوست داری تو با همه هستی و دوست داری همه با تو باشند زمانی که به قلبم رجوع می‌کنم تا ببینم کدام منطقه، روستا یا محله را بیشتر دوست دارم، جوابی پیدا نمی‌کنم.

آیا فیلم یا سریال تماشا می‌کنید؟

اگر وقت داشته باشم، من سریالهایی مانند «حجاج بن یوسف»، « یوسف [نبی] علیه‌السلام» و «التغریبیه الفلسطینیه» را تماشا کردم.

آیا رمان و یا داستان می‌خوانید؟
من رمانهای بسیاری قبلا خوانده‌ام اما پنج سال است که دیگر در این زمینه مطالعه نداشته‌ام، یک کتاب تحت عنوان «عین الجوزه» چندی پیش به عنوان هدیه به من داده شد که آن را خواندم. در زمان مسئولیت همه اینها متوقف می‌شود و اولویت با مطالعات تحولات کنونی است مثلا الان در موضوعات فرهنگی کتابهایی در مورد «تکفیر» تاریخ و اسباب آن مطالعه می‌کنم. دراین زمینه کتابهای شیعی و سنی ممتازی وجود دارد زیرا این موضوع یک بلای حقیقی است. قبل از سال ۲۰۰۶ مطالعاتم بر موضوعات اسرائیلی مانند خاطرات ژنرال‌ها، سیاستمداران و رهبران احزاب متمرکز بود زیرا این نبرد ماست و باید در این زمینه آگاه باشیم.

آیا روزنامه «الاخبار» را میخوانید؟
البته بله، آیا می‌شود آن را نخواند؟ با روزنامه‌های دیگر نیز در ارتباط بودم و اخیرا برگزیده‌ای که مرکز مشاوره آن را آماده می‌کند و گلچین بیشتر روزنامه‌هاست را می‌خوانم.

آیا شبکه‌های تلویزیونی به جز «المنار» تماشا می‌کنید؟
در مورد کانالهای تلویزیونی من دائما در حال عوض کردن کانالها هستم. من اساسا با نظریه‌ای که می‌گوید یک کانال از محبوبیت مردمی معینی برخوردار است و سپس نظرسنجی برای آن ارائه می‌شود مخالفم و به نظرم این نظرسنجی‌ها دقیق نیستند و کانال تلویزیونی وجود ندارد که از طرفداران ثابت و دائمی داشته باشد. من زمانیکه کنترل تلویزون در دستم است مدام شبکه عوض می‌کنم و به نظرم دیگران هم مانند من هستند، هر وقت ببینم یک شبکه در موضوعی مفید بحث می‌کند روی همان کانال نگه میدارم و کاری به اسم آن ندارم. اما در مورد پخش اخبار، من اخبار تمام شبکه‌ها را دنبال می‌کنم و به یک کانال تکیه نمی‌کنم. از شبکه‌های ماهواره‌ای، شبکه‌های «المیادین»، «الجزیره» و «العربیه» را می‌بینم و البته المیادین را بیشتر دنبال می‌کنم اما من العربیه و الجزیره را نیز می‌بینم تا صرف نظر از موضع آنها بدانم به ویژه در اخبار از چه و چگونه صحبت می‌کنند. در مورد شبکه‌های لبنانی من دائما آنها را عوض می‌کنم تا بدانم چه می‌گویند و علاوه بر این خلاصه‌هایی که روابط عمومی رسانه از مجمودع برنامه‌های رادیو، تلویزیون و شبکه‌های اینترنتی آماده می‌کند می‌خوانم.

آیا نویسنده‌هایی خاصی هستند که فقط نوشته‌های آنها را بخوانید؟
بله، بدون نام بردن از آنها، کسانی هستند که علاقه دارم مقاله‌های آنان را بخوانم.

آنها از نظر سیاسی شما را تایید می‌کنند؟

نه ابدا، کسانی هستند که با ما هستند و کسانی هم هستند که در جبهه مخالف ما قرار دارند. اینکه فقط نوشته‌های طرفداران خودت را بخوانی کفایت نمی‌کند بلکه باید نوشته‌های هر دو جبهه را بخوانی تا دیدگاهها را بشناسی.

آیا زبانهایی به جز عربی و فارسی مسلط هستید؟

پیشتر به زبان انگلیسی مسلط بودم اما به دلیل عدم ممارست در آن ضعیف شده‌ام و فقط کمی با آن صحبت می‌کنم و بیشتر متوجه می‌شوم. اخبار انگلیسی را گوش می‌دهم ومی‌فهمم. زمانیکه سفرای انگلیسی‌زبان و یا رسانه‌های بیگانه در مورد موضوعی خاص بحث می‌کنند می‌فهمم چه می‌گویند اما در مورد زبان فارسی من کاملا خوب به آن مسلطم با وجود اینکه رابطه من با این زبان در درجه اول با سیاست شروع شد اما با گذشت زمان مشخص شد که از بخشی از فرهنگ اسلامی عرب محروم شده‌ایم زیرا به زبان فارسی است.
منبع: فارس

 
کلیپ /در راه یار
ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی

کلیپ /در راه یار

 

دانلود


 
مستند بدون مرز/حاج حسن شاطری
ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی

مستند بدون مرز/حاج حسن شاطری

قسمت اول

 

دانلود

قسمت دوم

 

دانلود


 
اقدام داعشی ابوسیاف+ عکس (۱۸+)
ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، تروریست‌های تکفیری ابوسیاف که همکاری آنان با تروریست‌های داعش در عراق و سوریه تایید شده بار دیگر در فیلیپین فاجعه به بار آوردند.
روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه گروه تکفیری ابوسیاف یک مسلمان را که هنوز هویت وی مشخص نشده سر بریدند.

گروه تروریستی ابوسیاف که در حال حاضر در جنوب فیلیپین فعال است آموزش برخی نیروهای گروه تکفیری داعش را بر عهده دارد.

«ابیگیل والته» معاون سخنگوی ریاست جمهوری فیلیپین به یکی از شبکه‌های رادیویی این کشور، گفت که برخی از اتباع فیلیپین با پیوستن به نیروهای گروه تروریستی داعش، در عراق و سوریه در حال نبرد هستند.

وی گفت که وزارت امور خارجه فیلیپین در حال بررسی گزارشی مبنی بر پیوستن ۲۰۰ فیلیپینی آموزش دیده به گروه داعش در سوریه و عراق است.

دو هفته پیش و در مراسم اقامه نماز عید فطر تروریست‌های ابوسیاف ۲۱ مسلمان را که مشغول به جاآوردن فریضه نماز عید فطر بودند، کشتند.

گروه ابوسیاف در سال‌های ۱۹۹۰ با باج گیری از طریق گروگان گرفتن گردشگران خارجی شهرت یافت.

این گروه وابسته به القاعده هم اکنون با برخی گروه‌های منطقه جنوب شرق آسیا ارتباط دارد و در سال ۲۰۰۴ میلادی مسوولیت بمب گذاری در یک کشتی را که در جریان آن بیش از ۱۰۰ تن کشته شدند، به عهده گرفت.

این گروه فیلیپینی نیز با آدم ربایی در این کشور و ایالت صباح مالزی اقدام به رعب و وحشت و باج گیری می‌کند.منبع: ابنا

 
ارزیابی صفارهرندی از چالش‌ها و آسیب‌های فرهنگی ‌جامعه؛
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی

بر سر جداسازی فرهنگی ادارات برخی مسئولان جیغ بنفش زدند/

 

 

مسئولان توجهی به مقوله فرهنگ مورد تاکید رهبر انقلاب ندارند

 به گزارش مشرق،‌ محمدحسین صفارهرندی در سلسله نشست‌های فرهنگی شهر اصفهان که به همت ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان برگزار شد به بررسی وضعیت فرهنگی کشور پرداخت و ‌‌با اشاره به اینکه مهم‌ترین برجستگی مسئولان نظام، حضور در عرصه فرهنگی است، اظهار کرد: انتظار این بود که انقلاب اسلامی ایران، یک حرکت فرهنگی باشد، ولی هم‌اکنون در وضعیتی هستیم که فرهنگ به مشکل‌ترین کارها تبدیل شده و همه ما نگران وضعیت فرهنگی کشور شده‌ایم.

*نیروهای انقلابی مسلمان تمایلی به حضور در عرصه تولیدات فرهنگی نداشتند

وی ادامه داد: از آنجایی که صنعت و تولید فرهنگی برجسته‌ترین جلوه‌گاه فرهنگی در نگاه عامه است، در گذشته شاهد کم‌ترین تاثیر ابزارهای فرهنگی بوده‌ایم و تنها کتاب در حوزه تولیدات فرهنگی وجود داشت، اما با دستاوردهای نوین اطلاعاتی، ابزارها و شاخصه‌های جدید فرهنگی ظهور همچون سینما، تئاتر و موسیقی نیز ظهور و بروز یافته است.

کارشناس فرهنگی سیاسی ادامه داد: نیروهای مؤمن و متدین و انقلابی از ورود به عرصه تولیدات و صنعت فرهنگی به دلیل اینکه این محیط‌ها آلودگی‌هایی داشتند و سرنخ این فعالیت‌ها نیز به دست نیروهای غیر انقلابی بود اجتناب داشتند و فاصله این افراد با ابزارهای نوین ارتباطی در حوزه فرهنگ از همان ابتدا به وجود آمد.

وی ادامه داد: حوزه مدیریت فرهنگی در ابتدا به دست کسانی سپرده شد که شکل گرفته در گذشته‌های دورتر بودند و نیروهای انقلابی و مسلمان به جای میزبانی، میهمان این جریان بودند.

*دستاوردهای فرهنگی ما متناسب با توفیقات عرصه سیاسی و بین‌الملل و نظامی نبود

صفارهرندی اذعان کرد: کارهای خوبی در ابتدای ظهور انقلاب اسلامی آغاز شد، اما ای کاش همین کارها استمرار و ادامه می‌یافت، به عنوان نمونه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی شکل گرفت و تلاش شد تا گام‌هایی برای تولیدات فرهنگی برداشته شود و البته توفیقاتی هم داشتیم، اما دستاوردهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران متناسب با توفیقات بزرگی که در عرصه سیاسی و بین‌الملل و نظامی داشتیم نبود.

وی گفت: بخش اصلی فرهنگ که متأثر از اقدامات و تولیدات و صنایع فرهنگی بود و منجر به فرهنگ عمومی و تغییر سبک زندگی مردم می‌شد دست‌خوش رفت و آمدهای مکرر انواع سلیقه‌ها و دیدگاه‌ها شد و این معجون فرهنگی که برخی وقت‌ها آثارش را بر در و دیوار شهرها می‌بینیم متأثر از بلاتکلیفی در حوزه فرهنگ بوده است.

*مسئولان توجهی به مقوله فرهنگ مورد تاکید رهبر انقلاب ندارند

این روزنامه‌نگار سابق ادامه داد: اطلاعات و تحلیل‌های رهبر معظم انقلاب همیشه نشان می‌داد که ایشان عمق فرهنگ را به خوبی دریافتند و خطرات را به خوبی می‌شناسند و را‌ه‌حل‌ها را به عنوان یک استراتژیست در جریان آن هستند و البته همیشه بر این نکته تاکید داشتند که فرهنگ، فرهنگی دینی، اسلامی، ایرانی و ملی باشد و تعاریف فرهنگ به آن صورتی که در غرب بر آن پافشاری دارند مورد تاکید ایشان نیست، ولی همچنان مشخص است که توجه مسئولان به مقوله فرهنگ تناسبی با عظمت موضوع و گستره فهم بالای ایشان از مسئله فرهنگ ندارد.

وی خاطرنشان کرد: حکم واحدی در ابتدا، بالای سر مسئله فرهنگ نبوده، اما از 11-10 سال پیش مقوله‌ای به اسم مهندسی فرهنگی با تدبیر رهبر انقلاب‌ شکل گرفته است.

صفارهرندی افزود: توجه به مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت نهم شکل گرفت و به عنوان سندی راهبردی تحویل جامعه شد و در اختیار فعالان و صاحب‌نظران فرهنگی قرار گرفت که بدون وجود آن نسخه، کارها در حوزه فرهنگ به صورت جزیره‌ای و پراکنده و بی‌هدف اتفاق می‌افتاد.

*هالیوود افکار عمومی را برای اقدامات پنتاگون آماده می‌کند

وی گفت: مقاصد کوچک در مقابل انقلابی به عظمت انقلاب اسلامی ایران نمی‌توانست بی‌هدف باشد و ضرورت داشت در حوزه فرهنگی با برنامه حرکت کنیم، کشورهای غربی از سینما به گونه‌ای استفاده می‌کنند که تلاش می‌کنند دیدگاه افکار عمومی را نسبت به آینده و تصمیمات خودشان ترسیم کنند، طوری که قبل از حضور نظامی، پیش قراولان فرهنگی‌شان در کشورها حضور می‌یابند و هر وقت پنتاگون تصمیم به حمله به کشوری را داشت، قبل از آن هالیوود مقدمات افکار عمومی را فراهم می‌ساخت و رسانه‌ها در این زمینه نقش ویژه داشته و دارند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این مسئله در کشور خودمان نیز صادق است و کارکرد فیلم‌های تلویزیونی در کشور خودمان رفتار روزانه مردم را ترسیم می‌کند و هر چه جلوتر می‌رویم حضور فیلم، سینما و تلویزیون در خانه‌های مردم جز بدیهیات است و سایر وسایل ارتباط جمعی شامل اینترنت روز به روز بر جامعه بیشتر سایه افکنده، به گونه‌ای که امروز هر شخصی با دارا بودن یک تلفن همراه، به یک روزنامه نگار، خبرنگار و مدیر رسانه تبدیل شده است.

*تهاجم فرهنگی دشمن، جنگ جبهه‌ای با برخورداری از اتاق فکر است

وی با اشاره به اینکه تهاجم فرهنگی به صورت عملیات جبهه‌وار ‌علیه نظام اسلامی فعالیت می‌کند ادامه داد: برخی‌ها فکر می‌کنند این تهاجم به صورتی نیست که عده‌ای تک تیرانداز به فرهنگ و هویت ما شلیک می‌کنند، بلکه دشمن به صورت جبهه و عملیات با بهره‌مندی از اتاق‌های فکر‌ در این عرصه حضور دارد و با اندیشه‌های پلید و نامتعارف با باورهای ما طراحی می‌کنند، خوراک می‌پزند و در بسته‌های وسوسه کننده به جوامع ما تحویل می‌دهند.

صفارهرندی تصریح کرد: هنوز بسیاری از مسئولان فرهنگی ما متوجه این قضیه نشده‌اند که اگر بخواهیم با این هجمه وحشی صفت مقابله کنیم باید از رفتارهای سلیقه‌ای و جزیره‌ای پرهیز کنیم.

وی ادامه داد: وقتی هر یک از دولت‌ها عملکرد ‌فعالیت‌های فرهنگی مسئولان قبلی را نقض می‌کنند و تصمیمات متفاوتی با گذشته می‌گیرند ‌چگونه می‌شود ‌از استقرار، ثبات و پایداری در حوزه فرهنگ دم زد.

*عده‌ای از مسئولان فرهنگی حرکت‌های نیمه تمام دشمن را تمام می‌کردند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: علاوه بر این، برآوردها و تحلیل برخی شخصیت‌های فرهنگی کشور از فرهنگ بسیار متفاوت بوده و فاصله برخی برآوردها از زمین تا آسمان است و کسانی قدرت و حکومت در دستشان بود که نگاه ویژه‌ای به مقوله فرهنگ داشتند، به گونه‌ای که حتی عده‌ای از این افراد نه تنها در مقابل جبهه دشمن صفحه‌آرایی نکردند، بلکه برخی از کارهای آنان در امتداد دشمن بوده و حتی کارهای فرهنگی نیمه تمام دشمن را تمام کردند.

وی بیان کرد: نباید حوزه فرهنگ را به امان خدا بسپاریم و فرهنگ را در معرض این آمد و شده‌ای متعدد و متنوع قرار دهیم، در زمان‌هایی ما از افرادی استفاده کردیم که عده‌ای از مسئولان عالی حوزه فرهنگ ما هم اکنون در کنار کاخ ملکه انگلستان جا خوش کرده‌اند و یک معاون‌ همان آدم نیز در خارج از کشور الان برای ‌بی. بی. سی پادویی می‌کند.

صفارهرندی ادامه داد: ما باید حوزه فرهنگ را از در معرض قرار گرفتن انتخاب این افراد خارج کنیم و تدبیری باید بالای سر حوزه فرهنگ باشد تا با فرماندهی حوزه فرهنگ، برای سالم‌سازی محیط‌های فرهنگی تلاش کنیم.

*بر سر جداسازی فرهنگی ادارات برخی مسئولان جیغ بنفش زدند

وی با اشاره به تغییرات اخیر صورت گرفته در شهرداری تهران ادامه داد: در جاهایی محیط کارمان را باید به گونه‌ای ترسیم کنیم که خانم‌ها احساس امنیت بیشتری کنند و در زمانی که عده‌ای حرکتی فرهنگی انجام می‌دهند، یک مرتبه جیغ‌های بنفشی در فضای رسانه‌ای پخش می‌شود، طوری که برخی‌ها می‌گویند باید از شدت بی‌ربط بودن خود را به دیوار کوبید و اعتنایی به این حرف‌ها نگذاشت و متأسفانه برخی از این افراد هم از مسئولان حکومتی هستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تفسیر موضوع جداسازی خانم‌ها و آقایان در محیط‌های اداری اذعان کرد: آیا همین آقایان درست می‌دانند که ناموسشان 8 تا 10 ساعت از عمر روزانه خود را در کنار یک مرد نامحرم در یک اتاق بگذارند.

وی ادامه داد: در آن محیط الفت و انس ذهنی و عاطفی پیدا ایجاد می‌شود و دائم گفت‌وگو می‌کنند و من معتقدم همه این‌ها مورد سئوال است و این چه سنخیتی دارد که یک زن و مرد نامحرم در یک اتاقی محرم کلام هم شوند و همین آدم‌ها، زمان اختلاط با همسرشان نصف و کمتر از همین زمان است.

وی با اشاره به برخی موازی‌کاری‌ها و عدم فعالیت جبهه‌ای در حوزه فرهنگ ادامه داد: وقتی فرهنگ را به دست تک تیراندازی‌هایی می‌سپاریم که هر کدام یک هدف متفاوت را از دیگری نشانه می‌گیرند ‌همین رفتارهای غیر جبهه‌ای وضعیت فرهنگی را به اینجا کشانده است.

*وضعیت آینده جمعیت کشور نگران‌کننده است

صفارهرندی ادامه داد: برخی‌ها در جامعه به جای آنکه اصالت را به خانواده بدهند، به فرد می‌دهند و داشتن فرزند را نشان عقب‌ماندگی می‌دانند و با همین تفکرات، امروز نسل آینده در معرض تهدیدات متعددی قرار گرفته، به گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود در 200 سال آینده دیگر از نسل ایرانی در روی زمین خبری نباشد.‌

وی تصریح کرد: با همین آهنگ رشد جمعیتی که پیش رو داریم از سال 1420 روند کاهش جمعیت در کشور شروع می‌شود و تا سال 1450 جمعیت ما با همین آهنگ رشد به نصف جمعیت تقلیل می‌یابد و با این اوصاف جمعیت چنان پیر و فرسوده می‌شود که نشاط و اشتهای عمل و خدمت ندارند‌.

*برخی انتشارات داخلی مانند تیری است که از جانب دشمن می‌آید

‌وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در حوزه انتشارات و کتاب، آن کتابی که مردم را به پاک‌دستی و پاک زیستن و سلامت روح و روان هدایت می‌کند باید منتشر شود و آن کتابی که انتشارش به مصلحت نیست، مانند تیری است که از سمت دشمن می‌آید و فقط جغرافیای پرتاب آن ‌منطقه خودی است.

وی با انتقاد از سخن برخی افراد که می‌گویند فرهنگ را باید به حال خود رها کرد اظهار کرد: فرهنگ به فرموده مقام معظم رهبری همچون هواست، چطور است که برای هوا مدام ذرات معلق و یا گازهای سمی را رصد می‌کنند و زمانی اعلام خطر می‌کنند و یا به مردم می‌گویند که حتماً در خوراک از کالاهای استاندارد استفاده کنید، ولی فرهنگ را به این دید نگاه نمی‌کنند، در صورتی که باید فرهنگ نیز دارای مدیریت مرکزی به هرماه نظارت باشد تا بتواند بر روی مسائل فرهنگی تمرکز و کنترل لازم را داشته باشد.

صفارهرندی ادامه داد: چرا کسی فکر نمی‌کند که یک فاجعه زیستی در حوزه فرهنگ در حال رخداد است و ضروری است که به مسئله فرهنگ به صورت ویژه توجه شود، فرهنگ را نمی‌شود به امان خدا رها کرد.

منبع: فارس

 
"مرکاوا" در دام مقاومت +تصاویر
ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، نیروهای مقاومت اسلامی در طی یک ماه از نبرد با نیروهای صهیونیست توانستند بخش دیگری از توانایی‌های خود را به رخ دشمن بکشند که این توانایی‌ها برای صهیونیست‌ها غافلگیر کننده بود.

از موشک‌های مقاومت که فراتر از تل‌آویو را هدف قرار دادند تا تونل‌های مخفی که به کابوس نظامیان صهیونیست تبدیل شد.

در این میان نیروهای مقاومت طی چندین عملیات توانستند خودروهای زرهی و تانک‌های مرکاوا که روزگاری نه چندان دور مایه فخر فروشی اسرائیلی‌ها در زمینه صنایع تسلیحاتی بودند را نابود کنند و نشان دهند که افسانه ارتش شکست ناپذیر  پس از سال 2006 دیگر عاری از واقعیت است.

در زیر می‌توانید تصاویری از لاشه‌های یک تانک اسرائیلی را که توسط نیروهای مقاومت منهدم شده را ببینید.

منبع: فارس

 
درخواست سران ایزدی از کردها: دختران ما را بکشید
ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق، روزنامه اینترنتی "سبق"اعلام کرد:  برخی از بزرگان طائفه ایزدی از نیروهای پیشمرگ کرد خواستند 2 مدرسه در شهرهای تلعفر و موصل را که محل اسارت دختران و زن های ایزدی است، بمباران کنند.

گروه تروریستی داعش می گوید که صدها زن و کودک ایزدی را از سنجار به تلعفر و موصل منتقل کرده است. داعش زن های به اسارت گرفته شده ایزدی را کنیز و غنیمت جنگی به حساب می آورد.

چند هفته پیش در پی خروج ناگهانی نیروهای پیشمرگ کرد از سنجار، این شهر به اشغال داعش درآمد و بسیاری از مردم در حملات داعش کشته و آواره شدند.

سران ایزدی می گویند ترجیح می دهند دخترانشان بمیرند تا اینکه در معرض تجاوز تروریست های داعش قرار بگیرند.

در همین حال رادیو بی بی سی با اشاره به گزارشی از روزنامه تایمز افزود: صدها زن طائفه ایزدی که به دست تروریست های داعش در شمال عراق ربوده شده اند، با سرنوشت مبهمی روبرو هستند

تایمز به نقل از سرویس اطلاعات اقلیم کردستان عراق از ربوده شدن هزاران زن عراقی خبر می دهد که به عنوان کنیز به قاچاقچیان انسان فروخته شده یا در اختیار تروریست های داعش قرار گرفته اند.

بنا به گفته یکی از افسران امنیتی اطلاعات کردستان عراق،آنها اطلاعاتی در اختیار دارند که تروریستها این زنان را بین 500 تا 3000 دلار به قاچاقچیان انسان می فروشند.

رونامه تایمز بر این باور است که گروهک تروریستی داعش دستکم هزار و  200  زن عراقی را از شهر سنجار و هزاران زن دیگر را از شهرها و روستاهای عراق ربوده است.

تروریستها از دو مدرسه در شهرهای تلعفر و موصل بعنوان محل اسکان موقت این زنان استفاده می کنند.

منبع: العالم

 
گزارشی از تحولات امروز سوریه؛
ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی

اسارت زنان عشایر و کشتار کودکانشان/

 

 

مهلت 48 ساعته برای تحویل سلاح/

 

 

داعش به مرز ترکیه رسید +تصاویر

گروه بین‌الملل مشرق - سوریه همچنان در آتش جنگ داخلی تروریست‌ها می‌سوزد. آخرین تحولات سوریه به شرح زیر است: 

تحولات میدانی جبهه حاشیه دمشق (غوطه شرقی و غربی)

منابع میدانی از منطقه حاشیه شهر دمشق گزارش کرده اند که منطقه غوطه شرقیه و غربیه شهر دمشق در دوروز اخیر شاهد شدید ترین درگیریها وبمباران‌های هوایی و گلوله باران‌های توپخانه ای از سوی ارتش سوریه علیه مراکز استقرار و راههای تدارکاتی تروریستهای تکفیری بوده است.

در غوطه غربی ، هواپیماهای ارتش سوریه اقدام به بمباران منظم و سنگین روستاهای زکیه و خان الشیخ و راههای مواصلاتی و مزارع اطرافشان واقع در غوطه غربیه شهر دمشق نموده اند. کانون درگیریها میان ارتش سوریه و گروههای تروریستی در نزدیکی پادگان هنگ 137 ارتش سوریه در غوطه غربیه قرار دارد.

تحولات میدانی سوریه
زاکیه وخان الشیخ در نقشه با دایره های برنگ زرد مشخص شده اند

ارتش سوریه همزمان با پشتیبانی هوایی از نیروهای زمینی در منطقه زاکیه و خان الشیخ ، اقدام به بمباران مزارع کشاورزی در روستای حسینیه نیز کرده است.
 
تحولات میدانی جبهه غوطه شرقیه شهر دمشق

در 134 امین روز از آغاز عملیات وسیع نیروهای ارتش سوریه و 3 روز پس از تلاش ناکام تروریستها برای محاصره فرودگاه دمشق ارتش سوریه برای اینکه آنها را از این توهم بزرگ بیرون بیاورد، حلقه محاصره شهر ملیحه را تنگ‌تر و مستحکم تر کرده است. هواپیماهای ارتش از ساعات ابتدایی صبح امروز 11 بار ملیحه و مزارع اطرافش را بمباران هوایی کرده اند. به موازات این بمبارانها صدها گلوله خمپاره و توپ به همراه 14 موشک زمین به زمین از نوع کاتیوشا به مراکز مختلف استقرار و اماکن تردد و جاده های مواصلاتی تروریستها در ملیحه اصابت کرده است.

تحولات میدانی سوریه


ارتش سوریه پیشروی هایی در اطراف منطقه زبدین (در سمت راست نقشه) داشته و موفق به تصرف برخی ساختمانها و استقرار نیرو در آنها شده است.در  درگیریهای امروز ملیحه تلفات سنگینی به تروریستهای تکفیری مستقر در این شهر وارد گردید. منابع رسانه ای تعداد کشته های گروه ارتش اسلام به فرماندهی زهران علوش را بیش از یکصد کشته و دهها مجروح اعلام کرده اند.

تحولات میدانی جبهه دیرالزور/سیطره داعش بر حاشیه شرقی !

در ادامه درگیری ها میان تروریستهای گروه داعش با عشایر شعیطات در منطقه الشویط و روستاهای اطرافش عناصر گروه تروریستی داعش منطقه را به تصرف کامل خود درآورده اند و عشایر شعیطات نیز به سمت بیابانهای اطراف گریخته اند. داعش برای پیگرد و دستگیری مردان عشایر اقدام به برپایی دهها نقطه ایست و بازرسی در منطقه کرده تا مرتدها (مخالفان داعش) را دستگیر و به سزای عملشان (مخالفت با داعش) برسانند.

عناصر داعش به مردم منطقه 48 ساعت مهلت دادند تا سلاحهای خود را تا قبل از آغاز طرح تفتیش کامل منطقه به مراکز این گروه تسلیم کنند. این گروه تروریستی ساکنین منطقه را تهدید کرده اند که در صورت کشف سلاح از منازلشان در طرح تفتیش منازل ساکنان آنرا بلافاصله اعدام خواهند کرد.

از دیگر قوانین داعش برای مردم منطقه ، قانون ممنوعیت کشیدن سیگار است که مطابق بخشنامه صادره از سوی این گروه تروریستی، جریمه کسانی که سیگاری بودنشان ثابت شود 8000 لیر سوریه (هرلیره سوریه = 200 تومان!) و 4 روز کار اجباری بعنوان رفتگر خواهد بود!

تروریستهای داعش پس از ورود به روستا اقدام به غارت علنی منازل روستاییان "شویط" کرده اند . منابع میدانی گزارش داده اند که عناصر گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) ضمن حمله به منازل مردم این روستا اقدام به سرقت لوازم زندگی واموال مردم کرده اند به نحوی که دهها خودروی داعش اقدام به انتقال کولر و تلویزیون و کمد و سایر اموال سرقتی مردم به مقرهای داعش کرده اند و در پاسخ اعتراضات مردمی عنوان کرده اند که این اموال غنایم جنگی از جنگ با مرتدین هستند!

یکی از فرماندهان داعش اعلام کرده که قصد تخریب کامل منطقه ابوحمام ، کشتن تمامی کودکان و اسارت زنان عشایر را دارند و در این موضوع هیچگونه رحم و شفقتی روا نخواهند داشت. همچنین عناصر گروه داعش وارد روستای بحره شده اند و اقدام به قتل عام مردم باقیمانده در این روستا کرده اند.
 

تحولات میدانی سوریه

 
لازم بذکر است که با تصرف منطقه الشویط ، گروه داعش بر حاشیه شرقی دیرالزور تسلط کامل پیدا کرده است.

تحولات میدانی جبهه حلب

پس از هفت ماه درگیری داخلی مستمر میان گروههای تروریستی، گروه تروریستی داعش باتصرف شش روستای استراتژیک، بر بیشتر مناطق حاشیه شمالی شهر حلب مسلط شده است.

پس از درگیریهای شدید عصر دیروز (چهارشنبه) نیروهای داعش با باقیمانده گروههای تروریستی رقیب شامل جبهه النصره (شاخه رسمی القاعده در سوریه) و جبهه اسلامی و ... ، موفق به تسلط بر روستاهای مسعودیه، عزیزیه، دویبق، الفوز، ترکمان بارح و اخترین واقع در حاشیه شمالی شهر حلب شدند.

وقوع درگیریهای شدید میان تروریستهای جبهه النصره و هم پیمانانش با گروه تروریستی داعش منجر به عقب نشینی عمده نیروهای این گروهها در اواخر ماه گذشته شده بود اما داعش به این موضوع هم اکتفا نکرد و اقدام به پاکسازی منطقه از حضور باقیمانده نیروهای مخالف خود کرد.

در اثر این درگیریها بیش از 40 نفر از دوطرف کشته و صدها نفر نیز مجروح و تعدادی از عناصر گروههای مخالف داعش نیز اسیر شدند. درمیان کشته ها ،"ابو عبد السمیع قاشی" قاضی شرعی و ابومهدی عاصی عضو شورای فرماندهی گروه تروریستی تیپ عقابهای شام (الویه صقورالشام)وابسته به گروه تروریستی جبهه اسلامی و شیخ ابوبراء المغربی یکی از فرماندهان گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) شناسایی شده است.

پیشرویهای داعش در این مناطق موجب تشدید اختلافات میان گروههای مخالف آن شده است و گروه تروریستی جبهه اسلامی باصدور بیانیه ای ، جبهه النصره را به خیانت و ممانعت از رسیدن سلاح و مهمات برای عناصر این گروه و همچنین رهاکردن پایگاههای این گروه در منطقه ترکمان بارح به منظور تسهیل ورود داعش به مناطق تحت کنترل جبهه اسلامی کرده است.

در پی این درگیریها تعداد زیادی از اهالی  روستاهای فوق الذکر مجبور به ترک منازلشان و حرکت به سمت شهر اعزاز و اردوگاه آوارگان جنگی باب السلامه (گذرگاه مرزی سوریه با ترکیه) شدند.   

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

گزارش تصویری رسانه های گروه تروریستی داعش از عملیات تصرف حاشیه شمالی شهر حلب وغنایمی که از گروههای تروریستی رقیب به دست آورده است          

 

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

منطقه اخترین که امروز به تصرف داعش در آمده است منطقه ای مهم و استراتژیک برای این گروه بشمار می‌رود به این دلیل که به داعش امکان دسترسی به روستای مارع (یا تل حریری) مهمترین منطقه تحت تسلط گروه تروریستی جبهه اسلامی (از بزرگترین دشمنان داعش) وشهر مرزی اعزاز در شمالی ترین نقطه حلب نزدیک مرز با کشور ترکیه (حامی اصلی گروه تروریستی داعش) را می‌دهد. این دو منطقه هدفهای بعدی گروه تروریستی داعش برای حمله و تصرف خواهند بود.

تصرفات دیروز داعش به تایید منابع رسانه ای وابسته به معارضان حکومت سوریه مانند "مرکزدیده بان حقوق بشر سوریه" (مستقر درشهر لندن) نیز رسیده است.در روزهای آینده باید منتظر مشتعل شدن بیشتر آتش درگیری و کشت و کشتار میان داعش و سایر گروههای تروریستی رقیب اش در این منطقه باشیم، امری که به ارتش سوریه این فرصت را میدهد تا بدون شلیک یک فشنگ از شر بسیاری از این گروهها (مانند جبهه النصره و جبهه اسلامی و ...) راحت شده و در فرصت مناسب به سراغ گروه تروریستی داعش برود!


 
تحولات میدانی سوریه


از دیگر تحولات میدانی در شهر حلب تداوم درگیریهای خونین میان ارتش سوریه و تروریستهای تکفیری در دو منطقه مسجد حضرت رسول اعظم محله جمعیت الزهراء و ساختمان اداره اطلاعات نیروی هوایی ارتش واقع در غرب شهر حلب است.

ارتش و دفاع وطنی سوریه در این جبهه عمدتا با تروریستهای تکفیری تیپ مهاجرین و انصار" که اکثریت اعضای آنرا چچنی ها و سعودیها تشکیل میدهند درگیر هستند.(درنقشه زیر موقعیت جمعیت الزهراء،ساختمان مدیریت اطلاعات نیروی هوایی ارتش و مسجد رسول اعظم مشخص شده است)

تحولات میدانی سوریه

 
هلاکت امیر جبهه النصره چند روز پس از انتصاب!

منابع رسمی رسانه ای در سوریه اعلام کردند درعملیات ویژه ارتش سوریه در منطقه زبدانی واقع در کوههای القلمون (مرز سوریه با لبنان) امیر گروه تروریستی جبهه النصره در این منطقه به همراه تعدادی از همراهانش که از تروریستهای غیرسوری بودند به هلاکت رسیده است.

این منابع افزودند درعملیات ویژه ارتش سوریه در کوههای اطراف منطقه مرزی زبدانی ابوفراس سوری با نام حقیقی رضوان النموس به همراه دوتن از تروریستهای خطرناک بین المللی بنامهای احمد العوضی تبعه عربستان سعودی و علی الجزولی تبعه کشور افریقایی لیبی به هلاکت رسیدند و تعدادی دیگر از همراهانشان بشدت مجروح شدند و کاروان خودروهای حامل آنان نیز بطور کامل منهدم شد.

تحولات میدانی سوریه

رضوان النموس (ابوفراس سوری) از عناصر سابق ارتش سوریه بود که در سالهای ابتدایی دهه 80 درصفوف تروریست‌های تکفیری در افغانستان و پس از آن در عراق (دوره پس از صدام) درصفوف گروههای تروریستی تکفیری به فعالیتهای نظامی پرداخت.

ابوفراس سوری (رضوان النموس) از نزدیکان شخص اسامه بن لادن رهبر گروه تروریستی القاعده و ابومصعب زرقاوری فرمانده گروه تروریستی دولت اسلامی عراق (با اسم سابق جماعه التوحید والجهاد) بود.وی در سال 2013 وارد سوریه شد و درپی اختلاف میان گروههای تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره جانب النصره را گرفت و با ابومحمد الحولانی رهبر این گروه تروریستی اعلام بیعت کرده و بلافاصله بعنوان امیر جبهه النصره در منطقه زبدانی منصوب شد که تنها پس از چند روز از این انتصاب درعملیات ارتش سوریه به پرونده عمر سراسر خیانت و جنایت وی خاتمه داده شد .


 
گرگ خاکستری، بنیانگذار اصلی داعش
ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق، مایکل ویکرز (Michael Vickers)، سرکرده و بنیانگذار اصلی تشکیلات تروریستی داعش و همه گروه های تروریستی خاورمیانه و طرف سوم حوادث اخیر جهان عرب است.

بر اساس گزارش‌های موجود، ویکرز از "ستاره"های اطلاعات و امنیت دولت آمریکا است و به او لقب "مرد گروهک‌ها" را اعطا کرده‌اند. او شاگرد "زبیگنیو برژینسکی" و یکی از "گرگ‌های خاکستری" اوست که یکی از نویسندگان عرب در کتاب خود با عنوان «برژینسکی، سرِ افعی»، از او بسیار یاد کرده است.

به نوشته "اسلام تایمز"، ویکرز یکی از مهندسان و طراحان اصلی ناظر بر برنامه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا برای ایجاد، آموزش و تسلیح جریان های افراط گرا بوده است؛ برنامه‌ای که سرعت اجرای آن از زمان حضور شوروی در افغانستان، چند برابر شد.

او به خاطر موفقیت در اجرای مهم‌ترین پروژه استراتژیک و بزرگ‌ترین عملیات محرمانه "سی آی ای"، یعنی استفاده از جنگجویان افغان برای مقابله با نیروهای شوروی سابق، جایزه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا را دریافت کرد.

ویکرز از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۶، به مدت ۱۳ سال، عضو نیروهای عملیات ویژه بوده و در این مدت در عرصه های مختلفی از جمله خاومیانه و آسیا حضور پیدا کرد و سپس به مدت بیست سال از فعالیت در نهادهای دولتی دور بود.

در اواخر سال ۲۰۰۶ زمانی که جورج بوش، به منظور طراحی نقشه خروج ارتش آمریکا از عراق، برژینسکی را در کمپ دیوید فراخواند، برژینسکی هم ویکرز را دعوت کرد و او هم نقشه عقب نشینی ارتش و ابقای گروهی تحت فرماندهی خود و "ایجاد هسته های پنهان متشکل از عناصر افراطی عرب و غیرعرب" را طرح ریزی کرد، سپس در سال ۲۰۰۷ ویکرز بار دیگر سوگند وفاداری یاد کرد و به عنوان رئیس عملیات ویژه و تروریسم در طبقه سوم وزارت دفاع آمریکا به فعالیت پرداخت و کار برنامه ریزی برای ایجاد "ارتش‌های مخفی" متشکل از عناصر خارجی و عرب را که تحت فرماندهی خود او باشند، آغاز کرد.

در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۰ و قبل از حوادث موسوم به "بهار عربی"، باراک اوباما، ویکرز را به معاونت وزارت جنگ آمریکا در امور عملیات ویژه و اطلاعات منصوب کرد و پس از موفقیت در این طرح، در سال ۲۰۱۱ به عنوان مشاور اطلاعاتی ارشد وزارت جنگ آمریکا منصوب گردید.
منبع: العالم

 
دو کودک عربستانی عضو داعش+عکس
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق، ابنا، عبدالله و احمد الشایق نام دو کودک ۱۰ و ۱۱ ساله است که پدرشان آن‌ها را از عربستان سعودی به سوریه برد تا در کنار داعش بجنگند.

«ناصر الشایق» پدر این کودکان که سال‌ها قبل از همسرش طلاق گرفت؛ به دروغ گفته بود قصد دارد برای گذراندن تعطیلات عید فطر به همراه دو پسرش، به دبی سفر کند اما او به ترکیه و از آنجا به سوریه رفت تا در کنار اعضای داعش بجنگند.

هم اکنون این دو کودک، کم سن‌ترین جنگجویان داعش نام گرفته‌اند. مادر این دو کودک از مقامات مسؤول خواسته است فرزندانش را از سوریه برگردانند.

این موضوع باعث شد بسیاری از روزنامه‌ها و رسانه‌های عربستان سعودی به موضوع انتقال این دو کودک سعودی به داعش بپردازند و درباره تکرار این اتفاق در آینده هشدار دهند.
منبع: ابنا

 
با حکم رهبر معظم انقلاب؛
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای اصل صد و پنجاه و هفت قانون اساسی، با صدور حکمی آیت الله حاج شیخ صادق آملی لاریجانی را برای یک دوره ی دیگر، به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند.


متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

آیت الله جناب آقای حاج شیخ صادق آملی لاریجانی دامت توفیقاته
با تکریم و قدردانی از یک دوره ی تلاش عالمانه و ارزشمند جنابعالی در مسئولیت ریاست قوه قضائیه، در اجرای اصل صد و پنجاه و هفت قانون اساسی، جنابعالی را برای یک دوره ی دیگر به تصدّی این مسئولیت خطیر بر می گزینم.
بهره مندی از زیر ساخت های فراهم شده در دهه های گذشته، استفاده از تجارب دوره نخست مسئولیت، تعامل و همکاری قوای سه گانه، اهتمام به تحقق سیاست های کلی و رویکردهای اعلام شده نظام در امور قضائی بویژه در ایجاد ساز و کار مناسب برای دسترسی آسان همگان به عدالت، کوتاه کردن مسیر دادرسی، اصلاح قوانین و تهیه لوایح مورد نیاز قوه، تأمین سلامت ارکان قوه با اعمال نظارت مناسب، مبارزه اساسی با فساد، و از همه مهمتر ایجاد امنیت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با معاضدت دستگاه های مسئول، در پرتو اغتمنام از فرصت های پرشتاب، خواهد توانست توقع شکوفائی و جهش در قوه قضائیه و تحقق اصول مربوط در قانون اساسی را برآورده سازد و تحقق قضای اسلامی و اجرای عدالت به معنای واقعی و جلب رضایت پروردگار متعال را به عمل نزدیک کند، باذن الله تعالی.
مدیریت برجسته، هوشمندانه و انقلابی و مخلصانه جنابعالی، برآورده شدن خواسته ها و نکات اشاره شده را به فضل الهی تضمین خواهد کرد، انشاءالله.
توفیق جنابعالی و همکاران محترم و خوبتان را از خداوند متعال مسألت مینمایم.

سید علی خامنه ای
    3/مرداد/1393


 
شبیه‌سازی محاصره غزه +تصاویر
ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، شماری از فعالان اجتماعی انگلیس که برخی فرزندانشان را هم با خود به همراه داشتند، برای به تصویر کشیدن رنج و محنت مردم مظلوم غزه، خود را در صندوق هایی که بر روی آنها کلمه "غزه" نوشته شده بود، محبوس کردند.
منبع: العالم

 
انتشار متن رهنمود آیت‌الله سیستانی به حزب‌الدعوه برای تغییر نخست‌وزیر +سند
ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی
گروه بین‌الملل مشرق - آیت الله سید علی سیستانی، در روز یازدهم ماه مبارک رمضان در پاسخ به نامه اعضای حزب‌الدعوه عراق که به تاریخ 26 شعبان برای ایشان ارسال شده بود، نوشته بودند:

با توجه به شرایط بحرانی موجود در عراق عزیز و ضرورت تعامل با بحرانهای گریبانگیر آن با دیدگاه متفاوت از آنچه در کشور جاری است من ضروری می‌بینم که در جهت انتخاب نخست‌وزیر جدیدی که از موافقت و اجماع ملی برخوردار باشد و بتواند با رهبران سیاسی و دیگر گروها کشور را را از تهدیدهای تروریستی و جنگ‌های طوائفی و تقسیم نجات دهد تسریع شود.
متن فارسی و عربی پاسخ حضرت آیت الله العظمی سیستانی، به این شرح است:

بسم الله ارحمن الرحیم
برادران محترم حزب الدعوه اسلامی
السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
اما بعد متعاقباً در پاسخ به آنچه در نامه شما به تاریخ ۲۶ شعبان ۱۴۳۵ هـ در زمینه (پست ها و مناصب) باید به شما ابلاغ کنم که با توجه به شرایط بحرانی موجود در عراق عزیز و ضرورت تعامل با بحران‌های گریبان‌گیر آن با دیدگاه متفاوت از آنچه در کشور جاری است من ضروری می‌بینم که در جهت انتخاب نخست‌وزیر جدیدی که از موافقت و اجماع ملی برخوردار باشد و بتواند با رهبران سیاسی و دیگر گروه‌ها کشور را را از تهدیدهای تروریستی و جنگهای طوائفی وتقسیم نجات دهد تسریع شود.

سدد الله خطاکم ووفقکم لما یحب ویرضى
11 رمضان
1435 هـ
علی الحسینی السیستانی

منبع: شفقنا

 
رهبر انقلاب در دیدار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران:
ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳ : توسط : حسینی

دوران فعلی دوران گذر به یک نظم جدید جهانی است/

 

 

در این دوران، دیپلماسی قوی و کارآمد اهمیت دارد/

 

 

آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌هارا کم نکردند بلکه تحریم‌هارا هم افزایش دادند/

 

 

تا وقتی دشمنی آمریکایی‌ها با ایران ادامه دارد تعامل هیچ وجهی ندارد

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگیهای ایران در خارج از کشور، دستگاه دیپلماسی کشور را مدافعان خط مقدم دفاع از اهداف، منافع ملی و سرمایه ملی ایرانیان خواندند و ضمن تبیین ویژگی های دیپلماسی ایرانی و ضرورت دیپلماسی فعال و هوشمند در دوران بسیار مهم گذر به نظم جدید جهانی سخنان مهمی را در بی فایده بودن تعامل با امریکا بیان کردند.

ایشان در تبیین اهمیت کار دیپلماسی افزودند: یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال می تواند دستاوردهای بسیار مهم سیاسی، اقتصادی، انسانی و اجتماعی به همراه بیاورد که با هیچ حرکتی از جمله جنگهای پرهزینه و پرخطر نیز حاصل نمی شود و این واقعیت نشان دهنده وزن و جایگاه دستگاه دیپلماسی در مجموعه مدیریت یک کشور است.

دوران فعلی دوران گذر به یک نظم جدید جهانی است/ در این دوران، دیپلماسی قوی و کارآمد اهمیت دارد/ آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌هارا کم نکردند بلکه تحریم‌هارا هم افزایش دادند/ تا وقتی دشمنی آمریکایی‌ها با ایران ادامه دارد تعامل هیچ وجهی ندارد


حضرت آیت الله خامنه ای رویدادهای چندین سال اخیر در منطقه را نشان دهنده واقعیت یاد شده خواندند و خاطرنشان کردند: قدرتهایی تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تأمین کنند که ناکام ماندند اما کسانی با ظرافت، هوشمندی و تحرک، توانستند منافع خود را بخوبی تأمین کنند.

رهبر انقلاب، وزارت خارجه را ارتش منظم دیپلماسی کشور خواندند و افزودند: در مسئله سیاست خارجی، دستگاههای دیگری هم مؤثرند اما وزارت خارجه به عنوان یک سازمان موظف و ارتش منظم، مسئولیت اصلی را بر عهده دارد.

ایشان در تشریح شروط و لوازم یک دیپلماسی موفق، بر ضرورت تعیین دقیق و صریح هدفها تأکید کردند و افزودند: برخی اهداف آرمانهای بزرگ و ملی هستند، برخی راهبردی و منطقه ای به شمار می روند و بعضی دیگر مقطعی و موضعی هستند که این اهداف در همه سطوح باید دقیقاً مشخص باشد تا همه ی عناصر فعال در دیپلماسی در ستاد و صف، وظایف خود را بخوبی بدانند.

حضرت آیت الله خامنه ای «سازماندهی مناسب» را شرط دوم دیپلماسی موفق برشمردند و افزودند: این سازماندهی باید با نگاه به اهداف و با توجه به قابلیتها انجام شود.

رهبر انقلاب برخورداری از عناصر با صلاحیت را شرط دیگر یک دیپلماسی موفق دانستند.

ایشان در تبیین مفهوم «صلاحیت های دیپلماتیک»، عناصری همچون «هوش و مهارت دیپلماتیک»، «انعطاف در جای لازم»، «نفوذ ناپذیری در مواقع ضروری»، و «پایبندی صادقانه و عمیق به اهداف» را مورد اشاره قرار دادند.

دوران فعلی دوران گذر به یک نظم جدید جهانی است/ در این دوران، دیپلماسی قوی و کارآمد اهمیت دارد/ آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌هارا کم نکردند بلکه تحریم‌هارا هم افزایش دادند/ تا وقتی دشمنی آمریکایی‌ها با ایران ادامه دارد تعامل هیچ وجهی ندارد


رهبر انقلاب در تبیین هوش دیپلماتیک افزودند: این ویژگی انسان را قادر می سازد اهداف و حرکات طرفهای مقابل را در مذاکرات و تعاملات پیش بینی کند و حرکات خود را با توجه به آنها، برنامه ریزی و عملیاتی سازد.

حضرت آیت الله خامنه ای «مهارت دیپلماتیک» را استفاده بموقع و بجا از انعطاف و اقتدار معنا کردند و افزودند: معنای دیگر این ویژگی نرمش قهرمانانه است که صلح امام حسن مجتبی(ع) پرشکوه ترین نمونه تاریخی آن به شمار می رود.

ایشان افزودند: نرمش قهرمانانه برخلاف برخی تفاسیر، معنای واضحی دارد که نمونه آن در مسابقه کشتی نمایان است در این مسابقه که هدف آن شکست دادن حریف است اگر کسی قدرت داشته باشد اما انعطاف لازم را در جای خود بکار نگیرد قطعاً شکست می خورد اما اگر انعطاف و قدرت را به موقع مورد استفاده قرار دهد پشت حریف را به خاک می نشاند.

دوران فعلی دوران گذر به یک نظم جدید جهانی است/ در این دوران، دیپلماسی قوی و کارآمد اهمیت دارد/ آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌هارا کم نکردند بلکه تحریم‌هارا هم افزایش دادند/ تا وقتی دشمنی آمریکایی‌ها با ایران ادامه دارد تعامل هیچ وجهی ندارد

رهبر انقلاب همچنین در بیان «پایبندی  عمیق و صادقانه به آرمانها و اهداف» خاطرنشان کردند: اگر کسی بدون ایمان و باور عمیق به اهداف، در عرصه دیپلماسی فعال باشد قطعاً نمی تواند موفق شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با تشبیه عرصه دیپلماسی به میدان جنگ افزودند: واقعیت این است که میدان دیپلماسی عرصه پنجه انداختن است و اگر کسی بدون اعتقاد راسخ به هدف، به این کار اقدام کند یا در همان موقعیت و یا در نهایت شکست خواهد خورد.

تحرک فراوان و بی وقفه شرط دیگری بود که رهبر انقلاب در تشریح لوازم دیپلماسی موفق به آن پرداختند.

ایشان افزودند: تحرک بالا لازمه لاینفک دیپلماسی است و باید مورد توجه جدی قرار داشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان در جمع وزیر خارجه و فعالان عرصه دیپلماسی کشور، دوران فعلی را دوران گذر به یک نظم جدید جهانی ارزیابی و خاطرنشان کردند: در کنار بازیگران سنتی، بازیگران جدیدی در آسیا، افریقا و امریکای لاتین وارد عرصه شده اند و در تلاشند جایگاه خود را در نظم جدید پیش رو، تثبیت کنند.

رهبر انقلاب تأکید کردند: در این دوران، دیپلماسی قوی و کارآمد اهمیت مضاعفی می یابد و به همین علت، امروز کار وزارت خارجه از گذشته حساس تر است.

ایشان افزودند: اگر در مقطع فعلی دستگاه دیپلماسی بتواند حضور فعال، هوشمندانه و مقتدرانه داشته باشد، جایگاه و استحکام جمهوری اسلامی در چندین ده سال آینده و در نظم جدید جهانی به عنوان جایگاهی برجسته تثبیت می شود وگرنه، در جهان پیش رو، از موقعیت لازم برخوردار نخواهیم بود.

«شکار فرصتها و استفاده صحیح از آنها»، نکته دیگری بود که رهبر انقلاب به مسئولان دیپلماسی کشور خاطرنشان کردند.

ایشان افزودند: تحولات منطقه ای و جهانی، بسیار سریع است و باید بطور آنی، آنها را رصد کرد و با تحرک بالا، هر حادثه و رویدادی را بلافاصله تحلیل کرد و با درک نسبت آن با اهداف و آرمانها، موضع خود را در قبال آن مشخص نمود.

سخنان رهبر انقلاب در جمع مسئولان دستگاه دیپلماسی با تمرکز بر اهداف و سیاستهای کلانی ادامه یافت که باید بطور دائم مد نظر مسئولان سیاست خارجی باشد.

دوران فعلی دوران گذر به یک نظم جدید جهانی است/ در این دوران، دیپلماسی قوی و کارآمد اهمیت دارد/ آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌هارا کم نکردند بلکه تحریم‌هارا هم افزایش دادند/ تا وقتی دشمنی آمریکایی‌ها با ایران ادامه دارد تعامل هیچ وجهی ندارد


ایشان در همین زمینه، «به کرسی نشاندن منطق جمهوری اسلامی» یعنی مردمسالاری دینی را هدفی بزرگ برشمردند و تأکید کردند: در این مسئله بدون انفعال وارد شوید چرا که این هدف بخصوص در منطقه اسلامی، کاملاً قابل تحقق است.

رهبر انقلاب برجسته کردن ویژگی ها و ممیزات دیپلماسی ایرانی در جهان را از دیگر اهداف مهم دست اندرکاران سیاست خارجی برشمردند.

ایشان افزودند: پایبندی به موازین شرع در رفتارهای فردی و اجتماعی و در محافل دیپلماتیک، و نترسیدن از هیبت و تشر قدرتهای بزرگ از جمله امریکا، ویژگی خاص دیپلماسی ایرانی است و باید مورد توجه جدی باشد.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: نهراسیدن از قدرتهای سلطه گر، بعد از انقلاب، به خصوصیت بارز سیاست خارجی جمهوری اسلامی تبدیل شده که این ویژگی هم در دل ملتها جاذبه ایجاد کرده و هم سیاستمداران دنیا را چه بگویند و چه پنهان کنند به تعظیم و تجلیل وا داشته است.

حضرت آیت الله خامنه ای، «دفاع صریح، قاطع و واقعی از مظلوم» را از دیگر ویژگی های دیپلماسی ایرانی معرفی کردند و افزودند: این خصوصیت در تمام سالهای بعد از انقلاب، در دفاع از ملت و مبارزین فلسطینی و لبنانی و موارد مشابه دیگر، جلوه داشته است.

رهبر انقلاب، «مخالفت جدی با نظام سلطه» را از خصوصیات آشکار سیاست خارجی جمهوری اسلامی برشمردند و افزودند: مسئولان ما با شهامت و بدون رودربایستی با حضور سلطه گران و بویژه امریکا در هر جای جهان، مقتدرانه مخالفت کرده و می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای «تأمین منافع ملی» را از اهداف مشترک همه دستگاههای دیپلماسی جهان خواندند و افزودند: در دیپلماسی ایرانی، علاوه بر تلاش برای تأمین منافع ملی، «حفظ سرمایه ملی»، بسیار مهم است، چرا که اگر سرمایه ملی از دست برود دستگاه دیپلماسی بدون پشتوانه می شود و منافع ملی نیز قابل تأمین نخواهد بود.

دوران فعلی دوران گذر به یک نظم جدید جهانی است/ در این دوران، دیپلماسی قوی و کارآمد اهمیت دارد/ آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌هارا کم نکردند بلکه تحریم‌هارا هم افزایش دادند/ تا وقتی دشمنی آمریکایی‌ها با ایران ادامه دارد تعامل هیچ وجهی ندارد


رهبر انقلاب «هویت ملی، اسلامی، انقلابی و تاریخی» را سرمایه ملی ایرانیان خواندند و خاطرنشان کردند: استقلال برآمده از انقلاب اسلامی، دین، ملت مؤمن، جوانان انقلابی، سخن قاطع در مقابل زیاده خواهان، دانشمندان، نخبگان و فعالیتهای علمی از جمله عناصر سرمایه ملی هستند که باید در عرصه دیپلماسی حفظ شوند تا منافع ملی هم تأمین شود.

حضرت آیت الله خامنه ای بخش پایانی سخنانشان را در این دیدار به موضوع تعامل با جهان اختصاص دادند.

ایشان با تأیید سخنان دو روز قبل رئیس جمهور در جمع سفیران و کارداران درخصوص تعامل با همه دنیا افزودند: در این میان دو استثنا وجود دارد رژیم صهیونیستی و امریکا.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان چند دلیل و استدلال درباره نفی تعامل با امریکا تأکید کردند: رابطه با امریکا و مذاکره با این کشور به جز در موارد خاصی برای جمهوری اسلامی نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد و کدام عاقلی است که دنبال کار بی منفعت برود؟!

ایشان افزودند: عده ای اینجور وانمود می کردند که اگر با امریکایی ها دور میز مذاکره بنشینیم بسیاری از مشکلات حل می شود، البته ما می دانستیم اینجور نیست اما قضایای یک سال اخیر برای چندمین بار این واقعیت را اثبات کرد.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: در گذشته میان مسئولان ما و مسئولان امریکا هیچ ارتباطی نبود اما در یک سال اخیر بخاطر مسائل حساس هسته ای و تجربه ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماسها، نشستها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده ای عاید نشد بلکه لحن امریکایی ها تندتر و اهانت آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبونهای عمومی بیان کردند.

رهبر انقلاب افزودند: البته مسئولان ما در نشستها در جواب طلبکاری آنها، جوابهای قوی تر و گاهی گزنده تر دادند، اما در مجموع معلوم شد مذاکره برخلاف تصورات برخی ها، به هیچ چیز کمک نمی کند.

رهبر انقلاب در همین زمینه، افزایش تحریم ها را مورد اشاره قرار دادند و گفتند: امریکایی ها نه تنها دشمنی ها را کم نکردند بلکه تحریم ها را هم افزایش دادند! البته می گویند این تحریم ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه ی تحریم هم، فایده ای نداشته است.

ایشان افزودند: البته در زمینه ادامه مذاکرات هسته ای، منع نمی کنیم و کاری که دکتر ظریف و دوستانشان شروع کردند و تا امروز هم خوب پیش رفتند دنبال می شود اما این، یک تجربه ذیقیمت دیگر برای همه بود که متوجه شویم نشست و برخاست و حرف زدن با امریکایی ها، مطلقاً تأثیری در کم کردن دشمنی آنها ندارد و بدون فایده است.

رهبر انقلاب در تبیین ضررهای ناشی از مذاکره با امریکایی ها افزودند: این کار ما را در افکار عمومی ملتها و دولتها به تذبذب متهم می کند و غربی ها با تبلیغات عظیم خودشان، جمهوری اسلامی را دچار انفعال و دو گانگی جلوه می دهند.

ایشان همچنین ضرر دیگر نشست و برخاست با امریکا را ایجاد زمینه برای طرح توقعات جدید از سوی آنها دانستند.

رهبر انقلاب در جمع بندی این بخش از سخنانشان، تعامل با رژیم صهیونیستی را موضوعاً منتفی خواندند و درباره امریکایی ها هم گفتند: تا وقتی وضع کنونی یعنی دشمنی امریکا و اظهارات خصمانه دولت و کنگره امریکا درباره ایران ادامه دارد تعامل با آنها نیز هیچ وجهی ندارد.

رهبر انقلاب به افزایش نفرت ملتها از امریکا بخاطر هم دستی با جنایات صهیونیستها در غزه اشاره کردند و افزودند: هیچ کس در دنیا نیست که امریکایی ها را از مشارکت با جنایات و نسل کشی رژیم «غاصب، گرگ صفت، قاتل، کافر و ظالم صهیونیست» در غزه مبرا بداند، بنابراین امریکایی ها اکنون در موضع ضعف بیشتری قرار دارند.

رهبر انقلاب در اشاره به اوضاع این روزهای مردم مظلوم غزه تأکید کردند: منطق فلسطینی ها در قضیه آتش بس درست است. آنها می گویند قبول آتش بس به معنای این است که رژیم خونخوار و درنده صهیونیست هر فاجعه ای خواست بیافریند و بعد بدون هیچ تاوانی، اوضاع به روز قبل از حمله یعنی محاصره شدید و ادامه فشارها برگردد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: همانگونه که فلسطینی ها می گویند، برای این همه جنایت، باید تاوانی وجود داشته باشد که پایان محاصره غزه است و هیچ انسان منصفی نمی تواند این خواسته بر حق را نفی کند.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان درباره اوضاع عراق هم گفتند: انشاءالله با تعیین نخست وزیر جدید عراق، گره کارها باز و دولت تشکیل می شود تا بتواند کار کند و به کسانی که قصد فتنه در عراق داشته و دارند درس خوبی بدهد.

ایشان همچنین با آرزوی توفیق برای مسئولان و فعالان دستگاه دیپلماسی افزودند: بطور دائم از خداوند متعال برای وزیر خارجه عزیز و همکارانشان طلب توفیق می کنم.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان گزارشی از همایش سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، هدف از برگزاری این همایش را تبادل نظر و همفکری، تنظیم سیاست خارجی بر اساس اسناد بالادستی، و بهره جویی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اعلام کرد.

وی با قدردانی از حمایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی، مقطع کنونی را پیچ ویژه تاریخی خواند و گفت: سیال بودن صحنه ی بین الملل، متکثر شدن منابع قدرت و امکان تاثیرگذاری بازیگران جدید از جمله ویژگی های کنونی جهان و منطقه است.

آقای ظریف، وظیفه دستگاه سیاست خارجی را استفاده از فرصت های استثنایی پیش آمده در داخل و خارج توصیف و تاکید کرد: قدرت معنایی جمهوری اسلامی در حال حاضر بر اساس گفتمان امام و رهبری، مردم سالاری دینی و آرمانگرایی واقع بینانه، ایران را به ثبات داخلی رسانده و با تبدیل جمهوری اسلامی به قدرت منطقه ای، از سرمایه مقاومت و گسترش اسلام خواهی در منطقه بهره مند کرده است.

وی با اشاره به وظیفه وزارت امور خارجه به عنوان دیده بان نظام، خاطرنشان کرد: ما مصمم هستیم سیاست خارجی طراحی شده از سوی رهبر معظم انقلاب را به بهترین وجه اجرا کنیم و در اجرای آن، به قدرت لایزال و برتر الهی اعتماد داریم، و هیچ قدرتی را ابرقدرت نمی دانیم.

آقای ظریف همچنین گفت: به قدرت ملی و توان کارشناسی خود باور داریم و بر اساس این باور در مقابل قدرتهای ظاهری مغلوب نخواهیم شد.


 
زارعی در گفتگو با مشرق مطرح کرد؛
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی

دو خط قرمزی که آمریکا به داعش یادآوری می‌کند

گروه بین‌الملل مشرق- نام گروهک تروریستی داعش اولین بار در اوج بحران سوریه شنیده شد. این خبر درحالی شنیده می شد که گروه‌های معارض سوری، ایران و عراق را به تلاش برای ایجاد گروهی جعلی به منظور ایجاد تفرقه‌ بین مخالفین دولت بشار اسد متهم می‌کردند. بعد از سوریه، حالا نوبت به عراق رسیده است که جنایات سازمان‌یافته این گروهک تروریستی را تجربه کنند.

تهاجم گروهک تروریستی داعش به شمال عراق از 20 خردادماه با سقوط شهر موصل به صورت گسترده آغاز شد و اکنون حدود 3 ماه از آغاز این حمله می‌گذرد که طی چند روز اخیر شاهد موضع گیری و اقدام نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه بوده ایم.

 

دو خط قرمزی که آمریکا به داعش یادآوری می‌کند /// آماده انتشار


باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه 16 مردادماه در سخنرانی خود گفت: اگر شبه‌نظامیان داعش امکانات و تسهیلات آمریکایی از جمله کنسولگری این کشور در اربیل را تهدید کنند، حمله نظامی را در دستور کار قرار خواهد داد.
جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز حملات داعش علیه ایزدی‌ها و مسیحیان را به شدت محکوم کرده و گفت: نشانه‌های هشداردهنده نسل‌کشی در نقاط تحت نفوذ داعش دیده می‌شود.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز جمعه ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت ناامید کننده صدها هزار نفر از مردم شمال عراق، به دنبال حملات گروهک تروریستی داعش، از پیشنهاد باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا برای حمله هوایی محدود برای کمک به نیروها عراقی حمایت کرد.
فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه هم با آغاز حمله آمریکا علیه مواضع داعش گفت: فرانسه حاضر است برای پایان دادن به رنج غیرنظامیان، سهم خودش را ادا کند. وی افزود: "جامعه بین‌المللی نمی‌تواند خطری را نادیده بگیرد که با قدرت گرفتن این گروه تروریستی، عراق و همه منطقه را تهدید می‌کند."

در همین حین، حمله هوایی ارتش آمریکا به مواضع داعش در منطقه "مخمور" در جنوب شهر اربیل، روز جمعه 17 مردادماه و علی‌رغم تهدیدات داعش آغاز شد. داعش در پاسخ به اعلام موافقت اوباما با حمله نظامی و آمادگی ارتش آمریکا برای حمله به داعش تهدید کرده بود: اگر اوباما تهدید نظامی خود را علیه پایگاه‌های ما عملی کند، بلافاصله تمام مراکز و چاه‌های نفتی عراق را نابود خواهیم کرد.

خطوط قرمزی که آمریکا به داعش تذکر می‌دهد


با توجه به آن‌چه گفته شد، این سؤال پیش می‌آید که علت موضع‌گیری ناگهانی آمریکا و متحدینش یعنی انگلیس و فرانسه و حمله به مواضع داعش توسط ارتش آمریکا چیست. خبرنگار بین‌الملل مشرق در این خصوص با "سعدالله زارعی" کارشناس مسائل خاورمیانه گفتگو کرده که متن این مصاحبه به شرح زیر است.

با توجه به تحولات اخیر عراق و حمله جنگنده های نیروی هوایی آمریکا به مواضع داعش، آیا می‌توان نتیجه گرفت این تحلیل که "آمریکایی ها با پول سعودی داعش را ایجاد کرده اند" فرضیه ای اشتباه است یا اصولا این اقدام آمریکایی ها ناقض این فرضیه نیست؟

عملیات نیروهای آمریکایی صرفاً یک عملیات نمادین است و تأثیری بر عملکرد یا قوت و ضعف داعش ندارد، همان‌گونه که تأثیری بر تروریسم در عراق هم نگذاشته است. صرفاً یک اقدام نمادین بود که به سه چهار نقطه حمله محدود کردند و هدفشان هم صرفاً این بود که خطوط قرمز خود را به نیروهای داعش تذکر داده باشند.

آمریکایی‌ها در عراق دو خط قرمز دارند: یکی پایگاه نظامی این کشور است که در شمال غرب اربیل واقع شده است و نگران هستند که تحرکات داعش به شمال عراق هم منتقل شود و در نهایت امنیت پایگاه این کشور با مشکل مواجه شود. در حقیقت آمریکایی‌ها با توجه به اتفاقی که در لیبی برای سفارت این کشور و سفیر واشنگتن افتاد، این بار می‌خواهند پیش‌دستی کنند و نگذارند همان اتفاق در عراق و برای پایگاه نظامیشان بیفتد.

دومین خط قرمز آمریکایی‌ها، مسیحیان عراق هستند که با توجه به اتفاقاتی که طی روزهای گذشته در منطقه شمال غرب استان نینوا افتاد و یک شهر مسیحی‌نشین به تصرف داعشی‌ها درآمد و تعداد زیادی از مسیحیان قتل‌عام شدند، آمریکایی می‌خواهند به عوامل داعش تذکر دهند که این اقدامات آن‌ها با برخورد غرب مواجه خواهد شد.

همین اقدامی که آمریکایی‌ها انجام داده‌اند، اگرچه نمادین بوده، اما روحیه نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز آن‌ها را نشان می‌دهد آن‌ها مردم را در حقیقت به دو دسته تقسیم کرده‌اند: دسته‌ای که باید از آن‌ها حمایت و حفاظت شود، و دسته‌ای که محافظت از آن‌ها ضرورتی ندارد. خود این رویکرد، ماهیت اقدام به ظاهر ضدتروریستی آمریکا در عراق را زیر سؤال می‌برد.

اوباما در اظهارات اخیر گفته است که مسئله داعش و امنیت عراق به یک اولویت برای آمریکا تبدیل شده، اما حل و فصل مسئله داعش طی چند هفته قابل حل شدن نیست و به زمان بیشتری نیاز دارد. اوباما در بخشی از سخنان خود نیز اشاره کرده است که حل شدن مساله داعش ارتباط مستقیم با تشکیل دولت در عراق دارد. لطفا در مورد مفهوم این سخنان رئیس جمهور آمریکا توضیح دهید.


این ادعا که یک ادعای ریاکارانه است، چون اگر مسئله عراق به یک اولویت برای واشنگتن تبدیل شده است، پس چرا در تجهیز ارتش عراق به سیستم‌های پیشرفته‌ای که بتوانند با آن به تروریست‌های داعش ضربات اساسی وارد کنند، تعلل می‌کنند؟ چرا روی تغییر و تحول در حکومت عراق تأکید می‌کنند، در حالی که در وضعیت فعلی که تهدیدات امنیتی از جانب داعش کشور را آسیب‌پذیر کرده است، صحبت کردن از تغییر در حکومت فقط این وضعیت را بدتر می‌کند؟ بنابراین آن‌چه که اوباما در عراق انجام می‌دهد با چیزی که می‌گوید مبنی بر این‌که امنیت عراق اولویت اول ماست، درتضاد کامل قرار دارد. به نظر می‌آید که اوباما درباره چیزی صحبت می‌کند که برای محقق شدنش هیچ کاری انجام نداده است.

نکته دیگری که هست این‌که آمریکا وظیفه تأمین امنیت در عراق را به نیروهای امنیتی این کشور واگذار کرده است و می‌گوید که نمی‌شود داعش را در مدتی کوتاه جمع و جور کرد. آمریکا باید بگوید که برای حل و فصل بحران امنیتی تروریست‌های داعش در عراق، چه سهمی را حاضر است به عهده بگیرد و چه کارهایی را حاضر است انجام دهد. اما اوباما به جای آن‌که از یک وظیفه معین و یک سری اقدامات مشخص صحبت کند، در واقع مثل یک پیش‌گو فقط درباره طولانی شدن بحران داعش در عراق صحبت کرده است.

در خصوص این مساله که حل شدن مساله گروه تروریستی داعش گره خورده به تشکیل دولت در عراق باید بگویم که این به نوعی دخالت در امور داخلی عراق محسوب می‌شود و آمریکایی‌ها می‌خواهند تحرکات داعش را به نوعی با تغییرات دلخواه خود در حکومت عراق هم‌جهت کنند. این هم باز ادعای بی‌تقصیری آمریکا در تشکیل گروهک داعش و تحرکات آن‌ها در خردادماه در عراق را زیر سؤال می‌برد. بنابراین مشخص می‌شود که آمریکایی‌ها با اهداف داعش که همان تغییر در حکومت عراق است، هم‌جهت هستند.


 
شناسایی کمپین جاسوسی سایبری علیه ایران
ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی

گروه جنگ نرم مشرق- یک کمپین جاسوسی سایبری که با نام های Epic Turla ، Snake و یا Uroburos شناخته می شود، آلوده ساختن بسیاری از رایانه های سازمانهای دولتی، وزارت های امور خارجه، ارگان های نظامی و سفارتخانه ها و گروه های داروسازی در بیش از ۴۵ کشور جهان را هدف قرار داده است.

مقامات کسپرسکی اعلام داشتند در بین کشورهای مورد هدف این کمپین، کشور فرانسه در صدر لیست قرار دارد. کشورهای ایالات متحده، ایران و روسیه در رتبه بعدی این حملات قرار دارند. این کمپین حداقل از سال 2012 آغاز به کار کرده و هدف حملات آن به طور خاص کاربران اروپا، آمریکا و خاورمیانه بوده است.

نحوه آلوده ساختن رایانه ها توسط این کمپین در چند مرحله انجام می شود، اولین مرحله با Epic Turla برای تائید پروفایل قربانی صورت می پذیرد سپس در مرحله دوم درب پشتی Turla Carbon شروع به کار می کند. گفته می شود که این عملیات جاسوسی همچنان ادامه دارد.

در گزارش کسپرسکی جزئیات این حملات که در ابتدا توسط اسیب پذیری های CVE-2013-5065 که شامل ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ می شود، به مهاجم اجازه دسترسی به مدیریت سیستم را می دهد و آسیب پذیری دوم CVE-2013-3346 برنامه های Adobe Reader را تحت تاثیر قرار داده و رایانه ها را توسط فایلهای مخرب PDF آلوده می سازد.

مهاجمان از آسیب پذیری های قدیمی تر و روشهای مهندسی اجتماعی و همچنین استراتژی حملاتی از نوع watering hole نیز استفاده کرده و توسط آنها سایتی را که توسط کاربران هدف بسیار بازدید می شوند را آلوده می سازند.

منبع: سایبربان


 
آلمانی‌ها از ارتش اسرائیل حمله به خانه‌ها را آموزش می‌بینند
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق، همکاری های نظامی آلمان و رژیم صهیونیستی فشرده تر می شود. "برونو کازدوف" یک مقام ارتش آلمان با اعلام این خبر به شورای دفاع پارلمان این کشور (بوندستاگ) گفت در این ماموریت ارتش اسرائیل تجارب خود در حمله به خانه ها و تونل های زیرزمینی فلسطینی ها را به ارتش آلمان انتقال می دهد.

وی در پاسخ مکتوب  خود به درخواست "هانس پتر بارتلس" از حزب سوسیال دمکرات آلمان (SPD) نوشت ارتش به دنبال استفاده از تجارب اسرائیل از جنگ زیر زمینی (تونل های مقاومت) گرفته تا نیروی شبه نظامی تقویت شده است.

بر این اساس نبرد خانه به خانه و جنگ در تونل ها برای ارتش اسرائیل اهمیت ویژه ای دارد. قرار است ارتش آلمان از جدیدترین تجارت صهیونیست ها در حمله به نوار غزه که هزاران کشته و مجروح به ویژه در بین زنان و کودکان فلسطینی بر جا گذاشت، بهره ببرد.

این اقدام آلمان در حالی انجام می گیرد که جنایات رژیم صهیونیستی در حمله به غیرنظامیان در غزه با محکومیت جهانی و انتقادهای بین المللی همراه بوده است. دولت آلمان به عنوان یکی از تامین کنندگان تجهیزات نظامی رژیم صهیونیستی بزرگترین حامی این رژیم در اروپا به شمار می رود.
منبع: مهر

 
شجریان در کنار یکی از نزدیکان بهایی پهلوی ها + عکس
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، این معمار بدسابقه بهایی در اوایل خرداد سال جاری در ونکوور کانادا در گذشت. پس از مرگ وی، »رضا ربع پهلوی « در پیامی، عمق تاسف خود را از مرگ معمار عضو فرقه ضاله بهائیت اعلام کرد و از همکاری های خویش با سیحون در »بنیاد میهن” یاد کرد. رسانه های فارسی زبان معاند نظام نیز به بازتاب گسترده مرگ وی پرداختند. رادیو فردا در گفت و گو با مریم سیحون( دختر سیحون) از لزوم انتقال پیکر وی به ایران و خاک سپاری در زادگاهش سخن گفت و روزنامه زنجیره ای شرق نیز پیشنهاد دفن سیحون در ایران را اعلام کرد.

شجریان در کنار یکی از نزدیکان بهایی پهلوی ها + عکس

 
واکنش مقتدی صدر به انتخاب حیدر العبادی
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق، مقتدی صدر گفت: مکلف شدن حیدر العبادی گامی مهمی است که می توان برای ایجاد ثبات خوش بین بود. باید همدلی برای موفقیت دولت جدید وجود داشته باشد و این دولت در راستای کاستن از رنج ملت مظلوم عراق حرکت کند.

وی افزود: بر اساس درک من این مکلف شدن مقدمه مهم و مؤثری برای پایان بیشتر بحرانهایی است که ملت از آن رنج می برد. همه طرفها باید با روح مسئولیت عالی عمل کنند و از پرداختن به خشونت و کشاندن امور به آنچه به زیان کشور است خودداری کنند.

مقتدی صدر از تلاشهای فواد معصوم، سلیم الجبوری و رئیس ائتلاف اتحاد ملی قدردانی کرد.
منبع: مهر

 
حزب الدعوة: العبادی نماینده ما نیست
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، خلف عبد الصمد نمانیده پارلمان عراق و از رهبران حزب الدعوة اعلام کرد که العبادی نماینده خودش است و نماینده ما نیست و ما از حق قانونی خود درباره معرفی نامزد نخست وزیری کوتاه نمی‌آییم.

حزب الدعوة تاکید دارد که نامزد دولت قانون برای نخست وزیری نوری المالکی است و از این مسئله عقب نشینی نمی‌کند.

وی تصریح کرد که 43 نماینده از 53 نمانیده حزب الدعوه در اولین نشست دولت قانون با تصمیم انتخاب نوری المالکی برای معرفی به عنوان نخست وزیر موافق بودند.
منبع: فارس

 
درخواست سازمان ملل از نیروهای مسلح عراق
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
 به گزارش مشرق، سازمان ملل متحد پس از اعلام مکلف شدن "حیدر العبادی" برای تشکیل دولت جدید عراق بیانیه ای صادر کرده است.

در این بیانیه با تاکید بر حمایت از روند دموکراتیک  تحولات عراق، از نیروهای مسلح خواسته شده در امور سیاسی دخالت نکنند.

این در حالی است که پس از انتخاب حیدر العبادی توسط ائتلاف اتحاد ملی، اعضای ائتلاف دولت قانون انتخاب وی را در جلسه ای که تنها یکی از نمایندگان عضو ائتلاف اتحاد ملی حضور داشته اند غیر قانونی تلقی کرده و از ارائه شکایت به مراجع قضایی خبر داده اند.
منبع: مهر

 
جانشین مالکی کیست؟
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی

العبادی؛‌ از عطرفروشی تا نخست‌وزیری عراق

گروه بین‌الملل مشرق - حیدر العبادی که پیش از این با انتخاب و اعتماد نمایندگان مجلس عراق به عنوان نایب رئیس اول مجلس انتخاب شده بود، امروز از طرف رئیس‌جمهور عراق مأمور تشکیل کابینه شد. بعد از مذاکراتی نفس‌گیر در منزل ابراهیم الجعفری [نخست‌وزیر اسبق عراق] اسم العبادی در آخرین جلسه‌ی ائتلاف ملی به عنوان کاندیدای نایب‌رئیسی مجلس مطرح شده بود. خصوصا که ائتلاف دولت قانون اصرار داشت که یکی از اعضایش به عنوان نایب‌رئیس‌ مجلس و معاون رئیس جمهور شود.نخست وزیر جدید عراق کیست؟

حیدر جواد العبادی در سال 1952 در بغداد متولد شد، در خانواده‌ای جنوبی الاصل که در منطقه‌ی الکراده‌ی شرقی به تجارت و داشتن مغازه‌های عطرفروشی معروف بودند. حیدر العبادی پس از گذراندن دوره‌ای ابتدایی و راهنمایی و متوسطه در بغداد، وارد بخش مهندسی برق در دانشگاه فناوری بغداد شده و توانست در سال 1975 با مدرک کارشناسی فارغ‌التحصیل شود.

او در اوایل دهه‌ی 90 میلادی برای ادامه‌ی تحصیل به انگلستان رفته و در سال 1977 به دریافت مدرک کارشناسی ارشد و در سال 1980 به دریافت مدرک دکترا در رشته‌ی مهندسی برق از دانشگاه منچستر انگلیس نائل شد. او از آن زمان تا سال 2003 [زمان سرنگونی صدام] که به عراق بازگشت، در انگلستان ساکن بود.

در جریان تبلیغات انتخابات، العبادی شرحی از زندگی خود منتشر کرد که در آن مسیر «جهادی» خود همره با حزب الدعوة الاسلامیة [حزب الدعوه] را شرح داده که در آن آمده بود که در سال 1967 و درحالیکه 15 سال داشته به حزب الدعوه پیوسته است و سپس در سال 1977 به عنوان مسئول سازمانی حزب الدعوه در انگلیس برگزیده شده و در سال 1979 به عضویت رهبری مرکزی حزب در آمده است.

العبادی در سال 1980 به عنوان مسئول دفتر خاورمیانه‌ی حزب الدعوه انتخاب شد که مقرش در بیروت قرار داشت ولی او دفتر را از لندن اداره می‌کرد و همین امر موجب بروز مشکلاتی در حزب شد که در نتیجه شخص دیگری جایگزین او شد.

هرچند حزب‌الدعوه عبادی را سخنگوی خود نامیده است ولی او چندان در رسانه‌ها ظاهر نمی‌شود.

در جریان فعالیت‌هایش بعد از سال 2003، در دولت انتقالی ایاد علاوی به عنوان وزیر ارتباطات منصوب شد. سپس در سال 2005 به نمایندگی مجلس برگزیده شد و تا امروز در همین سمت بوده است. در سال 2005 به عنوان رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری و در سال 2010 به سمت رئیس کمیسیون مالی مجلس برگزیده شد و در همین سمت بود که در سال 2013 در خصوص بودجه‌ی کشور، وارد درگیری‌های سیاسی متعددی گردید.

هنگام جایگزینی شخصی به جای ابراهیم الجعفری، اسم حیدر العبادی به عنوان گزینه‌ه‌ی اصلی حزب الدعوه برای نخست‌وزیری مطرح شد. اسم او همچنین در سال 2013 هم برای تصدی سمت نخست‌وزیری مطرح شده بود.


 
هشدار بن لادن درباره ظهور داعش
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، روزنامه دیلی میل نوشت: در وسایل بن لادن در ابیت آباد پاکستان حجم بسیاری کاغذ وجود داشت که این نامه نیز جزو آن بود و در جریان حمله کماندوهای آمریکایی به این مکان و کشتن بن لادن، این اسناد به دست مقام‌ها افتاد.

 

در این نامه بن لادن درباره ظهور گروه جدید و متخاصم از تندروهای اسلام‌گرا که قادرند جان غیرنظامیان را نادیده بگیرند و به وجهه و اعتبار القاعده لطمه بزنند، هشدار داده بود. این در حالی است که گروه شبه نظامی القاعده سازمانی است که خود به تنهایی در جریان عملیات‌ها جهان هزاران غیرنظامی بی‌گناه را گرفته است. در این اسناد که در سال 2011 به دست یکی از مقام‌های ارشد بن لادن نوشته شده برخی از اقدامات وحشی‌گرایانه این گروه نوظهور از جمله استفاده از گاز کلر و تسلیحات شیمیایی، بمب‌گذاری مساجد و قتل عدم در کلیسای کاتولیک‌ها در بغداد ذکر شده است.

 

در این نامه هشدار داده شده که گروه القاعده باید از هرگونه ارتباط با این گروه تندرو خوداری کند. در حقیقت گفته شده که دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که جان غیرنظامیان را نادیده می‌گیرند احتمالا به وجهه و اعتبار القاعده لطمه می‌زند.

 

به طور کلی در این نامه گروه دولت اسلامی عراق و شام به عنوان گروهی معرفی شده‌ است که حتی در مقابل خود القاعده که مسئول حمله به برج‌های دوقلو آمریکا در سپتامبر 2001 است، بسیار تندروتر است. امروز که داعش خود را تنها دولت اسلامی خطاب می کند به یک نیروی نظامی قوی تبدیل شده است که کنترل منطقه‌ای بزرگتر از بریتانیای کبیر را در دست دارد. بریتانیای کبیر (Great Britain) شامل انگلستان ولز و اسکاتلند می‌شود که نهمین جزیره بزرگ جهان است.

منبع: ایسنا

 
عکس/حمل سرهای بریده توسط کودک داعشی
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
روزنامه های استرالیایی روز دوشنبه مملو شد از تصاویر کودکی حدودا هفت ساله در حالی که سر بریده یکی از قربانیان گروه داعش را در دست گرفته است.

عکس/حمل سرهای بریده توسط کودک داعشی

عکس/حمل سرهای بریده توسط کودک داعشی


 
کودک استرالیایی همکار داعش در سوریه+عکس
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، غربی ها طی چند روز گذشته برای مقابله با گروه تروریستی داعش و عملیات این گروه تکفیری در عراق تبلیغات رسانه ای به راه انداخته اند و جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز امروز (دوشنبه) عازم سیدنی است تا با جولی بیشاپ همتای استرالیایی در خصوص بحران عراق رایزنی کند.

کارشناسان پیش بینی کرده اند با توجه به سفرهای تونی ابوت به لندن و کری به سیدنی، احتمال مشارکت کانبرا در عملیات غرب بر علیه داعش و یا ارسال کمک های انساندوستانه هوایی وجود دارد.

استرالیا تا مدتی پیش از تروریست های داعش و مخالفان دولت سوریه که بر علیه دولت بشار اسد در نبرد بودند حمایت می کرد، اما امروز نخست وزیر این کشور با مشاهده یک عکس از شهروندان این کشور در جمع تروریست ها و جنایات این گروه واکنش نشان می دهد.

روزنامه های استرالیا روز دوشنبه تصاویری از یکی از فرزندان هفت ساله خالد شروف را منتشر کردند در حالی که سر بریده یک شهروند سوری را در شهر رقه در دست دارد.

شروف بهمن ماه سال گذشته به همراه خانواده اش برای پیوستن به صفوف تروریست ها در سوریه از سدهای امنیتی فرودگاه سیدنی به راحتی عبور کرد.

کودک استرالیایی همکار داعش در سوریه+عکس
وی که برای انجام عملیاتی تروریستی در سال 2005 در استرالیا محکوم شده بود با فرار از سیدنی به بیش از 150 تروریست استرالیایی دیگر در سوریه پیوست که علیه دولت بشار اسد و سوری ها در نبرد هستند و عملیات تروریستی انجام می دهند.

خالد شروف ماه گذشته برای نخستین بار در صفحه توئیتر خود تصاویری از جنایاتش و عکس هایی از خود در حال حمل سرهای بریده شهروندان سوری را منتشر کرد.

انتشار تصاویر فرزند شروف تروریست استرالیایی در روزنامه های روز دوشنبه استرالیا واکنش ابوت را به همراه داشت.

وی به رادیو ای.بی.سی استرالیا، گفت که این تصاویر نشان دهنده ماهیت و رفتار وحشیانه گروه های تروریستی است و داعش اکنون گروه تروریستی نیست، بلکه ارتش تروریستی است.

وی گفت با مشاهده اسناد وحشیگری گروه تروریستی داعش متوجه می شویم این گروه نه تنها برای مردم خاورمیانه، بلکه برای جهان خطر جدی ایجاد می کند.
منبع: ایرنا

 
راهپیمایی هواداران داعش در طرابلس+عکس
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، تلاش‌های فتنه‌گران لبنانی برای انتقال دامنه درگیری‌های عرسال به طرابلس نشان می‌دهد که مردم این کشور برای مقابله با تروریست‌های مسلح راه سختی در پیش دارند.

از زمانی که درگیری‌ها بین نیروهای ارتش لبنان و گروه‌های تروریستی داعش در عرسال آغاز شده، تلاشهایی برای انتقال این درگیری‌ها به داخل طرابلس و کشاندن دامنه جنگ به خیابان‌های این شهر در دست اجراست.

روز گذشته تعدادی از هواداران سلفی گروه تروریستی داعش در طرابلس دست به راهپیمایی زده و حمایت خود را از جنایتکاران داعش اعلام کردند.

در تصاویر منتشر شده حامیان داعش درحالی‌که پرچم‌های داعش را در دست دارند در خیابان‌های طرابلس راهپیمایی کرده و با سردادن شعار حمایت‌های خود را از داعش نشان دادند.

همه دنیا به خوبی می‌داند که طرابلس به عنوان پایتخت شمالی لبنان همواره از وجود عناصر مسلح سلفی در داخل خود مصیبت‌های سنگینی را متحمل شده است، با این وجود تجاوزهایی که علیه مراکز ارتش در این شهر روی داده و نیروهای امنیتی و نظامی را هدف قرار داده و پرتاب راکت‌ها، خمپاره‌ها و موشک‌ها نتوانسته پایداری مردم این شهر و حضور آن‌ها در کنار موسسات نظامی را از بین ببرد.

راهپیمایی هواداران داعش در طرابلس+عکس

البته به نظر می‌رسد که سختی‌هایی که طرابلس با آن دست و پنجه نرم می‌کند تا بتواند عناصر مسلح را از شهر بیرون براند اندکی طولانی خواهد بود، اما اهالی طرابلس امید دارند که این موضع امنیتی قوی را به دست آورند و ارتش لبنان در رأس موسسات امنیتی این کشور مانع از اخلال در امنیت شهر شده و اوضاع به قبل از دوره آغاز طرح امنیتی بازگرداند.

براساس اطلاعات موجود در صورت پیروزی تروریست‌های تکفیری در برابر ارتش لبنان در عرسال و نواحی اطراف آن، آنگاه این منطقه به پایگاهی مستحکم برای آن‌ها تبدیل شده و از این نقطه به سوی شمال لبنان یعنی طرابلس حرکت کرده و ضمن شکستن خطوط تماس مقاومت بین جنوب و شرق لبنان و نیز ایجاد شکاف بین نیروهای حزب الله در لبنان و سوریه، منطقه تحت سیطره خویش از عرسال تا شمال طرابلس را به عنوان یکی از امارت‌های داعش اعلام می‌کردند.

منبع: ابنا

 
گزارشی از تحولات امروز سوریه؛
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠ : توسط : حسینی

پخش‌اعلامیه تشکر با هواپیمای‌جنگی

 

 

 

/دعوت از رسانه‌ها برای بازدید از فرودگاه دمشق/

 

 

تصاویر کشتار بی‌رحمانه جوانان اهل‌سنت

گروه بین‌الملل مشرق - امروز هم با تحولات سوریه در قالب درگیری داعش با عشایر در دیرالزور، شدیدترین درگیریهای روز در حلب، هلاکت یکی از فرماندهان ارشد داعش، تحولات جبهه حاشیه شهر دمشق، شکست مفتضحانه عملیات محاصره فرودگاه دمشق، شکست عملیات شکستن محاصره ملیحه و مذاکرات برای حل بحران اردوگاه یرموک دمشق با ما همراه باشید.

درگیری داعش با عشایر در دیرالزور


در ادامه درگیریها میان گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و عشایر منطقه "شعیطات" رسانه های وابسته به گروه تروریستی  داعش اعلام کردند که موفق به تصرف تمامی روستاهای منطقه شعیطات (سویدان جزیره- سویدان شامیه - جرذی شرقی- ابوحردوب – ابوحمام - غرانیج و کشکیه)  شدند. حملات به شیوه مرسوم تروریستهای داعش، با حمله سه کامیون بمبگذاری شده به مواضع عشیره شعیطات آغاز گردید  و همچنان میان دوطرف ادامه دارد. در صورت صحت ادعای داعش مبنی برتصرف شعیطات، عملا گروه داعش بر بخش اعظمی از چاههای نفت دیرالزور مسلط شده است.
 

تحولات میدانی سوریه


در این میان ارتش سوریه روز گذشته با پخش اعلامیه هایی از طریق هواپیماهای جنگی با اشاره به تاریخ پرافتخار مردم منطقه دیرالزور در مبارزه با ظلم و ستم، از قیام عشایر شعیطات علیه تروریستهای داعش حمایت کرد.

تحولات میدانی سوریه


درگیری ها میان دوطرف موجب خسارات بسیار زیادی به ابنیه این روستاها نیز شده است و مردم بسیاری نیز برای دور ماندن از اثرات درگیریها منازلشان را ترک کرده و به مناطق امن تر پناه بردند.

داعش و عشایر شعیطات تا کنون هیچ اشاره ای به آمار تلفاتشان نکرده اند اما منابع رسانه ای نزدیک به معارضان سوریه مانند دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان دولت که در لندن مستقر می باشد از آمار کشته ها و مجروحان صدها نفری تروریستهای داعش صحبت به میان آورده است.

درگیری میان اعضای این قبیله سنی و داعشی‌ها زمانی رخ داد که داعش سه تن از اعضای قبیله شعیطات را ربود و توافقی را که میان دو طرف برقرار بود، نقض کرد. پس از آن این عشایر به این اقدام اعتراض و به عنوان تلافی به برخی مراکز داعش در این روستا و اطراف آن حمله ور شده و تعدادی از عناصر داعش را به هلاکت رساندند. گروه داعش نیز در ادامه در واکنش به این وقایع، گروهی از جوانان عشایر شعیطات را ربوده و به فجیع ترین شیوه به قتل رساند.

تحولات میدانی سوریه

 


تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

پخش اعلامیه تشکر با هواپیمای جنگی ارتش/ دعوت از رسانه‌ها برای بازدید از فرودگاه دمشق/ انتشار تصاویر کشتار بی‌رحمانه جوانان اهل‌سنت توسط داعش
تصاویری که داعش از کشتار بیرحمانه جوانان عشیره شعیطات دیرالزور منتشر کرد و آتش جنگ بین دوطرف را شعله ورترکرد


مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت سوریه) در ادامه این گزارش تاکید کرد، شیوخ این قبیله که همگی از اهل سنت هستند  به فرماندهان گروه تروریستی داعش قول داده بودند که مخالفتی با فعالیتهای این گروه‌ تروریستی در مناطقش نداشته باشند و در مقابل، شبه‌نظامیان داعش هم تعهد کردند که به اعضای این قبیله تعرضی نداشته باشند و به آن‌ها حمله نکنند. اما با عهد شکنی و توحشی که تروریستهای داعش در مواجهه با عناصر عشایر به خرج دادند اکنون بسیار بعید است که دوطرف از این پس حاضر به تحمل یکدیگر در مناطق مورد مناقشه که جدا از اهمیت سوق الجیشی نظامی دارای اهمیت فراوان اقتصادی نیز هست باشند.

از نتایج دیگر درگیریهای امروز میان داعش با عشایر شعیطات می توان به هلاکت" ابو المغیره کویتی" یکی از معروف ترین فرماندهان داعش که به توحش منحصر به فرد در برخورد با اسرا و مخالفان داعش در میان عناصر این گروه تروریستی مشهور بود، اشاره کرد.

 کارشناسان نظامی  معتقدند یکی از اهداف داعش از عملیاتهای نظامی چند وقت اخیر به خصوص در مناطقی مانند دیرالزور و رقه تلاش رهبران این گروه برای حکومت انحصاری بر این مناطق از سوریه و در اختیار گرفتن چاههای نفت آنها می باشد. چه اینکه هزینه های عملیاتهای وسیع و برق آسای این گروه در سوریه و عراق که هر روز گستره جغرافیایی بیشتری به خود می گیرد نیاز به منابع مالی جدیدی دارد. البته ناگفته اثبات شده است که بخش عظیمی از بودجه نظامی گروه داعش ازکشور عربستان سعودی، قطر، ترکیه، کویت تامین می گردد.


تحولات جبهه حلب: شدیدترین درگیریها

درگیری ها در محورهای مختلف شمالی و شرقی شهر حلب میان نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه و رزمندگان حزب الله با تروریستهای تکفیری  با شدت ادامه دارد.

در همین راستا از محور شرقی شهر حلب و به طور مشخص فرودگاه "کویرس" خبر می رسد که درگیریها در اطراف این فرودگاه مهم و استراتژیک از صبح امروز شدت بیشتری گرفت و طی آن عناصر گروه تروریستی داعش از چند محور با بهره گیری از تسلیحات سنگین به سوی این فرودگاه حمله ور شدند که با مقاومت یگانهای مدافع مواجه شدند و با بیست کشته که اکثریتشان از تروریستهای غیر سوری عضو داعش بوده اند، به عقب رانده شده اند. 

پخش اعلامیه تشکر با هواپیمای جنگی ارتش/ دعوت از رسانه‌ها برای بازدید از فرودگاه دمشق/ انتشار تصاویر کشتار بی‌رحمانه جوانان اهل‌سنت توسط داعش


در منطقه صلاح الدین شهر حلب امروز ارتش سوریه موفق به کشف یک تونل به طول یکصد متر و عمق بیش از 6 متری زمین شد که بلافاصله این تونل توسط ارتش سوریه با مقادیر قابل توجهی مواد منفجره بمب گذاری و منهدم گردید. همه تروریستهایی که برای ادامه کندن تونل وارد آن شده بودند در داخل آن به هلاکت رسیدند. حفر تونل با هدف اتصال مناطق به یکدیگر، نقل و انتقال نیرو و تسلیحات، استراحت عناصر گروههای تروریستی، تعبیه انبار مهمات و بیمارستان میدانی و یا بمبگذاری زیر مراکز ارتش و دفاع وطنی سوریه و انهدام کامل آنها در مناطق مختلف تحت سیطره تروریستهای تکفیری مورد استفاده قرار می گیرد. در آخرین نمونه حفر تونل زیر هتل "کارلتون" واقع در بخش تاریخی قلعه حلب در بافت قدیمی شهر حلب و بمب گذاری و انهدام آن موجب شهادت دهها نفر از عناصر ارتش و دفاع وطنی سوریه شده است.

پخش اعلامیه تشکر با هواپیمای جنگی ارتش/ دعوت از رسانه‌ها برای بازدید از فرودگاه دمشق/ انتشار تصاویر کشتار بی‌رحمانه جوانان اهل‌سنت توسط داعش
 دوتصویر از هتل کارلتون واقع در بخش تاریخی شهر حلب که توسط تروریستهای تکفیری به شیوه تونلهای بمبگذاری شده مورد هدف قرار گرفت و منهدم شد.در این حادثه دهها نفر از نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه به شهادت رسیدند


درگیریها میان ارتش سوریه و تروریستهای تکفیری در منطقه خان طومان و شیخ سعید که از چند روز پیش شدت گرفته بود همچنان بدون هرگونه پیشروی از سوی طرفین ادامه دارد.

همزمان با درگیری گروههای مختلف تروریستی فعال در شهر حلب با ارتش سوریه این گروهها با یکدیگر نیز به جنگ و ستیز مشغول هستند. در همین راستا در شهر اعزاز واقع در حاشیه شمالی شهر حلب دوگروه تروریستی جبهه اسلامی و داعش بایکدیگر درگیر شدند که این درگیریها تعدادی کشته و مجروح از دوطرف برجای گذاشت.

هلاکت یکی از فرماندهان ارشد داعش

روز گذشته "ابوحمزه انصاری" جانشین فرمانده کل داعش در شهر حلب در طی درگیری با نیروهای ارتش سوریه در نزدیکی شهر باب واقع در شمال حلب به هلاکت رسید. ابوحمزه انصاری از اهالی شهر ادلب سوریه بوده است.
 

پخش اعلامیه تشکر با هواپیمای جنگی ارتش/ دعوت از رسانه‌ها برای بازدید از فرودگاه دمشق/ انتشار تصاویر کشتار بی‌رحمانه جوانان اهل‌سنت توسط داعش


تحولات جبهه حاشیه شهر دمشق

 تیپ 68  ارتش سوریه که در اطراف خان الشیخ در غوطه غربی واقع در ریف دمشق جنوبی مستقر هستند، از صبح دیروز (یکشنبه 19 مرداد) هجوم سنگینی را برای پاکسازی روستای بیت تیما در مجاورت تیپ 68 آغاز کردند. هدف از اجرای این عملیات گسترش خطوط دفاعی در اطراف مقر این تیپ نظامی عنوان شده است. از مهمترین مقرهای تروریستهای جبهه النصره در این منطقه می توان به بیت جن و مزارع بیت تیما اشاره کرد که تروریستهای تکفیری مستقر در منطقه بیت تیما هم از همین بیت جن تغذیه میشوند و ارتش سوریه قصد دارد پس از تصرف بیت تیما به سمت مزارع بیت جن پیشروی داشته باشد. تا لحظه مخابره این گزارش درگیری ها میان طرفین همچنان ادامه دارد.

پخش اعلامیه تشکر با هواپیمای جنگی ارتش/ دعوت از رسانه‌ها برای بازدید از فرودگاه دمشق/ انتشار تصاویر کشتار بی‌رحمانه جوانان اهل‌سنت توسط داعش
 موقعیت منطقه خان الشیخ واقع در غوطه غربی حاشیه شهر دمشق رنگهای سبز مناطق تحت کنترل تروریستهای مسلح میباشد که در محاصره ارتش سوریه قرار داردشکست مفتضحانه عملیات محاصره فرودگاه دمشق

تروریستهای تکفیری از گروه ارتش اسلام از دو روز پیش با اعلام آغاز عملیات محاصره فرودگاه دمشق هجومی را به منطقه غزلانیه و حتیته الترکمان در نزدیکی جاده دمشق به سمت فرودگاه بین الملی دمشق آغاز کرده اند. اما منابع میدانی در ارتش سوریه در واکنش به این ادعای رسانه ای تروریستهای تکفیری ضمن دعوت از رسانه ها و نمایش مناطق اطراف فرودگاه دمشق و فعالیتهای عادی شامل نشست و برخاست هواپیماهای ایرلاینهای مختلف داخلی و خارجی، اعلام کرد که درگیریهای محدود و پراکنده ای میان نیروهای ارتش و تروریستهای تکفیری در همان منطقه غزلانیه به وقوع پیوست و ارتش سوریه موفق به عقب راندن تروریستها از این دو منطقه به دیر العصافیر در عمق غوطه شرقیه گردیده است.
 

پخش اعلامیه تشکر با هواپیمای جنگی ارتش/ دعوت از رسانه‌ها برای بازدید از فرودگاه دمشق/ انتشار تصاویر کشتار بی‌رحمانه جوانان اهل‌سنت توسط داعش


شکست عملیات شکستن محاصره ملیحه

منطقه استراتژیک "ملیحه" معروف به دروازه غوطه شرقیه دمشق از ماههای گذشته تحت محاصره کامل نیروهای ارتش سوریه و حزب الله و مجاهدین شیعه قرار دارد. چند روز پیش تروریستهای مستقر در این منطقه خصوصا گروه ارتش اسلامی اعلام کردند که قصد شکستن محاصره دارند در همین راستا بنا بود همزمان با درگیر شدن عناصر این گروه تروریستی با نیروهای ارتش سوریه، گروهی دیگر از تروریستهای تکفیری از  باغهای اطراف منطقه دوما به محض بازشدن منفذی برای نفوذ، به ملیحه ورود کرده و تا عمق این منطقه پیشروی سریعی داشته باشند اما با واکنش شدید ارتش و حزب الله و بمباران شدید مواضع نیروهای امدادی تروریستها ضمن وارد شدن تلفات بسیار سنگین مجبور به عقب نشینی به شهر دوما گردیدند.


مذاکرات برای حل بحران اردوگاه یرموک دمشق

منابع رسانه ای نزدیک به ارتش سوریه اعلام کردند که مذاکرات برای حل بحران اردوگاه آوارگان فلسطینی "یرموک" واقع در اطراف شهر دمشق به مراحل پایانی خود نزدیک شده است. بحران در این اردوگاه فلسطینی نشین به دلیل خیانت بخشی از نیروهای جنبش حماس و همپیمانی آنها با گروه تروریستی القاعده و ورود عناصر آن به داخل اردوگاه و نقش آنها در حملات گاه و بیگاه به مناطق امن شهر دمشق شامل حملات خمپاره ای، ترور افسران ارشد ارتش سوریه، طرح ریزی عملیات حمله سراسری به شهر دمشق  آغاز شد. پس از تعیین مهلت ارتش برای خروج تروریستها و عدم توجه به آن، نیروهای ارتش سوریه اقدام به محاصره کامل و چند لایه این اردوگاه، منع ورود و خروج ساکنین آن، و هرگونه مواد غذایی و دارویی  به داخل آن کردند.

در ابتدای حصار، تروریستها و مردم داخل اردوگاه از خود مقاومت نشان دادند و با برپایی تجمعاتی اقدام به فحاشی به نظام و ارتش سوریه کرده، خواستار سرنگونی نظام سوریه و قول حملات بیشتر علیه ارتش و مردم دمشق را می دادند. با ادامه  تشدید محاصره، فشار گرسنگی و فقدان امکانات پزشکی و بمباران روزانه مراکز استقرار تروریستهای تکفیری داخل اردوگاه، اعتراضات مردمی علیه نظام سوریه به اعتراضات و تظاهرات علیه عملکرد گروههای مسلح و هم پیمانانشان در گروه حماس تغییر جهت داد! تا جاییکه در دو مرحله منجر به مذاکرات میان ارتش و تروریستهای تکفیری داخل اردوگاه برای حل بحران شد.

پخش اعلامیه تشکر با هواپیمای جنگی ارتش/ دعوت از رسانه‌ها برای بازدید از فرودگاه دمشق/ انتشار تصاویر کشتار بی‌رحمانه جوانان اهل‌سنت توسط داعش
نقشه موقعیت اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک در شهر دمشق


خواست ارتش سوریه در یک موضوع خلاصه می شد و آن "خروج تروریستهای تکفیری از اردوگاه، خلع سلاح عناصر مسلح داخل این اردوگاه و اداره امور آن توسط کمیته های برقراری نظم فلسطینی" بود که با آن موافقت شد. اما به محض وارد شدن اولین محموله کمکهای انسان دوستانه، تروریستها مفاد قرارداد را ملغی اعلام و با نیروهای فلسطینی برقراری نظم در اردوگاه (ازگروههای فتح، جبهه خلق برای آزادی فلسطین و ...) وارد درگیری نظامی شدند. در نهایت با ادامه محاصره تاکنون این گروهها وادار به ادامه مذاکرات و پذیرش شرط خروج از اردوگاه شده اند و حسب اخبار منتشر شده در رسانه های سوری بزودی شاهد بازگشت اوضاع به شرایط عادی در این اردوگاه فلسطینی نشین خواهیم بود.


 
گزارشی از تحولات امروز سوریه؛
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٩ : توسط : حسینی

اهالی رقه ارتش سوریه را نجات دادند/

 

 

 

آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان/

 

 

 

یک اسپانیایی فرمانده داعش شد +تصاویر

گروه بین الملل مشرق- تحولات میدانی جبهه «رقه»، نجات ارتشی ها توسط اهالی رقه، آغاز جنگ فرودگاهها در سوریه، تحولات میدانی جبهه حلب، عقب نشینی تروریستهای تکفیری جبهه النصره از شهرک «عرسال» به سمت «القلمون» سوریه، کمین حزب الله و ارتش سوریه علیه کاروان تروریستهای داعش و النصره، ماموریت ویژه داعش در لبنان و تروریست 28 ساله اسپانیایی؛ فرمانده گردانی در داعش، عناوین گزارش اختصاصی مشرق از جدیدترین تحولات سوریه و لبنان است. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه «رقه»

500 نفر از نیروهای «تیپ 93 زرهی- صحرایی لشکر 17» ارتش سوریه (واقع در 60 کیلومتری شمال غرب رقه) پس از تخلیه پادگان مقر این تیپ و ورود تروریستهای داعش، به سمت فرودگاه نظامی طبقه، آخرین مرکز نظامی ارتش سوریه واقع در غرب شهر رقه عقب نشینی کردند و در حد امکان مقادیری از ادوات سنگین را هم با خود بردند. در طی دفاع از پادگان و حین عقب نشینی حدود 20 نفر از نیروهای شجاعی که در حال دفع حملات داعش بودند به شهادت رسیدند. آمار تلفات عناصر گروه تروریستی داعش از سوی منابع رسانه ای این گروه تنها 15 کشته اعلام گردیده، اما رصد رسانه های مستقل نشان دهنده تلفات صدها نفری این گروه است.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

گروه تروریستی داعش با انتشار تصاویری از داخل مقر «تیپ 93» اخبار منتشرشده مبنی بر تصرف این مرکز نظامی را تایید کرد. تعداد 40 دستگاه تانک از انواع مختلف و حدودا به همین تعداد نفربر «بی ام پی» در این پادگان موجود بوده که اکثرشان به دست داعش افتاده است.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

 

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده


ناظران نظامی معتقدند که داعش، پس از تصرف مقر تیپ 93 لشکر 17 رقه به دنبال تصرف تنها مرکز باقیمانده ارتش سوریه در این شهر یعنی "فرودگاه نظامی طبقه" است.

بر همین اساس منابع رسانه ای وابسته به این گروه تروریستی از روز گذشته خبر اعزام واحدهای رزمی  مسلح به سلاحهای سنگین را به سمت فرودگاه طبقه و وقوع درگیریهای شدید میان آنها و نیروهای ارتش سوریه مستقر در این فرودگاه را منتشر کرده اند. برخی رسانه های وابسته به ارتش سوریه نیز اعلام کردند که ارتش سوریه هم تعدادی از مراکز ایست و بازرسی جاده «سلمیه- رقه» را برچیده و نیروهای آنها را برای دفاع، به سوی فرودگاه نظامی طبقه منتقل کرده است.

 امید می رود که ارتش سوریه بر خلاف تعلل ناموجهی که در امداد رسانی و پشتیبانی هوایی به مقر لشکر 17 و تیپ 93 داشت، این بار با آمادگی کامل با هجوم جدید داعش روبرو شود و با موشک باران و بمبارانهای شدید و دائمی مناطق اطراف فرودگاه و همچنین مسیر تردد کاروانهای عناصر داعش اجازه تحرک و لانه گزینی در اطراف فرودگاه طبقه و تکرار حوادث لشکر 17 و تیپ 93 را به عناصر گروه داعش ندهد.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

 

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده
"بلال جزراوی" اهل و ساکن عربستان سعودی یکی از فرماندهان برجسته میدانی داعش روز گذشته در درگیری های تیپ 93 عین عیسی (شهر رقه) به هلاکت رسید.


نجات ارتشی ها توسط اهالی رقه


تصویر زیر مربوط به گروهی از عناصر مدافع مقر 17 رقه است که بعد سقوط مقر لشکر 17 ارتش سوریه به دست گروه داعش و عقب نشینی از آن، ابتدا به کمک یکی از اهالی شهر رقه مخفی شدند. علی رغم اینکه یکی از آنها از ناحیه دست هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود اما از ترس شناسایی هویت از سوی تروریستهای داعش- که بر بخش بزرگی از شهر رقه مسلط هستند- از رفتن به بیمارستان خودداری کرد.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

در نهایت توسط همان شهروند سوری مقیم شهر رقه در خانه مراقبت و نگهداری شدند. در نهایت موفق شدند با ارتش سوریه ارتباط برقرار کنند و به وسیله چند نفر از اهالی با شرافت شهر رقه به فرودگاه «دیرالزور» و درنهایت به شهر «دمشق» منتقل گردیدند.

آغاز جنگ فرودگاهها در سوریه؟

ظاهرا جنگ فرودگاه ها بار دیگر در سوریه شروع شده است. ‌ازسویی عناصر گروه تروریستی داعش به سمت فرودگاه طبقه در شهر رقه هجوم برده اند و از سوی دیگر هم گروه تروریستی ارتش اسلام به فرماندهی «زهران علوش» (مزدور سازمان اطلاعات و جاسوسی عربستان سعودی و از نزدیکان شخص بندر بن سلطان، مشاور و دستیار ویژه پادشاه عربستان سعودی) تبلیغات رسانه ای و آمادگیهای نظامی وسیعی را برای حمله سراسری به فرودگاه بین المللی شهر دمشق و از دور خارج کردن این فرودگاه مهم پایتخت کشور سوریه آغاز کرده است.

در همین راستا گزارش شده که گروه تروریستی ارتش اسلام با کمک برخی از گروه های مسلح تروریستی دیگر در «غوطه شرقی» حملات خود را از شب گذشته به مواضع ارتش سوریه در منطقه «غزلانیه» آغاز کرده و پیشروی های جزئی نیز داشته اند. هدف از انجام این حملات محاصره فرودگاه دمشق اعلام شده است.

ظاهرا این حملات بر اساس این اعتقاد صورت گرفته که فرودگاه دمشق به عنوان پل هوایی کمک های نظامی و‌اقتصادی را برای ارتش سوریه از چین، ایران، روسیه، مصر و ... به این کشور وارد می کند. فلذا برای جلوگیری از تسلیح و تجهیز روز افزون نیروهای ارتش و دفاع وطنی (بسیح مردمی) سوریه باید به سمت این فرودگاه حمله ور شد!

امری که البته از سوی کارشناسان نظامی تا حدود زیادی توهمی کودکانه ارزیابی گردید؛ زیرا بخش عمده ای از تسلیحات وارد شده به سوریه، به وسیله کشتی و از مبادی امن دریایی از بنادر «طرطوس» (پایگاه دریایی بسیار بزرگ و مهم ارتش روسیه، در این شهر قرار دارد) و «لاذقیه» وارد این کشور شده و به ارتش سوریه تحویل می گردد.

اما شاید رجز خوانی های اخیر زهران علوش به عنوان فرمانده یکی از بزرگترین گروههای تروریستی فعال در سوریه منشا دیگری داشته باشد و آنهم رکود عملیات هجومی ارتش سوریه در منطقه «ملیحه» باشد.

چه اینکه درصورتی که جبهه ملیحه به عنوان "دروازه منطقه غوطه شرقی" دمشق- جایی که بیش از 15 هزار تروریست خطرناک تکفیری عمدتا خارجی و غیر سوری در آن لانه گزیده اند- مشتعل و فعال باشد گروههای مسلح فعال در این منطقه از جمله همین گروه ارتش اسلام فراغت فکری و عملی برای فکر کردن به حمله به مناطق جدید در حاشیه شهر دمشق از جمله فرودگاه شهر دمشق را نداشته باشند.بیش از چهار ماه از آغاز عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی منطقه استراتژیک ملیحه میگذرد و ارتش سوریه هنوز موفق به تصرف کامل این منطقه نگردیده است.

بررسی تحولات اخیر در عرصه نظامی و مواضع فرماندهان گروههای تروریستی تکفیری موجود در منطقه غوطه شرقیه دمشق نشان می دهد که ارتش سوریه می بایست خیلی سریع اقدام به فتح کامل ملیحه و سپس هجوم سراسری به چهار شهر مهم دیگر یعنی «جسرین»، «کفربطنا» و «دیرالعصافیر» و نهایتا «دوما» و «حرستای» تروریست پرور بنماید. در غیر این صورت باید منتظر تحرکات وسیع گروههای تروریستی فعال در این مناطق علیه نقاط مهم شهردمشق (همچون حمله اخیر برای محاصره فرودگاه دمشق) و نیروهای ارتش سوریه باشیم.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

 


تحولات میدانی جبهه حلب

درگیری های شدیدی که در منطقه «شیخ لطفی» و نزدیکی «فرودگاه نیرب» واقع در شهر حلب شروع شده است، همچنان ادامه دارد. هدف ارتش سوریه از تدارک این هجوم شدید، تصرف یک پاسگاه قدیمی پلیس و مکان شلیک توپ و۲۳میلی متری و خمپاره ۸۰ به اردوگاه آوارگان فلسطینی در منطقه نیرب بوده است. ظاهرا تروریستهای تکفیری پس از تصرف این مرکز با استقرار انواع تسلیحات سنگین و ادوات، اردوگاه نیرب را که از حامیان و متحدین نظام و ارتش سوریه هستند، هدف موشک بارانها و خمپاره بارانهای روزانه قرار می دادند.

در این درگیری که نقش اصلی بر عهده نیروهای فلسطینی تیپ قدس و نیروهای دفاع وطنی سوریه قرار داشت، تلفات سنگینی به تروریستهای تکفیری وارد آمد و در مقابل تعدادی از نیروهای تیپ فلسطینی قدس نیز به شهادت رسیدند. واحدهای توپخانه ای، یگان موشکی و نیروی هوایی ارتش نیز از این حمله پشتیبانی کردند.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده
مناطق درگیری با دایره هایی برنگ زرد مشخص شده است

 

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده
شهید مرهف برکات یکی از سه شهید تیپ قدس در عمللیات اخیر در اطراف اردوگاه آوارگان فلسطینی در منطقه نیرب شهر حلب

عقب نشینی تروریستهای تکفیری جبهه النصره از شهرک «عرسال» به سمت «القلمون» سوریه

از سویی عملیاتهای ارتش لبنان علیه تروریستهای تکفیری در منطقه عرسال لبنان شامل هجوم زمینی، تصرف ارتفاعات مشرف به منطقه، استقرار یگانهای موشکی، توپخانه، ادوات، موشک باران، خمپاره و گلوله بارانهای مکرر مواضع تکفیریها بوده است.

از سوی دیگری نیز مذاکرات هیئت علمای سنی لبنان با فرماندهان النصره برای خروج از این منطقه، به همراه تلفات سنگین این گروهها در درگیریهای چند روزه با ارتش لبنان، کمینهای متعدد حزب الله و بمبارانهای نیروی هوایی ارتش سوریه به مواضع و مراکز آنها نهایتا موجب خروج این تروریستها از منطقه عرسال گردید.


درگیری ها در ورودی غربی عرسال تا صبح پنج شنبه ادامه داشت و در پی این درگیری ها 16 نفر ازعناصر گروههای تروریستی به هلاکت رسیدند. طبق گزارش رسیده، پس از طلوع آفتاب در روز جمعه هیچگونه تحرکی از سوی تروریستهای تکفیری در داخل شهر مشاهده نگردید.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

 کمین حزب الله و ارتش سوریه علیه کاروان تروریستهای داعش و النصره

تروریست های النصره و داعش جمعه شب در دره های «رنکوس» و مرزهای مشترک با لبنان با کمین نیروهای ویژه حزب الله (نیروی رضوان) مواجه شده و تلفات بسیار سنگینی را متحمل گردیدند. در این کمین دقیق و حساب شده، نیروهای حزب الله که مسیر حرکت گروهی 150 نفره از عناصر گروههای تروریستی مسلح از شهرک لبنانی عرسال به سمت خاک سوریه را رصد می کردند، در یکی از باغ های دشت رنکوس کمین گسترده ای نصب کردند که منجر به هلاکت و جراحت همگی آنها گردید.

بالگردهای ارتش سوریه نیز در این کمین به پشتیبانی از نیروهای حزب الله، به گلوله و موشک باران تروریستهای گرفتار در کمین پرداختند.

ماموریت ویژه داعش در لبنان

بر اساس اطلاعات رسیده از نیروهای اطلاعاتی در لبنان، شخصی معروف به «شیخ وهاب» از چند هفته پیش وارد لبنان شده و در اردوگاه فلسطینی ها در حال بیعت گرفتن برای گروه تروریستی داعش و رهبر آن «ابوبکر البغدادی» است.

بر مبنای اطلاعات منتشر شده در مطبوعات لبنان فرد مورد نظر حدودا 57 ساله، دارای اصالت کشور سوریه و از اهالی منطقه «معره النعمان» واقع در استان «ادلب» سوریه است. سازمان امنیت لبنان ماموریت این فرد را هماهنگی و نظم بخشی فعالیتهای عناصر گروههای مختلف تروریستی فعال در لبنان زیر پرچم گروه داعش و آغاز فعالیتهای تروریستی با هدف بر هم زدن فضای امنیتی- سیاسی در لبنان اعلام کرده اند.

تروریست 28 ساله اسپانیایی؛ فرمانده گردانی در داعش

به نقل از روزنامه «ال پائیس» چاپ کشور اسپانیا، این تصویر مربوط به یک اسپانیایی 28 ساله به نام «محمد حمدوش» معروف به کوکیتو است که در حال حاضر فرماندهی یکی از گردان های داعش را بر عهده دارد. کشور اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی از اتباع آن در میان گروههای تروریستی فعال در عراق و سوریه مشغول به فعالیت هستند.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

با توجه به سابقه حملات تروریستی عناصر تکفیری در این کشور و حمله به مراکز عمومی مانند بمب گذاری انتحاری در قطارهای مسافر بری اخیرا انتشار گزارشهای این چنینی از فعالیت تروریستهای تبعه این کشور، موجی از نگرانی را در افکار عمومی و رسانه ای و حکومتی این کشور به وجود آورده است.


 
گزارشی از تحولات امروز سوریه؛
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٩ : توسط : حسینی

اهالی رقه ارتش سوریه را نجات دادند/

 

 

 

آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان/

 

 

 

یک اسپانیایی فرمانده داعش شد +تصاویر

گروه بین الملل مشرق- تحولات میدانی جبهه «رقه»، نجات ارتشی ها توسط اهالی رقه، آغاز جنگ فرودگاهها در سوریه، تحولات میدانی جبهه حلب، عقب نشینی تروریستهای تکفیری جبهه النصره از شهرک «عرسال» به سمت «القلمون» سوریه، کمین حزب الله و ارتش سوریه علیه کاروان تروریستهای داعش و النصره، ماموریت ویژه داعش در لبنان و تروریست 28 ساله اسپانیایی؛ فرمانده گردانی در داعش، عناوین گزارش اختصاصی مشرق از جدیدترین تحولات سوریه و لبنان است. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه «رقه»

500 نفر از نیروهای «تیپ 93 زرهی- صحرایی لشکر 17» ارتش سوریه (واقع در 60 کیلومتری شمال غرب رقه) پس از تخلیه پادگان مقر این تیپ و ورود تروریستهای داعش، به سمت فرودگاه نظامی طبقه، آخرین مرکز نظامی ارتش سوریه واقع در غرب شهر رقه عقب نشینی کردند و در حد امکان مقادیری از ادوات سنگین را هم با خود بردند. در طی دفاع از پادگان و حین عقب نشینی حدود 20 نفر از نیروهای شجاعی که در حال دفع حملات داعش بودند به شهادت رسیدند. آمار تلفات عناصر گروه تروریستی داعش از سوی منابع رسانه ای این گروه تنها 15 کشته اعلام گردیده، اما رصد رسانه های مستقل نشان دهنده تلفات صدها نفری این گروه است.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

گروه تروریستی داعش با انتشار تصاویری از داخل مقر «تیپ 93» اخبار منتشرشده مبنی بر تصرف این مرکز نظامی را تایید کرد. تعداد 40 دستگاه تانک از انواع مختلف و حدودا به همین تعداد نفربر «بی ام پی» در این پادگان موجود بوده که اکثرشان به دست داعش افتاده است.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

 

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده


ناظران نظامی معتقدند که داعش، پس از تصرف مقر تیپ 93 لشکر 17 رقه به دنبال تصرف تنها مرکز باقیمانده ارتش سوریه در این شهر یعنی "فرودگاه نظامی طبقه" است.

بر همین اساس منابع رسانه ای وابسته به این گروه تروریستی از روز گذشته خبر اعزام واحدهای رزمی  مسلح به سلاحهای سنگین را به سمت فرودگاه طبقه و وقوع درگیریهای شدید میان آنها و نیروهای ارتش سوریه مستقر در این فرودگاه را منتشر کرده اند. برخی رسانه های وابسته به ارتش سوریه نیز اعلام کردند که ارتش سوریه هم تعدادی از مراکز ایست و بازرسی جاده «سلمیه- رقه» را برچیده و نیروهای آنها را برای دفاع، به سوی فرودگاه نظامی طبقه منتقل کرده است.

 امید می رود که ارتش سوریه بر خلاف تعلل ناموجهی که در امداد رسانی و پشتیبانی هوایی به مقر لشکر 17 و تیپ 93 داشت، این بار با آمادگی کامل با هجوم جدید داعش روبرو شود و با موشک باران و بمبارانهای شدید و دائمی مناطق اطراف فرودگاه و همچنین مسیر تردد کاروانهای عناصر داعش اجازه تحرک و لانه گزینی در اطراف فرودگاه طبقه و تکرار حوادث لشکر 17 و تیپ 93 را به عناصر گروه داعش ندهد.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

 

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده
"بلال جزراوی" اهل و ساکن عربستان سعودی یکی از فرماندهان برجسته میدانی داعش روز گذشته در درگیری های تیپ 93 عین عیسی (شهر رقه) به هلاکت رسید.


نجات ارتشی ها توسط اهالی رقه


تصویر زیر مربوط به گروهی از عناصر مدافع مقر 17 رقه است که بعد سقوط مقر لشکر 17 ارتش سوریه به دست گروه داعش و عقب نشینی از آن، ابتدا به کمک یکی از اهالی شهر رقه مخفی شدند. علی رغم اینکه یکی از آنها از ناحیه دست هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود اما از ترس شناسایی هویت از سوی تروریستهای داعش- که بر بخش بزرگی از شهر رقه مسلط هستند- از رفتن به بیمارستان خودداری کرد.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

در نهایت توسط همان شهروند سوری مقیم شهر رقه در خانه مراقبت و نگهداری شدند. در نهایت موفق شدند با ارتش سوریه ارتباط برقرار کنند و به وسیله چند نفر از اهالی با شرافت شهر رقه به فرودگاه «دیرالزور» و درنهایت به شهر «دمشق» منتقل گردیدند.

آغاز جنگ فرودگاهها در سوریه؟

ظاهرا جنگ فرودگاه ها بار دیگر در سوریه شروع شده است. ‌ازسویی عناصر گروه تروریستی داعش به سمت فرودگاه طبقه در شهر رقه هجوم برده اند و از سوی دیگر هم گروه تروریستی ارتش اسلام به فرماندهی «زهران علوش» (مزدور سازمان اطلاعات و جاسوسی عربستان سعودی و از نزدیکان شخص بندر بن سلطان، مشاور و دستیار ویژه پادشاه عربستان سعودی) تبلیغات رسانه ای و آمادگیهای نظامی وسیعی را برای حمله سراسری به فرودگاه بین المللی شهر دمشق و از دور خارج کردن این فرودگاه مهم پایتخت کشور سوریه آغاز کرده است.

در همین راستا گزارش شده که گروه تروریستی ارتش اسلام با کمک برخی از گروه های مسلح تروریستی دیگر در «غوطه شرقی» حملات خود را از شب گذشته به مواضع ارتش سوریه در منطقه «غزلانیه» آغاز کرده و پیشروی های جزئی نیز داشته اند. هدف از انجام این حملات محاصره فرودگاه دمشق اعلام شده است.

ظاهرا این حملات بر اساس این اعتقاد صورت گرفته که فرودگاه دمشق به عنوان پل هوایی کمک های نظامی و‌اقتصادی را برای ارتش سوریه از چین، ایران، روسیه، مصر و ... به این کشور وارد می کند. فلذا برای جلوگیری از تسلیح و تجهیز روز افزون نیروهای ارتش و دفاع وطنی (بسیح مردمی) سوریه باید به سمت این فرودگاه حمله ور شد!

امری که البته از سوی کارشناسان نظامی تا حدود زیادی توهمی کودکانه ارزیابی گردید؛ زیرا بخش عمده ای از تسلیحات وارد شده به سوریه، به وسیله کشتی و از مبادی امن دریایی از بنادر «طرطوس» (پایگاه دریایی بسیار بزرگ و مهم ارتش روسیه، در این شهر قرار دارد) و «لاذقیه» وارد این کشور شده و به ارتش سوریه تحویل می گردد.

اما شاید رجز خوانی های اخیر زهران علوش به عنوان فرمانده یکی از بزرگترین گروههای تروریستی فعال در سوریه منشا دیگری داشته باشد و آنهم رکود عملیات هجومی ارتش سوریه در منطقه «ملیحه» باشد.

چه اینکه درصورتی که جبهه ملیحه به عنوان "دروازه منطقه غوطه شرقی" دمشق- جایی که بیش از 15 هزار تروریست خطرناک تکفیری عمدتا خارجی و غیر سوری در آن لانه گزیده اند- مشتعل و فعال باشد گروههای مسلح فعال در این منطقه از جمله همین گروه ارتش اسلام فراغت فکری و عملی برای فکر کردن به حمله به مناطق جدید در حاشیه شهر دمشق از جمله فرودگاه شهر دمشق را نداشته باشند.بیش از چهار ماه از آغاز عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی منطقه استراتژیک ملیحه میگذرد و ارتش سوریه هنوز موفق به تصرف کامل این منطقه نگردیده است.

بررسی تحولات اخیر در عرصه نظامی و مواضع فرماندهان گروههای تروریستی تکفیری موجود در منطقه غوطه شرقیه دمشق نشان می دهد که ارتش سوریه می بایست خیلی سریع اقدام به فتح کامل ملیحه و سپس هجوم سراسری به چهار شهر مهم دیگر یعنی «جسرین»، «کفربطنا» و «دیرالعصافیر» و نهایتا «دوما» و «حرستای» تروریست پرور بنماید. در غیر این صورت باید منتظر تحرکات وسیع گروههای تروریستی فعال در این مناطق علیه نقاط مهم شهردمشق (همچون حمله اخیر برای محاصره فرودگاه دمشق) و نیروهای ارتش سوریه باشیم.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

 


تحولات میدانی جبهه حلب

درگیری های شدیدی که در منطقه «شیخ لطفی» و نزدیکی «فرودگاه نیرب» واقع در شهر حلب شروع شده است، همچنان ادامه دارد. هدف ارتش سوریه از تدارک این هجوم شدید، تصرف یک پاسگاه قدیمی پلیس و مکان شلیک توپ و۲۳میلی متری و خمپاره ۸۰ به اردوگاه آوارگان فلسطینی در منطقه نیرب بوده است. ظاهرا تروریستهای تکفیری پس از تصرف این مرکز با استقرار انواع تسلیحات سنگین و ادوات، اردوگاه نیرب را که از حامیان و متحدین نظام و ارتش سوریه هستند، هدف موشک بارانها و خمپاره بارانهای روزانه قرار می دادند.

در این درگیری که نقش اصلی بر عهده نیروهای فلسطینی تیپ قدس و نیروهای دفاع وطنی سوریه قرار داشت، تلفات سنگینی به تروریستهای تکفیری وارد آمد و در مقابل تعدادی از نیروهای تیپ فلسطینی قدس نیز به شهادت رسیدند. واحدهای توپخانه ای، یگان موشکی و نیروی هوایی ارتش نیز از این حمله پشتیبانی کردند.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده
مناطق درگیری با دایره هایی برنگ زرد مشخص شده است

 

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده
شهید مرهف برکات یکی از سه شهید تیپ قدس در عمللیات اخیر در اطراف اردوگاه آوارگان فلسطینی در منطقه نیرب شهر حلب

عقب نشینی تروریستهای تکفیری جبهه النصره از شهرک «عرسال» به سمت «القلمون» سوریه

از سویی عملیاتهای ارتش لبنان علیه تروریستهای تکفیری در منطقه عرسال لبنان شامل هجوم زمینی، تصرف ارتفاعات مشرف به منطقه، استقرار یگانهای موشکی، توپخانه، ادوات، موشک باران، خمپاره و گلوله بارانهای مکرر مواضع تکفیریها بوده است.

از سوی دیگری نیز مذاکرات هیئت علمای سنی لبنان با فرماندهان النصره برای خروج از این منطقه، به همراه تلفات سنگین این گروهها در درگیریهای چند روزه با ارتش لبنان، کمینهای متعدد حزب الله و بمبارانهای نیروی هوایی ارتش سوریه به مواضع و مراکز آنها نهایتا موجب خروج این تروریستها از منطقه عرسال گردید.


درگیری ها در ورودی غربی عرسال تا صبح پنج شنبه ادامه داشت و در پی این درگیری ها 16 نفر ازعناصر گروههای تروریستی به هلاکت رسیدند. طبق گزارش رسیده، پس از طلوع آفتاب در روز جمعه هیچگونه تحرکی از سوی تروریستهای تکفیری در داخل شهر مشاهده نگردید.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

 کمین حزب الله و ارتش سوریه علیه کاروان تروریستهای داعش و النصره

تروریست های النصره و داعش جمعه شب در دره های «رنکوس» و مرزهای مشترک با لبنان با کمین نیروهای ویژه حزب الله (نیروی رضوان) مواجه شده و تلفات بسیار سنگینی را متحمل گردیدند. در این کمین دقیق و حساب شده، نیروهای حزب الله که مسیر حرکت گروهی 150 نفره از عناصر گروههای تروریستی مسلح از شهرک لبنانی عرسال به سمت خاک سوریه را رصد می کردند، در یکی از باغ های دشت رنکوس کمین گسترده ای نصب کردند که منجر به هلاکت و جراحت همگی آنها گردید.

بالگردهای ارتش سوریه نیز در این کمین به پشتیبانی از نیروهای حزب الله، به گلوله و موشک باران تروریستهای گرفتار در کمین پرداختند.

ماموریت ویژه داعش در لبنان

بر اساس اطلاعات رسیده از نیروهای اطلاعاتی در لبنان، شخصی معروف به «شیخ وهاب» از چند هفته پیش وارد لبنان شده و در اردوگاه فلسطینی ها در حال بیعت گرفتن برای گروه تروریستی داعش و رهبر آن «ابوبکر البغدادی» است.

بر مبنای اطلاعات منتشر شده در مطبوعات لبنان فرد مورد نظر حدودا 57 ساله، دارای اصالت کشور سوریه و از اهالی منطقه «معره النعمان» واقع در استان «ادلب» سوریه است. سازمان امنیت لبنان ماموریت این فرد را هماهنگی و نظم بخشی فعالیتهای عناصر گروههای مختلف تروریستی فعال در لبنان زیر پرچم گروه داعش و آغاز فعالیتهای تروریستی با هدف بر هم زدن فضای امنیتی- سیاسی در لبنان اعلام کرده اند.

تروریست 28 ساله اسپانیایی؛ فرمانده گردانی در داعش

به نقل از روزنامه «ال پائیس» چاپ کشور اسپانیا، این تصویر مربوط به یک اسپانیایی 28 ساله به نام «محمد حمدوش» معروف به کوکیتو است که در حال حاضر فرماندهی یکی از گردان های داعش را بر عهده دارد. کشور اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی از اتباع آن در میان گروههای تروریستی فعال در عراق و سوریه مشغول به فعالیت هستند.

جنگ فرودگاه‌ها در سوریه آغاز شد؟/ اقدام ارتش سوریه بعد از فتح شهر «ملیحه» چه باید باشد؟/ آغاز ماموریت ویژه داعش در لبنان //در حال ویرایش/ عموزاده

با توجه به سابقه حملات تروریستی عناصر تکفیری در این کشور و حمله به مراکز عمومی مانند بمب گذاری انتحاری در قطارهای مسافر بری اخیرا انتشار گزارشهای این چنینی از فعالیت تروریستهای تبعه این کشور، موجی از نگرانی را در افکار عمومی و رسانه ای و حکومتی این کشور به وجود آورده است.


 
خاتمه پرونده شکایت روزنامه ایران از نادری با حکم دادسرا
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٩ : توسط : حسینی
سردبیر رجانیوز با صدور قرار منع تعقیب آزاد شد/
تلاش مضحک خبرگزاری دولت برای ابراز برائت از اقدام زشت روزنامه ایران

گروه سیاسی - رجانیوز: به دنبال شکایت روزنامه ایران از سردبیر سایت خبری رجانیوز که همزمان با روز خبرنگار، به بازداشت علی نادری منجر شد، این فعال رسانه‎ای منتقد دولت، صبح امروز آزاد شد.

به گزارش رجانیوز به نقل از جهان، علی نادری صبح امروز با ارائه مدارک و مستندات در شعبه هفتم دادسرای انقلاب، به دفاع از خود در برابر اتهام وارده از سوی روزنامه ایران پرداخت و در نهایت قاضی شعبه قرار منع تعقیب درباره این پرونده را صادر کرد تا پرونده این شکایت مختومه اعلام شود.
 
این در حالی است که خبرگزاری دولتی ایرنا به عنوان مجموعه بالادستی موسسه ایران با انتشار خبری تلاش کرد روزنامه ایران را از این اقدام تبرئه کرده و اعلام کند که بازداشت سردبیر رجا نیوز ارتباطی به روزنامه ایران ندارد!
 
خبرگزاری ایرنا در متن خبر خود اعلام کرده است، اقدام حقوقی علیه سردبیر رجانیوز توسط موسسه شهرستان‎های ایران که موسسه‎ای مستقل است صورت پذیرفته و ارتباطی به روزنامه ایران ندارد، این در حالی است که نماینده موسسه شهرستان‎های ایران در استان‎های مختلف، همان نماینده روزنامه ایران در این استان‎ها محسوب شده و بر این اساس از سوی مدیرعامل روزنامه ایران برای این نمایندگان حکم سرپرستی صادر می شود.
 
از سوی دیگر بنا بر اظهارات اطرافیان سردبیر رجانیوز، اقدام روزنامه ایران علیه نادری بدون هرگونه اعلام قبلی و یا دعوت به برگزاری جلسه برای بررسی دعاوی ادعایی این روزنامه صورت گرفته و رأسا اقدام به حبس و بازداشت این خبرنگار فعال در عرصه نقد دولت شده است.
 
با این حال، رای امروز قاضی دادسرای ناحیه ۷ مبنی بر صدور قرار منع تعقیب و مختومه شدن پرونده که به آزادی نادری پس از ۲۴ ساعت بازداشت منجر شد، نشان از واقعیت دیگری دارد و شائبه اقدام سیاسی در این باره را افزایش می دهد.
 
گفتنی است، در حالی که مقامات دولتی طی یکسال گذشته مدعی آزادی رسانه های منتقد و تکریم منتقدان بوده اند، چنین رفتاری از سوی مجموعه رسانه‎ای دولت در روز خبرنگار با یک روزنامه‎نگار منتقد، مطابق با ادعای دولت در زمینه تکریم خبرنگار و اطلاع‎رسانی نبود.

 
هیاهوی مجدد علیه یک مستند
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٩ : توسط : حسینی

«نسیم»: در حالی که چندین هفته از جنجال رسانه‌های اصلاح طلب علیه مستند "من روحانی هستم" می‌گذرد، اخیرا برخی از این رسانه‌ها مجددا و در پی ارائه مستندات این مستند از سوی سازندگان آن بار دیگر پروژه حمله به این مستند را اما به نحوی دیگر آغاز کرده اند.

در همین راستا یکی از سایت های اینترنتی نزدیک به دولت با طرح این ادعا که مستند فوق در فروشگاه عرضه محصولات سروش توزیع شده است، در صدد آن برآمد تا القا کند که بین عوامل ساخت و تزویع این مستند با مجموعه صداوسیما ارتباطی پنهانی و پشت پرده وجود دارد.

این سایت مدعی شد که مستند "مصاف" پس از مستند "من روحانی هستم" اثر جدید سفیرفیلم است که در بخش‌هایی از این مستند از آرشیو محرمانه صداوسیما استفاده شده است.

سایت مذکور همچنین با طرح سوالی مبنی بر اینکه "دسترسی تولیدکننده به آرشیو محرمانه به چه مجوزی بوده؟"، کوشید تا مدیران صدا وسیما را زیر سوال ببرد.

همه اینها در حالی است که اولا مستند مصاف بهار سال گذشته و مدت ها پیش از کلید خوردن ساخت مستندی درباره زندگی نامه دکتر روحانی ساخته شد که هدف آن نیز بازخوانی تاریخ انقلاب اسلامی در دهه 68 تا 78 و زمینه‌ها شکل گیری فتنه 18 تیر بوده است.

این در حالی است که در این مستند بنابر گفته عوامل آن هیچ گونه استفاده‌ای از آرشیو محرمانه صداوسیما نشده است.

اگرچه مشخص نیست منظور منتقدان از "محرمانه بودن" ، کدام بخش های مستند است اما اگر اشاره آنها به بیانات رهبر معظم انقلاب و یا سخنان هاشمی رفسنجانی و آیت الله جنتی باشد، این فیلم ها به هیچ وجه آرشیو محرمانه محسوب نمی‌شوند.

از سویی دیگر و به گفته مسئولان موسسه سفیر فیلم، مستند "من روحانی هستم" اساسا ساخته این موسسه نبوده و صرفا توسط آن توزیع شده است و لذا این سناریوسازی برای ارتباط میان این دو فیلم از اساس اشتباه است؛ چنانچه در تیتراژ مستند من روحانی هستم نیز اشاره شده است، صرفا در بخش هایی از این فیلم از بریده هایی از مستند مصاف به عنوان منبع استفاده شده است؛ از جمله بخشهایی از مصاحبه با محمدعلی ابطحی که در مصاحبه با عوامل مستند مصاف بوده است.

علاوه بر این در برخی رسانه ها سخن از استفاده از آرشیو محرمانه در فیلم مستند من روحانی هستم شده است که درباره این فیلم نیز مدعیان بخش های مربوط به سخنان البرادعی و سخنان دکتر روحانی در 23 تیرماه 78 را مورد اشاره قرار داده‌اند.

این در حالی است که فیلم سخنان البرداعی از مستند معروف ایران و غرب ساخته شبکه bbc برداشته شده است که چند سال پیش پخش شده بود. همچنین بخش هایی از سخنرانی دکتر روحانی در تجمع 23 تیر مربوط به شبکه نسیم است که در عید نوروز امسال در برنامه ای تحت عنوان فیلم های آرشیوی کم دیده شده صداوسیما این بخش از سخنرانی پخش شده است.

اما با این حال برخی از نمایندگان مجلس بدون اینکه اطلاع دقیقی از جزئیات این مستند داشته باشند اقدام به موضع گیری درخصوص دسترسی موسسه سفیرفیلم به آرشیو محرمانه صداوسیما کرده اند.

این نمایندگان همچنین با استناد به سایت اینترنتی مذکور، مدعی توزیع و فروش مستند من روحانی هستم در فروشگاه موسسه سروش وابسته به صداوسیما شدند که این ادعای آنها واکنش مدیر این موسسه را به همراه داشت.

مهدی فضائلی مدیر عامل سروش، در مصاحبه ای با رد ادعای فروش این مستند در فروشگاه های زیرمجموعه این موسسه گفت لوح فشرده «من روحانی هستم» در هیچ یک از فروشگاه‌های اختصاصی سروش توزیع نمی‌شود.

به هر حال شاید بهتر بود منتقدات و دلواپسان این مستند تاریخی و متقن پیش از اظهارنظر اطلاعات خود را در اینخصوص کامل می‌کردند و آنگاه شاید نه تنها علیه آن موضع‌گیری نمیکردند بلکه در تجلیل از آن نیز سخن می‌گفتند.

لوح فشرده «من روحانی هستم» صرف نظر از این فضاسازی‌های بر علیه آن ، بیان کننده مطلب خلاف واقع نیست و نشان از سابقه و نگاه انقلابی رئیس جمهورمان و حضور در صحنه‌های حساس انقلاب  دارد. علاوه بر این هیچ مجموعه‌ای تاکنون این لوح را ممنوع اعلام نکرده و شکایتی از آن نشده بنابراین توزیع آن خلاف قانون نیست، اما ظاهراً برخی رسانه‌ها به دنبال فضاسازی هستند.


 
فرخوان جمع آوری دارو توسط یک مستندساز
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸ : توسط : حسینی

 سهیل کریمی از مستندسازان انقلاب اسلامی در صفحه شخصی خود در پلاس فراخوانی برای جمع آوری دارو برای رزمندگان و مجاهدین عراقی داده است.

کریمی درخواست کرده تا داروهای مسکن، سرماخوردگی، آنتی بیوتیک، باند و گاز استریل، بتادین و هرچیزی که به درد کمک های اولیه می خورد و در منزل مازاد هستند را جمع کرده، تا به دست رزمندگان عراقی که دست یاری به سوی ما گشوده اند برسانیم.
 
نکته: داروها حداقل باید شش ماه تاریخ انقضا داشته باشند.
برای هماهنگی و ارسال دارو به خود ایشان ایمیل بزنید.
sohail.karimi@chmail.ir
فرصت فقط تا اول شهریور می باشد.

 
سازمان ملل: محاصره نوار غزه باید پایان یابد
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸ : توسط : حسینی

سخنگوی آژانس سازمان ملل برای آوارگان فسلطینی می‌گوید که محاصره نوار غزه باید پایان یابد تا بتوان ضمن بازسازی این منطقه، راه‌ حلی سیاسی برای مشکلات پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، «کریس گونس» سخنگوی آژانس سازمان ملل برای آوارگان فسلطینی می‌گوید که محاصره 7 ساله نوار غزه باید پایان یابد تا بتوان ضمن بازسازی این منطقه، راه‌ حلی سیاسی برای مشکلات پیدا کرد.
 
وی با اشاره به محدودیت‌های موجود برای بازسازی غزه گفت: بخش‌های زیادی از غزه با خاک یکسان شده‌اند، نمی‌توانیم درحالی دست‌هایمان از پشت بسته شده، اینجا را دوباره بسازیم.
 
آقای «گونس» گفت: محاصره غزه باید پایان یابد، همه کسانی که مستقیم و یا غیرمستقیم در کشتار غزه مسئول بوده‌اند باید محاکمه شوند.
 
مردم نوار غزه از سال 2007 و پس از رأی دادن به دولت حماس، در محاصره به سر می‌برند، محاصره‌ای که نه تنها مانع از رسیدن سوخت به این باریکه می‌شود بلکه بیماران فلسطینی را در پشت مرزها تا سرحد مرگ منتظر نگاه می‌دارد.

 
شمار شهدای فلسطینی به 1911 نفر رسید
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸ : توسط : حسینی

وزارت بهداشت فلسطین از افزایش شمار شهدای فلسطینی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، وزارت بهداشت فلسطین با صدور بیانیه ای از افزایش شمار شهدای فلسطینی به 1911 نفر خبر داد.
 
در این بیانیه شمار مجروحان جنگ غزه نیز 9861 نفر اعلام شده است.
 
این در حالی است با کشف جسد یک کودک از منطقه الشجاعیه شمار شهدای فلسطینی طی حملات امروز رژیم صهیونیستی به 6 نفر رسید.

 
کلیپ :می کشیم و می کشیم
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸ : توسط : حسینی

کلیپ :می کشیم و می کشیم

 

دانلود


 
چرا پرچم داعش سیاه است؟
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸ : توسط : حسینی
به گزارش مشرق، روزنامه سعودی الحیاة نوشت: پرچم سیاه داعش که بسیاری را دچار "رنگ هراسی" کرده است، به سلاح مهم و موثری برای شبکه القاعده به منظور معرفی خود به عنوان یک گروه خونریز و کشنده تبدیل شده است که از کشتار و قتل ابایی ندارد.

این روزنامه افزود: گروه داعش که ناظران آن را فرزند خلفِ القاعده می دانند، از این امر غافل نشده و از تاثیر این پرچم استفاده کرده و آن را به نماد خاصی برای خود انتخاب کرده و این پرچم را در برخی از کشورهای عربی و به طور مشخص کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، برافراشته که این اقدام تاثیری قوی داشته و مقامات کشورهای یاد شده را برآن داشته تا اقدامات و مجازات های شدیدی را علیه کسانی که آنها را در هر محلی در این کشورها برافرازند، اعمال کند.

به نوشته الحیاة، یک قطعه پارچه سیاه که روی اجساد تکه تکه شده کشته ها برافراشته می شود، به محور بحث محافل سیاسی و اجتماعی تبدیل شده است. گروه داعش از تاثیر پرچم ها برای اعلام و تاکید بر موجودیت خود غافل نمانده است و در بیانیه ها و اظهاراتش تاکید کرده است که اینها فقط پرچم های یک "دولت" نیست، بلکه پرچم های "جنگ" است.

چرا پرچم داعش سیاه است؟

ناظران معتقدند که انتخاب پرچم های سیاه از سوی گروههای مسلح از جمله داعش - و قبل از آن القاعده - همان ادامه وضعیت دوره جاهلیت در نزد اعراب است، زیرا بالابردن و برافراشتن اینگونه پرچم ها به معنای انتقام جویی یا نشانه حزن و اندوه یا موارد جنگ شدید است.

برخی از پژوهشگران، با ردّ ادعای شماری از اعضای این گروه های مسلح مبنی بر این که این پرچم شبیه بیرق های پیامبر اکرم (ص) در زمان جنگ بود، تاکید می کنند که پرچم پیامبر (ص) براساس روایت های متواتر و موثق، سفید بود و هر لشکر پرچم های سیاه با دور دوزی سفید داشت و روی آن هیچ گونه عبارت یا طرحی وجود نداشت.

این روزنامه سپس به تصاویر جوانان سعودی با لباس های دارای شعار داعش از جمله در مکه و پرچم های داعش در بالای خودروهای آنها اشاره کرد و درباره خطر گسترش داعش در بین جوانان فریب خورده هشدار داد و خواستار برخورد مناسب و به موقع با این وضعیت شد.

منبع: العالم

 
نماهنگ حزب الله برای حاج قاسم
ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸ : توسط : حسینی

نماهنگ حزب الله برای حاج قاسم

 

 
بررسی مالکیت فلسطین در تورات/ 1
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸ : توسط : حسینی

خداوند فلسطین را به ابراهیم و نسل موحّد او عطا کرد

گروه فرهنگی مشرق ـصهیونیستها با استناد به تورات، مدعی مالکیت فلسطین هستند. مطالعه تورات نشان می‌دهد که خداوند زمین فلسطین را به ابراهیم(ع) عطا فرمود و به او تأکید کرد که نسل او باید موحد باشند وگرنه خداوند آنها را از این زمین اخراج خواهد فرمود. این شرط به وسیلۀ حضرت موسی(ع) نیز مؤکد شد و خدای حکیم در این خصوص از یهود پیمان محکمی گرفت. اما این شرط رعایت نشد و خداوند دو نوبت بنی‌اسرائیل را از فلسطین تبعید فرمود و در نوبت سوم آنها را برای همیشه نفی بلد کرد. بنی‌اسرائیل نخستین مرتبه در زمان یوسف(ع) به مصر تبعید شدند و تا چهار نسل در آنجا ماندند تا وقتی که خداوند به واسطۀ حضرت موسی(ع) آنها را به فلسطین باز آورد. نوبت دوم تبعید یهود، در سال 586 قبل از میلاد به بابل بود البته بعد از آنکه بخت النصر اورشلیم را فتح کرد و معبد سلیمان را تخریب نمود. و نهایتاً در سال هفتاد میلادی، چهل سال بعد از اتمام حجّت حضرت عیسی(ع) با این قوم، بلای خداوند به توسط رومیان بر این قوم نازل گشت و یهودیان برای ابد از فلسطین اخراج شدند. تنها راه بازگشت یهود به فلسطین آن است که توبه کنند و از راه پدران خود بازگشت نمایند. این موضوع از آیه هشتم سوره إسراء استنباط می‌شود (عَسىَ‏ رَبُّکمُ‏ْ أَن یَرْحَمَکمُ‏ْ  وَ إنْ عُدتمُ‏ْ عُدْنَا).

یهودیان بهتر از هر کس دیگر، به این حقایق واقفند و برای همین است که هجده قرن بعد از اخراجشان از فلسطین برای بازگشت به آن زمین مقدس اقدامی نکردند. اما بدعتگذاران یهود در اواخر قرن 19 مدعی مالکیت فلسطین بر اساس تورات شدند. این سلسله مقالات، سعی دارد با زبانی ساده این ادعای صهیونیستها را بررسی کند.

********

 

اختلاف نظر مسلمانان و یهودیان دربارۀ فلسطین

صهیونیست‌ها برای ادعای مالکیت فلسطین کتاب تورات را نشان می‌دهند و می‌گویند از سال هفتاد میلادی تاکنون که از فلسطین نفی بلد شده‌اند در کشورهای مختلف آواره و تحت ظلم بوده‌اند. اما بعد از کشتار هیتلر از این قوم به لزوم داشتن سرزمین و حکومت بیش از همیشه احساس نیاز می‌کنند. آنها همچنین می‌خواهند با ساختی معبدی در مکان معبد سلیمان، یهوه را عبادت کنند.

اما مسلمانان، که 1400 سالِ گذشته را در آنجا زندگی کرده و سند و قباله دارند می‌گویند که اینجا وطن ماست و نمی‌توانیم به هیچ قیمتی از آن صرف نظر کنیم. آنها از اهمیت بیتالمقدس خبر می‌دهند که محل صعود حضرت رسول الله(ص) در شب معراج بوده است و آیاتی از قرآن مجید را در این خصوص نشان می‌دهند (إسراء/ 1). مضافاً که بیتالمقدس قبله اول مسلمانان بوده (بقره/ 144 و 149 و 150) و ایشان چهارده سال آغازین اسلام را بدان سو نماز می‌خوانده‌اند. مسلمانان می‌گویند اگر اروپاییان به یهودیان ظلم کرده‌اند چرا ما باید تاوان آن را پس بدهیم؟!

این سخنان را همگی شنیده و می‌دانیم. و می‌دانیم که این مباحثات تاکنون به نتیجۀ عملی منجر نشده است. لکن ما به دنبال یک حکم قاطع میگردیم تا هر دو ملت اسلام و یهود به آن گردن بگذارند؛ حکمی که قاعدتاً باید از سوی خداوند متعال باشد، چرا که هر دو گروه مسلمان و یهودی در مالکیت زمین فلسطین به مواریث دین خود استناد می‌کنند و «دین» هم البته از سوی خداوند است و چون خداوند یکی است، پس دین هم یکی است، خصوصاً که از خدای حکیم، تناقض صادر نمی‌شود. پس ادعای یکی از این دو گروه باطل خواهد بود. سعی ما در این مقال آن است که رأی خداوند متعال را از لابلای متون دینی استخراج کنیم، به طوری که حتی برای یهودیان قابل انکار نباشد.

خداوند فلسطین را به ابراهیم و نسل موحّد او عطا کرد

 


روش جدال احسن

چگونه می‌توان رأی خداوند را در خصوص زمین فلسطین از متون دینی استخراج نمود؟ قوم یهود اصولاً مسلمانان و مسیحیان را به رسمیت نمی‌شناسند و کتب مقدس ایشان را قبول ندارند. اما مسلمانان حضرت موسی­(ع) را به عنوان یکی از پنج پیامبر بزرگ همه اعصار به عظمت می­شناسند، لیکن حساب او را از حساب قومش جدا می­کنند و وفق فرموده قرآن معتقدند که آن تورات که موسی(ع) از جانب خداوند برای قومش آورد در طول زمان در معرض انواع تحریفات بوده و لذا قابل اعتماد نیست. و چه بسا معتقدند که اگر تورات تحریف نشده بود این مسائل و منازعات نیز پیش نمی‌آمد. اکنون به راستی چه باید کرد؟

برای مباحثه با اهل کتاب (یهودیان و مسیحیان) خداوند متعال به مسلمانان دستور داده تا از روش «جدال احسن» استفاده کنند. مطابق نحل/ 125 خداوند حکیم، رسول خاتم‌ خود را به‌ «جدال‌ احسن‌» فرمان داده‌‌ و در عنکبوت/ 46 مسلمانان‌ را از مجادله‌ با اهل‌ کتاب‌ بجز این‌ روش‌، نهی‌ کرده‌ است‌. «جَدَل»‌ یا «دیالکتیک»‌ صناعتی‌ از علم‌ منطق‌ است‌ که در آن برای‌ مباحثه و غلبه بر خصم،‌ از عقاید و مقبولات خود‌ او استفاده‌ می‌شود‌. اما «جدال‌ احسن‌» آن است‌ که‌ فقط‌ از «معتقدات‌ حق و صحیح‌« طرف‌ مقابل‌ برای‌ «اثبات ‌حق» استفاده‌ شود. این فرمانِ خداوند در قرآن، نشان میدهد که «حقیقت» از تورات کنونی محو نشده و میتوان بسیاری از مسائل مورد مناقشه ادیان را با همین روش و با استناد به عهدین (تورات و انجیل) حل کرد. راقم به این روش اقدام کرده و نتایج آن حیرت انگیز بوده است. لکن لازم است در ابتدا تاریخ بنی‌اسرائیل را از منظر اسلام و یهود، مختصراً مرور کنیم.

خداوند فلسطین را به ابراهیم و نسل موحّد او عطا کرد

 


پیدایش قوم بنی‌­اسرائیل

وقتی حضرت‌ موسی(ع‌) بنی‌اسرائیل‌ را به معجزات خداوند از مصر بیرون‌ آورد و فرعون‌ و پیروانش‌ را در دریا غرق‌ نمود، فی‌الواقع‌ اولین‌ دوره اسارت‌ بنی‌اسرائیل‌ به‌ پایان ‌رسیده‌ بود. بنی‌اسرائیل‌ یعنی پسران‌ دوازده‌‌گانه حضرت‌ یعقوب، مقرّر بود که چهار نسل‌ در زمین مصر در تبعید باشند تا از گناهی‌ که‌ به‌ سبب‌ فروختن‌ یوسف‌ مرتکب‌ شده‌ بودند پاک‌ شده‌ و لایق‌ آن‌ گردند تا مثل‌ پدرانشان،‌ ابراهیم‌ و اسحاق‌ و یعقوب،‌ در سرزمین کنعان‌ (فلسطین‌) زندگی‌ کنند.

حضرت ابراهیم(ع) در سرزمین عراق به دنیا آمد. او در جوانی، بت‌های‌ قومش‌ را شکست‌ و آنها خواستند وی را بسوزانند ولی خداوند آن حضرت را از آتش نجات داد. ابراهیم(ع) چون دیگر نمیتوانست در سرزمین پدریاش بماند لذا به دستور خداوند به زمینی که بعدها «فلسطین» نامیده شد هجرت کرد. اعطای زمین فلسطین به ابراهیم، میتواند پاداشی دنیوی برای بتشکنی او نیز قلمداد شود:

قُلْنَا یَا نَارُ کُونىِ بَرْدًا وَ سَلامًا عَلىَ إبْرَاهِیمَ*و أرَادُواْ بِهِ کَیْدًا فَجَعَلْنَهُمُ الأخْسرِینَ *و نجَّیْنَاهُ و لُوطًا إلىَ الأرْضِ الَّتىِ بَارَکْنَا فیهَا لِلْعَالَمینَ *و وَهَبْنَا لَهُ إسْحَاقَ و یَعْقُوبَ نَافِلَةً و کلاًّ جَعَلْنَا صَالحین (انبیاء/ 69 تا 72).

ماجرای بتشکنی ابراهیم در تورات کنونی مذکور نیست و لذا معلوم نمیشود که خداوند برای چه زمین فلسطین را به ابراهیم(ع) عطا کرده است (سفر پیدایش 12­/ 1 و 7 ــ 13­/ 17). هاجر(س) همسر دوم ابراهیم(ع) برای او فرزندی به نام اسماعیل(ع) آورد و خداوند دستور داد تا ابراهیم آن دو را در صحرای ‌فاران‌ (مکه‌) مسکن‌ دهد (سفر پیدایش‌ 21/ 9 تا 21). از اسماعیل دوازده فرزند به دنیا آمد (پیدایش 25/ 12 تا 16) که قوم عرب را تشکیل دادند.

طبق نقل تورات، چهارده سال بعد از تولد اسماعیل(ع) وقتی که حضرت ابراهیم یکصد ساله بود فرزند دوم او اسحاق(ع) از همسر نازایش ساره، به دنیا آمد (پیدایش 21/ 5). طبق نقل قرآن، خداوند به ابراهیم آنقدر عمر داد تا نوهاش یعقوب را نیز ببیند (انبیاء/ 72). و چهار همسر یعقوب برای او سیزده فرزند آوردند، یوسف(ع) و یازده برادرش و خواهری به نام دینا.

مطابق تورات کنونی، خداوند به ابراهیم(ع) از آینده خبر داده بود که قطعاً نسل تو به زمین بیگانه (مصر) تبعید خواهند شد و بعد از چهار نسل با پیروزی به اینجا بازخواهند گشت:

یقین‌ بدان‌ که‌ ذریّت‌ تو در زمینی‌ که‌ از آنِ‌ ایشان‌ نباشد غریب‌ خواهند بود و آنها را بندگی‌ خواهند کرد و آنها چهار صد سال‌ ایشان‌ را مظلوم‌ خواهند داشت‌. و بر آن‌ امّتی‌ که‌ ایشان‌ بندگان‌ آنها خواهند بود من‌ داوری‌ خواهم‌ کرد و بعد از آن‌ با اموال ‌بسیار بیرون‌ خواهند آمد ... و در پشتِ‌ چهارم‌ بدینجا خواهند برگشت (سفر پیدایش‌ 15/ 13 تا 16).

این پیشگویی خداوند، در زمان یوسف(ع) به وقوع پیوست. و چون برادران یوسف(ع) گناهشان عمدی بود کفارهاش آن شد که به مصر تبعید شوند و تا چهار نسل در آنجا بمانند.

خداوند فلسطین را به ابراهیم و نسل موحّد او عطا کرد

 


ارض موعود

اولین و آخرین کسی که وعدۀ بازگشت به زمین فلسطین را از سوی خداوند مطرح کرد حضرت‌ یعقوب‌(ع‌) بود. او پیش‌ از وفاتش‌ در مصر، پسرانش‌ را امیدوار ساخت که‌ خداوند سرانجام نسل شما را به‌ زمین‌ پدرانتان‌ باز خواهد آورد (سفر پیدایش ‌48/ 21). همچنین یوسف‌(ع‌) نیز در پایان‌ عمر 110 ساله خود بر بازگشت به «ارض موعود» تأکید کرد:‌

و یوسف‌ برادران‌ خود را گفت‌ من‌ می‌میرم‌ و یقیناً خدا از شما تفقّد خواهد نمود و شما را از این‌ زمین‌ به‌ زمینی‌ که‌ برای‌ ابراهیم‌ و اسحاق‌ و یعقوب‌ قسم‌ خورده‌ است ‌خواهد برد. (سفر پیدایش‌ 50/ 24)

وقتی یعقوب(ع) رحلت کرد فرزندانش طبق وصیت او، جسدش را به فلسطین برده و در مقبرۀ ابراهیم و اسحاق دفن کردند و به مصر بازگشتند (پیدایش 50/ 13 و 14). آنها نه اجازه داشتند که در فلسطین زندگی کنند و نه در آنجا بمیرند. لذا جسد یازده برادر در مصر دفن شد. فقط یوسف(ع) بود که به اذن خداوند تابوتش در زمان موسی(ع) به فلسطین منتقل شد. زیرا که او در آن ماجرا، بیگناه بود.


 

ظهور موسی(ع)

در مصر تا سالها، عزت بنیاسرائیل برقرار بود. لکن‌ دو سه نسل بعد، پادشاهانی در آنجا‌ به قدرت رسیدند که‌ آوازۀ یوسف‌ را نشنیده بودند (تورات: سفر خروج‌ 1/ 8 ـ قرآن‌: غافر/ 34). پس بنی‌اسرائیل‌ را چون‌ بردگان‌ و بندگان‌ به‌ خدمت‌ گرفتند (تورات: سفر خروج ‌1/ 13 و 14ـ قرآن‌: شعراء/ 22 طه/ 47 مؤمنون/ 47 دخان/ 30). لذا عجز و لابه ‌ایشان‌ به‌ آسمان‌ برخاست‌ و ظهور منجی‌ خود را طلب‌ می‌کردند. پس آنگاه خداوند حکیم، حضرت موسی‌(ع‌) را برای‌ ایشان‌ برانگیخت‌.

موسی‌ فرزند عمران‌ بود، و عمران‌ نوه لاوی‌، و لاوی‌ یکی‌ از دوازده‌ پسر یعقوب‌ (سفر خروج‌ 6/ 16 تا 20). نزاع‌ اصلی‌ موسی‌(ع‌) با فرعون،‌ فی‌الواقع‌ بر سر خارج‌ کردن‌ بنی‌اسرائیل‌ از مصر در گرفته بود، چنانکه‌ قرآن‌ مجید مکرراً بدان‌ تصریح‌ دارد. موسی(ع) طبق نقل قرآن به فرعون چنین گفت:

من همراه با معجزه‏اى از جانب پروردگارتان آمده‌‏ام. پس بنى‌اسرائیل را با من بفرست (اعراف/ 105). قَدْ جِئْتُکُم بِبَیِّنَةٍ مِّن رَّبِّکُمْ فَأرْسِلْ مَعِىَ بَنى إسرَائیلَ.

لیکن‌ فرعون‌ از سر تکبر و همچنین‌ به‌ سبب‌ آن‌ بیگاری‌ بزرگی که‌ از بنی‌اسرائیل‌ می‌کشید اجازه نمیداد تا بنی‌اسرائیل از مصر خارج شوند. معجزات‌ دوگانه موسی(ع‌) و بلاهای هفت­گانه او بر زمین مصر مانند نزول طوفان و ملخ و شپش و قورباغه و خون شدن آب نیل (اعراف/ 132 تا 135 ـ اسراء/ 101) نیز‌ دل‌ قسیّ فرعون را شفا نداد.

نهایتاً به فرمان خداوند بنی‌اسرائیل‌ شبانه‌ از مصر گریختند (قرآن: طه/ 77 ـ تورات: ). اما فرعون با لشکریانش آنها را تعاقب‌ ­نمود تا بازگرداندشان. به فرمان خداوند موسی(ع) از راه دریای سرخ (بحر قلزم) رفت و چون آنها به معجزه‌ای عبور کردند، دریا به هم آمد و فرعون و لشکریانش را غرق کرد.

و خداوند از آن پس‌ «بنی‌اسرائیل»‌ را به‌ «یهود» مسمّی‌ فرمود چرا که‌ موسی‌ آنها را روانه‌ کرده‌ و به‌ سمت ‌فلسطین‌ «هدایت»‌ فرموده‌ بود، چنانکه‌ در قرآن فرمود: «الذین‌ هَادُوا» (بقره‌/ 62 مائده/ 44 و 69). و به‌ موسی(ع‌) فرمان‌ داد تا که‌ بنی‌اسرائیل‌‌ روز رهایی‌ خود از اسارت مصریان را همواره‌ مذکور دارند (تورات: سفر خروج 12/ 14 تا 27 و 42 ـ قرآن: ابراهیم/ 5). چرا که‌ اگر خداوند بنی‌اسرائیل‌ را با معجزات خود از آن سرزمین نجات نمی­فرمود ایشان تا ابد غلام و برده ‌مصریان‌ باقی‌ می‌ماندند و فقط خداوند تعالی بود که با قدرت عظیمش ایشان را فدیه داد (تثنیه 6/ 20 تا 23 ـ 7/ 8 ـ 24/ 18 ـ خروج 20/ 2).[1] و موسی‌(ع‌) چنین‌ کرد و این‌ روز به‌ عید «فِصَح» یا «فطیر» یهود موسوم‌ شد (خروج 23/ 15 - تثنیه‌ 16/ 1 تا 8 و 16)، چنانکه‌ در آتیه‌ بر اولاد ذکور و بالغ‌ از یهود در این ‌روز و نیز دو عید دیگر در سال،‌ واجب‌ شد که‌ برای‌ زیارت‌ معبد خداوند و تعظیم‌ ایام‌ خدا به‌ اورشلیم‌ رفته (سفر تثنیه‌ 16/ 16) ضمن‌ ادای‌ قربانی‌ و نوبر محصول‌ خود، نام‌ و یاد خداوند قادر را که‌ ایشان‌ را از بندگی‌ مصریان‌ نجات‌ بخشیده‌ بود تکریم‌ نمایند (سفر تثنیه‌ 26/ 1 تا 11).

وقتی‌ خداوند تعالی‌ بنی‌اسرائیل‌ را از مصر با قوّت‌ خود بیرون‌ آورد فی‌الواقع‌ وعده ‌او به‌ این‌ قوم‌ به‌ تمامیت‌ رسید. یعنی‌ همان‌ وعده شفاهی‌ که‌ یعقوب‌(ع‌) و یوسف‌(ع‌) به‌ پدران‌ این‌ قوم‌ داده‌ بودند:

وَ اَوْرَثْنَا الْقَومَ‌ الّذینَ‌ کانُوا یُستَضعَفونَ‌، مَشارقَ‌ الارضِ‌ و مَغاربَهَا الّتی‌ بارَکْنا فیها، و تَمّت‌ کَلِمَتُ‌ ربُّکَ‌ الحُسْنی‌ علی‌ بنی‌اسرائیلَ‌ بما صَبَروا و دَمَّرْنا ما کان‌ یَصنَعُ‌ فرعونَ‌ و قَومُه‌ و ما کانوا یَعرِشُون‌. (اعراف/ 137).

خداوند فلسطین را به ابراهیم و نسل موحّد او عطا کرد


 

نزول تورات

خداوند در میانه راه فلسطین، در موقف کوه‌ سینا،‌ قانون‌ رستگاری‌ دنیا و آخرت‌ را به یهود اعطا کرد تا وفق‌ آن‌ عمل‌ نموده برکت‌ یابند؛ یعنی‌ کتاب‌ تورات‌ را نوشته‌ بر الواح‌، که‌ 1300 سال‌ پیش‌ از میلاد مسیح‌(ع‌) نازل‌ گشت.

‌ مسلمانان‌ معتقدند که‌ کل‌ تورات‌، یکجا و‌ مکتوب‌ به‌ حضرت موسی‌(ع‌) نازل‌ شده است (اعراف/ 145 - انعام‌/ 154 - مائده‌/ 44)، ولی‌ یهود می‌گویند که موسی(ع‌) در میقات‌ چهل‌ روزه ‌خود با خداوند فقط‌ دو لوحه شامل قوانین‌ «ده‌ فرمان‌« را از خداوند دریافت‌ داشت که‌ با انگشت‌ خدا نگاشته‌ شده‌ بود (خروج‌ 31/ 18- تثنیه‌ 5/ 22). لیکن‌ می‌گویند که ‌تورات اصلی‌ را موسی‌(ع‌) با علم‌ نبوتش‌ و به دستان‌ خود کتابت کرده است‌ (تثنیه‌ 31/ 9 و 24).

این ادعای یهود قابل پذیرش نیست. زیرا مثلاً در تورات کنونی دو روایت از «ده فرمان» وجود دارد و آنها فقط در هشت فرمان مشترکند. طبق ادعای یهود اگر موسی(ع) تنها همین دو لوحِ شامل «ده فرمان» را از خداوند دریافت کرده باشد، وجود این دو روایت نشان می‌دهد که حتی همین ده فرمان مکتوب بر آن دو لوح نیز به‌درستی حفظ نشده است (برای مقایسه آنها نگا. سفر خروج 20/ 1 تا 17 ـ سفر تثنیه 5/ 6 تا 21).

مضافاً که طبق نقل تورات، به سبب رها شدن ناخواسته آن الواح از دست موسی(ع) در وقت مشاهده گوساله‌پرستی یهود، حضرتش برای دریافت دو لوحه دیگر از «ده فرمان»، یک بار دیگر چله‌نشینی کرده است (تثنیه 9/ 18). حضرت موسی(ع) در تمام مدت چله‌نشینی‌هایش، روزه‌دار بود. او نه به آب محتاج شد و نه به غذا (خروج 34/ 28 ـ تثنیه 9/ 9 و 18 ـ این موضوع، در روایات اسلامی نیز مذکور است). آیا عطای خداوند حکیم به موسی، پس از هشتاد روز چله‌نشینی همین ده فرمان بوده است، ده فرمانی که انسان آن را در ساعتی می‌آموزد؟!

خداوند فلسطین را به ابراهیم و نسل موحّد او عطا کرد


چه تورات کلام خداوند باشد و چه نوشته موسی(ع)، این نکته در تاریخ یهود واضح است که موسی(ع) آن‌ نسخه واحد از تورات‌ را به دو پسر هارون نبی(ع) سپرد. و مقرر شد پس از ایشان، کاهنان و احبار یهود (که‌ لزوماً بایست از سبط‌ لاوی‌ و نسل‌ هارون‌(ع) باشند) تورات را حفظ کنند و آن‌ را به‌ مردم‌ بیاموزند (تورات: تثنیه 31/ 9 تا 13 و 25 تا 27 ـ قرآن: بقره‌/ 248 - آل‌عمران/ 79 و 187- مائده‌/ 44 - اعراف‌/ 169). لیکن‌ بنا به نقل قرآن، همین علما به‌ تحریف‌ و تبدیل‌ تورات‌ به‌ نفع‌ منافع‌ عاجل‌ خود پرداختند (بقره‌/ 75و79و85- آل‌عمران‌/ 77تا79- نساء/ 46- مائده‌/ 13و41و44 اعراف/ 169). و چنین‌ شده است که‌ قرآن‌ می‌فرماید یهود بر سر کتاب خدا‌ اختلاف‌ کردند (بقره‌/ 176 ـ آل‌عمران‌/ 19) و نسل‌های‌ بعدی‌ یهود‌ از تورات‌ در شک‌ هستند (هود/ 110 فصلت/ 45 شوری/ 14). حضرت داوود(ع) نیز طولانی‌ترین مزمور خود را در وصف عدم حفظ شریعت در یهود سروده است (نگا. مزامیر، باب 119). و اصولاً به همین دلیل است که کتب و مقالات زیادی در این موضوع که تورات و انجیل حقیقی کدام است نوشته شده و هنوز بحث‌های مفصل در این خصوص ادامه دارد.


یکی از مهم‌ترین‌ مباحث در این‌ موضوع‌، شصت سال قبل بعد از یافت شدن طومارهای بحرالمیت پدید آمد که علی‌رغم اصالت دو هزار ساله آن طومارها، هنوز به چاپ نرسیده و در اختیار قرار نمی‌گیرند. بلکه تعداد اندکی از آنها را در موزه شهر قدس اسباب جلب توریست ساخته‌اند تا حاکی از قدمت این قوم باشد. همچنین وجود تورات‌ سامریان ــ یعنی یهودیان‌ ساکن‌ نابلس ــ‌ از قرن‌ 16 میلادی‌ به ‌این‌ سو، محل‌ مباحثه‌ و گفت‌وگوی‌ بسیار بوده‌ است‌. توراتی‌ که‌ با این‌ نسخه ‌عبرانی‌ مشهور، تفاوت‌هایی‌ دارد و چون‌ در معر